PDA

Zobacz pełną wersję : Gwarancja wykonawcy elewacji



ewa_rk
03-07-2010, 09:11
Ile wykonawca elewacji daje gwarancji?
I co ona obejmuje?
Zdecydowałam się na styropian Swisspor Lambda (z grafitem) chemię Caparol, tynk silikonowy.
Na co szczególnie zwrócić uwagę przy robotach (mam oferty ekip, które mają małe doświadczenie lub w ogóle go niemają z pracą w Caparolu).
Liczę na opinie doświadczonych wykonawców.
Liczę też na użytkowników tynków silikonowych Caparola, którzy mają już kilka lat takie tynki.

fighter1983
03-07-2010, 18:58
zapytaj leszeq -a z forum

leszeq
04-07-2010, 09:53
Czuję się wywołany do tablicy :)

Ile wykonawca elewacji daje gwarancji?
I co ona obejmuje?
W zależności od systemu ocieplenia może to być okres od 3 do 10 lat
Gwarancji na chemię budowlaną (kleje, tynki, grunty itp) udziela również producent systemu. Wykonawca nie powinien wtedy udzielić krótszego okresu niż podaje producent.


Zdecydowałam się na styropian Swisspor Lambda (z grafitem) chemię Caparol, tynk silikonowy.
Na co szczególnie zwrócić uwagę przy robotach
Caparol ma bardzo dobre systemy ocieplenia! Przy zastosowaniu takiego materiału 5 lat gwarancji to minimum jakie powinien udzielić wykonawca.
Na tym forum istnieje wiele wątków dotyczących błędów przy wykonywaniu ocieplenia - proponuję poszukać i się zapoznać.
Ja napiszę tylko w skrócie:
Przypilnuj prawidłowego przyklejenia styropianu - nie na placki!
Bardzo ważna sprawa to warstwa zbrojenia siatką. Dopilnuj żeby siatka była zatopiona w kleju, a nie tylko zasmarowana klejem. Zakłady siatki na siatkę muszą mieć minimum 10 cm. W każdym narożniku okien i drzwi należy wstawić dodatkowe siatki wzmacniające.
Mamy obecnie dość wysokie temperatury. Dopilnuj aby prace przy warstwie zbrojenia i tynkowanie były przeprowadzane w odpowiedniej temperaturze. Zbyt szybkie wysychanie zapraw i tynków powoduje znaczne zmniejszenie ich wytrzymałości.

fighter1983
04-07-2010, 10:05
a gwarancja powinna obejmowac to, ze:
1 - nie spadnie to wszytsko w cholere
2 - nie popęka
3 - nie odbarwi się
gwarancje daje zarowno producent jak i wykonawca, i tu jest cienka linia pomiedzy tym za co odpowiada producent a za co wykonawca, bo najlepszy materiał polożony w sposób niewłasciwy, w zlych warunkach atmosferycznych badz "uszlachetniony" przez wykonawce (np. dolanie wody do produktu w ktorym jest to zabronione) nie bedzie mial juz swoich wlasciwosci. Dziala to w druga strone: najlepszy wykonawca i byle jaki material i tez pojawia sie problemy.
Zeby bylo ciekawiej Ty tez wybierajac strukture i kolor masz wplyw na trwalosc elewacji, jezeli wybierasz silikonowy Caparol aby system byl trwaly musisz jako inwestor wybrac:
1 - kolor o stopniu odbicia swiatla wiekszym niz 20 ( zalecany w BSO wiekszy niz 40, ale Caparol dopuszcza wiekszy niz 20)
2 - grubosc ziarna co najmniej 1,5mm lub grubsze.
Gwarancja nie obejmuje uszkodzen mechanicznych, zabrudzen, pekniec powstalych z przyczyn konstrukcyjnych budynku.

edde
05-07-2010, 08:56
a ja polecam wybrać jednak wykonawcę mającego doświadczenie z danym producentem, po własnych doświadczeniach, "panowie" gały wywalili na biały klej caparola, a potem oczywiście ze to inna konsystencja, inaczej schnie, inne ziarno, i w ogóle wszystko inne, oczywiście inne niż to na czym na co dzień pracują (pewnie jakieś bcx-y czy kriesel e:) ), no i ostatecznie wyszło jak wyszło ale na moje niefachowe oko kiepsko wyszło i panowie karierę u mnie zakończyli na etapie kleju na siatce, tynk zrobi już kiedyś kto inny (prawdopodobnie ekipa lokalnego sprzedawcy caparola), bo następnego materiału i kasy juz marnować nie chcemy...

ewa_rk
07-07-2010, 20:15
zapytaj leszeq -a z forum

Bardzo dziękuję p. Leszkowi za telefoniczną i jakże wyczerpujacą odpowiedź odnośnie elewacji systemem Caparol. Jesteśmy bogatsi w wiedzę, utwierdzeni w swojej decyzji, oraz przygotowani teoretycznie na casting z ekipą.

Jeszcze jedno pytanie do ogółu. Jak podnieść (robiąc elewację) optycznie dom, kolor jasny na pewno, ale może coś jeszcze?
Ocieplenie wraz ze strukturą zaplanowaliśmy po 15 sierpnia.

Jeszcze raz b. dziękujemy p.Leszkowi za uprzejmość i bezinteresowne poświecenie nam swojego cennego czasu.

Pozdrawiam wszystkich budujących i ocieplających.

Ewa

fighter1983
08-07-2010, 01:33
Bardzo dziękuję p. Leszkowi za telefoniczną i jakże wyczerpujacą odpowiedź odnośnie elewacji systemem Caparol. Jesteśmy bogatsi w wiedzę, utwierdzeni w swojej decyzji, oraz przygotowani teoretycznie na casting z ekipą.

...................................

Jeszcze raz b. dziękujemy p.Leszkowi za uprzejmość i bezinteresowne poświecenie nam swojego cennego czasu.

Pozdrawiam wszystkich budujących i ocieplających.

Ewa

Az sie milo czyta :) Pani Ewo: zadowolenia z Caparol Clean Concept w Amphisilan FasadenPutz życze i powodzenia w znalezieniu sprawnej ekipy

Nataly
24-06-2017, 07:47
Czy ktoś użyczy wzoru umowy na elewację, szczególnie interesuje mnie zapis dot. gwarancji :)

fighter1983
24-06-2017, 08:24
Czy ktoś użyczy wzoru umowy na elewację, szczególnie interesuje mnie zapis dot. gwarancji :)
podeslij maila

bt9
24-06-2017, 12:44
Ją też bym poprosił fighter :) [email protected]
Dzieki.

fighter1983
25-06-2017, 06:39
Ją też bym poprosił fighter :) [email protected]
Dzieki.

polecialo

Nataly
25-06-2017, 09:54
podeslij maila nataly80XYZonet.pl (XYZ=@) Z góry dzięki!

fighter1983
25-06-2017, 10:07
nataly80XYZonet.pl (XYZ=@) Z góry dzięki!
polecialo

Nataly
26-06-2017, 08:04
Dzięki wielkie fighter1983! Pytanie: jakie gwarancje udało Wam się uzyskać od wykonawców, na ile lat? Bo leszeq tu fajnie pisze, ale jak jest w rzeczywistości na papierze od wykonawcy?

jacek.zoo
26-06-2017, 10:18
Dziękuje bardzo fighter'owi za rozmowe. Konkretnie i na temat, rozwiales duzo watpliwosci :)

Aaricia23
26-06-2017, 11:58
Moge też prosić o wzór takiej umowy?
banan @ poczta .pl

jacek.zoo
26-06-2017, 13:52
I ja :)
[email protected]

fighter1983
26-06-2017, 14:19
wykonczycie mnie :P
ja pracuje zazwyczaj na takim ukladzie:
Umowa (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fpliki.med-bud.pl%2Fdraft_umowy_pusty.doc)
Załacznik (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fpliki.med-bud.pl%2Fzestawienie_przyklad.xls)
i rozliczam pozniej rzeczywiste zuzycie materialu tak jak pojdzie sobie na dany budynek.
Tyle ze nie sadze zeby w normalnym ukladzie z wykonawca cos takiego moglo zafunkcjonowac... bo:

z nadwyzka materialu wykonawca nie ma co zrobic
dokladnosc cen towarow dla wykonawcy nie do pomyslenia
w ten sposob mozna podpisywac umowe tylko z normalnym inwestorem ktory rozumie ze jak pojdzie 2 worki kleju wiecej to trzeba za niego zaplacic, z tego powodu wykonawca zawsze liczy jak robi z materialem spoooory zapas w wycenie
normalnie wykonawca nie jest w stanie zapanowac nad potwierdzeniem realizacji dostawy (udokumentowanie dostawy)

Nataly
02-07-2017, 08:51
fighter1983 dzięki! Jak widzisz temat b. wrażliwy, bo inwestor wydaje dużą kasę na dobre materiały, a wykonawca leci po bandzie, reaguje ostro na uwagi i śmieje się w twarz w temacie gwarancji >2lat. Kończymy we wtorek i stąd pytanie jak odbiera się elewację zrobioną w systemie Caparol? Chodzi o baranek, parapety, cokolik, itp? Szczególnie interesuje mnie jak sprawdzić, czy baranek AmphiSilan 1.5 jest dobrze położony i trzyma, bo ostatnio było gorąco -można zrobić jakiś test? Z góry dzięki i pozdrowionka!

fighter1983
02-07-2017, 20:11
Caly problem z odbiorami polega na tym... ze powinno sie je robic w trakcie. Kazdy etap prac zanikajacych.
Generalnie jest tak, ze jak elewacja przetrzyma 2 zimy to juz przetrzyma dluzej (wykonawczo)
natomiast jak dlugo bedzie ladna - to juz zalezy od jakosci materialu.

Przez te 2 zimy spieprzy sie wszystko co ma sie spieprzyc a co wynika z bledow wykonawczych

Teraz odbior to mniej wiecej sprowadzi sie do tego: czy rowno (wg norm) i czy ladnie... tyle, bo np poprawnosci wykonania warstwy zbrojacej nie zweryfikujesz w tej chwili, ciaglosci termoizolacji tez nie, to pokaze kamera termowizyjna, ale... zima a nie teraz.

Nataly
10-07-2017, 20:15
Dzięki fighterze1983 - a mocowanie spustów rynnowych? Każdy sworzeń z kołkiem L=30cm rusza się w bok i wzdłuż. Na nasze uwagi spec odpowiada, że tego się nie da zrobić, bo to styropian i porotherm. Ale kołki były specjalnie długie, jak jest prawda? Da się to zrobić i warto kopać kopać się z "koniem"?

Slawko123
10-07-2017, 20:27
u mnie nie latają sworznie od mocowania rur spustowych rynien. wszystkie sztywno siedzą i w murze i w styropianie. Ale ja sam robiłem nowe mocowania po ociepleniu budynku. owszem, dekarz zrobił poprawnie, ale podczas ocieplania styropianem, wszystko zdemontowałem, coby ekipie było łatwiej styropian przyklejać, wtedy otwory z kołkami zniknęły :)

fighter1983
10-07-2017, 20:46
Dzięki fighterze1983 - a mocowanie spustów rynnowych? Każdy sworzeń z kołkiem L=30cm rusza się w bok i wzdłuż. Na nasze uwagi spec odpowiada, że tego się nie da zrobić, bo to styropian i porotherm. Ale kołki były specjalnie długie, jak jest prawda? Da się to zrobić i warto kopać kopać się z "koniem"?
bo te kolki sa do dupy. i tak bedzie. bo zle to producent wymyslil. krotki kolek, dlugi sworzen, i wiatr ktory tym buja.
metoda: wywalic w cholere, koszulka+kotwa chemiczna+pret gwintowany i nic sie bujac ani kiwac nie bedzie.

Nataly
11-07-2017, 19:12
Ale jak się to ma wg Was, że chcieliśmy to mieć zrobione dobrze, tzn. z dobrym rezultatem końcowym. Jeżeli się rusza siak i owak, to chyba podlega reklamacji -co Wy na to?

fighter1983
12-07-2017, 06:39
Ale jak się to ma wg Was, że chcieliśmy to mieć zrobione dobrze, tzn. z dobrym rezultatem końcowym. Jeżeli się rusza siak i owak, to chyba podlega reklamacji -co Wy na to?
ale masz zrobione tak jak przewidzial to producent orynnowania zgodnie z przewidzianym przez niego systemem montazu.
to ze sie rusza - no ten typ tak ma.
Reklamacja do kogo: chyba do producenta jedynie, bo co tu winien wykonawca? zamontowal tak jak mial zamontowac, a ze o producencie mozna powiedziec "robisz to zle" to juz nie wina wykonawcy.
To nie jest tak, ze wykonawca nie jest odpowiedzialny jedynie za wybuch 2 wojny swiatowej i koklusz.
Producenci tez produkujac popelniaja bledy i czasami nie pomysla.
Tyle ze trudno im to udowodnic zazwyczaj, ale tu sprawa wydaje sie byc prosta i oczywista.
Zamiast skladac reklamacje powiedz swojemu wykonawcy zeby wywalil te mocowania, wzial kotwe+koszulke+pret i Ci wymienil to. Zaplac za wykonana prace i material i juz. zwlaszcza ze to nie majatek.

Nataly
13-07-2017, 19:11
Oj, oj, oj! Jedna firma wstydziła by się taką usługę wykonać i szybko by to poprawiła, a inna w żywe oczy wmawia, że tak jest dobrze! :P
@fighter1983 -nie idź tą drogą, robota powinna być wykonana z pozytywnym rezultatem a nie że: "robiłem dobrze, ale źle wyszło" :no:

fighter1983
13-07-2017, 22:54
Oj, oj, oj! Jedna firma wstydziła by się taką usługę wykonać i szybko by to poprawiła, a inna w żywe oczy wmawia, że tak jest dobrze! :P
@fighter1983 -nie idź tą drogą, robota powinna być wykonana z pozytywnym rezultatem a nie że: "robiłem dobrze, ale źle wyszło" :no:
nie zgodze sie..... wzialby facet te Twoje kolki wypierdzielil do kosza... kupilby kotwy chemiczne, zakotwil tak jak trzeba i co....
i inwestor mialby podstawy do tego aby wszczac larum i kwestionowac ze:
"Jak to!!! przeciez system rynien producenta X przewiduje montaz za posrednictwem kolkow swoich" i taki temat mozna pociagnac BAAARDZO daleko.
od zarzucania oszustwa, przywlaszczenia sobie kolkow, specjalne zle wykonanie itd itd...
Bardzo dobrze imho ze zrobil tak jak producent przewidzial, wykonawca jak sama nazwa wskazuje jest od wykonywania a nie od poprawiania producenta.. a ze nie dziala i ze mozna to lepiej zrobic tak zeby sie nie kiwalo i nie bujalo to inna sprawa.

I nikt nie wmawia ze jest dobrze...
jedna firma by sie wstydzila jak wspominasz - i poprawila uzgadniajac ze mozna dac kotwy chem
druga oparlaby sie o zalecenia systemowego montazu
trzecia jeszcze przed montazem poinformowalaby ze te kolki sa do bani i ze lepiej od razu ich nie zamawiac tylko poleciec kotwa chem i uzgodnic to przed.
i kazda z 3 mialaby na swoj sposob racje :)
najbardziej podoba mi sie opcja 3 tyle ze niestety :) patrzac na realia rynku i swiadomosc zarowno wykonawcow jak i klientow i panow/pan sprzedawcow jest to mrzonka.

Nataly
23-07-2017, 13:02
...kupilby kotwy chemiczne... Proszę o naprowadzenie jakie to te kotwy chemiczne, bo chcemy sami sobie to poprawić :rolleyes:

fotohobby
23-07-2017, 14:59
A co pokazuje google, jak wpiszesz "kotwa chemiczna" ?

bo mnie na przykład taki link: http://www.kotwachemiczna.eu/
i taki : https://www.leroymerlin.pl/artykuly-metalowe/kolki-kotwy/mocowania-chemiczne-i-akcesoria/uniwersalna-kotwa-chemiczna-evolution-i-tytan,p178473,l2227.html

czego jeszcze potrzebujesz ?

yaro137
25-07-2017, 14:51
Podczepię się z pytankiem o gładkość jaką powinien mieć klej na zbrojeniu. U mnie wygląda to wydaje mi się słabo i mam wątpliwości czy tynkiem da radę to wyrównać. Niby ta druga warstwa miała być wyrównująca, ale dziś czytam, że drugiej warstwy nie powinno się nakładać na suche a u mnie była przerwa z 10 dni po zatopieniu siatki. Apropos gwarancji, mi wykonawca oznajmił, że gwarancja jest taka, że jak coś pęknie to on ocenia, czy z jego winy czy nie, i że jest sporo czynników, które mogą wpłynąć na to, czy wyjdzie pęknięcie czy nie. Nie da się chyba ocenic, czy pęknięcie powstało na skutek ruchów budynku. Wykonawca uważą więc, że jeśli np tam gdzie pęknie zrobi odkrywkę i jest klej i siatka to znaczy nie jego wina. Do d taka gwarancja. Komu się udało ściągnąć producenta kleju żeby stwierdził, czy klej prawidłowo przygotowany i nakładany....

393742

393743

fighter1983
26-07-2017, 06:48
Podczepię się z pytankiem o gładkość jaką powinien mieć klej na zbrojeniu. U mnie wygląda to wydaje mi się słabo i mam wątpliwości czy tynkiem da radę to wyrównać. Niby ta druga warstwa miała być wyrównująca, ale dziś czytam, że drugiej warstwy nie powinno się nakładać na suche a u mnie była przerwa z 10 dni po zatopieniu siatki. Apropos gwarancji, mi wykonawca oznajmił, że gwarancja jest taka, że jak coś pęknie to on ocenia, czy z jego winy czy nie, i że jest sporo czynników, które mogą wpłynąć na to, czy wyjdzie pęknięcie czy nie. Nie da się chyba ocenic, czy pęknięcie powstało na skutek ruchów budynku. Wykonawca uważą więc, że jeśli np tam gdzie pęknie zrobi odkrywkę i jest klej i siatka to znaczy nie jego wina. Do d taka gwarancja. Komu się udało ściągnąć producenta kleju żeby stwierdził, czy klej prawidłowo przygotowany i nakładany....

393742

393743


http://www.inzynierbudownictwa.pl/technika,materialy_i_technologie,artykul,nadzor_i_ odbior_elewacji_wykonanej_w_technologii_bso___cz_i i,4758
tak dosc solidnie i restrykcyjnie....
co do sciagania producenta na budowe, Ty wez pod uwage kilka czynnikow i sam wyciagnij wnioski:

rosnie konkurencja na rynku produkcyjnym, jezeli ktos z ramienia producenta przyjezdza na budowe to mocno dyplomatyczny powinien byc w stawianiu wnioskow
nawet jezeli cos zauwazy, to powie to wykonawcy a nie Tobie, Ty uslyszysz uspokajajaca wersje
u producenta tez pracuja ludzie... a ludzie sa ludzmi... maja braki w wiedzy, ktorych nei chca uzupelniac bo sa leniwi, ph jest od obrotu a nie od tracenia czasu na budowie i od uczenia sie... cos tam wie..., cos tam na jakims szkoleniu mowili, ale kiedy to bylo...

Co do technologi, warstwy zbrojacej:
warstwa zbrojna, czyli siatka z klejem powinna byc wykonana tak, aby siatka znajdowala sie jak najblizej srodka tej warstwy, cala warstwa nie powinna byc ciensza niz 3mm i grubsza niz 5mm, czyli najlepiej jak mozna sobie wyobrazic: 2mm kleju na styropianie, siatka, 2mm kleju na siatce.
jak to uzyskac w teorii: grzebien 4mm i tak nakladamy klej na styropian i klej "przeciskamy" przez oczka siatki, zagladzamy i juz nie idzie kolejna warstwa kleju dlaczego w teorii - bo to cholernie trudne i meczace do wykonania, dlatego tak sie w zasadzie nie robi, zamiast tego kladzie sie cienka warstwe kleju, siatke i zaciaga sie siatke, zazwyczaj nierowno, bo pozniej wykonawca stosuje tzw "szlichte" czyli calosc jeszcze przelatuje cieniutka warstwa kleju.
Malo tego: niektorzy inwestorzy WYMAGAJA takiego zabiegu i zdziwieni sa, ze np nie bedzie jeszcze raz siatki i doszukuja sie w tym jakiegos podstepu/bledu/kombinatoryki etc.

Reasumujac tak realnie, zeby bylo dobrze a jednoczesnie mozliwe do wykonania:

siatka ma byc jak najblizej srodka warstwy
warstwa 3-5mm
w miare rowna

Odrebna kwestia sa zbrojenia diagonalne, listwy startowe/okapnikowe/przyokienne itd, to sa takie detale, ale dosc istostne. ale to juz nie ten temat