PDA

Zobacz pełną wersję : Pomysły na zagospodarowanie niewielkiego terenu wokół domu!!!



waniliowaa
22-08-2010, 10:58
Witajcie Przeglądam to nasze forum i nie mogę napatrzeć się na te wszystkie przepięknie zagospodarowane działki. Ciągle szukam inspiracji dla mojego małego kawałeczka ziemi. Małego bo cała moja działka ma 600m Stoi na niej dom i terenu do zagospodarowania jest bardzo malutko. Może ktoś z WAS ma podobne doświadczenia do mojego i zechciałby się podzielić swoim doświadczeniem jak to zrobić by było pięknie:))
http://img163.imageshack.us/img163/4241/rzutnadziak.gif (http://img163.imageshack.us/i/rzutnadziak.gif/)

Uploaded with ImageShack.us (http://imageshack.us)

Dla lepszej oceny sytuacji dodałam zdjęcie satelitarne z wrysowanym konturem domu. Jak widać trzeba zaplanować wjazd do garażu ścieżkę prowadząca do domu W lewym prawym rogu działki od strony drogi jest zaplanowany śmietnik, w miejscu oznaczonym nr 1 stanie drewutnia. Dodam że za tarasem jest stromy teren. TU już zaplanowaliśmy skarpę otoczoną dosyć wysoką palisadą żeby móc uzyskać przy płocie z sąsiadem równy teren Będą też rosły tam tuje żeby odgrodzić się od tego muru zielenią.(spadek terenu zaczyna się już w okolicy wykusza on tez będzie już na skarpie) Proszę pomóżcie coś sensownego zaplanować.

Mymyk_KSK
22-08-2010, 18:48
Rzuć okiem tu:

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?153142-Jak-ciekawie-zagospodarowa%C4%87-male%C5%84k%C4%85-dzia%C5%82k%C4%99-szukam-porad-%29
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?88395-Grupa-w%C5%82a%C5%9Bcicieli-MINI-OGR%C3%93DK%C3%93W

Wojtek- LM
23-08-2010, 22:59
Najważniejsze to określić swoje potrzeby: do czego będzie mi służył ogród?co będę w nim robił? Wtedy wypisać wszystko i szukać najlepszego miejsca w terenie,skomponować z kształtem rabat, a na końcu wybrać rośliny zgodnie z wystawą i glebą. To takie pierwsze wytyczne.
Oczywiście wszystko nanoś na plan.
Podkład już masz wydrukuj i skopiuj kilka razy i do dzieła.
Czekamy na pierwsze szkice.

Pozdrawiam
Wojtek

ewalm
24-08-2010, 12:43
dokładnie, jak napisał wojtek - zacząc trzeba od określenia swoich potrzeb i oczekiwań
na małej działce można zrobic mnóstwo różnych rzeczy, chociaz zazwyczaj nie jednocześnie ;)
co byś chciała miec?
i wymiary działki jednak by się przydały

waniliowaa
25-08-2010, 08:07
Hmmm niby wiem czego chcę, ale ze znajomością roślin to u mnie bardzo licho:) Nigdy nie miałam swojego kawałka ogródka - to jest mój pierwszy raz , a ponieważ prace w domu już prawie zakończone i trzeba będzie brać się za teren wokół, to zaczyna ogarniać mnie panika!!!

ZABRA
26-08-2010, 23:07
pytania pomocnicze dla Ciebie:
- kto bedzie korzystać z ogrodu? (dorośli - wiecznie nieobecni, dorośli - domatorzy, małe dzieci, młodzież, goście, pies, ....)
- czy istnieje taka możliwość, że poczujesz ogrodniczego bakcyla i grzebanie w ziemi będzie miłym hobby, czy raczej rośliny powinny rosnąć "same"
- gdzie znajduje się twój dom (cicha wieś lub centrum miasta)
- i powiązane - jakich masz sąsiadów, a oni jakie mają domy
- o czym marzysz (może basen, jakaś woda, albo zapachy.. róże, lawenda, a może ławeczka schowana za krzakami, albo labirynt, warzywniak, plac zabaw dla dzieci, pole słoneczników, ...)
- co potrzebujesz (drewutnia - będzie, miejsce na narządzia, śmietnik, dróżki i podjazdy, kompostownik, ...)
I jeszcze: nie zgadzam się, że 600m to tak mało.

Aga-Białystok
26-08-2010, 23:52
I jeszcze: nie zgadzam się, że 600m to tak mało.

Ja mam 320 i widzę morze perspektyw :D

pogodny
27-08-2010, 02:46
tu jest sporo niegłupich projektów mogących ewentualnie posłużyć za inspiracyje :) http://aleja-architektow.pl/szukaj/projekt_ogrodu

waniliowaa
27-08-2010, 10:00
Zebra i Aga to wszystko dlatego ze nie mam doświadczenia i mam nadzieję, że kiedyś powiem tak jak WY, ze widzę morze możliwości:)) Najbardziej wkurza mnie to ze nie znam się na roślinach i nie mam pojęcia jak je ze sobą komponować. Szukam więc zdjęć i wizualizacji i mam nadzieję, ze kiedyś jak je wkleję w odpowiednie miejsce na forum to dowiem się jakie to roślinki i po prostu odwzoruję taka kompozycję u siebie:))

egry
27-08-2010, 10:26
To sposób myślenia najgorszy z możliwych - odwzorowanie czegoś ze zdjęcia.. Najpierw myśl o kompozycji ogrodu, dopiero potem o kompozycji poszczególnych rabat.

Aga-Białystok
27-08-2010, 19:33
zgadzam się. Widząc morze możliwości dalej nie mam pojęcia o roślinach. Ale zaczęłam od wymyślania sobie co mi będzie potrzebne w ogrodzie, co bym chciała, jakie powinny się w nim znaleźć strefy, elementy, itd, a potem zaczęłam to rozmieszczać biorąc pod uwagę warunki, strony świata, strony domu, okna itd. Kryterium numer jeden była praktyczność i wygoda, numer dwa estetyka, numer trzy możliwości finansowe. Jeśli chodzi o 'rośliny' to wiem gdzie będą, właśnie jestem w trakcie wyodrębniania dla nich przestrzeni, ale co dokładnie na tych rabatach itp będzie jeszcze nie wiem. Wiem tylko jaki to będzie miało rozmiar (a właśnie, obadaj czy przypadkiem nie masz kabli nad głową, bo ja kilka metrów nad ogrodzeniem na przykład jakieś mam, więc wysokie drzewka odpadły ) :) Jeżdżę po szkółkach i patrzę co jest i przede wszystkim co pasuje do mojego domu, otoczenia i po pierwsze primo warunków glebowych. Naprawdę waniliowa, rzadko kiedy udaje się 'skopiować' coś ze zdjęcia, możesz się inspirować, kształtować swój gust, ale przede wszystkim weź leżaczek, usiądź sobie przed domem i się rozejrzyj :)

Tereś57
27-08-2010, 19:53
ja od roku mam działke ,narazie tylko ,a więc jestem nowa w temacie, i całe lato latałam po niej ze stołem i krzesłami ,juz myslałam że jest dobrze a potem wpadam na inny pomysł,to pod drzewami to na słońcu,jedni goście lubia słońce inni cień ,musze chyba miec więcej stołów,to samo z kwiatkami,szukam dla nich miejsca gdzie posadzić,jest to długa droga ale małymi kroczkami odkrywam co i gdzie,zrobiłam już nawet zle, do cienia posadziłam róże które chyba wolą mieć słońce ,musze je przesadzić, jednak podstawa to dobry plan

Aga-Białystok
27-08-2010, 19:59
i o to chodzi :)

Elfir
27-08-2010, 20:17
Przecież to średniej wielkości działka :)

waniliowaa
27-08-2010, 23:15
Czyli jednym słowem mówiąc trzeba nauczyć się na własnych błędach. "Jak się człowiek nie przewróci to się nie nauczy". A z drugiej strony mama zawsze mi mówiła, ze mam się słuchać może niekoniecznie starszych, ale mądrzejszych na pewno:))

Elfir
28-08-2010, 11:23
wiesz, jak nie masz zupełnie pomysłu na ogród, ani pieniędzy na nieudane eksperymenty to po prostu wynajmij fachowca który ci go zaprojektuje.

28-08-2010, 14:07
Projektujemy samodzielnie ogród: kolka porad

Dla kogoś, kto jest nowicjuszem w dziedzinie ogrodnictwa, a zamierza samodzielnie urządzić ogród,sam początek może być zupełnie zniechęcającym przedsięwzięciem. Gromadzimy mnóstwo wskazówek pochodzących od znajomych: z książek, czasopism, internetu. Wskazówki wyjaśniają zasadnicze kwestie dotyczące projektowania, uprawy roślin, budowy elementów małej architektury, nawadniania. Natomiast chcąc stworzyć ogród naszych marzeń innego takie informacje to nie wszystko. Pamiętajmy, że ma być to nasz własny ogród skrojony na nasze potrzeby.

Od czego zacząć?

Od głębokiej analizy naszych potrzeb aby określić funkcję, którą ma pełnić ogród. Zaopatrzmy się w papier milimetrowy i zacznijmy od przełożenia wymiarów naszego ogrodu na papier. Nanieśmy na papier budynki i inne obiekty, istniejące rośliny i drzewa. Zbadajmy w laboratorium skład naszej ziemi. Określmy w ogrodzie kierunki świata. Stwórzmy bazę roślin z ich krótką charakterystyką. Dokonajmy podziału roślin na grupy (trawy, liściaste, iglaste, byliny, skalne, rożne, magnolie, cebulowe, zioła, jednoroczne itd.). Z tego zestawu roślin wybierzemy tylko te najodpowiedniejsze do naszego ogrodu.

1. Styl w ogrodzie

W ostatnich latach można zaobserwować, iż właściciele nowopowstających ogrodów podlegają współczesnej modzie odchodząc od tradycyjnych, bardziej zindywidualizowanych kwietnych ogrodów. Jeśli powstają nowe ogrody, to są to ogrody z roślinami z katalogów firm wysyłkowych, trawnikiem, iglakami, oczkiem wodnym i skalniakiem. Niestety są one z reguły bardzo do siebie podobne, a przez to bywają monotonne. A przecież poza miastem, w bliskim sąsiedztwie pól i lasów bardzo pasują ogródki, w których rosną swojskie, znane od pokoleń gatunki roślin. Malownicze i kolorowe - stanowią z otaczającym krajobrazem harmonijną całość. To nieprawda, że ogrody takie nadają się jedynie do wiejskiej okolicy. Równie dobrze wyglądają na obrzeżu miasta, gdzie pełne kwiatów mogą być prawdziwymi rodzynkami w trawnikowo-iglakowej przestrzeni. Może więc warto wrócić do tradycji i obok wyszukanych, egzotycznych gatunków roślin posadzić także trochę dziś zapomniane kwiaty, które królowały niegdyś w ogrodach. Tymbardziej warto, że są one z reguły łatwe w uprawie, powszechnie dostępne, tanie i świetnie rosną nawet bez specjalnych zabiegów. Ogród wiejski charakteryzuje się swojskim, swobodnym klimatem. Ogrody urządzone w stylu wiejskim najczęściej otoczone są drewnianym płotem lub ogrodzeniem z surowego kamienia, co podkreśla ich naturalny charakter. Ogród wiejski łączy się ściśle z otaczającym krajobrazem. Efekt ten osiąga się przez rośliny, które powinny być niezbyt wyszukane lecz popularne, spotykane "za płotem" i przede wszystkim te ulubione przez gospodarzy. W wiejskich ogrodach aż kipi od barwnych i pachnących rabat kwiatowych. Bliski ogrodowi wiejskiemu jest ogród sentymentalny. Pełno w nim nastrojowych zakątków, miejsc wymarzonych do lektury sentymentalnych romansów, ruin, sadzawek, altan ukrytych w malowniczej zieleni. Ogrody takie mają w nas wzbudzić tęsknotę za dawnymi czasami, miejscami, które widzieliśmy. Ogrody, w których człowiek ma się cieszyć urokami pejzażu wiejskiego, prostotą życia na łonie przyrody. W ogrodach wiejskich z elementami sentymentalnymi nie można nie pomyśleć o elementach skalnych. Nie da się z niczym porównać radości oglądania roślin w wiosennej krasie, gdy od skalniaków aż bije blask roślin. Kamienie różnego rodzaju połączone z miniaturowymi roślinami skalnymi tworzą element podnoszący walory naszego ogrodu. Dodatkowo szemrząca woda spływająca z kamieni wprawi nas w stan wyciszenia.

O jakich elementach należy jeszcze pamiętać?

1. Ogrodzenie i podział przestrzeni

2. Wejście na teren posesji

3. Nawierzchnie utwardzone pod samochód

4. Patia i tarasy

5. Zróżnicowanie terenu, murki, ściany, żywopłoty

6. Trawniki w tym trawnik typu łąka

7. Instalacje elektryczne

8. Systemy nawadniające

9.Oranżeria, altany, pergole, łuki

10.Elementy wodne

11.Rzeźby i inne elementy dekoracyjne

12.Oświetlenie ogrodu i elewacji domu

13.Magazyn

14.Inspekt

15.Warzywa, zioła, drzewa owocowe

16.Meble ogrodowe

17.Osłony od słońca i wiatru, markizy

18.Posiłki na świeżym powietrzu

19.Baseny

20.Balkony i parapety

21.Ogrody na dachach

Pozdrawiam
Przemysław Jakubowski

Aga-Białystok
28-08-2010, 19:03
Och wygląda na to, że pomyślałam o wszystkim! :D

Waniliowa, może rzeczywiście zwróć się do fachowca? Jeśli nie czujesz bluesa to po co się dręczyć? Czasem więcej kasy się wyda na materiały kupione nie tam gdzie trzeba, rośliny nie mające szans na przetrwanie i wadliwe konstrukcje. Jak to mawia moja przyjaciółka, za niewiedzę się płaci ;)

ewalm
28-08-2010, 22:59
To sposób myślenia najgorszy z możliwych - odwzorowanie czegoś ze zdjęcia.. Najpierw myśl o kompozycji ogrodu, dopiero potem o kompozycji poszczególnych rabat.
zgadza się, najgorszy z możliwych
najpierw plan koncepcyjny, potem plan nasadzeń

29-08-2010, 17:55
To podstawa, jeśli budżet w danej chwili ograniczony zacznij do dobrego planu. Nawet na papierze milimetrowym wszystko nanieść a potem wg planu postępować.
Zawsze można się zwrócić o pomoc do fachowca. Jak poszperasz to na pewno cos tanio znajdziesz.
Pozdrawiam
Przemysław Jakubowski

Wojtek- LM
29-08-2010, 21:47
Waniliowaa doborem roślin na tym etapie zupełnie nie zawracaj sobie głowy.Projekt najlepiej robić od ogółu do szczegółu. Rośliny dobierać będziesz latami.Najważniejsze to określić miejsca rabat drzew itp. Wybudować wszystkie stałe elementy-ścieżki,podjazdy,murki, place i placyki.
Jeżeli natomiast chcesz oszczędzić sobie wielu wpadek i niepowodzeń w uprawie zwróć się do specjalisty, koszt projektu wcale nie jest tak wysoki. Posiadając projekt i spis rośli łatwiej będzie Ci realizować wymarzony ogród.

Pozdrawiam
Wojtek

waniliowaa
29-08-2010, 22:58
Bardzo cenne rady - dziękuję wszystkim. Macie racje ze chyba najprościej będzie poszukać gdzieś w okolicy jakiegoś projektanta :) Pozdrawiam

waniliowaa
26-09-2010, 23:35
Witam . Wracam do tematu. Wkleję Wam kilka zdjęć mojej skarpy wokół domu i tarasu. Może Wam przyjdzie do głowy jakiś pomysł bo mnie na razie ręce opadły i mam wrażenie, że wokół domu będę miała tor saneczkowy. Dodam może jeszcze tylko tyle, że od podstawy skarpy do płotu sąsiada jest 2m. Na tych 2m muszę zmieścić chodniczek i zasadzić przy płocie tuje żeby trochę osłonić się od sąsiada, a zwłaszcza jak już gdzieś wcześniej pisałam jego garażu, który stoi niemalże przyklejony do płotu oddzielającego nasze posesje. Pozdrawiam.
http://img7.imageshack.us/img7/8082/img115e.th.jpg (http://img7.imageshack.us/i/img115e.jpg/)

http://img832.imageshack.us/img832/9029/img122.th.jpg (http://img832.imageshack.us/i/img122.jpg/)

Elfir
26-09-2010, 23:38
po co tak wysoko sadowiłaś dom? :o

ewalm
27-09-2010, 01:20
czemu tuje - moze pnącza, jeżeli miejsca jest mało, albo kombinację pnącza na ogrodzeniu lub innej podporze i co kawałek cos kolumnowego. Byle nie szpaler tuj.

waniliowaa
27-09-2010, 06:27
Efir mam taką działkę z takim spadem to nie był zamierzony cel:) Jak się nie ma co się chce to ....
Zresztą kiedyś na innym wątku wspominałam ze mam trudną skarpę do zagospodarowania:)
ewalm - tuje to konieczność bo mój taras jest na wysokości płotu sąsiada:) i pnącza tego nie zasłonią

Myślałam żeby dół tej skarpy podbudować gazonami i stworzyć taki murek oporowy
http://img137.imageshack.us/img137/5818/img123t.th.jpg (http://img137.imageshack.us/i/img123t.jpg/)

magnolia
27-09-2010, 11:57
Pomyśl o czymś innym Sam pomysł podbudowy skarpy dobry, ale te gazony raczej kiepsko sie komponują z otoczeniem. Najprostrze sposoby to murek oporowy z bloczków betonowych zaciągniętych betonem lub tynkiem, albo tzw. 'suchy murek' z płaskich kamieni, np. łupek, piskowiec. Inny sposób, niestety drozszy to tzw. gabiony:
http://www.google.pl/imgres?imgurl=http://bi.gazeta.pl/im/0/3185/z3185670X.jpg&imgrefurl=http://ogrody.gazetadom.pl/ogrody/51,72077,3185622.html%3Fi%3D2&h=300&w=450&sz=43&tbnid=Wh-61SFD29cbXM:&tbnh=85&tbnw=127&prev=/images%3Fq%3Dgabiony&zoom=1&q=gabiony&usg=__aOSArVTIELM_BcgXcktS7f_OYf4=&sa=X&ei=YmigTNHCNsumOMnPrJML&ved=0CCoQ9QEwAw
Zamiast tuj można poszukać innych krzewów, małe drzewko np. będzie zasłaniać siedzących na tarasie, optycznie zniesie trochę wysokość skarpy, da też trochę cienia na taras. Nie wiem jaką masz glebę, ale może to może być np. wiąz 'Camperdowini' szczepiony na wyoskości min 240 cm. Pokaż zdjęcie samego tarasu.

magnolia
27-09-2010, 12:19
Przepraszam, widzę że jest zdjęcie tarasu. a z tujami nie zrozumiałam, że chcesz je posadzić przy płocie, a nie przy tarasie ( uff). Jednak tez uważam że lepiej by było tam zamiast tuj np. niewysokie drzewka posadzić, albo pnacza na podporach
Dobrze żeby zbudować ten murek, a wtedu złagodzisz trochę spadek, bo przy takim ostrym to chyba najlepiej by było pnącza jako okrywowe posadzić.
Masz naprawde trudną sytuację, ale wg. mnie ten ogród może być ładny. Przy takiej powierzchni i takim 'zgryzie' warto zamówić projekt ( może być do samodzielnej realizacji), nie będzie kosztował majątku. Jestem na forum parę lat i pierwszy raz namawiam na to, żeby jednak wziąć projektanta.
Możesz też pytać i radzić tutaj, może się uda coś pomóc.

ewalm
27-09-2010, 15:30
Przecież podpory dla pnączy mogą być wyższe niż ogrodzenie. A ekspansywne pnacza zasłonia taras czy ściane garażu sąsiada znacznie szybciej niż te nieszczęsne tuje. Sa też fajne formy kolumnowe drzew liściastych - wcale nie trzeba sadzić szpaleru jednakowych roślin i koniecznie tuj. No i drzewo liściaste na dole zostawia więcej miejsca, które można wykorzystać.
Może zacznij od ustalenia stylu ogrodu, bo to tez ukierunkowuje dobór roślin i, że tak powiem, rozmaitość gatunkową. Co innego prosty geometryczny ogród, gdzie szpalery czegokolwiek pasuja, a co innego bardziej naturalistyczny, z wiekszą różnorodnoscią.
Skarpa faktycznie trudna - bardzo stroma. Co do murku to chyba zgadzam sie z Magnolią. Może mieć nieco zróżnicowaną wysokość - wtedy skarpa też będzie mieć zróżnicowane nachylenie. Przydałby się jakiś lepszy rzut z góry z zaznaczona skarpą, odległościami, stronami świata.

Elfir
27-09-2010, 16:41
ja bym złagodziła skarpę murkiem, ale z najtańszego materiału - pustaków betonowych zasypywanych piaskiem. Przecież od strony jej ogrodu nie będzie ich widać. A sąsiad pewnie sam sobie żywotniki posadzi, żeby się osłonić, więc we własnym ogrodzie można dać inne, bardziej ozdobne gatunki.

Midori
27-09-2010, 17:46
tuje to konieczność
Straszna perspektywa, he he.

bo mój taras jest na wysokości płotu sąsiada:) i pnącza tego nie zasłonią
Skoro pnącza nie zasłonią to i żywotniki też nie od razu - chyba, że kupisz 4 metrowe.
Najpierw zastanów się co chcesz osiągnąć: czy najbardziej zależy Ci na stworzeniu atmosfery intymności dla osób siedzących na tarasie, czy przesłonięcie terenu całego ogrodu przed wzrokiem sąsiadów jest dla Ciebie równie ważne?
A może dodatkowo zależy Ci jeszcze na zakryciu brzydkich ścian garaży przylegających do Twojej posesji?
Który z wymienionych efektów chcesz uzyskać w miarę szybko, (bądź natychmiast), a na co jesteś skłonna poczekać?

Myślałam żeby dół tej skarpy podbudować gazonami i stworzyć taki murek oporowy

Murek oporowy to najlepsze rozwiazanie, ale tak jak napisała Elfir wystarczy najtańszy - z pustaków betonowych.
Ja bym postawiła taki murek 60-70 cm od granicy działki (te 60cm to na ścieżkę techniczną) i w ten sposób, dowożąc sporo ziemi, uzyskała więcej płaskiej przestrzeni wokół domu i przy tarasie. Rośliny posadziłabym wtedy nie na poziomie "zero" przy płocie, ale na koronie skarpy, uzyskując dużo lepszy efekt wysłaniający.

waniliowaa
27-09-2010, 23:18
Myślę ze zależy mi na wszystkim tak samo - no może najmniej żeby zasłaniać się przed wzrokiem sąsiadów. Poniżej tej skarpy czego nie widać na zdjęciu wzdłuż płotu stanowiącego granicę miedzy posesjami jest taki brzydki garaż z nadbudówką z pustaków i szczerze mówiąc to wolałabym go nie widzieć.

ewalm
28-09-2010, 02:05
garaż sasiada to pnącze zasłoni najszybciej, a na częsci gdzie nie ma garazu, to chyba jest już na wysokości Twojego tarasu można posadzić kilka kolumnowych drzew. Czy skarpa musi byc tej samej szerokości na całej długości boku domu? Może podeprzec ja murkiem, ale przy tarasie pozostawic dość stromą i obsadzić częściowo pnączem okrywowym, czy tam jest jakiś filar przy tarasie ? - można po nim też coś puścić, A częśc skarpy juz za tarasem , na wprost garazu sasiada rozszerzyć, też podeprzeć murkiem zostawiając miejsce tylko na ścieżke a przy ogrodzeniu posadzić pnącze, nie zajełoby tam duzo miejsca.

jata
17-10-2010, 17:10
Mam nadzieję, że autorka tematu nie obrazi się, że się podczepię pod jej temat, ale mam podobny problem. Przyznaję, że problem zagospodarowania swojego pasa między skarpą, a płotem rozdzielającym od sąsiada wałkowałam już blisko rok temu. Z różnych przyczyn nie przystąpiłam do realizacji swych planów ani wiosną 2010 ani teraz jesienią. I dalej mnie gnębi jak to zagospodarować. Ja mam jak waniliowaa taras wysoko usadowiony, od ścieżki biegnącej przy skarpie do płotu jest w najwęższym miejscu 2 m, tam gdzie szerzej to jest i 3 m. Teren do zagospodarowania to 14 m (inaczej 7 przęseł mojego płotu o szerokości 2 m. ). By się odsłonić muszę posadzić coś co wystaje chyba tak ze 2-3 m ponad płot, który ma wysokość 1,5 m. Na razie to za płotem mam sad sąsiada z jego końmi, ale kwestią czasu jest jak się tam ktoś wybuduje. I to co zasadzę ma osłaniać nie tylko taras, ale i domek parterowy i okna pokoju dziennego i 2 sypialni. To jest strona południowa domu, tak, że płot trochę to zacienia i drzewa same będą dawać cień (wystawa północna). Moja działka głównie idzie na stronę wschodnią, tam jest przestrzeń, a od południa jest jak widać
Myślałam o:
-zasadzeniu 7 śliw Pissardi, a pod nimi jakieś krzewy (np. krzewuszki Variegatum), byliny (np.zawilce japońskie);
-zasadzeniu grabów/buków kolumnowych i cięciu ich po osiągnięciu pożądanej wysokości (tylko z czego z dźwigu??), a co do tego nie wiem
-zasadzeniu 7 klonów Crimson Sentry szczepionych na wys 1,5 (korona wystawałaby dopiero od końca mojego płotu), a poniżej zasadzeniu tawuł, pięciorników, kosówek, świerków nidiformis
-posadzeniu żywotników szmaragd (odsłaniam się cały rok, a nie tylko przez 5-6 miesięcy jak w wersjach poniżej), a na ich tle róże okrywowe np. Fairy Dance
Proszę o rady, który pomysł najlepszy, ewentualnie inne podpowiedzi. Ziemia gliniasta, wapienna, w miarę żyzna, elewacja domu żółta, dach brązowy, okolica, jak widać wiejska, skarpa jest obsadzona kosówkami, jałowcem blue chip, lawendą, perovskia, jałowcem blue arrow, karaganą syberyjską ...(taka niby w stylu południowym).
Proszę się nie zniechęcać długością postu (krócej nie umiem)
http://img697.imageshack.us/img697/1560/zdjcie108z.th.jpg (http://img697.imageshack.us/i/zdjcie108z.jpg/)
http://img64.imageshack.us/img64/3391/zdjcie106n.th.jpg (http://img64.imageshack.us/i/zdjcie106n.jpg/)
http://img401.imageshack.us/img401/2190/zdjcie109z.th.jpg (http://img401.imageshack.us/i/zdjcie109z.jpg/)

Elfir
18-10-2010, 00:58
zrezygnuj z trawnika pod skarpą i masz spory pas na świerki, sosny, żywotniki, małe drzewka itd.

jata
18-10-2010, 20:21
No właśnie chodzi mi o likwidację tego pasa trawnika (to on ma szerokość 2 m. w najwęższym miejscu) i posadzenia tam tego co pisałam, tylko nie wiem, co najlepiej się sprawdzi, czy coś w stylu klon szczepiony na wys. 1,5 m. , czy lepiej żywotniki, świerki. Doświadczenia ogrodniczego nie mam i chodzi mi o coś, co teraz będzie mnie odsłaniać (no może za 5 lat) i za te 20 lat też jeszcze będzie ok. I co będzie współgrać z otoczeniem, i jak to skomponować...

Elfir
18-10-2010, 21:30
Niezależnie co posadzisz, skarpa będzie cienista. Dlatego możesz tam utrzymać leśny styl. Pod ogrodzeniem posadzić iglaki (tam będzie dużo słońca) a na skarpie drzewka liściaste i cienioznośne krzewy.

jata
18-10-2010, 22:59
o rany czemu skarpa ma być zacieniona, że niby te drzewa które posadzę przy płocie tyle cienia dadzą. ???
Skarpa obecnie to najbardziej słoneczna część wokół domu. Jest od południowej strony i w zasadzie ogrzewa ją już wschodzące słońce, i w samo południe, a potem i zachodzące. Ja skarpę już obsadziłam (może nie widać, bo roślinki małe), ale jest tam mnóstwo roślin kilkadziesiąt jałowców, kosówek, lawend, perovska, róże, rozchodniki, karagany. Wszystko wysoce światłolubne. Czyli co albo nasadzenia na skarpie do wyrzucenia, albo koniec z marzeniami o zasłonięciu się na tarasie poprzez obsadzenie płotu. ???

Midori
18-10-2010, 23:28
Pochodź z miarką i sobie sprawdź.
Jeśli posadzisz 5 metrowe drzewo to:
w czerwcu jego cień w południe będzie miał 2,7m długości, a o godz. 15 już 5m,
w maju oraz lipcu i sierpniu w południe ok 4-4,5m a o godz. 15 ok 7m,
w kwietniu i wrześniu odpowiednio ok 6m i ok 10.
Iglaste zacienią mniej bo bliżej szczytu maja wąskie korony, ale za to będą zacieniac cały rok.

Elfir
19-10-2010, 00:11
o rany czemu skarpa ma być zacieniona, że niby te drzewa które posadzę przy płocie tyle cienia dadzą. ???


Dlatego tak ważne jest kompleksowe podejście do ogrodu i projekt przed zakupem pierwszych roślin.

5 m ma np. sliwa wisniowa "Pissardii", klon Crimson Sentry dorasta wyższy. Żywotniki bez cięcia 5 m będą miały po 15-20 latach - zależnie od odmiany. W ciągu 10 lat świerk serbski ma ponad 3 m.

jata
19-10-2010, 19:29
No tak tylko jakbym teraz na tej patelni posadziła cienioznośne, to zanim by mi np. świerk serbski wyrósł, to nic bym nie miała. W tym roku posadzona na wsch-pd części tej skarpy irga major została po prostu wypalona. Musiałbym mieć zatem pieniądze i na projekt i na jego realizację, przy czym przy obsadzeniu skarpy cieniolubnymi również pieniądze na zakup dużych drzew przy płocie, bo jak zauważyłaś świerk serbski po 10 latach, to ma zaledwie 3m
Z tym, że mam teraz zagwozdkę - co robić. Skarpa ma jak i taras kształt półokręgu doświetlanego też ze wschodu i zachodu, gdzie drzew nie ma i nie będzie. Po za tym odległość od płotu do skarpy łącznie ze ścieżką, to ok. 2,9-3,9 m (w najwęższym 2,9m, a w najszerszym to właśnie ok. 4m). Cała skarpa więc raczej zacieniona nie będzie, przynajmniej wg mnie góra skarpy. Zresztą ja to brałam pod uwagę i obserwowałam jak zacienia orzech laskowy (rosnący trochę dalej widoczny na jednym zdjęciu) i wydawało mi się, że nie będzie dużego cienia, stąd to obsadzenie skarpy roślinami słonecznolubnymi.
Elfir a kosówka, jałowce blue chip, wiltonii, blue arrow, karagana, to wytrzymają takie zacienienie (wg mnie takie częściowe), bo lawendę, perovskie, to za te 5 lat mogę po prostu przesadzić i zastąpić np. żurawką.

Elfir
19-10-2010, 20:14
jałowce i sosny są słońcolubne.
częściowy cień znoszą świerki.