PDA

Zobacz pełną wersję : Jak się pozbyć paproci ?



kamykkamyk2
17-08-2010, 07:23
Witam, jak w tytule, co mam zrobić z paprociami w ogrodzie, zostały po poprzednim właścicielu działki. Walczę z tym tałatajstwem już 2 rok. Najpierw wyrywałem, obecnie smaruję pędzlem z raundapem i nic. W jednym miejscu uschnie, a zaraz wyrasta w drugim.
Pomocy !!!

kamykkamyk2
19-08-2010, 08:18
Czy nikt mi nie pomoże ????????

jamles
19-08-2010, 11:37
nie walczyłem, ale skoro nie Roundup to może Starane pomoże, jak nie to tylko Mirek L. :rolleyes:

Mirek_Lewandowski
19-08-2010, 19:59
Jako że ziele raczej uciążliwym chwastem nie jest, osobnego herbicydu nie wymyślili.
Nie marnuj Roundupu, nie działa na paprocie.
Pozostaje ręczne rzeźbienie, bez przesady, nie perz, kłącza płytko, łatwo wygrzebać.

kamykkamyk2
20-08-2010, 07:56
Tyle że strasznie mnie denerwuje, jak co chwilę odrasta w innym miejscu. Ok , będę wygrzebywał, może się uda.
dzięki

EZS
20-08-2010, 13:13
Jako że ziele raczej uciążliwym chwastem nie jest, osobnego herbicydu nie wymyślili.
Nie marnuj Roundupu, nie działa na paprocie.
Pozostaje ręczne rzeźbienie, bez przesady, nie perz, kłącza płytko, łatwo wygrzebać.
Ha ha ha ha
nie widziałeś dołu po paproci na mojej działce. Kolega ją wykopywał z całym korzeniem, bo chciał przesadzić do siebie. Po czasie stwierdził, że jakby wiedział, to by koparkę zatrudnił

kamykkamyk2
20-08-2010, 18:34
Dziś wygrzebywałem te paprocie i faktycznie niektóre muszą mieć głebokie korzenie, więc nie wszystkie usunąłem w całości, szczególnie jak niektóre wyrastały spod kamieni, a nie rozwalę sobie skalniaka. Może znacie jakąś chemię, która pomoże.

A tak to wygląda moj nieszczęsna paproć:
http://pl.wikipedia.org/wiki/Plik:Pi%C3%B3ropusznik_strusi_Matteucia_struthiopt eris.jpg

Mirek_Lewandowski
20-08-2010, 20:04
Z korzeni nie odrośnie. Odrośnie z kłączy, a te są płytko.
A z chemii... cóż, napisałem, herbicydu brak. Tylko napalm.
Stare wykopać ostrym szpadlem, nie przejmując sie pozostałymi w glebie korzeniami. To są korzenie przybyszowe i z tego nie odrośnie. A młode, póki młode, systematycznie usuwać z kłączem, z ktorego wyrastają,

EZS
20-08-2010, 21:46
Mirku, jak milo cię znowu tu widzieć (czytać) :)

amaryll
21-04-2011, 17:57
Skoro temat paproci... czy można paprocie ściółkować korą? (chciałabym pozbyć się chwastu zwanego podagrycznik, który z uporem maniaka wyrasta wokół)
Pozdrawiam

Gosiek33
21-04-2011, 18:11
Podagrycznik to tylko widłami i ręcznie wybierać te rozłogi z ziemi :(
Wyczytałam, że działa na niego czarna folia - zrobiłam tak na kawałku ziemi wiosną ubiegłego roku, ale na razie nie zaglądałam pod nią :rolleyes:
To wykopywanie skuteczne jest na kilka lat, ale trzeba bardzo pilnować i wyciągać draństwo dokładnie :bash:

Blechert
22-04-2011, 07:03
Ja paprocie sadzę w każdym zacienionym kącie. Czasem wyrwę jakąś z bólem serca, gdy nadmiernie mi kolonizuje grządki. Paprocie są wyjątko łatwe do wyrywania. Tępienia paproci generalnie nie rozumiem. Jestem ich wielbicielem.

Matilde1
22-04-2011, 10:01
Ja paprocie sadzę w każdym zacienionym kącie. Czasem wyrwę jakąś z bólem serca, gdy nadmiernie mi kolonizuje grządki. Paprocie są wyjątko łatwe do wyrywania. Tępienia paproci generalnie nie rozumiem. Jestem ich wielbicielem.

Popieram :-) Dla mnie to roślina ogrodowa a nie chwast.