PDA

Zobacz pełną wersję : KOMINKI - Pomoge i doradze we wszystkim co dotyczy kominków.



Strony : 1 2 3 4 [5] 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52

yaneq
03-06-2008, 02:07
/quote]
pozwolę sobie w części twoich stwierdzeń się nie zgodzić otuż
ad.1 na jakiej podstawie uważasz iż średnica przewodów doprowadzających powietrze jest niewłaściwa nie znacz mocy wkładu ani zapotrzebowania na powietrze do spalania np w kominkach wodnych byrskiego stosuje się przepustnicę powietrza o średnicy fi 100 i zapewniam ciebie iż ta średnica jest całkowicie wystarczająca.
2.Nie ma znaczenia ani ilość kolanek ani ich kąt powietrze i tak popłynie z uwagi na rużnicę ciśnienia atmosferycznego pomiędzy poziomem na którym jest doprowadzone powietrze a szczytem komina


ad 1. Firma Byrski na ktora sie powolujesz : tutaj link tej firmy http://www.kominki.byrski.pl/wklady_dane_techniczne.php?dzial=powietrze_do_spal ania
stwierdza wyraznie tutaj cytat tresci wypowiedzi firmy w tej sprawie :
Powietrze do spalania

Poprawne działanie kominka wymaga również dostarczenia z zewnątrz do paleniska dodatkowej masy świeżego powietrza do spalania w ilości co najmniej 10m3/h na 1kW nominalnej mocy cieplnej zainstalowanego wkładu, niezależnie od ilości powietrza, które jest normalnie potrzebne dla przewietrzenia pomieszczenia. Zalecane jest, aby powietrze to było doprowadzone z zewnątrz budynku. Zaleca się doprowadzenie powietrza z zewnątrz rurą o przekroju 125 mm.
Mam nadzieje , ze zgadzasz sie z zaleceniami podanej przez Ciebie firmy ale nie rozumiem dlaczego podajesz nie prawdziwe dane.
Czy juz wszystko wyjasnione ? To jest wlasnie podstawa (i 50 innych firm) na ktorych oparlem moje stwierdzenie.
Inne firmy zalecaja wrecz 160 mm !.

ad.2 W mojej wypowiedzi nie twierdzilem , ze nie poplynie powietrze pomiedzy wlotem a wylotem. Zwrocilem jedynie uwage na problemy stabilnosci przeplywu ! Ze wzgledu na wiele zalaman po katem prostym wystapi brak laminarnosci przeplywu i co za tym idzie utrudnione warunki pracy.

Nie mam zamiaru prowadzic akademickich dyskusji skrajnych przypadkow , pytanie forumowicza bylo sformulowane ogolnie (nie bylo mowy o zadnych wodnych kominkach) i odpowiedz zostala tez potraktowana ogolnie.

Nie bardzo rozumiem tylko z czym sie nie zgadzasz ? Czy moge Tobie jeszcze w czyms pomoc ? :D

piterazim
05-06-2008, 10:58
Witam

Pytanie dotyczące połączenia rury spalinowej z kominem.

Dziura znajduje się w suficie mniej więcej nad kominkiem jak najlepiej podłączyć do tego rurę spalinową - na prosto czy zastosować takie magiczne kolanko 4 elementowe i zdobić taką błyskawicę? Czy może giętką rurę spalinową

Pozdrawiam
Piotrek

adiz1
05-06-2008, 14:17
No tak..., ale on miał mieć tę specjalną kurtynę powietrzną :roll:

teraz wiesz co to marketing....
:wink:

Puszka
06-06-2008, 13:02
Czy w suficie podwieszanym można położyć (podwiesić) DGP z kanałów prostokątnych z ociepleniem??

Czy są jakieś przeciwwskazania??

Słyszałem ze kanały prostokątne są głośniejsze od tych okrągłych.

Nie chciałbym za dużo opuszczaś sufitu w stosunku do stanu obecnego.

mariobros35
06-06-2008, 22:32
/quote]
pozwolę sobie w części twoich stwierdzeń się nie zgodzić otuż
ad.1 na jakiej podstawie uważasz iż średnica przewodów doprowadzających powietrze jest niewłaściwa nie znacz mocy wkładu ani zapotrzebowania na powietrze do spalania np w kominkach wodnych byrskiego stosuje się przepustnicę powietrza o średnicy fi 100 i zapewniam ciebie iż ta średnica jest całkowicie wystarczająca.
2.Nie ma znaczenia ani ilość kolanek ani ich kąt powietrze i tak popłynie z uwagi na rużnicę ciśnienia atmosferycznego pomiędzy poziomem na którym jest doprowadzone powietrze a szczytem komina


ad 1. Firma Byrski na ktora sie powolujesz : tutaj link tej firmy http://www.kominki.byrski.pl/wklady_dane_techniczne.php?dzial=powietrze_do_spal ania
stwierdza wyraznie tutaj cytat tresci wypowiedzi firmy w tej sprawie :
Powietrze do spalania

Poprawne działanie kominka wymaga również dostarczenia z zewnątrz do paleniska dodatkowej masy świeżego powietrza do spalania w ilości co najmniej 10m3/h na 1kW nominalnej mocy cieplnej zainstalowanego wkładu, niezależnie od ilości powietrza, które jest normalnie potrzebne dla przewietrzenia pomieszczenia. Zalecane jest, aby powietrze to było doprowadzone z zewnątrz budynku. Zaleca się doprowadzenie powietrza z zewnątrz rurą o przekroju 125 mm.
Mam nadzieje , ze zgadzasz sie z zaleceniami podanej przez Ciebie firmy ale nie rozumiem dlaczego podajesz nie prawdziwe dane.
Czy juz wszystko wyjasnione ? To jest wlasnie podstawa (i 50 innych firm) na ktorych oparlem moje stwierdzenie.
Inne firmy zalecaja wrecz 160 mm !.

ad.2 W mojej wypowiedzi nie twierdzilem , ze nie poplynie powietrze pomiedzy wlotem a wylotem. Zwrocilem jedynie uwage na problemy stabilnosci przeplywu ! Ze wzgledu na wiele zalaman po katem prostym wystapi brak laminarnosci przeplywu i co za tym idzie utrudnione warunki pracy.

Nie mam zamiaru prowadzic akademickich dyskusji skrajnych przypadkow , pytanie forumowicza bylo sformulowane ogolnie (nie bylo mowy o zadnych wodnych kominkach) i odpowiedz zostala tez potraktowana ogolnie.

Nie bardzo rozumiem tylko z czym sie nie zgadzasz ? Czy moge Tobie jeszcze w czyms pomoc ? :D
korekta masz rację nie fi 100 a fi 125 ale doprowadzenie powietrza rurą kanalizacyjną fi 110 też nie będzie błędem

Core2duo
06-06-2008, 23:07
Witam
Prosze o porade
Mieszkam w domuk,który ma parter i pierwsze pietro. Chcialbym zamontowac kominek na parterze. Czy jesli dalbym dodatkowa rure od cieplego powietrza przez dziure w podlodze na 1 pietro to dawalo by to cos ciepła. A tek wogole to ile kosztuje prawie najtanszy kominek z czesciami bez montarzu ?
Za odpowiedz dziekuje

yaneq
06-06-2008, 23:20
korekta masz rację nie fi 100 a fi 125 ale doprowadzenie powietrza rurą kanalizacyjną fi 110 też nie będzie błędem

:D Witam mariobros35 ,
Zastosowanie rury fi 110 na pewno nie bedzie bledem w wiekszosci kominkow.
Jesli jednak wezmiemy pod uwage kominki duzej mocy na przyklad Tarnava 21 kW ze szczelna konstrukcja i szczelnym doprowadzeniem tlenu do paleniska to okaze sie bardzo szybko , ze przekroj rury fi 100 albo 110 moze byc nie wystarczajacy.
Uwazam , ze po czesci tutaj tez moze lezec przyczyna (za malo powietrza) smolenia szyby w niektorych kominkach poniewaz zasada dzialania kurtyny powietrznej jest zaklocona ze wzgledu na zwiekszony pobor powietrza innymi dostepnymi otworami. Chetnie wyslucham Twoich praktycznych uwag na ten temat.

yaneq
06-06-2008, 23:39
Czy w suficie podwieszanym można położyć (podwiesić) DGP z kanałów prostokątnych z ociepleniem??

Czy są jakieś przeciwwskazania??

Słyszałem ze kanały prostokątne są głośniejsze od tych okrągłych.

Nie chciałbym za dużo opuszczaś sufitu w stosunku do stanu obecnego.

Witam ,
opor przeplywowy kanalow powietrznych o przekroju prostokatnym jest znacznie wieszy od tych okraglych.
Z tego powodu kanaly prostokatne musza posiadac wiekszy przekroj. Dotyczy to rowniez analogicznej sytuacji przy zasilaniu wkladu w powietrze.
Tak wiec przelicz dokladnie ile zyskujesz stosujac kanaly prostokatne w podwieszonym suficie.
W moim przekonaniu takie rozwiazanie jest tez niekorzystne ze wzgledu na dodatkowa akumulacje ciepla pod stropem.
W praktyce moga sie wytworzyc niekorzystne i znaczne roznice temperatur podloga-sufit .
Inna niedogodnoscia moze byc utrudniony dostep w suficie do umieszczonej tam turbiny i jej halas.

yaneq
06-06-2008, 23:50
Witam
Prosze o porade
Mieszkam w domuk,który ma parter i pierwsze pietro. Chcialbym zamontowac kominek na parterze. Czy jesli dalbym dodatkowa rure od cieplego powietrza przez dziure w podlodze na 1 pietro to dawalo by to cos ciepła. A tek wogole to ile kosztuje prawie najtanszy kominek z czesciami bez montarzu ?
Za odpowiedz dziekuje

:D Witam serdecznie na forum poswieconemu kominkom.

Dobrze by bylo gdybys znalazl troche czasu i zapoznal sie z wczesniejszymi postami na bardzo wiele tematow zwiazanych z kominkami.
W ten sposob unikniemy powtarzania rzeczy ktore zostaly juz wyjasnione.

Teraz do Twojego pytania :
- oczywiscie ogrzejesz (albo dogrzejesz) Twoj domek przy pomocy kominka wazna jest tutaj kubatura domku,izolacja i moc wkladu grzewczego.
- sam wklad ze sredniej polki dla sredniego domku bedzie kosztowal okolo 2000-3000 zl.
Najtanszych kominkow nie warto budowac poniewaz sa one zbyt wazne i musza sluzyc wiele lat.
Pozdrawiam

brachol
09-06-2008, 07:37
mam 2 pytania co do kominka Makrotermu 18 kW
na stronie wyczytalem ze srednica czopucha to 180 a ja mam komin 160 i tak sie zastanawiam czy da sie to jakos ozenic czy trzeba szukac innego kominka?
i Drugie pytanie na jakiej wysokosci w Makrotermia jest czopuch albo inaczej na jakiej wysokosci ma byc wejscie do komina?

Forest-Natura
09-06-2008, 10:08
Witam.
Przy kominie fi 160 zrezygnuj z jakiegokolwiek płaszcza wodnego. Spaliny są w tych wkładach na tyle zimne że będzie Ci taki wkład powoli, acz systematycznie, poddymiał z biegiem czasu i "zarastaniu" komina.
Przeciwdziałać temu można paląc faktycznie suchym drewnem, (a to utopia w naszej rzeczywistości "kominkowej") czyli takim, sezonowanym 3 lata. I to paląc przy jak największym dopływie powietrza do spalania. A to jest z kolei jeszcze większą utopią - znając nagminne i masowe "zakręcanie" wszelkich dopływów powietrza przez użytkowników kominków chcących jak najbardziej "zaoszczędzić" na opale
Pozdrawiam.
PS. Nie jest to "dobra rada" użytkownika własnego, jednego kominka, tylko suchy fakt po "oględzinach" co najmniej kilku (nastu-? już być może) takich wkładów podłączonych do kominów o zbyt małej średnicy (mniejszej niż fi 180).
Pozdrawiam.

Puszka
09-06-2008, 10:59
Witam.
Przy kominie fi 160 zrezygnuj z jakiegokolwiek płaszcza wodnego. Spaliny są w tych wkładach na tyle zimne że będzie Ci taki wkład powoli, acz systematycznie, poddymiał z biegiem czasu i "zarastaniu" komina.
Przeciwdziałać temu można paląc faktycznie suchym drewnem, (a to utopia w naszej rzeczywistości "kominkowej") czyli takim, sezonowanym 3 lata. I to paląc przy jak największym dopływie powietrza do spalania. A to jest z kolei jeszcze większą utopią - znając nagminne i masowe "zakręcanie" wszelkich dopływów powietrza przez użytkowników kominków chcących jak najbardziej "zaoszczędzić" na opale
Pozdrawiam.
PS. Nie jest to "dobra rada" użytkownika własnego, jednego kominka, tylko suchy fakt po "oględzinach" co najmniej kilku (nastu-? już być może) takich wkładów podłączonych do kominów o zbyt małej średnicy (mniejszej niż fi 180).
Pozdrawiam.

Ja mam zamiar do komina fi 140 (wysokosc z 10 metrow) podlaczyc wklad z wylotem spalin fi 150. Mam nadzieje ze to pociagnie i nie bedzie problemów z poddymianiem.

Mariku
09-06-2008, 11:18
Forest,
w związku z tym że tu czasem zglądasz...
chciałabym sie poradzic odnośnie "ciepłego kominka"
czy sama obudowa z płyt szamotowych zdaje egzamin?
Wykonawca proponuje nam jeszcze ceramiczne moduły akumulacyjne, ale powiem szczerze że trochę zniechęca mnie koszt (zwłaszcza że kominek nie będzie u nas raczej pracował na "pełen etat") oraz konieczność ich czyszczenia co jakiś czas, trochę obawiam się też kłopotów z "ciągiem" oraz ewentualnego rozszczelnienia(?) po iluś tam latach.
Jest sens robić samą ciepłą obudowę, na ile jest to efektywne rozwiązanie?

brachol
09-06-2008, 15:03
jaka w takim razie polecasz srednice komina? (lezy jeszcze na budowie nie jest wymurowany wiec moge zawsze wymienic) 180 wystarczy? A moze kupic inny kominek o mniejszej mocy?

Forest-Natura
09-06-2008, 21:37
Witam.
Mariku - masz priva.
Brachol - fi 200, jeżeli systemowy to izolowany wełną. To ideał komina do każdego kominka z wkładem (dla "przeciętnego-typowego" wkładu) i bez również. Można podpiąć do niego prawie wszystko. Od małego wkładu, po olbrzymy, nawet z wylotami fi 250 (bo charakterystyki ciśnieniowe przy "średnio-domowej" wysokości komina śmiało na to pozwalają). Od wkładu zwykłego poprzez wszelkiej maści płaszcze wodne, aż po systemy kumulacyjne i kominki otwarte średniej wielkości.
Pozdrawiam.

Marcin1978
10-06-2008, 10:00
Mariku proponuje ci zagladnac ta temat

http://forum.muratordom.pl/kominek-z-masa-kumulacyjna-praktyczne-doswiadczenia,t128251.htm?highlight=dgp

Zakladma ze chesz budowac w firmie C.. w krakowie.

Oni nie uzywaja plyt szamotowych tylko z jakiegos innego materiału.
Sam pomysl i wykonanie jest wg mnie super. Osobiscie nie wybudowal bym sobie kominka z plyt K-G i nawali do niego wełny.Tak samo jak wkłat musial miec szamot w srodku.

Na kominku przyzyłem zime (brak CO) i jestem wiecej jak zadowolony. Ma troche duza bezwladnosc na poczatku no ale jak sie rozchula to juz w palenisku ci sie nie pali a dalej generuje spore cieplo. Dodam ze mam zainstalowane 8 wkładow akumulacyjnych. Co do ciagu to u mnie nie ma roznicy czy idzie przez komin czy przez wklady, pali sie tak samo. Wiadome ze na poczatku trzeba rozpoalic na "krotkim kominie" a dopiero potem przejsc na wklady akumulacyjne.

Tak ze duzy + dla takiej konstrukcji. Jak chcesz wiedziec cos wiecej od strony praktycznej(bo na teorii sie nie znam) lub jakies fotki to daj znac

yaneq
12-06-2008, 19:30
Mariku proponuje ci zagladnac ta temat

http://forum.muratordom.pl/kominek-z-masa-kumulacyjna-praktyczne-doswiadczenia,t128251.htm?highlight=dgp

Zakladma ze chesz budowac w firmie C.. w krakowie.

Oni nie uzywaja plyt szamotowych tylko z jakiegos innego materiału.
Sam pomysl i wykonanie jest wg mnie super. Osobiscie nie wybudowal bym sobie kominka z plyt K-G i nawali do niego wełny.Tak samo jak wkłat musial miec szamot w srodku.

Na kominku przyzyłem zime (brak CO) i jestem wiecej jak zadowolony. Ma troche duza bezwladnosc na poczatku no ale jak sie rozchula to juz w palenisku ci sie nie pali a dalej generuje spore cieplo. Dodam ze mam zainstalowane 8 wkładow akumulacyjnych. Co do ciagu to u mnie nie ma roznicy czy idzie przez komin czy przez wklady, pali sie tak samo. Wiadome ze na poczatku trzeba rozpoalic na "krotkim kominie" a dopiero potem przejsc na wklady akumulacyjne.

Tak ze duzy + dla takiej konstrukcji. Jak chcesz wiedziec cos wiecej od strony praktycznej(bo na teorii sie nie znam) lub jakies fotki to daj znac


Witam Marcin1978 , jak tam Twoje polki :D ?
Z Twojego aktualnego opisu wynika ,ze masz kominek cieply czyli tzw III generacji . Kominki te charakteryzuja sie miedzy innymi tym ze nie posiadaja wywiewow na pomieszczenie z wkladem tylko prawie cale cieplo spalin przeznaczone jest na mase akumulacyjna i to w zasadzie powinno wystarczyc do ogrzania pomieszczenia. Ogrzane powietrze z wkladu mozna bezposrednio rozprowadzic kanalami w innych pomieszczeniach. Dlatego dziwi mnie ze w samej obudowie kominka masz jeszcze dodatkowe otwory wywiewne .
Napisz cos wiecej jeszcze o tej konstrukcji .Czy w ogole jeszcze rozprowadzasz cieplo ? czy tez nie ? Czy cala moc kominka przeznaczasz na jedno pomieszczenie ?

Pozdrawiam

Amor
13-06-2008, 09:57
Szukam kominka z płaszczem o mocy 24 kW w cenie do ok. 5 tys. Jakiego producenta kominki są najlepsze? Kominek będzie wspomagał ogrzewanie podłogowe w całym domu (200 m2) oraz podgrzewał wodę użytkową.
Przy dobrych argumentach mogę być skłonna na wkład wydać więcej :D
A może warto kupić kominek z firm specjalizujących się w kotłach np. Ulrich czy Buderus?

Marcin1978
13-06-2008, 09:59
Hmm polki czekaja az zrobi je gosciu co robi mi schody. Narazie sprawa zostala zatrzymana bo jak miałbym dokonczone schody (barierki) to beda problemy z umeblowaniem poddasza. :D troche ciezko mi sie zlozyc na schodach z kanapa 2.30

Dodatkowe otwory nawiewne posiadaja kratki z zaluzja wiec zawsze moge je zamknac jak potrzebuje. Powstały poniewaz nie wiedzialem ze bede miał problem z "wymieszaniem " powietrzapomiedzy salonem (gdzie jest kominek) a pokojami. Ogolnie to chciałem miec duuuza szybe w kominku wiec moj kominek jest troche przerosniety i problemu z ogrzeniem nie mam.
Kratki wg mnie sa jeszcze pomocne w poczatkowej fazie nagrzewania. NIe tzeba czekac az obudowa sie nagrzeje. A pozatym to co mam zrobic z powietrzem ktore oplywa wklad. Akumulacja jest po to aby odzyskac cos ekstra ze spalin.

Z uwagi na problemy z wymieszaniem obecnie montuje DCP z firmy darco.
Dmuchawa z automatycznym regulatorem obrotów ,2 wyloty do sasiednich pokoi zakonczone kasetami z foiltrami

Dane kominka:
Wkład Hajduk Prisma K doprowadzenie powietrza z zewnatrz ( z wyjatkiem tego co nadmuchiwane jest na szybe) do tego 8 kształtek akumulacyjnych zabudowanych na kominku ogolnie wyglada to tak

http://lh6.ggpht.com/mrcn.mackowski/SFGgO5HxgAI/AAAAAAAAAGw/EgC901EC2RA/Zdj%C4%99cie162.jpg?imgmax=800

Calosc obudowana plytami akubet. Kształtki akumulacyjne przebijaja sie przez sufit wiec przed sufitem plyty akubet zamienia ja sie na plyty izolacyjne PI-800.
Gora kominka licuje mi sie z podloga na poddaszu.
Na całosci kominka jest tynk a to pomalowane farba ceramiczna

http://lh6.ggpht.com/mrcn.mackowski/SFGhHVHLd0I/AAAAAAAAAJ4/8K7d_1sGzCY/Zdj%C4%99cie188.jpg?imgmax=800

Zastanawiam sie tylko czy jak zamontuje dmuchawe to nie bede musial powiekszyc dolotu na dole kominka

http://lh6.ggpht.com/mrcn.mackowski/SFGhL_cFxPI/AAAAAAAAAKQ/O3OWFsgoVZA/Zdj%C4%99cie193.jpg?imgmax=800

an-bud
13-06-2008, 23:24
Zastanawiam sie tylko czy jak zamontuje dmuchawe to nie bede musial powiekszyc dolotu na dole kominka

http://lh6.ggpht.com/mrcn.mackowski/SFGhL_cFxPI/AAAAAAAAAKQ/O3OWFsgoVZA/Zdj%C4%99cie193.jpg?imgmax=800
w chwili obecnej "dolot" jest za mały :(

Marcin1978
14-06-2008, 08:48
Uwazasz ze dolot jest za maly dla wersji bez dmuchawy ??
Czy moze ze bedzie za mały jak zamontuje dmuchawe??

To jest tylko dolot powietrza ktore ogrzewam do komina jest podłaczenie z zewnatrz.
Jak w tekim razie obliczyc jaki duzy otwor bede potrzebowal eby wszystko było ok. Dmuchawa ma wydatek 600m3/h a otwor ma wymiary 20x20cm.

Wiec mam pytania:
jaki duzy powinien byc wylot
gdzie ewentualnie mozna wyciac inne otwory

Dzieki za jakies sugestie

tiktak
14-06-2008, 10:06
witajcie , mam pytanie czy ktos przepraktykował juz połaczenie pieca gazowego z kominkiem wodnym w układzie otwartym bo co instalator to rózne opinie
zalezy mi na układzie otwartym bo tylko w ten sposób bedzie u mnie działał kominek grawitacyjnie , no i dodatkowo koszty mniejsze brak wymiennika ,układów podtrzymujacych zasilanie itd.

jeden instalator który rozprowadza u mnie cała instalacje w domu mówi ze piec gazowy bedzie miał za niskie cisnienie w układzie otwartym ( od pieca do naczynka około 4-5 m.) , natomiast drugi , ten co bedzie podłaczał tylko kotłownie mówi ze juz gdzies zakładał i wszystko w układzie otwartm tez zadziała

prosze pomózcie bo juz sam nie wiem co robic

KrzysztofLis2
14-06-2008, 13:28
prosze pomózcie bo juz sam nie wiem co robic
Ja bym jednak skłaniał się ku opinii, że nowoczesny kocioł gazowy = układ zamknięty. Chyba, że dokumenacja kotła dopuszcza co innego...

mariobros35
14-06-2008, 13:31
witajcie , mam pytanie czy ktos przepraktykował juz połaczenie pieca gazowego z kominkiem wodnym w układzie otwartym bo co instalator to rózne opinie
zalezy mi na układzie otwartym bo tylko w ten sposób bedzie u mnie działał kominek grawitacyjnie , no i dodatkowo koszty mniejsze brak wymiennika ,układów podtrzymujacych zasilanie itd.

jeden instalator który rozprowadza u mnie cała instalacje w domu mówi ze piec gazowy bedzie miał za niskie cisnienie w układzie otwartym ( od pieca do naczynka około 4-5 m.) , natomiast drugi , ten co bedzie podłaczał tylko kotłownie mówi ze juz gdzies zakładał i wszystko w układzie otwartm tez zadziała

prosze pomózcie bo juz sam nie wiem co robic
To nie tylko kwestja pieca instalację w układzie otwartym trudniej odpowietrzyć i w czasie eksplatacji ma tendencje do zapowietrzania no i producenci grzejników płytowych nie chcą uznawać reklamacji gwarancyjnych grzejników zainstalowanych w układach otwartych z uwagi na przyśpieszoną korozję tych grzejników a i sam piec gazowy też nie jest przystosowany do pracy w układzie otwartym.

an-bud
15-06-2008, 10:00
Uwazasz ze dolot jest za maly dla wersji bez dmuchawy ??
Czy moze ze bedzie za mały jak zamontuje dmuchawe??

To jest tylko dolot powietrza ktore ogrzewam do komina jest podłaczenie z zewnatrz.
Jak w tekim razie obliczyc jaki duzy otwor bede potrzebowal eby wszystko było ok. Dmuchawa ma wydatek 600m3/h a otwor ma wymiary 20x20cm.

Wiec mam pytania:
jaki duzy powinien byc wylot
gdzie ewentualnie mozna wyciac inne otwory

Dzieki za jakies sugestie
w wersji bez wentylatora, przy dmuchawie też. Awaryjnie przy braku zasilania powinien działać jak bez wentylatora, powierzchnia wlotów powietrza do ogrzewania powinna być około 100cm2 na 1kw mocy wkładu, kratka zmniejsza przekrój o około 30%. do mocy wkładu dodaj moc nakładek. wloty najlepiej pod wkładem, aby było łatwo odkurzyć :wink:

zetka79
15-06-2008, 10:21
witam!
osoba montująca u mnie kominek poleca mi wkład Turbo Fonte 757 fd. Czy ktoś mógłby mi coś doradzić w sprawie tego wkładu?
pozdrawiam

Marcin1978
15-06-2008, 10:54
hmm cos mi sie tu niezgadza. Skoro 100cm2 = 1kw to zakladajac ze mam 10kw powinienem miec 1000cm2. skoro kratka zmniejsza przekroj o 30% to znaczy ze musze miec sume otworów 1300cm2. Teraz mam otwor 20x20 czyli 400cm2 wiec musze wywalic gdzie jeszcze 2 takie otwory zeby było poprawnie. To moja obudowa bedzie azurowa. hmm nie widziałe u nikogo zeby miał takie wielkie otwory dolotowe. Przeciez powietrze do spalania doprowadza sie rurami fi200??

Moze ktos jescze ma jakies teorie na temat otworów a powietrza dolotowego??

Zastanawiam sie tylko gdzie ja to zmieszcze?? Jak narazie przez zime przy ogrzewaniu prze kratki wylotowe wszystko dzialało super i otwor ktory mam wydawał sie wystarczajacy.

Dostep po wkład mam z bocznej kratki a pod wkladem mam flizy wiec moge odkurzyc a nawet mopem zetrzec jak mnie najdzie :d

Nic najpierw dowiem sie ile kw ma moj kominek i zobacze jakie jak by tu rozmiescic wloty. A potem bedziemy testowac i sie zastanawiac

an-bud
15-06-2008, 12:57
hmm cos mi sie tu niezgadza. Skoro 100cm2 = 1kw to zakladajac ze mam 10kw powinienem miec 1000cm2. skoro kratka zmniejsza przekroj o 30% to znaczy ze musze miec sume otworów 1300cm2. Teraz mam otwor 20x20 czyli 400cm2 wiec musze wywalic gdzie jeszcze 2 takie otwory zeby było poprawnie. To moja obudowa bedzie azurowa. hmm nie widziałe u nikogo zeby miał takie wielkie otwory dolotowe. Przeciez powietrze do spalania doprowadza sie rurami fi200??

Moze ktos jescze ma jakies teorie na temat otworów a powietrza dolotowego??

Zastanawiam sie tylko gdzie ja to zmieszcze?? Jak narazie przez zime przy ogrzewaniu prze kratki wylotowe wszystko dzialało super i otwor ktory mam wydawał sie wystarczajacy.

Dostep po wkład mam z bocznej kratki a pod wkladem mam flizy wiec moge odkurzyc a nawet mopem zetrzec jak mnie najdzie :d

Nic najpierw dowiem sie ile kw ma moj kominek i zobacze jakie jak by tu rozmiescic wloty. A potem bedziemy testowac i sie zastanawiacjaka temperatura na wylotach ciepłego powietrza? można jak na tej fotce, tzn miejscem na drewno
http://foto1.m.onet.pl/_m/78cbac88e912be4bd2c5187797b9f645,5,19,1.jpghttp://foto2.m.onet.pl/_m/c78d76eaffbf2f7fb25c0c666e6f2796,5,19,0.jpg

Marcin1978
15-06-2008, 14:40
Obecnie mam na wylotach okolo 50 stopni jak dobrze napale.

http://lh6.ggpht.com/mrcn.mackowski/SFGgO5HxgAI/AAAAAAAAAGw/EgC901EC2RA/s144/Zdj%C4%99cie162.jpg



można jak na tej fotce, tzn miejscem na drewno
http://foto1.m.onet.pl/_m/78cbac88e912be4bd2c5187797b9f645,5,19,1.jpg




Tylko ja mam akurat drewutnie z boku kominka i nie ma jak tam kratki zrobic.
A tak wogole to jak doprowadzasz powietrze miejscem na drewno to gdzie dajesz drewno?? Bo chyba nie "zatykasz" dolotu drewnem??

Pozatym jakos wizualnie taaaka dziura na froncie kominka to mi nie pasuje. Hyba najpierw podłacze DCP do kominka, popale ,pomierze temperatury na wylotach itd. io zobacze co dalej. Otwor zawsze mozna wybic :)

an-bud
15-06-2008, 16:18
w tej wnęce 2, 3 klocki pomalowane lakierem do ozdoby :wink:

sailor_ro
15-06-2008, 21:23
Hey

Mam takie pytanie,czy położenie styropianu w miejscu gdzie bedzie stał kominek to duzy błąd.Mam pewną koncepcje i zakładam 11 cm styro w podłodze,pod kominkiem 8 cm??

pozdrawiam

an-bud
15-06-2008, 22:59
Hey

Mam takie pytanie,czy położenie styropianu w miejscu gdzie bedzie stał kominek to duzy błąd.Mam pewną koncepcje i zakładam 11 cm styro w podłodze,pod kominkiem 8 cm??

pozdrawiam
jak obudowa z marmurem to popęka na 100% jak lekka tzn. sam szkielet i płyta to z "bidy i nędzy" może być :wink:

sailor_ro
16-06-2008, 07:59
Lekka obudowa na stelażu tylko naokoło wkladu jakies wstawki z kamienia.
Ale jak rozumiem sugerujesz zeby nie dawać.Dobra postaram sie dać sobie z tym radę.

Pozdrawiam

Inka Opole
16-06-2008, 08:26
ja osobiscie dalem 5 cm styroduru..
wg mnie nic nie powinno sie stac..gdyby wklad mial wazyc z tone to moze ale tak...?

AWIk
17-06-2008, 12:51
Mam gorącą prośbę. Zadałem to pytanie jako temat w innej grupie, ale nikt nie dał mi żadnej odpowiedzi.

Chcielibyśmy lekko zmodyfikować układ ogrzewania naszej chatki:
teraz wygląda on tak:
http://img262.imageshack.us/img262/4626/cojj9.th.png (http://img262.imageshack.us/my.php?image=cojj9.png)

a chclibyśmy:
- tak przełączyć układ, żeby była możłiwa praca kominka tylko na grzejniki (z pominięciem zasobnika),
- włączyć w ten układ kocioł elektryczny, który pracowałby tylko na grzejniki?

Za wszelkie porady i uwagi będziemy wdzięczni.

mariobros35
19-06-2008, 22:13
Mam gorącą prośbę. Zadałem to pytanie jako temat w innej grupie, ale nikt nie dał mi żadnej odpowiedzi.

Chcielibyśmy lekko zmodyfikować układ ogrzewania naszej chatki:
teraz wygląda on tak:
http://img262.imageshack.us/img262/4626/cojj9.th.png (http://img262.imageshack.us/my.php?image=cojj9.png)

a chclibyśmy:
- tak przełączyć układ, żeby była możłiwa praca kominka tylko na grzejniki (z pominięciem zasobnika),
- włączyć w ten układ kocioł elektryczny, który pracowałby tylko na grzejniki?

Za wszelkie porady i uwagi będziemy wdzięczni.
Witam podałeś zbyt mało danych aby co kolwiek ci naświetlkić podaj obiętość zasobnika akumulacyjnego nazwę producenta a może rolę zasobnika pełni u ciebie zasobnik od podgrzewu wody z solarów to znaczy zasobnik do podgrzania wody c.u.w z 2 wężownicami?

AWIk
20-06-2008, 08:03
Objętość zbiornika 300l.
To jest zasobnik z dwiem wężownicami. Pełni on rolę jak gdyby centrum gorącej wody dla domu. Poprzez dolną wężownicę wodę grzeją solary, poprzez górną wężownicę podgrzewana jest perzepływowo CWU, bezpośrednio wodę w buforze podgrzewa kominek z płaszczem, no bezpośrednio z tego zbiornika poprzez zawór trójdrożny zasilane jest CO.
Chcielibyśmy trochę polepszyć funkcjonalność i komfort pracy tego układu o możłiwość ewentualnej pracy na potrzeby CO dodatkowego kotła elektrycznego oraz możłiwości pracy kominka bezpośrednio na CO z pominięciem lub nie zbiornika. No i pytanie - jak to najlepiej zrobić.

adiz1
20-06-2008, 08:18
hmm cos mi sie tu niezgadza. Skoro 100cm2 = 1kw to zakladajac ze mam 10kw powinienem miec 1000cm2. skoro kratka zmniejsza przekroj o 30% to znaczy ze musze miec sume otworów 1300cm2. Teraz mam otwor 20x20 czyli 400cm2 wiec musze wywalic gdzie jeszcze 2 takie otwory zeby było poprawnie. To moja obudowa bedzie azurowa. ihmm nie widziałe u nikogo zeby miał takie wielkie otwory dolotowe...
Moze ktos jescze ma jakies teorie na temat otworów a powietrza dolotowego??

Też mam ten "problem". Moja Varia ma 11kW mocy nominalnej, wg tego co podano wcześniej dolna kratka w moim kominku powinna mieć wymiary 20 x 71,5 cm (toż to wielka dziura!). Mam ~15x48 =720cm2, zobaczę po zimie jak to będzie działać. Obserwując kominkowe realizacje forowiczów śmiem twierdzić, że u znakomitej większości powierzchnia kratek jest znacznie zaniżona.

an-bud
20-06-2008, 14:18
hmm cos mi sie tu niezgadza. Skoro 100cm2 = 1kw to zakladajac ze mam 10kw powinienem miec 1000cm2. skoro kratka zmniejsza przekroj o 30% to znaczy ze musze miec sume otworów 1300cm2. Teraz mam otwor 20x20 czyli 400cm2 wiec musze wywalic gdzie jeszcze 2 takie otwory zeby było poprawnie. To moja obudowa bedzie azurowa. ihmm nie widziałe u nikogo zeby miał takie wielkie otwory dolotowe...
Moze ktos jescze ma jakies teorie na temat otworów a powietrza dolotowego??

Też mam ten "problem". Moja Varia ma 11kW mocy nominalnej, wg tego co podano wcześniej dolna kratka w moim kominku powinna mieć wymiary 20 x 71,5 cm (toż to wielka dziura!). Mam ~15x48 =720cm2, zobaczę po zimie jak to będzie działać. Obserwując kominkowe realizacje forowiczów śmiem twierdzić, że u znakomitej większości powierzchnia kratek jest znacznie zaniżona.
i ta znakomita większść ma sp... :(

Marcin1978
20-06-2008, 15:25
ta znakomita większść ma sp...

Niekoniecznie. U mnie moze nie byc potrzeby tak duzego wylotu z racji tego ze mam tz. piecokominek wiec nagrzewa mi sie cala obudowa.

Ja tez moge powiedziec ze wszyscy co maja obudowe kominka z plyt K-G maja sp..... ( wg mnie) :wink:

Tak czy siak narazie przy tym wlocie 20x20 kominek ogrzewal 90m2 mieszkania bez najmnijszych problemow. A pozatym co z tego ze zrobisz wlot powietrza przez drewutnie skoro przecietny kowalski nawali tam drewna i go zatka

Narazie zaczynam montowac DCP i niebawem przeprowadze proby wydajnosci kominka. Mozliwe ze przekonam sie do twojej teori o wielkosci wlotow dolotowych :D

ashca
30-06-2008, 10:42
Czy mogę bez obaw zamontować listwy przysufitowe (styropianowe) na zabudowie kominka?
Nie ulegną stopieniu? Firma, która handluje tymi listwami twierdzi, że zaczyna się z nimi coś dziać gdy temperatura przekroczy 70 stop. C.
To czy na obudowie pod sufitem może być taka temperatura?
Kominek będzie wykonany z kafli aż do wysokości 1,8 m. A ta obudowa jest potrzebna, gdyż jest zamontowana rura, która doprowadzi ciepłe powietrze z kominka na piętro.

tosinek
07-07-2008, 18:59
Mój mąż zadał mi zadanie: kochanie to ty się zorientuj w kominkach i poszedł. Jak ma wyglądać, z tym nie mam problemu ale jaki mam kupić wkład, kompletnie nie wiem. Proszę o pomoc czego i gdzie mam szukać. Jak firma?
Dom ma 200 m2, na dole 130 m2, ma być prosty ( chodzi mi o to, zeby na ścianie wewnętrznej nie było jeleni na rykowisku itp), prawdopodobnie dgp, A rura na powietrze jest przygotowana - ta od spodu, i rzeby nie był za głęboki
Czy do obudowy kominka stosuje się specjalny gips karton?

an-bud
07-07-2008, 19:31
Mój mąż zadał mi zadanie: kochanie to ty się zorientuj w kominkach i poszedł. Jak ma wyglądać, z tym nie mam problemu ale jaki mam kupić wkład, kompletnie nie wiem. Proszę o pomoc czego i gdzie mam szukać. Jak firma?
Dom ma 200 m2, na dole 130 m2, ma być prosty ( chodzi mi o to, zeby na ścianie wewnętrznej nie było jeleni na rykowisku itp), prawdopodobnie dgp, A rura na powietrze jest przygotowana - ta od spodu, i rzeby nie był za głęboki
Czy do obudowy kominka stosuje się specjalny gips karton?fajnie jak można zwalić na kogoś :wink: za 1000zł czy za 10tyś a może lepszy (cenowo) ??? czy w działaniu, efekt czy grzanie? może to i to? :wink: :lol:

tosinek
07-07-2008, 19:36
cena zapomniałam powiedzieć, nie wydam na kominek 7 tys za całość, więc myślę o wydaniu okolo 5 tys. I ma być i estetycznie i grzewczo. Czy kominek musi koniecznie istalować instalator?

an-bud
07-07-2008, 19:51
cena zapomniałam powiedzieć, nie wydam na kominek 7 tys za całość, więc myślę o wydaniu okolo 5 tys. I ma być i estetycznie i grzewczo. Czy kominek musi koniecznie istalować instalator?
ryzyko że coś zostanie sp... i 0 gwaracji :( cały 7tyś materiały podstawowe ok 2tyś ( bez rozprowadzenia ciepła ) jak zrobić za 0 zł, to zostaje 5tyś :wink: za tyle można załapać się na tarnawę albo hajduka

tosinek
07-07-2008, 20:32
A ilu watowy mam kupić 18 vat? I gdzie załatwia sie panów instalatorów??? gdzie w stolicy mam to załatwić?

an-bud
07-07-2008, 20:43
A ilu watowy mam kupić 18 vat? I gdzie załatwia sie panów instalatorów??? gdzie w stolicy mam to załatwić?
jako dogrzewanie wystarczy, w warzywnym wkład kupisz ? :wink:

tosinek
07-07-2008, 21:04
problem w tym, że warzywniaka nie mam tylko jakieś brico. A tam takich nie sprzedają bajerów

an-bud
07-07-2008, 21:20
:lol: :lol: :lol:

tosinek
07-07-2008, 21:24
A co to za firma hajduka?

an-bud
07-07-2008, 21:29
hajduk internet Masz? :wink: Polski producent wkładów, prawie spartherm

Marcin1978
08-07-2008, 07:59
cena zapomniałam powiedzieć, nie wydam na kominek 7 tys za całość, więc myślę o wydaniu okolo 5 tys. I ma być i estetycznie i grzewczo.

Takie rzeczy to tylko w erze :D

Za dobry wklad trzeba dac 5 tys. DGP to koszt okolo 1,5 tys (same graty) a gdzie praca instalatora i koszt obudowy kominka. No ale mozna kupic "gotowca" w markecie i jakos bedzie grzal zanim sie nie rozpadnie.
Ale i tak mi sie wydaje ze w 5 sie nie zmiescisz

Proponuje przemyslec sprawe bo kominek to nie szafeczka ktora mozna wywalic przez okno i kupic nowa. Kazda "modernizacja" kominka wiaze sie z nielada balaganem.

Kordian
08-07-2008, 19:55
Kupiłem Spartherma Varia 2Rh 510. Mam problem z podnoszeniem szyby. Tak naprawde kominek jeszcze do końca nie rozpakowałem. Szyba unosi się tylko trochę, może do 1/3 swojej wysokości i dalej coś stoi na przeszkodzie. Wiem,że szyba nie idzie do samego końca ale ta pozycja jest zdecydowanie za niska. Czy jest w tym kominku jakaś blokada transportowa uniemożliwiająca całe podnoszenie tej szyby do normalnej pozycji. Jeżeli tak to gdzie i jak ją zwolnić?

tosinek
08-07-2008, 21:11
A Dgp to mechaniczne czy grawitacyjne?

an-bud
08-07-2008, 22:05
Kupiłem Spartherma Varia 2Rh 510. Mam problem z podnoszeniem szyby. Tak naprawde kominek jeszcze do końca nie rozpakowałem. Szyba unosi się tylko trochę, może do 1/3 swojej wysokości i dalej coś stoi na przeszkodzie. Wiem,że szyba nie idzie do samego końca ale ta pozycja jest zdecydowanie za niska. Czy jest w tym kominku jakaś blokada transportowa uniemożliwiająca całe podnoszenie tej szyby do normalnej pozycji. Jeżeli tak to gdzie i jak ją zwolnić?na obudowie odważników są śruby

an-bud
08-07-2008, 22:06
A Dgp to mechaniczne czy grawitacyjne?
zależy od projektu domu

Forest-Natura
08-07-2008, 22:08
Witam.
Szanowny Kordianie.
Po raz pierwszy na Forum (a jestem tu obecny ponad pięć lat doradzając potencjalnym, przyszłym użytkownikom kominków) użyję w tym "poście" epitetów. Ale zrobię to z premedytacją i pełną świadomością.
Albo debilem jest sprzedawca, który cieszy się teraz że sprzedał komuś wkład kominkowy nie nadający się raczej do sprzedaży inaczej jak wyłącznie z montażem przez świadomego tego co czyni montażystę/kominkarza/zduna (jeżeli tak to podaj to do publicznej wiadomości na forum i napisz jeszcze o tym do polskiej siedziby firmy Spartherm, albo Ty jesteś...
No właśnie - chyba typowym przedstawicielem polskiej nacji, która nigdy nie ma i nie będzie miał zamiaru przeczytać jakiejkolwiek instrukcji obsługi choćby najbardziej skomplikowanej rzeczy jaką kupi w swoim życiu.
Zadam Ci pytanie - czy kupując samochód za kilkaset tysięcy złotych będziesz go próbował otworzyć szarpiąc z całej siły za klamkę i zapierając się "butem" o drzwi? Nie? A dla czego? Czym się różni wkład za kilka tysięcy złotych, który jest w końcu kilkukrotnie droższy od przeciętnego "żeliwniaka" z marketu od równie skomplikowanego samochodu w porównaniu z "maluchem" z trzy stówki (chyba nawet "przepłaciłem")? Dla Ciebie chyba niczym.
Z lewej strony (lub obydwu stron w przypadku wkładów z serii Linear) masz ................(zdecydowałem się zmienić tutaj moją wypowiedź gdyż An-bud w międzyczasie, w prosty sposób powiedział Ci co masz zrobić)...............Jest to wbrew pozorom całkiem zaawansowany mechanizm techniczny, opierający się na łożyskowanych rolkach, które być może już pokrzywiłeś przez swoją głupotę (wybacz, ale inaczej nie mogę tego nazwać, tym bardziej że wkłady są transportowane przy podniesionych drzwiach, a środku jak wół na polu znajduje się instrukcja obsługi zapakowana wraz z innymi rzeczami do obsługi paleniska i gratisami od firmy Spartherm.
Czy lodówkę, którą kupisz być może też za kilka tysięcy złotych będziesz otwierał na siłę, stojącą jeszcze na palecie i zabezpieczoną przed otwarciem podczas transportu?
Pomyśl chłopie...
Pozdrawiam mimo wszystko. :wink:

Kordian
08-07-2008, 23:02
Witam.
Szanowny Kordianie.
Po raz pierwszy na Forum (a jestem tu obecny ponad pięć lat doradzając potencjalnym, przyszłym użytkownikom kominków) użyję w tym "poście" epitetów. Ale zrobię to z premedytacją i pełną świadomością.
Albo debilem jest sprzedawca, który cieszy się teraz że sprzedał komuś wkład kominkowy nie nadający się raczej do sprzedaży inaczej jak wyłącznie z montażem przez świadomego tego co czyni montażystę/kominkarza/zduna (jeżeli tak to podaj to do publicznej wiadomości na forum i napisz jeszcze o tym do polskiej siedziby firmy Spartherm, albo Ty jesteś...
No właśnie - chyba typowym przedstawicielem polskiej nacji, która nigdy nie ma i nie będzie miał zamiaru przeczytać jakiejkolwiek instrukcji obsługi choćby najbardziej skomplikowanej rzeczy jaką kupi w swoim życiu.
Zadam Ci pytanie - czy kupując samochód za kilkaset tysięcy złotych będziesz go próbował otworzyć szarpiąc z całej siły za klamkę i zapierając się "butem" o drzwi? Nie? A dla czego? Czym się różni wkład za kilka tysięcy złotych, który jest w końcu kilkukrotnie droższy od przeciętnego "żeliwniaka" z marketu od równie skomplikowanego samochodu w porównaniu z "maluchem" z trzy stówki (chyba nawet "przepłaciłem")? Dla Ciebie chyba niczym.
Z lewej strony (lub obydwu stron w przypadku wkładów z serii Linear) masz ................(zdecydowałem się zmienić tutaj moją wypowiedź gdyż An-bud w międzyczasie, w prosty sposób powiedział Ci co masz zrobić)...............Jest to wbrew pozorom całkiem zaawansowany mechanizm techniczny, opierający się na łożyskowanych rolkach, które być może już pokrzywiłeś przez swoją głupotę (wybacz, ale inaczej nie mogę tego nazwać, tym bardziej że wkłady są transportowane przy podniesionych drzwiach, a środku jak wół na polu znajduje się instrukcja obsługi zapakowana wraz z innymi rzeczami do obsługi paleniska i gratisami od firmy Spartherm.
Czy lodówkę, którą kupisz być może też za kilka tysięcy złotych będziesz otwierał na siłę, stojącą jeszcze na palecie i zabezpieczoną przed otwarciem podczas transportu?
Pomyśl chłopie...
Pozdrawiam mimo wszystko. :wink:

No to tak dla Twojej wiadomości mój drogi" epitetowcu"
Wkład przyjechał do mnie na palecie, zafoliowany a jego drzwiczki były w pozycji zamknietej.
Dalej - wewnątrz faktycznie znajdowała sie instrukcja obsługi ale w jezyku niemieckim, którym nie władam. Znlazłem w niej zapis o treści "Transportsicherung" stąd też pojawiły sie moje przypuszczenia co do zabezpieczenia
Po trzecie nic na siłę nie starałam sie zrobić - tylko po wyczuciu oporu odpusciłem sobie i zadałem pytanie na forum.
Mam wersję Linear
Ale wiesz co.
Dzięki mimo wszystko. :wink:

Forest-Natura
08-07-2008, 23:46
Witam.
Czyli sprzedawca...
Tak na marginesie - każdy "normalny" partner handlowy tej firmy dostaje komplet identycznych jak te we wkładzie, ładnie wyglądających i jasno po polsku napisanych instrukcji obsługi i instrukcji zabudowy. I to w ilości dowolnej. Ile sobie zażyczy i o każdej porze roku.
I ma obowiązek, podkreślam - obowiązek wręczenia tych dokumentów, wraz z oryginalną, niemiecką kartą gwarancyjną, znajdującą się już właśnie we wnętrzu wkładu - bo jest na niej numer seryjny wkładu. A numer ten należy wpisać na kartę polską. Czyli bez "odpakowania" wkładu niejako przy kliencie i pokazania mu jak to się robi (zdejmowanie zabezpieczeń transportowych) oraz wypisania niejako na miejscu karty gwarancyjnej raczej nie sprzedaje się tych wkładów.
Tak to jest pomyślane.
A że w naszym kraju jest zwyczaj kupowania wszelkich rzeczy tam gdzie taniej, ale za to bez jakiejkolwiek fachowej obsługi merytorycznej, to już inna sprawa.
Pozdrawiam i życzę bezproblemowego użytkowania.
PS. Dla przykładu - niedawno jeszcze, bardzo duża "hurtownia" wkładów znajdująca się w zachodniej części naszego kraju sprzedawała (a raczej usiłowała sprzedawać) znaczne ilości wkładów tej firmy. Ponieważ mnożyły się tego typu przypadki, została "spuszczona na drzewo". Podobnie budują rynek swoich autoryzowanych sprzedawców inne firmy z Niemiec, Austrii i Szwajcarii: Leda, Rueg, Brunner, Austroflamm, Szmid. Po prostu sprzedając rzeczy skomplikowane techniczne i droższe przez to od innych, musi być to realizowane przez sieć sprzedawców wiedzących w jaki sposób się je obsługuje.

grave
10-07-2008, 10:00
Sorki, ale wkręcę się z pytaniem...
Czy stawiając kominek może być pod nim terakota czy nie, bo nie wiem jak układać w salonie zostawiajać miejsce czy jak?

CuoreRosso
10-07-2008, 11:48
Moje pytanie dotyczy doprowadzenia powietrza do kozy z zewnątrz.

Niewielka koza z zamkniętą komorą spalania Jotul F373, moc nominalna 5,5kW. Dom zbudowany w takiej technologi:

http://www.mabudo.pl/graf/przekr02.jpg

Tak więc posiada wentylowaną (4 otwory o przekroju 200mm) pustkę powietrzną pod poziomem podłogi. Czy zwykłe wyprowadzenie rury 110mm do tej pustki wystarczy, czy konieczne jest podciągnięcie całego kanału do ściany zewnętrznej?

tosinek
10-07-2008, 16:04
A Dgp to mechaniczne czy grawitacyjne?
zależy od projektu domu
Komin mam centralnie tak, że otula go na górze 5 pokoi. Wiem, że jest jakaś zależność wyskości rury do dg do rury poziomej do roprowadzania. Ile ona wynosi????
Jak nazywa się taki super styropian do obudowy kominka???? Bo podobno to wełna jest nie najlepsza, smierdzi. Postanowiliśmy, jednak zbiudować komienk samemu. Za moj projekt zaśpiewano mi 14 tys. Z czego 6 to obudowa, 2 tys dgp. Więc 4 tys zaoszczędzę. A płyta gips - karton to mabyć różowa, tak??? Czy też jest jakaś specjalna?

andre59
10-07-2008, 20:29
Wełna do izolacji obudów kominków nie śmierdzi, przynajmniej ta jaką ja zastosowałem (Rockwool).
Płyta kartonowo-gipsowa powinna mieć nadrukowane (zazwyczaj czerwonymi literami) oznaczenie GKF.

an-bud
11-07-2008, 07:41
Moje pytanie dotyczy doprowadzenia powietrza do kozy z zewnątrz.

Niewielka koza z zamkniętą komorą spalania Jotul F373, moc nominalna 5,5kW.

Tak więc posiada wentylowaną (4 otwory o przekroju 200mm) pustkę powietrzną pod poziomem podłogi. Czy zwykłe wyprowadzenie rury 110mm do tej pustki wystarczy, czy konieczne jest podciągnięcie całego kanału do ściany zewnętrznej?
wystarczy do do tej pustki

an-bud
11-07-2008, 08:03
A Dgp to mechaniczne czy grawitacyjne?
zależy od projektu domu
Komin mam centralnie tak, że otula go na górze 5 pokoi. Wiem, że jest jakaś zależność wyskości rury do dg do rury poziomej do roprowadzania. Ile ona wynosi????
Jak nazywa się taki super styropian do obudowy kominka???? Bo podobno to wełna jest nie najlepsza, smierdzi. Postanowiliśmy, jednak zbiudować komienk samemu. Za moj projekt zaśpiewano mi 14 tys. Z czego 6 to obudowa, 2 tys dgp. Więc 4 tys zaoszczędzę. A płyta gips - karton to mabyć różowa, tak??? Czy też jest jakaś specjalna?oglądałem Wasz projekt w dzienniku :wink: nad rozprowadzeniem ciepła trzeba troszkę pomyśleć :wink: zależy jakie pomieszczenia? piętro dość łatwo, jeżeli też parter to gorzej, ale da się zrobić. Do ocieplenia można dać np: płyty varmsen, DOBRA wełna też może być. Przy bud. kominka łatwo o błędy :( Wiesz wszystko ? chyba tylko jak ma wyglądać :wink:

grave
11-07-2008, 10:59
Odświeżam...

Sorki, ale wkręcę się z pytaniem...
Czy stawiając kominek może być pod nim terakota czy nie, bo nie wiem jak układać w salonie zostawiajać miejsce czy jak?

tosinek
11-07-2008, 11:38
A Dgp to mechaniczne czy grawitacyjne?
zależy od projektu domu
Komin mam centralnie tak, że otula go na górze 5 pokoi. Wiem, że jest jakaś zależność wyskości rury do dg do rury poziomej do roprowadzania. Ile ona wynosi????
Jak nazywa się taki super styropian do obudowy kominka???? Bo podobno to wełna jest nie najlepsza, smierdzi. Postanowiliśmy, jednak zbiudować komienk samemu. Za moj projekt zaśpiewano mi 14 tys. Z czego 6 to obudowa, 2 tys dgp. Więc 4 tys zaoszczędzę. A płyta gips - karton to mabyć różowa, tak??? Czy też jest jakaś specjalna?oglądałem Wasz projekt w dzienniku :wink: nad rozprowadzeniem ciepła trzeba troszkę pomyśleć :wink: zależy jakie pomieszczenia? piętro dość łatwo, jeżeli też parter to gorzej, ale da się zrobić. Do ocieplenia można dać np: płyty varmsen, DOBRA wełna też może być. Przy bud. kominka łatwo o błędy :( Wiesz wszystko ? chyba tylko jak ma wyglądać :wink:

Na dole nie chcę się bawić w dgp, mam po całości podłogówkę. A jak będzie wojna to gabinet nie będzie mi potrzebny:) Chcę dgp tylko na górze: w lazienkach, w sypialni małżeńskiej i pokojach visa cie sypialni małżeńskiej, bez pokoju nad garażen. Da się????? Jak wylewałam strop nad koninkiem to kazaliśmy włożyć przepust. Dobrze?
http://ciepledomy.pl/upload_module/view_simple/p133__r1.gif
Czy od kominka idzie jedna rura a po tem na górze dołączam do niej kolejne (chodzi mi o spiro)??

an-bud
11-07-2008, 20:10
jak wymuszone z wentylatorem to jedna rura z kominka 160mm z wentylatora do rozdzielacza i z rozdzielacza równe odcinki do pomieszczeń ogrzewanych 125mm

an-bud
11-07-2008, 20:14
Odświeżam...

Sorki, ale wkręcę się z pytaniem...
Czy stawiając kominek może być pod nim terakota czy nie, bo nie wiem jak układać w salonie zostawiajać miejsce czy jak?
zależy jaki typ zabudowy lekki czy ciężki?

grave
13-07-2008, 12:23
Odświeżam...

Sorki, ale wkręcę się z pytaniem...
Czy stawiając kominek może być pod nim terakota czy nie, bo nie wiem jak układać w salonie zostawiajać miejsce czy jak?
zależy jaki typ zabudowy lekki czy ciężki?

Tzn.? bo nie bardzo rozumiem...

sailor_ro
13-07-2008, 13:16
to znaczy

lekka-obudowa z płyty GK
ciężka-szamot,kafle

poprawcie jesli sie myle.

pozdrawiam

grave
14-07-2008, 12:48
planuję zrobić jakieś 2poziome płyty-pólki z marmuru i reszta obudowa z kg..., więc może to stać na terkaocie?

luk2
14-07-2008, 14:29
Witam.
Do szanownych fachowców. Aktualnie jestem na etapie wykończeń. Chcę w salonie o powierzchni ok. 30 m2 ustawić "kozę" . Miałaby stać pod ostatnimi stopniami drewnianych schodów prowadzących na piętro. Pod betonową posadzką jest styropian z metalową siatką. Pytania : czy taka posadzka "wytrzyma" masę kozy i drugie pytanie jaka koza byłaby odpowiednia. Jestem w stanie wydać ok. 5-6knpl na kozę, na czym można ją postawić, i jakie ewentualne firmy produkujące wchodzą w rachubę??
Z góry dzięki za odp.

poziomka_a
14-07-2008, 16:30
nie jestem fachowcem .... Ale w zimie u mnie na budowie dogrzewaliśmy kozą , kupiliśmy od kogoś jakąś starą i sama byłam zaskoczona , że w domu było ciepło , powierzchnia domu jakieś 330 metrów kwadratowych .

coolakilla
16-07-2008, 00:44
Witam,

Jako główne źródło ciepła w domu planuję powietrzna pompę ciepła.W temperaturach od -15C (w teorii) w praktyce pewnie od -5-10C, będzie potrzebne wspomaganie drugim źródłem. Jako, że i tak chciałem mieć kominek, pomyślałem, żeby właśnie jako drugie źródło zastosować kominek z PW. Jeżeli nie uzupełnię braków ciepła we wspomnianych ujemnych temperaturach, to zrobi to grzałka elektryczna pompy ciepła, a wiadomo jaki jest koszt ogrzewania energią elektryczną. W całym domu będzie ogrzewanie podłogowe. Pierwotnie zwróciłem uwagę na Turbokominek Makroterm, jednak po przeczytaniu opinii na forum bardzo zniechęciło mnie ponadprzeciętne smolenie szyby. Wcześniej myślałem też o DGP, ale chyba szkoda byłoby nie wykorzystać zdolności akumulacyjnych podłogówki. Wiem, że aby to wszystko miało ręce i nogi trzeba rozwiązać sporo kwestii, dlatego też proszę o podpowiedzi, jaki system będzie w tym wypadku najlepszy i jak to powinno wyglądać, żeby kominek w miarę dobrze współpracował z pompą ciepła i nawzajem.

Z góry dzięki
Pozdrawiam

Coolakilla

yaneq
16-07-2008, 14:54
Witam,

Jako główne źródło ciepła w domu planuję powietrzna pompę ciepła.W temperaturach od -15C (w teorii) w praktyce pewnie od -5-10C, będzie potrzebne wspomaganie drugim źródłem. Jako, że i tak chciałem mieć kominek, pomyślałem, żeby właśnie jako drugie źródło zastosować kominek z PW. Jeżeli nie uzupełnię braków ciepła we wspomnianych ujemnych temperaturach, to zrobi to grzałka elektryczna pompy ciepła, a wiadomo jaki jest koszt ogrzewania energią elektryczną. W całym domu będzie ogrzewanie podłogowe. Pierwotnie zwróciłem uwagę na Turbokominek Makroterm, jednak po przeczytaniu opinii na forum bardzo zniechęciło mnie ponadprzeciętne smolenie szyby. Wcześniej myślałem też o DGP, ale chyba szkoda byłoby nie wykorzystać zdolności akumulacyjnych podłogówki. Wiem, że aby to wszystko miało ręce i nogi trzeba rozwiązać sporo kwestii, dlatego też proszę o podpowiedzi, jaki system będzie w tym wypadku najlepszy i jak to powinno wyglądać, żeby kominek w miarę dobrze współpracował z pompą ciepła i nawzajem.

Z góry dzięki
Pozdrawiam

Coolakilla

:D Witam,

takie niskie temperatury przez dluzszy okres czasu zdarzaja sie naprawde rzadko.Mozna zalozyc , ze przynajmniej 95 % czasu to temperatury powyzej -5 °C. Ja osobiscie dogrzewal bym w tym czasie kominkiem z DCP.
Jesli jednak zalezy Tobie bardzo na wykorzystaniu wlasnosci akumulacyjnych podlogowki to proponuje podlaczyc do zasobnika z podwojna wezownica solary na dachu . Nawet w chlodne i srednio sloneczne dni nie powinno zabraknac ciepla do wymiany.
Jako drugie rozwiazanie mozna poprzez wymiennik podgrzewac wode do podlogi elektrycznie na tylko drugiej taryfie pradowej w takich rzadkich momentach.

Pozdrawiam

Jareq
17-07-2008, 18:54
Witam

Mam pytanie dotyczące rury doprowadzającej powietrze pod kominek.

Czy rura ta musi być wykonana ze spadkiem czy wręcz przeciwnie powinna posiadać załamania coś w rodzaju syfonu ? - gdzieś coś takiego obiło mi się o uszy ale nie jestem pewien czy dotyczyło to tego zagadnienia.


pozdrawiam.

irtad
20-07-2008, 21:47
A ja mam pytanie Austroflamm czy Spartherm?

bipia
22-07-2008, 14:06
Witam:)
Moi rodzice są właśnie na etapie wyboru wkładu kominowego i poprosili mnie o zasięgnięcie Waszej opinii dotyczącej dwóch producentów: EDILKAMIN I LECHMY.
Który lepszy? Wiem, że podaje mało szczegółów, ale nie znam się na tych wszystkich przyłączach i rozłaczach, więc wybaczcie laikowi :roll:
Wiem tylko, że kominek ma mieć dużą moc bo dom jest duży- przeszło 300metrów kwadratowych (łącznie z garażem i pomieszczeniem gospodarczym) i pełnić rolę grzewczą.
Wybrane są dwa modele tych firm, jeden 32 KW, drugi 34KW, z płaszczem wodnym, oba ważą ok 300kg, a różnica w cenie jest niewielka bo tata dostał atrakcyjna cene na oba modele (edilkman jest o 1000zł droższy).
Co byście wybrali?
Dodam może, że rodzice z tych, co akurat na ogrzewaniu w fazie budowy oszczędzać nie chcą, właśnie po to by móc w przyszłości zaoszczędzić :D
Będę wdzięczna za wszelkie sugestie

Jareq
22-07-2008, 17:17
Ponawiam pytanie

Czy rura ta musi być wykonana ze spadkiem czy wręcz przeciwnie powinna posiadać załamania coś w rodzaju syfonu zapobiegającego bezpośrednim uderzeniom ( podmuchom ) wiatru ? - gdzieś coś takiego obiło mi się o uszy ale nie jestem pewien czy dotyczyło to tego zagadnienia.

Oraz mam kolejne

Miałem zamiar pod kominkiem zamontować odpływ kanalizacyjny ( kratkę ), ale zaczynam się zastanawiać czy nie będą z stamtąd cofać się zapachy z kanalizacji.
Wiem że w kratce jest syfon, ale przecież kratka nie będzie używana i woda którą ją zaleje po pewnym czasie odparuje otwierając drogę dla zapachów - czy tak się dzieje ? Bo moim zdaniem to nieuniknione.

Proszę o odpowiedzi bo za 3 dni zalewam chudziak i muszę podjąć decyzje odnośnie tych dwóch spraw.

Pozdrawiam

mariobros35
22-07-2008, 18:32
Witam:)
Moi rodzice są właśnie na etapie wyboru wkładu kominowego i poprosili mnie o zasięgnięcie Waszej opinii dotyczącej dwóch producentów: EDILKAMIN I LECHMY.
Który lepszy? Wiem, że podaje mało szczegółów, ale nie znam się na tych wszystkich przyłączach i rozłaczach, więc wybaczcie laikowi :roll:
Wiem tylko, że kominek ma mieć dużą moc bo dom jest duży- przeszło 300metrów kwadratowych (łącznie z garażem i pomieszczeniem gospodarczym) i pełnić rolę grzewczą.
Wybrane są dwa modele tych firm, jeden 32 KW, drugi 34KW, z płaszczem wodnym, oba ważą ok 300kg, a różnica w cenie jest niewielka bo tata dostał atrakcyjna cene na oba modele (edilkman jest o 1000zł droższy).
Co byście wybrali?
Dodam może, że rodzice z tych, co akurat na ogrzewaniu w fazie budowy oszczędzać nie chcą, właśnie po to by móc w przyszłości zaoszczędzić :D
Będę wdzięczna za wszelkie sugestie
Jeżeli miałbym wybierać to z pośród tych dwóch modeli wybrał bym edilkamina szyba mniej się brudzi lepsza konstrukcja,bipia zajżyj na priw

sailor_ro
22-07-2008, 20:56
Witam

Takie mam pytanie,jak podłączam wkład kominkowy do komina (komin systemowy Zapel) to coś czytałem że nie można tego łączyc na sztywno,bo trojniki kominowe lubia pekac.W takim układzie jak to zrobic poprawnie,czy można do uszczelnienia uzywac tych silikonów czy kitów żaroodpornych??

Pozdrawiam

Michał

boslak
22-07-2008, 21:26
witam i pytam na jakiej wysokości powinnam zainstalowac trójnik spalinowy w kominie Schiedla, nie wiem jeszcze jaki będe miala kominek, ale na pewno jest jakas standardowa wysokość?
pozdrawiam

an-bud
22-07-2008, 21:50
Witam:)
Moi rodzice są właśnie na etapie wyboru wkładu kominowego i poprosili mnie o zasięgnięcie Waszej opinii dotyczącej dwóch producentów: EDILKAMIN I LECHMY.
Który lepszy? Wiem, że podaje mało szczegółów, ale nie znam się na tych wszystkich przyłączach i rozłaczach, więc wybaczcie laikowi :roll:
Wiem tylko, że kominek ma mieć dużą moc bo dom jest duży- przeszło 300metrów kwadratowych (łącznie z garażem i pomieszczeniem gospodarczym) i pełnić rolę grzewczą.
Wybrane są dwa modele tych firm, jeden 32 KW, drugi 34KW, z płaszczem wodnym, oba ważą ok 300kg, a różnica w cenie jest niewielka bo tata dostał atrakcyjna cene na oba modele (edilkman jest o 1000zł droższy).
Co byście wybrali?
Dodam może, że rodzice z tych, co akurat na ogrzewaniu w fazie budowy oszczędzać nie chcą, właśnie po to by móc w przyszłości zaoszczędzić :D
Będę wdzięczna za wszelkie sugestie
edilkamin - WIELKI BUBEL
lechma - tylko bubel

irtad
22-07-2008, 21:56
Spartherm czy Austroflamm ??

an-bud
22-07-2008, 22:02
Ponawiam pytanie

Czy rura ta musi być wykonana ze spadkiem czy wręcz przeciwnie powinna posiadać załamania coś w rodzaju syfonu zapobiegającego bezpośrednim uderzeniom ( podmuchom ) wiatru ? - gdzieś coś takiego obiło mi się o uszy ale nie jestem pewien czy dotyczyło to tego zagadnienia.

Oraz mam kolejne

Miałem zamiar pod kominkiem zamontować odpływ kanalizacyjny ( kratkę ), ale zaczynam się zastanawiać czy nie będą z stamtąd cofać się zapachy z kanalizacji.
Wiem że w kratce jest syfon, ale przecież kratka nie będzie używana i woda którą ją zaleje po pewnym czasie odparuje otwierając drogę dla zapachów - czy tak się dzieje ? Bo moim zdaniem to nieuniknione.

Proszę o odpowiedzi bo za 3 dni zalewam chudziak i muszę podjąć decyzje odnośnie tych dwóch spraw.

Pozdrawiam
może mieć mały spadek, żadnych syfonów ! jeżeli kolana to max 45 stopni
odpływ do kanalizy tzn kominek wodny? a co z projektem co ? zależy od projektu domu, może jest lepsze wyjście

an-bud
22-07-2008, 22:07
Witam

Takie mam pytanie,jak podłączam wkład kominkowy do komina (komin systemowy Zapel) to coś czytałem że nie można tego łączyc na sztywno,bo trojniki kominowe lubia pekac.W takim układzie jak to zrobic poprawnie,czy można do uszczelnienia uzywac tych silikonów czy kitów żaroodpornych??

Pozdrawiam

Michał
zgadza się, nigdy sztywno. Są dostępne redukcje z sznurem uszczelniającym, kit żaroodporny pod wpływem temperatury zmienia się w "kamień"

an-bud
22-07-2008, 22:08
witam i pytam na jakiej wysokości powinnam zainstalowac trójnik spalinowy w kominie Schiedla, nie wiem jeszcze jaki będe miala kominek, ale na pewno jest jakas standardowa wysokość?
pozdrawiamokoło 2m

an-bud
22-07-2008, 22:12
Spartherm czy Austroflamm ?? osobiście pierwszy, przy wyk. na cele grzewcze rozbudować obowiązkowo o "nakładki"

Forest-Natura
22-07-2008, 22:21
edilkamin - WIELKI BUBEL
lechma - tylko bubel

Witam.
An-bud, ale "pojechałeś" po "danych osobowych" :lol:
Ale pokłócę się trochę...co do kolejności... :wink:
Pozdrawiam.

sailor_ro
22-07-2008, 22:30
Witam

Takie mam pytanie,jak podłączam wkład kominkowy do komina (komin systemowy Zapel) to coś czytałem że nie można tego łączyc na sztywno,bo trojniki kominowe lubia pekac.W takim układzie jak to zrobic poprawnie,czy można do uszczelnienia uzywac tych silikonów czy kitów żaroodpornych??

Pozdrawiam

Michał
zgadza się, nigdy sztywno. Są dostępne redukcje z sznurem uszczelniającym, kit żaroodporny pod wpływem temperatury zmienia się w "kamień"

To ja podrąże temat,kominek ma wyjście 200,rura fi 200 komin fi 200.Czyli ta redukcja powinna byc taka przejściówką,którą wkładam do komina,czy tak??
Tutaj takie(dziwne,być moze) czy rura od kominka wchodzi do środka trójnika czy też rura kominkowa powinna być wieksza tak aby trójnik mieścił sie w niej??(jesli to wogóle istotne)
Kolejne pytanie czy warto doposażać kominek w szyber??raczej bedziemy dogrzewać kominkiem na "poważnie".

Pozdrawiam

an-bud
22-07-2008, 23:33
edilkamin - WIELKI BUBEL
lechma - tylko bubel

Witam.
An-bud, ale "pojechałeś" po "danych osobowych" :lol:
Ale pokłócę się trochę...co do kolejności... :wink:
Pozdrawiam.
:lol:
edilkamin 2/3 ciepła oddaje do wody 1/3 do powietrza ( góra paleniska ) no .... ma jeden plus dość pojemny popielnik, co do kolejności :wink: mi to obojętne :)

an-bud
22-07-2008, 23:40
Witam

Takie mam pytanie,jak podłączam wkład kominkowy do komina (komin systemowy Zapel) to coś czytałem że nie można tego łączyc na sztywno,bo trojniki kominowe lubia pekac.W takim układzie jak to zrobic poprawnie,czy można do uszczelnienia uzywac tych silikonów czy kitów żaroodpornych??

Pozdrawiam

Michał
zgadza się, nigdy sztywno. Są dostępne redukcje z sznurem uszczelniającym, kit żaroodporny pod wpływem temperatury zmienia się w "kamień"

To ja podrąże temat,kominek ma wyjście 200,rura fi 200 komin fi 200.Czyli ta redukcja powinna byc taka przejściówką,którą wkładam do komina,czy tak??
Tutaj takie(dziwne,być moze) czy rura od kominka wchodzi do środka trójnika czy też rura kominkowa powinna być wieksza tak aby trójnik mieścił sie w niej??(jesli to wogóle istotne)
Kolejne pytanie czy warto doposażać kominek w szyber??raczej bedziemy dogrzewać kominkiem na "poważnie".

Pozdrawiam
jak pisałem redukcja, tak wkładana do komina. Szyber? zależy jakie palenisko, jak tańsze to tak.

sailor_ro
23-07-2008, 06:50
No raczej z tańszych Invicta Grande Vision 15 kW

pozdrawiam

irtad
23-07-2008, 08:41
Spartherm czy Austroflamm ?? osobiście pierwszy, przy wyk. na cele grzewcze rozbudować obowiązkowo o "nakładki"

Jakie nakładki?

Jareq
23-07-2008, 18:30
może mieć mały spadek, żadnych syfonów ! jeżeli kolana to max 45 stopni
odpływ do kanalizy tzn kominek wodny? a co z projektem co ? zależy od projektu domu, może jest lepsze wyjście


dzięki za odpowiedź

Co do syfonów sprawa jasna

Co do kratki to tak jak piszesz kominek jest z płaszczem - więc mość zalania w razie uszkodzenia wkładu i dla tego myślałem o kratce pod kominkiem. W projekcie oczywiście nic nie ma o kratce - założenie to żaden koszt a w razie czego leci do kanalizy a nie pcha się na salony :wink:

Co do kominków to też myślałem o Edilku a Ty piszesz że to kicha - więc może polecisz jakiś inny ?

pozdrawiam

Marcin1978
24-07-2008, 09:18
Co do kratki to tak jak piszesz kominek jest z płaszczem - więc mość zalania w razie uszkodzenia wkładu i dla tego myślałem o kratce pod kominkiem. W projekcie oczywiście nic nie ma o kratce - założenie to żaden koszt a w razie czego leci do kanalizy a nie pcha się na salony

Ja bym zwrocił uwage na jeszcze jedna rzecz. Jak bedziesz miał kratke z syfonem pod kominkiem to o ile nie bedziesz miał awarii raz na tydzien to mozna przyjac ze bedzie rzadko uzywana. Dotego temperatura od kominka i woda w syfonie bedzie ci szybko odparowywac. Wiec albo bedziesz zalewal syfon co kilka dni albo bedzies zmiał super zapach w salonie z kanalizacji.

Do tego DCP na caly dom i juz jest super :wink:

laparia
24-07-2008, 10:53
Witam

Może ktoś posiada jakieś materiały jak wykonać kominek samodzielnie. Najlepiej w wersji elektronicznej.

pozdrawiam

bipia
24-07-2008, 15:58
edilkamin - WIELKI BUBEL
lechma - tylko bubel

To co w takim razie polecacie?
Dodam, że Lechma 32 KW to cena 3,5 tys, a Ediklman 4,5.
Co jest lepsze Waszym zdaniem w tych granicach cenowych?
Oświećcie laika, bo juz naprawdę skonsternowana jestem :-?

agagaj
24-07-2008, 19:37
Witam Forumki i Forumowiczów :wink:

Pytanko takie mam, wiec je zadam..

Czy piece kominkowe Invicta są warte zakupu, czy nie ma sobie po co głowy zawracać?? Wiecie coś na temat ich jakości??

Pozdówki

Jareq
24-07-2008, 20:14
Co do kratki to tak jak piszesz kominek jest z płaszczem - więc mość zalania w razie uszkodzenia wkładu i dla tego myślałem o kratce pod kominkiem. W projekcie oczywiście nic nie ma o kratce - założenie to żaden koszt a w razie czego leci do kanalizy a nie pcha się na salony

Ja bym zwrocił uwage na jeszcze jedna rzecz. Jak bedziesz miał kratke z syfonem pod kominkiem to o ile nie bedziesz miał awarii raz na tydzien to mozna przyjac ze bedzie rzadko uzywana. Dotego temperatura od kominka i woda w syfonie bedzie ci szybko odparowywac. Wiec albo bedziesz zalewal syfon co kilka dni albo bedzies zmiał super zapach w salonie z kanalizacji.

Do tego DCP na caly dom i juz jest super :wink:

Właśnie dlatego zastanawiałem się czy ta kratkę dawać. dzięki za potwierdzenie

an-bud
24-07-2008, 22:10
Spartherm czy Austroflamm ?? osobiście pierwszy, przy wyk. na cele grzewcze rozbudować obowiązkowo o "nakładki"

Jakie nakładki?
powietrzne, akumulacyjne, wodnne

an-bud
24-07-2008, 22:16
może mieć mały spadek, żadnych syfonów ! jeżeli kolana to max 45 stopni
odpływ do kanalizy tzn kominek wodny? a co z projektem co ? zależy od projektu domu, może jest lepsze wyjście


dzięki za odpowiedź

Co do syfonów sprawa jasna

Co do kratki to tak jak piszesz kominek jest z płaszczem - więc mość zalania w razie uszkodzenia wkładu i dla tego myślałem o kratce pod kominkiem. W projekcie oczywiście nic nie ma o kratce - założenie to żaden koszt a w razie czego leci do kanalizy a nie pcha się na salony :wink:

Co do kominków to też myślałem o Edilku a Ty piszesz że to kicha - więc może polecisz jakiś inny ?

pozdrawiam
99% wodnych to buble :( dwie firmy można ostatecznie polecić: h... i t... :wink:

an-bud
24-07-2008, 22:18
edilkamin - WIELKI BUBEL
lechma - tylko bubel

To co w takim razie polecacie?
Dodam, że Lechma 32 KW to cena 3,5 tys, a Ediklman 4,5.
Co jest lepsze Waszym zdaniem w tych granicach cenowych?
Oświećcie laika, bo juz naprawdę skonsternowana jestem :-?
j/w

an-bud
24-07-2008, 22:18
Witam Forumki i Forumowiczów :wink:

Pytanko takie mam, wiec je zadam..

Czy piece kominkowe Invicta są warte zakupu, czy nie ma sobie po co głowy zawracać?? Wiecie coś na temat ich jakości??

Pozdówki
:evil:

Jareq
25-07-2008, 19:19
99% wodnych to buble :( dwie firmy można ostatecznie polecić: h... i t... :wink:

czyli co Hajduk i Tarnawa?

irtad
25-07-2008, 19:31
Spartherm czy Austroflamm ?? osobiście pierwszy, przy wyk. na cele grzewcze rozbudować obowiązkowo o "nakładki"

Jakie nakładki?
powietrzne, akumulacyjne, wodnne

w sumie myślałem tylko o celach rekreacyjnych posiadania kominka.

bladyy78
25-07-2008, 20:01
Jak szukałem kominka z p.w. dla siebie również stałem przed dylematem jaki kominek wybrac i byłem zainteresowany również zakupem kominka tarnawy jednak sprzedawaca w mojej okilicy który jest przedstawicelem tej firmy odradzaił mi zakup tego kominka. Wiec kominki tarawy tak ale bez płaszcza.

cookie_01
26-07-2008, 11:15
Proszę o radę-nie mam juz pomysłu co zrobić.Mamy kominek z płaszczem wodnym(24Kw).Niestety moi hydraulicy odwalili fuszerkę (jak podejrzewam:))-z kominka wychodzi rura o przekroju 200 mm która połączona jest z przewodem kominowym rurą 150mm.Powoduje to dymienie przy każdym otwarciu drzwiczek kominkowych.
Podpowiedzcie proszę co można zrobić,zamontować,aby pozbyć się tej uciążliwości.

barteklug
26-07-2008, 13:01
Witam, zwracam się z prośbą o radę:

Jesteśmy z żoną w trakcie budowy domu dwurodzinnego (Dom w liliach - Archon). Docelowo będziemy zajmować piętro, sąsiedzi na dole. Jesteśmy na etapie wybierania kominka. Od paru miesięcy śledzimy tematy kominkowe no i już zdecydowaliśmy się na Tarnavę, już byliśmy po wstępnych rozmowach z kominkarzem ale ciągle mamy wątpliwości:

1) chcemy grzać się głównie kominkiem (DGP) - salon, sypialnia, 2 pokoje
2) instalacje piętro-parter są niezależne
3) powierzchnia wynosi 115 m2 (podłoga), użytkowa 90 m2, kominkarz zaproponował Tarnavę Premium 16 kW - czy nie będzie za gorąco?
4) pomiędzy kominem a najdalszą ścianą jest 10-11 m - czy da radę to sensownie ogrzać bez turbiny?
5) czy spanie przy turbinie i świszczących rurach jest bardzo uciążliwe?

Takie oto mamy wątpliwości. Będziemy wdzięczni za poradę. Dziękujemy i pozdrawiamy :)

mariobros35
26-07-2008, 13:11
Proszę o radę-nie mam juz pomysłu co zrobić.Mamy kominek z płaszczem wodnym(24Kw).Niestety moi hydraulicy odwalili fuszerkę (jak podejrzewam:))-z kominka wychodzi rura o przekroju 200 mm która połączona jest z przewodem kominowym rurą 150mm.Powoduje to dymienie przy każdym otwarciu drzwiczek kominkowych.
Podpowiedzcie proszę co można zrobić,zamontować,aby pozbyć się tej uciążliwości.
Po pierwsze jak masz podpięty kominek do komina czy róra łącząca wchodzi w komin pod kątem 90 stopni czy pod kątem 45 stopni a pozatym tak jak piszesz jest spore dławienie na przewodzie spalinowym i trzeba by było wymienić na średnicę 200 mm

sailor_ro
02-08-2008, 22:12
Hey

No i znowu przybyło mi kilka pytań,które chciałbym Wam zadać:

Wraz z kominkiem odziedziczyłem całą rure przyłączeniowa z kolanem.Dzisiaj patrzałem na rury z sytemu Bertrams i one sa dosyc ciezkie i grube,a ta moja przy nich to jakby z "papieru" była.Poza tym nie posiada żadnej wyczystki i jest problem ze średnicą,bo niby rura i kolano sa fi 200,ale już łącznik wchodzący do komina ma 205.Komin mam systemowy i za cholere nie chce mi ten łącznik wejsc do komina,a na sztywno robic tego nie chce z wiadomych wzgledow.
Wstepnie zdecydowałem sie ze kupie nowe rury Bertramsa i mam taka wizje,kominek posiada wyjscie fi 200,wiec od niego daja rure prosta z wyczystka,potem kolano i nastepnie jest taka redukcja 200 na 180.Do trojnika w kominie włożyłbym ta końcówke 180 owinieta sznurem uszczelniajacym.Tylko czy to przewezenie nie bedzie niekorzystne dla spalania.

Dzieki i pozdrawiam

Blutka
03-08-2008, 18:33
Mam pytanie - kiedy można robić kominek. Mam SSO, niedługo instalacje wewn, okna, potem, mam nadzieję, wylewki. Kominek po wylewkach, prawda? :P Przed tynkami można? Przed wylewkami raczej nie? :oops:

sailor_ro
03-08-2008, 20:44
No i tak prawidłowo najpierw robisz tynki,a potem wylewki,czyli jesli po wylewkach to i po tynkach.Ale tak naprawde to wszystko zalezy od Ciebie i od sposobu jak zabezpieczysz kominek na czas tych robót.
Moj sasiad jak tylko wstawil okna to od razu montował kominek.

pozdrawiam

kalfasik
04-08-2008, 02:02
Chciałabym mieć kominek, ALE jeszcze nie znalazłam takiego, który by mi się podobał :roll: Moje wymagania są takie: prosty,tj. prosty w sensie-bez żadnych udziwnień, bardziej współczesny niż tradycyjny, taki, który nie przypominałby kominka jaki rysuje się w wyobraźni prawie każdemu, kto tylko wypowie to słowo. Szukam szaleńca, któryby mi pomógł. Może brzoza 8) :D :wink: ???

lukol-bis
04-08-2008, 15:57
Chciałabym mieć kominek, ALE jeszcze nie znalazłam takiego, który by mi się podobał :roll: Moje wymagania są takie: prosty,tj. prosty w sensie-bez żadnych udziwnień, bardziej współczesny niż tradycyjny, taki, który nie przypominałby kominka jaki rysuje się w wyobraźni prawie każdemu, kto tylko wypowie to słowo. Szukam szaleńca, któryby mi pomógł. Może brzoza 8) :D :wink: ???

Chyba tylko w salonie Ery mogą zaspokoic Twoje marzenia.....
Pozdrawiam.

an-bud
04-08-2008, 17:25
Chciałabym mieć kominek, ALE jeszcze nie znalazłam takiego, który by mi się podobał :roll: Moje wymagania są takie: prosty,tj. prosty w sensie-bez żadnych udziwnień, bardziej współczesny niż tradycyjny, taki, który nie przypominałby kominka jaki rysuje się w wyobraźni prawie każdemu, kto tylko wypowie to słowo. Szukam szaleńca, któryby mi pomógł. Może brzoza 8) :D :wink: ???
http://foto3.m.onet.pl/_m/08397ac2b4bd4e88aed2f306e4e311b7,6,19,0.jpg
raczej prosty :roll:
http://foto1.m.onet.pl/_m/06b3037afcef88ec80c1628c0aba0995,6,19,0.jpg

an-bud
04-08-2008, 17:37
Hey

No i znowu przybyło mi kilka pytań,które chciałbym Wam zadać:

Wraz z kominkiem odziedziczyłem całą rure przyłączeniowa z kolanem.Dzisiaj patrzałem na rury z sytemu Bertrams i one sa dosyc ciezkie i grube,a ta moja przy nich to jakby z "papieru" była.Poza tym nie posiada żadnej wyczystki i jest problem ze średnicą,bo niby rura i kolano sa fi 200,ale już łącznik wchodzący do komina ma 205.Komin mam systemowy i za cholere nie chce mi ten łącznik wejsc do komina,a na sztywno robic tego nie chce z wiadomych wzgledow.
Wstepnie zdecydowałem sie ze kupie nowe rury Bertramsa i mam taka wizje,kominek posiada wyjscie fi 200,wiec od niego daja rure prosta z wyczystka,potem kolano i nastepnie jest taka redukcja 200 na 180.Do trojnika w kominie włożyłbym ta końcówke 180 owinieta sznurem uszczelniajacym.Tylko czy to przewezenie nie bedzie niekorzystne dla spalania.

Dzieki i pozdrawiamsą gotowe redukcje chyba 190mm ze sznurem, troszkę to szkodzi ale wszystkie kominny systemowe są z tak sp... wyjściem :(

an-bud
04-08-2008, 17:40
Mam pytanie - kiedy można robić kominek. Mam SSO, niedługo instalacje wewn, okna, potem, mam nadzieję, wylewki. Kominek po wylewkach, prawda? :P Przed tynkami można? Przed wylewkami raczej nie? :oops:lepiej po tynkach i wylewkach (pamiętj o styro. tzn braku go pod kominkiem)

an-bud
04-08-2008, 17:47
Witam, zwracam się z prośbą o radę:

Jesteśmy z żoną w trakcie budowy domu dwurodzinnego (Dom w liliach - Archon). Docelowo będziemy zajmować piętro, sąsiedzi na dole. Jesteśmy na etapie wybierania kominka. Od paru miesięcy śledzimy tematy kominkowe no i już zdecydowaliśmy się na Tarnavę, już byliśmy po wstępnych rozmowach z kominkarzem ale ciągle mamy wątpliwości:

1) chcemy grzać się głównie kominkiem (DGP) - salon, sypialnia, 2 pokoje
2) instalacje piętro-parter są niezależne
3) powierzchnia wynosi 115 m2 (podłoga), użytkowa 90 m2, kominkarz zaproponował Tarnavę Premium 16 kW - czy nie będzie za gorąco?
4) pomiędzy kominem a najdalszą ścianą jest 10-11 m - czy da radę to sensownie ogrzać bez turbiny?
5) czy spanie przy turbinie i świszczących rurach jest bardzo uciążliwe?

Takie oto mamy wątpliwości. Będziemy wdzięczni za poradę. Dziękujemy i pozdrawiamy :)
3. jak będziesz ładował jak doTytanika to tak :wink:
4. rura min. 160mm
5. i tak i nie (jak dobrze dobrane to nie)

aniakrzys
06-08-2008, 11:25
Mam pytanie:
W trakcie budowy domu doprowadziłem rurą kanalizacyjną fi200 powietrze z zewnątrz. Teraz z podłogi wystaje w odl. 1m od kominka tylko zaślepka na takiej rurze. Jak zrobić dalej dojście do kominka? Wylewek jeszcze nie ma. Kominek ma pobierać tylko to powietrze z zewnątrz. Chcę kupić kominek ZUZIA 16kW.

sailor_ro
06-08-2008, 17:32
No a może jakiś rysunek sytuacyjny jak to u Ciebie wyglada??


A ja mam dobrzy ludzie takie pytanko,kominek postawiłem,podłączyłem i zacząłem palić :D akurat sie dobrze złozyło bo wiało i generalnie
nieprzyjemnie było.
No,ale wracajac to było to moje pierwsze w życiu palenie w kominku w zwiazku z tym takie pytanie,w popielniku jest taka przesłona,ktora to dotarcza powietrze do paleniska (to tak wg mnie),no i teraz jak nalezy sie z nia obchodzic,generalnie przy rozpaleniu mialem ja otwarta na full,potem przymykałem,ale wtedy w kominku przygasało i to ostro.
Kominek nie wyposażony w szyber.

pozdrawiam

skilll
08-08-2008, 13:29
Poproszę o Wasze sugestie i spostrzeżenia
Planujemy budowę domu parterowego z poddaszem do adaptacji w późniejszym etapie.
http://www.domdlaciebie.com.pl/?akcja=szczegoly&id_domku=137&unset=2

Teraz kwestia ogrzewania.
Pomysł jest taki:
zainwestować w duży, wydajny kominek, który ogrzeje salon z kuchniż oraz doprowadzimy DGP do pokojów i łazienki. W przyszłości również poddasze (2 pokoje i łazienka)

W łazienkce, holu i pokojach chcemy zamontować podłogówkę.

W części dziennej rezygnujemy z CO (tylko kominek). (okna od pd. i zachodu)

Co Wy o tym sądzicie.

Czy to będzie ekonomiczne rozwiązanie? Podłogówki dużo nie powinno wyjść.
Proszę o Wasze sugestie.

KrzysztofLis2
08-08-2008, 14:09
Czy to będzie ekonomiczne rozwiązanie?
Sprecyzuj, co rozumiesz pod określeniem "ekonomiczne"?

Jareq
08-08-2008, 16:22
Mam pytanie .

Czy rura doprowadzająca powietrze do kominka może być załamana jak widać na zdjęciach? Dodam, że dojdzie jeszcze konieczne załamanie pod kominkiem ( 90*).

http://img217.imageshack.us/img217/2201/p1030918yb1.jpg (http://imageshack.us)
http://img217.imageshack.us/img217/2201/p1030918yb1.41d0eba9e7.jpg (http://g.imageshack.us/g.php?h=217&i=p1030918yb1.jpg)

Załamanie z kolan 67 stopni

http://img221.imageshack.us/img221/1728/p1030919it2.jpg (http://imageshack.us)
http://img221.imageshack.us/img221/1728/p1030919it2.45e174bc7d.jpg (http://g.imageshack.us/g.php?h=221&i=p1030919it2.jpg)


Rurę w zasadzie mogę dać prosto ale posadzka w tym miejscu będzie miała ok. 3-4 cm. no i oczywiście takie rozwiązanie wpłynie na wychładzanie podłogi.


pozdrawiam

skilll
09-08-2008, 12:39
Czy to będzie ekonomiczne rozwiązanie?
Sprecyzuj, co rozumiesz pod określeniem "ekonomiczne"?

Chodzi mi o najlepszy stosunek jakości do ceny i niedrogie użytkowanie domu.

marjucha
09-08-2008, 12:43
Poproszę o Wasze sugestie i spostrzeżenia
Planujemy budowę domu parterowego z poddaszem do adaptacji w późniejszym etapie.
http://www.domdlaciebie.com.pl/?akcja=szczegoly&id_domku=137&unset=2

Teraz kwestia ogrzewania.
Pomysł jest taki:
zainwestować w duży, wydajny kominek, który ogrzeje salon z kuchniż oraz doprowadzimy DGP do pokojów i łazienki. W przyszłości również poddasze (2 pokoje i łazienka)

W łazienkce, holu i pokojach chcemy zamontować podłogówkę.

W części dziennej rezygnujemy z CO (tylko kominek). (okna od pd. i zachodu)

Co Wy o tym sądzicie.

Czy to będzie ekonomiczne rozwiązanie? Podłogówki dużo nie powinno wyjść.
Proszę o Wasze sugestie.
Do łazienki raczej nie doprowadzamy ciepłego powietrza z DGP. :roll:

an-bud
09-08-2008, 22:45
Mam pytanie:
W trakcie budowy domu doprowadziłem rurą kanalizacyjną fi200 powietrze z zewnątrz. Teraz z podłogi wystaje w odl. 1m od kominka tylko zaślepka na takiej rurze. Jak zrobić dalej dojście do kominka? Wylewek jeszcze nie ma. Kominek ma pobierać tylko to powietrze z zewnątrz. Chcę kupić kominek ZUZIA 16kW. i tak ten typ nie ma możliwości bezpośredniego podłączenia powietrza zewnętrznego :( w takiej sytuacji najlepiej skierować powietrze zewnętrzne na front wkładu.

an-bud
09-08-2008, 22:52
No a może jakiś rysunek sytuacyjny jak to u Ciebie wyglada??


A ja mam dobrzy ludzie takie pytanko,kominek postawiłem,podłączyłem i zacząłem palić :D akurat sie dobrze złozyło bo wiało i generalnie
nieprzyjemnie było.
No,ale wracajac to było to moje pierwsze w życiu palenie w kominku w zwiazku z tym takie pytanie,w popielniku jest taka przesłona,ktora to dotarcza powietrze do paleniska (to tak wg mnie),no i teraz jak nalezy sie z nia obchodzic,generalnie przy rozpaleniu mialem ja otwarta na full,potem przymykałem,ale wtedy w kominku przygasało i to ostro.
Kominek nie wyposażony w szyber.

pozdrawiam jaki wkład ??? może tylko troszkę przymknąć :wink:

an-bud
09-08-2008, 22:54
Poproszę o Wasze sugestie i spostrzeżenia
Planujemy budowę domu parterowego z poddaszem do adaptacji w późniejszym etapie.
http://www.domdlaciebie.com.pl/?akcja=szczegoly&id_domku=137&unset=2

Teraz kwestia ogrzewania.
Pomysł jest taki:
zainwestować w duży, wydajny kominek, który ogrzeje salon z kuchniż oraz doprowadzimy DGP do pokojów i łazienki. W przyszłości również poddasze (2 pokoje i łazienka)

W łazienkce, holu i pokojach chcemy zamontować podłogówkę.

W części dziennej rezygnujemy z CO (tylko kominek). (okna od pd. i zachodu)

Co Wy o tym sądzicie.

Czy to będzie ekonomiczne rozwiązanie? Podłogówki dużo nie powinno wyjść.
Proszę o Wasze sugestie. jak będzie ktoś ciągle w gotowości do dokładania opału to będzie ekonomicznie :wink:

an-bud
09-08-2008, 22:59
Mam pytanie .

Czy rura doprowadzająca powietrze do kominka może być załamana jak widać na zdjęciach? Dodam, że dojdzie jeszcze konieczne załamanie pod kominkiem ( 90*).




Rurę w zasadzie mogę dać prosto ale posadzka w tym miejscu będzie miała ok. 3-4 cm. no i oczywiście takie rozwiązanie wpłynie na wychładzanie podłogi.


pozdrawiam zależy jakie palenisko, ale wkład wciągnie sobie tą rurą powietrze, o ile ma takie wejście.

an-bud
09-08-2008, 23:04
Poproszę o Wasze sugestie i spostrzeżenia
Planujemy budowę domu parterowego z poddaszem do adaptacji w późniejszym etapie.
http://www.domdlaciebie.com.pl/?akcja=szczegoly&id_domku=137&unset=2

Teraz kwestia ogrzewania.
Pomysł jest taki:
zainwestować w duży, wydajny kominek, który ogrzeje salon z kuchniż oraz doprowadzimy DGP do pokojów i łazienki. W przyszłości również poddasze (2 pokoje i łazienka)

W łazienkce, holu i pokojach chcemy zamontować podłogówkę.

W części dziennej rezygnujemy z CO (tylko kominek). (okna od pd. i zachodu)

Co Wy o tym sądzicie.

Czy to będzie ekonomiczne rozwiązanie? Podłogówki dużo nie powinno wyjść.
Proszę o Wasze sugestie.
Do łazienki raczej nie doprowadzamy ciepłego powietrza z DGP. :roll: :-? a to z jakieego powodu ???

sailor_ro
09-08-2008, 23:39
[quote=sailor_ro] jaki wkład ??? może tylko troszkę przymknąć :wink:

hey

wkład invicta grande vision 15 kW.

pozdrawiam

an-bud
09-08-2008, 23:54
[quote=sailor_ro] jaki wkład ??? może tylko troszkę przymknąć :wink:

hey

wkład invicta grande vision 15 kW.

pozdrawiam
to z wyczuciem :wink: palenia też trzeba się nauczyć :wink: kilka sezonów i będzie OK :wink: drewno w zależności od wilgotności i rodzaju, wielkości klocków wymaga innej "opieki" ( ilości pow. do spalania) ten wkład pobiera pow. przez szufladę tzn. popielnik i też brakiem uszczelki przy szybie. inaczej działa latem, inaczej w sezonie grzewczym ( inne temperatury, ciąg komina )

ps. parę dni temu przegoniłem kominiarza z "wiatraczkiem"( może przebieraniec) chciał sprawdzić mi ciąg kominów :lol: :lol: :lol:

marjucha
10-08-2008, 08:53
Poproszę o Wasze sugestie i spostrzeżenia
Planujemy budowę domu parterowego z poddaszem do adaptacji w późniejszym etapie.
http://www.domdlaciebie.com.pl/?akcja=szczegoly&id_domku=137&unset=2

Teraz kwestia ogrzewania.
Pomysł jest taki:
zainwestować w duży, wydajny kominek, który ogrzeje salon z kuchniż oraz doprowadzimy DGP do pokojów i łazienki. W przyszłości również poddasze (2 pokoje i łazienka)

W łazienkce, holu i pokojach chcemy zamontować podłogówkę.

W części dziennej rezygnujemy z CO (tylko kominek). (okna od pd. i zachodu)

Co Wy o tym sądzicie.

Czy to będzie ekonomiczne rozwiązanie? Podłogówki dużo nie powinno wyjść.
Proszę o Wasze sugestie.
Do łazienki raczej nie doprowadzamy ciepłego powietrza z DGP. :roll: :-? a to z jakieego powodu ???
Mylę się? :o
Skoro twierdzisz, że jest inaczej to na pewno tak jest, ale głowę bym dał, że czytałem o tym w jakimś magazynie budowlanym :-? .
No i nie miałbym głowy :wink:
Rozumiem, że nie ma żadnych przeciwwskazań co do DGP i łazienki?
Pozdrawiam :D

Lobelka
10-08-2008, 11:46
Witam,

a ja mam pytanie, czy steropian pod wylewką w salonie, na ktorej bedzie stał kominek to jest bład? Czy to w jakis sposob wplywnie na stabilnosc, trawość wylewki?

Pozdrawiam :-)

sailor_ro
10-08-2008, 15:46
Coś tam faktycznie było żeby nie doprowadzać DGP do łazienki(a dokładniej do pomieszczeń mokrych)czym to tłumaczyli nie pamiętam.
Ale na forum właśnie wyczytałem że tak naprawde to nie ma żadnych przeciwskazań,a ludzie którzy nie doprowadzili, teraz żałują.

pozdrawiam

grzesiu_f
10-08-2008, 23:07
witam,

Chciałbym skorzystać z porad tak szacownego grona i zapytać się o opinię na temat kominków jotula ze steatytu. Czy ktoś może zastanawiał się nad takimi kominkami? Steatyt podobno to dobry materiał kumulujący ciepło. Ciekaw jestem opinii na temat aspektów funkcjonalnych oraz samego wyglądu kominka....Mam do ogrzania dwa pomieszczenia ok. 60 m2 i takie rozwiązanie wydaje się być idealne - tylko czy na pewno?

Parametry kominka:
-Wkład żeliwny wyposażony w systemy czystego spalania (CB) oraz samooczyszczania szyby (air wash)
-Wydajność cieplna: Min 3,2 kW. Nom 8 kW. Max 11 kW
-Maksymalna długość polana: 350 mm
-Dostępne wykończenie: szara matowa farba
-Wylot spalin: góra
-Rura dymowa: 150 mm

więcej na temat samego wkładu na stronie http://www.jotul.com/pl/wwwjotulpl/Main-Menu/Produkty/Drewno/Wkady-na-drewno/Jotul-I-350-FL/

a tak wygląda kominek
http://picasaweb.google.pl/grzesiu.fi/Kominek/photo#5231677942259676690

pam
10-08-2008, 23:27
Coś tam faktycznie było żeby nie doprowadzać DGP do łazienki(a dokładniej do pomieszczeń mokrych)czym to tłumaczyli nie pamiętam.
Ale na forum właśnie wyczytałem że tak naprawde to nie ma żadnych przeciwskazań,a ludzie którzy nie doprowadzili, teraz żałują.

pozdrawiam
Z tego co się orientuję to powód dla którego nie doprowadza się DGP do łazienki i kuchni jest bardzo prosty. W każdym z tych pomieszczeń musi byc kratka wyciągowa (wentylacja). Powietrze powinno być zaciągane do tych pomieszczeń z domu i dzięki temu jest stały przepływ powietrza w całym obiekcie, a przez to ciepłe powietrze z kratki DGP w łazience nie ucieka od razu do wentylacji. Ale ta wersja nie sprawdza się oczywiście tam gdzie jedyny źródłem ogrzewania jest DGP bo wtedy w łazience nie ma co grzać a nawiew przez kratki w drzwiach nie wystarcza.

an-bud
11-08-2008, 08:53
witam,

Chciałbym skorzystać z porad tak szacownego grona i zapytać się o opinię na temat kominków jotula ze steatytu. Czy ktoś może zastanawiał się nad takimi kominkami? Steatyt podobno to dobry materiał kumulujący ciepło. Ciekaw jestem opinii na temat aspektów funkcjonalnych oraz samego wyglądu kominka....Mam do ogrzania dwa pomieszczenia ok. 60 m2 i takie rozwiązanie wydaje się być idealne - tylko czy na pewno?

Parametry kominka:
-Wkład żeliwny wyposażony w systemy czystego spalania (CB) oraz samooczyszczania szyby (air wash)
-Wydajność cieplna: Min 3,2 kW. Nom 8 kW. Max 11 kW
-Maksymalna długość polana: 350 mm
-Dostępne wykończenie: szara matowa farba
-Wylot spalin: góra
-Rura dymowa: 150 mm

więcej na temat samego wkładu na stronie http://www.jotul.com/pl/wwwjotulpl/Main-Menu/Produkty/Drewno/Wkady-na-drewno/Jotul-I-350-FL/

a tak wygląda kominek
http://picasaweb.google.pl/grzesiu.fi/Kominek/photo#5231677942259676690co się komu podoba :wink: Troszkę mała moc, jedno pomieszczenie OK, a jak podać ciepło na inne pomieszczenie?

skilll
11-08-2008, 10:56
Poproszę o Wasze sugestie i spostrzeżenia
Planujemy budowę domu parterowego z poddaszem do adaptacji w późniejszym etapie.
http://www.domdlaciebie.com.pl/?akcja=szczegoly&id_domku=137&unset=2

Teraz kwestia ogrzewania.
Pomysł jest taki:
zainwestować w duży, wydajny kominek, który ogrzeje salon z kuchniż oraz doprowadzimy DGP do pokojów i łazienki. W przyszłości również poddasze (2 pokoje i łazienka)

W łazienkce, holu i pokojach chcemy zamontować podłogówkę.

W części dziennej rezygnujemy z CO (tylko kominek). (okna od pd. i zachodu)

Co Wy o tym sądzicie.

Czy to będzie ekonomiczne rozwiązanie? Podłogówki dużo nie powinno wyjść.
Proszę o Wasze sugestie.
Do łazienki raczej nie doprowadzamy ciepłego powietrza z DGP. :roll: :-? a to z jakieego powodu ???
Mylę się? :o
Skoro twierdzisz, że jest inaczej to na pewno tak jest, ale głowę bym dał, że czytałem o tym w jakimś magazynie budowlanym :-? .
No i nie miałbym głowy :wink:
Rozumiem, że nie ma żadnych przeciwwskazań co do DGP i łazienki?
Pozdrawiam :D

Planujemy tak bo lubię wziąć prysznic w ciepłej łazience. NIe ma nic gorszego jak niedrogrzana łazienka i wyjście spod prysznica. Pewnie niektórzy napiszą żebym sobie CO podkręcił jak chcę mieć cieplej. Oprócz tego, że ciepło chcę mieć ekonomiczie stąd ten pomysł z doprowadzeniem DGP. Czytając Wasze komentarze dochodzę do wniosku, że założenia są słuszne.
Pozdrawiam

an-bud
11-08-2008, 11:11
też lubię ciepło w łazience, miałem w poprzednim domku, mam i w obecnym

blady
12-08-2008, 21:39
Moim zdaniem jeśli już jest DGP i jest możliwość doprowadzenia powietrza do łazienki to jak najbardziej robić.
- po coś montuje się grzałki elektryczne do grzejników łazienkowych a nic nie stoi na przeszkodzie co by wykorzystać do tego samego celu DGP.

********

Mam pytanie do praktyków którzy zajmują się wykończeniem kominków. Jak macie do wykonannia ramkę z kamienia (granit, marmur itp) na około wkładu, jak ją łączycie żeby nie było szpar w ramie? Jest jakaś metoda na bardzo precyzyjne docinanie? Jeśłi nie da się precyzyjnie dociąć czym można zamaskować szpary? Żywica? Silikon wysokotemperatórowy? Czy między płytą obudowy a ramką z kamienia powinno dać się kątownik?

Blutka
12-08-2008, 21:47
To ja się tutaj nieregulaminowo wtrącę, bo na krakowskim wątku nic mi nie doradzono: czy ktoś w Krakowie zna dobrego speca od kominków? Szukam od tygodni i nikt nikogo mi nie polecił, nikt nie jest zadowolony ze swojego kominka. Makabra jakaś.

Jareq
17-08-2008, 21:42
Mam pytanie .

Czy rura doprowadzająca powietrze do kominka może być załamana jak widać na zdjęciach? Dodam, że dojdzie jeszcze konieczne załamanie pod kominkiem ( 90*).




Rurę w zasadzie mogę dać prosto ale posadzka w tym miejscu będzie miała ok. 3-4 cm. no i oczywiście takie rozwiązanie wpłynie na wychładzanie podłogi.


pozdrawiam zależy jakie palenisko, ale wkład wciągnie sobie tą rurą powietrze, o ile ma takie wejście.

Kominek będzie z płaszczem wodnym - jaki jeszcze nie zdecydowałem obecnie myślę o hajduku. edilku i ctm.

dzięki za odpowiedź

Pozdrawiam

Puszka
17-08-2008, 22:24
Szukam wkładu z szybą boczną o wylocie spali max fi160 a najlepiej 150

czy spotkaliście się zczymś takim??


Pozdrawiam

Puszka

Forest-Natura
17-08-2008, 22:39
Witam.
Nie ma.
Pozdrawiam.

Puszka
17-08-2008, 22:44
Witam.
Nie ma.
Pozdrawiam.

Takie odpowiedzi lubie. Szybka i zwięzła chodź mnie nie troche załamała. Bede musiał wziąśc Tarnave z przednią szybą (tylko).

edde
17-08-2008, 22:56
witam
nurtuje mnie pewien problem:
w jaki sposób odbywa sie czyszczenie komina dymowego a w zasadzie części tego przewodu od wkładu kominka do trójnika w kominie (np. systemowym), w pionowym kominie - bez problemu z góry, u dołu wyczystka, ale jak w części poziomej od trójnika 90st przez kolano 90st do wkładu? od strony wkładu?

manieq82
19-08-2008, 00:00
Witam,
Jestem w trakcie budowy i planuje powoli zakup kominka z PW. Domek ok 180 m2 dobre będzie ocieplony. Kominek może będzie podpiety do bufora - lanuję grać fifty fifty z piecem gazowym - jak będzie czas.
Moja uwaga skupia się na modelach bardziej nowoczesnych wyglądem i tak np. podobają mi się np. takie: http://www.edilkaminpolska.pl/wklady_z_plaszczem_wodnym.php
lub takie
http://www.merkurykominki.eu/index.php?option=com_content&task=view&id=203&Itemid=224
Pierwsze sprzedaje bodajrze Ulrich, drugie z kolei na stronie widać że sprzedaja w Castorami. Ktoś może sie wypowiedzieć co do jakości w/w

Teraz kryteria:
1. Szyba prosta - kominek na prostej ścianie
2. Najlepiej jeśli lekko panoramiczy - jak Mercury
3. Prosta ramka - żadne odlewy (najlepiej)
4. Aby wlot powietrza był jedynie spod spodu - będę miał went. mech. z reku i boje się że jeśli nie będę miał kratki w salonie - kominiarz nie odpuści
5. Moc - licze coś koło 19KW

Teraz pytanie dodatkowe ponieważ zaczynamy budować:
- jaką rurę wkopać po kominek - 160 OK - jakie najczęściej są wejścia?
- Przekrój komina? Murarz coś o 14x27 - może 27x27. Nie ma przeciwskazań przewymiarowanego komina?

Z góry dziękuję za pomoc

an-bud
19-08-2008, 00:33
Witam,
Jestem w trakcie budowy i planuje powoli zakup kominka z PW. Domek ok 180 m2 dobre będzie ocieplony. Kominek może będzie podpiety do bufora - lanuję grać fifty fifty z piecem gazowym - jak będzie czas.
Moja uwaga skupia się na modelach bardziej nowoczesnych wyglądem i tak np. podobają mi się np. takie: http://www.edilkaminpolska.pl/wklady_z_plaszczem_wodnym.php
lub takie
http://www.merkurykominki.eu/index.php?option=com_content&task=view&id=203&Itemid=224
Pierwsze sprzedaje bodajrze Ulrich, drugie z kolei na stronie widać że sprzedaja w Castorami. Ktoś może sie wypowiedzieć co do jakości w/w

Teraz kryteria:
1. Szyba prosta - kominek na prostej ścianie
2. Najlepiej jeśli lekko panoramiczy - jak Mercury
3. Prosta ramka - żadne odlewy (najlepiej)
4. Aby wlot powietrza był jedynie spod spodu - będę miał went. mech. z reku i boje się że jeśli nie będę miał kratki w salonie - kominiarz nie odpuści
5. Moc - licze coś koło 19KW

Teraz pytanie dodatkowe ponieważ zaczynamy budować:
- jaką rurę wkopać po kominek - 160 OK - jakie najczęściej są wejścia?
- Przekrój komina? Murarz coś o 14x27 - może 27x27. Nie ma przeciwskazań przewymiarowanego komina?

Z góry dziękuję za pomocz tych dodatkowych to 160 będzie OK, przy dużym palenisku 27x27.
Co do podanych wyżej "palenisk" patrz poprzednia strona, tzn. wielkie g....o

an-bud
19-08-2008, 00:37
witam
nurtuje mnie pewien problem:
w jaki sposób odbywa sie czyszczenie komina dymowego a w zasadzie części tego przewodu od wkładu kominka do trójnika w kominie (np. systemowym), w pionowym kominie - bez problemu z góry, u dołu wyczystka, ale jak w części poziomej od trójnika 90st przez kolano 90st do wkładu? od strony wkładu? i tak i tak tzn. jak wygodniej :wink:

adiz1
21-08-2008, 09:41
Niestety nie stać mnie na kafle wielkoformatowe - postanowiłem zatem, że samodzielnie wykonam ich imitację z płytek gresowych w większym formacie np 30x60, 60x60. Minimalna fuga i fazowanie (zeszlifowanie krawędzi) powinno dać "podobny" efekt jak w przypadku dużych kafli - przynajmniej dla patrzącego na kominek z dalszej odległości. Wydaje mi się ,że przynajmniej kilku forowiczów chwaliło sie kominkami, gdzie jako wykończenie (jako ramka wokół drzwiczek wkładu, półka) był zastosowany ten materiał - gres. Fachowcy - zawodowcy, nie chcą się dzielić wiedzą -po części to rozumiem to ich praca i to kosztuje. Może jednak ktoś uchyli rąbka tajemnicy jak i czym obrabiać taki materiał. Czy wystarczy zastosowanie popularnych na rynku elastycznych klejów do gresu, płytek ceramicznych? Bardzo Was proszę o wszelkie sugestie w tym temacie.

(Przepraszam za powielenie tematu z działu "wnętrza", ale sprawa pilna)

DOROTADRA
21-08-2008, 18:35
Proszę o pomoc w wyborze wkładu kominkowego. Kominek ma być głównie dla "nastroju" więc szukam modelu prostego, niedrogiego, o nowoczesnym wyglądzie, a jednocześnie taki, który nadaje sie do rozprowadzenia ciepłego powietrza, gdyż mam rozprowadzone 2 kanały - więc jak juz są to chcę je wykorzystać :)
Zastanawim się nad wkładami dostępnymi np. w Obi czy też innych tego typu marketach.

edde
21-08-2008, 20:22
witam
nurtuje mnie pewien problem:
w jaki sposób odbywa sie czyszczenie komina dymowego a w zasadzie części tego przewodu od wkładu kominka do trójnika w kominie (np. systemowym), w pionowym kominie - bez problemu z góry, u dołu wyczystka, ale jak w części poziomej od trójnika 90st przez kolano 90st do wkładu? od strony wkładu? i tak i tak tzn. jak wygodniej :wink:

czyli jak rozumiem jest to jak najbardziej wykonalne od strony wkładu wsadzić jakiś elastyczny wycior do góry i w bok i tę część przewodu (z załamaniem 90st) wyczyścić?

Tora
21-08-2008, 23:36
W ramach ograniczania kosztów budowy na wkład zostało marne 3tys więc wspierać będę polską myśl techniczną.
Czy Zuzia Eko 16kW(bez płaszcza) to dobry wybór? Jak wygląda palenie ciągłe w tymże wkładzie? Realne, możliwe, dopuszczalne?
Mimo że sprzedawca pisze: "możliwość zastosowania zewnętrznego dolotu powietrza w skład którego wchodzi przyłącze kanałowe do kominka" ktoś wcześniej zwracał uwagę, że niemożliwe jest podpięcie dopływu powietrza z zewnątrz. To jak to w końcu jest z tym powietrzem?
Dziękuję za informacje i ewntualne dodatkowe uwagi.

Flexus
22-08-2008, 08:38
czyli jak rozumiem jest to jak najbardziej wykonalne od strony wkładu wsadzić jakiś elastyczny wycior do góry i w bok i tę część przewodu (z załamaniem 90st) wyczyścić?
Jeśli słusznie pytasz o takie praktyczne szczegóły przed wykonaniem kominka, to radzę wykonać załamanie nie 90 lecz 45 stopni. Ciąg będzie lepszy i będzie łatwiej czyścić to załamanie.

edde
22-08-2008, 22:36
czyli jak rozumiem jest to jak najbardziej wykonalne od strony wkładu wsadzić jakiś elastyczny wycior do góry i w bok i tę część przewodu (z załamaniem 90st) wyczyścić?
Jeśli słusznie pytasz o takie praktyczne szczegóły przed wykonaniem kominka, to radzę wykonać załamanie nie 90 lecz 45 stopni. Ciąg będzie lepszy i będzie łatwiej czyścić to załamanie.

z tym że jeśli damy 45st na załamaniu to wypadałoby dać też trójnik 45st w kominie, a jest teoria że po 45st znacznie lepiej odcieki z komina lądują w kominku a nie w odskraplaczu, czego chciałbym uniknąć, o ciąg komina raczej sie nie martwię, 20cm średnicy, 11 metrów ocieplonego na całej dł. komina
czyli ew. załamanie w postaci 2x 45st ale czy to nie przerost formy...

Flexus
22-08-2008, 22:52
jest teoria że po 45st znacznie lepiej odcieki z komina lądują w kominku a nie w odskraplaczu, czego chciałbym uniknąć
E tam. Już 4 zimy paliłem w kominku z wejściem 45 st do komina i żadnych odcieków z komina we wkladzie nie zauważyłem. A na wylocie komina żadnego "strażaka" lub tym podobnego patentu nie mam (po prostu wylot w niebo jak przed wiekami). No ale palę wyłącznie suchym drewnem (także iglastym).

grave
22-08-2008, 22:59
Pytanie techniczne:
mam doprowadzenie powietrza z zewnątrz, chce kupić wkład kominkowy, czy powinien być on połączony "na sztywno" z rurą doprowadzającą powietrze?
Mój majster mówi, że wystarczy tylko jak jak to powietrze z rury dmucha pod wkład, ale nie łaczy się jej z wkładem??
Czy w związku z z tym, że jet takie doprowadzenie powinienem szukać wkłądu z doprowdzeniem powietrza z zewnątrz czy niekoniecznie?

sailor_ro
23-08-2008, 09:42
Albo masz wkład który ma króciec przyłączeniowy i wtedy powietrze podłącza się bezposrednio do wkładu,albo masz kominek który bierze powietrze z pomieszczenia i wtedy wyprowadza sobie wylot pod wkładem.

Forest-Natura
23-08-2008, 13:00
E tam. Już 4 zimy paliłem w kominku z wejściem 45 st do komina i żadnych odcieków z komina we wkladzie nie zauważyłem. A na wylocie komina żadnego "strażaka" lub tym podobnego patentu nie mam (po prostu wylot w niebo jak przed wiekami). No ale palę wyłącznie suchym drewnem (także iglastym).

Witam.
Flexus - swoją opinię wyrażasz na podstawie jednego kominka, ja mogę powiedzieć coś zupełnie innego na podstawie kilkuset, które widziałem. Woda się leje po wkładzie aż miło...a potem czuć po całym domu wędzonkę...
Palenie suchym drewnem w naszym kraju to można między bajki włożyć.
Jak widać na Twoim przykładzie sprawdza się powiedzenie że wyjątki potwierdzają regułę :wink:
Pozdrawiam.

grave
23-08-2008, 16:31
Albo masz wkład który ma króciec przyłączeniowy i wtedy powietrze podłącza się bezposrednio do wkładu,albo masz kominek który bierze powietrze z pomieszczenia i wtedy wyprowadza sobie wylot pod wkładem.

Ok, jeśli zatem nie ma króćca tylko ma wylot pod wkładem to czy wtedy trzeba robić dwa szybry? Jeden od powietrza dolny, a drugi górny dymny?

sailor_ro
23-08-2008, 20:50
Hmm, moze zanim wypowiedza sie madrzejsi to tak, no mozesz na wylocie powietrza na dole założyc przepustnice (sterowana na lince,albo z pręta) coby to przymknąć w razie czego.
Jednak czy jest to koniecznosc to nie wiem.

Szyber na górze(dymny) to jesli kominek nie jest wyposazony w to urzadzenie,to jak mi na forum doradzali warto założyc.Bedziesz miał jakies oszczednosci.

pozdrawiam

PS poprawcie mnie jesli sie myle :D

wosk96
24-08-2008, 01:52
Witam! Proszę o fachową poradę dotyczącą wyboru wkładu kominkowego. Wraz z żoną (i to równocześnie :D zachorowaliśmy na wkład wyspowy. Wiadomo: przeszklone dwie szyby długie i jedna krótka, efekt wizualny przede wszystkim (ogień widoczny z trzech stron, kominek umieszczony centralnie w salonie), nie będzie głównym źródłem ciepła, choć jest DGP.
Niestety cena takiego rozwiązania powala :( (dodam, że zapatrzyliśmy się na wkłady z szybami bez "ramek").
I tu proszę o radę: jeśli już wyskrobiemy te fundusze (grubo ponad 10 tys) to co wybrać: Spartherm Arte U70 (chyba najmniejszy, najbardziej zgrabny), jest też Jotul Atraflam Epi oraz wkład Totem Epi, a może coś z TurboFonte (Cheminees Turbo Fonte sd epi 950). Z tym, że te ostatnie trochę duże. Chciałbym mieć pewność, że dokonałem najlepszego wyboru z punktu widzenia technicznego i użytkowego. Na co jeszcze zwrócic uwagę przy montażu, czy też montować wspomniane tu nakładki akumulacyjne?
A może ktoś z Państwa przedstawi mi na priva rozsądną ofertę zakupu takiego wkładu? :roll: Będę wdzięczny za wskazówki. Pozrdrawiam z Mazur.

a-nita
24-08-2008, 23:15
podlączam się do powyższego pytania mnie także interesują takie kominki "akwarium" dodam jeszcze do powyższych chazelles GV 1000 EPI,mój kominek będzie bez DGP, jest ich faktycznie kilka i proszę ekspertów o radę na który polować, i jeszcze jedno chyba glupie pytanie :oops: czy z takiego kominka można odprowadzać spaliny stalową rurą zamiast komina?,takżeby kominek byl wyczystką ?

sailor_ro
25-08-2008, 09:32
Rura stalowa,ale żaroodporna.

pozdrawiam

aniakrzys
25-08-2008, 14:54
Poradźcie mi jaki kupić kominek z doprowadzeniem powietrza tylko z zewnątrz. Kominek powinien mieć moc ok. 16kW.

lukol-bis
25-08-2008, 15:42
podlączam się do powyższego pytania mnie także interesują takie kominki "akwarium" dodam jeszcze do powyższych chazelles GV 1000 EPI,mój kominek będzie bez DGP, jest ich faktycznie kilka i proszę ekspertów o radę na który polować, i jeszcze jedno chyba glupie pytanie :oops: czy z takiego kominka można odprowadzać spaliny stalową rurą zamiast komina?,takżeby kominek byl wyczystką ?

Z tą rurą, to nie jest najlepszy pomysł.
Kominek wymaga, do prawidowej pracy, rozgrzanego komina, a przy takiej rurze raczej będzie to trudne.
Pozdrawiam.

Renka Grabow
26-08-2008, 00:01
Mam pytanie do specjalistów kominkowych, bo już zamotaliśmy się w różnych opiniach...
Mamy dom z poddaszem, ale w tej chwili poddasze jest niewykończone i będzie nieogrzewane. Tak więc kocioł gazowy i kominek z płaszczem wodnym ma do ogrzania obecnie 122 m2, dopiero po wykończeniu poddasza w bliżej nieokreślonej przyszłości będzie dwa razy więcej. Zakładaliśmy, że kupimy piec i kominek o takiej mocy, aby w przyszłości ogrzać całość 240 m2. Tymczasem wykonawca naszej instalacji przekonauje nas, że kominek z płaszczem możemy mieć tylko 12 kw, max. 14, ponieważ wkład o większej mocy będzie co chwilę się gotował, przy naszej obecnej powierzchni grzewczej... Wygląda na to, że nie możemy kupić kominka z płaszczem, bo w przyszłości kominek 12 kw nie ogrzeje 240 m2. W chwili, gdy zaczniemy palić wyłączy się piec gazowy i na górze będzie zimno bo kominek będzie miał za małą moc?
Czy jest sposób, aby pomimo wszystko zastosować rozwiązanie z płaszczem? Dodam, że wizja 500 l zbiornika odbierajacego ciepło z wkładu odpada, bo i nie ma na to miejsca i jest to bardzo drogie...
Czy mam sobie dać spokój z płaszczem i kupić normalny kominek???

Będę wdzięczna za wszystkie porady, już sami nie wiemy jakie rozwiązanie jest najlepsze...

Renka Grabow
28-08-2008, 13:54
Chyba się naszym forumowym specjalistom znudziło odpowiadanie na setkę pytań :cry: a szkoda...

an-bud
28-08-2008, 19:17
Mam pytanie do specjalistów kominkowych, bo już zamotaliśmy się w różnych opiniach...
Mamy dom z poddaszem, ale w tej chwili poddasze jest niewykończone i będzie nieogrzewane. Tak więc kocioł gazowy i kominek z płaszczem wodnym ma do ogrzania obecnie 122 m2, dopiero po wykończeniu poddasza w bliżej nieokreślonej przyszłości będzie dwa razy więcej. Zakładaliśmy, że kupimy piec i kominek o takiej mocy, aby w przyszłości ogrzać całość 240 m2. Tymczasem wykonawca naszej instalacji przekonauje nas, że kominek z płaszczem możemy mieć tylko 12 kw, max. 14, ponieważ wkład o większej mocy będzie co chwilę się gotował, przy naszej obecnej powierzchni grzewczej... Wygląda na to, że nie możemy kupić kominka z płaszczem, bo w przyszłości kominek 12 kw nie ogrzeje 240 m2. W chwili, gdy zaczniemy palić wyłączy się piec gazowy i na górze będzie zimno bo kominek będzie miał za małą moc?
Czy jest sposób, aby pomimo wszystko zastosować rozwiązanie z płaszczem? Dodam, że wizja 500 l zbiornika odbierajacego ciepło z wkładu odpada, bo i nie ma na to miejsca i jest to bardzo drogie...
Czy mam sobie dać spokój z płaszczem i kupić normalny kominek???

Będę wdzięczna za wszystkie porady, już sami nie wiemy jakie rozwiązanie jest najlepsze...
i tak wybrać musisz sama :wink: mniejszy pociągnie nawet ponad 200m2 ale do mius paru stopni ( na zewnątrz, ale zależy to też od jakości ocieplenia domu) w większym palenisku np; 24 kw można palić delikatnie na minimalnnych obrotach :wink: wydajność firmy podają :
1.minimalną
2.nominalną
3.maksymalną
ogólnie 99% wodnych palenisk konstrukcyjnie jest do D...

Jacek1204
28-08-2008, 20:43
Czy do domku 130 m2 ( 68 dół i 62 góra ) potrzeba kominka aż 22kW ?
Zwarta bryła , kominek usytuowany centralnie przy klatce schodowej.
Kominek ma byc z DGP do ciagłego palenia. Ogrzewanie domku kominek + elektryka .
Czy aż 22 kW na tak powierzchnię ?

an-bud
28-08-2008, 20:50
średnio 1kw na 10m2 (upraszczając), ale zależy od zapotrzebowania energetycznego budynku

Jacek1204
28-08-2008, 21:02
Jak wyliczyc to zapotrzebowanie ?
Domek jest z POROTERMU 30 + 12 cm styro. Podłoga 10 cm styro,
dach 20 cm wełny o dobrych parametrach. Liczy się 1 kW na 10 m2 uzytkowej czy po podłogach ?

MZ
28-08-2008, 21:27
Pracuje w firmie,ktora zajmuje sie kominkami, kompleksowo rzecz jasna:)
Odpowiem na wszystkie pytania, doradze. Dotyczy to kominków, ktore maja dopiero powstac,jak rowniez tych, ktore juz istnieja.
Niewazne czy ktokolwiek z Panstwa bedzie mial pytania zwiazane z codziennym uzytkowaniem kominka czy moze bedzie to wynikalo z jakiegos problemu z tym, niewatpliwie rewelacyjnym zrodlem taniego ciepla w naszych czterech katach. ZAPRASZAM.

Mam dwa pytanka:
- użytkuję w salonie piec na drewno tzw. "kozę" . Jest ona połączona sztywnym przewodem do komina. Do góry a potem w komin na kształt obróconego L. Rura jest zamurowana i zauważyłem że z czasem się lekko wysuwa z komina. Pytanie, czy można ją czymś posmarować, klejem tak aby się nie wysuwała?
- ile prądu w watach bierze przeciętna pompa CO na 1/2/3 biegu?

Z góry dziękuję.

Safina
28-08-2008, 22:43
Pomóżcie mi proszę przy wyborze wkładu do nowoczesnej obudowy kominka. Szukam juz wkładu 3 miesiące i w końcu muszę go kupić.
Zastanawiamy się nad wkładem:
1. Supra Univers II 200AD Pack PN ok. 7 tys. http://www.kominkowo.pl/?temat=prod_ex&produkt=Univers_200_AD_Pack_PN&galeria=on&ph=1

2. lub wersja bardziej ekonomiczna Laudel Grande Vision 15 Kw, oczywiście bez złotych ramek http://www.polskiekominki.istore.pl/sklep,3982,,,03,,pl-pln,545121,0.html

3. lub Laudel Compact 14 Kw http://www.polskiekominki.istore.pl/sklep,3982,,,03,,pl-pln,557933,0.html

Wersja nr 1 jest wydaje nam się najfajniejsza, ale jest 2 razy droższa od modelu 2 i 3.
Czy pod względem jakościowym i estetycznym warto tyle dopłacić? mam do ogrzania ok. 140 m2. Czekam pilnie na Wasze sugestie ;-)

pam
28-08-2008, 22:58
Czy można kupić wkład w granicach 3000zł z doprowadzeniem powietrza z zewnątrz? Byłem w salonie Laudela i dowiedziałem się że najtańszy wkład z takim doprowadzeniem jest za prawie 6000. Mnie "dzikie węże" w kominku nie są potrzebne, jakiej firmy mam szukac w normalnej cenie?

grave
28-08-2008, 23:15
Czy można kupić wkład w granicach 3000zł z doprowadzeniem powietrza z zewnątrz? Byłem w salonie Laudela i dowiedziałem się że najtańszy wkład z takim doprowadzeniem jest za prawie 6000. Mnie "dzikie węże" w kominku nie są potrzebne, jakiej firmy mam szukac w normalnej cenie?

Mam podobną zagwozdkę... Na pewno Lechma ma doprowadzenie z zewnątrz i za 4k to wyrwiesz... poza tym KFD Eko Pano 90 4,5k, a Dovre ma z kolei w modelu 2180 , ale one chodzą po 6k... tyle kojarzę... Ja sam nie wiem czy szukać z tym doprowdzeniem czy wziążc taki, który niby nie ma, ale zostawić mu rurę pod rusztem niech dmucha i tyle...

Forest-Natura
29-08-2008, 00:49
Witam.
Spartherm Ambiente Bravo - przy obecnym kursie Euro około 4500,00 zł (z VAT-em 7%)
Doprowadzenie powietrza, dopalanie salin, wyłożenie szamotowe (waga wkładu grubo ponad 200 kg), duże rozmiary i nowoczesny "dizajn" przeszklenia.
Porównując do niego taką Lechmę to tak jakby postawić obok dobrego samochodu traktor rodem z PRL-u :wink:
Polecam. W tym przedziale cenowym najbardziej rozsądny produkt na rynku.
Pozdrawiam.

Trociu
29-08-2008, 06:17
a Dovre ma z kolei w modelu 2180 , ale one chodzą po 6k... A to dziwne. W ostatniej wycenie kominka, którą dostałem cena to 4,5tyś z 7%.

grave
29-08-2008, 10:25
a Dovre ma z kolei w modelu 2180 , ale one chodzą po 6k... A to dziwne. W ostatniej wycenie kominka, którą dostałem cena to 4,5tyś z 7%.

NO tak przy 7%, ale ja biorę z 22% bo mam swojego majstra...

Trociu
29-08-2008, 10:51
a Dovre ma z kolei w modelu 2180 , ale one chodzą po 6k... A to dziwne. W ostatniej wycenie kominka, którą dostałem cena to 4,5tyś z 7%.

NO tak przy 7%, ale ja biorę z 22% bo mam swojego majstra...Hmm
A z 22% to wychodzi ok 5,100. Sprawdź czy nie przepłacasz.
Czy majster nie może go kupić dla Ciebie

pam
29-08-2008, 11:32
Witam.
Spartherm Ambiente Bravo - przy obecnym kursie Euro około 4500,00 zł (z VAT-em 7%)
Doprowadzenie powietrza, dopalanie salin, wyłożenie szamotowe (waga wkładu grubo ponad 200 kg), duże rozmiary i nowoczesny "dizajn" przeszklenia.
Porównując do niego taką Lechmę to tak jakby postawić obok dobrego samochodu traktor rodem z PRL-u :wink:
Polecam. W tym przedziale cenowym najbardziej rozsądny produkt na rynku.
Pozdrawiam.

A jak sie ma do tego np. Hajduk Volcano 1VT za 4100 katalogowo. Ktoś mi dzisiaj podpowiedział tą firmę i spodobał mi się ten model - w internecie, nie na żywo. Niby jakaś nowość.

grave
29-08-2008, 16:45
a Dovre ma z kolei w modelu 2180 , ale one chodzą po 6k... A to dziwne. W ostatniej wycenie kominka, którą dostałem cena to 4,5tyś z 7%.

NO tak przy 7%, ale ja biorę z 22% bo mam swojego majstra...Hmm
A z 22% to wychodzi ok 5,100. Sprawdź czy nie przepłacasz.
Czy majster nie może go kupić dla Ciebie

Powiedz mi gdzie widziałeś Panoramę 2180 za 5100 brutto??? Daj namiar..

an-bud
29-08-2008, 22:52
Czy można kupić wkład w granicach 3000zł z doprowadzeniem powietrza z zewnątrz? Byłem w salonie Laudela i dowiedziałem się że najtańszy wkład z takim doprowadzeniem jest za prawie 6000. Mnie "dzikie węże" w kominku nie są potrzebne, jakiej firmy mam szukac w normalnej cenie?

Mam podobną zagwozdkę... Na pewno Lechma ma doprowadzenie z zewnątrz i za 4k to wyrwiesz... poza tym KFD Eko Pano 90 4,5k, a Dovre ma z kolei w modelu 2180 , ale one chodzą po 6k... tyle kojarzę... Ja sam nie wiem czy szukać z tym doprowdzeniem czy wziążc taki, który niby nie ma, ale zostawić mu rurę pod rusztem niech dmucha i tyle...
http://foto3.m.onet.pl/_m/96e9df0b22f450a1dc36dde48a4696ab,21,19,0.jpg
to podziwiaj lechmę po paru paleniach jw, jeszcze powinny być zasady konstrukcji :wink:

Jareq
30-08-2008, 08:33
Nie jestem zwolennikiem tego wkładu - ale takie naloty!!!!!, czym tam było palone - chyba smołą?

Albo właściciel pali i nigdy nie czyści - przecież tam widać zacieki jak po smołowaniu.

Marcin1978
01-09-2008, 07:54
:o chyba koles paliłl opony w kominku :o

grave
01-09-2008, 10:04
eee tam jakiś chyba domowy asfalt podgrzewał... :lol:

Sloneczko
01-09-2008, 11:20
Teściową w czerwonej sukience :D

Time
01-09-2008, 14:46
Co sadzicie o kominkach z plaszczem wodnym firmy Kratki.com?

prono
01-09-2008, 20:10
Szukam małego kominka DGP z wężownicą do cw. Dom 90m2. Mam już smoka na węgiel w piwnicy więc szukam czegoś małego do ozdoby. Z kominka byłby łatwy dostęp do instalacji cw wiec dlatego z wężownicą. Co polecacie?

KlaudiaEwa
01-09-2008, 22:42
[quote=alterm]Pracuje w firmie,ktora zajmuje sie kominkami, kompleksowo rzecz jasna:)
Odpowiem na wszystkie pytania, doradze. Dotyczy to kominków, ktore maja dopiero powstac,jak rowniez tych, ktore juz istnieja.
Niewazne czy ktokolwiek z Panstwa bedzie mial pytania zwiazane z codziennym uzytkowaniem kominka czy moze bedzie to wynikalo z jakiegos problemu z tym, niewatpliwie rewelacyjnym zrodlem taniego ciepla w naszych czterech katach. ZAPRASZAM.

Proszę o wstepna radę - kupiłam dom w stanie developerskim z piecem dwufunkcyjnym vaillanta.Po drugiej stronie sciany mam przwód kominowy i przewody wentylacyjne , więc moge podobno zamontowac kominek z płaszczem wodnym - co muszę wiedziec na poczatku i jak wybierać wkład? Czy ma to sens w domu o powierzchni 150m2?

KlaudiaEwa
01-09-2008, 23:21
Mam pytanie do specjalistów kominkowych, bo już zamotaliśmy się w różnych opiniach...
Mamy dom z poddaszem, ale w tej chwili poddasze jest niewykończone i będzie nieogrzewane. Tak więc kocioł gazowy i kominek z płaszczem wodnym ma do ogrzania obecnie 122 m2, dopiero po wykończeniu poddasza w bliżej nieokreślonej przyszłości będzie dwa razy więcej. Zakładaliśmy, że kupimy piec i kominek o takiej mocy, aby w przyszłości ogrzać całość 240 m2. Tymczasem wykonawca naszej instalacji przekonauje nas, że kominek z płaszczem możemy mieć tylko 12 kw, max. 14, ponieważ wkład o większej mocy będzie co chwilę się gotował, przy naszej obecnej powierzchni grzewczej... Wygląda na to, że nie możemy kupić kominka z płaszczem, bo w przyszłości kominek 12 kw nie ogrzeje 240 m2. W chwili, gdy zaczniemy palić wyłączy się piec gazowy i na górze będzie zimno bo kominek będzie miał za małą moc?
Czy jest sposób, aby pomimo wszystko zastosować rozwiązanie z płaszczem? Dodam, że wizja 500 l zbiornika odbierajacego ciepło z wkładu odpada, bo i nie ma na to miejsca i jest to bardzo drogie...
Czy mam sobie dać spokój z płaszczem i kupić normalny kominek???

Będę wdzięczna za wszystkie porady, już sami nie wiemy jakie rozwiązanie jest najlepsze...
i tak wybrać musisz sama :wink: mniejszy pociągnie nawet ponad 200m2 ale do mius paru stopni ( na zewnątrz, ale zależy to też od jakości ocieplenia domu) w większym palenisku np; 24 kw można palić delikatnie na minimalnnych obrotach :wink: wydajność firmy podają :
1.minimalną
2.nominalną
3.maksymalną
ogólnie 99% wodnych palenisk konstrukcyjnie jest do D...





Witam!
Prosze o radę - czy w domu z piecem gazowym dwufunkcyjnym mozna zamontowac kominek z płaszczem wodnym? Co muszę wiedziec?
mam dwóch "specjalistów" i kazdy mówi co innego.

an-bud
01-09-2008, 23:27
[quote=alterm]Pracuje w firmie,ktora zajmuje sie kominkami, kompleksowo rzecz jasna:)
Odpowiem na wszystkie pytania, doradze. Dotyczy to kominków, ktore maja dopiero powstac,jak rowniez tych, ktore juz istnieja.
Niewazne czy ktokolwiek z Panstwa bedzie mial pytania zwiazane z codziennym uzytkowaniem kominka czy moze bedzie to wynikalo z jakiegos problemu z tym, niewatpliwie rewelacyjnym zrodlem taniego ciepla w naszych czterech katach. ZAPRASZAM.

Proszę o wstepna radę - kupiłam dom w stanie developerskim z piecem dwufunkcyjnym vaillanta.Po drugiej stronie sciany mam przwód kominowy i przewody wentylacyjne , więc moge podobno zamontowac kominek z płaszczem wodnym - co muszę wiedziec na poczatku i jak wybierać wkład? Czy ma to sens w domu o powierzchni 150m2?

ma sens jak kupisz dobry wkład ( 1% szansy dobrego zakupu :wink: ) i będziesz palić dla oszczędności prawie ciągle

an-bud
01-09-2008, 23:37
Witam!
Prosze o radę - czy w domu z piecem gazowym dwufunkcyjnym mozna zamontowac kominek z płaszczem wodnym? Co muszę wiedziec?
mam dwóch "specjalistów" i kazdy mówi co innego.
można, patrz post wyżej, a wiedzieć .... najważniejsze instalacja kominka wodnego w układzie otwartym, pomyśleć o buforze

an-bud
01-09-2008, 23:40
Szukam małego kominka DGP z wężownicą do cw. Dom 90m2. Mam już smoka na węgiel w piwnicy więc szukam czegoś małego do ozdoby. Z kominka byłby łatwy dostęp do instalacji cw wiec dlatego z wężownicą. Co polecacie? lepsze by było połączenie powietrznego z "nadstawką" wodną

an-bud
01-09-2008, 23:47
Co sadzicie o kominkach z plaszczem wodnym firmy Kratki.com? :evil:

Time
02-09-2008, 08:50
Dlaczego :evil: ?????
Podajcie moze jakies firmy ktore mozna polecic.
Bedzie wiadomo w czym wybierac.
Jestem na etapie wyboru kominka z plaszczem wodnym ale nie chce na niego wydac za duzo.

edde
02-09-2008, 20:16
Szukam małego kominka DGP z wężownicą do cw. Dom 90m2. Mam już smoka na węgiel w piwnicy więc szukam czegoś małego do ozdoby. Z kominka byłby łatwy dostęp do instalacji cw wiec dlatego z wężownicą. Co polecacie? lepsze by było połączenie powietrznego z "nadstawką" wodną

o właśnie ja o czyms takim myślę, i jedna z własciwości takiej nadstawki którami porzypadła do gustu to swego rodzaju przepustnica która pozwala na wykorzystanie ciepła do instalacji c.o. lub nie, w kominku z płaszczem woda c.o. grzana jest ciągle a nie zawsze jest taka potrzeba

nitubaga
03-09-2008, 13:13
hm.....to ja teraz sobie pozwolę na pytanie ciut z innej beczki...

czy da się tak zrobić obudowę kominka, by nie było szpar (3-4 cm) między wkładem a obudową widocznych od frontu...? :roll:

Marcin1978
03-09-2008, 13:47
MOze mozna próbowac ywpełnic to jakims sylikonem wysokotemperaturowym lub czyms inym i pomalowac , ale szpary musza byc bo jak napalisz w kominku to wkład sie rozszerza i jak bedzie wszystko na scisk to moze peknac obudowa.

Trociu
03-09-2008, 14:32
Rozumiem rozszerzalność cieplną wkładu. Ale żeby się rozszerzało na 4cm to chyba już przesada. Podejrzewam, że obudowa została jakoś lipnie zrobiona. Zawsze nawet gdyby była potrzeba takiej szpary można było to jakoś odpowiednio schować.

an-bud
03-09-2008, 18:03
hm.....to ja teraz sobie pozwolę na pytanie ciut z innej beczki...

czy da się tak zrobić obudowę kominka, by nie było szpar (3-4 cm) między wkładem a obudową widocznych od frontu...? :roll: wystarczy 5mm

nitubaga
03-09-2008, 18:26
hm.....to ja teraz sobie pozwolę na pytanie ciut z innej beczki...

czy da się tak zrobić obudowę kominka, by nie było szpar (3-4 cm) między wkładem a obudową widocznych od frontu...? :roll:
wystarczy 5mm


hm.... tak właśnie myślałam...że coś jest nie tak...

:roll: otóż pewna ekipa zrobiła kominek u mojej sąsiadki (bliźniak) właśnie z takimi dziurami, gdy z nimi rozmawiałam powiedzieli, że tak ma być, że tak się robi, bo - i tu niespodzianka - tymi dziurami ucieka gorące powietrze na zewnątrz.... :o na moje pytanie: że od tego są przecież kratki w górnej części obudowy zostałam poinformowana...że wszyscy tak robią :o bo tak się robi ...i już...

oczywiście ani słóweczkiem o czymś takim jak rozszerzanie się wkładu - tak się robi i już....

ps. an-bud wiem, że to dopiero śpiewka przyszłości, ale pracujesz może czasami w Stolycy?

an-bud
03-09-2008, 18:47
zdarzyło się parę razy :wink:

nitubaga
03-09-2008, 18:50
zdarzyło się parę razy :wink:

oooooooooooooooo :lol:

to może byśmy się tak no - dogadali.... :lol: ja mam potrzebę kominka, Ty wiesz jak temu zaradzić....co?

tylko obudowy też robisz? a kominek zwykły rekreacyjny...bez wygibasów...w postaci płaszcza...

an-bud
03-09-2008, 19:01
do końca roku jestem zajęty, przyszły jescze moze coś wcisnę. W odnośniku "zdjęcia ruinki" jest obok inny album autora :wink: jest tam część kominków "popełnionych" moimi rękoma :wink:

nitubaga
03-09-2008, 19:07
ja właśnie patrze na te Twoją ruinkę o oczom nie wierzę.... :o :o :o

ale idę do komentów... :wink:

Time
03-09-2008, 21:19
Moze ktos mi doradzi za jakiej firmy kominkami sie rozgladac??
Nie mam o tym pojecia i nie chce kupic kominka z którego bede niezadowolony.
Chodzi mi o kominek z plaszczem wodnym.

yanuszd
03-09-2008, 23:30
Posiadam dom szkieletowy ok. 110 m2, planuję wykonanie tradycyjnej instalacji c.o opartej o piec zasypowy, jako drugie źródło ciepła rozważam kominek powietrzny, mam wkład 14 kW. Nie wiem co lepsze - ogrzewanie nawiewowe, czy zakup i montaż wymiennika ciepłowodnego
http://www.allegro.pl/item413130578_413130578.html
Jaką sprawność mogę osiągnąć takim wymiennikiem? Kominek zlokalizowany będzie w centralnym punkcie domu.

Jeżeli wykonam ogrzewanie nawiewowe jak zapewnić c.w.u.?

Wkład nie posiada oryginalnie przygotowanego wyjścia na doprowadzenie powietrza do paleniska, czy warto ryzykować i wykonać takowe we własnym zakresie, np wycinając otwór?

Trociu
04-09-2008, 13:35
Posiadam dom szkieletowy ok. 110 m2, planuję wykonanie tradycyjnej instalacji c.o opartej o piec zasypowy, jako drugie źródło ciepła rozważam kominek powietrzny, mam wkład 14 kW. Nie wiem co lepsze - ogrzewanie nawiewowe, czy zakup i montaż wymiennika ciepłowodnego
http://www.allegro.pl/item413130578_413130578.html
Jaką sprawność mogę osiągnąć takim wymiennikiem? Kominek zlokalizowany będzie w centralnym punkcie domu.

Jeżeli wykonam ogrzewanie nawiewowe jak zapewnić c.w.u.?

Wkład nie posiada oryginalnie przygotowanego wyjścia na doprowadzenie powietrza do paleniska, czy warto ryzykować i wykonać takowe we własnym zakresie, np wycinając otwór?Jeżeli masz kominek centralnie, to rozprowadzenie grawitacyjne powietrza załatwi Ci wspomaganie ogrzewania.

Co do doprowadzenia powietrza. Zapewne chodzi Ci o doprowadzenie powietrza z zewnątrz. Na pewno nie możesz ciąć dziury w wkładzie. Do tego są albo specjalne przystawki (do niektórych kominków) albo specjalne kominki z odpowiednim wejściej, albo po prostu odpowiednia obudowa.

edde
04-09-2008, 19:27
taki wymiennik jest ok ale nie w takiej formie, spójrz na fotkę gdzie widać wnętrz i rury poprzeczne, i pomyśł jak można taki przewód dymowy wyczyścic... ja bym wolał (i chyab kiedyś tak zrobię) wymienniki z przepustnicą, gdzie gdy puszczamu dym na wymiennik idzie on jakoby bokiem a gdy "wyłączamy" funkcję c.o. otwieramy główny kanał przelotowy niczym rura prosta, dla mnie ważna zaleta to możliwość decydowania o tym czy chcę czy nie używać kominka jako źródła ciepła dla c.o.

listek
04-09-2008, 21:11
Witam Kominkowców.

Mam do Was pilne pytanie.
Jaką nasadę dajecie na komin?
Zwykła żaroodporna, z daszkiem czy ze "strazakiem"?

Ja chciałem dac z daszkiem, ale sprzedawca namącił mi, że będzie gorszy ciąg i kominiarz może miec opory przy odbiorze.

Dane:
I strefa wiatrowa- chyba (nie trzeba" wspomagaczy" ciągu.
Komin z cegły pełnej bez wkładu
Otwór 140x270.
Kominek zwykły, bez PW, może będzie DGP.
Dziekuję za odp

listek
04-09-2008, 21:14
Drugie pytanie, ale z innej dziedziny.
Jaki minimalny musi być przekrój otworu okgągłego wentylacyjnego przy wentylacji grawitacyjnej?

W przepisach cos piszą o fi 160.
Mnie pasuje dac wetylację w łazience rura ponad dach fi 120-130.
Jesli dam taki jak chce to moga byc problemy przy odbiorze?
Dzieki

Kangurka
04-09-2008, 22:59
Witam,
Jesteśmy na etapie właściwym do montażu kominka tj. po tynkach i wylewkach. Dom 220m2 z poddaszem użytkowym, kominek bedzie stał na parterze w salonie gdzie jest otwarta przestrzeń na piętro. Planujemy wentylację mechaniczną z rekuperatorem i GWC. Kominek czysto rekreacyjny.
i teraz mam kilka pytań:
1. Czy przy sporadycznym odpalaniu kominka potrzebna jest jakakolwiek rura stalowa do komina?
2. Jaki jest odpowiedni wkład do zastosowania przy wentylacji mech, reku i GWC - i uwaga - potrzebujemy modelu, który doprowadzenie powietrza do komory spalania miałby z tyłu ( ew. z boku) ale nie od dołu. Marzy nam się wkład, który stałby na poziomie podłogi ( do tego obudowa portalowa)
3. Cały kominek chciałabym w cenie ok. 10 tys. ze wszystkim na gotowo. A więc wkład max do 4 tys...
Proszę o poradę i dziękuję za odpowiedź.
Kangurka

Time
06-09-2008, 09:01
Moze ktos mi doradzi za jakiej firmy kominkami sie rozgladac??
Nie mam o tym pojecia i nie chce kupic kominka z którego bede niezadowolony.
Chodzi mi o kominek z plaszczem wodnym.

Prosze o pomoc

jesien2004
08-09-2008, 19:35
witam,

zastanawiam się nad kupnem kominka z firmy MCZ... I ten kominek wśrodku jest jasno beżowy a nie czarny... Czy ktoś użytkuje taki kominek? Czy to się brudzi? A jak szyba? Jest tak system wietrzenia szyby i ma się ponoć nie brudzi... ale czy tak jest naprawde?

pozdr.

magda158
11-09-2008, 21:35
do końca roku jestem zajęty, przyszły jescze moze coś wcisnę. W odnośniku "zdjęcia ruinki" jest obok inny album autora :wink: jest tam część kominków "popełnionych" moimi rękoma :wink:

Witam, mam pytanie. Jestem na etapie zabudowy kominka. Rozważamy możliwość samodzielnego podłączenia wkładu (ceny takiej usługi jak i terminy są trochę porażające dla nas - stąd pomysł). Ponieważ nie jesteśmy specjalistami dlatego przydałby nam się projekt i kilka dobrych rad - konkretnie chodzi mi o wszystkie składowe takiego podłączenia - co, gdzie, w jakich odległościach i kolejności (nie mówię o wyglądzie końcowym bo to już mam). Kominek trochę nas kosztował więc nie chcemy zniszczyć go złą zabudową ale wydaje mi się że można to wykonać samemu przy małej pomocy specjalisty... Nie mówię że jesteśmy tak zupełnie i całkiem zieloni - coś tam wiemy ale pytań też mamy mnóstwo. Czy byłbyś skłonny coś takiego przygotować (np. odpłatnie) po podaniu szczegółów, jeśli tak to proszę o kontakt na maila: [email protected].

an-bud
12-09-2008, 07:27
Możesz pytać tu na forum ( bez kasy :lol: )

lonly
12-09-2008, 12:06
Witam wszystkich !!
Naśladując Rydza i po prześledzeniu wątków na forum Muratora postanowiłem sam zbudować kominek. Zmieniłem tylko technologię izolacji obudowy tzn. zamiast wełny użyłem odpornych na temperaturę prostek perlitowych. Wkład Tarnawa 16 Kw. Kominek będzie miał wyloty ciepłego powietrza z przodu i z tyłu kratka z żaluzją jak również odejście do DGP. Dodatkowa rura idzie do pokoju poza DGP grawitacyjnie - jako alternatywa.
http://img527.imageshack.us/img527/4729/dsc05104rj1.th.jpg (http://img527.imageshack.us/my.php?image=dsc05104rj1.jpg)
http://img527.imageshack.us/img527/9338/dsc05109vq4.th.jpg (http://img527.imageshack.us/my.php?image=dsc05109vq4.jpg)
http://img111.imageshack.us/img111/8015/dsc05110fw8.th.jpg (http://img111.imageshack.us/my.php?image=dsc05110fw8.jpg)
http://img111.imageshack.us/img111/6323/dsc05106ce0.th.jpg (http://img111.imageshack.us/my.php?image=dsc05106ce0.jpg)
http://img111.imageshack.us/img111/4154/dsc05111ht2.th.jpg (http://img111.imageshack.us/my.php?image=dsc05111ht2.jpg)
Jednak w tym momeńcie mam następujące watpliwości:
1. Czy okap robić z GK i wełną czy pociągnąć obudowę dalej już prostkami perlitowymi( mam jeszcze tego towaru) - boję się że dalsza obudowa z Ytonga będzie za cięzka a podłoga nie wzmacniana na taki ciężar.
2. Czy usytuowanie kratek w czopuchu poziomo lub pionowo ma jakieś znaczenie?
3. Do kratek chcę zastosować kasety i rury - jakiej długości poniżej wlotu do DGP (150 mm)powinna się kończyć rura od kratki żeby nie zaciągało zimne powietrze z kratki do DGP?
4. Czy odległość izolacji do wkładu 10 cm jest wystarczająca?
5. Czy wlot zimnego powietrza nie jest za mały 20cm *40 cm?
6. Czy do komory dekompresyjnej która będzie nad przewodem kominowym muszę wprowadzić kratki wentylacyjne?
7. Czy czujnik od regulatora obrotów turbiny wprowadzić do rury DGP(problem z uszczelnieniem) czy bezpośrednio do okapu?
8. Prostki od wewnątrz chcę otynkować glinką szamotową żeby się nie pyliło a może.... nie ma potrzeby?
Zastanawiam się jeszcze nad wykończeniem obudowy - z frontu będzie okno granitowe a co powyżej i po bokach? GK czy lepiej stiukiem?
Licżę na jakieś uwagi i propozycję a być może wskazanie błędów.
Pozdrawiam

magda158
12-09-2008, 12:07
hm tak to chyba ciężko będzie, no ale mogę spróbować:
kominek jest przelotowy dwustronny montowany w ścianie (grubość ściany to około 30cm a kominka około 50cm. W jednym pomieszczeniu ma być zlicowany ze ścianą, w drugim będzie wysunięty. Dodam że kominek jest pionowy, jedne drzwi uchylne, drugie przesuwane do góry (może ma to znaczenia przy wentylacji.

Wstawiając kominek w ścianę ile musi być odstępu pomiędzy już zabezpieczoną ścianą a kominkiem (zabezpieczona ściana to ściana obudowaną płytą żaroodporną).
Jeśli w jednym pokoju kominek ma być zlicowany ze ścianą a dokładniej ma nie wystawać przed ścianę to chyba tak czy inaczej musi być trochę cofnięty czy tez nie musi, jeśli ma być cofnięty to ile (są jakieś wskazania do tego??
Gdzie należy zostawać otwory (czy w okół szyby czy tylko od góry? jakie te otwory muszą być? Czy z jednej i drugiej strony muszą być?
Czy zwykły gres nadaje się do obudowy kominka zamiast kamienia lub kafli piecowych?
A masz może jakiś schemat podłączenia kominka (tak żeby było wiadomo jakie tam części składowe (jakieś przepustnice, kratki itp?)

Dobra na razie tyle

Magda

an-bud
12-09-2008, 21:00
hm tak to chyba ciężko będzie, no ale mogę spróbować:
kominek jest przelotowy dwustronny montowany w ścianie (grubość ściany to około 30cm a kominka około 50cm. W jednym pomieszczeniu ma być zlicowany ze ścianą, w drugim będzie wysunięty. Dodam że kominek jest pionowy, jedne drzwi uchylne, drugie przesuwane do góry (może ma to znaczenia przy wentylacji.

Wstawiając kominek w ścianę ile musi być odstępu pomiędzy już zabezpieczoną ścianą a kominkiem (zabezpieczona ściana to ściana obudowaną płytą żaroodporną).
Jeśli w jednym pokoju kominek ma być zlicowany ze ścianą a dokładniej ma nie wystawać przed ścianę to chyba tak czy inaczej musi być trochę cofnięty czy tez nie musi, jeśli ma być cofnięty to ile (są jakieś wskazania do tego??
Gdzie należy zostawać otwory (czy w okół szyby czy tylko od góry? jakie te otwory muszą być? Czy z jednej i drugiej strony muszą być?
Czy zwykły gres nadaje się do obudowy kominka zamiast kamienia lub kafli piecowych?
A masz może jakiś schemat podłączenia kominka (tak żeby było wiadomo jakie tam części składowe (jakieś przepustnice, kratki itp?)

Dobra na razie tyle

Magda

Przepływ powietrza wentylującego obudowę to min. 5cm
usytuowanie (głębokość) paleniska zależy od wykończenia obudowy :wink: papmiętać trzeba o przestrzeni wentylacyjnej i grubości obudowy
:lol: otwory tzn szczelina przy ramce drzwiczek, powinna być nad, pod i z boków, 5 do 7mm wystarczy.
Gres może być
schemat? :-? jest na paczkach z wełną alu ( do 600 stopni) Dopływ powietrza do wentylacji (to pod palenisko) min. 100cm2 na każdy kw mocy, może być więcej :wink: kratki zmniejszają przepływ powietrza o 30% i więcej !!! wylotów przy grawitacyjnym rozprowadzeniu - tyle co wlotu. Rura dymowa i kolano pod kątem min. 45 stopni , ale lepiej około 60 stopni :wink:

an-bud
12-09-2008, 21:27
Witam wszystkich !!

1. Czy okap robić z GK i wełną czy pociągnąć obudowę dalej już prostkami perlitowymi( mam jeszcze tego towaru) - boję się że dalsza obudowa z Ytonga będzie za cięzka a podłoga nie wzmacniana na taki ciężar.
2. Czy usytuowanie kratek w czopuchu poziomo lub pionowo ma jakieś znaczenie?
3. Do kratek chcę zastosować kasety i rury - jakiej długości poniżej wlotu do DGP (150 mm)powinna się kończyć rura od kratki żeby nie zaciągało zimne powietrze z kratki do DGP?
4. Czy odległość izolacji do wkładu 10 cm jest wystarczająca?
5. Czy wlot zimnego powietrza nie jest za mały 20cm *40 cm?
6. Czy do komory dekompresyjnej która będzie nad przewodem kominowym muszę wprowadzić kratki wentylacyjne?
7. Czy czujnik od regulatora obrotów turbiny wprowadzić do rury DGP(problem z uszczelnieniem) czy bezpośrednio do okapu?
8. Prostki od wewnątrz chcę otynkować glinką szamotową żeby się nie pyliło a może.... nie ma potrzeby?
Zastanawiam się jeszcze nad wykończeniem obudowy - z frontu będzie okno granitowe a co powyżej i po bokach? GK czy lepiej stiukiem?
Licżę na jakieś uwagi i propozycję a być może wskazanie błędów.
Pozdrawiam

1. na czym stoi ten kominek ? strop, podłoga tzn. styropian? czy podkład betonowy?
2. jak długie to lepiej poziomo
3. :-? robię i działa ściąganie powietrza z najwyższego poziomu tzn. "dach" zaraz nad wpięciem rur w komin, kratka z obudowy dużo niżej, zaciąga zimne z kratek w przypadku zbyt małej powierzchni dolotu pod kominek.
4.wystarczy
5.mało!!!
6.dwie malutkie. te rury też troszkę grzeją
7.nawet w tubine zadziała
8.może odpaść
szybciej i taniej wykończyć GK :wink:
http://foto3.m.onet.pl/_m/08397ac2b4bd4e88aed2f306e4e311b7,6,19,0.jpg
http://foto3.m.onet.pl/_m/e1fc18834b6cc7b8f80759a7c9da7457,10,19,1.jpg
"dach ma być z około 10cm nad wejściem do komina, za dwa tygodnie będę robił podobny "klocek" z rozprowadzeniem ciepła, jak będę pamiętał to zrobię zdjęcia
"

an-bud
12-09-2008, 21:53
Moze ktos mi doradzi za jakiej firmy kominkami sie rozgladac??
Nie mam o tym pojecia i nie chce kupic kominka z którego bede niezadowolony.
Chodzi mi o kominek z plaszczem wodnym.

Prosze o pomoc
:-? :-? :-? jak ja lubię podawać nazwy firm :-? :lol:
Jak wodny to pwinien być zbliżony do takiej kostrukcji:
1. obowiązkowo doprowadzone powietrze zewnętrznego bezpośrednio do wkładu tworzące kurtynę powietrzną przed szybą !!!! ( przy tej konstr. teoretycznie jest szczelny :wink: )
2.palenisko wypełnione szamotem do wys szyby
3. mile widziany duży popielnk ( "kosz" wygodniejszy )
pisałem wcześniej że prawie wszystkie wodne to buble, no ale to co jest wyżej praaaaaaawie ma hajduk :wink:
podaj konkretny model, to się po nim "przejadę" :wink:

an-bud
12-09-2008, 22:01
Witam,
Jesteśmy na etapie właściwym do montażu kominka tj. po tynkach i wylewkach. Dom 220m2 z poddaszem użytkowym, kominek bedzie stał na parterze w salonie gdzie jest otwarta przestrzeń na piętro. Planujemy wentylację mechaniczną z rekuperatorem i GWC. Kominek czysto rekreacyjny.
i teraz mam kilka pytań:
1. Czy przy sporadycznym odpalaniu kominka potrzebna jest jakakolwiek rura stalowa do komina?
2. Jaki jest odpowiedni wkład do zastosowania przy wentylacji mech, reku i GWC - i uwaga - potrzebujemy modelu, który doprowadzenie powietrza do komory spalania miałby z tyłu ( ew. z boku) ale nie od dołu. Marzy nam się wkład, który stałby na poziomie podłogi ( do tego obudowa portalowa)
3. Cały kominek chciałabym w cenie ok. 10 tys. ze wszystkim na gotowo. A więc wkład max do 4 tys...
Proszę o poradę i dziękuję za odpowiedź.
Kangurka
1.nie
2.szczelny z powietrzem zewnętrznym do spalania, ma to spartherm
3. za tyle to tylko w erze :wink:

an-bud
12-09-2008, 22:08
Witam Kominkowców.

Mam do Was pilne pytanie.
Jaką nasadę dajecie na komin?
Zwykła żaroodporna, z daszkiem czy ze "strazakiem"?

Ja chciałem dac z daszkiem, ale sprzedawca namącił mi, że będzie gorszy ciąg i kominiarz może miec opory przy odbiorze.

Dane:
I strefa wiatrowa- chyba (nie trzeba" wspomagaczy" ciągu.
Komin z cegły pełnej bez wkładu
Otwór 140x270.
Kominek zwykły, bez PW, może będzie DGP.
Dziekuję za odp daszki blokują, lepszy jest "strażak"
z wentylacją powinno być OK, to ztego drugiego postu :wink:

listek
13-09-2008, 07:42
z wentylacją powinno być OK

Dzięki za odp.
Dlaczego sie czepiam tych przekroi.
Jak rozmawiałem z kierbudem i kominiarzami, to minimalny przekrój to chyba 0,016 m^2 (tak stoi w normie budowlanej). Taki przekrój daje rura o min fi150mm.
Kierbud mówił, że może byc prostokątny np 100x160mm.

Chyba dam fi 150mm i już :-?

listek
13-09-2008, 07:45
Dziekuję za odp
[quote] daszki blokują, lepszy jest "strażak"

Tak, tylko ze strażak może spowodować zbyt duży ciąg kominowy. Strażaka najwyżej poźniej dorzucę.

robert8888
13-09-2008, 22:12
powiedzcie mi czym powinno się podłączyć wkład kominkowy z kominem: czy taką karbowaną rurą ze stali kwasoodpornej czy też rurami tzw. czarnymi pokrytymi farbą żarooodporną z kolankiem 90 stopni z rewizją? Są jakieś zalety jedego lub drugiego rozwiązania?

grave
14-09-2008, 11:48
Mam jedno zadasnicze pytanie:
ile musi być odstępu między wkłądem a ścianą??? Czy wkład może przylegać bezpośrednio do ściany? Pytam. bo u mine kominek ma stać na środku ściany i wg wstępnego projektu wyjdzie mi kolumna na 80cm głębokości!!!! (sam wkłąd ma tylko 45cm!!!) :o Ile najpłycej da się zrobić???

Lookita
14-09-2008, 12:11
na styk nie powinien byc na pewno,jest min. odleglosc,ale to chyba przepisy jakies p/pozarowo-bezpieczenstwa mowia,moze troche o tym decyduje producent.U mnie odleglosc jest okolo 45 cm chyba.Mam kominek z pw.Sciana nosna od tylu kominka,komin jest z boku kominka.

grave
14-09-2008, 12:31
na styk nie powinien byc na pewno,jest min. odleglosc,ale to chyba przepisy jakies p/pozarowo-bezpieczenstwa mowia,moze troche o tym decyduje producent.U mnie odleglosc jest okolo 45 cm chyba.Mam kominek z pw.Sciana nosna od tylu kominka,komin jest z boku kominka.

Ile?????!!!! 45cm od ściany zaczyna Ci się dopiero wkład??? Dżizus.. :o :o
Moj wklad bedzie zwykły bez wodotrysków :wink: , ile więc może być minimalnie od ściany?

Lookita
14-09-2008, 12:42
:-) nie pamietam dokladnie,ale cos mowa byla...pamietam,ze na bank 20-30 cm jest,zajrze wieczorem specjalnie dla Ciebie i powiem,faktem jest,ze mam z pw,moze tu jest inaczej niz bez pw....
45 przesadzilem...teraz przypominam sobie jest mniej...wlazlby mi na pokoj...sprawdze wieczorem....dawno tam nie zagldalem,
moze podalem odl. lica od sciany,ale sam kominek ma 50 cos, chyba walnalem wymiar,musi byc w granicach 20 cm...

robert8888
14-09-2008, 18:49
Mam jedno zadasnicze pytanie:
ile musi być odstępu między wkłądem a ścianą??? Czy wkład może przylegać bezpośrednio do ściany? Pytam. bo u mine kominek ma stać na środku ściany i wg wstępnego projektu wyjdzie mi kolumna na 80cm głębokości!!!! (sam wkłąd ma tylko 45cm!!!) :o Ile najpłycej da się zrobić???
wydaje mi się ze wystarczy aby po załozeniu izolacji z płyty było 5 cm przerwy

M1RO
14-09-2008, 20:44
witam
planuje zamontować ogrzewanie kominkiem na płaszcz wodny w domu.
Pytanie jakiej moc kominek musi być do ogrzania ok. 70m2, jedna kondygnacja, dom nieocieplony, strop również, strych nieogrzewany, okna pcv, dom z lat 70.
Oraz ile mniej więcej spale drewna w sezonie, kominek będzie jedynym źródłem ciepła. :roll:

Lookita
14-09-2008, 21:00
sprawdzilem,mam jakies 15 cm od sciany tyl kominka.....

an-bud
14-09-2008, 21:29
powiedzcie mi czym powinno się podłączyć wkład kominkowy z kominem: czy taką karbowaną rurą ze stali kwasoodpornej czy też rurami tzw. czarnymi pokrytymi farbą żarooodporną z kolankiem 90 stopni z rewizją? Są jakieś zalety jedego lub drugiego rozwiązania?
inny producent :wink: można jeszcze kwasiakiem (bez karbowań)
karowanie osłabia ciąg, czasem wygodniej :wink:

an-bud
14-09-2008, 21:31
Mam jedno zadasnicze pytanie:
ile musi być odstępu między wkłądem a ścianą??? Czy wkład może przylegać bezpośrednio do ściany? Pytam. bo u mine kominek ma stać na środku ściany i wg wstępnego projektu wyjdzie mi kolumna na 80cm głębokości!!!! (sam wkłąd ma tylko 45cm!!!) :o Ile najpłycej da się zrobić???
od ściany: ocieplenie + 5cm

an-bud
14-09-2008, 21:44
witam
planuje zamontować ogrzewanie kominkiem na płaszcz wodny w domu.
Pytanie jakiej moc kominek musi być do ogrzania ok. 70m2, jedna kondygnacja, dom nieocieplony, strop również, strych nieogrzewany, okna pcv, dom z lat 70.
Oraz ile mniej więcej spale drewna w sezonie, kominek będzie jedynym źródłem ciepła. :roll:
:D :cry: zimna buda, może i 20m3 przekroczyć na sezon, zależy ile stopni ma być w pomieszczeniach :wink: 16 czy 24 st. C jak zima będzie ostra to 16 kw mieć mieć problem, a te 20m3 też się skończy ( jak dobrze wysuszone :wink: jak mokre to 2x tyle :( ) Lepiej ocieplić !!!!

robert8888
14-09-2008, 22:04
a jake poleca Pan płyty do izolacji obudowy: standardowe czy też te krzemianowo-wapniowe? Są jakieś zalety i wady obydwu rozwiązań?

an-bud
14-09-2008, 23:02
a jake poleca Pan płyty do izolacji obudowy: standardowe czy też te krzemianowo-wapniowe? Są jakieś zalety i wady obydwu rozwiązań?
:lol: zawsze "rozmieniam" problemy na drobne :D popatrzeć na wady, zalety i wybieram to co wydaje się w danym przypadku lepsze, wygodniejsze, czasem tańsze. Patrz : ciężar, przyciąganie kurzu, co się chce ośiągnąć ? jak np. akumulację itd. :wink:

robert8888
14-09-2008, 23:46
a jake poleca Pan płyty do izolacji obudowy: standardowe czy też te krzemianowo-wapniowe? Są jakieś zalety i wady obydwu rozwiązań?
:lol: zawsze "rozmieniam" problemy na drobne :D popatrzeć na wady, zalety i wybieram to co wydaje się w danym przypadku lepsze, wygodniejsze, czasem tańsze. Patrz : ciężar, przyciąganie kurzu, co się chce ośiągnąć ? jak np. akumulację itd. :wink:
kominek ma słuzyć do rekreacyjnego grzania, tak od czasu do czasu. Podobno te starsze płyty (z welny) powinno się co 10 lat wymieniać.

lonly
14-09-2008, 23:55
Witam wszystkich !!

1. Czy okap robić z GK i wełną czy pociągnąć obudowę dalej już prostkami perlitowymi( mam jeszcze tego towaru) - boję się że dalsza obudowa z Ytonga będzie za cięzka a podłoga nie wzmacniana na taki ciężar.
2. Czy usytuowanie kratek w czopuchu poziomo lub pionowo ma jakieś znaczenie?
3. Do kratek chcę zastosować kasety i rury - jakiej długości poniżej wlotu do DGP (150 mm)powinna się kończyć rura od kratki żeby nie zaciągało zimne powietrze z kratki do DGP?
4. Czy odległość izolacji do wkładu 10 cm jest wystarczająca?
5. Czy wlot zimnego powietrza nie jest za mały 20cm *40 cm?
6. Czy do komory dekompresyjnej która będzie nad przewodem kominowym muszę wprowadzić kratki wentylacyjne?
7. Czy czujnik od regulatora obrotów turbiny wprowadzić do rury DGP(problem z uszczelnieniem) czy bezpośrednio do okapu?
8. Prostki od wewnątrz chcę otynkować glinką szamotową żeby się nie pyliło a może.... nie ma potrzeby?
Zastanawiam się jeszcze nad wykończeniem obudowy - z frontu będzie okno granitowe a co powyżej i po bokach? GK czy lepiej stiukiem?
Licżę na jakieś uwagi i propozycję a być może wskazanie błędów.
Pozdrawiam

1. na czym stoi ten kominek ? strop, podłoga tzn. styropian? czy podkład betonowy?
2. jak długie to lepiej poziomo
3. :-? robię i działa ściąganie powietrza z najwyższego poziomu tzn. "dach" zaraz nad wpięciem rur w komin, kratka z obudowy dużo niżej, zaciąga zimne z kratek w przypadku zbyt małej powierzchni dolotu pod kominek.
4.wystarczy
5.mało!!!
6.dwie malutkie. te rury też troszkę grzeją
7.nawet w tubine zadziała
8.może odpaść
szybciej i taniej wykończyć GK :wink:
http://foto3.m.onet.pl/_m/08397ac2b4bd4e88aed2f306e4e311b7,6,19,0.jpg
http://foto3.m.onet.pl/_m/e1fc18834b6cc7b8f80759a7c9da7457,10,19,1.jpg
"dach ma być z około 10cm nad wejściem do komina, za dwa tygodnie będę robił podobny "klocek" z rozprowadzeniem ciepła, jak będę pamiętał to zrobię zdjęcia
"
an-bud Dzięki za tak szybki odzew i porady!!!! jednocześnie odpowiadam:
ad. 1 kominek stoi na warstwach:keramzyt, "chudziak",perlit, wylewka bet. prostkę z perlitu już mam kupioną tak że taniej - nieaktualne :lol:
as. 3 i 5: to jakiej powierzchni przy tym układzie powinień być min. otwór?
i gdzie dorobić lepiej z boku czy z tyłu a może tak jak dodatkowe otwory na Twoim zdjęciu nr 1 powyżej pierwszych otworów dolnych?

M1RO
15-09-2008, 11:10
witam
planuje zamontować ogrzewanie kominkiem na płaszcz wodny w domu.
Pytanie jakiej moc kominek musi być do ogrzania ok. 70m2, jedna kondygnacja, dom nieocieplony, strop również, strych nieogrzewany, okna pcv, dom z lat 70.
Oraz ile mniej więcej spale drewna w sezonie, kominek będzie jedynym źródłem ciepła. :roll:
:D :cry: zimna buda, może i 20m3 przekroczyć na sezon, zależy ile stopni ma być w pomieszczeniach :wink: 16 czy 24 st. C jak zima będzie ostra to 16 kw mieć mieć problem, a te 20m3 też się skończy ( jak dobrze wysuszone :wink: jak mokre to 2x tyle :( ) Lepiej ocieplić !!!!

dzięki za szybką odpowiedź.
Docieplenie planowałem na przyszły rok. Mam jeszcze pytanko, to jakie będzie zapotrzebowanie na moc i drewno po dociepleniu domu (ściany + strop), bo jak teraz zamontuje wkład 16 kw to się może potem okazać za duży ?? :-? :roll:

robert8888
15-09-2008, 17:06
An-bud które płyty wybrać tak wg Ciebie (gdybys to ty wybierał) - tradycyjne i bawić sie w okładanie tego kartongipsem czy te nowe krzemianowe?

brzuzens
16-09-2008, 09:11
An-bud, ja podobnie jak Rydzu i lonly samodzielnie wykonuję obudowę kominka (wkład z płaszczem wodnym, Makroterm 24kW). W związku z tym mam poniższe pytania, mam nadzieję że pomożesz :)

We wspólnym kominie mam przewód dymowy i przewód wentylacyjny do wentylacji salonu. Otwór kanału wentylacyjnego wypadł mi wewnątrz komory dekompresyjnej.
Czy powinienem wyprowadzić wentylację rurą poza obudowę kominka (na przykład tak jak czerwona przerywana linia na rysunku) a komorę wentylować niezależnie 2 kratkami? Czy może wystarczy że wstawię kratkę (lub 2 kratki) w komorze dekompresyjnej i wentylacja pomieszczenia będzie się odbywała poprzez komorę? Które rozwiązanie byś zastosował?

I jeszcze jedno... piszesz że na każdy 1kW mocy kominka należy "dostarczyć" 100cm2 powietrza pod wkład, do chłodzenia obudowy. Na moje 24kW powinno być 2400cm2 czyli np. 80x30. Interesuje mnie obudowa zbliżona do wykonanej przez Ciebie (nota bene również do Makroterma :)) - z tego co widzę kratki są z boku obudowy, ale nie wydają się jakieś ogromne... to jak to jest? :)

Rysunek poglądowy:
http://images34.fotosik.pl/362/dc2a0fe45d7ed7ef.jpg

I obudowa Twojego autorstwa:
http://foto3.m.onet.pl/_m/b6a348ea1273c00947d62402cec808af,10,19,0.jpg

Pozdrawiam
Brzuzens

Kane66
16-09-2008, 14:35
Kominka szukam ! ;) Chyba dobrze trafilem

Potrzebuje wklad kominkowy z doprowadzeniem powietrza z zewnatrz, bez plaszcza, palenie bardzo okazyjne, moc do 15kW. Rozsadnie tani mi potrzebny - najchetniej wogole bym go nie bral ale kobita...eh...

Mozecie cos polecic ? Jakos szukam po tych tanszych i nie widze by mialy doprowadzenie powietrza z zewnatrz.

Trociu
16-09-2008, 15:09
Mozecie cos polecic ? Jakos szukam po tych tanszych i nie widze by mialy doprowadzenie powietrza z zewnatrz.Bo żadko które mają firmowe doprowadzenie powietrza z zewnątrz.

Ja biorę Dovre 2180, ale on ponad 4tyś wychodzi.

grave
16-09-2008, 15:26
Arysto też ma, Lechma, KFD...