PDA

Zobacz pełną wersję : KOMINKI - Pomoge i doradze we wszystkim co dotyczy kominków.



Strony : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 [36] 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52

Franki31
19-03-2016, 18:28
Panowie, obligatoryjną normę dotyczącą wkładów kominkowych EN 13229 posiadają wszystkie wymienione kominki.
Jeśli zaś chodzi o normę BlmSchV, to jeśli ktoś wie jak funkcjonuje niemiecka gospodarka, to powienien wiedzieć, że Niemcy dla wielu grup produktów wprowadzili dodatkowe certyfikaty aby - mimo istniejącej w UE swobodzie przepływu towarów - zamknąć swój rynek (jest to dodatkowe i kosztowne utrudnienie dla producentów zagranicznych. Poza tym okresy przejściowe w Niemczech dla wkładów nie spełniających tych norm ustalono na 15 lat - tj. do roku 2025...
Nie stresujcie się więc dodatkową certyfikacją, bo ma ona służyć czemuś innemu w Niemczech, a w Polsce służyć może tylko jako efekt marketingowy sprzedawców niemieckich kominków...
Pozdrawiam
Franki

Kominki Piotr Batura
19-03-2016, 19:19
@Kominki Piotr Batura - dziękuję za opinię, choć od sprzedawcy wkładów kominkowych dobrze byłoby uzyskać nieco bardziej merytoryczną opinię. Np. dlaczego "będę chałupę malować co chwilę" i jakie są zasadnicze wady tego typu wkładów w kontekście okazyjnego palenia. W przeciwnym razie czytający mogą odnieść wrażenie, że komentarz napisał sprzedawca, któremu nie podoba się to, że są producenci oferujący asortyment dużo bardziej okazyjny cenowo, a jego parametry są tylko nieznacznie słabsze.
Proszę więc o bardziej merytoryczną wypowiedź.
Dzięki!
FrankiSprzedawcą wkładów bywam niezmiernie rzadko. W ostatnich latach to zjawisko marginalne...Zwykle do moich klientów trafiają logiczne argumenty, i buduję im paleniska. Z zewnątrz wygląda jak wkład, w środku konstrukcja zaprojektowana i wykonana w celu palenia drewnem.

Wybrałeś trzy tanie wkłady, w późniejszych postach dałeś do zrozumienia, że merytorycznie nie warto. Bo Ty i tak kupisz to co wybrałeś.

Dymić będzie bo taka konstrukcja...piekarz albo jakiś elektryk projektował....Z pewnością ignorant. Zresztą "projektował", to nadużycie. Tu podpatrzył, tam podejrzał, coś zapamiętał....

Remiks
19-03-2016, 20:08
Piotrze a dlaczego to do obrażania wybrałeś sobie piekarzy i elektryków???

Kominki Piotr Batura
19-03-2016, 20:17
Piotrze a dlaczego to do obrażania wybrałeś sobie piekarzy i elektryków???

To była przenośnia, i nie wymienione zawody miała obrażać. Jeśli odebrałeś to osobiście, wybacz.

Remiks
19-03-2016, 20:54
To była przenośnia, i nie wymienione zawody miała obrażać. Jeśli odebrałeś to osobiście, wybacz.

Nie odebrałem tego osobiście ale nie napisał bym w wątku elektrycznym że tą sp... ną instalację zrobił drwal albu zdun do tego z pewnością ignorant;-)

Zdun Darek B
20-03-2016, 16:19
Panowie, obligatoryjną normę dotyczącą wkładów kominkowych EN 13229 posiadają wszystkie wymienione kominki.
Jeśli zaś chodzi o normę BlmSchV, to jeśli ktoś wie jak funkcjonuje niemiecka gospodarka, to powienien wiedzieć, że Niemcy dla wielu grup produktów wprowadzili dodatkowe certyfikaty aby - mimo istniejącej w UE swobodzie przepływu towarów - zamknąć swój rynek (jest to dodatkowe i kosztowne utrudnienie dla producentów zagranicznych. Poza tym okresy przejściowe w Niemczech dla wkładów nie spełniających tych norm ustalono na 15 lat - tj. do roku 2025...
Nie stresujcie się więc dodatkową certyfikacją, bo ma ona służyć czemuś innemu w Niemczech, a w Polsce służyć może tylko jako efekt marketingowy sprzedawców niemieckich kominków...
Pozdrawiam
Franki


Zaostrzenie norm emisji spalin to tylko " efekt marketingowy.... " ..........aaaachaaa ,no to bardzo ciekawa opinia.......
Tak na marginesie , normę EN 13229 spełnia praktycznie wszystko co spala drewno .
Analogia do aut ; EURO 5 i Syrenka 105 .... no chyba jak "105" to lepsze spalanie ???

Franki31
21-03-2016, 14:16
@Zdun Darek B - proszę czytaj ze zrozumieniem. Pisałem przecież o wewnętrznej niemieckiej normie BlmSchV, która obowiązuje w kraju, który zrezygnował z energii atomowej i rezygnuje z energii konwekcjonalnej na rzecz odnawialnych źródeł energii. Nie ma więc co tworzyć analogii między normami niemieckimi, a tymi które będą obowiązywały w Polsce (inne uwarunkowania). Napisałem więc że na polskim rynku niemiecka norma BlmSchV może jedynie służyć jako efekt marketingowy. I w Polsce są wkłady kominkowe, które mogłyby spełniać wymagania tej normy, ale po co producenci mają je pozyskiwać skoro nie adresują swoich towarów na rynek niemiecki. Druga sprawa jest taka, że radziłbym tak nie fascynować się niemieckim systemem norm, bo lokalni producenci wiedzą jak je omijać - vide przykład VW.
Napisz lepiej proszę jako doświadczony Zdun, czy fakt, że z wymienionych trzech kominków będzie się dostawał dym do pomieszczenia przy ich otwieraniu, nie wiązał się będzie bardziej z brakiem doświadczenia u osoby rozpalającej, czy jednak związany on jest z ich felerną konstrukcją?
Pozdrawiam
Franki

arztin
21-03-2016, 14:27
hej


czy ktoś z Was ma w domku kominek zgazowujący drewno? Jakis czas temu spotkałem sie z tym cudeńskiem http://www.kominki-godzic.pl/blog/palenisko-szamotowe-zgazowywujace-drewno/

i tak sie zastanawiam czy to faktycznie cudeńko czy tez jeden z wielu?
Mój plan to kominek akumulacyjny - nie za bardzo znam sie na koniukach ale sadze ze taki kominek zgazowujący drwno - jak to cudeńko powyżej - nadaje sie do tego celu znakomicie.

Czy mam racje?

Zdun Darek B
21-03-2016, 15:19
Z opisu wynika że powietrze do spalania dostaję się " pomiędzy szybami " co oznaczałoby że jest pobierane z ogrzewanego pomieszczenia ?
Redukowanie ciepła wypromieniowanego przez szybę ??

xkordix
22-03-2016, 08:03
Witam

Zaczynamy budowę domu i zamiast zwykłego kominka chcemy postawić piec akumulacyjny.
Trochę pojeździliśmy, podpytaliśmy i mniej więcej wiem o co w tej technologii biega.
Ale wczoraj potrzebowałem przegadać kilka rozwiązań ze znajomym kominiarzem i też zeszliśmy na ten temat. I w końcu on mi zadaje pytanie - to czemu nie postawicie tradycyjnego pieca kaflowego? Dał mi namiary na sprawdzonego zduna z którym wiele lat współpracuje na starych blokach przy takich piecach. Zadzwoniłem, pogadaliśmy i okazuje się, że polecony zdun jak najbardziej może i nawet chętnie taki piec postawi, zrobi to po nowemu, czyli z doprowadzeniem powietrza z zewnątrz, z przepustnicą i elektronicznym sterowaniem spalania, a do tego oczywiście drzwiczki przeszklone bo ma to być ozdoba salonu, a widok żywego ognia nas cieszy.
Cena? Oczywiście wszystko zależy od wybranych kafli, ale w wersji wypas to tak max połowa ceny takiego pieca akumulacyjnego jakie do tej pory oglądaliśmy.

No i teraz moje pytanie - jak taka tradycyjna konstrukcja ma się do nowoczesnego pieca i energooszczędnego domu?
Jak jest z jej szczelnością? Pytam pod kątem rekuperacji, bo przy niej wkłady muszą być max szczelne, prawda?
Jak z akumulacją? Długo taki piec trzyma ciepło? Dodam, że ma on być niewielki, tzn ok 100x100x200 cm.

No i ogólnie jak się zapatrujecie na takie tradycyjne konstrukcje w nowoczesnym budownictwie i dlaczego praktycznie nie można na temat ich budowy w nowych domach znaleźć informacji?

Forest-Natura
22-03-2016, 08:20
Witam.

Dodam, że ma on być niewielki, tzn ok 100x100x200 cm.

No i ogólnie jak się zapatrujecie na takie tradycyjne konstrukcje w nowoczesnym budownictwie i dlaczego praktycznie nie można na temat ich budowy w nowych domach znaleźć informacji?
Piec o kubaturze 2m3, to jest już ... ogromny piec ... ważący nawet 2 tony jeżeli będzie wykonany w tradycyjny sposób :rolleyes:
Informacji jest bardzo dużo ... może po prostu szukałeś nie tam gdzie trzeba szukać było ...
Fakt, że większość współczesnych "zdunów" skleja gotowe klocki uważając to za szczyt zduńskiej techniki. Ale jest i też sporo firm, które wykonują takie rzeczy mieszając stare i nowe techniki zduńskie, lub calkiem w sposób tradycyjny.
Ciężko się odnieść do tego czy jedno jest lepsze od drugiego ... raczej nie ... najlepsze jest - o czym sam się już pewnie przekonałeś (przeszklone drzwi, automatyka, doprowadzenie powietrza do spalania spoza domu) czerpanie zarówno z tgo co było, jak i ze współczesnej techniki ...
Jedna rzecz może być nieco zwodna ... to o czym piszesz wcale nie będzie kosztowało aż tyle mniej ... chyba że porównujesz to do wybujałych cenowo realizacji na niemieckich i austriackich materiałach oscylujących w przedziale 30-50 tys.
Pozdrawiam.

Zdun Darek B
22-03-2016, 09:36
Piec nowoczesny to w moim mniemaniu taki w którym pali się tylko paliwem EKOLOGICZNYM czyli drewnem !
Dodatkowo wewnątrz komory spalania zrobione są pewne "fiki miki " które w sposób znaczący podnoszą sprawność spalania... tzw biopalnisko [ nie mylić z biokominiem !!! ]
Przykład realizacji ?
Proszę bardzo...

xkordix
22-03-2016, 12:09
Piec nowoczesny to w moim mniemaniu taki w którym pali się tylko paliwem EKOLOGICZNYM czyli drewnem !

Panie Darku, nawet nie wyobrażam sobie palenia czymś innym niż drewno/brykiet. Robienie węglowej kotłowni w salonie? Porażka na maxa

A co do ceny o jakiej mówił zdun, to za piec na 120 najprostszych kafli w rozmiarze i kolorze standardowym (nie znam się więc nie wiem jaki to rozmiar pieca) bez sterownia i z drzwiczkami żeliwnymi zawołał ok 4 tys.
Nie mam do tego żadnego porównania, ale same wkłady do pieca akumulacyjnego które oglądaliśmy były droższe, więc całkiem ciekawie się to prezentuje.

Forest-Natura
22-03-2016, 14:07
Witam.
Ale oglądałeś te kafle i drzwiczki ... ?
Za tyle to faktycznie można zrobić piec, ale do "komunalki" ... tylko z dolnym spalaniem i powietrzem pod żeliwny ruszt, jednokanałowy wielozwrotny, z 12-oma sztukami szamotki w palenisku, który pomimo dosyć niskich temperatur na wlocie do komina, sprawność ma dużo niższą niż najprostsze, współczesne palenisko zduńskie.
Żeby się nie okazało że sterownik z doprowadzeniem powietrza i jego wyposażeniem, będzie droższy od tego pieca ... :p
Trochętrudno porównać taki piec do tego co reprezentują sobą inne rzeczy (piece i pieco-kominki) o których rozmawiamy.
Pozdrawiam.

Remiks
22-03-2016, 14:32
120 kafli x25zł to 3tys. do tego dżwiczki żeliwne70zł szamot na wypełnienie i palenisko plus najprostsza zaprawa, ruszt i coś tam jeszcze 500-600zł, gdzie zarobek.

Forest-Natura
22-03-2016, 14:56
Witam.
Remiks ... a gdzie Ty ładne i przeszklone drzwiczki za 70 zł chcesz znaleźć ... dodaj jedno zero ...
Pozdrawiam.

Remiks
22-03-2016, 15:02
Witam.
Remiks ... a gdzie Ty ładne i przeszklone drzwiczki za 70 zł chcesz znaleźć ... dodaj jedno zero ...
Pozdrawiam.
Cena dotyczyła najtańszych badziewnych do kafloka;-) 70 to nawet na ładną klamkę może nie starczyć;-) Te wyliczenia były do ceny 4 tys. za piec.

Zdun Darek B
22-03-2016, 16:10
120 kafli x25zł to 3tys. do tego dżwiczki żeliwne70zł szamot na wypełnienie i palenisko plus najprostsza zaprawa, ruszt i coś tam jeszcze 500-600zł, gdzie zarobek.

Piec z kafli podstawowych a z czego narożniki w tym piecu ?
Takie liczenie to bajkopisarstwo..

Remiks
22-03-2016, 17:08
Piec z kafli podstawowych a z czego narożniki w tym piecu ?
Takie liczenie to bajkopisarstwo..

Oczywiście że bajkopisarstwo a Ty następny który nie potrafi czytać ze zrozumieniem. A tak nawiasem gdzieś w kaflarni za komplet na piec widziałem cenę 1800zł:P

xkordix
23-03-2016, 06:47
Już spieszę z wyjaśnieniami:)
Zdun ma dostęp do kompletu kafli za 1200 zł, więc z tego co piszecie to mega tanio. Oczywiście kolejna cena jaką mi podał za lepsze kafle, to tak jak pisze Remiks - ok 3000 tys. za komplet. Drzwiczki oczywiście parszywe, a cena jak najbardziej dotyczyła podstawowej wersji kaflaka, takiej jak stoją po starych blokach i raczej średnio zdobią hehe

Ale już za ok 7 tys. może zrobić coś fajnego, co jest ceną atrakcyjną nie?

Co prawda traktujemy to raczej w ramach ciekawostki, ale chcę poznać wasze zdanie na ten temat.

Kominki Piotr Batura
23-03-2016, 22:24
Można też pięknego staruszka uratować...Ten jasny w kwiatki to kafle z Miśni. http://blog.kominki-batura.pl/piece-z-rogozna/

Zdun Darek B
24-03-2016, 06:00
To ten piec który składaliście na targach...
Ulica Wielkopoznańska kojarzę z kolegą zdunem Jankiem .......
Podkupiłeś mu piec z pod nosa ?

ziuta62
27-03-2016, 11:45
Zastanawiam się nad wkładem do kominka. Wklejam listę z inspiracji kominkowych i mam zapytanie. To leci od najgorszych do najlepszych, czy od najtańszych do najdroższych, czy na jedno wychodzi?
Austroflamm S3
Bef Trend V 8 C
Brunner seria Panorama
Byrski Art C
Byrski Art U
Chazelles D 1000 EPI PN
Edilkamin SIDE 3N
Hajduk Volcano 3PLU
Hajduk Volcano 3PL h
Kratki Blanka BS
Leda Sera
MCZ Forma T50
MCZ Forma T95
Piazzetta MA 271
Ruegg Pi
Schmid Ekko
Spartherm Arte
Supra Supravision 255A
Totem 3 Faces
Turbo Fonte SD 3V

Kominek w jaki będzie wpasowany wkład jest w poście 5754.
Pozdrawiam

ziuta62
27-03-2016, 11:50
http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=210281&d=1378374502

MD.
27-03-2016, 22:01
To nie leci ani od najtańszych ani od najgorszych. Lista kompletnie wymieszana.

ziuta62
28-03-2016, 00:05
Masz rację, to jest lista alfabetyczna. Mam nową krótszą:
Austroflamm S3 71
Edilkamin SIDE 3N
Byrski ArtC
Piazzetta MA271 SL
Haiduk Volcano 3PLH
Schmid Ekko 11KW LR84
Spartherm Arte 3RL
Supra Supravision 267/269
Totem 3 Faces

Przedział cenowy od 13 do 23 tys. Nie wiem czy to proste pytanie, ale czy za 10 tys różnicy w cenie jakość jest dużo wyższa? To ok. 80% drożej.
Wygląd to póki co trudny do ustalenia. Na obrazkach w internecie wszystkie są ok.

pestka56
28-03-2016, 03:36
http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=210281&d=1378374502

Rozumiem, że masz przynajmniej ścianę kominkową wraz z półką i okapem, z uwzględnieniem miejsca na wkład, dolot powietrza i rurę dymową, odlane z betonu :) (?) Bo ten kominek z inspiracji tak właśnie został wykonany - odlano go w całości razem ze ścianami, podłogą i stropem. Cały dom jest wykonany z betonu.
Z tego co wiem na temat tego domu był to jedyny sposób by uzyskać widoczny tu efekt ķonstrukcyjny.

Zdun Darek B
28-03-2016, 07:52
Przedział cenowy od 13 do 23 tys. Nie wiem czy to proste pytanie, ale czy za 10 tys różnicy w cenie jakość jest dużo wyższa? To ok. 80% drożej.
Wygląd to póki co trudny do ustalenia. Na obrazkach w internecie wszystkie są ok.

Bo porównywanie jedynie obrazków prowadzi do takich dylematów .....
"Wszystkie są OK a niektóre nawet bardziej ..."

W tej krótszej liście jest zawarta ogromna przepaść w konstrukcji poszczególnych wkładów .........
Sama cena nie jest tu wyznacznikiem jakości .

Kominki Piotr Batura
28-03-2016, 07:58
Masz rację, to jest lista alfabetyczna. Mam nową krótszą:
Austroflamm S3 71
Edilkamin SIDE 3N
Byrski ArtC
Piazzetta MA271 SL
Haiduk Volcano 3PLH
Schmid Ekko 11KW LR84
Spartherm Arte 3RL
Supra Supravision 267/269
Totem 3 Faces

Przedział cenowy od 13 do 23 tys. Nie wiem czy to proste pytanie, ale czy za 10 tys różnicy w cenie jakość jest dużo wyższa? To ok. 80% drożej.
Wygląd to póki co trudny do ustalenia. Na obrazkach w internecie wszystkie są ok.To pytanie powinnaś zadać wykonawcy kominka. To on będzie odpowiedzialny za całą "imprezę". Zaczynając od tego, że z Tobą poważnie porozmawia...;) Chyba że Twój niebanalny kominek, ma być zlepkiem wyrywkowych odpowiedzi na forum. Najczęściej przypadkowych i zależnych od tego kto kogo nie lubi.:D

ziuta62
28-03-2016, 09:05
Dzięki za konstruktywne odpowiedzi. Pestko mam ścianę z kominem i podłogę. Zastanawiam się nad wkładem tylko i wyłącznie z powodu ustalenia dat na prace wykonywane w tym roku. Mam 6 lat do wcześniejszej emerytury i jeśli warto dołożyć 10 tys do wkładu to czy zrobię kominek w tym roku czy w przyszłym nie ma znaczenia. Kominek z pewnością nie będzie identyczny , ale zamysł jest super.
Powiem szczerze, pomyślałam, że cena idzie w parze z jakością. I fajnie by było jakby ktoś z użytkowników coś napisał.
Wstawiłąm na moją listę wkłady, których ceny znalazłam w necie.
Austroflamm S3 71
Edilkamin SIDE 3N
Byrski ArtC
Piazzetta MA271 SL
Haiduk Volcano 3PLH
Schmid Ekko 11KW LR84
Spartherm Arte 3RL
Supra Supravision 267/269
Totem 3 Faces
MCZ Forma T95
Piotrze, już pisałam, że mam zaufanie do wykonawcy, ustawiłam się do niego w kolejce zanim kupiłam działkę. I nie martwię się tym czy i jak sobie z tym poradzi.
Spartherm, Austroflamm kontra jaki polski? Napisz też czy w tym czymś z awatarku można zamontować wkład na biopaliwo.

Kominki Piotr Batura
28-03-2016, 09:28
Dzięki za konstruktywne odpowiedzi. Pestko mam ścianę z kominem i podłogę. Zastanawiam się nad wkładem tylko i wyłącznie z powodu ustalenia dat na prace wykonywane w tym roku. Mam 6 lat do wcześniejszej emerytury i jeśli warto dołożyć 10 tys do wkładu to czy zrobię kominek w tym roku czy w przyszłym nie ma znaczenia. Kominek z pewnością nie będzie identyczny , ale zamysł jest super.
Powiem szczerze, pomyślałam, że cena idzie w parze z jakością. I fajnie by było jakby ktoś z użytkowników coś napisał.
Wstawiłąm na moją listę wkłady, których ceny znalazłam w necie.
Austroflamm S3 71
Edilkamin SIDE 3N
Byrski ArtC
Piazzetta MA271 SL
Haiduk Volcano 3PLH
Schmid Ekko 11KW LR84
Spartherm Arte 3RL
Supra Supravision 267/269
Totem 3 Faces
MCZ Forma T95
Piotrze, już pisałam, że mam zaufanie do wykonawcy, ustawiłam się do niego w kolejce zanim kupiłam działkę. I nie martwię się tym czy i jak sobie z tym poradzi.
Spartherm, Austroflamm kontra jaki polski? Napisz też czy w tym czymś z awatarku można zamontować wkład na biopaliwo.Wykonawca ma swoje preferencje. To bez znaczenia czy wynikają one z większych rabatów, czy też z jego wiedzy i doświadczenia. "Kupujesz" te preferencje, pisząc, że masz do niego zaufanie. Nie mieszaj mu więc we łbie, albo nie pisz o zaufaniu :)

Biopaliwo czasem można, czasem trudno zamontować w urządzeniu z zamkniętą komorą spalania. Właśnie testuję palnik Planiki w tym czymś z awatara...Moje zdziwienie jest bezgraniczne! Planika ostrzegała mnie przed niebezpieczeństwami, ale nie wierzyłem...Powoli nabieram pokory...Tyle, że to zaawansowana technologia. Proste prymitywne pudełka na bioetanol pewnie wszędzie "pociągną".

ziuta62
28-03-2016, 09:55
Ok już nie będę mieszać mu we łbie.
Zajmę się górą. Tam nie ma komina.
Pozdrawiam!

pestka56
28-03-2016, 10:41
Ziuta, w inspiracjach kominkowych wklejałam inne zdjęcia tego kominka. Zapraszam do pogrzebania w wątku :)
Mam nadzieję, że pokażesz swój kominek :)

ziuta62
28-03-2016, 12:24
Witaj. To było tutaj. Post 5754. 3 zdjęcia. Od tego czasu mam je w komputerze, ale zdjęć nie mogę wklejać Się nie da z komputera. Bardzo , bardzo mi pomogłaś.
Mieliśmy bardzo kosztowną naprawę fundamentu pod ścianą ze schodami, ale już wszystko za nami, schody wiszą, a Forest po świętach robi projekt kuchni.
Ja tak kombinuję bo nie chcę się śpieszyć jak nie muszę.
Pewnie, że wkleję zdjęcia. W temacie domek z duszą bez stylu, jak taki istnieje.

pestka56
28-03-2016, 19:12
Powodzenia, Ziuta :)

ziuta62
28-03-2016, 22:13
Dziękuję. Tego mi właśnie ostatnio brakuje na mojej budowie.
Pozdrawiam.

lecho*ski
05-04-2016, 09:52
hej

zastanawiam sie nad kominkiem zgazowującym drewno.

Pytanie czy w takim kominku można palić peletem albo granulatem drzewnym?


Pozdro

niech zgadnę, zaraz dostaniesz opis właściwego produktu i się nim żywo zainteresujesz ?

Zdun Darek B
05-04-2016, 15:20
Nawet łatwo się domyśleć której firmy będzie to produkt......

Forest-Natura
05-04-2016, 22:09
Witam.
Napisz czy masz coś konkretnego na myśli ... jakieś urządzenie, czy technologię ... bo "zerojedynkowo" na to pytanie można odpowiedzieć zaówno TAK, jak i NIE ... i obydwie odpowiedzi będą prawidłowe oraz będą miały bardzo konkretne wytłumaczenie.
Pozdrawiam.

Zdun Darek B
06-04-2016, 20:20
Generalnie całe spalanie drewna to ZGAZOWANIE......
Zaraz się zacznie......

StefanW
07-04-2016, 21:53
Generalnie całe spalanie drewna to ZGAZOWANIE......
Zaraz się zacznie......

Generalnie to nie masz racji albo masz 33% racji bo; zgazowanie to tylko jeden z elementów procesu spalania. Dla przypomnienia Ci tego procesu wyjaśniam:
- 1 etap - podgrzewanie w czasie którego odbywa się suszenie czyli usuwanie wilgoci (wody) z drewna,
- 2 etap - podgrzewanie w czasie którego następuje stopniowe zgazowanie,
-3 etap - utlenianie czyli potocznie zwane spalaniem,
Gdybyś potrzebował dokładniejszych wyjaśnień to pytaj śmiało.

Remiks
07-04-2016, 22:12
Darek to dał Ci Stefek popalić, takie braki w wiedzy;-)

StefanW
07-04-2016, 22:33
Darek to dał Ci Stefek popalić, takie braki w wiedzy;-)

Ty też za friko się co nieco podszkolisz.

Agata Natala
12-04-2016, 21:22
Witam, zdecydowałam się w końcu napisać, bo potrzebuję obiektywnej oceny sytuacji i ewentualnej pomocy. Mianowicie, półtora miesiąca temu kupiliśmy wkład Hajduk Volcano 2pth z szybą giętą. W 8 dniu palenia szyba pękła z wielkim hukiem. Od razu zgłosiliśmy to do Hajduka (telefonicznie) w celu ustalenia dalszych poczynań w związku z wymianą szyby w ramach gwarancji. Hajduk jednak skwitował, że szyba pękła na skutek złego użytkowania wkładu tj. niezgodnego z instrukcją. Wszystko sprowadzono do tego, że szyba pękła na skutek wybuchu gazu nagromadzonego wewnątrz paleniska. Zaznaczę, że paliliśmy wysuszone drewno. Szyba trzasnęła po około 5 minutach od rozpalenia. Był to drugi załadunek drewna w tym dniu. Drewno dołożyliśmy na żar . Drzwiczki były opuszczone a regulatory powietrza otwarte wpuszczając maxymalną ilość powietrza przy rozpalaniu. Kominek był podłączony przez oficjalnego przedstawiciela i dystrybutora Hajduka więc nie ma mowy o amatorszczyźnie. Niestety pisemna reklamacja, którą złożyliśmy została odrzucona. Odwołaliśmy się od decyzji składając zgłoszenie reklamacyjne z tytułu rękojmi - tak doradził nam rzecznik konsumenta. Odpowiedź jednak została podtrzymana i reklamacja jest ponownie odrzucona. Na tą chwilę złożyliśmy wniosek u rzecznika konsumentów. Obecnie czekamy na odpowiedź. Pani daje szanse 50/50. Ja czuję w kościach, że nic z tego nie wyjdzie, ale chcieliśmy spróbować. Chcemy zawalczyć o bezpłatną wymianę szyby ponieważ koszt nowej to 2.600zł. Zdecydowaliśmy się na zakup tego wkładu po bardzo długich debatach i miesiącach analiz. Postawiliśmy jednak na jakość i kupiliśmy najdroższy wkład z tych które braliśmy pod uwagę. A tu taki klops... Doradźcie proszę czy jest jakakolwiek szansa żeby wymienić tą szybę w ramach gwarancji?

Dodam jeszcze, że przy każdym rozpalaniu wkład strasznie dymi przy uchylonych drzwiczkach (instrukcja mówi, że proces rozpalania musi postępować przy uchylonych). Mam wówczas pełno dymu w pokoju. W odpowiedzi reklamacyjnej wyjaśniono, że dymienie wiąże się z tym, że zarówno palenisko jak i komin są zimne co ma bezpośredni wpływ na ruch spalin w kominie. Wydaje mi się to absurdalne, bo moi rodzice i znajomi nie mają takiego problemu przy rozpalaniu... Zaznaczę jeszcze, że kominek jest podłączony prawidłowo. Dla potrzeb tej całej reklamacji zrobiliśmy nawet opinię kominiarską, która nie wskazuje żadnych uchybień. Ciąg komina też jest bez zarzutów. Jestem załamana, bo ten kominek to dla nas ogromna inwestycja. Miał być spełnieniem marzenia a jest klops...

Forest-Natura
12-04-2016, 22:15
Witam.
Obiektywnie rzecz biorąc ... szyba narożna we wkładzie po wybuchu spowodowanym nagromadzeniem się gazów drzewnych, wyglądała by pewnie tak ...
352744
Jak widać powyżej, pęknięcie to nie jest.
Pozdrawiam.

Kominki Piotr Batura
13-04-2016, 08:32
Witam, zdecydowałam się w końcu napisać, bo potrzebuję obiektywnej oceny sytuacji i ewentualnej pomocy. Mianowicie, półtora miesiąca temu kupiliśmy wkład Hajduk Volcano 2pth z szybą giętą. W 8 dniu palenia szyba pękła z wielkim hukiem. Od razu zgłosiliśmy to do Hajduka (telefonicznie) w celu ustalenia dalszych poczynań w związku z wymianą szyby w ramach gwarancji. Hajduk jednak skwitował, że szyba pękła na skutek złego użytkowania wkładu tj. niezgodnego z instrukcją. Wszystko sprowadzono do tego, że szyba pękła na skutek wybuchu gazu nagromadzonego wewnątrz paleniska. Zaznaczę, że paliliśmy wysuszone drewno. Szyba trzasnęła po około 5 minutach od rozpalenia. Był to drugi załadunek drewna w tym dniu. Drewno dołożyliśmy na żar . Drzwiczki były opuszczone a regulatory powietrza otwarte wpuszczając maxymalną ilość powietrza przy rozpalaniu. Kominek był podłączony przez oficjalnego przedstawiciela i dystrybutora Hajduka więc nie ma mowy o amatorszczyźnie. Niestety pisemna reklamacja, którą złożyliśmy została odrzucona. Odwołaliśmy się od decyzji składając zgłoszenie reklamacyjne z tytułu rękojmi - tak doradził nam rzecznik konsumenta. Odpowiedź jednak została podtrzymana i reklamacja jest ponownie odrzucona. Na tą chwilę złożyliśmy wniosek u rzecznika konsumentów. Obecnie czekamy na odpowiedź. Pani daje szanse 50/50. Ja czuję w kościach, że nic z tego nie wyjdzie, ale chcieliśmy spróbować. Chcemy zawalczyć o bezpłatną wymianę szyby ponieważ koszt nowej to 2.600zł. Zdecydowaliśmy się na zakup tego wkładu po bardzo długich debatach i miesiącach analiz. Postawiliśmy jednak na jakość i kupiliśmy najdroższy wkład z tych które braliśmy pod uwagę. A tu taki klops... Doradźcie proszę czy jest jakakolwiek szansa żeby wymienić tą szybę w ramach gwarancji?

Dodam jeszcze, że przy każdym rozpalaniu wkład strasznie dymi przy uchylonych drzwiczkach (instrukcja mówi, że proces rozpalania musi postępować przy uchylonych). Mam wówczas pełno dymu w pokoju. W odpowiedzi reklamacyjnej wyjaśniono, że dymienie wiąże się z tym, że zarówno palenisko jak i komin są zimne co ma bezpośredni wpływ na ruch spalin w kominie. Wydaje mi się to absurdalne, bo moi rodzice i znajomi nie mają takiego problemu przy rozpalaniu... Zaznaczę jeszcze, że kominek jest podłączony prawidłowo. Dla potrzeb tej całej reklamacji zrobiliśmy nawet opinię kominiarską, która nie wskazuje żadnych uchybień. Ciąg komina też jest bez zarzutów. Jestem załamana, bo ten kominek to dla nas ogromna inwestycja. Miał być spełnieniem marzenia a jest klops...

"Podłączony prawidłowo" - masz jakieś fotki? Do tego opisz jakiego typu masz komin i podaj jego wysokość...

Zazwyczaj to nie wkłady dymią, tylko ludzie, którzy nie nauczyli się jeszcze w nich rozpalać (lub nie zostali nauczeni przez wykonawcę podłączenia) .

Zdun Darek B
13-04-2016, 20:18
Witam.
Obiektywnie rzecz biorąc ... szyba narożna we wkładzie po wybuchu spowodowanym nagromadzeniem się gazów drzewnych, wyglądała by pewnie tak ...
352744
Jak widać powyżej, pęknięcie to nie jest.
Pozdrawiam.

Masz całkowicie rację , w przypadku z załączonego zdjęcia musiało eksplodować ...
Przyczyn eksplozji w pierwszej kolejności należy szukać w nagle zerwanym ciągu kominowym lub zbyt szybkim całkowitym odcięciu dolotu powietrza do komory spalania.

Z opisu AN wynika że mamy raczej temat z pęknięciem , chociaż z załączonego opisu obawy budzi " z wielkim hukiem ". Dobrze by było zobaczyć jakieś fotki .

animuss
13-04-2016, 23:44
Z opisu AN wynika że mamy raczej temat z pęknięciem , chociaż z załączonego opisu obawy budzi " z wielkim hukiem ". Dobrze by było zobaczyć jakieś fotki .Przy wybuchu powinny otworzyć się jeszcze np. drzwiczki wyczystki albo ciśnienie wybuchu potrafi zwalić rurę z wkładu .
Mailem kilka wybuchów w miałowcu,drzwiczki wyczystki wylatywały na 2 m, a nawet raz zdjęło mi rurę z czopucha.

Przy naprężeniach, szyba potrafi też pękać z wielkim hukiem.
Z Hajduka nikt nie przyjechał sprawdzić ?
Potrzebna ekspertyza , jakiś dokument stwierdzający przyczynę,na którym można by się oprzeć co do reklamacji. Kominek można też sprawdzić czy został prawidłowo podłączony przez tego oficjalnego przedstawiciela i dystrybutora Hajduka .
W kominkach z takim przeszkleniem średnica wylotu spalin powinna wynosić powyżej 200 mm ,wtedy jest możliwość zastosowania większej średnicy w razie potrzeby.

Zdun Darek B
14-04-2016, 06:32
Przy wybuchu powinny otworzyć się jeszcze np. drzwiczki wyczystki albo ciśnienie wybuchu potrafi zwalić rurę z wkładu .


To zależy od tego czy gazy zebrały się w kominie czy tylko we wkładzie ....
Gdyby wyleciała wyczystka to możliwe że szyba by ocalała....... tu znów pojawia się przewaga kominów budowanych od podłogi.
Prawdą jest że przy pęknięciu szyby też słychać trzask , jednak po wybuchu szkło jest "rozsypane" .... niestety pytający nie zamieścił żadnej fotki.

animuss
16-04-2016, 00:06
To zależy od tego czy gazy zebrały się w kominie czy tylko we wkładzie ....
Gdyby wyleciała wyczystka to możliwe że szyba by ocalała....... tu znów pojawia się przewaga kominów budowanych od podłogi.
Prawdą jest że przy pęknięciu szyby też słychać trzask , jednak po wybuchu szkło jest "rozsypane" .... niestety pytający nie zamieścił żadnej fotki.

Wręcz się ulotniła ,może miała nadzieję że przy wybuchu gazów reklamacja również działa.

Agata Natala
16-04-2016, 19:16
Dopiero teraz mam dostęp do kompa i chwilę czasu na odpowiedź. Wklejam zdjęcia. Faktycznie powinnam napisać, że szyba się rozprysnęła, a nie pękła. Przeczytałam wszystkie wpisy do mojego wątku. Komin mamy ceramiczny Schiedel - do niego podłączony jest sztywny komin od kominka - złączki z czarnej blachy stalowej Marco. Może faktycznie wina leży po naszej stronie, bo nie nauczyliśmy się rozpalać, ale właśnie po to tu piszę żeby uniknąć ewentualnej "powtórki z rozrywki". A temat reklamacji oczywiście swoją drogą...353048353049353050

Agata Natala
16-04-2016, 19:17
Nie ulotniła. Jestem i będę rozmawiać. Mało tego, przyjmę z pokorą wszystkie uwagi. Bo nie znam się na tym a Wy tak:)

Agata Natala
16-04-2016, 19:21
Witam.
Obiektywnie rzecz biorąc ... szyba narożna we wkładzie po wybuchu spowodowanym nagromadzeniem się gazów drzewnych, wyglądała by pewnie tak ...
352744
Jak widać powyżej, pęknięcie to nie jest.
Pozdrawiam.

No u mnie niestety tak samo to wyglądało... Zamieściłam już fotki

Agata Natala
16-04-2016, 19:23
Masz całkowicie rację , w przypadku z załączonego zdjęcia musiało eksplodować ...
Przyczyn eksplozji w pierwszej kolejności należy szukać w nagle zerwanym ciągu kominowym lub zbyt szybkim całkowitym odcięciu dolotu powietrza do komory spalania.

Z opisu AN wynika że mamy raczej temat z pęknięciem , chociaż z załączonego opisu obawy budzi " z wielkim hukiem ". Dobrze by było zobaczyć jakieś fotki .

No właśnie już załączyłam fotki. U mnie niestety też tak to wyglądało. Powinnam napisać że szyba się roztrzaskała a nie pękła... Teraz już wiem, że to nazewnictwo w opisywaniu sytuacji jest bardzo istotne.
Dlaczego Trzasnęło? Co zrobić żeby już więcej się to nie zdarzyło?353052

animuss
16-04-2016, 21:01
Dopiero teraz mam dostęp do kompa i chwilę czasu na odpowiedź. Wklejam zdjęcia. Faktycznie powinnam napisać, że szyba się rozprysnęła, a nie pękła. Przeczytałam wszystkie wpisy do mojego wątku. Komin mamy ceramiczny Schiedel - do niego podłączony jest sztywny komin od kominka - złączki z czarnej blachy stalowej Marco. Może faktycznie wina leży po naszej stronie, bo nie nauczyliśmy się rozpalać, ale właśnie po to tu piszę żeby uniknąć ewentualnej "powtórki z rozrywki". A temat reklamacji oczywiście swoją drogą...353048353049353050

Jak patrzę na to żałosne podłączenie rury kominka to nóż się w kieszeni otwiera.:lol2:

pestka56
16-04-2016, 21:13
Animuss, brzydko wygląda i źle świadczy o wykonawcy, ale... Czy to z tego powodu wybuchło?

Wypatrzyłam na zdjęciu okropnie zagiętą rurę doprowadzającą powietrze do wkładu. Czy ona aby ma należyty prześwit?

Agata Natala
16-04-2016, 21:27
Jak patrzę na to żałosne podłączenie rury kominka to nóż się w kieszeni otwiera.:lol2:

:( co powinniśmy z tym zrobić? Poprawiać?

Remiks
16-04-2016, 21:29
Brzydkość wykonania raczej nie wpływa na wybuchy. Fotki też wcale nie takie podobne do tej Foresta, eksplozja na fotce Foresta ewidentnie w górnej części paleniska, widać jak działało ciśnienie, W przypadku Agaty ta eksplozja prawie na 100% była poza paleniskiem czyli prawdopodobnie gdzieś w części między paleniskiem a kominem. Dodając do tego opisywany efekt dymienia trzeba by się przyjrzeć prawidłowości podłączenia.

pestka56
16-04-2016, 21:38
Remiks, tzn. nie ma ciągu w kominie, czy za mało powietrza dostaje ?

Remiks
16-04-2016, 21:42
Remiks, tzn. nie ma ciągu w kominie, czy za mało powietrza dostaje ?

Dla mnie to coś z ciągiem bo powietrze przecież z pomieszczenia można pobierać przy otwartym, chyba że WM z podciśnieniem;-) ale na ten temat to raczej fachowcy powinni się wypowiedzieć. Myślę że kumaty kominiarz na miejscu może więcej niż gdybanie na forum.

StefanW
16-04-2016, 21:43
:( co powinniśmy z tym zrobić? Poprawiać?

Podłączenie rury do komina na zdjęciach jest mało widoczne bo zasłaniają płyty więc trudno gdybać.
Najważniejsza sprawa to powinniście sobie wyjaśnić: jak paliliście w tym kominku, że zrobiliście z niego wędzarnię o czym świadczą tak okropnie zakopcone wszystkie szyby.

Remiks
16-04-2016, 21:51
Najważniejsza sprawa to powinniście sobie wyjaśnić: jak paliliście w tym kominku, że zrobiliście z niego wędzarnię o czym świadczą tak okropnie zakopcone wszystkie szyby.
No Stefek jednak potrafisz mnie zaskoczyć;-) Trafne pytanie tylko należało by się zastanowić czy palenie czy jednak coś innego. Wędzarnia z powodu nieumiejętności palenia czy też złego ciągu?

pestka56
16-04-2016, 21:54
Może być i jedno i drugie

Agata Natala
16-04-2016, 21:58
Animuss, brzydko wygląda i źle świadczy o wykonawcy, ale... Czy to z tego powodu wybuchło?

Wypatrzyłam na zdjęciu okropnie zagiętą rurę doprowadzającą powietrze do wkładu. Czy ona aby ma należyty prześwit?

Rura rzeczywiście jest straszliwie wygięta - dosłownie w literę S. Już na moje amatorskie oko wygląda to fatalnie.
Wklejam też opinię kominiarską, którą zrobiliśmy po wszystkim, ale ona chyba nic tu nie wnosi...
Jeśli chodzi o Hajduka to mimo moich próśb i nalegania nie chcieli przysłać rzeczoznawcy (proponowałam nawet że okryję koszty). Diagnozę postawili tylko i wyłącznie na podstawie rozmowy telefonicznej. 353114

animuss
16-04-2016, 22:16
Podłączenie rury do komina na zdjęciach jest mało widoczne bo zasłaniają płyty więc trudno gdybać.

Dobrze widoczne, zdjęcie drugie.
http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=353049&d=1460830538

Takie podłączenie źle świadczy o wykonawcy.;)

Agata Natala
16-04-2016, 22:17
Dodam jeszcze, że farba na zewnątrz obudowy wokół paleniska się dziwnie łuszczy... Nie wiem czy to istotne...?353120

Agata Natala
16-04-2016, 22:24
Dobrze widoczne, zdjęcie drugie.
http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=353049&d=1460830538

Takie podłączenie źle świadczy o wykonawcy.;)

353128353129

Forest-Natura
16-04-2016, 22:28
Witam.
Obiektywnie rzecz biorąc po raz drugi ...
- nieuznanie roszczeń reklamacyjnych przez producenta wkładu kominkowego zasadne - niestety jeżeli było BUM we wkładzie kominkowym, to pretensje można mieć albo do samego użytkownika wkłądu kominkowego, albo do ... firmy, która (i tu uwaga ...) mogła mieć, lub nie, w umowie ustnej czy pisemnej albo tylko samą sprzedaż z podłączeniem, albo np.wykonanie całości komnka z przeprowadzeniem także pierwszego rozpalenia połaczonego z instruktarzem użytkowania kominka (wkładu)
- kominiarz nie zmierzył żadnej "siły ciągu kominowego" tylko prędkość przepływu powietrza w kominie (dla uzmysłowienia o czym mowa - takie same dokładnie wartości można uzyskać np. w dwumetrowej długości rurce miedzianej do instalacji wodnej o przekroju 12 mm jak się ją ustawi w pionie i tym samym "letki" przeciąg w niej zrobi), która nie mówi dosłownie nic - pomiar taki nie odnosi się nawet w żadnym stopniu do wartości wentylacji grawitacyjnej w pomieszczeniach (trzeba to sobie dopiero poprzeliczać na wydajność)
Pozdrawiam.

Remiks
16-04-2016, 22:40
Forest jeśli na podstawie rozmowy telefonicznej to bezzasadne, nie broń producenta, jeśli jest tak jak opisano to nie popisał się. Ja na początek bym wziął za d.. wykonawcę, ciekawe jak i na jaką głębokość wpasowano rurę do komina;-)

Agata Natala
16-04-2016, 22:44
Witam.
Obiektywnie rzecz biorąc po raz drugi ...
- nieuznanie roszczeń reklamacyjnych przez producenta wkładu kominkowego zasadne - niestety jeżeli było BUM we wkładzie kominkowym, to pretensje można mieć albo do samego użytkownika wkłądu kominkowego, albo do ... firmy, która (i tu uwaga ...) mogła mieć, lub nie, w umowie ustnej czy pisemnej albo tylko samą sprzedaż z podłączeniem, albo np.wykonanie całości komnka z przeprowadzeniem także pierwszego rozpalenia połaczonego z instruktarzem użytkowania kominka (wkładu)
- kominiarz nie zmierzył żadnej "siły ciągu kominowego" tylko prędkość przepływu powietrza w kominie (dla uzmysłowienia o czym mowa - takie same dokładnie wartości można uzyskać np. w dwumetrowej długości rurce miedzianej do instalacji wodnej o przekroju 12 mm jak się ją ustawi w pionie i tym samym "letki" przeciąg w niej zrobi), która nie mówi dosłownie nic - pomiar taki nie odnosi się nawet w żadnym stopniu do wartości wentylacji grawitacyjnej w pomieszczeniach (trzeba to sobie dopiero poprzeliczać na wydajność)
Pozdrawiam.

Dziękuję za odp. Jestem niesamowicie rozżalona na wszystkich, którzy brali udział w tym całym naszym kominkowym przedsięwzięciu. Człowiek słono płaci, a w zamian dostaje cegłą w łeb. Okazuje się nawet, że opinia kominiarska nie jest wiarygodna... Nie mówiąc już o tym, że absolutnie żadnego instruktarzu odnośnie palenia nie było ze strony montera...
Mam na koniec jeszcze tylko jedną prośbę. Co mam zrobić żeby nie wybuchło znowu? Pomijając ogromne koszty szyby, chodzi mi głównie o bezpieczeństwo moich małych dzieci :( Jak znaleźć przyczynę tego co się stało żeby uniknąć powtórki? "Mój monter" nie ma sobie nic do zarzucenia. Kominiarze wypowiedzieli się jak widać... Hajduk się wypina powołując się na instrukcję dołączoną do wkładu...

StefanW
16-04-2016, 23:29
Hajduk się wypina powołując się na instrukcję dołączoną do wkładu...

Więc co tam jest napisane? Bo kto czyta instrukcję, przecież każdy palić potrafi.

animuss
16-04-2016, 23:34
Dodam jeszcze, że farba na zewnątrz obudowy wokół paleniska się dziwnie łuszczy... Nie wiem czy to istotne...?353120

Takie złuszczenie powstaje jak odkształca się profil w banana, tu chyba zadziałała temperatura .


DMam na koniec jeszcze tylko jedną prośbę. Co mam zrobić żeby nie wybuchło znowu? Pomijając ogromne koszty szyby, chodzi mi głównie o bezpieczeństwo moich małych dzieci :( Jak znaleźć przyczynę tego co się stało żeby uniknąć powtórki? "Mój monter" nie ma sobie nic do zarzucenia. Kominiarze wypowiedzieli się jak widać... Hajduk się wypina powołując się na instrukcję dołączoną do wkładu...

Wstawiając tylko nową szybę usuwamy skutek tego co się stało i to raczej zły pomysł ,trzeba znaleźć przyczynę .
Patrząc na te szyby okopcone, przyczyną mogło być za bardzo jeszcze wilgotne drewno i złe prowadzenie procesu spalania przez użytkownika,próba spalania zbyt dużej ilości drewna na raz, wrzucanie drewna na żar.
Jednak przyczyna może być też inna lub kilka nałożyło się naraz..

A..aa i trzeba rurę zamontować kielichami w drugą stronę.

Kominki Piotr Batura
17-04-2016, 07:42
No właśnie już załączyłam fotki. U mnie niestety też tak to wyglądało. Powinnam napisać że szyba się roztrzaskała a nie pękła... Teraz już wiem, że to nazewnictwo w opisywaniu sytuacji jest bardzo istotne.
Dlaczego Trzasnęło? Co zrobić żeby już więcej się to nie zdarzyło?353052Moim zdaniem, poużywali sobie niektórzy na Twoim nieszczęściu i nic to nie wniosło do meritum problemu. Nie widzę jakiś kardynalnych błędów w podłączeniu. Odwrócenie kielichów w tym wypadku nie skutkuje zaciekami na łączeniach. Sam producent sugeruje takie podłączenie, produkując wkład z przyłączem zwężonym u góry...Ja bym podłączył odwrotnie, i to tyle...

Kardynalnym błędem, jest brak instruktażu po podłączeniu urządzenia do komina, który powinien wykonać instalator, osoba odpowiedzialna za montaż, sprzedawca detaliczny (wybierz pasującą wersję). Samo czytanie instrukcji i późniejsze użytkowanie wkładów, zostawił bym majsterkowiczom, którzy decydują się na zakupy internetowo/marketowe i "zrób to sam".

Na moje oko i pierwsze wrażenie - Agacie potrzebna jest "szkoła palenia". Reszta gdybań może być nic nie warta, choć trudno je wykluczyć...Agata. Czy pamiętasz sytuację sprzed wybuchu?

Zadam kilka pytań:
1. Jak długo i jak często paliłaś w tym kominku?
2. Czy szyba się zawsze brudziła, czy tylko czasami?
3.Jakiego drewna używasz? Czy wiesz jak przygotować drewno?
4.Jak to było bezpośrednio przed wybuchem? Może tak: spaliła się jedna porcja drewna, został żar, a Ty na to położyłaś kolejną porcję drewna i poszłaś do innych zajęć?

Co do postawy producenta, trudno coś rzec. Moim zdaniem to nie jego sprawa, ale mógłby pomóc...Jego stanowisko powinien wyjaśnić obecny tu przedstawiciel. Bycie forumowiczem ostatecznie do czegoś zobowiązuje....:)

Agata Natala
17-04-2016, 19:39
Moim zdaniem, poużywali sobie niektórzy na Twoim nieszczęściu i nic to nie wniosło do meritum problemu. Nie widzę jakiś kardynalnych błędów w podłączeniu. Odwrócenie kielichów w tym wypadku nie skutkuje zaciekami na łączeniach. Sam producent sugeruje takie podłączenie, produkując wkład z przyłączem zwężonym u góry...Ja bym podłączył odwrotnie, i to tyle...

Kardynalnym błędem, jest brak instruktażu po podłączeniu urządzenia do komina, który powinien wykonać instalator, osoba odpowiedzialna za montaż, sprzedawca detaliczny (wybierz pasującą wersję). Samo czytanie instrukcji i późniejsze użytkowanie wkładów, zostawił bym majsterkowiczom, którzy decydują się na zakupy internetowo/marketowe i "zrób to sam".

Na moje oko i pierwsze wrażenie - Agacie potrzebna jest "szkoła palenia". Reszta gdybań może być nic nie warta, choć trudno je wykluczyć...Agata. Czy pamiętasz sytuację sprzed wybuchu?

Zadam kilka pytań:
1. Jak długo i jak często paliłaś w tym kominku?
2. Czy szyba się zawsze brudziła, czy tylko czasami?
3.Jakiego drewna używasz? Czy wiesz jak przygotować drewno?
4.Jak to było bezpośrednio przed wybuchem? Może tak: spaliła się jedna porcja drewna, został żar, a Ty na to położyłaś kolejną porcję drewna i poszłaś do innych zajęć?

Co do postawy producenta, trudno coś rzec. Moim zdaniem to nie jego sprawa, ale mógłby pomóc...Jego stanowisko powinien wyjaśnić obecny tu przedstawiciel. Bycie forumowiczem ostatecznie do czegoś zobowiązuje....:)


Najbardziej mi teraz zależy właśnie na tym by znaleźć przyczynę i wyeliminować ją... Dziękuję za analizę i odp:)
A więc:
1. W kominku paliliśmy przez 8 dni - 2 razy dziennie. Po pierwszym wypaleniu dokładaliśmy drugą porcję drewna - na żar. Otwieraliśmy powietrze (suwakami) na maxa. Po dobrym rozpaleniu zamykaliśmy powietrze. W ósmym dniu pierdykło po ok. 5 minutach od drugiego załadunku drewna.
2. Za każdym razem szyba się zakopciła, a później ten czarny nalot się wypalał na tyle że zostawała zacieniona, natomiast wokół drzwiczek zostawała czarna ramka z tej sadzy.
3. Wówczas paliliśmy olchę, która została ze stempli po budowie z poprzedniego lata. Drewno leżało na powietrzu, ale przykryte plandeką.
4. Załadowaliśmy kominek. Wypaliło się. Na rozgrzany - rozłożony żar dołożyliśmy drewno. Zamknęliśmy drzwiczki, otworzyliśmy suwaki na maxa i po 5 minutach rozwaliło szybę. W tym czasie mąż poszedł na piętro robić inne rzeczy.

no to tyle...

Agata Natala
17-04-2016, 19:58
Co do postawy producenta, trudno coś rzec. Moim zdaniem to nie jego sprawa, ale mógłby pomóc...Jego stanowisko powinien wyjaśnić obecny tu przedstawiciel. Bycie forumowiczem ostatecznie do czegoś zobowiązuje....:)

Bardzo chętnie bym się rozmówiła z tym przedstawicielem Hajduka obecnym na forum. Ten wkład to nie jest pierwszy lepszy wkład z marketu za 2tys zł. Obsługa posprzedażowa u Hajduka to jedna wielka porażka. Sama kilka ładnych lat pracowałam w sprzedaży i nie wyobrażam sobie w taki sposób potraktować swojego klienta... I nie chodzi mi o uznanie czy odrzucenie reklamacji, ale o jakiś właśnie instruktarz i radę co robić dalej.

Agata Natala
17-04-2016, 20:21
Patrząc na te szyby okopcone, przyczyną mogło być ... wrzucanie drewna na żar.
Jednak przyczyna może być też inna lub kilka nałożyło się naraz..



Odnośnie wrzucania drewna na żar - Hajduk w instrukcji sugeruje właśnie takie dokładanie drewna. No bo w jaki sposób dołożyć po wygaszeniu ognia?

animuss
17-04-2016, 23:17
Odnośnie wrzucania drewna na żar - Hajduk w instrukcji sugeruje właśnie takie dokładanie drewna. No bo w jaki sposób dołożyć po wygaszeniu ognia?
Ale chyba o innej wilgotności , ilość polan wrzucona na raz na żar też ma znaczenie.

Takie drewno zawilgocone z pod plandeki, utrudniającej parowanie wilgoci, nie tylko nie nadaje się do spalania przed wysuszeniem,ale na pewno nie powinno się go kłaść na żar.
Ilość gazów wydzielająca się ,w czasie podgrzewania całego załadunku drewna na raz, nie jest w stanie ani odebrać komin, ani spalić się w ilości niewybuchowej, a tym bardziej dopalić (czarna szyba) .


Przez 8 dni - 2 razy dziennie sukcesywnie podbieraliście drewno z pryzmy ,aż trafiło drewno z dołu prawdopodobnie jeszcze bardziej wilgotne .
Gdyby po wygaszeniu wypaleniu ognia rozpalono od góry,lub szufelką przeniesiono żar na górę, przy prawidłowym sterowaniu kominkiem, to prawdopodobieństwo wybuchu było by mniejsze,a nawet mogło do niego nie dojść.

Kominki Piotr Batura
18-04-2016, 07:13
Najbardziej mi teraz zależy właśnie na tym by znaleźć przyczynę i wyeliminować ją... Dziękuję za analizę i odp:)
A więc:
1. W kominku paliliśmy przez 8 dni - 2 razy dziennie. Po pierwszym wypaleniu dokładaliśmy drugą porcję drewna - na żar. Otwieraliśmy powietrze (suwakami) na maxa. Po dobrym rozpaleniu zamykaliśmy powietrze. W ósmym dniu pierdykło po ok. 5 minutach od drugiego załadunku drewna.
2. Za każdym razem szyba się zakopciła, a później ten czarny nalot się wypalał na tyle że zostawała zacieniona, natomiast wokół drzwiczek zostawała czarna ramka z tej sadzy.
3. Wówczas paliliśmy olchę, która została ze stempli po budowie z poprzedniego lata. Drewno leżało na powietrzu, ale przykryte plandeką.
4. Załadowaliśmy kominek. Wypaliło się. Na rozgrzany - rozłożony żar dołożyliśmy drewno. Zamknęliśmy drzwiczki, otworzyliśmy suwaki na maxa i po 5 minutach rozwaliło szybę. W tym czasie mąż poszedł na piętro robić inne rzeczy.

no to tyle...Wygląda na to, że mnie intuicja nie myliła. Przyczyna wybuchu tkwi w sposobie palenia (czyli brak instruktażu!). Opiszę zaś, jak skończę robotę...

Artix123
18-04-2016, 08:16
Przyczyna reklamacji którą składała Agata Natala została w powyższym wątku kilkakrotnie razy wskazana przez użytkowników forum i pokrywa się z odpowiedzią firmy Hajduk która została przekazana do sprzedawcy , iż przyczyną zdarzenia był nieodpowiedni sposób palenia. Odpowiedź zawierała również instruktarz jak użytkować kominek aby uniknąć takich zdarzeń w przyszłości. Sprzedawca - kominkarz był z wizytą u inwestora po zdarzeniu i sporządził protokół z odpowiednią dokumentacją. Dalej sprawa była wyjaśniana pomiędzy sprzedawcą a inwestorem, nie docierały do firmy Hajduk żadne inne sygnały. Poza instrukcją obsługi i radami z forum pomocny może być filmu instruktażowy ze strony Hajduk do którego załączam link. Mam nadzieję, iż Agata Natala znajdzie tam wiele cennych i przydatnych informacji dla dalszego bezproblemowego użytkowania kominka.
https://youtu.be/iRMIvnqtCyA

Forest-Natura
18-04-2016, 09:40
Witam.
Agata Natala ... zaczęłaś dosyć niefortunnie opowiadać o swoim przypadku.
Z pierwszego postu jaki zamieściłaś można było wywnioskować że szyba po prostu pękła. A takie pęknięcia mogą mieć różne przyczyny - głównie jednak tych przyczyn można doszukiwać się w wadach ramy wkładu, w której osadzona jest szyba, bądź też złego jej wyregulowania albo utwardzdzenia się miękkich uszczelek tworzących swoistą dylatację dla szyby, pozwalającą na jej swobodną pracę.
Bardziej skupiłaś się na opisanie swojej sytuacji pod kątem działań reklamacyjnych i opisu praw konsumenckich.

Tymczasem trzeba było sprawę od razu nazwać po imieniu i napisać że po prostu pierdutnęło Wam we wkładzie i szyba poszła w drzazgi.
Nie Ty pierwsza i nie ostatnia miałaś taki przypadek.
Żadna w tym wina producenta Twojego wkładu.

Najprostsza recepta na uniknięcie podobnych przypadków (dla innych Forumowiczów czytajacych ten wątek):

1. Traktować kominek jako całość inwestycji i zamawiać kompletną usługę jego sprzedaży i wykonania przez fachową firmę w miejsce rozdzielania tego na zakup wkładu z montażem, użytkowanie go bez żadnego instruktarzu i obudowywanie tego w późniejszym terminie przez przypadkowych budowlańców
Postępować przy rozpalaniu i paleniu w kominku tak, jak nauczyła tego osoba kompetentna (jego sprzedawca i wykonawca zarazem) przy pierwszym uruchomieniu i instruktarzu użytkowania kominka
2. Zakupić miernik wilgotności drewna (koszt 60-120 zł), mierzyć nim w sposób właściwy drewno i bezwzględnie nie palić drewnem powyżej 15-20 % wilgotności
3. Przechowywać drewno tak, by schło a nie kisiło się pod płaszczykiem z folii

Teraz czeka Was jeszce jedna przygoda ... w temacie punktu pierwszego zamieszczonego powyżej ... wkałd, który zakupiłaś z podłączeniem dostanie się w łapy ... kogoś tam robiącego zabudowę.
To dopiero może w późniejszytm okresie "jazda reklamacyjna" ... jak okaże się że a tutaj to kratki za małe, a tam odległości nie te jakie powinny być ... a w instrukcji montażu i karcie gwarancyjnej przecież jest to opisane ...

Tymczasem zacznij od punktu drugiego żeby sprawdzić czy drewno jakie macie faktycznie nadaje się do palenia czy bardziej do suszenia jeszcze.
Zawsze można palić brykietem, kóry jest suchy.
A jak palić - opisze za pewne Piotr za chwilę.
Pozdrawiam.

pestka56
18-04-2016, 10:35
Bardzo jestem ciekawa komentarza Zdunów do filmiku z linku wstawionego przez Artix123. Obejrzałam! Może być na priv.

Zdun Darek B
18-04-2016, 16:24
Fajne.
1.
"Drzwiczki uchylone pod stałym nadzorem "....

animuss
18-04-2016, 17:21
ze strony Hajduk do którego załączam link. Mam nadzieję, iż Agata Natala znajdzie tam wiele cennych i przydatnych informacji dla dalszego bezproblemowego użytkowania kominka.
https://youtu.be/iRMIvnqtCyA

Ten film to jakieś nieporozumienie ,albo podpucha ze strony Artix123

ekologicznie :lol2:

Najsmutniejsze jest to że 1000 osób już to łyknęło .

Remiks
18-04-2016, 18:53
Bardzo jestem ciekawa komentarza Zdunów do filmiku z linku wstawionego przez Artix123. Obejrzałam! Może być na priv.
Komentarze zdunów raczej nic nie wniosą, na rady jak palić nie masz co liczyć. Taki instruktaż tylko przy usłudze powyżej 30kzł;-)

Agata Natala
18-04-2016, 20:38
Przyczyna reklamacji którą składała Agata Natala została w powyższym wątku kilkakrotnie razy wskazana przez użytkowników forum i pokrywa się z odpowiedzią firmy Hajduk która została przekazana do sprzedawcy , iż przyczyną zdarzenia był nieodpowiedni sposób palenia. Odpowiedź zawierała również instruktarz jak użytkować kominek aby uniknąć takich zdarzeń w przyszłości. Sprzedawca - kominkarz był z wizytą u inwestora po zdarzeniu i sporządził protokół z odpowiednią dokumentacją. Dalej sprawa była wyjaśniana pomiędzy sprzedawcą a inwestorem, nie docierały do firmy Hajduk żadne inne sygnały. Poza instrukcją obsługi i radami z forum pomocny może być filmu instruktażowy ze strony Hajduk do którego załączam link. Mam nadzieję, iż Agata Natala znajdzie tam wiele cennych i przydatnych informacji dla dalszego bezproblemowego użytkowania kominka.
https://youtu.be/iRMIvnqtCyA

Proszę mi zatem powiedzieć jak palić przy uchylonych drzwiczkach jeżeli dym wali się do pokoju? Czy komukolwiek sprawiałoby przyjemność takie palenie? Na razie to teren budowy, ale nie wyobrażam sobie takiej wędzarni po urządzeniu domu. Może Hajduk zadbałby o to by jego przedstawiciele zostali w należyty sposób przeszkoleni i godnie reprezentowali Firmę, która jak dotąd raczej kojarzyła się z jakością?

Kominki Piotr Batura
18-04-2016, 20:40
Agata.

Najprawdopodobniej "dupnęło" w waszym piecu, bo nie zrobiliście tak jak na filmie. Filmik może jednego śmieszyć, drugiego smucić, a jeszcze ktoś może mieć inne wyobrażenie o czymś tam...Niemniej moment dokładania na żar, jest zobrazowany i wytłumaczony akademicko, do tego dwukrotnie. Twój mąż prawdopodobnie dołożył i nie czekając na inicjację płomieni, zamknął drzwi. Wilgotność drewna w tym wypadku jest sprawą drugorzędną. Z pewnością drewno o wilgotności 14 % płomienie ogarną szybciej niż takie o wilgotności 28%.

Drewno to paliwo stałe, które spala się jako gaz. Gaz drzewny powstaje pod wpływem podwyższonej temperatury. Nie zawsze temu procesowi towarzyszą płomienie. Żar to doskonały podgrzewacz drewna, które szybko w takich warunkach gazuje. Zamknięte drzwi i zasypany żarem (popiołem) ruszt, powodują gromadzenie coraz większej ilości gazu drzewnego, którego zapłon może nastąpić wybuchowo. To opis w olbrzymim skrócie i najprościej jak potrafię.

Na przyszłość, nie zamykajcie drzwi, dopóki drewno nie zacznie płonąć. Po zamknięciu drzwi, kontrolujcie przez chwilę palenisko, czy ogień był na tyle silny, by się utrzymać.

Szpara w uchylonych drzwiach rozgrzanego paleniska, nie może być przyczyną dymienia. Jest świadectwem problemów z ciągiem kominowym, albo nieprawidłowego podłączenia do komina.

forscher
18-04-2016, 20:41
nie jestem specem ... ale jezeli dym wali do pokoju zamiast do komina to coś jest wg mnie nie tak z kominem odprowadzajacym spaliny.


no ale poczekamy co na to fachowcy

Agata Natala
18-04-2016, 20:52
Witam.
Agata Natala ... zaczęłaś dosyć niefortunnie opowiadać o swoim przypadku.
Z pierwszego postu jaki zamieściłaś można było wywnioskować że szyba po prostu pękła. A takie pęknięcia mogą mieć różne przyczyny - głównie jednak tych przyczyn można doszukiwać się w wadach ramy wkładu, w której osadzona jest szyba, bądź też złego jej wyregulowania albo utwardzdzenia się miękkich uszczelek tworzących swoistą dylatację dla szyby, pozwalającą na jej swobodną pracę.
Bardziej skupiłaś się na opisanie swojej sytuacji pod kątem działań reklamacyjnych i opisu praw konsumenckich.
[QUOTE]
Faktycznie, powinnam napisać że szyba trzasnęła zamiast pękła...

[QUOTE]Najprostsza recepta na uniknięcie podobnych przypadków (dla innych Forumowiczów czytajacych ten wątek):

1. Traktować kominek jako całość inwestycji i zamawiać kompletną usługę jego sprzedaży i wykonania przez fachową firmę w miejsce rozdzielania tego na zakup wkładu z montażem, użytkowanie go bez żadnego instruktarzu i obudowywanie tego w późniejszym terminie przez przypadkowych budowlańców.

Proszę mi wierzyć, że to nie był przypadkowy budowlaniec, tylko dystrybutor Hajduka - zajmujący się również całą resztą - czyli obudowami itp...
Na tą chwilę zrezygnowaliśmy z obudowy u tego Pana. Ale jaką mam gwarancję, że inny "fachowiec" zrobi to dobrze? Po tym co nas spotkało nie mam żadnej!




3. Przechowywać drewno tak, by schło a nie kisiło się pod płaszczykiem z folii

Drewno było ułożone w wysoki stos i całe upalne lato się suszyło. Po wakacjach zostało nakryte tylko od góry i miało przewiew. Ale wiem wiem, było zapewne niewystarczająco suche.....


Teraz czeka Was jeszce jedna przygoda ... w temacie punktu pierwszego zamieszczonego powyżej ... wkałd, który zakupiłaś z podłączeniem dostanie się w łapy ... kogoś tam robiącego zabudowę.
To dopiero może w późniejszytm okresie "jazda reklamacyjna" ... jak okaże się że a tutaj to kratki za małe, a tam odległości nie te jakie powinny być ... a w instrukcji montażu i karcie gwarancyjnej przecież jest to opisane ...

I tu wracam do punktu powyżej. Płacisz, a nigdy nie wiesz na kogo trafisz... :(


Tymczasem zacznij od punktu drugiego żeby sprawdzić czy drewno jakie macie faktycznie nadaje się do palenia czy bardziej do suszenia jeszcze.
Zawsze można palić brykietem, kóry jest suchy.
A jak palić - opisze za pewne Piotr za chwilę.
Pozdrawiam.

Wielkie dzięki za odpowiedź i te wszystkie punkty.
Na pewno dają do myślenia...

pozdrawiam

Remiks
18-04-2016, 20:55
Piotrze większość i tak nie uwierzy w te otwarte drzwi, przecież nawet zduna to troszkę chyba śmieszy no chyba że chodziło mu o nadzór;-)
Na filmiku fajnie widać nawet to jak powinno się drzwiczki kominka otwierać ale to też może śmieszyć do momentu jak dupnie;-)

Agata Natala
18-04-2016, 21:13
Agata.

Najprawdopodobniej "dupnęło" w waszym piecu, bo nie zrobiliście tak jak na filmie. Filmik może jednego śmieszyć, drugiego smucić, a jeszcze ktoś może mieć inne wyobrażenie o czymś tam...Niemniej moment dokładania na żar, jest zobrazowany i wytłumaczony akademicko, do tego dwukrotnie. Twój mąż prawdopodobnie dołożył i nie czekając na inicjację płomieni, zamknął drzwi. Wilgotność drewna w tym wypadku jest sprawą drugorzędną. Z pewnością drewno o wilgotności 14 % płomienie ogarną szybciej niż takie o wilgotności 28%.

Drewno to paliwo stałe, które spala się jako gaz. Gaz drzewny powstaje pod wpływem podwyższonej temperatury. Nie zawsze temu procesowi towarzyszą płomienie. Żar to doskonały podgrzewacz drewna, które szybko w takich warunkach gazuje. Zamknięte drzwi i zasypany żarem (popiołem) ruszt, powodują gromadzenie coraz większej ilości gazu drzewnego, którego zapłon może nastąpić wybuchowo. To opis w olbrzymim skrócie i najprościej jak potrafię.

Na przyszłość, nie zamykajcie drzwi, dopóki drewno nie zacznie płonąć. Po zamknięciu drzwi, kontrolujcie przez chwilę palenisko, czy ogień był na tyle silny, by się utrzymać.



Bardzo, bardzo dziękuję za zaangażowanie i wytłumaczenie "jak krowie na rowie". Tego właśnie potrzebowaliśmy w dniu montażu wkładu. Instruktarz wówczas polegał na tym, że mój mąż dokonywał pierwszego rozpalania podczas gdy sprzedawca wypisywał fakturę i zbierał swoje "zabawki" po podłączeniu wkładu. Pali się? Pali. No to powodzenia i do widzenia :( Taki mieliśmy instruktarz...

Agata Natala
18-04-2016, 21:15
Szpara w uchylonych drzwiach rozgrzanego paleniska, nie może być przyczyną dymienia. Jest świadectwem problemów z ciągiem kominowym, albo nieprawidłowego podłączenia do komina.

No i właśnie m.in. po to wezwaliśmy kominiarzy po fachową opinię... Niby wszystko ok. Bądź tu mądry i pisz wiersze...

Forest-Natura
18-04-2016, 21:20
Witam.

nie jestem specem ... ale jezeli dym wali do pokoju zamiast do komina to coś jest wg mnie nie tak z kominem odprowadzajacym spaliny.
Komin OK
Urządzenie OK
Podłączenie urządzenia do komina OK
A kominek po otwarciu drzwiczek dymi ... dlaczego ... ???
To bardzo częste pytanie na tym forum i problem około 90 % współcześnie budowanych domów, gdzie projektowana jest co prawda wentylacja grawitacyjna, projektowane jest też nawet doprowadzenie powietrza do kominka tudzież do innych ewentualnie pieców, ale wszyscy (architekt-projektant, inwestor,kierownik budowy, budowlańcy) zapominają o ... doprowadzeniu powietrza dla samych mieszkańców takiego domu ...
:rolleyes:
Kilka godzin w takim domu i niedobór tlenu a nadmiar dwutlenku węgla w powietrzu jest tak ogromny że ciśnienie spada znacznie poniżej tego poanującego na zewnątrz. Nie pomaga często nawet "odwracająca" się wentylacja grawitacyjna.
Pozdrawiam.

Kominki Piotr Batura
18-04-2016, 21:34
No i właśnie m.in. po to wezwaliśmy kominiarzy po fachową opinię... Niby wszystko ok. Bądź tu mądry i pisz wiersze...


Ja często stosuję metodę palenia od góry. To dobra metoda, bo pozwala na palenie bez otwierania drzwi w celu dokładania, grzebania itp...Trzeba tylko poczekać dłużej między kolejnymi dołożeniami, tak by nie kłaść na intensywny żar. Tyle, że każde dołożenie to kolejne rozpalanie i drewno musi być suche. Ale z opisu "wygląda" na suche. Ta metoda, przy zamkniętych drzwiach po rozpaleniu, jest dobra również na kiepskie kominy.
http://blog.kominki-batura.pl/czy-mozna-palic-do-gory-nogami/

Remiks
18-04-2016, 21:39
No i sporo odpowiedzi i to takie jak myślałem;-) Można informacje z tych odpowiedzi poskładać w całość i wiemy jak palić tylko trzeba wiedzieć o co chodzi ale jak się wie o co chodzi to nie trzeba składać tej układanki;-)
Forest dom Agi jeszcze nie użytkowany chyba, w fazie budowy i pisała że dymi przy rozpalaniu więc i spaprana wentylacja nie powinn być przyczyną. A teorię tą można sprawdzić otwierając okno;-)

Tomkowa
18-04-2016, 22:13
Ja często stosuję metodę palenia od góry. To dobra metoda, bo pozwala na palenie bez otwierania drzwi w celu dokładania, grzebania itp...Trzeba tylko poczekać dłużej między kolejnymi dołożeniami, tak by nie kłaść na intensywny żar. Tyle, że każde dołożenie to kolejne rozpalanie i drewno musi być suche. Ale z opisu "wygląda" na suche. Ta metoda, przy zamkniętych drzwiach po rozpaleniu, jest dobra również na kiepskie kominy.
http://blog.kominki-batura.pl/czy-mozna-palic-do-gory-nogami/ (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fblog.kominki-batura.pl%2Fczy-mozna-palic-do-gory-nogami%2F)

Czyli trzeba poczekać z dokładaniem, aż niemal wygaśnie w kominku? Znów nowy nominalny załadunek, znów podpałka od góry? Ale drewno i tak zajmie się też od dołu, bo tam będą resztki żaru. Przyznam się, że w swoim też dokładam drewno na intensywny żar :o I też mam Hajduka. I też ryzykuję mocnym pierdyknięciem? Drewno sezonowane w drewutni 2 lata.

animuss
18-04-2016, 23:35
Czyli trzeba poczekać z dokładaniem, aż niemal wygaśnie w kominku?

Najlepiej palić od góry jeden załadunek w kominku bez dokładania aż do wypalenia.

https://www.youtube.com/watch?v=nMwDE_DMRPw

Aż takiej tragedii z tym dokładaniem nie widzę ,można np. poczekać aż zmniejszy się ilość pozostałego żaru po wypaleniu .

W małych kominkach cały żar z popiołem trzeba przegarnąć na jedną stronę komory, dołożyć drewno ,wtedy ogień zajmie się tylko z jednego końca i krocząco nieco wolniej będzie pochłaniać cały załadunek .

W większych paleniskach wygrzebać żar pogrzebaczem, przegarnąć na jedną stronę a popiół na przeciwną ,załadować drewno ,szufelką przenieść żar na górę zładu, w razie potrzeby można dołożyć jeszcze kawałki rozpałki .
Można też pozostawić ten niewypalony żar ,lub jakąś jego część w rogu komory kominka, bez kontaktu z nowym załadunkiem drewna, a rozpalić od nowa od góry nową porcję drewna rozpałką.

Da się też wybrać cały żar do stalowego wiadra wystawić na zewnątrz załadować nową porcję ,przynieść wiadro ,wsypać szufelką żar na górę, ale tak to raczej w kotłowni się robi.

Kominki Piotr Batura
19-04-2016, 05:23
Czyli trzeba poczekać z dokładaniem, aż niemal wygaśnie w kominku? Znów nowy nominalny załadunek, znów podpałka od góry? Ale drewno i tak zajmie się też od dołu, bo tam będą resztki żaru. Przyznam się, że w swoim też dokładam drewno na intensywny żar :o I też mam Hajduka. I też ryzykuję mocnym pierdyknięciem? Drewno sezonowane w drewutni 2 lata.

Jest wiele sposobów palenia. Jest też wiele sposobów dokładania nowej porcji. Ważne, by każdy z nich polegał na inicjacji płomienia. Nic nie ryzykujesz, jeśli pozostawisz kominek z palącym się, świeżo dołożonym drewnem. Jeśli żaru jest dużo, płomień inicjuje się od niego łatwo. Problemem jest mała kupka żaru, którą przydusisz nową porcją drewna. Wówczas podpalenie od góry, gwarantuje sukces. To, że po chwili zajmie się również od dołu, w niczym nie przeszkadza. Najczęściej, przy małym zarzewiu od poprzedniego palenia, dokłada się patyczki, czeka się aż się zajmą i dobrze rozpalą, po czym układa się nową porcję dużych kawałków.

Jeżeli ktoś nie ma na to czasu, a poświęcenie należytej uwagi na tą czynność, wydaje się być zajęciem niegodnym współczesnego, zinformatyzowanego i zautomatyzowanego homo sapiens, lepiej zrezygnować z kominka...

Tomkowa
19-04-2016, 06:29
Takie drewno zawilgocone z pod plandeki, utrudniającej parowanie wilgoci, nie tylko nie nadaje się do spalania przed wysuszeniem,ale na pewno nie powinno się go kłaść na żar.
Ilość gazów wydzielająca się ,w czasie podgrzewania całego załadunku drewna na raz, nie jest w stanie ani odebrać komin, ani spalić się w ilości niewybuchowej, a tym bardziej dopalić (czarna szyba) .

Gdyby po wygaszeniu wypaleniu ognia rozpalono od góry,lub szufelką przeniesiono żar na górę, przy prawidłowym sterowaniu kominkiem, to prawdopodobieństwo wybuchu było by mniejsze,a nawet mogło do niego nie dojść.


Niemniej moment dokładania na żar, jest zobrazowany i wytłumaczony akademicko, do tego dwukrotnie. Twój mąż prawdopodobnie dołożył i nie czekając na inicjację płomieni, zamknął drzwi. Wilgotność drewna w tym wypadku jest sprawą drugorzędną. Z pewnością drewno o wilgotności 14 % płomienie ogarną szybciej niż takie o wilgotności 28%.

Drewno to paliwo stałe, które spala się jako gaz. Gaz drzewny powstaje pod wpływem podwyższonej temperatury. Nie zawsze temu procesowi towarzyszą płomienie. Żar to doskonały podgrzewacz drewna, które szybko w takich warunkach gazuje. Zamknięte drzwi i zasypany żarem (popiołem) ruszt, powodują gromadzenie coraz większej ilości gazu drzewnego, którego zapłon może nastąpić wybuchowo. To opis w olbrzymim skrócie i najprościej jak potrafię.

Na przyszłość, nie zamykajcie drzwi, dopóki drewno nie zacznie płonąć. Po zamknięciu drzwi, kontrolujcie przez chwilę palenisko, czy ogień był na tyle silny, by się utrzymać.



Ja często stosuję metodę palenia od góry. To dobra metoda, bo pozwala na palenie bez otwierania drzwi w celu dokładania, grzebania itp...Trzeba tylko poczekać dłużej między kolejnymi dołożeniami, tak by nie kłaść na intensywny żar. Tyle, że każde dołożenie to kolejne rozpalanie i drewno musi być suche. Ale z opisu "wygląda" na suche. Ta metoda, przy zamkniętych drzwiach po rozpaleniu, jest dobra również na kiepskie kominy.
http://blog.kominki-batura.pl/czy-mozna-palic-do-gory-nogami/ (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fblog.kominki-batura.pl%2Fczy-mozna-palic-do-gory-nogami%2F)


Najlepiej palić od góry jeden załadunek w kominku bez dokładania aż do wypalenia.
Aż takiej tragedii z tym dokładaniem nie widzę ,można np. poczekać aż zmniejszy się ilość pozostałego żaru po wypaleniu .

W małych kominkach cały żar z popiołem trzeba przegarnąć na jedną stronę komory, dołożyć drewno ,wtedy ogień zajmie się tylko z jednego końca i krocząco nieco wolniej będzie pochłaniać cały załadunek .

W większych paleniskach wygrzebać żar pogrzebaczem, przegarnąć na jedną stronę a popiół na przeciwną ,załadować drewno ,szufelką przenieść żar na górę zładu, w razie potrzeby można dołożyć jeszcze kawałki rozpałki .
Można też pozostawić ten niewypalony żar ,lub jakąś jego część w rogu komory kominka, bez kontaktu z nowym załadunkiem drewna, a rozpalić od nowa od góry nową porcję drewna rozpałką.

Da się też wybrać cały żar do stalowego wiadra wystawić na zewnątrz załadować nową porcję ,przynieść wiadro ,wsypać szufelką żar na górę, ale tak to raczej w kotłowni się robi.


Jest wiele sposobów palenia. Jest też wiele sposobów dokładania nowej porcji. Ważne, by każdy z nich polegał na inicjacji płomienia. Nic nie ryzykujesz, jeśli pozostawisz kominek z palącym się, świeżo dołożonym drewnem. Jeśli żaru jest dużo, płomień inicjuje się od niego łatwo. Problemem jest mała kupka żaru, którą przydusisz nową porcją drewna. Wówczas podpalenie od góry, gwarantuje sukces. To, że po chwili zajmie się również od dołu, w niczym nie przeszkadza. Najczęściej, przy małym zarzewiu od poprzedniego palenia, dokłada się patyczki, czeka się aż się zajmą i dobrze rozpalą, po czym układa się nową porcję dużych kawałków.

Jeżeli ktoś nie ma na to czasu, a poświęcenie należytej uwagi na tą czynność, wydaje się być zajęciem niegodnym współczesnego, zinformatyzowanego i zautomatyzowanego homo sapiens, lepiej zrezygnować z kominka...


No i sporo odpowiedzi i to takie jak myślałem;-) Można informacje z tych odpowiedzi poskładać w całość i wiemy jak palić tylko trzeba wiedzieć o co chodzi ale jak się wie o co chodzi to nie trzeba składać tej układanki;-)


Mam mały wkład i jednorazowy załadunek, z podpaleniem od góry, pozwala nie dokładać drewna przez 3-4 godziny. Po tym jednak czasie zazwyczaj muszę dołożyć. Poskładałam informacje z odpowiedzi, bo a nuż się okaże, że nie wiem o co chodzi jako współczesny, zinformatyzowany i zautomatyzowany homo sapiens, chcący mieć kominek :D ;)
Ja dokładam drewno na intensywny żar, od którego drewno natychmiast zaczyna się palić mocnym płomieniem. Nigdy też nie dokładałam tak, żeby od nowa ułożyć warstwami cały załadunek, jak do pierwszego rozpalenia od góry. Zazwyczaj dokładam 2-3 grube szczapy.
Coś muszę robić źle, bo przy moim narożnym kominku jedna z szyb intensywnie się brudzi (już tu o tym kiedyś pisałam). I to smolenie szyby powstaje właśnie po dokładaniu drewna. Przy paleniu pierwszego załadunku od góry zabrudzenia nie powstają. Rozumiem, że powinnam poczekać, aż żar będzie mały, zgarnąć go na bok, ułożyć nowy załadunek, jak do pierwszego rozpalenia i zapalić od góry?

Kominki Piotr Batura
19-04-2016, 06:40
Mam mały wkład i jednorazowy załadunek, z podpaleniem od góry, pozwala nie dokładać drewna przez 3-4 godziny. Po tym jednak czasie zazwyczaj muszę dołożyć. Poskładałam informacje z odpowiedzi, bo a nuż się okaże, że nie wiem o co chodzi jako współczesny, zinformatyzowany i zautomatyzowany homo sapiens, chcący mieć kominek :D ;)
Ja dokładam drewno na intensywny żar, od którego drewno natychmiast zaczyna się palić mocnym płomieniem. Nigdy też nie dokładałam tak, żeby od nowa ułożyć warstwami cały załadunek, jak do pierwszego rozpalenia od góry. Zazwyczaj dokładam 2-3 grube szczapy.
Coś muszę robić źle, bo przy moim narożnym kominku jedna z szyb intensywnie się brudzi (już tu o tym kiedyś pisałam). I to smolenie szyby powstaje właśnie po dokładaniu drewna. Przy paleniu pierwszego załadunku od góry zabrudzenia nie powstają. Rozumiem, że powinnam poczekać, aż żar będzie mały, zgarnąć go na bok, ułożyć nowy załadunek, jak do pierwszego rozpalenia i zapalić od góry?W dobrze skonstruowanym palenisku, problem brudzenia szyby jest zmarginalizowany...Niestety większość dostępnych na rynku konstrukcji jest ułomnych...Producenci potrzebują czasu na naukę i na przestawienie produkcji...Druga sprawa, to presja kupujących...Do niedawna łykali wszystko co miało szybę...

Tomkowa
19-04-2016, 06:50
Piotrze, wiem, palenisko powinno być jak najdalej odsunięte od szyby. Wiem, presja kupujących spowodowała, że robi się malutkie wkłady z dwiema bocznymi szybami. To wszystko wiem ;) Moje pytanie dotyczy dokładania drewna. Przy pierwszym załadunku i jego spalaniu szyba się nie brudzi. Smoli się przy paleniu dokładek.

StefanW
19-04-2016, 07:42
Polecałbym omijanie szerokim łukiem kominków w których producent dopuszcza palenie z zamkniętym całkowicie powietrzem pierwotnym.

Zdun Darek B
19-04-2016, 08:14
Polecałbym omijanie szerokim łukiem kominków w których producent dopuszcza palenie z zamkniętym całkowicie powietrzem pierwotnym.
..... ponieważ.....
.... dlatego że...

....... [ rozwiń tą odkrywczą myśl ]................

pestka56
19-04-2016, 11:17
Mam ten sam problem co Tomkowa. Smoli po dolożeniu. Pierwsze rozpalanie robię paląc od góry. Jest okey. Gdy zostaje żar dokładam po bokach z pełnym otrwarciem szybru powietrznego i lekko uchylonymi drzwiczkami. Zamykam drzwiczki, gdy się rozpali. Szyber powietrzny zostawiam otwarty. I... smoli :(

Tomkowa
19-04-2016, 11:28
Mam ten sam problem co Tomkowa. Smoli po dolożeniu. Pierwsze rozpalanie robię paląc od góry. Jest okey. Gdy zostaje żar dokładam po bokach z pełnym otrwarciem szybru powietrznego i lekko uchylonymi drzwiczkami. Zamykam drzwiczki, gdy się rozpali. Szyber powietrzny zostawiam otwarty. I... smoli :(

Robię dokładnie tak, jak piszesz.. Właśnie wypucowałam szyby i dziś zrobię tak, jak pisali specjaliści. Zgarnę żar na bok, ułożę nową pryzmę i odpalę od góry. Zobaczymy co z tego wyjdzie. Ciekawi mnie jednak to, dlaczego smoli po dołożeniu dwóch/trzech szczap. Bo przecież nie zawsze trzeba dokładać dużo

Zdun Darek B
19-04-2016, 11:59
Jaki masz wkład kominkowy ?

Tomkowa
19-04-2016, 12:06
Jaki masz wkład kominkowy ?

Jeżeli to pytanie do mnie, to Hajduk Smart 2PT. Dodam, że smoli się tylko przednia szyba, ta boczna pozostaje czysta

wg39070
19-04-2016, 13:07
Wczoraj dostarczono mi wkład z płaszczem firmy Unico. Nie uwierzycie co było napisane w skróconej instrukcji obsługi. A mianowicie: szyby wewnętrznej nie należy czyścić pryskając środkiem bezpośrednio na nią, gdyż spływający dość agresywny środek czyszczący spływając wpada na uszczelkę i prowadzi do jej stwardnienia. Twarda uszczelka jest przyczyną pękania szyb w kominkach podczas zamykania drzwiczek. Zalecany sposób czyszczenia: zwilżyć środkiem czyszczącym ręcznik papierowy i przykleić do szyby, tak aby uniemożliwić spływanie środka na uszczelkę. Ciekawe dlaczego producenci chemii kominkowej o tym nie piszą. Pozdrawiam.

fotohobby
19-04-2016, 13:10
Bo czyści sie urządzenie, a to jak czyścić urządzenie powinno być opisane z jego instrukcji obsługi.
Taki zapis nie jest niczym nowym, więc "wierzymy"

wg39070
19-04-2016, 13:19
Bo czyści sie urządzenie, a to jak czyścić urządzenie powinno być opisane z jego instrukcji obsługi.
Taki zapis nie jest niczym nowym, więc "wierzymy"

To fakt, ale niedawno byłem u rodziny i ciotka normalnie lała środkiem po szybie. Nadmieniam, że szyba dawno pęknięta a ciotka zachodzi w głowę jak to się stało.

fotohobby
19-04-2016, 13:47
Swoją drogą sznury i tak powinno sie co kilka sezonów wymienić, bo nawet bez chemii tracą swoje właściwości......

animuss
19-04-2016, 18:40
Mam ten sam problem co Tomkowa. Smoli po dolożeniu. Pierwsze rozpalanie robię paląc od góry. Jest okey. Gdy zostaje żar dokładam po bokach z pełnym otrwarciem szybru powietrznego i lekko uchylonymi drzwiczkami. Zamykam drzwiczki, gdy się rozpali. Szyber powietrzny zostawiam otwarty. I... smoli :(

Po wypaleniu pierwszego załadunku zapalonego od góry, możesz kłaść, sypać na żar węgiel drzewny.

W drewnie masz okolu 70% części lotnych i te 30% części stałych w postaci węgla drzewnego.

Gdy rozpalasz od góry to cały proces już tak przebiega aż do końca .W czasie spalania wszystkie składniki uwolnione przez ogień przechodzą przez niego, nawet dym.
Zachodzi przez to pełniejsze spalanie, dopalenie substancji smolistych .

Kładąc na żar drewno, to tak jakbyś jechał rowerem a ktoś wetknąłby Ci kija w szprychy.

Zanim ogień ogarnie całą szczapę i przeskoczy na jego górę musimy podgrzać cały klocek drewna naraz ,w ten sposób obniżamy temperaturę w środku ognia .
Ogień nie jest w stanie w takiej niskiej temperaturze spalić całego gazu wydobywającego się z drewna zaczyna odparowywać woda,dymi przy 200*C.
Rozpoczyna się początek odgazowania ,zapłon tylko części gazów,prostsze substancje zapalają się już w okolicach 400 *C ,te bardziej złożone substancje potrzebują temperatury jeszcze wyższej, duża część niedopalonych gazów osadza się na ściankach komory kominka i na szybach, ,a reszta ucieka kominem.

To najgorsze spalanie ,ani ekologiczne,ani ekonomiczne.

wg39070
19-04-2016, 18:55
Po wypaleniu pierwszego załadunku zapalonego od góry, możesz kłaść, sypać na żar węgiel drzewny.

W drewnie masz okolu 70% części lotnych i te 30% części stałych w postaci węgla drzewnego.

Gdy rozpalasz od góry to cały proces już tak przebiega aż do końca .W czasie spalania wszystkie składniki uwolnione przez ogień przechodzą przez niego, nawet dym.
Zachodzi przez to pełniejsze spalanie, dopalenie substancji smolistych .

Kładąc na żar drewno, to tak jakbyś jechał rowerem a ktoś wetknąłby Ci kila w szprychy.

Zanim ogień ogarnie całą szczapę i przeskoczy na jego górę musimy podgrzać cały klocek drewna naraz ,w ten sposób obniżamy temperaturę w środku ognia .
Ogień nie jest w stanie w takiej niskiej temperaturze spalić całego gazu wydobywającego się z drewna zaczyna odparowywać woda,dymi przy 200*C.
Rozpoczyna się początek odgazowania ,zapłon tylko części gazów,prostsze substancje zapalają się już w okolicach 400 *C ,te bardziej złożone substancje potrzebują temperatury jeszcze wyższej, duża część niedopalonych gazów osadza się na ściankach komory kominka i na szybach, ,a reszta ucieka kominem.

To najgorsze spalanie ,ani ekologiczne,ani ekonomiczne.

Bardzo przydatne informacje. Właśnie dziś kominkarz zaczął u mnie montaż i zabudowę wkładu wodnego. Mam pytanie, jak w takim razie dołożyć do kominka po spalenie pierwszego wsadu zapalonego od góry, no bo dołożyć przecież trzeba. Pozdrawiam.

animuss
19-04-2016, 20:20
Bardzo przydatne informacje. Właśnie dziś kominkarz zaczął u mnie montaż i zabudowę wkładu wodnego. Mam pytanie, jak w takim razie dołożyć do kominka po spalenie pierwszego wsadu zapalonego od góry, no bo dołożyć przecież trzeba. Pozdrawiam.

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?166279-KOMINKI-Pomoge-i-doradze-we-wszystkim-co-dotyczy-komink%C3%B3w&p=7126712&viewfull=1#post7126712

Tomkowa
19-04-2016, 20:25
animuss, czyli krótko pisząc, należy przy doładunku drewna zadbać o to, aby drewno nie zaczęło palić się od dołu :)

Jurgonka
19-04-2016, 21:34
Można ciągle palić, podkładać, trzeba tylko przygotować do tego opał. Na żar podkładamy drewno pocięte w plasterki - drewno do palenia stoi, włókna drewna są w pionie. Drewno intensywnie gazuje wzdłuż włókien, ale dopiero po osiągnięciu odpowiedniej temperatury. W plasterku piroliza błyskawicznie występuje na powierzchni plasterka który jest od dołu w żarze. Widać palący się gaz drzewny, górna strona plasterka jest za zimna by gazować.
Gdy końce szczapy położonej na żar gazują, a nie ma tam odpowiedniej temperatury, następuje intensywna piroliza lecz jej produkty nie są spalane. Okopcają szybę i brudzą komin.

animuss
19-04-2016, 21:43
animuss, czyli krótko pisząc, należy przy doładunku drewna zadbać o to, aby drewno nie zaczęło palić się od dołu :)

Dokładnie tak.

Nawet układanie drewna przed spaleniem w palenisku kominka jest sztuką i zależy czego oczekujemy w danym momencie czy dużo ciepła a może raczej oglądania ognia .
Układamy na dole grubsze szczapy, wyżej drobniejsze na samej górze podpałka .

Bardziej zwarte ułożenie drewna, zastosowanie grubszych szczap oraz rozpalanie od góry, spowoduje dłuższe spalanie wsadu w jednostce czasu.
Taki sposób spalania pozwala unikać szybkiego przegrzania pomieszczeń.
Po przegrzaniu mieszkania zaczyna się walka z dławieniem ognia czyli zabawa przepustnicami kominka, powoduje to brudzenie szyby i robi wędzarnię z kominka. .


Palenie samej drobnicy powoduje szybką penetrację ognia i zajęcie prawie całego wsadu naraz ,wysoka temperatura spowoduje szybsze nagrzewanie zimnego pomieszczenia .

StefanW
21-04-2016, 06:50
To fakt, ale niedawno byłem u rodziny i ciotka normalnie lała środkiem po szybie. Nadmieniam, że szyba dawno pęknięta a ciotka zachodzi w głowę jak to się stało.

Szacun dla ciotki bo zapewne wie co robi i leje środkiem z tej strony gdzie nie ma uszczelki bo brudzi się właśnie strona wewnętrzna - bez uszczelki. Obserwuj i ucz się od ciotki!!!

wg39070
21-04-2016, 09:06
Szacun dla ciotki bo zapewne wie co robi i leje środkiem z tej strony gdzie nie ma uszczelki bo brudzi się właśnie strona wewnętrzna - bez uszczelki. Obserwuj i ucz się od ciotki!!!

No to do cholery gdzie jest ta uszczelka, na zewnątrz? Kupiłem wkład Unico i uszczelka jest po wewnętrznej stronie drzwiczek.

pestka56
21-04-2016, 09:20
Szacun dla ciotki bo zapewne wie co robi i leje środkiem z tej strony gdzie nie ma uszczelki bo brudzi się właśnie strona wewnętrzna - bez uszczelki. Obserwuj i ucz się od ciotki!!!


No to do cholery gdzie jest ta uszczelka, na zewnątrz? Kupiłem wkład Unico i uszczelka jest po wewnętrznej stronie drzwiczek.


Stefan, medal za żart :)

wg39070
21-04-2016, 10:44
Stefan, medal za żart :)

Aż mi wstyd, że nie zatrybiłem! Pozdrowienia.

Zdun Darek B
21-04-2016, 15:52
To fakt, ale niedawno byłem u rodziny i ciotka normalnie lała środkiem po szybie. Nadmieniam, że szyba dawno pęknięta a ciotka zachodzi w głowę jak to się stało.

Czy aby nie byłoby lepiej palić suchym drewnem zamiast mieć takie dylematy ?
Dobry wkład kominkowy + suche drewno = wysoka temperatura spalania a to w efekcie czysta szyba .. tyle i tylko tyle ...

Tomkowa
21-04-2016, 16:36
animuss, czyli krótko pisząc, należy przy doładunku drewna zadbać o to, aby drewno nie zaczęło palić się od dołu :)


Dokładnie tak.


animuss, to działa!! :lol2: Dziękuję Ci, bo temat brudnych szyb był tu poruszany wielokrotnie, m. in. przeze mnie. Wszystkie podawane powody typu mokre drewno, słaby ciąg itp. mnie nie dotyczyły, a mimo to szyby się brudziły. Był nawet serwis do kominka :D Wszyscy uczyli nas jak palić w kominku. Ale nikt nie uczył, jak dokładać drewno do kominka. Dzięki Tobie stało się dla mnie jasne (mam nadzieję, że wiele osób też doznało olśnienia), że drewno, czy dopiero co rozpalone, czy dokładane, musi palić się cały czas w ten sam sposób :) Rozpalamy od góry i dokładamy w taki sposób, aby proces spalania był taki sam. Co za radość!! :lol2: Jeżeli inni wyjaśniający temat uważają, że też o tym wielokrotnie pisali, to bardzo ich przepraszam, że nie zrozumiałam od razu ;) animuss napisał to tak, że i kobieta pojęła o co chodzi :D

A szyby w kominku, od trzech dni intensywnego palenia (to w tej chwili jedyne u nas źródło ciepła), wyglądają tak:

353641


http://emotikona.pl/emotikony/pic/0yahoo.gif (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Femotikona.pl%2Femo tikony%2F)

Kominki Piotr Batura
22-04-2016, 06:15
Animus bywa upierdliwy jak drąży jakiś temat...Czasem bywa to zaletą, jak widać.:)

Artix123
22-04-2016, 07:18
A szyby w kominku, od trzech dni intensywnego palenia (to w tej chwili jedyne u nas źródło ciepła), wyglądają tak:

Tomkowa -
Moim zdaniem to jest klucz do czystej szyby - odpowiednie wygrzanie paleniska.

StefanW
22-04-2016, 08:52
Najlepiej palić od góry jeden załadunek w kominku bez dokładania aż do wypalenia.

https://www.youtube.com/watch?v=nMwDE_DMRPw

Aż takiej tragedii z tym dokładaniem nie widzę ,można np. poczekać aż zmniejszy się ilość pozostałego żaru po wypaleniu .

W małych kominkach cały żar z popiołem trzeba przegarnąć na jedną stronę komory, dołożyć drewno ,wtedy ogień zajmie się tylko z jednego końca i krocząco nieco wolniej będzie pochłaniać cały załadunek .

W większych paleniskach wygrzebać żar pogrzebaczem, przegarnąć na jedną stronę a popiół na przeciwną ,załadować drewno ,szufelką przenieść żar na górę zładu, w razie potrzeby można dołożyć jeszcze kawałki rozpałki .
Można też pozostawić ten niewypalony żar ,lub jakąś jego część w rogu komory kominka, bez kontaktu z nowym załadunkiem drewna, a rozpalić od nowa od góry nową porcję drewna rozpałką.

Da się też wybrać cały żar do stalowego wiadra wystawić na zewnątrz załadować nową porcję ,przynieść wiadro ,wsypać szufelką żar na górę, ale tak to raczej w kotłowni się robi.

I przenieść kominek do piwnicy i tam uprawiać sztukę palenia wg animussa przekładając popiół z żarem to w tę to we wtę stronę. Można przy tym jeszcze jakieś czary mary upichcić.

animuss
22-04-2016, 17:21
animuss, to działa!! :lol2: Dziękuję Ci,Cieszę się Twoim szczęściem. :)


I przenieść kominek do piwnicy i tam uprawiać sztukę palenia wg animussa przekładając popiół z żarem to w tę to we wtę stronę. Można przy tym jeszcze jakieś czary mary upichcić.
Zawsze jest jakiś wybór ,albo przenosić żar do góry , albo szorować szyby kominka .:cool:

StefanW
22-04-2016, 19:40
Zawsze jest jakiś wybór ,albo przenosić żar do góry , albo szorować szyby kominka .:cool:

Jeżeli Ty naprawdę stosujesz taką technikę palenia w kominku (następne rozpalania od góry), no to wielki podziw dla Ciebie za upór i zawziętość.
Czystość szyby w palenisku zależy od wielu czynników a sposób palenia góra/dół jest tylko jednym z nich.

pestka56
22-04-2016, 20:35
Stefan, a możesz pokazać fotki z Twojego palenia w kominku?

StefanW
22-04-2016, 21:00
Stefan, a możesz pokazać fotki z Twojego palenia w kominku?

Nie - bo to moja tymczasowo tajemnica.

Remiks
22-04-2016, 21:19
Nie - bo to moja tymczasowo tajemnica.

A możesz podać jakieś źródła tej tajemnicy, podstawy prawne lub coś:lol2:

pestka56
22-04-2016, 21:26
Tajemnica, okey, ale możesz sfotografować sam kominek, a nawet samo palenisko, tak żeby nie było widać nic naokoło.

StefanW
22-04-2016, 21:33
Tajemnica, okey, ale możesz sfotografować sam kominek, a nawet samo palenisko, tak żeby nie było widać nic naokoło.

No ale właśnie problem jest w tym, że to palenisko jest tajemnicą. Naokoło jest bałagan.

animuss
22-04-2016, 21:46
Czystość szyby w palenisku zależy od wielu czynników a sposób palenia od góry jest tylko jednym z nich.

Ale bardzo ważnym i od tego się nie ucieknie ,nie powinno się tego bagatelizować, to czystsze spalanie drewna, bardziej ekologiczne i dla użytkownika przyniesie oszczędności w opale.

Rozwiązania współczesnych kominków ,zmniejszone komory paleniskowe, duże przeszklenia itd... i tak wymuszą takie zachowanie .

pestka56
22-04-2016, 21:49
No ale właśnie problem jest w tym, że to palenisko jest tajemnicą. Naokoło jest bałagan.

Skadruj zdjęcia i nie będzie widać bałaganu

StefanW
22-04-2016, 22:12
Skadruj zdjęcia i nie będzie widać bałaganu

Będę pamiętał i przy jakiejś okazji coś się zrobi - narazie nie palę.

StefanW
22-04-2016, 22:17
Ale bardzo ważnym i od tego się nie ucieknie ,nie powinno się tego bagatelizować, to czystsze spalanie drewna, bardziej ekologiczne i dla użytkownika przyniesie oszczędności w opale.

.

I to się wszystko zgadza tylko gdyby nie było takie upierdliwe.

Remiks
22-04-2016, 22:27
Będę pamiętał i przy jakiejś okazji coś się zrobi - narazie nie palę.

Stefek poważnie masz kominek i ten cały syf do salonu sobie wprowadziłeś:jawdrop:

pestka56
22-04-2016, 22:41
Stefan, jak nie palisz, to skąd wiesz co i jak?

orcio_kr
23-04-2016, 00:19
353767

Zdun Darek B
23-04-2016, 21:34
Nie - bo to moja tymczasowo tajemnica.
Opony... po wymianie były zużyte .........i poszły do spalenia ???

StefanW
23-04-2016, 22:33
Opony... po wymianie były zużyte .........i poszły do spalenia ???

Właśnie palę dojazdówkę ale ona jakaś taka twarda i się kiepsko pali więc długo to trwa.

animuss
24-04-2016, 00:14
:lol2:

Zdun Darek B
24-04-2016, 14:55
Właśnie palę dojazdówkę ale ona jakaś taka twarda i się kiepsko pali więc długo to trwa.
Na palenie za dnia wybieraj z białej gumy.............. w nocy możesz z czarnej .

Tomkowa
24-04-2016, 19:11
Po wypaleniu pierwszego załadunku zapalonego od góry, możesz kłaść, sypać na żar węgiel drzewny.

W drewnie masz okolu 70% części lotnych i te 30% części stałych w postaci węgla drzewnego.


Czy także tego, który sprzedają z przeznaczeniem do grilla? ;) Może to pytanie z serii "głupich", ale mam niepotrzebnych kilka worków ;)

Kominki Piotr Batura
24-04-2016, 19:18
Czy także tego, który sprzedają z przeznaczeniem do grilla? ;) Może to pytanie z serii "głupich", ale mam niepotrzebnych kilka worków ;)

Ja bym skonstruował podajnik żmijowy do podawania węgla drzewnego do kominka...To będzie hicior sezonu 2016! :rolleyes:

Tomkowa
24-04-2016, 19:55
Piotrze Batura, liczyłam na rzeczową odpowiedź, serio :cool:

Trzymam kciuki za realizację tej konstrukcji..

animuss
25-04-2016, 07:54
Czy także tego, który sprzedają z przeznaczeniem do grilla? ;) Może to pytanie z serii "głupich", ale mam niepotrzebnych kilka worków ;)Tak.

animuss
25-04-2016, 10:04
Ja bym skonstruował podajnik żmijowy do podawania węgla drzewnego
To drogi interes palić węglem drzewnym w kominku, a podajnik żmijkowy mocno go skruszy, ale jak ktoś ma jakieś odpady z zeszłego roku i chce się tego pozbyć. Tylko ognia, czyli wizualizacji spalania w kominku z węgla drzewnego będzie mało.

Zdun Darek B
25-04-2016, 14:54
Tylko po co kominek bez wizji ognia ?

animuss
25-04-2016, 19:09
Tylko po co kominek bez wizji ognia ?

Do wytwarzania ciepła.
To będzie prawie jak grill,można np. w folii do pieczenia upiec przy okazji kartofle . ;)

Kominki Piotr Batura
25-04-2016, 23:25
Animus, nie przeginaj...ludzie Ci wierzą. :D

animuss
26-04-2016, 13:30
Moje żarty to pikuś przy Stefanie.:D

StefanW
26-04-2016, 17:39
Moje żarty to pikuś przy Stefanie.:D

Żeby uwiarygodnić swoją myśl świetlaną czy byłbyś tak uprzejmy i przytoczył jakiś żart Stefana?.

Kominki Piotr Batura
26-04-2016, 17:57
Moje żarty to pikuś przy Stefanie.:D

Nie załapał...:cool:

izipopejka
26-04-2016, 18:32
hej, mam pytanie... Jestem w trakcie budowy małego domku ( dół 63m2 plus poddasze użytkowe) w konstrukcji szkieletowej i zastanawiam się nad kominkiem, jako jedynym źródłem ciepła, ale nie wiem jaki wybrać, z płaszczem wodnym czy bez ? zastanawiam się też aby na dole zrobić ogrzewanie podłogowe a na górze grzejniki.. co o tym sądzicie ? jakie są wasze opinie ? z góry dzięki za pomoc ;)

pestka56
26-04-2016, 18:53
hej, mam pytanie... Jestem w trakcie budowy małego domku ( dół 63m2 plus poddasze użytkowe) w konstrukcji szkieletowej i zastanawiam się nad kominkiem, jako jedynym źródłem ciepła, ale nie wiem jaki wybrać, z płaszczem wodnym czy bez ? zastanawiam się też aby na dole zrobić ogrzewanie podłogowe a na górze grzejniki.. co o tym sądzicie ? jakie są wasze opinie ? z góry dzięki za pomoc ;)

Ja bym zrobiła ścianę grzejną w oparciu o pieco-kominek :)

Zdun Darek B
26-04-2016, 20:12
Właśnie podpisałem umowę na wybudowanie takiego pieco-kominka ze ścianą grzewczą i siedziskiem dla dwóch osób ....
Zawsze możesz pobudować pieco-kominek z funkcją grzania wody...

StefanW
26-04-2016, 21:20
Właśnie podpisałem umowę na wybudowanie takiego pieco-kominka ze ścianą grzewczą i siedziskiem dla dwóch osób ....
Zawsze możesz pobudować pieco-kominek z funkcją grzania wody...

Toto u góry to mi się kojarzy z wyrzutnią katiusza. :sick:

Remiks
26-04-2016, 21:28
Toto u góry to mi się kojarzy z wyrzutnią katiusza. :sick:

Raczej z BM-21 Grad katiusza była szynowa;-)

Kominki Piotr Batura
26-04-2016, 21:55
hej, mam pytanie... Jestem w trakcie budowy małego domku ( dół 63m2 plus poddasze użytkowe) w konstrukcji szkieletowej i zastanawiam się nad kominkiem, jako jedynym źródłem ciepła, ale nie wiem jaki wybrać, z płaszczem wodnym czy bez ? zastanawiam się też aby na dole zrobić ogrzewanie podłogowe a na górze grzejniki.. co o tym sądzicie ? jakie są wasze opinie ? z góry dzięki za pomoc ;)

Taki mały domek z powodzeniem ogrzejesz bez zawracania sobie głowy wodą...Ale raczej piecokominek, a nie kominek. Z zewnątrz wygląda tak samo...

Zdun Darek B
27-04-2016, 14:14
Raczej z BM-21 Grad katiusza była szynowa;-)

W takim razie mój wpis powinien brzmieć
" Okazja ! Piekielnie skuteczna Katiusz/Grad BM-21..... tanio sprzedam "

Remiks
27-04-2016, 19:02
W takim razie mój wpis powinien brzmieć
" Okazja ! Piekielnie skuteczna Katiusz/Grad BM-21..... tanio sprzedam "
Darku jeśli ten chłyt małketingowy zadziała, ale to już musisz ocenić sam;-) Ja bym nie ryzykował Grad-y mają na "sumieniu" wiele istnień.

Zdun Darek B
29-04-2016, 13:42
Bez obaw , zdecydowanie więcej ludzi zginęło w wypadkach samochodowych.... Jakoś dziwnym trafem nikomu nie przeszkadza marka JUNKERS... a przecież Junkersy...

animuss
29-04-2016, 22:11
Żeby uwiarygodnić swoją myśl świetlaną czy byłbyś tak uprzejmy i przytoczył jakiś żart Stefana?.
Chodziło o uszczelkę.

Skasowałem resztę.:)


Nie załapał...:cool:
Chyba tak.

StefanW
29-04-2016, 23:11
Taki może być ?
Stefan poszedł spać razem ze swoją żoną i śni mu się, że umiera i rozmawia z Bogiem:
- Proszę pozwól mi wrócić na ziemię.
- Możesz tam wrócić, ale tylko w postaci psa, kury albo świni.
-Hmmmm...
- A więc chcę być kurą.
Potem śni mu się że już jako kura siedzi na grzędzie i znosi jajko i tak prze, prze, prze.
Nagle słyszy głos:
- Stefan, całe łóżko zasrałeś!

Gó.....ny żart więc i gó........na odpowiedź była.

pestka56
30-04-2016, 13:43
Eh, robi się straszno we wątku. Gdzie poczucie humoru i dystans do swojej osoby :bash:Czytać hadko :(

pafcio.n
04-05-2016, 08:33
Poszukuję dobrego wkładu do DGP. Ograniczają mnie wymiary szerokość 70 cm, wysokość do 58 cm, głębokość 50 cm. Muszę wymienić wkład, który ma 14 lat - Turbo Fonte. Pękła w nim tylna ścianka i rusz się wygiął. Czy ktoś mi pomoże dobrać odpowiedni wkład?

Zdun Darek B
04-05-2016, 10:46
Romotop KV 6.6.2

pafcio.n
04-05-2016, 11:07
Romotop KV 6.6.2 ma szerokość 711mm. Nie mam możliwości wstawienia większego wkładu niż 700mm.

aglar
04-05-2016, 13:28
Mam pytanie techniczne. Mój zdun zamiast dystrybutora systemu grawitacyjnego dolaczanego do wkładu proponuje mi wyprowadzenie tego systemu bezposrednio z czopucha. Czy takie rozwiązanie będzie równie wydajne?

lecho*ski
04-05-2016, 19:23
Ośmielę się stwierdzić, że wydajniejsze i zdrowsze . Montowanie dystrybutorów to wymysł skandynawow - oszczędność na materiale i wykonaniu. Dodam juz tradycyjnie - moim zdaniem☺

Mam pytanie techniczne. Mój zdun zamiast dystrybutora systemu grawitacyjnego dolaczanego do wkładu proponuje mi wyprowadzenie tego systemu bezposrednio z czopucha. Czy takie rozwiązanie będzie równie wydajne?

aglar
05-05-2016, 12:00
Dzięki za odpowiedź :)

Zdun Darek B
07-05-2016, 10:24
Romotop KV 6.6.2 ma szerokość 711mm. Nie mam możliwości wstawienia większego wkładu niż 700mm.

Szerokość 660 mm
Wysokość fasady 560 mm
Głębokość 495 mm

pestka56
07-05-2016, 10:47
Czy te 700 to bierze pod uwagę izolację i odległości wkładu od obudowy?

wg39070
07-05-2016, 13:28
Szerokość 660 mm
Wysokość fasady 560 mm

Głębokość 495 mm

Romotop jest ok, ale ma jedną wadę: nawet za dopłatą nie ma możliwości dołożenia drugiej szyby w dzwiczkach. Czyli mamy zagwarantowane oparzenia, wcześniej lub później. O małych dziaciach nie wspomnę.

Forest-Natura
07-05-2016, 13:40
Witam.

nawet za dopłatą nie ma możliwości dołożenia drugiej szyby w dzwiczkach. Czyli mamy zagwarantowane oparzenia, wcześniej lub później. O małych dziaciach nie wspomnę.
Rolą podójnej szyby we wkładach kominkowych (bez względu na firmę i model) w żadnym wypadku nie jest zapobieganie poparzeniom ... tylko podniesienie temperatury spalania we wkładzie i ograniczenie (w pewnym stopniu) emisji energii przez przeszklenie.
Nawet potrojna szyba we wkładzie kominkowym jak najbardziej może powodować oparzenie jak się do niej przyłoży rękę ... lub inną część ciała.
Bo poparzyć się można "powierzchniowo" mając styczność z temperaturą rzędu 50-ciu oC.
Argument o małych dzieciach i kominku jest największym idiotyzmem w ustach rodzica, jaki może w tym przypadku paść. Masz małe dziecko i kominek w domu - używaj go (kominek ... nie dziecko) odpowiedzialnie ... podobnie jak noże kuchenne pochowane w szufladach, toster, lokówkę czy piekarnik w kuchni ... :rolleyes:
Pozdrawiam.

wg39070
07-05-2016, 14:00
Witam.


Rolą podójnej szyby we wkładach kominkowych (bez względu na firmę i model) w żadnym wypadku nie jest zapobieganie poparzeniom ... tylko podniesienie temperatury spalania we wkładzie i ograniczenie (w pewnym stopniu) emisji energii przez przeszklenie.
Nawet potrojna szyba we wkładzie kominkowym jak najbardziej może powodować oparzenie jak się do niej przyłoży rękę ... lub inną część ciała.
Bo poparzyć się można "powierzchniowo" mając styczność z temperaturą rzędu 50-ciu oC.
Argument o małych dzieciach i kominku jest największym idiotyzmem w ustach rodzica, jaki może w tym przypadku paść. Masz małe dziecko i kominek w domu - używaj go (kominek ... nie dziecko) odpowiedzialnie ... podobnie jak noże kuchenne pochowane w szufladach, toster, lokówkę czy piekarnik w kuchni ... :rolleyes:
Pozdrawiam.

Chyba nie chcesz udowadniać, że podwójna szyba nagrzewa się tak jak pojedyncza. Co do piekarnika to mam piekarnik elektryczny amica z trzema szybami, nawet przy temperaturze rzędu 250 w środku, można bez obaw dotknąć dłonią przeszklenia. Kupiłem wkład unico z podwójną szybą, żeby tak jak piszesz, podnieść temperaturę w palenisku i jednocześnie zmniejszyć straty. Kolejnym powodem było właśnie zminimalizowanie skutków przypadkowego dotknięcia szyby przez dziecko. Pozdrawiam.

Kominki Piotr Batura
07-05-2016, 14:42
Romotop jest ok, ale ma jedną wadę: nawet za dopłatą nie ma możliwości dołożenia drugiej szyby w dzwiczkach. Czyli mamy zagwarantowane oparzenia, wcześniej lub później. O małych dziaciach nie wspomnę.

A może przeczytaj jeszcze raz warunki gwarancji?

Forest-Natura
07-05-2016, 14:44
Witam.

Chyba nie chcesz udowadniać, że podwójna szyba nagrzewa się tak jak pojedyncza.
Możesz wskazać gdzie tak napisałem ?
Niczego nikomu nie muszę udowadniać. Po prostu mierzę sam takie rzeczy.
Dzięki temu że wiem, pozbywam złudzeń przyszłych posiadaczy kominków i wyganiam z ich głów marketingowy bełkot tych, którzy nie wiedzą a tylko powtarzają.
Pozdrawiam.
PS. Jakaś tam różnica pomiędzy 250 oC w piekarniku a 600 - 900 w palenisku wkładu kominkowego jest ... :rolleyes:

wg39070
07-05-2016, 16:26
Witam.


Możesz wskazać gdzie tak napisałem ?
Niczego nikomu nie muszę udowadniać. Po prostu mierzę sam takie rzeczy.
Dzięki temu że wiem, pozbywam złudzeń przyszłych posiadaczy kominków i wyganiam z ich głów marketingowy bełkot tych, którzy nie wiedzą a tylko powtarzają.
Pozdrawiam.
PS. Jakaś tam różnica pomiędzy 250 oC w piekarniku a 600 - 900 w palenisku wkładu kominkowego jest ... :rolleyes:

Co by człowiek nie kupił, zawsze znajdzie się ktoś, kto to podważy. Kupiłem wkład z podwójną szybą, żeby była mniej gorąca i tyle. Po co te wszystkie wywody? Zawsze podwójna szyba będzie mniej gorąca od pojedynczej. To niezaprzeczalne.

lecho*ski
07-05-2016, 17:42
Co by człowiek nie kupił, zawsze znajdzie się ktoś, kto to podważy. Kupiłem wkład z podwójną szybą, żeby była mniej gorąca i tyle. Po co te wszystkie wywody? Zawsze podwójna szyba będzie mniej gorąca od pojedynczej. To niezaprzeczalne.
Prawdopodobnie niezaprzeczalne. Właściwie, to niezaprzeczalne w 100%☺
Napisałeś tez nieco wyżej, że szyba podwójna pozwoli Ci zminimalizować straty.
Jeśli mógłbyś przybliżyć co miałeś na myśli.
To że dość prawdopodobnie podniesie temperaturę płaszcza to rozumiem, choć niekoniecznie w każdej sytuacji będzie to równe cieplu, które nie zostało oddane przez szybę.
Ale jakie straty zminimalizuje, tego nie pojmuję. Chyba, że ciepło wypromieniowane przez szybę uważasz za stracone.
Przyjmijmy tez, ze jest sobota i pytania mogą być nieco tendencyjne

wg39070
07-05-2016, 18:04
Prawdopodobnie niezaprzeczalne. Właściwie, to niezaprzeczalne w 100%☺

Napisałeś tez nieco wyżej, że szyba podwójna pozwoli Ci zminimalizować straty.
Jeśli mógłbyś przybliżyć co miałeś na myśli.
To że dość prawdopodobnie podniesie temperaturę płaszcza to rozumiem, choć niekoniecznie w każdej sytuacji będzie to równe cieplu, które nie zostało oddane przez szybę.
Ale jakie straty zminimalizuje, tego nie pojmuję. Chyba, że ciepło wypromieniowane przez szybę uważasz za stracone.
Przyjmijmy tez, ze jest sobota i pytania mogą być nieco tendencyjne

Pisząc o stratach, miałem na myśli to, iż wolę więcej energii odprowadzonej do podłogówki niż przez szybę do salonu. Nie zależy mi na saunie w salonie tylko na w miarę zrównoważonej temperaturze. Ja tak to widzę. Chyba, że się mylę. Jeszcze jedno pytanie: na początku użytkowaia kominka będę palił brykietem ze względu na brak suchego drewna. Dostałem nawet próbkę brykietu z jednej firmy niedaleko Wągrowca. Jak myślisz, czy palenie brykietem może być ekonomicznie porównywalne do palenia drewnem? Pozdrawiam.

Zdun Darek B
07-05-2016, 18:23
Romotop jest ok, ale ma jedną wadę: nawet za dopłatą nie ma możliwości dołożenia drugiej szyby w dzwiczkach. Czyli mamy zagwarantowane oparzenia, wcześniej lub później. O małych dziaciach nie wspomnę.


Romotop posiada wkłady :
a) 2-szybowe [ szyba zewnętrzna + wewnętrzna IR ]
- KV 025LN 01
- Dynamic 2G44.55.01 + pochodne
- Dynamic 2G66.50.01 + pochodne
- KV 075.02
- KV 025N01 + pochodne
- KV 025W.01 - "wodny"
b) 3- szybowe [ z nadrukiem + IR+ Mirror Images]
- KV 025W.02 - "wodny"
- Dynamic 2G 44.55.13
- Dynamic 2G66.50.13

Na temat "zagwarantowanych poparzeń " wypowiedzieli się już wcześniej koledzy z branży.
Od siebie dodam tylko że .....
............... DZIECI NIE SĄ GŁUPSZE OD SWOICH RODZICÓW ............ tylko w reklamach TV piją wodę z kibla....... a do ognia nie lecą jak pszczoły do miodu ....

wg39070
07-05-2016, 18:45
Romotop posiada wkłady :
a) 2-szybowe [ szyba zewnętrzna + wewnętrzna IR ]

- KV 025LN 01
- Dynamic 2G44.55.01 + pochodne
- Dynamic 2G66.50.01 + pochodne
- KV 075.02
- KV 025N01 + pochodne
- KV 025W.01 - "wodny"
b) 3- szybowe [ z nadrukiem + IR+ Mirror Images]
- KV 025W.02 - "wodny"
- Dynamic 2G 44.55.13
- Dynamic 2G66.50.13

Na temat "zagwarantowanych poparzeń " wypowiedzieli się już wcześniej koledzy z branży.
Od siebie dodam tylko że .....
............... DZIECI NIE SĄ GŁUPSZE OD SWOICH RODZICÓW ............ tylko w reklamach TV piją wodę z kibla....... a do ognia nie lecą jak pszczoły do miodu ....

No to mamy katalog Romotap-a w skrócie. Wyżej była mowa o modelu 6.6.2, który został zastąpiony nowym wkładem, bardzo fajnym oprócz ceny. Kupiłem Unico Nemo 2 TopEco. Narazie mi się podoba. Zobaczę co jest wart jak rozpalę w nim ogień i będę grzał wodę do podłogówki.

lecho*ski
08-05-2016, 06:47
Jak zachowa się energia, której emisję przez szybę ograniczymy ?

Załóżmy, że Twój wkład ma 85 % sprawności i wypuszcza do komina spaliny o temperaturze 250 stopni (tego Twój producent z jakichś powodów nie podaje )

Dolozenie 2 szyby zmniejsza emisję energii w tym miejscu, czyli zmniejsza sprawność.
I teraz pytanie brzmi : czy tą utraconą na szybie energię odzyska w całości wymiennik, czy zwiększy się również temperatura spalin ulatujacych do nieba ?


Pisząc o stratach, miałem na myśli to, iż wolę więcej energii odprowadzonej do podłogówki niż przez szybę do salonu. Nie zależy mi na saunie w salonie tylko na w miarę zrównoważonej temperaturze. Ja tak to widzę. Chyba, że się mylę. Jeszcze jedno pytanie: na początku użytkowaia kominka będę palił brykietem ze względu na brak suchego drewna. Dostałem nawet próbkę brykietu z jednej firmy niedaleko Wągrowca. Jak myślisz, czy palenie brykietem może być ekonomicznie porównywalne do palenia drewnem? Pozdrawiam.

Zdun Darek B
08-05-2016, 20:29
Pytanie do lecho*ski ;
Jaka Twoim zdaniem jest optymalna temperatura wewnątrz wkładu kominkowego , dokładniej w palenisku i na wylocie do komina ?

lecho*ski
08-05-2016, 22:32
Pytanie do lecho*ski ;
Jaka Twoim zdaniem jest optymalna temperatura wewnątrz wkładu kominkowego , dokładniej w palenisku i na wylocie do komina ?

jak najwyższa w palenisku i jak najniższa na wylocie, nad tym godzinami pracują konstruktorzy.(oczywiście nie mówimy tutaj o wkładzie który ma posyłać temperaturę do kanałów akumulacyjnych, tylko o tradycyjnym wkładzie konwekcyjnym spotykanym w 98% domostw)
istotnym elementem "pozbycia się" tej energii jest szyba, kiedy ograniczamy jej emisję, najczęściej podnosimy również w jakimś stopniu temperaturę spalin.

Jak zostało zauważone wcześniej, niektórzy marketingowcy proponują podwójne przeszklenia jako zapobiegające oparzeniom, co jest dość dyskusyjne.
Ale inną strategią niektórych producentów jest sprzedaż podwójnych przeszkleń jako remedium na zadymianie szyby, co dla mnie jest znacznie bardziej kuriozalne.
Owszem zadymianie ogranicza, ale kosztem utraty sprawności, czego ani się nie bada, ani w żaden sposób nie wyłuszcza.
Ma to za zadanie przykryć niedoskonałość wkładu, aby klient cieszył się widokiem czystej szyby.

P.S. w opisywanym tu wcześniej wkładzie wodnym jest to znacznie bardziej akceptowalne

Kominki Piotr Batura
09-05-2016, 17:59
Pytanie do lecho*ski ;
Jaka Twoim zdaniem jest optymalna temperatura wewnątrz wkładu kominkowego , dokładniej w palenisku i na wylocie do komina ?

Z punktu widzenia paliwa ( ekonomi i czystości spalania ): 700 - 900 o C w palenisku, 100 - 200 o C do komina.

Z punktu widzenia producenta wkładu - komin rybka, w palenisku jak najmniej...dłużej wytrzyma :cool:

animuss
09-05-2016, 18:34
Owszem zadymianie ogranicza, ale kosztem utraty sprawności,Spalając więcej (z takiego samego załadunku drewna) uzyskujemy wyższą sprawność,sadze na szybie to czysty węgiel.

Kominki Piotr Batura
09-05-2016, 19:58
To znaczy, że mój samochód jest sprawny, bo chleje...

animuss
09-05-2016, 20:32
To znaczy, że mój samochód jest sprawny, bo chleje...
Raczej bym powiedział że jest sprawny inaczej. :)
poprawiłem.

pafcio.n
12-05-2016, 06:45
Czy te 700 to bierze pod uwagę izolację i odległości wkładu od obudowy?

700 to szerokość ramy - przedniej części kominka, która wsunięta jest kilka centymetrów w obudowę z klinkieru.

niktspecjalny
12-05-2016, 09:49
Pytanie do lecho*ski ;
Jaka Twoim zdaniem jest optymalna temperatura wewnątrz wkładu kominkowego , dokładniej w palenisku i na wylocie do komina ?

Jeśli pozwolisz.Nie ma takiego pojęcia jak optymalna temperatura w komorze paleniskowej w kominku.Dlaczego??? .Po pierwsze primo.Przecież wiesz ,że dla KZPŁW będzie inna , a dla DGP jeszcze inna , a dla kozy zupełnie inna.Po drugie secundo na wylocie do komina także różna ponieważ dysponentem tych temp. jest ich palacz.Wiem ,że pytanie kierowałeś do Lechowski ale o głupotę w zadawaniu pytań nie masz sobie równych wielki "szu".

pestka56
12-05-2016, 10:00
700 to szerokość ramy - przedniej części kominka, która wsunięta jest kilka centymetrów w obudowę z klinkieru.

Hm, a co z odległością wkładu od izolacji w obudowie? Ile tam masz zachowane przestrzeni?

Zdun Darek B
12-05-2016, 21:28
Jeśli pozwolisz.Nie ma takiego pojęcia jak optymalna temperatura w komorze paleniskowej w kominku.Dlaczego??? .Po pierwsze primo.Przecież wiesz ,że dla KZPŁW będzie inna , a dla DGP jeszcze inna , a dla kozy zupełnie inna.Po drugie secundo na wylocie do komina także różna ponieważ dysponentem tych temp. jest ich palacz.Wiem ,że pytanie kierowałeś do Lechowski ale o głupotę w zadawaniu pytań nie masz sobie równych wielki "szu".

Dawno mnie nikt tak nie rozśmieszył ......
Piszesz o czymś o czym zupełnie nie masz pojęcia.
Jeśli pozwolisz to twój wpis wydrukuję i powieszę na ścianie w galerii " O kominkach na wesoło "

pafcio.n
13-05-2016, 17:28
Hm, a co z odległością wkładu od izolacji w obudowie? Ile tam masz zachowane przestrzeni?
Kilka centymetrów 4-5.

pestka56
13-05-2016, 18:51
Kilka centymetrów 4-5.

Mało :( Czy producent podaje konieczną odległość? Jeśli nie, to zduni forumowi powiedzą ile powinno być. Standard to 10 cm .

Zdun Darek B
14-05-2016, 09:36
Mało :( Czy producent podaje konieczną odległość? Jeśli nie, to zduni forumowi powiedzą ile powinno być. Standard to 10 cm .
Zalecenia producenta.... i wiedza na temat poprawnej cyrkulacji powietrza wokół wkładu .

pafcio.n
14-05-2016, 09:49
Odległość wkładu od tylnej ścianki to ok 8-12cm, po bokach będzie jeszcze więcej, w miejscu gdzie najbliżej obudowa jest względem wełny to przód wkładu i obudowa kominka i ten wymiar podałem. Nic nie poradzę taki kominek mam już kilkanaście lat i nic się nie stało. Poszukuję teraz wkładu na wymianę bo w poprzednim pękła tylna ścianka. Warunek wymiary przedniej części 70 szerokość i 50-58 wysokość.

pestka56
14-05-2016, 11:21
Pafcio, to przy okazji wywal tę wełnę !!!

pafcio.n
14-05-2016, 11:39
Zrobię porządek na pewno. Teraz poszukuję pasującego wkładu. Znalazłem takie wkłady SILESIA SK5169 i drugi to Termovision VISION S70/51 Glass. Czy ktoś może wypowiedzieć się o tych wkładach?

pestka56
14-05-2016, 13:08
O, nie wiedziałam, że Lazar produkuje wkłady kominkowych. Ciekawe jak to się ma do kotłów grzejnych?

Forest-Natura
14-05-2016, 16:49
Witam.
Już nie produkują.
Pozdrawiam.

Zdun Darek B
14-05-2016, 19:26
Czy to "już nie produkują" dotyczy tylko wkładów ?

lecho*ski
15-05-2016, 06:07
Tylko wkładów. To producent kotłów. Kominki to był incydent.

Czy to "już nie produkują" dotyczy tylko wkładów ?

pafcio.n
15-05-2016, 07:57
A jak z ich jakością? Czy ktoś ma jakieś doświadczenia z tymi wkładami? Jeszcze są dostępne.

Kominki Piotr Batura
15-05-2016, 09:06
Opinie znajdziesz na tym forum używając wyszukiwarki.

Kyniek123
26-05-2016, 20:05
Cześć
Od pewnego już czasu czytam ten wątek. Przekonałem się dzięki temu, że nie należy brać człowieka z ulicy do montażu wkładu i wykonania jego zabudowy. Także zleciłem to poważnej firmie kominkarskiej w moim mieście. Przysłali wkład taki jaki chciałem mimo, że bardzo namawiano mnie na inny. Przysłano także fachowca do jego montażu etc. Prace w trakcie. Zdjęcia poniżej.
https://lh3.googleusercontent.com/-mtus4T1rOow/V0dFSEF4XHI/AAAAAAAAAnI/YXpDxUgIC6UvzPJpq6EX33HdCgdCVyxewCCo/s640/_MG_1939.jpg
https://lh3.googleusercontent.com/-WlQr4yyu2uU/V0dFR_q-LeI/AAAAAAAAAnQ/H0W6mWxhkQkzZBb9kP7_AJ6gKm6M2M6QQCCo/s640/_MG_1940.jpg

I teraz moje pytanie dotyczy kratek wlotowych i wylotowych. Doprowadzenie powietrza z zewnątrz fi100. Fachowiec przewiduje wlot powietrza pod wkład bez żadnej kratki czy luftu. Wymiar tego otworu to 70x7cm. Dwie kratki wylotowe po bokach zabudowy 2x 60x6cm. Mam wątpliwości co do tego czy jest to wystarczające dla wkładu hajduk volcano 14kw? Fachowiec przekonuje, że wszystko jest zgodnie z zasadami, instrukcją montażu itd. Ja mam wątpliwości. Są uzasadnione?

Forest-Natura
27-05-2016, 10:18
Witam.

Fachowiec przekonuje, że wszystko jest zgodnie z zasadami, instrukcją montażu itd. Ja mam wątpliwości. Są uzasadnione?
1. Przeczytaj w instrukcji montażu i karcie gwarancjnej Twojego wkładu kominkowego co jego producent pisze w temacie wielkości pola przekroju wlotów i wylotów (kratek) i jaką zaleca ich wielkość.
2. Wszystkie kratki wylotowe umieszczone w pionie redukuje się co najmniej o 1/3 pola czynnego, która to powierzchnia nie bierze praltycznie udziału w wyrzucie ogrzanego powietrza - przy bardzo długich, pionowych kratkach wyotowych powinno się redukować o 1/2 i można w nich też zauważyć pracę odwrotną w około 1/4 - 1/3 dolnej części. Po prostu zasysają nawet w tej części powietrze do zabudowy.
3. Mozna powiedzieć że Twój wkład nie jest małym urządzeniem grzewczym ... zamykanie go w tak małej i ciasnej przestrzeni wykonanej w całości z mateiałów izolacyjnych i zbyt małych otworach wlotowych i wylotowych, skutkowało będzie temperaturą rzędu 200 i więcej stopni na wylotach (kratkach).

Osobiście przy takim wkładzie jak Twój (wielkość i ilość ładowanego doń drewna) i tak małej, izolowanej zabudowie, wloty wykonał bym co najmniej o powierzchni 500 - 600 cm2, a wyloty dwukrotnie większe - 1000-1200 cm2.
Oczywiście liczone w poziomie i jako wielości minimalne - im będą większe tym lepiej dla ciebie i Twojego kominka.
Pozdrawiam.

Forest-Natura
27-05-2016, 10:58
Witam.
Poniżej zilustrowanie w jaki sposób można wybrnąć z takich sytuacji.
356905 356906
Kratki wylotowe poziome - wymiarach 9x60 cm i polu przekroju 362 cm2
Oraz pionowe o wymiarach 9x40 cm i polu przekroju 222 cm2.
Jak to teraz liczyć:
1 kratka na samej górze - pełne 362 cm2
2 kratka środkowa - redukcja o 1/3 ze względu na niższe jej umiejscowienie - 241 cm2
3 kratka dolna - redukcja aż o połowę ze względu na jej najniższe umiejscowienie - 181 cm2
4 i 5 kratki pobokach - redukcja o 1/3 ze względu na ich pionowe umieszczenie - 2 x 148 cm2
Sumaryczne polu czynne wylotów z zabudowy wynosi więc 1080 cm2.
Przy czym faktycznie wynosi ono dużo więcej.

Teraz liczymy wloty.
1 i 2 kratki boczne 9x40 cm, redukcja o 1/3 ze względu na pionowe umieszczenie - 2 x 148 cm2
3 dodatkowa kratka boczna 22 x 22 cm, we wnęce - 289 cm2
Sumaryczne pole czynne przekroju wynosi więc 585 cm2

Same kratki boczne lufty na dole były by za małe, stąd dodatkowa kratka we wnęce.

I teraz uwaga - ta zabudowa jest wykonana z materiałów ceramicznych, chłonących dodatkowo ciepło i wypromieniowujących je przez niemal całą swoją powierzchnię, a w jej wnętrzu umieszcono dodatkowy płaszcz szamotowy również opóźniający oddawanie zbyt dużej ilości ciepła w zbyt którkim okresie czasu przez same kratki właśnie !!!
Materiały szamotowe z zabudowie obniżają także znacznie samą temperaturę na wylotach (kratkach).
Jeżeli zabudowa był by wykonana z materiałów izolacyjnych, na pewno wielkość i ilość kratek trzeba by w tym wypadku jeszcze zwiększyć.
Pozdrawiam.

Zdun Darek B
27-05-2016, 19:38
Jakie materiały ceramiczne zastosowałeś w tej obudowie ?

Kyniek123
27-05-2016, 23:18
Dzięki Forest za posta. No nie doczekałem się na czas tej odpowiedzi. Tematu nie odpuściłem. Zdun z 25 letnim doświadczeniem i konkretna firma w Białymstoku go polecająca, sprzedająca mi ten wkład itd. Zapomnieli doczytać w instrukcji,że powierzchnie kratek które zamierzali wykonać są dla wkładu 10kw. Mój ma 14kw ale według nich to wystarczyłoby i tak. Gdybym nie dociekał osobiście to skończyłoby się to pewnie dużymi kłopotami. Jeszcze raz dostałem dowód, że duża cena nie ma się do dużej jakości usługi.

Teraz na pewno nie jest idealnie ale wywalczyłem tak: Wlot- przestrzeń pod wkładem bez kratek 7x60cm + luft z boku 20x6 + luft z drugiego boku 6x20 razem 660 plus nieszczelności przy drzwiczkach powinno być ponad 700cm2. Wylot dwa boczne lufty 60x6 plus luft od góry 20x6 razem 820cm2. Wszystkie wymiary otworów z pominęciem ramek luftów. Chyba tragedii nie będzie?

Strach pomyśleć co się wyprawia na co dzień w innych domach. Sam zostałem odebrany przez fachowcóf za wariata, że tak bardzo pragnę dodatkowych kratek/ramek... Pozdrowienia.

Zdun Darek B
28-05-2016, 06:16
Ciasna obudowa " żeby kominek był a jakby go nie było " podziurawiona kratkami cyrkulacyjnymi jak porządny ser....
Czy nie lepiej było wybrać wkład o mniejszej mocy np. Romotop HEAT H2N13 ??

Zdun Darek B
28-05-2016, 06:20
https://lh3.googleusercontent.com/-mtus4T1rOow/V0dFSEF4XHI/AAAAAAAAAnI/YXpDxUgIC6UvzPJpq6EX33HdCgdCVyxewCCo/s640/_MG_1939.jpg
https://lh3.googleusercontent.com/-WlQr4yyu2uU/V0dFR_q-LeI/AAAAAAAAAnQ/H0W6mWxhkQkzZBb9kP7_AJ6gKm6M2M6QQCCo/s640/_MG_1940.jpg

I ?

Głęboki wkład upchany w dziurę po wykutym kominie ....... czy może była tam od razu wybudowana wnęka ?
Jak grubość ściany została za kominkiem ?
Wkład będzie jednocześnie wyczystką komina .
Jak jest konstrukcja komina nad kominkiem ?

Kyniek123
28-05-2016, 20:23
Głęboki wkład upchany w dziurę po wykutym kominie ....... czy może była tam od razu wybudowana wnęka ?
Jak grubość ściany została za kominkiem ?
Wkład będzie jednocześnie wyczystką komina .
Jak jest konstrukcja komina nad kominkiem ?

Wnęka planowana i budowana - tak miało być. Komin murowany z cegły pełnej, także za wkładem izolacja, cegła pełna, wełna 6cm i płytka betonowa elewacyjna. Wkład jako wyczystka, znam tego minusy ale wybrałem świadomie. Komin na ścianie zewnętrznej, szerokości około 1,8m. Nad kominkiem cegły tworzą kanał spalinowy 21x21cm. Po obu stronach tego kanału znajdują się nieużywane kanały wentylacyjne. W kanał spalinowy włożyłem wkład kominowy z nierdzewki. Muszę dokupić daszek na ten wkład bo trochę wody opadowej niestety się dostaje do rury fi200. Kominek znajduje się w wysokim salonie ok 7m z antresolą otwartą na pomieszczenia poddasza dlatego chciałem wkład większej mocy. Pozdrawiam.

Kyniek123
28-05-2016, 20:31
Ciasna obudowa " żeby kominek był a jakby go nie było " podziurawiona kratkami cyrkulacyjnymi jak porządny ser....
Czy nie lepiej było wybrać wkład o mniejszej mocy np. Romotop HEAT H2N13 ??

Takie było założenie by kominek nie przypominał krematorium ;) by nie "wychodził w środek salonu, nie zasłaniał światła przedostającego się przez drzwi tarasowe umieszczone po obu jego bokach.. kwestia co się komu podoba. Ten romotop na pewno byłby lepszy ale teraz już po sprawie.

fotohobby
28-05-2016, 20:39
Takie było założenie by kominek nie przypominał krematorium ;) by nie "wychodził w środek salonu, nie zasłaniał światła przedostającego się przez drzwi tarasowe umieszczone po obu jego bokach.. kwestia co się komu podoba. Ten romotop na pewno byłby lepszy ale teraz już po sprawie.

Jesli nie miał przypominać krematorium, to dlaczego 14kW ??

Kyniek123
28-05-2016, 20:56
... Kominek znajduje się w wysokim salonie ok 7m z antresolą otwartą na pomieszczenia poddasza dlatego chciałem wkład większej mocy. Pozdrawiam.

Teraz bym być może zdecydował się na mnejszy wkład. Rozmawiałem z trzema zdunami/kominkarzami na miejscu u siebie na budowie. Żaden nie wspomniał, co tu mówić o doradzaniu wkładu mniejszej mocy.

fotohobby
28-05-2016, 21:05
Pewnie nadal liczą 10kW na m2

Zdun Darek B
28-05-2016, 21:06
Drobna sugestia;
osoba zajmująca się budową kominków niekoniecznie jest zdunem ... ostatnio często jest to mylone.

Kyniek123
28-05-2016, 21:21
Zdaję sobie z tego sprawę. Akurat tę obudowę wykonał zdun z 25 letnim doświadczeniem, pochodzący z rodziny zajmującej się zduństwem z dziada pradziada. Kominkarstwem zajmuje się od kilku lat.. Pozostali Panowie od kominków byli raczej bardziej zainteresowani sprzedażą wkładu konkretnej firmy i kręcili nosem, że zdecydowałem się na hajduka. Pewnie nie mieli odpowiednio wysokiego zysku z jego sprzedaży.

Drobna sugestia;
osoba zajmująca się budową kominków niekoniecznie jest zdunem ... ostatnio często jest to mylone.

pestka56
28-05-2016, 21:25
Oj, Kyniek, jesteś na forum i zaczynasz pytać dopiero jak rozlało się to mleko?! Jakbyś rozmawiał ze zdunem, a nie ze sprzedawcą i monterem w jednej osobie, to byś nie miał teraz problemów. Nie obrażaj zdunów nazywając tak tych co u Ciebie handelek przeprowadzili.

Kyniek123
28-05-2016, 21:39
Powtarzam jeszcze raz to co widać na zdjęciu wykonał mi Zdun z 25 letnim doświadczeniem i nikogo nie miałem zamiaru obrażać. Widać w tym kraju mimo, że płacisz za usługę duże pieniądze, wykonuje to firma z doświadczeniem to i tak musisz się na wszystkim znać by mieć tak jak być powinno.

pestka56
29-05-2016, 00:09
Wyszło na to, że może piec i kuchnię te zdun potrafi postawić, ale o wkładach kominkowych raczej wie niewiele.

Kominki Piotr Batura
29-05-2016, 07:29
Powtarzam jeszcze raz to co widać na zdjęciu wykonał mi Zdun z 25 letnim doświadczeniem i nikogo nie miałem zamiaru obrażać. Widać w tym kraju mimo, że płacisz za usługę duże pieniądze, wykonuje to firma z doświadczeniem to i tak musisz się na wszystkim znać by mieć tak jak być powinno.

Ja wziąłem elektryka z 25 letnim doświadczeniem i z polecenia, który zaczął się gubić w tym co porobił. Teraz wiem, że to nic nie znaczy i sprawdzam najpierw kto poleca.

Faktycznie Pestka ma rację. Trzeba było pytać przed, a nie po...

Kominki Piotr Batura
29-05-2016, 07:45
Cześć
Od pewnego już czasu czytam ten wątek. Przekonałem się dzięki temu, że nie należy brać człowieka z ulicy do montażu wkładu i wykonania jego zabudowy. Także zleciłem to poważnej firmie kominkarskiej w moim mieście. Przysłali wkład taki jaki chciałem mimo, że bardzo namawiano mnie na inny. Przysłano także fachowca do jego montażu etc. Prace w trakcie. Zdjęcia poniżej.
https://lh3.googleusercontent.com/-mtus4T1rOow/V0dFSEF4XHI/AAAAAAAAAnI/YXpDxUgIC6UvzPJpq6EX33HdCgdCVyxewCCo/s640/_MG_1939.jpg
https://lh3.googleusercontent.com/-WlQr4yyu2uU/V0dFR_q-LeI/AAAAAAAAAnQ/H0W6mWxhkQkzZBb9kP7_AJ6gKm6M2M6QQCCo/s640/_MG_1940.jpg

I teraz moje pytanie dotyczy kratek wlotowych i wylotowych. Doprowadzenie powietrza z zewnątrz fi100. Fachowiec przewiduje wlot powietrza pod wkład bez żadnej kratki czy luftu. Wymiar tego otworu to 70x7cm. Dwie kratki wylotowe po bokach zabudowy 2x 60x6cm. Mam wątpliwości co do tego czy jest to wystarczające dla wkładu hajduk volcano 14kw? Fachowiec przekonuje, że wszystko jest zgodnie z zasadami, instrukcją montażu itd. Ja mam wątpliwości. Są uzasadnione?Instalacja rury spalinowej na króciec przyłączeniowy, a nie do jego wnętrza, to jeden z grzechów głównych podczas montażu komina bez wyczystkowo. Może się skończyć okresowym zasmradzaniem domu. Kondensat wyciekający na powierzchnię wkładu i przypalany raz po raz, to zmora nieudolnego montażu...

Kyniek123
29-05-2016, 08:02
Instalacja rury spalinowej na króciec przyłączeniowy, a nie do jego wnętrza, to jeden z grzechów głównych podczas montażu komina bez wyczystkowo. Może się skończyć okresowym zasmradzaniem domu. Kondensat wyciekający na powierzchnię wkładu i przypalany raz po raz, to zmora nieudolnego montażu...

Na to też mu zwracałem uwagę. Odpowiedział, że nie ma innej możliwości i tylko tak się to montuje. Dodał, że gdyby woda dostawała się do wnętrza wkładu byłoby jeszcze gorzej bo wkład by gnił. Zainstaluje pan sobie daszek na wkładzie kominowym i nie będzie problemu. Lufty boczne z otworem 60x6 pozwolą mi na pewną kontrolę tych wycieków i ewentualne sprzątanie. Da się tam wcisnąć nawet rękę ze szmatką.

pestka56
29-05-2016, 08:08
Nie zdążysz tego wytrzeć, jak się przypali zacznie śmierdzieć:(
Nawet tego szmatką, ani ręką tym bardziej nie dotkniesz! Czy masz świadomość jak gorący będzie czopuch tego twojego kominka i ta stalowa rura ??? !!!

A w ogóle to jak wsadzisz dłoń przez 6-cio centymetrowej szerokości otwór? Ja dam radę, ale jestem raczej drobnej budowy, a i tak ręki nie wsadzę w coś takiego głębiej niż kilka cm za nadgarstek i będzie kłopot z poruszaniem nią :(

Kyniek123
29-05-2016, 08:26
fakt podczas palenia sprzątanie tego nie wchodzi w grę ;) Mam nadzieję, że daszek ograniczy to zjawisko. Rękę to już tam wkładałem by wyjąć dla Pana Zduna resztki izolacji po wycięciu otworów.. da się posprzątać i bez wkładania tam ręki ale to marne pocieszenie, bo można było prace wykonać jak należy. Bardzo miły, kulturalny pan ale lepiej by było by budowę kominków zostawił komuś innemu.

Kyniek123
29-05-2016, 08:29
Dla pewności zapytam jeszcze o jedno. Za frontową część izolacji została umieszczona blacha. Przymocowana nie na sztywno. Według fachowca ma to niejako wspomóc obudowę ponieważ na tę cześć pada silny strumień gorącego powietrza. Mam się zacząć bać? Czy to normalna praktyka?

pestka56
29-05-2016, 08:45
Ja bym się bała.
Ale na logikę nie widzę w tym co montażysta Ci powiedział, żadnej logiki. To brzmi jak dowcip. Nie wiem co to za płyty, z których masz obudowę.
Skąd ten "silny strumień gorącego powietrza" ??? Tam w całej obudowie bedzie jak w piecu!

Kyniek123
29-05-2016, 09:12
Płyty to super izol 3cm. Ten "silny strumień gorącego powietrza" ma pochodzić z frontowej, górnej części wkładu. Dokładnie z tego prostokątnego otworu. Poradził, że to nie konieczne ale pomocne. Zrobię zdjęcia już dokończonej obudowy z rozmieszczeniem luftów itd. Postaram się umieścić je wieczorem. Pozdrawiam.

pestka56
29-05-2016, 10:21
Nie zauważyłam tego otworu wnawaleinnych doznań wizualnych ;)

Wolałabym zrobić kratkę wylotową vis a vis tego cudaka.

Zdun Darek B
29-05-2016, 19:59
Dla pewności zapytam jeszcze o jedno. Za frontową część izolacji została umieszczona blacha. Przymocowana nie na sztywno. Według fachowca ma to niejako wspomóc obudowę ponieważ na tę cześć pada silny strumień gorącego powietrza. Mam się zacząć bać? Czy to normalna praktyka?
Od kiedy to blacha jest izolatorem ?
Faktem jest że z tego kwadratowego elementu,umieszczonego w czopuchu wkładu, będzie strumień bardzo gorącego powietrza , dodatkowa izolacja na płycie czołowej byłaby wskazana .

Kyniek123
29-05-2016, 20:11
Mam nadzieję, że nie był przekonany, iż blacha jest izolatorem. Myślałem, że ma na myśli iż te powietrze owa blacha w jakimś stopniu odbija, rozprasza. Mówił, że tak zawsze robi - nie będę polemizował z kimś kto z ogniem ma do czynienia 25lat. Ta blacha niesie za sobą jakieś ryzyko etc? Czy to tylko sztuka dla sztuki?

Kyniek123
29-05-2016, 20:23
https://lh3.googleusercontent.com/-bJ70m9SVHQ4/V0tAtY8mzBI/AAAAAAAAAoc/nH2pNAx0GJgZZdMtqhIbVv1723FLQWwcgCCo/s640/IMG_20160529_170334.jpg
https://lh3.googleusercontent.com/-oyK2inzDzos/V0tAmkiqM7I/AAAAAAAAAoU/Z0goZyL8ozMBUtSjQSnzm1aKf_CvDFIMwCCo/s640/IMG_20160529_170416.jpg
https://lh3.googleusercontent.com/-LuoII4FJChA/V0tAyC8tR3I/AAAAAAAAAok/fYF5udn7x_A_DwMY7-JLRmFbXMRNPssbwCCo/s640/IMG_20160529_170354.jpg

Tak to wygląda jeśli chodzi o otwory wentylacyjne.

pestka56
29-05-2016, 20:34
Aj, powiem Ci, Kyniek, z mojego punktu widzenia estetycznego, że wygląda nie bardzo ;) Jest plaskato. Może uda Ci się coś wymyślić, żeby aranżacja poprawiła wygląd.

Zobacz to jest peojekt komineka Julianny16. Sytuacja podobna jak u Ciebie, tzn. dwa okna po bokach komina. Naet chyba bliżej niż u Ciebie. Ponieaż projekt = przymiarka, to nie ma kratek wywiewnych zaznaczonych.

357093
357094

Julianna już mieszka w swoim domu. Zapytaj ją czy to, że obudowa kominka wystaje mocno pomiędzy oknami w czymś przeszkadza. O ile wiem, to nie przeszkadza, a wygląda znakomicie.

Kyniek123
29-05-2016, 20:55
Jak mówi pewne mądre, polskie przysłowie: Nie to ładne, co piękne, ale co się komu podoba. Aranżację już wymyśliłem dlatego cieszę się, że wygląda na płaskie -takie miało być. Ale ja nie pytam czy Ci się to podoba, tylko czy budowa tego cuda jest wykonana z rażącym naruszeniem zasad technologii? Czy użytkowanie tego kominka zagraża życiu moich bliskich? Pozdrawiam.


Aj, powiem Ci, Kyniek, z mojego punktu widzenia estetycznego, że wygląda nie bardzo ;) Jest plaskato. Może uda Ci się coś wymyślić, żeby aranżacja poprawiła wygląd.

Zobacz to jest peojekt komineka Julianny16. Sytuacja podobna jak u Ciebie, tzn. dwa okna po bokach komina. Naet chyba bliżej niż u Ciebie. Ponieaż projekt = przymiarka, to nie ma kratek wywiewnych zaznaczonych.

357093
357094

Julianna już mieszka w swoim domu. Zapytaj ją czy to, że obudowa kominka wystaje mocno pomiędzy oknami w czymś przeszkadza. O ile wiem, to nie przeszkadza, a wygląda znakomicie.

pestka56
29-05-2016, 21:04
Kyniek, tak po prostu wtrąciłam. Oczywiście, że to twój dom, Twój kominek i Tobie ma się podobać.
Nie ukrywam, że jestem bardzo ciekawa jak sobie poradzisz z aranżacją.

Kominki Piotr Batura
30-05-2016, 06:42
Na to też mu zwracałem uwagę. Odpowiedział, że nie ma innej możliwości i tylko tak się to montuje. Dodał, że gdyby woda dostawała się do wnętrza wkładu byłoby jeszcze gorzej bo wkład by gnił. Zainstaluje pan sobie daszek na wkładzie kominowym i nie będzie problemu. Lufty boczne z otworem 60x6 pozwolą mi na pewną kontrolę tych wycieków i ewentualne sprzątanie. Da się tam wcisnąć nawet rękę ze szmatką.

1.Idiotyczna argumentacja. Woda nie ma prawa dostawać się do komina przy takim podłączeniu. Zabezpieczanie ma przeciwdziałać głównie wyciekaniu skroplin...Ale to za wysoki "stopień wtajemniczania" dla większości wykonawców.

2.Blacha jak najbardziej "na miejscu"

3.Czy wokół drzwi wkładu masz szczeliny, czy też płyta izolacyjna przylega do ramy drzwiowej?

Kyniek123
30-05-2016, 06:55
Dzięki za wiadomość. Wokół ramy drzwiowej jest około 8mm szczeliny. Blacha "na miejscu" - kamień z serca ;) Co do skroplin - będę musiał niestety jakoś z tym żyć, a jeśli będzie bardzo uporczywe to pozostanie tylko rozwalenie obudowy i połączenie tego na nowo. Pozdrawiam.

1.Idiotyczna argumentacja. Woda nie ma prawa dostawo dać się do komina przy takim podłączeniu. Zabezpieczanie ma przeciwdziałać głównie wyciekaniu skroplin...Ale to za wysoki "stopień wtajemniczania" dla większości wykonawców.

2.Blacha jak najbardziej "na miejscu"

3.Czy wokół drzwi wkładu masz szczeliny, czy też płyta izolacyjna przylega do ramy drzwiowej?

jankes789
01-06-2016, 11:33
Witam, do swojego domu (parter+poddasze użytkowe 139 m2 pow. użytkowej) w salonie chce dobrać kominek bez płaszcza wodnego do okazjonalnego rozpalania 3-4 razy w miesiącu. NIe chce wkładu o zadużej mocy (przewymiarowania) . Co Polecacie i jaki komin do tego? Rzut parteru poniżej357370

pestka56
01-06-2016, 11:48
Czyli, żadnego rozprowadzenia ciepła. Wsio zostaje w salonie i kuchni? To ile te pomieszczenia mają powierzchni?

niktspecjalny
01-06-2016, 11:55
Witam, do swojego domu (parter+poddasze użytkowe 139 m2 pow. użytkowej) w salonie chce dobrać kominek bez płaszcza wodnego do okazjonalnego rozpalania 3-4 razy w miesiącu. NIe chce wkładu o zadużej mocy (przewymiarowania) . Co Polecacie i jaki komin do tego? Rzut parteru poniżej357370


witam.

Ja nie wiem dlaczego do dobierania źródła pozyskiwania energii używasz m2 powierzchni użytkowej ,a nie kubatury w m3.I jeszcze okazjonalne palenie to tak jakbyś jeździł autem z garażu raz w tygodniu w niedzielę do kościoła.Ech!!!

niktspecjalny
01-06-2016, 11:56
Czyli, żadnego rozprowadzenia ciepła. Wsio zostaje w salonie i kuchni? To ile te pomieszczenia mają powierzchni?

Też uważasz ,że pow. w m2 jest tu najważniejsza?

jankes789
01-06-2016, 12:15
Czyli, żadnego rozprowadzenia ciepła. Wsio zostaje w salonie i kuchni? To ile te pomieszczenia mają powierzchni?

salon 33m2 a kuchnia oddzielona będzie ścianą i drzwiami ma 9,8m2....nie będzie to główne źródło ciepła (główne źródło będzie pompa ciepła pw lub gaz kondensat) tylko jak już pisałem okazjonalnie dla klimatu i ciepła w salonie ewentualnie do sąsiednich pomieszczeń przez promieniowanie cieplne.

pestka56
01-06-2016, 12:23
Też uważasz ,że pow. w m2 jest tu najważniejsza?

Nie :D, tylko to standardowy dom, więc wydokość pomieszczeń też standardowa. Nie to co u mnie, gdzie sufit buja kilka metrów nad głową i to skosami.

Zdun Darek B
01-06-2016, 16:17
Kubatura..... nie powierzchnia podłogi ...

niktspecjalny
01-06-2016, 16:28
Kubatura..... nie powierzchnia podłogi ...

Dziękuję Darku za zrozumienie.

pestka56
01-06-2016, 16:34
Oj, panowie nie zapytałam „po bożemu”, a Wy macie mnie za delikatnie mówiąc lekko nierozgarniętą :sick:

Ten salon ma coś koło 90 m3. Pomyliłam się?