PDA

Zobacz pełną wersję : kto podpowie co w tej sprawie zrobić?



cziczu
19-07-2010, 14:10
Witam, ma problem z urządzeniem ogrodu, tzn. dopiero mamy zacząć budowę domu dopiero później przyjdzie czas na ogród, jednak chciałabym teraz przemyśleć kilka spraw. Otóż:
-działkę kupiliśmy ogrodzoną, jest na niej kilka drzew i krzewów, chciałabym je w jakiś rozsądny sposób rozplanować na działce by ich drugi raz nie przesadzać,jeśli się mi uda dołączę foto.
-działka jest z wjazdem od południa
-z lewej strony właśnie tam gdzie wychodzi taras, blisko płotu stoi dom sąsiada, wysoki, brzydki, odrapany i wzdłuż naszego płotu jest kurnik,właśnie od tej strony;(
chciałabym czymś przysłonić ten dom, tylko nie wiem jakie drzewa by były najlepsze, najlepiej żeby cały rok były zielone, nie zrzucały liści, wzdłuż płotu, gdzie przechadzają się kurki myślałam, żeby thuje posadzić niech już rosną.
-przy płocie stoi ogromny słup z transformatorem, który chciałabym jakoś zatuszować roślinnością,
-główny problem jest w tym, że częścią, działki w której się najprzyjemniej siedzi i jest najładniejszy widok nie jest część gdzie wychodzi taras tylko z przeciwnej strony, działka południowo zachodnia więc taki układ domu był najlepszy, i tak sobie myślałam, żeby właśnie od prawej strony zrobić coś takiego:
http://ogrody.gazetadom.pl/ogrody/51,72077,2971378.html?i=0
tzn. pewnie na taki nasyp nie będzie mnie stać ale coś takiego mi się marzyło,
-z lewej strony działki (patrząc od strony wjazdu) są posadzone drzewka owocowe i nie mam pomysłu jak ten ogród ogarnąć, by miało to ręce i nogi

postaram się wkleić zdjęcie działki:

Elfir
19-07-2010, 14:23
bardziej przydaje się mapka geodezyjna z naniesionymi elementami.

cziczu
19-07-2010, 17:11
przepraszam za urwany post ale dzieciaki się obudziły i nie dało rady nic więcej zrobić, mapki jeszcze nie mamy, jest w trakcie przygotowań, czy mogę do Ciebie udeżyć jak będziemy mieć ją w ręku?pozdrawiam

Elfir
19-07-2010, 18:56
Wtedy będzie można coś doradzić.
Szkoda, że zdecydowaliście się na zrobienie tarasu od mało atrakcyjnej strony działki.
W takiej sytuacji radzę klientom, by zrobili tylko małe wyjście na ogród, a z tarasem, jako miejscem wypoczynku lepiej przenieść się w ciekawsze miejsce.

cziczu
22-07-2010, 13:13
No i tu jest racja, niestety taras wypadł by z wschodniej strony gdzie zawsze panowałby cień, jeszcze klamka nie zapadła, projekt na razie mamy wybrany ale nie kupiony, decyzja zapadnie na dniach ale jesteśmy raczej zdecydowani,pozdrawiam na dniach się odezwę, mam urlop więc trochę czasu i mogę posiedzieć przy kompie;)

Elfir
22-07-2010, 15:23
W takie upały jak dziś, to chyba rozsądne mieć taras w cieniu.
Ja bym nie chciała od południa

cziczu
23-07-2010, 14:55
witam, taras tak ale z kolei salon byłby słabo doświetlony, gdyby dać go z drugiej strony od wschodu u nas więcej chłodnych niż upalnych dni, niestety;( tak sobie myślę, czy sądzisz, że ulokowanie domu w samym tyle działki będzie złym pomysłem?mam już wielki mętlik w głowie, czy dysponujesz jakimiś fotkami ogrodów od południa?jeśli tak byłabym wdzięczna lub jakąś stronkę ze zdjęciami pozdrawiam
[email protected]

agnieszkakusi
23-07-2010, 19:03
mieszkam od trzech lat w domu gdzie taras mamy od północnego-wschodu. Dla mnie to genialne rozwiązanie. Przy upałach można spokojnie siedzieć i nie uciekać przed słońcem

Elfir
24-07-2010, 15:09
Dla ogrodnika nie ma znaczenia czy ogród jest od południa czy północy - zawsze jakaś część jest w słońcu a jakaś w cieniu.

Ale przecież głównego tarasu wypoczynkowego wcale nie trzeba robić przy salonie.
Spójrz na rysunek poniżej (przedstawia wstępną koncepcję)
http://img155.imageshack.us/img155/2134/ogrdek.jpg

Z salonu (od południa) roztaczać się będzie widok na staw, a główny taras jest przesunięty względem domu i ocieniony dużymi drzewami.

cziczu
25-07-2010, 10:48
droga Elfir, wkleję plan działki narysowany przeze mnie, prowizoryczny ale zawsze coś, przepraszam, że w takiej formie, działka jest długa 50/30 szeroka
to jest link do domku, który mamy wybrany
http://www.z500.pl/projekt/z128.html
tylko dla nas w wersji z garażem z prawej strony.
Na rysunku zaznaczyłam miejsce, gdzie najchętniej i najprzyjemniej się siedzi, ja lubię wylegiwać się w słońcu i chciałabym, wieczorami jak najdłużej korzystać ze słońca,by jak najdłużej posiedzieć w cieple i promieniach zachodzącego słońca.
droga wjazdowa jest na razie z lewej strony (ale nie utwardzona, tylko trawka rośnie) i zastanawiamy się czy nie przenieść jej na drugą stronę, ale z drugiej strony jeśli ją przeniesiemy to już zupełnie nie wiem jak urządzić ogród. Utwardzenie drogi planujemy może na jesień by wiosną ruszyć z budową.
Zgodzę się z tobą, że taras przy domu ( koło salonu) nie koniecznie musi być tym głównym miejscem siedzącym, ale w chłodniejsze dni jak najbardziej miło będzie posiedzieć w słoneczku.
Na działce mamy dużo drzewek owocowych i ozdobnych, ponieważ wiosną chcemy ruszyć z budową to chciałabym je gdzieś przesadzić.
z tyłu rosną drzewka iglaste, zupełnie nie znam się na drzewach (na razie; z czasem z pewnością się to zmieni;))takie najzwyklejsze, bardzo gęsto posadzone i nie wiem czy ich nie porozsadzać bo posadzono je w ok.50 cm odstępach, jeśli je przerzedzę to zostanie mi kilka drzewek do posadzenia.
Na działce są drzewka owocowe, jabłonie, śliwki, brzoskwinie, czereśnie, wiśnie, kiwi (ale nie było jeszcze owoców, 3 orzechy włoskie (młode, jeszcze nie miały owoców), orzech laskowy (który w tym roku pięknie obrodził, pierwszy raz), maliny, borówka amerykańska, poziomki, malinojerzyna.drzewka owocowe ok.20 szt. rosną wzdłuż płotu,
czy zostawić z tyłu w jednym paśmie te drzewa iglaste? co zrobić z tymi drzewkami owocowymi, bo mogłabym je zostawić i później przesadzać tylko, czy jak one będą starsze czy się przyjmą?zupełnie nie wiem co zrobić z wjazdem, chyba że zostawić go tam gdzie jest i przy domu zrobić rozjazd do garażu?tylko nie wiem jak by to wyglądało.no i chciałabym mieć też trochę prywatności w tym ogródku, żeby nikt mi przez płot od strony drogi nie zaglądał,
wklejam zdjęcia innych drzewek na działce:

cziczu
25-07-2010, 11:28
z drzewek na działce mamy jeszcze:
-3 brzozy małe ok.2 m
-wierzbę
-bazie bardzo ładne
-widać na zdjęciu pasmo thui, szt.ok.13 bardzo żywy kolor mają i są długie a raczej chude, nie takie rozłożyste,
-z tyłu są 3 drzewka (troszkę je widać z tyłu za thujami) takie iglaste, tylko nie wiem czy s by się przyjęły po przesadzeniu bo są już duże ok.5 m
-jest róża zwykła nie pnąca
-winogron, ciemny i zielony
-piękny chyba cyprys również o pięknym żywym kolorze,
-mały rododendron
-iglak,który płoży się bardziej na ziemi nie wielkich rozmiarów,
zdjęcie nr 3, drzewko w prawym rogu szt. 3 ale strasznie marne w tym roku jakieś robactwo go dopadło, i są już dość duże więc też nie wiem czy się przyjmą po przesadzeniu,
-2 krzaczki pożeczek
-agrest
-aronia
szkoda mi tych drzewek, bo jest tam ślicznie, uwielbiam jeździć na naszą działkę, ale w miejscu gdzie orną drzewka stanie prawdopodobnie dom, może coś z tych drzewek udałoby się ocalić;(

Elfir
25-07-2010, 14:03
Dla informacji - nie ma "srebrzystych" żywotników ("tuji"). To prawdopodobnie cyprysiki Lawsona.

Jeśli chodzi o dom, to zrozumiałam, że jeszcze nie macie adaptacji projektu?
Wobec powyższego proponuję takie zmiany jak poniżej.
http://img26.imageshack.us/img26/1192/thumbsd.jpg
Otworzą one jeszcze bardziej salon na stronę południową poprzez dodanie drzwi balkonowych.
W oryginalnym układzie byłoby ciężko oglądać TV, bo patrzyłoby się pod światło południowego słońca wpadającego przez wykusz.
Przesunięcie okna na lewej ścianie otworzy widok po przekątnej na ogród a nie wprost na ogrodzenie.
Nie mogłam się też powstrzymać od drobnej przeróbki w kuchni - oryginalny układ dawał mało miejsca do zagospodarowania, dlatego na ścianie kominowej dałam wysoką zabudowę (lodówka, piekarnik, cargo), a ponadto można wprost z kuchni wyjść do ogrodu.

Jeśli chodzi o garaż, to proponowałabym tak rozwiązać jego kwestię:
http://img811.imageshack.us/img811/8277/thumbqu.jpg
Wejście od strony ogrodu. Wydłużenie go by stworzył zamkniętą sień. I wtedy zadaszone wejście można przeszklić i przechodzić tamtędy do garażu.

O ogrodzie w drugiej części będzie :)

cziczu
25-07-2010, 14:48
Droga Elfir, jesteś naprawdę cudna, bardzo spodobał mi się pomysł z tym wyjściem z kuchni do ogrodu, zawsze mi się coś takiego marzyło ale sama jakoś na to nie wpadłam w tym projekcie, a można by tam przed kuchnią zrobić całkiem miły kącik do siedzenia z całkiem przyjemnym widokiem na góry, co do garażu to oczywiście wyjście z tyłu i do wiatrołapu;)
oczywiście również nie leniuchuję i szukam czytam co mogę i ile mogę (przy dwójce małych dzieciaczków).Trafiłam na link ( http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/47dd6ef00b3cec51.html ), który bardzo mi się spodobał o nieformowanych żywopłotach i teraz stwierdzam, że żywopłot z thuji jest faktycznie kiepskim pomysłem, i coś takiego byłoby super.Niestety muszę kończyć bo dzieciak już mi na kolana wskakują, pozdrawiam serdecznie i z niecierpliwością czekam na propozycje

Elfir
25-07-2010, 14:58
Teraz druga część z przykładowym zagospodarowaniem terenu:
http://img685.imageshack.us/img685/2134/ogrdek.jpg

Zakładałam odległości od górnego prawego rogu: 8 m (od góry) i 3 m (od prawej strony).

Przy tak dużym ogrodzie, od frontu, po lewej stronie, można umieścić boisko do kosza czy piłki plażowej, a w tym zaokrąglonym kąciku przy tarasie - naziemny, składany, basen ogrodowy. A jeśli dzieci jeszcze małe - to plac zabaw

Skarpa byłaby podparta od strony tego zaokrąglenia i tarasu murkiem oporowym.

Aby skrócić podjazd proponuję zrobić nad nim pergolę. Na rysunku droga dojazdowa ma 320 m szerokości i rozszerza się przy garażu, by można było ustawić dodatkowy samochód.

W zagajniku na tyłach domu można zrobić kompostownik albo miejsce na niewielkie ognisko.

W tarasie, na wprost wykuszu (a wykusz powinien mieć okna do ziemi), można zrobić albo geometryczne, płytkie, oczko wodne albo ozdobną rabatę żwirową.

Przy stoliku śniadaniowym na kuchennym tarasie najlepiej posadzić drzewo, które latem będzie rzucać cień.

cziczu
25-07-2010, 16:17
świetne, świetne, cudne, tak właśnie zrobię, czy już Ci ktoś mówił, że jesteś genialna?choć genialna to chyba za małe słowo, wielki szacun ,
teraz już spokojnie mogę utwardzać drogę wjazdową;)
na jesień przesadzę drzewka owocowe.... czy lepiej na wiosnę?
mam jeszcze pytanko odnośnie salony czy w miejscu, gdzie zaznaczyłaś na czerwono dałabyś okno a miejsce w którym jest okno (na lewej ścianie)zamurowałabyś i w tym miejscu miejsce na tv?pozdrawiam cieplutko w ten szary, pochmurny dzionek

Elfir
25-07-2010, 18:59
Projektowanie ogrodów to moja praca po prostu.

drzewka liściaste przesadza się przede wszystkim w okresie bezlistnym. Po przesadzeniu dobrze jest przyciąć korony. Można to wykonać zarówno w październiku jak na przedwiośniu.

Na rysunku czerwonym kolorem zaznaczałam meble. A okno na bocznej ścianie jest przeniesione w dolny lewy narożnik

Octans
13-11-2010, 07:35
Witam,
trafiłam tu przez projekt domu Z128, którym byłem zainteresowany. Bardzo podoba mi się pomysł z kuchnią, bo rzeczywiście brakowało tam miejsca na wysoką zabudowę szafek. Ja również mam wjazd od południa, a cały ogród planowany jest na zachód i dlatego chce zrobić w tym projekcie duże rozsuwane okna na ogród i jeszcze wyjście na ogród z pokoju obok salonu. Granicą działki i zarazem ogrodu od zachodu jest nieduży strumyk i chce go częściowo wykorzystać, ponieważ planuje ogród w stylu japońskim.

Midori
13-11-2010, 10:06
Granicą działki i zarazem ogrodu od zachodu jest nieduży strumyk i chce go częściowo wykorzystać, ponieważ planuje ogród w stylu japońskim.
Kurcze, niektórzy to mają szczęście.... :)