PDA

Zobacz pełną wersję : KOMINKI - Pomoge i doradze we wszystkim co dotyczy kominków.



Strony : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 [30] 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52

ojojoj
09-12-2014, 23:02
Ta zaślepka ułatwia szczelne połączenie rury elastycznej z komora spalania .
Stromboli N może pobierać 100% powietrza do spalania z poza domu , posiada "CDP" - centralne doprowadzenie powietrza jak wile innych palenisk z oferty Romotop .

:) no i wszystko jasne, dziękuję

andzidom
10-12-2014, 18:10
Witam
prosze o podpowiedz mam taki wkłąd
http://www.piazzetta.it/en-US/Product/Details/ma-sl-fireboxes-with-rise-n-fall-door/ma-263-sl
z zewnatrz jest doprowadzone powietrze rura w podlodze o srednicy 16 czy 18 cm ,ile kratek potrzenuje w obudowie ,wiem ze dwie po bokach obudowy w komorze dekompresacyjnej ,i chce jedna nad wkładem taka szczelinowa czy to wystarczy ? bo widze ze w niektórych kominkach ejst tez kratka jakby pod wkladem ? nie mam rekuperacji tylko taka tradycyja wentulacje
dziekuje za porade

Kasia Wojtek
11-12-2014, 10:59
W komorze "dekompresyjnej" czy jak ją zwał faktycznie dwie - naprzeciw siebie, jedna wyżej, druga niżej.

W obudowie też dwie - dolną, poniżej wkładu będzie wpadać powietrze, które po ogrzaniu wyleci górną. Powietrze z zewnątrz to powietrze do spalania, trafia do komory wkładu.
Najczęściej z tego co szukałem, przewijają się poniższe powierzchnie kratek wlotowych i wylotowych:
- dolot 60 cm2 na każdy 1 kW mocy kominka
- wylot 90 cm2 na każdy 1 kW mocy kominka

Czyli u Ciebie (jeśli dobrze widzę) dolot 13,5 x 60 cm2 = 810 cm2, wylot 13,5 x 90 cm2 = 1215 cm2

Tak "na oko" robiąc pod wkładem dolot na szerokość np szyby czyli 90 cm, musiałby mieć wysokość ok. 10 cm, wylot przy szerokości 90 cm wysokość 13,5 cm.

Powyższe wg mojej wiedzy dotyczy "normalnych" wkładów, nie wiem czy ten pokazany przez Ciebie taki jest.

andzidom
11-12-2014, 12:06
ale wlasnie mysle ze ta na dole u nas nie potrzebna skoro jest doprowadznie z zew i to dosc duza srednica co da ze jeszcze z salonu bedzie doprowadzone ? a jak w kominku nie bedziemy palic -a to pewnie pare razu w sezonie rozpalimy ,to wtedy to powietrze zomne z zewnatrz bedzie mi wiac na salon -tak wg mnie prze ta kratke .
dziekuje za odp ,moi fachowcy mówia własnie o dwóch po bokach i tej jednej nad wkładem ,
u sasadów jak byłam ogladac kominki to majac doprowadzenie z zew powiwtrza nie maja dolnych kratek

Kasia Wojtek
11-12-2014, 12:33
Powietrze z zewnątrz trafia DO KOMORY spalania, kratka na dole doprowadza powietrze, które "opływa" zabudowany wkład, ogrzewa się i wylatuje górną kratką.
Wiać zimnym powietrzem z zewnątrz będzie, jeśli zostawisz otwarte drzwiczki wkładu. Normalnie, obie kratki "prowadzą" do wnętrza obudowy, nie na zewnątrz domu.

Forest-Natura
11-12-2014, 12:37
Witam.

u sasadów jak byłam ogladac kominki to majac doprowadzenie z zew powiwtrza nie maja dolnych kratek
Sąsiedzi mają po prostu źle wykonany kominek.
Pozdrawiam.

bohusz
11-12-2014, 12:38
ale wlasnie mysle ze ta na dole u nas nie potrzebna skoro jest doprowadznie z zew i to dosc duza srednica co da ze jeszcze z salonu bedzie doprowadzone ? a jak w kominku nie bedziemy palic -a to pewnie pare razu w sezonie rozpalimy ,to wtedy to powietrze zomne z zewnatrz bedzie mi wiac na salon -tak wg mnie prze ta kratke .
dziekuje za odp ,moi fachowcy mówia własnie o dwóch po bokach i tej jednej nad wkładem ,
u sasadów jak byłam ogladac kominki to majac doprowadzenie z zew powiwtrza nie maja dolnych kratek

Przecież czytaj z zrozumieniem, jak trzeba to i ze sto razy....
Nie sugeruj się sąsiadami....
Powietrze z zewnątrz, jest do podpięcia bezpośrednio do wkładu.
To jest powietrze tylko i wyłącznie do spalania drewna.

Do wentylowania obudowy wymagane są kratki na dole i u góry (OGRZEWANIE KONWEKCYJNE). Jeżeli obudowa wykonana w ramach radosnej twórczości z wełny i kartonu, to przekroje tych kratek bardzo spore, aby temperatura w obudowie nie przekroczyła 100 stopni C

andzidom
11-12-2014, 14:42
ale u mnie w kominku nie podłancza sie rury tej doprowadzajacej powietrze bezposrednio do kominka bo w kominku jest kratka ,tylko ta rura konczy sie przy podlodze ,powietrze opływa wkład .
jeszcze raz ten wkład
http://www.piazzetta.it/en-US/Product/Details/ma-sl-fireboxes-with-rise-n-fall-door/ma-263-sl

Forest-Natura
11-12-2014, 14:54
Witam.
No to może u sprzedawcy wkładu szukaj odpowiedzi jak to zrobić ... ?
Na FM jest też w tej chwili trzech "specjalistów" od wkładów Piazetta ... :rolleyes:
Pozdrawiam.
PS. Pytanie poza tematem - ile kosztował Twój wkład ?

house4live
11-12-2014, 15:13
Witam.

Sąsiedzi mają po prostu źle wykonany kominek.
Pozdrawiam.

Witam...szybko, prosto i na temat :)
Nie rozumiem, dlaczego niektórzy wykonawcy biorą się za coś na czym nie mają zielonego pojęcia...

Nie myl powietrza potrzebnego do spalania z powietrzem potrzebnym do cyrkulacji powietrza w obudowie kominka...
Jeśli Twoje palenisko nie ma możliwości podłączenia powietrza z zewnątrz budynku to po prostu uszczelnij i zaślep powietrze, które jest dostarczane z zewnątrz budynku, zrób ODPOWIEDNIEJ wielkości kratki nawiewne i wywiewne z obudowy kominka i tyle...

Pamiętaj, że obliczając powierzchnię kratek należy brać pod uwagę ich powierzchnię czynną :)

Strach się bać tych Twoich wykonawców...ciekawe jak wykonają obudowę i z jakich materiałów...podzielisz się z nami tą wiedzą :)???

Pozdrawiam

Kasia Wojtek
11-12-2014, 15:25
Skoro powietrze z zewnątrz trafia pod wkład to i z kratki wylotowej może zawiać zimnym, choć oczywiście w mniejszym stopniu niż kratką dolną. Załóż kratki z możliwością zamknięcia, z zewnątrz najczęściej siatka, pod nią żaluzja. Tylko zwróć uwagę na to co powyżej napisano - powierzchnia CZYNNA, w osiatkowanej kratce to nie jest 100% jej powierzchni.

andzidom
11-12-2014, 15:47
Witam...szybko, prosto i na temat :)
Nie rozumiem, dlaczego niektórzy wykonawcy biorą się za coś na czym nie mają zielonego pojęcia...

Nie myl powietrza potrzebnego do spalania z powietrzem potrzebnym do cyrkulacji powietrza w obudowie kominka...
Jeśli Twoje palenisko nie ma możliwości podłączenia powietrza z zewnątrz budynku to po prostu uszczelnij i zaślep powietrze, które jest dostarczane z zewnątrz budynku, zrób ODPOWIEDNIEJ wielkości kratki nawiewne i wywiewne z obudowy kominka i tyle...

Pamiętaj, że obliczając powierzchnię kratek należy brać pod uwagę ich powierzchnię czynną :)

Strach się bać tych Twoich wykonawców...ciekawe jak wykonają obudowę i z jakich materiałów...podzielisz się z nami tą wiedzą :)???

Pozdrawiam


a czemu mam zaslepic ta rure z zewnatrz? przeciez ona wchodzi centralnie pod wkład zasila w powietrze palenisko a komienk postwainy jest na fundamencie -nie ma betonie bezposrednio i powietrze przepływa wkoło niego mieszy obudowa a wkładem .
Obudowa jest z płyt krzemieniowo -wapiennych
co do ceny wkładu ok 8 tys

andzidom
11-12-2014, 15:49
A co do fachowców to oni robia swoje a ja swoja droga chce pewnie rzeczy sprawdzic i zobaczyc jakie opinie beda tutaj

Forest-Natura
11-12-2014, 15:57
Witam.

co do ceny wkładu ok 8 tys
Trochę sporo w tej chwili i w obecnych realiach rynkowych, jak na wkład bez możliwości podpięcia powietrza do spalania z zewnątrz budynku ...
Ale mogę się mylić.
Hej specjaliści od Piazetty ... odezwiecie się ... ???
:)
Pozdrawiam.

bohusz
11-12-2014, 16:07
A co do fachowców to oni robia swoje a ja swoja droga chce pewnie rzeczy sprawdzic i zobaczyc jakie opinie beda tutaj

No wybacz.
Najkorzystniej mieć takich fachowców, żebyś tu na forum mógł zamieścić fotki, jako wskazówki dla wszystkich tu na forum.

PS
No i nie godź się, żeby powietrze z zewnątrz wchodziło do obudowy kominka....

andzidom
11-12-2014, 16:13
No wybacz.
Najkorzystniej mieć takich fachowców, żebyś tu na forum mógł zamieścić fotki, jako wskazówki dla wszystkich tu na forum.

PS
No i nie godź się, żeby powietrze z zewnątrz wchodziło do obudowy kominka....
a czemu przeszkadza te powietrze w obudowie ?
czyli najlepiej jest podłaczyc ta rure z zewnatrz pod komiek bezposrednio -chyba jutro osobiscie to sprawdze czy jest taka mozliwosc :)
i zrobic kratke -moze byc z boku obudowy na dole zeby powietrze do obudowy sie dostawało ?
ach wybaczcie blondynce dociekliwosc
moi fachowcy piazetty nie montowali akurat ale chyba zasada dzialania kominkow nie rozni sie od firmy :)

Forest-Natura
11-12-2014, 16:20
Witam.

zasada dzialania kominkow nie rozni sie od firmy
Czytałaś kilka postów wstecz co parę całkiem niezależnych osób Ci napisało w tym temacie (zasady działania kominków) ?
Przeczytaj jeszce raz i dokładnie :)
Pozdrawiam.

Kominki Piotr Batura
11-12-2014, 16:59
a czemu mam zaslepic ta rure z zewnatrz? przeciez ona wchodzi centralnie pod wkład zasila w powietrze palenisko a komienk postwainy jest na fundamencie -nie ma betonie bezposrednio i powietrze przepływa wkoło niego mieszy obudowa a wkładem .
Obudowa jest z płyt krzemieniowo -wapiennych
co do ceny wkładu ok 8 tys

Poczytaj :http://www.kominki-batura.pl/publikacje2.html

orcio_kr
11-12-2014, 17:28
ale u mnie w kominku nie podłancza sie rury tej doprowadzajacej powietrze bezposrednio do kominka bo w kominku jest kratka ,tylko ta rura konczy sie przy podlodze ,powietrze opływa wkład .
jeszcze raz ten wkład
http://www.piazzetta.it/en-US/Product/Details/ma-sl-fireboxes-with-rise-n-fall-door/ma-263-sl
a gdyby tak do tej kratki pod spodem wkładu jakos polepic rurę i podpiąć powietrze z zewnątrz w miarę szczelnie? Innych dziur w obudowie którymi miałoby sie dostawac powietrze nie widać na schemacie. Nie bedzie to ideał ale zawsze lepiej niż powietrze z pokoju.

andzidom
11-12-2014, 20:00
Poczytaj :http://www.kominki-batura.pl/publikacje2.html

czyli jesli nie podlacze ,a jak sie dowiedzialam piazetta nie ma fabrycznie takiego podlaczenia ,to ew bedzie mi wiac zimnym powietrzem bardziej lub mniej przez gorke kratki ?
tym sie nie przejmuje bo lubie swieze powietrze i czesto wietrze ,ogrzewanie mamy podłogowe wiec podłoga duzo oddaje ciepła ,nie wiaruje na punkcie 5 szybowych okien ,domu zamknietego jak termos ,
dziekuje za porady

Gumczysław
11-12-2014, 23:01
Witam,
mam pytanie odnośnie montażu kratki na zabudowie kominka. Wysokość pokoju 2,80m. Czy dając środkową kratkę tuż pod komorą dekompresyjną nie będę grzał sufitu:
293713,
z drugiej strony jak dam ją niżej np:
293714
to czy ciepłe powietrze zgromadzone pod komorą dekompresyjną będzie miało jak uciec? ( co zdąży wylecieć przez kratkę wyleci, a co poleci do góry będzie się "kisić" pod komorą). Komora dekompresyjna ma 35cm, niżej dać nie mogłem - wejście do komina. Z kratkami bocznym powierzchnia "wywiewna" wynosi 1125cm2, instrukcja podaje 1000.
Rysunki podglądowe.

orcio_kr
11-12-2014, 23:43
tym sie nie przejmuje bo lubie swieze powietrze i czesto wietrze ,ogrzewanie mamy podłogowe wiec podłoga duzo oddaje ciepła ,nie wiaruje na punkcie 5 szybowych okien ,domu zamknietego jak termos ,
dziekuje za porady
no to gratuluję .. czyli zimą robisz przeciąg w domu żeby móc pełną piersią odetchnąć świeżym powietrzem?

Kominki Piotr Batura
12-12-2014, 07:52
czyli jesli nie podlacze ,a jak sie dowiedzialam piazetta nie ma fabrycznie takiego podlaczenia ,to ew bedzie mi wiac zimnym powietrzem bardziej lub mniej przez gorke kratki ?
tym sie nie przejmuje bo lubie swieze powietrze i czesto wietrze ,ogrzewanie mamy podłogowe wiec podłoga duzo oddaje ciepła ,nie wiaruje na punkcie 5 szybowych okien ,domu zamknietego jak termos ,
dziekuje za porady

Przy założeniu więc, że kominek jest dla widoku ognia i służy jako nawiewnik wentylacji w domu - może być. Swoją drogą, za 8000 zł warto kupić samochód który ma koła...;)

Kominki Piotr Batura
12-12-2014, 07:54
Witam,
mam pytanie odnośnie montażu kratki na zabudowie kominka. Wysokość pokoju 2,80m. Czy dając środkową kratkę tuż pod komorą dekompresyjną nie będę grzał sufitu:
293713,
z drugiej strony jak dam ją niżej np:
293714
to czy ciepłe powietrze zgromadzone pod komorą dekompresyjną będzie miało jak uciec? ( co zdąży wylecieć przez kratkę wyleci, a co poleci do góry będzie się "kisić" pod komorą). Komora dekompresyjna ma 35cm, niżej dać nie mogłem - wejście do komina. Z kratkami bocznym powierzchnia "wywiewna" wynosi 1125cm2, instrukcja podaje 1000.
Rysunki podglądowe.
1000 ma być czystego przepływu a nie powierzchni kratki.

Obniżając środkową, skierujesz gorące powietrze na kratki boczne. Czyli je tez musisz obniżyć. Robiąc kominek z wełny obniżanie kratek będzie przegrzewać jej lepiszcze. Czyli pogorszysz i tak kiepską sytuację. Jeśli masz obudowę z krzemianów wapnia, możesz obniżyć. Ten materiał wytrzyma. Mam nadzieję, że zadbałeś o nawiew?

andzidom
12-12-2014, 09:14
Przy założeniu więc, że kominek jest dla widoku ognia i służy jako nawiewnik wentylacji w domu - może być. Swoją drogą, za 8000 zł warto kupić samochód który ma koła...;)

dziekuje za Pana miła i konktetna porade ,
jako kobiecie ten kominek podobał mi sie wizualnie ,a jak wspomnialm duzo palic w nim nie bedziemy ,raczej pasował so wnetrza :)

Forest-Natura
12-12-2014, 09:16
Witam.

Przy założeniu więc, że kominek jest dla widoku ognia i służy jako nawiewnik wentylacji w domu - może być.
Piotrze ... żartownisiu jeden ... jak widać już ktoś wziął to za dobrą monetę ... :)
Andzidom ... to był z Piotra strony spory "przekąs" i przytyk do tego że ktoś, kto robi Ci właśnie kominek może mieć mgliste pojęcie o pewnych rzeczach z nim związanych ...
Pozdrawiam.

Kominki Piotr Batura
12-12-2014, 09:38
Ale jak ktoś lubi nawiewniki po 8000 nie można mu zabronić! A dziurę zawsze szmatą od zewnątrz zatkać można... Pamiętasz ofertę na drugi kanał wentylacyjny, jak jeden podłączysz szczelnie do wkładu.?! ;)

andzidom
12-12-2014, 09:42
Witam.

Piotrze ... żartownisiu jeden ... jak widać już ktoś wziął to za dobrą monetę ... :)
Andzidom ... to był z Piotra strony spory "przekąs" i przytyk do tego że ktoś, kto robi Ci właśnie kominek może mieć mgliste pojęcie o pewnych rzeczach z nim związanych ...
Pozdrawiam.

Skoro producent nie przewidział takiego bezposredniego podlaczenia a pieców sprzedaje tysiace to chyba wszyscy kupujący i montujacy te wkłady nie znaja sie i kupuja bubel tak ?
bo czym moze szkodzic w paleniu w kominku powietrze z zewnatrz doprowadzone a nie podłaczone bezposrednio szczelnie pod wkład ?

Kominki Piotr Batura
12-12-2014, 09:50
Andzia. Nie przejmuj się naszym szczebiotem. Problem w tym, że świeże, zimne powietrze nikomu nie zaszkodzi, chyba, że w nadmiarze i bardzo zimne. Problem powinien być jednak omówiony przed zakupem drogiego wkładu, a nie po...Jeśli sprzedający to zrobił. OK. Jak nie, to mamy pewne podejrzenia i tyle.

Wojtek_796
12-12-2014, 10:03
Skoro producent nie przewidział takiego bezposredniego podlaczenia a pieców sprzedaje tysiace to chyba wszyscy kupujący i montujacy te wkłady nie znaja sie i kupuja bubel tak ?
bo czym moze szkodzic w paleniu w kominku powietrze z zewnatrz doprowadzone a nie podłaczone bezposrednio szczelnie pod wkład ?

Problem moim zdaniem polega na tym, że tego typu wkłady konstruowane są w kraju, w którym po prostu nie ma zimy. Nikt tam nawet nie myśli o budowie szczelnego domu czy wentylacji mechanicznej z rekuperacją - nie ma takiej potrzeby - okna mają "rozwalone" na oścież przez okrągły rok.
Będzie to dotyczyło producentów (czy myśli technicznej) z południa Europy. Jaki sens ma u nich odseparowany kanał na powietrze do spalania?
Ten sam problem dotyczy technologii zabudów kominków przywiezionej przez naszych monterów dorabiających w ciepłych krajach.

andzidom
12-12-2014, 10:05
Andzia. Nie przejmuj się naszym szczebiotem. Problem w tym, że świeże, zimne powietrze nikomu nie zaszkodzi, chyba, że w nadmiarze i bardzo zimne. Problem powinien być jednak omówiony przed zakupem drogiego wkładu, a nie po...Jeśli sprzedający to zrobił. OK. Jak nie, to mamy pewne podejrzenia i tyle.

wiesz co ja znalałam ten wkład podobał mi sie i juz :) nie wnikałam dokladnie co do podłaczenia go ,moze to bład przy nastepnym domu -o ile swieze powietrze bedzie mi przeszkadzac to wybiore wkład z bezposrednim podlaczeniem ,
Ale jak pisalam wyzej nie lubimy sie dusic czesto mam otwarte okno ,w domu w ktorym teraz mieszkam jest cały dol podlogówka i piec gazowy i jest duszno bo podloga oddaje ,a jak zmniejszylismy o jeden stopien to juz zimna podłoga była a mam małe dziecko i raczej wole zeby podloga nie byla zimna .
Pewnie zaraz odezwa sie fani oszczednego grzania domow zamknietych jak termos ,zaznaczam ze my poprostu grzejemy ,wietrzymy, zyjemy i nie szukamy oszczednosci na kazdym kroku :)

pestka56
12-12-2014, 10:06
Andzia, już tu był dyskutowany problem nawiewu z zewnatrz nie podłączonego do kominka. Ktoś się skarżył, że okropnie dmucha zimnym powietrzem na salon.

Piotrze, a nie dałoby się opisać co po zduńsku jest nie tak z tym wkładem? W ramach ostrzegania przed sprzedającymi, którzy wykorzystują nieznajomość tematu u kupujących :)

Kominki Piotr Batura
12-12-2014, 10:15
wiesz co ja znalałam ten wkład podobał mi sie i juz :) nie wnikałam dokladnie co do podłaczenia go ,moze to bład przy nastepnym domu -o ile swieze powietrze bedzie mi przeszkadzac to wybiore wkład z bezposrednim podlaczeniem ,
Ale jak pisalam wyzej nie lubimy sie dusic czesto mam otwarte okno ,w domu w ktorym teraz mieszkam jest cały dol podlogówka i piec gazowy i jest duszno bo podloga oddaje ,a jak zmniejszylismy o jeden stopien to juz zimna podłoga była a mam małe dziecko i raczej wole zeby podloga nie byla zimna .
Pewnie zaraz odezwa sie fani oszczednego grzania domow zamknietych jak termos ,zaznaczam ze my poprostu grzejemy ,wietrzymy, zyjemy i nie szukamy oszczednosci na kazdym kroku :)

No to tak jak ja...Mam nowoczesny dom, a w nim brak podstawowych urządzeń bez których współczesny człowiek musi umrzeć po dwóch sezonach. Tak przynajmniej wynika z forumowych komentarzy. Nie mam PC, WM, REKUPERACJI, GWC, bufora, mikrofali...

Mam natomiast szczelny, nowoczesny wkład kominkowy, dozujący powietrze komputerowo, z możliwością podłączenia powietrza z zewnątrz w odseparowany sposób . I co? I nie mam tego zrobione!
Ale to element tzw wentylacji naturalnej, o której wszyscy zapomnieli.

Kominki Piotr Batura
12-12-2014, 10:18
Andzia, już tu był dyskutowany problem nawiewu z zewnatrz nie podłączonego do kominka. Ktoś się skarżył, że okropnie dmucha zimnym powietrzem na salon.

Piotrze, a nie dałoby się opisać co po zduńsku jest nie tak z tym wkładem? W ramach ostrzegania przed sprzedającymi, którzy wykorzystują nieznajomość tematu u kupujących :)



Wkład jest w porządku, tylko kupujący powinien wiedzieć o nim co nieco więcej w trakcie zakupu.. Link do artykułu o powietrzu wkleiłem wcześniej...

andzidom
12-12-2014, 10:22
Andzia, już tu był dyskutowany problem nawiewu z zewnatrz nie podłączonego do kominka. Ktoś się skarżył, że okropnie dmucha zimnym powietrzem na salon.

Piotrze, a nie dałoby się opisać co po zduńsku jest nie tak z tym wkładem? W ramach ostrzegania przed sprzedającymi, którzy wykorzystują nieznajomość tematu u kupujących :)


jeszcze raz napisze niekt nigdy mi tego wkładu nie wciskał !!
mi sie spodobal wizualnie szukalam panoramy 90 cm
jesli faktycznie bedzie bardzo wiac to zawsze moge przerobic to po np zimie ,zatkac ta rure i zasilic go z salonu powietrzem
wyjscie drugie zatkac szmatą od strony tarasu na czas wiatrow :)

house4live
12-12-2014, 10:30
jeszcze raz napisze niekt nigdy mi tego wkładu nie wciskał !!
mi sie spodobal wizualnie szukalam panoramy 90 cm
jesli faktycznie bedzie bardzo wiac to zawsze moge przerobic to po np zimie ,zatkac ta rure i zasilic go z salonu powietrzem
wyjscie drugie zatkac szmatą od strony tarasu na czas wiatrow :)


Hmmm...

Spróbuję ostatni raz...na logikę - jeśli producent nie wyposażył swojego paleniska w możliwość podłączenia zimnego powietrza do spalania bezpośrednio do wkładu - to może to znaczy, że ten wkład nie potrzebuje takiego udoskonalenia i skonstruowany jest tak, że poprzez wszelkiego rodzaju nieszczelności pobiera powietrze z pomieszczenia w którym stoi...

...oczywiście możemy sobie taki dolot pozostawić pod wkładem nie podłączony - w zasadzie to chyba nie problem jak przy -15 stopniach na zewnątrz coś nam zawieje z tego dolotu, albo jak palenisko zacznie nam rdzewieć od spodu...

za podobny budżet na pewno można było kupić lepsze palenisko, którego wyboru za dwa-trzy sezony nie będzie Pani żałowała :)

Natomiast z tego co czytam - przecież Pani wie najlepiej :)
Co do samego wykonawcy - czekam na relację zdjęciową z jego dokonań :)

Pozdrawiam :)

andzidom
12-12-2014, 10:49
A ja jeszcze raz napisze
przeprowadzke planuje na maj -czerwiec i teraz zobacze jak mocno bedzie czuc chłodne powietrze z tych kratek w obudowie ,to nie jest rzecz zrobiona raz na 100 lat zawsze mozna wprowadzic zmiany i dla nas nie jest to problem cos poprawic ulepszyc jesli sie nie sprawdzi ,zaslepienie rury i dodanie kratki na dole chyba nie jest cudem techniki do wykonania ???
a co do wydawania pieniedzy to kazdy ma swoje metody ,jeden szuka analizuje ,sto razy oglada ,a drugi kupuje co mu potrzeba

Kasia Wojtek
12-12-2014, 10:54
(...) np zimie ,zatkac ta rure i zasilic go z salonu powietrzem
wyjscie drugie zatkac szmatą od strony tarasu na czas wiatrow :)

Może po prostu załóż na kanale z powietrzem z zewnątrz sterowaną elektrycznie przepustnicę 0/1, na czas palenia dolot otworzysz, potem zamkniesz. Pewnie można to nawet w prosty sposób zautomatyzować, dokładając czujnik temp. zamykający przepustnicę przy spadku temperatury do pewnego poziomu. Czyli otwierasz ręcznie, a czujnik wyłączy dolot po wygaśnięciu ognia.

Gumczysław
12-12-2014, 11:30
1000 ma być czystego przepływu a nie powierzchni kratki.

Obniżając środkową, skierujesz gorące powietrze na kratki boczne. Czyli je tez musisz obniżyć. Robiąc kominek z wełny obniżanie kratek będzie przegrzewać jej lepiszcze. Czyli pogorszysz i tak kiepską sytuację. Jeśli masz obudowę z krzemianów wapnia, możesz obniżyć. Ten materiał wytrzyma. Mam nadzieję, że zadbałeś o nawiew?

Niestety, finansowo skusiła mnie welna. Choć teraz człowiek myśli, że mógł poczekać i 'dozbierac' na płyty krzemianowe. Otworem nawiewnym jest wnęka na drewno oraz kratka z boku - awaryjny dostęp do przepustnicy. Łącznie ich powierzchnia wynosi 1525 plus odstępy zabudowy przy wkładzie, no i rura 120 doprowadzająca świeże powietrze umieszczona na tylnej ściance wnęki na drzewo. Z tym miałem problem. Instrukcja pokazywała, że świeże powietrze doprowadzone jakby od tylu na tylna ściankę wkładu. Nie wiem czy dobrze zrobilem, pomyślałem: gdy dam od tylu będzie chłodzić tylko tylna scianke, dając jakby od dołu, zaciągane powietrze wpadając pod wkład rozejdzie się mniej więcej na wszystkie ścianki. W razie czego mogę tą rurę jeszcze wypchnąć z otworu, a dziurę w ściance zamurować.

bohusz
12-12-2014, 12:03
Niestety, finansowo skusiła mnie welna. Choć teraz człowiek myśli, że mógł poczekać i 'dozbierac' na płyty krzemianowe. Otworem nawiewnym jest wnęka na drewno oraz kratka z boku - awaryjny dostęp do przepustnicy. Łącznie ich powierzchnia wynosi 1525 plus odstępy zabudowy przy wkładzie, no i rura 120 doprowadzająca świeże powietrze umieszczona na tylnej ściance wnęki na drzewo. Z tym miałem problem. Instrukcja pokazywała, że świeże powietrze doprowadzone jakby od tylu na tylna ściankę wkładu. Nie wiem czy dobrze zrobilem, pomyślałem: gdy dam od tylu będzie chłodzić tylko tylna scianke, dając jakby od dołu, zaciągane powietrze wpadając pod wkład rozejdzie się mniej więcej na wszystkie ścianki. W razie czego mogę tą rurę jeszcze wypchnąć z otworu, a dziurę w ściance zamurować.

Co to za rura doprowadzająca świeże powietrze?
Co to za instrukcja?

pestka56
12-12-2014, 12:05
jeszcze raz napisze niekt nigdy mi tego wkładu nie wciskał !!
mi sie spodobal wizualnie szukalam panoramy 90 cm
jesli faktycznie bedzie bardzo wiac to zawsze moge przerobic to po np zimie ,zatkac ta rure i zasilic go z salonu powietrzem
wyjscie drugie zatkac szmatą od strony tarasu na czas wiatrow :)

Andzia, spokojnie :) Tu nikt Ci nic nie zarzuca.
Napisałam tak korzystając z okazji, bo sporo osób kupuje wkłady i potem jest pełne zaskoczenie, że wkład się nie nadaje. Więc dobrze jest by forumowicze czytali, że trzeba uważać.
Wszyscy wiemy, że wybory zależą od różnych sytuacji i różnych chciejstw. Każdy ma jakieś preferencje i każdy ma też różne możliwości, chociażby finansowe.
A ja też z tych co to lubią okna pootwierać, chociaż zimą tylko uchylam :D Jakoś mi nigdy nie zależało na rekuperacjach i szczelności domu.

Początkowo też patrzyłam przede wszystkim na urodę wkładów kominkowych. Z czasempodejście mi się zmieniło wraz z wiedzą o kominkach i rozumieniem możliwości jakie dają, a także dlatego, że przeżyliśmy potężną zapaść finansową (4 lata jechania po bandzie). Może mam z tego powodu jakieś skrzywienie, ale co tam.
:)

Gumczysław
12-12-2014, 12:31
Co to za rura doprowadzająca świeże powietrze?
Co to za instrukcja?

293748
Wkład postawiony jest na podmurówce, nie na stelażu. Stąd moje pytanie. A rura elastyczna izolowana.

bohusz
12-12-2014, 12:55
Pytając co to za rura "doprowadzająca świeże powietrze" nie miałem na myśli rury jako rury, tylko skąd to powietrze i po co to powietrze.

Bo nie podejrzewam, kolejnego pomysłu, czy wymysłu z cyklu "radosne pomyślunki" że to rura doprowadzająca powietrze z zewnątrz budynku do zabudowy (obudowy) paleniska - wkładu, wykonanej w tym przypadku z wełny i kartonu.
Tak rura ma być podpięta bezpośrednio do paleniska - wkładu kominkowego


P.S.
W jakimś zakresie można sie starać zrozumieć wykonawców, wykonujących takowe cuda i racjonalizacje pomyślunkowe, bo nimi może kierować chęć zarobku dla przeżycia.

Ale już nie można zrozumieć osoby budujące samodzielnie kominek z takowymi cudeńkami pomyślunkowymi u siebie w domach w których mieszkają, lub niebawem będą mieszkać.......

Gumczysław
12-12-2014, 13:18
Ze rura ma być podpieta bezpośrednio do paleniska - to wiem. Ale co zrobić kiedy wkład nie ma bezpośredniego wejścia/możliwości podłączenia takiej rury? Stary typ wkładu. A w instrukcji jak byk, że świeże powietrze musi być doprowadzone. To co zlikwidować?

Edycja:
Czyli dobrze zrobiłem wyprowadzając wyjście świeżego powietrza po za obudowe pod wkład?
Ale pytać zawsze warto, póki jeszcze mozna dokonać jakiś zmian. Prawda?

Draqi
12-12-2014, 18:40
Witam Wszystkich.
Od jakiś dwóch tygodni palę w nowo podłączonym kominku i chciał bym skonsultować z Wami poprawność podpięcia go do komina (fotka poniżej). Ze względu na pewne rozwiązania kominek nie może stać bezpośrednio pod wejściem do komina i musi być przesunięty w bok (do niewielkiej regulacji) jak na załączonej fotografii. Kolano nad wkładem nie ma kąta 45 st, rura ok 80cm dł. drugie kolano kat ok 90 st i trójnik komina. Palenisko to Unico Dragon 4b wylot spalin 200 z doprowadzeniem powietrza z zewnątrz rurą 150mm podpiętą do kominka spiroflexem 125mm, komin Schiedel Rondo 200 (ocieplony) o wys. 7,6m (ok 5,5m od trójnika do wylotu) ze strażakiem Darco na szczycie. Przy pierwszych kilku paleniach nie było problemów ale już po tygodniu zauważyłem, że podczas rozpalania w komorze paleniska gromadzi się dużo dymu – tak, że prawie drzewa nie widać w środku. Zjawisko to się potęguje w bezwietrzne dni – jak powieje to problemu nie ma, ale nie zamierzam palić tylko jak wieje. Palę bukiem sezonowanym 1 rok. Kominiarz przyjął to podłączenie bez uwag (nie za darmo) i powiedział, że powodem zadymienia komory spalania podczas rozpalania jest zimny komin – jak złapie temp. to ciągnie ładnie. Może i ma rację bo zawsze rozpalam od początku po całkowitym wygaśnięciu, tylko jak komin ma złapać temperatury jak drzwiczek od kominka nie idzie otworzyć by dorzucić opału bo dym na salon wylata ! Proszę was o opinie czy w/w ma rację, czy podłączenie w ten sposób jest ok ? Może jakieś konkretne porady ? Z góry wielkie dzięki.
Pozdrawiam.
293768

Forest-Natura
12-12-2014, 21:34
Witam.
To co się dzieje w tej chwili u Ciebie z wkładem nie ma nic wspólnego z nim samym, jak i samym przyłaczem dymowym.
To wypadkowa warunków atmosferycznych na dworze i w środku wychłodzonego, nie zamieszkałego jeszcze budynku.
Pozdrawiam.
PS. Masz założone drzwiczki na wyczystce komina ?

Kominki Piotr Batura
13-12-2014, 08:48
Zacznij palić suchym drewnem, a nie rocznym bukiem - odpowiednio stopniując jego rozdrobnienie. Problem zniknie.

Obok jest watek jak palić.

Unico
13-12-2014, 12:12
Witam Wszystkich.
Od jakiś dwóch tygodni palę w nowo podłączonym kominku i ...

Witamy.

Sposób podłączenia spalinowego można uznać za prawidłowy.
Można by mieć tylko uwagi co do samego trójnika ceramicznego. Na zdjęciu wygląda, jakby był zatynkowany bez pozostawienia koniecznej szczeliny dylatacyjnej.

Jeżeli chodzi o kwestię rozpalania przy słabszym ciągu kominowym, jedną z przyczyn problemu może być niewłaściwy sposób rozpalania i rozgrzewania paleniska. Zakładamy przy tym, że komin nie jest w żadnym miejscu rozszczelniony.
Na załączonym zdjęciu widać, że szyber spalinowy jest zamknięty i zamknięte jest także powietrze kierowane na dno paleniska, co mocno utrudnia jego rozpalenie i rozgrzanie.

Proszę spróbować przy rozpalaniu wykonania następującego szeregu zaleceń i czynności:

Komorę paleniskową należy załadować jak największą (docelową) ilością drewna, tak, aby zminimalizować konieczność dokładania drewna, i stosować technikę zapalania kominka od góry. Polega ona na układaniu drewna przed rozpaleniem poczynając od grubych polan, następnie drobniejszych i na to małej wiązki podpałki (drobnych suchych szczapek drewna, które można podpalić zapałką).
Przed rozpaleniem należy zamknąć całkowicie dopływ powietrza z zewnątrz (patrz instrukcja) i otworzyć szyber spalinowy.
Po rozpaleniu nie należy od razu zamykać całkowicie drzwi paleniska, pozostawiając kilkucentymetrową szczelinę. Po chwili można przymknąć drzwi na „zamkniętej” klamce (docisnąć drzwi do ościeżnicy z opuszczoną klamką), co także pozwoli na swobodny dostęp powietrza do komory spalania.
Gdy część drewna zostanie objęta jasnym niekopcącym płomieniem, można spróbować zamknięcia i zaryglowania drzwi, pamiętając oczywiście o jednoczesnym pełnym otwarciu powietrza z zewnątrz.
Jeżeli płomień przygasa a komora spalania wypełnia się dymem, ostatnią czynność należy powtórzyć.


Dopływ powietrza można przymykać dopiero po zajęciu przez ogień całości opału i gdy operacja ta nie powoduje pojawienia się dymu w palenisku.
Całkowite zamknięcie dopływu powietrza może nastąpić dopiero po wypaleniu drewna – w fazie żaru, w dobranym doświadczalnie momencie, tak, aby nie powodowało to odymienia szyby.

Zamykanie szybra spalinowego zalecane jest jedynie w przypadku zbyt dużego ciągu, który objawia się charakterystycznym dźwiękiem „huczenia” gazów spalinowych w przyłączu dymowym. Na ogół przymykanie szybra nie jest zalecane.

W przypadku konieczności otwierania drzwi podczas palenia należy:
- przed podniesieniem klamki zamknąć dopływ powietrza z zewnątrz i otworzyć maksymalnie szyber (jeżeli był zamknięty),
- bezzwłocznie lekko rozszczelnić drzwi i odczekać kilka sekund,
- bardzo powoli wytworzyć kilkucentymetrową szczelinę o wielkości i w tempie, które nie spowoduje wydostawania się dymu,
- równie powoli otwierać drzwi do żądanego rozwarcia.

Dziękujemy za skorzystanie z naszej oferty.
W razie konieczności służymy dalszą pomocą.

Pozdrawiamy.

pestka56
13-12-2014, 12:35
Technikę rozpalania od góry pokazuje na swoim blogu Piotr Batura. Całkiem proste :)

Kominki Piotr Batura
13-12-2014, 13:03
Witamy.

Sposób podłączenia spalinowego można uznać za prawidłowy.
Można by mieć tylko uwagi co do samego trójnika ceramicznego. Na zdjęciu wygląda, jakby był zatynkowany bez pozostawienia koniecznej szczeliny dylatacyjnej.

Jeżeli chodzi o kwestię rozpalania przy słabszym ciągu kominowym, jedną z przyczyn problemu może być niewłaściwy sposób rozpalania i rozgrzewania paleniska. Zakładamy przy tym, że komin nie jest w żadnym miejscu rozszczelniony.
Na załączonym zdjęciu widać, że szyber spalinowy jest zamknięty i zamknięte jest także powietrze kierowane na dno paleniska, co mocno utrudnia jego rozpalenie i rozgrzanie.

Proszę spróbować przy rozpalaniu wykonania następującego szeregu zaleceń i czynności:

Komorę paleniskową należy załadować jak największą (docelową) ilością drewna, tak, aby zminimalizować konieczność dokładania drewna, i stosować technikę zapalania kominka od góry. Polega ona na układaniu drewna przed rozpaleniem poczynając od grubych polan, następnie drobniejszych i na to małej wiązki podpałki (drobnych suchych szczapek drewna, które można podpalić zapałką).
Przed rozpaleniem należy zamknąć całkowicie dopływ powietrza z zewnątrz (patrz instrukcja) i otworzyć szyber spalinowy.
Po rozpaleniu nie należy od razu zamykać całkowicie drzwi paleniska, pozostawiając kilkucentymetrową szczelinę. Po chwili można przymknąć drzwi na „zamkniętej” klamce (docisnąć drzwi do ościeżnicy z opuszczoną klamką), co także pozwoli na swobodny dostęp powietrza do komory spalania.
Gdy część drewna zostanie objęta jasnym niekopcącym płomieniem, można spróbować zamknięcia i zaryglowania drzwi, pamiętając oczywiście o jednoczesnym pełnym otwarciu powietrza z zewnątrz.
Jeżeli płomień przygasa a komora spalania wypełnia się dymem, ostatnią czynność należy powtórzyć.


Dopływ powietrza można przymykać dopiero po zajęciu przez ogień całości opału i gdy operacja ta nie powoduje pojawienia się dymu w palenisku.
Całkowite zamknięcie dopływu powietrza może nastąpić dopiero po wypaleniu drewna – w fazie żaru, w dobranym doświadczalnie momencie, tak, aby nie powodowało to odymienia szyby.

Zamykanie szybra spalinowego zalecane jest jedynie w przypadku zbyt dużego ciągu, który objawia się charakterystycznym dźwiękiem „huczenia” gazów spalinowych w przyłączu dymowym. Na ogół przymykanie szybra nie jest zalecane.

W przypadku konieczności otwierania drzwi podczas palenia należy:
- przed podniesieniem klamki zamknąć dopływ powietrza z zewnątrz i otworzyć maksymalnie szyber (jeżeli był zamknięty),
- bezzwłocznie lekko rozszczelnić drzwi i odczekać kilka sekund,
- bardzo powoli wytworzyć kilkucentymetrową szczelinę o wielkości i w tempie, które nie spowoduje wydostawania się dymu,
- równie powoli otwierać drzwi do żądanego rozwarcia.

Dziękujemy za skorzystanie z naszej oferty.
W razie konieczności służymy dalszą pomocą.

Pozdrawiamy.

Jaki jest cel zamykania przepustnicy powietrza zewnętrznego podczas rozpalania?

bohusz
13-12-2014, 13:12
Jaki jest cel zamykania przepustnicy powietrza zewnętrznego podczas rozpalania?

Ta czynność (szczegół techniczny) należy do spraw niejawnych. To znaczy, że jest owiany tajemnicą.

Z pewnych informacji niejawnych, są jednak zwolnione firmy montujące (Partnerzy UNICO). Podczas montażu mogą udzielać takich informacji inwestorowi.

Kominki Piotr Batura
13-12-2014, 16:06
Ta czynność (szczegół techniczny) należy do spraw niejawnych. To znaczy, że jest owiany tajemnicą.

Z pewnych informacji niejawnych, są jednak zwolnione firmy montujące (Partnerzy UNICO). Podczas montażu mogą udzielać takich informacji inwestorowi.

Z pajacowania bardzo dobry! A merytorycznie?

bohusz
13-12-2014, 17:29
Z pajacowania bardzo dobry! A merytorycznie?

OK, więc merytorycznie:
No musiałbyś rozpocząć procedurę dostępu do informacji niejawnych dotyczących tych produktów, no i może od razu do informacji związanych z założeniami i koncepcjami opracowanych usprawnień i nowych projektów wdrożeniowych (jednak tutaj mnóstwo dodatkowych klauzuli). Nie jest to jednak prosta procedura, gdyż wymagana jest zdrowa pokora, minimum słów mówionych i pisanych i dużego konkretnego, efektywnego działania.

Kominki Piotr Batura
13-12-2014, 17:34
Cóż...Za nisko Cię oceniłem...:D

orcio_kr
13-12-2014, 17:49
Jaki jest cel zamykania przepustnicy powietrza zewnętrznego podczas rozpalania?
Poza tym po co ta cała procedura? Bez tego się nie rozpali? Będzie czarna szyba?
Ja na przykład po ułożeniu drewna i od razu po rozpaleniu (od góry) zamykam drzwiczki i do czasu następnego dołożenia drewna nic nie ruszam, (no chyba że konstrukcja w środku zacznie się chylić w stronę szyby) czasami w środku się zadymi i widać jak dym krąży w dół przy szybie ale jej nie brudzi.

Kominki Piotr Batura
13-12-2014, 17:55
Poza tym po co ta cała procedura? Bez tego się nie rozpali? Będzie czarna szyba?
Ja na przykład po ułożeniu drewna i od razu po rozpaleniu (od góry) zamykam drzwiczki i do czasu następnego dołożenia drewna nic nie ruszam, (no chyba że konstrukcja w środku zacznie się chylić w stronę szyby) czasami w środku się zadymi i widać jak dym krąży w dół przy szybie ale jej nie brudzi.

Być może jesteś świadkiem tworzenia nowego mitu w branży kominkowej. Ale poczekajmy na wypowiedź osoby kompetentnej.

bohusz
13-12-2014, 18:12
Zawsze paleniska górnego spalania, jakimi są przykładowo standardowe wkłady kominkowe, korzystniej jest zapalać od góry (szczególnie jak to są paleniska bez rusztu). Najlepiej jak to jest palenie cykliczne, czyli załadunek zapalenie, do wypalenia, i powtórka od początku. To są stare sprawy, ogólnie znane, gdyż to jest bajecznie proste.
Troszkę umiejętności i zdrowego pomyślunku wymaga palenia w dużo lepszych od górnego spalania w paleniskach dolnego spalania. Ta procedura jednak jest też opisania gdyż dotyczy UNICO Dragona X.
Procedura przedstawiona przez reprezentanta UNICO, jest prawidłowa.
Jednak nie zawsze i u wszystkich jest potrzebna, mam na myśli uchylanie drzwi. Doświadczenie palenia w konkretnej sytuacji przychodzi samo, w miarę użytkowania. Wtedy każdy ustala sobie własną indywidualną procedurę. Po prostu "poznaje" swój kominek i się z nim zaprzyjaźnia. To nic nowego, tak bywało zawsze, każdy gospodarz, gospodyni i domownicy znali swoje piece i ich zachcianki i kaprysy.

Rozumiem, że niektórzy będą wietrzyli układ i nawet co bardziej śmielsi, będą to traktowali jako mit. No ale muszą sobie z tym jakoś sami poradzić. Szczególnie wtedy gdy chcą rozpocząć procedurę dostępu do informacji niejawnych, dotyczących omawianych produktów.

Kominki Piotr Batura
13-12-2014, 20:01
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?166279-KOMINKI-Pomoge-i-doradze-we-wszystkim-co-dotyczy-komink%C3%B3w&p=6704119&viewfull=1#post6704119

Zdun Darek B
13-12-2014, 21:47
Informacje niejawne ...
Jesteśmy na Forum w dziale o kominkach czy w Kiejkutach ?

kris.k6
14-12-2014, 09:55
Witam
W styczniu mam wykonywac sobie kominek z wykorzystaniem pomieszczenia gospodarczego..
Mam juz wkład kominkowy który chce wmontować w ściane lecz pomiędzy tyłem wkładu a kominem jest 60cm.
Prosze o udzielenie odpowiedzi czy ta luka nie bedzie przeszkadzac w ogrzewaniu, czy tą luką nie będzie krążyć niedogrzane powietrze..
proszę o pomoc
293927

panmino
14-12-2014, 20:16
Witam,
Mam kominek do którego będę zakładał turbinę. W obudowie kominka jest kratka odprowadzająca gorące powietrze. Czy rura zasysająca powietrze do turbiny ma być umieszczona poniżej, czy nad kratką, żeby nie zasysała powietrza z pokoju zamiast tego ogrzanego przez wkład?

Tomkowa
14-12-2014, 21:16
Tyle było zamieszania, tyle pytań, wątpliwości i jest wreszcie efekt tego wszystkiego ;) Mój prościutki, skromny kominek z miejscem do pracy obok :) Wkład Hajduk Smart 2PT. Brakuje jeszcze szyby ochronnej na deskach i półek nad biurkiem ;)

https://imageshack.com/i/iqsMbgIpj

https://imageshack.com/i/idcfocJ4j

A propos szyby pytanie natury "jak ładniej": zrobić na całym obrysie komina, czy tylko pod wkładem? :)

pestka56
14-12-2014, 21:27
Skromny, ale ładnie się prezentuje.
Szybę połóżyłabym tylko po obrysie wkładu. Zresztą to tylko dmuchanie na zimne, bo żadne iskry, a tym bardziej żarzące się kawałeczki drewna z paleniska nie mają zwyczaju wypadać. Podejrzewam, że bardzo prędko zrezygnujesz z tej szyby :) Nauczysz się tak czyścić palenisko, żeby nie śmiecić na zewnątrz.

niktspecjalny
15-12-2014, 07:18
Witam

Wy to z tą skromnością to nie przesadzacie?:yes:.Ja to swego wełniak to mam chyba skromniuniusiego jak ten jest skromny.No chyba ,że inaczej interpretujemy skromność.Bardzo podobają mi się kolory bo mam bardzo podobne. Niestety tak jak u mnie gryzą się z lekka z podłogą.Ja ma deskę barlineckę i trochę mi to przeszkadza.Czas przywyknąć.Pestka dobrze tłumaczy z czasem zapomnisz co to jest czyszczenie pod kominkiem.Jeśli już i uprzesz się.Jak dla mnie szyba nie ale jakaś kompozycja typu alternatywa dla szyby/Powiedziała tak userka FM

Blacha nie będzie badziewiasto wyglądała jesli będzie ładna :) proste :). Może być chociażby miedziana, kwasówka, jest milion możliwości, ale to ma pasować do wnętrza.

Unico
15-12-2014, 10:21
Dzień Dobry.


Jaki jest cel zamykania przepustnicy powietrza zewnętrznego podczas rozpalania?

Jeżeli występują podczas rozpalania problemy z wydostawaniem się dymu z komory spalania do pomieszczenia, świadczy to o niekorzystnym układzie ciśnień. Po zamknięciu dopływu powietrza z zewnątrz szczelina powstająca po otwarciu drzwi staje się źródłem powietrza do spalania i zasysanego przez komin. Kierunek przepływu gazów jest wtedy dla nas na pewno bardziej "komfortowy". Ponadto przy rozruchu wychłodzonego komina powietrze zasysane z pomieszczenia, które na ogół ma temperaturę wyższą niż to na zewnątrz, inicjuje wstępnie ciąg.
Oczywistym jest, że w podczas rozpalania, w budynku powinno panować nadciśnienie i o to należy zadbać.


Poza tym po co ta cała procedura? Bez tego się nie rozpali? Będzie czarna szyba?

Opisana przez nas procedura nie jest oczywiście "obowiązkowa".
Przepraszamy, jeżeli w naszym wpisie zbyt słabo zaakcentowaliśmy, że jest to sposób zalecany w przypadku problemów z rozpaleniem, co sygnalizował Pytający.
Jeżeli rozpala się bez tego typu zabiegów, to należy się cieszyć.

Pozdrawiamy

pestka56
15-12-2014, 10:47
A mój stalowy piecokominek (bez dopływu powietrza z zewnątrz bezpośrednio do paleniska) w opisanej przez Unico sytuacji dymi, lekko, ale zawsze. :cool:
Muszę otworzyć klapkę od popielnika, a drzwiczki po załadowaniu i rozpaleniu zamknąć. Dopiero po około godzinie hajcowania mogę zamknąć klapkę od popielnika i regulować dopływ powietrza przez nawiewniki poniżej paleniska.

Kominki Piotr Batura
15-12-2014, 10:50
Dzień Dobry.



Jeżeli występują podczas rozpalania problemy z wydostawaniem się dymu z komory spalania do pomieszczenia, świadczy to o niekorzystnym układzie ciśnień. Po zamknięciu dopływu powietrza z zewnątrz szczelina powstająca po otwarciu drzwi staje się źródłem powietrza do spalania i zasysanego przez komin. Kierunek przepływu gazów jest wtedy dla nas na pewno bardziej "komfortowy". Ponadto przy rozruchu wychłodzonego komina powietrze zasysane z pomieszczenia, które na ogół ma temperaturę wyższą niż to na zewnątrz, inicjuje wstępnie ciąg.
Oczywistym jest, że w podczas rozpalania, w budynku powinno panować nadciśnienie i o to należy zadbać.



Opisana przez nas procedura nie jest oczywiście "obowiązkowa".
Przepraszamy, jeżeli w naszym wpisie zbyt słabo zaakcentowaliśmy, że jest to sposób zalecany w przypadku problemów z rozpaleniem, co sygnalizował Pytający.
Jeżeli rozpala się bez tego typu zabiegów, to należy się cieszyć.

Pozdrawiamy

Cześć.

Zgadzam się z twierdzeniem, że niekorzystny układ ciśnień może być problemem przy rozpalaniu. Piszesz: "należy zadbać" o to by w budynku panowało nadciśnienie. Jakie sposoby zalecasz (oczywiście jeśli to nie są wiadomości niejawne;))

pestka56
15-12-2014, 11:10
Ooooo, to dobre pytanie :yes:
Co mam zrobić w zamkniętym zimą na 4 spusty domu, żeby uzyskać właściwy układ ciśnień?

Forest-Natura
15-12-2014, 11:52
Witam.
Otworzyć na 3 minuty dwa okna w dwóch różnych pokojach.
To się nazywa ... wietrzenie ... :D
Pozdrawiam.

Unico
15-12-2014, 12:09
Ooooo, to dobre pytanie :yes:
Co mam zrobić w zamkniętym zimą na 4 spusty domu, żeby uzyskać właściwy układ ciśnień?

To rzeczywiście dobre pytanie i raczej skierowane do znawców w dziedzinie wentylacji.
Trzeba się po prostu zastosować do zaleceń i wymagań wobec pomieszczeń dla przypadku palenisk z otwartą komorą spalania. Nasz kominek może być nawet szczelny, ale w momencie otwarcia drzwi jest kominkiem otwartym.
W tego typu pomieszczeniach wymaga się wentylacji grawitacyjnej, mechanicznej nawiewnej, a jeżeli nawiewno-wywiewnej, to z nadmiarem nawiewu.

W sytuacji statycznej, a mówiąc po ludzku: gdy nie wieje, w ogrzewanym budynku powstaje samoczynnie nadciśnienie. Wynika to z tego, że ogrzewane powietrze powiększa swoją objętość, a ciśnienie rośnie proporcjonalnie do objętości. Oczywiście budynek nie jest szczelnym zbiornikiem i wzrost ciśnienia nie będzie tak duży, ale na pewno ogrzane powietrze się nie rozpręży.
Gorzej jest w przypadku ogólnym, najczęstszym - jak jednak wieje. W domu z wentylacją grawitacyjną może okazać się konieczne rozszczelnienie jednego z okien po stronie nawietrznej. To nie zawsze jest też reguła, bo układ ciśnień wokół budynku może być dość skomplikowany. Metoda prób i błędów jest więc niezastąpiona.

Miłego dnia i pomyślnych wiatrów.

Kominki Piotr Batura
15-12-2014, 12:59
To rzeczywiście dobre pytanie i raczej skierowane do znawców w dziedzinie wentylacji.
Trzeba się po prostu zastosować do zaleceń i wymagań wobec pomieszczeń dla przypadku palenisk z otwartą komorą spalania. Nasz kominek może być nawet szczelny, ale w momencie otwarcia drzwi jest kominkiem otwartym.
W tego typu pomieszczeniach wymaga się wentylacji grawitacyjnej, mechanicznej nawiewnej, a jeżeli nawiewno-wywiewnej, to z nadmiarem nawiewu.

W sytuacji statycznej, a mówiąc po ludzku: gdy nie wieje, w ogrzewanym budynku powstaje samoczynnie nadciśnienie. Wynika to z tego, że ogrzewane powietrze powiększa swoją objętość, a ciśnienie rośnie proporcjonalnie do objętości. Oczywiście budynek nie jest szczelnym zbiornikiem i wzrost ciśnienia nie będzie tak duży, ale na pewno ogrzane powietrze się nie rozpręży.
Gorzej jest w przypadku ogólnym, najczęstszym - jak jednak wieje. W domu z wentylacją grawitacyjną może okazać się konieczne rozszczelnienie jednego z okien po stronie nawietrznej. To nie zawsze jest też reguła, bo układ ciśnień wokół budynku może być dość skomplikowany. Metoda prób i błędów jest więc niezastąpiona.

Miłego dnia i pomyślnych wiatrów.

Całkiem logiczny i słuszny wywód:)...Tylko, wracając do przyczyny naszej dyskusji : po co w tej sytuacji zamykać przepustnicę?

Unico
15-12-2014, 13:08
Odpowiedź jest zawarta w poprzednim wpisie.


Po zamknięciu dopływu powietrza z zewnątrz szczelina powstająca po otwarciu drzwi staje się źródłem powietrza do spalania i zasysanego przez komin. Kierunek przepływu gazów jest wtedy dla nas na pewno bardziej "komfortowy". Ponadto przy rozruchu wychłodzonego komina powietrze zasysane z pomieszczenia, które na ogół ma temperaturę wyższą niż to na zewnątrz, inicjuje wstępnie ciąg.

pestka56
15-12-2014, 13:11
Mój piecokominek nie spełnia żadnych standardów :(

Wietrzenie robię rozpalając, ale to chyba nie z tym urządzeniem. Wykazuje niemal całowity brak chęci współpracy.

Miałam nadzieję na jakąś cudowną :) receptę.
Na szczęście to jego ostatni sezon, więc przeżyję poddymianie.
:)

Kominki Piotr Batura
15-12-2014, 13:35
Odpowiedź jest zawarta w poprzednim wpisie.

W chwili otwarcia lub uchylenia drzwi kominka, kanał zewnętrzny przestaje "działać". Gdyby jednak tak się nie stało, świadczy to o bardzo ujemnym bilansie podciśnienia. Wówczas nic nie da pozostawienie uchylonych drzwi wkładu, czy manewry przepustnicą. Ciąg wsteczny z komina zniweluje tylko otwarcie okna. Dla mnie zamykanie przepustnicy to niedorzeczność, ale szanuję wasze doświadczenia, jeśli je macie...

panmino
16-12-2014, 09:09
Witam,
Mam kominek do którego będę zakładał turbinę. W obudowie kominka jest kratka odprowadzająca gorące powietrze. Czy rura zasysająca powietrze do turbiny ma być umieszczona poniżej, czy nad kratką, żeby nie zasysała powietrza z pokoju zamiast tego ogrzanego przez wkład?

Czy ktoś może mi pomóc?...

margod
16-12-2014, 09:20
Jak chcesz zasysać powietrze przez kratkę na obudowie to umieść rurę nad kratką, a jak ma ciągnąć powietrze z wnętrza kominka to bezwzględnie poniżej kratki.

niktspecjalny
17-12-2014, 11:19
W chwili otwarcia lub uchylenia drzwi kominka, kanał zewnętrzny przestaje "działać". Gdyby jednak tak się nie stało, świadczy to o bardzo ujemnym bilansie podciśnienia. Wówczas nic nie da pozostawienie uchylonych drzwi wkładu, czy manewry przepustnicą. Ciąg wsteczny z komina zniweluje tylko otwarcie okna. Dla mnie zamykanie przepustnicy to niedorzeczność, ale szanuję wasze doświadczenia, jeśli je macie...

Lubię na swym przykładzie udowadniając że i tu się rozjeżdżasz z prawdą.Uogólniając mam rozumieć ,że ten zarysowany zresztą błędnie przykład -twierdzenie, występuje w każdym rodzaju wkładów i pozyskiwania ciepła przez nie własnie.Kominek mam z PŁW.Powietrze doprowadzam do niego z zewn.Przy rozpalaniu zawsze przepustnica na max,drzwiczki uchylone,szyber na max, to według tej niejasnej teorii wytłumacz jak przy otwartych drzwiczkach na oścież robię różne mniej i więcej skomplikowane pomysły kulinarne.Okna mam pozamykane i według ciebie powinienem w tych kulinarnych zapędach opalać czuprynę bo mi powstanie
Ciąg wsteczny z komina . Czy ty czasami kontrolujesz Batura swe wywody???Targi masz tuz tuż zajmij się frekwencją.

Kominki Piotr Batura
17-12-2014, 12:28
Lubię na swym przykładzie udowadniając że i tu się rozjeżdżasz z prawdą.Uogólniając mam rozumieć ,że ten zarysowany zresztą błędnie przykład -twierdzenie, występuje w każdym rodzaju wkładów i pozyskiwania ciepła przez nie własnie.Kominek mam z PŁW.Powietrze doprowadzam do niego z zewn.Przy rozpalaniu zawsze przepustnica na max,drzwiczki uchylone,szyber na max, to według tej niejasnej teorii wytłumacz jak przy otwartych drzwiczkach na oścież robię różne mniej i więcej skomplikowane pomysły kulinarne.Okna mam pozamykane i według ciebie powinienem w tych kulinarnych zapędach opalać czuprynę bo mi powstanie . Czy ty czasami kontrolujesz Batura swe wywody???Targi masz tuz tuż zajmij się frekwencją.

W sumie to przydałoby się, byś kontrolował swój proces czytania ze zrozumieniem...

Ja właśnie poddaję w wątpliwość Twierdzenie firmy Unico, która twierdzi, że podczas rozpalania, przy uchylonych drzwiach, masz mieć przepustnicę zamkniętą! Mają to podobno w instrukcji. Zacytowany przez Ciebie fragment, to juz końcówka dyskusji, więc może mniej zrozumiała bez przeczytania całości.

niktspecjalny
17-12-2014, 13:30
W sumie to przydałoby się, byś kontrolował swój proces czytania ze zrozumieniem...

Ja właśnie poddaję w wątpliwość Twierdzenie firmy Unico, która twierdzi, że podczas rozpalania, przy uchylonych drzwiach, masz mieć przepustnicę zamkniętą! Mają to podobno w instrukcji. Zacytowany przez Ciebie fragment, to juz końcówka dyskusji, więc może mniej zrozumiała bez przeczytania całości.

Prosiłem aby zaznaczać w tekście pisanym jego konkretne umiejscowienie ponieważ potem wychodzą takie chocki klocki.

Zacytowany przez Ciebie fragment, to juz końcówka dyskusji, więc może mniej zrozumiała bez przeczytania całości.

Wyżej zacytowałem całośc twojej wypowiedzi z której jasno wynika juz na wstępie ,że nie czytasz sam siebie.

W chwili otwarcia lub uchylenia drzwi kominka, kanał zewnętrzny przestaje "działać"
Przecież to ty piszesz w nawiązaniu do czego???Do własnej interpretacji. Baturka Święta idą ,zwierzęta będą poprawnie gadać.Bądź systematyczny bo to lubię w tobie i jeżeli nic nie pisze czyli ci nie odpowiadam znaczy ,że poprawnie prawisz młodym inwestorom.:yes:

pestka56
17-12-2014, 14:18
Panowie, przerwa w tej słownej przepychance PLEASE :)

panmino
17-12-2014, 22:08
Jak chcesz zasysać powietrze przez kratkę na obudowie to umieść rurę nad kratką, a jak ma ciągnąć powietrze z wnętrza kominka to bezwzględnie poniżej kratki.

No chcę zasysać powietrze gorące, ogrzane przez wkład, a nie to z pokoju. Czyli rura poniżej kratki. Dzięki.

Brek1982
18-12-2014, 16:49
Witam Poszukuje wkładu z szyba narożną w rozsądnej cenie Kominek tylko do dogrzewania parteru. Bez DGP Zasilenie w powietrze z zewnątrz. Szczelny dom z rekuperacja. Póki co widziałem tylko Zibi z Kratek. Cena max do 4500 złotych. Z góry dzięki za pomoc. Pozdrawiam Łukasz

Forest-Natura
18-12-2014, 16:59
Witam.
W tej cenie nie kupisz wkładu z boczną, giętą szybą (jeden z warunków szczelności). Dołóż 2 tys i będziesz mógł dopiero coś znaleźć.
Pozdrawiam.

Brek1982
18-12-2014, 17:36
Dzieki za szybki odzew. ZIBI się nie nadaje? ??

Brek1982
18-12-2014, 18:55
Problem jest w tym ze nie mam. Nie chodzi czy jest "the Best" tylko czy się nadaje? Narazie byłem przekonywany, że Zibi nadaje się do domów z rekuperacja. Forest twierdzi ze nie Jestem swiadomy, że nie jest o w 100 procentach szczelny. Pytanie w ilu jest szczelny bo jeśli za 2-3 procent szczelosci trzeba dopłacić 2 tysiące złotych to wybieram Zibiego i jakoś będę żył z tą świadomością Chyba, że są inne wkłady narożne, które nie kosztują*zbyt dużo Moje max to 5000. Pozdrawiam Łukasz*

Zdun Darek B
18-12-2014, 20:18
Forest twierdzi ze nie Jestem swiadomy, że nie jest o w 100 procentach szczelny. Pytanie w ilu jest szczelny bo jeśli za 2-3 procent szczelosci t

Przy takim rozumowaniu to 3-30 % nieszczelności nie powinno robić dla Ciebie większej różnicy .
Czasem właśnie o te " 2-3% "chodzi ...
Dodatkowo skoro główny śląski dystrybutor tej marki twierdzi że się nie nada ..... czasami warto posłuchać.

Forest-Natura
18-12-2014, 22:42
Witam.
Firma Kratki.pl zaprojektowała z myślą o tym, produkuje i poleca do domów z rekuperacją następujace paleniska:
- Zibi (z szybą prostą)
- Nadia 8, 10, 12, 13, 14 kW
- Aquario (wszystkie modele)
Tyle w temacie.
Już pisałem kiedyś całe eleboraty na FM o mariażu kominka i instalacji wentylacji mechanicznej:
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?230777-Jaki-kominek-w-domu-z-rekuperacj%C4%85&p=6624968&viewfull=1#post6624968
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?230777-Jaki-kominek-w-domu-z-rekuperacj%C4%85&p=6625458&viewfull=1#post6625458
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?230777-Jaki-kominek-w-domu-z-rekuperacj%C4%85&p=6625606&viewfull=1#post6625606
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?216100-Zibi-z-Kratki-pl&p=6701405&viewfull=1#post6701405

Brek ... piszesz "nie mam" ... no dobrze ... ale jak już miałeś na WM z reku to powinieneś mieć też na palenisko kominkowe dedykowane do tego typu instalacji. Jedno wynika z drugiego - kupujesz samochód to musisz mieć na polisę OC ... i tyle.

Piotrze ... co z tego że Ty, ja i jeszce kilka osób w tym kraju potrafi "pożenić" nawet kominek otwarty z domem gdzie jest WM i "reku" ... setki innych firm kominkowych na tym polegną u przeciętnego kienta takiej przeciętnej firmy kominkowej ... i narobią przy tym tylko większej szkody niż to jest warte.
Pamiętasz jak toczyliśmy spór o instalację kominka z płaszczem wodnym w układzie zamkniętym w czasach kiedy taka instalacja nie była zgodna z polskim prawem, ba - groziła nawet w skrajnych przypadkach konsekwencjami karnymi zarówno dla wykonawcy jak i samego użytkownika, który takową świadomie wykonał ...to praktycznie to samo ... jak jest dobrze, to jest dobrze ... ale jak trafi się jedno nieszczęście na sto tysięcy wybudowanych domów, bo nałożą sią na siebie "przeróżne i przedziwne zbiegi przeróżnych okoliczności", to już nie będzie tak różowo ...
A tym jednym na sto tysięcy użytkowników może być akurat Brek ...
Pozdrawiam.

Kominki Piotr Batura
19-12-2014, 06:44
Problem jest w tym ze nie mam. Nie chodzi czy jest "the Best" tylko czy się nadaje? Narazie byłem przekonywany, że Zibi nadaje się do domów z rekuperacja. Forest twierdzi ze nie Jestem swiadomy, że nie jest o w 100 procentach szczelny. Pytanie w ilu jest szczelny bo jeśli za 2-3 procent szczelosci trzeba dopłacić 2 tysiące złotych to wybieram Zibiego i jakoś będę żył z tą świadomością Chyba, że są inne wkłady narożne, które nie kosztują*zbyt dużo Moje max to 5000. Pozdrawiam Łukasz*

Kup Pamę.

Yaa
19-12-2014, 06:52
Witam Poszukuje wkładu z szyba narożną w rozsądnej cenie Kominek tylko do dogrzewania parteru. Bez DGP Zasilenie w powietrze z zewnątrz. Szczelny dom z rekuperacja. Póki co widziałem tylko Zibi z Kratek. Cena max do 4500 złotych. Z góry dzięki za pomoc. Pozdrawiam Łukasz

ja nie mam zadnego wlasciwe doswiadczenia z innymi kominkami, ale mam wklad Pama Diablo LD i jestem bardzo z niego zadowolona
wykonawcy ktorzy przychodzili ogladac wklad przed zabudową, nie znali tej firmy ale mowili ze ladnie i starannie wykonany
i podobno jest wystarczająco szczelny :)

Forest-Natura
19-12-2014, 08:00
Witam.
Pama z bocznymi szybami bez szprosa nie jest w żaden sposób wkładem szczelnym. Podobie jak Zibi.
Pozdrawiam.

Kominki Piotr Batura
19-12-2014, 08:28
Pama jest szczelna w sposób wystarczający do WM. Ma doskonałej jakości profile, które się nie wyginają tak jak w reklamowanych przez Ciebie produktach. Tak, że trzeba ostrzegać przed nimi klientów.

Forest-Natura
19-12-2014, 09:01
Witam.
Wychodzę z założenia że żaden wkład z szybą boczną łączoną bezszprosowo nie będzie wystarczająco szczelny do wentylacji mechanicznej. Choćby jego producent nawet bardzo chciał ... obojętne czy nazywa się Pama, Kratki.pl, Kobok (ta firma reklamuje nawet swoje łączone bezszprosowo szyby jako nadające siędo WM z reku - co jest swoistym kuriozum dla mnie), tudzież inaczej ...
Profile nie mają tu nic do rzeczy bo to nie o nich rozmawiamy tylko o łączonych szybach we wkładach z bocznym przeszkleniem.
Nie reklamuję tu Piotrze żadnego konkretnego produktu i dobrze o tym wiesz.
Reklamuję tu konsekwencję pewnego wyboru - skoro powiedziało się A i wybudowało się dom z rekuperacją to należy powiedzieć też B i resztę instalacji domowych też należy do tego dostosować, a nie zalecać dziadostwo. Równie dobrze można by wykonywać rekpureację w domach z wentylacją grawitacyjną. Efekt ten sam - czyli bezsensowny ...
Nie widzę w tym żadnego problemu, jak ktoś nie ma za dużo pieniędzy, żeby w domu z rekuperacją zastosować o wiele bardziej szczelny od "bezszprosa" i zarazem dużo tańszy od "szyb gietych", wkład kominkowy z boczną szybą i szprosem ...
Za fanaberie i chciejstwo trzeba niestety czasami więcej zapłacić albo ... wcześniej o tym pomysleć.
Pozdrawiam.

romole
19-12-2014, 09:03
Dajecie ognia - mistrzowie !!!
W zasadzie jest to dział bardzo płomienny...
Jednakowoż, w taki sposób traci się klasę....

Kominki Piotr Batura
19-12-2014, 09:40
Dajecie ognia - mistrzowie !!!
W zasadzie jest to dział bardzo płomienny...
Jednakowoż, w taki sposób traci się klasę....

Ja dałem ognia wczoraj. Potem stwierdziłem, że dyskusja z marketingowcem w supermarkecie to kopanie się z koniem...Wycofałem posty. Natomiast deprecjacja prawdy w imię partykularnych interesów nie może obyć się bez komentarza.

Forest-Natura
19-12-2014, 11:20
Witam.
Nie będę polecał pytającym się o to Forumowiczom, do ich domów z rekuperacją, palenisk z bocznymi szybami bez szprosa nie nadających się do tego typu domów, podczas gdy do wyboru jest całe mnóstwo nie drogich, w porównaniu do produktów zagranicznych, wkładów innych polskich firm, kóre świadomie konstruują i produkują takie wkłądy właśnie z szybami giętymi.
To że nie kosztują 3 tysiące zł tak jak chciała by ogromna rzesza zawiedzionych tym faktem posiadaczy rekuperacji, to już nie moja wina.
Polecam Ci Piotrze ( i innym również) lekturę linków jaki zamieściłem w poście 7340. Może wtedy nie będziesz silił się na to żeby mi dopiec i mnie obrażać. Chyba na to nie zasługuję.
To, że swego czasu, osobiście zaangażowałeś się bardzo w promocję firmy Pama nie zwalnia Cię od obiektywizmu ...
Pozdrawiam.

Kominki Piotr Batura
19-12-2014, 11:42
Obraziłem Cie, czy trafiłem w sedno? Nie porównuj wkładów typu Zibi z Pamą, bo dzieli je przepaść. Pama nadaje się do obudowy szczelnej, Zibi wygina się przy zwykłej. Kontynuuj swój pochód, zacznę też wklejać linki...

Forest-Natura
19-12-2014, 11:57
Witam.
Rozmawiamy o wkładach z boczną szybą zdatnych do rekuperacji, czy też rozwiązujemy problemy emocjonalne ?
Bo Twój ostatni post jest całkiem nie na temat ...
Pisałem wyraźnie że nie polecam wkładu Zibi z boczną szybą do domu z rekuperacją. Pamy również ...
Tyle w temacie.
Czep się choinki świątecznej ...
Pozdrawiam.

Kominki Piotr Batura
19-12-2014, 12:26
Też Ci życzę Wesołych i Spokojnych Świąt!:D

Forest-Natura
19-12-2014, 12:37
Witam.
Odwzajemniam szczerze ... przedświąteczny czas zbliża ludzi i można sie wtedy powymieniać uprzejmościami :D
Pozdrawiam.

bohusz
19-12-2014, 12:39
Tam gdzie się dwóch przedyskutowywuje niezdrowo, tam zwykle korzystają Ci co milcząco robią swoje.
Spokojnych Świąt

Zdun Darek B
19-12-2014, 17:25
[QUOTE=Forest-Natura;6710147

Piotrze ... co z tego że Ty, ja i jeszce kilka osób w tym kraju potrafi "pożenić" nawet kominek otwarty z domem gdzie jest WM i "reku" ... setki innych firm kominkowych na tym polegną u przeciętnego kienta takiej przeciętnej firmy kominkowej ... i narobią przy tym tylko większej szkody niż to jest warte.
.
[/QUOTE]

Pozdrawiam

Wesołych Świąt .

Brek1982
23-12-2014, 11:20
Witam. I dziękuję za zainteresowanie moim problemem. I po kolei. Forest przeczytałem linki, które podałeś. Są interesujące. Wynika z nich, że jesteś zdecydowanym przeciwnikiem rekuperacji. Problem jest taki, że ja nie buduje budynku hermetycznie szczelnego. Mi szkoda wydać 7 tysięcy na kominek z prostej przyczyny: 1 mój obecny samochód jest mniej wart, 2 rekuperator Jan-Gaz, który będę miał zamontowany będzie kosztował tyle co zalecany przez Ciebie kominek. Tyle że reku będzie działał praktycznie cały czas. Kominek jak najdzie mnie ochota ( nie jest mi on niezbędny do grzania domu). Jedyny problem jaki widzę przy połączeniu reku i kominka do zasysanie dymu z kominka do wewnątrz domu. Innych problemów nie ma. Bo co się stanie jak np. otworze drzwi wejściowe do domu żeby do niego wejść? Wpuszczę do środka mnóstwo teoretycznie niepotrzebnego powietrza. Myślę, że rekuperator sobie "jakoś" poradzi. Co do twojej opinii na temat Zibiego zgadzam się częściowo. Jasne, że klejona szyba jest wadą lepsza byłaby szyba gięta. Ale to tak jak z samochodami BMW jest lepsze ale maluchem też się da dojechać do celu.
Na koniec jeśli to nie problem proszę wszystkich o podpowiedź co jak nie Zibi? Proszę o konkretne modele mogą być ze szprosem. Bez względu na ceny. Niestety kominek muszę mieć z szybą boczną. Inaczej będę słuchał marudzenia żony do końca życia. Pozdrawiam i wielki szacunek dla wszystkich osób, które tworzą ten wątek za chęć dzielenia się posiadaną wiedzą i pomoc takim osobom jak ja. Wesołych Świąt Bożego Narodzenia.

Forest-Natura
23-12-2014, 11:51
Witam.

Bo co się stanie jak np. otworze drzwi wejściowe do domu żeby do niego wejść? Wpuszczę do środka mnóstwo teoretycznie niepotrzebnego powietrza.
Brek ... zważ jedno. Reku robi się z nadciśnieniem, czyli nadmiarem powietrza. Każde otwarcie drzwi i okna nie będzie powodowało napływu powietrza ale jego ucieczkę z domu. Powietrza już ogrzanego. Tyle teorii.
Każdy budowany w tej chwili dom jest szczelny na tyle że permamentnie brakuje w nim powietrza. Reku załatwia sprawę bo robi to co dzieje się notorycznie w domach z wentylacją grawitacyjną i brakiem napowietrzaczy w takich domach (odwracanie się wentylacji i napływ przez nią powietrza do domu) ale "przy okazji" odzyskuje z tego ogromną ilość ciepła . Dlatego nie jestem wcale przeciwnikiem WM z rekuperacją (choć zwolennikiem też nie) - jestem przeciwnikiem budowlanej niewiedzy i budowlanego ignoranctwa w naszym narodzie :D...
Pozdrawiam.

Kominki Piotr Batura
23-12-2014, 12:03
Witam. I dziękuję za zainteresowanie moim problemem. I po kolei. Forest przeczytałem linki, które podałeś. Są interesujące. Wynika z nich, że jesteś zdecydowanym przeciwnikiem rekuperacji. Problem jest taki, że ja nie buduje budynku hermetycznie szczelnego. Mi szkoda wydać 7 tysięcy na kominek z prostej przyczyny: 1 mój obecny samochód jest mniej wart, 2 rekuperator Jan-Gaz, który będę miał zamontowany będzie kosztował tyle co zalecany przez Ciebie kominek. Tyle że reku będzie działał praktycznie cały czas. Kominek jak najdzie mnie ochota ( nie jest mi on niezbędny do grzania domu). Jedyny problem jaki widzę przy połączeniu reku i kominka do zasysanie dymu z kominka do wewnątrz domu. Innych problemów nie ma. Bo co się stanie jak np. otworze drzwi wejściowe do domu żeby do niego wejść? Wpuszczę do środka mnóstwo teoretycznie niepotrzebnego powietrza. Myślę, że rekuperator sobie "jakoś" poradzi. Co do twojej opinii na temat Zibiego zgadzam się częściowo. Jasne, że klejona szyba jest wadą lepsza byłaby szyba gięta. Ale to tak jak z samochodami BMW jest lepsze ale maluchem też się da dojechać do celu.
Na koniec jeśli to nie problem proszę wszystkich o podpowiedź co jak nie Zibi? Proszę o konkretne modele mogą być ze szprosem. Bez względu na ceny. Niestety kominek muszę mieć z szybą boczną. Inaczej będę słuchał marudzenia żony do końca życia. Pozdrawiam i wielki szacunek dla wszystkich osób, które tworzą ten wątek za chęć dzielenia się posiadaną wiedzą i pomoc takim osobom jak ja. Wesołych Świąt Bożego Narodzenia.

Kup Zibiego i nie przejmuj się aktualnym stanem ducha jednego czy dwóch sprzedawców, szczególnie Kratek. Nie było Zibiego, Zuzia była cacy. Teraz mają Nadię...

ktototaki
23-12-2014, 12:28
chcesz tanie i dobre? zobacz wkład valecja lub alicante z oferty THORMy.
oba wkłady na bank kilka razy tańsze od Twojego samochodu :)

kaczy1982
23-12-2014, 22:14
Witam
Posiadam kominek powietrzny z ręczną przepustnicą powietrza. Powietrze idzie z podłogi a sama przepustnica jest za kominkiem. Czy muszę w takim wypadku zrobić jakiś otwór rewizyjny w razie uszkodzenia czy zacięcia się przepustnicy? Kominek będzie zabudowany płytami super isol.

Draqi
23-12-2014, 22:46
Jakieś dojście do tej przepustnicy powinno być. Ja u siebie mam też przepustnicę manualną (taką na linkę stalową) i jest ona na kanale pod posadzką, lecz zamontowałem ją na początku wlotu powietrza (jakieś30-40cm) od otworu w ścianie na zewnątrz budynku. W każdej chwili w razie awarii sterowania mogę ją przestawić z zewnątrz po zdemontowaniu czerpni.

Draqi
23-12-2014, 22:49
Dziękuję wszystkim za rady dot. podłączenia mojego kominka do komina i sposobu rozpalania w nim ognia. Działa !
Jeszcze raz dziękuję i życzę wszystkiego dobrego z okazji świąt Bożego Narodzenia i Nowego Roku. :):)

ktototaki
24-12-2014, 13:22
http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=295585&stc=1

pestka56
25-12-2014, 23:06
295641

Draqi
26-12-2014, 12:23
Święta Świętami a robota czeka :)
Proszę podpowiedzcie mi proszę jakie powinny być różnice w wielkości/powierzchni (np. w cm kwadratowych na 1KW mocy wkładu) po między kratką wlotową zimnego powietrza a kratką wylotową gorącego powietrza w obudowie kominka, tak by zachować prawidłową jego cyrkulację wewnątrz obudowy? Wkład powietrzny Unico Dragon 4B - 16KW, w czopuchu jedna rura fi200, którą w sposób grawitacyjny ciepłe powietrze jest transportowane do innego pomieszczenia. Producent wkładu, w instrukcji podaje jedynie, że cyt: "nie mniej niż 1000 cm2" dla jednej jak i drugiej kratki. Czy nie będzie błędem (za duże lu za małe kratki) jak zastosuje następujące przeliczenie: na wlocie 60 cm2 x moc wkładu a na wylocie 90 cm2 x moc wkładu ???
Czy takie kratki będą OK czy za duże ?
Z góry dziękuję.

bohusz
26-12-2014, 16:28
Z jakich materiałów będzie wykonana zabudowa wkładu UNICO Dragon 4 B?
Ma to dosyć istotne znaczenie.
Boguś

Draqi
27-12-2014, 09:48
Obudowa od podłogi po sufit z płyt kominkowych, izolacyjnych (nie GK + wełna). Bohusz a którą z płyt możesz polecić bo jest ich trochę na rynku: silca, grenaisol, sil therm, vitcas, Varmsen Super Isol ? W instrukcji wkładu podają, że min grubość płyty do zabudowy ma wynosić 4cm, czy mam tego rygorystycznie przestrzegać czy mogę dać 3cm ? Jak widzę, to u sprzedawców w/w płyt, 3cm jest popularną grubością co idzie za tym cena. Za czwórkę trzeba już wyłożyć znacznie więcej.

bohusz
28-12-2014, 07:52
Grubość 3 cm jest OK, tam w instrukcji trzeba zrobić aktualizacje.
Nie nazwy handlowe płyt izolacyjnych są ważne, ale ich parametry. Tobie wystarczy przykładowo:


Temperatura klasyfikacyjna: 1000 0 C

Ciężar właściwy (+/- 10%) DIN EN 1094-4: 220-250 kg/m3


Wytrzymałość na ściskanie EN 1094-4: 1,8 MPa

Zdun Darek B
28-12-2014, 09:18
Wystarczy 3 cm o mile zachowasz odpowiednia cyrkulacje powietrza , powierzchnia kratek zalecana przez producenta plus odpowiednie odległości wewnątrz obudowy . Pamiętać jednak należy że w przypadku ścian drewnianych obowiązują inne zasady wykonywania izolacji .

pestka56
28-12-2014, 10:42
Dragi, Ty masz ściany drewniane?

Draqi
28-12-2014, 11:09
Święta Świętami a robota czeka :)
Proszę podpowiedzcie mi proszę jakie powinny być różnice w wielkości/powierzchni (np. w cm kwadratowych na 1KW mocy wkładu) po między kratką wlotową zimnego powietrza a kratką wylotową gorącego powietrza w obudowie kominka, tak by zachować prawidłową jego cyrkulację wewnątrz obudowy? Wkład powietrzny Unico Dragon 4B - 16KW, w czopuchu jedna rura fi200, którą w sposób grawitacyjny ciepłe powietrze jest transportowane do innego pomieszczenia. Producent wkładu, w instrukcji podaje jedynie, że cyt: "nie mniej niż 1000 cm2" dla jednej jak i drugiej kratki. Czy nie będzie błędem (za duże lu za małe kratki) jak zastosuje następujące przeliczenie: na wlocie 60 cm2 x moc wkładu a na wylocie 90 cm2 x moc wkładu ???
Czy takie kratki będą OK czy za duże ?
Z góry dziękuję.

Dziękuję za parametry techniczne płyt. Wyczytałem gdzieś w sieci, że jedne są kruche inne nie/mniej, jedne są ciężkie inne mniej i jedne pylą bardziej od drugich. I z tąd moje pytanie: Jakich konkretnych płyt używacie i które z czystym sumieniem możecie polecić ?
Bohusz a co z przeliczaniem powierzchni kratek do takiej obudowy, o których pisałem wyżej ? Czy 60cm2 x 16KW =960cm2 - na wlocie i 90cm2 x 16kw =1440cm2 - na wylocie będzie OK (nie za duże) ? Producent zaleca min 1000cm2 na wlocie i wylocie ale u mnie jest jeszcze to dodatkowe/grawitacyjne ujście ciepłego powietrza w postaci rury fi 200. Z mojego przeliczenia, powierzchnie kratek są, delikatnie mówiąc SPORE !
W jaki sposób - z doświadczenia, dobieracie wielkości kratek do obudowy z płyt ????

Draqi
28-12-2014, 11:15
Pestka... mam ściany murowane a strop z terivy. Na 365 stronie tego tematu wkleiłem zdjęcie mojego wkładu podłączonego już do komina.

Kominki Piotr Batura
28-12-2014, 11:20
Parametry tendencyjne. 1,3 MPa, klasyfikacja na 700 o C - też doskonałe...Ciężar właściwy nieistotny.

Kratki na dole dotyczą zimnego powietrza. Jego objętość więc znacznie mniejsza. Instrukcje zwykle "mają być", więc coś trzeba napisać...Nikt z zewnątrz tego merytorycznie nie weryfikuje...Dotyczy to w zasadzie wszystkich producentów wkładów...http://www.kominki-batura.pl/publikacje4.html

pestka56
28-12-2014, 11:23
Pestka... mam ściany murowane a strop z terivy. Na 365 stronie tego tematu wkleiłem zdjęcie mojego wkładu podłączonego już do komina.

Tak mi się wydawało :)

Draqi
28-12-2014, 11:42
Panie Piotrze a może jakieś konkretne wskazówki co do powierzchni kratek i metodzie ich przeliczania, jakieś cyfry ????????
Odpowiedz, że kratka wlotowa znacznie mniejsza nic mi nie mówi. Właśnie takim językiem mam napisaną instrukcję - nic konkretnego !
Mam wrażenie, że producenci wkładów celowo w instrukcji obsługi nie podają konkretnych informacji a to po to by inwestor był zmuszony na zlecenie jego zabudowy osobą, które się tym zajmują profesjonalnie za odpowiednią opłatą. Uwierzcie, że i ja nie bawił bym się w "Pana Słodowego" gdyby instalator w moim mieście był OK i nie wycenił mi "surowej" obudowy na 5500 zł !!!!!!!!!!!!!!!!! A gdzie jeszcze wykończenie ??!!

Kominki Piotr Batura
28-12-2014, 11:45
Dół w granicach 80 % góry. Ale jak dasz równo nie będzie to błąd...Poczytaj forum. Jest dużo informacji na temat płyt, kratek, parametrów...

Brek1982
28-12-2014, 13:21
Możecie jeszcze podrzucić wasze typy jeśli chodzi o kominki z boczną szybą?

bohusz
28-12-2014, 13:33
Jak widzę Dragi prowadzisz już rozmowę z panem Piotrem.
Ja mam inne od niego doświadczenia i jestem na innej pozycji.
Nie ustawiłem się na pozycji krytykowania i oceniania, ale na pozycji współpracy i wymiany doświadczeń z firmami z którymi współpracujemy...
Ważnym parametrem dla płyt izolacyjnych jest ich gęstość, bo z tego parametru tak ogólnie i w skrócie wynika również ich wytrzymałość.
W 99% obudowy na wkładach powietrznych UNICO stawiamy na materiałach konstrukcyjnych (płytach) własnej produkcji i kaflach ceramicznych KARAT. Są to materiały produkowane pod kątem sporej przewodności i akumulacji ciepła. Kominki tak budowane nie działają tylko i wyłącznie na zasadach ruchu powietrza i tutaj mamy praktycznie dowolność stosowania powierzchni kratek.
Ty planujesz budowę kominka (zimną) działającego na zasadzie ruchu powietrza, powietrze wlatujące dolnymi kratkami, nagrzewa się od korpusu wkładu i rur dymowych, następnie rozgrzane gdzieś tam wylatuje. Tutaj w Twoim przypadku, aby powietrze wylatujące miało nie za wysoką, komfortową temperaturę, kratki (przekroje) muszą być spore. Ja bym zastosował na dole dwie kratki ok. 17x40, u góry na obudowie jedną 17x40 + w Twoim przypadku DGP (rura fi 20 cm). Dla zwiększenia komfortu górą na kominku można z żaluzjami. Odległości płyt izolacyjnych od wkładu staraj się robić ok. 15 cm. Na wysokości korpusu wkładu możesz dać płyty podwójnie, również na wysokości wymienników ciepła (trzy otwory w czopuchu).

Teraz zresztą od wiosny 2015 roku wejdą zintegrowane z wkładami UNICO nowoczesne zabudowy, ale zaczynamy od zabudów kaflowych tak teraz popularnych. Jednak nie będą to kominki typu, byle zrobić tanio i tanio sprzedać... czyli jakaś masówka, produkowana przez nisko opłacanych pracowników.
Zapraszamy do Uciechowa i do Krzeszowic


Panie Piotrze a może jakieś konkretne wskazówki co do powierzchni kratek i metodzie ich przeliczania, jakieś cyfry ????????
Odpowiedz, że kratka wlotowa znacznie mniejsza nic mi nie mówi. Właśnie takim językiem mam napisaną instrukcję - nic konkretnego !
Mam wrażenie, że producenci wkładów celowo w instrukcji obsługi nie podają konkretnych informacji a to po to by inwestor był zmuszony na zlecenie jego zabudowy osobą, które się tym zajmują profesjonalnie za odpowiednią opłatą. Uwierzcie, że i ja nie bawił bym się w "Pana Słodowego" gdyby instalator w moim mieście był OK i nie wycenił mi "surowej" obudowy na 5500 zł !!!!!!!!!!!!!!!!! A gdzie jeszcze wykończenie ??!!

Masz dobre wrażenie. To dla mnie oczywiste, że firmy współpracujące lojalnie się wspierają. U na taka obudowa również około 5500 zł wykończona pod malowanie.
Jest taka zasada, tanio - znaczy marnie opłacony pracownik. Marnie opłacony pracownik to problem dla firmy, działającej długookresowo i nastawionej na rozwój. Nie uwzględniam tutaj firm i zasad działania na "wydrę" Czyli jak najwięcej wydrzeć kasy od klienta, bo to dyskusja na inny temat.

bebe91
28-12-2014, 14:00
Potrzebuję pilnej pomocy. W domu mam ogrzewanie jedynie z kominka z płaszczem wodnym. Wczoraj zagotowała mi się woda i coś w kominku rozszczelniło się. W środku, do paleniska, zaczęła kapać woda, czy jest możliwość naprawy? Da się ten kominek jakoś zakleić albo zaspawać? Bardzo proszę o szybką odpowiedź.

margod
28-12-2014, 14:29
Wkład do wymiany. Można próbować zaspawać , ale skutek będzie wątpliwy. Nawet gdyby udałoby się to uszczelnić, to w krótkim czasie zacznie ciec obok lub w innym miejscu. Prawdopodobnie wkład zżera korozją. Wymieniając wkład na nowy zadbaj o prawidłowe podłączenie go do instalacji, szczególnie o wysoką temperaturę powrotu.

Zdun Darek B
28-12-2014, 18:14
Potrzebuję pilnej pomocy. W domu mam ogrzewanie jedynie z kominka z płaszczem wodnym. Wczoraj zagotowała mi się woda i coś w kominku rozszczelniło się. W środku, do paleniska, zaczęła kapać woda, czy jest możliwość naprawy? Da się ten kominek jakoś zakleić albo zaspawać? Bardzo proszę o szybką odpowiedź.

Musisz zaspawać a przy najbliższej okazji zrobić próbę ciśnieniową .
Ile lat ma ten wkład ?
Pracuje w układzie otwartym ( większa podatność na korozję ) czy zamkniętym ?
Bez wątpienia marnej jakości stal stosowana w tanich wkładach wodnych po kilku latach będzie problemem , przecież działa na nią z jednej strony ogień a z drugiej woda = korozja

Kominki Piotr Batura
28-12-2014, 19:50
Panie Piotrze a może jakieś konkretne wskazówki co do powierzchni kratek i metodzie ich przeliczania, jakieś cyfry ????????
Odpowiedz, że kratka wlotowa znacznie mniejsza nic mi nie mówi. Właśnie takim językiem mam napisaną instrukcję - nic konkretnego !
Mam wrażenie, że producenci wkładów celowo w instrukcji obsługi nie podają konkretnych informacji a to po to by inwestor był zmuszony na zlecenie jego zabudowy osobą, które się tym zajmują profesjonalnie za odpowiednią opłatą. Uwierzcie, że i ja nie bawił bym się w "Pana Słodowego" gdyby instalator w moim mieście był OK i nie wycenił mi "surowej" obudowy na 5500 zł !!!!!!!!!!!!!!!!! A gdzie jeszcze wykończenie ??!!

5000-6000 zł za obudowę w firmie zatrudniającej ludzi w sposób nie kolidujący z prawem i rozliczającej się podobnie z fiskusem to standard. Robiąc sam, jesteś w stanie urwać z tego nawet 50%. Nie interesuje Cie wówczas ZUS, US, fundusz urlopowy, płace, koszty taboru i jeszcze parę drobiazgów...

ktototaki
28-12-2014, 21:37
przeprowadź się na Śląsk, tu średnio bierze się ok 1000zł netto za zrobienie skrzyni - cena robocizny + materiały, "udziwnienia" itd itp są dodatkowo płatne :)

Draqi
28-12-2014, 22:19
Dziękuję wszystkim za odpowiedzi.
Teraz to mi zamieszaliście w głowie. Jedna odpowiedz to powierzchnia kratek dolnych mniejsza o ok 20% od górnych a druga, na odwrót: powierzchnia kratek dolnych większa o 50% od górnych :confused:
To w końcu jak to ma być ??????????
Jeśli to w czymś pomoże to tak ma wyglądać moja zabudowa z płyt 3cm,
OTWARTA:
295926
295927
ZAMKNIĘTA, to czerwone w suficie na ostatniej grafice to anemostat/czerpnia od reku:
295928
295929

Kominki Piotr Batura
28-12-2014, 23:16
Dziękuję wszystkim za odpowiedzi.
Teraz to mi zamieszaliście w głowie. Jedna odpowiedz to powierzchnia kratek dolnych mniejsza o ok 20% od górnych a druga, na odwrót: powierzchnia kratek dolnych większa o 50% od górnych :confused:
To w końcu jak to ma być ??????????
Jeśli to w czymś pomoże to tak ma wyglądać moja zabudowa z płyt 3cm,
OTWARTA:
295926
295927
ZAMKNIĘTA, to czerwone w suficie na ostatniej grafice to anemostat/czerpnia od reku:
295928
295929

Zacznij wyciągać logiczne wnioski z odpowiedzi...;)

bohusz
29-12-2014, 08:01
przeprowadź się na Śląsk, tu średnio bierze się ok 1000zł netto za zrobienie skrzyni - cena robocizny + materiały, "udziwnienia" itd itp są dodatkowo płatne :)

Mieszkałem na Śląsku 50 lat, ale takich cen nie spotkałem....
Aktualnie mamy więcej zleceń niż jesteśmy w stanie wykonać, dawaj tych oszołomów co budują kominki z materiałem za 1000 zł (na fakturę - usługa 8% vat)
Tylko tych którzy za materiał do budowy kominka, uważają wełnę i karton-gips, wyklucz, albo utop w Przemszy.

Dragi
Podtrzymuję swoją wypowiedź... dyskusje dalsze tutaj uważam za zbędne. Więcej informacji telefonicznie 602259809, oczywiście po 06-01-2015 roku (po urlopie)

ktototaki
29-12-2014, 08:42
Mieszkałem na Śląsku 50 lat, ale takich cen nie spotkałem....
Aktualnie mamy więcej zleceń niż jesteśmy w stanie wykonać, dawaj tych oszołomów co budują kominki z materiałem za 1000 zł (na fakturę - usługa 8% vat)
Tylko tych którzy za materiał do budowy kominka, uważają wełnę i karton-gips, wyklucz, albo utop w Przemszy.

Dragi
Podtrzymuję swoją wypowiedź... dyskusje dalsze tutaj uważam za zbędne. Więcej informacji telefonicznie 602259809, oczywiście po 06-01-2015 roku (po urlopie)

w niedalekiej odległości od siebie mam przynajmniej kilka firm oferujących zabudowy w tych piniądzach - cena samej robocizny.
W większości oferują zabudowę na gk i w większości zabudowują to co sprzedają - wkłady kratkowe.
Sam nie zabudowuje - więc odsyłam klientów do innych lokalnych firm. :yes:

Kominki Piotr Batura
29-12-2014, 09:08
w niedalekiej odległości od siebie mam przynajmniej kilka firm oferujących zabudowy w tych piniądzach - cena samej robocizny.
W większości oferują zabudowę na gk i w większości zabudowują to co sprzedają - wkłady kratkowe.
Sam nie zabudowuje - więc odsyłam klientów do innych lokalnych firm. :yes:


Pewnie jeszcze kilka przykładów patologi społecznej byś w swojej okolicy znalazł. Np. palenie mułami węglowymi...
Z drugiej strony Eco-Term Kućmierz nie narzeka na brak roboty...

ktototaki
29-12-2014, 10:08
Pewnie jeszcze kilka przykładów patologi społecznej byś w swojej okolicy znalazł. Np. palenie mułami węglowymi...
Z drugiej strony Eco-Term Kućmierz nie narzeka na brak roboty...
podobno nie narzeka :)

bohusz
29-12-2014, 10:31
w niedalekiej odległości od siebie mam przynajmniej kilka firm oferujących zabudowy w tych piniądzach - cena samej robocizny.
W większości oferują zabudowę na gk i w większości zabudowują to co sprzedają - wkłady kratkowe.
Sam nie zabudowuje - więc odsyłam klientów do innych lokalnych firm. :yes:

Najpierw piszesz z materiałem, potem piszesz że sama robocizna... Robocizna związana z budową kominka jest różna, dla jednych to składanie kupionych elementów, dla drugich to produkcja praktycznie od zera, lub budowa z półproduktów.
Materiały wykorzystywane do budowy kominków, są zależne od profesjonalizmu danej firmy, Firmy zajmujące się wykończeniówką, stosują sobie znane materiały, czyli gips, wełnę, kleje do płytek i starają się je za wszelką cenę stosować do budowy kominków. Firmy kominkowe stosują materiały zduńskie i inne odporne na działanie temperatur.
Również paleniska stosowane do kompleksowych usług świadczą o firmie.
W mojej firmie podstawowe materiały wykorzystywane do budowy kominków, to kruszywa ogniotrwałe, cement ogniotrwały, kafle, wkłady kominkowe UNICO i zaprawy zduńskie. Reszta to jedynie właściwa kosmetyka.

Tak więc rozmowa o kosztach ma sens, gdy rozmówca czuje temat i ma poczucie zrozumienia innych. Zawsze budzą moje zdziwienie osoby które same chcą pracować legalnie i dobrze zarabiać, jednocześnie chcą w pewnym sensie wymuszać na innych pracę za psie pieniądze, na czarno, bez jakichkolwiek świadczeń.
Tak jak napisał Piotr z wielkopolski, patologii jest sporo, również w dziedzinie budowy kominków. Patologie pracy na czarno, patologie pracy za psie pieniądze, patologie byle zrobić i zarobić, itp.

PS
ODRADZAM CI KTOTOTAKI, PODAWAĆ TU KONKRETNE NAZWY FIRM I NAZWISKA.
To forum, zapewne może być źródłem informacji, nie tylko dla użytkowników, ale również instytucji.

bebe91
29-12-2014, 19:53
Wkład ma jakieś 4 lata. Kupowany przez allegro, cała instrukcja obsługi po rosyjsku, po prostu badziewie się trafiło. Dzięki za rady, spróbujemy to zaspawać, a jak nie będzie efektu to po prostu kupimy normalny piec na drzewo do kotłowni.

ktototaki
29-12-2014, 22:23
Najpierw piszesz z materiałem, potem piszesz że sama robocizna...
sory, faktycznie źle to w słowa ubrałem :) od początku chodziło o samą robociznę

Draqi
29-12-2014, 22:31
Mieszkałem na Śląsku 50 lat, ale takich cen nie spotkałem....
Aktualnie mamy więcej zleceń niż jesteśmy w stanie wykonać, dawaj tych oszołomów co budują kominki z materiałem za 1000 zł (na fakturę - usługa 8% vat)
Tylko tych którzy za materiał do budowy kominka, uważają wełnę i karton-gips, wyklucz, albo utop w Przemszy.

Dragi
Podtrzymuję swoją wypowiedź... dyskusje dalsze tutaj uważam za zbędne. Więcej informacji telefonicznie 602259809, oczywiście po 06-01-2015 roku (po urlopie)

Nr zapisany, miłego wypoczynku.
Kratki z żaluzją na wylocie ciepłego powietrza z obudowy kominka ???
Czy tak można ??

mitch
29-12-2014, 23:07
Cześć Wam,

Jestem z okolic Płocka. Mieliśmy nie mieć kominka, ale żona w końcu postawiła na swoim. No i teraz mam problem, muszę znaleźć kogoś co mi zrobi to ustrojstwo. Stąd pytanie do specjalistów tu obecnych - czy możecie kogoś polecić w moich okolic?

Trochę danych: mam komin wymurowany z cegieł - otwór 25x12cm i drugi obok, który pierwotnie miał być wentylacyjny 12,5x12,5 (nie wiem czy tam ma wejść jakiś wkład stalowy, nie znam się), rura 110 doprowadzająca powietrze z zewnątrz podprowadzona w okolice kominka. Co do reszty - nie wiem nic. Nie wiem jaka (ciepła czy zimna) obudowa czy wkład. Nie wiem co ile kosztuje, więc nie wiem, na co mnie stać :) Będę wdzięczny za jakieś namiary.

zmoraszek83
30-12-2014, 08:55
Witam wszystkich użytkowników to mój pierwszy post na tym forum.
Moje pytanie dotyczy kominka unico hermes 4 D 14kw. Już wcześniej byłem zdecydowany na wkład kominkowy z firmy unico , teraz mam okazję kupić wkład hermes 4 D w atrakcyjnej cenie. Jakieś opinie o tym modelu, jak się sprawuje fabrycznie zamontowane rozprowadzenie powietrza nad wkładem.
Czy warto kupić kominek z ekspozycji.

pestka56
30-12-2014, 10:08
Cześć Wam,

Jestem z okolic Płocka. Mieliśmy nie mieć kominka, ale żona w końcu postawiła na swoim. No i teraz mam problem, muszę znaleźć kogoś co mi zrobi to ustrojstwo. Stąd pytanie do specjalistów tu obecnych - czy możecie kogoś polecić w moich okolic?

Trochę danych: mam komin wymurowany z cegieł - otwór 25x12cm i drugi obok, który pierwotnie miał być wentylacyjny 12,5x12,5 (nie wiem czy tam ma wejść jakiś wkład stalowy, nie znam się), rura 110 doprowadzająca powietrze z zewnątrz podprowadzona w okolice kominka. Co do reszty - nie wiem nic. Nie wiem jaka (ciepła czy zimna) obudowa czy wkład. Nie wiem co ile kosztuje, więc nie wiem, na co mnie stać :) Będę wdzięczny za jakieś namiary.

Mitch, zapraszam Cię, koniecznie z Żoną, na wątek Inspiracje kominkowe (link w stopce). Na razie nie jest duży, a ponieważ większość wpisów to zdjęcia kominków, to przyjemnie się ogląda. Powinniście znaleźć coś co Was za serce złapie :)

mitch
30-12-2014, 11:36
Mitch, zapraszam Cię, koniecznie z Żoną, na wątek Inspiracje kominkowe (link w stopce). Na razie nie jest duży, a ponieważ większość wpisów to zdjęcia kominków, to przyjemnie się ogląda. Powinniście znaleźć coś co Was za serce złapie :)

Żona wygląd kominka ma jakiś tam w miarę sprecyzowany, ma być prosty. Ja w to nie wnikam. Wygląd nie będzie problemem, bardziej chodzi o wykonawcę. Osoby, które znam i mogą mi w tym pomóc, robią to "tradycyjną techniką" czyli KG + wełna. Tego chcę uniknąć i dlatego szukam kogoś bardziej siedzącego w temacie ognia w domu.

Kominki Piotr Batura
30-12-2014, 11:45
Żona wygląd kominka ma jakiś tam w miarę sprecyzowany, ma być prosty. Ja w to nie wnikam. Wygląd nie będzie problemem, bardziej chodzi o wykonawcę. Osoby, które znam i mogą mi w tym pomóc, robią to "tradycyjną techniką" czyli KG + wełna. Tego chcę uniknąć i dlatego szukam kogoś bardziej siedzącego w temacie ognia w domu.

Pytaj. Tu parę osób ogniem się poparzyło...Albo wybierz się na szkolenie...http://blog.kominki-batura.pl/szkolenie-w-grodzisku-mazowieckim/

pestka56
30-12-2014, 12:01
Żona wygląd kominka ma jakiś tam w miarę sprecyzowany, ma być prosty. Ja w to nie wnikam. Wygląd nie będzie problemem, bardziej chodzi o wykonawcę. Osoby, które znam i mogą mi w tym pomóc, robią to "tradycyjną techniką" czyli KG + wełna. Tego chcę uniknąć i dlatego szukam kogoś bardziej siedzącego w temacie ognia w domu.

http://www.kominki.org/katalog-firm/ (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fwww.kominki.org%2F katalog-firm%2F)

To jest portal czasopisma o kominkach. Poszukaj na ich liście firm kominkarskich.

Wcale nie musisz dogadywać sie ze zdunem z twojego miasta. Jeżdżą po całej Polsce :)
Jak widzisz Piotr Batura do mazowieckiego Grodziska przyjedzie z Wielkopolski :)

Z forumowych to chyba nejbliżej Ciebie jest Daniel SIS. Oni budują domy z bala, ale do tego też kominki. Może podpowie Ci kogoś, pisz na priv.

mitch
30-12-2014, 12:18
Pytaj. Tu parę osób ogniem się poparzyło...Albo wybierz się na szkolenie...http://blog.kominki-batura.pl/szkolenie-w-grodzisku-mazowieckim/ (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fblog.kominki-batura.pl%2Fszkolenie-w-grodzisku-mazowieckim%2F)
Nie, nie. Ja się za to nie chciałbym brać. Wolałbym, żeby ktoś to zrobił. Tylko problem w tym, że nie znam żadnego ktosia z moich rejonów. Pozostaje jeszcze kwestia ceny ile kosztuje taka obudowa + wkład + robocizna pod malowanie.

Kominki Piotr Batura
30-12-2014, 12:58
Nie, nie. Ja się za to nie chciałbym brać. Wolałbym, żeby ktoś to zrobił. Tylko problem w tym, że nie znam żadnego ktosia z moich rejonów. Pozostaje jeszcze kwestia ceny ile kosztuje taka obudowa + wkład + robocizna pod malowanie.

Zapytaj mailem [email protected]. Wieczorkiem przybliżę Ci co nieco...

mitch
31-12-2014, 12:49
Jeśli chcemy mieć kominek pomalowany, to w grę wchodzi tylko obudowa zimna, czy obudowa ciepła uzyskuje na tyle niskie temperatury, że można ją również malować? Pytam, ponieważ obudowa ciepła kojarzy mi się z kaflami, tak też zresztą na forum takie zdjęcia trafiają.

Druga sprawa, czy jest sens robienia ciepłej obudowy bez dodatkowego wymiennika?

Chryste, uniknąłem ekogroszku, po to żeby wpaść z deszczu pod rynnę. Tj. pod kominek ;) Mam nadzieję, że żona będzie robiła za obsługę kominka ;)

pestka56
01-01-2015, 21:30
Jeśli chcemy mieć kominek pomalowany, to w grę wchodzi tylko obudowa zimna, czy obudowa ciepła uzyskuje na tyle niskie temperatury, że można ją również malować? Pytam, ponieważ obudowa ciepła kojarzy mi się z kaflami, tak też zresztą na forum takie zdjęcia trafiają.

Druga sprawa, czy jest sens robienia ciepłej obudowy bez dodatkowego wymiennika?

Chryste, uniknąłem ekogroszku, po to żeby wpaść z deszczu pod rynnę. Tj. pod kominek ;) Mam nadzieję, że żona będzie robiła za obsługę kominka ;)

Mitch, są różne materiały ognioodporne, nawet farby. Żeby daleko nie szukać http://www.vitcas.pl/ (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fwww.vitcas.pl%2F) Tu znajdziesz przegląd z opisami. Nie jest to jedyne miejsce, gdzie można się co nieco dowiedzieć o rodzajach materiałów odpornych na wysokie temperatury, nawet tylko czytając tytuły działów.

Spokojnie :) polubisz kominek. A Żona też sobie z nim da radę. Ja jestem u siebie w domu „opiekunką” kotła na pellety i pewnie docelowy kominek też będzie moim podopiecznym sądząc po tym co wyrabia mój J z naszym obecnym (tymczasowym) „ogniskiem” :)

Brek1982
02-01-2015, 09:50
Ponowie pytanie

Możecie podrzucić wasze typy jeśli chodzi o kominki z boczną szybą?

mitch
02-01-2015, 10:15
Ponowie pytanie

Możecie podrzucić wasze typy jeśli chodzi o kominki z boczną szybą?

O, to, to. Najlepiej nadających się do WM.

michcioole
04-01-2015, 18:55
Witam. Zacznę od tego, że przeczytałem cały wątek dotyczący kominka zibi.
Mimo tego ze wątek miał 8 stron - informacji w nim jak na lekarstwo.

Zamierzam kupić kominek z dolnej półki cenowej (2500-3500) z szybą bez szprosa. Wybór jeszcze nie zapadł - choć zastanawiam się właśnie nad Zibim z kratki. Czy w kominkach z tej półki cenowej, boczna szyba zawsze narażona jest na szybkie zabrudzenie sadzą itp. ?? Z tego co czytałem Zibi ze zwykłą szybą z podłączonym powietrzem z zewnątrz nie brudzi się szybko. Jak to jest z 2 szybami?

eniu
04-01-2015, 19:19
I w związku z powyższym zadałeś pytanie o Zibiego w zupełnie innym wątku?!:confused:

michcioole
05-01-2015, 00:22
I w związku z powyższym zadałeś pytanie o Zibiego w zupełnie innym wątku?!:confused:

Czytanie ze zrozumieniem się kłania.
Zadałem pytanie dotyczące kominków z szybami bez szprosa, ale mniejsza o to, skoro można przyczepić się do tego gdzie piszę? Przecież podwieszony temat z pytaniami i poradami dotyczący kominków się nie nadaje? Nie pozdrawiam.

Zauważyłem, że na forum nijak ma się pomoc innych użytkowników. 90% postów nie jest związana z tematem... a szkoda.

Ponawiam:

Czy wszystkie kominki z 2 szybami bez szprosa w niższej półce cenowej mają problem z brudną szybą? Jak wypada w tym aspekcie Zibi z kratki, z tego co czytałem miał miał u kilku użytkowników niezłą opinię (kominek z jedną szybą).

Pozdrawiam. Michał.

eniu
05-01-2015, 07:15
Czytanie ze zrozumieniem się kłania.
Zadałem pytanie dotyczące kominków z szybami bez szprosa, ale mniejsza o to, skoro można przyczepić się do tego gdzie piszę? Przecież podwieszony temat z pytaniami i poradami dotyczący kominków się nie nadaje? Nie pozdrawiam.

Zauważyłem, że na forum nijak ma się pomoc innych użytkowników. 90% postów nie jest związana z tematem... a szkoda.

Ponawiam:

Czy wszystkie kominki z 2 szybami bez szprosa w niższej półce cenowej mają problem z brudną szybą? Jak wypada w tym aspekcie Zibi z kratki, z tego co czytałem miał miał u kilku użytkowników niezłą opinię (kominek z jedną szybą).

Pozdrawiam. Michał.


Masz rację. Źle to zrozumiałem.:)

Pozdrawiam...

sterowiec40
06-01-2015, 09:57
Witam
W moim wkładzie MAJA 12 popsuł się trochę "system czystej szyby" to znaczy brudzi się w lewym górnym rogu na szerokości 3cm , potem to zabrudzenie się rozszerza. Co może być przyczyną tego.

Kominki Piotr Batura
06-01-2015, 10:28
Zmienił się układ przepływu powietrza. Coś się albo rozszczelniło lub przytkało (zabrudziło). Sprawdź szczelinę w drzwiach nad górną krawędzią szyby w tym miejscu.

M&L
06-01-2015, 18:29
Witam ,

Mi również w zuzi z lewej strony również brudzi się szyba, natomiast mam większy problem.

Do osób znających troszkę budowę zuzia z płaszczem wodnym z prawej strony u dołu wycieka mi czarna woda możliwe iż w tym miejscu może to być z układu czy forma mazi w bardziej płynnej postaci ?

297579

bohusz
06-01-2015, 18:32
Witam ,

Mi również w zuzi z lewej strony również brudzi się szyba, natomiast mam większy problem.

Do osób znających troszkę budowę zuzia z płaszczem wodnym z prawej strony u dołu wycieka mi czarna woda możliwe iż w tym miejscu może to być z układu czy forma mazi w bardziej płynnej postaci ?

297579
Nie wygląda to optymistycznie...

ktototaki
06-01-2015, 19:09
Podobno maja sama w sobie nawet w wersji powietrznej jest nieszczelnym paleniskiem. Być może to kolejny otwór techniczny?

bohusz
06-01-2015, 19:15
Podobno maja sama w sobie nawet w wersji powietrznej jest nieszczelnym paleniskiem. Być może to kolejny otwór techniczny?

Ostatni post dotyczy Zuzi.kratki.pl
No chyba, że Zuzia ma na drugie imię Maja....

Kominki Piotr Batura
06-01-2015, 19:21
Witam ,

Mi również w zuzi z lewej strony również brudzi się szyba, natomiast mam większy problem.

Do osób znających troszkę budowę zuzia z płaszczem wodnym z prawej strony u dołu wycieka mi czarna woda możliwe iż w tym miejscu może to być z układu czy forma mazi w bardziej płynnej postaci ?

297579

Zrób zdjęcie trochę bardziej odległe...

ktototaki
06-01-2015, 19:24
Ostatni post dotyczy Zuzi.kratki.pl
No chyba, że Zuzia ma na drugie imię Maja....

zuzia czy maja.... co za różnica po prostu trochę więcej żelastwa :)

bohusz
06-01-2015, 19:26
zuzia czy maja.... co za różnica po prostu trochę więcej żelastwa :)

AHA to o to chodzi... Teraz zaczynam czuć czaczę z tymi zuziami, majami, lidkami, basiami, itp.

M&L
06-01-2015, 20:02
Zrób zdjęcie trochę bardziej odległe...

297596

To jest bardzo płynne i się rozpryskuje, nie kapie ciągle ani systematycznie wiec to mnie troszkę dziwi ( za jednym paleniem może skapnąć zaledwie 2-3 razy)

Forest-Natura
06-01-2015, 20:07
Witam.
Masz zawór mieszający na powrocie ?
Wiesz jaką wilgotnosć ma drewno, którym palisz ?
To ułatwi odpowiedź.
Pozdrawiam.

M&L
06-01-2015, 20:14
Witam.
Masz zawór mieszający na powrocie ?
Wiesz jaką wilgotnosć ma drewno, którym palisz ?
To ułatwi odpowiedź.
Pozdrawiam.
Jutro uzyskam odpowiedzi to dam znać.

Kominki Piotr Batura
06-01-2015, 20:56
To wygląda na kondensat z wnętrza wkładu. Wada użytkowania a nie urządzenia.

Przyczyny:
1.Mokre drewno
2.Wada instalacji
3.Wada palacza ;)

Oczywiście pod warunkiem, że analiza problemu prawidłowa. Pokaż wnętrze wkładu.

mirek118
07-01-2015, 08:20
Witam

Planuję postawić piecyk wolnostojący. W tej chwili ze ściany pod kątem 45 stopni wychodzi rura o średnicy zewn. 215mm i wewn. 180mm (jak na zdjęciach poniżej). Komin to systemowy Jawar.
Przed ułożeniem paneli chciałbym to przyciąć już na gotowo. Pytanie: czy uciąć to na równo (zlicować) ze ścianą?
Sprawa bardzo pilna. Z góry dziękuję

297659 297660

Kominki Piotr Batura
07-01-2015, 19:18
A jak się potem podłączysz do elipsy? Trójnik nie powinien być zatynkowany. To poważna wada. Czy jedyna?

mirek118
07-01-2015, 20:04
Tynk bedziemy odkuwac/wycinać i uzupelnimy jakim materialem elastycznym (zarekomenduj coś, proszę). Później to przykryje rozeta maskująca.
Podobno do elipsy wprowadzę rurę fi150 pod kątem prostym do ściany i czymś uszczelnię, może sznurem?. Co ty na to?

ktototaki
07-01-2015, 20:26
a czy coś takiego nie da rady? - producent DARCO. Przez producentów kominów skoro nie ma innych przyłączy są traktowane jako zgodne ze sztuką. Firmy produkujące elementy przyłączeniowe odwaliły za nich całą robotę, Ci od kominów nie musieli nic wymyślić oprócz T ceramicznego :)
297718
też się pytam - też się uczę :)

Kominki Piotr Batura
07-01-2015, 20:47
Nie doczytałem, że to piecyk wolnostojący! Bo do kominka ucinanie bez sensu...Za dużo stringów lata po forum...Nie mogę się skupić:p

Oczywiście, że taka opcja jak pokazał ktototaki wchodzi w grę, tylko pewnie fi będzie niekompatybilne z rurą od kozy.

Po odkuciu tynku powinna ukazać się wełna. Ta oryginalna. jak jej brak, daj inną. Równo ze ścianą i delikatnie zaszpachluj jakimś klejem. Cieniutką warstwą po to by wełna nie pyliła. Na to rozeta....

mirek118
07-01-2015, 21:08
Nie doczytałem, że to piecyk wolnostojący! Bo do kominka ucinanie bez sensu...Za dużo stringów lata po forum...Nie mogę się skupić:p

Oczywiście, że taka opcja jak pokazał ktototaki wchodzi w grę, tylko pewnie fi będzie niekompatybilne z rurą od kozy.

Po odkuciu tynku powinna ukazać się wełna. Ta oryginalna. jak jej brak, daj inną. Równo ze ścianą i delikatnie zaszpachluj jakimś klejem. Cieniutką warstwą po to by wełna nie pyliła. Na to rozeta....

Po odkuciu tynków chyba raczej zobacze pustak w ktorym jest kanal na ten wkład ceramiczny i kanał wentylacyjny. Ale z grubsza już wiem o co chodzi. Dzięki

mirek118
07-01-2015, 21:09
a czy coś takiego nie da rady? - producent DARCO. Przez producentów kominów skoro nie ma innych przyłączy są traktowane jako zgodne ze sztuką. Firmy produkujące elementy przyłączeniowe odwaliły za nich całą robotę, Ci od kominów nie musieli nic wymyślić oprócz T ceramicznego :)
297718
też się pytam - też się uczę :)

To wyglada dobrze. Dostałem email od Ciebie. Dzięki :-)

ktototaki
07-01-2015, 21:38
Piotrze to jest już przejście z redukcją - komin na wejsciu 180 rura przyłączeniowa 150

M&L
08-01-2015, 17:16
Witam.
Masz zawór mieszający na powrocie ?
Wiesz jaką wilgotnosć ma drewno, którym palisz ?
To ułatwi odpowiedź.

Zaworu nie mam.
Od dwóch paleń jest ok, więc musiał to być nagar i pewnie z drzewa dzięki za uwagi.

Sturmer
08-01-2015, 18:58
Mam pytanie. Czy kominek Bef Flat 8 z linku nadaje się do domu z rekuperacją, bo nie ma informacji na stronie producenta. Podoba mi się że ma niską moc i jest wąski i cenowo całkiem przystępny. Chyba że ktoś może polecić coś podobnego. Warunkiem jest "chudość"

http://www.befpolska.com/pl/katalog-produktow/wklady-kominkowe-cieple/bef-flat/bef-flat-8

ktototaki
08-01-2015, 19:50
Mam pytanie. Czy kominek Bef Flat 8 z linku nadaje się do domu z rekuperacją, bo nie ma informacji na stronie producenta. Podoba mi się że ma niską moc i jest wąski i cenowo całkiem przystępny. Chyba że ktoś może polecić coś podobnego. Warunkiem jest "chudość"

http://www.befpolska.com/pl/katalog-produktow/wklady-kominkowe-cieple/bef-flat/bef-flat-8

nadaje się, jak nie widziałeś na żywo wkładu to zapraszam do mojej galerii gdzie są zrobione zdjęcia detali. GALERIA (http://wklady-kominkowe.com/pl/seria-wkladow-bef-flat-zdjecia-detali.html)

FAFAL
08-01-2015, 20:32
Witam
Do zbudowania mojego kominka mam zamiar uzyć:
Wkład kominkowy Antek 10kW +dolot
Podstawa pod kominek
Przejście z dolotu na rure fi100
Wełna rockwool do kominków
spiro wylot z kominka fi 180
spiro dolot do kominka fi 100
Przewód izolowany fi 100 do doprowadzenia ciepłego powietrza do sąsiedniego pokoju
Przepustnica fi 100 do dolotu
płyta ognioodporna
Czy o czymś zapomniałem?
Wkład kominkowy Antek wybrałem tylko dlatego, że powierzchnia jaką chce ogrzac nie wymaga wiekszego wkładu (75m2)
Pokój do którego doprowadzone powietrze bedzie, jest w prostej lini od komina (3m) a rzeczywista długośc kanału może osiągnąc max 5-6m

kater-acme
08-01-2015, 20:43
kratki na zimne i gorące powietrze?

co do obudowy to aktualnie chyba branża poleca płyty izolacyjne, zamiast zestawu wełna + czerwona GK - ale to niech rzeczona branża to skoryguje lepiej

FAFAL
08-01-2015, 20:47
kratki na zimne i gorące powietrze?



Spoko kratki tez mam zapisane. Tyle, że nie wymieniałam ich bo to jak by rzecz oczywista

kater-acme
08-01-2015, 20:49
kratki ważna rzecz, szczególnie jak się policzy że byle szczelinowa 80 cm kosztuje ze 100 zł, a taka szczotkowana bliżej 200 zł :o

Sturmer
08-01-2015, 21:38
nadaje się, jak nie widziałeś na żywo wkładu to zapraszam do mojej galerii gdzie są zrobione zdjęcia detali. GALERIA (http://wklady-kominkowe.com/pl/seria-wkladow-bef-flat-zdjecia-detali.html)

Dziękuję bardzo za informację. Myślę że to będzie ten :)

ktototaki
08-01-2015, 22:04
Witam
Do zbudowania mojego kominka mam zamiar uzyć:
Wkład kominkowy Antek 10kW +dolot
Podstawa pod kominek
Przejście z dolotu na rure fi100
Wełna rockwool do kominków
spiro wylot z kominka fi 180
spiro dolot do kominka fi 100
Przewód izolowany fi 100 do doprowadzenia ciepłego powietrza do sąsiedniego pokoju
Przepustnica fi 100 do dolotu
płyta ognioodporna
Czy o czymś zapomniałem?
Wkład kominkowy Antek wybrałem tylko dlatego, że powierzchnia jaką chce ogrzac nie wymaga wiekszego wkładu (75m2)
Pokój do którego doprowadzone powietrze bedzie, jest w prostej lini od komina (3m) a rzeczywista długośc kanału może osiągnąc max 5-6m

Antek z dolotem nadal pobiera w jakiejś tam części powietrze z pomieszczenia - szczeliny w popielniku, brak uszczelki w górnej części szyby....
Skoro myślisz o wkładzie z dolotem może warto wybrać taki który bierze powietrze wyłącznie przed "dolot"?
Zobacz wkłady THORMA Alicante, Valencja, parę stówek więcej i masz szczelny wkład.
Jak te wkłady wyglądają możesz zobaczyć u nas na stronie. :)

FAFAL
09-01-2015, 20:58
Antek z dolotem nadal pobiera w jakiejś tam części powietrze z pomieszczenia - szczeliny w popielniku, brak uszczelki w górnej części szyby....
Skoro myślisz o wkładzie z dolotem może warto wybrać taki który bierze powietrze wyłącznie przed "dolot"?
Zobacz wkłady THORMA Alicante, Valencja, parę stówek więcej i masz szczelny wkład.
Jak te wkłady wyglądają możesz zobaczyć u nas na stronie. :)
Nie dzięki:) w gre wchodzi jeszcze kominek Maja 12kW z dolotem.


Pokój do którego doprowadzone powietrze bedzie, jest w prostej lini od komina (3m) a rzeczywista długośc kanału może osiągnąc max 5-6m
Czy zda to egzamin?

Kyniek123
10-01-2015, 20:17
Witam

Kominek na ścianie zewnętrznej. W projekcie jest okładzina kamienna 3cm na wełnie mineralnej 6cm - czy takie ocieplenie komina jest wystarczające czy próbować dodać więcej? Drugie pytanie: czy doprowadzanie zewnętrznego powietrza wykonać poprzez kanał idący pod tarasem za ścianą zewnętrzną i wprowadzić przez fundament? czy może po prostu jako przepust w ścianie za wkładem kominkowym? No i ostatnie: Podoba mi się takie wykończenie kominka jak na zdjęciu w załączniku - Czy da się uzyskać taki wizualny efekt jednocześnie wykonując kominek jak akumulacyjny. Chodzi głównie o to czy da się wykonać to bez wysuwania kominka zbyt daleko do środka pomieszczenia?

Kominki Piotr Batura
10-01-2015, 21:40
Da się, ale architekt musiałby ruszyć głową przed budową.

Kyniek123
10-01-2015, 22:46
Budowa na etapie fundamentów więc może jeszcze nie za późno ? Czyli to jest najlepszy czas by poszukać wykonawcę kominka i omówić wszystkie sprawy?

Kominki Piotr Batura
10-01-2015, 23:41
Pewnie tak ....http://forum.muratordom.pl/showthread.php?233265-Rysuj%C4%99-dom-zwariowa%C5%82am-bo-si%C4%99-kompletnie-nie-znam%E2%80%93moja-droga-do-proj-indywidualnego&p=6716181&viewfull=1#post6716181
zwróć uwagę na p. 2

Kyniek123
11-01-2015, 01:08
Dzięki za tego linka to wiele wyjaśniło.

(...)

Dziadek budował kominek i na nim stawiał komin. Mało kto o tym wie, że tak się najlepiej buduje kominki. Bez znaczenia: z wkładem czy bez - to najlepszy sposób.
Co do tej wypowiedzi. W którymś opracowaniu o budowie kominków czytałem, cytuję:

"że jeśli komin wykonany jest bezpośrednio na wkładzie kominkowym to jest to poważny błąd montażowy.Nie ma co prawda przepisów, które jednoznacznie tego zabraniają, ale, biorąc pod uwagę
funkcjonalność - będzie to poważny kłopot. Proszę bowiem wyobrazić sobie sytuację, gdy deszcz (zawsze, niezależnie co założymy na szczycie komina, daszek, nasadę - wody opadowej przedostaje się do komina dużo) oraz para wodna (której wbrew pozorom przy paleniu niezbyt dobrym drewnem mogą wykroplić się litry) - będzie spływała do Państwa kominka razem z sadzą, a z kominka - do pokoju.... Poza tym taka sytuacja może spowodować uszkodzenie wkładu (który, w czasie palenia - może nie wytrzymać szoku termicznego powodowanego przez wodę opadową, a w czasie gdy w zimie się nie pali - może pęknąć na skutek zamarznięcia dostającej się przez komin wody)"

Mam rozumieć, że nie podzielasz tej opinii? Dzięki za zainteresowanie i pozdrawiam

pestka56
11-01-2015, 03:12
Kyniek, wpisz w google "Rumford fireplace" :)
Od zarania dziejów, w krajach anglosaskich nadal, kto wie czy nie najpopularnieszym sposobem budowy palenisk kominkowych jest umieszczanie ich bezpośrednio pod kominem. Może powinnam napisać, że buduje się kominy stawiając je na kominkach :) Jakoś nie powoduje to problemów z wodą deszczową. Nie powoduje żadnych problemów.
A jeśli chodzi o współczesne wkłady kominkowe, to coraz częściej w nowoczesnych domach prowadzi się rurę dymową pionowo nad paleniskiem. Też jakoś to niczemu nie szkodzi. :)

Kominki Piotr Batura
11-01-2015, 08:23
Nie przeszkadzającemu nikomu sposobowi budowanie kominków przez X wieków, nagle cos zaszkodziło w wieku XX. Moim zdaniem głównie teoretycy mieszający prawdę z fałszem, którzy nigdy nie ubrudzili rąk sadzą, kominiarze którzy lubią wygodę, no i uparciuchy takie jak mój przyjaciel Darek:D

Do tego co Pestka, dodam, że mając do czynienia z kominkiem współczesnym (z wkładem kominkowym), trzeba wykonać kilka zabiegów. Szczególnie gdy komin wyposażymy w stal. Tu faktycznie może być problem poruszany przez teoretyków, jeśli instalację wykona ktoś bez doświadczenia. Mieliśmy na forum watek o takiej sytuacji. Skończyło się wymianą całego kominka, bo przy okazji też był źle zrobiony i z materiałów, których powinno się unikać.

Kyniek123
11-01-2015, 12:15
Dzięki wielkie za cenne informacje. Ta idea kominka to dokładnie to czego szukałem i pozwoli ona zaaranżować wnętrze tak jak zaplanowałem. Dobrze, że nie jest jeszcze za późno, teraz muszę poszukać kogoś w woj. podlaskim kto się zna na rzeczy i jeszcze przed wznoszeniem ścian zaplanować co i jak. Pozdrawiam serdecznie.

BorÓwki14
11-01-2015, 12:54
Witajcie!
Ja również pomału szukam kominka do mojego domku. Kominek ma być z zamkniętą komora ze względu na wentylacje mechaniczną. Dom nie jest pasywny, ale w miarę energooszczędny (okna 3-szybowe, WM, 15cm styropian grafit na zewnątrz, w wylewkach 10-15 cm styropian) .Od Zduna Darka dostałam już jedną propozycje: Romotop KV025LN lub KV2G55.44.01. Nie znalazłam jednakże (jeszcze) żadnego dystrybutora w krakowie, który tym by handlował, choć przyznam że poszukiwania dopiero zaczęłam ;)
Dostałam z drugiej strony propozycje kominka Spartherm Bravo. Wiem, że obecnie Bravo zniknęło na rzecz Varia. Ale i tu na FM chwalono Bravo już.
Będę wdzięczna za podpowiedzi :D

Kominki Piotr Batura
11-01-2015, 13:30
Brawo chwalono ale to było dawno temu...Głownie dlatego, ze było tanie jak na Spartherma. Świat poszedł do przodu, Brawo to teraz stary cap w porównaniu z nowościami Spartherma czy wspomnianymi tu Romotopami...Niestety cena tez ewoluowała.:D

BorÓwki14
11-01-2015, 14:20
Piotr, dzięki - podejrzewałam że Bravo to starszy model, ale biorę go pod uwagę ze wzgl właśnie na raczej dobre opinie + cena do negocjacji ze względu na to że egzemplarz wystawowy. Teraz musimy się poważnie z mężem zasanowić, bo za duzej ewolucji ceny nie łykniemy, a przecież nie każdy musi miec najnowszego mercedesa wśród kominków. Nasz budżet to max 7k na wkład, bo trzeba przecież jeszcze uwzględnić calą obudowe, wiec dojdzie nam prawie drugie tyle jak znam zycie. Polecisz coś? :)

Kominki Piotr Batura
11-01-2015, 14:54
Z 7000 to można fajne zduństwo zrobić....To ma grzać czy raczej okazjonalnie?

BorÓwki14
11-01-2015, 15:15
Jak najbardziej chciałabym, aby kominek był wydajny. Póki co zamierzamy okazjonalnie bo nie ma nas od 8-18/19 w domu,choć jestem i taką co grzać w domu sie nie boi, nawet po pracy codziennie w ramach ogólnej rekreacji i miłego wieczoru:) jak dorobimy się dzieci, to pewnie babcie będa grzały trochę dłużej. Z góry zakładam, że nie będzie to palenie raz w tygodniu, oj nie... już zapowiedziałam mężowi, ze jak tylko ruszymy na wiosne z budową to i drewno trzeba na pierwszą zime w domu kupic ;)

Kominki Piotr Batura
11-01-2015, 15:33
Podglądaj warsztaty, dowiesz się co można, a po nich odezwij się....

http://blog.kominki-batura.pl/szkolenie-w-grodzisku-mazowieckim/

BorÓwki14
11-01-2015, 17:10
Będę zaglądać w tym tygodniu :)

joker125p
12-01-2015, 20:18
Witam mam takie pytanie chciałbym obudować kominek z płaszczem wodnym firmy unico neptun 4 płytami z szamotu. I teraz mam do was takie pytanie chciałbym nad samym piecem wykonać półkę z płyty marmurowej 2 cm i czy od nagrzania marmur nie pęknie?? Jaka musi być strzelina pomiędzy płytami a obudową kominka ?? czym skręcicki te płyty?? Czy potrzebna jest do nich obudowa z metalu tak zwana klatka czekam na jakąś dobra rade pozdrawiam

Zdun Darek B
15-01-2015, 18:30
Które płyty chcesz skręcać ?

silno
15-01-2015, 18:30
Witam. Za rok rozpocznie siębudowa mojego domu (mam nadzieję ;-).

Pytanie 1. Czy kominkiem 3 generacji (akumulacyjnym) ogrzeję powierzchnię całego parteru? 103m2?

Pytanie 2. czy rekuperator pomoże w rozprowadzeniu ciepła po domu?
dzięki

299114

ktototaki
15-01-2015, 19:24
Witam. Za rok rozpocznie siębudowa mojego domu (mam nadzieję ;-).

Pytanie 1. Czy kominkiem 3 generacji (akumulacyjnym) ogrzeję powierzchnię całego parteru? 103m2?

Pytanie 2. czy rekuperator pomoże w rozprowadzeniu ciepła po domu?
dzięki

299114

co to jest kominek 3 generacji?

bohusz
15-01-2015, 19:31
co to jest kominek 3 generacji?

Kominki 3 generacji, to przełom XX I XXI wieku

Aktualnie to już obowiązuje generacja....? już sam się pogubiłem

ktototaki
15-01-2015, 19:42
Kominki 3 generacji, to przełom XX I XXI wieku

Aktualnie to już obowiązuje generacja....? już sam się pogubiłem

a ja myślałem że to już taki który sam po drzewo biega :P

richard79
15-01-2015, 21:17
..no konkretnie mam na myśli ich ofertę dotyczącą wkładów kominkowych ściąganych z Francyji...... czy znasz te produkty i co sądzisz o ich konstrukcji ?
J
Mieszkam w francji i powiem, ze wklady maja guwniane. Kupilem wklad kominkowy firmy Kom BET Polecam

silno
16-01-2015, 14:09
Mam na myśli kominek z wkładem szamotowym który trzyma cieplo kilkanaście godzin.

Wojtek_796
16-01-2015, 17:48
Witam. Za rok rozpocznie siębudowa mojego domu (mam nadzieję ;-).

Pytanie 1. Czy kominkiem 3 generacji (akumulacyjnym) ogrzeję powierzchnię całego parteru? 103m2?

Pytanie 2. czy rekuperator pomoże w rozprowadzeniu ciepła po domu?
dzięki

299114

1. Ogrzejesz. Kwestia mocy i ilości spalanego drewna, czyli doboru kominka (tej numeracji generacji używa jedna firma).

2. System wentylacji mechanicznej nie służy do rozprowadzania ciepła po domu. Do tego powinien osobny system umożliwiający wędrówkę powietrza ("system" to może być po prostu brak pewnych zbędnych ścian czy drzwi lub przepusty w ścianach). Rekuperator zasysając powietrze z pokoju z kominkiem (bo pewnie to masz na myśli) będzie pracował wprawdzie z wyższą sprawnością, ale bezwzględne straty będą wyższe (chyba, że się z tym liczysz). Poza tym dobrze jest nie wytwarzać podciśnienia w pomieszczeniu, gdzie się pali.

Pozdrawiam

Zdun Darek B
18-01-2015, 14:19
Rekuperator pracując "rozpycha" ciepło po domu a przy okazji roznosi ciepło ..
Pytanie ;
Jak sensownie pożenić rekuperator i grzanie z kominka akumulacyjnego ?
Odpowiedź :
Skorzystać z usług fachowca.

silno
18-01-2015, 17:26
Darek i Wojtek dzięki za odpowiedzi ;-)

kamilekk80
18-01-2015, 21:55
Witam serdecznie potrzebuje pomocy odnośnie zabudowy kominka ,którą wykonałem sam. Wkład Oliwia 18kw kratki .po zakończeniu zabudowy całego kominka i oklejeniu kamieniem dekoracyjnym i rozpaleniu w nim po 3 dniach kamień na górze wkładu odpadł .
Kamień klejony na cersanit cm 17 ,obudowa wykonana z płyty żaroodpornej wyłożonej dodatkowo wełną izolacyjną .
Proszę o radę dlaczego tak sie stało?
299734299745

pestka56
18-01-2015, 22:01
Eh, gdybyś poczytał wątek, to wiedziałbyś, że z kamieniem nie tak prosto. Obawiam się, że przy takiej konstrukcji, jak mi się na dodatek wydaje na zwykłych plytach karton-gips, będzie co jakiś czas odpadał. W tej komorze jest wysoka temperatura, a klej, który użyłeś nie jest na nią odporny.

Jeden ze zdunów powiedział mi, że kamień powinno się montować na kominkowej obudowie,jak do elewacji, czyli na bolce. Ale to raczej dotyczy dużych płyt.
Ty powinieneś rozejrzeć się za odpowiednimi materiałami.

Tyle ja – baba-laik kominkowy, ale z jakąś wiedzą na własny użytek. :)

kamilekk80
18-01-2015, 22:42
Odpadły tylko dwie nad samym wkładem ale martwi mnie to, że z czasem gdy będę pali odpadnie reszta :(

fotohobby
18-01-2015, 22:59
Kominka chyba nie warto robic tym, co np gres w kuchni ;)

Tu masz stronę z produktami specjalistycznymi, wykonawca powinien coś wybrać.
http://www.vitcas.pl/ognioodporna-zaprawa-klejaca-do-plytek-vitacs-HRTA

pestka56
18-01-2015, 23:09
Działa różnica temperatur, szybkość nagrzewania się i szybkość stygnięcia.

Oprócz Vitcasa są inne produkty. Znajdziesz np. na stronie Godkowie m.in firmy Rath. Wystarczy wpisać w google „produkty ognioodporne”

Forest-Natura
18-01-2015, 23:20
WItam.
Klej jakiego użyłeś wymaga co najmniej 2-3 tygodni na to żeby wyparowała z niego całkowicie woda i dopiero po tym okresie nabiera on docelowych właściwości deklarowanych przez producenta.
Ty po 3 dniach od obłożenia obudowy i napaleniu w kominku zagotowałeś najnormalniej w świecie wodę pozostałą jeszce w kleju tam, gdzie okładzina nagrzała się z obydwu stron najbardziej - czyli zaraz nad częścią paleniskową wkładu. Od wewnątrz kominka bynajmniej też Cię od tego nie ochroniła wełna ze sreberkiem. Jak byś ją zdjął to zobaczył byś też przy okazji poprzypalaną tekturę na płycie GK. ALe o tym to osobne tematy są na FM.
Jeszcze jedo - masz źle wykonany kominek. Owory wlotowe i wyotowe są około 4-5 razy za małe niż powinny być. Będziesz "kisił" w nim powietrze o temperaturach sięgających 150-250 stopni i skutecznie utleniał (przypalał) tym samym oraz wdychał przez wiele lat użytkowania kominka klej z taśmy łaczącej izolację wełniana, klej z samej wełny, tekturę z płyt GK i gips, kóry będzie się lasował pomału.
Pozdraiwam.

Kominki Piotr Batura
19-01-2015, 07:51
Witam serdecznie potrzebuje pomocy odnośnie zabudowy kominka ,którą wykonałem sam. Wkład Oliwia 18kw kratki .po zakończeniu zabudowy całego kominka i oklejeniu kamieniem dekoracyjnym i rozpaleniu w nim po 3 dniach kamień na górze wkładu odpadł .
Kamień klejony na cersanit cm 17 ,obudowa wykonana z płyty żaroodpornej wyłożonej dodatkowo wełną izolacyjną .
Proszę o radę dlaczego tak sie stało?
299734299745

Wkład kominkowy stoi bezpośrednio na bloczkach suporeksu? Czy to może silka?

bohusz
19-01-2015, 08:37
Witam serdecznie potrzebuje pomocy odnośnie zabudowy kominka ,którą wykonałem sam. Wkład Oliwia 18kw kratki .po zakończeniu zabudowy całego kominka i oklejeniu kamieniem dekoracyjnym i rozpaleniu w nim po 3 dniach kamień na górze wkładu odpadł .
Kamień klejony na cersanit cm 17 ,obudowa wykonana z płyty żaroodpornej wyłożonej dodatkowo wełną izolacyjną .
Proszę o radę dlaczego tak sie stało?
299734299745

Co to za płyty żaroodporne? to jakieś nowej generacji materiały?
Na zdjęciu widać, że to płyty kartonowo gipsowe o zwiększonej chwilowej odporności na ogień, zalecane do poddaszy...


WItam.
Od wewnątrz kominka bynajmniej też Cię od tego nie ochroniła wełna ze sreberkiem. Jak byś ją zdjął to zobaczył byś też przy okazji poprzypalaną tekturę na płycie GK. ALe o tym to osobne tematy są na FM.
Jeszcze jedo - masz źle wykonany kominek. Owory wlotowe i wyotowe są około 4-5 razy za małe niż powinny być. Będziesz "kisił" w nim powietrze o temperaturach sięgających 150-250 stopni i skutecznie utleniał (przypalał) tym samym oraz wdychał przez wiele lat użytkowania kominka klej z taśmy łaczącej izolację wełniana, klej z samej wełny, tekturę z płyt GK i gips, kóry będzie się lasował pomału.
Pozdraiwam.

No faktycznie "zafundowałeś" rodzinie pięknie może na zewnątrz wyglądającą, bombę trująco, śmierdzącą...

kamilekk80
19-01-2015, 09:40
WItam.
Klej jakiego użyłeś wymaga co najmniej 2-3 tygodni na to żeby wyparowała z niego całkowicie woda i dopiero po tym okresie nabiera on docelowych właściwości deklarowanych przez producenta.
Ty po 3 dniach od obłożenia obudowy i napaleniu w kominku zagotowałeś najnormalniej w świecie wodę pozostałą jeszce w kleju tam, gdzie okładzina nagrzała się z obydwu stron najbardziej - czyli zaraz nad częścią paleniskową wkładu. Od wewnątrz kominka bynajmniej też Cię od tego nie ochroniła wełna ze sreberkiem. Jak byś ją zdjął to zobaczył byś też przy okazji poprzypalaną tekturę na płycie GK. ALe o tym to osobne tematy są na FM.
Jeszcze jedo - masz źle wykonany kominek. Owory wlotowe i wyotowe są około 4-5 razy za małe niż powinny być. Będziesz "kisił" w nim powietrze o temperaturach sięgających 150-250 stopni i skutecznie utleniał (przypalał) tym samym oraz wdychał przez wiele lat użytkowania kominka klej z taśmy łaczącej izolację wełniana, klej z samej wełny, tekturę z płyt GK i gips, kóry będzie się lasował pomału.
Pozdraiwam.

Jeśli chodzi o otwory może nie będzie tak źle z tym "kiszeniem" gdyż w czopie kominka są wstawione trzy rury elastyczne 100mm które rozprowadzają ciepłe na trzy pokoje na górze ok trzech metrów każda .
Chciałem bardziej by ciepło szło na górę
Pozdrawiam

Wojtek_796
19-01-2015, 09:40
Kamilekk80, chociaż podpisuję się pod opiniami kolegów i najlepiej, żebyś to zrobił jeszcze raz, to pewnie powiesz, żebyśmy sobie te rady wsadzili ... , więc spróbuj te odpadające płytki przykleić z powrotem za pomocą silikonu - takiego czerwonego, pod nazwą silikon wysokotemperaturowy.
Okładzina Ci odpadła, bo się po prostu oddylatowała, a elastyczne zaprawy w wyższej temperaturze elastyczność tracą (wraz z wiązaniem) + to, co napisał Forest.
Jeżeli te płytki to imitacja kamienia na bazie gipsu, to możesz mieć więcej problemów.

Powodzenia

kamilekk80
19-01-2015, 09:54
Niestety jest to imitacja Kamienia na bazie gipsu bardzo cenie sobie wasze rady szkoda że tak późno sie tu pojawiłem chodź przed postawieniem kominka sporo czytałem FM ,ale jak widać nie udało się bez błędów :(

Wojtek_796
19-01-2015, 10:14
Rozważ czy nad samym oknem wkładu nie zastosować jakiejś kamiennej płyty imitującej np. nadproże. Chodzi mi o kamień naturalny. Marmury dobrze znoszą ciepło.

Pozdrawiam

kamilekk80
19-01-2015, 10:24
Wstawię stalową ramkę do wkładu ,gdyż Oliwia taką posiada i raczej na pewno w okolicach najbliższych wkładu przykleję coś innego np marmur
Rozebranie całe kominka hmmm masakra

kamilekk80
19-01-2015, 10:36
Wkład stoi bezpośrednio na bloczku z suporeks

niktspecjalny
21-01-2015, 15:59
Mam pytanko do Baturki lub Foreścika. Zapomniałem wymiar sznura w mym smoluchu(bo mnie gosposia jedną rzecz niechcący i mus go podmienić).Aby nie przedobrzyć co mam zrobić?Czy w 2015 roku są może już jakieś specyfiki do montażu w/w?

Kominki Piotr Batura
22-01-2015, 06:52
Specyfiki są te same co w 2014...Czyli: dwie łapki, szpachelka albo dłutko, szczota druciana, klej. Z kawałkiem starego sznura jedziesz do marketu, albo salonu kominkowego i kupujesz taki sam sznur ceramiczny + klej (mają w marketach czasem sztywny, biały o przekroju kwadratowym - ten nie!). Reszty się chyba domyślasz...

janusz_21
22-01-2015, 08:34
Wkład stoi bezpośrednio na bloczku z suporeks
Z mojej skromnej wiedzy wynika, że nie powinno się używać suporeksu(betonu komórkowego) jako podstawy dla wkładu! To się może rozsypać, chyba, że mnie ktoś wyprostuje. Czy masz możliwość odkurzenia zewnętrznych ścianek wkładu i w ogóle przestrzeni wewnętrznej. Patrząc na zdjęcia to chyba kiepskie. Czy wiesz co oznacza pojęcie "przypiekania kurzu"?
Czy pod posadzką w miejscu gdzie stoi wkład jest styropian? jak jest to źle.
Wiedząc o wielu problemach związanych z wykonaniem prawidłowej obudowy wkładu przez dwa lata(i słusznie) nie zabrałem się do tej roboty. W końcu zrezygnowałem z tego sposobu dogrzewania i wkład sprzedałem. Słuchaj Fachowców, ja bym wypił flaszkę i zrobił to od nowa, zawsze będziesz mógł zwalić na to, że decyzję podjąłeś w stanie upojenia lub pomroczności jasnej. Ja bym tego tak nie zostawił!

niktspecjalny
22-01-2015, 08:53
Specyfiki są te same co w 2014...Czyli: dwie łapki, szpachelka albo dłutko, szczota druciana, klej. Z kawałkiem starego sznura jedziesz do marketu, albo salonu kominkowego i kupujesz taki sam sznur ceramiczny + klej (mają w marketach czasem sztywny, biały o przekroju kwadratowym - ten nie!). Reszty się chyba domyślasz...

O Baturka bardzo dziękuję.To na czarno to"dwie łapki, szpachelka albo dłutko".:D;)

kosher
26-01-2015, 18:32
witam. zwracam się z prosbą do fachowców , ja takim nie jestem by doradzili mi w zakresie :
1.jaki kominek do 3000 zł ogrzewajacy powierzchnie 40 m salonu . musi byc z doprowadzeniem powietrza z zewnątrz. - bez PW i DPD
2. na czym prócz dedykowanych podstawek można położyć wkład
3.jaka obudowa jest najlepsza - bedzie prosta - GK
Dziekuje

niktspecjalny
28-01-2015, 10:35
witam. zwracam się z prosbą do fachowców , ja takim nie jestem by doradzili mi w zakresie :
1.jaki kominek do 3000 zł ogrzewajacy powierzchnie 40 m salonu . musi byc z doprowadzeniem powietrza z zewnątrz. - bez PW i DPD
2. na czym prócz dedykowanych podstawek można położyć wkład
3.jaka obudowa jest najlepsza - bedzie prosta - GK
Dziekuje

Z podpowiedzią będzie mały problem. już GK ugryzie w oczy.Te 3000 to sam wkład czy razem z instalacją???I ten skrót DPD może DGP dystrybucja gorącego powietrza bez tego i bez płaszcza wodnego tak???;)

Andrzejek111
28-01-2015, 21:16
Dzień dobry jestem tu nowy zamierzam zbudować sobie kominek w salonie. Wybór padł na Zuzię z boczną szybą bez szprosu. Mam jednak pewne obawy odnośnie mojego luftu kominowego który ma wymiary 15cm x15cm wysokość komina około 8 Mertów. Powietrze do kominka będzie doprowadzone z zewnątrz rurą fi 100mm.
Moje pytanie jest takie czy ten luft poradzi sobie z tym kominkiem w takiej konfiguracji. Proszę o sugestie w mojej sprawie.

Kominek będzie używany okazjonalnie

gos1303
30-01-2015, 09:45
Witam serdecznie.

Tez jestem nowa, przyppinam sie do tematu, ktory jest akurat na czasie u nas. Chcialabym w naszym domu procz pieckokominka postawic kuchnie kaflowa, czy ktos cos moze na ten temat napisac, czy warto? Jak wyglada gotowanie na takiej kuchni? Czy oddaje ona cieplo podobnie jak piecokominek? I czy koniecznie musze miec dwa kanaly w kominie??

Pozdrawiam

pestka56
30-01-2015, 10:38
Witam serdecznie.

Tez jestem nowa, przyppinam sie do tematu, ktory jest akurat na czasie u nas. Chcialabym w naszym domu procz pieckokominka postawic kuchnie kaflowa, czy ktos cos moze na ten temat napisac, czy warto? Jak wyglada gotowanie na takiej kuchni? Czy oddaje ona cieplo podobnie jak piecokominek? I czy koniecznie musze miec dwa kanaly w kominie??

Pozdrawiam

Masz tu na forum co najmniej 3 świetnych speców od budowania zduńskiego Forest Natura, Piotr Batura oraz Zdun Darek.

Podaj konkrety, to odpowiedzą dokładnie.

gos1303
30-01-2015, 11:13
Dzieki Pestka56 za odpowiedz. Z Panem Batura rozmawialam nawet wczoraj. Chcialabym dowiedziec sie od formulowiczow, ktorzy maja kuchnie, czy wogole warto myslec o niej, bo moze to zbedny wydatek i lepiej temat odpuscic. Dom buduje sie drewniany, wiec zdaje sobie sprawe, ze wszytkie normy bezpieczenstwa p/pozarowowego musza byc zachowane.

moniss
30-01-2015, 12:25
Dzieki Pestka56 za odpowiedz. Z Panem Batura rozmawialam nawet wczoraj. Chcialabym dowiedziec sie od formulowiczow, ktorzy maja kuchnie, czy wogole warto myslec o niej, bo moze to zbedny wydatek i lepiej temat odpuscic. Dom buduje sie drewniany, wiec zdaje sobie sprawe, ze wszytkie normy bezpieczenstwa p/pozarowowego musza byc zachowane.
Ja też mam w planach kuchnię kaflową, dodatkowo z piecem chlebowym. Koszt u lokalnego zduna ok. 10tys. (bez pieca chlebowego - ok.8 tys.)
Coś takiego (wyliczenia były dla tych kafli z Częstochowy, co na obrazku):
301831

gos1303
30-01-2015, 17:00
Moniss wlasnie o takiej kuchni mysle, tez z bialych kafli, tylko prostokatnych i bez pieca chlebowego. Niewiem tylko co z tym kominem z dwoma kanalami, bo wykonawca domu mowi, ze bedzie ciezko taki zmiescic w naszym malenkim domku.
A nasze cudo wyglada jak na razie tak....

Remiks
30-01-2015, 17:36
Niewiem tylko co z tym kominem z dwoma kanalami, bo wykonawca domu mowi, ze bedzie ciezko taki zmiescic w naszym malenkim domku.
A nasze cudo wyglada jak na razie tak....
Widzę że zdecydowałaś się na Pana Romana, będzie piękny domek. Pewnie komin dwukanałowy dało by się upchać, ja po małym namieszaniu w projekcie sporo upchałem. Problem będzie natomiast z podłączeniem i z tym że kuchnię musiała byś wybudować troszkę jak wyspę tzn bez styczności z balami.

gos1303
30-01-2015, 18:01
Widzę że zdecydowałaś się na Pana Romana, będzie piękny domek. Pewnie komin dwukanałowy dało by się upchać, ja po małym namieszaniu w projekcie sporo upchałem. Problem będzie natomiast z podłączeniem i z tym że kuchnię musiała byś wybudować troszkę jak wyspę tzn bez styczności z balami.

Remiks to ja chyba ta kuchnie odpuszcze, bo bym musiala chyba pod sciana z wciagnietym brzuchem do zlewu przechodzic :D

moniss
30-01-2015, 18:12
Moniss wlasnie o takiej kuchni mysle, tez z bialych kafli, tylko prostokatnych i bez pieca chlebowego. Niewiem tylko co z tym kominem z dwoma kanalami, bo wykonawca domu mowi, ze bedzie ciezko taki zmiescic w naszym malenkim domku.
Komin systemowy dwuciagowy będzie mniejszy niż murowany np. Schidel Rondo Plus ma wymiary zew. 67x36

gos1303
30-01-2015, 18:16
Czekam wlasnie co mi jeden z Panow Zdunow powie, przeslalam mu wszytko co mam dostepne i zobaczymy czy bedzie opcja na kuchnie. Musze sie tylko uzbroic w cierpliwosc. Moniss bo ja szczeke zbieram z podlogi, ze Ty takie rzeczy wiesz. Dzieki wielkie!!

Remiks
30-01-2015, 18:20
Czekam wlasnie co mi jeden z Panow Zdunow powie, przeslalam mu wszytko co mam dostepne i zobaczymy czy bedzie opcja na kuchnie. Musze sie tylko uzbroic w cierpliwosc. Moniss bo ja szczeke zbieram z podlogi, ze Ty takie rzeczy wiesz. Dzieki wielkie!!

A możesz umiścić rzut parteru z projektu.

gos1303
30-01-2015, 18:24
No pewnie, z tym, ze projekt nie zakladal, zadnej kuchni kaflowej. Takie moje malenkie zyczenie i stad te perypetie z kominem.
Zdjecia podpisane na odwrot, czyli parter to pietro, a pietro to parter :)

Remiks
30-01-2015, 18:36
No pewnie, z tym, ze projekt nie zakladal, zadnej kuchni kaflowej. Takie moje malenkie zyczenie i stad te perypetie z kominem.
Zdjecia podpisane na odwrot, czyli parter to pietro, a pietro to parter :)
Wydaje się że była by taka możliwość nawet w jednej bryle kominek i kuchnia problemem jest to że ściana środkowa jest z bala a ani komina ani kuchni nie możesz bezpośrednio do niej przytulić. Na początek konsultacja ze zmyślnym kominiarzem żeby nie okazało się że będzie problem z odbiorem.

Zdun Darek B
30-01-2015, 18:38
WChcialabym w naszym domu procz pieckokominka postawic kuchnie kaflowa, czy ktos cos moze na ten temat napisac, czy warto? Jak wyglada gotowanie na takiej kuchni? Czy oddaje ona cieplo podobnie jak piecokominek? I czy koniecznie musze miec dwa kanaly w kominie??

Pozdrawiam

Można wybudować kuchnię kaflowa z wkładem pobierającym powietrze z poza budynku , przecież spalanie w kuchni tak jak we wkładzie potrzebuje powietrza, o określonej w atestach mocy grzewczej .
Takie rozwiązanie polecane jest do domów dobrze ocieplonych , tu walczymy o każdy kW oszczędności ciepła , rekuperacją lub z wentylacją mechaniczną .
Kuchnia z wkładem jest na naszej stronie .

Remiks
30-01-2015, 19:12
Można wybudować kuchnię kaflowa z wkładem pobierającym powietrze z poza budynku , przecież spalanie w kuchni tak jak we wkładzie potrzebuje powietrza, o określonej w atestach mocy grzewczej .
Takie rozwiązanie polecane jest do domów dobrze ocieplonych , tu walczymy o każdy kW oszczędności ciepła , rekuperacją lub z wentylacją mechaniczną .
Kuchnia z wkładem jest na naszej stronie .

Pytanie Gosi dotyczyło raczej tego czy musi mieć komin z dwoma kanałami dymowymi do piecokominka i kuchni.

gos1303
30-01-2015, 19:20
Pytanie Gosi dotyczyło raczej tego czy musi mieć komin z dwoma kanałami dymowymi do piecokominka i kuchni.

Dzieki Remiks. Tak dokladnie o to mi chodzi. Mamy ograniczenia co do rozmiarow komina i z dwoma kanalami jest probelm.
A Moniss napisala : "......Komin systemowy dwuciagowy będzie mniejszy niż murowany np. Schidel Rondo Plus ma wymiary zew. 67x36....". Moze ktorys z Panow Zdunow moglby sie odniesc do tego?

Remiks
30-01-2015, 19:28
A Moniss napisala : "......Komin systemowy dwuciagowy będzie mniejszy niż murowany np. Schidel Rondo Plus ma wymiary zew. 67x36....". Moze ktorys z Panow Zdunow moglby sie odniesc do tego?
Zapytaj Baturę tylko jak pytasz nie zapomnij wspomnieć o drewnianych ścianach i stropach. Ja mam komin odsunięty od bala ok 30cm. Są jeszcze te bale nośne na stropie i trzeba się wpasować.

gos1303
30-01-2015, 19:40
Zapytaj Baturę tylko jak pytasz nie zapomnij wspomnieć o drewnianych ścianach i stropach. Ja mam komin odsunięty od bala ok 30cm. Są jeszcze te bale nośne na stropie i trzeba się wpasować.

Juz zapytalam. Chcialabym tez zobaczyc co inni sadza na ten temat. Remiks a wiesz cos o oknach drewnianych Waclawik okna z Mszany Dolnej, chociaz chyba nie w tym watku powinnam poruszac temat okien....