PDA

Zobacz pełną wersję : BLACHODACHÓWKA - wątek zbiorczy: jaką wybrać? którą polecacie? Zdjęcia dachów



Strony : 1 2 3 4 5 [6] 7 8

photos
25-09-2013, 17:49
w budmacie venecja na arcelorze gruby mat 275 ocynk i 35 mikronow powloki na SSAB niestey juz tylko 30 mikronow. Jestem handlowcem i sprzedaje min. venecje ale to bylo dla mnie ogromnym zaskoczeniem. Otóż kiedy Budmat wprowadził venecje i podał mi ceny bylem w szoku, pomyslałem super kształt, wysokie niemalże dachowkowe przetloczenie i cena wcale nie taka wysoka. Jak sie troche zagłebilem w dane techniczne zrozumialem cene. Otóż blachy z SSAb w powloce NOVA mają po 50 mikronow powloki i za standardową Sarę w tej powloce trzeba zaplacić okolo 32 zl za m2. Za venecje w ktorej idzie wiecej blachy na m2 plus amortyzacja maszyn trzeba dac raptem o 2 zl za m2 wiecej..gdzie tu interes dla budmatu? :).zwyczajnie chcac mocno pchac w rynek venecje trzeba bylo dac dobra cene a mniej mikronow rowna sie nizsza cena. Co ciekawe na powloki NOVA z 50 mikron. daja 30 lat gwarancji na X-MATT z 30 mikronami daja 50 :) No takie sa prawa rynku, kto kogo bardziej przechytrzy:) Aczkolwiek dodam na koniec tego wywodu ze i tak wolałbym 30 mikronow na szwedzie niz 35 na arcelorze w gr macie :)

Bracianka
25-09-2013, 18:21
Ogólnie, nie ma chyba co patrzeć na 275 cynku, bo z tego co wiem, to to jest minimum określone przez normę (PN-EN 508-1.2010). Ja nie widziałam, ale mój mąż widział badanie grubości tego cynku na pierwszej lepszej wyciągniętej Venecji, wyskoczyło ponad 320g/m2.

Jasne patrzyliśmy na inne powłoki, ale właśnie cena nas zbiła z tropu, dachówkę w tej cenie za komplet byśmy mieli, jakbyśmy się postarali. Jak usłyszałam, że za m2 Ruukki wychodzi prawie 50 zł, to na krześle sobie usiadłam. Uznaliśmy, że Bud Mat jest solidny, wygląda świetnie jak na blachodachówkę, i że cena nam pasuje :p

No i widzisz, handlowiec niby jesteś, ale nie sprecyzujesz, że te 50 lat to nie od producenta blachy, tylko od producenta blachodachówki ;-) I to, jak się orynnowanie Budmatowskie wybierze. Nie twierdzę, że wybraliśmy najlepszy produkt, ale mamy nadzieję, że wybraliśmy solidny. Mnie ciągnęło do tego Arada, ale mąż był raczej na nie. Zobaczymy z czasem, co z tego wyjdzie :p

photos
25-09-2013, 18:41
No i widzisz, handlowiec niby jesteś, ale nie sprecyzujesz, że te 50 lat to nie od producenta blachy, tylko od producenta blachodachówki ;-)
No widzisz klientem niby jestes a nie wiesz ze gwarancje zawsze masz od producenta blachodachowki...huta nie jest dla Ciebie stroną

Bracianka
25-09-2013, 18:53
No dobra, nie sformułowałam swoich myśli tak jak powinnam, w każdym razie Budmat "dorzuca" swoje 20 lat przy wyborze kompletu ich wybranych produktów, jak będziesz miał inne rynny, to już 50 lat nie będzie. Ogólnie przecież te gwarancje to i tak od d... rozbić, więc nie za bardzo jest się co spierać. Osłuchaliśmy się od wszystkich przedstawicieli, jak to ich produkty są najlepsze ;-) Napisz chociaż, czy wybraliśmy stosunkowo dobrze :D

photos
25-09-2013, 19:04
heh ale ja bardzo duzo venecji sprzedalem i naprawde polecam...ale np plannja flex ma 50 mikronow:) no ale i cena wyzsza :)

Bracianka
25-09-2013, 19:13
Uff, normalnie od dziś będę spać spokojnie :p ;) U nas w okolicy Wenecja to jeszcze jednak rzadkość, królują za to blachy o kształcie Arii.

photos
25-09-2013, 19:22
Uff, normalnie od dziś będę spać spokojnie :p ;) U nas w okolicy Wenecja to jeszcze jednak rzadkość, królują za to blachy o kształcie Arii.

Moim zdaniem jeszcze okolo 3-4 lata i modulowki wypra tradycyjne blachodachowki, no moze nie zupelnie ale mogą odwrocic się udzialy w rynku. I bynajmniej nie mam tu na mysli tego ze one są jakies fenomenalne itp itd to jednak dalej blacha i daleko jej do starej poczciwej dachowki. Natomiast ogromną zaleta bedzie jej czas realizacji, sklady beda mialy palety na magazynie i nawet tego samego dnia blacha bedzie u klienta, a to jeszcze chwila i bedzie decydujacym czynnikiem, z wielu przyczyn.

Bazyl3
26-09-2013, 14:03
Photosie, a mógłbyś jak krowie na granicy podpowiedzieć co Ty byś zakupił mając do dyspozycji jakieś 30-32 zł na metr blachodachówki??

photos
26-09-2013, 22:50
to zalezy jaka masz wiezbe. Jeśli w grę wchodzi tylko blacha to:
1. Zależy mi tylko na trwałości:
- blachodachowka z powloką 50 mikronow i chyba najlepiej SSAB nova (budmat zefir, sara i finish kingstyle)
2. Chciałbym aby pokrycie mocno nawiązywało do dachówki
- venecja, na szwedzkiej blasze okolo 34 zl na niemieckiej okolo 31 zl

Ja osobiscie sprzedaje prawie same blachy w obecnym miejscu pracy ale zostalem "wychowany" i nauczony sprzedaży pokryć na dachowce i bynajmniej nie przez ten sentyment teraz zrobilbym takie pokrycie u siebie
Jeśli więżba pozwala a finanse są trochę niższe zawsze można zrobić dachowke cementową np braas ibf prodach.

Bazyl3
27-09-2013, 07:00
to zalezy jaka masz wiezbe. Jeśli w grę wchodzi tylko blacha to:
1. Zależy mi tylko na trwałości:

Wchodzi. A mógłbym gdzieś zobaczyć w internecie wizualną różnicę między zwykłą blachą, a modułem (najlepiej na domu) :) Budmat ma wizualizator, ale z okrojoną paletą blach :(

inwestor 2013
29-09-2013, 11:32
W naszą cenę wchodzi wszystko związane z kryciem dachu. Więźba była zrobiona wcześniej. Co do cen, choć to nie ten wątek, pisałam już, takie są u nas w okolicy. Jasne, można i za więcej, ale po co. Widocznie dwóm chłopakom z pomocnikiem za 4, max. 5 dni roboty wystarczy. Ceny więźby nie jestem w stanie podać, bo dostaliśmy cenę za stan od fundamentów do więźby właśnie.

Myśmy mocno zastanawiali się nad Aradem Premium Pruszyńskiego (w powłoce Purmat), ale postawiliśmy w końcu na Venecję Bud Matu. Co do opinii nt. Pruszyńskiego, to też nam wszyscy powtarzali, że to nic dobrego, ale z drugiej strony, jak pytaliśmy o konkrety, to nikt nie potrafił powiedzieć nic sensownego. Ja zgadzam się z Bazylem. Modułowa w sumie za cały dach wyszła nas ok. 1200zł drożej niż zwykła blachodachówka.

Witam Państwa, stoję przed podobnym problem tzn. w połowie października ma przyjść ekipa do dachu, a jeszcze nie zdecydowałem jaką blacho-dachówkę wybrać. Zastanawiam sie nad Aradem Pruszyńskiego i Wenecją Budmatu ze wskazaniem na Wenecję.
Dach mam kopertowy o pow. 286m2, kąt nachylenia 20 stopni
Czy jest szansa na zdjęcie dachu krytego Wenecją na priva ? :D
W oddziale Budmatu nie potrafili mi wskazać domu krytego Wenecją w mojej okolicy

Bracianka
29-09-2013, 12:03
Jak wpiszesz w google "Budmat Venecja Bergenia", to drugim wynikiem będzie blog z budowy domu z dachem kopertowym z Venecją. Wykonanie nie za szczególne, ale zdjęcia dachu są i widać, jak Venecja wygląda na dachu.

inwestor 2013
30-09-2013, 06:09
Jak wpiszesz w google "Budmat Venecja Bergenia", to drugim wynikiem będzie blog z budowy domu z dachem kopertowym z Venecją. Wykonanie nie za szczególne, ale zdjęcia dachu są i widać, jak Venecja wygląda na dachu.

Dzięki za pomoc. Dach bardzo mi sie podoba

inwestor 2013
01-10-2013, 07:33
A czy ktoś miał jeszcze do czynienia z Blacho-dachówka Wenecja budmatu ?

Potrzebuje argumentów za i przeciw :)

photos
03-10-2013, 18:03
A czy ktoś miał jeszcze do czynienia z Blacho-dachówka Wenecja budmatu ?

Potrzebuje argumentów za i przeciw :)

T o Ty muisz miec te argumenty...ze jest ladna...rzecz wzgledna, np blachpol ma teraz blache w ksztalcie dachowki karpiowki i to tez jest ladne.
Ze jest trwała...hmm jak kazda blacha z tej samej huty. No może mniej odpadu na polamanym dachu...to jest argument...kazdemu podoba sie co innego i kazdy co inneg oma za plus w tym samym pokryciu

lestek27
15-10-2013, 11:08
Dzięki za pomoc. Dach bardzo mi sie podoba

Niedawno pojawiła się na rynku blachodachówka dwumodułowa o nazwie GERMANIA.
Też wydaje mi się bardzo ładna chociaż to rzecz gustu.

inwestor 2013
17-10-2013, 06:27
Niedawno pojawiła się na rynku blachodachówka dwumodułowa o nazwie GERMANIA.
Też wydaje mi się bardzo ładna chociaż to rzecz gustu.


Decyzja podjęta, wygrała Wenecja Budmatu
W przyszłym tygodniu przychodzą panowie do krycia.

Zastanawiam się nad wyborem membrany
Poddasze mam nieużytkowe, czy wybór membrany Tyvek pro jest zasadne (6,40 za m) ?
Czy mozna uzyć tańszej?

Pozdrawiam

Bazyl3
31-10-2013, 13:39
A ja króciutko: Ruuki czy Pruszek? :)

lestek27
01-11-2013, 19:08
A ja króciutko: Ruuki czy Pruszek? :)

Jak już tylko taki wybór to z całą pewnością Rukki

Bazyl3
04-11-2013, 09:40
Jak już tylko taki wybór to z całą pewnością Rukki

Wybór jest między Aradem Optimą z Pruszka, a Monterreyem Standard z Ruuki i nie wiem :(

lestek27
05-11-2013, 16:51
Myślę że powinieneś zainteresować się z jakiej huty ma blachę Pruszyński bo Rukki to jest bardzo dobra blacha ale za to trochę droga (zależy z jaką powłoką) Pruszyński ma taniej ale pewnie ma blachę z huty Arcelor Mittal a to znacznie niższa półka.
A nie brałeś pod uwagę nimieckiej blachy Thyssen Krupp ?
Arad Optima i Monterrey to dwa zupełnie inaczej wyglądające kształty blachodachówki

minia111
12-11-2013, 11:50
to mówisz ze Pryszynski jest słabszy jakościowo?

photos
12-11-2013, 19:27
Myślę że powinieneś zainteresować się z jakiej huty ma blachę Pruszyński bo Rukki to jest bardzo dobra blacha ale za to trochę droga (zależy z jaką powłoką) Pruszyński ma taniej ale pewnie ma blachę z huty Arcelor Mittal a to znacznie niższa półka.
A nie brałeś pod uwagę nimieckiej blachy Thyssen Krupp ?
Arad Optima i Monterrey to dwa zupełnie inaczej wyglądające kształty blachodachówki
Ja od Tyssen wolałbym Szwedzką SSAB, kasa prawie identyczna

lestek27
18-11-2013, 18:35
to mówisz ze Pryszynski jest słabszy jakościowo?

Pruszyński to nazwa firmy która produkuje blachodachówkę. A z jakiej huty ma blachę na ten produkt to już zupełnie inna sprawa.
Z tego co mi wiadomo to bazują na hucie Arcelor Mittal a to nie jest jakaś górna półka. |Firma rozreklamowana i kojarzy się od razu ale trzeba wiedzieć że podstawowa sprawa o jaką trzeba pytac to z jakiej huty mają blachę i czy są nadruki na odwrocie blachy.

lestek27
18-11-2013, 18:39
Ja od Tyssen wolałbym Szwedzką SSAB, kasa prawie identyczna

Chyba nie do końca tak jest. SAAB jest znacznie droższy tylko zależy jaką ma powłokę. Mat czy połysk itp.
Inną sprawą jest to że Thyssen Krupp powleka stalowy rdzeń stopem magnezu i cynku a nie tylko cynkiem.
Nie jest to więc zabezpieczenie takie jak w większości blach ocynkowane tylko znacznie lepsze.
Trzeba też wiedzieć że powłoka lakiernicza MAT to 35 ikronów grubości a Połysk tylko 25 mikronów.
To też ma znaczenie. Dlatego Rukki w połysku jest znacznie tańsze niż w Pural Macie.

photos
18-11-2013, 19:25
Chyba nie do końca tak jest. SAAB jest znacznie droższy tylko zależy jaką ma powłokę. Mat czy połysk itp.
Inną sprawą jest to że Thyssen Krupp powleka stalowy rdzeń stopem magnezu i cynku a nie tylko cynkiem.
Nie jest to więc zabezpieczenie takie jak w większości blach ocynkowane tylko znacznie lepsze.
Trzeba też wiedzieć że powłoka lakiernicza MAT to 35 ikronów grubości a Połysk tylko 25 mikronów.
To też ma znaczenie. Dlatego Rukki w połysku jest znacznie tańsze niż w Pural Macie.
Absolutnie sie nie zgodzę...SSAB za np sare wychodzi okolo 30-31 zl z m2 i to w powloce NOVA czyli 50 mikronow. W SSAB i mat i polysk maja po 50 mikronow. Co do arcelora, porównujmy porównywalne, arcelor ma HDX czyli tez 50 mikronow i tansze od SSAB. Kazdy producent ma nizsza i wyzsza polke, wazne aby porownywac podobne produkty

wicekpl
19-11-2013, 14:32
Witam a co powiecie o promocji Budmatu-czyli SARA kolor 8017 brąz Połysk. za 17,95 PLN netto/m² całkowity ?
czy w coś podobnej cenie można znalesc lepszego?

lestek27
20-11-2013, 17:33
Absolutnie sie nie zgodzę...SSAB za np sare wychodzi okolo 30-31 zl z m2 i to w powloce NOVA czyli 50 mikronow. W SSAB i mat i polysk maja po 50 mikronow. Co do arcelora, porównujmy porównywalne, arcelor ma HDX czyli tez 50 mikronow i tansze od SSAB. Kazdy producent ma nizsza i wyzsza polke, wazne aby porownywac podobne produkty

Co do Arcelora HDX. Powłoka zaledwie od chyba 2 lub 3 lat na rynku i szczerze mówiąc ciężko powiedzieć jak długo wytrzyma.
Papier wszystko przyjmie więc można pisać że 30 lat gwarancji itp. tylko że wszyscy chyba wiedzą jak jest skonstruowana gwarancja:)
To już wolał bym pójść w coś sprawdzonego.
Powłoka HDX pojawiła się z pewnych względów na rynku i mam wątpliwości co do jej wytrzymałości. Nawet się zrymowało:)

lestek27
20-11-2013, 17:36
Witam a co powiecie o promocji Budmatu-czyli SARA kolor 8017 brąz Połysk. za 17,95 PLN netto/m² całkowity ?
czy w coś podobnej cenie można znalesc lepszego?

Jestem przekonany że za tą cenę nie dostaniesz niczego dobrego jakościowo.
Realia niestety są takie że nie ma czegoś dobrego i taniego. Jesli coś jest tanie to raczej dobre nie jest.
Mówię oczywiście o rynku stalowych pokryć dachowych choć wielu innych też dotyczy ta zasada.

Jarenty
03-12-2013, 15:03
Jestem zdecydowany na blachodachówkę. Majster poleca mi "primę" z blachpolu na blaszce marcegaglii lub arcelora. Mówi, że są to produkty, które bardzo dobrze, równo się kładzie. Chciałbym zapytać specjalistów, czy rzeczywiście pomiędzy tymi modelami, a np. Wenecją z Budmatu (która podoba mi sie bardziej) jest jakaś wielka różnica. Bo jeśli rzeczywiście jest mało odpadu, da się ja położyć tak, że na dach można patrzeć spokojnie, to przeboleję wzór tej primy.
To mój pierwszy post, witam wszystkich:)

photos
03-12-2013, 18:39
Prima to zwykła tradycyjna blachodachowka. Venecja jest blachodachodachówką modułową. Stopień zejścia fali w primie to 18 mm, venecja to 35 mm i "głębsze" fale. Są to dwie zupelnie inne blachodachówki, cenowo również. Chociaż blachpol do najtanszych nie należy (zupełnie nie wiem dlaczego, produkty snatdardowe, materiały również a ceny wyzsze niż tradycyjne blachodachówki np budmatu) to venecja jest jednak zdecydowanie droższa. Co do składania się...sprzedałem kilkanaście dachów z blachpolu i rzeczywiście żaden wykonawca nie narzekał. Co do venecji, również, to jest nowośc czyli nowe maszyny. dodatkowy atut to krotkie blachy. NIe od dziś wiadomo że nieskładanie blach zawsze ujawnia sie na długich arkuszach, nawet lekko wyrobione matryce, ktore gubią jakąś dziesiątą cześć milimetra na jednej fali, przy 10 - 13 fali może to być okolo 2 milimetrów, a to juz widać bardzo. Venecja przynajmniej teoretycznie tego problemu mieć nie będzie nigdy, bo ma tylko dwa moduły. Pisze teoretycznie bo już widzialem nieposkładany dach z venecji. Ale tu wina była totalnej amatorszczyzny wykonawcy, nigdy nie kładł tej blachy a nawet nie przeczytał instrukcji montażu na stronie producenta.

Jarenty
03-12-2013, 19:00
Bardzo dziękuję za wyjaśnienia. Mętlik jednak pozostaje nadal:) Z tych dwóch bardziej podoba mi sie Wenecja, Pytanie czy zaryzykuje jej zakup z powodu wyższej ceny, no i czy nie zepsuje jej majster, bo jak wiem, nie kładł jej:) A może jeszcze coś ciekawego jest na rynku? Dobrze wykonanych jakościowo, wizualnie i nie niszcząca do końca kieszeni?

photos
03-12-2013, 19:10
a jaka kwote za m2 chcesz przeznaczyc na blachodachowke? Venecji radzilbym sie nie bać, jak kumaty dekarz na pewno sobie poradzi.

Jarenty
03-12-2013, 19:25
W pierwszej chwili myslałem, żeby zastosować dobrej blachy, powiedzmy pod 40 zł. Ale ów majster powiedział, że on by użył właśnie coś pokroju blachpolu za 28 zł, bo stosowanie blachy drogiej prawdopodobnie minie się z celem, bo wróci temat dachówki:) I słynnego, znanego z tego forum wyboru pomiędzy tymi dwoma materiałami. Więc pewnie coś ponad 30 zł jestem w stanie przeznaczyć. Wenecję będę rozważał, ale jak pisałem wyżej jestem otwarty na jakies sensowne podpowiedzi od ludzi, którzy w tym siedzą. Też uważam, że powi
nen sobie poradzić. Tylko wiadomo jak jest, łatwiej pewniej i szybciej mu wyjdzie robota z materiału mu znanego.

photos
04-12-2013, 04:38
Kwota okolo 30 zł wystarczy na zakup Blachodachówki na szwedzkiej blasze SSAB Z powłoką Nova, np w finishprofilu bedzie to kingstyle, w budmacie sara. Czyli takie srednie przetłoczenia. Jeżeli zależy Ci na przetloczeniu typu prima, odpowiednikami będą cesar i aria we wspomnianych firmach.Blachą SSAB handluje też wspomniany wcześniej blachpol, ale też jak pisałem ich ceny są wyższe. Arcelora i marcegalie od SSAB NOVA odróżnia przedewszystkim grubość powloki lakierniczej, w przypadku dwóch pierwszych hut jest to 25 mikronów na blachach połyskowych i to raczej się nie zmienia i około 35 mikronów na blachach matowych - tu bywa różnie z powłoką bo widziałem dachy z 28 mikronami ale widziałem tez z 39 mikronami. Jęsli chodzi o SSAB nie trafiło mi sie nigdy mniej jak 50 mikronów

Jarenty
04-12-2013, 13:08
Dziękuje panu za naprawdę pomocne informacje. Tymczasem pooglądam sobie jak w rzeczywistości te modele wyglądają. Będę bliżej wyboru. Czy spotkał się pan z blachami ssab podrobionymi, bo naczytałem się o produktach z Korei, Słowacji czy nawet Chin. I jak to wyglądą jeśli chodzi o forrmat blachy, czy sa podobne do primy blachpolu, czy do venecji(modułowe). Jak z kładzeniem tego towaru?
a i gdzie można te blachy kupić w zacnej cenie?

photos
04-12-2013, 18:06
SSAb to huta. Nie ma czegoś takiego jak podrobione blachy SSAB. Co prawda kiedys budmat robił połyski z napisem Swedish design, czyli nie byla to blach SSAB ale oni ja markowali. Teraz tego nie ma. Finish jeszcze w tamtym roku miał w swojej ofercie również chińską blachę ale oficjalnie o tym mowili i w cennikach oznaczali ja jako AT (azjatycki tygrys), co ciekawe dawali na nią identyzną gwarancję jak na arcelora czy corusa, więc parametry musiała spełniać. Od nowego roku jednak na te towary wprowadzono badz zwiekszono cło i jest ich znacznie mniej. Jeśli chodzi o blachy koreanskie to kiedyś je sprzedawałem i szczerze na pierwszy rzut oka nie da się ich odróżnic od wspomnianych wyżej blach, jak bedzie po latach...nie wiem. Blachy z huty US Steel czyli słowacki ma bardzo wiele producentów w tym jeden bardzo znany i renomowany czyli plannja, obok SSAB ma także słowacką blachę. Format blachy nie ma nic do tego skad ona pochodzi, jezeli producent np blachpol zdecyduje sie robic z chinskiej czy koreanskiej blachy możesz miec prime na tym surowcu
Gdzie kupić...hmm nie wiem, w składzie budowlanym :) Ceny podałem więc kupuj tam gdzie bedzie najniższa za ten sam produkt. Tylko pamiętaj cena m2 blachodachówki to nie wszystko. Bardzo czesto handlowcy oddają blachodachówkę po kosztach aby zachęcić klienta niską ceną a odrabiaja sobie na dodatkach typu blacha plaska, wkrety gasiory. Dlatego zawsze rób wyceny na całość i sprawdzaj czy została wyliczona taka sama ilość porównywalnego materiału

Jarenty
05-12-2013, 09:44
Tak właśnie zrobię, tym, że przez majstra zatrzymała się u mnie na dzień dzisiejszy budowa do wiosny. Więc pewnie lepiej narazie z wycenami się powstrzymać, bo po nowym roku ceny mogą ulec zmianie. Mam nadzieję, że znajdę jakiś dobry "skład budowlany':)
Tak czy inaczej na teraz szukałbym arii. Te przetłoczenia są dla mnie najładniejsze.

photos
05-12-2013, 18:23
szkuaj czego chcesz i porównuj porównywalne...:) a do wiosny cena......i tak nie spadnie:)

PiVi
07-12-2013, 20:46
Co do Arcelora HDX. Powłoka zaledwie od chyba 2 lub 3 lat na rynku i szczerze mówiąc ciężko powiedzieć jak długo wytrzyma.
Papier wszystko przyjmie więc można pisać że 30 lat gwarancji itp. tylko że wszyscy chyba wiedzą jak jest skonstruowana gwarancja:)
To już wolał bym pójść w coś sprawdzonego.
Powłoka HDX pojawiła się z pewnych względów na rynku i mam wątpliwości co do jej wytrzymałości. Nawet się zrymowało:)

Sprawdzonego ?
Zatem jak długo jest na rynku Prelaq Nova ?
Może 20-30-50 lat ? :)

Przy okazji - HDX ma 55 mikronów (Nova 50mu) i HDX jest to powłoka poliuretanowa.
Próbowałem na szybko poszukać, ale nie jestem w stanie znaleźć jakim rodzajem powłoki jest "Nova". Może ktoś wie ?
Czy jest to jakaś z nowoczesnych powłok (opartych na poliuretanie lub PVDF) czy też po prostu zwykły poliester w grubszej wersji (tzw. HBP - HighBuildingPoliester) ze wszystkimi jego wadami i magicznym hasłem "Szwecja" "50 mikronów" oraz wysoką ceną.
Niestety w karcie powłoki zarówno w angielskiej wersji jak i polskiej nie ma słowa jaki jest to rodzaj powłoki - jedynie grubość.

PE

matisk123
10-12-2013, 17:28
Witam,
Proszę o pomoc w doborze blachodachówki. Muszę wymienić obecną blachę falistą na nową z powodu złego stanu. Żonie podoba się blachodachówka, a więc rozglądam się za taką.
Dostałem ofertę jednego ze składów Ruukki
Blachodachówka FINNERA z powłoką purex



180 paneli 5 310 zł


Akcesoria: (wkręty, blacha plaska, gąsiory, taśma pod gąsior wentylowana, silikon, zaprawka, wyłaz dachowy WSH 54 x 75, folia dachowa active) 2 440 zł




Blachodachówka MONTERREY


Z powłoką POŁYSK


147 m2 (137 m2 krycia) 4 110 zł



Akcesoria (wkręty, blacha plaska, gąsiory, taśma pod gąsior wentylowana, silikon, zaprawka, wyłaz dachowy WSZ 54 x 75, folia dachowa active) 2 280 zł





Z powłoką PUREX


147 m2 (137 m2 krycia) 4 795 zł



Akcesoria (wkręty, blacha plaska, gąsiory, taśma pod gąsior wentylowana, silikon, zaprawka, wyłaz dachowy WSZ 54 x 75, folia dachowa active) 2 375 zł





Z powłoką PURAL MAT


147 m2 (137 m2 krycia) 5 411 zł



Akcesoria (wkręty, blacha plaska, gąsiory, taśma pod gąsior wentylowana, silikon, zaprawka, wyłaz dachowy WSZ 54 x 75, folia dachowa active) 2 609 zł





System rynnowy stalowy Galeco 135/90 950 zł


System rynnowy PVC Kaczmarek 125/100 (kolor: biały, grafitowy, brązowy) 630 zł

System rynnowy PVC Kaczmarek 125/100 (kolor: czarny, ceglasty, czerwony) 730 zł.


Zastanawiam się też nad blachą z BlachStalu Elite huta ThyssenKrupp. Cena 25zl/m2.

Poradzcie i powiedzcie czy cena ok. Za robote dekarzaw wycenil 2,5 tys. (wymiana blachy,przedeskowanie, obrobka, rynny)

wicekpl
12-12-2013, 21:29
A co powiecie o firmie Areco- blachodachówka vivaldi?dostałem atrakcyjna wycenę a nie znam wogole tego producenta.Proszę ocenić jeszcze pozostałą ofertę-
-
Poniżej przedstawiam ceny blachodachówek producentów z którymi współpracujemy. Podane ceny sa za m2 efektywny.

Blachy Pruszyński:
Rubin Plus 350/15 połysk - 21,67 zł/m2 netto
Szafir 350/15 połysk - 22,24 zł/m2 netto
Szafir 350/15 PURMAT - 30,30 zł/m2 netto
Kron 350/15 połysk - 22,24 zł/m2 netto

BLACHOTRAPEZ
Kingas Eco Plus połysk - 21,43 zł/m2 netto
Diament Eco Plus połysk - 21,34 zł/m2 netto
Joker 400/21 połysk - 21,00 zł/m2 netto

isia010
20-01-2014, 17:42
Panie Andrzeju, widzę, że jest Pan na tym forum "guru" dla wszystkich budujących i remontujących.
Ja również pozwolę sobie prosić Pana o radę:
Planuję remont dachu, stary dom, nie chcę wymieniać więźby, stara jest w dość dobrym stanie. Chcę połozyć lekkie pokrycie - blachodachówkę z posypką. Proszę mi doradzić, czy wybrać blachodachówkę AHI Roofing Gerard czy Decra Icopal?
Przy okazji, proszę o orientacyjny koszt robocizny z m kw. - usunięcie starego pokrycia (gont drewniany), folia, łaty i kontrłaty, blachodachówka, 2 kominy, 4 okna dachowe, rynny, opierzenia.
Przy okazji: czy stary gont drewniany da się sprzedać?:o

Andrzej Wilhelmi
20-01-2014, 23:07
Najłatwiej odpowiedzieć na ostatnie pytanie. Tak! Na opał. Wracając do meritum to oba produkty w tej samej klasie więc decydujące będą walory estetyczne i cena. Nie ma kosztów orientacyjnych. Każdy dach jest inny. Ja kosztorys wykonuję na podstawie dokumentacji. Nie stosuję folii na krycie wstępne. Krycie wstępne wykonuję wyłącznie papą. Pozdrawiam.

isia010
20-01-2014, 23:52
Dziękuję za odpowiedź.
Czy 75 zł za m kw. to dużo? To prawie tyle, ile kosztuje blachodachówka!

Andrzej Wilhelmi
21-01-2014, 16:51
Trudno odpowiedzieć czy to dużo czy mało. Nie wiem jaką blachodachówkę (1 m2 75,-) miałaś na myśli bo ja nie znam żadnej w takiej cenie. Pozdrawiam.

isia010
21-01-2014, 18:01
Blachodachówka Gerard Diamant - 74,87 zł, Gerard Classic - 82,48 zł z 1 m2 bez akcesoriów. Decra - 57 zł za 1 m2 (sama dachówka). Takie mi podano ceny.
Pozdrawiam

Andrzej Wilhelmi
21-01-2014, 21:47
To są ceny zaporowe! Skoro ten materiał ma znacznie mniejszą żywotność od dachówki a do tego porasta znacznie szybciej i bardziej niż dachówka to nie ma żadnego merytorycznego uzasadnienia aby go stosować. Po prostu jest to fanaberia no ale kto bogatemu zabroni? Montaż tego rodzaju pokryć wymaga idealnego rozmierzenia łat. Niewątpliwa zaletą jest mały format i montaż od góry. Przy tak drogim materiale koszt robocizny wydaje się dość niski. Pozdrawiam.

isia010
21-01-2014, 23:15
Bogatemu, nie bogatemu. To nie jest fanaberia! Muszę na stare krokwie położyć lekkie pokrycie, ale dobrze wyglądające. Dachówka ceramiczna byłaby niewiele tańsza, ale duuużo cięższa i wymagałaby nowej konstrukcji dachu. Koszt remontu byłby dużo wyższy.
BTW. Ile można zapłacić za blachodachówkę z posypką? Gdzie kupić taniej?

photos
22-01-2014, 19:32
Pytanie...dlaczego blachodachówka ma byc z posypką??

isia010
22-01-2014, 21:14
Pytanie...dlaczego blachodachówka ma byc z posypką??

Zdecydowanie tak.
1. Dobrze wygląda
2. Jest lekka
3. Na taką zgodził się konserwator

Andrzej Wilhelmi
22-01-2014, 21:25
To są rzeczowe argumenty. Radziłbym nie stosować folii jako krycia wstępnego gdyż to pokrycie z racji panela ma wiele prostopadłych połączeń umożliwiających przenikanie światła. Pozdrawiam.

isia010
22-01-2014, 23:24
Dziękuję Panie Andrzeju,
Ile może kosztować blachodachówka z posypką? Gdzie kupić najtaniej?
Czy dobrze rozumiem? Zamiast folii ma być papa, na niej łaty i dachówka? Nie znamy się na tym, musimy zaufać dekarzowi.

Robercik42
28-01-2014, 11:18
To zależy też o zakup w jakim województwie chodzi. Ja kupiłem tutaj http://www.tiger-stal.pl/pl/oferta/blachodachowki bo mam blisko do Nowego Sącza i jestem zadowolony bo dali mi duży rabat. Ważne jednak to o czym pisaliście wcześniej, trzeba do zamontowania mieć solidną ekipę, żeby czegoś nie spaprali.

photos
29-01-2014, 17:46
Dwaj(jeden?) powyżej litości....ja też handluję ale nie reklamuję

pikus000
11-02-2014, 14:04
Witam wszystkich.
Proszę o pomoc w wyborze blachodachówki panelowej ;
- Budmat Venecja blacha Ssab powłoka prelaq x-mat ,
- Ruukki Finnera
- Germania Blachotrapezu blacha Tyssen Krupp w powłoce PLADUR ICE CRYSTAL .
Która ochrona antykorozyjna będzie lepsza130g/m2 cynkowo magnezowa blachy Germania ,czy 275g/m2 cynku Venecji.

Tobota1
20-02-2014, 12:36
Witam wszystkich.
Proszę o pomoc w wyborze blachodachówki panelowej ;
- Budmat Venecja blacha Ssab powłoka prelaq x-mat ,
- Ruukki Finnera
- Germania Blachotrapezu blacha Tyssen Krupp w powłoce PLADUR ICE CRYSTAL .
Która ochrona antykorozyjna będzie lepsza130g/m2 cynkowo magnezowa blachy Germania ,czy 275g/m2 cynku Venecji.

Witam.
Rukki z nich najbardziej się podoba ale do tanich nie zalicza sie
Wiem z doświadczenia bo handluje również pokryciami, zazwyczaj decydują sie na tańszego producenta
Pozdrawiam z Mielca

ŁukaszC4
24-02-2014, 17:14
A co myślicie o firmie Blachotrapez?

kalizbi
28-02-2014, 10:04
A co myślicie o firmie Blachotrapez?

Po wstępnym rozpoznaniu rynku chyba się zdecyduję właśnie na Blachotrapez, blacha z Thyssenkrupp!
Pozdrawiam kalizbi!

lestek27
07-03-2014, 09:37
Po wstępnym rozpoznaniu rynku chyba się zdecyduję właśnie na Blachotrapez, blacha z Thyssenkrupp!
Pozdrawiam kalizbi!

Myślę że dobra alternatywa dla Venecji. I na pewno znacznie tańsza.
ThyssenKrupp to dobre blachy a Ice Crystal wygląda bardzo ładnie.
Tak z ciekawości w jakiej cenie masz tą Germanię?

leszekmiller
07-03-2014, 09:44
Polecam Blachodachówkę z 40 letnią gwarancją wykonaną z blachy HPS jest to jedna z najbardziej trwałych blach dachowych.

O blachę możecie zapytać w Warszawie poniżej namiary

Traffic Dachy & Blachy
Salon firmowy MARKI
ul. Piłsudkiego 221
Tel./Fax: 022 781-32-45
kom: 660-442-978 lub 660-443-129

romanpolo
07-03-2014, 15:57
Mam zamiar zakupić blache modółową na ok 200m2 dachu kopertowego.Byłem zdecydowany na Venecje budmatu za nicałe 30 zł za arkusz w x-mat ale teraz zastanawiam sie nad PlanjaFlex Hard Coat 50 Satyna jest prawie 3zł tańsza a powłoka lepsza.Co lepiej wybrać?

photos
07-03-2014, 18:30
Mam zamiar zakupić blache modółową na ok 200m2 dachu kopertowego.Byłem zdecydowany na Venecje budmatu za nicałe 30 zł za arkusz w x-mat ale teraz zastanawiam sie nad PlanjaFlex Hard Coat 50 Satyna jest prawie 3zł tańsza a powłoka lepsza.Co lepiej wybrać?
Porownuj ceny m2. Panel plannji ma 0,77 m2 efektywnego a Budmatu 0,805 m2 efektywnego.
Powłoka plannji o ktorej wspominasz ma około 50 mikronów grubości a budmatu tylko 35

romanpolo
07-03-2014, 23:30
więc planja w tym porównaniu wypada zdecydowanie korzystniej....

photos
08-03-2014, 05:18
więc planja w tym porównaniu wypada zdecydowanie korzystniej....
ale panel jest mniejszy

vze
09-03-2014, 17:38
Witam
Planowalismy blache na rabek ,ale zapis w warunkach zabudowy uniemozliwia nam takiego pokrycia ,zapis brzmi dachy o symetrycznym układzie połaci (w tym dopuszczalne wielospadowe) o pokryciu dachówką ceramiczną lub innymi materiałami o fakturze dachówkopodobnej znacie i polecacie jakis podobny zamiennik ,tak aby bylo zgodnie z zapisem

vze
09-03-2014, 18:02
Czy panele dachowe i fasadowe Prefa FX.12 odpowiadaja temu zapisowi?

vze
09-03-2014, 20:04
Badz Blachodachówka ICOPAL -Decra Stratos- z posypką kwarcową, przepraszam ze tak rozciagam watek i rozbijam pytania , ale co rusz nasuwaja sie watpliwosci . Dom mam zaprojektowany w stylu nowoczesnym i nijak nie pasuje mi standartowa blacha formowana w ksztalcie dachowki,projektant zaproponowal blache HERA,
ale nie widzialam jeszcze jak sie prezentuje na dachu,

dusiaczek
10-03-2014, 06:17
Witam,

jesteśmy zdecydowani na blachę na rąbek stojący - budmat prime click prelaq nova matt (jedna wycena 36zł, druga 38zł około 20.000 cały dach)

czy jeszcze jakaś firmę powinniśmy wziąć pod uwagę ?
pozdrawiam,
Aga

photos
10-03-2014, 16:12
Witam,

jesteśmy zdecydowani na blachę na rąbek stojący - budmat prime click prelaq nova matt (jedna wycena 36zł, druga 38zł około 20.000 cały dach)

czy jeszcze jakaś firmę powinniśmy wziąć pod uwagę ?
pozdrawiam,
Aga
plannja tez ma clika i zalezy gdzie ale bywa ciut tanszy

dusiaczek
10-03-2014, 16:37
plannja tez ma clika i zalezy gdzie ale bywa ciut tanszy

dzięki sprawdzę :)

photos
10-03-2014, 17:08
dzięki sprawdzę :)
Nazywa się Emka click

dusiaczek
10-03-2014, 18:44
właśnie przeglądam dane techniczne - chyba nie przejdzie bo długość max 7 m

Mareek1980
13-03-2014, 06:48
Witam,

Co prawda jestem dopiero na etapie składania wniosku o pozwolenie na budowę domu, ale rozglądam się już za pokryciem dachu. Zanim zacząłem czytać wen wątek, byłem praktycznie zdecydowany na blachodachówkę modułową Plannja Flex, przede wszystkim ze względu na jej kształt, ale także ze względu na30 letnią gwarancję i na to, że wykonana jest ze stali z huty SSAB o grubości rdzenia 0,5 mm i dodatkowo zabezpieczona jest 50 µm powłoką. Dzięki temu, że jest to blachodachówka modułowa, ma dużo mniejsze odpady niż w przypadku zwykłej blachodachówki.

Czytając jednak wypowiedzi m.in. Andrzej Wilhelmi, photos, czy K160, zacząłem się jednak zastanawiać, czy faktycznie nie lepiej ułożyć na dachu dachówkę. Stąd moje pytanie, czy w cenie pokrycia dachu blachodachówką Plannja Flex, da się zrobić pokrycie z dachówki? Jeżeli tak, to jaką wybrać, i czy mój dach wytrzyma jej ciężar, bo został zaprojektowany pod blachodachówkę.

Dom, który będę budował to będzie parterowy dom o powierzchni użytkowej 103,72 m2, zbudowany na planie prostokąta. Zgodnie z projektem dach będzie czterospadowy, kopertowy, symetryczny, okap 80cm, wykończony na prosto. Konstrukcja dachu wykonana będzie z litego drewna świerkowego o klasie wytrzymałości C24 łączonego na płytki kolczaste (pas górny 45 x 170, pas dolny 45 x 195, jętka 45 x 120, słupek skrajny 45 x 120, krzyżulec 45 x 145). Powierzchnia dachu 197 m2, kąt nachylenia połaci dachowych 25 st., rozstaw wiązarów 1000 mm. Ściany będą z bloczków H+H o grubości 24 cm, a fundament z bloczków betonowych 25 cm będzie stał na zbrojonej ławie z betonu B20 o szerokości 50 cm i głębokości 30 cm.

Bardzo proszę o porady.

Andrzej Wilhelmi
13-03-2014, 20:57
Tak wygląda projektowanie po kosztach. Grubość elementów wiązara za mała i nie chodzi tu o jego wytrzymałość a o możliwość montażu łat. Grubość pasa górnego a co zatem idzie i pozostałych elementów to 60 mm. Maksymalny rozstaw wiązarów to 90 cm a nie 100 cm właśnie ze względu na przekrój łat a nie wytrzymałość wiązarów. Przy tym kącie nachylenia połaci przekrój łat jakie powinny być zastosowane to 5 x 5 cm. Pozdrawiam.

Mareek1980
14-03-2014, 07:03
Tak wygląda projektowanie po kosztach. Grubość elementów wiązara za mała i nie chodzi tu o jego wytrzymałość a o możliwość montażu łat. Grubość pasa górnego a co zatem idzie i pozostałych elementów to 60 mm. Maksymalny rozstaw wiązarów to 90 cm a nie 100 cm właśnie ze względu na przekrój łat a nie wytrzymałość wiązarów. Przy tym kącie nachylenia połaci przekrój łat jakie powinny być zastosowane to 5 x 5 cm. Pozdrawiam.

Dziękuję za odpowiedź. Rozumiem zatem, że na takiej konstrukcji dachu nie będzie możliwości ułożenia dachówki. W takim razie czy wybór blachodachówki modułowej Plannja Flex jest dobrym rozwiązaniem (chodzi mi o jakość materiału vs. cena 27,66 zł brutto za arkusz)?

Andrzej Wilhelmi
14-03-2014, 21:20
Ja nigdzie nie napisałem, że na takiej konstrukcji nie będzie można położyć dachówki. Natomiast żeby nie nastąpiło tzw. "łódkowanie" dachu może się okazać, że należy zastosować łaty o przekroju np. 6x6 cm. Do montażu takich łat powinny być gwoździe 6' (15 cm). W przypadku łączenia łat podparcie na takim wiązarze wynosi 22 mm. Jak wbić takiego gwoździa??? Pozdrawiam.

photos
15-03-2014, 07:52
T ja może z innej strony. Masz dach, rozstaw i przekroje wiązarów zaprojektowane pod blache, nie wazne jaką, kazda w przybliżeniu waży okolo 4-5 kg/m2
Czyli konstrukcję obciążasz wagą pokrycia około 1 tony. Jeśli chodzi o dachówkę to jedna sztuka waży około 4,5-5 kg, a na m2 srednio można przyjąc okolo 10 sztuk. Czyli dachówką obciążysz konstrukcję okolo 10 tonami....10razy wiecej!! Wiadomo że nikt nie projektuje konstrukcji na styk ale tez nie przewymiaruje az tak bardzo.

Andrzej Wilhelmi
15-03-2014, 08:10
... Masz dach, rozstaw i przekroje wiązarów zaprojektowane pod blache...
Uważnie przeczytałem wpisy Marka ale nigdzie nie napisał, że tak ma zaprojektowane. Pozdrawiam.

photos
15-03-2014, 08:15
Faktycznie...zapedzilem się, pewnie dlatego że na poczatku wspomnial o zdecydowaniu na blachę.

Andrzej Wilhelmi
15-03-2014, 08:25
Zawsze radzę żeby nie odchudzać więźby bo później pozostaje już tylko lekkie pokrycie. Pozdrawiam.

Mareek1980
15-03-2014, 08:33
Niestety konstrukcję dachu mam zaprojektowaną w taki sposób jak napisałem wyżej. Robiłem projekt indywidualny i powiedziałem architektowi, że dach będę chciał mieć pokryty blachodachówką nie mając świadomości tego, że inną więźbę projektuje się pod blachodachówkę a inną pod dachówkę.

Andrzej Wilhelmi
15-03-2014, 09:34
No to "photos" szacuneczek, chyba możesz przewidywać przyszłość:yes:. Pozdrawiam:bye:.

photos
15-03-2014, 09:47
No to "photos" szacuneczek, chyba możesz przewidywać przyszłość:yes:. Pozdrawiam:bye:.
Czasem cos sie uda poprawnie wywnioskowac :)

Trzeba bylo na początku to napisać

Robiłem projekt indywidualny i powiedziałem architektowi, że dach będę chciał mieć pokryty blachodachówką. Nie byloby zbednej dyskusji...chociaz czegoś sie dowiedziałeś :)

Mareek1980
15-03-2014, 10:09
Czasem cos sie uda poprawnie wywnioskowac :)

Trzeba bylo na początku to napisać
Nie byloby zbednej dyskusji...chociaz czegoś sie dowiedziałeś :)

Człowiek uczy się przez całe życie :) Pozostaje mi zatem zrobić lekkie porycie. Wracając do pytania, czy wybór blachodachówki modułowej Plannja Flex jest dobrym rozwiązaniem czy można za te same pieniądze kupić coś lepszego?

photos
15-03-2014, 10:20
wedlug mojej opinii jednymi z najlepszych blach na rynku są blachy z huty SSAB Z powloką 50 mikronow. Ma je plannja, budmat, finish, Blachpol i pewnie jeszcze wielu innych producentow. Budmatowska venecja na SSAB ma tylko 35 mikronow więc tu zdecydowanie postawilbym na flexa z plannji, w tym wzorze oczywiście, bo standardowe blachodachowki budmat robi tez w powlokach NOVA i juz maja 50 mikronow, np Venus. Sporo wyższe fale ale cena rownież.

Mareek1980
15-03-2014, 10:58
..... standardowe blachodachowki budmat robi tez w powlokach NOVA i juz maja 50 mikronow, np Venus. Sporo wyższe fale ale cena rownież.

Zastanawiałem się nad standardową blachodachówką z budmatu, ale w przypadku dachu kopertowego byłoby chyba sporo więcej odpadu.

photos
15-03-2014, 11:11
Zastanawiałem się nad standardową blachodachówką z budmatu, ale w przypadku dachu kopertowego byłoby chyba sporo więcej odpadu.

NIe zawsze. Nie wierz sloganom reklamującym jakis nowy typ blachy. Każdy dach jest inny i do każdego trzeba podchodzić indywidualnie. Czasem pomimo iż modulowej wychodzi mniej cena za caly dach może wyjsc wyższa i na ogół tak wychodzi bo jest ona droższa.

Mareek1980
15-03-2014, 11:36
Z budmatowskiej blachodachówki podoba mi się Aria Prelaq Nova, ale jej cena jest niestety dużo wyższa niż blachodachówki Pannja Flex. Przemyślę temat, w każdym razie dziękuję za porady.

photos
15-03-2014, 12:09
Z budmatowskiej blachodachówki podoba mi się Aria Prelaq Nova, ale jej cena jest niestety dużo wyższa niż blachodachówki Pannja Flex. Przemyślę temat, w każdym razie dziękuję za porady.
Aria Nova polysk kosztuje okolo 32 zl z m2
Jaką masz oferte na flexa?

Mareek1980
15-03-2014, 12:19
Plannja Flex Hard Coat 50 Glossy 23,13 netto za arkusz 745mm x 1185 mm. Odpad z arkusza w przypadku mojego dachu, obliczyli mi na ok. 10% - 12%.

photos
15-03-2014, 17:34
Plannja Flex Hard Coat 50 Glossy 23,13 netto za arkusz 745mm x 1185 mm. Odpad z arkusza w przypadku mojego dachu, obliczyli mi na ok. 10% - 12%.
No i gdzie ta plannja tańsza ja widze ze to samo

Mareek1980
15-03-2014, 18:36
Mnie za m2 blachdachówki Aria Nova jak robiłem wycenę policzyli 28, 50 netto i odpad ok. 20%, dlatego napisałem, że jest dużo droższa.

photos
15-03-2014, 19:19
Mnie za m2 blachdachówki Aria Nova jak robiłem wycenę policzyli 28, 50 netto i odpad ok. 20%, dlatego napisałem, że jest dużo droższa.
Plannja wychodzi za m2 wedlug Twojej wyceny 26,24 netto. Arię we wspomnianej powloce możesz mieć za podobne pieniądze, badz nawet lekko niższe. Wyceń gdzie iindziej, bo uwierz mi że da się. No ale jak podoba Ci sie flex to po co kombinować.

Mareek1980
15-03-2014, 19:21
Plannja wychodzi za m2 wedlug Twojej wyceny 26,24 netto. Arię we wspomnianej powloce możesz mieć za podobne pieniądze, badz nawet lekko niższe. Wyceń gdzie iindziej, bo uwierz mi że da się. No ale jak podoba Ci sie flex to po co kombinować.

Podoba mi się i jedna i druga. Na pewno zanim zamówię pokrycie to porozmawiam z dekarzem, żeby wyliczył mi dokładnie ilość potrzebnego materiału wraz z elementami wykończeniowymi i wówczas poproszę o szczegółową wycenę Flexa i Arii Nova w kilku miejscach.

W każdym razie jeszcze raz dziękuję za zainteresowanie moim tematem i porady. Cieszę się, że są jeszcze ludzie, który chcą bezinteresownie doradzić i pomóc.

gabione
16-03-2014, 20:12
Witam!
Chciałbym się dowiedzieć jakie będą mniej więcej oczywiście cenowe różnice w poszczególnym wykonaniu dachu, jakie bedą straty przy czterospadowym?
Niestety dokładnych wymiarów dachu na razie nie znam, mam tylko takie zdjęcia.
Dach będzie miał kąt nachylenia 25 stopni.
Czy ten dach (czterospadowy) można zaliczyć do skomplikowanych?
Z góry dziekuję za cenne rady.
248840
248841

bracki88
16-03-2014, 21:43
To czy dach jest skomplikowany czy nie zależy od cieśli i dekarzy:) Na blachodachówce przy tym czterospadowym odpadów będzie bardzo dużo. Jeśli chodzi o ten dwuspad, to przy takim nachyleniu będzie wyglądał paskudnie.

gabione
17-03-2014, 18:32
To czy dach jest skomplikowany czy nie zależy od cieśli i dekarzy:) Na blachodachówce przy tym czterospadowym odpadów będzie bardzo dużo. Jeśli chodzi o ten dwuspad, to przy takim nachyleniu będzie wyglądał paskudnie.
Dokładnie tak jak piszesz, w dwuspadowym wyglądu nie ma, widziałem realizacje tego projektu. Natomiast w czterospadowym będzie dużo odpadów-i bądź tu mądry jak koszta grają główną rolę, ale jeśli koszta byłyby większe o jakieś 4 tyś to zdecydowałbym się na czterospadowy.
Z kim rozmawiać dokładnie o takim wyliczeniu z dekarzem czy raczej w sklepie gdzie sprzedają blachę? I czy na podstawie tych danych co mam są mi wstanie wyliczyć wogóle ten dach. Dodam, że projektu na razie nie mam a chciałbym być trochę zorientowany przed ostatecznym wyborem.

Andrzej Wilhelmi
17-03-2014, 18:58
Musisz mierzyć siły na zamiary. Pozdrawiam.

gabione
17-03-2014, 19:02
Ach te siły :-)
A odnośnie wyceny to kogo mam się pytać?
Również serdecznie pozdrawiam!

Andrzej Wilhelmi
17-03-2014, 19:33
Projektant powinien Ci powiedzieć, która wersja domu będzie tańsza. Radziłbym rozważyć pokrycie dachu dachówką cementową. Najlepsza relacja żywotność - cena. Będzie dość tanio i dobrze. Pozdrawiam.

bracki88
17-03-2014, 19:37
Trzeba mieć plan. Bez planu to ciężko cokolwiek powiedzieć. Zważ na to, że cena za robociznę będzie inna dla dwuspadu a inna dla wielopołaciowego. W planie znajduje się mniej więcej powierzchnia dachu i kubatura drzewa. Mając takie coś oszacować koszty można dużo łatwiej.

gabione
17-03-2014, 20:24
Projektant powinien Ci powiedzieć, która wersja domu będzie tańsza. Radziłbym rozważyć pokrycie dachu dachówką cementową. Najlepsza relacja żywotność - cena. Będzie dość tanio i dobrze. Pozdrawiam.
To że tańsza wersja będzie dwuspadowa to projektant nie musi mi mówić, tylko jak samemu oszacować dach nie mając projektu, a na stronie z projektem nie ma więcej danych. Na dachówkę raczej się nie piszę ponieważ działka jest delikatnie podmokła,przy mokrej wiośnie wysoki poziom wód gruntowych (na razie bez badan, tylko dwuletnie moje obserwacje) co przekładałoby się na wzmocnienie ławy, ścian itd i chyba jednak wyjdzie drożej niż blachodachówka.
bracki88 niestety nie mam żadnych planów tak jak pisałem wyżej.
Mam jeszcze jedno pytanie odnośnie kosztów tzn dach kopertowy vs czteropołaciowy(czterospadowy) który wychodzi drożej i o ile mniej więcej.

darekmarta1975
05-04-2014, 23:01
Witam,mam pytanie musze zdemontowac z dachu dwuspadowego eternit,chcialbym zamontowac blachodachówke,jaka polecacie do 30 zł za m kwadratowy.Moje drugie pytanie obecnie nie ma na dachu pod tym eternitem zadnego zabezpieczenia prosze mi napisac co potrzeba aby zabezpieczyc jeszcze dach (folia? jaka,jakies ocieplenie wełna mineralna ?).
Prosze o odpowiedz

Gregory222
25-04-2014, 08:50
Witam miał ktoś styczność z blacha mi
kingas eco plus lub
modułowa germania
na niemieckich blachach thyssen krup czy są to blachy godne uwagi?

matador
25-04-2014, 19:55
Witam miał ktoś styczność z blacha mi
kingas eco plus lub
modułowa germania
na niemieckich blachach thyssen krup czy są to blachy godne uwagi?

Montowałem klientowi modułową Germanię. Świetny towar, blacha sztywna, gruba, niemiecka jakość. Żadnego problemu z montażem. Powłoki Thyssen Krupp robi ciekawe , ostatnio blacha była czarna jakby pokryta "szronem" - nazywają ten efekt " ICE CRYSTAL". Jeśli ktoś szuka takiej blachy w okolicach Białegostoku to polecam zajrzeć wpierw na stronę www.amaro-mb.pl - dużo informacji o blachach modułowych.

photos
28-04-2014, 20:37
Montowałem klientowi modułową Germanię. Świetny towar, blacha sztywna, gruba, niemiecka jakość. Żadnego problemu z montażem. Powłoki Thyssen Krupp robi ciekawe , ostatnio blacha była czarna jakby pokryta "szronem" - nazywają ten efekt " ICE CRYSTAL". Jeśli ktoś szuka takiej blachy w okolicach Białegostoku to polecam zajrzeć wpierw na stronę www.amaro-mb.pl - dużo informacji o blachach modułowych.

To samo można napisać o venecji, czy flexie z plannjii. Tyle ze pewnie nie kupimy ich u Ciebie w AMARO

pillproof
01-05-2014, 21:00
Może się powtórzę, ale nie znalazłam odpowiedniego porównania na moduły:
1) BM Venecja
2) R finnera
3) P Flex
4)BT Germania

Z tego co wyczytałam wszystkie mają dobry rdzeń, dwustronny ocynk 275, no i ładny kształt (dachówki z przyczyn technicznych nie mogę położyć ;( )

Chciałabym dach matowy (ok 350m2) najlepiej b. ciemny brąz lub czarny/grafit. Dach jest w kształcie litery T z dwoma lukarnami i 4 oknami połaciowymi.
Nie wiem, na którą z tych blach się zdecydować, a chciałabym ok. 30 letnią gwarancję (w dłuższe nie wierzę ;) ), dobrą i grubą powłokę, która nie wypłowieje i się nie złuszczy za szybko, no i byłaby najlepsza z tych czterech :D Może ktoś pomoże?

aiki
01-05-2014, 21:42
Czym impregnować łaty pod blacho-dachówkę? Czy to zielone z tartaku może być?

Andrzej Wilhelmi
02-05-2014, 06:07
Niczym! Pozdrawiam.

k8ti
06-05-2014, 08:53
Ja znalazłam już firmę ,której oferta i cena są bardzo atrakcyjne http://www.bauder.pl/ - słyszał ktoś może ? w Internecie krązy wiele opini, ale chciałabym się również dowiedzieć nieco od forumowiczów :) zastanawiam się jedynie nad wyborem pokrycia dachu ? – z doświdaczenia może ktoś cos podpowie ? chcemy dosc szybko skonczycz budowe domku na dzialce -dlatego bede wdzieczna za pomoc :)

Andrzej Wilhelmi
06-05-2014, 22:20
Ja słyszałem a nawet stosuję i polecam.
Trudno Ci coś podpowiedzieć bo nie wiadomi o co pytasz?
Pozdrawiam.

beatrycza
16-05-2014, 17:44
Witam, mam pytanie odnośnie blachodachówki Icopal Quadro- czy ktoś kładł ją na swój dach i jak wyglada na żywo.Czy warto ją kupować?
Dotąd byłam zdecydowana na blachę na rąbek Ruukki Classic pural mat...

kinga233
17-05-2014, 10:18
Witam wszystkich serdecznie , podpinam się pod temat jak widzę bardzo gorący dla mnie też.Bardzo proszę podpowiedzcie w wyborze blachodachówki bo mam ogromny mętlik.Wyczytałam,że
-ważne jest pokrycie, najlepiej poliuretanowe czy tak?
-pokrycie ma mieć 50 mikronów /oczywiście ,żeby było trwałe/ i mat,
-blacha z huty SSAB o nazwie Prelaq czyli słynna blacha szwedzka.?
Czy powyżej mam trochę racji?:confused::confused:

A ponadto chciałam zapytać co oznacza SUB 280 np.?Jak zapytałam o to oznaczenie w firmie zajmującej się sprzedażą pokryć dachowych to pan mnie wyśmiał.Powiedział ,że nie ma nic takiego i on nigdy o tym nie słyszał.A poza tym jestem pierwszym klientem , który zadaje takie niemądre pytania.

Ja i tak panu nie wierzę bo wyczytałam na stronie huty SSAB, nie wiem tylko czy dobrze to zrozumiałam.Czy przy wyborze blachodachówki jest istotne ile subów ma blacha? Wg mnie tak.Co o tym myślicie.?

I moje ostatnie pytanie: Co sądzicie i co wiecie z własnych doświadczeń o firmie Lindab z Łomianek pod W-wą? Czy jest to firma uczciwa tzn czy za blachę szwedzką nie sprzedaje blachodach.ówek z blachy np. chińskiej ? Na innych forach użytkownicy piszą ,że tak się często u nich zdarza.:( A może ktos zna firmę FOX z Biłgoraja.Czy warto u nich kupić blachodachówkę? Mam bliżej do Zamościa ale własnie w tej firmie ceny na tę samą blachodachówkę są o 10 zł mniejsze niż w Zamościu:eek::eek: A czy np. BudMat tez korzysta z Lindaba?

Proszę pomóżcie::yes:

Andrzej Wilhelmi
17-05-2014, 15:13
...Co sądzicie i co wiecie z własnych doświadczeń o firmie Lindab z Łomianek pod W-wą? Czy jest to firma uczciwa tzn czy za blachę szwedzką nie sprzedaje blachodach.ówek z blachy np. chińskiej ? Na innych forach użytkownicy piszą ,że tak się często u nich zdarza...

A jakie to fora? Kto tak pisze? Stosuję produkty tej firmy prawie 20 lat. To nie jest firma handlowa tylko producent o określonej renomie. Skoro jakiś anonimowy przygłup pisze jakieś bzdury a Ty mu wierzysz to już Twoja sprawa. Pozdrawiam.

kinga233
17-05-2014, 17:46
Szanowny Panie tylko nie tak ostro.Ja jednak wolę rozmawiać na spokojnie. Bez wyzywania osób nawet tych , których nie znam. To po pierwsze.
a po drugie, 20 lat temu nikt nie pokrywał dachu blachodachówka z Lindaba, no i po trzecie, chyba Pan żyje w innej bajce, bo to ,że zdarzaja się oszustwa to każdy wie.Akurat w jakiej firmie , o jakiej renomie, tego nie wiem.Także nie wiem nic o Lindabie, dlatego zapytałam. A to ,że zamiast blachy szwedzkiej klienci dostają blachę chińską, wiedzą sami klienci , kiedy dostają fa.
Bo jeśli ja pytam o określone parametry produktu, który chcę zakupić i nie udziela mi się odpowiedzi, lub odpowiada się wymijająco to wg Pana co to jest?
I żeby było jasne nie mam tu na myśli firmy Lindab! Wiem,że Lindab to producent!


A może ktoś z Forumowiczów odpowie na moje pytania?:yes:
Pozdrawiam.

Andrzej Wilhelmi
17-05-2014, 22:26
Skoro nie masz na myśli firmy Lindab to czemu akurat jej nazwę przytoczyłaś? Zapytałem konkretnie o jakie forum chodzi i kto tak napisał? Ja swoje wypowiedzi podpisuję czytelnie i biorę odpowiedzialność za to co piszę. Nie można bezkarnie opluwać firmy. Albo się ma dowody albo się tak nie pisze: "tak się często u nich zdarza". Pozdrawiam.

kinga233
18-05-2014, 06:18
BLACHODACHÓWKA - wątek zbiorczy: jaką wybrać? którą polecacie? Zdjęcia dachów Taki jest temat działu.



zawsze uważałam ba nadal tak uważam-wszak jedna jaskółka nie czyni wiosny -,że Forum Muratordom jest bardzo dobrym Forum. Widzę jednak,że nawet inni użytkownicy nie chcą pisać w moim wątku. Dziękuję Wam wszystkim bardzo.Serdecznie pozdrawiam.


A co do Olimpa Forum nie będę z Panem dyskutować i się tłumaczyć jeśli chce Pan dowodów to proszę iść do sądu.A to ,że ludzie pytają o uczciwość innych to jest w naszym kraju bardziej normalna rzecz niż jedzenie chleba.No nie dziwię się na Olimpie inny świat.:D

Andrzej Wilhelmi
18-05-2014, 10:05
Zacytowałaś temat wątku no i gdzie w nim jest miejsce na pisanie niesprawdzonych opinii o producentach blachodachówki. Trzy posty i już jesteś obrażona!:P To nie Twój wątek:no:. To Ty w tym wątku zadałaś pytanie i przytoczyłaś krzywdzącą wyssaną z palca opinię o jednej z firm. Czy to jest w porządku?:no: No ale jak się pisze anonimowo to wszystko można napisać bezkarnie. Zadałem Ci dwa proste pytania, na które nie potrafisz odpowiedzieć. Życzę Ci tylu wpisów co ja mam, to wówczas poznasz jaki jest świat na Olimpie:yes:. Pozdrawiam.

kamogras
25-05-2014, 14:49
Witam,

Poszukuję informacji oraz opini na temat blachodachówki modułowej firmy Icopal wzór Decra Elegance błysk.
Czy ktoś z Was ma, widział? Zastanawiam się nad wyborem tej,a Rukki Finnera Purex.
Proszę doradźcie.

photos
25-05-2014, 14:57
Witam,

Poszukuję informacji oraz opini na temat blachodachówki modułowej firmy Icopal wzór Decra Elegance błysk.
Czy ktoś z Was ma, widział? Zastanawiam się nad wyborem tej,a Rukki Finnera Purex.
Proszę doradźcie.
wes jeszcze pod uwage flexa planji, tu chyba bedzie najlepszy stosunek jakosci do ceny.

marstan
17-06-2014, 11:51
Z tego co słyszałem u mnie chwalą sobie bardzo Pruszyńskiego. Znam kilka osób, które montowało od nich zadaszenie.

JBBN
17-06-2014, 16:52
W 2008 roku kryłem swoją chatę blachodach. japońską a brat mój szwedzką czy fińską już nie pamiętam. Po 5ciu latach jego na cięciach zrobiła się rudawa a moja japońska jakby dopiero była cięta.

photos
17-06-2014, 19:34
W 2008 roku kryłem swoją chatę blachodach. japońską a brat mój szwedzką czy fińską już nie pamiętam. Po 5ciu latach jego na cięciach zrobiła się rudawa a moja japońska jakby dopiero była cięta.

jaaasneee...kolo szwedzkiej to ona nie leżała. Albo drugi gat.

Andrzej Wilhelmi
17-06-2014, 20:42
Albo cięte kątówką. Pozdrawiam.

JBBN
18-06-2014, 21:42
Tak tak pewnie leżakowała na dnie Bałtyku 10 lat a potem cięli ją szlifierką albo piłą spalinową.Brawo fachowcy!!

photos
19-06-2014, 07:16
zwyczajnie dostal jakis bubel, bo ja jeszcze nie widzialem podobnej sytuacji, przy prawidlowym montazu oczywiscie

JendrzejJawor
23-06-2014, 21:40
No sytuacja nie do pozazdroszczenia :(

aaniaaz
25-06-2014, 15:05
Witam wszystkich,

Mam pytanie do wszystkich znających lub mających doświadczenie z blachą na rąbek. Musimy podjąć na dniach ostateczną decyzję. Stoimy przed wyborem między ruuki classic a rąbkiem pruszyńskiego w powłoce purmat. Obie mają blachy mają powłokę 50 mikronów ale cena kompletnego dachu wg specyfikacji wykonawcy pruszyńskiego jest o 3 tyś niższa. Czy ktoś ma doświadczenia z rąbkiem pruszyńskiego, jak z falowaniem? Wykonawca twierdzi, że jeśli chodzi o efekt falowania najlepsza jest ruuki ale z drugiej strony do tej pory nie kładł jeszcze pruszyńskiego więc nie wiem czy można całkowicie polegać na jego opinii. Po przeczytaniu tego forum wiem, że opinie o blachodachówkach pruszyńskiego są różne. A jak jest z rąbkiem? Jak oceniacie powłokę Purmat pruszyńskiego. Podpowiedźcie coś proszę laikowi. Sprzedawcy wiadomo też nie są do końca wiarygodni bo polecają tych producentów z którymi mają najlepszę warunki współpracy. Z góry bardzo dziękuję

gogi25
25-06-2014, 21:33
Ja zrezygnowałam z krycia rąbkiem. Przejechałam się po okolicy i popatrzyłam pod słońce jak wyglądają panele... Powiem szczerze, że nie jest to dla mnie zadowalający efekt. zastanawiam się nad adamante ruukki lub nad icopal Quatro- ta blachodachówka podoba mi się najbardziej. Rąbek byl moim marzeniem od kilku lat... jednak te wrażenia estetyczne zmieniły moje zdanie.

aaniaaz
26-06-2014, 12:08
Mamy pełną świadomość, że to pokrycie ma wady o jakich piszesz. My też wcześniej oglądaliśmy wiele domów z tym pokryciem. Niektóre były fatalne. Nie wiem czy była to bardziej wina słabej blachy czy wykonawstwa. Oglądaliśmy też dachy wykonane przez naszego dekarza i bardzo nam się podobały. Dekarz nie jest tani ale ma duże doświadczenie w rąbku. Rąbek to podobnie jak Twoje, marzenie mojego męża. Mamy prosty dwuspadowy dach. Ja skłaniam sie ku plannji flex (dachówka ze względu na słabszą więźbę odpada) tym bardziej, że koszt całego dachu (robocizna + materiał) jest o prawie 7 tyś niższy. Niestety widzę w oczach męża to wielkie rozczarowanie gdy mówię, że rąbek jest dla nas za drogi. Ilekroć widzi jakiś rąbek na dachu słyszę westchnienie " jaki piękny rąbek". Nie wiem czy dam radę słuchać jego żali do końca życia jeśli nie zrobimy tego rąbka:) Dlatego myślałam o pruszyńskim, którym trochę zniwelowałoby tę róźnicę. Z drugiej strony jeśli mam zaoszczędzić te 3 tyś a nie być zadowoloną i urągać na słabą blachę to wolę albo dołożyć i zrobić ruuki albo jednak flexa i mieć jedną z lepszych blachodachówek niż słaby rąbek

kamillo0
27-06-2014, 16:28
Witam. Przeczytałem większą cześć tematu, poszukałem w necie, zasięgnąłem opinii moich dekarzy ale nadal nie jestem zdecydowany. Mam dach 4 spadowy, zwykła koperta - stara blacha jest już trochę pordzewiała a i dach jest za mało wysunięty przez co zaciekają ściany, stąd czas na zmianę blachy i wydłużenie dachu. Wybór padł na blacho-dachówkę. Dekarze jak i trochę ja sam stwierdziłem, że lepiej zdecydować się na blacho-dachówkę modułową nie będę się rozpisywał czemu bo to bez sensu. Pytanie moje brzmi jaką firmę wybrać. Byłem w kilku punktach sprzedaży i ceny wyszły w miarę podobnie. Blachy jakie biorę pod uwagę to BudMat, Ruukki i Plannja. Lindaba nie mam w okolicy a przynajmniej nie znalazłem i nie wiem jak się ma jego cena. Najdrożej z tych trzech wyszło mi z BudMatu a najtaniej z Plannji natomiast Ruukki po środku i dowiedziałem się od jednego sprzedawcy tym towarem, że Ruukki został sprzedany i wycofują się ze współpracy z nimi. Patrząc po opiniach i danych, głównie grubości powłoki, kierowałbym się ku Plannji ale trochę mnie dziwi, że wyszła najtaniej. To możliwe? Myślałem, że wyjdzie najdrożej bo według mnie z tych trzech jest najlepszą marką. Znajomy proponował mi jeszcze jakąś Bauer czy Bauen niemieckiej produkcji ale nie mogłem znaleźć w internecie tej firmy.
Tutaj i nie tylko tutaj widzę, że są zwolennicy i przeciwnicy każdej marki więc nie daje mi to wiele. Dodam, że nie chcę dachówki i chcę coś na poziomie tych firm aby nie było drogo jak blachy miedziane ale też dobrej jakości.
Coś, ktoś mógłby doradzić z tych albo z innych na tym samym poziomie?

photos
27-06-2014, 20:32
Ja zrezygnowałam z krycia rąbkiem. Przejechałam się po okolicy i popatrzyłam pod słońce jak wyglądają panele... Powiem szczerze, że nie jest to dla mnie zadowalający efekt. zastanawiam się nad adamante ruukki lub nad icopal Quatro- ta blachodachówka podoba mi się najbardziej. Rąbek byl moim marzeniem od kilku lat... jednak te wrażenia estetyczne zmieniły moje zdanie.
To zrob z rabka matowego...nie bedzie widać tych wszystkich "wgięć" pod słońce

edit...literowka

grejo2475
21-07-2014, 07:05
Witam. Byłem zdecydowany na pokrycie Venecją w X-matt albo Plannją Flex, ale dostałem propozycję na nową (jak to nazwali) panorama dachówka stalowa modułowa i nie wiem. Żonie się podoba, gwarancję ma na 50 lat, powłokę cesar pur 55. Interesuje nas kolor wiśniowy. Nie znam jeszcze ceny, ale w przeciągu 2-3 dni ma wszystko się wyjaśnić. Może ktoś zna już ten produkt? Warty zainteresowania? Pozdrawiam

Jarko73
23-07-2014, 20:09
Witam!
Ufff doczytałem wątek do końca, ale nie znalazłem tego co szukałem. Jestem przed zmianą dachu, PNB już mam, fachowcy umówieni na koniec września. Stoję przed wyborem:
1-Blachotrapez- Germania seria IceCrystal antracyt
2-Pruszyński- modułowy Arad Premium Purmat antracyt
Obydwie podobają mi się baaardzo, ale jak z jakością?
Dach ma 165m2 - dwuspad.30* (projekt- blachodachówka- mury i fundamenty nie będą w stanie przenieść obciążenia dachówką-, pełne deskowanie+papa) trzy okna dachowe.
W sieci zbyt dużo również nie ma na temat tych blach, różnica w cenie około 7zł na m2.
Ma ktoś z Was te blachy na dachu???
Pozdrawiam.

photos
24-07-2014, 20:39
Witam. Byłem zdecydowany na pokrycie Venecją w X-matt albo Plannją Flex, ale dostałem propozycję na nową (jak to nazwali) panorama dachówka stalowa modułowa i nie wiem. Żonie się podoba, gwarancję ma na 50 lat, powłokę cesar pur 55. Interesuje nas kolor wiśniowy. Nie znam jeszcze ceny, ale w przeciągu 2-3 dni ma wszystko się wyjaśnić. Może ktoś zna już ten produkt? Warty zainteresowania? Pozdrawiam
ceny nie znasz bo to jest nowy produkt balex metalu i na tych wlasnie dniach rozsyłali cenniki :) Wychodzi ciut drozej od venecji

Czesiek1
04-08-2014, 09:52
BUDMAT/BLACHODACH
W Polsce ją tylko profilują i na tym jej polskość się kończy. Szukałem blachodachówki w 2013, brałem ich też pod uwagę ale szybko się wycofałem po konsultacji z dekarzem. Zdecydowałem się na ofertę BUDMAX - Metal (Piekary Śl.), zapobiegawczo poprosiłem o atesty na blachę (sugestia wykonawcy), dostałem czarno na białym że jest to z polskiej blachy a cena przyzwoita.

pillproof
04-08-2014, 12:17
My zdecydowaliśmy się na plannję flex czarną- jest piękna! Nie żałujemy wyboru :)

photos
04-08-2014, 16:45
BUDMAT/BLACHODACH
W Polsce ją tylko profilują i na tym jej polskość się kończy. Szukałem blachodachówki w 2013, brałem ich też pod uwagę ale szybko się wycofałem po konsultacji z dekarzem. Zdecydowałem się na ofertę BUDMAX - Metal (Piekary Śl.), zapobiegawczo poprosiłem o atesty na blachę (sugestia wykonawcy), dostałem czarno na białym że jest to z polskiej blachy a cena przyzwoita.
............ech.......gratuluje bo co wiecej mozna napisac.

lestek27
05-08-2014, 06:31
Witam!
Ufff doczytałem wątek do końca, ale nie znalazłem tego co szukałem. Jestem przed zmianą dachu, PNB już mam, fachowcy umówieni na koniec września. Stoję przed wyborem:
1-Blachotrapez- Germania seria IceCrystal antracyt
2-Pruszyński- modułowy Arad Premium Purmat antracyt
Obydwie podobają mi się baaardzo, ale jak z jakością?
Dach ma 165m2 - dwuspad.30* (projekt- blachodachówka- mury i fundamenty nie będą w stanie przenieść obciążenia dachówką-, pełne deskowanie+papa) trzy okna dachowe.
W sieci zbyt dużo również nie ma na temat tych blach, różnica w cenie około 7zł na m2.
Ma ktoś z Was te blachy na dachu???
Pozdrawiam.

Ja jeszcze nie zmieniam pokrycia dachu ale jak będę to robił to pewnie zdecyduję się właśnie na Ice Crystal.
Na Twoim miejscu dopytał z jakich hut są obie blachy. Germania Ice crystal to na 100% niemiecka huta ThyssenKrupp. Jeśli chodzi o ten Arad to nie mam pojęcia ale jeżeli to huta Arcellor Mittal to z pewnością będzie to dużo gorszy materiał.
Podstawa to z jakiej blachy są zrobione poszczególne blachodachówki. Kształt to jest już tylko estetyka.

hyzop-74
05-08-2014, 14:16
Ja pokryłem dach ruuki na rąbek stojąca, prawie czarna, fajnie to wygląda, porządnie zrobione

WLODEK73
11-08-2014, 12:24
Ja jeszcze nie zmieniam pokrycia dachu ale jak będę to robił to pewnie zdecyduję się właśnie na Ice Crystal.
Na Twoim miejscu dopytał z jakich hut są obie blachy. Germania Ice crystal to na 100% niemiecka huta ThyssenKrupp. Jeśli chodzi o ten Arad to nie mam pojęcia ale jeżeli to huta Arcellor Mittal to z pewnością będzie to dużo gorszy materiał.
Podstawa to z jakiej blachy są zrobione poszczególne blachodachówki. Kształt to jest już tylko estetyka.

Dlaczego Purmat to gorszy materiał od Ice Crystal ?
Jak to sprawdziłeś ? Masz jakieś badania ... czy na oko ?

WLODEK73
11-08-2014, 12:43
Witam. Byłem zdecydowany na pokrycie Venecją w X-matt albo Plannją Flex, ale dostałem propozycję na nową (jak to nazwali) panorama dachówka stalowa modułowa i nie wiem. Żonie się podoba, gwarancję ma na 50 lat, powłokę cesar pur 55. Interesuje nas kolor wiśniowy. Nie znam jeszcze ceny, ale w przeciągu 2-3 dni ma wszystko się wyjaśnić. Może ktoś zna już ten produkt? Warty zainteresowania? Pozdrawiam

znalazłem - już można kupić. http://www.dachowkastalowa.eu

Zgadzam się z Twoją żoną.

Wygląda rzeczywiście dobrze, lepiej niż Venecja.

Są zdjęcia z domami w realizacji.

lestek27
13-08-2014, 14:00
Dlaczego Purmat to gorszy materiał od Ice Crystal ?
Jak to sprawdziłeś ? Masz jakieś badania ... czy na oko ?

Nie mam na myśli powłoki lakierniczej.
Ice Crystal to rdzeń stalowy zabezpieczony powłoką magnezowo - cynkową a Purmat to zdaje się blacha ocynkowana.
Drugą kwestią uważam ważną jest z jakiej stali jest rdzeń. W przypadku Ice Crystal czyli niemieckiej huty ThyssenKrupp jest to stal konstrukcyjna S250 GD o ile mnie pamięć nie myli. Dowiedz się czy ten Purmat to stal konstrukcyjna czy zwykła głębokotłoczna. Te kwestie miałem na myśli a nie powłoki lakiernicze. Chodzi o gatunek stali z jakiego zrobiony jest rdzeń oraz jego zabezpieczenie. Badaniami stali się nie zajmuję.

Jarko73
13-08-2014, 14:02
Zdecydowałem się jednak na modułowego Arada Puremata od Pruszyńskigo. Wiem że huta to Accelor Mittal, ale jednak bardziej podoba mi się ta blacha-szczególnie brak widocznych farmerów. Zostaje jeszcze wybór co dać na deski pod blachę.

WLODEK73
14-08-2014, 13:21
Nie mam na myśli powłoki lakierniczej.
Ice Crystal to rdzeń stalowy zabezpieczony powłoką magnezowo - cynkową a Purmat to zdaje się blacha ocynkowana.
Drugą kwestią uważam ważną jest z jakiej stali jest rdzeń. W przypadku Ice Crystal czyli niemieckiej huty ThyssenKrupp jest to stal konstrukcyjna S250 GD o ile mnie pamięć nie myli. Dowiedz się czy ten Purmat to stal konstrukcyjna czy zwykła głębokotłoczna. Te kwestie miałem na myśli a nie powłoki lakiernicze. Chodzi o gatunek stali z jakiego zrobiony jest rdzeń oraz jego zabezpieczenie. Badaniami stali się nie zajmuję.

Ok. posprawdzałem i pogadałem.
Wygląda to tak.

Za zabezpieczenie przeciw korozji decyduje nie rdzeń a powłoka.

Gatunek stali - jej rdzeń - S 250 GD ma wpływ na właściwości konstrukcyjne a nie na odporność korozyjną.
Tam gdzie pytałem używają S250 GD.

Purmat to nie gatunek stali a rodzaj powłoki zabezpieczającej. Podobnie jak Ice cristal - to również nie jest gatunek stali.

Różnica jest taka że w jednym przypadku to powłoka grubsza, wykonana na bazie poliuretanu (nowoczesna) w drugim to powłoka poliestrowa (stara technologia) , cieńsza, o gorszych parametrach i niższe gwarancji - natomiast o specyficznej strukturze.

Ja się badaniami też nie zajmuje, ale czytam i pytam i wyciągam wnioski na tej podstawie.

lestek27
16-08-2014, 21:05
Ok. posprawdzałem i pogadałem.
Wygląda to tak.

Za zabezpieczenie przeciw korozji decyduje nie rdzeń a powłoka.

Gatunek stali - jej rdzeń - S 250 GD ma wpływ na właściwości konstrukcyjne a nie na odporność korozyjną.
Tam gdzie pytałem używają S250 GD.

Purmat to nie gatunek stali a rodzaj powłoki zabezpieczającej. Podobnie jak Ice cristal - to również nie jest gatunek stali.

Różnica jest taka że w jednym przypadku to powłoka grubsza, wykonana na bazie poliuretanu (nowoczesna) w drugim to powłoka poliestrowa (stara technologia) , cieńsza, o gorszych parametrach i niższe gwarancji - natomiast o specyficznej strukturze.

Ja się badaniami też nie zajmuje, ale czytam i pytam i wyciągam wnioski na tej podstawie.

Nie zrozumiałeś o czym mówię niestety.
Tak się składa że wiem co zabezpiecza przed korozją blachę. O rdzeniu mówiłem że jest różnica między stalą konstrukcyjną a głębokotłoczną. A co do zabezpieczenia przed korozją to powłoka lakiernicza nie stanowi zbyt dobrego zabezpieczenia. Znaczenie ma powłoka cynku lub w przypadku ThyssenKruppa cynka z magnezem nakładana na stalowy rdzeń. Sam lakier można zarysować i jest po zabezpieczeniu.
Ja Ci powiedziałem żebyś się zorientował jak jest zabezpieczony ten Purmat antykorozyjnie. Ice Crystal ma powłokę magnezowo cynkową pod powłoką lakierniczą a Purmat Prawdopodobnie powłokę cynkową. I teraz jeszcze kwestia ile jest tego cynku na m2.
Ja tam do niczego nie namawiam. Bierz co chcesz jak to mówi Shaza:)

WLODEK73
19-08-2014, 15:44
Oczywiście że zrozumiałem - próbujesz wybierając coś co Tobie pasuje i odrywając to od koncepcji (czyli blachę od powłoki) udowodnić ,że masz racje.


Na odporność korozyjną ma ogromny wpływ powłoka - oczywiście zarówno powłoka metaliczna jak i rodzaj farby.

Statki, mosty wiele metalowych elementów właśnie w ten sposób się zabezpiecza - nakładając na nie odpowiednie powłoki.

Nie należy tego rozdzielać ! Badania które wykonują stosowne pracownie wykonują dla kompletnego produktu jakim jest blacha z powłoka, a ja wybierając dach - również kupuje blachę z powłoką - pewnie można kupić samą blachę ocynkowaną lub samą blachę aluminiowo cynkowaną lub blachę z powłoką cynkowo magnezową - pewnie wszystkie równie szare i w kolorze metalicznym - i wtedy tak - należy się zastanowić która opcja jest najlepsza - skoro decyduje się na blachę powlekana to patrze na parametry blachy powlekanej - zbadane i potwierdzone.

Dostępne badania mówią że są blachy do środowiska C3 - taka która podałeś i C5 taka jaką ja podałem.
Koniec. Takie są fakty.


ps.. możemy pójść krok dalej i zastanawiać się z czyjej miedzy została wyciągnięta ruda - lub ile złomu jest w stopie z którego wyprodukowana tą blachę i na ile to wpłynie na korozje. Bo pewnie Thysen ma lepszy złom bo z niemiec a inni gorszy bo np z Belgii?

leszekmiller
19-08-2014, 21:18
Obecnie najlepsze rozwiązanie to blachodachówka Traffic Platinum HPS dają oni 40 lat gwarancji na wyrób i jest to gwarancja na kolor jak i na odporność na korozje.
Wszyscy zainteresowani zakupem pownni przeczytać gwarancję na Venecje czy Finnere i porównać z gwarancją HPS, która jako jedyna zapewnia spokój nad głową szczęsliwego klienta.

szczegóły na www.traffic-blachy.pl (http://traffic-blachy.pl/index_.php?place=promocje&place_promocje=blachy) ja dokonałem właściwego wyboru teraz decyzja należy do was :) dachy białystok (http://traffic-blachy.pl/index_.php?place=promocje&place_promocje=blachy)

WLODEK73
20-08-2014, 09:55
Jasne... szczególnie przy amortyzacji 6,5% rocznie... po 15,5 roku możesz otrzymać figę z masłem.

polecam doczytać punkt 4

http://www.traffic-blachy.pl/upload/gwarancje.pdf

Gratuluje wyboru !


a pomijam że nie znalazłem gwarancji i warunków na hps200... ale już przy aluzynku gdzie niby jest 20 letnia gwarancja wg warunków kończy się po 15 latach.

lestek27
24-08-2014, 15:21
Jasne... szczególnie przy amortyzacji 6,5% rocznie... po 15,5 roku możesz otrzymać figę z masłem.

polecam doczytać punkt 4

http://www.traffic-blachy.pl/upload/gwarancje.pdf

Gratuluje wyboru !


a pomijam że nie znalazłem gwarancji i warunków na hps200... ale już przy aluzynku gdzie niby jest 20 letnia gwarancja wg warunków kończy się po 15 latach.

Zapomnijcie ludzie o gwarancji. Rzadko kiedy reklamacja jest rozpatrywana pozytywnie dla klienta.
Jeżeli w ciągu pierwszych dwóch trzech lat coś się dzieje to może jeszcze coś się uda wskórać ale po dłuższym czasie to już po zawodach.
Większość gwarancji ma zapis że pokrycie należy przynajmniej raz w roku myć z zanieczyszczeń i odtłuszczać. Kto to robi tak naprawdę? I jeszcze ma na to faktury? I oczywiście korozja musi pokrywać co najmniej 5% powierzchni dachu. Ktoś kto liczy że kupując blachodachówkę z 40 letnią gwarancją po 30 latach złoży reklamację która zostanie rozpatrzona pozytywnie jest chyba naiwniakiem.

Co do zabezpieczenia antykorozyjnego.
Powłoka lakiernicza w zdecydowanej większości jest bardzo łatwa do zarysowania a wtedy zabezpieczeniem jest już tylko powłoka bezpośrednio zabezpieczająca rdzeń blachy. Już na etapie krycia dachu zarysowań powłoki lakierniczej jest cała masa więc nie wiem która powłoka jest ważniejsza. Pomijam już fakt że należało by przed przykryciem zabezpieczyć wszystkie krawędzie cięte. Nawet te cięte fabrycznie.

WLODEK73
28-08-2014, 10:59
. Pomijam już fakt że należało by przed przykryciem zabezpieczyć wszystkie krawędzie cięte. Nawet te cięte fabrycznie.

Zabezpieczyć trzeba krawędzie blach które nie maja powłoki z czystego cynku. Czyli blachy aluzynkowane czy też cynkowomagnezowe. Zjawisko samogalwanizacji ze względu na mniejszą ilość cynku po prostu jest słabsze.

http://www.budujemydom.pl/budujemy-dom-04-2006/6784-dachy-z-blachy

photos
30-08-2014, 21:54
Zapomnijcie ludzie o gwarancji. Rzadko kiedy reklamacja jest rozpatrywana pozytywnie dla klienta.
a to prawda...i piszę to ja handlowiec, ale nie producent...:) Niestety tak jest.
Co do Hps200 ultra...ciezko cokolwiek na temat tej blachy powiedzieC. Wszyscy wiemy jak skonczylo sie powlekanie blach plastizolem 15 lat temu. Oczywiście to juz nie jest to samo...dopracowali te powloke itd. ale jakos trudno klienta przekonac do tej blachy, ba ja sam raczej wolałbym z SSAB powlokę NOVA niż HPS. Dlaczego?? a chociażby dlatego że im nie przytrafił się taki bawół jak ten z plastizolem...

WLODEK73
04-09-2014, 08:01
Heh, miałem racje - popatrzcie na to :jawdrop: :

http://www.dachowkastalowa.eu/realizacje.html

i niech ktoś powie, że nie jest to najładniejsze pokrycie dachowe. Wszystko inne się chowa:cool:

dachowkaportugalka
04-09-2014, 16:26
Heh, miałem racje - popatrzcie na to :jawdrop: :

http://www.dachowkastalowa.eu/realizacje.html

i niech ktoś powie, że nie jest to najładniejsze pokrycie dachowe. Wszystko inne się chowa:cool:
Faktycznie jest ładna ale zdjęcia tego nie pokazują, trzeba ją zobaczyć w rzeczywistości - dużo zyskuje w realu. A widziałeś Finisha Maxa? To blacha jaką niektórzy pamiętają jako Nola (lata 90-te) tylko z wyższym przetłoczeniem czoła fali. Mi się strasznie podoba.

paputos
08-09-2014, 21:12
witam,
jestem z żoną na etapie wyboru blachy na dach- powierzchnia 230m dach kopertowy, wszyscy z którymi rozmawiamy polecają blachodachówkę modułową. Na rynku są dostępne:
- Ruuki Finera
- BudMat Venecja
- Planja Flex.
Jakie są wasze doświadczenia? Co wybrać?

Czy miał ktoś styczność z firmą BlachProfil2 a dokładnie blacha modułowa Zet roof? ciekawią mnie pinie na jej temat, oto link o strony
http://www.zet-roof.eu/2,a,system.htm

Dziękuję za wszystkie podpowiedzi :)
pozdrawiam

kass2403
11-09-2014, 09:33
Witam serdecznie wszystkich odwiedzających tę stronę, nie chcę zajmować miejsca mało ważnymi sprawami czy też nie na temat, ale mam bardzo wielką prośbę, piszę pracę licencjacką na temat: "Cena a jakość wykonywanych usług w branży budowlanej". Mam ankietę związaną z firmami dekarskimi i bardzo potrzebne są mi osoby które z takowych usług korzystały, ankieta jest oczywiście anonimowa pytania są proste i przyjemne jest ich tylko 20. Pomyślałam że właśnie na stronie muratora znajdę rzetelne osoby które pomogą mi w wykonaniu tego zadania. Poniżej link do ankiety:


http://www.ankietka.pl/ankieta/159593/cena-a-jakosc-wykonywanych-uslug-w-branzy-budowlanej.html


Potrzebuję około 25 ankiet od różnych osób, bardzo proszę o pomoc, i z góry dziękuję osobom które zechcą wypełnić ankietę.
Pozdrawiam :)

bartus66
16-09-2014, 07:01
280020 Witam. Na moim dachu pokrytym blachodachowka Zefir firmy BUDMAT po 10 latach pojwily się ogniska rdzy roznej wielkości, producent odpisal ze gwarancja się skonczyla i tyle na ten temat. Zwracam się z prosba do szanownych forumowiczow, co można z tym zrobić ? Jak i czym zabezpieczyć blache przed dalsza korozja ?
Dziekuje i Pozdrawiam

photos
16-09-2014, 15:43
280020 Witam. Na moim dachu pokrytym blachodachowka Zefir firmy BUDMAT po 10 latach pojwily się ogniska rdzy roznej wielkości, producent odpisal ze gwarancja się skonczyla i tyle na ten temat. Zwracam się z prosba do szanownych forumowiczow, co można z tym zrobić ? Jak i czym zabezpieczyć blache przed dalsza korozja ?
Dziekuje i Pozdrawiam

ta rdza nie pojawila sie po 10 latach. Ze djecia wynika ze byla znacznie wczesniej i sam jestes sobie winien, trzeba bylo wczesniej sie za to wziac.
Co z tym można zrobic...na moje oko to juz nic bo przy dzisiejszych grubosciach blach i tak wielkich ogniskach rdzy to juz ten rdzen jest przezarty na wylot. Pewnie przy czyszczeniu sie o tym przekonasz. Ale warto sprobowac pozbyc sie ognisk rdzy i zabezpieczyc antykorozyjnie

Andrzej Wilhelmi
16-09-2014, 20:22
Czyszczenie takiej blachy to syzyfowa praca tym bardziej, że rdza jest praktycznie na każdym przetłoczeniu. 10 lat to i tak dużo. Jak masz krycie wstępne wykonane papą to śpisz spokojnie do puki blacha nie spadnie. Jak masz folię to wymiana pokrycia dość pilna. Pozdrawiam.

bartus66
17-09-2014, 05:01
Dziekuje Panowie.
Wiem ze nie po 10 latach ale myslalem ze Zefir z BUDMATu wytrzyma więcej ( teraz ponoc gwarancja w budmacie na 30 lat - smiech), nie wchodzę na dach kilka razy w roku sprawdzać stan pokrycia...
Wlasnie wczoraj poczyscilem kilka miejsc, dziur nie ma ale czym to pomalować ? Cos na ocynk czy może rdze ?
Dziekuje i Pozdrawiam

dachowkaportugalka
18-09-2014, 11:02
Wymień samą blachę - to nie jest duży koszt. Blacha za 100m2 kosztuje 2000 pln. Jakieś 300 odzyskasz na złomie za 100 m2 starej blachy. Albo na to miejsce weź dachówkę - teraz są po 27 pln/m2 naturalne "Staroklasztorne". Nawet łat nie musisz przebijać bo są co 35 cm.

Andrzej Wilhelmi
18-09-2014, 21:31
Fajne rady! Szkoda, że mało profesjonalne. Może poza promowaniem dachówki. Po pierwsze pokrycie trzeba zdemontować, po drugie wywieźć na złom a po trzecie za 100 m2 blachy uzyska się 48~50,-. Nowa blachodachówka w cenie 20,- za 1m2 to tandeta, która pewnie wytrzyma wytrzyma kolejne 10 lat. Żeby w miejsce lekkiego pokrycia proponować ciężkie należy sprawdzić czy więźba jest na to przygotowana. Kolejna sprawa to rozstaw krokwi i przekrój łat. Gdyby te wszystkie kwestie były OK to należałoby jeszcze sprawdzić rozmieszczenie łat bo pod blachodachówkę ich montaż jest dość dowolny.
Jak widać rady handlowca trochę odbiegają od rad dekarza. Pozdrawiam.

bartus66
19-09-2014, 05:42
Dzieki za rady. Na ta chwile wszystkie "brzydkie" miejsca poczyszczone, odtluszczone i pomalowane farba na ocynk.
Po zimie zdecyduje co dalej.
Pozdrawiam

Andrzej Wilhelmi
19-09-2014, 21:04
Skoro wykonałeś tak jak piszesz to to pokrycie jeszcze trochę posłuży. Nie robiłbym nic tylko obserwował stan blachy wystarczy raz w roku właśnie po zimie. Będzie OK. Nie zmienia to faktu, że warto już zacząć odkładać na nowe pokrycie. Pozdrawiam.

Viktor_77
22-09-2014, 08:28
Niedługo czeka mnie wymiana dachu razem z całym "drewnem"... Temat interesujący i mam nadzieję, że w razie czego pomożecie.

Andrzej Wilhelmi
22-09-2014, 23:37
No. Pozdrawiam.

dachowkaportugalka
28-09-2014, 11:57
Fajne rady! Szkoda, że mało profesjonalne. Może poza promowaniem dachówki. Po pierwsze pokrycie trzeba zdemontować, po drugie wywieźć na złom a po trzecie za 100 m2 blachy uzyska się 48~50,-. Nowa blachodachówka w cenie 20,- za 1m2 to tandeta, która pewnie wytrzyma wytrzyma kolejne 10 lat. Żeby w miejsce lekkiego pokrycia proponować ciężkie należy sprawdzić czy więźba jest na to przygotowana. Kolejna sprawa to rozstaw krokwi i przekrój łat. Gdyby te wszystkie kwestie były OK to należałoby jeszcze sprawdzić rozmieszczenie łat bo pod blachodachówkę ich montaż jest dość dowolny.
Jak widać rady handlowca trochę odbiegają od rad dekarza. Pozdrawiam.
Piszesz takie bzdury bo się nudzisz? Czytaj opisy do dachówek.
Jest dachówka, która ma wymóg rozstawu łat 35 cm tak jak większośc blach. Stąd na małych połaciach nie trzeba nawet przełatowywać.
Ale większośc dekarzy tak kombinuje żeby się skończyło kapitalnym remontem dachu.
Jak widać rady dekarza trochę odbiegają od rad handlowca.

Andrzej Wilhelmi
28-09-2014, 14:13
No pewnie, że odbiegają bo nie masz zielonego pojęcia o praktycznym wykonaniu dachu. Zajmij się tatem tym na czym się choć trochę znasz czyli namawiaj do kupna produktów, którymi handlujesz. No i uważaj co sprzedajesz żebyś znowu nie miał problemów z reklamacjami. Pozdrawiam.

andziagandzia
07-10-2014, 20:56
i po co te kłótnie Panowie?? :) bez nerwów - każdy może mieć swoje zdanie :wiggle:

mickow69
08-10-2014, 07:27
i swoja dachowke :D ja mam swojego creatona i moze specjalista nie jestem, ale jest po paru latach dalej wytrzymala, ladna i nie sprawia mi zadnych problemow ;) teraz jeszcze mi pocisnijcie ;p

Andrzej Wilhelmi
08-10-2014, 21:56
To nie są żadne kłótnie. Oczywiście każdy może mieć swoje zdanie ale mój szanowny adwersarz sili się na doradzanie wypisując totalne bzdury. Jako dekarz nie mogłem zostawić takich wpisów bez komentarza. Pozdrawiam.

dachowkaportugalka
12-10-2014, 13:29
i po co te kłótnie Panowie?? :) bez nerwów - każdy może mieć swoje zdanie :wiggle:

Nie karmić trolla
Lepiej rozmawiajmy o głównym temacie,

andziagandzia
12-10-2014, 19:56
z tego co wiem z doświadczenia to każdy dekarz ma swoje sprawdzone sposoby na remonty dachów itd. także Wasze muszą pewnie od siebie znacząco odbiegać... :)

Andrzej Wilhelmi
12-10-2014, 20:48
Nie można porównywać doświadczeń dekarza z doświadczeniami handlowca bo to zupełnie inne dziedziny. Pozdrawiam.

Andrzej Wilhelmi
12-10-2014, 20:49
Lepiej rozmawiajmy o głównym temacie,

Jak łykniesz trochę wiedzy do czego Cię gorąco zachęcam. Pozdrawiam.

mickow69
16-10-2014, 16:33
rzeczywiscie macie wszyscy racje, natomiast kazdy z nas jest tu w innym celu, ja profesjonalista nie jestem, natomiast duzo czytam i staram sie wielu rzeczy nauczyc i potem przeniesc do rzeczywistosci, co uwazacie o uzyciu dachowki ceramicznej (chce znowu zakupic creatona) do zbudowania wiaty na samochod wolno stojacej? :)

photos
16-10-2014, 17:28
Ja może trochę nautralnie aczkolwiek nie do konca. Sam jestem handlowcem. Jednak nie na forum muratora:) Wystarczy mi pracy na codzien. Na forum muratora jestem kilka lat, aczkolwiek czytelnikiem jestem dłużej. Na początuku drażniły mnie wpisy Andrzej Wilhelmi, gość wszystko wiedział i czasem różniło się to od mojej wiedzy. Denerwuje prawda...po wielu latach moge tylko powiedzieć że radzę słuchać uwag tego Pana. Tu udziela ich za darmo.

Andrzej Wilhelmi
16-10-2014, 20:27
Jesteś niezmiernie miły w ocenie mojej wiedzy. Dziękuję. Natomiast w dziedzinie lekkich pokryć Tobie nikt nie dorówna.:no: Ja wzbogacam swoją wiedzę śledząc temat dachów na tym Forum.:rolleyes: Nie mam monopolu na wiedzę ale uznałem, że warto podzielić się wieloletnim doświadczeniem bo być może moje uwagi będą komuś przydatne. Jest mi niezmiernie milo, że w ogóle ktoś je czyta.:) Serdecznie pozdrawiam zarówno zwolenników moich wypocin jak i adwersarzy.:bye:

marco30
17-10-2014, 12:54
Witam.Stoję przed wyborem blachodachówki modułowej .Już prawie kupiłem Plannje FLEX ...ale sprzedawca mówi mi że to czeska blacha ( z U.S. Steal ).Dzwoniłem do Plannja Polska powiedzieli mi że blacha jest szwedzka ....Z kolei na innym składzie sprzedawca mówił że powłoka jest nakładana w Belgi ...Jakiś cyrk .Do Planni zachęciła mnie grubość powłoki 50 .Ale teraz już zgłupiałem co sprzedawca to inna opinia .Oglądałem na jednym z tych składów Panorame Balex Metal ,miał ktoś do czynienia z tym produktem ?Czy w praktyce gwarancja na ich powłokę Cesar PUR 55 50 lat jest coś więcej warta niż 30 na Plannje czy venecje ?Dzieki za informacje .

photos
18-10-2014, 07:14
Witam.Stoję przed wyborem blachodachówki modułowej .Już prawie kupiłem Plannje FLEX ...ale sprzedawca mówi mi że to czeska blacha ( z U.S. Steal ).Dzwoniłem do Plannja Polska powiedzieli mi że blacha jest szwedzka ....Z kolei na innym składzie sprzedawca mówił że powłoka jest nakładana w Belgi ...Jakiś cyrk .
Niech zgadnę...żaden z tych sprzedawców nie miał w ofercie plannji. Ewentualnie mówił że ma ale poleca coś innego...czyli nie ma. Przede wszystkim jest to Amerykańska huta Jak sama nazwa podpowiada, która wykupiła hute na Słowacji i z tego żródła zaopatruje sie Plannja, oczywiście nie tylko z tego. Druga sprawa to blachy z US steel maja podobne parametry do arcelora, chciałoby sie napisać niemieckiego ale juz dawno takim nie jest. Polski Florian to juz arcelor.
Wracając do meritum....jak nie jesteś pewny to zajrzyj pod spod, powinien byc nadruk SSAB, druga a w zasadzie pierwsza sprawa to poproś aby na fakturze był napis np plannja flex SSAB i nazwa koloru. Na to nie zgodzi sie ktos kto sprzedaje Ci blache z innej huty

hanni1907
22-10-2014, 08:57
Witam
Mam pytanie jakie rury spustowe na dach dwuspadowy naczółkowy 200m/kw i po jednej lukarnie na stronę. Rynny mam 130 i czy rura spustowa 80 to nie za mało na wysokości 3,80m.
Pozdrawiam i proszę o podpowiedź.

Andrzej Wilhelmi
22-10-2014, 10:02
Przekrój rynny to ~66 cm2 a przekrój rury to ~50 cm2. Prędkość przepływu w rurze nieporównywalnie większa niż w rynnie. Praktycznie rynna nigdy nie jest pełna wody za wyjątkiem oberwania chmury ale wówczas żadna rynna nie jest w stanie odebrać takiej ilości wody i następuje przelanie rynny. Reasumując wszystko jest jak najbardziej OK. Pozdrawiam.

PiVi
31-10-2014, 09:25
Przede wszystkim jest to Amerykańska huta Jak sama nazwa podpowiada, która wykupiła hute na Słowacji i z tego żródła zaopatruje sie Plannja, oczywiście nie tylko z tego.

Dokładnie jest to historycznie Východoslovenské železiarne czyli dawna Huta Koszyce. I nie czeska a słowacka - że też ludzie po tylu latach od rozpadu Czechosłowacji mają z tym problem. Z tego co pamiętam to nie miała ona najlepszych opinii jeżeli chodzi o jakość blachy.
Taaak wiem. Nowy inwestor, nowe technologie, nowa jakość. Tylko gdzie te dawne chrzanienie o cudowności szwedzkiej rudy z której blachy robił SSAB ? :)
No tak marketing. Dostosowujemy przekaz do obecnego stanu rzeczywistego.

A teraz konkretnie.
Jest parę dużych koncernów które rozdają karty w hutnictwie. Małe huty nie mają szans - stąd przejęcia i połączenia (vide Rukki i SSAB razem).
W blachach liczą się 4 rzeczy:
- gatunek stali
- grubość powłoki cynkowej
- rodzaj powłoki
- grubość powłoki

A czy zrobili to w PL, cudownej Szwecji, porządnych Niemczech czy też za miedzą u Słowaków nie ma znaczenia. Byle by trzymali się parametrów.

Ważne jest by zarówno cynk jak i powłoka lakiernicza położona była _równomiernie_. Właśnie z tym był problem w Koszycach i u naszego Floriana. Co z tego że średnio było 275g/m2 skoro w jednym miejscu było 500 a w drugim 0. Podpowiadam, że tam gdzie było 0 robiło się ognisko korozji.
Sama zaś powłoka organiczna (poliester, HPS, Cesar) ma największe znaczenie. Dopóki jest - nie dociera woda i powietrze do rdzenia stalowego. Nie ma więc korozji. Dlatego jej twardość, grubość i odporność ma takie znaczenie dla żywotności i czasu użytkowania blach.





P.

Andrzej Wilhelmi
31-10-2014, 20:52
Możesz trochę więcej o powłokach lakierniczych i ich znaczeniu? Rdzeń chroniony jest warstwą cynku i tak wykonana blacha wytrzyma długie lata. Powłoki zewnętrzne to makijaż oczywiście podnoszący w jakimś drobnym stopniu ochronę. Gdyby były istotną warstwą ochronną to by były nanoszone również pod spodem a tam jest byle jaka powłoka. Pozdrawiam.

miro5
01-11-2014, 12:49
Witam serdecznie,
Jestem nowy na tym forum, przeczytałem tu wiele ciekawych zapisów na forum i stwierdzam, że jest tu wielu fachowców z cennymi radami.
Stoję przed koniecznością zmiany pokrycia dachowego z dotychczasowej onduline na nowe pokrycie. Rozważałem dachówkę, ale ze względu na konstrukcję więźby dachowej i całego budynku stwierdzam, że byłoby to za ciężkie pokrycie, zatem wybieram blachodachówkę.
Chcę wybrać dobrą blachę i z tego co przeczytałem najbardziej doceniana jest blacha SSAB oraz sądzę że jest istotna gruba warstwa powłoki lakierniczej co najmniej 50 mikrometrów.
Mój dach jest dwuspadowy z dwoma uskokami - garaż i ganek. Długość połaci to 5,4 metra, 7,2 metra oraz 8,5 metra. Zastanawiam się nad blachą panelową ze względu na mniejsze straty wynikające z docinania kawałków i po wstępnych przemyśleniach mój wybór pada na plannję flex.
Mam zatem kilka pytań, wątpliwości:
1. czy lepsza jest blacha modułowa czy cięta na wymiar,
2. czy jeżeli wybór pada na modułową polecacie flexa z plannji, czy może inną firmę,
3. jakie są wady, ujemne strony flexa z planji,
3. jaka obecnie jest dobra cena flexa,
4. mam jeszcze pytanie dotyczące sposobu zakupu: co jest lepsze kupić blachę na siebie i zapłacić 23% vatu oraz mieć wieloletnią gwarancję producenta blachodachówki, czy inne rozwiązanie: wykonawca kupuje blachę na siebie i sprzedaje mi razem z usługą na 8% vatu z jego gwarancją rękojmi (2 lata), ale w tym przypadku prawdopodobnie nie będę miał wieloletniej gwarancji producenta blachy.

Proszę o pomoc w zakresie powyższych pytań,
pozdrawiam serdecznie,
Miro

photos
02-11-2014, 06:47
1. czy lepsza jest blacha modułowa czy cięta na wymiar,
2. czy jeżeli wybór pada na modułową polecacie flexa z plannji, czy może inną firmę,
3. jakie są wady, ujemne strony flexa z planji,
3. jaka obecnie jest dobra cena flexa,
4. mam jeszcze pytanie dotyczące sposobu zakupu: co jest lepsze kupić blachę na siebie i zapłacić 23% vatu oraz mieć wieloletnią gwarancję producenta blachodachówki, czy inne rozwiązanie: wykonawca kupuje blachę na siebie i sprzedaje mi razem z usługą na 8% vatu z jego gwarancją rękojmi (2 lata), ale w tym przypadku prawdopodobnie nie będę miał wieloletniej gwarancji producenta blachy.

W przypadku prostego dachu dwuspadowego, a takim z opisu wydaje sie byc Twój, wcale nie zaoszczędzisz na odpadach wybierając modułową...a wrecz odwrotnie, możesz dołożyć. Blachodachówke w długich arkuszach będziesz miał docieta na wymiar, modułowa mało kiedy sie zgra z kalenicą. Jeśli chodzi o szerokośc połaci to i jedna i druga bardzo czesto jest przycinana, chyba że wykonawca rozmierzy dach i ewentualnie poszerzy.
Jeśli chodzi o sama markę: ja bym w ten sposób nie kupował, ważne z jakiej huty pochodzi materiał, jakie ma powłoki a nie jekiej marki jest blachodachówka. Oczywiście nie do przesady, Obecnie masz do wyboru ruukki finnera, plannja flex, budmat venecja, balex panorama, blachotrapez wszedl z germania i chyba robia je takze w długich arkuszach, podobnie blachpol z opoczna, wypuścili teraz glębokotłoczona blachodachówke o nazwie symetria i tez robia ja w długich odcinkach. Jeśli chodzi o zakup na 8 czy 23 % to i gwarancje, dlaczego uważasz że ona sie skróci. 2 lata dostajesz od wykonawcy na jakosć prac. Co ni zwalnia producenta z gwarantowania za swój produkt. Reklamacje i tak zawsze zgłaszasz tam gdzie zakupiłeś dany produkt, czyli w tym przyypadku u dekarza, on odnajduje fakture zakupu od producenta i zglasza reklamację. On na tym nic nie traci więc na pewno pomoże. Aczkolwiek trochę sie to zapętla. Bo może sie okazać że on to zakupił nie od producenta a na składzie budowlanym, więc musi to zgłosic do nich, wówczas oni szukają FV zakupu itd...wiadomo im dłuższa droga tym ciężej ja porzejść

Jarek82
03-11-2014, 11:59
Chcę zdecydować się na blachodachówkę od innego producenta (nieuwzględnionego w forumowej ankiecie), a dokładniej na blachodachówkę Bratex - http://www.bratex.pl/dachowka/blachodachowka/. Może ktoś z Was kupował już pokrycie dachowe od dokładnie tego producenta i mógłby podzielić się swoją opinią? Myślałem głównie o blachodachówce Platino. I kolejna kwestia, gwarancja - ile lat gwarancji Waszym zdaniem będzie odpowiednie? Czy 10 lat to odpowiedni czas?

PiVi
03-11-2014, 22:48
Możesz trochę więcej o powłokach lakierniczych i ich znaczeniu? Rdzeń chroniony jest warstwą cynku i tak wykonana blacha wytrzyma długie lata. Powłoki zewnętrzne to makijaż oczywiście podnoszący w jakimś drobnym stopniu ochronę. Gdyby były istotną warstwą ochronną to by były nanoszone również pod spodem a tam jest byle jaka powłoka. Pozdrawiam.

Czuję tu lekka prowokację - ale z przyjemnością podejmę temat.

Otóż... korozja czy też rdza jak to potocznie nazywamy to nie jest żadne magiczne zjawisko. To po prostu produkt utleniania żelaza i jego stopów. Czyli są to tlenki i wodorotlenki żelaza. W dużym uproszczeniu żelazo reaguje z wodą i tlenem a wynikiem tej reakcji jest rdza.

Jak temu zapobiegać ?
Odpowiedź jest prosta - nie dopuścić tlenu i wody do żelaza - póki będzie bariera póki korozja nie będzie następować.
Najpopularniejszym sposobem jest ochrona galwaniczna czyli popularne cynkowanie. Żelazo pokrywa się warstwą cynku który ma niższy potencjał chemiczny i sam reaguje z tlenem i wodą zapobiegając tym samym korozji żelaza.
Niestety - ta ochrona nie jest wieczna ponieważ cynk sam się utlenia. Standardowa warstwa cynku stosowana przy zastosowaniach zewnętrznych to 275g/m2 obustronnie. Ta warstwa cynku w normalnych warunkach wystarczy na kilkanaście lat. Tyle mniej więcej będzie się utleniał cynk i po tym czasie woda i tlen będą mogły "dobrać się" do żelaza.

I tu jest odpowiedź na Twoje pytanie Andrzeju.

Otóż - póki jest powłoka lakiernicza - nie dopuszcza ona O ani H2O do Zn ani tym bardziej do Fe i jego stopów :)
Zatem logiczne jest, że póki powłoka chroni cynkowany rdzeń utlenianie Zn nie następuje.
Im lepsza powłoka - tym dłuższy czas zanim O i H2O będą mogły zaatakować ZN po czym Fe.
Czyli możemy założyć, że czas "życia" blachy ocynkowanej to kilkanaście lat + czas ochrony powłoki.

Na dachu powłoka narażona jest na uszkodzenia przy montażu, odchody ptaków, "piaskowanie", buty kominiarza i wiele innych.
Więc jeżeli będzie ona grubsza/lepsza to dłużej będzie nam służyć>

Odpowiadając na pytanie dotyczące ochrony wewnętrznej strony blachy.
Zazwyczaj jest to cynk+poliester 8mu. Jednak od środka nie ma ptaków, piasku, odchodów, sadzy i innych czynników agresywnych.
Co do krawędzi - następuje proces samogalwanizowania. Ciekawych zapraszam do użycia Gugla.

Więc moim zdaniem im lepsza powłoka - tym dłuższa żywotność blachy.
Zresztą ma to potwierdzenie w dopuszczeniach hut do stosowania określonych rodzajów powłok w środowiskach agresywnych i pośrednio w gwarancjach.

Pozdrawiam serdecznie,

PE

Andrzej Wilhelmi
05-11-2014, 00:04
No pewnie że to była prowokacja:yes:. Jak sam przyznałeś podstawową ochroną jest warstwa cynku. To co pisze jest oczywiście logiczne pozostaje tylko jedno "ale". To, że ptaki nie "srają" od spodu to pół prawdy bo jak się dostaną pod pokrycie to "srają".:rolleyes: Natomiast pod blachodachówką dzieją się o wiele groźniejsze rzeczy. Zastosowanie folii wysokoparoprzepuszczalnych jako krycie wstępne i uszczelek z gąbki (puki co bardzo popularnych) przy okapie i pod gąsiorami to dość szybka zagłada dla tego pokrycia. Ogromu zła dopełniają impregnowane łaty. Przy takim wykonaniu występuje brak wentylacji pokrycia i bardzo duża wilgotność czyli stan nasycenia a co zatem idzie permanentna kondensacja na spodzie pokrycia. Zmiany temperatury powodują powstawanie naprężeń w pokryciu co skutkuje jego przesuwaniem się po krokwiach. Następuje ścieranie tej spodniej, kiepskiej powłoki lakierniczej i bezpośredni kontakt metalu z wilgotną impregnowaną najczęściej środkami solnymi powierzchnią łat. Do tego te otwory w miejscu mocowania farmerami to już potencjalne ogniska korozji. Wystarczy wykręcić farmery po kilku latach i zobaczyć jak wyglądają. Resztę dopełniają mikro pęknięcia obu powłok na krawędziach głębokich przetłoczeń oraz korozja wewnątrz krystaliczna. A tak wygląda blachodachówka jednej z renomowanych firm po 12 latach. Jak widać zaciąganie cynkiem ciętych krawędzi to tylko taka książkowa bajka dla pokrzepienia serc posiadaczy takiego pokrycia. Pozdrawiam.

JendrzejJawor
05-11-2014, 22:49
No i z tego powodu polecam znajomym dachówki z braasa, bo nie widziałem negatywnych opinii.

photos
06-11-2014, 18:01
I chyba nie tylko z tego powodu :)

Dragonik
08-11-2014, 14:35
Witam,

prosze o porade jaka blachodachowke mozecie polecic:

- Icopal Decra® Octava
- Ruukki Finnera
- Plannja Flex

-jakies inne blchodachowki?

dach prosty dwuspadowy, szukam blachodachowki z najlepszym stosunkiem jakosci do ceny.

photos
08-11-2014, 18:34
balex panorama?? nie wiem co Ci sie podoba, jakie kształty.
a jak szukasz z najlepszym stosunkiem jakości do ceny to raczej tradycyjne wzory i np powloka nova

WLODEK73
10-11-2014, 08:44
No i z tego powodu polecam znajomym dachówki z braasa, bo nie widziałem negatywnych opinii.

zaintrygowany zapytałem googla

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?173084-DACH%C3%93WKA-BRASS-w%C4%85tek-zbiorczy-opinie-uwagi-modele-zdj%C4%99cia-dyskusja/page6

http://forum.budujemydom.pl/Nowa-dachowka-ceramiczna-Amber-12V-marki-Braas-t19138.html

JendrzejJawor
19-11-2014, 17:52
W pierwszym linku piszą, że facet który napisał ten negatywny post ma na koncie 4 posty i to 4 negatywne :P
W drugim poza opisaniem wady, nie ma nic, bo linki są puste.

jagodowyzagajnik
07-12-2014, 08:16
Ja mam dokładnie tą blachówkę w półmacie. Jestem zadowolona

lestek27
08-12-2014, 10:25
No pewnie że to była prowokacja:yes:. Jak sam przyznałeś podstawową ochroną jest warstwa cynku. To co pisze jest oczywiście logiczne pozostaje tylko jedno "ale". To, że ptaki nie "srają" od spodu to pół prawdy bo jak się dostaną pod pokrycie to "srają".:rolleyes: Natomiast pod blachodachówką dzieją się o wiele groźniejsze rzeczy. Zastosowanie folii wysokoparoprzepuszczalnych jako krycie wstępne i uszczelek z gąbki (puki co bardzo popularnych) przy okapie i pod gąsiorami to dość szybka zagłada dla tego pokrycia. Ogromu zła dopełniają impregnowane łaty. Przy takim wykonaniu występuje brak wentylacji pokrycia i bardzo duża wilgotność czyli stan nasycenia a co zatem idzie permanentna kondensacja na spodzie pokrycia. Zmiany temperatury powodują powstawanie naprężeń w pokryciu co skutkuje jego przesuwaniem się po krokwiach. Następuje ścieranie tej spodniej, kiepskiej powłoki lakierniczej i bezpośredni kontakt metalu z wilgotną impregnowaną najczęściej środkami solnymi powierzchnią łat. Do tego te otwory w miejscu mocowania farmerami to już potencjalne ogniska korozji. Wystarczy wykręcić farmery po kilku latach i zobaczyć jak wyglądają. Resztę dopełniają mikro pęknięcia obu powłok na krawędziach głębokich przetłoczeń oraz korozja wewnątrz krystaliczna. A tak wygląda blachodachówka jednej z renomowanych firm po 12 latach. Jak widać zaciąganie cynkiem ciętych krawędzi to tylko taka książkowa bajka dla pokrzepienia serc posiadaczy takiego pokrycia. Pozdrawiam.

Tak jak już wcześniej pisałem krawędzie cięte (nawet te fabrycznie ) powinny być zabezpieczone antykorozyjnie.
Takie są efekty braku takiego zabezpieczenia.

marco30
08-12-2014, 15:19
Witam !Mam już na dachu Plannje Flex (brakło kilka arkuszy czekam ).... Ale mam takie pytanie ,pokrycie dachu 258 m2 (dach kopertowy 30 stopni ,dwa kominy ,cztery kominki wentylacyjne ,jeden wyłaz dachowy ,rynny stalowe ) .Jak policzyłem średnią cenę za m2 dachu wyszło mi 35 zł netto ( łatowanie ,memebraną ,obróbki ,orynnowanie (6 rynien spadowych ).Cena wydaje mi się normalna (patrząc na cenniki usług dekarskich w necie ).Ale kolega , który robił dach dwa miesiące wcześniej (krył Rukki finnerą ) zapłacił 25 zł netto za całość z obróbkami .Miałem ekipę z polecenia i dlatego za bardzo nie rozglądałem się i nie orientowałem w cenach .Czy te ceny są normalne czy przepłaciłem ?Aha są to okolice Częstochowy .Za więźbę płaciliśmy tyle samo bo 20 zł za m2 .Jak tylko już będę miał całość pokrytą bez tej dziury to wrzucę zdjęcia .Pozdrawiam.

Andrzej Wilhelmi
12-12-2014, 21:00
To są ceny żenująco niskie! No ale jak ktoś nie ma roboty to musi robić za takie stawki. Pozdrawiam.

WLODEK73
19-12-2014, 08:00
balex panorama?? nie wiem co Ci sie podoba, jakie kształty.
a jak szukasz z najlepszym stosunkiem jakości do ceny to raczej tradycyjne wzory i np powloka nova

"...de gustibus non disputandum est..."

Cytując filozofów :-)

http://www.dachowkastalowa.eu/realizacje.html

spójrz proszę na zdjęcie 59 i pokaż mi rozwiązanie w tej swojej NOVA.

Bez dwóch zdań, nie ma nigdzie tak kompleksowego rozwiązania z blach - przynajmniej ja nie znalazłem.
Chętnie przyjże się innym - podobnym - jak tylko mi wskażesz - chętnie popatrzę na zdjęcia i realizacje.
Czekam na linki :-)

...a że jestem przekonany, że nikt nie ma tak dopracowanego produktu i nic mi kolega nie podeśle,
już teraz...

pozdrawiam i życzę

Wesołych Świąt.


w.

mickow69
19-12-2014, 22:35
jak chcesz miec bojler to czemu nie? xD

artur45tt
29-12-2014, 14:09
ale z blachą jest o tyle problem, że niestety trzeba ją odnawiać (odmalowywać co jakiś czas), a znam ten ból, bo robiłem u rodziców tak przez wiele lat... :(

robek69
29-12-2014, 14:11
ale jak blacha jest dobra, to mozna pokombinowac

WLODEK73
05-01-2015, 09:32
jak chcesz miec bojler to czemu nie? xD

możesz doprecyzować co miałeś na myśli ? Nie do końca rozumiem czy odpowiedź dotycząca "bojlera: powinna być w tym wątku czy też może w np.: armatura ew. hydraulika bądź instalacje CO/CWU ?

artur45tt - niestety ale chyba nic nie jest wieczne... widziałem dachy z dachówki które były malowane - co więcej - ze względu na ciężar - zdejmowane lub i przekładane - widziałem popękane dachówki...

swoją drogą skoro jest produkt tzn. że jest klient http://www.farbyspecjalistyczne.pl/dachy/dachowka

Dla jasności - nie chcę pisać że dachówka to złe pokrycie - jak najbardziej dobre - tak samo jak dobra blacha :-)

pozdrawiam

Najlepszego w Nowym Roku !

elrow23
21-01-2015, 16:17
oooj może i dachówki też trzeba raz na dłuższy czas odmalować/przełożyć, ale jednak umówmy się, że nie z taką częstotliwoscią co blachę!

janusz79
21-01-2015, 16:47
blacha to znam też ze swojego doświadczenia to malowanie raz na 3 max. 4 lata i jest to super męczące :(

dort
21-01-2015, 17:15
ja mam teraz blachę i zdecydowanie już nie chce! teraz rozglądam się nad dachówką ceramiczną i bardzo podoba mi się Creaton Titania, możecie mi powiedzieć czy ta piękna czerń będzie taka ładna długo? czy z cermika robi sie po czasie cos podobnego co z blacha?

andzikanka
29-01-2015, 15:55
Witam zdecydowanie odradzam kupno blachodachówki Pruszyński. Ja kupiłam w 2011 r. Po około 3 latach od zakupu blacha zaczęła się odbarwiać. Kupowałam kolor szafir wiśniowy po 3 latach od zakupu w słoneczny dzień blacha zaczęła się robić różowa. Napisałam reklamacje do producenta gdzie bez żadnych oględzin producent przyznał się do tego iż zakupiłam blachę z wadą tzn. nie została nałożona wierzchnia warstwa ochronna przed promieniowaniem uv w wyniku czego blacha traci kolor. Od pół roku wymieniamy się bezsensownymi pismami gdyż pruszynski zaproponował pomalowanie blachy która jest już na dachu lub wymiany blachy metr za metr bez pokrycia kosztu dodatkowego demontażu i montażu nowej blachy.Dlatego radzę dobrze przemyśleć zakup u tego producenta ja też kupowałam z myślą ze to dobra rzetelna firma ale widać jakość nie zawsze idzie w parze z ceną. Jak powiedział mi Pan Kierownik w Pruszynskim nie widzi powodu żeby wydawać pieniądze na prawo i lewo więc mam do wyboru 2 opcje albo zgodzić się na malowanie już kupionej blachy lub wziąć od nich nową w ramach reklamacji i ponownie ponieść koszt montażu. Widać firma Pruszynski gdzieś ma dobro i zadowolenie klienta dlatego pewnie przyjdzie nam się spotkać w sądzie.

janusz79
03-02-2015, 17:29
bo kupiłaś jak sama zauważyłaś blachodachówkę... ;/ to zawsze tak wygląda, dlatego ja jestem zdecydowanie za ceramiczną dachówką, a Creaton ma tyle możliwych kolorów, że każdy znajdzie coś dla siebie ;)

dort
03-02-2015, 17:47
o rany, też bym się wkurzyła i nie darowała, jak to nie widzą powodu??? na malowanie bym się w życiu nie zgodziła, bo zaraz zacznie Ci odłazić ta farba;/

tgrzebien
05-02-2015, 10:45
Witam, przyszedł czas na zajęcie się wyborem blachodachówki. Z tego co wyczytałem w tym wątku najlepszy stosunek cena/jakość ma Plannja Flex i szczerze mówiąc najbardziej mi się podoba. Mam tylko pytanie, bo wszedłem na stronę Plannji i w cenniku są cztery rodzaje modelu Flex tzn.
Hard Coat 50 Glossy SSAB,
Green Coat Mica SSAB,
Hard Coat 25 Glossy (aluminium),
Hard Coat 50 Satyna
i nie jestem pewny, który z tych "podmodeli" wybrać. Mogę tylko wnioskować, czytając ten temat, że jedyna brana pod uwagę jest Hard Coat 50 Glossy bo jest z SSAB i ma grubość powłoki 50µm. Reszta jest albo nie SSAB, albo ma cieńszą powłokę. Zastanawia mnie jeszcze ta z aluminium, ale w cenniku wychodzi ona dużo drożej, więc raczej tu już się nie będzie opłacać. Czy mam rację? :)

miro5
05-02-2015, 17:22
Witam,
Jeżeli kierujesz się parametrami SSAB i ma grubość powłoki 50µm, to można rozważać również innych producentów blachodachówki np. Finish Profiles powłoka Prelaq Nova. Jest to tańszy produkt. Chyba, że Twój wybór to jedynie blachodachówka modułowa to można rozważyć Venecję Budmatu.
Pozdrawiam,
M.

Feniks2012
06-02-2015, 20:24
nigdy więcej blachodachówki:
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?233977-Ruuki-Finnera-rdza-po-3-miesi%C4%85cach-od-po%C5%82o%C5%BCenia

JendrzejJawor
09-02-2015, 18:46
O blachodachówce na każdym forum można znaleźć dziesiątki postów opisujących problemy z nimi, dlatego myślę, że będzie lepiej jak dołożysz trochę, ale oszczędzisz sobie później nerwów i czasu.

dort
13-02-2015, 09:36
dlatego ja też wolę dołożyć i kupić ceramiczną, mam blachę choć pewnie to stara technologia, ale też odkąd pamiętam był jakiś problem:(

janusz79
13-02-2015, 17:49
serio, dachówka ceramiczna/betonowa jest znacznie lepszym rozwiązaniem niż blacha, której plusem jest niższa cena vs. ceramika

JendrzejJawor
13-02-2015, 22:50
No, ale ta cena się zwróci, bo dachówki wytrzymają kilkakrotnie więcej niż blacha.

Wojtko55
14-02-2015, 07:45
Zgadzam się jednak lepiej zapłacić trochę więcej i mieć problem z głowy niż potem pluć sobie w brodę. Ostatnio widziałem, że jest promocja Zimowego Dachobrania to może tam znajdziesz coś dla siebie

janusz79
15-02-2015, 09:40
dachówka ceramiczna to jest inwestycja, ja rozumiem ludzi, którzy dawnymi czasy kładli cokolwiek, bo niczego nie było, ale teraz jest lepiej nawet nie mając pieniędzy zainwestować ciutkę więcej, ale być pewniejszym swojego domu/dachu :)

dort
16-02-2015, 12:58
tak czy siak wymiana dachu to dość spory koszt, ja poczekałam po prostu trochę dłużej z wymianą dachu, aby móc trochę dozbierać:)

janusz79
16-02-2015, 17:06
no i dobrze :) a wydaje mi się, że ta dachówka Creatona w pełni Cię usatysfakcjonuje i będziesz mogła być latami spokojna ;)

photos
17-02-2015, 17:05
Jakby to okreslić. Wszyscy macie racje. Ale...jeśli spodziewacie się że "dozbieracie troszke", kupicie dachówke i bedzie o wiele lepiej to możecie się rozczarować. To nie będzie, a nawet nie może byc tylko troszke więcej, sama więżba dachowa ma mieć inne przekroje. O ile pod blachodachówkę wystarczy (oczywiście według przeliczeń) krokiew 7x14 o tyle pod dachówkę 8x18. M2 blachy waży 4-5 kg. M2 dachówki ok 45 kg. Więc na dachu mamy 10 razy wiecej cięzaru. Wówczas oszczedzajacy na materiałach mogą mieć problem np w postaci rys na scianach. Kolejna rzecz to cena, sam m2 dachówki może wychodzić w najtanszych wersjach podobnie do blachy, ale dachówki obróbkowe typu gąsior, skrajne, przy dachach nazwijmy to skomplikowanych potrafią nabić druga cenę dachówki podstawowej. Następna rzecz to cena robocizny, dekarz "nie wciągnie" na dach 15 ton w cenie 1,5 tony...to tak w małym skrócie....
Oczywiście nie neguje wyzszości jednego pokrycia nad drugim, przestrzegam tylko przed zachęcającymi, niskimi cenami na pokrycie dachowką, za tym może kryć sie fachowość ekipy albo jakość materiału.
Oczywiście później na forum wszystkim pomożemy....prawda Andrzeju?;)

Andrzej Wilhelmi
17-02-2015, 21:21
No właśnie dotknąłeś sedna sprawy. Nowy dach, nowa więźba to jak najbardziej można sugerować ciężkie pokrycie choć zależy to od charakteru budynku bo doskonałą alternatywą będą pokrycia z miedzi, tytancynku, aluminium czy łupka bądź płytek włóknocementowych czy wióra osikowego. Natomiast na starym budynku zmiana pokrycia na ciężkie wyłącznie po ekspertyzie kompetentnej osoby np. konstruktora. Z reguły na takich dachach nie można zamontować ciężkich pokryć. Wówczas najodpowiedniejszym pokryciem staje imitacja dachówki czyli blachodachówka. Jest bardzo wiele wzorów i bogata kolorystyka oraz plejada producentów więc jest w czym wybierać. Życzę wszystkim rozsądnych i trafnych wyborów. Pozdrawiam.
p.s.
oczywiście jak zawsze pomogę.

JendrzejJawor
20-02-2015, 23:15
A jakie są różnice w cenie tych blachodachówek pomiędzy poszczególnymi stopami?

Wojtko55
25-02-2015, 19:21
Właśnie również dołączam się do pytania Jendrzeja bo chyba pokrycie z miedzi nie jest za tanie. A co myślicie o tym wiórze osikowym? Czy sądzicie, że jest to dobre roziwiązanie bo jednak żadko się coś takiego spotyka i sam do końca nie jestem do tego przekonany.

Andrzej Wilhelmi
01-03-2015, 00:12
Pytasz o wiór osikowy w wątku dotyczącym blachodachówki? Jest to wykwintne pokrycie dla konesera i nie na każdy dach. Pozdrawiam.

JendrzejJawor
02-03-2015, 19:54
Ojjj tam, tu się wiecznie mieszają wątki. I wracam do mojego poprzedniego pytania.

Wojtko55
10-03-2015, 17:04
No tak racja nie zwróciłem uwagi, bo zobaczyłem Twój post i tak z ciekawości zapytałem nie patrząc na tematyke :)

JendrzejJawor
11-03-2015, 21:06
Taaak, to nic nowego. Niestety trudno zachować porządek na forum.

Wojtko55
14-03-2015, 19:40
No tak :) To również wracam do wcześniejszego pytania: właśnie blachodachówka z jakiego stopu będzie najlepsza w swojej dziedzinie :)

marcinek.dominik
17-03-2015, 07:52
Mając w planach kupno blachodachówki dobrze jest przekalkulować i porównać ją z cementowym braasem. Jest w porównywalnej cenie a wygląd i wytrzymałość- bez porównania. Pozdrawiam

WLODEK73
23-03-2015, 13:32
bo kupiłaś jak sama zauważyłaś blachodachówkę... ;/ to zawsze tak wygląda, dlatego ja jestem zdecydowanie za ceramiczną dachówką, a Creaton ma tyle możliwych kolorów, że każdy znajdzie coś dla siebie ;)


Ciekawe ile Creaton płaci za reklamę na forum muratora ?

http://forum.muratordom.pl/search.php?searchid=9688227&pp=

pozdrawiam :-)

Wojtko55
29-03-2015, 09:15
No trochę ten komentarz wygląda dziwnie, a głównie zwrot o kolorach, a nie podanie konkretnych zalet danego pokrycia i opisania swojego zdania :)

JendrzejJawor
01-04-2015, 21:21
No co racja to racja, każda firma od groma kolorów i trudno jest podawać to jako zaletę :P

Patrycja8
03-04-2015, 13:38
Witam,
Bardzo proszę o radę w wyborze blachodachówki.
Waham się głównie miedzy:
1. Blach-pol: Symetria, Prelaq Polyester Nova Matt 50 μm (blacha SSAB) gwarancja 30 lat
2. Blach-pol: Symetria Poliuretan Granite HDX 55 μm (blacha Arcelor Mittal) gwarancja 30 lat
3. Bud-mat : Venecja Prelaq X-matt (SSAB) 50 lat gwarancji

photos
04-04-2015, 12:17
Witam,
Bardzo proszę o radę w wyborze blachodachówki.
Waham się głównie miedzy:
1. Blach-pol: Symetria, Prelaq Polyester Nova Matt 50 μm (blacha SSAB) gwarancja 30 lat
2. Blach-pol: Symetria Poliuretan Granite HDX 55 μm (blacha Arcelor Mittal) gwarancja 30 lat
3. Bud-mat : Venecja Prelaq X-matt (SSAB) 50 lat gwarancji

Venecja x Matt tylko 35 mikronow powloka lakiernicza, więc wybór jest prosty.
Blachpol wypuścił czy na dniach ma wypuscic modulowke, husaria wiec zaczekaj i wowczas porownaj cenowo.

Patrycja8
04-04-2015, 16:46
Dziękuję za odpowiedź.
Zauważyłam tą husarię, ale ciężko mi znaleźć informacje dotyczące jej parametrów (przypuszczam, że są tak samo dobre lub lepsze skoro mają 40 lat gwarancji). Blachodachówkę będę potrzebowała na koniec kwietnia. Zobaczymy, czy zdążą ją wypuścić i jak to będzie wyglądało cenowo. Jeżeli nie to skłaniam się najbardziej do opcji nr 1 :) Blacha SSAB jakoś najbardziej do mnie przemawia... tyle dobrego się o niej naczytałam ;)
Pozdrawiam

photos
04-04-2015, 16:56
Venecja X-matt też SSAB. Ja wybrałbym powłokę Nova z 50 mikronami. Na gwarancje zbytnio nie zwracaj uwagi

A Husaria będzie prawdopodobnie produkowana z tych samych blach co symetria.

JendrzejJawor
07-04-2015, 12:13
Taak, gwarancja nie jest żadnym gwarantem. Lepiej kupić coś solidnego, bo wszystkie firmy niechętnie biorą produkt na gwarancję i często można stracić nerwy, a nie zyskać naprawę lub wymianę.

kanalia
12-04-2015, 07:35
Jakby to okreslić. Wszyscy macie racje. Ale...jeśli spodziewacie się że "dozbieracie troszke", kupicie dachówke i bedzie o wiele lepiej to możecie się rozczarować. To nie będzie, a nawet nie może byc tylko troszke więcej, sama więżba dachowa ma mieć inne przekroje. O ile pod blachodachówkę wystarczy (oczywiście według przeliczeń) krokiew 7x14 o tyle pod dachówkę 8x18. M2 blachy waży 4-5 kg. M2 dachówki ok 45 kg. Więc na dachu mamy 10 razy wiecej cięzaru. Wówczas oszczedzajacy na materiałach mogą mieć problem np w postaci rys na scianach. Kolejna rzecz to cena, sam m2 dachówki może wychodzić w najtanszych wersjach podobnie do blachy, ale dachówki obróbkowe typu gąsior, skrajne, przy dachach nazwijmy to skomplikowanych potrafią nabić druga cenę dachówki podstawowej. Następna rzecz to cena robocizny, dekarz "nie wciągnie" na dach 15 ton w cenie 1,5 tony...to tak w małym skrócie....

pierwszy teks to cytat
dobre spostrzeżenie.w moim projekcie architekt uznał np. krokiew 5x16 co 60 cm. murłatę 12x12 , a jętke 5x14 i na to wszystko chce mi położyć dachówkę ceramiczną.gdy pokazałem projekt cieślom powiedzieli krótko-oni nie podejmą się takiej fuszery ,zaproponowali wymiary na których ostatecznie zdecydowali by się położyć ceramikę .wracam do architekta a ten mi wyjeżdza ,że nie widzi problemu bo mu obliczenia tak wyszły (a za konsultację mnie wyszła 100 z kieszeni),wracam do cieśli .decyzja krótka-w tych wymiarach oni nie zrobią tego dachu pod ceramikę.teraz pytanie -kto ma rację i czy powinienem zrezygnować z blachyna rzecz cężkiej ceramiki która faktycznie może mi się zawalić na łeb :mad:

kanalia
12-04-2015, 07:48
Witam,
Bardzo proszę o radę w wyborze blachodachówki.
Waham się głównie miedzy:
1. Blach-pol: Symetria, Prelaq Polyester Nova Matt 50 μm (blacha SSAB) gwarancja 30 lat
2. Blach-pol: Symetria Poliuretan Granite HDX 55 μm (blacha Arcelor Mittal) gwarancja 30 lat
3. Bud-mat : Venecja Prelaq X-matt (SSAB) 50 lat gwarancji

mój handlowiec też podsunął mi te foldery ,od razu zauważyłem te 50 lat gwarancji ,to szukam warunków bo widze * czyli-szczegółowe warunki gwarancji dostępne u producenta.zapraszam zatem do odwiedzenia pana Bogdana Więcka jak to pisze na certyfikacie gwarancyjnym i aby on uświadomił każdego kto chce skożystać z tej blachy jakich grzechów nie popełnić aby to była jakaś tam prawda:bash:

Andrzej Wilhelmi
12-04-2015, 23:03
...kto ma rację...
Architekt. Cieśla może doradzić i Twoi cieśle doradzają dobrze bo przekrój 5x16 jest do dupy. Zwiększenie przekroju nie stanowi żadnego zagrożenia.
Natomiast Twoje dywagacje na temat obciążeń dachu przez pokrycie są trochę demagogiczne bo pokrycie to obciążenie stałe i stanowi około 20% obciążenia dachu. Nie stosuje się przekroju 7x14 ze względu na grubość izolacji montowanej pomiędzy krokwiami. Krótko mówiąc blachodawki nijak nie da się porównać z dachówką bo to tylko bardziej lub mniej udana imitacja. Pozdrawiam.

Mateo33
14-04-2015, 18:56
No, ale jednak architekt zajmuje się tym pewnie sporo czasu i nie raz juz to liczył, więc według mnie również to on ma rację. Możesz nawet postawić na dachówkę betonowa, która będzie o niebo lepsza od blachodachówki, a bardzo często ich cena jest zbliżona średnio z 1-2 zł od metra różnicy. A żywotnością i estetyka na pewno przoduje względem blachodachówki :)

photos
14-04-2015, 19:00
mój handlowiec też podsunął mi te foldery ,od razu zauważyłem te 50 lat gwarancji ,to szukam warunków bo widze * czyli-szczegółowe warunki gwarancji dostępne u producenta.zapraszam zatem do odwiedzenia pana Bogdana Więcka jak to pisze na certyfikacie gwarancyjnym i aby on uświadomił każdego kto chce skożystać z tej blachy jakich grzechów nie popełnić aby to była jakaś tam prawda:bash:

w tych gwiazdkach jest miedzy innymi serwisowanie dachu, czyli przeglądy, konserwacja itp. Aby uzyskac owe 50 lat musisz zakupic u nich venecje razem z rynna flamingo. Sama huta czyli w tym przypadku SSAB daje na te blache 30 lat. Oni wspaniałomyslnie postanowili dołożyć od siebie kolejne 20 lat :) Powtórzę raz jeszcze nie zwracajcie uwagi na to czy blacha ma 20 czy 30 lat gwarancji, i tak wam nie zechca uznac reklamacji po tych 20 latach ze wzgledu np na w/w warunki. Po 5 nie chca a co dopiero po kilkudziesieciu.

KrystianMendog
14-04-2015, 21:16
Z tego co słyszałem problem ten nie dotyczy tylko blachy, w dachówce zdarzają się podobne haczyki.

Andrzej Wilhelmi
16-04-2015, 20:28
W każdym pokryciu 50 letnia gwarancja to bzdura. Pozdrawiam.

bartus66
17-04-2015, 10:46
Bud-matu nie polecam, 10 lat na dachu i korozja (pisałem wcześniej, foto) nawet nie bardzo wiedza co z ta korozja zrobić.. kup sobie pan farbe i pomaluj.

photos
17-04-2015, 17:30
Bud-matu nie polecam, 10 lat na dachu i korozja (pisałem wcześniej, foto) nawet nie bardzo wiedza co z ta korozja zrobić.. kup sobie pan farbe i pomaluj.

a z jakiego surowca wykonane jest pokrycie?? Budmat produkuje z SSAB, arcelora niemieckiego, arcelora polskiego (huta florian), produkowała z surowca zwanego polonika, czyli typowy chinczyk, produkowała tez z surowca azjatyckiego i nazywało się to swedish design, produkowała również z wloskiego surowca marcegalia i jak się nie mylę było coś ze słowackiej US steel, także było tego sporo i nie wrzucałbym wszystkiego do jednego worka.
Klienci niestety niekiedy nie zwracają na to uwagi i kupują tylko samą markę, nie interesują się resztą, chcą dobrej firmy i żeby było tanio.

holdfast
18-04-2015, 14:40
Witam serdecznie, potrzebuję porady odnośnie blacho dachówki, myślę o kupie blachotrapez superior HB tutaj cały opis http://niemieckablacha.eu/blacha-superior-hb,106.html może się ktoś wypowiedzieć czy to dobry wybór w granicy do 30zł za m2 ?