PDA

Zobacz pełną wersję : Plan mojego ogrodu.



fredzia-phiphi
08-07-2010, 14:53
Witam,

jestem tu nowa :eek: chciałam się spytać o opinie na temat mojego pomysłu :wiggle:

Oczywiście rysunek jest niedopracowany, może niektóre proporcje się nie zgadzają ale chodzi mi o ogólny zarys.
Rośliny zaznaczone na rysunku już są posadzone, oprócz tych z zielonymi plamami w środku. Brzozy są małe (1,5 m), świeżo posadzone, reszta roślin ma ok. dwóch lat.
(Wcześniej było ty pole uprawne, teraz z jednej strony jest pole uprawne, z drugiej łąka, a z pozostałych stron domy, które mają w ogródkach głównie dorosłe akacje, orzechy i kwiaty.)

1. Najbardziej interesuje mnie opinia na temat pergoli, która ma dzielić ogród na część "reprezentacyjną" – jak najmniejszą, i domową - jak największą...

Pergola, która mnie zainspirowała:
http://www.muratordom.pl/galeria-artykulu/pergola-trejaz-krata,801/3409/15176/

2. I jak wam się widzi moje zagospodarowanie ogrodu przed domem? Jest tam strasznie dużo wolnego miejsca, ze względu na linie zabudowy (dom stoi ok. 12 m od ogrodzenia).
3. Może ktoś ma propozycję, na jakiś element małej architektury, z przodu, z tyłu… i nie wiem do końca, jak poprowadzić dróżki w całym ogrodzie (dróżki chciałabym zaokrąglone, wijące ale żeby nie trzeba było za dużo km nadrabiać)

Wojtek- LM
08-07-2010, 23:19
Pergola, jak najbardziej dobry pomysł,przy niej do posadzenia polecam lonicerę(jest kilka pachnących i o różnych kolorach kwiatów).
Jeżeli chodzi o ścieżki wijące się to polecam kostki 'Naturo', Palio' (semmelrock)- można z nich układać łuki bez docinki.
Elementy małej architektury z przodu mała fontanna zrobiona z kamienia lub w kształcie kuli.Z przodu raczej bez trawnika (po co problem z koszeniem) postaw na krzewy zadarniające byliny. Z tyłu trudno powiedzieć wszystko zależy od roli jaką ma spełniać ogród (może altana, grill,huśtawki,miejsce na ognisko,hamak opcji jest bardzo dużo)

Wojtek- LM
08-07-2010, 23:23
Polecam również po prostu spotkanie z architektem krajobrazu,który profesjonalnie pomoże CI zaplanować ogród.

Pozdrawiam
Wojtek-ekspert ogrodowy LM

fredzia-phiphi
09-07-2010, 08:06
Byliny to dobry pomysł ale tam jest ponad 200 m2...
Fontanna dosyć pretensjonalna na pierwszy rzut ale można pomyśleć. Może taka, żeby tylko wodę było widać...
Pergolę chcę zrobić podobną, w podobnym miejscu na działce ale w kolorze drewna i prostą, bez łuku.
Ogród ogólnie ma sam rosnąć, głównie rośliny, których nie trzeba podlewać ani pielęgnować :cool:, z naszej strefy klimatycznej. Znalazłam już trochę aranżacji z takimi roślinami na muratorze i w internecie.
Jeżeli ktoś ma jakiś pomysł, jak pociągnąć ścieżki, żeby zrobić ciekawy efekt, to będę wdzięczna. Jakaś oś widokowa, czy coś. :)
Dołączam zdjęcia domu.

Elfir
09-07-2010, 12:11
Z roślin niewymagających polecam okrywowe jałowce, a do tego niewymagające szczodrzeńce, janowce, karłowe sosny.
Styl pergoli należy dobrać do stylu ogrodu.
Z tego co widzę, rośnie u was wiele brzózek - można utrzymać leśny charakter ogrodu, z wymienionymi przeze mnie na początku niewymagającymi roślinami. Uzupełnieniem mogą być róże pomarszczone, jarzębiny, berberysy itp. Ale wówczas pergola powinna być w stylu rustykalnym (np. niekorowanych bali) i porośnięta np. chmielem, winnikiem, winobluszczem, winoroślą japońską.

Jesli pergola ma być klasycznym łukiem z kratownicą, to wówczas pasują bardziej róże, szałwie, rozmaite krzewy kwitnące (krzewuszki, budleje, jasminowce, forsycje), lawenda itp.

Niestety, ogrodu, przy którym się nic nie robi - nie ma :)

fredzia-phiphi
09-07-2010, 12:53
Elfir, dzięki za propozycje roślin. Wiem, że trzeba robić, już trochę posadziliśmy tych krzaków, ale chcę to ograniczyć do minimum.
Nie marzę o idealnym trawniku bez chwastów i kretów :) Wręcz przeciwnie, chce mieć zwierzątka (czytałam Twoje wątki o ogrodzie ekologicznym :)

Myślałam o takiej pergoli:

Wojtek- LM
12-07-2010, 14:37
Fontannę miałem na myśli taką zrobioną własnoręcznie: wiercisz dziurę na wylot w kamieniu pod spodem dajesz pompę w jakimś pojemniku i woda sączy się delikatnie z kamienia, można też takie kupić np.w formie kuli.
Byliny okrywowe grają rolę ściółki więc, jak nie chcesz zbyt dużo pielić i podlewać to jednak się na nie zdecyduj,mogą być również niskie okrywowe krzewy (hedera,rumianka,barwinek). Pod krzewami i drzewami okrywowe krzewy iglaste nie urosną. Do zadarniania dobre są też irgi np.Dammera,horyzontalna można uzyskać szybki efekt.
Z krzewów iglastych o małych wymaganiach ale dużej dekoracyjności (bez zabiegów) polecam kosodrzewiny.

fredzia-phiphi
27-07-2010, 08:45
Dzięki, może ktoś jeszcze wpadnie na jakiś pomysł ;)

fredzia-phiphi
26-02-2013, 16:04
W tym roku chcę zrobić wijącą się ścieżkę otoczoną rabatami (obszar zaznaczony na czerwono). Nie wiem tylko jakie rośliny tam posadzić. Szkieletem mają być iglaki te ze znakami zapytania i żeby miały tak do 5 m wysokości, bo blisko domu. Jedyne jakie przychodzą mi do głowy to thuja brabant :bash: ale może ktoś ma lepszy pomysł?
173019

Elfir
26-02-2013, 19:01
zywotników jest wiecej odmian niż beznadziejny Brabant. Do tego mnóstwo karłowych jodeł i świerków. Nie zapominając o jałowcach.
Kup sobie katalog szkółkarski.

fredzia-phiphi
26-02-2013, 19:58
No właśnie mam taki katalog i nie mogę znaleźć takiego drzewka. Najlepiej żeby wyglądało jak świerk serbski ale żeby nie rosło takie wysokie, tylko tak 3-5 metrów. Podaj mi nazwę jakiejś rośliny, którą można łatwo kupić, pleeease!!!

Elfir
27-02-2013, 19:22
fredzia - jeśli roślima ma dorosnąć tylko do 3-5 metrów musi być karłowa. A więc docelową wysokość osiągnie po 30 latach. Ja ma szybciej urosnać do np. 3 m w 10 lat, oznacza to, że ma przyrosty po 30 cm rocznie. Więc po 10 latach - 3 m, po 20 - 6 m a po 30 - 9-10 m.
Kup sobie świerka serbskiego i go po prostu przycinaj.

z średnio silnie rosnących (po 10 latach ok 1,5-2 m) jest np. jodła korańska, świerk czarny "Beissnerii", sosna kłująca (Pinus pungens), sosna limba

fredzia-phiphi
01-03-2013, 09:53
Tak właśnie myślałam, w takim razie zostają jakieś tuje, może Kórnik...no i świerki Cupressina one też wysokie ale przynajmniej wąskie. A jak szybko rosną, bo sprzeczne informacje znajduje?

Elfir
01-03-2013, 15:44
Ale żywotnik Kórnik nie dorasta tylko do 2 m. Rośnie sobbie dalej, to wielkie drzewo :)
Kazdą roślinę będziesz musiała ciąć.

Jeśli chodzi o tempo wzrostu - o jaką konkretnie roślinę pytasz?

fredzia-phiphi
02-03-2013, 19:53
Chodzi mi o tempo wzrostu świerku Cupressina.

motylemjestem
03-03-2013, 14:53
Niby mówią, że około 15cm, ale mi w rządku 5 świerków przyrosło po 10cm, a jeden 30-40cm. Gleba, naświetlenie itp...