PDA

Zobacz pełną wersję : Wykończenie skarpy - jak się to robi ??



tom_ek1
05-07-2010, 09:41
Witam.

Przed domem mam taras,a że działka ma duże nachylenie to za tarasem (po wypoziomowaniu) wyszła skarpa. W sumie to wysokość ok 2 m, szer ok 2,5 m, długość 17 m. Początkowo skarpa była o stałym nachyleniu (dość dużym), niewygodnym do użytku. Teraz zrobiłem w połowie "stopień" i zmniejszyłem nachylenie skarpy.

Jak dalej wykończyć taką skarpę??

Na forum znalazłem sporo zdjęć gotowych, już wykończonych skarp (skalniaków).
Czy ma może ktoś z Was zdjęcia jak takie skarpy się buduje. Taką instrukcji "krok po kroku", fotorelację z budowy :)
Nie stać mnie na wynajęcie firmy ogrodowej do wykończenia skarpy - skalniaka :(

Za pomoc z góry dziękuje

Elfir
05-07-2010, 14:42
Ale w jakim sensie wykończyć? Chcesz murki oporowe?

tom_ek1
05-07-2010, 17:05
raczej myślałem o jakiś kamieniach, głazach... ale nie wiem jak przygotować pod nie podłoże.
Czy trzeba jakoś folię rozkładać... itd

Elfir
05-07-2010, 17:11
Głazy po prostu trzeba nieco zagłębić w gruncie, by nie leżały na wierzchu, ale wyglądały na wypłukane spod ziemi.
Foli zadnej się nie daje.

tinka-83
06-07-2010, 20:47
witam, ja moją skarpę wyłożyłam agrowłókniną. Po jednym roku koszenia trawy ze skarpy miałam już tego dość. Kosiarkę ciężko było podprowadzać na skarpę a podkaszarkę trzeba było pod takim kątem trzymać że po godzinie koszenia ręce bolały. Teraz jest obsadzona iglakami płożącymi i kwiatkami ale dużo jej jeszcze brakuje do piękna.

Wojtek- LM
06-07-2010, 22:41
Wykończenie kamieniami i dużymi głazami jest dobrym pomysłem ( u siebie też tak mam)
Ale:
-kamienie ułóż na piasku lub żwirze żeby nie zagłębiały się z czasem zbyt mocno wziemię
- najlepiej jednak użyj geowłókniny,żeby pomiedzy kamieniami nierosły chwasty
- powierzchnię położoną u podnóża kamieni proponuję wysypać drobnym kamieniem aby nie robić sobie problemu z koszeniem trawy ( pod kamień też należy dać geowłókninę)
-kamień od trawy możesz dodatkowo oddzielić opaską plastikową
-pomiędzy kamienie(głazy) można posadzić różne rośliny na skalniaki (rojniki, rogownicę,macierzanki itp.)

Pozdrawiam
Wojtek

ellaj
21-05-2011, 15:47
Moj dom jest lekko na podwyzszeniu i jest podsypany ziemia. Z przodu wyszlo w miare normalnie, ale z boku mam dwie skarpy, bo posrodku, ponizej poziomu skarp, mam drzwi boczne.
Wokol drzwi chce zrobic ogrod zimowy, ale nie wiem, jak wykonczyc te skarpy.
Chce cos nowoczesnego i z czym nie ma klopotu, czyli raczej trawa lub cos niskiego.
Ogrodniczka ze mnie zadna.
Zastanawiam sie teraz czym je zakonczyc. Wylozyc na dole jakimis elementami kostki w kolorze grafitowym i normalny ksztalt skarpy? Nie chce ksztalow owalnych, wszystko kanciaste.
Czy moze raczej zrobic jakis murek i te skarpe taka schodkowa?
Ale nic takiego nie widzialam, a wyobrazni zero.
Podpowiedzcie cos, prosze.

ellaj
23-05-2011, 18:50
Juz sie chyba zdecydowalam na murki oporowe. Tylko nie wiem z czego je zrobic.
Murki beda proste, rownolegle do sciany domu.
Na scianie jest plytka klinkierowa grafitowa. Po obu koncach beda ogrodzenie z cegly klinkierowej tego samego koloru i ogrod zimowy rowniez oblozony plytka klinkierowa w kolorze grafitowym.
Z czego zrobilibyscie ten murek? Wysokosc 40 cm.
Nie chce wprodzadzac dodatkowych materialow.
1. beton oblozony plytka,
2. cegla klinkierowa,
3. podklady drewniane w kolorze szaro-czarnym.
Jakie jest Wasze zdanie?

magnolia
24-05-2011, 08:53
albo nawiązać do domu, więc cegła klinkierowa taka jak na domu, albo nawiąż do podjazdu- czyli murki z kostki która jest na podjeździe. Wiele firm od kostki ma takie same, tyle ze o większych rozmiarach kostki do budowy murków.
Beton obłożony płytką- trudno jest dobrać płytkę która dobrze wygląda w ogrodzie- powinna być surowa, nawiązująca do kamienia. Jak nie to będzie wyglądać zbyt plastikowo, jej gładka powierzchnia będzie zbyt grzeczna . To oczywiście moje zdanie. Można jeszcze na beton nakręcić litewki drewniane, z małymi odstępami. To tez wygląda ładnie i jest nowoczesne
Klasyczne podkłady kolejowe są dość toksyczne, więc nie powinno się ich wprowadzać w miejsca ,gdzie spędza się więcej czasu.

ellaj
26-05-2011, 18:02
Dzieki, Magnolia.
Drewno chyba nie jest zbyt trwale, ale tak mi jako pasuje. Polozone w poprzek, prawie czarne.
A jakie drzewo mozna by posadzic w poblizu domu? Chcialabym zacienic ogrod zimowy, bo jest od strony poludniowej i baaardzo tam goraco bedzie latem.
W ogole pomyslalam o zrobieniu "czegos" w poblizu ogrodu zimowego. Drzewo, krzew, cos tam jeszcze.