PDA

Zobacz pełną wersję : Jak kłaść gres?



zgudi
17-02-2006, 20:50
WITAM WSZYSTKICH :wink:
mam salon połaczony z jadalnią i kuchnią ...posadzka w przejsciu do kazdej z tych izb jest przęcieta ( dylatacja)
we wszystkich tych pomieszczeniach bedę kładł gres szkliwony w KARO
co zrobić z tymi nacieciami posadzki---czy płytki przeciac w tych miejscach i wypełnić szczelinę silikonem? bedzie to wygladało niestety paskudnie :evil:

gdybym układał gres normalnie to dylatacja mogłaby pokryć sie z fugą

moze są jakies inne rozwiazania? mozna to połaczyć listwami ale to przy układaniu w karo nie wygladałoby najlepiej--tymbardziej że mam filary..
moze jest jakiś specjalistyczny klej, bardzo elastyczny ( cos podobnego do gumy) który umozliwiłby kładzenie płytek w całości w miejscu dylatacji?
pozdrawiam Rafał

myciek
17-02-2006, 23:02
U mnie przez cały salon (48m2) idzie dylatacja oczywiście z przeciętymi płytkami (w większości karo) i fugą wypełnioną silikonem. Nie przyszło mi do głowy, że wygląda paskudnie.
W przejściach pomiędzy pomieszczeniami położone są prostokątne płytki o szerokości ściany (taki niby-próg). Daje to możliwość dylatacji. Również nie przyszło mi do głowy, że to paskudne. Myślę, że jest też ktoś taki na Forum, kto uważa, że wszelkie fugi są paskudne...
[/list]

zgudi
17-02-2006, 23:41
jest to twoje subiektywne odczucie , którego w żaden sposób nie bedę podważał... w sześciu zdaniach użyłeś trzykrotnie słowa (paskudne)
po co sie powtarzasz? nie rozumiem zbytnio o co ci chodzi....
chciałem uzyskać odpowiedż i pomoc jak inaczej problem ten można rozwiązać...
szkoda ,że mój post trafił akurat do Ciebie...
pozdrawiam

myciek
18-02-2006, 07:13
jest to twoje subiektywne odczucie , którego w żaden sposób nie bedę podważał... w sześciu zdaniach użyłeś trzykrotnie słowa (paskudne)
po co sie powtarzasz? nie rozumiem zbytnio o co ci chodzi....
chciałem uzyskać odpowiedż i pomoc jak inaczej problem ten można rozwiązać...
szkoda ,że mój post trafił akurat do Ciebie...
No to jeszcze raz:
1. Z tego co mi wiadomo, fuga nie musi się idealnie pokrywać z dylatacją - jeśli jest klej elastyczny to może mieć kilka centymetrów przesunięcia. Ale chyba wyklucza to położenie w karo bez uwzględniania dylatacji. Co do superelastycznego kleju to pamiętaj jeszcze o fudze, która musiałaby być silikonowa (jednak).
2. Starałem się życzliwie (!) zasugerować, że może nie warto walczyć z problemem technicznym. Jeżeli uważasz, że ma być tylko tak jak sobie wymyśliłeś i jakiekolwiek inne sugestie poza czysto technicznymi są niemile widziane to wyłączam się z tego wątku i już.

Majka
18-02-2006, 11:45
nie zrobisz dylatacji, to płytki popękają :roll:

Ja proponuję: w miejscu łączenia powierzchni zrobić pas płytek prosto położonych. Może to nawet ciekawie wyglądać.

pokar
18-02-2006, 11:49
Majka! Ujęłaś problem po mistrzowsku!
Nie ma dylatacji - jest przepiękne ( porównaniu z silikonową fugą ) pęknięcie.
NIE MA HIPERELASTYCZNEGO KLEJU, KTÓRY WYTRZYMA WSZYSTKIE NAPRŻENIA, SKURCZE I UGIĘCIA.

Jacek70
18-02-2006, 13:19
Przykre, ale fizyki nie da się oszukać. Wszystkie dylatacje konstrukcyjne muszą być przeniesione do góry, czyli na płytki.
Kleje są które wytrzumaja nawet duże przesunięcia płyt, ale płytki gresowe nie są z gumy i napewno popękają.
Masz wybór, przeciąć gresy równo i wypełnić szczelinę dylatacyjną sznurem dylatacyjnym i silikonem, albo czekać aż samo pęknie, a pęknie napewno.

zgudi
18-02-2006, 14:47
jest to twoje subiektywne odczucie , którego w żaden sposób nie bedę podważał... w sześciu zdaniach użyłeś trzykrotnie słowa (paskudne)
po co sie powtarzasz? nie rozumiem zbytnio o co ci chodzi....
chciałem uzyskać odpowiedż i pomoc jak inaczej problem ten można rozwiązać...
szkoda ,że mój post trafił akurat do Ciebie...
No to jeszcze raz:
1. Z tego co mi wiadomo, fuga nie musi się idealnie pokrywać z dylatacją - jeśli jest klej elastyczny to może mieć kilka centymetrów przesunięcia. Ale chyba wyklucza to położenie w karo bez uwzględniania dylatacji. Co do superelastycznego kleju to pamiętaj jeszcze o fudze, która musiałaby być silikonowa (jednak).
2. Starałem się życzliwie (!) zasugerować, że może nie warto walczyć z problemem technicznym. Jeżeli uważasz, że ma być tylko tak jak sobie wymyśliłeś i jakiekolwiek inne sugestie poza czysto technicznymi są niemile widziane to wyłączam się z tego wątku i już.

zwracam honor :wink:
nie bedziemy sie przeciez gniewać o dylatacje i fugę z nią zwiazaną
powyższa odpowiedż mnie zadawala --pozdrawiam Rafał
:)

FREDY
18-02-2006, 16:47
Ja też miałem ten problem i to jeszcze przy ogrzewaniu podłogowym. Dylatacje nijak mi nie pasowały. Zaryzykowałem i przykryłem wszystko płytkami. Teraz wiem że dobrze zrobiłem. Nic mi nie pęka juz drugi sezon. :wink:

slaweksie
18-02-2006, 18:59
jestem tuz przed tym etapem i sam nie wiem, położę na pewno w karo na elestycznym kleju, może w miejscach (okolicach) dylatacji dać tylko silikon w fugi. Napawa mnie nadzieją wypowiedź FREDY-ego

Cypek
18-02-2006, 19:54
A ja drugi sezon mam połozone bez dylatacji i na podłogówce płyty 50x50 i nic nie pęka. Zostawiłem sobie na zapas, nawet jak mi na rok pęknie 1-2 to i tak mi na 10 lat wystarczy, a dylatacje nie szpecą.

zgudi
19-02-2006, 14:28
słyszałem o klejach gotowych do uzycia w wiaderkach (niebazujace na cemencie)
uzywał moze ktos takiego kleju---jakieś bliższe wskazówki --będe wdzięczny
:wink:

siwy z gosławic
19-02-2006, 20:35
Ja też położe bez dylatacji i zrobię sobie zapas płytek :D

Majka
19-02-2006, 20:47
zgudi, a masz ogrzewanie podlogowe? Zasugerowałam się, że tak :oops:

Ja nie mam ogrzewania podłogowego, mam położone płytki gresowe w karo na 60-ciu metrach, bez dylatacji. Nie pękają 8)

zgudi
20-02-2006, 09:57
mam podłogówke ale tylko na czesci posadzki...
po sama dylatacją ogrzewania brak
dylatacja jest w odległosci ok 1,5 m od podłogówki
sam juz nie wiem czy zaryzykować? :wink:

cinek21
20-02-2006, 12:21
mam podłogówke ale tylko na czesci posadzki...
po sama dylatacją ogrzewania brak
dylatacja jest w odległosci ok 1,5 m od podłogówki
sam juz nie wiem czy zaryzykować? :wink:
Jeśli możesz zsynchronizować dylatację z fugą to nawet się nie zastanawiaj. Takie powierzchnie różnie pracują. U siebie w przedpokoju mam fugę nad dylatacją. I dobrze zrobiłem, bo po czterech latach zauważyłem drobne przesunięcia - płytka na 100 % by pękła. W innym przypadku (płytka delikatnie zahaczała na inną część wylewki) zastosowałem w czasie klejenia płytek klej FixAll (zmieszałem go z klejem do klejenia płytek) i taką grubą warstwą nałożyłem na tę mniejszą część wylewki. Dzieła już kilka lat bez zarzutu.

mickey30
09-10-2009, 01:03
Witam, kładę gres poler 60x60 w salonie i jadalni.Dodam,że na wodne ogrzewanie podłogowe,powierchnia ok.60m2.Klej Mapei,adesilex. Posadzka miała zrobioną dylatację w 3 miejscach-nacięcia. Niestety glazurnik obmierzył, poroskładał kafle i wychodzi na to, że łączenia płytek nie będą wypadać na liniach dylatacyjnych. Majster twierdzi że to nie problem-w naciętą posadzkę(linię dylatac.) wpuści trochę takiego ustrojstwa na wzór silikonu, na to przyjdzie płytka(przykryje), fuga elastyczna i powinno być OK. - Ale czy będzie aby na pewno OK.-czy łączenia płyt nie powinny wypadać w miejscu dylatacji posadzki-zrobionej przy okazji wylewki????? :roll:

Zbigniew100
09-10-2009, 08:32
Witam, kładę gres poler 60x60 w salonie i jadalni.Dodam,że na wodne ogrzewanie podłogowe,powierchnia ok.60m2.Klej Mapei,adesilex. Posadzka miała zrobioną dylatację w 3 miejscach-nacięcia. Niestety glazurnik obmierzył, poroskładał kafle i wychodzi na to, że łączenia płytek nie będą wypadać na liniach dylatacyjnych. Majster twierdzi że to nie problem-w naciętą posadzkę(linię dylatac.) wpuści trochę takiego ustrojstwa na wzór silikonu, na to przyjdzie płytka(przykryje), fuga elastyczna i powinno być OK. - Ale czy będzie aby na pewno OK.-czy łączenia płyt nie powinny wypadać w miejscu dylatacji posadzki-zrobionej przy okazji wylewki????? :roll:

Według mnie powino sie pokrywać. :(
Zobaczymy co sądzą inni.

batko lenin
09-10-2009, 08:50
Inni sądzą, że powinno się pokrywać przynajmniej z grubsza :wink:

out
09-10-2009, 09:19
powinno się pokrywać.

jeśli będzie inaczej dylatacja z podłogi będzie pracować a gres możliwe, że będzie pękał.

janekbo
09-10-2009, 09:39
powinno się pokrywać.

jeśli będzie inaczej dylatacja z podłogi będzie pracować a gres możliwe, że będzie pękał.

Czyli można sobie darować elastyczny klej, elastyczne fugi byle się dylatacje pokrywały? Moim zdaniem od tego jest "elastyczny" na produktach z faktury, żeby wybaczało takie mijaki.
Mnie się zdaje, że jak miniesz dylatacje te pi razy oko do 2-3 cm to się nic nie stanie. U mnie niestety fachury pojechały z dylatacjami na oko i wychodzą z 1-2cm różnice.

Rezi
09-10-2009, 14:08
Dylatacje są obowiązkowe tak samo jak klej elastyczny na ogrzewaniu podłogowym. Dylatacje powinny się pokrywać ale jest dopuszczalne niewielkie przesunięcie. Problemem może być estetyka łączeń np w salonie, więc można spróbować zminimalizować napręzenia lub rozdzielić naprężenia okładziny wierzchniej od podłoża poprzez kleje wysokoelastyczne, maty schluttera lub siatkę wtopioną w warstwę kleju elastycznego.

ja mam siatkę do zbrojeń o gramaturze 300 g wtopioną w klej elastyczny CT17,
jastrych ma dylatacje cięte + zbrojenia siatką stalową i jak na razie jest ok

pierwek
09-10-2009, 15:37
Dylatacje powinny się pokrywać ale jest dopuszczalne niewielkie przesunięcie.

niewielkie czyli jakie? 2-3cm czy mniej niż 1cm?

romano78
09-10-2009, 18:36
A mnie tam się prawie nigdy nie pokrywa :o

Zwłaszcza jak układam w caro cały parter a może by tak pomalować folią w płynie np. botac jest dość elastyczna ja tak zawsze robie do tej pory wszystko ok.

pblochu
09-10-2009, 19:24
13 lat podłogówka
Płytki położone na dylatacji jak wyszły (płytki 300x300) - klej wysoko elastyczny SOPRO 1
parametry 55\45\20
Jakoś nic nie pękło a miało???? że tak nieśmiało zapytam???
Jak się boisz to butapren techniczny może załatwić sprawę

vadiol
09-10-2009, 22:04
Dylatacja powinna byc zachowana . Ale malo kto chce , aby to naciecia w wylewce narzucaly wzor ulozenia plytek . Stosuje sie wiec szereg zabiegow , aby zminimalizowac ryzyko pekniec .

philip12
19-07-2010, 15:10
Witam!
Postanowiłem odnowić pokój, zdecydowałem się na gres ułożony w karo. Sprawa niby prosta - pokój prostokątny, a największą zabawę z docinkami przewidziałem wokół kominka. Niestety w tym miejscu zaczynają się schody... jest to stare budownictwo. Ściany nie sa równe i nie trzymają kątów - żadna nie ma prostego. Odchyły są rzędy kilku cm np. jedna krótsza ściana jest dłuższa od drugiej o 2cm. etc. Nie wiem jak zacząć układanie, żeby wyglądało to w miarę estetycznie. Chciałem zacząć układać od drzwi ale kąt nie są proste, ściana krzywa. Próbowałem wyznaczyć prostą linię za pomocą sznurka, ale odchył od ściany jest w największym miejscu ok.3cm, czyli nie przykryje go listwą. Proszę o jakieś porady dot. głównie położenia pierwszych rzędów... z góry dziękuje

Układ pokoju w załączniku

sebaruda
19-07-2010, 15:37
http://www.pwizba.pl/oferta.html
tu masz listwy ktore zakryja 3 cm

vadiol
19-07-2010, 20:30
Przetnij płytkę na ukos i zacznij od lewego górnego narożnika .

philip12
19-07-2010, 21:53
To od którego rogu zacznę chyba nie ma znaczenia i według mnie lepiej zacząć od rogu przy drzwiach, żeby tam nie wyszło małych ścinek. A może się mylę? Bardziej chodziło mi o to jak sobie poradzić z krzywymi ścianami i rozjechanymi kątami żeby wyszło estetycznie?

Jarek.P
19-07-2010, 22:27
Po prostu wybierz sobie ścianę "referencyjną" i zacznij od niej, cała reszta wyjdzie sama w praniu.

J.

Jerzysio
20-07-2010, 22:12
Układanie w "karo" zaczyna się od.... ŚRODKA !
Wyznacz +/- środek i tam zacznij.
pzdr
J

er-es
20-07-2010, 23:01
Tak jak Jerzysio zasugerował, tylko od środka.
Wyrysuj sobie kwadrat, w miarę pośrodku pokoju - jak najbliżej ścian, wyrysyj dwie przekątne i już masz bazę. Jedziesz w kierunku ścian o środka. Na końcu przy ścianach niestety będą różne docinki (to jest zawsze nieuniknione), ale innej opcji nie masz.

edde
21-07-2010, 20:04
w ogóle to śmieszny problem, bo do karo to akurat proste ściany być nie muszą :) inaczej niż przy układaniu wzdłuż ścian...

er-es
22-07-2010, 09:55
edde, masz rację, ale nie każdy ma jak dociąć np. 1 cm gresu i musi pomyśleć od którego miejsca zacząć, żeby nie dać ciała.

Jerzysio
22-07-2010, 21:56
.. wbrew pozorom karo wcale nie jest takim haaaaalo wzorem i wymaga "dobrej ręki" - bo łatwo to sp..... rniczyć ewentualnie !
Pzdr
J

edde
22-07-2010, 22:49
przesada, układanie jak każde inne tyle, ze docinek przy ścianach znacznie więcej (i to docinek"przekątnych") niż normalnie

skresz
17-10-2012, 08:39
Odgrzebie trochę temat ale mam podobny problem bo w salonie 40m2 mam zrobione 2 dylatacje + dylatacje w drzwiach lecz nie są one proste, problem polega na tym że jak będę się trzymał dylatacji to będę miał przy ścianach docinki 4 cm - 6cm zastanawiam się czy mogę wysunąć płytkę o te 4-6cm za dylatacje a część która jest za połową położyć na silikon bądź Mapelastic. Problem jest w tym że ta dylatacja biegnie na środku pokoju i będzie tam często chodzone, płytki to arkesia 60X60 na całej powierzchni podłogówka

blou
13-12-2012, 13:16
Chcę położyć na podłodze gres biały rektyfikowany 60x60 w I gatunku (chinski), bez fugi - na "styk" w mieszkaniu 29m2 w bloku. Największa długość ułożenia - 5,8m. Podłoże - wylewka samopoziomująca Weber (weber.floor 4150) zagruntowana (weber pg231).

Kuzyn płytkarz zalecił mi klej Mapei 9, grzebień szpachli 10mm i żeby dobę przed położeniem pokryć gładką szpachlą całą powierzchnię ceniutką*warstwą kleju. Płytkę przed położeniem przetrzeć na gładko klejem i kłaść. Dylatacje od ścian 1-2 mm (nie będzie listew ani gzymsow). Poziomica 80cm 0,5/1m.

Czy zaleceane przez niego wcześniejsze pokrycie całej powierzchni klejem ma sens i jest potrzebne? Jak się mają pozostałe parametry i zalecenia?

Czy macie jakieś inne praktyczne porady w układaniu tego gresu?

Dzięki serdeczne z góry,
Pozdrawiam

toma1
13-12-2012, 20:44
Dobrze ci kuzyn radzi, zrob jak ci mowi a napewno bedzie dobrze, chociaz nie zawsze koledzy plytkarze dubluja klejem plytke i niby tez sie trzyma plytka, bo to zalezy od podloza, kleju i odpowiedniej warstwy kleju.

martinflash
03-02-2013, 13:19
mam kilka pytań odnośnie glazura/gres 60x60 kładzionego na powierzchni 70m2 na ogrzewanie podłogowe, glazura będzie kładziona w caro:
1. czy jak miałem położone posadzki rok temu i grzałem już porządnie podłogówką która jest zbrojona siatką i juz popękało wszystko co mało popekać czy to ograniczy możliwośc pęknięcia gresu 60x60?
2. jakiego kleju urzyć do gresu polerowanego 60x60 na podgrzewaniu podłogowym?
3. Jaka powinna być grubośc kleju?
4. Jaka szerokośc fugi na takich długościach?
5. zrobione dylatacje (dwie) nie zgrają mi się z płytkami kładzionymi w caro, czy popęka?

libeer
05-02-2013, 20:56
skoro juz grzales podlogowka to bardzo dobrze bo tak nalerzy zrobic przed ulorzeniem terakoty. Do klejenia plytek na ogrzewanie podlogowe trzeba zastosowac klei wysokoelastyczny morze byc np.adesilex p9 mapei.grubosc kleiu niepowinna przekraczac tego co zaleca producent .Ja osobiscie klade na grzebienu o glebokosci zebu 1 cm, na mniejsze formaty mniejszy .Podstawa jest oczywiscie rowno przygotowane podlorze.Na podlogowke fuga niepowinna byc mniejsza niz 1 mm czyli niepowinno sie klascbez fugowo .:stirthepot::stirthepot:

rteez
26-02-2013, 20:57
skoro juz grzales podlogowka to bardzo dobrze bo tak nalerzy zrobic przed ulorzeniem terakoty. Do klejenia plytek na ogrzewanie podlogowe trzeba zastosowac klei wysokoelastyczny morze byc np.adesilex p9 mapei.grubosc kleiu niepowinna przekraczac tego co zaleca producent .Ja osobiscie klade na grzebienu o glebokosci zebu 1 cm, na mniejsze formaty mniejszy .Podstawa jest oczywiscie rowno przygotowane podlorze.Na podlogowke fuga niepowinna byc mniejsza niz 1 mm czyli niepowinno sie klascbez fugowo .:stirthepot::stirthepot:wygrzanie podłogi owszem. co do kleju to Adesilex P9 to klej do formatu 900cm2 czyli czterokrotnie mniejszego niż potrzeba. ten klej nie jest klejem o podwyższonych parametrach elastyczności. zdecydowanie odradzam jego zastosowanie. przy tym formacie płytek to Keraflex Maxi S1 również z Mapei który jest do grubości warstwy 15mm. zalecam kłaść na grzebieniu 12mm lub półokrągłym 15mm metodą kombinowaną (smarowanie na gładko płytki i grzebieniem podłogę). fuga powinna być rozmierzana że na 1mb powinno być 12mm fugi, ale przy tym formacie płytki zdecydowanie spełnia parametry fuga 4mm. ple dylatacyjne wewnątrz powinno mieć nie więcej niż 9 m2. pęknięcia należy powiększyć i skleić żywicą epoksydową Mapei Eporip Turbo z kotwami blaszanymi z zestawu co 15-20cm. dylatacje nie pasujące do płytek tak samo zszyć i naciąć nowe ale nie głębiej niż 25mm w posadzkę, pod warunkiem że podłogówka została dobrze zalana posadzką. dylatacja powinna mieć spoinę elastyczną z silikonu najlepiej poliuretanowego (do 25% rozciągliwości bez zerwania połączeń). powodzenia
Artur Starzyński - glazurnik z dyplomem czeladniczym.

f.5
27-02-2013, 20:38
. przy tym formacie płytek to Keraflex Maxi S1 również z Mapei który jest do grubości warstwy 15mm. zalecam kłaść na grzebieniu 12mm lub półokrągłym 15mm metodą kombinowaną (smarowanie na gładko płytki i grzebieniem podłogę). fuga powinna być rozmierzana że na 1mb powinno być 12mm fugi, ale przy tym formacie płytki zdecydowanie spełnia parametry fuga 4mm. ple dylatacyjne wewnątrz powinno mieć nie więcej niż 9 m2.
Artur Starzyński - glazurnik z dyplomem czeladniczym.
http://images34.fotosik.pl/575/5b0a52d67dba15d0med.jpg (http://www.fotosik.pl)
http://images42.fotosik.pl/783/1ca915554e86347amed.jpg (http://www.fotosik.pl)
Arturze mam pomieszczenie 3,8 m X 4,8
Będzie to kuchnia.
Format płytek to 60 X 60 gres
Sądzisz ze mozna stosować fugę 1 mm? brak dylatacji w pomieszczeniu
po obwodzie ile zostawic fugi ??
Cieszę się ze moj wykonawca dobrze dobrał klej o tyle dobrze
radek

rteez
02-03-2013, 19:31
http://images34.fotosik.pl/575/5b0a52d67dba15d0med.jpg (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fwww.fotosik.pl)
http://images42.fotosik.pl/783/1ca915554e86347amed.jpg (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fwww.fotosik.pl)
Arturze mam pomieszczenie 3,8 m X 4,8
Będzie to kuchnia.
Format płytek to 60 X 60 gres
Sądzisz ze mozna stosować fugę 1 mm? brak dylatacji w pomieszczeniu
po obwodzie ile zostawic fugi ??
Cieszę się ze moj wykonawca dobrze dobrał klej o tyle dobrze
radek
witam,
jeżeli nie robisz tu dylatacji to przy tym formacie płytek musisz mieć fugi conajmniej 4mm, a technologicznie powinno być 6mm (1% długości boku płytki jest najbezpieczniejszą spoiną) a tymbardziej na podłogówce. jeśli zastosujesz fugę 1mm to mogę przyjechać i poprawić to odpłatnie - będzie drogo! nie wiem skąd wszyscy biorą tą cieniutką fugą, a najlepiej żeby nie było jej wcale... a gdzie technologia? zastosuj do gruntowania koncentrat (!!!) Mapei Primer G w stosunku 1:2 z wodą. Jeśli nie zbierasz punktów z worków to w zamian za wskazówkę możesz mi je wysłać. tu znajdziesz na mnie namiary: http://www.atlasfachowca.pl/?q=user/8909 (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fwww.atlasfachowca. pl%2F%3Fq%3Duser%2F8909)

martinflash
02-03-2013, 20:18
który klej jest lepszy Ceresit CM 17 czy ten Mapei
drugie pytanie to po jakim czasie po ułożeniu płytek należy usunąc krzyżyki? czy można za 2 dni?

f.5
02-03-2013, 23:42
witam,
jeżeli nie robisz tu dylatacji to przy tym formacie płytek musisz mieć fugi conajmniej 4mm, a technologicznie powinno być 6mm (1% długości boku płytki jest najbezpieczniejszą spoiną) a tymbardziej na podłogówce. jeśli zastosujesz fugę 1mm to mogę przyjechać i poprawić to odpłatnie - będzie drogo! nie wiem skąd wszyscy biorą tą cieniutką fugą, a najlepiej żeby nie było jej wcale... a gdzie technologia? zastosuj do gruntowania koncentrat (!!!) Mapei Primer G w stosunku 1:2 z wodą. Jeśli nie zbierasz punktów z worków to w zamian za wskazówkę możesz mi je wysłać. tu znajdziesz na mnie namiary: http://www.atlasfachowca.pl/?q=user/8909 (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fwww.atlasfachowca. pl%2F%3Fq%3Duser%2F8909)

dlaczego klienci stosują fugę 1 mm ?
Moze dlatego ze fuga lubi się brudzic ciensza będzie się mniej brudziła ?
ładniej takie powierzchnie wyglądają ?
:)
na piętrze mam powierzchnie w kształcie litery L o dłuzszym boku 4,5 metra i zastosowalismy fugę 1 mm
kleilismy Botamentem MULTILIGHT
http://images38.fotosik.pl/1966/c9342ccc65fd9b30med.jpg (http://www.fotosik.pl)
http://images34.fotosik.pl/578/1e3b5d35c201e610med.jpg (http://www.fotosik.pl)
Co do dołu kuchni ciągle sie zatanawiam nad grubością fugi - rozłożę płytki i zobaczę jak to wygląda
jak cos przyjedziesz i poprawisz będzie drogo :)


który klej jest lepszy Ceresit CM 17 czy ten Mapei
drugie pytanie to po jakim czasie po ułożeniu płytek należy usunąc krzyżyki? czy można za 2 dni?

Kazdy klej jest dobry bierz ten który poleca glazurnik i daje gwarancję najlepszy podobno sopro1 ?
Krzyzyki wyciągałem po 12 godzinach - Płytkarza mam z ponad 25 letnim stażem
fugę 1 mm polecal z calą odpowiedzialnosćią -
odradzał mi natomiast kafle o formacie 90 X 90 ale jak zobaczyłem cenę 420 zł/m2 sam sobie je wybiłem z głowy.
Pozdrawiam

martinflash
03-03-2013, 12:22
czy dobrze zaczne kłaśc płytki 60x60 przy moich dylatacjach (zaznaczone na czerwono)?
czy dobrą wybralem kolejnośc kładzenia elementów?
zielonia linkia to obszar do położenia glazury

rteez
03-03-2013, 19:59
który klej jest lepszy Ceresit CM 17 czy ten Mapei
drugie pytanie to po jakim czasie po ułożeniu płytek należy usunąc krzyżyki? czy można za 2 dni?

zdecydowanie lepszy jest Keraflex Maxi S1 z Mapei. Odpowiednikiem z Ceresita będzie CM16, a nie CM17 który to nie jest w klasie S1(elastyczny). Krzyżyki można usuwać już na drugi dzień w zależności od tego jaka jest temperatura w pomieszczeniu i warstwa kleju.

rteez
03-03-2013, 20:09
f.5, nie wiem jakie masz pojęcie o pracach glazurniczych, ale funkcje estetyczne cienkiej fugi do mnie nie przemawiają, szczególnie jak jest podłogówka, duży format płytki i co najważniejsze SPRZECZNOŚĆ Z TECHNOLOGIĄ. odporna na zabrudzenia jest fuga epoksydowa - na wszystko jest rozwiązanie.
Wybór kleju jest ważny i to co glazurnik powie to nie zawsze jest zgodne z technologią, a to jest bardzo ważne. zaglądaj do kart technicznych producentów danego wyrobu. Jestem glazurnikiem od ponad 6 lat i mimo że mam dyplom czeladniczy i jestem wyszkolonym rzemieślnikiem, to wszystkiego też dokładnie nie pamiętam z uwagi że każdy przypadek wymaga innego podejścia i rutyna nic tu nie daje. Jeśli korzystałes z fachowców a nie z flachowców to wiesz, że usługa nie jest tania i nie na rok robiona. moje usługi od początku wykonania nie miały jeszcze uchybień i reklamacji. także naginanie technologii się nie opłaci, a jeśli ktoś zainteresowany to mogę wysłać galerię błędów wykonawczych.

rteez
03-03-2013, 20:15
czy dobrze zaczne kłaśc płytki 60x60 przy moich dylatacjach (zaznaczone na czerwono)?
czy dobrą wybralem kolejnośc kładzenia elementów?
zielonia linkia to obszar do położenia glazury
zaczynaj kłaść od tego kwadratu z nr 1 największe pomieszczenie pierwszym rzędem w lewo aby zgrać się z dylatacją dolnego pomieszczenia. pamiętaj o wykonaniu dylatacji pozornych na największym pomieszczeniu (podziel go na cztery części). w dylatacji musi być silikon

martinflash
03-03-2013, 20:19
zdecydowanie lepszy jest Keraflex Maxi S1 z Mapei. Odpowiednikiem z Ceresita będzie CM16, a nie CM17 który to nie jest w klasie S1(elastyczny). Krzyżyki można usuwać już na drugi dzień w zależności od tego jaka jest temperatura w pomieszczeniu i warstwa kleju.

czytam opis CM17 i jest:

- do płytek gresowych, ceramicznych i kamienia naturalnego (oprócz marmurów) wewnątrz i na zewnątrz
- najwyższa przyczepność i odkształcalność - klasa S1
- odporna na odkształcenia podłoża na balkonach, tarasach i ogrzewaniu podłogowym
- do basenów i zbiorników na wodę pitną
- do podłoży krytycznych (płyty g-k, OSB i stare płytki, powłoki malarskie
- na hydroizolacje wewnętrzne i zewnętrzne
- do płytek wielkoformatowych powyrzej 1m2
- możliwość dostosowania konsystencji

to dlaczego piszesz że nie jest s1 i że Mapei jest lepszy do gresów 60x60?

martinflash
03-03-2013, 20:26
zaczynaj kłaść od tego kwadratu z nr 1 największe pomieszczenie pierwszym rzędem w lewo aby zgrać się z dylatacją dolnego pomieszczenia. pamiętaj o wykonaniu dylatacji pozornych na największym pomieszczeniu (podziel go na cztery części). w dylatacji musi być silikon
czyli dobrze jest numeracja kładzenia?
a czy zamiast silikonu mogę dać wszędzie jakąś fuge ktora jest elastyczna? bo takie chyba są w sprzedaży?
fugę chcę dać 2,5mm, czy będzie wystarczająca?
czy możesz wysłać galerię błędów wykonawczych na maila - podalem Ci w prywanej wiadomości

rteez
03-03-2013, 21:05
czytam opis CM17 i jest:

- do płytek gresowych, ceramicznych i kamienia naturalnego (oprócz marmurów) wewnątrz i na zewnątrz
- najwyższa przyczepność i odkształcalność - klasa S1
- odporna na odkształcenia podłoża na balkonach, tarasach i ogrzewaniu podłogowym
- do basenów i zbiorników na wodę pitną
- do podłoży krytycznych (płyty g-k, OSB i stare płytki, powłoki malarskie
- na hydroizolacje wewnętrzne i zewnętrzne
- do płytek wielkoformatowych powyrzej 1m2
- możliwość dostosowania konsystencji

to dlaczego piszesz że nie jest s1 i że Mapei jest lepszy do gresów 60x60?

mogli zmienić receptury, ale szczerze powiem, że Ceresit się popsuł i osobiście się na nim przejechałem. na Mapei robię już dłuższy czas i nic nie reklamowałem.

rteez
03-03-2013, 21:10
czyli dobrze jest numeracja kładzenia?
a czy zamiast silikonu mogę dać wszędzie jakąś fuge ktora jest elastyczna? bo takie chyba są w sprzedaży?
fugę chcę dać 2,5mm, czy będzie wystarczająca?
czy możesz wysłać galerię błędów wykonawczych na maila - podalem Ci w prywanej wiadomości

galeria już poszła. minimum jakie bezpiecznie można zastosować to fuga 4mm, a dylatacja to dylatacja - musi być elastyczna. Jaki cement jest elastyczny? fuga epoksydowa też jest twarda po całkowitym wyschnięciu. chcesz mieć problemy na własne życzenie czy wolisz aby był krzyżyk silikonowy w salonie? zastosujesz fugi Ultracolor Plus Mapei i taki sam kolor silikonu i po sprawie.

rteez
03-03-2013, 21:17
mogli zmienić receptury, ale szczerze powiem, że Ceresit się popsuł i osobiście się na nim przejechałem. na Mapei robię już dłuższy czas i nic nie reklamowałem.

właśnie przejrzałem kartę techniczną kleju CM17 Ceresit - różnica między nim a Keraflex Maxi S1 jest taka, że ceresit jest do 6mm (użycie grzebienia 12mm), a Keraflex Maxi S1 jest do 15mm, co pozwala na ewentualne wyrównywanie posadzki podczas kładzenia płytek.

martinflash
03-03-2013, 21:25
właśnie przejrzałem kartę techniczną kleju CM17 Ceresit - różnica między nim a Keraflex Maxi S1 jest taka, że ceresit jest do 6mm (użycie grzebienia 12mm), a Keraflex Maxi S1 jest do 15mm, co pozwala na ewentualne wyrównywanie posadzki podczas kładzenia płytek.
zagruntowałem już podłogę gruntem ceresit CT17, czy moge na niego polożyć ten twoj klej Mapei czy grunt też powinien być Mapei?

f.5
03-03-2013, 21:30
f.5, nie wiem jakie masz pojęcie o pracach glazurniczych, ale funkcje estetyczne cienkiej fugi do mnie nie przemawiają, szczególnie jak jest podłogówka, duży format płytki i co najważniejsze SPRZECZNOŚĆ Z TECHNOLOGIĄ. odporna na zabrudzenia jest fuga epoksydowa - na wszystko jest rozwiązanie.
Wybór kleju jest ważny i to co glazurnik powie to nie zawsze jest zgodne z technologią, a to jest bardzo ważne. zaglądaj do kart technicznych producentów danego wyrobu. Jestem glazurnikiem od ponad 6 lat i mimo że mam dyplom czeladniczy i jestem wyszkolonym rzemieślnikiem, to wszystkiego też dokładnie nie pamiętam z uwagi że każdy przypadek wymaga innego podejścia i rutyna nic tu nie daje. Jeśli korzystałes z fachowców a nie z flachowców to wiesz, że usługa nie jest tania i nie na rok robiona. moje usługi od początku wykonania nie miały jeszcze uchybień i reklamacji. także naginanie technologii się nie opłaci, a jeśli ktoś zainteresowany to mogę wysłać galerię błędów wykonawczych.

Jakie mam pojęcie o pracach glazurniczych pytasz ?
zleciłem wykonanie 1 łazienki 3 lata temu i teraz zleciłem 2 łazienki obie juz wykonane mają sie doskonale.
tu gorna z ciekawymi płytkami mirage Slate a na scianie naturalny travertyn plus troszkę drewna tekowego
https://picasaweb.google.com/110475871252616728788/AzienkaNaGorzeKwiecien2012#

na dole ciekawy brodzik kaldewei conoflat napewno sie z takim spotkałes i hiszpanskie Tau eramica
https://picasaweb.google.com/114780603567233739312/4052011AzienkaNaDole

Pracuja u mnie fachowcy z ktorymi sie znam dobre 20 lat a tak jak mowie oboje maja doswiadczenia ponad 25 letnie.
To co piszesz ma sens i pewnie masz rację jednak w tej chwili cienkie spoiny są w modzie szczegolnie jesli płytki sa rektyfikowane.
Po prostu ładnie to wygląda :)

Zatem uswiadom mnie lub zaprezentuj co moze sie stac z podłogą bo kuchnia to juz duza powierzchnia a decyzji jeszcze nie pdjęłem.
popekają ? odspoją się ? wylewka twarda wilgotnosc ponizej 2% sprawdzana przez parkieciarza w piątek

apropos fug poł centymetrowych to takowe zaistaniały w garazu z uwagi na fatalną jakosc płytek 60x60 16 gatunek kupowany po 22 zł cersanit.
http://images46.fotosik.pl/1976/6b0eaaf4711e3744med.jpg (http://www.fotosik.pl)
http://images50.fotosik.pl/1874/2cda5cd6b63a8761med.jpg (http://www.fotosik.pl)
pozdrawiam

jarekkur
03-03-2013, 22:40
również nie jestem na podłogówce za cienkimi fugami szczególnie gdy parkieciarz, który mierzy wilgotność (czym i jak), twierdzi, ze jest "sucho" bo jastrych ma poniżej 2%. Prosze sobie uzmysłowić, że ten sam parkieciarz powie iż jastrych nie ogrzewany jest "suchy" bo ma także poniżej 2%. Przecież to są diametralnie różne warunki w obu jastrychach. Chyba nie muszę się rozpisywać, a przynajmniej znowu. Parkieciarz powinien kiedy jastrych naprawde jest suchy czyli niegroźny dla okładziny. Na pewno nie będzie suchy tylko dlatego, że jest poniżej 2% czego, masy czy CM czy może DNS etc. Następne pytanie, ile poniżej 2%? Jak może parkieciarz czy ktokolwiek określic, że podłoze jest "suche" jak nie wie kiedy jest "mokre". Nie potrafię wklejać zdjęć, być może one by coś dodały do mojego komentarza. Właśnie z podłogówki będzie zdejmowane 120m2 desek warstwowych.
Kafle maja około 600razy mniejszą rozszerzalnośkurcz niż jastrych cementowy. Elastyczny klej jest wskazany pod kafle, tylko po to aby nie przenosił sił zwiazanych z poszerzaniem się płyty jastrychu ogrzewanego na kafle. Warunek, że nic się nie stanie to bezpieczna wilgotność resztkowa jastrychu ogrzewanego. Tą wilgotność bezpieczną napewno parkieciarz nie zna. Nie wie jakiego uzyto cementu do wykonania tego jastrychu, nie wie czy dodano plastyfikatory itp. Ta wiedza daje możliwość doprowadzenia jastrychu do takiego stanu zawartości w nim wody zarobowej, aby nie zaszkodziła żadnej okładzinie. Ważne jest też jakie temperatury lubią ci, którzy korzysrtają z takiej podłogi. Wystarczy podgrzać o 2C zaledwie 1g wody aby wzrosło ciśnienie pary o 30mb. Co będzie jeżeli pozostanie tam np. 300ml wody za dużo na 1m2 przy grubości 5cm jastrychu. To już jest b. niebezpieczne w nieogrzewanym jastrychu. W ogrzewanym są pewne duże szkody.
Problem złożony ale do opanowania. Potrzebna jest tylko lub aż wiedza na ten temat i cierpliwość.

rteez
03-03-2013, 22:57
Jakie mam pojęcie o pracach glazurniczych pytasz ?
zleciłem wykonanie 1 łazienki 3 lata temu i teraz zleciłem 2 łazienki obie juz wykonane mają sie doskonale.
tu gorna z ciekawymi płytkami mirage Slate a na scianie naturalny travertyn plus troszkę drewna tekowego
https://picasaweb.google.com/110475871252616728788/AzienkaNaGorzeKwiecien2012# (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=https%3A%2F%2Fpicasaweb.google. com%2F110475871252616728788%2FAzienkaNaGorzeKwieci en2012%23)

na dole ciekawy brodzik kaldewei conoflat napewno sie z takim spotkałes i hiszpanskie Tau eramica
https://picasaweb.google.com/114780603567233739312/4052011AzienkaNaDole (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=https%3A%2F%2Fpicasaweb.google. com%2F114780603567233739312%2F4052011AzienkaNaDole )

Pracuja u mnie fachowcy z ktorymi sie znam dobre 20 lat a tak jak mowie oboje maja doswiadczenia ponad 25 letnie.
To co piszesz ma sens i pewnie masz rację jednak w tej chwili cienkie spoiny są w modzie szczegolnie jesli płytki sa rektyfikowane.
Po prostu ładnie to wygląda :)

Zatem uswiadom mnie lub zaprezentuj co moze sie stac z podłogą bo kuchnia to juz duza powierzchnia a decyzji jeszcze nie pdjęłem.
popekają ? odspoją się ? wylewka twarda wilgotnosc ponizej 2% sprawdzana przez parkieciarza w piątek

apropos fug poł centymetrowych to takowe zaistaniały w garazu z uwagi na fatalną jakosc płytek 60x60 16 gatunek kupowany po 22 zł cersanit.
http://images46.fotosik.pl/1976/6b0eaaf4711e3744med.jpg (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fwww.fotosik.pl)
http://images50.fotosik.pl/1874/2cda5cd6b63a8761med.jpg (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fwww.fotosik.pl)
pozdrawiam

łazieneczki masz ładnie wykonane. wracając do meritum... płytki na tarasach i ogrzewaniu podłogowym zachowują się dokładnie tak samo jak metal a więc kurczą się jak jest zimno i rozprężają w cieple. dlaczego ważne są grubsze fugi? otóż one są dystansem i niwelują naprężenia między płytkami i w momencie rozprężenia płytek na dużej powierzchni bez dylatacji i z małymi fugami nawet klej S1 czy S2 nie przeciwstawią się siłom ścinającym i w rezultacie masz odspojenie kilku płytek i uniesienie się ich do góry. efekty są dalej znane... to jest technologia wynikająca z naturalnych praw fizyki. dlatego fuga jest potrzebna i jak jest mała to tylko się modlić aby się nic nie stało.

rteez
03-03-2013, 23:08
również nie jestem na podłogówce za cienkimi fugami szczególnie gdy parkieciarz, który mierzy wilgotność (czym i jak), twierdzi, ze jest "sucho" bo jastrych ma poniżej 2%. Prosze sobie uzmysłowić, że ten sam parkieciarz powie iż jastrych nie ogrzewany jest "suchy" bo ma także poniżej 2%. Przecież to są diametralnie różne warunki w obu jastrychach. Chyba nie muszę się rozpisywać, a przynajmniej znowu. Parkieciarz powinien kiedy jastrych naprawde jest suchy czyli niegroźny dla okładziny. Na pewno nie będzie suchy tylko dlatego, że jest poniżej 2% czego, masy czy CM czy może DNS etc. Następne pytanie, ile poniżej 2%? Jak może parkieciarz czy ktokolwiek określic, że podłoze jest "suche" jak nie wie kiedy jest "mokre". Nie potrafię wklejać zdjęć, być może one by coś dodały do mojego komentarza. Właśnie z podłogówki będzie zdejmowane 120m2 desek warstwowych.
Kafle maja około 600razy mniejszą rozszerzalnośkurcz niż jastrych cementowy. Elastyczny klej jest wskazany pod kafle, tylko po to aby nie przenosił sił zwiazanych z poszerzaniem się płyty jastrychu ogrzewanego na kafle. Warunek, że nic się nie stanie to bezpieczna wilgotność resztkowa jastrychu ogrzewanego. Tą wilgotność bezpieczną napewno parkieciarz nie zna. Nie wie jakiego uzyto cementu do wykonania tego jastrychu, nie wie czy dodano plastyfikatory itp. Ta wiedza daje możliwość doprowadzenia jastrychu do takiego stanu zawartości w nim wody zarobowej, aby nie zaszkodziła żadnej okładzinie. Ważne jest też jakie temperatury lubią ci, którzy korzysrtają z takiej podłogi. Wystarczy podgrzać o 2C zaledwie 1g wody aby wzrosło ciśnienie pary o 30mb. Co będzie jeżeli pozostanie tam np. 300ml wody za dużo na 1m2 przy grubości 5cm jastrychu. To już jest b. niebezpieczne w nieogrzewanym jastrychu. W ogrzewanym są pewne duże szkody.
Problem złożony ale do opanowania. Potrzebna jest tylko lub aż wiedza na ten temat i cierpliwość.

do pomiaru wilgotności posadzek i tynków mam higrometr, który za pomocą rezystancji mierzy wilgotność podłoża. można też zastosować metodę karbidową, która jest droższa w wykonaniu i dłuższa czasowo.
do pomiaru twardości posadzki stosuje się metodę przerysowania posadzki krzyżowo specjalnym rysikiem. pod parkiety posadzka powinna mieć powyżej 27Nm aby parkiet sam nie odszedł w pwenym momencie od podłoża.
czy to takie trudne? prawdziwi fachowcy mają wiedzę i sprzęt, ale jest także jedna bolączka - trzeba im słono zapłacić za solidną pracę, zwłaszcza że i tak można się ponownie spotkać np. na poprawkach. warto się zastanowić czy wydać mniej żeby potem wydać więcej czy wydać więcej żeby było dobrze.

rteez
03-03-2013, 23:11
zagruntowałem już podłogę gruntem ceresit CT17, czy moge na niego polożyć ten twoj klej Mapei czy grunt też powinien być Mapei?

możesz bez problemu. co do tego gruntu CT17 to jest jeden z lepszych gruntów. jak masz punkty z Mapei i ceresit to wysyłaj za dobre podpowiedzi.

f.5
04-03-2013, 00:04
również nie jestem na podłogówce za cienkimi fugami szczególnie gdy parkieciarz, który mierzy wilgotność (czym i jak), twierdzi, ze jest "sucho" bo jastrych ma poniżej 2%. Prosze sobie uzmysłowić, że ten sam parkieciarz powie iż jastrych nie ogrzewany jest "suchy" bo ma także poniżej 2%. Przecież to są diametralnie różne warunki w obu jastrychach. Chyba nie muszę się rozpisywać, a przynajmniej znowu. Parkieciarz powinien kiedy jastrych naprawde jest suchy czyli niegroźny dla okładziny. Na pewno nie będzie suchy tylko dlatego, że jest poniżej 2% czego, masy czy CM czy może DNS etc. Następne pytanie, ile poniżej 2%? Jak może parkieciarz czy ktokolwiek określic, że podłoze jest "suche" jak nie wie kiedy jest "mokre". Nie potrafię wklejać zdjęć, być może one by coś dodały do mojego komentarza. Właśnie z podłogówki będzie zdejmowane 120m2 desek warstwowych.
Kafle maja około 600razy mniejszą rozszerzalnośkurcz niż jastrych cementowy. Elastyczny klej jest wskazany pod kafle, tylko po to aby nie przenosił sił zwiazanych z poszerzaniem się płyty jastrychu ogrzewanego na kafle. Warunek, że nic się nie stanie to bezpieczna wilgotność resztkowa jastrychu ogrzewanego. Tą wilgotność bezpieczną napewno parkieciarz nie zna. Nie wie jakiego uzyto cementu do wykonania tego jastrychu, nie wie czy dodano plastyfikatory itp. Ta wiedza daje możliwość doprowadzenia jastrychu do takiego stanu zawartości w nim wody zarobowej, aby nie zaszkodziła żadnej okładzinie. Ważne jest też jakie temperatury lubią ci, którzy korzysrtają z takiej podłogi. Wystarczy podgrzać o 2C zaledwie 1g wody aby wzrosło ciśnienie pary o 30mb. Co będzie jeżeli pozostanie tam np. 300ml wody za dużo na 1m2 przy grubości 5cm jastrychu. To już jest b. niebezpieczne w nieogrzewanym jastrychu. W ogrzewanym są pewne duże szkody.
Problem złożony ale do opanowania. Potrzebna jest tylko lub aż wiedza na ten temat i cierpliwość.

Dziekuje Jarekkur za zabranie głosu
Pewnie nie pamietasz tematu ale pomogłes mi 4 lata temu doprowadzic parkiet lity kempas do stanu uzywalności po sladach kleju na nim.
parkiet kleił glazurnik nie parkieciarz i taki był niefajny efekt - było minęło.
Miałem wizytę parkieciarza i mierzył wiglotnosc jakims podręcznym urządzeniem z metalową kulką.
Twierdził ze to najprostsza szybka metoda ale nie zbyt precyzyjna.
Przed klejeniem musi byc pomiar wykonany metodą karbidową tak życzy sobie sprzedawca parkietu celem zabezpieczenie sie na wypadek reklamacji.
Coz wiecej mozna dodac ?
wylewka ma 2 lata - przeszła 2 zimy i ogrzewanie było włączone
była wygrzewana odczułem to po rachunku miedzy innymi za gaz.
nic więcej nie umiem powiedziec - trzeba wierzyc na słowo w fachowośc wykonawców.


łazieneczki masz ładnie wykonane. wracając do meritum... płytki na tarasach i ogrzewaniu podłogowym zachowują się dokładnie tak samo jak metal a więc kurczą się jak jest zimno i rozprężają w cieple. dlaczego ważne są grubsze fugi? otóż one są dystansem i niwelują naprężenia między płytkami i w momencie rozprężenia płytek na dużej powierzchni bez dylatacji i z małymi fugami nawet klej S1 czy S2 nie przeciwstawią się siłom ścinającym i w rezultacie masz odspojenie kilku płytek i uniesienie się ich do góry. efekty są dalej znane... to jest technologia wynikająca z naturalnych praw fizyki. dlatego fuga jest potrzebna i jak jest mała to tylko się modlić aby się nic nie stało.
Jesli mowisz o tarasach to prezentacja balkonow mam ich sztuk 2 kocham je nie oddam za nic.........
i zgodzę sie z tym co powiedziałes w 100%
płytka klinkierowa niemieckiej marki STROHER Patrizia Ofenbunt lekko cieniowana FUGA 1 CM :)
http://images41.fotosik.pl/1963/7fad3fb7731b4b07med.jpg (http://www.fotosik.pl)
http://images50.fotosik.pl/1874/b96a211f246a1aebmed.jpg (http://www.fotosik.pl)
http://images45.fotosik.pl/1741/bf200d98790e2f74med.jpg (http://www.fotosik.pl)

Jarekkur masz ochotę na naukę wklejania zdjęc na forum ?????????????

jarekkur
04-03-2013, 17:14
pomiar metoda rezystancji. Taki przyrząd produkuje chyba nawet jeszcze Aqua Boy. A może pomyliłeś i masz przyrząd pojemnościowy mierzący na podstawie stałej dielektrycznej wody, falami elektromagnetycznymi. Mógłbyś trochę przybliżyć ten przyrząd-higrometr. Podać jego nazwę. Ja mierzę metodą DNS. Metoda pojemnościowa, jedyna, która zna poziom wilgotności bezpiecznej podłoża. Mój przyrząd ma błąd pomiaru dla podkładów podłogowych cementowych 0,1-0,2% do pomiaru wykonanego wago-suszarką, dla anhydrytu błąd ten wynosi 0,02%.
Żadna metoda pomiaru wilgotności nie będzie dobra, jeżeli mierzący nie zna "wilgotności resztkowej", której poszukuje, czyli tej bezpiecznej, przy której nie ryzykuje własnej rzemieślniczej i prywatnej często egzystencji. Określenie wilgotności np. CM -2,0% lub 1,8CM% dla ogrzewania podłogowego, to nic innego jak mina dla parkieciarzy. Każdy materiał mineralny ma swoją wilgotność równoważną w tych samych warunkach klimatycznych. Ta wilgotność równoważna jest tym czego powinien szukać parkieciarz. Czy wilgotność 1,7CM% można określić jako "suche" podłoże. Na pewno nie. Jet to nic innego jak określenie i to niedokładne ilości wody w miejscu skąd pobrało się próbkę. Krótko mówiąc metoda karbidowa jest złą metoda do poszukiwania bezpiecznej wilgotności podłoża. Ta metoda nie podaje żadnej bazy i nikt nie chce brać za nią odpowiedzialności mimo, że w kartach technicznych wypisuje się bezmyślnie zalecenie tego pomiaru do 2,0CM% i 1,8CM%. Dla mnie jest to skandal. Kto zaleca ten pomiar w karcie technicznej, a parkieciarz go wykona i przy wyniku poniożej 2,0CM% np. 1,75CM% podłoga mu się wyłódkuje lub odspoi od podłoża, winnym będzie ten kto zaleca taki pomiar!

Podkład podłogowy pod parkiety nie musi posiadać aż 27N/mm2. Ta wytrzymałość na ściskanie odpowiada deskom wielkogabarytowym. Pod parkiet drobny wystarczy 15N/mm2, pod większy 20N/mm2.

jarekkur
05-03-2013, 22:09
miło f5, że tak się pozytywnie wryłem w Twoje życie budowniczego domu.
pozdrawiam. Pamiętam. Jesteś fotografikiem, a przynajmniej znasz się narobieniu zdjęć.

f.5
05-03-2013, 23:40
miło f5, że tak się pozytywnie wryłem w Twoje życie budowniczego domu.
pozdrawiam. Pamiętam. Jesteś fotografikiem, a przynajmniej znasz się narobieniu zdjęć.
Dobra pamięc Jarekkur :)
Wowczas było mieszkanie wykanczane na szybko.
Masakrą było zlecenie klejenia desek nawet tych tanich glazurnikowi.
Trzeba było ratować błąd i Twoja porada odnosnie srodków pomogła w 100%.
Długo ludzie z forum pisali do mnie na priv z tym samym problemem.
teraz staram sie wykanczac dom jestem przed podłogami i dlatego zaglądam na forum.

f.5
08-03-2013, 18:10
Po telefonie do technologa mapei ustalone fuga 3mm na ORI krzyzykach.
rteez - tak sobie gdybalismy z moim majstrem odnosnie fug i życia ogólnie i wyszło ze tez ma mistrza.
Zatem pozdrawia Ciebie.
http://images41.fotosik.pl/1969/057e9c00feef6487med.jpg (http://www.fotosik.pl)

http://images38.fotosik.pl/1973/5595b38d1d611404med.jpg (http://www.fotosik.pl)

http://images37.fotosik.pl/1989/45acf9cf96d72b77med.jpg (http://www.fotosik.pl)

martinflash
09-03-2013, 21:15
czy ta glazura to Nowa Gala CN 99?

f.5
10-03-2013, 17:14
czy ta glazura to Nowa Gala CN 99?
Nie producent to porcelaingres

martinflash
10-03-2013, 17:28
Nie producent to porcelaingres
jaki kolor fugi będzie?

f.5
10-03-2013, 17:53
Wiec tak.
Jeszcze się zastanawiamy czy dawac normalną czy epoksydową.
Napewno bedziemy decdowac sie na cos jasnego
sopro beż 32
33 beż jura ktora mam w łazience
Ogolnie juz mamy 4 wybrane.

Problem z epoksydową jest taki ze na probce ta fuga wygląda jak by odbijała swiatło.
Jest blyszcząca i moze to dziwnie wyglądac na powierzchni.

a zwykła fuga no cóż ? trzeba bedzie dbać lub często czyscic - troszke sie nie piszemy na to.

vwrafi
09-11-2022, 19:58
Hej.

Mam już zrobione posadzki, chłopacy mi zarobili szczeliny dylatacyjne między przejściem z różnych pokoi i oddzielające aneks kuchenny od salonu ( salon to kwadrat około 5x5 metrów ). Mam ogrzewanie podłogowe. Wiedziałem, że te szczeliny są po to, żeby posadzka sobie sama pękła w tym miejscu gdy będzie schnąć. Za parę dni uruchomię pompę ciepła i będę wygrzewać posadzkę. Po tym zacznę kłaść płytki.

I teraz mam pytanie o te szczeliny dylatacyjne. Ostatni post jest z 2013 roku, więc przez te 10 lat mogło się trochę zmienić. Czy te tzw. maty kompensacyjne sprawdzą się zamiast cięcia gresu pod szczelinę dylatacyjną? Mam gres imitujący drewno, dosyć długi ale wąski ( 20x120cm ) i będzie to kiepsko wyglądało z taką szczeliną-fugą. Np. gdy wypadnie mi ta fuga np. w 3/4 długości płytki to będzie to brzydko wyglądać.