PDA

Zobacz pełną wersję : KOMINKI - Pomoge i doradze we wszystkim co dotyczy kominków.



Strony : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 [23] 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52

bajanadjembe
14-08-2012, 10:58
[QUOTE=margod;5491478(...) Może popołudniu (...) rozpalę w HKD i skręcę krótki filmik. Miło będzie (...) :) :) :)[/QUOTE]

Tak, tak, proszę. Chętnie popatrzę i posłucham Twojego... (ma jakieś imię? ) jak... "gada". http://manu.dogomania.pl/emot/jump2.gif
.

eniu
14-08-2012, 11:14
Tak, tak, proszę. Chętnie popatrzę i posłucham Twojego... (ma jakieś imię? ) jak... "gada". http://manu.dogomania.pl/emot/jump2.gif
.

Ale Margot nie chce żeby gadał. Planuje zamknąć mu gębę...:cool:

Bader
14-08-2012, 12:23
O to widzę, że niewiele produktów znasz. Jest tego trochę na rynku. Jeżeli chodzi o bezpieczeństwo, to dobra elektronika załatwia temat. Komputer raczej się nie pomyli i nie odetnie dopływu powietrza w trakcie gazowania drewna.
Może popołudniu specjalnie dla Ciebie rozpalę w HKD i skręcę krótki filmik. Miło będzie usłyszeć Twoje szczekanie :) :) :)

Drogi Margocie , bądź łaskaw i przeczytaj jeszcze raz wypowiedź , do której się odniosłeś :D Jak będę zaiteresowany sterownikami czy innymi modyfikacjami , zapewniam - napiszę :P Pytałem i pytam uparcie o FABRYCZNY= NIEMODYFIKOWANY HKD. Twoje zmiany mnie nie interesują w tym momencie :(
pzdr.

ps. Szczekania się nie obawiam - mój pies będzie w siódmym niebie :D

bajanadjembe
14-08-2012, 13:21
Ale Margot nie chce żeby gadał. Planuje zamknąć mu gębę...:cool:

Eniu, z zamknięta gębą też można...
...mruczeć... piszczeć... a nawet mlaskać. http://manu.dogomania.pl/emot/jump2.gif
Tak że coś na pewno da się usłyszeć.

Kominki Piotr Batura
14-08-2012, 13:29
Czy ja Cię proszę o udowodnienie ? Może raczej o stwierdzenie ? Twoja odpowiedź ,jak zwykle była zagmatwana i wybacz nie wiem czy tyczyła się HKD czy HKD + sterownik z przepustnicą ( nie fabryczną ) Eniek podobnie twierdził tak o Pamie, a po przyciśnięciu okazało się ,że zainstalował swoją , szczelną przepustnicę :P Nie znam producenta , który zaryzykowałby zdrowiem klienta , produkując "absolutnie szczelny " wkład. Dlatego pytam , a po otrzymaniu odpowiedzi postaram się to zweryfikować i albo pochylić czoło i szczekać pod ławą albo stwierdzić ,że bujda na resorach. Czy trudno to zrozumieć ? A że drążę ? Cóż , nie dziw się , gryzłem się wielokrotnie z Forestem, gdy opowiadał bajki o pseudonormach giermańskich i jaki z nich kosmos wynika . I co ? Teraz okazuje się ,że dwa lata temu nic takiego nie mówił( pisał ) I żeby być sprawiedliwym- podobny certyfikat do DIN PLUS wymyślili sobie żabole ( Flamme Verte - chociaż ten jest bardziej z ekologią związany, a nie jak pierwszy z samą produkcją ) i jeden i drugi traktuję jako próbę zrobienia "wała " z klienta.
pzdr.

Stwierdzam, drugi albo trzeci raz w dyskusji z Tobą, dziesiąty pewnie
na tym forum. HKD jest w 100% szczelną konstrukcją. Dotyczy to wersji
bez przepustnicy z wajchą fabryczną do regulacji powietrza do spalania.
Wersja z przepustnicą, to nic innego jak ten sam wkład, tylko pozbawiony
wajchy ( de facto wajchę wykręcasz i blokujesz nią mechanizm przesuwu
klapy, by nie było "powtórki z rozrywki" - tzn podwójnej regulacji)

Czyli jak będziesz chciał , możesz sobie założyć przepustnicę nieszczelną
i spać spokojnie, puszczając ciepło do komina.

Bader
14-08-2012, 13:32
Stwierdzam, drugi albo trzeci raz w dyskusji z Tobą, dziesiąty pewnie
na tym forum. HKD jest w 100% szczelną konstrukcją. Dotyczy to wersji
bez przepustnicy z wajchą fabryczną do regulacji powietrza do spalania.
Wersja z przepustnicą, to nic innego jak ten sam wkład, tylko pozbawiony
wajchy ( de facto wajchę wykręcasz i blokujesz nią mechanizm przesuwu
klapy, by nie było "powtórki z rozrywki" - tzn podwójnej regulacji)

Czyli jak będziesz chciał , możesz sobie założyć przepustnicę nieszczelną
i spać spokojnie, puszczając ciepło do komina.

Dziękuję za odpowiedź :)
O to mi chodziło.
pzdr.
ps. wiesz dobrze o jaką przepustnice mi chodziło:P Konstrukcje znam, ale bez owych drobnych niuansów , o które pytałem .

bajanadjembe
14-08-2012, 16:36
Dziękuję za odpowiedź :)
O to mi chodziło.
pzdr.
ps. wiesz dobrze o jaką przepustnice mi chodziło:P Konstrukcje znam, ale bez owych drobnych niuansów, o które pytałem .

Ło matko http://manu.dogomania.pl/emot/glupek2.gif
To o jaką przepustnicę chodziło? i co za niuanse? co to o nie tyle szarpania z tą szczelnością/ nieszczelnością było.
/Ale filmik będzie... (?)/

margod
14-08-2012, 17:14
Ło matko http://manu.dogomania.pl/emot/glupek2.gif
To o jaką przepustnicę chodziło? i co za niuanse? co to o nie tyle szarpania z tą szczelnością/ nieszczelnością było.
/Ale filmik będzie... (?)/
No nie wiem, skoro temat został wyjaśniony i Bader nie wnosi sprzeciwu :)... ? Chyba nie warto drewna marnować...

bajanadjembe
14-08-2012, 17:25
OK, może w sezonie... przy okazji... jak się nadarzy,

eniu
14-08-2012, 22:07
OK, może w sezonie... przy okazji... jak się nadarzy,


A może Twój filmik byłby ciekawszy ?:)

Bader
15-08-2012, 00:38
Ło matko http://manu.dogomania.pl/emot/glupek2.gif
To o jaką przepustnicę chodziło? i co za niuanse? co to o nie tyle szarpania z tą szczelnością/ nieszczelnością było.
/Ale filmik będzie... (?)/

Nie zauważyłaś,że jednym z problemów trapiących kominki akumulacyjne jest stały przepływ powietrza , nawet po skończonym paleniu ?
Piotr lansuje doszczelnianie takich układów, między innymi szczelnymi przepustnicami dolotu powietrza. Niby jest w tym logika, ale...... zamknięcie takiego pieca w nieodpowiedniej fazie palenia może skutkowac pojawieniem się tlenku węgla . Ja zakładam możliwość pomyłki użytkownika , koledzy piszą o " świadomym paleniu" :D Chociaż Eniek ma jeszcze dodatkowe rozwiązanie - dobór naturalny by Darwin, ale akurat to jest dla mnie nie do przyjęcia .
Pamiętając nieszczelną przepustnice Brunnera z przed paru lat, byłem ciekaw jak rozwiązał (B) hipotetyczny problem zagrożenia , jakie niesie nieumiejętna obsługa pieca , skoro HKD jest szczelnym wkładem ( wg. zamieszczonych wyżej opinii )
pzdr.

eniu
15-08-2012, 08:05
Niepotrzebnie się frasujesz skoro nie masz doświadczenia. Sam umysł
choćby najbardziej sprawny, nie wystarczy...

Na świecie buduje się w ten sposób kilkaset tysięcy piecokominków.
Jakby któryś dupnął, usłyszałbyś. Zjawisko nie ma porównania
z piecami kaflowymi, które czadziły gdy były niesprawne. Tu też może
oczywiście dojść do sytuacji, że będzie coś niesprawne, ale ryzyko
jest dziesięciokrotnie mniejsze, ze względu na konstrukcję i rodzaj
opału. Sam stwierdziłeś, że od drewna się nie czadzieje.

Twoja hipoteza o łatwość pomyłki jest słuszna. Przy ręcznym sterowaniu
dzieje się tak bardzo często. Skutek? Niedopalone drewno, w zależności
od fazy w jakiej doszło do całkowitego zamknięcia. Najczęściej jest to
mimowolna produkcja węgla drzewnego :)

Bader
15-08-2012, 21:12
Niepotrzebnie się frasujesz skoro nie masz doświadczenia. Sam umysł
choćby najbardziej sprawny, nie wystarczy...

Na świecie buduje się w ten sposób kilkaset tysięcy piecokominków.
Jakby któryś dupnął, usłyszałbyś. Zjawisko nie ma porównania
z piecami kaflowymi, które czadziły gdy były niesprawne. Tu też może
oczywiście dojść do sytuacji, że będzie coś niesprawne, ale ryzyko
jest dziesięciokrotnie mniejsze, ze względu na konstrukcję i rodzaj
opału. Sam stwierdziłeś, że od drewna się nie czadzieje.

Twoja hipoteza o łatwość pomyłki jest słuszna. Przy ręcznym sterowaniu
dzieje się tak bardzo często. Skutek? Niedopalone drewno, w zależności
od fazy w jakiej doszło do całkowitego zamknięcia. Najczęściej jest to
mimowolna produkcja węgla drzewnego :)

Prawdopodobnie nie zajmowałeś się jeszcze kominkami lub robiłeś to u " Niemca" by pamiętać jakie zamieszanie wywołał w połowie lat 90 artykuł w Muratorze o kominku , który spowodował pożar domu :( Dlatego wolę się frasować - nie mam ochoty na podobną reakcję rynku , gdy ktoś zatruje się tlenkiem węgla. Wtedy klienci nie będą pytali o to, jaki kominek to spowodował:( Nie pisałem również ,że spalanie drewna nie może doprowadzić do zatrucia czadem! Raczej to ,że producenci wkładów zabezpieczają się przed taką sytuacją rozszczelniając wkłady , tak aby nie mogło dojść do spalania w ograniczonej ilości tlenu :D Drobiazg , a różnica znaczna:).
A nawet przy produkcj węgla drzewnego zdarzały się wypadki zatrucia czadem, mimo że zajmowali się tym ludzie o dużym doświadczeniu.
pzdr.

ps. Dlatego zadaję pytania :D
W Polsce funkcjonuje jeszcze dość duża ilość pieców kaflowych ( kilkaset tysięcy ? :D ) a co roku zdarza się jedynie kilka zatruć czadem przez nie spowodowanych ( to pewnie te z dodatkowym szyberkiem , które Ty spotkałeś :P )

eniu
15-08-2012, 22:31
Rozumiem, ze zanim wełnę zastosowałeś tez się tak przejmowałeś:?
Wełna ma trochę krótsza tradycję niż zduństwo....Może pamiętasz
pytania jakie Cię nurtowały, zanim wsadziłeś ją do kominka swojego
pierwszego klienta?

eniu
15-08-2012, 22:46
"A nawet przy produkcj węgla drzewnego zdarzały się wypadki zatrucia czadem, mimo że zajmowali się tym ludzie o dużym doświadczeniu."

Też słyszałem o zgonach w tej branży, szczególnie po wypłacie....

Bader
15-08-2012, 23:22
Rozumiem, ze zanim wełnę zastosowałeś tez się tak przejmowałeś:?
Wełna ma trochę krótsza tradycję niż zduństwo....Może pamiętasz
pytania jakie Cię nurtowały, zanim wsadziłeś ją do kominka swojego
pierwszego klienta?

Jasne,że pamiętam:D Po cholerę wełna , przecież ten żeliwny klocek nie da takiej ilości ciepła , aby była potrzebna.Oraz ..." za kominek zapłacić równowartość malucha( 126p )- przecież to nigdy się nie zwróci" . Po krótkim czasie okazało się ,że bardzo się myliłem :D

Robisz sztuczny podział. Dla mnie zastosowanie wełny jako izolacji,to kontynuacja tradycyjnego , otwartego paleniska ( zduńskiego :D) , w którym zastosowano piec dużo większej wydajności niż potrzeby pomieszczenia, w którym się znajdował. I stąd potrzeba komory pośredniej , z której odbywa się dystrybucja czynnika grzewczego do maksymalnej ilości pomieszczeń. W gruncie rzeczy taki kominek staje się niezłą alternatywą dla CO na paliwa stałe :D ( o prawie identycznej zasadzie działania )
pzdr.

eniu
16-08-2012, 06:30
Z tym sztucznym podziałem to zgoda. Tylko czy ja go robię? Powiedz mi
gdzie tkwi przyczyna sporu który trwa tutaj już dłuższy czas. Z
wełną sprawa jest jasna. Ty z niej robisz, ja nie, wolę z płyt KW.
I tu w zasadzie powinniśmy dać spokój sporom, bo to sfera przekonań
czy wiary. Historia nas osądzi. Nie bardzo rozumiem Twoje kwestionowanie
zduństwa (nie otwartego:D). Jóź w XIX w byli zduni zdolni ogrzać
jednym piecem więcej pomieszczeń, a współcześni rozwinęli to
jeszcze bardziej. Argument o niebezpieczeństwach związanych ze
szczelnością pada przy ilości pożarów spowodowanych kominkami
z wełny i płyt KW bazujących na wkładach nieszczelnych. Tak, wiem,
to były źle wykonane i źle eksploatowane kominki. Ale podobnie
rzecz ma się z piecami, w szczególności tych wyłącznie na drewno.

Samochodem jeździsz, mimo że na drogach ginie bardzo
dużo ludzi. Latasz samolotem?

bajanadjembe
16-08-2012, 09:46
http://manu.dogomania.pl/emot/pojedynek2.gif
Koniec?

kominiarz
16-08-2012, 20:38
http://manu.dogomania.pl/emot/pojedynek2.gif
Koniec?

Czasem jasność pojawia się dopiero na szarym końcu.

Bader
16-08-2012, 23:46
Z tym sztucznym podziałem to zgoda. Tylko czy ja go robię? Powiedz mi
gdzie tkwi przyczyna sporu który trwa tutaj już dłuższy czas. Z
wełną sprawa jest jasna. Ty z niej robisz, ja nie, wolę z płyt KW.
I tu w zasadzie powinniśmy dać spokój sporom, bo to sfera przekonań
czy wiary. Historia nas osądzi. Nie bardzo rozumiem Twoje kwestionowanie
zduństwa (nie otwartego:D). Jóź w XIX w byli zduni zdolni ogrzać
jednym piecem więcej pomieszczeń, a współcześni rozwinęli to
jeszcze bardziej. Argument o niebezpieczeństwach związanych ze
szczelnością pada przy ilości pożarów spowodowanych kominkami
z wełny i płyt KW bazujących na wkładach nieszczelnych. Tak, wiem,
to były źle wykonane i źle eksploatowane kominki. Ale podobnie
rzecz ma się z piecami, w szczególności tych wyłącznie na drewno.

Samochodem jeździsz, mimo że na drogach ginie bardzo
dużo ludzi. Latasz samolotem?

Przyczyna sporu- myślę ,że w moim charakterze:D, ukształtowanym przez lata komuny. Kiedyś , gdy wystąpiły braki masła ( a za takowym nie przepadałem) komuna wymyśliła lans na szkodliwość masła , a zdrowy charakter margaryny. Ot, taki zabieg socjitechniczny:D Prosiłem wielokrotnie szamotową Brać o chwalenie się swoimi rewelacyjnymi rozwiązaniami, estetyką itp., oraz coby dała sobie spokój z atakowaniem ( wyjątkowo wrednym ) rozwiązań innych. Brać nie posłuchała i masz wojenkę- po cholerę? Wiem , jakie są wasze słabe punkty i potrafie je wykazać ( jeszcze tego zbytnio nie poruszam ) . Dla mnie jest zupełnie obojętne czy klient wybierze WAsze czy moje ( oraz nieobecnych wykonawców ) rozwiązanie , byle nie wybierał w oparciu o fałszywe sądy nieuczciwej konkurencji, a tu daliście niezły popis :D
Robiłem z wielu różnych materiałów i robię nadal . G-K nie jest jedynym :D K-W to około 20% ( najlepiej na nich wychodzę :D ) A i tak więszość nie słyszała o płytach PER, STUFF, RIDURIT, FERMACELL itp. Staram się po prostu wybrać optymalną opcję dla klienta . Np. Baja wybrała sobie kominek i Compi też, a wszyscy wykonawcy powinni się cieszyć ,że są zadowoleni, a nie użerać się między sobą , które z nich wybrało lepiej.
Dlatego proponuję wrócić do zdrowej opcji- chwalmy się swoimi rozwiązaniami zamiast zajmować się krytykowaniem cudzych :D - klienci sami ocenią :D.

Jeżeli chodzi o dokonania zdunów z dawnych lat, jestem ich świadom i cenię je bardzo, ale że mieszkałem w domu wyposażonym w piece kaflowe ( made in mój antenat :) ), wybacz ale pozostanę przy swoim rozwiązaniu.
pzdr.

Kominki Piotr Batura
17-08-2012, 07:37
Przepiękne zagmatwanie, TFU!!, sorry-podsumowanie.
Godne rasowego polityka.

Bader
17-08-2012, 22:53
Przepiękne zagmatwanie, TFU!!, sorry-podsumowanie.
Godne rasowego polityka.

Jeżeli to było zagmatwane , to jak sobie radzisz z kominkami :P
pzdr.

Barbara74
18-08-2012, 09:07
Chciałąbym porównać dwa wkłady,być może ,że właśnie z nich wybiorę mój przyszły.
Biorę pod uwagę Jotul I 570 i Spartherm Mini s-4s.
O tyle spartherm mi bardziej odpowiada,że jest mało głęboki ,to nie wiem czy Spartherm to tylko marka,czy również jakość.Jotul sprzedawca mi polecał.

werka2020
18-08-2012, 15:33
Witam. Jestem nowa na tym forum i na początku chciałam wszystkich przywitać. A teraz do rzeczy. Budujemy z mężem taki dom http://gotowe-projekty-domow.pl/atk5.htm i jesteśmy na etapie wyboru kominka. Zastanawiamy się nad kominkiem z boczna szybą tak żeby ciepło szło na pokoje, nie wiemy tylko jaki będzie efekt i czy ogólnie takie coś zda egzamin. Pozdrawiam

eniu
18-08-2012, 19:24
Zda, albo nie zda. Za mało danych...:)

beerox
18-08-2012, 19:37
Witam
Bardzo proszę drogich forumowiczów o odpowiedź czy jest możliwe wybudowanie i bezpieczne korzystanie z kominka w moim przypadku.
Rysunki są przedstawione tutaj: https://picasaweb.google.com/117278758232723485362/18Sierpnia2012?authuser=0&feat=directlink

Chodzi mi dokładnie o to że chciałbym wybudować kominek pod skosem dachu wysokość od podłogi do płyty kartonowo gipsowej tam gdzie miałby stać kominek zawiera się od 170 cm do 240 cm a w lini komina wynosi 200 cmm
Skosy są wykonane z płyty kartonowo gipsowej, potem ocieplenie i blacha dachowa.
Czy tak mała przestrzeń nie spowoduje zniszczenia lub zapalenia dachu?
Na jakiej wysokości w takim przypadku najlepiej zrobić wlot komina? Jak zrobie na 180 cm to będzie bardzo blisko sufitu.
Czy można obniżyć cały kominek ? Czy to coś da? Czy może przesunąć go , wyjeżdzając spod skosu i prowadząc przyłaczenie komina po skosie? (można tak i czy to coś zmieni?)
Bardzo proszę o rady jak to można wykonać , bardzo chciałbym mieć kominek, mogę zabudować nawet całą wnękę ale też nie chce się obudzić bez dachu.

Pozdrawiam

kominiarz
18-08-2012, 21:13
Witam
Bardzo proszę drogich forumowiczów o odpowiedź czy jest możliwe wybudowanie i bezpieczne korzystanie z kominka w moim przypadku.
Rysunki są przedstawione tutaj: https://picasaweb.google.com/117278758232723485362/18Sierpnia2012?authuser=0&feat=directlink

Chodzi mi dokładnie o to że chciałbym wybudować kominek pod skosem dachu wysokość od podłogi do płyty kartonowo gipsowej tam gdzie miałby stać kominek zawiera się od 170 cm do 240 cm a w lini komina wynosi 200 cmm
Skosy są wykonane z płyty kartonowo gipsowej, potem ocieplenie i blacha dachowa.
Czy tak mała przestrzeń nie spowoduje zniszczenia lub zapalenia dachu?
Na jakiej wysokości w takim przypadku najlepiej zrobić wlot komina? Jak zrobie na 180 cm to będzie bardzo blisko sufitu.
Czy można obniżyć cały kominek ? Czy to coś da? Czy może przesunąć go , wyjeżdzając spod skosu i prowadząc przyłaczenie komina po skosie? (można tak i czy to coś zmieni?)
Bardzo proszę o rady jak to można wykonać , bardzo chciałbym mieć kominek, mogę zabudować nawet całą wnękę ale też nie chce się obudzić bez dachu.

Pozdrawiam

Dachy nie palą się same, jak będzie wszystko wykonane zgodnie ze sztuką możesz spać bezpiecznie.

beerox
18-08-2012, 21:47
Z całym szacunkiem ale nie ma czegoś takiego jak minimalna objętość okapu? Nie ma możliwości że odległość od wkładu do sufitu będzie zbyt mała czyli objętość okapu będzie mała to wytworzona energia nie będzie mogła ujść i rozgrzeje mi dach?
Czy ta rura kominowa może być blisko sufitu? Gdzieś na jakimś forum pisali że dobrze by było zachowanie 50 cm od sufitu.. Czyli jak ktoś ma sufit na 250cm to akurat jest fajnie , ale ja tam mam 200 cm.
Sorki że dopytuje ale tak na chłopski rozum mi się to w pale nie mieści .

werka2020
18-08-2012, 23:06
Zda, albo nie zda. Za mało danych...:)
A jakie dane są potrzebne? Chodzi mi o to czy ciepło z bocznej szyby dojdzie do pokoi, bo jeżeli nie to nawet nie będziemy się w to bawić tylko kupimy zwykły wkład

eniu
19-08-2012, 06:28
A jakie dane są potrzebne? Chodzi mi o to czy ciepło z bocznej szyby dojdzie do pokoi, bo jeżeli nie to nawet nie będziemy się w to bawić tylko kupimy zwykły wkład

Upraszczając odpowiedź - nie dojdzie. Szyba (a raczej ogień za nią ),grzeje
promieniowaniem podczerwonym, czyli nagrzewa "to co widzi" .Tak jak
słońce. Jeśli to ma być zwykły kominek, do palenia raz po raz, bez znaczenia
będzie czy ciepło ucieknie kratkami czy szybą. W pierwszej kolejności nagrzeje
się pomieszczenie kominkowe, a pomieszczenia skrajne bez DGP będą zawsze
niedogrzane nawet przy stale otwartych drzwiach.

werka2020
19-08-2012, 08:48
Upraszczając odpowiedź - nie dojdzie. Szyba (a raczej ogień za nią ),grzeje
promieniowaniem podczerwonym, czyli nagrzewa "to co widzi" .Tak jak
słońce. Jeśli to ma być zwykły kominek, do palenia raz po raz, bez znaczenia
będzie czy ciepło ucieknie kratkami czy szybą. W pierwszej kolejności nagrzeje
się pomieszczenie kominkowe, a pomieszczenia skrajne bez DGP będą zawsze
niedogrzane nawet przy stale otwartych drzwiach.
Wielkie dzięki eniu takiej odpowiedzi oczekiwałam, krótko i na temat. Za kominek narożny trzeba dać ok 1000zł więcej lepiej kupić lepszy wkład z jedną szybą i nawet o większej mocy. A jaki wkład polecacie w przedziale 3-4 tys.

eniu
19-08-2012, 10:15
Wielkie dzięki eniu takiej odpowiedzi oczekiwałam, krótko i na temat. Za kominek narożny trzeba dać ok 1000zł więcej to lepiej kupić lepszy wkład z jedną szybą i nawet o większej mocy. A jaki wkład polecacie w przedziale 3-4 tys.


Hajduk, Pama,

Forest-Natura
19-08-2012, 12:46
Witam.
Beerox - te wszystkie rzeczy mogą być w dowolny sposób regulowane samą konstrukcją i odpowiednio dobranym paleniskiem (jego wielkością, osiągami, specyfikacją techniczną). Jako takich ograniczeń lub norm w tym zakresie nie ma - jest za to zdrowy rozsądek i często doświadczenie tego, kto taki kominek zaprojektuje i go potem postawi.
Pozdrawiam.

Salon Kratki.pl
19-08-2012, 13:16
Dzień dobry Państwu.

A jaki wkład polecacie w przedziale 3-4 tys.
Werka2020 - pooglądaj np. wkłady Basia, Blanka 900, Mila, w wersji podstawowej i z glassem (nowocześniejszy design i podwójna szyba). Są ciekawą i niedrogą propozycją firmy Kratki.pl.
W razie pytań pisz na priv lub na forumowym wątku o firmie Kratki.pl
Pozdrawiamy i zapraszamy.

karok
09-05-2013, 16:18
Czytam czytam i dalej nic nie wiem. Proszę wskażcie krótko kominek:

- do 5 000 zł
- z mało brudzącą szybą (lub wcale)
- jedna szyba (ale może podwójna, żeby mniej kopcił?)
- szczelny

niktspecjalny
10-05-2013, 06:47
ad1. eniu z eksperymentu
ad2.margod full opcja
ad3.forest dowolność szyb
ad4.ten szczelny zaraz ci odpowie.:D

ratusszz
21-05-2013, 23:19
Witam, Karok takich kominków jest wiele, masę ofert znajdziesz w internecie na ten temat aczkowiel polecał bym Ci osobiście firmę Pama, bardzo dobry producent, mają dodatkowo genialne wkłady kominkowe (http://www.pama-kominki.com) - odwiedź ich portal, są ze Szczecina, sam z nich korzystałem i jestem zadowolony.

ATAS
30-05-2013, 23:22
Witam.
Bardzo proszę forumowych ekspertów o poradę.
wkład około 5000 zł
do ogrzania 120 m2 (dom parterówka, więc nie liczę pomieszczeń do których w ogóle nie planujemy doprowadzać ciepła)
raczej szukamy wkładu bezramkowego o szerokości najlepiej 700 mm, zbliżonego do kwadratu a nie podłużnego
wkład ma ładnie wyglądać jak się w nim pali, nie mamy ambicji do robienia superwydajnej kotłowni

Do tej pory myśleliśmy o:
fonte flamme specialvision 14 kw 760SP/040+ (wkład osobiście sprawdzony od 10 lat, super czysta szyba, ładny wygląd, minus to brak doprowadzenia powietrza z zewnątrz - nie wiem czy jest możliwość "dorobienia" takiej dostawki???

wkład ten jest odradzany jako archaiczny
zamiast tego są polecane:
arysto A10
Seguin Europa 7
Laudel typ Bolton (pionowy)

jest też polecany Dovre CBC ale opinie użytkowników raczej zniechęcają

Bardzo proszę o opinie i ewentualnie inne sugestie bo temat kominkowy jest najwyraźniej ponad nasze siły.....a i o wyrozumiałość, bo to pierwszy wpis na forum.... .

zbiq
11-06-2013, 17:35
Witam,

Proszę o poradę odnośnie wielkości rury do napowietrzenia kominka oraz czy w/w rura powinna iść pod chudziakiem czy można ją puścić po chudym betonie pod warstwą ocieplenia ?
Jeden z instalatorów proponował rurę 160 pod chudziakiem inny twierdzi, że to zbyt wiele i proponuje kanały płaskie położone na chudziaku.

Z góry dziękuję za wszelkie sugestie.

eniu
11-06-2013, 21:51
Witam,

Proszę o poradę odnośnie wielkości rury do napowietrzenia kominka oraz czy w/w rura powinna iść pod chudziakiem czy można ją puścić po chudym betonie pod warstwą ocieplenia ?
Jeden z instalatorów proponował rurę 160 pod chudziakiem inny twierdzi, że to zbyt wiele i proponuje kanały płaskie położone na chudziaku.

Z góry dziękuję za wszelkie sugestie.


Najprościej rurę zakopać przed wszelkimi pracami betoniarskimi. Choć nie jest to obligatoryjne. Jej wielkość zależy od tego jaki piec lub kominek chcesz podłączyć. Robiąc 160, zapewnisz sobie wystarczającą ilość powietrza zarówno do dużego jak i małego paleniska.

zbiq
11-06-2013, 22:11
Najprościej rurę zakopać przed wszelkimi pracami betoniarskimi. Choć nie jest to obligatoryjne. Jej wielkość zależy od tego jaki piec lub kominek chcesz podłączyć. Robiąc 160, zapewnisz sobie wystarczającą ilość powietrza zarówno do dużego jak i małego paleniska.

dziękuję za odpwiedź,

zastanawiałem się nad wkładem arysto A11 510 H, rozumiem, że rura 160 umieszczona pod chudziakiem będzie ok ?


PZdr

Jacek06
14-06-2013, 20:08
Witam!
Mam pytanie dotyczące podłączenia dopływu powietrza pod kominek.
Chciałbym wykorzystać do tego jeden z kanałów wentylacji grawitacyjnej.
tzn. Otwór czerpalny umieścić w ściance nad zadaszonym gankiem - dalej ok. 2,5 m rury ( poddasze nieużytkowe) i wejście do kanału wentylacyjnego przy kominie systemowym. Powietrze docierałoby w dół kanałem i otworem z rurą przechodziłoby pod wkład kominka. Wg. mnie ma to zaletę - czerpnia powietrza na wysokości ok. 3 m (zadaszona, odporna na gryzonie, powietrze mniej zanieczyszczone). Ściana zachodnia z przewagą wiatrów z tego kierunku.
Pytanie - jak uszczelnić technicznie wejście/wyjście z kanału wentylacji oraz czy wystarczy skutecznie zamurować otwór kanału u wylotu komina?
Czy taki układ jest uzasadniony co do sprawności takiego dopływu powietrza?

Forest-Natura
15-06-2013, 09:29
Witam.
Nie ma dopływu powietrza "pod kominek". Jest dopływ powietrza "do paleniska". Jeżeli pod pojęciem "pod kominek" rozumiesz doprowadzenie powietrza do zabudowy kominka w okolice wkładu i pozostawienie tego wylotu otwartego przy wkładzie kominkowym, który nie ma możliwości bezpośredniego i szczelnego podpięcia takiego dolotu powietrza, to można sobie zupełnie darować takie coś. Wentylacja grawitacyjna umieszczona w domu sama sobie zacznie pełnić rolę czerpni, odwracając ciąg powietrza i wtłaczając je do domu.
Natomiast w przypadku gdy będziesz miał palenisko z przyłączem do podpięcia dolotu powietrza z zewnątrz budynku, wtedy nie musisz nic kombinować z takim kanałem wentylacyjnym - wystarczy zadbać o to żeby miał wyloty po bokach komina, a nie na jego górze jak to często bywa i podpiąć się na jego dole zwykłym aluflexem, którego drugi koniec będzie wpięty już do wkładu kominkowego (warto jeszcze wpiąć w to szczelną przepustnicę). Będzie działać bardzo dobrze a samo wykonanie będzie dużo prostsze - unikniesz np. problemu wykraplania się wody w kombinowanej przez Ciebie czerpni, przy przejściu przez kolejne strefy domu o zróżnicowanej temperaturze.
Pozdrawiam.

Jacek06
15-06-2013, 17:10
Witaj Forest-Natura!

Dzięki za wyjaśnienie techniki podpięcia!
Zadałem to pytanie (zaślepienie otworów na wylocie) gdyż obawiam się częściowego zasysania dymu (spalin) właśnie w trakcie palenia w kominku. Mój wykonawca proponuje mi zwykłą rurę fi 15. Lecz planuję nisko posadowić podłogę na gruncie - stąd moje "kombinowanie". :confused:

rafi068
17-06-2013, 18:38
Witam, chciałem się upewnić tylko czy kominek wykonywany na zdjęciu jest prawidłowy. wkład samson wd60, obudowa nad kominkiem ma wymiary 110x70x40. Na górze rura 125 do dgp. jeśli coś jest nie tak, proszę o porady. 196052

Librarian
24-06-2013, 12:26
Dzień dobry!

Zaplanowaliśmy w domu kominek i w związku z tym mam kilka pytań do ekspertów:

1. komin stoi dokładnie w rogu pomieszczenie (wewnętrzne działówki), czy z uwagi na taką lokalizację należy go jakoś oddylatować od ścian, czy lepiej zakotwić w ścianach, czy może po prostu wybudować tuż przy ścianach?

2. kominek jest "suchy", bez płaszcza wodnego (prawdopodobnie będzie to Pama Czart B), powietrze doprowadzane z zewnątrz rurą pod chudziakiem - czy warto wybierać komin systemowy, w którym spalinowy kanał ceramiczny jest ocieplony wełną? Pytam o to, bo zauważyłem, że wełna wymaga wentylacji (kratka na dole i na górze komina), co mi z kolei nie za bardzo współgra z wentylacją mechaniczną w rekuperatorem i utrzymaniem ciśnienia wewnątrz budynku. Tak więc - co daje w takim układzie ocieplony kanał wewnatrz komina?

kolibeer
26-06-2013, 20:24
Witam.
Poszukuję firmy, która dokona fachowego montażu wkładu Lazar Westa w nowo wybudowanym budynku w okolicy Krakowa. Możliwa także dalsza współpraca przy wykonaniu obudowy kominka.

kominiarz
27-06-2013, 10:03
Witam, chciałem się upewnić tylko czy kominek wykonywany na zdjęciu jest prawidłowy. wkład samson wd60, obudowa nad kominkiem ma wymiary 110x70x40. Na górze rura 125 do dgp. jeśli coś jest nie tak, proszę o porady. 196052

Jak by łącznik był zainstalowany prawidłowo to …..

Dziwię się bardzo ponieważ także bardzo prestiżowe firmy od kominków nie mogą pojąć dlaczego należy instalować łącznik kielichem do góry, a nie do dołu.

Kielichem do góry dym nie wylatuje !

Kielichem do dołu wylatuje śmierdzący kondensat w każdym przypadku jak użytkownik kominka zaczyna wędzić a nie palić !

Forest-Natura
27-06-2013, 11:42
Witam.
Tak jest w przypadku przyłącza dymowego wmurowanego w komin żywcem, czyli na tzw. "kiełbasę", co jak widać po zdjęciach ma właśnie miejsce w tym przypadku.
Ale ogólnie tak właśnie jest że większość producentów (są wyjątki) palenisk (wkładów kominkowych, piecyków i kóz) preferuje ten właśnie sposób podłączenia rurek.
Pozdrawiam.

rrober1975
27-06-2013, 15:54
Witam
Szybkie pytanie do fachowców :)
Wkład obudowany płytą silka + płyta gipsowa z zewnątrz.Plan jest taki zeby obłożyć teraz tą obudowę płytka ceglaną .Czy jest jakaś specjalna zaprawa (tzn o podwyższonej wytrzymałości na temp.) do klinkieru czy wystarczy jak użyję zwykłej zaprawy do klinkieru .Podobnie sprawa ma się z fugą .W grę wchodzą płytki ręcznie formowane ...

Kominki Piotr Batura
27-06-2013, 19:02
Szybka odpowiedź. Izolacja pozwala zastosować zwykłe kleje. Raz po raz wkręć kotwę w obudowę. Przy dużych gabarytach trzeba ustabilizować całość. To co chcesz dokleić, może ważyć więcej od tego na czym to będziesz kleić.

rrober1975
27-06-2013, 20:48
Ok.dziękuję za szybką odpowiedź :)

DANIEL SIS
28-06-2013, 17:14
Panowie po fachu. Mam pytanie odnośnie farby, którą mógłbym pomalować cegły szamotowe. Robię kominek otwarty i klient koniecznie pragnie aby był to kolor ciemnego grafitu. Sam będę szukał ale może przy waszej pomocy pójdzie szybciej. Wszak wydaje mi się, że w takim kolorze nie robią cegieł. Godkowie powiedzieli mi, że w Austrii robią ale nie ma niestety barwy odpowiadającej klientowi. Vitcas robi czarne...ale płytki szamotowe i cegiełki. Itd itd.
Proszę o jakies namiary bądź podpowiedź.
pzdr

nurt
28-06-2013, 19:32
Vitcas robi czarne...ale płytki szamotowe i cegiełki. Itd itd.
Proszę o jakies namiary bądź podpowiedź.
pzdr

Ciekawe faktycznie
Dopytywałeś teraz w Vitcasie w Chrzanowie?
Kiedyś realizowaliśmy takowe grafitowe płyty, jak jeszcze chciało nam się bawić w takie pojedyncze zamówionka.
W którym miejscu mają być te grafitowe?

Kominki Piotr Batura
29-06-2013, 06:45
Panowie po fachu. Mam pytanie odnośnie farby, którą mógłbym pomalować cegły szamotowe. Robię kominek otwarty i klient koniecznie pragnie aby był to kolor ciemnego grafitu. Sam będę szukał ale może przy waszej pomocy pójdzie szybciej. Wszak wydaje mi się, że w takim kolorze nie robią cegieł. Godkowie powiedzieli mi, że w Austrii robią ale nie ma niestety barwy odpowiadającej klientowi. Vitcas robi czarne...ale płytki szamotowe i cegiełki. Itd itd.
Proszę o jakies namiary bądź podpowiedź.
pzdr



Taką technologią dysponuje Jotul. Spartherm Heliksy też ma czarne. Jeśli użyjesz farby powierzchniowo, oblezie...

Swoją drogą, jak dla mnie, to kolejny przejaw wydziwiania. Napal klientowi nie za mocno sosną i powiedz "gotowe" ;)

Forest-Natura
29-06-2013, 11:57
Witam.
A nie uważacie że od rozkminiania dylematów zawodowych to są inne fora internetowe ...
Pozdrawiam.

nurt
29-06-2013, 15:52
Witam.
A nie uważacie że od rozkminiania dylematów zawodowych to są inne fora internetowe ...
Pozdrawiam.

Przykładowo najbardziej zaawansowany technologicznie i bezdyskusyjnie największy serwis społecznościowy FACEBOOK?

Ileż danych, plików, zdjęć w ciągu sekundy muszą sprawnie w stosownych miejscach bazy danych... toż to potęga programistyczna.
Nie mówiąc o odparciu ataków, hakerskich.

pestka56
30-06-2013, 18:42
Panowie specjaliści od kominków, PILNIE potrzebna Wasza wiedza i chęć pomocy.

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?200729-Julisiowo-%E2%80%93-jak-zaprojektowa%C4%87-marzenia-%E2%80%93-zapraszam-%29&p=6031378#post6031378

Podałam link bezpośrednio do szczegółowego opisu problemu i zdjęć w poście 2905.

Julianna spotkała się z niezwykle rażącą lekkomyślnością i lekceważeniem ze strony firmy montującej u niej wkład kominkowy, na każdym polu.
Najważniejsze jednak jest, że montaż kominka urąga wszelkim zasadom.

Proszę w jej imieniu o opinię i może pokierowanie w jaki sposób poradzić sobie z opisanym problemem

julianna16
02-07-2013, 21:59
Pestce i wszystkim osobom, które zechciały wypowiedzieć się w moim wątku bardzo dziękuję. Za sugestią Pana Piotra Batury przechodzę z moim problemem do działu kominkowego. Miałam zakładać nowy temat, ale chyba nie zasługuje na to.

Pokażę zdjęcia w nadziei, że uchronią innych budujących przed podobnym problemem. Będę też bardzo wdzięczna za każdą sugestię na co mamy zwracać uwagę, bo zgodnie z umową mamy mieć zamontowany nowy, mniejszy wkład. Miał być jutro, ale... szkoda marnować tu miejsce na opisy. Nowy termin to piątek 5 lipca.


To wnęka przed montażem wkładu. Ściany z porothetmu i zbrojonego betonu.

http://imageshack.us/a/img600/2405/3zy4.jpg

Umówiliśmy się na przerobienie wyczystki by była po drugiej stronie - na zewnątrz jest taras i kominek zewnętrzny. Jak się domyślam ma być wybita w miejscu gdzie jest przyklejony większy kawałek taśmy na poniższym zdjęciu.

http://img22.imageshack.us/img22/3720/fm5o.jpg


W jaki sposób powinien być zamknięty otwór od środka po przeróbce? To się muruje, maskuje, zasłania - czym?

Tak wygląda obecnie zamontowany wkład
Film + kilka zdjęć


http://www.youtube.com/watch?v=WfB34GtbTM8&feature=youtu.be

http://img825.imageshack.us/img825/5416/rl12.jpg
http://img546.imageshack.us/img546/5204/ut0.jpg
http://img843.imageshack.us/img843/8057/4gmh.jpg
http://img856.imageshack.us/img856/7516/gc26.jpg
http://img560.imageshack.us/img560/2065/i01h.jpg
http://img560.imageshack.us/img560/2065/i01h.jpg
http://img850.imageshack.us/img850/5572/mefg.jpg
http://img708.imageshack.us/img708/743/6a05.jpg

Tak wygląda izolacja pod wkładem

http://img23.imageshack.us/img23/5396/jm2j.jpg
http://img197.imageshack.us/img197/7589/9r3.JPG

To odcięte uchwyty - dopiero po odcięciu wkład zmieścił się we wnęce.

http://img801.imageshack.us/img801/1408/88yd.jpg

I coś czego nie rozumiem. Po tygodniu od zamontowania izolacji z wełny na łączeniach i w miejscu niektórych uszkodzeń pojawiły się takie naloty. Czy to normalne?

http://img11.imageshack.us/img11/3601/ozsz.jpg
http://img713.imageshack.us/img713/3667/7wge.jpg
http://img836.imageshack.us/img836/8489/el9c.jpg

kakusek
03-07-2013, 00:01
Witam
Mam wykonana zabudowe kominka z płyt krzemianowo-wapiennych.Obecnie chciałabym przerobic te zabudowe wysuwajac jedna sciane o około 8 cm do przodu (wkład głebiej schowany) Czy wystarszy do obecnej zabudowy dokrecic płyty gipsowo-kartonowe (3 szt ) jak twierdzi przyszły wykonawca czy powinna rozebrac te sciane i zrobic od nowa w docelowym miejscu? Czy takie dokładanie kilku sztuk jest zgodne ze sztuka budowania kominków?
Wykonawca twierdzi ze nic sie nie bedzie działo ze konstrukcja bedzie sztywniejsza itd
Rozumiem ze jest to łatwiejszy sposob "przesuniecia" sciany niz rozbierania obecnej zabudowy i wykonywania ja od nowa w docelowym miejscu ale zalezy mi rowniez na poprawnym wybudowaniu tego kominka a nie tylko na obcieciu kosztów chociaz tutaj wvcale nie jestem tego pewna ;)
Prosze o rade czy zgodzic sie na taka przerobke czy upierac przy rozbiorce i nowej zabudowie



Julianko bardzo mi przykro :-((( Jak widzisz ja tez walcze z kominkiem i kolejnymi poprawkami :bash:

pestka56
03-07-2013, 13:03
Pestce i wszystkim osobom, które zechciały wypowiedzieć się w moim wątku bardzo dziękuję. Za sugestią Pana Piotra Batury przechodzę z moim problemem do działu kominkowego. Miałam zakładać nowy temat, ale chyba nie zasługuje na to.

Pokażę zdjęcia w nadziei, że uchronią innych budujących przed podobnym problemem. Będę też bardzo wdzięczna za każdą sugestię na co mamy zwracać uwagę, bo zgodnie z umową mamy mieć zamontowany nowy, mniejszy wkład. Miał być jutro, ale... szkoda marnować tu miejsce na opisy. Nowy termin to piątek 5 lipca.


To wnęka przed montażem wkładu. Ściany z porothetmu i zbrojonego betonu.

http://imageshack.us/a/img600/2405/3zy4.jpg

Umówiliśmy się na przerobienie wyczystki by była po drugiej stronie - na zewnątrz jest taras i kominek zewnętrzny. Jak się domyślam ma być wybita w miejscu gdzie jest przyklejony większy kawałek taśmy na poniższym zdjęciu.

http://img22.imageshack.us/img22/3720/fm5o.jpg


W jaki sposób powinien być zamknięty otwór od środka po przeróbce? To się muruje, maskuje, zasłania - czym?

Tak wygląda obecnie zamontowany wkład
Film + kilka zdjęć


http://www.youtube.com/watch?v=WfB34GtbTM8&feature=youtu.be

http://img825.imageshack.us/img825/5416/rl12.jpg
http://img546.imageshack.us/img546/5204/ut0.jpg
http://img843.imageshack.us/img843/8057/4gmh.jpg
http://img856.imageshack.us/img856/7516/gc26.jpg
http://img560.imageshack.us/img560/2065/i01h.jpg
http://img560.imageshack.us/img560/2065/i01h.jpg
http://img850.imageshack.us/img850/5572/mefg.jpg
http://img708.imageshack.us/img708/743/6a05.jpg

Tak wygląda izolacja pod wkładem

http://img23.imageshack.us/img23/5396/jm2j.jpg
http://img197.imageshack.us/img197/7589/9r3.JPG

To odcięte uchwyty - dopiero po odcięciu wkład zmieścił się we wnęce.

http://img801.imageshack.us/img801/1408/88yd.jpg

I coś czego nie rozumiem. Po tygodniu od zamontowania izolacji z wełny na łączeniach i w miejscu niektórych uszkodzeń pojawiły się takie naloty. Czy to normalne?

http://img11.imageshack.us/img11/3601/ozsz.jpg
http://img713.imageshack.us/img713/3667/7wge.jpg
http://img836.imageshack.us/img836/8489/el9c.jpg

Moim zdaniem w ogóle nie powinna być użyta izolacja z wełny. Jest niebezpieczna. Poza tym ta którą masz w tej chwili jest uszkodzona i nie będzie spełniać zadania, nie mówiąc o zwiększonym niebezpieczeństwie. Wełna wprawdzie podobno jest niepalna, ale czytałam, że to nie do końca tak. Strażacy robili eksperymenty ze stropami z izolacją wełny. pożar docierał na wyższe piętro jedynie z 15-to minutowym opóźnieniem w stosunku sytuacji, gdy strop nie był izolowany wełną.
Te wykwity na folii wyglądają jak przecieki czegoś, które się skrystalizowały. Ewidentnie świadczą o uszkodzeniach.

Piszesz, że ma być zainstalowany wkład mniejszy. A jak z jego głębokością? Pamiętaj, że nigdzie wkład nie może się stykać z izolacją.

Pytałaś mnie, czy coś wiem o wysokości od szczytu czopucha wkładu do wlotu rury dymowej do komina. Nic niestety na ten temat nie mam w zapiskach.
Poleciłabym Ci do poczytania http://www.kominek.org.pl/budowa-i-montaz/artykul/zobacz/przylacza-kominowe.html (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fwww.kominek.org.pl %2Fbudowa-i-montaz%2Fartykul%2Fzobacz%2Fprzylacza-kominowe.html)
A tu http://www.kominek.org.pl/budowa-i-montaz/artykul/zobacz/nowe-technologie-w-zabudowach-kominkowych.html jest co nieco o samej obudowie

Kominki Piotr Batura
04-07-2013, 10:17
Wyczystkę można zakleić szamotem, używając najlepiej klejów systemowych. Inna możliwość, to odwrócenie otworu na druga stronę, ale to wymaga kumatych montażystów. Wyczystki kominów systemowych mają systemowe drzwi które są najwłaściwszym rozwiązaniem. Jaki to system? Wskazany jest kontakt z przedstawicielem producenta kominów. Poda prawidłowe rozwiązania i wypunktuje inne błędy w montażu kominów ( te widoczne na zdjęciach i być może te których nie widać ). Proponuję wyjąć kształtkę stalową umocowaną w trójniku ceramicznym i pokazać ją z drugiej strony ( wklej fotkę ).

Jeszcze raz podkreślam. W świetle wiedzy jaką mamy obecnie na temat materiałów budowlanych, wełna w takiej postaci nie nadaje się do budowy kominków i pisanie o jej wadach, czy błędach w montażu jest zbyteczne.

Kominki Piotr Batura
04-07-2013, 10:24
Moim zdaniem w ogóle nie powinna być użyta izolacja z wełny. Jest niebezpieczna. Poza tym ta którą masz w tej chwili jest uszkodzona i nie będzie spełniać zadania, nie mówiąc o zwiększonym niebezpieczeństwie. Wełna wprawdzie podobno jest niepalna, ale czytałam, że to nie do końca tak. Strażacy robili eksperymenty ze stropami z izolacją wełny. pożar docierał na wyższe piętro jedynie z 15-to minutowym opóźnieniem w stosunku sytuacji, gdy strop nie był izolowany wełną.
Te wykwity na folii wyglądają jak przecieki czegoś, które się skrystalizowały. Ewidentnie świadczą o uszkodzeniach.

Piszesz, że ma być zainstalowany wkład mniejszy. A jak z jego głębokością? Pamiętaj, że nigdzie wkład nie może się stykać z izolacją.

Pytałaś mnie, czy coś wiem o wysokości od szczytu czopucha wkładu do wlotu rury dymowej do komina. Nic niestety na ten temat nie mam w zapiskach.
Poleciłabym Ci do poczytania http://www.kominek.org.pl/budowa-i-montaz/artykul/zobacz/przylacza-kominowe.html (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fwww.kominek.org.pl %2Fbudowa-i-montaz%2Fartykul%2Fzobacz%2Fprzylacza-kominowe.html)
A tu http://www.kominek.org.pl/budowa-i-montaz/artykul/zobacz/nowe-technologie-w-zabudowach-kominkowych.html (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fwww.kominek.org.pl %2Fbudowa-i-montaz%2Fartykul%2Fzobacz%2Fnowe-technologie-w-zabudowach-kominkowych.html) jest co nieco o samej obudowie

W uzupełnieniu linków wklejonych przez Ciebie, nie bez znaczenia są badania AR w Poznaniu, które informują o toksynach, które wydzielają się z wełny podgrzanej do temperatury 200 stopni C. Badano próbki wełny kominkowej jednego z liderów w produkcji wełny. Badania zlecił producent. Temat wałkowaliśmy na FM...

pestka56
04-07-2013, 11:07
Dzięki Piotrze.

Myślę, że tematy jak ten o materiałach izolacyjnych, a także tych służących do obudowy wkładów kominkowych, warto przypominać. Wśród fachowców (w mojej dziedzinie także) od pewnego czasu pojawia się coraz większa liczba takich, których kiedyś słusznie nazywano partaczami. Są niedouczeni i mają mizerną chęć do wykonywania swojej pracy solidnie. Najgorsze, że łatwo przychodzi im blefowanie wiedzy fachowej i tym sposobem nabieranie klientów. To szkoda dla solidnych fachowców. Więcej jednak tracą klienci. Dlatego, Panowie ZDUNI przypominajcie i podpowiadajcie, chociaż temat już był opisany.

DANIEL SIS
04-07-2013, 13:08
coż zrobić....polak mądry po szkodzie i nie za bardzo chce słuchać mądrzejszych!

eniu
04-07-2013, 18:52
coż zrobić....polak mądry po szkodzie i nie za bardzo chce słuchać mądrzejszych!


A ja przepraszam....co ma piernik do wiatraka__?!!:cool:

julianna16
04-07-2013, 20:17
Pestko bardzo dziękuję za odpowiedź i za priva. Na Ciebie zawsze można liczyć!


Moim zdaniem w ogóle nie powinna być użyta izolacja z wełny. Jest niebezpieczna. (...)

Będzie promasil.



Piszesz, że ma być zainstalowany wkład mniejszy. A jak z jego głębokością? Pamiętaj, że nigdzie wkład nie może się stykać z izolacją.

Wnęka ma głębokość 59 cm. Wkład ma 50,5 cm. Promasil ma 3 cm + ok. 0,5 klej, więc powinno zostać z tyłu 5 cm. To chyba tak na styk?

Szerokość wnęki to 107 cm, wkładu 85 cm. Zostaje 22 cm - po 11 na boki - 3,5 izolacja, co daje około 7,5 miejsca na boki. Teraz powinno być dobrze.



Pytałaś mnie, czy coś wiem o wysokości od szczytu czopucha wkładu do wlotu rury dymowej do komina. Nic niestety na ten temat nie mam w zapiskach.
Poleciłabym Ci do poczytania http://www.kominek.org.pl/budowa-i-montaz/artykul/zobacz/przylacza-kominowe.html (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fwww.kominek.org.pl %2Fbudowa-i-montaz%2Fartykul%2Fzobacz%2Fprzylacza-kominowe.html)
A tu http://www.kominek.org.pl/budowa-i-montaz/artykul/zobacz/nowe-technologie-w-zabudowach-kominkowych.html jest co nieco o samej obudowie

Dziękuję Kasiu za namiary. Przeczytałam :yes:
Jutro jeszcze raz zapytam na jakiej maksymalnie wysokości mogą mi zamontować ten wkład bez konieczności przerabiania komina.


Wyczystkę można zakleić szamotem, używając najlepiej klejów systemowych. Inna możliwość, to odwrócenie otworu na druga stronę, ale to wymaga kumatych montażystów. Wyczystki kominów systemowych mają systemowe drzwi które są najwłaściwszym rozwiązaniem. Jaki to system? Wskazany jest kontakt z przedstawicielem producenta kominów. Poda prawidłowe rozwiązania i wypunktuje inne błędy w montażu kominów ( te widoczne na zdjęciach i być może te których nie widać ). Proponuję wyjąć kształtkę stalową umocowaną w trójniku ceramicznym i pokazać ją z drugiej strony ( wklej fotkę ).

Jeszcze raz podkreślam. W świetle wiedzy jaką mamy obecnie na temat materiałów budowlanych, wełna w takiej postaci nie nadaje się do budowy kominków i pisanie o jej wadach, czy błędach w montażu jest zbyteczne.

Dziękuję za odpowiedź odnośnie zaklejenia wyczystki. Mamy system CJBlock (http://www.kominy.cjblok.com.pl/)
Kształtka wygląda tak
http://img560.imageshack.us/img560/755/kzgm.jpg
http://img40.imageshack.us/img40/2933/r74x.JPG
Tu jej opakowanie
http://img843.imageshack.us/img843/1445/v5ch.jpg

Wlot po jej wyjęciu
http://img577.imageshack.us/img577/8404/9kzb.jpg

Wełna była klejona taką taśmą
http://img835.imageshack.us/img835/4129/zm1d.jpg

To sama wełna
http://img823.imageshack.us/img823/9359/86gq.jpg

To klej którego użyto
http://img703.imageshack.us/img703/9526/pztm.jpg

Jak wspomniałam, wełna zostanie zastąpiona płytami krzem.- wap.


W uzupełnieniu linków wklejonych przez Ciebie, nie bez znaczenia są badania AR w Poznaniu, które informują o toksynach, które wydzielają się z wełny podgrzanej do temperatury 200 stopni C. Badano próbki wełny kominkowej jednego z liderów w produkcji wełny. Badania zlecił producent. Temat wałkowaliśmy na FM...


Dzięki Piotrze.
Myślę, że tematy jak ten o materiałach izolacyjnych, a także tych służących do obudowy wkładów kominkowych, warto przypominać. Wśród fachowców (w mojej dziedzinie także) od pewnego czasu pojawia się coraz większa liczba takich, których kiedyś słusznie nazywano partaczami. Są niedouczeni i mają mizerną chęć do wykonywania swojej pracy solidnie. Najgorsze, że łatwo przychodzi im blefowanie wiedzy fachowej i tym sposobem nabieranie klientów. To szkoda dla solidnych fachowców. Więcej jednak tracą klienci. Dlatego, Panowie ZDUNI przypominajcie i podpowiadajcie, chociaż temat już był opisany.

Pod słowami Pestki podpisuję się obiema rękoma. Dodam od siebie, że w wątku kominkowym jestem po raz pierwszy i nie śledzę na bieżąco toczących się tu dyskusji. Zlecając usługę specjaliście mam prawo oczekiwać, że zna się na tym i wykona zlecenie zgodnie ze sztuką i w poszanowaniu mojego zdrowia. Nie jest normalne, że muszę "prowadzić śledztwo" i dochodzić czy to co robi z moim kominkiem jest prawidłowe. Warto więc powtarzać do znudzenia co jest właściwe, a co szkodliwe. Dla stałych bywalców jest to oczywiste, być może męczące, ale dla osób zaglądających tu sporadycznie BEZCENNE :yes:


A ja przepraszam....co ma piernik do wiatraka__?!!:cool:

No właśnie :rolleyes:

julianna16
05-07-2013, 18:35
Dzień dobry :),
Mniejszy wkład do nas dotarł. Wełna została zdjęta, a w zamian zamontowano białe płyty izolacyjne. Wykonawca mówi o nich promasil, ale to nazwa własna konkretnego produktu. U nas zamontowano takie płyty.

http://img32.imageshack.us/img32/9412/3dj8.jpg

Korzystając z takiego kleju

http://img833.imageshack.us/img833/1702/e3yp.jpg

Wyczystka od środka została (już poprzednio) zamknięta cegłą

http://img90.imageshack.us/img90/2908/1aya.jpg

W międzyczasie okazało się, że paradoksalnie mniejszy wkład jest wyższy z tyłu, co oznaczało, że będzie zamontowany jeszcze niżej niż ten większy. Najwyżej ile się dało to 43 cm. Chciałam by był na wysokości ok. 60 cm, to spora różnica, więc będzie jednak przerabiany komin. Teraz wygląda to tak i od razu mam pytanie. Czy teraz nie jest z kolei za wysoko? Otwór zaczyna się na wysokości 230 cm od podłogi i 36 cm od stropu. Jak rozumiem pod stropem trzeba jeszcze przykleić płyty izolacyjne, więc będzie ok. 3 cm mniej.

http://img818.imageshack.us/img818/7061/hh3t.jpg

pestka56
05-07-2013, 20:48
Julianna, o ile dobrze pamiętam, to wystarczy kilkanaście cm od sufitu. To jest opisane w jednym z linków, które wklejałam.

Nic nie wiem o płytach żaroodpornych z Kratek, tylko to co u nich na stronie http://www.kratki.com/pl/produkt/plyta-zaroodporna-izolacyjna-100050030-cena-za-komplet-5szt_plytaizol5z (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fwww.kratki.com%2Fp l%2Fprodukt%2Fplyta-zaroodporna-izolacyjna-100050030-cena-za-komplet-5szt_plytaizol5z)
Kratki mają też klej do płyt żaroodpornych http://www.kratki.com/pl/produkt/klej-do-plyt-izolacyjnych-op-15-kg_klejmax (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fwww.kratki.com%2Fp l%2Fprodukt%2Fklej-do-plyt-izolacyjnych-op-15-kg_klejmax) , ale nie widzę, żeby coś było napisane o jego wytrzymałości temperaturowej.
O kleju Promat przeczytasz tu http://www.promattop.pl/index.php?option=com_jake&jrun=%2Fproducts%2Fview%2F18&Itemid=5
Wygląda, że jest OK.

Generalnie lubię firmę Kratki, bo mam znajomych u których wkłady i cały osprzęt, montaż jest – już w 3-cim kominku – z Kratek.

Forest-Natura
06-07-2013, 00:11
Witam.
Płyty z Kratek to Promat Promasil 950, tyle że sprzedawane pod ich (kratkowym) "brendem".
Pozdrawiam.

szegad
06-07-2013, 21:48
Pytanie o dolot powietrza do kominka. W tej chwili jest zrobione fi70 co wygląda na za mało. Niestety takie już było gdy kupiłem dom. I teraz albo będę kuć podłogę i wstawiać drugą rurkę albo przebije się do kanału wentylacji grawitacyjnej, który i tak jest nieużywany z uwagi na wentylację mechaniczną. Tylko czy kominek będzie w stanie ściągnąć powietrze z poziomu dachu? I czy ma to sens przy paleniu okazjonalnym.
Pozdrawiam!

pestka56
06-07-2013, 23:22
Pestko, Forest-Natura dziękuję za informacje.
Mam nadzieję, że brak komentarza do zdjęć oznacza, że jest ok, bo tylko w tym celu je tu umieszczam - chciałabym mieć pewność, że jest poprawnie :rolleyes:
Nie mam na celu robienia czarnego PR konkretnej firmie, bo nie umieszczam jej nazwy. Zależy mi jedynie na tym by kominek był zamontowany w sposób prawidłowy i bezpieczny. Dlatego będę wdzięczna za sygnał jeśli coś powinno być inaczej.

Komin został dzisiaj przerobiony.
http://img585.imageshack.us/img585/1529/z8zu.jpg

Tymczasem pojawił się nowy kłopot... :(
Wnęka po wyłożeniu izolacji ma 57 cm głębokości i 99,5 cm szerokości. Wkład ma odpowiednio 50,5 i 85 cm. Na szerokość jest ok, ale z głębokością wyszedł znowu mały zonk :(. Wkład co prawda mieści się we wnęce, ale okazuje się, że jest za głęboki do zamknięcia z przodu izolacją licującą się z betonową konstrukcją. Brakuje niewiele - ok. 3 cm. Rozwiązania są dwa: albo znowu demontować płyty izolacyjne i podkuć tyle wnękę (jest porotherm 12), albo powiększyć zabudowę wgłąb salonu to wymaga pociągnięcia również przez pierwsze piętro. Szef firmy proponuje podkuć częściowo w środku wnęki. A co Wy radzicie?

Tutaj wizualizacja dla lepszego wyobrażenia naszej zabudowy, z tą różnicą, że pod kominkiem chcemy mieć wnękę na drewno.
http://img822.imageshack.us/img822/4615/21746042.jpg

Tu Ci niewiele pomogę.
ALE... ja bym podkuła, bo myślę, że dla izolacji domu to nie będzie miało znaczenia. To jest wnęka kominkowa, będzie zabudowana i od zewnątrz też masz kominek.

eniu
07-07-2013, 07:28
Czyście zwariowali?!! Dla 3 cm rozwalać izolacje i kuć?!! Wysunąć te 3 centy na pokój i po kłopocie. Firma jak widać nie jest taka zła...Poprawia po sobie, współpracuje...Błędy to rzecz ludzka. byle po sobie zamiatać...

zdrówka życzę...

pestka56
07-07-2013, 11:15
Eniu, nie takie wariactwo jak myślisz.
Dom Julianny ma ciekawy plan. Wnęka kominka jest jakby słupem, który prowadzi przez oba poziomy. Bo bokach są fragmenty szklanego stropu, a z przodu na stropie parteru widać belkę, która konstrukcję podtrzymuje.
Jeśli wysunie się zabudowę kominka na salon, to wetnie się ona w tę belkę. To będzie wyglądało źle, jak błąd. Dlatego Julianna zastanawia się się nad wcięciem wnęki w ścianę. Po prostu trzeba wybrać między dwoma złymi rozwiązaniami.

eniu
07-07-2013, 11:43
Na "wzdęciach" nie widziałem tego dwupiętrowego designu... W tej sytuacji faktycznie wystarczy wydłubać trochę na wkład + małe co nieco nad...

Mówi się "nie święci garnki lepią". Jeden mój znajomy mówi "robienie w kominkach nie jest dla głupich". Coś w tym jest...

julo23
07-07-2013, 21:07
Witam, chciałem zapytać jak sie przygotować do zrobienia kominka, jestem na etapie wylewek w salonie. Póki co nie bede chciał robić kominka, jedynie zrobić nawiew do niego, aby kiedyś móc zrobić w przyszłości kominek
Wystarczy puścić rure PCV fi110 podłogą przed wylewką, od komina do ściany zewnętrznej i na zewnątrz ?

pestka56
07-07-2013, 21:15
Witam, chciałem zapytać jak sie przygotować do zrobienia kominka, jestem na etapie wylewek w salonie. Póki co nie bede chciał robić kominka, jedynie zrobić nawiew do niego, aby kiedyś móc zrobić w przyszłości kominek
Wystarczy puścić rure PCV fi110 podłogą przed wylewką, od komina do ściany zewnętrznej i na zewnątrz ?

To nie takie proste Julo. Pod kominek musi być nie byle jaka wylewka tylko fundament, bo jest ciężki.
Jeśli chodzi o nawiew to wystarczy taka rura. Resztę możesz później razem z kominkiem.

pestka56
07-07-2013, 21:19
Na "wzdęciach" nie widziałem tego dwupiętrowego designu... W tej sytuacji faktycznie wystarczy wydłubać trochę na wkład + małe co nieco nad...

Mówi się "nie święci garnki lepią". Jeden mój znajomy mówi "robienie w kominkach nie jest dla głupich". Coś w tym jest...


Tak jak napisała Pestka - wokół komina będzie szklany strop. Konstrukcja obudowy kominka ciągnie się do samego dachu. Słupy betonowe (są z przodu wnęki kominkowej) stanowią podstawę konstrukcji. Ich pogłębienie do salonu będzie miało wpływ na szklany strop i na ściany w dwóch pokojach powyżej. Zatem to więcej pracy niż się wydaje. W dodatku mamy już wzięte pomiary pod konstrukcję szklanego stropu.

Nie mogę teraz znaleźć zdjęć najlepiej obrazujących ten strop. Nie mam też możliwości podjechania na budowę, by zrobić aktualne zdjęcia.
Tutaj trochę widać to miejsce na strop. Na górze były położone deski dla bezpieczeństwa.


Tutaj widać ile światła daje ten strop (wszystkie rolety na dole są zamknięte)

I zdjęcie z górnego pokoju - najlepiej widać jedną część stropu, który docelowo ma być ze szkła

Co do firmy... nie chcę naprawdę pisać źle, ale pojąć mi trudno dlaczego nie ściąga się miary PRZED wyklejeniem izolacji i zamontowaniem profili :confused: Wkład stał cały czas obok... to ja w końcu zapytałam czy są pewni, że zmieści się wraz z niezbędnymi odległościami.

Myślę, że niezależnie od branży trzeba się znać na tym co się robi, kształcić się, douczać, rozwijać, być na bieżąco z nowymi rozwiązaniami. To obowiązek każdego, szanującego siebie i klientów fachowca.


Niestety wielu „fachowców” zapomina o myśleniu i zaplanowaniu pracy.

Kominki Piotr Batura
07-07-2013, 23:13
Witam, chciałem zapytać jak sie przygotować do zrobienia kominka, jestem na etapie wylewek w salonie. Póki co nie bede chciał robić kominka, jedynie zrobić nawiew do niego, aby kiedyś móc zrobić w przyszłości kominek
Wystarczy puścić rure PCV fi110 podłogą przed wylewką, od komina do ściany zewnętrznej i na zewnątrz ?

Oprócz tego o czym już wspomniano, ważny jest komin. Wybicie otworu do komina jest później przyczyną olbrzymiego bałaganu w zamieszkałym już domu. Dobrze jest przewidzieć jaki będzie ten późniejszy kominek i otwór zakleić np płytą GK, którą łatwo wyciąć nożykiem do tapet. W przypadku komina systemowego problemy bywają z usytuowaniem trójnika. Wybiera się często za małą wysokość, lub nieodpowiedni kierunek. No i nie bierz do konsultacji firmy Julianny...;)

szegad
09-07-2013, 17:51
Pytanie o dolot powietrza do kominka. W tej chwili jest zrobione fi70 co wygląda na za mało. Niestety takie już było gdy kupiłem dom. I teraz albo będę kuć podłogę i wstawiać drugą rurkę albo przebije się do kanału wentylacji grawitacyjnej, który i tak jest nieużywany z uwagi na wentylację mechaniczną. Tylko czy kominek będzie w stanie ściągnąć powietrze z poziomu dachu? I czy ma to sens przy paleniu okazjonalnym.
Pozdrawiam!

Bardzo bym prosił o podpowiedź w tej kwestii.
Pozdrawiam!

kominiarz
09-07-2013, 21:55
Bardzo bym prosił o podpowiedź w tej kwestii.
Pozdrawiam!

Nie bierzemy powietrza z kanału wyprowadzonego ponad dach, może to znacząco zakłócić proces spalania i wychłodzić ścianę kominową w domu również przyległy kanał dymowy co znacząco przełoży się na wędzenie a nie palenie.

Z moich wieloletnich obserwacji wynika, że rura zasilająca kominek standardowa fi 110 TO ZA MAŁO nie wspominając o 70-tce.

Optymalna średnica to 125 mm, 150 też nie jest wcale przesadą.

szegad
09-07-2013, 22:09
Dzięki kominiarzu za konkret.
Czy można jakoś konkretnie oszacować ile rury/powietrza potrzeba na konkretną moc kominka?
Pozdrawiam!

kominiarz
11-07-2013, 20:55
Dzięki kominiarzu za konkret.
Czy można jakoś konkretnie oszacować ile rury/powietrza potrzeba na konkretną moc kominka?
Pozdrawiam!

To akurat określają WT przyjmuje się, że należy dostarczyć do kominka 10m3/h/ na każdy kW mocy urządzenia, w projektach gotowych jest to często wyrażone: kanał nawiewny pod kominek 200cm2 czyli odpowiednik kanału DN160. Było to już maglowane na FM wielokrotnie. Nie chcesz mieć czarnej szyby daj większą, zawsze lepiej przepływ zmniejszyć niż później cuda uskuteczniać z deficytem powietrza potrzebnego do spalania.

szymonszymon
15-07-2013, 14:31
Witam,

jestem tu nowicjuszem na forum :rolleyes:

zamierzam wymurować kominek samodzielnie z cegły szamotowej na sztorc (6cm) projekt już jest gotowy materiał już na budowie kominek OLIWIA18kw narożny. Chciałem go omurować cegłą z każdej strony do sufitu.
Mam dylemat:
1) jak mój kominek wytrzyma taki nacisk cegły nad szybą i czy zrobiłem błąd na etapie decyzji że będzie to cegła szamotowa ?
2) co do zaprawy kupiłem gotową w worku 25 kg jak na razie na próbę. Może jakieś dobre rady co do wybory zaprawy :stirthepot: ?
3) chciałbym go później otynkować i tu też nie wiem za bardzo czym ?

czytam wasze cenne rady

DANIEL SIS
15-07-2013, 15:41
Witam,

jestem tu nowicjuszem na forum :rolleyes:

zamierzam wymurować kominek samodzielnie z cegły szamotowej na sztorc (6cm) projekt już jest gotowy materiał już na budowie kominek OLIWIA18kw narożny. Chciałem go omurować cegłą z każdej strony do sufitu.
Mam dylemat:
1) jak mój kominek wytrzyma taki nacisk cegły nad szybą i czy zrobiłem błąd na etapie decyzji że będzie to cegła szamotowa ?
2) co do zaprawy kupiłem gotową w worku 25 kg jak na razie na próbę. Może jakieś dobre rady co do wybory zaprawy :stirthepot: ?
3) chciałbym go później otynkować i tu też nie wiem za bardzo czym ?

czytam wasze cenne rady

od biedy cegła szamotowa może być. 6 cm to sporo, ale jak odpowiednio zoptymalizujesz powietrze do wentylacji, to się nagrzeje. Pomyśl o jakimś wymienniku na rurze spalinowej. Mam nadzieję, że zrobisz nadproże nad kominkiem, na którym będziesz murował z cegły szamotowej. Broń boże nie może dotykać to nadproże do wkładu - z każdej strony!!! Czy to błąd, że cegła szamotowa? raczej przyzwyczajenie, że szamot się nagrzewa. To prawda, ale są na rynku płyty szamotowe, płyty z betonów ogniotrwałych, które mają o wiele większą gęstość i zdolność akumulacji i są cienkie - przeważnie 3cm. Szybkość montażu i jakość akumulacji lepsza. Ale skoro masz cegły na budowie to już z nich nie rezygnuj. Zaprawa tania i dobra to zaprawa Firmy ParkaneX ZKO ogniotrwała, biała. Występuje w 10 kg workach. Szczerze polecam do takich zabudów, nie pchaj się w zaprawy szamotowe bo to dziadostwo a typowe zduńskie cuda to za drogie i bez sensu do takiej roboty,.Natomiast jeżeli chodzi o tynk, to polecam już typowe zduńskie produkty.
Jest ich sporo. Wydaje mi się, że jak dla ciebie to firma VITCAS w zupełności wystarczy. Mają tynk, mają gładź i wszystko na ciepłe ściany. Innych nie polecam firm bo są droższe i ciężej je dostać, a tutaj wpisz "vitcas sklep" w google i masz co chcesz.
pzdr i powodzenia

bohusz
15-07-2013, 16:49
Jest ich sporo. Wydaje mi się, że jak dla ciebie to firma VITCAS w zupełności wystarczy. Mają tynk, mają gładź i wszystko na ciepłe ściany. Innych nie polecam firm bo są droższe i ciężej je dostać, a tutaj wpisz "vitcas sklep" w google i masz co chcesz.

No tak fajnie i klawo, tylko nie wiem dlaczego nie wpisać cuś innego, aby ku mnie nakierować

pestka56
15-07-2013, 17:31
Bohusz, a Ty chyba masz Vitcasa w ofercie? Dobrze pamiętam? :)

bohusz
15-07-2013, 17:42
Bohusz, a Ty chyba masz Vitcasa w ofercie? Dobrze pamiętam? :)

Tak, mam w ofercie. Vitcas - Polska to sąsiad, dobrze się nam współpracuje.
Niektóre produkty Vitcasa wchodzą w nasze systemowe materiały do budowy kominków ciepłych BOHUSZ (http://www.grupa.owo.pl/kominki-cieple-materialy.html)

szymonszymon
18-07-2013, 13:39
Witam,

jestem tu nowicjuszem na forum :rolleyes:

zamierzam wymurować kominek samodzielnie z cegły szamotowej na sztorc (6cm) projekt już jest gotowy materiał już na budowie kominek OLIWIA18kw narożny. Chciałem go omurować cegłą z każdej strony do sufitu.
Mam dylemat:
1) jak mój kominek wytrzyma taki nacisk cegły nad szybą i czy zrobiłem błąd na etapie decyzji że będzie to cegła szamotowa ?
2) co do zaprawy kupiłem gotową w worku 25 kg jak na razie na próbę. Może jakieś dobre rady co do wybory zaprawy :stirthepot: ?
3) chciałbym go później otynkować i tu też nie wiem za bardzo czym ?

czytam wasze cenne rady


Ponawiam moją prośbę o podpowiedz z czego zrobić nadproże nad szybą kominka skoro chce to murować z cegły czy może część nad szybą zrobić z czegoś lżejszego nie wiem liczę na podpowiedz. Chciałbym to jednak z cegły zrobić bo mam jej paletę więc nie chce się pchać w niepotrzebne koszty.

Dziś zaczynam murować i do zaprawy szamotowej ( dziwny worek z taką pieczątką na cały worek 25 kg) dodam 20 % Górkala postaram się zamieszczać jakieś zdjęcia ale to później.

chciałbym zrobić coś takiego.
201335

z całej cegły do samej góry.

Liczę na wasze cenne uwagi i rozwiązania dziś zamieszczę zdjęcia z ustawień kominka.

Czy pierwsze warstwy kominka mogę murować zwykłą zaprawą czy od dołu stosować zaprawę szamotową ???



Wiem tysiące pytań :)

DANIEL SIS
18-07-2013, 14:36
pierwsze warstwy do pół metra śmiało możesz murować na zwykłą zaprawę. Najlepiej nadproże zrobić w postaci zalanej betonem i zazbrojonej półki. Półkę a raczej jej koryto robi się z płyt izolacyjnych wermikulit bądź krzemianowych. Nadproże trzeba cofnąć 3 cm i później do niego nakleja się odcięte lico cegły co w efekcie będzie wyglądało jakby był normalny mur ceglany. Nie ma z tym dużo pracy, tylko trzeba wiedzieć jak to zrobić. Można zastosować metalowe szyny ale w tym przypadku jak się nagrzeje, mogą pojawić się pęknięcia.
pzdr

orcio_kr
19-07-2013, 18:08
Witam,
Będę robił niedługo kominek w domu i mam prośbe o taką poradę .. jak widzielibyście wykończenie kominka w moim przypadku .. macie może przykład jakis podobnych realizacji które mógłbym dopasować w tym przypadku? Wkład bedzie maksymalnie schowany w scianie miedzy kominami ale bedzie wystawał ok 10-15cm. Wkład to Romotop 6.2.2 z płaszczem.
Miejsce na kominek wygląda tak ..
201557
a poniżej ściana ..
Waham się między cegłą, kaflami a jakimiś drobnymi płytkami ..
I tu myślałem co by zrobić ten kawałek w pomarańczowym kwadracie z cegły/kafli/płytek, na lewo miejsce na drewno, potem pojedyncza warstwa cegły co by się drewno trzymało i potem na lewo już standardowy tynk/płyta gipsowa .. myślałem tez o zrobieniu tylko dookoła kominka jednej warstwy kafli a potem reszte z cegły ale to mogłoby byc za bardzo nagmatwane .. cegła albo jakas z Kraśnika albo klinkier, kafle gładkie.
201556

Forest-Natura
19-07-2013, 18:23
Witam.
Dlaczego firma, która będzie montować kominek nie zrobi Ci projektu, wizualizacji w kilku wariantach, tudzież czegoś podobnego?
Takie rzeczy robi się dla konkretnego klienta gratisowo ... żeby nie szukał sam po internecie.
W projekcie uwzględnia się rewizje potrzebne do przeglądów podzespołów kominka wodnego aby w razie potrzeby móc je wymienić czy też naprawić.
U Ciebie nie ma na to miejsca ... prawdę mówiąc nie widzę tutaj też miejsca na wkład o którym piszesz ...
Pozdrawiam.

DANIEL SIS
20-07-2013, 08:08
Witam.
Dlaczego firma, która będzie montować kominek nie zrobi Ci projektu, wizualizacji w kilku wariantach, tudzież czegoś podobnego?
Takie rzeczy robi się dla konkretnego klienta gratisowo ... żeby nie szukał sam po internecie.
W projekcie uwzględnia się rewizje potrzebne do przeglądów podzespołów kominka wodnego aby w razie potrzeby móc je wymienić czy też naprawić.
U Ciebie nie ma na to miejsca ... prawdę mówiąc nie widzę tutaj też miejsca na wkład o którym piszesz ...
Pozdrawiam.

bo nie ma pallet cad'a:bye:

Forest-Natura
20-07-2013, 08:24
Witam.
Oj tam ... to że ja czy wiele innych firm z branży potrafiło zainwestować po kilkanaście (kilkadziesiąt jeżeli liczyć kolejne aktualizacje przez szereg lat) tysięcy złotych polskich tylko po to żeby "klient miał lepiej i wygodniej", wcale nie świadczy o tym że nie można tego robić w inny sposób.
Można przecież choćby odręcznie to wykonać, albo poprzez rysunek techniczny (no bo ktoś zajmujący się kominkami - ich projektowaniem i wykonawstwem, musi mieć chociaż trochę zmysłu architektonicznego i wyobraźni przestrzennej), albo skorzystać w wielu darmowych czy też dużo tańszych programów ... wystarczy chcieć ... chociażby po to żeby od razu pokazać klientowi że wkład o którym on myśli nie za bardzo zmieści się w miejscu planowanym na kominek ... tudzież nie będzie po jego zabudowaniu w żaden sposób dostępu do tych wszystkich rzeczy do których taki dostęp powinien być ... :rolleyes:
Wątek kominka Julianny bardzo dobrze to ilustruje ... Orcio będzie następny ...
Pozdrawiam.

bohusz
20-07-2013, 08:50
Uważam, że inwestycje w firmę z uwzględnieniem aktualnych, lub planowanych dochodów są niezbędne.
Jednak są priorytety i wybory.
Ciekawi mnie które firmy od wykończeń, wykonujące usługę kompleksowo, łazienki, podłogi, ściany - robią wizualizację?
Czy aby czasami wizualizacjami i projektami nie powinny zajmować się specjalistyczne firmy - osoby...

DANIEL SIS
20-07-2013, 08:52
zgadza się...tak powinno się to odbywać wszak mamy jeszcze sytuację, gdzie wielu osobom wydaje się, że wizję lokalną, projekt i całą resztę można zrobić za pomocą FM. Nie winie za to klienta, bo ma prawo do tego...problemem jest raczej zła sytuacja na płaszczyźnie wykonawców kominków o której na FM można poczytać
pzdr

DANIEL SIS
20-07-2013, 08:55
bohusz to się zatrudnia do firmy po prostu projektanta wnętrz albo się z nim współpracuje na zasadzie inwestor - wykonawca - projektant.
pzdr

bohusz
20-07-2013, 09:05
bohusz to się zatrudnia do firmy po prostu projektanta wnętrz albo się z nim współpracuje na zasadzie inwestor - wykonawca - projektant.
pzdr

I to jest zdrowa sytuacja i logiczna.
Tylko do samego kominka projektanta, czy całościowo?
Zapewne i tak bywa... że trza do samego kominka zrobić nieraz jego ubiór i krawatkę.
No ale nie pasuje projektu wizualizacji, robić w ubraniu roboczym...:eek:

PS

Teraz zobaczyłem adres 12-200 Pisz
No akurat, w tym miesiącu też miałem kilka telefonów z tych okolic w sprawie wykonawstw kominków, typu jakie my wykonujemy. Jednak z względu na odległość, tradycyjnie odmawiam...
No ale to trzeba w ubraniu roboczym, no i komputerek z FM na bok...

DANIEL SIS
20-07-2013, 10:56
Mazury to specyficzny rynek:cool:

bohusz
20-07-2013, 11:51
No tak i dlatego dzwonią na południe Polski po wykonawców...
Faktycznie specyficzny rynek

pestka56
20-07-2013, 19:36
Zaprojektować wygląd zewnętrzny „domowego mebla” zwanego powszechnie obudową kominka potrafi każdy. Wystarczy fotka miejsca przeznacznego pod kominek, plan tego fragmentu domu i choćby bezpłatny Google Sketchup. Problem w tym, że trzeba mieć wiedzę o sporej ilości warunków jakie kominek ma spełnić, a przede wszystkim jak go zrobić, żeby był bezpieczny. I tu zaczynają się schody, bo (tak samo jak w moim zawodzie) dostępność materiałów i sprzętów powoduje, że szerzy się zmora partaczy i nabieraczy, nie szanujących dobrej roboty i robiących złą prasę zawodowi zduna.
Dlatego kominkowe fm jest takie cenne :)

julianna16
21-07-2013, 18:57
Dzień dobry :)
Przyszłam podziękować wszystkim, którzy zechcieli mi pomóc, ale przede wszystkim Pestce, która pomagała mi rozwiać wszystkie rodzące się wątpliwości.
Kominek jest zamontowany i w krótkim, próbnym paleniu nie było problemu. Mam nadzieję, że tak zostanie.

Pozwoliłam sobie usunąć te posty, na które nie otrzymałam odpowiedzi. Zostawiłam te, na których widać błędy, bo może pomogą innym. Mnie zaskoczyły reakcje chemiczne na łączeniu wełny. To wszystko dzieje się pod obudową, a zaczęło zaledwie kilka dni po montażu i bez palenia w kominku.

Na podsumowanie mały komentarz: Firma, która montowała mój wkład ma za sobą lata praktyki. Osoba wykonująca pracę pochwaliła się 16-letnim doświadczeniem w branży i nie dostrzegała swoich uchybień. Wniosek taki, że trzeba się orientować samemu, by być w miarę pewnym tego, co się dzieje, ale jak słusznie zauważyła Pestka dotyczy to każdej branży.

Zostając jednak w temacie kominków - zajrzałam z ciekawości do oferty jaką dostaliśmy od innej firmy i... zobaczcie sami:




http://img692.imageshack.us/img692/5986/htpa.jpg






Czyli wykonawca również proponował wełnę jako izolację, a wymiary wkładu (sprawdziłam teraz) są jeszcze większe niż tego, z którym mieliśmy problemy. Sytuacja mogłaby więc wyglądać podobnie :(.
W spotkaniach z wykonawcami określałam jedynie jaki rodzaj wkładu chcę (z opuszczaną szybą), to oni dokonywali pomiarów i na tej podstawie przedstawiali nam swoje oferty i sami proponowali wkłady.

bohusz
21-07-2013, 20:02
No przyznam, że jestem zaskoczony - dwóch wykonawców i kosztorysy w starej technologii wykonawstwa. Czyli praktycznie wyglądają jak kosztorysy firm od remgipsów, a nie jak firm kominkowych.
Powiem też, że ceny za parę metrów ścianki gipsowej izolowanej wełną są dla mnie zaskakująco duże. No jeżeli by te ceny przenieś do kosztorysów zabudowy płytami KG poddaszy do wyszłyby sumy za robociznę przekraczające wartość budynku prawdopodobnie....
O co tu chodzi?

Forest-Natura
21-07-2013, 23:18
Witam.

Zaprojektować wygląd zewnętrzny „domowego mebla” zwanego powszechnie obudową kominka potrafi każdy.
Pestka ... zaserwować Ci z tysiąc zdjęć kominkowych "potworków" ? ... bez żadnych proporcji, bez polotu i fantazji, z gryzącymi się między sobą materiałami wykończeniowymi, kominków nie pasujących za żadne skarby świata do wnętrz w jakich stoją ...
Kominkowa brzydota i szarzyzna wylewa się niemal czasami ze stron firm myślących że szczytem dizajnu jest biała, gipsokartonowa "szafa" z kamienną rameczką wokół wkładu ... firm dla których onegdaj wyznacznikiem kominka była "drewniana beleczka i z piaskowca łupaneczka". Zmieniło się pokolenie zamawiające kominki i zmieniły się też te firmy ... tyle że na gorsze. A ludzie wręcz garściami całymi czerpią przykłady kominkowego chłamu i kalkują je w kolejnych takich samych, nudnych wydaniach ...
Pozdrawiam.

DANIEL SIS
22-07-2013, 07:59
Prawda i tylko prawda!!!

pestka56
22-07-2013, 11:13
Dzień dobry :)
Na podsumowanie mały komentarz: Firma, która montowała mój wkład ma za sobą lata praktyki. Osoba wykonująca pracę pochwaliła się 16-letnim doświadczeniem w branży i nie dostrzegała swoich uchybień. Wniosek taki, że trzeba się orientować samemu, by być w miarę pewnym tego, co się dzieje, ale jak słusznie zauważyła Pestka dotyczy to każdej branży.
Zostając jednak w temacie kominków - zajrzałam z ciekawości do oferty jaką dostaliśmy od innej firmy i...
Czyli wykonawca również proponował wełnę jako izolację, a wymiary wkładu (sprawdziłam teraz) są jeszcze większe niż tego, z którym mieliśmy problemy. Sytuacja mogłaby więc wyglądać podobnie :(.
W spotkaniach z wykonawcami określałam jedynie jaki rodzaj wkładu chcę (z opuszczaną szybą), to oni dokonywali pomiarów i na tej podstawie przedstawiali nam swoje oferty i sami proponowali wkłady.
Julianno, całe szczęście, że istnieje fm :)


No przyznam, że jestem zaskoczony - dwóch wykonawców i kosztorysy w starej technologii wykonawstwa. Czyli praktycznie wyglądają jak kosztorysy firm od remgipsów, a nie jak firm kominkowych.
Powiem też, że ceny za parę metrów ścianki gipsowej izolowanej wełną są dla mnie zaskakująco duże. No jeżeli by te ceny przenieś do kosztorysów zabudowy płytami KG poddaszy do wyszłyby sumy za robociznę przekraczające wartość budynku prawdopodobnie....
O co tu chodzi?
Eh, Bohusz, a nie tęsknią zduni, Ci odpowiedzialni i ceniący swoją pracę, za czasami gdy cechy rzemiosł miały wiele do powiedzenia?


Witam.
Pestka ... zaserwować Ci z tysiąc zdjęć kominkowych "potworków" ? ... bez żadnych proporcji, bez polotu i fantazji, z gryzącymi się między sobą materiałami wykończeniowymi, kominków nie pasujących za żadne skarby świata do wnętrz w jakich stoją ...
Kominkowa brzydota i szarzyzna wylewa się niemal czasami ze stron firm myślących że szczytem dizajnu jest biała, gipsokartonowa "szafa" z kamienną rameczką wokół wkładu ... firm dla których onegdaj wyznacznikiem kominka była "drewniana beleczka i z piaskowca łupaneczka". Zmieniło się pokolenie zamawiające kominki i zmieniły się też te firmy ... tyle że na gorsze. A ludzie wręcz garściami całymi czerpią przykłady kominkowego chłamu i kalkują je w kolejnych takich samych, nudnych wydaniach ...
Pozdrawiam.
Forest, obiema łapkami się podpisuję. Twoja odpowiedź to dopowiedzenie do mojej opinii. Nie chciałam już pisać o potworkach, ale to problem w każdej dziedzinie, która wymaga zmysłu estetycznego. Choć podobno de gustibus non est disputandum, to jednak czasem przydałoby się i to mocno podyskutować.

DANIEL SIS
22-07-2013, 11:27
z tym gustem to prawda...

orcio_kr
22-07-2013, 14:26
Witam.
Dlaczego firma, która będzie montować kominek nie zrobi Ci projektu, wizualizacji w kilku wariantach, tudzież czegoś podobnego?
Takie rzeczy robi się dla konkretnego klienta gratisowo ... żeby nie szukał sam po internecie.
W projekcie uwzględnia się rewizje potrzebne do przeglądów podzespołów kominka wodnego aby w razie potrzeby móc je wymienić czy też naprawić.
U Ciebie nie ma na to miejsca ... prawdę mówiąc nie widzę tutaj też miejsca na wkład o którym piszesz ...
Pozdrawiam.
Tak więc prawde mówiąc jeszcze o to nie pytałem .. bo nie wiem do końca czego chcę .. oglądam różne wykonania/fotki i zastanawiam się jak by to wyglądało i jak to ewentualnie dopasować do mojego wariantu. Stąd też moja prośba o przykłady jeśli mielibyście coś podobnego już gotowego na fotkach.
Myślę o czymś podobnym ale wykończonym kaflami/cegłą/płytkami: 202031
Poza tym dzieki forum chciałbym móc zweryfikować czy to co powstanie będzie ok. Powyższe przykłady pokazuja że warto :rolleyes: .

Co do miejsca to tak: miedzy kominami jest ~825mm, wkład ma 717 szerokości, po 5cm z obu stron chyba powinno byc git przy płaszczu. Na głębokość miejsca jest za mało i kominek bedzie wystawał ze ściany razem z obudową tyle ile trzeba - tak żeby było dobrze ale jak najmniej ;) .

Forest-Natura
22-07-2013, 14:54
Witam.
Nie zmieścisz tego wkładu.
Izolacja musi wejść i jeszcze ok. 10 cm na kolano żeby podłączyć wejście wody na którymś boku ... brakuje trochę ... albo będzie na styk tyle że potem będzie kiszka żeby się np. do śrubunku dostać ...
A te potrafią czasem puścić ...
Pozdrawiam.

DANIEL SIS
22-07-2013, 15:08
a między dwoma kominami za ścianą co się znajduje?

orcio_kr
22-07-2013, 15:16
Dzięki za info ..
Czyli patrząc na ten rysunek z wymiarami wkładu wychodzi że front/szyba wkładu musi być wysunięta przynajmniej 206mm przed komin: http://www.romotop.pl/userfiles/file/__odra_isf_sv_096b_r_nacrt.pdf i rurki się zmieszczą miedzy kominem a obudową kominka - bo rozumiem że piszesz o tych podłączeniach wody u góry i u dołu z prawej lub lewej.

Miedzy kominem z lewej a ściana z tyłu jest kilka centymetrów odstępu, z prawej ta szpara jest zalana nieco betonem z tego co pamietam .. ale jak widac z powyższego rysunku tu raczej przód jest istotny.

DANIEL SIS
22-07-2013, 18:52
nie o to chodziło...czasami za ścianą znajduje się pomieszczenie gospodarcze czy coś innego. Można w ścianie zrobić otwór na zasadzie drzwiczek i tam mieć dostęp do instalacji...ale nie zawsze jest to możliwe:(

orcio_kr
22-07-2013, 19:37
Za tą ścianą (nośna) sa schody na piętro. Jakby tam zrobić jakąś dziurę/drzwiczki na wysokości wkładu to wychodziłoby jakoś tuz nad schodami .
Z tego rysunku wynika że większość podłączeń wodnych jest z przodu wkładu, więc może lepiej szukać miejsce na drzwiczki itp. bardziej z przodu? (rurki do piwnicy chciałbym puścić obciętą wentylacją w kominie).

pestka56
22-07-2013, 20:42
Danielu, czy możesz pokazać duży obrazek z awataru?

DANIEL SIS
23-07-2013, 08:52
Danielu, czy możesz pokazać duży obrazek z awataru?

no mogę pestka56:)

http://images64.fotosik.pl/11/24b4642edaa049b0med.jpg (http://www.fotosik.pl)
pzdr

pestka56
23-07-2013, 10:44
Dzięki Danielu. Ładne wnętrze, trzyma się kupy z kominkiem. Ten wkład to może Yotül?

DANIEL SIS
23-07-2013, 11:06
Dzięki Danielu. Ładne wnętrze, trzyma się kupy z kominkiem. Ten wkład to może Yotül?

dokładnie, I 18 harmony w domu drewnianym.

eniu
24-07-2013, 21:53
Ładny kot....:)

kakusek
24-07-2013, 22:10
Wiem ze to pytanie bardziej do kamieniarzy ale zarysykuje ;) Czy da sie "dopolerowac" granit ktorym jest juz obłożony kominek? Na niektorych fragmentach okładziny mam zmatowienia ktore wygladaja jaby granit byl zle wypolerowany. Te fragmenty sa zlicowane z zabudowa g-k wiec jest do nich łatwy dostep tylko czy da sie to zrobic recznie i czym?
Nie chce demontowac zabudowy gdyz boje sie uszkodzic innych fragmentow ktore sa ok oraz ze wzgledu na koszty .

eniu
24-07-2013, 22:18
Pewnie "się da" , jak to elementy do których jest dostęp szlifierką...Pytanie czy można tam kurzyć?!

kakusek
24-07-2013, 22:48
Eniu pocieszajace to co piszesz :) Kurzyc mozna dowoli bo to dopiero budowa .
Chodzi mi o te zmatowienia na gornym pasku 202466
Sprubuje to jeszcze poczyscic jakimis srodkami do kamienia ale wydaje mi sie ze jest to zle wypolerowana grubosc kamienia (obym sie mylila )
Mozecie polecic sprawdzone srodki do czyszczenia granitu?

pestka56
25-07-2013, 20:23
Eniu pocieszajace to co piszesz :) Kurzyc mozna dowoli bo to dopiero budowa .
Chodzi mi o te zmatowienia na gornym pasku 202466
Sprubuje to jeszcze poczyscic jakimis srodkami do kamienia ale wydaje mi sie ze jest to zle wypolerowana grubosc kamienia (obym sie mylila )
Mozecie polecic sprawdzone srodki do czyszczenia granitu?

Kakusku, wątpię by pomogło czyszczenie. Trzeba przepolerować i nawet nie myśl,że zrobisz to sama (albo Twój M) szlifierką. Przećwiczyłam to na trawertynie i to jest co najmniej trudne. A tu jeszcze granit, czarny i gładki. Musisz zamówić w specjalistycznej firmie.

pestka56
25-07-2013, 20:25
Ładny kot....:)

Dziękuję w imieniu Pasqala :)

eniu
26-07-2013, 19:41
Eniu pocieszajace to co piszesz :) Kurzyc mozna dowoli bo to dopiero budowa .
Chodzi mi o te zmatowienia na gornym pasku 202466
Sprubuje to jeszcze poczyscic jakimis srodkami do kamienia ale wydaje mi sie ze jest to zle wypolerowana grubosc kamienia (obym sie mylila )
Mozecie polecic sprawdzone srodki do czyszczenia granitu?

Niestety. To źle wypolerowany granit. To co jest trudne w przypadku marmuru (trawertynu - vide Pestka), w przypadku czarnego granitu raczej niewykonalne...szczególnie po amatorsku.

Twój granit to efekt kiepskiego polerowania na sucho. My takie krawędzie gładzimy na mokro.

pestka56
27-07-2013, 14:35
Qrczę, niech mi ktoś powie, CZEMU TYCH LUDZI TRZEBA PILNOWAĆ ???????? :mad: To jest koszmar jakiś :confused:

kakusek
27-07-2013, 16:38
Pesteczko zebys wiedziala jakis KOSZMAR :bash:Jak wiesz ja z tym kominkeim walcze już od 2 lat i ciagle jest cos nie tak 0chyba jakieś fatun na nim wisi .Az nie chce myśleć że po zaczęciu użytkowania znów bedą jakieś "jazdy" skoro sama zabudowa idzie tak topornie :(
Do wykonania okładziny wizełam osobe z polecenia i wcześniejsi inwestorzy nie mieli zstrzezen-nie wiem czemu mi sie to znów przydażyło :(
Eniu czyli wg Ciebie wykonawca nie bedzie wstanie wypolerowć tego na miejscu? Nie chce przesadzać ale po rozmowie wynika że raczej niechetnie będzie chciał ściagać tę okładzine i brać do polerowania maszynowego.On zamawiał kamien u kamieniarza wiec to pośrednio tylko jego wina bo otrzymał taki a nie inny kamień ale przecież widział jaki towar montuje (albo też tak jak ja nie zauważył na początku) .
Ciężko mi będzie coś wskurac bo nie mam umowy więc wszystko teraz będzie zależalo od uczciwosci wykonawcy .
Myślisz że może on ściagnać jedynie ten górny element bez uszczerbku pozostałych? Na bocznych też nie ejst idealnie ale już bym nie naciskała żeby nie dokładać pracy i kosztów.
Po raz kolejny jestem załamana i to co miało być moją radościa staje się koszmarem :cry:

pestka56
27-07-2013, 16:58
Kakusku, a czy kominek już był sprawdzany, pierwsze palenie robił kominkarz? To bardzo ważne. Nieodpowiednie i zbyt szybkie pierwsze palenie szkodzi.

Trzymam kciuki za pomyślne rozwiązanie problemu szlifowania granitu.
Wiem, że można zrobić szlifowanie granitu na sucho. W ten sposób odświeża się, przeprowadza renowacje kamienia. Wpisałam w google renowacja kamienia i wyskoczyło kilka firm, które się tym zajmują, np http://crisoma.pl/renowacja?gclid=CPKp24z3z7gCFYZb3godKQgAVQ
Być może będziesz musiała skorzystać z takiej usługi.

kakusek
27-07-2013, 17:19
Teoretycznie maz zaraz po zamontowaniu wkladu zapalil tam kilka drewien ale czy to mozna zaliczyc do sprawdzenia? Wyczystka kominkowa nie byla jeszcze zamknieta drzwiczkami (do tej pory nie jest) ale drewno sie spalilo i wg meza nic sie nie dzialo wiec chyba jest ok :yes:
Pesteczko patrzylam juz na podobne firmy w mojej okolicy i w ostatecznosci bede u nich pytac tylko zdaje sobie sprawe ze to bardzo male zlecenie w porównaniu do np polerowania posadzki i pewnie nie kazdemu bedzie sie chcialo w to bawic.

Na urlop wybieram sie w polowie sierpnia i licze ze wykonawca dotrzyma slowa i pojawi sie u mnie na budowie i cos razem ustalimy.
Boje sie jednak ze przy mojej asertywnosci mało wskóram :(

margod
27-07-2013, 22:10
Kakusek - można to wypolerować na sucho, czyli bez demontażu granitowego portalu. Należy użyć odpowiednich "gumowych" dysków polerskich, myśle ze kamieniarz będzie wiedziedzial jak to zrobić.

kakusek
27-07-2013, 23:18
Margod nawet nie wiesz jak ucieszyłą mnie taka informacja :) Mam nadzieje że nasz wykonawca jeśli nie będzie czuł się na siłach sam tego wypolerować weźmie ze sobą kogoś z firmy gdzie przygotowywano mu granit . Biorę jednak pod uwage opcje że mnie oleja mówiąc że nic z tym nie da sie teraz zrobić (oprócz demolki która pewnie żadnej ze stron nie jest na rekę) .Kominek był robiony 3 tyg temu wiec jest to świeża sprawa.
Orientujesz się może ile taka usługa "gumowania" może kosztować? Chcę się zorientować na wypadek gdybym sama musiała to komuś póżniej zlecić (może przynajmniej odzyskam częśc kwoty na poprawki chociaż wolałabym mieć je zrobione przez wykonawce kominka )

kakusek
27-07-2013, 23:20
Znalazłam taki filmik http://www.youtube.com/watch?v=5GVD7iKeu28
Margot o cos takiego chodzi? Nie wyglada to bardzo skomplikowanie i u mnie wlasnie takie boczne fragmenty wymagaja malego dopolerowania wiec moze faktycznie za 3 tyg bede miała dobre wiadomosci :-)))

margod
28-07-2013, 10:27
Tak, takie dyski miałem na myśli.

orcio_kr
29-07-2013, 23:47
Dziś u mnie pojawił się wkład ..
203394203395
Z tego co mówiłem z kominkarzem to ma nieco inną wizję niż to co wspomniał Forest wcześniej ..

Witam.
Nie zmieścisz tego wkładu.
Izolacja musi wejść i jeszcze ok. 10 cm na kolano żeby podłączyć wejście wody na którymś boku ... brakuje trochę ... albo będzie na styk tyle że potem będzie kiszka żeby się np. do śrubunku dostać ...
A te potrafią czasem puścić ...
Pozdrawiam.
Mówi że tam właściwie z boku izolacji nie potrzeba - sam płaszcz wodny ma już nieco izolacji w sobie - pod tą stalową obudową. Nie wiem też czy dobrze zrozumiałem, ale wspominał że jako że ta ściana z tyłu jest ceramiczna i jest w środku domu to nie potrzebuje za bardzo izolacji i może się nagrzewać i bedzie przy okazji grzało klatkę schodową z tyłu - i tu moje pytanie - czy aby na pewno nie spowoduje to jakiś pęknięć ściany np. przy szybkich zmianach temperatur jak zapalanie kominka? (ściana jest chyba z max'a).
Co do zmieszczenia wkładu we wnęce to podobno na wysokości wkładu ma być wyłącznie kolanko, a cała instalacja wodna będzie w piwnicy, więc ma się zmieścić nawet bez wysuwania wkładu do przodu. W obudowie ma byc jedynie naczynie wzbiorcze - gdzies 15cm pod sufitem.
Poza tym przepustnica elektroniczna i sterownik z kratki.pl.
Poproszę o opinie :wave: :cool: :wave:

kominiarz
30-07-2013, 00:11
Dziś u mnie pojawił się wkład ..
203394203395
Z tego co mówiłem z kominkarzem to ma nieco inną wizję niż to co wspomniał Forest wcześniej ..

Mówi że tam właściwie z boku izolacji nie potrzeba - sam płaszcz wodny ma już nieco izolacji w sobie - pod tą stalową obudową. Nie wiem też czy dobrze zrozumiałem, ale wspominał że jako że ta ściana z tyłu jest ceramiczna i jest w środku domu to nie potrzebuje za bardzo izolacji i może się nagrzewać i bedzie przy okazji grzało klatkę schodową z tyłu - i tu moje pytanie - czy aby na pewno nie spowoduje to jakiś pęknięć ściany np. przy szybkich zmianach temperatur jak zapalanie kominka? (ściana jest chyba z max'a).
Co do zmieszczenia wkładu we wnęce to podobno na wysokości wkładu ma być wyłącznie kolanko, a cała instalacja wodna będzie w piwnicy, więc ma się zmieścić nawet bez wysuwania wkładu do przodu. W obudowie ma byc jedynie naczynie wzbiorcze - gdzies 15cm pod sufitem.
Poza tym przepustnica elektroniczna i sterownik z kratki.pl.
Poproszę o opinie :wave: :cool: :wave:


no, no, stara szkoła kominkarstwa, kielich już siedzi, ale do dołu...

to błąd, lecz niektórym się nadal wydaje, że nie...

nie lepiej zastosować coś takiego i wejść do kominka, a nie na zewnątrz

DANIEL SIS
30-07-2013, 08:52
Dziś u mnie pojawił się wkład ..
203394203395
Z tego co mówiłem z kominkarzem to ma nieco inną wizję niż to co wspomniał Forest wcześniej ..

Mówi że tam właściwie z boku izolacji nie potrzeba - sam płaszcz wodny ma już nieco izolacji w sobie - pod tą stalową obudową. Nie wiem też czy dobrze zrozumiałem, ale wspominał że jako że ta ściana z tyłu jest ceramiczna i jest w środku domu to nie potrzebuje za bardzo izolacji i może się nagrzewać i bedzie przy okazji grzało klatkę schodową z tyłu - i tu moje pytanie - czy aby na pewno nie spowoduje to jakiś pęknięć ściany np. przy szybkich zmianach temperatur jak zapalanie kominka? (ściana jest chyba z max'a).
Co do zmieszczenia wkładu we wnęce to podobno na wysokości wkładu ma być wyłącznie kolanko, a cała instalacja wodna będzie w piwnicy, więc ma się zmieścić nawet bez wysuwania wkładu do przodu. W obudowie ma byc jedynie naczynie wzbiorcze - gdzies 15cm pod sufitem.
Poza tym przepustnica elektroniczna i sterownik z kratki.pl.
Poproszę o opinie :wave: :cool: :wave:

forest miał rację z izolacją. Jest konieczna. Są dostępne płyty grubości 12mm odporne na 650 stopni w firmie Vitcas. Tymi płytami mógłbyś wyłożyć tylne ściany jako warstwa izolacji i pamiętać o dobrej wentylacji wkładu. Powierzchnia zmniejszy ci się dosłownie o 3 cm, będziesz miał gładką powierzchnie a więc i kurz nie będzie tak osiadał, ściany zabezpieczysz przed nagłymi zmianami temperatur. Pamiętaj aby w obudowie nie było żadnych plastików ( rury izolowane otuliną) ani innych cudów. Sterownik jak ma być pod wkładem, to koniecznie musi być dostęp do niego. Mam nadzieję, że twój fachowiec juz takie rzeczy to wie...
pzdr i powodzenia z kominkiem

Forest-Natura
30-07-2013, 09:16
Witam.
Taki cienki materiał wysokotemperaturowy służy jako izolacja p-poż albo dylatacja techniczna.
Izolacja wkładu zapobiega niepotrzebnym stratom ciepła przez płaszcz wodny. Ciągłość izolacji zabudowy w tym przypadku zapobiega ucieczce ciepła w ściany przez górę korpusu wkładu i przyłącze dymowe, ale i ograniczać będzie gromadzenie się kurzu na nietynkowanych powierzchniach wewnątrz zabudowy i potem jego przypalaniu przez przyłącze dymowe, które i tak będzie miało na swojej powierzchni temperatury rzędu c.a. 200 stopni.
Jeżeli instalator / kominkarz ma zamiar umieścić Ci naczynie wzbiorcze we wkładzie wodnym przeznaczonym do układu zamkniętego i chce to zrobić w dodatku w samej zabudowie kominka ... to "spuść go na drzewo" czym prędzej ... to następny kominkowy szarlatan, który na dobrą sprawę nie powinien zajmować się tym co robi ...
Pozdrawiam.

orcio_kr
30-07-2013, 10:50
no, no, stara szkoła kominkarstwa, kielich już siedzi, ale do dołu...
to błąd, lecz niektórym się nadal wydaje, że nie...
nie lepiej zastosować coś takiego i wejść do kominka, a nie na zewnątrz
Wkład stoi tak jak przyszedł z fabryki, jest tylko rozpakowany i wyciagniety szamot żeby było łatwiej wnieść.
To sa raczej takie kolanka dzieki którym wylot spalin mozna przekierować w bok.

orcio_kr
30-07-2013, 12:23
Witam.
Jeżeli instalator / kominkarz ma zamiar umieścić Ci naczynie wzbiorcze we wkładzie wodnym przeznaczonym do układu zamkniętego i chce to zrobić w dodatku w samej zabudowie kominka ... to "spuść go na drzewo" czym prędzej ... to następny kominkowy szarlatan, który na dobrą sprawę nie powinien zajmować się tym co robi ...
Pozdrawiam.

Pogadam jeszcze na temat tej izolacji ..

Kominek ma być w układzie otwartym z wymiennikiem płytowym (podłączonym do układu z piecem gazowym). To chyba robi różnicę???

Forest-Natura
30-07-2013, 12:56
Witam.
Ale dlaczego do tego musiałeś zakupić wkład dużo droższy, wyposażony w wężownicę i przeznaczony tym samym do układów zamkniętych ... a sprawdziłeś w ogóle czy producent wkładu daje gwarancję taką samą do układu otwartego ... ?
Naczynie wzbiorcze w zabudowie kominka w salonie to pomysł tak chory jak chorzy są instalatorzy, którzy takie rzeczy robią ... jaszcze powiedz że z automatycznym dopełnieniem ma być ...
Teraz sobie wyobraź sytuację - w kominku, który chciałeś zrobić praktycznie bez kratek i jakiejkolwiek rewizji, od samego przyłącza spalinowego będzie temperatura rzędu 100 - 150 stopni ... i naczynie wzbiorcze pośrodku, które ma w sobie wodę ... woda jak wiesz intensywnie paruje i zaczyna wrzeć przy 95 - 100 stopniach co słychać całkiem dobrze jako bulgotanie oraz inne odgłosy (tzw. kawitacyjne) ... nie masz tam żadnego dostępu właściwie, to wszystko paruje do wnętrza zabudowy ... z wełny na wkładzie (izolacja) robi się "gówno" a sam wkład zaczyna być czerwony i po paru sezonach rdz zaczyna odłazić z niego płatami ... bo wełna całkiem długo trzyma dodatkowo wilgoć. Puszcza Ci jakiś śrubunek przy kilkunasto litrowym naczyniu o gabarytach kanistra.
Jak się tam dostaniesz ... jak wymienisz ... no bo to będziesz musiał zrobić Ty ... myślisz że Ci ten instalator przyjedzie i to zrobi ... ?
No ale masz za to nawilżone powietrze w domu ... :rolleyes:
Weź wygoń chłopa zanim Ci jeszcze większych szkód nie narobi ...
Hydraulików masz od groma ... rozsądnych, kumatych i wyuczonych również ...
Pozdrawiam.

orcio_kr
30-07-2013, 13:27
Ale dlaczego "bez kratek i rewizji"?
Kratki na pewno będą - wylot i do przodu i do tyłu, w końcu te 6kW które ida w powietrze trzeba jakoś przetransportować. Co do rewizji to wydaje mi sie że tez jest w planie.
Wkład jest przeznaczony zarówno do układu otwartego jak i zamkniętego. Co do ceny to nie zauwazyłem jakiejś specjalnej różnicy między tym a polskimi odpowiednikami(kratek nie liczę), powiedziałbym że byl nieco tańszy (5360 z 8%vat) a sprawniejszy i lepszej jakości.

pestka56
30-07-2013, 13:33
Ja się na kominkach znam tyle, ile mnie samej ta wiedza była i jest potrzebna, czyli kominkach z płaszczem wodnych mam mikroskopijną wiedzę. Jednak o parowaniu wewnątrz obudowy pomyślałam, bo to przecież prosta fizyka podpowiada, że tak nie może być.
Orcio posłuchaj Foresta, jak nie chcesz tego wkładu za niedługo wyrzucać na złom, a w salonie robić gruntownego remontu.

orcio_kr
30-07-2013, 17:51
No wiesz .. nie usiłuję przecież wmówic Forestowi że jest "gupi" i nie ma racji, zwłaszcza że to ja ju przecież prosze o pomoc a nie On. Chodzi tylko o to że część niejasności może wynikać ze słabej komunikacji i np. inaczej widzi to kominkarz, inaczej ja, a jeszcze inaczej Forest ;) . Zwłaszcza że instalator ma te 30 lat doświadczenia w robieniu kominków i kojarzę kilka realizacji z których użytkownicy są zadowoleni, tak samo jak ludzie tu na forum którzy niejeden kominek zbudowali i widzę że sie znają.
Więc nawiązując do niektórych porad/pytań:
- kominkarz powiedział że z ociepleniem nie ma problemu, może wstawić (rozumiem że powyżej wkładu i tak miał w planie zrobić)
- kominek według tego co wiem ma byc zbudowany zgodnie ze sztuką, kratka na zimne powietrze na dole, na ciepłe u góry. Czy wtedy temperatura powietrza wewnatrz ma szansę dojść do tych 80-90 stopni? Z parametrów wkładu wynika że może iść max 6kW w powietrze.
- jak byłem na etapie szukania wkładu to nie znalazłem lepszego jeśli chodzi o stosunek jakość/cena o mocy ~20kW z płaszczem i szamotem w środku(bo tak mi sie podoba a i polepsza pracę przy okazji)
- zastanawiam sie jeszcze nad tym miejscem na kolanko i jego rewizję - wg jednego fachowca jest miejsce, wg drugiego nie , więc ciągle myślę czy ten wkład wysuwać do przodu czy nie.

DANIEL SIS
30-07-2013, 18:56
spokojnie chłopcy. Izolacja o której piszę może być pod warunkiem dobrej wentylacji. Naczynie zbiorcze może być pod warunkiem oddzielenia jej od głównej zabudowy i umieszczenia jej w oddzielnej wyizolowanej komorze. To można zrobić tylko nie można uogólniać...wszak każdy kominek to indywidualne podejście. Chyba wiesz o tym forest!

bohusz
30-07-2013, 20:24
spokojnie chłopcy. Izolacja o której piszę może być pod warunkiem dobrej wentylacji. Naczynie zbiorcze może być pod warunkiem oddzielenia jej od głównej zabudowy i umieszczenia jej w oddzielnej wyizolowanej komorze. To można zrobić tylko nie można uogólniać...wszak każdy kominek to indywidualne podejście. Chyba wiesz o tym forest!

Ja bym się nie zgodził gdyby instalator chciał zamontować naczynie wzbiórcze w kominku (obudowie)... u mnie w domu
Kiedyś gdy jeszcze chciało mi się "bawić" i podejmować się wykonawstwa instalacji wodnej kominka, instalator zatrudniony nigdy tak nie robił.
Zresztą problem rozwiązuje się sam gdy jest poddasze i tam grzejniki....

Forest-Natura
30-07-2013, 22:18
Witam.
Naczynia wzbiorcze w obudowach kominkowych montują najczęściej właśnie "doświadczeni" instalatorzy z długoletnim stażem, którzy od lat całych montowali je od zawsze po po prostu w kotłowniach zaraz nad kotłem ... czyli najprościej i najłatwiej ...
Taki instalator nie ogarnia nawet po części problematyki technicznej kominka z płaszczem wodnym traktując go jako zwykły kocioł.
Mam Średnio na miesiąc mam 2-3 razy co najmniej przyjemność wątpliwą tłumaczyć ludziom, którym sprzedaję wkłady z płaszczem wodnym że to co zrobił u nich instalator ten czy ów, nadaje się do rozbiórki i ponownego montażu tak żeby nie narobili sobie szkody albo nie narazili swojego domu lub często zdrowia i życia. Przykładami mogę sypać z rękawa ... proszę bardzo ... w temacie tylko naczynia wzbiorczego w salonie:
1. Zawór dopuszczający wodę do naczynia umieszczonego w obudowie kominka po niedługim wcale czasie zażelaził się i woda zaczęła lecieć ciureczkiem z biegiem czasu jak w spłuczce ... efekt ... parkiet wchodzący pod cokół bocznej półeczki kominka podniósł całą jego konstrukcję, oderwał zabudowę od ściany, sufitu i podłogi ... obudowę trzeba było robić na nowo ... kilka tysięcy w błoto wyrzucone przez brak wyobraźni instalatora
2. Naczynie wzbiorcze najnormalniej zaczęło puszczać na spawie - przerdzewiało punktowo pomimo że było z nierdzewki (przegrzany spaw) ... trzeba było je wymienić ... ale jak wymienić coś co nie mieści się w żaden sposób przez kieszeń kratki o wymiarach 15 x 30 cm, przez które cudowne ręce instalatora nawet sięgnąć do naczynia nie mogły ... skutek ... prucie rok wcześniej zrobionej zabudowy, syf w domu, wkład rudy jakby pod chmurką przez całą zimę przeleżał, bo po rurce na korpus ściekało ... naprawa 2,5 tys. zł kosztowała ... wymiana naczynia za 250 zł ...
To tylko dwa "kfiaty" kompetencji doświadczonych instalatorów tyczące się montowania naczynia wzbiorczego w zabudowie.
Pytanie podstawowe Orcio dla Twojego instalatora z 30-to letnim doświadczeniem - dlaczego widząc wkład przystosowany do układu zamkniętego i przy zastosowaniu układu z wymiennikiem płytowym nie zaproponował Ci zamknięcia tego układu, naczynia przeponowego i zalania całości z dodatkiem inhibitora korozji ? Przedłużył by Ci co najmniej dwukrotnie żywotność wymiennika (który tani nie jest a potrafi się zatkać od rdzy i wody z dużą zawartością żelaza po 2-4 latach użytkowania kominka), jak i samego wkładu kosztującego już nie setki (jak wymiennik płytowy) ale tysiące zł ... ?
Pozdrawiam.

DANIEL SIS
31-07-2013, 08:37
panowie, istnieje typ instalatora układów z płaszczem wodnym, który stosuje stare technologie i ma nieusuwalne naleciałości z poprzedniej epoki sprzed lat 90. Takim nie wytłumaczysz. Mają swój ulubiony ( archaiczny ) typ wkładu, swoją instalację i wielkie jak skrzynka na listy sterowniki. Jak o coś pytasz to twierdzi, że to przerabiał, że zrobił tysiąc takich a nie innych instalacji i nie będziesz go uczył. Pozostaje czekać na efekty , o których pisze forest. Ale są instalatorzy, którzy wiedza co i jak i znają konsekwencje...to jest ważne - konsekwencje - i wiedzą jak ich unikać, nawet umieszczając naczynie w obudowie.
Albo robisz kominki schematycznie i na zasadzie instrukcji obsługi albo myślisz i starasz się wyeliminować każdy problem bez względu na sytuację.
Ja życzę orciowi powodzenia.

Kominki Piotr Batura
31-07-2013, 08:48
Wykonałem kilka instalacji kominkowych z płaszczem wodnym, które miały układ otwarty z naczyniem wzbiorczym umieszczonym w obudowie kominka. Nie było nań innego miejsca, lub uważałem, że to będzie miejsce najlepsze . Problem tkwi w jakości wykonania i wyobraźni hydraulika. Moje osobiste podejście do kominków wodnych jest raczej negatywne. "Raczej", bo sam takie ustrojstwo mam w domu;). Nie piszę po to by dokopać zacnemu koledze. On pisze o nagminnym łapaniu fuch kominkowych przez hydraulików różnej, często nie najlepszej maści. Taki ktoś mógł sobie pozwolić na odrobinę niefrasobliwości rzemieślniczej, umieszczając kocioł CO w brudnej piwnicy dodatkowo zaopatrzonej w kratkę ściekową. Odwrotnym i nie małym problemem są kominkarze łapiący fuchy hydrauliczne, mając o nich blade pojęcie.

PS.
Moja instalacja kominkowa powstała z 8-9 lat temu. Wykonano ją w układzie zamkniętym. Po 5 latach użytkowania, polskie prawo "dogoniło" ten sposób instalacji urządzeń na paliwo stałe. Przedtem byłem "przestępcą":cool:. W instalacji tej panuje stałe ciśnienie 1,5 bara bez dolewania wody przez okrągły rok.

DANIEL SIS
31-07-2013, 08:53
nic dodać nic ująć.
pzdr

orcio_kr
31-07-2013, 09:01
Więc tak .....
Potrzebuję kominkarza / hydraulika od zaraz. Okolice Zabierzowa koło Krakowa.

Mój kominkarz stwierdził że nie pozwoli sobie żeby zdjęcia jego instalacji/rurek krążyły gdzies po forach i oczekuje nieco zaufania. I że przez 30 lat działa głównie na zasadzie polecenia i takie coś zdarzyło się pierwszy raz i jak robi to ręczy za to że to bedzie dobrze zrobione i z dobrych materiałów. I przed chwilą się zwinął. Niektóre wypowiedzi stąd wysłałem mailem.

Co do naczynia wzbiorczego to już wczoraj znaleźliśmy lepsze miejsce - na lewo od komina wentylacyjnego, nad planowaną wnęką na drewno.

Co do tej płyty 12mm to podobno producent nie daje na to żadnej gwarancji i on by nie zastosował takiego niesprawdzonego i łamliwego materiału u klienta.

A co do śrubunku to podobno przed zabudową najpierw się w tym pali i sprawdza przez tydzień żeby później nie trzeba było się tam dostawać, a tu i tak jest dobra sytuacja bo cała instalacja jest w piwnicy.

Stan na dzień dzisiejszy:
203598203599203600203601
203606

Kominki Piotr Batura
31-07-2013, 09:11
No to chyba jasne, że Forest teraz Ci z chęcią pomoże! Ma rzut beretem do Ciebie.:rolleyes:

DANIEL SIS
31-07-2013, 09:26
Więc tak .....
Potrzebuję kominkarza / hydraulika od zaraz. Okolice Zabierzowa koło Krakowa.

Mój kominkarz stwierdził że nie pozwoli sobie żeby zdjęcia jego instalacji/rurek krążyły gdzies po forach i oczekuje nieco zaufania. I że przez 30 lat działa głównie na zasadzie polecenia i takie coś zdarzyło się pierwszy raz i jak robi to ręczy za to że to bedzie dobrze zrobione i z dobrych materiałów. I przed chwilą się zwinął. Niektóre wypowiedzi stąd wysłałem mailem.

Co do naczynia wzbiorczego to już wczoraj znaleźliśmy lepsze miejsce - na lewo od komina wentylacyjnego, nad planowaną wnęką na drewno.

Co do tej płyty 12mm to podobno producent nie daje na to żadnej gwarancji i on by nie zastosował takiego niesprawdzonego i łamliwego materiału u klienta.

A co do śrubunku to podobno przed zabudową najpierw się w tym pali i sprawdza przez tydzień żeby później nie trzeba było się tam dostawać, a tu i tak jest dobra sytuacja bo cała instalacja jest w piwnicy.

Stan na dzień dzisiejszy:
203598203599203600203601
203606



płyty z wermikulitu i krzemianu tez są kruche. Wełna śmierdzi. A Pani Olga z Vitcasa jak z nia rozmawiałeś też wszystkiego nie wie ale jest miła.
pzdr

nurt
31-07-2013, 19:05
Witam
Z tego co się dowiedziałem w realu, to sprawa jest w toku.
To znaczy jacyś z ferajny BOHUSZA, który aktualnie ma bana za zamieszczenie fotek kominków, mają podjechać na miejsce.
Coś tam pooglądają, po dotykają, pomyślą i wycenią robotę kompleksowo do finiszu...

Takie informacje tutaj krążą w okolicach Zabierzowa - Krzeszowic i Krakowa

pestka56
31-07-2013, 21:23
Witam
Z tego co się dowiedziałem w realu, to sprawa jest w toku.
To znaczy jacyś z ferajny BOHUSZA, który aktualnie ma bana za zamieszczenie fotek kominków, mają podjechać na miejsce.
Coś tam pooglądają, po dotykają, pomyślą i wycenią robotę kompleksowo do finiszu...

Takie informacje tutaj krążą w okolicach Zabierzowa - Krzeszowic i Krakowa

A Ty kim jesteś, że się tak wypowiadasz?

kominiarz
31-07-2013, 21:48
Orcio z Krakowa, czemu ten nieszczęsny łącznik zainstalowałeś odwrotnie !

Łączniki instalujemy kielichem do góry

jak nie pasuje to trzeba dokupić redukcję

w twoim przypadku kominek ma niską temperaturę spalin i jak się po kominie poleje śmierdzący kreozot czytaj kondensat z domieszką sadzy wypłynie na zewnątrz łącznika to smród w chałupie będziesz miał niemiłosierny, po co ryzykować i narażać się później na demontaż obudowy kominka i wymianę łącznika jak od razu można zrobić dobrze

fot 1 jak teraz masz
fot 2 jak możesz mieć

orcio_kr
31-07-2013, 22:06
A Ty kim jesteś, że się tak wypowiadasz?
Pewnie kimś ze służb specjalnych skoro podsłuchuje telefony moje z Bohuszem. Zobaczymy co wyjdzie po spotkaniu, ale to za parę dni ..

W takim razie pozostaje sprawa otwarta czy układ otwarty czy zamknięty. Poprzedni instalator twierdził że miał doświadczenia z takim samym piecem (gazowy kondensacyjny Vaillant) że serwisanci nie pozwalali tak robić (chodziło chyba o zawór zwrotny - nie pamietam dokładnie). Ktoś miał jakieś inne doświadczenia w tej kwestii?

Kominki Piotr Batura
31-07-2013, 22:10
A Ty kim jesteś, że się tak wypowiadasz?

A to taka dość znana "tajemnica": http://forum.muratordom.pl/showthread.php?216296-Kominki-Piotr-Batura-vel-eniu&p=6032267&viewfull=1#post6032267

orcio_kr
31-07-2013, 22:11
Orcio z Krakowa, czemu ten nieszczęsny łącznik zainstalowałeś odwrotnie !

Łączniki instalujemy kielichem do góry

No generalnie osobiście tego nie instalowałem.
I właśnie dlatego wrzuciłem ta fotkę bo widzę że się nie zgadza z tym co pisałeś wcześniej.

kominiarz
31-07-2013, 22:45
A to taka dość znana "tajemnica": http://forum.muratordom.pl/showthread.php?216296-Kominki-Piotr-Batura-vel-eniu&p=6032267&viewfull=1#post6032267

Piotrze, sugerujesz, że Bohusz popłynął na urlop mętnym nurtem ?

Kominki Piotr Batura
31-07-2013, 22:55
Piotrze, sugerujesz, że Bohusz popłynął na urlop mętnym nurtem ?

Byle z prądem...

pestka56
31-07-2013, 23:00
O, matyldo święta kangurzyco :bash:

kominiarz
31-07-2013, 23:32
O, matyldo święta kangurzyco :bash:

fajne :)

optima
01-08-2013, 12:59
http://images65.fotosik.pl/36/c3bbf94d7680275cmed.jpg (http://www.fotosik.pl)
oto moj kominek, prosze o zerkniecie czy wszystko ok?
teraz mamy problem czym zabudowac?

Forest-Natura
01-08-2013, 15:14
Witam.
Kolejna robota hydraulika - artysty ...
Naczynie wzbiorcze w salonie (obudowie)
Wymiennik w salonie (obudowie)
Pompa w salonie (obudowie)
Rura dymowa włożona "na kiełbasę" na króciec wylotowy wkładu kominkowego
Brak miejsca na izolację tylnej ściany
Źle podłączone wyjście z i wejście do wkładu.
Więcej ze zdjęcia nie widać.
Ale działać będzie ...
Pozdrawiam.

optima
01-08-2013, 15:42
Wszystkie ustrojstwa beda oddzielone i odizolowane od kominka, naczynie ma wyjscie na zewnatrz
Co z tym podlaczeniem, da sie to jakos naprawic?
Dziekuje za pomoc

pestka56
01-08-2013, 17:16
Optima, jak to czym zabudować - cegłą. No, nie powiesz, że chcesz tu gipsościankę postawić ?!

Swoją drogą, żeby mi dopłacali, to bym się na takie kombinacje w salonie nie zgodziła. Baba jestem, ale to rozwiązanie wygląda na bardzo przypadkowe.

DANIEL SIS
01-08-2013, 18:53
ja bym to kazał rozebrać. W trosce o bezpieczeństwo.
pzdr

optima
01-08-2013, 19:17
Rozwiniesz swoja mysl?

nurt
01-08-2013, 21:28
http://images65.fotosik.pl/36/c3bbf94d7680275cmed.jpg (http://www.fotosik.pl)
oto moj kominek, prosze o zerkniecie czy wszystko ok?
teraz mamy problem czym zabudowac?

To rozwiązanie według mnie jest beznadziejne. Póki czas i możliwości, ja bym to kazał zmienić.
Zostawił w salonie sam kominek z poprawionym przyłączem do komina, a resztę elementów instalacji wodnej (pompy, wymiennik, naczynie) wyprowadził do pomieszczenia gospodarczego - kotłowni, itp.

optima
01-08-2013, 21:52
Jak widac na zdjeciu kominek jest przy zewnetrznej scianie domu, pomieszczenie gospodarcze jest na drugim koncu domu, nie ma strychu a nad kominkiem jest pokoj
Wiec, przy takim ukladzie domu i jak wczesniej wspomnialam odizolowaniu wszystkich urzadzen, czy istnieje lepszy uklad?

DANIEL SIS
01-08-2013, 22:25
Jak widac na zdjeciu kominek jest przy zewnetrznej scianie domu, pomieszczenie gospodarcze jest na drugim koncu domu, nie ma strychu a nad kominkiem jest pokoj
Wiec, przy takim ukladzie domu i jak wczesniej wspomnialam odizolowaniu wszystkich urzadzen, czy istnieje lepszy uklad?

Przede wszystkim ustawienie wkładu i podłączenie do komina. Dalej...inwestora na rozmowę i co planuje grzać tym kominkiem. Następnie na dywanik instalatora c.o. i wyjaśnienie o co mu chodzi, niech się określi. Nie można tak robić drodzy jak na zdjęciu, forest np tylko luknął jako pierwszy i postawił znak zakazu. Tu nie chodzi o mądrzenie się, uprawdzanie tylko o troskę. A ktoś, kto robił to wszystko nie ma pojęcia o tym nawet zielonego....
pzdr

pestka56
02-08-2013, 01:21
Optima, dostałas 4 wypowiedzi ludzi, którzy się dobrze znają na instalacjach kominkowych, na NIE i moją także, choć ja tylko zdroworozsądkowo oceniam. Mimo to uważasz, że to jest dobre rozwiązanie.
Przemyśl to poważnie.
Kominek to nie jest zabawka i może być naprawdę niebezpieczny.

eniu
02-08-2013, 10:24
Akurat w tym wypadku, "pomieszczenie gospodarcze" można zrobić z prawej strony kominka, oddzielając od kominka gadżety typu pompa, naczynie itp. Więc czy instalator był aż "taki gupi" - wątpię. Oczywiście...mógł tą rurkę u góry zrobić tak jak tą na dole, a tą ze środka inaczej ;)...Każdej instalacji można się "czepić"...Podłączenie rury dymowej proponuję sfotografować z bliska, powiemy jak poprawić...

Forest-Natura
02-08-2013, 12:21
Witam.

Więc czy instalator był aż "taki gupi" - wątpię
Może i "gupi" nie był ... ale jak by był "mondrzejszy" i faktycznie znał się na swojej robocie, to zaproponował by w tym przypadku układ zamknięty i przeniesienie wszystkich tych "bebechów" do kotłowni - tym bardziej że skoro na drugim końcu domu jest to aż o takie rozwiązanie się prosi ... Wcale nie wiąże się to z dużo większymi kosztami, a same korzyści z tego by były.
A tak faktycznie można powiedzieć że z salonu robi się kotłownię, sama zabudowa kominka urasta do rozmiarów i kształtów idiotycznych wręcz i trzeba dorabiać wszystko do tego co Pan Hydraulik raczył zrobić, a nie do faktycznych potrzeb i tego co podoba się inwestorom ...
Ile jeszcze takich przypadków zanim Forumowicze nauczą się że każdy Pan Hydraulik nie powinien decydować o tym jak ma wyglądać kominek z racji tego że się po prostu na tym nie zna ... ?
Pozdrawiam.

eniu
02-08-2013, 13:25
Witam.

Może i "gupi" nie był ... ale jak by był "mondrzejszy" i faktycznie znał się na swojej robocie, to zaproponował by w tym przypadku układ zamknięty i przeniesienie wszystkich tych "bebechów" do kotłowni - tym bardziej że skoro na drugim końcu domu jest to aż o takie rozwiązanie się prosi ... Wcale nie wiąże się to z dużo większymi kosztami, a same korzyści z tego by były.
A tak faktycznie można powiedzieć że z salonu robi się kotłownię, sama zabudowa kominka urasta do rozmiarów i kształtów idiotycznych wręcz i trzeba dorabiać wszystko do tego co Pan Hydraulik raczył zrobić, a nie do faktycznych potrzeb i tego co podoba się inwestorom ...
Ile jeszcze takich przypadków zanim Forumowicze nauczą się że każdy Pan Hydraulik nie powinien decydować o tym jak ma wyglądać kominek z racji tego że się po prostu na tym nie zna ... ?
Pozdrawiam.


Jakby wszyscy byli tacy mądrzy jak Ty, gówno byś na tej swojej wiedzy zarobił...Nie każdy jest wielkim artychą i wizjonerem, nie każdy ma bystrość umysłu na poziomie Dody. Niektórzy zadowalają się gorszymi pomysłami, bo na wizjonerów ich nie stać. Jeśli jest to zrobione na przyzwoitym poziomie technicznym, cieszy bardziej...Tym bardziej, że wielcy wizjonerzy tez dają dupy....:bye:

nurt
02-08-2013, 16:55
Jakby wszyscy byli tacy mądrzy jak Ty, gówno byś na tej swojej wiedzy zarobił...Nie każdy jest wielkim artychą i wizjonerem, nie każdy ma bystrość umysłu na poziomie Dody. Niektórzy zadowalają się gorszymi pomysłami, bo na wizjonerów ich nie stać. Jeśli jest to zrobione na przyzwoitym poziomie technicznym, cieszy bardziej...Tym bardziej, że wielcy wizjonerzy tez dają dupy....:bye:

Eniu.... kwestionujesz, że Forest i inni nie mają swojego prawa wypowiedzi?
Czyli napisania, że to i tamto im się nie podoba i uważają że powinno być tak i tak... i że uważają, że powinno być zrobione inaczej.
No coś podobnego, tego tutaj na forum jeszcze nie było.

A Ty masz takie prawo?
Przecież napisz, że chłopie prosto i wyraźnie, że uważasz, że instalacja jest wykonana OK, nie odnosząc się do innych wypowiedzi na temat tej instalacji.

No i wkurza mnie jednak, że ciągle i ustawicznie czepiasz się Foresta!!!

eniu
02-08-2013, 17:16
Zawsze możesz (w zastępstwie Bohusza) podjechać do Foresta z pudełeczkiem wazeliny. Daleko nie masz... :cool:

Ale sadzę , że próżne Twe żale, bo on w odróżnieniu od Ciebie, umie czytać ze zrozumieniem...

nurt
02-08-2013, 17:36
Czyli nadal kwestionujesz, ale już teraz moje prawo do mojego czytania i mojego własnego rozumienia.

Po co to robisz? musisz się za wszelką cenę, przykładowo kosztem innych dowartościować?

Forest-Natura
02-08-2013, 17:50
Witam.
Ej chłopaki ... po całusku i po sprawie ... :rolleyes:
Pozdrawiam.

Forest-Natura
02-08-2013, 17:59
Witam.

Jakby wszyscy byli tacy mądrzy jak Ty, gówno byś na tej swojej wiedzy zarobił...Nie każdy jest wielkim artychą i wizjonerem, nie każdy ma bystrość umysłu na poziomie Dody. Niektórzy zadowalają się gorszymi pomysłami, bo na wizjonerów ich nie stać. Jeśli jest to zrobione na przyzwoitym poziomie technicznym, cieszy bardziej...Tym bardziej, że wielcy wizjonerzy tez dają dupy....:bye:
Z tym że to po pierwsze nie jest na żadnym poziomie technicznym, po drugie w perspektywie najbliższych kilkunastu lat użytkowania jest dużo droższe niż rozwiązania "wizjonerskie", a po trzecie sami inwestorzy zadowolić się muszą z takiego rozwiązania tylko dlatego że im Pan instalator powiedział że "inaczej się nie da ..."
Da się jak najbardziej ... i do tego nie trzeba żadnego wizjonera tylko normalnego instalatora. Ponoć tacy są ... tak samo jak normalni kominkarze vel zduni ...
Pozdrawiam.

eniu
02-08-2013, 19:21
Witam.

Z tym że to po pierwsze nie jest na żadnym poziomie technicznym, po drugie w perspektywie najbliższych kilkunastu lat użytkowania jest dużo droższe niż rozwiązania "wizjonerskie", a po trzecie sami inwestorzy zadowolić się muszą z takiego rozwiązania tylko dlatego że im Pan instalator powiedział że "inaczej się nie da ..."
Da się jak najbardziej ... i do tego nie trzeba żadnego wizjonera tylko normalnego instalatora. Ponoć tacy są ... tak samo jak normalni kominkarze vel zduni ...
Pozdrawiam.

Problem w tym że "normalnych" w Twoim wyobrażeniu nie ma zbyt wielu, a sami wszystkiego nie "przeżremy".


PS. Mam się z Bohuszem obmacywać?!...:cool:

optima
03-08-2013, 00:39
Nazwa forum" pomoge doradze" niewiele sie dowiedzilam
Czyli wszystko byloby ok gdyby ustrojstwa znalazly sie w kotlowni 15 m dalej?
Odizolowanie nic Waszym zdaniem nie da?
Forest a czy kominki z plaszczem wodnym moga pracowac w ukladzie zamknietym?

DANIEL SIS
03-08-2013, 07:57
Oczywiście , że są kominki przystosowane do pracy w układzie zamkniętym. Instalator powinien to wiedzieć, jaki układ zastosować - czy otwarty czy zamknięty. Wiele czynników ma na to wpływ...projekt domu, rozstaw pomieszczeń i miejsce, w którym ma być kominek, sam kominek - jaka konstrukcja paleniska i czy ma albo będzie miał jakikolwiek odpowiedni sterownik...no i wiedza instalatora, KTÓRY jest od instalacji i powinien współpracować zarówno z kominkarzem, który powinien wykonywać zabudowę jaki i z inwestorem. Taka współpraca pozwoli uniknąć błędów a kominek i jego zabudowa przybiorą przyjemne i zgrabne kształty. No chyba, że firmy kominkowe mają swoich instalatorów albo współpracują ze sprawdzonym podwykonawcą , to najlepsze i najbezpieczniejsze wyjście.
pzdr

AniaWarm
13-08-2013, 21:26
Witam.

Czy izolowanie korpusu kominka z płaszczem wodnym ma sens a jeśli tak to czy można to zrobić z płyt krzemianowo wapniowych czy musi to być wełna?
Drugie pytanie dotyczy zdjęć które zamieszczam poniżej. Czy na pewno wszystko jest podłączone prawidłowo? Mam wątpliwości co do tego czerwonego przewodu czy aby nie będzie się topił. Wykonawca twierdzi, że nie.

eniu
14-08-2013, 10:35
Będzie się topił, bo przylega do elementu spalinowego...Izolacja płaszcza spowoduje przeniesienie części wydajności z powietrzno nawiewowej, na wodną. Jedna i druga i tak zostaje w domu.

AniaWarm
14-08-2013, 16:34
Hej.Dzięki za odpowiedź.:)


Będzie się topił, bo przylega do elementu spalinowego...

Właśnie tak mówiłam wykonawcy ale on twierdzi, że to jest specjalny przewód "silikonowy" i nic mu nie będzie.



Izolacja płaszcza spowoduje przeniesienie części wydajności z powietrzno nawiewowej, na wodną. Jedna i druga i tak zostaje w domu.

W domu w którym aktualnie mieszkam jest kominek z rozprowadzeniem powietrza. Po rozpaleniu we wszystkich pokojach temperatura jest ok ale w miejscu w którym stoi kominek czyli salonie jest zdecydowanie za gorąco, teraz chciałabym tego uniknąć.

Jeszcze raz dzięki za podpowiedź. Pozdrawiam.

akumulator
23-08-2013, 12:41
Witam wszystkich na forum bardzo serdecznie. Planuje w domu ogrzewanie piecem gazowym + kominek z płaszczem wodnym , sterowanie kominkiem powinno wyglądać tak że jak się w nim napali - sterownik wyłączy piec gazowy a kominek ogrzeje jako priorytet ciepłą wodę użytkową a centralne ogrzewanie .
Wszędzie będzie położona podłogówka plus grzejnik w sypialni i w łazience drabinka(parter + piętro).
1. Kominek z płaszczem wodnym np. LECHMA 210 ECO SP lub jakieś z Kratki lub Makroterm
2. Zasobnik ciepłej wody z 2 węzownicami, zapewnia dodatkowy odbiór ciepła z kominka,
3. sterowanie kominkiem TATAREK z przepustnicą
4. Jaki mniej wiecej koszt całej instalacji z kotłem kondensacyjnym …. Jaki kocioł do jestem zielony w temacie
I pytanie dodatkowe : Bufor z dwoma wężownicami jaki dobrać cenowo i jakościowo
Powierzchnia użytkowa 95 m
Projektowa strata ciepła przez przenikanie 3,7 kW

marcinkorycki16
25-08-2013, 17:16
Witam Panowie mam takie pytanie.Planuję budowę kominka i sytuacja wygląda następująco.Komin mam od stropu i wkład będzie podłączony rurą pionową bezpośrednio w komin i teraz pytanie czym i jak uszczelnić przestrzeń między rurą spalinową, a stropem dodam że poddasze nieużytkowe.

eremsc
26-08-2013, 20:49
Witam.

Właśnie zamówiłem kominek. Przy pomiarach Pan zaproponował rozprowadzanie ciepła do innych pokoi:
-jeden zaraz za ścianą
- 3 pokoje na piętrze.

Łącznie wyszło 10m przewodów cieplnych.
Oprócz tego jest ogrzewanie centralne.Czy warto dopłacić 1500zł do takiej inwestycji? Boje się, że ściany mogą być okopcone, a ciepło znikome.

pestka56
26-08-2013, 20:56
Zduni zarobieni i się nie odzywają albo odsypiają robotę :bye:

Eremsc, wkłady jak są prawidłowo podłączone nie kopcą. No, chyba, że napalisz mokrym drewnem i szyby nie zamkniesz. To jeszcze dodatkowe kuku i kominowi i wkładowi zrobisz.

Jeśli chcesz poważnej i właściwej odpowiedzi, to napisz więcej, przynajmniej jaki wkład (o jakiej mocy).

eremsc
26-08-2013, 21:01
Wkład ma 16kW. Rozmawiałem z dwiema osobami, które mają kominki z rozprowadzeniem ciepła i każda twierdzi, że to nie zdaje egzaminu. Ciepło jest tu, gdzie pali się kominek, natomiast w pozostałych pokojach zimno.

_Chloe_
26-08-2013, 21:08
Witam, na dniach ruszamy z budową domu, a ponieważ budowa ma być wykonana szybko, już teraz rozglądamy się za piecem, kominkiem, rekuperatorem itp.
Sprawę wyboru, a raczej DOBORU odpowiedniego kominka przyspiesza fakt podsuwania nam różnych propozycji przez projektantkę wnętrz, ponieważ opracowujemy koncepcję salonu.
Forumowa Pestka przestrzega mnie przed rozpoczęciem poszukiwań od złej strony, stąd moje pytanie tutaj:
Wklejam skrawek rzutu parteru
http://img18.imageshack.us/img18/1464/6i9f.png
W projekcie mam "• system kominowy Schiedel Rondo Plus 18+W, 50 x 36 cm, śr. 18 cm do kominka zamkniętego; montowany jako konstrukcja samonośna, oddzielona od elementów budynku; przewód zwieńczony płytą przykrywającą impregnowaną z wierzchu i stożkiem kominowym na pierścieniu centrującym; wysokość komina ponad dach minimum 1,0 m"
Kominek miał być z płaszczem wodnym ale już wiem, że z tego rezygnujemy. Funkcja raczej ozdobna (będzie używany ale pewnie tylko w zimowe wieczory), dlatego nie skupiałam się na jego paramentach grzewczych. Coś mi wspominał wykonawca, że 18 powinnam zamienić na 20. Będę o tym rozmawiać z kierownikiem. Dom będzie ogrzewany gazem, będzie też miał rekuperację.

W projekcie akurat tak jest wymyślone, że komin nie biegnie w salonie, tylko w magazynku. Mam nadzieję, że to widać? W związku z tym wydaje mi się, że wielkość kominka będzie można dobrać do wielkości pomieszczenia - nie ograniczają nas ściany, skosy itp. ale ponieważ jestem laikiem w tej materii pytam - mylę się??
Marzy mi się kominek z portalem , mniej więcej coś w tym kierunku:
http://www.aftertheantique.com/design-in-stone/fire-surrounds/stone-fireplaces (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fwww.aftertheantiqu e.com%2Fdesign-in-stone%2Ffire-surrounds%2Fstone-fireplaces)
Jakiej firmy kominek polecacie? Na co zwrócić uwagę przy kupnie? Czy ktoś z Państwa doradziłby w sprawie wielkości wkładu? Salon ma 39 m2.
Prosiłabym również o ocenę komina i radę co do wyboru odpowiedniej wielkości wkładu w rozsądnej cenie. Pestka wspominała też o tym, na jakiej wysokości rura dymowa powinna być wprowadzona do komina. Czy to ma znaczenie dla zabudowy wkładu?

Proszę o pomoc, niestety kompletnie się na tym nie znam:confused:

pestka56
26-08-2013, 21:22
Wkład ma 16kW. Rozmawiałem z dwiema osobami, które mają kominki z rozprowadzeniem ciepła i każda twierdzi, że to nie zdaje egzaminu. Ciepło jest tu, gdzie pali się kominek, natomiast w pozostałych pokojach zimno.

Bo zostało źle zrobione

eremsc
26-08-2013, 21:34
Czyli warto dołożyć pieniądze i mieć rozprowadzenie ciepła? W najbliższych dniach muszę dać odpowiedź, a mam zupełny mętlik w głowie..

pestka56
26-08-2013, 21:57
Eremsc, ja mogę Ci tylko radzić na podstawie tego czego sama musiałam się dowiedzieć podejmując decyzję o rodzaju kominka. Zrezygnowaliśmy z DGP, ponieważ piętro jest właściwie wykorzystywane tylko w ciepłe miesiące.
Mamy ogrzewanie piecem peletowym, na parterze podłogówka i dodatkowo kaloryfery w dużej łazience oraz w przedpokojo-wiatrołapie, na piętrze tylko kaloryfery. Ciepłe powietrze rozchodzi się swobodnie w otwartej przestrzeni domu. Kominek jest przyjemnościowy, ale w razie potrzeby wykorzystujemy go do dogrzewania parteru.
Wykorzystanie kominka do ogrzewania, to zawsze jest dobry pomysł, już choćby dlatego, że inaczej ciepło idzie w komin.

eniu
26-08-2013, 21:58
Czyli warto dołożyć pieniądze i mieć rozprowadzenie ciepła? W najbliższych dniach muszę dać odpowiedź, a mam zupełny mętlik w głowie..

Ja nadal nie kumam o co pytasz, a ty już chcesz odpowiedź ;)...

pestka56
26-08-2013, 22:03
Eniu, PLEASE, podpowiedz co nieco Chloe – post 5722 :D

eniu
26-08-2013, 22:37
Witam, na dniach ruszamy z budową domu, a ponieważ budowa ma być wykonana szybko, już teraz rozglądamy się za piecem, kominkiem, rekuperatorem itp.
Sprawę wyboru, a raczej DOBORU odpowiedniego kominka przyspiesza fakt podsuwania nam różnych propozycji przez projektantkę wnętrz, ponieważ opracowujemy koncepcję salonu.
Forumowa Pestka przestrzega mnie przed rozpoczęciem poszukiwań od złej strony, stąd moje pytanie tutaj:
Wklejam skrawek rzutu parteru
http://img18.imageshack.us/img18/1464/6i9f.png
W projekcie mam "• system kominowy Schiedel Rondo Plus 18+W, 50 x 36 cm, śr. 18 cm do kominka zamkniętego; montowany jako konstrukcja samonośna, oddzielona od elementów budynku; przewód zwieńczony płytą przykrywającą impregnowaną z wierzchu i stożkiem kominowym na pierścieniu centrującym; wysokość komina ponad dach minimum 1,0 m"
Kominek miał być z płaszczem wodnym ale już wiem, że z tego rezygnujemy. Funkcja raczej ozdobna (będzie używany ale pewnie tylko w zimowe wieczory), dlatego nie skupiałam się na jego paramentach grzewczych. Coś mi wspominał wykonawca, że 18 powinnam zamienić na 20. Będę o tym rozmawiać z kierownikiem. Dom będzie ogrzewany gazem, będzie też miał rekuperację.

W projekcie akurat tak jest wymyślone, że komin nie biegnie w salonie, tylko w magazynku. Mam nadzieję, że to widać? W związku z tym wydaje mi się, że wielkość kominka będzie można dobrać do wielkości pomieszczenia - nie ograniczają nas ściany, skosy itp. ale ponieważ jestem laikiem w tej materii pytam - mylę się??
Marzy mi się kominek z portalem , mniej więcej coś w tym kierunku:
http://www.aftertheantique.com/design-in-stone/fire-surrounds/stone-fireplaces (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fwww.aftertheantiqu e.com%2Fdesign-in-stone%2Ffire-surrounds%2Fstone-fireplaces)
Jakiej firmy kominek polecacie? Na co zwrócić uwagę przy kupnie? Czy ktoś z Państwa doradziłby w sprawie wielkości wkładu? Salon ma 39 m2.
Prosiłabym również o ocenę komina i radę co do wyboru odpowiedniej wielkości wkładu w rozsądnej cenie. Pestka wspominała też o tym, na jakiej wysokości rura dymowa powinna być wprowadzona do komina. Czy to ma znaczenie dla zabudowy wkładu?

Proszę o pomoc, niestety kompletnie się na tym nie znam:confused:



Ma być rekuperacja (czyli WM), to może zastanówcie się z kierbudem po co pustak z kanałem wentylacyjnym? Ja dałbym pojedynczy 36x36 i do środka zamiast ceramiki rurę stalową - kwasówkę.

_Chloe_
27-08-2013, 09:23
Dzisiaj będę pisać do kierbuda, skopiuję mu to.
Dziękuję

DANIEL SIS
27-08-2013, 17:57
chloe skoro ktoś decyduje się na wentylację mechaniczną to do czego ma służyć kanał wentylacyjny grawitacyjny? Eniu dobrze radzi.. Wkład oczywiście musi być przystosowany do rekuperacji czyli innymi słowy szczelny z odseparowanym przyłączem powietrza do spalania ( szczelne zamknięcie drzwiczek wkładu oraz powietrze do spalania całkowicie z zewnątrz ).

DANIEL SIS
27-08-2013, 18:00
eremsc. Każdy wkład wytwarza ciepło konwekcyjne. Umiejetność wykorzystania tego ciepła gwarantuje albo skuteczne dgp albo nie przegrzanie salonu bądź obudowy.
pzdr

prezes315
28-08-2013, 15:02
Witam,
Chciałbym prosić o pomoc w budowie kominka. Chcemy zacząć za 2 tygodnie.
Pierwsza prośba jak dobrać moc kominka (lub jaka powinna być wg Was ekspertów z doświadczeniem). Kominek chcemy bez płaszcza wodnego. Salon ma 30m2 do tego jest otwarta klatka schodowa na górę jakieś 8m2. Jaka powinna być moc kominka. Ogrzewanie w domku jest na ekogroszek.

_Chloe_
30-08-2013, 16:25
[u

_Chloe_
30-08-2013, 16:34
chloe skoro ktoś decyduje się na wentylację mechaniczną to do czego ma służyć kanał wentylacyjny grawitacyjny? Eniu dobrze radzi.. Wkład oczywiście musi być przystosowany do rekuperacji czyli innymi słowy szczelny z odseparowanym przyłączem powietrza do spalania ( szczelne zamknięcie drzwiczek wkładu oraz powietrze do spalania całkowicie z zewnątrz ).

Właśnie tego nie rozumiem:confused: Pierwotnie miał być kominek z płaszczem wodnym - czy to mogło mieć wpływ, bo jakoś mi się nie wydaje:confused:

Kolejna rzecz- wykonawca proponuje w umowie kominy Brata - czy to dobry pomysł?

Kominki Piotr Batura
31-08-2013, 07:57
Właśnie tego nie rozumiem:confused: Pierwotnie miał być kominek z płaszczem wodnym - czy to mogło mieć wpływ, bo jakoś mi się nie wydaje:confused:

Kolejna rzecz- wykonawca proponuje w umowie kominy Brata - czy to dobry pomysł?

Do kominka na drewno powinien być komin ze stali nierdzewnej. Może to być pustak systemowy (choćby Brata), ale w środku rura stalowa.

akumulator
31-08-2013, 10:00
Do kominka na drewno powinien być komin ze stali nierdzewnej. Może to być pustak systemowy (choćby Brata), ale w środku rura stalowa.


A nie moze być ceramiczny ????

_Chloe_
31-08-2013, 14:11
Dziękuję - kierbud właśnie coś o tym wspominał, czyli powinien przypilnować.

bohusz
31-08-2013, 16:39
A nie moze być ceramiczny ????

Może być.
Oczywiście jeżeli będzie używany zgodnie z swoimi parametrami użytkowania i okresowo przeglądany i czyszczony.

akumulator
31-08-2013, 21:53
209550

Witam coraz wiecej dylematów co do wyboru kominka ...chciałbym sie zmieścić max do 20 tyś z zabudową.
1. Czy opłacalne w tym przypadku było by zastosowanie kominka z płaszczem wodnym ( ogrzewanie gazowe- piec kondensacyjny + ogrzewanie podłogowe )
2. Czy może zwykły kominek z rozprowadzeniem ciepłego powietrza , a może akumulacyjny ? Jeżeli z rozprowadzeniem to czy w łazience można zamontować kratke ?

Jakiej mocy należało by dobrac kominek. Żeliwny, czy z wkładem szamotowym :/

Ponadto :/ komin już stoi nie zwróciłem uwagi na fakt że wyczystka jest w salonie/


Strasznie dużo pytań różnych ale nie wiem jaki naprawdę kominek dobrać do projektu Z64 +

Powierzchnia użytkowa / netto 83,8 m²
Powierzchnia zabudowy 103,5 m²
Kubatura 234,7 m³
Liczba pokoi 3
209555

http://i39.tinypic.com/fei8bb.jpg

ziuta62
31-08-2013, 22:47
Witam. Odnośnie postu pestki57. Ja będę miała podobnie rozwiązane ogrzewanie domu. Po oględzinach projektu i domu dowiedziałam się tego samego o czym pisze pestka. Nie potrzebuję DGP ponieważ ciepło samo rozejdzie się po powierzchni parteru.
Czy w związku z tym musi to być kominek zamknięty, pieco-kominek czy piec? Czy wystarczy mi kominek otwarty.
Np. ten Piotra Batury z cegły z belką postarzaną?
Panie Piotrze proszę o wklejenie tu tego cudeńka bo ja się nie naumiałam przeklejania zdjęć.

ziuta62
31-08-2013, 22:53
http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=203286&d=1355606293 (http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=203286&d=1355606293)

Kominki Piotr Batura
01-09-2013, 12:06
Się naumiałaś....;)

Kominek otwarty raczej nie ogrzeje Ci całego domu, tylko okolice w jego pobliżu. Zużycie opału też będzie kilkukrotnie większe niż w kominku z wkładem. Niestety, kominek otwarty w dzisiejszych czasach to fanaberia. Fakt, że przepiękna...

pestka56
01-09-2013, 14:50
http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=203286&d=1355606293 (http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=203286&d=1355606293)

Ziuta, dogadaj się z Piotrem Baturą, to wybuduje Ci taki. Ale lepiej byłoby go zamknąć i może jeszcze zastosować jakieś pomysły z ciepłego kominka, bo inaczej z tym ciepłem rozchodzącym się wokół krucho będzie. Postawisz fotel 2 m od paleniska i będzie gorąco, ale większość ciepła ucieknie kominem. Kominek zrobiony metodą zduńską (jak ten z fotki) można zaopatrzyć w drzwiczki z szybą, co poprawia też bezpieczeństwo użytkowania.

akumulator
01-09-2013, 21:01
Odnośnie mojego postu bez pseudo reklamy nr #5739

Zmierzyłem sobie wysokość dolotu spalin do kominka :/ wyszło mi 146 cm bez wylewki właściwej ... Z tego co wiem to za mało zdecydowanie co lepsze jest tam kolanko 90 * mam system kominowy brata ( ceramiczny ) . Jak poprawić czy ewentualnie zostawić i sprawdzić czy dobrze wszystko będzie funkcjonowało . DALEJ NIE WIEM JAKI KOMINEK WYBRAĆ :/

ziuta62
01-09-2013, 23:04
Dzięki za odpowiedzi.. Zduna już mam, forumowego. Piotr wie. Jak z kuchnią kaflową nie mam problemów jaka ma być, tak z kominkiem mam . A Piotr czaruje szczególnie tym co ma w awatarku. To jest dopiero fanaberia.
Podłoga drewniana, belki sufitowe, jętki, ściany ciepły odcień bieli. I co do tego? Jaki kominek? Od razu zaznaczam, że nie lubię okrągłych kamieni, często spotykanych w domach góralskich. Ale cienki łupek układany warstwowo już tak. No i te belki.
Pomysły mile widziane.
Piece kaflowe też mi się bardzo podobają.
Pozdrawiam

pestka56
02-09-2013, 00:30
Dzięki za odpowiedzi.. Zduna już mam, forumowego. Piotr wie. Jak z kuchnią kaflową nie mam problemów jaka ma być, tak z kominkiem mam . A Piotr czaruje szczególnie tym co ma w awatarku. To jest dopiero fanaberia.
Podłoga drewniana, belki sufitowe, jętki, ściany ciepły odcień bieli. I co do tego? Jaki kominek? Od razu zaznaczam, że nie lubię okrągłych kamieni, często spotykanych w domach góralskich. Ale cienki łupek układany warstwowo już tak. No i te belki.
Pomysły mile widziane.
Piece kaflowe też mi się bardzo podobają.
Pozdrawiam

Kocham łupek czarny, ale te kominki też brałabym pod uwagę:
209816 209817 209818 209813 209815
Każdy pasuje do opisanego przez ciebie wnętrza. Oczywiście nic nie wiem o wielkości ;)

eniu
02-09-2013, 06:59
Kocham łupek czarny, ale te kominki też brałabym pod uwagę:
209816 209817 209818 209813 209815
Każdy pasuje do opisanego przez ciebie wnętrza. Oczywiście nic nie wiem o wielkości ;)

Ciekawe, czy te odjechane kominki które wkleiłaś pomogły, czy też jeszcze bardziej zakręciły Ziutę?...:rolleyes:

pestka56
02-09-2013, 11:13
Eniu, a Ciebie nie korciłoby taki postawić? Ja póki co marzę, bo to spora kaska.
Myślę, że one nie są takie odjechane, tyle, że wybijają się formą nad całą resztą.

ziuta62
02-09-2013, 13:30
Zakręciły to dobre słowo. Ten z okapem jest ok, ale za wielki i ciągle mi tej postarzanej belki brak Może być nowoczesny, ale element rustykalny musi być.

atsyrut
02-09-2013, 13:39
http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=203286&d=1355606293 (http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=203286&d=1355606293)

Może i faktycznie domu nie ogrzeje - ale na prawdę wizualizacja to mistrzostwo..... Jest piękny

ziuta62
02-09-2013, 13:45
Jeszcze raz ja. Ten z okapem jest więcej niż ok. Wpadł w oko mojemu mężowi, który się nie miesza / do czasu/ Jak belka do niego pasuje to byłby perfekcyjny.
Nie widzę tej ławki na dole. Może tam dąb rustykalny? Ale byłby za blisko podłogi i mógłby być przesyt. Lepiej belka.

pestka56
02-09-2013, 13:57
Zakręciły to dobre słowo. Ten z okapem jest ok, ale za wielki i ciągle mi tej postarzanej belki brak Może być nowoczesny, ale element rustykalny musi być.

On sam w sobie jest rustykalny. Belki będziesz miała na suficie i pewnie jeszcze gdzieś. Drewno na podłodze. Trzeba uważać, żeby nie zrobiło sie tego za dużo.
Czasem podrzucam pomysły na kominki we wnętrzach. Robię to komponując elementy na autentycznych fotografiach, jak te poniżej.
209855 209856 209857 209858 209859
Niektóre były zrobione w kilku wersjach. Kominek Basi (Guthouse) z ostatniego obrazka, to tylko jedna z kilkunastu wersji, ale już z pokazaniem wybranego wkładu. 3 i 4 fotka to także to samo wnętrze.

atsyrut
02-09-2013, 13:58
.... pytanie do tych co używają i tych co budują....

Mam kominek z płaszczem wodnym - w poprzednią zime przepalałem w nim bo jeszcze nie mieszkałem. teraz na zimę chciałbym się się przeprowadzić i zacząc normalnie go użytkować.

Powiedzice proszę czy używacie brykietu i jeśłi tak to jakiego i czy jesteście z niego zadowoleni...

nie chcę kupowac drzewa i od razu nim palić - tylko przesezonowac je. Dlatego wole kupić brykiet.

będę wdzięczny za Wasze opinie.

pestka56
02-09-2013, 14:11
Atsynt, ja mam kominek powietrzny, ale to nie ma znaczenia w tym wypadku.
Możesz kupić drewno już sezonowane, będzie droższe, ale warto. Poza tym jeśli kupisz teraz drewno cięte jesienią lub zimą, to bedzie już OK. U mojego dostawcy bale drewniane leżą już od wczesnej wiosny. Możesz też kupić grabinę. Z mojego doświadczenia grab to najlepsze drewno do kominka, które świetnie spala się nawet tylko lekko przesuszone.
Jeśli chodzi o brykiety, kupuję je czasem dębowe, lub liściaste. Ciężej się rozpalają i nie dają też takiej temperatury jak pełne drewno. Spalają się też znacznie szybciej.

ziuta62
02-09-2013, 16:52
Pestka dzięki. Zdecydowanie ten z okapem. Szczególnie , że na drugiej fotce widać go wkomponowanego we wnętrze. i ma wkład. Szyba otwierana chyba do góry. Chyba jestem na dobrej drodze, kafle w kuchni wystarczą. A na piętrze plakat z biało-niebieskim piecem Piotra Batury. Dobrze, że tam komina nie mam bo wiem ile to cacko kosztuje.

Spawos
02-09-2013, 16:55
witam jestem na etapie zabudowy kominka w domu moje pytanie może doradzicie laikowi co i czy mój pomysl jest do bani :) chciałbym zrobić akumulacyjny wiec
1na scianie za kominkiem dac plyty marmurowe ?? czy musi być jakas izolacja z welny ???,
2 cala zabudowę dac z cegiel szamotowych
3 na zalaczonym obrazku chciałem dac dluzszy wylot spalin z kominka tak wiec rura najpierw byla by przepustnica(niebieski kolor) aby robic krutki albo dlugi obieg spalin leciało by to w dol gdzie wymurowana była by taka poleczka z szamotu alby akumulowala cieplo i potem spowrotem do góry by wpadalo do komina i wszystko z szamotu ,grzalo by to caly salon i rozprowadzenie na gore z turbinka na pokoje na piętrze


i mam problem bo w wyczystce zbiera mi się woda...... a pan co robil komin zaslepil odpływ z wyczystki boprezciez nic tam nie będzie nigdy..... i w doprowadzeniu powietrza do kominka tez w ostatnim kolanku stoi woda,...... taki spadek zrobili:(


może cos poradzicie aby miało to jakos dzialalo proszę się nie smiac :) bo pytam jako laik w tej dziedzinie

akumulator
02-09-2013, 17:44
Odnośnie postu #5744 oraz 5739 ;) poprosze o odpowiedz.

Spawos co to masz za wkład.

pestka56
02-09-2013, 18:24
Pestka dzięki. Zdecydowanie ten z okapem. Szczególnie , że na drugiej fotce widać go wkomponowanego we wnętrze. i ma wkład. Szyba otwierana chyba do góry. Chyba jestem na dobrej drodze, kafle w kuchni wystarczą. A na piętrze plakat z biało-niebieskim piecem Piotra Batury. Dobrze, że tam komina nie mam bo wiem ile to cacko kosztuje.

W każdy projekt, czasem po jakiejś modyfikacji, można wstawić wkład. Ten z okapem akurat jest otwartym kominkiem. Pokazałam Ci go bo ma zdecydowanie inne proporcje. A zdecydowałaś już jaki wkład chcesz?
:)

pestka56
02-09-2013, 18:44
witam jestem na etapie zabudowy kominka w domu moje pytanie może doradzicie laikowi co i czy mój pomysl jest do bani :) chciałbym zrobić akumulacyjny wiec
1na scianie za kominkiem dac plyty marmurowe ?? czy musi być jakas izolacja z welny ???,
2 cala zabudowę dac z cegiel szamotowych
3 na zalaczonym obrazku chciałem dac dluzszy wylot spalin z kominka tak wiec rura najpierw byla by przepustnica(niebieski kolor) aby robic krutki albo dlugi obieg spalin leciało by to w dol gdzie wymurowana była by taka poleczka z szamotu alby akumulowala cieplo i potem spowrotem do góry by wpadalo do komina i wszystko z szamotu ,grzalo by to caly salon i rozprowadzenie na gore z turbinka na pokoje na piętrze


i mam problem bo w wyczystce zbiera mi się woda...... a pan co robil komin zaslepil odpływ z wyczystki boprezciez nic tam nie będzie nigdy..... i w doprowadzeniu powietrza do kominka tez w ostatnim kolanku stoi woda,...... taki spadek zrobili:(


może cos poradzicie aby miało to jakos dzialalo proszę się nie smiac :) bo pytam jako laik w tej dziedzinie

Spawos, to co Ty masz z tym kominem, że Ci woda leci do środka?
Wyczystka musi mieć drzwiczki rewizyjne. Żaden kominiarz nie wyda inaczej pozytywnej opinii.

Czy Ty myślisz o zastosowaniu modułów Cebudu, albo podobnych do akumulacji ?
209882
One ważą 20-40 kg sztuka. Masz tam wystarczająco mocny fundament na postawienie takiego ciężaru ?
209881
Tu jest tylko 18 modułów po 40 kg. To wcale nie jest tak dużo. Możesz potrzebować więcej, zależy jaką masz kubaturę do ogrzania. To trzeba policzyć.

I jeszcze izolacja - tylko nie z wełny. Do tego są płyty krzemianowo-wapniowe.

pestka56
02-09-2013, 19:06
209550

Witam coraz wiecej dylematów co do wyboru kominka ...chciałbym sie zmieścić max do 20 tyś z zabudową.
1. Czy opłacalne w tym przypadku było by zastosowanie kominka z płaszczem wodnym ( ogrzewanie gazowe- piec kondensacyjny + ogrzewanie podłogowe )
2. Czy może zwykły kominek z rozprowadzeniem ciepłego powietrza , a może akumulacyjny ? Jeżeli z rozprowadzeniem to czy w łazience można zamontować kratke ?

Jakiej mocy należało by dobrac kominek. Żeliwny, czy z wkładem szamotowym :/

Ponadto :/ komin już stoi nie zwróciłem uwagi na fakt że wyczystka jest w salonie/

Strasznie dużo pytań różnych ale nie wiem jaki naprawdę kominek dobrać do projektu Z64 +

Powierzchnia użytkowa / netto 83,8 m²
Powierzchnia zabudowy 103,5 m²
Kubatura 234,7 m³
Liczba pokoi 3

http://i39.tinypic.com/fei8bb.jpg

Może napiszę jakąś bzdurę, to mnie Zduni ofukną i wtedy coś podpowiedzą :D

Masz już ogrzewanie, więc po co jeszcze podłączać do tego kominek z płaszczem. Podroży Ci to koszty, a dom masz stosunkowo nieduży więc raczej ekonomicznie to nie wyjdzie. Już prędzej możesz zrobić DGP – w tym domku to dość proste do poprowadzenia. Tylko czy masz gdzie schować rury?

Ja potraktowałabym kominek jako przyjemne, choć niezobowiązujące źródło ciepła dodatkowego i oczywiście nastroju. Jest usytuowany centralnie, więc jak w nim napalisz to ciepło się rozejdzie wokoło od szyby i przez kratki. A jeśli zastosujesz dobrą ciepłą obudowę, będzie jeszcze lepiej.

Kratka do łazienki to świetny pomysł. Byłam niedawno w domu, gdzie łazienka jest tak dodatkowo dogrzewana. Bardzo to było przyjemne.

Wyczystka w salonie, to nie tragedia, ale kłopot. Może dałoby się przenieść ją do po. gosp (nie pomyliłam funkcji). Zawsze to mniejsze pomieszczenie do sprzątania.

Wkład - ja optuję za stalowym z paleniskiem wyłożonym szamotem. Jest mnóstwo do wyboru. Jeśli chodzi o moc grzejną, to większość wkładów jest produkowana co najmniej w 2-3 rodzajach i w opisach zawsze jest podane jaką powierzchnię bądź kubaturę da radę dany model ogrzać. Powiedz czego oczekujesz po wyglądzie zewnętrznym wkładu, jak mają być otwierane drzwiczki. Może coś podpowiem.

akumulator
02-09-2013, 19:26
Do pestka56
Wygląd zewnętrzny bardzo podoba mi sie taki nowoczesny. W moim wykonaniu :/ wyczystka bardzo przeszkadza . Aha mierzyłem sobie wlot do komina w salonie coś nisko mi się wydaje ok 146 cm a jeszcze wylewki właściwej nie ma :/ System kominowy brata ceramiczny . Może się jeszcze uda coś przerobić ???
A co do wyglądu ciekawe co to za wkład ( ciekawy ruszt )

209888

pestka56
02-09-2013, 19:49
Julianna miała sporo problemów z wkładem i podłączeniem do komina. poszukaj tu w wątku wcześniej i poczytaj. Było zmieniane i miejsce wyczystki w wejścia rury dymowej do komina. Poczytaj.

http://www.kominkiolkusz.pl/wklady-kominkowe-robi-ren.html (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fwww.kominkiolkusz. pl%2Fwklady-kominkowe-robi-ren.html) Może to któryś z tych wkładów, bo kominki Olkusz mają w ofercię dokładnie tę obudowę, proszę bardzo o tu Artiss Silje.
Dragon też ma ją w ofercie i podaje wiecej informacji, także wymiary. Możesz sprawdzić, czy nadaje się dla Ciebie.
http://www.dragonkominki.pl/index.php?route=product/product&path=61&product_id=102 (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fwww.dragonkominki. pl%2Findex.php%3Froute%3Dproduct%2Fproduct%26path% 3D61%26product_id%3D102)

Jeśli chodzi o ruszt, jest co najmniej kilka firm, ktore je sprzedają na zamówienie lub ze stałej oferty. Gdzieś taki widziałam za jakieś 400 zł o ile pamiętam. Możesz sobie do każdego wkładu dokupić. Ruszt jest o tyle fajny, że duże kłody lepiej się palą i w ogóle łatwiej rozpalić.

EDIT:
No, to sobie u tego Dragona poczytała. Ciekawe, czy oni w ogóle wiedzą co i o czym piszą?
„Obudowa przeznaczona do montażu z wkładem kominkowym o szerokości fasady 700 mm.”
A dalej podali rodzaj wkładu „Przedstawione zdjęcie prezentuje wersję obudowy pod wkład AXIS H 1400.”
Bardzo ciekawe jak to się ma do ceny obudowy, bo ten konkretny Axis ma szerokość drzwiczek 1100 mm.

Fajny ten wkład i ruszt ma w standardzie, i szyba podnoszona i palenisko eleganckie, tylko 17 KW kosztuje powyżej 17 tys.

ziuta62
02-09-2013, 20:15
Pestka ja nie mam zielonego pojęcia na temat wkładów. To zostawiam zdunowi. Pewnie będzie kilka do wyboru to wtedy zobaczę. Chcę mieć jedynie jakiś trop, którym pójdziemy z wyglądem kominka. Nawet nie próbuję się wgłębiać we wkłady bo na forum nie wolno reklamować to po co w ogóle pytać.
W przypadku takiej obudowy - okapu to musi być widać jak najmniej żelastwa i żadnych zdobień.

pestka56
02-09-2013, 20:52
No, ale kształt, wielkość, tego raczej zdunowi nie zostawiaj.
Do tego okapu ja wybrałabym wkład o kwadratowej szybie w prostej czarnej ramie. Drzwiczki koniecznie z gilotyną i oczywiście szamotem wyłożone palenisko.

Co do reklamowania - fm służy wymianie doświadczeń, podpowiedziom, więc jak tu się poruszać bez podawania nazw sprzętu? To nie reklama, tylko ocena.

ziuta62
02-09-2013, 20:59
Na szybko odrobiłam zadanie na naszej wyszukiwarce. Spartherm, Dovre, KFD.
Dobrze to napisałam?

pestka56
02-09-2013, 21:19
Wszystko dobrze napisałaś, ale chyba nie zastanawiałaś się nad cenami jakie te firmy na swoje produktu mają, bo wszystkie są z górnej półki.

ziuta62
02-09-2013, 22:51
Nie zastanawiałam się. Nie znalazłam kwadratowego z gilotyną. Trudno się szuka i nudne to szukanie. Dobrze, że z górnej, a nie z najwyższej jak Brunner np.
Rzuć jakimś przykładem. Na innych wątkach są nazwy firm, serie kafelek i ceny i jest dobrze. Ja i tak tego nie kupię. Forest wszystko załatwi. Tak tylko chciałam w końcu zobaczyć coś oczami wyobrażni w salonie. Inne pomieszczenia mam już dopracowane do szczegółu. Nawet znalazłam stolarza, który odtworzy mi moje dawne meble kuchenne. A to był problem okrutny.

pestka56
03-09-2013, 00:05
E, jak Forest, to co ja tu nosa wtykam. On wie lepiej :yes: Będziesz mieć wszystko jak najlepiej zrobione. Kiedy zaczynacie? Strasznie jestem ciekawa Twojego domu, a wnętrz szczególnie.

Forest-Natura
03-09-2013, 00:10
Witam.
Spawos ... pozbawię Cię od razu złudzeń ... kratkowa Mila w żaden sposób nie nadaje się do "eksperymentowania" z długim obiegiem spalin. To nie wkład do wytwarzania nie wiadomo jakiej temperatury na wyjściu z wkładu i ładowania do niego nie wiadomo jakiej ilości drewna (pomimo wielkości samej komory paleniska) ... wręcz przeciwnie - ujawnia swoje największe zalety spalając na bieżąco maks. 4-5 kg drewna i doskonale wtedy oddaje ciepło przez swój korpus i rozbudowane płomieniówki w jego górnej części. Spaliny mają wtedy na wyjściu z wkładu jakieś 300 stopni, a to stanowczo za mało na "ławeczki" i tego typu rzeczy. Co najwyżej możesz nieco obniżyć jej postument na którym stoi i na wylot założyć do kompletu np. "kratkowy" Turbodym. Zbije temperaturę o jakieś 100 - 150 stopni razem z kolanem na wejściu do komina.
Wtedy jakaś szamotowa ścianka zabudowy będzie miała sens ... ale na pewno nie grubości 6 cm (z cegły) lecz najwyżej z połowy tej grubości.
Pozdrawiam.

Spawos
03-09-2013, 09:09
do pestka wkład to Mila z wermikulitem 16 kw , a co , do podloza to chydziaka mam z b20 betonu myslalem nad takim czyms jak ty mowisz ,myslalem zrobić z szamotu takie kanaly zabudowac może podpowiesz cos jeszcze ciekawego, aby to zbudować albo podejmiesz się budowy ?:):) tylko ja z Lublina jestem , woda w wyczystce może skraplac się z powietrza????

pestka56
03-09-2013, 11:02
Spawos, ja jestem amatorka, która lubi kominki i lubi trochę wiedzieć, poza tym sporo musiałam się dowiedzieć na własny użytek - już o tym kilka razy na fm pisałam. Podpowiadam co wiem, bo czasem Zduni rzadziej tu zaglądają, a szkoda, żeby forumowicze zostawali bez żadnej pomocy nawet tak mizernej jak moja.
Forest właśnie Ci odpowiedział.
Ja mogę dopowiedzieć, że są wkłady, które są specjalnie produkowane by używać ich do kominków z akumulacją.
Każda szanująca się firma zduńska ma takie w swojej ofercie.

W Lublinie masz firmę, która się zajmuje m.in. akumulacyjnymi paleniskami zduńskimi
http://www.robiren.pl/pl,0,s196,produkt621,akumulacyjne_palenisko_zdunsk ie.html (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fwww.robiren.pl%2Fp l%2C0%2Cs196%2Cprodukt621%2Cakumulacyjne_palenisko _zdunskie.html)
Myślę, że o takim „kominku” powinieneś myśleć.
Robią też całkiem ładne obudowy i na ich stronie jest sporo informacji http://www.robiren.pl/pl,0,s305,piecokominki.html (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fwww.robiren.pl%2Fp l%2C0%2Cs305%2Cpiecokominki.html) , a to dobrze świadczy o firmie.
209973

Poza tym warto zapytać forumowych zdunów, czy któryś się podejmie pracy dla Ciebie, a może poradzą Ci kogoś blisko Ciebie.

ziuta62
03-09-2013, 11:32
Widzisz pestka? Forest się znalazł. W przyszłym roku mamy wylewki z podłogówką w planach i kuchnię kaflową. Łupek na elewacji, kształtowanie działki i trzeba ruszyć z co. 12 miesięcy po wylewkach zaczynamy się urządzać.
Te kominki z okapami to tak utrafiłaś jakbyś wiedziała jak moja chatka wygląda.
Pozdrawiam

Spawos
03-09-2013, 12:17
czyli nie kombinować z szamotem itp ciepla zabudowa. ?? z akumulacja bo nie ma sensu to wszystko jednym słowem dac ten turbodym zabudowac tylna sciane jakas izolacja (szamot???) , i do tego rura na strych i turbinka i rozprowadzenie po będzie najlepszym rozwiązaniem , czy dac szamot jako obudowę całego kominka ?

pestka56
03-09-2013, 12:19
Ogromnie się cieszę, bo mnie ten kominek też się ogromnie podoba.
Łupek na elewacji :D masz następny DUŻY PLUS u mnie. Wybrałaś już jakiś łupek? To piękny kamień szczególnie czarny, ale widziałam też przepiękne ciemnobrązowe z jaśniejszymi plamami. Ja marzę o czarnym filitowym łupku na kominku

pestka56
03-09-2013, 13:13
czyli nie kombinować z szamotem itp ciepla zabudowa. ?? z akumulacja bo nie ma sensu to wszystko jednym słowem dac ten turbodym zabudowac tylna sciane jakas izolacja (szamot???) , i do tego rura na strych i turbinka i rozprowadzenie po będzie najlepszym rozwiązaniem , czy dac szamot jako obudowę całego kominka ?

Spawos jesteś klasycznym przykładem błędu popełnianego na samym wstępie przez inwestorów w sprawie wyboru wkładu kominkowego. Najpierw wszyscy (no, większość) kupuje wkład, a potem na siłę do niego dopasowuje funkcję.
To tak jakby najpierw wybudować dom, a potem dopiero myśleć jak tu doprowadzić kanalizację.

Chyba masz kłopot ze zrozumieniem co to jest ciepła zabudowa.
Kominki zwyczajne, konwekcyjne z obudową izolującą oddają ciepło tylko przez szybę i kratki, a po wypaleniu drewna obudowa jest zimna. Do zabudowy można użyć płyt krzemianowo-wapniowych, które izolują. Z pomocą systemu DGP ciepłym powietrzem rozprowadzanym z wnętrza obudowy można dogrzać cały dom.
Obudowę kominka konwekcyjnego można również wykonać z ceramicznych płyt akumulacyjnych i wtedy mówimy o tzw. kominku ciepłym. Płyty te akumulują ciepło i oddają je po wygaśnięciu kominka całą powierzchnią zabudowy. Tu izolującą płytę krzemianowo-wapniową stosuje się tylko na ścianie za plecami kominka. Kominek ciepły można wykorzystać jakby podwójnie. Nagrzewa się obudowa i potem powoli oddaje ciepło do pomieszczenia, a ciepłe powietrze z wnętrza tej obudowy jest przez DGP dystrybuowane dalej. Dwa w jednym :)

Spawos może poczytaj troszkę w necie o kominkach. Jest naprawdę dużo informacji na stronach firm zduńskich (Godzic, Godkowie, Forest Natura, Kominki Bohusz, Kominki Piotr Batura, Kominki Bielawski). Są też różne blogi i kopalnia wiedzy na portalu www.kominek.org.pl (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fwww.kominek.org.pl ) Warto też zajrzeć tutaj www.kominki.org (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fwww.kominki.org) Polecam Ci też kwartalnik „Świat kominków”

ziuta62
03-09-2013, 16:02
Pestka nie wiem jaki to łupek, mówią na niego miejscowy.

210010

Oczywiście cały czas mówimy na temat kominków. Komin to poważna sprawa, a dwa kominy to poważniejsza. Z czego drugi podwójny to już fanaberia.
Nic tylko zaprosić kolegów od przecinków w temacie OZC.

pestka56
03-09-2013, 16:18
No, tak troszkę bym się zdziwiła, gdybyś chciała okładać ten dom ciemnym łupkiem.

need44
03-09-2013, 22:17
Witam.

Czy izolowanie korpusu kominka z płaszczem wodnym ma sens a jeśli tak to czy można to zrobić z płyt krzemianowo wapniowych czy musi to być wełna?
Drugie pytanie dotyczy zdjęć które zamieszczam poniżej. Czy na pewno wszystko jest podłączone prawidłowo? Mam wątpliwości co do tego czerwonego przewodu czy aby nie będzie się topił. Wykonawca twierdzi, że nie.

Witam
Przeglądałem temat, bo przymierzam się do kominka z płaszczem i pozwolę sobie wtrącić się - ten przewód jakikolwiek by nie był nie może przylegać do czopucha spalinowego, czy nawet znajdować się w bardzo bliskiej jego odległości. Tam będzie min. 200- do 400, może więcej stopni (przy otwrtym szybrze), więc żaden przewód tego nie wytrzyma. Proponuję poprowadzić ten przewód z drugiej strony i dalej pościanie, ewentualnie może iść po rurze miedzianej, zasilajacej (tam bedzie max 100 stp więc powinien wytrzymać).
Ale co innego przykuło moją uwagę: na zdjeciu widzę markę LAVA. Wiem, że to nowa firma, ale ludzie działali wcześniej w CTM. Znana firma kominkowa w Rzeszowie bardzo polecała mi ten termokominek (jest dystrybutorem ich, Lechmy i chyba jeszcze Arysto), jest podobno zrobiony tak samo jak CTM ma dobry wymiennik i wysoką sprawność. Wygląda solidnie, cena niezła, niższa niż Lechma. CTM to jak wiem były bardzo dobre kominki z płaszczem ale firma już nie działa w Polsce, więc jeżeli ten Lava byłby taki sam to ok.
Czy możesz już coś napisać o tym wkładzie Lava AniaWarm?
Może ktos inny może napisać parę słów?

niktspecjalny
05-09-2013, 08:25
Kocham łupek czarny, ale te kominki też brałabym pod uwagę:
209816 209817 209818 209813 209815
Każdy pasuje do opisanego przez ciebie wnętrza. Oczywiście nic nie wiem o wielkości ;)

No ja to odleciałem. Każdy z prezentowanych choć zawsze duże gabaryty są u mnie źle widziane te powalają na kolana.Ten środkowy to już bajka.Małża ma zachwyciła się nim do tego stopnia ,że poprosiła bym wydobył od ciebie adres firmy ,która go wytworzyła.

oliwkawawa
05-09-2013, 11:07
Witam i bardzo proszę o uświadomienie mnie :)
W ciągu 2 tygodni odbędzie się u mnie montaż kominka. Staram się zdobyć podstawową chociaż wiedzę, aby wiedzieć czy montaż przebiega dobrze czy nie (miałam już do czynienia z różnymi fachowcami).
Kominek narożny Arysto 10p/dj, do palenia bardzo okazjonalnego. Bez DGP.
Na tej samej ścianie co kominek będzie też telewizor. Tak wygląda to na wizualizacji firmy projektowej: http://z500.pl/thumb.php?src=res%2Fwnetrza%2FZ207%2FZ207_1_2.jpg&size=1024

Czytam że zabudowa płytami krzemianowo wapniowymi jest lepszą opcją niż wełna i płyty gk. Możecie rozwinąć tak po krótce temat?
Czy to prawda? Dodam że mam w domu dwójkę małych alergików.

W moje wycenie zabudowa jest przewidziana z płyt i wełny... Tak to wygląda:
welna
Tasma do welny
Przepustnica powietrza
Rura al
Redukcja pow.
Rura Dym
Redukcja wkład/komin
Gkf, profile kolki inne
Kratki 17/50 biale
Kratki 11/17 biale
Inne elementy ,opaski, uszczelniacze

Czy wielkości kratek są prawidłowe?

pestka56
05-09-2013, 11:34
Oliwkawawa, wróć do postu 5775 – podawałam tam na końcu gdzie można przeczytać o kominkach.
Wełna nie jest niepalna, tyle że zapali się z opóźnieniem. Czytałam niedawno opinię strażacką, że izolacja z wełny opóźniła przedostanie się ognia przez strop o 15 minut. I to jest różnica w stosunku do płyt krzemianowo-wapniowych.