PDA

Zobacz pełną wersję : KOMINKI - Pomoge i doradze we wszystkim co dotyczy kominków.



Strony : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 [28] 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52

pestka56
18-07-2014, 23:15
Obiecałam wklejać inspiracje kominkowe. Zastanawiałam się od czego zacząć, bo różnorodność obudów jest ogromna. To jeden problem :)
Drugi, to – jeśli będę wklejać tutaj, to rozwodnię wątek, a gdy ktoś będzie chciał poszukać inspiracji też będzie mu trudno dogrzebać się.
Zakładam wątek: INSPIRACJE KOMINKOWE

Tomkowa
18-07-2014, 23:47
Obiecałam wklejać inspiracje kominkowe. Zastanawiałam się od czego zacząć, bo różnorodność obudów jest ogromna. To jeden problem :)
Drugi, to – jeśli będę wklejać tutaj, to rozwodnię wątek, a gdy ktoś będzie chciał poszukać inspiracji też będzie mu trudno dogrzebać się.
Zakładam wątek: INSPIRACJE KOMINKOWE

http://emotikona.pl/emotikony/pic/15icon_jupi.gif (http://emotikona.pl/emotikony/)http://emotikona.pl/emotikony/pic/15icon_jupi.gif (http://emotikona.pl/emotikony/)http://emotikona.pl/emotikony/pic/15icon_jupi.gif (http://emotikona.pl/emotikony/)http://emotikona.pl/emotikony/pic/15icon_jupi.gif (http://emotikona.pl/emotikony/)

Tomkowa
22-07-2014, 07:30
Jaka jest bezpieczna odległość telewizora od kominka? Wymyśliłam sobie, żeby tv stał na jednej ścianie z kominkiem, ale czy to dobre rozwiązanie?
271102

ktototaki
22-07-2014, 08:39
Witaj,
w niektórych przypadkach nawet montuje się TV zaraz obok wkładu - np. fabryczna zabudowa, poniżej kilka fotek MCZ Scenario :)
271110271111271112271113

Tomkowa
22-07-2014, 08:50
Czyli jest to bezpieczne i nie grozi zniszczeniem sprzętu?

pestka56
22-07-2014, 14:19
Obudowa musi być dobrze wykonana. Musi izolować. Nie umieszcza się tv w bezpośredniej bliskości ciepłych obudów, ani w obszarze gdzie dociera bezpośrednie ciepło z otworu paleniska.

Tomkowa
22-07-2014, 22:30
Interesuje mnie wkład kominkowy Nadia 10 kW by kratki.pl
Zadałam pytanie na założonym dla tego wkładu wątku tutaj (http://forum.muratordom.pl/showthread.php?228010-NADIA-z-kratki-pl-jakie-opinie-albo-podobny-wk%C5%82ad), ale coś tam bardzo cicho :( Powtórzę więc pytanie w tym miejscu, bo tu może i ruch większy i może ktoś zechce głos zabrać. Wkład jest nowością w ofercie kratek, ale może, choćby na podstawie danych producenta, któryś z forumowych fachowców dokona jego oceny? Piotr Batura testował wkład na szkoleniu potargowym. Mam nadzieję, że spostrzeżenia co do jego jakości nie są tajemnicą i może się odezwie :)

GzE
23-07-2014, 19:48
Szukam wkładów kominkowych, pieców kominkowych bądź kóz, które nadawałyby się do montażu w domu pasywnym i współpracowałyby z rekuperatorem.
Czy orientuje się ktoś czy takie produkty są dostępne w rozsądnych cenach?

Forest-Natura
23-07-2014, 20:34
Witam.
Co rozumiesz pod pojęciem "współpracowały z rekuperatorem" ?
Czy pod pojęciem "dom pasywny" rozumiesz faktycznie taki dom, czy też jednąz wielu "naszych polskich" odmian czegoś takiego ?
Generalnie nie ma wkładów kominkowych przeznaczonych do domów pasywnych ... bo dom pasywny z założenia nie posiada czegoś takiego jak kominek czy piecyk / koza ... stąd moje dwa poprzednie pytania.
Są paleniska do domów energooszczędnych. A i tu wiele zależy nie tyle od samego paleniska, co od kogoś, kto robi projekt całości kominka w takim domu i zajmuje się jego wykonaniem. Samo palenisko (wkład) nie wystarczy ... tu musi być jeszcze cała reszta takiej instalacji pomiędzy wkładem a wlotem do komina, misi być elektronika sterująca tym i musi być jeszcze zabudowanie tego wszystkiego.
Kozy ? NIe znajdziesz narynku kozy mniejszej niż produkującej ciepło w ilości 2-5 kWh ... czyli masz już odpowiedź czy nadają się do prawdziego domu pasywnego ...
Są jeszcze piecyki na pellet, które mogą (prawie) spełniać założenia domów pasywnych.
Jeszcze masz do przerobienia temat samego komina w takim domu ... to też kolejna przeszkoda, której nie zakłąda w ogóle dom pasywny ...
Wbrew pozorom to trudny temat, kóry ogarnia pod względem technicznym może z kilka zaledwie osób w nazym kraju.
Pozdrawiam.

Kominki Piotr Batura
24-07-2014, 06:34
Interesuje mnie wkład kominkowy Nadia 10 kW by kratki.pl
Zadałam pytanie na założonym dla tego wkładu wątku tutaj (http://forum.muratordom.pl/showthread.php?228010-NADIA-z-kratki-pl-jakie-opinie-albo-podobny-wk%C5%82ad), ale coś tam bardzo cicho :( Powtórzę więc pytanie w tym miejscu, bo tu może i ruch większy i może ktoś zechce głos zabrać. Wkład jest nowością w ofercie kratek, ale może, choćby na podstawie danych producenta, któryś z forumowych fachowców dokona jego oceny? Piotr Batura testował wkład na szkoleniu potargowym. Mam nadzieję, że spostrzeżenia co do jego jakości nie są tajemnicą i może się odezwie :)

Próbuje jakiś urlop "robić", więc proszę mnie nie karać zbyt surowo:p O Nadii nic złego powiedzieć nie mogę. Mogę tylko stwierdzić, że dzieli ją przepaść w stosunku do dotychczasowej oferty firmy...

janoush
24-07-2014, 09:20
... O Nadii nic złego powiedzieć nie mogę. Mogę tylko stwierdzić, że dzieli ją przepaść w stosunku do dotychczasowej oferty firmy...

A o kominku Oliwia ?
Zamierzam zakupić taki kominek tylko wersja narożna z szybą podnoszoną.

Tomkowa
24-07-2014, 09:35
Próbuje jakiś urlop "robić", więc proszę mnie nie karać zbyt surowo:p O Nadii nic złego powiedzieć nie mogę. Mogę tylko stwierdzić, że dzieli ją przepaść w stosunku do dotychczasowej oferty firmy...
Dziękuję za pomoc! :) Życzę udanego urlopu :D

orcio_kr
24-07-2014, 11:15
A o kominku Oliwia ?
Zamierzam zakupić taki kominek tylko wersja narożna z szybą podnoszoną.
Jako że to 'dotychczasowa oferta firmy' to zapewne druga strona przepaści ;)

Forest-Natura
24-07-2014, 11:47
Witam.
Zawsze należy oferowaną technikę z ceną jeszcze skonfrontować ... wkładu tak dużego jak Oliwia z boczną, podnoszonądo góry szybą nie znajdzie się gdzie indziej za taką cenę. I tu wkraczamy w sferę odwiecznych dylematów budujacego ... dać dwa razy więcej za produkt lepszy technicznie czy zadowolić się produktem tańszym, kóry wbrew pozorom może i spełnia jak najbardziej oczekiwiania wielu użytkowników.
Pozdrawiam.

janoush
24-07-2014, 11:54
Kominek będzie pełnił funkcję dekoracyjno-melancholijną :) - nie jest kupowany z myślą o ogrzewaniu domu tylko o dawaniu ładnego i miłego światełka w salonie. A taki wybraliśmy, bo pasuje nam do całościowego projektu salonu. Dodam, że dom wyposażony jest w wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła oraz ogrzewany będzie pompą ciepła.
Biorąc pod uwagę powyższe, czy dalej może być ten wkład ?

Forest-Natura
24-07-2014, 12:39
Witam.

Dodam, że dom wyposażony jest w wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła
No to już raczej wyklucza Oliwię ...
Niestety, ale rekuperacja pociąga za sobą zakup dużo droższego, szczelnego paleniska. Albo tańszego z częściowym poborem powietrza do spalania z wnętrza domu i użytkowania go np. przy rozszczelnionych oknach ... co rypie na łeb ideę rekuperacji ...
Pozdrawiam.

janoush
24-07-2014, 12:42
Witam.

No to już raczej wyklucza Oliwię ...


A jaki możesz polecić ?

M***ki
24-07-2014, 15:19
Romotop rodzina ANGLE w wersji z podstawą do pierścieni akumulacyjnych , wersja podnoszona lub otwierana .
Pracuje w 100% na powietrzu zewnętrznym - CDP.
Palenisko bez rusztowe .

Spełnia niemieckie normy czystości spalin które zaczną obowiązywać w 2015 roku i to jeszcze z zapasem 30% .

M***ki
24-07-2014, 15:26
Szukam wkładów kominkowych, pieców kominkowych bądź kóz, które nadawałyby się do montażu w domu pasywnym i współpracowałyby z rekuperatorem.
Czy orientuje się ktoś czy takie produkty są dostępne w rozsądnych cenach?

Od kilku lat wykonujemy pieco-kominki do domów z minimalnym zapotrzebowaniem na kW/h :)
Proponujemy zastosowanie wkładów Romotop SERIA 025 lub Kv075 01/02 w połączeniu z zabudową akumulacyjną emitująca taka ilośc ciepła jaka jest policzona dla danego budynku.
Właśnie jesteśmy w trakcie budowy takiego urządzenia opartego na Kv025F.01 i szamotowych kanałach akumulacyjnych .
Następne realizacje w tej technologi czekają ......

jaceq
24-07-2014, 17:14
Poleca mi jeden fachowiec jakiś kominek firmy Arcadia z zamkniętą komorą. Coś koło 5tys pln. Dobre to będzie?

GzE
24-07-2014, 19:52
Witam.
Co rozumiesz pod pojęciem "współpracowały z rekuperatorem" ?
Czy pod pojęciem "dom pasywny" rozumiesz faktycznie taki dom, czy też jednąz wielu "naszych polskich" odmian czegoś takiego ?
Generalnie nie ma wkładów kominkowych przeznaczonych do domów pasywnych ... bo dom pasywny z założenia nie posiada czegoś takiego jak kominek czy piecyk / koza ... stąd moje dwa poprzednie pytania.
Są paleniska do domów energooszczędnych. A i tu wiele zależy nie tyle od samego paleniska, co od kogoś, kto robi projekt całości kominka w takim domu i zajmuje się jego wykonaniem. Samo palenisko (wkład) nie wystarczy ... tu musi być jeszcze cała reszta takiej instalacji pomiędzy wkładem a wlotem do komina, misi być elektronika sterująca tym i musi być jeszcze zabudowanie tego wszystkiego.
Kozy ? NIe znajdziesz narynku kozy mniejszej niż produkującej ciepło w ilości 2-5 kWh ... czyli masz już odpowiedź czy nadają się do prawdziego domu pasywnego ...
Są jeszcze piecyki na pellet, które mogą (prawie) spełniać założenia domów pasywnych.
Jeszcze masz do przerobienia temat samego komina w takim domu ... to też kolejna przeszkoda, której nie zakłąda w ogóle dom pasywny ...
Wbrew pozorom to trudny temat, kóry ogarnia pod względem technicznym może z kilka zaledwie osób w nazym kraju.
Pozdrawiam.

Dom szkieletowy, prawdziwie pasywny spełniający normy nf15. głównie chodzi o to, by palenisko było szczelne, i pobierało powietrze potrzebne do spalania w 100% z zewnątrz budynku. Moc wkładu raczej nie ma znaczenia bo to uzyskujemy ze spalanego surowca?

Forest-Natura
25-07-2014, 09:09
Witam.

Moc wkładu raczej nie ma znaczenia bo to uzyskujemy ze spalanego surowca?
Ma znaczenie i to duże ...
Wkładów szczelnych jest w tej chwili bez liku, a takich do domu pasywnego to doszukał bym się moze z kilku sztuk. Te o których wspomniał wcześniej M***ki nie nadają sie do "pasywniaka". Do domu energooszczędnego i owszem, ale ne do pasywnego.
Aaa ... i tradycyjnie powtórzył bym tu to co z uporem maniaka staram się wtłoczyć do głów Forumowiczów od dłuższego już czasu - palenisko (wkład kominkowy) jest ostatnią rzeczą jaką powinno się dobrać do kominka / pieca ... do jego założeń użytkowych, do techniki jaką się weń "włoży" i jego projektu zabudowy.
Pozdraiwam.

Kominki Piotr Batura
25-07-2014, 09:43
Sprecyzujmy, Forest. Oczywiście, że można zacząć od szukania wkładu. Trzeba tylko wcześniej wiedzieć to, o czym piszesz...:cool:

pestka56
26-07-2014, 09:17
Oj, Forest ależ mnie przestraszyłeś :) Już zaczęłam wymyślać co jeszcze powinno się brać pod uwagę wybierając wkład. A tu proszę, czysta logika :)

akumulator
30-07-2014, 15:48
Pytanie do forumowiczów: Jak sprawdza się stwerownik tatarek w kominkach akumulacyjnych??. Czy warto inwestować ?? Co w przypadku braku prądu ??

CzarnyIwan
30-07-2014, 16:53
Szukam wkładu kominkowego, proszę o sugestie. Kominek bardziej do patrzenia niż grzania, ale wszelkie ciepło bijące od niego jest mile widziane. Bedzie stał w salonie (ok 33m2 ) z otwarta kuchnią ok 12-13m2 plus komunikacja. Mieszkalna część domu ma ok 170m2. Co ważne dom można określić energooszczędnym, będzie wietrzony rekuperacją z odzyskiem ciepła. Na chwilę obecną jest doprowadzona rura fi 200(poprawka 110) doprowadzająca powietrze z zew oraz komin z wejściem 45stopni na wys ok 2m. Szukam wkładu narożnego z podnoszoną szybą który bedzie pobierał powietrze z tej rury w podłodze a nie z salonu. Przyjmę wszelkie sugestie 272594

Forest-Natura
30-07-2014, 22:45
Witam.

Na chwilę obecną jest doprowadzona rura fi 200 doprowadzająca powietrze z zew
Sugestia pierwsza ... miałeś już na wstępie planowania kominka do czynienia z idiotą (idiotami), albo coś źle zrozumiałeś lub pokręciłeś ... :rolleyes:
Sugestia druga ... nie chce mi się pisać kolejny raz, więc wkleję z jednego z poprzednich postów -
tradycyjnie powtórzył bym tu to co z uporem maniaka staram się wtłoczyć do głów Forumowiczów od dłuższego już czasu - palenisko (wkład kominkowy) jest ostatnią rzeczą jaką powinno się dobrać do kominka / pieca ... do jego założeń użytkowych, do techniki jaką się weń "włoży" i jego projektu zabudowy.
Pozdrawiam.

Kominki Piotr Batura
31-07-2014, 06:50
Szukam wkładu kominkowego, proszę o sugestie. Kominek bardziej do patrzenia niż grzania, ale wszelkie ciepło bijące od niego jest mile widziane. Bedzie stał w salonie (ok 33m2 ) z otwarta kuchnią ok 12-13m2 plus komunikacja. Mieszkalna część domu ma ok 170m2. Co ważne dom można określić energooszczędnym, będzie wietrzony rekuperacją z odzyskiem ciepła. Na chwilę obecną jest doprowadzona rura fi 200 doprowadzająca powietrze z zew oraz komin z wejściem 45stopni na wys ok 2m. Szukam wkładu narożnego z podnoszoną szybą który bedzie pobierał powietrze z tej rury w podłodze a nie z salonu. Przyjmę wszelkie sugestie 272594

Spora dziura w tym energooszczędnym domu. Z jednej strony inwestycja nie tania, by było cieplej i oszczędniej, a potem wietrzymy i schładzamy grunt pod budynkiem!:D

Każdy wkład z odseparowaną komorą spalania. To nie może być wkład z króćcem przyłączeniowym typu Zuzia czy Basia. Musi mieć króciec i być jednocześnie szczelny. Te fi 200 możesz zredukować spokojnie nawet do fi 110.

M***ki
31-07-2014, 09:40
Spora dziura w tym energooszczędnym domu. Z jednej strony inwestycja nie tania, by było cieplej i oszczędniej, a potem wietrzymy i schładzamy grunt pod budynkiem!:D

Każdy wkład z odseparowaną komorą spalania.

To nie może być wkład z króćcem przyłączeniowym typu Zuzia czy Basia. Musi mieć króciec i być jednocześnie szczelny. Te fi 200 możesz zredukować spokojnie nawet do fi 110.


Całkowicie zgadzam się z Piotrem .
Na rynku jest sporo wkładów "z doprowadzeniem powietrza pod ruszt " , pominę podawanie nazw typu Basia czy Zuzia, jest to domena "tańszych" producentów a przecież wiadomo że tego pod ruszt potrzeba najmniej , zasadniczo na kilka minut podczas rozpalania .

CzarnyIwan
31-07-2014, 09:42
Witam.

Sugestia pierwsza ... miałeś już na wstępie planowania kominka do czynienia z idiotą (idiotami), albo coś źle zrozumiałeś lub pokręciłeś ... :rolleyes:
Sugestia druga ... nie chce mi się pisać kolejny raz, więc wkleję z jednego z poprzednich postów -
tradycyjnie powtórzył bym tu to co z uporem maniaka staram się wtłoczyć do głów Forumowiczów od dłuższego już czasu - palenisko (wkład kominkowy) jest ostatnią rzeczą jaką powinno się dobrać do kominka / pieca ... do jego założeń użytkowych, do techniki jaką się weń "włoży" i jego projektu zabudowy.
Pozdrawiam.


Widzę tu że jak zwykle mamy tu do czynienia z typowym naszym krajowym "fachofcem" który wie wszystko w swojej dziedzinie a wszyscy w okół to idioci i tak wszem i wobec należy ich tu określać.... Twój cytat czytałem już wcześniej jak go nasmarowałeś kilka stron temu. W mojej opinii uwłacza on naszej pięknej choć skomplikowanej gramatyce i zasadom budowania zdań. Wiesz chodzi o to by wypowiadać sie tak aby Cie każdy zrozumiał, nawet taki idiota jak ja.

Co do doprowadzenia powietrza to moj błąd, rura ma fi110. Przed zimą nałożyłem na jej wystający koniec 110, kawałek fi 200 co by jej nikt nic nie uszkodził. Wczoraj na szybko spojrzałem i tak napisałem. Nie ma powodu do paniki. Wszystko jest jak powinno. Czekam na sugestie pisane prostym językiem dotyczące wkładu. Założenia pisałem powyżej, technikę zastosowaną dotychczas również.

Zdun Darek B
31-07-2014, 10:26
Szukam wkładu kominkowego, proszę o sugestie. Kominek bardziej do patrzenia niż grzania, ale wszelkie ciepło bijące od niego jest mile widziane. Bedzie stał w salonie (ok 33m2 ) z otwarta kuchnią ok 12-13m2 plus komunikacja. Mieszkalna część domu ma ok 170m2. Co ważne dom można określić energooszczędnym, będzie wietrzony rekuperacją z odzyskiem ciepła. Na chwilę obecną jest doprowadzona rura fi 200(poprawka 110) doprowadzająca powietrze z zew oraz komin z wejściem 45stopni na wys ok 2m. Szukam wkładu narożnego z podnoszoną szybą który bedzie pobierał powietrze z tej rury w podłodze a nie z salonu. Przyjmę wszelkie sugestie 272594

Kod pocztowy świadczy że do Żabiej Woli jest jakieś 15 km .
Zapraszam do obejrzenia naszej wystawy i zapoznania się z ofertą wkładów, na wystawie ponad 20 palenisk .
Budowa kominków i pieco-kominków w domach energooszczędnych z rekuperatorem nie jest dla nas nowością .
Aktualnie budujemy w domu o powierzchni 150 metrów z maksymalną stratą ciepła 6-7kW.
Doprowadzenie fi 110 /100 jest wystarczające do wkładu z szybą narożną .

pestka56
31-07-2014, 11:19
Widzę tu że jak zwykle mamy tu do czynienia z typowym naszym krajowym "fachofcem" który wie wszystko w swojej dziedzinie a wszyscy w okół to idioci i tak wszem i wobec należy ich tu określać.... Twój cytat czytałem już wcześniej jak go nasmarowałeś kilka stron temu. W mojej opinii uwłacza on naszej pięknej choć skomplikowanej gramatyce i zasadom budowania zdań. Wiesz chodzi o to by wypowiadać sie tak aby Cie każdy zrozumiał, nawet taki idiota jak ja.


Kod pocztowy świadczy że do Żabiej Woli jest jakieś 15 km .
Zapraszam do obejrzenia naszej wystawy i zapoznania się z ofertą wkładów, na wystawie ponad 20 palenisk .
Budowa kominków i pieco-kominków w domach energooszczędnych z rekuperatorem nie jest dla nas nowością .
Aktualnie budujemy w domu o powierzchni 150 metrów z maksymalną stratą ciepła 6-7kW.
Doprowadzenie fi 110 /100 jest wystarczające do wkładu z szybą narożną .

Czarny nie naburmuszaj się tak :cool: i nie obrażaj Foresta, bo to Zdun, a nie byle kto :)
Forumowi Zduni już tyle razy pisali na taki temat, że mają prawo być nieco wkurzeni.
Pamiętasz co miałeś przy nicku napisane, gdy się zarejestrowałeś na forum? Przeczytaj zanim zapytasz. Zrobiłeś tak, czy po prostu uznałeś, że bez odrobinki wysiłku zdobędziesz wiedzę? Ci, którzy tu piszą, dzielą się swoją wiedzą wynikającą często nawet z kilku pokoleniowego doświadczenia. Ta wiedza jest cenna, bo dzięki niej zarabiają pieniądze. Nie dziw się więc, że nie wykładają wszystkiego na talerz. Z drugiej strony śledziłam na fm wątki, gdzie prowadzili za rękę chętnych do samodzielnego wykonania dość skomplikowanych urządzeń kominkowych.

Najlepiej jedź do Żabiej Woli i popatrz sobie na miejscu co oferuje pracownia zduńska. Zmieni Ci się podejście i do tematu, i do fachowców. Tym bardziej, że Bielawski to też prawdziwy Zdun.

CzarnyIwan
31-07-2014, 12:22
Czarny nie naburmuszaj się tak :cool: i nie obrażaj Foresta, bo to Zdun, a nie byle kto :)
Forumowi Zduni już tyle razy pisali na taki temat, że mają prawo być nieco wkurzeni. .

Możliwe że jest. Natomiast ja jestem człowiekiem który na co dzień nie siedzi w budownictwie. Nie znam sie na tym. Wpadłem wraz z żoną na szalony pomysł zbudowania sobie domu i korzystam z FM jako źródła wiedzy i opinii przy kolejnych etapach. Od samego początku zarówno tutaj jak i u siebie na budowie mam do czynienia z "fachofcami" którzy każdą rozmowę zaczynają jak powyżej. Czyli "Panie, ale Panu ten idiota przede mną spierd...ił " Lub tym podobne teksty. Na budowie natychmiast dziękuje takiemu Panu za dalszą współpracę ponieważ wydaje mi się że nawet jeżeli tak jest (w 90% nie jest) to poziom fachowca ocenia się po efektach jego pracy i ew pomysłach na poprawki po poprzednikach a nie po jego opinii na temat poprzedników która często jest błędna. Nie widzę powodów by kogokolwiek nazywać idiotą. Takie określenia świadczą o poziomie osoby które je wypowiada. Tyle w temacie.

Dziękuje za kontakt do Żabiej Woli, przejdę się tam w najbliższym czasie.

Kominki Piotr Batura
31-07-2014, 12:23
Czarny nie naburmuszaj się tak :cool: i nie obrażaj Foresta, bo to Zdun, a nie byle kto :)
Forumowi Zduni już tyle razy pisali na taki temat, że mają prawo być nieco wkurzeni.
Pamiętasz co miałeś przy nicku napisane, gdy się zarejestrowałeś na forum? Przeczytaj zanim zapytasz. Zrobiłeś tak, czy po prostu uznałeś, że bez odrobinki wysiłku zdobędziesz wiedzę? Ci, którzy tu piszą, dzielą się swoją wiedzą wynikającą często nawet z kilku pokoleniowego doświadczenia. Ta wiedza jest cenna, bo dzięki niej zarabiają pieniądze. Nie dziw się więc, że nie wykładają wszystkiego na talerz. Z drugiej strony śledziłam na fm wątki, gdzie prowadzili za rękę chętnych do samodzielnego wykonania dość skomplikowanych urządzeń kominkowych.

Najlepiej jedź do Żabiej Woli i popatrz sobie na miejscu co oferuje pracownia zduńska. Zmieni Ci się podejście i do tematu, i do fachowców. Tym bardziej, że Bielawski to też prawdziwy Zdun.

A mnie się zdaje, że bycie WYBITNYM fachowcem nie zwalnia od myślenia i rozumienia idei forum. Tu pojawiają się coraz to nowi użytkownicy, a i ci starzy, niekoniecznie muszą czytać nasze wcześniejsze wypociny. Pisanie na fochu nic tu nie da, oprócz efektów jak wyżej. Jak trzeba kogoś opr, sam chętnie to zrobię, ale poczucie wyższości tylko dlatego, że się coś wie to przedszkole...Trzeba wykładać kawę na ławę w kółko i wciąż na nowo. Czasem też mam dość, ale takie życie:)

CzarnyIwan
31-07-2014, 12:45
A mnie się zdaje, że bycie WYBITNYM fachowcem nie zwalnia od myślenia i rozumienia idei forum.


Amen :bash: Rozumiem że pisanie setny raz tego samego może drażnić. Zwłaszcza pisząc o czymś na czym zjadło się własne zęby i wydaje się banalne. Z drugiej strony inwestor ma nie tylko na głowie temat "kominek", ale i wiele więcej na których się nie zna i nie ma czasu tak jak tutaj czytać prawie 7k postów. Ja przeczytałem 10 ostatnich stron. Ogarniając po kolei temat np, zakup działki, fundamenty, mury, więźba, dach, okna,instalacje itd nie da się być specem w każdej z tych dziedzin. Fochy odstraszają klientów, a niech pierwszy rzuci kamieniem ten kto ze speców tutaj doradzających nie złapał klienta na forum.

pestka56
31-07-2014, 14:32
I... okey :)
Ja trochę według siebie osądzam. Lubię pogrzebać i co nieco dowiedzieć się sama, nawet kosztem wolnego czasu. Ale może mnie jest łatwiej, bo moja praca to siedzenie przy komputerze.

Mam nadzieję Czarny, że Żabia Wola nie zawiedzie Ciebie :)
Gdybyś potrzebował informacji o specach od schodów też mogę podpowiedzieć, gdzie zajrzeć na fm i kogo pytać. Kominki i schody to dwa najlepiej „opanowane” przeze mnie działy, ale w innych też mogę podpowiadać.

akumulator
01-08-2014, 20:40
ponawiam pytanie do forumowiczów: Jak sprawdza się sterownik tatarek w kominkach akumulacyjnych??. Czy warto inwestować ?? Co w przypadku braku prądu ?? I jaki wybrać do kominka akumulacyjnego POZDRAWIAM rotfl:

Forest-Natura
01-08-2014, 21:23
Witam
No to ja może się powtórzę ... bo te fi 200 mm na dolocie ani nie spadło samo z nieba, ani też się Tobie CzarnyIwanie nie "urodziło z nikąd" ... można było swego czasu ( a i do tej pory także, jak się pogrzebie w zasobach Muratora) tego kominkowego "kfiatka" znaleźć zarówno w budowlanych czasopismach jak i w ich wydaniach elektronicznych. Tylko dlatego że jakiś idiota tak napisał, wielu kolejnych idiotów to podchwyciło, a jeszce więcej następnych idiotów to wykonało w domach własnych lub w domach bogu ducha winnych inwestorów ...
Więc czytając takie rzeczy mam nie tylko prawo ale i zawodową powinność tak napisać i nazwać pewne rzeczy po imieniu ...
Gdybyś był jednym z takich "szczęśliwych użytkowników" dolotu fi 200 pod kominkiem, w dodatku w formie otwartej pod wkładem, ręczę że słowo "idiota" było by w Twoich ustach jednym z łagodniejszych ... :rolleyes:
Co do reszty ... jak się przekonasz ... to sam przyznasz rację ...
Pozdrawiam.

Forest-Natura
01-08-2014, 21:35
Witam.
Akumulator ... przy akumulacji masz dwie opcje do wyboru.
Pierwsza - siedzisz przy piecu jak się to robiło onegdaj i dokładasz drewna oraz domykasz i otwierasz doloty powietrza wedle tego jak się paliło w piecach kaflowych.
Druga - ładujesz drewno, podpalasz, wciskasz "enter" i ... powtarzasz to samo za kilka lub kilkanaście godzin ... W międyczasie oddajesz się przeróżnym, innym zajęciom lub radośnie i w błogostanie obserwujesz ogień przez szybkę ...
Jak braknie prądu to musisz wrócić do opcji pierwszej ... i samemu sterować dolotem powietrza ...
Tylko piece komorowo - opadowe (np. Termokaust) i w konstrukcji "double bell" nie wymagają obecnie sterowania elektroniką - regulują się "same".
Pozdrawiam.

Kominki Piotr Batura
02-08-2014, 07:23
Akumulator. Tatarek jest ok. Działa, jest bezpieczny. Otwiera przepustnicę na maxa gdy nastąpi zanik napięcia. Czyli używając modnej w tym wątku ostatnio terminologii: jest idiotoodporny. Są takie kombinacje, w których nawet enter jest niepotrzebny. Wystarczy otworzyć lub zamknąć drzwiczki, a odpowiedni program zadziała. Musisz wówczas dysponować wkładem z tzw stycznikiem drzwiowym. W Polsce przyjęła się doskonale wersja bez stycznika (której podobno jestem ojcem chrzestnym:)). Ja do dzisiaj używam pierwszej wersji - RT 08 SAC. Jest ona doskonała mimo wielu kolejnych udoskonalonych, w których parametrach pogubili się sami pomysłodawcy.

Nie bardzo rozumiem "samoregulację". Termokaust ma przepustnicę manualną, której jak nie zamkniesz, nici z kumulacji.

Kominki Piotr Batura
02-08-2014, 07:49
Witam
No to ja może się powtórzę ... bo te fi 200 mm na dolocie ani nie spadło samo z nieba, ani też się Tobie CzarnyIwanie nie "urodziło z nikąd" ... można było swego czasu ( a i do tej pory także, jak się pogrzebie w zasobach Muratora) tego kominkowego "kfiatka" znaleźć zarówno w budowlanych czasopismach jak i w ich wydaniach elektronicznych. Tylko dlatego że jakiś idiota tak napisał, wielu kolejnych idiotów to podchwyciło, a jeszce więcej następnych idiotów to wykonało w domach własnych lub w domach bogu ducha winnych inwestorów ...
Więc czytając takie rzeczy mam nie tylko prawo ale i zawodową powinność tak napisać i nazwać pewne rzeczy po imieniu ...
Gdybyś był jednym z takich "szczęśliwych użytkowników" dolotu fi 200 pod kominkiem, w dodatku w formie otwartej pod wkładem, ręczę że słowo "idiota" było by w Twoich ustach jednym z łagodniejszych ... :rolleyes:
Co do reszty ... jak się przekonasz ... to sam przyznasz rację ...
Pozdrawiam.

Skoro w MURATORZE napisali, to o jednego idiotę za dużo...:D

Powielali ten "dogmat" forumowi wyżeracze, i mamy co mamy.

Forest-Natura
02-08-2014, 10:12
Witam.
Przepustnica w Termokauście jest też 'idiotoodporna" ... czyli nieszczelna :D
Jak jej nie zamkniesz (bo np. zapomnisz) po spaleniu drewna, to powietrze poleci sobie przez "przelotki" w palenisku. Pierwsze wersje ich nie miały. Wrócono w ten sposób znowu do konstrukcji międzywojennych pieców, gdzie były stosowane.
Pozdrawiam.

Zdun Darek B
03-08-2014, 09:55
Nie bardzo rozumiem "samoregulację". Termokaust ma przepustnicę manualną, której jak nie zamkniesz, nici z kumulacji.[/QUOTE]

Przez nagrzane palenisko przeleci sporo metrów sześciennych ciepłego powietrza z salonu , nagrzany komin skutecznie załatwi sprawę podciśnienia które zachowa się jak wentylator ssący , nie dość że wywalimy w kosmos już "zapłacone" ciepłe powietrze w wnętrza domu to jeszcze pogrzejemy je skutecznie chłodząc masę akumulacyjną w piecu.
Nie bez powodu w piecach kaflowych stosuje się szczelne " hermetyczne " drzwiczki a dla wielu użytkowników taki kaflak to "hermetyk" .

Zastosowanie automatycznej regulacji , o dobrze dobranym programie do zainstalowanego urządzenia , nie tylko poprawia parametry spalania ale zabezpiecza palenisko przed schłodzeniem po zakończeniu spalania.

Dobra automatyka posiada funkcje " przewietrzania" ...

bohusz
03-08-2014, 11:05
Zupełna zgoda panie Darku, jednak gdy się zastosuje pewne rozwiązania, instalowanie sterownika nie jest konieczne, aby uniknąć wychładzania, czyli uciekania ciepełka przez komin.

Idealną sytuacją byłby materiał przewodzący i promieniujący ciepłem tylko w jedną stronę. No ale wszystko przed nami.

Pozdrowienia z gór sowich. Tutaj wiele ciekawych pomysłów przychodzi do głowy...

Kominki Piotr Batura
03-08-2014, 11:37
"Przelotki", "przewietrzanie", "promieniowanie w jedna stronę" ...

Drodzy forumowicze! Teraz już wszystko wiecie:D.

Zdun Darek B
03-08-2014, 15:17
, "przewietrzanie", "

Drodzy forumowicze! Teraz już wszystko wiecie:D.

Piotrze ,
dobrze wiesz o czym piszę ...
W dobrej automatyce jest funkcja która po skończonym paleniu , tu czekam na cenną uwagę .., na krótki czas otwiera przepustnice powodując "wypchnięcie" reszty dymu i gazów do komina.
Taka funkcja jest bardzo przydatna w zabudowach wkładów piecowych z kanałami akumulacyjnymi .
Cofka gazów z komina jest sporym zagrożeniem .........
Oczywiście automatyka , dobra ma się rozumieć , "po skończonym paleniu" nadal jest w trybie pracy.....

Kominki Piotr Batura
03-08-2014, 17:36
Przyznam Ci się, że od dłuższego czasu nie kontroluję "co w trawie piszczy" za naszymi górami. Ciekawe, ciekawe...O tej funkcji nie słyszałem. Nie jest to troche przekombinowanie? Nie zauważyłem, by mi się coś cofało jak szczelnie zamknąłem. Ręcznie, tatarkiem czy EOS-em.

Draqi
20-08-2014, 19:13
Witam. Czy warto/można wykonać obudowę kominka z porozbiórkowej cegły szamotowej czy lepiej się w to nie bawić i kupić jakąś nową płytę termo ? Cegła jest czysta nie osmolona, bez starej zaprawy i cała a pochodzi z rozbiórki pieca cegielnianego cena 1.50zł/szt. Dziękuję za odpowiedz.

14xyz
21-08-2014, 22:47
Czy mogę podłaczyć wkład powietrzny 12 lub 14 kW do istniejacego wolnego kanału 14x14 w kominie?.Na co zwracać uwagę przy zakupie używanego wkładu i jaki jest orientacyjny koszt montażu (bez zabudowy-ze względów finansowych planuję na przyszły rok) aby używać już tej jesieni?

eniu
22-08-2014, 08:31
Czy mogę podłaczyć wkład powietrzny 12 lub 14 kW do istniejacego wolnego kanału 14x14 w kominie?.Na co zwracać uwagę przy zakupie używanego wkładu i jaki jest orientacyjny koszt montażu (bez zabudowy-ze względów finansowych planuję na przyszły rok) aby używać już tej jesieni?

14 X 14, to szukanie kłopotów.

Bartosz Styczyñski
22-08-2014, 18:04
Witam.Mam takie pytanko.Czym i czy owijac rure wewnatrz komina.czy ta rura ma wystawac z komina czy nie?
Serce to koza 8kw

Draqi
23-08-2014, 09:33
Witam. Czy warto/można wykonać obudowę kominka z porozbiórkowej cegły szamotowej czy lepiej się w to nie bawić i kupić jakąś nową płytę termo ? Cegła jest czysta nie osmolona, bez starej zaprawy i cała a pochodzi z rozbiórki pieca cegielnianego cena 1.50zł/szt. Dziękuję za odpowiedz.

ODPOWIE KTOŚ :confused:

pestka56
23-08-2014, 12:44
Zduni odpowiedzą :popcorn: Trochę cierpliwości. To zajęci ludzie.

pestka56
23-08-2014, 12:47
14 X 14, to szukanie kłopotów.

Eniu, przez ciekawość, sypnij szczegółami :) PLEASE
Czy w ogóle można z takim przekrojem cokolwiek zdziałać?

14xyz
23-08-2014, 20:54
ok dzięki za informację ale czy mógłbyś odpowiedzieć na moje dalsze zapytania.Z góry dziękujuę

14xyz
26-08-2014, 12:24
a czy do dwóch istniejących 14x14 kanałów można podłaczyć sie z wkładem powietrznym?I jeszcze raz prośba -czy ktoś może doradzić na co zwracać uwagę przy kupnie używanego wkładu?

sameproblemy
26-08-2014, 12:32
Odziedziczyłem kominek - niemal dosłownie - tj. urządzenie stoi, przymurowane do podłogi, w narożniku, z rurą wpuszczoną w komin itp. Z budowy sądzę, że to kominek typu Hajduk, lub coś w ten deseń.
Problem polega na tym, ze chciałbym go zabudować (kominek jest w domku rekreacyjnym, wiec "pracuje" kilkanaście dni w roku wiosną i jesienią).
nie zalezy mi na bajerach - myślałem o płytach k-g z izolacją wełna, albo żeby sobie nie komplikować za bardzo życia - o płytach silikatowych.

Kompletnie się na tym nie znam, wiec bardzo byłbym wdzięczny za Wasze sugestie - na razie takie ogólne - co można z tego zrobić, zeby to jakoś wyglądało...276609276610

pestka56
26-08-2014, 12:41
a czy do dwóch istniejących 14x14 kanałów można podłaczyć sie z wkładem powietrznym?I jeszcze raz prośba -czy ktoś może doradzić na co zwracać uwagę przy kupnie używanego wkładu?

Chcesz te dwa przewody połączyć w jeden?

Określ jakim wkładem jesteś zainteresowany. Inaczej podchodzi się do wkładów żeliwnych, inaczej do stalowych. Każdy wkład, najczęściej zależnie od producenta, ma wady i zalety. Te wady maga się pojawić po jakimś okresie używania.
Ja nie jestem fachowcem, ale wiem, że np. żeliwo przegrzane potrafi pękać. Są konstrukcje, gdzie można pojedynczy element wymienić, a w innych nie. O ile pamiętam ze 2 lata temu na wątku PITa, gdzie zduni (m.in Eniu) pomagali mu w samodzielnej budowie kominka z kulacją ciepła, czytałam o pękniętej tylnej ścianie i co z tym zrobić. Nie pamiętam szczegółów.

pestka56
26-08-2014, 12:48
Odziedziczyłem kominek - niemal dosłownie - tj. urządzenie stoi, przymurowane do podłogi, w narożniku, z rurą wpuszczoną w komin itp. Z budowy sądzę, że to kominek typu Hajduk, lub coś w ten deseń.
Problem polega na tym, ze chciałbym go zabudować (kominek jest w domku rekreacyjnym, wiec "pracuje" kilkanaście dni w roku wiosną i jesienią).
nie zalezy mi na bajerach - myślałem o płytach k-g z izolacją wełna, albo żeby sobie nie komplikować za bardzo życia - o płytach silikatowych.

Kompletnie się na tym nie znam, wiec bardzo byłbym wdzięczny za Wasze sugestie - na razie takie ogólne - co można z tego zrobić, zeby to jakoś wyglądało...276609276610

Taką obudowę zaproponowałam kiedyś Anitce89. U niej na wątku możesz zobaczyć co z tego wynikło :)
276611276613276612
Była i taka, gdy jeszcze Anita nie wiedziała jaki wkład wybrać 276614

eniu
26-08-2014, 14:41
Odziedziczyłem kominek - niemal dosłownie - tj. urządzenie stoi, przymurowane do podłogi, w narożniku, z rurą wpuszczoną w komin itp. Z budowy sądzę, że to kominek typu Hajduk, lub coś w ten deseń.
Problem polega na tym, ze chciałbym go zabudować (kominek jest w domku rekreacyjnym, wiec "pracuje" kilkanaście dni w roku wiosną i jesienią).
nie zalezy mi na bajerach - myślałem o płytach k-g z izolacją wełna, albo żeby sobie nie komplikować za bardzo życia - o płytach silikatowych.

Kompletnie się na tym nie znam, wiec bardzo byłbym wdzięczny za Wasze sugestie - na razie takie ogólne - co można z tego zrobić, zeby to jakoś wyglądało...276609276610

Speedy 1V "Spartherma"...Przede wszystkim odklej go z tej podmurówki.

sameproblemy
26-08-2014, 15:15
Speedy 1V "Spartherma"...Przede wszystkim odklej go z tej podmurówki.


ale jak go odkleję to co dalej? zostawić go na niej? ta podmurówka jest zrojona prętami wygiętymi w półkole. Dawny właściciel chyba chciał go zabudować w półcylinder właśnie. Pod spodem tego kominka jest przebity strop piwniczny (kominek jest na parterze). Dawny właściciel ponoć tak go umiejscowił, zeby komienk brał powietrze z piwnicy. POza tym przebił otwory w ścianie - po prawej i lewej str. - tuż przy podłodze.
Kolejny otwór jest u góry przy rurze - to miał być zapewne wlot ciepłego powietrza do sąsiedniego pomieszczenia.

Przy zabudowie muszę chyba zrobić otwór po prawej - na wysokości wzroku, bo na rurze jest wajcha do "sterowania" przepustem tejże rury...

Wielkie dzięki za "identyfikację obiektu"!!!

Zdun Darek B
26-08-2014, 16:59
Wkład jest stalowy więc po odklejeniu można dospawać doprowadzenie powietrza do spalania ... Będzie to lepsze rozwiązanie od obecnego .

Draqi
26-08-2014, 22:53
Proszę o odpowiedz:

Witam. Czy warto/można wykonać obudowę kominka z porozbiórkowej cegły szamotowej czy lepiej się w to nie bawić i kupić jakąś nową płytę termo ? Cegła jest czysta nie osmolona, bez starej zaprawy i cała a pochodzi z rozbiórki pieca cegielnianego cena 1.50zł/szt. Dziękuję za odpowiedz.

eniu
27-08-2014, 07:40
Starą cegłę trzeba wziąć do łapek, pooglądać, powąchać, popukać...Dodatkowo przydałaby się wiedza, w którym miejscu tego pieca ona była...Tak więc internet, tym razem, nie do końca się sprawdził;)

mrose
27-08-2014, 12:43
Mam postawiony komin schiedla rondo plus. Niestety nie dopilnowałem wysokości na jakiej jest wejście przewodu dymowego z kominka... i teraz jest na wysokości 2,75m, czyli 25 cm pod sufitem. Obawiam się temperatury jaka będzie się wytwarzać pod stropem. Co robić? Zaślepiać to wejście i rozwiercać komin niżej, czyli gdzieś na 1,7m? Robił to ktoś? Możecie polecić dobrego fachowca z okolic... między Gdańskiem, a Olsztynem?

eniu
27-08-2014, 13:37
To strop drewniany, że się obawiasz?

Zdun Darek B
27-08-2014, 15:54
Miałem ostatnio taki przypadek ..
Pan od parapetów obśmiał wylot z komina systemowego że za nisko " bo powinien być minimum 0,5 metra od sufitu"
Biedny klient wpadł w dygotki........ zmów coś sknocili ........znów koszty...........znów niefachowo wykonane prace na budowie........
Po prostu znów "znawca na budowie"...prawie ekspert .

margod
27-08-2014, 21:17
Mam postawiony komin schiedla rondo plus. Niestety nie dopilnowałem wysokości na jakiej jest wejście przewodu dymowego z kominka... i teraz jest na wysokości 2,75m, czyli 25 cm pod sufitem. Obawiam się temperatury jaka będzie się wytwarzać pod stropem. Co robić? Zaślepiać to wejście i rozwiercać komin niżej, czyli gdzieś na 1,7m? Robił to ktoś? Możecie polecić dobrego fachowca z okolic... między Gdańskiem, a Olsztynem?
W Trójmiescie masz kilka firm, w samym Gdańsku godna polecenia - Kominki Wiliński, w Olsztynie: Kominki Salata.

osvka
28-08-2014, 21:10
Witam,
mam pytanie dotyczące "Reanimacji" otwartego kominka -chciałabym zamontować kasetę grzewczą, jaką firmę polecacie?
Mam ofertę jednej firmy, zapewniają, że nie trzeba specjalnych zdolności, by zamontować taka kasetę w naszym kominku (przesłałam producentowi zdjęcia, wymiary, zrobiłam nawet makietę kartonową, która idealnie wchodzi w przestrzeń kominka.
Do tej pory palono w kominku i nie było problemów z wentylacją itp.
Polecacie jakąś konkretną firmę? Czy "kominkarz" będzie potrzebny?
Zielona jestem całkowicie w temacie, szukam pomoooocy.

lockter
28-08-2014, 23:20
Czy do DGP grawitacyjnego można zastosować filtr kanałowy typu FOK? Zamysł mam taki aby te filtry wsadzić w komorze dekompresyjnej, dostęp do nich byłby przez kratki wentylacyjne tej komory. Co o tym myślicie?

I drugie pytanie - obudowa będzie z komorą dekompresyjną, chcę z komory kominka puscić do rur DGP przewody elastyczne. Będą przechodziły więc przez płytę SUPER ISOL do komory dekompresyjnej i dalej kanałami już na piętro. Pytanie jak uszczelnić przejście rur elastycznych przez płytę z komory kominka do dekompresyjnej?

mrose
29-08-2014, 08:44
To strop drewniany, że się obawiasz?

Żelbet, ale znajomy mi mówił że może mi sufit pożółknąć. Co radzicie? Robić wcinkę poniżej, czy się tym nie martwić ?

eniu
29-08-2014, 09:04
Żelbet, ale znajomy mi mówił że może mi sufit pożółknąć. Co radzicie? Robić wcinkę poniżej, czy się tym nie martwić ?

Bez związku. Izolacja albo komora dekompresyjna ochronią sufit przed temperaturą. Kratki zrobisz na takiej wysokości, jaką będziesz chciał, tylko nie rób kominka z wełny, bo ta zaraz Ci zacznie capić.

anna605
29-08-2014, 10:07
Witam!
Potrzebuję pomocy od fachowców w doborze kominka. Wg moich ustaleń kominek musi być wąski w głębokości, ponieważ komin wybudowany jest "przy ścianie", a nie "w ścianie". W związku z tym chcę uniknąć robienia "kolosa" w salonie. Dlatego szukam trochę niestandarowego w wymiarach kominka. Wygrzebałam kominek Jaś 6KW. Ma on ok 35 zm głębokości, ale czy taki kominek ma sens.
Pomóżcie fachowcy :)

Zdun Darek B
30-08-2014, 09:57
Kurcwald - Elbląg
Abramowicz - Elbląg
Znam polecam .

Forest-Natura
30-08-2014, 12:47
Witam.
Z Legnicy to zdecydowanie bliżej np. tu:
http://www.iskrakominki.pl/ (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fwww.iskrakominki.p l%2F)
niż do Elbląga ... :D
Pozdraiwam.

Zdun Darek B
30-08-2014, 18:27
W Trójmiescie masz kilka firm, w samym Gdańsku godna polecenia - , w Olsztynie: .........

ELBLĄG jednak zdecydowanie bliżej od Legnicy...
Pytanie był o firmy pomiędzy Gdańskiem a Olsztynem.

aga2183
31-08-2014, 21:42
Witam,
chciałabym, żebyście pomogli wybrać mi piec wolnostojący. Do wyboru mam dwa modele: Andora i Invicta Belval. Pierwszy ładniejszy (jak dla mnie), ale stalowy, drugi żeliwny. Który lepszy?

http://www.ceneo.pl/22213210#tab=spec
http://www.ceneo.pl/15184941#tab=spec

enedue
31-08-2014, 22:31
Ja już kiedyś męczyłam, ostatecznie jak mi się wydaje, padło na http://www.jotul.com/pl/kominek/Main-Menu/Produkty/Jotul/drewno/Wkady-na-drewno-/Jotul-I-150-FL/
I teraz chciałabym wyciągnąć trochę informacji od mistrzów.
1) czy nadaje się do rekuperacji - chodzi o doprowadzenie powietrza z zewnątrz, dom szczelny będzie.
2) czy można w tym palić ciągle? W każdym razie bez zastanawiania się czy już nie za długo.
3) dom ma mieć zapotrzebowanie 34 kwh/ m2 rok
4) firma budująca zaproponowała mi obudowę z wełną, tutaj Panowie proponujecie płyty różnego typu. Jaką zabudowę zaproponwalibyście do tego maleństwa i w jakiej cenie to powinno być? Nic nadzwyczajnego nie planuję, kominek zlicowany ze ścianą, wystający do pomieszczenia gospodarczego po drugiej stronie ściany. Docelowo jakiś kamyk dookoła szyby przyczepiony, ale płaski, żeby w przejściu nie przeszkadzał.

miszkowiec
02-09-2014, 16:27
Witam forumowiczki i forumowiczów!

Jest to mój pierwszy post więc grzecznie się przedstawiam - jestem Michał i od niedawno jestem posiadaczem segmentu w Warszawie (Wawer).

Jak się zapewne domyślacie potrzebuję fachowej rady w sprawie wyboru kominka. Przejrzałem już kilkanaście stron i wiem jak ma wyglądać wykończenie ale wciąż nie wiem jakie serce włożyć do kominka... Wszędzie tylko dyskusje w stylu co lepsze Dovre czy Jotul czy Tarnava, itd.

Moje podstawowe parametry/oczekiwania:


powierzchnia segmentu: 200mkw, parter ok. 70mkw


podstawowe ogrzewanie będzie gazowe,


ogień w kominku dekoracyjny i rekreacyjny, znając siebie i żonę raczej sporadycznie palony.


Projekt parteru:
277935
277936

Czy na podstawie powyższego jesteście w stanie coś zaproponować?
Mam też wielką prośbę o doradzenie zaufanych wykonawców z Warszawy/okolic.

Z góry dzięki!

Zdun Darek B
02-09-2014, 21:48
Zapraszam do odwiedzenia naszej wystawy .
Dojazd z Warszawy. trasa katowicką S8 . od Janek 19 km , ewentualnie A2 zjazd na Grodzisk Mazowiecki
W soboty porad udzielamy w godzinach 10.00-14.00

WEŁNA MINERALNA ... dobra ale niekoniecznie do kominka , polecamy zabudowy ciepłe na bazie szamotów lub izolowane płytami glinokrzemianowymi.
PALENISKA ..wkłady kominkowe i piecyki tzw kozy radzimy wybierać z100% poborem powietrza do spalania z poza budynku , komfort i ekonomia .

14xyz
03-09-2014, 22:49
Dzieki za podpowiedż. Niestety mam istniejacy komin w środku domu i praktycznie nie można go rozbudować , więc myślę może o wykorzystaniu 2 istniejacych oddzielnych kanałow went.14x14 zamiast jednego 20x20 , którego nie mogę mieć. Nie wiem czy ma to sens?.Myślałem o żeliwnym wkładzie ale jeżeli są wieksze plusy stalowego to mogę o nim pomysleć . Ale przede wszystkim to mam problem z tym zamałym kanałem dymowym !

Zdun Darek B
04-09-2014, 17:00
Łączenie dwu kanałów jest błędem .
Często kominiarze wykonują takie rozkuwania i łączenie , nie jest to jednak bezpieczne .
Najlepiej wybrać wkład z przyłączem fi 150 mm
Z Milanówka jest do nas 15 km , wiem bo jeździłem "na Piasta " .. zapraszam oglądanie ponad 20 palenisk jest GRATIS

Forest-Natura
04-09-2014, 21:41
Witam.
Darku, no nie powtarzaj znowu kominkowych mitów ... jeżeli jest to wykonane prawidłwo i z głową to nie ma żadnego niebezpieczeństwa i działa jak najbardziej ... :rolleyes:
Pozdrawiam.

Tomkowa
04-09-2014, 22:21
Czy możecie Panowie wyrazić swoją opinię o wkładzie KFD Eco iLine 5161? Okazuje się, że do moich warunków najlepszy będzie nieduży wkład narożny, który powinien ogrzać powierzchnię ok 90 m2. Poszukuję takowego w cenie do 5 tys. zł

Kominki Piotr Batura
05-09-2014, 08:10
Łączenie dwu kanałów jest błędem .
Często kominiarze wykonują takie rozkuwania i łączenie , nie jest to jednak bezpieczne .
Najlepiej wybrać wkład z przyłączem fi 150 mm
Z Milanówka jest do nas 15 km , wiem bo jeździłem "na Piasta " .. zapraszam oglądanie ponad 20 palenisk jest GRATIS

Niebezpieczne?! Możesz rozwinąć?

Tomaszs131
06-09-2014, 16:22
Poszukuje szczelnego wklady do domu energooszczednego z WM, kominek bedzie uzytkowany okazjonalnie.
Budzet 7 tys. Moze, moglby mi ktos doradzic na jakie firmy zwrocic uwage?
Z gory dziekuje z pomoc

Zdun Darek B
06-09-2014, 17:37
Zobacz z naszej oferty.. Romotop
KV075
KV025F
KV 2G 55.44.01
KV 025LN.01
Wszystkie wymienione można stosować jako:
- dmuchające powietrzem wkłady konwekcyjne
- zabudowane w "piec" szamotowy lub kaflowy HYPOKAUSTUM .
Przykłady realizacji z zastosowaniem tych wkładów "bez kratek" są pokazane na naszej stronie np "Błonie" ..
Stosujemy te paleniska od 8 lat, mamy więc jest odpowiednio przetestowane przez użytkowników
Pobór powietrza do spalania w 100% z poza budynku

bit512
07-09-2014, 22:15
Witam.

Podpowiedział by ktoś jaką "kozę" najlepiej kupić żeby długo trzymała ciepło, była bardzo dobra, stałopalna, do domu. budżet nie istotny.
Obowiązkowo 100% powietrza z zewnątrz. Jakie firmy brać pod uwagę ?

Kominki Piotr Batura
08-09-2014, 06:20
Przyjedź do Łazisk, masz niecałe 30 km. Pokażę Ci o co chodzi.

bit512
08-09-2014, 20:42
Przyjedź do Łazisk, masz niecałe 30 km. Pokażę Ci o co chodzi.



To do mnie ?

środa po 16 może być....?

bit512
08-09-2014, 20:46
Tylko "koza " mnie interesuje .... a poleci ktoś jakieś dobre..

pestka56
08-09-2014, 20:52
Tylko "koza " mnie interesuje .... a poleci ktoś jakieś dobre..

Jak Piotr Cię zaprasza, to na pewno poleci Ci dobrą kózkę :D

jedrek244
09-09-2014, 13:42
Witam, czy 2 tygodnie po wylewkach z mixa
można stawiać kominek?

Forest-Natura
09-09-2014, 13:48
Witam.
Można.
Pozdrawiam.

Kominki Piotr Batura
10-09-2014, 06:48
To do mnie ?

środa po 16 może być....?


Niestety środa odpada...Zadzwoń, żeby się umówić.

Niezłe kozy, przyzwoite cenowo ma Romotop.

bit512
10-09-2014, 09:47
A co myślicie o Dovre 350 CB/SC
Orientuje się ktoś czy jest do niego możliwość podłączenia powietrza z zewnątrz.

zgrzytojajeczny
10-09-2014, 10:14
Witajcie,

Rozwaliłem zimną obudowę kominka i chcę zmienić funkcję kominka na ciepłą. Po rozwaleniu obudowy, paląc już w samym wkładzie z rurą żaroodporną, domownicy poczuli się źle. Teraz moje pytanie jest takie czy jeżeli postawię nową obudowę z cegły szamotowej, z komorą powietrzną to będzie bezpieczne?(powietrze w obudowie było doprowadzone za pomocą rury PCV w podłożu). Czy wezwać kominiarza do sprawdzenia szczelności rury, wkładu poniżej otworu kominowego? Czy ma to sens jeśli wkład z rurą będzie zabudowany wraz z komorą powietrzną?

Tomaszs131
10-09-2014, 10:53
W takim przypadku nie ma co eksperymentowac i trzeba wezwac kominiarza. CO to cicha smierc.

pestka56
10-09-2014, 12:07
Ewidentnie masz nieszczelność. Nic nie pomoże obudowa. Wzywaj ciupasem i kominiarza, i speca od kominków.

Forest-Natura
10-09-2014, 17:13
Witam.
Jak kominek ileśtam lat funkcjonował w obudowie i było OK, to raczej mało prawdopodobne żeby nagle teraz zaczął "czadzić" ...
Przyczyn szukał bym chyba gdzie indziej.
Ale wizyta komniarza nie zawadzi ... pod warunkiem że będzie to dobry kominiarz i CO nie będzie sprawdzał "na węch" ... :rolleyes:
Pozdrawiam.

bit512
10-09-2014, 17:27
Forest a jakie kozy byś ty polecił ... obowiązkowo z doprowadzeniem powietrza z zewnątrz na 100 m2 coś dobrego ?

bit512
10-09-2014, 17:30
Czym się sugerować ?

Dovre 350 CB/SC
DOVRE ASTRO 2/WB

czy rozglądać się za Romotopem ?

pestka56
10-09-2014, 18:30
Forest, może przy demontazu obudowy coś poruszono?

Kominki Piotr Batura
10-09-2014, 19:26
Pestuś. Morze jest szerokie i głębokie...:) To nie jest sprawa na internetowy węch. Tam musi pojawić się fachowiec. I to kumaty!

zgrzytojajeczny
10-09-2014, 23:15
Oby to byla tylko nieszczelnosc. W przypadku jej stwierdzenia, konieczny bedzie demontaz rury zaroodpornej, czy tylko odpowiednia jej izolacja?

Jeszcze jest taka mozliwosc, ze to pyl, zgromadzony na rurze i wkladzie, mogl spowodowac takie dolegliwosci. Na dodatek to bylo pierwsze palenie w tym sezonie i tez moglo troche syfu sie nagromadzic. Zobaczymy, jutro przyjdzie kominiarz.

Ponadto niepokoi mnie tez fakt, ze nie czuc zadnego powietrza z rury,ktora powinna je doprowadzac, znajduje sie ona po stronie wschodniej budynku. Musze poczekac na wiatr z tego kierunku.

Forest
Gdzie, gdzie indziej?

pestka56
11-09-2014, 20:47
Spoko, Piotrze, ja sobie tak straszę :) na wszelki wypadek.
Dwa razy osobiście miałam do czynienia ze skutkami zatrucia – raz, jako dziecko, czadem, a raz, już w dorosłym życiu, mieszanką pary wodnej z gazem. Nikomu nie życzę ani jednego ani drugiego. Mam głęboko zakodowany strach przed czadem i gazem.

red77
16-09-2014, 17:56
Witam serdecznie i od razu prosze o pomoc potrzebuje rady jaki kominek kupic (jestesmy z mężem zieloni w temacie) dom do ogrzania o pow ok 90 m jeden poziom budżet skromny ok 3500zł bedziemy wdzięczni za wszystkie rady :yes:

martolinka
16-09-2014, 18:25
Witam

ja wlasciwie w temacie komina ale to w koncu nieodlaczna czesc kominka :D nasz kominek ma byc umieszczony przy scianie koncowej domu i w zwiazku z tym dewloper zaproponowal dwie opcje komin wewnatrz badz na zewnatrz domu; czy ktos moze mi wyjasnic praktyczne roznice tych dwoch rozwiazan poza tym ze z kominem zewnetrznym nie trace miejsca na pietrze ????

pestka56
16-09-2014, 21:31
Martolinko, w Anglii i za oceanem popularne jest budowanie kominów na zewnątrz. Przeciwskazań nie ma. Oba kominy zadziałają należycie. Jednak jeśli kominek ma ogrzewać dom, to musisz pomyśleć o tym by ciepło nie wylatywało kominem. Tak będzie jeśli po prostu podłączysz rurę dymową do komina. Raczej o to powinnaś zdunów forumowych odpytać – co zrobić, żeby wykorzystać ciepło powstające w palenisku kominka.

HelaDziobak
17-09-2014, 10:35
Witajcie
Jesteśmy po wstępnych oględzinach wkładów kominkowych w sklepie i spodobały nam się również piece kominkowe, jaka jest różnica?
Czy jeśli kupimy wkład kominkowy to można w nim palić jeszcze przed zabudowaniem? Na czym stoi taki kominek/piec kominkowy? Jak wnieść takiego klocka do domu? :)
Przepraszam za tyle pytań, staramy się robić co się da sami a ja czasem chcę zabłysnąć przed moim przyszłym M :)
Dodam jeszcze że przez ten sezon zimowy ma być to jedyne źródło ogrzewania na ok 100 m2
Pozdrawiam

Kasia Wojtek
17-09-2014, 11:09
Hela - wg instrukcji w niezabudowanym wkładzie NIE WOLNO palić, pomijając palenie kontrolne/testowe. Przypuszczam, że zapis taki to zabezpieczenie producenta na wypadek poparzenia się kogoś o gorący wkład. Nie wiem, jakie by miały być techniczne powody, dla których niewskazane jest palenie w wolnostojącym wkładzie, ale nie wykluczam że są i jakiś mądrzejszy Forumowicz o tym napisze. (sam zeszłej zimy paliłem w niezabudowanym wkładzie i jakoś nie widzę, żeby to miało jakiekolwiek niepożądane skutki, pomijając, że DGP nie działało)

Kominki stawia się zazwyczaj (zawsze?) na dedykowanym stelażach/nogach. Istotne, żeby przewidzieć ich miejsce na etapie fundamentów, to jednak spory ciężar, więc powinien mieć wzmocnienie.

Jak wnieść? To zależy od siły niosących - na prostych rękach wesoło pogadując, na wyciągniętych maksymalnie do ziemi, trzęsących się z wysiłku i w pełnej stękania ciszy, albo na jakimś wózku.

jimminen
17-09-2014, 11:48
Dzień Doby

Wymarzyłem sobie Brunnera HKD 2.2. z bloczkami akumulacyjnymi z Cezbudu krakowskiego bodajże...
Tyle o marzeniach, chęciach i pragnieniach... a realia no cóż i tu rodzi się pytanie o alternatywę do tego żeliwnego diabełka zza Odry?
W założeniach ma być szczelny i przystosowany do tzw akumulacji, o okienku płaskim prostokątnym. Druga kwestia dotyczy kształtek, a mianowicie jest jakaś alternatywa, chociaż i te Cezbudowe to już i tak wersja budżetowa dla "odrobugowców"...

W związku z wentylacją mechaniczną szczelność powinna być nie tylko pustym zapisem katalogowym.

Generalnie jestem z Krakowa i szukam też dystrybutora całego kompletu... i pewnie i montażu ustrojstwa.

Pozdrawiam
tomasz

Zdun Darek B
18-09-2014, 11:44
W ofercie ROMOTOP wszystko co w nazwie ma KV025 można legalnie montować w zabudowach bez wentylacji , są także dwie opcja z czopuchem normalnym lun z podstawą pod pierścienie Ortnera/cebudu .
NOWOŚĆ 2014 to system akumulacji MAMMOTH , całkowicie gazoszczelny bez możliwości pękania pierścieni
Napisz do nas wyślemy rysunki i opis .

jimminen
18-09-2014, 18:43
W ofercie ROMOTOP wszystko co w nazwie ma KV025 można legalnie montować w zabudowach bez wentylacji ... .

Czy te paleniska są bez rusztowe i jaką temperaturę dają na wylocie bo ringi (naklatk)i mnie nie interesują... w ogóle ja potrzebuje klocków do budowy wymiennika a ściślej akumulatora coś takiego...
http://www.cebud.eu/index.php?page=news&kid=168&admin_show=1

A może jakieś palenisko ceramiczne bezrusztowe wyjdzie taniej niż brunnerek?

pozdrawiam

Zdun Darek B
20-09-2014, 12:12
Paleniska serii KV 025 przeznaczone są do zabudów piecowych z zastosowaniem kanałów lub pierścieni akumulacyjnych .
Na naszej ekspozycji mamy pracujące palenisko KV025F.01 z podłączonymi kanałami , kto chce zobaczyć jak działają zapraszamy.
Każde palenisko budowane z szamotu wyjdzie taniej jak "brunnerek" ...

manhatan17
24-09-2014, 11:12
Witam!
jesteśmy na etapie wyboru wkładu kominkowego, sposobu obudowy itp. Mamy o tyle nietypową sytuację że kominek będzie się znajdował pod schodami, schody są w kształcie l_I są poprowadzone w koło komina. mamy poprowadzone podłączenie powietrza z zewnątrz, komin znajduje się między pokojem dziennym (ok25mkw) a otwartą kuchnią (16mkw). schody są ze stalowej konstrukcji i docelowo będą z kamiennymi stopnicami.
Kominek będzie pełnił raczej tylko funkcje dekoracyjne, rozpalany będzie tylko okazjonalnie.

Pierwszym wkładem który wpadł nam w oko był panoramiczny kominek 101-E jakiejś hiszpańskiej firmy, ale okazało się że nie jest wyposażony w otwór do pobierania powietrza z zewnątrz :( (kupno takiego wkładu i oddawanie go do przeróbki chyba nie ma sensu?) a szkoda bo jak do tej pory to wkład który wizualnie spodobał się nam najbardziej.
druga opcja to sporo mniejszy kominek a mianowicie Basia z kratki.pl, tańszy i mniejszy niż poprzedni typ.
ostatnio pojawił się pomysł zamontowania kominka narożnego tzn z dodatkową szybą boczną, jakiś marketowy model za ok 3tys.

Jesteśmy w kropce i zupełnie nie wiemy na co się zdecydować. obudowę kominka planujemy murowaną, tzn nie z tych gipsowych różowych płyt, tylko klinkier, szamot, lub jakieś bloczki. w temacie kominków jesteśmy zupełnymi amatorami, z góry dziękuje za odp i pomoc.

lockter
24-09-2014, 12:32
Wkład ZIBI z kratek, obudowa z płyt varmsena. Doprowadzenie pow. z zewnątrz, rozprowadzenie DGP bez turbiny - 4 rury fi 125. Kratka na dole i na górze 17x40. Wentylacja przestrzeni pod stropem 2 kratki 11x17. Pytanie o przestrzeń w środku - zaplanowałem po około 7 cm z boków oraz około 10cm z tyłu. Czy tyle nie będzie za mało?

Kasia Wojtek
24-09-2014, 15:15
Dosyć długo szukałem odpowiedzi na swoje pytanie, ale go nie znalazłem; pozwolę więc sobie je zadać:

Czy, a raczej jak można samemu wykonać kratki do obudowy zimnej? Myślę o zespawaniu "w ramkę" czterech odcinków kątownika. Nie wiem tylko, z czego miałby on być i jak ewentualnie zabezpieczony/wykończony? Nierdzewki nie mam jak spawać, chromy odpadają (nie wiem zresztą jak z ich wytrzymałością na wysoką temp.) Być może moje rozmyślania do niczego się nie nadadzą, ale cena gotowych "loftów" zachęciła mnie do poszukiwań tańszego rozwiązania.
Dodatkową zaletą byłaby idealnie dobrana powierzchnia kratek.

Zdun Darek B
25-09-2014, 09:16
Czy będzie taniej ?
Możliwe ..
Jak zamawiam coś u ślusarza to zawsze wychodzi drożej jak "fabryczne"...

pestka56
25-09-2014, 13:03
Witam!
jesteśmy na etapie wyboru wkładu kominkowego, sposobu obudowy itp. Mamy o tyle nietypową sytuację że kominek będzie się znajdował pod schodami, schody są w kształcie l_I są poprowadzone w koło komina. mamy poprowadzone podłączenie powietrza z zewnątrz, komin znajduje się między pokojem dziennym (ok25mkw) a otwartą kuchnią (16mkw). schody są ze stalowej konstrukcji i docelowo będą z kamiennymi stopnicami.
Kominek będzie pełnił raczej tylko funkcje dekoracyjne, rozpalany będzie tylko okazjonalnie.

Pierwszym wkładem który wpadł nam w oko był panoramiczny kominek 101-E jakiejś hiszpańskiej firmy, ale okazało się że nie jest wyposażony w otwór do pobierania powietrza z zewnątrz :( (kupno takiego wkładu i oddawanie go do przeróbki chyba nie ma sensu?) a szkoda bo jak do tej pory to wkład który wizualnie spodobał się nam najbardziej.
druga opcja to sporo mniejszy kominek a mianowicie Basia z kratki.pl, tańszy i mniejszy niż poprzedni typ.
ostatnio pojawił się pomysł zamontowania kominka narożnego tzn z dodatkową szybą boczną, jakiś marketowy model za ok 3tys.

Jesteśmy w kropce i zupełnie nie wiemy na co się zdecydować. obudowę kominka planujemy murowaną, tzn nie z tych gipsowych różowych płyt, tylko klinkier, szamot, lub jakieś bloczki. w temacie kominków jesteśmy zupełnymi amatorami, z góry dziękuje za odp i pomoc.

Zależy ile pieniędzy chcesz wydać. :)
W opisanej sytuacji ja celowałabym we wkład kominkowy czterostronny, przy czym nie wszystkie szyby muszą być otwierane.

pestka56
25-09-2014, 13:04
Dosyć długo szukałem odpowiedzi na swoje pytanie, ale go nie znalazłem; pozwolę więc sobie je zadać:

Czy, a raczej jak można samemu wykonać kratki do obudowy zimnej? Myślę o zespawaniu "w ramkę" czterech odcinków kątownika. Nie wiem tylko, z czego miałby on być i jak ewentualnie zabezpieczony/wykończony? Nierdzewki nie mam jak spawać, chromy odpadają (nie wiem zresztą jak z ich wytrzymałością na wysoką temp.) Być może moje rozmyślania do niczego się nie nadadzą, ale cena gotowych "loftów" zachęciła mnie do poszukiwań tańszego rozwiązania.
Dodatkową zaletą byłaby idealnie dobrana powierzchnia kratek.

A może zrób to metodą jaką stosuje się w piecach kaflowych.

Kasia Wojtek
25-09-2014, 13:45
A może zrób to metodą jaką stosuje się w piecach kaflowych.

Chętnie, czyli.... ? ;-)

A co do ceny - Zdun Darek B - płaciłbym wyłącznie za materiał, więc chyba nie wydałbym na kratkę ponad 100 zł, jak chcą za to w np. kratki.pl. Pomijając, że wyrób własny byłby raczej pozbawiony wewnętrznej maskownicy, czyli byłaby to dosłownie ramka z kątownika.

Swoją drogą - rozumiem, że to nie jest warunek konieczny jej prawidłowego działania? (Mówię o "kierunkowej" blendzie wewnątrz kratki)

Forest-Natura
25-09-2014, 19:59
Witam.
Jak chcecie faktycznie zaoszczędzić to po co w ogóle wstawiać kratkę ... ?
Przecież pozostawienie samej dziury będzie najtańsze ...
Pozdrawiam.

pestka56
25-09-2014, 20:08
Właśnie o tym pisałam :) w obudowach kaflowych wstawia się kafelki z otworami. Coś takiego można zrobić też w obudowie kominka. Otwory nie muszą być koniecznie aż takie duże jak tu

281603

Wielgosie
25-09-2014, 20:19
Witam
Ładnie prosimy o podpowiedz/pomoc w dobraniu kominka do naszego domku :)
Dom 130m 2 ogrzewanie gazowe/podłogówka , rekuperacja .
Kominek ma pełnić funkcje tylko wizualną i dla samej przyjemności palenia w domku .
Do wydania mamy max 2,5 - 3,5 tyś .
Czytaliśmy już trochę o polecanych wkładach ale we wszystkich niestety łapiemy się w Dolnych widełkach :/
Nasze typy to :

Unica hermes 2
http://allegro.pl/wklad-kominkowy-kominek-unico-hermes-2-modern-i4557256444.html#

Haas+ sohn jonava IV

http://allegro.pl/wklad-kominkowy-kominek-unico-hermes-2-modern-i4557256444.html#

Pama diablo 2

http://allegro.pl/pama-diablo-ii-wklad-kominkowy-670-x-450-kominek-i4622333447.html#

Czy moglibyście nam coś jeszcze polecić ?
Ewentualnie który w tej cenie jest najlepszą opcją :?
(Szukamy w nowoczesnej prostej lini do zabudowy)

Z góry dziekujęmy za pomoc .

lockter
25-09-2014, 23:25
A mi ktoś zechce pomóc?


Wkład ZIBI z kratek, obudowa z płyt varmsena. Doprowadzenie pow. z zewnątrz, rozprowadzenie DGP bez turbiny - 4 rury fi 125. Kratka na dole i na górze 17x40. Wentylacja przestrzeni pod stropem 2 kratki 11x17. Pytanie o przestrzeń w środku - zaplanowałem po około 7 cm z boków oraz około 10cm z tyłu. Czy tyle nie będzie za mało?

pestka56
26-09-2014, 00:44
A mi ktoś zechce pomóc?

Spokojnie. Wystarczyłoby nawet 5 cm. O takiej minimalnej przestrzeni było tu na wątku przy okazji problemów Julianny16 :)

Kasia Wojtek
26-09-2014, 10:34
Witam.
Jak chcecie faktycznie zaoszczędzić to po co w ogóle wstawiać kratkę ... ?
Przecież pozostawienie samej dziury będzie najtańsze ...
Pozdrawiam.

Bo chcemy i mieć "kratkę" i zaoszczędzić ;-) Co chyba nie jest niczym zdrożnym. Wydaje mi się, że cena około 100 zł za taki element to sporo, choć jeśli się nie uda sprawy załatwić "tymi ręcami", po prostu odpowiednie kratki kupimy. Ale, jeśli na czymś można zaoszczędzić, dodatkowo ciesząc się z własnoręcznie wykonanego dodatku - czemu nie.
Pytam, bo zrobić go nie problem, problemem jest dla mnie ustalenia JAK zrobić, żeby było dobrze.

Pozdrawiam (sąsiada jeśli się nie mylę) również

eniu
26-09-2014, 13:02
Spawasz z ogólnie dostępnej stali i malujesz puszką farby w aerozolu za 15 zeta. Czarny mat wysokotemperaturowy. Zwykle piszą 400 / 600 stopni....

Kasia Wojtek
26-09-2014, 13:11
Dziękuję.

:)

Sturmer
26-09-2014, 13:11
Przepraszam, że powielam pytanie ale być może ten wątek jest bardziej odwiedzany i prędzej uzyskam tu odpowiedź.

Jak zrobić, z czego i gdzie to kupić, czerpnię powietrza do kominka. Rura fi 160 położona pod płytą fundamentową. Czy są jakieś specjalne daszki czy zakończenia nakładane na rurę? W jakiej odległości od ściany zrobić czerpnię ? Ma to jakieś znaczenie?

Podobny temat był poruszony tu:

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?187914-dop%C5%82yw-powietrza-do-kominka-czerpnia-gruntowa-(GWT)


ale pozostał bez odpowiedzi. Mi konkretnie chodzi o element oznaczony nr 5

eniu
26-09-2014, 13:15
Bo skomplikowałeś sobie życie...Po co tak głęboko dałeś rurę?

Sturmer
26-09-2014, 13:35
To nie mój rysunek. To tylko poglądowo, żeby pokazać o jaki element mi chodzi. Ja mam płytko tylko się pytam jak i z czego czerpnię zrobić, czyli element 5 z rysunku. Moja rura jest zaraz pod płytą i teraz pytanie co dalej?

lockter
26-09-2014, 13:39
Spokojnie. Wystarczyłoby nawet 5 cm. O takiej minimalnej przestrzeni było tu na wątku przy okazji problemów Julianny16 :)

dzięki :)

Kasia Wojtek
26-09-2014, 13:42
Dziękuję.

:)

Powieliło się i nie mogę (?) skasować.

eniu
26-09-2014, 13:53
Dziękuję.

:)

Powieliło się i nie mogę (?) skasować.

To zostaw. Mało tu ludzi dziękuje:)

Sturmer
26-09-2014, 14:01
Jak dostanę odpowiedź to też podziękuję :)

pestka56
26-09-2014, 14:43
Jak dostanę odpowiedź to też podziękuję :)

A zwykły kominek (taki z daszkiem) jakim zakańcza się rurę podającą powietrze np. do systemu rozprowadzenia w oczyszczalni, nie wystarczy? W końcu musisz to tylko osłonić, żeby śmieci nie wpadały.

Forest-Natura
26-09-2014, 14:44
Witam.
Takie wykonanie czerpni jak na przytaczanym przez Ciebie rysunku gwarantuje szybkie jej zatkanie wodą ze skroplin wytrącających się wewnątrz rur.
Pzdrawiam.

Sturmer
26-09-2014, 16:11
A zwykły kominek (taki z daszkiem) jakim zakańcza się rurę podającą powietrze np. do systemu rozprowadzenia w oczyszczalni, nie wystarczy? W końcu musisz to tylko osłonić, żeby śmieci nie wpadały.

No właśnie nie wiem czy wystarczy , dlatego zadaję pytanie chyba w najbardziej odpowiednim miejscu?


Takie wykonanie czerpni jak na przytaczanym przez Ciebie rysunku gwarantuje szybkie jej zatkanie wodą ze skroplin wytrącających się wewnątrz rur.

Kolejny raz powtarzam, że ja tak nie mam i staram się dowiedzieć jak to zrobić poprawnie....

W każdym razie dziękuję za zainteresowanie tematem i czekam na bardziej konkretne informacje.

Forest-Natura
26-09-2014, 16:38
Witam

Poniżej rysunek prawidłowo wykonanej zewnętrznej części czerpni powietrza do kominka, kóry już kiedyś zamieszczałem na FM.

281720
1. Daszek czerpni na takiej wysokości żeby nie przysypał go śnieg
2. Siatka w daszku żeby myszki nie skorzystały na zimę - jak raz wejdą do czegoś takiego to będą "szurać" po czerpni w domu i dolnej części korpusu wkładu a potem będzie się mieć zdechlaka w rurze
3. Spadek rury na zewnątrz budynku (minimalny, choćby i 0,5 %ale żeby był)
4. Rury złożone, jak to się mówi po instalatorsku - "z prądem" a nie "pod prąd" w kierunku spadku, a w przypadku kanałów płaskich i złączek występujących między nimi - konieczne jest łączenie ich (uszczelnianie) dodatkowo taśmą aluminiową
Pozdrawiam.
PS. Rysunek by'Forest-Natura ... wszelkie prawa zastrzeżone, kopiowanie, powielanie zabronione :D

Kominki Piotr Batura
26-09-2014, 16:50
Już jest na Fejsie...

Sturmer
26-09-2014, 17:13
Ooo i za taką odpowiedź wielkie dzięki i http://emotikona.pl/emotikony/pic/0vishenka_33.gif (http://emotikona.pl/emotikony/) i http://emotikona.pl/emotikony/pic/50przytula.gif (http://emotikona.pl/emotikony/).
A chyba jednak najbezpieczniej to to http://emotikona.pl/emotikony/pic/0drinks.gif (http://emotikona.pl/emotikony/)

I po to właśnie jest forum, jeden problem rozwiązany :)

pestka56
26-09-2014, 18:55
Witam

Poniżej rysunek prawidłowo wykonanej zewnętrznej części czerpni powietrza do kominka, kóry już kiedyś zamieszczałem na FM.

281720
1. Daszek czerpni na takiej wysokości żeby nie przysypał go śnieg
2. Siatka w daszku żeby myszki nie skorzystały na zimę - jak raz wejdą do czegoś takiego to będą "szurać" po czerpni w domu i dolnej części korpusu wkładu a potem będzie się mieć zdechlaka w rurze
3. Spadek rury na zewnątrz budynku (minimalny, choćby i 0,5 %ale żeby był)
4. Rury złożone, jak to się mówi po instalatorsku - "z prądem" a nie "pod prąd" w kierunku spadku, a w przypadku kanałów płaskich i złączek występujących między nimi - konieczne jest łączenie ich (uszczelnianie) dodatkowo taśmą aluminiową
Pozdrawiam.
PS. Rysunek by'Forest-Natura ... wszelkie prawa zastrzeżone, kopiowanie, powielanie zabronione :D

Właśnie sobie skopiowałam :lol2:

Mam wyprowadzenie w podmurówce jakieś 20 cm nad powierzchnią opaski i niestety tylko siatka jest założona.

Dzięki wielkie Forest :yes:

Kasia242
27-09-2014, 10:21
witam
A ja mam takie pytanie do ekspertów.
Mój salon+kuchnia+ przedpokój to jakby jedno pomieszczenie o pow. całkowitej 36 m2,i teraz koza/kominek będzie jakby w centralnej części tej powierzchni.
Wiadomo że moc potrzebna to się dobiera 1kW na 10 m2. I teraz kominki najmniejsze to 10kW jakie mogę u mnie na miejscu kupić,koza natomiast nawet 5-6 kW ale..problem jest taki ze one są wizualnie małe,mało tam opału mozna wrzucic i wyglądają jak miniaturki.
W związku z tym pytanie czy zastosowanie na taką powierzchnię kozy/kominka powiedzmy 8-12 kW będzie jakimś błędem będzie skutkować nadmiarem ciepła?:),na logikę zawsze można mniej wrzucać ale no własnie brak mi jakiegokolwiek doświadczenia w tej kwestii. Jak to jest?
pozdrawiam

Zdun Darek B
27-09-2014, 10:44
Zobacz Romotop Riano N ... wielkość paleniska jak w typowym wkładzie .

pestka56
27-09-2014, 10:45
witam
A ja mam takie pytanie do ekspertów.
Mój salon+kuchnia+ przedpokój to jakby jedno pomieszczenie o pow. całkowitej 36 m2,i teraz koza/kominek będzie jakby w centralnej części tej powierzchni.
Wiadomo że moc potrzebna to się dobiera 1kW na 10 m2. I teraz kominki najmniejsze to 10kW jakie mogę u mnie na miejscu kupić,koza natomiast nawet 5-6 kW ale..problem jest taki ze one są wizualnie małe,mało tam opału mozna wrzucic i wyglądają jak miniaturki.
W związku z tym pytanie czy zastosowanie na taką powierzchnię kozy/kominka powiedzmy 8-12 kW będzie jakimś błędem będzie skutkować nadmiarem ciepła?:),na logikę zawsze można mniej wrzucać ale no własnie brak mi jakiegokolwiek doświadczenia w tej kwestii. Jak to jest?
pozdrawiam

Eh, chyba nie do końca tak z tą wielkością i KW. Są wkłady większe o stosunkowo małej mocy. Rozejrzyj się po producentach. Na ich stronach znajdziesz dokładniejsze informacje.
Z drugiej strony w pomieszczeniu 36m2, które musi spełnić 3 funkcje nie możesz postawić wielkiego kloca.

Wielkość widokowo można oszukać i mały wkład będzie się wydawał większy, jeśli dostanie odpowiednią obudowę.

Zastanów się nad wolnostojącymi piecykami-kozami. Bardzo ładne i doskonałej jakości mają Westfire, Jotul, Nordpeis, Spartherm, Dovre, Romotop, Austroflamm.

Rozważyłabym też wkład o wąskim, ale wysokim palenisku. Bardzo efektownie wygląda :)

Piko (chyba Austroflamm)
281806

Slim (chyba Austroflamm)
281807

Belfire
281808
Romotop Malaga281810

Westfire
281811

Kasia242
27-09-2014, 20:33
Dzięki za odpowiedz,czyli rozumiem ze jak wstawię kozę o większej mocy to nie będzie problemu?
A znacie jakieś polskie firmy produkujące kozy,oczywiście godne polecenia? ,bo te jotule i tym podobne są strasznie drogie.
Aha i pytanie do ekspertów,czym konkretnie rózni się żeliwna koza z marketu/allegro za 1000 zł ,od podobnej żeliwnej np. Jotula która kosztuje 8000 zł? Bo rozumiem że sam materiał żeliwo to to samo,gdzie ta różnica w jakości? Bo różnica w cenie jest ogromna.
pozdrawiam

pestka56
27-09-2014, 21:31
W odległości 1 metra od kozy już nie będziesz miał wrażenia przegrania.

O tych KW podawanych jako nominalne powinieneś poczytać. Ja niestety gdzieś tę wiedzę upchnęłam na dnie mózgu i nic dokładnie nie powiem, także dlatego, że z techniką mam tyle do czynienia ile muszę :) Jednak kołacze mi się po głowie, że osiągnięcie przez wkład iluś tam KW wymaga specjalnego palenia.
Może tym wpisem wywołam wilka z lasu i któryś fachman=ZDUN napisze jak to jest naprawdę.

Różnice w cenie masz bo materiał niby ten sam, ale doświadczenie i staranność wykonania różne, a żeliwo lubi pękać. Wygląd zewnętrzny też się liczy.
Płacisz za sprawność, trwałość. Oczywiście płacisz też za firmę, taka karma ;)

Póki co użytkuję coś pośredniego między kozą, a pieco-kominkiem kupione w Leroy Merlin właśnie za owe niewielkie pieniądze. Duże jest i ciężkie niewspółmiernie do osiągów w grzaniu. Pali jak smok z mizernym dość efektem. Fajnie jest gdy drzwiczki otwarte, ale wtedy potrafi ni z tego ni z owego zacząć dymić. Szyba, która podobno miała być samoczyszcząca z pewnością taka nie jest. Regulacja dopływu powietrza prymitywna i niewygodna do sterowania.

Kominki Piotr Batura
27-09-2014, 21:49
Tjaaaa...Jakby to było takie proste, Ci którzy kupują Jotula byliby faktycznie idiotami. Nie wiem skąd wam strzeliło do głowy, że wszyscy biorą żeliwo z jednej kupki?! Ławkę w parku albo barierkę w grobowcu, można odlać z byle czego, ale już most w ciężarówce, albo zawór wodociągowy odlany z takiego żeliwa grozi poważną awarią.
Jotul to dobry przykład, bo akurat jako jeden z nielicznych produkuje żeliwo metodą wtryskową. Drugi to amerykancki Vermont Casting. Te dwie odlewnie dogadały się na tyle, ze Jotule na tamten rynek leje Vermont - transport odpada. Ale ciekawostka! Vermont do Europy wysyła swoje odlewy, bo ta wysoka półka też ma różnice. Vermont selekcjonuje żeliwo w jeszcze bardziej wyszukany sposób. Skupuje stare bębny i tarcze hamulcowe. To najwyższej jakości materiał....

pestka56
27-09-2014, 23:29
Mam przyjaciela, który swego czasu wykonywał najlepsze – co najmniej w PL – kopie białej broni :) i... czego używał jako produktu wyjściowego do kucia głowni pałaszy, szabel, rapierów i mieczy... resorów samochodowych.
Foh, Piotrze:sick: , mnie nic takiego nie strzeliło do głowy. Trochę wiem o metalach i innych materiałach z racji zawodu wyuczonego :yes: Wiem, że różne rzeczy wpływają na trwałość i cenię tych, którzy tę wiedzę, prawie tajemną w dzisiejszych czasach, potrafią właściwie zużytkować. Za to właśnie się płaci.

Napisz coś o tych KW. Jak to co podaje producent ma się do stanu faktycznego :D

niktspecjalny
28-09-2014, 07:29
Tjaaaa...Jakby to było takie proste, Ci którzy kupują Jotula byliby faktycznie idiotami. Nie wiem skąd wam strzeliło do głowy, że wszyscy biorą żeliwo z jednej kupki?! Ławkę w parku albo barierkę w grobowcu, można odlać z byle czego, ale już most w ciężarówce, albo zawór wodociągowy odlany z takiego żeliwa grozi poważną awarią.
Jotul to dobry przykład, bo akurat jako jeden z nielicznych produkuje żeliwo metodą wtryskową. Drugi to amerykancki Vermont Casting. Te dwie odlewnie dogadały się na tyle, ze Jotule na tamten rynek leje Vermont - transport odpada. Ale ciekawostka! Vermont do Europy wysyła swoje odlewy, bo ta wysoka półka też ma różnice. Vermont selekcjonuje żeliwo w jeszcze bardziej wyszukany sposób. Skupuje stare bębny i tarcze hamulcowe. To najwyższej jakości materiał....

Czacha dymi.Czy kupujący musi to wiedzieć???.Stąd właśnie te koszty dodatkowe o których pierwszy raz się dowiaduje???.Jakież musi być oprzyrządowanie i instalacja jak wkraczamy w takie tajemne strony palenia w kominkach???Kuźwa jak nie kupie kominka -wkładu który w bebechach będzie miał :

Vermont selekcjonuje żeliwo w jeszcze bardziej wyszukany sposób. Skupuje stare bębny i tarcze hamulcowe. To najwyższej jakości materiał....
...............to już mogę liczyć z góry na porażki w paleniu.Ty to zawsze masz wszystko najlepsze.???W ogóle to sprzedajesz takie wkłady czy tylko tak sobie a muzom???:cool:.

Kasia242
28-09-2014, 09:15
Rozumiem. Czyli ta różnica w cenie to jest jakośc materiału. Ale czy to oznacza że w Polsce nie ma dobrego żeliwa? Nie ma producenta który produkuje piecyki dobrej jakości? Troszkę mi się to wydaje dziwne bo koza to nie jest prom kosmiczny,żeliwo zawsze można sprowadzic dobre jakości itd. Nikt w Polsce nie sprowadza dobrego materiału? hmm ok. Ale jednek ta różnica w cenie jest kilkanaście razy wyższa.
Nie wiem czy dobrze zrozumiałem,tzn. np. Jotul odlewa te kozy jako jedną całość czy są one skręcane i uszczelniane z poszczególnych elementów żeliwnych?
Jesli kupię Jotula za 8 tysięcy i przez 15 lat on mi sie nie rozpadnie to super ale wtedy nigdy nie dowiem się za ile lat rozpadnie się piecyk z allegro za 1000 zł.Bo opinii o takich rozwalających sie tanich piecykach w sieci dziwnie mało.No nic pomyślę o tym jeszcze.
pozdrawiam

Kominki Piotr Batura
29-09-2014, 07:59
Skoro Cię to ciekawi kup Jotula i kozę za 1000. Pal w obu. ;) Ja z tej ciekawości odpalam co sezon kilkanaście urządzeń. Co do jakości w Polsce. Zapominasz, że mieliśmy 150 lat jarzma na pyskach. Zabory, komuna...To przerwa w życiorysie, której nie odrobi jedno czy dwa pokolenia. TAM zaś, mimo zawirowań, nikt nie wtrącał się do rzemiosła. Firmy i technologie mają po 500 lat i siedmio pokoleniowe tradycje. Dobry materiał można do Polski sprowadzić, ale już fachowców niekoniecznie. No i największy problem w naszym kraju..."Panie a czymu to takie drogie?! Ja tu nie widzę różnicy!!":D Niektórych ten brak wiedzy doprowadza do ślinotoku....

Yaa
29-09-2014, 13:27
mam pytanie odnosnie zabudowy kominka naroznego
prosta zabudowa od podlogi do sufitu ale kominek lekko cofniety (10cm)
wiec na dole i na gorze maly, gr 3 cm i szer 10cm parapecik
czy ten gorny parapet powinien byc mocowany na klej czy na jakies sruby ?

lockter
29-09-2014, 13:31
Czym najlepiej kleić kamienną ramkę do płyt superisol i regipsu?

Kasia242
29-09-2014, 18:19
Skoro Cię to ciekawi kup Jotula i kozę za 1000. Pal w obu. ;) .."Panie a czymu to takie drogie?! Ja tu nie widzę różnicy!!":D Niektórych ten brak wiedzy doprowadza do ślinotoku....

Nie będę kupował obu to nielogiczne...wystarczy że kupię ten za tysiąc,jeśli się sprawdzi to znaczy że filozofii nie ma...jeśli się nie sprawdzi( mam 5 lat gwarancjii) ..kupię następny za 1000 zł....za jednego jotula mam tu 8 piecyków po tysiąc złotych x 5 lat każdy minimum(gwarancja)...40 lat...a i tak wsród tych osmiu na zasadzie rachunku prawdopodobieńśtwa trafi się jakiś co wytrzyma 10 lat...to mamy 50 lat...to już nie będę żył wtedy prawdopodobnie...matematyka:)

Nie możesz się dziwić,że narzekają że drogie...Norweg za pół wypłaty ma takiego Jotula..Polak musi na taki piecyk robić 3-5 miesięcy...naprawdę nie ma co się ludziom w Polsce dziwić.Jesteśmy rynkiem dla chińczykó ,koniec kropka...i garstka osób z pieniędzmi.

Co do czarnej dziury to to już ze 200 lat będzie i fakt szkoda tego czasu.

A i jeszcze mam pytanie techniczne,czym sie rózni piecyk z mozliwoscią palenia węglem i bez ? Zauważyłęm że te tansze piecyki piszą że można palić,a w tych droższych firmowych nawet tylko drzewo liściaste..o co tu biega? Inny ruszt,Inne żeliwo,inaczej składany?
pozdrawiam

Forest-Natura
29-09-2014, 20:23
Witam.
...w ten sposób biedny Polak przepuści w swoich ośmiu kozach po tysiaku drewna za kilkanaście tysięcy, podczas gdy w palenisku dobrej klasy (chociaż niekoniecznie jednej rzeczonej firmy) spalił by w tym samym czasie drewna za kilka tysięcy ... przy tym samym dokładnie efekcie grzewczym.
Wyjdzie na to samo - dobry piec to oszczędność choć wydatek większy na początku, kiepski - wór bez dna dla opału, ale za to tani.
... jest jednakowóż jedno małe ale ...
Przy piecyku miernej jakości narobi się biedny Polak jak głupek ... a po każdorazowym narobieniu się, będzie musiał się śpieszyć z oglądaniem ognia, którego po około godzince palenia już mało co będzie widać zza smolistej warstwy na szybie.
Biedny Polak będize musiał przez te lata wydać dużo więcej kasy na kominiarza, którego zamiast raz w roku wzywać będzie ze trzy razy w sezonie grzewczym - za kadym razem jak piecyk zacznie mu "podkapcać".
Jest jeszcze opcja że biedny Polak będzie musiał na nowo zbudować drugi dom, jak mu się sadza z nieczyszczonego komina zajmie i pożar komina spali mu dopiero co wybudowaną chałpę.
Biedny Polak będzie przez ten czas użytkowania kiepskiego piecyka będzie myślał że tak to przecież jest z tymi piecykami i kominkami ... że przecież smród wędzonki w domu to normalne, że przecież syf przy kominku to musi być, skoro sobie zafundował "kotłownię w salonie", że narobić się po biurowej robocie przy rąbaniu, rozpalaniu i dokłądaniu to tak przecież zdrowo.
Któregoś dnia biedny Polak trafi do domu swojego znajomego, u którego bedzie dobre palenisko ... posiedzi kilka godzin przy pięknym ogniu, zobaczy że przez ten czas jego znajomy nic przy tym palenisku nie robi ... nawet nie dokłada ... a pali się "samo" i jest dwa razy więcej ciepła w domu.
Biedny Polak zrozumie wtedy że nie jest wcale biedny ... tylko ... głupi ...
Pozdrawiam.

sebm
29-09-2014, 20:28
Stoję przed dylematem zakupu turbiny. Zastanawiam się nad dospel 400 lub darco an1. Możecie coś doradzić?

Hanss
29-09-2014, 21:20
Czy do DGP z turbiną wystarczą kanały płaskie 150x50mm - najdłuższe ok. 4m??? Na poddaszu chcę je ułożyć w wylewce i anemostaty ok. 30cm. nad podłogą. A jak rozprowadzić na parterze, górą w podwieszanym suficie czy też jest możliwość w podłodze?
Dom 130m2, zapotrzebowanie ok.35kWh/m2, NCO - kable,.....ma być kominek 8,5kW Lechma Green- głównie okazjonalnie plus mroźna zima:cool:

ktototaki
29-09-2014, 21:22
biedny polak kupi piec z kratki czy jotula?

Tomaszs131
29-09-2014, 21:51
Witam

Mam pytanie odnosnie wkladow niemieckich producentow do domow pasywnych i energooszczednych.
Ktore rozwiazanie wkladu z jedna szyba jest bardziej szczelne- gilotyna czy szyba otwierana na bok?
Z gory dziekuje.

eniu
29-09-2014, 22:39
Na bok jest szczelniejsze.

Kasia242
29-09-2014, 23:04
Witam.
...w ten sposób biedny Polak przepuści w swoich ośmiu kozach po tysiaku drewna za kilkanaście tysięcy, podczas gdy w palenisku dobrej klasy (chociaż niekoniecznie jednej rzeczonej firmy) spalił by w tym samym czasie drewna za kilka tysięcy ... przy tym samym dokładnie efekcie grzewczym.
Wyjdzie na to samo - dobry piec to oszczędność choć wydatek większy na początku, kiepski - wór bez dna dla opału, ale za to tani.
... jest jednakowóż jedno małe ale ...
Przy piecyku miernej jakości narobi się biedny Polak jak głupek ... a po każdorazowym narobieniu się, będzie musiał się śpieszyć z oglądaniem ognia, którego po około godzince palenia już mało co będzie widać zza smolistej warstwy na szybie.
Biedny Polak będize musiał przez te lata wydać dużo więcej kasy na kominiarza, którego zamiast raz w roku wzywać będzie ze trzy razy w sezonie grzewczym - za kadym razem jak piecyk zacznie mu "podkapcać".
Jest jeszcze opcja że biedny Polak będzie musiał na nowo zbudować drugi dom, jak mu się sadza z nieczyszczonego komina zajmie i pożar komina spali mu dopiero co wybudowaną chałpę.
Biedny Polak będzie przez ten czas użytkowania kiepskiego piecyka będzie myślał że tak to przecież jest z tymi piecykami i kominkami ... że przecież smród wędzonki w domu to normalne, że przecież syf przy kominku to musi być, skoro sobie zafundował "kotłownię w salonie", że narobić się po biurowej robocie przy rąbaniu, rozpalaniu i dokłądaniu to tak przecież zdrowo.
Któregoś dnia biedny Polak trafi do domu swojego znajomego, u którego bedzie dobre palenisko ... posiedzi kilka godzin przy pięknym ogniu, zobaczy że przez ten czas jego znajomy nic przy tym palenisku nie robi ... nawet nie dokłada ... a pali się "samo" i jest dwa razy więcej ciepła w domu.
Biedny Polak zrozumie wtedy że nie jest wcale biedny ... tylko ... głupi ...
Pozdrawiam.
Piękne tezy,a teraz po kolei uzasadnij każdą z nich.
Czemu więcj opału i o ile więcej,czemu na kominiarza wiecej itd...czemu smród..o szybie nie musisz bo mi nie zależy na widoku. Jakim cudem dwa piece z tego samego materiału o tej samej wadze,z ta samą srednicą wyjscia mają pochłaniać skrajnie różne ilości opału.Ja pytam o to wszystko poważnie bo się nie znam. I po co tych biednych polaków od głupich wyzywać,nie lepiej po prostu wytłumaczyć?
pozdrawiam

niktspecjalny
30-09-2014, 07:49
Piękne tezy,a teraz po kolei uzasadnij każdą z nich.
Czemu więcj opału i o ile więcej,czemu na kominiarza wiecej itd...czemu smród..o szybie nie musisz bo mi nie zależy na widoku. Jakim cudem dwa piece z tego samego materiału o tej samej wadze,z ta samą srednicą wyjscia mają pochłaniać skrajnie różne ilości opału.Ja pytam o to wszystko poważnie bo się nie znam. I po co tych biednych polaków od głupich wyzywać,nie lepiej po prostu wytłumaczyć?
pozdrawiam

Nie zrozumiesz branży.Jesteś głupim Polakiem bo tak przezywa cię forest.Czas przywyknąć.;).Jego i innych tu wypowiadających fachowców ,kieruje kasa za swój niepodważalny mechanizm pozyskiwania potencjalnych nabywców ich zapudełkowanych ekspozycji.To galopujące koniki z klapkami na oczach nie przyjmujący nic co by mogło zakłócić ten proceder.Odpowiedź jest prosta .Jeśli masz dom a chcesz mieć kominek to ten tani możesz sobie darować.Zapytaj ile osób jest niezadowolonych z ich ofert,jak myślisz co odpowiedzą???Nabiorą wody w usta albo cie zajadą mądrościami ze straszeniem włącznie.:).Mam tani okaz,parowóz w salonie -kotłowni.Jeździ już prawie 7 lat.Dbam o instalację i nauczyłem się z nim rozmawiać.Nie dałem im zarobić bo mój Aqua -Therm jest jeszcze sprawny.W domu jest ciepło,radzi sobie doskonale z podłogówką,nie kopci,Długo trzyma temp. po ostatnim nocnym wsadzie.Rodzina zna jego charakterystykę,ma wiele funkcji nawet kulinarne,;).Mam ochotę go wymienić i kupić coś nowocześniejszego ale bez napinania.

Forest-Natura
30-09-2014, 08:00
Witam.
Uzasadnienia znajdziesz w wielu wątkach w dziale Kominki na FM. Piszę je tutaj i tłumaczę od prawie dwunastu lat, więc nie będę się powtarzał specjalnie dla jednej osoby bo na to najnormalniej w świecie czasu nie mam :rolleyes:
Jesteś zaintersowany to poszukaj i poczytaj ... nie chce Ci się - to kup to co zamierzasz, zamiast szukać na FM potwierdzenia swoich założeń, skoro już je przyjąłeś za pewnik.
Jeżeli nie zależy Ci na widoku ognia to kup najzwyklejszy piec na węgiel i "byle co" i będziesz miał dużo bardziej komfortowe ciepło w domu z c.o.
Jak nie chcesz c.o., to na cholerę Ci koza za tysiaka, skoro za 150 zł też kupisz takie urządzenie tyle że bez szybki w drzwiczkach ... Stoją w kazdym markecie i w kazdym składzie budowlanym. Będziesz je wymieniał co rok lub dwa, ale jak policzysz dobrze to wyjdzie że bardziej się opłaca niż kupno piecyka za tysiac zł ... Całkiem serio mówię ... :rolleyes:
Pozdrawiam.
PS.1 Polak nie jest głupi ... jest mądry ... ale "po szkodzie" ...
PS 2 Na wiewiórkę nie zwracaj uwagi ... jej "parowóz" kosztował prawie trzy razy tyle co Twoja zamierzona koza za tysiaka i dwadzieścia razy tyle co koza za 150 zł ... jest "krezusem" to se może pozwolić ...

niktspecjalny
30-09-2014, 08:17
Witam.
Uzasadnienia znajdziesz w wielu wątkach w dziale Kominki na FM. Piszę je tutaj i tłumaczę od prawie dwunastu lat, więc nie będę się powtarzał specjalnie dla jednej osoby bo na to najnormalniej w świecie czasu nie mam :rolleyes:
Jesteś zaintersowany to poszukaj i poczytaj ... nie chce Ci się - to kup to co zamierzasz, zamiast szukać na FM potwierdzenia swoich założeń, skoro już je przyjąłeś za pewnik.
Jeżeli nie zależy Ci na widoku ognia to kup najzwyklejszy piec na węgiel i "byle co" i będziesz miał dużo bardziej komfortowe ciepło w domu z c.o.
Jak nie chcesz c.o., to na cholerę Ci koza za tysiaka, skoro za 150 zł też kupisz takie urządzenie tyle że bez szybki w drzwiczkach ... Stoją w kazdym markecie i w kazdym składzie budowlanym. Będziesz je wymieniał co rok lub dwa, ale jak policzysz dobrze to wyjdzie że bardziej się opłaca niż kupno piecyka za tysiac zł ... Całkiem serio mówię ... :rolleyes:
Pozdrawiam.
PS.1 Polak nie jest głupi ... jest mądry ... ale "po szkodzie" ...
PS 2 Na wiewiórkę nie zwracaj uwagi ... jej "parowóz" kosztował prawie trzy razy tyle co Twoja zamierzona koza za tysiaka i dwadzieścia razy tyle co koza za 150 zł ... jest "krezusem" to se może pozwolić ...


.Biedny Polak zrozumie wtedy że nie jest wcale biedny ... tylko ... głupi ...
p.s1.jak widać kłamie.;)
p.s2 nie wie ale kłamie by ci zamącić front247 (http://forum.muratordom.pl/member.php?25444-front247);)
p.s3 nie jestem krezusem za to on Rockefellerem :).

Kasia242
30-09-2014, 08:59
Forest ...nie to ze mi się nie chce szukać,oczywiscie nie napiszesz to poszukam poczytam,ale skoro miałeś czas zeby napisać jakie mają wady tanie kominki i ze polak głupi to sądziłem ze masz czas by także każde stwierdzenie uzasadnić.No ale ok nie naciskam:) Postaram sie poszukać opinni na necie o tańszych kozach,a tak nawiasem mówiąc wczoraj na necie przeglądałem Jotula i są po przecenach takie kozy jakbym chciał nawet za 3100 zł ,a to już nie 8000 zł,więc można się przyjrzeć bliżej. A własnie pytanie techniczne do sprzedawców Jotula,bo znalazłem kozy tego producenta niby podobna moc,gabarytu,design ale jadna kosztuje 3500 zł a inna podobna 6000 zł...Czym one się mogą różnic bo w opisie zbytnich różnic nie zauważyłem.Jedyna różnica to waga...rózniły sie jakpamiętam o 30 kg wagi więcej na rzecz droższej.Czy większa waga to oznaka lepszej wydajności czy akumulacyjności?
pozdrawiam

Hanss
30-09-2014, 10:22
Czy do DGP z turbiną wystarczą kanały płaskie 150x50mm - najdłuższe ok. 4m??? Na poddaszu chcę je ułożyć w wylewce i anemostaty ok. 30cm. nad podłogą. A jak rozprowadzić na parterze, górą w podwieszanym suficie czy też jest możliwość w podłodze?
Dom 130m2, zapotrzebowanie ok.35kWh/m2, NCO - kable,.....ma być kominek 8,5kW Lechma Green- głównie okazjonalnie plus mroźna zima:cool:


:???:

pestka56
30-09-2014, 12:51
Hanss, nie wiem, czy to pytanie zadałeś w najwłaściwszym wątku :)

Moja wiedza o kanałach DGP jest taka, że generalnie powietrze sprawniej wędruje przewodami okrągłymi.
Te 4 mb to, dobrze rozumiem, że chodzi o odległość od kominka do wylotu kanału? Jeśli jest różnica poziomów, to myślę, że nawet grawitacyjnie dało by radę spokojnie.
Znam taki kamienny dom w Kanadzie, który ma ogrzewanie wyłącznie ciepłym powietrzem rozprowadzanym od, umieszczonego w piwnicy, kotła grzejnego (paliwo to mazut) na parter i piętro. Całość działa grawitacyjnie i na parterze domu temperatura podnosi się od około 5 stopni do prawie 20 w 10 minut od uruchomienia kotła. Jedyny „popychacz” powietrza jest tam umieszczony w kanale powietrznym około 2 mb od wyjścia z kotła, a jego jedynym celem jest poruszanie czegoś w rodzaju turbinki, która nawilża powietrze.
Myślę, że turbinka przydałaby się do popychania powietrza w kanałach przypodłogowych na parterze (poziom kominka). Puściłabym te kanały powietrzne w ścianach, a nie w podłodze. Metodę ogrzewania pomieszczeń kanałami ściennymi, stosowali już starożytni.

Zdun Darek B
01-10-2014, 06:48
Tylko kanały w ścianach trzeba zaizolować .... a to już sporo miejsca zimuje.

bohusz
01-10-2014, 07:27
Ja myślę, że zagadnienie racjonalnej gospodarki ciepłem uzyskanym z spalania drewna warto propagować i drążyć.
Przecież, racjonalny i efektywny odzysk tego ciepła nie jest możliwy na etapie tylko samego paleniska (wkładu kominkowego)
No ale to są sprawy znane od tysięcy lat....
Trzeba rozgraniczyć proces spalania, od procesu uzyskania ciepła z tego spalania. Efektywny proces uzyskiwania ciepła następuje z spalin... tak to działa.
No ale to też są informacje ogólnie dostępne i ogólnie znane.

niktspecjalny
01-10-2014, 12:06
Ja myślę, że zagadnienie racjonalnej gospodarki ciepłem uzyskanym z spalania drewna warto propagować i drążyć.
Przecież, racjonalny i efektywny odzysk tego ciepła nie jest możliwy na etapie tylko samego paleniska (wkładu kominkowego)
No ale to są sprawy znane od tysięcy lat....
Trzeba rozgraniczyć proces spalania, od procesu uzyskania ciepła z tego spalania. Efektywny proces uzyskiwania ciepła następuje z spalin... tak to działa.
No ale to też są informacje ogólnie dostępne i ogólnie znane.

Bohuniu wszystko to prawda ale jak wytłumaczysz kolegom po fachu ,że przeginają i naciągają gadkami potencjalnych nabywców ich ekspozycji.Forest burzy,wyzywa od głupków.Batura vel eniek wciskają kit prezentując jak domniemam ,w swej ofercie wkłady z tarcz hamulcowych bo te ze stopionego traktora to będą strasznie ryczały w salonie;).No ręce opadają.:p.Za 20 000 tysiaków zrobią takie cudo ,że nie wspominając o gwarancji,będzie służyło przez wiele sezonów grzewczych.Litości Panowie Szlachta.Czytają was ludzie nie głupki z wariatkowa. Bohuniu czy to co napisałeś wyżej uważasz za punk odniesienia do sposobu a nie do wkładu i jego właściwości materiałowych???

Zdun Darek B
01-10-2014, 14:05
Wkłady kominkowe są tak różnej konstrukcji a w konsekwencji sprawności spalania i efektywności zatrzymywania ciepła przed kominem że temat jest na lata..

niktspecjalny
01-10-2014, 14:54
Wkłady kominkowe są tak różnej konstrukcji a w konsekwencji sprawności spalania i efektywności zatrzymywania ciepła przed kominem że temat jest na lata..

Można ci jakoś pomóc???Jakoś nie odnajduje w twym przekazie tego o czym tu się dyskutuje.Komu dedykujesz swą wypowiedź???.To ,że wkłady są różnej konstrukcji to chyba jest jasne,może dla ciebie nie bardzo.By nie pogrążać cię dokładnie przeczytaj co napisał bohusz.Napisał tam bardzo krótko ale dosadnie.Jako fachowiec musisz wykazać się elokwencją i rozwinięciem tematu drążonego ,a nie ogólnikowa przypominać ,że po lewej stronie masz reklamę.:p

Kasia242
01-10-2014, 18:47
Też zauważyłem że FM strasznie przez ostatnie 2-3 lata zmarniało.Pełno sprzedawców którzy najpierw coś tam doradzą,potem przez ciągłe pisanie i dyskretne reklamowanie wyrastają na guru od danego tematu,przeciez tu powstają setki wielostronicowych temató gdzie nie ma kszty wiedzy przekazanej.Jest tylko ,,wiem ale nie powiem,,. To przeczy idei forum jako poradnika, bo i tak najwiecej pomocni są tu ludzie którzy czegoś używają ,ale nie sprzedają. CXzy to takie trudne zdradzic tajemnice dlaczego jedne kominki są do dupy a inne super? A może nie ma żadnej tajemnicy..?:rolleyes:

bohusz
01-10-2014, 19:35
Też zauważyłem że FM strasznie przez ostatnie 2-3 lata zmarniało.Pełno sprzedawców którzy najpierw coś tam doradzą,potem przez ciągłe pisanie i dyskretne reklamowanie wyrastają na guru od danego tematu,przeciez tu powstają setki wielostronicowych temató gdzie nie ma kszty wiedzy przekazanej.Jest tylko ,,wiem ale nie powiem,,. To przeczy idei forum jako poradnika, bo i tak najwiecej pomocni są tu ludzie którzy czegoś używają ,ale nie sprzedają. CXzy to takie trudne zdradzic tajemnice dlaczego jedne kominki są do dupy a inne super? A może nie ma żadnej tajemnicy..?:rolleyes:

To jest forum czysto komercyjne, nastawione tylko na zyski dla jego właścicieli... No i do wszystkiego można przypisać dowolną idee szlachetną.


Bohuniu czy to co napisałeś wyżej uważasz za punk odniesienia do sposobu a nie do wkładu i jego właściwości materiałowych???

To trzeba traktować całościowo i dostosować do konkretnej sytuacji i zwyczajów przyszłych i przyszłych użytkowników....
Można też rzec, że to nie wymaga doktoryzacji i zbędnego filozofowania, itp.
Pewne wyraźne kierunki są od jakiegoś czasu propagowane informacyjnie i również konkretnymi produktami (np. na stronach mojej firmy). Bezpieczeństwo, ekonomia użytkowania, otoczka kominka i i i i i i i i i co tu dużo mówić, ale warto to również zakładać "idioto odporność"282483

niktspecjalny
01-10-2014, 21:26
Też zauważyłem że FM strasznie przez ostatnie 2-3 lata zmarniało.Pełno sprzedawców którzy najpierw coś tam doradzą,potem przez ciągłe pisanie i dyskretne reklamowanie wyrastają na guru od danego tematu,przeciez tu powstają setki wielostronicowych temató gdzie nie ma kszty wiedzy przekazanej.Jest tylko ,,wiem ale nie powiem,,. To przeczy idei forum jako poradnika, bo i tak najwiecej pomocni są tu ludzie którzy czegoś używają ,ale nie sprzedają. CXzy to takie trudne zdradzic tajemnice dlaczego jedne kominki są do dupy a inne super? A może nie ma żadnej tajemnicy..?:rolleyes:

Tą wepchniętą w FM ichnią teorią oni czyli branża żyje.
......To przeczy idei forum jako poradnika, bo i tak najwiecej pomocni są tu ludzie którzy czegoś używają ,ale nie sprzedają........Tego zrozumieć nie potrafią.Gonią kasę dążąc do swego produktu wyjściowego.Zadajmy im pytanie.Po co sie Panowie branża udzielacie na FM.By pomagać swymi wpisami czy naganiać sobie klientów???Im więcej zabierają głos tym bardziej robią wodę z mózgu.Mają tyle kasy to po co im jakieś przepychanki na FM.PO CO???

Kasia242
01-10-2014, 22:31
NS , no własnie to jest najgorsze ze w tematach i problemach nie ma jakiegoś jednego kierunku tylko takie balansowanie zeby uzytkownik(klient),czasem sie nie dowiedział na 100% .Naprawde rewelacyjnie by było gdyby wypowiadali się tylko i wyłącznie użytkownicy ,ewentualnie ludzie znający sie na rzeczy z samego wykształcenia..ale absolutnie nie sprzedawcy ,oni powinni miec z boku reklamę i cicho siedzieć,bo to zaden autorytet,tak jakby być sędzią w swojej spraie...nie ma obiektywizmu.

Kominki Piotr Batura
01-10-2014, 22:41
Może czytasz niewłaściwe wątki?:)

pestka56
01-10-2014, 23:05
Ja nie narzekam :)
Trzeba zadawać właściwe pytania. Warto najpierw samemu grzebnąć w miejscach, gdzie mądrze ludzie piszą, poczytać trochę gazet tematycznych, odwiedzić jakiegoś zduna i... myśleć.
Każdy zawód rzemieślniczy, czy artystyczny ma swoje tajemnice i ma do nich niezbywalne prawo.

Kominki Piotr Batura
02-10-2014, 07:43
To zwykłe marudzenie kogoś, kto nie umie nic znaleźć, albo oczywiste prawdy do niego nie docierają. Woli szukać wsparcia forumowych warchołów, tylko czekających na taką okazję. Najzabawniejsze jest to, że podejrzane są osoby, które nie robią tajemnicy ze swojej wiedzy i tych tajemnic najwięcej zdradziły. :D
.

niktspecjalny
02-10-2014, 07:56
To zwykłe marudzenie kogoś, kto nie umie nic znaleźć, albo oczywiste prawdy do niego nie docierają. Woli szukać wsparcia forumowych warchołów, tylko czekających na taką okazję. Najzabawniejsze jest to, że podejrzane są osoby, które nie robią tajemnicy ze swojej wiedzy i tych tajemnic najwięcej zdradziły. :D
.

Za tak bardzo nieeleganckie wypowiadanie się w wątkach niemerytoryczne,obraźliwe namawiam Państwa by od tego reklamożercy:yes::D nie kupować nic.Raz ,że bardzo drogi,dwa,ze nie [potrafi współpracować z potencjalnym klientem to na dodatek nie do końca jest to usłane różami jak niesie jego reklama.W swych poczynaniach jest także nazbyt nieuczciwy.Wystarczy poczytać jak żongluje czyjąś nie wiedzą i jakich używa określeń.

Kasia242
02-10-2014, 08:51
Skoro Cię to ciekawi kup Jotula i kozę za 1000. Pal w obu. ;) Ja z tej ciekawości odpalam co sezon kilkanaście urządzeń. Co do jakości w Polsce. Zapominasz, że mieliśmy 150 lat jarzma na pyskach. Zabory, komuna...To przerwa w życiorysie, której nie odrobi jedno czy dwa pokolenia. TAM zaś, mimo zawirowań, nikt nie wtrącał się do rzemiosła. Firmy i technologie mają po 500 lat i siedmio pokoleniowe tradycje. Dobry materiał można do Polski sprowadzić, ale już fachowców niekoniecznie. No i największy problem w naszym kraju..."Panie a czymu to takie drogie?! Ja tu nie widzę różnicy!!":D Niektórych ten brak wiedzy doprowadza do ślinotoku....

To jest klasyczny przykład na tym forum odpowiedzi kogoś kto jest sprzedawcą...spróbuj tak powiedzieć klientowi który jest w twojej firmie i mu sie euro kieszeniami wylewa:)
Dalej masło maślane o zaborach i kom,unie,a potem mosty od żuka i tarcze hamulcowe od syrenki :)
To sa powazne argumenty za jednym kominkiem względem drugiego?:D To już babka na targu co sprzedaje ziemniaki za 40groszy/kg ba wiarygodniejsze argumenty..a tutaj kominki są i po 20 tysięcy..
Chińczycy ręce zacierają skoro mają taką konkurencję dla swoich produktów,nawet marketing im nie potrzebny..oj panowie mi tam nie zależy bo ta koza to jakiś tam wycinek budowy i zaraz o nim zapomne,ale tu jest tylu userów żądnych porad,a takie coś muszą czytać przez 350 stron:)
Klient sam do was nie przyjdzie jak będzie traktowany z góry z pozycjii..kogoś cytuje,, ze ślinotokiem bez wiedzy,,
Zróbcie jkaiś pokaz porównawczy np koza z marketu vs. jotul za 4 tysi...pokażcie różnice ,wytłumaczcie różnicę cenową..wtedy tak...w innym przypadku dla zwykłego Kowalskiego wydanie 4-5 razy wiecej na kawałek zeliwa będzie jak strzał w kolano,chyba że tak jak napisała pestka,,płacisz za firmę,,.
pozdrawiam

Kominki Piotr Batura
02-10-2014, 09:18
Pestka napisała też, że trzeba umieć zadawać pytania. Ze sprzedawcą pudło! Jestem zdunem, który buduje piece. Praca ta jest moją pasją, popartą ciągłym poszerzaniem wiedzy. Jasne, że trzeba piec wpierw sprzedać, ale to bez znaczenia. Nie muszę sprzedać jednego piecyka dziennie, bo inaczej mój sklep będzie nierentowny.

Wiesz czego Ci zabrakło? Odrobiny wiary w to co napisałem...:)

Chińczycy nie produkują kominków (jakiś margines bez znaczenia), bo u nich jest zakaz palenia.

Tomkowa
02-10-2014, 09:43
Nie wiem, czy umiem zadawać pytania, ale zaryzykuję :cool: Czy wkład Hajduk Smart 2PT to dobry wybór dla ogrzania 90 m2? Będzie stał w pokoju dziennym 32 m2. Czy położenie przed kominkiem szkła hartowanego na deskach ułożonych na legarach to dobry pomysł? Podobno istnieje duże ryzyko pęknięcia szyby przy pracującej podłodze. Czy na takiej tafli można swobodnie stawać podczas obsługi kominka?

pestka56
02-10-2014, 12:09
To jest klasyczny przykład na tym forum odpowiedzi kogoś kto jest sprzedawcą...spróbuj tak powiedzieć klientowi który jest w twojej firmie i mu sie euro kieszeniami wylewa:)
Dalej masło maślane o zaborach i kom,unie,a potem mosty od żuka i tarcze hamulcowe od syrenki :)
To sa powazne argumenty za jednym kominkiem względem drugiego?:D To już babka na targu co sprzedaje ziemniaki za 40groszy/kg ba wiarygodniejsze argumenty..a tutaj kominki są i po 20 tysięcy..
Chińczycy ręce zacierają skoro mają taką konkurencję dla swoich produktów,nawet marketing im nie potrzebny..oj panowie mi tam nie zależy bo ta koza to jakiś tam wycinek budowy i zaraz o nim zapomne,ale tu jest tylu userów żądnych porad,a takie coś muszą czytać przez 350 stron:)
Klient sam do was nie przyjdzie jak będzie traktowany z góry z pozycjii..kogoś cytuje,, ze ślinotokiem bez wiedzy,,
Zróbcie jkaiś pokaz porównawczy np koza z marketu vs. jotul za 4 tysi...pokażcie różnice ,wytłumaczcie różnicę cenową..wtedy tak...w innym przypadku dla zwykłego Kowalskiego wydanie 4-5 razy wiecej na kawałek zeliwa będzie jak strzał w kolano,chyba że tak jak napisała pestka,,płacisz za firmę,,.
pozdrawiam

A może poczytałbyś bloga Piotra ??? Link jest u niego w sygnaturze.
To samo zaproponuję jeśli chodzi o inne zduńskie firmy – mają na swoich stronach działy z informacjami bardzo przydatnymi dla kominkowych inwestorów, np. Godkowie.
Warto też zajrzeć na kominki.org
Nie będziesz zadawał niepotrzebnych pytań i denerwował siebie oraz innych. Nie mówiąc o bezsensownym zaśmiecaniu wątku.

Co ma Ci odpowiedzieć Zdun Darek, Forest, Bohusz, czy Piotr Batura jeśli z góry zakładasz, że chcą Ci wcisnąć produkt, bo drogi ???
Idziesz do salonu z obudowami kominkowymi i nagle ufasz sprzedawcy, który nawet dobrze nie wie jak rozpalić kominek, a nie chcesz wierzyć na słowo Zdunowi, bo ma swoją reklamę w wątku? No, weź Facet i rusz głową. Wstyd przecież

Kominki Piotr Batura
02-10-2014, 12:10
No nie umiesz Tomkowa! :cool:

Nie wiadomo jaki dom (jego ciepłota).
Nie wiadomo czy to jedyne źródło.
Nie wiadomo czy ten pokój jest otwarty na resztę pomieszczeń.
Nie wiadomo ....jeszcze paru rzeczy.

Szkło hartowane, nie jest skłonne do pękania, chyba , że ktoś będzie chciał na nim rąbać drewno. Koszt takiej szyby nie jest porażający, więc można zaryzykować;)

Tomkowa
02-10-2014, 12:31
No nie umiesz Tomkowa! :cool:

Nie wiadomo jaki dom (jego ciepłota).
Nie wiadomo czy to jedyne źródło.
Nie wiadomo czy ten pokój jest otwarty na resztę pomieszczeń.
Nie wiadomo ....jeszcze paru rzeczy.

Szkło hartowane, nie jest skłonne do pękania, chyba , że ktoś będzie chciał na nim rąbać drewno. Koszt takiej szyby nie jest porażający, więc można zaryzykować;)
Już się poprawiam :)
1. Dom parterowy z użytkowym poddaszem. Wybudowany 20 lat temu. Ściany pustak+styropian+połowa pustaka. Nie ocieplany z zewnątrz. Raczej z niską ciepłochronnością.
2. Kominek nie będzie jedynym źródłem ciepła. W domu mam normalną instalację co z normalnymi grzejnikami
3. Pokój, w którym będzie stał kominek ma otwarte wejście. Plan jest taki, żeby, oprócz salonu ogrzewał też hol z jadalnią, które są po drugiej stronie komina oraz jedno pomieszczenie na poddaszu, przylegające do komina.
4. Chętnie dopowiem :)

niktspecjalny
02-10-2014, 12:45
A może poczytałbyś bloga Piotra ??? Link jest u niego w sygnaturze.
To samo zaproponuję jeśli chodzi o inne zduńskie firmy – mają na swoich stronach działy z informacjami bardzo przydatnymi dla kominkowych inwestorów, np. Godkowie.
Warto też zajrzeć na kominki.org
Nie będziesz zadawał niepotrzebnych pytań i denerwował siebie oraz innych. Nie mówiąc o bezsensownym zaśmiecaniu wątku.

Co ma Ci odpowiedzieć Zdun Darek, Forest, Bohusz, czy Piotr Batura jeśli z góry zakładasz, że chcą Ci wcisnąć produkt, bo drogi ???
Idziesz do salonu z obudowami kominkowymi i nagle ufasz sprzedawcy, który nawet dobrze nie wie jak rozpalić kominek, a nie chcesz wierzyć na słowo Zdunowi, bo ma swoją reklamę w wątku? No, weź Facet i rusz głową. Wstyd przecież

Czas na dobrą książkę jednak.Dlaczego zawężasz krąg do tych wybitnych osobistości. Bohusza bym pominął bo on na to patrzy inaczej.Temat wątku to:KOMINKI - Pomoge i doradze we wszystkim co dotyczy kominkó (http://forum.muratordom.pl/showthread.php?166279-KOMINKI-Pomoge-i-doradze-we-wszystkim-co-dotyczy-komink%C3%B3w/page347)w,a nie będę się napinał i niegrzecznością straszył.

.Ze sprzedawcą pudło! Jestem zdunem, który buduje piece. Praca ta jest moją pasją, popartą ciągłym poszerzaniem wiedzy.............

O jakim ty blogu piszesz???Kominki które ma w ofercie zrobił zdun tam tylko kafle i kafle.Matko córko.Za obrażanie typowe jak dla niego nie tylko mnie ale innych użytkowników powinien mieć nauczkę.Płatny profil to nie wszystko.

Kominki Piotr Batura
02-10-2014, 13:20
Już się poprawiam :)
1. Dom parterowy z użytkowym poddaszem. Wybudowany 20 lat temu. Ściany pustak+styropian+połowa pustaka. Nie ocieplany z zewnątrz. Raczej z niską ciepłochronnością.
2. Kominek nie będzie jedynym źródłem ciepła. W domu mam normalną instalację co z normalnymi grzejnikami
3. Pokój, w którym będzie stał kominek ma otwarte wejście. Plan jest taki, żeby, oprócz salonu ogrzewał też hol z jadalnią, które są po drugiej stronie komina oraz jedno pomieszczenie na poddaszu, przylegające do komina.
4. Chętnie dopowiem :)

Hajduk to niezły wybór. Nie najtańszy z polskich producentów, ale wyróżniający się jakością. Powiedzmy "ma niezłe korzenie":rolleyes:. Skoro będzie to otwarta przestrzeń, emisja ciepła przez spore przeszklenie, nie będzie problemem. Tym bardziej jeśli Cię nie zaskoczy (bo już wiesz;)) . Będzie to raczej szybkie ciepło, często oczekiwane w domach, których podstawowym źródłem ciepła nie jest kominek. Na poddasze nie trzeba robić specjalnego rozprowadzenia, jeżeli masz klatkę schodową otwartą na salon w którym stoi kominek. Może być raczej problem z zatrzymaniem ciepła na dole. Drzwi na poddaszu rozwiążą ten problem...

Tomkowa
02-10-2014, 14:11
Panie Piotrze, bardzo dziękuję :) Trochę mnie straszono zbyt małym paleniskiem w Hajduku Smart 2PT. To uzasadnione? Drzwi oddzielające klatkę schodową od poddasza raczej nie wchodzą w grę.. Nie robić, Pana zdaniem, przebicia w stropie, aby kratkę wylotową zrobić też na poddaszu w pokoju z kominem?

Kasia242
02-10-2014, 17:32
A może poczytałbyś bloga Piotra ??? Link jest u niego w sygnaturze.
To samo zaproponuję jeśli chodzi o inne zduńskie firmy – mają na swoich stronach działy z informacjami bardzo przydatnymi dla kominkowych inwestorów, np. Godkowie.
Warto też zajrzeć na kominki.org
Nie będziesz zadawał niepotrzebnych pytań i denerwował siebie oraz innych. Nie mówiąc o bezsensownym zaśmiecaniu wątku.

Co ma Ci odpowiedzieć Zdun Darek, Forest, Bohusz, czy Piotr Batura jeśli z góry zakładasz, że chcą Ci wcisnąć produkt, bo drogi ???
Idziesz do salonu z obudowami kominkowymi i nagle ufasz sprzedawcy, który nawet dobrze nie wie jak rozpalić kominek, a nie chcesz wierzyć na słowo Zdunowi, bo ma swoją reklamę w wątku? No, weź Facet i rusz głową. Wstyd przecież
Ja zaśmiecam wątek?:)..ojej no spójrz obiektywnie .

Nie chodzi mi o to co ma mi powiedzieć zdun z forum,chodzi o podejscie do uzytkowników którzy na takich forach szukają porady,amator może udzielić cennej ale ..amatorskiej porady,ale fachowiec - sprzedawca? On powinien tryskać wiedzą na lewo i prawo,miec od razu pewne 100% argumenty,jesli krytykuje produkcje powiedzmy tańsze...nawet polskie to trzeba to klientowi pokazać ,wlepić mu w gały argumety nie do obalenia ,a nie bawić sie w pana Mietka na targu ,to jest włąsnie wstyd,pomijam niejednoznaczznosć wypowiedzi,brak merytoryki...to jest dla userów szkodliwe bo najgorsza jest niewiadoma,nawet brak wiedzy jest lepszy niż trzymanie kogoś w niezdecydowaniu...czyli cytuje,, kup ten za 1000 zł i kup Jotula i się przekonaj,, to jest super rada od amatora ale od fachowca?
Ja tez działam w branzy budowlanej i nie ma tak ze ten klej jest dobry a tamten nie....ja sprzedaje usługę i daję gwarancje na wiedzę,usługę i i materiał bo to mój interes zeby klient był zadowolony,ale trzeba mieć argumet w ręku.
Tak poza tym to nic do panów sprzedawców nie mam:)
pozdrawiam

Zdun Darek B
02-10-2014, 18:25
Ja nie narzekam :)
Trzeba zadawać właściwe pytania. Warto najpierw samemu grzebnąć w miejscach, gdzie mądrze ludzie piszą, poczytać trochę gazet tematycznych, odwiedzić jakiegoś zduna i... myśleć.
Każdy zawód rzemieślniczy, czy artystyczny ma swoje tajemnice i ma do nich niezbywalne prawo.

To FORUM nie jest szkołą samodzielnego budowania .. a jedynie przestrzenią wymiany doświadczeń .
Niestety od dawana jest tu mało użytkowników , oprócz kilku wyjadaczy i paru "z branży co zapłacili za reklamę" ......... której prawie nikt nie czyta .
Moim skromnym zdaniem forum powinno naprowadzać na dobre rozwiązania nie zaś obowiązkowo i darmowo uczyć .

pestka56
02-10-2014, 18:25
Ja zaśmiecam wątek?:)..ojej no spójrz obiektywnie .

Nie chodzi mi o to co ma mi powiedzieć zdun z forum,chodzi o podejscie do uzytkowników którzy na takich forach szukają porady,amator może udzielić cennej ale ..amatorskiej porady,ale fachowiec - sprzedawca? On powinien tryskać wiedzą na lewo i prawo,miec od razu pewne 100% argumenty,jesli krytykuje produkcje powiedzmy tańsze...nawet polskie to trzeba to klientowi pokazać ,wlepić mu w gały argumety nie do obalenia ,a nie bawić sie w pana Mietka na targu ,to jest włąsnie wstyd,pomijam niejednoznaczznosć wypowiedzi,brak merytoryki...to jest dla userów szkodliwe bo najgorsza jest niewiadoma,nawet brak wiedzy jest lepszy niż trzymanie kogoś w niezdecydowaniu...czyli cytuje,, kup ten za 1000 zł i kup Jotula i się przekonaj,, to jest super rada od amatora ale od fachowca?
Ja tez działam w branzy budowlanej i nie ma tak ze ten klej jest dobry a tamten nie....ja sprzedaje usługę i daję gwarancje na wiedzę,usługę i i materiał bo to mój interes zeby klient był zadowolony,ale trzeba mieć argumet w ręku.
Tak poza tym to nic do panów sprzedawców nie mam:)
pozdrawiam

Zastanawiałam się czy warto Ci w ogóle odpowiadać ;) bo wg mnie odpowiedź od dwóch Zdunów dostałeś – kupujesz tanio i masz kłopoty, albo kupujesz drogiego Jotula i tych kłopotów nie masz. Prosty wybór. Tego wyboru nikt za Ciebie nie dokona, a informacja o spalaniu większej ilości drewna z mniejszym skutkiem, i innych możliwych problemach, była bardzo wyraźna.
Zarzucasz niejednoznaczność – a to po prostu ocena z pozostawieniem decyzji Tobie. Masz wybór, albo kupić coś co zostało ocenione słabo, albo kupić wyrób dobrej jakości. Nikt Ci tu nic na siłę nie wpiera. Nie zawsze „tryskanie wiedzą” ma sens, bo większość inwestorów i tak się nie zna, a być może nawet nie zrozumie podawanych informacji. Umiejętność myślenia i samodzielnego wyciągania wniosków jest cenna, a piszący na forum fachowcy nie zawsze mogą z różnych powodów wypowiadać się jednoznacznie.

„Ja tez działam w branzy budowlanej i nie ma tak ze ten klej jest dobry a tamten nie...” No, wybacz to kleisz marnym klejem i dajesz gwarancję, że będzie trzymał :jawdrop:Cudotwórco :confused: powiedz jak się nazywasz, żebym nie daj Bóg na Ciebie nie trafiła. Może idąc Twoim torem rozumowania sam powinieneś zatrudnić fachowca z całym dobrodziejstwem inwentarza. Po co te pytania tutaj na fm? Ty spokojnie pozostaniesz z otrzymaną gwarancją i ze swoim brakiem wiedzy skoro jest lepszy, a potem będziesz z zadowoloną miną dopłacał do zainstalowanego urządzenia.

pestka56
02-10-2014, 18:29
To FORUM nie jest szkołą samodzielnego budowania .. a jedynie przestrzenią wymiany doświadczeń .
Niestety od dawana jest tu mało użytkowników , oprócz kilku wyjadaczy i paru "z branży co zapłacili za reklamę" ......... której prawie nikt nie czyta .
Moim skromnym zdaniem forum powinno naprowadzać na dobre rozwiązania nie zaś obowiązkowo i darmowo uczyć .

Chyba mamy takie samo podejście do problemu :)

Kasia242
02-10-2014, 18:37
To FORUM nie jest szkołą samodzielnego budowania .. a jedynie przestrzenią wymiany doświadczeń .
Niestety od dawana jest tu mało użytkowników , oprócz kilku wyjadaczy i paru "z branży co zapłacili za reklamę" ......... której prawie nikt nie czyta .
Moim skromnym zdaniem forum powinno naprowadzać na dobre rozwiązania nie zaś obowiązkowo i darmowo uczyć .
Darmowo uczyć?..Nie wierzę w to co czytam...
Przecież idea for jest zupełnie inna...wejdz na jakiekolwiek forum branżowe,czy komputerowe ,czy o upraie winorośli czy o sklejaniu samolotów..tam fachowcy natychmiast podają konkretną radę na konkretne pytanie,uzasadniając merytorycznie....chyba ze zamiast tego miałes na myśli ,,naprowadzanie na odpowiednie produkty,,, a to się zgodzę, to tak to tu wygląda.Ale ok chciałem tylko wyrazić swoje zdanie,już piany bić nie będę:) Poszukam jeszcze na forum w starszych tematach może coś znajdę pomocnego na temat jakości kóz..
pozdrawiam

Kasia242
02-10-2014, 18:44
Zastanawiałam się czy warto Ci w ogóle odpowiadać ;) bo wg mnie odpowiedź od dwóch Zdunów dostałeś – kupujesz tanio i masz kłopoty, albo kupujesz drogiego Jotula i tych kłopotów nie masz. Prosty wybór. Tego wyboru nikt za Ciebie nie dokona, a informacja o spalaniu większej ilości drewna z mniejszym skutkiem, i innych możliwych problemach, była bardzo wyraźna.
Zarzucasz niejednoznaczność – a to po prostu ocena z pozostawieniem decyzji Tobie. Masz wybór, albo kupić coś co zostało ocenione słabo, albo kupić wyrób dobrej jakości. Nikt Ci tu nic na siłę nie wpiera. Nie zawsze „tryskanie wiedzą” ma sens, bo większość inwestorów i tak się nie zna, a być może nawet nie zrozumie podawanych informacji. Umiejętność myślenia i samodzielnego wyciągania wniosków jest cenna, a piszący na forum fachowcy nie zawsze mogą z różnych powodów wypowiadać się jednoznacznie.

„Ja tez działam w branzy budowlanej i nie ma tak ze ten klej jest dobry a tamten nie...” No, wybacz to kleisz marnym klejem i dajesz gwarancję, że będzie trzymał :jawdrop:Cudotwórco :confused: powiedz jak się nazywasz, żebym nie daj Bóg na Ciebie nie trafiła. Może idąc Twoim torem rozumowania sam powinieneś zatrudnić fachowca z całym dobrodziejstwem inwentarza. Po co te pytania tutaj na fm? Ty spokojnie pozostaniesz z otrzymaną gwarancją i ze swoim brakiem wiedzy skoro jest lepszy, a potem będziesz z zadowoloną miną dopłacał do zainstalowanego urządzenia.

Ten przytyk o mojej fachowości pominę,bo mniemam że jesteś kobietą więc rozumiem i wybaczam,:)

Nie rób z ludzi takich baranów ze nie zrozumieją prostego przekazu jak im sie na filmie pokaże dwie ,,podpalone,, kozy ,po czym jedna z nich ta chinska wybuchnie a Jotul zostanie na polu chwały:),a potem fachowiec powie czemu wybuchła i czemu warto wybrać inne rozwiązania.Na tą chwilę zostaje magiczna odlewnia żeliwa i tarcze hamulcowe.
Zgadzam się z tobą jedyną namiastką wiedzy pozostanie mi papierek garancyjny do kozy..i tu rzeczywiście Dovre daje 10 latek,kratki ,,tylko,, 5,markety najczesciej 2 lata.
tutaj wklejam pierwszy post założyciela tego tematu sprzed 10 lat..tak dla otrzezwienia umysłu po co są fora:
Pracuje w firmie,ktora zajmuje sie kominkami, kompleksowo rzecz jasnahttp://forum.muratordom.pl/images/smilies/smile-2.gif
Odpowiem na wszystkie pytania, doradze. Dotyczy to kominków, ktore maja dopiero powstac,jak rowniez tych, ktore juz istnieja.
Niewazne czy ktokolwiek z Panstwa bedzie mial pytania zwiazane z codziennym uzytkowaniem kominka czy moze bedzie to wynikalo z jakiegos problemu z tym, niewatpliwie rewelacyjnym zrodlem taniego ciepla w naszych czterech katach. ZAPRASZAM.
Ok zakonczmy ten offtop bo nie doprowadzi on do niczego dobrego,ja po prostu chciałem się dowiedzieć dlaczego koza z marketu lub polskiej produkcjii jest gorsza,nic więcej.
pozdrawiam

Tomkowa
02-10-2014, 19:21
Witam

Poniżej rysunek prawidłowo wykonanej zewnętrznej części czerpni powietrza do kominka, kóry już kiedyś zamieszczałem na FM.

281720
1. Daszek czerpni na takiej wysokości żeby nie przysypał go śnieg
2. Siatka w daszku żeby myszki nie skorzystały na zimę - jak raz wejdą do czegoś takiego to będą "szurać" po czerpni w domu i dolnej części korpusu wkładu a potem będzie się mieć zdechlaka w rurze
3. Spadek rury na zewnątrz budynku (minimalny, choćby i 0,5 %ale żeby był)
4. Rury złożone, jak to się mówi po instalatorsku - "z prądem" a nie "pod prąd" w kierunku spadku, a w przypadku kanałów płaskich i złączek występujących między nimi - konieczne jest łączenie ich (uszczelnianie) dodatkowo taśmą aluminiową
Pozdrawiam.
PS. Rysunek by'Forest-Natura ... wszelkie prawa zastrzeżone, kopiowanie, powielanie zabronione :D

U mnie doprowadzenie powietrza będzie wyżej, nad podmurówką, ze ściany. Nie mogę kuć podłogi, aby pod nią ułożyć rurę, więc będzie na jej poziomie, w zabudowie ściany. Czy w tej sytuacji wszystkie elementy zawarte na rysunku powinny być wykonane? Dosyć wysoko musiałabym zrobić nasyp ziemny.
Mam nadzieję, że takie pytanie nie zostanie uznane za zaśmiecanie forum ;)

Forest-Natura
02-10-2014, 19:29
Witam.
Front ... Ależ ja Ci wytłumaczyłem dokładnie to wszystko ... trochę parafrazując Twój post co prawda ... ale w odpowiedzi zawarłem to co chciałeś ...
Czy mam Ci tutaj "strzelić" cała tyrradę na temat teorii spalania ?
Czy rozłożyć na czynniki pierwsze budowę dobrego paleniska i tego źle skonstruowanego ?
Przcież to zajęło by mi kilka godzin pisania. A to wszystko znajdziesz tu na FM bo już było wielokrotnie pisane dla takich jak Ty - poszukiwaczy odpowiedzi.
Więc uwierz na słowo osobie bardziej znającej się na tym temacie od Ciebie że tanie piecyki (nie jest to równoznaczne z przymiotnikiem "polski") mają:
- niższą sprawność
- wyższe zużycie opału
- wyższe temperatury "wysyłane"w komin
- spaliny nie mieszczące się w żadnych, obecnie powszechnie wprowadzanych normach czystości spalin
- dużo cieńsze,odchudzone, odlane z gorszej jakości żeliwa lub wyknane z dużo cieńszej blachy stalowej elementy składowe
- prostszą konstrukcję pod względem technicznym
- dużo gorszy dizajn i dbałość o wykończenie finalne i detal
Jeżeli to Ci nie wystarcza to nie męcz już buły tylko udaj się do marketu i kup to co zamierzasz kupić od samego początku ... jak jesteś do tego przekonany to i zadowolony z tego zakupu też będziesz.
Pozdrawiam.

Zdun Darek B
02-10-2014, 20:10
Jak taka "koza" ma być tańsza to gdzieś trzeba ją wyprodukować oszczędzając ..
Można zaoszczędzić na materiałach a głownie upraszczając konstrukcję ....mniej elementów szybsza i tańsza produkcja .
Palenisko o uproszczonej konstrukcji , niezależnie koza czy wkład kominkowy, to większe koszty eksploatacyjne po zamontowaniu ..i pozorne oszczędności lecą w komin .

pestka56
02-10-2014, 20:59
Witam.
Front ... Ależ ja Ci wytłumaczyłem dokładnie to wszystko ... trochę parafrazując Twój post co prawda ... ale w odpowiedzi zawarłem to co chciałeś ...
Czy mam Ci tutaj "strzelić" cała tyrradę na temat teorii spalania ?
Czy rozłożyć na czynniki pierwsze budowę dobrego paleniska i tego źle skonstruowanego ?
Przcież to zajęło by mi kilka godzin pisania. A to wszystko znajdziesz tu na FM bo już było wielokrotnie pisane dla takich jak Ty - poszukiwaczy odpowiedzi.
Więc uwierz na słowo osobie bardziej znającej się na tym temacie od Ciebie że tanie piecyki (nie jest to równoznaczne z przymiotnikiem "polski") mają:
- niższą sprawność
- wyższe zużycie opału
- wyższe temperatury "wysyłane"w komin
- spaliny nie mieszczące się w żadnych, obecnie powszechnie wprowadzanych normach czystości spalin
- dużo cieńsze,odchudzone, odlane z gorszej jakości żeliwa lub wyknane z dużo cieńszej blachy stalowej elementy składowe
- prostszą konstrukcję pod względem technicznym
- dużo gorszy dizajn i dbałość o wykończenie finalne i detal
Jeżeli to Ci nie wystarcza to nie męcz już buły tylko udaj się do marketu i kup to co zamierzasz kupić od samego początku ... jak jesteś do tego przekonany to i zadowolony z tego zakupu też będziesz.
Pozdrawiam.


Jak taka "koza" ma być tańsza to gdzieś trzeba ją wyprodukować oszczędzając ..
Można zaoszczędzić na materiałach a głownie upraszczając konstrukcję ....mniej elementów szybsza i tańsza produkcja .
Palenisko o uproszczonej konstrukcji , niezależnie koza czy wkład kominkowy, to większe koszty eksploatacyjne po zamontowaniu ..i pozorne oszczędności lecą w komin .

Jak ktoś trochę pomyśli, to sam dojdzie do podobnych wniosków. Nawet jeśli jest tylko kobietą, jak ja, że odgryzę się Frontowi.

Bader
02-10-2014, 23:09
Ten przytyk o mojej fachowości pominę,bo mniemam że jesteś kobietą więc rozumiem i wybaczam,:)

Nie rób z ludzi takich baranów ze nie zrozumieją prostego przekazu jak im sie na filmie pokaże dwie ,,podpalone,, kozy ,po czym jedna z nich ta chinska wybuchnie a Jotul zostanie na polu chwały:),a potem fachowiec powie czemu wybuchła i czemu warto wybrać inne rozwiązania.Na tą chwilę zostaje magiczna odlewnia żeliwa i tarcze hamulcowe.
Zgadzam się z tobą jedyną namiastką wiedzy pozostanie mi papierek garancyjny do kozy..i tu rzeczywiście Dovre daje 10 latek,kratki ,,tylko,, 5,markety najczesciej 2 lata.
tutaj wklejam pierwszy post założyciela tego tematu sprzed 10 lat..tak dla otrzezwienia umysłu po co są fora:
Pracuje w firmie,ktora zajmuje sie kominkami, kompleksowo rzecz jasnahttp://forum.muratordom.pl/images/smilies/smile-2.gif
Odpowiem na wszystkie pytania, doradze. Dotyczy to kominków, ktore maja dopiero powstac,jak rowniez tych, ktore juz istnieja.
Niewazne czy ktokolwiek z Panstwa bedzie mial pytania zwiazane z codziennym uzytkowaniem kominka czy moze bedzie to wynikalo z jakiegos problemu z tym, niewatpliwie rewelacyjnym zrodlem taniego ciepla w naszych czterech katach. ZAPRASZAM.
Ok zakonczmy ten offtop bo nie doprowadzi on do niczego dobrego,ja po prostu chciałem się dowiedzieć dlaczego koza z marketu lub polskiej produkcjii jest gorsza,nic więcej.
pozdrawiam

Nie dziw się Froncik. Pomijając kwestie, że większości zależy najbardziej na tym, by sprzedać produkt , którym handlują ( choćby był to najgorszy szajs :( ) , to równie trudno przyznać się ,że nie rozumieją ( poza oczywistymi błędami w konstrukcji ) dlaczego jedna konstrukcja jest lepsza od drugiej. A ja, mimo że staż mam trochę większy , bez bicia :) przyznaję się ,że też nie wiem. Dwupostaciowy raczył był sprzedać typowy bałach o tarczach hamulcowych ( chodziło o żeliwo sferoidalne, które stosuje kilkunastu producentów wkładów kominkowych i kóz, w tym jeden w Polsce ) , ale akurat ten detal ma wpływ wyłącznie na żywotność urządzenia a nie na jego parametry techniczne.Dlatego mogę posługiwać się głównie doświadczeniem i metodą porównawczą , wskazując który produkt ogrzewa wydajniej i skuteczniej .

pzdr.

ps. łatwiej dobry produkt znajdziesz wśród używanych z lat 1900- 1960 niż obecnie produkowanego badziewia .

ps.2 Niektóre osoby przypominają mi owe słynne owce beczące '' cztery nogi dobrze , dwie nogi źle '' i chyba taki jest poziom ich wiadomości o temacie :(

Kasia242
03-10-2014, 07:57
Bader,no więc właśnie zainteresowałem się także używkami,w zakładanym budżecie używek już jkaiegoś Dovre można dorwać.
pozdrawiam

arrek77
03-10-2014, 10:01
Witam, potrzebuję pomocy.
Kupiłem wkład kominkowy Invicta 700, bez dolotu.

Zdjęcie 282699
Zamontowałem rury odprowadzające spaliny. Proszę o informację czy takie podłączenie może być ( czy nie za dużo kolanek, mały skos , itp )
Druga sprawa to doprowadzenie powietrza świeżego. Czy w tym przypadku warto zrobić dziurę w ścianie z prawej strony ? i doprowadzić pod kominek. Czy nie zaszkodzi to wkładowi - w końcu różnica temp. będzie znaczna.

janusz_21
03-10-2014, 15:17
Do arrek77. Może wypowiedzą się fachowcy ale z mojej skromnej wiedzy wynika, że należy unikać w miarę możliwości kolan 90stopni, prosty długi odcinek rury spalinowej ma za mały skos. Musisz pomyśleć jak zrobić obudowę wkładu by mieć możliwość okresowego czyszczenia w/w elementów oraz zewnętrznych ścianek wkładu ze względu na zjawisko tzw przypiekanie kurzu, co jest szkodliwe tym bardziej jak w chałupie przebywają alergicy. Tak na marginesie bardzo się cieszę, że sprzedałem swoją Invictę, którą ćwiczyłem trzy lata na etapie budowy i nigdy więcej tego typu wkładu. Dlaczego: wiecznie zasyfiona szyba, ustawiczne donoszenie kloców, brud przed kominkiem, oczywiście wszystko da się posprzątać, tylko dlaczego tak często. Codzienne czyszczenie paleniska, nigdy więcej. Teraz myję szybę raz na kilka odpaleń piecyka, popiół wybieram raz na 10 odpaleń lub rzadziej i piecyk może mi ogrzać całą chałupę, jeszcze nie wiem czy przy minus 20 stopni. Nie jest moim zamiarem psuć Ci humor, sam kiedyś to ćwiczyłem i coś mogę na ten temat powiedzieć.

Kominki Piotr Batura
03-10-2014, 20:20
Witam, potrzebuję pomocy.
Kupiłem wkład kominkowy Invicta 700, bez dolotu.

Zdjęcie 282699
Zamontowałem rury odprowadzające spaliny. Proszę o informację czy takie podłączenie może być ( czy nie za dużo kolanek, mały skos , itp )
Druga sprawa to doprowadzenie powietrza świeżego. Czy w tym przypadku warto zrobić dziurę w ścianie z prawej strony ? i doprowadzić pod kominek. Czy nie zaszkodzi to wkładowi - w końcu różnica temp. będzie znaczna.

Skoro już tak jest, popal i zobacz sam czy jest ok. Przerobić zawsze zdążysz....Jeśli nie będzie dymić przy otwieraniu drzwi, zostaw. Jak masz dobry komin powinien wyciągnąć.

Na temat powietrza poczytaj: http://www.kominki-batura.pl/publikacje2.html

niktspecjalny
03-10-2014, 20:55
Nie dziw się Froncik. Pomijając kwestie, że większości zależy najbardziej na tym, by sprzedać produkt , którym handlują ( choćby był to najgorszy szajs :( ) , to równie trudno przyznać się ,że nie rozumieją ( poza oczywistymi błędami w konstrukcji ) dlaczego jedna konstrukcja jest lepsza od drugiej. A ja, mimo że staż mam trochę większy , bez bicia :) przyznaję się ,że też nie wiem. Dwupostaciowy raczył był sprzedać typowy bałach o tarczach hamulcowych ( chodziło o żeliwo sferoidalne, które stosuje kilkunastu producentów wkładów kominkowych i kóz, w tym jeden w Polsce ) , ale akurat ten detal ma wpływ wyłącznie na żywotność urządzenia a nie na jego parametry techniczne.Dlatego mogę posługiwać się głównie doświadczeniem i metodą porównawczą , wskazując który produkt ogrzewa wydajniej i skuteczniej .

pzdr.

ps. łatwiej dobry produkt znajdziesz wśród używanych z lat 1900- 1960 niż obecnie produkowanego badziewia .

ps.2 Niektóre osoby przypominają mi owe słynne owce beczące '' cztery nogi dobrze , dwie nogi źle '' i chyba taki jest poziom ich wiadomości o temacie :(

Baderek już myślałem ,że gdzieś wyjechałeś.Opluły mnie te filuty dwa w jednym,a ty dopiero tu zajrzałeś i im to wytłumaczyłeś.

Tomaszs131
03-10-2014, 21:26
Baderek już myślałem ,że gdzieś wyjechałeś.Opluły mnie te filuty dwa w jednym,a ty dopiero tu zajrzałeś i im to wytłumaczyłeś.

:):):):):):)

niktspecjalny
03-10-2014, 23:03
:):):):):):)

Mię o to np.


ps.2 Niektóre osoby przypominają mi owe słynne owce beczące '' cztery nogi dobrze , dwie nogi źle '' i chyba taki jest poziom ich wiadomości o temacie

Kasia242
04-10-2014, 11:36
Witam.
Front ... Ależ ja Ci wytłumaczyłem dokładnie to wszystko ... trochę parafrazując Twój post co prawda ... ale w odpowiedzi zawarłem to co chciałeś ...
Czy mam Ci tutaj "strzelić" cała tyrradę na temat teorii spalania ?
Czy rozłożyć na czynniki pierwsze budowę dobrego paleniska i tego źle skonstruowanego ?
Przcież to zajęło by mi kilka godzin pisania. A to wszystko znajdziesz tu na FM bo już było wielokrotnie pisane dla takich jak Ty - poszukiwaczy odpowiedzi.
Więc uwierz na słowo osobie bardziej znającej się na tym temacie od Ciebie że tanie piecyki (nie jest to równoznaczne z przymiotnikiem "polski") mają:
- niższą sprawność
- wyższe zużycie opału
- wyższe temperatury "wysyłane"w komin
- spaliny nie mieszczące się w żadnych, obecnie powszechnie wprowadzanych normach czystości spalin
- dużo cieńsze,odchudzone, odlane z gorszej jakości żeliwa lub wyknane z dużo cieńszej blachy stalowej elementy składowe
- prostszą konstrukcję pod względem technicznym
- dużo gorszy dizajn i dbałość o wykończenie finalne i detal
Jeżeli to Ci nie wystarcza to nie męcz już buły tylko udaj się do marketu i kup to co zamierzasz kupić od samego początku ... jak jesteś do tego przekonany to i zadowolony z tego zakupu też będziesz.
Pozdrawiam.
Forest ,czy ty jesteś sprzedawcą kominków? Jeśli tak no to ja jestem klient...więc jako klient potencjalny nie zasługuję na parę fachowych słów na temat potencjalnego produktu?

To co napisałeś tutaj to dziekuję bardzo w sumie o to mi chodziło,wyszczególniłeś różnice,dalej nie będę męczył buły :),tylko poszukam szczegółów.
Zdecydowałem ze posłucham fachowców i zakupię piecyk firmowy ale...używany,jest troszkę dovre i jotuli na rynku wtórnym w cenach jak za marketowy nowy piecyk,więc zmieszczę się w budzecie i nie będę miał badziewia;)
dzięki i pozdarwiam

Zdun Darek B
05-10-2014, 19:10
.....tylko czy mają np pobór powietrza do spalania z poza domu ??
Czemu ktoś się ich pozbywa ?
Sama nazwa na piecyku czy wkładzie obecnie już nie wystarczy.

Tomkowa
05-10-2014, 20:34
Na temat powietrza poczytaj: http://www.kominki-batura.pl/publikacje2.html

Ja poczytałam i dalej mam wątpliwości. Jestem już szczęśliwą posiadaczką wkładu Hajduk Smart 2PT. Ale czy ma on odseparowaną komorę spalania, to nie wiem. Wiem, że wykonawca ma zamiar doprowadzić do niego powietrze z zewnątrz izolowaną rurą, która będzie szła przy podłodze. Pytałam o to rozwiązanie przy okazji rysunku Foresta. Może uzyskam odpowiedź? Czy lepszym pomysłem przy tym wkładzie będzie poprowadzenie dopływu czynnym kanałem wentylacyjnym, który mam w kominie, tak jak opisał Pan w artykule?

Kominki Piotr Batura
06-10-2014, 07:36
Hajduk od dawna nie produkuje wkładów bez dolotu powietrza z zewnątrz. Chyba, że to kaseta albo coś specjalnego, na zamówienie (do jakich Twój wkład nie należy). Doprowadzenie czynnym kanałem wentylacyjnym robi się w trybie awaryjnym. Jak nie ma innego wyjścia.

bohusz
06-10-2014, 07:48
Ja poczytałam i dalej mam wątpliwości. Jestem już szczęśliwą posiadaczką wkładu Hajduk Smart 2PT. Ale czy ma on odseparowaną komorę spalania, to nie wiem. Wiem, że wykonawca ma zamiar doprowadzić do niego powietrze z zewnątrz izolowaną rurą, która będzie szła przy podłodze. Pytałam o to rozwiązanie przy okazji rysunku Foresta. Może uzyskam odpowiedź? Czy lepszym pomysłem przy tym wkładzie będzie poprowadzenie dopływu czynnym kanałem wentylacyjnym, który mam w kominie, tak jak opisał Pan w artykule?

Według mnie wykonawca na miejscu, rozeznał sytuacji i wybrał optymalne wyjście.

Tomkowa
06-10-2014, 08:49
Dziękuję Panowie :)

Kasia242
06-10-2014, 19:10
Jako rozsądny człek:D,posłuchałem rad forumowych guru od kominków i zakupiłem firmowe palenisko Dovre 250 ,w cenie marketowej kozy,3 letni w idealnym stanie + rury dymowe gratis:)+7 lat gwarancjii .Jutro go podłączę i sprawdzę jak chodzi to cholerstwo:). Oglądałem podobny firmy kratki na żywo i nie odbiegał wykończeniem detali i preezencją,to jednak muszę mieć w sobie coś ze snoba żeby mieć,,firmówkę,, chocby podstawowy model:D

dzieki za rady panowie,macie dobry marketing:)

A i od razu mam taki mały kłopot,Rury które dostałem z kozą są 130,natomiast wyjście z kozy to 125mm,i teraz ta rura która nachodzi na wylot z kozy jest lużna,poprzedni właściciel tak używał i mówił że nie ma problemu,ale ja mam wątpliwości..I terz czy wymienić te rury na 125mm czy coś kombinować z jakąś przejsciówką,ale kto robi redukcje 125/130:) chyba nikt. Czy olać sprawę?

Wejscie do komina ceramicznego jest ok.

pozdrawiam

http://naforum.zapodaj.net/thumbs/6c4a345aba0f.jpg (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fnaforum.zapodaj.ne t%2F6c4a345aba0f.jpg.html)

http://naforum.zapodaj.net/thumbs/424d6fa5c1a8.jpg (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fnaforum.zapodaj.ne t%2F424d6fa5c1a8.jpg.html)

ktototaki
06-10-2014, 20:56
Witaj,
możesz kupić sznur jaki daje się pod szyby - 2mm z taśmą samoprzylepną i owinąć nim króciec wylotowy, lub zrobić tak jak to się w irlandii podłącza wkłady - obróć rurę 120 i wsadź mufą do dołu :)

Kasia242
06-10-2014, 22:29
Witaj,
możesz kupić sznur jaki daje się pod szyby - 2mm z taśmą samoprzylepną i owinąć nim króciec wylotowy, lub zrobić tak jak to się w irlandii podłącza wkłady - obróć rurę 120 i wsadź mufą do dołu :)
Najserdeczniejsze dzięki :)
pozdrawiam

K_D
07-10-2014, 12:38
Witam

Pewnie mi się oberwie, ale forum jest spore i ciężko znaleźć. A z drugiej strony każdy dom inny :)

Stoimy przed wyborem i budową kominka. Będzie stał w pokoju o powierzchni 40m2. W planach mamy prostu kominek z płaską szybą otwieraną na bok. Obudowa obłożona będzie płytkami ceglanymi (nie klinkier).
Szerokość wkładu/szyby to pewnie ok 80cm. Dom będzie ogrzewany gazem, a kominek to oczywiście dodatek.

I teraz o co chodzi. Niby ten kominek jest tylko dodatkiem, ale chcielibyśmy chyba, żeby jakoś tę energię akumulować. I pytanie - czy to ma sens?
Czy nie jest to przerost formy nad treścią, skoro dom będzie i tak ogrzewany gazem?
A z drugiej strony mam poczucie, że szkoda tego palenia na samo oglądanie :)

No i jeśli wchodzić w akumulację, to o czym pomyśleć oprócz wkładu stalowo-szamotowego? Jest sens robić obudowę z płyt szamotowych czy jakichś innych? Czy na takie palenie od czasu do czasu (w zimę pewnie prawie codziennie) wystarczy sam wkład wspomiany wyżej?

Na pewno nie chcę stawiać pieca kaflowego, czy piecokominka, bo jednak zależy nam na dużej szybie (wiem wiem, duża szyba kłóci się z akumulacją :) )

Prosiłbym specjalistów o jakąś opinię.

Z góry dzięki za pomoc

Kominki Piotr Batura
07-10-2014, 13:13
Na kilka z Twoich pytań próbowałem odpowiedzieć tu: http://blog.kominki-batura.pl/?p=434

Może po zapoznaniu się z materiałem (jest jeszcze cz. I i II), łatwiej będzie Ci zadać pytania?

Zdun Darek B
08-10-2014, 20:09
Mamy ciekawą nową akumulację w ofercie , nakładana na wkład nie zajmuje dużo miejsca a akumuluje bardzo efektywnie , do tego różne wkłady z odpowiednia podstawą .
Taki system jest do obejrzenia na naszej ekspozycji .

r7adek
09-10-2014, 13:33
Witam. Dysponuje kwotą około 3500 zł poszukuje wkładu kominkowego narożnego lewego do tej kwoty. Kominkiem będzie ogrzewany tylko salon o powierzchni około 48 m kw. Nie będzie to jedyne ogrzewanie a dodatkowe i używane czasami. Zastanawiałem się nad wkładem - marta 3 tylko nie wiem co to za firma bo nie mogę znaleźć żadnej opinii o tych wkładach

pestka56
09-10-2014, 14:43
Marta 3 – sądząc po nazwie to będą kratki.pl :)
Poszukaj też wkładów Unico, może Pama, to oprócz kratek ten przedział cenowy

ktototaki
09-10-2014, 18:17
Witam,
w tym przedziale cenowym:
kratki
invicta, uniflam
maxflam
byrski

pama i unico nie mają wkładu narożnego w tych piniondzach :)
pozdrawiam

bohusz
09-10-2014, 19:35
Witam,
w tym przedziale cenowym:
kratki
invicta, uniflam
maxflam
byrski

pama i unico nie mają wkładu narożnego w tych piniondzach :)
pozdrawiam

Potwierdzam
Nie ma wkładow UNICO z szybą boczną w tym przedziale cenowym. Nie ma i nie będzie, z względu na zastosowane materiały do produkcji.

Zdun Darek B
09-10-2014, 19:40
Czyli z taka kasą to narożny jedynie w klasie "market technology".

W ofercie Romotop wkład narożny od 1060 euro netto

Model KV 6.6.3
- CDP- powietrze do spalania100% zewnętrzne
- stalowy z szamotem
- komora spalania w technice DOUBLE SPIN
- sprawność ponad 80%
- szkło z nadrukiem
- podstawa zintegrowana

Paweł Jeziółkowski
09-10-2014, 20:15
Za taką kwotę daj sobie spokój z wkładem z przeszkleniem bocznym, kupisz jedynie produkty najniższej klasy gdzie duża część energii idzie w komin.
Jego estetyka też nie będzie najlepsza.

Za 3500 po rabacie kupisz w firmie kominkowej już średniej klasy wkład z przeszkleniem z przodu.
Będziesz na pewno z niego bardziej zadowolony niż tandetnego z bocznym szybą. Uwierz mi, różnica jest ogromna.

r7adek
09-10-2014, 20:20
Aha to w takim razie co polecilibyście tzn jakiej firmy z przeszkleniem przednim ?

Paweł Jeziółkowski
09-10-2014, 20:26
Nie chcę nikomu robić tu darmowej reklamy.

Najlepiej udaj się do firmy kominkowej która ma w twoim regionie dobre opinie i na pewno Ci polecą dobry produkt.
Takim firmom bardzo zależy na zadowolonych klientach którzy ich polecą innym, a nie na wciskaniu bubli.

Forest-Natura
09-10-2014, 22:28
Witam.
W tej kwocie masz całkiem udany wkład z bocznym przeszkleniem - Zibi z Kratek ...
Pozdrawiam.

Paweł Jeziółkowski
10-10-2014, 05:18
Zibi całkiem nieźle wygląda, ale za podobne pieniążki można zakupić wkład z przeszkleniem z przodu o znacznie lepszych parametrach spalania.

Ale jeśli zależy nam tylko na przepalaniu od czasu do czasu dla przyjemności i widoku ognia to Zibi przyznam jest dobrą propozycją.

Kasia242
10-10-2014, 18:11
Nigdy nie miałem kominka ani piecyka a dziś po raz pierwszy rozpaliłem w moim dovre...i się zakochałem:)..To jest po prostu piękne,od dziś mam nowe hobby,dokładanie do pieca i wpatrywanie w ogień. Chyba mój najlepszy zakup dotąd na budowie:D
pozdrawiam

Zdun Darek B
10-10-2014, 18:39
Za taką kwotę daj sobie spokój z wkładem z przeszkleniem bocznym, kupisz jedynie produkty najniższej klasy gdzie duża część energii idzie w komin.
Jego estetyka też nie będzie najlepsza.

Za 3500 po rabacie kupisz w firmie kominkowej już średniej klasy wkład z przeszkleniem z przodu.
Będziesz na pewno z niego bardziej zadowolony niż tandetnego z bocznym szybą. Uwierz mi, różnica jest ogromna.

Panie Pawle ,
jak da Pan taki rabat to co zostanie ??
Upust to upust ale bez przesady...

Tomaszs131
10-10-2014, 19:00
Witam
Jak to wlasciwie jest z dolotem powietrza z zew. budynku do paleniska.
Jeden fachowiec zaleca by na dolocie bylo przelamanie kolankiem, a inny- przedstawiciel Sparthermu upiera sie by dolot przechodzi przez sciane rownolegle do posadzki.
Sam nie wiem. Pare stron wczesniej zostal wklejony rysunek z dolotem.
U mnie cos takiego nie sprawdzi sie ze wzgledu na sasiadujacy z kominkiem taras.

Paweł Jeziółkowski
10-10-2014, 19:41
Nigdy nie miałem kominka ani piecyka a dziś po raz pierwszy rozpaliłem w moim dovre...i się zakochałem:)..To jest po prostu piękne,od dziś mam nowe hobby,dokładanie do pieca i wpatrywanie w ogień. Chyba mój najlepszy zakup dotąd na budowie:D
pozdrawiam

Gratuluje wyboru życzę przyjemnego użytkowania:D

Paweł Jeziółkowski
10-10-2014, 19:57
Myślę że nie ma specjalnego znaczenia w jaki sposób przechodzi w budynku doprowadzenia powietrza. Czy są załamania, różnice poziomu czy wędruje prosto w linii.

Wkład bez problemu pobierze sobie tlen.

Bardziej zwrócił bym uwagę na pole przekroju przewodu doprowadzającego powietrze. Dla sporej części rozwiązań wystarczy przekrój o polu 80cm2 czyli np. rura kanalizacyjna o średnicy 110 mm.

Ola_i_Piotr
13-10-2014, 23:34
Proszę o ocenę: czy wkład Arcadia narożny, z szybami łączonymi, nadaje sie do domu z rekuperacją?

http://www.kominkowo.pl/?temat=lista&seria=Spartherm&produkt=wk_spartherm_arcadia_vita_angolo_58x39_SL

Mam wątpliwości, mimo polecania go przez 2 firmy kominkowe. Jak duża może powstać nieszczelnosc na łączach? Czym grozi?

Co polecacie w zamian z wkładów narożnych?

pestka56
13-10-2014, 23:56
Tak myślę, że ten sklep to niezbyt jest wiarygodny. Dalej nie sprawdzałam, ale raz piszą, że ten Spartherm ma drzwi otwierane na bok, potem, że podnoszone do góry, a wreszcie, że klamka może być z prawej lub lewej strony. Jakoś nie mogli się zdecydować co klientowi oferują. To może duperele, ale co z resztą danych, technicznych? Może po prostu przeklejone z opisów innego / ych modeli ;)

Zdun Darek B
14-10-2014, 18:26
................ narożny, z szybami łączonymi, nadaje sie do domu z rekuperacją?



Jak duża może powstać nieszczelnosc na łączach? Czym grozi?

Co polecacie w zamian z wkładów narożnych?

Ważniejsze od łączenia szyby jest szczelność wynikająca z ruchu drzwiczek po prowadnicach .
Z naszej oferty proponuje :
- Romotop KV 6.6.3 L/R - otwierany 1063 euro netto
- Romotop ANGLE 66.44.44 - otwierany lub podnoszony

przemooo33
16-10-2014, 13:30
Witam,
niestety nie znam się na tych sprawach dlatego, zwracam się z prośbą do osób które maja wiedzę w tym temacie. Na zdjęciach które przesłałem mam nadzieję ze widać wymiary.
Problem polega na tym ,że wykonawca kominka nie chce obniżyć rury z komina czy to naprawdę w niczym nie będzie przeszkadzało? Co z wentylacją w kominie ma być zamurowana ? Czy ta rura nie będzie przeszkadzała w obniżaniu sufitu ?
Fachowiec od rekuperacji powiedział ze ta rurę należy obniżyć nie powinna być tak blisko czerpni .
Proszę o opinie w tym temacie ,z góry bardzo dziękuję .

Poniżej info od wykonawcy kominka:

przesyłam specyfikację techniczną na krzemianowo wapniowe płyty izolacyjne SuperIsol stosowane do wykonywania izolacji ścian i stropu w zabudowie kominka.
W obudowie kominka temperatura wynosi ok. 150 st.C, więc przy zastosowaniu płyty o gr. 5 cm, temperatura za płytą będzie miała wartości ok. 30 st.C. Należy pamiętać, że także płyta G-K (ognioodporna) na suficie podwieszanym zadziała jako dodatkowa izolacja, zatem temperatury panujące w przestrzeni sufitu podwieszanego będą miały wartości poniżej 30 st.C - brak jakiegokolwiek zagrożenia dla jakichkolwiek instalacji.
Nie ma potrzeby obniżania trójnika przyłączeniowego wkładu kominowego - nie obniży to w żaden sposób temperatury w obudowie kominka, a jedynie wygeneruje niepotrzebne koszty.


Pozdrawiam
przemo

Kominki Piotr Batura
16-10-2014, 14:49
Temperatura w kominku to jedno, nagrzewanie rury dymowej nawet do 800 stopni to drugie. Jak nowe, będzie działać...Pytanie, jak długo?

Zaintrygowała mnie czarna rura wystająca z komina. Czy to element systemu?

Zdun Darek B
16-10-2014, 15:50
Blisko , zbyt blisko...
Tłumaczenie o izolacyjności płyty poprawne książkowo ...
Piotrek może trochę przesadził z tą 800 ale nie tak bardzo ...zależy jaki wkład .. przy dobrym palenisku mamy 200-250, przy spalarce 2-3 razy więcej ... jak będzie palone w byle czym i po wariacku......itd

Tak ogólnie izolowanie od ciepłą komory kominkowej to nie tylko grubość warstwy izolacji .
Wiedza ,
wiedza Panowie to kosztuje ...

Forest-Natura
16-10-2014, 20:03
Witam.
Dużo plastiku i otuliny rur na suficie nad kominkiem.
W zabudowie kratki wylotowe też pewnie nie będą przy suficie tylko ze 40 cm poniżej ... nie będzie dojścia do wyczystki kolana, a od kratki do sufitu zabudowy "kisić się będzie" powietrze o temperaturach znacznie przekraczających 200 stopni. Potem będzie przed kratką czarny sufit od przypalonego kurzu ...
Obniżyć wejście do komina o 30-40 cm, nad wejściem odcięcie na wysokości górnej krawędzi kratek - będzie idealna cyrkulacja powietrza w zabudowie, a po wyjęciu kratki realny dostęp do wyczystki kolana i przyłącza kominowego.
Odciętą przestrzeń zaizolować jeszce raz na samej górze i zwentylować dwoma małymi kratkami przewietrzającymi.
Czyli ... klasyka z "komorrrą dekomprrresacyjną" ... brrr jak ja nielubię tego określenia ... ;)
Pozdrawiam.

przemooo33
17-10-2014, 12:28
nawet nie zdawałem sobie sprawy że to taki wielki problem będzie.Czyli ten co proponuje mi takie rozwiązanie ( osoba która

prowadzi firmę z kominkami) najzwyczajniej na świecie chce mnie na minę wsadzić.
Czy Panowie mogą powiedzieć mi co konkretnie powinienem zrobić -jestem na tym etapie ze raczej mogę cos pozmieniać jeszcze

tylko co ?

Temat zrobił się dla mnie bardzo poważny,nie zdawałem sobie sprawy,że mój wykonawca kominka tak żle che to u mnie

zorganizować.Nie wiem jakie informacje konkretnie są potrzebne,chętnie wszystko opiszę,pomierzę itd .Proszę tylko o info co

mam podać .Czyli to wszytko co mi napisał mój wykonawca -to mijanie się z prawdą ?

Zrobię tak Panowie jak radzicie,tylko potrzebuję konkretnych informacji żebym merytorycznie mógł porozmawiać z moim

wykonawcą kominka, ja się na tym nie znam w ogóle dlatego potrzebuję porady i konkretnych argumentów


czyli konkretnie juz jest jasne

1- rura z komina powinna być minimum 50 cm od sufitu ( 50 cm liczone od górnej krawędzi rury rozumiem )
tak to jest przyjęte i kropka rozumiem -to tym bardziej nie rozumiem dlaczego nie chce obniżyć tej rury
czy to jakiś duży koszt ( bo to jego ekipa kominiarzy robiła ) rozumiem,że jakiś problem to jest bo szyby w kominie są u

mnie odwrotnie ( wentylacyjny jest od strony wystającej rury ) ale przecież za pierwszym razem też to zrobili.



za bardzo nie moge juz reklamowac wykonania rekuperacji bo juz zaplacona i firma daleko, natomiast cała sprawa na poczatku

własnie to chodzi o to zeby ta rure wystajaca z komina obnizyc -gdzie moj wykonawca nie chce tego zrobić
oczywiscie zdjecia i wymiary jakie potrzeba moge dosłac tylko co potrzeba

znalazłem ze wykonawca zamontował mi w kominie wkład wkład kominowy żaroodporny 2317.60 pln brutto + rotowent

262.40 pln brutto .



proszę nadal o pomoc i merytoryczne argumenty

z góry dziekuje za pomoc

pozdrawiam

przemo

Kominki Piotr Batura
17-10-2014, 12:49
Już raz pytałem o stal. Co to jest za gatunek? Czarna 2mm czy srebrna (stal stopowa). No i pokaz zdjęcie tego rotowenta;)

Zdun Darek B
18-10-2014, 12:37
Na oko widać że wystaje czarna stal grubości 2mm

Teraz często kominiarz wciskają taką "żaroodporną " , nie wiadomo śmiać się czy płakać ....

margod
19-10-2014, 10:01
Gdyby nie te rury ze zwykłej, czarnej a nie nierdzewnej stali żaroodpornej, to temat do ogarnięcia. Można obniżyć trójnik, można obudowę wykonać tak, aby ciepło nie docierało do plastikowych rur. Trochę inwencji wykonawcy i po kłopocie.
Zwykła stal w kominie skoroduje za kilka, kilkanaście lat i użytkowanie kominka stanie sie niemożliwe. Tak wiec w pierwszej kolejności pozbądź sie tych czarnych rur z komina, zastąp je takimi jakie byc powinny. Wstawiając nowy wkład kominowy ( ze stali nierdzewnej żaroodpornej), trojnik umieścisz na odpowiedniej wysokości. Problem sam sie rozwiąże.
Ps.
Wykonawcę kominka radzę zmienić. Mam wrażenie, że gościu nie ma pojęcia o tym, czym sie zajmuje zawodowo.

pestka56
19-10-2014, 10:26
A może by tak wrócić do starych czasów kiedy rzemieśnlik żeby zostać rzemieślnikiem musiał odbyć praktykę i zdać egzamin.
Za dużo jest tych przypadków niewiedzy zawodowej, a może zwykłego niechlujstwa i braku odpowiedzialności. Nie wiem co gorsze.
W przypadku kominków to szczególnie groźne.

Kominki Piotr Batura
19-10-2014, 11:19
Tendencja jest raczej odwrotna. Świat obrał kierunek na uwalnianie zawodów i "supermartketyzację". Ma być demokracja i tanio. A jak tanio, to nie ma czasu ani środków na naukę. Wszyscy sprzedają wszędzie...Przeglądy kominiarskie po 5-10 zł od punktu, połowa sprzedaży urządzeń ogniowych przez Castoramy. Urządzenia na których się nie zarabia, musiały być usunięte z ekspozycji firm znających rzemiosło, bo wolicie je kupować w Leroy Merlin czy "salonach" działających na podobnych zasadach. Mamy przykłady na FM. Jeden sklep z profilem płatnym i wiedzą wyczytaną w necie, drugi - dobry fachowiec , który "zaprzedał duszę diabłu" i uprawia w zasadzie to samo, tylko po cichu...W tym przypadku ilość sprzedaży nie pozwala na skorzystanie z jego wiedzy i fachowości wszystkim którzy jej oczekują. Poza tym to sporadyczne wyjątki...

Zmieniający się co pół roku Pan Sprzedawca "na dziale" kominkowym supermarketu, jest alfą i omegą - książnicą wiedzy zduńskiej, kominiarskiej i hydraulicznej dla wszystkich majsterkowiczów którzy tam trafią. Dla mnie lepiej, mam trochę czasu dla siebie i na to forum ;)