PDA

Zobacz pełną wersję : Stary tynk cementowo-wapienny i co dalej ......?



JerzyJ
26-07-2010, 14:15
Witam wszystkich,

Mój dom zbudowałem 15 lat temu z pustaka MAX + 8cm styropianu+ cegła kratówka. Jest otynkowany tynkiem cementowo -wapiennym tzw. metodą "na miotłę" . Wprawdzie nie jest to stary tynk, bo ma dopiero 15 lat, ale w wielu miejscach jest nierówny i popękany ( niestety trafiłem na słabą ekipę tynkarską ).
Aktualnie planuję zmienić elewację i chociaż czytałem wiele postów na temat tynków to jednak nie znalazłem rozwiązania problemu.

Mam kilka pomysłów i poradźcie, który jest najlepszy pod względem ekonomicznym i praktycznym:
1) naciągnąć na stary tynk klej żeby go wyrównać, następnie położyć druga warstwę kleju z siatką. Pomalować gruntem i farbą silikonową.
2) naciągnąć dwie warstwy kleju z siatką, położyć tynk mineralny i pomalować farbą silikonową.
3) naciągnąć dwie warstwy kleju z siatką, położyć tynk silikonowy.

Myślałem też o tym, żeby nałożyć na elewację 2cm styropianu + klej i siatka dla wyrównania krzywości i pęknięć , ale niestety wiąże się to ze zmianą podbitki dachowej i parapetów okiennych a to wszystko zdecydowanie powiększa koszty.

Poradźcie, którą metodę wybrać oraz jaki tynk i farbę.

Pozdrawiam

bladyy78
27-07-2010, 08:09
Wszystko zależy czy tynk jest tylko popękany czy może odparzony? Jak odparzony to należny go skuć bo jak zaczniesz cokolwiek robić to ci wszystko zacznie odpadać. Jak tynk jest dobry trzyma się dobrze podłoża to klej siatka i ponownie jakiś tynk cienkowarstwowy.

JerzyJ
28-07-2010, 18:12
Tynk jest popękanym, ale trzyma się dobrze.
Czy sądzisz, że dwukrotne nałożenie kleju oraz zatopienie w nim siatki a później pomalowanie jej gruntem i farbą silikonową jest gorszym wyjściem niż nałożenie tynku cienkowarstwowego ?

leszeq
28-07-2010, 19:29
Lepiej będzie jak położysz tynk cienkowarstwowy. Pomalowanie położonego kleju farba silikonową nie będzie wyglądało estetycznie.

bladyy78
28-07-2010, 20:16
Bez wątpienia dwie warstwy kleju i pomalowane jest gorsze od położenia tynku cienkowarstwowego, choć wielu tak robi, mój znajomy miał tak wykończony dom i gdyby mi nie powiedział że nie ma tynku tylko pomalowany klej to bym się nie zorientował. W tamtym roku po 8 latach nałożył na to tynk cienkowarstwowy.

JerzyJ
30-07-2010, 10:15
Czyli jeden wariant już rozwiązany .
A co sadzicie na temat wariantu nr. 2 , czyli nałożenie na dwie warstwy kleju z siatką tynku mineralnego i pomalowanie go farbą silikonową ?

Vivia
30-07-2010, 12:53
Nie maluj kleju farbą.
Tańsza powinna być opcja 3 (wliczając w to koszty robocizny), a i całkiem dobra też. Jeśli jest ryzyko, że tynk może się odbijać (narażenie elewacji na uszkodzenia mechaniczne), to tym bardziej opcja 3 powinna być lepsza.
Opcja 4 - zaprawa szpachlowa do stosowania na zewnątrz z mikrowłóknami + grunt + farba.

Edit:
Jeszcze wariant 5 - wyrównanie zaprawą tynkarską (całości elewacji) - tańsze - i pomalowanie (grunt + farba) silikonową lub inną paroprzepuszczalną, choć w sumie nie do końca daję w to wiarę.... Niech ktoś jeszcze zweryfikuje takie rozwiązanie.