PDA

Zobacz pełną wersję : KOMINKI - Pomoge i doradze we wszystkim co dotyczy kominków.



Strony : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 [35] 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52

Kyniek123
17-12-2015, 20:08
Zostawię tą cześć podłogi bez styropianu. Nie buduję pasywnego domu ;) Varia 1V ale na pewno będę szukał czegoś innego tej klasy, ceny, wymiarów i wtedy podejmę decyzję. Muszę trochę poczytać i poznać głębiej rynek. Pozdrawiam

Kominki Piotr Batura
18-12-2015, 07:00
Zostawię tą cześć podłogi bez styropianu. Nie buduję pasywnego domu ;) Varia 1V ale na pewno będę szukał czegoś innego tej klasy, ceny, wymiarów i wtedy podejmę decyzję. Muszę trochę poczytać i poznać głębiej rynek. Pozdrawiam

Jeśli Varia 1Vh, to tylko Spartherm (lub lepszy;)). Gilotynowe otwieranie drzwi zobowiązuje, a kupowanie naśladowców obarczone jest zawsze ryzykiem, choćby niewielkim...Natomiast otwierany na bok, można kupić za 2/3 ceny Spartherma, z lepszymi rozwiązaniami i parametrami spalania.

Kyniek123
18-12-2015, 19:36
9(..)...Natomiast otwierany na bok, można kupić za 2/3 ceny Spartherma, z lepszymi rozwiązaniami i parametrami spalania. Otwieranie boczne jakoś bardziej za mną przemawia. Mógłbyś mnie nakierować na te lepsze rozwiązanie ;) jeśli nie tu to może na prv.? Pozdrawiam serdecznie.

Kyniek123
18-12-2015, 19:43
Jeszcze jedno pytanie mam odnośnie rozwiązania z wkładem kominkowym jako wyczystką. Zdjęcie zrobione po większych opadach deszczu. Ewidentnie widać, że jakaś woda w tym wkładzie od czasu do czasu się pojawi. Stanowi to jakiś problem? Należy coś z tym zrobić? Dodam, że nie ma żadnego daszku etc. na kominie.
https://lh3.googleusercontent.com/-5g4bIXiMO6k/VmyN2GWJRWI/AAAAAAAAAK0/fkOXNexCk0Y/s800-Ic42/IMG_20151021_111925.jpg

grzekrz
18-12-2015, 22:15
Witam,
Zwracam się z prośbą o pomoc. Od roku użytkuję kominek (Amelia 21 kW) z podłączoną DGP. (turbina DOSPEL 600). Kominek zainstalowany w salonie, rura ok 3m flex ocieplana podłączona do turbiny na poddaszu nieużytkowym. Na dzień dzisiejsze poddasze jest nie ocieplone. Na strychu rury również fex ocieplone. Od turbiny do dwóch trójników połączonych szeregowo ok 4m (fi 125). Od trójników idą fi 110 do trzech pokoi (ok 2, 3 i 5 m). W pokojach zainstalowane anemostaty ok 1m od okien. W kominku palę brzozą i dębem sezonowanym. W salonie jest b. ciepło. Wg mnie kominek prawidłowo reaguje na regulację dolotu powietrza z zewnątrz. Problem stanowi ocieplenie pokoi na piętrze poprzez DGP. Mimo palenia intensywnego (w salonie gorąco) w pokojach na piętrze jest po prostu zimno. Wg mnie z anemostatów nie dmucha na tyle by ogrzać pokoje (same anemostaty są ciepłe). Pokoje które ma odsłużyć DGP mają powierzchnię ok 22, 20, 12m i ok 2,5m wysokości. Turbina za słaba? należy dodatkowo ocieplić flexy na poddaszu? ewentualnie jak? (poddasze planuję ocieplić wełną jeszcze w tym sezonie). Na co jeszcze powinienem zwrócić uwagę?
pozdrawiam
g

Kominki Piotr Batura
19-12-2015, 06:15
Wygląda na to, że na nic nie musisz zwracać uwagę. Po prostu dokończ budowę...

grzekrz
19-12-2015, 14:22
OK - zrozumiano :)
Jeszcze małe sprostowanie do moich informacji.
Turbina to DOSPEL KOM II 400 by-pass - nie 600. Przewody izolowane M0 śr 127 i 102 mm.
Zdaje sobie sprawę że ocieplenie poddasza jest kluczowe w kwestii strat ciepła z DGP natomiast czy ocieplenie poddasza wpłynie również na ilość dmuchanego powietrza do pokoi?
W kwestii ocieplenia poddasza chwilę mi to zajmie :) więc pytanie czy są skuteczne, sprawdzone sposoby żeby dodatkowo zaizolować zainstalowane flexy. Taka izolacja pozostała by również po ocieleniu poddasza.

dzięki i pozdrawiam
g

jacek.zoo
19-12-2015, 18:36
OK - zrozumiano :)
Jeszcze małe sprostowanie do moich informacji.
Turbina to DOSPEL KOM II 400 by-pass - nie 600. Przewody izolowane M0 śr 127 i 102 mm.
Zdaje sobie sprawę że ocieplenie poddasza jest kluczowe w kwestii strat ciepła z DGP natomiast czy ocieplenie poddasza wpłynie również na ilość dmuchanego powietrza do pokoi?
W kwestii ocieplenia poddasza chwilę mi to zajmie :) więc pytanie czy są skuteczne, sprawdzone sposoby żeby dodatkowo zaizolować zainstalowane flexy. Taka izolacja pozostała by również po ocieleniu poddasza.

dzięki i pozdrawiam
g

Jak ja mialem tylko izolowane rure to od najblizszego anemostatu do najdalszego od turbiny to roznica w temp powietrza wydmuchiwanego byla ponad 5 st, rozwinalem na calosci rur welne 15 cm i roznica jest w granicsch 0,1-0,2 stopnia. Takze zrob ocieplenie a pozniej bedziesz mial cieplo

jacek.zoo
19-12-2015, 18:39
OK - zrozumiano :)
Jeszcze małe sprostowanie do moich informacji.
Turbina to DOSPEL KOM II 400 by-pass - nie 600. Przewody izolowane M0 śr 127 i 102 mm.
Zdaje sobie sprawę że ocieplenie poddasza jest kluczowe w kwestii strat ciepła z DGP natomiast czy ocieplenie poddasza wpłynie również na ilość dmuchanego powietrza do pokoi?
W kwestii ocieplenia poddasza chwilę mi to zajmie :) więc pytanie czy są skuteczne, sprawdzone sposoby żeby dodatkowo zaizolować zainstalowane flexy. Taka izolacja pozostała by również po ocieleniu poddasza.

dzięki i pozdrawiam
g

ocieplenie nie wplynie na ilosc powietrza, ja mam 6 punktow dgp z czego dwa sa 11m od turbiny, a mam turbine 800 z mozliwoscia skrecenia obrotow (zwykly sciemniacz) na razie nie regulowalem bo ciagle ten sciamniacz w reklamscji jest i mam nasztywno podpiete. Ale wydaje mi sie ze jakbym skrecil to wyjdzie na to samo bo bedzie mniej powoetrza ale za to bardziej nagrzane, bo sila rzeczy jak jest mniejszy przeplyw przez komore kominka to powietrze zlapie wieksza temp

Kominki Piotr Batura
19-12-2015, 18:59
Ściemniacz nie nadaje się do turbiny. Dlatego się psuje. Jeśli rury będą tracić ciepło w przestrzeni użytkowej budynku, zamkniętej z zewnątrz ociepleniem, izolacja nie zawsze jest konieczna. Straty też będą grzały...Powietrze z anemostatów ma wypełniać pomieszczenie, a nie być nawiewane jak z nagrzewnicy.

Świat się zmieni diametralnie, jak ocieplisz...:cool:

jacek.zoo
19-12-2015, 19:06
Ściemniacz nie nadaje się do turbiny. Dlatego się psuje. Jeśli rury będą tracić ciepło w przestrzeni użytkowej budynku, zamkniętej z zewnątrz ociepleniem, izolacja nie zawsze jest konieczna. Straty też będą grzały...Powietrze z anemostatów ma wypełniać pomieszczenie, a nie być nawiewane jak z nagrzewnicy.

Świat się zmieni diametralnie, jak ocieplisz...:cool:

Nie psuje sie, kupilem zepsuty, 2 miesiace czekalem na wymiane i dostalem znowu zepsuty. A sprawdzalem na zarowce a nie na turbinie. Potenciometr walniety.
A dlaczego sie nie nadaje? Jedynie ograjicza napiecie i dlatego sa mniejsze obroty. W tym momencie jak idzoe na maks to jak przyloze lape do anemoststu to czuc powoetrze, tak do 20cm od anemostatu dalej juz nie czuc

Remiks
19-12-2015, 19:24
A sprawdzalem na zarowce a nie na turbinie. Potenciometr walniety.
A dlaczego sie nie nadaje? Jedynie ograjicza napiecie i dlatego sa mniejsze obroty.
Nadaje się albo nie, zależy co to za ściemniacz, to że na żarówce pracuje nie znaczy że z silnikiem sobie poradzi to zupełnie inne obciążenia (silnik indukcja). Ogranicza napięcie hm tak, a wiesz w jaki sposób?

jacek.zoo
19-12-2015, 19:34
Nadaje się albo nie, zależy co to za ściemniacz, to że na żarówce pracuje nie znaczy że z silnikiem sobie poradzi to zupełnie inne obciążenia (silnik indukcja). Ogranicza napięcie hm tak, a wiesz w jaki sposób?

Nie znam sie na tym kompletnie :) sciemniacz obrotowy legrand zakres podajze od 20 do 300w, z tego co pamietam turnina ma 100w, banan 3. Ale te oba sciemniacze co mialem nawet nw zarowce ne dzialaly, bylem z tym u znajomego elektryka i tez sprawdzil i mowil ze potencjometr. Bo nie dzialalo nawet to wylacznie, jak sie przekreci csloiem w lewo i kliknie to powinno wylaczyc odbiornik a nic sie nie dzialo. W darco mi mowili ze taki sciemniacz jak najbarsziej sie nadaje

Remiks
19-12-2015, 19:52
Nie znam sie na tym kompletnie :) sciemniacz obrotowy legrand zakres podajze od 20 do 300w, z tego co pamietam turnina ma 100w, banan 3. Ale te oba sciemniacze co mialem nawet nw zarowce ne dzialaly, bylem z tym u znajomego elektryka i tez sprawdzil i mowil ze potencjometr. Bo nie dzialalo nawet to wylacznie, jak sie przekreci csloiem w lewo i kliknie to powinno wylaczyc odbiornik a nic sie nie dzialo. W darco mi mowili ze taki sciemniacz jak najbarsziej sie nadaje
Nie będę Ci mącił w głowie co to obciążenie indukcyjne itp ale jest tak że nie każdy ściemniacz do tego się nada. Zerknąłem w kartę katalogową tego ściemniacza, co prawda Legrand nie przewiduje sterowania nim silników ale transformatory już tak więc może dać radę.

grzekrz
19-12-2015, 21:45
OK, w takim razie wszystkie "siły" wkładam w ocieplenie poddasza. Po ociepleniu i testach złożę relacje jak wygląda sytuacja z ogrzewaniem pokoi.

VoytekS
20-12-2015, 14:55
Zostawię tą cześć podłogi bez styropianu. Nie buduję pasywnego domu ;) Varia 1V ale na pewno będę szukał czegoś innego tej klasy, ceny, wymiarów i wtedy podejmę decyzję. Muszę trochę poczytać i poznać głębiej rynek. Pozdrawiam

Ja dawałem pod kominek styrodur (13 cm + 7 cm wylewki) do tego siatka z drutu 6 mm. Generalnie mam taka siatkę na całej podłodze tyle że na styropianie, żeby uniknąć pęknięć od podłogówki.

Piekap
20-12-2015, 15:13
WItam,

Mam nadzieje że moje pytanie nie wyda się "Głupie"...

Kupiłem dom z wbudowanym przewodem kominowym, o ile dobrze sprawdziłem to ceramicznym. Wlot do przewodu kominowego jest usytuowany na wprost salonu. Z podłogi wychodzi przewód doprowadzający powietrze z zewnątrz. Przewód kominowy nie jest wbudowany w ścianę, można powiedzieć ze jest dostawiony do ściany.

I teraz moje pytanie: Czy mogę doprowadzić do wkładu kominkowego powietrze od spodu a także wyprowadzić spaliny rurą która nie jest pionowa? Można to jakoś giąć? Chodzi mi o przysuniecie wkładu maksymalnie do ściany obok przewodu kominowego tak żebym nie musiał kominka montować przed kominem i nad rura z powietrzem bo wtedy wyjdzie mi razem z zabudowa na środku salonu. z drugiej strony chce mieć pewność ze spaliny będą odprowadzane prawidłowo i powietrze doprowadzane do paleniska.

mam nadzieje ze mój opis jest w miarę zrozumiały, w razie pytań jestem do dyspozycji.

Z góry dziękuję za pomoc.

VoytekS
20-12-2015, 15:14
To raczej trzeba sobie odpuścić przy pompie ciepła , WM+reku. W takim domu są za male dobowe straty .
Tu się nadaje raczej duży bio-kominek z szybą .

Może jeszcze piecokominek ,ale to raczej ryzykowne kominki akumulacyjne z masą to do domów z bali brak tam akumulacji ścian i sufitów, można płynniej sterować dwoma układami o większej bezwładności .
Mniejsza szyba odda mniej ciepła do pomieszczenia ,resztę energii będzie chłonął szamot a w tym czasie może "stygnąć" płyta ogrzewania podłogowego po kilku godzinach piecokominek przejmie inicjatywę .

Bio-kominek mnie kompletnie nie interesuje. Wolałbym nie mieć żadnego ;)

Zdaję sobie sprawę z tego, że duża szyba skutkuje wypromieniowaniem dużej ilości ciepła na salon, w zawiązku z tym pytanie, bo może błądzę w moim rozumowaniu. Czy zastosowanie masy akumulacyjnej (jakiejkolwiek) + ciepła obudowa (też chyba coś akumuluje) spowoduje, że kominek będzie mniej skłonny do przegrzewania pomieszczenia? No bo skoro akumuluje, a później oddaje przez dłuższy czas, więc w chwili palenia chyba nie powinien generować bardzo dużo ciepła na pomieszczenie?
Z tego co czytałem zastosowanie podwójnej szyby ogranicza wypromieniowywanie energii przez nią, w związku z tym że zamierzałem zainstalować wkład Romotop ANGLE 2g S 88.51.44.05 czy może ktoś polecić coś podobnego z podwójną szybą?

VoytekS
20-12-2015, 16:04
Nie psuje sie, kupilem zepsuty, 2 miesiace czekalem na wymiane i dostalem znowu zepsuty. A sprawdzalem na zarowce a nie na turbinie. Potenciometr walniety.
A dlaczego sie nie nadaje? Jedynie ograjicza napiecie i dlatego sa mniejsze obroty. W tym momencie jak idzoe na maks to jak przyloze lape do anemoststu to czuc powoetrze, tak do 20cm od anemostatu dalej juz nie czuc

Nie wiem jaki silnik ma turbina, którą chcesz sterować, ale chyba 230V/50Hz. W takim wypadku rozczaruję Cię, ale zmniejszenie napięcia nie spowoduje zmniejszenia obrotów - w tym celu musiałbyś zmniejszyć częstotliwość sieci ;) a to już nie takie proste.
No chyba, że to turbina zasilana napięciem stałym, albo to silnik ze szczotkami (komutatorowy) wtedy sprawa prostsza.

Remiks
20-12-2015, 16:54
Nie wiem jaki silnik ma turbina, którą chcesz sterować, ale chyba 230V/50Hz. W takim wypadku rozczaruję Cię, ale zmniejszenie napięcia nie spowoduje zmniejszenia obrotów - w tym celu musiałbyś zmniejszyć częstotliwość sieci ;) a to już nie takie proste.
No chyba, że to turbina zasilana napięciem stałym, albo to silnik ze szczotkami (komutatorowy) wtedy sprawa prostsza.

Skoro darco odpowiedział że się nada to wątpię by tam wsadzili silnik klatkowy a to przy takim będą problemy.

forscher
22-12-2015, 15:19
hej

czy ktoś z Was ma Brunner BSO 02

Jakie macie opinie o tym cudeńku ?
Czy jest to własciwy wybór dla domu z poddasszem użytkowym o powierzchni uzytkowej ca. 120 m2?

Pozdrav

Xesxpox
22-12-2015, 18:09
witam
czy kupują kominek z płaszczem wodnym muszę ten płasz odrazu podpiąć pod odbiornik ciepła czy mogę poprostu rurę wlotową/wylotową z wężownicy zostawić otwartą i palić bez stresu że coś się stanie z płaszczem? budowa w trakcie, okna za jakiś czas wstawię dom będzie trzeb dogrzewać żeby coś w środku robić a hydrauliki jeszcze brak stąd moje pytanie czy można tak używać kominek z pw

pestka56
22-12-2015, 18:40
hej

czy ktoś z Was ma Brunner BSO 02

Jakie macie opinie o tym cudeńku ?
Czy jest to własciwy wybór dla domu z poddasszem użytkowym o powierzchni uzytkowej ca. 120 m2?

Pozdrav

Przecież to Brunner :) więc górna półka. Cena ;) też co najmniej górna. Znalazłeś sobie piec w obudowie betonowej. Powinieneś zapytać jak długo ta obudowa jest zdolna oddawać ciepło.
Wątpię by ktoś na forum miał już taki piecyk systemowy. To najnowsze dziecko Brunnera, chyba nawet z jesieni tego roku.

Ja bym raczej znalazła Zduna, który postawi kominek typu palenisko zduńskie z akumulacją. Taniej wyjdzie i na pewno będzie dobrze dopasowane do potrzeb domu. :)

Kominki Piotr Batura
23-12-2015, 04:39
witam
czy kupują kominek z płaszczem wodnym muszę ten płasz odrazu podpiąć pod odbiornik ciepła czy mogę poprostu rurę wlotową/wylotową z wężownicy zostawić otwartą i palić bez stresu że coś się stanie z płaszczem? budowa w trakcie, okna za jakiś czas wstawię dom będzie trzeb dogrzewać żeby coś w środku robić a hydrauliki jeszcze brak stąd moje pytanie czy można tak używać kominek z pwTrudno powiedzieć czy można palić w "płaszczu "bez wody. Pewnie tak, tylko nie wiadomo jak długo i czy potem można do niego nalać wody...;)

Kominki Piotr Batura
23-12-2015, 04:41
hej

czy ktoś z Was ma Brunner BSO 02

Jakie macie opinie o tym cudeńku ?
Czy jest to własciwy wybór dla domu z poddasszem użytkowym o powierzchni uzytkowej ca. 120 m2?

Pozdrav


Proponuję założyć wątek: "forscher - reinkarnacja" i tam skupić wszystkie pytania, które już na forum przerabiałeś....

animuss
31-12-2015, 13:41
Witam ,nadal jestem zalatany ale już niedługo przysiądę z tym kominkiem temat może się ruszy. ;)

Byłem na Święta u szwagra i spotkała mnie niemiła niespodzianka ,czyli zapach wędzonki z kominka i to nader intensywny jak dla mnie.
Po dyskusji i oględzinach wykryłem że ten zapach wydobywa się z połączenia dwóch szyb z kominka Kratki.pl.
https://kratki.pl/images/products/5378/50e6d51094077_full.jpg

Zaproponowałem mu zaklejenie szczeliny silikonem wysokotemperaturowym ,ale czy to się utrzyma na szybie ,gdyby szyba była gięta to może mniej by capiło ,macie jakieś pomysły?
Powietrze zimne cofa się do domu kominem.:(

lecho*ski
31-12-2015, 17:55
doradz szwagrowi dobrego kominiarza.tego wkladu nie uszczelnisz, bo w nim nie o to chodzi. cofa sie bo wentylacja jest do bani.
jak uszczelnisz wklad bedzie wiac innymi drogami.

Witam ,nadal jestem zalatany ale już niedługo przysiądę z tym kominkiem temat może się ruszy. ;)

Byłem na Święta u szwagra i spotkała mnie niemiła niespodzianka ,czyli zapach wędzonki z kominka i to nader intensywny jak dla mnie.
Po dyskusji i oględzinach wykryłem że ten zapach wydobywa się z połączenia dwóch szyb z kominka Kratki.pl.
https://kratki.pl/images/products/5378/50e6d51094077_full.jpg

Zaproponowałem mu zaklejenie szczeliny silikonem wysokotemperaturowym ,ale czy to się utrzyma na szybie ,gdyby szyba była gięta to może mniej by capiło ,macie jakieś pomysły?
Powietrze zimne cofa się do domu kominem.:(

animuss
31-12-2015, 21:44
doradz szwagrowi dobrego kominiarza.tego wkladu nie uszczelnisz, bo w nim nie o to chodzi. cofa sie bo wentylacja jest do bani.
jak uszczelnisz wklad bedzie wiac innymi drogami.
Wentylacja powiadasz ,myślałem że coś jest nie teges z tym kominkiem ,
Muszę zadzwonić i dopytać czy mają nawiewniki w oknach .

jacek.zoo
01-01-2016, 05:38
A nie pali przypadkiem mokrym drewnem, moj tato ma ciagle problem z wedzonka w domj, tylko 10 lat palil mokrym i komin ma tak zawalony ze nie idzie tego wyczyscic i to smierdzo wedzonka

animuss
01-01-2016, 18:22
A nie pali przypadkiem mokrym drewnem, moj tato ma ciagle problem z wedzonka w domj, tylko 10 lat palil mokrym i komin ma tak zawalony ze nie idzie tego wyczyscic i to smierdzo wedzonka

Nie wiem ,ale widziałem jak kiedyś kupował na stacji paliw ,a tam drewno nie za ciekawe.

Kominki Piotr Batura
02-01-2016, 21:31
Nie wiem ,ale widziałem jak kiedyś kupował na stacji paliw ,a tam drewno nie za ciekawe.

Jak kupi dwa lata przed włożeniem do pieca, to CZYMU NI?!

monad
06-01-2016, 12:57
Witam. Jestem totalnym laikiem w temacie wkładów kominkowych, w związku z tym potrzebuję fachowej porady, który wkład kominkowy byłby dla mnie najlepszy biorąc pod uwagę, że ma spełniać docelowo funkcję raczej dekoracyjną, a co za tym idzie będzie sporadycznie używany aby stworzyć nastrój i podkręcić temperaturę w okresie jesienno-zimowym. Budżet niestety mocno ograniczony a zamarzył mi się kominek narożny, bo idealnie wpasowywałby się w powierzchnię salono-jadalnianą. I takim sposobem dotarłam na strony z wkladem kominkowym kdf eco max 14 kw-co sądzicie? A może są jakieś lepsze alternatywy w podobnym przedziale cenowym? Podaję parametry wspomnianego wkładu:
Cechy ogólne
Typ urządzenia wkład kominkowy
Rodzaj montażu w narożniku
Konstrukcja urządzenia żeliwno-stalowy wkład kominkowy
System ogrzewania
promieniowanie grzewcze przez szybę
ogrzewanie powietrzne
ogrzewanie powietrzne z systemem Dystrybucji Gorącego Powietrza
promieniowanie grzewcze
Rodzaj systemu ogrzewania DGP
konwekcja naturalna
konwekcja wymuszona z turbiną/wentylatorem (wyposażenie opcjonalne)
Parametry grzewcz i techniczne (wg PN-EN)
Nominalna moc grzewcza [kW] 14
Zakres mocy grzewczej [kW] od 6 do 16
Sprawność [%] 71
Emisja CO przy 13% O2 0,08
Zastosowanie do palenia ciągłego
Ogrzewana powierzchnia [m2] od 60do 160
Ogrzewana kubatura [m3] 150-400
Maksymalna długość polan [cm] 50
Maksymalny jednorazowy załadunek drewna [kg] 4
Minimalna efektywna wysokość komina [m] 5
Minimalne podciśnienie (ciąg) w przewodzie kominowym [Pa] 12
Wymiary i ciężar
Wymiary całkowite, wys x szer x głęb 697 x 700 x 463 mm
Wymiary fasady, szer. x wys. [mm] 700 x 530
Wymiary szyby frontowej, szer. x wys. [mm] 634 x 320
Wymiary szyby bocznej, szer. x wys. [mm] 310 x 320
Średnica króćca wylotu dymu [mm] 180
Średnica króćca dolotu powietrza do spalania [mm] 100 (wyposażenie opcjonalne)
Ciężar [kg] 120
Cechy użytkowe/funkcjonalne
Sposób otwierania drzwiczek na bok
System utrzymania czystej szyby
kurtyna powietrzna
piroliza
Szyba z wykończeniem rastra NIE
Rodzaj paliwa drewno
Załadunek opału z przodu
Maksymalna długość polan [cm] 50
Termostatyczna kontrola spalania NIE
System dopalania spalin TAK (wyposażenie standardowe)
Rodzaj spalania na ruszcie z popielnikiem (wyposażenie standardowe)
Bezpośrednie doprowadzenie powietrza do spalania z zewnątrz TAK (wyposażenie opcjonalne)
Średnica króćca dolotu powietrza do spalania [mm] 100 (wyposażenie opcjonalne)
Wyrzut spalin grawitacyjny
Szyber NIE
Okres gwarancji 5 lat
Cechy estetyczne
Okładziny paleniska żeliwno-stalowe
Kształt/rodzaj przeszklenia paleniska szyba narożna
Format przeszklenia standardowy
Stylistyka urządzenia nowoczesna

animuss
06-01-2016, 14:06
Jak kupi dwa lata przed włożeniem do pieca, to CZYMU NI?!

:D

forscher
06-01-2016, 15:07
wykonawca budynku proponuje aby spaliny z kominka odprowadzane były kominem systemie Leier.

czy warto do takiego komina wkładać rurę z nierdzewki ? A może cale odprowadzenie spalin zrobić tylko z nierdzewki i obudować?

czy do odprowadzenia kondensatu do kanalizacji konieczna jest jakaś pompka czy wystarczy grawitacja?

forscher
06-01-2016, 15:09
Proponuję założyć wątek: "forscher - reinkarnacja" i tam skupić wszystkie pytania, które już na forum przerabiałeś....




zatem DO DZIEŁA!

PRZEJDŹ OD SŁÓW CZYNÓW





PS pytania kolejne a pewno się pojawią


aha i sprawdź czasami znaczenie słów których używasz tak by twoja wypowiedź nie mająca nic wspólnego z tematem wątku) miała jakikolwiek sens.

miro_x
07-01-2016, 12:39
Mam pytanie które już się tu przewijało ale konkretnie nikt nie odpowiedział.

Czym przykleić płytę granitową do płyt Varmsena. Są to paski płyty nad szybą kominka narożnego.

kamień w tym miejscu mocno się nagrzewa. Przykleiłem na kleju Varmsena ale po kilku paleniach odpadło. Klej całkowicie odpadł od granitu.

Potrzebuję kleju który złapie i płytę i kamień nie odbarwiając go i będzie odporny na temperaturę.

Dolna półka jest też na kleju Varmsena ale tam nie ma takich temperatur i wszystko się trzyma.


342488

Pozdrawiam

Kominki Piotr Batura
07-01-2016, 16:09
Mam pytanie które już się tu przewijało ale konkretnie nikt nie odpowiedział.

Czym przykleić płytę granitową do płyt Varmsena. Są to paski płyty nad szybą kominka narożnego.

kamień w tym miejscu mocno się nagrzewa. Przykleiłem na kleju Varmsena ale po kilku paleniach odpadło. Klej całkowicie odpadł od granitu.

Potrzebuję kleju który złapie i płytę i kamień nie odbarwiając go i będzie odporny na temperaturę.

Dolna półka jest też na kleju Varmsena ale tam nie ma takich temperatur i wszystko się trzyma.


342488

Pozdrawiam


Konkretnie, to każdy przypadek jest inny, a standardowe odpowiedzi to mają w supermarketach...:)

Takie podwieszenie kamienia, jak Twoje, zwykle robię asekurując się kilkoma metodami. Dwa trzy kleje + rama montażowa...cÓś wytrzyma...

Jakie kleje, jaka rama? Musiałbym z bliska zobaczyć...Daj więcej fotek

Raczynski23
07-01-2016, 17:18
My stosujemy w takim miejscu klej poliuretanowy, firm jest dużo, więc można wybierać co komu pasuje, każdy ma swój sprawdzony.
Pamiętaj tylko aby powierzchnia była odpowiednio przygotowana pod klejenie kamienia oraz była możliwie najszersza (nie klej do rantu 3cm płyty).

monach
07-01-2016, 19:18
Koledzy, czy kratka wentylacyjna w okolicy kominka jest potrzebna? Wiem że opinie na ten temat są różne. Jak jest waszym zdaniem? Ja bym to chyba zamurował. Z góry dzięki za pomoc. Pozdrawiam

miro_x
10-01-2016, 21:23
Dziękuję za zainteresowanie. Płyta jest klejona do poprzecznie przykręconej płyty warmsen. Jest takie L zrobione. 8 cm szerokości.

Przykleiłem to na kleju Varmsen ale niestety nie złapał w ogóle do kamienia.

Spróbuję na kleju poliuretanowym. A jak jest z jego odpornością na temperaturę ? Tytan podaje np +100 stC.

Co do pytania Piotra niestety nie dałem tam żadnej ramy. Konstrukcja jest samonośna z płyt Varmsen. Wszystko klejone i skręcane na wkrętach.

Gdybym miał tam jakiś kątownik to zrobiłbym dziurkę w kamieniu i po prostu to przykręcił.

Remiks
10-01-2016, 21:34
Dziękuję za zainteresowanie. Płyta jest klejona do poprzecznie przykręconej płyty warmsen. Jest takie L zrobione. 8 cm szerokości.

Przykleiłem to na kleju Varmsen ale niestety nie złapał w ogóle do kamienia.

Spróbuję na kleju poliuretanowym. A jak jest z jego odpornością na temperaturę ? Tytan podaje np +100 stC.

Co do pytania Piotra niestety nie dałem tam żadnej ramy. Konstrukcja jest samonośna z płyt Varmsen. Wszystko klejone i skręcane na wkrętach.

Gdybym miał tam jakiś kątownik to zrobiłbym dziurkę w kamieniu i po prostu to przykręcił.
Płyta Varmsen oczywiście nie jest taka surowa tylko wzmocniona, siatka klej;-)

miro_x
11-01-2016, 06:54
Tak oczywiście. Na zewnątrz siatka zatopiona w szpachli varmsen. wszystko na gruntach też varmsen.

Kominki Piotr Batura
11-01-2016, 07:14
Poliuretan w podwyższonych temperaturach ma to do siebie, ze świetnie trzyma na początku, a potem, np po 2 latach puszcza...Robiłem wiele prób, i próbek - w piekarniku, na żywca....

Tak jak napisałem...Dając 3 rodzaje kleju: np poliuretan, jakiś wiążący chemicznie i jakiś o wiązaniu ceramicznym, zabezpieczasz się przed odpadnięciem kamienia w przypadku nie trafienia z którąś z pojedynczych technologii. Przynajmniej masz dywersyfikację działań (fajne modne słowo! :D)

No i zwróć uwagę na sugestie Remiksa, tyle że te mikstury Varmsena zastąpiłbym porządna technologia typu Uni grunt i elastyczny klej do płytek (na podwyższone ryzyko - np Sopro nr 1, lub podobny innej firmy). Grunt przed siatką i po siatce....

miro_x
11-01-2016, 07:31
To tak. Sam grunt varmsena oceniam dobrze. to było coś na bazie szkła wodnego i ładnie płytę wygładziło do ułożenia gipsu. Sam gips dziwnie się rozprowadzał i później wycierał. Z grubsza jakoś to się wygładziło. Później był jeszcze jedenm grunt i tradycyjny gips i teraz jest równo. Obudowa z wierzchu raczej chłodna więc tam mu nic nie zaszkodzi.
Problem jest tylko z tym kamieniem nad szybą. Mam jakiś klej mapei super elastyczny P9 więc chyba tak zrobie poliuretan na zmianę z P9 i klejem Varmsena + dodatkowo może coś wymyśle żeby mechanicznie zakotwić na jakąś śrubę albo wkręta od spodu w grubość płyty.

miro_x
11-01-2016, 07:35
aha jeszcze jedno pytanie. Tak jest zrobione że dwie górne i dwie dolne części kąta prostego są z dwóch kawałków łączonych w narożu.

Jaki silikon zastosować (czarny) żeby to ładnie zafugować ? Oczywiście znowu problem z tempearaturą. Znalazłem taki wysokotemp. ale tylko w kolorze czerwonym.

lecho*ski
11-01-2016, 08:42
znajdziesz tez czarny wysokotemp.jesli chcesz silikon zastosowac

aha jeszcze jedno pytanie. Tak jest zrobione że dwie górne i dwie dolne części kąta prostego są z dwóch kawałków łączonych w narożu.

Jaki silikon zastosować (czarny) żeby to ładnie zafugować ? Oczywiście znowu problem z tempearaturą. Znalazłem taki wysokotemp. ale tylko w kolorze czerwonym.

Raczynski23
11-01-2016, 09:35
Tak jak już prywatnie odpisałem miro_x polecam przyklejenie na klej poliuretanowy , dodatkowo wszystkie łączenia kamienia nawiercić i "zawiązać" ze sobą prętami zatopionymi w żywicy epoksydowej.

PS
Każdy z wykonawców ma inne metody i tak jak pisał Kominki Piotr Batura jeżeli jest na kilka sposobów zamontowane mamy praktycznie 100% pewności że wytrzyma

Kominki Piotr Batura
11-01-2016, 09:57
aha jeszcze jedno pytanie. Tak jest zrobione że dwie górne i dwie dolne części kąta prostego są z dwóch kawałków łączonych w narożu.

Jaki silikon zastosować (czarny) żeby to ładnie zafugować ? Oczywiście znowu problem z tempearaturą. Znalazłem taki wysokotemp. ale tylko w kolorze czerwonym.

Sugerowałbym fugę cementową. Silkony to rakotwórcze świństwa, po podgrzaniu do 100 stopni emitują problemy...Wytrzymać wytrzyma, ale co sobie inhalację zrobisz, to Twoje...Silikony są dobre do innych zastosowań, Moim zdaniem paćkanie silikonami zabudów i wkładów kominkowych (przez niektórych producentów) to pójście na łatwiznę i nadużycie...

Kominki Piotr Batura
11-01-2016, 09:58
To tak. Sam grunt varmsena oceniam dobrze. to było coś na bazie szkła wodnego i ładnie płytę wygładziło do ułożenia gipsu. Sam gips dziwnie się rozprowadzał i później wycierał. Z grubsza jakoś to się wygładziło. Później był jeszcze jedenm grunt i tradycyjny gips i teraz jest równo. Obudowa z wierzchu raczej chłodna więc tam mu nic nie zaszkodzi.
Problem jest tylko z tym kamieniem nad szybą. Mam jakiś klej mapei super elastyczny P9 więc chyba tak zrobie poliuretan na zmianę z P9 i klejem Varmsena + dodatkowo może coś wymyśle żeby mechanicznie zakotwić na jakąś śrubę albo wkręta od spodu w grubość płyty.


Impregnat ma penetrować materiał, a nie go wygładzać. Dlatego odradzam to co odradzam. :)

miro_x
11-01-2016, 10:23
Oczywiście funkcję impregnacji jak najbardziej spełnił. Materiał stał się jednorodny i spoisty.

Co do mocowania dziękuję wszystkim za rady z każdej po trochę lub w całości skorzystam i za jakiś czas podzielę się swoim doświadczeniem w tej materii. :)

greggus
11-01-2016, 12:11
Witam.
Poproszę o podpowiedź.

Kominek NADIA 10 (Kratki.pl) zamontowała firma w piątek. Przy próbie rozpalenia nie chciało się za bardzo palić. Pan fachowiec stwierdził, że papier mokry (fakt) i dlatego, ale że nie będzie problemów.
Następnego dnia próbowałem palić - paliłem ze 3 godziny.
Ogień pali się cudnie ale tylko przy otwartych lub rozszczelnionych drzwiczkach. Po zamknięciu drzwiczek ogień gaśnie po kilkunastu sekundach. Znaczy się - nie ma tlenu.
Ruszanie przepustnicą w lewo / w prawo nie daje ŻADNEJ zmiany. Nie widać, żadnej różnicy w paleniu przy otwieraniu, czy zamykaniu.
Pan fachowiec stwierdził, że wszystko zrobił dobrze.
Komin sprawny - wcześniej budowlańcy grzali kozą i ciągnie mocno.
Dolot powietrza wygląda na drożny - fachowiec włożył rękę z obu końców i było czysto. Ja wetknąłem tyczkę 3m od strony zewn. i nic nie wygrzebałem.
Szef fachowca stwierdził, że wkład uszkodzony i trzeba reklamację do kratek zgłosić.

Pytania:
1. Czy fachowcy moga mieć rację? Czy w takim wkładzie ma się co "zepsuć"?
2. Czy mogę własnoręcznie spróbować coś "wymacać" od strony wewnętrznej po wyjęciu płyt Acumote?
3. CO jeszcze może być nie tak?

Będę wdzięczny za wskazówki, bo to jak na razie jedyne (nie działające) źródło ciepła w moim domku...

animuss
11-01-2016, 12:30
Co do mocowania dziękuję wszystkim za rady z każdej po trochę lub w całości skorzystam
Gdyby kamień, ta górna część był przycięty pod kątem 45 * do pionowych, tak jak rama obrazu, to nawet po odklejeniu nie spadnie nie potłucze się .

Xesxpox
12-01-2016, 19:06
Witam
nie wiem gdzie zadać pytanie a ten wątek wydaje mie się najbardziej odpowiedni.
W domu mam komin UNI Fe 18 plewy. Komin jest przy ścianie z silki przez którą to ścianę muszę przejść rurą od kominka który będzie z płaszczem wodnym. Murarze zostawili ścianę tak:
https://lh3.googleusercontent.com/-Pb1ewErPsw8/VpVL8S6T-UI/AAAAAAAABrk/h3tmk9QCLGE/s576-Ic42/IMG_20160112_153136217.jpg
https://lh3.googleusercontent.com/-yPPYrC03HVM/VpVL8IiNV-I/AAAAAAAABro/WQDTfuPEwgk/s720-Ic42/IMG_20160112_153107327.jpg
murarz twierdzi(nie jest kominiarzem) że przy silce nie trzeba montować takiego dołączonego kołnierza betonowego przy wejściu w ten komin. Czy faktycznie przy takim stanie można pominąć kołnierz betonowy i wejść rurą z kominka w rurę komina? oczywiście wcześniej troche bym obmurował tą loche co zrobili.

Kominki Piotr Batura
13-01-2016, 07:02
Zmień kominiarza i napisz co powiedział drugi...Aż do skutku. Skonsultuj tez sprawę z producentem systemu. To jego pomysły na przyłącza, niech się wykaże...

Xesxpox
13-01-2016, 08:43
Kominki Piotr Batura Twoje zdanie z doświadczenia to...?

Zdanek
13-01-2016, 09:56
Z realizacji mojego pieca został mi belka kominkowa do odsprzedania, jeśli ktoś jest zainteresowany to zapraszam:
http://allegro.pl/show_item.php?item=5918514034

ktototaki
13-01-2016, 10:05
Z realizacji mojego pieca został mi belka kominkowa do odsprzedania, jeśli ktoś jest zainteresowany to zapraszam:
http://allegro.pl/show_item.php?item=5918514034

Sprzedam OPLA :) jest taki specjalny dział do ogłoszeń, kupię, sprzedam, zamienię

http://forum.muratordom.pl/forumdisplay.php?21-Og%C5%82oszenia-drobne-szukam-sprzedam-kupi%C4%99-oddam-zamieni%C4%99

z.s.
13-01-2016, 12:51
Witam wszystkich, Jestem nowa na forum w roli pisania postów, aczkolwiek już dłuższy czas przeglądam, czytam i tak sobie planuje... Stoję aktualnie przed trochę skomplikowanym dla mnie tematem, mianowicie tematem ogrzewania domu kominkiem wolnostojącym. Może kilka informacji o domku: powierzchnia 60 m2, w tym dwie niewielkie sypialnie po ok. 12m2, kuchnia z minimalistycznym salonem - ok. 30 m2, łazienka ok. 4,5 m2 i podobnej też wielkości mały hol. Domek jest stary, nawet mocno stary bo prawie 60 letni. Jest zbudowany z drewna. Aktualnie w trakcie powolnego remontu...będzie ocieplony na ile to możliwe, zrobione nowe posadzki (wylewki). Pojawia się kwestia ogrzewania. Wstępnym założeniem było, że zostanie zainstalowany kominek z płaszczem wodnym który pozwoli ogrzać dom przez centralne ogrzewanie (3 kaloryfery ścienne, jeden wpuszczany i być może podłogówka na części salonowej- chodź tu jeszcze nie zdecydowane). Komin w domu jest. Zbudowany ze starych cegieł, kiedyś przy tradycyjnym kuchennym piecu sprawował się bardzo dobrze, teraz nie widać na nim jakiś uszkodzeń, więc chyba nie ma potrzeby by go rozbierać i wybudować w tym miejscu taki sam w zasadzie (komin jako że nie może być ukryty, będzie odsłonięty, jako element chyba dekoracyjny trochę z wypiaskowanych cegieł). W planie było umieszczenie w istniejącym kominie rury kwasoodpornej podłączonej do źródła ogrzewania. I właśnie kluczowa sprawa, problematyczne źródło ogrzewania. Wkład kominkowy, ze względu na zbyt dużą moc - w pomieszczeniu 30 m2 gdzie miałby się znajdować - raczej by się nie sprawdził, było by za gorąco, chyba nawet przy jakimś minimalnym paleniu, co z kolei traci sens by tylko tliło się.. Wybór padł więc na kozę z płaszczem wodnym. Chciałabym dowiedzieć się, czy ktokolwiek stosował u siebie taki wynalazek, czy to ma szanse funkcjonować poprawnie tak by ogrzać cały domek? Wiem, że trzeba dobrać odpowiednio moc piecyka, moc płaszcza, podłączenie do komina... Wstępnie już mam małe rozeznawanie, są odpowiednie piece tego typu na rynku, jednak nigdzie nie mogę znaleźć opinii jak to działa w praktyce. Wg. sprzedawcy - oczywiście super. Wiem, że będzie kotłownia w salonie, jednak nie za bardzo jest inne wyjście, inwestowanie w budowę dodatkowego pomieszczenia - kotłowni - jest nie warta moim zdaniem, bo raz, że trzeba dobudować ją do domu, bo w pomieszczeniach nie ma miejsca na to, a dwa że domek ten będzie wykorzystywany tylko okazjonalnie, może w sumie przez kilka tygodni w roku. Podam może jeszcze przykłady pieców które nadawałby się (tak sądzę) : http://www.kominki.ign.com.pl/produkt/thorma_falun_szary_hydro_412_kw/2381?gclid=CMaImKrNpsoCFWXecgodxd8MNg http://sklep.kominkiwalcz.pl/tala-10-steel-plaszcz-wodny-p-90.html http://www.omikron-kominki.pl/piecyki-kominkowe/piecyki-kominkowe-z-plaszczem-wodnym/product/703-polar-10-aqua.html Bardzo proszę o jakieś podpowiedzi, może ktoś ma jakieś pomysły, doświadczenie z takimi piecami. Przyznam też, że nie bardzo wiem który piec było by najlepiej wybrać i czy różnią się między sobą czymś istotnym, bo różnica w cenie jest ): Z góry dziękuję (:

pestka56
13-01-2016, 14:15
Z.S., co do komina, to lepiej nie gdybać, tylko zaprosić kominiarza niech sprawdzi i wypowie się.
Jeśli chodzi o ogrzewanie z pomocą kozy z płaszczem, to moja córka ma 100m2 domek na 2 poziomach. Domek jest z betonu komórkowego z dość cienkim ociepleniem. W sumie grubość ścian jakieś 40-45 cm. Na parterze jest nieogrzewany ganek-wiatrołap. Ogrzewane są kuchnia, salon i maleńki hol ze schodami na poddasze, a pod schodami maleńka łazienka. Na poddaszu - 2 sypialnie. W sumie całość ogrzewa 8 kaloryferów podokiennych. Od chwili rozpalenia w kozie w całym domu ciepło (około 18-20 stopni) robi się po około 15 minutach przy temperaturaturach zewnętrznych minus 15–20 stopni. Koza Alicja (o, taka (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fwww.e-kominki24h.pl%2Fp%2F479%2F3578%2Fkoza-alicja-15-z-plaszczem-wodnym-z-wezownica-kratki-pl-piece-z-plaszczem-wodnym-piece-wolnostojace.html)) dostarcza też ciepłą wodę użytkową.

ktototaki
13-01-2016, 16:05
Bogatą ofertę wśród piecyków z płaszczem wodnym ma producent HAAS+SOHN. Piece mogą występować w opcji z wężownicą i dolotem powietrza.
https://wklady-kominkowe.com/piece-wolnostojace/1/default/3/f_at_13_0/1/f_at_9_3/1/f_producer_926470/1/f_producer_959930/1/f_producer_826982/1

animuss
13-01-2016, 17:51
Witam, ogrzewania domu kominkiem wolnostojącym.: powierzchnia 60 m2, w tym dwie niewielkie sypialnie po ok. 12m2, kuchnia z minimalistycznym salonem - ok. 30 m2, łazienka ok. 4,5 m2 i podobnej też wielkości mały hol. Domek stary,60 letni. z drewna..będzie ocieplony na ile to możliwe, zrobione nowe posadzki (wylewki). Komin w domu jest.Wybór padł więc na kozę z płaszczem wodnym.czy to ma szanse funkcjonować poprawnie tak by ogrzać cały domek? , domek ten będzie wykorzystywany tylko okazjonalnie, może w sumie przez kilka tygodni w roku. może ktoś ma jakieś pomysły,

Domek drewniany, to przydałaby się jakaś sztuczna akumulacja, żeby grzała gdy wygaśnie w nocy, ale wyklucza to raczej okazyjne grzanie, kilka tygodni w roku.i co z tą wodą jak domek opuszczony to zamarznie w rurach,
Chyba tylko koza konwekcyjna z małą akumulacją ,.dobrze ustawiona, żeby powietrze ogrzane mogło cyrkulować po całym domku, wchodzi w grę, ale bez wody.

Kominki Piotr Batura
13-01-2016, 18:22
Domek drewniany, to przydałaby się jakaś sztuczna akumulacja, żeby grzała gdy wygaśnie w nocy, ale wyklucza to raczej okazyjne grzanie, kilka tygodni w roku.i co z tą wodą jak domek opuszczony to zamarznie w rurach,
Chyba tylko koza konwekcyjna z małą akumulacją ,.dobrze ustawiona, żeby powietrze ogrzane mogło cyrkulować po całym domku, wchodzi w grę, ale bez wody.Dość sensowna sugestia...Jedziesz na wieś, a tam prądu nie ma, albo zaworek od CO się zaciął zaciął, albo jakaś inna zaraza, jak to często z długo nie używanymi instalkami bywa...

Proste żelastwo, odda ciepło po pięciu minutach. A inwestycja w akumulacje to już kwestia komfortu i zasobności portfela,,,

forscher
15-01-2016, 08:41
Witam

Od dawna rozważam kwstie kominków akumulacyjnych.
Przez długi czas nastawialem sie iz w moim domku z uzytwkowym poddaszem o powierzchni okolo 120 metrów zaistalowany zostanie piec akumulacyjny z Brunnera..

Po obejrzeniu miedzy innymi tego filmu http://forum.muratordom.pl/showthread.php?244155-FILM-Czym-ogrzewa%C4%87-dom-piec-akumulacyjny ten zamysł został zweryfikowany.... i pojawiły sie pewne przemyslenia..

czy nie lepiej wybrac jakis wkład i na jego podstawie zbudowac piec akumulacyjny tak jak to bylo pokazane w filmie?
Czy zamiast wydawac mnóstwo kasy na Brunnera nie jest lepiej zlecć jakiemus zdunowi zbudowanie takieg kominka?
Czy wyjdzie to taniej ?
A jezeli nie taniej to czy jest szansa ze niewiele doplacacjac otrzyma sie piec który bedzie bardziej efektywny energetycznie niz jakis z modeli Brunnera?

Na chwile obecną szukam dobrego zduna na Śląsku...
Czy ktos z Was miał kontakt z Zakładem Zduńskim Krystyna Brańska z Chorzowa?

Pozdrav

Kominki Piotr Batura
15-01-2016, 11:58
Na filmie nie ma wkładu, tylko palenisko o cechach typowych dla urządzeń typu Brunner.

lukasz31
15-01-2016, 18:57
Mam pytanie jakich płyt użyć do zabudowy kominka. Znam Promatect L , Varmsen super isol oraz silca. Pierwsza i druga opcja dość droga.
Czy jest coś na rynku sprawdzonego i może troszkę tańszego??
Jeśli nie ma nic ciekawszego to lepszy Promatect czy varmsen??
Z góry dziękuję za odp.

StefanW
15-01-2016, 19:38
Nie wiem czy jestem w temacie ale odnoszę wrażenie, że co niektórzy piszą "Brunner" wcześniej klękając (nie kojarzyć z polityczną zawieruchą).

Kominki Piotr Batura
15-01-2016, 21:21
Raczej nie jesteś...Znakomita większość klęczy przed tym: https://www.facebook.com/baturakominki/photos/a.438072869722737.1073741828.437342539795770/446435582219799/?type=3

StefanW
15-01-2016, 22:01
napisał: Piotr Batura
"Raczej nie jesteś...Znakomita większość klęczy przed tym:"

To Twoje przekierowanie to bardzo prymitywna manipulacja. Troszkę wyżej Cię oceniałem no ale każdy ma prawo do pomyłki.

Kominki Piotr Batura
16-01-2016, 10:06
napisał: Piotr Batura
"Raczej nie jesteś...Znakomita większość klęczy przed tym:"

To Twoje przekierowanie to bardzo prymitywna manipulacja. Troszkę wyżej Cię oceniałem no ale każdy ma prawo do pomyłki.

Gdybyś był wnikliwym obserwatorem tego forum, dostrzegłbyś pewnie więcej i przemyślał komentarz. Nie żebym się nim jakoś martwił, ale przykro, że i moja ocena była nietrafiona.

Manipulacja? Dlaczego? Bo jestem aktywny i w miarę sprawny w internecie? Pokaż moją nieuczciwość, a z pewnością walnę się w klatę i zweryfikuję swoje postępowanie. Pokazałem rozpadające się pod wpływem krótkiego palenia urządzenie, do tego (podobno) przeznaczone. Nie zdradziłem co to za firma...Będę przed nią ostrzegał prywatnie. A w kwestii Brunnera.... też mam z nim na pieńku. Z innych powodów, nie jakościowych. Ale o tym pisałem kilkakrotnie na tym forum

arztin
16-01-2016, 15:38
Odwiedziłam dzisiaj firmę Cebud koło Krakowa.

Pan Jacek jest świetnym doradcą w kwestii tego czym ogrzać mieszkanie tudzież dom.

No i teraz mam kolejna zagwozdke... Zbieram informacje na temat PPA czyli Piecowych Palisk Akumulacyjnych produkowanych przez Cebud.

W akcji te urządzenia robią mega wrazenie. Nie tylko pod względem ciezaru

Remiks
16-01-2016, 17:48
Odwiedziłam dzisiaj firmę Cebud koło Krakowa.

Pan Jacek jest świetnym doradcą w kwestii tego czym ogrzać mieszkanie tudzież dom.

No i teraz mam kolejna zagwozdke... Zbieram informacje na temat PPA czyli Piecowych Palisk Akumulacyjnych produkowanych przez Cebud.

W akcji te urządzenia robią mega wrazenie. Nie tylko pod względem ciezaru
Nie wiem jakich informacji poszukujesz ale najwięcej takich powinien mieć Pan Jacek wystarczyło dopytać. Co do palenisk to jest sporo robiących wrażenie na pierwszy raz obserwującym, zwłaszcza z odpowiednią opowieścią sprzedającego ;-)

arztin
16-01-2016, 18:41
Nie wiem jakich informacji poszukujesz ale najwięcej takich powinien mieć Pan Jacek wystarczyło dopytać. Co do palenisk to jest sporo robiących wrażenie na pierwszy raz obserwującym, zwłaszcza z odpowiednią opowieścią sprzedającego ;-)



wiem ze wystarczylo dopytac... dlatego dopytywałem i stąd moje wnioski okreslone w poprzednim wpisie. Uzyskałem wiele info osoby ktora jest producentem / sprzedawcą tego sprzetu.. w teorii..


Teraz poszukuje opinii od uzyttkowników produktów Cebudu z opowieście pana Jacka i z folderów wynika, że do mojego domku najbardziej pasuje model PPA 400 względnie PPA 450. W praktyce...

Moze jest na tym forum ktos kto uzywa produktów tej firmy?

Adaxis
17-01-2016, 06:43
Zapewne podpadnę wielu osobom, ale najlepszym kominkiem jaki spotkałem to BIOKOMINEK!. Dlatego jeśli ktoś się waha, nie jest pewny, itd. to polecam poczytać i poszukać odpowiedniego dla siebie biokominka dającego o niebo lepsze efekty i klimat niż kopcący kominek na drewno. Natomiast alternatywny piec zawsze może być, ale w... kotłowni :)

artastral
17-01-2016, 14:50
poproszę o pomoc w wyborze wkładu kominkowego do domu z rekuperacją. Zależy mi aby kominek był narożny, panoramiczny i z gilotyną. Długość ok 1m (dokładnie od komina mam 113cm miejsca na wkład). Rozważam dwa typy Robiren corner 19w - z tym, że jest za mocny i zajmuje dużo miejsca na głębokość po zabudowie (jakieś 80cm) oraz Nadię z kratek. Tu wymiary są lepsze lecz ten wkład jak się dowiedziałam nie ma certyfikatu do rekuperacji a więc komora spalania nie jest do końca szczelna. Czym mi to grozi? Czy mam wybór między albo się uduszę albo się ugotuję?
Proszę o poradę ewentualnie może jakaś inna propozycja w cenie do ok. 7 tys.zł

yarko74
18-01-2016, 10:52
Witam,

Chciałem się poradzić w kwestii izolacji ściany domu przy której będzie u mnie stał kominek.
Mój wkład ma głębokość 43cm licząc od fasady po koniec ożebrowania a ściana boczna gotowej obudowy marmurowej ma 49cm - więc akurat wymagane 6cm odstępu. Jednak jeśli dam na ścianę jeszcze wełnę z folią np 2.5 cm to już ta odległość się zmniejszy do ok ~3 cm.
Ściany domu zbudowane są z suporeksu + tynk gipsowy.
Przeczytałem w książce autorstwa Pana Jerzego Smakosza pt. "Kominek jak go zbudować? Jak użytkować?" że na ekran grzejny należy użyć arkusz blachy ocynkowanej wygięty w kształt litery 'U' o bokach 50x70x50 okalający wkład i z minimalnym odstępem od ścian - 5cm.
Mi tak naprawdę zależy tylko na izolacji tylnej ściany do wysokości czopucha - bo wszędzie indziej mogę dać już normalnie wełnę z folią.

Czy spotkaliście się z takim sposobem izolacji? Szukając po internecie nie znalazłem podobnego rozwiązania...

Forest-Natura
18-01-2016, 16:22
Witam.
Wywal czym prędzej tę pozycję książkową do kosza. To największe brednie książkowe o kominkach, jaki zostały w naszym ojczystym języku popełnione i wydane ... Przed wywaleniem potnijlbo potargaj żeby ktoś tego przypadkiem nie znalazł i nie zaczął przez przypadek czytać.
Generalnie - przy kominkach działających konwekcyjnie, odlgłości wkłądu od ścian tylnej i bocznych muszą mieć te 10-12 cm żeby po pierwsze wytworzyła się ta konwekcja i dobrze potem działała. A po wtóre, żeby ogromna ilość ciepła wypromieniowana przez ściany paleniska kominkowego, pomimo izolacji nie właziła i nie odkładała się niepotrzebnie w ściany budynku czy komina. Jeżeli masz takie odległości pomędzy korpusem wkładu a ścianami, to masz po prostu nieprawidłowo zaplanowany kominek.
Jak go zrobisz w ten sposób, to o upierdliwości jego uzytkowania będziesz się przekonywał przez długie lata podczas każego palenia ... aż do momentu gdy w końcu zrezygnujesz z jego użytkowania dla własnego tylko komfortu ...
Pozdrawiam.

Lysek
18-01-2016, 16:37
Witam, mam pytanko odnośnie wilgotności drewna.
otóż zakupiłem drewno z dębu którego wiatr powalił 3 lata temu w lesie. Drzewo nie mało liści ponieważ wyrwane zostało z korzeniami.
Jaki jest okres schnięcia takiego drewna, w zadaszone wiacie, drewno odizolowane od podłoża, wiata przewiewna aczkolwiek zacieniona.

StefanW
18-01-2016, 17:53
Witam.
Wywal czym prędzej tę pozycję książkową do kosza. To największe brednie książkowe o kominkach, jaki zostały w naszym ojczystym języku popełnione i wydane ... Przed wywaleniem potnijlbo potargaj żeby ktoś tego przypadkiem nie znalazł i nie zaczął przez przypadek czytać.
Generalnie - przy kominkach działających konwekcyjnie, odlgłości wkłądu od ścian tylnej i bocznych muszą mieć te 10-12 cm żeby po pierwsze wytworzyła się ta konwekcja i dobrze potem działała. A po wtóre, żeby ogromna ilość ciepła wypromieniowana przez ściany paleniska kominkowego, pomimo izolacji nie właziła i nie odkładała się niepotrzebnie w ściany budynku czy komina. Jeżeli masz takie odległości pomędzy korpusem wkładu a ścianami, to masz po prostu nieprawidłowo zaplanowany kominek.
Jak go zrobisz w ten sposób, to o upierdliwości jego uzytkowania będziesz się przekonywał przez długie lata podczas każego palenia ... aż do momentu gdy w końcu zrezygnujesz z jego użytkowania dla własnego tylko komfortu ...
Pozdrawiam.

Tyle bzdur w jednym poście dawno nie spotkałem.
1) Jeżeli sam nic nie napisałeś to nie znęcaj się nad książką bo czasy inkwizycji dawno minęły.
2) Skąd wytrzasnąłeś te 10-12 cm i tyle wiesz o konwekcji skoro książek nie lubisz? Odległość od ścian lub przekrój wlotowy podaje producent i zwykle jest to mniej niż 10. Wymiana ciepła przez konwekcję tym lepsza im mniejsza odległość bo zależy od prędkości, turbulencji itd. A po wtóre to ilość ciepła wypromieniowanego przez ściany paleniska nie zależy od tej odległości. Po trzecie to takie masz ciepło jakie masz ciepłe ściany bo ciepło "płynie" tam gdzie jest niższa temperatura - tak piszą w książkach.

lukasz31
18-01-2016, 18:29
Panowie znalazłem coś takiego:
http://olx.pl/oferta/plyta-izolacyjna-plyty-krzemianowo-wapniowa-3x50x100-cm-tanio-kominek-CID628-ID7NAnR.html#dbc79f98fc

Co o tym sądzicie??
Czy lepiej wybrać silke??? Ktoś doradzi??

pestka56
18-01-2016, 18:53
StefanW :lol2: trafiłeś jak kulą w płot. Forest wszystko co wie, wie z własnego zduńskiego, i innych zdunów, wieloletniego doświadczenia. Kominek ma swoje prawa i problemy, a książkowa mądrość bywa zawodna.
Na maginesie, w każdej instrukcji montażu wkładu, które dołączają producenci znajdziesz informację, że ma być minimum 10 cm z boków i z tyłu wkładu.

Yarko, tylko nie wełna :sick: Czy to kolejna zła, szkodliwa informacja podana w tej książce? Forest dobrze radzi – ja bym ją spaliła.

Lysek, jeśli drewno zostało pocięte i połupane na szczapy, to nawet 2 lata w takich dobrych warunkach, a w przypadku grabu w ostateczności nawet rok (gdy takie lato jak w 2015) wystarczy z powodzeniem.

Forest-Natura
18-01-2016, 19:09
Witam.
Lysek ... dwie zimy minimum.
Może się okazać że leżące na ziemi drewno (już nie drzewo) nie będzie ani o jotę suchsze od takiego świeżo pozyskanego. Zwłaszcza dąb, którego część bielasta chłonie wodę jak gąbka i gnije bardzo szybko. Kup po prostu wilgotnościomierz - to koszt w granicach 60 - 100 zł. Weź parę klocków, przełup je na pół i zmierz ich wilgotność.
To poniżej to nie reklama (proszę adminów o nie kasowanie) ale pomoc dla wielu Forumowiczów żeby ich nie robiono w konia przy kupnie "suchego" drewna:
M (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fallegro.pl%2Fmiern ik-wilgotnosci-drewna-i5886558560.html)IERNIK WILGOTNOŚCI DREWNA

Stefanie ... wielu danych zawartych w instrukcjach producenci z sufitu nie biorą ... a nie może być czasem tak, że takie dane (choćby wielkość pól przekroju kratek wymaganych dla poszczególnych palenisk) ich producenci określają w oparciu o prace zlecone ? Czyjeś założenia, obliczenia, i doświadczenia ...:cool:
W temacie punktu pierwszego ... wyobraź sobie że jak najbardziej mam prawo wyrazić własną opinię w temacie słowa pisanego o domowych urządzeniach ogniowych i kulturze ogniowej w naszym kraju i na świecie.
Pozdrawiam.

pestka56
18-01-2016, 19:19
Miernik wilgotności drewna jest bardzo przydatny :) Poza linkiem podamym przez Foresta – jest w ciągłej sprzedaży w cenie 80 zł w Leroy Merlin :)

ktototaki
18-01-2016, 19:58
niebyła by reklama jakbyś swojej aukcji nie wskazywał :)
proszę bardzo mierniczek w cenie 60zł + 16zł dostawa

http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=343742&stc=1

MD.
18-01-2016, 22:43
Mam nadzieję, że miernik sensowny bo właśnie zakupiłem :) (od dawna się przymierzałem)

pestka56
18-01-2016, 22:51
Mam taki kupiony w Leroy Merlin. Wygląda identycznie jak te na zdjęciach i DZIAŁA :)

Remiks
18-01-2016, 22:58
Mam nadzieję, że miernik sensowny bo właśnie zakupiłem :) (od dawna się przymierzałem)

Miernik jak miernik , ważne byś wiedział jak i gdzie mierzyć na pewno nie tak jak na fotce z aukcji Foresta;-)

pestka56
18-01-2016, 23:11
Remiks, to już napisz do końca :)

Remiks
18-01-2016, 23:14
Remiks, to już napisz do końca :)
Ok mierzymy po świeżym przełupaniu w środku a nie od czoła wtedy pomiar będzie w miarę wiarygodny. A Forest mógłby się postarać i jakś logiczną fotkę instruktażową na aukcji zamieścić ;-)

MD.
18-01-2016, 23:17
Tą podstawową wiedzę oczywiście posiadam. Ale trzeba pochwalić Foresta ponieważ po zakupie wysłał instrukcję jak korzystać z miernika i napisał dokładnie to co Remiks.

Forest-Natura
18-01-2016, 23:18
Witam.
MD. już wie jak mierzyć.
A ja pisałem już o tym wielokrotnie na FM i przytaczałem to w kilku wątkach, nawet ze specjalnymi dedykacjami dla niektórych "jurgonków" ... :rolleyes:
Zdjęcia zmienić nie chcę ... specjalnie ... taki chwyt marketingowy, który powoduje że rozwija się temat i można więcej o parę zdań zamienić z chętnym do rozmowy ...
Pozdrawiam.
PS. Zawsze to lepsze zdjęcie niż sugerujace że wilgotność marmuru się tym mierzy ... ;)

pestka56
18-01-2016, 23:54
A już zaczęłam podejrzewać, że chodzi o jeszcze jakies spec sztuki z tym mierzeniem :)

yarko74
19-01-2016, 08:45
Forest-Natura

Generalnie - przy kominkach działających konwekcyjnie, odlgłości wkłądu od ścian tylnej i bocznych muszą mieć te 10-12 cm żeby po pierwsze wytworzyła się ta konwekcja i dobrze potem działała. A po wtóre, żeby ogromna ilość ciepła wypromieniowana przez ściany paleniska kominkowego, pomimo izolacji nie właziła i nie odkładała się niepotrzebnie w ściany budynku czy komina. Jeżeli masz takie odległości pomędzy korpusem wkładu a ścianami, to masz po prostu nieprawidłowo zaplanowany kominek.

W mojej instrukcji od wkładu NordFlam GORDA i obudowy Marmi-decor EWA podana odległość od każdej ze ścian to min. 6cm. W innych instrukcjach,
które oglądałem nawet 5cm (np http://odlewniabolimow.republika.pl/www_pliki/instrukcja_1.pdf - strona 3 punkt a. )

U siebie problem odległości od ściany rozwiąże mocując do tej ściany pas szerokości 122cm od podłogi po sufit z płyt VARMSEN i do tego dopiero przystawię obudowę z wkładem.


Pestka56

Yarko, tylko nie wełna :sick: Czy to kolejna zła, szkodliwa informacja podana w tej książce? Forest dobrze radzi – ja bym ją spaliła.

A z wełną na folii aluminiowej przeznaczoną specjalnie do kominków np - Firerock co jest nie tak ? W instrukcjach od wkładów, obudów , w internecie na różnych blogach, forach - ta wełna jest na porządku dziennym jako osłona ścian dookoła wkładu i osłona płyt GKF od środka.

forscher
19-01-2016, 09:00
Witajcie

czy ktoś z Was ma, uzytkuje, alkbo spotkał się z Prefabrykowanymi Paleniksmia Akumulacyjnymi firmy Cebud?

http://informatorbudownictwa.pl/i/images/9/7/8/YWRkPTgwMHg4MDB4ZmZmZmZm_src_100978-cebud_paleniska.jpg

Forest-Natura
19-01-2016, 09:13
Witam.
Yarko ... te odległości to podawane są od korpusów wkładu czy od najdalej wystających radiatorów na tym korpusie ... ?
Wełna to inny temat na rozmowę, doskonale rozwinięty w wielu wątkach na Forum w dziale Kominki. Poszukaj, poczytaj, zmienisz zdanie o wełnie. W wielkim skrócie - żaden producent wełny nie podaje że lepiszcze w niej użyte, jak i lepiszcze pomiędzy samą wełną a folią aluminiową ma odporność temperaturową stałą na poziomie zaledwie 100 oC, a chwilową na 200 oC.

Zrób na własnej skórze doświadczenie - ustaw wkłąd u siebie 5 (lub nawet mniej jeżeli chcesz) od ścian, naklej na nie wełnę i zabuduj to robiąc taki właśnie kominek.
Po piewrszym sezonie będziesz rozpytywał na Forum dlaczego Twój kominek tak śmierdzi jak się w nim solidnie zapali, potem sam będziesz rozbierał kominek bo już będziesz miał dosyć jego użytkowania i zdziwisz się jak wygląda gipsokarton na kominku oraz ściana pod wełną "kominkową" ...
Wiele zdjęć jest już zamieszczonych tu na FM zarówno przez samych Forumowiczó, którzy uwierzyli że postawienie kominka samemu w najtańszy sposób na wełnie i gipsokartonie jest rzeczą łatwą, prostą i przyjemną, oraz zdjęć doradzajacych tutaj osób.
Pozdrawiam.

yarko74
19-01-2016, 09:25
Odległości są podawane od najdalej wysuniętych radiatorów wkładu - i tak liczyłem je u siebie.

Z tą wełną to chyba jakaś kpina? Jak można sprzedawać produkt do budowy kominka, który ma być odporny na temperatury panujące wewnątrz obudowy - a się rozkleja już pow. 100oC? Maty wszystkich producentów są takie kiepskie?

Mogę wszystkie izolacje zrobić płytami VARMSEN / SILCA tyle że one są znacznie droższe...

Forest-Natura
19-01-2016, 09:55
Witam.
Temat wełny kominkowej i jej faktycznej przydatności do wykonywania kominków jest skrzętnie zamiatany pod dywan nawet przez samych jej producentów nawet tu na Forum. A sam materiał jest popularny u nas w kraju ze względu na niską cenę, co w połączeniu z również niską ceną płyt gipsowo-kartonowych daje doskonałą mieszankę dla ubogich (w porównaniu z innymi) krajów europejskiego, byłego KDL'u.
Ostatni kominek na wełnie zrobiłem w 2006 roku. Podobnie jak kilka innych doradzajcych w komnkowym wątku osób. Dlaczego taka akurat data ? Bo mniej więcej od 2004 / 2005 roku zaczęły być już bardzo powszechne i łatwo dostępne w naszym kraju materiały wysokotemperaturowe zdatne do wykonywania z nich kominków i dużo lepsze od wełny właśnie - perlit, wermikulit, krzemiany wapnia. Były nawet już nieco wczesniej, ale ich cena, bariera niewiedzy jak je w ogóle stosować i przez to mała popularność nie pozwalała na powszeche używanie przez firmy kominkowe. I tak z resztą dlawielu zostało do dzisiaj ...
Nawet jak użyjesz płyt krzemianowo-wapniowych, to daj więcej luzu dla swojego paleniska - jeżeli tylną ścianę dosunąć chcesz bardziej, to daj proporcjonalnie więcej miejsca po bokach - np. 15-20 cm. Robiąc swój pierwszy w życiu kominek na pewno źle na tym nie wyjdziesz jak posłuchasz kogoś, kto zrobił ich kilkaset :)
Pozdrawiam.

Kominki Piotr Batura
19-01-2016, 19:11
Witam, mam pytanko odnośnie wilgotności drewna.
otóż zakupiłem drewno z dębu którego wiatr powalił 3 lata temu w lesie. Drzewo nie mało liści ponieważ wyrwane zostało z korzeniami.
Jaki jest okres schnięcia takiego drewna, w zadaszone wiacie, drewno odizolowane od podłoża, wiata przewiewna aczkolwiek zacieniona.

Wszelkie konary i gałęzie, są więc drewnem sezonowanym. Osuszyć z deszczu i można palić. Reszta, po połupaniu, na pewno nadaje się do palenia w przyszłym roku....

samboman
19-01-2016, 22:28
Mam pytanie do praktyków odnośnie ładowania bufora kominkiem (z płaszczem). Otóż mam sterownik kominka, który mierzy temp. bufora praktycznie na jego samej górze. W zależności od tego czy temp. bufora jest wyższa/niższa od wody zasilania kominka, pompa CO jest włączana lub wyłączana.
Teraz pytanie, czy prawidłowe jest to że pompa wyłącza się gdy tylko temp. czujnika bufora zrówna się z temp. zasilania z kominka? Czy w takim przypadku bufor jest optymalnie ładowany (warstwowo)?

Forest-Natura
19-01-2016, 22:48
Witam.
Ideą bufora jest to żeby był ładowany możliwie jak najwyższą do uzyskania w urządzeniu grzewczym, temperaturą medium grzewczego (woda).
Czyli ... nastawiasz temperarturę wyjścia wody z paleniska w przedziele 80 - 85 stopni i masz wtedy prawidłowo ładowany bufor i optymalne warunki spalania w samym palenisku.
Masz inne parametry ładowania bufora ... to oznacza że masz spieprzoną instalację którą robił dyletant ...
Jeżeli przy takich nastawach automatyki sterującej pracą kominka masz ukrop w pomieszczeniu z kominkiem - oznacza to że masz niewłaściwie dobrane samo palenisko i źle wykonaną zabudowę kominka.
Minimum na jakim powinien pracować kocioł na paliwo stałe (węgiel, drewno) to ok. 70-75 stopni. Wkład z płaszczem wodnym jest kotłem na paliwo stałe. Zwykłym kotłem z jego ogromną bezwładnością i dodatkowymi wymaganiami w postaci ogromniastej szyby, przez którą każdy chce podziwiać krystalicznie czysty widok ognia. Jeżeli nie zapewni się wysokiej temperatury spalania paliwa w takim kotle, to rypie się w momencie idea samego kominka z pęknie wyglądającym widokiem płomieni. Jest za to brud, smród, wiecznie czarna szyba i zero widoku tego ognia, o kóry chodzi w kominku ...
Pozdrawiam.

MD.
20-01-2016, 07:46
Forest, chyba nie zrozumiałeś do końca o co chodzi w pytaniu ;-)

U mnie jest tak, że pompa ładująca bufor wyłącza się, jeżeli temperatura na kominku będzie niższa o 3 stopnie w stosunku do temperatury w buforze (mierzonej na górze bufora).

Forest-Natura
20-01-2016, 09:43
Witam.
Aaa ... Boryna ... nie rozumiałem pytania ... :D
Trochę mnie zwiodło w takim razie nieprecyzyjne określenie "tempearatura zasilania kominka" ...
Ale to normalne w sterownikach kominkowych przy ładowaniu bufora żeby bufor w pewnym momencie nie zaczął ładować płaszcza wodnego i grzać kominkiem.
Pozdrawiam.

animuss
20-01-2016, 10:55
Mam pytanie do praktyków odnośnie ładowania bufora kominkiem (z płaszczem). Otóż mam sterownik kominka, który mierzy temp. bufora praktycznie na jego samej górze. W zależności od tego czy temp. bufora jest wyższa/niższa od wody zasilania kominka, pompa CO jest włączana lub wyłączana.
Teraz pytanie, czy prawidłowe jest to że pompa wyłącza się gdy tylko temp. czujnika bufora zrówna się z temp. zasilania z kominka? Czy w takim przypadku bufor jest optymalnie ładowany (warstwowo)?

No nie za bardzo ,albo źle to tłumaczysz ,pompa nie powinna się włączać przy niskiej temperaturze wody w kominku tylko dlatego że taka sama jest w buforze.
Sterownik +kominek z PW to tak jak zwykły kocioł na paliwo stale tylko z szybą, powinien załączać pompę po przekroczeniu 60-80*C powinien mieć też podmieszanie wody przychodzącej z bufora do kominka.

MD.
20-01-2016, 11:04
jedno nie przeczy drugiemu. U mnie pompa się załącza gdy na kominku osiągnę temperaturę 60 stopni a wyłącza się gdy albo spadnie poniżej 60 stopni albo będzie niższa o 2-3 stopnie niż jest w buforze.

samboman
20-01-2016, 11:32
No nie za bardzo ,albo źle to tłumaczysz ,pompa nie powinna się włączać przy niskiej temperaturze wody w kominku tylko dlatego że taka sama jest w buforze.

Mój sterownik (Tech) działa właśnie tak jak opisałem, czyli w przypadku zrówania temp. wody w kominku z temperaturą w buforze (mierzoną u góry), pompa przestaje pracować. Muszę zajrzeć w ustawienia, pewnie można ustawić mu histerezę.


powinien mieć też podmieszanie wody przychodzącej z bufora do kominka.

Podmieszanie powrotu kominka mam zrobione, temperatura z tego co pamiętam to 50 st.

Dopiero rozpoczynam palenie w KZPŁ więc dodatkowe pytanie, maksymalną temperaturę wody w kominu jaką udaje mi się uzyskać to 70 st (Unico Nemo Top4). Palę suchą (ok 18% wilgotności) mieszanką brzozy i dębu, zachowując przy tym zasadę rozpalania od góry, wygrzewania wkładu/komina. W trakcie rozpalania jak i "pracy" kominka przepustnica powietrza jest otwarta na 100% (steruje nią sterownik, który ma ustawioną temp. zadaną wody w kominku na ok 80 st.). Co zrobić/jak palić aby uzyskać wyższą temperaturę wody (jeśli wogóle powinna być wyższa)?

animuss
20-01-2016, 13:39
Mój sterownik (Tech) działa właśnie tak jak opisałem, czyli w przypadku zrówania temp. wody w kominku z temperaturą w buforze (mierzoną u góry), pompa przestaje pracować. Muszę zajrzeć w ustawienia, pewnie można ustawić mu histerezę.



Podmieszanie powrotu kominka mam zrobione, temperatura z tego co pamiętam to 50 st.

Dopiero rozpoczynam palenie w KZPŁ więc dodatkowe pytanie, maksymalną temperaturę wody w kominu jaką udaje mi się uzyskać to 70 st (Unico Nemo Top4). Palę suchą (ok 18% wilgotności) mieszanką brzozy i dębu, zachowując przy tym zasadę rozpalania od góry, wygrzewania wkładu/komina. W trakcie rozpalania jak i "pracy" kominka przepustnica powietrza jest otwarta na 100% (steruje nią sterownik, który ma ustawioną temp. zadaną wody w kominku na ok 80 st.). Co zrobić/jak palić aby uzyskać wyższą temperaturę wody (jeśli wogóle powinna być wyższa)?

Najpierw rozczytaj się w swoich papierach KZPŁ co tam producent sugeruje ,na jakich temperaturach zaleca pracę .

MD.
20-01-2016, 20:03
Ja z doświadczenia mogę napisać, że 70 stopni jest w zupełności wystarczające. Ale 80 stopni jestem w stanie bez problemu osiągnąć, z tym, że nie mam takiej potrzeby.

samboman
20-01-2016, 20:53
Jaki masz wkład? Jeśli dajmy na to po pierwszej spalonej porcji drewna na wygrzanie wkładu i komina, dołożysz 3 spore szczapy np. dębu, temperatura wody w kominku utrzymuje się w okolicach 70 st.?

MD.
20-01-2016, 22:23
Temperaturę utrzymuję w przedziale 65-70 stopni. Pierwsze palenie na pełnym załadunku pozwala mi zmagazynować jakąś ilość energii w buforze. Jeśli dołożę 3-4 szczapy to temperaturę na kominku utrzymuję. Gdybym chciał kolejny raz dołożyć to musiałbym ustawić na sterowniku ponad 70 stopni żeby nie kisić drewna.

Generalnie palę w domu dwa razy dziennie, przy czym jest to dom z lat 80'tych, który jest cały czas modernizowany. W tym roku chcę wymienić resztę okien (część już wymieniona), ocieplić elewację, dach i fundamenty. Wtedy spodziewam się, że przy temperaturach ujemnych wystarczy jedno palenie dziennie.

A wkład mam obecnie robiren aquaterm exclusive.

niktspecjalny
21-01-2016, 05:57
Jaki masz wkład? Jeśli dajmy na to po pierwszej spalonej porcji drewna na wygrzanie wkładu i komina, dołożysz 3 spore szczapy np. dębu, temperatura wody w kominku utrzymuje się w okolicach 70 st.?

Mam stary 9 letni aqatherm 24 kW.Grzeje nim CO i CWU.Rozpalam małymi szczapami od góry , robiąc żar.Proces trwa dotąd aż włączy się pompa obiegowa w kominku.Wkładam większe polana (grab,buk) przymykam powietrze i obserwuje proces w spalania w komorze paleniskowej. Temp. na zasilaniu i powrocie waha się w zależności od warunków zew. w okolicach 75 stC- 60 stC.To jest temp. na wymienniku płytowym ,przy nastawieniu PO włączającej się. przy 60 stC.Jeśli temp.CO podnosi się bo chałupa jest wygrzana ,a ktoś np.niepotrzebnie podłożył tyle paliwa , otwiera się zawór i grzeje się równolegle ZCWU.Jeśli różnica między zasilaniem , a powrotem jest zbyt mała wiadomo o czym to świadczy.

samboman
21-01-2016, 07:50
Ile ważą te Wasze większe polana? Ja jak włożę spore polano dębu na żar, to owszem rozpala się, ale mocnym ogniem się nie pali (mniejsze owszem palą się lepiej). Nie wiem czy nie jest to spowodowane przypadkiem zbyt małą ilością powietrza (pomimo otwartej przepustnicy). Gdy dla testu uchyliłem lekko drzwiczki była zauważalna poprawa.

niktspecjalny
21-01-2016, 08:47
Ile ważą te Wasze większe polana? Ja jak włożę spore polano dębu na żar, to owszem rozpala się, ale mocnym ogniem się nie pali (mniejsze owszem palą się lepiej). Nie wiem czy nie jest to spowodowane przypadkiem zbyt małą ilością powietrza (pomimo otwartej przepustnicy). Gdy dla testu uchyliłem lekko drzwiczki była zauważalna poprawa.

Z tego co kumam za szczelnie masz w chałupie.Moje polana te na żar, teraz mają długość 30 cm , grubości bliżej nieokreślonej ale podobnej do grubości np paczki 1kg cukru.Mam też grubsze ale to zawsze na ostatni wsad czyli bliżej północy.Aha zawsze rozpalam z uchylonymi drzwiczkami wkładu , nie muszę ale z przyzwyczajenia tak robię.Ty musisz.Otwórz -uchyl okno w salonie porównasz efekt.

samboman
21-01-2016, 09:27
Co do szczelności domu to możliwe, bo starałem się uzyskać maksymalnie możliwą ze względu na WM. Samo rozpalanie (drobniejszymi polanami) jest raczej bezproblemowe, nie otwierałem drzwiczek wtedy. Zastanawia mnie to czy przez dolot powietrza (rura kanlizacyjna fi110 pod posadzką) dostaje się zbyt mało powietrza? Sprawdzałem na zewnątrz gdzie rura jest wyprowadzona, ciąg jest - zapalniczkę gasi.

animuss
21-01-2016, 09:32
Co do szczelności domu to możliwe, bo starałem się uzyskać maksymalnie możliwą ze względu na WM. Samo rozpalanie (drobniejszymi polanami) jest raczej bezproblemowe, nie otwierałem drzwiczek wtedy. Zastanawia mnie to czy przez dolot powietrza (rura kanlizacyjna fi110 pod posadzką) dostaje się zbyt mało powietrza? Sprawdzałem na zewnątrz gdzie rura jest wyprowadzona, ciąg jest - zapalniczkę gasi.
Mając wkład przystosowany do WM to średnica dolotu powietrza ma duże znaczenie w procesie spalania .Średnio przyjmuje się 10 m³ powietrza w ciągu godziny na każdy 1 kW.
Dla kotłów ,kominków itd..w gospodarstwach domowych, przekrój tej rury dolotu powietrza powinien wynosić 200-250 cm². w praktyce oznacza to zastosowanie rury przynajmniej o średnicy fi 160.

miro_x
21-01-2016, 13:19
Witam,
Wracając do moich granitów sprzed kilku stron to przykleiłem je na razie na kleju technicoll 1200 stC.

W piątek/sobotę wygrzewanie i zobaczymy co on warty. Zainwestowałem całe 20 zł w ten klej więc stwierdziłem że mogę potestować czy się będzie trzymało. :cool:

kfiatek1985
22-01-2016, 12:54
witam mam pytanie odnosnie obudowy. podczas palenia obudowa nagrzewa sie nie jest goraca ale jest ciepla, jedynie nad wylotem powietrza jest goraca i tu moje pytanie czy jest to normalne??
dodam ze obudowa zrobiona jest z plyt a nie z welny. wklad sparke 11kw obudowany jest plyta kamienna 20mm. \
na zdjeciu nie ma jeszcze kratek ale wlot i wylot bedzie okolo 90x3cm.

Forest-Natura
22-01-2016, 14:42
Witam.
Jak najbardziej normalne.
Ale masz zbyt małą powierzchnię na wylocie gorącego powietrza z obudowy - u góry powinny być dwie takie gratki.
Na dole masz jakąś inną kratkę wlotową ? Bo widać na zdjęciu że otwór na nią nie jest jeszcze wycięty ... ma tam być kratka wlotowa czy tylko jakaś maskownica ?
Pozdrawiam.

kfiatek1985
22-01-2016, 21:21
nie tam tez bedzie kratka tylko zdjecie jest stare i poprostu jeszcze nie mialem kratek. moge zrobic jescze kratke wylotowa na drugiej scianie bo tam nie mam kamienia ogolnie te kratki maja 90x4cm ale po zamontowaniu zmiejszylo sie swiatlo do 3 cm. a teraz czy to jest duzy blad ze kratki polecili mi tylko takie??

Kominki Piotr Batura
24-01-2016, 18:00
nie tam tez bedzie kratka tylko zdjecie jest stare i poprostu jeszcze nie mialem kratek. moge zrobic jescze kratke wylotowa na drugiej scianie bo tam nie mam kamienia ogolnie te kratki maja 90x4cm ale po zamontowaniu zmiejszylo sie swiatlo do 3 cm. a teraz czy to jest duzy blad ze kratki polecili mi tylko takie??

Przy wkładzie gilotynowym to spory błąd. Skutkuje zwykle odmową świadczenia gwarancji przez producenta ...

miro_x
25-01-2016, 06:05
No i górny kamień nie tyle odpadł co go odciągnąłem razem z kawałkami płyty. Przyznam się że nie wzmocniłem siatką i teraz sie zastanawiam jaką siatką to wzmocnić?
Tam jest wysoka temperatura i boję się że siatka będzie się topiła i śmierdziała.

Klej się sprawdził. Zrobił się twardy i dobrze się przykleił do kamienia. Dodatkowo teraz nawiercę kamień w trzech miejscach i przykręcę na śrubach z gwintem do drewna bo inaczej nigdy mi to się nie utrzyma.

Kominki Piotr Batura
25-01-2016, 07:22
No i górny kamień nie tyle odpadł co go odciągnąłem razem z kawałkami płyty. Przyznam się że nie wzmocniłem siatką i teraz sie zastanawiam jaką siatką to wzmocnić?
Tam jest wysoka temperatura i boję się że siatka będzie się topiła i śmierdziała.

Klej się sprawdził. Zrobił się twardy i dobrze się przykleił do kamienia. Dodatkowo teraz nawiercę kamień w trzech miejscach i przykręcę na śrubach z gwintem do drewna bo inaczej nigdy mi to się nie utrzyma.Ciężko jest leczyć pacjenta, który nie stosuje zalecanych terapii...Wcześniej pisałeś o siatce, a teraz mówisz, że nie dałeś...

Siatka do wzmacniania elewacji. Poczytaj jaki ma skład, sprawdź w piecu (w ogniu) jak "się topi"...:rolleyes:

miro_x
25-01-2016, 11:56
Ciężko jest leczyć pacjenta, który nie stosuje zalecanych terapii...Wcześniej pisałeś o siatce, a teraz mówisz, że nie dałeś...

Siatka do wzmacniania elewacji. Poczytaj jaki ma skład, sprawdź w piecu (w ogniu) jak "się topi"...:rolleyes:

Z tą siatką przyznaję się do błędu i złego zrozumienia. Siatkę oczywiście dawałem tak jak pisałem ale na pionowych ścianach kominka.

brakuje mi jej w poziomie nad szybą. Zrozumiałem to później jak ściągałem stary klej. Ale postanowilem spróbować.

teraz zrobię siatkę+klej, kamień na klej termo i wzmocnienie wkrętami.

kfiatek1985
25-01-2016, 13:02
Przy wkładzie gilotynowym to spory błąd. Skutkuje zwykle odmową świadczenia gwarancji przez producenta ...

mam kupiona dodatkowa kratke na bok 11x24 czy na dole tez musze zamontowac dodatkowa kratke czy ta co jest wystarczy??

Forest-Natura
25-01-2016, 13:39
Witam.
Kfiatek ... zadałeś sobie trudu i przeczytałeś instrukcję montażu i kartę gwarancyjną wkładu ?
Tam takie rzeczy sa napisane.
Pozdrawiam.

Kominki Piotr Batura
25-01-2016, 14:56
Wiesz, instrukcji czytanie jest mało pasjonujące...:cool:




Powietrze coby wylatało, musi wlatać....i na odwrót tyż...

Na dole może być nawet 30% mniej, tego co wlata, bo ma mniej cm3 (zimniejsze)...:)

niktspecjalny
25-01-2016, 19:24
Wiesz, instrukcji czytanie jest mało pasjonujące...:cool:




Powietrze coby wylatało, musi wlatać....i na odwrót tyż...

Na dole może być nawet 30% mniej, tego co wlata, bo ma mniej cm3 (zimniejsze)...:)

Gdybym miał narzędzie moda to bym cię skarcił za to naśmiewanie.PP to nie wszystko.

domator 2
29-01-2016, 17:12
Przepraszam z góry jeśli to zagadnienie było już poruszane . Mam dylemat , jaką użyć płytę do zabudowy kominka grawitacyjnego . Biorę pod uwagę Varmsen lub Silca i gruntować od środka czy nie , a jeśli tak to najlepiej czym . Wiem że do Silci oferowany jest specjalny grunt ale z tym gruntowaniem są różne opinie . Z góry dziękuję za wyczerpującą informację .

kominiarz
29-01-2016, 19:07
Przepraszam z góry jeśli to zagadnienie było już poruszane . Mam dylemat , jaką użyć płytę do zabudowy kominka grawitacyjnego . Biorę pod uwagę Varmsen lub Silca i gruntować od środka czy nie , a jeśli tak to najlepiej czym . Wiem że do Silci oferowany jest specjalny grunt ale z tym gruntowaniem są różne opinie . Z góry dziękuję za wyczerpującą informację .

Płytę gruntujesz tylko w miejscu jej sklejania, wewnątrz nie
na zewnątrz przed zatopieniem siatki możesz użyć zwykłego gruntu a nawet szkła wodnego, możesz także na zewnątrz dać płytę GK czerwoną i będziesz miał mniej roboty z wykończeniem
Czy muszą to być płyty krzemian wapnia, które podałeś - nie. Na rynku jest wielu sprzedających dobre płyty konstrukcyjne w dużo lepszej cenie. pozdro

domator 2
30-01-2016, 07:59
Dziękuję Bardzo KOMINIARZ .

Zdun Darek B
30-01-2016, 10:09
Tylko ta " lepsza cena " często niestety skutkuje niższą jakością ...

domator 2
30-01-2016, 11:12
I dlatego wybrałem VARMSEN .

Raczynski23
30-01-2016, 11:38
O wiele lepszym produktem są płyty wermikulitowe, można je zamówić przez nasz sklep:
http://www.sklep.remonty-raczynski.pl/home/5127-plyta-wermikulitowa-60x80-gestosc-600kgm3.html

Forest-Natura
30-01-2016, 11:48
Witam.

O wiele lepszym produktem są płyty wermikulitowe, można je zamówić przez nasz sklep
A tak w paru zdaniach mógłbyś wytłumaczyć forumowiczom w czym są one lepsze i do czego je porównując ...?
Pozdrawiam.

Zdun Darek B
30-01-2016, 11:48
Niestety produkty wermikulitowe lubią się rozklejać od wilgoci.....

malydomekpodlodzia
30-01-2016, 20:41
koza we wnęce
duzo pytań i wątpliwości
styropian pod wylewkami w całym domu 15cm - co z miejscem gdzie będzie stała koza, bez styropianu, 1 warstwa 7cm czy normalnie 15cm?
minimalna odległosć kozy od ściany 30cm czy wystarczy 10 cm?
czy ściana za kozą musi być wyłożona płytą tą samą co obudowy kominka? czy cegły wystarczą?

dopływ powietrza z zewnatrz - mamy przygotowany,ale czy przy kozie stosuje się to rozwiazanie?
dom z WM i rekuperacją - czy koza to dobry pomysł? (jeśli nie zabiera powietrza z zewnątrz, to pobierze z wnętrza domu :/ )
komin systemowy schiedla za ścainą z porothermu - czy da się to podciąć żeby uzyskać efekt wnęki i czy trzeba zastosować dodatkowe wzmocnienia, stalową belkę na przykład?
czy cała ta impreza będzie dużo kosztować? koza wybrana również ze względów finansowych, dlatego pytam od razu

ps. jestem kobietą, miejcie litość ;)

mamik
30-01-2016, 21:34
komin systemowy schiedla za ścainą z porothermu - czy da się to podciąć żeby uzyskać efekt wnęki i czy trzeba zastosować dodatkowe wzmocnienia, stalową belkę na przykład?
ps. jestem kobietą, miejcie litość ;)
Jeśli dobrze rozumiem, to komin masz za ścianą i chcesz się wkuwać w ścianę, komin pozostaje cały?
w takim razie, jest to raczej pytanie budowlane, nie kominkowe,jeśli sciana nośna, to musiałabyś spytać kierownika budowy, czy wystarczy w ścianę dać nadproże, czy jednak otwór nadmiernie osłabi ścianę
jesli chcesz kuc komin, to pojęcia nie mam, ale zaczęłabym pytanie u producenta komina, jak to wpłynie na pozostałe elementy, szczelność, gwarancja itp.
mam nadzieje, że chociaż trochę pomogłam :D

malydomekpodlodzia
30-01-2016, 21:46
ściana nie jest nośna
raczej i w ścianę i w komin jak już robić rozróbę to niech ta wnęka będzie konkretna

mamik
30-01-2016, 22:17
ściana nie jest nośna
raczej i w ścianę i w komin jak już robić rozróbę to niech ta wnęka będzie konkretna
no to tak jak pisałam, w sprawie ściany kierownik budowy, a komina producent, tzn. ja bym tak zrobiła :yes:

animuss
30-01-2016, 23:23
ściana nie jest nośna raczej i w ścianę i w komin jak już robić rozróbę to niech ta wnęka będzie konkretna

Ściana nie nośna ma grubość od 6 do 12 cm. więc trzeba się zastanowić czy warto walczyć rozbierać te 12 cm dla wnęki.
Ingerencja w ścianę, wykucie wnęki,wstawienie nadproża oraz wykucie otworu do przejścia rury dymowej kozy, spowoduje osłabienie ,rozerwanie wiązania na dużej powierzchni tej ściany działowej.
Ciągłe wahania temperatury w obrębie kozy,w czasie jej eksploatacji ,mogą powodować spękania tak osłabionej ściany.

Kozy mają różne kształty .

mamik
31-01-2016, 07:06
ściana nie jest nośna
raczej i w ścianę i w komin jak już robić rozróbę to niech ta wnęka będzie konkretna
tu jest ten sam problem z rozwiązaniem :-)

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?189836-Podcięcie-komina-lub-alternatywne-rozwiązania

Zdun Darek B
31-01-2016, 08:43
Tylko czy to jest bezpieczne rozwiązanie ?

Czy producent SYSTEMU KOMINOWEGO pozwala na takie działania ?
Czy PRAWO BUDOWLANE pozwala podkuwać kominy ?
Czy to samo prawo pozwala na wykuwanie , osłabianie konstrukcji , ścian nośnych ?

Forest-Natura
31-01-2016, 10:11
Witam.
Mamik ... link jaki podałaś jest złym rozwiązaniem ... niestety.
Zostało w nim dobrze wykonane jedynie podparcie pustaków keramzytowych osłaniajacych ceramiczny przewód dymowy. Natomiast sama ceramika została nieprawidłowo oparta o kątowniki.
Teraz - po pierwsze nie można w takim wypadku w prawidłowy pod względem technicznym sposób podłączyć rur dymowych z kominka czy pieca, a po wtóre tempeartura spalin będzie się doskonale przenosić na stalową konstrukcję podtrzymującą same pustaki.
Niestety, ale jedynym rozsądnym wyjściem przy takich przeróbkach, jest:
- wywalenie całej ceramiki ze środka
- wykonanie posadowienia na stropie pustaków keamzytowych\
- włożenie do wnętrza wkładki stalowej
- prawidłowe (mufa wchodząca od dołu na nypel) podłączenie przewodu dymowego do również prawidłowo wykonanej wkładki stalowej
Generalnie wkład ceramiczny jest zbyt ciężki żeby go posadowić na wkładzie, a każda próba jego mocowania w jakikolwiek sposób prowadzi do jego pęknięcia. Musi on być wolnostojący i oddylatowany od reszty komina. A tak nie da się po prostu wykonać ... no ... powiedzmy że mozna by było, ale dużo prościej i taniej będzie zastosowanie w takich sytuacjach nowej, lekkiej wkładki stalowej w istniejącym szachcie z pustaków keramzytowych ceramicznego komina systemowego.
Pozdrawiam.

animuss
31-01-2016, 12:10
tu jest ten sam problem z rozwiązaniem :-)

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?189836-Podcięcie-komina-lub-alternatywne-rozwiązania

Takie chore rozwiązanie zagraża życiu i zdrowiu, powinno spowodować nie odebranie tego domu do użytku .:no:

Komin opiera się na stalowym stelażu przykręconym tylko do wypełnienia stropu i do ściany z kratówki ,ciekawe czy to nie ściana działowa..:lol2:

mamik
31-01-2016, 16:29
Tylko czy to jest bezpieczne rozwiązanie ?

Czy producent SYSTEMU KOMINOWEGO pozwala na takie działania ?
Czy PRAWO BUDOWLANE pozwala podkuwać kominy ?
Czy to samo prawo pozwala na wykuwanie , osłabianie konstrukcji , ścian nośnych ?

też miałabym watpliwości, dlatego napisałam o konsultacji u kierownika i producenta kominów :-)
Wg mojej wiedzy podkucie ściany, nawet nośnej, jest wykonalne, ale trzeba to robić wg wytycznych, wg projektu

komin już budzi moje poważniejsze obawy, szczelność ceramiki, ciężar komina, polaczenia systemowe ceramiki z czopuchem - to wg mnie są słabe punkty, na ktore trzeba uważać.
Są jednak sposoby uszczelniania wkładów ceramicznych, można tak jak napisał Forest wkład wymienić, wówczas cały komin jest lżejszy i łatwiej cokolwiek z nim wymyślać, a czasem komin przeszkadza na tyle, że warto to rozważyć

reasumując - ja u siebie nie odważyłabym się podcinać komina, są jednak tacy, którzy to zrobili
a przy okazji, to cała dyskusja jest świetna i wiele rzeczy wyjasnia

jeszcze jeśli napisalibyscie o tych odległościach od ścian przy kozie i inne wytyczne byłoby super :-)

mateuszs
03-02-2016, 20:30
Witam,
Mam pytanie - chciałbym zastosować na zabudowę z płyty gk okładziny takie jak np.stegu (imitacja starych cegieł)
Co polecacie za kleje do montażu oraz czy te okładziny się nadają na kominek - może macie jakieś inne firmy - grubość takich płytek to max -2,5cm

orcio_kr
03-02-2016, 21:45
Witam,
Mam pytanie - chciałbym zastosować na zabudowę z płyty gk okładziny takie jak np.stegu (imitacja starych cegieł)
Co polecacie za kleje do montażu oraz czy te okładziny się nadają na kominek - może macie jakieś inne firmy - grubość takich płytek to max -2,5cm
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?212372-Romotop-6-6-2-TV&p=6237421&viewfull=1#post6237421
A klejone było z tego co chyba elastycznym sopro (obudowa zimna).

mateuszs
04-02-2016, 07:10
A jakiej firmy te płytki, bo wyglądają bardzo fajnie. Fugowałeś czymś specjalnym?
Też mam rodzaj zimnej obudowy, ale wkład szybą licuje z płytą gk (taki specjalny mały kominek) i ciepłe powietrze ogrzewa część górną więc nad samym wkładem jest bardzo gorąco, a potem, już chłodniej.

orcio_kr
04-02-2016, 08:48
Nie wiem jakiej firmy, wybierałem na żywo: http://www.andbud.pl/.
Fugowane jakąś zaprawą, już nie pamiętam dokładnie, kupiona razem z płytkami żeby pasowała.

jacus644
04-02-2016, 13:57
A co powiedzielibyście na temat takich kratek wentylacyjnych http://www.ventlab.pl/oferta2/v-box-system,2.html ? Bardzo ciekawie wyglądają i zastanawiam się, aby je zastosować u siebie. Co myślicie, jak z ich wytrzymałościa?

animuss
04-02-2016, 14:38
Chciałem się dopytać odnośnie akumulacji rożnych materiałów z odzysku , stosowanych w czasie wznoszenia pieców kaflowych, ,mas akumulacyjnych i innych budowli .

Czy materiały z szamotu, magnezytu i innych tego typu materiałów, cyklicznie magazynujących ciepło,oczywiście raczej te nie mające bezpośredniego kontaktu ze spalinami, tracą swoje właściwości w trakcie dłuższej eksploatacji.?

kominiarz
04-02-2016, 17:44
szamot także się utlenia / ulega destrukcji, widać to doskonale przy rozbiórce / naprawach starych pieców

animuss
04-02-2016, 20:22
szamot także się utlenia / ulega destrukcji, widać to doskonale przy rozbiórce / naprawach starych pieców

Rozumiem że przy typowym "przestawianiu pieca", wymienia się cegły szamotowe oraz inne materiały zużyte w czasie eksploatacji, ale to spowodowane jest chyba brakiem możliwości ich ponownego wbudowania, np. technicznie nie przeniosą odpowiedniego ciężaru , ale część materiałów wraca ,kafle wytrzymują pewnie najdłużej.

Może inaczej spytam ,mamy dwa identyczne piece kaflowe ,stawiane w tej samej technologii, tą samą ręką mistrza zduńskiego itd...
Jeden piec jest "przestawiany" w sporym procencie użyto ponownie do budowy używanych materiałów .
Drugi piec jest nowy do jego budowy użyto w 100% nowych materiałów włącznie z kaflami.
Czy da się zauważyć różnicę w akumulacji pieców, spalając taką samą ilość paliwa?

Forest-Natura
04-02-2016, 22:48
Witam.

A co powiedzielibyście na temat takich kratek wentylacyjnychhttp://www.ventlab.pl/oferta2/v-box-system,2.html (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fwww.ventlab.pl%2Fo ferta2%2Fv-box-system%2C2.html) ? Bardzo ciekawie wyglądają i zastanawiam się, aby je zastosować u siebie. Co myślicie, jak z ich wytrzymałościa?
... jak będziesz po nich czołgiem jeździł w te i "nazad" to długo nie wyczymią ... :p
Pozdrawiam.

link2jack
06-02-2016, 15:50
Pytanie do użytkowników Jotul i570 bądz sprzedawców znających problem. Otóż zastanawiam się nad w/w wkładem jednak zniechęca mnie jego jasny środek. Większość wkładów jest w środku czarna - tu kolor prawie biały. Sądzę ze wkład po kilku paleniach będzie wyglądał mało estetycznie, zatem czemu jotul zdecydował się na biały środek?

pestka56
06-02-2016, 17:07
Link, powinieneś napisać dokładnie w czym problem, bo to rzeczywiście ciekawe.
Jotul i570 jest wkładem żeliwnym, w którym wnętrze paleniska pokryto białą emalią. Emalia jako taka jest odporna na wysokie temperatury. W palenisku będzie musiała wytrzymać jakieś 400 stopni, a może nawet więcej.
Właśnie o tę wytrzymałość i efekt powinieneś pytać :)

Urodą paleniska z żywym ogniem jest są m.in. ślady tego ognia w palenisku :) Jeśli nie chcesz mieć zaczernień czy zadymień, to może lepiej pomyśl o kominku elektrycznym lub gazowym.

Zdun Darek B
06-02-2016, 18:18
W paleniskach wykładanych szamotem wyższe temperatury spalania powodują że środek jest czysty , pomijam oczywiście wkłady o bardzo uproszczonej konstrukcji i palenie mokrym drewnem ...

pestka56
06-02-2016, 18:51
Ale tu jest emaliowane żeliwo.

Forest-Natura
07-02-2016, 00:27
Witam.
Animuss ... trochę źle pojmujesz samą potrzebę i ideę przestawiania pieców kaflowych.
Piec "pracuje".
Kilkaset razy (od 150 do 250 dni grzewczych w zalezności od geograficznego usytuowania domu) w roku rozszerza się i wraca do swoich właściwych rozmiarów. Zmieniają głównie wymiary cegły w palenisku i w kanałach dymowych.
To rozpycha kafle, które właśnie dlatego muszą być klamrowane ze sobą.
Po kilkunastu latach użytkowania takiego pieca, który w tym czasie będzie rozpalany kilka tysięcy razy (sic!), piec kaflowy traci szczelność - robią się szpary pomiędzy powiązanymi ze sobą cegłami i kaflami. A sama cegła (w obrębie paleniska głównie) deprecjonuje się, pęka lub przepala (palenisko).
Przestawia się piece głównie po to żeby nie "łykały powietrza" tymi szparami oraz by nie stwarzały przez nie zagrożenia tlenkiem węgla, który potrafi się przez nieszczelności pieca wydostać się z niego, w skutek zaburzeń procesu spalania i zaburzeń "ciągu" jaki jest potrzebny do przepchania przez kanały pecowe ogromnej ilości objętościowej spalin.
Przy okazji przestawiania pieca uzupełnia sie jedynie te zużyte cegły, łączy się wszysto na nowo świeżą zaprawą glinianą lub szamotową. Kafli uzupełnia się zazwyczaj tylko niewielką ilość (jest to zazwyczaj, maksymalnie kilka sztuk) - usuwa się spękane i w ich miejsce wstawia się zdrowe.
Zawsze jest w takim przestawianym piecu konieczność uzycia nowych materiałów, a materiały stare, ale dobr wykorzystuje się ponownie tylko ze względu na ich oszczędność. Z racji tego że piece kaflowe nigdy tanimi nie były - wręcz przeciwnie ... były zawsze bardzo drogie i stanowiły synonim bogactwa ... prosty i biedny lud zadowalał się zawsze piecami tynkowanymi, budowanymi bez oblicówki kaflowej.
Pozdrawiam.

Kominki Piotr Batura
07-02-2016, 07:32
Rozumiem że przy typowym "przestawianiu pieca", wymienia się cegły szamotowe oraz inne materiały zużyte w czasie eksploatacji, ale to spowodowane jest chyba brakiem możliwości ich ponownego wbudowania, np. technicznie nie przeniosą odpowiedniego ciężaru , ale część materiałów wraca ,kafle wytrzymują pewnie najdłużej.

Może inaczej spytam ,mamy dwa identyczne piece kaflowe ,stawiane w tej samej technologii, tą samą ręką mistrza zduńskiego itd...
Jeden piec jest "przestawiany" w sporym procencie użyto ponownie do budowy używanych materiałów .
Drugi piec jest nowy do jego budowy użyto w 100% nowych materiałów włącznie z kaflami.
Czy da się zauważyć różnicę w akumulacji pieców, spalając taką samą ilość paliwa?


Raczej trudno wyłapać różnicę, jeśli piec przestawił zdun, a nie przedstawiciel innego zawodu...;)

Udało Ci się pogadać z Wojtkiem na targach? Jeśli nie, skieruj go privem tutaj, może da głos...

link2jack
07-02-2016, 08:46
Link, powinieneś napisać dokładnie w czym problem, bo to rzeczywiście ciekawe.
Jotul i570 jest wkładem żeliwnym, w którym wnętrze paleniska pokryto białą emalią. Emalia jako taka jest odporna na wysokie temperatury. W palenisku będzie musiała wytrzymać jakieś 400 stopni, a może nawet więcej.
Właśnie o tę wytrzymałość i efekt powinieneś pytać :)

Urodą paleniska z żywym ogniem jest są m.in. ślady tego ognia w palenisku :) Jeśli nie chcesz mieć zaczernień czy zadymień, to może lepiej pomyśl o kominku elektrycznym lub gazowym.

Sadze ze byl jakis powod zastosowania bialej emalii. Nie widzialem innych wkladow z bialym srodkiem. Reszta jest czarna i na tym kolorze raczej nie widac sadzy itd. No chyba ze zabrudzenie wynika jedynie z zlego drewna.

Kominki Piotr Batura
07-02-2016, 08:56
Sadze ze byl jakis powod zastosowania bialej emalii. Nie widzialem innych wkladow z bialym srodkiem. Reszta jest czarna i na tym kolorze raczej nie widac sadzy itd. No chyba ze zabrudzenie wynika jedynie z zlego drewna.

Powód identyczny z zakładaniem kolczyków przez mężczyzn...

pestka56
07-02-2016, 09:40
Piotrze, dla mnie to ciekawostka, ale jak ta emalia się zachowuje? Nie przypala jej?

Kominki Piotr Batura
07-02-2016, 10:20
Piotrze, dla mnie to ciekawostka, ale jak ta emalia się zachowuje? Nie przypala jej?Słyszem o ludziach, którzy mają tęsknotę za sterylnością nawet w kominkach...To taki ukłon w ich kierunku z jednej strony, pogoń za nowością i wyróżnieniem się z tłumu z drugiej. Teoretycznie założenie dobre, praktyka właśnie się dzieje....Naprawdę Cie to kręci?

pestka56
07-02-2016, 10:36
A broń mnie Pan Bozia!
Nie lubię takiego wymuskania. Kominek to kominek, palenisko ma działać, a nie być biżuterią:)
Zwykła ciekawość

Kominki Piotr Batura
07-02-2016, 11:39
No to kamiń z syrca...Jużem myślał, żeś zgupła...;)

pestka56
07-02-2016, 12:16
No to kamiń z syrca...Jużem myślał, żeś zgupła...;)

Gdzież bym śmiała :lol2:

Ale... bardzo lubię czytać Twoje i nie tylko (czasami) zduńskie wypowiedzi. Bywa, że znakomicie trenują mózg :P

Kominki Piotr Batura
07-02-2016, 13:31
Wkrótce wystawię Ci rachunek za te treningi!:wiggle:

Potrzebuję konsultacji architektów...Różnych środowisk. Dla obopólnej korzyści....

pestka56
07-02-2016, 15:50
No, szlag... tylko, że mnieczasem rózne głupoty z tego domyślania się wychodzą :p To może rabacik jakiś :rotfl:

Znowu supełkowato się wyrażasz. O co chodzi z tymi konsultacjami?

animuss
07-02-2016, 17:08
Witam.
Animuss ... trochę źle pojmujesz samą potrzebę i ideę przestawiania pieców kaflowych.
Piec "pracuje".
Kilkaset razy w roku rozszerza się i wraca do swoich właściwych rozmiarów. Zmieniają głównie wymiary cegły w palenisku i w kanałach dymowych.
To rozpycha kafle, które właśnie dlatego muszą być klamrowane ze sobą.
Po kilkunastu latach użytkowania takiego pieca, piec kaflowy traci szczelność - robią się szpary pomiędzy powiązanymi ze sobą cegłami i kaflami. A sama cegła (w obrębie paleniska głównie) deprecjonuje się, pęka lub przepala (palenisko).
Przestawia się piece głównie po to żeby nie "łykały powietrza" tymi szparami oraz by nie stwarzały przez nie zagrożenia tlenkiem węgla, który potrafi się przez nieszczelności pieca wydostać się z niego, w skutek zaburzeń procesu spalania i zaburzeń "ciągu" jaki jest potrzebny do przepchania przez kanały pecowe ogromnej ilości objętościowej spalin.
Przy okazji przestawiania pieca uzupełnia sie jedynie te zużyte cegły, łączy się wszysto na nowo świeżą zaprawą glinianą lub szamotową. Kafli uzupełnia się zazwyczaj tylko niewielką ilość, usuwa się spękane i w ich miejsce wstawia się zdrowe.
Zawsze jest w takim przestawianym piecu konieczność uzycia nowych materiałów, a materiały stare, ale dobre wykorzystuje się ponownie tylko ze względu na ich oszczędność. Z racji tego że piece kaflowe nigdy tanimi nie były - wręcz przeciwnie ... były zawsze bardzo drogie i stanowiły synonim bogactwa ... prosty i biedny lud zadowalał się zawsze piecami tynkowanymi, budowanymi bez oblicówki kaflowej.
Pozdrawiam.

No tak to wiele wyjaśnia dzięki.

Raczej trudno wyłapać różnicę, jeśli piec przestawił zdun, a nie przedstawiciel innego zawodu...;)
Udało Ci się pogadać z Wojtkiem na targach? Jeśli nie, skieruj go privem tutaj, może da głos...Nie,nie spotkałem Wojtka, ale za to się nałaziłem że nogi mi w d.... wlazły.:rolleyes:

Zdun Darek B
07-02-2016, 17:16
Pawilon z kominkami nie był taki wielki.....

animuss
07-02-2016, 17:36
Pawilon z kominkami nie był taki wielki.....
Z Piotrem 2 razy próbowaliśmy go spotkać to chyba przez te hostessy .:p


Sadze ze byl jakis powod zastosowania bialej emalii. Nie widzialem innych wkladow z bialym srodkiem. .
Takie okopcenie fajnie wygląda ,byle by nie było tego na szybie,jotul I570 w akcji.

https://youtu.be/Hf6fXZi29KQ?t=108
Co tam jest, że gazy wyłażą z wkładu i spalają się na zewnątrz .

Zdun Darek B
07-02-2016, 17:55
Mocno rozpalone paliwo... zamykamy "dolne powietrze" a potem nagle ostro redukujemy podawane to z góry , zbyt mocne przymkniecie powietrza górnego daje powstawanie gazów które się nie spalają tylko gromadzą we wkładzie... szybkie ponowne otwarcie powietrza górnego skutkuje " eksplozją gazów " ..
Widok "wybuchu" może i fajny tylko taka zabawa jest dość niebezpieczna w normalnej eksploatacji !
Po takich eksperymentach można zbierać szybę z podłogi... lub co gorsza wezwać pogotowie ...
Autorowi filmu zapewne zależało na pokazaniu efektów sterowania dopływem powietrza.

Forest-Natura
07-02-2016, 18:17
Witam.

Takie okopcenie fajnie wygląda ,byle by nie było tego na szybie,jotul I570 w akcji.
https://youtu.be/Hf6fXZi29KQ?t=108
Co tam jest, że gazy wyłażą z wkładu i spalają się na zewnątrz .
Dołączę do Darka ... to co jest pokazywane na tym filmiku, w żaden sposób nie powinno być przez przeciętnego użytkownika kominka praktykowane.
Wywalone szyby z wkładów kominkowych, spalona drewniana podłoga w salonie, odłamki szkła w ciele użytkownika stojącego przed kominkiem, wywalone od wybuchu okna na parterze domu, drzwiczki wyczystki z komina systemowego wbite w przeciwległą ścianę znajdujacą się w odległości ponad trzech metrów ... te wszystkie rzeczy miałem okazję poogladać z powodu podobnej obsługi wkładu kominkowego ...
Pozdrawiam.

animuss
07-02-2016, 18:50
To nie jest za bezpieczne urządzenie, powinno mieć jakieś ograniczenia regulacji .A jakby ktoś otworzył drzwiczki chcąc dołożyć drewno.:lol2:

pestka56
07-02-2016, 20:57
Wiele nowych wkładów kominkowych nie ma zalecanego montażu szybra na rurze dymowej.
Czy to właśnie z powodu tego o czym piszecie?

Zdun Darek B
07-02-2016, 22:29
Nowoczesne wkłady kominkowe mają szczelną komorę spalania , bez poboru powietrza z pomieszczenia "po szybie" jak w prostych skręcanych żeliwniakach, można więc bardzo precyzyjnie ustawiać tempo spalania dawkowaniem powietrza .
Jest to z wielu względów korzystniejsze dla prawidłowego procesu spalania .

pestka56
07-02-2016, 23:05
To wiem :) Mają też regulację ręczną na doprowadzeniu powietrza z zewnątrz i można zainstalować dodatkowy szyber z prostą elektroniką sterującą przepływem tego powietrza w oparciu o czujnik temperatury umieszczony wewnątrz obudowy wkładu. OK.
Mnie chodzi o to, że nowoczesne wkłady nie mają szybrów na rurach dymowych. Tzn. wkłady montowane bez wynalazków pozwalających wydłużyć drogę spalin do komina, by wykorzystać ich ciepło.

Kominki Piotr Batura
08-02-2016, 20:34
To wiem :) Mają też regulację ręczną na doprowadzeniu powietrza z zewnątrz i można zainstalować dodatkowy szyber z prostą elektroniką sterującą przepływem tego powietrza w oparciu o czujnik temperatury umieszczony wewnątrz obudowy wkładu. OK.
Mnie chodzi o to, że nowoczesne wkłady nie mają szybrów na rurach dymowych. Tzn. wkłady montowane bez wynalazków pozwalających wydłużyć drogę spalin do komina, by wykorzystać ich ciepło.Onegdaj wkłady były nieszczelne. Paliło się wściekle, więc czasem szyberkiem dało się co nieco przytłumić....Czasem....

Trener106
09-02-2016, 17:47
Witam serdecznie wszystkich. Mam konkretne pytania i mam nadzieje uzyskac konkretne odpowiedzi. A pytania mam odnosnie kominka w domu drewnianym. Czy to jest na tyle praktyczne w uzytkowaniu i ogrzewaniu domu drewnianego ?. Czy zakladajac taki kominek nie zrobie sobie w salonie kotlowni ?. Czy odprowadzenia do poszczegolnych pomieszczen zapewni mi ogrzanie takiego pomieszczenia dostatecznie skutecznie ?. Jakie sa panstwa doswiadczenia na temat kominka ?, interesuje mnie wszystko na kominkow, takze mozna pisac o wszystkim w tym temacie. Doswiadczenie jest nie ocenione a ja licze na wasze. Dziekuje za jakiekolwiek odpowiedzi.

Remiks
09-02-2016, 19:27
Witam serdecznie wszystkich. Mam konkretne pytania i mam nadzieje uzyskac konkretne odpowiedzi. A pytania mam odnosnie kominka w domu drewnianym. Czy to jest na tyle praktyczne w uzytkowaniu i ogrzewaniu domu drewnianego ?. Czy zakladajac taki kominek nie zrobie sobie w salonie kotlowni ?. Czy odprowadzenia do poszczegolnych pomieszczen zapewni mi ogrzanie takiego pomieszczenia dostatecznie skutecznie ?. Jakie sa panstwa doswiadczenia na temat kominka ?, interesuje mnie wszystko na kominkow, takze mozna pisac o wszystkim w tym temacie. Doswiadczenie jest nie ocenione a ja licze na wasze. Dziekuje za jakiekolwiek odpowiedzi.
Niestety Twoje pytania nie są konkretne. Na początek doprecyzujmy co dla Ciebie znaczy dom drewniany. Co do wszystkiego na temat kominków to trzeba poczytać kilka wątków, niektóre to kilkaset postów;-)

niktspecjalny
10-02-2016, 05:59
Witam serdecznie wszystkich. Mam konkretne pytania i mam nadzieje uzyskac konkretne odpowiedzi. A pytania mam odnosnie kominka w domu drewnianym. Czy to jest na tyle praktyczne w uzytkowaniu i ogrzewaniu domu drewnianego ?. Czy zakladajac taki kominek nie zrobie sobie w salonie kotlowni ?. Czy odprowadzenia do poszczegolnych pomieszczen zapewni mi ogrzanie takiego pomieszczenia dostatecznie skutecznie ?. Jakie sa panstwa doswiadczenia na temat kominka ?, interesuje mnie wszystko na kominkow, takze mozna pisac o wszystkim w tym temacie. Doswiadczenie jest nie ocenione a ja licze na wasze. Dziekuje za jakiekolwiek odpowiedzi.

Remiks dobrze tłumaczy dużo treści ale skąpo technicznie.Drewniany dom zawsze mi się kojarzy z atmosferą kominka i jego płomieni.Fajna drewniana knajpa i wino w lampkach i fajne żarełko i błogi nastrój .Odlot totalny.

Odp...zrobisz sobie kotłownię w salonie jak każdy użytkownik.Chcesz mieć coś innego???Masz tyle wątków-topików czytaj i szukaj.

Urszula Nowak
10-02-2016, 19:30
https://www.youtube.com/watch?v=1nzzhL6GaM0

Cześć druga naszej przygody z wykonanwcą Komarpol z Bielska.

Cześć pierwsza dotycząca kominków poniżej:

https://www.youtube.com/watch?v=hiVKRb-l5AA

forscher
14-02-2016, 22:17
Czy ktos z Was ma doświadczenie w praktycznym stosowaniu palenisk szamotowych (tudzież innych niż szamotowych) zgazowujących drewno?
Tematyka ta wydaje sie dosyć ciekawa, szczególnie po zapoznaniu sie z tym blogiem
http://www.kominki-godzic.pl/blog/palenisko-szamotowe-zgazowywujace-drewno/

Pielnie to wygląda w teorii. a jak jest w praktyce? Jest to coś przyszłościowego? Wartego poswiecenia czasu i środków?
A może ktos z Was ma takie palenisko ?

Zdun Darek B
15-02-2016, 09:48
Spalanie drewna to zawsze zgazowanie..... kwestią jest tylko dokładność z jaka jest to robione .....
Drugi temat to jak potem dobrze to "wyciśnięte do bólu ciepło" rozsądnie zagospodarować ...
Cała ta zabawa to właśnie jest SZTUKA ZDUŃSKA.
Możliwości technicznych jest wiele i efekty można osiągnąć REWELACYJNE !!!
Biopaleniskami zgazowującymi drewno zajmuję się od dawna , ponieważ jest to mój sposób zarabiania na życie szczegółów technicznych nie zamieszczam na forach , blogach czy youtube

Przykład zabudowy paleniska zgazowującego - biopalenisko to bio ma podkreślać najwyższą dbałość o przyrodę ... Nie mylić z biokominkami !!

brasica
15-02-2016, 12:40
Witam uczestników tego forum, do tej pory pasjami czytałam, ale teraz zachęcona tematem wątku popełniam swój pierwszy post. Chciałabym mianowicie zadać pytanie - czy są (i jakie) kominki tylko dla frajdy oglądania ognia(nie chcę ogrzewać, ani dogrzewać domu), tylko czasem popatrzeć na ogień. Palenie byłoby okazjonalne góra 4-5 razy w miesiącu. Domek się dopiero rysuje, a ja nigdzie nie mogę natrafić na takie kominki. Jeśli ktoś odpowie na moje pytanie będę bardzo wdzięczna.

pestka56
15-02-2016, 13:32
Witam uczestników tego forum, do tej pory pasjami czytałam, ale teraz zachęcona tematem wątku popełniam swój pierwszy post. Chciałabym mianowicie zadać pytanie - czy są (i jakie) kominki tylko dla frajdy oglądania ognia(nie chcę ogrzewać, ani dogrzewać domu), tylko czasem popatrzeć na ogień. Palenie byłoby okazjonalne góra 4-5 razy w miesiącu. Domek się dopiero rysuje, a ja nigdzie nie mogę natrafić na takie kominki. Jeśli ktoś odpowie na moje pytanie będę bardzo wdzięczna.

Brasica, pytaj raczej o to jaki wkład dobrać do wielkości Twojego salonu i jak go obudować, by spełnił funkcję, o której piszesz. Do każdego domu można z istniejącej oferty wybrać odpowiedni wkład kominkowy. :) Podaj wielkość pomieszczenia i pewnie jubatura też nie byłaby od rzeczy. Inaczej żaden fachowiec, żaden zdun nie udzieli ci rady.

jacek.zoo
15-02-2016, 14:58
Witam uczestników tego forum, do tej pory pasjami czytałam, ale teraz zachęcona tematem wątku popełniam swój pierwszy post. Chciałabym mianowicie zadać pytanie - czy są (i jakie) kominki tylko dla frajdy oglądania ognia(nie chcę ogrzewać, ani dogrzewać domu), tylko czasem popatrzeć na ogień. Palenie byłoby okazjonalne góra 4-5 razy w miesiącu. Domek się dopiero rysuje, a ja nigdzie nie mogę natrafić na takie kominki. Jeśli ktoś odpowie na moje pytanie będę bardzo wdzięczna.

Kazdy kominek, z wygladu to rzecz gustu. Ale juz teraz kup drewno niech schnie, bo na mokrym drewnie to i przy najladniejszym kominku ognia nie poogladasz

Zdun Darek B
15-02-2016, 15:46
Brasica, pytaj raczej o to jaki wkład dobrać do wielkości Twojego salonu i jak go obudować, by spełnił funkcję, o której piszesz. Do każdego domu można z istniejącej oferty wybrać odpowiedni wkład kominkowy. :) Podaj wielkość pomieszczenia i pewnie jubatura też nie byłaby od rzeczy. Inaczej żaden fachowiec, żaden zdun nie udzieli ci rady.

Pytania pomocnicze:
- czy dom ma wentylację mechaniczną - rekuperator ?
- czy chciałabyś mieć kominek ciepły jak piec ?
- jaka jest strata ciepła tego salonu kominkowego ?
- jaki jest układ pomieszczenia z kominkiem ?
- jaki jest komin ?

Proponuje coś "małego" .............

brasica
15-02-2016, 16:48
Kazdy kominek, z wygladu to rzecz gustu. Ale juz teraz kup drewno niech schnie, bo na mokrym drewnie to i przy najladniejszym kominku ognia nie poogladasz

Drzewa mam już zapas na kilka lat ,więc to nie problem.

brasica
15-02-2016, 16:58
Pytania pomocnicze:
- czy dom ma wentylację mechaniczną - rekuperator ?
- czy chciałabyś mieć kominek ciepły jak piec ?
- jaka jest strata ciepła tego salonu kominkowego ?
- jaki jest układ pomieszczenia z kominkiem ?
- jaki jest komin ?

Proponuje coś "małego" .............
Dzięki za zainteresowanie, właśnie o to coś "małego" mi chodzi, a nie potrafię znależć. Dom się dopiero rysuje, ale mniej więcej wiem, że salon będzie miąL ok 7x4,5, oraz 2,70 wysokość. Nie potrzebuję jakoś specjalnie ciepłego pieca.Komin nie wiem jeszcze z czego będzie, ale myślę, że systemowy. Teraz mieszkam w domu, gdzie jest otwarty kominek zbudowany 35 lat temu, pali się w nim doskonale, ale chyba do nowego domu to powinnam szukać zamkniętego. Dodam jeszcze, że nie planuję rekuperacji.

brasica
15-02-2016, 17:03
Brasica, pytaj raczej o to jaki wkład dobrać do wielkości Twojego salonu i jak go obudować, by spełnił funkcję, o której piszesz. Do każdego domu można z istniejącej oferty wybrać odpowiedni wkład kominkowy. :) Podaj wielkość pomieszczenia i pewnie jubatura też nie byłaby od rzeczy. Inaczej żaden fachowiec, żaden zdun nie udzieli ci rady.

Może masz rację Pestko, chociaż czy do oglądania ognia potrzebna jest wielkość pomieszczenia?

pestka56
15-02-2016, 17:35
Do oglądania, nie, ale dzięki takim informacjom fachowiec może określić moc i wielkość wkładu :)

animuss
15-02-2016, 17:39
Witam , tylko dla frajdy oglądania ognia(nie chcę ogrzewać, ani dogrzewać domu), tylko czasem popatrzeć na ogień. Palenie byłoby okazjonalne góra 4-5 razy w miesiącu.
Mi po tym wpisie przyszedł do głowy, kominek na biopaliwo. :D

brasica
15-02-2016, 17:53
Mi po tym wpisie przyszedł do głowy, kominek na biopaliwo. :D

Jednak to chyba nie to samo? Dla mnie kominki na biopaliwo to taka trochę większa świeczka.

robertwojciechowski
19-02-2016, 10:42
Witam, proszę o poradę, kompletnie się nie znam na tych sprawach. Będę do nowobudowanego domu montował kominek. Kominek ma spełniać bardziej funkcje estetyczno wizualne niż dociepleniowe. No ale jak zimą dociepli salon to też będzie fajnie. Bardzo boje się jakiś zgrzytów z wentylacją mechaniczną (+rekuperator) .. Duże znaczenie ma właściwy montaż jeśli chodzi o kwestie np. nie robienia mostka termincznego ale też duża role mają kwestie bezpieczeństwa (nieuprawnione otwieranie przez dzieci małe lub jakiś dym dostający się do salonu). Jaki wład możecie mi polecić, jaka firmę która będzie w pełni spełniała moje oczekiwania, ma super renomę i sprawdza się już od lat? JEśli dodatkowo możcie polecić kogoś dobrego od montażu pieców , byłbym wdzięczny (wawa i okolice).

Zdun Darek B
19-02-2016, 10:57
Z Warszawy masz do na sobotni spacerek.... Zapraszam od 11.00 ...

pestka56
19-02-2016, 11:03
Jesteś z Warszawy :) Mamy kilku znakomitych Zdunów speców od każdego rodzaju kominków w naszej okolicy. Przejedź się np. do Żabiej Woli do forumowego Zduna Darka (kominki Bielawski). W Zielonce są Zduni Ekspresja Ognia. Popatrz, pogadaj.
Edit:
Między Żyrardowem a Mszczonowem mieści się KominkiArt. Kolejna firma zduńska forumowego speca od kominków, pieców i co bardzo ważne kominów.

Moniskaja
23-02-2016, 08:49
Witam serdecznie,
Czy mógłby mi ktoś wytłumaczyć cechę PW jaką jest pojemność płaszcza wodnego [litr]? Im większa tym szybciej możemy sie spodziewać ciepłych kaloryferów?
Mam tez zagwozdkę z mocą kominka - ma forum ogólnie panuje opinia żeby z nią nie przesadzać. Jestem na etapie wyboru takowego kominka. Niestety sprzedawcy i zarazem monterzy (i odwrotnie) mocy nie są w stanie mi pomóc dobrać (czego nie jestem w stanie pojąć) - kierując mnie do hydraulika, bo to podobno jego rola. (zadnego zduna w okolicach Nowego Sącza nie znalazłam - może ktoś zna? poleci kogoś kto na kominkach sie zna:?) Na hydraulików różnych się natknęłam i każdy ma inne zdanie:
- kominek ok 15 KW i bufor 300 l max
- kominek 19 kW i bufor 1000 l
I kto ma rację? Lub rozwiązanie którego z Panów jest bardziej odpowiednie?
Myśleliśmy z mężem o 1000 l buforze+ 300 l cwu z solarów (dom 130 m2). Tylko ten kominek ciągle jest sprawą nierozwiązaną...

Raczynski23
23-02-2016, 09:31
Moniskaja a myślisz że jak napiszesz w kilku tematach to dostaniesz szybszą i wiarygodniejszą odpowiedź?

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?2692-Jaki-wk%C5%82ad-kominkowy&p=7083206&viewfull=1#post7083206

animuss
23-02-2016, 11:00
Witam serdecznie,
Czy mógłby mi ktoś wytłumaczyć kto ma rację? Lub rozwiązanie którego z Panów jest bardziej odpowiednie?
.
A ten kominek to ma być jakiś konkretny ,ilość przeszklenia ,jak otwierany jakiej firmy itd..
W jakiej kwocie chce Pani się zamknąć po wybudowaniu całości z obudową ,własnymi siłami chcecie to zrobić ,czy firma od A do Z.

Moniskaja
23-02-2016, 11:42
Pisze zeby po prostu uzyskac odpowiedz... tematyka obu postow pasuje do mojego problemu wiec napisalam w dwoch miejscach.

Moniskaja
23-02-2016, 11:44
A ten kominek to ma być jakiś konkretny ,ilość przeszklenia ,jak otwierany jakiej firmy itd..
W jakiej kwocie chce Pani się zamknąć po wybudowaniu całości z obudową ,własnymi siłami chcecie to zrobić ,czy firma od A do Z.

Nie mam konkretnej firmy na mysli. Kominek ma po prostu w najlepszy sposob spelniac swoja funkcje, czyli ogrzewac nasz dom. Kwestie estetyki sa dla mnie mniej istotne. Wolalabym zeby wszystko zrobila firma ktora sie na tym zna.

animuss
23-02-2016, 12:03
Nie mam konkretnej firmy na mysli. Kominek ma po prostu w najlepszy sposob spelniac swoja funkcje, czyli ogrzewac nasz dom. Kwestie estetyki sa dla mnie mniej istotne. Wolalabym zeby wszystko zrobila firma ktora sie na tym zna.
To nie trzeba się męczyć nad tym zagadnieniem tylko wybrać "firmę kominkową" i zlecić zrobienie projektu wizualizacji i wycenę.
Na tym forum jest kilka firm ,w internecie jeszcze więcej.
Radzę jednak zwrócić uwagę jakiej firmy kominek z PW Pani zaproponują.

Moniskaja
23-02-2016, 12:40
To nie trzeba się męczyć nad tym zagadnieniem tylko wybrać "firmę kominkową" i zlecić zrobienie projektu wizualizacji i wycenę.
Na tym forum jest kilka firm ,w internecie jeszcze więcej.
Radzę jednak zwrócić uwagę jakiej firmy kominek z PW Pani zaproponują.

Ależ ja oczywiscie od tego zaczęłam... A w salonie, w firmie kominkowej Pan pokazał jakie ma kominki i powiedział żebym sobie wybrała który mi się podoba - jakby najważniejszy był wyglad to bym nie szukała pomocy przy wyborze kominka na forum. Niestety żadnej firmy kominkowej z prawdziwego zdarzenia, która by sie znała na tyym co montuje nie znalazlam w mojej okolicy, nikt nie był mi w stanie pomoc przy doborze kominka do domu. Może ktoś z Państwa może jaąś firme mi polece z okolic Nowego Sącza, Gorlic?

kociniak
23-02-2016, 14:05
Powitać kolegów i koleżanki jeśli takowe są.

Stałem się posiadaczem tzn zanabyłem domek z bala - ok 80m2

Postawiony w roku 2014 z jodły bale 26cm, dach kryty gontem bitumicznym z watą.

Cel - kominek na ogrzanie domku bo ma to być domek całoroczny na spokojną emeryturę.

Wewnątrz stan surowy, nie ma podłóg więc jest miejsce na kanały itd,

Komin zewnętrzny jest systemu BRATA 18 lub 20cm zewnętrzny.

Poradźcie co zrobić z głową, nie na łapu capu i tak abym zimą nie słyszał - "a nie mówiłam wracajmy do bloku"

Drzewa mam od groma głównie grab i dąb i tym będzie palone - mam na placu ok 70m3.

Najważniejsze UWAGA: budżet 3000zł lecz jeśli mój tok rozumowania będzie za tani - czytaj myślisz mentalnością tanio=drogo to budżet może wzrosnąć do kwoty 4000zł brutto.

Byłem nie dawno w Castoramie coś tam polecano, zachwalano ale nie mam przekonania do marketowych rzeczy.

Forest-Natura
23-02-2016, 14:56
Witam.
To jest budżet na cały kominek ? Czy raczej pod pojęciem "kominek" masz na myśli tylkowkład kominkowy za cenę, którą wymieniłeś ?
Pozdrawiam.

Kominki Piotr Batura
23-02-2016, 20:10
Jesteś z Warszawy :) Mamy kilku znakomitych Zdunów speców od każdego rodzaju kominków w naszej okolicy. Przejedź się np. do Żabiej Woli do forumowego Zduna Darka (kominki Bielawski). W Zielonce są Zduni Ekspresja Ognia. Popatrz, pogadaj.
Edit:
Między Żyrardowem a Mszczonowem mieści się KominkiArt. Kolejna firma zduńska forumowego speca od kominków, pieców i co bardzo ważne kominów.

:D

Moniskaja
23-02-2016, 20:35
Ależ ja oczywiscie od tego zaczęłam... A w salonie, w firmie kominkowej Pan pokazał jakie ma kominki i powiedział żebym sobie wybrała który mi się podoba - jakby najważniejszy był wyglad to bym nie szukała pomocy przy wyborze kominka na forum. Niestety żadnej firmy kominkowej z prawdziwego zdarzenia, która by sie znała na tyym co montuje nie znalazlam w mojej okolicy, nikt nie był mi w stanie pomoc przy doborze kominka do domu. Może ktoś z Państwa może jaąś firme mi polece z okolic Nowego Sącza, Gorlic?


Czy moglby się ktoś wypowiedzieć w mojej sprawie? prosze...

Zdun Darek B
23-02-2016, 21:04
:D

Też tak uważam .....

pestka56
23-02-2016, 22:22
Czy moglby się ktoś wypowiedzieć w mojej sprawie? prosze...

Moniskaja, a czy To musi być firma z najbliższej okolicy? Pewnie, że dochodzi wtedy dojazd, ale myślę, że warto.

:D Panowie Zduni gratuluję ISKIER :yes: Jeśli nie znacie godnego polecenia Zduna z okolic Moniski, to może któryś z Was się wybierze.

A jeśli nie to, mam przyjaciół na górze tuż pod Gorlicami. Mają wybudowany piękny piec. Zapytam, kto go stawiał.

Moniskaja
24-02-2016, 07:32
Moniskaja, a czy To musi być firma z najbliższej okolicy? Pewnie, że dochodzi wtedy dojazd, ale myślę, że warto.

:D Panowie Zduni gratuluję ISKIER :yes: Jeśli nie znacie godnego polecenia Zduna z okolic Moniski, to może któryś z Was się wybierze.

A jeśli nie to, mam przyjaciół na górze tuż pod Gorlicami. Mają wybudowany piękny piec. Zapytam, kto go stawiał.

Dzięki! Będę wdzięczna! Jeśłi nie znajde nikogo w swojej okolicy to jak najbardziej będe szukała dalej :P

kociniak
24-02-2016, 08:13
Witam.
To jest budżet na cały kominek ? Czy raczej pod pojęciem "kominek" masz na myśli tylkowkład kominkowy za cenę, którą wymieniłeś ?
Pozdrawiam.


Pasowałoby mi zmieścić się już z obudowa - co do niej nie jestem bardzo wymagający ot prostota tylko tyle

pestka56
24-02-2016, 16:23
Dzięki! Będę wdzięczna! Jeśłi nie znajde nikogo w swojej okolicy to jak najbardziej będe szukała dalej :P


Priv posłałam

pestka56
24-02-2016, 16:35
Powitać kolegów i koleżanki jeśli takowe są.

Stałem się posiadaczem tzn zanabyłem domek z bala - ok 80m2

Postawiony w roku 2014 z jodły bale 26cm, dach kryty gontem bitumicznym z watą.

Cel - kominek na ogrzanie domku bo ma to być domek całoroczny na spokojną emeryturę.

Wewnątrz stan surowy, nie ma podłóg więc jest miejsce na kanały itd,

Komin zewnętrzny jest systemu BRATA 18 lub 20cm zewnętrzny.

Poradźcie co zrobić z głową, nie na łapu capu i tak abym zimą nie słyszał - "a nie mówiłam wracajmy do bloku"

Drzewa mam od groma głównie grab i dąb i tym będzie palone - mam na placu ok 70m3.

Najważniejsze UWAGA: budżet 3000zł lecz jeśli mój tok rozumowania będzie za tani - czytaj myślisz mentalnością tanio=drogo to budżet może wzrosnąć do kwoty 4000zł brutto.

Byłem nie dawno w Castoramie coś tam polecano, zachwalano ale nie mam przekonania do marketowych rzeczy.

Jesli chcesz być zadowolony z kominka jako urządzenia, ktore będzie grzało skutecznie, to na pewno nie kupuj w markecie. Sama takowy użytkowałam kilka lat i pożytek z niego raczej tylko widokowy.
Budżet masz, powiedziałabym, mikry. Musisz brać pod uwagę jakąś akumulację moim zdaniem, bo sam kominek zamęczy was ciągłym pilnowaniem ognia.
Nie jestem fachowcem, ale to co wiem o kominkach, każe mi się bać sytuacji, że w nocy dom nie ma ogrzewania, bo sam wkład kominkowy ciepło potrzyma bardzo krótko. Bardzo trudno jest rozgrzewać dom, który po kilku godzinach bez ogrzewania jest po prostu zimny. To mało przyjemna walka z temperaturą. Zimą, żeby mieć w domu znośnie będziecie musieli palić w kominku w trybie ciągłym, dzień i noc, czyli ciągłe dokładanie drewna, a zapas będzie się kurczył w zastraszającym tempie. Mając sam wkład w obudowie będziesz puszczał masę ciepła w komin i te 70 m3 starczy na kilka lat, albo i nie.

Zdun Darek B
24-02-2016, 22:32
Z tak kasą to nie kominek a fajna tzw koza , inaczej piecyk wolnostojący , która na te 80 metrów wystarczy .
Zamiast kupować nędzny technicznie wkład lepiej kupić niezłą kozę...
Niedrogi nowy model , który spokojnie spełni Twoje zapotrzebowanie na grzanie , będzie od połowy marca w ofercie Romotop [ uwaga na starcie będzie też promocja !] .

Forest-Natura
24-02-2016, 23:47
Witam.
Kociniak ... przemyśl sobie następującą rzecz - parając się projektowaniem i wykonywaniem kominków zawodowo, praktycznie nie jestem w stanie zmieścić się z materiałami (przy stawce montażowej 8% VAT) na obudowę w kwocie 3 tys. zł.
Mowa o prawidłowo wykonanej zabudowie z materiałów dedykowanych dotego a nie z gipsu i kartonu. Do tego trzeba doliczyć cenę wkładu.
A Ty masz dom z drewna, gdzie zabezpieczenia i technologie materiałowe byś nie puścił chałupy z dymem też będą kosztowaly dodatkowo jeszcze trochę ...
Darek dobrą radę podał.
Pozdrawiam.

Hrabia36
26-02-2016, 12:36
Witam.

Planuję rozprowadzić ogrzewanie kominkowe do pomieszczenia na parterze poprzez poddasze nieużytkowe i 1 piętro. Problemami są: nieocieplony kanał do turbiny, duże odległości i to,że turbina będzie tłoczyła powietrze w dół.

Co już jest zrobione:

od kominka do turbiny razem 6m rura fi 150 kanał odpowiada fi 150: rura 0,5m - redukcja 90° rura/kanał płaski - kanał płaski nieocieplony włożony w wolny komin 4,5m - redukcja 90° kanał płaski/rura - termofleks 1m do turbiny.

Planowane rozprowadzenie termofleksem fi 150 do jednego pomieszczenia na parterze 2 opcje :

1.
turbina - termofleks na poddaszu w poziomie 8m - zakręt 90° - rura 3m pionowo przez 1 piętro - zakręt 90° - rura na parterze w poziomie 4,5m - wywiew w ścianie w rogu przy dużych drzwiach tarasowych (2,3mx2,3m)

2
turbina - termofleks na poddaszu w poziomie 8m - zakręt 90° - rura 3m pionowo przez 1 piętro - zakręt 90° - wywiew w ścianie w rogu pokoju przy wejściu

Mam kilka pytań:

1.Duża odległość od kominka do turbiny spowoduje problem z jej załączeniem. Czy przeniesienie termostatu i wpuszczenie kapilary w kanał rozwiąże problem?

2.Komin w którym jest kanał zbudowany z cegły i sąsiaduje z kominem odprowadzającym spaliny z kominka w sumie się nagrzewa . Czy jest możliwość docieplenia kanału płaskiego od góry np. wsypując izolację o ile taka istnieje?

3.Problemem są duże odległości i to,że turbina będzie tłoczyła powietrze w dół. Czy to będzie działać poprawnie w 1 lub 2 opcji?

4. Jeśli można tak zrobić jak wydajną zastosować turbinę z bypassem i filtrem do ogrzania 1 pomieszczenia 24m2 , 60m3 na parterze ?. (może z zapasem wydajności na 1 piętro i 3 pomieszczenia, które na chwile obecną ogrzewane są grawitacyjnie ciepłym powietrzem z parteru poprzez centralnie usytuowaną klatkę schodową)

5.Wyloty ciepłego powietrza w obu opcjach będą usytuowane w ścianie pod sufitem w rogu w półce z k/g. Zwykły anemostat sufitowy z 2 stron będzie wiał bezpośrednio na sufit i ścianę, czy lepiej dać kratkę lub wyrzutnię ścienną ?.


Mam nadzieję, że opisałem wystarczająco.
Poproszę o pomoc , czytając forum nie znalazłem odpowiedzi na moje problemy.

Pozdrawiam

wnuczek99
27-02-2016, 08:55
Witam,

Proszę znawców o pomoc w doborze modelu kominka. Kominek ma być narożny. Scianka na której ma stanąć ma długość 97cm ale w odległości 77cm od komina zaczynają się wyłączniki od światła. Także na montaż kominka jest 77 cm. Jeśli to jest ważne to w domu będzie wentylacja mechaniczna.

Zdun Darek B
27-02-2016, 09:56
Nowy model marki Romotop .
Szerokość 50 cm
Głębokość 37cm
Wylot spalin fi 150 mm
CDP- Pobór powietrza do spalania 100% z poza budynku
Moc regulowana w zakresie 2,5 - 7kW
Do domów z wentylacją mechaniczną - rekuperacją

wnuczek99
27-02-2016, 15:07
Nowy model marki Romotop .
Szerokość 50 cm
Głębokość 37cm
Wylot spalin fi 150 mm
CDP- Pobór powietrza do spalania 100% z poza budynku
Moc regulowana w zakresie 2,5 - 7kW
Do domów z wentylacją mechaniczną - rekuperacją

Dziękuję za zainteresowanie moim postem. Jeśli to nie problem to poproszę o link do tego modelu bo ja jakoś nie mogę go namierzyć na stronie producenta

pestka56
27-02-2016, 17:01
Dziękuję za zainteresowanie moim postem. Jeśli to nie problem to poproszę o link do tego modelu bo ja jakoś nie mogę go namierzyć na stronie producenta

Darek napisał, że nowość :) Być może wiedzą o nim na razie tylko Zduni stale współpracujący z Romotopem. To jeden z wkładów Heat.

wnuczek99
27-02-2016, 17:18
NA stronie producenta w zakładce HEAT nie widzę takiego kominka :)

Zdun Darek B
27-02-2016, 22:32
NA stronie producenta w zakładce HEAT nie widzę takiego kominka :)
Ponieważ jeszcze nie przetłumaczyłem opisu , postaram się do poniedziałku to zapewne szybko pojawi się na stronie .
Pierwszy zabudowany w Polsce wygląda tak...

kociniak
29-02-2016, 10:13
Dzięki Panowie za podpowiedź. to zmusza mnie bez bólu serca do zwiększenia kwoty na kominek. ogród poczeka na przyszły sezon.

Teraz pytanie z inne beczki - co do takiego domu kupić - jak powinien taki proponowany zestaw wyglądać ?

Kwota - bez przesady i przerostu formy nad treścią. Liczmy całość z montażem itd. rury itd - na górze są dwa pokoje 13 i 17 metrów ale tam chyba grawitacja wystrczy czy powinno być DGP ?

kociniak
29-02-2016, 10:26
A może dla kubatury tego domku i tego z czego jest zrobiony taki wkład kominkowy to za dużo i super rozwiązaniem będzie taka koza z jakimiś fajnymi kaflami czy coś ??

Tylko czy wtedy ten system kominowy BRATA jest potrzebny ?

Zdun Darek B
29-02-2016, 14:38
Najfajniej gdy kominek konwekcyjny , grzejący obudową i ruchem powietrza, może pracować grawitacyjnie.

artros
06-03-2016, 13:10
witam,

musze kupic kominek z plaszczem wodnym
jako ze mam instalacje reku musi miec doprowadzenie powietrza z zewnatrz
moc 10-12 kw (dom 120m2 z poddaszem uzytkowym)
bufor 600l, dogrzewanie piecem gazowym
do tej pory rozwazalem 2 kominki
unico nemo
albo lazar westa compact
no ale znajomy ktory ma unico strasznie narzeka na jego sprawnosc - liczyl wazyl drewno i nijak ma sie to do deklaracji producenta
westa compact znika chyba z rynku wiec lipa
zostaja mi kratki.pl (srednia opinie) albo rotomop 6.6.2 tv (cena)
chyba ze cos jeszcze pominalem ??

pozdrawiam

domeldoom
11-03-2016, 08:56
Witam,
Jaki kominek wybrać?
Założenia:
- Moc 12-14kW,
- doprowadzenie powietrza bezpośrednie z komina,
- system powietrzny (bez płaszcza wodnego),
- dodatkowe źródło ciepła (podstawowe podłogówka).

Jaki materiał: stal czy żeliwo?
Producent?

Budżet: hmmm... to dodatkowe źródło ciepła więc dużo chyba nie chcę wydawać, ale badziewia kupować też nie lubię.

Na co zwrócić uwagę?

pestka56
11-03-2016, 09:10
Komin to raczej odprowadza dym i ma przewody do wentylacji pomieszczenia, a nie do doprowadzania powietrza do wkładu kominkowego :)

domeldoom
11-03-2016, 09:46
Komin to raczej odprowadza dym i ma przewody do wentylacji pomieszczenia, a nie do doprowadzania powietrza do wkładu kominkowego :)
Hmmm....

Look poniżej:

http://www.jawar.com.pl/kominy-ceramiczne/jawar-nord.html


"Zaletą tego systemu jest nie tylko odprowadzanie spalin, ale także doprowadzanie powietrza do urządzenia grzewczego w sposób grawitacyjny."

Człowiek cale życie się uczy, co szczerze polecam nawet, a przede wszystkim, największym mądralom :-) to oczywiście bez deka złośliwości.

domeldoom
11-03-2016, 11:27
Radzę jednak zwrócić uwagę jakiej firmy kominek z PW Pani zaproponują.
No własnie, ale czym się kierować jak się nie ma doświadczenia?

pestka56
11-03-2016, 14:53
Domeldoom, mało wiem o kominach systemowych. Moje dwa kolosy są ceglane :) Powiem Ci jednak, ze mocno zastanowiłabym się na sytemowym kominem ceramicznym. To co wiem o efektach palenia w kominku i piecu pelletowym oraz tym co może się dziać w kominie, każe mi nie mieć zaufania do ceramicznego komina. Popytaj tu forumowych Zdunów. Myślę, że porównanie wypadnie raczej na korzyść stalowego wkładu kominowego.

Kominki Piotr Batura
11-03-2016, 15:40
No własnie, ale czym się kierować jak się nie ma doświadczenia?

Pojechać do jakiegoś salonu w którym pali się kilka różnych urządzeń. Takich z różnych bajek. Tańszy, droższy, żeliwny, stalowo szamotowy. Pobawić się ogniem, rożnymi suwakami, może coś Cię przekona. Ale jak znam życie, najbardziej przekonujące będą.... przekonania sprzedawcy...

Kominy Jawar to rury izostatyczne. Mają dużo większą odporność na szoki termiczne i wysoką temperaturę. Skutecznie mogą konkurować w zastosowaniach kominkowych ze stalą...System przewietrzania przestrzeni miedzy pustakiem a wełną, to stary patent pobierania powietrza do spalania i sposób na likwidację durnej kratki w tych systemach. Sposób z odpowiednim atestem;)

StefanW
12-03-2016, 11:23
domeldoom, mam poważne wątpliwości czy przytoczony komin to jest dobre rozwiązanie bo:
1) kanały powietrzne w kominie o małym przekroju więc opory przepływu powietrza będą znaczne,
2) komin ceramiczny nieizolowany więc powietrze będzie ogrzewane co zwiększy opory przepływu i zmniejszy "siłę ciągu" kominka, co może prowadzić do braku powietrza lub wręcz odwrócenia ciągu.
3) dodatkowe intensywne wychładzanie spalin w kominie ze wszystkimi tego konsekwencjami więc: woda (skropliny), dodatkowy kreozot, zmniejszenie ciągu itd.

Pozdrawiam

Zdun Darek B
12-03-2016, 16:20
Stefan W... dobrze kombinujesz .
Dodaj jeszcze równoważne ciśnienia w kanale doprowadzającym powietrze i kanale spalinowym podczas rozpalania

Kominki Piotr Batura
12-03-2016, 17:57
Stefan W... dobrze kombinujesz .
Dodaj jeszcze równoważne ciśnienia w kanale doprowadzającym powietrze i kanale spalinowym podczas rozpalania

A jak rozpalasz to czasem nie masz drzwi uchylonych? Bo ja tak zalecam klientom, w Romotopach też...Wtedy twoje równoważenie ciśnienia możesz sobie wiesz co?:D

Poza tym myślisz że w Jawarze debile pracują? Trzeba przyjrzeć się najpierw konstrukcji TEGO komina, w odróżnieniu od innych systemów. Komin spełnia wszelkie oczekiwania, i pozytywnie przeszedł test y w laboratorium Politechniki Opolskiej. A i moje laboratorium co nieco też w tej kwestii ma na koncie...Więcej na priv, jak jesteś zainteresowany...Tu jeszcze jakiś Stefek przeczyta i mu się w główce znów nie tak ułoży;)

StefanW
12-03-2016, 20:00
.Tu jeszcze jakiś Stefek przeczyta i mu się w główce znów nie tak ułoży;)

Wydaje się, że dochodzisz do poziomu jakiegoś kolo olo. Gratuluję!

Kominki Piotr Batura
13-03-2016, 07:08
Wydaje się, że dochodzisz do poziomu jakiegoś kolo olo. Gratuluję!Rozmawianie na forum z wybitnymi specjalistami, takimi jak Ty czy przywołany przez Ciebie kolega, wymaga determinacji i języka, który do nich trafia...Czasem robię to dla rozrywki...:)

ziuta62
17-03-2016, 07:17
Witam. Wracam po kilku latach do tematu, który mnie przyciągnął na FM. Czyli zaczynam spełniać marzenia. Na początek będzie kuchnia kaflowa, co ponoć podlega wątkowi kominkowemu.
Na początek pytanie. Czy piekarnik elektryczny musi spełniać jakieś specjalne wymogi czy kupujemy jaki nam się podoba? Wybrałam taki

http://www.smeg.pl/product/sf750ao/

Może być?

Forest-Natura
17-03-2016, 09:57
Witam.
Bardzo ładny, będzie pasował ... :D
Pozdrawiam.

ziuta62
17-03-2016, 15:44
Fajnie jak będzie pasował do drzwiczek pieca. A belka na okapie dąb postarzany? To akurat do podłogi, drzwiczek i blatów kuchennych. Kolor naturalny.
Pozdrawiam również

Franki31
18-03-2016, 17:14
Witam, zna ktoś z Państwa wkład kominkowy narożny KFD ECO MAX7? Rozważam jego zakup do palenia rekreacyjnego, a wśród mniejszych kominków narożnych jest chyba najbardziej atrakcyjny cenowo. Porównuje go do Torresa (Nordflam) i Mai.
Pozdrawiam i dziękuję za opinie.
Franki

Kominki Piotr Batura
19-03-2016, 05:35
Witam, zna ktoś z Państwa wkład kominkowy narożny KFD ECO MAX7? Rozważam jego zakup do palenia rekreacyjnego, a wśród mniejszych kominków narożnych jest chyba najbardziej atrakcyjny cenowo. Porównuje go do Torresa (Nordflam) i Mai.
Pozdrawiam i dziękuję za opinie.
Franki

Porównanie dobre. Wszystkie 3 kiepskie...Bierz najtańszy i nie otwieraj drzwi podczas palenia, bo będziesz chałupę malować co chwila....

Franki31
19-03-2016, 09:49
@Kominki Piotr Batura - dziękuję za opinię, choć od sprzedawcy wkładów kominkowych dobrze byłoby uzyskać nieco bardziej merytoryczną opinię. Np. dlaczego "będę chałupę malować co chwilę" i jakie są zasadnicze wady tego typu wkładów w kontekście okazyjnego palenia. W przeciwnym razie czytający mogą odnieść wrażenie, że komentarz napisał sprzedawca, któremu nie podoba się to, że są producenci oferujący asortyment dużo bardziej okazyjny cenowo, a jego parametry są tylko nieznacznie słabsze.
Proszę więc o bardziej merytoryczną wypowiedź.
Dzięki!
Franki

Forest-Natura
19-03-2016, 11:38
Witam.

W przeciwnym razie czytający mogą odnieść wrażenie, że komentarz napisał sprzedawca, któremu nie podoba się to, że są producenci oferujący asortyment dużo bardziej okazyjny cenowo, a jego parametry są tylko nieznacznie słabsze.
Proszę więc o bardziej merytoryczną wypowiedź.
Nie istnieje, także i w tej branży (kominki), "asortyment dużo bardziej okazyjny cenowo", kórego "parametry są tylko nieznacznie słabsze" ...
Te trzy wkłady, kóre wymieniłeś są bardzo podobne konstrukcyjnie, jakościowo i cenowo. I znacznie odbiegają tymi wszystkimi parametrami od palenisk wyposażownych w wyłożenia ceramiczne, z całkiem innym poprowadzeniem i rozdziałem powietrza do spalania, z szybami bezramowymi i osiągami spełniajacymi normy czystości spalin, które obowiązywać będą u nas od 1-go stycznia 2018 roku.
Z trzech palenisk o jakich piszesz, wybierz po prostu to, które najbardziej Ci się podoba ... wizualnie albo cenowo ... i tyle w temacie.
Pozdrawiam.

Zdun Darek B
19-03-2016, 12:05
Witam.

Nie istnieje, także i w tej branży (kominki), "asortyment dużo bardziej okazyjny cenowo", kórego "parametry są tylko nieznacznie słabsze" ...
..............osiągami spełniajacymi normy czystości spalin, które obowiązywać będą u nas od 1-go stycznia 2018 roku.
.

Ciekawe kogo to interesuje .... że potem są zakazy palenia drewnem ?
Jak takich "okazji" ludziska nakupili to niedługo będą mogli w nich palić tylko lampki ....

pestka56
19-03-2016, 12:31
Witam, zna ktoś z Państwa wkład kominkowy narożny KFD ECO MAX7? Rozważam jego zakup do palenia rekreacyjnego, a wśród mniejszych kominków narożnych jest chyba najbardziej atrakcyjny cenowo. Porównuje go do Torresa (Nordflam) i Mai.
Pozdrawiam i dziękuję za opinie.
Franki


Porównanie dobre. Wszystkie 3 kiepskie...Bierz najtańszy i nie otwieraj drzwi podczas palenia, bo będziesz chałupę malować co chwila....


@Kominki Piotr Batura - dziękuję za opinię, choć od sprzedawcy wkładów kominkowych dobrze byłoby uzyskać nieco bardziej merytoryczną opinię. Np. dlaczego "będę chałupę malować co chwilę" i jakie są zasadnicze wady tego typu wkładów w kontekście okazyjnego palenia. W przeciwnym razie czytający mogą odnieść wrażenie, że komentarz napisał sprzedawca, któremu nie podoba się to, że są producenci oferujący asortyment dużo bardziej okazyjny cenowo, a jego parametry są tylko nieznacznie słabsze.
Proszę więc o bardziej merytoryczną wypowiedź.
Dzięki!
Franki


Witam.

Nie istnieje, także i w tej branży (kominki), "asortyment dużo bardziej okazyjny cenowo", kórego "parametry są tylko nieznacznie słabsze" ...
Te trzy wkłady, kóre wymieniłeś są bardzo podobne konstrukcyjnie, jakościowo i cenowo. I znacznie odbiegają tymi wszystkimi parametrami od palenisk wyposażownych w wyłożenia ceramiczne, z całkiem innym poprowadzeniem i rozdziałem powietrza do spalania, z szybami bezramowymi i osiągami spełniajacymi normy czystości spalin, które obowiązywać będą u nas od 1-go stycznia 2018 roku.
Z trzech palenisk o jakich piszesz, wybierz po prostu to, które najbardziej Ci się podoba ... wizualnie albo cenowo ... i tyle w temacie.
Pozdrawiam.


Ciekawe kogo to interesuje .... że potem są zakazy palenia drewnem ?
Jak takich "okazji" ludziska nakupili to niedługo będą mogli w nich palić tylko lampki ....

Dojdzie do tego, Panowie Zduni – Piotrze, Foreście, Darku, że zajmę się tłumaczeniem waszych wypowiedzi. Ja Was rozumiem, ale widzę, że wiele osób, maniera Waszych wypowiedzi, tylko zniechęca do ogarnięcia różnicy pomiędzy słabym władem a wkładem dobrym jakościowo. :(

Franki31, nic a nic nie zrozumiałeś, prawda ??? :( Po pierwsze wszyscy trzej panowie, którzy się wypowiedzieli są w większym stopniu Zdunami i specami od urządzeń typu kominek i piec, niż sprzedawcami wkładów. Chcesz pogadać ze sprzedawcą, to zajrzyj do najbliższego salonu z kominkami, ale obawiam się, że informacja jaką tam dostaniesz w poważnym stopniu minie się z prawdą. Sprzedawca albo nie będzie miał zielonego pojęcia co sprzedaje i jakiej jakości, albo z pełną świadomością wciśnie Ci kit. Będziesz chciał kupić tani, a taki gość nawet się nie zająknie mówiąc, że to najwyższa półka jakościowa, bo „Patrz, pan, jaką ma elegancką rączkę, ....”.
Sprawa jest prosta, tu nie chodzi o konkurencję. Te wkłady, tzn. ta grupa cenowa wkładów, to w większości wkłady znacznie, znacznie, znacznie i, jeszcze raz powtórzę, znacznie słabszej jakości. To co napisał Piotr, a posty Foresta i Darka potwierdziły, oznacza po prostu, że wkład jakbyś się nie starał, nawet gdy ogień w palenisku będzie buzował jak dziki, to w chwli otwarcia drzwiczek zadymi Ci pół salonu. To nawet przy okazyjnym paleniu doprowadzi twoją żonę do rozpaczy. I uwierz mi, że jest to nie do opanowania, przynajmniej dla takich zwykłych użytkowników kominka jak Ty i ja. Chociaż... ja mam już pewne doświadczenie, a mojego piecyka kupionego w Leroy Merlin za niewielkie pieniądze nie zdołałam w pełni spacyfikować.

Franki31
19-03-2016, 14:11
Panowie, tylko wedle mojej wiedzy uchwały antysmogowe wprowadzane stopniowo przez samorządy nie dotyczą konkretnych norm czystości spalin, tylko wprowadzają całkowity zakaz palenia DREWNEM i węglem. Tak więc nie będzie tu miało raczej znaczenia jaki się ma kominek. Wręcz przeciwnie - inwestycja obecnie dużych środków we wkład kominkowy raczej mija się z celem, ponieważ jest wysoce ryzykowna i może się zdarzyć, że kominek będzie tylko służył do patrzenia na niego nie zaś do palenia... tak więc lepiej już chyba pójść w mniejsze koszty...

MD.
19-03-2016, 14:18
Problem smogu jest w dużych miastach. Nie ma co przesadzać, że zaraz wszędzie będzie zakaz palenia drewnem. Będzie tylko tam gdzie jest problem smogu, czyli tam gdzie są duże skupiska palaczy drewnem/węglem/oponami/śmieciami itp. A normy czystości spalin z kolei dotyczą wszystkich i używanie urządzeń nie spełniających tych norm może się okazać w przyszłości prawnie problematyczne :)

lecho*ski
19-03-2016, 15:51
przyjacielu. w krajach proeko jak niemcy, austria, skandynawia nikt nie zabrania kominkow. oczywiscie spelniajacych pewne normy... ktore znaczna wiekszosc polskich wkladow spelnia.
przyklad krakowa jest totalnie chybiony. jest to mozna powiedziec patologia ustawodawcza. szybko bedzie sie prostowac to co zostalo napsute. poczekajmy tylko do pierwszej zimy po wejsciu ustawy.(wyrzucono nie tylko drewno ale i pellet- paliwo w wielu krajach dotowane !)

nikt nikomu w przyszlosci nie zakaze palenia w kominku spelniajacym norme BlmSch V2( czy jakkolwiek ja u nas beda nazywac) . tego typu narozny kominek mozna nabyc w tej samej firmie co maja i w tej samej co maja cenie.



Panowie, tylko wedle mojej wiedzy uchwały antysmogowe wprowadzane stopniowo przez samorządy nie dotyczą konkretnych norm czystości spalin, tylko wprowadzają całkowity zakaz palenia DREWNEM i węglem. Tak więc nie będzie tu miało raczej znaczenia jaki się ma kominek. Wręcz przeciwnie - inwestycja obecnie dużych środków we wkład kominkowy raczej mija się z celem, ponieważ jest wysoce ryzykowna i może się zdarzyć, że kominek będzie tylko służył do patrzenia na niego nie zaś do palenia... tak więc lepiej już chyba pójść w mniejsze koszty...

Zdun Darek B
19-03-2016, 17:47
Panowie, tylko wedle mojej wiedzy uchwały antysmogowe wprowadzane stopniowo przez samorządy nie dotyczą konkretnych norm czystości spalin, tylko wprowadzają całkowity zakaz palenia DREWNEM i węglem. Tak więc nie będzie tu miało raczej znaczenia jaki się ma kominek. Wręcz przeciwnie - inwestycja obecnie dużych środków we wkład kominkowy raczej mija się z celem, ponieważ jest wysoce ryzykowna i może się zdarzyć, że kominek będzie tylko służył do patrzenia na niego nie zaś do palenia... tak więc lepiej już chyba pójść w mniejsze koszty...

Ten wpis powinno się pokazywać jako IDEALNY przykład jakie skutki wywołuje słynna ustawa " antysmogowa" z Krakowa .
Taka radosna "naprawa Rzeczpospolitej " finalnie doprowadzi do efektu odwrotnego do zamierzonego , nie jestem tylko pewien czy w całej tej hecy chodzi o czystość powietrza ....
Patologiczna ustawa to dobre określenie .