PDA

Zobacz pełną wersję : Koszona łąka i pozostawiana trawa



Karol N.
21-07-2010, 18:56
Część działki to łąka, którą kosze ok 4x w roku i nie grabie skoszonej trawy tylko zostawiam. Czy to czymś grozi? Mam wrażenie jak by ubywało trawy a przybywało jakiś różnych roślin. Może to wpływ pogody albo kwasowość czy zasadowość ziemi się zmienia, nie znam się na tym. Czego mogę się spodziewać jak będe tak dalej postępował?

Wojtek- LM
22-07-2010, 22:52
Czy na łące można zaobserwować kilka dominujących gatunków?

Pozdrawiam
Wojtek

Karol N.
25-07-2010, 21:07
Tak, niestety nie umie ich nazwac. Jedne to sa jak by olbrzymie nacie pietruszki albo selery. Sa tez rosliny z kwiatem - owocem leko zoltawym, ktore potrafia urosnac bardzo wysokie ok 2metry i sa bardzo wodniste. Do tego pokrzywy i osty.

Pozdrawiam Karol

Wojtek- LM
25-07-2010, 21:52
Czyli tak jak przypuszczałem, łąka jest przenawożona,czyli zbyt zasobna w składniki pokarmowe,najprawdopodobniej azot (świadczą o tym pokrzywy). Konsekwencją czego było opanowanie łąki przez kilka dominujących gatunków. Na przyszłość skoszoną trawę najlepiej grabić i palić jeżeli nie mamy co z nią począć. Pierwsze koszenie takiej łąki wykonujemy nie wcześniej niż w czerwcu. Jeżeli chcesz przywrócić łące ładny kwitnący wygląd,musisz dosiać nasiona gatunków kwitnących. Polecam nasiona od dr Łuczaja (nie kupuj gotowych mieszanek w sklepie)

Pozdrawiam
Wojtek