PDA

Zobacz pełną wersję : KOMINKI - Pomoge i doradze we wszystkim co dotyczy kominków.



Strony : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 [13] 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52

78mysz
19-02-2010, 13:29
cilit na szybę od kominka

Jeden z gorszych pomysłów na jakie można wpaść. Zwykła chemia domowa całkiem odpada zw na niszczenie wewnętrznej powłoki szyby. Do czyszczenia radzę używać tyko roztworu kwasu i miękkiego papieru

Dokładnie. Szkoda tylko, że Ci "specjaliści" zamin zabiorą się do pracy nie zasięgną fachowej porady... :lol:

Kochani forumowicze ( racer und Mojra ) :D czytajcie uważniej i ze zrozumieniem :lol: Cilit to nie to samo co Cif - inny skład chemiczny , inna postać oraz inny sposób działania. Tym pierwszym raczej nie porysujesz szyby :lol: :lol:
A do czyszczenia kibelków polecam zamiast Cilita Coca-Colę o ile nie jest to "herezja" wobec tzw. "profesjonalnych " środków. :lol:
pzdr.
Nie porysowałam szyby, bo nie tarłam środkami z drobinkami czyszczącymi.
Możliwe, ze ktoś wrzucił mi worki po gipsie do kominka jako rozpałkę. 2 godziny czyściłam ostatnio szyby w kominku, użyłam milion różnych środków, az się bałam, ze jakiś sarin, albo soman mi wyjdzie :-? . Po każdym środku dokładnie myłam szybę wodą spłukując ewentualne pozostałości po chemii. Myłam miękką ściereczką. Jeśli to osad z wapnia albo jakiś inny zasadowy, to może kwas byłby dobry, tylko skąd go wziąść, ortofosforowy w coli jest chyba za mało stężony? rozpuszczalność soli z mocnej zasady i mocnego kwasu jest z reguły dobra-dobrze pamietam?
Po myciu szyba wygląda sporo lepiej i nawet rozpalilam zaraz w kominku, zeby sprawdzić, czy nie narobiłam większej szkody, ale jest ok. tylko skąd wziąść kwas?I nie jest to pytanie do dealera ;)

78mysz
19-02-2010, 13:47
Bader cilit zależy pod jaką postacią bo w mleczku też występuje. I powiem Ci, że jakoś nie miałabym zaufania do środka, który jest stosowany do odrdzewiania metalu :) Nie uwierze, dopóki nie zobacze, a nie zobacze bo nawet nie chce tego próbować :D

Co do Coca-Coli do kibelków, strach trochę o tym mówić, ale oba produkty i Cola i Cilit mają w składzie silnie żrący kwas fosforowy (w sumie cola ma ortofosforowy ale niewielka to roznica:D) :D więc nic dziwnego, że się nadają jako środki czystości :D
Jak widzę między nami jest drobna róznica - ja wypróbowałem tzw. środki specjalistyczne doczyszczenia szyby w kominku i wobec braku zadawalających efektów spróbowałem chemii pozornie do czegoś innego skierowanej. Ty Mojro droga nie szukasz lepszych i tańszych rozwiązań . 78mysz użył cilitu, ale ja jak nie zauważyłaś nie polecałem tego- raczej nie ze wzg. na możliwość porysowania szyby a silnie żrące działanie , które nie jest zdrowe ani dla rączek ani dla metalu :wink: Zerknij więc czemu jest dedykowany W-5 Ceramic Cleaner i pomyśl w jaki sposób może niby uszkodzić szybę :D
pzdr.
ps. radzę również sprawdzić skład chemiczny tzw. środków profesjonalnych- możesz się troszkę zdziwić :lol:
oczywiście nie lałam cillitem po metalu, ani też niczym innym żrącym. Nic jednak nie działa. Zdaje się ze w-5 ceramic tylko trochę zmniejszył widocznośc białych plam i tez z nim trzeba było delikatnie bo ma jakies granulki. To co moje szyby są juz przegrane? Na co mi był taki drogi wkład? :-? :-? :-? :cry:

Sloneczko
19-02-2010, 14:13
Najlepszy (i najtańszy :o ) płyn do mycia szyb kominkowych robią dla Castoramy i tylko tam można go kupić. Nazywa się Casto i jedną, tę samą butelkę mamy już drugi sezon, taka jest na dodatek wydajna :)

78mysz
19-02-2010, 14:15
Najlepszy (i najtańszy :o ) płyn do mycia szyb kominkowych robią dla Castoramy i tylko tam można go kupić. Nazywa się Casto i jedną, tę samą butelkę mamy już drugi sezon, taka jest na dodatek wydajna :)
Nic to nie daje Słonko :-?

Sloneczko
19-02-2010, 15:54
Jeśli to coś wżarło się w szybę, pozostaje Ci tylko tę szybę wymienić na nową.
A potem albo negocjować ze sprawcami jakiś rodzaj odszkodowania, albo sobie odpuścić i mieć święty spokój :)

Bader
19-02-2010, 21:01
oczywiście nie lałam cillitem po metalu, ani też niczym innym żrącym. Nic jednak nie działa. Zdaje się ze w-5 ceramic tylko trochę zmniejszył widocznośc białych plam i tez z nim trzeba było delikatnie bo ma jakies granulki. To co moje szyby są juz przegrane? Na co mi był taki drogi wkład? :-? :-? :-? :cry:

Wiecej wiary :D Zrób na małym kawałku szyby próbę z W-5 i szoruj :lol: Ten środek przeznaczony jest do płyt ceramicznych oraz indukcyjnych a na 100% indukcyjne robione są z witroceramiki, tak samo jak Twoja szybka. Granulkami nie przejmuj się - może to być np. tlenek ceru , cud remedium na rysy :D . Moja Małża nieźle tarła , szyba nie była czyszczona wcześniej przez 2 lata :lol: :lol: I pomogło!
pzdr. oraz powodzenia i odwagi :wink:

Bader
19-02-2010, 21:52
Rozumiem, panie kolego, że kolega sprawdził? Może kolega więcej opowie w szczegółach i przytoczy argumenty?

A i owszem, sprawdziłem :D
. Skład i informacje o składnikach
Składnik stwarzający zagrożenie:


Nazwa % wag. Numer CAS Numer WE (EINECS) Numer indeksowy Symbole zagrożenia Zwroty zagrożenia
wodorotlenek sodu 5< 1310-73-2 215-185-5 011-002-00-6 C R35
związki azotu 1< - Xi R36/38
alkohole alifatyczne 1< - Xi R36/38
Eter polioksyetylenogliko-lowy alkoholu laurylowego <1 68002-97-1 Polimer - Xn; N R22-41-50

Proponuje zapoznać się ze starym jak świat środkiem zwanym ługiem sodowym :lol:

pzdr.

Mojra
22-02-2010, 15:28
Mojra, a czy mogłabym mieć prośbe o zdjęcie kominka przyjaciela? Jestem bardzo ciekawa jak wygląda obudowany. Przyznam, że mnie zaintrygowałaś ;-)

AGP zobaczę co się da zrobić :wink:

Będę ci bardzo wdzięczna :wink:


To jest zabudowany Hermes ;)

http://twoje.home.pl/img/zabudowany.jpg

racer
22-02-2010, 17:56
Super motyw z brecią ciętą ze sklezia na płycie!!!

Mojra
23-02-2010, 10:11
Cokolwiek to znaczy... :roll:

racer
23-02-2010, 10:21
ze skosa. Zwykle kamień tnie się w poprzek lub wzdłuż żył.

Mojra
23-02-2010, 10:25
dziękuje za wyjaśnienie :)

AGP
24-02-2010, 10:31
Mojra, a czy mogłabym mieć prośbe o zdjęcie kominka przyjaciela? Jestem bardzo ciekawa jak wygląda obudowany. Przyznam, że mnie zaintrygowałaś ;-)

AGP zobaczę co się da zrobić :wink:

Będę ci bardzo wdzięczna :wink:


To jest zabudowany Hermes ;)

http://twoje.home.pl/img/zabudowany.jpg

wow :o Dzięki :wink:
Bardzo fajnie wygląda. Chyba zdecyduję sie na ten lub na Hermes 2Z :-?

sol
24-02-2010, 22:20
witam,

czy możecie mi polecić konkretny wkład kominkowy (może nawet więcej) z zamkniętą komorą spalania i doprowadzeniem powietrza z zewnątrz? zależy mi na jak największej szczelności, tj. braku zaciągania powietrza z wewnątrz. kominek dla domu z wentylacją mechaniczną z reku.

dzięki!

mariobros35
25-02-2010, 11:20
witam,

czy możecie mi polecić konkretny wkład kominkowy (może nawet więcej) z zamkniętą komorą spalania i doprowadzeniem powietrza z zewnątrz? zależy mi na jak największej szczelności, tj. braku zaciągania powietrza z wewnątrz. kominek dla domu z wentylacją mechaniczną z reku.

dzięki!
nie określiłeś czy chodzi ci bardziej o wkład konwencjonalny czy też z płaszczem wodnym

racer
25-02-2010, 11:24
witam,

czy możecie mi polecić konkretny wkład kominkowy (może nawet więcej) z zamkniętą komorą spalania i doprowadzeniem powietrza z zewnątrz? zależy mi na jak największej szczelności, tj. braku zaciągania powietrza z wewnątrz. kominek dla domu z wentylacją mechaniczną z reku.

dzięki!

Arysto robi takie wkłady, za dodatkową opłatą w wysokości 200pln przystosowują też do reku. Są bardzo szczelne.

piotr-kaczor
25-02-2010, 20:28
Witam, przeczytałem już sporo artykułów o doprowadzeniu powietrza do kominka. Mam w planie swojego domku kominek ale będę go wykorzystywał głównie do celów rekreacyjnych, okazjonalnie. Tylko nie mogłem znaleź żadnych informacji jaka może być maksymalna długość przewodu doprowadzającego powietrze, minimalna średnica to 160mm. Wyczytałem też że wlot powietrza powinien być od strony zachodniej, ale wówczas musiałbym zastosować rurę o długości około 7m z dodatkowym załamaniem pod kątem, ponieważ musiałbym przejść przez cały pokój i dodatkowo ominąć taras. W drugim przypadku mogę zastosować rurę o długości około 3m i wyjść na stronę południowo-wschodnią. Rurę doprowadzającą chcę dać w gruncie pod "chudziakiem" a rurę wyprowadzić nad powierzchnię gruntu około 50cm zakończoną daszkiem. Który warinat będzie lepszy ?? W linku rzut parteru z wariantami doprowadzenia powietrza.

http://images37.fotosik.pl/260/7565d44338849609med.png (http://www.fotosik.pl)

I kolejna sprawa jaka mnie interesuje to gdzie najlepiej wstawić przepustnicę do zamykania/otwierania powietrza do kominka. Jeśli ma ktoś jakieś fotki miejscem zamontowania przepustnicy to bedę wdzięczny, bo nie wiem czy powinna być gdzieś w połowie długości - tylko jak ją obudować aby nie była widoczna......
Czy kominek może stać na warstwie wylewki pod którą jest styropian, czy raczej powinien stać na "pełniej" wylewce bez izolacji cieplnej ?
Będę wdzięczny za porady.


Pozdrawiam
Piotr

szczukot
25-02-2010, 21:05
witam,

czy możecie mi polecić konkretny wkład kominkowy (może nawet więcej) z zamkniętą komorą spalania i doprowadzeniem powietrza z zewnątrz? zależy mi na jak największej szczelności, tj. braku zaciągania powietrza z wewnątrz. kominek dla domu z wentylacją mechaniczną z reku.

dzięki!

Arysto robi takie wkłady, za dodatkową opłatą w wysokości 200pln przystosowują też do reku. Są bardzo szczelne.

Na czym polega to "przystosowanie" ?

Fantom

sol
25-02-2010, 21:26
witam,

czy możecie mi polecić konkretny wkład kominkowy (może nawet więcej) z zamkniętą komorą spalania i doprowadzeniem powietrza z zewnątrz? zależy mi na jak największej szczelności, tj. braku zaciągania powietrza z wewnątrz. kominek dla domu z wentylacją mechaniczną z reku.

dzięki!
nie określiłeś czy chodzi ci bardziej o wkład konwencjonalny czy też z płaszczem wodnym

chodzi mi oczywiście o wkład konwencjonalny. przy WM z reku płaszcz wodny to chyba superfluum :)

aniapz
26-02-2010, 10:02
Witam, polecono nam wkład Jotul I510. Czy to dobry wkład, czy to dobry wkład, czy lepiej kupić coś innego. Najlepiej tańszego?

racer
26-02-2010, 10:39
Przystosowane, tzn że powietrze do spalania biorą wyłącznie z zewnątrz.

mjotek
26-02-2010, 11:39
Witam!!

Od miesiąca poszukuję odpowiedzi na pytanie - jaki wkłąd do kominka wybrać.

Dostałam wycenę na takie:
PALENISKO Z SZYBĄ PROSTĄ : ( DO WYBORU )
- ŻELIWNE EKO LUX Z SZYBREM
- ŻELIWNO STALOWY BLANZEK 700 IRON FLAT
- STALOWO – SZAMOTOWY Arysto

Z tego co czytałam to chyba Arysto najlepszy z tych trzech....

Zaznacze ze piec bedzie na eko groszek wiec kominek bedzie palony tylko "w wolnej chwili".

A moze wybrac cos lepszego??

Z gory dziekuje bardzo za odpowiedz - czas nagli a ja nie mam pojecia co wybrac...

racer
26-02-2010, 13:17
Arysto super grzeje, za to Blanzek jest oszczędniejszy stosunkowo w zużyciu drewna. Arysto dłużej utrzymuje ciepło i jest wyłożony szamotem, Blanzek jest dokładnie wykonany.

aniapz
26-02-2010, 13:27
Proszę o wypowiedź na temat Jotul I510 i ewentualne dla niego alternatywy.

artmag
26-02-2010, 23:01
Szukam kominka z boczną, lewą szybą. Dom z poddaszem ok 140 m2, palenie okazjonalne, ale bez lęku, że zimną wiosną za często przepalam.
Dzisiaj zaproponowano nam kilka egzemplarzy, ale żaden nas nie zachwycił.
Najbardziej pan zachwalał SEGUIN EUROPA 7 (żeliwny ) w wersji black line. cena ok 5 tys.
Czy w tej kwocie znajdę coś lepszego, czy nie warto szukać?
Zastanawiamy się z mężem nad droższymi, ale czy zawsze droższy=lepszy?
Ponieważ jest to zakup na lat kilkanaście, to mogłabym wstrzymać się z "wykończeniem" a zainwestować w jakość. Nie znamy się na tym zupełnie, a im więcej czytam, tym mniej wiem. (czy żeliwne są lepsze od stalowych?)
Proszę pomóżcie mi wybrać coś dobrego.

mjotek
28-02-2010, 13:30
Dziekuję za informację.

W takim razie chyba zabiorę ARYSTO....

A jesli chodzi o obudowe to lepiej SYSTEM N – G + IZOLACJA Z WEŁNY
czy SYSTEM Z PŁYT KRZEMIANOWO – WAPNIOWYCH

tomek i ania
28-02-2010, 14:31
Witam , robię sobie obudowę wkładu z płyt krzemianowo-wapniowych. Komin mam za ścianą, i wokół rury która wchodzi do komina jest po 5 cm luzu. Jak mam ro zaizolować i czy wogóle izolować. Chcę zostawić parę cm luzu pomiędzy płytami a rurą. Panowie, którzy mi podłączyli kominek powiedzieli, że mogę tam wcisnąć wełnę, ale taką którą zaizolowany jest komin systemowy, silikatowa czy jakoś tam.
Proszę o poradę.

sepix
28-02-2010, 16:25
Witam
Panowie mam pytanie wkłady tu prezentowane Hermes 2z MODERN , Hermes 10z Modern , Hermes 4z Modern, nadają się do domu z wentylacją mechaniczną, tzn czy są szczelne i maja tylko doprowadzenie powietrza z zewnątrz?
pozdrawiam

Tom33Gdynia
28-02-2010, 22:38
witaj. więc i ja mam pytanie
Przejrzałem wiele twoich postów i wyrobiłem sobie zdanie na twój temat. Jesteś fachowcem, wiesz co piszesz.
Czy mógłbyś mi dopomóc w moich wątpliwościach na temat ogrzewania domu?
A może ktoś z czytających wypowiedziałby się. Z góry dziękuję

po krótce o domu (stan surowy zamknięty - zamykany właśnie)
dom ok 200m2 Dom w nagietkach 3
dom południowo zachodni
ściany wykonane z eder 25cm (dla ułatwienia - budulec cos jak porotherm ino lepszy)
izolacja zewnętrzna - styropian 15cm
izolacja pionowa fundamentów - URsa 10cm
okna 3 szybowe
montaż okien trójwarstwowy - tasmy izolacyjne
bardzo dobra izolacja dachu (membrama delta max plus + wata za którą się zabieram w najbliższym czasie ale wiem jak ważny jest wybór dobrego izolatora)

pytanie:
jaki kominek wybierać myśląc o podłączeniu do rekuperatora
podobnie jaką kozę wybrać, czym sie sugerować.

czy takim źródlem ogrzewania ogrzeję dom w zimie wspomagając się tylko gazem. Czy łatwo nad tym zapanuje?

Pytania biorą się z wątpliwości co do wybrania głównego źródła ciepła (gaz, prąd) + kominek i reku

Dziękuję za poświęcony czas

racer
01-03-2010, 09:32
Szukam kominka z boczną, lewą szybą. Dom z poddaszem ok 140 m2, palenie okazjonalne, ale bez lęku, że zimną wiosną za często przepalam.
Dzisiaj zaproponowano nam kilka egzemplarzy, ale żaden nas nie zachwycił.
Najbardziej pan zachwalał SEGUIN EUROPA 7 (żeliwny ) w wersji black line. cena ok 5 tys.
Czy w tej kwocie znajdę coś lepszego, czy nie warto szukać?
Zastanawiamy się z mężem nad droższymi, ale czy zawsze droższy=lepszy?
Ponieważ jest to zakup na lat kilkanaście, to mogłabym wstrzymać się z "wykończeniem" a zainwestować w jakość. Nie znamy się na tym zupełnie, a im więcej czytam, tym mniej wiem. (czy żeliwne są lepsze od stalowych?)
Proszę pomóżcie mi wybrać coś dobrego.

Polecam Arysto 10L, masz w opcji szybę giętą lub dzieloną stalowym słupkiem. Trwałość wkładu ocenia się na co najmniej 20 lat. Przyzwoite ceny. O tym o którym piszesz pierwszy raz słyszę.

racer
01-03-2010, 09:34
Dziekuję za informację.

W takim razie chyba zabiorę ARYSTO....

A jesli chodzi o obudowe to lepiej SYSTEM N – G + IZOLACJA Z WEŁNY
czy SYSTEM Z PŁYT KRZEMIANOWO – WAPNIOWYCH

Płyty wapniowo krzemianowe to już nie taka nowość, zdecydowanie wypiera konstrukcję z gipsu i profili ze względu na swoje funkcje. Bezpieczniej- więc lepiej.

racer
01-03-2010, 09:37
Witam , robię sobie obudowę wkładu z płyt krzemianowo-wapniowych. Komin mam za ścianą, i wokół rury która wchodzi do komina jest po 5 cm luzu. Jak mam ro zaizolować i czy wogóle izolować. Chcę zostawić parę cm luzu pomiędzy płytami a rurą. Panowie, którzy mi podłączyli kominek powiedzieli, że mogę tam wcisnąć wełnę, ale taką którą zaizolowany jest komin systemowy, silikatowa czy jakoś tam.
Proszę o poradę.


Może być wełna silikatowa, może być zielona niepalna skalna wełna. Zasada jest taka, że izoluje się całą komorę kominka, a ta przestrzeń też do niej należy.

artmag
01-03-2010, 11:43
Szukam kominka z boczną, lewą szybą. Dom z poddaszem ok 140 m2, palenie okazjonalne, ale bez lęku, że zimną wiosną za często przepalam.
Dzisiaj zaproponowano nam kilka egzemplarzy, ale żaden nas nie zachwycił.
Najbardziej pan zachwalał SEGUIN EUROPA 7 (żeliwny ) w wersji black line. cena ok 5 tys.
Czy w tej kwocie znajdę coś lepszego, czy nie warto szukać?
Zastanawiamy się z mężem nad droższymi, ale czy zawsze droższy=lepszy?
Ponieważ jest to zakup na lat kilkanaście, to mogłabym wstrzymać się z "wykończeniem" a zainwestować w jakość. Nie znamy się na tym zupełnie, a im więcej czytam, tym mniej wiem. (czy żeliwne są lepsze od stalowych?)
Proszę pomóżcie mi wybrać coś dobrego.

Polecam Arysto 10L, masz w opcji szybę giętą lub dzieloną stalowym słupkiem. Trwałość wkładu ocenia się na co najmniej 20 lat. Przyzwoite ceny. O tym o którym piszesz pierwszy raz słyszę.

Bardzo dziękuję za odpowiedź. Idę poczytać :D

Edit : http://www.arysto.com.pl/pl/index.html na tej stronie nie ma cennika?
Jakiś przedstawiciel na Konin może się odezwie?

sepix
01-03-2010, 19:32
Witam
Proszę o odpowiedz w sprawie tych kominków(Hermes 2z MODERN , Hermes 10z Modern , Hermes 4z Modern) bo muszę już coś kupić.
Nadają się do wentylacji mechanicznej ?
I jeszcze jedno pytanie, można obudować kominek gazobetonem np.12cm?
pozdrawiam i czekam na odpowiedz

gianti
01-03-2010, 21:03
jak to jest z kominkami gazowymi? jak na razie na rynku znalazłem oferty wkładów rozpoczynające się od 12 tyś w górę.

no chyba to drobna przesada. czy znacie jakiegoś producenta z bardziej przystępnymi cenami?

margod
01-03-2010, 22:14
Szukam kominka z boczną, lewą szybą. .... SEGUIN EUROPA 7 (żeliwny ) .

....O tym o którym piszesz pierwszy raz słyszę.

wkłady CSD od ok. 15 lat na polskim rynku i nie słyszałeś o tej firmie 8)

Bader
01-03-2010, 23:06
Szukam kominka z boczną, lewą szybą. .... SEGUIN EUROPA 7 (żeliwny ) .

....O tym o którym piszesz pierwszy raz słyszę.

wkłady CSD od ok. 15 lat na polskim rynku i nie słyszałeś o tej firmie 8)

:lol: :lol: :lol: Jak wyżej. Nie jest to gigant ale w swojej ofercie mają poza wkładami ok. 100 gotowych obudów kominkowych. Większość wcześniej wymienionych przy nich to karzełki :lol: . Europa 7 w wersji Black Line (mała modyfikacja starszej wersji ) weszła na rynek ok. 5miesięcy temu. Cena ( brałem 10 dni temu ) 3500,-
pzdr.

an-bud
01-03-2010, 23:18
http://www.cheminees-seguin.com/images-scr/confort/europa71.png

Do palenia ten "żabojad", czy dla jaj?

Bader
01-03-2010, 23:36
http://www.cheminees-seguin.com/images-scr/confort/europa71.png

Do palenia ten "żabojad", czy dla jaj?

Bardziej niż większość z wymienionych :D
I drobna różnica - to jest model, o którym mowa )

http://images43.fotosik.pl/266/668b6aaee06dbdaam.jpg (http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/668b6aaee06dbdaa.html)


pzdr.

Forest-Natura
02-03-2010, 08:37
Witam.
Cóż...to się nazywa "tuning optyczny" :wink:
Pozdrawiam.

tomek i ania
03-03-2010, 13:48
Witam, obudowywuję płytami wkład Arysto 10L (moc wkładu max 14kw), obudowa prosta, sześcian o wymiarach 65 X 100 X 200 cm, beż komory dek. Czy wystarczą mi u góry dwie kratki 16 X 32 cm, czy to za mało? chyba w teorii powinny być nawet 3, ale jak oglądam zdjęcia na forum to ludzie maja przeważnie po jednej.
Proszę o poradę.

Forest-Natura
03-03-2010, 15:04
Witam.
A czy przeczytaliście chociaż instrukcję obsługi i montażu tego wkładu?
Większość producentów minimalne pola przekroju kratek wlotowych i wylotowych dla swoich palenisk podaje w tych dokumentach...
"Przeważnie to ludzie"...mają ten element źle wykonany. Z racji swojego głupiego czasem uporu względem wykonawcy i faktu, że kratki tak naprawdę powinny być jak największe.
Pozdrawiam.

tomek i ania
03-03-2010, 15:29
Witam.
A czy przeczytaliście chociaż instrukcję obsługi i montażu tego wkładu?
Większość producentów minimalne pola przekroju kratek wlotowych i wylotowych dla swoich palenisk podaje w tych dokumentach...
"Przeważnie to ludzie"...mają ten element źle wykonany. Z racji swojego głupiego czasem uporu względem wykonawcy i faktu, że kratki tak naprawdę powinny być jak największe.
Pozdrawiam.

Tak się składa, że Arysto nie ma czegoś takiego jak instrukcja obsługi i montażu. Wkład montował mi ich główny dystrybutor w Szczecine. Jestem właśnie po rozmowie z producentem i powiedział, że to firma, która będzie robiła zabudowę powinna wiedzieć jaka powierzchnia kratek, bo to zależy od wielu czynników.
W związku z tym iż lubię po 8 godzinach pracy w biurze odstresować się w domu przy pracach fizycznych i chcę sam zrobić tą obudowę postanowiłem zapytać na forum.

Forest-Natura
03-03-2010, 17:39
Witam.
Hm...nie miałem z tą firmą (Arysto) styczności handlowej (z pewnych przyczyn, wynikłych u niektórych moich znajomych z branży, a które raczej nie świadczą na korzyść owego producenta...), ale to co napisałeś, skwituję krótko:
:o :o :o
Wytłumaczę Ci dlaczego.
Każde palenisko ma swoje konkretne przeznaczenie. Są paleniska do ogrzewania konwekcyjnego, radiacyjnego, do palenia czysto rekreacyjnego, itp. itd. Klasyfikacje są różne, te rodem z Francji, z niemieckojęzycznej części Europy i cała masa innych.
Producent paleniska określa z reguły przeznaczenie paleniska i wytycza pewne reguły jego użytkowania. Dlaczego to robi? Bo po pierwsze obligują go do tego przepisy budowlane i handlowe, a po drugie określa tym parametry właściwego funkcjonowania wkładu, mając na uwadze bezpieczeństwo i bezproblemowość jego późniejszego użytkowania przez odbiorcę końcowego, czyli np. Ciebie.
Są to podstawowe rzeczy, które mają ogromne znaczenie chociażby przy załatwianiu spraw reklamacyjnych.
Wyobraź sobie że wkład z podnoszonymi do góry drzwiami zamyka się "na głucho i szczelnie w obudowie bez kratek. Co się wtedy dzieje? Po kilku miesiącach użytkowania drzwiczki przestają się podnosić...zacierają się łożyska, zaczynają "obwisać" linki, zakleszczają się ogniwa łańcuszków, rama zaczyna się krzywić, itd. Dlaczego? Ze względu na zbyt wysoką temperaturę w obrębie zabudowy kominka.
Przykład inny - wkład bez podnoszonych drzwiczek ze zrobionymi "rozprowadzeniami" gorącego powietrza po całym domu. Co z tego że będą one poprawnie zrobione, skoro w obudowie będą zbyt małe wloty powietrza. Wkład będzie się rozgrzewał niemiłosiernie a z DGP będzie dmuchać znikomo...Stal z jakiej jest wykonany korpus wkładu zacznie "pływać", z samym wkładem zaczynają się dziać "cuda" - zaczyna sam się przemieszczać, po kilka mm w różne strony, niektóre spawy "puszczają" bo nie wytrzymują naprężeń (zwłaszcza jeżeli są "smarknięte" tylko w 2-3 miejscach).
Itp, itd. - wymieniać można bez liku.
Dochodzi do reklamacji i...nagle się okazuje, że wszystko co złe dzieje się z winy nieprawidłowej zabudowy. I tu dochodzimy do sedna sprawy.
Nie rozumiem jak mogłeś zostać w ogóle poinformowany, że takie np. Arysto nie posiada żadnej instrukcji obsługi i montażu? Przecież bez tego nie można nic sprzedać w branży budowlanej w naszym kraju...
Nie rozumiem też, jak producent mógł powiedzieć, że takie rzeczy pozostawia w gestii wykonawcy kominka? Przecież to w prostej linii służy podważeniu każdej (bez wyjątku) reklamacji w razie jakichkolwiek problemów.
Dlaczego tak zwracam na to uwagę? A no z tego powodu, że znam właśnie przypadek reklamacji paleniska tej firmy, który o mały włos nie skończył sięw sądzie. Tylko z powodu niepoważnego podejścia do całej sprawy producenta tychże wkładów.
Po tym co napisałeś utwierdziłem się w przekonaniu, że to producent "garażowy", który ma w nosie tak na prawdę swoich klientów...
Może da to wielu innym, do myślenia.
Pozdrawiam.
PS. Dla prawidłowego funkcjonowania kominka dobrze jest mieć kratki, których sumaryczna powierzchnia wynosi minimum 1000 cm2. Zarówno wlotowa jak i wylotowa. Ideałem jest powierzchnia około 1500-2000 cm2. Lub nawet większa. Chociaż jest ona bardzo ciężka do osiągnięcia. Ale daje olbrzymi komfort łagodnego rozchodzenia się nie przegrzanego powietrza.
Oczywiście mowa o typowych kominkach konwekcyjnych. Inne (akumulacyjne, hypokaustyczne) żądzą sie innymi prawami, ale też stosuje się w nich z reguły dedykowane do tego paleniska...w zależności od zaleceń producenta zawartych w instrukcji obsługi i montażu... :D

margod
03-03-2010, 17:45
Tak się składa, że Arysto nie ma czegoś takiego jak instrukcja obsługi i montażu. :o to jak oni handlują, tak bez instrukcji. O ile wiem, to nie zgodne z prawem jest. Może gwarancji pisemnej również nie dostarczają :lol:


Jestem właśnie po rozmowie z producentem i powiedział, że to firma, która będzie robiła zabudowę powinna wiedzieć jaka powierzchnia kratek, bo to zależy od wielu czynników.
ooo... ciekawe od jakich... :wink:
Nie znam tych wkładów i na pewno poznać nie chcę.


kratki tak naprawdę powinny być jak największe. i oczywista oczywistość, że Forestowi chodziło o kratki wlotu i wylotu

artmag
03-03-2010, 20:43
Europa 7 w wersji Black Line (mała modyfikacja starszej wersji ) weszła na rynek ok. 5miesięcy temu. Cena ( brałem 10 dni temu ) 3500,-pzdr.
Bardzo dziekuję za odpowiedź. Cena 4900 wkładu + 3000 za obudowę+ 3000 za stalową ramkę, którą chciałam wykończyć kominek.
Jak rozumiem pozostałe wypowiedzi, to nie jest wyższa, średnia półka? :wink:


Forest, Tobie dziekuję za opinię o arysto.

Będę szukać dalej, może coś znajdę.

racer
04-03-2010, 10:09
Dziwne rzeczy piszesz Forest o Arysto, niestety nie mogę się z Tobą zgodzić. Tym bardziej, że nie zamontowałeś ani jednego takiego wkładu. Co do kratek, to święta prawda. Jednak dziwne wydaje mi się psucie opinii komuś, z kim nie miało się możliwości działać. Nikt nie mówi, że wkłady są idealne, ale żeby zaraz tak rypać? Garażowa produkcja? Maiłem tą przyjemność widzieć ich halę montażową swego czasu. Nie mam z nimi jakiejś wielkiej przyjaźni więc bronić nie będę do upadłego.

Forest-Natura
04-03-2010, 10:56
Witam.
Nie będę chwalić ani zganiać produktu...bo nie miałem z nim do czynienia.
Ale fakt, o którym pisałem wyżej oraz to, co opisał Tomek i Ania świadczą na tyle źle o samym producencie (nie o produkcie), że w moim przypadku będę tą firmę omijał z daleka.
Prosty przykład: zepsuć może się wszystko, nawet produkt bardzo dobry i renomowany. Z różnych przyczyn. Na przestrzeni ostatniego roku miałem trzy reklamacje palenisk. Poważne reklamacje tyczące się trzech różnych producentów. W pierwszym sprawę załatwił w ciągu około miesiąca serwis producenta (bo akurat ta firma jako jedna z niewielu posiada własny, kompetentny i mobilny serwis palenisk). W drugim z przypadków trzeba było wymienić wkład na nowy. Zostało to załatwione przy pomocy jednej wiadomości e-mail oraz jednego mojego telefonu. Trzeci przypadek - też wymiana paleniska, która trwała nieco dłużej bo palenisko trzeba było ściągać prze importera z zakładu produkcyjnego. Ale też było to zrobione jak najszybciej, i tak, by klient był zadowolony.
Wymiana paleniska to bardzo duże koszty. Czasami może to kosztować kilkanaście tysięcy złotych.
Teraz wyobraź sobie, że odpowiedzialny za to jesteś faktycznie Ty...a nie producent. Bo to Ty sprzedałeś to palenisko. W razie "draki" to Ty "masz w plecy" te kilkanaście tysięcy złotych i perspektywę włóczenia się po sądach.
W przypadku o którym wspomniałem koszty naprawy wady przez firmę Arysto mogły się zamknąć w około 500-1000 zł, z dojazdem, butelką wina dla klienta z racji tego, że w ogóle fakt taki zaistniał. I wszystko było by elegancko, sprawnie i bezproblemowo załatwione. Co to jest około tysiąca złotych dla producenta sprzedającego rocznie kilkaset palenisk (jeżeli nie tysięcy już w tej chwili)? Nic. "Pryszcz". Tymczasem doprowadzili do sytuacji, gdzie mój znajomy prowadzący firmę taką jak ja podziękował definitywnie za współpracę i nigdy już się tych wkładów nie chwyci. Podobnie jak ja i wielu innych, którzy o tym fakcie usłyszeli.
Bo po co mieć problemy? Z racji tego, że można mieć w ofercie coś co jest tańsze o parę stówek od innych wyrobów?
O takich rzeczach trzeba mówić otwarcie, bo tylko wtedy rodzimi producenci, czy też importerzy "różnych innych wynalazków" zrozumieją, że nie wystarczy coś "wyspawać" i "puścić" na rynek ciesząc się ze spływającej na konto kaski...
Zresztą, żeby nie być tylko anty w stosunku do tej firmy, podobny przypadek miał miejsce z firmą Merkury. Ale to już inna opowieść. Tyle, że jeszcze bardziej kuriozalna, kończąca się unikaniem kontaktów i nie odbieraniem telefonów przez samego producenta (właściciela firmy).
To taka "polska paranoja", która jakoś nie ma miejsca w innych "cywilizowanych" krajach Europy.
No ale skoro sami producenci podchodzą do tego w ten sposób - trudno się dziwić.
Pozdrawiam.

tomek i ania
04-03-2010, 11:04
Wracając do tematu, kupiełm ten wkład Arysto z kilku powodów, m.in.bo mi się podoba, bo wspieram polskie produkty i miejsca pracy, i mam blisko producenta, co w przypadku jakiejś awarii chyba ma znaczenie.
Dlatego kupiłem u przedstawiciela z montażem i zapłaciłem drożej, żeby mieć święty spokój, nie potzrebna mi też oczywiście instrukcja montażu jak sam nie montuje. Gwarancję dostałem pisemną na wkład 5 lat i 2 lata na połączenie (kolana itd.).
Jeśli chodzi o powierzchnię kratek to uważam że po części mają rację, bo jesli ktoś ma rozprowadzenie powietrza, jakieś turbinki itd, to optymalna powierzchnia kratek będzie inna.
Korzystając z podpowiedzi Foresta i innych, robiąc taką zabudowę jak pisałem, kupiłem dziś kratki o powierzchni wylot 1500 cm2, wlot 1200 cm2 bo zostawiam 0,5cm luzu dookoła obudowy.Będzie trochę głupio wyglądało, ale co tam liczy się wykorzystanie wkładu i bespieczeństwo.
Pozdrawiam.

Forest-Natura
04-03-2010, 11:15
Witam.
Tym, że nie będzie się komuś podobała obudowa z np. dwoma kratkami zamiast jednej - to się nie przejmuj. Porównasz potem, kto częściej maluje mieszkanie :wink:
Pozdrawiam.

racer
04-03-2010, 12:31
Robisz jak uważasz, Forest. W moim mniemaniu trochę na wyrost. btw Merkury to prawie bliźniacza firma, zaczynali w tym samym czasie, a Arysto szybciej się rozwinęło. Kratki? To element dekoracyjny, ładne i dobrze dobrane wzorem kratki pozwalają zdecydowanie ozdobić obudowę niż oszpecić. Forest jakiego rodzaju stawiasz piece?

Forest-Natura
04-03-2010, 15:29
Witam.
Rodzaju męskiego, no chyba że to koza... :wink:
A tak na poważnie? Uściślij...
Pozdrawiam.
PS.Czy ja wiem, czy na wyrost...? A ubezpieczenie OC jako firma też na wyrost się wykupuje? Robiąc kominki za kilkadziesiąt czasem tysięcy złotych, w domach, które obecnie kosztują i po kilka milionów? U inwestorów, którzy na "dzieńdobry" wręczają Ci wizytówkę do swojego prawnika?
Jakie czasy, takie..odruchy warunkowe... :lol:

racer
04-03-2010, 16:46
Nie miałbym cywilnej odwagi tak wprost ganić nie znając produkty. A już doczytałem na twojej stronie!

an-bud
04-03-2010, 17:02
z jedną wspomnianą wyżej firmą miałem sprawę w sądzie :wink: po siedmiu latach troszkę kasy w plecy ale wygrałem.

ps. W 2000 roku była w upadłości, a potem jak feniks powstała pod lekko zmienioną nazwą :wink: omijam nową też :wink:

racer
04-03-2010, 17:09
Nie mamy enigmy. Która to która?

an-bud
04-03-2010, 17:51
Nie mamy enigmy. Która to która?

:lol: raz wspomniałem i cały wątek "zadowolonego klienta" się skasował :wink:

Wojtek R
04-03-2010, 21:57
Panowie pomożcie czy spartherma H20 trzeba koniecznie do instalacji przez byfor czy może być przez wymiennik płytowy i jak wtedy wyląda sprawa czystości czyby wiem , że z buforem wygląda to pięknie bo palenie na full ale jak to wyglada z wym płytowym , czy ktoś ma doświadczenie pod tym wględem ?

lecho*ski
04-03-2010, 22:06
a znajomy z firmy unirol pochodzi ? czy tylko blisko spokrewniony ?
bo cos mi podpowiada, ze ten kominek juz kiedyś gdzies w reklamie firmy unirol się pojawił :D






Mojra, a czy mogłabym mieć prośbe o zdjęcie kominka przyjaciela? Jestem bardzo ciekawa jak wygląda obudowany. Przyznam, że mnie zaintrygowałaś ;-)

AGP zobaczę co się da zrobić :wink:

Będę ci bardzo wdzięczna :wink:


To jest zabudowany Hermes ;)

http://twoje.home.pl/img/zabudowany.jpg

wow :o Dzięki :wink:
Bardzo fajnie wygląda. Chyba zdecyduję sie na ten lub na Hermes 2Z :-?

margod
04-03-2010, 23:02
Panowie pomożcie czy spartherma H20 trzeba koniecznie do instalacji przez byfor czy może być przez wymiennik płytowy i jak wtedy wyląda sprawa czystości czyby wiem , że z buforem wygląda to pięknie bo palenie na full ale jak to wyglada z wym płytowym , czy ktoś ma doświadczenie pod tym wględem ?
Koniecznie nie trzeba... Bardzo istotne jest czy masz podłogówkę, czy tylko grzejniki, jakie straty na grzejnikach, jakie okna, jakie ocieplenie itd. Możesz podłączyć przez wymienniki płytowe lub wpiąć bezpośrednio w układ. Jednak musisz mieć świadomość, że dużo tracisz na sprawności systemu i nie chodzi tu tylko o magazynowanie energii. Możesz mieć problemy z przegrzaniem domu. Jeżeli nie masz miejsca to zamontuj chociaż 500l. przynajmniej będziesz mógł sterować temperaturą wody w układzie CO.
Jeżeli zdecydowałeś się na ten wkład, to koniecznie kup go u autoryzowanego przedstawiciela w Twoim regionie, osoba taka powinna doradzić Ci jak prawidłowo podłączyć wkład i zapewni serwis gwarancyjny i pogwarancyjny. Nie kupuj w internecie, bo może się okazać że za kilka lat zostaniesz bez rusztu, uszczelek lub innych elementów wymiennych. No chyba, że firma z drugiego końca polski przyjedzie do Ciebie na i wymieni uszczelki, wyczyści płomienice, rurę dymową, wymieni keramoty, ruszta, zbitą przez przypadek szybę itd...
Na czystość szyby sposób podłączenia nie ma wpływu pod jednym warunkiem: powrót wody do kominka musi być wyższy niż 55st. !!!
Jak masz ochotę to możesz dzwonić do mnie z pytaniami. Nr tel mogę podać Ci na P.W lub poszukaj w necie :wink:
Pozdr.
Mariusz

Basia_KRK
05-03-2010, 09:54
Bardzo proszę o odpowiedź - jaka jest różnica pomiędzy kominkiem żeliwnym a szamotowym? Czy to w ogóle jest istotne przy jego wyborze? :roll:

tqlis
05-03-2010, 13:23
Jest wiele teorii, wklad szamotowy powoduje, ze szyba jest czysta, co i przy zeliwnym jest mozliwe. Szamot jak sie nagrzeje, to promieniuje bardziej cieplem (nawet bez szamotu jest czasami za cieplo).
Ogolnie zastosowanie szamotu spowoduje podniesienie temp. spalania, a co za tym idzie bedzie wiecej ciepla, ale tez wiecej pojdzie w komin.
Szamot wypala ewentualna smole (trzeba palic tak, aby smoly nie bylo).
Rowniez jak taki kominek zgasnie, to szamot przez pewien czas oddaje cieplo do obudowy.

Ogolnie, to jest to bardziej chwyt reklamowy. Rownie dobrze bedzie sie sprawowal zeliwny kominek.
Chyba, ze planujesz komink z plaszczem, to wowczas pomysl o palenisku wypelnionym szamotem (uchroni Cie to jakos przed skutkami nieumiejetnego palenia). Jezeli planujesz kominek dla klimatu jedynie, to zeliwny wystarczy w zupelnosci.
Nalezy wziasc pod uwage, ze ze wzgledu na to ze szamot jest kruchy, moze dojsc do peniecia wkladu.

Forest-Natura
05-03-2010, 15:30
Witam.

ale tez wiecej pojdzie w komin...to jest to bardziej chwyt reklamowy...Rownie dobrze bedzie sie sprawowal zeliwny kominek...ze ze wzgledu na to ze szamot jest kruchy, moze dojsc do peniecia wkladu
Hmm...oprócz powyższego, cała reszta jest prawdą...
Ogólnie rzecz biorąc - różnica w użytkowaniu paleniska z szamotem i bez jest ogromna. Na korzyść tego z szamotem oczywiście...tyle tylko, że różnicy nie widzi ten, kto miał okazję użytkować tylko palenisko żeliwne... :lol:
Pozdrawiam.

Bogusław_58
05-03-2010, 15:46
Tych bajek to tam jest więcej.Chyba z tego wszystkiego "wyłysieje".

tqlis
05-03-2010, 15:47
Witam.

ale tez wiecej pojdzie w komin...to jest to bardziej chwyt reklamowy...Rownie dobrze bedzie sie sprawowal zeliwny kominek...ze ze wzgledu na to ze szamot jest kruchy, moze dojsc do peniecia wkladu
Hmm...oprócz powyższego, cała reszta jest prawdą...
Ogólnie rzecz biorąc - różnica w użytkowaniu paleniska z szamotem i bez jest ogromna. Na korzyść tego z szamotem oczywiście...tyle tylko, że różnicy nie widzi ten, kto miał okazję użytkować tylko palenisko żeliwne... :lol:
Pozdrawiam.

Pojdzie wiecej w komin, bo szamot podnosi temp spalin, a obudowa nie zdola przejac calego ciepla. I tak na prawde stosowanie ma sens tylko w okolicach zaru. Testowalem na kotle CO, kominek, to praktycznie to samo.

Moze peknac, jak kobieta bedzie chciala dolozyc do kominka, i zamiast polozyc, to rzuci klode, co moze sopwodowac pekniecie. Wiem bo widzialem.

Zgodze sie ze stosowanie szamotu ma sens w kominkach z PW, bo tam woda odbierze cieplo. Jednakze stosowanie go na calej powierzchni jest nieuzasadnione.

vonda
05-03-2010, 16:21
Witam.

ale tez wiecej pojdzie w komin...to jest to bardziej chwyt reklamowy...Rownie dobrze bedzie sie sprawowal zeliwny kominek...ze ze wzgledu na to ze szamot jest kruchy, moze dojsc do peniecia wkladu
Hmm...oprócz powyższego, cała reszta jest prawdą...
Ogólnie rzecz biorąc - różnica w użytkowaniu paleniska z szamotem i bez jest ogromna. Na korzyść tego z szamotem oczywiście...tyle tylko, że różnicy nie widzi ten, kto miał okazję użytkować tylko palenisko żeliwne... :lol:
Pozdrawiam.

Pojdzie wiecej w komin, bo szamot podnosi temp spalin, a obudowa nie zdola przejac calego ciepla. I tak na prawde stosowanie ma sens tylko w okolicach zaru. Testowalem na kotle CO, kominek, to praktycznie to samo.

Moze peknac, jak kobieta bedzie chciala dolozyc do kominka, i zamiast polozyc, to rzuci klode, co moze sopwodowac pekniecie. Wiem bo widzialem.

Zgodze sie ze stosowanie szamotu ma sens w kominkach z PW, bo tam woda odbierze cieplo. Jednakze stosowanie go na calej powierzchni jest nieuzasadnione.

Napisałeś: "...moze dojsc do peniecia wkladu" a chyba Ci chodziło o pęknięcie szamotu, nie wkładu jako takiego ? (stalowego w większości wypadków kominków wykładanych szamotem)

Forest-Natura
05-03-2010, 20:54
Witam.

Testowalem na kotle CO, kominek, to praktycznie to samo.
Lodówka i zamrażarka to też to samo bo jedno i drugie "wytwarza" zimno (przynajmniej do wewnątrz)...Ty "testowałeś" na jednym kotle co. Ja swoje obserwacje opieram na kilkuset zamontowanych kominkach. Zresztą nie tylko obserwacje.
Zauważam "lekką" różnicę rozmiaru "grupy statystycznej" przyjętej do wyciągnięcia wniosków... :lol:
Pozdrawiam.

aniapz
06-03-2010, 09:32
Witam!
Proszę o radę. Stoję przed wyborem wkładu do kominka i jak większość inwestorów nie mam pojęcia co wybrać. Potrzebuję wkład z płaską szybą, powierzchnia domu to ok 140m2, chciałabym, aby wkład szybko się nagrzewał i długo trzymał ciepło. Proszę, polećcie coś dobrego :lol:

fisher85
06-03-2010, 17:19
Witam
Będę adaptować strych na salon 32m2, sypialnie 12m2 i w tym salonie zbudować kominek narożny z podłączoną turbiną DGP tłoczącą powietrze piętro niżej do jednego pomieszczenia tak jak niżej w schemacie i zdjęciu.
Czytałem że komin musi mieć wysokość minimum 4 m.U mnie będzie ze stali nierdzewnej kwasoodpornej między 2 a 3m.
zastanawiam się czy może to być tak rozwiązane i będzie się dobrze paliło w kominku
http://images39.fotosik.pl/265/e3ecd113c8ef593c.jpg
http://images41.fotosik.pl/264/64c3d41b53aca713med.jpg

Wojtek R
06-03-2010, 23:41
do znawców spartherm-ów dzisiaj oglądałem wodną varię i szyba wg mnie dość cieżko podnosiła się do góry czy tak powinno być ( szyba podwójna z jakimś mechanizmem domykania samoczynnego na dole - żeby było szczelnie ) ?

dudnej
07-03-2010, 01:21
Witam.
Prosiłbym znawców tematu o radę. Posiadam domek parterowy z nieużytkowym poddaszem (przynajmniej na obecną chwilę). W niedługim czasie będę montował podwieszane sufity, i chciałbym w nich umieścić rurę do DCP jak na projekcie poniżej, i tu pojawiają się pytania:

1) czy bez turbiny dwa pierwsze pokoje można by dogrzać (drugi pokoj w odleglości 4.20m od osi kominka)

2) czy do takiego układu wystarczy jedna, czy należy użyć trzy rury?

Co do trzeciego pokoju, to rura idąca pod kątem 90st. raczej nie ma sensu?
Jak rozwiązanie było by optymalne :-?
Dzięki.

http://img69.imageshack.us/img69/443/obrazpo.jpg (http://img69.imageshack.us/i/obrazpo.jpg/)

lecho*ski
07-03-2010, 23:26
jesli poddasze jest nieuzytkowe to tamtędy puśc rury, w razie potrzeby bez problemu dołożysz turbinę.
oddzielna rura do kazdego pomieszczenia


Witam.
Prosiłbym znawców tematu o radę. Posiadam domek parterowy z nieużytkowym poddaszem (przynajmniej na obecną chwilę). W niedługim czasie będę montował podwieszane sufity, i chciałbym w nich umieścić rurę do DCP jak na projekcie poniżej, i tu pojawiają się pytania:

1) czy bez turbiny dwa pierwsze pokoje można by dogrzać (drugi pokoj w odleglości 4.20m od osi kominka)

2) czy do takiego układu wystarczy jedna, czy należy użyć trzy rury?

Co do trzeciego pokoju, to rura idąca pod kątem 90st. raczej nie ma sensu?
Jak rozwiązanie było by optymalne :-?
Dzięki.

http://img69.imageshack.us/img69/443/obrazpo.jpg (http://img69.imageshack.us/i/obrazpo.jpg/)

dudnej
08-03-2010, 15:10
[quote="lechoslaw kierzkowski"]jesli poddasze jest nieuzytkowe to tamtędy puśc rury, w razie potrzeby bez problemu dołożysz turbinę.
oddzielna rura do kazdego pomieszczenia

Poddasze jak na razie jest nie użytkowe, ale w przyszłości nie wiadomo czy rodzina się za bardzo nie rozrośnie... :D Zastanawiam się czy jeśli pościłbym jedną rurę pod sufitem do pierwszego i drugiego pokoju, bez turbinki, czy to by działało, czy tylko ma to sens jedynie dla pierwszego pokoju?

racer
08-03-2010, 15:24
Miałoby sens, jeśli na sztywnych przewodach i z płaszczem na wkładzie. Pierwszy i drugi pokój bez problemu, jednak obydwa na osobnych przewodach.

tqlis
08-03-2010, 15:46
Napisałeś: "...moze dojsc do peniecia wkladu" a chyba Ci chodziło o pęknięcie szamotu, nie wkładu jako takiego ? (stalowego w większości wypadków kominków wykładanych szamotem)

Chodzilo mi oczywiscie o pekniecie wkladu szamotowego we wkladzie powietrznym :)

Ostatnio widzilem na stronie jednego producenta fajny wynalazek, ktory moglby zastapic zbedna dmuchwe w kominku z PW.
Jest to przepustnica z silownikiem i sterownikiem. Calkiem fajan sparawa, bo drewno pali sie wowczas tak jak powinno czyli na ciagu naturalnym.

racer
08-03-2010, 17:06
Chodzilo mi oczywiscie o pekniecie wkladu szamotowego we wkladzie powietrznym :)



Co to za bełkot którego nie rozumiem???

dudnej
08-03-2010, 21:13
Miałoby sens, jeśli na sztywnych przewodach i z płaszczem na wkładzie. Pierwszy i drugi pokój bez problemu, jednak obydwa na osobnych przewodach.

No to świetnie, że obejdzie się bez wiatraka :) trzeci pokój sobie odpuszczę. Prosił bym jeszcze o wyjaśnienie, co to znaczy sztywny przewód z płaszczem, tak aby mógł wyjaśnić w sklepie czego potrzebuję.
Wielkie dzięki z góry! :D

Hugo26
08-03-2010, 21:18
Napisałeś: "...moze dojsc do peniecia wkladu" a chyba Ci chodziło o pęknięcie szamotu, nie wkładu jako takiego ? (stalowego w większości wypadków kominków wykładanych szamotem)

Chodzilo mi oczywiscie o pekniecie wkladu szamotowego we wkladzie powietrznym :)

Ostatnio widzilem na stronie jednego producenta fajny wynalazek, ktory moglby zastapic zbedna dmuchwe w kominku z PW.
Jest to przepustnica z silownikiem i sterownikiem. Calkiem fajan sparawa, bo drewno pali sie wowczas tak jak powinno czyli na ciagu naturalnym.
oj oj oj
jesteś bardzo daleko w tyle z wiedzą.....
pozdro

szczukot
09-03-2010, 09:06
Witam
Caly czas cchialem kupic kominek z plaszczem, ale jednak z niego zrezygnowalem. Czas mnie zaczyna gonic a ja w kominkach tradycyjnych jestem zielony :(
Czy mozecie polecic mi jakas firme ?
Z grubsza przegladnalem rynek i forum i widze propozycje Arysto czy Tarnavy.
Ale jakbyscie mili cos kupic dla siebie to jaka firme byscie wybrali ?
Jedynym warunkiem dla mnie to dobra kurtyna na szybe i powietrze zaciagane z zewnatrz.

Fantom

mariobros35
09-03-2010, 11:03
Witam
Caly czas cchialem kupic kominek z plaszczem, ale jednak z niego zrezygnowalem. Czas mnie zaczyna gonic a ja w kominkach tradycyjnych jestem zielony :(
Czy mozecie polecic mi jakas firme ?
Z grubsza przegladnalem rynek i forum i widze propozycje Arysto czy Tarnavy.
Ale jakbyscie mili cos kupic dla siebie to jaka firme byscie wybrali ?
Jedynym warunkiem dla mnie to dobra kurtyna na szybe i powietrze zaciagane z zewnatrz.

Fantom
A jakie były przyczyny rezygnacji z kominka z płszczem?Ja uważam kominek płaszczem za bardzo efektywny sposób ogrzewania domu w szczegulności jeżeli ktoś posiada już instalację grzewczą c.o pod ktura można się podpiąć no i oczywiście poprawnie zainstalowany kominek z płaszczem wodnym bo psełdofachowców na rynku wciąż wielu.Po co dublować instalację grzewczą i prowadzić przewody z gorącym powietrzem dgp w kturych będzie fabryka kużu

niktspecjalny
09-03-2010, 11:16
Witam
Caly czas cchialem kupic kominek z plaszczem, ale jednak z niego zrezygnowalem. Czas mnie zaczyna gonic a ja w kominkach tradycyjnych jestem zielony :(
Czy mozecie polecic mi jakas firme ?
Z grubsza przegladnalem rynek i forum i widze propozycje Arysto czy Tarnavy.
Ale jakbyscie mili cos kupic dla siebie to jaka firme byscie wybrali ?
Jedynym warunkiem dla mnie to dobra kurtyna na szybe i powietrze zaciagane z zewnatrz.

Fantom
A jakie były przyczyny rezygnacji z kominka z płszczem?Ja uważam kominek płaszczem za bardzo efektywny sposób ogrzewania domu w szczegulności jeżeli ktoś posiada już instalację grzewczą c.o pod ktura można się podpiąć no i oczywiście poprawnie zainstalowany kominek z płaszczem wodnym bo psełdofachowców na rynku wciąż wielu.Po co dublować instalację grzewczą i prowadzić przewody z gorącym powietrzem dgp w kturych będzie fabryka kużu

Powiedziałbym...i tu się zaczyna taniec pingwina. :lol: .To ,że piszesz z takimi bykami to pikuś ale za to dobrze tłumaczysz sens montażu kzpłw w domu.Nie wiem co szczukot ma zrobione ale rzeczywiście masz racje ,że łatwiej jest zorganizować sobie kzpłw jak dgp.Nie wzywam tym samym do dyskusji posiadaczy dgp.Mam kzpłw i bardzo sobie go chwalę.

szczukot
09-03-2010, 11:16
Witam
Caly czas cchialem kupic kominek z plaszczem, ale jednak z niego zrezygnowalem. Czas mnie zaczyna gonic a ja w kominkach tradycyjnych jestem zielony :(
Czy mozecie polecic mi jakas firme ?
Z grubsza przegladnalem rynek i forum i widze propozycje Arysto czy Tarnavy.
Ale jakbyscie mili cos kupic dla siebie to jaka firme byscie wybrali ?
Jedynym warunkiem dla mnie to dobra kurtyna na szybe i powietrze zaciagane z zewnatrz.

Fantom
A jakie były przyczyny rezygnacji z kominka z płszczem?Ja uważam kominek płaszczem za bardzo efektywny sposób ogrzewania domu w szczegulności jeżeli ktoś posiada już instalację grzewczą c.o pod ktura można się podpiąć no i oczywiście poprawnie zainstalowany kominek z płaszczem wodnym bo psełdofachowców na rynku wciąż wielu.Po co dublować instalację grzewczą i prowadzić przewody z gorącym powietrzem dgp w kturych będzie fabryka kużu

W sumie powodow bylo kilka :
1) niechec do wiecznie czarnej szyby
2) brak wiary w to, ze bedzie sie chcialo palic na tyle duzo, aby byl warty zakupu
3) problemy z palniem w lato itp (bez bufora)
4) i jeszcze kilka drobniejszych spraw

Fantom

niktspecjalny
09-03-2010, 11:32
Powody nazwałbym luźnymi.

ad1.to w dgp lub bez szyba się nie brudzi tylko ta w kzpłw?
ad2.wiara czyni cuda przecież.Palenie w kominku z płaszczem nie oznacza sztywnej zasady palenia by przeliczać to jakoś na wartość tego zakupu.Widać ,że chcesz juz na pewno palic w kominku okazjonalnie.Futerko z jenota,kieliszek wina łogień i.....
ad3.Właśnie to jest piękne jak w letni dzień rozpalisz kzpłw i do kąpieli użyjesz wody zagrzanej przez niego.Same korzyści ...oszczędność i wygoda.
ad4. te drobne sprawy to niby co takiego?

TypeR
09-03-2010, 11:35
Witam,
trochę poszperałem w necie, ale nic ciekawego nie znalazłem więc pozwoliłem sobie tutaj zawitać.... :)
Kupiliśmy wkład Uniflama Selenic 700 z .... trzema szybami. Kominek do typowo rekreacyjnego palenia, bez dgp itp. Nadszedł czas żeby go zabudować i zastanawiam się jak prawidłowo powinna być wykonana górna część obudowy, tzn. nie ma zbyt wielu punktów podparcia i jestem ciekawy jak to się rozwiązuje. Pytam, bo chłopaki od wykończeniówki proponują mi zabudowę a ja jakoś nie do końca jestem przekonany do ich znajomości tego tematu i mam wątpliwości czy dać im to zrobić a potem mieć kłopoty….
Swoją drogą 3 szyby to x 3 system okopconej szyby… :)
Pozdrawiam - Daniel

niktspecjalny
09-03-2010, 11:39
Można wiedzieć jaką ci proponują zabudowę?

szczukot
09-03-2010, 11:43
ad1) bez plaszcza mozna palic ile sie da :) nie trzeba bawic sie w ograniczenia temp na plaszczu itp. A przy takim spalaniu utrzymac szybe w czystosci duzo prosciej
ad2) no wlasnie boje sie, ze po jednym seoznie, bede wolal palic okazjonalnie niz uzywac go jako kotlownie
ad3) jest fajnie jak chce sie akurat wykapac. Gorzej jak chce sobie tylko rozpalic i nie mam co z ta woda robic
ad4) dodatkowe pompy, rury itp, bez pradu rozpale tradycyjny a z plaszczem juz nie, problem z podlaczeniem turbiny w moim przypadku, wybrany model otwiera sie tylko na prawo itd itd

Fantom

TypeR
09-03-2010, 11:51
Pod wkładem suporek, nad różowy kartongips w wełną od środka, wykończone trawertynem (tynk struktura). Ma być bardzo prosto, taki klocek od podłogi do sufitu.
Powietrze z zewnątrz mam doprowadzone, wkład ustawiony na stojaku, niby prosta robota, jak z nimi rozmawiam to wygląda mi że teoretycznie wiedzą o co biega, ale brałem ich do płytek, trawertynów, gładzi itp. a nie zabudowy kominka....
Pozdrawiam - Daniel

tqlis
09-03-2010, 11:59
oj oj oj
jesteś bardzo daleko w tyle z wiedzą.....
pozdro

Niby co to mialo znaczyc?
Na przepustnice z silownikiem sie natknalem przypadkowo i jezeli mialbym kominek z PW, to tylko z tym. Dmuchawa, to porazka

Pozdrawiam

tqlis
09-03-2010, 12:03
Chodzilo mi oczywiscie o pekniecie wkladu szamotowego we wkladzie powietrznym :)



Co to za bełkot którego nie rozumiem???

Przeciez napisalem wyraznie. Jak baba rzuci polanem o rozgrzany do bialosci szamot, to wowczas to moze peknac. Moze nie od razu, z czasem.

Jak juz pisam wczesniej, szamot podnosi tylko temp spalania, nic poza tym. No moze jeszcze akumuluje cieplo. Juz lepszym rozwiazaniem jest zbudowaine obudowy z cegiel szamotowych.

niktspecjalny
09-03-2010, 12:25
ad1.z płaszczem także można tak palić ale po co?Po to by przegrzewać układ.Trzeba wyrobić w sobie mechanizm odpowiedniego palenia w takich warunkach jakie maja panować w domu.NP.za oknem -30 stC piec gazowy zużywa gazik,piec węglowy węgiel a ty rozpalasz swój kominek i co?Zużywasz drewno,brykiet,itp ale za dużo to ty "kondycji cieplnej nie podnosisz".Widzisz tu jakaś różnicę?
ad2.To jest właśnie praktyka.Ale jak to sprawdzić?Nazywając kominek z płaszczem kotłownia to jeszcze nie słyszałem.Może mało słyszałem jeszcze ale za to słyszałem ,że kotłownia przy użyciu kzpłw nazywa się salon.
ad3.Jak rozpalisz w swoim kominku to co masz z tego rozpalenia w letni dzień.Ja mam wodę do kąpieli,mycia garów,basenu,suszarni, itp.Ty za to będziesz miał w taki dzień gorąco w salonie i nic poza tym.Jak nie zainwestujesz w solary to można dostawić dodatkowy "baniak" by kumulował ciepło właśnie z palenia takim kominkiem.Jak widzisz trochę więcej tego niż bez płaszcza.
ad4.Tu masz trochę więcej ale jak masz UPS-a,agregat itp.to trochę polepsza to spojrzenie na kzpłw.W zimie gdy i u ciebie i u mnie nie ma prądu rzeczywiście przy długich brakach czasowych jesteś nieco wyżej notowany.Ja mogę włączyć agregat tracić kasę na paliwo ale bezpiecznie śpię(czuwam :D :D )palę w kominku i przy -30 mam ciepło w domku.Ty bez prądu przy użyciu tylko kominka masz ciepło w salonie.Patrząc z twojej strony możesz także podtrzymywać inne urządzenia ale czy to ma sens.,bo ja zresztą chcę tylko wytłumaczyć różnice miedzy kominkami.


J

niktspecjalny
09-03-2010, 12:44
Pod wkładem suporek, nad różowy kartongips w wełną od środka, wykończone trawertynem (tynk struktura). Ma być bardzo prosto, taki klocek od podłogi do sufitu.
Powietrze z zewnątrz mam doprowadzone, wkład ustawiony na stojaku, niby prosta robota, jak z nimi rozmawiam to wygląda mi że teoretycznie wiedzą o co biega, ale brałem ich do płytek, trawertynów, gładzi itp. a nie zabudowy kominka....
Pozdrawiam - Daniel

Gdzieś wklejałem fotki mojego.Jest prosty taki podobny do tego z twojego opisu.

lecho*ski
09-03-2010, 20:28
Witam!
Proszę o radę. Stoję przed wyborem wkładu do kominka i jak większość inwestorów nie mam pojęcia co wybrać. Potrzebuję wkład z płaską szybą, powierzchnia domu to ok 140m2, chciałabym, aby wkład szybko się nagrzewał i długo trzymał ciepło. Proszę, polećcie coś dobrego :lol:
do czego będzie słuzył ten wkład?
do okazjonalnego palenia, czy do rozbudowanego dgp?
no i w przyblizeniu ile chciałabyś na niego wydać?

mariobros35
09-03-2010, 21:56
ad1.z płaszczem także można tak palić ale po co?Po to by przegrzewać układ.Trzeba wyrobić w sobie mechanizm odpowiedniego palenia w takich warunkach jakie maja panować w domu.NP.za oknem -30 stC piec gazowy zużywa gazik,piec węglowy węgiel a ty rozpalasz swój kominek i co?Zużywasz drewno,brykiet,itp ale za dużo to ty "kondycji cieplnej nie podnosisz".Widzisz tu jakaś różnicę?
ad2.To jest właśnie praktyka.Ale jak to sprawdzić?Nazywając kominek z płaszczem kotłownia to jeszcze nie słyszałem.Może mało słyszałem jeszcze ale za to słyszałem ,że kotłownia przy użyciu kzpłw nazywa się salon.
ad3.Jak rozpalisz w swoim kominku to co masz z tego rozpalenia w letni dzień.Ja mam wodę do kąpieli,mycia garów,basenu,suszarni, itp.Ty za to będziesz miał w taki dzień gorąco w salonie i nic poza tym.Jak nie zainwestujesz w solary to można dostawić dodatkowy "baniak" by kumulował ciepło właśnie z palenia takim kominkiem.Jak widzisz trochę więcej tego niż bez płaszcza.
ad4.Tu masz trochę więcej ale jak masz UPS-a,agregat itp.to trochę polepsza to spojrzenie na kzpłw.W zimie gdy i u ciebie i u mnie nie ma prądu rzeczywiście przy długich brakach czasowych jesteś nieco wyżej notowany.Ja mogę włączyć agregat tracić kasę na paliwo ale bezpiecznie śpię(czuwam :D :D )palę w kominku i przy -30 mam ciepło w domku.Ty bez prądu przy użyciu tylko kominka masz ciepło w salonie.Patrząc z twojej strony możesz także podtrzymywać inne urządzenia ale czy to ma sens.,bo ja zresztą chcę tylko wytłumaczyć różnice miedzy kominkami.



J
Z ust to mi wyjołeś modpisuję się obiema rękami a zainstalowałem już kilka takich układów kominkowych z buforem ciepła i można wtedy palić w kominku ile wlezie a układu kominkowego nie zagotować i konfort eksplatacyjny takiego kominka z buforem dużo wyższy od jakiegokolwiek innego.Natomiast co do błędów pisowni czasami mi się zdaży :oops: :oops: :oops: ale kto jest idealny?

piotrek piodon
09-03-2010, 22:01
moj kominek wyglada tak ..... jest jeszcze nie pomalowany



http://images37.fotosik.pl/265/14460aaefbc744a2.jpg (http://www.fotosik.pl)

racer
10-03-2010, 11:31
Przepiękny. Urzekający. Doskonały.

W górną kratkę też włóż ze dwa kawałki drewna, jak szaleć to szaleć!

Zonzi
10-03-2010, 11:44
Proszę o wypowiedź na temat Jotul I510 i ewentualne dla niego alternatywy.

Dosc maly wklad szczegolnie w palenisku (max 4-5 szczapek). Dobry do mniejszych salonow 30-40 m2. U mnie jest ponad 60 m2 i mam komfort ale temperatury na szybko to nie podniose.
Denerwujaca raczka, lubiaca wypadac na podloge. Ladny prosty design. Szczelne doprowadzenie powietrza z zewnatrz, brak szybra.
Problem z paleniem niewystarczajaco suchym drewnem. Z mojego doswiadczenia wklady z szamotem lepiej sobie tu radza - arysto czy spartherm.

Tak przy okazji mam prosbe zeby zduni mogli nam napisac co sie psuje w kominkach powietrznych oprocz drzwiczek ?? Ktos tam kiedys pisal o ryzyku rozszczelnienia wkladu stalowego - czym to sie objawia ?

Basia_KRK
12-03-2010, 10:45
Czy możecie polecić jakiś artykuł, w którym jest porządnie napisane o kominku z DGP ? Na co zwrócić uwagę?

Forest-Natura
12-03-2010, 12:50
Witam.
http://www.kominki.org/systemy_grzewcze/dystrybucja_goracego_powietrza_/
Polecam ogólnie cały serwis.
Pozdrawiam.

tacim
12-03-2010, 14:15
czym przykleić płyty krzemianowe do ściany jeżeli nie można kołkować

tqlis
12-03-2010, 14:53
Mam pytanie, czy przy rozprowadzeniu goracego powietrza lepiej jest umiejscowic kratki pod sufitem, czy przy posadzce?

Wydawac by sie moglo, ze na dole, bo cieple zawsze pojdzie do gory i szybciej owe cieplo poczujemy. Jednak, jak to ma sie do komfortu? Moze lepiej u gory i stopniowo ogrzewac pomieszczenie?

Planuje rozprowadzic powietrze i im bardziej zaglebiam sie w temat, tym bardziej odpada grawitacyjne rozprowadzenie. Mam taka mozliwosc, bo dom jest z poddaszem uzytkowym, ale tym razem nie chce isc na ilosc, tylko na jakosc.

Bede wdzieczny za odpowiedz

tomek i ania
12-03-2010, 14:54
czym przykleić płyty krzemianowe do ściany jeżeli nie można kołkować,

witam, ja przyklejałem klejem systemowym, akurat robiłem swoją obudowę Varmsenem i trzyma jak cholera, wcześniej grunt.

tacim
12-03-2010, 17:31
no ja tez mam tej firmy ale klej 0,5 kg to chyba malutki. tomek & ania twoje uwagi będą dla mnie cenne gdyż też super isol będę kręcił.

viron
12-03-2010, 18:01
Ja kleiłem klejem do glazury i kołkowałem stalowymi kołkami.

tacim
12-03-2010, 19:06
z tyłu mam komin to właśnie kołki odpadają

konredi
12-03-2010, 21:24
Witam

Mieszkam w domku o łącznej powierzchni użytkowej o9k 120 m2 (bez garazu)
Na dole mam ok 80 m2 (wysokość 2.70 cm)i chciałabym zainstalować kominek.
U góry reszta pokoi ok 40m2 lecz tam jest wysokość 3,95 cm i mocne skosy
Niestety nie mam zielonego pojęcia jaki wkład będzie dobry.
Niestety nie wiem jaki wkład wybrać
Informuje, że w domu mam juz ogrzewanie oraz dodatkowo ogrzewana jest podloga.
Kominek ma dogrzać dom w okresie zimowym
Znalazłam wkład, który odpowiada mi finansowo, lecz nie wiem czy dogrzeje mi dom.
Proszę jeśli znacie jakieś firmy godne polecenia, które napewno będą dogrzewać moj domek a nie spełniały funkcje ekstra dodatkowego gadzetu.
Słyszałam o kominkach firmy JOTUL i również TARNAVA - jednak sa one bardzo drogie .
Na wklad przeznaczylam maksymalnie 3000 zl i chcialabym miec panoramiczny
Głównym zamierzeniem jest ogrzanie dołu i wypuszczenie do góry do jednego z pokoi wylotu.
Dół jest otwarty (kuchnia połączona s salonem oraz dodatkowo mały pokój wraz z łazienką)
Znalazłam wkład w castoramie:
http://www.castorama.pl/produkt/wklady/wklad-kominkowy-alba-panorama-908468/

Ogrzewa on 140 m2 i ma moc 14kW a czytałam, że to wystarczy.

Jest to duży koszt a do tego dochodza jeszcze koszty wykonania obudowy i zainstalowania go.
Nie chce wyrzucic pieniedzy w błoto.
Bardzo proszę o pomoc.

an-bud
12-03-2010, 22:32
Znalazłam wkład w castoramie:
http://www.castorama.pl/produkt/wklady/wklad-kominkowy-alba-panorama-908468/

Ogrzewa on 140 m2 i ma moc 14kW a czytałam, że to wystarczy.



-z palaczem na wyposażeniu
-z systemem syfiastej szyby
-z całkowitym spalaniem powietrza domowego
- mała dymiąca kaseta :wink:

Basia_KRK
12-03-2010, 22:54
Mam pytanie, czy przy rozprowadzeniu goracego powietrza lepiej jest umiejscowic kratki pod sufitem, czy przy posadzce?

Wydawac by sie moglo, ze na dole, bo cieple zawsze pojdzie do gory i szybciej owe cieplo poczujemy. Jednak, jak to ma sie do komfortu? Moze lepiej u gory i stopniowo ogrzewac pomieszczenie?

Planuje rozprowadzic powietrze i im bardziej zaglebiam sie w temat, tym bardziej odpada grawitacyjne rozprowadzenie. Mam taka mozliwosc, bo dom jest z poddaszem uzytkowym, ale tym razem nie chce isc na ilosc, tylko na jakosc.

Bede wdzieczny za odpowiedz
Podłączam się pod pytanie, bo mnie też to zastanawia - jak jest lepiej?
Czy zamiast kratki mogę dać anemostat? :roll:

Basia_KRK
12-03-2010, 22:56
Witam.
http://www.kominki.org/systemy_grzewcze/dystrybucja_goracego_powietrza_/
Polecam ogólnie cały serwis.
Pozdrawiam.
Ooooo dziękuję Ci. Jutro na spokojnie zgłębię temat :D

lecho*ski
13-03-2010, 18:08
Witam

Mieszkam w domku o łącznej powierzchni użytkowej o9k 120 m2 (bez garazu)
Na dole mam ok 80 m2 (wysokość 2.70 cm)i chciałabym zainstalować kominek.
U góry reszta pokoi ok 40m2 lecz tam jest wysokość 3,95 cm i mocne skosy
Niestety nie mam zielonego pojęcia jaki wkład będzie dobry.
Niestety nie wiem jaki wkład wybrać
Informuje, że w domu mam juz ogrzewanie oraz dodatkowo ogrzewana jest podloga.
Kominek ma dogrzać dom w okresie zimowym
Znalazłam wkład, który odpowiada mi finansowo, lecz nie wiem czy dogrzeje mi dom.
Proszę jeśli znacie jakieś firmy godne polecenia, które napewno będą dogrzewać moj domek a nie spełniały funkcje ekstra dodatkowego gadzetu.
Słyszałam o kominkach firmy JOTUL i również TARNAVA - jednak sa one bardzo drogie .
Na wklad przeznaczylam maksymalnie 3000 zl i chcialabym miec panoramiczny
Głównym zamierzeniem jest ogrzanie dołu i wypuszczenie do góry do jednego z pokoi wylotu.
Dół jest otwarty (kuchnia połączona s salonem oraz dodatkowo mały pokój wraz z łazienką)
Znalazłam wkład w castoramie:
http://www.castorama.pl/produkt/wklady/wklad-kominkowy-alba-panorama-908468/

Ogrzewa on 140 m2 i ma moc 14kW a czytałam, że to wystarczy.

Jest to duży koszt a do tego dochodza jeszcze koszty wykonania obudowy i zainstalowania go.
Nie chce wyrzucic pieniedzy w błoto.
Bardzo proszę o pomoc.

wyeliminuj opcję pólokrągłej fasady, to w 3 tys. zmiescisz sie z zakupem wkładu spełniajacego swoją funkcję w zadowalający sposób.
ponadto półokrągła obudowa moze być o wiele droższa od prostej.
moje propozycje:
-supra astra 2
-chazelles c 70
-arysto a 10
wszystkie z prosta szybą w okolicy 3000,- spokojnie do kupienia.nadaja się do uzytku mimo ze nie kosztują 7000(co nie znaczy, ze sie od nich nie róznią)

co do mocy podawanych przez producentów, a szczególnie marketowych- to mozesz nie zwracać na nie uwagi- sa brane z sufitu. unia europejska posiada normy dla ogórkow, bananow, cyklistówek itp.- dla wkładów kazdy producent podaje moc jaka chce i mozesz go pocalowac w nos :evil:

szczukot
13-03-2010, 19:33
Tak przy okazji o Arysto : podobno mozna zamawiac je na dowolny rozmiar !

Pytanko : ile kosztuje wymaina szamotu w takim kominku ?

Fantom

dudnej
14-03-2010, 02:34
Witam.
Prosiłbym znawców tematu o radę. Posiadam domek parterowy z nieużytkowym poddaszem (przynajmniej na obecną chwilę). W niedługim czasie będę montował podwieszane sufity, i chciałbym w nich umieścić rurę do DCP jak na projekcie poniżej, i tu pojawiają się pytania:

1) czy bez turbiny dwa pierwsze pokoje można by dogrzać (drugi pokoj w odleglości 4.20m od osi kominka)

2) czy do takiego układu wystarczy jedna, czy należy użyć trzy rury?

Co do trzeciego pokoju, to rura idąca pod kątem 90st. raczej nie ma sensu?
Jak rozwiązanie było by optymalne
Dzięki.

http://img69.imageshack.us/img69/443/obrazpo.jpg


Miałoby sens, jeśli na sztywnych przewodach i z płaszczem na wkładzie. Pierwszy i drugi pokój bez problemu, jednak obydwa na osobnych przewodach.

Mowisz, że ta ma sens, ale kominek musi być z płaszczem wodnym. Dla mnie to nie ma sensu, bo jesli montowałbym kominek z plaszem, to po co robić DGP.

tomek i ania
15-03-2010, 11:28
no ja tez mam tej firmy ale klej 0,5 kg to chyba malutki. tomek & ania twoje uwagi będą dla mnie cenne gdyż też super isol będę kręcił.

Mi poszły dwa małe wiaderka i 4 tuby, uważaj jak będziesz gruntował - tylko te miejsca co będą później klejone. Nie dobrze też jak klej "wypłynie" za bardzo na łączeniu płyt, bo później popęka jak się nagrzeje. Sama konstrukcja obudowy to zabawa, zrobiłem w parę godzin. Najgorsze jest później dać na to siatkę, narożniki i gładź :cry: .Już się bawię z tym prawie tydzień. Zewnętrzną powierzchnię płyt zagruntowałem gruntem firmowym varmsena zmieszanym z wodą dest. tak jak zalecają., pózniej dałem siatkę taką jak do ociepleń i kleiłem klejem Atlasa, później jak wyschło zagruntowałem i dałem pierwszą warstwę gipsu szpachlowego żeby wyrównać nierówności. Na końcu gładź finalna. Teraz się zastanawiam jaką farbą to pomalować.
Pozdrawiam.

racer
15-03-2010, 11:36
nie napisałem do nędzy że z płaszczem wodnym, tylko z płaszczem po prostu. Ocynkowy płaszcz który zbiera większą ilość ciepła żeby nie wywiało kratkami.

racer
15-03-2010, 11:40
Farba najlepiej podobna jak ściany, ale nie ten sam odcień- jaśniejsza lub ciemniejsza.

tomek i ania
15-03-2010, 12:02
Farba najlepiej podobna jak ściany, ale nie ten sam odcień- jaśniejsza lub ciemniejsza.

Nie chodzi mi o kolor.
Mój wkład stoi w rogu. Jedna ściana jest pomalowana farbą emulsyjną Duluksa a druga silikatową Dekorala. Jak napaliłem i nie było obudowy to farba silikatowa zaczynała się łuszczyć pod wpływem temp. Właśnie tej farby mi zostały dwa wiaderka, ale się boję nią pomalować obudowę bo jak się złuszczy na obudowie to dopiero będzie problem :wink: .

racer
15-03-2010, 12:09
Maluje się emulsyjną farbą.

aniapz
15-03-2010, 13:38
Proszę o wypowiedź na temat Jotul I510 i ewentualne dla niego alternatywy.

Dosc maly wklad szczegolnie w palenisku (max 4-5 szczapek). Dobry do mniejszych salonow 30-40 m2. U mnie jest ponad 60 m2 i mam komfort ale temperatury na szybko to nie podniose.
Denerwujaca raczka, lubiaca wypadac na podloge. Ladny prosty design. Szczelne doprowadzenie powietrza z zewnatrz, brak szybra.
Problem z paleniem niewystarczajaco suchym drewnem. Z mojego doswiadczenia wklady z szamotem lepiej sobie tu radza - arysto czy spartherm.

Tak przy okazji mam prosbe zeby zduni mogli nam napisac co sie psuje w kominkach powietrznych oprocz drzwiczek ?? Ktos tam kiedys pisal o ryzyku rozszczelnienia wkladu stalowego - czym to sie objawia ?

Dziękuję za odpowiedź.

maciek01
16-03-2010, 09:38
Żeby nie zakładac nowego wątku podczepię się tu.
Myślę o czymś w rodzaju zwrotnicy na przewodach DGP, która w zależności od potrzeb kierowałaby powietrze na parter lub piętro. Jak to zrealizować ? Ostatecznością byłoby rozdzielenie typu trójnik "portki" i za tym dwie turbiny - góra i dół i włączanie odpowiedniej, ale jest to kosztowne i zajmujące miejsce. Ponieważ takie przełączanie nie odbywałoby się często, to w grę wchodzi robienie tego ręcznie. Może dwie przepustnice z cięgnami ? Tylko wtedy chyba za turbiną z by-passem, żeby nie narobić bałaganu, gdyby omyłkowo zamknięte były obie ?
Darco ma w ofercie trójnik TZL zima-lato ze zwrotnicą i trójnik YPS typu delta z przepustnicą. Może któryś z tych elementów, tylko czy te trójniki zapewniają całkowite odcięcie nieużywanego obwodu ? A jeśli tak, to który byłby lepszy ?

Basia_KRK
17-03-2010, 12:41
Mam pytanie, czy przy rozprowadzeniu goracego powietrza lepiej jest umiejscowic kratki pod sufitem, czy przy posadzce?

Wydawac by sie moglo, ze na dole, bo cieple zawsze pojdzie do gory i szybciej owe cieplo poczujemy. Jednak, jak to ma sie do komfortu? Moze lepiej u gory i stopniowo ogrzewac pomieszczenie?

Planuje rozprowadzic powietrze i im bardziej zaglebiam sie w temat, tym bardziej odpada grawitacyjne rozprowadzenie. Mam taka mozliwosc, bo dom jest z poddaszem uzytkowym, ale tym razem nie chce isc na ilosc, tylko na jakosc.

Bede wdzieczny za odpowiedz
Podłączam się pod pytanie, bo mnie też to zastanawia - jak jest lepiej?
Czy zamiast kratki mogę dać anemostat? :roll:
Podnoszę, bo coś nam umknęło to zapytanie - czy ktoś mógłby przedstawić swoje za lub przeciw? :D

seblo
17-03-2010, 14:22
Witam,
pierwszy sezon palenia (CTM) mam - można powiedzieć - za sobą.
Chciałbym teraz doprowadzić do porządku palenisko. Na ściankach i stropie paleniska utworzyła się warstwa szklistej sadzy/nalotu.

Zaznaczam, że w trakcie sezonu nie rzadziej niż raz w tygodniu czyściłem szpachelką i miękką szczotką drucianą wnętrze paleniska.

Zastanawiam się, czy poza zdrapaniem w/w przedmiotami tej warstwy sadzy jest jakiś inny (szybszy) sposób. SADPAL odpada, moim zdaniem nieskuteczny.

Z góry dzięki za podpowiedzi.

racer
17-03-2010, 16:16
Mam pytanie, czy przy rozprowadzeniu goracego powietrza lepiej jest umiejscowic kratki pod sufitem, czy przy posadzce?

Wydawac by sie moglo, ze na dole, bo cieple zawsze pojdzie do gory i szybciej owe cieplo poczujemy. Jednak, jak to ma sie do komfortu? Moze lepiej u gory i stopniowo ogrzewac pomieszczenie?

Planuje rozprowadzic powietrze i im bardziej zaglebiam sie w temat, tym bardziej odpada grawitacyjne rozprowadzenie. Mam taka mozliwosc, bo dom jest z poddaszem uzytkowym, ale tym razem nie chce isc na ilosc, tylko na jakosc.

Bede wdzieczny za odpowiedz
Podłączam się pod pytanie, bo mnie też to zastanawia - jak jest lepiej?
Czy zamiast kratki mogę dać anemostat? :roll:
Podnoszę, bo coś nam umknęło to zapytanie - czy ktoś mógłby przedstawić swoje za lub przeciw? :D

Już na to odpisywałem, jeśli obieg powietrza jest wymuszony, dać nawiewy z góry, siła wentylatora rozprowadzi ciepło w całej przestrzeni pokoju/pomieszczenia. Anemostat jakby rozściela to powietrze, kratka kieruje jego strumień co nie jest komfortowe. natomiast ozdobna kratka jak najbardziej przy grawitacyjnym, duży przekrój ułatwi powietrzu przemieszczanie się.

GrzesiuN
17-03-2010, 20:41
Witam !!!
Proszę o pomoc w kwestii wyboru wkładu.
Szukamy wkładu powietrznego, który zapewni nam ogrzewanie powietrzem domu o powierzchni uż. 137m2 ale pow. podłogi to 170m2.
Myśleliśmy oSeguin Europa 7 lub Dovre 2180 ewentualnie o Jotul.
Wskazanie jedno to płaska szyba i możliwie np. automatyczny szyber i dopalanie spalin.
Proszę o poradę co najlepiej wybrać na całozimowe palenie gdy chcemy dodatkowo wykonać to bez turbinki.
pozdrawiam
Grzegorz

tank102
17-03-2010, 21:21
Najnowsze dziecko JOTUl I 570 w sprzedaży już w kwietniu 2010

kgolebiowski
18-03-2010, 11:39
Jaką turbinę kominkową z bypassem polecacie do DGP.W ofertach znalazłem Dospela i Darco.Gdzie umieszcza się taką turbinę przy kominku czy na poddaszu?Czy stosuje się regulator obrotów?

racer
18-03-2010, 12:10
Witam !!!
Proszę o pomoc w kwestii wyboru wkładu.
Szukamy wkładu powietrznego, który zapewni nam ogrzewanie powietrzem domu o powierzchni uż. 137m2 ale pow. podłogi to 170m2.
Myśleliśmy oSeguin Europa 7 lub Dovre 2180 ewentualnie o Jotul.
Wskazanie jedno to płaska szyba i możliwie np. automatyczny szyber i dopalanie spalin.
Proszę o poradę co najlepiej wybrać na całozimowe palenie gdy chcemy dodatkowo wykonać to bez turbinki.
pozdrawiam
Grzegorz

W tym przedziale cenowym zorientuj się w ofercie wkładów Schmid. Powinieneś znaleźć coś dla siebie właśnie z wskazanymi walorami.

racer
18-03-2010, 12:12
Jaką turbinę kominkową z bypassem polecacie do DGP.W ofertach znalazłem Dospela i Darco.Gdzie umieszcza się taką turbinę przy kominku czy na poddaszu?Czy stosuje się regulator obrotów?

Dospel ma szybki serwis reklamacyjny, Darco ma dobre rozwiązanie by-passu. Wentylator umieszcza się na poddaszu z możliwie najbardziej pionową rurą czerpnią o średnicy 160mm.

kgolebiowski
18-03-2010, 12:33
Z tego co poczytałem Dospel ,jest cichszy 56 db,mniejszy pobór prądu,obroty silnika 965,jest cięższy czyli solidniejszy i tańszy,gwarancja 5 lat.Darco 65 db,obroty 1350,bypass termostatyczny,gwarancja 2 lata,wyższa cena ok 200 zł

racer
18-03-2010, 17:04
No i ten by-pass super sprawa właśnie, jednak gwarancja to czynnik wiodący. Tam duże temperatury są.

kgolebiowski
18-03-2010, 17:57
Dospel też ma bypass.

lecho*ski
18-03-2010, 21:01
Dospel też ma bypass.
dospel ma do kitu ten by pas, a darco niewiele lepszy,
kup sobie wentylator bez by passu(osobiscie wole dospel) i tak zamontuj dolot aby miał alternatywne odejscie ciepla zamykane najlepiej ręcznie lub podcisnieniowo.
mniej nerwów stracisz.
jeden trójnik więcej, klapka i gotowe

GrzesiuN
18-03-2010, 21:20
Witam !!!
Proszę o pomoc w kwestii wyboru wkładu.
Szukamy wkładu powietrznego, który zapewni nam ogrzewanie powietrzem domu o powierzchni uż. 137m2 ale pow. podłogi to 170m2.
Myśleliśmy oSeguin Europa 7 lub Dovre 2180 ewentualnie o Jotul.
Wskazanie jedno to płaska szyba i możliwie np. automatyczny szyber i dopalanie spalin.
Proszę o poradę co najlepiej wybrać na całozimowe palenie gdy chcemy dodatkowo wykonać to bez turbinki.
pozdrawiam
Grzegorz

W tym przedziale cenowym zorientuj się w ofercie wkładów Schmid. Powinieneś znaleźć coś dla siebie właśnie z wskazanymi walorami.

Niestety moce kominków zamieszczonych na stronie Schmid.pl nie przekraczają 10 kW a to za mało na taką powierzchnię.

Forest-Natura
18-03-2010, 21:32
Witam.
Ale są to moce z konkretnej ilości drewna (najczęściej 3 kg).
Żadne Niemieckie palenisko nie może mieć w specyfikacji technicznej mocy większej niż 11 kW. Takie są przepisy. Więc producenci określają ich moc wedle ilości spalonego drewna.
Twój dom można ogrzać paleniskiem około 7-8 kW i nie będziesz wiedział co jeszcze zrobić z ciepłem...
Tyle tylko, że nie będzie to możliwe przy zastosowaniu paleniska, które będzie bezpowrotnie "wypuszczać" w komin energię w spalinach, które mają np. 400 i więcej stopni. Lub z drugiej strony "kominkowego bieguna" - przy zastosowaniu palenisk, które nie potrafią spalić zupełnie drewna, wypuszczając w komin kłęby sadzy, tlenku węgla i pozostawiając tony popiołu do wyniesienia (produkty uboczne częściowego tylko spalania drewna).
Pozdrawiam.

GrzesiuN
18-03-2010, 21:44
Wczoraj w sklepie pokazywał mi sprzedawca kominek 10 kW Dovre z dopalaniem spalin ale twierdził że to za słaby kominek na taką powierzchnię tak też powiedział mi zdun który ma być wykonawcą kominka.
Dzięki za pomoc ale nawet na stronach producentów wszyscy piszą że 1kW równa się 10m2 powierzchni. A ja nie chcę stosować turbiny chciałbym kominek bez prądu

kaczinx
21-03-2010, 12:21
Witam, proszę o radę, wsparcie, cokolwiek...
Jakieś papraki wykonali mi kominek z grawitacyjnym DGP, tak że musiałem go szybko rozebrać i co ujrzałem:
mam wkład supra tertio 74 z wbudowanym DGP - do czterech otworów tego DGP zostały poprowadzone rury siroflex 110 do kszałtek w suficie długość spiro ok. 150 cm (oczywiście nie zamocowane tylko przytkniete), od tych kształtek poprowadzonych pionowo przez strop zostały poprowadzone w posadzce na piętrze 4 kanały najdalszy w odległości max 3 metrów z wylotem ciepłego powietrza około 10 cm nad posadzką każdy. Także do tego nie ma już dostepu.
Poprawiłem rury siroflex tj. zamocowałem na obejmy i po rozpaleniu okazało się, że tylko z jednego najprawdopodobniej tego pionowego dochodzi ciepłe powietrze a do pozostałych nie.
Proszę o pomoc, pseudofachowcy skasowali jak za zboże spierniczyli i zniknęli, jestem załamany proszę o radę.
Mariusz

an-bud
21-03-2010, 13:55
Wczoraj w sklepie pokazywał mi sprzedawca kominek 10 kW Dovre z dopalaniem spalin ale twierdził że to za słaby kominek na taką powierzchnię tak też powiedział mi zdun który ma być wykonawcą kominka.
Dzięki za pomoc ale nawet na stronach producentów wszyscy piszą że 1kW równa się 10m2 powierzchni. A ja nie chcę stosować turbiny chciałbym kominek bez prądu

Przy dogrzewaniu może być dużo mniejsza moc paleniska (przecież to tylko dodatkowe) Tylko fanatycy traktują kominek jako podstawowe, albo jedyne ogrzewanie :wink: przy dzisiejszej temperaturze paląc ostro byś miał "piekło" nawet przy kilku KW palenisku :wink:

an-bud
21-03-2010, 14:01
Witam, proszę o radę, wsparcie, cokolwiek...
Jakieś papraki wykonali mi kominek z grawitacyjnym DGP, tak że musiałem go szybko rozebrać i co ujrzałem:
mam wkład supra tertio 74 z wbudowanym DGP - do czterech otworów tego DGP zostały poprowadzone rury siroflex 110 do kszałtek w suficie długość spiro ok. 150 cm (oczywiście nie zamocowane tylko przytkniete), od tych kształtek poprowadzonych pionowo przez strop zostały poprowadzone w posadzce na piętrze 4 kanały najdalszy w odległości max 3 metrów z wylotem ciepłego powietrza około 10 cm nad posadzką każdy. Także do tego nie ma już dostepu.
Poprawiłem rury siroflex tj. zamocowałem na obejmy i po rozpaleniu okazało się, że tylko z jednego najprawdopodobniej tego pionowego dochodzi ciepłe powietrze a do pozostałych nie.
Proszę o pomoc, pseudofachowcy skasowali jak za zboże spierniczyli i zniknęli, jestem załamany proszę o radę.
Mariusz

Mam rozumieć z opisu że masz rozprowadzone grawitacyjnie tak ?
Jeżeli tak to prekroje rur do d.... ale daj zdjęcia, projekt, przekroje, bo tak z fusów ciężko jest doradzić :wink:

lecho*ski
21-03-2010, 21:33
kanały w podlodze, jak się domyslam o przekroju 5 cm na 12, jesli ktos wierzy , ze przez taki kanał przecisnie sie ciepło to jest naiwny niestety.

jesli masz jednak przekroje większe, to zlikwidowałbym te rury łączące wkład z sufitem, lub zostawiłbym ich 20 cm około przy suficie jedynie( w zaleznosci od usytułowania kratek wychodzących na pokój)
ten wkład daje sporo ciepła, super działa przy zredukowanym spalaniu(co dla mnie jest jednym z najwazniejszych kryteriów), jednak wykorzystanie fabrycznego dystrybutora jest w nim duzym nieporozumieniem



Witam, proszę o radę, wsparcie, cokolwiek...
Jakieś papraki wykonali mi kominek z grawitacyjnym DGP, tak że musiałem go szybko rozebrać i co ujrzałem:
mam wkład supra tertio 74 z wbudowanym DGP - do czterech otworów tego DGP zostały poprowadzone rury siroflex 110 do kszałtek w suficie długość spiro ok. 150 cm (oczywiście nie zamocowane tylko przytkniete), od tych kształtek poprowadzonych pionowo przez strop zostały poprowadzone w posadzce na piętrze 4 kanały najdalszy w odległości max 3 metrów z wylotem ciepłego powietrza około 10 cm nad posadzką każdy. Także do tego nie ma już dostepu.
Poprawiłem rury siroflex tj. zamocowałem na obejmy i po rozpaleniu okazało się, że tylko z jednego najprawdopodobniej tego pionowego dochodzi ciepłe powietrze a do pozostałych nie.
Proszę o pomoc, pseudofachowcy skasowali jak za zboże spierniczyli i zniknęli, jestem załamany proszę o radę.
Mariusz

Mam rozumieć z opisu że masz rozprowadzone grawitacyjnie tak ?
Jeżeli tak to prekroje rur do d.... ale daj zdjęcia, projekt, przekroje, bo tak z fusów ciężko jest doradzić :wink:

mateuszs
23-03-2010, 13:18
Potrzebuję podpowiedzi:
1. kominek narożny lub z narożną szybą (prostokąt)
2. wyłożony szamotem
3. okazjonalne palenie, zimą weekendowe
4. szeregowiec ok 100m2 (2x50m2) - z salonu schody więc i tak dostanie się ciepłe na górę
5. niska cena - ale nie odpowiadajcie - kup w markecie
6. musi mieć możliwość poboru powietrza od spodu (mam już rurę)

Jaka firma i model polecany - może być kilka :-)

racer
23-03-2010, 15:39
Arysto A10 z płaską szybą.

Bogusław_58
23-03-2010, 15:59
Mam takie pytanie:jakie wkłady mają czopuchy zrobione ze stali mogącej nagrzewać się do temperatury po wyżej 1000*C i czy we wkładach żeliwnych używane jest żeliwo wysoko-chromowe?Interesuję się też, jakie stale użyte są do produkcji kaset?
Dzięki za wszystkie podpowiedzi.

bohusz
23-03-2010, 16:59
Bogusław_58

Żeby tego co jest takie proste nie komplikować.
Albo wróżyć.
Ja jakbym chciał to mieć potwierdzone stosownym certyfikatem, czy 100% wiadomością i jakbym nie współpracował z producentem wkładów, to napisałbym do producenta maila i zadał to pytanie.
Bo ja raczej nie udzielam odpowiedzi za producenta.

Dany producent odpowie to co ma napisane w specyfikacjach i kartach katalogowych. Bo przecież nie napisze z czego robi faktycznie jeżeli kombinuje. Lub przykładowo elementy żeliwne sprowadza z Chin.
No ale Ci co mają certyfikaty ISO raczej nie ryzykują, bo to się nie opłaca.
Pozdrawiam

Bogusław_58
23-03-2010, 17:52
Myślałem ,że do kasety kominkowej jest dołączona informacja z symbolem stali lub rodzajem żeliwa z jakiego jest to zrobione.Ma to znaczenie, ponieważ stale żaroodporne i żeliwa żaroodporne różnią się od siebie, a po tym symbolu można dojść, jak dany wyrób można eksploatować i jak będzie trwały.
Pozdrawiam.

mateuszs
23-03-2010, 18:41
a nic tańszego niż ten arysto a10 to nie ma?

bohusz
23-03-2010, 19:21
Potrzebuję podpowiedzi:
1. kominek narożny lub z narożną szybą (prostokąt)
2. wyłożony szamotem
3. okazjonalne palenie, zimą weekendowe
4. szeregowiec ok 100m2 (2x50m2) - z salonu schody więc i tak dostanie się ciepłe na górę
5. niska cena - ale nie odpowiadajcie - kup w markecie
6. musi mieć możliwość poboru powietrza od spodu (mam już rurę)

Jaka firma i model polecany - może być kilka :-)

UNICO Hermes 8 Z/ lub Z modern
albo bezrusztowy UNICO Dragon 8

a jeżeli chodzi o bocznę szybę to:
UNICO Hermes 4 ZB / Z modern
lub bezrusztowy (bez słupka) Dragon 4 B



Więcej na PW

bohusz
23-03-2010, 19:26
Bogusław_58
Niestety na stalowych piecach grzewczych, popularnie nazywanych wkładami kominkowymi tego nie zauważyłem.
Zresztą niedawno kupowałem dla siebie kocioł CO na paliwa stałe i też takiej informacji nie było. Jedynie pisało stal kotłowa.
Pozdrawiam

jarett
23-03-2010, 20:19
Mam na parterze otwartą przestrzeń - salon+kuchnia+hall = koło 50m2.
Potrzebuje tam wstawić kominek do celów typowo ozdobno-świąteczno-rekreacyjnych. Ostatnio jeden spec powiedział mi, że max 8kW bo w przeciwnym razie będzie sauna.

Szukam wkładu z szybą narożną (boczną) - wspomniany powyżej koleś stwierdził, że na 90% nie ma takich w takiej mocy. Może komuś przychodzi do głowy jakiś model?

Coraz bardziej zastanawiam się czy nie zastąpić go biokominkiem...

an-bud
23-03-2010, 20:30
Mam na parterze otwartą przestrzeń - salon+kuchnia+hall = koło 50m2.
Potrzebuje tam wstawić kominek do celów typowo ozdobno-świąteczno-rekreacyjnych. Ostatnio jeden spec powiedział mi, że max 8kW bo w przeciwnym razie będzie sauna.

Szukam wkładu z szybą narożną (boczną) - wspomniany powyżej koleś stwierdził, że na 90% nie ma takich w takiej mocy. Może komuś przychodzi do głowy jakiś model?

Coraz bardziej zastanawiam się czy nie zastąpić go biokominkiem...

piekiełko zależy od ilości spalonego drewna, jak będziesz ostro, długo i dużo palił :wink:

mniejszą moc mają paleniska "mini"

matth
04-04-2010, 06:06
Witam.
Fakt - tańsze nie będzie. Ale przynajmniej piękny ogień widać będzie :D . Nie będzie smrodu i czarnej smoły do wycierania z szyby.
No i pojawia się jeszcze problem - nie zrobi takiego kominka "pan" od suchej zabudowy GK i płytek w łazience.
Ar2r - minimum (dla mnie) to każdy wkład z:
- szczelnym przyłączem powietrza do spalania z zewnątrz domu
- wyłożeniem paleniska materiałem podnoszącym temperaturę spalania (szamot, wermikulit)
- własnymi nogami lub postumentem i możliwością ich regulacji (dzięki temu można całkowicie oddylatować palenisko od zabudowy
- z bezproblemowym i porządnym serwisem w naszym kraju
- dostosowany do posiadanego komina (paleniska z wylotem fi 200 mm nie podłącza się np. do komina fi 150 mm, bo będzie to użytkową porażką)
- dostosowany swą mocą i wielkością do wielkości pomieszczenia w którym będzie stał (oraz do całego domu i ogólnej bryły zabudowy)
No i dochodzi jeszcze parę innych detali.
Nie ukrywam, że byłem, jestem i będę przeciwnikiem kupowania przez inwestora samemu, jakiegokolwiek wkładu kominkowego. Dlaczego?
Bo mało która porządna firma podejmuje się zabudowy paleniska "powierzonego". Z doświadczenia mogę powiedzieć że tego typu prac podejmują się chętnie firmy ogólnobudowlane i tzw. złote rączki. Lub jak ja to nazywam "plankton okołokominkowy". Ponieważ rodzi to później wiele problemów (reklamacyjnych chociażby) których dobre firmy biorą pod uwagę i starają się unikać, a te, mniejsze nie biorą pod uwagę i aspekty te mają "w nosie".
Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie jakie palenisko jest "the best" i jaka firma jest najlepsza. To kompilacja wielu rzeczy, które trzeba wziąć pod uwagę projektując i wykonując kominek. Tak samo jak to się robi przy wykonywaniu instalacji elektrycznej, gazowej czy c.o.
Teraz wyobraź sobie następującą sytuację: kupujesz "jaki Ci się wydaje" kocioł gazowy i następnie szukasz firmy, która podłączy go i wykona instalację. Skąd wiesz czy dobrałeś dobrze kocioł? Skąd wiesz jakie rozwiązanie (rodzaj kotła) będzie u Ciebie najstosowniejszy do Twoich potrzeb? Skąd wiesz czy gaz będzie najwłaściwszym rozwiązaniem, a nie np. eko-groszek, czy prąd, czy jeszcze inne źródło ciepła? Od tego jest projektant instalator, który może doradzić coś sensownego i obliczyć wszelkie potrzebne do tego parametry.
Tak samo jest z kominkami. Tyle, że nie wiedzieć czemu utarło się w naszym kraju, że kominek to instalacja, którą zrobi każdy, zrobi to tanio i że wszystko zawsze będzie w nim działać. Otóż nie - wbrew pozorom jest to instalacja w wiele bardziej niebezpieczna niż gaz, prąd czy woda. Bo to otwarty ogień i temperatury rzędu kilkuset stopni pośrodku salonu i całego domu. Dodatkowym problemem jest to, że do jej funkcjonowania muszą być dobrze wykonane inne instalacje, na które w większości wypadków "kominkarz" nie ma wpływu - instalacja kominowa, umiejscowienie i fundamentowanie miejsca gdzie ma stanąć kominek, doprowadzenie powietrza do spalania oraz ogólnie do całego domu wraz z jego wentylacją, itd.
Dlatego staram się zawsze uświadomić każdego potencjalnego posiadacza kominka, że najlepszy wkład i kominek, to ten, który jest starannie dobrany, podłaączony i wykonany przez dobrą firmę z długoletnim doświadczeniem, która jest w stanie sprostać bardzo trudnemu zadaniu - podpowiedzieć i zaproponować swojemu klientowi sensowne i najlepsze rozwiązanie co do jego oczekiwań i jego wymagań względem kominka. Bo przeciętny inwestor wcale nie musi znać się na kominku - on ma go bezproblemowo i wygodnie użytkować przez następnych kilkanaście (-dziesiąt) lat.
Pozdrawiam.

Swiete slowa.
Chcialbym na wstepie podziekowac szczegolnie kolegom Forest Natura, Racer , Bobuslaw za bardzo profesjonalne przyblizenie tematu kominkow.
Przebrnalem przez ostatnie 30 stron tego watku i wiele sie nauczylem.
Moj dom 130m2 z garazem w bryle budynku z poddaszem nieuzytkowym . Ogrzewam go ekologicznie tzn. pradem, ale niestety w Polsce to nic nie znaczy , oprocz placenia wysokich rachunkow. Piece z dynamicznym rozladowaniem AEG , do tego w salonie koza Dovre 760 GM.
Wizyta znajomego,ktory ma kominek z DGP sprawila, ze zaczalem powaznie zastanawiac sie nad tym rozwiazaniem . O ile na poczatku wszystko wydawalo sie proste , to po przebrnieciu przez te 30 ostatnich stron o ktorych wspomnialem powyzej wszystko sie pogmatwalo.
Moja prosba jest nastepujaca , czy moge prosic tych trzech kolegow / ale nie tylko / o podanie mi swoich trzech typow wkladow ktore by brali pod uwage gdyby instalowali je u siebie.
Dodam ze cenie sobie prostote i niezawodnosc, "dizajn" i bajery na mnie nie dzialaja.
Cena do 10tys.zl
Co do firm o ktorych wspomnial kolega Forest to tez nie jest takie proste , "fachowcuf" ci u nas dostatek, wiem cos na ten temat bo niedawno wybudowalem dom.
Bede wdzieczny za odpowiedz. Pozdrawiam

IWONA I ANDRZEJ
06-04-2010, 08:34
Mam poważne pytanie do jakiegoś dobrego fachowca, odnośnie zamontowania w domu 130 metrów kw kominka z płaszczem wodnym połaczonego z piecem gazowym dwufunkcyjnym. Otóż, z tego co się do tej pory dowiedziałem, to kominek musi być o mocy 13 do 15 kW, to w zupełności ponoć wystarcza. Natomiast ten piec gazowy dwufunkcyjny z turbodopalaniem jest trochę kłopotem, ponieważ jedni doradzają piec jednofunkcyjny ale trzeba wtedy dokupić zasobnik ciepłej wody, który jest bardzo kosztowny no i osprzęt do tego wszystkiego, natomiast inni doradzają mi kupić piec gazowy dwufunkcyjny o trochę wyższej mocy, tak tylko jakiej do tylu metrów ???, no i podobno bez problemu wtedy będzie ciepła woda leciała w dwóch łazienkach i kuchni . Jaka jest wogóle prawda ? Chciałbym się dowiedzieć jak mogę taką instalację wykonać, jak najmniejszym kosztem ? Gdzie kupić dobry ale nie za kosmiczną cenę kominek z płaszczem wodnym ? Czy warto kupić kominek firmy Lechma ? Jaki piec gazowy nabyć ? Chciałbym piec wydajny i zarazem w miarę osczędny, ale jaki ? Bardzo proszę o odpowiedzi.

kolorado
06-04-2010, 22:14
Mam wkład Spartherm Mini R1V i następujący problem. Z jednego boku jest podłączone powietrze z zewnątrz, a pozostałe dwa podejścia zakorkowane. Problem w tym, że plastikowy korek zatykający podejście tylne sam odpada. Na początku myślałem że panowie kominkowi przez nieuwagę strącili jakoś korek. Z trudem (przez kratki w obudowie!) założyliśmy go na miejsce do otworu, specjalnie sprawdzając czy solidnie siedzi w otworze. Niestety po jakimś czasie, prawdopodobnie po następnym paleniu, korek znowu sam odpadł. :(
Co z tym fantem zrobić? Co jest przyczyną tego odpadania? Dodam, że drugi korek boczny póki co siedzi na miejscu. Czy powodem odpadania może być zbyt mała odległość wkładu od ściany i w związku z tym temperatura deformuje korek, co powoduje jego odpadanie? Odległość tego korka od ściany to gdzieś 5-10cm.
Nie chcę żeby wkład pobierał dodatkowo powietrze z pomieszczenia, a prawdopodobnie tak jest. Dodatkowo pewnie powietrze z zewnątrz jest w stanie nawiewać przez ten otwór do salonu, czego wolałbym uniknąć.
Jak sobie z tym poradzić?
Najprostszym rozwiązaniem byłoby jakoś zaklinować ten korek, ale jakoś nie podoba mi się to rozwiązanie... :(
Jakieś podpowiedzi?

mariobros35
07-04-2010, 14:22
Mam poważne pytanie do jakiegoś dobrego fachowca, odnośnie zamontowania w domu 130 metrów kw kominka z płaszczem wodnym połaczonego z piecem gazowym dwufunkcyjnym. Otóż, z tego co się do tej pory dowiedziałem, to kominek musi być o mocy 13 do 15 kW, to w zupełności ponoć wystarcza. Natomiast ten piec gazowy dwufunkcyjny z turbodopalaniem jest trochę kłopotem, ponieważ jedni doradzają piec jednofunkcyjny ale trzeba wtedy dokupić zasobnik ciepłej wody, który jest bardzo kosztowny no i osprzęt do tego wszystkiego, natomiast inni doradzają mi kupić piec gazowy dwufunkcyjny o trochę wyższej mocy, tak tylko jakiej do tylu metrów ???, no i podobno bez problemu wtedy będzie ciepła woda leciała w dwóch łazienkach i kuchni . Jaka jest wogóle prawda ? Chciałbym się dowiedzieć jak mogę taką instalację wykonać, jak najmniejszym kosztem ? Gdzie kupić dobry ale nie za kosmiczną cenę kominek z płaszczem wodnym ? Czy warto kupić kominek firmy Lechma ? Jaki piec gazowy nabyć ? Chciałbym piec wydajny i zarazem w miarę osczędny, ale jaki ? Bardzo proszę o odpowiedzi.

Witam chętnie doradzę w wyborze kominka z płaszczem i pieca gazowego, zestawie odpowiedni osprzęt do takiego rozwiązania proszę o kontakt mejlowy: [email protected] lub telefoniczny: 509-902-507 pozdrawiam Kuleta Mariusz

margod
07-04-2010, 15:19
@ Kolorado
Nie rozumiem z czym masz problem, jeżeli panowie kominkowi sprzedali i podłączyli Ci wkład, to nie Ty powinieneś się martwić wypadającym koreczkiem to jest problem panów od kominka.

Harglem
08-04-2010, 14:21
Poczytałem cały temat i mam dylemat co wybrać. Kominek będzie grzał 100 m2 ale tylko okazjonalnie czyli czasami jesienią i wiosną no i jak przyjdą goście zimą. Ogrzewanie podstawowe to centralne. Cenowo szukałem kominka tak do 4500zł. Znalazłem dwa wkłady które się podobają żonie i niewiem co będzie lepsze. 1 to Chazelles C801L a 2 to Blanzek 720 Black Art. Niewiem który jakościowo i technicznie jest lepszy. Poproszę o podpowiedź.

znajoma
08-04-2010, 14:38
Witam.
Zastanawiam się nad zamontowaniem kominek w mieszkaniu w domku 4 rodzinnym. 64 m 2 - pokój z kuchnią plus dwa mniejsze pokoje. Chciałabym kominek z płaszczem wodnym ale nie jestem pewna czy przy tak małym metrażu mogę. Poza tym moje dzieci są alergikami więc DPG chyba odpada (tak mi sie przynajmniej wydaje).
Jakie jest najlepsze rozwiązanie dla takiego mieszkanka. Zależy mi tez na dogrzewaniu mieszkania zimą.
Czy to prawda, ze w kominku można piec mięso (wyczytałam tak na jakiejś stronie odnośnie kominków)?

Forest-Natura
08-04-2010, 17:21
Witam.
Znajoma - w Twoim przypadku bardzo dobrym rozwiązaniem była by ładna koza - piecyk z "płaszczem wodnym".
Koszt niewielki, sprawność i wydajność dobra, moce w sam raz do takiego metrażu.
Pozdrawiam.

kolorado
08-04-2010, 20:26
@ Kolorado
Nie rozumiem z czym masz problem, jeżeli panowie kominkowi sprzedali i podłączyli Ci wkład, to nie Ty powinieneś się martwić wypadającym koreczkiem to jest problem panów od kominka.
Niby racja, ale może ktoś z forumowiczów ma koncepcję jak najlepiej poradzić sobie z tym korkiem. Nie chcę żeby wykonawca wcisnął mi jakieś rozwiązanie typu: "tam się panie cegłówką podeprze i będzie Pan zadowolooony..." :|

Kazik09
08-04-2010, 22:35
Witam i proszę o poradę.
Czy umieszczenie kratki wlotowej i wylotowej we wnęce, jak na poniższym rysunku, zapewni poprawną wymianę ciepła? (Kratki komory dekompresyjnej są umieszczone z tyłu ściany)
http://img405.imageshack.us/img405/4008/kominek.th.jpg (http://img405.imageshack.us/i/kominek.jpg/)

an-bud
08-04-2010, 22:47
Na moje do d... :(

Kazik09
08-04-2010, 23:03
Dzięki za zwięzłą odpowiedź. :)
Czyli jedyne co pozostaje to umieszczenie ich w płycie czołowej, bo po lewej jest komin, z tyłu ściana gr 25cm i korytarz, a po prawej stronie wnęki rura doprowadzająca powietrze do reku. Szkoda, bo kombinowałem, żeby je jakoś ukryć, ale widzę, że przy takim układzie raczej nie da rady. Rozumiem, że tak będzie lepiej:
http://img517.imageshack.us/img517/403/kominek2.th.jpg (http://img517.imageshack.us/i/kominek2.jpg/)

Forest-Natura
08-04-2010, 23:40
Witam.
Sprawę rozwiązało by zastosowanie paleniska do zabudów zamkniętych - hypokaustycznych. Lub zrobienie tego kominka jako pieca, na wymurowanym palenisku z drzwiczkami z dużym przeszkleniem) - na zewnątrz w niczym nie do rozpoznania od kominka (no - poza oczywiście brakiem kratek).
Pozdrawiam.

Kazik09
09-04-2010, 12:06
Forest, czy mógłbym Cię prosić o podanie na priv orientacyjncyh kosztów wykonania "paleniska do zabudów zamkniętych - hypokaustycznych" np. dla wkładu Dynamic KV 025 F02 CDP i płyty czołowej z szarych kafli wielkoformatowych. Doprowadzenie powietrza z zew. mam fi160, a komin systemowy fi180.

alladyn71
09-04-2010, 18:46
wyeliminuj opcję pólokrągłej fasady, to w 3 tys. zmiescisz sie z zakupem wkładu spełniajacego swoją funkcję w zadowalający sposób.
ponadto półokrągła obudowa moze być o wiele droższa od prostej.
moje propozycje:
-supra astra 2
-chazelles c 70
-arysto a 10
wszystkie z prosta szybą w okolicy 3000,- spokojnie do kupienia.nadaja się do uzytku mimo ze nie kosztują 7000(co nie znaczy, ze sie od nich nie róznią)

co do mocy podawanych przez producentów, a szczególnie marketowych- to mozesz nie zwracać na nie uwagi- sa brane z sufitu. unia europejska posiada normy dla ogórkow, bananow, cyklistówek itp.- dla wkładów kazdy producent podaje moc jaka chce i mozesz go pocalowac w nos :evil:


Zainteresowal mnie propoowany wklad Supra Astra 2.
Kominek w moim domu ma pelnić role dogrzewika, ze tak się wyraże.
Dom dośc duzy ok200m2 (trzy poziomy) ale kominek ma ogrzewać głównie otwartą przestrzeń pokoju dzienego+telewizornia+jadalnia czyli poziom srodkowy.
Pytanie zatem, czy kominek ten spełni swoją rolę?

Nie widzę informacji o doplywie powietrza z zewnątrz, a czytałam że to wazne. Zatem wazne czy nie wazne?
Bardzo ładny i prosty desig, i podoba mi się ze bez nózek bo chcialabym w domu kominek/obudowę w stylu angielskim z wkładem na ziemi.

Myślec o nim poważnie czy raczej nie?

an-bud
13-04-2010, 16:10
Zainteresowal mnie propoowany wklad Supra Astra 2.
Kominek w moim domu ma pelnić role dogrzewika, ze tak się wyraże.
Dom dośc duzy ok200m2 (trzy poziomy) ale kominek ma ogrzewać głównie otwartą przestrzeń pokoju dzienego+telewizornia+jadalnia czyli poziom srodkowy.
Pytanie zatem, czy kominek ten spełni swoją rolę?

Nie widzę informacji o doplywie powietrza z zewnątrz, a czytałam że to wazne. Zatem wazne czy nie wazne?
Bardzo ładny i prosty desig, i podoba mi się ze bez nózek bo chcialabym w domu kominek/obudowę w stylu angielskim z wkładem na ziemi.

Myślec o nim poważnie czy raczej nie?

W dzisiejszym budownictwie powietrze zewnętrzne to podstawa (powinno być obowiązkowe)
Z podstawą (nogami) łatwiej ustawić, jest zapewniony przepływ powietrza, można znaleźć modele do niskiej zabudowy (angielskiej)

alladyn71
14-04-2010, 12:24
To może jakieś dobre i nie kosmicznie drogie przykłady?

Wkład prosty, do niskiej (angielskiej) zabudowy z doplywem powietrza z zew.?

Chetnie bym kupila taki za 8000 gdybybylo mnie na taki stać, ale mnie nie stac, a kominek ma dogrzewać dom a nie być gł. zródłem ogrzewania.

Bardzo chetnie przeglądneę propozycje (najlepiej sprawdzone)

Opolanin77
16-04-2010, 13:15
Witam,

Poszukuje wkladu z plaszczem wodnym ktory bedzie podlaczony z instalację grzewczą c.o. (piec gazowy)

Jakie sa najlepsze wklady z plaszczem wodnym pod wzgledem uzytkowania, wydajnosci , serwisowania.

Z gory dziekuje za odpowiedz.

KrzysztofLis2
16-04-2010, 13:55
Musi mieć wężownicę schładzającą, bo inaczej legalnie nie podłączysz go do zamkniętej instalacji grzewczej z nowoczesnym kotłem gazowym.

mrmrooz
16-04-2010, 23:12
Musi mieć wężownicę schładzającą, bo inaczej legalnie nie podłączysz go do zamkniętej instalacji grzewczej z nowoczesnym kotłem gazowym.
A to już nie można mieć bez wężownicy schładzającej (chłodnicy) podłączonego legalnie poprzez wymiennik? Czyli kominek (kocioł na paliwo stałe) pracuje w układzie otwartym a piec gazowy w ukł. zamkniętym. Chyba ostatnie zmiany w prawie zezwoliły na instalowanie kominków (z chłodnicą) w ukł. zamknięty, a nie nakazały?

Więc raczej nie musi.

Pozdrawiam
Michał M

jacekaqua
16-04-2010, 23:57
mozna ale w pomieszczeniu technicznym ;)

mrmrooz
17-04-2010, 01:35
mozna ale w pomieszczeniu technicznym ;)
A możesz podać źródło takiego wymogu? Bo jedyne co znalazłem, to zapis w rozporządzeniu z 12go marca 2009:
'Zabrania sie stosowania kotła na paliwo stałe do zasilania instalacji ogrzewczej
wodnej systemu zamkniętego, wyposażonej w przeponowe naczynie wzbiorcze, z
wyjątkiem kotła na paliwo stałe o mocy nominalnej do 300 kW, wyposażonego w
urządzenia do odprowadzania nadmiaru ciepła.'

I ten fragment wszędzie jest wymieniany jako dopuszczający montowanie kotłów na paliwa stałe (czyli kominków też) w układzie zamkniętym, a nie jako nakazujący posiadanie chłodnicy.

Pozdrawiam
Michał M

jacekaqua
17-04-2010, 15:29
22) w § 136
Warunki montażu kotła na paliwa stałe w instalacji zamkniętej
a) ust. 1 i 2 otrzymują brzmienie

"1. Pomieszczenia przeznaczone do instalowania kotłów na paliwa stałe i pomieszczenia składu paliwa i żużlowni oraz pomieszczenia przeznaczone do instalowania kotłów na olej opałowy i pomieszczenia magazynu oleju opałowego powinny odpowiadać przepisom rozporządzenia, w tym określonym w § 220 ust. 1.

2. Kotły na paliwo stałe o mocy cieplnej do 25 kW powinny być instalowane w wydzielonych pomieszczeniach technicznych zlokalizowanych na kondygnacji podziemnej, na poziomie ogrzewanych pomieszczeń lub w innych pomieszczeniach, w których mogą być instalowane kotły o większych mocach cieplnych nominalnych. Skład paliwa powinien być umieszczony w wydzielonym pomieszczeniu technicznym w pobliżu kotła lub w pomieszczeniu, w którym znajduje się kocioł. Pomieszczenia, w których instalowane są kotły, oraz pomieszczenia składu paliwa powinny odpowiadać wymaganiom określonym w Polskiej Normie dotyczącej kotłowni wbudowanych na paliwo stałe."

b) dodaje się ust. 2a w brzmieniu:

"2a. Kotły na paliwo stałe o mocy cieplnej nominalnej do 10 kW mogą być instalowane w budynkach, o których mowa w § 132 ust. 3 na poziomie ogrzewanych pomieszczeń, w pomieszczeniach niebędących pomieszczeniami mieszkalnymi:
1) o kubaturze wynikającej ze wskaźnika 4 m³/kW nominalnej mocy cieplnej kotła, lecz nie mniej niż 30 m³,
2) spełniających wymagania dotyczące wentylacji, o których mowa w § 150 ust. 9,
3) posiadających przewody kominowe określone w § 140 ust.1 i 2 oraz § 145 ust. 1,
4) zapewniających dopływ powietrza do spalania w ilości co najmniej 10 m³/h na 1 kW nominalnej mocy cieplnej kotła
- odpowiadających wymaganiom określonym w Polskiej Normie dotyczącej kotłowni wbudowanych na paliwa stałe."

c) ust. 3 otrzymuje brzmienie:

"3. Kotły na paliwo stałe o łącznej mocy cieplnej nominalnej powyżej 25 kW do 2000 kW powinny być instalowane w wydzielonych pomieszczeniach technicznych zlokalizowanych na kondygnacji podziemnej lub na poziomie terenu. Skład paliwa i żużlownia powinny być umieszczone w oddzielnych pomieszczeniach technicznych znajdujących się bezpośrednio obok pomieszczenia kotłów, a także mieć zapewniony dojazd dla dostawy paliwa oraz usuwania żużla i popiołu. Pomieszczenia, w których instalowane są kotły, oraz pomieszczenia składu paliwa powinny odpowiadać wymaganiom określonym w Polskiej Normie dotyczącej kotłowni wbudowanych na paliwa stałe."

mrmrooz
18-04-2010, 01:00
22) w § 136
Warunki montażu kotła na paliwa stałe w instalacji zamkniętej....

Moment!

Musi mieć wężownicę schładzającą, bo inaczej legalnie nie podłączysz go do zamkniętej instalacji grzewczej z nowoczesnym kotłem gazowym.
Ja na to, że można zainstalować kominek w ukł. otwartym i połączyć go poprzez wymiennik z ukł. zamkniętym!
A ty na że można ale tylko w pomieszczeniu technicznym!

mozna ale w pomieszczeniu technicznym ;)

Po pierwsze - wg. całego posta, z którego wziąłem pierwszy cytat wynika, że kotły na paliwa stałe powinno się montować w pomieszczeniach specjalnie do tego przeznaczonych - a nie że można tylko w takich.
Po drugie, nie znalazłem tam informacji, dotyczących wymogów montowania kotła na paliwo stałe w ukł. otwartym!

Jak dla mnie to:
- kominki w układzie otwartym można montować praktycznie w dowolnym pomieszczeniu
- kominki w układzie zamkniętym zaleca się montować w pomieszczeniach technicznych, ale nie zabrania się w innych (np. mieszkalnych).

Pozdrawiam
Michał M

suaveg
21-04-2010, 15:21
Witam. Mam pytanie odnośnie możliwości użycia kominka jako jedynego źródła ogrzewania. Czy przepisy budowlane na to pozwalają?
Chciałbym ogrzewać dom kominkiem z DGP i do tego dołoźyć wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła i GWC ew.
ze względu na zwartą konstrukcję i niewielką powierzchnię domu (70-80m2 parter z użytkowym poddaszem) zastosowałbym kominkiem bez DGP i wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła i GWC - wentylacja mechaniczna rozprowadziłaby ciepło z kominka. Do ogrzania CWU prawdopodobnie użyłbym podgrzewacza przepływowego. Czy takie rozwiązanie wogóle jest dopuszczalne w świetle przepisów?

an-bud
21-04-2010, 19:05
Witam. Mam pytanie odnośnie możliwości użycia kominka jako jedynego źródła ogrzewania. Czy przepisy budowlane na to pozwalają?
Chciałbym ogrzewać dom kominkiem z DGP i do tego dołoźyć wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła i GWC ew.
ze względu na zwartą konstrukcję i niewielką powierzchnię domu (70-80m2 parter z użytkowym poddaszem) zastosowałbym kominkiem bez DGP i wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła i GWC - wentylacja mechaniczna rozprowadziłaby ciepło z kominka. Do ogrzania CWU prawdopodobnie użyłbym podgrzewacza przepływowego. Czy takie rozwiązanie wogóle jest dopuszczalne w świetle przepisów?
Witam
Teoretycznie nie, ale zakładasz kilka grzejników elektrycznych i masz podstawowe ogrzewanie elekryczne no i rezerwowe ;):D
Rozprowadz ciepło do każdego pomieszczenia, reku to dobry pomysł ale do wentylacji, nie do rozprowadzania ciepła z kominka.
Mam zrobione prawie tak jak zakładasz, kominek warto bardziej robudować grzewczo.
Pozdrawiam.

Forest-Natura
21-04-2010, 21:52
Witam.
Teoretycznie tak. W przepisach mowa jest o kominku, który w domyśle jest kominkiem otwartym. Nie ma mowy natomiast o instalacji kominkowej, której składową jest palenisko zamknięte (wodne, powietrzne, akumulacyjne, czy jakie sobie jeszcze wymyślimy).
Niestety ustawodawca pisząc to "kulawe" prawo, nie popisał się wiedzą oraz zignorował całkowicie współczesną technikę budowlaną w zakresie branży kominkowo-zduńskiej. No i popełnił jeszcze jeden błąd merytoryczny, z miejsca kwalifikujący ten zapis do wyrzucenia do kosza - nie jest określone nigdzie co to jest kominek. Nigdzie nie podana jest (ani w ustawie, ani w przepisach wykonawczych i dodatkowych do ustawy) definicja kominka.
W każdym wypadku można więc ww przepisy podważyć podając własną interpretację oraz definicję kominka.
Niestety poziom prawodawstwa jaki jest - każdy widzi, a ten zapis jest tego dobitnym przykładem. Ale żeby nie było zbyt gorzko - taki sam "bajzel" tyczy się kominów w naszym kraju (czyli branża pokrewna i w większości przypadków niezbędna do funkcjonowania kolejnej - grzewczej).
Pozdrawiam.

suaveg
21-04-2010, 23:33
Witam
Teoretycznie nie, ale zakładasz kilka grzejników elektrycznych i masz podstawowe ogrzewanie elekryczne no i rezerwowe ;):D
Rozprowadz ciepło do każdego pomieszczenia, reku to dobry pomysł ale do wentylacji, nie do rozprowadzania ciepła z kominka.
Mam zrobione prawie tak jak zakładasz, kominek warto bardziej robudować grzewczo.
Pozdrawiam.
Oczywiście reku bylby uzywany w wentylacji, ale zakladam (byc moze blednie), ze wentylacja z odzyskiem ciepla rozprowadzilaby cieplo po calym domu i nie ma sensu dodatkowo montowac DGP. Myslalem tez o tym aby zalozyc dodatkowe ogrzewanie podlogowe elektryczne ktore byloby uzywane tylko w wypadku gdyby mroz byl tak duzy ze kominek nie wydoli, ale to dodatkowa kasa wpakowana w cos co jesli w ogole byloby uzywane to baaardzo rzadko.

Teoretycznie tak. W przepisach mowa jest o kominku, który w domyśle jest kominkiem otwartym.
No wlasnie - domyslnie, czyli rozumiem ze nie ma tam slowa "otwarty", a jedynie "kominek", a to moim zdaniem oznacza "kazdy kominek". Fakt ze brak definicji kominka daje pewne mozliwosci, ale jak tu wytlumaczyc ze kominek nie jest kominkiem o ktorym mowa w ustawie? hmmm.

Forest-Natura
22-04-2010, 09:31
Witam.

ale jak tu wytlumaczyc ze kominek nie jest kominkiem o ktorym mowa w ustawiePostaram się wytłumaczyć "obrazowo":
1486 1487 1488 1489 1490
Zdjęcie nr 1 - co widzisz, piec, czy kominek kaflowy? Jest to piec - bez "wkładu" chociaż ma duże drzwiczki z przeszkleniem.
Zdjęcie nr 2 - co widzisz? Kominek! Nie do końca...jest to piec z paleniskiem żeliwno-stalowo-szamotowym ogrzewający cały dom poprzez system "centralnego ogrzewania" (tyle że nie typu wodnego a powietrznego)
Zdjęcie nr 3 - co widzisz? Kominek gazowy! Tak, ale gdyby zamontować w nim (choćby nad paleniskiem) wężownicę wodną, to byłby już zwykłym piecykiem gazowym (ogrzewaczem przepływowym) z otwartą komorą spalania
Zdjęcie nr 4 - co widzisz? Kominek! Nie - to pomimo zastosowania paleniska (wkładu) kominkowego, piec z wymiennikiem powietrznym (w systemie Legalet) ogrzewający cały dom
Zdjęcie nr 5 - co widzisz, piec czy kominek? No tu już jest zupełny galimatias...bo jest to...kominek otwarty. Takie były przynajmniej moje i inwestora założenia użytkowe. A to, że ma wkład i szybę...i dodatkowo wnętrze pieca z kanałami biegnącymi do dołu i do góry? Co z tego, skoro użytkuje się go głównie przy podniesionych drzwiczkach jako kominek z paleniskiem otwartym.
Pozdrawiam.

Forest-Natura
22-04-2010, 09:41
Witam.
A teraz poniższe zdjęcie:
1485
Co widzisz? Zadając to pytanie tysiącu osobom otrzymasz jedną tylko odpowiedź - kominek.
Taki prawdziwy, z otwartym, murowanym paleniskiem. Innej możliwości nie ma.
Chociaż....:cool:
Dla przypomnienia jeszcze - piecem można ogrzewać miejscowo mieszkanie (np. takim kaflowym). "Miejscowo" - oznacza to iż piec ogrzewa pomieszczenie lub pomieszczenia, w których jest umieszczony. Ponad 150 lat temu (albo i nawet więcej) wymyślono już piece z paleniskami w postaci stalowych lub żeliwnych wkładów. Tyle że nie znano jeszcze wtedy...szyb żaroodpornych, przez które można by podziwiać ogień. Piece takie (wkłady piecowe) używano do palenia węglem - który niszczy bardzo szybko samo palenisko murowane.
Pozdrawiam.

an-bud
22-04-2010, 14:23
Oczywiście reku bylby uzywany w wentylacji, ale zakladam (byc moze blednie), ze wentylacja z odzyskiem ciepla rozprowadzilaby cieplo po calym domu i nie ma sensu dodatkowo montowac DGP. Myslalem tez o tym aby zalozyc dodatkowe ogrzewanie podlogowe elektryczne ktore byloby uzywane tylko w wypadku gdyby mroz byl tak duzy ze kominek nie wydoli, ale to dodatkowa kasa wpakowana w cos co jesli w ogole byloby uzywane to baaardzo rzadko.
Pamiętaj że podłogowe reaguje bardzo wolno, grzejnik szybko, jak ciepły dom to kominek dobrze zrobiony da radę.
Reku tylko troszkę wymiesza powietrze, oczywiście odzyska ciepło, ale ma inne przepływy i inne priorytety.

mrmrooz
22-04-2010, 14:28
...Postaram się wytłumaczyć "obrazowo":
1386....
Niestety nic nie widzę. Mam linki do załączników, które prowadzą do strony z forum muratora z błędem: 'Załącznik nieokreślony. Jeśli wszedłeś na nieprawidłowy link, proszę powiadom administratora'

Pozdrawiam
Michał M

Forest-Natura
22-04-2010, 14:33
Witam.
Myślę, że to jeszcze pewne "niedopatrzenia" nowego forum, jak poprzednio zamieszczałem zdjęcia w innych wątkach, też tak się działo a później nagle były widoczne.
Poczekajmy trochę.
Pozdrawiam.

suaveg
24-04-2010, 21:32
Czyli gdybym zbudowal kominek z wkladem i paleniskiem zamknietym z DGP to teoretycznie mogę go używać jako jedynego źródła ogrzewania?

romanr0
26-04-2010, 13:37
Poszukuję wkładu NAROŻNEGO o średnicy wylotu spalin max. 150. Czy możecie polecić jakiś model ?

Rozważałem wcześniej modele: Spartherm VARIA 2Rh 4S 51 oraz Arysto 10P DJ/450 ale tam średnica wynosi 200.

Harglem
27-04-2010, 22:06
Przeczytałem na forum taką wypowiedź
"Co do odstępu pomiędzy izolacją a wkładem: minimum 5cm max 10cm.
Powietrze w tej przestrzeni nabiera prędkości i prawidłowo chłodzi wkład.
Dla tego jest ważne, aby było nie mniej i nie więcej."

Teraz mam pytanko czy rzeczywiście musi być max 10 cm bo chciałem zrobić szerszą obudowę na około 35 cm z jednej i drugiej strony.
Drugie pytanko to czy konieczna jest komora dekompresyjna czy wystarczy odizolować sufit? Sufit jest z betonu.
Dziękuję za pomoc.

Siubert
03-05-2010, 19:47
Witam serdecznie Forumowiczów Kominkowych!
Czy może któryś z ekspertów obecnych na forum mógłby podać tytuły kilku dobrych książek które uchylają rąbka wiedzy tajemnej nt. szczegółowej budowy systemów DGP? Sam stoję przed tym wyzwaniem i choć wydaje się to proste, to ponoć diabeł tkwi w szczegółach...

agagaj
07-05-2010, 13:20
Że tak przecutuję sama siebie z innego wątku:

"Między krokwiami mamy już 18 +10 cm drugiej warstwy wełny. Został nam jeszcze do zrobienia pasek z kominem i nie wiemy od której strony to ugryźć.
Komin dwu płaszczowy izolowany.
Dokleić tej membrany i kleić ją do komina?
Wełny dołożyć na styk z kominem czy zachować kilkucentymetrowy odstęp wełny od komina?


http://img256.imageshack.us/img256/5057/img0130x.jpg (http://img256.imageshack.us/i/img0130x.jpg/)"

konisko
09-05-2010, 21:38
Witam !
Chwile myslałem nad wkładem i zdecydowałem po namowie mojego kolegi na TQD Sunfire 700 Flat.
Wygląda na moje oko ok, zobaczymy co to będzie dalej.
http://www.tqd.com.pl/picture.php?lok=img_large&nr=28

J&M&dzieci
17-05-2010, 18:50
Witam.

Napisałam wątek na kominkach, ale może w niewłaściwym miejscu...

Właśnie oczekuję na wydanie zgody na budowę.

Będziemy budować mały domek, parterowy póki co, na Legalecie.
Powierzchnia parteru 102 m2.
Kupujemy kominek 16kw i będziemy go integrować z agregatem Legalett, aby ogrzewał podłogę.
Upatrzony model z Tarnavy (przekonuje cena, 10 lat gwarancji i monolit).

Bardzo lubimy palić w kominku i zamierzamy robić to, będąc w domu w sezonie zimowym.
To zupełnie świadoma decyzja. Palić będziemy od 17-18 (to kwestia jednego wkładu, który się będzie kilka godzin palił).
Jeżeli będą duże mrozy i płyta nie będzie efekwtyna (jesteśmy ciepłolubi), to nie wykluczamy nastawienia wkładu na dzień.

Zastanawiam się jednynie nad tym, co zrobić na poddaszu. Na razie nie będzie używane.
Jak będzie kasa, to w przyszłym roku je zaadoptujemy (1-2 sypialnie i suszarnia).

Planowałam na etapie budowy wyciagnąć na poddasze instalację, aby rozprowadzać potem ciepłe powietrze z kominka.
Stąd taka moc kominka. Tylko jak? Kratki, anemostaty, kominek z płaszczem i kaloryfery?
Doradźcie jakies niedrogie i efektywne rozwiązanie - nawet nie wiem o czym szukać informacji.

Montujemy też kolektory próżniowe, by mieć ciepłą wodę w pogodne dni.
Znacie może sposób na ogrzanie wody (zbiornik biwalentny 300l) zimą, wykorzystując ogrzewanie kominka?
Czy to wchodzi w grę pod warunkiem posiadania płaszcza wodnego?
Nie będziemy mieć żadnego pieca, dlatego gdyby się dało wykorzystać zimą kominek do ogrzania wody - byłoby idealnie!

Dzięki za wszelkie sugestie i podpowiedzi.

niko12
19-05-2010, 15:32
Witam serdecznie wszystkim na forum. Ma zamiar zacząć budowę domu. I chyba jak wszyscy ma problem z doborem ogrzewania. I tu nasuwa się pytanie. Chcę zainstalować kominek z plaszczem wodnym i jako alternatywe zalożyć drugie źrodlo ciepla w postaci kokla na gaz płynny. jednak nurtuje mnie jak to bedzie z kosztami. dom będzie 95 m pitrowy ociplony. zamierzam palic oczywiście w kominku a gaz ma sluzyc awaryjnie i latem
Może ktoś z was ma takie podlczenie i napisze czy jest to oplacalne. a moze inny pomysł. Za porade z góry dziekuję.

tybetan
19-05-2010, 22:11
JAKI WKŁAD?

Planuję używać kominek rekreacyjnie (3-4x tyg) - NIE DO OGRZEWANIA. Mam bardzo ciepły , drewniany dom- powierzchnia parteru 50 m2 -(otwarta kuchnia i salon) .
Jaki wkład wybrać , żeby po odpaleniu kominka nie zrobić z salonu sauny!!!
Rozważam zakup KFD Linea H 920 - mam jednak obawy - te 12 kW i ryzyko sauny w salonie.

Co poradzicie?

PS.
Dom użytkowany od 13 lat - na kominek oczekuje komin Schiedla.

Forest-Natura
20-05-2010, 09:18
Witam.
Te 3-4 razy w tygodniu to już nie jest rekreacyjnym używaniem kominka...bo praktycznie pokryje Ci w połowie zapotrzebowanie na ciepło w domu. No i tu powinieneś odpowiedzieć sobie sam na pytanie czy bardziej zależy Ci na "dizajnie" czy na właściwościach grzewczych.
Każde palenisko tej wielkości wymaga dosyć sporej ilości drewna do spalenia by dobrze funkcjonowało, zabiera też sporo miejsca jak się go zabuduje.
Jeżeli dom jest ciepły jak piszesz, to faktycznie - duże przeszklenie będzie robiło "Saharę" (około 30 stopni w salonie) w bardzo szybkim czasie.
Pozdrawiam.

tybetan
20-05-2010, 16:17
Witam.
Jeżeli dom jest ciepły jak piszesz, to faktycznie - duże przeszklenie będzie robiło "Saharę" (około 30 stopni w salonie) w bardzo szybkim czasie.
Pozdrawiam.


Właśnie tej SAHARY sie obawiam - więc może kominek otwarty jako ten mało wydajny ( sprawność na ok 20%).
Chodzi mi tylko i wyłącznie o WIDOK OGNIA- posiedzenie przy ogniu z dobrą książką lub nastrojowy wieczór ze znajomymi.

Dom jest bardzo ciepły - jak przyjdą do nas 3-4 osoby i rozmawiamy to temperatura podnosi się o 2 stopnie.

Po przestudiowaniu forum coraz poważniej myślę o kominku otwartym . Co Ty na to? Dziecko mam odchowane, czeka porządny komin Schiedla i ja razem z nim już 13 lat.

Forest-Natura
20-05-2010, 16:46
Witam.
Nawet się nie zastanawiaj nad wyborem...
A nawet i taką konstrukcję można wykonać na tyle różnych sposobów, że sprawność będzie praktycznie na poziomie wkładów z "niższej półki".
Pozdrawiam.

tybetan
20-05-2010, 17:41
Teraz pozostało przekonanie mojej drugiej połówki do kominka otwartego .
FOREST - czy możesz podesłać jakieś swoje realizacje- może piękna fotka będzie jednym z argumentów.

Aha- a co z iskrami, strzelającym drewnem, sprzętem RTV w pobliżu i koniecznością wygaszania kominka przed snem?

Forest-Natura
20-05-2010, 18:10
Witam.
Ha...kominków otwartych jak na lekarstwo...chociaż razem z kuchniami kaflowymi ostatnio jest coraz lepiej - ludzie wykazują zainteresowanie a nawet niektórzy pozwalają sobie na taką..."ekstrawagancję" :D. Do tej pory to tak średnio jeden w roku (na kilkadziesiąt kominków i pieców). A dziwię się ludziom nieraz, bo jest to o niebo lepsze rozwiązanie niż "włożenie trupa za tysiaka z marketu".
Wejdź na albumy w moim profilu - znajdziesz tam zdjęcia dwóch kominków otwartych. W tej chwili robię równocześnie dwa - można powiedzieć "dizajnerskie" bardziej, ale to za około miesiąc - półtorej będą do pokazania...jak będzie można porobić zdjęcia z urządzonym wnętrzem.
Ale powiedz Żonie, że każdy kominek otwarty może wyglądać tak samo jak z wkładem...jeżeli wyjmie się z niego ramkę z szybą ;).
Jeżeli chcecie zainwestować nieco kasy i pogodzić funkcje grzewcze (nawet bardzo zaawansowane) oraz otwarte palenisko, to można zaszaleć i fundnąć sobie wkład z szybą podnoszoną do góry.
Co się tyczy iskier potrafiących "strzelać" z otwartego kominka - sprawę załatwiają ażurowo-siatkowe parawaniki, tzw. "łapacze iskier", które mogą też przy okazji być niezłą ozdobą kominka. Postaram się wieczorkiem "wsadzić" do moich albumów dwa takie parawany na zdjęciach robionych "na żywo" z realizacji.
Pozdrawiam.

tybetan
20-05-2010, 19:40
FOREST- jesteś nieoceniony. Dzięki.

PS.
Jestem kobietą a mój nick tybetan to od ukochanej rasy psa -mastif tybetański (posiadam 2 sztuki)

Forest-Natura
20-05-2010, 22:08
Witam.
:oops:
W takim razie tym bardziej nie będzie stanowić problemu przekonanie Drugiej Połowy.
:D
Pozdrawiam.

tybetan
20-05-2010, 23:43
Decyzja zapadła - budujemy otwarty kominek- wielkie dzieki za wsparcie.
Jak ktos ma to czekam na fotki takich realizacji.

Planuję zabudowę - nowoczesną, prostą w formie ( bez płyt "nagrobkowych " na ścianach).
Myślę o jakiejś ciekawej ceramice.

an-bud
23-05-2010, 23:33
Decyzja zapadła - budujemy otwarty kominek- wielkie dzieki za wsparcie.
Jak ktos ma to czekam na fotki takich realizacji.

Planuję zabudowę - nowoczesną, prostą w formie ( bez płyt "nagrobkowych " na ścianach).
Myślę o jakiejś ciekawej ceramice.

ogranicza tylko wielkość paleniska w stosunku do przekroju powierzchni komina;)

zylko
30-05-2010, 17:07
Witam,

prośba o doradzenie w sprawie źle postawionego komina systemowego LEIER. Komin ma służyć do odprowadzenia spalin z kominka.
Problem polega na tym, że murarze posadowili mi odwrotnie zaślepienie/odwodnienie komina systemowego. Komin ma je w standardzie, więc w tym momencie mam mysią dziurkę do wnętrza komina (wnętrza rury ceramicznej). Komin jest obecnie wybudowany do wysokości stropu, byłem w delegacji i dopiero dziś zauważyłem :(

Teraz pytanie czy można to jakoś uratować czy trzeba rozbierać i murować od początku? Pomysł jaki mam:

1. Wycięcie plastikowej rurki odwadniającej która obecnie sterczy do wnętrza komina (SICK!!! Jak można było tak zrobić)
2. ułożenie dylatacji wew rury około 2-3 mm
3. zalanie rury jakimś betonem żaroodpornym powyżej górnego poziomu mysiej dziurki (około 5 - 10 cm od górnej krawędzi)
4. Wyciągnięcie dylatacji po wstępnym zakrzepnięciu betonu (jak się uda)
5. Zaślepienie dziury pomiędzy ścianą rury ceramicznej a betonem żaroodpornym kitem do montażu elementów komina.

Prośba o szybką odpowiedź, bo muszę jutro zdecydować co z tym zrobić.

pozdrawiam,
Andrzej

Forest-Natura
31-05-2010, 08:35
Witam.
Trochę niejasno to opisałeś...
Ale pytanie podstawowe - czy zaplanowałeś wykonanie odprowadzenia skroplin, ale takie z prawdziwego zdarzenia ? Tzn. wężykiem kwasoodpornym (żeby jego żywotność była dłuższa niż jeden rok :D) biegnącym w sztywnej rurce (żeby nie zgnieść wężyka) ze spadkiem, z syfonem i sączkiem żwirowym na zewnątrz budynku ?
Jeżeli nie to po prostu niczym się nie przejmuj, zamuruj dziurkę, wsyp na dno komina 1-2 litry suchego piasku i co jakiś czas go wymieniaj. Będzie pochłaniał wilgoć i ewentualny zapach sadzy.
Pozdrawiam.

ricco1
06-06-2010, 12:45
Cześć forest:)) architekt wlasnie nanosi nam zmiany w projekcie.....czy juz teraz trzeba cos mu powiedzieć odnośnie kominka czy po prostu w trakic ebudowy z kierownikiem uzgadniac? Bo poki co to nie mamy pojecia jaki ten kominek ma byc:(( hihi ale raczej bez plaszcza wodnego:))

an-bud
06-06-2010, 19:09
Cześć forest:)) architekt wlasnie nanosi nam zmiany w projekcie.....czy juz teraz trzeba cos mu powiedzieć odnośnie kominka czy po prostu w trakic ebudowy z kierownikiem uzgadniac? Bo poki co to nie mamy pojecia jaki ten kominek ma byc:(( hihi ale raczej bez plaszcza wodnego:))
hihihaha :yes: Myślisz że kierownik czy projektant wie więcej od Ciebie;)

ja bym zrobił po 1. projekt kominka dostosowany do Twoich potrzeb, wiadomo by było jaki komin stawiać, a nie jak większość dopasowywać do tego co stoi, często sp...

zylko
07-06-2010, 00:02
Dzięki forest.

Nie zaplanowałem oczywiście :-/
Miałem zamiar przez chudziaka przebić się do piachu podsypkowego i tam odprowadzić kondensat. Oczywiście miałem zamiar użyć rurki ze stali kwasowej, ale o syfonie czy o sączku żwirowym to nie myślałem.
Ma sens odprowadzenie kondensatu do piachu podsypkowego??

Pozdrawiam,
Andrzej

Forest-Natura
07-06-2010, 06:41
Witam.
Nie wiem, ale raczej nie, na własne życzenie wprowadzisz sobie wtedy wodę i wilgoć do niego. No i smrodek sadzy.
Pozdrawiam.

bajanadjembe
08-06-2010, 12:55
Mam podobny problem jak zylko.
U mnie fachmany komin do kominka postawili bez elementu odprowadzającego kondensat, twierdząc, że jest on zbędny i że stosuje się go tylko do kotłów niskotemperaturowych. Pierwszym więc elementem komina do kominka jest wyczystka. Ta podstawa z dziurką jest w kominie w kotłowni. Ale tu odprowadzenie skroplin jest do kanalizacji. Kierownik to widział i odebrał. Mam pytanie: czy to nie będzie śmierdzieć? I o jakim "smrodku sadzy" piszesz Forest-Natura?
Teraz, ponieważ mam kominy otwarte (bez daszków) jest kłopot. Po ulewach komin w kotłowni suchy jest, a ten w salonie stoi w wodzie. To znaczy z wyczystki wybieram wodę! Zastanawiam się, czy jak już podłączę kominek (albo kozę) czy ta woda nie będzie mi wpływać do rury spalinowej i do paleniska. Czy założenie daszku nad wylotem spalin coś da? W każdym bądź razie żałuję, że nie uparłam się na to, by oba kominy stawiać na podstawach z dziurką na odprowadzenie skroplin.

pepe666
08-06-2010, 13:37
Budujemy dom parterowy z nieużytkowym poddaszem 100 m2. Planujemy ogrzewanie gazowe plus kominek z DGP. I tu pojawia się pytanie czy lepszym rozwiązaniem jest puszczeni kanałów od DGP w podłodze czy poddaszem - zakładam że większy komfort grzewczy będzie jeśli nawiewy będą od dołu, ale może przy tak małej powierzchni po prostu się to nie kalkuluje. Dodatkowym minusem takiego rozwiązania jest wydłużenie drogi ciepłego powietrza - najpierw w górę z kominka do wentylatorów i potem z powrotem kanałami do poziomu posadzki.

an-bud
08-06-2010, 18:41
Budujemy dom parterowy z nieużytkowym poddaszem 100 m2. Planujemy ogrzewanie gazowe plus kominek z DGP. I tu pojawia się pytanie czy lepszym rozwiązaniem jest puszczeni kanałów od DGP w podłodze czy poddaszem - zakładam że większy komfort grzewczy będzie jeśli nawiewy będą od dołu, ale może przy tak małej powierzchni po prostu się to nie kalkuluje. Dodatkowym minusem takiego rozwiązania jest wydłużenie drogi ciepłego powietrza - najpierw w górę z kominka do wentylatorów i potem z powrotem kanałami do poziomu posadzki.

Taki domek lepiej grawitacyjnie (dzała bez zasilania) kominek centralnie ustawiony w domu;)

dudnej
12-06-2010, 23:39
Też mam taki dylemat,parterówka 120m.kw.
Ale skoro grawitacyjnie to rozumiem,że kanałami prostokątnymi w podłodze,czy dobrze myślę ?
Skoro w podłodze to głowię się czy da radę bez turbinki ściągnąć gorące powietrze z góry kominka w kanały w podłogę i tam dalej na pokoje ?
No chyba,że wylot ciepłego powietrza w sufitach ale jak czytam to takie rozwiązanie nie jest polecane...
Które rozwiązanie będzie skuteczniejsze ?
Ja jeszcze zamierzam mieć WM z rekuperatorem.

Dołączam się do tego tematu. Mam parterowy domek o pow. 115m2. Dwa przewody DGP chcę puścić w podwieszanych sufitach. Odległość od osi kominka 3m i 4.2m.
Doradzono mi, że przewody powinny być sztywne a kominek z płaszczem ocynk na wkładzie, który zbiera większą ilość ciepła, tak aby nie wywiało kratkami.
Prosiłbym o wyjaśnienie, jakich konkretnie przewodów mam użyć, czy należy je jakoś odizolować, oraz jak wygląda taki kominek.

an-bud
13-06-2010, 22:13
Też mam taki dylemat,parterówka 120m.kw.
Ale skoro grawitacyjnie to rozumiem,że kanałami prostokątnymi w podłodze,czy dobrze myślę ?
Skoro w podłodze to głowię się czy da radę bez turbinki ściągnąć gorące powietrze z góry kominka w kanały w podłogę i tam dalej na pokoje ?
No chyba,że wylot ciepłego powietrza w sufitach ale jak czytam to takie rozwiązanie nie jest polecane...
Które rozwiązanie będzie skuteczniejsze ?
Ja jeszcze zamierzam mieć WM z rekuperatorem.
Grawitacja tzn. bez wentylatora, kanały ukryte pod, lub nad stropem, uważam że lepsze są kanały gładkie o przekroju okrągłym.
Minimalne do grawitacji rury fi 150mm (przy przekazywaniu ciepła w parterze) zawsze lepiej podejść indywidualnie do konkretnego domku, ;)

an-bud
13-06-2010, 22:16
Dołączam się do tego tematu. Mam parterowy domek o pow. 115m2. Dwa przewody DGP chcę puścić w podwieszanych sufitach. Odległość od osi kominka 3m i 4.2m.
Doradzono mi, że przewody powinny być sztywne a kominek z płaszczem ocynk na wkładzie, który zbiera większą ilość ciepła, tak aby nie wywiało kratkami.
Prosiłbym o wyjaśnienie, jakich konkretnie przewodów mam użyć, czy należy je jakoś odizolować, oraz jak wygląda taki kominek.

Mam grawitacyjnie odcinki do10 metrów ;) płaszcz ocynk w takim przypadku będzie bardziej szkodził niż pomagał.

dudnej
14-06-2010, 14:09
Mam grawitacyjnie odcinki do10 metrów ;) płaszcz ocynk w takim przypadku będzie bardziej szkodził niż pomagał.

A skoro będą pod sufitem, czy mam je zaizolować, jeśli tak, to w jaki sposób?

racer
14-06-2010, 14:42
Wełną i ekranem aluminiowym. Tak jak termofleksy tylko środek rury się zmienia.

andrew01
22-06-2010, 20:20
Proszę o pomoc w temacie wyczystki, czy w ostatecznej ostateczności można ją zlokalizować pod wkładem kominkowym? Zamierzam kominek postawić na stojaku i pod nim mieć dojście (co prawda bardzo niewygodne) do drzwiczek od wyczystki. Komin jest w ścianie pomiędzy salonem a holem/przedpokojem na ścianach którego raczej nie będzie czegoś co mogło by drzwiczki zamaskować.

Pozdrawiam
Andrew01

neko
23-06-2010, 00:52
Witam.
Ha...kominków otwartych jak na lekarstwo...chociaż razem z kuchniami kaflowymi ostatnio jest coraz lepiej - ludzie wykazują zainteresowanie a nawet niektórzy pozwalają sobie na taką..."ekstrawagancję" :D. [...]

Czy kominki otwarte mogą ko-egzystować z wentylacją nawiewno-wywiewną z reku?

Mam też "przyziemne" pytanie:

Myślę o kominku kaflowym i/lub z cegieł szamotowych. W pomieszczeniu z planowanym kominkiem mam podłogę na gruncie, z fundamentem pod kominek. Rozłożyłem w tym pokoju 10 cm (tj. 2 x 5 cm) styropianu (z tych twardszych: 10% odkształcenia względnego przy 100 kPa) pod wylewkę betonową (5-6 cm gr.).

Co z izolacją miejsca na kominek ? Czy mogę prosić o poradę, który z poniższych wariantów należy wybrać ?

1. nie kłaść żadnego styropianu (brak izolacji, jedynie przeciwwilgociowa folia na betonie)
2. kłaść ale tylko 5 cm 100 kPa (a więc 10-11 betonu pod kominek)
3. kłaść 5 cm twardego styroduru (200 lub 250 kPa)
4. wymurować warstwę np. 5 cm z Ytonga (lub innego ciepłego betonu komórkowego) i na tym wylać beton
5. inne rozwiązanie (jakie?)

Pozdrawiam!

gość 2010
23-06-2010, 15:13
Witam ,
mam pytanie , otóż zaczął się murować mój komin do którego ma być podłączony kominek , komin jest tak usytuowany że wchodzi do salonu na głębokość ok 40 cm, wg projektu wejście na rurę z kominka powinno być na czołowej ścianie komina ,moje pytanie jest takie : czy można ten wlot zrobić z boku komina, po prostu wtedy po zabudowie kominka nie wystawał by tak mocno w salonie. Bardzo proszę o odpowiedź , sprawa pilna bo jutro będą murować na wysokości wlotu a nie wiem jak kazać umieścić kamionkę

Forest-Natura
25-06-2010, 10:37
Witam.
Neko - kominek otwarty i rekuperacja się wykluczają, fundamentowanie kominka - bloczki z betonu komórkowego do wysokości docelowej wylewki, w nich rura fi 150 lub kanał prostokątny odpowiadający temu polu przekroju (9x20).
Gość 2010 - jesteś typową ofiarą architektonicznej "pomyłki" jaką jest wystający na salon "kobylasty" komin. Takie coś, projektowane przez architektów bez polotu i pojęcia (byle był i byle się zmieścił, bo przecież wszyscy dzisiaj robią kominki), z miejsca ogranicza formę i kształt kominka czy pieca. W rezultacie robi się później kominek "do komina" - tak by w maksymalny sposób go (komin) zamaskować, zamiast takiej formy i kształtu jaki się naprawdę chce.
Wyjście do przyłącza w bok - wyczystka w każdą inną stronę, tylko nie w tę w jaką będzie skierowane przyłącze kominowe (trójnik).
Pozdrawiam.

andrew01
25-06-2010, 11:00
Forest-Natura - czy mógłbym prosić o zerknięcie na moje pytanie?

Forest-Natura
25-06-2010, 11:14
Witam.
Daj ją w inną stronę (np. na przedpokój) gdzie można ją będzie zamaskować drugimi, ładniejszymi drzwiczkami (np. w kolorze ściany).
Tak naprawdę nie wiesz przecież jak będzie wyglądał Twój kominek, jakie będą jego wymiary oraz jakie palenisko w niego wsadzisz. Potem będziesz "musiał" coś robić przez niefartownie umieszczone drzwiczki w obrębie kominka.
Pozdrawiam.

andrew01
25-06-2010, 11:26
No właśnie próbuje uniknąć drzwiczek po stronie przedpokoju, kominek będzie używany jedynie rekreacyjne, bez stałego palenia. Ale jak nie można pod kominkiem, to nie będzie innego wyjścia.

mp_krk
25-06-2010, 13:44
Witam,
mam następujący problem: w domu będzie wentylacja mechaniczna z rekuperatorem; salon otwarty na hol, kuchnię i jadalnię. Czy do kominka który będzie w salonie stawiać komin z samym kanałem dymowym czy również potrzebny jest kanał wentylacyjny?

konisko
25-06-2010, 14:17
Witam,
mam następujący problem: w domu będzie wentylacja mechaniczna z rekuperatorem; salon otwarty na hol, kuchnię i jadalnię. Czy do kominka który będzie w salonie stawiać komin z samym kanałem dymowym czy również potrzebny jest kanał wentylacyjny?

WItam !
Konieczne będzie wg mnie zastosowanie kominka z podawaniem powietrza z zewnątrz, inaczej wentylacja mechaniczna "zgłupieje".
Pozdr.

mp_krk
25-06-2010, 14:37
Oczywiście, do kominka bedzie doprowadzone powietrze, pewnie kanalem pionowym w styropianie.
A co z kwestia kanalu wentylacyjnego w kominie?

tfor
25-06-2010, 14:50
Witam.
Trochę niejasno to opisałeś...
Ale pytanie podstawowe - czy zaplanowałeś wykonanie odprowadzenia skroplin, ale takie z prawdziwego zdarzenia ? Tzn. wężykiem kwasoodpornym (żeby jego żywotność była dłuższa niż jeden rok :D) biegnącym w sztywnej rurce (żeby nie zgnieść wężyka) ze spadkiem, z syfonem i sączkiem żwirowym na zewnątrz budynku ?
Jeżeli nie to po prostu niczym się nie przejmuj, zamuruj dziurkę, wsyp na dno komina 1-2 litry suchego piasku i co jakiś czas go wymieniaj. Będzie pochłaniał wilgoć i ewentualny zapach sadzy.
Pozdrawiam.

A czy mogę dostać info po co sie robi odwodnienia w kominie przy kominkach? Brak takowe co powoduje?

konisko
25-06-2010, 14:59
Oczywiście, do kominka bedzie doprowadzone powietrze, pewnie kanalem pionowym w styropianie.
A co z kwestia kanalu wentylacyjnego w kominie?

IMO nie trzeba wentylacji robić.
U mnie taka sama sytuacja jest jak u Ciebie.
Pozdr.

mp_krk
25-06-2010, 15:29
IMO nie trzeba wentylacji robić.
U mnie taka sama sytuacja jest jak u Ciebie.
Pozdr.

Ok, czyli mam rozumiec ze tez masz tylko dymowy:) A jaka masz srednice komina do kominka? Masz go z ociepleniem? Ja chyba musze dac bo będzie jedna stroną przy ścianie zewnętrznej...co sądzisz?

neko
25-06-2010, 15:53
Witam.
Neko - kominek otwarty i rekuperacja się wykluczają, fundamentowanie kominka - bloczki z betonu komórkowego do wysokości docelowej wylewki, w nich rura fi 150 lub kanał prostokątny odpowiadający temu polu przekroju (9x20).

Dzięki za odpowiedź.

Zakładam że mówiąc o rurze fi 150 masz na myśli doprowadzenie powietrza do kominka? W tej chwili mam rurę PCV fi 150 która wychodzi z nadbetonu (na gruncie) z lewej strony przewidywanego kominka. W taki razie widzę kolejne dwa warianty:

1) Mogę wyprowadzić tę rurę powyżej przewidywanej wylewki (pionowo do góry), wymurować beton komórkowy i wylać wylewkę w całym salonie.

2) Nie robić póki co wylewki w miejscu gdzie będzie stał kominek; wymurowałbym wtedy beton komórkowy i wylał brakujący fragment wylewki dopiero gdy już będzie wiadomo na 100% jaki będzie wymiar i rodzaj wkładu kominkowego i gdzie optymalnie doprowadzić rurę napowietrzającą.

Nie wiem czy wariant 2) nie ma jakiś wad. Wariant 1) jest prostszy ale jeśli nie będzie coś pasować to albo potem nie schowam rury w podłodze albo będę musiał kuć wylewkę betonową. Czy mogę prosić o opinię na ten temat?

konisko
25-06-2010, 19:33
Ok, czyli mam rozumiec ze tez masz tylko dymowy:) A jaka masz srednice komina do kominka? Masz go z ociepleniem? Ja chyba musze dac bo będzie jedna stroną przy ścianie zewnętrznej...co sądzisz?

Witam !
Dokładnie mam tylko dymowy o średnicy wewn. 200mm - systemowy.
Jesli komin jest w sciane zewn. to ocieplenie domu zewn. zapewni mu wlasciwa izolacje, oczywiscie jak dasz izolowany to bedzie jeszcze lepiej.
Ja mam bez izolacji bo moj stoi centralnie w srodku domu, na strychu jest obudowany pustakiem pianowym o grubosci 120mm.
Ciąg jest znakomity musze powiedziec, otwarcie drzwiczek powoduje zaciaganie powietrza do srodka - wiec musze stawac z boku zeby mnie nie wziągło :cool:
Pozdr.

mp_krk
25-06-2010, 21:10
Ok, dzieki za info. Pytalem o kwestie ocieplenia jako ze roznica w cenie jakas jest:)

Wentylacja przy kominie do kominka jest w ogole niezalecana w przy wentylacji mechanicznej czy jest to obojetne i nie bedzie generowac problemow?

konisko
25-06-2010, 21:26
Wentylacja przy kominie do kominka jest w ogole niezalecana w przy wentylacji mechanicznej czy jest to obojetne i nie bedzie generowac problemow?

Ale zamotałeś ;)
Wg nie sens robienia wentylacji klasycznej (grawitacyjnej wyciągowej) przy went. mechanicznej jest samo wykluczający się.
Po to robisz mechaniczna zeby sie nie naciągać z dziurami wentylacyjnymi.
Powietrze bierzesz do kominka osobnym kanałem, który w żaden sposób nie wpływa na ciśnienia w domu.
No może do rozpalania możesz pociągnąć trochę powietrza do kominka ale to tyle...przynajmniej u mnie tak jest a potem zamykam i hajcuje juz bez udziału powietrza z pomieszczeń.
Mam nadzieje, że dobrze Cię zrozumiałem.
Pozdr.

mp_krk
25-06-2010, 21:56
dokladnie o to mi chodzilo
geneza pytania wynikala z obawy o odbior kominiarski, zeby nie bylo problemu z powodu braku kratki wentylacyjnej w pomiesz. z kominkiem

konisko
25-06-2010, 22:08
dokladnie o to mi chodzilo
geneza pytania wynikala z obawy o odbior kominiarski, zeby nie bylo problemu z powodu braku kratki wentylacyjnej w pomiesz. z kominkiem

Witam !
Tutaj ekspertem nie jestem, z tymi odbiorami kominiarskimi są hece niezłe, ale może ktoś ma doświadczenia w temacie.
Wg mnie (na zdrowy rozum) po co kratka jak masz powietrze z zewnątrz niezaleznym kanalem, to samo w przypadku pieca gazowego z zamknieta komora spalania, nie wymaga sie kratki....to chyba powinno byc ok.

mp_krk
27-06-2010, 10:07
Konrad,
dzieki za informacje. Mysle ze z odbiorem kominiarskim bedzie ok, takie info uzyskalem w innym watku

A jaka srednice komina polecasz do kominka? Pewnie bedzie jakis taki rekreacyjny do przepalania...10-14kw? Ile bys polecał do salonu 26m2 otwartego na kuchnie, jadalnie i hol + dodatkowo pustka w stropie (jak w dzienniku)?

cedart
28-06-2010, 06:07
Podłączyłem kominek - kozę w sposób pokazany w załączniku do komina wys. ok. 6 m i przekroju 15 cm.
Chciałem podgrzać drugi pokój.
Kominek dymi i nie ma ciągu.
Gdzie popełniłem błędy?
Co zrobić, żeby jednak w prosty sposób dogrzać drugie pomieszczenie?
Pozdrawiam

mp_krk
28-06-2010, 12:52
Konrad,
dzieki za informacje. Mysle ze z odbiorem kominiarskim bedzie ok, takie info uzyskalem w innym watku

A jaka srednice komina polecasz do kominka? Pewnie bedzie jakis taki rekreacyjny do przepalania...10-14kw? Ile bys polecał do salonu 26m2 otwartego na kuchnie, jadalnie i hol + dodatkowo pustka w stropie (jak w dzienniku)?

A czy rure doprowadzająco powietrze do kominka polecacie poprowadzci w styropianie - będzie go 15cm a rura pewnie fi160 ?! więc trochę lipa no i nie będzie tam izolacji podłogi na gruncie? Czy lepiej przekuć chudziak i i spróbować od zewnątrz (kominek przy ścianie zewn) podwiercić przez ściane fundamentowa i piasek do tego wykucia?

kaszpir007
28-06-2010, 22:53
Pracuje w firmie,ktora zajmuje sie kominkami, kompleksowo rzecz jasna:)
Odpowiem na wszystkie pytania, doradze. Dotyczy to kominków, ktore maja dopiero powstac,jak rowniez tych, ktore juz istnieja.
Niewazne czy ktokolwiek z Panstwa bedzie mial pytania zwiazane z codziennym uzytkowaniem kominka czy moze bedzie to wynikalo z jakiegos problemu z tym, niewatpliwie rewelacyjnym zrodlem taniego ciepla w naszych czterech katach. ZAPRASZAM.

To ja mam pytanka ;)

Dom będzie dopiero budowany , ma być oddany dopiero w maju ...

Firma budująca dom oddaje dom bez kominka , ale niby wszystko jest przygotowane do podłączenia kominka ...

Dom ma 95m2 powierzchni użytkowej , grzany będzie piecem na ekogorszek.

Kominek będzie stał w salonie ...

Chciałbym aby kominek był wbudowany w ścianę (tak jak tu : http://www.setler.pl/images/stories/Zrealizowane/max/10d.jpg

Nie chce żadnych "obudów" , ramek i itd ...

Kominek będzie sporadycznie używany. Może będzie służył do "dogrzewania" albo do "robienia klimatu ;)"

Kominek więc chyba jak najmniejszej mocy. Sadzę że 10kW powinno starczyć ...
Kominek będzie zamontowany w salonie 29m2 ...

W Leroy merlin , Obi , znalazłem tanie francuskie wkłady komnikowe za już niecałe 1000zł ...

Znalazłem też w firmie www.kratki.pl piec Antek 10kW (z szyber , z dużych czobuchem) za 1220zł ...

Te francuskie tanie wynalazki nie mają ani szybra , ani wysokiego czopucha ...
A podobno dobry piec to musi mieć .....

I teraz pytanka :

1. Czy najprostszy piec bez dużego czopucha i bez szybra wystarczy , czy jednak kupić z tymi "udogodnieniami" ?
2. Czy piec może być wbudowany w ścianę , bez użycia żadnej obudowy ?
3. Czy piec musi mieć dopływ czystego (zimnego) powietrza z zewnątrz budynku (podobno nie musi ale wtedy jest bardzo dużo w pomieszczeniu i trzeba mieć otwarte okno aby się nie "udusić")
4. Czy na podłodze pod kominkiem mogą znajdować się panele drewniane , czy jednak muszą być kafle ? (w salonie chciałbym położyć panele podlogowe)

Dziekuję !

konisko
28-06-2010, 23:19
A jaka srednice komina polecasz do kominka? Pewnie bedzie jakis taki rekreacyjny do przepalania...10-14kw? Ile bys polecał do salonu 26m2 otwartego na kuchnie, jadalnie i hol + dodatkowo pustka w stropie (jak w dzienniku)?

Witam !
Ja bym dał min. średnicy 160, roznica w koszcie zadna a masz spokoj.
Jak masz komin od wejscia czopucha kominka do konca komina ponizej 4mb to mozna zapodac średnie 200mm.
Ja mam 200mm i elegancko jest, jak pisalem wydymiania brak, mozna otworzyc drzwiczki poprzez szarpniecie i nic nie wyskoczy na salon.

W kwesti prowadzenia rury, w styro moze sie skraplac woda w zimie i okresach przejsciowych - trzeba pomyslec o odprowadzeniu wody.
Generalnie trzeba rure izolowac i wode odprowadzi, ilosc/grubosc....to juz parktycznie trzeba.....:stirthepot:
Pozdr.

mp_krk
29-06-2010, 09:21
pewnie dam fi200...tylko zastanawiam sie czy z ociepleniem czy bez ocieplenia...i czy "dokladac" do Schiedla czy lepiej Leier lub cos innego...

konisko
29-06-2010, 12:04
pewnie dam fi200...tylko zastanawiam sie czy z ociepleniem czy bez ocieplenia...i czy "dokladac" do Schiedla czy lepiej Leier lub cos innego...

Niby na kominek mozna dac bez ocieplenia, jak juz zapalisz, to pali się nagrzewajac komin, u mnie tak motywowal doradca, komin do pieca na woongiel mam ocieplony. Ja do kominka mam nieocieplony firmy CJBlock. Nie ma co przeplacac, wszystkie wklady i tak sa tej samej firmy, z Czech ;).

Pozdr.

mp_krk
29-06-2010, 13:02
wlasnie tak mysle by do kominka wziasc cos tanszego bo i tak jakos strasznie duzo nie planuje palic pewnie...a placic za Schiedla ok 2.5tys...

Tomasz87
30-06-2010, 13:25
Witam serdecznie, jestem nowym użytkownikiem portalu muratordom i proszę o radę. Sprawa dotyczy kominka umieszczonego na mieszkalnym strychu, który został zaadoptowany na duży otwarty salon. Kominek został wybudowany kilka lat temu. Postawiony jest solidnie z masywnych granitowych kamieni, sam strych również jest jak najbardziej poprawny konstrukcyjnie więc przeciążenie stropu nam nie grozi. Problem w tym, że źle przeprowadzono ujście "wylot" dymu na zewnątrz. W omawianym domu wybudowano 2 kominy wentylacyjne i właśnie w część jednego z nich "wmontowano" wyjście rury kominowej. Komin ten posiada dwa lufty o szerokości ok 12 cm każdy. Z tego co powiedział mi "budowlaniec" to szerokość tego luftu to pół cegły więc zakładając że komin był budowany ze standardowej cegły o długości 25 cm to szerokość będzie miała właśnie tyle. Rura z komina jest wmurowana w ujście dwóch omawianych luftów. Odległość między wkładem kominka a powierzchnią dachu to jakieś 2,5 - 3 m. Problem w tym, że ilekroć palono w tym kominku dym wracał z powrotem do wewnątrz i nie było "cugu" do góry komina. Z tego co wiem Komin wentylacyjny został zasklepiony poniżej poziomu komina tak aby dym nie wydostawał się na niższe piętra. Zdaję sobie sprawę, że budowa jest niepoprawnie wykonana, ale niestety nie miałem wpływu na ówczesną inwencję twórcy. Proszę o radę co można w takiej sytuacji zrobić aby możliwie nie naruszać konstrukcji dachu a korzystać w pełni z uroku kominka. Komin stoi na środku strychu, który w 2/3 jest zaadoptowany na salon, zaś 1/3 to tradycyjna graciarnia. Na granicy obu pomieszczeń stoi komin wentylacyjny a zaraz obok opisany kominek. Czy jest możliwość, żeby wmontować rurę w wylot czopucha kominkowego i wyprowadzić go przez komin wentylacyjny na niezamieszkałą część strychu a później na nowo wprowadzić ją u szczytu wyjścia komina wentylacyjnego tak aby wykorzystać otwory dachowe starego komina? To moje przypuszczenie rozwiązania sprawy jednak nie mając wiedzy w tym temacie proszę o radę i ewentualny komentarz. Gdybym opisał sprawę niezrozumiale proszę o informację. Jeśli trzeba mogę również podesłać zdjęcie kominka żeby łatwiej zobrazować mój problem.

Pozdrawiam Tomasz

mp_krk
05-07-2010, 13:55
Niby na kominek mozna dac bez ocieplenia, jak juz zapalisz, to pali się nagrzewajac komin, u mnie tak motywowal doradca, komin do pieca na woongiel mam ocieplony. Ja do kominka mam nieocieplony firmy CJBlock. Nie ma co przeplacac, wszystkie wklady i tak sa tej samej firmy, z Czech ;).

Pozdr.

Stanęło na kominach Schiedla do kotła i do kominka ze wzgl. na dobrą cenę.

Mam natomiast pytanie odnośnie połączenia kominka do komina...poniżej rzut parteru, kominek jest między salonem a jadalnią, jednak ze względu na tą ścianę na środku zostanie niestety trochę przysłoniety (wizja lokalna:)). Pojawił się pomysł by kominek przesunąć pod tą ścianę o szer. 1m między salonem a kuchnią/jadalnia.

http://images48.fotosik.pl/288/84084f657b13cad5med.jpg (http://www.fotosik.pl)

I tu moje pytanie: czy jest taka możliwość? Wiąże się to z tym że komin musi pozostać w miejscu jak na projekcie i wylot spalin szedłby od kominka pionowo do stropu i następnie w poziomie przy podciągu (nad sufitem podiweszanym) do komina (odległość 2m)...

Czy to będzie prawidłowo działać? Czy takie podłączenie byłoby wogóle dopuszczalne?

konisko
05-07-2010, 14:28
Mam natomiast pytanie odnośnie połączenia kominka do komina...poniżej rzut parteru, kominek jest między salonem a jadalnią, jednak ze względu na tą ścianę na środku zostanie niestety trochę przysłoniety (wizja lokalna:)). Pojawił się pomysł by kominek przesunąć pod tą ścianę o szer. 1m między salonem a kuchnią/jadalnia.

I tu moje pytanie: czy jest taka możliwość? Wiąże się to z tym że komin musi pozostać w miejscu jak na projekcie i wylot spalin szedłby od kominka pionowo do stropu i następnie w poziomie przy podciągu (nad sufitem podiweszanym) do komina (odległość 2m)...

Czy to będzie prawidłowo działać? Czy takie podłączenie byłoby wogóle dopuszczalne?

Witam !
Raczej nie polecam takiego rozwiązania, są jakieś dopuszczalne normy o kątach nachylenia rury dymowej ale jakie to nie sprawdzałem, prowadzenie poziomo rury wg mnie niedopuszczalne. Lepiej przestaw komin w okolice kominka, oczywiscie jak jest jakis problem z dachem to trzeba dalej :stirthepot: kombinowac. IMO to nowe miejsce jest duzo lepsze na kominek.

mp_krk
05-07-2010, 15:10
Wiem ze lepsze...tylko ze w "starym miejscu" jest zrobiona stopa pod komin, nie ma jej natomaist w "nowym" miejscu. Ja tu widze problem...ale może się mylę:)??? Z dachem mysle ze nie powinno byc jakiegos straszengo problemu...

konisko
06-07-2010, 07:08
Wiem ze lepsze...tylko ze w "starym miejscu" jest zrobiona stopa pod komin, nie ma jej natomaist w "nowym" miejscu. Ja tu widze problem...ale może się mylę:)??? Z dachem mysle ze nie powinno byc jakiegos straszengo problemu...

Moze da się wykonać jeszcze stope...wyciąć posadzke i wylac jak Ci zalezy na tym miejscu, z dachem faktycznie nie powinno byc zle bo widzialem projekt, ale zmieni sie uklad na 2 poziomie, trzeba to przemyslec.
Pozdr.

zenek_fremen
07-07-2010, 13:29
Witam, mam takie pytanie (szukałem na forum, ale...) mam rozłożone na stropie (poddasze nieużytkowe nieocieplone, ale będę tam chodził trzymał graty, itd) rury prostokątne do DPG, chcę to ocieplić i zalać wylewką. Jak mam ocieplić rury, stop będzie ocieplany styropianem 10 cm, a rury chyba muszę twardą wełną, czy pod te rury mam dać jakąś folę (temperatura !!!, wilgotność), na wierzch zbrojenie i wylewka, czy może jakimiś otulinami. Czy może ktoś może mi odpowiedzieć na to pytanie, a ha a czy wentylator w zimie nie zamarznie, strych nieocieplony.

pozdr. zenek

Kominki.fm
10-07-2010, 20:29
Wentylator na strychu na pewno nie zamarznie. Rury prostokątne (zapewne z ocynku) musi Pan zaizolować twardą wełną. Warto dać zbrojenie i dopiero zalać betonem.

baobab71
12-07-2010, 19:31
Jestem przerażona i proszę o pomoc. Stary kominek w salonie już nie istnieje, a w garażu nowy wkład z płaszczem wodnym Lechma. Fachowcy mówią, że ten wkład NIE wymaga zbiornika wzbiorczego i może funkcjonować w systemie zamkniętym, ma chłodnicę. Jednak czytając Wasze posty jestem pełna wątpliwości. Pomóżcie radą..... co z tym bezpieczeństwem w końcu...

mrmrooz
13-07-2010, 08:58
Jestem przerażona i proszę o pomoc. Stary kominek w salonie już nie istnieje, a w garażu nowy wkład z płaszczem wodnym Lechma. Fachowcy mówią, że ten wkład NIE wymaga zbiornika wzbiorczego i może funkcjonować w systemie zamkniętym, ma chłodnicę. Jednak czytając Wasze posty jestem pełna wątpliwości. Pomóżcie radą..... co z tym bezpieczeństwem w końcu...
Sama się zastanów. Zgodnie z prawem, jak kominek z płaszczem ma chłodnicę, może być zamontowany w układzie zamkniętym. Ale - jest jedno ale - co się będzie działo jak nie będzie prądu podczas palenia? Przy naczyniu wzbiorczym woda się zagotuje i wyleje, a co się stanie jak będzie to układ zamknięty? Nie chciałbym być blisko tego kominka. Wydaje mi się, że jeżeli układ zamknięty, to tylko z jakimś wspomaganiem zasilania (UPSy) dla pomp i czujników. Oczywiście nic też nie stoi na przeszkodzie, żeby mieć chłodnicę w układzie otwartym.

Pozdrawiam
Michał M

DB_Zdun
13-07-2010, 16:32
Poniżej wklejam ciekawy schemat systemu ogrzewania domu z zastosowaniem solarów i kominka. Wczoraj w Gazecie wyborczej pojawił się artykuł o dofinansowaniu solarów przez państwo.

ryz
15-07-2010, 08:31
Witam
Właśnie jesten na etapie wyboru kominka do domu.
Dom mam wybudowany z poddaszem użytkowym ale nie wiem czy kiedykolwiek zostanie ono wykończone.
Dół domu to 96m. Chciałem zrobić kominek z płaszczem wodnym ale mój instalator mówił, że jak nie wiem czy kiedykolwiek wykończę górę to lepiej zrobić zwykły kominek z wyprowadzeniem ciepłego powietrza na górę, gdyz jest to owiele oszczędniejszej. W związku z tym proszę o opinię

zenek_fremen
21-07-2010, 10:14
Rury prostokątne muszę zaizolować twardą wełną - OK, a gdzie folia pod rury czy nad wełnę, bo jeśli na pozostałej przestrzeni układam styropian to folia chyba pod spód

pozdr.