PDA

Zobacz pełną wersję : niewykształcone kwiaty dalii - co się z nimi dzieje ?



BOHO
12-07-2010, 08:16
witam i mam pytanie
mam w ogrodzie dalie, szybko wzrosły, przyszedł czas kwitnienia i...... katastrofa !
rośliny wypuszczają pąki, ale te pąki pozostają zielone - nie wykształcają się z nich kwiaty.....
na końcu łodyg pozostają zielone piłeczki, w ogóle nie przypominające kwiatów ani nawet nierozwiniętych kwiatów..... nie tworzą płatków.....

co jest tego przyczyną ? co z tym można zrobić ?

zaznaczam, ze roślinki były nawożone i są podlewane....

BOHO
12-07-2010, 21:20
nikt nie ma pomysłu co się dzieje z pąkami dalii ?

marius37
12-07-2010, 21:45
a liście nie robią się brązowe i zaschnięte? nie wszystkie ale częśc? a jak ściniesz pąk jest miękki i jakby pusty?

BOHO
13-07-2010, 08:17
a liście nie robią się brązowe i zaschnięte? nie wszystkie ale częśc? a jak ściniesz pąk jest miękki i jakby pusty?

liście i cała roślina wyglądają jak trzeba
na jednych roślinach wszystkie pąki są w tym stanie, na innych - część
paki są jasnozielone, twarde, nabrzmiałe, wodniste....

marius37
13-07-2010, 13:39
to chyba nie to bo myślałem o szarej pleśni ale to by wyglądało jak w moim pytaniu

znalazłem cos o szarej pleśni piwonii:

"Szara pleśń piwonii powodowana przes Botrytis paeoniae
Rodzaj objawów zależy od stadium wzrostu piwonii

W okresie wyrastania pędów zgnilizna nasady łodyg, najpierw wodnista, potem szarawa, widać pleśń, łamią się, przewracają, potem czernieją i zasychają

W okresie rozwoju pąkow kwiatowych, pąki gniją, czernieją i zasychają, na liściach rozległe gnilne plamy

Zwalczanie: usuwać chore pędy u nasady i z przyległą ziemią
Porażone pąki, kwiaty, liście usuwać , zbierać opadłe i niszczyć

Ochrona chemiczna co 10-14 dni: Euparen Multi 50 WG, Rovral Flo 255 SC , Sadoplon 75 WP w stężeniu 0,2 %
Sumilex 500 SC i Teldor 500 SC po 0,1 % "

Elfir
14-07-2010, 15:37
też stawiam na szara pleśn

BOHO
15-07-2010, 11:49
też stawiam na szara pleśn

ale porażone są tylko pąki...... poza tym rośliny są w świetnym stanie..... żadnych oznak zgnilizny.....

M K
15-07-2010, 12:25
Może to być szara pleśń. Zostały porażone nią pąki, potem grzyb przeniesie się na całą roślinę.
Możliwe jest również żerowanie w pąkach szkodnika.

Elfir
15-07-2010, 23:26
u mnie tak było z różami - pieknie rosły, tylko kwiaty zasychały w pąku.

M K
16-07-2010, 09:22
Widzę, że mamy podobne doświadczenia z różami. Ja musiałem wszystkie porażone pąki ściąć.

BOHO
16-07-2010, 11:05
kwestia jest w tym, że pąki nie zasychają, ale są zielone, twarde, jędrne, nabrzmiałe.....

Elfir
21-02-2014, 14:26
Aadam - sole mineralne są niezbędne roślinom do zycia, na czystym kwarcu (piasek) nic nie urośnie :)
Miałeś chyba na myśli przenawożenie i zasolenie gleby (zbyt wysokie stężenie soli mineralnych). Starczy przepłukać ziemie duża ilością wody.