PDA

Zobacz pełną wersję : Ściółkowanie drzewek



Ptia
01-08-2010, 10:34
Witam!
Bardzo proszę o wyjaśnienie mi, jakie drzewka i krzewy mogę podsypać ściółką leśną (igliwie, szyszki, kawałeczki patyków.....)
Działka znajduje się w Beskidzie Makowskim na wys.ok.700 m n.p.m. Gleba nie jest zbyt żyzna.
Przyjęły się tam świerki, cis, brzózki, buki, jarzębina, orzech.
Takie krzewy jak: jaśmin, kalina, pigwowce, aronia, jałowiec.

Pod iglaki rozsypałam tą ściółkę, a co z pozostałymi drzewkami i krzaczkami, mogę pod nie też rozsypać, czy lepiej nie, żeby nie zaszkodzić?
Będę wdzięczna za wszystkie porady:)

gixxxar
01-08-2010, 22:03
a ja tez szukam pomocy kiedy pod iglaki dac kore,teraz czy lepiej na jesien?

Wojtek- LM
01-08-2010, 22:12
Ściółkować krzewy, czy drzewa najlepiej od razu po posadzeniu. Wokół krzewu/drzewka robimy misę (wgłębienie) podlewamy i ściółkujemy np. korą. Warstwa powinna mieć ok 5cm.
Ściółka leśna nie nadaje się do ściółkowania-można z nią przynieść różne grzyby i pasożyty.
Pozdrawiam
Wojtek

gixxxar
01-08-2010, 22:19
to znaczy ze teraz juz niema sensu posadziłem iglaki w zeszłym roku pazdziernik,a kore kupowalem w obi z barlinka

Wojtek- LM
01-08-2010, 22:33
Oczywiście możesz to zrobić.
A co teraz jest pod krzewami? chwasty, jakieś okrywowe, goła ziemia?

gixxxar
01-08-2010, 22:42
normalnie,trawa,wyrasta co kilka dni ja podcinam,ale fajnie rosna,

Wojtek- LM
01-08-2010, 22:52
Skoro trawa Tobie i krzewom nie przeszkadza, możesz tak zostawić.
Chociaż osobiście bym usuną trawę i podsypał korę(5 cm) lub posadził rośliny okrywowe np.barwinek. Jednak aby nie przeszkadzało w koszeniu trzeba by odgrodzić rabatkę od trawy opaską np. z kostki.

Ptia
02-08-2010, 06:36
Serdeczne dzięki za odpowiedż, trochę sie zmartwiłam. O takim sposobie ściółkowania dowiedziałam się z netu:bash:
Teraz spróbuję to jakoś naprawić, może nie będzie za póżno?

gixxxar
02-08-2010, 10:10
a nie mozna zostawic trawy,tylko ja krutko przyciac,i zasypac kora,albo dac pod kore agro,

Wojtek- LM
09-08-2010, 22:00
A co z poziomami w takim wypadku? Nie podniesie Ci się teren za bardzo?
Na agrowłókninę kory nie trzeba dawać już tak dużo, ale samej kory żeby chwasty i trawa nie przerastała trzeba 5 cm wysypać.
Po za tym nie wszystkim krzewom odpowiada takie zasypywanie podstawy.