PDA

Zobacz pełną wersję : Zadaszenie tarasu - z pleksy?



mikela
22-06-2010, 20:43
Myśle o zadaszeniu tarasu płytami z pleksy na drewnianej konstrukcji (słupy, krokwie). Takie pokrycie jest lżejsze i tańsze od dachówek i gontu ale czy wystarczy aby ochronić przed słońcem (jest przyciemniany ale jakby przeźroczysty). Może ktoś ma takie zadaszenie albo opinie na ten temat.


Pozdrawiam

Elfir
23-06-2010, 00:11
pleksi może nawet chronić przed UV.
W amerykańskim programie o urządzaniu wnętrz kilka razy coś takiego robili.

http://www.obra.at/images/pergola_big.jpg
http://img.archiexpo.com/images_ae/photo-g/aluminium-pergola-with-sliding-cover-91556.jpg
http://img.archiexpo.com/images_ae/photo-g/aluminium-pergola-124174.jpg

http://www.stratco.com.au/products/verandahs_patios_carports/types/outback_pergola/pergola.asp

niktspecjalny
23-06-2010, 08:10
Myśle o zadaszeniu tarasu płytami z pleksy na drewnianej konstrukcji (słupy, krokwie). Takie pokrycie jest lżejsze i tańsze od dachówek i gontu ale czy wystarczy aby ochronić przed słońcem (jest przyciemniany ale jakby przeźroczysty). Może ktoś ma takie zadaszenie albo opinie na ten temat.


Pozdrawiam


Nie spotkałaś się może z jakimiś estetycznymi ścianami z pleksi tak by np. w zimie chroniły taras i nie tylko przed wiatrem ,zimnem ?

pzdr.

G.N.
23-06-2010, 08:13
Raczej poliwęglan niż plexi. Plexi (polimetakrylan metylu) pod wpływem UV kruszeje i pęka. Z czasem wygląda jak walnięta szyba samochodowa i sypie się nawet przy lekkim stuknięciu. Poliwęglan sprawdza się nieźle. Raczej płyty komorowe niż lite ze względu na stosunek waga / sztywność / cena, tylko trzeba zabezpieczyć krawędzie żeby do środka komór nie dostawała się woda i żeby nie porastały glonami. Ojciec miał taki daszek nad schodami z falistego "plexi". Miał ok. roku, do pierwszego grubszego gradu. Teraz ma przyciemniany poliwęglan od 6 lat. Trzyma się nieźle. Słońce ogranicza tylko trochę powiedział bym że tak na oko to góra o połowę.

mikela
24-06-2010, 21:00
Witam,

Dziekuję za odpowiedzi
Troche źle się wyraziłam chodziło mi właśnie o poliwęglan komorowy - znalazłam taką strone www.robelit.pl

Dziękuję za zdjęcia, ja dopiero zaczynam szukać wiec jeszcze nie pomoge, widziałam kilka takich zadaszeń w prywatnych domach ale nie odważyłam sie robić zdjęć, te zadaszenia były z płyty przyciemnianej (brazowej) myśle że ochrona przed słońcem będzie wtedy lepsza.

Jeśli ktoś znajdzie jeszcze jakies fotki to bardzo prosze

Pozdrawiam

Femmee_
24-06-2010, 22:47
To i ja się dołączam do poszukiwań. Od któregoś z forumowiczów skopiowałam zdjęcie takiego tarasu, tylko że teraz nie pamiętam od kogo.
14721

damimax
25-06-2010, 10:21
Znajomi mają takie zadaszenie i niestety przed słońcem to ono średnio chroni - wręcz robi się piekarnik w środku:/

manhatan17
25-06-2010, 11:21
witam! pozwolicie ze się przyłącze do dyskusji? :) rowniez mamy w planach taras i zastanawiam sie nad zadaszeniem. mimo ze takie plexi czy poliwęglan moze byc tansze niz dachówka nad swoim tarasie zamierzamy kłasc dachówke. wychodzimy z załozenia ze lepiej poczekac z budowa tarasu jeden sezon i w tym czasie odłozyc troche pieniedzy na dachówke niz robic szybciej taniej i otrzymac produkt słabszej jakosci i gorszej estetyce (ale oczywiscie kwestia gustu). w najgorszym wypadu zostaje blachodachówka. my bynajmniej nie chcemy aby "daszek" przepuszczał promienie słoneczne co w wypadku plexi i poliweglanu jest nieuniknione bo chyba raczej nietransparentne nie wystepuja? a dla zwolenników takich transparentnych pokryc tarasów kilka zdjec znalezionych na necie:

http://www.gardenplanet.com.pl/grafiki/galeria/89/30.jpg
http://www.oknapetro.pl/foto/16_1238000564.jpg
http://www.favore.pl/55681_daszki-dachy-zadaszenia-swietliki-dachowe-nowy-sacz-malopolskie.html ----> zdjecie nr 4 to chyba włąsnie takie o ciemniejszym zabarwieniu, jak widac przepuszcza znaczenie promienie słoneczne

tak przeglądajac te zdjecia doszłam do wniosku ze jest jeszcze jeden minus takich zadaszen: estetyka w przypadku gdy np obok tarasu rosnie większe drzewo liściaste, wiadomo ze czesc lisci wyląduje na dachu, deszcz popada. i nieciekawy efekt w postaci gnijących lisci widoczny od spodu gotowy.

nie zeby było ze staram sie kogos zniechecic ;p ale lepiej zdawac sobie sprawe jakie beda kłopoty z takim rozwiązaniem. pozdrawiam

Castaway
25-06-2010, 11:34
Znajomi mają takie zadaszenie i niestety przed słońcem to ono średnio chroni - wręcz robi się piekarnik w środku:/

Tak jak mówisz. Moi teściowie zrobili takie zadaszenie tarasu bo ładne i światło przepuści no i teraz jak przygrzeje to faktycznie jest jak w piekarniku. Nigdy czegoś takiego sobie nie zafunduje bo chyba wygląd to jest jedyna zaleta takiego zadaszenia.

Myślę sobie natomiast o rozwijanej rolecie, albo markizie, którą umieściłbym na prowadnicach zamontowanych w "krokwie" zadaszenia, nawet elektrykę można by podpiąć i mieć takie zadaszenie na życzenie.

BOHO
25-06-2010, 11:48
ja mam blachodachówkę i chłodek jest jak się patrzy....

niktspecjalny
25-06-2010, 12:02
ja mam blachodachówkę i chłodek jest jak się patrzy....

Ja mam czarną ale chłodek też jest jak się patrzy.Oni pytają jednak o coś innego.

BOHO
25-06-2010, 13:26
przezroczyste (czy nawet pół-) tworzywa się nie nadają - chłodku nie będzie.... będzie szklarenka....

voytas80
25-06-2010, 13:33
Co myslicie o "oszkleniu" szklarni plekśa przezroczystą ?
Stara szkarnia szyby sie juz przepaliłi i pękają :(

prawdziwy.anika
18-01-2011, 14:49
ja mam zadaszenie z falistej pleksi(jak zwal tak zwal),cos takiego
http://www.wiga.com.pl/114,Plyty-faliste-i-trapezowe.html
oooo juz kupe lat,nic nie cieknie,super wytrzymuje duze ilosci sniegu,natomiast jako ochrona przed sloncem-porazka...
pod tym zadaszeniem w sloneczne dni jest wcale nie przesadzajac pieklo :bash:

Elfir
18-01-2011, 18:53
trudno, by coś przeźroczystego chroniło przed słońcem :)

prawdziwy.anika
18-01-2011, 19:06
jesli chodzi o mnie,nie mam przezroczystego dachu
wydaje mi sie,ze problem tkwi w straszliwym nagrzewaniu sie takiego "plastiku"

duduś
18-01-2011, 19:31
ja mam blachodachówkę i do tego jeszcze nad podbitką od dołu jest 5 cm styropianu , piękna sprawa polecam

chopinetka
18-01-2011, 20:11
To i ja się dołączam do poszukiwań. Od któregoś z forumowiczów skopiowałam zdjęcie takiego tarasu, tylko że teraz nie pamiętam od kogo.
14721

Witam
Na tym zdjęciu zadaszenie jest ze szkła. To był mój wzór do zrobienia takiego tarasu. Porozumiewałam się na PV z właścicielką w sprawie nagrzewania się w lecie tego szkła. Twierdziła że nic takiego nie ma miejsca bo jest przewiew z każdej strony. Mój taras już na wiosnę będzie skończony. Została tylko kosmetyka. Ja celowo nie chciałam zabierać sobie słońca bo w lecie może jest to uciążliwe ale w zimę dni są krótkie i mało słońca. Projekt i wykonanie własne tz. męża... Koszt z drewnem, szkłem + listwy aluminiowe i pierdołki typu gwoździe około 12 tyś.
pozdrawiam

artik7
14-02-2011, 09:34
A ja znalazłem fajną (czyt.tanią) firmę która oferuje płyty z tworzyw na zadaszenia .jak to mówią do wyboru do koloru. kupiłem u nich 2 płyty z poliwęgalnu na taras i jedną z pcv falistą do przykrycia śmietnika ( ta była najtańsza i jak na razie się sprawdza )

poniżej przesyłam do nich link

http://www.poliweglan-plexi.pl

są gdzieś pod Warszawą,ale dowożą towar na terenie całej Polski

jaki
15-02-2011, 08:27
http://bi.gazeta.pl/im/0/5411/z5411280X,Zadaszenie-wykonane-z-maty-trzcinowej-oslania-od-slonca.jpg
Zadaszenie z wikliny, trzciny lub innego naturalnego materiału

pawelchc
15-02-2011, 09:33
witam. też planuje taras i przykryć go poliwęglanem ale tylko dlatego że będzie on nad oknem i nie chce żeby mi zasłaniał promienie słoneczne a przez poliwęglan coś tam się przebije i pokój nie będzie zacieniony dodam że taras i pokoj jest od strony słońca i od rana juz świeci, a zadaszenie jest mi potrzebne tylko przed letnim deszczem gdyż bardzo często jak już dojdzie do spotkania przy piwku i grillu to po południu pada deszczyk i trzeba sie zwijać do domu.
może ma ktoś jakiś inny pomysł nad przykryciem tarasu i niezasłonięciem okna?

katkam_84
19-02-2011, 10:32
przykłady jakie podał tomek44 to jest to, o co mi właśnie chodzi :) też sobie zamierzam takie zadaszenie zrobić, będzie ono kompromisem pomiędzy moją niechęcią do zasłaniania tarasu, bo i tak jest od strony pólnocno-wschodniej, a uwielbieniem zadaszeń przez mojego męża. On nie zmoknie siedząc sobie w letnią ulewę przed domem, ja nie będę miała z pokoju dziennego zrobionego grobowca :D

Wakmen
19-02-2011, 16:39
A ja mam taras wykonany z sosnowej konstrukcji 14x14cm i zadaszony poliwęglanem. Dla mnie sooper:
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?121434-Jak-zrobi%C5%82em-sosnowy-taras.&highlight=zrobi%C5%82em+sosnowy+taras

spamik
04-01-2013, 11:09
http://bi.gazeta.pl/im/0/5411/z5411280X,Zadaszenie-wykonane-z-maty-trzcinowej-oslania-od-slonca.jpg
Zadaszenie z wikliny, trzciny lub innego naturalnego materiału

czy ktoś ma doświadczenie w tego typu zadaszeniu tarasu? Mam taras na PD stronę i chciałbym zrobic taką konstrukcję, żeby w lecie rzucić na nią maty, natomiast na jesień-zimę ściągać. Ktoś coś może doradzić od strony praktycznej (sprawdza się, nie sprawdza się bo...)

nikielback
06-01-2013, 09:40
doświadczenia nie mam ale w kilku gazetach budowlanych widziałam tego typu rozwiązanie. W przypadku pelexi - niestety nagrzewa się to i w mojej ocenie wygląda lepiej jak kontrukcja na której zadaszenie się opiera jest wysoka - mniej się nagrzewa i negatywne aspekty wizualne gubią się (znajomi mają coś takiego na bardzo wysokich legarach ). Ale tu już wchodzi kwestia konstrukcji budynku.
Ja mam marzenie o niebieskim dakronie rozpiętym na linkach. Ale też się zatanawiam nad stałym osłonięciem by ochronić drewno.

minibi
21-03-2014, 18:49
Witam, pozwolę sobie odgrzebać temat.
Pracuję właśnie nad koncepcją zadaszenia swojego tarasu - poliwęglanem litym (7-8 mm) lub szkłem klejonym (3.3.1).
Chopinetka ... jakimi profilami łączyliście płyty, jak to uszczelniliście?

Za nic nie mogę znaleźć profili do tego typu łączeń - chodzi mi o heb aluminiowy z uszczelką.
Ratujcie :).
Pozdrawiam

pawellod
19-01-2016, 12:27
Raczej poliwęglan niż plexi.

Zgadzam się :) Czytałem ten wątek przed podjęciem decyzji apotem jeszcze pytałem w Plastics, jaki materiał jest najlepszy na taras, żeby światło przepuszczal i był przeźroczysty. Polecili mi jakiś specjalny poliwęglan komorowy, nazwy nie pamiętam. a jeśli chodzi o piekarnik to podobno współcześnie robi się z tego tworzywa przystanki autobusowe i przeszklenia dachów, więc ja chyba zaryzyuje ten komorowy na swoim tarasie

Tomek B..
21-01-2016, 08:25
Odradzam poliwęglan komorowy. Po kilku latach będzie do wymiany ze względu na estetykę. Jako pokrycie dachowe tylko poliwęglan lity.

cactus
22-04-2019, 18:36
Wszyscy w tym wątku odradzja poliweglan bo przepuszcza sciatło i taras bardzo sie nagrzewa. A co jesli bym zastosował poliweglan barwiony? np mleczny. Przepuszczalnosc swiatlla bardzo mala, pewnie ponizej 15%. Czy to sie sprawdzi? Mam taraz od zachodu i wolałbym miec go w cieniu ale musi to być konstrukcja lekka. Jesli nie poliwęglan to musze myśleć o jakieś rzymskich roletach chyba....

woan
27-04-2019, 22:13
Ja mam ,,domek" grillowo - biesiadowy z poliwęglanu komorowego dymion-ego i w największe upały spokojnie można wysiedzieć.

Monika B
01-05-2019, 19:14
Nie czytałam wszystkich odpowiedzi, ale mam takie zadaszenie od 10-ciu lat więc mam trochę doświadczenia.
Primo- zacieni w domu, owszem, na dworze nie za bardzo, zwłaszcza przy dużym słońcu. Ja zdecydowałam się na przezroczysty poliwęglan i na lato rozwieszam pod zadaszeniem szare płótna rozpięte między krokwiami. Tworzą niesamowity klimat, fajnie zacieniają ale nie odbierają światła w domu. Boki osłaniam drewnianymi roletami (cieniutkie sklejeczki). Na zimę wszystko ściągam.
Po latach zadaszenie niestety jest trochę zaglonione i myślę o zmianie, ale na pewno w tym samym stylu, więc przezroczyste :)

Gagata
04-08-2020, 11:18
Monika B - a jakieś zdjęcia tarasu razem z płótnem? Podoba mi się ten pomysł...

Mike8
04-08-2020, 18:14
Będzie jak w szklarni, kiepski pomysł. Poza tym strasznie deszcz wali po takich płytach z tworzywa sztucznego, nie mówiąc już o gradzie, ale dziury raczej nie wybije.
Inna spraw, to utrzymanie takiego daszku w czystości, nie czyszczony wygląda kiepsko.
Inne tworzywa sztuczne jak się nagrzeją potrafią okropnie śmierdzieć.
Blacha także się nagrzewa. Raczej bym stawiał na materiały naturalne lub bitumiczne.