PDA

Zobacz pełną wersję : Sufit podwieszany - wykończenie rantu elipsy



crab
11-08-2010, 12:58
Konstruuje sufit podwieszany, który nie będzie miał prostego wycięcia tylko będzie dziura w kształcie elipsy. Rant tej elipsy będzie podświetlany. Mam problem czym wykończyć w miarę sensownie narożnik. Nie chcę prostego wykończenia "na kant" tylko delikatną sztukaterię, niezbyt ozdobną, raczej prosta fala, eska, za którą schowam podświetlenie.

Ktoś ma doświadczenia w tej kwestii, poza gipsową sztukaterią na zamówienie?

Promienie elipsy nie będą zbyt duże, rzędu metra. Czy styropianowe profile coś takiego wytrzymają? Jakieś inne pomysły?

tfor
11-08-2010, 13:44
Konstruuje sufit podwieszany, który nie będzie miał prostego wycięcia tylko będzie dziura w kształcie elipsy. Rant tej elipsy będzie podświetlany. Mam problem czym wykończyć w miarę sensownie narożnik. Nie chcę prostego wykończenia "na kant" tylko delikatną sztukaterię, niezbyt ozdobną, raczej prosta fala, eska, za którą schowam podświetlenie.

Ktoś ma doświadczenia w tej kwestii, poza gipsową sztukaterią na zamówienie?

Promienie elipsy nie będą zbyt duże, rzędu metra. Czy styropianowe profile coś takiego wytrzymają? Jakieś inne pomysły?


poszukaj na forum albo na google, bo widziałem gdzeiś takie metody. a krótko mówiąc, są dwa sposoby:
1. są podobno już takie płyty, które się dość dobrze wyginają i można z nich zrobić własnie takie ranty
2. od wewnętrznej strony się nacina płyty piłą w taki sposób, żeby tylko rowki zrobić i płyta bez probelmu sie wygina . ewentualnei trochę szpachli na wykończenie.
W przypadku gdy płyta ma być wygieta na okrągło ale w sposób odwrotny, czyli do środka to wymaga naciąc płyte (a dokłanie wyciąc takie rowki w krztałcie trójkota) i wówczas płyt atez się nagnie bez problemu pozosyawiając zewnętrzną stronę w jedolitej całości.

crab
11-08-2010, 14:47
Dzięki za odpowiedź, obydwa materiały znam, rzeczywiście jest taka elastyczna płyta, jest bardzo cienka, jest też płyta gruba z nacięciami, nie trzeba ich robić samemu. Jednak mi chodzi właśnie nie o taki "prosty rant" wygięty w elipsę.

Chodzi mi o ten rant (prostopadły odcinek) ale "w dekorze". Tak jak są dekory styropianowe do narożników czy ktoś robił z tych dekorów rant sufitu a za nim podświetlanie. Czy to się będzie trzymało? Czy styropianowy dekor można tak wyginać? (promień metr albo nawet mniej). W sklepie jak wygnę i mi pęknie to mnie pogonią ;-)

tomclav
13-08-2010, 14:09
te styropianowe są dużo bardziej elastyczne niż normalny styropian, nie mają dużych komór z powietrzem, raczej malutkie. Struktura jest gęstsza i dużo twardsza, trochę jak styrodur. Trudno dywagować czy u Ciebie wytrzyma bo nie wiem jak bardzo to wygniesz ale nawet jak pęknie to miejsce wypełnisz masą szpachlową i przeszlifujesz. po malowaniu śladu nie będzie. Bawiłem się kiedyś z tym i jest to upierdliwe, ale jak masz cierpliwość to zrobisz, mi tej cierpliwości zawsze brakowało:)

crab
13-08-2010, 21:36
Cierpliwości mi nie brak ale byłem dziś w markecie i taki styropianowy profil ma dużo mniejszą elastyczność niż potrzebuję. Ktoś w Warszawie widział może profile plastikowe?

crab
15-08-2010, 09:15
nakadki z roznej szerokosci plyty az do skutku, reszte modelujesz spoinowka

Czyli czeka mnie większe rzeźbienie. A ktoś robił w tym celu szablon? Można wyciąć kształt z plastiku czy ze stali?

Dek**l
17-08-2010, 22:02
Witam
Można wyciąć taką listwę ze styroduru listwa z tego materiały jest bardziej elastyczna od styropianowej. Wiem to na pewno bo zajmuje się wycinaniem sztukaterii ze styropianu i styroduru.