PDA

Zobacz pełną wersję : KOMINKI - Pomoge i doradze we wszystkim co dotyczy kominków.



Strony : 1 [2] 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52

KaiM
16-07-2007, 18:26
Czy mogłabym dowiedzieć sie czym należy sie kierowac przy wyborze wkładu kominkowego. Mam dom o powierzchni ok 140 m2. Kominek miałby służyć jedynie jako kominek a nie kotłownia tzn sposób na ogrzewanie domu. Interesuje mnie wkład posiadający owalną lub panoramiczną szybę. Nie może byc zbyt wielkich rozmiarów, poniewaz ścianka która jest przeznaczona pod zabudowę ma szerokosć 120 cm. Prosze o rady w tej kwestii.

Widziałem b. fajny wkład niemieckiej firmy Schmid o nazwie Runda 55 (wersja z h na koncu ma gilotynę). Szerokość około 60cm. Niestety nie stać mnie na niego bo kosztuje 8500zł. A tak wygląda: http://www.schmid.st/pics/medien/mini_image_1145531651113.jpeg

Jak możecie polecić coś tańszego będę zobowiązany: panoramiczna szyba i koniecznie doprowadzenie powietrza z zew.

chopinetka
16-07-2007, 19:48
Witam
KaiM sprawdź ofertę Spartherma, trochę tańsze i jest doprowadzenie powietrza z zewnątrz. Ja jestem szczęśliwą posiadaczką Speedy V1 ale z prostą szybą.

pozdrawiam

KaiM
16-07-2007, 19:55
Dzięki ale już sprawdzona i Spartherm oszalał z cenami, leci podwyżka za podwyżką - nie będę się ścigał z tymi od cen mając za uchem podszepty sprzedawcy "a na sierpień zapowiedzieli kolejną podwyżkę..." Rundo 550h miał kosztować 5.500zł obecnie sięgnał 8000zł i końca nie widać. Stwierdziłem że wysiadam i nie kupię Spartherma właśnie z powodu tych podwyżek. Nawet nie dlatego że mnie nie stać bo uzbierałbym ale wybiorę innego producenta gdzie będę miał miesiąc na namyślenie się a nie szybko szybko bo drożej. Ja tam przeżyję bez kominka

Forest-Natura
16-07-2007, 22:18
Witam.
Podwyżka była od 1-go lipca, a następnej wcale nie będzie w najbliższym czasie.
Ktoś Cię w konia ładuje.
Już po podwyżce Spartherm Ambiente Rundo 550 h/510 kosztuje 6800 zł (z montażem i 7% VAT). A podwyżki w przypadku wkładów stalowych są powodowane tylko i wyłącznie podwyżkami cen...stali.
Pozdrawiam.

Hightower
17-07-2007, 20:28
Witam. Nie jestem może bardzo rozpisany, ale naprawdę bardzo staram się najpierw znaleźć i poczytać... Ale do rzeczy...
Jak wiemy teraz jest dość ciepło.... nawet bardzo i praktycznie codziennie od rozpoczęcia się upałów (tj. 15 lipca -niedziela) pomiędzy godzina 19 a 21 czuć w pokoju wyraźny zapach kominka (wędzarni). Przez szczeliny wokół szyby jest wpychane powietrze z komina do pokoju.
Pokusiłem się nawet o rozpalenie gazety.... i owszem pomogło ale jak tylko się gazeta wypaliła to i ciąg sie skończył i po chwili mój wkład zaczął dymić z ww szczelin...
I teraz się zastanawiam co to może być...
Komin mam długości około 7,5 m murowany + 1 m stalowej przedłużki z nierdzewki ocieplonej... Może to jest problem... Zastanawiam się czy jak słońce nie traci na swej intensywności to rura się szybciej ochładza i powietrze w jej wnętrzu również i stając się cięższe zaczyna opadać w dół powodując ciąg zwrotny...
Pragnę zaznaczyć, iż podczas upałów majowo-czerwcowych taka sytuacja nie miała miejsca co mnie szczególnie irytuje...
Proszę Was bardzo o pomoc.
Pozdrawiam
Hightower

Depi
17-07-2007, 21:35
większe są za duże i będą przegrzewały mi podłoge bo współczynnik przenikania U=0.1

Wiesz, nie jestem ekspertem, ale wydaję mi się, że zawór trójdrożny powinien złatwić sprawę przegrzanej podłogi. Po prostu dobierze zimnej. Chyba, że chcesz zrobić konstrukcję nie wykorzystującą żadnego bufora ciepła, tylko grzejąca od razu wodę w podłogówce. Ale chyba nikt tak aż niemądrze nie czyni.... :-)

Oczywiście pozostaje problem co zrobić, jeśli już cały bufor się zagrzeje do 80 i więcej stopni i przestanie odbierać ciepło z wody z płaszcza (no i sam sie też zacznie gotować). Kominek się obroni otwartym naczyniem wzbiorczym z ujściem do kanalizy i dopływem wody, ale co zrobi bufro, pracujący w układzie zamknietym to nie wiem... Może jakiś fachowiec?

A skoro tu już jestem, to dołącze się do pytania o te EdilKaminy, zwane także Ulrichami (bo to to samo). Czy można to brać? Wzornictwo mają ładne a ceny, szczególnie w pakietach, całkiem korzystne. Tylko co z jakością i trwałością?

Dzięki i pozdrawiam

an-bud
18-07-2007, 23:03
Witam. Nie jestem może bardzo rozpisany, ale naprawdę bardzo staram się najpierw znaleźć i poczytać... Ale do rzeczy...
Jak wiemy teraz jest dość ciepło.... nawet bardzo i praktycznie codziennie od rozpoczęcia się upałów (tj. 15 lipca -niedziela) pomiędzy godzina 19 a 21 czuć w pokoju wyraźny zapach kominka (wędzarni). Przez szczeliny wokół szyby jest wpychane powietrze z komina do pokoju.
Pokusiłem się nawet o rozpalenie gazety.... i owszem pomogło ale jak tylko się gazeta wypaliła to i ciąg sie skończył i po chwili mój wkład zaczął dymić z ww szczelin...
I teraz się zastanawiam co to może być...
Komin mam długości około 7,5 m murowany + 1 m stalowej przedłużki z nierdzewki ocieplonej... Może to jest problem... Zastanawiam się czy jak słońce nie traci na swej intensywności to rura się szybciej ochładza i powietrze w jej wnętrzu również i stając się cięższe zaczyna opadać w dół powodując ciąg zwrotny...
Pragnę zaznaczyć, iż podczas upałów majowo-czerwcowych taka sytuacja nie miała miejsca co mnie szczególnie irytuje...
Proszę Was bardzo o pomoc.
Pozdrawiam
Hightowerczasami się tak dzieje. może mieć na to wpływ kilka czynników, ciśnienie, wiatr wtłaczjący. na ciśnienie poradzi rekuperator, a na wiatr nasadka kominowa. bardzo dobrym rozwiązaniem i prostym jest nasadka z płaskownikami ułożonymi pod kątem 45 stopni

an-bud
18-07-2007, 23:08
Czy mogłabym dowiedzieć sie czym należy sie kierowac przy wyborze wkładu kominkowego. Mam dom o powierzchni ok 140 m2. Kominek miałby służyć jedynie jako kominek a nie kotłownia tzn sposób na ogrzewanie domu. Interesuje mnie wkład posiadający owalną lub panoramiczną szybę. Nie może byc zbyt wielkich rozmiarów, poniewaz ścianka która jest przeznaczona pod zabudowę ma szerokosć 120 cm. Prosze o rady w tej kwestii.

Widziałem b. fajny wkład niemieckiej firmy Schmid o nazwie Runda 55 (wersja z h na koncu ma gilotynę). Szerokość około 60cm. Niestety nie stać mnie na niego bo kosztuje 8500zł. A tak wygląda: http://www.schmid.st/pics/medien/mini_image_1145531651113.jpeg

Jak możecie polecić coś tańszego będę zobowiązany: panoramiczna szyba i koniecznie doprowadzenie powietrza z zew.zobacz - www.hajduk.com.pl

Hightower
20-07-2007, 17:21
Wielkie dzięki za odpowiedź An-bud. Mam zamiar założyć strażaka na komin może to pomoże ... Te płaskowniki jakoś do mnie nie przemawiają boje się o zmniejszenie przekroju komina chyba że to tylko na lato.
Szczerze pisząc :) to już się uspokoiło... Pewnie ma to związek z niższymi temperaturami....
Jeszcze raz bardzo dziękuję za pomoc i pozdrawiam

KaiM
20-07-2007, 20:04
Dzięki An-Bud - chyba Hajduk to jest co podoba się zarówno małżonce wizualnie jak i spełnia moje wymagania techniczne. Jeszcze raz serdeczne dzięki za wskazówkę

jolka009
11-08-2007, 20:10
Szukam wkładu kominkowego z boczną szybą w przyzwoitej cenie (do 3500zł). Kominek będzie używany raczej sporadycznie do celów relaksacyjnych.
Mam w podłodze rurę z doprowadzeniem powietrza więc kominek powinien mieć możliwość podłączenia jej.
Nie przepadam za zbyt częstym szorowaniem szyb - mam nadzieję uzyskam tu pomoc.

KaiM
12-08-2007, 09:24
I jednak wybraliśmy Hajduka KR55, już stoi.
Niepokoi mnie podłączenie wkładu do komina. Instalator użył do tego rury coś jak spiro, tylko trochę grubszej. W każdym razie tak zbudowanej. Na moje wątpliwości twierdzi że we Francji ta rura ma atest jako wkład kominowy, a u nas jedynie na przyłącza spalinowe.
Czym jest to u Was zrobione?

Xena z Xsary
12-08-2007, 09:26
witam
na jakiej wysokosci od kominka powinny byc kratki ? czy powinny byc od czoła czy po bokach zabudowy?

KaiM
12-08-2007, 09:36
I jednak wybraliśmy Hajduka KR55, już stoi.
Niepokoi mnie podłączenie wkładu do komina. Instalator użył do tego rury coś jak spiro, tylko trochę grubszej. W każdym razie tak zbudowanej. Na moje wątpliwości twierdzi że we Francji ta rura ma atest jako wkład kominowy, a u nas jedynie na przyłącza spalinowe.
Czym jest to u Was zrobione?

Tak to wygląda:
http://www.parkanex.pl/files/objects/711/26/duohaflex_l.jpg

neverhoods
12-08-2007, 11:03
Witam,

Będę robił obudowę kominka do wkładu z płaszczem wodnym.
Obudowa będzie zrobiona zgodnie z zasadami wykonywania
obudów dla DGP (przegroda dekompresyjna itp.).
Problem pojawia się z odprowadzeniem ciepłego powietrza.
Jako, że nie rozprowadzam ciepłego powietrza po pomieszczeniach,
nie bardzo wiem do czego podłączyć kanał z nagrzanym powietrzem.
Obok komina spalinowego mam kanał wentylacyjny.
Zastanawiam się czy połączyć go z kanałem na ciepłe powietrze i
jednocześnie wyprowadzić kanał na pomieszczenie aby zachować
wentylację. A może zrezygnować z wentylacji w pomieszczeniu,
gdyż salon z jadalnią jest dość duży i otwarty (brak drzwi) na kuchnię i
holl.

Pozdrawiam
Jacek

kroyena
13-08-2007, 09:51
Szukam wkładu kominkowego z tylko jednym bokiem w metalu reszta w szkle (szyba przód, tył i lewa strona).
Znalazłem na kratkach.pl Zuzię 16 kW (oczywiście moc w takim przypadku to raczej nazwa handlowa skoro oddawać ciepło bedzie tylko górą i jednym bokiem.
http://www.kratki.com/product_info.php?cPath=86&products_id=1852&osCsid=51a865dedea6ca918d594d12c862949e

Czy ktoś użytkuje Zuzię 16 kW. Co o niej sądzicie. Cna 4-5 razy niżasza niż podane w przegladzie Muratora Sparthermy. To ja już bym sobie wolał tak ze dwa razy wkłąd wymienić niż Niemcom tyle siana oddawać. :roll:

kroyena
13-08-2007, 09:52
Chciałem też zacząć komin od piętra, a wyczystkę dać we wkładzie co o tym myślicie?

Xena z Xsary
13-08-2007, 10:01
czesc a gdzie znalezc informacje dt
zasad wykonywania
obudów dla DGP (przegroda dekompresyjna itp.).

adiz1
23-08-2007, 12:06
...do lazienek nie powinno sie doprowadzac DGP...

Dlaczego?! Akurat przy planowaniu rozprowadzenia ciepłego powietrza z kominka (dgp) chciałem jedną z kratek nawiewnych umieścić w łazience.

Jeż
23-08-2007, 21:23
...do lazienek nie powinno sie doprowadzac DGP...

Dlaczego?! Akurat przy planowaniu rozprowadzenia ciepłego powietrza z kominka (dgp) chciałem jedną z kratek nawiewnych umieścić w łazience.
Po pierwsze - grozi nadciśnienie w łazience względem korytarza, a więc emisja "zapachów" z łazienki do całego mieszkania.
Po drugie - jeśli DGP, to na parterze nawiew spod sufitu, a jeśli przy tym wentylacja grawitacyjna, to ciepłe powietrze z kratki DGP wędruje tylko pod sufitem łazienki do kratki wywiewnej i słabo ogrzewa łazienkę.
Po trzecie - DGP nie powinno się doprowadzać nie tylko do łazienek, ale również do wszystkich innych pomieszczeń, bo nawiew temperaturą wyższą niż 45stC jest niezgodny z przepisami.

Natomiast w ramach DCP (dystrybucja ciepłego powietrza do 45stC) można nawiewać ciepłe powietrze do łazienki pod warunkiem, że w mieszkaniu jest wentylacja mechaniczna nawiewno-wywiewna i przy nawiewie ciepłego górą wywiew jest dołem, lub nawiew ciepłego jest dołem, oraz wywiew z łazienki jest większy niż nawiew.

Pozdrawiam
Jeż

an-bud
23-08-2007, 21:53
...do lazienek nie powinno sie doprowadzac DGP...

Dlaczego?! Akurat przy planowaniu rozprowadzenia ciepłego powietrza z kominka (dgp) chciałem jedną z kratek nawiewnych umieścić w łazience.
Po pierwsze - grozi nadciśnienie w łazience względem korytarza, a więc emisja "zapachów" z łazienki do całego mieszkania.
Po drugie - jeśli DGP, to na parterze nawiew spod sufitu, a jeśli przy tym wentylacja grawitacyjna, to ciepłe powietrze z kratki DGP wędruje tylko pod sufitem łazienki do kratki wywiewnej i słabo ogrzewa łazienkę.
Po trzecie - DGP nie powinno się doprowadzać nie tylko do łazienek, ale również do wszystkich innych pomieszczeń, bo nawiew temperaturą wyższą niż 45stC jest niezgodny z przepisami.

Natomiast w ramach DCP (dystrybucja ciepłego powietrza do 45stC) można nawiewać ciepłe powietrze do łazienki pod warunkiem, że w mieszkaniu jest wentylacja mechaniczna nawiewno-wywiewna i przy nawiewie ciepłego górą wywiew jest dołem, lub nawiew ciepłego jest dołem, oraz wywiew z łazienki jest większy niż nawiew.

Pozdrawiam

JeżJeż jak zwykle zgodnie z przepisami :lol: co do łazienki to według mnie ogrzeje, tylko straty ciepła są większe przy wentylacji grawitacyjnej. mam pytanko czy masz u siebie działający kominek z DCP? czy tylko przedstawiasz teorię? ja testuję na sobie ponad 20 lat.

an-bud
23-08-2007, 21:56
Chciałem też zacząć komin od piętra, a wyczystkę dać we wkładzie co o tym myślicie?można

an-bud
23-08-2007, 22:03
Witam,

Będę robił obudowę kominka do wkładu z płaszczem wodnym.
Obudowa będzie zrobiona zgodnie z zasadami wykonywania
obudów dla DGP (przegroda dekompresyjna itp.).
Problem pojawia się z odprowadzeniem ciepłego powietrza.
Jako, że nie rozprowadzam ciepłego powietrza po pomieszczeniach,
nie bardzo wiem do czego podłączyć kanał z nagrzanym powietrzem.
Obok komina spalinowego mam kanał wentylacyjny.
Zastanawiam się czy połączyć go z kanałem na ciepłe powietrze i
jednocześnie wyprowadzić kanał na pomieszczenie aby zachować
wentylację. A może zrezygnować z wentylacji w pomieszczeniu,
gdyż salon z jadalnią jest dość duży i otwarty (brak drzwi) na kuchnię i
holl.

Pozdrawiam
Jacekwedług przepisów wentylacja w pomieszczeniu z kominkiem jest obowiązkowa. jak masz palenisko z płaszczem wodnym to wystarczą kratki w obudowie kominka.

eranet
23-08-2007, 22:21
a co myślicie o turbokominku Makroterm,możn o nich poważnie mysleć czy raczej polecacie coś innego... jeśli cos innego to co np?

an-bud
23-08-2007, 22:33
a co myślicie o turbokominku Makroterm,możn o nich poważnie mysleć czy raczej polecacie coś innego... jeśli cos innego to co np?dobry tylko drogi, wygląd zewnętrzny dla mnie łe :( osobiście nie lubię nadmiaru żelastwa, jak najwięcej widocznego ognia, minimum złomu :lol: ale jak się komuś podoba to jego sprawa.

eranet
23-08-2007, 22:39
żonie tez sie nie podoba, mnie tak średnio, co mozna znaleźć ładniejszego i tańszego, a równie dobrego? da sie coś znaleźć?

speek
23-08-2007, 22:45
Wybralismy wklad Invicta panorama 700.Komin systemowy z wkladem ceramicznym niestety bez montazu.Jakie materialy jeszcze nalezy dokupic dla instalatora i gdzie go znalezc?Mozecie kogos polecic

Jeż
24-08-2007, 00:04
(...)mam pytanko czy masz u siebie działający kominek z DCP? czy tylko przedstawiasz teorię? ja testuję na sobie ponad 20 lat.
Mam kominek z DCP zaprojektowany i wykonany samodzielnie w listopadzie i grudniu 2004 roku. Dom ma kubaturę 350m3. Jest bez piwnic, źle ocieplony (mury z cegły, wybudowany w latach siedemdziesiątych). Na razie użytkuję i ogrzewam tylko parter 93m2. Po dociepleniu ścian na zewnątrz adaptuję strych na poddasze i będę ogrzewał je tym samym kominkiem. Kominek jest z wkładem 16kW z szybrem, z doprowadzeniem świeżego powietrza z zewnątrz rurą fi200mm pod podłogą parteru do obudowy kominka, z wlotem dla powietrza recyrkulacyjnego 850cm2 z korytarza i 200cm2 z salonu (1050cm2 to trochę za mało na wypadek braku prądu lub awarii wentylatora). Wylot z kominka jest rurą fi315mm. W sieci DCP są dwa wentylatory, dające przepływ łącznie około 1200m3/h. Wyciągają ciepłe powietrze z obudowy kominka i nawiewają je z sufitu do wszystkich pomieszczeń na parterze łącznie z salonem za wyjątkiem kuchni (jest w centrum domu) przez łącznie 12 kratek o prześwicie 325x125 mm każda oraz anemostat fi100mm do łazienki. Sieć DCP to: rura fi315, filtr, wentylatory, kanał 30x40cm, rozwidlenie na dwa kanały fi250mm za ścianą kolankową do szczytów budynku, kanały fi250mm po wejściu w drewniany strop parter-poddasze zamieniają się na kanały 125x300mm, z których są wspomniane wyloty 125 x 325mm. W rozwidleniu jest zwrotnica umożliwiająca regulację rozdziału powietrza na 2 kanały fi250mm. Na wlocie do rury fi315mm w kominku jest klapa zwrotna otwierana podciśnieniem od wentylatorów lub odcinająca wypływ ciepłego powietrza do sieci DCP gdy wentylatory nie pracują. Wtedy (sytuacja awaryjna) należy wyjąć z czoła obudowy kominka przysłonę otwierającą otwór 2500cm2, aby grawitacyjnie wypuszczać ciepło z obudowy kominka. Obudowa w części z wkładem kominkowym nie ma innych wylotów. Wylot (także wlot) jest jedynie w komorze dekompresyjnej. Nad wkładem w obudowie nie ma blaszanego tzw. dystrybutora.
W sieci DCP jest także nagrzewnica elektryczna 15kW (w kanale 30x40cm) jako alternatywa dla kominka. Działanie instalacji (kominka i nagrzewnicy) testowałem z dokładnymi pomiarami hałasu i temperatury w poszczególnych pomieszczeniach (pod sufitem i przy podłodze) głównie przez 3 miesiące styczeń - marzec 2005 roku non stop.

W przyszłości sieć DCP uzupełnię o nawiew do pomieszczeń na piętrze znad podłogi.
Przed czekającą nas zimą zmienię wentylację grawitacyjną w domu na mechaniczną (bez rekuperatora), zainstaluję między wentylatorami a kominkiem tłumik SLBGL 315x1000 (tłumik między wentylatorami a wylotami ciepłego powietrza jest zbędny, bo zastosowałem płyty Climaver dobrze tłumiące hałas), wymienię filtr na lepszy tj. na FFR355 z wkładem EU5.
Ponadto zamierzam jeszcze zrealizować ogrzewanie ciepłej wody nagrzewnicą wodną, która już teraz jest zamontowana w magistrali DCP, ale brak w niej glikolu, brak wymiennika, pompy i naczynia wzbiorczego, więc nie wiem czy się sprawdzi. Dlatego o tej koncepcji ogrzewania kominkiem c. w. na forum dotychczas nie wspominałem. Dotychczas w zasadzie pisałem tylko o tym co osobiście sprawdziłem u siebie w domu (DCP z kominka w opcji wyciągania ciepłego powietrza) lub widziałem u innych (DGP z kominka grawitacyjna lub mechaniczna, wentylacja mechaniczna). Zdarzało się, że pisałem też o DCP z kominka w opcji tłoczenia chłodnego powietrza do kominka. Ale zwykle zastrzegałem, że to tylko propozycja. Tej opcji niestety nie mogłem u siebie sprawdzić, bo nie mam piwnicy, ale sprawdzę (u kolegi) za kilka miesięcy.

Pozdrawiam
Jeż

jacekot
07-09-2007, 12:02
A moze ktoś tu udzieli mi odpowiedzi na poniższe pytanie :

"Wiem ze niektórzy z was sami wykonywali DGP u siebie w domu , to odpowiedza mi na pytanie w kwestii łączenia ze sobą rur. Już uściślam . Chodzi mi mianowicie o przewody fabrycznie ocieplone (lub izolowane jak kto woli) .
Jak wiadomo taki przewód składa się z kanału (wewnętrznego) , warstwy wełny oraz warstwy zewnetrznej . Wczoraj przymierzałem się do połaczenia dwóch rekawów ze sobą na łączniku i zaczołem się zastanawiać czy opaskę zaciskową zakłada się na pierwszy kanał (wewnętrzny ) ,i a to nasuwa się warstwę wełny , warstwe zewnętrzna i następnie klei taśmą . Czy może opaskę zaciskowa zakłada się na zewętrzną warstwe i sciska wszystko razem ?

A może można tak i tak ? Jak jest poprawnie ? "

hala_k
07-09-2007, 19:28
A moze ktoś tu udzieli mi odpowiedzi na poniższe pytanie :

"Wiem ze niektórzy z was sami wykonywali DGP u siebie w domu , to odpowiedza mi na pytanie w kwestii łączenia ze sobą rur. Już uściślam . Chodzi mi mianowicie o przewody fabrycznie ocieplone (lub izolowane jak kto woli) .
Jak wiadomo taki przewód składa się z kanału (wewnętrznego) , warstwy wełny oraz warstwy zewnetrznej . Wczoraj przymierzałem się do połaczenia dwóch rekawów ze sobą na łączniku i zaczołem się zastanawiać czy opaskę zaciskową zakłada się na pierwszy kanał (wewnętrzny ) ,i a to nasuwa się warstwę wełny , warstwe zewnętrzna i następnie klei taśmą . Czy może opaskę zaciskowa zakłada się na zewętrzną warstwe i sciska wszystko razem ?

A może można tak i tak ? Jak jest poprawnie ? "

Złączka z opaskami tylko dla warstw wewnętrznych (tamtędy przepływa powietrze!). Na to nasuwa się wełnę oraz zewnętrzną warstwe i można to wszystko okleic taśma lub owinać dokładnie stretchem.

aleksandra1
12-09-2007, 10:39
Witam
A ja mam taką wątpliwość:
Czy do rozprowadzenia ciepła z kominka grawitacyjnie do 4 pomieszczeń na poddaszu, od kominka musi wychodzić:
- 1 rura do komina oraz 4 rury doprowadzające ciepłe powietrze już od samego wkładu kominkowego,
- czy może być: 1 rura do komina, 1 rura doprowadzająca ciepłe powietrze od samego wkładu kominkowego a dopiero na poddaszu rozgałezienie na 4 rury do 4 pomieszczeń?
Bardziej pasowałoby mi 2 rozwiązanie, ale boję się, że to nie jest dobre rozwiązanie.

Ponawiam pytanie: czy może być jeden przepust przez strop irozgałęźnik na 3-4 pomieszczenia na poddaszu?

Kolejne pytanie: Planuję umieścić kanały o przekroju prostokątnym 150 mm x 50 mm w posadzce poddasza. Czy muszą one być w jakiś sposób zaizolowane, czy też oddzielone od styropianu pod wylewką (żeby się np.nie stykały)?

Proszę o pilną odpowiedź.

To_masz
12-09-2007, 15:28
Witam,
poszukuję kominka z prawą boczną szybką, kominek będzie stał na środku pomieszczenia (centralnie umieszczony komin dymowy i słup do podciągu).
czy dostanę jakąś propozycję - jakość wykonania jest ważna, tak samo jak cena :)

ps. mam doprowadzoną z zewnątrz rurę do powietrza (chyba coś około 11-12cm)

pozdrawiam

sunnychris
15-09-2007, 17:42
Prosze o pomoc w wyborze kominka : posiadamy ogrzewanie gazowe i w 100% jestesmy z tego rozwiazania zadowoleni.
Poprzedni wlasciciel nie chcial miec kominka, wiec nas czeka zrobienie wszystkiego od zera z budowa komina dymowego wlacznie :evil: .
Chcialbym aby nasz kominek poza aspektem wizualnym pomogl nam rowniez w ograniczeniu kosztow ogrzewania... i teraz :
- system DGP czy kominek z PW ??

Fachowiec ktory robil nam CO mowi ze tylko i wylacznie kominek z PW
Sasiad, fachowiec od kominkow mowi ze PW wodny to niepotrzebny klopot... i ze lepiej sprawdza sie DGP :roll: komu wierzyc ?

Jak wyglada to od strony finansowej ? Dom 137 m2, 502 m3 kubatury.

jacakam
16-09-2007, 01:12
Mam trochę mętliku w głowie po rozmowie z osoba oferująca mi kominek do sprzedaży. Mianowicie planuje dokonac zakupu kominka z płaszczem wodnym Lechma. Jest tam dostępna opcja dodatkowa w postaci dolotu powietrza od spodu. chciałem takową dokupić i podłączyć bezpośrednio do rury z zewnątrz domu. Sprzedawca twierdzi jednak że to błąd i że lepiej zrobić doprowadzenie powietrza pod kominek i nie podłączac tak rury jak napisałem bo to błąd. Czy się aby sprzedawca nie myli ??

alpin
29-09-2007, 10:41
Mam pytanko, po wizycie kominiarza (odbiór kominiarski) kominiarz zmartwił mnie żebym zapomniał o kominku ponieważ mam komin o wymiarach 14x14
wysoki 7 m. i nie będzie się dobrze paliło :cry:
czy w 100% ma racje ?

1950
29-09-2007, 15:40
Mam pytanko, po wizycie kominiarza (odbiór kominiarski) kominiarz zmartwił mnie żebym zapomniał o kominku ponieważ mam komin o wymiarach 14x14
wysoki 7 m. i nie będzie się dobrze paliło :cry:
czy w 100% ma racje ?
zadziwiające :roll:
po to piszesz na forum, żeby Ci ktoś powiedział, że się da :o

powiedziała Ci osoba z kwalifikacjami, że się nie da
a bez jej odbioru instalacji spalinowych, nikt Ci nie odbierze budynku,
a Ty co, chcesz się upewnić tutaj, że się da i będzie się dobrze palić,

chłopie to jest bezpieczeństwo Twoje i Twoich bliskich,
chcesz mieć kominek, to niestety, zbuduj dodatkowy komin :roll:

efilo
29-09-2007, 17:29
Czy ktoś się orientuje czy kominki KFD z serii Linea mają możliwość doprowadzenia powietrza rurą z zewnątrz BEZPOŚREDNIO do paleniska?


Już wiem - NIE :(

bazgrus
04-11-2007, 22:21
Mam pytanie co do izolacji kanałów DGP.
Widziałem na zdjęciach wełnę z (chyba) folią aluminiową użytą do izolacji prostokątnych kanałów DGP. Pytanie jak się to nazywa i gdzie to można dostać?

Dodatkowe pytanie, jaka powinna być grubość izolacji.
U mnie wysokość wylewki to 10 cm a samego kanału to 5cm, więc zostaje niewiele na izolację i wylewkę

an-bud
04-11-2007, 22:39
Mam trochę mętliku w głowie po rozmowie z osoba oferująca mi kominek do sprzedaży. Mianowicie planuje dokonac zakupu kominka z płaszczem wodnym Lechma. Jest tam dostępna opcja dodatkowa w postaci dolotu powietrza od spodu. chciałem takową dokupić i podłączyć bezpośrednio do rury z zewnątrz domu. Sprzedawca twierdzi jednak że to błąd i że lepiej zrobić doprowadzenie powietrza pod kominek i nie podłączac tak rury jak napisałem bo to błąd. Czy się aby sprzedawca nie myli ??masz racje

an-bud
04-11-2007, 22:43
Mam pytanie co do izolacji kanałów DGP.
Widziałem na zdjęciach wełnę z (chyba) folią aluminiową użytą do izolacji prostokątnych kanałów DGP. Pytanie jak się to nazywa i gdzie to można dostać?

Dodatkowe pytanie, jaka powinna być grubość izolacji.
U mnie wysokość wylewki to 10 cm a samego kanału to 5cm, więc zostaje niewiele na izolację i wylewkę w każdym markecie albo w sklepie z kominkami dosaniesz tą wełne (FIREROCK) albo inne gr. 2.5 : 3cm

an-bud
04-11-2007, 22:45
Mam pytanko, po wizycie kominiarza (odbiór kominiarski) kominiarz zmartwił mnie żebym zapomniał o kominku ponieważ mam komin o wymiarach 14x14
wysoki 7 m. i nie będzie się dobrze paliło :cry:
czy w 100% ma racje ?
zadziwiające :roll:
po to piszesz na forum, żeby Ci ktoś powiedział, że się da :o

powiedziała Ci osoba z kwalifikacjami, że się nie da
a bez jej odbioru instalacji spalinowych, nikt Ci nie odbierze budynku,
a Ty co, chcesz się upewnić tutaj, że się da i będzie się dobrze palić,

chłopie to jest bezpieczeństwo Twoje i Twoich bliskich,
chcesz mieć kominek, to niestety, zbuduj dodatkowy komin :roll:małe palenisko będzie działało, a kominiarze nie mają zielonego pojęcia o kominkach!

Jarek191
24-11-2007, 21:26
Mam pytanie: co Pan sądzi o wkładach kominkowych firmy Kornak?

panterka-23
24-11-2007, 22:46
alterm i cała kochana reszta

mamy zamiar zainstalować piec na eko groszek plus kominek z płaszczem wodnym. jaki kominek polecacie? Dom 200 metrów

an-bud
24-11-2007, 23:00
Mam pytanie: co Pan sądzi o wkładach kominkowych firmy Kornak? :(

an-bud
24-11-2007, 23:01
alterm i cała kochana reszta

mamy zamiar zainstalować piec na eko groszek plus kominek z płaszczem wodnym. jaki kominek polecacie? Dom 200 metrówładny i dobry :)

panterka-23
24-11-2007, 23:11
an-bud - wiedze, że poczucie chumoru nie opuszcza Cie na noc :) dobry to jaki? Jakiej firmy?

an-bud
24-11-2007, 23:34
an-bud - wiedze, że poczucie chumoru nie opuszcza Cie na noc :) dobry to jaki? Jakiej firmy?nie jest to takie proste, jak na ogrzewanie to może być od naj : jotul, dovre, tarnawa itp. z możliwością podłączenia pow. zew.

.:ZABA:.
25-11-2007, 09:01
To prosze o jeszcze jedno wyjasnienie. W planie jest kominek z roprowadzeniem cieplego powietrza do pomieszczen na parterze. Mamy osobna kotlownie, w ktorej planowany jest piec na ekogroszek z zasobnikiem. Piec mialby ogrzac podlogowke i wode. Wiem, ze sa jakies wyliczenia jakiej mocy piec do powierzchni domu (180m2), ale nigdzie nie moge ich znalezc.
Czy nasze rozwiazanie ma jakies wady? Nie wiem, jakiej mocy kominek by nam wystarczyl i jakiej ew. mocy piec? Troche nie znam sie na tych rozwiazaniach.
Ps. Prad i gaz raczej nie wchodza w gre

an-bud
25-11-2007, 09:10
To prosze o jeszcze jedno wyjasnienie. W planie jest kominek z roprowadzeniem cieplego powietrza do pomieszczen na parterze. Mamy osobna kotlownie, w ktorej planowany jest piec na ekogroszek z zasobnikiem. Piec mialby ogrzac podlogowke i wode. Wiem, ze sa jakies wyliczenia jakiej mocy piec do powierzchni domu (180m2), ale nigdzie nie moge ich znalezc.
Czy nasze rozwiazanie ma jakies wady? Nie wiem, jakiej mocy kominek by nam wystarczyl i jakiej ew. mocy piec? Troche nie znam sie na tych rozwiazaniach.
Ps. Prad i gaz raczej nie wchodza w gremin 18 kw, to jest 1kw na 10 m2

niktspecjalny
25-11-2007, 09:18
To prosze o jeszcze jedno wyjasnienie. W planie jest kominek z roprowadzeniem cieplego powietrza do pomieszczen na parterze. Mamy osobna kotlownie, w ktorej planowany jest piec na ekogroszek z zasobnikiem. Piec mialby ogrzac podlogowke i wode. Wiem, ze sa jakies wyliczenia jakiej mocy piec do powierzchni domu (180m2), ale nigdzie nie moge ich znalezc.
Czy nasze rozwiazanie ma jakies wady? Nie wiem, jakiej mocy kominek by nam wystarczyl i jakiej ew. mocy piec? Troche nie znam sie na tych rozwiazaniach.
Ps. Prad i gaz raczej nie wchodza w gre


http://www.muratordom.pl/eksperci_instalacje/odpowiedz/instalacje-przy-piecu-na-eko-groszek,3870,10-0.htm

listek
25-11-2007, 11:14
Witam.
Szukam kominka, który spełni poniższe załozenia:
- PW
- lewa boczna szyba
- doprowadzenie powietrza z zewnątrz bezpośrednio do kominka
- podnoszenie szyby najlepiej do góry, ale może być normalne
- ogrzewanie CO oraz CWU, chyba poprzez wymiennik
- kubatura ok 480m^3 (ok 140m^2)
- ogrzewanie główne GZ jednofunkcyjny
- trochę podłogówki (wiatrołap, korytarz, łazienka, kuchnia) i kaloryfery

Szukałem i oprócz Zuzi 19kW z Kratek nie znalazłem

http://i18.tinypic.com/6jvy1xw.jpg

http://www.kratki.com/product_info.php?cPath=88&products_id=1670&osCsid=177d8d7c68365d79c9971646073c91d0


Szyba podoba mi się ze Spartherma 2lh

http://i9.tinypic.com/82sc7cx.jpg

Ewentualnie czy do zwykłego kominka w jakiś sposób można "dorobić" PW?
Z góry dzięki za odp.
Pozrawiam

psm
25-11-2007, 12:25
w miare tanie KRATKI ale nic o nich nie wiem,moze ktos korzysta to prosze sie odezwac !!!
tez jestem bliski zakupu kominka z plaszczem ale jeszcze sie troche wacham,sledze wszystkie tematy z tym watkiem na forum i mozna dostac zawrotu glowy od opinii
ja przegladalem oferty tych firm Tarnava i edilkamin,maja dosyc dobre opinie na rynku ale i kosztuja duzo w porownaniu do tych z Kratek
zajzyj tutaj moze Cie cos zainteresuje;
http://www.tarnava.pl/index.php?grp=322
http://www.edilkaminpolska.pl/pdf/acquatondo.pdf

listek
25-11-2007, 14:38
Dzięki, ale to jest można powiedzieć priorytet

- PW
- lewa boczna szyba
- doprowadzenie powietrza z zewnątrz bezpośrednio do kominka

Szkoda, że Tarnava nie ma bocznej szyby :(

kris_pp
25-11-2007, 23:45
Witam, mam pytanie o kominek z dystrybutorem ciepłego powietrza oraz z turbiną.

Sam posiadam wkład Dovre 2900RDGC, czyli model który ogrinalnie jest wyposarzony w dystrybutor ciepłego powietrza, z dystrybutora jest wyporowadzony (otwarty) tylko jeden kanał który idzie do turbiny która juz rozprowadza ciepłe powietrze na pokoje.

http://www.krisport.pl/allegro/budowa/120.jpg

Na dzień dzisiejszy sam obudowuje mój kominek i mam dylemat czy otworzyć dodatkowo jeden, a może dwa kanały z dystrybutora i z nich doprowadzić ciepłe powietrze do kratek wentylacyjnych w obudowie kominka. Moje pytanie wynika z powodu iz podczas palenia w tym kominku bez obudowy turbina zabierała bardzo dużo ciepłego powietrza na pokoje natomias sam salon, który powinien byc najbardziej dogrzany wcale taki nie był.

Obawy jakie mam jeśli tak zrobie to:
- Czy w momencie kiedy załączy sie turbina powietrze zaciągane przez nią będzie napewno pochodzic z kanałów dolotowych do dystrybutora (tych od spodu), czy może łatwiej będzie pobierać powietrze właśnie z tych dodatkowych wyprowadzeń i tak naprawdę bedzie pobierać powietrze jeszcze nieogrzane z salonu poprzez kratki nawiewowe?

Tak to wygląda na chwile obecną i musze to wiedzieć zanim zaczne dalej obudowywać kominek.
http://www.krisport.pl/allegro/budowa/121.jpg

Oba
26-11-2007, 03:20
WITAM

Jesli chodzi o kominki to jestem zielony dlatego mam pytanie do specialistow
Chcialbym miec kominek tradycyjny otwarty
moje pytanie jest takie kiedy nalezy zaczac bydowac i instalowac kominek przed tynkami i wylewka czy po a moze obojetne
a drugie pytanie to: co to znaczy ze kominek jest z plaszczem wodnym
Jesli ktos ma namiary na ludzi ktorzy sie tym zajmuja w okolicach rzeszowa i moga polecic to bede wdzieczny

dzieki

silver200
03-12-2007, 15:46
Witam.

mam pytanie - czy kominek może się ruszać/bujać?

otóż jakiś czas temu zamontowano nam kominek i niedawno zauważyłem, ze jak z jednej strony pchnę wkład to kominek się rusza, na razie do wykonawcy nie mogę się dodzwonić, jednak myślę, ze skoro już zapłaciłem i to i tak nic od niego nie wyegzekwuję. Wiec pytanie, czy jest to niebezpieczne, czy odpuścić i zapomnieć o tym?

edi!
03-12-2007, 18:41
Pracuje w firmie,ktora zajmuje sie kominkami, kompleksowo rzecz jasna:)
Odpowiem na wszystkie pytania, doradze. Dotyczy to kominków, ktore maja dopiero powstac,jak rowniez tych, ktore juz istnieja.
Niewazne czy ktokolwiek z Panstwa bedzie mial pytania zwiazane z codziennym uzytkowaniem kominka czy moze bedzie to wynikalo z jakiegos problemu z tym, niewatpliwie rewelacyjnym zrodlem taniego ciepla w naszych czterech katach. ZAPRASZAM.

W takim razie ja też prosze o radę; chcemy zamontować kominek, ale rozpalać w nim tylko okazjonalnie, nie interesuja nas płaszcze wodne ani rozprowadzenia ciepła, chcemy posiedziec od czasu do czasu w miłym ciepełku w salonie i to wszystko. .....AAA no i wymyśliłam sobie, że pięknie wyglądałaby dodatkowa szybka z prawej strony.
Jak zaczęłam przeglądać różne "kominkowe wątki" to jestem skołowana na maksa :cry: Rozbieżności cenowe są ogromne,od amelii za 1500 ( tu bym sie zastanowiła troche) , Zuzi za 2500 aż do modeli w okolicach kilkunastu tysięcy; i bądź tu człowieku mądry.....
Może ktoś mógłby coś polecić, szczególnie ktoś kto użytkuje kominek tak jak my mamy zamiar, tzn, od czasu do czasu, bez rozprowadzenia ogrzewania :roll:
Chcemy kupić kominek nie najgorszej jakości, ale w rozsądnej cenie.
będę wdzięczna za odzew
pozdrawiam

mariobros35
03-12-2007, 22:28
WITAM

Jesli chodzi o kominki to jestem zielony dlatego mam pytanie do specialistow
Chcialbym miec kominek tradycyjny otwarty
moje pytanie jest takie kiedy nalezy zaczac bydowac i instalowac kominek przed tynkami i wylewka czy po a moze obojetne
a drugie pytanie to: co to znaczy ze kominek jest z plaszczem wodnym
Jesli ktos ma namiary na ludzi ktorzy sie tym zajmuja w okolicach rzeszowa i moga polecic to bede wdzieczny

dzieki
to że kominek jest z płaszczem wodnym w dużym uproszczeniu oznacza iż taki kominek jest zbudowany z 2 warstw blachy kotłowej pomiędzy którymi znajduje się woda która się nagrzewa podczas palenia w kominku i może być wykorzystana do grzania kaloryferów lub ogrzewania podłogowego bądz też za pomocą zasobnika z wężownicą do podgrzewu ciepłej wody użytkowej 8)

dzierzba
04-12-2007, 22:32
czy ktos rozwazal zamontownie dwoch turbin po dwor stronach domu. Moj dom ma 8 metrow szerokosci 16 dlugosci i boje sie ze jedna turbina plus cala instalaja tak wszystko pogmatwa ze moze byc problem z doprowadzeniem cieplego powietrza. Dlatego moje pytanie czy mozna tak zrobic ze jedna turbina na jedna strone domu ?? powiedzmy zamiast 800 dac dwie 400 albo 600 bo te maja lepsze parametry

luk__25
04-12-2007, 22:43
A ja proszę o opinie nt. wkladów firmy Uniflam,
pozdrawiam

panterka-23
05-12-2007, 11:17
Bardzo proszę o odpowiedz

Zakładamy piec na eko groszek firmy reko
http://www.r-eco.pl/


Kominek z płaszczem wodnym czy bez? Ja nastawiałam sie na kominek z płaszczem ale hydraulik mówi, że nie ma sensu.

niedzio
05-12-2007, 13:15
A ja proszę o opinię dotyczącą kominków z płaszczem wodnym Tarnavy.

Byłem zdecydowany na kominek powietrzny tej firmy, ale opóźnienia w przyłączu gazu wymuszają na mnie takowe rozwiązanie. Ponieważ Tarnavę miałem już sprawdzoną (tzn. zdecydowałem na podstawie opinii), więc zastanawiam się też nad Tarnavą z płaszczem (tyle, że nigdzie nie znalazłem konkretnych opinii w stosunku do tej firmy z płaszczem --> co innego Lechma, CTM lub inne).

Jeśli nie Tarnava z płaszczem to co innego za podobną cenę (dom. 170 m2).

nastka79
05-12-2007, 13:19
Wkład Jotul kontra Dovre.

Który wybrać? Czy faktycznie Jotul przereklamowany?

Kruz23
05-12-2007, 17:11
Witam
Pomóżcie mi bo nie wiem co robić.
Mam wkład kominkowy pewnej firmy gdzie w przy szybie w drzwiczkach u góry nie ma uszczelki na bokach jest u dołu nie potrzeba, nie wiem czy była czy tak ma być, problem jest następujący.
Podczas palenia w kominku strasznie szumi i bardzo szybko spala się drzewo, po kilku dniach doszedłem że to przez to iz niema uszczelki u góry szyby tj miedzy szybą a obramówką szyby, w momęcie kedy przytka się tą szczelinę ogień momentali przestaje szaleć i pali się spokojniej i mniej zużywa się drzewa.

Zrobiłem obeznanie i okazało się że nie we wszystkich wkładach jest uszczelka do okoła szyby w nie których jest w nie których nie ma.
Zadzwoniłem do producenta tego wkładu by sie upewnić czy aby napewno nie powinno być, otrzymałem odpowiedz że tak powinno być iż u góry nie ma uszczelki.
Dodatkowo usłyszałem iż szyba przez lepiej pracuje pod wpływem ciepła.

Chciałem zauważyć iż brak tej że uszczelki powoduje duży-uciążliwy hałas, spala się szybciej drzewo i zabiera powietrze z pomieszczenia.

Poradzcie co robić wstawiać tam uszczelkę czy nie zostawić tak jak producent zrobił??

nastka79
06-12-2007, 19:24
Wkład Jotul kontra Dovre.

Który wybrać? Czy faktycznie Jotul przereklamowany?

Podciągam i pytam ponownie... :)

an-bud
06-12-2007, 23:27
Wkład Jotul kontra Dovre.

Który wybrać? Czy faktycznie Jotul przereklamowany?

Podciągam i pytam ponownie... :)zależy od konkretnego modelu, obie firmy są dobre, im droższy tym lepszy, jak samochód :D

an-bud
06-12-2007, 23:33
Witam
Pomóżcie mi bo nie wiem co robić.
Mam wkład kominkowy pewnej firmy gdzie w przy szybie w drzwiczkach u góry nie ma uszczelki na bokach jest u dołu nie potrzeba, nie wiem czy była czy tak ma być, problem jest następujący.
Podczas palenia w kominku strasznie szumi i bardzo szybko spala się drzewo, po kilku dniach doszedłem że to przez to iz niema uszczelki u góry szyby tj miedzy szybą a obramówką szyby, w momęcie kedy przytka się tą szczelinę ogień momentali przestaje szaleć i pali się spokojniej i mniej zużywa się drzewa.

Zrobiłem obeznanie i okazało się że nie we wszystkich wkładach jest uszczelka do okoła szyby w nie których jest w nie których nie ma.
Zadzwoniłem do producenta tego wkładu by sie upewnić czy aby napewno nie powinno być, otrzymałem odpowiedz że tak powinno być iż u góry nie ma uszczelki.
Dodatkowo usłyszałem iż szyba przez lepiej pracuje pod wpływem ciepła.

Chciałem zauważyć iż brak tej że uszczelki powoduje duży-uciążliwy hałas, spala się szybciej drzewo i zabiera powietrze z pomieszczenia.

Poradzcie co robić wstawiać tam uszczelkę czy nie zostawić tak jak producent zrobił??jest to teoretycznie doprowadzenie powietrza "kurtyna" możesz eksperymentować, szyba będzie się szybciej brudzić

an-bud
06-12-2007, 23:35
czy ktos rozwazal zamontownie dwoch turbin po dwor stronach domu. Moj dom ma 8 metrow szerokosci 16 dlugosci i boje sie ze jedna turbina plus cala instalaja tak wszystko pogmatwa ze moze byc problem z doprowadzeniem cieplego powietrza. Dlatego moje pytanie czy mozna tak zrobic ze jedna turbina na jedna strone domu ?? powiedzmy zamiast 800 dac dwie 400 albo 600 bo te maja lepsze parametrymożna dwie.

an-bud
06-12-2007, 23:44
WITAM

Jesli chodzi o kominki to jestem zielony dlatego mam pytanie do specialistow
Chcialbym miec kominek tradycyjny otwarty
moje pytanie jest takie kiedy nalezy zaczac bydowac i instalowac kominek przed tynkami i wylewka czy po a moze obojetne


dziekijak chcesz aby tynkarze go upaskudzili :lol: bez ocieplenia pod kominkiem!

panterka-23
10-12-2007, 13:49
an bud- zapomniałeś o mnie :( nie odp

Dobra teraz mam pytanie- potrzebuj e kominek z 2 przeszklonymi szybami. Gdzie szukać aby cena nie poraziła?

Chodzi mi o taki jak wstawiał listek (ten 2 model) be łaczeń metalowych

an-bud
10-12-2007, 16:34
an bud- zapomniałeś o mnie :( nie odp

Dobra teraz mam pytanie- potrzebuj e kominek z 2 przeszklonymi szybami. Gdzie szukać aby cena nie poraziła?

Chodzi mi o taki jak wstawiał listek (ten 2 model) be łaczeń metalowychjest to droższa wersja około 10 tyś zł (do DGP) a szukać? może w necie? :D Z płaszczem wodnym warto, jak się go używa prawie ciągle.

szczepek
12-12-2007, 11:27
Mam Pytanko do specjalistów od kominka.

Własnie złożyłem swoje DGP . nad kominkiem zbudowałem dwie komory na gorące powietrze - jedna zbiera powietrze znad kominka (tarnava 18kW) oraz radiatora zamontowanego na rurze spalinowej i z tej komory jest zaciąg powietrza do dwóch turbin , które rozprowadzają powietrze po całym domu

druga komora zbudowana jest nad tą pierwszą i tam powietrze ogrzewa się od koncówki rury spalinowej , która wchodzi w ścianę do przewodu kominowego. Z tej komory rozprowadzam powietrze grawitacyjni do salonu w którym jest kominek.

Zacząłem przepalanie kominka.
Paliłem w nim na razie 3 x po 4-5 godzin.
I jak na razie śmierdzi ... WIem ze na początku może być czuć rozgrzewające się przewody instalacji DGP, ale kiedyś powinno się to skończyć.
Pytanie kiedy? jak u was długo trwało zanim dziwne zapachy z DGP zniknęły?

Bardziej śmierdzi z kanałów wylotowych do salonu, b o tam oczywiście układ osiąga wyższą temperaturę - bo to jest komora grawitacyjna.
Dużo mniej z kanałów z DGP Ponieważ dolna komora jest z wymuszonym przepływem - nie rozgrzewa się do aż takiej temperatury
Kanały w okolicy wentylatora nagrzewają się mniej więcej do 120- 140 oC - mierzyłem. Później już jest mniej.
Na wylocie z anemostatów powietrze osiąga wartość do 70oC.

_Beti_
13-12-2007, 22:25
witam
od 2 tygodni jestem szczesliwym posiadaczem wkładu kominkowego b1 lux (palilem w nim okolo 5 razy) do dzisiaj kiedy to niedlugo porozpaleniu uslyszalem trzask podobny do tłuczenia szyby okazalo sie ze pękła tylna płyta kominek byl kupiony w castoramie wiec zadzwonilem tam i powiedziano mi ze spiszą protokol rekamacji i wszystko bedzie zalatwiac importer tych kominków czyli parkanex zaciekawiony sprawa zajzalem w papiery ktore byly w kominku okazalo sie ze jest tam gwarancja owego importera w której zapisane jest ze tylna płyta niepodlega gwarancji zadzwonilem do tej firmy i okazalo sie ze faktycznie tak jest. Pytanie brzmi czemu ta płyta pękła nowa kosztuje 120 zł ale chciałbym towar z gwarancją a skoro w zestawie niejest objeta gwarancja to nowa tez niebedzie niewiem czy jest zgodne z prawem srzedawanie towaru bez gwarancji, czuje sie oszukany poniewaz niezostałem w castoramie poinfomowany o tym ze jeden z podstawowych elementów niejest objety gwarancja najchetniej bym zwrócił sprzet który dlamnie jest bezuzyteczny poniewaz strach w nim palic co mozna w takiej sprawie zrobic ????

eranet
13-12-2007, 22:38
pomysł, by kupować kominek w marketach jednak nie jest najlepszy, co tanie to drogie, tak mówia poważniejsze firmy handlujące wkładami i chyba mają rację...

_Beti_
13-12-2007, 22:46
raczej nie potrzeba mi była taka opinia :-? i tak mam doła

Proszę o fachwą odpowiedz

Sloneczko
13-12-2007, 22:55
Nie dołuj się, tylko idź na całość.

Wymaść pismo do kierownika sklepu, lub do firmy do której sklep należy, z żądaniem zwrotu pieniędzy.

Umotywuj tym, że sprzedawca nie poinformował Cię o warunkach gwarancji, zwłaszcza, że jakiś element kupowanej całości, co prawie nigdy się nie zdarza, takiej gwarancji nie podlegał. Mnie się wydaje, że miał obowiązek zwrócić Ci na to uwagę.

Jeśli odpowiedzą odmownie, napisz maila do Federacji Konsumentów: http://www.federacja-konsumentow.org.pl/, ewentualnie od razu wyślij pisma także do Federacji, informując o tym sklep.

Powinno pomóc :)

_Beti_
13-12-2007, 23:00
Jutro się tam wybieram
Ten sklep to Castorama, z która tak naprawde nigdy nie miałem problemu
Tych kominków sprzedaje się bardzo dużo, a tu u mnie taki pech!!!
dobrze że jeszcze nie obudowany :-?

cbartek
14-12-2007, 08:10
Witam,
A ja ponawiam pytanie luk__25 odnośnie wkładów Uniflam.
Ktos z was użytkuje? Co o nich sądzicie?
Zaznaczam że kominek nie podstawowym żródłem ciepła, raczej ozdoba z której będzie się w praktyczny spsób korzystać. Na podkarpaciu jest kilka firm które sprzedają i w jakiś sposób polecją te wkłady, choć znalazłem też sprzedawce, który powiedzieł że sprzedaje ich sporo, ale on poleca wkłady z "Kratki".
Jeśli macie jakieś doświadczenia na ten temat to piszcie!

szczepek
14-12-2007, 09:25
Czyżby nikomu przy pierwszych paleniach nie śmierdziało z kominka?

DPS
14-12-2007, 10:13
Ja też mam pytanie. :roll: Zamierzamy ogrzewać kominkiem pokoje dla gości (DGP). Kominek na pewno kupimy solidny (jeden już użytkujemy kilka lat, jesteśmy bardzo zadowoleni). Chcemy samodzielnie obudować wkład cegłą szamotową i obłożyć kamieniem. I tutaj pojawia się moje pytanie. Jakigo rodzaju zaprawy użyć przy murowaniu cegieł szamotowych? An-bud, liczę na Ciebie. :D

mikolayi
14-12-2007, 15:53
problem techniczny. Kominek z płąszczem wodnym zasila CO (10 grzejników +podłogówka) Instalator podłączył, odpalił kominek i wszystko łądnie smigało do czasu. Któegos dnia podłączyłęm pompy, napaliłem i klops. Woda w płaszczu gorąca a grzejniki zimne. Jedna z pomp (prawa) rzęzi strasznie i bardzo mocno sie nagrzewa. wejście i wyjscie z obu pomp ledwo letnie. Instalator twierdzi że uszkodziła się pompa (wcześniej próbowalismy odpowietrzenia) Czy macie jakieś pomysły w czym tkwi problem ? z góry dzięki

piotrulex
14-12-2007, 16:12
mamy otwarty na kuchnie i komunikacje salon okolo 35m. slyszalem, ze do kominka powinno sie doprowadzic zewnetrzne powietrze. pod salonem mam piwnice.

czy potrzebne to zewnetrzne powietrze, co mam przygotowac aby bylo dobrze. co mam jeszcze napisac abyscie wiedzieli jak mi pomoc?

SZEFLERA
14-12-2007, 17:40
Witam,
Potrzebuję fachowej rady przy wyborze kominka, bylibyśmy bardzo wdzięczni za radę. Pytanie moje brzmi: czy zakładać kominek z płaszczem czy nie? Podam trochę danych które mogą pomóc:
-dom z poddaszem użytkowym 180m2 z garażem 35m2, nowo pobudowany.
-ogrzewanie, piec na olej opałowy /drogo/
-mam wyprowadzoną rurę na poddasze do nadmuchu z kominka
-nadmuch powietrza z zewnątrz
-na parterze rozprowadzone ogrzewanie podłogowe ok.77m2 (garaż grzejniki)
-na poddaszu grzejniki
-salon z pustką (antresola)

Czytałem wiele wątków na temat kominków z płaszczem i dochodzę do wniosku, że ciężko podjąć decyzję. Zrobienie płaszcza miałoby umożliwić możliwość obniżenia kosztów ogrzewania olejem. Traktujemy to jednak jako pewnego rodzaju alternatywę, czyli dodatkowo kominkiem ogrzewalibyśmy wówczas, gdy faktycznie komuś z domowników chciałoby się dokładać ub gdyby koszty ogrzewania przerosły nasze możliwości.

Negatywne opinie dotyczą głównie:
- robienia kotłowni w salonie - a ponieważ nie wiem czy będę regularnie palić przez cały okres grzewczy, trudno podjąć decyzję; Czy faktycznie paląc regularnie odczuwa się z tego tytułu jakieś duże niedogodności?
- ryzyka przegrzania - ale jeśli dobrze rozumiem, wystarczy zrobić obieg otwarty i palić rozsądnie (czyli nie palić na noc, przed wyjściem).

Zastanawiam się czy nie wystarczyłby np. zwykły kominek z rozprowadzeniem na poddasze? Na dniach mam podjąć decyzję i cały czas mam dużo wątpliwości.

Będziemy bardzo wdzięczni za rady i wszelkie wskazówki.
pozdrawiamy

Sloneczko
14-12-2007, 18:14
My nie robimy z płaszczem wodnym, nie chcąc uzależniać się od braku prądu.
Do całej maszynerii musiałbyś jeszcze dodać agregat prądotwórczy.
U na będą dwa kominki (bliźniak) i każdy z rozprowadzaniem ciepłego powietrza na poddasze.

mariobros35
14-12-2007, 18:23
Negatywne opinie dotyczą głównie:
- robienia kotłowni w salonie - a ponieważ nie wiem czy będę regularnie palić przez cały okres grzewczy, trudno podjąć decyzję; Czy faktycznie paląc regularnie odczuwa się z tego tytułu jakieś duże niedogodności?
- ryzyka przegrzania - ale jeśli dobrze rozumiem, wystarczy zrobić obieg otwarty i palić rozsądnie (czyli nie palić na noc, przed wyjściem).

co do negatywów to musisz sobie odpowiedzieć czy jeżeli sobie sprawisz kominek z DGP to czy nie zrobisz też sobie kotłowni w salonie? Bo też trzeba przynieść drewna napalić jak i w kominku DGP jak i w kominku z PW.
Co do ryzyka przegrzania to jest kilka sposobów i możliwości technicznych eliminujących takie ryzyko np przetwornica energii elektrycznej (zasilanie awaryjne z akumulatora na wypadek braku prądu),czy też wężownica schładzająca w którą jest wyposażona znakomita większość porządnych kominków z PW,no i w końcu układ otwarty połączony z układem zamkniętym za pomocą systemu wymiennikowo-pompowego 8)

mathiasso
14-12-2007, 19:15
ja miałem robić kominek z PW i byłeś dość mocno napalony, ale ostatecznie stwierdziłem po przeczytaniu wielu postów, po kilku rozmowach no i po wycenie :-? , że do niewielkiego domu (mój 134m2) i przy paleniu okazjonalnym lepiej wybrać kominek np z dgp, a zaoszczędzoną kase (ok10tys) lepiej wydać np na solary.
Do dużego domu i jeszcze do tego przy paleniu dość częstym warto pomyśleć o kominku z pw.
to tylko moje subiektywne zdanie :)

SZEFLERA
14-12-2007, 20:17
No z solarów właśnie zrezygnowaliśmy... bo z większości opini wynika chyba, że jednak inwestycja zwraca się stosunkowo późno. No i trochę obawiamy się, że jeśli po paru latach coś się zepsuje, to przy ewentualnej konieczności naprawy, gra może być niewarta świeczki :roll:
Dzięki za opinię, chętnie przeczytam następne :D

an-bud
14-12-2007, 22:20
Mam Pytanko do specjalistów od kominka.

Własnie złożyłem swoje DGP . nad kominkiem zbudowałem dwie komory na gorące powietrze - jedna zbiera powietrze znad kominka (tarnava 18kW) oraz radiatora zamontowanego na rurze spalinowej i z tej komory jest zaciąg powietrza do dwóch turbin , które rozprowadzają powietrze po całym domu

druga komora zbudowana jest nad tą pierwszą i tam powietrze ogrzewa się od koncówki rury spalinowej , która wchodzi w ścianę do przewodu kominowego. Z tej komory rozprowadzam powietrze grawitacyjni do salonu w którym jest kominek.

Zacząłem przepalanie kominka.
Paliłem w nim na razie 3 x po 4-5 godzin.
I jak na razie śmierdzi ... WIem ze na początku może być czuć rozgrzewające się przewody instalacji DGP, ale kiedyś powinno się to skończyć.
Pytanie kiedy? jak u was długo trwało zanim dziwne zapachy z DGP zniknęły?

Bardziej śmierdzi z kanałów wylotowych do salonu, b o tam oczywiście układ osiąga wyższą temperaturę - bo to jest komora grawitacyjna.
Dużo mniej z kanałów z DGP Ponieważ dolna komora jest z wymuszonym przepływem - nie rozgrzewa się do aż takiej temperatury
Kanały w okolicy wentylatora nagrzewają się mniej więcej do 120- 140 oC - mierzyłem. Później już jest mniej.
Na wylocie z anemostatów powietrze osiąga wartość do 70oC.farba na tarnawie schnie po kilku ostrych paleniach

an-bud
14-12-2007, 22:31
Ja też mam pytanie. :roll: Zamierzamy ogrzewać kominkiem pokoje dla gości (DGP). Kominek na pewno kupimy solidny (jeden już użytkujemy kilka lat, jesteśmy bardzo zadowoleni). Chcemy samodzielnie obudować wkład cegłą szamotową i obłożyć kamieniem. I tutaj pojawia się moje pytanie. Jakigo rodzaju zaprawy użyć przy murowaniu cegieł szamotowych? An-bud, liczę na Ciebie. :Da do czego szamotowa cegła? z założenia jest to materiał ognioodporny stosowany bezpośrednio w palenisku, sam kamień też będzie akumulatorem, na mocnej zaprawie cem-wap.

an-bud
14-12-2007, 22:41
mamy otwarty na kuchnie i komunikacje salon okolo 35m. slyszalem, ze do kominka powinno sie doprowadzic zewnetrzne powietrze. pod salonem mam piwnice.

czy potrzebne to zewnetrzne powietrze, co mam przygotowac aby bylo dobrze. co mam jeszcze napisac abyscie wiedzieli jak mi pomoc?jak będzie dobry wkład ( z wejściem powietrza zew.) to powinno być pow. zew. doprowadzone. w zależności od paleniska fi 100 , 150mm

DPS
15-12-2007, 07:51
Ja też mam pytanie. :roll: Zamierzamy ogrzewać kominkiem pokoje dla gości (DGP). Kominek na pewno kupimy solidny (jeden już użytkujemy kilka lat, jesteśmy bardzo zadowoleni). Chcemy samodzielnie obudować wkład cegłą szamotową i obłożyć kamieniem. I tutaj pojawia się moje pytanie. Jakigo rodzaju zaprawy użyć przy murowaniu cegieł szamotowych? An-bud, liczę na Ciebie. :Da do czego szamotowa cegła? z założenia jest to materiał ognioodporny stosowany bezpośrednio w palenisku, sam kamień też będzie akumulatorem, na mocnej zaprawie cem-wap.
Oooo, dziękuję Ci bardzo! :D Właściwie faktycznie, ten szamot nie jest niezbędny. A mamy takie ładne kostki kamienne ze starego bruku u nas we wsi. Jak kładli u nas asfalt, to pozwolili nam wziąć sobie te kosti brukowe, które od brzegu odkopali, bo troszeczkę inaczej droga poszła. To teraz nie trzeba będzie kupować u naszego kamieniarza łupanego cienko kamienia, tylko wymurować obudowę z tych kostek. Dziękuję, an-bud, jesteś niezawodny! :D

szczepek
15-12-2007, 18:22
Mam Pytanko do specjalistów od kominka.


Zacząłem przepalanie kominka.
Paliłem w nim na razie 3 x po 4-5 godzin.
I jak na razie śmierdzi ... WIem ze na początku może być czuć rozgrzewające się przewody instalacji DGP, ale kiedyś powinno się to skończyć.
Pytanie kiedy? jak u was długo trwało zanim dziwne zapachy z DGP zniknęły?

Bardziej śmierdzi z kanałów wylotowych do salonu, b o tam oczywiście układ osiąga wyższą temperaturę - bo to jest komora grawitacyjna.
Dużo mniej z kanałów z DGP Ponieważ dolna komora jest z wymuszonym przepływem - nie rozgrzewa się do aż takiej temperatury
Kanały w okolicy wentylatora nagrzewają się mniej więcej do 120- 140 oC - mierzyłem. Później już jest mniej.
Na wylocie z anemostatów powietrze osiąga wartość do 70oC.farba na tarnawie schnie po kilku ostrych paleniach

no teraz przynajmniej wiem, ze skoro to dopiero drugie palenie to ma prawo śmierdzieć.. no to zapalę jeszcze pare razy i zobaczymy.
Dizeki serdeczne za odpowiedz!

piotrulex
15-12-2007, 21:15
mamy otwarty na kuchnie i komunikacje salon okolo 35m. slyszalem, ze do kominka powinno sie doprowadzic zewnetrzne powietrze. pod salonem mam piwnice.

czy potrzebne to zewnetrzne powietrze, co mam przygotowac aby bylo dobrze. co mam jeszcze napisac abyscie wiedzieli jak mi pomoc?jak będzie dobry wkład ( z wejściem powietrza zew.) to powinno być pow. zew. doprowadzone. w zależności od paleniska fi 100 , 150mm

moze byc to powietrze doprowadzone spod podlogi?

rure ewentualnie mozemy polozyc w garazu przy suficie i przebic sie do gory przez sufit do salonu?

moze byc ta rura tak skomplikowanie poprowadzona?

an-bud
15-12-2007, 21:30
mamy otwarty na kuchnie i komunikacje salon okolo 35m. slyszalem, ze do kominka powinno sie doprowadzic zewnetrzne powietrze. pod salonem mam piwnice.

czy potrzebne to zewnetrzne powietrze, co mam przygotowac aby bylo dobrze. co mam jeszcze napisac abyscie wiedzieli jak mi pomoc?jak będzie dobry wkład ( z wejściem powietrza zew.) to powinno być pow. zew. doprowadzone. w zależności od paleniska fi 100 , 150mm

moze byc to powietrze doprowadzone spod podlogi?

rure ewentualnie mozemy polozyc w garazu przy suficie i przebic sie do gory przez sufit do salonu?

moze byc ta rura tak skomplikowanie poprowadzona?może być

krk women
16-12-2007, 13:58
Witam. Planuję kominek z z rozprowadzeniem ciepłego powietrza. Byłam na wstępnej rozmowie w firmie ,która bedzie mi to robić, u nich także kupię wkład. Mam pytanie dotyczące wkładu: czy wybrać wkłąd żeliwny 80 czy stalowy 100. Cena będzie podobna,. Pan od kominka proponuje ten żeliwny 80, mówi że są lepsze. Który wkład wybrać patrząc na funkcjonalność-na większy żeliwny mnie nie stać a przyznam że wizualinie większy byłby ładniejszy. PS. Obydwa wkłądy są dobrej jakośći

an-bud
16-12-2007, 16:38
Witam. Planuję kominek z z rozprowadzeniem ciepłego powietrza. Byłam na wstępnej rozmowie w firmie ,która bedzie mi to robić, u nich także kupię wkład. Mam pytanie dotyczące wkładu: czy wybrać wkłąd żeliwny 80 czy stalowy 100. Cena będzie podobna,. Pan od kominka proponuje ten żeliwny 80, mówi że są lepsze. Który wkład wybrać patrząc na funkcjonalność-na większy żeliwny mnie nie stać a przyznam że wizualinie większy byłby ładniejszy. PS. Obydwa wkłądy są dobrej jakośćia może troszkę konkretniejsze dane? te nic nie mówią :(

krk women
16-12-2007, 17:40
Firma w której zamawiamy kominek to Miro-Les Foyers. Dom ok 160 m2, moc grzewcza wkładu stalowego (80cm szer)15 W a żeliwnego (100cm)16W .

an-bud
16-12-2007, 20:17
Firma w której zamawiamy kominek to Miro-Les Foyers. Dom ok 160 m2, moc grzewcza wkładu stalowego (80cm szer)15 W a żeliwnego (100cm)16W .bez symbolu paleniska nic nie powiem :( ma przyłącze do powietrza zewnętrznego? jeżeli nie to :(

pierwek
17-12-2007, 13:29
mam pytanie. Będę stawiał kominek raczej rekraacyjny więc nie więcej niż 14kW do domu 180m2. Jednak kominek jest tak usytuowany że bezproblemowo będę mógł podciągnąć 2 rury do 2 pokojów na poddaszu oraz 1 rurędo pokoju obok kominka. A poniewąż kominek podczas palenia daje nadmiar ciepła fajnie byłoby część tego ciepła skierować gdzieś do domu. Nie chciałem robić typowego DGP z wymuszonym obiegiem ale grawitacyjnym.

Zaczęło mi ostatnio chodzić po głowie żeby dociągnąć do kolejnych 2 pokoi na parterze rury (odległość od kominka 4m) - czy można by je puścić w otulinie w posadzce?

Chyba bez wymuszonego obiegu ciepłe powietrze nie popłynie najpierw w dół i tym kanałem do pokoju? A gdyby tylko na tych 2 kanałach dać jakiswentylator a do reszty pokojów grawitacyjnie ?

Można tak mieszać?

pozdrawiam

niedzio
17-12-2007, 14:34
Posiadam wkład 16 kW. Planuję zrobić DCP poprzez turbinę umieszczoną na poddaszu (odległość turbiny od punktu poboru powietrza z obudowy kominka to ok. 2 m).

Chcę kupić turbinę o wydajności ok. 750 m3. Tego typu turbina ma wlot powietrza o przekroju 150 mm. Czy w takim razie przy wymuszonym obiegu wystarczy, że wprowadzę jedną rurą 150 mm do komory z gorącym powietrzem i turbina będzie zasysać powietrze a następnie dystrybuować na kolejne pomieszczenia.

Za turbiną najdłuższy planowany poziomy kanał to ok. 10 m, następnie zejście w dół ok. 3 m i wylot przez sufit (te kanały planuję wykonać średnicy 125 mm).

Ponieważ chcę dokonać przekucia/przewiertu w stropie nad kominkiem, dlatego chciałbym potwierdzenia, że jedna rura 150 mm wystarczy.

an-bud
17-12-2007, 22:28
Posiadam wkład 16 kW. Planuję zrobić DCP poprzez turbinę umieszczoną na poddaszu (odległość turbiny od punktu poboru powietrza z obudowy kominka to ok. 2 m).

Chcę kupić turbinę o wydajności ok. 750 m3. Tego typu turbina ma wlot powietrza o przekroju 150 mm. Czy w takim razie przy wymuszonym obiegu wystarczy, że wprowadzę jedną rurą 150 mm do komory z gorącym powietrzem i turbina będzie zasysać powietrze a następnie dystrybuować na kolejne pomieszczenia.

Za turbiną najdłuższy planowany poziomy kanał to ok. 10 m, następnie zejście w dół ok. 3 m i wylot przez sufit (te kanały planuję wykonać średnicy 125 mm).

Ponieważ chcę dokonać przekucia/przewiertu w stropie nad kominkiem, dlatego chciałbym potwierdzenia, że jedna rura 150 mm wystarczy.150 wystarczy, ale resztę rozprowadzenia trzeba przemyśleć. Tłumaczyłem kilka razy znajomemu a i tak sp....ł , a widziałem projekt i ten przypadek był bardzo prosty, jak można robić takie błędy? a wystarczy troszkę POMYSLEC!!! jak nie, to może domek iść z dymem :cry:

an-bud
17-12-2007, 22:36
mam pytanie. Będę stawiał kominek raczej rekraacyjny więc nie więcej niż 14kW do domu 180m2. Jednak kominek jest tak usytuowany że bezproblemowo będę mógł podciągnąć 2 rury do 2 pokojów na poddaszu oraz 1 rurędo pokoju obok kominka. A poniewąż kominek podczas palenia daje nadmiar ciepła fajnie byłoby część tego ciepła skierować gdzieś do domu. Nie chciałem robić typowego DGP z wymuszonym obiegiem ale grawitacyjnym.

Zaczęło mi ostatnio chodzić po głowie żeby dociągnąć do kolejnych 2 pokoi na parterze rury (odległość od kominka 4m) - czy można by je puścić w otulinie w posadzce?

Chyba bez wymuszonego obiegu ciepłe powietrze nie popłynie najpierw w dół i tym kanałem do pokoju? A gdyby tylko na tych 2 kanałach dać jakiswentylator a do reszty pokojów grawitacyjnie ?

Można tak mieszać?

pozdrawiamna parterze pod sufitem, bo przekombinujesz i bez wentylatora zadziała, oczywistą oczywistością jest odpowiedni przekrój przewodów!!!

boruta1
17-12-2007, 23:00
mam pytanie. Będę stawiał kominek raczej rekraacyjny więc nie więcej niż 14kW do domu 180m2. Jednak kominek jest tak usytuowany że bezproblemowo będę mógł podciągnąć 2 rury do 2 pokojów na poddaszu oraz 1 rurędo pokoju obok kominka. A poniewąż kominek podczas palenia daje nadmiar ciepła fajnie byłoby część tego ciepła skierować gdzieś do domu. Nie chciałem robić typowego DGP z wymuszonym obiegiem ale grawitacyjnym.

Zaczęło mi ostatnio chodzić po głowie żeby dociągnąć do kolejnych 2 pokoi na parterze rury (odległość od kominka 4m) - czy można by je puścić w otulinie w posadzce?

Chyba bez wymuszonego obiegu ciepłe powietrze nie popłynie najpierw w dół i tym kanałem do pokoju? A gdyby tylko na tych 2 kanałach dać jakiswentylator a do reszty pokojów grawitacyjnie ?

Można tak mieszać?

pozdrawiamna parterze pod sufitem, bo przekombinujesz i bez wentylatora zadziała, oczywistą oczywistością jest odpowiedni przekrój przewodów!!!


no i z tego co gdzies czytałem poleca się rury nie dłuższe niż 3 m

an-bud
17-12-2007, 23:04
na płocie napisano d.. mam kilka prawie 10m i działa, ale trzeba pomyśleć :lol:

boruta1
17-12-2007, 23:06
na płocie napisano d.. mam kilka prawie 10m i działa, ale trzeba pomyśleć :lol:

bez wentylatora? No to rzeczywiście nieżle :wink:

an-bud
17-12-2007, 23:08
na płocie napisano d.. mam kilka prawie 10m i działa, ale trzeba pomyśleć :lol:

bez wentylatora? No to rzeczywiście nieżle :wink:bez :wink:

boruta1
17-12-2007, 23:15
na płocie napisano d.. mam kilka prawie 10m i działa, ale trzeba pomyśleć :lol:

bez wentylatora? No to rzeczywiście nieżle :wink:bez :wink:

Ja też własnie planuję bez bo nie wyobrażam sobie, że jak prądu zabraknie to nie będzie nawet trochę ciepło na górze.

Zdradź jaki miałes pomysł na to?

Mi wychodzi, że odległość od kominka do pokojów na piętrze to będzie jakies max. 4 metry. Przy Twoich 10m to naprawdę nic.
Mimo wszystko zastanawiam sie na ile jest to efektywne ogrzewanie dla dodatkowych pomieszczeń.

Możesz podac na ile udaje Ci się podgrzać taką grawitacyjną dystrybucją powietrza?

an-bud
17-12-2007, 23:29
4 m na piętro to trzeba tłumić 125mm wystaczy, w parterze min 150mm, najważniejsza jest komora w obudowie kominka (max wysoko 20 cm od sufitu koniec) NIGDY gotowych płaszczy !!! warto dołożyć tzw rekuperator, tj. dodatkowy odzysk ciepła ze spalin. kominek to w tym momencie moje jedyne ogrzewanie, a z prądem masz rację

krk women
18-12-2007, 22:10
Firma w której zamawiamy kominek to Miro-Les Foyers. Dom ok 160 m2, moc grzewcza wkładu stalowego (80cm szer)15 W a żeliwnego (100cm)16W .bez symbolu paleniska nic nie powiem :( ma przyłącze do powietrza zewnętrznego? jeżeli nie to :(

Dokładne dane i ceny wkładów posłałam na priva.
Mam jeszcze pytanko dotyczące kosztów tej obudowy:
ile materiały z robocizną tak mniej więcej?

http://images34.fotosik.pl/82/3c7e09f7c6cda60e.jpg (www.fotosik.pl)
http://images34.fotosik.pl/82/c8be35dae05cf9d7.jpg (www.fotosik.pl)

krk women
18-12-2007, 22:24
Zapomniałam o jeszcze jednym :wink: Ile kW jest wskazane przy 160 m2 domu przy dgp?/jestem zmarzluch wiec będe dużo grzać kominkem :)

niedzio
18-12-2007, 22:39
Posiadam wkład 16 kW. Planuję zrobić DCP poprzez turbinę umieszczoną na poddaszu (odległość turbiny od punktu poboru powietrza z obudowy kominka to ok. 2 m).

Chcę kupić turbinę o wydajności ok. 750 m3. Tego typu turbina ma wlot powietrza o przekroju 150 mm. Czy w takim razie przy wymuszonym obiegu wystarczy, że wprowadzę jedną rurą 150 mm do komory z gorącym powietrzem i turbina będzie zasysać powietrze a następnie dystrybuować na kolejne pomieszczenia.

Za turbiną najdłuższy planowany poziomy kanał to ok. 10 m, następnie zejście w dół ok. 3 m i wylot przez sufit (te kanały planuję wykonać średnicy 125 mm).

Ponieważ chcę dokonać przekucia/przewiertu w stropie nad kominkiem, dlatego chciałbym potwierdzenia, że jedna rura 150 mm wystarczy.150 wystarczy, ale resztę rozprowadzenia trzeba przemyśleć. Tłumaczyłem kilka razy znajomemu a i tak sp....ł , a widziałem projekt i ten przypadek był bardzo prosty, jak można robić takie błędy? a wystarczy troszkę POMYSLEC!!! jak nie, to może domek iść z dymem :cry:

Czy możesz rozwinąć temat ?
Ja planowałem sobie to tak, wejście do turbiny 150 mm (zasysanie powietrza, turbina w odległości ok. 2 m od kominka), następnie wyjście z turbiny 150 mm do najbliższego trójnika lub czwórnika, z którego później planuję iść kanałami 125 mm do pomieszczeń. Jeszcze planuję na jednym kanale (po jakiś 5 metrach) dać trójnik i rozprowadzić to powietrze po dwóch pomieszczeniach na parterze.
Aha, całość rur planowałem puścić ponad sufitem poddasza użytkowego, czyli z tej wysokości będę wychodził na parterze przez sufit, czyli zejście w dół powietrza ok. 3,5 m.

Pawel.B
19-12-2007, 11:10
Mam pytanko do an-bud

Zamierzam wstawić kominek z płaszczem wodnym i obudować go, do wysokości szyby z pustaczków. Pytanie dotyczy wykładania wełną: czy te "ścianki" z pustaka też trzeba wyłożyć od środka wełną?

powiedzmy, że podobnie jak na tym zdjęciu.
http://foto.onet.pl/f1edv,cp8o8ckt8yyo,9mvis,u.html?D=1#9mvis

silver200
20-12-2007, 15:47
Witam.

mam pytanie - czy kominek może się ruszać/bujać?

otóż jakiś czas temu zamontowano nam kominek i niedawno zauważyłem, ze jak z jednej strony pchnę wkład to kominek się rusza, na razie do wykonawcy nie mogę się dodzwonić, jednak myślę, ze skoro już zapłaciłem i to i tak nic od niego nie wyegzekwuję. Wiec pytanie, czy jest to niebezpieczne, czy odpuścić i zapomnieć o tym?

czy ktoś mógłby mi odpowiedzieć na moje pytanie? bo nie wiem czy mam dalej naciskac wykonawce, chociaż wątpie, zeby cokolwiek zrobił, czy szukac kogoś kto to poprawi, a moze olać i używac dalej.

an-bud
20-12-2007, 18:22
Witam.

mam pytanie - czy kominek może się ruszać/bujać?

otóż jakiś czas temu zamontowano nam kominek i niedawno zauważyłem, ze jak z jednej strony pchnę wkład to kominek się rusza, na razie do wykonawcy nie mogę się dodzwonić, jednak myślę, ze skoro już zapłaciłem i to i tak nic od niego nie wyegzekwuję. Wiec pytanie, czy jest to niebezpieczne, czy odpuścić i zapomnieć o tym?

czy ktoś mógłby mi odpowiedzieć na moje pytanie? bo nie wiem czy mam dalej naciskac wykonawce, chociaż wątpie, zeby cokolwiek zrobił, czy szukac kogoś kto to poprawi, a moze olać i używac dalej.jak tylko trochę się rusza to olej. chyba że zacznie wychodzić z pokoju :D jak ma 4 nogi to może być jedna luzna.

an-bud
20-12-2007, 18:47
Mam pytanko do an-bud

Zamierzam wstawić kominek z płaszczem wodnym i obudować go, do wysokości szyby z pustaczków. Pytanie dotyczy wykładania wełną: czy te "ścianki" z pustaka też trzeba wyłożyć od środka wełną?

powiedzmy, że podobnie jak na tym zdjęciu.
http://foto.onet.pl/f1edv,cp8o8ckt8yyo,9mvis,u.html?D=1#9mvis i tak,i nie, wodne mają dośc niką temperaturę, można też wyłozyć wełną wkład, uwaga wkłady mogą być wodno-powietrzne, w takim przypadku to lepiej dać wełne na obudowę.

an-bud
20-12-2007, 19:01
Posiadam wkład 16 kW. Planuję zrobić DCP poprzez turbinę umieszczoną na poddaszu (odległość turbiny od punktu poboru powietrza z obudowy kominka to ok. 2 m).

Chcę kupić turbinę o wydajności ok. 750 m3. Tego typu turbina ma wlot powietrza o przekroju 150 mm. Czy w takim razie przy wymuszonym obiegu wystarczy, że wprowadzę jedną rurą 150 mm do komory z gorącym powietrzem i turbina będzie zasysać powietrze a następnie dystrybuować na kolejne pomieszczenia.

Za turbiną najdłuższy planowany poziomy kanał to ok. 10 m, następnie zejście w dół ok. 3 m i wylot przez sufit (te kanały planuję wykonać średnicy 125 mm).

Ponieważ chcę dokonać przekucia/przewiertu w stropie nad kominkiem, dlatego chciałbym potwierdzenia, że jedna rura 150 mm wystarczy.150 wystarczy, ale resztę rozprowadzenia trzeba przemyśleć. Tłumaczyłem kilka razy znajomemu a i tak sp....ł , a widziałem projekt i ten przypadek był bardzo prosty, jak można robić takie błędy? a wystarczy troszkę POMYSLEC!!! jak nie, to może domek iść z dymem :cry:

Czy możesz rozwinąć temat ?
Ja planowałem sobie to tak, wejście do turbiny 150 mm (zasysanie powietrza, turbina w odległości ok. 2 m od kominka), następnie wyjście z turbiny 150 mm do najbliższego trójnika lub czwórnika, z którego później planuję iść kanałami 125 mm do pomieszczeń. Jeszcze planuję na jednym kanale (po jakiś 5 metrach) dać trójnik i rozprowadzić to powietrze po dwóch pomieszczeniach na parterze.
Aha, całość rur planowałem puścić ponad sufitem poddasza użytkowego, czyli z tej wysokości będę wychodził na parterze przez sufit, czyli zejście w dół powietrza ok. 3,5 m.teoretycznie jest to do zrobienia, ale te dwa pomieszczenia na parterze mogą mieć problem. w ten sposób co myślisz raczej będzie problem. bez projektu moje gdybanie jest bez sensu.

an-bud
20-12-2007, 19:15
Zapomniałam o jeszcze jednym :wink: Ile kW jest wskazane przy 160 m2 domu przy dgp?/jestem zmarzluch wiec będe dużo grzać kominkem :) zależy od zapotrzebowania domu (bilans energetyczny) teoretycnie 16 kw , ale lepiej więcej. w każym razie palenisko dobre.co do kosztów, jak bierzesz kompleksowo to można coś urwać i wyjdzie taniej np.obudwa. sprawdz w kilku firmach.

krk women
20-12-2007, 19:43
Serdeczne dzieki an-bud za pomoc :D
Życzę wszystkim Wesołych Świąt !!!

an-bud
20-12-2007, 19:57
Serdeczne dzieki an-bud za pomoc :D
Życzę wszystkim Wesołych Świąt !!!dzięki :oops: wzajemnie :lol:

silver200
21-12-2007, 09:10
Witam.

mam pytanie - czy kominek może się ruszać/bujać?

otóż jakiś czas temu zamontowano nam kominek i niedawno zauważyłem, ze jak z jednej strony pchnę wkład to kominek się rusza, na razie do wykonawcy nie mogę się dodzwonić, jednak myślę, ze skoro już zapłaciłem i to i tak nic od niego nie wyegzekwuję. Wiec pytanie, czy jest to niebezpieczne, czy odpuścić i zapomnieć o tym?

czy ktoś mógłby mi odpowiedzieć na moje pytanie? bo nie wiem czy mam dalej naciskac wykonawce, chociaż wątpie, zeby cokolwiek zrobił, czy szukac kogoś kto to poprawi, a moze olać i używac dalej.jak tylko trochę się rusza to olej. chyba że zacznie wychodzić z pokoju :D jak ma 4 nogi to może być jedna luzna.

Na szczeście nie wychodzi z pokoju, tez mi się wydaje, ze cos z jedną nogą jest nie tak, ehh fachowcy, tak prostą rzecz żle zrobić, od początku mi się oni nie podobali, ale nie było czasu na szukanie innych

dziekuję i wesołych świąt

efilo
21-12-2007, 09:54
witam

wybrałam wkład w którym średnica otworu an komin to 250. wykonawca zaproponowal przejscie na 200 bo to podobno standardowe rozwiazanie. prosze o informacje czy powinnam sie upierac przy tych 250 i czy roznica w cenie pomiedzy jedna rura a druga jest znaczaca (komin stalowy izolowany).

an-bud
21-12-2007, 22:34
witam

wybrałam wkład w którym średnica otworu an komin to 250. wykonawca zaproponowal przejscie na 200 bo to podobno standardowe rozwiazanie. prosze o informacje czy powinnam sie upierac przy tych 250 i czy roznica w cenie pomiedzy jedna rura a druga jest znaczaca (komin stalowy izolowany).wkład kominkowy ma średnicę 250, to komin powinien być podobnej średnicy. jak komin jest np; systemowy 200 to konieczna jest redukcja, ale w tym przypadku wkład by był za duży (często spotykany błąd) :cry: jaki i z czego jest komin?

andy_doskonaly
21-12-2007, 22:45
Witam,
jeśli może doradzić to mam pytanie - jestem w trakcie budowy domu i zastanawiam się czy zakładać kominek z płaszczem wodnym a jeśli tak to jaki nalepiej zastosować wkład (marka, model). Prawdę mówiąc mam zrobione podejście do instalacji hydraulicznej ale nie wiem czy wartto inwestować bo to mimo wszystko sporo kosztuje. Z drugiej strony może mimo wszystko warto. Jakie jest twoje zdanie kiedy warto a kiedy nie ??

an-bud
22-12-2007, 01:36
Witam,
jeśli może doradzić to mam pytanie - jestem w trakcie budowy domu i zastanawiam się czy zakładać kominek z płaszczem wodnym a jeśli tak to jaki nalepiej zastosować wkład (marka, model). Prawdę mówiąc mam zrobione podejście do instalacji hydraulicznej ale nie wiem czy wartto inwestować bo to mimo wszystko sporo kosztuje. Z drugiej strony może mimo wszystko warto. Jakie jest twoje zdanie kiedy warto a kiedy nie ??jak masz zamiar ciągle palić to warto, w innym przypadku szkoda kasy.

agapinek
22-12-2007, 14:05
Witam,
Mam ten sam dylemat co Andy doskonaly. Z tym, ze mam dopiero lawy wylane, ale juz mysle o kominku. Jaki?
Mam gaz ziemny na doel chce zrobic podlogowke a gore kaloryfery - warto ten plaszcz wodny? Jesli tak to jaki?
Pozdro, najlepszego na Swieta,
aga

andy_doskonaly
22-12-2007, 16:08
Witam,

owszem chcę go używać doś aktywnie aczkolwiek ktoś mi ostatnio powiedział że średnio po pięciu latach już nawet najbardzie chętnym ochota mija więc nawet na pięć lat czy warto ?

Ostatnio oglądałem takie wkłady (włoskie) które mają w sobie dodatkowy 80 litrowy zbiornik. Czy taki ewentualnie wkład jest odpowiedni i czy warto inwestować ?

efilo
22-12-2007, 22:59
witam

wybrałam wkład w którym średnica otworu an komin to 250. wykonawca zaproponowal przejscie na 200 bo to podobno standardowe rozwiazanie. prosze o informacje czy powinnam sie upierac przy tych 250 i czy roznica w cenie pomiedzy jedna rura a druga jest znaczaca (komin stalowy izolowany).wkład kominkowy ma średnicę 250, to komin powinien być podobnej średnicy. jak komin jest np; systemowy 200 to konieczna jest redukcja, ale w tym przypadku wkład by był za duży (często spotykany błąd) :cry: jaki i z czego jest komin?

na razie są tylko fundamenty :D

komin ma być 'stawiany' na wkładzie - taki jak napisałam - stalowy rura w rurze izolowany pomiędzy rurami.

an-bud
23-12-2007, 10:48
witam

wybrałam wkład w którym średnica otworu an komin to 250. wykonawca zaproponowal przejscie na 200 bo to podobno standardowe rozwiazanie. prosze o informacje czy powinnam sie upierac przy tych 250 i czy roznica w cenie pomiedzy jedna rura a druga jest znaczaca (komin stalowy izolowany).wkład kominkowy ma średnicę 250, to komin powinien być podobnej średnicy. jak komin jest np; systemowy 200 to konieczna jest redukcja, ale w tym przypadku wkład by był za duży (często spotykany błąd) :cry: jaki i z czego jest komin?

na razie są tylko fundamenty :D

komin ma być 'stawiany' na wkładzie - taki jak napisałam - stalowy rura w rurze izolowany pomiędzy rurami. no to proste, obowiązkowo taki jak wyjście z paleniska

boruta1
23-12-2007, 11:20
Witam,

owszem chcę go używać doś aktywnie aczkolwiek ktoś mi ostatnio powiedział że średnio po pięciu latach już nawet najbardzie chętnym ochota mija więc nawet na pięć lat czy warto ?

Ostatnio oglądałem takie wkłady (włoskie) które mają w sobie dodatkowy 80 litrowy zbiornik. Czy taki ewentualnie wkład jest odpowiedni i czy warto inwestować ?

Moim zdaniem z DGP tak a płaszcz wodny to przy założeniu tego co an-bud napisał

Forest-Natura
23-12-2007, 11:31
Witam.
Ale dlaczego obowiązkowo?
Wytłumacz to
Przecież nie znasz ani charakterystyki komina (ciśnienie/wysokość), nie wiesz jaki to będzie wkład, nie znasz jego parametrów technicznych, wymaganego ciśnienia kominowego, jak również sytuacji budowlanej.
Każdy wkład ma podane ciśnienie kominowe jakim powinien charakteryzować się komin do jakiego będzie przyłączony. Są to wartości "od - do". Co w sytuacji gdy projektowany komin będzie miał o wiele wyższe wartości ciśnienia będące wypadkową jego średnicy i wysokości, niż to wynika z zaleceń producenta wkładu? Czy będziesz zakładał szyber czy ograniczał dopływ powietrza do spalania? W obydwu sytuacjach będzie to skutkowało wiecznie "czarną" szybą w kominku. Czy założysz moderator ciągu, który dla normalnego użytkownika kominka jest kolejnym urządzeniem dosyć skomplikowanym w użyciu, bo wymagającym stałej obsługi w zależności od warunków atmosferycznych oraz dodatkowym kosztem (i to nie małym)?
Właśnie wtedy zasadnym jest dostosowanie wielkości komina i jego parametrów eksploatacyjnych do zaleceń producenta wkładu właśnie przez zmniejszenie jego średnicy (bo wysokości raczej się nie da).
Tak się tworzą "forumowe" mity, które są powtarzane z ust do ust przez nieświadomych zagadnienia Forumowiczów.
Doradzasz ludziom - miej ku temu podstawy. Dopiero wiedza i pewne "spojrzenie z dystansem" na całokształt konkretnego problemu, w połączeniu z praktyką daje zamierzony efekt.
Pozdrawiam.

lobo0
23-12-2007, 11:50
Witam.
Ale dlaczego obowiązkowo?
Wytłumacz to
Przecież nie znasz ani charakterystyki komina (ciśnienie/wysokość), nie wiesz jaki to będzie wkład, nie znasz jego parametrów technicznych, wymaganego ciśnienia kominowego, jak również sytuacji budowlanej.
Każdy wkład ma podane ciśnienie kominowe jakim powinien charakteryzować się komin do jakiego będzie przyłączony. Są to wartości "od - do". Co w sytuacji gdy projektowany komin będzie miał o wiele wyższe wartości ciśnienia będące wypadkową jego średnicy i wysokości, niż to wynika z zaleceń producenta wkładu? Czy będziesz zakładał szyber czy ograniczał dopływ powietrza do spalania? W obydwu sytuacjach będzie to skutkowało wiecznie "czarną" szybą w kominku. Czy założysz moderator ciągu, który dla normalnego użytkownika kominka jest kolejnym urządzeniem dosyć skomplikowanym w użyciu, bo wymagającym stałej obsługi w zależności od warunków atmosferycznych oraz dodatkowym kosztem (i to nie małym)?
Właśnie wtedy zasadnym jest dostosowanie wielkości komina i jego parametrów eksploatacyjnych do zaleceń producenta wkładu właśnie przez zmniejszenie jego średnicy (bo wysokości raczej się nie da).
Tak się tworzą "forumowe" mity, które są powtarzane z ust do ust przez nieświadomych zagadnienia Forumowiczów.
Doradzasz ludziom - miej ku temu podstawy. Dopiero wiedza i pewne "spojrzenie z dystansem" na całokształt konkretnego problemu, w połączeniu z praktyką daje zamierzony efekt.
Pozdrawiam.

W takim razie mam pytanko, Kupuje wkład Hajduka Volcano 1V (http://hajduk.com.pl/okno_ara.php?n=99&d=14&d1=40&d2=&d3=&lg=&upust=&szukaj=&BI=1&wskaznik_logowania_z=) i do niego komin ECO ZAPEL (z ociepleniem) 10m wysokości.
Od podłączenia do wylotu będzie 8 m
Niestety producent wkładu nie podaje ciśnienia kominowego.
Firma od kominków mówi, że wystarczy 180 cm średnicy, ale czy to nie będzie za mało?
Proszę o odpowiedź[/url]

an-bud
23-12-2007, 12:00
Witam.
Ale dlaczego obowiązkowo?
Wytłumacz to
Przecież nie znasz ani charakterystyki komina (ciśnienie/wysokość), nie wiesz jaki to będzie wkład, nie znasz jego parametrów technicznych, wymaganego ciśnienia kominowego, jak również sytuacji budowlanej.
Każdy wkład ma podane ciśnienie kominowe jakim powinien charakteryzować się komin do jakiego będzie przyłączony. Są to wartości "od - do". Co w sytuacji gdy projektowany komin będzie miał o wiele wyższe wartości ciśnienia będące wypadkową jego średnicy i wysokości, niż to wynika z zaleceń producenta wkładu? Czy będziesz zakładał szyber czy ograniczał dopływ powietrza do spalania? W obydwu sytuacjach będzie to skutkowało wiecznie "czarną" szybą w kominku. Czy założysz moderator ciągu, który dla normalnego użytkownika kominka jest kolejnym urządzeniem dosyć skomplikowanym w użyciu, bo wymagającym stałej obsługi w zależności od warunków atmosferycznych oraz dodatkowym kosztem (i to nie małym)?
Właśnie wtedy zasadnym jest dostosowanie wielkości komina i jego parametrów eksploatacyjnych do zaleceń producenta wkładu właśnie przez zmniejszenie jego średnicy (bo wysokości raczej się nie da).
Tak się tworzą "forumowe" mity, które są powtarzane z ust do ust przez nieświadomych zagadnienia Forumowiczów.
Doradzasz ludziom - miej ku temu podstawy. Dopiero wiedza i pewne "spojrzenie z dystansem" na całokształt konkretnego problemu, w połączeniu z praktyką daje zamierzony efekt.
Pozdrawiam.jak da się redukcję to osłabi się ciąg komina, do ciągu liczy się też przekrój! i to te przewężenie wpływa na całość ! producent wkładu zrobił wyjście fi 250 dla jaj? czy takie są optymalne parametry dla konkretnego paleniska? są pewne podstawowe zasady. kiedyś przez komin od kominka Mikołaj do domu wchodził :D robiło się duże kominki i odpowiednio dopasowane duże kominy. zobacz w Malborku, kilka jest orginalnych :D
p.s. zajmuję się tym zawodowo prawie 30 lat

andy_doskonaly
23-12-2007, 13:43
Czyli z Waszych tekstów wynika, że najpierw trzeba dobrać wkład a następnie do niego komin (w moim przypadku będzie on montowany później z rury kwasowej po ścianie zewnętrznej). Rozumiem, że dobierany jest przekrój do długości, czy nie ma znaczenia ?

an-bud
23-12-2007, 13:54
Czyli z Waszych tekstów wynika, że najpierw trzeba dobrać wkład a następnie do niego komin (w moim przypadku będzie on montowany później z rury kwasowej po ścianie zewnętrznej). Rozumiem, że dobierany jest przekrój do długości, czy nie ma znaczenia ?ideałem by było zrobić projekt kominka i do tego projektu dostosować komin, Z reguły komin stoi, a potem wymyślamy kominek :( i często komin jest za mały, :(

andy_doskonaly
23-12-2007, 14:16
No to rewelacja - jestem w idealnej sytuacji. Teraz musze poszukać kogoś kto się naprawdę zna w tematach kominowych.

Mam jeszcze pytanie - jakiś czas temu usłyszałem dwie skrajne opinie nt stosowania automatyki do kominków z płaszczem, jedni twierdzą że niezbędne a inni, że to tylko rzezcz która się zaraz popsuje.

:(

Miran
23-12-2007, 17:34
Witam
Mam prośbę do An-bud,gdybyś mógł coś doradzić to bardzo proszę .
Od jakiegoś czasu zamontowany mam kominek przez jak to się mówi firmę z tradycjami,i niestety nie jest do końca tak jak powinno.
Mam wkład Godin 660101,oczywiście zdaję sobie sprawę że nie jest to górna półka ale nie o to chodzi.
Jak załaduję drewno to spala się w góra 2-3 godz. a zamykam wszystko na full ,fachowcy stwierdzili że muszę się nauczyć palić,tylko na czym to ma polegać.
Ostatnio robiłem wyczystkę i jak ją otwarłem to zaczynało się dużo wolniej palić,więc jak przypuszczam powodem jest zbyt duży ciąg w kominie.
Co można z tym zrobić i czy w ogóle robić ,ile to będzie kosztowało??
Komin murowany 12x24 wys. około 7-7.5m.
Bardzo proszę o radę.

Pozdrawiam

mariobros35
23-12-2007, 18:16
No to rewelacja - jestem w idealnej sytuacji. Teraz musze poszukać kogoś kto się naprawdę zna w tematach kominowych.

Mam jeszcze pytanie - jakiś czas temu usłyszałem dwie skrajne opinie nt stosowania automatyki do kominków z płaszczem, jedni twierdzą że niezbędne a inni, że to tylko rzezcz która się zaraz popsuje.

:(
Niema problemu nie musisz szukać ja się znam na kominkach z płaszczem wodnym robię już w tym już ładnych parę ładnych lat jeżeli masz jakieś pytania to zapraszam do mojego wątku link w stopce 8)

andy_doskonaly
23-12-2007, 18:31
Dzięki wielkie za propozycję ale i tak nie jestem w stanie nawet po Twoim doradztwie nic sam zrobić, więc muszę i tak kogoś szukać. Na forach pytam aby mieć ogólne pojęcie o kominkach aby ewentualny wykonawca w koszy mnie nie wpakował. Czasami teoria też jest potrzebna a naciągaczy sporo :(

an-bud
23-12-2007, 18:37
Witam
Mam prośbę do An-bud,gdybyś mógł coś doradzić to bardzo proszę .
Od jakiegoś czasu zamontowany mam kominek przez jak to się mówi firmę z tradycjami,i niestety nie jest do końca tak jak powinno.
Mam wkład Godin 660101,oczywiście zdaję sobie sprawę że nie jest to górna półka ale nie o to chodzi.
Jak załaduję drewno to spala się w góra 2-3 godz. a zamykam wszystko na full ,fachowcy stwierdzili że muszę się nauczyć palić,tylko na czym to ma polegać.
Ostatnio robiłem wyczystkę i jak ją otwarłem to zaczynało się dużo wolniej palić,więc jak przypuszczam powodem jest zbyt duży ciąg w kominie.
Co można z tym zrobić i czy w ogóle robić ,ile to będzie kosztowało??
Komin murowany 12x24 wys. około 7-7.5m.
Bardzo proszę o radę.

Pozdrawiamta półka tak ma :( wersja z szybrem, czy bez? założenie szybra trochę da, ale trzeba rozebrać kawałek kominka :( czy warto? raczej nie

andy_doskonaly
23-12-2007, 18:41
To wynika z tego, że na czas spalania wpływa poprawne dobranie wszystski elementów kominka. Mi powiedział jeden majster od kominka, że jak zrbię wkład 6kg drzewa to się będzie palić 6-7-godzin. Czy to możliwe ?

an-bud
23-12-2007, 19:45
To wynika z tego, że na czas spalania wpływa poprawne dobranie wszystski elementów kominka. Mi powiedział jeden majster od kominka, że jak zrbię wkład 6kg drzewa to się będzie palić 6-7-godzin. Czy to możliwe ?ten majster to optymista :)(albo nigdy nie palił w kominku) bardzo dobry wkład będzie miał problem osiągnąć taki wynik :)

andy_doskonaly
23-12-2007, 20:27
to realnie jaki czas będzie się palić przy prawidłowo wykonanej instalacji kominkowej oraz wkładem bardzo dobrej jakości ?

an-bud
23-12-2007, 20:29
to realnie jaki czas będzie się palić przy prawidłowo wykonanej instalacji kominkowej oraz wkładem bardzo dobrej jakości ?do pełna? to 10 h

andy_doskonaly
23-12-2007, 20:40
czy w związku z tym aby uzyskać taki efekt pali się dowolnym drzewem liściastym czy jakimś konkretnym ?

an-bud
23-12-2007, 20:52
czy w związku z tym aby uzyskać taki efekt pali się dowolnym drzewem liściastym czy jakimś konkretnym ?twarde, najleszy to grab potem dąb itd. teoretycznie liściastym. ja pakuje to co się pali :wink:

mariobros35
23-12-2007, 21:05
Dzięki wielkie za propozycję ale i tak nie jestem w stanie nawet po Twoim doradztwie nic sam zrobić, więc muszę i tak kogoś szukać. Na forach pytam aby mieć ogólne pojęcie o kominkach aby ewentualny wykonawca w koszy mnie nie wpakował. Czasami teoria też jest potrzebna a naciągaczy sporo :(
zajrzyj na priv 8)

Forest-Natura
24-12-2007, 00:33
Witam.
An-bud, post Miran jest doskonałym przykładem problemu, którego chyba za bardzo nie zgłębiłeś przez 30 lat swojej pracy( bez dygresji i jakichkolwiek złośliwości). Ciśnienie w kominie jest w Jej przypadku o wiele za duże i nie dostosowane do parametrów paleniska. I właśnie w tym przypadku przydało by się zamontowanie w dolnej części komina moderatora ciągu, choćby najprostszego. Bo sytuacja jaką opisywała (otwieranie drzwiczek wyczystki) działa w ten sam sposób. A ty jej wciskasz kity o zamontowaniu szybra. Szybry są dobre w piecach, a nie w kominkach z wkładami, gdzie jedną z ich funkcji jest zdobiący dom widok ognia a nie czarnego nalotu sadzy na szybie.
Producenci wkładów (tych lepszych firm, które wydają trochę kasy na badania techniczne swoich wyrobów) podają wartości graniczne ciśnienia kominowego dostosowanego do konkretnych modeli wkładów, przy czym z reguły podają je w odwzorowaniu do najmniejszej dopuszczalnej prawem wysokości komina (czyli tych przysłowiowych 4,5 mb ponad przyłączem). Tymczasem wystarczy popatrzeć w wykresy charakterystyki kominów by zobaczyć że kominy 7-8 metrowe , o średnicy powyżej 18-20 cm posiadają ciśnienie znacznie przekraczające często zalecane. I jaki jest tego wynik? Obniżenie sprawności wkładu, szybsze (kilkukrotnie) spalanie opału, wytwarzanie w krótkim okresie czasu o wiele większej "dawki" mocy niż to jest przewidywalne, co prowadzi do szybszej deprecjacji materiału i konstrukcji wkładu.
Przytaczasz przykład zamku malborskiego i jego kominów. Przeczytaj jakiekolwiek opracowanie B.Pośpiesznej (kustosz muzeum w Malborku, specjalizująca się w badaniu systemów grzewczych ww) opisujące tamtejsze systemy ogrzewania zamku i będziesz wiedział czemu są tam i na innych zamkach takie kominy. Miałem przyjemność zgłębiać temat naocznie, namacalnie, osobiście i bardziej naukowo niż przeciętny turysta
:D.
Na pewno doskonale znasz się na budowie kominków otwartych i świetnie byś dobrał do takowego komin. Więc dlaczego nie zastanowi cię fakt że to co jest dobre dla takiego kominka, charakteryzującego się dużą powierzchnią otwartego paleniska, nie zawsze musi być dobre dla kominka z wkładem, który posiada szczelne zamknięcie w postaci szyby.
Jeszcze raz chciałbym zwrócić uwagę na to że producenci podają wartości graniczne prawidłowego ciśnienia w kominie. A do instalatorów należy dobranie wedle nich odpowiedniego komina, a nie "walenie na ślepo" rury takiej jaka jest wielkość króćca wylotowego.
Dobrym przykładem są wkłady z szybami vis'a vis oraz te same modele wkładów tylko z jedną szybą. Wielkość paleniska obydwu jest taka sama, a króćce wylotowe tych z podwójną szybą z reguły o większej średnicy. Dlaczego? bo taki wkład można użytkować jako otwarte palenisko "dizajnerskie" ( w przypadku np. obydwu podnoszonych szyb) lub tradycyjnie - otwierając tylko czasami (do dokładania drewna) jedną szybę. I w zależności od sposobu jego użytkowania (co z reguły w instrukcji użytkowania jest opisane) trzeba dobrać odpowiedni komin.
Inny przykład - zakładasz na komin stalowy nasadę kominową (Dragon, Rotomax, Twist, itp.) zamiast daszka (wg nie jest to nieodzowne w tego typu kominach bo eliminuje w 100% wodę opadową zbierającą się w kominie (to duży problem ze względu na to że zarówno projektanci, jak i sami wykonawcy budowlani nie zakładają z reguły żadnego odprowadzenia skroplin w kominach systemowych), czego żaden daszek nie zrobi. I momentalnie można z dobrego komina zrobić "wyciąg" wyrywający wręcz wszystko z wnętrza wkładu kominkowego. Co trzeba w takim przypadku? Wystarczy uwzględnić to przed wykonaniem komina i kominka.
Tyle że trzeba sobie zdawać sprawę z tego rodzaju problemu.
Świetnie opisuje też tą tematykę Hes w swoich postach na Forum. Jest dużym "postulatorem" dostosowania kominów do pieców i palenisk. I chociaż nie zawsze zgadzam się w pełni z jego poglądami, nie staram się udowadniać mu swoich racji zasłaniając się tylko stażem pracy w "branży". Bo zdaję sobie sprawę że być może inni posiadają po prostu większą wiedzę teoretyczną. Oprócz tej praktycznej oczywiście.
Do tego dochodzi jeszcze zastosowanie kompilacji wiedzy i praktyki w konkretnym przypadku. A każdy kominek, czy piec może być sytuacyjnie inny.
O to właśnie mi chodziło. Bo radzeniem "na odległość" bez znajomości całokształtu konkretnej realizacji może czasem narobić więcej szkód niż dobrego.
Pozdrawiam.

an-bud
24-12-2007, 03:09
Forest-Naturatak dużo to ja pisał nie będe, troszkę pora jakaś 8) tak jak ty to opisłeś, to kto to ma ogarnąć? ja troszkę łapię. wiem lepiej by było zobaczyć, pomacać :) przecież wiesz że zakładając redukcję osłabia się ciąg komina. odwrócić sytuację jest trudniej, a z pewnością finansowo wykończy :( obniżenie to kilka sztuczek za parę zł :lol: wkład kominkowy, w czasie dokładania drewna jest przez ten moment paleniskiem otwartym, daje to troszkę do myślenia :wink: i efekty uboczne :( dym wychodzi z paleniska, a przez sprytne DGP po całym domu :( wolę mieć komin za duży, a nie odwrotnie. a tak na marginesie to żadnego paleniska dostępnego na rynku bym nie kupił. do każego mogę się przyczepić :) mój wkład jest tylko dobry :lol: bo: dzieła przy otwartych drzwiczkach, popiół wyjmuję raz na miesiąc (palenie ciągłe) i jest bardzo wydajny, szyba czysta tylko przez dwa tygodnie. :( ogrzewam tylko kominkiem (tym 2 sezon) poprzednim 10 lat. wiem co to jest palenie w kominku, a ile Ty zaliczyłeś sezonów grzewczych kominkiem?
Pozdrawiam Jurek i życzę wesołych, ciepłych świąt.

Miran
24-12-2007, 10:19
No panowie dużo tego napisaliście ale jakoś nie widzę prostego rozwiązania mojego problemu.
Jeśli idzie o szyber to mam zamontowany,niestety jego całkowite zamknięcie nie rozwiązuje problemu i tak ciąg jest za duży.
Nie ma jakiegoś sposobu żeby to poprawić,wiecie 2-3 godz. to nie jest zbyt długo a druga strona medalu jest taka że ten wkład grzeje wtedy dość dużą mocą.

Moim skromnym zdaniem firma która montowała wkład powinna przewidzieć taką sytuację ,tym bardziej że była to firma zajmująca się tym od dawna a teraz radź sobie człowieku sam.
A co tam, to firma PAW z Nowego Sącza.

Pozdrawiam i życzę Wesołych Świąt.

Forest-Natura
24-12-2007, 13:31
Witam.
Miran - załóż w miejsce drzwiczek wyczystki moderator ciągu, tzw. Upman'a (drzwiczki z możliwością regulacji stopnia ich otwarcia. Popytaj w firmach produkujących stalowe kominy systemowe, będą wiedzieć o co chodzi. Powinno pomóc. Jeżeli nie, to trzeba będzie dodatkowo założyć redukcję na samym "czubku" komina. tyle że dobrze by to wszystko zrobił porządny kominiarz. Taki co to przyjedzie do Ciebie 2-3 razy podczas różnych warunków atmosferycznych (niż, wyż, wietrzna pogoda, itp) i najpierw pomierzy anemometrem ciśnienie kominowe. I dopiero potem zadecyduje co z tym zrobić.
An-bud - dawaj zdjęcia i opis na priva, powymieniamy się doświadczeniami poza Forum. Bo to może być nieco nużące dla postronnych czytelników :wink: . Ja w ciągu siedmiu lat grzania mam już w tym samym miejscu trzeci kominek z kolejnym wkładem, a i on będzie wkrótce się zmieniał. Obecnie mam "stiuningowany" wkład stalowo-szamotowy dobrej firmy. Tyle że jako długoletni partner handlowy i współpracownik tej firmy dostałem zgodę producenta na ingerencję w konstrukcję wkładu bez utraty gwarancji. Do tego własnego pomysłu sterowanie procesem spalania. Miałem jeszcze współudział przy konstruowaniu seryjnie obecnie produkowanego wkładu z płaszczem wodnym jednego z polskich producentów, ale o tym na priva ([email protected])
Pozdrawiam świątecznie i kominkowo wszystkich miłośników "domowego ogniska".

bladyy78
24-12-2007, 14:44
Od niedawna stałem się posiadaczem kominka z wkładem wodnym na wyposażeniu ma szyber i dopływ powietrza do spalania z zewnątrz. Od kilku dni siedzę na internacie i czytam jak zrobić porządnie instalację C.O.((podłogówka na dole i najprawdopodobniej na górze + grzejniki) i C.W.U. Dodam że kominek ma być moim jedynym źródłem ciepła. Dlatego zastanawiam się jak usprawnić i udogodnić sobie życie grzejąc tylko kominkiem. Chcę sobie zrobić bufor ciepła 1000litrów który by zmagazynował nadwyżkę energii i po wygaśnięciu kominka oddawał ja do instalacji C.O. Na allegro oferują też automatykę do kominka która reguluje dopływem powietrza z zewnątrz i zabezpiecza kominek w przypadku braku prądu przed przegrzaniem odcinając dopływ powietrza. Wyczytałem również że powinno się zastosować w kotłach na paliwo stałe zawór 4-drożny który przedłuży trwałość kotła. Pod ten zawór po zastosowaniu automatycznego mechanizmu regulacyjnego można podpiąć również programator pokojowy i regulowac temertature w pomiesczeniu. I teraz moje pytanie czy te wszystkie bajery jest sens stosować do kominka i czy przyniosą one jakieś wymierne korzyść? Albo ewentualnie co się opłaca zastosować a co pominąć?
Tylko proszę mi nie pisać że robię kotłownie w salonie bo o tym doskonale wiem. A decyzje o takim rodzaju ogrzewania już podjąłem kilka lat temu.

Miran
24-12-2007, 15:00
Witam.
Miran - załóż w miejsce drzwiczek wyczystki moderator ciągu, tzw. Upman'a (drzwiczki z możliwością regulacji stopnia ich otwarcia. Popytaj w firmach produkujących stalowe kominy systemowe, będą wiedzieć o co chodzi. Powinno pomóc. Jeżeli nie, to trzeba będzie dodatkowo założyć redukcję na samym "czubku" komina. tyle że dobrze by to wszystko zrobił porządny kominiarz. Taki co to przyjedzie do Ciebie 2-3 razy podczas różnych warunków atmosferycznych (niż, wyż, wietrzna pogoda, itp) i najpierw pomierzy anemometrem ciśnienie kominowe. I dopiero potem zadecyduje co z tym zrobić.
An-bud - dawaj zdjęcia i opis na priva, powymieniamy się doświadczeniami poza Forum. Bo to może być nieco nużące dla postronnych czytelników :wink: . Ja w ciągu siedmiu lat grzania mam już w tym samym miejscu trzeci kominek z kolejnym wkładem, a i on będzie wkrótce się zmieniał. Obecnie mam "stiuningowany" wkład stalowo-szamotowy dobrej firmy. Tyle że jako długoletni partner handlowy i współpracownik tej firmy dostałem zgodę producenta na ingerencję w konstrukcję wkładu bez utraty gwarancji. Do tego własnego pomysłu sterowanie procesem spalania. Miałem jeszcze współudział przy konstruowaniu seryjnie obecnie produkowanego wkładu z płaszczem wodnym jednego z polskich producentów, ale o tym na priva ([email protected])
Pozdrawiam świątecznie i kominkowo wszystkich miłośników "domowego ogniska".

Ale ten moderator będzie mi wyciągał powietrze ze środka,chyba jednak lepsza będzie ta redukcja,tylko muszę znaleźć jakiegoś fachowca.

Dzięki i pozdrawiam.

lukol-bis
24-12-2007, 15:06
Od niedawna stałem się posiadaczem kominka z wkładem wodnym na wyposażeniu ma szyber i dopływ powietrza do spalania z zewnątrz. Od kilku dni siedzę na internacie i czytam jak zrobić porządnie instalację C.O.((podłogówka na dole i najprawdopodobniej na górze + grzejniki) i C.W.U. Dodam że kominek ma być moim jedynym źródłem ciepła. Dlatego zastanawiam się jak usprawnić i udogodnić sobie życie grzejąc tylko kominkiem. Chcę sobie zrobić bufor ciepła 1000litrów który by zmagazynował nadwyżkę energii i po wygaśnięciu kominka oddawał ja do instalacji C.O. Na allegro oferują też automatykę do kominka która reguluje dopływem powietrza z zewnątrz i zabezpiecza kominek w przypadku braku prądu przed przegrzaniem odcinając dopływ powietrza. Wyczytałem również że powinno się zastosować w kotłach na paliwo stałe zawór 4-drożny który przedłuży trwałość kotła. Pod ten zawór po zastosowaniu automatycznego mechanizmu regulacyjnego można podpiąć również programator pokojowy i regulowac temertature w pomiesczeniu. I teraz moje pytanie czy te wszystkie bajery jest sens stosować do kominka i czy przyniosą one jakieś wymierne korzyść? Albo ewentualnie co się opłaca zastosować a co pominąć?
Tylko proszę mi nie pisać że robię kotłownie w salonie bo o tym doskonale wiem. A decyzje o takim rodzaju ogrzewania już podjąłem kilka lat temu.

Jeżeli stosujesz bufor, to automatyka nie jest Ci potrzebna i zwór mieszający również. Palisz po prostu na maksa w kominku i ładujesz bufor, a później wykorzystuejsz tę energię z zastosowaniem programatora pokojowego i takie rozwiazanie jest uzasadnione.
Pozdrawiam

mariobros35
24-12-2007, 15:07
Od niedawna stałem się posiadaczem kominka z wkładem wodnym na wyposażeniu ma szyber i dopływ powietrza do spalania z zewnątrz. Od kilku dni siedzę na internacie i czytam jak zrobić porządnie instalację C.O.((podłogówka na dole i najprawdopodobniej na górze + grzejniki) i C.W.U. Dodam że kominek ma być moim jedynym źródłem ciepła. Dlatego zastanawiam się jak usprawnić i udogodnić sobie życie grzejąc tylko kominkiem. Chcę sobie zrobić bufor ciepła 1000litrów który by zmagazynował nadwyżkę energii i po wygaśnięciu kominka oddawał ja do instalacji C.O. Na allegro oferują też automatykę do kominka która reguluje dopływem powietrza z zewnątrz i zabezpiecza kominek w przypadku braku prądu przed przegrzaniem odcinając dopływ powietrza. Wyczytałem również że powinno się zastosować w kotłach na paliwo stałe zawór 4-drożny który przedłuży trwałość kotła. Pod ten zawór po zastosowaniu automatycznego mechanizmu regulacyjnego można podpiąć również programator pokojowy i regulowac temertature w pomiesczeniu. I teraz moje pytanie czy te wszystkie bajery jest sens stosować do kominka i czy przyniosą one jakieś wymierne korzyść? Albo ewentualnie co się opłaca zastosować a co pominąć?
Tylko proszę mi nie pisać że robię kotłownie w salonie bo o tym doskonale wiem. A decyzje o takim rodzaju ogrzewania już podjąłem kilka lat temu.
bladyy78 a jakiego producenta masz kominek

bladyy78
24-12-2007, 15:35
Niestety mariobros35 nie kupiłem kominka Byrskiego z całym szacunkiem nie stać mnie na taki .Kupiłem kominek firmy Cichewicz Spectra, firm prowadziła wysprzedaż po dość atrakcyjnych cenach wiec się skusiłem a jak będzie działał to się okaże. Na pierwszy rzut oka wyglada dosyć solidnie. Tylko szkoda że na forum nie znalałem zadnego urzytkownika co posiada juz taki kominek. A teraz zastanawiam sie własnie nad zamontowaniem takiej automatyki co ma Byrski tylko faktycznie niewiem czy ma to sens jak bede montowal bufor. Bo chyba by lepiej było zautomatyzować dozowanie ciepła z bufora tak jak radzi kolega lukol-bis.

mariobros35
24-12-2007, 16:15
Niestety mariobros35 nie kupiłem kominka Byrskiego z całym szacunkiem nie stać mnie na taki .Kupiłem kominek firmy Cichewicz Spectra, firm prowadziła wysprzedaż po dość atrakcyjnych cenach wiec się skusiłem a jak będzie działał to się okaże. Na pierwszy rzut oka wyglada dosyć solidnie. Tylko szkoda że na forum nie znalałem zadnego urzytkownika co posiada juz taki kominek. A teraz zastanawiam sie własnie nad zamontowaniem takiej automatyki co ma Byrski tylko faktycznie niewiem czy ma to sens jak bede montowal bufor. Bo chyba by lepiej było zautomatyzować dozowanie ciepła z bufora tak jak radzi kolega lukol-bis.
tak ci napiszę że automatyka spalania polegająca na sterowaniu powietrzem dolotowym to jedna sprawa a automatyka ładowana bufora to druga sprawa i każde z tych rozwiązań ma zalety otóż automatyka sterowana powietrzem daje konfort użytkowania kominka kominek jest mało absorbujący i nie wymaga stałego doglądania a tylko uzupełniania paliwa natomiast bufor w połączeniu z automatyką daje efekt magazynowania ciepła i przez co wydłuża czas grzania grzejników i opużnia start drugiego żródła ciepła 8)

an-bud
25-12-2007, 17:34
No panowie dużo tego napisaliście ale jakoś nie widzę prostego rozwiązania mojego problemu.
Jeśli idzie o szyber to mam zamontowany,niestety jego całkowite zamknięcie nie rozwiązuje problemu i tak ciąg jest za duży.
Nie ma jakiegoś sposobu żeby to poprawić,wiecie 2-3 godz. to nie jest zbyt długo a druga strona medalu jest taka że ten wkład grzeje wtedy dość dużą mocą.

Moim skromnym zdaniem firma która montowała wkład powinna przewidzieć taką sytuację ,tym bardziej że była to firma zajmująca się tym od dawna a teraz radź sobie człowieku sam.
A co tam, to firma PAW z Nowego Sącza.

Pozdrawiam i życzę Wesołych Świąt.komin ciąnie i po zamknięci wszystkiego co się da w palenisku drewno pali się szybko. z teg wynika że palenisko jest szczelne jak sitko :( podejrzewam iż ten model paleniska jest pozbawiony uszczelki przy szybie :( (tak produkują) możesz założyć, ale tylko dół i boki szyby, powinno pomóc :)

Miran
26-12-2007, 12:09
No panowie dużo tego napisaliście ale jakoś nie widzę prostego rozwiązania mojego problemu.
Jeśli idzie o szyber to mam zamontowany,niestety jego całkowite zamknięcie nie rozwiązuje problemu i tak ciąg jest za duży.
Nie ma jakiegoś sposobu żeby to poprawić,wiecie 2-3 godz. to nie jest zbyt długo a druga strona medalu jest taka że ten wkład grzeje wtedy dość dużą mocą.

Moim skromnym zdaniem firma która montowała wkład powinna przewidzieć taką sytuację ,tym bardziej że była to firma zajmująca się tym od dawna a teraz radź sobie człowieku sam.
A co tam, to firma PAW z Nowego Sącza.

Pozdrawiam i życzę Wesołych Świąt.komin ciąnie i po zamknięci wszystkiego co się da w palenisku drewno pali się szybko. z teg wynika że palenisko jest szczelne jak sitko :( podejrzewam iż ten model paleniska jest pozbawiony uszczelki przy szybie :( (tak produkują) możesz założyć, ale tylko dół i boki szyby, powinno pomóc :)

Dokładnie to jest tak że kominek dostaje powietrze z dwóch miejsc,z dołu drzwiczek jest regulacja i to można zamknąć oraz przez górną szparę przy szybie i tego nie można zamknąć jest wyregulowane fabrycznie do określonego ciśnienia w kominie.
Jest to tzw.kurtyna powietrzna która ma zapobiegać brudzeniu się szyby,to wszystko jest mi znane teraz jednak tak podstawowe rzeczy powinna wiedzieć firma montująca kominek a nawiasem mówiąc nie specjalnie polecam.
Ale wpadł mi do głowy inny pomysł,tak zrobił kolega i podobno zdało egzamin.
Mianowicie udało by się bez rozbierania doszczelnić szyber jak wiesz szyber ma zostawiony otwór chcę go zaspawać, przy moim ciągu nieszczelność wokół szybra powinna wystarczyć nawet przy pełnym zamknięciu a do rozpalenia i tak się otwiera.
Co o tym sądzisz,może to coś da już jutro się przekonam.

Pozdrawiam

coci
26-12-2007, 13:06
Witam.
Zastanawiam sie od jakiegos czasu nad instalacja typu:piec gazowy np.kondensacyjny + kominek z PW.
Pomijajac koszta instalacji ktore beda napewno spore(dwa niezalezne zrodla ciepla)wydaje mi sie ze przy niemalych juz cenach GZ jest to na dluzsza mete jakas alternatywa.Chcialbym choc w jakims sensie pozostac niezalezny od dostawcow paliw kopalnych.Nie wiadomo czy za jakis czas dajmy na to szef gazpromu nie zazada 2 lub 3wiecej za gaz.Mieszkam blisko lasu wiec z"pozyskaniem" :wink: drewna nie przewiduje wiekszych problemow.Z drugiej strony nie chce robic z salonu kotlowni(przynajmniej na codzien),na razie korzystac z kominka sporadycznie(dla frajdy),niemniej jednak chcialbym aby te dwa uklady dzialaly niezaleznie od siebie,tzn.jesli zakreca mi kurek z gazem, kominek mialby "pociagnac" wszystko(CO,CWU) za piec gazowy.Czy mozliwy jest taki uklad?Jakie elementy musialby zawierac taki uklad(automatyka,sterowniki),aby wszystko dzialalo na zasadzie jak najmniejszej ingerencji ze strony czlowieka.Chodzi mi rowniez o to aby system dzialal w ten sposob ze jesli przy normalnej pracy pieca gazowego, rozpalam kominek,piec przestalby"grzac" a funkje ta przejalby kominek.Nadmieniam iz chodzi mi o kominek z PW poniewaz wady kominka z DGP wydaja mi sie go dyskfalifikowac.
Prosze o rade jak taki "system "zaplanowac,jakie elementy automatyki musialby zawierac.Z gory serdecznie dziekuje za odpowiedz.
Zdrowych i wesolych swiat.

zbyszek_731
27-12-2007, 13:43
Witam, no to kolej na moje pytanie:
Jestem na etapie budowy kominka.Chodzi mi o radę dotyczącą jaki wybrać odpowiedni do parametrów podanych niżej:
salon-40m2
komin wys. 9m kończy się równo z kalenicą
średnica komina 20X20 cm- jest to wkład ceramiczny

an-bud
27-12-2007, 14:08
Witam, no to kolej na moje pytanie:
Jestem na etapie budowy kominka.Chodzi mi o radę dotyczącą jaki wybrać odpowiedni do parametrów podanych niżej:
salon-40m2
komin wys. 9m kończy się równo z kalenicą
średnica komina 20X20 cm- jest to wkład ceramiczny w dzisiejszych czasach jest taki wybór, że głowa boli :D jeden będzie zachwycony maluchem, inny średnio zadowolony z merca :D z czystym sumieniem żadnego wkładu nie polecam :( zależy do czego? pooglądaj, porównaj czemu są ceny takie i inne (droższe powinny być lepsze, ? )

mihuu
30-12-2007, 15:07
Witam, mój problem z kominkiem jest podobny do problemu "Miran" tzn spalanie we wkładzie jest tak szybkie że szok. Rura która łączy wkład z komnkiem często robi się czerwona od temp. mimo że dopływy powietrza są pozamykane na max. Szyber jest tez zamknięty. Doszlo do tego że popekał mi komin w paru miejscach :( (komin z cegły pełnej 12x24).Instalator powiedział tyle że za ostro palimy i od tego za wysoka temp. A ja sam juz nie wiem jak można słabiej palić. Kominiarz stwierdzil że mam za dłuży przekrój rury w stsunku do przekroju komina(rura fi 180). Ma może ktoś jakieś sugestie co w tym przypadku zrobić. z góry dzięki.

an-bud
30-12-2007, 15:18
Witam, mój problem z kominkiem jest podobny do problemu "Miran" tzn spalanie we wkładzie jest tak szybkie że szok. Rura która łączy wkład z komnkiem często robi się czerwona od temp. mimo że dopływy powietrza są pozamykane na max. Szyber jest tez zamknięty. Doszlo do tego że popekał mi komin w paru miejscach :( (komin z cegły pełnej 12x24).Instalator powiedział tyle że za ostro palimy i od tego za wysoka temp. A ja sam juz nie wiem jak można słabiej palić. Kominiarz stwierdzil że mam za dłuży przekrój rury w stsunku do przekroju komina(rura fi 180). Ma może ktoś jakieś sugestie co w tym przypadku zrobić. z góry dzięki.Witam. palić też trzeba się nauczyć :D na rozpalone drewno włóż duży, naprawdę duży kawał klocka dębowego.

mihuu
30-12-2007, 15:25
Witam, mój problem z kominkiem jest podobny do problemu "Miran" tzn spalanie we wkładzie jest tak szybkie że szok. Rura która łączy wkład z komnkiem często robi się czerwona od temp. mimo że dopływy powietrza są pozamykane na max. Szyber jest tez zamknięty. Doszlo do tego że popekał mi komin w paru miejscach :( (komin z cegły pełnej 12x24).Instalator powiedział tyle że za ostro palimy i od tego za wysoka temp. A ja sam juz nie wiem jak można słabiej palić. Kominiarz stwierdzil że mam za dłuży przekrój rury w stsunku do przekroju komina(rura fi 180). Ma może ktoś jakieś sugestie co w tym przypadku zrobić. z góry dzięki.Witam. palić też trzeba się nauczyć :D na rozpalone drewno włóż duży, naprawdę duży kawał klocka dębowego.mam tylko brzoze :-?

an-bud
30-12-2007, 15:47
Witam, mój problem z kominkiem jest podobny do problemu "Miran" tzn spalanie we wkładzie jest tak szybkie że szok. Rura która łączy wkład z komnkiem często robi się czerwona od temp. mimo że dopływy powietrza są pozamykane na max. Szyber jest tez zamknięty. Doszlo do tego że popekał mi komin w paru miejscach :( (komin z cegły pełnej 12x24).Instalator powiedział tyle że za ostro palimy i od tego za wysoka temp. A ja sam juz nie wiem jak można słabiej palić. Kominiarz stwierdzil że mam za dłuży przekrój rury w stsunku do przekroju komina(rura fi 180). Ma może ktoś jakieś sugestie co w tym przypadku zrobić. z góry dzięki.Witam. palić też trzeba się nauczyć :D na rozpalone drewno włóż duży, naprawdę duży kawał klocka dębowego.mam tylko brzoze :-?wysuszona brzoza pali się jak głupia :lol:

mihuu
30-12-2007, 16:03
Bardzo watpie że problem leży w nie umiejętnym paleniu :-?

an-bud
30-12-2007, 16:06
Bardzo watpie że problem leży w nie umiejętnym paleniu :-? palenisko :( palenie :(

mihuu
30-12-2007, 18:00
??? :-?

czaguz
31-12-2007, 12:13
Witam,
Mama male pytanko do entuzjastow roznych rozwiazan kominkowych. Czy wy palicie w swoich kominkach non stop? Czy jest sens zakupu kominkaz dgp, tak jak w Naszej sytuacji, gdy bedziemy palic kominkiem tylko przez weekend? Nie jest nam rowniez potrzebny do c.o i c.w.u poniewaz mamy piec na paliwo stale. Dom ma powierzchnie do ogrzania 160m2. Powiedzcie czy sie oplaca zalozyc dgp jesli tak rzadko sie bedzie go uzytkowac.A jesli tak to jaki, jaka turbina? Czytalem ze 1kw na 10m2 ale jesli tylko do "lekkiego" dogrzewania to mozna slabszy?

boruta1
31-12-2007, 12:50
Witam,
Mama male pytanko do entuzjastow roznych rozwiazan kominkowych. Czy wy palicie w swoich kominkach non stop? Czy jest sens zakupu kominkaz dgp, tak jak w Naszej sytuacji, gdy bedziemy palic kominkiem tylko przez weekend? Nie jest nam rowniez potrzebny do c.o i c.w.u poniewaz mamy piec na paliwo stale. Dom ma powierzchnie do ogrzania 160m2. Powiedzcie czy sie oplaca zalozyc dgp jesli tak rzadko sie bedzie go uzytkowac.A jesli tak to jaki, jaka turbina? Czytalem ze 1kw na 10m2 ale jesli tylko do "lekkiego" dogrzewania to mozna slabszy?

To raczej zależy od tego po co Ci ten kominek.

Jesli tylko żeby mieć to zrób kominek otwarty. Wtedy będziesz grzał tak jak dotychczas i połowa ciepła z kominka pójdzie w komin ale będziesz miał fun.

Jeśli natomiast chcesz, żeby w momencie palenia w kominku inne źródła pracowały oszczędniej to juz inna sprawa.
Uważam, że dgp grawitacyjna (bez turbiny) oczywiście jeśli kominek jest położony w odpowiednim miejscu domu nigdy nie zaszkodzi w takim przypadku.

niedzio
31-12-2007, 14:31
Posiadam wkład 16 kW. Planuję zrobić DCP poprzez turbinę umieszczoną na poddaszu (odległość turbiny od punktu poboru powietrza z obudowy kominka to ok. 2 m).

Chcę kupić turbinę o wydajności ok. 750 m3. Tego typu turbina ma wlot powietrza o przekroju 150 mm. Czy w takim razie przy wymuszonym obiegu wystarczy, że wprowadzę jedną rurą 150 mm do komory z gorącym powietrzem i turbina będzie zasysać powietrze a następnie dystrybuować na kolejne pomieszczenia.

Za turbiną najdłuższy planowany poziomy kanał to ok. 10 m, następnie zejście w dół ok. 3 m i wylot przez sufit (te kanały planuję wykonać średnicy 125 mm).

Ponieważ chcę dokonać przekucia/przewiertu w stropie nad kominkiem, dlatego chciałbym potwierdzenia, że jedna rura 150 mm wystarczy.150 wystarczy, ale resztę rozprowadzenia trzeba przemyśleć. Tłumaczyłem kilka razy znajomemu a i tak sp....ł , a widziałem projekt i ten przypadek był bardzo prosty, jak można robić takie błędy? a wystarczy troszkę POMYSLEC!!! jak nie, to może domek iść z dymem :cry:

Czy możesz rozwinąć temat ?
Ja planowałem sobie to tak, wejście do turbiny 150 mm (zasysanie powietrza, turbina w odległości ok. 2 m od kominka), następnie wyjście z turbiny 150 mm do najbliższego trójnika lub czwórnika, z którego później planuję iść kanałami 125 mm do pomieszczeń. Jeszcze planuję na jednym kanale (po jakiś 5 metrach) dać trójnik i rozprowadzić to powietrze po dwóch pomieszczeniach na parterze.
Aha, całość rur planowałem puścić ponad sufitem poddasza użytkowego, czyli z tej wysokości będę wychodził na parterze przez sufit, czyli zejście w dół powietrza ok. 3,5 m.teoretycznie jest to do zrobienia, ale te dwa pomieszczenia na parterze mogą mieć problem. w ten sposób co myślisz raczej będzie problem. bez projektu moje gdybanie jest bez sensu.
Link do rzutów: http://www.domus.wroc.pl/projekt2.html?id=37&flip=, chcę przekazać po poddaszu (a dokładnie tak jak pisałem ponad sufitem poddasza użytkowego) powietrze do pomieszczeń na parterze 8 i 10 (pozostałe już inaczej wyglądają :) )

czaguz
31-12-2007, 14:55
Witam,
Mama male pytanko do entuzjastow roznych rozwiazan kominkowych. Czy wy palicie w swoich kominkach non stop? Czy jest sens zakupu kominkaz dgp, tak jak w Naszej sytuacji, gdy bedziemy palic kominkiem tylko przez weekend? Nie jest nam rowniez potrzebny do c.o i c.w.u poniewaz mamy piec na paliwo stale. Dom ma powierzchnie do ogrzania 160m2. Powiedzcie czy sie oplaca zalozyc dgp jesli tak rzadko sie bedzie go uzytkowac.A jesli tak to jaki, jaka turbina? Czytalem ze 1kw na 10m2 ale jesli tylko do "lekkiego" dogrzewania to mozna slabszy?

To raczej zależy od tego po co Ci ten kominek.

Jesli tylko żeby mieć to zrób kominek otwarty. Wtedy będziesz grzał tak jak dotychczas i połowa ciepła z kominka pójdzie w komin ale będziesz miał fun.

Jeśli natomiast chcesz, żeby w momencie palenia w kominku inne źródła pracowały oszczędniej to juz inna sprawa.
Uważam, że dgp grawitacyjna (bez turbiny) oczywiście jeśli kominek jest położony w odpowiednim miejscu domu nigdy nie zaszkodzi w takim przypadku.
Czyli Bortuta1 dgp grawitacyjne to tylko zainstalowanie radiatorow na rurze i bez wymuszonego obiegu tak?
A kominek jest ustytuowany centralnie w salonie, jakie to ma znaczenie?
Jaki polecasz wklad i inne czesci do domku 160 m2?

boruta1
31-12-2007, 15:05
Odnosnie szczegółów to może niech ktos inny sie wypowie, zresztą jakbys przeczytał ten watek to znajdziesz więcej informacji.

Jesli chodzi o położenie kominka to ja planuję właśnie grawitacyjne. Kanałami doprowadzę powietrze na piętro.

gdzieś czytałem, że takie kanały doprowadzające nie powinny być dłuższe niz 3-4 m (chociaż tutaj na forum juz ktos mi podpowiadał, że to nie ma takiego znaczenia bo mogą byc i 10m). Jesli jednak przyjąc jakies ograniczenie długości to oczywiście dobrze by było, żeby kominek był umiejscowiony centralnie w domu.

Zakładam grawitacyjne no bo chcę sie uniezaleznic od prądu a kominek będzie tylko dodatkowym żródłem no i w przypadkach problemów z podstawowym.

boruta1
31-12-2007, 16:27
Nie jestem pewien czy to było juz poruszane (jesli tak to sory za powtarzanie się)
jest na stronie muratora taki komentarz odnosnie dgp


Nawiew temperaturą wyższą niż 45stC jest sprzeczny z § 302 ust.2 ROZPORZĄDZENIA MINISTRA INFRASTRUKTURY z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (Dz. U. z dnia 15 czerwca 2002 r.), który brzmi: "2. W budynku (...) z ogrzewaniem powietrznym, temperatura strumienia powietrza w odległości 1 cm od wylotu do pomieszczenia nie może przekraczać 70°C - jeżeli znajduje się on na wysokości ponad 3,5 m od poziomu podłogi i 45°C - w pozostałych przypadkach.". Kondygnacje w domach jednorodzinnych mają zwykle poniżej 3,5m, więc wszelkie grawitacyjne DGP z kominków są sprzeczne z w/w przepisem


Nie za bardzo wiem jak sie do tego odnieść?

Zdaje się, że autor tego komentarza juz sie cos na ten temat wypowiadał na tym forum.

an-bud
31-12-2007, 17:22
Posiadam wkład 16 kW. Planuję zrobić DCP poprzez turbinę umieszczoną na poddaszu (odległość turbiny od punktu poboru powietrza z obudowy kominka to ok. 2 m).

Chcę kupić turbinę o wydajności ok. 750 m3. Tego typu turbina ma wlot powietrza o przekroju 150 mm. Czy w takim razie przy wymuszonym obiegu wystarczy, że wprowadzę jedną rurą 150 mm do komory z gorącym powietrzem i turbina będzie zasysać powietrze a następnie dystrybuować na kolejne pomieszczenia.

Za turbiną najdłuższy planowany poziomy kanał to ok. 10 m, następnie zejście w dół ok. 3 m i wylot przez sufit (te kanały planuję wykonać średnicy 125 mm).

Ponieważ chcę dokonać przekucia/przewiertu w stropie nad kominkiem, dlatego chciałbym potwierdzenia, że jedna rura 150 mm wystarczy.150 wystarczy, ale resztę rozprowadzenia trzeba przemyśleć. Tłumaczyłem kilka razy znajomemu a i tak sp....ł , a widziałem projekt i ten przypadek był bardzo prosty, jak można robić takie błędy? a wystarczy troszkę POMYSLEC!!! jak nie, to może domek iść z dymem :cry:

Czy możesz rozwinąć temat ?
Ja planowałem sobie to tak, wejście do turbiny 150 mm (zasysanie powietrza, turbina w odległości ok. 2 m od kominka), następnie wyjście z turbiny 150 mm do najbliższego trójnika lub czwórnika, z którego później planuję iść kanałami 125 mm do pomieszczeń. Jeszcze planuję na jednym kanale (po jakiś 5 metrach) dać trójnik i rozprowadzić to powietrze po dwóch pomieszczeniach na parterze.
Aha, całość rur planowałem puścić ponad sufitem poddasza użytkowego, czyli z tej wysokości będę wychodził na parterze przez sufit, czyli zejście w dół powietrza ok. 3,5 m.teoretycznie jest to do zrobienia, ale te dwa pomieszczenia na parterze mogą mieć problem. w ten sposób co myślisz raczej będzie problem. bez projektu moje gdybanie jest bez sensu.
Link do rzutów: http://www.domus.wroc.pl/projekt2.html?id=37&flip=, chcę przekazać po poddaszu (a dokładnie tak jak pisałem ponad sufitem poddasza użytkowego) powietrze do pomieszczeń na parterze 8 i 10 (pozostałe już inaczej wyglądają :) )ja bym zrobił tak: z kominka rura ocieplona 160mm do wentylatora, z went. 160mm w stronę pom 8 i 10 około2m, złączka Y160mm na 160 na 160, metrowym odcinkiem do rozdzielacza 125mm (pomieszczenia piętra) i metrowy odcinek rury 160mm do kształtki Y160mm na125 i125mm (dwa pomieszczenia na parterze 8 i 10)

czaguz
02-01-2008, 20:21
Ma ktos moze jakis prosty schemat rozprowadzenia ciepla grawitacyjnie z kominka? Zasade wykonania jakie materialy? Dzieki. 8)

Forumowicz500
03-01-2008, 01:32
Mam taki problem że nowy kominek w którym paliłem juz porządnie ze 20 razy po tym jak sie porządnie rozgrzeje zaczyna śmierdzieć. Zapach jest bardzo mocny i nieprzyjemny. Nie jest on związany z samym wkładem (Tarnava) ale rozchodzi się wraz z ciepłym powietrzem z z kratek. Kominek z płyt GK izolowoanych wełną z folia aluminiową, podstawa z marmuru. Czy ktoś miał taki problem i wie jak usunąć ten zapach??

an-bud
03-01-2008, 12:48
Mam taki problem że nowy kominek w którym paliłem juz porządnie ze 20 razy po tym jak sie porządnie rozgrzeje zaczyna śmierdzieć. Zapach jest bardzo mocny i nieprzyjemny. Nie jest on związany z samym wkładem (Tarnava) ale rozchodzi się wraz z ciepłym powietrzem z z kratek. Kominek z płyt GK izolowoanych wełną z folia aluminiową, podstawa z marmuru. Czy ktoś miał taki problem i wie jak usunąć ten zapach??może wełna z folią alu, taśma klejąca alumoniowa marnej reputacji :D dobra wełna z folią to prawie 300zł za karton 6m2, inne to bubel :(

niedzio
07-01-2008, 15:48
W jakim stopniu można spłaszczyć przewody elastyczne ocieplone (tzn. czy przewód elastyczny do dgp fi 125 można zmieścić w konstrukcji gips-kartonowej 140 mm (fi 125 z ociepleniem ma chyba fi ok. 175 mm, czy da się to na tyle "spłaszczyć" aby wepchnąć do stelaża).

Mariusz1707
09-01-2008, 22:19
Czy to prawda, że do połączenia kominka z kominem rura spiro, kwasoodporna,elastyczna jest nie zbyt odpowiednia ? ( cena ok. 180 za metr)
Czy lepiej 2 mm odporna do 1000 st.C ?
Jak przymocować wełnę z alu do ścian izolując kominek ?
Prawdą jest, że przy kominkach jest mnóstwo kurzu ? Zamierzam rozprowadzić ciepło przez strop na poddasze - grawitacyjnie - czy będzie się kurzyło ?

mariobros35
09-01-2008, 22:33
Czy to prawda, że do połączenia kominka z kominem rura spiro, kwasoodporna,elastyczna jest nie zbyt odpowiednia ? ( cena ok. 180 za metr)
Czy lepiej 2 mm odporna do 1000 st.C ?
Jak przymocować wełnę z alu do ścian izolując kominek ?
Prawdą jest, że przy kominkach jest mnóstwo kurzu ? Zamierzam rozprowadzić ciepło przez strop na poddasze - grawitacyjnie - czy będzie się kurzyło ?
oj będzie się kurzyło oj będzie :roll: 8) lepiej zastosować kominek z płaszczem wodnym

Piotr_M
10-01-2008, 08:34
Witam - planuję kominek z DGP i chciałem przed rozpoczęciem budowy zaplanować rozmieszczenie wylotów z kanałów w poszczególnych pomieszczeniach poddasza. Byłem nawet w kilku firmach sprzedających kominki i wykonujacych obudowy ale na pytanie gdzie należy zaplanować umieszczenie wylotu w pomieszczeniu nie byli w stanie odpowiedzieć a nawet wręcz mnie zbywali.
Proszę podzielcie się spostrzeżeniami lub uwagami w tym zakresie.
Dzięki

an-bud
10-01-2008, 23:09
Czy to prawda, że do połączenia kominka z kominem rura spiro, kwasoodporna,elastyczna jest nie zbyt odpowiednia ? ( cena ok. 180 za metr)
Czy lepiej 2 mm odporna do 1000 st.C ?
Jak przymocować wełnę z alu do ścian izolując kominek ?
Prawdą jest, że przy kominkach jest mnóstwo kurzu ? Zamierzam rozprowadzić ciepło przez strop na poddasze - grawitacyjnie - czy będzie się kurzyło ?podłączyć kominek można spiro i rurami stal. 2mm i z blachy kwasoodpornej. spiro troszkę pogarsza ciąg, brak rewizji. Wełnę przykleić :D ,albo włożyć wszkielet. kurz? jak byle jaki wkład :( to tak, patrz np. kasety, albo promocja 700zł

an-bud
10-01-2008, 23:23
Czy to prawda, że do połączenia kominka z kominem rura spiro, kwasoodporna,elastyczna jest nie zbyt odpowiednia ? ( cena ok. 180 za metr)
Czy lepiej 2 mm odporna do 1000 st.C ?
Jak przymocować wełnę z alu do ścian izolując kominek ?
Prawdą jest, że przy kominkach jest mnóstwo kurzu ? Zamierzam rozprowadzić ciepło przez strop na poddasze - grawitacyjnie - czy będzie się kurzyło ?
oj będzie się kurzyło oj będzie :roll: 8) lepiej zastosować kominek z płaszczem wodnymod kiedy przy wodnych kurz zanika?

an-bud
10-01-2008, 23:25
Witam - planuję kominek z DGP i chciałem przed rozpoczęciem budowy zaplanować rozmieszczenie wylotów z kanałów w poszczególnych pomieszczeniach poddasza. Byłem nawet w kilku firmach sprzedających kominki i wykonujacych obudowy ale na pytanie gdzie należy zaplanować umieszczenie wylotu w pomieszczeniu nie byli w stanie odpowiedzieć a nawet wręcz mnie zbywali.
Proszę podzielcie się spostrzeżeniami lub uwagami w tym zakresie.
Dziękibez projektu? :-? :wink: to, tu i tam :lol:

an-bud
10-01-2008, 23:30
W jakim stopniu można spłaszczyć przewody elastyczne ocieplone (tzn. czy przewód elastyczny do dgp fi 125 można zmieścić w konstrukcji gips-kartonowej 140 mm (fi 125 z ociepleniem ma chyba fi ok. 175 mm, czy da się to na tyle "spłaszczyć" aby wepchnąć do stelaża).powinno się je jeszcze docieplić :) a spłaszczać? :( :( :(

niedzio
11-01-2008, 00:50
W jakim stopniu można spłaszczyć przewody elastyczne ocieplone (tzn. czy przewód elastyczny do dgp fi 125 można zmieścić w konstrukcji gips-kartonowej 140 mm (fi 125 z ociepleniem ma chyba fi ok. 175 mm, czy da się to na tyle "spłaszczyć" aby wepchnąć do stelaża).powinno się je jeszcze docieplić :) a spłaszczać? :( :( :(
Pytałem się w kontekście Twojej wcześniejszej podpowiedzi odnośnie rozprowadzenia ciepłego powietrza po pomieszczeniach mojego domu.
Ponieważ tak jak było napisane, kanały (rury spiro ocieplane) mają iść ponad sufitem poddasza użytkowego i mają zejść na parter w stelażu gips kartonu dlatego zadałem pytanie, czy przewód ocieplony fi 125 mm (który z ociepleniem ma bodajże 160 mm) uda mi się wcisnąć w stelaż o szerokości 140 mm (wyglądałoby na to, że trzeba go właśnie ścisnąć (po bokach będzie obłożony wełną, której zadaniem będzie wygłuszanie ścianek działowych).

mariobros35
11-01-2008, 14:58
Czy to prawda, że do połączenia kominka z kominem rura spiro, kwasoodporna,elastyczna jest nie zbyt odpowiednia ? ( cena ok. 180 za metr)
Czy lepiej 2 mm odporna do 1000 st.C ?
Jak przymocować wełnę z alu do ścian izolując kominek ?
Prawdą jest, że przy kominkach jest mnóstwo kurzu ? Zamierzam rozprowadzić ciepło przez strop na poddasze - grawitacyjnie - czy będzie się kurzyło ?
oj będzie się kurzyło oj będzie :roll: 8) lepiej zastosować kominek z płaszczem wodnymod kiedy przy wodnych kurz zanika?
a czy ja napisałem że zanika?Twierdzę jedynie iż z racji mniejszej tenperatury wkładu z płaszczem wodnym około 60-80 stopni i braku rozprowadzenia ciepła poprzez przewody dgp zjawisko te jest ograniczone do minimum

MariuszAER
11-01-2008, 19:10
Mam taki problem że nowy kominek w którym paliłem juz porządnie ze 20 razy po tym jak sie porządnie rozgrzeje zaczyna śmierdzieć. Zapach jest bardzo mocny i nieprzyjemny. Nie jest on związany z samym wkładem (Tarnava) ale rozchodzi się wraz z ciepłym powietrzem z z kratek. Kominek z płyt GK izolowoanych wełną z folia aluminiową, podstawa z marmuru. Czy ktoś miał taki problem i wie jak usunąć ten zapach??


Kiedy rozpaliłes pierwszy raz w kominku , po wykonaniu kominka?
Może za wczesnie zacząłes rozpalać.
Ale nie martw sie minie ten zapach , mam kominek już cztery lata i też tak miałem na początku, pozniej wszystko sie wypaliło i jest ok :lol:

an-bud
11-01-2008, 23:18
W jakim stopniu można spłaszczyć przewody elastyczne ocieplone (tzn. czy przewód elastyczny do dgp fi 125 można zmieścić w konstrukcji gips-kartonowej 140 mm (fi 125 z ociepleniem ma chyba fi ok. 175 mm, czy da się to na tyle "spłaszczyć" aby wepchnąć do stelaża).powinno się je jeszcze docieplić :) a spłaszczać? :( :( :(
Pytałem się w kontekście Twojej wcześniejszej podpowiedzi odnośnie rozprowadzenia ciepłego powietrza po pomieszczeniach mojego domu.
Ponieważ tak jak było napisane, kanały (rury spiro ocieplane) mają iść ponad sufitem poddasza użytkowego i mają zejść na parter w stelażu gips kartonu dlatego zadałem pytanie, czy przewód ocieplony fi 125 mm (który z ociepleniem ma bodajże 160 mm) uda mi się wcisnąć w stelaż o szerokości 140 mm (wyglądałoby na to, że trzeba go właśnie ścisnąć (po bokach będzie obłożony wełną, której zadaniem będzie wygłuszanie ścianek działowych).może osobna obudowa?

agakz
13-01-2008, 09:32
Mam takie pytanie - kompletnego laika: w domku kupionym przez rodziców jest taki kominek:
http://images34.fotosik.pl/105/e86ee25d1e98fb39.jpg (www.fotosik.pl)
domek ma 7 lat, kominek pewnie trochę mniej, dokładnie nie wiemy. Jak widać ma dużą kratkę na przedniej ścianie. Problem polega na tym, że w domku jest sufit podwieszany i płyty g-k strasznie pękają od ciepła. Po wyszpalchlowaniu pierwsze delikatne przepalenie w kominku i popękało wszystko na nowo...
tak wygląda po zdjęciu przedniej płyty:
http://images34.fotosik.pl/105/0f8dbab2b413ea59.jpg (www.fotosik.pl)
co z tym zrobić?

waldi 65
13-01-2008, 09:52
czy ktoś ma automatyczny regulator obrotów, turbina DARCO? Czy jest sens instalować taki wynalazek? Czy może nieautomatyczny? Obawiam się że pracuje trochę za mocno :oops:

an-bud
13-01-2008, 10:35
Mam takie pytanie - kompletnego laika: w domku kupionym przez rodziców jest taki kominek:
http://images34.fotosik.pl/105/e86ee25d1e98fb39.jpg (www.fotosik.pl)
domek ma 7 lat, kominek pewnie trochę mniej, dokładnie nie wiemy. Jak widać ma dużą kratkę na przedniej ścianie. Problem polega na tym, że w domku jest sufit podwieszany i płyty g-k strasznie pękają od ciepła. Po wyszpalchlowaniu pierwsze delikatne przepalenie w kominku i popękało wszystko na nowo...
tak wygląda po zdjęciu przedniej płyty:
http://images34.fotosik.pl/105/0f8dbab2b413ea59.jpg (www.fotosik.pl)
co z tym zrobić?kratka jest prawie pod sufitem, błąd. Zrobić można tak: obniżyć "dach" komory gorącego powietrza prawie nad rurą dymową, dwie kratki po bokach obudowy, a nad "dachem" kratka dekompresyjna

sevage&ivi
13-01-2008, 10:49
witajcie :)
Co sądzicie o wkładach laudel ?planujemy kupic laudel 800 prestige ale nigdzie nie możemy znaleźć o nich żadnych informacji :(
prosimy pomóżcie....

pozdrawiam
ivi&sevage

Kulin
13-01-2008, 19:11
jak ograniczyc dopływ powietrza do kominka otwartego, tak aby drzewo wolnej się spalało ?

agakz
13-01-2008, 21:10
kratka jest prawie pod sufitem, błąd. Zrobić można tak: obniżyć "dach" komory gorącego powietrza prawie nad rurą dymową, dwie kratki po bokach obudowy, a nad "dachem" kratka dekompresyjna
a ten "dach" to z czego? I kratka dekompresyjna z przodu czy z boku? Kratki po bokach zdaje się że nie mogą być z 2 boków, bo jakoś tak dziwnie stoi kominek.
Dzięki za pomoc :D

dzierzba
14-01-2008, 10:26
mam kilka pytan bo moj wykonawca schrzanil mi dcp powyginal rury doprowadzajace powietrze do turbin :( i strasznie namotal.

palilem prawie non stop przez 24 godziny w jednej czeni domu gdzie rura doprowadzajace cieple powietrze do turbiny jest nieco zgnieciona mialem temp rzedu 14-17 stopni ( na dworze 0-2) a w czesci gdzie rura jest powyginana w dziwny sposob i tak dochodzi do turbiny to doszlo do 7 stopni . Odleglosc najdlaszych punktow od turbiny to jakies 8-9 metrow. Zaznaczam ze ocieplony jest strop welna mineralna ale nie ma sufitu i od gory na welnie tez pustka rury ida po nieocieplonym strychu. z jednych kratek dmucha naprawde milo to z jednej tsrony domu a z drugiej to ledwo cos czuc :(

1. W jakiej odleglosci od kominka powinna byc turbina ?
2. Czy lepiej do turbin poprowadzic powietrze rurami rozciagliwymi czy tez moze metalowymi w izolacji termiczbej ?? i czy ta rura moze miec jakies zakrety
3. lepiej zastosowac 2 laczenia typu Y czy jeden rozdzielacz na 3 rury ??
4. czy mozna przewiercic sie przez rure i zmierzyc temperarure powietrza dochadzaca do turbin ??
i teraz najtrudniejsze do wyjasnienia nie wiem czy turbina jest zaslaba
darco I czy rury tak pogiete ze bardzo slabo czuc ze cokolwiek dmucha juz nie mowie o goracym powietrzu.Czy moge odlaczyc rure doprowadzajaca cieple powietrze do turbiny i podlaczyc jakis krotki kawalek zeby turbina tylko zasysala powietrze zeby zobaczyc z jaka sila je wydmuchuje ??

To wszystko bede wdzieczny za porade czego mam wymagac od wykonawcy tym bardziej ze zaplacilem 50% sumy a on mowi ze juz jest gotowe i nie wiem zbytnio co teraz

dzierzba
14-01-2008, 11:44
czlowiek od kominka zrobil wyjscia do turbin tak ze kazda z nich ma wlasna rure 125 wiec sa calkowicie niezalezne pytanie jest takie czy to dobrze i czy nie zaduzo bo razem to 250. ??

an-bud
14-01-2008, 17:40
jak ograniczyc dopływ powietrza do kominka otwartego, tak aby drzewo wolnej się spalało ?jak dopływ powietrza jest pod ruszt- to zlikwidować, wolniej spala się na płycie. umiejętne palenie, drobne spala śię szybko :( większe klocki wolniej :)

an-bud
14-01-2008, 17:50
kratka jest prawie pod sufitem, błąd. Zrobić można tak: obniżyć "dach" komory gorącego powietrza prawie nad rurą dymową, dwie kratki po bokach obudowy, a nad "dachem" kratka dekompresyjna
a ten "dach" to z czego? I kratka dekompresyjna z przodu czy z boku? Kratki po bokach zdaje się że nie mogą być z 2 boków, bo jakoś tak dziwnie stoi kominek.
Dzięki za pomoc :D"dach" z tej samej wełny z folią alu co jest teraz. kratki jak wygodniej, ale zachować podobną powierzchnię, góra kratki pod "dachem" dekompresja- też mogą być dwie po bokach kominka, albo ta co była do gorącego pow.

an-bud
14-01-2008, 18:01
mam kilka pytan bo moj wykonawca schrzanil mi dcp powyginal rury doprowadzajace powietrze do turbin :( i strasznie namotal.

palilem prawie non stop przez 24 godziny w jednej czeni domu gdzie rura doprowadzajace cieple powietrze do turbiny jest nieco zgnieciona mialem temp rzedu 14-17 stopni ( na dworze 0-2) a w czesci gdzie rura jest powyginana w dziwny sposob i tak dochodzi do turbiny to doszlo do 7 stopni . Odleglosc najdlaszych punktow od turbiny to jakies 8-9 metrow. Zaznaczam ze ocieplony jest strop welna mineralna ale nie ma sufitu i od gory na welnie tez pustka rury ida po nieocieplonym strychu. z jednych kratek dmucha naprawde milo to z jednej tsrony domu a z drugiej to ledwo cos czuc :(

1. W jakiej odleglosci od kominka powinna byc turbina ?
2. Czy lepiej do turbin poprowadzic powietrze rurami rozciagliwymi czy tez moze metalowymi w izolacji termiczbej ?? i czy ta rura moze miec jakies zakrety
3. lepiej zastosowac 2 laczenia typu Y czy jeden rozdzielacz na 3 rury ??
4. czy mozna przewiercic sie przez rure i zmierzyc temperarure powietrza dochadzaca do turbin ??
i teraz najtrudniejsze do wyjasnienia nie wiem czy turbina jest zaslaba
darco I czy rury tak pogiete ze bardzo slabo czuc ze cokolwiek dmucha juz nie mowie o goracym powietrzu.Czy moge odlaczyc rure doprowadzajaca cieple powietrze do turbiny i podlaczyc jakis krotki kawalek zeby turbina tylko zasysala powietrze zeby zobaczyc z jaka sila je wydmuchuje ??

To wszystko bede wdzieczny za porade czego mam wymagac od wykonawcy tym bardziej ze zaplacilem 50% sumy a on mowi ze juz jest gotowe i nie wiem zbytnio co terazza mało danych :( zdjęcia, wdajność turbiny?projekt domu. wykonawca podejmując się roboty powinien zrobić tak aby działało!!! płaci się za dobrze wykonaną usługę :) jak jest jak opisujesz to 0 zł

dzierzba
15-01-2008, 11:21
postaram sie wyjasnic co jest i jak :) projektu tu raczej nie wrzuce chyba ze na poczte wysle a zdjecia dolacze
Cale DCP wyglada nastepujaco Kominek KFD eko 90 moc nominalna 10 Kw max 16 Kw podlaczony do komina ceglanego 7 metrow wysokosci. Kominek wyglada i dziala zajebiscie ale to tyle :)
Z komory wuchodza dwie rury 125 kazda do oddzielnej turbiny umieszczonej po dwoch roznych stronach domu. Do jednej jest jakies 3 metry do drugiej 4,5 metra Turbiny Darco AN1 wydajnosci 400m3. Wszystko rozprowadzone rurami 125 termofleks ( wszystko kupowane u przedstwiciela Darco)
Wymiary domu to 8 metrow szerokosci i 15,5 dlugosci 120 metrow kwadratowych kominek znajduje sie w 2/3 domu wiec do najdlaszego miejsca jest jakies 10 metrow. W obu turbinach odleglosci do najdlaszych punktow taka sama. jedna turbina ma 3 wyloty a druga 5. jak juz pisalem w czesci domu od strony kominka jest w miare cieplo w drugiej lodowka cieple powietrze ledwo czuc to ta z 5 wylotami z czego jeden zamkniety a nawet z najblizszego turbiny ledwo czuc ceiplo.

Chce jakos rozwiazac ten problem i miec cieplo wszedzie :)
Wykonawca pogniotl i okropnie pokrecil rury z jednej strony domu aby tego uniknac chce mu kazac wstawic metalowe rury oklejane wata kosztuja wiecej ale chyba sa lepsze i unikne pogiecia rur. prosze o porade czy takimi rurami moge doprowadzic powietrze do turbiny z czapy kominka i czy jedna z tych rur moze miec dwa zakrety jeden do gory a drugi w lewo i z czego je lepiej zrobic z metalowej rury czy rozciagliwej. czytalem ze lepiej z tej drugiej bo mozna zrobic lagodniejsze luki ale sam juz nie wiem.
kolejna rzecz jesli do turbiny jest za daleko to czy moge umeiscic turbine w stropie w skrzynce gips kartonowej zaizolowanej welna ogniochronna ?? skrzynka bedzie moglamiec wysokosci 35 centymetrow dlogosc ponad metra i szerokosc 80 centymetrow wiec turbina by weszla tylko czy moze ona byc w ten sposob umiejscowiona ??
i ostatnia lepiej dawac dwie krztaltki Y czy jeden trojnik ??

an-bud
15-01-2008, 22:44
dzierzbaczasem wystarczy podejść do tematu logicznie :) RÓWNOMIERNY podział ! prawie równe odcinki i musi działać. Czemu masz podział 3 i 5 powinno być 4 i 4. nigdy trójnika Ttylko Y można też użyć skrzynki redukćyjnej "rakieta" ale jak na wyjściu z turbiny jest 150 mm i też takie samo zasilanie. zmień zasilanie do turbin na 160 mm, dwa równe odcinki. ważne dodatkowo ocieplić rury!!!

pepi
15-01-2008, 22:48
Chciałbym podzielić sie z wami zawodowcami moim problemem i dylematem. Myśleliśmy z żoną o zmianie kominka ze zwykłego z wkładem i grawitacyjnym rozprowadzeniem( tj kominek jest 14kw pięcio-letni ogrzewa powierzchnie ok.70m2 jest wybicie na strych w celu ogrzania ale strych nie wykończony więc zakryłem wylot) na kominek z pw. Czytając posty wynika, że będe mógł zaoszczędzić na ogrzewaniu w tej chwili palimy codziennie i w części ogrzewanej grzejniki są zakręcone ale pomieszczenia do których ciepło kominka nie dociera są nie dogrzane. Myśle że pw. dogrzeje skrajne pomieszczenia. Monter kominka rzucił koszt 12000 czy to nie za drogo, fachowcem jest dobrym. Dodam,że dom ogrzewam olejem piec Buderus z zasobnikiem 160l.Pow domu 140m2+ adaptacja strychu też 140m2
Jaki jest zwrot inwestycji i ile można zaoszcżędzić na ogrzewaniu.
Prosze o jakieś rady i uwagi. Mam dylemat, czy wogóle robić bałagan w salonie, czy może czekać jak zamortyzuje się ten stary kominek.
Pozdrawiam

an-bud
15-01-2008, 23:01
Chciałbym podzielić sie z wami zawodowcami moim problemem i dylematem. Myśleliśmy z żoną o zmianie kominka ze zwykłego z wkładem i grawitacyjnym rozprowadzeniem( tj kominek jest 14kw pięcio-letni ogrzewa powierzchnie ok.70m2 jest wybicie na strych w celu ogrzania ale strych nie wykończony więc zakryłem wylot) na kominek z pw. Czytając posty wynika, że będe mógł zaoszczędzić na ogrzewaniu w tej chwili palimy codziennie i w części ogrzewanej grzejniki są zakręcone ale pomieszczenia do których ciepło kominka nie dociera są nie dogrzane. Myśle że pw. dogrzeje skrajne pomieszczenia. Monter kominka rzucił koszt 12000 czy to nie za drogo, fachowcem jest dobrym. Dodam,że dom ogrzewam olejem piec Buderus z zasobnikiem 160l.Pow domu 140m2+ adaptacja strychu też 140m2
Jaki jest zwrot inwestycji i ile można zaoszcżędzić na ogrzewaniu.
Prosze o jakieś rady i uwagi. Mam dylemat, czy wogóle robić bałagan w salonie, czy może czekać jak zamortyzuje się ten stary kominek.
Pozdrawiam a może samo DGP zmienić? wyjdzie taniej

pepi
15-01-2008, 23:15
Taniej możesz przybliżyć koszty, teraz jest goły kominek z wkładem i czy wyrobi ten wkład na cały dom łącznie będzie z 250m2. Gdzie ukryć ruru rozprowadzające ciepło dom jest dość długi 19m na 9m kominek naszczęście stoi na środku. Myślałem o pw, bo mniejszy bałagan, a tu trzeba wykuć dziury w każdym pomieszczeniu, gdzie ma dojść ciepło na parterze.

an-bud
15-01-2008, 23:39
Taniej możesz przybliżyć koszty, teraz jest goły kominek z wkładem i czy wyrobi ten wkład na cały dom łącznie będzie z 250m2. Gdzie ukryć ruru rozprowadzające ciepło dom jest dość długi 19m na 9m kominek naszczęście stoi na środku. Myślałem o pw, bo mniejszy bałagan, a tu trzeba wykuć dziury w każdym pomieszczeniu, gdzie ma dojść ciepło na parterze.aby myśleć o zwrocie to trzea palić 24 h na dobę :lol: prawie taczką pod kominek dojeżdzać :lol: wyżej pisałeś 70m2 i poddasze, teraz wychodzi 250m2 aby było równomiernie ogrzane to wkład z pw. co do ceny, to zależy jakie palenisko?

dzierzba
16-01-2008, 11:17
an-bud pisalem ze mam dwie rury 125 do turbin do nich wejscie tez jest 125 i takie samo wyjscie to jak zmienie na 160(150 to chyba jest standartowa rura?? )to bedzie niezle ssalo z kominka i przed turbina bede musial dac redukcje.

to co piszesz ze po 4 da sie zrobic tylko trzeba kawalek sicnay rozwalic ale to nie problem :). Pomysle o tym.
Jak rozumiem zero nagniatania nawet izolacji rur w 100% rozciagnieta bez zagiec ?.
jak mozesz to napisz czy warto dawac metalowe rury na dojsciu do turbin wtedy na pewno unikne zgniecenia :) i co myślisz o umieszczeniu turbiny w stropie w skrzynce ktora opisywalem czy tak moze byc to by dalo idealne wyliczenie dlugosci odcinkow.

pepi
16-01-2008, 14:12
an-bud Dacelowa ma być ok.250m2, parter 140 i góra tyle samo tylko dochodzą skosy na kopertowym dachu. Wolałbym równomierne rozprowadzenie ciepła czyli przez grzejniki. Co do rodzaju paleniska to wogóle nie mam zielonego pojęcia oco chodzi, wyjaśnij jak możesz. Inwestycje chce traktować poważnie i na wiele lat, więc może nie ma co oszczędzać( ale z rozsądkiem)
Poz.

net_ka
16-01-2008, 15:30
An-bud, mam pytanie odnośnie kominków z płaszczem wodnym. Będziemy mieć ogrzewanie gazowe + podłogówkę w przedpokoju, kuchni i łazienkach. Dom 140m2 + garaż. Jaki wkład będzie optymalny? W Bielsku jest Waligóra i Byrski (te, które znam). Czy możesz polecić te firmy? Która lepsza?

Będę wdzięczna za odpowiedź.

an-bud
16-01-2008, 23:09
an-bud pisalem ze mam dwie rury 125 do turbin do nich wejscie tez jest 125 i takie samo wyjscie to jak zmienie na 160(150 to chyba jest standartowa rura?? )to bedzie niezle ssalo z kominka i przed turbina bede musial dac redukcje.

to co piszesz ze po 4 da sie zrobic tylko trzeba kawalek sicnay rozwalic ale to nie problem :). Pomysle o tym.
Jak rozumiem zero nagniatania nawet izolacji rur w 100% rozciagnieta bez zagiec ?.
jak mozesz to napisz czy warto dawac metalowe rury na dojsciu do turbin wtedy na pewno unikne zgniecenia :) i co myślisz o umieszczeniu turbiny w stropie w skrzynce ktora opisywalem czy tak moze byc to by dalo idealne wyliczenie dlugosci odcinkow.z tą obudową turbiny- nie, rury obojętnie, do 160mm są dostępne redukcje.

an-bud
16-01-2008, 23:21
An-bud, mam pytanie odnośnie kominków z płaszczem wodnym. Będziemy mieć ogrzewanie gazowe + podłogówkę w przedpokoju, kuchni i łazienkach. Dom 140m2 + garaż. Jaki wkład będzie optymalny? W Bielsku jest Waligóra i Byrski (te, które znam). Czy możesz polecić te firmy? Która lepsza?

Będę wdzięczna za odpowiedź.nie wolno reklamować :D znam firmy produkujące kiedyś grzejniki czy piece co, przestawili producję na wkłady, i wyszły im buble :(

an-bud
16-01-2008, 23:32
an-bud Dacelowa ma być ok.250m2, parter 140 i góra tyle samo tylko dochodzą skosy na kopertowym dachu. Wolałbym równomierne rozprowadzenie ciepła czyli przez grzejniki. Co do rodzaju paleniska to wogóle nie mam zielonego pojęcia oco chodzi, wyjaśnij jak możesz. Inwestycje chce traktować poważnie i na wiele lat, więc może nie ma co oszczędzać( ale z rozsądkiem)
Poz.omijaj markety, patrz ile kw ma płaszcz wodny, a ile oddaje do DGP-- im mniej tym lepiej :) powietrze zew. do spalania, szczelność i regulacja pow. do spalania. jeszcze-- aby się podobał :)

pepi
16-01-2008, 23:42
No a jak już znajde to jaki jest koszt montażu.

[/quote]
aby myśleć o zwrocie to trzea palić 24 h na dobę prawie taczką pod kominek dojeżdzać

Teraz palimy dużo, od rana do wieczora, w domu zawsze ktoś jest więc rozpalamy już od 9-ej i tak dzień w dzień. Roczne zużycie drewna na te 70m2 o których pisałem to ok 5-6m3 + olej to daje sporą kwote roczną. Myślisz że można zaoszczędzić???

dzierzba
17-01-2008, 00:42
Wykonawca mnie straszy ze jak wstawie dwie rury 150 w czopuch kominka to kominek nie nadazy ogrzewac powietrza i ze turbina bedzie dmuchac zimnym powietrzem czy to rzeczywiscie ta bedzie wygladac i czy zmiana ze 125 na 150 moze duzo dac ??

Sad Ripper
17-01-2008, 08:08
Jak w temacie - czy montuje sie przepustnicę na dolocie zimnego powietrza pod kominkiem? Czy nią się steruje? Na pewno będzie zamknięcie na ścianie, na wlocie, ale czy pod samym kominkiem, miedzy rurą wystającą z podłogi a wejściem do samego kominka? pls pomóżcie, bo zaczynam zabudowywać i chcę podłączyć smoka:)

sad ripper

małyarek
17-01-2008, 21:27
witwam! ja mam już wkład, ale chce dorobić płaszcz wodny z rury miedzianej. wokół niego??? co o tym sądzisz????

an-bud
17-01-2008, 22:04
witwam! ja mam już wkład, ale chce dorobić płaszcz wodny z rury miedzianej. wokół niego??? co o tym sądzisz????podglądnij SPARTHERM mają takie rozwiązanie

krk women
17-01-2008, 23:46
Witam.Czy takie ceny to normalka czy chcą ze mnie zedrzeć??

doprowadzenie powietrza = 300 zł,- robota +material (prostokątna rura na ziemii ok3m)
rura spalinowa , 2 redukcje = 350 zł.-materiał +robota
montaż pieca czyli?? ulożenie wkładu czy coś do tego dochodzi jeszcze?? ,= 350 zł,-
wentylacja -przebicia rura = 100 zł,- zrobienie dziury w ścianie ? to ja moge za darmo zrobić

Oczywiście cena wkładu i samego rozprpwadzenia dgp osobno juz dogadana ,ale czy nie przesadzają z tymi dodatkowymi czynnosćiami!

małyarek
18-01-2008, 20:33
No spoko! dzięki! A jakieś inne linki na temat wymiennika z miedzi! byłbym wdzięczny

mariobros35
18-01-2008, 22:17
Witam.Czy takie ceny to normalka czy chcą ze mnie zedrzeć??

doprowadzenie powietrza = 300 zł,- robota +material (prostokątna rura na ziemii ok3m)
rura spalinowa , 2 redukcje = 350 zł.-materiał +robota
montaż pieca czyli?? ulożenie wkładu czy coś do tego dochodzi jeszcze?? ,= 350 zł,-
wentylacja -przebicia rura = 100 zł,- zrobienie dziury w ścianie ? to ja moge za darmo zrobić

Oczywiście cena wkładu i samego rozprpwadzenia dgp osobno juz dogadana ,ale czy nie przesadzają z tymi dodatkowymi czynnosćiami!
nie kombinuj płacisz im za wiedze jak to wykonać aby działało prawidłowo a jak sam potrafisz wykonać to po co ci oni potrzebni :lol:

pepi
19-01-2008, 14:58
an-bud Wacam do tematu doboru paleniska jakie to ma znaczenie jeśli mam wydać ok 7000zł. to mam nadzieje że wszystko musi być ok. więc jaki ma znaczenie dobór paleniska i jaki powinno być?

aby myśleć o zwrocie to trzea palić 24 h na dobę prawie taczką pod kominek dojeżdzać wyżej pisałeś 70m2 i poddasze, teraz wychodzi 250m2 aby było równomiernie ogrzane to wkład z pw. co do ceny, to zależy jakie palenisko?

Palimy non-stop od 9ej do wieczora jesteśmy w tym zaprawieni, zawsze jest ktoś w domu. Chciałbym od fachowców lub urzytkowników dowiedzieć się jakie mogą oszczedności tylko tyle. Czy warto robić bałagan w domu jeśli się to nie opłaci.

pam
20-01-2008, 14:35
Cześć

Chciałem się poradzić w sprawie zakupu wkladu kominkowego do budowanego domy. Nie bardzo wiem o co mam pytać w sklepach z wkładami aby nie kupić badziewia i zeby nie wcisnęli mi niepotrzebnych bajerów. Potrzebuję wkład z podnoszona szybą (od czasu do czasu chciałbym popalić dla nastroju). Kominek ma być bez płaszcza, (ale z DCP). Domek ok. 150mkw. Poradzcie jekiej firmy mam szukać, czy ma być np. z szamotem itd. czy polecacie jakieś sklepy w okolicach Krakowa?
Pozdro
Paweł

Małgonia
20-01-2008, 21:35
na jakiej zasadzie kominek pobiera powietrze z doprowadzenia , a nie z pokoju?

adi_
20-01-2008, 21:58
prosze o doradzenie jaki kominek kupic do palenia okresowego czyli raz w tygodniu i czy ma to byc wklad z plytami szmotowymi czy tez nie , jesli tak to dlaczego jesli nie to dlaczego i czy doprowadzac do tegoz kominka powietrze z zewnatrz czy nie ,i znowu jesli tak to dlaczego jesli nie to dlaczego i bym zapomnial czy w takim ukladzie ma sens kupowanie kominka z plaszczem wodnnym czy moze kominek tylko jako dekoracja i ogzewanie salonu i nie rozprowadzac nawet cieplego powietrza pozdrawiam

dzierzba
22-01-2008, 01:02
czym docieplaliscie rury na nieuzytkoym poddaszu nie wiem czy moge je zawinac poprostu w welne i okleic tasma zey sie trzymalo czy tez moze kupic rury o wiekszej srednicy i wlozyc jedne w drugie powiedzmy 125 wlozyc w 200 i w ten sposob zrobic docieplenie.
No i co jest tansze i mniej praochlonne :)

garbus2
22-01-2008, 09:54
na ogolnym nie bylo odpowiedzi to probuje tutaj :oops:

uprzejme zapytania do kominkarzy :

- czy to prawda ze najlepiej wejscie rury spalinowej z kominka do komina umocować pod kątem 45 stopni?

- czym uszczelnic wejście rury do komina - cz po prostu zacementować czy trzeba jakiś silikon wysokotemperaturowy dawać ?

- jaka jest minimalna odległość wkładu żeliwnego od ściany?

- czy łączenie kolanka i rury nalezy jakkolwiek uszczelniać?

- skoro wescie rury do komina jest pod katem to rozumiem ze nalezy dociąć ten kawałek w kominie pod takim samym kątem by nie blokował drożności komina w dół do wyczystki - czy moze nie ma to znaczenia?

Z góry dziekuje za porady

a-nita
22-01-2008, 11:26
no to ja zapytam, w projekcie do kominka mam komin schneidla ,ale kominek chciałabym postawić z boku, a nie z przodu jak w projekcie, komina bo ma być narożny,żeby nie mieć szerokiego kloca na środku salonu tylko dł€ższą ścianę np.60cm komin +70,80cm kominek a grubość ok60cm.czy nie lepiej zrobić komin murowany,bo czytałam że z schneidlem i kominkiem ktoś mał kłopoty?

an-bud
22-01-2008, 19:58
na jakiej zasadzie kominek pobiera powietrze z doprowadzenia , a nie z pokoju?rura z zewnątrz pod wkład, ale wkład z wejściem do tego powietrza :)

an-bud
22-01-2008, 20:07
Cześć

Chciałem się poradzić w sprawie zakupu wkladu kominkowego do budowanego domy. Nie bardzo wiem o co mam pytać w sklepach z wkładami aby nie kupić badziewia i zeby nie wcisnęli mi niepotrzebnych bajerów. Potrzebuję wkład z podnoszona szybą (od czasu do czasu chciałbym popalić dla nastroju). Kominek ma być bez płaszcza, (ale z DCP). Domek ok. 150mkw. Poradzcie jekiej firmy mam szukać, czy ma być np. z szamotem itd. czy polecacie jakieś sklepy w okolicach Krakowa?
Pozdro
Pawełpoczytaj i poczyytaj !!! ceny dlaczego takie a nie inne??? zobacz hajduk, sparherm i inne :)

an-bud
22-01-2008, 20:37
no to ja zapytam, w projekcie do kominka mam komin schneidla ,ale kominek chciałabym postawić z boku, a nie z przodu jak w projekcie, komina bo ma być narożny,żeby nie mieć szerokiego kloca na środku salonu tylko dł€ższą ścianę np.60cm komin +70,80cm kominek a grubość ok60cm.czy nie lepiej zrobić komin murowany,bo czytałam że z schneidlem i kominkiem ktoś mał kłopoty? obojętne, najważniejsze odpowiedni przekrój komina, i o ile możliwe zlicowany z ścianą w salonie, albo za. najlepiej zrobić projekt kominka, i do niego dostosować komin :)

an-bud
22-01-2008, 20:39
Wykonawca mnie straszy ze jak wstawie dwie rury 150 w czopuch kominka to kominek nie nadazy ogrzewac powietrza i ze turbina bedzie dmuchac zimnym powietrzem czy to rzeczywiscie ta bedzie wygladac i czy zmiana ze 125 na 150 moze duzo dac ?? :lol: :lol: :lol: "dobry wykonawca" :lol: :lol: :lol:

dzierzba
22-01-2008, 23:32
an-bud czy twoj cudzyslow oznacza ze uwazasz ze gosc m racje czy tez ze sie z niego nasmiewasz bo sie pogubilem a termin wyjazdu blisko i kupuje wlasnie rury :)) bede wdzieczny za szybka odpowiedz :)
A przy okazji to jest wyprzedaz w sklepie centrumklima.pl duze przeceny na rury do DCP

dzierzba
22-01-2008, 23:32
an-bud czy twoj cudzyslow oznacza ze uwazasz ze gosc m racje czy tez ze sie z niego nasmiewasz bo sie pogubilem a termin wyjazdu blisko i kupuje wlasnie rury :)) bede wdzieczny za szybka odpowiedz :)
A przy okazji to jest wyprzedaz w sklepie centrumklima.pl duze przeceny na rury do DCP

an-bud
23-01-2008, 02:16
an-bud czy twoj cudzyslow oznacza ze uwazasz ze gosc m racje czy tez ze sie z niego nasmiewasz bo sie pogubilem a termin wyjazdu blisko i kupuje wlasnie rury :)) bede wdzieczny za szybka odpowiedz :)
A przy okazji to jest wyprzedaz w sklepie centrumklima.pl duze przeceny na rury do DCP raz mu raczej marnie wyszło? rozumiem że poprawia ten co zakładał instalację. wez 150mm albo 160mm :)

an-bud
23-01-2008, 02:56
na ogolnym nie bylo odpowiedzi to probuje tutaj :oops:

uprzejme zapytania do kominkarzy :

- czy to prawda ze najlepiej wejscie rury spalinowej z kominka do komina umocować pod kątem 45 stopni?

- czym uszczelnic wejście rury do komina - cz po prostu zacementować czy trzeba jakiś silikon wysokotemperaturowy dawać ?

- jaka jest minimalna odległość wkładu żeliwnego od ściany?

- czy łączenie kolanka i rury nalezy jakkolwiek uszczelniać?

- skoro wescie rury do komina jest pod katem to rozumiem ze nalezy dociąć ten kawałek w kominie pod takim samym kątem by nie blokował drożności komina w dół do wyczystki - czy moze nie ma to znaczenia?

Z góry dziekuje za porady

1. tak - 45 stopni
2. wystarczy mocna zaprawa w kominie murowanym, w systemowym - sznur
3. 8 cm. 5 cm na powietrze + 3 cm np. na wełnę z folią, jeżeli konstrukcja ściany drewniana + ścianka ogniowa
4. nie trzeba
5. można ale wyczystką może być kominek ( palenisko)

garbus2
23-01-2008, 10:10
3. 8 cm. 5 cm na powietrze + 3 cm np. na wełnę z folią, jeżeli konstrukcja ściany drewniana + ścianka ogniowa


Wielkie dzieki. Odnosnie powyzszego to kominek stoi w rogu sciany z porothermu, otynkowanej tynkiem c-w wiec welny chyba nie ma sensu dawac? Chcialbym aby ta sciana nagrzewala sie i oddawala cieplo z drugiej strony. Druga sciana to w zasadzie komin i tam ta odleglosc jest zachowana ze wzgledu na rure doprowadzajaca powietrze. Czy wystarczy zostawic te 5cm? Precyzuje ze nie planuje DGP

KasiaBe
23-01-2008, 22:39
Witam
Mieszkam w kamienicy z 1930 roku, na III piętrze (nade mną 1 kondygnacja), z pokoi zostały usunięte piece, jest ogrzewanie gazowe. Ponieważ koszty są masakryczne (do tego brak lokatorów niżej/wyżej, więc nie grzeją) chcielibyśmy postawic kominek i podłączyc go jakoś do obecnych kaloryferów i komina.
Wezwany kominiarz stwierdził koniecznośc nierdzewnych wkładów komina i wogóle sie nie da, bo to "za wysoko", chciałabym jednak poznac opinię fachowca na ten temat bo jakoś 20 latkowi nie bardzo wierzę, nawet jeśli czarny od roboty jak wcielony diabeł :)

Powierzchnia 100m2.

wicekK
23-01-2008, 23:25
Witam .
Zamierzam wkrótce zająć się kominkiem .
Na razie mam wykonane doprowadzenie powietrza ( rura fi 150) .
Przeglądając kilka ofert wkładów stwierdzam , że niewiele jest takich z mozliwością doprowadzenia powietrza z zewnątrz . A jezeli już takie są , to zwykle dużej mocy - ja w zasadzie potrzebuję komineik dla ozdoby , jako źródło ognia .
Podpowiedzcie mi proszę : gdzie szukać takich wkładów ?
Za pomoc z góry dziękuję .

an-bud
23-01-2008, 23:29
Witam
Mieszkam w kamienicy z 1930 roku, na III piętrze (nade mną 1 kondygnacja), z pokoi zostały usunięte piece, jest ogrzewanie gazowe. Ponieważ koszty są masakryczne (do tego brak lokatorów niżej/wyżej, więc nie grzeją) chcielibyśmy postawic kominek i podłączyc go jakoś do obecnych kaloryferów i komina.
Wezwany kominiarz stwierdził koniecznośc nierdzewnych wkładów komina i wogóle sie nie da, bo to "za wysoko", chciałabym jednak poznac opinię fachowca na ten temat bo jakoś 20 latkowi nie bardzo wierzę, nawet jeśli czarny od roboty jak wcielony diabeł :)

Powierzchnia 100m2. :lol: zrobić się da, tylko pomyśl kto będzie targał na 3 piętro kilkanaście m3 drewna w zimę??? :( a gdzie składować to drewno?

pawlo 79
24-01-2008, 17:49
Witam
mam pytanko domek jednorodzinny 160m ogrzewanie kondensacyjne ale do tego chciałbym dodać kominek z płaszczem czy warto te w przedziale 2500-2800zł,czy lepiej wkład + wymiennik ciepła (czy do tego można użyć rur tece czy musi być miedź)
pozdr. dzięki za odp. :D

mariobros35
24-01-2008, 21:10
Witam pomimo iż rórki tece są grube to jednak jest to dalej plastik o wytrzymałości granicznej 95 stopni a woda w kominku potrafi się zagotować i uzyskać nawet 120 stopni dlatego nie wolno stosować do kominków z płaszczem wodnym rórek innych niż stal lub miedz dla własnego dobrze pojętego bespieczeństwa.Co do taniochy w marketach budowlanych to mam jak najgorsze zdanie lepiej zapłacić trochę więcej i kupić markowy i solidny wkład

Witam
mam pytanko domek jednorodzinny 160m ogrzewanie kondensacyjne ale do tego chciałbym dodać kominek z płaszczem czy warto te w przedziale 2500-2800zł,czy lepiej wkład + wymiennik ciepła (czy do tego można użyć rur tece czy musi być miedź)
pozdr. dzięki za odp. :D

nevs
24-01-2008, 22:16
Witam!. To może i ja zapytam fachowca o poradę...

Czy kominki mają również zastosowanie na mieszkalnym poddaszu ?. Ma to sens ?. Na dolnej kondygnacji uruchamiany będzie lokal usługowy, w związku z wymogami kominek na dole odpada.
Pozdrawiam

panterka-23
24-01-2008, 22:43
http://allegro.pl/item300989818_kominek_francuski_14kw_3_szyby_musis z_go_miec.html

http://allegro.pl/item301009402_kominek_standard_14kw_3_szyby_musisz _go_miec.html

A co sądzisz o takich kominkach? Jak można je zabudować?

sevage&ivi
24-01-2008, 23:02
Witam!
Kupiliśmy wkład DOVRE 2180 CBS modern, przymierzamy się do jego montażu i w związku z tym mamy parę pytań..
1. zauważyliśmy, że przy mocowaniu szybra są dosyć duże szpary zupełnie na zawnątrz przewodu spalinowego. Jak będzie eksploatacja, czy dym nie będzie się tamtędy wydobywał?
http://img150.imageshack.us/img150/2986/dsc01025ss1.jpg (http://imageshack.us)

2. Jak najlepiej połączyć wkład z rurą elastyczną spiro 200mm ze stali szlachetnej kwasoodpornej, gdy dziura we wkładzie ma delikatnie za małą średnicę żeby weszła w nią rura spiro.. A z kolei wkład nie jest przystosowany do montażu rury spiro za pomocą obejmy (objemki?) Czy może takie połączenie nie ma sensu i lepiej kupić krótki kawałek sztywnej rury kwasoodpornej jako łączenie między wkładem a rurą spiro?
http://img150.imageshack.us/img150/9796/dsc01023qy9.jpg (http://imageshack.us)

Czy masz może jakieś specjalne rady jeśli chodzi o podłączanie tego wkładu? :)

Sloneczko
24-01-2008, 23:53
http://allegro.pl/item300989818_kominek_francuski_14kw_3_szyby_musis z_go_miec.html
A co sądzisz o takich kominkach? Jak można je zabudować?

Może któryś z tych?

http://img367.imageshack.us/img367/7489/kominekbergeriebs8.jpg

http://img155.imageshack.us/img155/6381/komineknaciennyyricharddr7.jpg

http://img444.imageshack.us/img444/7241/kominekrustcamisxk6.jpg

http://img167.imageshack.us/img167/3478/kominekrustcentrumkominzw7.jpg

http://img81.imageshack.us/img81/5044/kominekwwwdacerplzm6.jpg

http://img134.imageshack.us/img134/5200/kominek35rkatikominkigi2.jpg

Kominek Aga681 z forum GW:

http://img529.imageshack.us/img529/6124/kominek2agi681gwag5.jpg

pawlo 79
25-01-2008, 14:55
Witam mam pytanko co do płaszcza czy taki może być http://allegro.pl/item301520645_wklad_kominkowy_rubin_z_plaszczem_wo dnym_18kw.html#photo
a może jakiś inny ?? :D
acha jeszcze jedno kominek z płaszczem czy wymiennikiem ciepła http://www.allegro.pl/item297507137_wymiennik_ciepla_kominki_i_ich_obieg _ciepla.html

an-bud
25-01-2008, 18:47
Witam mam pytanko co do płaszcza czy taki może być http://allegro.pl/item301520645_wklad_kominkowy_rubin_z_plaszczem_wo dnym_18kw.html#photo
a może jakiś inny ?? :D
acha jeszcze jedno kominek z płaszczem czy wymiennikiem ciepła http://www.allegro.pl/item297507137_wymiennik_ciepla_kominki_i_ich_obieg _ciepla.html
1. to wkład z płaszczem wodnym, pierwszy raz widzę :( i jest takie zdjęcie że mało widać-- firma krzak :(
2. tzw. nadstawka firmy KRATKI. jak wkład z PW to po co jeszcze to?

pawlo 79
25-01-2008, 18:54
Witam mam pytanko co do płaszcza czy taki może być http://allegro.pl/item301520645_wklad_kominkowy_rubin_z_plaszczem_wo dnym_18kw.html#photo
a może jakiś inny ?? :D
acha jeszcze jedno kominek z płaszczem czy wymiennikiem ciepła http://www.allegro.pl/item297507137_wymiennik_ciepla_kominki_i_ich_obieg _ciepla.html
1. to wkład z płaszczem wodnym, pierwszy raz widzę :( i jest takie zdjęcie że mało widać-- firma krzak :(
2. tzw. nadstawka firmy KRATKI. jak wkład z PW to po co jeszcze to?

chodzi mi tylko czy komiek z płaszczem czy wymiennik ciepła z zwykłym kominkiem?? jestem dopiero przed wyborem :-?
co lepsze z czym jest mniej problemów to ma być dodatkowe zasilanie do gazowego kondensacyjnego pieca

an-bud
25-01-2008, 19:04
na to pirerwsze gdyby nie Ty nigdy bym nie widział :(
2. mała moc, częściowo wspomaga CO, a DGP też trzeba zrobić