PDA

Zobacz pełną wersję : Zakladanie ogrodu przez firmę



tamtu
29-07-2010, 15:54
Witam,

Czy w przypadku zakładania trawnika przez firmę, która (podobno) ma o tym pojęcie na ziemi kwaśnej, gdzie skrzyp hula sobie w najlepsze, ziemia nie powinna być wcześniej potraktowana jakimś środkiem, który zmniejszyłby jej kwasowość?
Mam piękne poletko skrzypu na trawniku (tzn. skrzypu jest więcej niż trawy), a dla naszego fachowca jest wszystko ok. Niestety już wiem, że byli to "fachowcy", bo o jakości reszty prac nawet mi się wspominać nie chce.

PS: szukałam odpowiedzi przez wyszukiwarkę, ale nic nie znalazłam.

Tamtu

Wojtek- LM
30-07-2010, 08:40
Ziemię można przed wysiewem trawy potraktować wapnem. Najlepiej przedtem sprawdzić pH gleby. Trawnik potrzebuje w granicach 5,5-6,5.
Pozdrawiam
Wojtek

amber
30-07-2010, 22:31
Skrzyp jest trudny do zwalczenia i wapnowanie gleby pomaga jak umarłemu kadzidło teraz możesz zrobić oprysk Bofix 260 EW powinien pomóc pod warunkiem że to nie jest młody trawnik a z metod tradycyjnych to pozostaje częste koszenie i na zasadzie zmęczenia materiału po pewnym czasie skrzyp zaniknie .

Mymyk_KSK
31-07-2010, 23:02
Przed zakładaniem trawnika:

Najpierw trzeba sprawdzić pH gleby i skład granulometryczny gleby (czy gleba jest lekka czy ciężka).

pH sprawdzasz najprostszym kwasomierzem - pH- metrem (dostępne choćby na allegro), skład - formując z wilgotnej gleby wałeczki. W uproszczeniu - jeśli wałeczek gruszy się i rozpada - w glebie jest sporo piasku; jesli ciągnie sie i daje formować jak plastelina - gleba jest gliniasta.

Glebę o zbyt niskim pH trzeba będzie zwapnować - jesli gleba jest lekka (piaszczysta, torfowa) wapnowanie trzeba przeprowadzić ostrożnie, stosując wapno w formie węglanowej; glebę ciężką można wapnować bardziej "intensywnie", wapnem w formie tlenkowej, choć to jest średnio bezpieczne rozwiązanie - może doprowadzić do częściowego zniszczenia mikrofauny glebowej.

Wapnowania nie można łączyć z nawożeniem organicznym (np. kompostem) poza tym nie powinno się go przeprowadzać tuż przed siewem.

Na istniejącym trawniku:
tak jak pisze amber

tamtu
02-08-2010, 11:21
Dziękuję za odpowiedzi.
Trawnik jest młody (siany w czerwcu) więc na razie chemii używać nie będziemy. Może w przyszłym roku.
Pozdr
tamtu

Wojtek- LM
10-08-2010, 22:39
Zdania na temat wapnowania w walce ze skrzypem są podzielone. W każdym razie przed założeniem trawnika należy zbadać pH i w razie potrzeby wapnowanie wykonać.
Co do walki ze skrzypem:
-na mniejszych powierzchniach można zastosować czarną agrowłókninę (również w walce z innymi chwastami). Zrobiłem tak u siebie na mocno opanowanych przez skrzyp skarpach walka trwała dość długo jeżeli dobrze pamiętam to nawet po roku skrzyp rósł- ale teraz jest już czysto.
-przekopywanie kilkakrotne - młode roślinki wprowadza się głęboko w ziemię aby nie mogły ponownie odbić (jednak w przypadku skrzypu dość żmudne zajęcie)
-koszenie na trawnikach jak najbardziej (skrzyp sobie rośnie ale nie irytuje już tak bardzo po kilku sezonach powinien zostać wyeliminowany)
- środki chemiczne to ostateczność należy używać ich jak najrzadziej

Pozdrawiam
Wojtek