PDA

Zobacz pełną wersję : KOMINKI - Pomoge i doradze we wszystkim co dotyczy kominków.



Strony : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 [15] 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52

eniu
09-01-2011, 08:35
no ba, dla nie których to może być cud a dla innych zwykła logika, która obca wielu ludziom łatwo mylona jest ze zjawiskami nadprzyrodzonymi!

no to łopatologicznie, żeby wszyscy zakumali. w komorze konwekcyjnej jest powietrze zaciągane otworami nad podłogą i szczeliną między wkładem i obudową którą dostaje się dym i cząstki popiołu w chwili otwierania drzwiczek Pył, kurz osadza się na wkładzie a tam przypala i powiedzmy z czasem brzydko zalatuje, właściwości tych pozbawiona jest komora dekompresyjna która odcięta jest od wkładu, temperatura jest tam mniejsza wiec kurz się nie przypali,no jaśniej nie potrafię.

no nie ma jak rzeczowa dyskusja....

Arturo72
żeby zastosować filtr to trzeba użyć dużego wentylatora tak żeby pokonać jego opory,a duży wentylator to większy hałas i więcej zajętego miejsca no i koszty

Zawsze lepiej przeczytać ze zrozumieniem wcześniejsze wypowiedzi ,które mogą tylko pozorować głupotę piszących....
w innym wypadku narażasz się na śmieszność ...

pozdrawiam

eniu
09-01-2011, 08:41
Agiles
zanim się" najeżysz "

Thermaks miał wady (które można wyeliminować ) ,dlatego go wycofali , nie wiem co wymyślili potem ,bo po zabawach z AQUA WT i THERMAXEM ,dałem sobie spokój z eksperymentami Spartherma na mojej (naszej) skórze

sakiw
09-01-2011, 09:07
Zawsze lepiej przeczytać ze zrozumieniem wcześniejsze wypowiedzi ,które mogą tylko pozorować głupotę piszących....
w innym wypadku narażasz się na śmieszność ...

pozdrawiam

czyżby tylko eniu miał prawo na tym forum do używania ironii?

jeśli chodzi Ci o "czopuch" to w założeniu w komorze nie powinno go tam być, a jak już musi być ze względów konstrukcyjnych to powinien być dobrze zaizolowany czyli efekty komory konwekcyjnej nie maja prawa mieć miejsca, a jak nie o czopuch się rozchodzi to i tak tracą czas na odpisywanie, wyrażaj się konkretnie

agiles1978
09-01-2011, 09:24
Do ENIA

nie najeżyłem się

A propos
Asertywne przyjmowanie opinii wiąże się z przyjęciem postawy "Jestem w porządku". Cudza ocena nie jest jedyną obiektywną prawdą czy wyrokiem, jest jedną z możliwych opinii. Dopuszczajmy posiadanie przez innych odmiennego zdania. Opinia innych jest tylko opinią, z którą możemy się zgodzić lub nie. Jeśli ktoś nas ocenia krytycznie, zgodnie lub niezgodnie z prawdą, to potraktujmy tę ocenę jak opinię i wyraźmy własne zdanie na ten temat. Jeżeli ktoś nas krytykuje na podstawie pojedynczych faktów, to należy sprowadzić uogólnienie do konkretnego faktu, a potem ustosunkować się do tego faktu.
Asertywność wyrażana jest prawem do:

- wyrażania własnych myśli i opinii, nawet jeśli różnią się one od poglądów innych ludzi,

- wyrażania własnych uczuć i brania za nie odpowiedzialności

- mówienia "tak" bez poczucia winy

- mówienia "nie" bez poczucia winy

- mówienia "nie wiem" bez konieczności usprawiedliwiania się

- mówienia "nie rozumiem" bez konieczności usprawiedliwiania się

- zmiany zdania bez konieczności usprawiedliwiania się

- popełniania błędów i do ponoszenia za nie odpowiedzialności

- proszenia o to, czego się chce

- szacunku u innych ludzi oraz ich szanowania

- wysłuchania i poważnego potraktowania

- niezależności

- odnoszenia sukcesów

- odmówienia sobie i innym asertywnego zachowania


Prawa te wydają się oczywiste, jednak w praktyce bardzo często okazuje się, że mamy z tym problemy. Więc przyswajajmy tą naukę z zasadą że Człowiek uczy się przez całe swe życie.


Eniu mam propozycję. Ze względu na kontrowersyjność wypowiedzi i cały dotychczasowy zapis deklaruję że nie zabiorę głosu negującego Twoje wypowiedzi ale.... Ty rozważysz moje założenia i stworzysz rozwiązanie mojego planu, wraz z schematem i potrzebnymi do tego urządzeniami . Jeżeli użytkownicy tego forum potwierdzą słuszność zasady działania i poprawność proponowanego rozwiązania ja zastosuję się jak napisałem na wstępie.

eniu
09-01-2011, 09:58
czyżby tylko eniu miał prawo na tym forum do używania ironii?

jeśli chodzi Ci o "czopuch" to w założeniu w komorze nie powinno go tam być, a jak już musi być ze względów konstrukcyjnych to powinien być dobrze zaizolowany czyli efekty komory konwekcyjnej nie maja prawa mieć miejsca, a jak nie o czopuch się rozchodzi to i tak tracą czas na odpisywanie, wyrażaj się konkretnie

Moją ironię uruchamia śmieszność , i odpowiedzi nie na temat

Równe prawa w tym wątku to tylko pozory

sakiw
09-01-2011, 10:16
Moją ironię uruchamia śmieszność , i odpowiedzi nie na temat

Równe prawa w tym wątku to tylko pozory


no i taki logiczny argument mi chodziło, w prosty sposób wytłumaczone co i jak i do czego

Wymiana doświadczeń i wiedza fachowców na forum jest niezastąpiona!

Polecam forum pudelka, plotka, kozaczka, bucika, pantofelka i takie tam inne, tam dopiero Kolega znajdzie posłuch i rzeszę sympatyków

eniu
09-01-2011, 10:23
Do Agilesa,

coraz bardziej utwierdzam się w przekonaniu ,że słusznie zrobiłem "nie olewając"Twej sprawy.
("lepiej z mądrym zgubić niż z głupim znależć )


Mam warunki:

w zasadzie jeden - stworzysz nowy wątek ,w którym wyjaśnimy sobie wszystkie techniczne jak i psychologiczne aspekty Twojej instalacji. Nazwij go jak chcesz ale czytelnie
np "KOMINKI , AGILES KONTRA ENIU" , by nasi komentatorzy łatwo nas znaleźli.Na początku można by dać info ,do którego odeślemy zbłąkanych ( nie obrażając ich przy okazji) .Obiecuję ,że wówczas przestanę ćwiczyć na Tobie empatię.

JoShi
09-01-2011, 11:41
ENIU po raz kolejny nie wytrzymałem. Wkurzają mnie Twoje wypowiedzi
Wyluzuj z lekka. To nie jest Twoje prywatne podwórko, tylko forum internetowe. Nie napinaj się tak, żeby Ci żyłka nie pękła. Uśmiechnij się, wiosna idzie...

agiles1978
09-01-2011, 11:47
PRZEPRASZAM JESTEM ŚWIADOM TEGO ŻE PRZESADZIŁEM

Mam swoje zdanie na ten temat i nie będę go teraz publikował, zresztą przeczytaj wyżej, może będę musiał się w język gryźć nie jeden raz. Ale to się wyjaśni w niedługim czasie.


Eniu
Zgadzam się. Daj mi troszkę czasu by okiełznać temat i poukładać go tak by byl jasny i zrozumialy

eniu
09-01-2011, 11:49
Witam,

Mam taki dylemat – muszę zakupić kominek naroży i chciałby prosić o radę osoby z doświadczeniem oraz większym rozeznaniem na rynku. No to od początku – domek 120 m użytkowych – salon tam będzie kominek 31 m reszta pokoi 3 szt. u góry – będzie DGP – już jest właściwie – dolot powietrza rura 150. Kominek nie będzie podstawowym ogrzewaniem (gaz) – wydaje mi się że będę palił wieczorami oraz w sobotę i niedzielę w tzw. sezonie. Chciałbym prosić o pomoc w wyborze na wkład jestem skłonny przeznaczyć 7,5 tyś PLN max obecnie moja uwaga zwrócona jest na:
- wkład Schmid EKKO L67 – dziwnie mało opisów użytkowników w Internecie?
- wkład Sparke Varm FL/P 225S 600/560
- wkład ARYSTO 10 L
- wpadłem również ostatnio na wkład UNICO Dragon 4 B jednak zastanawia mnie brak popielnika (co z popiołem, jak w nim się pali)

Za wszelkie uwagi będę wdzięczny.

Mało opisów Schmita bierze się chyba z jego niemieckiego pochodzenia (pewnie droższy i mniej ludzi którzy kupili). Mimo tak szlachetnego pochodzenia niewiele więcej wart od Arysto . Szparkę to zostaw do innych celów :) :) . Poprzyj polski produkt kupując Arysto lub Unico (pamiętaj ,ze brak popielnika to nie wada lecz zaleta ,ale nie każdy g...i musi o tym wiedzieć). Jak chcesz mercedesa to skłoniłbym się ku Sparthermowi - choćby ze względu na bardziej bezkompromisowy i profesjonalny serwis (chyba, że
kupisz u Hrehoreckiego)

eniu
09-01-2011, 11:51
PRZEPRASZAM JESTEM ŚWIADOM TEGO ŻE PRZESADZIŁEM

Mam swoje zdanie na ten temat i nie będę go teraz publikował, zresztą przeczytaj wyżej, może będę musiał się w język gryźć nie jeden raz. Ale to się wyjaśni w niedługim czasie.


Eniu
Zgadzam się. Daj mi troszkę czasu by okiełznać temat i poukładać go tak by byl jasny i zrozumialy

nawet nie wiesz jak się cieszę.....

eniu
09-01-2011, 11:52
nawet nie wiesz jak się cieszę.....

i też sorki...

gin4
09-01-2011, 18:41
Mało opisów Schmita bierze się chyba z jego niemieckiego pochodzenia (pewnie droższy i mniej ludzi którzy kupili). Mimo tak szlachetnego pochodzenia niewiele więcej wart od Arysto . Szparkę to zostaw do innych celów :) :) . Poprzyj polski produkt kupując Arysto lub Unico (pamiętaj ,ze brak popielnika to nie wada lecz zaleta ,ale nie każdy g...i musi o tym wiedzieć). Jak chcesz mercedesa to skłoniłbym się ku Sparthermowi - choćby ze względu na bardziej bezkompromisowy i profesjonalny serwis (chyba, że
kupisz u Hrehoreckiego)

Dzięki za odp. straciłem prawie nadzieję, że ktoś odpowie biorąc zagorzałą dyskusję  Co do Schmita to oglądałem go żywo i jakościowo jest naprawdę nieźle zrobiony w porównaniu do szparke czy arysto cena około 2 tyś większa - wkład Spartherm również mi się podoba jednak tu cena rośnie do poziomu około 9-10 tyś PLN niby nie wielka różnica jednak zauważalna.

eniu
09-01-2011, 20:01
Dzięki za odp. straciłem prawie nadzieję, że ktoś odpowie biorąc zagorzałą dyskusję  Co do Schmita to oglądałem go żywo i jakościowo jest naprawdę nieźle zrobiony w porównaniu do szparke czy arysto cena około 2 tyś większa - wkład Spartherm również mi się podoba jednak tu cena rośnie do poziomu około 9-10 tyś PLN niby nie wielka różnica jednak zauważalna.

Pamiętaj ,że Twoje problemy nie skończą się z chwilą dokonania zakupu . One mogą sie zacząć z chwilą rozpoczęcia eksploatacji . Potem to już Ci będę mógł powiedzieć tylko" a nie mówiłem ".Schmidt kosztuje tyle samo co Spartherm ....

MrButton
09-01-2011, 22:09
Wklej jakieś fotki,i trochę opowiedz o domku (jego wielkości). Za mało danych.

Do Eniu,

Dom ma niecałe 150 m2 powierzchni użytkowej, pion kominowy do którego podłaczony jest kominek zlokalizowany jest w samym centrum domu na otwartej przestrzeni korytarz-salon-jadalnia. Podnoszę problemy które opiałem powyżej.
Czesć zdjęć mżna zobaczyc w mojej galerii (link przy moim podpisie)
A wiecej zdjęć proszę bardzo...


http://foto0.m.onet.pl/_m/9616cb705dc93098802e15fba530123c,10,19,0.jpg

http://foto3.m.onet.pl/_m/fb72abdcf418720dc9c3c911838ddd13,10,19,0.jpg

A to kratka o której wspominałem:

http://foto0.m.onet.pl/_m/8893d7055eaa14f535d26d77f2f07de0,10,19,0.jpg

eniu
09-01-2011, 23:33
Do Eniu,

Dom ma niecałe 150 m2 powierzchni użytkowej, pion kominowy do którego podłaczony jest kominek zlokalizowany jest w samym centrum domu na otwartej przestrzeni korytarz-salon-jadalnia. Podnoszę problemy które opiałem powyżej.
Czesć zdjęć mżna zobaczyc w mojej galerii (link przy moim podpisie)
A wiecej zdjęć proszę bardzo...


http://foto0.m.onet.pl/_m/9616cb705dc93098802e15fba530123c,10,19,0.jpg

http://foto3.m.onet.pl/_m/fb72abdcf418720dc9c3c911838ddd13,10,19,0.jpg

A to kratka o której wspominałem:

http://foto0.m.onet.pl/_m/8893d7055eaa14f535d26d77f2f07de0,10,19,0.jpg

Trudno jednoznacznie stwierdzić ,czy za ładną fasadą jest właściwie wykonana instalacja kominkowa czy ....kupa. Wklej więcej fotek (nie lubię latać po linkach ,tym bardziej takich które same nie wskakują ) .Robiłeś może fotki przy budowie kominka ? Jak nie to pstryknij wszystkie kratki w kominku na i wywiewne .Może zrobimy krok dalej...

Piotrosan
10-01-2011, 04:04
Witam ponownie :)
Może problem nie dotyczy kominka ale urządzenia bezpośrednio z nim związanego. Mianowicie posiadam wentylator firmy dospel 600 kom II 150.
Niestety po 4 miesiącach użytkowania zatarły się łożyska.
Pytanie moje brzmi: czy może wiecie jakie to są łożyska? Chodzi mi o rozmiar, wielkość i ciężar. Wentylator jest na gwarancji, lecz nie mogę sobie pozwolić na pozbycie się jedynego rozprowadzacza ciepła w mieszkaniu i łożyska muszę wymienić sam.
Niestety nie uzyskałem odpowiedzi na na to pytanie w serwisie.
Będę bardzo wdzięczny za w miarę szybką odpowiedź.

Pozdrawiam

eniu
10-01-2011, 07:16
Witam ponownie :)
Może problem nie dotyczy kominka ale urządzenia bezpośrednio z nim związanego. Mianowicie posiadam wentylator firmy dospel 600 kom II 150.
Niestety po 4 miesiącach użytkowania zatarły się łożyska.
Pytanie moje brzmi: czy może wiecie jakie to są łożyska? Chodzi mi o rozmiar, wielkość i ciężar. Wentylator jest na gwarancji, lecz nie mogę sobie pozwolić na pozbycie się jedynego rozprowadzacza ciepła w mieszkaniu i łożyska muszę wymienić sam.
Niestety nie uzyskałem odpowiedzi na na to pytanie w serwisie.
Będę bardzo wdzięczny za w miarę szybką odpowiedź.

Pozdrawiam

Sposób w jaki Dospel załatwia reklamacje ( generalnie szybko i bezproblemowo) ,może być przyczyną niewiedzy na temat łożysk...

Forest-Natura
10-01-2011, 07:37
Witam.
Piotrosan - łożyska w wentylatorach kominkowych nie zacierają się "same z siebie" po czterech miesiącach pracy ... Ten Twój wentylator nie ma przypadkiem za ciepło? Gdzie jest ustawiony? Bo wymienisz i za kolejne kilka miesięcy możesz mieć to samo ... a do "zepsucia się" czekają jeszcze w kolejce termostat i silnik ...
Przed wymianą samemu, zastanów się czy warto grzebać w urządzeniu, które jest na gwarancji, bo usługi gwarancyjne wykonują w miarę szybko i bezproblemowo (miałem możność sprawdzić).
Pozdrawiam.

BartekS
10-01-2011, 11:05
Witam
Nie znalazłem jak an razie odpowiedzi na swoje pytanie dotyczące DGP, także postanowiłem zadaje tutaj. Otóż mam w domu rozprowadzenie ciepłego powietrza z kominka z wykorzystaniem turbiny DOSPEL KOM II 800. Niestety jak dla mnie turbina jest troszkę za mocna, i potrafi wyziębić mi dość mocno parter, kosztem piętra, tj. zasysa przez otwory wywiewne przy obudowie kominka powietrze na górę. Podłączenie turbiny znajduje się niestety na strychu i powoli mam dość wchodzenia po schodkach i jej włączania / wyłączania. Zastanawiam się nad dwoma rozwiązaniami :
1. Zakup włącznika czasowego (takiego jak posiadam np. przy pompce do obiegu c.w.u.) i ustawienie turbiny jako nieaktywnej w dzień a "chodzącej" w nocy - rozwiązania najprostsze ale nie do końca mnie satysfakcjonujące.
2. Zakup modułu DOSPEL AD 320 i regulowanie obrotów turbiny z "pilota", tak samo jej włączanie/ wyłączanie. Tutaj niedogodnością jest konieczność pamiętania o włączeniu i wyłączeniu turbiny, plusem jest możliwość ograniczenia obrotów i mniejszy "ciąg".

Najlepszym rozwiązaniem byłoby połączenie obu rzeczy. Tylko po pierwsze nie wiem, czy sterownik AD 320 nadaje się do mojej turbiny i czy w zestawie jest "przelotka" do gniazdka (w opisie na stronie producenta nic takiego nie ma) i czy takie rozwiązanie się sprawdzi.

eniu
10-01-2011, 11:49
Witam
Nie znalazłem jak an razie odpowiedzi na swoje pytanie dotyczące DGP, także postanowiłem zadaje tutaj. Otóż mam w domu rozprowadzenie ciepłego powietrza z kominka z wykorzystaniem turbiny DOSPEL KOM II 800. Niestety jak dla mnie turbina jest troszkę za mocna, i potrafi wyziębić mi dość mocno parter, kosztem piętra, tj. zasysa przez otwory wywiewne przy obudowie kominka powietrze na górę. Podłączenie turbiny znajduje się niestety na strychu i powoli mam dość wchodzenia po schodkach i jej włączania / wyłączania. Zastanawiam się nad dwoma rozwiązaniami :
1. Zakup włącznika czasowego (takiego jak posiadam np. przy pompce do obiegu c.w.u.) i ustawienie turbiny jako nieaktywnej w dzień a "chodzącej" w nocy - rozwiązania najprostsze ale nie do końca mnie satysfakcjonujące.
2. Zakup modułu DOSPEL AD 320 i regulowanie obrotów turbiny z "pilota", tak samo jej włączanie/ wyłączanie. Tutaj niedogodnością jest konieczność pamiętania o włączeniu i wyłączeniu turbiny, plusem jest możliwość ograniczenia obrotów i mniejszy "ciąg".

Najlepszym rozwiązaniem byłoby połączenie obu rzeczy. Tylko po pierwsze nie wiem, czy sterownik AD 320 nadaje się do mojej turbiny i czy w zestawie jest "przelotka" do gniazdka (w opisie na stronie producenta nic takiego nie ma) i czy takie rozwiązanie się sprawdzi.

Nie wdając się w szczegóły co ,gdzie ,kiedy i kto spieprzył i jak należało zrobić....


Turbina ma zasilanie , zamiast łazić na górę sprawdź w rozdzielni (elektrycznej)czy nie da się tak pokombinować "esami" ,że wyłączysz sobie ją bezpiecznikiem.

Drugie rozwiązanie : przeprowadź kabelek od turbiny do kominka który umożliwi Ci włączanie i wyłączanie (na razie prowizorycznie , przy najbliższym malowaniu - pod tynk)

BartekS
10-01-2011, 11:59
Nie wdając się w szczegóły co ,gdzie ,kiedy i kto spieprzył i jak należało zrobić....


Turbina ma zasilanie , zamiast łazić na górę sprawdź w rozdzielni (elektrycznej)czy nie da się tak pokombinować "esami" ,że wyłączysz sobie ją bezpiecznikiem.

Drugie rozwiązanie : przeprowadź kabelek od turbiny do kominka który umożliwi Ci włączanie i wyłączanie (na razie prowizorycznie , przy najbliższym malowaniu - pod tynk)

Ad. 1. Niestety zasilanie do turbiny jest podpięte pod gniazdka na piętrze (dorabiane było dużo później) i nie mam możliwości wyłączania jej w ten sposób.
Ad. 2. To rozwiązanie przyszło mi jako pierwsze do głowy, ale raczej myślałem o spuszczeniu przewodu nie do kominka ( musiałbym się przebić 2 x przez szafę wnękową, a potem strop) ale do szafy (tylko jedna deska do przewiercenia), tylko to rozwiązanie wydaje mi się mało "eleganckie" i wymagające ciągłej "opieki" :) Ogólnie w domu staram się jak najwięcej rzeczy zrzucić na automatykę (pomimo młodego wieku mam straszną sklerozę i tendencję do zapominania rzeczy przeróżnych).

edi13
10-01-2011, 12:02
Ja z zapytanie , czy kupując kominek z montażem od firmy otrzymaliście instrukcję obsługi kominka , nie motażu , tylko instrukcję obsługi !!

pozdrawiam Edi

eniu
10-01-2011, 12:39
Ad. 1. Niestety zasilanie do turbiny jest podpięte pod gniazdka na piętrze (dorabiane było dużo później) i nie mam możliwości wyłączania jej w ten sposób.
Ad. 2. To rozwiązanie przyszło mi jako pierwsze do głowy, ale raczej myślałem o spuszczeniu przewodu nie do kominka ( musiałbym się przebić 2 x przez szafę wnękową, a potem strop) ale do szafy (tylko jedna deska do przewiercenia), tylko to rozwiązanie wydaje mi się mało "eleganckie" i wymagające ciągłej "opieki" :) Ogólnie w domu staram się jak najwięcej rzeczy zrzucić na automatykę (pomimo młodego wieku mam straszną sklerozę i tendencję do zapominania rzeczy przeróżnych).

Niestety trafiłeś na wykonawcę ,który nie do końca wiedział co robi .Naprawa tego stanu to zadanie nie dla forumowicza (chyba ?) tylko solidnej firmy z Twoich stron .

Rikmen
10-01-2011, 14:31
[QUOTE=BartekS;4498302]Witam
Nie znalazłem jak an razie odpowiedzi na swoje pytanie dotyczące DGP, także postanowiłem zadaje tutaj. Otóż mam w domu rozprowadzenie ciepłego powietrza z kominka z wykorzystaniem turbiny DOSPEL KOM II 800. Niestety jak dla mnie turbina jest troszkę za mocna, i potrafi wyziębić mi dość mocno parter, kosztem piętra, tj. zasysa przez otwory wywiewne przy obudowie kominka powietrze na górę.

Kol BartekS. Podnieś temperaturę na termostacie turbiny ,przedłuż przewód zasilający turbinę poniżej dolnej krawędzi kratek w czopuchu ok.20-30 cm.
A może brak dopływu powietrza do konwekcji? Doprowadzić powietrze. Musi być dobrze nie ma innej opcji.

BartekS
10-01-2011, 14:39
Z przewodem kombinowałem już bardzo różnie, był i poniżej i powyżej. Zwiększenie temp. na regulatorze mija się z celem, bo w kominku palone jest 24/7, w miarę równomiernie, także nie widzę celu takiego działania. Oświeć mnie proszę o co chodzi z doprowadzeniem powietrza do konwekcji, bo jak pisałem znajomość tematu mam praktycznie żadną i to zdanie nic mi nie mówi.

Rikmen
10-01-2011, 15:03
Z przewodem kombinowałem już bardzo różnie, był i poniżej i powyżej. Zwiększenie temp. na regulatorze mija się z celem, bo w kominku palone jest 24/7, w miarę równomiernie, także nie widzę celu takiego działania. Oświeć mnie proszę o co chodzi z doprowadzeniem powietrza do konwekcji, bo jak pisałem znajomość tematu mam praktycznie żadną i to zdanie nic mi nie mówi.

Nie widzę obudowy, ale do wymiany potrzebne jest powietrze które doprowadzane jest od spodu wkładu,ogrzane przez wkład wypychane jest przez kratki w górnej części obudowy, natomiast jego część zasysana przez turbinę transportowana jest do innych pomieszczeń.Większa turbina nie znaczy że ma dmuchać zimne powietrze,Termostat ma histerezę 5 st. Jeżeli ustawisz na wyższą temp. ona włączy się póżniej ale i wcześniej się wyłączy tzn.przy wyższej temp.Przewód w żadnym wypadku nie może być powyżej kratek -to błąd nr 1.F.ma której masz turbinę ma w swojej ofercie regulator obrotów RP300 t.j.
do 300W pobieranej mocy twoja turbina ma silnik 124 W także spokojnie możesz taki zastosować dla zmniejszenia obrotów.

margod
10-01-2011, 15:45
Z przewodem kombinowałem już bardzo różnie, był i poniżej i powyżej. Zwiększenie temp. na regulatorze mija się z celem, bo w kominku palone jest 24/7, w miarę równomiernie, także nie widzę celu takiego działania. Oświeć mnie proszę o co chodzi z doprowadzeniem powietrza do konwekcji, bo jak pisałem znajomość tematu mam praktycznie żadną i to zdanie nic mi nie mówi.

Masz prawdopodobnie źle dobraną turbinę do mocy wkładu i do systemu rur DGP. Na podstawie szczątkowych informacji które podałeś dobrym rozwiązaniem może być zastosowanie regulatora obrotów oraz skręcenie termostatu tak aby wentylator włączał się przy max wysokiej temperaturze. W żadnym wypadku nie wolno wyłączać turbiny podczas pracy kominka !!! Grozi to uszkodzeniem silnika. Dziwne - fachowiec który, Ci to montował nie jest w stanie Ci pomóc?

agiles1978
10-01-2011, 18:01
nasuwa mi się podpowiedź - zamontuj filtr na elastycznej rurze przed pompom powietrzną. ograniczy on nieco pobór powietrza

eniu
10-01-2011, 19:16
Eniu a może jakieś konkrety, bo jak do tej pory to kiepskooooo :)

marcin307,

obiecałem dać odpowiedż - przystawka jest . Wypasiony niemiecki "mercedes" firmy Brunner 7 KW z termicznym zabezpieczeniem spustowym (wężownicą schładzającą) .Nowa kosztuje 1573,00 € netto . Mam linki na zdjęcia ,schematy, i charakterystykę ale .....puszczę Ci jutro bom kiep."Nie idzie" :). Myślę ,że jest szansa "wyrwać "to za pół ceny,ale to już nie moja mańka. Jak potwierdzisz, to namiary na firmę ,puszczę z linkami jutro na priva.

BartekS
10-01-2011, 21:45
O "fachowcu" od kominka wolę się nie wypowiadać, bo jakiś czas temu zwinął interes w moim pięknym mieście i przeniósł się gdzie indziej. Miał do mnie przyjechać (kiedy się żona dodzwoniła z innego numeru tel.) i sprawę załatwić (odpadł mi jeszcze kawałek marmury z obudowy kominka), ale do tej pory się nie pokazał, a na zostawioną na poczcie głosowej wiadomość nie odpowiedział. Dziękuję ,z a info na temat zakazu włączania turbiny w trakcie pracy kominka, bo do tej pory niestety tak robiłem. Regulator obrotów RP 300 widziałem, ale z uwagi na konieczność ręcznej regulacji i przebijania się przez szafę meblową żeby całość sprowadzić na piętro, bardziej do gustu przypadł mi model AD 320, o którym wspomniałem na początku. Jedynym minusem tego rozwiązania jest brak możliwości automatycznej zmiany poziomu przepływu powietrza, ale chyba mam za duże wymagania a za mało kaski do wydania :) Dzisiaj już nie bardzo chce mi się wchodzić na strych, ale jutro rano przestawię termostat na wyższe ustawienie.

eniu
10-01-2011, 21:59
O "fachowcu" od kominka wolę się nie wypowiadać, bo jakiś czas temu zwinął interes w moim pięknym mieście i przeniósł się gdzie indziej. Miał do mnie przyjechać (kiedy się żona dodzwoniła z innego numeru tel.) i sprawę załatwić (odpadł mi jeszcze kawałek marmury z obudowy kominka), ale do tej pory się nie pokazał, a na zostawioną na poczcie głosowej wiadomość nie odpowiedział. Dziękuję ,z a info na temat zakazu włączania turbiny w trakcie pracy kominka, bo do tej pory niestety tak robiłem. Regulator obrotów RP 300 widziałem, ale z uwagi na konieczność ręcznej regulacji i przebijania się przez szafę meblową żeby całość sprowadzić na piętro, bardziej do gustu przypadł mi model AD 320, o którym wspomniałem na początku. Jedynym minusem tego rozwiązania jest brak możliwości automatycznej zmiany poziomu przepływu powietrza, ale chyba mam za duże wymagania a za mało kaski do wydania :) Dzisiaj już nie bardzo chce mi się wchodzić na strych, ale jutro rano przestawię termostat na wyższe ustawienie.

tak to jest z tym forum w jednym pomożesz w drugim zaszkodzisz - margod wyłapał ważny szczegół grożący awarią turbiny.

Można temu ewentualnie zaradzić montując przepustnicę metalową z cięgłem na dolocie powietrza do turbiny

marcin307
13-01-2011, 19:20
Dzięki Eniu za info. Daj namiary, zobaczymy co się uda z tym zrobić. A zmieniając temat, poproszę o opinie na temat kominków Lechma. W szczególności z płaszczem wodnym z szybą na przestrzał http://www.lechma.com.pl/pl/dwustronne.php

cyma2704
13-01-2011, 21:13
Już trochę dyskutowany temat
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?170168-LECHMA-Kominek-z-p%C5%82aszczem-a-czarna-szyba

laparia
14-01-2011, 06:58
Witam

Ja mam turbinę na strychu. Problem załączania rozwiązałem montując radiowy wyłącznik. To jest gniazdko z pilotem. Jest tego sporo na Alledrogo.

pozdrawiam

BartekS
14-01-2011, 07:04
Witam

Ja mam turbinę na strychu. Problem załączania rozwiązałem montując radiowy wyłącznik. To jest gniazdko z pilotem. Jest tego sporo na Alledrogo.

pozdrawiam

Wyłącznik czy regulator radiowy ? Bo koledzy wyżej odradzali włączanie i wyłączanie turbiny w trakcie pracy kominka, a u mnie chodzi on praktycznie 24/7 (pomijając czas wysysania popiołu z paleniska). Ja się jednak chyba zdecyduję na regulator z pilotem AD 320, co prawda kosztuje 2 x więcej niż opcja RP 300, ale nie będę musiał za każdym razem biegać i przestawiać ustawienia :)

eniu
14-01-2011, 07:42
Wyłącznik czy regulator radiowy ? Bo koledzy wyżej odradzali włączanie i wyłączanie turbiny w trakcie pracy kominka, a u mnie chodzi on praktycznie 24/7 (pomijając czas wysysania popiołu z paleniska). Ja się jednak chyba zdecyduję na regulator z pilotem AD 320, co prawda kosztuje 2 x więcej niż opcja RP 300, ale nie będę musiał za każdym razem biegać i przestawiać ustawienia :)

Bartek ,pamiętaj o ty ,co pisał Margod .Gorące powietrze nie może mieć dostępu do wyłączonej turbiny !!! (przepustnica z metalu na dolocie)

BartekS
14-01-2011, 07:48
Bartek ,pamiętaj o ty ,co pisał Margod .Gorące powietrze nie może mieć dostępu do wyłączonej turbiny !!! (przepustnica z metalu na dolocie)

Eniu dziękuję, pamiętam. Dlatego zdecyduje się raczej własnie na sterownik z pilotem, ma jak dobrze czytam 6 pozycji pracy, także przy najniższym + ustawienie termostatu w turbinie na wyższą temperaturę, całość powinna chodzić tak jakbym sobie tego mniej więcej życzył :)

Kamilxus
14-01-2011, 12:43
Witam,

Mam zamontowany piecyk Dovre Astro 4 zamontowany w sposób jak na załączonych rysunkach. Działa super, ale lepsze jest wrogiem dobrego.
Chciałem się zapytać czy i jakie są przeciwskazania aby zmodyfikować komin w sposób jak na rysunku trzecim? Chodzi mi o dogrzewanie sypialni nad pokojem dziennym i ew. CWU.

1. Czy mogę wydłużyć komin stalowy (nie izolowany termicznie) o jedno piętro aby ciepło komina ogrzewało pomieszczenie na piętrze (pomieszczenie ogrzewane - min temp 18'C)?
2. Jeśli mogę wydłużyć, to czy mogę zostawić stary otwór i rurę do komina i wykonać trójnik biorąc pod uwagę, że w miejscach 1 i 2 byłyby przepustnice? Sezon zimowy: 1 - zamknięty, 2 - otwarty ; Sezon wiosenno-jesienny - 2 - zamknięty, 1 - otwarty.
3. W miejscu nr 3 chciałem umieścić wymiennik kominowy do ogrzewania wody CWU. To jest ciekawostka, którą widział instalator CO u jednego ze swoich klientów, ale od miesiąca nie może dać mi nazwy producenta (podobno o mocy 3kW). Niemniej pytanie, czy takie coś jest dopuszczalne ze względu na obniżenie temperatury komina?

Z góry dzięki za wszelkie uwagi.

tomek2398
14-01-2011, 13:17
Witam,

Chciałbym poprosić Pana o pomoc, chciałbym zamocować tzw ramkę na obudowie kominka wykonanej z płyty . Ramka będzie wykonana z kamienia ( dokładnie nie wiem jeszcze jakiego ) jeśli ma Pan sugestie to również poproszę. Zasadnicze pytanie brzmi w jaki sposób zamocować taką ramkę czy można użyć jakiegoś kleju czy raczej trzeba przykręcać. ?

Z góry dziękuje za odpowiedź.

eniu
14-01-2011, 13:29
Witam,

Mam zamontowany piecyk Dovre Astro 4 zamontowany w sposób jak na załączonych rysunkach. Działa super, ale lepsze jest wrogiem dobrego.
Chciałem się zapytać czy i jakie są przeciwskazania aby zmodyfikować komin w sposób jak na rysunku trzecim? Chodzi mi o dogrzewanie sypialni nad pokojem dziennym i ew. CWU.

1. Czy mogę wydłużyć komin stalowy (nie izolowany termicznie) o jedno piętro aby ciepło komina ogrzewało pomieszczenie na piętrze (pomieszczenie ogrzewane - min temp 18'C)?
2. Jeśli mogę wydłużyć, to czy mogę zostawić stary otwór i rurę do komina i wykonać trójnik biorąc pod uwagę, że w miejscach 1 i 2 byłyby przepustnice? Sezon zimowy: 1 - zamknięty, 2 - otwarty ; Sezon wiosenno-jesienny - 2 - zamknięty, 1 - otwarty.
3. W miejscu nr 3 chciałem umieścić wymiennik kominowy do ogrzewania wody CWU. To jest ciekawostka, którą widział instalator CO u jednego ze swoich klientów, ale od miesiąca nie może dać mi nazwy producenta (podobno o mocy 3kW). Niemniej pytanie, czy takie coś jest dopuszczalne ze względu na obniżenie temperatury komina?

Z góry dzięki za wszelkie uwagi.

Cóż , woda na mój młynek :)

Same zalety . Poczekajmy na oponentów - znajdą "dziurę w całym" , możesz nie robić.
Przystawek od wyboru do koloru (nie wszystkie godne polecenia)
Możesz sam pospawać , jak nie masz kaski.


Pytania :
- z czego jest strop przez który się przebijesz?
-czy przeglądałes moje wpisy (ze 3 tygodnie)?
sporo tam między wierszami o Twoim (dobrym) pomyśle
-co chcesz podłączyć pod wymiennik wodny?

eniu
14-01-2011, 13:43
Witam,

Chciałbym poprosić Pana o pomoc, chciałbym zamocować tzw ramkę na obudowie kominka wykonanej z płyty . Ramka będzie wykonana z kamienia ( dokładnie nie wiem jeszcze jakiego ) jeśli ma Pan sugestie to również poproszę. Zasadnicze pytanie brzmi w jaki sposób zamocować taką ramkę czy można użyć jakiegoś kleju czy raczej trzeba przykręcać. ?

Z góry dziękuje za odpowiedź.



Chcąc przykleić kamień do płyty (GK jak mniemam), pamiętaj ,że kleisz do papieru.


Przyklej i przykręć - jedno puści ,drugie może nie :)


Daj spokój Panom - nie pomogą......

bohusz
14-01-2011, 16:06
Chcąc przykleić kamień do płyty (GK jak mniemam), pamiętaj ,że kleisz do papieru.


Przyklej i przykręć - jedno puści ,drugie może nie :)


Daj spokój Panom - nie pomogą......

No już teraz w XXI wieku nikt nie robi sobie obudowy kominka z płyt GK. Tak myślę, przynajmniej ja od ponad roku nie miałem klienta z takim "wyjątkowym" pomysłem.

eniu
14-01-2011, 18:16
No już teraz w XXI wieku nikt nie robi sobie obudowy kominka z płyt GK. Tak myślę, przynajmniej ja od ponad roku nie miałem klienta z takim "wyjątkowym" pomysłem.

Dla Ciebie i dla mnie pomysł pewnie wyjątkowy...

Natomiast założę się że co najmniej 50% kominków w Polsce buduje się z papieru (GK) !

niktspecjalny
15-01-2011, 07:19
Się zgadzam i mało to uważam ,że tych kominków jest około 70 %

Forest-Natura
15-01-2011, 11:39
Witam.
Doprecyzuję - więcej niż 80%.
I to tylko dlatego że na przestrzeni ostatnich kilku lat izolacje krzemianowo-wapniowe, wermikulitowe i perlitowe zdobyły jakieś 10-15% rynku.
Dla porównania - za naszą południową i zachodnią granicą proporcje są odwrotne. Głównie dlatego że swego czasu olbrzymią i taniutką konkurencją byli polscy wykonawcy, którzy "nauczyli" tam ludzi robić kominki z gipsu i tektury.
Pozdrawiam.

Malgorzatah
15-01-2011, 20:03
Nie wiem co sie stalo z naszym ogrzewaniem kominkowym. Odwiedzilismy dom w weekend i rozpalilismy ogien w kominku bez problemu, ale po jakims czasie zaczelo sie mocno dymic na pietrze przy podlodze gdzie przechodzi komin i rury odprowadzajace powietrze. potem zaczelo tam sie palic. Straz oderwala kawal podlogi . Rura doprowadzajaca powietrze zostala powaznie nadpalona, rowniez welna mineralna i belka stropowa. Na szczescie obylo sie bez wiekszych strat, ale wciaz nie wiem co bylo przzyczyna tego pozaru. Dom byl bardzo wyziebiony, a na dworze bylo -10 stopni. Wiec moje pytanie , co bylo przyczyna pozaru

bohusz
15-01-2011, 20:28
No a nie zrobiliście zdjęć?
Przecież przyczyna pożaru jest oczywista. Pożrednio palacz, bo rozpalił w kominku, a bezpośrednio wadliwie zrobiona instalacja kominka.

No daj fotki jakieś.

Ktoś tu pisał, że wełna się nie pali.....

A więc rada oczywista dla tych co mają wełne w obudowie:
zakupcie jak najszybciej gaśnice, tak więcej tych gaśnic.

agiles1978
15-01-2011, 21:15
Do ENIA

nie najeżyłem się

A propos
Asertywne przyjmowanie opinii wiąże się z przyjęciem postawy "Jestem w porządku". Cudza ocena nie jest jedyną obiektywną prawdą czy wyrokiem, jest jedną z możliwych opinii. Dopuszczajmy posiadanie przez innych odmiennego zdania. Opinia innych jest tylko opinią, z którą możemy się zgodzić lub nie. Jeśli ktoś nas ocenia krytycznie, zgodnie lub niezgodnie z prawdą, to potraktujmy tę ocenę jak opinię i wyraźmy własne zdanie na ten temat. Jeżeli ktoś nas krytykuje na podstawie pojedynczych faktów, to należy sprowadzić uogólnienie do konkretnego faktu, a potem ustosunkować się do tego faktu.
Asertywność wyrażana jest prawem do:

- wyrażania własnych myśli i opinii, nawet jeśli różnią się one od poglądów innych ludzi,

- wyrażania własnych uczuć i brania za nie odpowiedzialności

- mówienia "tak" bez poczucia winy

- mówienia "nie" bez poczucia winy

- mówienia "nie wiem" bez konieczności usprawiedliwiania się

- mówienia "nie rozumiem" bez konieczności usprawiedliwiania się

- zmiany zdania bez konieczności usprawiedliwiania się

- popełniania błędów i do ponoszenia za nie odpowiedzialności

- proszenia o to, czego się chce

- szacunku u innych ludzi oraz ich szanowania

- wysłuchania i poważnego potraktowania

- niezależności

- odnoszenia sukcesów

- odmówienia sobie i innym asertywnego zachowania


Prawa te wydają się oczywiste, jednak w praktyce bardzo często okazuje się, że mamy z tym problemy. Więc przyswajajmy tą naukę z zasadą że Człowiek uczy się przez całe swe życie.


Eniu mam propozycję. Ze względu na kontrowersyjność wypowiedzi i cały dotychczasowy zapis deklaruję że nie zabiorę głosu negującego Twoje wypowiedzi ale.... Ty rozważysz moje założenia i stworzysz rozwiązanie mojego planu, wraz z schematem i potrzebnymi do tego urządzeniami . Jeżeli użytkownicy tego forum potwierdzą słuszność zasady działania i poprawność proponowanego rozwiązania ja zastosuję się jak napisałem na wstępie.



Do Agilesa,

coraz bardziej utwierdzam się w przekonaniu ,że słusznie zrobiłem "nie olewając"Twej sprawy.
("lepiej z mądrym zgubić niż z głupim znależć )


Mam warunki:

w zasadzie jeden - stworzysz nowy wątek ,w którym wyjaśnimy sobie wszystkie techniczne jak i psychologiczne aspekty Twojej instalacji. Nazwij go jak chcesz ale czytelnie
np "KOMINKI , AGILES KONTRA ENIU" , by nasi komentatorzy łatwo nas znaleźli.Na początku można by dać info ,do którego odeślemy zbłąkanych ( nie obrażając ich przy okazji) .Obiecuję ,że wówczas przestanę ćwiczyć na Tobie empatię.



Sprawa wygląda następująco:

Powstał plan odzysku traconej energii podczas palenia w kominku z DGR poprzez montaż nakładki na obecny wkład


- dom około 180 m2, wybudowany w 2003r, ocieplony z zachowaniem obecnych standardów Centralne ogrzewanie jest to piec gazowy JUNKERS ZSE 24-4MFK + pogodówka TA211 + zegar +wewnętrzny czujnik temperatury wraz z zasobnikiem 150 L wody i pogodówką. Parter wszędzie podłogówka, piętro kaloryfery oczywiście układ zamkniety.
- kominek około 6 lat użytkowania wkład żeliwny 16 KW firmy ELKOM Zenit średnica wylotu spalin fi 200 wraz z DGP na poddasze, pod kominek doprowadzona rura z powietrzem

nieśmiałe plany
- zamontować nakładkę, turbodym lub coś co będzie podczas( wkład z płaszczem wodnym wykluczam, jest wiele przesłanek które są ZA NIE stosowaniem płaszcza ale tu nie chciałbym tego po raz kolejny poruszać) palenia w kominku grzało wodę wpiąć się do instalacji C.O. w taki sposób aby również nagrzewał wodę w zasobniku do Ciepłej Wody Użytkowe CUW .
Z racji na to że miejsce w którym stoi kominek sąsiaduje z kotłownią wszystkie pompy i urządzenia niezbędne będą w kotłowni a w zamkniętej obudowie kominka tylko połączenie rur z wkładem. Planuję też zrobić odprowadzenie awaryjne wody z pod kominka do sąsiadującej kotłowni
Komin jaki posiadam jest wymurowany z czerwonej cegły o otworze 20 x 15 bez jakiegokolwiek wkładu

oto zdjęcia stanu obecnego

http://www.fotoszok.pl/show.php/7008_kominek-2.jpg.html http://www.fotoszok.pl/show.php/7007_kominek-1.jpg.html

w załączeniu dwa pliki schematu. (ten w zip jest w word i można go edytować)

Jak na wstępie zacytowanej wymiany uwag, dałem pole dla kolegi ENIU a Was czytelnicy tego forum proszę o uwagi dotyczące tego projektu

Mam nadzieję że rozwiązania tu przedstawiane posłużą nie tylko mi.

Eniu dać to w nowy temat czy pozostawić w tym miejscu?

eniu
15-01-2011, 21:49
Mnie jest "rybka" ,gdzie;;
zanim powtórzę Ci co możesz zrobić ,zapoznaj się z materiałem poniżej



Kessel Modul

http://polska.brunner.de/ps/isps.dll/CE421616-FDE5-4938-9FB1-10072116313B/4942BF87-1F2B-4EFE-994C-ABD7C997F887/page.html?sid={576AE8FE-20DD-4FBF-BE4E-A10B34311760}&pid=660390659D&lid=0E2462342D

http://polska.brunner.de/ps/isps.dll/CE421616-FDE5-4938-9FB1-10072116313B/810B3199-FBD8-42D4-B578-FB03B1DD3F19/page.html?sid={576AE8FE-20DD-4FBF-BE4E-A10B34311760}&pid=B216C927D5&lid=ECA3EA1397

Opis dla instalatora
http://polska.brunner.de/ps/isps.dll/CE421616-FDE5-4938-9FB1-10072116313B/B8E430F8-0AB4-40F5-BE87-EA4D3531D532/page.html?sid={576AE8FE-20DD-4FBF-BE4E-A10B34311760}&pid=88B505106D&lid=25CB522DA1


Moc 7 kW
Poj 37 litrów
Maks ciśnienie 3 bary

eniu
15-01-2011, 21:58
Nie wiem co sie stalo z naszym ogrzewaniem kominkowym. Odwiedzilismy dom w weekend i rozpalilismy ogien w kominku bez problemu, ale po jakims czasie zaczelo sie mocno dymic na pietrze przy podlodze gdzie przechodzi komin i rury odprowadzajace powietrze. potem zaczelo tam sie palic. Straz oderwala kawal podlogi . Rura doprowadzajaca powietrze zostala powaznie nadpalona, rowniez welna mineralna i belka stropowa. Na szczescie obylo sie bez wiekszych strat, ale wciaz nie wiem co bylo przzyczyna tego pozaru. Dom byl bardzo wyziebiony, a na dworze bylo -10 stopni. Wiec moje pytanie , co bylo przyczyna pozaru

wysłałem wiadomość :)

agiles1978
15-01-2011, 22:15
A może coś po naszemu?

eniu
15-01-2011, 22:28
A może coś po naszemu?

po naszemu to kratki pl - czyli zrób to sam.

Chodzi Ci o pomoc czy mam Ci zrobić kominek ?

Spróbuję wkleić cennik nie wiem czy sie uda .
oferta za 50% aktualna

Kessel Modul 2011 cennik.jpg [image/jpeg] 31 KB Ściągnij

eniu
15-01-2011, 22:29
niestety :)

agiles1978
15-01-2011, 22:36
zapisz ten plik u siebie na komputerze i wstaw jako załącznik do forum poprzez zaawansowaną edycję

eniu
15-01-2011, 22:43
zapisz ten plik u siebie na komputerze i wstaw jako załącznik do forum poprzez zaawansowaną edycję

Po pierwsze - jestem na to za głupi ,po drugie - już przymulony.
Wróćmy do tego jutro lub w poniedzialek.

Cenniki są ogólnie dostępne .To cudo kosztuje w detalu ca 1550 € netto
50 % to chyba niezła cena ,zważywszy ,że kratki pl potrafią pociec.
W poniedziałek dostaniesz tel. do gościa ,który jest w wodzie bardziej kumaty
( firma w której znalazłem nasadę)

pozdrawiam

agiles1978
15-01-2011, 22:57
Tu znalazłem trochę informacji na temat Brunera

http://polska.brunner.de/ps/isps.dll/0946AA35-F803-4AC3-A91E-3D0F027CE1CD/E3B948AC-FEE1-47AF-A8F9-EEE4722617B9/page.html?sid={B1EE1276-AB7A-4B49-931B-197411B41A4C}&pid=EB47654404&lid=333434633E

eniu
16-01-2011, 10:47
Tu znalazłem trochę informacji na temat Brunera

http://polska.brunner.de/ps/isps.dll/0946AA35-F803-4AC3-A91E-3D0F027CE1CD/E3B948AC-FEE1-47AF-A8F9-EEE4722617B9/page.html?sid={B1EE1276-AB7A-4B49-931B-197411B41A4C}&pid=EB47654404&lid=333434633E

Widzę ,że musimy sobie co nieco wyjaśnić.

Nie będę prowadził Cię za rączkę .Powinieneś się już zorientować , że NIE masz do czynienia z facetem który MÓWI TO CO WIE. JA WIEM CO MÓWIĘ.
Powinieneś również doczytać ,że temat wody w kominkarstwie ,to najmniej interesująca mnie dziedzina. Powinieneś też wrócić do mojej pierwszej dla Ciebie porady.
Nic sie nie zmieniło ,to jest jedno z najlepszych dla Ciebie rozwiązań .Po przeanalizowaniu Twoich oczekiwań i sugestii poradziłem Ci jak i czym to zrobić ."Jak " ,w moim mniemaniu to idea ,"czym", to wskazanie najlepszej firmy w Europie w technikach wodnych z kominka .Przypadkiem udało mi się również znależć za pół ceny konkretne urządzenie(w efekcie pewnie niewiele droższe od eksperymentów z kiepskiej blachy)
Zdaję sobie sprawe ,że możesz być jeszcze nie przygotowany na taki obrót sprawy. Może najpierw chcesz odbyć typową narodową krucjatę : coś pospawać , jakieś kratki pl,itd. Do moich propozycji dojrzejesz dopiero jak Ci pocieknie lub nie daj Boże pierdutnie.

F.N. napisał w jakimś wątku jak powinna wyglądać współpraca kominkarza z hydraulikiem. Doczytaj.Nie spotkałem jeszcze w Polsce fachowca, który jest dobry w obu dziedzinach jednocześnie (pewnie się zaraz odezwie :)).Zawsze będzie to zdun który trochę powąchał hydrauliki lub hydraulik który nie umiejętnie podłaczy sie do komina.

Jestem nadal do dyspozycji ,pod warunkiem ,że będziesz zadawał mądre i konstruktywne (krótkie :)) pytania.

pozdrawiam

agiles1978
16-01-2011, 13:28
Do Agilesa,

coraz bardziej utwierdzam się w przekonaniu ,że słusznie zrobiłem "nie olewając"Twej sprawy.
("lepiej z mądrym zgubić niż z głupim znależć )


Mam warunki:

w zasadzie jeden - stworzysz nowy wątek ,w którym wyjaśnimy sobie wszystkie techniczne jak i psychologiczne aspekty Twojej instalacji. Nazwij go jak chcesz ale czytelnie
np "KOMINKI , AGILES KONTRA ENIU" , by nasi komentatorzy łatwo nas znaleźli.Na początku można by dać info ,do którego odeślemy zbłąkanych ( nie obrażając ich przy okazji) .Obiecuję ,że wówczas przestanę ćwiczyć na Tobie empatię.

Nadal trzymam cię za słowo i oczekuję byś wywiązał się z tego co zadeklarowałeś.
Dokończ schemat i opisz jasno zasadę funkcjonowania wraz z niuansami.



tu jest odnośnik do tego tematu

Nakładka turbodym wykonanie i podpowiedzi

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?171782-Nak%C5%82adka-turbodym-wykonanie-i-podpowiedzi&p=4509963#post4509963

Mr_Mabram
16-01-2011, 18:45
Witam chciałem się poradzić. Mam kominek - wkład żeliwny bez płaszcza wodnego z dolotem z zewnątrz "kratki.pl". Zauważyłem że drzewo dość szybko się wypala nawet jak pozamykam wszystko to i tak czasem się pali jak głupie. Zauważyłem również, że jak otworze drzwiczki (szyba oprawiona w drzwiczkach na sznurze grafitowym) ale w częćsi górnej na styku rama - szyba nie ma sznura tylko szczelina ze 3mm na całej szerokości drzwiczek. Moje pytanie czy tak musi być? Może to sprawia że kominek ciągnie powietrze przez ta szczelina mimo iż wszystko pozamykane. Czy mogę dołożyc sznura grafitowego i zamknąć ta szczelina?

Pozdrawiam
Mabram

margod
16-01-2011, 18:50
Możesz uszczelnić drzwiczki, nic się nie stanie poza tym, że szyba będzie się jeszcze bardziej brudzić.

Kamilxus
16-01-2011, 19:56
Cóż , woda na mój młynek :)

Same zalety . Poczekajmy na oponentów - znajdą "dziurę w całym" , możesz nie robić.
Przystawek od wyboru do koloru (nie wszystkie godne polecenia)
Możesz sam pospawać , jak nie masz kaski.


Pytania :
- z czego jest strop przez który się przebijesz?
-czy przeglądałes moje wpisy (ze 3 tygodnie)?
sporo tam między wierszami o Twoim (dobrym) pomyśle
-co chcesz podłączyć pod wymiennik wodny?

Strop to żelbet grubość 20cm. Otwór byłby o średnicy większej niż średnica komina.
Wpisów nie przeglądałem, ale zaczynam lekturę. Chodzi o to, że nie znalazłem za wiele takich wynalazków. Za to mój instalator co-wod-kan-gaz podsunął mi to bo widział to u swojego innego klienta.
Chcę podłączyć zbiornik CWU 300l z podwójną wężownicą, który w lecie zasilają solary. W zimie na razie tylko piec gazowy.

romole
16-01-2011, 21:09
Na moje odczucie, to dobrze opracuj czyszczenie rury stalowej

Kamilxus
17-01-2011, 09:50
Strop to żelbet grubość 20cm. Otwór byłby o średnicy większej niż średnica komina.
Wpisów nie przeglądałem, ale zaczynam lekturę. Chodzi o to, że nie znalazłem za wiele takich wynalazków. Za to mój instalator co-wod-kan-gaz podsunął mi to bo widział to u swojego innego klienta.
Chcę podłączyć zbiornik CWU 300l z podwójną wężownicą, który w lecie zasilają solary. W zimie na razie tylko piec gazowy.

Przebrnąłem przez historyczne posty i powiem szczeże, że moja wiedza się nie powiększyła poza tym, że jest jakiś Turbodym kratki.pl, który jako jedyny za normalne pieniądze umożliwia grzanie CWU, ale jest średniej jakości i nie polecany. Nakładki Sparthermu lub Brunnera za 60% z 1500Euro to raczej nie dla mnie, szczególnie, że odstrasza mnie ich wygląd (ma to być nieobudowane, bo główna idea to dogrzanie kominem górnej sypialni). Do tego dochodzą koszty dodatków, które będą niezbędne plus montażu i cała impreza robi się droga a koszt grzania CWU gazem (tylko od października do marca) to kilkadziesiąt zł miesięcznie.
Dalej rozważam wydłużenie stalowego komina (ze względu na dogrzanie sypialni, rozważania nt. wymiennika to dodatek), ale kwestia najważniejsza to czy są jakieś przeciwskazania techniczne ku trójnikom na kominie i jego wydłużaniu.
Dostęp do stalowego komina od wew. będzie zawsze ze względu na rewizję na każdym kolanie 90' i trójniku (jeśli można go zamontować).

eniu
17-01-2011, 17:28
Przebrnąłem przez historyczne posty i powiem szczeże, że moja wiedza się nie powiększyła poza tym, że jest jakiś Turbodym kratki.pl, który jako jedyny za normalne pieniądze umożliwia grzanie CWU, ale jest średniej jakości i nie polecany. Nakładki Sparthermu lub Brunnera za 60% z 1500Euro to raczej nie dla mnie, szczególnie, że odstrasza mnie ich wygląd (ma to być nieobudowane, bo główna idea to dogrzanie kominem górnej sypialni). Do tego dochodzą koszty dodatków, które będą niezbędne plus montażu i cała impreza robi się droga a koszt grzania CWU gazem (tylko od października do marca) to kilkadziesiąt zł miesięcznie.
Dalej rozważam wydłużenie stalowego komina (ze względu na dogrzanie sypialni, rozważania nt. wymiennika to dodatek), ale kwestia najważniejsza to czy są jakieś przeciwskazania techniczne ku trójnikom na kominie i jego wydłużaniu.
Dostęp do stalowego komina od wew. będzie zawsze ze względu na rewizję na każdym kolanie 90' i trójniku (jeśli można go zamontować).

Twoje pomysły to nie wydłużanie komina ,lecz dobudowa drugiego ,rownoległego ciągu . Daje to możliwość przekierowania spalin za pomocą specjalnego, szczelnego szybra w wybrany ciąg. Daje też możliwość instalacji na jednym z nich dodatkowych urządzeń odbierających energię ze spalin (czytaj - niwelować straty do komina).Mogą to być urządzenia z wodą lub bez. Takie dodatkowe urządzenia mogą pracować na pojedynczym ciągu,ale mając dwa, unikamy kłopotów przy rozpalaniu i przy paleniu niezbyt intensywnym (nazwę to rekreacyjnym). Komin rozgrzewamy do 300- 500 st.C i wówczas dopiero przełączamy na ciąg bardziej obciążony

Pomysł z niezabudowywaniem rur u góry uważam za chybiony (chyba ,że lubisz smażone dzieciaki :) )
Przejście przez strop betonowy to też miejsce szczególnej troski
Pytaj , jak będzie potrzeba

:)

Kamilxus
18-01-2011, 11:40
Dzięki za odpowiedzi, ale uważam, że niestety nie mogę się ze wszystkim z Toba zgodzić. Po pierwsze zmiana szybrem z jednego komina na drugi po rozgrzaniu paleniska, ze względu na szybki wzrost temperatury, mogłaby zniszczyć któryś komin. Bo ani Schiedel, ani tez stalowy nie był liczony, że będzie rozgrzewany w ciągu kilkudziesięciu sekund.
Natomiast sama zmiana pomiędzy paleniem rekreacyjnym - Schiedel izolowany, a intensywnym - oddanie ciepła przez komin do domu i ew. dogrzanie np. CWU jest ideą o jaką mi chodziło.

Co do rur na piętrze to nie wykluczałbym zabudowy, ale kubatura tej sypialni to ok. 95m3 więc tragedii by nie było. Do tego jest reku który ładnie rozprowadza ciepło po domu (właśnie za wyjątkiem tej największej sypialni, która najbardziej traci ciepło z uwagi na swój kształt i spore przeszklenie, a przepływ powietrza wymuszony przez reku jest odwrotny).

eniu
18-01-2011, 14:18
Kamilxus

"Bo ani Schiedel, ani tez stalowy nie był liczony, że będzie rozgrzewany w ciągu kilkudziesięciu sekund."

nie ma takiej możliwości ,by rozpalając w kominku zniszczyć RONDO PLUS .Nawet gdybyś to zrobił w kilkadziesiąt minut (kanistrem benzyny ?:()
Komin stalowy z kolei ,jast kilkakrotnie bardziej odporny na szok termiczny jaki możesz mu zafundować kominkiem.

Nie masz obowiązku zgadzać się ze mną . Zważ tylko ,że nie rozmawiasz z teoretykiem tej dyscypliny . Trochę takich rozwiązań widziałem , trochę zrobiłem , trochę projektuję nadal. Teraz jeszcze możemy pogadać jak rozumieć słowo "trochę" :)

dzikabomba
18-01-2011, 14:23
Witam,
czy mógłby mi ktos z Was doradzić jaką wybrać wysokość szyby do wkładu narożnego (z boczną szybą bez szprosa)? Stoje przed zakupem Arysto i nie potrafie podjać decyzji. Jakiej wysokosci szyby macie w swoich wkładach?

dzikabomba
18-01-2011, 14:33
dodam że wkład ma spełniać głównie walory estetyczne, zastanawiam sie pomiędzy 450 a 510

Kamilxus
18-01-2011, 14:57
Z mojego doświadczenie wiem, że jeśli kominek nie jest z tych bardzo szerokich w stosunku do wysokości (panoramiczny) to im wyższy tym lepszy pod względem estetyki.

eniu
18-01-2011, 15:14
Z mojego doświadczenie wiem, że jeśli kominek nie jest z tych bardzo szerokich w stosunku do wysokości (panoramiczny) to im wyższy tym lepszy pod względem estetyki.

czyli 510 :)

salata123
20-01-2011, 00:35
Witam. Czym zabezpieczyć się przed żarem z kominka ? Co polecacie ekran z szyby żaroodpornej, czy może parawan z drobnej siatki ? Co lepiej izoluje przed dużym ciepłem ludzi blisko siedzących, co lepiej sprawdza się w praktyce. Dzięki.

eniu
20-01-2011, 06:03
Witam. Czym zabezpieczyć się przed żarem z kominka ? Co polecacie ekran z szyby żaroodpornej, czy może parawan z drobnej siatki ? Co lepiej izoluje przed dużym ciepłem ludzi blisko siedzących, co lepiej sprawdza się w praktyce. Dzięki.

Najlepszy sposób to nie palić :):)

Z gorszych :
1. siatki stosuje się bardziej w celu uniknięcia rozprysku iskier
2.Szkło delikatnie zminimalizuje problem
3.Najlepsza będzie szyba pokryta tlenkami ,niesłusznie nazywana samoczyszczącą
(tu musisz uważać ,by stala wlaściwą strona w kier. ognia)

BartekS
20-01-2011, 13:57
Moich pytań związanych z kominkiem i kominem ciąg dalszy: czy można do już wybudowanego komina dołożyć w jakiś sposób jego przedłużenie bez domurowywania całości? Na kominie zamontowany jest "dragon", chciałbym dla poprawy pracy wydłużyć go o około 0,5m, by wystawał ponad kalenicę. W jaki sposób wykonaćcoś takiego własnymi siłami ?

agiles1978
20-01-2011, 14:55
Dokup rurę z stali nierdzewki zapewne dragon jest też z niej wykonany. W tej chwili masz dragona zamocowanego w kołnierzu który jest wkrętami przykręcony do daszka komina? Jeżeli tak to wyciągnij dragona w taki sposób by pozostał kołnierz wstaw rurę a na rurę wciśnij dragona. No chyba ze jest to inaczej zakombinowane

lukep3
20-01-2011, 15:33
czy ktos z szanownych forumowiczów orientuje się co do nastawy pompki kominkowej (jej biegow) jakie sa zasady? dodam ze mam uklad zamkniety na sprzegle

eniu
20-01-2011, 15:54
Dokup rurę z stali nierdzewki zapewne dragon jest też z niej wykonany. W tej chwili masz dragona zamocowanego w kołnierzu który jest wkrętami przykręcony do daszka komina? Jeżeli tak to wyciągnij dragona w taki sposób by pozostał kołnierz wstaw rurę a na rurę wciśnij dragona. No chyba ze jest to inaczej zakombinowane

Agiles dobrze kombinujesz.
Trzeba to wszystko jeszcze zespawać lub skręcić specjalnymi śrubkami do nierdzewki
bo jak przy wichurze Tobie na łeb spadnie ,to pół biedy ,ale jak księdzu z kolędą ,to Ojciec Rydzyk Ci nie wybaczy :)

marcin307
20-01-2011, 22:12
Znalazłem producenta wkładów kominkowych Enka. Szczególne interesuje mnie Enka z płaszczem wodnym Vertical http://www.enka-ogrzewanie.pl/kominki_z_plaszczem.html.
Ma ktoś coś takiego ? Jakieś opinie.

eniu
21-01-2011, 06:51
Znalazłem producenta wkładów kominkowych Enka. Szczególne interesuje mnie Enka z płaszczem wodnym Vertical http://www.enka-ogrzewanie.pl/kominki_z_plaszczem.html.
Ma ktoś coś takiego ? Jakieś opinie.

Wygląda na kolejną "Lechmę", "Kratki" ,fakt ,że drzwiczki ładne . Niestety drzwiczki to karoseria - silnik ważny . Nie dotykałem - jest to moje zdanie.Kolejny kotlarz którego skusiła narodowa szarża Polaków na temat "Płaszc wodny - ósmy cud świata" :)

BartekS
21-01-2011, 07:06
Agiles dobrze kombinujesz.
Trzeba to wszystko jeszcze zespawać lub skręcić specjalnymi śrubkami do nierdzewki
bo jak przy wichurze Tobie na łeb spadnie ,to pół biedy ,ale jak księdzu z kolędą ,to Ojciec Rydzyk Ci nie wybaczy :)

O takim rozwiązaniu mniej więcej myślałem. Dragon jest przymocowany do komina śrubami, tak jak agiles zasugerował. Jeszcze pozostanie mi kwestia zamocowania rury do komina, bo chyba najlepszą opcją byłoby wpuszczenie jej powiedzmy 0,5m w komin, czyli kupno około 1m kawałka i dobre przymocowanie jej do komina a na nią dragona na porządne śruby, żeby nie odleciał. Co do księdza, to akurat najmniejsza (dla mnie) strata, ale jakby listonosza trafiło do d..a blada :)

eniu
21-01-2011, 12:37
O takim rozwiązaniu mniej więcej myślałem. Dragon jest przymocowany do komina śrubami, tak jak agiles zasugerował. Jeszcze pozostanie mi kwestia zamocowania rury do komina, bo chyba najlepszą opcją byłoby wpuszczenie jej powiedzmy 0,5m w komin, czyli kupno około 1m kawałka i dobre przymocowanie jej do komina a na nią dragona na porządne śruby, żeby nie odleciał. Co do księdza, to akurat najmniejsza (dla mnie) strata, ale jakby listonosza trafiło do d..a blada :)

Dobrze kombinujesz ( nie mam na myśli księdza :))

marcin307
21-01-2011, 18:40
Wygląda na kolejną "Lechmę", "Kratki" ,fakt ,że drzwiczki ładne . Niestety drzwiczki to karoseria - silnik ważny . Nie dotykałem - jest to moje zdanie.Kolejny kotlarz którego skusiła narodowa szarża Polaków na temat "Płaszc wodny - ósmy cud świata" :)

Mam podobne odczucia co do tej firmy Eniu. A Twoja propozycja firmy produkującej wkłady ?

eniu
21-01-2011, 19:13
Mam podobne odczucia co do tej firmy Eniu. A Twoja propozycja firmy produkującej wkłady ?

Woda to jednak cięcie laserem i spawanie robotem . Pisałem już ,że nie przekonują mnie chłopcy ze spawarkami w trzęsących sie rączkach. Edilkamin, CTM, ROMOTOP. Z polskich to tylko Hajduk przychodzi mi do głowy....

marcin307
21-01-2011, 21:02
Ok, lecz dwustronny i z płaszczem wodnym w dodatku to w ofercie brak :(

eniu
21-01-2011, 21:05
Ok, lecz dwustronny i z płaszczem wodnym w dodatku to w ofercie brak :(

Dwustronny z płaszczem -to wróć do tematu nadstawki ....

bohusz
21-01-2011, 21:32
No tak kotlarze, kocioł, kociołek - to zbiorniki na wodę. Aby to ogrzeć trzeba by ognia, najlepiej pod kotłem - kociołkiem rozpalić.
Można też próbować ogrzeć kocioł paląc obok niego, ale to słaby efekt....

Anndzia
23-01-2011, 19:28
Witam serdecznie.
mój wykonawca przystąpił do zabudowy kominka. Kominek miał wyglądać mniej więcej jak na wizualizacji, jednak wykonawca twierdzi,ze niemozna zabudować go w ten sposób bo musi być dostęp do komina, żeby czyścić z sadzi. Musi więc zostać niezabudowany dół pod kominkiem. Czy faktycznie tak jest, czy nie ma innego rozwiązania. Oto zdjęcie wizualizacja i stan aktualny.

http://lh3.ggpht.com/_y3bJD5CY9n8/TTx9tfmBsTI/AAAAAAAAAQo/TEsr8bNeDNo/s640/2010-12-04%20082.jpg

http://lh4.ggpht.com/_y3bJD5CY9n8/TTx9rS5SMCI/AAAAAAAAAQk/LfLt2erMOto/s640/pok%C3%B3j%20dzienny%20wer%20z%20p%C3%B3%C5%82kami .jpg

bohusz
23-01-2011, 20:53
Boże toż to PODEJRZEWAM obudowa z kartonowo GIPSOWA.... !!!
+ wełna. Myślałem że tej technologi nikt już nie stosuje
Wkład bez zasysania powietrza do spalania?
Na czym wkład leży... są otwory w tej płycie?

Klienci mnie pytają o ceny, więc i ja zapytam ile zł taka obudowa? 1000 zł 1500zł a może mniej?

eniu
23-01-2011, 21:19
Witam serdecznie.
mój wykonawca przystąpił do zabudowy kominka. Kominek miał wyglądać mniej więcej jak na wizualizacji, jednak wykonawca twierdzi,ze niemozna zabudować go w ten sposób bo musi być dostęp do komina, żeby czyścić z sadzi. Musi więc zostać niezabudowany dół pod kominkiem. Czy faktycznie tak jest, czy nie ma innego rozwiązania. Oto zdjęcie wizualizacja i stan aktualny.

http://lh3.ggpht.com/_y3bJD5CY9n8/TTx9tfmBsTI/AAAAAAAAAQo/TEsr8bNeDNo/s640/2010-12-04%20082.jpg

http://lh4.ggpht.com/_y3bJD5CY9n8/TTx9rS5SMCI/AAAAAAAAAQk/LfLt2erMOto/s640/pok%C3%B3j%20dzienny%20wer%20z%20p%C3%B3%C5%82kami .jpg
Poczytaj do poduszki ten wątek:

"Kominek - jaki komin,czym podłączyć,gdzie wyczystka."

tam są rozwiązania dla Ciebie ,tylko do tego potrzebne jest
chyba "zawodowe prawo jazdy"....
Jeśli wykonawca nie jest chętny do współpracy ,
to zasłoń ten otwór czymś nowoczesnym -np dużym
kawałkiem blachy perforowanej ,fantazyjnie wprawionej.
Będzie to jednocześnie wlot powietrza do cyrkulacji.

WRonX
24-01-2011, 11:10
Witam. Widzę, że tu ruch, więc się streszczam:
1. Czy doprowadzać wylot turbiny do łazienek? Dwóch fachowców, zdania podzielone. Argument przeciw wiąże się z wilgotnością i zagrzybieniem instalacji. Google daje sprzeczne wyniki (i zupełnie inne argumenty - od zapachów przez celowość i krótkotrwałe używanie łazienki, po wysuszanie pomieszczenia).
2. Czy kupować turbinę w bypassem czy bez? Znów dwa zdania, jeden twierdzi, że to zabezpiecza turbinę w razie wyłączenia prądu, drugi - że turbinie się nic nie stanie.
3. Waszym zdaniem - czy turbina 600ka będzie przeszkadzać, jeśli ją zamontować w salonie, nad kominkiem (zabudowaną)? Może lepiej na poddaszu?

Ktoś mi coś doradzi? :)

nicol21
24-01-2011, 12:20
Witam,
zapytanie co do DGP w salonie tylko.
Otoz remontujemy dom w ktorym na 1szym pietrze jest salon ok 40m2 oraz kuchnia ok 6m2. Jest w tym domu kominek otwarty , ktory chcemy przerobic na kominek z wkladem. Sedno sprawy jest takie czy jest sens robic DGP tylko na salon, ktory ma ksztalt litery L, dlugosc to 8.40 a szerokosc to 6m, w wezszej czesci to 4m. wysokosc 2.7m.
czy caly osprzet do DGP mozna polozyc tuz obok kominka w ladnej zabudowie stanowiacej czesc kominka [drugie pietro jest uzytkowe i nie mozemy sie tam przekuc]? czy w ogole jest sens?
Dzieki!

Przepraszam za brak polskich liter, ale pisze z pracy i ich tutaj nie mam...

margod
24-01-2011, 15:45
Turbiny nie powinno się zabudowywać w kominku, grozi to przegrzaniem silnika. Niedobrym pomysłem jest też zabudowywanie jej obok kominka w salonie, ponieważ w zupełnej ciszy będzie mocno hałasować i może być to uciążliwe dla domowników. Najlepszym rozwiązaniem jest "wyrzucenie" jej na strych / poddasze nieużytkowe.
Bypass to dobra rzecz i warto dopłacić parę złotych za ten wynalazek.
O doprowadzeniu pow. do łazienek było już gdzieś pisane, chyba nawet w tym wątku.

nicol21
26-01-2011, 19:08
dzięki,
ale ups mamy problem :/. bo piętro wyżej niestety nie jest poddaszem gdzie można wyrzucić takie urządzenie, bo są tam pokoje. Chyba trzeba będzie sobie odpuścić to rozprowadzenie gorącego powietrza. A co to jest ten Bypass?

BartekS
27-01-2011, 08:48
Witam ponownie. Regulator do mnie dotarł, niestety okazało się, iż nie jest on do końca kompatybilny z KOM 800 II. Wyjścia zasilania z regulatora jest w formie końcówki kabla komputerowego, natomiast kabel od turbiny zakończony jest standardowym wtykiem do gniazdka. Udało mi się całe szczęście wydębić od informatyka w firmie kabel - przedłużacz do zasilania komputerowego, do tego gniazdko natynkowe i połączenie jednego z drugim dało ładną przelotkę :) Regulator ładnie chodzi, pilot spokojnie łapie przez dwa stropy, włączanie i wyłączanie turbiny za jego pomocą odbywa się bez problemu. W turbinie niestety siadł termostat, czyli stało się to, przed czym mnie koledzy wyżej ostrzegali - włączanie i wyłączanie turbiny podczas pracy kominka doprowadziło do jego awarii. W chwili obecnej zastanawiam się nad kupnem nowego termostatu i jego montażem, jednak nie wiem, czy w chwili obecnej będzie mi on do czegoś potrzebny. Póki jestem w domu i nie wybieram się na dłuższe wojaże, póty kominek jest odpalony a turbina ma rozprowadzać powietrze.
Pojawiła się również firma, która montowała mi wkład (w końcu udało się panu do nas przyjechać razem z pracownikiem), poprawili dolot powietrza z zewnątrz, wycięli dodatkowy otwór do poboru powietrza do zabudowy, przykleili marmur, który następnego dnia i tak odpadł :( Właśnie możecie polecić jakiś porządny klej czy coś ? Kawałek marmuru, który odpada jest od strony klamki drzwiczek, podejrzewam że ekstremalne zmiany temperatury dobrze nie wpływają na jego połączenie ze ścianką.

siarakks
28-01-2011, 09:23
Witam
Jeśli ktoś był by na tyle wyrozumiały i pomógł mi w wyborze dobrego dla mnie kominka był bym bardzo wdzięczny
Dom mam dość duży ok 300m kw. z garażem 2 stanowiska
W kominku mam zamiar palić w zimne jesienne wieczory jak i dogrzewać zima salon
Mam kocioł na eko groszek
Jakie w takim razie było by dla mnie najlepsze rozwiązanie i ewentualnie jakie to będzie miało przełożenie na koszty

eniu
29-01-2011, 11:07
Pewnie za chwilę pojawią się rady ,że im więcej wydasz ,tym bardziej będziesz zadowolony .
Być może .
Mam nadzieję ,że "pobiegałeś" tu trochę ,nim zapytałeś.

Przydałoby się trochę więcej wiedzy o Tobie ,by móc doradzić. Czy macie już jakieś
doświadczenia z kominkiem ? Czy ważniejszy jest "klimat" czy dogrzewanie. Czy lubisz
słuchać jak ogień trzaska w kominku?Czy są małe dzieci (lub będą )?Duża czy mała
szyba (pieco-kominek)? Mogę tak długo - zacznijmy od tego......

siarakks
29-01-2011, 15:39
Nie mamy żadnego doświadczenia z kominkami. Ważny jest zarówno klimat jaki i czerpanie z niego korzyści w postaci ciepła. Tak lubie jak ogień trzaska w kominku. Są małe dzieci . Co do szyby to raczej standardowa

eniu
29-01-2011, 16:40
Hej,
kominek w którym słychać trzaski palących się polan ,to kominek
bez szyby. Kominek ,który grzeje ,powinien ją mieć. Bezpieczny dla
dzieci - co najmniej dwie (mogą być nawet trzy). Sprzeczności ?
Pozornie . Mając pieniądze , można mieć z wodotryskiem :).

Kominek (wkład kominkowy) , który ma "wszystko w jednym"
to kwota pewnie powyżej 10.000 (Brunner ,pewnie z 14.000)
Mam na myśli dobry wkład z drzwiami unoszonymi do góry.
Palisz dla "ducha", drzwi uniesione, chcesz grzać , lub musisz
wyjść z domu - spuszczasz je na dół i jest bezpiecznie.

Jest też możliwość zakupu wkładu z drzwiami składanymi.
O wiele tańsze - efekt podobny. Nie taki "bajer" jak "gilotyna",
ale 2/3 kasy w kieszeni. To oczywiście markowe gadżety.

Podróby - jeszcze tańsze , ale na własną odpowiedzialność!

:)

bohusz
29-01-2011, 16:57
Boże kto zacz teraz ręcznie będzie podnosił szybę... tak to było w minionym wieku popularne.
Teraz jest elektronika, szyba podnoszona na pilota, no i wcale nie za 14 000 zł, technika idzie do przodu, stare rozwiązania ręczne tanieją.

eniu
29-01-2011, 18:03
Boże kto zacz teraz ręcznie będzie podnosił szybę... tak to było w minionym wieku popularne.
Teraz jest elektronika, szyba podnoszona na pilota, no i wcale nie za 14 000 zł, technika idzie do przodu, stare rozwiązania ręczne tanieją.

baju ,baju .....:):)

siarakks
29-01-2011, 18:04
Kominek ma przede wszystkim grzać:) planuje w nim palić przede wszystkim jesienią i sporadycznie zimą [raz w tygodniu]

bohusz
29-01-2011, 19:22
baju ,baju .....:):)

Aby to co pisze poprzeć konkretami. Bo wszelkie dysputy dla dysput tylko, nie poparte konkretnym działaniem są pisaniem patykiem na wodzie.
A ileż można nieraz zrobić nic nie mówiąc.
Zapraszam putaj... zara za miedzą
http://www.owo.pl/82,pl_caminetti-montegrappa-light-02.html (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fwww.owo.pl%2F82%2C pl_caminetti-montegrappa-light-02.html)

eniu
29-01-2011, 20:01
Aby to co pisze poprzeć konkretami. Bo wszelkie dysputy dla dysput tylko, nie poparte konkretnym działaniem są pisaniem patykiem na wodzie.
A ileż można nieraz zrobić nic nie mówiąc.
Zapraszam putaj... zara za miedzą
http://www.owo.pl/82,pl_caminetti-montegrappa-light-02.html (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fwww.owo.pl%2F82%2C pl_caminetti-montegrappa-light-02.html)

Tanie jak barszczyk , schodzą jak ciepłe bułeczki....:)

bohusz
29-01-2011, 20:36
Zainteresowanie jest, jednak cena odstrasza sporą większość. Parę sztuk Caminetti Montegrappa w 2010 roku, 2 albo 3 pojechały za Odrę.
Ale w ofercie trzeba mieć, chociaż informacyjnie.

eniu
29-01-2011, 20:41
Zainteresowanie jest, jednak cena odstrasza sporą większość. Parę sztuk Caminetti Montegrappa w 2010 roku, 2 albo 3 pojechały za Odrę.
Ale w ofercie trzeba mieć, chociaż informacyjnie.

Nie mówię,że nie - produkt też niczego sobie. Nawet nie wiedziałem , że to po Polsce już "lata"....

siarakks
30-01-2011, 17:05
Eniu znajdziesz coś dla mnie?

eniu
30-01-2011, 17:09
Eniu znajdziesz coś dla mnie?

Na kiedy ?Kiedy montujesz ?

bohusz
30-01-2011, 17:12
Eniu mniejsza o to że nie wiedziałeś. Bo po co miałbyś to wiedzieć.
Zresztą wiedzieć wszystko znaczy jednoznacznie nie wiedzieć nic.
Ja mam je w ofercie, ale ich nie montowałem, ani w nich nie paliłem. Jedynie dokładnie oglądałem i bawiłem się pilotem...

puder
31-01-2011, 10:57
Witam, szukam kominka z trzema szybami - dwie frontowe i jedna boczna. Maja takie w Kratki .pl nawet w miarę przystępnej kwocie, lecz gdy dołoży się dodatkowe szyby które poprawiają wygląd maskując niezgrabna ramkę czyli dodatkowo 1800 zł. to już nie jest tak fajnie). Zresztą nie jestem przekonany, czy to dobry produkt.
Proszę o pomoc. Kto sprzedaje, a najlepiej produkuje takie kominki, ponieważ nie wiem gdzie mogę jeszcze sprawdzić, a nie mam już siły przeglądać setki stron producentów i czytać tysiące postów na forach.
Dziękuje Bardzo za pomoc.

olgusieniunieczka
31-01-2011, 11:43
Witam, prawie zdecydowaliśmy się ( jeśli chodzi o walory wizualne :) ) na kominek Edilkamin Cristal 100- kosztuje dużo, więc i obawy mamy spore. Czy to dobry kominek? Polecacie go? Rozważaliśmy jeszcze Spartherm Varia Bh, ale jest o 2 tys droższy... a i tak budżet przekroczyliśmy okrutnie :(

siarakks
31-01-2011, 11:58
Na kiedy ?Kiedy montujesz ?

Montaż planuje w Lutym

eniu
31-01-2011, 13:14
Witam, prawie zdecydowaliśmy się ( jeśli chodzi o walory wizualne :) ) na kominek Edilkamin Cristal 100- kosztuje dużo, więc i obawy mamy spore. Czy to dobry kominek? Polecacie go? Rozważaliśmy jeszcze Spartherm Varia Bh, ale jest o 2 tys droższy... a i tak budżet przekroczyliśmy okrutnie :(

Spartherm jest droższy ,to fakt ,ale przy tak drogim wkładzie
z zaawansowaną techniką, oszczędności mogą być tylko
pozorne. Spartherm zaczynał inni zrzynali . Zanim coś skopiowali
Spartherm chciał o tym zapomnieć, bo można lepiej - solidniej,
czy bezawaryjnie .Ważny jest serwis , bo "knota" zrobić może każdy.
Edilkamin ciągle ma czkawkę na polskim rynku. Nie wiedzą kto
ma sprzedawać , tym bardziej naprawiać. Spartherm jest mocny
( mówią niektórzy - za mocny :)). Serwis na "gwizdek" . Solidny,
profesjonalny. Nie chcą jedynie naprawiać od Hrehoreckiego.
Tu trzeba uważać . Nie wiem o co tu biega ,ale warto podumać ,
zanim się kupi :)

PS
Edilkamin jest przynajmniej o pokolenie do tyłu technologicznie.

margod
31-01-2011, 13:33
Nic dodać, nic ująć.
Eniu zaczeli Ci płacić za reklamę Spartherma ?? :D

eniu
31-01-2011, 14:21
Nic dodać, nic ująć.
Eniu zaczeli Ci płacić za reklamę Spartherma ?? :D

Jeszcze nie - do tego zmierzam :):)

QBELEK
31-01-2011, 17:45
Niestety ale każdy zdun wam to samo powie o sparthermie, sparthermie klasycznym bez udziwnień i wodotrysków

mtsw466
31-01-2011, 17:54
Witam mam pytanie związane z zimną obudową wkładu kominkowego z KG. Mam postawiony komin systemowy z dodatkową kształtką na dwa szyby wentylacyjne. Całość jest wmurowana w ścianę. Z jednej strony ściany jeden kanał went. wentyluje pokoik a z drugiej z strony w salonie budowlańcy wycieli mi podejście pod kratkę went. W miejscu tego wycięcia wypadnie mi komora dekompresyjna. Pytanie brzmi czy zamurować ten otwór went. ponieważ będzie wyciągał mi ciepłe powietrze wychodzące z niższej komory? Dodam że kominek ma być podpięty pod dystrybucje gorącego powietrza. Następna kratka went. jest w odległości około 5m.

margod
31-01-2011, 17:59
Zgadza się, bo wkłady Spartherm nie są "paleniskami zduńskimi" tylko wkładami kominkowymi.

eniu
31-01-2011, 18:49
Witam mam pytanie związane z zimną obudową wkładu kominkowego z KG. Mam postawiony komin systemowy z dodatkową kształtką na dwa szyby wentylacyjne. Całość jest wmurowana w ścianę. Z jednej strony ściany jeden kanał went. wentyluje pokoik a z drugiej z strony w salonie budowlańcy wycieli mi podejście pod kratkę went. W miejscu tego wycięcia wypadnie mi komora dekompresyjna. Pytanie brzmi czy zamurować ten otwór went. ponieważ będzie wyciągał mi ciepłe powietrze wychodzące z niższej komory? Dodam że kominek ma być podpięty pod dystrybucje gorącego powietrza. Następna kratka went. jest w odległości około 5m.

Łatwiej byłoby Ci pomóc ,gdybyś wkleił jakiś szkic ,bo same opowieści
bywają źle rozumiane i robi się nieciekawię na wątku....:)

mtsw466
31-01-2011, 19:43
Może zobrazuje słownie:) ściana a w niej wmurowany szyb wentylacyjny podwójny przytulony do szybu kominowego do kominka. Jeden kanał szybu jest już nacięty na kratkę i wychodzi na salon (tam gdzie będzie kominek) a drugi będzie wentylował pomieszczenie (mały pokoik) z drugiej strony ściany. Wyczystka umieszczona jest od strony mniejszego pokoju. jak postawię kominek to nacięta wentylacja wyjdzie dokładnie w dekompresji obudowie kominka. Pytanie brzmi czy zamurować jednak ten otwór żeby nie wysysał ciepłego powietrza z niższej komory kominka. Czy jednak zostawić bo tak z pewnych względów powinno być? I jeszcze jedno czy kratki z dekompresji mogą przechodzić (zamiast przez ścianki obudowy kominka) przez ścianę i wychodzić w pomieszczeniu za ścianą (mały pokoik). To samo pytanie dotyczy kratek zasysających powietrze od spodu. Powietrze do spalania pociągnięte będzie z rury fi200 na stałe zamocowanej do kominka. Przewiduję DGP.

eniu
31-01-2011, 20:16
Może zobrazuje słownie:) ściana a w niej wmurowany szyb wentylacyjny podwójny przytulony do szybu kominowego do kominka. Jeden kanał szybu jest już nacięty na kratkę i wychodzi na salon (tam gdzie będzie kominek) a drugi będzie wentylował pomieszczenie (mały pokoik) z drugiej strony ściany. Wyczystka umieszczona jest od strony mniejszego pokoju. jak postawię kominek to nacięta wentylacja wyjdzie dokładnie w dekompresji obudowie kominka. Pytanie brzmi czy zamurować jednak ten otwór żeby nie wysysał ciepłego powietrza z niższej komory kominka. Czy jednak zostawić bo tak z pewnych względów powinno być? I jeszcze jedno czy kratki z dekompresji mogą przechodzić (zamiast przez ścianki obudowy kominka) przez ścianę i wychodzić w pomieszczeniu za ścianą (mały pokoik). To samo pytanie dotyczy kratek zasysających powietrze od spodu. Powietrze do spalania pociągnięte będzie z rury fi200 na stałe zamocowanej do kominka. Przewiduję DGP.

Jeśli to jedyna wentylacja w pomieszczeniu ,zamurowując ja narazisz się ustawodawcy, który nakazuje wentylację tam gdzie jest kominek. Ma być i koniec .Ale może masz inną w drugim miejscu ,a jest to ,to samo pomieszczenie (otwarty salon z holem itp).

Kratki możesz robić w innych pokojach "w ramach " kominka , to w skrócie.

Poczytaj na forum inne tematy o kominkach,będziesz mądrzejszy - unikniesz błędów . Polecam zapiski o wyczystce - kominach , bardzo niebezpiecznych elementach Twojego domu.

Pytaj jak nie wiesz :)

Kominki.fm
31-01-2011, 22:41
Jeżeli zabudowa kominkowa przykrywa kanał wentylacyjny, to należy, stosując zwykłą rurę spiro, wyprowadzić wentylację na okap kominka. Oczywiście kratka wentylacyjna na okapie kominka nie powinna kolidować z kratkami wylotowymi gorącego powietrza konwekcyjnego. Ponadto należy pamiętać, żeby wspomniana rura spiro nie przechodziła przez komorę grzewczą okapu.

mtsw466
01-02-2011, 08:52
Czyli prawidłowo rura spiro od wentylacji powinna wychodzić po przeciwnej stronie niż kratka z wylotu ciepłego powietrza. A co jeszcze z otworami zaciągającymi powietrze z pomieszczenia. czy mogą wychodzić w pomieszczeniu za ścianą. W tym przypadku przy podciętych drzwiach wymusi to dodatkowo obieg powietrza.

mtsw466
01-02-2011, 09:10
Mam jeszcze jedno pytanko jak zespolona jest pozioma ramka kamienna otaczająca otwór w obudowie na wkład z kamiennym wykończeniem przodu kominka ( doklejona ,frezowana) . Mamy w planie prostą obudowę kominka w kształcie prostokąta od posadzki do sufitu. jako wykończenie chcemy zastosować kamień położony w formie obramowania otworu na kład. Jak patrze na zdjęcia cały kamień ma grubość około 2 cm a obramowanie otworu jakieś 4-5 cm. Jak zespolić płytę kamienia z obwolutą otworu żeby wyglądało estetycznie?

monika i lukasz
01-02-2011, 10:48
To ja poproszę o poradę.

Budujemy dom, niedług trzeba będzie mysleć o kominku. Cudo to ma spełniać funkcję wyłącznie ozdobną i tworzącą klimat. jak znam życie po pierwszym "łał" będziemy w nim rozpalać kilka razy w roku :)

Kominek ma być powietrzny, bez bajerów :) podobają mi się takie, które są dłuższe niż wyższe i widać tą różnicę dość mocno :) do tego ważne, żeby był latwy do utrzymania w czystości :D

Może ktoś mi podsunie coś ciekawego, bo jak oglądam wkłady kominkowe to tak jakoś średnio widzę różnice...

margod
01-02-2011, 11:58
Monika i Lukasz - podstawowe pytania: w jak dużym pomieszczeniu będzie stał kominek i czy jest otwarte na cały dom, jaki rodzaj wentylacji (grawitacyjna, wymuszona), jaki przekrój przewodu kominowego. O doprowadzenie pow. z zew. nie pytam, bo w każdym przypadku jest obowiązkowe.

monika i lukasz
01-02-2011, 15:37
kominek będzie stał w salonie - 32 m 2. Ale salon jest otwarty na kuchnię 12m2 i holl 6m2. Natomiast jak pisałam ma on spełniać głównię funkcję ozdobną, funkcja grzewcza jest mnie istotna. Cały parter ogrzewany podłogówką z pieca C.O.

Wentylacja zwykła czyli grawitacyjna ( chyba tak się fachowo nazywa :) komin mamy z systemów gotowych fi200 z dwoma kanałami wentylacyjnymi, o ile dobrze pamiętam :)

eniu
01-02-2011, 18:11
Mam jeszcze jedno pytanko jak zespolona jest pozioma ramka kamienna otaczająca otwór w obudowie na wkład z kamiennym wykończeniem przodu kominka ( doklejona ,frezowana) . Mamy w planie prostą obudowę kominka w kształcie prostokąta od posadzki do sufitu. jako wykończenie chcemy zastosować kamień położony w formie obramowania otworu na kład. Jak patrze na zdjęcia cały kamień ma grubość około 2 cm a obramowanie otworu jakieś 4-5 cm. Jak zespolić płytę kamienia z obwolutą otworu żeby wyglądało estetycznie?

Wklej jakieś foty kominka o którym piszesz - będzie łatwiej zrozumieć i wytłumaczyć.

margod
01-02-2011, 21:05
kominek będzie stał w salonie - 32 m 2. Ale salon jest otwarty na kuchnię 12m2 i holl 6m2. Natomiast jak pisałam ma on spełniać głównię funkcję ozdobną, funkcja grzewcza jest mnie istotna. Cały parter ogrzewany podłogówką z pieca C.O.

Wentylacja zwykła czyli grawitacyjna ( chyba tak się fachowo nazywa :) komin mamy z systemów gotowych fi200 z dwoma kanałami wentylacyjnymi, o ile dobrze pamiętam :)
To, że kominek będzie używany sporadycznie nie oznacza, że przy zakupie nie powinno się zwracać uwagi na kilka istotnych szczegółów.
Przy tej powierzchni sugeruję zapomnieć o dużej panoramie 100x50. Tak duże palenisko przy prawidłowym użytkowaniu będzie mocno przegrzewać salon i palenie w kominku zamiast sprawiać przyjemność będzie udręką. Maksymalny wymiar drzwiczek jaki proponowałbym to ok 75x40, lub o klasycznych wymiarach max 67x50. Bardzo ciekawie prezentują się wkłady o odwróconej proporcji np wys.80 szer.45 lub niższe na ok 60.
Priorytetem powinna być wykładzina ceramiczna paleniska (szamot, wermikulit, keramott) Nie będę pisał, który według mnie jest najlepszy, aby nie być posądzony o kryptoreklamę konkretnego producenta. Zresztą o zaletach i wadach tych materiałów ostatnio dużo się pisze na FM. Materiały te skutecznie podnoszę temperaturę spalania i dużo łatwiej utrzymać szybę w czystości. Jeżeli jesteśmy przy czystej szybie to warto zwrócić uwagę jak poprowadzone jest powietrze do spalania. Pierwotne (pod ruszta, lub dolna część szyby) może być zimne ale wtórne najczęściej podawane w górnej części drzwiczek powinno być o jak najwyższej temperaturze. Różnie to producenci rozwiązują, najczęściej powietrze prowadzone jest w specjalnych kanałach przyległych do korpusu wkładu i tam się ogrzewa.
Warto aby wkład miał przyłącze powietrza do spalania, które łączy się z kanałem wyprowadzonym na zewnątrz budynku. W Waszym przypadku nie jest to priorytetem ale rozwiązanie takie ma bardzo wiele zalet.
Popielnik nie jest istotną sprawą, osobiście uważam, że im częściej kominek używany tym więcej problemów z przepełnionym popielnikiem.
No i chyba jedna z najważniejszych spraw - wkład musi być szczelny, nie powinien pobierać powietrza do spalania w niekontrolowany sposób. Bez żadnych rozszczelnień wokół szyby - szumnie nazywanych kurtynami powietrznymi. Uszczelka powinna być zamontowana na całym obwodzie drzwiczek oraz wokół szyby. Może się narażę ale uważam, że pierwszą oznaką nieszczelnego wkładu jest szyber na wylocie spalin.
To chyba tyle, na początek powinno wystarczyć aby zainteresować się jakimś konkretnym producentem. Życzę udanych "łowów" :bye:

QBELEK
01-02-2011, 22:14
. Może się narażę ale uważam, że pierwszą oznaką nieszczelnego wkładu jest szyber na wylocie spalin.

uzasadnij albo powiedz jak robisz te emotikonki

margod
01-02-2011, 22:34
uzasadnij albo powiedz jak robisz te emotikonki
Krótko: w szczelnych konstrukcjach wystarcza regulacja jedną przepustnicą - jest to dopływ powietrza. Brak powietrza = brak procesu spalania. Po odcięciu dopływu powietrza płomień gaśnie. Zwróć uwagę czy występuje szyber we wkładach: np. Jotul, Brunner, Leda, Spartherm, Austroflamm, Lazar i innych mniej mi znanych a równie dobrych. 8-) Nawiasem mówiąc szczelność wkładu to jedna z najważniejszych spraw w systemach kumulacji.

eniu
02-02-2011, 05:57
Krótko: w szczelnych konstrukcjach wystarcza regulacja jedną przepustnicą - jest to dopływ powietrza. Brak powietrza = brak procesu spalania. Po odcięciu dopływu powietrza płomień gaśnie. Zwróć uwagę czy występuje szyber we wkładach: np. Jotul, Brunner, Leda, Spartherm, Austroflamm, Lazar i innych mniej mi znanych a równie dobrych. 8-) Nawiasem mówiąc szczelność wkładu to jedna z najważniejszych spraw w systemach kumulacji.

Szyberek zawsze można dorzucić do kosztorysu ,
nawet do jotula (200 stówki piechotą nie chodzą) :)

Margod - świetne określenie wkładu kiepskiej jakości :
"z szyberkiem - do dupy" - kupuję......

Forest-Natura
02-02-2011, 08:14
Witam.
Kiedyś (daaawno) pisałem ale "utonęło" w czeluściach FM.
Drzewiej, gdy jeszcze nie było na świecie "wkładu kominkowego" zabronione było montowanie szybrów na kanałach odprowadzających spaliny do komina. I była to jedyna konkretna kwestia techniczna poruszana w zduńskim kanonie postępowania (każdy cech rzemieślniczy miał swój "dekalog"). Groziło za to usunięcie z grona zawodowego (cechu). Dużo się od tego czasu zmieniło co prawda, technika "w przódy pojszła" ale pewne rzeczy są dalej aktualne. Jeno rynek ogłupia i mami ...
Pozdrawiam.

eniu
02-02-2011, 10:11
Witam.
Kiedyś (daaawno) pisałem ale "utonęło" w czeluściach FM.
Drzewiej, gdy jeszcze nie było na świecie "wkładu kominkowego" zabronione było montowanie szybrów na kanałach odprowadzających spaliny do komina. I była to jedyna konkretna kwestia techniczna poruszana w zduńskim kanonie postępowania (każdy cech rzemieślniczy miał swój "dekalog"). Groziło za to usunięcie z grona zawodowego (cechu). Dużo się od tego czasu zmieniło co prawda, technika "w przódy pojszła" ale pewne rzeczy są dalej aktualne. Jeno rynek ogłupia i mami ...
Pozdrawiam.

Tylko że ja pisałem o "szyberkach", czyli wymysłach konstruktorów
prymitywnych skrzynek do spalania drewna z szybą, którzy w ten sposób
ratują co nieco swe "zaawansowane" konstrukcje."Szyberki" są nieszczelne,
nawet bardzo nieszczelne, ale Ty to wiesz....

Zgadzam się jak najbardziej, że szbry jakie montują zduni samouki ,
powinny takiego delikwenta eliminować ze społeczeństwa na dożywocie :(

Myślę również Forest , że trzeba cyklicznie odnawiać tą wiedzę ,bo może
niejeden dom od nieszczęścia uchronić :(

Dla Tych którzy śledzą nasze wątki ,i teraz "zgłupieli", śpiesznie donoszę
że szczelny szyber użyty jako odcięcie drogi spalinom do komina to błąd.
Natomiast szczelny szyber ,użyty jako klapa rozpałowa (przekierowanie
dymu ) , błędem nie jest.

monika i lukasz
02-02-2011, 11:41
margod dzieki za informacje. jestem dopiero na początku mojej drogi z kominkami, więc wiekszośc tych sformułowań to narazie dla mnie czarna magia. Podejrzewam, że jak się wgłębie w temat to skumam o co chodzi :)

mam jeszcze prośbę - moglibyście mi polecić konkretne produkty, na które warto zwrócić uwagę przy tych moich parametrach? Firma i model. Będę wdzieczna :)

eniu
02-02-2011, 11:49
margod dzieki za informacje. jestem dopiero na początku mojej drogi z kominkami, więc wiekszośc tych sformułowań to narazie dla mnie czarna magia. Podejrzewam, że jak się wgłębie w temat to skumam o co chodzi :)

mam jeszcze prośbę - moglibyście mi polecić konkretne produkty, na które warto zwrócić uwagę przy tych moich parametrach? Firma i model. Będę wdzieczna :)

Monika ,
skoro chcesz się w temat zagłębić ,zrób to najpierw.
Łatwiej Ci będzie wówczas zrozumieć o czym mówimy,
i czy cię ktoś w "konia" nie robi , bo w jego mniemaniu
jest już najlepszym doradcą w kominkach ,bo.....

widział jak u niego montowali , albo przeczytał o nich
7 książek , i widział dwa filmy na YU TUBIE:)

monika i lukasz
02-02-2011, 12:35
dlatego napisałam MOGLIBYŚCIE - do wszystkich forumowiczów :) jestem zdania, że im więcej opinii tym lepiej :) a już najcenniejsze dla mnie są takie " ja mam to i to. jestem zadowolony / niezadowolony" itd....
teraz zagłębiam się w temat wełny i tynków, na kominki niedługo przyjdzie czas.

Swoja drogą to taka cecha nasza narodowa, że wszystko wiemy i na wszystkim znamy się najlepiej. nie? :)

eniu
02-02-2011, 16:56
"Swoja drogą to taka cecha nasza narodowa, że wszystko wiemy i na wszystkim znamy się najlepiej. nie? :)"

A nie każdy odróżni tego znającego sie na prawdę od "gawędziarza"

Kominki.fm
02-02-2011, 22:08
Monika i Łukasz, proponuję następujące wkłady kominkowe:

1. Spartherm Varia Ah - link: http://www.kominkiikominy.pl/spartherm-spartherm-varia-ah,d119.html
2. Arysto A10 (91x51)H - link: http://www.kominkiikominy.pl/arysto-arysto-10-910x510-h,d1861.html
3. Austroflamm S 75x39 - link: http://www.kominkiikominy.pl/austroflamm-austroflamm-7539-s,d3097.html
4. Arysto A10 (75x45)
5. Hajduk Volcano AT - link: http://www.kominkiikominy.pl/hajduk-hajduk-volcano-at,d1995.html
6. Brunner Architektur Kamin 86/38 - link: http://www.kominkiikominy.pl/brunner-brunner-architektur-kamin-3886,d2395.html

Oczywiście optymalny dobór najlepszego wkładu kominkowego powinien odbyć się po spotkaniu na Waszej budowie, biorąc pod uwagę zaplanowany budżet. Póki co nie zrażajcie się cenami poszczególnych wkładów, ponieważ nie zawsze rzutuje to na wysokie ceny kompletnych kominków z montażem.

sylwerson
03-02-2011, 14:47
cześć
to i ja poproszę o radę

kominek u nas ma pełnić funkcję dodatkowego źródła ciepła zimą
chcemy mieć dgp

dom z poddaszem użytkowym, 130m2
wentylacja grawitacyjna

prosty, jednoszybowy, niezbyt duży

co by to mogło być?
i nie wiem jeszcze, jaki otwór w stropie jest potrzebny przy dgp

eniu
03-02-2011, 18:32
Monika i Łukasz, proponuję następujące wkłady kominkowe:

1. Spartherm Varia Ah - link: http://www.kominkiikominy.pl/spartherm-spartherm-varia-ah,d119.html
2. Arysto A10 (91x51)H - link: http://www.kominkiikominy.pl/arysto-arysto-10-910x510-h,d1861.html
3. Austroflamm S 75x39 - link: http://www.kominkiikominy.pl/austroflamm-austroflamm-7539-s,d3097.html
4. Arysto A10 (75x45)
5. Hajduk Volcano AT - link: http://www.kominkiikominy.pl/hajduk-hajduk-volcano-at,d1995.html
6. Brunner Architektur Kamin 86/38 - link: http://www.kominkiikominy.pl/brunner-brunner-architektur-kamin-3886,d2395.html

Oczywiście optymalny dobór najlepszego wkładu kominkowego powinien odbyć się po spotkaniu na Waszej budowie, biorąc pod uwagę zaplanowany budżet. Póki co nie zrażajcie się cenami poszczególnych wkładów, ponieważ nie zawsze rzutuje to na wysokie ceny kompletnych kominków z montażem.

Widze że coś z robota krucho , Danielu . Aktywny sie zrobiłeś że tylko podziwiać .....

Kominki.fm
03-02-2011, 19:54
Pierwszy kwartał jest zawsze trudny, więc cały zespół jest bardzo aktywny (szczególnie w przypadku większych firm z określonymi kosztami stałymi). Z drugiej strony, jest to najlepszy czas dla klienta na zlecenie budowy kominka i komina, ponieważ oferujemy naprawdę niskie ceny.

Kominki.fm
03-02-2011, 19:58
Witam Sylwerson,

Trochę mało danych, żeby coś konkretnie doradzić, nawet jeżeli chodzi o DGP. Jeżeli instalowany będzie system wymuszony z wentylatorem kominkowym, to dziura w stropie powinna mieć średnicę około 200-210mm. Proponuję jednak spotkanie na budowie, jest bezpłatne, a na pewno przyniesie same korzyści.

Pozdrawiam.

margod
03-02-2011, 22:02
Pierwszy kwartał jest zawsze trudny, więc cały zespół jest bardzo aktywny (szczególnie w przypadku większych firm z określonymi kosztami stałymi). Z drugiej strony, jest to najlepszy czas dla klienta na zlecenie budowy kominka i komina, ponieważ oferujemy naprawdę niskie ceny.
Wszędzie jest ciężko, no może nie narzekają firmy 1-2 osobowe, które nawet w sezonie nie robią więcej jak 2-4 kominki w miesiącu. Na szczęście u mnie nie jest aż tak źle, abym musiał wpraszać się do klienta 8)

sylwerson
04-02-2011, 05:58
Witam Sylwerson,

Trochę mało danych, żeby coś konkretnie doradzić, nawet jeżeli chodzi o DGP. Jeżeli instalowany będzie system wymuszony z wentylatorem kominkowym, to dziura w stropie powinna mieć średnicę około 200-210mm. Proponuję jednak spotkanie na budowie, jest bezpłatne, a na pewno przyniesie same korzyści.

Pozdrawiam.

:) budowa jeszcze nierozpoczęta

Trociu
04-02-2011, 13:18
Monika i Łukasz, proponuję następujące wkłady kominkowe:

1. Spartherm Varia Ah - link: http://www.kominkiikominy.pl/spartherm-spartherm-varia-ah,d119.html
2. Arysto A10 (91x51)H - link: http://www.kominkiikominy.pl/arysto-arysto-10-910x510-h,d1861.html
3. Austroflamm S 75x39 - link: http://www.kominkiikominy.pl/austroflamm-austroflamm-7539-s,d3097.html
4. Arysto A10 (75x45)
5. Hajduk Volcano AT - link: http://www.kominkiikominy.pl/hajduk-hajduk-volcano-at,d1995.html
6. Brunner Architektur Kamin 86/38 - link: http://www.kominkiikominy.pl/brunner-brunner-architektur-kamin-3886,d2395.html

A czy kolejność ma znaczenie? Czy tak po prostu wyszło.
Ja właśnie zaczynam intensywniejsze poszukiwania wkładu do domku o pow. około 150m2. Na dole salono-kuchnia jakieś 70m2 i na górze pokoje, do których planuję rozprowadzić ciepełko poprzez wymuszone DGP.

Kusi mnie Austroflamm, bo ładnie się prezentuje. Ale i Arysto wchodzi w rachubę. Coś może Pan polecić.

eniu
04-02-2011, 16:59
Austroflam-------------------Arysto

kareta--------------------------wół

:)

bohusz
04-02-2011, 17:07
Nierozumiem porównania
kareta nawet złota stoi, bez pociągaczy

wół kroczy dostojnie, nie potrzebuje pociągaczy
Chyba że chodzi z tym porównaniem o cosik inszego

Kominki.fm
04-02-2011, 23:46
TROCIU

Kolejność była przypadkowa, choć uważam, iż najkorzystniejszą dla klienta relację jakości do ceny prezentuje Spartherm. Austroflamm z kolei ma ładniejszy design niż Arysto. Brunner natomiast to chyba najlepszy technicznie wkład ze wszytskim wymienionych przeze mnie. Wybierając najbardziej optymalny wkład, trzeba by było ustalić Twój budżet, a poza tym określić jak ma wyglądać zabudowa kominkowa. My generalnie wyceniamy daną realizację z wieloma możliwymi wkładami kominkowymi, oczywiście starając się rzetelnie poinformowac o wadach i zaletach każdej z propozycji.

eniu
05-02-2011, 06:05
Nierozumiem porównania
kareta nawet złota stoi, bez pociągaczy

wół kroczy dostojnie, nie potrzebuje pociągaczy
Chyba że chodzi z tym porównaniem o cosik inszego

Czyżbyś nie słyszał ,że coś pasuje jak" wół do karety ?"

Trociu
05-02-2011, 19:33
TROCIU

Kolejność była przypadkowa, choć uważam, iż najkorzystniejszą dla klienta relację jakości do ceny prezentuje Spartherm. Austroflamm z kolei ma ładniejszy design niż Arysto. Brunner natomiast to chyba najlepszy technicznie wkład ze wszytskim wymienionych przeze mnie. Wybierając najbardziej optymalny wkład, trzeba by było ustalić Twój budżet, a poza tym określić jak ma wyglądać zabudowa kominkowa. My generalnie wyceniamy daną realizację z wieloma możliwymi wkładami kominkowymi, oczywiście starając się rzetelnie poinformowac o wadach i zaletach każdej z propozycji.U mnie obudowa to temat na później. Będzie powstwawać na bieżąco. Ale coś w stylu klasycznym.

Co do samego wkładu, to widziałem raz przelotnie Austroflamm 65 czy 75. Spodobały mi się od razu tylko ta cena. To praktycznie max mojego budżetu na całość. Ale mnie korci. Sam wygląd to recz równorzędna z funkcjonalnością. Wymagania mam niewygórowane - pełne doprowadzenie powietrza z zewnątrz i niezbyt wyeksponowana rączka.

eniu
05-02-2011, 20:45
U mnie obudowa to temat na później. Będzie powstwawać na bieżąco. Ale coś w stylu klasycznym.

Co do samego wkładu, to widziałem raz przelotnie Austroflamm 65 czy 75. Spodobały mi się od razu tylko ta cena. To praktycznie max mojego budżetu na całość. Ale mnie korci. Sam wygląd to recz równorzędna z funkcjonalnością. Wymagania mam niewygórowane - pełne doprowadzenie powietrza z zewnątrz i niezbyt wyeksponowana rączka.

Trociu
ty chcesz "hajcować" , czy świecić" swoim kominkiem ?

Trociu
06-02-2011, 10:22
Trociu
ty chcesz "hajcować" , czy świecić" swoim kominkiem ?Ma raczej dobrze grzać aniżeli dobrze wyglądać

eniu
06-02-2011, 10:31
Ma raczej dobrze grzać aniżeli dobrze wyglądać

No to jeśli się "nie pali" :), poczekaj aż ruszy "Taki sobie piecyk...."
To będzie i wyglądać i służyć do hajcowania. Zapomnieć musisz
jedynie o gilotynie ,

Trociu
06-02-2011, 12:17
No to jeśli się "nie pali" :), poczekaj aż ruszy "Taki sobie piecyk...."
To będzie i wyglądać i służyć do hajcowania. Zapomnieć musisz
jedynie o gilotynie ,Kurczę - coś Ciebie nie rozumiem do końca...

eniu
06-02-2011, 12:28
Kurczę - coś Ciebie nie rozumiem do końca...

Nie Ty pierwszy .

W poniedziałek lub wtorek w wątku "Taki sobie piecyk ceramiczny"
rozpoczynamy relacje z budowy pieca (wkładu ?) który nie boi się
ostrego grzania , a przy tym może wyglądać nie gorzej od rożnych
Austroflamów czy Sparthermów . Jedyne ograniczenie- nie może to być
szyba unoszona do góry.

s9 pat
06-02-2011, 17:03
Kolego expercie mam takie pytanko. Chce zakupic wklad z plaszczem do grzania ciaglego. Który polecasz ale z opcja WYŁĄCZENIA co, w razie gdyby nie bylo koniecznosci uruchomiania grzejników? budzet okolo 5000 +-1000 na wklad. Kominek bedzie na parterze, w czesci niepodpiwniczonej, ale komin idzie jeszcze w dół i z powietrzem problemu nie będzie. na pietrze (stropy drewniane) chcę dać tylko ładną kozę. Chcialbym wypuscic z wkladu tez wyrzut ciepłego powietrza pionow na poddasze/

eniu
06-02-2011, 19:21
Kolego expercie mam takie pytanko. Chce zakupic wklad z plaszczem do grzania ciaglego. Który polecasz ale z opcja WYŁĄCZENIA co, w razie gdyby nie bylo koniecznosci uruchomiania grzejników? budzet okolo 5000 +-1000 na wklad. Kominek bedzie na parterze, w czesci niepodpiwniczonej, ale komin idzie jeszcze w dół i z powietrzem problemu nie będzie. na pietrze (stropy drewniane) chcę dać tylko ładną kozę. Chcialbym wypuscic z wkladu tez wyrzut ciepłego powietrza pionow na poddasze/

Kominka z PW nie można używać wyłączając CO. Takie rozwiązanie umożliwia wkład powietrzny z przystawką wodna.Poszukaj , są watki na ten temat w dziale Kominkowym.

Trociu
06-02-2011, 20:22
Nie Ty pierwszy .

W poniedziałek lub wtorek w wątku "Taki sobie piecyk ceramiczny"
rozpoczynamy relacje z budowy pieca (wkładu ?) który nie boi się
ostrego grzania , a przy tym może wyglądać nie gorzej od rożnych
Austroflamów czy Sparthermów . Jedyne ograniczenie- nie może to być
szyba unoszona do góry.Kurczę, przeczytałem te kilka już stron różnych wypowiedzi i aż boję się co jutro się tam znajdzie....

eniu
06-02-2011, 21:09
Kurczę, przeczytałem te kilka już stron różnych wypowiedzi i aż boję się co jutro się tam znajdzie....

Trociu , spoko.

Od jutra kończę "grę wstępną" i biorę sie do roboty .Wiem z kim mogę zagrać ,kogo unikać .Przestane wdawać się w jałowe dysputy , przynajmniej do końca zadania. Czekam na transport cegieł magnezytowych , więc na razie zajmę się tylko paleniskiem.

pozdrawiam

BOHO
07-02-2011, 13:32
panowie, mam sprawę i liczę na Waszą pomoc....
w jednym pokoju jest kominek - wkład jest z płaszczem,ktory podgrzewa wodę do CO, a jednocześnie zrobione jest proste rozprowadzenie ogrzewanego powietrza.
do ogrzewania powietrza, kominek ma w obudowie dwie kratki, jedną z boku trochę nad podłogą i drugą ( jakieś 25 cm x 40cm) centralnie na obudowie - pod sufitem.
ponadto wyprowadzona jest też jedna rura, która ciepłe powietrze transportuje do pokoju na piętrze.
i teraz tak, sufit w pokoju kominkowym strasznie się brudzi od tej kratki wylotowej przy suficie i moja pani uparła się, że ma tego dość i mam to zlikwidować.
no tak - ale jak ? mam w związku z tym kilka pytań....
czy kratka na obudowie kominka, ta umieszczona centralnie, służy tylko do rozprowadzenia ogrzanego powietrza, czy może też do innych celów ? jakieś czyszczenie wnętrza ? czy remont ? inne zabiegi ?
jednym słowem, czy mogę ją spokojnie zlikwidować ? biorąc pod uwagę, że ogrzane powietrze i tak ma ujście piętro wyżej...
to pierwsze pytanie, ale od odpowiedzi zależy, czy zadawać mam następne.

liczę na Waszą pomoc.

eniu
07-02-2011, 15:56
panowie, mam sprawę i liczę na Waszą pomoc....
w jednym pokoju jest kominek - wkład jest z płaszczem,ktory podgrzewa wodę do CO, a jednocześnie zrobione jest proste rozprowadzenie ogrzewanego powietrza.
do ogrzewania powietrza, kominek ma w obudowie dwie kratki, jedną z boku trochę nad podłogą i drugą ( jakieś 25 cm x 40cm) centralnie na obudowie - pod sufitem.
ponadto wyprowadzona jest też jedna rura, która ciepłe powietrze transportuje do pokoju na piętrze.
i teraz tak, sufit w pokoju kominkowym strasznie się brudzi od tej kratki wylotowej przy suficie i moja pani uparła się, że ma tego dość i mam to zlikwidować.
no tak - ale jak ? mam w związku z tym kilka pytań....
czy kratka na obudowie kominka, ta umieszczona centralnie, służy tylko do rozprowadzenia ogrzanego powietrza, czy może też do innych celów ? jakieś czyszczenie wnętrza ? czy remont ? inne zabiegi ?
jednym słowem, czy mogę ją spokojnie zlikwidować ? biorąc pod uwagę, że ogrzane powietrze i tak ma ujście piętro wyżej...
to pierwsze pytanie, ale od odpowiedzi zależy, czy zadawać mam następne.

liczę na Waszą pomoc.

Potrzebnych jest więcej danych . Zacznijmy od pytania o rodzaj wkładu.
Fotki tez by dużo dały. Jeśli to typowy PW ,być może kratki są zbędne,
ale wymaga to paru zabiegów. Bród to głównie dym który sam
wypuszczasz podczas eksploatacji i kurz, który też można ograniczyć.

BOHO
07-02-2011, 17:31
Potrzebnych jest więcej danych . Zacznijmy od pytania o rodzaj wkładu.
Fotki tez by dużo dały. Jeśli to typowy PW ,być może kratki są zbędne,
ale wymaga to paru zabiegów. Bród to głównie dym który sam
wypuszczasz podczas eksploatacji i kurz, który też można ograniczyć.

dzięki za odpowiedź.

wiem, że taki brud jest naturalny, ale kobieta ma go stanowczo dosyć
a ponieważ kominek jest podłączony do CO więc i tak grzeje, to mnie molestuje o radykalne rozwiązanie problemu kratki.
postaram się załatwić fotki.

eniu
08-02-2011, 03:46
dzięki za odpowiedź.

wiem, że taki brud jest naturalny, ale kobieta ma go stanowczo dosyć
a ponieważ kominek jest podłączony do CO więc i tak grzeje, to mnie molestuje o radykalne rozwiązanie problemu kratki.
postaram się załatwić fotki.

Nie zapomnij podać jaki masz model PW !

madzioochna
08-02-2011, 14:43
Witam.. ja już tez muszę zacząć myśleć o kominku, dlatego poproszę o radę. Kominek u nas ma pełnić funkcję dodatkowego źródła ciepła, bez płaszcza wodnego, z nawiewami do pokoi.
Salon ok 50 m + kuchnia 16m + korytarz 16m (i tu ogrzewanie podłogowe - piec gazowy). Dom parterowy z poddaszem użytkowym. Wentylacja grawitacyjna.

Podobają nam się proste, bez bajerów, jednoszybowe, prostokątne.

Z góry dziękuję :)

eniu
08-02-2011, 17:50
Witam.. ja już tez muszę zacząć myśleć o kominku, dlatego poproszę o radę. Kominek u nas ma pełnić funkcję dodatkowego źródła ciepła, bez płaszcza wodnego, z nawiewami do pokoi.
Salon ok 50 m + kuchnia 16m + korytarz 16m (i tu ogrzewanie podłogowe - piec gazowy). Dom parterowy z poddaszem użytkowym. Wentylacja grawitacyjna.

Podobają nam się proste, bez bajerów, jednoszybowe, prostokątne.

Z góry dziękuję :)

Poczytałeś trochę?Dobrze by było zanim zaczniemy sie przechwalać kto ma lepszy wkład czy kominek do zaoferowania.

madzioochna
09-02-2011, 09:11
Poczytałeś trochę?Dobrze by było zanim zaczniemy sie przechwalać kto ma lepszy wkład czy kominek do zaoferowania.

PoczytAŁAM :) ale nic mi to nie dało.. dlatego proszę o pomoc. Jeśli zbyt ogólne zapytanie dałam to proszę mnie jakoś nakierować, jakie pytania powinnam sobie jeszcze zadać.

monika i lukasz
09-02-2011, 09:26
To ja po troszkę dłuższej nie obecności.

Dziękuję serdecznie za propozycje, ale nie chcę wydać 8,10,12,15 tysięcy na urzadzenie, które ma spełniac funkcję dekoracyjną, a ogień w nim będę rozpalać jsa wiem, możre 4 razy w roku....

Tak naprawdę im mniej tym lepiej, ale powiedzmy, że budżet to maksymalnie 5 000 zł.

Forest-Natura
09-02-2011, 09:58
Witam.
Monika i Łukasz - skoro zakładacie że będziecie palić tak okazyjnie rzeczywiście, to dlaczego nie pomyślicie o kominku "otwartym", bez żadnego wkładu?
W nim zawsze pięknie widać ogień. Czego nie można powiedzieć o gotowych paleniskach kominkowych (wkładach) z niższej półki cenowej.
A i romantyka większa ...
Pozdrawiam.

monika i lukasz
09-02-2011, 10:45
hm..... fakt nie pomyślałam. Ale z drugiej strony mam wizję takich nowoczesnych wnętrzi jakoś taki otwarty kominek to mi nie bardzo do nich pasuje....

Kominki Piotr Batura
09-02-2011, 11:19
hm..... fakt nie pomyślałam. Ale z drugiej strony mam wizję takich nowoczesnych wnętrzi jakoś taki otwarty kominek to mi nie bardzo do nich pasuje....

Oto kominek otwarty, wykończony ramką z czarnego granitu.

Kominki Piotr Batura
09-02-2011, 11:21
Tutaj nieco większy kominek: zdjęcie z próby ogniowej przed wykończeniem.

Forest-Natura
09-02-2011, 11:23
Witam.
Forma kominka jest rzeczą dowolną - można ją nadać taką jaką się chce i wymarzy. Obojętne czy kominek jest "z wkładem" czy bez niego.
Pozdrawiam.

Kominki Piotr Batura
09-02-2011, 11:23
Kominek wykończony: szerokość paleniska 220 cm.

monika i lukasz
09-02-2011, 11:39
Fajne, szczególnie ten biały z cegłą z tyłu. Ale nie jestem przekonana. Wolę jednak taki zamknięty. Ja w podpisie na zdjęciu numer 1 :)

Michał Piotrowski CK
09-02-2011, 15:20
Witam
Wśród inspiracji zauważyłem kilka realizacji i pomysłów z naszej galerii. Widzę, że styl nowoczesny z bardzo prostym kominkiem wiedzie prym. Wszystkie zabudowy jakie wskazaliście kręcą się wokół dużego (szerokiego) paleniska. Czy takie są założenia? Jeżeli tak, to widomo, że będzie trudniej znaleźć palenisko przyzwoitej jakości we wskazanym przedziale cenowym.
Głównie ze względu na cenę i jakość polecałbym Arysto. Zastanówcie się jakiej wielkości ma to być wkład, a na pewno znajdzie się do tego optymalne rozwiązanie cenowo jakościowe.
Często Klienci mówią: ja będę palić raz na rok, nie potrzebuję nic ekstra. Jak przychodzi co do czego i rozpalą kilka razy, to zmieniają zdanie. Ciepło z kominka i atmosfera wokół niego powodują, że przysiada się do niego coraz częściej i z większym zaangażowaniem. Wtedy widać zalety zastosowania dobrego, czy bardzo dobrego wkładu.
Ale o tym może później.
Jak będziecie potrzebować rady i cennych informacji zapraszam.

Pozdrawiam

eniu
09-02-2011, 15:28
"Głównie ze względu na cenę i jakość polecałbym Arysto."

Czy ja dobrze rozumuję ? Niska cena i niska jakość?

arpek7
09-02-2011, 21:09
Witam. Proszę szanownych Forumowiczów o pomoc w zakresie problemu z wkładem kominkowym Lazar Westa 18KW z płaszczem wodnym + podwójna szyba + regulator z przepustnicą. Posiadam dopływ zimnego powietrza z zewnątrz domu (rura długości około 6m – fi110). Po podłączeniu ww wkładu pierwszego dnia paliło się super ale następne dni tj 7 pali się beznadziejnie tzn brak ciągu kominowego mimo że przepustnica (doprowadzajaca powietrza z zewnątrz budynku) jest otwarta na 100%. Jak odłączymy dopływ powietrza z zew. (korzystamy z powietrza salonowego) to pali się nawet dobrze natomiast jak podłączymy doprowadzenie powietrza z zewnątrz to zaczyna przygasać (przepustnica 100% otwarta). Dzisiaj okazało się ze jak przystawiłem podpaloną gazetę to tego przewodu (doprowadzającego zimne powietrze z zewnątrz budynku do kominka) to jest ciąg wewnętrzny do tej rury. Nie wiem czy tak powinno być, nie wiem co jest nie tak, poza tym miałem nadzieje ze kominek i palenie w nim będzie sprawiać nam przyjemność a tu zonk i to wielki. Nie wiem czy to ma znaczenie ale czopuch w kominku na średnicę fi 200 a komin u mnie żaroodporny fi 180 wiec następuje w trójniku redukcja ale to chyba bez znaczenia. Komin długości około 8,5m, wystaje około 30m powyzej kalenicy, oddalony od połaci około 1,5m, podłaczenie kominka z czopucha do komina na wysokości około 180cm. Rura doprowadająca powietrze z zewnątrz do kominka fi 110 dłg 6m wylot na zewnątrz prosto około 10cm od poziomu ziemi. Moze ja nie potrafię rozpalac???? moze cos jest zle ustawione na regulatorze np. tem. uruchomienia pompy CO. Podsumowując jak odłączony jest dopływ powietrza z zewnątrz to się pali jak podłączymy dopływ powietrza to palenisko przygasa. Proszę o pomoc w rozwiązaniu ww problemu. Jednoczesnie informuję, ze sprawdziłem rure doprowadzającą powietrze z zewnatrz i jest czysta i posiada przelot. POMOCY...

margod
09-02-2011, 21:45
arpek 7 pierwszego dnia paliłeś tym samym drewnem co później? Według mnie mogą być 2 przyczyny: albo mokre drewno albo przytkany kanał napowietrzający (jest trochę za mały powinien być śr.ok 150mm).
Rozpalać w kominku też trzeba się troszkę nauczyć. Najlepiej pierwszy załadunek to drobne szczapki śr. od 2-5 cm. Później dopiero układamy grubsze polana, najlepiej ok 10-15 cm. Tu możesz zobaczyć jak rozpalać w kominku: http://www.youtube.com/user/solidnekominki#p/u/0/KwFgjjGp0dg (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fwww.youtube.com%2F user%2Fsolidnekominki%23p%2Fu%2F0%2FKwFgjjGp0dg).
Można również na grube polana poukładać drobno porąbane drewienka i tę drobnicę podpalić, najlepiej drewno układać "na krzyż" #
Jaki masz regulator?

eniu
10-02-2011, 05:53
Jednoczesnie informuję, ze sprawdziłem rure doprowadzającą powietrze z zewnatrz i jest czysta i posiada przelot. POMOCY...


arpek
jak chcesz żebyśmy Ci pomogli to nie skacz po wątkach!

Czysta , czy posiada przelot - to jest pytanie o twoją rurę.
Jeśli do rury w trakcie budowy wszedł szczur i tam zdechł
to sposób "przelatywania" powietrza przez nią może zależeć
od tego ile przedtem zjadł. Być maże żart ( choć niekoniecznie )
trochę gruby , ale nie ma tragedii. Jeśli pali się bez
niej dobrze , to po prostu o niej zapomnij i pytaj jak
palić ,czerpiąc powietrze z domu.

Michał Piotrowski CK
10-02-2011, 08:38
"Głównie ze względu na cenę i jakość polecałbym Arysto."

Czy ja dobrze rozumuję ? Niska cena i niska jakość?

Może nie do końca jasne. Atrakcyjna cena i dobra jakość.

pozdrawiam

Michał Piotrowski CK
10-02-2011, 08:49
To po co inwestował w sterownik z doprowadzeniem powietrza i ma czerpać powietrze z salonu?
Trzeba znaleźć na to rozwiązanie.

arpek7 napisz jaki masz sterownik. Spotkałem się kiedyś z takim przypadkiem, że sterownik wskazywał otwarcie przepustnicy w 100%, a okazało się, że była zamknięta i nie pracowała poprawnie (powstał błąd w elektronice). Jeżeli jest możliwość, to wyciągnij przepustnicę i sprawdź to. Jeżeli stwierdzisz, że jest OK, to idziemy dalej - może to co opisał margod - kwestia umiejętności palenia. Bardzo ważna zależność - im wyższa temepratura tym większy ciąg kominowy. Jak porządnie nie rozpalisz, to będzie się w nim tliło i tliło, a jeszcze jak się włączą pompy i spaliny się wychłodzą, to po temacie. Zweryfikuj sposób rozpalania.
Czekam na info czy udało się rozwiązać problem.

pozdrawiam

BartekS
10-02-2011, 12:49
arpek7 może masz coś podobnego oco wyszło u mnie. Panowie murarze zrobili mi wyczystkę w piwnicy, tylko nie wiadomo po jakiego c....a zostawili otwór pod sufitem w piwnicy, który znajdował się w tym samym kanale. I po pierwsze ciągu praktycznie nie było, po drugie dym cofał się do kratek wentylacyjnych i zadymiał dokładnie calutki dom :(

BOHO
10-02-2011, 14:16
to raz jeszcze
panowie, mam sprawę i liczę na Waszą pomoc....
w jednym pokoju jest kominek - wkład jest z płaszczem,ktory podgrzewa wodę do CO, a jednocześnie zrobione jest proste rozprowadzenie ogrzewanego powietrza.
do ogrzewania powietrza, kominek ma w obudowie dwie kratki, jedną z boku trochę nad podłogą i drugą ( jakieś 25 cm x 40cm) centralnie na obudowie - pod sufitem.
ponadto wyprowadzona jest też jedna rura, która ciepłe powietrze transportuje do pokoju na piętrze.
i teraz tak, sufit w pokoju kominkowym strasznie się brudzi od tej kratki wylotowej przy suficie i moja pani uparła się, że ma tego dość i mam to zlikwidować.
no tak - ale jak ? mam w związku z tym kilka pytań....
czy kratka na obudowie kominka, ta umieszczona centralnie, służy tylko do rozprowadzenia ogrzanego powietrza, czy może też do innych celów ? jakieś czyszczenie wnętrza ? czy remont ? inne zabiegi ?
jednym słowem, czy mogę ją spokojnie zlikwidować ? biorąc pod uwagę, że ogrzane powietrze i tak ma ujście piętro wyżej...
to pierwsze pytanie, ale od odpowiedzi zależy, czy zadawać mam następne.

liczę na Waszą pomoc.

a to skrót do zdjęć kominka:
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/12e264d91b853e18.html

widać na nich dwie kratki (małą na dole, zasysającą powietrze i centralną - wywiewną) i panel sterujący.

PiotrŚwica
10-02-2011, 15:31
to raz jeszcze
panowie, mam sprawę i liczę na Waszą pomoc....
w jednym pokoju jest kominek - wkład jest z płaszczem,ktory podgrzewa wodę do CO, a jednocześnie zrobione jest proste rozprowadzenie ogrzewanego powietrza.
do ogrzewania powietrza, kominek ma w obudowie dwie kratki, jedną z boku trochę nad podłogą i drugą ( jakieś 25 cm x 40cm) centralnie na obudowie - pod sufitem.
ponadto wyprowadzona jest też jedna rura, która ciepłe powietrze transportuje do pokoju na piętrze.
i teraz tak, sufit w pokoju kominkowym strasznie się brudzi od tej kratki wylotowej przy suficie i moja pani uparła się, że ma tego dość i mam to zlikwidować.
no tak - ale jak ? mam w związku z tym kilka pytań....
czy kratka na obudowie kominka, ta umieszczona centralnie, służy tylko do rozprowadzenia ogrzanego powietrza, czy może też do innych celów ? jakieś czyszczenie wnętrza ? czy remont ? inne zabiegi ?
jednym słowem, czy mogę ją spokojnie zlikwidować ? biorąc pod uwagę, że ogrzane powietrze i tak ma ujście piętro wyżej...
to pierwsze pytanie, ale od odpowiedzi zależy, czy zadawać mam następne.

liczę na Waszą pomoc.

a to skrót do zdjęć kominka:
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/12e264d91b853e18.html

widać na nich dwie kratki (małą na dole, zasysającą powietrze i centralną - wywiewną) i panel sterujący.


Uważam , że dużym błędem będzie likwidacja kratki na okapie ponieważ grozi to wzrostem temperatury w zabudowie kominkowej co może spowodować w najlepszym przypadku pojawienie się pęknięć na okapie. Kominek jest konstrukcją , która działa na zasadzie obiegu powietrza czyli dołem zasysa " zimne" powietrze z pokoju , następnie obmywa wkład kom. i wydostaję się górną kratką tak więc ma ona również istotny wpływ zachowanie paleniska. Okopcone górne kratki , świadczą według mnie o nieumiejętności palenia. Często użytkownicy , zbyt wcześnie , tuż po rozpaleniu w kominku, otwierają palenisko chcąc dołożyć większe polana drewna. Komin nie jest jeszcze rozgrzany przez co jego ciąg jest słaby , a otwarcie drzwi paleniska (szczególnie gwałtowne), może spowodować podciśnienie cofając dym i już mamy piękny zapach w salonie :).
Proponuję odświeżyć salon, malując ściany i zwrócić większą uwagę na sam moment rozpalania i dokładania do kominka szczególnie w fazie początkowej....

BOHO
10-02-2011, 16:46
Uważam , że dużym błędem będzie likwidacja kratki na okapie ponieważ grozi to wzrostem temperatury w zabudowie kominkowej co może spowodować w najlepszym przypadku pojawienie się pęknięć na okapie. Kominek jest konstrukcją , która działa na zasadzie obiegu powietrza czyli dołem zasysa " zimne" powietrze z pokoju , następnie obmywa wkład kom. i wydostaję się górną kratką tak więc ma ona również istotny wpływ zachowanie paleniska.

PiotrŚwica
ale ogrzane powietrze ma jeszcze ujście rurą wyprowadzoną z obudowy, wprost do góry - do pokoju piętro wyżej.

QBELEK
10-02-2011, 18:36
"Okopcenie" to efekt spalonego kurzu, który wraz z powietrzem na zasadzie konwekcji jest zasysany z dolnej kratki i wydmuchiwany kratką górną. To samo dotyczy anemostatów, wyrzutni gorącego powietrza w pokojach. Będziesz co jakiś czas odmalowywać miejsca z których wylatuje gorące powietrze, to jest jedna z wad systemu DGP.

margod
10-02-2011, 18:49
wkład jest z płaszczem,ktory podgrzewa wodę do CO, a jednocześnie zrobione jest proste rozprowadzenie ogrzewanego powietrza.nie spodziewałbym się w tym przypadku aż takich wysokich temperatur, myślę, że "okopcenie" jest właśnie okopceniem przez dym wydostający się przez otwarte drzwiczki przy dokładaniu drewna. Jeżeli tak, to należy szukać przyczyny dlaczego tak się dzieje lub uzupełniać opał po całkowitym spaleniu drewna czyli w fazie żaru. @BOHO nieodpowiedzialne byłoby radzenie Ci czegokolwiek innego bez obejrzenia Twojej instalacji DGP.

BOHO
10-02-2011, 18:55
tak czy owak jestem zdecydowany na likwidację kratki na okapie.
cz mogę to zrobić, jeśli ogrzane powietrze ma inne ujście - w pokoju piętro wyżej ?
czy też otwór ten spełnia też jakieś inne funkcje ? czyszczenie, naprawy ? czy jest to tylko kratka wywiewu podgrzanego powietrza ?

aslom1
10-02-2011, 22:40
tak czy owak jestem zdecydowany na likwidację kratki na okapie.
cz mogę to zrobić, jeśli ogrzane powietrze ma inne ujście - w pokoju piętro wyżej ?
czy też otwór ten spełnia też jakieś inne funkcje ? czyszczenie, naprawy ? czy jest to tylko kratka wywiewu podgrzanego powietrza ?

Witam.U siebie zastosowałem dużą kratkę,tyle tylko że z żaluzją:)Jest ona praktycznie cały czas zamknięta,ponieważ całe ciepłe powietrze ukierunkowałem na górne pokoje.W salonie,gdzie znajduje się kominek,w zupełności wystarczy ciepło promieniujące przez szybę.No a gdy zajdzie potrzeba,np sprawdzenia szczelności rur kominowych,lub "inne funkcje"zawsze można ingerować poprzez kratkę:yes:Co do zabrudzeń na ścianie...na razie jest OK.Nie występują.Temperatura samej komory gorącego powietrza,mimo zamkniętej kratki,w normie.Mam nadzieję,że pomogłem co nie co.:DPowodzenia

eniu
11-02-2011, 07:41
BOHO

nie ułatwiasz mi życia ,ale dobra ,spróbuję teoretycznie (miałeś napisać jaki masz PW i wkleić jego foty - na zdjęciach są foty kratki a to mi do szczęścia nie jest potrzebne :))
To ,że brudzi nie jest tylko wynikiem przypalonego kurzu . Trochę dymu podczas otwierania drzwi dostaje sie do czopucha i wylatując kratką - brudzi . Jak zamkniesz (zaślepisz )na dole , wylezie u góry. Jeśli to typowy PW - którego korpus wypełnia woda ,możesz zlikwidować wszystkie kratki i czopuch zamknąć na głucho ,a w górnej kratce zrób sobie schowek na flaszkę :).
W tym celu musisz nabyć trochę przyzwoitej wełny mineralnej i opatulić nią wkład i rurę spalinową ,tak by ciepło produkowane ,głównie przez rurę spalinową ograniczyć do minimum. Głównie w trosce o rurę ,jako pierwszą warstwę użyj wełny systemowej Schiedla z Ronda Plus. Na nią 20 cm wełny zwykłej .Owiń to drutem jak baleron nie ściskając zbyt mocno , podobnie zrób z wkładem . Nawet jeśli masz wełnę założoną fabrycznie ( cienka i rachityczna ).Czopuch zamknij po tym na głucho ,ewentualnie
zrób w nim szczelne drzwi rewizyjne ( np od starej duchówki ). Pamiętaj ,że nie z każdym PW można tak zrobić (nadstawki !).

filikominki
11-02-2011, 08:31
Okopcenia przy kratkach kominkowych to najczęściej spalony kurz (jak wyżej ktoś napisał), aby nie było tego efektu należy dostarczyć do komory spalania powietrze z zewnątrz które wychładza powietrze konwencyjne. Na czopuchu kominka nie montuje się kratek z żaluzją (musi być ciągły ruch powietrza). Widzę również brak komory dekompresyjnej nad komorą grzewczą. Ta dolna kratka to raczej dojście do zaworów albo pomp. Taka kratka przydała by się pod wkładem na dole.
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/12e264d91b853e18.html

BOHO
12-02-2011, 14:29
Okopcenia przy kratkach kominkowych to najczęściej spalony kurz (jak wyżej ktoś napisał), aby nie było tego efektu należy dostarczyć do komory spalania powietrze z zewnątrz które wychładza powietrze konwencyjne. Na czopuchu kominka nie montuje się kratek z żaluzją (musi być ciągły ruch powietrza). Widzę również brak komory dekompresyjnej nad komorą grzewczą. Ta dolna kratka to raczej dojście do zaworów albo pomp. Taka kratka przydała by się pod wkładem na dole.
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/12e264d91b853e18.html

a po co w tym wypadku komora dekompresyjna, jeśli cała obudowa kominka to jedna,duża komora z dwoma otworami do pomieszczenia (kratką małą, przy podłodze i kratką dużą) i dodatkowo rurą wyprowadzoną do pokoju piętro wyżej ?

zawory wszelakie i pompy są w piwnicy...

eniu
12-02-2011, 16:59
a po co w tym wypadku komora dekompresyjna, jeśli cała obudowa kominka to jedna,duża komora z dwoma otworami do pomieszczenia (kratką małą, przy podłodze i kratką dużą) i dodatkowo rurą wyprowadzoną do pokoju piętro wyżej ?

zawory wszelakie i pompy są w piwnicy...

Kominek z PW to normalny kocioł CO , taki sam jakie od ponad 100 lat montują
ludzie w piwnicach , z tą różnica że drzwiczki ma oszklone.
Czy tam są kratki ? Czy tam jest komora ( jest z węglem:D )?

Jak się PW trochę z demonizuje , klienta zbałamuci - można nieźle dodatkowo
skasować za "extrasy" .

bohusz
12-02-2011, 17:21
Tak jest jak napisał Eniu... popatrz przyznaje racje.
Tylko kominki z PW instaluje się w salonach, gdzie się przesiaduje, gości sąsiadów, znajomych, rodzinę. Tak więc ma być okazały, ładnie zabudowany.
Do PW wystarczy w zupełności obudowa z płyt izolacyjnych (3 cm). Nawet wkłady z PW bez izolacji nagrzeją się maks do 90 stopni, jedynie rury dymne do wyższych temperatur.
Zresztą izolowanie wkładów z PW znajdujących się w salonie wydaje mi się kompletnym bezsensem.
Sytuacja by się zmieniła gdyby producenci dawali wymienniki wodne w wkładach w miejscach w których one faktycznie się najlepiejn nagrzewają i na zdrowy rozum powinny tylko być. Całe szczęście, że już się nie słyszy o wkładach PW z rusztami wodnymi.
Komory "dekompresyjne" to nazwa naciągana w kominkach i rzecz praktycznie zbyteczna. No ale nazwa jest bardzo poważna...
To Ci fachowiec, jak on komory dekompresyjne buduje....

QBELEK
12-02-2011, 17:36
Komory "dekompresyjne" to nazwa naciągana w kominkach i rzecz praktycznie zbyteczna. No ale nazwa jest bardzo poważna...
To Ci fachowiec, jak on komory dekompresyjne buduje....

To już było na forum czy przegapiłem? Ja mam strop drewniany i mój zdun chce ok. 30 cm u góry zabrać na komorę dekompresyjną. Obudowa kominka płytami rath'a.

eniu
12-02-2011, 17:53
To już było na forum czy przegapiłem? Ja mam strop drewniany i mój zdun chce ok. 30 cm u góry zabrać na komorę dekompresyjną. Obudowa kominka płytami rath'a.

Na kłopoty - Qbelek :). Taka sytuacja jak u Ciebie jest jedyną
która uzasadnia podobną technologię . Komora dekompresyjna
robiona przez kominkarzy w domach z betonu to "hopsium dyrdum".

U Ciebie jest to dodatkowa , podwójna ochrona sufitu drewnianego.
Wejście do komina powinno się odbyć poniżej tego ustrojstwa.
Ta ochrona jest niezbędna !

bohusz
12-02-2011, 18:22
POTWIERDZAM
Przepraszam, ZAPOMNIAŁEM opisać sytuacje w domach drewnianych.
Tutaj trzeba zastosować zwiększoną, najlepiej kilkuwarstwową izolacje stropu i ścian.

QBELEK
12-02-2011, 18:34
Właśnie, nie zapominać mi się tu :)

margod
12-02-2011, 20:04
Na kłopoty - Qbelek :). Taka sytuacja jak u Ciebie jest jedyną
która uzasadnia podobną technologię . Komora dekompresyjna
robiona przez kominkarzy w domach z betonu to "hopsium dyrdum".

U Ciebie jest to dodatkowa , podwójna ochrona sufitu drewnianego.
Wejście do komina powinno się odbyć poniżej tego ustrojstwa.
Ta ochrona jest niezbędna !
Podobną technologię stosuję w każdym kominku, który ogrzewa dom za pomocą konwekcji powietrza, tylko nie zawsze montuję kratki przewietrzające.
Dzięki temu kratkę wywiewną mogę zamontować znacznie poniżej sufitu co w konsekwencji pozwala dłużej cieszyć się czystym sufitem.

bohusz
12-02-2011, 21:28
No ale to normalne sprawy, czysto logiczne i wynikajace z myślenia I ROZUMNEGO WYKONAWSTWA KOMINKA. No ale tu na forum dowiedziałem się że to nazywa się KOMORĄ DEKOMPRESYJNĄ

eniu
12-02-2011, 21:43
A ja komór nigdy nie robiłem, kratki wycinałem gdzie chciałem
i co mi zrobicie ? :D:D

bohusz
12-02-2011, 22:08
Muszę się zastonowić co Ci zrobię, ale chyba się z tym prześpię i zapomnę. Ja tylko delikatnie po cichutku napisałem, że w zależności od sytuacji i ilości materiału :sick:
Zamykam wewnątrz obudowę nad górną kratką wywiewną. Ale to tak spokojnie i naprawdę po cichu i małymi litereczkami napisałem.
I spytam nawet:
I co mi zrobicie? :D:lol2:

filikominki
13-02-2011, 08:55
Komora Dekompresyjna:
http://www.odlewniabolimow.pl/www_pliki/instrukcja_1.pdf
http://www.parkanex.pl/Oferta/Porady/882-Prawid%C5%82owa_instalacja_komink%C3%B3w.html
(punkt 11)
Jest tego więcej, ktoś wymyślił taką nazwę i tak zostało.
Buduje komory dekompresyjne w każdym kominku, ponieważ większość producentów wkładów zaleca wykonanie takowej.
Wkłady z płaszczem wodnym nie emitują tyle ciepła co powietrzne ale jeżeli występuje spalanie się kurzu w komorze kominka to widocznie jest tam wysoka temperatura.
Rura spalinowa to około 2-4 kw a nieraz więcej jeżeli jest radiator.
Wstawienie dwóch kratek to koszt ok. 50 zł to są te "extrasy"
pozdrawiam

BOHO
13-02-2011, 09:58
moja kratka wywiewna, ta którą chcę usunąć, podczas ostrego palenia, nagrzewa się tak, że nie można jej dotknąć...

jak zrozumiałem z waszych postów, jeśli mam w obudowie dwie kratki, to jedną - tą centralną, mogę usunąć.... tym bardziej że jest jeszcze rura wyprowadzona do pokoju piętro wyżej, więc przepływ ogrzanego powietrza i tak będzie....

tylko jak to zrobić ?
cała komora jest wylepiona od środka folią aluminiową a pod nią jest wełna....
czy każda wełna mineralna budowlana nadaje się do izolowania wkładu kominka ? czy tylko te specjalne - kominkowe ?

eniu
13-02-2011, 10:04
Komora Dekompresyjna:
http://www.odlewniabolimow.pl/www_pliki/instrukcja_1.pdf
http://www.parkanex.pl/Oferta/Porady/882-Prawid%C5%82owa_instalacja_komink%C3%B3w.html
(punkt 11)
Jest tego więcej, ktoś wymyślił taką nazwę i tak zostało.
Buduje komory dekompresyjne w każdym kominku, ponieważ większość producentów wkładów zaleca wykonanie takowej.
Wkłady z płaszczem wodnym nie emitują tyle ciepła co powietrzne ale jeżeli występuje spalanie się kurzu w komorze kominka to widocznie jest tam wysoka temperatura.
Rura spalinowa to około 2-4 kw a nieraz więcej jeżeli jest radiator.
Wstawienie dwóch kratek to koszt ok. 50 zł to są te "extrasy"
pozdrawiam

Filikominki
fajna dyskusja się zrobiła . Nie daj sie tylko wyprowadzić z równowagi ,
a być może rozwalimy "fajny" temat . Będę dość zaczepny ale nie w
stosunku do Ciebie - o temat mi chodzi. Nie zwracaj też uwagi na "gapiów"
:D

Zaczynam.

Od kiedy to producenci lepiej znają się na montażu kominków niż my?
Przecież wszelkie informacje o błędach z których czerpią swą wiedzę ,
pochodzą od nas.

filikominki
13-02-2011, 16:50
Producenci nie produkują wkładów od roku czy dwóch, korzystają oczywiście ze wskazówek wykonawców i nie trwa to przecież od roku tylko iluś tam lat wstecz.
Nauczeni metodą prób i błędów, do każdego sprzedawanego przez siebie pieca dokładają instrukcję w której przeważnie jest schemacik (przekrój) wykonania obudowy kominka.
http://www.tarnava.pl/index.php?grp=12&info=43

Tak na marginesie :
Nie jestem producentem i nie moja rolą jest udowadnianie co jest dobrze a co źle
Wykonuje kominki od paru tam lat i sam nie raz zastanawiam się czy wszystko co jest napisane w tych instrukcjach ma sens.
np. "wykonanie płyty (wylewki) na której ma być postawiony wkład kominkowy"
A każdy chyba wie że postawienie wkładu na tej płycie (wylewce) powoduje zahamowanie obiegu powietrza. Na szczęście coraz więcej producentów oferuje podstawy do swoich pieców.
Do BOHO
Do izolacji obudów kominkowych należy stosować materiały do tego stworzone: (wełna kominkowa, płyty Silikatowo-wapienne lub Krzemianowo-wapniowe) jest z czego wybrać.

eniu
13-02-2011, 17:18
Tak sobie dzisiaj gadałem z Baturą na temat wywołanego tu
tematu ,sącząc piwko przy okazji odpalenia piecyka . Okazuje
się ,że wywołał już "wilka z lasu" ,pisząc w Świecie Kominków
na ten temat artykuł .Oczywiście namówić go by machnął
posta na ten temat to zadanie ponad moje siły (może za dużo
piwa przywiozłem ?). Kazał Pan musiał sam....

Świat Kominków nr 1 ( 15 ) z 2008 "Rozpalanie w kominku".
Artykuł jest dostępny na jego stronie w dziale "publikacje".

bohusz
13-02-2011, 17:19
Do mnie to było, ta informacja jakie materiały stosuje się do izolacji obudowy kominka, czyli końcowo do izolacji żródła ciepła jakim jest korpus wkładu kominkowego???
Są jeszcze o rewelacyjnych parametrach konstrukcyjne izolacyjne płyty perlitowe i inne...
Na temat wełny i płyt KARTONOWO (papierowych) - gipsowych stosowanych do obudowy kominka + wełna wypowiadałem swoje zdanie wielokrotnie. Choćby to były płyty o zwiększonej krótkotrwałej odporności na OGIEŃ.
JESTEM PRZECIWNIKIEM RÓWNIEŻ IZOLOWANIA, żródła ciepła jakim jest wkład kominkowy i rury dymne i coraz częściej montowanych różnych dodatkowych wymienników ciepła.

Jestem przeciwnikiem i co mi zrobicie?

bohusz
13-02-2011, 17:27
No widzisz Eniu tego artykułu akurat nie czytałem, chociać regularnie przysyłają mi kilka wydań. Chyba mają za dużo, albo to jeszcze z starych czasów jak się tam reklamowałem. Dobrze, że zwróciłeś uwagę na ten artykuł.

filikominki
13-02-2011, 17:48
Czytałem ten artykuł. Pan Piotr opisał w nim wkłady Jotul i Dovre (nowsze modele które mają fabryczne podłączenie powietrza z zewnątrz) są też producenci (Tarnavva, Kratki.pl) którzy oferują podstawy lub przyłącze do powietrza.
A na temat izolacji czopucha to było do pytającego: BOHO

filikominki
13-02-2011, 20:37
O przepraszam to nie ten artykuł.
To miał być ten:
http://www.kominki-batura.pl/publikacje4.html

Kominki Piotr Batura
14-02-2011, 11:31
Jeżeli kominek jest zbudowany z odpowiednich materiałów
i solidnie , to tzw komora dekompresyjna jest zbędna.
Ciepłe kominki nie mają kratek ,w środku jest minimum
trzykrotnie większe "piekło" ,niż w tych przewietrzanych .
Stoją i nie pękają ( przynajmniej nie tam gdzie im nie
pozwolę :D )

Komora dekompresyjna to wymysły "żabojadów". W klimacie
Francuskim ,kominki można budować z tektury i gipsu ( gdzieś
to już słyszałem :D ) . Żeby jednak się to dziadostwo "kupy trzymało"
trzeba trochę zabiegów . Np. nie palić tylko wędzić we wkładzie lub
ratować GK jakimiś komorami..... Pomyśleć ,że i ja kiedyś dałem
się na to nabrać:sick:

tedasss
14-02-2011, 14:25
Witam.
Jak obejść taki problem - wyczystka pod trójnikiem
http://img804.imageshack.us/img804/3038/img0413.jpg

PiotrŚwica
14-02-2011, 14:46
Witam.
Jak obejść taki problem - wyczystka pod trójnikiem
http://img804.imageshack.us/img804/3038/img0413.jpg


Można przenieść otwór wyczystki , np. za ścianę . Specjalistyczne firmy wykonuję takie zabiegi bez najmniejszego problemu.

eniu
14-02-2011, 16:20
Można przenieść otwór wyczystki , np. za ścianę . Specjalistyczne firmy wykonuję takie zabiegi bez najmniejszego problemu.

Pod warunkiem ,że za ścianą nie stoi łóżko !

eniu
14-02-2011, 16:25
Witam.
Jak obejść taki problem - wyczystka pod trójnikiem
http://img804.imageshack.us/img804/3038/img0413.jpg

Zaczął bym od powieszenia za pewną część ciała ,na jednej z widocznych belek,
architekta ,kierownika budowy lub budowlańca - sam sobie wybierz na
którym się zemścisz :(

tedasss
14-02-2011, 18:11
PiotrŚwica - niestety po drugiej stronie ściany jest działówka.

Eniu- powiesić powinienem chyba projektanta (typówka) bo z tyłu działówka, po bokach kominy wentylacyjne. Nie widzę możliwości przeniesienia wyczystki ani na tył, ani na boki. Kombinowałem jak poprzestawiać kominy wentylacyjne ze spalinowym i nic nie wymyśliłem.

Chyba będę musiał postawić kominek z boku tylko nie wiem czy można dwoma kolanami do komina wprowadzić.

margod
14-02-2011, 20:00
Można, ustaw wkład tak aby nie zastawić wyczystki. Wyczystka może być w obudowie ważne aby zapewnić do niej dostęp np. przez kratkę nawiewną.

Forest-Natura
14-02-2011, 21:07
Witam.
Zrób pod skosem przez działówkę i po bólu.
Pozdrawiam.

eniu
14-02-2011, 21:49
PiotrŚwica - niestety po drugiej stronie ściany jest działówka.

Eniu- powiesić powinienem chyba projektanta (typówka) bo z tyłu działówka, po bokach kominy wentylacyjne. Nie widzę możliwości przeniesienia wyczystki ani na tył, ani na boki. Kombinowałem jak poprzestawiać kominy wentylacyjne ze spalinowym i nic nie wymyśliłem.

Chyba będę musiał postawić kominek z boku tylko nie wiem czy można dwoma kolanami do komina wprowadzić.

Można zrobić tak ,że wyczystką będzie wkład.
Wymaga to zaufania do tego co tu wypisuję.

Prawo tego nie zabroni , choćby oponenci komitet
strajkowy powołali . Prawo bywa mądrzejsze niż
to niektórym sie zdaje. Trzeba do tego jednak równie
mądrego wykonawcy :)

tedasss
15-02-2011, 06:29
Witam.
Zrób pod skosem przez działówkę i po bólu.
Pozdrawiam.

Jak mam zrobić otwór tej wyczystki bo z tej strony mam gotowy - wyprofilowany. Normalnie wyciąć prostokąt i go nie obrabiać? A co zrobić z tym, z tej strony?

eniu
15-02-2011, 07:16
Jak mam zrobić otwór tej wyczystki bo z tej strony mam gotowy - wyprofilowany. Normalnie wyciąć prostokąt i go nie obrabiać? A co zrobić z tym, z tej strony?

Jeśli wybierasz takie rozwiązanie, wycięty prostokąt obrób
klejem do płytek,zamontuj drzwiczki. Ten niewłaściwy zaklej dopasowaną
cegłą ( też klejem ).

Malgosia i Piotr
15-02-2011, 09:39
Witam,

Mam nadzieję, że nie zaburzę dyskusji, ale mam pytanie odnośnie zrobienia kominka w starym domu, który oryginalnie nie miał tego w planach. Otóż w salonie bardzo bym chciała zamontować (najlepiej dwustronny kominek), ale w tym pomieszczeniu nie ma komina. Są dwa kominy w kuchni, w tym jeden „wolny”. Czy jest możliwość podpięcia kominka w wolny komin, który jest około 4-5m oddalony od miejsca kominka? Dla lepszego zrozumienia załączam (mam nadzieje ze sie załączy) odręczny schemat parteru (wybaczcie mój brak zdolności…)
Czy mam w ogóle o czym marzyc?
Z góry dzięki za porady

eniu
15-02-2011, 10:07
Witam,

Mam nadzieję, że nie zaburzę dyskusji, ale mam pytanie odnośnie zrobienia kominka w starym domu, który oryginalnie nie miał tego w planach. Otóż w salonie bardzo bym chciała zamontować (najlepiej dwustronny kominek), ale w tym pomieszczeniu nie ma komina. Są dwa kominy w kuchni, w tym jeden „wolny”. Czy jest możliwość podpięcia kominka w wolny komin, który jest około 4-5m oddalony od miejsca kominka? Dla lepszego zrozumienia załączam (mam nadzieje ze sie załączy) odręczny schemat parteru (wybaczcie mój brak zdolności…)
Czy mam w ogóle o czym marzyc?
Z góry dzięki za porady

Dwa pytania pomocnicze :)

1 . Co jest w pomieszczeniu nad kominkiem i z czego jest
strop miedzy tymi pomieszczeniami ?
2 . Wymiary wolnego kanału dymowego ?

Malgosia i Piotr
15-02-2011, 13:05
Dwa pytania pomocnicze :)

1 . Co jest w pomieszczeniu nad kominkiem i z czego jest
strop miedzy tymi pomieszczeniami ?
2 . Wymiary wolnego kanału dymowego ?

uhhh, cięzkie pytania...
Nad kominkiem a dokladnie nad scianą, na której mialby być kominek jest sciana i pokoj. A strop jest betonowy (jesli to precyzyjne okreslenie) - taki chyba standardowy jaki sie kiedys budowalo.
co do wymiarów kanału dymowego to teraz nie napisze, musze sprawdzic w planach (wydaje mi sie dośc duży), chociaz ekipa ktora budowala dom nie koniecznie trzymala sie wytycznych :(

eniu
15-02-2011, 22:24
uhhh, cięzkie pytania...
Nad kominkiem a dokladnie nad scianą, na której mialby być kominek jest sciana i pokoj. A strop jest betonowy (jesli to precyzyjne okreslenie) - taki chyba standardowy jaki sie kiedys budowalo.
co do wymiarów kanału dymowego to teraz nie napisze, musze sprawdzic w planach (wydaje mi sie dośc duży), chociaz ekipa ktora budowala dom nie koniecznie trzymala sie wytycznych :(

Jeśli kanał jest duży to rozważałem przebicie stropu nad kominkiem
przejście kanałem spalinowym pionowo do pomieszczenia na pietrze.
Tam wykonać skos pod kątem 30-45 stopni i wejść do komina.
Oczywiście wyczystki na zakrętach (kolanach), i warunek ,że nie zrujnuje
to koncepcji góry. Jeśli skos "wypadnie" przy ścianie, można
to sprytnie zabudować . Jest to dodatkowe źródło ciepła tamże.

Takie wstępne gdybanie - jak podchwycicie ,szczegóły później,
co byście chałupy z dymem nie puścili :D

eniu
15-02-2011, 22:28
Jeszcze słówko - wkład dwustronny zwykle ma spore wymagania
kominowe , ale 3-4 mb rury fi 180 -200mm zrobi swoje.Dym się
ostudzi (ogrzeje górę) i można trochę zredukować średnicę wchodząc do komina

wolo63
15-02-2011, 23:30
Czy słabe osiągi kominka (Dovre) mogą być spowodowane dużą odległością wkładu od zabudowy . Objawy są następujące. Wkład osiąga temperatrę a powietrze z kratek jest ledwo ciepłe . Instrukcja zalecała 8-10cm . Wydaje mi się ,że zmniejszenie odległści spowoduje przyśpieszenie ruchu ogrzanego powietrza o większej temperaturze . Jaka jest optymalna odległość wkładu od zabudowy?

eniu
16-02-2011, 05:47
Czy słabe osiągi kominka (Dovre) mogą być spowodowane dużą odległością wkładu od zabudowy . Objawy są następujące. Wkład osiąga temperatrę a powietrze z kratek jest ledwo ciepłe . Instrukcja zalecała 8-10cm . Wydaje mi się ,że zmniejszenie odległści spowoduje przyśpieszenie ruchu ogrzanego powietrza o większej temperaturze . Jaka jest optymalna odległość wkładu od zabudowy?

Jaka temperaturę osiąga wkład ?

filikominki
16-02-2011, 06:36
Czy słabe osiągi kominka (Dovre) mogą być spowodowane dużą odległością wkładu od zabudowy . Objawy są następujące. Wkład osiąga temperatrę a powietrze z kratek jest ledwo ciepłe . Instrukcja zalecała 8-10cm . Wydaje mi się ,że zmniejszenie odległści spowoduje przyśpieszenie ruchu ogrzanego powietrza o większej temperaturze . Jaka jest optymalna odległość wkładu od zabudowy?

Jaki to wkład Dovre?
Jaki jest ciąg komina?
Czy jest powietrze z zewnątrz i kratka pod kominkiem?

gp69
17-02-2011, 11:01
Witam,

czy kanał doprowadzający powietrza do kominka z zewnątrz domu powinien być zaizolowany cieplnie ?

Prostokątny kanał (ok. 20 x 8 cm, ale jeśli trzeba to się powiększy) jest zrobiony w płycie betonowej, na którą pójdzie 15 cm styropianu, ogrzewanie podłogowe i wylewka jastrychowa 6 cm.

Czy ten kanał trzeba jakoś izolować od spodu i po bokach ???

margod
17-02-2011, 11:50
Jeżeli kanał będzie pod warstwą styropianu to nie trzeba go ocieplać. Ważne aby ułożyć go z lekkim spadkiem w kierunku czepni, tak aby skroplona para wodna miała gdzie spłynąć.

gp69
17-02-2011, 12:49
Jeżeli kanał będzie pod warstwą styropianu to nie trzeba go ocieplać. Ważne aby ułożyć go z lekkim spadkiem w kierunku czepni, tak aby skroplona para wodna miała gdzie spłynąć.

Dziękuję za odpowiedź.
Jeśli chodzi o spadek, to będzie chyba mały problem ...
A właściwie duży problem z małym spadkiem, bo na odcinku 5 metrów, wypadałoby, aby ten spadek był około 10 cm. Raczej niewykonalne ...

margod
17-02-2011, 12:54
Zrób ok 1-2 cm spadku i będzie dobrze. To nie kanalizacja, tej wody będą minimalne ilości. :D

s9 pat
17-02-2011, 16:01
Kolego doradzaczu :) wybralem taka ofertę - http://allegro.pl/wklad-narozny-arysto-l-p-900-450-510-dj-h-i1388212216.html

– wkład Arysto 900/450/510 z lewą boczną szybą
podnoszoną 8000 zł

– materiały do budowy kominka
(przewód dymowy, redukcja kominowa, profile,
wełna wysokotemperaturowa, taśmy uszczelniające,
silikon wysokotemperaturowy, alufleksy, zaprawy,
płyty ogniowe, śruby, kołki, kleje elastyczne) 2000 zł

– montaż kominka (transport, ustawienie, podpięcie
do komina, izolacje, zabudowa wg. uzgodnionego
projektu, przygotowanie konstrukcji pod zabudowę:
marmur, granit) 2000 zł

– ewentualna turbina + filtr 1100 zł


Podane ceny są cenami netto.


Czy cena i towar sa ok? nie szukam jakies strasznej okazji, jednak niechcialbym się dac wydymac. Sprzedawcy wyglądali ok, salonik niedaleko wiec z serwisem nie bedzie problemów

gp69
17-02-2011, 17:45
Zrób ok 1-2 cm spadku i będzie dobrze. To nie kanalizacja, tej wody będą minimalne ilości. :D

Ok,
ale czerpnia będzie musiała być wyprowadzona powyżej poziomu kanału, inaczej byłaby za nisko (poziom płyty betonowej jest mniej więcej taki jak poziom gruntu)

Co wtedy ?

eniu
17-02-2011, 18:03
Ok,
ale czerpnia będzie musiała być wyprowadzona powyżej poziomu kanału, inaczej byłaby za nisko (poziom płyty betonowej jest mniej więcej taki jak poziom gruntu)

Co wtedy ?

Chodzi p to ,byś miał dostęp do kolana w którym zbierze się woda.

margod
17-02-2011, 18:12
Gp69 nie pomogę Ci w temacie Arysto, bo nie mam doświadczenia z tymi wkładami i raczej nie chcę mieć, szczególnie przy szerokości fasady 100cm! A co do oferty cenowej nie będę się wypowiadał, każdy się ceni tyle ile jest wart. Ciekawe czy otrzymałeś w tej firmie alternatywną ofertę na wykonanie obudowy z innych materiałów niż wełna mineralna i karton-gips. (płyty krzemianowo-wapniowe, a może coś z ciepłych nieizolacyjnych materiałów). Kolega Bohusz zrobi Ci za 4 tysiące cieplutką obudowę, u mnie będzie trochę drożej i zapewniam Cię - nie dlatego, że chciałbym Cię wydymać...

Ok,
ale czerpnia będzie musiała być wyprowadzona powyżej poziomu kanału, inaczej byłaby za nisko (poziom płyty betonowej jest mniej więcej taki jak poziom gruntu)

Co wtedy ? rozwiązań może być kilka np kanał poza budynek (do gruntu) , na końcu kolano 90st. i wyjdź z kanałem ponad grunt. To samo można zrobić w ścianie tylko trzeba by użyć dwa kolana 90 st.

gp69
17-02-2011, 19:04
rozwiązań może być kilka np kanał poza budynek (do gruntu) , na końcu kolano 90st. i wyjdź z kanałem ponad grunt. To samo można zrobić w ścianie tylko trzeba by użyć dwa kolana 90 st.
Ja rozumiem, tylko co się wtedy będzie działo z tą gromadzącą się w kanale wodą?

margod
17-02-2011, 19:11
... a przewierć na końcu w kolanie mały otworek i do gleby z nią :)

Conrad&Beata
17-02-2011, 19:53
witam, proszę o opinie, czy ten kominek jest wart zainteresowania,
http://www.ekoterm.waw.pl/crystalventilato100.htm
oraz instrukcja
http://www.ekoterm.waw.pl/pdf/Instrukcja%20wkladow%20Crystal%20Ventilato.pdf

czy to rozwiazanie z wbudowanymi wentylatorami to dobre rozwiązanie, czy zbędne udziwnienie, zasięg z wentylatorami to 4 metry, to strasznie mało, i z tego co widzę to nie ma nic o doprowadzeniu powietrza z zewnatrz, czy to wada?
jakieś opinie co do firmy i wykonania?

eniu
17-02-2011, 20:03
witam, proszę o opinie, czy ten kominek jest wart zainteresowania,
http://www.ekoterm.waw.pl/crystalventilato100.htm
oraz instrukcja
http://www.ekoterm.waw.pl/pdf/Instrukcja%20wkladow%20Crystal%20Ventilato.pdf

czy to rozwiazanie z wbudowanymi wentylatorami to dobre rozwiązanie, czy zbędne udziwnienie, zasięg z wentylatorami to 4 metry, to strasznie mało, i z tego co widzę to nie ma nic o doprowadzeniu powietrza z zewnatrz, czy to wada?
jakieś opinie co do firmy i wykonania?

Wyobraź sobie nieumiejętne otwarcie takich szerokich drzwi , gdzie dym czyha byś go wypuścił . Taka konstrukcja (bez czopucha nad drzwiami), to kpina z zasad i tradycji :(.
Wentylatory służą do wydmuchiwania ciepła - z jednej strony przydatne, z drugiej upierdliwe ( chyba nie można wyłączyć - muszą ciągle "chodzić" - przynajmniej na minimum)

tedasss
20-02-2011, 19:36
Witam.
Dzisiaj byłem na budowie i trochę przepaliłem. Mam "kozę", która jest wpięta 5-metrową rurą do komina dymowego od kominka (komin systemowy ibf). Paliłem już jakieś 20 razy (jak działali elektrycy), ale dzisiaj zauważyłem coś niepokojącego. Jak wszedłem do pokoju na piętrze to poczułem dość mocno spaliny. Popatrzyłem i zobaczyłem, że na z komina na wysokości stropu na piętrze, ze szczeliny między kanałem dymowym a wentylacyjnym wydostaje się dym (albo para) i zawija do pokoju. Przewietrzyłem w pokoju, dorzuciłem do kozy i jak chciałem zrobić zdjęcie miejsca, z którego leci to już nic nie leciało. Spalin też nie było czuć.
Teraz się zastanawiam co to jest. Czy jakaś dziura, czy może gdzieś na wejściu rury od kozy do komina gdzieś zawija i dostaje się między wkład a pustak (od kozy fi 120 wchodzi na jakieś 20 cm w fi 200 - 45 st.), czy może jak uszczelniałem wloty do kanałów wentylacyjnych pianką montażową to gdzieś dostało się bliżej komina i się smaży.
Druga sprawa to czy zrobić daszek stalowy nad wylotem komina (fi 200). Czasem widzę, że dno komina jest mokre i nie wiem czy to od deszczu czy od mokrego drewna.
Chętnych proszę o podpowiedzi.

Kominki.fm
20-02-2011, 22:28
Przed chwilą znalazłem zdjęcie zakończenia komina. Jest niepokojące. Jeżeli rdzeń ceramiczny komina jest zablokowany (usztywniony) płytą betonową przykrywającą, to istnieje duże ryzyko pęknięcia ceramiki.

Lalu
21-02-2011, 13:03
Potrzebuję pomocy!!
Razem z mężem zostaliśmy oczarowani wkładem kominkowym Mila z Kratki.pl. Problem pojawił się ostatnio kiedy szukaliśmy opinii na temat tego produktu, niestety nie wszystkie są pochlebne. Mąż napalił się na podobny wkład ale żeliwny, tyle, że jeszcze nie znalazł czegoś takiego. Moja prośba jest następująca: czy ktoś mógłby polecić produkt żeliwny o podobnej specyfikacji jak Mila jakiejś dobrej firmy do kwoty 10000 zł? Czy rzeczywiście żeliwne kominki są lepsze? Chodzi o kominek do DGP panoramiczny z doprowadzeniem powietrza z zewnątrz. Bardzo proszę o pomoc bo mam totalny mętlik w głowie (chyba czas przestać czytać forum, bo jest coraz gorzej).

malkul
24-02-2011, 07:52
Zatem i ja proszę o poradę. Interesuje mnie kominek czeskiej firmy HOXTER model HAKA. Wchodzi teraz nowy model poziomy wymiar 65x38. Porsze o opinie na temat koników z tej firmy. Ponoć są porządne profesjonalne. Czy warte swojej ceny? Nadmieniam że ten model moge wyrwac za ok 9 tys.

tynka
24-02-2011, 13:44
witam
czytam od kilku dni o wkładach i im więcej informacji, tym ja mniej wiem. Już jestem niemal zdecydowana na wkład, a tu trafiam na negatywne opinie itd.
Szukam: wkład powietrzny z szybą L
-nie musi być gięta-może być łączona (niektórzy producenci kleją, niektórzy zestawiają -wydaje mi się,że klejone odpadają, bo prędzej czy później klej się rozejdzie)
-ze względu na konieczność oszczędności nie musi być podnoszona do góry
-stalowo-szamotowy
-wysokość 510 (szerokość szyby frontowej co najmniej 650,
Brałam pod uwagę Arysto, ale ktoś mi odradził, po podobno bardzo pracuje i trzeba robić co najmniej 1cm odstępu między obudową (stal tez podobno średniej jakości)
Biorę jeszcze pod uwagę wkład Pama lub Hajduk
może polecicie mi coś? doradzicie?
może jeszcze inne wkłady?
obudowę chcę zrobić z kafli rozbiórkowych

PiotrŚwica
24-02-2011, 16:23
Uważam , że wkłady Arysto godne są swojej ceny. Osobiście nie spotkałem się z większymi problemami w tych piecach choć pamiętajmy , że Mercedes to nie jest, to dobry produkt. Z bardzo dobrych wkładów polecam firmę Spartherm - http://www.kominkiikominy.pl/spartherm-spartherm-varia-2l2r,d111.html lub http://www.kominkiikominy.pl/spartherm-spartherm-varia-2lh2rh,d112.html . Warto zapytać się o indywidualną ofertę bo często okazuję się ona bardzo atrakcyjna , szczególnie gdy wykonuję się kompleksowo cały kominek.

malkul
24-02-2011, 16:35
Podbijam moje zapytanie odnośnie kominków kominek czeskiej firmy HOXTER model HAKA.:bye:

Rizle
24-02-2011, 19:18
Witam

Czy ktos sie orientuje ile moglbym dostac za kominek " COMFORTER STOVE WORKS LOCHMERE NH" ? Poniewaz wyprowadzam sie i musze go sprzedac.

http://i163.photobucket.com/albums/t290/ryzlak/CIMG5014.jpg
http://i163.photobucket.com/albums/t290/ryzlak/CIMG5022.jpg
http://i163.photobucket.com/albums/t290/ryzlak/CIMG5021.jpg
http://i163.photobucket.com/albums/t290/ryzlak/CIMG5020.jpg
http://i163.photobucket.com/albums/t290/ryzlak/CIMG5019.jpg
http://i163.photobucket.com/albums/t290/ryzlak/CIMG5017.jpg
http://i163.photobucket.com/albums/t290/ryzlak/CIMG5018.jpg

Pozdrawiam
D.Ryzlak

P.S. Jesli pisze nie w tym dziale to prosze przenies moj temat tam gdzie powinien byc, dziekuje.