PDA

Zobacz pełną wersję : KOMINKI - Pomoge i doradze we wszystkim co dotyczy kominków.



Strony : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 [17] 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52

bohusz
15-05-2011, 14:18
Wcale się nie dziwię, że zależy Ci na prawidłościach wszelkich i wypytujesz się o szczegóły.
Gdyż całość tylko i wyłącznie zależy od szczegółów.
Tym bardziej, że prawdopodobnie wkład jest z tych droższych z oferty sklepu Wentor i Masz wobec niego określone przez siebie oczekiwania.
Jaki to konkretny wkład?
Spokojnie bez nerwów i głowa do góry

kakusek
15-05-2011, 15:52
Bohusz dzieki za sowa otuchy ale ja po tych wypowiedziach już nie potrafie spokojnie myśleć o tym wszystkim.Faktycznie wkład jak to Pan (tam gdzie kupowaliśmy kominek) okreslił jest z górnej pólki cenowej.Juz przy projekcie domu marzyłam że kominek będzie głowna ozdoba salonu i 1,5 roku temu wypytywałam czy na pewno mogę go zakupić (kiedy okazało sie że komin wybudowano niezgodnie z projektem) Miedzy innymi Forest Natura powiedział że mogę zastosować przejściówke jeżeli inne wymogi bedą zachowane (odpwiednai wys komina ,doprowadzenie z zewnatrz itd) Jak widać wcale nie lekkomyślnie zakupiłam duży wkład z podwójną szyba tylko dlatego jak to ktoś podsumował "że sąsiad taki posiada" ( nigdy nie zrozumiem złośliwości i toku myślenia niektórych osobników ) .Nie zrobiłam rozprowadzenia DGP (mimo że wkład jest do tego przystosowany ) gdyż założeniem było że ma on służyc jedynie do palenia "rekreacyjnego" .Zreszta jego moc i podwójna szyba też miały tutaj znaczenie .Ma on służyc typowo do palenia rekreacyjnego "dla klimatu" Zależało mi jednak aby szyba była czysta (tak przynajmniej zrozumiałam że będzie dzieki zastosowaniu Alutec ) żeby te płyty którym jest wyłożony nie zrobiły się zaraz czarne -po prostu aby jak najdłużej mimo palenia w nim pozostał taki ładny ;)
Kominek jest jedynym moim szaleństwem cenowym(moje marzenie) i długo namawiałam meża aby się na niego zgodził a tutaj takie coś.Nawet nie wiem jak to wszystko teraz pozałatwiać aby było dobrze.Nie ingerowałam w wybieranie materiałów do podłaczenia .Miałam tylko zapewnienie że nie będą one z najniższej pólki (że będą dobre).Oczywiste że nie znam się na tym wszystkim i nie mam przecież nawet takiego obowiązku.Wykonuję inny zawód a roboty budowlane zlecam fachowcom w odpowiedniej dziedzinie.Nie jestem też osobą która by na starcie "dyktowała" co i jak ma być wykonane.Wychodzę z założenia że skoro ktoś podejmuje się jakiejś pracy to się na niej zna.Dlatego teraz też nie chce wyskakiwać z żadaniami kategorycznej zmiany podłaczenia tylko prubuje się dowiedzieć co ewentualnie można poprawić.Nie chce nikogo urazić bo wierze że Pan który to wykonywał nie miał złych zamiarów.
Zaskoczona natomiast jestem ilośćia "błedów" które zostały wymienione w moim podłaczeniu.Łacznie z postawieniem wkładu na pustakach ceramicznych :eek:(dzień przed przyjazdem montarzysty pytałam czy nie powinnam przygotować jakiś specjalnych bloczków)
Nie za bardzo uśmiecha mi się robienie nowej dziury w kominie :-( Boję sie że taki połatany komin bedzie już wogóle do bani .Jak uważasz co będzie mniejszym złem? . Nawet prubuję sobie wmówić że nie jest to najgorzej bo kominek ma dłuższy ciag ;)
Montaż kominka był 13.05-chyba będę przesądna :)
aaa wkład który kupiliśmy to dokładnie ten
http://wentor.home.pl/Produkt.aspx?id=140&kat=135

Ide wyżyć sie na kotletach schabowych ;)

bohusz
15-05-2011, 16:19
Proszę mnie zle nie rozumieć.
Ja nie wytykałem żadnych błedów.
Bo poprostu nie mam uprawnień, ani nie jestem od oceniania, czy opiniowania.
Od tego są inne osoby tutaj piszące i opiniujące wykonawstwa i wkłady kominkowe.
Napisałem na szybko tylko jak ja bym to wykonał, chociaż nie zajmuje się motażem tego typu wkładów kominkowych, gdyż nie mam ich w bezpośredniej ofercie. Nie twierdzę, że "moje jak ja bym to wykonał" jest prawidłowe w 100%.
Mam stosowne umowy z Wentorem i "zarobek" na tym konkretnym wkładzie pozwoliłby mi osobiście na miesiąc spokojnej DOBREJ egzystencji.

kakusek
15-05-2011, 17:21
Bohusz dokładnie odebrałam Twoja wypowiedź w ten sposób o który Ci chodziło.Ja doskonale rozumiem że każdy ma inne sposoby montażu ( sprawdzone przez siebie) i oczywiście każdy przypadek (wkład) wymaga indywidualnego podejścia.Pamietam że pisałeś iż nie podłączasz tego typu wkładów (z tego co kojarzę zajmujesz się innym typem kominków-obudowy ciepłe ).
Od nikogo nie wymagam wytykania błedów bo i ten kto je wytyka może się mylić tylko jezeli ktoś uważa że mój wkład nie jest do końca prawidłowo zamontowany to prosze o informacje jak w jego mniemaniu powinno to wyglądać.Wtedy mam informacje i mogę z konkretnymi pytaniami zwrócić się do wykonawcy i usłyszeć czemu właśnie zrobił to tak a nie inaczej .
Mówisz że aż tak duże upusty można uzyskać w hurtowni wentor :-)Mój sklep też się tam zaopatruje wiec powinni być zadowoleni z takiego klienta jak ja.(ja zresztą też jestem zadowolona bo nie kupiłam po cenie podanej na stronce )
Zresztą już kilka osób pytało gdzie kupiłam wkład wiec jak wszystko będzie ok to nie widzę przeszkód aby ich nie polecić kolejnym inwestorom (niech mają kolejne miesiące spokojnej egzystencji;))

Na co powinno sie zwrócić uwage przy pierwszym rozpaleniu kominka?
Jak długo utrzymuje sie ogień(wysokie płomienie?), czy dym nie wydobywa się gdzieś z rury?Wyprubować otworzyć drzwiczki i zobaczyć czy nie bedzie przygasać ?
Wiem że pewnie głupie pytania ale skoro pisaliście wcześniej że wszystko wyjdzie podczas palenia to może juz teraz mozna coś zaobserwować (czy chodzi o wielogodzinne palenie?)
Wieczorem mąż wróci z budowy wiec wszystko wypytam :-)Na razie cieszę się że się pali :-)
A i ostatnie: Wkład bedzie dodatkowo obudowany i podparty od dołu ytongiem (obudowa mieszana ytong+płyty) wiec może choć problem z nieszczęsnymi bloczkami ceramicznymi pójdzie w niepamięć?

margod
15-05-2011, 17:43
Prosze o ocene montażu wkładu a dokładnie rury odprowadzającej spaliny do komina.Rura jak widać na zdjeciu jest lekko wygieta w łuk (co mnie martwi ) .Czy powinna być doprowadzona "po skosie" ?Czy takie wpiecie bedzie miało jakiś wpływ na "gorsze" palenie w kominku?
Podobno były problemy z wpieciem tej rury.
http://img41.imageshack.us/img41/2564/p5131766.jpg (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fimageshack.us%2Fph oto%2Fmy-images%2F41%2Fp5131766.jpg%2F)

Uploaded with ImageShack.us (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fimageshack.us)


Tutaj jeszcze zbliżenie na sama rure:
http://img16.imageshack.us/img16/3469/p5131759.jpg (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fimageshack.us%2Fph oto%2Fmy-images%2F16%2Fp5131759.jpg%2F)

Uploaded with ImageShack.us (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fimageshack.us)

Z góry dziekuje za opinie
Kakusek nie rozpaczaj :), ja tu jakiś poważnych błędów nie widzę. Sprawdź tylko czy do przyłącza komina ceramicznego zastosowano specjalną złączkę z uszczelnieniem ze sznura ceramicznego. Rozpal ogień w kominku, po rozgrzaniu komina otwórz drzwi wkładu i obserwuj czy dym nie wydostaje się na mieszkanie.
edit:
ten otwór na dole w kominie (wyczystkowy) koniecznie trzeba zatkać przed rozpaleniem. Docelowo należy zamontować w nim drzwiczki.
ps.
Rozumiem, że Mistrz Zduński w ogóle nie montuje wkładów o szer. 100cm lub większych. W zdecydowanej większości tych wkładów wylot spalin wynosi 250mm a na budowach w naszym pięknym kraju systemowy komin o przekroju fi.250mm to rodzynek, którego ze świecą można szukac. Osobiście jeszcze nigdy takiego nie spotkałem, murowany z cegły 250x250 owszem, ale ceramiczny...

margod
15-05-2011, 18:29
Mamy wybudowany komin, troszkę inaczej sobie to wyobrażaliśmy i teraz za bardzo nie wiemy jak zamontować wkład. Nie chcemy koniecznie przed kominem bo to zabierze przestrzeń salonu. Poratujcie.
Można było lepiej - kształtka wlotowa z boku komina ale tragedii nie ma, można ustawic wkład obok komina a obudowę zaprojektować tak, aby zasłonić rurę łączącą wkład z kanałem dymowym.

M***ki
15-05-2011, 18:30
Montuje wkłady znacznie szersze jak te 880 mm , najszerszy jaki zamontowałem był swego czasu na katalogu producenta jako przykład wykonania modelu na życzenie klienta . Jeśli nasz klient zaczyna rozmowę od "wkład minimum metr szeroki" to pytam " A ma Pan/Pani odpowiedni komin ? " Nie. To proponuje odpowiedni wkład lub wykonanie odpowiednio dużego komina . Zaręczam wam wszystkim że takie jasne postawienie sprawy DZIAŁA w 90 % rozmów. Fakt że wkład ma wylot spalin fi 200 lub 250 nie bierze się z MISIA ;) widzi MI sia lub nie widzi MI sia ;) . W fabryce końcówka fi 200 i fi 250 to praktycznie ta sama cena, wiec powodem zastosowania takiego a nie innego rozmiaru są względy techniczne

margod
15-05-2011, 18:43
Nie chce mi się pisac więc skopiowałem sobie:

Naturalny ciąg kominowy zależy, od kilku czynników, między innymi:


różnicy temperatur powietrza wewnątrz i na zewnątrz budynku (naturalny wypór termiczny),
wysokości komina i pola jego poprzecznego przekroju (wartość podciśnienia w przewodzie kominowym jest wprost proporcjonalna do obu tych zmiennych - im wyższy i szerszy komin – tym większa wartość ciągu kominowego),
wiatru, który może powodować wytwarzanie dodatkowego podciśnienia w kominie lub, gdy jest opadający, cofać przepływ spalin z powrotem do budynku,
konstrukcji komina (porowatość, przewężenia, uskoki, prawidłowe ocieplenie) oraz jego szczytu (położenie względem kalenicy)
konstrukcji budynku (dachu) i usytuowania budynku względem drzew
ukształtowania terenu

Według mojego WIDZIMISIE w sprzyjających warunkach wylot spalin to i nawet na fi 150 można zredukować ;) a w mniej sprzyjających, to i nawet 250 nie pomoże.

kakusek
15-05-2011, 20:24
Margod pocieszajace co piszesz.Wiem ze nie zadałam pytania o prawidłowe podłączenie chcąc usłyszeć same pozytywne oponie bo faktycznie miałam (mam ) wątpliwości co do tego łuku w jakim biegnie rura ale nie spodziewałam się aż tylu negatywnych uwag odnośnie pozostałych elementów montażu.Piszesz że nie widzisz poważnych błedów-ok -podnosi mnie to na duchu.Niemniej proszę napisz co wg Ciebie można by było zmienić (jak Ty byś zamontował ten wkład albo inaczej otrzymując zlecenie "poprawy" co i jak byś zmienił) Piszę w ten sposób bo wątpie żeby ekipa chciała mi od samego poczatku zmieniać wszystko skoro nie jest to jak sami mówicie tak do końca żle.Może uda się troszke poprawić sprawność działania zmieniając tylko jakieś elementy?
Kolejne palenie będzie dopiero pod koniec czerwca (nie mieszkamy tam gdzie stawiamy nasz domek i przyjedziemy dopiero na prace związane z jego zabudową) Do tego momentu mam możliwość ustalenia ewentualnych poprawek.Będę pamiętać o zatkaniu otworu wyczystki przed rozpaleniem bo jestem pewna że teraz mąż tego nie zrobił :)
Jeśli chodzi o tą złączke ze sznurem to myśle że została zastosowana bo w wycenie materiałów do montażu było coś takiego wyszczególnione : złączka męska 200, sznur uszczelniający, zaprawa,klej wysokotemperaturowy.....
Jak mówiłam mam dobre wrażenia z współpracy z firmą w której zamawiałam wkład i nie mam podstaw sądzić że chcieli coś zrobić byle jak .Mam nadzieje że jak przedstawię im swoje dylematy dojdziemy do jakiegoś porozumienia i wszyscy będą zadowoleni :-)

M***ki
15-05-2011, 21:21
Mam propozycje : zredukuj fabryczne fi 250 do fi 150 , ale we własnym domu:yes: . Po jednym sezonie pogadamy dalej .. :)

bohusz
15-05-2011, 21:30
No kolejny popis wzajemnego szacunku, tolerancji i zdrowej rywalizacji na rynku

przepychanki i niezdrowa polemika i udawadnianie w szczególny sposób swoich jedynie słusznych racji.

Pozdrawiam

margod
15-05-2011, 22:39
Mam propozycje : zredukuj fabryczne fi 250 do fi 150 , ale we własnym domu:yes: . Po jednym sezonie pogadamy dalej .. :)
Mistrzu emotek obok mojego wpisu coś sugeruje.
Dokładnie wiem co się stanie... czyściłem już takie połączenia, bo po 2 latach przestało się w kominku palić a fachowiec, który go sklecił zwinął interes. Chyba mam nawet gdzieś zdjęcia jak pięknie rura obrosła w kreozotem. Mam swoją teorię gdzie, jak i kiedy redukować średnice jednak pozwolisz, że nie będę się nią dzielił, bo są tacy co z internetu uczą się zawodowo kominki robić a ja nie mam w tym interesu aby ich szkolić. Od lat podłączam duże wkłady redukując z 250/200 i jeszcze nie miałem z tym problemu. Oczywiście nie zawsze i wszędzie, były przypadki, że nie podjąłem się zlecenia lub wybiłem klientowi z głowy duży wkład.

Bohusz ja tu nie widzę żadnej niezdrowej polemiki, może Ty napisałbyś coś w temacie, bo z naszych przepychanek uważny czytelnik wyciągnie jakieś wnioski, a czego się dowie z Twoich przycinek w naszym kierunku ??

margod
15-05-2011, 22:56
...(jak Ty byś zamontował ten wkład albo inaczej otrzymując zlecenie "poprawy" co i jak byś zmienił) Piszę w ten sposób bo wątpie żeby ekipa chciała mi od samego poczatku zmieniać wszystko skoro nie jest to jak sami mówicie tak do końca żle.Może uda się troszke poprawić sprawność działania zmieniając tylko jakieś elementy?
... :-)
Gdzieś pisałaś, że wlot spalin był wykuwany, w takim razie zrobiłbym go maksymalnie wysoko, a rurę dymową przyłączyłbym pod kątem ok. 45 st. Szczególną uwagę zwróciłbym na połączenie dwóch materiałów: stalowej rury i ceramicznego wkładu kominowego, jeżeli dobrze wnioskuję, to masz wkład kominowy bez oryginalnego trójnika, a to bardzo komplikuje tę sprawę.

kakusek
16-05-2011, 01:16
A czy teraz bez żadnych "skutków ubocznych" moge wybić kolejna dziure i zakleić te zrobiona?(chodzi mi o szczelnosc komina skoro juz kształtka ceramiczna która jest tam włozona do środka została przedziurawiona ) Gość który budował mi dom i murował komin specjalnie nie zostawiał otworu wlotowego bo mówił że fachowiec od kominków sam sobie go dopasuje na odpowiedniej wysokości.
Pewnie miedzy innymi dlatego nie ma tam włożonego żadnego trójnika :-(. Rozumiem że teraz nawet przy wybijaniu kolejnego otworu (prosze o opinie czy jest to bezpieczne ) nie da sie takiego trójnika założyć bo jest to po prostu taka oryginalna kształtka.Przypominam że to nie jest komin systemowy tylko murowany tradycyjnie z cegły a do środka włożona jest ceramiczna kształtka 20x20 cm .
Proszę jeszcze o informacje jakim plusem jest podniesienie wysokości wpiecia rury do komina (wlotu spalin )?Im wyżej wpiecie tym lepszy ciag?Kominek sie nie dusi bo ma łagodniejszy odpływ spalin?
Tak sobie jako babka tłumacze-zgaduje :-)
Jeśli dojdzie do zmiany tego wpięcia (gdy potwierdzi się informacja że jest to bezpieczne) to czy powinnam również poprawić te rurę(aby miała mniej tych złaczeń-kolanek)?

Magik Cz-wa
18-05-2011, 10:57
Witam na stronie 197 tego wątku prosiłem o poradę, cyt powyżej.
Czy jest ktoś kto mi doradzi??

pozdrawiam

Witam to może ktoś z dobrym sercem pochyli się nad moim problemem i choć na ta Pytanie odpowie:

Jako że dom się dopiero buduje poprowadzę z zewnątrz powietrze do kominka i tu pytanie czy zwykłą rurą pcv? no i jaką średnicą tej rury?
Żeby nie kuć w stropie chcę przy jego budowie wrzucić rozprowadzenie ciepłego powietrza do tych 2 pokoi na górze. Teraz pytanie czy w stropie zrobić jedną wejście od dołu i później trójnikiem w stropie rozprowadzić na dwa pokoje? czy zrobić dwa wejścia w stropie od dołu i jedną rurę do jednego pokoju a drugą rurę do drugiego poprowadzić? Jakim to rozprowadzenie zrobić rurami? (co to za rury, jaka średnica czy ocieplone itd.?)
Bardzo proszę o pomoc

margod
18-05-2011, 13:13
Magik - jako doprowadzenie powietrza może być zwykła rura pcv najlepiej o średnicy 160mm.
Rozprowadzenie przygotuj na dwie osobne rury do każdego pokoju. Średnicę to już należy dobrać indywidualnie w zależności od powierzchni i innych czynników.
Jeżeli DGP będzie grawitacyjne to można zastosować zwykłą aluminiową rurę spiro i odpowiedni zaizolować ją.

Magik Cz-wa
19-05-2011, 10:02
Dzięki margod
Mam jeszcze jedno pytanie.
Czy to rozprowadzenie poziome do tego drugiego pokoju robić w stropie czy dopiero w wylewce położyć te kanały płaskie?

pozdrawiam

nicol21
31-05-2011, 00:43
czy poniższy plan ma sens powodzenia.

Sytuacja: salon w L, ok 40m2 powierzchni plus otwarta kuchnia ok 6m2. w salonie kominek. zamontowany będzie wkład bez płaszcza wodnego.
zastanawiamy się nad tarvava tudzież tarnavva (choć dalej nie wiem, która firma jest lepsza... jeśli ktoś wie co to za różnica to będę wdzięczna - bo przeszłam wątek o tarnava/tarnavva na FM i nadal nie jestem pewna )
do rzeczy:
czy jest sens robienia częśćiowego rozprowadzenia rur do odprowadzenia ciepła w salonie bez instalacji filtrów, silnika i całego ekwipunku do DGP. myslelismy ze zamiast górnych bocznych kratek w obudowie kominka wyrpowadzimy rury w dalsze części salonu, oczywiście rury poprowadzone by były w podwieszanym suficie i byłyby wydmuchy w odległości ok 3-4 m od kominka.
Pytanie: czy jest sens ciągniecia rur, robienia podwieszanego sufitu i próby rozprowadzenia ciepła po salonie bez aparatury do DGP.
co mi się nasuwa na myśl ot to że ciepło zawsze stara sie uciekać do góry. jeśli powietrze nie będzie "popychane" przez silniki/nadmuch powietrza to czy ono będzie sie ładnie wydostawać z podwieszanego sufitu gdzie wywiew będzie skierowany w dół?
Potem postaram się dodać plan naszego salonu i wyjaśnić blizej o co mi chodzi.

Z góry dziękuje za wszelkie konstruktywne wypowiedzi!

kominek mniej wiecej po srodku sciany. podwieszenie sufitu i rozprowadzenie o ktorym myslimy jest lekko widoczne wzdluz tej sciany na ktorej jest kominek.

http://img813.imageshack.us/img813/9056/salonwszarosciach.jpg

eniu
31-05-2011, 07:15
czy poniższy plan ma sens powodzenia.

Sytuacja: salon w L, ok 40m2 powierzchni plus otwarta kuchnia ok 6m2. w salonie kominek. zamontowany będzie wkład bez płaszcza wodnego.
zastanawiamy się nad tarvava tudzież tarnavva (choć dalej nie wiem, która firma jest lepsza... jeśli ktoś wie co to za różnica to będę wdzięczna - bo przeszłam wątek o tarnava/tarnavva na FM i nadal nie jestem pewna )
do rzeczy:
czy jest sens robienia częśćiowego rozprowadzenia rur do odprowadzenia ciepła w salonie bez instalacji filtrów, silnika i całego ekwipunku do DGP. myslelismy ze zamiast górnych bocznych kratek w obudowie kominka wyrpowadzimy rury w dalsze części salonu, oczywiście rury poprowadzone by były w podwieszanym suficie i byłyby wydmuchy w odległości ok 3-4 m od kominka.
Pytanie: czy jest sens ciągniecia rur, robienia podwieszanego sufitu i próby rozprowadzenia ciepła po salonie bez aparatury do DGP.
co mi się nasuwa na myśl ot to że ciepło zawsze stara sie uciekać do góry. jeśli powietrze nie będzie "popychane" przez silniki/nadmuch powietrza to czy ono będzie sie ładnie wydostawać z podwieszanego sufitu gdzie wywiew będzie skierowany w dół?
Potem postaram się dodać plan naszego salonu i wyjaśnić blizej o co mi chodzi.

Z góry dziękuje za wszelkie konstruktywne wypowiedzi!

kominek mniej wiecej po srodku sciany. podwieszenie sufitu i rozprowadzenie o ktorym myslimy jest lekko widoczne wzdluz tej sciany na ktorej jest kominek.

http://img813.imageshack.us/img813/9056/salonwszarosciach.jpg

Jeśli myślisz o poprowadzeniu ciepła do innych pomieszczeń, ma to sens.
Rozprowadzanie go po narożnikach pomieszczenia w którym stoi kominek
na niewiele się zda , bo wyląduje tam być może 5 minut wcześniej niż
rozejdzie samo . Tak to już jest ,że ciepłe powietrze zaczyna wypełniać
górne partie salonu , rozchodzi się na wszystkie strony i sukcesywnie mieszając
się z partiami niższymi ,ogrzewa dom. Najgorętsze zawsze pozostanie u góry,
na całej powierzchni.

Tarnawa była jedna , ale po awanturze są dwie :D Która lepsza ???

Matilde1
31-05-2011, 15:36
Ja się dołączę do pytań - czy wkład stawia się na chudziaku czy na wylewce?

mariobros35
31-05-2011, 21:45
na wylewce nie przezbrojonej styropianem od chudziaka czyli w miejscu gdzie ma stanąć kominek najlepiej jest jak pod wylewką nie ma styropianu

anulac
31-05-2011, 22:51
Witam,
Mam prośbę czy słyszał ktoś cokolwiek o jakości wkładów kominkowych firmy Wojcik z Kielc?? Nie mogę znaleźć w internecie nawet jednej opinii-co budzi moje podejrzenia:/ Ich cena to około 2000zł a według naszego potencjalnego montażysty jakość podobno nie odbiega od Tarnawy. Ale cos za piekne mi si e to wydaje. Dodam ze dom ma okolo 170m2 i ma byc w nim ogrzewanie nawiewowe. Bede wdzieczna za jakiekolwiek rady:)
Oto link do ich strony: http://www.wojcik.kielce.pl/index.php5?module=about

nicol21
31-05-2011, 23:14
Jeśli myślisz o poprowadzeniu ciepła do innych pomieszczeń, ma to sens.
Rozprowadzanie go po narożnikach pomieszczenia w którym stoi kominek
na niewiele się zda , bo wyląduje tam być może 5 minut wcześniej niż
rozejdzie samo . Tak to już jest ,że ciepłe powietrze zaczyna wypełniać
górne partie salonu , rozchodzi się na wszystkie strony i sukcesywnie mieszając
się z partiami niższymi ,ogrzewa dom. Najgorętsze zawsze pozostanie u góry,
na całej powierzchni.

Tarnawa była jedna , ale po awanturze są dwie :D Która lepsza ???

Dzięki eniu za podpowiedz. ewentualne rozprowadzenia cieplego powietrza mialaby byc tylko po salonie i to tylko w jego czesci. wiec pewnie masz racje, ze powietrze samo sie rozprowadzi, tymbardziej ze raczej nie planujemy ogrzewac kominkiem, a tylko od czasu do czasu przegrzac i moze w czasie jesieni/wiosny zamiast gazu uzywac kominka.

rozumiem ze tarnava i tarnavva i tarnawa to jedno i to samo? metlik w glowie juz mam.

jeśli dobrze znalazłam to Tarnawa zajmuje się tylko przewodami kominowymi a nie kominkami. http://www.tarnawa.com.pl/ Czy mam rację?

zatem pozostaje wybór pomiędzy Tarnava i Tarnavva? Czy mam rację?

niestety nie udało mi się znaleźć strony firmowej Tarnavva.
z Tarnavva podoba mi się np.
http://www.kominki-tarnavva.pl/p5,tarnavva-14kw-primero-duza-szyba.html jak również http://www.kominki-tarnavva.pl/p21,tarnavva-14kw-unica-duza-szyba.html [w sumie nie dopatrzyłam się różnic:/ ]

niestety z Tarnava wzory nie podobają mi się aż tak bardzo.
Czy przy wyborze między tymi dwoma firmami mogę się kierować względami estetycznymi?

Czy do salonu o pow ok 37-40m2 kominek o mocy 14kw jest odpowiedni?

Matilde1
01-06-2011, 12:20
na wylewce nie przezbrojonej styropianem od chudziaka czyli w miejscu gdzie ma stanąć kominek najlepiej jest jak pod wylewką nie ma styropianu

Dzięki, ale nie do końca jest to dla mnie jasne. Czy brak styropianu ma dotyczyć miejsca w którym będą stały nóżki kominka? Czy cały obszar pod kominkiem i wokół ma być wyłączony ze "styropianowania"?:-? Jak duża wokół kominka potrzebna by była przestrzeń bez styropianu?

Kominki Piotr Batura
01-06-2011, 16:54
Dzięki, ale nie do końca jest to dla mnie jasne. Czy brak styropianu ma dotyczyć miejsca w którym będą stały nóżki kominka? Czy cały obszar pod kominkiem i wokół ma być wyłączony ze "styropianowania"?:-? Jak duża wokół kominka potrzebna by była przestrzeń bez styropianu?

Chodzi o przeniesienie ciężaru ze styropianu na beton . Jeśli masz dobry
podbeton , możesz postawić na cegłach i obłożyć styropianem , przed
zalaniem szlichtą górną . W praktyce najłatwiej nie dawać styro. w obrysie
całego kominka szczególnie , że wkłady ważą niekiedy 200 - 300 kg.
Obudowa 300- 600 ( zwykła !) , więc zabezpieczasz się przed ugięciem
warstwy styro. , czasem o ułamek milimetra. To jednak wystarczy , by
płytka przed kominkiem pękła. Można dać styropian o specjalnej gęstości.

Kominki Piotr Batura
01-06-2011, 16:58
Dzięki eniu za podpowiedz. ewentualne rozprowadzenia cieplego powietrza mialaby byc tylko po salonie i to tylko w jego czesci. wiec pewnie masz racje, ze powietrze samo sie rozprowadzi, tymbardziej ze raczej nie planujemy ogrzewac kominkiem, a tylko od czasu do czasu przegrzac i moze w czasie jesieni/wiosny zamiast gazu uzywac kominka.

rozumiem ze tarnava i tarnavva i tarnawa to jedno i to samo? metlik w glowie juz mam.

jeśli dobrze znalazłam to Tarnawa zajmuje się tylko przewodami kominowymi a nie kominkami. http://www.tarnawa.com.pl/ Czy mam rację?

zatem pozostaje wybór pomiędzy Tarnava i Tarnavva? Czy mam rację?

niestety nie udało mi się znaleźć strony firmowej Tarnavva.
z Tarnavva podoba mi się np.
http://www.kominki-tarnavva.pl/p5,tarnavva-14kw-primero-duza-szyba.html jak również http://www.kominki-tarnavva.pl/p21,tarnavva-14kw-unica-duza-szyba.html [w sumie nie dopatrzyłam się różnic:/ ]

niestety z Tarnava wzory nie podobają mi się aż tak bardzo.
Czy przy wyborze między tymi dwoma firmami mogę się kierować względami estetycznymi?

Czy do salonu o pow ok 37-40m2 kominek o mocy 14kw jest odpowiedni?

Tarnawa jak Tarnawa , jeśli nie możesz bez niej żyć to kupuj
tą która Ci się podoba :D

14 kw , jeśli masz przestrzenie otwarte i ciepło będzie miało ujście (klatka schodowa).
Jeśli nie to od razu przy zakupie wkładu spraw sobie ze dwa nowe bikini :)

nicol21
01-06-2011, 21:46
Tarnawa jak Tarnawa , jeśli nie możesz bez niej żyć to kupuj
tą która Ci się podoba :D

14 kw , jeśli masz przestrzenie otwarte i ciepło będzie miało ujście (klatka schodowa).
Jeśli nie to od razu przy zakupie wkładu spraw sobie ze dwa nowe bikini :)


rozumiem, ze zwolennikiem Tarnavva nie jesteś (pewnie Tarnava też nie), ale jeśli nie widzisz wad w tego typu wkładzie to ok. Jeśli widzisz wady to proszę podziel się nimi.
Przestrzeń jest spora i raczej otwarta - kuchnia i klatka schodowa, a na górze pokoje więc chyba z tym bikini jednak się nie uda ;) .

Czy ktoś ma może jakieś argumenty przeciw tymże kominkom?

Matilde1
02-06-2011, 10:16
Chodzi o przeniesienie ciężaru ze styropianu na beton . Jeśli masz dobry
podbeton , możesz postawić na cegłach i obłożyć styropianem , przed
zalaniem szlichtą górną . W praktyce najłatwiej nie dawać styro. w obrysie
całego kominka szczególnie , że wkłady ważą niekiedy 200 - 300 kg.
Obudowa 300- 600 ( zwykła !) , więc zabezpieczasz się przed ugięciem
warstwy styro. , czasem o ułamek milimetra. To jednak wystarczy , by
płytka przed kominkiem pękła. Można dać styropian o specjalnej gęstości.

Dziękuję.

Kominki Piotr Batura
02-06-2011, 11:07
Dziękuję.

Jeśli ewentualnie myślisz o piecokominku , warto w tą wylewkę
pod kominek wrzucić trochę "złomu" . Jakieś pręty , druty - często
walające się po kątach i grożące wypadkiem :)

M***ki
02-06-2011, 20:48
czy poniższy plan ma sens powodzenia.

Sytuacja: salon w L, ok 40m2 powierzchni plus otwarta kuchnia ok 6m2. w salonie kominek. zamontowany będzie wkład bez płaszcza wodnego.
zastanawiamy się nad tarvava tudzież tarnavva (choć dalej nie wiem, która firma jest lepsza... jeśli ktoś wie co to za różnica to będę wdzięczna - bo przeszłam wątek o tarnava/tarnavva na FM i nadal nie jestem pewna )
do rzeczy:
czy jest sens robienia częśćiowego rozprowadzenia rur do odprowadzenia ciepła w salonie bez instalacji filtrów, silnika i całego ekwipunku do DGP. myslelismy ze zamiast górnych bocznych kratek w obudowie kominka wyrpowadzimy rury w dalsze części salonu, oczywiście rury poprowadzone by były w podwieszanym suficie i byłyby wydmuchy w odległości ok 3-4 m od kominka.
Pytanie: czy jest sens ciągniecia rur, robienia podwieszanego sufitu i próby rozprowadzenia ciepła po salonie bez aparatury do DGP.
co mi się nasuwa na myśl ot to że ciepło zawsze stara sie uciekać do góry. jeśli powietrze nie będzie "popychane" przez silniki/nadmuch powietrza to czy ono będzie sie ładnie wydostawać z podwieszanego sufitu gdzie wywiew będzie skierowany w dół?
Potem postaram się dodać plan naszego salonu i wyjaśnić blizej o co mi chodzi.

Z góry dziękuje za wszelkie konstruktywne wypowiedzi!

kominek mniej wiecej po srodku sciany. podwieszenie sufitu i rozprowadzenie o ktorym myslimy jest lekko widoczne wzdluz tej sciany na ktorej jest kominek.

http://img813.imageshack.us/img813/9056/salonwszarosciach.jpg

Takie prowadzenie bez wentylatora musi uwzględniać fakt że rury w zabudowie , podwieszanym suficie z płyt gipsowych , będą działały wysoka temperatura na kształtowniki i sama płytę .. Łatwo w takim przypadku o pękanie tych podwieszeń ... Widziałem ostatnio taki przypadek , elementy sufitu/podwieszeń wokół ścian porysowane aż miło tylko cena naprawy niemiła .

katrinn
03-06-2011, 18:46
Witam,

jestem właśnie na etapie wyboru wkładu kominkowego. W firmie od kominków zaproponowano mi wkład Brunner AK 45-101. Jako, że jestem kompletnym laikiem w tych sprawach, proszę o opinę nt owego wkładu, tym bardziej, że nigdy wcześniej nie spotkałam się z tą firmą.

Do wczoraj myślałam, że będzie to spartherm varia bh, ale ten brunner jest obłędny (niestety cena też).
Będę wdzięczna za wszelkie opinie.

lolek30
04-06-2011, 09:58
Witam

Jaki polecacie wkład kominkowy z PW o mocy do 20-24KW Będzie to dodatkowe źródło ciepła połączone w układzie zamkniętym z kotłem gazowym o mocy 24kW i zasobnikiem CWU 300l z solarami. Jaki rozsądny wybór w jakiś przyzwoitych pieniądzach i o dobrej sprawności? Domyślam się że aby zapewnić odpowiednie warunki spalania palenisko powinno być wyłożone szamotem lub wermikucośtam ?. Doprowadzone będzie powietrze z zewnątrz do kominka - w domu wentylacja mechaniczna. Komin systemowy Schiedel fi 200mm.

I jeszcze .. czy doprowadzenie do kominka powietrza może być płaskimi kanałami plastikowymi 50x150 i pod kominkiem przejście na fi 120 czy to wystarczy czy zrobić to z metalowych kanałów koniecznie ?

M***ki
04-06-2011, 15:06
Romotop kv6.6.2 TV

Trociu
06-06-2011, 10:04
Hej

Wreszcie mam chwilę, aby pomyśleć dokładniej o swoim przyszłym kominku. Aby nie zaśmiecać głównego wątku szczegółami mojej sytuacji, zapraszam na wątek http://forum.muratordom.pl/showthread.php?180834

Ma być to prosta obudowa i rozprowadzenie powietrza na poddasze. Wkład to najprawdopodobniej Pama Diablo.

Trociu

Coltt
08-06-2011, 18:54
Witam Wszystkich !
Mam pytanie odnosnie budowy kominka, mianowice chcąc postawic kominek byłem zmuszony do dostawienia nowego komina ( stary kanał dymowy był juz zajęty) wybor padł na dwuscienny izolowany ze względu na jego wage wyszło mi ze nowy murowany Schiedla warzyłby u mnie ponad 500kg + wkład z obudową w sumie wyszłoby koło 800-1000kg i wolałem nie obciązac zbytnio stropu.

Pan od kominka postawił juz wkład, ale komin musiałem zrobic we własnym zakresie, wyczytałem ze najlepej jest gdy komin znajduje sie bezposrednio nad wkładem ( tak tez twierdzi mój "kominiarz"), idąc tym trybem myslenia zrobiłem cos takiego jak na zdjęciu postawiłem komin na kominku dosłownie.
Role wyczystki, okienka rewizyjnego bedzie pełnił sam wkład
Komin oczywiscie jest podparty systemowymi podporami itp na kotwach fi12 wpuszczonych w stary komin. Długosc komina wynosi 3,5m nie wiem ile moze wynoscic jego cięzar ale napewno nie wiecej niz 40 kg.
Palic w nim bedziemy sporadycznie.
Czy stawiając komin w ten sposob aby nie zabardzo ułatwiłem sobie sprawe... jesli cos w przyszłosci stanie sie z wkładem zeby go wyciągnąc bede miał tez troche zabawy z kominem.

Doradzcie póki moge jeszcze cos zmienic...

Pozdrawiam

Forest-Natura
08-06-2011, 19:45
Witam.

Doradzcie póki moge jeszcze cos zmienic...
Generalnie zmienić możesz jeszcze w tym kominie dużo:
-żeby komin miał określoną prawem budowlanym wysokość i mógł być odebrany prze kominiarza
Bez rozwinięcia - kominiarz doskonale powinien wiedzieć, że jest za krótki żeby go odebrać i sygnować to jeszcze swoim podpisem
-żeby zimą (gdy nie będziecie w nim palić) nie "robił za zamrażalkę"
Płaszcz zewnętrzny z góry na dół to błąd - ile stopni będzie na dworze zimą, tyle będzie na odcinku wchodzącym do pokoju
-żeby (gdy będziecie w nim palić) nie stwarzał realnego zagrożenia dla drewnianych elementów więźby
Ten komin będzie miał na płaszczu zewnętrznym kilkaset stopni jak się dobrze popali
Pozdrawiam.

Coltt
08-06-2011, 21:42
Witam.

Generalnie zmienić możesz jeszcze w tym kominie dużo:
-żeby komin miał określoną prawem budowlanym wysokość i mógł być odebrany prze kominiarza
Bez rozwinięcia - kominiarz doskonale powinien wiedzieć, że jest za krótki żeby go odebrać i sygnować to jeszcze swoim podpisem
-żeby zimą (gdy nie będziecie w nim palić) nie "robił za zamrażalkę"
Płaszcz zewnętrzny z góry na dół to błąd - ile stopni będzie na dworze zimą, tyle będzie na odcinku wchodzącym do pokoju
-żeby (gdy będziecie w nim palić) nie stwarzał realnego zagrożenia dla drewnianych elementów więźby
Ten komin będzie miał na płaszczu zewnętrznym kilkaset stopni jak się dobrze popali
Pozdrawiam.

Dziekuje za odpowiedz, jesli chodzi o długosc komina no fakt z tego co wiem powinien miec minimum 4 metry zastanawim sie nad dołozeniem jeszcze 1 metra tylko niestety nie zabardzo mam do czego go przymocowac, jesli chodzi o zagrozenie pozarem to tego własnie boje sie najbardziej docelowo mam w planach obłozenie tego komina wełną przeznaczona do wysokich temperatur, dzwoniłem do przedstawiciela MK Żary do jakich temperatur rozgrzewa sie zewnetrzy płaszcz stwierdził ze nie posiada takich informacji ale to niegrozne temperatury, a mi sie również wydaje ze bedzie kilkaset stopni C*, nie wierze zeby 3 cm wełny w kominie zatrzymało 500-600 stopni C*.
Tymbardziej ze mam dach deskowany pokryty papą (!) i blachodachówką.

A co kolega mysli o samym montazu komina na kominku, bedzie ok ?

Kominki Piotr Batura
09-06-2011, 07:53
Moje uwagi są następujące .

1.Podnieś ten komin o 0,5 m i w miejsce pomiędzy wkład
a komin zainstaluj rurę teleskopową ( możesz kupić np u mnie:))

2.W ten sposób uzyskasz wymaganą długość ciągu i możliwość
manipulowania wkładem , bez ingerencji w komin.

3.Nie sądzę by bez podniesienia był jakiś problem z ciągiem,
tym bardziej ,że kominiarz jest za . Ale przepisy to przepisy.

4.Przejście przez konstrukcję drewnianą to specjalny element
konstrukcyjny komina , który też powinieneś kupić. Wkleję Ci
dzisiaj fotkę ze Szkoły Kominkowej , gdzie mamy takie rozwiązanie
jako "pomoc naukową".

5. Posadowienie wkładu budzi moje wątpliwości . Jeśli to płyta
betonowa i suporeks , są za delikatne . Chyba ,że stawiasz kominek
na 1-2 sezony.

Coltt
09-06-2011, 10:05
Podstawa to rzeczywiscie suporeks wapienny a na nim bloczek betonowy zbrojony pretami 3x fi 10, mowisz ze suporeks moze byc za słaby kominek ma byc oczywiscie na lata, jak cos to Pan od kominkow powinien to rozebrac i zrobic od nowa ?
Wkład mam jeden z tanszych bo uniflam selenic, jest dosc lekki 130 kg.

Miałem kupic taką nasadke 50x50cm pod obrobke komina ale okazało sie ze nie wejdzie bo komin jest zbyt blisko starego komina, przedstawiciel komina doradził aby dekarz zrobił obrobke we własnym zakresie a drewniane elementy odylatowac wełna, ale moze masz cos innego na mysli wiec czekam na zdjecie.

Pozdrawiam

Magus
09-06-2011, 10:37
Witam,

Niedlugo robia mi podlogi wiec czas sie upewnic co do posadowienia wkladu.
Kominek ma byc do palenia rekreacyjne oraz DGP (bede mial tez wentylacje mechaniczna), planuje wiec zimna obudowe

1. czy pod zimna (lekka) obudowe musze miec specjalnie wzmocniona podloge (bedzie 10cm styropianu + 7cm wylewki)
2. mam rure doprowadzajaca powietrze z zewnatrz (bodajze fi 100) - czy powietrze z tej rury moge "podzielic" na to co idzie w palenisko i to co bedzie ogrzane i rozprowadzone potem?
3. chcialbym miec jak najwieksze okienko do patrzenia na ogien w kominku. Lepiej zainwestowac we wklad z panoramiczna szyba, czy z narozna (2 scianki przeszklone) ? Sa jakies przeslanki cenowe albo praktyczne ?
4. jakie ograniczenia na moc wkladu - kominek bedzie w openspace (salon+jadalnia+kuchnia+hol = ok 50m2) skierowany na czesc salonowa (ok 25m2)

PS. Przydalby sie jakis spis tresci do watku - ponad 200 stron cirezko przeszukiwac, a informacje sa mocno rozrzucone ....

Kominki Piotr Batura
10-06-2011, 09:20
Coltt - obiecane zdjęcia ...

lolek30
10-06-2011, 13:45
Witam

Jestem na etapie wylewek , wylewkarze pytają jaki fragment wylewki zostawić pod kominek ? ile od ściany ? oraz jaka długość mniejwiecej?. Najprawdopodobniej będzie to wkład wodny o mocy ok 20-24 KW . Czy muszę już na tym etapie dokładnie określić jaki będzie wkład ? czy ten wymiar tej wzmocnionej wylewki można przyjąć na mniejwięcej na tzw. oko ?

Kominki Piotr Batura
10-06-2011, 17:49
Witam

Jestem na etapie wylewek , wylewkarze pytają jaki fragment wylewki zostawić pod kominek ? ile od ściany ? oraz jaka długość mniejwiecej?. Najprawdopodobniej będzie to wkład wodny o mocy ok 20-24 KW . Czy muszę już na tym etapie dokładnie określić jaki będzie wkład ? czy ten wymiar tej wzmocnionej wylewki można przyjąć na mniejwięcej na tzw. oko ?

Mniej więcej. Uwielbiam ! :D

A nie można uruchomić szarych komórek i zdecydować co chcemy ?

Będzie wiadomo ile od ściany, ile na boki ,gdzie i jaki kanał nawiewny,
jaka średnica komina ,w którą stronę przyłącze . Mniej więcej to potem
przeróbki , albo "pół dupy za krzakiem".


Zrób lepiej za dużo niż za mało ." Na oko" , to metr od ściany , metr w lewo
i metr w prawo od osi komina.

Coltt
10-06-2011, 19:50
Kominki Piotr Batura
Coltt - obiecane zdjęcia ...

Piotrze dziekuje za zdjecia własnie cos takiego miałem zamówione, ale okazało sie ze u mnie nie da rady tego łącznika zamontowac poprostu komin dwuscienny wypada za blisko starego komina a inna lokalizacja kominka raczej nie wchodziła w gre.

Generalnie znajomy dekarz był u mnie wczoraj i zrobił to tak jak na załącznikach tj. nakleił chyba z cztery warstwy ołowianki (troche cienkiej ale innej nie miałem) podocinał nowe moduły z blachodachowki zeby sie nie lało i obrobił, na moje niefachowe oko zrobił to dobrze.

Martwi mnie ciągle temperatura zewnetrznego płaszcza tzn. czy klej z ołowianki i uszczelniacze sie nie roztopią, ile moze wynoscic faktuczna temp. takiego komina na płaszczu zewnetrznym przy kominku powietrznym?

Acha i jeszcze jedna rzecz Piotrze lub ktos z kolegów gdybyscie byli tak mili doradzcie czy ocieplic ten komin wełną ognioodporną (jesli juz to jaką marka nazwa itp. a moze zwykła wełna...) powyżej sufitow tj. od jętek do samej blachodachówki.

Bo ciągle nosze sie z takim zamiarem ale nie wiem czy ocieplając go paradoksalnie nie zwieksze temperatury komina, sa jakies przeciwskazania?

Dzieki za pomoc.

PS Wiem... innego koloru blachy nie mielismy ;)

Kominki Piotr Batura
10-06-2011, 20:57
Piotrze dziekuje za zdjecia własnie cos takiego miałem zamówione, ale okazało sie ze u mnie nie da rady tego łącznika zamontowac poprostu komin dwuscienny wypada za blisko starego komina a inna lokalizacja kominka raczej nie wchodziła w gre.

Generalnie znajomy dekarz był u mnie wczoraj i zrobił to tak jak na załącznikach tj. nakleił chyba z cztery warstwy ołowianki (troche cienkiej ale innej nie miałem) podocinał nowe moduły z blachodachowki zeby sie nie lało i obrobił, na moje niefachowe oko zrobił to dobrze.

Martwi mnie ciągle temperatura zewnetrznego płaszcza tzn. czy klej z ołowianki i uszczelniacze sie nie roztopią, ile moze wynoscic faktuczna temp. takiego komina na płaszczu zewnetrznym przy kominku powietrznym?

Acha i jeszcze jedna rzecz Piotrze lub ktos z kolegów gdybyscie byli tak mili doradzcie czy ocieplic ten komin wełną ognioodporną (jesli juz to jaką marka nazwa itp. a moze zwykła wełna...) powyżej sufitow tj. od jętek do samej blachodachówki.

Bo ciągle nosze sie z takim zamiarem ale nie wiem czy ocieplając go paradoksalnie nie zwieksze temperatury komina, sa jakies przeciwskazania?

Dzieki za pomoc.

PS Wiem... innego koloru blachy nie mielismy ;)

Nie opierzenie z blachy jest zagrożeniem , lecz Twoje zakusy by kłaść wełnę.
Dopóki między kominem a drewnem jest wolna (wentylowana ) przestrzeń,
dopóty twój dom jest bezpieczny .

Coltt
10-06-2011, 21:28
Nie opierzenie z blachy jest zagrożeniem , lecz Twoje zakusy by kłaść wełnę.
Dopóki między kominem a drewnem jest wolna (wentylowana ) przestrzeń,
dopóty twój dom jest bezpieczny .

Czyli jesli dobrze Cię zrozumiałem Piotrze zostawic to tak jak jest bez ocieplania tego komina na odcinku ponad sufitem (pomieszczenie nieocieplane), i przy montowaniu regipsów i wełny na regipsach tez zostawic kila centymerów dylatacji miedzy kominem a wełna szklana i płytą?

kajmanxxl
10-06-2011, 22:46
szukam małego niedrogiego kominka z płaszczem wodnym około 8kw i jeszcze by wyglądał jak kominek a nie telewizor by nie drażnił mojej pani, czy możecie koledzy podrzucić jakieś linki do producentów

bohusz
11-06-2011, 07:14
Moc 8 KW. Z fasadą lub bez.
http://www.kominki.owo.pl/kominki-wodne-10kw/85-unico-neptun-12.html (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fwww.kominki.owo.pl %2Fkominki-wodne-10kw%2F85-unico-neptun-12.html)

Moc 10 KW. Z szufladą popielnika, lub bez. Do układów CO otwartych, lub zamkniętych.
http://www.kominki.owo.pl/21-kominki-wodne-10kw (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fwww.kominki.owo.pl %2F21-kominki-wodne-10kw)

Kominki Piotr Batura
11-06-2011, 07:40
Czyli jesli dobrze Cię zrozumiałem Piotrze zostawic to tak jak jest bez ocieplania tego komina na odcinku ponad sufitem (pomieszczenie nieocieplane), i przy montowaniu regipsów i wełny na regipsach tez zostawic kila centymerów dylatacji miedzy kominem a wełna szklana i płytą?

Widzę .że "kumasz". Na suficie w pomieszczeniu kominkowym (być
może będzie to sufit kominka), daj kawałek dobrej płyty izolacyjnej.
Najlepsza to Promatec HD (piszę z głowy , mogę mylić nazwę). Inne
typu Superizol , Silca, Grenaizol, Promasil - też się nadają ,ale są kruche
i trzeba je zabezpieczyć przed spękaniem.
20 - 25 cm od komina płyta , potem strop z GK , 10 -15 cm wolna przestrzeń
bez wełny. Mostek termiczny w czasie gdy nie będziecie palić to rzecz
nieunikniona, chyba że będziesz tak jak Liwko wkładał gazety do
rury spalinowej :D

lolek30
11-06-2011, 11:02
Mniej więcej. Uwielbiam ! :D

A nie można uruchomić szarych komórek i zdecydować co chcemy ?

Będzie wiadomo ile od ściany, ile na boki ,gdzie i jaki kanał nawiewny,
jaka średnica komina ,w którą stronę przyłącze . Mniej więcej to potem
przeróbki , albo "pół dupy za krzakiem".


Zrób lepiej za dużo niż za mało ." Na oko" , to metr od ściany , metr w lewo
i metr w prawo od osi komina.

..podziękował czyli 1m szer x 2m długi "plac" wystarczy na wkład wodny typu panoramiczna szyba o mocy 20-24KW

dokładna decyzja będzie ale na tym etapie jest to jeszcze nie możliwe

lukiasz
11-06-2011, 13:59
Zastanawiam się nad rozprowadzeniem (zaplanowaniem) ciepłego powietrza po parterze, nie chce puszczać rur górą po poddaszu, ponieważ w przeciągu okolo 2 lat chce je wykorzystać jako użytkowe. parter ma 130m2. Kominek ma byc jako dogrzanie a nie ogrzanie domu (jesień, wiosna). Moje pytanie jest następujące, czy można tak rozprowadzić rury fi125? czy konieczne jest zastosowanie turbiny? kto poradzi jak to rozprowadzić? dzięki za wszelkie sugestie.

https://lh3.googleusercontent.com/-xgk90PsW_ek/TfNXtonJYfI/AAAAAAAAh1Q/X9tP-iCNFzc/s800/z10kominek.jpg

Kolejne pytanie, w planach jest kupienie kominka Zuzia 16Kw z kratki.pl , a może w podobnej kwocie warto kupić coś innego?

kajmanxxl
11-06-2011, 23:35
Moc 8 KW. Z fasadą lub bez.
http://www.kominki.owo.pl/kominki-wodne-10kw/85-unico-neptun-12.html (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fwww.kominki.owo.pl %2Fkominki-wodne-10kw%2F85-unico-neptun-12.html)

Moc 10 KW. Z szufladą popielnika, lub bez. Do układów CO otwartych, lub zamkniętych.
http://www.kominki.owo.pl/21-kominki-wodne-10kw (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fwww.kominki.owo.pl %2F21-kominki-wodne-10kw)

dzięki za chęci, technicznie fajne kominki, ale moja pani mówi że niczym się nie różnią od telewizora, mam chyba spory problem i muszę poszukać kowala co te kominki jakoś przybajerzy na stary styl

M***ki
12-06-2011, 05:35
Nie kupuj kominka " w kwocie" kup dobry wkład, sam sobie potem będziesz dziękował :). Drewno opałowe w rejonie Piaseczna jest już na tyle drogie że kupowanie najprostszego wkładu ma sens jedynie wtedy gdy ma być on tylko nieużywaną dekoracją salonu .

eniu
12-06-2011, 08:18
dzięki za chęci, technicznie fajne kominki, ale moja pani mówi że niczym się nie różnią od telewizora, mam chyba spory problem i muszę poszukać kowala co te kominki jakoś przybajerzy na stary styl

Wkłady z "falbankami" z żeliwa robi Kornak i Makroterm.

Inna kwestia , to jak je robią...

majkot
12-06-2011, 09:42
Wkłady z "falbankami" z żeliwa robi Kornak i Makroterm.

Inna kwestia , to jak je robią...

A mi właśnie bardzo podobają się wkłady kornak z ozdobnymi ramami. Wyjaśnijcie mi proszę na czym polega słabość tych wkładów bo każdy o tym napomyka ,a konkretów na ten temat żadnych.Czy zainstalowanie ich to taka porażka?

eniu
12-06-2011, 10:09
A mi właśnie bardzo podobają się wkłady kornak z ozdobnymi ramami. Wyjaśnijcie mi proszę na czym polega słabość tych wkładów bo każdy o tym napomyka ,a konkretów na ten temat żadnych.Czy zainstalowanie ich to taka porażka?

Kiedyś o wkładach tego typu Forest napisał ,że najlepiej nadają się na surowiec
do dalszej produkcji (coś w tym stylu - do przetopu ...)

O Kornaku tak nie napisze , bo producent to jego (podobno) kumpel :D

Są to wkłady , które mają się podobać komuś kto lubi falbanki. Kiepskie
żeliwo, kiepska konstrukcja , ale adekwatna do tego cena.

Coś tam kombinują w kwestii jakości....jej poprawy....
pożyjemy ,zobaczymy . Dopóki ludzie kupują, po co się
wysilać ?

Forest-Natura
12-06-2011, 10:48
Witam.
Eniu, jeszcze trochę a będziesz "super expresem", tudzież "faktem" branży kominkowej ...
Jeżeli taka rola Ci odpowiada ... to już Twoja sprawa :)
Kornak to pionierstwo naszej rodzimej produkcji palenisk kominkowych i za to trzeba oddać mu to co należne. Tym bardziej że nikt (poza jednym wyjątkiem) nie "targnął" się później na próbę nawet wykonania czegoś więcej ponad proste, "pudełkowe" fasady i ramy paleniskowe.
To, że obecnie odstają (czasem sporo) od standardów technicznych i wizualnych współczesnego rynku - to inna sprawa. Chociaż jak się spojrzy na to co można zobaczyć na półkach wielu marketowych ekspozycji kominkowych ... to mam wrażenie, że jeszcze długo mogą być spokojni o swój byt ...
Natomiast co do palenisk z ozdobnymi fasadami. tzw. pałacowymi - są one w rękach sprawnego (z wyobraźnią i chęcią) fachowca wdzięcznym materiałem, do popisów racjonalizatorskich. Ten, komu "wisi i powiewa", wstawi to palenisko w kominek, skasuje pieniądze i pożegna się z klientem.
Jest też druga droga - jak takie palenisko ma stanowić integralną część pięknego pieca, często wcale nie taniego - można posłużyć się tylko jego fasadą, dorabiając do niej całkiem inne palenisko, lub "stiuningować". O ileż efektowniej będzie wyglądało z szamotem w środku, z dopływem powietrza z zewnątrz, ba ... nawet można z niego zrobić doskonałe palenisko wodne. Wykonanie z niego paleniska do akumulacji ... podwójna szyba ... proszę bardzo. Sam konstrukcja pionowa paleniska jest znakomitym polem do pokazania swojej inwencji technicznej.
Powyższe proszę potraktować jako swoistą reklamę i zachętę ... ;)
Pozdrawiam.

eniu
12-06-2011, 11:43
"Eniu, jeszcze trochę a będziesz "super expresem", tudzież "faktem" branży kominkowej "

...ciężko mi będzie w tej roli prześcignąć Ciebie , tym bardziej, że Ty działasz dużo szerzej...:D



Wracając do tematu . Można posłużyć się karoserią Żuka , Gaza czy starej Warszawy,
włożyć do środka silnik Mercedesa , lub zespół napędowy z Land Cruisera i osiągnąć
przyzwoity efekt . Ale to hobby a nie profesjonalna produkcja... Nie przeczę , że gdyby
Twój kolega się odrobinę przyłożył , byłoby to przyjęte na rynku z aprobatą, gdyż
wzory które kopiuje są ładne ...

M***ki
12-06-2011, 18:01
Eniu ..jak zapewne wiesz pewni wykonawcy ;) dowolny wkład zapakują go obudowy akumulacyjnej.. Efekt takich poczynań widziałem niedawno . :mad:Wracając do pałacowego Kornak , obudowałem niedawno taki wkład w kafle.. bo klient go miał od lat i nie chciał kupować innego . Dlaczego nie kupił innego ?? Bo pali w nim od wielkiego święta i nadal tak zamierza używać kominka nie do grzania:no: . Model pałacowy nie posiada powietrza do spalania z poza budynku, jest to proste palenisko z rurą spalinową fi 230 , grubym żeliwem na korpusie , szybrem sterującym spalaniem i popielnikiem wyjmowanym do góry . Koniec kropka.

Forest-Natura
12-06-2011, 18:38
Witam.
Mistrzu - czy chcesz pooglądać zrobione zdjęcia i nakręcone filmy przez pewnych (;)) wykonawców obrazujące "bublowatość", liczne wady techniczne i te same uszkodzenia w znanym Ci palenisku (ale w nowszej wersji - gdzie użytkownik nie może tego zauważyć z zewnątrz ...) przy ponad sześciokrotnie większej niż zalecana przez producenta w instrukcji montażu powierzchni przepływu powietrza i wzorcowej zabudowie?
Wystarczyło 2 x po 1,5 kg drewna ...
Wada konstrukcyjna to po prostu wina producenta ... nawet jeżeli nie chce się do tego przyznać.
Pozdrawiam.

mikiada
12-06-2011, 20:12
Panowie (bo po wpisach wnioskuję że kominki to męska domena:) proszę Was o opinie na temat obudowy kominka z płaszczem wodnym.

Kominek mam zamontowany przez instalatora - Lechma 22kW Pl-200 Exclusive SBJ-L UZ. Instalacja jest wykonana prawidłowo (mam nadzieję:) były wykonane próby szczelności. Inna ekipa przystąpiła do obudowy kominka, w pon. mają zakończyć stan surowy i zamontować kamień przy wkładzie. Moje wątpliwości budzą kratki wentylacyjne, które pojawiły się w ilości 2szt. jako dwie "szpary" na froncie obudowy - jest jeszcze jedna kratka z boku po prawej stronie - mniej więcej tam gdzie na zdj. stoi butelka z wodą. Te dwie "szpary" są wycięte mniej więcej na wys. 1/3 od wys. sufitu. Czy konieczne są aż dwie kratki wentylacyjne? i czy mogłyby znaleźć się w innym miejscu aby spełniać swoje zadanie. CZy w przypadku tego kominka konieczne jest montowanie aż dwóch kratek?
https://lh6.googleusercontent.com/-j6fMgMK5oK4/TfT_IacghjI/AAAAAAAANSc/U6rTXlo_iSs/s512/IMG_0114-1.JPG
niestety aparat ze zdj. umiejscowienia kratek zostawiłam na budowie:( a pilnie potrzebuję konsultacji bo ekipa jutro kończy i jeśli coś jest nie tak muszę jeszcze z nimi wynegocjować poprawki. Z góry dziękuję za Wasze opinie

kajmanxxl
12-06-2011, 20:16
dzięki wszystkim za tą dysputkę wiele mi wyjaśniła, więc teraz zapytam o to samo tylko z innej strony, mały kominek do współpracy z buforem, co polecacie?????
za buforem będzie niskotemperaturowe ogrzewanie o bardzo małej pojemności wiec palić przewiduję kilka godzin wieczorkiem jak miło jest przy kominku i myślę że nie codziennie

eniu
12-06-2011, 20:27
Panowie (bo po wpisach wnioskuję że kominki to męska domena:) proszę Was o opinie na temat obudowy kominka z płaszczem wodnym.

Kominek mam zamontowany przez instalatora - Lechma 22kW Pl-200 Exclusive SBJ-L UZ. Instalacja jest wykonana prawidłowo (mam nadzieję:) były wykonane próby szczelności. Inna ekipa przystąpiła do obudowy kominka, w pon. mają zakończyć stan surowy i zamontować kamień przy wkładzie. Moje wątpliwości budzą kratki wentylacyjne, które pojawiły się w ilości 2szt. jako dwie "szpary" na froncie obudowy - jest jeszcze jedna kratka z boku po prawej stronie - mniej więcej tam gdzie na zdj. stoi butelka z wodą. Te dwie "szpary" są wycięte mniej więcej na wys. 1/3 od wys. sufitu. Czy konieczne są aż dwie kratki wentylacyjne? i czy mogłyby znaleźć się w innym miejscu aby spełniać swoje zadanie. CZy w przypadku tego kominka konieczne jest montowanie aż dwóch kratek?
https://lh6.googleusercontent.com/-j6fMgMK5oK4/TfT_IacghjI/AAAAAAAANSc/U6rTXlo_iSs/s512/IMG_0114-1.JPG
niestety aparat ze zdj. umiejscowienia kratek zostawiłam na budowie:( a pilnie potrzebuję konsultacji bo ekipa jutro kończy i jeśli coś jest nie tak muszę jeszcze z nimi wynegocjować poprawki. Z góry dziękuję za Wasze opinie

Kominek z PW nie musi mieć takiej dekompresji jak zwykły powietrzny...
Kratka 15x30 w przypadku Twojej Lechmy wystarczy . Nawiew 15x15
+ szczeliny między wkładem a obudową .

mikiada
12-06-2011, 23:16
no to chyba panowie przesadzili mi z tymi kratkami...:( dziękuję za info.. jutro będę mądrzejsza podczas rozmów z nimi:)

Forest-Natura
12-06-2011, 23:21
Witam.
Odpowiedź znajdziesz w instrukcji obsługi i montażu swojego paleniska. Z reguły producenci podają tam wymaganą minimalną powierzchnię kratek w obudowie.
Pozdrawiam.

bajanadjembe
13-06-2011, 09:14
Witam.
(...)są one w rękach sprawnego (z wyobraźnią i chęcią) fachowca wdzięcznym materiałem, do popisów racjonalizatorskich. Ten, komu "wisi i powiewa", wstawi to palenisko w kominek, skasuje pieniądze i pożegna się z klientem.
(...)konstrukcja pionowa paleniska jest znakomitym polem do pokazania swojej inwencji technicznej.
Powyższe proszę potraktować jako swoistą reklamę i zachętę ... ;)
Pozdrawiam.

http://manu.dogomania.pl/emot/Brawo.gif
Otóż to - wyobraźnia i chęci. Najważniejsze.
Pozdrawiam.
Wszystkich, żeby nie było.

eniu
13-06-2011, 09:46
http://manu.dogomania.pl/emot/Brawo.gif
Otóż to - wyobraźnia i chęci. Najważniejsze.
Pozdrawiam.
Wszystkich, żeby nie było.

Gdyby wszyscy mieli wyobraźnię, Forest byłby bezrobotny.

Ty Bajana wiesz najlepiej ,że wyobraźnia nie dla wszystkich,
a z chęci niewiele może zostać....

Niech "wszyscy" zostawią poezję w spokoju...



Oczywiście możesz sobie kupić KORNAKA ,Józek wytnie
co trzeba i gdzie trzeba i zrobi z niego nowego "GADULCA"...

Forest-Natura
13-06-2011, 14:17
Witam.
My tu gadu gadu o Kornaku a nasz Mistrz tymczasem:
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?30120-KOMINKI-nasze-!!!&p=4768179&viewfull=1#post4768179
Pozdrawiam.

eniu
13-06-2011, 14:53
Romotopy mu się znudziły (albo mu reklamacji nie uznali :D),
i sie za solidne żeliwo złapał...

marcus6
13-06-2011, 20:22
witam
proszę o wsparcie znawców tematu.
Ja słyszałem o kominkach : HAJDUK ; LECHMIA. Wykonawca proponuje mi kominek z płaszczem wodnym firmy ARYSTO.
Czy to dobry wybór?
pozdrawiam

Mr_S
14-06-2011, 12:16
Witam!
Mam takie pytanie: chcę z kominka doprowadzić grawitacyjnie ciepłe powietrze na piętro do jednego pomieszczenia ok 3-4m w bok i umieścić kratkę w podłodze, ok 50-70cm przed drzwiami balkonowymi. Ma ktoś już doświadczenie z taką kratką w podłodze?

Kominki.fm
14-06-2011, 20:51
Marcus6:
Według mnie - Hajduk, Arysto, Lechma stanowią podobną "półkę" jakościową.

Mr_S:
Możesz umieścić taką kratkę w podłodze, choć trzeba pamiętać, iż poziomo ustawiona kratka w podłodze umożliwi wpadanie kurzu i drobin do instalacji DGP, co nie jest korzystne. Ponadto przy mocnym rozpaleniu kominka, kratka może być gorąca.

Pozdrawiam.

aslom1
15-06-2011, 00:13
Witam!
Mam takie pytanie: chcę z kominka doprowadzić grawitacyjnie ciepłe powietrze na piętro do jednego pomieszczenia ok 3-4m w bok i umieścić kratkę w podłodze, ok 50-70cm przed drzwiami balkonowymi. Ma ktoś już doświadczenie z taką kratką w podłodze?

Witam.Posiadam właśnie tak wykonaną kratkę,tzn umiejscowioną w podłodze.Nie przy drzwiach,lecz pod oknami dachowymi.Muszę stwierdzić,że spełniają swoją funkcję znakomicie.Prawdą jest,że możliwe jest dostanie się do wnętrza DGP śmieci i innego tałatajstwa,ale raz na rok,np.można wyjąć kratkę i odkurzyć,chociaż u mnie nie było jeszcze takiej konieczności.Co do rozgrzewania się kratek...rzeczywiście,bosą nogą nie postanie...Pozdrawiam.

eniu
15-06-2011, 07:49
Witam.Posiadam właśnie tak wykonaną kratkę,tzn umiejscowioną w podłodze.Nie przy drzwiach,lecz pod oknami dachowymi.Muszę stwierdzić,że spełniają swoją funkcję znakomicie.Prawdą jest,że możliwe jest dostanie się do wnętrza DGP śmieci i innego tałatajstwa,ale raz na rok,np.można wyjąć kratkę i odkurzyć,chociaż u mnie nie było jeszcze takiej konieczności.Co do rozgrzewania się kratek...rzeczywiście,bosą nogą nie postanie...Pozdrawiam.

Lepszym rozwiązaniem jest zrobienie bruzdy w ścianie , wyprowadzenie
kanału na ścianę i tam umieszczenie kratki np 10 cm od podłogi.
Eliminuje się w ten sposób wszystkie mankamenty o których pisał Daniel,
jednocześnie zachowując korzyści - choćby suszenia okna dachowego .

Wykonanie takiej "aranżacji" najczęściej utrudnia wieniec.

vito2
15-06-2011, 08:36
Lepszym rozwiązaniem jest zrobienie bruzdy w ścianie , wyprowadzenie
kanału na ścianę i tam umieszczenie kratki np 10 cm od podłogi.

Ważne też, aby kratkę umieścić kilkanaście cm powyżej listew przyściennych.
Gorące powietrze wydostające się z kratki może topić listwę.
Pożaru niet, ale smrodek i zdeformowanie listwy - budziet.:yes:

izuniaem
16-06-2011, 18:14
Witam serdecznie:) mam pytanie, czy możliwa jest przeróbka kominka z płaszczem wodnym na biokominek? dostałam zgodę na budowę kominka w 2003 r i nie zdawałam sobie sprawy, że jest już nieaktualna więc fachowcy zamontowali to co trzeba, jednak gdy chciałam podpisać umowę na modernizację mieszkania to... zonk. Kominek już stoi więc dobrze by było gdyby można go było jakoś wykorzystać. Podobno na istalację takiego nie potrzeba żadnej zgody. Proszę o pomoc i pozdrawiam

eniu
16-06-2011, 19:30
Witam serdecznie:) mam pytanie, czy możliwa jest przeróbka kominka z płaszczem wodnym na biokominek? dostałam zgodę na budowę kominka w 2003 r i nie zdawałam sobie sprawy, że jest już nieaktualna więc fachowcy zamontowali to co trzeba, jednak gdy chciałam podpisać umowę na modernizację mieszkania to... zonk. Kominek już stoi więc dobrze by było gdyby można go było jakoś wykorzystać. Podobno na istalację takiego nie potrzeba żadnej zgody. Proszę o pomoc i pozdrawiam

Napisz jaśniej, o jaka zgodę chodzi

izuniaem
16-06-2011, 20:15
Zgodę Zarządcy budynku, mieszkanie znajduje się w kamienicy, która jest częściowo własnością gminy a częściowo TBS

azakrzew
21-06-2011, 15:49
Czy moze ktos cos powiedziec o wkladach kominkowyc firmy M -desing ? http://www.kominki.sklep.pl/index.php?1=subm/m-design&dzial=wklady/luna1150dh
Na necie nie ma kompletnie informacji nt tej firmy nie wpsominajac o jakis opiniach uzytkownikow ktorzy kupiliby ten wklad (albo ja nie umiem tego znalezc)
Zastanawiam sie czy kupic kominke MCZ czy wlasnie cos z M-design jesli oczywiscie cena bedzie porownywalna.
Prosze fachowcow o doradzenie i wypowiedzenie sie nt tej firmy .


PODNOSZĘ. Czy ktoś ma doświadczenia z kominkami M-design?

tedasss
23-06-2011, 13:11
Witam.
mam problem, ale mam nadzieję, że do rozwiązania.

http://img823.imageshack.us/img823/8251/img0111uz.jpg

Jak widać muszę pokombinować z lokalizacją kominka. Nie dość że czyszczak mam w niewygodnym miejscu to jeszcze nie chciałbym kominka za mocno w pokój wypuszczać - może zrobić się ciasno.

Czy można zrobić tak jak na rysunku?

Tzn. Kominek z boku, nawiew i wpięcie do komina też pociągnąć z boku. Tak mógłby zajmować jakieś 60 cm od ściany a nie 100.
Chyba że jestem w błędzie i to nie będzie działać.

PROSZĘ O OPINIE I PODPOWIEDZI.

Ps. Czyszczaka nie przesunę bo po bokach są kominy wentylacyjne a z tyły ściana działowa.

bohusz
23-06-2011, 13:34
Oczywiście, że da się "pokombinować" z przesunięciem wkładu kominkowego.
Nawet, aby wizualnie było więcej miejsca wkład może "wisieć" z boku. To znaczy coś na wzór tego w załączniku. Zdjęcia przedstawiają obudowę z ciepłymi ścianami z płyt szamotowych.
Koncepcji może być wiele, ale przesunięcie wkładu z boku jest możliwe.
Może być również w zależności od konkretnej sytuacji i układu w salonie zastosowany wkład kominkowy z szybą boczną.
http://www.kominki.owo.pl/90-unico-dragon-4-b.html

http://www.kominki.owo.pl/25-unico-dragon-4-b.html

tedasss
23-06-2011, 21:25
Dzięki za informacje.

A MOŻE DOWIEM SIĘ KTO MÓGŁBY MI WYKONAĆ MONTAŻ KOMINKA W OKOLICACH TORUNIA (DOKŁADNIE WĄBRZEŹNO)

QBELEK
23-06-2011, 22:47
A MOŻE DOWIEM SIĘ KTO MÓGŁBY MI WYKONAĆ MONTAŻ KOMINKA W OKOLICACH TORUNIA (DOKŁADNIE WĄBRZEŹNO)

A jakiego typu obudowę planujesz? Ciepłą (szamot), zimną (karton).

tedasss
23-06-2011, 23:14
A jakiego typu obudowę planujesz? Ciepłą (szamot), zimną (karton).
NIE WIEM
Dopiero jakieś 2 godziny temu dowiedziałem się, że k-g jest be (od 4 godzin studiuję temat komników) :)

M***ki
24-06-2011, 05:59
Z rejonu Torunia polecam Koval , Fasterm ,Marco .

tedasss
24-06-2011, 07:23
Z rejonu Torunia polecam Koval , Fasterm ,Marco .
Dzięki
Podzwonię

eniu
24-06-2011, 07:33
Z rejonu Torunia polecam Koval , Fasterm ,Marco .

Polecasz ich , bo dasz sobie za nich rękę uciąć ,czy
kupują od Ciebie towar :)

Forest-Natura
24-06-2011, 08:09
Witam.
Się czepiasz człowieka ... przecież chce dobrze ... porady fachowej udzielił ...
Tedasss - masz u siebie i w okolicy (chyba się nikt nie obrazi jak okolicą Torunia - Bydgoszcz nazwę ... :D) wiele firm z ogromnym, liczonym czasem na kilkanaście lub już kilkadziesiąt lat, doświadczeniem:
Adkom, Ogniska Domowe, Lau Kominki, Ardor.
Pozdrawiam.

an-bud
24-06-2011, 08:31
Ja mam kilka kilometrów :yes:

QBELEK
24-06-2011, 08:40
Witam.
(chyba się nikt nie obrazi jak okolicą Torunia - Bydgoszcz nazwę ... :D)

Gut gut Helmuciku :P

Forest-Natura
24-06-2011, 09:43
Witam.
Przepraszam Qbelku, to źli i niedobrzy ludzie wprowadzili mnie w błąd ... Sądząc po reakcji Twej zapewne jest odwrotnie :D
Ale z tym Helmutem - pomyłka ... jam tak jak Kiepura ...
A poniżej kompetentny ktoś i konkretny siew sprawie odezwał ... Tedasss - jak nie skorzystasz toś "fujara" :p
Pozdrawiam.

tedasss
24-06-2011, 13:40
Ja mam kilka kilometrów :yes:

Jutro zadzwonię
Pozdrawiam

tedasss
24-06-2011, 20:42
Witam.
mam problem, ale mam nadzieję, że do rozwiązania.

http://img823.imageshack.us/img823/8251/img0111uz.jpg

Jak widać muszę pokombinować z lokalizacją kominka. Nie dość że czyszczak mam w niewygodnym miejscu to jeszcze nie chciałbym kominka za mocno w pokój wypuszczać - może zrobić się ciasno.

Czy można zrobić tak jak na rysunku?

Tzn. Kominek z boku, nawiew i wpięcie do komina też pociągnąć z boku. Tak mógłby zajmować jakieś 60 cm od ściany a nie 100.
Chyba że jestem w błędzie i to nie będzie działać.

PROSZĘ O OPINIE I PODPOWIEDZI.

Ps. Czyszczaka nie przesunę bo po bokach są kominy wentylacyjne a z tyły ściana działowa.

Dzisiaj byłem u sprzedawcy kominków. Stwierdził, że z powodzeniem można zrobić w kominie nowy otwór rewizyjny z boku przez komin wentylacyjny a ten istniejący zaślepić.
Myślicie, że to dobre rozwiązanie.

G.M
26-06-2011, 16:41
Witam,

Poszukuje dobrego fachowca okolice Płońska

izuniaem
28-06-2011, 05:53
Nikt nie potrafi mi udzielić informacji o biokominkach?

eniu
28-06-2011, 07:27
Nikt nie potrafi mi udzielić informacji o biokominkach?

Nic nie musisz przerabiać . Wstawiasz pojemnik biokominka (specjalna
skrzynka - pytaj np w Kratkach pl), i palisz.

Forest-Natura
28-06-2011, 09:03
Witam.
Czy aby na pewno o to chodzi ... ?
Pojęcie "biokominek" często jest odnoszone do nieszczęsnego tłumaczenia na nasz język nazw palenisk jednej austriackiej firmy ... stąd wielu ludzi myli to z "pudełkami na żel, płyn tudzież granulki".
Izuniaem - uściślij o co konkretnie pytasz. Ma to być "normalny" kominek ale bez "płaszcza wodnego" czy coś do czego wlewa się z butelki płyn, podpala i ma się z tego ozdobę na ścianie?
Pozdrawiam.

izuniaem
28-06-2011, 22:06
Chodzi mi właśnie o ten płyn, który sie wlewa. Ze względu na przepisy nie mogę użytkować kominka z płaszczem wodnym, który już mi zainstalowano a na te o których pisze podobno nie potrzeba zgody administracji. Wiem, że to nie to samo ale w zwiazku z tym, że już stoi to wykorzystam go jako ozdobę a byc może przepisy znów kiedys się zmienią. Czyli co? zakupić pudełko, paliwo i mogę?

eniu
29-06-2011, 07:57
Możesz :)

krystian 1974
30-06-2011, 17:33
witam mam pytanie w ktorym miejscu wyprowadzic rurę z nawiewem powietrza do kominka jesli kominnek ma wyglądac jak wkomponowany w sciane z granitu ma to wygladac bardzo prosto i bez zadnych wystających półek i innych gadzetów . czy nawiew bedzie spełniał swoje właściwosci i może sie znajdować od tyłu paleniska za scianą czołowa ?

pawemi
30-06-2011, 18:05
Witajcie.
właśnie tu dotarłem - sporo tych porad; normalnie szacun dla "pomagaczy" ;)
przebrnąłem przez jakieś 20-25 stron i na razie nie znalazłem tego czego szukam.
Szczegóły:
mieszkanie, parter 80m2, w narożnym szeregowcu. przewidziany piec 2fukcyjny oraz kominek. na razie tylko fundamenty.
Sprawa 1)
znalazłem szacunki/porównania dot.wkładów z rozprowadzaniem ciepłego pow. oraz z płaszczem wodnym.
Różnica w cenie jest dość spora (wliczając instalacje).
Pytanie - czy uważacie, że w takim metrażu opłaca się płaszcz wodny? Kiedy to się zwróci (w porów.z DCP)?

Sprawa 2)
Potrzebuję porady dot.prowadzenia rur z ciepłym powietrzem. Przypominam - chodzi o mieszkanie, czyli nie ma opcji puszczenia rur "na stryszku".
Poza tym czy nawiew ciepłego powietrza z góry nie zaburzy wentylacji grawitacyjnej?
Może lepiej spróbować zejść z rurami w podłogę/wylewkę i kratki przy podłodze??

dzięki za pomoc
pozdrawiam
Paweł

Kominki.fm
03-07-2011, 14:14
Inwestycja w kominek z płaszczem wodnym do mieszkania 80 mkw zapewne nigdy się nie zwróci. Sugeruję jednak DGP. W mieszkaniach jednokondygnacyjnych na ogół umieszcza się rury pod sufitem, stosując oczywiście wentylator. By cokolwiek pomóc, musiłabym widzieć układ pomieszczeń lub spotkać się na miejscu.
Pozdrawiam.

M***ki
08-07-2011, 15:24
Czemuż to inwestycja w kominek z płaszczem wodnym ma się nie zwrócić ? W domu o powierzchni 80 metrów większość wkładów kominkowych powietrznych może być zbyt dużej mocy :yes: Zabudowa rur do DGP pod sufitem to także spory koszt , można powiedzieć remont całego mieszkania , przecież te rury trzeba zabudować ... Wiercąc pod sufitami prawdopodobnie trafi się sporo instalacji elektrycznych .... Kalkulując budowę kominka radzę policzyć wszystkie koszty.

bohusz
08-07-2011, 19:02
Inwestycja w kominek z płaszczem wodnym do mieszkania 80 mkw zapewne nigdy
się nie zwróci.


Ciekawi mnie które ogrzewanie w mieszkaniu (budynku) przeznaczonym jako prywatne mieszkanie się zwróci?
Jest taki system, rozwiązanie?

Jak to liczyć...

gwasz
08-07-2011, 22:55
Mam bardzo specyficzn układ salonu i potrzebują wkłądu narożnego ale aby był pionowy (wieża). Mam pytanie czy istnieje taki wkład - jeśli tak to prosze o wskazanie. Proszę też podpowiedzieć czy jego moc będzie zbliżona do normalnych kominów aby grawitacyjnie (powietrzem) dogrzać salon (40m.kw.) i trzy pokoje na górze z systemu rozprowadzenia ciepła.
Dziękuje i proszę się nie pastwić - jestem laikiem
Pozdr
GWASZ

Forest-Natura
09-07-2011, 08:52
Witam.
Jest całkiem sporo takich palenisk - wysokość drzwiczek to niecałe 60 cm przy szerokości 45/45. No i obowiązkowo drzwi podnoszone do góry, żeby "niespodzianek" potem nie było w postaci czarnej smugi na kominku. Ale w przypadku dobrego komina można też i pomyśleć o takim otwieranym na bok.
Tylko za swoją "fanaberię" musisz się liczyć z wyższą ceną w porównaniu do paleniska "normalnego".
Pozdrawiam.

VIENETA
09-07-2011, 13:27
Posiadam kominek M-design Luna 1300 gold od 2009 r na początku nie mieliśmy gazu więc nasze jedyne ogrzewanie to kominek, i tu o dziwo kominek w zupełności się sprawdził powierzchnia naszego domu wynosi 240m2. Do pokoi na górze doprowadzone jest ciepłe powietrze z kominka. Nasi znajomi mówili, że do ogrzania naszego domu nasz ogród będę musiała zamienić w las bo do palenia będzie potrzeba mnóstwo drewna i sami się teraz dziwią będąc u nas w zimie w wykończonym domu że wystarcza dołożyć dwa kawałki drewna co kilka godzin. Kominek ten nie posiada pojemnika na popiół co jest wygodnym rozwiązaniem bo czyszczę go raz na dwa tygodnie - odkurzaczem, rewelacją jak dla mnie jest to że myjąc szybę od środka drzwiczki uchylam i podnoszę je do góry nie muszę się schylać !!! chociaż raz ktoś pomyślał o kobietach !!!
Oto nasz kominek:
http://m-design.be/en/producten/p/lift-door-stoves/horizontal-lift-door/luna-1300h-gold
Kominek wraz z montażem kupiliśmy na Bartyckiej.

eniu
09-07-2011, 14:01
Posiadam kominek M-design Luna 1300 gold od 2009 r na początku nie mieliśmy gazu więc nasze jedyne ogrzewanie to kominek, i tu o dziwo kominek w zupełności się sprawdził powierzchnia naszego domu wynosi 240m2. Do pokoi na górze doprowadzone jest ciepłe powietrze z kominka. Nasi znajomi mówili, że do ogrzania naszego domu nasz ogród będę musiała zamienić w las bo do palenia będzie potrzeba mnóstwo drewna i sami się teraz dziwią będąc u nas w zimie w wykończonym domu że wystarcza dołożyć dwa kawałki drewna co kilka godzin. Kominek ten nie posiada pojemnika na popiół co jest wygodnym rozwiązaniem bo czyszczę go raz na dwa tygodnie - odkurzaczem, rewelacją jak dla mnie jest to że myjąc szybę od środka drzwiczki uchylam i podnoszę je do góry nie muszę się schylać !!! chociaż raz ktoś pomyślał o kobietach !!!
Oto nasz kominek:
http://m-design.be/en/producten/p/lift-door-stoves/horizontal-lift-door/luna-1300h-gold
Kominek wraz z montażem kupiliśmy na Bartyckiej.


Zanim Cię zbanują podaj jeszcze szybko nr telefonu...:D

Bida na Bartyckiej - trzech stówek na reklamę już nie mają ...

M***ki
09-07-2011, 16:57
[QUOTE=eniu;4804786]Zanim Cię zbanują podaj jeszcze szybko nr telefonu...:D

No właśnie :D mógłbyś ENIU podać wreszcie jakiś kontakt do Ciebie:D , numer telefonu GSM albo inny , pogadalibyśmy sobie o tym i owym .

eniu
09-07-2011, 19:02
[QUOTE=eniu;4804786]Zanim Cię zbanują podaj jeszcze szybko nr telefonu...:D

No właśnie :D mógłbyś ENIU podać wreszcie jakiś kontakt do Ciebie:D , numer telefonu GSM albo inny , pogadalibyśmy sobie o tym i owym .

Ty masz specyficzne poczucie humoru . Zaraz Ci się obozy zagłady
kojarzą ....

Poza tym jesteś poza moim kręgiem zainteresowań . Naprawdę
nie nudzę się bez Ciebie ...

kakusek
09-07-2011, 20:16
Prosze o opinie czy ilosc kratek w tej obudowie jest odpowiednia?Czy na dole nie powinno byc jeszcze jednej kratki lub wiekszych rozmiarów?
Wszystkie kratki maja wymiar 17x30 .
http://img163.imageshack.us/img163/7784/p6301815cc.jpg (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fimageshack.us%2Fph oto%2Fmy-images%2F163%2Fp6301815cc.jpg%2F)
Uploaded with ImageShack.us (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fimageshack.us)
Wkład kominkowy jest z szyba vis avis i od strony salonu (ktorej nie widac) nie ma juz zadnej wentylacji

eniu
09-07-2011, 20:41
Pokaz ten wkład , sposób jego zamontowania (jakie szczeliny
są między nim a obudową)...

mrowkaania
10-07-2011, 21:06
witam,

mam Wielką prośbę, możecie polecić mi kominek, którego funkcja jest tylko rekreacyjna- od czasu do czasu, w miarę tani i dobry? na dole jest ok. 40m2 wolnej przestrzeni, fachowiec stwierdził, ze 14 kw za duży i 10 a max 12kw wystarczy w zupelności.
jakie jest Wasze zdanie? może jakieś konkretne modele?

z góry dziękuję!!!!

bohusz
10-07-2011, 22:21
Z tą rekraacyjnością kominków to takie wypuszczanie samego siebie. Lub aktualne (na dziś tylko) podejście, które zazwyczaj życie, sytuacje życiowe weryfikują.
No chyba że dar 100% jasnowidzenia swojej i ogólnej przyszłości.

Co do mocy to zależy o jakiej mocy rozmawiamy. Moc w wkładach wiąże się z reguły z wielkością paleniska i ilością drewna jakie spalamy w określonym czasie.
Ale do takiej powierzchni to mniejsze (malutkie) palenisko max około 10 KW nominalnej (uśrednionej)

Tak to bym najprościej powiedział.

M***ki
11-07-2011, 06:20
Proponuje Romotop kv6.6.2 - moc regulowana od 4 kW , nowoczesny wygląd / szyba z nadrukiem / , kaseta z płaszczem do GRAWITACYJNEJ dystrybucji powietrza , prosty w montażu , relatywnie tani , stalowo-szamotowy , powietrze do spalania można podłączyć z poza budynku . Rysunki z wymiarami na naszej stronie.

M***ki
11-07-2011, 06:24
Prosze o opinie czy ilosc kratek w tej obudowie jest odpowiednia?Czy na dole nie powinno byc jeszcze jednej kratki lub wiekszych rozmiarów?
Wszystkie kratki maja wymiar 17x30 .
http://img163.imageshack.us/img163/7784/p6301815cc.jpg (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fimageshack.us%2Fph oto%2Fmy-images%2F163%2Fp6301815cc.jpg%2F)
Uploaded with ImageShack.us (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fimageshack.us)
Wkład kominkowy jest z szyba vis avis i od strony salonu (ktorej nie widac) nie ma juz zadnej wentylacji

Jak rozumiem obudowa ma u dołu tylko jedną kratkę 17x30 ? Jeśli tak to moim zdaniem za mało .

mrowkaania
11-07-2011, 16:22
Proponuje Romotop kv6.6.2 - moc regulowana od 4 kW , nowoczesny wygląd / szyba z nadrukiem / , kaseta z płaszczem do GRAWITACYJNEJ dystrybucji powietrza , prosty w montażu , relatywnie tani , stalowo-szamotowy , powietrze do spalania można podłączyć z poza budynku . Rysunki z wymiarami na naszej stronie.

ale ten kominek jest z płaszczem wodnym.....z tego co doczytałam, a mnie taki nie interesuje...
wraz z meżem nie jesteśmy zwolennikami kominka, niestety jak to jest przy budowie pierwszego domu- czasem popelnia sie błedy...postawiliśmy komin więc chcemy wstawic zwykły kominek, tak by był:)

M***ki
11-07-2011, 16:31
Wkład Romotop kv 6.6.2 jest kominkiem POWIETRZNYM z fabrycznie zainstalowanym płaszczem do dystrybucji powietrza .:yes: Natomiast wkład Romotop KV 6.6.2 TV jest kominkiem wodnym :goodnight: To TV - Teplovodni vymenik - jest powszechnie stosowane w Czechach dla wyróżnienia kominków do c.o.

carolinka
11-07-2011, 22:56
Witam, mam pytanko o polecenia łatwego w obsłudze kominka - ma mieć tylko funkcję dekoracyjną, dogrzewanie tylko jako funkcja dodatkowa. Jakoś nie bardzo trafiają do mnie kozy i biokominki :) Jaką moc dobrać? Jaki będzie najpraktyczniejszy w rozsądnej cenie? Pozdrawiam!

eniu
11-07-2011, 23:00
Witam, mam pytanko o polecenia łatwego w obsłudze kominka - ma mieć tylko funkcję dekoracyjną, dogrzewanie tylko jako funkcja dodatkowa. Jakoś nie bardzo trafiają do mnie kozy i biokominki :) Jaką moc dobrać? Jaki będzie najpraktyczniejszy w rozsądnej cenie? Pozdrawiam!

A jaką masz chatkę ? Jaki salon ? Pooglądaj w necie
jaki układ szyby byś zaakceptowała : poziomy, pionowy,
a może kwadrat ?

kakusek
12-07-2011, 09:10
Mistrz Zdunski dokladnie tak.Obudowa na dole ma tylko jedna kratke a na gorze 2 (wszystkie kratki tej samej wielkosci) Kiedys obilo mi sie o uszy ze ilsoc powietrza "wpadajacego"od dolu powinn byc taka sama jak ilosc "wychodzacego" gora dlatego zapytalam.Jesli jest za malo kratek to co sie wtedy dzieje z kominkiem?Czy wystarczyloby powiekszyc te dolna kratke boz tego co widze nie mam juz tam miejsca na wlozenie kolejnej (chyba ze mozna to tak przerobic aby dac dwie jednakowe ale w pionie?
Eniu nie moglam wczesniej zaladowac zdjecia.Pisales abym pokazala zabudowe .Wyglada to tak (mam nadzieje ze taa fotka wystarczy )
http://img21.imageshack.us/img21/5364/p6281801ee.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/21/p6281801ee.jpg/)
Uploaded with ImageShack.us (http://imageshack.us)
Wkald ma moc 10,2 kW jest to FORMA PURO B95 (wklad z szyba vis a vis )

carolinka
12-07-2011, 13:31
A jaką masz chatkę ? Jaki salon ? Pooglądaj w necie
jaki układ szyby byś zaakceptowała : poziomy, pionowy,
a może kwadrat ?
Dom nowoczesny pietrowy z dachem płaskim i styl nowoczesny chcielibyśmy przenieść z zewnątrz do środka ;) Salon w projekcie wychodzi nam 35m2, ale jest dość płynnie połączony z kuchnio-jadalnią (20m2) i oddzieloną częścią gabinetową (10m2)... Najbardziej podobają mi się kominki z szybą poziomą ... A nie wiem czy to ma wpływ , ale planujemy went. mech. w domu... Będę wdzięczna za wszelkie sugestie :)

M***ki
16-07-2011, 13:07
Kakusek : Czemu ten płaszcz konwekcyjny jest niepodłączony w górnej części ? Czy kratka u dołu jest podłączona do tego płaszcza czy puszcza powietrze"bokiem" ??

M***ki
16-07-2011, 13:13
Dom nowoczesny pietrowy z dachem płaskim i styl nowoczesny chcielibyśmy przenieść z zewnątrz do środka ;) Salon w projekcie wychodzi nam 35m2, ale jest dość płynnie połączony z kuchnio-jadalnią (20m2) i oddzieloną częścią gabinetową (10m2)... Najbardziej podobają mi się kominki z szybą poziomą ... A nie wiem czy to ma wpływ , ale planujemy went. mech. w domu... Będę wdzięczna za wszelkie sugestie :)

Proponuje Romotop KV 6.6.2 z płaszczem do konwekcyjnego grzania powietrzem. Nowoczesny wygląd , palenisko z szamotem , prosty montaż , niska cena , komin 180 , powietrze do spalania można podłączyć z poza domu .

carolinka
16-07-2011, 16:36
Proponuje Romotop KV 6.6.2 z płaszczem do konwekcyjnego grzania powietrzem. Nowoczesny wygląd , palenisko z szamotem , prosty montaż , niska cena , komin 180 , powietrze do spalania można podłączyć z poza domu .

Dziękuję :) Dodany do dziennika - ku zapamiętaniu :)

eniu
17-07-2011, 08:17
Dom nowoczesny pietrowy z dachem płaskim i styl nowoczesny chcielibyśmy przenieść z zewnątrz do środka ;) Salon w projekcie wychodzi nam 35m2, ale jest dość płynnie połączony z kuchnio-jadalnią (20m2) i oddzieloną częścią gabinetową (10m2)... Najbardziej podobają mi się kominki z szybą poziomą ... A nie wiem czy to ma wpływ , ale planujemy went. mech. w domu... Będę wdzięczna za wszelkie sugestie :)

Proponuję wkłady , które mają konstrukcję odpowiednią do spalania
drewna , czyli wysokie , zwężające się sklepienie , zakończone wylotem
spalin, który stabilizuje całą konstrukcję. W tej klasie masz całą
plejadę "gwiazd" , czyli pierwowzór (Spartherm) i naśladowców.

Absolutny mistrz (prawdziwy) - Spartherm jest drogi. Jeśli Cię na niego
nie stać , to wymienię dwie marki: Hajduk i Pama. Kolejno - dużo
tańsze.

Odradzam płaskie skrzynki ,które mają sklepienie z blachy a nie z żeliwa.
Produkuje się tanio, by szybko zarobić na nieświadomości kupującego.
Jak Ci sie to powygina na wszystkie strony ,to się dowiesz ,że to Twoja
wina . Racja , Twoja , bo w tym knocie nie należało podkładać ognia.
Potem dostaniesz odmowę reklamacji, bo kratki nie takie, drzewo było
nie tego koloru , albo inne socjotechniczne ,prymitywne zagrywki. :D

margod
17-07-2011, 11:02
Do tej plejady gwiazd dodałbym jeszcze Brunnera, którego większość wkładów legalnie możemy zabudować w ciepłej obudowie (hypocaust) BEZ KRATEK !!!. Spartherma również, ale w Polsce jest to raczej przemilczane, bo u nas ludzie myślą, że w kominku to można spalić wszystko i w każdej ilości. Oczywiście użytkowanie takiego kominka wymaga wysokiej kultury palenia, oraz odpowiedniego projektu i obliczeń. Za to będziemy mieć kominek grzejący przyjemnym i zdrowym promieniowaniem cieplnym (a nie przypalonym kurzem) przez kilka godzin z 4-6 kg spalonego drewna.

kakusek
17-07-2011, 17:58
Mistrz Zdunski ja naprawde nie wiem o co Ty pytasz .Nie mam pojecia o budowie kominkow wiec nawet nie wiem gdzie jest ten plaszcz konwencyjny nie mowiac juz wogole jak powinine byc podlaczony.Jesli faktycznie nie amm tego zrobionego to co moze sei dziac podczas uzytkowania kominka?
Jesli chodzi o dolna kratke to jezeli dobrze rozumiem to chyba "puszcza powietrze bokiem" Moze ta fotka cos pomoze :
http://img543.imageshack.us/img543/2152/p6281800vv.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/543/p6281800vv.jpg/)
Uploaded with ImageShack.us (http://imageshack.us)
Niestety nie mam zdjecia robionego "z gory" ani tez nie widzialam tego w realu ale wydaje mi sie ze miedzy sciana w ktorej osadzona jest kratka a bokiem kominka jest luz .Moze nie na calej szerokosci bo zrobiona jest ta wneka ale przynajmniej na polowie .
Tak wygladalo "osadzenie" wkladu :
http://img684.imageshack.us/img684/682/picture010nt.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/684/picture010nt.jpg/)
Uploaded with ImageShack.us (http://imageshack.us)

Kominek byl moim marzeniem a im wiecej o niego pytam tym wiecej dowiaduje sie ze ma "niedociaglosci ":(

bajanadjembe
17-07-2011, 19:26
heejo,
Na pewno juz gdzieś pytałam o to, ale zapomniałam gdzie i poza tym nie za bardzo mam czasu żeby poszperać. Dlateho wchodzę z moja sprawą tutaj.
Chodzi mi o klejenie płyt szamorowych w palenisku HKD. Miałam ułożone sobie jedna na drugiej. Nawet w wątku Kms pokazałam zdjęcia wnętrza i chyba tam widać.
Powiedzcie proszę, czy te płyty powinny być posklejane? A jeśli tak to jak - tylko one ze sobą, czy one ze sobą i oprócz tego jeszcze ze ściankami wkładu? Z jego spodem ("podłogą"). Boję sie, że szamot, w związku z tym że w wysokiej temperaturze będzie zachowywał się inaczej niż żeliwo, może popękać. Jak to jest z tym klejeniem? Czemu ono służy?
Czy ma czemuś zapobiegać? Usprawnić proces spalania?
Bardzo prosze o wyjaśnienie, jak "żabce na kładce".

eniu
17-07-2011, 19:55
Mistrz Zdunski ja naprawde nie wiem o co Ty pytasz .Nie mam pojecia o budowie kominkow wiec nawet nie wiem gdzie jest ten plaszcz konwencyjny nie mowiac juz wogole jak powinine byc podlaczony.Jesli faktycznie nie amm tego zrobionego to co moze sei dziac podczas uzytkowania kominka?
Jesli chodzi o dolna kratke to jezeli dobrze rozumiem to chyba "puszcza powietrze bokiem" Moze ta fotka cos pomoze :
http://img543.imageshack.us/img543/2152/p6281800vv.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/543/p6281800vv.jpg/)
Uploaded with ImageShack.us (http://imageshack.us)
Niestety nie mam zdjecia robionego "z gory" ani tez nie widzialam tego w realu ale wydaje mi sie ze miedzy sciana w ktorej osadzona jest kratka a bokiem kominka jest luz .Moze nie na calej szerokosci bo zrobiona jest ta wneka ale przynajmniej na polowie .
Tak wygladalo "osadzenie" wkladu :
http://img684.imageshack.us/img684/682/picture010nt.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/684/picture010nt.jpg/)
Uploaded with ImageShack.us (http://imageshack.us)

Kominek byl moim marzeniem a im wiecej o niego pytam tym wiecej dowiaduje sie ze ma "niedociaglosci ":(


Nie przejmuj się "niedociągłościami" :) . a gadaniem M. tym bardziej.
Koleś wpada na forum ,żeby sobie poziom adrenaliny poprawić , więc
już tak ma...

Ten kominek już obrabialiśmy na forum (MCZ ?),więc jak podłączenie
do komina , które wtedy omawialiśmy działa , płaszczem do konwekcji
się nie przejmuj . To ,że jest nie znaczy ,że musi być podłączony...

Kratki musisz mieć dwie na dole i dwie u góry .Poproś chłopaków ,
to Ci wytną z drugiej strony , jeśli jej tam nie ma. :D

Poza tym to będziesz mieć za*ebisty kominek na środku dużego
salonu, na wprost dużego okna ! Super klimat , super aranż może
z tego wyjść ... gratulacje...

eniu
17-07-2011, 20:08
heejo,
Na pewno juz gdzieś pytałam o to, ale zapomniałam gdzie i poza tym nie za bardzo mam czasu żeby poszperać. Dlateho wchodzę z moja sprawą tutaj.
Chodzi mi o klejenie płyt szamorowych w palenisku HKD. Miałam ułożone sobie jedna na drugiej. Nawet w wątku Kms pokazałam zdjęcia wnętrza i chyba tam widać.
Powiedzcie proszę, czy te płyty powinny być posklejane? A jeśli tak to jak - tylko one ze sobą, czy one ze sobą i oprócz tego jeszcze ze ściankami wkładu? Z jego spodem ("podłogą"). Boję sie, że szamot, w związku z tym że w wysokiej temperaturze będzie zachowywał się inaczej niż żeliwo, może popękać. Jak to jest z tym klejeniem? Czemu ono służy?
Czy ma czemuś zapobiegać? Usprawnić proces spalania?
Bardzo prosze o wyjaśnienie, jak "żabce na kładce".

Pierdoła jesteś :D ( bo masz krótką pamięć ). Ktoś Ci już to klarował,
może nawet ja , ale co tam , znaj chamskie serce :D....

Brunner to jedyna chyba firma , która zaleca stabilizowanie szamotów
przez ich sklejanie ze sobą . Chodzi o stabilizację mechaniczną ,zwiększającą
odporność na uderzenia drewnem itp. Kleisz tylko ze sobą . Można uzupełnić luki
pomiędzy żelastwem a szamotem , ale to i tak trzymać się będzie wyłącznie
szamotu. Dno można potraktować bardziej pieczołowicie....

Pękania szamotów sie nie obawiaj...

bajanadjembe
17-07-2011, 20:18
http://manu.dogomania.pl/emot/hellohandsome.gif No dzięki.

Piękne serducho masz. (To znaczy jak dla mnie.)

eniu
17-07-2011, 20:37
http://manu.dogomania.pl/emot/hellohandsome.gif No dzięki.

Piękne serducho masz. (To znaczy jak dla mnie.)


Kolega M. schrupałby je w potrawce . Nie tylko moje ....:D

kakusek
17-07-2011, 20:49
Eniu masz racje wałkowalismy moje podlaczenie i bylo kilka rożych opini.Ostatecznie zdecydowalam sie nic nie poprawiac bo gosc ktory go podlaczyl w ten a nie inny sposob zapewnial mnie ze jest on podpiety zgodnie z obowiazujacymi normami producenta .Poprosilam rowniez kominiarza (przed zrobieniem zabudowy ) aby ogladnal i zaopiniowal te rure i on rowniez powiedzial ze moze byc wiec nie chcialam ponosic kolejnych kosztwo przerobek.(mam nadzieje ze nie ebde kiedsy zalowac )
Co do tej jakies konwencji to czy chodzi o to ze wklad ma przystosowanie do rozprowadzenia ciepla ?(te wyloty-dziury na gorze?) Jak pisalam wczesniej swiadomie zrecygnowalismy z dodatkowego rozprowadzenia do pokoi na poddaszu gdzy zalozeniem tego kominka byla funckcja bardziej reprezentacyjna (kotlownie na wegiel mam przy garazu) i przelamanie temperatury domu w jego otwartej pzrestrzeni na parterze.
Jesli chodzi zas o kratke to jestem troche zaskoczona ze gosc ktory go nam obudowywal "przeoczyl" taka zaleznaosc (wielksoc kratek na dole musi byc = wielkosci kratek na gorze ) Fakt ze mowilam o jednej dolnej kratce ale mozna bylo ja zrobic wieksza -prawda?
Wiem ze mozna wyciac dodatkowe otwory ale nie za bardzo usmiecha mi sie wycinac je od strony salonu (dlatego tam tez nie chcialam dac kratki na gorze i jest tylko dpo strony jadalni-tej czesci ktora pokazalam na fotce )
Od strony salonu wklad bedzie oblozony prostokatna granitowa ramka i nie za bardzo pasuje mi tam wizualnie jakikolwiek otwor (na dole jak i na gorze)
Myslisz ze mozna byloby uratowac sytuacje powiekszajac te dolna kratke ( i o ile?) lub mozna zakleic ta ktora jest obecnie wycieta i dac dwie kratki ale w pionie?

Dziekuje za pochwale kominka :hug:mam nadzieje ze w koncu zaczne sie nim cieszyc tak jak sobie to wyobrazałam :yes:

eniu
17-07-2011, 21:22
kakusek,

wielkość wylotów powinna być dopasowana do wielkości wkładu (jego
mocy) . Wloty na dole mogą być o 10-20 % mniejsze , gdyż zimne powietrze
ma mniejszą objętość. Być może nie musisz nic kombinować , bo wykonawca
wziął pod uwagę powierzchnię wlotu przez szczeliny wokół ramy drzwi.
Zważywszy ,że wkład jest spory , do tego dwustronny , mogą tego być
spore ilości .1 cm u góry przy metrowym wkładzie to 200 cm2 .
0,5 cm po lewej i prawej stronie drzwi , daje 100 cm2. Razem to 300 cm2
czystego przepływu , co odpowiada sporej wielkości kratce . Kratka
15x30 cm to 450 cm2 powierzchni, ale nie więcej niż 300 cm2 czystego
przepływu, nie ograniczonego siatką i ramką kratki.


Oczywiście ,że powiększenie dolnej kratki to żaden problem, ale sprawdź
najpierw szczeliny jakie masz (przynajmniej powinnaś mieć !) :)

kakusek
17-07-2011, 22:44
Eniu wielkie dzieki za wytlumacznenie.Oczywiscie sama nie sprawdze bo nie wiem gdzie patrzec (dupa jestem ) ale zapytam poprostu grzecznie wykonawcy czy to sobie faktycznie dobrze obliczyl .Przeciez jak jest fachowcem to mi odpowie i nie bedzie sie obrazal :-) Kratki sa 17x30 a moc kominka to 10,2 kW Ma jeszcze do mnie podjechac bo od strony salonu bedziemy gora nieco przerabiac obudowe (zmienila mi sie koncepcja :D) wiec przy okazji gdyby byla koniecznosc na pewno przerobilby kratki .Chcialam tylko wiedziec czy powinnam sie o to dopraszac :yes:

Trociu
18-07-2011, 22:56
Czy lokalizacja kratek wlotowych ma jakieś większe znaczenie - czy to od przodu czy od tyłu??
U mnie planowana jest pełna obudowa jednolita z frontu i boków. Mam możliwość schowania kratek od tyłu obudowy, tak, że byłyby niewidoczne dla niewtajemniczonych.

eniu
19-07-2011, 09:12
Czy lokalizacja kratek wlotowych ma jakieś większe znaczenie - czy to od przodu czy od tyłu??
U mnie planowana jest pełna obudowa jednolita z frontu i boków. Mam możliwość schowania kratek od tyłu obudowy, tak, że byłyby niewidoczne dla niewtajemniczonych.


Większego znaczenia nie ma :)

matra29
19-07-2011, 10:54
Witam
bardzo bym chciała mieć podobny kominek do tego co na zdjęciu czy moglibyście mi podpowiedzieć coś na temat jego wykończenia z czego jest wykonane co to za materiał???
66106

Trociu
19-07-2011, 13:27
Większego znaczenia nie ma :)
No to git - schowam w takim razie od tyłu - będzie można nawet bez kratek zostawić i tylko zrobić tak, aby co jakiś czas można było rurę od odkurzacza wcisnąć.

Tak samo pewnie gdzieś od tyłu zrobię sobie okienko rewizyjne i powinno być ok.

To teraz jeszcze doprecyzować z czego murować i do dzieła jesienią. Ale szczegóły w "prywatnym" wątku.

M***ki
19-07-2011, 13:59
Witam
bardzo bym chciała mieć podobny kominek do tego co na zdjęciu czy moglibyście mi podpowiedzieć coś na temat jego wykończenia z czego jest wykonane co to za materiał???
66106
Szkło.... najprawdopodobniej , ale przy takim zmniejszeniu wizualizacji może to być równie dobrze łupany kamień lub "kamień sztuczny"

Forest-Natura
19-07-2011, 15:40
Witam.
"Filety" cięte z łupka. Lub gotowe elementy kamienne.
Pozdrawiam.

bohusz
19-07-2011, 21:08
Teraz to już są dostępne wszelkie kamienie świata. Ale to może być jakiś rodzaj łupka.
Tych rodzajów jest multum. Szczególnie w pobliżu mnie w firmie kamieniarskiej.
Leżą sobie w big-bagach, w koszach metalowych kamienie z całego świata.

M***ki
19-07-2011, 21:10
Fakt wybór kamieni jest wielki .. niektóre wyglądają jak sztuczne..

Mr_S
20-07-2011, 00:03
Mam pytanie do tych co mają, mieli lub wiedzą jak to jest mieć kratkę wychodzącą z kominka na klatkę schodową? Warto robić czy odpuścić sobie bo np. przydzie co roku malować/tapetować schody.

eniu
20-07-2011, 07:28
No to git - schowam w takim razie od tyłu - będzie można nawet bez kratek zostawić i tylko zrobić tak, aby co jakiś czas można było rurę od odkurzacza wcisnąć.

Tak samo pewnie gdzieś od tyłu zrobię sobie okienko rewizyjne i powinno być ok.

To teraz jeszcze doprecyzować z czego murować i do dzieła jesienią. Ale szczegóły w "prywatnym" wątku.



Mieć lub nie mieć kratki to nie jest decyzja , którą sobie
podejmiesz "z kapelusza" .

eniu
20-07-2011, 07:30
Mam pytanie do tych co mają, mieli lub wiedzą jak to jest mieć kratkę wychodzącą z kominka na klatkę schodową? Warto robić czy odpuścić sobie bo np. przydzie co roku malować/tapetować schody.

A jaka to różnica którą kratkę będziesz malować lub nie ?

bohusz
20-07-2011, 07:38
Należy pamiętać, że kratki nie "produkują" kurzu.

matra29
20-07-2011, 10:17
Bardzo dziękuje za odpowiedzi, ruszam więc w poszukiwaniu odpowiedniego kamienia ku firmom kamieniarskim

Jolivete
20-07-2011, 14:26
Czy można rurę do DGP poprowadzić kanałem wentylacyjnym (osobnym)?
Kominek na parterze, cztery pokoje na poddaszu użytkowym ogrzewane przez "dziury" w suficie (wiatrak od DGP na strychu) i zostaje do ogrzewania pokój również na parterze nie sąsiadujący z pomieszczeniem z kominkiem.
Nie chce żadnych rur biegnących pod sufitami ani po ścianach i teraz pytanie czy mogę wykorzystać kanał wentylacyjny? Pomieszczenie sąsiaduje z łazienką więc jeden zapewne będzie robiony i zaraz obok zrobić drugi ale kończący się na strychu i przez niego spuścić do kratki pod sufitem rurę przez która wiatrak (czy turbina jak kto woli) będzie dmuchał ciepłem. Rura ta siłą rzeczy będzie musiała być dłuższa niż inne i czy w związku z tym średnica jej może (powinna?) być mniejsza niż reszty?

margod
20-07-2011, 14:57
Teoretycznie można, praktycznie do takiego kanału z bidą wejdzie rura 100mm no może 120. Trochę mało do wymuszonego DGP na 4 pomieszczenia. Poza tym szkoda wentylacji obok kominka, chyba, że są 2 wolne kanały. Czasem korzystniej jest wykuć/wyciąć otwór w stropie a następnie ładnie zabudować rurkę na piętrze lub kilka rurek, bo może wcale nie potrzebujesz wymuszonego DGP.

nowydom
20-07-2011, 15:19
Witam,
w projekcie domu jest miejsce na kominek w niszy o wymiarach szer. 90cm gł. 100 cm, z czoła ta nisza też jest zabudowana mniej więcej do połowy wysokości od góry, tak więc jest zostawione miejsce na wstawienie kominka. Powietrze do spalania doprowadzone rurą fi 160 z zewnątrz pod kominek. Ściany kominka wykonane są z keramzytobetonu. Mam zamiar zastosować wkład Antek (kratki.pl). Czy wnętrze kominka z keramzytobetonu trzeba wykładać izolacją ognioodporną?

Mr_S
20-07-2011, 17:33
Napisał Mr_S
Mam pytanie do tych co mają, mieli lub wiedzą jak to jest mieć kratkę wychodzącą z kominka na klatkę schodową? Warto robić czy odpuścić sobie bo np. przydzie co roku malować/tapetować schody.
A jaka to różnica którą kratkę będziesz malować lub nie ?
Eniu
Mam na myśli KLATKĘ SCHODOWĄ,bo wymalować kominek to pikuś w porównaniu ze schodami gdzie do sufitu jest 5m w porywach

Jolivete
20-07-2011, 17:53
Teoretycznie można, praktycznie do takiego kanału z bidą wejdzie rura 100mm no może 120. Trochę mało do wymuszonego DGP na 4 pomieszczenia. Poza tym szkoda wentylacji obok kominka, chyba, że są 2 wolne kanały. Czasem korzystniej jest wykuć/wyciąć otwór w stropie a następnie ładnie zabudować rurkę na piętrze lub kilka rurek, bo może wcale nie potrzebujesz wymuszonego DGP.

Skoro nie chce zabudowanych sufitów i obudowanych rur na ścianach to chyba muszę mieć DGP.
Ato na 4 pomieszczenia to nie szłoby kanałem wentylacyjnym tylko rurą przez otwór nad kominkiem, przed poddasze na strych i do wiatraka czyli tutaj może mieć 150 średnicy.
Dopiero od wiatraka rozgałęziałoby się na 5 pomieszczeń z czego jedno na parterze, czyli dwie kondygnacje niżej, i mój organizm buntuje się na myśl o jakiś obudowanych karton gipsem czy czymś innym rurach idących po wierzchu.
Jeśli miałoby to być niefunkcjonalne to sobie daruje to spuszczanie przez kanał wentylacyjny i będzie się ten pokój dogrzewać przez otwarte drzwi. ;)

margod
20-07-2011, 18:05
...aaa źle zrozumiałem, chcesz z "wiatraka" na dół do 1 pokoju powietrze pompować. W takim razie odpowiedź brzmi: MOŻNA :)

eniu
21-07-2011, 09:21
Napisał Mr_S
Mam pytanie do tych co mają, mieli lub wiedzą jak to jest mieć kratkę wychodzącą z kominka na klatkę schodową? Warto robić czy odpuścić sobie bo np. przydzie co roku malować/tapetować schody.
A jaka to różnica którą kratkę będziesz malować lub nie ?
Eniu
Mam na myśli KLATKĘ SCHODOWĄ,bo wymalować kominek to pikuś w porównaniu ze schodami gdzie do sufitu jest 5m w porywach


Faktycznie , różnica jest. Natomiast kulturą obsługi kominka , można wiele zdziałać.
Nie używaj miotełek przy obsłudze kominka . Wzniecają kurz , który przez szczeliny
dostaje się do obudowy i wylatuje przez kratki , brudząc otoczenie. Używaj odkurzacza.

Drugi problem to dym , który wpuszczamy , nieumiejętnie otwierając drzwi
kominka przy obsłudze.

Jolivete
25-07-2011, 19:18
...aaa źle zrozumiałem, chcesz z "wiatraka" na dół do 1 pokoju powietrze pompować. W takim razie odpowiedź brzmi: MOŻNA :)

To super ;). A co z tą węższą rurą? 150 mm nie wejdzie do kanału wentylacyjnego. Nie będzie mi jęczeć jak w zamku Drakuli jak się powietrze "rozpędzi" na tych paru metrach?

Tripler
27-07-2011, 12:27
Mam pytanie, odnośnie doboru kominka. Upatrzyłem sobie kominek MILA 24KW z płaszczem wodnym, na to mój hydraulik stwierdził że będzie on zbyt dużej mocy i mogę 'zagotować wodę' bo nie będzie miała gdzie rozchodzić się w układzie. Poleca mi 19KW. Czy nie jest to jakaś bzdura? Wydaje mi się że im większy kominek tym większy układ, więcej wody itp, to chyba ciężej go zagotować. Podkreślam że nie będę go wykorzystywał na 100% mocy. Najpierw porządne rozpalenie a potem drobne dokładanie do kominka. Dom będzie ok 200m2 planuję w 3/4 zrobienie podłogówki + zbiornik na CWU z dwiema wężnownicami ok 300ltr, grzanie z pieca gazowego + z kominka.

Czy mój hydraulik się myli? Czy zbiornik na wodę 300ltr nie będzie zbyt duży?

eniu
27-07-2011, 13:52
Mam pytanie, odnośnie doboru kominka. Upatrzyłem sobie kominek MILA 24KW z płaszczem wodnym, na to mój hydraulik stwierdził że będzie on zbyt dużej mocy i mogę 'zagotować wodę' bo nie będzie miała gdzie rozchodzić się w układzie. Poleca mi 19KW. Czy nie jest to jakaś bzdura? Wydaje mi się że im większy kominek tym większy układ, więcej wody itp, to chyba ciężej go zagotować. Podkreślam że nie będę go wykorzystywał na 100% mocy. Najpierw porządne rozpalenie a potem drobne dokładanie do kominka. Dom będzie ok 200m2 planuję w 3/4 zrobienie podłogówki + zbiornik na CWU z dwiema wężnownicami ok 300ltr, grzanie z pieca gazowego + z kominka.

Czy mój hydraulik się myli? Czy zbiornik na wodę 300ltr nie będzie zbyt duży?


Odnośnie zbiornika, większym problemem jest zbiornik za mały. Za duży - rzadziej
grzejesz. Natomiast w razie dużego zapotrzebowania na ciepłą wodę jak znalazł .
Może też robić za bufor w razie "W".

Różnica w zapisach na kartach technicznych wkładów , przekłamania , niedokładności,
brak rzetelności producenta , mogą być czasem większe dla identycznych wartości,
niż ta , o której mówi hydraulik . Mila sprawia wrażenie olbrzyma , ale faktycznie
nie powinno się takiego wkładu ładować do pełna - rozsuwając opał na boki.
Paląc ogień na środku uzyskasz mniejszą moc niż w niektórych wkładach mniejszych
ale nie tak rozbudowanych (szerokich). 200 m2 to spora powierzchnia do ogrzania,
bez względu na głosy , które za chwilę będą nam udowadniać, że tak się powierzchni
domu nie liczy :D Jest co grzać i Mila przy prawidłowej instalacji , nie wydaje mi się
za duża.

M***ki
27-07-2011, 17:27
Paląc bezpośrednio pod kominem;) , tak aby płomień nie szedł po ściankach paleniska które odbierają ciepło , zapewnisz SOBIE mniejszą "moc" wkładu..;)

bohusz
27-07-2011, 19:29
Paląc ogień na środku uzyskasz mniejszą moc niż w niektórych wkładach mniejszych
ale nie tak rozbudowanych (szerokich). 200 m2 to spora powierzchnia do ogrzania,
bez względu na głosy , które za chwilę będą nam udowadniać, że tak się powierzchni
domu nie liczy :D Jest co grzać i Mila przy prawidłowej instalacji , nie wydaje mi się
za duża.

Dlaczego, a właściwie po co mają być te głosy ENIU
Trudno coś powiedzieć, tym bardziej że hydraulik na miejscu (nadworny) robiący tą konkretną instalacje i znający wszelkie detale wypowiedział się konkretnie i jednoznacznie.

Ogień na środku (pod kominem)...
to w tych wkładch nie grzeją spaliny górnych wymienników? tylko ścianki boczne są wymiennikami?

eniu
27-07-2011, 22:03
Dlaczego, a właściwie po co mają być te głosy ENIU
Trudno coś powiedzieć, tym bardziej że hydraulik na miejscu (nadworny) robiący tą konkretną instalacje i znający wszelkie detale wypowiedział się konkretnie i jednoznacznie.

Ogień na środku (pod kominem)...
to w tych wkładch nie grzeją spaliny górnych wymienników? tylko ścianki boczne są wymiennikami?


Hydraulika nie znam . Może to najlepszy hydraulik na świecie ?
A może to dureń , który zrobił w życiu trzy instalacje , z czego
dwie spieprzył? A może to facet , który ma na zbyciu wkład
o mocy 19 kw i zrobi wszystko by się go pozbyć. Nie wiem ,
i prawdę powiedziawszy mnie to nie interesuje.

Natomiast na wkładach trochę się znam.... :D

bohusz
27-07-2011, 22:14
ENIU TAK, TUTAJ MASZ RACJE.
Ja też po zastanowieniu, jestem praktycznie przekonany, że tu działa jakiś układ...
Możliwe, że to układ hydrauliczny zawiązany przeciw klientom udręczonym. Możliwe, że w tym układzie hydraulicznym uczestniczy czynnie branża kominkowa, zduńska i kominiarska.

Całe szczęście, że wporę to wykryłeś... bo patrzysz na te sprawy spoza układów.


A co do tego, że mógł zrobić dopiero, trzy instalacje....
no faktycznie mógł to przeskoczyć i zaczynać od 27 instalacji i pietnastu lat pracy zawodowej przykładowo.
Kup pan ten wkład i pal pan na środku, pod kominem. Będzie ok.

Tripler
27-07-2011, 22:15
Hydraulika nie znam . Może to najlepszy hydraulik na świecie ?
A może to dureń , który zrobił w życiu trzy instalacje , z czego
dwie spieprzył? A może to facet , który ma na zbyciu wkład
o mocy 19 kw i zrobi wszystko by się go pozbyć. Nie wiem ,
i prawdę powiedziawszy mnie to nie interesuje.

Natomiast na wkładach trochę się znam.... :D

Hydraulik nie widział jeszcze ani domu, ani kominka. Ot tak po prostu podzielił się ze mną swoją mądrością z którą się nie zgadzam. Konstrukcja obydwu kominków jest w końcu taka sama, mogę przecież kupić 19kw też w panoramie i podobnie będę układał drewno na środku paleniska... więc moc dla mnie ma drugorzędne znaczenie. Kupując piec gazowy o mocy 24kw tez nie jest powiedziane że trzeba wykorzystywać go na 100%, może przecież chodzić powoli wykorzystując np 6kw mocy.

Forest-Natura
27-07-2011, 22:23
Witam.
Tripler ... gaz i kominek na drewno to mało szczęśliwe porównanie ...
Piec gazowy jest w pełni i w oka mgnieniu sterowalny - dozujesz dawkę paliwa, która w momencie ulega spalaniu i w momencie przekłada się to na wytworzoną energię. Kominek to w porównaniu z tym stu tonowy czołg, który trzeba najpierw rozbujać ponosząc przy tym niewyobrażalne dla pieców gazowych straty energii, a potem ciężko go zatrzymać - musi się"bujać" pomimo naszych szczerych chęci by już dawno skończył ...
To dwa różne światy ...
Moce jakie określają producenci, sposób ich badania, oraz sprawności mają się tu do siebie tak jak rower i motocykl - obydwa mają po dwa koła ...
Pozdrawiam.

eniu
27-07-2011, 22:28
Witam.
Tripler ... gaz i kominek na drewno to mało szczęśliwe porównanie ...
Piec gazowy jest w pełni i w oka mgnieniu sterowalny - dozujesz dawkę paliwa, która w momencie ulega spalaniu i w momencie przekłada się to na wytworzoną energię. Kominek to w porównaniu z tym stu tonowy czołg, który trzeba najpierw rozbujać ponosząc przy tym niewyobrażalne dla pieców gazowych straty energii, a potem ciężko go zatrzymać - musi się"bujać" pomimo naszych szczerych chęci by już dawno skończył ...
To dwa różne światy ...
Moce jakie określają producenci, sposób ich badania, oraz sprawności mają się tu do siebie tak jak rower i motocykl - obydwa mają po dwa koła ...
Pozdrawiam.


Zgoda Forest , pod warunkiem ,ze dopiszę jedno. Stu tonowego czołgu
nie musisz rozpędzać na maxa. Możesz nim jechać wolniej :D

Podsumowując - można nauczyć się palić odpowiednio do sytuacji,
ale trzeba sie liczyć z tym ,że tego typu sterowanie (na oko ) może
czasem zawieść i będzie trzeba wietrzyć ...

Forest-Natura
27-07-2011, 22:35
Witam.
Obojętnie czy jedziesz wolno czy pędzisz - trzeba go ruszyć z miejsca najpierw, a potem tak samo długo "zatrzymywać" ...
W piecyku gazowym ognia nie trzeba oglądać - chociaż paradoksalnie było by co ... i to kompletnie bez żadnych problemów z brudzeniem się szyby ...
Hmm ... jeszcze ktoś biznes jakiś zwietrzy i bez pracy zostanę ... :)
Pozdrawiam.

M***ki
28-07-2011, 16:41
Witam.
T
Moce jakie określają producenci, sposób ich badania, oraz sprawności mają się tu do siebie tak jak rower i motocykl - obydwa mają po dwa koła ...
Pozdrawiam.

Paleniska kominkowe atestowane mają parametry określane nie przez producentów lecz instytuty badawcze , te z kolej badają w całej UE według tej samej normy . Inna kwestią jest że producent może określić ile drewna wkład ma spalać n czasie jednej godziny .. z tego wynika moc niektórych wkładów np 10,7 kW przy relatywnie wielkim i małym palenisku taka sama .. Ale tu wchodzimy w temat jakiej mocy wkłady można instalować .. i na jakie moce jest zapotrzebowanie .

Forest-Natura
28-07-2011, 18:39
Witam.
Instytuty badawcze procedują wedle ściśle określonych zasad, których ramy opracowali ... samo producenci ...
To się nazywa skuteczny lobbing.
Przecież powinieneś to wiedzieć ...
Tenże lobbing nakreślił badanie sprawności palenisk szamotowych od momentu podłożenia ognia a w przypadku "skrzynek z żeliwa i stali" - po osiągnięciu określonego czasem i temperaturą spalin "przebiegu" ...
Pozdrawiam.

M***ki
29-07-2011, 07:46
.... zmowa ... Wiadomo że wkłady kominkowe palą wiele godzin , czasami tylko jeden załadunek na pokaz dla cioci ,;) , czyli ich mierzenie po rozpaleniu ilości ciepła , czystości i temperatur spalin odbywa się podczas ich normalnej pracy ... One tak pracują przez 95 % czasu , jest to więc pomiar z ich realnych możliwości .

eniu
29-07-2011, 08:28
Witam.
Instytuty badawcze procedują wedle ściśle określonych zasad, których ramy opracowali ... samo producenci ...
To się nazywa skuteczny lobbing.
Przecież powinieneś to wiedzieć ...
Tenże lobbing nakreślił badanie sprawności palenisk szamotowych od momentu podłożenia ognia a w przypadku "skrzynek z żeliwa i stali" - po osiągnięciu określonego czasem i temperaturą spalin "przebiegu" ...
Pozdrawiam.

Po co Ty z nim podejmujesz takie tematy , których on nic nie kaman...?
A jak już coś złapie , to i tak nie wychyli się z prawdą :(...

M***ki
29-07-2011, 13:24
Po co Ty z nim podejmujesz takie tematy , których on nic nie kaman...?
A jak już coś złapie , to i tak nie wychyli się z prawdą :(...

Zapytaj u Enia ON ma zawsze prawdziwe wyniki pomiarów... i jest bardziej wiarygodny od instytutów badawczych;). Ostatnio ogłosił że wkłady kominkowe puszczają w komin 80 % ciepła.. Kaman ... piękna polszczyzna ... zupełnie jak koleżanka Gabrysi w kabarecie ..

Forest-Natura
29-07-2011, 13:47
Witam.
A jak się to ma do sprawności jednotonowego Termokausta (podaję go tylko jako przykładowe palenisko szamotowe) mierzonej od przyłożenia zapałki (temperatura pokojowa) do sprawności palenisk najlepszych producentów mierzonych od momentu osiągnięcia temperatury rzędu kilkuset stopni i spaleniu całkowitym wszystkiego co czarne?
Sprawność rzędu 82% (jeden z progów normy DIN Plus) paleniska wielkich producentów z biedą osiągają tylko przez to, że steruje się badaniami określając konkretną wagę spalonego drewna.
To swego rodzaju iluzja, którą np. obśmiewa podawanymi wartościami swoich palenisk taka zwykła polska Tarnavva (2 razy "v") gdzie możemy sobie poczytać realne sprawności ... mierzone przecież tak samo jak w tych paleniskach od "potentatów" branży. Wiem, wiem ... inna konstrukcja, jakieś wyłożenia, itp. itd. ... a tak na dobrą sprawę czym się różni od tradycyjnych modeli Jotula? 2-3 krotnie mniejszym załadunkiem drewna tylko ... więc teoretycznie powinno być nawet lepiej ...
Dla porównania - nagrzać tonę szamotu i osiągnąć od zera do ostygnięcia tej masy, sprawność rzędu 85 % (badania wedle wymogów europejskich - a jakże) to jest dopiero miarodajną wartością grzewczą świadczącą o urządzeniu a nie lobbystycznym bełkotem.
No my gadu gadu, a tu trzeba by zejść na ziemię i jechać zamontować jakiś wkładzik żeby na życie zarobić ... :D
Pozdrawiam.

M***ki
29-07-2011, 17:45
A jaką sprawność ma ten wkładzik?? Zgodnie z jaka normą był badany ..lobbystyczną ??

bohusz
29-07-2011, 19:25
Witam.
No my gadu gadu, a tu trzeba by zejść na ziemię i jechać zamontować jakiś wkładzik żeby na życie zarobić ... :D
Pozdrawiam.

No tak to fakt i racja.
Zarobek motywacją i napędem drastycznej większości jakichkolwiek dających efekt działań i wymyśleń. Reszta to hobby, w wolnym czasie.

Tak jak wszelka porada jest tyle warta, ile się za nią zapłaci, lub ile dla poradzającego "darmowo" przyniesie innych korzyści, czy to finansowych, cz to takich zaspakajających własne ambicje i ego.

akone
30-07-2011, 21:45
Witam.
Myśl o solarach, przekształciła się w myśl o kominku z płaszczem wodnym, który będzie wspomagał piec na pellet/ekogroszek. Dom ma ~200m2, 4-5 osób, planuję zbiornik C.W.U 400 - 500l. Czy takie połączenie ma sens ? Do dzisiaj planowaliśmy kominek Varia 2RRh, chcieli byśmy coś podobnego w wariancie z PW. Prosił bym o jakąś poradę w kwestii samej instalacji i sprawdzonego kominka.

Pozdrawiam.

M***ki
31-07-2011, 08:30
Duża narożna szyba to nie jest dobry pomysł dla kominka z płaszczem wodnym ... Praktycznie brak widoku ognia.

margod
31-07-2011, 11:45
Może w Romotopach, ale są takie wkłady w których brudzenie szyby ograniczone jest do minimum. Oczywiście 200m2 trudno będzie ogrzać wkładem z PW boczną szybą, ale jako wspomaganie dla głównego pieca sprawdzi się dobrze. Mogę polecić Spartherma Varia 2Lh H2O lub Brunnera Kamin-Kessel Eck57/67/44
@ akone ten zbiornik 400-500 to chyba nie CWU, ale zbiornik akumulacyjny, bo po co Ci 500 ciepłej wody użytkowej,chyba, że planujesz mnóstwo gości przyjmować :)

M***ki
31-07-2011, 12:16
Mam przykre doświadczenia z kominkiem wodnym w wersji 2R ....Akurat nie od Romotop bo w tej firmie "takie zwierzę nie istnieje". Przez ostatnie 20 lat montowałem wkłady różnych firm ,więc mam porównanie wielu produktów do różnych zastosowań . Jutro postaram się znaleźć zdjęcia to wkleję ..

margod
31-07-2011, 13:07
Tu się zgadzamy, również mam przykre doświadczenia z wkładami / wynalazkami z PW (zdjęcia też posiadam) i dlatego nie podejmuję się montaży na paleniskach niszowych.

eniu
31-07-2011, 21:13
Oj co to będzie ,jak Romotop wprowadzi PW z boczna szybą ?:D

Już coś tam kombinują ...


Trzeba będzie przyśpiewki zmienić !:D Tak jak niektórzy fascynaci
jedynie słusznej filozofii żeliwa w budowaniu wkładów , w chwili
gdy Jotul za blaszanki się wziął...:D

andzia115a
10-08-2011, 08:31
Mam pytanie co do róznic między kominkiem a piecem kominkowym. Chcemy jedno albo drugie załozyć w domu wolelibysmy piec kominkowy bo mniej klopotu jest to dom w którym mieszkamy już jakiś czas a nie budowany teraz. Chcielibyśmy żeby było rozprowadzenie ciepła do 3-4 pomieszczeń i tu powstaje pytanie Czy piec kominkowy można rozporowadzić? Czy tylko z kominka da się zrobić rozprowadzenie?

margod
10-08-2011, 08:53
Chcielibyśmy żeby było rozprowadzenie ciepła do 3-4 pomieszczeń i tu powstaje pytanie Czy piec kominkowy można rozporowadzić? Czy tylko z kominka da się zrobić rozprowadzenie?
Właśnie to jest różnica pomiędzy piecem a kominkiem. Piec grzeje tylko tam gdzie stoi, a z kominka można wykonać DGP.
Można ewentualnie zakupić piec z płaszczem wodnym, podłączyć do instalacji CO i ogrzewać nim niewielki domek.

M***ki
10-08-2011, 09:14
... O ile nie pamiętamy o hypokaustum .. to taki "piec" grzejący przylegające do siebie pomieszczenia ... Dodatkowo w swej współczesnej wersji posiada szybę:) wiec widać ogień .. :stereo:

Kominki Piotr Batura
10-08-2011, 10:08
Mam pytanie co do róznic między kominkiem a piecem kominkowym. Chcemy jedno albo drugie załozyć w domu wolelibysmy piec kominkowy bo mniej klopotu jest to dom w którym mieszkamy już jakiś czas a nie budowany teraz. Chcielibyśmy żeby było rozprowadzenie ciepła do 3-4 pomieszczeń i tu powstaje pytanie Czy piec kominkowy można rozporowadzić? Czy tylko z kominka da się zrobić rozprowadzenie?


Andzia , ponieważ Twoje pytanie dotyczyło różnicy miedzy piecem kominkowym,
a kominkiem , musisz wiedzieć , że nie ma to nic wspólnego z różnicą miedzy
kominkiem a piecem. Kominek , piec , i piec kominkowy o który pytasz,
to trzy różne urządzenia . Bardzo rożne !

margod
10-08-2011, 10:24
W sumie pod pojęciem piec kominkowy może kryć się kilka urządzeń. Często klienci nazywają tak tzw kozy i o takim piecu myślałem odpowiadając na pytanie Andzi.
Nawiasem mówiąc trudno nazwać kozą nowoczesne i dizajnerskie piece wolnostojące.

andzia115a
10-08-2011, 18:00
ok bardzo dziekuje za odp. Płaszcz wodny odpada za duże koszty my chcemy tak żeby bylo nie za drogo ale też nie jakos tak żeby on nic nie dawał. Zdecydowaliśmy że jednak kominek i rozprowadzenie do 4 pomieszczeń. Najgorsze że zakałdamy go na piętrze jest to taki pół środek na 300 metrowy nie ocieplony dom dwurodzinny na najbliższe 5 lat mam nadzieje że w miare spełni swoje zadanie i dzięki niemu zaoszczędzimy troszke ekogroszku dzieki niemu. Czy jeśli rozprowadzenie bedzie do pomieszczen o pow łącznej 60 metrów to 14 KW wkład będzie za duzy?

m-333
02-10-2011, 11:31
Witam,
chciałabym prosić o pomoc... przymierzamy sie do zakupu wkładu kominkowego.. Jesteśmy w tej kwestii całkowitymi laikami i naprawdę na ten temat nie wiemy nic.
Potzrebuję porady, jakiegotypu i o jakiej mocy wkłady byłby dla nas dobre - kominek będzie spełniał funkcje przede wszystkim estetyczne ( zainwestowaliśmy sporo w ogrzewanie centralne jakiś czas temu), zawsze o takim marzylismy.. Tylko zupełnie nie wiemy jak sie do tego zabrać. Reasumując - szukam pomocy i informacji jakiego typu wkłady byłyby dla nas odpowiednie,jaki to przedział cenowy i ewentualnie jakiś sposób na obudowę,prostą i skromną (materiały, sposób wykonania) ?

Kominki Piotr Batura
02-10-2011, 11:54
Witam,
chciałabym prosić o pomoc... przymierzamy sie do zakupu wkładu kominkowego.. Jesteśmy w tej kwestii całkowitymi laikami i naprawdę na ten temat nie wiemy nic.
Potzrebuję porady, jakiegotypu i o jakiej mocy wkłady byłby dla nas dobre - kominek będzie spełniał funkcje przede wszystkim estetyczne ( zainwestowaliśmy sporo w ogrzewanie centralne jakiś czas temu), zawsze o takim marzylismy.. Tylko zupełnie nie wiemy jak sie do tego zabrać. Reasumując - szukam pomocy i informacji jakiego typu wkłady byłyby dla nas odpowiednie,jaki to przedział cenowy i ewentualnie jakiś sposób na obudowę,prostą i skromną (materiały, sposób wykonania) ?


W Twoim wypadku wkład będzie ostatnim problemem do rozwiązania.
Wybierz jakiś kominek który Ci się podoba , wklej fotkę , i może wtedy
Ci powiemy co dalej. Skoro funkcja estetyczna , to od tego zacznij , a
reszta sama wyjdzie w trakcie dyskusji.

M***ki
02-10-2011, 12:16
Verona.:hug:. Tam to raczej ostrych zim nie masz co się obawiać , kup fajną szybę z małymi kW . Na rynku jest obecne wiele firm włoskich masz więc z czego wybierać . No chyba żę chcesz wkład produkowany w Polsce.. w takim razie polecam Spartherm

Senser
02-10-2011, 19:57
Witajcie.
Poszukuję instrukcji zabudowy kominka (jeśli to ma znaczenie, z płaszczem wodnym), czy ktoś może pomóc jakąś linką?

bohusz
02-10-2011, 20:51
Witajcie.
Poszukuję instrukcji zabudowy kominka (jeśli to ma znaczenie, z płaszczem wodnym), czy ktoś może pomóc jakąś linką?

Musisz poczekać jak Eniu będzie miał troszkę więcej czasu.
Domyślam się, że z chęcią Ci napiszę taką instrukcję z stosownymi foto w pełni obrazującymi etapy prac.
Może sprawę przyśpieszy jak napiszesz do niego PW

Kominki Piotr Batura
02-10-2011, 22:21
Witajcie.
Poszukuję instrukcji zabudowy kominka (jeśli to ma znaczenie, z płaszczem wodnym), czy ktoś może pomóc jakąś linką?


Jest taki wątek:
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?181603-Robimy-zabudow%C4%99-kominka-samemu
od postu #99

w nim prześledź wpisy Brzezińskiego . Pomagałem mu co nieco .
Obudowa zrobiona lepiej niż przez niejedna firmę. Część porad
szła na priva, wiec jakbyś miał wątpliwości , Bohusz służy pomocą :D

miloszenko
07-10-2011, 13:05
Witam, po budowie wklad kominkowy posiada rozne dziwne slady na przedniej czesci po obwodzie (na zeliwnej obwodce szyby) i na ramie wkladu. Czy jest jakis magiczny sposob doczyszczenia plam (nawet nie wiem z czego), czy ten ew. mozna czyms pokryc taka powierzchnie??

Pozdrawiam

Kominki Piotr Batura
07-10-2011, 13:18
Witam, po budowie wklad kominkowy posiada rozne dziwne slady na przedniej czesci po obwodzie (na zeliwnej obwodce szyby) i na ramie wkladu. Czy jest jakis magiczny sposob doczyszczenia plam (nawet nie wiem z czego), czy ten ew. mozna czyms pokryc taka powierzchnie??

Pozdrawiam


Wyczyść i pomaluj . Farba w sprayu - czarny mat na ok. 600 o C (15 zł)

miloszenko
07-10-2011, 15:15
Wyczyść i pomaluj . Farba w sprayu - czarny mat na ok. 600 o C (15 zł)

Ale czym czyscic ?? Kupic cos sepcjalnego do takich rzeczy ?? Farba jakiegos konretnego producenta ??

Pozdrawiam

Hrabia36
07-10-2011, 15:51
Witam. Jestem na etapie wyboru obudowy kominka. Czytając forum natknąłem się na projekty kominków których zabudowa była od podłogi do sufitu. Idealnym rozwiązaniem dla mnie byłaby obudowa kończąca się na 170cm (nie do sufitu).

Mam kilka pytań odnośnie tej wysokości, ponieważ to mało popularne rozwiązanie
Trochę danych : przy tej wysokości rura spalinowa 25cm + kolanko + rura 25cm w komin,
wkład godin 660 101 - 12kw,
dgp z turbiną (rura w komin obok i na poddasze),
zabudowa wykonana z cegły klinkierowej lub szamotu (cegła lub płyta).

Główne ogrzewanie c.o gazowe, dom nowy ocieplony styropianem 20cm + dach ciepły, powierzchnia do ogrzania 110 m2 głównie w chłodne jesienne i wiosenne dni, zimą c.o


1. Czy obudowa na 170cm spełni swoje zadanie ?
2. Czy rury spalinowe nie będą za krótkie (mniej ciepła oddadzą)?
3. Czy mogę jeszcze obniżyć kominek (dół wkładu na 30cm od podłogi)
4. Co lepsze dgp grawitacyjne czy wymuszone?

Czy wybrać inną drogę? ( zabudowa do sufitu, dgp grawitacyjne (rury w suficie podwieszanym, kratki na poddaszu w podłodze,dłuższa rura spalinowa)

Proszę o sugestie , wady i zalety rozwiązań

Kominki Piotr Batura
07-10-2011, 16:17
Ale czym czyscic ?? Kupic cos sepcjalnego do takich rzeczy ?? Farba jakiegos konretnego producenta ??

Pozdrawiam

Czyścisz zgrubnie - farba zastaje. Papierem ściernym. Farba dowolna.
Zrób próbę , czy się nie waży w kontakcie ze starą.

Princesa
10-10-2011, 19:26
Zastanawiam się nad kominkiem narożnym Arysto, pierwotnie myślałam o firmie Spartherm, ale chyba jednak cena nas przerośnie...
Czy warto kupić Arysto, jak się ma jego jakość do Spartherma?
Ile trzeba doliczyć tak +/- do ceny wkładu za montaż (bez wykończenia)?

Malwina03
10-10-2011, 19:37
Mam zamiar kupić Arysto 10 H 910x510 oraz rozprowadzić ciepło do 5 pomieszczeń i dogrzewać się w sezonach niegrzewczych. Czy szyba otwierana do góry nie doprowadzi mnie do szału przy czyszczeniu? Ciężki mi sobie wyobrazić jak wygląda czyszczenie od wewnątrz. Do środka nie wejdę (jak mi radzono ;) ) bo mam klaustrofobię.

eniu
10-10-2011, 20:30
Mam zamiar kupić Arysto 10 H 910x510 oraz rozprowadzić ciepło do 5 pomieszczeń i dogrzewać się w sezonach niegrzewczych. Czy szyba otwierana do góry nie doprowadzi mnie do szału przy czyszczeniu? Ciężki mi sobie wyobrazić jak wygląda czyszczenie od wewnątrz. Do środka nie wejdę (jak mi radzono ;) ) bo mam klaustrofobię.

Takie drzwi otwierają się nie tylko do góry - na bok też :)
Czasem jest to możliwość uchylana jak okno w chlewiku.
Czyszczenie wiec nie będzie problemem. Pytałaś co daje
ten zbytek (rozwiązanie to , jest sporo droższe).
Pierwsze ,to możliwość palenia w bezpośrednim kontakcie z ogniem.
Ogień nie tylko widzisz , ale i słyszysz (czasem czujesz :D).
W razie sytuacji wymagającej wyjścia z domu - opuszczasz
drzwi i możesz się bezpiecznie oddalić. Niektórzy uważają ,że
otwieranie do góry jest wygodniejsze. No i w Twoim wypadku,
otwieranie tak wielkich drzwi na bok to kiepski pomysł (do czyszczenia
raz na jakiś czas ok)

m-333
10-10-2011, 21:03
W Twoim wypadku wkład będzie ostatnim problemem do rozwiązania.
Wybierz jakiś kominek który Ci się podoba , wklej fotkę , i może wtedy
Ci powiemy co dalej. Skoro funkcja estetyczna , to od tego zacznij , a
reszta sama wyjdzie w trakcie dyskusji.

Witam, nie miałam możliwości zajrzeć wcześniej.. na razie w sprawie kominka uzgodniliśmy jedynie,że interesuje nas wkład pionowy, poniżej załączam przykładowe fotki, które przypadły nam do gustu i czekam na rady lub instrukcje.. :)

http://img811.imageshack.us/img811/7665/kominek2e.jpg

http://img508.imageshack.us/img508/8095/superkominek.jpg

http://img26.imageshack.us/img26/3605/kominek1.jpg

Kominki Piotr Batura
11-10-2011, 09:21
Witam, nie miałam możliwości zajrzeć wcześniej.. na razie w sprawie kominka uzgodniliśmy jedynie,że interesuje nas wkład pionowy, poniżej załączam przykładowe fotki, które przypadły nam do gustu i czekam na rady lub instrukcje.. :)

http://img811.imageshack.us/img811/7665/kominek2e.jpg

http://img508.imageshack.us/img508/8095/superkominek.jpg
http://img26.imageshack.us/img26/3605/kominek1.jpg

"Dobrodziejstwa wyboru" czas nadszedł :).

Od góry - pierwszy to piaskowiec , drugi z marmuru , trzeci z drewna
z wstawką marmurową (pewnie z Carrary ). Trza wybrać .

Wkład pionowy może być mały i duży . Mały to wymiary : wys 50-60 cm,
szer 40-50 cm. Duży to po 10-20 cm więcej. Trza wybrać .

Wybierając należy wziąć pod uwagę możliwości . Wielkość salonu i usytuowanie
kominka. Warunki kominowe to tez ważny element. Może na razie wystarczy ?

Kominki Piotr Batura
11-10-2011, 09:22
Może jakaś inspiracja tutaj :

http://www.kominki-batura.pl/portale.html

Kominki Piotr Batura
11-10-2011, 09:31
Zastanawiam się nad kominkiem narożnym Arysto, pierwotnie myślałam o firmie Spartherm, ale chyba jednak cena nas przerośnie...
Czy warto kupić Arysto, jak się ma jego jakość do Spartherma?
Ile trzeba doliczyć tak +/- do ceny wkładu za montaż (bez wykończenia)?


Cóż , na temat jakości to nasze zdanie nie jest wam
obce . Szwendacie się tu dłużej niż ja :)

Montaż samego wkładu to 400 - 1200 zł. Różnice mogą wynikać z
sytuacji na budowie (komin , podłoga), ilości elementów przyłączeniowych,
odległości i stawki za pracę w danej firmie ( stawki powinny zależeć od
poziomu profesjonalizmu ludzi montujących - czasem tak bywa :) )

M***ki
11-10-2011, 16:35
Auto ? Reklama ? Razem czy osobno ? ;)

Princesa
11-10-2011, 17:02
Cóż , na temat jakości to nasze zdanie nie jest wam
obce . Szwendacie się tu dłużej niż ja :)



Niestety akurat na temat produktów Arysto mało jest tu informacji.
jesli nie warto i to bubel za średnia kwotę to proszę mnie nie oszczędzać i sprowadzić na ziemię, wolę nie montować kominka przez kilka lat i uzbierać na porządny wkład ;) ale jeśli jest dobry i można go potraktować alternatywnie to po co przepłacać?

Opinia fachowców jest zawsze lepsza niż kogoś kto kupił, zamontował i raz rozpalił ;) a nawet jak mu źle działa to mu głupio się przyznać ;)

Malcolm
11-10-2011, 19:58
Witam,
Zamierzam wybudować mały, energooszczędny dom 112m. Nie podobają mi się zbytnio kominki zabudowane, myślę o zrobieniu otwartego kominka: http://http://www.fmix.pl/zdjecie/2901075/otwarty-kominek Zastanawiam się tylko jak z energooszczędnością takiego rozwiązania. Wiadomo otwarte palenisko = ciepło może uciekać.

Druga opcja to coś w tym stylu: http://www.fmix.pl/zdjecie/2901074/alderleat6-hr . Może ktoś życzliwy doradzi co będzie lepszym rozwiązaniem?

Z góry dziękuje za pomoc.

Malcolm
11-10-2011, 20:02
Zdjęcia się nie wkleiły, motyla noga. Jeszcze raz:

Opcja 1:

http://i1.fmix.pl/fmi578/2be2820b0004258b4e94867c/zdjecie.jpg (http://www.fmix.pl/zdjecie/2901747/dscn1570)

Opcja 2:

http://i2.fmix.pl/fmi2323/bc09d1cb002bace04e942744/zdjecie.jpg (http://www.fmix.pl/zdjecie/2901074/alderleat6-hr)

M***ki
11-10-2011, 20:07
Princesa : Bardzo trafna ocena ocen ;) Co do Arysto .. sprzedałem dwa ..ocena taka sama jak ilość sprzedanych wkładów :( Z racji mojej pracy poznałem sporo firm wykonawczych w całej Polsce , opinie na temat tej marki są podobne .. cena robi sprzedaż . Po prostu wielu klientów chce kupić taniej niż ma np Spartherm ,porównując w internecie kształty szyb są praktycznie takie same więc wiele osób nabiera przekonania że to bardzo podobne produkty . Podobne nie zawsze jest porównywalne technicznie i gatunkowo [ tu piszę o bluzkach nie wkładach ;);) ]

M***ki
11-10-2011, 20:11
Witam,
Zamierzam wybudować mały, energooszczędny dom 112m. Nie podobają mi się zbytnio kominki zabudowane, myślę o zrobieniu otwartego kominka: http://http://www.fmix.pl/zdjecie/2901075/otwarty-kominek Zastanawiam się tylko jak z energooszczędnością takiego rozwiązania. Wiadomo otwarte palenisko = ciepło może uciekać.

Druga opcja to coś w tym stylu: http://www.fmix.pl/zdjecie/2901074/alderleat6-hr . .

Energooszczędność kominków otwartych jest ... zabawnym określeniem :D Jak oszczędność:confused: jeśli sprawność takiego paleniska jest na poziomie 15% ?

Malcolm
11-10-2011, 20:21
Energooszczędność kominków otwartych jest ... zabawnym określeniem :D Jak oszczędność:confused: jeśli sprawność takiego paleniska jest na poziomie 15% ?

Napisałem, ze nie jestem przekonany do otwartego kominka. Właśnie ze względu na energooszczędność. Dlatego dziękuję Mistrzu za potwierdzenie moich wątpliwości. A co myślisz o drugim rozwiązaniu?

Malcolm
11-10-2011, 20:43
Jeśli kominek otwarty to pobiera powietrze z wnętrza,jeśli z wnętrza to brak WM z rekuperatorem,jeśli brak WM z reku to żegnaj energooszczędny domku ;)

To mi się podoba. Szybkie pytanie = szybka, sensowna odpowiedź. :) Dziękuję.

Budowę domu będę dopiero zaczynał, dlatego spodziewajcie się dużej ilości pytań (oczywiście, jeżeli odpowiedzi nie znajdę wcześniej na forum). Mam nadzieję, że wystarczy Wam cierpliwości na mnie.
Pozdrawiam.

rrafał218
11-10-2011, 21:02
Witam ,
Chciałbym prosić o podpowiedź rozwiązania takiego oto problemu : podczas spalania w kominku ( takiego z szybą , nie-otwartym ) powstaje po kilku godzinach dośc dużo popiołu . W zasadzie co sezon grzewczy wymieniam sznur i na drzwiczkach z szybą i w popielniku licząc na to , że być może tam są "przedmuchy" .
Drewno w szczapach składuję min 2 lata , nie licząc czasu kiedy zostało ścięte - np obecnie palę bukiem , który u mnie leży od kwietnia 2009 r.
Jaki może być powód , że praktycznie raz dzienni muszę pozbyć się popiołu zarówno z paleniska jak i popielnika .
Proszę o odpowiedź i pozdrawiam
Rafał Rosiak
rrafał218

agrafka8
11-10-2011, 22:42
Witam pilnie potrzebuje porady w sprawie ustawienia kominka w stosunku do sprzetu RTV.
Kupilem kominek Arysto z boczna szyba unoszona do gory.
Czy odleglosc kominka od szafki ze sprzetem RTV i telewizora moze by nie wieksza niz 120 cm?
Chodzi glownie o promieniowanie termiczne, czy nie bedzie on zbyt mocno oddzialywac na sprzet?
Kominek ma cieszyc oko a nie byc glownym zrodlem ciepla w domu.

Malcolm
11-10-2011, 23:33
Witam pilnie potrzebuje porady w sprawie ustawienia kominka w stosunku do sprzetu RTV.
Kupilem kominek Arysto z boczna szyba unoszona do gory.
Czy odleglosc kominka od szafki ze sprzetem RTV i telewizora moze by nie wieksza niz 120 cm?
Chodzi glownie o promieniowanie termiczne, czy nie bedzie on zbyt mocno oddzialywac na sprzet?
Kominek ma cieszyc oko a nie byc glownym zrodlem ciepla w domu.


Tutaj może znajdziesz odpowiedz: http://forum.muratordom.pl/showthread.php?117629-telewizor-obok-kominka

Forest-Natura
12-10-2011, 01:06
Witam.

Jeśli kominek otwarty to pobiera powietrze z wnętrza,jeśli z wnętrza to brak WM z rekuperatorem,jeśli brak WM z reku to żegnaj energooszczędny domku
Nic bardziej mylnego ...
Pozdrawiam.

M***ki
12-10-2011, 06:49
Witam ,
Chciałbym prosić o podpowiedź rozwiązania takiego oto problemu : podczas spalania w kominku ( takiego z szybą , nie-otwartym ) powstaje po kilku godzinach dośc dużo popiołu . W zasadzie co sezon grzewczy wymieniam sznur i na drzwiczkach z szybą i w popielniku licząc na to , że być może tam są "przedmuchy" .
Drewno w szczapach składuję min 2 lata , nie licząc czasu kiedy zostało ścięte - np obecnie palę bukiem , który u mnie leży od kwietnia 2009 r.
Jaki może być powód , że praktycznie raz dzienni muszę pozbyć się popiołu zarówno z paleniska jak i popielnika .
Proszę o odpowiedź i pozdrawiam
Rafał Rosiak
rrafał218

Kup wkład co spala popiół .." ktoś" pisał o taki na FM :lol2: Napisz no kolego ile kg drewna spalasz w tym kominku w ciągu jednej doby ? Jaki to wkład ? Jakiej wielkości jest popielnik ? Czy podłoga paleniska jest poniżej czy powyżej drzwiczek ?

M***ki
12-10-2011, 06:52
Witam.

Nic bardziej mylnego ...
Pozdrawiam.

Proszę o rozwinięcie tej myśli. Rekuperator + kominek otwarty:) a sprawa energooszczędności :)

niktspecjalny
12-10-2011, 06:54
Jeśli kominek otwarty to pobiera powietrze z wnętrza,jeśli z wnętrza to brak WM z rekuperatorem,jeśli brak WM z reku to żegnaj energooszczędny domku ;)

Powracasz z głupotami jak bumerang :D:D.Nie wciskaj już kitu bo w toim przypadku to już chyba nawet na pisanie głupot trzeba sobie zapracować.:D Facet zaczyna budowę ty skaczesz po watkach jak mucha po ....:( , sam nie masz domu a co dopiero zamontowanego kominka.Mylisz pojęcia o energooszczędności w domu jednorodzinnym.ech szkoda gadać.Już ci to mówiłem wybuduj =doradzaj.buduje =pytaj. Jeśli już chcesz coś sensownego pisać zacznij czytać samego siebie ze zrozumieniem.:):)

niktspecjalny
12-10-2011, 06:55
Forest nie odpowiadaj mistrzowi bo cię będzie chciał egzaminować :D:D normalnie jak w szkole.

niktspecjalny
12-10-2011, 07:16
Aleeeee!!! skoro już to trzeba zacząć od tego co definiuje dom energooszczędny???Zacząć od totalnego wyizolowania chałupy.Pieniądze to nie wszystko.

Na energooszczędność budynku składa się szereg czynników, wśród których możemy wymienić:
usytuowanie domu, czyli rzeźba terenu, otoczenie zielenią, stopień nasłonecznienia i kierunek wiatru
forma budynku: powinna być optymalnie zwarta, z dużymi oknami od strony południowej i małymi oknami od strony północnej, bez ustępów w bryle
okna i drzwi – posiadają dużą izolacyjność termiczną i szczelność
przegrody zewnętrzne, czyli ściany i dach, są szczelne, dobrze izolowane termicznie i nie posiadają dużej ilości mostków termicznych
wykorzystanie kolektorów termicznych
wentylacja z odzyskiem ciepła, regulowana w sposób automatyczny.

Wkomponować weń kominek z otwartą komorą spalania +reku i po spełnieniu wyżej wymienionych cech zastanawiać się nad pojęciem jakie zasugerował mistrz.:D:D

Princesa
12-10-2011, 07:31
Princesa : Bardzo trafna ocena ocen ;) Co do Arysto .. sprzedałem dwa ..ocena taka sama jak ilość sprzedanych wkładów :( Z racji mojej pracy poznałem sporo firm wykonawczych w całej Polsce , opinie na temat tej marki są podobne .. cena robi sprzedaż . Po prostu wielu klientów chce kupić taniej niż ma np Spartherm ,porównując w internecie kształty szyb są praktycznie takie same więc wiele osób nabiera przekonania że to bardzo podobne produkty . Podobne nie zawsze jest porównywalne technicznie i gatunkowo [ tu piszę o bluzkach nie wkładach ;);) ]

Dzięki za opinię :)
No to szkoda, to produkcja polska, myślałam, że wesprę lokalną produkcję a tu masz ;)
Pozostaje mi liczyć na nagły spadek lub wyjątkowo duży zwrot Vatu :P i montować Spartherma :)

M***ki
12-10-2011, 07:32
Znam przypadek domu z rekuperatorem gdzie "ktoś" miał budować kominek z otwartym paleniskiem.. Pytam więc jak pogodzić otwarty kominek i rekuperator ? Do tego jeszcze dom miałby być energooszczędny :confused:

niktspecjalny
12-10-2011, 07:57
Znam przypadek domu z rekuperatorem gdzie "ktoś" miał budować kominek z otwartym paleniskiem.. Pytam więc jak pogodzić otwarty kominek i rekuperator ? Do tego jeszcze dom miałby być energooszczędny :confused:

Kuźwa!!! Tobie jednak trza odpowiadać pełnym zdaniem.Według mnie.Powtórzę.Według mnie:D;) Aby pogodzić otwarty kominek z reku w domu energooszczędnym najpierw trzeba się pokusić o spełnienie w/w cechy tegoż budynku.Kominek z otwartą komorą.wiadomo ciepło nam z deka spiernicza ale ,że z założenia dom mamy energooszczędny to nie powinniśmy temu ciepłu dać spierdzielić :D:D:D.Reku zachowa się jako "odzysk" i będzie mielić ciepełko i rozrzucać po chałupie.Inaczej się nie da.Taką rekuperacje trzeba dobrze przemyśleć i ułożyć w dom w którym uparliśmy się mieć kominek z otwartą komorą spalania.

niktspecjalny
12-10-2011, 09:16
OK odpuszczam..Pokonałeś mnie swoim doświadczeniem.Dobrze ,że się z edytowałeś,,, ma to przynajmniej wytłumaczenie z serii zagadnień technicznych.Pozwolisz ,że delikatnie odpuszczę sobie polemikę z tobą.Jeszcze raz wybacz laikowi ,że wybrał nie tego rozmówce z którym chciał polemizować.

Na koniec pozwól.

Czy wiesz co to jest:
http://www.horyzont.com/info/aktualne_przepisy

a to:??
http://muratordom.pl/prawo/formalnosci-budowlane/dla-energooszczednosci-nowe-przepisy-budowlane,132_3565.html

niktspecjalny
12-10-2011, 09:42
A co ma Świadectwo Energetyczne po wybudowaniu do budowy domu energooszczednego ??
To nie pizza,że po upieczeniu a nie przed polewa się sosem...

Znowu się edytowałeś???Dobrze ,że w porę to wykasowałeś.Gubisz się kolego.Zacznij czytać podstawy.Po to ci to wkleiłem. Świadectwo energetyczne po wybudowaniu domu ma się dobrze do domu energooszczędnego.:D:D

Nie wkleję tego co wykasowałeś by nie zaśmiecać topiku.Wybacz.:D:D:)

niktspecjalny
12-10-2011, 10:17
Arturo72 taka fajna ustawa do podusi :D

Dlaczego warto policzyć EP na etapie wyboru projektu?
Projekt dołączany do wniosku o pozwolenie na budowę po 1 stycznia 2009 r. musi być zgodny z wymaganiami nowych warunków technicznych, ale zazwyczaj nie dowiemy się z niego, jaki wynik dom uzyska na świadectwie energetycznym, które będzie potrzebne na etapie końca budowy. Co gorsza, spełnienie minimalnych wymogów izolacyjności przegród podanych w rozporządzeniu nie zapewni dobrej oceny. Duży wpływ mają na nią również rodzaj paliwa, sprawność systemu grzewczego, liczba wentylowanych pomieszczeń (łazienek, garderób), sposób wentylacji, orientacja budynku względem stron świata oraz położenie w danej strefie klimatycznej.
Żeby się nie rozczarować, zamawiając projekt indywidualny, warto więc zażądać od projektanta sporządzenia charakterystyki energetycznej domu.
Jeśli wybieramy projekt gotowy, zlećmy wykonanie „promesy” świadectwa energetycznego projektantowi adaptującemu.
Podstawa prawna:
ustawa z 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane (j.t. DzU z 2006 r. nr 156, poz. 1118 z późn. zm.)
rozporządzenie ministra infrastruktury z 6 listopada 2008 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (DzU nr 201, poz. 1238 z późn. zm.)
rozporządzenie ministra infrastruktury z 6 listopada 2008 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie szczegółowego zakresu i formy projektu budowlanego (DzUnr 201, poz. 1239 z późn. zm.)

Ja zaczynałem w tym okresie

niktspecjalny
12-10-2011, 10:29
Jak taki kumaty jezdeś.To rozumiesz różnicę między odchodami pustynnego wielbłąda od odchodów tchórza.....Przecież i to gówno i to:D:D:D:) .To też można wykorzystać do budowy domu.....Strzelaj dalej.Robi się coraz sympatyczniej.KUMATYARTURO72 :D:D:D

niktspecjalny
12-10-2011, 10:34
Widzę,że nie zrozumiałeś porównania pizzy i sosu do budowy domu energooszczednego,no cóż tak jak przypuszczałem jesteś mało kumaty...
Żebyś ułatwić Ci zrozumienie to napiszę wprost ,że ja przed budową liczę EP(zapotrzebowanie przyszłego domu na energię).
Dlatego będę grzał prądem(drogim ?) a nie wachlował łopatą wungiel do pieca :)

I skończyłeś na "czarnym złocie" ;)
Podszedłeś do tematu cytowanego przez Ciebie cytatu bardzo...profesjonalnie ;)

Czy ty wiesz o czym piszesz?

niktspecjalny
12-10-2011, 10:40
A co ma Świadectwo Energetyczne po wybudowaniu do budowy domu energooszczednego ??
To nie pizza,że po upieczeniu a nie przed polewa się sosem...

Można z tobą jeszcze tak by po zaśmiecać topik.Co jadasz w domku???Pizze z reguły polewa się sosem przed pieczeniem.Następnie nakłada się farsz.Wszelkiego rodzaju ketchupy-sosy polewane po upieczeniu to profanacja pizzy.Zapamiętaj to sobie "żółtodziobie":):):) :D:D:D

p.s. poszukaj odpowiedzi zanim napiszesz-zapytasz.

http://jejkuchnia.pl/skad-naprawde-wziela-sie-pizza
i o tym także pamiętaj gdy prawisz mi morały:
w prawdziwej pizzy dodatki są na serze, a nie ukryte pod serem jak w polskiej pseudo pizzy!!!

M***ki
12-10-2011, 16:11
Dokładnie,proszę o rozwinięcie tematu i odpowiedzi na poniższe pytania:
1.Skąd czerpie powietrze do spalania kominek otwarty i ile tego powietrza jest potrzebne ?
2.Jak to się ma do wentylacji mechanicznej z rekuperatorem ?
Dziękuję za wyjaśnienia i odpowiedzi na pytania :)

Jak ktoś pisze głupoty to trzeba od razu wyprostować ;)
Co z tymi odpowiedziami ??

niktspecjalny
12-10-2011, 16:19
Weź i mu odpowiedz.wrrrrrrrr

e-mól
12-10-2011, 17:15
poprzednio spytałam chyba nie w tym miejscu, zatem się powtórzę

Poszukuję wkładu nowoczesnego, prostego może być kwadrat, może być pionowy wysoki może też być horyzontalny, ale warunek jest taki żeby ramki były proste minimalistyczne, to mój ideał, nawet "podłoga" jest na poziomie ramki, w środku też wszystko na prosto.

http://www.wentor.com.pl/userfiles/image/puro_65.jpg

ale żeby kosztował mniej niż 10K i im mniej tym oczywiście lepiej
Mamy rozprowadzenie grawitacyjne na piętro, ale salon w którym będzie zamontowany kominek nie jest zbyt duży i nie chcielibyśmy się przy nim prażyć. Takie dogrzewanie właśnie na taką pogodę i rekreacja i lekkie wspomaganie grzania głównego w sezonie zimowym.
Jest doprowadzony wlot z zewnątrz.

Co możecie znawcy tematu powiedzieć o tym modelu?

http://www.chazelles.eu/paleniska-kominkowe/foto/mini/ve1000-g.jpg

Chazelles; nie bardzo rozumiem czym się różni VE1000 od VI1000

niktspecjalny
12-10-2011, 17:18
Nie odpowiedzieli ci..???Aż to banda :D:D

nicol21
12-10-2011, 19:54
Mam nadzieje, ze pomozecie mi rozwiac sprawe izolacji kominka. Z tego co czytalam na forum to zwykle sa 2 komory - jedna w ktorej jest wklad, a druga, wyzej dekompresyjna. obie sa wylozone specjalnym wkladem odpornym na wysokie temperatury. i otoz myslalam ze nalezy wylozyc sciany tak aby folia aluminiowa z izolacji wychodzila do srodka kominka. w ten sposob umieszczajac kratki wentylacyjne w komorze dekompresyjnej i komorze glownej [czy daje sie jakies kratki w komorze glownej?] uda sie odzyskac troche ciepla do pomieszczenia w ktorym jest kominek.

Lokalny zdun zaproponowal inna izolacje, bez powloki aluminiowej. zamiast przyklejania izolacji do scianek obudowy kominka powiedzial zeby oblozyc sam kominek i rury ta izolacja.

wg mnie odizolowanie kominka i rur spowoduje ze cale cieplo ucieknie kominem. Czy mam racje???? niestety roznimy sie w tej kwestii z moja druga polowka.

Bardzo prosze o pomoc gdyz juz w piatek albo sobote bedziemy musieli kupic materialy do izolacji.

Przepraszam za brak polskich liter ale nie mam wlaczonej polskiej klawiatury na komputerze w pracy.

margod
12-10-2011, 21:03
Lokalny zdun zaproponowal inna izolacje, bez powloki aluminiowej. zamiast przyklejania izolacji do scianek obudowy kominka powiedzial zeby oblozyc sam kominek i rury ta izolacja.

wg mnie odizolowanie kominka i rur spowoduje ze cale cieplo ucieknie kominem. Czy mam racje???? niestety roznimy sie w tej kwestii z moja druga polowka.

Bardzo prosze o pomoc gdyz juz w piatek albo sobote bedziemy musieli kupic materialy do izolacji.

Przepraszam za brak polskich liter ale nie mam wlaczonej polskiej klawiatury na komputerze w pracy.
... albo ja coś źle zrozumiałem, albo Ty nie załapałaś przekazu zduna, albo "zdun" jest "miszczem nad miszczami" ;) :). Różne fuszerki widziałem, ale z zaizolowanym korpusem wkładu jeszcze się nie spotkałem :)

bohusz
12-10-2011, 21:17
Lokalny zdun zaproponowal inna izolacje, bez powloki aluminiowej. zamiast przyklejania izolacji do scianek obudowy kominka powiedzial zeby oblozyc sam kominek i rury ta izolacja.

wg mnie odizolowanie kominka i rur spowoduje ze cale cieplo ucieknie kominem. Czy mam racje???? niestety roznimy sie w tej kwestii z moja druga polowka.

Bardzo prosze o pomoc gdyz juz w piatek albo sobote bedziemy musieli kupic materialy do izolacji.

Przepraszam za brak polskich liter ale nie mam wlaczonej polskiej klawiatury na komputerze w pracy.

Rozwiń ten temat bo interesujący i warty zastanowienia.
Czy wkład powietrzny, czy z płaszczem wodnym.
Jeżeli powietrzny to napisz czy zdun był trzeźwy, a jeżeli tak to u którego Mistrza zduństwa praktykował?

margod
12-10-2011, 21:19
faktycznie, jeżeli to wkład z płaszczem wodnym to wręcz należy go zaizolować

bohusz
12-10-2011, 21:29
faktycznie, jeżeli to wkład z płaszczem wodnym to wręcz należy go zaizolować

Można izolować.
Jednak ja jestem zdania, że nie ma takowej potrzeby, to ciepełko zostaje w chałpie klienta. A woda mniej cierpi...;)

eniu
12-10-2011, 22:31
To mi się podoba. Szybkie pytanie = szybka, sensowna odpowiedź. :) Dziękuję.

Budowę domu będę dopiero zaczynał, dlatego spodziewajcie się dużej ilości pytań (oczywiście, jeżeli odpowiedzi nie znajdę wcześniej na forum). Mam nadzieję, że wystarczy Wam cierpliwości na mnie.
Pozdrawiam.

Kominek otwarty nie musi pobierać powietrza z wnętrza.

Pytanie po co Ci ten kominek ? Dla klimatu ?

Można tak wszystko urządzić ,ze nie będzie kłócić się z WM

eniu
12-10-2011, 22:32
Można izolować.
Jednak ja jestem zdania, że nie ma takowej potrzeby, to ciepełko zostaje w chałpie klienta. A woda mniej cierpi...;)

Ja też...

Forest-Natura
12-10-2011, 22:42
Witam.
Kominek otwarty i rekuperator w domu ... dlaczego to ma być problem?
Wystarczy tylko znać ogólne zasady rekuperacji, prawidłowej budowy kominków, wiedzieć co to jest proces spalania oraz w jaki sposób on przebiega.
No i nie łykać jak gąsior kluski tego co ładują do głowy objawione periodyki budowlane oraz producenci wielu "najlepszych na świecie" urządzeń ogniowych (rozumiem, że poruszamy się w zakresie "naszej" branży).
Po prostu otwarta głowa, myślenie i wiedza techniczna w miejsce powtarzanych jak mantra sloganów.
Ten kominek, który masz Mistrzu na myśli, jest, działa i ma się dobrze w domu z rekuperacją. Tak jak i sama rekuperacja w tymże.
Arturo - wybacz, ale Tobie najzwyczajniej w świecie nie chce mi się cokolwiek pisać. Jesteś wręcz bezczelny ...
Pozdrawiam.

nicol21
13-10-2011, 00:55
zaiste powinnam powiedziec wiecej o naszym kominku.
otoz kominek monolit, tarnava 14kw, fachowcy wiedza ze bez plaszcza wodnego, rowniez bez rozprowadzania goracego powietrza.

dodam tylko ze ten zdun jest lokalnym, ale poza Polska. na moja logike odizolowanie samego wkladu spowoduje ze cieplo ucieknie do komina i nici z jego wykorzystania.

w ogole jest tragedia z kupnem welny rockwool firerock czy czegos w tym typie. ta welna ktora "zdun" proponowal jest bez folii aluminiowej. natomiast powiedzial ze mozemy polozyc 2 warstwy zeby jeszcze lepiej odizolowac wklad.

do tego kominka kupilismy podstawe ktora daje mozliwosc doprowadzenia rury z powietrzem z garazu. rozumiem ze najlepiej bedzie to wykorzystac i doprowadzic powietrze z garazu a nie wyciagac z salonu.

niemniej jednak najpilniejsza sprawa jest odpowiednia izolacja kominka.
czy lepiej jest zrobic obudowe z itongow czy moze z czerwonej plyty karton-gips?

Dziekuje za zainteresowanie.
a dodam jeszcze dla ciekawosci ze owy "zdun" ktory ma firme i ponoc nie jeden kominek tutaj robil jest Polakiem.

M***ki
13-10-2011, 07:22
Zdun co wełna izoluje dom od ciepła:jawdrop:...... ciekawe..ciekawe.. :lol2: Proszę o nienadużywanie nazwy ZDUN .:stirthepot:

M***ki
13-10-2011, 07:23
1.Ile powietrza z pomieszczenia pobierze otwarty kominek ?
2.Ile powietrza napływa nam do pomieszczenia z kominkiem w zimie przy wentylacji mechanicznej ?
Odpowiedz innym a nie mnie,który bezczelnie zadaje Ci pytania na które nie potrafisz odpowiedzieć...

Widzę,że niechętnie kwapisz się do dpowiedzi na konkretne pytania.Przypominam,że Ty zakwestionowałeś negację połączenia kominka otwartego z rekuperatorem w domu energooszczędnym.
Czy można z tego wnioskować,że budujesz kominki na zasadzie "będzie Pan zadowolony" ?
Takich fachowców lubi każdy inwestor ;)
Mała podpowiedź:
Przepisy mówią zaś, że ilość powietrza dostarczanego do kominka zamkniętego (z wkładem) musi wynosić co najmniej 10 m3/h na każdy kW mocy cieplnej kominka. Dla typowego kominka 14 kW daje to dodatkowe 140 m3/h. Natomiast dla kominka otwartego te wartości są kilkakrotnie większe (uzależnione od wielkości otworu paleniska) i zwykle przekraczają całkowitą wydajność domowej centrali wentylacyjnej.

Także czekam na tą odpowiedź .. Pozdrawiam Darek

rumunezz
13-10-2011, 07:57
@Arturo wystarczy poszukać
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?30120-KOMINKI-nasze-!!!&p=4323024&viewfull=1#post4323024

i będziesz wiedział co Forest negował.
A że Ci nie odpowiedział to mu się nie dziwię.

pozdrowionka
rumunezz

niktspecjalny
13-10-2011, 08:18
1.Ile powietrza z pomieszczenia pobierze otwarty kominek ?
2.Ile powietrza napływa nam do pomieszczenia z kominkiem w zimie przy wentylacji mechanicznej ?
Odpowiedz innym a nie mnie,który bezczelnie zadaje Ci pytania na które nie potrafisz odpowiedzieć...

Widzę,że niechętnie kwapisz się do dpowiedzi na konkretne pytania.Przypominam,że Ty zakwestionowałeś negację połączenia kominka otwartego z rekuperatorem w domu energooszczędnym.
Czy można z tego wnioskować,że budujesz kominki na zasadzie "będzie Pan zadowolony" ?
Takich fachowców lubi każdy inwestor ;)
Mała podpowiedź:
Przepisy mówią zaś, że ilość powietrza dostarczanego do kominka zamkniętego (z wkładem) musi wynosić co najmniej 10 m3/h na każdy kW mocy cieplnej kominka. Dla typowego kominka 14 kW daje to dodatkowe 140 m3/h. Natomiast dla kominka otwartego te wartości są kilkakrotnie większe (uzależnione od wielkości otworu paleniska) i zwykle przekraczają całkowitą wydajność domowej centrali wentylacyjnej.

O huk ci kaman.Taki wyuczony jesteś ,przepisy w jednym paluszku,czepiasz się wszystkiego i wszystkich.Dom w powijakach i jak sądzę nie będzie energooszczędny bo nie rozumiesz zagadnień podstawowych z tym związanych.Walczysz z wiatrakami o kominek z otwartą komorą spalania.Zadajesz pytania i sam sobie na nie odpowiadasz.Tak z drugiej strony skoro uparłeś się na otwarty kominek i nie kumasz czaczy to po co ci w sumie te odpowiedzi na postawione pytania???:(:( .Przecież jak rekuperator-wentylacja mechaniczna sobie nie poradzi :

wartości są kilkakrotnie większe (uzależnione od wielkości otworu paleniska) i zwykle przekraczają całkowitą wydajność domowej centrali wentylacyjnej.
a ty o tym już wiesz to nie pozostaje ci nic innego tylko albo zmienić kominek albo wybudować większy dom :D:D:D

rumunezz
13-10-2011, 08:47
@Arturo sorry... ale masz problemy z czytaniem i kojarzeniem.

A- Jeśli kominek otwarty to pobiera powietrze z wnętrza,jeśli z wnętrza to brak WM z rekuperatorem,jeśli brak WM z reku to żegnaj energooszczędny domku


F -Nic bardziej mylnego ...

Mylnego, dlatego ze powietrze może pobierać z zewnątrz a nie z pomieszczenia! ot co.
A ile ? to sobie sam policz, dobry w tym jestes.

pozdrawiam
rumunezz

rumunezz
13-10-2011, 08:58
@Arturo
Ha! w końcu. I pewnie za tę wiedzę trza będzie zapłacić. Podejrzewam, że to nie tylko będzie chodziło o średnicę rury ale i jej długość, krzywiznę itd.
Podejrzewam że można by stosować zrównoważony nawiew pod palenisko, ale to moje domysły niestety.

pozdrawiam
rumunezz