PDA

Zobacz pełną wersję : KOMINKI - Pomoge i doradze we wszystkim co dotyczy kominków.



Strony : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 [32] 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52

Remiks
18-03-2015, 19:34
Przyglądałem się kiedyś Twoim drzwiczkom. Dostrzegłem w nich wadę, ale mało istotną, pomijając oczywiście ten opisany problem...Kiedyś zdradzę Ci jaka to wada. U Ciebie na piwie:)
Piwo u mnie zawsze w lodówce, zaproszenie aktualne. Ja tam widzę kilka wad ale będę poprawiał może trafię w tą wypatrzoną.;)

DoMiN_83
18-03-2015, 20:12
Ok Panowie zawołam kominiarza niech mi wszystko sprawdzi jak trzeba przy okazji odbiór może zrobi :) Komin mam wysoki (bez strażaka) i może dlatego taki cug łapie.

I o co chodzi z tą pomarańczową szmatką? :)

Czytam jeszcze raz instrukcje od wkładu i w niej jest napisane:
"Front paleniska oraz szyba zostały osadzone na niepalnych uszczelkach
(włókno szklane), zapewniając należytą szczelność całego urządzenia. W dolnej
części paleniska"

pestka56
18-03-2015, 21:50
No, jak to, ta pomarańczowa to zapchaj dziura, żeby Ci nie piździło jak nie palisz :)

Wesoło tu Panowie :) Kto by pomyślał, że to ja dzisiaj aroniówkę popijałam :-D

Kominki Piotr Batura
18-03-2015, 22:12
Bez nas?!

Remiks
18-03-2015, 22:17
To może śliwowica ale dopiero w następnym sezonie bo z poprzedniego roku już wypiłem ;-)

pestka56
18-03-2015, 22:55
Tak wyszło :)

Zdun Darek B
19-03-2015, 05:06
No, jak to, ta pomarańczowa to zapchaj dziura, żeby Ci nie piździło jak nie palisz :)

:-D

..nie nawiewało śmierdzącego powietrza z komina w czasie gdy nie palisz w takim wkładzie .....
Brak uszczelki od góry na szybie , jak to zabawnie nazwano "uproszczona kurtyna powietrzna" , to same "korzyści"...
1. Pobiera powietrze do spalania z pomieszczenia , już nagrzane a więc "zapłacone" [ 8 metrów na 1 kg drewna ]
2.Wentyluje dom gdy nie palicie , nawiewa dziwny zapach z komina lub wywala w kosmos ciepłe powietrze z domu
3. Cofka spalin przy końcu palenia nie należy do rzadkości ... a to spaliny = zagrożenie dla życia

Wkłady o uproszczonej budowie to ZABAWKI do oglądania i.... częstego mycia szyby .

StefanW
19-03-2015, 09:12
Domin - ciekawe jest to podłączenie powietrza do kominka. Dlaczego to zrobiłeś? Czy instrukcja to przewidywała? Powietrze do spalania dopływa z przodu przez popielnik gdzie masz regulację oraz przez wyciętą uszczelkę w szybie gdzie nie masz regulacji, (nie kombinuj z uszczelnianiem tej szpary bo mogą być z tego dodatkowe problemy). O ile dobrze widzę (może jest jakiś niuans w tym rozwiązaniu) to nieuzasadniona jest Twoja przeróbka. Wprowadziłeś do kominka powietrze nad którym praktycznie nie masz kontroli. Powietrze z zewnątrz powinno być wprowadzone pod kominek. Uciąć tę rurę odpowiednio nad posadzką tak żeby powietrze omywało wkład dookoła.

Kominki Piotr Batura
19-03-2015, 09:28
Domin - ciekawe jest to podłączenie powietrza do kominka. Dlaczego to zrobiłeś? Czy instrukcja to przewidywała? Powietrze do spalania dopływa z przodu przez popielnik gdzie masz regulację oraz przez wyciętą uszczelkę w szybie gdzie nie masz regulacji, (nie kombinuj z uszczelnianiem tej szpary bo mogą być z tego dodatkowe problemy). O ile dobrze widzę (może jest jakiś niuans w tym rozwiązaniu) to nieuzasadniona jest Twoja przeróbka. Wprowadziłeś do kominka powietrze nad którym praktycznie nie masz kontroli. Powietrze z zewnątrz powinno być wprowadzone pod kominek. Uciąć tę rurę odpowiednio nad posadzką tak żeby powietrze omywało wkład dookoła.

Skąd czerpiesz informacje, by tak doradzić?

Zdun Darek B
19-03-2015, 10:06
Powietrze z zewnątrz powinno być wprowadzone pod kominek. Uciąć tę rurę odpowiednio nad posadzką tak żeby powietrze omywało wkład dookoła.

IDEALNY przykład jak internet może ogłupiać i podsuwać złe rozwiązania .

Kiedyś mówili " Kto czyta nie błądzi " .......... a teraz strach się bać .

pestka56
19-03-2015, 10:38
Panowie Zduni :) to przecież "technologiczna wiedza wyższego rzędu", czyli największy śmietnik świata, vel internet rządzi ;(

Kominy
19-03-2015, 10:44
Stefan broń się

Nie daj się Zdunom

Jakby co to Ci przepustnice sprzedam.

A z innej beczki mam starą Syrenkę 104 (taką z drzwiami do tyłu otwieranymi) - potrzebuje kompletny rozrząd do niej ;)

StefanW
19-03-2015, 11:21
Witam

Kominy! - doradź czy przed głupotą należy się bronić czy PRAWDA SAMA SIĘ OBRONI?
Mamy tutaj przykład, że w tym wątku (kominki) rację ma tylko pewna grupa osób które się uważają za fachowców. Uważać się mogą za kogo chcą nawet za Marsjan ale ponieważ wleźli na forum dyskusyjne więc niech dyskutują a nie obrażają.
Najgorsze w tym wszystkim jest to, że jestem zszokowany poziomem wiedzy panów Batury i Darka (nie wiem co miał na myśli pestka). Jeżeli panom są obce podstawy, podkreślam - podstawy działania kominka no to, no to nie wiem co napisac.........

Pozdrawiam

pestka56
19-03-2015, 11:35
StefanW, tak z ciekawości zapytam – ile obudowałeś wkładów i ile postawiłeś zduńskich?

Kominy
19-03-2015, 11:45
Stefan - broń się sam , nie szukaj adwokatów.

Wiedzę o paleniu drewna i kominkach to panowie "Zduni" mają ogromną - tylko z lipnego paleniska .....

..... ja bym wywalił instrukcję i gwarancję - zespawał z profila zamkniętego stalowego 80x40 ramkę do której podłączył bym powietrze z rurki w podłodze, odkręcił front , ramkę wstawił pomiędzy korpus a drzwi - nawiercił otwory na dole przysłonił kątowniczkiem zaślepił lipną kurtynę powietrzną , zaspawał popielnik . palenisko do wysokości 23,5 cm wyłożył szamotem , odkręcił górny czopuch dospawał wymiennik stalowy , może wodny może zasypał bym go szamotem , do tego wentylatur co by dmuchał powietrzem w wymiennik , czujnik temperatury co by wymiennika nie schładzać poniżej ....

.... potem poszedł bym po rozum do głowy ...wymontowałbym szybę z pyrolizą - sprzedał na allegro - resztę za 300 - 400 zł jakiemuś wykonawcy budowlanemu czy mechanikowi do warsztatu aby miał ciepło ... do przodu bym był z jakieś 400 zł . I zadzwonił bym po Zduna aby mi zrobił zduński kominek kumulacyjny.

Ale to ja , a co do ucinania rury przy podłodze jestem z tobą duchem - a jak mi rozrząd do syrenki załatwisz to i będę ciałem ;)

StefanW
19-03-2015, 11:56
pestka56 - a powiedz mi - co ma piernik do wiatraka?

Zdun Darek B
19-03-2015, 12:23
. Powietrze z zewnątrz powinno być wprowadzone pod kominek. Uciąć tę rurę odpowiednio nad posadzką tak żeby powietrze omywało wkład dookoła.

Pisanie takich głupot jako fachowych porad jest możliwe tylko na forach społecznościowych.

Sparafrazuje znane powiedzenie:
" Doradzał Stefan Dominikowi a sam głupi jak tabaka w rogu "

pestka56
19-03-2015, 12:44
Stefan, bo chcę wiedzieć jakie masz doświadczenie :) Rozglądam się za Zdunem i już się właściwie zdecydowałam. Nie chciałabym błędu popełnić. Napisz więcej o sobie.

StefanW
19-03-2015, 12:52
Panie Forest jeżeli chcesz zabierać głos i komuś jajca wciskać to przeczytaj wątek do którego się odnosisz od początku. Gdybyś przeczytał jak radzę to byś może nie pisał dyrdymałów. Jeżeli czegoś nie wiesz - pytaj. Ale nie obracaj kota ogonem bo nie ja zacząłem obrażać. Jest prawem forumowicza wypowiadać swoje racje, spostrzeżenia, doświadczenia, itd i tego nikt nie może nikomu zabronić.
Pana na innym wątku uznałem za kłamczucha i bajeranta bo Pan nie potrafi mi podać miejsca gdzie jest szamot o gęstości 1,6. Prawdopodobnie dlatego Pan jest tutaj też jak inni taki złośliwy.

ktototaki
19-03-2015, 13:21
no i zaczęła się kolejna szopka w wykonaniu wiadomo kogo :) walnijcie po jednym i się rozejdźcie :)

Forest-Natura
19-03-2015, 14:06
Witam.

Pana na innym wątku uznałem za kłamczucha i bajeranta bo Pan nie potrafi mi podać miejsca gdzie jest szamot o gęstości 1,6. Prawdopodobnie dlatego Pan jest tutaj też jak inni taki złośliwy.
http://www.tabex-ozmo.pl/ (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fwww.tabex-ozmo.pl%2F)
http://pco.pl/ (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fpco.pl%2F)
http://rath.at/ (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Frath.at%2F)
http://www.wolfshoehe.de/ (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fwww.wolfshoehe.de% 2F)
Npisz czy to Ci coś dało ...
Czy też być może mam Cię tam zaanonsować osobiście i powiadomić ich że będzie dzwonił Pan Stefan W. z Rumii bo chce kupić jedną cegłę ...
Pozdrawiam.

lecho*ski
19-03-2015, 14:28
sąd nad stefanem trwa :)
można powiedzieć: igrał- to się doigrał, z drugiej strony paradoksalnie taki wkład działa nieco (nieco, nie dużo) lepiej w wersji przez niego przedstawionej, pozbawiony niekontrolowanych przedmuchów zimnego powietrza.

StefanW
19-03-2015, 14:41
Panie Forest - jest ok. Tak trzeba było od razu i byłoby ok. Przepraszam jeśli coś było nie tak.
Ale ponieważ do końca byłeś uszczypliwy z tą jedną cegłą (ja cegły nie chcę tylko chciałem wiedzieć gdzie jest szamot o gęstości 1,6) to Ci muszę napisać, że te linki nie przyznają Ci racji. W jednym szamot rozpoczyna się od 1,95, w innej firmie podają wymiary produktów i ich objętość a o innych parametrach chyba zapomnieli. A z tymi niemieckimi to też trochę przegiąłeś bo ja nicht, nicht sprechen...

Pozdrawiam

Remiks
19-03-2015, 16:25
Skoro każdy może doradzać to ja też;-) Moim zdaniem: w dobie walki z mostkami cieplnymi, ocieplaniem domów itp itd robienie sobie całkiem sporej dziury w domu poprzez doprowadzeniem rury do kominka i obcinanie jej przy podłodze to delikatnie mówiąc niefrasobliwość żeby nie powiedzieć inaczej ....

pestka56
19-03-2015, 16:28
Ale wymagania :bash:
Czemu nie poprosić Foresta, żeby rzeczone cegły osobiście dostarczył.
Poza tym, mamy XXI wiek, internet, słowniki i wyszukiwarki. Co to za problem, że po niemiecku, francusku, a nawet po japońsku. Warto trochę ruszyć głową i samodzielnie się obsłużyć.

A moje pytanie zbyto milczeniem !!! Rozumiem, że tyle samo (albo mniej) wiesz, Stefanie o kominkach co ja :wiggle:

ktototaki
19-03-2015, 18:11
Co to za problem, że po niemiecku, francusku, a nawet po japońsku. Warto trochę ruszyć głową i samodzielnie się obsłużyć.
https://translate.google.pl/

Remiks
19-03-2015, 18:30
https://translate.google.pl/

Na wymienionych stronach jest jeszcze łatwiej tam jest wybór języka w tym polskiego:bash:

pestka56
19-03-2015, 19:03
:rotfl:
Czy ja jestem złośliwa?

butynski
19-03-2015, 19:22
Panie StefanieW bo mam taki kominek w którym są króćce ( takie dwie rury wychodzą z wkładu od góry ) . To jest doprowadzenie powietrza( z zewnątrz domu , czyli z pola lub z dworu -jak kto woli ) do KOMORY SPALANIA ! I teraz mam dylemat . Zaślepić te króćce czy nie ? A powietrze z zewnątrz "puścić" pod wkład ?Ten wkład ma również pod szybą taki mały lufcik ( można go zamknąć lub otworzyć ) , poza tym jest szczelny ( ten wkład ) . :stirthepot:W takim wypadku po co te króćce producent wkładu zrobił ?

pestka56
19-03-2015, 20:01
Matyldo święta kangurzyco, co to się porobiło :jawdrop:

Ja mam taką nieśmiałą prośbę, żeby ktoś to odkręcił, bo ten wątek traci sens.

DoMiN_83
19-03-2015, 20:15
Domin - ciekawe jest to podłączenie powietrza do kominka. Dlaczego to zrobiłeś? Czy instrukcja to przewidywała? Powietrze do spalania dopływa z przodu przez popielnik gdzie masz regulację oraz przez wyciętą uszczelkę w szybie gdzie nie masz regulacji, (nie kombinuj z uszczelnianiem tej szpary bo mogą być z tego dodatkowe problemy). O ile dobrze widzę (może jest jakiś niuans w tym rozwiązaniu) to nieuzasadniona jest Twoja przeróbka. Wprowadziłeś do kominka powietrze nad którym praktycznie nie masz kontroli. Powietrze z zewnątrz powinno być wprowadzone pod kominek. Uciąć tę rurę odpowiednio nad posadzką tak żeby powietrze omywało wkład dookoła.

Zrobiłem to ponieważ chciałem aby było jak najlepiej aby czyste powietrze trafiało do kominka. Mimo to czy przymknę czy otworze szczelną przepustnice którą mam w podłodze tak pobiera powietrze z pomieszczenia nie z rury. Zamontowałem to ponieważ na wkładzie (La breise 700) i było napisane iż ma system CDP - jakiś ich system doprowadzenia czystego powietrza. Identyczny wkład tylko z "firmowym" doprowadzeniem powietrza (La breise 710 CDP) ma zamykanie na trzy razy: raz otwiera powietrze pod ruszt i na szybę, dwa - tylko na szybę, trzy zamyka oba wloty powietrza.




Matyldo święta kangurzyco, co to się porobiło :jawdrop:

Ja mam taką nieśmiałą prośbę, żeby ktoś to odkręcił, bo ten wątek traci sens.

Oj traci traci. Panowie spokojnie :)
Jak zgadam się z kominiarzem to dam znać Panowie co ustalił.

butynski
19-03-2015, 20:36
Matyldo święta kangurzyco, co to się porobiło :jawdrop:

Ja mam taką nieśmiałą prośbę, żeby ktoś to odkręcił, bo ten wątek traci sens.

Pestka spokojnie , ten wątek jeszcze "wyjdzie na ludzi" . :)

lecho*ski
19-03-2015, 20:36
Dlatego pisalem, ze stefen ma troche racji, gdyz twoje podlaczenie cdp bedziesz mial i tak caly czas zamkniete aby jakkolwiek okielznac ogien, co jednak przy szczelnych budynkach stanowi zagrozenie.
Czyli ostatecznie juz lepiej w trakcie palenia otworzyc powietrze nie polaczone z wkladem, cug bedzie mniejszy bo bedzie jedna szczelina na wkladzie mniej, a powietrze z zewn. zapewni minimum bezpieczenstwa.

Zrobiłem to ponieważ chciałem aby było jak najlepiej aby czyste powietrze trafiało do kominka. Mimo to czy przymknę czy otworze szczelną przepustnice którą mam w podłodze tak pobiera powietrze z pomieszczenia nie z rury. Zamontowałem to ponieważ na wkładzie (La breise 700) i było napisane iż ma system CDP - jakiś ich system doprowadzenia czystego powietrza. Identyczny wkład tylko z "firmowym" doprowadzeniem powietrza (La breise 710 CDP) ma zamykanie na trzy razy: raz otwiera powietrze pod ruszt i na szybę, dwa - tylko na szybę, trzy zamyka oba wloty powietrza.





Oj traci traci. Panowie spokojnie :)
Jak zgadam się z kominiarzem to dam znać Panowie co ustalił.

Zdun Darek B
19-03-2015, 20:42
Napis CDP [ centralne doprowadzenie powietrza ] to skrót który przetłumaczyłem dla potrzeb firmy Romotop z czeskiego CPV .

Niektóre firmy zaczęły ten skrót stosować także na soje wkłady.

CDP powinno być szczelnym doprowadzeniem powietrza do spalania w 100% z poza budynku bezpośrednio do wkładu .

StefanW
19-03-2015, 23:44
pestka56 - to forum nie jest od tego żeby o sobie opowiadać więc proszę mnie nie wkręcać. Czytając Pani opis "NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE" myślę, że moja wiedza przy Pani wiedzy to jak kropla w morzu. Dziękuję Pani i wszystkim innym za doradztwo w kwesti tłumaczenia. Widać, że do szczypania jest zawsze wielu chętnych.
butynski - te króćce to doprowadzenie powietrza wtórnego czyli zamiast przez szybę. Zaślepiać ich nie wolno. Dopuszcza się doprowadzenie powietrza spod wkładu ale lepiej z zewnątrz. Ten regulator na dole to normalne powietrze przez popielnik jak w innych kominkach (powietrze pierwotne).
DoMiN_83 - czyste powietrze bierz sobie do oddychania a to oddychane (brudne) niech kominek sobie łyka. Ten wkład co Ty masz to jest 700-ka i nie ma CDP. CDP ma ten 710 CDP i to są takie rury które sterczą u góry (butynski o to pytał i przez nie wpływa powietrze wtórne czyli takie które w innych wpływa przez szybę więc nie zaślepiać). Ty masz zwykły wkład. Powietrze w tym i większości wkładów doprowadza się pod kominek żeby bilansować spalane powietrze. Do spalania kominki biorą powietrze z przodu przez popielnik i szybę. Jest pewna niewielka grupa kominków tak jak ten 710 z dodatkowym doprowadzeniem w innym miejsu z góry, dołu.

Pozdrawiam

bohusz
20-03-2015, 05:33
pestka56 - to forum nie jest od tego żeby o sobie opowiadać więc proszę mnie nie wkręcać. Czytając Pani opis "NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE" myślę, że moja wiedza przy Pani wiedzy to jak kropla w morzu. Dziękuję Pani i wszystkim innym za doradztwo w kwesti tłumaczenia. Widać, że do szczypania jest zawsze wielu chętnych.
butynski - te króćce to doprowadzenie powietrza wtórnego czyli zamiast przez szybę. Zaślepiać ich nie wolno. Dopuszcza się doprowadzenie powietrza spod wkładu ale lepiej z zewnątrz. Ten regulator na dole to normalne powietrze przez popielnik jak w innych kominkach (powietrze pierwotne).
DoMiN_83 - czyste powietrze bierz sobie do oddychania a to oddychane (brudne) niech kominek sobie łyka. Ten wkład co Ty masz to jest 700-ka i nie ma CDP. CDP ma ten 710 CDP i to są takie rury które sterczą u góry (butynski o to pytał i przez nie wpływa powietrze wtórne czyli takie które w innych wpływa przez szybę więc nie zaślepiać). Ty masz zwykły wkład. Powietrze w tym i większości wkładów doprowadza się pod kominek żeby bilansować spalane powietrze. Do spalania kominki biorą powietrze z przodu przez popielnik i szybę. Jest pewna niewielka grupa kominków tak jak ten 710 z dodatkowym doprowadzeniem w innym miejsu z góry, dołu.

Pozdrawiam

Coś sporo, a nawet w niektórych momentach więcej niż sporo w tej publikacji mi się nie zgadza...

Proponuję również zmianę tego skrótu CPD, na:
JSDPS
jedyne szczelne doprowadzenie powietrza spalania

Kominki Piotr Batura
20-03-2015, 05:46
Tekst ma już 10 lat, trąci myszką, ale może warto się z nim zapoznać, zanim się zacznie powielać brednie...

http://www.kominki-batura.pl/publikacje2.html

Na blogu jest jeszcze kilka tekstów o powietrzu. Polecam je szczególnie fachowcom uprawiającym zawód związany z tytułem tego działu. Bo majsterkowicz ma prawo czegoś nie wiedzieć i popełniać raz po raz błędy....

StefanW
20-03-2015, 07:12
Tekst pana Bohusza utwierdza mnie w przekonaniu, że kominki są zbyt skomplikowanymi urządzeniami grzewczymi dla niektórych zdunów. Zamiast przedstawiać argumenty to łapie za cegłę i w łeb wali. Jeżeli Pan przez te 10 lat takie bzdury rozsiewał to jest dobra pora: sypać popiół na głowę, wdziać włosienicę i na klęczkach udać się tam gdzie pokutnik powinien się udać. Skróty niech Pan też zostawi w spokoju bo się Panu niezbyt to udało (niewiadomo co autor miał na myśli).

Pozdrawiam

bohusz
20-03-2015, 07:40
Tekst pana Bohusza utwierdza mnie w przekonaniu, że kominki są zbyt skomplikowanymi urządzeniami grzewczymi dla niektórych zdunów. Zamiast przedstawiać argumenty to łapie za cegłę i w łeb wali. Jeżeli Pan przez te 10 lat takie bzdury rozsiewał to jest dobra pora: sypać popiół na głowę, wdziać włosienicę i na klęczkach udać się tam gdzie pokutnik powinien się udać. Skróty niech Pan też zostawi w spokoju bo się Panu niezbyt to udało (niewiadomo co autor miał na myśli).

Pozdrawiam
Drogi panie Stefanie
Cokolwiek i gdziekolwiek by pan raczył napisać, obrażając innych, praw (fizyka - termodynamika, itp.) istniejących pan nie zmieni.
Tak i również nie zmieni pan optymalnego procesu spalania drewna, w który ogólnie rzecz biorąc nie można za bardzo ingerować. Można je natomiast poznać ile się da i stworzyć mu dogodne warunki do spalania, gdy chcemy aby paliło się w określonym miejscu i z określonym efektem dla nas.
Czyli chcemy aby ładnie się spalało, bez marnotrawstwa, chcemy też aby ciepło uzyskane z spalania nam służyło w racjonalny i ekonomiczny sposób... nam wewnątrz budynku.
Istotnym i podstawowym warunkiem jednak pozostaje bezpieczeństwo, gdyż rozmawiamy o "ognisku" w wnętrzach mieszkalnych. Aby to pogodzić trzeba iść na pewne kompromisy aby racjonalnie to wszystko połączyć. I to powinno być traktowane jako całość.
To tak ogólnie i początkowo. Ciągu dalszego raczej nie będzie, bo sądząc po pana wcześniejszych wpisach, panu trzeba by wszystko podać na tacy, a i tak by pan kaprysił i tupał nóżkami.

StefanW
20-03-2015, 08:20
Panie Bohusz

- proszę o przykład kogo obraziłem kto wcześniej mnie nie zaatakował.
- swoimi wypowiedziami tutaj, udowadnia Pan bezustannie, że Pana nie obchodzi co ja wiem bo Pana obchodzi tylko jedno - wszyscy tutaj mają mnie (czyli Pana) uważać za GURU.
- bezpieczeństwo - dla mnie nie podlega dyskusji i z tym problemu nie mam.
- zgadzam się, że dyskusję powinniśmy skończyć bo dyskutując na poziomie technicznym jaki Pan reprezentuje w kwesti kominków byłoby dla mnie żenujące.
- zarzucając mi tupanie nóżkami - udowadnia Pan tezę - jak nie ma mam argumentów no to przywalę mu cegłówką szamotową bo twarda i to tak po zduńsku będzie.

bohusz
20-03-2015, 08:33
Panie Bohusz

- proszę o przykład kogo obraziłem kto wcześniej mnie nie zaatakował.
- swoimi wypowiedziami tutaj, udowadnia Pan bezustannie, że Pana nie obchodzi co ja wiem bo Pana obchodzi tylko jedno - wszyscy tutaj mają mnie (czyli Pana) uważać za GURU.
- bezpieczeństwo - dla mnie nie podlega dyskusji i z tym problemu nie mam.
- zgadzam się, że dyskusję powinniśmy skończyć bo dyskutując na poziomie technicznym jaki Pan reprezentuje w kwesti kominków byłoby dla mnie żenujące.
- zarzucając mi tupanie nóżkami - udowadnia Pan tezę - jak nie ma mam argumentów no to przywalę mu cegłówką szamotową bo twarda i to tak po zduńsku będzie.

Nic praktycznie dodać, nic praktycznie ująć...
Jedyne co mogę, to pochylić głowę, przed pana wiedzą techniczną i doświadczeniem w kwestii kominków jako całość. Będę pana wpisy tu na forum śledził i czytał uważnie, bo chciałbym coś jeszcze łyknąć wiedzy.
Pozdrawiam i zapraszam pana do bardziej technicznych wpisów.

PS
Cegłówek szamotowych niestety nie posiadam.... może to faktycznie jakiś błąd, bo przecież tak jak pan pisze (sugeruje) ich zastosowanie może być pomocne w dyskusjach.

StefanW
20-03-2015, 08:50
Panie Bohusz

Zarzucił mi Pan obrażanie innych więc proszę odpowiedzieć:
- proszę o przykład kogo obraziłem kto wcześniej mnie nie zaatakował.

Proszę się sianem nie wykręcać.

pestka56
20-03-2015, 16:13
Stefan, chyba lubisz sie czepiać ludzi, a jak któś ci tak samo odpowie, udajesz zaatakowane niewiniątko.
Może jakiś Admin mógłby Cię przywołać do porządku :yes: Ja to chętnie zgłoszę, jeśli dalej będziesz posuwać się w swoim zacietrzewieniu i obrażał ludzi.

PS.: Zadałam Ci proste pytanie spowodowane ciekawością. Nie odpowiedziałeś, a wystarczyło napisać: „Tak, mam wiedzę, umiejętności i praktykę 30-letnią (albo 2-pokoleniową, bo i tacy tu są) i daje mi to prawo do oceny wiedzy innych Zdunów.” Albo napisać, że nie jesteś zdunem. Mnie by wystarczyła jedna z tych odpowiedzi.

misiupl
20-03-2015, 17:37
ktototaki mógłbym prosić abyś odniósł się do mojego pytania:

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?166279-KOMINKI-Pomoge-i-doradze-we-wszystkim-co-dotyczy-komink%C3%B3w&p=6812279&viewfull=1#post6812279

ktototaki
20-03-2015, 18:37
to co powiesz na to: http://wklady-kominkowe.com/pl/gietki-przewod-spalinowy-2-warstwowy-dualflex-150mm-1-5mb.html ?
mam się czuć oszukany ?

Witaj, pomyliłem produkty,
na allegro multum ludzi kupuje takie przewody do podłączania piecy i to te miałem na myśli pisząc o durszlaku:
http://allegro.pl/rura-dymowa-do-pieca-1m-fi-120-piec-koza-kominek-i4868606082.html
pozdrawiam :)

StefanW
20-03-2015, 19:53
pestka56 - weź zgłoś to gdzie chcesz bo z Twojej wypowiedzi wnioskuję, że masz problem z ogarnięciem wątku. Poprzyj te swoje spostrzeżenia jakimiś przykładami.

ps. odpowiedź była: "co ma piernik do wiatraka." - jezeli nie pojęłaś to wyjaśniam.; -nie widzę potrzeby opowiadać dyrdymał o swoim doświadczeniu, wiedzy, postawionych piecach tudzież kominkach jeżeli wypowiadam się w prostych zagadnieniach. Rozumiesz? Czytaj co piszę i myśl a nie patrz kto ile razy wypowiadał się na forum bo prawdopodobnie po ilości wypowiedzi oceniasz fachowość.

Pozdrawiam i zgłaszaj

ktototaki
20-03-2015, 20:26
pestka56 - weź zgłoś to gdzie chcesz bo z Twojej wypowiedzi wnioskuję, że masz problem z ogarnięciem wątku. Poprzyj te swoje spostrzeżenia jakimiś przykładami.

ps. odpowiedź była: "co ma piernik do wiatraka." - jezeli nie pojęłaś to wyjaśniam.; -nie widzę potrzeby opowiadać dyrdymał o swoim doświadczeniu, wiedzy, postawionych piecach tudzież kominkach jeżeli wypowiadam się w prostych zagadnieniach. Rozumiesz? Czytaj co piszę i myśl a nie patrz kto ile razy wypowiadał się na forum bo prawdopodobnie po ilości wypowiedzi oceniasz fachowość.

Pozdrawiam i zgłaszaj

Stefan odpowiedz na 1 pytanie które nam tutaj wszystko wyjaśni.
Ty żyjesz ze stawiania kominków, piecy czy jesteś jedynie pasjonatem który pragnie zgłębić tajniki ich budowania.
Naprawdę wystarczy tylko odpowiedź typu to pierwsze lub to drugie.

Zdun Darek B
20-03-2015, 21:08
DoMiN_83 - czyste powietrze bierz sobie do oddychania a to oddychane (brudne) niech kominek sobie łyka.




Po co kominkowi do spalania Twoje "brudne" powietrze ?
Czy tlen jaki potrzebujemy do oddychania nie jest przypadkiem potrzebny także do spalania drewna w kominku ?

Zdun Darek B
20-03-2015, 21:13
Ty masz zwykły wkład. Powietrze w tym i większości wkładów doprowadza się pod kominek żeby bilansować spalane powietrze. Do spalania kominki biorą powietrze z przodu przez popielnik i szybę. Jest pewna niewielka grupa kominków ..........z dodatkowym doprowadzeniem w innym miejsu z góry, dołu.

Pozdrawiam

Ta "niewielka grupa kominków" to właśnie to co polecają profesjonaliści .

Kominy
21-03-2015, 06:13
Dla rozluźnienia ogłaszam konkurs :

Zawartość wody w truskawce wynosi 99 % - odparowujemy 90 % wody z truskawki. I podchwytliwe pytanie jaka po odparowaniu będzie wilgotność względna.

drugie łatwiejsze pytanie jaka będzie zawartość wody w truskawce po odparowaniu?

Wojtek_796
21-03-2015, 07:00
Dla rozluźnienia ogłaszam konkurs :

Zawartość wody w truskawce wynosi 99 % - odparowujemy 90 % wody z truskawki. I podchwytliwe pytanie jaka po odparowaniu będzie wilgotność względna.

drugie łatwiejsze pytanie jaka będzie zawartość wody w truskawce po odparowaniu?

Wilgotność względna truskawki po odparowaniu będzie wynosiła 990%.
Zawartość wody w truskawce po odparowaniu - 91%.

Zakładam oczywiście, że chodzi o zawartości wagowe - warto to uściślić.

Udało mi się? A może się jeszcze nie obudziłem?

Pozdrawiam

Kominki Piotr Batura
21-03-2015, 07:14
Rozluźnienie wątku będzie jeszcze większe, jak zjecie te truskawki i was pogoni...:D

Kominy
21-03-2015, 07:24
utrudniam pytanie ile gram wody jest w kilogramie drewna o wilgotności 30 %


Wojtek proszę cię nie odpowiadaj bo ja wiem że ty wiesz - nawet ja jeszcze nie wiem.

Kominki Piotr Batura
21-03-2015, 07:40
Pytanie z serii głupawych...Nie masz co robić, dłub w nosie...:D

Każdy gatunek drewna będzie miał inną wartość.

Kominy
21-03-2015, 07:58
Ot zaczyna się sąd kapturowy nade mną ? Bardzo proszę.


Fizyka mówi co innego 30 % to 30 % niezależnie od gatunku drewna

może doprecyzuje - chodzi mi o wilgotność właściwą nie wilgotność marketingową sprzedawców drewna.

Ostatnio jedna Pani powiedziała mi tak " Ja kupiłam drewno suche , ja wiem za co zapłaciłam -no nie wiem co dostałam"

bohusz
21-03-2015, 08:04
Ot zaczyna się sąd kapturowy nade mną ? Bardzo proszę.


Fizyka mówi co innego 30 % to 30 % niezależnie od gatunku drewna

może doprecyzuje - chodzi mi o wilgotność właściwą nie wilgotność marketingową sprzedawców drewna.

Ostatnio jedna Pani powiedziała mi tak " Ja kupiłam drewno suche , ja wiem za co zapłaciłam -no nie wiem co dostałam"

To tak jak przykładowo z wódką, 40% alkoholu, niezależnie w jakim gatunku - rodzaju wódki?
CZY TO WYBOROWA, ŻUBRÓWKA, KONIAK, ITP.

No i tu akurat chyba tak nie jest.... płacisz za 40% a sprzedają Ci 70% zawartości alkoholu...

Kominki Piotr Batura
21-03-2015, 08:11
Ot zaczyna się sąd kapturowy nade mną ? Bardzo proszę.


Fizyka mówi co innego 30 % to 30 % niezależnie od gatunku drewna

może doprecyzuje - chodzi mi o wilgotność właściwą nie wilgotność marketingową sprzedawców drewna.

Ostatnio jedna Pani powiedziała mi tak " Ja kupiłam drewno suche , ja wiem za co zapłaciłam -no nie wiem co dostałam"
"utrudniam pytanie ile gram wody jest w kilogramie drewna o wilgotności 30 % "




Przeczytaj jeszcze raz swoje pytanie. Truskawki Ci jednak zaszkodziły ...Zdecyduj sie o co pytasz, co nie zmienia faktu , że ja idę grabić (wokół truskawek też). To o wiele bardziej pasjonujące...

Kominy
21-03-2015, 08:14
Witam Bohusz

A ja napisałem że każde drewno ma 30 % ?

Pytam się ile wody jest w takim drewnie co ma 30 % wilgotności właściwej.

Proste pytanie z serii Głupawych :)

Co do wódki to w Carskiej Rosji każda wódka miała 40 % - inaczej ciupa potem sybir. Za Iwana zyski z wódki stanowiły większość budżetu nie wolno było psować wódki.

Wojtek_796
21-03-2015, 08:26
Może jednak odpowiem. Chyba nie ma sensu dalej ciągnąć.
230 g. Niezależnie od gatunku.

Kominy
21-03-2015, 08:28
O wydało się Piotrek to nie Zdun , to ogrodnik. Postuluje przenieść go z działu Kominki do Mój Ogród.

Kominy
21-03-2015, 08:30
Brawo Wojtku

Na tobie można polegać. dokładnie 230,77 grama.

Kominy
21-03-2015, 08:32
O zdun na placu - przestaje nabijać posty i dłubać z nudów w nosie - Pozdrawiam

Kominki Piotr Batura
21-03-2015, 08:45
O zdun na placu - przestaje nabijać posty i dłubać z nudów w nosie - Pozdrawiam


No to mnie złapaliście... Będzie czym się chwalić!:D

Forest-Natura
21-03-2015, 08:45
Witam.
Ale ... ale ... chciałbym dodać, ze procentowy udział wody w drewnie można liczyć wagowo lub objętościowo ... ;)
Pozdrawiam.

lecho*ski
21-03-2015, 08:50
Wtedy nabierze więcej optymizmu w życiu... znaczy jeszcze więcej optymizmu... :)


O wydało się Piotrek to nie Zdun , to ogrodnik. Postuluje przenieść go z działu Kominki do Mój Ogród.

Kominy
21-03-2015, 08:57
Witaj Forest

Późno wstajesz .

luknij na artykuł :

http://www.ekologia.pl/wiedza/slowniki/encyklopedia-lesna/wilgotnosc-drewna

Kominki Piotr Batura
21-03-2015, 09:16
Jeszcze nie wyrósł ze Scoobiego?! Pilnuj więc, by tkwił w tym jak najdłużej...Z moimi już nie pogadasz...:(


Jakby co, info dla forumowiczów zniesmaczonych:offtopic: :


PRZERWA KONSERWACYJNA :cool:

finlandia
21-03-2015, 12:24
No to dzień dobry,
daliście mi lekturę na godzinę czytania. Pozwoliłem sobie w zamian wręczyć parę "żółtych kartek" bo język w tej dyskusji poszedł trochę w złą stronę.
Rozumiem spory merytoryczne, nie oceniam poprawności poglądów - od tego jest Wasza dyskusja, ale nie zapominajcie o szacunku do swoich oponentów. Nawet z wrogiem można rozmawiać kulturalnie.
Nie dało się usunąć wszystkich postów ze względu na dalsze cytowania - nie mam zwyczaju "kroić" wypowiedzi które są merytoryczne. Wypadło tylko kilka postów zawierających wyłącznie osobiste "wycieczki". Dobrze że sami rozluźniliście atmosferę, więc proszę - nie wracajmy już do stylu z poprzednich stron.

Zdun Darek B
21-03-2015, 13:10
- proszę o przykład kogo obraziłem kto wcześniej mnie nie zaatakował.

Proszę się sianem nie wykręcać.

Kto "zaatakuje" wytykając niewiedzę to go..... [ napisałbym w ryj ale Finlandia czuwa ] ... szkoda tylko że niektórzy zamiast toczyć merytoryczna dyskusję atakują...

boroowik
21-03-2015, 18:01
Witam serdecznie, jestem w trakcie budowy kominka, moja wiedza jest zerowa, kominek na dzialce robi Mi "fachowiec" dzisiaj zastanowiło mnie kilka czynników, zamieszczam zdjęcia i chciałem zasięgnąć rady, nurtuje mnie to czy sam wkład może dotykać cegieł po bokach jak i z tyłu czy powinna może być cyrkulacja powietrza, zastanawia mnie tez ten cały stelarz pod komore, w planie fachowca jest wsadzic w ten stelarz wate i taka folie odbijajaca ciepło a sama zabudowa ma byc z chyba z płyt, kolejnym aspektem to jest ta dziwna zostawia dziura między kominkiem a ta duża płyta z cementu, czy ta dziura nie jest za duża?

http://jpghost.pl/20150321-161419_1426961405/

http://jpghost.pl/20150321-161426_1426961526/

http://jpghost.pl/20150321-161612_1426961591/

StefanW
21-03-2015, 18:27
Tekst pana Bohusza utwierdza mnie w przekonaniu, że kominki są zbyt skomplikowanymi urządzeniami grzewczymi dla niektórych zdunów. Zamiast przedstawiać argumenty to łapie za cegłę i w łeb wali. Jeżeli Pan przez te 10 lat takie bzdury rozsiewał to jest dobra pora: sypać popiół na głowę, wdziać włosienicę i na klęczkach udać się tam gdzie pokutnik powinien się udać. Skróty niech Pan też zostawi w spokoju bo się Panu niezbyt to udało (niewiadomo co autor miał na myśli).

Pozdrawiam

Szanowny Panie Bohusz

Po sprawdzeniu moich wpisów tu na forum stwierdzam moją bardzo istotną pomyłkę, we pisie jaki tu przytoczyłem. W tym wpisie przez mój błąd pojawiło się Pana nazwisko Bohusz. Ten mój wpis był następstwem wcześniejszych wpisów: Pana i Pana Batury. Poniosło mnie po wpisie Pana Batury oraz po przeczytaniu Jego artykułu który polecał. W miejscu gdzie jest Pana nazwisko - Bohusz powinno być nazwisko Batura.
Pan w swoim wpisie odniósł się w sposób wyważony do moich uwag i jest to w standardzie dyskusji dlatego jest mi bardzo przykro za ten mój wpis z Pana nazwiskiem.
Przepraszam bardzo Pana Bohusza, że Jego nazwisko użyłem w bardzo złym kontekście.
Moja pomyłka była wynikiem pewnego zbiegu okoliczności.

Przepraszam i pozdrawiam

StefanW
21-03-2015, 18:34
IDEALNY przykład jak internet może ogłupiać i podsuwać złe rozwiązania .

Kiedyś mówili " Kto czyta nie błądzi " .......... a teraz strach się bać .

Przykład na to, że najpierw Pan obraża a pźniej coś dopowiada więc lepiej nie odzywaj się Pan.

pestka56
21-03-2015, 18:45
Witam serdecznie, jestem w trakcie budowy kominka, moja wiedza jest zerowa, kominek na dzialce robi Mi "fachowiec" dzisiaj zastanowiło mnie kilka czynników, zamieszczam zdjęcia i chciałem zasięgnąć rady, nurtuje mnie to czy sam wkład może dotykać cegieł po bokach jak i z tyłu czy powinna może być cyrkulacja powietrza, zastanawia mnie tez ten cały stelarz pod komore, w planie fachowca jest wsadzic w ten stelarz wate i taka folie odbijajaca ciepło a sama zabudowa ma byc z chyba z płyt, kolejnym aspektem to jest ta dziwna zostawia dziura między kominkiem a ta duża płyta z cementu, czy ta dziura nie jest za duża?

http://jpghost.pl/20150321-161419_1426961405/ (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fjpghost.pl%2F20150 321-161419_1426961405%2F)

http://jpghost.pl/20150321-161426_1426961526/ (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fjpghost.pl%2F20150 321-161426_1426961526%2F)

http://jpghost.pl/20150321-161612_1426961591/ (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fjpghost.pl%2F20150 321-161612_1426961591%2F)


Boroowik :) , a poczytaj kilka stron wstecz. Konkretnie od postu 7747. Tam masz dokładną odpowiedź Zdunów co stanie się z Twoją zabudową kominka.

Jeśli chodzi o wełnę, gdyby mnie jakiś „fachowiec” zaproponował takie uszczelnianie jak Tobie, wyrzuciłabym go nawet nie przez drzwi, ale oknem i poszczuła kotami (psów nie mam). Będziesz oddychał czymś co nagrzewając się wydziela bardzo toksyczne substancje, ponoć nawet są rakotwórcze.

Wklejam Twoje fotki bezpośrednio. Zdunom będzie łatwiej ocenić problem.
309544
309545
309546

Kominki Piotr Batura
21-03-2015, 18:53
Borowik. Problem jest jeszcze inny i bardziej poważny. Czy na tym stelażu stalowym opiera się komin z cegieł?! Jeśli tak to płyta nad wkładem prawdopodobnie go nie utrzyma. Po podgrzaniu przez wkład kominkowy, zbrojenie w płycie rozsadzi beton i cała konstrukcja runie. Wkład rozsadzi też cegły podpierające płytę, jeśli jest tak jak mówisz i przylegają one do wkładu. Istnieje też problem bliskości desek na stropie... Pokaż zdjęcia ile jest tego komina nad stelażem.

boroowik
21-03-2015, 19:04
Komin nad stelażem ma mniej wiecej 3metry do samego wylotu na dachu niestety teraz nie mogę zrobić zdjęcia bo mnie tam nie ma, wcześniejszy "fachowiec" zrobil mi komin w ten sposób, ze nie zamontował rury i tylko zabudowal ceglami... tak ten cały komin trzyma się na tym metalowym pospawanym stelażu... czyli rozumiem, ze aktualny fachowiec ma byc w trybie natychmiastowym odsuniety od pracy?

Kominki Piotr Batura
21-03-2015, 19:18
Napracował się chłopina...Ale raczej grozi to wszystko katastrofą budowlaną. Jeśli komin ma 3 metry, kilkaset kilogramów opiera się na płycie, która straci stabilność po rozpoczęciu palenia. Są co prawda jakieś kotwy do ściany za kominkiem, ale bez nadzoru kogoś z uprawnieniami albo doświadczeniem budowlanym, nie powinieneś prac kontynuować...

boroowik
21-03-2015, 19:32
Bardzo ślicznie dziękuję Wam za szybkie i rzeczowe odpowiedzi, w pierwszym wolnym terminie kontaktuje się z firmą zajmującą się budowaniem kominów i niech oni to zrobią wreszcie tak jak należy pozdrawiam! !

Zdun Darek B
21-03-2015, 19:45
Bardzo ślicznie dziękuję Wam za szybkie i rzeczowe odpowiedzi, w pierwszym wolnym terminie kontaktuje się z firmą zajmującą się budowaniem kominów i niech oni to zrobią wreszcie tak jak należy pozdrawiam! !

Jest to najlepsze rozwiązanie na tym etapie .
Czy takie budowanie nie wynikało z założenia że kominek ma być właśnie pod kominem ?
Często dla zaoszczędzenia 0,5 x0,4 metra powierzchni podłogi architekci kreślą wkład kominkowy pod kominem... później konsekwencje ponosi inwestor.

Zdun Darek B
21-03-2015, 19:51
Przykład na to, że najpierw Pan obraża a pźniej coś dopowiada więc lepiej nie odzywaj się Pan.

Chętnie bym milczał ale "fachowe porady" jakie pisze Pan na FM wołają o pomstę do nieba .

Tak na marginesie jak FIRMA , lub napisze to inaczej osoba prowadząca działalność gospodarczą , udziela porad na FM to powinna wykupić płatną reklamę , byłoby to uczciwe z stosunku do czytających .

Zdun Darek B
21-03-2015, 19:55
Tekst pana Bohusza utwierdza mnie w przekonaniu, że kominki są zbyt skomplikowanymi urządzeniami grzewczymi dla niektórych zdunów. Zamiast przedstawiać argumenty to łapie za cegłę i w łeb wali. Jeżeli Pan przez te 10 lat takie bzdury rozsiewał to jest dobra pora: sypać popiół na głowę, wdziać włosienicę i na klęczkach udać się tam gdzie pokutnik powinien się udać. Skróty niech Pan też zostawi w spokoju bo się Panu niezbyt to udało (niewiadomo co autor miał na myśli).

Pozdrawiam

Fragment tekstu o skrócie , inna koncepcja dla zastąpienia obecnego CDP, w sposób jednoznaczny wskazuje że cały tekst był jednak do Bohusza...

bohusz
22-03-2015, 05:27
Szanowny Panie Bohusz

Po sprawdzeniu moich wpisów tu na forum stwierdzam moją bardzo istotną pomyłkę, we pisie jaki tu przytoczyłem. W tym wpisie przez mój błąd pojawiło się Pana nazwisko Bohusz. Ten mój wpis był następstwem wcześniejszych wpisów: Pana i Pana Batury. Poniosło mnie po wpisie Pana Batury oraz po przeczytaniu Jego artykułu który polecał. W miejscu gdzie jest Pana nazwisko - Bohusz powinno być nazwisko Batura.
Pan w swoim wpisie odniósł się w sposób wyważony do moich uwag i jest to w standardzie dyskusji dlatego jest mi bardzo przykro za ten mój wpis z Pana nazwiskiem.
Przepraszam bardzo Pana Bohusza, że Jego nazwisko użyłem w bardzo złym kontekście.
Moja pomyłka była wynikiem pewnego zbiegu okoliczności.

Przepraszam i pozdrawiam

Rozumiem to nieporozumienie. Chciałem jednak również zaznaczyć, że BOHUSZ, to nie moje nazwisko, tylko swego rodzaju pseudonim.

StefanW
22-03-2015, 10:07
Witam serdecznie, jestem w trakcie budowy kominka, moja wiedza jest zerowa, kominek na dzialce robi Mi "fachowiec" dzisiaj zastanowiło mnie kilka czynników, zamieszczam zdjęcia i chciałem zasięgnąć rady, nurtuje mnie to czy sam wkład może dotykać cegieł po bokach jak i z tyłu czy powinna może być cyrkulacja powietrza, zastanawia mnie tez ten cały stelarz pod komore, w planie fachowca jest wsadzic w ten stelarz wate i taka folie odbijajaca ciepło a sama zabudowa ma byc z chyba z płyt, kolejnym aspektem to jest ta dziwna zostawia dziura między kominkiem a ta duża płyta z cementu, czy ta dziura nie jest za duża?



Wydaje się, że przedstawiona konstrukcja powinna znaleść jedno z wyższych miejsc w galerii: "jak tego nie należy robić".
- minimalne odległości ścian obudowy do ścian kominka wynosi zwykle - minimum 5cm; -licząc od końcówek użebrowania kominka. (instrukcja)
- minimalny odstęp górnej krawędzi kominka od zabudowy wynosi zwykle - minimum 2cm (instrukcja).
- minimalna dylatacja bocznych krawędzi fasady kominka wynosi zwykle - minimum 4mm (instrukcja).
Zasada generalna: wkład kominkowy powinien być tak obudowany żeby powietrze mogło swobodnie omywać całą jego konstrukcję.
- na dole widać solidny fundament pod kominkiem - czy tam powietrze ma swobodny dopływ na boki?
- płyta nad kominkiem - jak powietrze będzie przepływać przez tę płytę?; należy zaznaczyć, że przelot dla powietrza powinien być dosyć znaczny.
Nie zazdroszczę takiego fachury.

StefanW
22-03-2015, 10:48
Jeśli chodzi o wełnę, gdyby mnie jakiś „fachowiec” zaproponował takie uszczelnianie jak Tobie, wyrzuciłabym go nawet nie przez drzwi, ale oknem i poszczuła kotami (psów nie mam). Będziesz oddychał czymś co nagrzewając się wydziela bardzo toksyczne substancje, ponoć nawet są rakotwórcze.



Stonujmy trochę te negatywne emocje odnośnie wełny które tutaj nakręca środowisko szamotowe.
Każdy materiał jest dobry tam, do czego został stworzony, przebadany, dopuszczony,.... i został odpowiednio zainstalowany.
Wełna: do 350 stC nie dzieje się nic (gdzieś spotkałem takie zestawienie), natomiast zakres pracy producent podaje do 580 stC.
Takie temperatury -nawet 350 stC- praktycznie niespotykane w obudowie kominka (wskazane żeby wełna nie dotykała bezpośrednio rur spalinowych) więc nie ma powodu żeby straszyć dookoła wełną i wpędzać w kompleksy ludzi którzy już mają wełnę w swoich kominkach.
Inna sprawa, że należy dołożyć dużej staranności przy jej montażu ale to jest sprawa kultury technicznej fachowca który to robi. Spróbujmy wreszcie na wełnę spojrzeć obiektywnie:
- posiada atesty higieniczne,
- jest stosunkowo tania,
- łatwa w obróbce itd.
W powyższej wypowiedzi najlepsze jest to "ponoć nawet są rakotwórcze". Prawdopodobnie jest to prawda bo prawdopodobnie prawie wszystko jest z dużym prawdopodobieństwem rakotwórcze.

Rikmen
22-03-2015, 11:08
Stonujmy trochę te negatywne emocje odnośnie wełny które tutaj nakręca środowisko szamotowe.
Każdy materiał jest dobry tam, do czego został stworzony, przebadany, dopuszczony,.... i został odpowiednio zainstalowany.
Wełna: do 350 stC nie dzieje się nic (gdzieś spotkałem takie zestawienie), natomiast zakres pracy producent podaje do 580 stC.
Takie temperatury -nawet 350 stC- praktycznie niespotykane w obudowie kominka (wskazane żeby wełna nie dotykała bezpośrednio rur spalinowych) więc nie ma powodu żeby straszyć dookoła wełną i wpędzać w kompleksy ludzi którzy już mają wełnę w swoich kominkach.
Inna sprawa, że należy dołożyć dużej staranności przy jej montażu ale to jest sprawa kultury technicznej fachowca który to robi. Spróbujmy wreszcie na wełnę spojrzeć obiektywnie:
- posiada atesty higieniczne,
- jest stosunkowo tania,
- łatwa w obróbce itd.
W powyższej wypowiedzi najlepsze jest to "ponoć nawet są rakotwórcze". Prawdopodobnie jest to prawda bo prawdopodobnie prawie wszystko jest z dużym prawdopodobieństwem rakotwórcze.

@StefanW.-No i w tym momencie, naraziłeś się wszystkim CELEBRYTOM tego forum.

pestka56
22-03-2015, 11:22
Przy jakiej temperaturze z wełny zaczynają wydobywać się substancje lotne, które są, co tu dużo mówić, nie zdrowe?
Kto mi zagwarantuje, że paląc w kominku otoczonym wełną, zawsze utrzymam temperaturę w komorze wokół paleniska, taką, która nie przegrzeje wełny?
Po jakim czasie wygrzewania ta cieniutka folia aluminiowa, która ma wełnę chronić, będzie wyglądać jak sito?

Kilka miesięcy temu pisałam tu o artykule na temat prób robionych przez Strażaków jeśli chodzi o ognioodporność wełny mineralnej. Sprawdzano ile czasu ogień potrzebuje by przebić się przez strop bez ocieplenia wełną, a ile gdy tę wełnę zastosowano. Różnica wynosiła w najlepszym razie 15 minut. Pozytywne, bo strażak przez 15 minut wiele zdoła uratować. Jednak to co poszło z tej wełny w atmosferę to już inna kwestia.

Jakiś czas temu Julianna16 przekonała się dość boleśnie jak to wygląda z tą wełną i co może kominkarz nawywijać. Było o tym sporo tu w wątku.
Lepiej może unikać tego materiału i ostrzegać przed nim. Szczególnie, że tu zagląda sporo osób, które wykonują różne prace okołokominkowe samodzielnie. Niech przynajmniej mają świadomość, że są inne materiały, lepsze, których po 2-3 latach nie trzeba będzie z komory wokół wkładu pracowicie i z niezłą rozpierdziuchą usuwać, żeby wymienić na nowe. Poza tym te inne materiały nie wymagają takiej precyzji podczas układania jak wełna. Każde uszkodzenie folii na wełnie, każda nieszczelność w tej folii jest groźna.

Każdy ma wybór. Ja mam dach domu ocieplony wełną skalną. Dach garażu ocieplono mi wełną mineralną. Różnica we właściwościach i w łatwości posługiwania się jest. Ale do kominka nie pozwoliłabym się zbliżyć nikomu, kto proponowałby mi użycie tego materiału jako izolacji.

Kominki Piotr Batura
22-03-2015, 11:58
http://pobierz.rockwool.pl/media/110926/ah_0439_2011.pdf

Kominki Piotr Batura
22-03-2015, 12:06
http://www.google.pl/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=1&cad=rja&uact=8&ved=0CCEQFjAA&url=http%3A%2F%2Fwww.rockwool.pl%2Ffiles%2FRW-PL-Group%2FAdvisory%2520and%2520support%2FInstallatio n%2520guidelines%2FRockwool_instrukcja_stosowania. pdf&ei=4K8OVeqPGYPLaK3jgcgD&usg=AFQjCNGV0Q4Sx46XP8WDeFs_gBPfgP8C4w&bvm=bv.88528373,d.d2s


Polecam wnikliwej analizie punkt 10.

Kominki Piotr Batura
22-03-2015, 12:12
Mały komentarz do 2 poprzednich moich postów.

Temat wełny warto odświeżać. Bez znaczenia co kto z tego zrozumie...Mądry będzie umiał przeczytać to co tam stoi. To nie są moje wymysły. To są dokumenty producenta wełny, dotyczące wszystkich produktów. Od chwili kiedy dokumenty te zaczęły pojawiać się na FM, przedstawiciel producenta wełny (zalogowany na FM) nabrał wody w usta. Przedtem był dość rozmowny...

pestka56
22-03-2015, 13:17
http://pobierz.rockwool.pl/media/110926/ah_0439_2011.pdf (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fpobierz.rockwool.p l%2Fmedia%2F110926%2Fah_0439_2011.pdf)


http://www.google.pl/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=1&cad=rja&uact=8&ved=0CCEQFjAA&url=http%3A%2F%2Fwww.rockwool.pl%2Ffiles%2FRW-PL-Group%2FAdvisory%2520and%2520support%2FInstallatio n%2520guidelines%2FRockwool_instrukcja_stosowania. pdf&ei=4K8OVeqPGYPLaK3jgcgD&usg=AFQjCNGV0Q4Sx46XP8WDeFs_gBPfgP8C4w&bvm=bv.88528373,d.d2s (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fwww.google.pl%2Fur l%3Fsa%3Dt%26rct%3Dj%26q%3D%26esrc%3Ds%26source%3D web%26cd%3D1%26cad%3Drja%26uact%3D8%26ved%3D0CCEQF jAA%26url%3Dhttp%253A%252F%252Fwww.rockwool.pl%252 Ffiles%252FRW-PL-Group%252FAdvisory%252520and%252520support%252FIns tallation%252520guidelines%252FRockwool_instrukcja _stosowania.pdf%26ei%3D4K8OVeqPGYPLaK3jgcgD%26usg% 3DAFQjCNGV0Q4Sx46XP8WDeFs_gBPfgP8C4w%26bvm%3Dbv.88 528373%2Cd.d2s)


Polecam wnikliwej analizie punkt 10.


Mały komentarz do 2 poprzednich moich postów.

Temat wełny warto odświeżać. Bez znaczenia co kto z tego zrozumie...Mądry będzie umiał przeczytać to co tam stoi. To nie są moje wymysły. To są dokumenty producenta wełny, dotyczące wszystkich produktów. Od chwili kiedy dokumenty te zaczęły pojawiać się na FM, przedstawiciel producenta wełny (zalogowany na FM) nabrał wody w usta. Przedtem był dość rozmowny...


Ja nie mam żadnych wątpliwości, że racja jest po stronie przeciwników stosowania wełny jako izolacji kominkowej.
Ale... ludzie swój rozum mają i nic na to nie da się poradzić.

Piotrze, Foreście i pozostali Zduni, czy jeśki klient upiera się, że chce wełnę, a nie płyty kw to mu tę wełnę kładziecie?

bohusz
22-03-2015, 13:39
Ja nie mam żadnych wątpliwości, że racja jest po stronie przeciwników stosowania wełny jako izolacji kominkowej.
Ale... ludzie swój rozum mają i nic na to nie da się poradzić.

Piotrze, Foreście i pozostali Zduni, czy jeśki klient upiera się, że chce wełnę, a nie płyty kw to mu tę wełnę kładziecie?

Niech jeszcze dopiszą jaki jest sens izolować, źródło ciepła wewnątrz budynku, zabudową z wełny i kartonu, lub z płyt izolacyjnych krzemianowo wapniowych?

pestka56
22-03-2015, 13:47
Niektórzy chcą mieć widok ognia, ale nie chcą wykorzystywać ciepła.

Ja nie wiem czemu? Bo jak mój kominek grzeje, to kocioł zużywa mniej peletów i, mniej pracując, również mniej prądu.

Kominki Piotr Batura
22-03-2015, 14:55
Pestka. Z mojej firmy wełna zniknęła po kilku spektakularnych aferach, pewnie z 10 lat temu. Tylko jeden z podlinkowanych dokumentów świadczy o tym, że producent wyraźnie sugeruje by nie używać wełny w pomieszczeniach, w których przebywają ludzie. Drugi dokument to wynik badan, z których wynika pojawianie się toksyn po podgrzaniu wełny do 200 o C.

Najfajniejsze jest to, że wełna kominkowa nadal jest w obrocie handlowym, tak jakby te atesty nie istniały...:cool:

bohusz
22-03-2015, 15:05
Pestka. Z mojej firmy wełna zniknęła po kilku spektakularnych aferach, pewnie z 10 lat temu. Tylko jeden z podlinkowanych dokumentów świadczy o tym, że producent wyraźnie sugeruje by nie używać wełny w pomieszczeniach, w których przebywają ludzie. Drugi dokument to wynik badan, z których wynika pojawianie się toksyn po podgrzaniu wełny do 200 o C.

Najfajniejsze jest to, że wełna kominkowa nadal jest w obrocie handlowym, tak jakby te atesty nie istniały...:cool:

Ewidentny przykład o marnym oddziaływaniu wszelakich szkoleń .... tych odpłatnych i tych bezpłatnych.
Druga sprawa to publikacje w pismach branżowych, które raczej powinny się uwolnić i uniezależnić od czynników zewnętrznych, tych finansowych i tych wynikających z przyzwyczajeń i niewiedzy.
Trzecia sprawa to, jeżeli nie ma klientów na jakiś towar, to towar znika, lub jeżeli nie ma towaru to klient go nie kupuje.
A tu popatrzcie choćby na Allegro, wełny pod dostatkiem, w jakże atrakcyjnych wiecznie trwających promocjach. Sprawdzić prosto kto oferuje wełnę.....

Forest-Natura
22-03-2015, 15:10
Witam.

Piotrze, Foreście i pozostali Zduni, czy jeśki klient upiera się, że chce wełnę, a nie płyty kw to mu tę wełnę kładziecie?
Ostatni kominek wełniany zrobiłem dzięwięć lat temu - w kwietniu 2006 roku. Od listpada zeszłego roku nie prowadzę już także sprzedaży wełny w moich salonach - nie z racji przekonania ale po prostu ze zwykłego rachunku ekonomicznego. Nie opłaca mi się trzymać tego towaru na magazynie. Przez cały zeszły rok sprzedałem 1 (słownie ... jedną) paletę wełny i ...120 palet właściwych dla branży kominkowej izolacji (krzemian wapniam, perlit i wermikulit).
Nie oznacza to jednak że całkowicie jej nie używam. nadaje się znakomicie do izolacji kanałów DGP, płaszczy i wymienników wodnych, zabudowy skrzynek izolacyjnych dla rozdzielni DGP, wentylatorów i filtrów używanych w tych systemach.
Wełnę także powszechnie stosuje się w rozwiązaniach systemowych w przejściach pomiędzy przegrodami drewnanymi (ścianami i stropami). Ale tutaj najczęściej łaczy się ją już z wełną ceramiczną, krzemianami wapnia i wermikulitem.
No i w izolacji kominów systemowych oczywiście.
Pozdrawiam.

Kominki Piotr Batura
22-03-2015, 15:23
Ewidentny przykład o marnym oddziaływaniu wszelakich szkoleń .... tych odpłatnych i tych bezpłatnych.
Druga sprawa to publikacje w pismach branżowych, które raczej powinny się uwolnić i uniezależnić od czynników zewnętrznych, tych finansowych i tych wynikających z przyzwyczajeń i niewiedzy.
Trzecia sprawa to, jeżeli nie ma klientów na jakiś towar, to towar znika, lub jeżeli nie ma towaru to klient go nie kupuje.
A tu popatrzcie choćby na Allegro, wełny pod dostatkiem, w jakże atrakcyjnych wiecznie trwających promocjach. Sprawdzić prosto kto oferuje wełnę.....

Musisz złożyć stosowny wniosek w MEN. Koniec nauki!!! Przydałby się też jakiś program w zamian, z Twoim rozpowszechnianym raz po raz ogólnym przesłaniem "wiem już wszystko nic już nie muszem..." Chętnych z pewnością nie zabraknie...:D

StefanW
22-03-2015, 16:01
Jak widać powyżej nikt nie opowiedział się do tej pory za wełną.
Przedstawiliście tu dane dotyczące wełny tj atesty. Mam prośbę o podrzucenie na to forum atestów materiałów które tu wymienialiście jako te dobre. Ja mam kłopot ze znalezieniem. Mając je wszystkie pod ręką lepiej będzie można podyskutować, porównać, itd.

Kominki Piotr Batura
22-03-2015, 16:38
Stonujmy trochę te negatywne emocje odnośnie wełny które tutaj nakręca środowisko szamotowe.
Każdy materiał jest dobry tam, do czego został stworzony, przebadany, dopuszczony,.... i został odpowiednio zainstalowany.
Wełna: do 350 stC nie dzieje się nic (gdzieś spotkałem takie zestawienie), natomiast zakres pracy producent podaje do 580 stC.
Takie temperatury -nawet 350 stC- praktycznie niespotykane w obudowie kominka (wskazane żeby wełna nie dotykała bezpośrednio rur spalinowych) więc nie ma powodu żeby straszyć dookoła wełną i wpędzać w kompleksy ludzi którzy już mają wełnę w swoich kominkach.
Inna sprawa, że należy dołożyć dużej staranności przy jej montażu ale to jest sprawa kultury technicznej fachowca który to robi. Spróbujmy wreszcie na wełnę spojrzeć obiektywnie:
- posiada atesty higieniczne,
- jest stosunkowo tania,
- łatwa w obróbce itd.
W powyższej wypowiedzi najlepsze jest to "ponoć nawet są rakotwórcze". Prawdopodobnie jest to prawda bo prawdopodobnie prawie wszystko jest z dużym prawdopodobieństwem rakotwórcze.

Ja się tylko odniosłem do Twojego stwierdzenia "posiada atesty higieniczne". Niczego nie mam zamiaru udowadniać...To Twój problem.

pestka56
22-03-2015, 16:42
http://www.wermikulit.pro/do-pobrania/articles/atest-higieniczny.html
...i karta techniczna http://www.wermikulit.pro/do-pobrania/articles/karty-techniczne.html

Kompendium wiedzy o perlicie http://www.ekombig.pl/info/perlit-wiad-podst/
A tu atest http://www.perlite.dk/polish/atest_pzh.htm

Promasil, czyli płyty krzemianowo-wapniowe – całe 10 stron o nim http://www.spartherm.pl/uploads/media/default/0001/01/123a0cd47a89507b2920f3ea8d6f9b2cf242cb8b.pdf
i atest dla Promasilu http://www.sig.pl/wp-content/uploads/2014/07/Klej-Promat-K84-16-AT_15_6004-2003.pdf

Jakoś bez kłopotu :)

bohusz
22-03-2015, 16:48
Musisz złożyć stosowny wniosek w MEN. Koniec nauki!!! Przydałby się też jakiś program w zamian, z Twoim rozpowszechnianym raz po raz ogólnym przesłaniem "wiem już wszystko nic już nie muszem..." Chętnych z pewnością nie zabraknie...:D

Ogłaszam wszem i wobec
Nigdy nie powiedziałem, ani nie pomyślałem, również nie napisałem, że
"wiem już wszystko nic już nie muszem..."
Mogłem jedynie napisać, powiedzieć, że - nie muszę już nic udowadniać, jak i również dowartościowywać...

Remiks
22-03-2015, 16:58
http://www.wermikulit.pro/do-pobrania/articles/atest-higieniczny.html
...i karta techniczna http://www.wermikulit.pro/do-pobrania/articles/karty-techniczne.html

Kompendium wiedzy o perlicie http://www.ekombig.pl/info/perlit-wiad-podst/
A tu atest http://www.perlite.dk/polish/atest_pzh.htm

Promasil, czyli płyty krzemianowo-wapniowe – całe 10 stron o nim http://www.spartherm.pl/uploads/media/default/0001/01/123a0cd47a89507b2920f3ea8d6f9b2cf242cb8b.pdf
i atest dla Promasilu http://www.sig.pl/wp-content/uploads/2014/07/Klej-Promat-K84-16-AT_15_6004-2003.pdf

Jakoś bez kłopotu :)
Musisz teraz wydrukować i przynieść, wskazanie miejsca nie wystarczy;-) Wydaje mi się że coraz więcej ludzi zaczyna pytać o normalną zabudowę urządzenia grzewczego jakim bez wątpienia jest wkład kominkowy i tu problem kominkarzy niektórych bo nie umi.
Ciekawe skąd się wogóle wziął pomysł na zaizolowanie wkładu czyli na takie erzac kominki.

Kominki Piotr Batura
22-03-2015, 17:08
Musisz teraz wydrukować i przynieść, wskazanie miejsca nie wystarczy;-) Wydaje mi się że coraz więcej ludzi zaczyna pytać o normalną zabudowę urządzenia grzewczego jakim bez wątpienia jest wkład kominkowy i tu problem kominkarzy niektórych bo nie umi.
Ciekawe skąd się wogóle wziął pomysł na zaizolowanie wkładu czyli na takie erzac kominki.

Z Francji...

bohusz
22-03-2015, 17:21
Jak widać powyżej nikt nie opowiedział się do tej pory za wełną.
Przedstawiliście tu dane dotyczące wełny tj atesty. Mam prośbę o podrzucenie na to forum atestów materiałów które tu wymienialiście jako te dobre. Ja mam kłopot ze znalezieniem. Mając je wszystkie pod ręką lepiej będzie można podyskutować, porównać, itd.

Jakoś to tak było, że wełna użyta do budowy domów, szczególnie wewnątrz musi być zabudowana trwale przegrodą budowlaną...
Czy folię aluminiową można nazwać, trwałą przegrodą - zabudową budowlaną? Tak mówię o wnętrzu kominka, gdyż wnętrze jest otwarte - bo kominki wełniane mają sporych rozmiarów kratki, przez które krąży powietrze. Czyli rozumny wykonawca, zastanowi się czy takowa przegroda budowlana z foli aluminiowej, jest faktycznie przegrodą budowlaną i powie potem klientowi "panie to nie jest zgodne z sztuką budowlaną, więc ja tak nie robię"

Pomijając naukowe, teoretyczne dyskusje dotyczące atestów i zapewne potem sposobu ich "zdobywania" porozmawiajmy może o zasadności izolowania urządzeń grzewczych, umieszczonych wewnątrz pomieszczeń mieszkalnych. Ładnych parę lat temu, może była taka konieczność, bo nie było ogólnie dostępnych w ilościach detalicznych materiałów odpornych na działanie wysokich temperatur. Ale od paru ładnych lat takie materiały są ogólnie dostępne, nawet do wykonawstw pojedynczych kominków. Również dostępne są materiały do wykończeń zewnętrznych, czyli kosmetyki. Mam na myśli tynki, zaprawy i gładzie szpachlowe.

Wiem, że zdarzają się firmy oferujące budowę kominka, bez materiałów... To znaczy obciążają klienta zaopatrzeniem w materiały... nawet w technologi "kominki ciepłe" i kominki kaflowe. Są również firmy które robią z materiałami, ale wymagają jakiś zaliczek "na materiały" Tak więc różne są paranoje kabaretowe.

Rozumiem jedynie, na podstawie rozmów, że firma bierze zaliczkę na kafle, pod konkretny kominek według indywidualnego projektu. No ale to jest zrozumiałe.

pestka56
22-03-2015, 18:38
Z tą folią aluminiową, to ciekawa sprawa :) Jak piekę w piekarniku ziemniaki pozawijane w alufolię, to jest tam wg termostatu jakieś 200o. Ta folia po upieczeniu, podczas zdejmowania z ziemniaczka pęka jak chce, kruszy się, słowem podgrzało ją całkiem nieźle i ona tego nie wytrzymała.

Nikt mi nie wmówi, że folia aluminiowa skutecznie i na długo zaizoluje wełnę w komorze wokół wkładu

StefanW
22-03-2015, 18:42
Pomijając naukowe, teoretyczne dyskusje dotyczące atestów i zapewne potem sposobu ich "zdobywania" porozmawiajmy może o zasadności izolowania urządzeń grzewczych, umieszczonych wewnątrz pomieszczeń mieszkalnych. Ładnych parę lat temu, może była taka konieczność, bo nie było ogólnie dostępnych w ilościach detalicznych materiałów odpornych na działanie wysokich temperatur. Ale od paru ładnych lat takie materiały są ogólnie dostępne, nawet do wykonawstw pojedynczych kominków. Również dostępne są materiały do wykończeń zewnętrznych, czyli kosmetyki. Mam na myśli tynki, zaprawy i gładzie szpachlowe.



To jest całe sedno sprawy używania wełny.
Niestety ale nie ma jeszcze obecnie materiałów odpornych na wysokie temperatury nadających się do zastosowania w kominkach. Mam na myśli materiały w takim formacie jak płyty G-K. Format płyt G-K pozwala na łatwą i szybką zabudowę. Ponieważ płyty G-K nie są na takie temperatury więc należało je zabezpieczyć i wełna wypełniła to zadanie.
Wydaje się, że w przypadku wełny podstawą jest niedopuszczenie do uwalniania się włókien dlatego musi być zabezpieczana bardzo starannie. W tym kontekście sądzę, że folię aluminiową można uznać za przegrodę. Inną kwestią o której wspomniał Bohusz to obróbka kratek czy innych zakamarków - tutaj to już jest kiepsko a nawet bardzo źle.
Piszecie tutaj -pestka56, bohusz- jak to jest? - budują źródło ciepła i je izolują. Przecież to jest trochę dziwaczne.
Tak to jest dziwaczne ale ja sam też temu uległem w pewnym czasie. Dopiero gdy powstał kominek, ciepła nie było za dużo, chciałem się przykleić do kominka a tu trup. Dopiero do mnie dotarło jaki to absurd - zimny kominek.

StefanW
22-03-2015, 19:09
Nikt mi nie wmówi, że folia aluminiowa skutecznie i na długo zaizoluje wełnę w komorze wokół wkładu

Tutaj raczej nikt chyba nie chce nic Ci wmawiać a tylko podzielić się penymi doświadczeniami.
A jak myślisz - czy te inne materiały z biegiem czasu pod działaniem podwyższonych temperatur nie zaczną tracić właściwości i np. się kruszyć, pylić itd.
Ludziska będą to wdychać i....

pestka56
22-03-2015, 19:37
:jawdrop:AJ.... wyłączam się i to chyba jedynie słuszna decyzja

ktototaki
22-03-2015, 19:57
Od listpada zeszłego roku nie prowadzę już także sprzedaży wełny w moich salonach
linka masz gratis :)
http://allegro.pl/welna-mineralna-2-5cm-7-2m2-paczka-12-sztuk-i5135654571.html

cytat:
"Wełna mineralna przeznaczona jest do termicznej izolacji kanałów spalin, komór paleniskowych, kotłów wysokotemperaturowych, kominów oraz wszystkich powierzchni narażonych na stałe oddziaływanie, wysokich temperatur, nie przekraczających 750st.C.
Wełna pokryta jest jednostronnie niezbrojoną folią aluminiową."

Forest-Natura
22-03-2015, 20:55
Witam.
Nie pajacuj ... ile z Twoich ofert internetowych masz fizycznie w "salonie" ... ???
Pozdrawiam.
PS. Dziękuję za reklamę ...

ktototaki
22-03-2015, 21:02
Witam.
Nie pajacuj ... ile z Twoich ofert internetowych masz fizycznie w "salonie" ... ???
Pozdrawiam.
PS. Dziękuję za reklamę ...

nie pajacuje tylko Ciebie małpuję ;)

Forest-Natura
23-03-2015, 00:05
Witam.
Cóż Ci innego pozostało ...
Pozdrawiam.
PS. Opisz woje spostrzeżenia w temacie wykonywania kominków przy użyciu wełny ... tak z życia i własnych realizacji ...
Prosimy.

ktototaki
23-03-2015, 08:14
Witam.
Cóż Ci innego pozostało ...
Pozdrawiam.
PS. Opisz woje spostrzeżenia w temacie wykonywania kominków przy użyciu wełny ... tak z życia i własnych realizacji ...
Prosimy.

na szczęście Tobie niczego udowadniać nie muszę :)

Zdun Darek B
23-03-2015, 09:18
Tutaj raczej nikt chyba nie chce nic Ci wmawiać a tylko podzielić się penymi doświadczeniami.
A jak myślisz - czy te inne materiały z biegiem czasu pod działaniem podwyższonych temperatur nie zaczną tracić właściwości i np. się kruszyć, pylić itd.
Ludziska będą to wdychać i....

Obawy jak najbardziej słuszne ...

Forest-Natura
23-03-2015, 09:39
Witam.

PS. Opisz woje spostrzeżenia w temacie wykonywania kominków przy użyciu wełny ... tak z życia i własnych realizacji ...
Prosimy.
Ktotaki ... ponawiam prośbę ...
Pozdrawiam.

Zdun Darek B
23-03-2015, 09:45
Witam.

- nie z racji przekonania ale po prostu ze zwykłego rachunku ekonomicznego. Nie opłaca mi się trzymać tego towaru na magazynie. Przez cały zeszły rok sprzedałem 1 (słownie ... jedną) paletę wełny i ...120 palet właściwych dla branży kominkowej izolacji (krzemian wapniam, perlit i wermikulit).
.

To Kolego wcale nie jesteś "Zdun Wędrowniczek" tylko Hurtowniczek
120 palet ..no..no..

Forest-Natura
23-03-2015, 09:57
Witam.
... dywersyfikacja profilu działalności firmy :rolleyes:
Pozdrawiam.

Kominki Piotr Batura
23-03-2015, 10:04
Obawy jak najbardziej słuszne ...

Oczywiście obawy dotyczą również materiałów i technologii których Ty używasz?! Czy tylko tych pozostałych?;)

ktototaki
23-03-2015, 11:19
Witam.
Cóż Ci innego pozostało ...
Pozdrawiam.
PS. Opisz woje spostrzeżenia w temacie wykonywania kominków przy użyciu wełny ... tak z życia i własnych realizacji ...
Prosimy.
gdzie twe banany? zniknęły bo sam zjadłeś i się nie podzieliłeś?
nie wiem o co Ci chodzi przecież nie raz pisałem że nie występuję jako firma wykonawcza a handlowa. Nie mam "salonu" a sklep, można przyjść i wszystko co jest wystawione pomacać i kupić a nie tylko oko nacieszyć :)

Lepiej weź się wyspowiadaj skąd u Ciebie w ofercie ta trująca wełna, kto jak kto ale jako największy jej przeciwnik nie powinieneś jej w ogóle mięć i bynajmniej nie powinieneś w opisie pisać że wytrzymuje pracę w temperaturach do 750C i jest doskonała do wykładania wnętrza kominków, skoro tu na forum wszyscy włącznie z Tobą twierdzą że max to jest 200C a i tak się zaczyna rozpadać.

Sam sobie przeczysz - zaprzeczysz? :)

ktototaki
23-03-2015, 11:23
120 palet - chylę czoła - wynik doskonały, podejrzewam że nie jeden importer/hurtownik takich ilości nie przerabia:)

Forest-Natura
23-03-2015, 12:23
Witam.
Nie za bardzo rozumiem Twoich wywodów ... na całe szczęście nie koniecznie muszę Cię słuchać w temacie tego co mam sprzedawać a co mam wykonywać ... :D
To już Twój problem że często nic więcej nie możesz powiedzeć o produktach, które sprzedajesz, poza tym co producent w folderach napisał ...
Ja ani nie wstydzę się tego że kiedyś nauczyłem się technologii wykonywania kominków na izolacjach wełnianych, ani tego że takie kominki wykonywałem przez jakąś część swego zawodowego życia. Dzięki temu świadomie nie wykonuję ich w tej chwili. Dalszą dydkusję w tym względzie z Tobą uważam za zbędną i do niczego nie prowadzącą, a już na pewno nic nie wnoszącą do tego wątku ...
Pozdrawiam.

StefanW
24-03-2015, 19:32
http://www.wermikulit.pro/do-pobrania/articles/atest-higieniczny.html
...i karta techniczna http://www.wermikulit.pro/do-pobrania/articles/karty-techniczne.html

Kompendium wiedzy o perlicie http://www.ekombig.pl/info/perlit-wiad-podst/
A tu atest http://www.perlite.dk/polish/atest_pzh.htm

Promasil, czyli płyty krzemianowo-wapniowe – całe 10 stron o nim http://www.spartherm.pl/uploads/media/default/0001/01/123a0cd47a89507b2920f3ea8d6f9b2cf242cb8b.pdf
i atest dla Promasilu http://www.sig.pl/wp-content/uploads/2014/07/Klej-Promat-K84-16-AT_15_6004-2003.pdf

Jakoś bez kłopotu :)

Dywersję Pani uprawiasz bo nieaktualne dane nam przedstawiłaś. Aprobata techniczna na płyty krzemianowo-wapienne jest nieważna. Czyli atestu nie mają!

StefanW
24-03-2015, 19:36
pestka56 perlit też nie ma atestu.

Coraz bardziej przekonuję się do wełny.

StefanW
24-03-2015, 19:55
pestka56

Szanowna Pani. Wermikulit też nie ma atestu.

I sprawa robi się poważna bo wychwalane przez wielu tutaj materiały jako super-hiper zdrowe itd. nie mają atestów czyli nie wiadomo co to jest.

StefanW
24-03-2015, 20:08
Wolnoć Tomku w swoim domku. Bierz tę wełnę, skoro tak Ci odpowiada.
Z Tobą się tak rozmawia jakbyś uważał, że jedyna możliwa i warta zauważenia racja jest po Twojej stronie. Powodzenia :)

Przedstawiłem Ci tylko stan faktyczny ważności atestów a Ty jakieś dąsy uskuteczniasz. Do dąsania są inne miejsca. Powodzenia!

Forest-Natura
24-03-2015, 20:31
Witam.
Pestka ... nie karmimy wiesz kogo ...
Pozdrawiam.

pestka56
24-03-2015, 20:48
Ok :D

StefanW
24-03-2015, 20:51
Ja tych atestów nie szukałam specjalnie i nie sprawdzałam zawartości. Nie mam czasu. Po prostu wkleiłam linki, które mi wpadły jako pierwsze. Chciałam Ci pokazać, że jednak są, można, tylko trzeba pogrzebać.
Powiedz Stefan, czy Ty tak tutaj buszujesz, bo szukasz potwierdzenia swoich przemyśleń kominkowych przed rozpoczęciem budowy? Czy może kominek już masz?
To są inne pytania, bo na pytanie czy zajmujesz się branżą kominkową nie odpowiedziałeś uznając, że to osobiste pytanie :cool:

A dąsać to się może Twoja dziewczyna. Ja wyrażam zdanie :yes:

Ty wkleiłaś.
Przeglądając je po kolei stwierdzam, że są niważne więc piszę: nieważny, nieważny, nieważny a Ty zaraz, że ja chcę jakąś swoją rację udowodnić. Jeżeli miała byś na względzie choć minimum troski o zdrowotność materiałów to powinno Cię to zaintrygować. Ale przecież Ty już wiesz co jest zdrowe a co chore ....

Zdun Darek B
25-03-2015, 20:49
pestka56 perlit też nie ma atestu.

Coraz bardziej przekonuję się do wełny.

Rób tak dalej... i oby jak najwięcej .

szwedii
27-03-2015, 18:30
Witam, planuję u siebie zabudować wkład kominkowy płytami krzemianowo-wapiennymi, a wykończyć je stiukiem. Zastanawiam się czy wystarczą płyty o grubości 3cm czy być może trzeba zapodać te grubsze 5cm, lub w ogóle zrezygnować z płyt i zrobić zabudowę z GK i wełny. Nie ukrywam że nastawiłem się na płyty KW, szybsze i na pewno łatwiejsze w wykonaniu ale chodzi o ten stiuk, nie chciał bym żeby mi coś zaczęło pękać z biegiem czasu. Podpowiedzcie jak to poprawnie wykonać i czy ogólnie to dobry pomysł z tym stiukiem jako wykończenie. Pozdro

Wojtek_796
27-03-2015, 20:45
Z logicznego punktu widzenia jest jeszcze co najmniej jedna możliwość: płyta krzemianowa i płyta g-k.
Jakoś wełna jest przypisana do płyt gipsowych.

pestka56
27-03-2015, 21:15
Stiuk, ten prawdziwy ma trochę wspólnego z tadelaktem. Jedno i drugie z dawien dawna używano do wykańczania ścian np. w łaźniach. Różnica jest taka, że tadelakt jest znacznie bardziej odporny na wodę.

Kominek tynkowany tadelaktem :)
Mam akurat w archiwum wyłącznie kominki o powierzchniach zewnętrznych z czarnego i szarego. Nie znaczy to jednak, że tadelakt nie może być innego koloru. Barwi się go w masie, tak jak stiuki.
310365
310366
310367
310368

Zdun Darek B
29-03-2015, 10:36
Stiuk, ten prawdziwy ma trochę wspólnego z tadelaktem. Jedno i drugie z dawien dawna używano do wykańczania ścian np. w łaźniach. Różnica jest taka, że tadelakt jest znacznie bardziej odporny na wodę.

Kominek tynkowany tadelaktem :)


310365
]

Czy wiesz jakiej marki jest ten wkład ?

pestka56
29-03-2015, 19:23
Niestety nie było informacji o wkładzie przy opisie zdjęcia.
Chwali się wykonaniem tej okładziny http://www.tadelakt-profi.de/index-Dateien/Page4236.htm
I mogę służyć pozostałymi zdjęciami:
310619 310617 310615 310618 310616

Tomkowa
30-03-2015, 18:44
Witam.
Tomkowa ... sposób palenia też duże w takim przypadku jak Twój ma znaczenie.
Tak jak palisz na zdjęciach, nigdy nie będziesz miała czystej szyby na całej powierzchni we wkładziez boczną szybą.
Zapalisz metodą górną i z dozowaniem powietrza tylko wtórnego już po rozpaleniu - efekt będzie nieporównywalnie inny. Szyba boczna przestanie się aż tak brudzić.
Natomiast nie przestanie się brudzić wcale - przez nią odprowadzana jest olbrzymia ilość energii i jest ona przez to na bierząco dużo bardziej chłodzona niż przciwlagła ścianka boczna z nagrzewającym się i stabilizujacym temperaturę na wysokim poziomie, betonie szamotowym.
Pozdrawiam.


Metoda rozpalania górnego - na spodzie paleniska układasz dwie-trzy szczapy, na nich dwie-trzy kolejne poprzecznie, na górze drobniejsze kawałki drewna i rozpałka. Podpalasz rozpałkę i załadunek rozpala się powoli od góry. Oba regulatory od powietrza ustawiasz na maksymalny przepływ. Po kilkudziesięciu minutach załadunek się spali, pozostanie żar, na który dokłada się kolejną porcję drewna. Jeżeli dołożone drewno dobrze się zapali należy przymknąć regulator z powietrzem pierwotnym, regulator powietrza wtórnego można ustawić np. na połowę przepływu.

Jak się mają Panów wypowiedzi do tego, co czytam w instrukcji wkładu: "w celu rozpalenia należy nałożyć suchego i możliwie najdrobniejszego rozłupanego drewna oraz kilka mniejszych szczapek, podpalić podpałką. Gdy powstanie warstwa żaru załadować palenisko odpowiednim paliwem. Wkład kominkowy ma konstrukcyjnie uwarunkowane spalanie niskowarstwowe. Oznacza to, że przeznaczony do spalania opał powinien być układany na węglu żarowym tylko jednowarstwowo. Należy zwrócić uwagę, że ułożenie wysokiego stosu powoduje dodatkową stratę ciepła (ponieważ spalanie odbywa się w górnej części czopucha - większość ciepła ucieka w komin)".... :rolleyes:


Jeżeli załadunek rozpala się bardzo dobrze to przymknij dolot powietrza pierwotnego, a wtórne ustaw na połowę przepływu. Spalanie będzie wtedy spokojniejsze i szyba nie powinna się tak bardzo zabrudzić.

Przy takim spalaniu oprócz czarnej szyby mam dodatkowo czarne szamoty, gdyż wkład nie rozgrzewa się odpowiednio..


Paleniska rusztowe niezbyt głębokie, wymagają palenia małymi dawkami paliwa, jeśli chcemy mieć czysta szybę. Odległość części roboczej paleniska od szyby to zaledwie kilka centymetrów, wiec jak ogień hula, trudno by szybę omijał. ;)

Panie Piotrze, Pan był najbliżej tego, co zalecają konstruktorzy wkładu ;)
Dziś rozpalam metodą dolną, a dalej tak, jak zaleca instrukcja. Zobaczymy, co się będzie działo :)

Forest-Natura
30-03-2015, 20:06
Witam.
Palenie górne daje dokładnie ten sam efekt co palenie małymi dawkami paliwa ... plus na tyle wysoką temperaturę, że sadza spala się sama zamiast osadzać się na szybie i wyłożeniu paleniska - czego nie daje takie palenie o którym piszesz :rolleyes:
I tyczy się to każdego rodzaju wkładu kominkowego - czy to bęzie Hajduk, czy jakakolwiek inna firma i model.
Pozdrawiam.

Tomkowa
30-03-2015, 20:19
Czyli mam wyrzucić instrukcję od tego wkładu? ;)

lecho*ski
30-03-2015, 21:07
Instrukcja dotyczy pewnej grupy uzytkownikow kladacych na kupe zaru 7 klockow az po sufit. Poniewaz producent domniemuje iz nie zrozumieja, ze moga popsuc sobie wklad, przedstawiono straszak ekonomiczny.

Czyli mam wyrzucić instrukcję od tego wkładu? ;)

lecho*ski
30-03-2015, 21:10
A nawet i wungla.
tylko w panoramicznym niskim wkladzie, troche trudno byloby palic od gory

Witam.
Palenie górne daje dokładnie ten sam efekt co palenie małymi dawkami paliwa ... plus na tyle wysoką temperaturę, że sadza spala się sama zamiast osadzać się na szybie i wyłożeniu paleniska - czego nie daje takie palenie o którym piszesz :rolleyes:
I tyczy się to każdego rodzaju wkładu kominkowego - czy to bęzie Hajduk, czy jakakolwiek inna firma i model.
Pozdrawiam.

Kominki Piotr Batura
30-03-2015, 21:39
Palenie górne nie da tego samego efektu co palenie małymi dawkami, jeśli podpalimy od góry dużą dawkę paliwa...

Tomkowa, a jakie efekty dało palenie bez deflektora?

Forest-Natura
30-03-2015, 22:58
Witam.
Ejże Piotrze ...
Stopniując grubość drewna jak najbardziej przecież ... nie każdy ma takie exclusive deseczki bukowe jednakowej wielkosci ...:rolleyes:
Tomkowa, zrób palenie górne, ale inaczej - powiedzmy że nazwiesz to "palenie boczne".
Przy lewej ścianie wkąłdu ułóż rozpałkę i drobne drewno, potem ku prawej 3-4 warstwy coraz grubszych klocków - wszystkie pochylone w kierunku ścianki bocznej, nie szyby.
Efekt będzie ten sam, a kierunek włókien drzewnych w polanach, biegnących w górę i pod skosem w stronę wyloty spalin da dodatkowy efekt w postaci naturalnego wymuszenia obiegu ognia w palenisku.
W tym wypadku też będą się spalały po kolei małe porcje drewna. Aż do uzyskania w całej komorze spalania temperatury rzędu 500 i więcej stopni.
Pozdrawiam.

Kominki Piotr Batura
31-03-2015, 06:12
Chyba się nie rozumiemy Ziomal.

Jeśli Tomkowa będzie palić porcjami 3-4 kilogramowymi, dokładając je co 1, 5 godziny, osiągnie zamierzony efekt. Pakując od razu 10 - 12 kg, bez względu na to jak podpali, po 20 minutach będzie miała identyczne piekło w urządzeniu...


PS

Ok. Teraz złapałem o czym mówisz! Faktycznie, moja wypowiedź dotyczy równo rozdrobnionego opału. Równo i dość porządnie.

Zostawię ją więc...:)

Tomkowa
31-03-2015, 06:15
Nie umiem palić w tym wkładzie :bash: Rozpaliliśmy od dołu. Wszystkie dopływy otwarte.
310806

Spaliło się to w 15 minut:

310807

Dokładka paliwa. Po rozpaleniu dokładki przymknięcie pierwotnego do 50%. Już widać, że szyba przednia zaczyna się brudzić. Brudzi się także nieco boczna:

310808

Dokładając małe dawki paliwa i zamykając w trakcie powietrze pierwotne nie rozgrzaliśmy wkładu na tyle, żeby oczyścić szamoty. Oto mój wkład dziś rano:
310809

Bez deflektora jeszcze nie paliłam. I nie rozumiem za bardzo jakie ułożenie drewna radzi Forest ;) Będę wdzięczna za rysunek :)

Kominki Piotr Batura
31-03-2015, 06:22
Tomkowa!!! Każde dołożenie drewna traktuj jak rozpalanie. Wszystkie dopływy muszą być ponownie otwarte jakiś czas. Jaki? To zależy od porcji i jakości drewna....

Bez deflektora - miałem na myśli odwiedziny. Miał Cię ktoś nauczyć palić. Pytanie, czy sam umie?!;)

Kominki Piotr Batura
31-03-2015, 06:27
Jeszcze jedno przy każdym pierwszym paleniu w zimnym piecu...Jeśli szyba po zamknięciu drzwi pokrywa sie nalotem pary, nie zamykaj ich, tylko rozszczelnij. Przymknij maksymalnie jak się da, z opuszczoną klamką. Poczekaj z całkowitym zamknięciem drzwi do momentu, aż para z szyby zniknie.

Tomkowa
31-03-2015, 07:29
Tomkowa!!! Każde dołożenie drewna traktuj jak rozpalanie. Wszystkie dopływy muszą być ponownie otwarte jakiś czas. Jaki? To zależy od porcji i jakości drewna....

Bez deflektora - miałem na myśli odwiedziny. Miał Cię ktoś nauczyć palić. Pytanie, czy sam umie?!;)

Tak, tak, przy dokładaniu wszystkie dopływy otwieramy na full :) Deflektor został przycięty. Bez niego nie paliliśmy. Podczas odwiedzin okazało się, że nawiew powietrza na szybę nie jest równomierny. W części nad klamką nie ma go wcale. Nie wiem, co dalej.


Jeszcze jedno przy każdym pierwszym paleniu w zimnym piecu...Jeśli szyba po zamknięciu drzwi pokrywa sie nalotem pary, nie zamykaj ich, tylko rozszczelnij. Przymknij maksymalnie jak się da, z opuszczoną klamką. Poczekaj z całkowitym zamknięciem drzwi do momentu, aż para z szyby zniknie.

Na pierwszym zdjęciu widać, że klamka jest podniesiona, a drzwiczki nie domknięte. Spróbuję rozszczelnić z opuszczoną klamką.

Zdun Darek B
31-03-2015, 07:42
Nie umiem palić w tym wkładzie :bash: Rozpaliliśmy od dołu. Wszystkie dopływy otwarte.
310806

Spaliło się to w 15 minut:

310807

Dokładka paliwa. Po rozpaleniu dokładki przymknięcie pierwotnego do 50%. Już widać, że szyba przednia zaczyna się brudzić. Brudzi się także nieco boczna:

310808

Dokładając małe dawki paliwa i zamykając w trakcie powietrze pierwotne nie rozgrzaliśmy wkładu na tyle, żeby oczyścić szamoty. Oto mój wkład dziś rano:
310809

Bez deflektora jeszcze nie paliłam. I nie rozumiem za bardzo jakie ułożenie drewna radzi Forest ;) Będę wdzięczna za rysunek :)

Niska temperatura spalani zawsze = brudna szyba .
W tym przypadku jest to małe palenisko z DUŻYM przeszkleniem ...i prosta komora spalania.

bohusz
31-03-2015, 07:50
Niska temperatura spalani zawsze = brudna szyba .
W tym przypadku jest to małe palenisko z DUŻYM przeszkleniem ...i prosta komora spalania.

Niska temperatura spalania, a na fotkach widać pęknięty szamot. Ciekawe jaka przyczyna pęknięcia tego szamotu?

Tomkowa
31-03-2015, 08:14
Niska temperatura spalania, a na fotkach widać pęknięty szamot. Ciekawe jaka przyczyna pęknięcia tego szamotu?

No właśnie. Gdybyśmy osiągali wysokie temperatury, to szamoty nie byłby takie brudne. Nie wiem od czego pękł, może przy dokładaniu drewna, nie mam pojęcia.


Niska temperatura spalani zawsze = brudna szyba .
W tym przypadku jest to małe palenisko z DUŻYM przeszkleniem ...i prosta komora spalania.

Chciałam mieć taki wkład, właśnie. Nie chciałam jednak mieć szyb takich jak na ostatniej fotce, po wieczorze palenia :( System Clean View w nim jest, podobno

Forest-Natura
31-03-2015, 09:29
Witam.'
Tomkowa ... a system "dry wood" posiadasz ?
:rolleyes:
Pozdrawiam.

Tomkowa
31-03-2015, 09:31
Wolałabym zobaczyć rysunek jak pod kątem na lewą ścianę ułożyć drewno do rozpałki od góry, Forest. Rozumiem, że uważasz, że palę mokrym drewnem. Raczej nie, choć miernikiem nie sprawdzałam

Kominki Piotr Batura
31-03-2015, 09:34
No właśnie. Gdybyśmy osiągali wysokie temperatury, to szamoty nie byłby takie brudne. Nie wiem od czego pękł, może przy dokładaniu drewna, nie mam pojęcia.



Chciałam mieć taki wkład, właśnie. Nie chciałam jednak mieć szyb takich jak na ostatniej fotce, po wieczorze palenia :( System Clean View w nim jest, podobno

A te okładziny są chyba preparowane z betonu?

Tomkowa
31-03-2015, 09:54
A te okładziny są chyba preparowane z betonu?

Okładziny są kamienne. Wyglądają jak betonowe? Ma to związek z pracą wkładu? ;)

fotohobby
31-03-2015, 10:48
Między suchym drewnem, a "prawie" suchym drewnem jest znacząca róznica. Paliłem czasu w Lechnie z PW.
W pierwszym sezonie drewno przyjechało do mnie w styczniu, palilem nim od listopada tego samego roku do lutego.
Wiedziałem, że to dalekie od optimum, więc brudna szyba mnie nie dziwiła.
W kolejnym sezonie zamowiłem drewna na dwa sezony we wrześniu, lezało rok, po czym w pazdzierniku zaczalem nim palić, druga połowa przeleżała drugi rok i palilem nim w tym seznie
Rożnica miedzy drewnem lezacym rok, a dwa lata powalająca.

Już rok temu palilem od góry, ale dopiero w tym roku nie muszę przed kazdym paleniam czyscić szybe po poprzednim.

Kominki Piotr Batura
31-03-2015, 11:54
Okładziny są kamienne. Wyglądają jak betonowe? Ma to związek z pracą wkładu? ;)

Ja mam na myśli okładziny wewnętrzne paleniska , te okopcone...nazwane szamotowymi. Nie pamiętam jak to jest w Hajduku...

lecho*ski
31-03-2015, 14:11
Między suchym drewnem, a "prawie" suchym drewnem jest znacząca róznica. Paliłem czasu w Lechnie z PW.
W pierwszym sezonie drewno przyjechało do mnie w styczniu, palilem nim od listopada tego samego roku do lutego.
Wiedziałem, że to dalekie od optimum, więc brudna szyba mnie nie dziwiła.
W kolejnym sezonie zamowiłem drewna na dwa sezony we wrześniu, lezało rok, po czym w pazdzierniku zaczalem nim palić, druga połowa przeleżała drugi rok i palilem nim w tym seznie
Rożnica miedzy drewnem lezacym rok, a dwa lata powalająca.

Już rok temu palilem od góry, ale dopiero w tym roku nie muszę przed kazdym paleniam czyscić szybe po poprzednim.

dodam tylko, ze np. roczna brzoza jest drewnem zdolnym do prawidłowego palenia a roczny np. buk, będzie syczał, kopcił i nie dawał ciepła.
warto o tym wiedzieć przy zakupie, jeśli nie mamy miejsca i ochoty składować drewna na dwa lata naprzód

lukasz31
31-03-2015, 19:36
Witam . Pierwsze pytanie na forum. Jestem na etapie stawiania fundamentów i i zasypywania Piaskiem, chce doprowadzić Rurą PCV 110 powietrze z zewnątrz pod kominek. Jak bedzię lepiej strzałka Czerwona to długość w maksie 1,5-2metry, strzałka pomarańczowa to ok 3-4metry. Łatwiej mi będzie wykonać tą opcję z czerwoną strzałką tylko boje się czy nie za krótka to odległość?? Co sądzicie??
Ps. strona to południe-może być??
Sorki za taki szkic.

lukasz31
31-03-2015, 19:38
Szkic

lukasz31
31-03-2015, 19:39
Nie mogę dodać((

Kominki Piotr Batura
31-03-2015, 19:40
Wybierz dowolną drogę i wkład z króćcem, przystosowany do podłączenia tego powietrza z zewnątrz.

Nie dodawaj...:)

Tomkowa
31-03-2015, 20:07
Niska temperatura spalania, a na fotkach widać pęknięty szamot. Ciekawe jaka przyczyna pęknięcia tego szamotu?

"Pęknięcie" zeszło od potarcia palcem. Okazało się, że to ubrudzenie ułożyło się imitując pęknięcie :)


Ja mam na myśli okładziny wewnętrzne paleniska , te okopcone...nazwane szamotowymi. Nie pamiętam jak to jest w Hajduku...

Producent określa wkład jako stalowo-szamotowy


dodam tylko, ze np. roczna brzoza jest drewnem zdolnym do prawidłowego palenia a roczny np. buk, będzie syczał, kopcił i nie dawał ciepła.
warto o tym wiedzieć przy zakupie, jeśli nie mamy miejsca i ochoty składować drewna na dwa lata naprzód

No to może faktycznie u mnie wpływ na czystość szyby ma drewno. Według twierdzenia sprzedającego brzoza i buk są półtoraroczne

fotohobby
31-03-2015, 21:11
Ja tam uwazam drewno za poltoraroczne, kiedy lezy u mnie póltora roku w drewutni ;)

Jakoś trudno mi uwierzyć w połtoraroczne sezonowanie drewna przez handlarza. Jak sobie pomyslę ile na to trzeba pieniędzy i miejsca....
Kup brykiet - tylko dobry, bez "dodatkow" i sprawdź, czy będzie różnica.

Zdun Darek B
31-03-2015, 23:00
Który handlarz drewna kominkowego ma skład mogący pomieścić zapas "gotowego do sprzedania" towaru na 1,5 roku ?
W naszym kraju niema zakazu sprzedaży WODY OPAŁOWEJ ....

Tomkowa
31-03-2015, 23:59
Wniosek wyciągam taki: przy budowie kominka należy zakupić drewno. Dwa sezony kominek pracuje na dobrej jakości brykiecie. Ewentualnie odkupić od sąsiada, który ma kominek dłużej niż dwa lata i zdążył wysezonować opał ;) Ewentualnie kupić drewno, a kominek zrobić za dwa lata :D Jest inne wyjście?

Kominki Piotr Batura
01-04-2015, 07:39
W nawiązaniu do półtorarocznego drewna...Jeśli sezonowanie - a raczej suszenie, zahacza o dwa sezony letnie, jest dobrze. Dwie zimy, to mało...

Sezonowanie zaś, to sezonowanie, bez względu na suszenie. Najlepiej 3 lata

Drewno może być suche po suszarni, posiadać wilgotność 10% już 2 miesiące po ścięciu. Nie będzie się jednak palić tak czysto jak suche i włożone do pieca po 2-3 latach od ścięcia. Robiłem doświadczenie z bukiem. Suchy, po suszarni i o podobnej wilgotności, ale 3 letni. Gołym okiem widać różnicę...

fotohobby
01-04-2015, 09:34
Wniosek wyciągam taki: przy budowie kominka należy zakupić drewno. Dwa sezony kominek pracuje na dobrej jakości brykiecie. Ewentualnie odkupić od sąsiada, który ma kominek dłużej niż dwa lata i zdążył wysezonować opał ;) Ewentualnie kupić drewno, a kominek zrobić za dwa lata :D Jest inne wyjście?

Tak. Znaleźć dobrą cene na płyn do mycia szyb kominkowych i kupić dwuletni zapas ;)

Forest-Natura
01-04-2015, 10:27
Witam.
Wilgotnościomierz do drewna kosztuje 60 zł.
Warto mieć, a jak się jeszcze człowiek nauczy nim posługiwać, to już nie straszny żaden dostawca drewna oferujący "...suche drewno panie, suche na pewno..."
Zanim sobie człowiek suche drewno "wyhoduje", warto zainwestować w tonę dobrego brykietu. Prawidłowo przechowywany będzie zawsze idealnie suchy (3-8 % wilgotności).
To co Fotohobby napisał - różnica w paleniu drewna o wilgotności ok. 20 % (o co minimalnie zalecają producenci) i takiego o wilgotności 10-12 %, jest tak diametralna, że ludzie nie mogą się nadziwić jak dobrze pali się drewno.
Poniżej zobrazowanie tego co można osiągnąć z suchego drewna we wkładzie kominkowym. Zdjęcia zrobiłem wczoraj "z marszu". Suchy świerk na podpałkę i potem sosna (przy takiej pogodzie i wieczornym tylko ropalaniu najlepiej się spisują). Sezonowane z 5-7 lat (już straciłem rachubę).
311027 311028
Pozdrawiam.

lecho*ski
01-04-2015, 11:00
tomkowa przenies kilka szczap brzozy w suche i ciepłe miejsce ( kotłownia ? ) niech polezy w cieple dwa trzy tygodnie i napal.
z brykietem jest podobnie jak z drzewem, kupujesz 100% dąb i ....suchy może jest, ale syfi jakimiś dodatkami. chyba, że masz jakiś sprawdzony.

Tomkowa
01-04-2015, 11:11
Dziękuję Panowie za wszystkie rady :) Jeżeli chodzi o brykiet, to znalazłam taką (http://marekmika.blogspot.com/2014/11/brykiet-mega-ruf-system3-firmy-sek-pol.html) stronę, na której autor porównuje różne jego rodzaje i podsumował w rankingu. Jego zdaniem najlepszy jest Mega Ruf System3 firmy Sek-Pol.

lecho*ski
01-04-2015, 12:07
a ta strona powstała w jakim celu ?
ech te rankingi... choć ostatnio miałem jakiś Ruf i palił się pięknie, choć brykietem w tak dużym jak Twój kominku ...10 kg na jeden załadunek

Kominki Piotr Batura
01-04-2015, 12:14
A najlepsza czekolada w rankingu Wedla, to z pewnością Goplana!;)

Tomkowa
01-04-2015, 12:51
Trudno ocenić w jakim celu ludzie zakładają blogi i piszą w nich różne rzeczy ;) Ciekawa jestem też, w jakim celu zamieścił TAKI (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fmarekmika.blogspot .com%2F2015%2F02%2Fjak-palic-drewnem-w-kominku-dlugo-i-efektywnie.html) wpis :p
Chętnie się dowiem, jaki brykiet Panowie uznajecie za dobry :)

lukasz31
01-04-2015, 18:57
Panie Piotrze dziękuję za odp. Dziś zmierzyłem mam jakieś 1.5- 1,7 metra wraz z fundamentem( czyli fundament 55cm +110cm już wewnątrz).

1. Czy rura 110cm wystarczy czy zastosować grubszą??
2. Czy na południe to dobry kierunek czy to bez znaczenia??
3. Czy taki wkład się nada?? http://www.spartherm.pl/produkt/77
4. Czy wylot tej rury może być na środku wkładu czy musi być gdzieś z boku??
Z góry dziękuję na odp. i już więcej nie męczę)) Pozdrawiam.

Kominki Piotr Batura
01-04-2015, 19:41
Panie Piotrze dziękuję za odp. Dziś zmierzyłem mam jakieś 1.5- 1,7 metra wraz z fundamentem( czyli fundament 55cm +110cm już wewnątrz).

1. Czy rura 110cm wystarczy czy zastosować grubszą??
2. Czy na południe to dobry kierunek czy to bez znaczenia??
3. Czy taki wkład się nada?? http://www.spartherm.pl/produkt/77 (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fwww.spartherm.pl%2 Fprodukt%2F77)
4. Czy wylot tej rury może być na środku wkładu czy musi być gdzieś z boku??
Z góry dziękuję na odp. i już więcej nie męczę)) Pozdrawiam.

1.Tak, 110...
2.Bez znaczenia. Na południe sympatycznie;)
3.Jasne...najlepiej jakby Ci go jakiś fachman podłączył, bo to nie jest blaszanka za 3000-4000 zł.
4.To właśnie zadanie dla fachmana...
:)

Kominki Piotr Batura
01-04-2015, 19:48
Trudno ocenić w jakim celu ludzie zakładają blogi i piszą w nich różne rzeczy ;) Ciekawa jestem też, w jakim celu zamieścił TAKI (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fmarekmika.blogspot .com%2F2015%2F02%2Fjak-palic-drewnem-w-kominku-dlugo-i-efektywnie.html) wpis :p
Chętnie się dowiem, jaki brykiet Panowie uznajecie za dobry :)


Blog z linki jest nieźle zarządzany...Trudno powiedzieć po co założony, ale reklam coraz więcej, więc cel raczej określony...wiarygodność przez to trudna do określenia.

Na moim blogu też ciężko wyczuć komu sprzyjam:). Reklam jednak nie będzie, choć zareklamować coś, czasem lubię...


W kwestii brykietów, mam swój typ. Ale to nie jedyny dobry na rynku. Po ECO-PAL, mam po prostu blisko...

ktototaki
01-04-2015, 19:58
Trudno ocenić w jakim celu ludzie zakładają blogi i piszą w nich różne rzeczy ;) Ciekawa jestem też, w jakim celu zamieścił TAKI (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fmarekmika.blogspot .com%2F2015%2F02%2Fjak-palic-drewnem-w-kominku-dlugo-i-efektywnie.html) wpis :p
Chętnie się dowiem, jaki brykiet Panowie uznajecie za dobry :)

ten który aktualnie mają na stanie ;)

Kominki Piotr Batura
01-04-2015, 20:06
:D

Zdun Darek B
02-04-2015, 10:18
Czy ktoś ma pisanki z kominkiem?

Forest-Natura
02-04-2015, 10:50
Witam.
Ja będę miał - dzieciaki mi malują corocznie jedną taką ...
Żal ją później zjeść :D
Pozdrawiam.

Zdun Darek B
03-04-2015, 08:06
Wklej fotkę...oczywiście pisanki przed zjedzeniem .

bohusz
03-04-2015, 09:25
Wklej fotkę...oczywiście pisanki przed zjedzeniem .

Myślę, że nie wklei fotki pisanki z kominkiem... tylko nas wypuszcza delikatnie

Tomkowa
03-04-2015, 15:25
Ja wkleję fotkę kominka, na razie bez pisanki :) Za dobrymi Waszymi radami zakupiłam brykiet "który był na stanie". Oto krótka relacja.
Rozpalenie, drzwi rozszczelnione:

311374

Po 10 minutach drzwi zostały domknięte. Po 40 minutach dopływ pierwotnego ograniczony do 50%. Po godzinie palenia wyglądało to tak:
311376

W sporym zbliżeniu widać, że w rogu przedniej szyby, tam, gdzie nie działa nawiew powietrza, szkło zaszło nalotem:
311377

Uprzejmie proszę nie twierdzić, że kupiłam mokry brykiet :D Zabrudzenie szyby jest jednak nieporównywalnie mniejsze niż to powstające przy drewnie. Spodziewałam się, że szyby będą czyste :(

fotohobby
03-04-2015, 15:32
Pierwszy, lepszy brykiet z Casto też mi zabrudzil szybe kiedys. JAkiś czas pozniej kupilem brykiet z Barlinka i było OK

Tomkowa
03-04-2015, 15:48
fotohobby, ale przy brykiecie szyba brudzi się dokładnie w tych samych miejscach, co przy drewnie, tylko mniej. Czy to o czymś nie świadczy?

Forest-Natura
03-04-2015, 15:52
Witam.
Zdjęcie nr 2 po godzinie palenia.
Zabrudzenie szamotu oraz widok brykietu świadczy o tym że temperatura spalania jest dużo za niska. Nie została osiągnięta odpowiednia temperatura w palenisku, po której należało by już zredukować ilość powietrza do spalania. Ewidentnie go brakuje.
Jak masz wykonane doprowadzenie powietrza do wkładu ?
Zrób to samo, ale potrzymaj dużo dłużej przepustnice otwarte na maksa i dołóż też o dwie kostki brykietu więcej.
Pozdrawiam.

Tomkowa
03-04-2015, 16:06
Forest, dorzuciłam teraz 3 kostki i otworzyłam przepustnice na maksa. Zrobiło się gorąco ;)

311382

Kiedy przymknąć? Stal zaczęła dzwonić..

miedziannik
03-04-2015, 18:04
Witam.
Tomkowa,ale masz piękny ogień ;),oko spocznie, a jak za gorąco to można okno otworzyć.
Tak na poważnie jeśli brykiet (suszony komorowo) czyściej się spala masz moim zdaniem drewno nie dosuszone,a jak za ciepło to bym po 1 kostce wrzucał.
Pozdrawiam.

Tomkowa
03-04-2015, 18:11
Panowie, wkład po czterech godzinach:

311398

Dokładanie po jednej kostce i w ogóle dokładanie brykietu jest kłopotliwe. Strasznie te wióry się rozlatują przy baaaaardzo wolnym otwieraniu drzwiczek ;)

Kominki Piotr Batura
04-04-2015, 08:15
Panowie, wkład po czterech godzinach:

311398

Dokładanie po jednej kostce i w ogóle dokładanie brykietu jest kłopotliwe. Strasznie te wióry się rozlatują przy baaaaardzo wolnym otwieraniu drzwiczek ;)

Tomkowa. Tak to jest z komercją. W którymś z wątków obok, trwa dyskusja jak to jest...Ile jest firm, które wiedza co robią? Ilu szefów tych firm kominkowych umie palić w kominku? Firm jest ze 2000-3000, a palić umie 10-15%! Co się zresztą dziwić...Nie zapomniał wół jak cielęciem był...Pamiętam czasy, kiedy po telefonie od klienta z Poznania, że jedzie na umówione spotkanie, wydawałem dyspozycje by czyścić szyby we wszystkich kominkach (Z Poznania jest godzina drogi do mnie)...Oszustwo? Trochę wstyd? Pewnie tak, ale bardziej chodziło o zatarcie złego, pierwszego wrażenia. Bo ogrzewając dom wkładem takim jak Twój, zwracanie uwagi na czystość szybki to paranoja. A ja wszystko ogrzewam kominkami (5 budynków).

Teraz wkłady dwóch najdroższych producentów w Europie, służą mi do pokazywania jak nie należy...;) Bo można tak konstruować palenisko i tak budować kominek, że brudzenie to mało zauważalny margines....To nie znaczy, że producenci owi nie umieją robić dobrych palenisk. Umieją, tylko wy nie chcecie ich kupować, bo to najdroższe pozycje z ich katalogów...

baltazarrr
09-04-2015, 20:36
Witam.Nie wiem gdzie pytać,więc spróbuję tutaj.Jestem w trakcie remontu starego domu i stoję przed problemem montażu kominka.Problemem jest głownie przewód kominowy z cegły o wymiarach 15x15 cm.Nie wiem w jakim jest stanie,wiec pomyslałem o wstawieniu w niego rury zaroodpornej,kwadratowej o wym.14x14 bo z tego co wiem to minimalny przekrój do kominka.Tam gdzie nie bedzie chciała wejść komin rozkuję.Pytanie gdzie taką rurę kupic bo wszędzie są albo okragłe,albo owalne?Drugie pytanie to takie czy dobrze dobrałem moc kominka?Palone w nim będzie głównie "dekoracyjnie",ewentualnie dogrzewane poza sezonem grzewczym lub awaryjnie jak padnie CO.Chce zrobić grawitacyjne DGP i doprowadzić powietrze z poza budynku do wkładu.W sumie powierzchnia do ogrzania to ok 100\120 m.Czy wkład o mocy 10kw będzie odpowiedni?Aha.komin jest wysoki na ok 8 m.

Wojtek_796
09-04-2015, 21:04
Nie ma kwadratowych rur, bo nie ma sensu, żeby były. Kwadrat o boku a ma dla spalin taki sam przekrój jak koło o średnicy a - po prostu maja tę samą tzw. średnicę zastępczą.
Wstaw więc rurę okrągłą.

Co do mocy.
Moc wkładu nie ma w ogólnym przypadku prawie wcale znaczenia.
Znaczenie ma ilość spalanego na dobę, na miesiąc, na sezon drewna.
Przelicz sobie to.
Do wstępnych obliczeń można przyjąć, że 1 kg drewna to góra 4 kWh ciepła.
Na przykład - jeżeli dom "potrzebuje" 10 kW mocy, na dobę trzeba spalić 60 kg drewna. Nie ma się co przerażać, najczęściej takiego zapotrzebowania nie ma, ale trzeba też pamiętać, że CWU moze "zeżreć" więcej niż CO.

Pozdrawiam

baltazarrr
09-04-2015, 22:06
czyli przekrój 14x14 to to samo co rura 140?tylko że wkłady kominkowe maja zwykle wiekszą średnicę wylotu spalin..a gdzieś czytałem,że redukcji chyba nie można zakładać?Ilość opału to nie problem zwłaszcza,że to będzie takie grzanie okazyjne.Bardziej chodzi mi o to żeby nie zamontować wkładu,w którym po rozpaleniu po godzinie zrobi się tak gorąco,że albo trzeba bedzie otworzyć okna,albo go wygasić i tyle bedzie z cieszenia się domowym ogniskiem :)

Zdun Darek B
10-04-2015, 14:07
Kup sobie U NAS elegancką kozę z wylotem spalin fi 150 .
W ofercie mamy także wkłady Romotop z wylotem spalin 150 :
- KV 075
- KV 6.6.4
- "nowy." ... w ofercie od maja 2015

Wojtek_796
11-04-2015, 08:31
czyli przekrój 14x14 to to samo co rura 140?

Jeżeli chodzi o spaliny - tak.


tylko że wkłady kominkowe maja zwykle większą średnicę wylotu spalin..a gdzieś czytałem,że redukcji chyba nie można zakładać?Ilość opału to nie problem zwłaszcza,że to będzie takie grzanie okazyjne.Bardziej chodzi mi o to żeby nie zamontować wkładu,w którym po rozpaleniu po godzinie zrobi się tak gorąco,że albo trzeba będzie otworzyć okna,albo go wygasić i tyle będzie z cieszenia się domowym ogniskiem :)

Można założyć redukcję, Ty nawet chyba będziesz musiał. Zakłada się ją możliwie daleko od paleniska, szczególnie, jeżeli zastosujesz jakiś wymiennik konwekcyjny - objętość spalin spada po prostu (dobrze jest nawet, jeżeli nie zmienia się za bardzo prędkość spalin, co wymagałoby nawet redukowania).

Do palenia okazyjnego, przy doborze, kierujesz się urodą i ceną, pamiętając, że wielkość szyby decyduje głównie o okoliczności przyrodniczej, którą opisujesz.

Pozdrawiam

Zdun Darek B
12-04-2015, 10:25
Redukcję powiadasz ?

Niestety wielu tak kombinuje i robi , o skutkach lepiej nie pisać.

lecho*ski
12-04-2015, 10:50
Tu sie zgodze, redukowanie przekrojow jest bardzo ryzykowne. Jesli zrobi ci to np. Wojtek to wierze, ze bedzie o.k. natomiast na wlasna reke bym tego nie robil.

Redukcję powiadasz ?

Niestety wielu tak kombinuje i robi , o skutkach lepiej nie pisać.

baltazarrr
17-04-2015, 08:09
Ano właśnie. Minimalny przekrój przewodu to 14×14..ale wkladu komnikowego do takiego przekroju juz nie idzie uswiadczyć:-(.chcialem zrobic to sam.bo co to za filozofia włożyć rurę w komin, zwlaszcza jak bedzie rozkuty?z redukcją też pewnie to kwestia zalozenia odpowiedniej przejściówki..no ale tez kazdy fach ma swoje tricki znane fachmanom..

lecho*ski
17-04-2015, 09:45
jesli masz 8 mb komina i rurę 14, szukaj wkładu na fi 150, który spokojnie da sobie radę na takim przekroju.

Kominki Piotr Batura
18-04-2015, 08:04
jesli masz 8 mb komina i rurę 14, szukaj wkładu na fi 150, który spokojnie da sobie radę na takim przekroju.

No a co z kreozotem? Cudowna przemiana?!!:D:D

lecho*ski
18-04-2015, 16:46
wiesz, ja nigdy nie powiedziałem, ze komin z nie izolowaną rurą nie nadaje się do użytku, zwracałem uwagę na jego mankamenty i odradzałem montowanie gołej rury z gołym pustakiem keramzytowym w nowych domach, czyli tam gdzie da się osiągnąć lepsze rozwiązania.
bardzo dużo też zależy od tego czy komin jest na zewnętrznej ścianie czy wewnątrz budynku


No a co z kreozotem? Cudowna przemiana?!!:D:D

AREK13
18-04-2015, 18:48
Witam, proszę o radę w wyborze kominka z płaszczem wodnym. Przeczytałam już chyba wszystkie opinie jakie znalazłam i dalej nie wiem jakiej firmy wkład wybrać.Mama domek drewniany 110m2 w sumie z poddaszem, docieplony solidnie 24cmwata+szalówka drewniana, wewnątrz 5 cm waty.Nie mam możliwości podłączenia gazu bo go nie ma we wsi więc kominek ma być jako jedyne źródło ogrzewania C.O +C.W.Nie chce wkładu z marketu bo wiemy jakiej są jakości,na pewno chciałabym żeby był wyłożony szamotem to ponoć jest duży plus. Jakiej mocy mam wybrać kominek i jakiej firmy? proszę o pomoc

niktspecjalny
18-04-2015, 18:59
wiesz, ja nigdy nie powiedziałem, ze komin z nie izolowaną rurą nie nadaje się do użytku, zwracałem uwagę na jego mankamenty i odradzałem montowanie gołej rury z gołym pustakiem keramzytowym w nowych domach, czyli tam gdzie da się osiągnąć lepsze rozwiązania.
bardzo dużo też zależy od tego czy komin jest na zewnętrznej ścianie czy wewnątrz budynku

Nie przejmuj się on wie wszystko bo palił słupami elektrycznymi i podkładami kolejowymi impregnowanymi tym syfem.:cool:

Greengaz
18-04-2015, 19:43
@AREK13
Otrzymałeś pozwolenie na budowę z kominkiem jako jedynym źródłem ciepła?
Jeśli tak to zanim wybierzesz model kominka odpowiedz sobie na pytania:
- co z cwu latem,
- co z ewentualnym wyjazdem zimą na kilka dni,
- co to jest kotłownia w salonie?
Poza tym najważniejsze: - Jakie masz zapotrzebowanie na ciepło?

AREK13
18-04-2015, 20:07
witam, w projekcie rozbudowy i nadbudowy ujęte było ze jest to jedyne źródło ogrzewania pozwolenie na budowę jest więc nie ma tu żadnych wątpliwości.Dom był podnoszony więc komin będzie stawiany od nowa(TERAZ GO NIE MA:)Jeżeli chodzi o C.W latem mówili nam w salonach że jest taki bojler który zimą ma c.w z kominka a latem przełącza się go na prąd. Co do zimy to na pewno nie będzie on zamieszkany przez najbliższe 4 lata a potem docelowo mamy tam mieszkać wiem że musimy wypełnić układ jakimś środkiem aby nie zamarzło. Nie wiem co oznacza zapotrzebowanie na ciepło bo jeżeli chodzi o temperaturę jaką lubimy to nie więcej niż 20st

Kominki Piotr Batura
18-04-2015, 23:10
wiesz, ja nigdy nie powiedziałem, ze komin z nie izolowaną rurą nie nadaje się do użytku, zwracałem uwagę na jego mankamenty i odradzałem montowanie gołej rury z gołym pustakiem keramzytowym w nowych domach, czyli tam gdzie da się osiągnąć lepsze rozwiązania.
bardzo dużo też zależy od tego czy komin jest na zewnętrznej ścianie czy wewnątrz budynku

Zawsze jest jakieś lepsze rozwiązanie od zastosowanego...ja tylko odniosłem sie do tego, że w jednym miejscu pewne rozwiązanie określiłeś jako brednie, a tu brednie te sam proponujesz...

Greengaz
19-04-2015, 00:02
@AREK13
Zanim zaczniesz remont/rozbudowę zleć obliczenie wykonania zapotrzebowania na ciepło.
Dopiero wówczas podejmuj decyzję co do wyboru rodzaju ogrzewania i ewentualnej mocy kominka.
Jeśli dom nie będzie zimą użytkowany wypełnienie instalacji środkiem niezamarzającym nie załatwia sprawy. I tak bedziesz musiał utrzymywać w całym domu temperatury pow. 7 st. C. Kominek tego nie załatwi.

AREK13
19-04-2015, 08:47
ok,już wiem od czego zacząć.Gdybyśmy jednak nie zmienili zdania co do rodzaju ogrzewania to jaką firmę pan poleci nie chce oszczędzać na tym ale tez nie wydać majątku chciałbym kupić wkład dobrej jakości. co pan myśli na temat wkładów LECHMA i KRATKI.PL?

niktspecjalny
19-04-2015, 09:03
Zawsze jest jakieś lepsze rozwiązanie od zastosowanego...ja tylko odniosłem sie do tego, że w jednym miejscu pewne rozwiązanie określiłeś jako brednie, a tu brednie te sam proponujesz...

Ale na litość boską napisz to, gdzie pisze te brednie.Baturka znowu oskarżasz.Masz problem w domciu, wal jak w dym pomogę.:rolleyes:;).Przeciez napisał
wiesz, ja nigdy nie powiedziałem, ze komin z nie izolowaną rurą nie nadaje się do użytku, zwracałem uwagę na jego mankamenty i odradzałem montowanie gołej rury z gołym pustakiem keramzytowym w nowych domach,
Ty w gołych rurach już dałeś popis.Jak powiedziałeś sprawdzaj.Sprawdzam na ile mój komin jest silny by sprostać twoim zduńskim ideałom.Boże co ja gadam.

Greengaz
19-04-2015, 09:07
......... jaką firmę pan poleci nie chce oszczędzać na tym ale tez nie wydać majątku chciałbym kupić wkład dobrej jakości. co pan myśli na temat wkładów LECHMA i KRATKI.PL?

W tym temacie to już niech się wypowiedzą instalatorzy i użytkownicy tych producentów.

Chciałem tylko, abyś zwrócił uwagę, że istnieje jeszcze kilka uwarunkowań, a wybór rodzaju ogrzewania nie sprowadza się tylko do wyboru producenta.
Nie każdy pomysł jest wygodny i racjonalny w danej sytuacji.
Wybór zawsze należy do inwestora i na końcu to on ponosi konsekwecje swoich decyzji.

AREK13
19-04-2015, 11:45
ma pan całkowitą racje i my zadajemy sobie sprawę z tego ze jest to mało wygodny sposób ogrzewania ale nie mamy zbyt dużego wyboru albo kominek albo stawianie od nowa pieca kaflowego co nie bardzo nam pasuje nie mamy możliwości zrobienia dodatkowego pomieszczenia jako kotłowni bo to załatwiało by sprawę wiec stanęło na kominku. Co do opinii instalatorów to jak się pan domyśla to każdy chwali swoje i naprawdę jesteśmy w kropce co do wyboru producenta

bohusz
19-04-2015, 12:56
ma pan całkowitą racje i my zadajemy sobie sprawę z tego ze jest to mało wygodny sposób ogrzewania ale nie mamy zbyt dużego wyboru albo kominek albo stawianie od nowa pieca kaflowego co nie bardzo nam pasuje nie mamy możliwości zrobienia dodatkowego pomieszczenia jako kotłowni bo to załatwiało by sprawę wiec stanęło na kominku. Co do opinii instalatorów to jak się pan domyśla to każdy chwali swoje i naprawdę jesteśmy w kropce co do wyboru producenta

Czyli jakaś wycieczka objazdowa po salonach kominkowych stała się koniecznością...
Wycieczki, podróże kształcą i zapewne umożliwią wybranie trafnego produktu

Greengaz
19-04-2015, 13:17
.......nie mamy zbyt dużego wyboru albo kominek albo stawianie od nowa pieca kaflowego co nie bardzo nam pasuje nie mamy możliwości zrobienia dodatkowego pomieszczenia jako kotłowni bo to załatwiało by sprawę wiec stanęło na kominku.
Nie jest tak tragicznie. Wybór jest.
PC, bezpośrednio prąd i propan nie wymagają kotłowni i są całkowicie bezobsługowe. Kominek rekreacyjnie lub jako wspomaganie, ale to już temat na inny dział FM.

AREK13
19-04-2015, 16:00
wycieczki objazdowe owszem tylko nie mamy na to czasu poza tym jesteśmy z sosnowca a dom jest na podlasiu ok Sokółki więc muszę zdecydować się na coś i znaleźć dystrybutora w Białymstoku. Może ktoś podpowie gdzie są jakieś salony na śląsku poza Godzicem. Jeżeli chodzi o to rozwiązanie prąd i propan to ok tylko skąd propan z małej butli bezsens a nie wkopiemy zbiornika w ziemię(taki był plan) bo jesteśmy na terenie Parku Narodowego i nie dostaniemy pozwolenia i tak był problem z pozwoleniem na rozbudowę.

bohusz
19-04-2015, 16:06
wycieczki objazdowe owszem tylko nie mamy na to czasu poza tym jesteśmy z sosnowca a dom jest na podlasiu ok Sokółki więc muszę zdecydować się na coś i znaleźć dystrybutora w Białymstoku. Może ktoś podpowie gdzie są jakieś salony na śląsku poza Godzicem. Jeżeli chodzi o to rozwiązanie prąd i propan to ok tylko skąd propan z małej butli bezsens a nie wkopiemy zbiornika w ziemię(taki był plan) bo jesteśmy na terenie Parku Narodowego i nie dostaniemy pozwolenia i tak był problem z pozwoleniem na rozbudowę.
No ale przecież salon Godziców, zapewnia kompleksową obsługę i to pod nosem. Coś wybrzydzasz.
Niedaleko Masz również salon Foresta użytkownika tego forum. Zresztą do mnie też często z Sosnowca zajeżdżają klienci.

AREK13
19-04-2015, 16:08
Przejrzałem już chyba wszystko w necie i owszem jest tego tyle ale nam chodzi o jakość nawet gdybyśmy mięli więcej za wkład zapłacić wiem że ludzie ogrzewają tylko kominkami może ktoś się na ten temat wypowie jakiej ma firmy i jak się spisuje.

AREK13
19-04-2015, 16:13
Byliśmy u Godziców i ok co do obsługi- propozycja najbardziej optymalna Brunner, Spartherm a reszta więcej wad niż plusów

bohusz
19-04-2015, 16:21
Jak widzę ciężki z Ciebie klient.
Zasada taka, klient zadowolony - nic z reguły nie pisze... piszą z reguły niezadowoleni.

Ogrzewanie tylko kominkiem wymaga budowy (instalacji) jakiegoś układu dostosowanego i stanowiącego po instalacji pewną całość. Tym bardziej jak mamy przykładowo możliwość palenia okresowego np. 2-3 godziny na dobę.
- stosowne palenisko, serce (napęd) tutaj zwróć szczególną uwagę
- dostosowany wymiennik akumulacyjny
- zabudowa z właściwych materiałów

Ja jestem zwolennikiem nowych rozwiązań. Więcej się nie mogę rozpisywać, bo bedzie to odczytane jako reklama...

bohusz
19-04-2015, 16:23
Byliśmy u Godziców i ok co do obsługi- propozycja najbardziej optymalna Brunner, Spartherm a reszta więcej wad niż plusów

Zapewne coś źle zrozumiałeś, skoro piszesz o dużej ilości wad

AREK13
19-04-2015, 16:48
Wybrzydzać to my nie wybrzydzamy tylko nie wiemy co zrobić wydać 12 000 za sam wkład to nie sztuka może inna firma ma takiej samej klasy wkłady.Jeżeli pan może to proszę mi podać gdzie jest ten salon Foresta i gdzie pana można odwiedzić byłbym wdzięczny

bohusz
19-04-2015, 16:57
Wybrzydzać to my nie wybrzydzamy tylko nie wiemy co zrobić wydać 12 000 za sam wkład to nie sztuka może inna firma ma takiej samej klasy wkłady.Jeżeli pan może to proszę mi podać gdzie jest ten salon Foresta i gdzie pana można odwiedzić byłbym wdzięczny

Forest to gdzieś za Mikołowem, przy A2 z tego co wiem.
Ja to po prostu fraza "kominki BOHUSZ" do wpisania w google

AREK13
19-04-2015, 19:19
dziękuję za informacje jednak czeka mnie wycieczka po salonach pozdrawiam

Forest-Natura
19-04-2015, 19:50
Witam.
Myślę że Forest nie pojedzie na Podlasie w okolice Sokółki budować cokolwiek ...
Na miejscu jest sporo dobrych zdunów.
Pozdrawiam.

AREK13
20-04-2015, 17:39
witam,nawet nie mięliśmy zamiaru ściągać kogokolwiek ze Śląska na Podlasie z góry dziękuję za miłą obsługę

niktspecjalny
20-04-2015, 17:46
Fajna reklama ,sprytna.Wujek Google wszystko przyjmie.

[moderowano]
Można i tak bez PP.Takie proste bez ceregieli i drobnych ogłoszeń.:p

niktspecjalny
20-04-2015, 20:12
Teraz rozumiem kto i kiedy moderował.:confused:

Zdun Darek B
21-04-2015, 09:13
Byliśmy u Godziców i ok co do obsługi- propozycja najbardziej optymalna Brunner, Spartherm a reszta więcej wad niż plusów


Reklama ?

Na Śląsk nie pojedziesz ?

No przecież "już byłeś" ?

ktototaki
21-04-2015, 18:03
Byliśmy u Godziców i ok co do obsługi- propozycja najbardziej optymalna Brunner, Spartherm a reszta więcej wad niż plusów

u Godziców byłeś a Godków nie odwiedziłeś? stamtąd wyszedł byś z przekonaniem że spartherm i brunner to kupa i wybrałbyś hoxtera....

pestka56
21-04-2015, 19:42
Każda pliszka swój ogonek chwali :wiggle:

zbiq
28-04-2015, 19:37
Witam,

Od kilku dni czuję w domu, z kominka nieprzyjemny zapach sadzy. C czego to może wynikać?
Człowiek który instalował mi wkład twierdzi, że to wsteczny ciąg z komina i należy zamontować coś w rodzaju "hełmu" strażackiego na kominie :)
Twierdzi również, że wyczyszczenie komina nic nie da czyli, że nie pozbędę się nieprzyjemnego zapachu.
Kominek użytkuję 1 sezon.

Czy ktoś miał podobne doświadczenia i wie jak temu zaradzić ?

Zdun Darek B
28-04-2015, 19:40
Wsteczny ciąg występuje najchętniej gdy wkład kominkowy ma pobór powietrza do spalania z pomieszczenia " po szybie" , brak uszczelki w górnej części szyby zamienia się w najniższy punkt wentylacji domu.
Samo zainstalowanie owego hełmu / strażaka niewiele zmieni , najpierw popraw wentylację w domu .

Remiks
28-04-2015, 20:03
Witam,

Od kilku dni czuję w domu, z kominka nieprzyjemny zapach sadzy. C czego to może wynikać?
Człowiek który instalował mi wkład twierdzi, że to wsteczny ciąg z komina i należy zamontować coś w rodzaju "hełmu" strażackiego na kominie :)
Twierdzi również, że wyczyszczenie komina nic nie da czyli, że nie pozbędę się nieprzyjemnego zapachu.
Kominek użytkuję 1 sezon.

Czy ktoś miał podobne doświadczenia i wie jak temu zaradzić ?

A nie jest przypadkiem tak że zacząłeś palić rzadziej i słabiej czyli już na początku palenia przykręcasz powietrze, drewno niezbyt suche, skropliny plus sadza i nieprzyjemny zapach gotowy.

zbiq
28-04-2015, 20:19
Nie kumam tego o wentylacji - mam mechaniczną więc problemu chyba nie powinno być.
Chociaż ostatnio na 1 dobę reku stanął, żoneczka rozpaliła w dzień kominek i jak wróciłem z pracy już smaliło wędzonką. rozpaliła tak, że zamiast się palić jak przysłowiowy konar :) tliło się i wygasło.
Kominek ma doprowadzenie powietrza z zewnątrz, może przytkało się ?
Tak czy siak lipny ten zapaszek .... jakieś porady co można z tym zdziałać ?

P.S. Palę rzadziej bo cieplej ale nic nie przykręcam, mam sterownik który "bawi" się paleniskiem.

Forest-Natura
28-04-2015, 20:28
Witam.
Napisz coś więcej o tym co masz - jakie palenisko, jaki sterownik, jaki komin, zrób zdjęcie komina na dachu, opisz jak używasz reku, itp. ...
Robiłeś kominek sam czy robiła to firma ? Jeżeli to drugie, to przede wszystkim powinieneś skontaktować się z nią zamiast szukać odpowiedzi w internecie.
Pozdrawiam.

Remiks
28-04-2015, 20:34
Chociaż ostatnio na 1 dobę reku stanął, żoneczka rozpaliła w dzień kominek i jak wróciłem z pracy już smaliło wędzonką. rozpaliła tak, że zamiast się palić jak przysłowiowy konar :) tliło się i wygasło.

To chyba masz odpowiedź - skropliny, pewnie gdzieś sobie kapnęło myślę że solidne rozpalenie plus wietrzenie pomoże chyba że fachowcy mają inne zdanie.
A o powietrzu nie dotyczyło wentylacji a jego dopływu do paleniska. Skoro sterownik bawi się paleniskiem to jaka przyczyna że żonie się nie rozpaliło może coś z ustawieniami przy wysokich temp otoczenia.

zbiq
28-04-2015, 20:35
Witam.
Napisz coś więcej o tym co masz - jakie palenisko, jaki sterownik, jaki komin, zrób zdjęcie komina na dachu, opisz jak używasz reku, itp. ...
Robiłeś kominek sam czy robiła to firma ? Jeżeli to drugie, to przede wszystkim powinieneś skontaktować się z nią zamiast szukać odpowiedzi w internecie.
Pozdrawiam.

Palnenisko - SUPRA
sterownik - kratki MSK Plus
na zdjęcie za późno
kominek robiła mi firma - proponuje strażaka na kominie

P.S. Paliłem całą jesień i zimę, dopiero teraz wyszedł paskudny zapaszek

zbiq
28-04-2015, 20:38
To chyba masz odpowiedź - skropliny, pewnie gdzieś sobie kapnęło myślę że solidne rozpalenie plus wietrzenie pomoże chyba że fachowcy mają inne zdanie.
A o powietrzu nie dotyczyło wentylacji a jego dopływu do paleniska. Skoro sterownik bawi się paleniskiem to jaka przyczyna że żonie się nie rozpaliło może coś z ustawieniami przy wysokich temp otoczenia.

Może z ustawieniami...
Podejrzewam, że za " słabo " rozpaliła, palimy grabem i wiem z doświadczenia, że trzeba solidnie rozpalić, najlepiej poszczepić na małe części drewno i zaczynac palić
Sterownik uruchamia się po 15 min od momenty startu rozpalania

bagi69
28-04-2015, 21:18
Trójnik w kominie 45stopni i cieknie do zabudowy

Kominki Piotr Batura
28-04-2015, 21:55
To problem firmy, jak poradzić sobie z zapachem. Twój niestety też, skoro już do tego doszło, a oni proponują strażaka, który nie rozwiąże problemu...

Strażak oczywiście na Twój koszt?!;)

wscpiwosz
29-04-2015, 15:58
Witam,

Z gory przepraszam za brak polskich znakow, ale niestety mam dostep tylko do takiego komputera.

Zamierzam w ciagu kilku nastepnych tygodni/miesiecy rozpoczac budowe domu. Dom ma byc zbudowany w konstrukcji szkieletowej, parterowy z poddaszem uzytkowym. Uzytkowany narazie bedzie jako typowy dom rekreacyjny, czyli caly sezon letni + sporadycznie zima. Mysle ze za 10-15 lat, zamieszkam tam na stale. Jako ze dom ma powstac na dzialce budowlanej, wiec musi spelniac normy domu jednorodzinnego calorocznego. Mam zamiar zalozyc w nim rekuperacje.

Wlasciwie jedynynym zrodlem ciepla w domu ma byc kominek. Wiaze sie to w duzej mierze z tym ze dom przez najblizszych 10-15 lat bedzie uzytkowany zima sporadycznie, wiec nie chce inwestowac pieniedzy w C.O. W zwiazku z tym zaczalem ostatnio mocno interesowac sie rozprowadzeniem ciepla z kominka, grawitacyjnym oraz DGP.

I tu pojawiaja sie moje watpliwosci dlatego tez zwracam sie do Was w celu zasiegniecia opini specjalistow. W chwili obecnej, projekt domu jest jeszcze dopracowywany i tym samym jest duze pole do zmian. Aktualnie kominek jest planowany w szczycie domu. Powierzchnia nad salonem bedzie otwarta az do dachu (nie bedzie tam pokoju). Komin od podlogi az po dach bedzie widoczny i odsloniety w salonie. Dom ma wymiary 12 m x 6,5 m, a na drugim koncu domu(przeciwnym boku do kominka) maja sie znajdowac 2 sypialnie na parterze. Na poddaszu beda 3 sypialnie w tym 2 takze po przeciwnej stronie domu. Odleglosc od kominka do najdalszych sypialni to w lini prostej okolo 9-9,5 m.

Czy realnym jest doprowadzenie ciepla do sypialni na parterze znajdujacych sie po drugiej stronie budynku(w lini prostej to okolo 9-9,5 m)???
Jezeli tak to czy konieczny jest do tego aparat nawiewowy o duzej mocy??? (czy wtedy nie bedzie on zbyt glosny)

Gdzie realnie mozna by w domu zamntowac aparat nawiewny??? Z tego co czytalem to musi byc on w jak najblizszej odleglosci od kominka. Nad salonem nie ma pokoju(otwarta przestrzen) wiec nie mam za bardzo pojecia gdzie mozna by zamontowac aparat nawiewny. Czy jest mozliwosc zamontowania aparatu i rozprowadzenia rur pod podloga/fundamentem?? Jak wsomnialem bedzie to dom w konstrukcji szkieletowej z fundamentem drewnianym. W takim przypadku pod domem znajduje sie pustka technologiczna. Jezeli jest taka mozliwosc to czy nie bedzie problemu z instalacja DGP w zimie gdy dlugo nie bede rozpalal w kominku.

Tak jak pisalem wyzej, projekt domu jest jeszcze na etapie tworzenia dlatego chcialbym teraz zasiegnac opini specjalistow w tej dziedzinie.

Z gory dziekuje za odpowiedz oraz konkretne wyjasnienia.



Pozdrawiam

Remiks
29-04-2015, 20:36
Trójnik w kominie 45stopni i cieknie do zabudowy

I tak może być, sam też tak sp...łem wejście do komina a wystarczy kilka kropli by w domu poczuć ;-)

Kominki Piotr Batura
29-04-2015, 22:02
Witam,

Z gory przepraszam za brak polskich znakow, ale niestety mam dostep tylko do takiego komputera.

Zamierzam w ciagu kilku nastepnych tygodni/miesiecy rozpoczac budowe domu. Dom ma byc zbudowany w konstrukcji szkieletowej, parterowy z poddaszem uzytkowym. Uzytkowany narazie bedzie jako typowy dom rekreacyjny, czyli caly sezon letni + sporadycznie zima. Mysle ze za 10-15 lat, zamieszkam tam na stale. Jako ze dom ma powstac na dzialce budowlanej, wiec musi spelniac normy domu jednorodzinnego calorocznego. Mam zamiar zalozyc w nim rekuperacje.

Wlasciwie jedynynym zrodlem ciepla w domu ma byc kominek. Wiaze sie to w duzej mierze z tym ze dom przez najblizszych 10-15 lat bedzie uzytkowany zima sporadycznie, wiec nie chce inwestowac pieniedzy w C.O. W zwiazku z tym zaczalem ostatnio mocno interesowac sie rozprowadzeniem ciepla z kominka, grawitacyjnym oraz DGP.

I tu pojawiaja sie moje watpliwosci dlatego tez zwracam sie do Was w celu zasiegniecia opini specjalistow. W chwili obecnej, projekt domu jest jeszcze dopracowywany i tym samym jest duze pole do zmian. Aktualnie kominek jest planowany w szczycie domu. Powierzchnia nad salonem bedzie otwarta az do dachu (nie bedzie tam pokoju). Komin od podlogi az po dach bedzie widoczny i odsloniety w salonie. Dom ma wymiary 12 m x 6,5 m, a na drugim koncu domu(przeciwnym boku do kominka) maja sie znajdowac 2 sypialnie na parterze. Na poddaszu beda 3 sypialnie w tym 2 takze po przeciwnej stronie domu. Odleglosc od kominka do najdalszych sypialni to w lini prostej okolo 9-9,5 m.

Czy realnym jest doprowadzenie ciepla do sypialni na parterze znajdujacych sie po drugiej stronie budynku(w lini prostej to okolo 9-9,5 m)???
Jezeli tak to czy konieczny jest do tego aparat nawiewowy o duzej mocy??? (czy wtedy nie bedzie on zbyt glosny)

Gdzie realnie mozna by w domu zamntowac aparat nawiewny??? Z tego co czytalem to musi byc on w jak najblizszej odleglosci od kominka. Nad salonem nie ma pokoju(otwarta przestrzen) wiec nie mam za bardzo pojecia gdzie mozna by zamontowac aparat nawiewny. Czy jest mozliwosc zamontowania aparatu i rozprowadzenia rur pod podloga/fundamentem?? Jak wsomnialem bedzie to dom w konstrukcji szkieletowej z fundamentem drewnianym. W takim przypadku pod domem znajduje sie pustka technologiczna. Jezeli jest taka mozliwosc to czy nie bedzie problemu z instalacja DGP w zimie gdy dlugo nie bede rozpalal w kominku.

Tak jak pisalem wyzej, projekt domu jest jeszcze na etapie tworzenia dlatego chcialbym teraz zasiegnac opini specjalistow w tej dziedzinie.

Z gory dziekuje za odpowiedz oraz konkretne wyjasnienia.



Pozdrawiam

Zaprojektuj dom tak, by nie trzeba było robić turbiny. Przy założeniach, które opisałeś, chyba warto nagiąć co nieco pod system grzewczy? Dgp grawitacyjne, nie jest problematyczne. Generalnie bezawaryjne...

pestka56
29-04-2015, 23:28
A komin z kominkiem najlepiej w centrum domu. Będzie skuteczniej działał.

Zdun Darek B
30-04-2015, 08:40
W Polsce zawsze budowano dom "wokół komina" dotyczy to zresztą wszystkich krajów północy , teraz w nowoczesnych superszczelnych domach takie usytuowanie kominka lub jeszcze lepiej pieco-kominka także należy uznać za optymalne .

pestka56
30-04-2015, 09:41
O ile dobrze pamiętam, to Twój dom, Darku, ma właśnie takie usytuowanie komina :) i paleniska.

wscpiwosz
30-04-2015, 16:00
Wielkie Dzieki za odpowiedz.

Tak tez wasnie myslalem. Tym bardziej ze mialby to byc kominek stojacy sam na scianie i prowadzic pod sam dach ( bez pietra nad salonem), wiec nawet gdzies montujac do niego DGP trzeba by zabudowywac turbine oraz rury thermo.

Kolejne pytanie mi sie nasunelo.
Czy jest mozliwosc zamontowania aparatu nawiewnego oraz rozprowadzenia rur thermo pod kominkiem/podloga/stropem?? Dom w konstrukcji szkieletowej, podloga/strop z belek a wiec pod nimi bedzie pustka instalacyjna. Myslicie ze mozna tam amontowac turbine i rury?? Jezeli tak to co zima gdy nie bede palil w kominku?? Aparat i rury na mrozie wytrzymaja??

Z gory dziekuje za odpowiedz.

Pozdrawiam
Marcin

Kominki Piotr Batura
01-05-2015, 06:06
Nie dziękuj za odpowiedzi, których nie zrozumiałeś.

Przestaw komin na druga ścianę, tak żebyś miał z kominka blisko do innych pomieszczeń. I zapomnij o tej idiotycznej turbinie.

pestka56
01-05-2015, 07:56
Dodam, tak już całkiem jak łopatą do głowy, komin z kominkiem postaw przy ścianie wewnętrznej, pośrodku domu.

wscpiwosz
01-05-2015, 13:50
Zrozumialem bardzo dobrze. Pomimo tego ze jestem laikiem w tych sprawach to czytac ze zrozumieniem nauczylem sie juz pare lat wstecz. I za te rady podziekowalem.

Koncepcja ktora przedstawilem (pod podloga) poprostu wpadla mi do glowy i odnosnie tej opcji tez chcialem sie poradzic. W koncu to jest forum. Rozumiem ze jest ona bez sensu.

Komin z kominkiem postawie wewnatrz domu. Tym bardziej ze obok jest klatka schodowa ktora rozprowadzi cieplo na gore. W takim przypadku takze grawitacyjne rozprowadzenie ciepla do sypialni powinno w zupelnosci wystarczyc.

Pozdrawiam

zbiq
01-05-2015, 21:19
I tak może być, sam też tak sp...łem wejście do komina a wystarczy kilka kropli by w domu poczuć ;-)

Przepaliłem porządnie kominek i zapach znikł.
Ale dzisiaj po opadach znowu "zajechało'.
Zacieka do komina ?
Jest na to jakiś sposób?

Zdun Darek B
02-05-2015, 07:04
Strażak na kominie .
Poprawne wykonanie czapki/płyty na kominie , tak aby woda deszczowa nie wciekła do środka .

Kominki Piotr Batura
02-05-2015, 09:28
Przepaliłem porządnie kominek i zapach znikł.
Ale dzisiaj po opadach znowu "zajechało'.
Zacieka do komina ?
Jest na to jakiś sposób?

Słowo komentarza, żebyś nie zwariował... Darek pisze o strażaku, ja wcześniej, że strażak problemu nie rozwiąże...:bash:

Czytaj to tak. Problem jest gdzie indziej. Masz nieprofesjonalnie zamontowane łączenia elementów odprowadzających dym. Odwrotnie! Bagatela, bo dla wielu firm to wiedza tajemna. Nie ważne że podstawowa:D

Ciężko ten problem teraz zlokalizować, i rozwiązać, choć to powinno być przedmiotem reklamacji. Strażak to leczenie syfa pudrem, ale może pomóc. Na deszcz na pewno. Na skropliny z mokrego drewna, lub palenia na zmniejszonym dolocie powietrza - już nie.

bagi69
02-05-2015, 10:22
Może zrobić zdjęcia w obudowie i coś będzie widać . Ciemnobrązowy ściekający glut lub maź na wkładzie ,rurach podłączenia ,połączaniu z trójnikiem komina.