PDA

Zobacz pełną wersję : Upały a wypalona trawa,



gixxxar
13-07-2010, 21:24
Witam mam pytanie czy trawa po wypaleniu przez słonce sie odrodzi na nowo czy juz po niej,
bo nie mam nawadniania,

Endriuszka
13-07-2010, 21:39
podłaczam sie do pytania??

amber
13-07-2010, 22:01
Jeżeli młoda trawa to na pewno już nie odbije jeżeli stara to jest szansa że przeżyje ale jak będzie wyglądać trudno powiedzieć

gixxxar
13-07-2010, 22:50
ja dosiewalem na wiosne w takie miejsca i to wypalilo, non stop slonce caly dzien

AGA NR 1
13-07-2010, 22:59
No, u mnie też słońce wypala trawę...
:( :( :(

Bardzo mnie to martwi, staram się ją podlewać... ale i tak są miejsca, gdzie wypaliło do cna...

Czy ona się odrodzi w nowym roku czy konieczne będą dosiewania ( wiosną ) w tych wypalonych miejscach ?

gixxxar
13-07-2010, 23:04
troche trudno podlewac ja mam 2500 m2, jak i tak pali slonce a ma tak byc do konca lipca

AGA NR 1
13-07-2010, 23:17
Ja mam 5000 m2.
;)

No, ale trawnik na jakiejś połowie.
Podlewam tą, która jest najbliżej domu.
Jak na złość właśnie ta jest najbardziej wypalona... nie rozumiem tego.
:(

JoShi
13-07-2010, 23:26
Jeżeli młoda trawa to na pewno już nie odbije jeżeli stara to jest szansa że przeżyje ale jak będzie wyglądać trudno powiedzieć

A stara to znaczy iluletnia?




Czy ona się odrodzi w nowym roku czy konieczne będą dosiewania ( wiosną ) w tych wypalonych miejscach ?
Jak dosiewać to lepiej jesienią. Wzejdzie i ukorzeni się do zimy i podgoni wiosną. Ma więc szansę przeżyć następne lato.

AGA NR 1
13-07-2010, 23:31
Jak dosiewać to lepiej jesienią. Wzejdzie i ukorzeni się do zimy i podgoni wiosną. Ma więc szansę przeżyć następne lato.

Faktycznie, tak byłoby najlepiej.
Będę ją uważnie obserwować i jak niestety nie "ożyje" to te puste place dosieję jesienią.
Dzięki za radę.
;)

gixxxar
13-07-2010, 23:41
ponoc maja wprowadzic zakaz podlewania itp,

JoShi
13-07-2010, 23:47
ponoc maja wprowadzic zakaz podlewania itp,

Niby kto? Mam własną studnię. Wiesz co mogą mi zrobić? Tak samo tym co np magazynują w tym celu deszczówkę :P

gixxxar
13-07-2010, 23:58
dzis gadali na tvn ze nie maja juz wody bo susza jest,

JoShi
14-07-2010, 00:07
dzis gadali na tvn ze nie maja juz wody bo susza jest,
Przepraszam, ale jacy ONI? Wiesz, że dzwoni, tylko nie wiesz w którym kościele, prawda?

dominikams
14-07-2010, 09:41
Pewnie chodzi o podlewanie wodą z wodociągów. Ja też mam studnię, więc mogę podlewać ile chcę.

pawelurb
14-07-2010, 09:51
No właśnie , ja swoją podlewam i odnosze wrażenie że tam gdzie podlewałem tam bardziej zżółkła , nie wiem jak odróżnić wypalenie przez słońce od jakiejś innej przypadłości , trawa jest sfilcowana i poskręcana , wogóle nie rośnie , podlewana co jakiś czas i po podlewaniu jakby żółkła bardziej , podlewam zawsze wieczorem więc nie mogło jej to uszkodzić , dziwne bo to jest fragment od północy gdzie jest mniej słońca inne fragmenty trawnika nie podlewane wcale są nadal zielone i trawa rośnie , doradźcie coś , bo głupieje już o co jej chodzi .


Ja mam 5000 m2.
;)

No, ale trawnik na jakiejś połowie.
Podlewam tą, która jest najbliżej domu.
Jak na złość właśnie ta jest najbardziej wypalona... nie rozumiem tego.
:(

agnieszkakusi
14-07-2010, 11:02
my też podlewamy ze studni i leje się codziennie po kilka godzin. Trawka cud. Wypaliło tylko w tych miejscach gdzie piesio sika;)

AGA NR 1
14-07-2010, 13:15
No właśnie , ja swoją podlewam i odnosze wrażenie że tam gdzie podlewałem tam bardziej zżółkła , nie wiem jak odróżnić wypalenie przez słońce od jakiejś innej przypadłości , trawa jest sfilcowana i poskręcana , wogóle nie rośnie , podlewana co jakiś czas i po podlewaniu jakby żółkła bardziej , podlewam zawsze wieczorem więc nie mogło jej to uszkodzić , dziwne bo to jest fragment od północy gdzie jest mniej słońca inne fragmenty trawnika nie podlewane wcale są nadal zielone i trawa rośnie , doradźcie coś , bo głupieje już o co jej chodzi .

No dosłownie mój przypadek !
:eek:
Też podlewam wyłącznie wieczorami - po godz. 20-tej.
Tam gdzie podlewam - jest wypalona.
Tam, gdzie nie podlewam - trawka trzyma się dzielnie.
Może nas ktoś oświeci, jak to możliwe ?
:bash:




No powiedzcie sami

amber
14-07-2010, 13:32
A może jakieś zdjęcie

ciesiel
14-07-2010, 13:39
No dosłownie mój przypadek !
:eek:
Też podlewam wyłącznie wieczorami - po godz. 20-tej.
Tam gdzie podlewam - jest wypalona.
Tam, gdzie nie podlewam - trawka trzyma się dzielnie.
Może nas ktoś oświeci, jak to możliwe ?
:bash:




No powiedzcie sami

Można rozpatrywać różne powody, który prawdziwy nie wiem.
1. Podobno podlewanie wieczorem jest szkodliwe: wilgoć + ciemno = grzyb, dlatego najlepiej podlewać między świtem a wschodem słońca.
2. Trawa tam gdzie nie podlewane sama szuka wilgoci głębiej, przez co ma głębszy system korzeniowy = bardziej wytrzymała na suszę, a podlewana ma wilgoć przy powierzchni i wystarczy chwila nieuwagi aby ją wypaliło. Dlatego jeśli podlewamy, to rzadziej a obficiej.

Tak tylko sobie gdybam.

pawelurb
14-07-2010, 14:20
Brzmi logicznie , mi ta moja wygląda na nie tyle tylko wyschnięta, ale na właśnie jakąś taka poskrecaną i zfilcowaną jakby ją coś zatakowało ( grzyb ?? ) , bo to dodatkowo północna strona .... a zaczynało się od tego że żółkły jej kończówki i się skręcały , akurat tą trawę posiałem na kiepskiej ziemi , bardzo zbitej i na oko jałowej , w tamtym roku po posianiu jakoś się trzymała , tyle że trawnik był w "ciapki" były placki żółte i słabo rosnące i placki z bujną trawą , czyli od samego poczatku coś było nie tak, pomagało posypanie nawozem do trawników, po kilku dniach się zieleniło i potem znowu placki i ciapki, tym razem wszystko zżółkło.

gixxxar
14-07-2010, 15:31
no umnie to samo bo mam 6 klase ziemi,i popalilo juz rawie 50% ,a studni brak a wodociagi to wiadomo koszty,,,

Elfir
14-07-2010, 16:41
zasadniczo, gdyby to był reprezentacyjny trawnik, to należałoby go założyć od nowa.

pawelurb
14-07-2010, 16:45
zasadniczo, gdyby to był reprezentacyjny trawnik, to należałoby go założyć od nowa.

No dobra , reprezentacyjny nie jest , ale czy da się go jakoś uratować żeby był przynajmniej zielony ? nie wiem jakieś środki , nawozy itp. ?

amber
14-07-2010, 17:08
A kiedy ostatni raz nawoziłeś bo przy sypkich nawozach nawożenie należy stosować co 3-4 tygodnie

JMaciek
14-07-2010, 17:28
A kiedy ostatni raz nawoziłeś bo przy sypkich nawozach nawożenie należy stosować co 3-4 tygodnie

Czemu na nawozach jest informacja zeby nie nawozic przy silnym sloncu?
M.

amber
14-07-2010, 18:22
A może coś konkretnego bo wręcz przeciwnie lepiej nawozić w ciągu dnia niż wieczorem lub rano gdy trawa jest już wilgotna ja widziałem informację żeby nie przechowywać na słońcu ale oczywiście nie wiem wszystkiego i mogę się mylić

m4rsh4ll
14-07-2010, 18:24
Kurcze ja swoją trawę podlewam i koszę dość regularnie jak jestem na działce, ale w taki upał zastanawiam się nad sensem regularnego koszenia. Może lepiej żeby podrosła i miała cień, wtedy będzie mniej ją paliło ? Może kosić jak te upały przejdą i zmieni się temperatura lub najdzie chmur. Trawa była siana pod koniec kwietnia...

http://lh4.ggpht.com/_Ep2vEefRrRU/TDeUAdjLfdI/AAAAAAAAFQM/-DJYlRmmQ1w/s1024/P1010016.JPG

yurec
14-07-2010, 19:02
A pisałem i mówiłem PODLEWAĆ RANO a nie wieczorem. w takie skwary warto schłodzić w południe, a gdzie nawożenie letnie? w czerwcu powinno być.
Wiosenny nawóz został wypłukany nieważne jaki w tym roku KAŻDY.
PODLEWAĆ RANO.

AGA NR 1
14-07-2010, 20:03
Yurec, witaj nasz Forumowy specjalisto od traw !
Pozdrowienia z Wodzisławia.
:) :) :)

Ok, ja za 2 tygodnie się wprowadzam więc daję słowo że będę PODLEWAĆ RANO.
Teraz podlewałam wieczorami z racji... odległości.
;)

I od razu pytanie, które gnębi nas wszystkich - czy taki wypalony trawnik da się jakoś odratować ?
Jeśli tak, to jak to zrobić ?

amber
14-07-2010, 20:07
A pisałem i mówiłem PODLEWAĆ RANO a nie wieczorem. w takie skwary warto schłodzić w południe, a gdzie nawożenie letnie? w czerwcu powinno być.
Wiosenny nawóz został wypłukany nieważne jaki w tym roku KAŻDY.
PODLEWAĆ RANO.

To raczej nie jest lekarstwo na problemy trawnikowe ja mam podlewaną trawę o 22 i jedna sekcja załącza się o 24 co drugi dzień i nie zauważyłem żadnych negatywnych zmian zdecydowanie stawiam na brak nawozu

JoShi
14-07-2010, 20:14
pawelurp a dokarmiasz tę trawę, czy tylko podlewasz?

Elfir
14-07-2010, 20:25
Podlewać, podlewać i podlewać. Nie ma sensu nawożenie, jesli trawa nie będzie miała regularnego podlewania.

gixxxar
14-07-2010, 20:27
niewiem czy to pytanie do mnie,ja sypałem azofroska w kwietniu ale po deszczach chyba nic nie dało,

yurec
14-07-2010, 20:30
Mówiłem i pisałem też, że jak niema innego wyjścia podlewać póżnym wieczorem jak ziemia ostygnie, czyli 22-24 przejdzie.
Swoją drogą w jakim celu masz tak dziwacznie ustawiony system - to bez sensu, ale i tak lepiej niż wczesnym wieczorem.
No i oczywiście letnia odżywka. Tam gdzie ziemia żyzna jest i w miarę przepuszczalna łatwiej jest utrzymać trawnik.
Gdzie glina, ił lub piach należy ściślej przestrzegać zasad.

ps.
witaj Aga witam wszystkich.

amber
14-07-2010, 20:40
niewiem czy to pytanie do mnie,ja sypałem azofroska w kwietniu ale po deszczach chyba nic nie dało,

Od tego czasu powinieneś jeszcze przynajmniej dwa razy sypnąć nawozu tylko kup jakiś do trawy, azofoska jest dość droga

JoShi
14-07-2010, 20:55
Podlewać, podlewać i podlewać. Nie ma sensu nawożenie, jesli trawa nie będzie miała regularnego podlewania.

No wiesz, ale nie ma sensu podlewać jak trawka głodna. nie?

amber
14-07-2010, 21:01
ten temat zaczyna być gorętszy niż temperatura na zewnątzr

yurec
14-07-2010, 21:08
Aga, będę w twojej okolicy w najbliższym czasie kilka razy, zobaczę co trzeba zrobić.

pablitoo
14-07-2010, 22:08
ten temat zaczyna być gorętszy niż temperatura na zewnątzr

:D

Wypaliło mi zupełnie trawę na szczycie skarpy dookoła domu - wystarczyło kilka dni jak mnie nie było w domu i nikt nie podlewał trawy - upały u nas na połedniu 33 stopnie i zero deszczu ...
Od trzech dni podlewam codziennie siano które kiedyś było trawą plus sypnąłem na ściernisko kilka garści azofoski.
Podlewam i obserwuję.

Jak trawa wstanie - dam znać.

Jak nie - też dam znać - i posieję nową oczywiście.

:D

gixxxar
14-07-2010, 22:24
mnie sie wydaje ze z tego siana juz nic niewyrosnie,

amber
14-07-2010, 22:36
mnie sie wydaje ze z tego siana juz nic niewyrosnie,

Raczej na pewno , masz dużą działkę nie wiem ile jest tam trawnika ale warto zamontować nawadnianie nie jest to aż takie drogie jak się wydaje i nie miałbyś teraz kłopotu z trawą

gixxxar
14-07-2010, 22:47
no mysle o tym juz trzeci rok mam 2500,to sporo do podlewania z wodociagów,a tym bardziej piaski,to co leje z weza to za chwile robi sie sucho itd,

JMaciek
14-07-2010, 23:00
A może coś konkretnego bo wręcz przeciwnie lepiej nawozić w ciągu dnia niż wieczorem lub rano gdy trawa jest już wilgotna ja widziałem informację żeby nie przechowywać na słońcu ale oczywiście nie wiem wszystkiego i mogę się mylić

Konkret poniżej:

http://images46.fotosik.pl/314/c8186ba38d1de38fmed.jpg

Wiatr rozumiem ale o co chodzi z tym słońcem?

M.

amber
14-07-2010, 23:11
możesz zrobić to na raty uruchomiając pojedyncze sekcje wtedy koszt rozłożysz w czasie sam mam piasek i znam ból

Elfir
14-07-2010, 23:31
No wiesz, ale nie ma sensu podlewać jak trawka głodna. nie?

A co ja innego napisałam?
NIE ma sensu nawożenie, jeśli trawnik NIE będzie podlewany.

kaczorr
15-07-2010, 07:34
siemka wszystkim!! :-)

...Ciesiel ma sporo racji ...
oprócz tego że mam pokaźny trawniczek to kupę lat w rolnictwie, trawnik mają i sąsiedzi. Mój nigdy nie widział konewki ani węża ,sąsiadów często - sprawa podobna jak z uprawami polowymi - przede wszystkim zboża i kukurydze,...mokra wiosna to super warunki dla wzrostu jednak nie dla korzenia,system korzeniowy staje się płytki gdyz nie ma potrzeby poszukiwania wody - gdy przychodzą upały to zaczyna się problem - gdyż korzeń jest płytko wykształcony i nie może pobierac wody z głębszych warstw gleby - tak samo jest z trawką. Kto nauczy trawkę podlewać ten musi to robić przez cały rok a w szczególności w takie upały jak teraz - podlewanie wieczorem może być zabójcze dla korzeni i roślin - jak koledzy wspominali - nad ranem!!!.. Podlewanie 5-cio czy 10-cio minutowe i tak nic nieda gdyż ciepło "wyłazi" z głębszych warstw gleby i odparowuje wilgoć z wierzchniej warstwy gleby. Mój trawniczek trzyma się dzielnie nie widząc wody - sąsiadki już nie tak kolorowo - w szczególności gdy zapomni o podlewaniu. Trawy staramy się nie kosić w czasie gdy są upały lub kosimy na najwyżeszej wysokości - pozwala to na większe zatrzymanie wilgoci w glebie - choć kośmy tylko jak musimy, świeżo ścięte źdźbła trawy bardzo szybko odparowują wodę przez co nastepuje znaczne szybsze przesuszanie korzeni

to tyle ode mnie :-)

pozdrawiam serdecznie

JoShi
15-07-2010, 09:39
A co ja innego napisałam?
NIE ma sensu nawożenie, jeśli trawnik NIE będzie podlewany.

Aleś ty nerwowa... :P To ten upał? :P

AGA NR 1
15-07-2010, 11:46
Aga, będę w twojej okolicy w najbliższym czasie kilka razy, zobaczę co trzeba zrobić.

Ooooo, to super, zapraszam serdecznie !
Posyłam mój nr telefonu na priv.
Zdzwonimy się.
;)

Chociaż nie wiem, czy będzie co ratować... dwa - trzy ostatnie dni były krytyczne.
To już jak u niektórych - siano. :(
Tak się przejęłam, że spałam dzisiaj na budowie, wstałam z ptaszkami i zaczęłam podlewać trawę o 4.30 rano, hahaha !

Myślę, że czeka mnie wertkulacja na jesień.
Albo zakładanie nowego trawnika.
:(

pawelurb
15-07-2010, 12:23
a ja wvczoraj skosiłem to siano , kosiarka na maksa w dół , zostały wielkie ilości skoszonego siana trawa się przezedziła , solidnie podlałem to ściernisko , i zobaczymy co będzie , jak nic , to się zasieje jeszcze raz

popcarol
15-07-2010, 12:43
U nas tez siano, od 2 tygodni w sumie nie widzialam, ale nie mam zludzen... daleko mamy, nikt nie podlewa... najwyzej bedziemy znow siac na jesien...

amber
15-07-2010, 18:42
Konkret poniżej:

http://images46.fotosik.pl/314/c8186ba38d1de38fmed.jpg

Wiatr rozumiem ale o co chodzi z tym słońcem?

M.

Musiałem zaciągnąć języka bo taki napis udało mi się znaleźć tylko na opakowaniu Florovit z żelazem i informacja od przedstawiciela była bardzo ogólnikowa czyli wiem że nic nie wiem , natomiast dowiedziałem się że przy silnym nasłonecznieniu może nastąpić uwolnienie składników nawozu i wypalić trawę, ale to może , moim zdaniem należy do tego podejść z dużym dystansem

darek63
15-07-2010, 21:02
Do tej pory założyłem 4-5 trawników na różnych działkach. Na pierwszy chuchałem i dmuchałem - po 3 latch szag go trafił.
Te ostatnio zakładane nie podlewam , jeden mały nawożę raz do roku, większy wcale, zero nawozów - te trawniki mają się przystosować do upodobań właściciela (właściciel nie jest niewolnikiem trawnika - posiał i bedzie go kosił ale na więcej nie ma czasu). Mija kilka lat i sobie trawniki radzą - bo żywe chce żyć tylko nie rozleniwiać.
Na jednej z działek bywało, że trawnik po kilkutygodniowym skwarze wysychał na siano - po 2-3 ulewach odżywał, odrastał i znowu od późnego lata był zielony.

Tak na prawdę to najwięcej to zależy od gatunków trawy, typu gleby (właściwości sorbcyjnych) i stosunków wodnych w gruncie. Nie ma jednego słusznego scenariusza i patentu na zadowolenie w trawnika.

JMaciek
15-07-2010, 22:32
Musiałem zaciągnąć języka bo taki napis udało mi się znaleźć tylko na opakowaniu Florovit z żelazem i informacja od przedstawiciela była bardzo ogólnikowa czyli wiem że nic nie wiem , natomiast dowiedziałem się że przy silnym nasłonecznieniu może nastąpić uwolnienie składników nawozu i wypalić trawę, ale to może , moim zdaniem należy do tego podejść z dużym dystansem
Dokładnie tak - to informacja z opakowania Florovitu. Dziekuję za wyjaśnienie i pozdrawiam,
Maciek

gixxxar
29-07-2010, 11:53
czy po tych upalnych dniach a teraz deszczach trawa wam sie poprawiła?

pawelurb
29-07-2010, 12:13
tak, moja zaczeła odbijać, dostała jeszcze nawozu , i zaczyna rosnąć są jeszcze placki ale powoli sie zieleni

gixxxar
29-07-2010, 12:22
bo u mnie w niekturych miejscach az sie zrobiły czarne plamy ok 2 m2,chyba z tego juz nic nie bedzie

AGA NR 1
30-07-2010, 08:45
O,
ożył jeden z moich ulubionych wątków.
;)

U mnie lekka poprawa - trawka ożywa.
Powoli, ale jednak.
Jestem dobrej myśli.
;)

AGA NR 1
30-07-2010, 08:47
Aaaaaa,
i wczoraj wysypałam jeszcze nawóz.
Teraz będę sobie bacznie obserwować.

Ale i tak na jesień chcę zrobić wertykulację z piaskowaniem.
;)

amber
30-07-2010, 09:00
Na jesieni warto zrobić dosiewki trawy, nie wiem dlaczego tak się dzieje ale jesienne trawniki są ładniejsze

AGA NR 1
30-07-2010, 10:16
Taki też mam plan.
Tam, gdzie puste placki nie pokryją się - będziemy dosiewać.
;)

NOTO
30-07-2010, 12:26
Upały znów nadchodzą.

Paty
30-07-2010, 22:59
u mnie też wyschło po upałach i zrobiło sie sianko........................ale problem okazał się inny mam pędraki chrabąszcza majowego...................połowa trawnika zaatakowana............cała darń schodzi po pociągnięciu za źdźbła...........tak jak by ktoś czapkę z głowy ściągał...............

pablitoo
31-07-2010, 09:04
Upały znów nadchodzą.

Gdzie i kiedy ?? - u nas na południu nadal pada deszcz ...

AGA NR 1
31-07-2010, 14:30
Potwierdzam.
U nas dopiero przed chwilą przestało lać.
Ja również Ślązaczka.
;)

gixxxar
01-08-2010, 22:57
no lało ja tez mam działke koło czestochowy i lało piatek,sobota,do wieczora,AGA NR 1,jakiego nawozu uzyłas ,a i sypałas cały trawnik czy tylko te wypalone miejsca?

AGA NR 1
02-08-2010, 06:25
Miałam ostatni 25 kg worek kupiony u Forumwicza Yurec ( Pszczyna ).
Więc wysypałam w tych najgorszych miejscach.
Po tym nawozie trawa jeszcze szybciej ruszyła.

Kurka, nie pamiętam jak się nazywał nawóz, wyrzuciłam już worek... ale coś a'la "Yara"...
Może Yurec się odezwie ?
;)

Teraz będę kupować "Florowit" z żelazem.
Forumowicze bardzo chwalą.

Trawka wolno odbija, ale wyraźnie regeneruje się.
Odżywa więc moja nadzieja na piękny trawnik.
:)

gixxxar
02-08-2010, 09:09
dziekuje,tez tak zrobie i zobaczymy,powodzenia,

amber
02-08-2010, 09:20
Przy młodej trawie bez siewnika raczej nie stosować florovit z żelazem trochę więcej się sypnie i mogą być kłopoty

NOTO
02-08-2010, 09:59
"mam pędraki chrabąszcza majowego" - mam coś takiego w kompoście.... chyba takie białe grube poczwarki.
Skąd się to wzięło ...i czym to grozi ?

Grzego
03-08-2010, 14:00
A propo nawożenia, czy ktoś mógłby mi powiedzieć przy jakim ustawieniu siewnika wysiewacie np. wspomniany florovit z żelazem

NOTO
04-08-2010, 11:43
Ja biorę odpowiedni zamach ręką. Siewnik posłużył tylko do wysiewu trawy. Przy nawozie jest za dużo z nim pracy (głównie z powodu małej pojemności)

AGA NR 1
04-08-2010, 17:28
A ja kupiłam siewnik i nim sypałam nawóz.
Wzięłam taki większy - 27 litrów.
Super sprawa.
:wiggle:

O, taki sam jak ten :

http://allegro.pl/item1148695940_rozsiewacz_siewnik_do_nawozow_trawy _duzy_27_l.html

Rbit
04-08-2010, 19:27
...ale problem okazał się inny mam pędraki chrabąszcza majowego......
dobrym sposobem na pędraki jest kret zjada wszystkie.
Moge oddać swojego kreta tylko trzeba sobie przyjechać i go sobie złapac ;)

NOTO
05-08-2010, 15:20
dobrym sposobem na pędraki jest kret zjada wszystkie.
Moge oddać swojego kreta tylko trzeba sobie przyjechać i go sobie złapac ;)


No ....
A za rok trzeba szukać rozwiązania .... jak pozbyć się kreta ..... czyli znaleźć takiego forumowicza, który ma pędraki :)
Po kilku sezonach powinien wychodzić na zawołanie :)

gixxxar
05-08-2010, 21:14
a tu teraz,zamiast temat o trawie to o pedrakach i kretach,

JoShi
05-08-2010, 22:52
a tu teraz,zamiast temat o trawie to o pedrakach i kretach,

A o czym tu pisać? Deszcze popadały, trawa odbiła i po wszystkim :P

NOTO
06-08-2010, 08:17
znajomy dał ostatnio tyle nawozu, że mimo iż padało to i tak wypalił trawę :) Pierwzy raz sypał nawóz ... dał go ze 4x więcej niż nalezało ...

jaki
06-08-2010, 08:20
No i mamy lekcje poglądową, jak można przedobrzyć

AGA NR 1
06-08-2010, 09:14
znajomy dał ostatnio tyle nawozu, że mimo iż padało to i tak wypalił trawę :) Pierwzy raz sypał nawóz ... dał go ze 4x więcej niż nalezało ...

Hehe, jakbym widziała Teścia.
Kocha nowozić.
Trzeba go mocno hamować.
;)

Tam gdzie ja nowoziłam trawa piękniała w oczach, tam gdzie on.... niekoniecznie. ;)
Jednak "pańskie oko konia tuczy".
:cool:

pablitoo
06-08-2010, 09:32
A ja kupiłam siewnik i nim sypałam nawóz.
Wzięłam taki większy - 27 litrów.
Super sprawa.
:wiggle:

O, taki sam jak ten :

http://allegro.pl/item1148695940_rozsiewacz_siewnik_do_nawozow_trawy _duzy_27_l.html

A u mnie tak samo jak u NOTO - siewnik mam - ładny , duży - Gardeny - ale siałem nim tylko trawę - teraz do siania nawozu tak jakoś średnio się sprawdza - albo ja nie umiem nim siać nawozu ... - i dlatego tradycyjnie - z ręki :D

pablitoo
06-08-2010, 09:33
A o czym tu pisać? Deszcze popadały, trawa odbiła i po wszystkim :P

Oj odbiła - odbiła - i prawie wszystkie miejsca wypalone ładnie trawą zarosły ...

AGA NR 1
06-08-2010, 11:10
No, ja zaś z ręki jakoś nie umiem, hahaha !
Dziouszka z bloków jestem, nie mam doświadczenia rolniczo - ogrodniczego.
;)

A ten siewnik fajnie, rozrzuca na jakiś metr z każdej strony.
Wyszło naprawdę ok.

amber
06-08-2010, 14:22
A u mnie tak samo jak u NOTO - siewnik mam - ładny , duży - Gardeny - ale siałem nim tylko trawę - teraz do siania nawozu tak jakoś średnio się sprawdza - albo ja nie umiem nim siać nawozu ... - i dlatego tradycyjnie - z ręki :D

Możesz podać jaki model siewnika masz bo ja jakość nie mam szczęścia do siewników i póki co muszę wysiewać nawóz z ręki

kraania
06-08-2010, 21:09
A jam pytanie odnośnie nawozu, którego można jeszcze teraz użyć? Trawa siana w tym roku w maju, wyraźnie jej coś brakuje. W czerwcu zasilana była Osmocote.

pablitoo
06-08-2010, 22:18
Możesz podać jaki model siewnika masz bo ja jakość nie mam szczęścia do siewników i póki co muszę wysiewać nawóz z ręki

http://www.gardenshop.pl/4gardena-siewnik-uniwersalny-comfort-p-2650.html - taki sam.

amber
06-08-2010, 22:34
A ja chciałem kupić ten większy, napisz co jest z nim nie tak , ostatni jaki kupiłem podobny do siewnika Agi rozpadł się po pierwszy użyciu

pablitoo
07-08-2010, 09:38
Nic z nim nie jest nie tak - to bardzo dobry sprzęt - konstrukcja trwała , dobrze wykonana i przemyślana - jednak jak widać dla mojego zastosowania niezbyt przydatny - nie nawożę mojego trawnika wysublimowanymi nawozami - jestem tradycjonalistą - saletra amonowa na przemian z azofoską - te nawozy - są grubo granulowane - miałem trudność żeby ustawić dozowanie tak aby podawać małą ilość nawozu - często siewnik sypał większymi kupkami , poza tym koszę trawę dosyć wysoko - 6-8cm - nie golę jej przy sam ej ziemi - i przy takiej większej trawie jazda siewnikiem jest deko niewygodna ...

No i tak mniej więcej :D

amber
07-08-2010, 09:49
Dzięki , uspokoiłeś mnie :wave:

gixxxar
07-08-2010, 11:24
Nic z nim nie jest nie tak - to bardzo dobry sprzęt - konstrukcja trwała , dobrze wykonana i przemyślana - jednak jak widać dla mojego zastosowania niezbyt przydatny - nie nawożę mojego trawnika wysublimowanymi nawozami - jestem tradycjonalistą - saletra amonowa na przemian z azofoską - te nawozy - są grubo granulowane - miałem trudność żeby ustawić dozowanie tak aby podawać małą ilość nawozu - często siewnik sypał większymi kupkami , poza tym koszę trawę dosyć wysoko - 6-8cm - nie golę jej przy sam ej ziemi - i przy takiej większej trawie jazda siewnikiem jest deko niewygodna ...

No i tak mniej więcej :D

a mozesz podac nazwe tego nawozu,jak jest taki dobry,dziekuje,

amber
07-08-2010, 12:23
Przeczytaj uważnie nazwy są podane

gixxxar
07-08-2010, 12:40
a ok,dziekuje,azofroska,a czy jeszcze teraz mozna sypac,czy najlepiej na wiosne,

amber
07-08-2010, 12:58
Można

pablitoo
07-08-2010, 17:29
Dzięki , uspokoiłeś mnie :wave:

Niezamaco - możesz nabywać spokojnie - polecam :D

NOTO
09-08-2010, 11:06
azofoska ... to nawóz na produkcję zieloną :) nie zdziwcie się jak trawa Wam oszaleje ...

pablitoo
09-08-2010, 13:49
Taaaa - a trawa to produkcja czerwona ... ;)

Stosuję azofoskę jako nawóz do trawy od lat i jakoś szaleństwa trawy nie obserwuję ;) - wręcz przeciwnie - bardzo ładnie trawa wybarwiona , gęsta i soczysta ...

JoShi
09-08-2010, 20:36
Taaaa - a trawa to produkcja czerwona ... ;)

Stosuję azofoskę jako nawóz do trawy od lat i jakoś szaleństwa trawy nie obserwuję ;) - wręcz przeciwnie - bardzo ładnie trawa wybarwiona , gęsta i soczysta ...

Bo Ty rozumiesz, że nawóz służy do nawożenia a nie do podwyższania działki :P