PDA

Zobacz pełną wersję : KOMINKI - Pomoge i doradze we wszystkim co dotyczy kominków.



Strony : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 [40] 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52

MD.
08-11-2016, 21:28
A dla mnie najlepsza weryfikacja jest na rzeczywistych liczbach a nie założeniach ile to kwh jest w kg czy w m3. W przypadku domu słabo ocieplonego drewno wychodzi o 33% taniej przy obecnych temperaturach. Gdy temperatury będą na stałe poniżej zera to ta różnica będzie jeszcze większa na korzyść drewna. I mówię tu o realnych liczbach dotyczących ilości m3 i realnej ilości spalanego drewna.

fotohobby
08-11-2016, 21:32
ale dlaczego w mrozy różnica będzie większa, niż 33% ?

MD.
08-11-2016, 21:42
Dlatego, że te 33% to nie jest średnia z całego sezonu. Tylko taka średnia będzie najbardziej wiarygodna. Koszt drewna w największe mrozy to jest ok 2,5 m3/miesiąc czyli jakieś 500 zł (na podstawie zeszłego sezonu). Więcej nie ma opcji, żeby spalić bo przy takiej ilości w kominku pali się przez większą część doby. Z gazem widzę już teraz, że gdy będą mrozy to na CO pójdzie minimum 700 - 800 zł. Kwoty astronomiczne w porównaniu z tym co inni piszą w wątku o zużyciu gazu :)

Dla porównania zanim zainstalowany został kominek koszt gazu na CO i CWU wynosił średnio 6 tys. zł / sezon przy czym temperatura w domu na poziomie 20 stopni to był rarytas. Sezon 2014/2015 ogrzewany tylko kominkiem (CO+CWU) wyniósł jakieś 2500 zł przy czym temperatura w domu średnio ok 21 stopni. Ale wraz z instalacją kominka wymieniona połowa okien i ocieplona podłoga 12 cm styro oraz dołożone WM z reku więc to miało jakiś wpływ na zmniejszenie zapotrzebowania na CO, które bądź co bądź nadal jest astronomiczne.

fotohobby
08-11-2016, 21:59
Ale OK, w mrozy drastycznie wzrasta sprawność kominka, że oszczędnosci są większe, niż 33% ? ?

MD.
08-11-2016, 22:15
Umówmy się, że najpierw sprawdzę i potem napiszę bo narazie to tylko moje przewidywania. Ja wiem, że na chłopski rozum te 33% nie powinno się zmienić zakładając, że kaloryczność gazu i drewna jest cały czas taka sama. Ale gdzieś czytałem, że wraz ze wzrostem temperatury wody (mam grzejniki) spada sprawność pieca gazowego.

Greengaz
08-11-2016, 22:57
Wydaje mi się, że trochę źle liczycie.
Podszedłbym do tego tak.
Założenia.
Dom potrzebuje tylko na CO - np.15 000 kWh/rok.
Ogrzewanie kominkiem jest tańsze od ogrzewania gazem o 5 gr na każdym kWh /25%/
Kominek z płaszczem, sterowaniem, buforem i co tam jeszcze = ca 12 000 zł. Nie czepiajmy się bufora i takie kwoty padały na FM i nie liczę hobbystów/majsterkowiczów.
Większość posiadaczy kominków z płaszczem posiada kocioł na gaz lub inne źródło ciepła.

I teraz zobaczmy co się dzieje.
Przy przyjętych założeniach drewno vs. gaz.
Oszczędności z palenia kominkiem wynoszą 15 000 kWh x 0,05 zł = 750 zł/rok, a stopa zwrotu z inwestycji w kominek 12 000 : 750 = 16 lat. Bez sensu, chyba że przyjmiemy patrzenie na ogień jako wartość bezcenną.
Problemy na które natrafiamy przy takiej kalkulacji.
- co z CWU
- o ile dane przyjmowane w przypadku gazu w zasadzie nie podlegają dyskusji, to w przypadku kominka pojawiają się problemy
--- jaka jest cena drewna opałowego,
--- czy wilgotność drewna wynosi 15, 20 czy 25% a tym samym 3,5, 4,0 czy 4,4 kWh/kg, /4,2 kWh dla dębu jest podawane przy całkowitym spaleniu/
--- palimy brzozą, dębem, grabem czy brykietem i na dokładkę jakim,
--- jaka tak naprawdę jest sprawność kominka z płaszczem 60, 70 czy 80%.
--- ile ciepła tracimy bezpowrotnie w wyniku przegrzewania pomieszczenia, dokładania, rozpalania, braku czyszczenia, kiszenia opału,
--- czy doliczamy kominiarza raz, dwa x w roku,
Takich wątpliwości w przypadku kominków jest wiele.
Oczywiście, można też przyjąć zapotrzebowanie domu ca 30 000 kWh/rok /durszlak/ i różnicę gaz vs drewno 15 gr/kWh, tylko czy to odpowiada rzeczywistości?

I pytanie do @fotohobby.
Czy masz podstawy, aby poddawać w wątpliwość dane podawane na fakturze przez PGNiG, czyli ok. 11 kWh/m3?

Kominki Piotr Batura
09-11-2016, 07:24
Wy naprawdę się nudzicie....:)

wg39070
09-11-2016, 07:30
Wy naprawdę się nudzicie....:)

Piotrze, ja się nie nudzę, rano rozpaliłem w kominku a żona będzie kontrolować spalanie i ewentualnie dokładać. Ja dopiero uczę się palić w moim wodniaku i dobrze jest poczytać uwagi ludzi w tym wprawionych. Testuję drugi brykiet, z Eco Palu. Jak na razie RUF prowadzi bo te wałki z Eco sporo puchną w palenisku. Wypróbuję jeszcze Pini Key bo mam kilka paczek, ale ten znowu najdroższy. Doradzisz coś Piotrze w sprawie brykietu? Pozdrawiam.

MD.
09-11-2016, 08:12
Ja bym Ci radził palić prawdziwym drewnem.

wg39070
09-11-2016, 08:19
Ja bym Ci radził palić prawdziwym drewnem.

Nie posiadam sezonowanego drewna. Muszę najpierw skonstruować drewutnię i dopiero kupić i suszyć. Te drewno dostępne w sklepie jakoś do mnie nie przemawia. Dlatego palę brykietem, bo jest suchy i póki co wygodny w składowaniu.

MD.
09-11-2016, 08:23
To jak Ci się uda za rok mieć jakieś sezonowane drewno to dopiero zobaczysz co to znaczy prawdziwe palenie w kominku :) Brykiet się nie umywa!

animuss
09-11-2016, 10:17
Testuję drugi brykiet, z Eco Palu. Jak na razie RUF prowadzi bo te wałki z Eco sporo puchną w palenisku. Wypróbuję jeszcze Pini Key bo mam kilka paczek, ale ten znowu najdroższy.



Brykietem w kominku nie można palić jak drewnem. Dokładanie, czy pozostawienie szczelin pomiędzy kostkami to nieporozumienie. Brykiet szybko się wypali i nie wygeneruje zbyt wiele ciepła. Wałków czy Pini Key-a nie da się ułożyć ścisło, kształt na to nie pozwala.
Taki brykiet za to jest bardziej widowiskowy, do wizualizacji ogna, stawia się go też czasami w pionie.

Żeby brykiet wykorzystać w sposób optymalny, musisz ułożyć go w kominku dość ciasno. Tak, aby nie mógł się palić jednocześnie z każdej strony. Wtedy pali się powoli i odda dużo ciepła.
Ruf to dobry wybór z racji kształtu. Jak palisz Rufem to stawiaj go na płaskim boku, bo Ruf najbardziej rozszerza się wzdłuż dłuższego boku, wtedy to, co rośnie w górę, zjada ogień.:)
https://media.castorama.pl/media/catalog/product/cache/1/image/9df78eab33525d08d6e5fb8d27136e95/B/r/Brykiet_drzewny_RUF_kostka_10_kg-919587-194951.jpg
Na samą górę takiego zbudowanego sześcianu z brykietu nasyp pelletu i zapal piramidę, oczywiście rozpalaj go od góry.
Po wypaleniu, resztki żaru ładujesz na szufelkę i układasz nową piramidę, a żar z szufelki zasypujesz na wierzch, nowej porcji paliwa i tak w kółko .
Życzę dużo ciepła.
To jeden ze sposobów, ale chyba najodpowiedniejszy do kominka.

wg39070
09-11-2016, 11:10
Brykietem w kominku nie można palić jak drewnem. Dokładanie, czy pozostawienie szczelin pomiędzy kostkami to nieporozumienie. Brykiet szybko się wypali i nie wygeneruje zbyt wiele ciepła. Wałków czy Pini Key-a nie da się ułożyć ścisło, kształt na to nie pozwala.
Taki brykiet za to jest bardziej widowiskowy, do wizualizacji ogna, stawia się go też czasami w pionie.

Żeby brykiet wykorzystać w sposób optymalny, musisz ułożyć go w kominku dość ciasno. Tak, aby nie mógł się palić jednocześnie z każdej strony. Wtedy pali się powoli i odda dużo ciepła.
Ruf to dobry wybór z racji kształtu. Jak palisz Rufem to stawiaj go na płaskim boku, bo Ruf najbardziej rozszerza się wzdłuż dłuższego boku, wtedy to, co rośnie w górę, zjada ogień.:)
https://media.castorama.pl/media/catalog/product/cache/1/image/9df78eab33525d08d6e5fb8d27136e95/B/r/Brykiet_drzewny_RUF_kostka_10_kg-919587-194951.jpg
Na samą górę takiego zbudowanego sześcianu z brykietu nasyp pelletu i zapal piramidę, oczywiście rozpalaj go od góry.
Po wypaleniu, resztki żaru ładujesz na szufelkę i układasz nową piramidę, a żar z szufelki zasypujesz na wierzch, nowej porcji paliwa i tak w kółko .
Życzę dużo ciepła.
To jeden ze sposobów, ale chyba najodpowiedniejszy do kominka.

Dzięki za zainteresowanie. Tak właśnie układam, z tą różnicą, że tworzę piramidę (no może coś na kształt), układam oczywiście ciasno. Raz na gorący żar dodałem trzy kawałki, położyłem je na nim i było zajefajnie ale ...krótko.

przemo81
09-11-2016, 11:47
Cześć, jest sprawa:
kominek stanie w salonie na parterze, chcę dogrzać grawitacyjnie pomieszczenia na poddaszu użytowym. Normalnie chciałem przebić się z kanałami przez strop nad kominkiem i w podłodze puścić kanałami prostokątnymi 5X15 powietrze do 3 pokoi (najdalej oddalony jest 3 metry w poziomie). Ale z racji tego że wylewka będzie dość cienka a jeszcze będzie ogrzewanie podłogowe na poddaszu to pomysł z kanałami w podłodze.
Urodził mi się w związku z tym pomysł, by przewody dgp puścić wyżej na strych i stamtąd nad jętkami poziomo kanałami prostokątnymi do pokoi i wyloty w suficie.
Czyli kanały pójdą od kominka pionowo na wysokość 3,5metra a potem najdłuższy max 3 metry w poziomie. Wyloty w sufitach. Powierzchnia każdego pokoju do ogrzania na poddaszu to 13m2. Salon w którym stoi kominek 30m2. Czy grawitacyjnie to wszystko pójdzie? Czy jest jakaś granica wysokości kanałów pionowych? Chciałbym uniknąć turbiny itd. Wkład seguin żeliwny 13kW. Proszę o opinie. Pozdrawaim

Kominki Piotr Batura
09-11-2016, 12:11
Piotrze, ja się nie nudzę, rano rozpaliłem w kominku a żona będzie kontrolować spalanie i ewentualnie dokładać. Ja dopiero uczę się palić w moim wodniaku i dobrze jest poczytać uwagi ludzi w tym wprawionych. Testuję drugi brykiet, z Eco Palu. Jak na razie RUF prowadzi bo te wałki z Eco sporo puchną w palenisku. Wypróbuję jeszcze Pini Key bo mam kilka paczek, ale ten znowu najdroższy. Doradzisz coś Piotrze w sprawie brykietu? Pozdrawiam.

Każdy brykiet dobry, byle dobrze sprasowany. Trzeba sobie wyrobić opinie samemu, porównując masę do ceny i do długości / jakości palenia (co skutecznie robisz). Ja mam blisko Eco pal, więc jestem na niego skazany...;) Eco Pal puchnie, fakt. Dla mnie to zaleta. Jest tak sprasowany, że po podgrzaniu wraca do swojej naturalnej wielkości. Czyli jeśli drewno ma w w tej objętości wagę 1 kg, "klocek" Eco Palu waży....:) sprawdź. Drewno pływa w wodzie. Eco pal tonie... Wkładam do paleniska połowę tego co mnie interesuje i po chwili mam to co chciałem...Nie zgadzam się z ich zaleceniem, żeby wkładać całe wałki. Ja rozdrabniam . Przynajmniej łamię na pół....

wg39070
09-11-2016, 12:21
Każdy brykiet dobry, byle dobrze sprasowany. Trzeba sobie wyrobić opinie samemu, porównując masę do ceny i do długości / jakości palenia (co skutecznie robisz). Ja mam blisko Eco pal, więc jestem na niego skazany...;) Eco Pal puchnie, fakt. Dla mnie to zaleta. Jest tak sprasowany, że po podgrzaniu wraca do swojej naturalnej wielkości. Czyli jeśli drewno ma w w tej objętości wagę 1 kg, "klocek" Eco Palu waży....:) sprawdź. Drewno pływa w wodzie. Eco pal tonie... Wkładam do paleniska połowę tego co mnie interesuje i po chwili mam to co chciałem...Nie zgadzam się z ich zaleceniem, żeby wkładać całe wałki. Ja rozdrabniam . Przynajmniej łamię na pół....

Bardzo dziękuję Piotrze. Napisz jeszcze, czy układasz Eco Pal poziomo czy stawiasz w pionie, bo rozpalasz na pewno od góry.

pestka56
09-11-2016, 12:42
Piotrze, a jak układasz drewno w tym jamnikowatym kolosie Brunnera? Możesz pokazać?
Pytam, bo rozpalanie w takim jamniku i utrzymanie ognia równo w całym palenisku to problem. Spotkałam się ze zdaniem, że niemożliwe jest palenie w równomierny sposób. Ogień wędruje od boku do boku i czasem przygasa z jednej strony. Albo pali się tylko środkiem.

Kominki Piotr Batura
09-11-2016, 13:15
Bardzo dziękuję Piotrze. Napisz jeszcze, czy układasz Eco Pal poziomo czy stawiasz w pionie, bo rozpalasz na pewno od góry.Nie jestem chyba dobrym nauczycielem w tej kwestii, bo ja palę brykietem w piecokominku. Ma być szybko piekło. Jak najszybciej wyciągnąć maxa z załadunku i wpakować to w 6 - 7 mb wymiennika ceramicznego o dopasowanej do tego dictum konstrukcji. Po kilku minutach od rozpalenia mam 930 o C na liczniku. I o to chodzi. Piec paczką brykietu ogrzewa 200 m2 budynku przez 12 godzin.

Kominki Piotr Batura
09-11-2016, 14:23
Piotrze, a jak układasz drewno w tym jamnikowatym kolosie Brunnera? Możesz pokazać?
Pytam, bo rozpalanie w takim jamniku i utrzymanie ognia równo w całym palenisku to problem. Spotkałam się ze zdaniem, że niemożliwe jest palenie w równomierny sposób. Ogień wędruje od boku do boku i czasem przygasa z jednej strony. Albo pali się tylko środkiem.

Przygasa im, bo źle podłączyli! Ja by przetestować palenisko, paliłem paletami jednorazowymi ciętymi wzdłuż! Czyli opał długości 1,2 m :D. To oczywiście niezgodne z instrukcją. Instrukcja mówi chyba o 5-6 kg jednorazowo. Taka kupka musi się palić w jednym miejscu, bo tego niewiele... To jest jeszcze gorsze dla tych konstrukcji od moich palet. Wkład dostaje czadu w miejscu palenia (zwykle środek) i się tam rozjeżdża (stal rozszerza się nierównomiernie). Paranoja...nie chce psuć im biznesu, więc tylko tyle....

pestka56
09-11-2016, 14:49
Podłączenie do komina mają czarną rurą. Wchodzi w komin jakieś 1,5 m ponad czopuchem wkładu. Kolanko z wyczystką pod kątem prostym jedno. Doprowadzenie powietrza z zewnątrz rurą fi 125. To co tu można zchrzanić :o

Kominki Piotr Batura
09-11-2016, 15:19
Podłączenie do komina mają czarną rurą. Wchodzi w komin jakieś 1,5 m ponad czopuchem wkładu. Kolanko z wyczystką pod kątem prostym jedno. Doprowadzenie powietrza z zewnątrz rurą fi 125. To co tu można zchrzanić :o

Co można schrzanić? Właśnie piszę doktorat na ten temat!:p

1.Jakie to palenisko?
2.Średnica wylotu dymu?
3.Średnica rury?
4.Wysokość komina?
5.Średnica komina?

Podłączenie powietrza już maja skopane (prawdopodobnie) :
1.Podłączone jest z jednej strony?
2.Powinny być prawdopodobnie dwa kanały , albo jeden większy niż 125...
...ale to wyjdzie, jak odpowiesz na pierwszą część ...prawdopodobnie;)

Poddymia przy otwieraniu czasem?

pestka56
09-11-2016, 16:08
Co można schrzanić? Właśnie piszę doktorat na ten temat!:p

1.Jakie to palenisko?
2.Średnica wylotu dymu?
3.Średnica rury?
4.Wysokość komina?
5.Średnica komina?

Podłączenie powietrza już maja skopane (prawdopodobnie) :
1.Podłączone jest z jednej strony?
2.Powinny być prawdopodobnie dwa kanały , albo jeden większy niż 125...
...ale to wyjdzie, jak odpowiesz na pierwszą część ...prawdopodobnie;)

Poddymia przy otwieraniu czasem?

Priv poslałam

11lukas
13-11-2016, 09:11
Witam, mam problem z ogrzewaniem domu. To jest nowy dom, w momencie kupna instalacje juz byly. Mam piec gazowy oraz kominek z płaszczem wodnym firmy makroterm 14kw. Dom ma 110m2. Wiem ze zasobnik na wode ma 160 l. Na dole jest tylko podlogowka ok. 50 m2 oraz jeden grzejnik w lazience i jeden w kotlowni (ten jest skrecony na zero). Na górze w pokojach jest łącznie 6 grzejników i podłogówka w łazience. Do sterowania temperaturą są takie programatory czy jak to sie nazywa Salus. Mam takie dwa, jeden na grzejniki drugi na podogówke. Problem polega na tym, że jak palimy w kominku i jest włączona podlogówka i grzejniki to nie ma szans zagrzać wody w płaszczu. Max dochodzi do 55st, przy czym caly czas wyje turbina od kominka, grzejniki zimne podloga zimna. Jak zamkniemy grzejniki i podlogówkę to w płaszczu dochodzi do 90 stopni wtedy włączam np. grzejniki i od razu temp spada, grzejniki chwile są ciepłe i znow tak jakby trzeba pozamykac i czekac az się woda w płaszczu nagrzeje. Zawsze musimy wybierać gdzie bardziej zimno tam zagrzac bo nie ma szans grzac podlogówke i grzejniki bo nie ma czym. Teraz pozakrecałem połowe podlogówki zeby przynajmniej w dwóch pomieszczeniach sie podłaga nagrzała. A woda przez pompę przy podłogówce ceci taka jakby letnia. Proszę pomóżcie bo juz nie mamy siły, przesiadujemy z żoną 2/3 dnia w kotłowni i gapimy się w te zegary. Zamieszczam zdjęcia kotłowni.:(((((

Kominki Piotr Batura
13-11-2016, 09:34
Witam, mam problem z ogrzewaniem domu. To jest nowy dom, w momencie kupna instalacje juz byly. Mam piec gazowy oraz kominek z płaszczem wodnym firmy makroterm 14kw. Dom ma 110m2. Wiem ze zasobnik na wode ma 160 l. Na dole jest tylko podlogowka ok. 50 m2 oraz jeden grzejnik w lazience i jeden w kotlowni (ten jest skrecony na zero). Na górze w pokojach jest łącznie 6 grzejników i podłogówka w łazience. Do sterowania temperaturą są takie programatory czy jak to sie nazywa Salus. Mam takie dwa, jeden na grzejniki drugi na podogówke. Problem polega na tym, że jak palimy w kominku i jest włączona podlogówka i grzejniki to nie ma szans zagrzać wody w płaszczu. Max dochodzi do 55st, przy czym caly czas wyje turbina od kominka, grzejniki zimne podloga zimna. Jak zamkniemy grzejniki i podlogówkę to w płaszczu dochodzi do 90 stopni wtedy włączam np. grzejniki i od razu temp spada, grzejniki chwile są ciepłe i znow tak jakby trzeba pozamykac i czekac az się woda w płaszczu nagrzeje. Zawsze musimy wybierać gdzie bardziej zimno tam zagrzac bo nie ma szans grzac podlogówke i grzejniki bo nie ma czym. Teraz pozakrecałem połowe podlogówki zeby przynajmniej w dwóch pomieszczeniach sie podłaga nagrzała. A woda przez pompę przy podłogówce ceci taka jakby letnia. Proszę pomóżcie bo juz nie mamy siły, przesiadujemy z żoną 2/3 dnia w kotłowni i gapimy się w te zegary. Zamieszczam zdjęcia kotłowni.:(((((

Długi proces przed Tobą...Nauka, poznawanie urządzenia, sztuki palenia, przygotowywania opału, meandrów instalacji. Do tego Makroterm....:( U mnie próba "nauczenia rozumu" podobnego ustrojstwa skończyła się wywaleniem go na złom...

Uczyć powinien kumaty hydraulik i kumaty palacz (zdun?). Na miejscu, a nie przez internet....Spróbujmy...Kumaty z hydrauliki nie jestem, ale palić umiem. Na początek kilka pytań. Ale krótko i zwięźle. W punktach.

1.Pokaż kilka zdjęć z palenia...Jak to robisz, jakimi kawałkami?

2.Opał - pokaż, jaka wilgotność, gatunek?

3.Metodologia palenia

a) czy rozpoczynając palenie, dom jest ciepły?
b)jak długo palisz - to w odniesieniu do Twojego opisu?

11lukas
13-11-2016, 09:51
Dziękuję za zainteresowanie.
Ad 1. Palilem juz na różne sposoby. Najbardziej efektywnie jest jak wypelniam kominek dwoma opakowaniami brykietu drzewnego. na górę daję jakieś szczypki i suchy niewielki kawałek drzewa.

Ad. 2 głównie brykiet drzewny

Ad 3. jeżeli nie brykiet to szczypki, po bokach w poprzek dwa male kawalki i na gore na krzyż

Wracajac do mojego problemu w kominku jest ogień, żar wszystko się ładnie pali, lecz wszystko jest dosłownie w minutę wytracane jeżeli puszczę tę ciepłą wodę na grzejniki lub podłogówkę. Na tym sprzęge jest wskaźnik temperatury i np. z 80 stopni po włączeniu grzejników robi się 35.
Palę od czwartku na okrągło ( wstając w nocy i dorzucając drzewo) np dziś nie były włączone grzejniki bo dałem pół dwie pętle podłogówki i to zabiera wszystko że nawet się pompa od grzejników nie włączy. Był hydraulik który to montował niby zna sie, to nie wie o co chodzi, na siebie nie zwali. To wszstko jest na gwarancji, nwe osiedle domków, sąsiedzi mają też makroterm i wszystko im działa, konsultowałem z nimi dużo i widzę jak to ma pracować. tu jest problem dlaczego on się nie nagrzewa jak włączone grzejniki czy podłoga tylko to gdzieś ucieka. Powtórzę się, jeżeli jest pozamykany układ nie ma problemu zagrzać wodę w płaszczu.

11lukas
13-11-2016, 09:59
A co do długości palenia ogólnie teraz zaczynam drugi sezon. Sprowadzilismy się wrzesień 2015. W tamtym sezonie problemu były identyczne, wtedy chodził gaz i kominek w jednym czasie. wtedy hydraulik mowił że nowy dom, perwszy sezon, że drzewo mokre, ale był kilkakrotnie, sam rozpalał i też nie udało mu się dotknąć ciepłego grzejnika. Spędziłem naprawdę wiele czasu w tej kotłowni.

MD.
13-11-2016, 10:01
a jaka jest moc kominka? Może po prostu zbyt mała moc w stosunku do zapotrzebowania...

11lukas
13-11-2016, 10:03
moc komnka 14kW

Kominki Piotr Batura
13-11-2016, 10:24
Dziękuję za zainteresowanie.
Ad 1. Palilem juz na różne sposoby. Najbardziej efektywnie jest jak wypelniam kominek dwoma opakowaniami brykietu drzewnego. na górę daję jakieś szczypki i suchy niewielki kawałek drzewa.

Ad. 2 głównie brykiet drzewny

Ad 3. jeżeli nie brykiet to szczypki, po bokach w poprzek dwa male kawalki i na gore na krzyż

Wracajac do mojego problemu w kominku jest ogień, żar wszystko się ładnie pali, lecz wszystko jest dosłownie w minutę wytracane jeżeli puszczę tę ciepłą wodę na grzejniki lub podłogówkę. Na tym sprzęge jest wskaźnik temperatury i np. z 80 stopni po włączeniu grzejników robi się 35.
Palę od czwartku na okrągło ( wstając w nocy i dorzucając drzewo) np dziś nie były włączone grzejniki bo dałem pół dwie pętle podłogówki i to zabiera wszystko że nawet się pompa od grzejników nie włączy. Był hydraulik który to montował niby zna sie, to nie wie o co chodzi, na siebie nie zwali. To wszstko jest na gwarancji, nwe osiedle domków, sąsiedzi mają też makroterm i wszystko im działa, konsultowałem z nimi dużo i widzę jak to ma pracować. tu jest problem dlaczego on się nie nagrzewa jak włączone grzejniki czy podłoga tylko to gdzieś ucieka. Powtórzę się, jeżeli jest pozamykany układ nie ma problemu zagrzać wodę w płaszczu.

Co to za brykiet. Ile waży jedna paczka? Masz jakieś fotki z palenia?

Robiłeś próby z sąsiadami (skoro to jakieś modułowe osiedle)? Taki sam dom, taki sam kominek (ewentualnie instalacja) taki sam stan ciepłoty w momencie rozpoczęcia próby (mniej więcej), ten sam brykiet itp?

11lukas
13-11-2016, 13:08
Co to za brykiet. Ile waży jedna paczka? Masz jakieś fotki z palenia?

Robiłeś próby z sąsiadami (skoro to jakieś modułowe osiedle)? Taki sam dom, taki sam kominek (ewentualnie instalacja) taki sam stan ciepłoty w momencie rozpoczęcia próby (mniej więcej), ten sam brykiet itp?

Brykiet 10 kg nie z tych najtanszych, sąsiedzi mają troche większe domy ok 130 m2 bez problemu im działa wszystko,wszyscy makroterm, ten sam hydraulik montował z tym że u mnie jako jedyny dom zastosował jakieś sprzęgło i wogule mam wszystkiego więcej. Tych pomp Wilo miałem 4 sztuki ,później dołożył jeszcze taką czarną na dole widoczna na zdjęciu U sąsiadów grzeje cały czas podłogę i grzejniki. U mnie trzeba dać wyższą temp niż jest na tym programatorze przenośnym salus żeby puścić ciepło, ale tak jak mówiłem nie bardzo jest co puszczać. Teraz na tym sprzęgle jest 35 stopni, a na wyświetlaczu kominka 56st. Włączone pół podłogówki ( na tej listwie 4 układy otwarte, 3 zamknięte ). Sąsiedzi palą tylko drzewem
( od tego samego dostawcy co ja). ja mieszam drzewo i brykiet. Grzejników nadal nie da się włączyć choć w pokojach na górze u dzieci jest 19st i chce dać więcej ale brak ciepłej wody. Pompka od grzejników bodajże załączy się jak przekroczy 40st, a żeby tak się stało muszę wyłączyć wszystko poczekać ze 2 godziny i "uzbierać ciepłej wody"
Te zacieki na obudowie to po płynie do czyszczenia szyby

kermit_theFrog
13-11-2016, 13:30
proszę o podpowiedz na jakim etapie powinno się montować wkład - po wykonaniu gładzi czy mozna wczesniej? slyszałam, że powinno się po, bo do wkładu moze dostac się pył z gładzi i przy paleniu moze pozniej smierdziec? czy to prawda?

Zdun Darek B
13-11-2016, 13:44
Witam, mam problem z ogrzewaniem domu. To jest nowy dom, w momencie kupna instalacje juz byly. Mam piec gazowy oraz kominek z płaszczem wodnym firmy makroterm 14kw. Dom ma 110m2. Wiem ze zasobnik na wode ma 160 l. Na dole jest tylko podlogowka ok. 50 m2 oraz jeden grzejnik w lazience i jeden w kotlowni (ten jest skrecony na zero). Na górze w pokojach jest łącznie 6 grzejników i podłogówka w łazience. Do sterowania temperaturą są takie programatory czy jak to sie nazywa Salus. Mam takie dwa, jeden na grzejniki drugi na podogówke. Problem polega na tym, że jak palimy w kominku i jest włączona podlogówka i grzejniki to nie ma szans zagrzać wody w płaszczu. Max dochodzi do 55st, przy czym caly czas wyje turbina od kominka, grzejniki zimne podloga zimna. Jak zamkniemy grzejniki i podlogówkę to w płaszczu dochodzi do 90 stopni wtedy włączam np. grzejniki i od razu temp spada, grzejniki chwile są ciepłe i znow tak jakby trzeba pozamykac i czekac az się woda w płaszczu nagrzeje. Zawsze musimy wybierać gdzie bardziej zimno tam zagrzac bo nie ma szans grzac podlogówke i grzejniki bo nie ma czym. Teraz pozakrecałem połowe podlogówki zeby przynajmniej w dwóch pomieszczeniach sie podłaga nagrzała. A woda przez pompę przy podłogówce ceci taka jakby letnia. Proszę pomóżcie bo juz nie mamy siły, przesiadujemy z żoną 2/3 dnia w kotłowni i gapimy się w te zegary. Zamieszczam zdjęcia kotłowni.:(((((

Źle wykonana instalacja hydrauliczna.
Zmień hydraulika.
Czy zmieniać wkład kominkowy ?
Cudem techniki kominkowej to ten model to nie jest.....

11lukas
13-11-2016, 13:53
Powiedz gdzie może leżeć błąd w instalacji. To wszystko na gwarancji mam jeszcze rękojmię, więc jeżeli dojdę co jest źle będę miał podstawę żeby Pan który to robił usunął usterkę. Miałem już z tym hydraulikiem inne problemy, dużo było błędów przy instalacjach wodnych i naprawiał, ale miałem czarno na białym że jest źle

pestka56
13-11-2016, 14:15
proszę o podpowiedz na jakim etapie powinno się montować wkład - po wykonaniu gładzi czy mozna wczesniej? slyszałam, że powinno się po, bo do wkładu moze dostac się pył z gładzi i przy paleniu moze pozniej smierdziec? czy to prawda?


Przecież gładź jest gipsowa, wiec co ma smierdzieć?
A w ogole jak może sie dostać do wnętrza zamkniętego paleniska?

fotohobby
13-11-2016, 14:31
Do obudowy konwekcyjnej może się dostać i później wyprażyć na wkładzie.
Poza tym gips przyśpiesza korozję stali - w tym przypadku chodzi bardziej o estetykę
Obudowę i tak warto zrobić tak, aby przez kratki móc się do wkładu dostać i go poodkurzać, bo inaczej pierwsze po letniej przerwie palenie spowoduje przypalenie kurzu i charaktereystyczny zapach.

Kominki Piotr Batura
13-11-2016, 15:16
Brykiet 10 kg nie z tych najtanszych, sąsiedzi mają troche większe domy ok 130 m2 bez problemu im działa wszystko,wszyscy makroterm, ten sam hydraulik montował z tym że u mnie jako jedyny dom zastosował jakieś sprzęgło i wogule mam wszystkiego więcej. Tych pomp Wilo miałem 4 sztuki ,później dołożył jeszcze taką czarną na dole widoczna na zdjęciu U sąsiadów grzeje cały czas podłogę i grzejniki. U mnie trzeba dać wyższą temp niż jest na tym programatorze przenośnym salus żeby puścić ciepło, ale tak jak mówiłem nie bardzo jest co puszczać. Teraz na tym sprzęgle jest 35 stopni, a na wyświetlaczu kominka 56st. Włączone pół podłogówki ( na tej listwie 4 układy otwarte, 3 zamknięte ). Sąsiedzi palą tylko drzewem
( od tego samego dostawcy co ja). ja mieszam drzewo i brykiet. Grzejników nadal nie da się włączyć choć w pokojach na górze u dzieci jest 19st i chce dać więcej ale brak ciepłej wody. Pompka od grzejników bodajże załączy się jak przekroczy 40st, a żeby tak się stało muszę wyłączyć wszystko poczekać ze 2 godziny i "uzbierać ciepłej wody"
Te zacieki na obudowie to po płynie do czyszczenia szyby

W ramach gwarancji powinieneś oczekiwać sprawnego układu. Do obowiązków sprzedawcy należy nie tylko montaż, ale nauka obsługi. Przyciśnij sprzedawcę domu..... To faktycznie wygląda na jakiś problem hydrauliczny. Trochę trudno dociekać przez internet...

MD.
13-11-2016, 15:49
A ja mam takie pytanie. Masz na kominku temperaturę ponad 50 stopni a do sprzęgła dochodzi tylko 30 stopni? Czy pomiędzy wkładem a sprzęgłem masz coś co odbiera ciepło? Ze zdjęć wnioskuję, że bufora brak. Więc teoretycznie na sprzęgle powinna być temperatura taka jak na kominku (o ile kominek bezpośrednio wpięty jest w sprzęgło). Ktoś musi na miejscu to ocenić bo bez wiedzy o tym jak wygląda cały układ ciężko cokolwiek wywnioskować.

A ogólnie to fatalnie ten kominek wygląda. Na ścianach wewnętrznych kominka masz smołę?

niktspecjalny
13-11-2016, 15:55
Powiedz gdzie może leżeć błąd w instalacji. To wszystko na gwarancji mam jeszcze rękojmię, więc jeżeli dojdę co jest źle będę miał podstawę żeby Pan który to robił usunął usterkę. Miałem już z tym hydraulikiem inne problemy, dużo było błędów przy instalacjach wodnych i naprawiał, ale miałem czarno na białym że jest źle

Witam ,a powiedz mi ty jakie jest -masz ciśnienie w instalacji???.Jak zabrałeś się do odpowietrzania tejże instalacji???.Robiłeś to sam czy zostawił ci na ciśnieniu fachowiec???.Powiem szczerze ,że zdjęcia w takim rozmiarze to mi nic nie mówią.Powiem nawet ,że ładniejsza od mojej ,a układy mamy podobne-zbliżone.

11lukas
13-11-2016, 16:10
A ja mam takie pytanie. Masz na kominku temperaturę ponad 50 stopni a do sprzęgła dochodzi tylko 30 stopni? Czy pomiędzy wkładem a sprzęgłem masz coś co odbiera ciepło? Ze zdjęć wnioskuję, że bufora brak. Więc teoretycznie na sprzęgle powinna być temperatura taka jak na kominku (o ile kominek bezpośrednio wpięty jest w sprzęgło). Ktoś musi na miejscu to ocenić bo bez wiedzy o tym jak wygląda cały układ ciężko cokolwiek wywnioskować.

A ogólnie to fatalnie ten kominek wygląda. Na ścianach wewnętrznych kominka masz smołę?

Jak na kominku mam np 58 stopni to na sprzęgle mam ciut mniej ale tylko gdy wszystko pozamykane. Jak puszcze ciepło na grzejnik lub podloge wetedy na sprzegle spada do 35-40 a to za slabo zeby grzac. Jeżeli włącze to i to na sprzegle mam 30 stopni i po chwili sie wszystko wyłącza i nie grzeje.
Na ścianach jest taka jakby smoła ale to jest twarde jak tego dotykam to palec czysty. Oprocz tej :smoły oblepiony sadzą jest. Zanim się wprowadziłem na etapie budowy robotkicy palili czym się dało, deski z gwoźdźmi itp. Jak odebrałem dom tak juz było, myślałem że to jakaś specjalna warstwa czy masa.

11lukas
13-11-2016, 16:13
Ciśnienie mam ok 1,5 bara. Nigdy nie odpowietrzałem nic sam, zresztą nie potrafię. W kwietniu tenże hydraulik co montował odpowietrzał podłogówkę całą zlewał wodę i napełniał od nowa bo w kuchni nie działała podłogówka.
Ja zawołam fachowca niech to oglądnie, jednak myślałem że może jest tu jakiś ewidętny błąd i nakieruję tego co to montował

Kominki Piotr Batura
13-11-2016, 16:23
proszę o podpowiedz na jakim etapie powinno się montować wkład - po wykonaniu gładzi czy mozna wczesniej? slyszałam, że powinno się po, bo do wkładu moze dostac się pył z gładzi i przy paleniu moze pozniej smierdziec? czy to prawda?

:) Problem dotyczy wkładów gilotynowych i DGP. Pył dostaje się do prowadnic, skracając ich żywot. W DGP, wiadomo, syf........Reszta miedzy bajki....Można zabezpieczyć folią, można posprzątać wnętrze kominka...

MD.
13-11-2016, 16:25
Oczekujesz, że nie znając instalacji ktokolwiek cokolwiek tutaj doradzi? To przecież wróżenie z fusów :) Poza tym ten problem nadaje się bardziej na forum hydrauliczne niż kominkowe.

niktspecjalny
13-11-2016, 16:27
Ciśnienie mam ok 1,5 bara. Nigdy nie odpowietrzałem nic sam, zresztą nie potrafię. W kwietniu tenże hydraulik co montował odpowietrzał podłogówkę całą zlewał wodę i napełniał od nowa bo w kuchni nie działała podłogówka.
Ja zawołam fachowca niech to oglądnie, jednak myślałem że może jest tu jakiś ewidętny błąd i nakieruję tego co to montował

Witam.

Stawiam na zapowietrzoną instalację i złe napełnianie zładu czyli określenie instalacji centralnego ogrzewania jako całości,czyli, poziomy, piony, grzejniki, odpowietrzenia, całe wyposażenie a co za tym idzie, pojemność i objętość.W tym także cała podłogówka.

11lukas
13-11-2016, 16:46
Dziękuję za zainteresowanie, a czy to napełnienie zładu można jeszcze poprawić-naprawić czy to już za późno? Jeśli tak to czy bardzo kłopotliwe. Czy przy kominku też się coś odpowietrza, bo on jest zabudowany karton-gipsem i teoretycznie nie ma tam swobodnego dostępu.

niktspecjalny
13-11-2016, 16:56
Dziękuję za zainteresowanie, a czy to napełnienie zładu można jeszcze poprawić-naprawić czy to już za późno? Jeśli tak to czy bardzo kłopotliwe. Czy przy kominku też się coś odpowietrza, bo on jest zabudowany karton-gipsem i teoretycznie nie ma tam swobodnego dostępu.

Witam

Ja mam nad kominkiem na rurce odpowietrznik samoczynny.Jeśli instalacja kiedyś działała to trzeba ja odpowiednio napełnić,odpowietrzyć.Jeśli tu pies jest pogrzebany to popełniłeś kardynalny błąd zaczynając od dupy strony czyli od palenia ufając ,ze instalacja nie ma gdzieś baniek powietrza. Nic nie jest za późno.Spokojnie.Weź jakiegoś magika z jajami i uprawnieniami niech najpierw zrobi to o czym napisałem , a dopiero............ napal.Jeśli to nie pomoże poszukamy gdzie indziej.

11lukas
13-11-2016, 17:01
Ok, tak zrobię, bardzo dziękuję, zawołam kogoś niezależnego i dam znać co powie.

kermit_theFrog
13-11-2016, 17:09
:) Problem dotyczy wkładów gilotynowych i DGP. Pył dostaje się do prowadnic, skracając ich żywot. W DGP, wiadomo, syf........Reszta miedzy bajki....Można zabezpieczyć folią, można posprzątać wnętrze kominka...

ok dzięki. a zazwyczaj na jakim etapie są montowane wkłady czy to bez znaczenia? czekać do tych gładzi czy wcześniej?

a ten rysunek wkładu i obudowy jest ok? 372927372928

MD.
13-11-2016, 17:33
Ja u siebie zamontowałem wkład przed gładziami (jeszcze ich nie mam) ale narazie stoi niezabudowany. Zabudowa będzie robiona po gładziach i malowaniu ścian i sufitów więc najpierw wszystko odkurzę zanim wkład zostanie zamknięty na amen.

Kominki Piotr Batura
13-11-2016, 18:23
ok dzięki. a zazwyczaj na jakim etapie są montowane wkłady czy to bez znaczenia? czekać do tych gładzi czy wcześniej?

a ten rysunek wkładu i obudowy jest ok? 372927372928Nie ma reguły. Zwykle dobieram termin z klientem indywidualnie. Kominki czasem są narażone na obcowanie z budowlańcami. Ci zaś są na różnym poziomie rozwoju...;). Dość przykre bywają sytuacje, gdy kolejne ekipy, używają wkładu zamontowanego wcześniej, jako źródła ciepła...Nie zawsze jest to patologia, ale często...Moim zdaniem, kominek to już jest część wyposażenia i staram się robić to jak najpóźniej. Byle przed ostatecznym malowaniem. Tak by malarz mógł poprawić po nas zabrudzenia ścian i sufitu, no i wymalować również elementy kominka wymagające tej czynności....To nie zawsze się sprawdza, bo ekipy "od kominka" - siejące terror i zniszczenie wokół siebie, tez widywałem ( czy słyszałem)... Rysunek jak rysunek. Sprawdź lufty z instrukcją wkładu. Chodzi mi o ilość przepływającego powietrza. Z czego ma być obudowa?

kermit_theFrog
13-11-2016, 20:39
mają być płyty varmsen

animuss
14-11-2016, 09:39
Jak na kominku mam np 58 stopni to na sprzęgle mam ciut mniej ale tylko gdy wszystko pozamykane. Jak puszcze ciepło na grzejnik lub podloge wetedy na sprzegle spada do 35-40 a to za slabo zeby grzac. Jeżeli włącze to i to na sprzegle mam 30 stopni i po chwili sie wszystko wyłącza i nie grzeje.
Na ścianach jest taka jakby smoła ale to jest twarde jak tego dotykam to palec czysty. Oprocz tej :smoły oblepiony sadzą jest. Zanim się wprowadziłem na etapie budowy robotkicy palili czym się dało, deski z gwoźdźmi itp. Jak odebrałem dom tak juz było, myślałem że to jakaś specjalna warstwa czy masa.

Spore błędy z winy użytkowania na teraz tu widzę, (najbardziej przyczynili się tu robotnicy).
Najpierw to poprawić, potem ewentualnie zajmiemy się instalacją, jej budową.

1.Wymiennik jest zajeżdżony, zaproś kominiarza niech spróbuje
wyskrobać co się da, trzeba niestety robić to na gorąco, grzać palnikiem gazowym, takim do klejenia papy, grzać i skrobać do gołej blachy, otworzyć okna.
Boczne ścianki jeszcze łatwo czyścić, ale tam u góry trzeba jakoś czochrać to aż do czopucha.

2.Ustaw start pompy przynajmniej od 50*C

3.Dokładasz opał na żar a to wielki błąd, substancje smoliste niestety wyłażą wtedy z ognia, oblepiają wszystko dookoła również komin, a to z czasem spowoduje zapalenie się komina! tego wyciorem z komina nie wyczyścisz , z daleka widać że grubą masz już wyhodowaną tą "izolację".
Każdorazowe dołożenie to potęguje pył i sadze, mieszają się, a substancje smoliste jako lepiszcze to scala, powstaje izolacja jak z gumy a ciepło od Twojego ogniska ucieka w komin.
W kominkach z płaszczem wodnym, przy nieprawidłowym spalaniu paliwa, emisja substancji smolistych jest największa, drugie w kolejce są wkłady powietrzne bez szamotu.
Jak dokładasz opał, to cały żar na szufelkę trzeba zabrać i kłaść drewno czy brykiet, a żar wysypać na górę i palić zawsze paliwo od góry .

niktspecjalny
14-11-2016, 10:02
Spore błędy z winy użytkowania na teraz tu widzę, (najbardziej przyczynili się tu robotnicy).
Najpierw to poprawić, potem ewentualnie zajmiemy się instalacją, jej budową.

1.Wymiennik jest zajeżdżony, zaproś kominiarza niech spróbuje
wyskrobać co się da, trzeba niestety robić to na gorąco, grzać palnikiem gazowym, takim do klejenia papy, grzać i skrobać do gołej blachy, otworzyć okna.
Boczne ścianki jeszcze łatwo czyścić, ale tam u góry trzeba jakoś czochrać to aż do czopucha.

2.Ustaw start pompy przynajmniej od 50*C

3.Dokładasz opał na żar a to wielki błąd, substancje smoliste niestety wyłażą wtedy z ognia, oblepiają wszystko dookoła również komin, a to z czasem spowoduje zapalenie się komina! tego wyciorem z komina nie wyczyścisz , z daleka widać że grubą masz już wyhodowaną tą "izolację".
Każdorazowe dołożenie to potęguje pył i sadze, mieszają się, a substancje smoliste jako lepiszcze to scala, powstaje izolacja jak z gumy a ciepło od Twojego ogniska ucieka w komin.
W kominkach z płaszczem wodnym, przy nieprawidłowym spalaniu paliwa, emisja substancji smolistych jest największa, drugie w kolejce są wkłady powietrzne bez szamotu.
Jak dokładasz opał, to cały żar na szufelkę trzeba zabrać i kłaść drewno czy brykiet, a żar wysypać na górę i palić zawsze paliwo od góry .


Witam.

Napisał przecież.
Ok, tak zrobię, bardzo dziękuję, zawołam kogoś niezależnego i dam znać co powie.

Gdzie widzisz zajeżdżony wymiennik???Boczne ścianki się wypalą same jak będzie odbiór ciepła i dużo powietrza do spalania i drewno nie brykiet.
ad3.pozwolisz ,że się nie zgodzę.Przy otwarciu szyberka na full i położeniu polana na żar przy nagrzanym PW polano od razu się pali żywym pięknym ogniem.
Masz KZPŁW bez wermikulitu czy szamotu ??? On i ja mam bo te stare KZPŁW tak miały.Jak przystępował do sezonu grzewczego to powinien się do niego przygotować co wielokrotnie pisałem nie zapominając o przeglądzie instalacji.Ma to zrobić.Jego kulpa.

Kominki Piotr Batura
14-11-2016, 15:23
Spore błędy z winy użytkowania na teraz tu widzę, (najbardziej przyczynili się tu robotnicy).
Najpierw to poprawić, potem ewentualnie zajmiemy się instalacją, jej budową.

1.Wymiennik jest zajeżdżony, zaproś kominiarza niech spróbuje
wyskrobać co się da, trzeba niestety robić to na gorąco, grzać palnikiem gazowym, takim do klejenia papy, grzać i skrobać do gołej blachy, otworzyć okna.
Boczne ścianki jeszcze łatwo czyścić, ale tam u góry trzeba jakoś czochrać to aż do czopucha.

2.Ustaw start pompy przynajmniej od 50*C

3.Dokładasz opał na żar a to wielki błąd, substancje smoliste niestety wyłażą wtedy z ognia, oblepiają wszystko dookoła również komin, a to z czasem spowoduje zapalenie się komina! tego wyciorem z komina nie wyczyścisz , z daleka widać że grubą masz już wyhodowaną tą "izolację".
Każdorazowe dołożenie to potęguje pył i sadze, mieszają się, a substancje smoliste jako lepiszcze to scala, powstaje izolacja jak z gumy a ciepło od Twojego ogniska ucieka w komin.
W kominkach z płaszczem wodnym, przy nieprawidłowym spalaniu paliwa, emisja substancji smolistych jest największa, drugie w kolejce są wkłady powietrzne bez szamotu.
Jak dokładasz opał, to cały żar na szufelkę trzeba zabrać i kłaść drewno czy brykiet, a żar wysypać na górę i palić zawsze paliwo od góry .


Fałszywy trop...

MD.
14-11-2016, 17:51
To już byłaby kompletna masakra gdyby wyjmować żar, wkładać drewno i wsypywać żar na to drewno. Tak to chyba tylko masochista mógłby robić :) Ja wrzucam drewno na żar i bez problemu czysto się spala. Wystarczy pełen dopływ powietrza. Ale ten wkład z zasmolonym środkiem to ja nie wiem czy się do czegoś jeszcze nadaje.

Kominki Piotr Batura
14-11-2016, 18:15
To już byłaby kompletna masakra gdyby wyjmować żar, wkładać drewno i wsypywać żar na to drewno. Tak to chyba tylko masochista mógłby robić :) Ja wrzucam drewno na żar i bez problemu czysto się spala. Wystarczy pełen dopływ powietrza. Ale ten wkład z zasmolonym środkiem to ja nie wiem czy się do czegoś jeszcze nadaje.

Nadaje, nadaje...W tych konstrukcjach to normalne...

Zdun Darek B
14-11-2016, 19:49
Prymitywny wkład i źle zrobiona instalacja c.o.

kermit_theFrog
15-11-2016, 19:47
Panie Piotrze o czym powinnam pamiętać robiąc tę obudowę?

Kominki Piotr Batura
15-11-2016, 20:22
Panie Piotrze o czym powinnam pamiętać robiąc tę obudowę?Hmmm...można na ten temat pracę dyplomową napisać. Czego nie wiesz? :)

pestka56
15-11-2016, 21:56
Piotr, może by tak podstawową wiedzę o doprowadzeniu powietrza do wkładu i do obudowy.
I... dlaczego kratka nawiewna jest mniejsza od wywiewnej w obudowie. Ostatnio spotkałam się z wykonaniem, przez montażystę obudowy, kratek nawiewnych i wywiewnych tej samej wielkości
A, i jeszcze czy ta dodatkowa komora, którą wykonuje się, gdy jest rozprowadzenie powietrza do innych pomieszczeń, jest konieczna zawsze.

Kominki Piotr Batura
16-11-2016, 07:25
Piotr, może by tak podstawową wiedzę o doprowadzeniu powietrza do wkładu i do obudowy.
I... dlaczego kratka nawiewna jest mniejsza od wywiewnej w obudowie. Ostatnio spotkałam się z wykonaniem, przez montażystę obudowy, kratek nawiewnych i wywiewnych tej samej wielkości
A, i jeszcze czy ta dodatkowa komora, którą wykonuje się, gdy jest rozprowadzenie powietrza do innych pomieszczeń, jest konieczna zawsze.Trzeba by na blogu jakiegoś gotowca uszykować, ale to raczej po nowym roku. Teraz (spiętrzenie prac) nawet jak wchodzę na forum, myśli skupione na robocie...

pestka56
16-11-2016, 11:18
Przypomnę Ci, OK?
Bo to się robi jakiś horror. Ludzie nie mają podstawowego pojęcia, a taki mądrala z kielnią w ręku może wmówić wszystko.

Nie mówiąc już o tym, że im więcej wiem o kominkach i projektowaniu domów, tym bardziej jestem przekonana, że decyzję o umieszczeniu kominka i wyborze wkładu powinno się podejmować już na etapie projektowania domu. Niby projektuje się miejsce na komin, ale potem okazuje się, że po postawieniu wkładu nie ma miejsca na np. wyczystkę, nie przewidziano doprowadzenia powietrza do paleniska, a kanały wentylacyjne uniemożliwiają montaż kominka.

Zdun Darek B
16-11-2016, 12:25
Zawsze klient może się zwrócić do nas .... Mamy dobre rozeznanie w możliwościach firm wykonawczych praktycznie w całej Polsce . Pomożemy, doradzimy , pokierujemy ...
www.kafle-kominki.pl

kermit_theFrog
16-11-2016, 12:52
o rety nie wiem niczego. zakładam ze instalator z jotula powinien wiedziec wszystko skoro 25 letnia gwarancja jest uzalezniona od tego ze wkład jest montowany przez specjaliste ? przeraza mnie to wszystko i w Tworkach wyląduję niedługo :( jakaś podstawowa checklista co i jak powinno byc zrobione przy takim jotulu?

Kominki Piotr Batura
16-11-2016, 15:41
o rety nie wiem niczego. zakładam ze instalator z jotula powinien wiedziec wszystko skoro 25 letnia gwarancja jest uzalezniona od tego ze wkład jest montowany przez specjaliste ? przeraza mnie to wszystko i w Tworkach wyląduję niedługo :( jakaś podstawowa checklista co i jak powinno byc zrobione przy takim jotulu?Jedyne co możesz zrobić, to "opstrykać" w trakcie montażu i fotki tu wklejać. W Polsce w zduństwie i kominkarstwie jest dziki zachód. Pan kominkowy mający gadane, puści Cie w rogi bez zmrużenia okiem, jeśli tylko będzie nieuczciwy...Obojętnie z jaka firmą współpracuje. Marka nie ma nic do rzeczy. Wielkie firmy chcą sprzedawać i mają Cię w bardzo "głębokim poważaniu"...Tylko na banerach się uśmiechają zachęcająco. Sorki, ale mi się zebrało.... mam sporo telefonów zrozpaczonych ludzi. Dzisiaj Pani z niepełnosprawnym dzieckiem i dwoma kredytami w Providencie, bo chciała piec i kominek skończyć przed zimą....:(. Nie udało się. Zdun po spieprzeniu co się tylko dało, oddalił się z miejsca zdarzenia...

pestka56
16-11-2016, 15:59
Taki to i zdun :(

pestka56
16-11-2016, 16:00
Rób Kermit zdjęcia, pilnuj, a forumowi Zduni nie dadzą Ci krzywdy zrobić.

pestka56
16-11-2016, 16:02
Zawsze klient może się zwrócić do nas .... Mamy dobre rozeznanie w możliwościach firm wykonawczych praktycznie w całej Polsce . Pomożemy, doradzimy , pokierujemy ...
www.kafle-kominki.pl (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fwww.kafle-kominki.pl)

Darku, żeby się zwrócić, musi wiedzieć, że coś nie pasuje. Co ma zrobić człowiek, który o kominku nie wie nic?

Zdun Darek B
16-11-2016, 17:42
Zacząć od firmy która wie co i jak...
Czasem najtańszy kominek okazuje się najdroższym...płacone dwa razy zawsze wychodzi drogo.

Czy nie zastanawialiście się z jakiego powodu nikt nie próbuje samodzielnie wykonywać instalacji gazowej a z kominkami kombinuję wielu ??

pestka56
16-11-2016, 17:58
A skąd ten człowiek ma wiedzieć że firma sprzedająca mu wkład kominkowy nie ma zielonego pojęcia o niczym poza handlem ???

Jarek W.
16-11-2016, 18:33
Witam, szukam porady jaki kominek z płaszczem wodnym wybrać, żadnych fajerwerków szyba prosta myślę cenowo do 5tys, dolot powietrza z zewnątrz. Dom nowy pow 150m2 ,ogrzewanie podłogowe całość, poddasze oprócz łazienki otwarte, mury ceramika gr 44cm na cienką spoinę , dach dwuspadowy prosty tylko wejście na dach 30cm wełny, będzie mechaniczna grawitacja z rekuperacją.Okna 3 szyby Veka Alphaline. W projekcie przewidziany piec gazowy kondensacyjny 24kW, po konsultacji z fachmanem powinien wystarczyć 14kW. Założenie będzie bufor 200l lub 300l i teraz dobrać do tego kominek. Fachman twierdzi że 19kW wystarczy czyli jakieś 15kW mocy z wody. Przy okazji kopania prze firmę przyłącza gazowego na działce do budynku ( gaz ma być w grudniu ) pan szef właściciel pooglądał i stwierdził kategorycznie żeby nie montować żadnego z płaszczem wodnym ewentualnie powietrzny. Kominek raczej będzie do wspomagania i nacieszenia się widokiem ognia-jeżeli w wodniakach jest to możliwe.Proszę o jakieś sugestie-typy.

Kominki Piotr Batura
16-11-2016, 18:58
Witam, szukam porady jaki kominek z płaszczem wodnym wybrać, żadnych fajerwerków szyba prosta myślę cenowo do 5tys, dolot powietrza z zewnątrz. Dom nowy pow 150m2 poddasze oprócz łazienki otwarte, mury ceramika gr 44cm na cienką spoinę , dach dwuspadowy prosty tylko wejście na dach 30cm wełny, będzie mechaniczna grawitacja z rekuperacją.Okna 3 szyby Veka Alphaline. W projekcie przewidziany piec gazowy kondensacyjny 24kW, po konsultacji z fachmanem powinien wystarczyć 14kW. Założenie będzie bufor 200l lub 300l i teraz dobrać do tego kominek. Fachman twierdzi że 19kW wystarczy czyli jakieś 15kW mocy z wody. Przy okazji kopania prze firmę przyłącza gazowego na działce do budynku ( gaz ma być w grudniu ) pan szef właściciel pooglądał i stwierdził kategorycznie żeby nie montować żadnego z płaszczem wodnym ewentualnie powietrzny. Kominek raczej będzie do wspomagania i nacieszenia się widokiem ognia-jeżeli w wodniakach jest to możliwe.Proszę o jakieś sugestie-typy.


Romotop 6.6.2 TV. W Żorach kupisz u Pawliczka. Pewnie trochę więcej niż 5000, ale warto dołożyć.

kermit_theFrog
16-11-2016, 22:46
no własnie póki co wychodzę z założenia ze widzą co robią, ale zdjecia wrzucę, może coś wyłapiecie. oby nie...

MD.
16-11-2016, 23:10
no własnie póki co wychodzę z założenia ze widzą co robią, ale zdjecia wrzucę, może coś wyłapiecie. oby nie...

Podstawa to wziąć takich co rzeczywiście widzą. Gdyby, oprócz dobrego wzroku, mieli jeszcze trochę wiedzy o tym co robią, to już będzie bajka :)

kermit_theFrog
17-11-2016, 11:39
heh no tak wzrok to podstawa, potem wiedza :D

*miało być wiedzą ;)

rkub
17-11-2016, 17:57
Witam wszystkich:) Czytam forum od dawien dawna, ale to pierwsza wiadomość, którą piszę. Zabudowuje własnoręcznie kominek, długo zastanawiam się czym go zabudować w ostateczności wybór padł na płyty wermikulitowe. Kominek jest dość spory model MBA 17 z kratek z rozprowadzeniem ciepła grawitacyjnie do trzech punktów na piętrze. Kończę powoli skręcać zabudowę, jednak nie jestem pewien co do rozmiarów i umiejscowienia kratek w komorze dekompresyjnej. Jak gdzieś tutaj wyczytałem kratki w komorze dwie na przewiew, niestety u mnie nie mogę zamontować kratek po przeciwległej stronie, dlatego oddaliłem je od siebie maksymalnie jak mogłem, nie są na jednej wysokości aby wymusić w minimalny sposób ruch powietrza, kratka która jest wyżej jest ciut większa. Niestety nie jestem pewien czy tak to będzie działać. Proszę doświadczonych o ocenę.

Pozdrawiam

373355373356

Kominki Piotr Batura
17-11-2016, 19:37
Witam wszystkich:) Czytam forum od dawien dawna, ale to pierwsza wiadomość, którą piszę. Zabudowuje własnoręcznie kominek, długo zastanawiam się czym go zabudować w ostateczności wybór padł na płyty wermikulitowe. Kominek jest dość spory model MBA 17 z kratek z rozprowadzeniem ciepła grawitacyjnie do trzech punktów na piętrze. Kończę powoli skręcać zabudowę, jednak nie jestem pewien co do rozmiarów i umiejscowienia kratek w komorze dekompresyjnej. Jak gdzieś tutaj wyczytałem kratki w komorze dwie na przewiew, niestety u mnie nie mogę zamontować kratek po przeciwległej stronie, dlatego oddaliłem je od siebie maksymalnie jak mogłem, nie są na jednej wysokości aby wymusić w minimalny sposób ruch powietrza, kratka która jest wyżej jest ciut większa. Niestety nie jestem pewien czy tak to będzie działać. Proszę doświadczonych o ocenę.

Pozdrawiam

373355373356Jakiś dziwny ten wermikulit...;) . Kwestia kratek - jaka jest konstrukcja stropu?

rkub
17-11-2016, 20:36
Jakiś dziwny ten wermikulit...;) . Kwestia kratek - jaka jest konstrukcja stropu?

Dlaczego dziwny?:-)
Teriva plus sufit podwieszany, co troszkę widać na zdjęciach. Gdzieniegdzie wyczytałem, że przy takim stropie komora dekompresyjna niepotrzebna, ale nie mogę tego tak po prostu zamknąć, rury które idą na górę mimo ocieplenia oddają trochę ciepła, tak więc jakoś trzeba to wietrzyć. Dzięki za odpowiedzi

niktspecjalny
18-11-2016, 10:27
Jakiś dziwny ten wermikulit...;) . Kwestia kratek - jaka jest konstrukcja stropu?

Witam.

Poproś ,żeby zrobił ci zbliżenie bo z daleka z tymi wkrętami i te cienkie pasy z wermikulitu to wyglądają jak KG.:no:

Kominki Piotr Batura
18-11-2016, 13:31
Dlaczego dziwny?:-)
Teriva plus sufit podwieszany, co troszkę widać na zdjęciach. Gdzieniegdzie wyczytałem, że przy takim stropie komora dekompresyjna niepotrzebna, ale nie mogę tego tak po prostu zamknąć, rury które idą na górę mimo ocieplenia oddają trochę ciepła, tak więc jakoś trzeba to wietrzyć. Dzięki za odpowiedziPrzy takim stropie wystarczy dekompresja. Przewiew raczej przy drewnianym. Jako p.-poż.......Wermikulit ma żółtą barwę. Nie jest to krzemian wapnia? Chyba, że fotki kompletnie odbarwione...;)

rkub
18-11-2016, 16:30
Na pewno nie jest to krzemian wapnia, jest to wermikulit, miałem w ręcę to i to i dwa zupełnie różne materiały, nie sposób pomylić:-) Zdjęcia są odbarwione to fakt, w rzeczywistości są bardziej żółte, brązowe, coś pomiędzy tym, ciężko ze mną dyskutować o kolorach:-) na pewno nie jest to płyta gk, chyba że ktoś spotkał płytę 3cm bez kartonu;-)
Czyli można podsumować, że robić przewiewu w komorze nie trzeba, ale jak się zrobi to nie zaszkodzi, czyli wiem niewiele więcej, ale dzięki:-) Jak pisałem przewiew zrobić chcę i w sumie już zrobiłem, czyli wychodzi na to, że kratki takiej wielkości i w takich miejscach są ok, skoro mogłoby ich nie być:-)

Dziękuje za odpowiedzi i pozdrawiam

bartus01
26-11-2016, 20:48
Witam,

Zauważyłem dziś takie oto lekkie przetarcie na sznurze drzwiczek paleniska.
Czy jest jakiś sposób żeby to naprawić, a może nie ruszać tego? nie chce mi się wymieniać sznura jest on całkowicie szczelny tylko tak jakby ten splot w tym miejscu nie był ciagły..

Kominki Piotr Batura
27-11-2016, 07:43
Witam,

Zauważyłem dziś takie oto lekkie przetarcie na sznurze drzwiczek paleniska.
Czy jest jakiś sposób żeby to naprawić, a może nie ruszać tego? nie chce mi się wymieniać sznura jest on całkowicie szczelny tylko tak jakby ten splot w tym miejscu nie był ciagły..


Jak się nie sypie (pyli), nie ruszać....

miczak
29-11-2016, 01:00
Witam wszystkich.
Wykonałem zabudowę wkładu kominkowego 16kW.
Wkład obłożony wełną na stelaży. Wszystkie połączenia wewnętrzne pokryte taśmą aluminiową.
Do stelażu, przed izolacją, przykręcone profile, do których montuję płyty karton-gips typ DF.
Profile się nagrzewają, ale to chyba normalne.
Mam problem z płytą frontową przylegającą do wkładu - zachowałem niewielki odstęp od wkładu.
Płyta ta, podczas pierwszego palenia 'spaliła się' od wewnętrznej strony. Z zewnątrz widać było niewielkie zaczernienie papieru. Zapach spalenizny skłonił nas do zdjęcia płyty - zauważyliśmy popękanie/zwęglenie papieru. Załączam zdjęcie.374594

Może błędem było to, że wycięliśmy otwór frontowy na wkład z jednej płyty pozostawiając niezakończone jej krawędzie bezpośrednio przy wkładzie?
Może należałoby zabezpieczyć krawędzie takiego otworu taśmą aluminiową?

Gorące powietrze z kominka rozprowadzam po domu nawiewnicą.
Czy powinienem zrobić kratkę wentylacyjną na obudowie kominka?

Z góry dziękuję za odpowiedź.

wg39070
29-11-2016, 08:51
Witam wszystkich.
Wykonałem zabudowę wkładu kominkowego 16kW.
Wkład obłożony wełną na stelaży. Wszystkie połączenia wewnętrzne pokryte taśmą aluminiową.
Do stelażu, przed izolacją, przykręcone profile, do których montuję płyty karton-gips typ DF.
Profile się nagrzewają, ale to chyba normalne.
Mam problem z płytą frontową przylegającą do wkładu - zachowałem niewielki odstęp od wkładu.
Płyta ta, podczas pierwszego palenia 'spaliła się' od wewnętrznej strony. Z zewnątrz widać było niewielkie zaczernienie papieru. Zapach spalenizny skłonił nas do zdjęcia płyty - zauważyliśmy popękanie/zwęglenie papieru. Załączam zdjęcie.374594

Może błędem było to, że wycięliśmy otwór frontowy na wkład z jednej płyty pozostawiając niezakończone jej krawędzie bezpośrednio przy wkładzie?
Może należałoby zabezpieczyć krawędzie takiego otworu taśmą aluminiową?

Gorące powietrze z kominka rozprowadzam po domu nawiewnicą.
Czy powinienem zrobić kratkę wentylacyjną na obudowie kominka?

Z góry dziękuję za odpowiedź.

Nie pomogę bo kominkarzem nie jestem ale jak widać, jest to kolejny przykład przecenienia swoich możliwości. Kominkarz zrobiłby to tak jak należy, no ale jemu trzeba zapłacić. Zleć naprawę fachowcowi zanim puścisz chałupę z dymem. Bez urazy.

Zdun Darek B
29-11-2016, 09:58
Kominek to ;
- ogień który widzimy
- ciepło konwekcyjne "wylatuje prze kratki"
- ciepło poprzez promieniowanie , tego nie widzimy , grzejące jak słońce

Samo czytanie na FM nie wystarczy aby bezpiecznie pobudować kominek... że o systemach akumulacyjnych nie wspomnę .

Kominki powinny budować firmy wyspecjalizowane .
Piece i inne kaflowe to zadanie dla ZDUNA .

pestka56
29-11-2016, 10:03
No, nawet ja, baba w końcu tylko, mało techniczna :P, nie wpadłabym na to, że można uwierzyć w ogniochronność czegoś co jest obłożone kartonem.

Poczytałam, trochę, nie dużo, bo mi to osobiście do niczego, ale piszą, że taka płyta może wytrzymać zależnie od swojej grubości od 30 do max 180 minut w ogniu. Gips zawiera ok. 20% chemicznie związanej wody krystalicznej, dzięki czemu do momentu całkowitej dehydratyzacji temperatura na zabudowie z gipsu nie przekracza 100-140°C. A ile to wytrzyma takiej temperatury jaka wydobywa się po otwarciu drzwiczek z paleniska, gdzie hula żywy ogień.
Tzn. jakim cudem, bo ten karton to spłonie po pierwszych kilku minutach, a gips... czy on się przypadkiem w ogniu nie rozkrusza.

Tak czy siak są płyty krzemianowo-wapniowe. Dlaczego ludzie z uporem maniaka stosują jako izolację okołokominkową wełnę mineralną i karton-gipsy ???

wg39070
29-11-2016, 10:34
No, nawet ja, baba w końcu tylko, mało techniczna :P, nie wpadłabym na to, że można uwierzyć w ogniochronność czegoś co jest obłożone kartonem.

Poczytałam, trochę, nie dużo, bo mi to osobiście do niczego, ale piszą, że taka płyta może wytrzymać zależnie od swojej grubości od 30 do max 180 minut w ogniu. Gips zawiera ok. 20% chemicznie związanej wody krystalicznej, dzięki czemu do momentu całkowitej dehydratyzacji temperatura na zabudowie z gipsu nie przekracza 100-140°C. A ile to wytrzyma takiej temperatury jaka wydobywa się po otwarciu drzwiczek z paleniska, gdzie hula żywy ogień.
Tzn. jakim cudem, bo ten karton to spłonie po pierwszych kilku minutach, a gips... czy on się przypadkiem w ogniu nie rozkrusza.

Tak czy siak są płyty krzemianowo-wapniowe. Dlaczego ludzie z uporem maniaka stosują jako izolację okołokominkową wełnę mineralną i karton-gipsy ???

Kominkarz zaproponował mi właśnie płyty krzemianowo - wapniowe i z takowych wykonał zabudowę. Nie znałem się na tym zupełnie ale teraz widzę, że nie wpuścił mnie w maliny.

gramm
29-11-2016, 11:53
Szanowni, bardzo proszę o pomoc w konfiguracji Tatarka RT-08 OM, który steruje Nadią 12.
Wkład jest zamontowany w ciepłej zabudowie z płyt z brulaporu oraz posiada masę akumulacyjną.
Sterownik skonfigurowałem eksperymentując z różnymi wartościami, ponieważ domyślne powodowały fatalne działanie wkładu - pozwalały na rozpalenie się opału do danej temperatury, a po małym przekroczeniu przygaszały ogień przymnięciem przepustnicy do 5% - owocowało to brakiem wypalania się opału i kompletnie czarną szybą.

Panel sterownika wygląda następująco:

http://i.imgur.com/vbY8GVL.jpg

Krótka legenda:


F1 - Faza startu
F2 - Faza rozpalania
F3 - Faza spalania
F4 - Faza obniżania temperatury
F5 - Faza żaru
F6 - Faza usuwania gazów spalinowych


Parametry z którymi potrzebuję pomocy:

Temperatura zakończenia fazy rozpalania F2
Temperatura Fazy F3 (spalania)
Spadek temperatury w stosunku F3 oznaczający
rozpoczęcie Fazy F4
Czas trwania warunku „dT.F3-F4” konieczny do
zakończenia F3 i przejścia do F4
Temperatura rozpoczęcia Fazy F5
Czas trwania Fazy F5
Maksymalny stopień otwarcia przepustnicy Fazy F3
Minimalny stopień otwarcia przepustnicy Fazy F3
Stopień otwarcia przepustnicy na początku fazy F5


Z góry dziękuję za pomoc!

Remiks
29-11-2016, 18:08
Kominki powinny budować firmy wyspecjalizowane .
Piece i inne kaflowe to zadanie dla ZDUNA .
A skąd wiesz czy miczak to nie taki "miszcz" z firmy "wyspecjalizowanej";-) Ostatnio u kogoś widziałem takie cudo zrobione przez firmę.

Wojtek_796
30-11-2016, 08:41
[..] ale piszą, że taka płyta może wytrzymać zależnie od swojej grubości od 30 do max 180 minut w ogniu.

Witam!

Tu jest właśnie pies pogrzebany. Bo trzeba najpierw zdefiniować termin "wytrzyma" - co to znaczy. W przypadku materiałów stricte ogniotrwałych jest to ściśle określone. W przypadku tego typu elementów jest duże pole do interpretacji (i naciągania rzeczywistości).

Pozdrawiam

Kominki Piotr Batura
30-11-2016, 18:48
Szanowni, bardzo proszę o pomoc w konfiguracji Tatarka RT-08 OM, który steruje Nadią 12.
Wkład jest zamontowany w ciepłej zabudowie z płyt z brulaporu oraz posiada masę akumulacyjną.
Sterownik skonfigurowałem eksperymentując z różnymi wartościami, ponieważ domyślne powodowały fatalne działanie wkładu - pozwalały na rozpalenie się opału do danej temperatury, a po małym przekroczeniu przygaszały ogień przymnięciem przepustnicy do 5% - owocowało to brakiem wypalania się opału i kompletnie czarną szybą.

Panel sterownika wygląda następująco:

http://i.imgur.com/vbY8GVL.jpg

Krótka legenda:


F1 - Faza startu
F2 - Faza rozpalania
F3 - Faza spalania
F4 - Faza obniżania temperatury
F5 - Faza żaru
F6 - Faza usuwania gazów spalinowych


Parametry z którymi potrzebuję pomocy:

Temperatura zakończenia fazy rozpalania F2
Temperatura Fazy F3 (spalania)
Spadek temperatury w stosunku F3 oznaczający
rozpoczęcie Fazy F4
Czas trwania warunku „dT.F3-F4” konieczny do
zakończenia F3 i przejścia do F4
Temperatura rozpoczęcia Fazy F5
Czas trwania Fazy F5
Maksymalny stopień otwarcia przepustnicy Fazy F3
Minimalny stopień otwarcia przepustnicy Fazy F3
Stopień otwarcia przepustnicy na początku fazy F5


Z góry dziękuję za pomoc!Zdemontuj to "cudo" i pal jak Ci intuicja podpowiada....

animuss
30-11-2016, 19:42
Szanowni, bardzo proszę o pomoc w konfiguracji Tatarka RT-08 OM, który steruje Nadią 12.

A wybrałeś jeden z trzech programów mocowych paleniska 1,2,3 ?



Zdemontuj to "cudo" i pal jak Ci intuicja podpowiada....
To jest aż tak dobrze.:rolleyes:

"W stanie wyłączenia (również zaniku zasilania) proces spalania nie jest kontrolowany. Aby zapobiec możliwości wzrostu stężenia CO (trujący czad) w przypadku niepełnego spalania przed osiągnięciem fazy żaru, przepustnica jest całkowicie otwierana."

Czyli jak się nie pali w kominku to zimne p. ma możliwość włazić do kominka a on kondensować?

Kominki Piotr Batura
01-12-2016, 05:30
A wybrałeś jeden z trzech programów mocowych paleniska 1,2,3 ?



To jest aż tak dobrze.:rolleyes:

"W stanie wyłączenia (również zaniku zasilania) proces spalania nie jest kontrolowany. Abyzapobiec możliwości wzrostu stężenia CO (trujący czad) w przypadku niepełnego spalania przed osiągnięciem fazy żaru, przepustnica jest całkowicie otwierana."

Czyli jak się nie pali w kominku to zimne p. ma możliwość włazić do kominka a on kondensować?Nie wiem jak jest w tych wszystkich idiotycznych sterownikach powymyślanych przez ignorantów nie mających pojęcia o paleniu drewnem. Prawdę powiedziawszy również nie chcę wiedzieć, by sobie nie blokować niepotrzebnymi informacjami miejsca w mózgu. Sterownik Tatarka nadający moim zdaniem do użytku, zaproponowałem Ci w pierwszej naszej rozmowie.

wg39070
01-12-2016, 06:50
Też jestem zdania, że wszelkie sterowniki do kominków to czysty marketing.

pestka56
01-12-2016, 09:35
Interesuje mnie, czego oczekiwać po takim sterowniku?
Jeśli zwykly użytkownik kominka chce mieć z głowy problem z dostarczaniem odpowiedniej ilości powietrza do paleniska, by drewno nie wypalało się w tempie ekspresowym, czy taki szyber ze strownikiem może być pomocny?
Nie jakaś wyższa szkoła jazdy, ot przymykanie dolotu powietrza, gdy ogień się rozbuzuje, a dopuszczanie większej ilości, gdy zaczyna przygasać. Taki sterownik reaguje na wskazania czujki temperaturowej umieszczonej w obudowie wkładu. Jak się więc ma to do możliwości sterowania powietrzem stygnięcie przestrzeni w obudowie i samego wkładu? Co jeśli ktoś ma tę obudowę wykonaną z materiałów kumulujących ciepło?

Zdun Darek B
01-12-2016, 10:40
Też jestem zdania, że wszelkie sterowniki do kominków to czysty marketing.


Trzeba wiedzieć co i czym sterować , samo kupienia " jakiejś tam " automatyki niewiele załatwia .
Można mieć automatykę która włącza/ wyłącza obieg na ; kanały akumulacyjne , 1 lub dwa bufory itd.
Sterując praca wkładu wodnego też trzeba uwzględnić jego specyfikę..

animuss
01-12-2016, 11:01
Sterownik Tatarka nadający moim zdaniem do użytku, zaproponowałem Ci w pierwszej naszej rozmowie.
To prawda, jak pamiętam to RT-08 Sac, ale nadal nie wiem ja zachowuje się przepustnica z siłownikiem po wygaśnięciu i nie używaniu kominka, czyli wyłączam sterownik na kila dni tygodni itd.. Obojętnie jaki model z Tatarkowa. Jeżeli jest tak jak myślę, czyli jakaś sprężyna otwiera ją po zaniku prądu, lub wyłączeniu sterownika wyłącznikiem przez użytkownika, to lipa. A może można ją zamykać ręcznie, tą z siłownikiem na czas nie używania kominka?

Może inne firmy mają inaczej.
Albo trzeba brać z linką i wajchaować.

MD.
01-12-2016, 12:18
To prawda, jak pamiętam to RT-08 Sac, ale nadal nie wiem ja zachowuje się przepustnica z siłownikiem po wygaśnięciu i nie używaniu kominka, czyli wyłączam sterownik na kila dni tygodni itd.. Obojętnie jaki model z Tatarkowa. Jeżeli jest tak jak myślę, czyli jakaś sprężyna otwiera ją po zaniku prądu, lub wyłączeniu sterownika wyłącznikiem przez użytkownika, to lipa. A może można ją zamykać ręcznie, tą z siłownikiem na czas nie używania kominka?

Może inne firmy mają inaczej.
Albo trzeba brać z linką i wajchaować.

U mnie w tatarku RT-08 BUF jest tak, że jak przez 30 minut temperatura w płaszczu wodnym jest poniżej zadanej o X stopni (w zależności jaką histerezę sobie ustawimy) to sterownik zamyka przepustnicę. Efekt jest taki, że przepustnica jest zamknięta wtedy gdy się nie pali w kominku. Przy zaniku zasilania przepustnica również się zamyka. Brak możliwości ręcznego sterowania przepustnicą ale jest wajcha w samym kominku do zamykania powietrza.

W brunerze jest tak, że jak w kominku się nie pali to przepustnica jest zamknięta. Gdy nie ma zasilania przepustnica automatycznie się otwiera po czym znów zamyka gdy zasilanie wraca (pod warunkiem, że w kominku się nie pali). W kominku brak wajchy do sterowania powietrzem ale jest kluczyk do przepustnicy, którą można ręcznie zamykać/otwierać.

animuss
01-12-2016, 12:58
W brunerze jest tak, że jak w kominku się nie pali to przepustnica jest zamknięta. Gdy nie ma zasilania przepustnica automatycznie się otwiera po czym znów zamyka gdy zasilanie wraca (pod warunkiem, że w kominku się nie pali). W kominku brak wajchy do sterowania powietrzem ale jest kluczyk do przepustnicy, którą można ręcznie zamykać/otwierać.To z EOS-a tak steruje przepustnicą, a gdzie się tam siłownik podpina, chyba razem z drugą przepustnicą, mam tam jakąś przepustnicę ręczną ale myślałem że to do powietrza wtórnego.

MD.
01-12-2016, 13:17
To z EOS-a tak steruje przepustnicą, a gdzie się tam siłownik podpina, chyba razem z drugą przepustnicą, mam tam jakąś przepustnicę ręczną ale myślałem że to do powietrza wtórnego.

Ja mam HKD - nie jest to typowy kominek tylko piecokominek. W Twoim modelu jest zapewne inaczej to rozwiązane. U mnie za przepustnicą jest jedno podłączenie do kominka i tyle. A ręczne sterowanie to sterowanie samą przepustnicą. W samym wkładzie nie ma możliwości wajchowania :)

gramm
01-12-2016, 14:23
A wybrałeś jeden z trzech programów mocowych paleniska 1,2,3 ?



To jest aż tak dobrze.:rolleyes:

"W stanie wyłączenia (również zaniku zasilania) proces spalania nie jest kontrolowany. Abyzapobiec możliwości wzrostu stężenia CO (trujący czad) w przypadku niepełnego spalania przed osiągnięciem fazy żaru, przepustnica jest całkowicie otwierana."

Czyli jak się nie pali w kominku to zimne p. ma możliwość włazić do kominka a on kondensować?

Oryginalne ustawienia były fatalne, pozwalały na rozpalenie się opału do około 300 stopni, a przy przekroczeniu tej temperatury ucinały dopływ powietrza do 5-10% dzięki czemu po pół godziny palenia szyba w zasadzie była kompletnie czarna. Programy 1 do 3 różniły się nieznacznie maksymalną mocą.
Od jakiegoś czasu staram się eksperymentować z ustawieniami z całkiem niezłymi efektami, ale chciałem zweryfikować czy moje założenia są poprawne - odpowiedzi o marketingu czy demontażu sterownika niestety są średnio pomocne, w zasadzie spodziewałem się ich, ale dzięki za dobre chęci :yes:

animuss
01-12-2016, 14:33
Ja mam HKD - nie jest to typowy kominek tylko piecokominek. W Twoim modelu jest zapewne inaczej to rozwiązane. U mnie za przepustnicą jest jedno podłączenie do kominka i tyle. A ręczne sterowanie to sterowanie samą przepustnicą. W samym wkładzie nie ma możliwości wajchowania :)Podejrzeć się nie da, bo wszystko jest uszczelnione silikonem ale pokręcając tą ręczną przepustnicą, słychać niezły rumor, kawał blachy się przesuwa.:rolleyes:


Oryginalne ustawienia były fatalne, pozwalały na rozpalenie się opału do około 300 stopni, a przy przekroczeniu tej temperatury ucinały dopływ powietrza do 5-10% dzięki czemu po pół godziny palenia szyba w zasadzie była kompletnie czarna. :

Może to wina słabego ciągu kominowego, a może masz tam gdzieś ręczną przepustnicę przydławioną na kominku.

gramm
01-12-2016, 14:42
Może to wina słabego ciągu kominowego, a może masz tam gdzieś ręczną przepustnicę przydławioną na kominku.

Moim zdaniem przymknięcie przepustnicy z 50% do 10% na ogniu, który właśnie zaczyna "szaleć" daje właśnie strasznie duży efekt tłumienia. Kiedy zmodyfikowałem te ustawienia na przedział 20%-40% i podniosłem maksymalną temperature fazy F3 do 550°C nie zauważyłem, żeby opał się dużo szybciej wypalał, a szyba jest czysta :)
Ręczną przepustnicę też posiadam, ale jest otwarta na 100% w czasie kiedy sterownik kontroluje kominek.

animuss
01-12-2016, 14:48
A komin masz wysoki, jakiej średnicy?

gramm
01-12-2016, 15:06
A komin masz wysoki, jakiej średnicy?

Komin ma 10 metrów wysokości i 20 cm średnicy (model schiedel rondo plus 20+W).

Kominki Piotr Batura
01-12-2016, 15:11
To z EOS-a tak steruje przepustnicą, a gdzie się tam siłownik podpina, chyba razem z drugą przepustnicą, mam tam jakąś przepustnicę ręczną ale myślałem że to do powietrza wtórnego.

RT o8 sac zachowuje się przy zaniku prądu tak jak EOS (sprawdziłem przed chwilą na kolanach czy mój pierwszy egzemplarz też :cool: )...Kupując Brunnera, najlepiej określić sposób sterowania...to żęśwa przegwizdali....

Zdazwoń do Adasia, bo on będzie lepiej pamiętał co teraz z tym zrobić. Generalnie podłączasz sterownik (przepustnice elektroniczną) do króćca, tylko trzeba przyblokować manual tak, by był cały czas otwarty i nikt go nie zamknął przez przypadek w trakcie pracy elektroniki...

animuss
01-12-2016, 15:15
RT o8 sac zachowuje się przy zaniku prądu tak jak EOS (sprawdziłem przed chwilą na kolanach czy mój pierwszy egzemplarz też :cool: )...Kupując Brunnera, najlepiej określić sposób sterowania...to żęśwa przegwizdali....

Zdazwoń do Adasia, bo on będzie lepiej pamiętał co teraz z tym zrobić. Generalnie podłączasz sterownik (przepustnice elektroniczną) do króćca, tylko trzeba przyblokować manual tak, by był cały czas otwarty i nikt go nie zamknął przez przypadek w trakcie pracy elektroniki...

A czy na rurę spalinową można założyć też przepustnicę?
http://img.nokaut.pl/p-7f-a3-7fa3b5e6b0c00bba21876fbec2a1eb75500x500/7fa3b5e6b0c00bba21876fbec2a1eb75.jpg


Komin ma 10 metrów wysokości i 20 cm średnicy (model schiedel rondo plus 20+W).
No to kawał komina skorupkowego.

Kominki Piotr Batura
02-12-2016, 11:09
A czy na rurę spalinową można założyć też przepustnicę?
http://img.nokaut.pl/p-7f-a3-7fa3b5e6b0c00bba21876fbec2a1eb75500x500/7fa3b5e6b0c00bba21876fbec2a1eb75.jpg


No to kawał komina skorupkowego.Szyber na wylocie spalin to dość prymitywne urządzenie...Nie wpadł bym na to, by dać go do Brunnera.

Zdun Darek B
02-12-2016, 12:09
Szyber na wylocie spalin to dość prymitywne urządzenie...Nie wpadł bym na to, by dać go do Brunnera.


Zawsze można coś zrobić "po swojemu"....

Jak wkład ma sterowanie spalaniem poprzez regulację ilości DOSTARCZANEGO powietrza to instalowanie szybra jest zupełnie bez sensu .

gp69
02-12-2016, 12:41
Pytanie do instalatorów:

Czy planując kominek w nowo projektowanym domu warto pochylić się nad tym, by w ogóle zrezygnować z komina murowanego ?
Pasuje mi usytuować kominek na środku pomieszczenia dziennego, gdzie na komin murowany nie ma miejsca.
Jaki jest orientacyjny koszt komina nakładanego bezpośrednio na wkład kominkowy ? Średnica 20 cm, długość 6 metrów.
Chodzi o to, by powyżej dachu był estetyczny oraz dobrze zabezpieczony przed deszczem (skoro nie będzie wyczystki).

Zdun Darek B
02-12-2016, 14:31
Wyczystka i komin od podłogi ma jednak wiele zalet ...

animuss
02-12-2016, 15:23
Jaki jest orientacyjny koszt komina nakładanego bezpośrednio na wkład kominkowy ? Średnica 20 cm, długość 6 metrów.
.
Bierzesz np. jakiś komin zewnętrzny stalowy on jest w dwóch płaszczach. 2000zł
http://allegro.pl/komin-fi-200-do-wegla-dwuscienny-izolowany-6m-zaro-i5837501628.html


)...Kupując Brunnera, najlepiej określić sposób sterowania...to żęśwa przegwizdali....

Zadzwoń do A..., bo on będzie lepiej pamiętał co teraz z tym zrobić. Generalnie podłączasz sterownik (przepustnice elektroniczną) do króćca, tylko trzeba przyblokować manual tak, by był cały czas otwarty i nikt go nie zamknął przez przypadek w trakcie pracy elektroniki...

Rozmawiałem i odradzano mi jakikolwiek z tych ślepych sterowników, jedyna ewentualna rozsądna opcja, to taka jaką proponowałeś z gmeraniem. Co do przepustnicy to podobno jest ta wewnątrz wkładu szczelna i wystarczająca do regulacji tylko kawałek rury.
Jest to jednak regulacja ręczna.
A EOS-a jak się montuje, pracuje z jakąś przepustnicą?

Szyber na wylocie spalin to dość prymitywne urządzenie...Nie wpadł bym na to, by dać go do Brunnera.
To zgodne w ogóle z przepisami? bo chciałem taki ale szczelny tylko żeby zamknąć komin po paleniu. ;)

Kominki Piotr Batura
02-12-2016, 17:51
Bierzesz np. jakiś komin zewnętrzny stalowy on jest w dwóch płaszczach. 2000zł
http://allegro.pl/komin-fi-200-do-wegla-dwuscienny-izolowany-6m-zaro-i5837501628.html (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fallegro.pl%2Fkomin-fi-200-do-wegla-dwuscienny-izolowany-6m-zaro-i5837501628.html)



Rozmawiałem i odradzano mi jakikolwiek z tych ślepych sterowników, jedyna ewentualna rozsądna opcja, to taka jaką proponowałeś z gmeraniem. Co do przepustnicy to podobno jest ta wewnątrz wkładu szczelna i wystarczająca do regulacji tylko kawałek rury.
Jest to jednak regulacja ręczna.
A EOS-a jak się montuje, pracuje z jakąś przepustnicą?

To zgodne w ogóle z przepisami? bo chciałem taki ale szczelny tylko żeby zamknąć komin po paleniu. ;)


Szczelny szyber jest na bakier z prawem i zdrowym rozsądkiem....
.
Z kim gadałeś i co to są "ślepe sterowniki" ?

Kominki Piotr Batura
02-12-2016, 17:55
Pytanie do instalatorów:

Czy planując kominek w nowo projektowanym domu warto pochylić się nad tym, by w ogóle zrezygnować z komina murowanego ?
Pasuje mi usytuować kominek na środku pomieszczenia dziennego, gdzie na komin murowany nie ma miejsca.
Jaki jest orientacyjny koszt komina nakładanego bezpośrednio na wkład kominkowy ? Średnica 20 cm, długość 6 metrów.
Chodzi o to, by powyżej dachu był estetyczny oraz dobrze zabezpieczony przed deszczem (skoro nie będzie wyczystki).Zwróć się do producentów którzy jednak nie funkcjonują na Allegro...To tańsze źródło zakupu, ale raczej dla kogoś kto wie jak sobie z zakupem poradzić. Proponuję Poujoulat. Są przyjaźnie nastawieni do kominków i maja doradców, którzy raczej pomogą. Oprócz nich Jeremias, MK Żary...itp...

animuss
02-12-2016, 18:08
Szczelny szyber jest na bakier z prawem i zdrowym rozsądkiem....
.
Z kim gadałeś i co to są "ślepe sterowniki" ?
Z panem Arturem, twierdzi że to sterowniki uniwersalne, a każdy wkład jest inny, mocowo, budową, ciągiem komina i bez dopieszczenia indywidualnego jest do niczego, spala nieudolnie.
Z Brunnera są dopasowane ponoć do wkładów.

Wiesz coś na temat germańskich przepustnic, występują czy to nasz wymysł i jak wyglądają ile to kosztuje.

gp69
02-12-2016, 18:33
[QUOTE=Kominki Piotr Batura;7353858 Proponuję Poujoulat. Są przyjaźnie nastawieni do kominków i maja doradców, którzy raczej pomogą. Oprócz nich Jeremias, MK Żary...itp...[/QUOTE]

Co do zasady, czy takie rozwiązanie (komin stalowy bezpośrednio nakładany na wkład) nie nastręczy w przyszłości kłopotów ?
Z kolei, czytałem kiedyś starą wypowiedź Foresta, z której wynikało, że taki komin ma więcej zalet niż wad. (np. nie ma możliwości zapalenia się sadzy, bo sadza wpada do kominka a nie gromadzi się w wyczystce)

gp69
02-12-2016, 18:34
Proponuję Poujoulat. Są przyjaźnie nastawieni do kominków i maja doradców, którzy raczej pomogą. Oprócz nich Jeremias, MK Żary...itp...

Co do zasady, czy takie rozwiązanie (komin stalowy bezpośrednio nakładany na wkład) nie nastręczy w przyszłości kłopotów ?
Z kolei, czytałem kiedyś starą wypowiedź Foresta, z której wynikało, że taki komin ma więcej zalet niż wad. (np. nie ma możliwości zapalenia się sadzy, bo sadza wpada do kominka a nie gromadzi się w wyczystce)

Kominki Piotr Batura
03-12-2016, 06:27
Co do zasady, czy takie rozwiązanie (komin stalowy bezpośrednio nakładany na wkład) nie nastręczy w przyszłości kłopotów ?
Z kolei, czytałem kiedyś starą wypowiedź Foresta, z której wynikało, że taki komin ma więcej zalet niż wad. (np. nie ma możliwości zapalenia się sadzy, bo sadza wpada do kominka a nie gromadzi się w wyczystce)By sadza nie zapaliła się w kominie, trzeba spełnić więcej warunków. Pali sie ona nie tylko w wyczystce, ale na całej długości, jeśli komina nie czyścisz. Konstruując komin zgodnie z tradycją budowania kominków od wieków, unikasz problemu wybierania popiołu z wyczystki itd...Trzeba to jednak zrobić bardzo umiejętnie...Tu poczytaj , zanim to zrobisz: http://forum.muratordom.pl/showthread.php?171465-Kominek-jaki-komin-czym-pod%C5%82%C4%85czy%C4%87-gdzie-wyczystka&highlight=komin+kominka%2C+gdzie+wyczystka

MD.
03-12-2016, 20:48
Wiesz coś na temat germańskich przepustnic, występują czy to nasz wymysł i jak wyglądają ile to kosztuje.

EOS to w taki brunerowski kombajn. W standardowym zestawie jest szczelna przepustnica powietrza, która po zakończonym procesie palenia zostaje zamknięta i nic Ci nie wychładza kominka w zimie. Do EOSa możesz podłączyć silnik sterujący klapą moritza, nie wspominając o obsłudze modułu pelletowego ;) Możesz również sterować pompą ładującą bufor (w przypadku wkładów wodnych) i możesz rozszerzyć EOSa o przystawkę sterującą kilkoma obiegami grzewczymi. Jest też drugi kombajn w postaci centrali hydraulicznej, która obsługuje kilka źródeł ciepła i optymalizuje ładowanie bufora. Możliwości generalnie jest dużo, ale nie wydaje mi się, żeby była opcja sterowania szybrem w kominie. Temat ten moim zdaniem załatwia przepustnica powietrza więc nie wiem po co montować szyber.

d7d
03-12-2016, 21:46
Wiesz coś na temat germańskich przepustnic, występują czy to nasz wymysł i jak wyglądają ile to kosztuje.

EOS kosztuje katalogowo ok. 1200 EUR netto czyli licząc po 4,20 PLN jakieś 5.500 PLN z 8% VAT.
W dobrym układzie może 5.000 PLN.

Zdun Darek B
03-12-2016, 22:21
Co do zasady, czy takie rozwiązanie (komin stalowy bezpośrednio nakładany na wkład) nie nastręczy w przyszłości kłopotów ?
Z kolei, czytałem kiedyś starą wypowiedź Foresta, z której wynikało, że taki komin ma więcej zalet niż wad. (np. nie ma możliwości zapalenia się sadzy, bo sadza wpada do kominka a nie gromadzi się w wyczystce)

Taki komin ma jednak więc wad niż zalet.
Argument ze spadaniem sadz do kominka mało trafny...

d7d
03-12-2016, 22:33
Co do zasady, czy takie rozwiązanie (komin stalowy bezpośrednio nakładany na wkład) nie nastręczy w przyszłości kłopotów ?
Z kolei, czytałem kiedyś starą wypowiedź Foresta, z której wynikało, że
taki komin ma więcej zalet niż wad.
(np. nie ma możliwości zapalenia się sadzy, bo sadza wpada do kominka a nie gromadzi się w wyczystce)
vs.

Taki komin ma jednak więc wad niż zalet.
Argument ze spadaniem sadz do kominka mało trafny...

Kto ma rację?
Pojęcie więcej / mniej jest płynne.
Czasami mała wada może być ważniejsza niż duża zaleta ;)

Kominki Piotr Batura
04-12-2016, 07:22
vs.


Kto ma rację?
Pojęcie więcej / mniej jest płynne.
Czasami mała wada może być ważniejsza niż duża zaleta ;)Weryfikacja prawdy na forum to problem, fakt.... Ale czasami wystarczy pomyśleć...Czy lepiej grzebać cyklicznie w kominie, wybierać sadzę co jakiś czas z wyczystki, pod groźbą pożaru sadzy, jeśli zrobimy to o kilka dni za późno? Czy pozwolić jej spaść do paleniska i spłonąć z korzyścią dla bilansu cieplnego (sadza to czysty chemicznie węgiel)...Roczny przegląd kominiarski i tyle myślenia o kominie.

paulineczka5543
05-12-2016, 21:23
Czy ktoś z was montował kiedykolwiek kominek w bloku taki na paliwo eko? możecie coś powiedzieć o tym rodzaju sprzecie.

pestka56
05-12-2016, 22:02
Chodzi Ci, Paulineczko, o biokominek?
Sprawdziłaś wątki założone na forum na ten temat? http://forum.muratordom.pl/search.php?searchid=18106631 jest ich sporo

karolek75
05-12-2016, 22:37
Czy ktoś z was montował kiedykolwiek kominek w bloku taki na paliwo eko? możecie coś powiedzieć o tym rodzaju sprzecie.

Mam. Lipa. Świeczki robią lepszy efekt. Wizualnie.

karolek75
05-12-2016, 22:41
Bo innych efektów brak.

animuss
06-12-2016, 13:40
EOS kosztuje katalogowo ok. 1200 EUR netto czyli licząc po 4,20 PLN jakieś 5.500 PLN z 8% VAT.
W dobrym układzie może 5.000 PLN.To trochę drogo.

Dalej nie mam pomysłu na sterownik w kominku, są sprzeczności, z płaszczem wodnym Tatarek zamyka przepustnicę w kominku jak nie ma prądu, żeby nie zagotować wody, a w powietrznym wkładzie otwiera przepustnicę na maksa, bo czad się wydziela przy tlącym się paliwie.

Czyli wyszło z tego że w kominku z płaszczem wodnym czadu się nie wytworzy. :(

Zdun Darek B
06-12-2016, 18:46
Rozpal kominek i w trakcie intensywnego palenia zamknij na 100% dolot powietrza....... następnie czekaj na wybuch .

Eksplozja gazów skutecznie zapobiegnie powstaniu czadu.

W dobrej automatyce jest funkcja przewietrzania gdy w kominku "optycznie " już gasło ......

Żadna automatyka sterujące tempem palenia w oparciu o zamykanie klapką przepustnicy dolotu powietrza nie rozróżnia powietrza kierowanego pod ruszt od górnego...

Remiks
06-12-2016, 19:01
W dobrej automatyce jest funkcja przewietrzania gdy w kominku "optycznie " już gasło ......
.
Jakiś czujnik optyczny? czy na podstawie termometru. Czy sterownik zamyka dolot powietrza a potem na wszelki wypadek go otwiera?

animuss
06-12-2016, 19:16
Rozpal kominek i w trakcie intensywnego palenia zamknij na 100% dolot powietrza....... następnie czekaj na wybuch .

Eksplozja gazów skutecznie zapobiegnie powstaniu czadu.

W dobrej automatyce jest funkcja przewietrzania gdy w kominku "optycznie " już gasło ......

Żadna automatyka sterujące tempem palenia w oparciu o zamykanie klapką przepustnicy dolotu powietrza nie rozróżnia powietrza kierowanego pod ruszt od górnego...

No to jest jakieś wyjście z sytuacji przynajmniej się nie otrujesz. Zależy w jakiej fazie jest spalane paliwo.
A dobra automatyka do kominka to jaka firma i co ją napędza jak nie ma prądu?
Byle nie Eosy, akumulatory, agregaty itd...:rolleyes:

d7d
06-12-2016, 19:35
Rozpal kominek i w trakcie intensywnego palenia zamknij na 100% dolot powietrza....... następnie czekaj na wybuch .

Eksplozja gazów skutecznie zapobiegnie powstaniu czadu.

W dobrej automatyce jest funkcja przewietrzania gdy w kominku "optycznie " już gasło ......

Żadna automatyka sterujące tempem palenia w oparciu o zamykanie klapką przepustnicy dolotu powietrza nie rozróżnia powietrza kierowanego pod ruszt od górnego...

To jest na serio czy ciekawy żart ?
Jak żart to lepiej to zaznacz.

MD.
06-12-2016, 20:05
Żadna automatyka sterujące tempem palenia w oparciu o zamykanie klapką przepustnicy dolotu powietrza nie rozróżnia powietrza kierowanego pod ruszt od górnego...

Mało widziałeś. Ja na przykład mam tatarka z dwoma przepustnicami. Jedna jest do powietrza pod ruszt a druga to powietrze na drzwi.

Kominki Piotr Batura
06-12-2016, 21:10
Mało widziałeś. Ja na przykład mam tatarka z dwoma przepustnicami. Jedna jest do powietrza pod ruszt a druga to powietrze na drzwi.Masz omamy. Jak Bielawski pisze że żadna, to żadna...:popcorn:

Xesxpox
30-12-2016, 13:48
witam
Składam metalowe rury fi 200 idące od kominka do komina ceramicznego. Czy metalowe rury składa się na jakiś silikon czy masę uszczelniającą?

animuss
30-12-2016, 19:27
witam
Składam metalowe rury fi 200 idące od kominka do komina ceramicznego. Czy metalowe rury składa się na jakiś silikon czy masę uszczelniającą?
Ruły metalowe czarniawe też się spawa, lub składa się zgodnie ze spływem kondensatu a uszczelnienie zależy od temp. spalin, silikony są tylko do 400*C, kity uszczelniające do ponad 1000*C ważniejsze jest jednak połączenie-przejście ze stali w ceramikę.

Xesxpox
31-12-2016, 10:27
no złożenie to akurat chyba jest wymuszone kielichami rur, przejście z ceramiki na rurę metalową jest przejściówką owiniętą sznurem. Rury są spasowane ale po 1-2mm mają szpary i czy tam trzeba napchać tego "kitu uszczelniającego" ? bo silikon to chyba słaby jest i pewnie śmierdzi.

Kominki Piotr Batura
31-12-2016, 10:40
no złożenie to akurat chyba jest wymuszone kielichami rur, przejście z ceramiki na rurę metalową jest przejściówką owiniętą sznurem. Rury są spasowane ale po 1-2mm mają szpary i czy tam trzeba napchać tego "kitu uszczelniającego" ? bo silikon to chyba słaby jest i pewnie śmierdzi.Jak rury do kitu (1-2mm szpary) to i kit potrzebny...Kielichami do góry! Jak króciec wkładu nie pasuje, trzeba dokupić albo dorobić redukcję. To samo przy ceramicznym trójniku. Tam najlepsze adaptery ze sznurem to te, które wchodzą na ceramikę, a nie do środka.

Xesxpox
02-01-2017, 07:58
jak włożę rurę w rurę to jest dość szczelnie, rura "klinuje" się o rurę i raczej od zewnątrz nie ma szpar, ale chyba nie zaszkodzi uszczelnić np czymś takim:
'SILIKON WYSOKOTEMPERATUROWY 1200 310ml - DEN BRAVEN
Zastosowanie do uszczelnienia połączeń czopucha pieca węglowego, a także komina, w piecach, paleniskach, przy grilach i kotłach itp.
Mocowanie i uszczelnianie elementów narażonych na bezpośredni kontakt z ogniem (kamień, beton i żeliwo, w np. wkładach kominkowych jako uszczelnianie i spoinowanie cegieł i bloczków ognioodpornych.
Przede wszystkim stosowany do uszczelniania połączeń elementów przewodów spalinowych' tylko czy to nie będzie śmierdzieć jak będę palił?

dodatkowo żeby założyć rury jak piszesz to chyba muszę mieć takie coś:
377335
377336
http://kominy-online.pl/przylacza-czarne-2mm-kominy-stalowe/55-lacznik-meski-i-zlaczka-zenska-czarna.html#/113-kolor-czarny/305-symbol-zz/42-srednica-200

czy wystarczy mi to do połączenia kominka kielichami do góry? w ceramice nie ma trójnika tylko jest otwór w który muszę wsunąć przejściówkę którą już mam z nawiniętym sznurem.
Dzięki za pomoc.

Zdun Darek B
02-01-2017, 09:25
Mało widziałeś. Ja na przykład mam tatarka z dwoma przepustnicami. Jedna jest do powietrza pod ruszt a druga to powietrze na drzwi.

Do jakiego wkładu ją zastosowałeś ?

Kominki Piotr Batura
02-01-2017, 14:25
jak włożę rurę w rurę to jest dość szczelnie, rura "klinuje" się o rurę i raczej od zewnątrz nie ma szpar, ale chyba nie zaszkodzi uszczelnić np czymś takim:
'SILIKON WYSOKOTEMPERATUROWY 1200 310ml - DEN BRAVEN
Zastosowanie do uszczelnienia połączeń czopucha pieca węglowego, a także komina, w piecach, paleniskach, przy grilach i kotłach itp.
Mocowanie i uszczelnianie elementów narażonych na bezpośredni kontakt z ogniem (kamień, beton i żeliwo, w np. wkładach kominkowych jako uszczelnianie i spoinowanie cegieł i bloczków ognioodpornych.
Przede wszystkim stosowany do uszczelniania połączeń elementów przewodów spalinowych' tylko czy to nie będzie śmierdzieć jak będę palił?

dodatkowo żeby założyć rury jak piszesz to chyba muszę mieć takie coś:
377335
377336
http://kominy-online.pl/przylacza-czarne-2mm-kominy-stalowe/55-lacznik-meski-i-zlaczka-zenska-czarna.html#/113-kolor-czarny/305-symbol-zz/42-srednica-200 (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fkominy-online.pl%2Fprzylacza-czarne-2mm-kominy-stalowe%2F55-lacznik-meski-i-zlaczka-zenska-czarna.html%23%2F113-kolor-czarny%2F305-symbol-zz%2F42-srednica-200)

czy wystarczy mi to do połączenia kominka kielichami do góry? w ceramice nie ma trójnika tylko jest otwór w który muszę wsunąć przejściówkę którą już mam z nawiniętym sznurem.
Dzięki za pomoc.Uszczelnianie rur mastyką ogniotrwałą to relikt przeszłości. Może zrobić więcej złego niż dobrego. Kształtka powinna być inna. Nie chodzi o spasowanie rur z króćcem (oczywiście o to też), tylko spasowanie wszystkiego kielichami do góry...Jak trzeba będzie powtórzę to jeszcze raz...:)

Xesxpox
02-01-2017, 20:28
te dwie kształtki sprzedają w komplecie, i chyba ta druga pozwoli mi połączyć przejściówkę wkładaną w komin ceramiczny z rurą metalową która łączy się kolanem 90* z kolejną rurą metalową a ta wchodzi w czopuch kominka. W ten sposób będzie kielichami do góry. I chyba tak ma być? no chyba że czegoś nie rozumiem?377414

Kominki Piotr Batura
02-01-2017, 21:34
te dwie kształtki sprzedają w komplecie, i chyba ta druga pozwoli mi połączyć przejściówkę wkładaną w komin ceramiczny z rurą metalową która łączy się kolanem 90* z kolejną rurą metalową a ta wchodzi w czopuch kominka. W ten sposób będzie kielichami do góry. I chyba tak ma być? no chyba że czegoś nie rozumiem?377414


Ok. Przy podłączaniu do trójnika ceramicznego 90 stopni, dopuszczalne...

MD.
03-01-2017, 21:04
Do jakiego wkładu ją zastosowałeś ?

Robiren

lukasz31
04-01-2017, 19:24
Witam szanownych forumowiczów. Dziś piszę w imieniu kolegi.
Kolega kupił wkład brunnera z szybą narożną z giętą szybą za niecałe 20 tys . Całość od montażu wkładu, po obudowę akumulacyjną robiła mu firma.
Po 3 miesiącach pękła szyba na łączeniu( gięciu),człowiek z brunnera po obejrzeniu zdjęć z telefonu komórkowego stwierdził że to wina użytkownika. Na szczęście
firma pod naciskiem sama wymieniła szybę. Niestety dziś po max 3 miesiącach od wymiany szyby powtórka z rozrywki , kolejne pęknięcie dokłądnie w tym samym miejscu
!! Czy ten brunner to taki badziew czy po prostu firma żle zamontowała wkład albo jakiś inny powód??Proszę w imieniu kolegi o opinie.Dzięki.

Kominki Piotr Batura
06-01-2017, 07:49
Witam szanownych forumowiczów. Dziś piszę w imieniu kolegi.
Kolega kupił wkład brunnera z szybą narożną z giętą szybą za niecałe 20 tys . Całość od montażu wkładu, po obudowę akumulacyjną robiła mu firma.
Po 3 miesiącach pękła szyba na łączeniu( gięciu),człowiek z brunnera po obejrzeniu zdjęć z telefonu komórkowego stwierdził że to wina użytkownika. Na szczęście
firma pod naciskiem sama wymieniła szybę. Niestety dziś po max 3 miesiącach od wymiany szyby powtórka z rozrywki , kolejne pęknięcie dokłądnie w tym samym miejscu
!! Czy ten brunner to taki badziew czy po prostu firma żle zamontowała wkład albo jakiś inny powód??Proszę w imieniu kolegi o opinie.Dzięki.Brunner uchodzi za dobrą firmę, ale jego stosunek do klienta jest bardzo wyniosły, a czasem arogancki, szczególnie gdy trzeba naprawić coś, co nie do końca zostało dobrze przez nich wydumane...

pestka56
06-01-2017, 17:24
5 razy bym się zastanowiła, zanim kupiłabym wkład z giętą szybą. To nie może być w 100% pewne rozwiązanie. No, w każdym razie na pewno jest delikatniejsze niż szyby w oprawie.
Ale... ja w ogóle uważam, że jak wkład = kominek, to tylko jednoszybowy. Bliżej mi od tej formy do tradycyjnego otwartego paleniska :)

Kominki Piotr Batura
07-01-2017, 11:52
5 razy bym się zastanowiła, zanim kupiłabym wkład z giętą szybą. To nie może być w 100% pewne rozwiązanie. No, w każdym razie na pewno jest delikatniejsze niż szyby w oprawie.
Ale... ja w ogóle uważam, że jak wkład = kominek, to tylko jednoszybowy. Bliżej mi od tej formy do tradycyjnego otwartego paleniska :)Uzależnił bym decyzję od przeznaczenia wkładu. Jeśli do hajcowania, unikać gilotyn, narożnych (trójstronnych) i wielkich przeszkleń...Robienie inaczej, powinno być obwarowane kilkoma wykładami z zasad budowania kominka i wskazaniem mankamentów. Jeśli mimo to klient się decyduje...trudno. Ale trzeba się liczyć z kłopotami, i wziąć je na klatę. Z jednej (klienta) i drugiej (sprzedawcy) strony...Wyjątkiem są dwustronne wkłady. Tam po obu stronach można dać solidne niewielkie drzwi. Drugi wyjątek to specjalne konstrukcje piecowe z gilotyną. Tak od 20.000 wzwyż...;)

lukasz31
07-01-2017, 11:57
Panie Piotrze rozumiem że Brunner to ta górna półka bo ten wkład to właśnie gilotyna??
Sam wkład kosztował 20tys i kolejne tyle ciepła zabudowa więc to nie mało kasy. Czy jeśli koledze pęka szyba drugi raz w tym samym miejscu to błąd palęcego, błąd wykonawcy czy błąd firmy że takie coś produkują??
Ps. Czy ma szansę składać ponownie reklamację ??

MD.
07-01-2017, 12:09
Panie Piotrze rozumiem że Brunner to ta górna półka bo ten wkład to właśnie gilotyna??
Sam wkład kosztował 20tys i kolejne tyle ciepła zabudowa więc to nie mało kasy. Czy jeśli koledze pęka szyba drugi raz w tym samym miejscu to błąd palęcego, błąd wykonawcy czy błąd firmy że takie coś produkują??
Ps. Czy ma szansę składać ponownie reklamację ??

Ja bym przede wszystkim rozmawiał z tym, który montował urządzenie i robiłzabudowę. Bo rozumiem, że wkład kupowany był za pośrednictwem tego kto montował? Wykonawca powinien mieć na tyle dobre układy z Brunnerem, żeby problem rozwiązać w taki czy inny sposób. Jeśli to wina użytkownika to powinien to wyjaśnić, chociaż nie wyobrażam sobie jaką winę może ponosić użytkownik? Że za często pali? Źle układa drewno? Za dużo drewna?

Kominki Piotr Batura
07-01-2017, 13:38
Trudno mi powiedzieć jednoznacznie, bo nie wiem jaki to wkład. Trudno określić również przyczynę pęknięcia. Ja sprzedawałem w pewnym momencie chyba 1/5 sprzedaży polskiej tej firmy. Potrafili mnie spuścić na drzewo tekstami "wina palenia" bez wnikania w szczegóły. To jest tak jak z firmami ubezpieczeniowymi...Im mniejsze wypłaty z tytułu odszkodowań, tym większy zysk firmy, a po to ona istnieje. W przypadku produkcji, reklamacje oczywiście są również załatwiane pozytywnie, ale każda reklamacja rozpatrzona negatywnie, to zysk producenta...Nie tylko kominków. Do tego super marketing, odpowiednio wyszkoleni ludzie, sprawni w socjotechnice. W Polsce też już takie firmy mamy....;)

animuss
07-01-2017, 16:24
Sam wkład kosztował 20tys i kolejne tyle ciepła zabudowa więc to nie mało kasy. Czy jeśli koledze pęka szyba drugi raz w tym samym miejscu to błąd palącego, błąd wykonawcy czy błąd firmy że takie coś produkują??
Ps. Czy ma szansę składać ponownie reklamację ??

Usunięto skutek nie analizując przyczyny.
Błąd mogła popełnić każda ze stron.
Znajdując przyczynę ustali się winowajcę.

Moja gilotyna też nie była wyregulowana dokładnie, mogło to też być z winy transportu, tylu kilometrów, przeładunkiem, wnoszeniem do budynku itd..

Kominki Piotr Batura
07-01-2017, 20:48
Usunięto skutek nie analizując przyczyny.
Błąd mogła popełnić każda ze stron.
Znajdując przyczynę ustali się winowajcę.

Moja gilotyna też nie była wyregulowana dokładnie, mogło to też być z winy transportu, tylu kilometrów, przeładunkiem, wnoszeniem do budynku itd..Twoim zdaniem "wina transportu" powinna obciążać klienta, czy producenta? ;)

animuss
08-01-2017, 21:42
Trudne pytanie, może też obciążyć przewoźnika, z ubezpieczenia.

lukasz31
09-01-2017, 19:22
Panowie to co robić??
Trochę strach mimo że kolęgę stać na wymianę szyby to boi się że minie kolejne kilka miesięcy i znowu problem.Więc co rodzicie??
Firma to G.......a oklice Pleszewa;)

lukasz31
09-01-2017, 19:23
Radzicie))
Przepraszam za błąd.

pestka56
09-01-2017, 19:44
A może lepiej najpierw sprawdzić, czy ten kominek dobrze jest postawiony?
Czy tam aby jakieś naprężenia nie działają, czy drzwi trzymają piony i poziomy, a gilotyna dobrze wyregulowana ?

animuss
09-01-2017, 22:34
Panowie to co robić??
Trochę strach mimo że kolęgę stać na wymianę szyby to boi się że minie kolejne kilka miesięcy i znowu problem.Więc co rodzicie??
Firma to G.......a oklice Pleszewa;)
To ta firma co na YouTube filmy mają?
Ja bym nie wymieniał bez ustalenia przyczyny, bo na 90 % trzaśnie.
Ściągnąć kogoś kumatego odpłatnie.
Mniejsze ryzyko to chyba założyć dwie, bez gięcia.

kermit_theFrog
10-01-2017, 13:44
miałam się odezwać i pokazać zdjęcie jak będę miała juz wkład zamontowany do oceny ;) (jotul 570f) założyłam oddzielny wątek dotyczący obudowy i portalu. u mnie jak zwykle względy estetyczne na 1 miejscu ;) więc oceńcie pod względem techniczno-praktycznym czy to wszystko ma ręce i nogi plisss

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?334174-klasyczny-portal-kominkowy-zabudowa&p=7383243#post7383243

378210

wg39070
10-01-2017, 13:56
miałam się odezwać i pokazać zdjęcie jak będę miała juz wkład zamontowany do oceny ;) (jotul 570f) założyłam oddzielny wątek dotyczący obudowy i portalu. u mnie jak zwykle względy estetyczne na 1 miejscu ;) więc oceńcie pod względem techniczno-praktycznym czy to wszystko ma ręce i nogi plisss

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?334174-klasyczny-portal-kominkowy-zabudowa&p=7383243#post7383243

378210

Jak na moje oko, za nisko wejście do komina. Kominkarzem nie jestem, ale mi powiedziano, żebym trójnik zamontował na wysokości 1,8 - 2 m od posadzki.

pestka56
10-01-2017, 14:39
To ja się wpisałam w Kermitowym wątku :)

Adam1982
11-01-2017, 15:35
hej, za sugestią Pestki piszę w tym temacie,
poszukuję wkładu pod zabudowę, wkładu w miarę płytkiego .
Chciałbym aby zabudowa która powstanie nie zajmowała dużo miejsca w pomieszczeniu,
głębokość max 50cm ale jak są płytsze np 45 albo 40 to by mi bardzo pasowało.
Pomieszczenie 36m2, ścianka z kominem 217cm.
378296 378297
Kominek nie ma pełnić funkcji ogrzewania pomieszczeń.
Chciałbym dobry wkład z którym nie będę miał problemów.
Z góry dziękuję, za pomoc.

wg39070
11-01-2017, 18:07
hej, za sugestią Pestki piszę w tym temacie,
poszukuję wkładu pod zabudowę, wkładu w miarę płytkiego .

Chciałbym aby zabudowa która powstanie nie zajmowała dużo miejsca w pomieszczeniu,
głębokość max 50cm ale jak są płytsze np 45 albo 40 to by mi bardzo pasowało.
Pomieszczenie 36m2, ścianka z kominem 217cm.
378296 378297
Kominek nie ma pełnić funkcji ogrzewania pomieszczeń.
Chciałbym dobry wkład z którym nie będę miał problemów.
Z góry dziękuję, za pomoc.

Przejrzyj tę ofertę, bez problemu znajdziesz wkłady głębokośc 40-stu kilu centymetrów i w dodatku miłe dla oka.

http://www.unico-kominki.com/ingredient/bezrusztowe/

Adam Maciejewski
15-01-2017, 00:03
hej, za sugestią Pestki piszę w tym temacie,
poszukuję wkładu pod zabudowę, wkładu w miarę płytkiego .
Chciałbym aby zabudowa która powstanie nie zajmowała dużo miejsca w pomieszczeniu,
głębokość max 50cm ale jak są płytsze np 45 albo 40 to by mi bardzo pasowało.
Pomieszczenie 36m2, ścianka z kominem 217cm.
378296 378297
Kominek nie ma pełnić funkcji ogrzewania pomieszczeń.
Chciałbym dobry wkład z którym nie będę miał problemów.
Z góry dziękuję, za pomoc.

Witam.
Dołączam się do zapytania.

animuss
15-01-2017, 11:11
Witam.
Dołączam się do zapytania.
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?334174-klasyczny-portal-kominkowy-zabudowa&p=7384690&viewfull=1#post7384690

maciektcz
23-01-2017, 11:36
Witam wszystkich ,mam takie pare pytań ,chce postawić kominek antek w domku holenderskim wraz z rozprowadzeniem dgp ,plan mam taki na sciane domku najpierw plyte gk ognioodporną (tzw) następnie plyty promat 3cm ,plyty będą na calosci zabudowy ,oczywiscie komora dekompresyjna też z plyt promat ,doplyw swiezego powietrza do spalania z zew rurą srednica 100mm wraz z przepustnicą ,plan rowniez mam taki by wzmocnić konstr z plyt promat dodatkowo dać stelaze do kg wewnątrz nastepnie plyta promat i na nią plyte kg tez ognioodporną i kamień ozdobny .
Moim dylematem jest to iz dgp bedzie pod domkiem (rury,turbina) ,i pytanie czy turbina 350m3 zaciągnie pow z komory pod domek ,i czy czasem nie doprowadzić doplyw powietrza do komory dgp tez z zewnatrz -sterowanie przepustnicą .
Czy wtedy muszę tez zrobic kratke ponizej wkladu ? Wysokosc calej zabudowy wew komory dgp 100szer ,wys 213 cm (wraz z komorą dekompresyjną ,glębokosc 56cm .Prosze o porade co by zmienić lub co napisałem złe.pozdrawiam
Czy w komorze dekompresyjnej mogę zrobic w suficie kratke wentylacyjną by zbędne cieplo z komory uciekalo na zewnątrz.
Jakie wielkosci kratek powinny być w takowej obudowie ,i gdzie umiejscowione by turbina nie zaciągala powietrza z pomieszczeń .

Kominki Piotr Batura
23-01-2017, 21:25
Witam wszystkich ,mam takie pare pytań ,chce postawić kominek antek w domku holenderskim wraz z rozprowadzeniem dgp ,plan mam taki na sciane domku najpierw plyte gk ognioodporną (tzw) następnie plyty promat 3cm ,plyty będą na calosci zabudowy ,oczywiscie komora dekompresyjna też z plyt promat ,doplyw swiezego powietrza do spalania z zew rurą srednica 100mm wraz z przepustnicą ,plan rowniez mam taki by wzmocnić konstr z plyt promat dodatkowo dać stelaze do kg wewnątrz nastepnie plyta promat i na nią plyte kg tez ognioodporną i kamień ozdobny .
Moim dylematem jest to iz dgp bedzie pod domkiem (rury,turbina) ,i pytanie czy turbina 350m3 zaciągnie pow z komory pod domek ,i czy czasem nie doprowadzić doplyw powietrza do komory dgp tez z zewnatrz -sterowanie przepustnicą .
Czy wtedy muszę tez zrobic kratke ponizej wkladu ? Wysokosc calej zabudowy wew komory dgp 100szer ,wys 213 cm (wraz z komorą dekompresyjną ,glębokosc 56cm .Prosze o porade co by zmienić lub co napisałem złe.pozdrawiam
Czy w komorze dekompresyjnej mogę zrobic w suficie kratke wentylacyjną by zbędne cieplo z komory uciekalo na zewnątrz.
Jakie wielkosci kratek powinny być w takowej obudowie ,i gdzie umiejscowione by turbina nie zaciągala powietrza z pomieszczeń .Zwykle stosuję jeden z dwóch sposobów zabezpieczenia ściany drewnianej. Pierwszy to ochrona trójwarstwowa: 10 cm ceramiki (cegła suporeks...) + 10 cm izolacji + kilka cm pustki wentylowanej między wkładem a tą 20 cm konstrukcją. Drugi sposób to przewietrzana konstrukcja jak na blogu:http://blog.kominki-batura.pl/dom-w-sudetach/ (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fblog.kominki-batura.pl%2Fdom-w-sudetach%2F)
.
Pierwszy sposób to normy niemieckie (podobno już zmienione na bardziej rygorystyczne), drugi sposób pochodzi ze Skandynawii. Wykonanie kominka w domu drewnianym przez amatora / majsterkowicza, nawet stosując się do powyższego, to spore ryzyko: http://blog.kominki-batura.pl/kominek-w-domu-z-drewna-czesc-ii/ (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fblog.kominki-batura.pl%2Fkominek-w-domu-z-drewna-czesc-ii%2F)

przemo1
24-01-2017, 11:10
płytki z cegły
http://nieudolna reklama.net.pl/

A to tak w temacie czego? Po za antyreklamą.

maciektcz
24-01-2017, 12:06
rozumiem pana sugestie ale czy takie plyty nie odgrodzą dosc mocno tej sciany by nic sie nie stało ,gdyz tak jak pisalem kolega ma dosc mocną tzw koze od 3 lat i jest ok a sciany wogole nie ma obudowanej ,ma rowniez komin dwuscienny tak jak ja srednicy 180-240 z izolacją ,niby te plyty promat się nie nagrzeją do takiej temp by cos moglo sie zapalic ,a czy reszta moich przemysleń jest ok czy nie .

Kominki Piotr Batura
24-01-2017, 18:12
rozumiem pana sugestie ale czy takie plyty nie odgrodzą dosc mocno tej sciany by nic sie nie stało ,gdyz tak jak pisalem kolega ma dosc mocną tzw koze od 3 lat i jest ok a sciany wogole nie ma obudowanej ,ma rowniez komin dwuscienny tak jak ja srednicy 180-240 z izolacją ,niby te plyty promat się nie nagrzeją do takiej temp by cos moglo sie zapalic ,a czy reszta moich przemysleń jest ok czy nie .Koza stoi luzem. powietrze hula wkoło.... Kominek to energia zamknięta w obudowie. Poza tym ...co to za argument, że 3 lata nic? Ten dom który się zapalił (link na blogu), miał kominek eksploatowany bardzo intensywnie kilkanaście lat! Niektóre domy spalą się za 20, inne za 50 lat. Wpisujesz się na listę? ;)

maciektcz
24-01-2017, 19:00
całkowicie pana rozumie lecz i tak nie mam jako takiej odpowiedzi na moje zapytania ,dobra pomińmy kwestie sciany bo dał mi pan do myslenia ,a czy reszta by była do akceptacji ? i czy turbina pauloujat 350 to da rade ogarnąć chodzi o zaciągnięcie powietrza w dół pod domek ,i jakiej wielkosci kratki powinny być .

Kominki Piotr Batura
24-01-2017, 19:46
całkowicie pana rozumie lecz i tak nie mam jako takiej odpowiedzi na moje zapytania ,dobra pomińmy kwestie sciany bo dał mi pan do myslenia ,a czy reszta by była do akceptacji ? i czy turbina pauloujat 350 to da rade ogarnąć chodzi o zaciągnięcie powietrza w dół pod domek ,i jakiej wielkosci kratki powinny być .Reszta to reszta....Jak się chata nie spali, nie ma o czym gadać;) .... Turbina mała, ale domek też mały, więc powinna dać radę. Ciągniesz z góry obudowy. Kratki sugeruje producent wkładu....

cozmo
24-01-2017, 20:55
Witam wszystkich serdecznie. To mój pierwszy post na forum . Przez ostatni miesiąc sprzędziłem z 50 godzin w dziale z kominkami i dzięki licznym tutaj wypowiedziom , wybrałem wkład wodny do nowego domu -romotop heat 2 w 70.50.01. Jak już będzie działał podzielę się opiniami na jego temat. Moje pytanie to jaki sterownik do niego dobrać przy założeniu że będzie bufor 1000L + ogrzewanie cwu z kominka ,głowne ogrzewanie gazowe. cały dom w ogrzewaniu podłogowym . dom 210metrów. Sprzedawca wkładu polecił mi tatarka ,ale wyczytałem że te które są do wkładów wodnych nie mają pomiaru temperatury spalin ,a zależy mi na tym żeby mieć taki bajer na jednym wyświetlaczu razem z innymi danymi . Proszę o opinie ,czy do wkładów wodnych pomiar temperatury spalin jest wogóle potrzebny ...... a może jest coś lepszego od tatarka na rynku do 1500zł ?

MD.
24-01-2017, 21:04
Jest nowy tatarek wodny, który mierzy temperaturę spalin. Nie widziałem go osobiście ale zapowiada się, że wreszcie zrobili coś co nadaje się do wodniaków. Nazywa się RT-08GeX HYBRID. To taki polski kombajn, który może zapewnić wiele przydatnych funkcji. Z opisu wnioskuję, że procesem spalania steruje mądrzej niż tylko przymykając przepustnicę w zależności od temperatury wody (taki sposób sterowania jest dla mnie najgłupszym z możliwych). Kosztuje trochę więcej niż 1500 ale moim zdaniem warto dołożyć.

maciektcz
25-01-2017, 09:59
Reszta to reszta....Jak się chata nie spali, nie ma o czym gadać .... Turbina mała, ale domek też mały, więc powinna dać radę. Ciągniesz z góry obudowy. Kratki sugeruje producent wkładu....

mysle ze sciane rozbiore i zamiast konstr drewnianej (usune je) dam stelaze tak ja na scianke kg i wełne skalną z folią alu (lub inną jaką PAN POLECA)) poniedzy następnie 2x plyta kg + plyta promat ,czyli wedlug tego nie ma co się zapalić gdyż zostanie tylko blacha zew i wsporniki z scianki metalowe .
powietrze chce zaciągać z komory tak 20 cm ponizej kratki wylotowej na przodzie wkladu czy to dobrze ? chce uniknąć wciągania powietrza przez turbine z pokoju .czy otwor wentylacyjny w suficie wychodzacy na dwor moze być w komorze dekompresyjnej ??
Czy stelaze kg mogą być w srodku komory dgp do wzmocnienia obudowy plyt krz-wap czy lepiej zrobic zewnątrz pomiędzy plytami promat a kg wtedy by była pusta przestrzeń 3cm między nimi.Dziękuje za dotychczasowe odpowiedzi i pozdrawiam

animuss
25-01-2017, 10:56
mysle ze sciane rozbiore i zamiast konstr drewnianej (usune je) dam stelaze tak ja na scianke kg i wełne skalną z folią alu

Można też pomurować ścianę z suporeksu, albo z cegły czerwonej pełnej.

maciektcz
25-01-2017, 14:08
tez przeszlo mi to po glowie

Remiks
25-01-2017, 14:15
Jest nowy tatarek wodny, który mierzy temperaturę spalin. Nie widziałem go osobiście ale zapowiada się, że wreszcie zrobili coś co nadaje się do wodniaków. Nazywa się RT-08GeX HYBRID. To taki polski kombajn, który może zapewnić wiele przydatnych funkcji. Z opisu wnioskuję, że procesem spalania steruje mądrzej niż tylko przymykając przepustnicę w zależności od temperatury wody (taki sposób sterowania jest dla mnie najgłupszym z możliwych). Kosztuje trochę więcej niż 1500 ale moim zdaniem warto dołożyć.
Jaki to opis sugeruje coś mądrzejszego od przymykania powietrza? cyt. "RT-08GeX HYBRID - sterownik przeznaczony do optymalizacji procesu spalania w kominkach, paleniskach wyposażonych w bezpośredni dopływ powietrza do komory spalania. Dzięki pomiarowi temperatury spalin dokonywanemu bezpośrednio nad komorą spalania, pozwala na najbardziej wydajną regulację dopływu powietrza"

MD.
25-01-2017, 16:25
Jaki to opis sugeruje coś mądrzejszego od przymykania powietrza? cyt. "RT-08GeX HYBRID - sterownik przeznaczony do optymalizacji procesu spalania w kominkach, paleniskach wyposażonych w bezpośredni dopływ powietrza do komory spalania. Dzięki pomiarowi temperatury spalin dokonywanemu bezpośrednio nad komorą spalania, pozwala na najbardziej wydajną regulację dopływu powietrza"

Może źle się wyraziłem. Chodziło mi o sposób przymykania powietrza przez przepustnice. W moim tatarku mam tak, że przepustnice przymyka gdy osiąga zadaną temperaturę wody. Uważam, że priorytetem powinno być czyste spalanie a to można osiągnąć przymykając przepustnicę ale w oparciu o temperaturę spalin a nie temperaturę wody (czyli tak jak to jest w piecach akumulacyjnych). Temperatura wody w płaszczu powinna być sprawą wtórną, która wynika z procesu spalania. Kontrolowany jest tylko jej maksymalny pułap (np. 85 stopni) żeby się nie zagotowała. Czy tak jest w nowym tatarku to pewności nie mam ale wnioskuję to z opisu, że temperatura spalin jakąś rolę odgrywa w procesie sterowania przepustnicą.

Kominki Piotr Batura
25-01-2017, 16:29
Jaki to opis sugeruje coś mądrzejszego od przymykania powietrza? cyt. "RT-08GeX HYBRID - sterownik przeznaczony do optymalizacji procesu spalania w kominkach, paleniskach wyposażonych w bezpośredni dopływ powietrza do komory spalania. Dzięki pomiarowi temperatury spalin dokonywanemu bezpośrednio nad komorą spalania, pozwala na najbardziej wydajną regulację dopływu powietrza"Regulować można tylko powietrze.... Znasz inny sposób? ;)

Kominki Piotr Batura
25-01-2017, 16:33
Reszta to reszta....Jak się chata nie spali, nie ma o czym gadać .... Turbina mała, ale domek też mały, więc powinna dać radę. Ciągniesz z góry obudowy. Kratki sugeruje producent wkładu....

mysle ze sciane rozbiore i zamiast konstr drewnianej (usune je) dam stelaze tak ja na scianke kg i wełne skalną z folią alu (lub inną jaką PAN POLECA)) poniedzy następnie 2x plyta kg + plyta promat ,czyli wedlug tego nie ma co się zapalić gdyż zostanie tylko blacha zew i wsporniki z scianki metalowe .
powietrze chce zaciągać z komory tak 20 cm ponizej kratki wylotowej na przodzie wkladu czy to dobrze ? chce uniknąć wciągania powietrza przez turbine z pokoju .czy otwor wentylacyjny w suficie wychodzacy na dwor moze być w komorze dekompresyjnej ??
Czy stelaze kg mogą być w srodku komory dgp do wzmocnienia obudowy plyt krz-wap czy lepiej zrobic zewnątrz pomiędzy plytami promat a kg wtedy by była pusta przestrzeń 3cm między nimi.Dziękuje za dotychczasowe odpowiedzi i pozdrawiamPowietrze do turbiny tak czy siak musi pochodzić z pokoju. Co za otwór wentylacyjny wychodzący na dwór?

Remiks
25-01-2017, 16:42
Regulować można tylko powietrze.... Znasz inny sposób? ;)
A pisałem że znam? ;-)
Sterownik to brzmi dumnie do tego optymalizacja procesu spalania ;-)
A ten sterownik to chyba bardziej do akumulacji i jakiejś nadstawki wodnej niź dla wodniaków?

Kominki Piotr Batura
25-01-2017, 17:45
A pisałem że znam? ;-)
Sterownik to brzmi dumnie do tego optymalizacja procesu spalania ;-)
A ten sterownik to chyba bardziej do akumulacji i jakiejś nadstawki wodnej niź dla wodniaków?Najbardziej "optymalne" jest nie regulować! Dać się spalić drewnu czysto, a energię zgromadzić. Ale MD ma to rozkminione i liczę na ciekawą opowieść...Co ten nowy sterownik ma optymalizować?

cozmo
25-01-2017, 17:51
Dzkiękuę MD za namiar na sterownik. Wnioskuję że tatarek ma bajzel na stronie skoro będąc wcześniej na stronie w dziale ze sterownikami do wodniaków , nie znalazłem tego modelu- jest w trochę innym dziale. Miałem dzisiaj do nich zadzwonić i wypytać ,ale nie zdążyłem-uczynię to jutro. Czy ktoś z branżowców wie na jakiej zasadzie działa sterownik w brunnerze lub sparhtermie? Czy algorytmy opierają się głównie o temp spalin czy temp wody ?

Remiks
25-01-2017, 18:28
Najbardziej "optymalne" jest nie regulować! Dać się spalić drewnu czysto, a energię zgromadzić. Ale MD ma to rozkminione i liczę na ciekawą opowieść...Co ten nowy sterownik ma optymalizować?
I to mi się najbardziej podoba.

maciektcz
25-01-2017, 18:37
Powietrze do turbiny tak czy siak musi pochodzić z pokoju. Co za otwór wentylacyjny wychodzący na dwór?

chodzi o to ze mogę zrobić otwor w komorze dekompresyjnej zeby było lepsze wietrzenie jej ,i zeby była mniejsza temperatura .


wstępnie mysle rownież o usunięciu całego drewna ktore znajduje sie w scianie tylnej i wstawienie profili po bokach cw50 i nastepnie wymurować sciane suporeksem 50mm ,na to siatka elewacyjna klej ,następpnie plyta kg + plyta promat no to by bylo chyba ok

Kominki Piotr Batura
25-01-2017, 18:42
Powietrze do turbiny tak czy siak musi pochodzić z pokoju. Co za otwór wentylacyjny wychodzący na dwór?

chodzi o to ze mogę zrobić otwor w komorze dekompresyjnej zeby było lepsze wietrzenie jej ,i zeby była mniejsza temperatura .


wstępnie mysle rownież o usunięciu całego drewna ktore znajduje sie w scianie tylnej i wstawienie profili po bokach cw50 i nastepnie wymurować sciane suporeksem 50mm ,na to siatka elewacyjna klej ,następpnie plyta kg + plyta promat no to by bylo chyba okMożesz tak zrobić...

maciektcz
25-01-2017, 19:38
ok to mam juz jeden problem powiedzmy rozwiązany ,jeszcze mysle o tych kratkach jakie wielkosci dać ,wklad ma 10kw antek ,-przynajmniej tak twierdzą ,jakie by pan zamontował jakby robił taką zabudowe ?
za wszelką pomoc dziękuje

MD.
25-01-2017, 20:16
Najbardziej "optymalne" jest nie regulować! Dać się spalić drewnu czysto, a energię zgromadzić. Ale MD ma to rozkminione i liczę na ciekawą opowieść...Co ten nowy sterownik ma optymalizować?

Ręce opadają. Albo nie potrafisz albo nie chcesz czytać ze zrozumieniem. Rozmawiamy tu po pierwsze o kominkach WODNYCH sterowanych ELEKTRONICZNIE. Jeśli chcesz człowieka przekonywać, że można palić w wodniaku bez sterownika to proszę bardzo. Ja wiem, że mając kominek akumulacyjny można na pełnym dopływie powietrza palić przez cały czas. Będzie czysto, szybko, efektywnie, a dobra akumulacja odbierze co trzeba. Jeżeli uważasz, że to samo można robić w wodniaku, obsługiwanym przez osoby, dla których ich nowy kominek jest ich jedynym i pierwszym doświadczeniem to proszę bardzo. Nie mam zamiaru się bezsensownie kłócić bo NIE O TYM DYSKUTUJEMY.

I powtórzę. Nie znam nowego sterownika tatarka, ale z opisu wnioskuję, że jest to coś bardziej dopasowanego do sterowania spalaniem w wodniakach niż do tej pory widziałem na POLSKIM rynku. Bo sterowanie przepustnicą w zależności od temperatury wody jest dla mnie nieporozumieniem.

MD.
25-01-2017, 20:21
Dzkiękuę MD za namiar na sterownik. Wnioskuję że tatarek ma bajzel na stronie skoro będąc wcześniej na stronie w dziale ze sterownikami do wodniaków , nie znalazłem tego modelu- jest w trochę innym dziale. Miałem dzisiaj do nich zadzwonić i wypytać ,ale nie zdążyłem-uczynię to jutro. Czy ktoś z branżowców wie na jakiej zasadzie działa sterownik w brunnerze lub sparhtermie? Czy algorytmy opierają się głównie o temp spalin czy temp wody ?

W brunerze sterowanie przepustnicą odbywa się na podstawie tylko i wyłącznie temperatury spalin. Nie ma w ogóle miejsca na jakieś ustawianie docelowej temperatury wody. Temperatura wody jest jedynie wartością wynikową z procesu spalania i temperatury w palenisku. Jedyne ustawienia to maksymalna temperatura wody w kominku, temperatura wody, przy której następuje start/stop pompy CO czy jak u mnie temperatura wody, przy przekroczeniu której przestawia się na akumulację ceramiczną.

Dopytaj tatarka jak działa to w przypadku ich sterownika a najlepiej niech podeślą Ci instrukcję.

EDIT: Instrukcja jest na stronie tatarka. Wynika z niej, że jest tak jak pisałem. Czyli sterowanie przepustnicą na podstawie temperatury w palenisku. W zasadzie to wychodzi na to, że daje podobne możliwości w zakresie sterowania kominkiem jak sterownik brunnera.

animuss
25-01-2017, 20:40
Wstępnie mysle rownież o usunięciu całego drewna ktore znajduje sie w scianie tylnej i wstawienie profili po bokach cw50 i nastepnie wymurować sciane suporeksem 50mm ,na to siatka elewacyjna klej ,następpnie plyta kg + plyta promat no to by bylo chyba okLepiej nie murować zaprawą c/wap. , tylko skleić klejem, będzie sztywniej i można też pominąć płytę k/g a dać ~6,4cm ścianę z cegły np. szamotowej lub pełnej, na to 2x siatkę elewacyjną na kleju.


Nie znam nowego sterownika tatarka, ale z opisu wnioskuję, że jest to coś bardziej dopasowanego do sterowania spalaniem w wodniakach niż do tej pory widziałem na POLSKIM rynku. Bo sterowanie przepustnicą w zależności od temperatury wody jest dla mnie nieporozumieniem.
Dlatego go wziąłem a ile w tym prawdy to czas pokarze.

Remiks
25-01-2017, 20:54
MD nie wiem co tam masz ale ... "czy jak u mnie temperatura wody, przy przekroczeniu której przestawia się na akumulację ceramiczną" wychodzi na to że to z normalnym wodniakiem niewiele ma wspólnego???
A i jeszcze jedno by w wodniaku połączyć temperaturę spalin i wody trzeba by sterować również odbiorem wody czyli sterować prędkością jej przepływu.

Zdun Darek B
25-01-2017, 21:03
... i pamiętać o temperaturze jaka jest w danej chwili w buforze... czyli ile jeszcze można doładować ..

MD.
25-01-2017, 21:04
MD nie wiem co tam masz ale ... "czy jak u mnie temperatura wody, przy przekroczeniu której przestawia się na akumulację ceramiczną" wychodzi na to że to z normalnym wodniakiem niewiele ma wspólnego???
A i jeszcze jedno by w wodniaku połączyć temperaturę spalin i wody trzeba by sterować również odbiorem wody czyli sterować prędkością jej przepływu.

To przełączanie na akumulację ceramiczną to tylko dodatkowa funkcjonalność. Jeszcze mi się nie zdarzyło, żeby mi przełączył w wyniku przekroczenia temperatury.

Jeżeli chodzi o sterowanie prędkością przepływu to jak najbardziej masz racę. Byłby to wtedy ideał sterowania wodniakiem. Podobno spartherm ma taką funkcjonalność ale nigdy nie widziałem ich sterownika więc nic więcej nie wiem. Ja u siebie mam po prostu ustawiony duży przepływ ale zgadzam się, że optymalne byłaby możliwość jego regulacji.

Remiks
25-01-2017, 21:17
To przełączanie na akumulację ceramiczną to tylko dodatkowa funkcjonalność. Jeszcze mi się nie zdarzyło, żeby mi przełączył w wyniku przekroczenia temperatury.

Jeżeli chodzi o sterowanie prędkością przepływu to jak najbardziej masz racę. Byłby to wtedy ideał sterowania wodniakiem. Podobno spartherm ma taką funkcjonalność ale nigdy nie widziałem ich sterownika więc nic więcej nie wiem. Ja u siebie mam po prostu ustawiony duży przepływ ale zgadzam się, że optymalne byłaby możliwość jego regulacji.

Moim zdaniem to ideał byłby taki: palenisko zduńskie w którym palisz z pełnym powietrzem, odbiornik wodny - sterownik sprawdza jak Darek wspomniał temp. bufora i ładuje operując prędkością przepływu w przypadku wzrostu temp. ponad max zaczyna otwierać odbiornik ceramiczny w ostateczności otwarty ceramiczny zamknięty wodny (sterowana klapa moritza).

MD.
25-01-2017, 21:23
Moim zdaniem to ideał byłby taki: palenisko zduńskie w którym palisz z pełnym powietrzem, odbiornik wodny - sterownik sprawdza jak Darek wspomniał temp. bufora i ładuje operując prędkością przepływu w przypadku wzrostu temp. ponad max zaczyna otwierać odbiornik ceramiczny w ostateczności otwarty ceramiczny zamknięty wodny (sterowana klapa moritza).

Ja tak w tej chwili mam poza sterowaniem prędkością przepływu. Ale sterownik brunnera to półka cenowa nie dla przeciętnego kowalskiego. Wydaje się, że tatarek ma te same funkcjonalności prócz również sterowania prędkością przepływu. Ale może przy dobrym układzie z tatarkiem zrobiliby coś takiego :D

Remiks
25-01-2017, 21:29
Ja tak w tej chwili mam poza sterowaniem prędkością przepływu. Ale sterownik brunnera to półka cenowa nie dla przeciętnego kowalskiego. Wydaje się, że tatarek ma te same funkcjonalności prócz również sterowania prędkością przepływu. Ale może przy dobrym układzie z tatarkiem zrobiliby coś takiego :D
Niestety sterowniki to jakiś kosmos cenowy wyssany z palca, pewnie tak mało tego się sprzedaje ze uzasadniona by zarobić;-)

MD.
25-01-2017, 21:32
No skoro zgodnie z tezą z sąsiedniego wątku palący w kominkach codziennie to biedacy i patologia, która oprócz drewna spala pampersy i opony, to nic dziwnego, że tak mało się tego sprzedaje :D

Remiks
25-01-2017, 21:43
No skoro zgodnie z tezą z sąsiedniego wątku palący w kominkach codziennie to biedacy i patologia, która oprócz drewna spala pampersy i opony, to nic dziwnego, że tak mało się tego sprzedaje :D
Tego sąsiedniego wątku to już nawet czytać się nie da więc pomińmy to;-) W takim sterowniku tak naprawdę cenę dyktuje wynagrodzenie programisty i ilość sprzedanych sterowników, dostajesz jakiś tam procesorek z prostym algorytmem w cenie lapka z systemem operacyjnym;-)
Ps. Wiesz dlaczego fachowcy chętnie sterowniki montują, bo załatwiają idiotoodporność układu;-)

MD.
25-01-2017, 22:11
Zgadza się, ale powiedz mi ilu ludzi mając pierwszy kominek "naumie" się go obsługiwać szybko i bezboleśnie? Ja dopiero po 3 latach zaczynam jarzyć o co chodzi w paleniu drewna :) A ludzi, którzy sami sobie od podstaw zbudowali piecyk nie będąc zdunami i robiąc to raz w życiu tylko dla siebie to ilu znasz? :D

Kominki Piotr Batura
26-01-2017, 04:45
Ręce opadają. Albo nie potrafisz albo nie chcesz czytać ze zrozumieniem. Rozmawiamy tu po pierwsze o kominkach WODNYCH sterowanych ELEKTRONICZNIE. Jeśli chcesz człowieka przekonywać, że można palić w wodniaku bez sterownika to proszę bardzo. Ja wiem, że mając kominek akumulacyjny można na pełnym dopływie powietrza palić przez cały czas. Będzie czysto, szybko, efektywnie, a dobra akumulacja odbierze co trzeba. Jeżeli uważasz, że to samo można robić w wodniaku, obsługiwanym przez osoby, dla których ich nowy kominek jest ich jedynym i pierwszym doświadczeniem to proszę bardzo. Nie mam zamiaru się bezsensownie kłócić bo NIE O TYM DYSKUTUJEMY.

I powtórzę. Nie znam nowego sterownika tatarka, ale z opisu wnioskuję, że jest to coś bardziej dopasowanego do sterowania spalaniem w wodniakach niż do tej pory widziałem na POLSKIM rynku. Bo sterowanie przepustnicą w zależności od temperatury wody jest dla mnie nieporozumieniem.Ręce opadają, jak ktoś się podnieca bez powodu. Może przestań udzielać się w sąsiednim wątku? ;)

Kominki Piotr Batura
26-01-2017, 04:58
Nie ma takiej możliwości, by sterownik zastąpił palacza, w przypadku kominka. To podstawowy błąd w rozumowaniu ludzi zafascynowanych sterownikami. Sterownik Brunnera to jeden z najlepszych na świecie, ale dobrze przeszkoleni montażyści tej firmy wiedzą, że podstawą dobrego funkcjonowania urządzeń na drewno jest wiedza na temat spalania drewna, ilości dokładanych jednorazowo i kiedy przestać...Takich montażystów w Polsce nie ma zbyt wielu. Kominek to nie piecyk gazowy, w którym sterownik odetnie dopływ paliwa....Najlepiej wysterowany układ, przestanie być "cudowny", gdy ktoś dołoży jedną porcję opału więcej niż można...Układ przełączania wodniaka na ceramikę (która jest bardziej odporna na "przeładowanie" opałem), to sensowna alternatywa, pozwalająca czysto spalać drewno bez podstawowej wiedzy o nim.

maciektcz
26-01-2017, 07:17
jeszcze mysle o tych kratkach jakie wielkosci dać ,wklad ma 10kw antek ,-przynajmniej tak twierdzą ,jakie by pan zamontował jakby robił taką zabudowe

ponawiam zapytanie jak mozna.pzdr

Kominki Piotr Batura
26-01-2017, 07:28
jeszcze mysle o tych kratkach jakie wielkosci dać ,wklad ma 10kw antek ,-przynajmniej tak twierdzą ,jakie by pan zamontował jakby robił taką zabudowe

ponawiam zapytanie jak mozna.pzdrZwróć uwagę na określenie "pole czynne" https://www.google.pl/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=&cad=rja&uact=8&ved=0ahUKEwjTvaO0o9_RAhVGMBoKHSe1AigQFggqMAA&url=http%3A%2F%2Fkratki.com%2Fsklep%2Fpl%2Fprodukt %2F1450%2Fantek-10-deco&usg=AFQjCNEBt2CYnikDdbA6R0SvNjJZDBW6gA&sig2=uUD1FEtd-4d17YT1ey6T5w

MD.
26-01-2017, 07:44
Nie ma takiej możliwości, by sterownik zastąpił palacza, w przypadku kominka. To podstawowy błąd w rozumowaniu ludzi zafascynowanych sterownikami. Sterownik Brunnera to jeden z najlepszych na świecie, ale dobrze przeszkoleni montażyści tej firmy wiedzą, że podstawą dobrego funkcjonowania urządzeń na drewno jest wiedza na temat spalania drewna, ilości dokładanych jednorazowo i kiedy przestać...Takich montażystów w Polsce nie ma zbyt wielu. Kominek to nie piecyk gazowy, w którym sterownik odetnie dopływ paliwa....Najlepiej wysterowany układ, przestanie być "cudowny", gdy ktoś dołoży jedną porcję opału więcej niż można...Układ przełączania wodniaka na ceramikę (która jest bardziej odporna na "przeładowanie" opałem), to sensowna alternatywa, pozwalająca czysto spalać drewno bez podstawowej wiedzy o nim.

Ja nigdy nie twierdziłem, że posiadanie kominka pozwala wyłączyć myślenie... Ale dobry sterownik załatwia sprawę jakiegoś w miarę sprawnego spalania drewna w sytuacji, kiedy palacz nie ma pojęcia o paleniu drewna. Wiadomo, że przy tym trzeba równeż samodzielnie myśleć i oceniać sytuację. Kominek nigdy nie będzie bezobsługowy, nawet ze sterownikiem. Mam wrażenie, że komuś, kto obsługuje 11 kominów na codzień trudno jest zrozumieć, że można nie umieć palić w kominku ;) Szczególnie w wodniaku... Niestety jak do tej pory było brak sensownych sterowników na rynku. Może tatarek w końcu to zmieni.

Kominki Piotr Batura
26-01-2017, 07:53
Ja nigdy nie twierdziłem, że posiadanie kominka pozwala wyłączyć myślenie... Ale dobry sterownik załatwia sprawę jakiegoś w miarę sprawnego spalania drewna w sytuacji, kiedy palacz nie ma pojęcia o paleniu drewna. Wiadomo, że przy tym trzeba równeż samodzielnie myśleć i oceniać sytuację. Kominek nigdy nie będzie bezobsługowy, nawet ze sterownikiem. Mam wrażenie, że komuś, kto obsługuje 11 kominów na codzień trudno jest zrozumieć, że można nie umieć palić w kominku ;) Szczególnie w wodniaku... Niestety jak do tej pory było brak sensownych sterowników na rynku. Może tatarek w końcu to zmieni.Swoje wrażenia powinieneś selekcjonować w zależności od wątku...Mniej podejrzliwości, więcej rozumu...;)

Kominki Piotr Batura
26-01-2017, 07:57
Zapomniałem napisać....Wczoraj postawiliśmy dwunasty komin....:)Celem jest stworzenie alternatywy dla PW w warsztacie, podobnie jak w budynku mieszkalnym....Za dużo żre opału...no i główny cel: czystość spalania w piecu akumulacyjnym.

MD.
26-01-2017, 08:44
Zapomniałem napisać....Wczoraj postawiliśmy dwunasty komin....:)Celem jest stworzenie alternatywy dla PW w warsztacie, podobnie jak w budynku mieszkalnym....Za dużo żre opału...no i główny cel: czystość spalania w piecu akumulacyjnym.

Gdybym mógł mój dom ogrzać tylko kominkiem akumulacyjnym to też nie robiłbym wodniaka. Ale niestety musiałbym ze 3 takie kominki postawić w różnych częściach domu.

Kominki Piotr Batura
26-01-2017, 09:00
Gdybym mógł mój dom ogrzać tylko kominkiem akumulacyjnym to też nie robiłbym wodniaka. Ale niestety musiałbym ze 3 takie kominki postawić w różnych częściach domu.Jakbym sie przyjrzał Twojej chatce w realu, pewnie dwa by wystarczyły...Powiem Ci, że też kiedyś byłem na takim etapie, też wydawało mi się, że bez PW ni huhu....Dlatego zrobiłem płaszcz w domu. Na szczęście krótko przed wprowadzeniem, rzutem na taśmę dorzuciłem dwa piecyki...Doświadczenia które zebrałem, są mało znane w naszym kraju i mało popularne. Powiedzieć mogą coś tylko ludzie którzy przeszli różne drogi. Takich ludzi (głównie klientów) przybywa. Mieli kominek zwykły i niezwykły...wtedy jest z kim pogadać. Ty miałeś zwykły (tak?), teraz PW....Brak Ci tylko doświadczeń z nowoczesnym piecem (z piecami). Twierdzę, że lepiej mieć nawet dwa, trzy piecokominki, niż jeden wydajny PW...

Zdun Darek B
26-01-2017, 09:24
Zawsze lepiej palić w 3 ..

Zdun Darek B
26-01-2017, 09:42
Zgadza się, ale powiedz mi ilu ludzi mając pierwszy kominek "naumie" się go obsługiwać szybko i bezboleśnie? Ja dopiero po 3 latach zaczynam jarzyć o co chodzi w paleniu drewna :) A ludzi, którzy sami sobie od podstaw zbudowali piecyk nie będąc zdunami i robiąc to raz w życiu tylko dla siebie to ilu znasz? :D

Jak klient kupuje u nas to w gratisie ma "naumienie" jak palić aby wszystko było dobrze.
Gdy kupujący wybiera "bo dali rabat" to potem przepala drewno i kasę .... że o intensywnym bieganiu do drewutni nie wspomnę .
Jest takie powiedzenie " chytry dwa razy tarci"...

pestka56
26-01-2017, 10:42
Gdybym mógł mój dom ogrzać tylko kominkiem akumulacyjnym to też nie robiłbym wodniaka. Ale niestety musiałbym ze 3 takie kominki postawić w różnych częściach domu.

Dlatego powinno się decyzję o sposobie ogrzewania podjąć na etapie projektowania domu :yes:

MD.
26-01-2017, 10:47
Dlatego powinno się decyzję o sposobie ogrzewania podjąć na etapie projektowania domu :yes:

Na etapie projektowania wszystkie decyzje były bardzo dobrze przemyślane. Również ta dotycząca kominka. Palenie w kilku kominkach to jednak dla mnie trochę byłoby za dużo.

MD.
26-01-2017, 10:50
Jak klient kupuje u nas to w gratisie ma "naumienie" jak palić aby wszystko było dobrze.
Gdy kupujący wybiera "bo dali rabat" to potem przepala drewno i kasę .... że o intensywnym bieganiu do drewutni nie wspomnę .
Jest takie powiedzenie " chytry dwa razy tarci"...

Powiem tak, takie bajki, że nauczysz palić w kominku to możesz opowiadać komuś innemu ale nie mi. Jesteś sprzedawcą i jestem pewien, że najważniejsza jest jak najszybsza realizacja zlecenia. Nauczyć się palić w kominku to można po kilku sezonach a nie po krótkim instruktarzu jak załadować drewno i jak je od góry odpalić.

Zdun Darek B
26-01-2017, 10:59
Tak się jakoś dziwnie składa że jestem również , dokładniej w pierwszej kolejności , mistrzem zduńskim z praktyką od lat 80-tych .
Budowałem kominki otwarte i piece kaflowe zanim jeszcze w Polsce pojawiły się wkłady kominkowe .
Gdyby ktoś chciał nauczyć się zduństwa to zapraszam , razem z wykładowca z czeskiej Szkoły Zduńskiej organizujemy dwutygodniowe szkolenie oparte na programie tejże szkoły.
Razem 80 godzin wykładów i nauki praktycznej.

MD.
26-01-2017, 10:59
Ty miałeś zwykły (tak?), teraz PW....Brak Ci tylko doświadczeń z nowoczesnym piecem (z piecami). Twierdzę, że lepiej mieć nawet dwa, trzy piecokominki, niż jeden wydajny PW...

Ja mam doświadczenie tylko z kominkami z PW. Innego nigdy nie miałem. Pamiętam tylko piec kaflowy u mojej babci :)

A inna sprawa, że od początku zależało mi na połączeniu ceramiki z wodą. Narazie z takim układem nie mam jeszcze dużego doświadczenia bo palę od połowy października ale kominek nie jest w ogóle zabudowany więc inaczej też rozkłada się energia, szybciej nagrzewa pomieszczenie, w którym stoi itp. Jak to będzie funkcjonowało to zobaczę jak wreszcie zamknę go w kafle i płyty szamotowe. Dom nie jest wygrzany bo palę w nim średnio co 2-3 dni i cała energia momentalnie ginie.

Dom jest parterowy, rozłożysty, nad salonem (45 m2) mam otwartą przestrzeń 6m w górę a na antresoli pomieszczenia do pracy. Powierzchnia grzana po podłogach ponad 220 m2 więc trudno byłoby to ogarnąć tylko akumulacją ceramiczną, żeby w każdym pomieszczeniu mieć odpowiedni komfort cieplny.

Zdun Darek B
26-01-2017, 11:25
W takim układzie PW wydaje się być najrozsądniejszym wyborem .
Do łaczenia PW i akumulacji są odpowiednie rozwiązania , trzeba tylko wyważyć ile % ma być grzane wodą ..

Kominki Piotr Batura
26-01-2017, 13:03
Ja mam doświadczenie tylko z kominkami z PW. Innego nigdy nie miałem. Pamiętam tylko piec kaflowy u mojej babci :)

A inna sprawa, że od początku zależało mi na połączeniu ceramiki z wodą. Narazie z takim układem nie mam jeszcze dużego doświadczenia bo palę od połowy października ale kominek nie jest w ogóle zabudowany więc inaczej też rozkłada się energia, szybciej nagrzewa pomieszczenie, w którym stoi itp. Jak to będzie funkcjonowało to zobaczę jak wreszcie zamknę go w kafle i płyty szamotowe. Dom nie jest wygrzany bo palę w nim średnio co 2-3 dni i cała energia momentalnie ginie.

Dom jest parterowy, rozłożysty, nad salonem (45 m2) mam otwartą przestrzeń 6m w górę a na antresoli pomieszczenia do pracy. Powierzchnia grzana po podłogach ponad 220 m2 więc trudno byłoby to ogarnąć tylko akumulacją ceramiczną, żeby w każdym pomieszczeniu mieć odpowiedni komfort cieplny.Mój dom "po podłogach" jest większy od Twojego. Salon też dwukondygnacyjny połączony z jadalnią i kuchnią. Mam kominek wodny i alternatywnie dwa piecokominki. W wodniaku nie lubimy palić....Dlaczego dwa piecokominki? To stara szkoła znana niektórym zdunom. Zamiast budować jeden piec o dużej bezwładności, lepiej zrobić dwa - większy i mniejszy. W duże mrozy palisz w obu. Natomiast masz możliwość palenia w jednym, w zależności od potrzeb. Mały piecyk, o małej bezwładności, jest bardzo przydatny wiosną i jesienią, kiedy odpalanie dużego pieca staje się nonsensem - małą ilością opału nic nie wskórasz, nagrzewając zaś dużo masy kumulacyjnej w ciepłe zimowe dni, bywa uciążliwe...

Zdun Darek B
26-01-2017, 14:04
M Zamiast budować jeden piec o dużej bezwładności, lepiej zrobić dwa - większy i mniejszy. Mały piecyk, o małej bezwładności, jest bardzo przydatny wiosną i jesienią, kiedy odpalanie dużego pieca staje się nonsensem - małą ilością opału nic nie wskórasz, nagrzewając zaś dużo masy kumulacyjnej w ciepłe zimowe dni, bywa uciążliwe...


Czyli jak ktoś pobuduje ciężkiego "Kuzniecowa" to powinien zainwestować w drugi piec ODPOWIEDNI do polskich potrzeb.

MD.
26-01-2017, 14:10
Mój dom "po podłogach" jest większy od Twojego. Salon też dwukondygnacyjny połączony z jadalnią i kuchnią. Mam kominek wodny i alternatywnie dwa piecokominki. W wodniaku nie lubimy palić....Dlaczego dwa piecokominki? To stara szkoła znana niektórym zdunom. Zamiast budować jeden piec o dużej bezwładności, lepiej zrobić dwa - większy i mniejszy. W duże mrozy palisz w obu. Natomiast masz możliwość palenia w jednym, w zależności od potrzeb. Mały piecyk, o małej bezwładności, jest bardzo przydatny wiosną i jesienią, kiedy odpalanie dużego pieca staje się nonsensem - małą ilością opału nic nie wskórasz, nagrzewając zaś dużo masy kumulacyjnej w ciepłe zimowe dni, bywa uciążliwe...

Fajnie ale dla mnie więcej niż jedno palenisko w domu to byłaby przesada :) Dlatego mam wodny i ceramiczny w jednym. Z mojego skromnego doświadczenia powiem Ci, że nie ma dla mnie różnicy w paleniu gdy ogrzewam wodę albo ceramikę. Jedyny minus mojego kominka, który z bólem serca musiałem zaakceptować to fakt, że jestem uzależniony od prądu. Gdy nie ma prądu to raczej nie mogę palić nawet jeśli puszczam wszystko na ceramikę choć tutaj nie mam pewności bo może znajdę granicę przy której będę w stanie ładować ceramikę bez ryzyka zagotowania wody.

Kominki Piotr Batura
26-01-2017, 14:43
Czyli jak ktoś pobuduje ciężkiego "Kuzniecowa" to powinien zainwestować w drugi piec ODPOWIEDNI do polskich potrzeb.Jak jeden ciężki, to drugi może być lekki - poniżej średnich potrzeb... (też może być Kuzniecow, np w kaflach)

Kominki Piotr Batura
26-01-2017, 14:49
Fajnie ale dla mnie więcej niż jedno palenisko w domu to byłaby przesada :) Dlatego mam wodny i ceramiczny w jednym. Z mojego skromnego doświadczenia powiem Ci, że nie ma dla mnie różnicy w paleniu gdy ogrzewam wodę albo ceramikę. Jedyny minus mojego kominka, który z bólem serca musiałem zaakceptować to fakt, że jestem uzależniony od prądu. Gdy nie ma prądu to raczej nie mogę palić nawet jeśli puszczam wszystko na ceramikę choć tutaj nie mam pewności bo może znajdę granicę przy której będę w stanie ładować ceramikę bez ryzyka zagotowania wody.To coś nie teges. Woda powinna być chyba odcięta całkowicie podczas grzania ceramiki....
.
Dwa paleniska tylko z pozoru wydają się być problemem. Nawet jak trzeba palić w obu... Drewno rozdzielasz na dwie kupki, wkładasz do dwóch palenisk, podpałka, enter na sterowniku i idziesz spać lub do pracy.

MD.
26-01-2017, 15:10
To coś nie teges. Woda powinna być chyba odcięta całkowicie podczas grzania ceramiki....

Wszystko jest ok bo to nie jest żadna nasada wodna tylko płaszcz wodny zintegrowany z paleniskiem. Gdy grzeję ceramikę to spaliny tuż przed płomienicami wylatują do ceramiki ale nie ma siły, żeby 800 stopni nie podgrzało wody, nawet jeśli te spaliny nie lecą bezpośrednio przez płomienice. Musiałaby to być jakaś zupełnie osobna nasada wodna. A jak zamknę w obudowie bez kratek to już w ogóle woda będzie się grzać od temperatury wewnątrz obudowy.

Kominki Piotr Batura
26-01-2017, 16:17
Wszystko jest ok bo to nie jest żadna nasada wodna tylko płaszcz wodny zintegrowany z paleniskiem. Gdy grzeję ceramikę to spaliny tuż przed płomienicami wylatują do ceramiki ale nie ma siły, żeby 800 stopni nie podgrzało wody, nawet jeśli te spaliny nie lecą bezpośrednio przez płomienice. Musiałaby to być jakaś zupełnie osobna nasada wodna. A jak zamknę w obudowie bez kratek to już w ogóle woda będzie się grzać od temperatury wewnątrz obudowy.To co innego...Jakaś pompka na dynamo w razie "W" ;) U mnie często prąd "siada", jak to za wsią...Mam instalację nowoczesną, ale jak zrobią "pstryk", grzeje w grawitacji...

pestka56
26-01-2017, 17:52
Zróbcie sobie Panowie prąd z akumulatora do takich urządzeń :)

MD.
26-01-2017, 18:44
Zróbcie sobie Panowie prąd z akumulatora do takich urządzeń :)

Prąd z akumulatora mam ;) Na jakąś dobę dla trzech pompek i sterownika by wystarczył. Bardziej chodziło mi o dłuższe przerwy w prądzie. Np. na wypadek końca świata :P

jarzab
26-01-2017, 18:44
KOMINKI - Pomoge i doradze we wszystkim co dotyczy kominków.

Wybór odpowiedniego wkładu doprowadza mnie już do szewskiej pasji :bash: Potrzebuję kominka z płaszczem wodnym, który będzie często i intensywnie wykorzystywany. Oczywiście paliwem do tego przeznaczonym.
Do ogrzania mam 100m2 (100 żeberek grzejników żeliwnych typu H), oraz drugie 100m2 w identycznym układzie w razie potrzeby - mrozy itp. Myślałem nad romotopem 70.50.01, parametry ma wg mnie świetne i ciężko znaleźć coś lepszego w tym przedziale cenowym - ale jednak potrzebuję czegoś mocniejszego. Jesteście w stanie coś konkretnego polecić?

MD.
26-01-2017, 18:46
Popatrz sobie na robirena. Ma niezłe wkłady o sporych mocach.

Remiks
26-01-2017, 18:48
A ludzi, którzy sami sobie od podstaw zbudowali piecyk nie będąc zdunami i robiąc to raz w życiu tylko dla siebie to ilu znasz? :D
No jednego znam nawet osobiście;-) pewnie jeszcze kilku by się znalazło. A i palenie w tym też dość szybko ogarnąłem, domownicy też dają radę po instruktażu, może oprócz psa;-) Co prawda kilka razy szamot w palenisku zaczynał świecić (taki crash test;-) nawet nie wiem ile to stopni) ale do komina i tak nie więcej niż 150 stopni.

Kominki Piotr Batura
26-01-2017, 19:03
Popatrz sobie na robirena. Ma niezłe wkłady o sporych mocach.No właśnie: "popatrz" ;) Skąd wiesz jak jest "w praniu"?

Zdun Darek B
26-01-2017, 19:25
. Ma niezłe wkłady o sporych mocach.

Opinia na podstawie ... ??
MD.
Ten Twój dom wybudowany A.D. 2017 ... to jest czy dopiero będzie ?

jarzab
26-01-2017, 19:26
No właśnie: "popatrz" ;) Skąd wiesz jak jest "w praniu"?



A Ty coś wiesz z własnych doświadczeń na temat tych wkładów? Chętnie bym się czegoś więcej dowiedział na temat konkretnych modeli od ludzi którzy na kominkach zęby zjedli :-) Myślałem jeszcze nad Arysto, sprawiają wrażenie bardzo solidnej firmy - ale wkłady o mocy nominalnej 23-24 kw to trochę za dużo, nawet dla mnie :-(

Zdun Darek B
26-01-2017, 19:35
Wrócił mi dobry humor ...

pestka56
26-01-2017, 19:41
Arysto Piotr właśnie testuje i ostro mu daje popalić :yes:. Zajrzyj na bloga, albo fb.

jarzab
26-01-2017, 19:51
Arysto Piotr właśnie testuje i ostro mu daje popalić :yes:. Zajrzyj na bloga, albo fb.



Widziałem widziałem, właśnie pod wpływem tych testów zainteresowałem się tymi wkładami - ale z tego co widzę w ofercie na ich stronie, to "najsłabsze" modele z płaszczem wodnym są ciut zbyt mocne :-(

Zdun Darek B
26-01-2017, 19:58
Dawno nie zaglądałem na stronę tego producenta , obejrzałem modele wodne i trochę poczytałem opisów , mam wrażenie że ten jest najciekawszy A10WWLP/510
Szyba 670 x 510 boki 450 x 510
Moc całkowita 24 kW
Moc płaszcza wodnego 18kW

MD.
26-01-2017, 21:15
Robirena użytkuję trzeci sezon jako główne źródło ogrzewania więc mogę coś tam powiedzieć. Po prostu palę w nim codziennie w sezonie grzewczym.

Obecnie użytkuję dwa kominki: w domu, w którym przejściowo mieszkam jest właśnie robiren, a w domu do którego mam nadzieję się w tym roku przeprowadzę jest brunner. Dlatego piszę o obydwu firmach w różnych wątkach. O robirenie nie mogę złego słowa powiedzieć, tym bardziej, że jego cena jest bardzo dostępna dla przeciętnego kowalskiego.

Kominki Piotr Batura
27-01-2017, 06:46
Arysto Piotr właśnie testuje i ostro mu daje popalić :yes:. Zajrzyj na bloga, albo fb.Testuję wkład powietrzny. Na temat wody wypowiadałem się wielokrotnie. Nie ma na razie polskiego producenta płaszcza wodnego, który bym chciał u siebie zamontować....

Kominki Piotr Batura
27-01-2017, 06:54
Widziałem widziałem, właśnie pod wpływem tych testów zainteresowałem się tymi wkładami - ale z tego co widzę w ofercie na ich stronie, to "najsłabsze" modele z płaszczem wodnym są ciut zbyt mocne :-(Przestań kupować oczami! 18 kW które widzisz w jednym opisie, jest słabsze od 12 kW w innym.

MD.
27-01-2017, 09:46
Testuję wkład powietrzny. Na temat wody wypowiadałem się wielokrotnie. Nie ma na razie polskiego producenta płaszcza wodnego, który bym chciał u siebie zamontować....

A tak zupełnie teoretycznie w jaki wkład z PW byś zainwestował?

jarzab
27-01-2017, 09:52
Przestań kupować oczami! 18 kW które widzisz w jednym opisie, jest słabsze od 12 kW w innym.

Idzie to jakoś rozpoznać na podstawie danych technicznych udostępnianych przez producenta? Dla Was to pewnie wszystko jest banalne, ale komuś kompletnie nie obcykanenu w temacie kominków, i nie ma Waszego doświadczenia - tak jak w moim przypadku -przysparza to niemałych problemów :-(

animuss
27-01-2017, 11:23
A tak zupełnie teoretycznie w jaki wkład z PW byś zainwestował?Sama nazwa "płaszcz wodny" sugeruje złe spalanie.
Dół z szamotu a woda tylko powyżej paleniska a to raczej wygląda jak nasada wodna.

Kominki Piotr Batura
27-01-2017, 16:05
A tak zupełnie teoretycznie w jaki wkład z PW byś zainwestował?W żaden...Właśnie przebudowuję instalację grzewczą w warsztacie z wodnej na akumulacyjną....Przez rok testowałem nowe palenisko akumulacyjne, teraz czas je wykorzystać. Potwierdzam słowa Animusa...Najlepsze firmy produkują najpierw wkład wodny, a potem dorabiają do tego filozofię, parametry itp...Nie da się dobrze spalić drewna, chłodząc wodą drogę dymu do komina. Prawie dobrze spala Brunner, Romotop, Spartherm...jeszcze kilka firm zza miedzy...Ale te trzy marki są w Polsce w miarę popularne...

Zdun Darek B
27-01-2017, 16:22
Sama nazwa "płaszcz wodny" sugeruje złe spalanie.
Dół z szamotu a woda tylko powyżej paleniska a to raczej wygląda jak nasada wodna.

Jakie palenisko opisujesz powyżej ?
Sama nazwa sugeruje złe spalanie ?
A niby z jakiego powodu tak uważasz ?

Poniżej porównanie wyników badań KV 025W do obowiązujących obecnie i przyszłych norm czystości spalin

cozmo
28-01-2017, 12:26
...

Poniżej porównanie wyników badań KV 025W do obowiązujących obecnie i przyszłych norm czystości spalin

A czy romotop udostępnia wynik badania dla modelu heat 2 w 70.50.01 ?

piotrek_d
28-01-2017, 13:50
Witam
Przeglądając liczne tematy forum ciężko o konkrety w tym temacie. Domów z WM ciągle przybywa, firmy oferują nowe modele wkładów do takiej wentylacji, więc postanowiłem odświeżyć ten temat - może inni skorzystają przy okazji. Jeśli źle zrobiłem to na wstępie Sorry:wiggle:

Skłaniam się ku WM ale kominek również chcę mieć i tu jest pies pogrzebany. Im więcej czytam tym mniej wiem - a powinno być odwrotnie:bash:
Jest wiele (albo i nie) wkładów kominkowych z doprowadzeniem powietrza z zewnątrz ale czy jest tak w 100% ono z zew.
Funkcja czystej szyby. Skąd pobierane jest powietrze?

Więc:
Jaka marka?
Jaki model?
Ewentualnie dlaczego taki wybór

Prosiłbym o wypowiedzi użytkowników wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła jak i również osoby obeznane w tym temacie.
Jakie konkretnie wkłady (marki - modele) posiadacie. Jak się sprawdzają w użytkowaniu?

Dzięki
Piotrek

animuss
28-01-2017, 14:19
Jakie palenisko opisujesz powyżej ?
Sama nazwa sugeruje złe spalanie ?
A niby z jakiego powodu tak uważasz ?

Typowe 2 przekroje, kominki "pożal się Boże" skrzynka z wodą, takich sprzedaje się najwięcej.
http://www.kominki.ign.com.pl/pliki/257/zuzia_z_plaszczem_wodnym_257_841.jpg
http://img04.imgland.net/5t2WUam.jpg


Ten "o niebo" lepszy, woda tylko powyżej drzwiczek, jet też szamot i podwójna szyba.
http://sklep1652779.home.pl/public/assets/images/Przekroje/KOM-004-02%20Przekr%C3%B3j.png


Ten prawie idealny, szamot, szyba dual, deflektor i komora dopal. z wermikulitu.
http://img03.imgland.net/l4-90eZ.png

Najpierw spalamy w całości paliwo, a dopiero odbieramy energię ze spalin.

MD.
28-01-2017, 15:08
.

pestka56
28-01-2017, 15:27
Co tu się zastanawiać :)
Wkład musi być szczelny, a to znaczy przede wszystkim, że z doprowadzeniem powietrza z zewnątrz bezpośrednio do wkładu. To podstawa.
Poza tym trzeba pamiętać, że częściej nie zachowują szczelności wkłady z tzw. gilotyną.
Reszta to informacja od producenta, którą jasno podaje „wkład spełnia warunki...”.
Oczywiście są lepsze i gorsze wkłady, także w ramach jednego producenta. Ale to podstawowy sposób wyboru. Żadna tajemnica i żadna filozofia :)

MD.
28-01-2017, 15:57
Witam
Przeglądając liczne tematy forum ciężko o konkrety w tym temacie. Domów z WM ciągle przybywa, firmy oferują nowe modele wkładów do takiej wentylacji, więc postanowiłem odświeżyć ten temat - może inni skorzystają przy okazji. Jeśli źle zrobiłem to na wstępie Sorry:wiggle:

Skłaniam się ku WM ale kominek również chcę mieć i tu jest pies pogrzebany. Im więcej czytam tym mniej wiem - a powinno być odwrotnie:bash:
Jest wiele (albo i nie) wkładów kominkowych z doprowadzeniem powietrza z zewnątrz ale czy jest tak w 100% ono z zew.
Funkcja czystej szyby. Skąd pobierane jest powietrze?

Więc:
Jaka marka?
Jaki model?
Ewentualnie dlaczego taki wybór

Prosiłbym o wypowiedzi użytkowników wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła jak i również osoby obeznane w tym temacie.
Jakie konkretnie wkłady (marki - modele) posiadacie. Jak się sprawdzają w użytkowaniu?

Dzięki
Piotrek

Temat bezsensownie założony bo dużo informacji ale odpowiem. Po pierwsze producent wkładu deklaruje czy nadaje się do WM czy nie. Po drugie ja używam robiren i brunner, obydwa w warunkach WM i nie ma problemów.