PDA

Zobacz pełną wersję : Gdzie pompa cyrkulacyjna w Vaillancie?



amber
25-02-2004, 12:34
ma piec Vaillanta VU200 i zasobnik VIH 70 z podłączeniem bocznym i teraz pytanie do uczonych w pismie, gdzie mogę założyc pompe cyrkulacyjną . Mój instalator twierdzi, że ten model zaasobnika nie ma podejścia z boku na pompe a instalowanie jej wyżej na rurze jest bezcelowe. Co robić?

Amber z kłopotem

VPS
25-02-2004, 13:40
Zgadza się ten typ zasobnika nie posiada wyjścia na cyrkulację lecz nie oznacza to że nie można jej wykonać.
W dojście zimnej wody (czy masz oryginalną grupę bezpieczeństwa zasobnika) przed zaworem zwrotnym wejście na cyrkulację montujesz pompę i koniecznie trzeba zamontować zawór zwrotny przed pompą.
Tak połączone działa ok.
Twój instalator powinien o tym wiedzieć.

Przekorek
25-02-2004, 13:45
Panie Vaillant, mam przy okazji pytanie: dotychczas wydawalo mi sie, że modulowany zakres mocy kotła to jest SUPER - najbardziej pożądana funkcja oszczedzająca gaz.
Nie zauważylem przy zamawianiu, że moj kociol (stojący, żeliwny ma w nazwie Atmo-coś-tam 25/3) najprawdopodobniej nie ma tej funkcji - a tylko 3 nastawy - letni, jesienny i "ostra zima". Czy te 3 funkcje oznaczają, że pracuje albo 1/3 mocy palnika, i odpowienio 2/3 i całóść? Czy to żle, czy dobrze? A może w żeliwnych kotłach to nieważne?

amber
25-02-2004, 14:19
VPS

tak ma oryginalną grupę bezpieczeństwa, instalator twierdzi, że montowanie jej wyżej nić nie da, że pompa powinna mieszać wode w zasobniku żeby spełnić swoją funkcję. Ja nie chcę marnować wody (nie chodzi tylko o kwestie finasowe) wylewając ją z kranu w oczekiwaniu na ciepłą.
Ambe

amber
25-02-2004, 14:20
Aha zapomiałam dodac że mimo, że mam oryginalne boczne podejście to chce zamontować zasobnik pod kotłem
Amber

KrzysiekMarusza
25-02-2004, 16:32
Przekorek - o ile sie orientuje, kotly zeliwne nie sa modulowane, bywaja tylko (jak Twoj)
2-3 stopniowe

Krzysiek

VPS
25-02-2004, 17:03
tak ma oryginalną grupę bezpieczeństwa, instalator twierdzi, że montowanie jej wyżej nić nie da, że pompa powinna mieszać wode w zasobniku żeby spełnić swoją funkcję. Ja nie chcę marnować wody (nie chodzi tylko o kwestie finasowe) wylewając ją z kranu w oczekiwaniu na ciepłą.
Ambe
Jeśli masz oryginalną grupę bezpieczeństwa (ma zawór zwrotny) to:
między zasobnikiem, a grupą należy zamontować - trójnik do cyrkulacji - zawór zwrotny - pompa - filtr siatkowy - zawór odcinający.
Dobrze jest dodatkowo na przewodzie cyrkulacyjnym dać termostat który wyłączy pompę cyrkulacyjną po osiągnięciu żądanaj temperatury np 40st.
Wskazane jest montaż naczynia przeponowego do zasobnika. W Twoim wypadku naczynie o poj 8 litrów.

VPS
25-02-2004, 17:15
Panie Vaillant, mam przy okazji pytanie: dotychczas wydawalo mi sie, że modulowany zakres mocy kotła to jest SUPER - najbardziej pożądana funkcja oszczedzająca gaz.
Nie zauważylem przy zamawianiu, że moj kociol (stojący, żeliwny ma w nazwie Atmo-coś-tam 25/3) najprawdopodobniej nie ma tej funkcji - a tylko 3 nastawy - letni, jesienny i "ostra zima". Czy te 3 funkcje oznaczają, że pracuje albo 1/3 mocy palnika, i odpowienio 2/3 i całóść? Czy to żle, czy dobrze? A może w żeliwnych kotłach to nieważne?
Tak jak napisał KszysiekMarusza kotły żeliwne nie maja modulacji. Mają regulację stopniową i to tylko wybrane modele (droższe)
Regulacja w Twoim wypadku polegać będzie na:
ręcznym ustawieniu termostatu kotłowego (ustawienie żądanej tepmeratury wody zasilającej) np. chłodno 40-50st, zimno 50-60st, bardzo zimno 60-70st.
Automatycznie dobór żądanej temperatury wody grzewczej odbywa się gdy zastosuje się regulację pogodową.

niezły
25-02-2004, 20:22
Zgadzam się z VPS

amber
26-02-2004, 10:09
Do VPS

Ale mój instalator twierdzi, że tak montowna pompa nic nie da bo nie wyciągnie ciepłej wody z zasobnika ani nie wpuści tej z rur zatem w instalacji będzie krążyc woda zimna, jak to jest naprawdę , prosze o szybko opowiedź bo on juz mi to intaluje
Amber

Przekorek
26-02-2004, 10:09
Dzięki, aczkolwiek żal mi tyłek ściska, bo bardzo mi zależało na modulacji (podobno znaczna oszczędność gazu). :cry:

niezły
26-02-2004, 13:51
Amber VPS ma racje w zbiornikach pojemnościowych gdzie nie ma oddzielnego wyjścia na cyrkulację można do tego wykorzystać wyjście zasilania wody zimnej tylko trzeba wpiąć cyrkulację zaraz za zasobnikiem To działa!!

amber
26-02-2004, 14:10
Niezły

Ja nie mówię, że VPS nie ma racji tylko instalator mi mówi, że to nie potrzebny wydatek bo to czy tamto a ja sie nie znam i dlatego pytam.
Prosze napisz coś więcej o tym działaniu.

niezły
26-02-2004, 14:18
Cyrkulacja ma tylko jedno zadanie dostarczyć ciepłą wodę do punktu czerpania a wpięcie jej w zasilanie wody zimnej to w tym przypadku jedyne wyjście Chyba muszę Ci wysłać jakiś schemat podaj e-mail

amber
26-02-2004, 14:24
wysłałam Ci maila

amber
26-02-2004, 14:29
Niezły

Cyrkulacja ma za zadanie dostarczać ciepłą wode do punktu czerpania bez zbędnego spuszczanie wody w oczekiwaniu na ciepłą i potem równiez odprowadzic ta, która po użyciu zostanie w rurach do zasobnika, żeby sie nie oziębiała w rurach czy mam rację?

Przekorek
26-02-2004, 14:35
Masz racje. Zeby to pieknie działało, to slyszalem, że są pompy sterowane termostatem (żeby nie chodzily niepotrzebnie caly czas). Ustawic ją możesz tak, że włączy sie dopiero jak temperatura w rurach spadnie poniżej np 45 stopni - wtedy pompa podpompuje cieplejszej wody (np 55 stopni) i znowu sie wyłączy (= oszczędność prądu i samej pompy)

niezły
26-02-2004, 14:39
Tak masz rację cyrkulacja znaczy obieg w tym przypadku ciepłej wody ma zadanie tylko podniesienie komfortu ciepłej wody zaleta jest również to ze przy cyrkulacji wzrasta nieznacznie pojemność zasobnika :o

amber
26-02-2004, 15:10
Dziekuję
Amber

Tommco
09-03-2004, 13:57
Tak masz rację cyrkulacja znaczy obieg w tym przypadku ciepłej wody ma zadanie tylko podniesienie komfortu ciepłej wody zaleta jest również to ze przy cyrkulacji wzrasta nieznacznie pojemność zasobnika :o

Co to znaczy, że wzrasta pojemność zasobnika??? Czy muszę zastosować większy zasobnik? czy jak?

filips
09-03-2004, 16:20
Tak masz rację cyrkulacja znaczy obieg w tym przypadku ciepłej wody ma zadanie tylko podniesienie komfortu ciepłej wody zaleta jest również to ze przy cyrkulacji wzrasta nieznacznie pojemność zasobnika :o

Co to znaczy, że wzrasta pojemność zasobnika??? Czy muszę zastosować większy zasobnik? czy jak?

8) To znaczy ze do pojemnosci zasobnika prakycznie doliczasz pojemnosc obwodu cyrkulacji

Tommco
09-03-2004, 19:15
Jeśli tak to rozumiem i się cieszę :P

Pozdrawiam

niezły
11-03-2004, 13:32
W większości zasobników bez cyrkulacji rozkład temperatur w zbiorniku jest inny u góry a inny na dole (niższy) w przypadku cyrkulacji woda w zasobniku ma taką samą temperaturę