PDA

Zobacz pełną wersję : OSB zamiast wylewki?



Magus
01-07-2010, 19:56
Na plyte betonowa (zelbet albo chudziak na gruncie)

zamiast styro+wylewka
zrobic : 2-3cm pasku (dla wyrownania nierownosci plyty bet.)+styro+grube plyty OSB laczone na pioro wpust

co o tym sadzicie?

Parkiet
01-07-2010, 20:56
Nie idż tą drogą - za duże skróty. Pozdrawiam.

Magus
01-07-2010, 21:03
A mozesz podac jakies konkretne argumenty?

Parkiet
01-07-2010, 21:24
Podczas użytkowania podłogi płyty OSB w miejscu styku będą się odkształcać co spowoduje uszkodzenie łączenia, po czym płyty będą wzajemnie przestawać co utrudni korzystanie z tak wykonanej podłogi
Ponadto pod styropianem należy wykonać hydroizolację. Pozdrawiam.

jarekkur
01-07-2010, 21:43
Na plyte betonowa (zelbet albo chudziak na gruncie)

zamiast styro+wylewka
zrobic : 2-3cm pasku (dla wyrownania nierownosci plyty bet.)+styro+grube plyty OSB laczone na pioro wpust

co o tym sadzicie?
Według mnie jest to możliwe, jak również na keramzycie a także ułozenie na pasmach pianki poliuretanowej. Pytanie tylko co na tych płytach będzie leżało?

Magus
01-07-2010, 21:46
Zasadniczo to zastanawiam sie nad takim rozwiazaniem bo zostalo mi to podane, jako cieplejsza alternatywa dla wylewki betonowej.
Sam nie jestem przekonany do konca, pytam wiec o opinie.

Na to by poszly panele.

tomclav
02-07-2010, 13:40
Zasadniczo to zastanawiam sie nad takim rozwiazaniem bo zostalo mi to podane, jako cieplejsza alternatywa dla wylewki betonowej.
Sam nie jestem przekonany do konca, pytam wiec o opinie.

Na to by poszly panele.

Miałem taką podłogę u siebie. Na płyty kanałowe wysypałem wysuszony przesiany piasek, na to styropian eps 100, na wierzch płyta wiórowa-krawędź 2 płyt skręcony pod spodem deską dla otrzymania równego połączenia. Na to poszły panele - żadnych kłopotów z tym nie miałem. To była sypialnia na piętrze w starym domu kostce.

Asia33
02-07-2010, 17:30
Ja mam część paneli położonych na 2 sklejonych i skręconych ze sobą płytach OSB. Nie pamietam dokładnie ich grubości ale załóżmy że to 2 płyty po 8 mm co daje w sumie 16 mm grubości. To są najlepsze podłogi w moim domu. Gdybym teraz robiła to zastanawiałabym się czy całej podłogi nie wykończyć w ten sposób.

Magus
02-07-2010, 18:13
Ja mam część paneli położonych na 2 sklejonych i skręconych ze sobą płytach OSB. Nie pamietam dokładnie ich grubości ale załóżmy że to 2 płyty po 8 mm co daje w sumie 16 mm grubości. To są najlepsze podłogi w moim domu. Gdybym teraz robiła to zastanawiałabym się czy całej podłogi nie wykończyć w ten sposób.

Dlaczego sa najlepsze?
W czym sa lepsze od innych?
I jakie jeszcze masz (aby miec pelnie porownania).

fret
02-07-2010, 23:21
Jeżeli miałbyś układać płyty - układaj dwie warstwy (warstwy ułożóne krzyżowo w stosunku do siebie) skręcone ze sobą. Konstrukcja taka jest samonośna i dzięki krzyżowemu ułożeniu nie odkształca się (jak to opisał parkietkomlex). Całość jest cieplejsza i lepiej tłumi dzwięki uderzeniowe niż podłogi na jastrychu cementowym..

Asia33
03-07-2010, 15:11
Reszty jastrychu- w postaci betonowej wylewki, nie mam równej, nie wiem czy ktoś robi to idealnie równo. Płyty OSB są idealnie równe, panele położone na nich nigdzie nie klawiszują. Panele połozone na wylewce betonowej na pewno szybciej się zużyją niż te na OSB.

piterek63
03-07-2010, 16:06
Właśnie dlatego mądrzy ludzie wymyślili wylewki samopoziomujące dające gładkie i równe powierzchnie....Ja bym się nie pchał w OSB

Magus
03-07-2010, 16:17
Właśnie dlatego mądrzy ludzie wymyślili wylewki samopoziomujące dające gładkie i równe powierzchnie....Ja bym się nie pchał w OSB

Nie jestem zwolennikiem OSB, jak na razie, ale ...
Jaki jest koszt samopoziomujacej wylewki? Widzialem wiele wylewek, ktore takie mialy byc, a jednak malo komu sie to udaje :/

piterek63
03-07-2010, 16:29
Nie jestem zwolennikiem OSB, jak na razie, ale ...
Jaki jest koszt samopoziomujacej wylewki? Widzialem wiele wylewek, ktore takie mialy byc, a jednak malo komu sie to udaje :/

Do najłatwiejszych to zadanie nie należy. Jest wiele detali na które trzeba zwracać uwagę przy "samopoziomkach" aby wyszło dobrze.Zastosuj się do moich wskazówek czyli przyklej listwy do tynkowania na podlodze w poziomie lub ze spadkami jeśli masz kratkę. Następnego dnia wylej Topcem i zaciągaj po listwach do ułożonych płaszczyzn, całość zakryj folią aby woda nie odparowała zbyt szybko. Kolejny dzien to usunięcie listew i uzupełnienie po nich szczelin. Póżniej czekasz 4-5 dni i jedziesz dalej. Topcem pronto nie jest masą samopoziomującą, ja go kupuje za ok 23 zł za worek. Są to produkty Mapei

PS: jeśli masz dylatacje to koniecznie je przenieś !

Magus
04-07-2010, 15:40
Na niekorzysc OSB jest cena :/ W cenie wylewki 5cm mam co najwyzej 15mm OSB (liczac nawet robocizne wlasna).

jarekkur
04-07-2010, 21:38
Na niekorzysc OSB jest cena :/ W cenie wylewki 5cm mam co najwyzej 15mm OSB (liczac nawet robocizne wlasna).

5cm wylewka cementowa. Okres wyczekiwania na położenie paneli około 4-5 miesięcy a może i dłużej. Maksymalna wilgotność resztkowa wylewki pod panele pływająco 1,8CM%. Płyty OSB jako suchy podkład pod panele dają pewność szybkiego układania podłogi. Układałem płyty wiórowe 22mm na pióro-wpust (wpust-wypust), oczywiście łączenie klejone D3. Płyty ułożone na fermacelu a pod nim folia. Płyty układane na cegłę. Na płyty położono panele drewniane trójwarstwowe pływająco. W 1996 łączone na pióro-wpust (wpust -wypust) klejem D3. Płyty wiórowe ułożone diagonalnie (po przekątnej).
Podłoga wykonana dla butiku odzieżowego w Monachium.

Parkiet
04-07-2010, 22:17
5cm wylewka cementowa. Okres wyczekiwania na położenie paneli około 4-5 miesięcy a może i dłużej. Maksymalna wilgotność resztkowa wylewki pod panele pływająco 1,8CM%. Płyty OSB jako suchy podkład pod panele dają pewność szybkiego układania podłogi. Układałem płyty wiórowe 22mm na pióro-wpust (wpust-wypust), oczywiście łączenie klejone D3. Płyty ułożone na fermacelu a pod nim folia. Płyty układane na cegłę. Na płyty położono panele drewniane trójwarstwowe pływająco. W 1996 łączone na pióro-wpust (wpust -wypust) klejem D3. Płyty wiórowe ułożone diagonalnie (po przekątnej).
Podłoga wykonana dla butiku odzieżowego w Monachium.
Płyty Fermacell mają wyższą gęstość i są znacznie stabilniejsze od styropianu, jednak przekłada się to na współczynnik przewodzenia ciepła. Między Fermacellem a styropianem występuje blisko 10-krotna różnica na niekorzyść tego pierwszego, a podłoga pytającego jest na gruncie.
W zaleceniach producentów paneli układanych na folii podawana jest dopuszczalna wartość wilgotności posadzki 3%. Jeśli posadzka będzie wykonana z cementu CEM I z niskim udziałem wody zarobowej, to zalecaną wilgotność może osiągnąć już po miesiącu. A posadzka betonowa jest trwałym i sprawdzonym podłożem pod podłogę. Pozdrawiam.

Magus
04-07-2010, 22:32
Jedna z firm, ktore zapytalem o czas schniecia wylewki odpowiadzala, ze miesiac, do calkowitego wyschnieca. Niestety nie wiem jak to sie przeklada na % wilgotnosci ...

Parkietkomplex,

Kiedy na posadzke betonowa mozna klasc wykonczenie z drewna naturalnego? Czy sa jakies gatunki, ktorych nie trzeba lakierowac? Mowiac szczerze to mnie odstrecza od podlog drewnianych (parkiet, barlinek, itp) - po ich polozeniu trzeba je i tak zalakierowac i traci sie kontakt z drewnem, a mnie sie marzy naturalna i ciepla w dotyku podloga ...

Parkiet
04-07-2010, 22:55
Jedna z firm, ktore zapytalem o czas schniecia wylewki odpowiadzala, ze miesiac, do calkowitego wyschnieca. Niestety nie wiem jak to sie przeklada na % wilgotnosci ...

Parkietkomplex,

Kiedy na posadzke betonowa mozna klasc wykonczenie z drewna naturalnego? Czy sa jakies gatunki, ktorych nie trzeba lakierowac? Mowiac szczerze to mnie odstrecza od podlog drewnianych (parkiet, barlinek, itp) - po ich polozeniu trzeba je i tak zalakierowac i traci sie kontakt z drewnem, a mnie sie marzy naturalna i ciepla w dotyku podloga ...
W wytycznych ITB czy wytycznych branżowych zaleca się maksymalną wilgotność posadzki betonowej pod klejone okładziny drewniane wielkości do 3% wagosuszarkowo lub 2%CM. Jednak wyniki tych pomiarów należy odpowiednio skorygować, biorąc pod uwagę grubość i jakość betonu posadzki, grubość okładziny drewnianej oraz rodzaj jej powłoki. Tak więc same wartości cyfrowe nie dają pewności działania. Więcej na mojej www w poradach w temacie posadzki. Jeśli będziesz chciał to mogę pomóc w zakresie oceny wilgotności i przydatności posadzki do montażu podłogi z drewna.
Dla zachowania naturalności powierzchni drewnianej podłogi należy ją zaolejować. Pozdrawiam.

Magus
30-07-2010, 19:01
Parkietkomplex,

Tak mi jescze przyszlo do glowy.
Mam na dzialce 4 modrzewie - jedno sie przewrocilo (140cm obwod), dwa dalsze musze sciac (obwody 140 i 110). Tak sie zastanawialem czy by nie pociac pni na "plasterki" i nie zrobic z nich podlogi.

Czy to wogole ma sens? Jaka musialaby byc obrobka i przypuszczalny koszt takiej podlogi? Moze chociaz na wykonczenie tarasu sie nada?

Parkiet
30-07-2010, 19:35
Drewno modrzewia to piękny i trwały materiał nadający się do budowy tarasu. Dzięki stosunkowo niskiej gęstości daje przyjemny kontakt z bosą stopą, tzw. ciepło dotyku w przeciwieństwie do większości oferowanych gatunków egzotycznych czy materiałów kompozytowych. Osobiście uważam go za najlepszy materiał do wykonywania tarasów.
Jeśli chodzi o podłogę, to pewnym ograniczeniem w zastosowaniu może być twardość drewna modrzewia - nieco wyższa od sosny. Nie polecałbym go do pomieszczeń dziennych - gościnnych /twarde obuwie/. Natomiast w pozostałych pomieszczeniach decyduje ogólny wystrój oraz własne upodobania.
Przy trakowaniu drewna z przeznaczeniem na podłogę zwróć uwagę na sposób cięcia - stojące lub lekko pochylone słoje względem płaszczyzny deski przyczyniają się do spokojniejszych zachowań drewna leżącego na podłodze.
Koszty obróbki są tu sprawą wtórną a w ogólnym rozrachunku na pewno się opłaci. Pozdrawiam.

Akusta
31-07-2010, 09:04
Na plyte betonowa (zelbet albo chudziak na gruncie)

zamiast styro+wylewka
zrobic : 2-3cm pasku (dla wyrownania nierownosci plyty bet.)+styro+grube plyty OSB laczone na pioro wpust

co o tym sadzicie?

Znakomita większość posadzek na poddaszach, na drewnianych stropach oraz w kamienicach i szkieletówce na Zachodzie jest wykonywana w ten sposób.
Wprawdzie nie montowany jest styropian ale wełna, jednak zasada jest prosta - dzisiaj sucha posadzka na kołyskach i legarach, jutro gotowa podłoga.
Kto potrafi liczyć potrafi też obliczyć (raty) o ile taniej i lepiej jest położyć podłogę w 48h niż czekać aż wylewka dojrzeje przez 3-6 mcy.

Pozdrawiam

r.

Akusta
31-07-2010, 09:15
Na niekorzysc OSB jest cena :/ W cenie wylewki 5cm mam co najwyzej 15mm OSB (liczac nawet robocizne wlasna).

A teraz proszę policzyć koszt finansowania budowy przez 5-6 miesięcy bez możliwości wprowadzenia się do domu.... bo trzeba odczekać, aż wylewka dojrzeje...

Nawiasem mówiąc przy założeniu układania gotowej, takiej samej deski podłogowej koszt całego systemu
posadzka na legarach + podłoga drewniana
kontra
wylewka + podłoga drewniana
jest niższy o ok 45-50 PLN netto/m2.

Niestety nikt z branży nie mówi wprost o:
1. kosztach finansowania ciągnącej sięo pół roku dłużej budowwy
2. kosztach szlifowania wylewki
3. kosztach dolewania masy
4. kosztach szycia pęknięć posadzki
5. tym, że deska drewniana najlepiej klei się do produktu drewnopochodnego jakim jest np OSB
6. nie unoszeniu parkietu przez wilgoć, bo sucha posadzka nie przenosi wilgoci na deskę podłogową...

Na budowie inwestor dowiaduje się "Panie trza poprawić, trza zapłacić"... i co ma zrobić? zagryźć zęby, zakląć i powiedzieć ech...

Pozdrawiam

r.

zieli
06-03-2012, 20:17
podnosze temat :)

potrzebuje porady
zamierzam dac na strop 15cm styropianu jest to poddasze nieuzytkowe 100m2
znaczy sie bedzie tam tzw.graciarnia
moj pierwszy pomysl to zrobic tam wylewke 22zl/m2,ale
teraz zaczolem sie zastanawiac czy nie bedzie taniej jak
przykryje to plytami osb lub innymi (jakich plyt uzyc)
tzn chcialbym polozyc te plyty na styropian bez legarow
jakiej grubosci uzyc plyt 10mm wystarczy?
jesli tak jak to zrobic poprawnie
czy ma to w ogole sens
chodzi mi o to aby bylo tanio

jarekkur
06-03-2012, 20:56
podnosze temat :)

potrzebuje porady
zamierzam dac na strop 15cm styropianu jest to poddasze nieuzytkowe 100m2
znaczy sie bedzie tam tzw.graciarnia
moj pierwszy pomysl to zrobic tam wylewke 22zl/m2,ale
teraz zaczolem sie zastanawiac czy nie bedzie taniej jak
przykryje to plytami osb lub innymi (jakich plyt uzyc)
tzn chcialbym polozyc te plyty na styropian bez legarow
jakiej grubosci uzyc plyt 10mm wystarczy?
jesli tak jak to zrobic poprawnie
czy ma to w ogole sens
chodzi mi o to aby bylo tanio
To nie jest wcale tanio. Płyty OSB powinny być na pióro/wpust i grubości 16mm. Takie płyty kosztują za m2 więcej niż wylewka. 10mm są zbyt cienkie aby je kłaść na styropian. Chyba, że styropian eskrudowany grubość 20mm. Wtedy płyta 10-12mm.

zieli
06-03-2012, 22:25
To nie jest wcale tanio. Płyty OSB powinny być na pióro/wpust i grubości 16mm. Takie płyty kosztują za m2 więcej niż wylewka. 10mm są zbyt cienkie aby je kłaść na styropian. Chyba, że styropian eskrudowany grubość 20mm. Wtedy płyta 10-12mm.
czyli jezeli nie jest taniej to sprawa jasna
chodzilo mi tylko o zmniejszenie kosztow

noira
10-06-2012, 20:16
Podpinam się z pytaniem pod temat. Kupiłam deskę litą palisander dwulamelową 720/15, nie ma się co czarować, niezbyt świadomie. Podłoże na którym ma być położona pozostawia wiele do życzenia ( typowa kostka gierkowska), za miesiąc mam się wprowadzić wiec wylewka samopoziomująca nie wchodzi w grę. Jaka jest alternatywa? Czytałam o specjalnych masach wyrównujących ( co to takiego?), istnieją jeszcze jakieś możliwości rozwiązania tego problemu?

Parkiet
10-06-2012, 20:31
Podpinam się z pytaniem pod temat. Kupiłam deskę litą palisander dwulamelową 720/15, nie ma się co czarować, niezbyt świadomie. Podłoże na którym ma być położona pozostawia wiele do życzenia ( typowa kostka gierkowska), za miesiąc mam się wprowadzić wiec wylewka samopoziomująca nie wchodzi w grę. Jaka jest alternatywa? Czytałam o specjalnych masach wyrównujących ( co to takiego?), istnieją jeszcze jakieś możliwości rozwiązania tego problemu?
Masy wyrównawcze, nawet najlepsze wyrównają podkład ale go nie wzmocnią. Wzmacnianie gruntami epoksydowymi czy poliuretanowymi jest dosyć kosztowne i w tej sytuacji zastosowanie OSB jest najbardziej racjonalne - tańsze, szybsze, cieplejsze i bezpieczniejsze. Pozdrawiam.

noira
10-06-2012, 20:36
A możesz rozwinąć temat w/w gruntów? Czy dzięki nim jest szansa, że szybko położą mi podłogę? OSB to kolejne podniesienie podłogi, co da mi różnicę z podłogą w łazience. Że cieplejsze, nie ma większego znaczenia, bo to dotyczy podłogi na piętrze.
Bardzo dziękuję za szybki odzew :)

Parkiet
10-06-2012, 21:03
A możesz rozwinąć temat w/w gruntów? Czy dzięki nim jest szansa, że szybko położą mi podłogę? OSB to kolejne podniesienie podłogi, co da mi różnicę z podłogą w łazience. Że cieplejsze, nie ma większego znaczenia, bo to dotyczy podłogi na piętrze.
Bardzo dziękuję za szybki odzew :)
Istniejącą wylewkę należałoby przeszlifować, po czym stosownie do jej porowatości nasycić gruntem, następnie nałożyć drugą, być może i trzecią wartwę gruntu, posypując ją piaskiem kwarcowym. Na tak przygotowany podkład należy wylać wylewkę samoziomującą przeznaczoną pod podłogi drewniane lite. Tu można zastosować droższe wylewki szybkosprawne, gdzie czas wiązania wilgoci, to kilka dni i można już układać deski podłogowe.
Do tego typu napraw musisz znależć autoryzowanego wykonawcę firmy dystrybującej produkty naprawcze, ponieważ jest to kosztowna operacja i w dodatku, wymagająca zachowania wszelkich reżimów technologicznych. Pozdrawiam.

noira
10-06-2012, 21:08
Piękne dzięki, dobrze mieć więcej niż jedna opcję do wyboru.
Pozdrawiam.

K160
11-06-2012, 08:23
W domu będę miał strop drewniany. Sufit w postaci desek 33mm przykręconych do tragarzy od dołu. Tragarze nie widoczne. Od góry w przestrzeń między tragarzami planuję dać tanią membranę paroprzepuszczalną i 10-15 cm keramzytu (lub perlitu). Czy gdybym zasypał keramzyt na równo z tragarzami, to kładąc OSB3 w dwóch warstwach po 8-10mm, każda warstwa z przesunięciem i razem skręcone, to mógłbym takiej podłogi nie przykręcać ani do legarów, ani do tragarzy? Po prostu, żeby warstwa skręconych ze sobą płyt OSB ""pływała" na warstwie kruszywa?

Tal BTW to tańszą alternatywą dla płyt OSB są płyty SPANO. Właściwości bardzo podobne, a kilka złotych zostanie w kieszeni.

jarekkur
11-06-2012, 23:12
W domu będę miał strop drewniany. Sufit w postaci desek 33mm przykręconych do tragarzy od dołu. Tragarze nie widoczne. Od góry w przestrzeń między tragarzami planuję dać tanią membranę paroprzepuszczalną i 10-15 cm keramzytu (lub perlitu). Czy gdybym zasypał keramzyt na równo z tragarzami, to kładąc OSB3 w dwóch warstwach po 8-10mm, każda warstwa z przesunięciem i razem skręcone, to mógłbym takiej podłogi nie przykręcać ani do legarów, ani do tragarzy? Po prostu, żeby warstwa skręconych ze sobą płyt OSB ""pływała" na warstwie kruszywa?

Tal BTW to tańszą alternatywą dla płyt OSB są płyty SPANO. Właściwości bardzo podobne, a kilka złotych zostanie w kieszeni.

zależy co chcesz położyć na podłoże z tych płyt? Jeżeli parkiet klejony to płyty są za cienkie ale wtedy wystarczy jedna 24mm. Najpewniejsza byłaby 2x16mm

K160
12-06-2012, 06:52
Na większości podłogi planuję grube panele 10-12mm AC5 (nie znoszę tego odgłosu chodzenia po cienkich panelach), a w łazience płytki klejone na klej wysokoelastyczny. Dziękuję za odpowiedź.

teka
16-06-2012, 17:32
Nie jestem zwolennikiem OSB, jak na razie, ale ...
Jaki jest koszt samopoziomujacej wylewki? Widzialem wiele wylewek, ktore takie mialy byc, a jednak malo komu sie to udaje :/

oj,oj,oj,Magus-mi sie np to udaje-zapraszam na budowe:-)