PDA

Zobacz pełną wersję : Moje ogrodowe koncepce



sylwia&paweł
04-08-2010, 12:22
koncepcje oczywiście ;)

Wszelkie komentarze mile widziane. Na tą chwilę nie jestem w stanie już nic nowego wymyśleć/ulepszyć ;)

http://a.imageshack.us/img830/7665/ogrd2.jpg

Legenda:
1.ścieżki z kostki
2.podjazd do garażu - kostka
3.trawnik
4.wierzba hakuro
5.opaska zieleni wokół domu (na nasypie z murkiem)
6.pas zieleni od frontu domu - ciągle brak konkretnej myśli
7.tuje wzdłuż ogrodzenia
8.kępa zieleni
9.huśtawka pod pergolą
10.pergola z wisterią (glicynią)
11.ścieżki z płyt ogrodowych
12.kępa zieleni (kompozycje z bliżej nieokreślonych iglaków)
13.plac zabaw
14.pergola z powojnikami
15.pas zieleni (sosny, świerki)
16.kępa roślin )sosny, świerki i pewnie jakieś iglaki)
17.altana
18.zagajnik brzózkowy
19.pergola z winoroślą
20.warzywnik
21.sad
22.waham się pomiędzy wierzbą płaczącą a orzechem włoskim

ps.: taras od strony południowej

andk
04-08-2010, 12:38
Orzech włoski pod warunkiem, że utrzymasz go w ryzach, tzn. nie pozwolisz mu się rozrosnąć. Drzewo kłopotliwe, szybko rośnie, dużo cienia, liście wymagają dokładnego sprzątnięcia przed zimą. Jeżeli pozwolisz im zgnić to o trawie pod orzechami można zapomnieć:(. Po za tym potrzebuje sporo wody. Ma wprawdzie korzeń palowy i radzi sobie z pobieraniem wody z głębszych warstw gleby ale w celu ograniczenia bujnego wzrostu najczęściej sadzi się go "na cegle". Wtedy wody szuka sobie bardziej przy powierzchni i potrafi nieźle wysuszyć trawnik wokół. Osobiście byłbym za wierzbami w tym miejscu.

sylwia&paweł
04-08-2010, 13:21
Działka ma 3000m2 (30x100m)więc miejsca na rozrost drzew jest dużo.

jaki
04-08-2010, 21:25
Bądz ostrożna z orzechem włoskim. Wszystkie części orzecha posiadają juglon tj. substancje ograniczającą rozwój innych roślin.

egry
04-08-2010, 21:45
Bądz ostrożna z orzechem włoskim. Wszystkie części orzecha posiadają juglon tj. substancje ograniczającą rozwój innych roślin.
Z moich obserwacji wynika jednak, że to jednak trochę mit. Trzeba wygrabiać liście jesienią - to fakt. Pod moim orzechem rosną różne byliny i krzewy. U sąsiadów w towarzystwie orzecha rośnie w dużym zagęczczeniu: sosna, grusza ulęgałka, leszczyna, a ostatnio chyba pojawiła się tam jakaś wiśnia (pewnie siewka). Pod tym orzechem rośnie też trawa.

sylwia&paweł
05-08-2010, 08:36
Ano właśnie, ja również dużo słyszałam/czytałam o zaborczości orzecha co nie zawsze pokrywa się z tym co można zaobserwować u sąsiadów.......

ewalm
05-08-2010, 11:42
Przemyślałabym jeszcze układ ścieżek, zwłaszcza potrzebę wprowadzania tej która biegnie równolegle do podjazdu, między domem a podjazdem. Pomijajac w ogóle wprowadzanie tam ściezki, skoro zaraz obok jest podjazd prowadzący w tym samym kierunku, to w tej częsci ogrodu nie ma żadnych elementów poprzecznych - wszystko jest równoległe - tuje, podjazd , scieżka i wąski trawniczek - to wydłuża optycznie ten fragment i jest dośc monotonne.
Jeżeli posadzisz "kepę roślin" (oznaczona nr 16) pomiedzy czterema tujami to wkrótce tuje ją zasłonia z kazdej strony.

sylwia&paweł
05-08-2010, 13:34
"kępa roślin" oznaczona numerem 16 nie odnosi się jedynie do tego kolorowego kółka a do całego półkola roślin ogólnie nazwanych "kępą". Ma ona stanowić zasłonę dla altany. Tuje zlokalizowałam jedynie wzdłuż płotu po prawej stronie (nr 7) jako osłona przed ciekawskim sąsiedzkim okiem ;) Co do ścieżki - temat faktycznie do przemyślenia.

sylwia&paweł
05-08-2010, 14:48
Poprawione na szybko w paincie - faktycznie bez tej ścieżki jest lepiej ;)
http://a.imageshack.us/img230/9030/ogrd2aa.jpg

ewalm
05-08-2010, 23:52
To może podjazd poprowadzic łagodnym łukiem a nie całkiem prosto? Taka rozciagnieta litera S - wtedy przestrzeń między tarasem a garażem jest bardziej kolista i lepiej się komponuje, zwłaszcza z zaplanowanymi rabatami (8, 12). Można go tak poprowadzic żeby na pewnym odcinku w ogóle zrezygnowac z trawnika po lewej stronie podjazdu - graniczyłby bezposrednio z nasadzeniami z nizszych roślin (krzewy, iglaki). Zastanowiłabym sie też nad lokalizacją pergoli z wisterią, domyslam sie że ma tworzyc efektowna oprawę dla ściezki prowadzacej na taras, ale jednoczesnie bardzo zamyka widok z tarasu na ogród (chyba że na tym własnie Ci zalezy), a jednoczesnie widok z hustawki też kończy sie na tujach i tarasie. Ja bym proponowała i pergole i hustawkę raczej przy tym drugim narozniku tarasu + odpowiednie przeplanowanie nawierzchni z płyt.

egry
06-08-2010, 08:09
Ja radziłabym ci przysunąć podjazd jak najbliżej granicy, bez żywopłotu. Natomiast pas izolujący (niekoniecznie żywopłot, ale bardziej swobodne nasadzenia) )zrobić wtedy wzdłuż podjazdu od wnętrza działki.
Niestety nie umiem wklejać zdjęć, bo trochę poprawiłam Twój rysunek. Zamieściłam go na swoim blogu.

sylwia&paweł
06-08-2010, 08:33
egry, dziękuję bardzo - pozwoliłam sobie przenieść tu Twoją propozycję:

http://2.bp.blogspot.com/_EELFfhcYCto/TFumkbJPDhI/AAAAAAAAAe8/UYlnPN1QdyM/s1600/ogrd2aa.jpg

egry
06-08-2010, 09:14
OK. W takim razie usuwam ten skan z bloga

sylwia&paweł
06-08-2010, 10:08
Zastanowiłabym sie też nad lokalizacją pergoli z wisterią, domyslam sie że ma tworzyc efektowna oprawę dla ściezki prowadzacej na taras, ale jednoczesnie bardzo zamyka widok z tarasu na ogród (chyba że na tym własnie Ci zalezy), a jednoczesnie widok z hustawki też kończy sie na tujach i tarasie. Ja bym proponowała i pergole i hustawkę raczej przy tym drugim narozniku tarasu + odpowiednie przeplanowanie nawierzchni z płyt.

Odnośnie pergoli - myślałam o takim rozwiązaniu:
http://bi.gazeta.pl/im/5/2826/z2826525X.jpg

Wydaje mi się, że nie jest zbyt przysłaniające resztę ogrodu. Huśtawka wędruje od jednego do drugiego narożnika tarasu średnio co parę dni :D

ewalm
06-08-2010, 17:46
Ok., nie przesłania. Wasza jednak będzie (sadząc z planu ogrodu) bardziej rozbudowana wzdłuż i załamana. Ta na zdjęciu daje fajny efekt perspektywy, bramy przez która widać cos odległego - dzięki ścieżce i nasadzeniom z obu stron. Wasza nie da takiego fajnego efektu jak ta na zdjęciu bo będzie stała po prostu w trawie . Ja nadal planowałabym pergolę po zachodniej stronie tarasu i przeplanowała nawierzchnię z płyt, można wtedy uprościć przebieg ścieżek ograniczając je do jednej łączącej placyk przy tarasie z placem zabaw i ustawić dwuczęściowa załamaną pergole tak aby pod jedna częścią na skraju placyku z płyt stała huśtawka a przez drugą przechodziła ścieżka z płyt wiodąca gdzieś "w dal" i widoczna poprzez pergolę razem z nasadzeniami przy ogrodzeniu. Zrezygnowałabym też z otaczania placu zabaw rabatą z lewej strony a wprowadziła raczej rabatę po jego prawej stronie, ale krótszą, nie sięgająca aż do połowy. I tak jak radzi egry wprowadziła nasadzenia oddzielające podjazd od trawnika. Wtedy zyskujecie z jednej strony szeroki widok z tarasu a z drugiej strony ‘tajemnicze przejście’ wśród roślin do ogrodu położonego dalej za garażem.

sylwia&paweł
06-08-2010, 20:58
Bardzo konkretny plan zmian, dzięki wielkie - jest o czym pomyśleć.

ewalm
07-08-2010, 00:08
Hm.. :) i huśtawka byłaby zacieniona po południu, co w upalne dni jest plusem (chociaż nie dla każdego, niektórzy kochają upały).
Planujecie bardzo dużo skomplikowanych ścieżek. Czy np. ścieżka prowadząca od tarasu do podjazdu rzeczywiście jest potrzebna? Jeżeli wracasz z pracy, wysiadasz w garażu i idziesz do domu to raczej do głównego wejścia, nawet jeżeli ktoś jest w domu i drzwi tarasowe są otwarte, bo np. zmieniasz przy wejściu obuwie, zostawiasz płaszcz, idziesz umyć ręce itd. poza tym z garażu do tarasu można tez przejść ścieżka z płyt.
Północna ściana garażu (jeżeli jest dokładnie północna) to stanowisko zacienione. Powojniki bardziej by lubiły np. pergolę przebiegającą nad ścieżką na tyłach garażu. Z drugiej strony południowa ściana garażu to słoneczne stanowisko osłonięte od północy, które można wykorzystać dla winorośli.

sylwia&paweł
09-08-2010, 10:16
Słów kilka o poprawkach:
1. huśtawka ląduje po prawej stronie tarasu - zacienienie po południu od planowanej kępy roślin jak najbardziej wskazane
2.ścieżki do zredukowania
3.planowana pergola z powojnikami miała na celu przesłonięcie garażu - widok dużo mniej efektowny niż ukwiecona pergola. Faktem jest, że pomysł nietrafiony gdyż nie są to rośliny cieniolubne.
4.rabata po lewej stronie placu zabaw do zredukowania, nasadzenia zdecydowanie po jego prawej stronie
5.oddzielenie podjazdu od części wypoczynkowej godne przemyślenia

za wszelkie podpowiedzi serdecznie dziękuję ;)

fredzia-phiphi
10-08-2010, 07:34
jednej rzeczy nie rozumiem, dlaczego zasłoniłaś sobie cały widok z tarasu garażem??? :eek:

sylwia&paweł
10-08-2010, 07:44
Decyzja o warunkach zabudowy wymagała cofnięcia domu na min. 20m od linii drogi. Dodając do tego linię energetyczną przebiegającą przez działkę od której budynek musi być odsunięty (o ile dokładnie w tej chwili nie pamiętam), wyszło na to że garaż albo stanie za domem albo po lewej stronie działki w odległości dość znacznej a więc niewygodnej w codziennym użytkowaniu.

ewalm
14-08-2010, 13:03
Widok na garaż to wcale nie musi byc wada - garaż wyznacza dwie konkretne strefy ogrodu: widoczny z tarasu "ogrodowy salon" i znajdującą się za garażem częśc spacerowo-użytkową, bardziej dziką (planowane brzózki, może dodac jarzebinę?) z warzywnikiem i sadem. A ścianę garażu można potraktowac jak ścianę salonu - z lewej strony wkomponowac w roślinnośc zasłaniająca podjazd, częściowo przesłonic trejażem z pnączem cieniolubnym, na widocznym fragmencie ściany cos zawiesic (co, to już zależy od stylu domu, ogrodu i upodobań - latarnie, żródełko, ramę okienną z kwietnikiem itd), a na prawym narożniku połączyc pnączem z pergolą przebiegająca nad ścieżką prowadzaca do dalszej części ogrodu. Niekoniecznie trzeba tę ścianę całkowicie i dokładnie zasłaniac. Jasna ściana widoczna częściowo wśród ciemnej zieleni ma swoje walory.

sylwia&paweł
15-08-2010, 17:08
Lasek jarzębinowo brzózkowy? Hmmm, całkiem miłe dla oka połączenie

http://foto.recenzja.pl/foty/jarzebina_i_brzozy-140-6a3d66b96896106084f23c00ae38a403.jpeg

a taki wystrój planuję od frontu :D :D :D - żartuję oczywiście ale wzrok przyciąga :D

http://i37.tinypic.com/o6zj0h.jpg

ewalm
22-08-2010, 23:59
pomysł dla Was


http://www.fotosik.pl/uniAddFlashAfter.php?uploadCount=1&uploadedPhotoId=61931d191d8d8f43

ewalm
23-08-2010, 00:00
http://images47.fotosik.pl/329/61931d191d8d8f43m.jpg (http://www.fotosik.pl/showFullSize.php?id=61931d191d8d8f43)

sylwia&paweł
24-08-2010, 08:19
Oooo, dziękuje bardzo, fajnie to wygląda. Na pewno z proponowanych tu ulepszeń skorzystam ;)

ewalm
24-08-2010, 12:32
:) powodzenia

dorbie
12-09-2010, 17:48
Ale super. Mi też sie podoba

ewalm
12-09-2010, 20:53
:) polecam się na przyszłość