PDA

Zobacz pełną wersję : KOMINKI - Pomoge i doradze we wszystkim co dotyczy kominków.



Strony : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 [39] 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52

pestka56
10-10-2016, 21:33
a czy jest w tym przypadku różnicą, że w jednym urządzeniu pali się węglem, a w drugim drewnem ?

MD.
10-10-2016, 22:11
Pozwól, że zadam jeszcze pytanie - z której strony zaczyna rdzewieć urządzenie? Od strony paleniska, czy od strony czynnika roboczego (wody)?

Rdzewiał od zewnętrznej strony. Budowa pieca była taka, że była właściwa konstrukcja, potem była wełna i to wszystko opatulone obudową z cienkiej blachy. Od dołu obudowa zewnętrzna zaczęła gnić, a potem zaczął przeciekać i tyle było palenia.

11-10-2016, 12:53
Powinieneś mieć zawór, który zabezpiecza, aby powrót miał temperaturę co najmniej 55 stopni (np. zawór temperaturowy afriso). Pompa powinna ruszać dopiero jak na kominku będzie co najmniej 60 stopni. Jak temperatura spadnie to pompa się wyłącza i załącza dopiero jak temperatura wzrośnie powyżej zadanej granicy. Wszystko też zależy jaka instalacja (czy jest bufor), jakie drewno, jak jest palone.

bufora nie ma , drewno grab sezonowane . jeśli chodzi o palenie to wydaje mi się że to wiarę dobrze robię;). Z tym że nie wiem jak ustawić na sterowniku kratki msk że jak temperatura spada żeby pompy mi się wyłączył ponieważ mam tak że pięć nagrze je się do 55 C powrót jest około 40 C a pompa cały czas chodzi nie wiem jak to zmienić na sterowniku?

11-10-2016, 13:00
A jakie osiągasz efekty grzewcze? Wkład kominkowy to urządzenie na tyle proste, że w odróżnieniu od kotłów, nie zawsze musimy poddawać się terrorowi 55 stopni na powrocie. Ja przy 55 na wyjściu, mam ciepło w domu przy mroźnych zimach...

Mieszkam w domu dopiero od 4 dni i więc dopiero mieszkanie robi się ciepłe mury itp , na kominku ciężko abym uzyskał temp wyższa niż 60 C , w domu około 23 stopnie spokojnie osiągnę lecze trwa to trochę przed ten powrót i spafajaca temperatura . Jaka powinna być różnica między zasilaniem a powrotem?

Kominki Piotr Batura
12-10-2016, 00:14
Rdzewiał od zewnętrznej strony. Budowa pieca była taka, że była właściwa konstrukcja, potem była wełna i to wszystko opatulone obudową z cienkiej blachy. Od dołu obudowa zewnętrzna zaczęła gnić, a potem zaczął przeciekać i tyle było palenia.spróbuję wrócić do tematu mając więcej czasu. Muszę luknąć moje dwa wkłady czy nie przerdzewiały:D...Ale to raczej nie możliwe....

Kominki Piotr Batura
12-10-2016, 00:18
Mieszkam w domu dopiero od 4 dni i więc dopiero mieszkanie robi się ciepłe mury itp , na kominku ciężko abym uzyskał temp wyższa niż 60 C , w domu około 23 stopnie spokojnie osiągnę lecze trwa to trochę przed ten powrót i spafajaca temperatura . Jaka powinna być różnica między zasilaniem a powrotem?23 stopnie to nieźle...Jak długo czekasz na 55 stopni na wyjściu od rozpalenia? Często jest tak, że mamy gówniany wkład, a do tego dorabiamy filozofie i wodotryski jak w nowoczesnej kotłowni...Ja po wymianie Fabrilora na CTM-a, skróciłem rozgrzewanie instalacji o połowę. W warsztacie tez mam wkład taki jak Ty i cudów z niego nie wyciągam...Sporo drewna kominem "wylatuje"...

12-10-2016, 07:21
23 stopnie to nieźle...Jak długo czekasz na 55 stopni na wyjściu od rozpalenia? Często jest tak, że mamy gówniany wkład, a do tego dorabiamy filozofie i wodotryski jak w nowoczesnej kotłowni...Ja po wymianie Fabrilora na CTM-a, skróciłem rozgrzewanie instalacji o połowę. W warsztacie tez mam wkład taki jak Ty i cudów z niego nie wyciągam...Sporo drewna kominem "wylatuje"...
Czekam około 15 min myślę, ale teperatura na powrocie spada do około 38 C i to mi się nie podoba.

Kominki Piotr Batura
12-10-2016, 19:17
Czekam około 15 min myślę, ale teperatura na powrocie spada do około 38 C i to mi się nie podoba.Tylko aby mieć 55 na powrocie, trzeba pewnie między 70 - 80 mieć na wyjściu. Ja mam instalację o dużej pojemności (powierzchni grzewczej) kaloryferów, a zatem nie muszę ich tak bardzo rozgrzewać, co z pewnością podnosi komfort. Podłogówkę mam też. Tam zawór nie puszcza więcej niż powinno iść...Szkoda, że jestem generalnie kiepski w te wodne klocki....więcej bym Ci pomógł.

Kominki Piotr Batura
12-10-2016, 19:20
Rdzewiał od zewnętrznej strony. Budowa pieca była taka, że była właściwa konstrukcja, potem była wełna i to wszystko opatulone obudową z cienkiej blachy. Od dołu obudowa zewnętrzna zaczęła gnić, a potem zaczął przeciekać i tyle było palenia.Luknąłem dziś na moje wkłady wodne. Zero rdzy od spodu. Nówki sztuki! A przecież 10 lat śmigają....

Zdun Darek B
12-10-2016, 21:26
Czyżby okleiły się od środka smołą ?
Taka dygresja...
Właśnie w tych dniach będziemy wywalać u klienta M...ma a damy Romka KV025W01

Zdun Darek B
12-10-2016, 21:29
Czekam około 15 min myślę, ale teperatura na powrocie spada do około 38 C i to mi się nie podoba.

Jakie temperatury zalecił / nastawił hydraulik ?

animuss
13-10-2016, 01:53
Z tym że nie wiem jak ustawić na sterowniku kratki msk że jak temperatura spada żeby pompy mi się wyłączył ponieważ mam tak że pięć nagrze je się do 55 C powrót jest około 40 C a pompa cały czas chodzi nie wiem jak to zmienić na sterowniku ?
Wejdź w T2 i zmień temperaturę wł/wył pompy.

https://www.youtube.com/watch?v=tH488_jtAKQ
Bez bufora lepiej trzymać zapas przed zagotowaniem, czyli zasilanie 70 *C a powrót 45 *C .

Kominki Piotr Batura
13-10-2016, 05:34
Czyżby okleiły się od środka smołą ?
Taka dygresja...
Właśnie w tych dniach będziemy wywalać u klienta M...ma a damy Romka KV025W01

Tak. Smoła zapewne przedostała się do wody i zakleiła płaszcz wodny od środka...:cool: Ślady rdzewienia widzę raz po raz we wkładach z szamotem. Bez znaczenia jest marka...Bez znaczenia temperatura na powrocie.

.:Paco:.
13-10-2016, 07:21
Panowie (Panie;)

A ja mam pytanie o rurę doprowadzającą powietrze do kominka - nie wiem jeszcze jaki to będzie kominek ale pewnie z zamknietym paleniskiem. Żonie podobają się cytat" takie szerokie prostokątne". Myślałem nad rurą fi160 (czy dać większo i w projekcie mam tą rurę pod chudziakiem ALE jeśli prosto przejdzie przez ścianę fundamentową to wyjście znajdzie się w większości w gruncie. Stąd moje pytania:
1. Czy można taką rurę puścić na chudziaku (mam 20cm ocieplenia)? Wtedy myślałem o kanale płąskim - jaki kanał użyć bo białę wentylacyjne mają mały przekrój (220x50max)...
2. Z racji fi160 nie do końca żonie się podoba aby rura była ciągnięta do góry w domu przy ścianie albo na zewnątrz stąd pytanie....czy można wykorzystać czerpnię terenowa jak to się robi przy GWC - oddaloną od domu? (na zdrowy chłopski rozum tak ale zalaży mi na praktycznych radach) bo chudziak będzie zalewany w sobotę.

A moze jakies inne sugestie?

Pozdrawiam

Kominki Piotr Batura
13-10-2016, 08:01
a czy jest w tym przypadku różnicą, że w jednym urządzeniu pali się węglem, a w drugim drewnem ?Dla rdzewienia z zewnątrz, raczej nie...;) Natomiast siara z węgla, ma pewnie wpływ na niszczenie od strony ognia. W przypadku kominka, smoła z drewna konserwuje blachę - jak to słusznie zauważył Darek. Czasem w kotłowniach, tych starszych, jest sporo wilgoci. To pewnie też wzmaga rdzewienie (zewnętrzne).

Kominki Piotr Batura
13-10-2016, 08:06
Ok wiec plan mam taki

Kanaly poprowadze sam. Na pietrze nad kominkiem dam kanaly podlogowe 5x15. Obloze welna na okolo 3 cm, co da wysokosc 11 cm. Podloga mam miec 15 cm wiec wychodzi 4 cm betonu - czy to wystarczy czy zmniejszyc grubosc welny na gorze i pod kanalem? Wyloty goracego powietrza dam gdzies na wysokosci 30 cm w scianie i na koncu zainstaluje kratki.

Na poziomie gdzie znajduje sie kominek poprowadze 2 osobne kanaly 150-200 fi w suficie do dwoch pomieszczen.

Wszystkie kanaly zostawie nad samym kominkiem - bedzie ich razem 6. Budowe kominka zostawie ekipie, ktora sie na tym zna.
Czy tak przygotowane rozprowadzenie kanalow bedzie dobre?

Zastanwiam sie jeszcze nad dodatkowym kanalem na drugim koncu salonu, powiedzmy jakies 4-5 metrow w poziomie od kominka. Po prostu chcialbym aby pomieszczenie bylo w miare rowno ogrzane, a nie ze z kominka bucha zar a na drugim koncu jest powiedzmy " w miare ok".W dużych salonach, czasem robi się dodatkowy punkt...

MD.
13-10-2016, 08:43
Dla rdzewienia z zewnątrz, raczej nie...;) Natomiast siara z węgla, ma pewnie wpływ na niszczenie od strony ognia. W przypadku kominka, smoła z drewna konserwuje blachę - jak to słusznie zauważył Darek. Czasem w kotłowniach, tych starszych, jest sporo wilgoci. To pewnie też wzmaga rdzewienie (zewnętrzne).

Wszyscy wiemy, że coś jest na rzeczy. Jesteś w 100% pewien, że niska temperatura powrotu nie zaszkodzi żadnemu kominkowi "bo to prymitywna konstrukcja"? Czy wydanie 300 zł na zawór pilnujący temperatury powrotu to jest aż taka zapora nie do przejścia przy kosztach całej instalacji na poziomie nastu albo kilkudziesięciu tysięcy złotych?

Kominki Piotr Batura
13-10-2016, 11:35
Wszyscy wiemy, że coś jest na rzeczy. Jesteś w 100% pewien, że niska temperatura powrotu nie zaszkodzi żadnemu kominkowi "bo to prymitywna konstrukcja"? Czy wydanie 300 zł na zawór pilnujący temperatury powrotu to jest aż taka zapora nie do przejścia przy kosztach całej instalacji na poziomie nastu albo kilkudziesięciu tysięcy złotych?

Żeby mieć 55 na powrocie, musiałbym przerobić instalację. Tak jak pisałem, pracuje ona na poziomie 55 na wyjściu podczas mrozów. Generalnie zakres w granicach 50 stopni na wyjściu, jest przez większość sezonu. Nieuwaga i osiągniecie 60 staje się pretekstem do rozwodu...:D Ciągle szukam argumentu, który by mi uzmysłowił wadę mojej instalacji, którą mam w ciśnieniu, z podłogówkami, ze ścianami grzewczymi, całość w miedzi, do tego część w grawitacji jako bufor na wypadek zaniku prądu...... Straszą mnie oczywiście użytkownicy tego forum, ale nikt nie przytoczył praktycznego argumentu...:)

MD.
13-10-2016, 12:12
Przecież ja nie znam Twojej instalacji więc jak miałbym się wypowiedzieć. Takie ogólniki jak napisałeś niewiele mówią. Może gdzieś jest jakiś haczyk, o którym nie piszesz, a inni czytający wywodzą z tego wnioski, że takie wodotryski jak zabezpieczenie powrotu czy bufor są niepotrzebne.

Kominki Piotr Batura
13-10-2016, 14:28
Odwracasz kota ogonem...:) Próbowałem Ci wytłumaczyć, dlaczego nie mam i nie będę miał zaworu utrzymującego 55 stopni na powrocie. Znakomita większość kominków z płaszczem w Polsce pracuje bez bufora i zaworu...

forscher
13-10-2016, 14:28
http://muratordom.pl/filmy/instalacje-w-domu/ogrzewanie/kominek-z-plaszczem-wodnym-w-pytaniach-i-odpowiedziach,0_45grshgi/

pestka56
13-10-2016, 15:22
Dla rdzewienia z zewnątrz, raczej nie...;) Natomiast siara z węgla, ma pewnie wpływ na niszczenie od strony ognia. W przypadku kominka, smoła z drewna konserwuje blachę - jak to słusznie zauważył Darek. Czasem w kotłowniach, tych starszych, jest sporo wilgoci. To pewnie też wzmaga rdzewienie (zewnętrzne).


Tak myślałam o tym węglu.

Możesz mi wyjasnić więcej na temat smoły z drewna ? Albo może pisałeś coś o tym na blogu, a ja niedoczytałam.

Jurgonka
13-10-2016, 21:27
Żeby mieć 55 na powrocie, musiałbym przerobić instalację. Tak jak pisałem, pracuje ona na poziomie 55 na wyjściu podczas mrozów. Generalnie zakres w granicach 50 stopni na wyjściu, jest przez większość sezonu. Nieuwaga i osiągniecie 60 staje się pretekstem do rozwodu...:D Ciągle szukam argumentu, który by mi uzmysłowił wadę mojej instalacji, którą mam w ciśnieniu, z podłogówkami, ze ścianami grzewczymi, całość w miedzi, do tego część w grawitacji jako bufor na wypadek zaniku prądu...... Straszą mnie oczywiście użytkownicy tego forum, ale nikt nie przytoczył praktycznego argumentu...:)

Rdzewienie kominka z zewnątrz, kominek - otoczenie tylko z powodu zbytniej wilgotności pomieszczenia kominkowego, salonu. Rdza w kominku od strony spalin - możliwa tylko poniżej 38 stopni C - przy paleniu powietrzno suchym drewnem - dającym odczucie ciepła - gdy dotykamy go wierzchem dłoni .
Poprawne podłączenie kominka do instalacji CO lub CWU to zapewnienie by kominek nie był najniższym miejscem instalacji. Korozja wewnątrz płaszcza wodnego do pominięcia, bez znaczenia czy instalacja zamknięta czy otwarta. Musi być tylko poprawnie wykonana.
Mój kocioł poprawnie zamontowany ma 33 lata, są ślady rdzy w kanałach pionowych w dole kotła, ale nie jest to problem. Płaszcz wodny w nadstawce na kominek jest "wysoko" w stosunku do instalacji i pomimo upływu 10 lat nie widzę rdzy.

Kominki Piotr Batura
15-10-2016, 10:02
[/U][/B]

Rdzewienie kominka z zewnątrz, kominek - otoczenie tylko z powodu zbytniej wilgotności pomieszczenia kominkowego, salonu. Rdza w kominku od strony spalin - możliwa tylko poniżej 38 stopni C - przy paleniu powietrzno suchym drewnem - dającym odczucie ciepła - gdy dotykamy go wierzchem dłoni .
Poprawne podłączenie kominka do instalacji CO lub CWU to zapewnienie by kominek nie był najniższym miejscem instalacji. Korozja wewnątrz płaszcza wodnego do pominięcia, bez znaczenia czy instalacja zamknięta czy otwarta. Musi być tylko poprawnie wykonana.
Mój kocioł poprawnie zamontowany ma 33 lata, są ślady rdzy w kanałach pionowych w dole kotła, ale nie jest to problem. Płaszcz wodny w nadstawce na kominek jest "wysoko" w stosunku do instalacji i pomimo upływu 10 lat nie widzę rdzy.Dziekuję Ci za ten post...:)

StefanW
15-10-2016, 21:23
[/U][/B]

Rdzewienie kominka z zewnątrz, kominek - otoczenie tylko z powodu zbytniej wilgotności pomieszczenia kominkowego, salonu. Rdza w kominku od strony spalin - możliwa tylko poniżej 38 stopni C - przy paleniu powietrzno suchym drewnem - dającym odczucie ciepła - gdy dotykamy go wierzchem dłoni .


Skąd ta wielkość 38stC?

Jurgonka
15-10-2016, 22:57
Poniżej 38stC następuje kondensacja wody w spalinach, bez względu na skład chemiczny spalin.

StefanW
15-10-2016, 23:19
Poniżej 38stC następuje kondensacja wody w spalinach, bez względu na skład chemiczny spalin.

To nie tak.
Para nie rozróżnia w jakim "towarzystwie" się znajduje ale jest uczulona na temperaturę i ciśnienie cząstkowe. Współzależność tych dwóch ostatnich decyduje czy para się skropli czy nie.

Jurgonka
15-10-2016, 23:42
Żeby fizyka była tak prosta - niestety nie jest. Temperatura i ciśnienie nie są jedynymi wyznacznikami kondensacji, dlatego nikt nie podaje temperatury zabezpieczającej przed kondensatem. Precyzyjnie;) najlepiej trzymać na powrocie 50 st C, Na wyjściu z kotła bywa, że mam 40 st C powrót zimny i kocioł już ma 33 lata. Fizyka nie jest prosta i znajomość jednego prawa nie wyczerpuje opisu rzeczywistości.

StefanW
15-10-2016, 23:58
Fizyka jest prosta tylko nie ma co zawracać sobie głowy zwykły użytkownik czy to ma być 38 czy 42stC. Podaje się dlatego z zapasem 50stC i wtedy wiadomo, że będzie dobrze.
Dla paleniska i sprawności spalania im wyższa temperatura powrotu tym lepiej.

Jurgonka
16-10-2016, 00:15
Niestety nie masz racji, ale tak jak napisałeś - wiedza obowiązująca i niepodważalna.

StefanW
16-10-2016, 00:26
Niestety nie masz racji, ale tak jak napisałeś - wiedza obowiązująca i niepodważalna.

To napisz jeszcze tylko w którym miejscu nie mam racji żebym się nie zadręczał.

Jurgonka
16-10-2016, 00:42
Przy współpracy np: kotła i solarów temperatura powrotu 50 st C na kotle powoduje blokadę działania solarów. Wężownica CO w zbiorniku solarnym grzeje powyżej 60 st C czujka solara powyżej tej wężownicy blokuje działanie solara (gdzie 60 st C to max) pomimo, że mógłby jeszcze grzać. I znowu podaje tylko jeden powód dlaczego powrót 50 st C nie jest OK

Kominki Piotr Batura
16-10-2016, 06:15
Próbuję ten temat rozkminić od pewnego czasu. Ciężko mi to idzie, bo uważam kominek z płaszczem wodnym jako dopust Boży i coś, o czym bez żalu bym zapomniał. Ale jest...Mam dwie instalacje w moim ośrodku. Obie wykonane przez hydraulika wysokiej klasy. Opisywałem je na forum, zyskały uznanie Adama (założyciel wątków o buforach). Skłaniam się ku teorii Jurgonki, bo moje kilkunastoletnie obserwacje to potwierdzają. Wada instalacji z 55 na powrocie jest to, że w zasadzie bez bufora nie powinny istnieć. Jeśli już tak ktoś zrobi, balansujemy na wyjściu w poziomie bardzo wysokich temperatur roboczych. Bliskich gotowaniu wody i bardzo gorących kaloryferów, co jest mniej komfortowe od kaloryferów o większej powierzchni oddawania ciepła w niższych temperaturach. Jedyny argument za 55 na powrocie jest mitem. Nic nie rdzewieje, a jeśli tak, przyczyna tkwi gdzie indziej. Kondensat to problem w każdej instalacji, i eliminuje się go sztuką podłączenia do komina i suchym drewnem do palenia.

StefanW
16-10-2016, 07:26
Jurgonka - w ostatnim poście tak skomplikowałeś prostą sprawę, że nie wiem o co w tym chodzi.

Piotr Batura - wykorzystując 1 metr sześcienny (1000 litrów) wody w obiegu, przy róznicy 10 stC (zasilanie-powrót) to wyprowadzasz z kotła (kominka) - 11,63 kWh energii.

MD.
16-10-2016, 09:58
Ja sobie nie wyobrażam utrzymywać w kominku 55 stopni na wyjściu. Nie wiem jak przy takiej temperaturze można mieć sprawne spalanie. Może podzielicie się tą tajemnicą? W robirenie miałbym czarną szybę i osmolony wkład. W brunerze paliłem tylko raz i tam fabryczne ustawienie jest takie, że pompa rusza dopiero przy 65 stopniach na kotle. Ale tutaj nawet przy 55 stopniach drewna bym nie kisił bo reszta mocy poszłaby na akumulację ceramiczną.

Zdun Darek B
16-10-2016, 15:11
55 ale na powrocie .
Mieszanie temperatur potrzebnych do prawidłowej pracy kominka z płaszczem wodnym i instalacji solarnej to totalna pomyłka.

StefanW
16-10-2016, 15:43
Jeżeli dyskusja miałaby być poważna to powinno się dyskutować ile stopni powyżej 50 na powrocie a nie poniżej 50.

Kominki Piotr Batura
16-10-2016, 16:18
55 ale na powrocie .
Mieszanie temperatur potrzebnych do prawidłowej pracy kominka z płaszczem wodnym i instalacji solarnej to totalna pomyłka.

Solary sobie daruj, 55 uzasadnij proszę...Tylko jakoś tak, żebyśmy to zrozumieli.

Jurgonka
16-10-2016, 17:58
55 ale na powrocie .
Mieszanie temperatur potrzebnych do prawidłowej pracy kominka z płaszczem wodnym i instalacji solarnej to totalna pomyłka.

Pomyłka, gdy sposób podłączenia jest zły, bo nie bierze pod uwagę specyfiki obu różnych źródeł. Pracujących w innych temperaturach. Można lecz trzeba myśleć nieszablonowo.

Jurgonka
16-10-2016, 18:10
Jeżeli dyskusja miałaby być poważna to powinno się dyskutować ile stopni powyżej 50 na powrocie a nie poniżej 50.

Jeśli poważnie tak uważasz - ile stopni powyżej 50 na powrocie - to podaj argumenty. Przy poprawnie wykonanej instalacji, biorąc pod uwagę kłopoty z precyzyjnym pomiarem temperatury proponuje 40 st C na powrocie. Jest to temperatura całkowicie zabezpieczająca urządzenie grzewcze przed korozją z kondensatu. Osobnym problemem jest poprawność instalacji, ma ogromne znaczenie. Nie istnieje literatura wskazująca jak podłączyć by było OK jeśli chodzi o kondensat. Brak wiedzy = " powyżej 50 na powrocie"

StefanW
16-10-2016, 20:11
Jeśli poważnie tak uważasz - ile stopni powyżej 50 na powrocie - to podaj argumenty. Przy poprawnie wykonanej instalacji, biorąc pod uwagę kłopoty z precyzyjnym pomiarem temperatury proponuje 40 st C na powrocie. Jest to temperatura całkowicie zabezpieczająca urządzenie grzewcze przed korozją z kondensatu. Osobnym problemem jest poprawność instalacji, ma ogromne znaczenie. Nie istnieje literatura wskazująca jak podłączyć by było OK jeśli chodzi o kondensat. Brak wiedzy = " powyżej 50 na powrocie"

1 - kondensacja, korozja,
2 - sprawność spalania, temperatura wewnątrz paleniska to podstawa efektywnego spalania,
3 - termiczne naprężenia w urządzeniu związane z różnicą temperatur.

Punkt 2-gi należy traktować jako najważniejszy bo on ma wpływ na otoczenie (sąsiadów, środowisko..) więc im sprawność wyższa tym lepiej dla wszystkich.
Punkt 1-szy, problem użytkownika jeśli mu wcześniej zgnije ale nie musi bo kreozot dobrze konserwuje.
Punkt 3-ci to raczej dla kultury eksploatacji żeby urządzenie pracowało w komfortowych warunkach,

Jurgonka, Piotr Batura - sądzę, że dla Was powinien być szczególnie bliski punkt 2-gi i należałoby mocno podkreślać istotę tego warunku.

Temperaturę powrotu powinno przyjmować się jak najwyższą (jak niektórzy tu cytowani producenci - 65stC) a biorąc jeszcze pod uwagę ten zakres o który martwił się Piotr Batura (nie zagotować wody) producenci najczęściej podają powyżej 50stC.

Jurgonka
16-10-2016, 20:43
Zastanów się i sam sobie odpowiedz. Poprawne palenisko musi zapewnić optymalną temperaturę spalania. Jaki wpływ może mieć różnica załóżmy 20 stopni poza paleniskiem. Najważniejsza jest poprawność spalania, czym niższe zanieczyszczenie spalin tym mniejsze zagrożenie kondensatem.
Mój kocioł ma na wyjściu bywa, że 40 st C powrotu nie mierzyłem, ale kocioł ma 33 lata. Jest jeszcze jedna ważna informacja, kocioł nie jest najniższym miejscem w instalacji CO. 33 lata temu wykonałem trzy różne instalacje wszystkie pracują do dziś z wtedy zamontowanym kotłami. Wiedza jak montować kocioł, kominek nie jest w kręgu zainteresowania producentów.

StefanW
16-10-2016, 21:40
Zastanów się i sam sobie odpowiedz. Poprawne palenisko musi zapewnić optymalną temperaturę spalania. Jaki wpływ może mieć różnica załóżmy 20 stopni poza paleniskiem. Najważniejsza jest poprawność spalania, czym niższe zanieczyszczenie spalin tym mniejsze zagrożenie kondensatem.
Mój kocioł ma na wyjściu bywa, że 40 st C powrotu nie mierzyłem, ale kocioł ma 33 lata. Jest jeszcze jedna ważna informacja, kocioł nie jest najniższym miejscem w instalacji CO. 33 lata temu wykonałem trzy różne instalacje wszystkie pracują do dziś z wtedy zamontowanym kotłami. Wiedza jak montować kocioł, kominek nie jest w kręgu zainteresowania producentów.

Zastanowiłem się i sobie odpowiedziałem: ja jak i wszyscy producenci urządzeń grzewczych wody jesteśmy w błędzie ale jest ktoś kto wie lepiej...

Jurgonka
16-10-2016, 21:47
Brawo. A poważnie dlaczego u mnie nie ma kondensatu a komin murowany z cegły jest OK. Poczytaj o minimalnych temperaturach w atmosferycznych kotłach gazowych. Inna fizyka, czy czystsze spaliny.

Kominki Piotr Batura
16-10-2016, 22:22
1 - kondensacja, korozja,
2 - sprawność spalania, temperatura wewnątrz paleniska to podstawa efektywnego spalania,
3 - termiczne naprężenia w urządzeniu związane z różnicą temperatur.

Punkt 2-gi należy traktować jako najważniejszy bo on ma wpływ na otoczenie (sąsiadów, środowisko..) więc im sprawność wyższa tym lepiej dla wszystkich.
Punkt 1-szy, problem użytkownika jeśli mu wcześniej zgnije ale nie musi bo kreozot dobrze konserwuje.
Punkt 3-ci to raczej dla kultury eksploatacji żeby urządzenie pracowało w komfortowych warunkach,

Jurgonka, Piotr Batura - sądzę, że dla Was powinien być szczególnie bliski punkt 2-gi i należałoby mocno podkreślać istotę tego warunku.

Temperaturę powrotu powinno przyjmować się jak najwyższą (jak niektórzy tu cytowani producenci - 65stC) a biorąc jeszcze pod uwagę ten zakres o który martwił się Piotr Batura (nie zagotować wody) producenci najczęściej podają powyżej 50stC.

1. Nie występuje po kilkunastu latach palenia. Komin bez czyszczenia, tylko przeglądy.
2..Zuzia owszem, sprawna inaczej. CTM ma niezłą sprawność i wysoką temperaturę spalania.
3. Jaśniej poproszę

pawele1
17-10-2016, 16:27
Weź najpierw pod lupę ceramikę w środku komina. Czy nie jest popękana? Przyjrzyj się dokładnie szczególnie w miejscu starego przyłącza. Jak chcesz podłączyć wkład do tego "ugryzionego" komina na dole? Moim zdaniem rura ze stali stopowej do środka obligatoryjnie. Podłączenie zgodnie z zasadami spływu skroplin do środka. Również na wkładzie kominkowym. Zadaszenie na kominie...Dziurę po prostu zamuruj wówczas...

Witam
ugryziony komin wyrównałem, dziury zamurowałem. Ale jak obsadzić rury kominowe Bertramsa w kominie. Przecież nie posadowie ich na wkładzie / duża masa/

Kominki Piotr Batura
17-10-2016, 17:17
Witam
ugryziony komin wyrównałem, dziury zamurowałem. Ale jak obsadzić rury kominowe Bertramsa w kominie. Przecież nie posadowie ich na wkładzie / duża masa/

Na całej długości komina chcesz dać te rury? Od wkładu kominkowego do czapy na dachu?

Slawek555
17-10-2016, 21:45
Cześć.
Za kilka miesięcy chce kupić kominek z płaszczem wodnym do nowopowstałego domu. Czytam ten wątek i im więcej czytam to tym mniej wiem, dlatego postanowiłem zapytać.

Proszę o informację jakie firmy produkują dobrej klasy kominki ? - przeglądając Internet każdy producent chwali swoje :)

1) biorę pod uwagę kominek z szybą narożną (względy wizualne)
- czy jest coś co powinienem wiedzieć w tej kwestii ? (szyba dzielona, gięta ... ? ) jakie są różnice, wizualnie przeważa nie dzielona jakie są za i przeciw giętej ?

2) otwieranie tradycyjne VS drzwiczki przesuwne do góry - czy takie rozwiązanie jest mniej szczelne ?

3) jakiej mocy powinienem dobrać kominek ?

Poniżej zamieszczę kilka przydatnych informacji o przeznaczeniu kominka.
Dom jednorodzinny z poddaszem użytkowym o łącznej powierzchni użytkowej 140m2.
Parter przewidziane jest ogrzewanie podłogowe na poddaszu ze względu na okna dachowe kaloryfery + podłogówka w łazience pralni i sypialni.

Miejsce na kominek mam w salonie - salon (28m2) z otwartą kuchnią(7,5m2) + otwarte wyjście na hol i schody na piętro.
EDIT: W salonie będą dwa duże otwory okienne - wykusz szklany od podłogi po sufit - szerokość 270cm i wyjście na taras 300cm

Do kominka doprowadzone potrzebne instalacje - wlot powietrza z zewnątrz + miejsce na skropliny.

Założenie jest takie, żeby kominek z płaszczem wodnym generował ciepłą wodę, którą wykorzystam do ogrzewania na parterze - podłogówka + na piętrze (kaloryfery). Dodatkowo chciałbym, aby ogrzewał też ciepłą wodę do mycia. Oprócz kominka drugim źródłem ogrzewania będzie piec gazowy.
Instalator przewidział jakieś bufory odpowiednie obiegi itp. na których kompletnie się nie znam, ale mówił, że da się to zrobić i będzie dobrze chodziło.

Zakładam ze po przyjściu z pracy i wieczorami będziemy korzystali z kominka, w przeciwnym razie zostaje piec gazowy.
Rodzina składa się z dwóch dorosłych osób i dwójki dzieciaków w wieku przedszkolnym.

Zdun Darek B
17-10-2016, 21:58
28 metrów salonu i szyba narożna ?
Kup sobie stringi...

Zdun Darek B
17-10-2016, 22:01
Salon 28 metrów to wkład z 3 szybami... ale jedna za drugą..

Remiks
17-10-2016, 22:02
Darek fajne ale bez wygodniej będzie;-)

pestka56
17-10-2016, 22:42
Wy tu sobie żartujecie Chłopaki, a facet ma problem :yes: Jest zieloniutki jak szczypiorek, więc pomóżcie mu z tym kominkiem.

przemo1
17-10-2016, 22:52
Toście chłopu doradzili :)
Sławek 555 - nic się nie martw, chwilę się ponabijają, ale potem coś doradzą - kominkowcy to fajne chłopy. Generalnie jak poczytasz np. ten wątek wstecz, to zauważysz, że potrzeby Twojego salonu stoją w sprzeczności z Twoimi oczekiwaniami do wielkości i mocy kominka - ty chcesz piękny widok ognia za panoramiczną szybą narożną, natomiast salon pragnie małego okienka (pionowego). Kto z was ustąpi? :)

pestka56
17-10-2016, 23:15
Pionowe są bardzo efektowne, ale czy są takie z płaszczem wodnym ??
370460 370461 370462

A może pomyśl o czymś mniejszym, ale eleganckim
RAIS Q-bic albo Austroflamm Slim2
370459
370463

pawele1
18-10-2016, 06:51
Na całej długości komina chcesz dać te rury? Od wkładu kominkowego do czapy na dachu?

Mam w tej chwili 3m tej rury. jesli starczy to ok, jesli potrzeba to dokupie. w sumie komin ma ok .7m powyżej przyłącza. Ma być dobrze

Slawek555
18-10-2016, 07:31
Chłopaki dzięki za sugestie w kwestii doboru odpowiedniej bielizny 
Myślę nad tym co pisaliście i podliczyłem łączną powierzchnie otwartą Salon+jadalnia+aneks kuchenny + holl i wychodzi mi 48m2. Dlatego narożny bo chciiałbym żeby krótsza szyba dogrzewała holl.
Bezpośrednio z holu jest wyjście schodami na górę więc ciepłe powietrze zapewne dotarło by również na górę.

Czy powierzchnia48m2 jest wg Was również za mała na kominek narożny ?

przemo1
18-10-2016, 08:17
Jeśli masz otwarty układ pomieszczeń, to nie potrzebujesz szyby narożnej - ciepłe powietrze rozejdzie się po całości. Przy dłuższym paleniu dotrze też do góry - u mnie jest podobnie.

Slawek555
18-10-2016, 08:51
rozumiem, ze względów wizualnych chce mieć narożny kominek.

Kominki Piotr Batura
18-10-2016, 10:29
Mam w tej chwili 3m tej rury. jesli starczy to ok, jesli potrzeba to dokupie. w sumie komin ma ok .7m powyżej przyłącza. Ma być dobrzeRur Bertrams nie montujemy w kominie. Służą wyłącznie do robienia przyłączy w suchych pomieszczeniach. Oprócz bojowej nazwy, jest tam zwykła czarna stal, która w kominie bardzo szybko rdzewieje. Do komina użyj stali o której pisałem wcześniej...

Kominki Piotr Batura
18-10-2016, 10:34
rozumiem, ze względów wizualnych chce mieć narożny kominek.

Salon jest typu otwartego, czy zamknięty? Jeśli otwarty, to na ile? Pokaż jakąś wizualkę...

pestka56
18-10-2016, 10:52
Salon jest typu otwartego, czy zamknięty? Jeśli otwarty, to na ile? Pokaż jakąś wizualkę...

Napisał:


Miejsce na kominek mam w salonie - salon (28m2) z otwartą kuchnią(7,5m2) + otwarte wyjście na hol i schody na piętro.

A potem jeszcze podał powierzchnię całej przestrzeni otwartej = 48m2.

:)

Slawek555
18-10-2016, 11:27
ok w załączniku zamieszczam rzut parteru, zaznaczyłem kolorem niebieskim te miejsca do ktorych może dotrzeć Ciepło z kominka.
370480

pestka56
18-10-2016, 11:56
Piotr pewnie zaraz coś napisze.

A mnie przyszedł do głowy taki pomysł.

Wsunęłabym kominek pod komin, a ten kawałek ścianki usunęła. Jest bez sensu tak jak jest. Kominek jedną nogą w hallu i prawie na drodze komunikacyjnej.

370481

Kominek pod kominem nie jest niczym dziwnym konstrukcyjnie i jeśli chodzi o funkcjonowanie urządzenia.
Tak od wieków buduje się kominki zduńskie.

Kanał wentylacyjny też nie musi iść do samej podłogi, więc nie stanowi problemu.

Zyskujesz dodatkowo przestrzeń, oddech we wnętrzu. No i kominek nie będzie zawadzał w przejściu ;)

Pytałeś o szczelność wkładów z tzw. gilotyną, czyli drzwiczki podciągane do góry. Większość jest nieszczelna, albo niedostatecznie szczelna. W każdej instrukcji wkładu jest napisane, czy nadaje sie do rekuperacji. Jeśli tak, tzn. że jest szczelny.

Kominki Piotr Batura
18-10-2016, 12:23
Kominek z PW służy do grzania wody w centralnym. To jego podstawowa funkcja. Jeśli podstawowa funkcja to patrzenie (chcenie), nie warto mścić się na wodę. Paląc w nim raz na tydzień, i od święta tez nie warto. Dogrzać można dom kominkiem bez płaszcza. Będzie on wówczas drugim źródłem - alternatywą. Niezależną od awarii systemu, czy braku prądu.
.
Teraz szyba. Boczna wyemituje ze 40 % energii w krótkim czasie w swojej okolicy. Reszta grzana wodą będzie nadal nie dogrzana, kiedy przekroczysz barierę przegrzewania miejsc w pobliżu kominka. Z tym można oczywiście żyć, tylko po co? Podwójna szyba? Zjawisko nieco złagodnieje...Szukaj...

Slawek555
18-10-2016, 18:31
dobra dociera powoli a może jakiś mniejszy kominek ale narożny ? z mniejszą szybą przez co mniej będę dogrzewał pomieszczenie wokół kominka.

Naprawdę nie ma żadnej alternatywy ?

niktspecjalny
18-10-2016, 18:52
Kominek z PW służy do grzania wody w centralnym. To jego podstawowa funkcja. Jeśli podstawowa funkcja to patrzenie (chcenie), nie warto mścić się na wodę. Paląc w nim raz na tydzień, i od święta tez nie warto. Dogrzać można dom kominkiem bez płaszcza. Będzie on wówczas drugim źródłem - alternatywą. Niezależną od awarii systemu, czy braku prądu.
.
Teraz szyba. Boczna wyemituje ze 40 % energii w krótkim czasie w swojej okolicy. Reszta grzana wodą będzie nadal nie dogrzana, kiedy przekroczysz barierę przegrzewania miejsc w pobliżu kominka. Z tym można oczywiście żyć, tylko po co? Podwójna szyba? Zjawisko nieco złagodnieje...Szukaj...

Witam.

Nie zostawiaj mnie odosobnionego.Piętrowego domu bez PW nie dogrzejesz Piotr.Jest KZPŁW i to on dyktuje warunki.Już to pisałem.Mam ochotę wyeliminować KG, to palę cały czas nieustannie w kominku.Ot i cała filozofia domu piętrowego.

StefanW
18-10-2016, 19:45
Witam.

Nie zostawiaj mnie odosobnionego.Piętrowego domu bez PW nie dogrzejesz Piotr.Jest KZPŁW i to on dyktuje warunki.Już to pisałem.Mam ochotę wyeliminować KG, to palę cały czas nieustannie w kominku.Ot i cała filozofia domu piętrowego.

A dlaczego Ty grypsem nadajesz? Przecież nie wiadomo o co Ci chodzi! Pomyśl i napisz jasno co miałeś na myśli.

Remiks
18-10-2016, 20:18
Stefan to że niewiele rozumiesz to wiadomo przecież cały czas o tym piszesz;-)

Jurgonka
18-10-2016, 20:41
Niestety jest to jeden z nielicznych wpisów (mojego krajana) z którym zgadzam się w 100%. O ile dla niektórych skróty są zrozumiałe to dla innych to: "Bo droselklapa tandetnie blindowana i ryksztosuje." Gdy piszemy dla wszystkich, piszmy czytelnie.

StefanW
18-10-2016, 20:56
Jurgonka - przerabiałem usilnie Twój sposób palenia w kominku ale niestety - lipa, nie chce mi się wypalać. Paliłem buk w palenisku bezrusztowym. Co może być nie tak? Sposób który ostatnio podałeś - plaster na żar.

pestka56
18-10-2016, 21:03
dobra dociera powoli a może jakiś mniejszy kominek ale narożny ? z mniejszą szybą przez co mniej będę dogrzewał pomieszczenie wokół kominka.

Naprawdę nie ma żadnej alternatywy ?

Sławku, jest sporo fajnych mniejszych kominków.
No, choćby te, które wkleiłam w poście wyżej. Naprawdę jest w czym przebierać :)

Jurgonka
18-10-2016, 21:12
Jurgonka - przerabiałem usilnie Twój sposób palenia w kominku ale niestety - lipa, nie chce mi się wypalać. Paliłem buk w palenisku bezrusztowym. Co może być nie tak? Sposób który ostatnio podałeś - plaster na żar.

Prawdopodobnie za mało powietrza. W moim kominku powietrze doprowadzone z zewnątrz na szybę, mam otwarte na max. Ponadto gdy chcesz grzać mocno i szybko, kilka (3) mniejsze plasterki. Mój sposób to zawsze zdecydowanie dłuższe palenie, bez dymu.

StefanW
18-10-2016, 21:38
Prawdopodobnie za mało powietrza. W moim kominku powietrze doprowadzone z zewnątrz na szybę, mam otwarte na max. Ponadto gdy chcesz grzać mocno i szybko, kilka (3) mniejsze plasterki. Mój sposób to zawsze zdecydowanie dłuższe palenie, bez dymu.

Też chciałem długo palić jednym plasterkiem bo jak grzać mocno i szybko to wiem.

Slawek555
18-10-2016, 21:54
Sławku, jest sporo fajnych mniejszych kominków.
No, choćby te, które wkleiłam w poście wyżej. Naprawdę jest w czym przebierać :)

sprawdzałem, te co podałaś są bez płaszcza wodnego a na nim mi zależy bardzo :)

Jurgonka
18-10-2016, 22:00
Genialnie pali się jeden plasterek, ale z pęknięciem (wywołanym schnięciem)do rdzenia. U mnie pęknięcie musi być ustawione do szyby - nawiewu. Spróbuj dwa mniejsze (średnica) kawałki dotykające bokami do siebie. Wytworzysz "komin" zwiększający ruch powietrza wewnątrz paleniska.

Remiks
18-10-2016, 22:19
Genialnie pali się jeden plasterek, ale z pęknięciem (wywołanym schnięciem)do rdzenia. U mnie pęknięcie musi być ustawione do szyby - nawiewu. Spróbuj dwa mniejsze (średnica) kawałki dotykające bokami do siebie. Wytworzysz "komin" zwiększający ruch powietrza wewnątrz paleniska.
No to może sprawdzi pochodnię szwedzką;-)

Jurgonka
18-10-2016, 22:26
W pochodni szwedzkiej wykorzystują właśnie właściwości drewna. Musi być w pionie i z braku obudowy tworzą ją z szczap.

Kominki Piotr Batura
18-10-2016, 22:29
sprawdzałem, te co podałaś są bez płaszcza wodnego a na nim mi zależy bardzo :)


Zupełnie niepotrzebnie. :) ....
.
Spytaj w Unico o wodniaka narożnego z podwójną szybą.

niktspecjalny
19-10-2016, 06:52
A dlaczego Ty grypsem nadajesz? Przecież nie wiadomo o co Ci chodzi! Pomyśl i napisz jasno co miałeś na myśli.

Witam.

Pamiętnej bo galopujesz i nie używaj słów które mogą ci przynieść szkodę to na przyszłość ,a grypserę zostaw dla festów dla frajerów ona jest zakazana.Bujaj się.

Jeśli chodzi o aspekt ekonomiczny mojego zestawu ,którego nie rozumiesz (z wiadomych przyczyn) to tak jak podkreślałem.W domu piętrowym bez DGP i PW wystąpią pewne opory w dogrzewaniu górnych pomieszczeń przy założeniu ,że także nie ma nijakiej podłogówki.Przykład swój zawsze podaje ponieważ jestem inwestorem z 10 letnim stażem praktycznym i zaczynam dostrzegać ,że czas na zmiany ale w moim zestawie pewnych rzeczy nie da się zmienić.Jeśli i tego nie rozumiesz to czytaj cały czas co piszą wybitniejsi od ciebie.To pomaga.

forscher
19-10-2016, 07:02
Witam.
.............
Bujaj się.
........
Jeśli i tego nie rozumiesz to czytaj cały czas co piszą wybitniejsi od ciebie.To pomaga.



:eek:
też się dzisiaj nie wyspałem.
:o

niktspecjalny
19-10-2016, 07:08
:eek:
też się dzisiaj nie wyspałem.
:o

Witam
też chałupę mam porothermie ale podłogówkę tylko w newralgicznych miejscach.:p
Wstawiam do domu piętrowego nazwę go ,zainstalowanego coś pod nazwą kominek-pieco kominek,kozę itp. bez DGP.PW,itp.to jakie warunki muszę spełnić by tak jak do tej pory odczuwać komfort cieplny.Wybudź się i mi odpowiedz jeśli potrafisz.W nowo budowanych domach na płytach,pasywnych-energooszczędnych problem znika ale zmieniając coś co kiedyś popełniono ,to niestety urasta do problemu już nie finansowego ale właśnie ekonomicznego.Pieniądze i czasami nie pomogą bo fizycznie pewnych technologi przeskoczyć się nie da.

forscher
19-10-2016, 07:16
Witam
też chałupę mam porothermie ale podłogówkę tylko w newralgicznych miejscach.:p

https://www.youtube.com/watch?v=KK99X3rxvII

niktspecjalny
19-10-2016, 07:28
https://www.youtube.com/watch?v=KK99X3rxvII (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=https%3A%2F%2Fwww.youtube.com%2 Fwatch%3Fv%3DKK99X3rxvII)

Witam

zapomniałem ,że teraz tak należy.



https://www.youtube.com/watch?v=V_Y_AEoqeC4

Zdun Darek B
19-10-2016, 08:58
Taki nowy wkład pojawił się ostatnio w ofercie Romotop

niktspecjalny
19-10-2016, 09:33
Taki nowy wkład pojawił się ostatnio w ofercie Romotop

Witam.

Szkoda ,że nie z PW.;)

Slawek555
19-10-2016, 09:50
Zupełnie niepotrzebnie. :) ....
.
Spytaj w Unico o wodniaka narożnego z podwójną szybą.

Odwiedziłem ich stronę, znalazłem bardzo ładny wkład Nemo 2B TopEco, zastanawiam się tylko czy będzie odpwoeidni do ogrzeania 140m2

Kominki Piotr Batura
19-10-2016, 11:25
Odwiedziłem ich stronę, znalazłem bardzo ładny wkład Nemo 2B TopEco, zastanawiam się tylko czy będzie odpwoeidni do ogrzeania 140m2


Są domy i domy...:)

animuss
19-10-2016, 12:02
Witam.
Już to pisałem.Mam ochotę wyeliminować KG, to palę cały czas nieustannie w kominku.Ot i cała filozofia domu piętrowego.
Trzeba zdawać sobie sprawę z marności takich urządzeń, do ogrzewania domu powinien być wyrafinowany zjadacz opalu o większej sprawności.

Slawek555
19-10-2016, 12:56
Są domy i domy...:)

Sugerujesz coś ?

Kominki Piotr Batura
19-10-2016, 14:29
Sugerujesz coś ?Tak. Ty wiesz jaki masz dom, jak jest ocieplony, ile potrzebuje ciepła. Pogadaj ze sprzedawcą wkładu. Albo..., na forum masz Wojtka, który zna ten wkład jak swoją żonę...no może lepiej.:)

Slawek555
19-10-2016, 18:59
Tak. Ty wiesz jaki masz dom, jak jest ocieplony, ile potrzebuje ciepła. Pogadaj ze sprzedawcą wkładu. Albo..., na forum masz Wojtka, który zna ten wkład jak swoją żonę...no może lepiej.:)

A Wojtek jest na forum ? jaki nick ?

niktspecjalny
19-10-2016, 19:00
Trzeba zdawać sobie sprawę z marności takich urządzeń, do ogrzewania domu powinien być wyrafinowany zjadacz opalu o większej sprawności.

Witam.
Wytłumacz mi to proszę.

pestka56
19-10-2016, 19:04
A Wojtek jest na forum ? jaki nick ?

Cofnij się kilka stron. Znajdziesz go. Ten wątek odwiedza tylko jeden Wojtek_796 :)

animuss
19-10-2016, 21:19
Witam.
Wytłumacz mi to proszę.
Co tu tłumaczyć, KzPłW to osioł a nie koń, a w Twojej sytuacji najłatwiej takim ustrojstwem, rozprowadzić ciepło po całym mieszkaniu, wykorzystując istniejącą instalację.Dlatego ciągniesz w tym kierunku.

Miras88
21-10-2016, 19:20
Witam serdecznie.
Od razu się usprawiedliwię ,że szukałem podobnego problemu dość długo ale nie znalazłem.
Posiadam piec typu KOZA firmy Jotul. Problem mój jest taki, że ciąg jest dobry pali się dość dobrze. Muszę w prawdzie przed rozpaleniem najlepiej otworzyć okno w pokoju ale gdy już komin się nagrzeje jest wszystko w porządku mogę nawet otworzyć drzwiczki i nie dymi na pokój.
Problem pojawia się w momencie gdy do pokoju są np. zamknięte drzwi (pali się nadal bardzo dobrze) ale ktoś otworzy drzwi wejściowe do pokoju to wtedy bucha dym z kominka na pokój. Podobni jest gdy w kominku już się nie pali a ktoś wejdzie do pokoju to czuć od razu czuć nieprzyjemny zapach spalonego wędzonego drzewa w pomieszczeniu.
Podobna sytuacja jest też gdy w pobliżu domu a mieszkam praktycznie 2m od ruchliwej drogi, przejedzie samochód ciężarowy z naczepą z duża prędkością to też powoduje czasami cofniecie się dymy na pokój.
Za pomoc z góry bardzo dziękuję i serdecznie pozdrawiam.

Wojtek_796
21-10-2016, 19:49
Witam.
Musiałbyś podać więcej informacji. Jak wysoki komin i jakiej średnicy, skąd powietrze do spalania itp.
Masz spore wahania ciśnienia w domu przy słabym ciągu.

StefanW
22-10-2016, 13:46
Miras88
- jak duży jest pokój?
- w którą stronę otwierają się drzwi?
- czy jest jakiś otwór na powietrze do pokoju?
- czy jadący samochód zakłóca jadąc tylko w jednym kierunku czy w obydwu?

Kominki Piotr Batura
22-10-2016, 17:44
http://muratordom.pl/filmy/instalacje-w-domu/ogrzewanie/kominek-z-plaszczem-wodnym-w-pytaniach-i-odpowiedziach,0_45grshgi/


Ogólnie pitolenie na forum, więc może coś poważniejszego....Filmik i osoby tam występujące - a raczej firmy...Zapis prawny jest jaki jest. Można go różnie interpretować. Dziwi mnie natomiast fakt, że producenci kominków PROMUJĄ interpretację niekorzystną dla siebie...

lukasz31
23-10-2016, 13:32
Witam.Od stycznia posiadam Wkład Bef Flat 6. Paliłem w nim ok 15-20razy max. Zauważyłem na tylnej sciance pekniecie( moze uda mi się wstawić zdjęcie).
Czy jest to podstawa do reklamacji??370850

pestka56
23-10-2016, 17:33
Pękła okładzina z Carconu wewnatrz paleniska. Zdarza się to szamotowi i innym płytom z materiałów akumulujących ciepło. Ale czy to podlega reklamacji, to raczej wątpię.
Na co producent daje gwarancję?
A w ogóle czytałeś instrukcję obsługi i wszystko masz wykonane
zgodnie z tą instrukcją?
http://www.befpolska.com/pl/do_pobrania (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fwww.befpolska.com% 2Fpl%2Fdo_pobrania)

Wojtek_796
23-10-2016, 17:35
Zapytaj u producenta.
Raczej nie, ale zapytać i poprosić nie zawadzi.

Kominki Piotr Batura
23-10-2016, 21:22
Witam.Od stycznia posiadam Wkład Bef Flat 6. Paliłem w nim ok 15-20razy max. Zauważyłem na tylnej sciance pekniecie( moze uda mi się wstawić zdjęcie).
Czy jest to podstawa do reklamacji??370850Nie jest to z pewnością powód do niepokoju. Szamot nie stracił swoich właściwości...

Mellers
24-10-2016, 21:59
Hmm... ja z innej beczki. Stoję przed wyborem wkładu kominkowego. Poświęciłem nieco czasu na ogarnięcie tematyki i już prawie podjąłem decyzję! Okazuje się, że sprzedający chyba nieco podbijają "kolorki" mojego wyboru... Konkretnie chodzi o wkład Focolare 70 Piano czasem zwany Focolare 70 Płaski. W opisie technicznym tegoż wkładu słowa nie ma na temat tego, że powietrze pierwotne, kierowane do popielnika, pobierane jest z pomieszczenia. Na stronie jednego ze sprzedawców znalazłem jednak schemat wkładu z którego właśnie to wynika. Króciec powietrza zewnętrznego przeznaczony jest tylko dla powietrza wtórnego i kurtyny kierowanej na szybę. Czy ktoś z profesjonalistów może potwierdzić moje obserwacje lub wyprowadzić mnie z błędu? Nie udało mi się dotrzeć do dokumentacji tego wkładu w języku polskim, a opieranie się na niewyraźnym szkicu jednak jest niepewne dlatego proszę o pomoc :bash:

Kominki Piotr Batura
24-10-2016, 22:41
Hmm... ja z innej beczki. Stoję przed wyborem wkładu kominkowego. Poświęciłem nieco czasu na ogarnięcie tematyki i już prawie podjąłem decyzję! Okazuje się, że sprzedający chyba nieco podbijają "kolorki" mojego wyboru... Konkretnie chodzi o wkład Focolare 70 Piano czasem zwany Focolare 70 Płaski. W opisie technicznym tegoż wkładu słowa nie ma na temat tego, że powietrze pierwotne, kierowane do popielnika, pobierane jest z pomieszczenia. Na stronie jednego ze sprzedawców znalazłem jednak schemat wkładu z którego właśnie to wynika. Króciec powietrza zewnętrznego przeznaczony jest tylko dla powietrza wtórnego i kurtyny kierowanej na szybę. Czy ktoś z profesjonalistów może potwierdzić moje obserwacje lub wyprowadzić mnie z błędu? Nie udało mi się dotrzeć do dokumentacji tego wkładu w języku polskim, a opieranie się na niewyraźnym szkicu jednak jest niepewne dlatego proszę o pomoc :bash:

Suwaki na drzwiach wyraźnie potwierdzają Twoje obserwacje...

animuss
24-10-2016, 23:49
Suwaki na drzwiach wyraźnie potwierdzają Twoje obserwacje...

Jest podejrzenie że suwaki ruszają przepustnicą.
Ma 2 króćce, jeden na dole drugi u góry.
Tu masz wszystko nawet tel. do przyjaciela.
Tam jest opcja z jakąś turbiną nie chciałem się zagłębiać.
Materiały do pobrania :
Instrukcja obsługi
Karta produktu
Certyfikaty
Opcja dodatkowa - turbina
Opcja dodatkowa - panel regulatora
itd.....
http://www.piecepolska.pl/la-nordica-wklad-kominkowy-focolare-70-piano-o_l_232.html

Zdun Darek B
25-10-2016, 05:01
Witam.Od stycznia posiadam Wkład Bef Flat 6. Paliłem w nim ok 15-20razy max. Zauważyłem na tylnej sciance pekniecie( moze uda mi się wstawić zdjęcie).
Czy jest to podstawa do reklamacji??370850

Raczej nie.
Pęknięcie wygląda na naprężeniowe nie mechaniczne a to słabo wróży na przyszłość .

Zdun Darek B
25-10-2016, 05:02
Nie jest to z pewnością powód do niepokoju. Szamot nie stracił swoich właściwości...

To nie szamot a BETON !

25-10-2016, 06:43
Witam czy ma ktoś może sterwonik kratki msk ? albo zna się na nim ?

Kominki Piotr Batura
25-10-2016, 07:10
Jest podejrzenie że suwaki ruszają przepustnicą.
Ma 2 króćce, jeden na dole drugi u góry.
Tu masz wszystko nawet tel. do przyjaciela.
Tam jest opcja z jakąś turbiną nie chciałem się zagrabiać.
Materiały do pobrania :
Instrukcja obsługi
Karta produktu
Certyfikaty
Opcja dodatkowa - turbina
Opcja dodatkowa - panel regulatora
itd.....
http://www.piecepolska.pl/la-nordica-wklad-kominkowy-focolare-70-piano-o_l_232.html (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fwww.piecepolska.pl %2Fla-nordica-wklad-kominkowy-focolare-70-piano-o_l_232.html)Tam nie ma suwaków. Są dwie szczeliny, jeden suwak. Popatrz sobie, jak to wygląda z drugiej strony. Moim zdaniem dziura do popielnika jak w Zuzi. Tyle, że może się nie zacina....Rozpalasz na otwartym, potem zamykasz.

sruba014
25-10-2016, 10:41
Cześć

Chciałem zapytać o regulator ciągu kominowego do zainstalowania w kominie, do którego mam podłączony wkład kominkowy. Nawet przy całkowicie zamkniętym szybrze oraz zupełnie zamkniętym dolotem powietrza w popielniku i w 1/3 otwartym dolocie z zewnątrz - płomień nie pali się super równo a czasami przy bardziej otwartym szybrze i dolotach słyszę jak wiatr hula we wkładzie. Komin ceramiczny CJBloka fii200.

Czytałem w wielu artykułach, że takie urządzenie poprawia/stabilizuje pracę kominka oraz ciągu. http://oxywent.pl/regulatory-ciagu-kominowego-lublin/550-regulator-ciagu-rco.html takie o coś. Zamontowałbym to pod czopuchem.

Macie doświadczenie z tego rodzaju urządzeniami? no i co i nich myślicie.

Mellers
25-10-2016, 13:03
Hej, Animus - dobrze kombinujesz - całkiem tak jak ja :-)
Niestety ten króciec na dole należy do modułu rozprowadzającego powietrze... :-(
Czekam na dodatkową dokumentację od sprzedawcy, w języku polskim.

Mellers
25-10-2016, 13:06
Tam nie ma suwaków. Są dwie szczeliny, jeden suwak. Popatrz sobie, jak to wygląda z drugiej strony. Moim zdaniem dziura do popielnika jak w Zuzi. Tyle, że może się nie zacina....Rozpalasz na otwartym, potem zamykasz.
Też mi się tak wydaje... ale czy w takim razie wkład nadaje się do skojarzenia z WM - jakby nie było ma doprowadzenie powietrza z zewnątrz, ale zamknięta komora spalania to jest tylko kiedy zamknie się ten dopływ w drzwiczkach... Czy można to potraktować jako element służący wyłącznie wspomaganiu rozpalania, nie kłócący się z wymogami WM ???

matmateusz
25-10-2016, 13:19
Witam, mam pytanie dotyczące obudowy kominka. Kominek z wkładem seguin rubis. Obudowa jest od środka izlolowana wełną firerock. chcę tą wełnę usunąć i wymienić na płyty izolacyjne. Zauważyłem jednak że wkład jest dosunięty do ściany i nie ma tam izolacji. Między radiatorem (takie wystające elementy na tylnej ścianie wkładu) a ścianą jest ok 8mm. I izolacja z wełny jest przyklejona do ściany mniej więcej 5 cm od miejsca gdzie kończy się wkład. Nie wiem czy dobrze to opisałem... Wygląda to tak jak by ktoś na ścianę za wkładem nakleił izolację a następnie wyciął w niej otwór na wkład i go dosunął do ściany zostawiając ok 8mm odległości między wkładem a ścianą. między wkładem a izolacją jest ok 5cm. Teraz mam pytanie czy wymieniając izolację mogę zrobić tak samo? tzn że nie dotykac wkładu, tylko wymienić wełnę na płyty izolacyjne (było by to dla mnie dużo łatwiejsze do wykonania), czy jednak musze odsunąć wkład od ściany i włożyć tam płytę. Ściana za kominkiem to komin z pełnej cegły pokryty tynkiem gipsowym. Czym grozi mi takie zostawienie wkładu kominkowego w obecnej pozycji? Z góry dzieki za odpowiedzi :)

Wojtek_796
25-10-2016, 13:30
Witam.
Było palone w tym kominku?
Powinieneś się jednak zdecydować na odsunięcie wkładu od ściany, jeżeli już przy okazji przeróbki chcesz to zrobić porządnie.
Ryzyko polega na tym, że może popękać ściana. Powinno być przynajmniej około 5 cm odległości ściany wkładu od powierzchni izolacji - nie musisz tu liczyć radiatorów.

pestka56
25-10-2016, 13:46
A nie lepiej 10 + te 3 cm plyty izolacyjnej na ścianie? Tak zalecają instrukcje wielu wkładów :)

To chyba nie tylko o pekanie ściany chodzi, ale o dłuższy żywot wkładu. Skoryguj, Wojtku, jeśli coś źle piszę.

Wojtek_796
25-10-2016, 14:55
Dobrze piszesz.

animuss
25-10-2016, 15:13
Tam nie ma suwaków. Są dwie szczeliny, jeden suwak. Popatrz sobie, jak to wygląda z drugiej strony. Moim zdaniem dziura do popielnika jak w Zuzi. Tyle, że może się nie zacina....Rozpalasz na otwartym, potem zamykasz.
http://i.imgur.com/wmE5DQz.png
Dwa suwaki.
http://i.imgur.com/LeVn7ch.png
Ten dolny suwak na rysunku z otwartymi drzwiami wygląda jakby otwierał żaluzją w drzwiczkach - dolot powietrza pod ruszt.Po jego przesunięciu robią się dwie szczeliny,, ale się dogadaliśmy. :)

pestka56
25-10-2016, 15:42
Wojtku :)

Użytkowałam przez kilka lat wolnostojący piecyk / kominek o podobnym rozwiązaniu suwaków i popielnika. Tyle, że u mnie popielnik był otwierany osobnymi drzwiczkami. Nie dało się o tym powiedzieć, że jest szczelne już choćby z tego powodu, że te suwaki to zwyczajne listewki metalowe przesuwające się by zamknąć i otworzyć otwory. Zero szczelności. Te na dole to zwyczajne dziury na przestrzał drzwiczek.

Ściągnęłam zdjęcia, bo dobrze widać na nich o co chodzi.

371016
371017
371018
371020
371019

Kominki Piotr Batura
26-10-2016, 06:26
http://i.imgur.com/wmE5DQz.png
Dwa suwaki.
http://i.imgur.com/LeVn7ch.png
Ten dolny suwak na rysunku z otwartymi drzwiami wygląda jakby otwierał żaluzją w drzwiczkach - dolot powietrza pod ruszt.Po jego przesunięciu robią się dwie szczeliny,, ale się dogadaliśmy. :)

Przeceniasz italińców! :). Wkład wygląda jakby z tej samej formy co Jotula leją...Tylko front swój dorobili i pirdolniki...

Zrobiłeś rejestrację Stila? Tą na wydłużoną gwarancję (7lat). Pewnie będziesz musiał za moim pośrednictwem, ale spróbuj bezpośrednio do Kuczwalskiego.

Kominki Piotr Batura
26-10-2016, 06:51
Wojtku :)

Użytkowałam przez kilka lat wolnostojący piecyk / kominek o podobnym rozwiązaniu suwaków i popielnika. Tyle, że u mnie popielnik był otwierany osobnymi drzwiczkami. Nie dało się o tym powiedzieć, że jest szczelne już choćby z tego powodu, że te suwaki to zwyczajne listewki metalowe przesuwające się by zamknąć i otworzyć otwory. Zero szczelności. Te na dole to zwyczajne dziury na przestrzał drzwiczek.

Ściągnęłam zdjęcia, bo dobrze widać na nich o co chodzi.

371016
371017
371018
371020
371019


Ty to umiesz....:)

animuss
26-10-2016, 08:09
Zrobiłeś rejestrację Stila? Tą na wydłużoną gwarancję (7lat). Pewnie będziesz musiał za moim pośrednictwem.Nie, a jak to trzeba zrobić?
Zamówiłem komin (wkład stal.) w ten piątek mam odebrać.

MD.
26-10-2016, 10:16
Nie, a jak to trzeba zrobić?
Zamówiłem komin (wkład stal.) w ten piątek mam odebrać.

https://produktregistrierung.brunner.de/

Na powyższej stronie można wybrać język polski, żeby było łatwiej przejść proces rejestracji :)

sruba014
26-10-2016, 13:41
Powtarzam zapytanie i proszę o odpowiedź.'

Cześć

Chciałem zapytać o regulator ciągu kominowego do zainstalowania w kominie, do którego mam podłączony wkład kominkowy. Nawet przy całkowicie zamkniętym szybrze oraz zupełnie zamkniętym dolotem powietrza w popielniku i w 1/3 otwartym dolocie z zewnątrz - płomień nie pali się super równo a czasami przy bardziej otwartym szybrze i dolotach słyszę jak wiatr hula we wkładzie. Komin ceramiczny CJBloka fii200.

Czytałem w wielu artykułach, że takie urządzenie poprawia/stabilizuje pracę kominka oraz ciągu. http://oxywent.pl/regulatory-ciagu-k...ciagu-rco.html takie o coś. Zamontowałbym to pod czopuchem.

Macie doświadczenie z tego rodzaju urządzeniami? no i co i nich myślicie

Kominki Piotr Batura
26-10-2016, 17:59
Nie, a jak to trzeba zrobić?
Zamówiłem komin (wkład stal.) w ten piątek mam odebrać.Poczytaj, gdzieś w papierach stoi...

Wojtek_796
26-10-2016, 19:36
Powtarzam zapytanie i proszę o odpowiedź.'

Cześć

Chciałem zapytać o regulator ciągu kominowego do zainstalowania w kominie [...]

Cześć.

To jest takie urządzenie trochę dla desperatów. Może gasić zbyt duży, ale stabilny ciąg. Jeżeli u Ciecie występują jakieś zachwiania, niestabilność ciśnienia w kominie, to raczej pomyśl o jakiejś nasadzie.
Ta klapka będzie Ci stukać, poza tym lubi się zacinać.
No i jest to do zamocowania poniżej wlotu spalin- jak najdalej od niego. Taka dziura w kominie jest trochę ryzykowna - co na przykład przypadku pożaru sadzy.
Generalnie dla mnie urządzenie do używania pod ciągłym nadzorem, do zamontowania w widocznym miejscu.

Pozdrawiam

d7d
26-10-2016, 19:41
https://produktregistrierung.brunner.de/

Na powyższej stronie można wybrać język polski, żeby było łatwiej przejść proces rejestracji :)

Bardzo ładnie, 10 lat gwarancji.
Tylko co obejmuje gwarancja i jakie są wykluczenia?
Brunner odsyła do:
Przedłużona gwarancja na okres 10 lat (szczegóły na www.produktregistrierung.brunner.de ).
a tam formularz rejestracyjny a nie ma szczegółów.

forscher
26-10-2016, 19:54
a jak klikniesz tu
https://www.brunner.de/de/Service/Garantie


a potem na BRUNNER Garantie w akapicie o tekście brzmiącym "Was müssen Sie für die BRUNNER Garantie tun? Bitte registrieren Sie Ihr Produkt hier."


Otworzy Ci sie plik PDF wraz ze wszystkimi:
1. wymaganiami Voraussetzungen
2. lista produktów, których ta gwarancja dotyczy Für welche Produkte wird die BRUNNER-Garantie angeboten?
3. opisem co obejmuje gwarancja Umfang der BRUNNERGarantie
4. opisem poczatku od kiedy zaczyna obowiazywac gwaranacja Beginn der BRUNNERGarantie.. Oczywistym jest ze obowiazuje ona ab dem Kaufdatum des Produkts



Jeżeli jakiejs informacji brakuje - pisz :)


Pozdrav

Kominki Piotr Batura
26-10-2016, 22:25
10 lat na żeliwne. Stalowe 7....

d7d
26-10-2016, 22:33
chyba Guss-Heizeinsatze i Guss-Kaminofen 10 lat
a Stahl-Heizeinsatze i Kesselgerate 5 lat
i inne 2 lata ?

Kominki Piotr Batura
27-10-2016, 09:34
Stahl ma 2 + 5 po rejestracji...

jkowals1
27-10-2016, 14:32
Witajcie,

kilka tygodniu temu został u mnie w domu zamontowany wkład hajduk volcano 2lth. po kilku dniach i grzaniu w kominku odspoiły się płytki gresowe, które były wyklejone w miejsce typowej ramki. Załączam zdjęcia. Podejrzewam, że to kwestia wysokiej temperatury a "fachowiec" używał zapewne zaprawy elastycznej ceresit cm17 zamiast jakieś "zduńskiej". Dodam tylko, że obudowa jest ciepła (plyty cpa).

Pytanie jak to można poprawić, czy wystarczy te płytki gresowe przykleić jeszcze raz na jakąś fachową zaprawę zduńską?
Kominek jest już otynkowany, pomalowany i niechciałbym robić totalnej rozwałki. Czy powinienem skuć tę starą zaprawę (jakieś 2-3 centymetry zaznaczyłem na zdjęciu) i płytki kleić do samych płyt cpa?

Dziękuję z góry za porady

Zdun Darek B
27-10-2016, 18:19
Czy aby gres jest optymalnym materiałem do zastosowania w takim miejscu ??

bny
27-10-2016, 19:18
Witam, jestem na etapie szukania piecyka do domu z drewna.
Moje pytanie jest następujące, czy piecyk takie jak np kratki neptun 9 dość duży piecyk o mocy 9kw kosztujący 2000 zł jest wart rozpatrzenia, czy takie piecyk można nazwać dobrym piecykiem? W porównaniu np z piecykiem dovre 640cb i INVICTA BRADFORD 6173-44, które kosztują razy dwa.
Ogólnie zastanawia mnie za co się płaci w tych piecykach, gwarancję i tak wszyscy dają na 5 lat.

jkowals1
27-10-2016, 19:22
Gres pewnie nie jest optymalny, lepszy bylby pewnie granit, moze ramka stalowa... ale jeseli jest jakiś dobry sposob na przyklejenie gresu to juz nie bede tego rozwalal i tak bym to poprawil.

Kominki Piotr Batura
27-10-2016, 19:24
Witam, jestem na etapie szukania piecyka do domu z drewna.
Moje pytanie jest następujące, czy piecyk takie jak np kratki neptun 9 dość duży piecyk o mocy 9kw kosztujący 2000 zł jest wart rozpatrzenia, czy takie piecyk można nazwać dobrym piecykiem? W porównaniu np z piecykiem dovre 640cb i INVICTA BRADFORD 6173-44, które kosztują razy dwa.
Ogólnie zastanawia mnie za co się płaci w tych piecykach, gwarancję i tak wszyscy dają na 5 lat.Kiełbasę też masz po 14 i 28....Drewniany dom. Pokaż może najpierw miejsce na kominek i komin...To może być ważniejsze od smaku kieł....sorry, od różnic w cenach kóz. Są i takie za 14.000 ! A tu sympatyczna z odzysku...http://blog.kominki-batura.pl/montaz-odnowionej-kozy-z-koniem/

Kominki Piotr Batura
27-10-2016, 19:28
Witajcie,

kilka tygodniu temu został u mnie w domu zamontowany wkład hajduk volcano 2lth. po kilku dniach i grzaniu w kominku odspoiły się płytki gresowe, które były wyklejone w miejsce typowej ramki. Załączam zdjęcia. Podejrzewam, że to kwestia wysokiej temperatury a "fachowiec" używał zapewne zaprawy elastycznej ceresit cm17 zamiast jakieś "zduńskiej". Dodam tylko, że obudowa jest ciepła (plyty cpa).

Pytanie jak to można poprawić, czy wystarczy te płytki gresowe przykleić jeszcze raz na jakąś fachową zaprawę zduńską?
Kominek jest już otynkowany, pomalowany i niechciałbym robić totalnej rozwałki. Czy powinienem skuć tę starą zaprawę (jakieś 2-3 centymetry zaznaczyłem na zdjęciu) i płytki kleić do samych płyt cpa?

Dziękuję z góry za porady


A czy te płytki nie dotykały czasem blachy?

bny
27-10-2016, 19:32
Kiełbasę też masz po 14 i 28....Drewniany dom. Pokaż może najpierw miejsce na kominek i komin...To może być ważniejsze od smaku kieł....sorry, od różnic w cenach kóz. Są i takie za 14.000 ! A tu sympatyczna z odzysku...http://blog.kominki-batura.pl/montaz-odnowionej-kozy-z-koniem/
Dlatego w kiełbasie wiem za co płacę. W tych piecykach nie wiem, wiem że ten po 14k a nawet 20k to nie moja bajka bo nawet nie wpisuja sie w mój klimat. Szukam solidnego urządzenia, tylko nie wiem gdzie kończy się granica solidnego urządzenia, a zaczyna się twórczość producentów, sztuka nie wiem jak to nazwać, hehe. Mój komin to komin ceglany to jakie się morowało dawniej, kiedy nie było kominów systemowych(potrzbne źródło). Zanjduje sie w centrum domu i ma otwór kwadratowy o przekroju 15x15.

animuss
27-10-2016, 19:58
Powtarzam zapytanie i proszę o odpowiedź.'
Chciałem zapytać o regulator ciągu kominowego do zainstalowania w kominie, do którego mam podłączony wkład kominkowy.
A masz wyczystkę tego komina w piwnicy?

jkowals1
27-10-2016, 20:01
Byla minimalna dylatacja, moze za mala? Zaprawa elastyczna zwyklr powinna dac rade? Nie wiem na co przykleja sie zwykle kamień w takich miejscach.

d7d
27-10-2016, 20:02
Skoro Zdun Darek B pyta to z pewnością gres nie jest optymalnym materiałem do zastosowania w tym miejscu.
Pewnie ma zupełnie inną rozszerzalność termiczną, albo nie oddycha, słabo trzyma się kleju ;)
Może na pionowej ścianie i dalej od szyby by się utrzymał ?

Kominki Piotr Batura
27-10-2016, 20:16
Dlatego w kiełbasie wiem za co płacę. W tych piecykach nie wiem, wiem że ten po 14k a nawet 20k to nie moja bajka bo nawet nie wpisuja sie w mój klimat. Szukam solidnego urządzenia, tylko nie wiem gdzie kończy się granica solidnego urządzenia, a zaczyna się twórczość producentów, sztuka nie wiem jak to nazwać, hehe. Mój komin to komin ceglany to jakie się morowało dawniej, kiedy nie było kominów systemowych(potrzbne źródło). Zanjduje sie w centrum domu i ma otwór kwadratowy o przekroju 15x15.To już coś...Porządny komin. Jeszcze uważaj, by tej kozy za blisko drewna nie postawić. Zamiast kombinować która kiepska koza jest lepsza, kup używaną Jotula, Morso...Ostatecznie Dovre.

animuss
27-10-2016, 20:18
Pewnie ma zupełnie inną rozszerzalność termiczną, albo nie oddycha, słabo trzyma się kleju ;)
Wbudowane materiały zwłaszcza te najbliżej ognia
paleniska itd..trzeba najpierw suszyć "przyzwyczajać" do ognia, a nie na drugi dzień jak się zbuduje, napier...ć drewna do pełna i jarać na maxa.:lol2:

Przecież woda technologiczna wtedy aż się gotuje tam wewnątrz tych materiałów i ciśnienie rozrywa wiązania, to samo dotyczy tego pękniętego betonu.
Drewno w kominku też trzaska.

Jak się długo nie paliło w kominku, to pierwsze wsady powinny być mniejsze, żeby opędzić wilgoć.
Bo słychać jak wszystko trzeszczy,a jak trzeszczy to gdzieś pęka.:D

bny
27-10-2016, 20:39
To już coś...Porządny komin. Jeszcze uważaj, by tej kozy za blisko drewna nie postawić. Zamiast kombinować która kiepska koza jest lepsza, kup używaną Jotula, Morso...Ostatecznie Dovre.
Dobra podpowiedź o tym nie pomyślałem, coś w ten deseń?
https://www.olx.pl/oferta/jotul-8-norweski-piec-kominek-koza-CID628-IDg9iff.html#c23b5d9853;promoted

Mellers
27-10-2016, 21:41
Dwa suwaki.
Ten dolny suwak na rysunku z otwartymi drzwiami wygląda jakby otwierał żaluzją w drzwiczkach - dolot powietrza pod ruszt.Po jego przesunięciu robią się dwie szczeliny,, ale się dogadaliśmy. :)

Czyli zamknięta komora spalania jest tu fikcją i w budynku z wentylacją mechaniczną nie wolno tego wkładu instalować...?

Kominki Piotr Batura
27-10-2016, 21:49
Dobra podpowiedź o tym nie pomyślałem, coś w ten deseń?
https://www.olx.pl/oferta/jotul-8-norweski-piec-kominek-koza-CID628-IDg9iff.html#c23b5d9853;promoted (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=https%3A%2F%2Fwww.olx.pl%2Fofer ta%2Fjotul-8-norweski-piec-kominek-koza-CID628-IDg9iff.html%23c23b5d9853%3Bpromoted)

Bingo! Kupujesz za 1900 (cena jakiegoś nowego badziewia) doskonałą jakość (nowy 4000-5000). Oczywiście warto poprosić o fotki środka. Mogę pomóc ocenić....;)

Kominki Piotr Batura
27-10-2016, 21:50
Czyli zamknięta komora spalania jest tu fikcją i w budynku z wentylacją mechaniczną nie wolno tego wkładu instalować...?

Jak zamkniesz, będzie komora zamknięta :D

animuss
27-10-2016, 22:08
Czyli zamknięta komora spalania jest tu fikcją i w budynku z wentylacją mechaniczną nie wolno tego wkładu instalować...?

Wygląda na durszlak.:D
Jeżeli są takie żaluzje, szczeliny to i wkład do szczelnych nie należy.
Na upartego można by to czy tamto zakleić na stałe i dać nawiew od spodu pod rusztem, wyciąć, dokręcić kołnierz na uszczelce , tylko czy się tam da, jak to wpłynie na gwarancję.
Jak się narobisz, a efektu nie będzie, bo w najlepszym wypadku zasmoli całą szybę, ale Twoja rodzina się nie zatruje, to i tak nie będziesz szczęśliwy.

pestka56
28-10-2016, 20:50
Animus, mnie sie wydaje, że tam pod spodem jest doprowadzenie powietrza, ale... jak ono tam dalej wedruje. Poza tym proponowałabym sprawdzić jak jest uszczelniona szyba w drzwiczkach. W moim „bylejakim” góra szyby miala szczelinkę :yes:

jkowals1
30-10-2016, 20:36
Wbudowane materiały zwłaszcza te najbliżej ognia
paleniska itd..trzeba najpierw suszyć "przyzwyczajać" do ognia, a nie na drugi dzień jak się zbuduje, napier...ć drewna do pełna i jarać na maxa.:lol2:

Przecież woda technologiczna wtedy aż się gotuje tam wewnątrz tych materiałów i ciśnienie rozrywa wiązania, to samo dotyczy tego pękniętego betonu.
Drewno w kominku też trzaska.

Jak się długo nie paliło w kominku, to pierwsze wsady powinny być mniejsze, żeby opędzić wilgoć.
Bo słychać jak wszystko trzeszczy,a jak trzeszczy to gdzieś pęka.:D



Witajcie,
no to uzupełnie może informację bo nie "napie.... do pełna i nie paliłem na maxa na drugi dzień".
Kominek został pierwszy raz zapalony jakiś miesiąc po zbudowaniu. Pierwsze wkłady były raczej małe i samo palenie trwało 1-3 godziny. Żaden beton nie popękał bo tam nie ma betonu, tylko jak pisałem - ciepłe płyty CPA, zazbrojone siatką w kleju/zaprawie zduńskiej a na to tynk knauf goldband.
W okolicy drzwi są wyklejone płytki gresowe na zaprawę elastyczną atlas plus. Widoczne na zdjęciu "pęknięcie" to oderwana płytka od zaprawy, bo jak pisałem sama płytka odpadła a kolejną chciałem "wyjąć" tylko ją podtrzymuje inna płytka (pionowa).

Wracając do pytania - rozumiem, że prawdopodobną przyczyną takie odpadania gresu może być brak odpowiedniej dylatacji od blachy kominka? Czy sama zaprawa elastyczna jest OK? Jak się przykleja w tym miejscu kamień (np. granit) ?

Pozdrawiam i dziekuje za odpowiedz

Wojtek_796
30-10-2016, 20:47
...j a na to tynk knauf goldband.
W okolicy drzwi są wyklejone płytki gresowe na zaprawę elastyczną atlas plus.

Ani jedna, ani druga zaprawa nie nadaje się do tego celu.
To jest przyklejone do tego goldbanda?
To jest tynk na bazie gipsu (proszę mnie poprawić, jeżeli się mylę), a żadnego gipsu do czegoś, co się nagrzewa używać nie można.
Atlas plus (przeczytaj na worku) - zaprawa oparta na dyspersjach polimerowych - to tak jakbyś przykleił coś do kominka butaprenem (z dodatkiem piasku i cementu). Zaprawy elastyczne mogą puszczać już powyżej 70st.
Brak dylatacji oczywiście też mógł to rozwalić. Każdy z ciosów mógł być śmiertelny - że użyję terminologii kryminalistycznej.

Zdun Darek B
31-10-2016, 07:45
Animus, mnie sie wydaje, że tam pod spodem jest doprowadzenie powietrza, ale... jak ono tam dalej wedruje. Poza tym proponowałabym sprawdzić jak jest uszczelniona szyba w drzwiczkach. W moim „bylejakim” góra szyby miala szczelinkę :yes:
Takich " tańszych " piecykach i wkładach często tak jest że dolot z zewnątrz jest tylko pod ruszt ...... a najwięcej powietrza potrzeba "od góry " .

Zdun Darek B
31-10-2016, 07:49
[QUOTE=jkowals1;7 Żaden beton nie popękał bo tam nie ma betonu, tylko jak pisałem - ciepłe płyty CPA, zazbrojone siatką w kleju/zaprawie zduńskiej a na to tynk knauf goldband.


?
z[/QUOTE]

Że niby płyta CPA to nie jest beton ? To co to za materiał ?

Jurgonka
31-10-2016, 07:55
Takich " tańszych " piecykach i wkładach często tak jest że dolot z zewnątrz jest tylko pod ruszt ...... a najwięcej powietrza potrzeba "od góry " .

Może być i pod ruszt, ale tylko gdy palimy drewno w plasterkach - pionowy układ włókien i ograniczona ich długość.

jkowals1
31-10-2016, 08:44
To jest przyklejone do tego goldbanda?

Płytki przyklejone do płyt CPA a nie do tynku.
Płyty CPA nie popękały.
Zaprawa nie popękała.

Odpadły płytki od zaprawy.

StefanW
31-10-2016, 09:06
Takich " tańszych " piecykach i wkładach często tak jest że dolot z zewnątrz jest tylko pod ruszt ...... a najwięcej powietrza potrzeba "od góry " .

"Powietrze prymarne jest doprowadzone
bezpośrednio do palącego się paliwa (zazwyczaj przez popielnik i ruszt) i jest wykorzystane w pierwotnej
reakcji spalania. " - jest to cytat z instrukcji wkładów które tutaj na forum sprzedaje Zdun Darek B

Wojtek_796
31-10-2016, 09:16
Płytki przyklejone do płyt CPA a nie do tynku.
Płyty CPA nie popękały.
Zaprawa nie popękała.

Odpadły płytki od zaprawy.

Teraz dopiero obejrzałem Twoje zdjęcia - pardon.
Skuj tę zaprawę, która była pod płytkami, bo jest za blisko ramy wkładu - możliwie dużo odstępu w tym miejscu.
Rzeczywiście lepiej jeszcze raz spróbować zamocować je do samych płyt. Odkurz, przemyj obie powierzchnie. Dobrze byłoby to jakoś zamocować kształtowo - z jednej strony widzę kątowniczek, który ma podtrzymywać płytkę - on Ci mógł ją po prostu odłamać - wkład idzie do góry przy paleniu. Nie może być to w tym miejscu podparte.
Czyli płytka ma być związana tylko z obudową.
Jakiś klej zduński lub awaryjnie czerwony silikon (280-300 st. C), fuga pomiędzy powierzchnią obudowy i krawędzią płytki (na zewnątrz) z silikonu do fug w odpowiednim kolorze.
Najlepiej jakbyś użył jeszcze wkrętów, co wiązałoby się z przewierceniem tych płytek, co jest wykonalne (wiertło widiowe bez udaru i chłodzenie wodą przy wierceniu - powoli i delikatnie). Są wkręty do betonu - nie mogą być wkręcone w płyty zbyt ciasno.

To wszystko pracuje, Stal się rozszerza mocniej niż gres, zaprawy się kurczą, wkład się przemieszcza, deformuje.
Dylatacje i brak sztywnych połączeń - to recepta. No i żeby tam mogło krążyć powietrze, schładzając to.

Pozdrawiam

Zdun Darek B
31-10-2016, 09:42
Wiercić otwory w tych płytkach aby je mocować mechanicznie do betonu ?

Zdun Darek B
31-10-2016, 09:46
"Powietrze prymarne jest doprowadzone
bezpośrednio do palącego się paliwa (zazwyczaj przez popielnik i ruszt) i jest wykorzystane w pierwotnej
reakcji spalania. " - jest to cytat z instrukcji wkładów które tutaj na forum sprzedaje Zdun Darek B

Jeśli cytujesz jakąś instrukcję obsługi to zacytuj w całości !
Pirimar............
Sekundar........
Tercjal.............
Dodaj kiedy zamyka się primar.

W najnowszych wkładach , A.D. 2016 , PRIMAR czyli powietrze pod ruszt można jedynie zamówić jako opcje . Zawsze we wkładach Romotop jest to jednak powietrze z zewnątrz budynku.

W Twojej wersji jest to jedynie MANIPULACJA ...........

Zdun Darek B
31-10-2016, 09:52
Powietrze pod ruszt przez popielnik całkowicie z zewnątrz.
Przykładowo przekrój przez dolot powietrza we wkładzie KV 075W

StefanW
31-10-2016, 09:53
Jeśli cytujesz jakąś instrukcję obsługi to zacytuj w całości !
Pirimar............
Sekundar........
Tercjal.............
Dodaj kiedy zamyka się primar.

W najnowszych wkładach , A.D. 2016 , PRIMAR czyli powietrze pod ruszt można jedynie zamówić jako opcje . Zawsze we wkładach Romotop jest to jednak powietrze z zewnątrz budynku.

W Twojej wersji jest to jedynie MANIPULACJA ...........

Zacząć by należało od tego, że instrukcje są żałośnie napisane (język czeski, polski czyli groch nz powidłem) a to świadczy o tym jak się traktuje klienta... jak chcesz to możemy dyskusję toczyć dalej w osobnym wątku żeby innych nie zanudzać. A jest tam sporo ciekawych kwiatków.

StefanW
31-10-2016, 09:57
Powietrze pod ruszt przez popielnik całkowicie z zewnątrz.
Przykładowo przekrój przez dolot powietrza we wkładzie KV 075W

Taka technika jest zaprzeczeniem sprawnego, całkowitego, zupełnego spalania.

Zdun Darek B
31-10-2016, 10:00
Zacząć by należało od rzetelnej wiedzy na temat produktu o którym się pisze, to że świadomie cytujesz jedynie fragment opisu świadczy o Twojej złej woli.
Jest to zapewne "instrukcja ogólna" ściągnięta z internetu ...

Zdun Darek B
31-10-2016, 10:02
Taka technika jest zaprzeczeniem sprawnego, całkowitego, zupełnego spalania.



Przeczytaj o czym piszesz zamiast pisać bzdury....
Jak na podstawie FRAGMENTU całości możesz sobie wyrobić tak kategoryczne zdanie ?
Masz pokazany tylko dolny fragment systemu dostarczania powietrza ...

Popatrz na ten obrazek i napisz co widzisz .
W jaki sposób i gdzie dostaje się powietrze do paleniska ??

przemo1
31-10-2016, 10:05
Taka technika jest zaprzeczeniem sprawnego, całkowitego, zupełnego spalania.

Bez rozróżnienia o jakim rodzaju spalania mówimy (górne, dolne itp), czyli odnosząc wypowiedź do ogólnej definicji spalania drewna, to jest niesprawna, całkowita, zupełna bzdura.

StefanW
31-10-2016, 10:19
Takich " tańszych " piecykach i wkładach często tak jest że dolot z zewnątrz jest tylko pod ruszt ...... a najwięcej powietrza potrzeba "od góry " .

Tutaj raczyłeś zaznaczyć "tańszych" (oczywiście w cudzysłowiu żeby na wstępie zdołować ideę taniości) .....jest tylko pod ruszt.
Więc chciałem Ci zaznaczyć, że to czym Ty handlujesz też w większości powietrze daje pod ruszt bo powietrze pierwotne (po Twojemu prymarne) jest powietrzem podstawowym w procesie spalania.
Tobie chodził tylko i wyłącznie o zdeklasowanie wszystkiego co nie jest od Ciebie.

Kominki Piotr Batura
31-10-2016, 10:21
Płytki przyklejone do płyt CPA a nie do tynku.
Płyty CPA nie popękały.
Zaprawa nie popękała.

Odpadły płytki od zaprawy.

Tego typu rozwiązań należy unikać. Doklejanie od spodu, w tym miejscu, jest ryzykowne jak jazda na rowerze bez trzymanki. Do tego po dziurach. :D

Jeśli już muszę tam coś dać - płytkę, kafel, kamień, zachowuję odstęp ok 1 cm. Wlatujące tą szczelinją powietrze, schładza element. Dodatkowo konstruuję podciąg z kątownika, który wiążę z obudową, a nie z wkładem kominkowym. Podparcie nie powinno być sztywne, musi uwzględniać różnice rozszerzalności cieplnej stali i ceramiki (betonu). Taśma z włókna szklanego to dobry amorek....Cienki kątownik + cienka uszczelka (10 mm szer), lub gruby kątownik + gruba uszczelka (25 mm szer). Dobór zależy od gabarytów podwieszanego elementu. Czasem trzeba dać odciąg kątownika do ściany...Wszystko trochę trudne bez czuja i doświadczenia, ale po kilku porażkach, naumiałem się...

lukasz31
31-10-2016, 10:25
Do Zdun Darek. Napisałeś że uszkodzenie wygląda na naprezeniowe nie mechaniczne. Możesz wyjaśnić dokładniej? Wkład oraz całą komorę i całość robiła mi firma.czyżby jakiś błąd? To pęknięcie to powód do zmartwień?

animuss
01-11-2016, 21:57
Animus, mnie sie wydaje, że tam pod spodem jest doprowadzenie powietrza, ale... jak ono tam dalej wedruje.
Podobno to na turbinę, która przez ten otwór tłoczy powietrze zimne z zewnątrz lub wnętrza pomieszczenia do dodatkowej obudowy DGP.



Płyty CPA nie popękały.Zaprawa nie popękała.Odpadły płytki od zaprawy.
Doczytałem że do płyt CPA są specjalne kleje, może nim przyklej do samej płyty CPA, zostało Ci go trochę?

agamemnon91
03-11-2016, 07:27
hej :) myślałam ostatnio o kominku, podobają mi się z szybą vis a vis, ale chciałam się doradzić jakie są plusy i minusy takiego rozwiązania :)

griszmond
03-11-2016, 10:27
Witam! Mam problem. Kupiłem wkład Maja z kratki.pl. Średnica rury spalinowej to 200 mm. Rura wchodzi na wkład bez problemu. Łączy się z kolankiem też ok ale rura spalinowa BAAARDZO ciężko wchodzi do czopucha i boję się,że go uszkodzę bo jest ceramiczny - modułowy.
Czy powinienem ją czymś przesmarować czy "podgiąć" rurę by weszła głębiej a nie tylko około 1 cm...
Proszę o poradę - będę wdzięczny!!!

Mellers
03-11-2016, 10:42
Witam! Mam problem. [...] Rura wchodzi na wkład bez problemu. Łączy się z kolankiem też ok ale rura spalinowa BAAARDZO ciężko wchodzi do czopucha i boję się,że go uszkodzę bo jest ceramiczny - modułowy.
Czy powinienem ją czymś przesmarować czy "podgiąć" rurę by weszła głębiej a nie tylko około 1 cm...
Do połączenia ceramiki ze stalą służy chyba specjalny element, który ma jeszcze inne funkcje (zapobieganie wyciekaniu kondensatu...).

przemo1
03-11-2016, 17:20
Witam! Mam problem. [...] Rura wchodzi na wkład bez problemu. Łączy się z kolankiem też ok ale rura spalinowa BAAARDZO ciężko wchodzi do czopucha i boję się,że go uszkodzę bo jest ceramiczny - modułowy.
Czy powinienem ją czymś przesmarować czy "podgiąć" rurę by weszła głębiej a nie tylko około 1 cm...

Napisał Melers

Do połączenia ceramiki ze stalą służy chyba specjalny element, który ma jeszcze inne funkcje (zapobieganie wyciekaniu kondensatu...).

Jeśli masz rury "czarne" grubościenne (zwykła stal), to bezwzględnie musi być przejściówka stal/ceramika ze sznurem uszczelniającym. Jej główną rolą jest zabezpieczenie ceramicznego trójnika przed pęknięciem w wyniku nacisku bardziej rozszerzającej się przy paleniu rury stalowej. Poszukaj takiego, który nachodzi na ceramikę, jeśli nie znajdziesz daj ten wciskany do środka.

Zdun Darek B
03-11-2016, 19:47
Do połączenia ceramiki ze stalą służy chyba specjalny element, który ma jeszcze inne funkcje (zapobieganie wyciekaniu kondensatu...).

Kominy systemowe wymagają "miękkich połączeń" z rurami spalinowymi . Na rynku dostępne są połączenia z redukowane wymiarowo z na zewnątrz nawiniętym sznurem , lepsze są adaptery obejmujące trójnik po zewnętrznej ale trudniej je kupić bo mało kto z wykonawców zwraca na nie uwagę...

Zdun Darek B
03-11-2016, 20:12
Tutaj raczyłeś zaznaczyć "tańszych" (oczywiście w cudzysłowiu żeby na wstępie zdołować ideę taniości) .....jest tylko pod ruszt.
Więc chciałem Ci zaznaczyć, że to czym Ty handlujesz też w większości powietrze daje pod ruszt bo powietrze pierwotne (po Twojemu prymarne) jest powietrzem podstawowym w procesie spalania.
Tobie chodził tylko i wyłącznie o zdeklasowanie wszystkiego co nie jest od Ciebie.

Powietrze pod ruszt jest podstawowym w procesie spalania drewna ??
Człowieku jaka Ty widzą dysponujesz ??

Drobna sugestia: poczytaj na FM to się chociaż trochę poduczysz ....


Ciekawe jak zinterpretujesz poniższy rysunek z opisem ??

admiralbar
05-11-2016, 20:47
Cześć,
szukam rozwiązania kominka o małej mocy (do 7kW z doprowadzeniem powietrza z zewnątrz) z DGP do 2-3 pomieszczeń + nakładek akumulacyjnych.
W domu będzie went mechaniczna, myślę, że ona też rozgoni powietrze po domu.
Dzięki za pomoc

Kominki Piotr Batura
06-11-2016, 09:11
Cześć,
szukam rozwiązania kominka o małej mocy (do 7kW z doprowadzeniem powietrza z zewnątrz) z DGP do 2-3 pomieszczeń + nakładek akumulacyjnych.
W domu będzie went mechaniczna, myślę, że ona też rozgoni powietrze po domu.
Dzięki za pomocSą takie. Ja je nazywam piecokominkami....

Zdun Darek B
06-11-2016, 09:42
Cześć,
szukam rozwiązania kominka o małej mocy (do 7kW z doprowadzeniem powietrza z zewnątrz) z DGP do 2-3 pomieszczeń + nakładek akumulacyjnych.
W domu będzie went mechaniczna, myślę, że ona też rozgoni powietrze po domu.
Dzięki za pomoc
Z tańszych seria HEAT od Romotop:

StefanW
06-11-2016, 11:49
Powietrze pod ruszt jest podstawowym w procesie spalania drewna ??
Człowieku jaka Ty widzą dysponujesz ??

Drobna sugestia: poczytaj na FM to się chociaż trochę poduczysz ....


Ciekawe jak zinterpretujesz poniższy rysunek z opisem ??


Jeżeli powietrze do spalania jest podawane przez ruszt (co nie znaczy, że musi być) to znaczy, że jest to powietrze podstawowe, pierwotne, pierwsze, po Twojemu "prymarne".

"Drobna sugestia: poczytaj na FM to się chociaż trochę poduczysz ...." - zapomniałeś dopisać "a zwłaszcza posty Zduna Darka B"...... hahaha.;)

Reklamy nie będę Ci robił ale skoro chcesz to:
- absolutnie nie polecałbym nikomu tego wkładu ze względu na: powietrze terciarne które jest absolutnie tylko marketingowym zabiegiem a przynosi tylko duże straty.
- nie do końca jasna istota podwójnej szyby??????
- zapewne niska sprawność (chociaż pali się chyba dobrze bo ciepłe wyłożenie) bo odbiór ciepła tylko przez czopuch.

Zdun Darek B
06-11-2016, 20:34
Reklamy nie będę Ci robił ale skoro chcesz to:
- absolutnie nie polecałbym nikomu tego wkładu ze względu na: powietrze terciarne które jest absolutnie tylko marketingowym zabiegiem a przynosi tylko duże straty.
- nie do końca jasna istota podwójnej szyby??????
- zapewne niska sprawność (chociaż pali się chyba dobrze bo ciepłe wyłożenie) bo odbiór ciepła tylko przez czopuch.\

Kolejny pokaz "wiedzy" w wykonaniu StefanW.
Najśmieszniejsze z tych bzdur to stwierdzenie " bo odbiór ciepła tylko przez czopuch ".

StefanW
06-11-2016, 21:16
\

Kolejny pokaz "wiedzy" w wykonaniu StefanW.
Najśmieszniejsze z tych bzdur to stwierdzenie " bo odbiór ciepła tylko przez czopuch ".

No a co w tym śmiesznego?
Przecież ściany są wyłożone materiałem ceramicznym który z reguły jest izolatorem, szyba chłodzona powietrzem więc odbiór ciepła przez czopuch.

przemo1
07-11-2016, 07:15
No a co w tym śmiesznego?
Przecież ściany są wyłożone materiałem ceramicznym który z reguły jest izolatorem, szyba chłodzona powietrzem więc odbiór ciepła przez czopuch.

Stefan - a od kiedy to ceramika jest izolatorem dla ciepła? Wydaje mi się, że to materiał ogniotrwały a nie izolacyjny.

StefanW
07-11-2016, 08:52
Był tutaj przez chwilę post od Przemo1 (nie wiem czy dobrze pamiętam) i został usunięty.
Przemo1 zmienił zdanie czy poproszono go prywatnymi kanałami o zmianę zdania?
Przemo1 - odpowiedz jeżeli Ci wolno!

przemo1
07-11-2016, 09:35
Wolno mi :) - post zniknął chyba z winy mojego dostawcy netu, po edycji wywaliło mnie z sieci. Pytałem, czy jesteś pewien, że ceramika to izolacja - bo wg mnie więcej ma z funkcji ogniotrwałości niż izolacyjności, dlatego też materiały izolacyjne zawierają ceramikę, ale rzadko są z niej wykonane w 100%.:)

StefanW
07-11-2016, 17:00
Wolno mi :) - post zniknął chyba z winy mojego dostawcy netu, po edycji wywaliło mnie z sieci. Pytałem, czy jesteś pewien, że ceramika to izolacja - bo wg mnie więcej ma z funkcji ogniotrwałości niż izolacyjności, dlatego też materiały izolacyjne zawierają ceramikę, ale rzadko są z niej wykonane w 100%.:)

Tak ceramikę (cegły szamotowe, zwykłe, beton, gres, marmur, granit, itd) generalnie można traktować jako izolator. Współczynnik przewodzenia ciepła ceramiki to zakres 0,8 do 2,0 W/mK. Stal ok 60 W/mK, aluminium 200 W/mK. Wermikulit 0,04 W/mK. Styropian i wełna mineralna to ok 0,04 W/mK.
W tym przypadku porównuję ceramikę ze stalą jako, że kominek wykonuje się ze stali. Tutaj ten stosunek jest ok 40 razy na korzyść stali. Wyłożenia często wykonywane są z wermikulitu a wermikulit to izolator jak styropian.
Ceramika jest generalnie ogniotrwała ale jedno nie wyklucza drugiego. Producenci stosują wyłożenia palenisk ceramiczne jak np. szamot lub Wermikulit bo:
- podnosi estetykę paleniska i kominka i wyroby się lepiej dlatego sprzedają,
Wyłożenie ceramiczne powoduję, że ściany kominka są izolowane od paleniska a tym samym zdecydowanie mniej ciepła przekażą do ogrzewania.

Remiks
07-11-2016, 17:55
A grafen ma coś ok. 5000.
Przemo to źródło informacji najlepszym nie jest. Co by się stało gdyby dało się palenisko np. z grafenu zbudować. Ano po chwili od rozpalenia na obudowie mieli byśmy niezłą temperaturę a po pełnym rozpaleniu na obudowie temperaturę prawie równą tej w palenisku. No powiedzmy 350 stopni na obudowie i jak by grzało;-) co z tego że kilka minut po zaniku żaru była by tam temperatura pokojowa. Materiały dobiera się po to by osiągnąć zamierzony cel, raz będzie to stal a raz szamot np. ściany paleniska 12cm szamotu;-)

StefanW
07-11-2016, 18:12
Remiks - czy uzyskałeś zgodę od pewnej osoby, że możesz się wypowiedzieć w mojej sprawie?
Remiks - nie zaczynaj od tego "a gdyby babcia miała wąsy to byłaby dziadkiem". Co Ty tu grafen wciskasz?.

Remiks
07-11-2016, 18:23
Stefku twoją sprawą jest to że jesteś niedouczony ale nie twoją to że starasz się tym nieuctwem zarażać forumowiczów, nie tych piszących tutaj często ale co najgorsze tych którzy zaglądają tutaj od czasu do czasu by rozwiać jakieś tam swoje wątpliwości.
Tak dla wyjaśnienia wiem że nie powinienem reagować na wpisy tego forumowicza ale czasami szkoda mi tych którzy w dobrej wierze zaglądają na forum i mogą uznać te bzdety za coś wartościowego.

StefanW
07-11-2016, 18:46
Stefku twoją sprawą jest to że jesteś niedouczony ale nie twoją to że starasz się tym nieuctwem zarażać forumowiczów, nie tych piszących tutaj często ale co najgorsze tych którzy zaglądają tutaj od czasu do czasu by rozwiać jakieś tam swoje wątpliwości.
Tak dla wyjaśnienia wiem że nie powinienem reagować na wpisy tego forumowicza ale czasami szkoda mi tych którzy w dobrej wierze zaglądają na forum i mogą uznać te bzdety za coś wartościowego.

Remiksiusiu - merytorycznie!:lol2:

Remiks
07-11-2016, 19:37
Stefku nie piszesz do czego mam się odnieść merytorycznie więc jeszcze raz merytorycznie o twojej wiedzy - jest wyssana z palca. Nie znających tematu wprowadzasz w błąd, nie masz pojęcia o czym piszesz. Ot taką zabawę sobie widocznie znalazłeś w necie ostatnio sporo takich osobników, takie czasy. Należy mieć tylko nadzieję że większość forumowiczów potrafi odfiltrować wpisy takich osobników. Na razie z mojej strony EOT ale za jakiś czas postaram się przerwać znowu te twoje durne wypowiedzi;-)

MD.
07-11-2016, 19:41
Ja stewka dodałem do ignorowanych bo oczy bolą jak się patrzy na te jego brednie.

pestka56
07-11-2016, 19:48
Pamiętam, że Konopnicka popełniła wierszyk bardzo na temat ;)

Remiks
07-11-2016, 19:59
Ja stewka dodałem do ignorowanych bo oczy bolą jak się patrzy na te jego brednie.
Pewnie można tak zrobić, mogę to zrobić ja, Ty, Pestka, Batura i pewnie jeszcze kilku lub kilkunast tutaj piszących. Niestety nie zrobią tego forumowicze zaglądający tutaj okazjonalnie, mający jakis problem bądź szukający jakiegoś rozwiązania dla siebie.

fotohobby
07-11-2016, 20:12
http://reframat.pl/akum.html

Dlaczego okładzina wkładu akumulacyjnego powinna być izolatorem ?
Aby oddawała ciepło długo (przesuwając ją w czasie na okres, kiedy we wkładzie już się nie pali), nie powodując podgrzania obudowy kominka powyżej bezpiecznych wartości.

Duża gęstość, czyli pojemność cieplna i niska przewodność cieplna - wymagane cechy okładziny.

pestka56
07-11-2016, 22:37
Ja techniczna jestem raczej mało, ale interesujące jest to co wkleiłeś, Fotohobby. Na dodatek tak bardziej łopatą do głowy :yes:
Ciekawa informacja o steatycie. Wreszcie wiem, czemu on tak wyjątkowy pośród wielu innych kamieni.

StefanW
07-11-2016, 22:43
Ja techniczna jestem raczej mało, ale interesujące jest to co wkleiłeś, Fotohobby. Na dodatek tak bardziej łopatą do głowy :yes:
Ciekawa informacja o steatycie. Wreszcie wiem, czemu on tak wyjątkowy pośród wielu innych kamieni.

Ja też się cieszę, że skorzystałaś z tej dyskusji. :bye:

wg39070
08-11-2016, 09:07
Od czterech dni palę w kominku wodnym wpiętym w podłogówkę. Palę brykietem RUF ciasno poukładanym w piramidę. Rozpalam od góry tak jak polecają kominkarze z forum. Nie zgodzę się ze stwierdzeniem, że w wodniakach szyba jest zawsze brudna, jak na razie jest lekko "zarumieniona" w górnych narożnikach. Nie ograniczam powietrza do minimum, staram się nie zamykać dopływu poniżej połowy. Nie mam żadnej elektronicznie sterowanej przepustnicy. Kominek mam bez rusztowy i codziennie wybieram popiół (małe ilości) odkurzaczem kominkowym. I nawet są ładne płomienie a to tylko brykiet.

MD.
08-11-2016, 09:15
a jak to wygląda z podłogówką? Są jakieś problemy? Podłogówka odbiera całe ciepło bez problemu? Jaką moc do wody ma Twój kominek?

wg39070
08-11-2016, 09:28
a jak to wygląda z podłogówką? Są jakieś problemy? Podłogówka odbiera całe ciepło bez problemu? Jaką moc do wody ma Twój kominek?

Moc wody to wg producenta 12 kw. Podłogówka odbiera wszystko tak, że trudno dobić do 40 stopni w obiegu. Nie posiadam bufora a podłogówka na całej powierzchni domu.

MD.
08-11-2016, 11:22
Ciekawe jak to będzie jak już zasiedlisz dom i go wygrzejesz. 40 stopni masz na kominku? Jeśli tak to trochę lipa....

wg39070
08-11-2016, 11:51
Ciekawe jak to będzie jak już zasiedlisz dom i go wygrzejesz. 40 stopni masz na kominku? Jeśli tak to trochę lipa....

No przecież kuźwa ja już mieszkam z rodziną. Wewnątrz jest 23 stopnie, to mało? Dom wygrzewałem kotłem gazowym, nie jestem masochistą, żeby robić to kominkiem. Piszesz, że 40 to lipa a kocioł gazowy grzeje na 32 i co powiesz?

MD.
08-11-2016, 12:10
Uważasz, że kocioł gazowy i kominek to to samo? Jeśli tak to dla mnie w kominku możesz palić nawet na 32 stopnie :)

O wygrzewaniu chodziło mi o to, że to pierwszy sezon. Zresztą to że dom nie wygrzany widać po zużyciu gazu.

Można powiedzieć, że przy temperaturze nie przekraczającej 40 stopni masz kominek kondensacyjny. O warunkach spalania drewna wolę nie wspominać :)

wg39070
08-11-2016, 12:14
Uważasz, że kocioł gazowy i kominek to to samo? Jeśli tak to dla mnie w kominku możesz palić nawet na 32 stopnie :)

Ale ciężko jest rozpędzić kominek do wyższej temperatury jak podłogówka w całym domu skutecznie odbiera ciepło przezeń wytworzone. Swoją drogą to po co większa temp, nawet 35 spokojnie wystarczy. Jaki jest sens grzania czynnika przez kominek do np 50 stopni i mieszania go celem uzyskania niższej temperatury do zasilenia podłogówki?

MD.
08-11-2016, 12:19
A tak z ciekawości zapytam ile masz na powrocie? 20 stopni czy więcej?

Najpierw przeczytaj sobie to: http://www.kominek.org.pl/technologie/kondensacja-pary-wodnej zanim będziesz porównywał kominek do kotła gazowego bo nie za bardzo masz pojęcie o czym piszesz.

wg39070
08-11-2016, 12:29
A tak z ciekawości zapytam ile masz na powrocie? 20 stopni czy więcej?

Najpierw przeczytaj sobie to: http://www.kominek.org.pl/technologie/kondensacja-pary-wodnej zanim będziesz porównywał kominek do kotła gazowego bo nie za bardzo masz pojęcie o czym piszesz.

Dobra, koniec tematu. Zaczynasz trollować. A jak niby podnieść temperaturę jak mimo piekła w palenisku do 50 nie chce dobić.

wg39070
08-11-2016, 12:47
A tak z ciekawości zapytam ile masz na powrocie? 20 stopni czy więcej?

Najpierw przeczytaj sobie to: http://www.kominek.org.pl/technologie/kondensacja-pary-wodnej zanim będziesz porównywał kominek do kotła gazowego bo nie za bardzo masz pojęcie o czym piszesz.

A na powrocie jest tylko kilka stopni mniej, gdyż podłogi zostały wygrzane kotłem gazowym. Nie odpaliłem kominka w wyziębionym domu tak, że korozja wkładu nie będzie miała racji bytu.

MD.
08-11-2016, 12:53
Ja masz powrót 30 stopni to jak korozja może nie mieć racji bytu? Przeczytaj ten artykuł jeszcze raz. Wystarczy, że na powrocie kominka zastosujesz zawór mieszający, który utrzyma zadaną temperaturę na powrocie. Zresztą co ja będę się wysilał. Zobaczymy za parę lat jak będzie Twój kominek wyglądał. Albo może się o tym nie przekonamy bo go po prostu przestaniesz używać :)

Poza tym zastanów się nad tym, że paląc na maksa nie jesteś w stanie nagrzać wody do temperatury wyższej niż 40 stopni w sytuacji gdy wylewki masz wygrzane i różnica na powrocie nie jest taka duża.

Kominki Piotr Batura
08-11-2016, 12:53
Nawiązując do Kominki Org....Nigdy woda powracająca do mojego domowego kominka z PW, nie przekracza magicznego punktu rosy. Nie występuje jednak żadne z wymienionych w artykule niekorzystnych zjawisk: cyt. " Główne skutki kondensacji spalin w kominkach z płaszczem wodnym to:
- obniżenie wydajności wymiennika (ograniczony odbiór wytworzonego ciepła),
- skrócenie czasu bezawaryjnej eksploatacji (korozja niskotemperaturowa wkładu),
- redukcja przekroju kanałów dymowych (zmniejszenie ciągu kominowego),
- efekt czarnej szyby (zabrudzenia całego paleniska oraz szyby kleistą substancją)." Jeśli któreś z tych zjawisk występuje, to w stopniu identycznym i porównywalnym z urządzeniami które podłączyłem z zachowaniem zasady przekroczenia temperatury punktu rosy na powrocie. Myślę, że powodem nie występowania tych problemów, jest konstrukcja kominka z PW. To nie jest urządzenie porównywalne z kotłami dla których zasada jest obowiązkowa...

MD.
08-11-2016, 12:56
Czyli jednym słowem WG możesz spokojnie palić na 32 stopnie, pchając to do podłogówki :)

Kominki Piotr Batura
08-11-2016, 13:01
Ja masz powrót 30 stopni to jak korozja może nie mieć racji bytu? Przeczytaj ten artykuł jeszcze raz. Wystarczy, że na powrocie kominka zastosujesz zawór mieszający, który utrzyma zadaną temperaturę na powrocie. Zresztą co ja będę się wysilał. Zobaczymy za parę lat jak będzie Twój kominek wyglądał. Albo może się o tym nie przekonamy bo go po prostu przestaniesz używać :)

Poza tym zastanów się nad tym, że paląc na maksa nie jesteś w stanie nagrzać wody do temperatury wyższej niż 40 stopni w sytuacji gdy wylewki masz wygrzane i różnica na powrocie nie jest taka duża.

Nie musi być związku między temperaturą palącego się opału a temperaturą czynnika roboczego w instalacji (oczywiście związek ten występuje, ale nie o tej jego postaci teraz mówimy :) ) . To kwestia zaprojektowania instalacji. Drewno ma się palić mocno, bez zakłóceń, natomiast instalacja może być nisko lub wysoko temperaturowa. Moje dwa kominki z PW (jeden w domu, drugi w warsztacie), hulają już 10 lat i żadne z katastroficznych zjawisk nie ma miejsca.

wg39070
08-11-2016, 13:01
Ja masz powrót 30 stopni to jak korozja może nie mieć racji bytu? Przeczytaj ten artykuł jeszcze raz. Wystarczy, że na powrocie kominka zastosujesz zawór mieszający, który utrzyma zadaną temperaturę na powrocie. Zresztą co ja będę się wysilał. Zobaczymy za parę lat jak będzie Twój kominek wyglądał. Albo może się o tym nie przekonamy bo go po prostu przestaniesz używać :)

Poza tym zastanów się nad tym, że paląc na maksa nie jesteś w stanie nagrzać wody do temperatury wyższej niż 40 stopni w sytuacji gdy wylewki masz wygrzane i różnica na powrocie nie jest taka duża.

Ale zawór mieszający jest na jednym i drugim rozdzielaczu podłogówki. Kominek ma w swoim obiegu pompę, która tłoczy między rozdzielaczami.

MD.
08-11-2016, 13:07
Dobra, nieważne. Ważne, że Piotrowi hula wszystko już 10 lat to i Tobie z pewnością będzie hulało kolejnych 20 lat :) Wszyscy, którzy mówią o korozji są w błędzie pisząc, że to zjawisko dotyczy kominków. Reasumując, skoro WG w kotle gazowym masz 32 stopnie to spokojnie możesz tyle mieć na kominku. I absolutnie nic kominkowi nie będzie nawet po 10 latach :)

PS. O zaworze pisałem na powrocie kominka a nie przy podłogówce. Skoro nie możesz zagrzać wody wyżej niż 40 stopni to znaczy, że gdybyś miał ten zawór podnoszący temperaturę powrotu na kominku to byś nie dogrzał podłogówki (część wody z zasilania wchodziłaby do powrotu zamiast do podłogówki).

Kominki Piotr Batura
08-11-2016, 13:10
Dobra, koniec tematu. Zaczynasz trollować. A jak niby podnieść temperaturę jak mimo piekła w palenisku do 50 nie chce dobić.

Abstrahując od temperatury czynnika roboczego w instalacji, warto sprawdzić, czy to "piekło" nie trafia czasami do komina, bo pompy nie nadążają odbierać, albo palisz zbyt duże dawki opału jednorazowo. Wystarczający ciąg kominowy przy PW to zwykle 200 stopni na wyjściu z urządzenia.

wg39070
08-11-2016, 13:11
Dobra, nieważne. Ważne, że Piotrowi hula wszystko już 10 lat to i Tobie z pewnością będzie hulało kolejnych 20 lat :) Wszyscy, którzy mówią o korozji są w błędzie pisząc, że to zjawisko dotyczy kominków. Reasumując, skoro WG w kotle gazowym masz 32 stopnie to spokojnie możesz tyle mieć na kominku. I absolutnie nic kominkowi nie będzie nawet po 10 latach :)

PS. O zaworze pisałem na powrocie kominka a nie przy podłogówce. Skoro nie możesz zagrzać wody wyżej niż 40 stopni to znaczy, że gdybyś miał ten zawór podnoszący temperaturę powrotu na kominku to byś nie dogrzał podłogówki (część wody z zasilania wchodziłaby do powrotu zamiast do podłogówki).

Dobrze to opisałeś. Nie jestem fachowcem w dziedzinie hydrauliki. Wydawało mi się, że ten w rozdzielaczu robi robotę ale teraz przypomniałem sobie, że on jest na zasilaniu.

wg39070
08-11-2016, 13:13
Abstrahując od temperatury czynnika roboczego w instalacji, warto sprawdzić, czy to "piekło" nie trafia czasami do komina, bo pompy nie nadążają odbierać, albo palisz zbyt duże dawki opału jednorazowo. Wystarczający ciąg kominowy przy PW to zwykle 200 stopni na wyjściu z urządzenia.

Panie Piotrze, z tym piekłem może przesadziłem ale wczoraj ramka zewnętrzna bardzo mocno się nagrzała a o podwójnej szybie nie wspomnę. W kominku palę ciasno poukładanym w piramidkę brykietem typu RUF i rozpalam od góry. Zawsze można podkręcić pompy obiegowe.

MD.
08-11-2016, 13:18
Na chłopski rozum, gdyby pompy nie nadążały z odbiorem ciepła to temperatura raczej by rosła. Moim zdaniem pompy nie mają czego odbierać bo po prostu sporo leci w komin zamiast do wody.

Kominki Piotr Batura
08-11-2016, 14:19
Panie Piotrze, z tym piekłem może przesadziłem ale wczoraj ramka zewnętrzna bardzo mocno się nagrzała a o podwójnej szybie nie wspomnę. W kominku palę ciasno poukładanym w piramidkę brykietem typu RUF i rozpalam od góry. Zawsze można podkręcić pompy obiegowe.

To spekulacje. Zarówno moje jak i Twoje...Nie wiemy jaka jest temperatura w palenisku, nie wiemy ile leci do komina. Wiemy jedynie, że w domu jest ciepło.

fotohobby
08-11-2016, 15:45
Panie Piotrze, z tym piekłem może przesadziłem ale wczoraj ramka zewnętrzna bardzo mocno się nagrzała a o podwójnej szybie nie wspomnę. W kominku palę ciasno poukładanym w piramidkę brykietem typu RUF i rozpalam od góry. Zawsze można podkręcić pompy obiegowe.


No to sprawność tej instalacji i moc, z jaką realnie pracuje nijak się ma do deklaracji producenta, skoro Twój dom potrzebuje teraz max 4kWh....

MD.
08-11-2016, 16:34
No to sprawność tej instalacji i moc, z jaką realnie pracuje nijak się ma do deklaracji producenta, skoro Twój dom potrzebuje teraz max 4kWh....

W sumie to nawet dobrze, bo taka instalacja bez problemu obejdzie się bez bufora :)

fotohobby
08-11-2016, 18:32
Teraz warto, aby w takim kominku palić przez tydzień, a później przy porównywalnej pogodzie przez tydzień grzać gazem - i porównać koszty.
I wyjdzie nam jaką rzeczywistą wydajność ma typowa, budżetowa instalacja z PW

wg39070
08-11-2016, 18:45
Teraz warto, aby w takim kominku palić przez tydzień, a później przy porównywalnej pogodzie przez tydzień grzać gazem - i porównać koszty.
I wyjdzie nam jaką rzeczywistą wydajność ma typowa, budżetowa instalacja z PW

Może Twój kominek jest budżetowy, ja za swój dałem ponad 8 tyś. Wiem, że są i po 25 ale i po 990 zł.

MD.
08-11-2016, 18:50
Ja robię od 4 dni takie porównanie w domu, który nie jest energooszczędny. Biorąc pod uwagę ostatnie 4 dni, gdyby średnie zużycie gazu utrzymało się na podobnym poziomie to rachunek za gaz wyszedłby 450 zł (CO+CWU). Odejmując od tego 50 zł na CWU, na CO zostaje 400 zł. Drewna spalam 1,5 m3/miesiąc - koszt 300 zł. Różnica 33% droższy gaz od drewna, ale tak jak podkreślam w domu nieenergooszczędnym :) Im niższa temperatura na zewnątrz, tym różnica radykalnie się zwiększa na korzyść drewna.

W przyszłym roku wymieniam resztę okien, pełne ocieplenie i elewacja oraz ocieplenie dachu. Mam nadzieję, że koszty CO ulegną zmianie :)

MD.
08-11-2016, 18:53
Może Twój kominek jest budżetowy, ja za swój dałem ponad 8 tyś. Wiem, że są i po 25 ale i po 990 zł.

8 tys. zł za sam wkład czy liczysz to razem z kosztem obudowy?

wg39070
08-11-2016, 18:59
8 tys. zł za sam wkład czy liczysz to razem z kosztem obudowy?

Za sam wkład dokładnie 8200.

fotohobby
08-11-2016, 19:06
Może Twój kominek jest budżetowy, ja za swój dałem ponad 8 tyś. Wiem, że są i po 25 ale i po 990 zł.

8tyś za wkład i taki wyniki spalania ? Tym bardziej utwierdzasz mnie w przekonaniu że PW, jako drugie źródło ciepła to ekonomiczny absurd....

TO ja grzałem kiedyś starą lechmą dom większy i gorzej ocieplony od twojego i jak nie było jeszcze bufora to potrafiła nieprzyjemnie przegrzać podłogę....

Ale przynajmniej na rachunkach za gaz ulga była....

MD.
08-11-2016, 19:11
8tyś za wkład i taki wyniki spalania ? Tym bardziej utwierdzasz mnie w przekonaniu że PW, jako drugie źródło ciepła to ekonomiczny absurd....

Po co wyciągasz takie wnioski na podstawie jednego wpisu? Ja we wkładzie za 6k mam kompletnie inne wyniki spalania. Poza tym nie wiesz dlaczego są takie słabe osiągi... Może instalacja CO źle wykonana, może kisi te brykiety (jak Adam626) 10 godzin co uniemożliwia zagrzanie wody. Przyczyn może być wiele.

Wojtek_796
08-11-2016, 19:17
8tyś za wkład i taki wyniki spalania ?

Pojawiły się jakieś wyniki?

Ile tego brykietu poszło? Jakie zapotrzebowanie na ciepło?

Wg3970 - musisz mieć tam zawór mieszający, tego wymagają warunki gwarancji i praktyka. Oczywiście Ty decydujesz.

fotohobby
08-11-2016, 19:18
Dobrze - efekty :)

wg39070
08-11-2016, 19:20
8tyś za wkład i taki wyniki spalania ? Tym bardziej utwierdzasz mnie w przekonaniu że PW, jako drugie źródło ciepła to ekonomiczny absurd....


TO ja grzałem kiedyś starą lechmą dom większy i gorzej ocieplony od twojego i jak nie było jeszcze bufora to potrafiła nieprzyjemnie przegrzać podłogę....

Ale przynajmniej na rachunkach za gaz ulga była....

Jakie wyniki, co Ty [moderowano]? 10-12 kg brykietu z casto, gdzie ostatnia cena to 5,4 zł/10 kg. Czym ogrzejesz dom podobnych gabarytów taniej? Tylko nie wyjeżdżaj już z filozoficznymi wywodami o kubaturze i prawdziwym metrażu. Ty to zawsze wsadzisz ryja gdzie coś się dzieje. Nikt Cię o zdanie nie pyta ale ryj wsadzasz jak świnia. Opanuj się, nie wszystkim zależy na czytaniu Twoich wypocin. Twój dom potrzebuje 2 m3/ dobé to zajebiście ale ludzie przeważnie mają większe domy. Ja przeprowadziłem się z bloku gdzie miałem 71 m2 więc dom rzędu 100 m2 zupełnie mnie nie rajcuje. To tyle. Nie właź między wódkę a zakąskę!

fotohobby
08-11-2016, 19:20
Po co wyciągasz takie wnioski na podstawie jednego wpisu? Ja we wkładzie za 6k mam kompletnie inne wyniki spalania. Poza tym nie wiesz dlaczego są takie słabe osiągi... Może instalacja CO źle wykonana, może kisi te brykiety (jak Adam626) 10 godzin co uniemożliwia zagrzanie wody. Przyczyn może być wiele.

OK, kisić nie kisi, bo jak napisał mimo piekła we wkładzie bardziej wody nie podgrzewa.

U Ciebie gaz wychodzi 33% drożej, niż drewno i to pokrywa się moimi spostrzeżeniami przy PW.
Tyle, że wygląda na to, że PW u Ciebie i u mnie działał dobrze.

fotohobby
08-11-2016, 19:26
Jakie wyniki, co Ty pieprzysz? 10-12 kg brykietu z casto, gdzie ostatnia cena to 5,4 zł/10 kg. Czym ogrzejesz dom podobnych gabarytów taniej? Tylko nie wyjeżdżaj już z filozoficznymi wywodami o kubaturze i prawdziwym metrażu. Ty to zawsze wsadzisz ryja gdzie coś się dzieje. Nikt Cię o zdanie nie pyta ale ryj wsadzasz jak świnia. Opanuj się, nie wszystkim zależy na czytaniu Twoich wypocin. Twój dom potrzebuje 2 m3/ dobé to zajebiście ale ludzie przeważnie mają większe domy. Ja przeprowadziłem się z bloku gdzie miałem 71 m2 więc dom rzędu 100 m2 zupełnie mnie nie rajcuje. To tyle. Nie właź między wódkę a zakąskę!

Uważaj, bo żyłka pęknie, albo zaliczysz kolejnego bana w swoje krótkiej historii na forum.
Ni zagrzałeś swego domu 10 brykietami, bo musiałbyć palić przez kilka dni i wyciągnąć średnią.
Po prostu - w rozgrzanym domu spaliłeś 10 brykietów i nawet nie wiesz, czy jest to ilość energii wystarczająca, aby stale utrzymywać 23C.
Już napisałem, że do tego potrzeba by było tygodniowego okresy testów

wg39070
08-11-2016, 19:28
Ludzie wy macie coś ze łbami. W domu ciepło, w kominku ładnie płonie, nic się nie kisi, temperatura na kominkowym termometrze 42 stopnie. Po jakiego grzyba więcej, niech ktoś poda jeden powód. Po co 60-70 stopni i na siłę to mieszać żeby w podłogę nie podać tak gorącego czynnika. W IMIĘ CZEGO, PYTAM SIĘ? Piotr Batura bardzo dobrze skomentował mój przypadek. Ale widzę, że jest tu wielu mistrzów nad mistrze, u których Piotr powinien się doszkalać.

wg39070
08-11-2016, 19:33
Uważaj, bo żyłka pęknie, albo zaliczysz kolejnego bana w swoje krótkiej historii na forum.

Ni zagrzałeś swego domu 10 brykietami, bo musiałbyć palić przez kilka dni i wyciągnąć średnią.
Po prostu - w rozgrzanym domu spaliłeś 10 brykietów i nawet nie wiesz, czy jest to ilość energii wystarczająca, aby stale utrzymywać 23C.
Już napisałem, że do tego potrzeba by było tygodniowego okresy testów

Ban też jest dla ludzi. Cztery doby palę brykietem, kocioł gazowy w ogóle się nie włącza. Myślisz, że przez cztery doby trzyma się ciepło nagrzane kotlem gazowym? Napewno nie. Rano był mróz a w domu przyjemnie ciepło od tych 10 kg brykietu z casto. Jak przez tydzień taki stan się utrzyma to do czego się wtedy przyczepisz?

Wojtek_796
08-11-2016, 19:40
Ni zagrzałeś swego domu 10 brykietami, bo musiałbyć palić przez kilka dni i wyciągnąć średnią.
Po prostu - w rozgrzanym domu spaliłeś 10 brykietów i nawet nie wiesz, czy jest to ilość energii wystarczająca, aby stale utrzymywać 23C.
Już napisałem, że do tego potrzeba by było tygodniowego okresy testów

Dlaczego więc napisałeś, że wkład taki drogi, a wyniki słabe.
Fotohobby, naprawdę przesadzasz.
Ja ten wkład testowałem, a Ty go nawet nie widziałeś.

wg39070
08-11-2016, 19:48
Dlaczego więc napisałeś, że wkład taki drogi, a wyniki słabe.
Fotohobby, naprawdę przesadzasz.
Ja ten wkład testowałem, a Ty go nawet nie widziałeś.

Ale ciuka wsadził!

fotohobby
08-11-2016, 19:50
Ban też jest dla ludzi. Cztery doby palę brykietem, kocioł gazowy w ogóle się nie włącza. Myślisz, że przez cztery doby trzyma się ciepło nagrzane kotlem gazowym? Napewno nie. Rano był mróz a w domu przyjemnie ciepło od tych 10 kg brykietu z casto. Jak przez tydzień taki stan się utrzyma to do czego się wtedy przyczepisz?


Trzeba było od razu napisać, że palisz cztery dni.
O tyle dziwne, że Adam 10 brykietów wędzi cały dzień, Ty masz piekło we wkłądzie i cały dzień ciepło....

MD.
08-11-2016, 19:52
Wojtek_796

Może Ty napiszesz czy dla wkładu, który dobrze znasz taka eksploatacja bez podmieszania powrotu, z temperaturą wyjścia z płaszcza 42 stopnie będzie długoterminowo zdrowa? A skoro jest tak jak pisze Piotr Batura to dlaczego producent wymaga jednak podmieszania powrotu dla zachowania gwarancji? Na wyrost?

MD.
08-11-2016, 19:53
WG

Możesz napisać ile tego spaliłeś przez 4 dni?

wg39070
08-11-2016, 19:59
Trzeba było od razu napisać, że palisz cztery dni.
O tyle dziwne, że Adam 10 brykietów wędzi cały dzień, Ty masz piekło we wkłądzie i cały dzień ciepł
o....

Na stronie 485 pisalem od jakiego czasu palę w kominku bez uruchamiania kotła. Kocioł podgrzewa tylko cwu.

fotohobby
08-11-2016, 20:01
Na stronie 485 pisalem od jakiego czasu palę w kominku bez uruchamiania kotła. Kocioł podgrzewa tylko cwu.


na stronie 485 napisałeś:

Od czterech dni palę w kominku wodnym wpiętym w podłogówkę. Palę brykietem RUF ciasno poukładanym w piramidę. Rozpalam od góry tak jak polecają kominkarze z forum. Nie zgodzę się ze stwierdzeniem, że w wodniakach szyba jest zawsze brudna, jak na razie jest lekko "zarumieniona" w górnych narożnikach. Nie ograniczam powietrza do minimum, staram się nie zamykać dopływu poniżej połowy. Nie mam żadnej elektronicznie sterowanej przepustnicy. Kominek mam bez rusztowy i codziennie wybieram popiół (małe ilości) odkurzaczem kominkowym. I nawet są ładne płomienie a to tylko brykiet.

Jakoś nie widzę ani słowa o wyłączonym kotle...

wg39070
08-11-2016, 20:01
WG


Możesz napisać ile tego spaliłeś przez 4 dni?

Cztery i pół opakowania, czyli wierząc temu co napisane jest to 45 kg.

MD.
08-11-2016, 20:04
Czyli wychodzi taniej niż gazem...

wg39070
08-11-2016, 20:04
na stronie 485 napisałeś:



Jakoś nie widzę ani słowa o wyłączonym kotle...

Ło matko i córko. Chłopie, daj żyć!

Wojtek_796
08-11-2016, 20:05
Wojtek_796

Może Ty napiszesz czy dla wkładu, który dobrze znasz taka eksploatacja bez podmieszania powrotu, z temperaturą wyjścia z płaszcza 42 stopnie będzie długoterminowo zdrowa? A skoro jest tak jak pisze Piotr Batura to dlaczego producent wymaga jednak podmieszania powrotu dla zachowania gwarancji? Na wyrost?

Ona generalnie zdrowa nigdy nie jest. Różnicę może robić użytkownik, który potrafi palić nie mocząc paleniska, no ale każdy nabywca ma prawo nie być doświadczonym. Producenci zastrzegają ten warunek, bo on daje mniejsze ryzyko awarii. A ta polega na korozji płaszcza od zewnątrz (w dolnej części, w okolicach podłogi). Są miejsca, które mogą być stale mokre.
Wkład, który ma @wg takich miejsc akurat został pozbawiony, więc ma szanse pracować bezawaryjnie. Pod tym kątem został opracowany - modulacja mocy w szerokim zakresie, zdarzenia losowe typu: zimny powrót, uzdolniony palacz.
Ma też możliwość palenia z mocą wyższą od nominalnej.

wg39070
08-11-2016, 20:09
[QUOTE=MD.;7335978]Czyli wychodzi taniej niż gazem...[/QUOTE

Póki co tak, ale jak przyjdą konkretne mrozy to nie wiem czy będzie tak kolorowo. Teraz ten brykiet w casto jest po 6,29/10 kg, ja go trochę nawiozlem z promocji po 5,46. Naprawdę daje radę ten brykiet. Mam też kilka paczek pini key, niebawem przetestuję, ale ten sporo droższy.

wg39070
08-11-2016, 20:12
Ona generalnie zdrowa nigdy nie jest. Różnicę może robić użytkownik, który potrafi palić nie mocząc paleniska, no ale każdy nabywca ma prawo nie być doświadczonym.
Producenci zastrzegają ten warunek, bo on daje mniejsze ryzyko awarii. A ta polega na korozji płaszcza od zewnątrz (w dolnej części, w okolicach podłogi). Są miejsca, które mogą być stale mokre.
Wkład, który ma @wg takich miejsc akurat został pozbawiony, więc ma szanse pracować bezawaryjnie. Pod tym kątem został opracowany - modulacja mocy w szerokim zakresie, zdarzenia losowe typu: zimny powrót, uzdolniony palacz.
Ma też możliwość palenia z mocą wyższą od nominalnej.

Wojtek, muszę ppwiedzieć, że z mojego wkładu jestem naprawdę zadowolony. Pewnie ktoś powie, że po latach można wydać opinię, ale jak dla mnie to chyba złoty środek.

fotohobby
08-11-2016, 20:28
Czyli wychodzi taniej niż gazem...

Taniej tak, innej opcji nie ma, ale...

45kg * 4.4kWh/kg *0,8 = 158kWh
158 kWh / 9 kWh/m3 = 17,6m3 gazu


w regularnej cenie te 4,5op brykietu kosztuje 28zł
17,6m3 gazu kosztuje 38 zł

26% oszczędnosci........

Na drewnie byłoby pewnie te 33%.

wg39070
08-11-2016, 20:39
Taniej tak, innej opcji nie ma, ale...

45kg * 4.4kWh/kg *0,8 = 158kWh

158 kWh / 9 kWh/m3 = 17,6m3 gazu


w regularnej cenie te 4,5op brykietu kosztuje 28zł
17,6m3 gazu kosztuje 38 zł

26% oszczędnosci........

Na drewnie byłoby pewnie te 33%.

Z matmy byłem dobry. Ale muszę napisać, że te suche obliczenia życie dezwzględnie weryfikuje po swojemu. To są szacunki. Tak nie obliczymy żadnego realnego zużycia. Za dużo jest zmiennych a do tego owe często się zmieniają.

fotohobby
08-11-2016, 20:50
W przypadku gazu życie nie ma nic do zużycia - chyba, że serwisant nie znał się na swojej robocie.
W przypadku kominka - życie weryfikuje, ale raczej na minus. Niewprawny palacz, brudzący się wymiennik, niedosuszone drewno, nieprawidłowy ciąg w kominie........

Greengaz
08-11-2016, 21:05
Taniej tak, innej opcji nie ma, ale...

45 kg * 4.2 kWh/kg *0,8 = 151 kWh //4,2 kWh/kg --> http://agroenergetyka.pl/?a=article&id=146//
151 kWh / 11 kWh/m3 = 13,7 m3 gazu


w regularnej cenie te 4,5 op brykietu kosztuje 28 zł
13,7 m3 gazu kosztuje 29 zł
3% oszczędności........

Na drewnie byłoby pewnie te ???%

fotohobby
08-11-2016, 21:14
Wiesz, w 11kWh to nawet ja nie wierzę :)
Sam, dla wygody przyjmuję 10kWh, ale tu, żeby kominkarze sie nie irytowali 9kWh, co jest lekko zaniżoną wartością...

Natomiast fakt, 4.4kWh za kg to tylko w przypadku iglastych. Zresztą wartość opałowa powinna być podana przez producenta.