PDA

Zobacz pełną wersję : KOMINKI - Pomoge i doradze we wszystkim co dotyczy kominków.



Strony : 1 2 3 4 5 [6] 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52

an-bud
16-09-2008, 20:48
kominek ma słuzyć do rekreacyjnego grzania, tak od czasu do czasu. Podobno te starsze płyty (z welny) powinno się co 10 lat wymieniać.


pierwszy raz słyszę (czytam) coś takiego :-? handlowcy potrafią wymyśleć fajne bzdury :wink: lepiej opłaca się im sprzedawać droższe płyty :wink:

an-bud
16-09-2008, 21:06
an-bud Dzięki za tak szybki odzew i porady!!!! jednocześnie odpowiadam:
ad. 1 kominek stoi na warstwach:keramzyt, "chudziak",perlit, wylewka bet. prostkę z perlitu już mam kupioną tak że taniej - nieaktualne :lol:
as. 3 i 5: to jakiej powierzchni przy tym układzie powinień być min. otwór?
i gdzie dorobić lepiej z boku czy z tyłu a może tak jak dodatkowe otwory na Twoim zdjęciu nr 1 powyżej pierwszych otworów dolnych?

zdjęcie nr 1 to z wodnym wkladem
3 i 5 Masz tarnawę 16 kw x 100 = 1600cm2 :wink: tam gdzie łatwiej byle pod paleniskiem
1. wytrzyma

an-bud
16-09-2008, 21:11
witam
planuje zamontować ogrzewanie kominkiem na płaszcz wodny w domu.
Pytanie jakiej moc kominek musi być do ogrzania ok. 70m2, jedna kondygnacja, dom nieocieplony, strop również, strych nieogrzewany, okna pcv, dom z lat 70.
Oraz ile mniej więcej spale drewna w sezonie, kominek będzie jedynym źródłem ciepła. :roll:
:D :cry: zimna buda, może i 20m3 przekroczyć na sezon, zależy ile stopni ma być w pomieszczeniach :wink: 16 czy 24 st. C jak zima będzie ostra to 16 kw mieć mieć problem, a te 20m3 też się skończy ( jak dobrze wysuszone :wink: jak mokre to 2x tyle :( ) Lepiej ocieplić !!!!

dzięki za szybką odpowiedź.
Docieplenie planowałem na przyszły rok. Mam jeszcze pytanko, to jakie będzie zapotrzebowanie na moc i drewno po dociepleniu domu (ściany + strop), bo jak teraz zamontuje wkład 16 kw to się może potem okazać za duży ?? :-? :roll: bez ocieplenia może pociągnie, a potem palić na "małych obrotach" :wink: większe klocki palą się wolniej :wink: a dłużej (twarde drewno lepsze) ja bym dał większy

an-bud
16-09-2008, 21:14
An-bud które płyty wybrać tak wg Ciebie (gdybys to ty wybierał) - tradycyjne i bawić sie w okładanie tego kartongipsem czy te nowe krzemianowe?
ja mam wełnę do 600 stopni ( od strony alu - ważne!)

an-bud
16-09-2008, 21:21
An-bud, ja podobnie jak Rydzu i lonly samodzielnie wykonuję obudowę kominka (wkład z płaszczem wodnym, Makroterm 24kW). W związku z tym mam poniższe pytania, mam nadzieję że pomożesz :)

We wspólnym kominie mam przewód dymowy i przewód wentylacyjny do wentylacji salonu. Otwór kanału wentylacyjnego wypadł mi wewnątrz komory dekompresyjnej.
Czy powinienem wyprowadzić wentylację rurą poza obudowę kominka (na przykład tak jak czerwona przerywana linia na rysunku) a komorę wentylować niezależnie 2 kratkami? Czy może wystarczy że wstawię kratkę (lub 2 kratki) w komorze dekompresyjnej i wentylacja pomieszczenia będzie się odbywała poprzez komorę? Które rozwiązanie byś zastosował?

I jeszcze jedno... piszesz że na każdy 1kW mocy kominka należy "dostarczyć" 100cm2 powietrza pod wkład, do chłodzenia obudowy. Na moje 24kW powinno być 2400cm2 czyli np. 80x30. Interesuje mnie obudowa zbliżona do wykonanej przez Ciebie (nota bene również do Makroterma :)) - z tego co widzę kratki są z boku obudowy, ale nie wydają się jakieś ogromne... to jak to jest? :)

Rysunek poglądowy:
http://images34.fotosik.pl/362/dc2a0fe45d7ed7ef.jpg

I obudowa Twojego autorstwa:
http://foto3.m.onet.pl/_m/b6a348ea1273c00947d62402cec808af,10,19,0.jpg

Pozdrawiam
Brzuzens
Jedna kratka przez komorę dekompresyjną wystaczy (bez rury)
Do wodnego daje się mniejsze kratki, oddaje ciepło do wody :wink: tylko częściowo ciepło idzie do powietrza

an-bud
16-09-2008, 21:25
Kominka szukam ! ;) Chyba dobrze trafilem

Potrzebuje wklad kominkowy z doprowadzeniem powietrza z zewnatrz, bez plaszcza, palenie bardzo okazyjne, moc do 15kW. Rozsadnie tani mi potrzebny - najchetniej wogole bym go nie bral ale kobita...eh...

Mozecie cos polecic ? Jakos szukam po tych tanszych i nie widze by mialy doprowadzenie powietrza z zewnatrz.

:-? To trzeba się zgłosić do salonu ery :wink: a tak poważnie to do ilu zł :wink:

Kane66
16-09-2008, 21:31
z racji zastosowan - czym tanszy tym lepszy. za 3k znalazlem KFD i Tarnave ktore to mają - wiec teraz szukam czegos ponizej ;) -> 2000zl bylo by perfect ;)

an-bud
16-09-2008, 21:39
z racji zastosowan - czym tanszy tym lepszy. za 3k znalazlem KFD i Tarnave ktore to mają - wiec teraz szukam czegos ponizej ;) -> 2000zl bylo by perfect ;)
Tarnawa ma pow. zew. :wink:

grave
16-09-2008, 21:40
z racji zastosowan - czym tanszy tym lepszy. za 3k znalazlem KFD i Tarnave ktore to mają - wiec teraz szukam czegos ponizej ;) -> 2000zl bylo by perfect ;)

chyba możesz zapomnieć :) poniżej 3k to masz Arysto...dobry polski wkład stalowy z szamotem!

Kane66
16-09-2008, 21:41
an-bud:

co przez to rozumiesz ? No ma powietrze z zewnatrz - przylacze na rure. Tak stwierdzil dzis gosc przez telefon, jeden ze sprzedawcow z allegro. Kominka jeszcze nie widzialem ;) I szukam wlasnie takiego z przylaczem ;)

grave:

dzieki, sprawdze

an-bud
16-09-2008, 21:53
an-bud:

co przez to rozumiesz ? No ma powietrze z zewnatrz - przylacze na rure. Tak stwierdzil dzis gosc przez telefon, jeden ze sprzedawcow z allegro. Kominka jeszcze nie widzialem ;) I szukam wlasnie takiego z przylaczem ;)

grave:

dzieki, sprawdze
przez firmowe "nogi"

Jacek1204
17-09-2008, 09:24
Czy cena oferowanego kominka jest OK :

Kominek do STAŁEGO palenia, nie do ozdoby i klimatu :

- wkład 4500 PLN
- obudowa 2500 PLN
- marmur 1000 PLN
- rozprowadzenie ciepłego powietrza 300 PLN za punkt

malgosia0023
17-09-2008, 17:45
Witam,
w budowanm domu planujemy kominek z płaszczem wodnym.Zastanawiamy sie czy warto? JKezeli tak to jak moc,firma?Podobno Lechma są dobre-co Wy na to.
Dom ma 125m2.Ogrzewanie gazowe,najprawdopodobniej kociol kondensacyjny

KrzysztofLis2
17-09-2008, 18:21
w budowanm domu planujemy kominek z płaszczem wodnym.Zastanawiamy sie czy warto?
Za mało danych, żeby odpowiedzieć na tak postawione pytanie.


JKezeli tak to jak moc
Zależy, do czego kominek ma służyć.

Sorry, generalnie dziś moja szklana kula kiepsko działa. :(

brzuzens
18-09-2008, 09:32
Witam,
w budowanm domu planujemy kominek z płaszczem wodnym.Zastanawiamy sie czy warto? JKezeli tak to jak moc,firma?Podobno Lechma są dobre-co Wy na to.
Dom ma 125m2.Ogrzewanie gazowe,najprawdopodobniej kociol kondensacyjny

Małgosiu, jesteś tu nowa, więc Ci podpowiem co nieco...

Pod Twoim nickiem jest hasło "WITAJ, nim zapytasz, poszukaj odpowiedzi" - naprawdę warto poszukać i poczytać, bo o kominkach z płaszczem było na tym forum baaardzo dużo. Tu masz główny wątek wielbicieli płaszcza i pogrzebacza (http://forum.muratordom.pl/klub-uzytkownikow-kominkow-z-plaszczem-wodnym,t36551.htm). Zresztą nie tylko o kominkach, prawie o wszystkim już było :)

Czy warto? Warto :) Ja mam Makroterma 24kW (dom łącznie 280m2 powierzchni ogrzewanej), jeden sezon ogrzewania (budowy, bo jeszcze nie mieszkamy) za sobą i jestem happy :) A co do mocy, firmy itp - Krzysztof Lis Ci odpowiedział :wink: za mało danych.

Pozdrawiam
Brzuzens

an-bud
18-09-2008, 13:12
Witam,
w budowanm domu planujemy kominek z płaszczem wodnym.Zastanawiamy sie czy warto? JKezeli tak to jak moc,firma?Podobno Lechma są dobre-co Wy na to.
Dom ma 125m2.Ogrzewanie gazowe,najprawdopodobniej kociol kondensacyjny

... a można było oglądnąć kilka poprzednich ston ??? :wink:

http://foto3.m.onet.pl/_m/96e9df0b22f450a1dc36dde48a4696ab,6,19,0.jpg

http://foto3.m.onet.pl/_m/66cba1b64501520ca2f28e407c34df9b,10,19,0.jpg

to wyżej to lechma

http://foto0.m.onet.pl/_m/a8ffbbe3411a50dd3a6abd08f3f2714c,10,19,0.jpg

a tu "widać" ogień po 20 minutach palenia w makrotermie :cry:

Altaries
18-09-2008, 13:29
an-bud, nieco upierdliwie w wielu watkach wklejasz ten jeden okopcony wklad lechmy... rozumiem, ze chcesz ostrzec niedoszlych uzytkownikow, ale czy to nie jest mala przesada? kominki PW moze bardziej zakapcaja szybe, ale wiele zalezy od palenia, nie tylko budowy kominka, prawda?

w zwyklym wkladzie taka szyba moze wygladac podobnie, jesli eksperymentuje sie niewlasciwie z szybrem i doprowadzanym powietrzem...

wysmiewana zuzia z kratki zostala wyposazona w patent (opcja!) podwojnej szyby owiewanej powietrzem, co ty na to? :wink:

http://www.kratki.com/product_info.php?products_id=1854

i jeszcze jedno: rozumiem, ze jedynie kominki PW na 'h' i 't' sa w miare do przelkniecia... a co z CTM? mimo wszystko slyszy sie wiele dobrego a mnie osobiscie b. interesuje funkcja by-pass, gdzie wiekszosc dymu ucieka w komin, gdy jest taka potrzeba, np. latem. aha: w swoim kominku mam zamiar palic maksymalnie mocno i krotko, ladujac bufor i z calkowicie otwarta przepustnica. czy twoim zdaniem nie rozwiazuje to w duzej mierze systemu 'brudna szyba' 8)

an-bud
18-09-2008, 13:31
Czy cena oferowanego kominka jest OK :

Kominek do STAŁEGO palenia, nie do ozdoby i klimatu :

- wkład 4500 PLN
- obudowa 2500 PLN
- marmur 1000 PLN
- rozprowadzenie ciepłego powietrza 300 PLN za punkt
-jaki wkład?
-jaka obudowa?
-marmur?
-rozprowadzenie?

an-bud
18-09-2008, 13:45
an-bud, nieco upierdliwie w wielu watkach wklejasz ten jeden okopcony wklad lechmy... rozumiem, ze chcesz ostrzec niedoszlych uzytkownikow, ale czy to nie jest mala przesada? kominki PW moze bardziej zakapcaja szybe, ale wiele zalezy od palenia, nie tylko budowy kominka, prawda?

w zwyklym wkladzie taka szyba moze wygladac podobnie, jesli eksperymentuje sie niewlasciwie z szybrem i doprowadzanym powietrzem...

wysmiewana zuzia z kratki zostala wyposazona w patent (opcja!) podwojnej szyby owiewanej powietrzem, co ty na to? :wink:

http://www.kratki.com/product_info.php?products_id=1854

i jeszcze jedno: rozumiem, ze jedynie kominki PW na 'h' i 't' sa w miare do przelkniecia... a co z CTM? mimo wszystko slyszy sie wiele dobrego a mnie osobiscie b. interesuje funkcja by-pass, gdzie wiekszosc dymu ucieka w komin, gdy jest taka potrzeba, np. latem. aha: w swoim kominku mam zamiar palic maksymalnie mocno i krotko, ladujac bufor i z calkowicie otwarta przepustnica. czy twoim zdaniem nie rozwiazuje to w duzej mierze systemu 'brudna szyba' 8)
podstawa to KONSTRUKCJA ( w tych wyżej jest pozbawiona sensu) palenie i jakość drewna też jest bardzo ważna. Zrobię zdjęcia innych palenisk w działaniu, za 2, może 3 tygodnie wkleję edilkakamina, efekt powinien być podobny, konstrukcyjnie jest bardzo do d... inne też mogę powklejać :lol:

brzuzens
18-09-2008, 13:49
a tu "widać" ogień po 20 minutach palenia w makrotermie :cry:

Hmmm, bo palić to też trzeba "umić" :) U mnie szyba nie wyglądała tak tragicznie ani po 2 godzinach, ani po 2 miesiącach. Ogień było widać ;) Ale:
1) paliłem brykietem (raczej suchy)
2) nie paliłem na domyślnych ustawieniach centralki Makrotermu, które z definicji mają "wyprodukować" jak najwięcej energii. Poeksperymentowałem z ustawieniami prędkości turbiny, temperatury zadanej, temperatury załączenia pompy. Nie dopuszczam do sytuacji, w której kominek się rozpali do zadanej temperatury, a później przechodzi w tryb "podtrzymywanie", gdzie raz na 20 minut przedmucha wkład przez 5 sekund - moim zdaniem załadowanie kominka do pełna i później zamykanie dopływu powietrza potrafi "uwalić" każdą szybę, niezależnie czy to PW czy nie. Tyle że w Makrotermie ten dopływ powietrza zamknie się sam, więc trzeba wiedzieć ile i jak często włożyć ;)

Ale nie mieszam więcej, to Ty tu doradzasz a nie ja :)

Pozdrawiam
Brzuzens

an-bud
18-09-2008, 14:00
lepiej by było to "dotknąć" w działaniu, wygląda na oko że powietrze do tej kurtyny pobiera z pomieszczenia :evil: szkoda że zdjęcie jest bez ognia :(
wysmiewana zuzia z kratki zostala wyposazona w patent (opcja!) podwojnej szyby owiewanej powietrzem, co ty na to?

an-bud
18-09-2008, 14:07
a tu "widać" ogień po 20 minutach palenia w makrotermie :cry:

Hmmm, bo palić to też trzeba "umić" :) U mnie szyba nie wyglądała tak tragicznie ani po 2 godzinach, ani po 2 miesiącach. Ogień było widać ;) Ale:
1) paliłem brykietem (raczej suchy)
2) nie paliłem na domyślnych ustawieniach centralki Makrotermu, które z definicji mają "wyprodukować" jak najwięcej energii. Poeksperymentowałem z ustawieniami prędkości turbiny, temperatury zadanej, temperatury załączenia pompy. Nie dopuszczam do sytuacji, w której kominek się rozpali do zadanej temperatury, a później przechodzi w tryb "podtrzymywanie", gdzie raz na 20 minut przedmucha wkład przez 5 sekund - moim zdaniem załadowanie kominka do pełna i później zamykanie dopływu powietrza potrafi "uwalić" każdą szybę, niezależnie czy to PW czy nie. Tyle że w Makrotermie ten dopływ powietrza zamknie się sam, więc trzeba wiedzieć ile i jak często włożyć ;)

Ale nie mieszam więcej, to Ty tu doradzasz a nie ja :)

Pozdrawiam
Brzuzens
czy ja mam wyłączność na ten temat ? :-?
paliłem w nim na max. dopływie powietrza (marne drewno) makroterm jest pozbawiony kurtyny powietrznej :( i musi się szyba okopcić :(

brzuzens
18-09-2008, 14:25
czy ja mam wyłączność na ten temat ? :-?
paliłem w nim na max. dopływie powietrza (marne drewno) makroterm jest pozbawiony kurtyny powietrznej :( i musi się szyba okopcić :(

Nie o to mi chodziło :) Sam kilka postów wyżej pytałem o radę i jestem pewien, że doświadczenie w kominkach masz większe.

A chodziło mi raczej o to że przy suchym drewnie i paleniu "na maxa" syf z szyby u mnie sam się wypalał i nie wyglądało to tak źle jak na Twoim zdjęciu.

BTW... Jakiej wielkości kratkę dać pod wkład 24kW, skoro może być mniejsza niż 100cm2/kW :) Bo już mi napisałeś że daje się mniejsze, ale nie wiem o ile ;)

Pozdrawiam
Brzuzens

tomekxkonc
18-09-2008, 19:23
witam!
mam pytanie ,jaki mam zastosowac kominek i o jkaiej mocy do wlasnie budowanego domu o powierzchni calkowitej 250m2.ogrzewanie tradycyjne ma byc z miejskiego ogrzewania,grzejniki oraz podlogowka w kuchni,lazienkach,holu,wiatrolapie,chcemu uzywac kominka do dogrzewnia domu,a takze docieplania w chlodniejsze wiosenne i jesienne dni.prosze o rady!z gory dziekuje i pozdrawiam!!!

kasia_sloneczko
20-09-2008, 02:17
witam, właśnie się wgłębiam w temat kominkowy. interesuje mnie taki z płaszczem wodnym, jestem po rozmowach w kilku firmach ale na forum jeszcze nic nei czytałam. póki co chciałam tylko przekazać informację jaką uzyskałam dziś w jednej z firm-kominki Lecham mają tendencje do kopcenia. generalnie ponoc przy kominkach z płaszczem wodnym z uwagi na niższą temperarturę ciężko utrzymać czystą szybę i Lechma nie jest wyjątkiem. nawet przy prawidłowym sposobie palenia i użyciu odpowiednio wysuszonego drewna. ponoć trzeba się z tym po prostu pogodzić, aczkolwiek można to okopcenie bardzo zmniejszyć. jedna z firm proponowała mi wkłady Hajduka, niby jest to firma która kiedyś pracowała dla Sparthermu ale potem ich drogi się rozeszły. jednak doświadczenie zaowocowało i niby mają dobre wkłady i przystępne cenowo. co o tym sądzicie?

wojtek Sz
20-09-2008, 06:22
Witam i prosze o porade. Moj murarz zajmuje sie zamawianiem wszystkich potrzebnych materialow budowlanych na moja budowe(jest mi to na reke bo mieszkam za granica). Ostatnio zamowil dwa kominy systemowe jeden do kominka a drugi do pieca gazowego, obydwa 200mm. Czy 200mm do pieca gazowego to nie za duza srednica?, czy w pozniejszej eksploatacji bedzie to mialo wplyw na niewlasciwe jego dzialanie. Moze straty ciepla beda wieksz niz powinny. Bardzo prosze o opinje. A moze wszystko jest ok.?
_________________

sailor_ro
20-09-2008, 07:00
No moim skromnym zdaniem 200 mm to troche dużo.
U mnie w projekcie do kotła 24 kW (gazowego,stojącego) było 160 mm (wg niektórych tez za duzo)
U mojego teścia jest 130 mm.
Nie wiem czy za duza srednica nie bedzie w pozniejszej eksploatacji powodowała jakichs problemów w funkcjonowaniu kotła.(tak cos slyszalem od instalatorów,ze moze sie tak zdarzyc).

pozdrawiam

wuja
20-09-2008, 23:38
z racji zastosowan - czym tanszy tym lepszy. za 3k znalazlem KFD i Tarnave ktore to mają - wiec teraz szukam czegos ponizej ;) -> 2000zl bylo by perfect ;)

chyba możesz zapomnieć :) poniżej 3k to masz Arysto...dobry polski wkład stalowy z szamotem!

Zobacz sobie taki słowacki (?) produkt Thorma
http://www.krbova-kamna.com/thorma-valencia-p.html
http://www.krbova-kamna.com/thorma-alicante-p.html
koszt ok.2000, 8kw nom., ma podłączenie z tyłu do powietrza, komin 150mm
stalowy, wyłożony czymś przypominającym płytę paździerzową.
Widziałem w Casto, ładnie wygląda.

U nas rozprowadzają przez sieć Castorama, ale da się też kupić bezpośrednio od dystrybutora

Co do jakości firmy i produktu to może fachowcy się wypowiedzą...

listek
21-09-2008, 08:48
Witam.
Szybkie pytanie.
Jesli montujecie na dopływie powietrza z zewnątrz przepustnicę to gdzie : na poczatku, srodku czy dopiero przed komnkiem?

http://images45.fotosik.pl/12/3a982fb996de9813.jpg (www.fotosik.pl)

http://www.kratki.com/product_info.php?cPath=85&products_id=746

Dzięki za odp.

Pozdrawiam

qasi79
22-09-2008, 10:00
An-bud, ja podobnie jak Rydzu i lonly samodzielnie wykonuję obudowę kominka (wkład z płaszczem wodnym, Makroterm 24kW). W związku z tym mam poniższe pytania, mam nadzieję że pomożesz :)

We wspólnym kominie mam przewód dymowy i przewód wentylacyjny do wentylacji salonu. Otwór kanału wentylacyjnego wypadł mi wewnątrz komory dekompresyjnej.
Czy powinienem wyprowadzić wentylację rurą poza obudowę kominka (na przykład tak jak czerwona przerywana linia na rysunku) a komorę wentylować niezależnie 2 kratkami? Czy może wystarczy że wstawię kratkę (lub 2 kratki) w komorze dekompresyjnej i wentylacja pomieszczenia będzie się odbywała poprzez komorę? Które rozwiązanie byś zastosował?

I jeszcze jedno... piszesz że na każdy 1kW mocy kominka należy "dostarczyć" 100cm2 powietrza pod wkład, do chłodzenia obudowy. Na moje 24kW powinno być 2400cm2 czyli np. 80x30. Interesuje mnie obudowa zbliżona do wykonanej przez Ciebie (nota bene również do Makroterma :)) - z tego co widzę kratki są z boku obudowy, ale nie wydają się jakieś ogromne... to jak to jest? :)

Rysunek poglądowy:
http://images34.fotosik.pl/362/dc2a0fe45d7ed7ef.jpg

I obudowa Twojego autorstwa:
http://foto3.m.onet.pl/_m/b6a348ea1273c00947d62402cec808af,10,19,0.jpg

Pozdrawiam
Brzuzens
Jedna kratka przez komorę dekompresyjną wystaczy (bez rury)
Do wodnego daje się mniejsze kratki, oddaje ciepło do wody :wink: tylko częściowo ciepło idzie do powietrza

czym jest obudowany ten kominek - siakiś kamień czy coś?
qrde podobie mi się sam bym chciał czymś podobnym a ta wnęka na drewno też tym samym? interesują mnie koszty takiego kamienia i jak to się mocuje, na klej czy jak ?

pozdr

maro74
22-09-2008, 13:56
Podpowiedźcie skąd ma być czerpane powietrze do nadmuchu ciepłego powietrza dla pomieszczeń na poddaszu. zimne do paleniska mam pod posadzką z zewnątrz natomiast nie wiem skąd ma być czerpane to ciepłe. Bo jak będzie ssało to z salonu to przecież całe ciepło mi wtłoczy na górę. Jak to ma być?. Czy ktoś może mi podpowiedzieć ew. jakiś schemat podłączenia tej czerpni. Mam na kominku dystrybutor z 4 otworami, czy wszystkie otowry podłączyć do jednej ruru ssącej od turbiny?. Za wszelkie info będę wdzięczny.

KrzysztofLis2
22-09-2008, 14:04
Bo jak będzie ssało to z salonu to przecież całe ciepło mi wtłoczy na górę.
Nie rozumiem -- to masz DGP a nie masz wyprowadzenia do pokoi na parterze?

dominka
22-09-2008, 21:47
Chcę zrobić kominek z DGP. Ale kilka osób mi odradza twierdząc, że w krótkim czasie dom będzie do odmalowania. Czy DGP naprawdę tak b. brudzi? A może to zależy od rodzaju wkładu - kupić jakiś droższy? Proszę o opinie.

dominka
22-09-2008, 21:47
Chcę zrobić kominek z DGP. Ale kilka osób mi odradza twierdząc, że w krótkim czasie dom będzie do odmalowania. Czy DGP naprawdę tak b. brudzi? A może to zależy od rodzaju wkładu - kupić jakiś droższy? Proszę o opinie.

mariobros35
22-09-2008, 22:08
Chcę zrobić kominek z DGP. Ale kilka osób mi odradza twierdząc, że w krótkim czasie dom będzie do odmalowania. Czy DGP naprawdę tak b. brudzi? A może to zależy od rodzaju wkładu - kupić jakiś droższy? Proszę o opinie.
System dgp i kominek powietrzny ogrzewa powietrze a ogrzane powietrze łapie kuż z pomieszczeń i wydmuchuje przez system dgp powietrze z kużem po całum domu i nie pomogą tu filtry bo żadem filtr nie zatrzyma 100 % kużu proponuję kominek z płaszczem wodnym po pierwsze nośnikiem energii nie jest powietrze a woida no i odpadają nakłady na instalację dgp (róry,ameostaty,turbina i.t.p) bo kożystamy z istniejącej instalacji grzewczej c.o

alterm
23-09-2008, 00:34
Ladies and gentlemen.... Alterm is back !!!!!!!!!

alterm
23-09-2008, 00:44
alterm. mam pytanko czy przeżyłeś sezon grzewczy z kominkiem,czy znasz to tylko z teori? ja ogrzewam się kominkiem od 10 lat (jedyne ogrzewanie,ale nie jedyny kominek) przczytałem już tyle fachowych bredni !!!!! że szkoda pisać.a mogę coś powiedzieć na ten temat.

Witam Pana :-)
Dziękuję za udzielanie odpowiedzi na moim poście, podczas mojej nieobecności.
W odpowiedzi na Pańskie pytanie, oczywiście, kominek znam nie tylko z teorii lecz również i przede wszystkim z PRAKTYKII. I doskonale Pana rozumiem, ja również często mam do czynienia z bredniami... tyle, że nie będę tego komentował.

Pozdrawiam

alterm
23-09-2008, 00:55
Chcę zrobić kominek z DGP. Ale kilka osób mi odradza twierdząc, że w krótkim czasie dom będzie do odmalowania. Czy DGP naprawdę tak b. brudzi? A może to zależy od rodzaju wkładu - kupić jakiś droższy? Proszę o opinie.
System dgp i kominek powietrzny ogrzewa powietrze a ogrzane powietrze łapie kuż z pomieszczeń i wydmuchuje przez system dgp powietrze z kużem po całum domu i nie pomogą tu filtry bo żadem filtr nie zatrzyma 100 % kużu proponuję kominek z płaszczem wodnym po pierwsze nośnikiem energii nie jest powietrze a woida no i odpadają nakłady na instalację dgp (róry,ameostaty,turbina i.t.p) bo kożystamy z istniejącej instalacji grzewczej c.o

Cóż... Czy ktoś zrezygnował z grzejników tylko dlatego, że ściana, zaraz ponad nimi, po jakims czasie ma ciemne "smugi" ?? Pewnie, nie a jeśli tak to był to wyjątek potwierdzający regułę. Nie ma rózy bez kolców i jak to ujął to mój przedmówca, nie będzie Pani w stanie w 100 % wyeliminować brudzenia ścian... tak samo jak w przypadku grzejników. Jednp jest pewne, instalacja DGP, na pewno jest tańsza niż płaszcz wodny. OBIEKTYWNIE. Oba warianty mja swoje wady i zalety. Sama musi Pani podjąć decyzję bo ile osób Pani nie zapyta tyle będzie opinii. Gdyby zechciała Pani o tym porozmawiać proszę zadzwonić; 608764413. Pozdrawiam. MK

alterm
23-09-2008, 00:56
Chcę zrobić kominek z DGP. Ale kilka osób mi odradza twierdząc, że w krótkim czasie dom będzie do odmalowania. Czy DGP naprawdę tak b. brudzi? A może to zależy od rodzaju wkładu - kupić jakiś droższy? Proszę o opinie.


Cóż... Czy ktoś się zrezygnował z grzejników tylko dlatego, że ściana, zaraz ponad nimi, po jakims czasie ma ciemne "smugi" ?? Pewnie, nie a jeśli tak to był to wyjątek potwierdzający regułę. Nie ma rózy bez kolców i jak to ujął to mój przedmówca, nie będzie Pani w stanie w 100 % wyeliminować brudzenia ścian... tak samo jak w przypadku grzejników. Jednp jest pewne, instalacja DGP, na pewno jest tańsza niż płaszcz wodny. OBIEKTYWNIE. Oba warianty mja swoje wady i zalety. Sama musi Pani podjąć decyzję bo ile osób Pani nie zapyta tyle będzie opinii. Acha, nie zależy to oczywiście od wkładu, jeśli już, od czystości utrzymywanej w pomieszczeniu, w którym jest kominek. Gdyby zechciała Pani o tym porozmawiać proszę zadzwonić; 608764413. Pozdrawiam. MK

alterm
23-09-2008, 01:15
An-bud, ja podobnie jak Rydzu i lonly samodzielnie wykonuję obudowę kominka (wkład z płaszczem wodnym, Makroterm 24kW). W związku z tym mam poniższe pytania, mam nadzieję że pomożesz :)

We wspólnym kominie mam przewód dymowy i przewód wentylacyjny do wentylacji salonu. Otwór kanału wentylacyjnego wypadł mi wewnątrz komory dekompresyjnej.
Czy powinienem wyprowadzić wentylację rurą poza obudowę kominka (na przykład tak jak czerwona przerywana linia na rysunku) a komorę wentylować niezależnie 2 kratkami? Czy może wystarczy że wstawię kratkę (lub 2 kratki) w komorze dekompresyjnej i wentylacja pomieszczenia będzie się odbywała poprzez komorę? Które rozwiązanie byś zastosował?

I jeszcze jedno... piszesz że na każdy 1kW mocy kominka należy "dostarczyć" 100cm2 powietrza pod wkład, do chłodzenia obudowy. Na moje 24kW powinno być 2400cm2 czyli np. 80x30. Interesuje mnie obudowa zbliżona do wykonanej przez Ciebie (nota bene również do Makroterma :)) - z tego co widzę kratki są z boku obudowy, ale nie wydają się jakieś ogromne... to jak to jest? :)

Rysunek poglądowy:
http://images34.fotosik.pl/362/dc2a0fe45d7ed7ef.jpg

I obudowa Twojego autorstwa:
http://foto3.m.onet.pl/_m/b6a348ea1273c00947d62402cec808af,10,19,0.jpg

Pozdrawiam
Brzuzens
Jedna kratka przez komorę dekompresyjną wystaczy (bez rury)
Do wodnego daje się mniejsze kratki, oddaje ciepło do wody :wink: tylko częściowo ciepło idzie do powietrza

czym jest obudowany ten kominek - siakiś kamień czy coś?
qrde podobie mi się sam bym chciał czymś podobnym a ta wnęka na drewno też tym samym? interesują mnie koszty takiego kamienia i jak to się mocuje, na klej czy jak ?

pozdr




Jedna kratka przez komorę dekompresyjną wystaczy (bez rury)
Do wodnego daje się mniejsze kratki, oddaje ciepło do wody :wink: tylko częściowo ciepło idzie do powietrza

Witam

Ideą komory dekompresyjnej jest wlot niżej, wylot powyżej, a w praktyce przewietrzanie. W związku z tym kratka wentylacyjna powinna byc podłączona niezależną rurą (tak jak na schemacie) i wyprowadzona na zewnątrz obudowy bo wtedy faktycznie spełnia swoją funkcję, jako wentylacja oczywiście. Zainstalowanie wentylacji w komorze dekompresyjnej spowoduje zaburzenia cyrkulacji powietrza w komorze dekompresyjnej i zaburzenia działania wentylacji.Pozdrawiam. MK

alterm
23-09-2008, 01:24
Podpowiedźcie skąd ma być czerpane powietrze do nadmuchu ciepłego powietrza dla pomieszczeń na poddaszu. zimne do paleniska mam pod posadzką z zewnątrz natomiast nie wiem skąd ma być czerpane to ciepłe. Bo jak będzie ssało to z salonu to przecież całe ciepło mi wtłoczy na górę. Jak to ma być?. Czy ktoś może mi podpowiedzieć ew. jakiś schemat podłączenia tej czerpni. Mam na kominku dystrybutor z 4 otworami, czy wszystkie otowry podłączyć do jednej ruru ssącej od turbiny?. Za wszelkie info będę wdzięczny.

Witam.

Dystrybutor jest stosowany do DGP grawitacyjnego, turbina to całkiem inna kwestia, proszę nie podłączać dystrybutora do turbiny. Do turbiny powinna byc podłączona rura odpowiedniej średnicy, kończąca się na odpowiedniej wysokości w okapie, prosze sie nie obawiać, nie wyśsie całego ciepła. Pzdrw. MK

listek
23-09-2008, 06:12
Witam.
Szybkie pytanie.
Jesli montujecie na dopływie powietrza z zewnątrz przepustnicę to gdzie : na poczatku, srodku czy dopiero przed komnkiem?

http://images45.fotosik.pl/12/3a982fb996de9813.jpg (www.fotosik.pl)

http://www.kratki.com/product_info.php?cPath=85&products_id=746

Dzięki za odp.

Pozdrawiam

Ponawiam pytanie :oops: :oops: :oops:

Nie instalujecie przepustnic?

an-bud
23-09-2008, 06:24
Witam.
Szybkie pytanie.
Jesli montujecie na dopływie powietrza z zewnątrz przepustnicę to gdzie : na poczatku, srodku czy dopiero przed komnkiem?

http://images45.fotosik.pl/12/3a982fb996de9813.jpg (www.fotosik.pl)

http://www.kratki.com/product_info.php?cPath=85&products_id=746

Dzięki za odp.

Pozdrawiam

Ponawiam pytanie :oops: :oops: :oops:

Nie instalujecie przepustnic?

a na ile Ci starczy ten "sznurek" ? :wink:

an-bud
23-09-2008, 06:35
An-bud, ja podobnie jak Rydzu i lonly samodzielnie wykonuję obudowę kominka (wkład z płaszczem wodnym, Makroterm 24kW). W związku z tym mam poniższe pytania, mam nadzieję że pomożesz :)

We wspólnym kominie mam przewód dymowy i przewód wentylacyjny do wentylacji salonu. Otwór kanału wentylacyjnego wypadł mi wewnątrz komory dekompresyjnej.
Czy powinienem wyprowadzić wentylację rurą poza obudowę kominka (na przykład tak jak czerwona przerywana linia na rysunku) a komorę wentylować niezależnie 2 kratkami? Czy może wystarczy że wstawię kratkę (lub 2 kratki) w komorze dekompresyjnej i wentylacja pomieszczenia będzie się odbywała poprzez komorę? Które rozwiązanie byś zastosował?

I jeszcze jedno... piszesz że na każdy 1kW mocy kominka należy "dostarczyć" 100cm2 powietrza pod wkład, do chłodzenia obudowy. Na moje 24kW powinno być 2400cm2 czyli np. 80x30. Interesuje mnie obudowa zbliżona do wykonanej przez Ciebie (nota bene również do Makroterma :)) - z tego co widzę kratki są z boku obudowy, ale nie wydają się jakieś ogromne... to jak to jest? :)

Rysunek poglądowy:
http://images34.fotosik.pl/362/dc2a0fe45d7ed7ef.jpg

I obudowa Twojego autorstwa:
http://foto3.m.onet.pl/_m/b6a348ea1273c00947d62402cec808af,10,19,0.jpg

Pozdrawiam
Brzuzens
Jedna kratka przez komorę dekompresyjną wystaczy (bez rury)
Do wodnego daje się mniejsze kratki, oddaje ciepło do wody :wink: tylko częściowo ciepło idzie do powietrza

czym jest obudowany ten kominek - siakiś kamień czy coś?
qrde podobie mi się sam bym chciał czymś podobnym a ta wnęka na drewno też tym samym? interesują mnie koszty takiego kamienia i jak to się mocuje, na klej czy jak ?

pozdr




Jedna kratka przez komorę dekompresyjną wystaczy (bez rury)
Do wodnego daje się mniejsze kratki, oddaje ciepło do wody :wink: tylko częściowo ciepło idzie do powietrza

Witam

Ideą komory dekompresyjnej jest wlot niżej, wylot powyżej, a w praktyce przewietrzanie. W związku z tym kratka wentylacyjna powinna byc podłączona niezależną rurą (tak jak na schemacie) i wyprowadzona na zewnątrz obudowy bo wtedy faktycznie spełnia swoją funkcję, jako wentylacja oczywiście. Zainstalowanie wentylacji w komorze dekompresyjnej spowoduje zaburzenia cyrkulacji powietrza w komorze dekompresyjnej i zaburzenia działania wentylacji.Pozdrawiam. MK

altern
Witam :D mam czasem inne zdanie :wink: wystarczy pomyśleć :wink: ma usunąć nadmiar ciepła, o ile tam jest :wink:

an-bud
23-09-2008, 06:41
Chcę zrobić kominek z DGP. Ale kilka osób mi odradza twierdząc, że w krótkim czasie dom będzie do odmalowania. Czy DGP naprawdę tak b. brudzi? A może to zależy od rodzaju wkładu - kupić jakiś droższy? Proszę o opinie.


Cóż... Czy ktoś się zrezygnował z grzejników tylko dlatego, że ściana, zaraz ponad nimi, po jakims czasie ma ciemne "smugi" ?? Pewnie, nie a jeśli tak to był to wyjątek potwierdzający regułę. Nie ma rózy bez kolców i jak to ujął to mój przedmówca, nie będzie Pani w stanie w 100 % wyeliminować brudzenia ścian... tak samo jak w przypadku grzejników. Jednp jest pewne, instalacja DGP, na pewno jest tańsza niż płaszcz wodny. OBIEKTYWNIE. Oba warianty mja swoje wady i zalety. Sama musi Pani podjąć decyzję bo ile osób Pani nie zapyta tyle będzie opinii. Acha, nie zależy to oczywiście od wkładu, jeśli już, od czystości utrzymywanej w pomieszczeniu, w którym jest kominek. Gdyby zechciała Pani o tym porozmawiać proszę zadzwonić; 608764413. Pozdrawiam. MK
zgadzam się do pewnego momentu, dużo zależy od wkładu :wink: od jego obsługi też :wink:

listek
23-09-2008, 06:50
Witam.
Szybkie pytanie.
Jesli montujecie na dopływie powietrza z zewnątrz przepustnicę to gdzie : na poczatku, srodku czy dopiero przed komnkiem?

http://images45.fotosik.pl/12/3a982fb996de9813.jpg (www.fotosik.pl)

http://www.kratki.com/product_info.php?cPath=85&products_id=746

Dzięki za odp.

Pozdrawiam

Ponawiam pytanie :oops: :oops: :oops:

Nie instalujecie przepustnic?

a na ile Ci starczy ten "sznurek" ? :wink:

Ma on ok 1,3m. Zawsze mozna zrobic gdzies przy wejsciu powietrza z zewnatrz w ścianie?
.
Mam rozumiec, że przed samym wejściem do kominka i linke na obudowe? :oops:

an-bud
23-09-2008, 06:51
alterm. mam pytanko czy przeżyłeś sezon grzewczy z kominkiem,czy znasz to tylko z teori? ja ogrzewam się kominkiem od 10 lat (jedyne ogrzewanie,ale nie jedyny kominek) przczytałem już tyle fachowych bredni !!!!! że szkoda pisać.a mogę coś powiedzieć na ten temat.

Witam Pana :-)
Dziękuję za udzielanie odpowiedzi na moim poście, podczas mojej nieobecności.
W odpowiedzi na Pańskie pytanie, oczywiście, kominek znam nie tylko z teorii lecz również i przede wszystkim z PRAKTYKII. I doskonale Pana rozumiem, ja również często mam do czynienia z bredniami... tyle, że nie będę tego komentował.

Pozdrawiam

Zadałem to pytanie 1,5 roku temu :wink: często można wyciągnąć błędne wnioski, albo te bardziej nam pasujące :wink:

an-bud
23-09-2008, 06:56
Ma on ok 1,3m. Zawsze mozna zrobic gdzies przy wejsciu powietrza z zewnatrz w ścianie?
.
Mam rozumiec, że przed samym wejściem do kominka i linke na obudowe? :oops:

ja bym robił tam gdzie wygodniej tzn. w obudowie ( łatwe dojście do wymiany, czy wszystko jest wieczne? :wink: )

an-bud
23-09-2008, 07:09
czym jest obudowany ten kominek - siakiś kamień czy coś?
qrde podobie mi się sam bym chciał czymś podobnym a ta wnęka na drewno też tym samym? interesują mnie koszty takiego kamienia i jak to się mocuje, na klej czy jak ?

pozdr

całość to ten sa kamień ( trawertyn surowy tzn. bez żywicowania) koszt :-? w jednym zakładzie kamieniarskim wycenili około 4 tyś zł, ale był długi termin i znalazłem w innym za prawie 2 tyś zł :D
wystarczy przykleić :wink:

brzuzens
23-09-2008, 16:36
Jedna kratka przez komorę dekompresyjną wystaczy (bez rury)
Do wodnego daje się mniejsze kratki, oddaje ciepło do wody :wink: tylko częściowo ciepło idzie do powietrza


Witam

Ideą komory dekompresyjnej jest wlot niżej, wylot powyżej, a w praktyce przewietrzanie. W związku z tym kratka wentylacyjna powinna byc podłączona niezależną rurą (tak jak na schemacie) i wyprowadzona na zewnątrz obudowy bo wtedy faktycznie spełnia swoją funkcję, jako wentylacja oczywiście. Zainstalowanie wentylacji w komorze dekompresyjnej spowoduje zaburzenia cyrkulacji powietrza w komorze dekompresyjnej i zaburzenia działania wentylacji.Pozdrawiam. MK


altern
Witam :D mam czasem inne zdanie :wink: wystarczy pomyśleć :wink: ma usunąć nadmiar ciepła, o ile tam jest :wink:

Hmmm, "gdzie dwóch Polaków tam trzy opinie" :) Z powyższego rozumiem, że dwóch forumowych kolegów stosuje dwa różne rozwiązania i obydwa się sprawdzają? Czyli którekolwiek zastosuję u siebie będzie (mniej lub bardziej) poprawne :) Znowu jestem w punkcie wyjścia :-?

A co z tymi kratkami? Jeśli pod kominek Makroterm 24kW dam jedną kratkę 22x37 lub 22x45 to wystarczy? I broń Boże żaluzji...

Pozdrawiam
Brzuzens

an-bud
23-09-2008, 18:39
Jedna kratka przez komorę dekompresyjną wystaczy (bez rury)
Do wodnego daje się mniejsze kratki, oddaje ciepło do wody :wink: tylko częściowo ciepło idzie do powietrza


Witam

Ideą komory dekompresyjnej jest wlot niżej, wylot powyżej, a w praktyce przewietrzanie. W związku z tym kratka wentylacyjna powinna byc podłączona niezależną rurą (tak jak na schemacie) i wyprowadzona na zewnątrz obudowy bo wtedy faktycznie spełnia swoją funkcję, jako wentylacja oczywiście. Zainstalowanie wentylacji w komorze dekompresyjnej spowoduje zaburzenia cyrkulacji powietrza w komorze dekompresyjnej i zaburzenia działania wentylacji.Pozdrawiam. MK


altern
Witam :D mam czasem inne zdanie :wink: wystarczy pomyśleć :wink: ma usunąć nadmiar ciepła, o ile tam jest :wink:

Hmmm, "gdzie dwóch Polaków tam trzy opinie" :) Z powyższego rozumiem, że dwóch forumowych kolegów stosuje dwa różne rozwiązania i obydwa się sprawdzają? Czyli którekolwiek zastosuję u siebie będzie (mniej lub bardziej) poprawne :) Znowu jestem w punkcie wyjścia :-?

A co z tymi kratkami? Jeśli pod kominek Makroterm 24kW dam jedną kratkę 22x37 lub 22x45 to wystarczy? I broń Boże żaluzji...

Pozdrawiam
Brzuzens

:lol:
pisałem wcześniej, jak Masz wkład z płaszczem wodnym, odbiornikiem jest w większości woda, do powietrze odda około 3, może 4 kw ( zależy od podłączenia, intensywności palenia) z tego wynika potrzeba około 300 do 400 cm2

JOSEPH1965
23-09-2008, 19:45
Mam pytania
1.Jak dobrać wydajność turbiny DGP do powierzchni ogrzewanej
2.Czy ktoś ma doświadczenie z turbiną BANAN2 firmy Darco

KrzysztofLis2
23-09-2008, 20:57
1.Jak dobrać wydajność turbiny DGP do powierzchni ogrzewanej
Raczej do mocy kominka albo zapotrzebowania na ciepło.

alterm
23-09-2008, 22:43
An-bud, ja podobnie jak Rydzu i lonly samodzielnie wykonuję obudowę kominka (wkład z płaszczem wodnym, Makroterm 24kW). W związku z tym mam poniższe pytania, mam nadzieję że pomożesz :)

We wspólnym kominie mam przewód dymowy i przewód wentylacyjny do wentylacji salonu. Otwór kanału wentylacyjnego wypadł mi wewnątrz komory dekompresyjnej.
Czy powinienem wyprowadzić wentylację rurą poza obudowę kominka (na przykład tak jak czerwona przerywana linia na rysunku) a komorę wentylować niezależnie 2 kratkami? Czy może wystarczy że wstawię kratkę (lub 2 kratki) w komorze dekompresyjnej i wentylacja pomieszczenia będzie się odbywała poprzez komorę? Które rozwiązanie byś zastosował?

I jeszcze jedno... piszesz że na każdy 1kW mocy kominka należy "dostarczyć" 100cm2 powietrza pod wkład, do chłodzenia obudowy. Na moje 24kW powinno być 2400cm2 czyli np. 80x30. Interesuje mnie obudowa zbliżona do wykonanej przez Ciebie (nota bene również do Makroterma :)) - z tego co widzę kratki są z boku obudowy, ale nie wydają się jakieś ogromne... to jak to jest? :)

Rysunek poglądowy:
http://images34.fotosik.pl/362/dc2a0fe45d7ed7ef.jpg

I obudowa Twojego autorstwa:
http://foto3.m.onet.pl/_m/b6a348ea1273c00947d62402cec808af,10,19,0.jpg

Pozdrawiam
Brzuzens
Jedna kratka przez komorę dekompresyjną wystaczy (bez rury)
Do wodnego daje się mniejsze kratki, oddaje ciepło do wody :wink: tylko częściowo ciepło idzie do powietrza

czym jest obudowany ten kominek - siakiś kamień czy coś?
qrde podobie mi się sam bym chciał czymś podobnym a ta wnęka na drewno też tym samym? interesują mnie koszty takiego kamienia i jak to się mocuje, na klej czy jak ?

pozdr




Jedna kratka przez komorę dekompresyjną wystaczy (bez rury)
Do wodnego daje się mniejsze kratki, oddaje ciepło do wody :wink: tylko częściowo ciepło idzie do powietrza

Witam

Ideą komory dekompresyjnej jest wlot niżej, wylot powyżej, a w praktyce przewietrzanie. W związku z tym kratka wentylacyjna powinna byc podłączona niezależną rurą (tak jak na schemacie) i wyprowadzona na zewnątrz obudowy bo wtedy faktycznie spełnia swoją funkcję, jako wentylacja oczywiście. Zainstalowanie wentylacji w komorze dekompresyjnej spowoduje zaburzenia cyrkulacji powietrza w komorze dekompresyjnej i zaburzenia działania wentylacji.Pozdrawiam. MK

altern
Witam :D mam czasem inne zdanie :wink: wystarczy pomyśleć :wink: ma usunąć nadmiar ciepła, o ile tam jest :wink:

ak-bud
Witam. Masz do tego prawo, tak jak do myślenia,
skoro ciepła tam nie ma to po co komora dekompresyjna?? :lol:
A komora nie ma usuwać nadmiaru ciepła, tylko przewietrzać górną część kominka, szczególnie w przypadku wysoko wykonanego podłączenia, mniemam, że wiesz o co chodzi, w końcu jesteś najlepszym doradcą na tym forum... niewtajemniczonym powiem, że właściwa komora grzewcza powinna się zakończyc na odpowiedniej wysokości, odpowiednim odcięciem oczywiście.

alterm
23-09-2008, 22:50
Jedna kratka przez komorę dekompresyjną wystaczy (bez rury)
Do wodnego daje się mniejsze kratki, oddaje ciepło do wody :wink: tylko częściowo ciepło idzie do powietrza


Witam

Ideą komory dekompresyjnej jest wlot niżej, wylot powyżej, a w praktyce przewietrzanie. W związku z tym kratka wentylacyjna powinna byc podłączona niezależną rurą (tak jak na schemacie) i wyprowadzona na zewnątrz obudowy bo wtedy faktycznie spełnia swoją funkcję, jako wentylacja oczywiście. Zainstalowanie wentylacji w komorze dekompresyjnej spowoduje zaburzenia cyrkulacji powietrza w komorze dekompresyjnej i zaburzenia działania wentylacji.Pozdrawiam. MK


altern
Witam :D mam czasem inne zdanie :wink: wystarczy pomyśleć :wink: ma usunąć nadmiar ciepła, o ile tam jest :wink:

Hmmm, "gdzie dwóch Polaków tam trzy opinie" :) Z powyższego rozumiem, że dwóch forumowych kolegów stosuje dwa różne rozwiązania i obydwa się sprawdzają? Czyli którekolwiek zastosuję u siebie będzie (mniej lub bardziej) poprawne :) Znowu jestem w punkcie wyjścia :-?

A co z tymi kratkami? Jeśli pod kominek Makroterm 24kW dam jedną kratkę 22x37 lub 22x45 to wystarczy? I broń Boże żaluzji...

Pozdrawiam
Brzuzens

Pomijając konwekcję czyli oddawanie energii do powietrza, gdzie faktycznie mniejsza część energii będzie "przekierowana" na powietrze, większa na płaszcz a jakaś kolejna część oddawana szybą przez promieniowanie, należy jednak wziąć pod uwagę "wentylację" wkładu grzewczego a ponadto, przy wyborze kratek wziąć pod uwagę efektywne pole przekroju; (siatka) :)
Podsumowując, ja polecam kratkę większą.

Pozdrawiam.

an-bud
23-09-2008, 22:56
alterrm i jak pisałem wyżej :lol: wentylacją wyleci to ciepło, nawet intenywniej przewietrzy :D

alterm
23-09-2008, 23:01
alterm. mam pytanko czy przeżyłeś sezon grzewczy z kominkiem,czy znasz to tylko z teori? ja ogrzewam się kominkiem od 10 lat (jedyne ogrzewanie,ale nie jedyny kominek) przczytałem już tyle fachowych bredni !!!!! że szkoda pisać.a mogę coś powiedzieć na ten temat.

Witam Pana :-)
Dziękuję za udzielanie odpowiedzi na moim poście, podczas mojej nieobecności.
W odpowiedzi na Pańskie pytanie, oczywiście, kominek znam nie tylko z teorii lecz również i przede wszystkim z PRAKTYKII. I doskonale Pana rozumiem, ja również często mam do czynienia z bredniami... tyle, że nie będę tego komentował.

Pozdrawiam

Zadałem to pytanie 1,5 roku temu :wink: często można wyciągnąć błędne wnioski, albo te bardziej nam pasujące :wink:

A ja po półtora roku odpowiadam :D , odkąd pjawiłem się na forum, cztery lata temu, dużo wody w Wiśle upłynęło a ja sam miałem za dużo pracy i za mało ludzi do pomocy by jeszcze odpisywać ludziom na forum. Teraz mam wreszcie ludzi do pomocy, dalej dużo pracy ale znajdę chwilę by odpisywać na posty, zazwyczaj przed północą :D Nie ukrywam też, że zaimponowała mi ilość postów, które napisałeś w ciągu roku czasu :o Pozazdrościć konsekwencji i ilości czasu.
Co do tych wniosków; to nie wątpię, ze wiesz to z autopsji :wink:
Pozdrawiam :D

pam
23-09-2008, 23:13
To jak przed północą, to jeszcze zdażę. Tak zapytam z czystej ciekawości.
Jakie wkłady się lepiej sprawdzają: żeliwne, czy stalowe z szamotem?

alterm
23-09-2008, 23:16
alterrm i jak pisałem wyżej :lol: wentylacją wyleci to ciepło, nawet intenywniej przewietrzy :D

Wentylacja służy wentylowaniu, nie wietrzeniu :lol:
Żeby coś przewietrzyć musi być wlot i wylot, (efekt przeciągu, wystarczy pomyśleć :wink: ) wlot niżej, bo powietrze z założenia chłodniejsze, dostanie się do komory niżej i ogrzane wydostanie wyżej, poza komorę i dopiero potem jego nadmiar może zostać usunięty wentylacją. Zamontowanie wentylacji wewnątrz komory spowoduje zaburzenia cyrkulacji i co najwyżej usuwanie całego gorącego powietrza z komory do wentylacji a ponadto pociągnie z salonu ogrzane już powietrze a chyba nie o to chodzi... Twój patent będzie działał, pominę kwestię jego zgodności ze sztuką :wink: Mam też swiadomość, że tak jest łatwiej. Ja jednak nie lubię drogi na skróty, szczególnie przy kominkach.
Pozdrawiam

alterm
23-09-2008, 23:20
To jak przed północą, to jeszcze zdażę. Tak zapytam z czystej ciekawości.
Jakie wkłady się lepiej sprawdzają: żeliwne, czy stalowe z szamotem?

Hahahahhahaha :wink:
Zależy do czego...
Ogrzewanie "punktowe", poprzez promieniowanie - wkłady stalowe
Konwekcja - ruch gorącego powietrza (turbina, dgp) - wkłady żeliwne

Róznice są oczywiste, stal szybciej się nagrzewa, szybciej oddaje ciepło, zazwyczaj na szamot (kumulator) i szybciej stygnie, żeliwo dłużej się nagrzewa, dłużej stygnie i samo w sobie dłużej oddaje ciepło. Tak z grubsza.
Jeśli będę miał więcej szczegółów odpowiem szczegółowiej :)

Pozdrawiam

MK

pam
23-09-2008, 23:24
oooo
to fajnie bo będę miał żeliwny i z GDP

an-bud
23-09-2008, 23:29
To jak przed północą, to jeszcze zdażę. Tak zapytam z czystej ciekawości.
Jakie wkłady się lepiej sprawdzają: żeliwne, czy stalowe z szamotem?
jedne i drugie mogą być do d... albo dobre (konstrukcja paleniska ma wpływ na te dobre i te do d... , jakość :wink: )

pam
23-09-2008, 23:31
To jak przed północą, to jeszcze zdażę. Tak zapytam z czystej ciekawości.
Jakie wkłady się lepiej sprawdzają: żeliwne, czy stalowe z szamotem?
jedne i drugie mogą być do d... albo dobre (konstrukcja paleniska ma wpływ na te dobre i te do d... , jakość :wink: )

A jak się do tej d... ma Dovre? :D

an-bud
23-09-2008, 23:33
To jak przed północą, to jeszcze zdażę. Tak zapytam z czystej ciekawości.
Jakie wkłady się lepiej sprawdzają: żeliwne, czy stalowe z szamotem?
jedne i drugie mogą być do d... albo dobre (konstrukcja paleniska ma wpływ na te dobre i te do d... , jakość :wink: )

A jak się do tej d... ma Dovre? :D
a konkretniej :wink: jaki model?

pam
23-09-2008, 23:36
A czy ja to pamiętam przed północą 200km od domu? Taki jakiś najprostszy coś jakby 2100.

alterm
23-09-2008, 23:38
Mam pytania
1.Jak dobrać wydajność turbiny DGP do powierzchni ogrzewanej
2.Czy ktoś ma doświadczenie z turbiną BANAN2 firmy Darco

Witam.
Ad 2. Ja mam, bo bardzo często je montuję :) To dobre turbiny, niezawodne i przede wszytskim ciche.
Ad 1. Dobieranie turbiny jest kwestią baaaaaaardzo względną; mnóstwo czynników ma na to wpływ, naprawdę mnóstwo; termoizolacyjność, zapotrzebowanie na energię, sytuowanie względem stron świata, powierzchnia pomieszczenia, ilość ścian zewnętrznych dotyczących konkretnego pomieszczenia, moc wkładu, ilość punktów, itp, itd, etc.
Nie zaprzątałbym sobie tym głowy i zastosował prostą zasadę; 2 pomieszczenia - turbina - 400m3/h, 4 pomieszczenia - turbina 600-800 m3/h. Przy większej ilości pomieszczeń rozważyłbym instalację dwóch turbin.

Pozdrawiam

an-bud
23-09-2008, 23:44
A czy ja to pamiętam przed północą 200km od domu? Taki jakiś najprostszy coś jakby 2100.

taki sobie :( są gorsze :wink: brak przyłącza do powietra zewnętrznego :( mały, płytki, dużo widocznego "złomu" co kto lubi :wink:

alterm
23-09-2008, 23:56
A czy ja to pamiętam przed północą 200km od domu? Taki jakiś najprostszy coś jakby 2100.

taki sobie :( są gorsze :wink: brak przyłącza do powietra zewnętrznego :( mały, płytki, dużo widocznego "złomu" co kto lubi :wink:

Wkłady żeliwne, zazwyczaj (wyjątkiem jest Tarnava, do której powietrze dostaje się i tak poprzez fabryczne nóżki) nie mają przyłącza do powietrza zewnętrznego, olbrzymie różnice tempertury mogłyby spowodować pęknięcie żeliwa, w związku z tym producenci z premedytacją nie montują przyłaczy powietrza z zewnątrz do wkładów żeliwnych, konstrukcja nie ma tu nic do rzeczy i BYNAJMNIEJ, nie jest to ich wadą. Wystarczy umiejętnie doprowadzić powietrze w okolice wkładu, umiejetnie znaczy tak, że nie dmucha lodowatym powietrzem po stopach i nie grozi jednocześnie pęknięciem korpusu wkładu.
Pozdrawiam

alterm
24-09-2008, 00:00
Ma on ok 1,3m. Zawsze mozna zrobic gdzies przy wejsciu powietrza z zewnatrz w ścianie?
.
Mam rozumiec, że przed samym wejściem do kominka i linke na obudowe? :oops:

ja bym robił tam gdzie wygodniej tzn. w obudowie ( łatwe dojście do wymiany, czy wszystko jest wieczne? :wink: )

Zgadzam się z przedmówcą, gdzieś w obudowie.
I oby nie dmuchało lodem po stopach i Boże uchowaj, nie po wkładzie.

Pozdrawiam

pam
24-09-2008, 00:04
A czy ja to pamiętam przed północą 200km od domu? Taki jakiś najprostszy coś jakby 2100.

taki sobie :( są gorsze :wink: brak przyłącza do powietra zewnętrznego :( mały, płytki, dużo widocznego "złomu" co kto lubi :wink:

Jedyne pocieszenie że nie będę nim robił kawy i podłączał do centralnego systemu komputerowego pentagonu :lol:

alterm
24-09-2008, 00:11
Chcę zrobić kominek z DGP. Ale kilka osób mi odradza twierdząc, że w krótkim czasie dom będzie do odmalowania. Czy DGP naprawdę tak b. brudzi? A może to zależy od rodzaju wkładu - kupić jakiś droższy? Proszę o opinie.


Cóż... Czy ktoś się zrezygnował z grzejników tylko dlatego, że ściana, zaraz ponad nimi, po jakims czasie ma ciemne "smugi" ?? Pewnie, nie a jeśli tak to był to wyjątek potwierdzający regułę. Nie ma rózy bez kolców i jak to ujął to mój przedmówca, nie będzie Pani w stanie w 100 % wyeliminować brudzenia ścian... tak samo jak w przypadku grzejników. Jednp jest pewne, instalacja DGP, na pewno jest tańsza niż płaszcz wodny. OBIEKTYWNIE. Oba warianty mja swoje wady i zalety. Sama musi Pani podjąć decyzję bo ile osób Pani nie zapyta tyle będzie opinii. Acha, nie zależy to oczywiście od wkładu, jeśli już, od czystości utrzymywanej w pomieszczeniu, w którym jest kominek. Gdyby zechciała Pani o tym porozmawiać proszę zadzwonić; 608764413. Pozdrawiam. MK
zgadzam się do pewnego momentu, dużo zależy od wkładu :wink: od jego obsługi też :wink:

Od wkładu zależy tyle, ile ewentualnie dymu wydostanie się podczas nieumiejętnego otwierania drzwiczek, wtedy ten dym dostanie się do komory grzewczej i dalej, zostanie rozprowadzony rurami po całym domu, stąd brudzenie ścian. Niebagatelne znaczenie ma też utrzymywanie czystości pod kominkiem; jeśli nie będzie czysto, drobiny kurzu, drewniane "drobiny" z drewna składowanego pod kominkiem przedostaną się do komory, ulegną "spaleniu" i jako "popiół" pobrudzą ściany. Niestety, można to tylko ograniczyć, nigdy, wyeliminować w 100 %. Walka z kurzem to walka z wiatrakami. Pozdrawiam.

alterm
24-09-2008, 00:11
Chcę zrobić kominek z DGP. Ale kilka osób mi odradza twierdząc, że w krótkim czasie dom będzie do odmalowania. Czy DGP naprawdę tak b. brudzi? A może to zależy od rodzaju wkładu - kupić jakiś droższy? Proszę o opinie.


Cóż... Czy ktoś się zrezygnował z grzejników tylko dlatego, że ściana, zaraz ponad nimi, po jakims czasie ma ciemne "smugi" ?? Pewnie, nie a jeśli tak to był to wyjątek potwierdzający regułę. Nie ma rózy bez kolców i jak to ujął to mój przedmówca, nie będzie Pani w stanie w 100 % wyeliminować brudzenia ścian... tak samo jak w przypadku grzejników. Jednp jest pewne, instalacja DGP, na pewno jest tańsza niż płaszcz wodny. OBIEKTYWNIE. Oba warianty mja swoje wady i zalety. Sama musi Pani podjąć decyzję bo ile osób Pani nie zapyta tyle będzie opinii. Acha, nie zależy to oczywiście od wkładu, jeśli już, od czystości utrzymywanej w pomieszczeniu, w którym jest kominek. Gdyby zechciała Pani o tym porozmawiać proszę zadzwonić; 608764413. Pozdrawiam. MK
zgadzam się do pewnego momentu, dużo zależy od wkładu :wink: od jego obsługi też :wink:

Od wkładu zależy tyle, ile ewentualnie dymu wydostanie się podczas nieumiejętnego otwierania drzwiczek, wtedy ten dym dostanie się do komory grzewczej i dalej, zostanie rozprowadzony rurami po całym domu, stąd brudzenie ścian. Niebagatelne znaczenie ma też utrzymywanie czystości pod kominkiem; jeśli nie będzie czysto, drobiny kurzu, drewniane "drobiny" z drewna składowanego pod kominkiem przedostaną się do komory, ulegną "spaleniu" i jako "popiół" pobrudzą ściany. Niestety, można to tylko ograniczyć, nigdy, wyeliminować w 100 %. Walka z kurzem to walka z wiatrakami. Pozdrawiam.

alterm
24-09-2008, 00:11
Chcę zrobić kominek z DGP. Ale kilka osób mi odradza twierdząc, że w krótkim czasie dom będzie do odmalowania. Czy DGP naprawdę tak b. brudzi? A może to zależy od rodzaju wkładu - kupić jakiś droższy? Proszę o opinie.


Cóż... Czy ktoś się zrezygnował z grzejników tylko dlatego, że ściana, zaraz ponad nimi, po jakims czasie ma ciemne "smugi" ?? Pewnie, nie a jeśli tak to był to wyjątek potwierdzający regułę. Nie ma rózy bez kolców i jak to ujął to mój przedmówca, nie będzie Pani w stanie w 100 % wyeliminować brudzenia ścian... tak samo jak w przypadku grzejników. Jednp jest pewne, instalacja DGP, na pewno jest tańsza niż płaszcz wodny. OBIEKTYWNIE. Oba warianty mja swoje wady i zalety. Sama musi Pani podjąć decyzję bo ile osób Pani nie zapyta tyle będzie opinii. Acha, nie zależy to oczywiście od wkładu, jeśli już, od czystości utrzymywanej w pomieszczeniu, w którym jest kominek. Gdyby zechciała Pani o tym porozmawiać proszę zadzwonić; 608764413. Pozdrawiam. MK
zgadzam się do pewnego momentu, dużo zależy od wkładu :wink: od jego obsługi też :wink:

Od wkładu zależy tyle, ile ewentualnie dymu wydostanie się podczas nieumiejętnego otwierania drzwiczek, wtedy ten dym dostanie się do komory grzewczej i dalej, zostanie rozprowadzony rurami po całym domu, stąd brudzenie ścian. Niebagatelne znaczenie ma też utrzymywanie czystości pod kominkiem; jeśli nie będzie czysto, drobiny kurzu, drewniane "drobiny" z drewna składowanego pod kominkiem przedostaną się do komory, ulegną "spaleniu" i jako "popiół" pobrudzą ściany. Niestety, można to tylko ograniczyć, nigdy, wyeliminować w 100 %. Walka z kurzem to walka z wiatrakami. Pozdrawiam.

an-bud
24-09-2008, 00:17
A czy ja to pamiętam przed północą 200km od domu? Taki jakiś najprostszy coś jakby 2100.

taki sobie :( są gorsze :wink: brak przyłącza do powietra zewnętrznego :( mały, płytki, dużo widocznego "złomu" co kto lubi :wink:

Wkłady żeliwne, zazwyczaj (wyjątkiem jest Tarnava, do której powietrze dostaje się i tak poprzez fabryczne nóżki) nie mają przyłącza do powietrza zewnętrznego, olbrzymie różnice tempertury mogłyby spowodować pęknięcie żeliwa, w związku z tym producenci z premedytacją nie montują przyłaczy powietrza z zewnątrz do wkładów żeliwnych, konstrukcja nie ma tu nic do rzeczy i BYNAJMNIEJ, nie jest to ich wadą. Wystarczy umiejętnie doprowadzić powietrze w okolice wkładu, umiejetnie znaczy tak, że nie dmucha lodowatym powietrzem po stopach i nie grozi jednocześnie pęknięciem korpusu wkładu.
Pozdrawiam

:lol: :lol: :lol:
mała kompromitacja znajomści tematu :wink: wybrane modele żeliwne mają dopływ zew. pow. np: dowre2180 CBCC , jotul (kilka modeli)

alterm
24-09-2008, 00:21
Chcę zrobić kominek z DGP. Ale kilka osób mi odradza twierdząc, że w krótkim czasie dom będzie do odmalowania. Czy DGP naprawdę tak b. brudzi? A może to zależy od rodzaju wkładu - kupić jakiś droższy? Proszę o opinie.


Cóż... Czy ktoś się zrezygnował z grzejników tylko dlatego, że ściana, zaraz ponad nimi, po jakims czasie ma ciemne "smugi" ?? Pewnie, nie a jeśli tak to był to wyjątek potwierdzający regułę. Nie ma rózy bez kolców i jak to ujął to mój przedmówca, nie będzie Pani w stanie w 100 % wyeliminować brudzenia ścian... tak samo jak w przypadku grzejników. Jednp jest pewne, instalacja DGP, na pewno jest tańsza niż płaszcz wodny. OBIEKTYWNIE. Oba warianty mja swoje wady i zalety. Sama musi Pani podjąć decyzję bo ile osób Pani nie zapyta tyle będzie opinii. Acha, nie zależy to oczywiście od wkładu, jeśli już, od czystości utrzymywanej w pomieszczeniu, w którym jest kominek. Gdyby zechciała Pani o tym porozmawiać proszę zadzwonić; 608764413. Pozdrawiam. MK
zgadzam się do pewnego momentu, dużo zależy od wkładu :wink: od jego obsługi też :wink:

Od wkładu zależy tyle, ile ewentualnie dymu wydostanie się podczas nieumiejętnego otwierania drzwiczek, wtedy ten dym dostanie się do komory grzewczej i dalej, zostanie rozprowadzony rurami po całym domu, stąd brudzenie ścian. Niebagatelne znaczenie ma też utrzymywanie czystości pod kominkiem; jeśli nie będzie czysto, drobiny kurzu, drewniane "drobiny" z drewna składowanego pod kominkiem przedostaną się do komory, ulegną "spaleniu" i jako "popiół" pobrudzą ściany. Niestety, można to tylko ograniczyć, nigdy, wyeliminować w 100 %. Walka z kurzem to walka z wiatrakami. Pozdrawiam.

an-bud
24-09-2008, 00:24
Nadrabiasz ilość postów? :D po wejściu prawie smoka :lol: 4x to samo :-? uwiarygodnienie braków ...???

alterm
24-09-2008, 00:37
A czy ja to pamiętam przed północą 200km od domu? Taki jakiś najprostszy coś jakby 2100.

taki sobie :( są gorsze :wink: brak przyłącza do powietra zewnętrznego :( mały, płytki, dużo widocznego "złomu" co kto lubi :wink:

Wkłady żeliwne, zazwyczaj (wyjątkiem jest Tarnava, do której powietrze dostaje się i tak poprzez fabryczne nóżki) nie mają przyłącza do powietrza zewnętrznego, olbrzymie różnice tempertury mogłyby spowodować pęknięcie żeliwa, w związku z tym producenci z premedytacją nie montują przyłaczy powietrza z zewnątrz do wkładów żeliwnych, konstrukcja nie ma tu nic do rzeczy i BYNAJMNIEJ, nie jest to ich wadą. Wystarczy umiejętnie doprowadzić powietrze w okolice wkładu, umiejetnie znaczy tak, że nie dmucha lodowatym powietrzem po stopach i nie grozi jednocześnie pęknięciem korpusu wkładu.
Pozdrawiam

:lol: :lol: :lol:
mała kompromitacja znajomści tematu :wink: wybrane modele żeliwne mają dopływ zew. pow. np: dowre2180 CBCC , jotul (kilka modeli)

Troche to zdanie niegramatyczne :lol: :lol: :lol:
Kompromitacją może być co najwyżej twierdzenie, że wkłady żeliwne, bez większych problemów, mogą mieć zastosowane przyłącza dla świeżego powietrza z zewnątrz. Z tego własnie względu nie mają. Jaki problem odlać część korpusu z przyłączem??
A Tarnava ma to rozwiazane pośrednio, Jotul natomiast umknął mojej uwadze i nie widzę w tym żadnej ujmy na honorze. Pewnie tylko producentowi wiadomo w jaki sposób to rozwiazał, że nie skutkuje to pękaniem korpusów tych wkładów. A jesłi chodzi o Dovre to się nie wypowiadam.
Ponadto, użyłem słowa zawyczaj :wink:
Pan jak mniemam czuje się zagrożony moim powrotem stąd taka a nie inna retoryka :lol: :lol: :lol:
Może założy Pan też własny temat ?? Ja chętnie i tam się poudzielam :wink:
Podsumowując to, nie będę komentował ile razy Pan się skompromitował niewiedzą techniczną a nie jak w moim przypadku niewiedzą wynikającą z nieznajomości modeli wkładów, które akurat Pan montuje a montuje je Pan, sam wie najlepiej, dlaczego.

Pozdrawiam i życzę dystansu.
Konkurencja jest pożądana, nie przez Pana, nie przeze mnie ale przez klientów :D

alterm
24-09-2008, 00:38
Nadrabiasz ilość postów? :D po wejściu prawie smoka :lol: 4x to samo :-?

Atakując leczysz kompleksy?? :D :lol:

alterm
24-09-2008, 00:43
Życze Państwu miłej nocy i do następnego razu.
ak-budowi też :wink:

an-bud
24-09-2008, 01:04
Pan jak mniemam czuje się zagrożony moim powrotem stąd taka a nie inna retoryka

Może założy Pan też własny temat ??

naruszyłem "prawa autorskie" pańskiego "opuszczonego" wątku ??? :roll: :lol: :lol: :lol: własność prywatna ??? :roll: wystarczy porównać reklamę w naszych odnośnikach :wink:

Sloneczko
24-09-2008, 01:14
Jak to było... "dlaczego dzwon glośny?..." ;)

sailor_ro
24-09-2008, 07:47
Alterm przepraszam ze sie wtracam,ale kolega ma nick an-bud a nie ak-bud :D

pozdrawiam

marjucha
24-09-2008, 08:30
Alterm przepraszam ze sie wtracam,ale kolega ma nick an-bud a nie ak-bud :D

pozdrawiam
Uważaj, bo zaraz się dowiesz, że w tym wątku nie zwraca się uwagi Alterm'owi :wink:

malzon1
24-09-2008, 09:26
Witam, zaczynam budowę i zastanawiam się ,który z wariantów ogrzewania kominkiem wybrać??
Proszę o radę.

Kane66
24-09-2008, 09:31
chyba malo szczegolow prawda ? metraż, czy kominek to jedyne/glowne zrodlo ciepla? podlogowka ? bufor ? grzejniki ? czy masz jakiekolwiek zalozenia tego co chcesz osiagnac ?

alterm
24-09-2008, 19:48
Alterm przepraszam ze sie wtracam,ale kolega ma nick an-bud a nie ak-bud :D

pozdrawiam

Fakt :D Literówka. Mam nadzieję, że nie obraziłem kolegi an-bud, tak samo jak on nie obraził mnie tytułując mnie altern czy też alterrm :wink:
Pozdrawiam

alterm
24-09-2008, 19:50
Alterm przepraszam ze sie wtracam,ale kolega ma nick an-bud a nie ak-bud :D

pozdrawiam
Uważaj, bo zaraz się dowiesz, że w tym wątku nie zwraca się uwagi Alterm'owi :wink:



Hahhhahaaaa
Ależ oczywiście, jeśli kto ma ochotę to niech zwraca. Nie obrażę się. Pozdrawiam :wink:

alterm
24-09-2008, 19:53
Jak to było... "dlaczego dzwon glośny?..." ;)

... bo próżny :wink:
Pozdrawiam

alterm
24-09-2008, 20:14
Pan jak mniemam czuje się zagrożony moim powrotem stąd taka a nie inna retoryka

Może założy Pan też własny temat ??

naruszyłem "prawa autorskie" pańskiego "opuszczonego" wątku ??? :roll: :lol: :lol: :lol: własność prywatna ??? :roll: wystarczy porównać reklamę w naszych odnośnikach :wink:


Nie naruszył Pan moich praw, nie obrażam się i nie jestem z porcelany i nie ja pierwszy zaczepiłem Pana.
Jesteśmy tu po to żeby pomagać ludziom a nie udowadniać sobie kto ma rację.
Niech ocenią to forumowicze.
Dlatego niesmacznym było sugerowanie, że "
...nie mam praktyki czy też wyciągam błędne wnioski lub te bardziej mi pasujące albo wręcz zarzucać mi kompromitację w kwestii nieznajomości specyfiki wkładów grzewczych..."
Nie trzeba profesora metalurgii by wiedzieć, że żeliwo jest zdecydowanie bardziej narażone na różnice temperatur niż stal, dlatego w prawie każdym wkładzie stalowym wlot dla powietrza z zewnątrz jest a we wkładach żeliwnych zazwyczaj go nie ma. Są wyjątki ale potwierdzające regułę.
I nie jest to wadą wkładów żeliwnych.
Co do reklamy, o którą mnie Pan "posądza", to nie wydaje mi się, że strona www, która nie jest nawet ukończona jest dobrą formą reklamy...
Nie działamy w POLITYCE, nie musimy wylewać na siebie pomyj, w związku z czym wydaje mie się, że bezsensem będzie dalsze przekomarzanie się i robienie tu "obory", proponuję skupić się na meritum i co najwyżej współpracować, pomagając ludziom.
Pozdrawiam

Sloneczko
25-09-2008, 01:33
i nie ja pierwszy zaczepiłem Pana.
Jesteśmy tu po to żeby pomagać ludziom a nie udowadniać sobie kto ma rację.
Niech ocenią to forumowicze.

An-bud jest jednym z "najlepszych doradców na tym forum", a więc forumowicze już dawno docenili jego pomoc.

Chcę jeszcze dodać, że było tu spokojnie i ciepło..., i niech powróci jak było :evil:

łosie
25-09-2008, 11:33
szukam wkładu kominkowego - dom parterowy 126 m, ogrzewanie kominek z DGP + grzejniki elektr.,ale kominek ma byc głownym zrodlem ciepla.
mamy doprowadzenie powietrza z zewnątrz.

poradzcie jakie wkłady by sie tu nadawały ?


szukałam troche i takie modele są na tapecie :

-Spartherm Ambiente Bravo lub Spartherm varia 1V -510
-Hajduk prisma
-Varm F 670/500
-Dovre 2180CBC

tarnavy mi sie nie podobaja , a Dynamic nie wiem czy maja powietrze z zewnątrz...

alterm
25-09-2008, 12:10
i nie ja pierwszy zaczepiłem Pana.
Jesteśmy tu po to żeby pomagać ludziom a nie udowadniać sobie kto ma rację.
Niech ocenią to forumowicze.

An-bud jest jednym z "najlepszych doradców na tym forum", a więc forumowicze już dawno docenili jego pomoc.

Chcę jeszcze dodać, że było tu spokojnie i ciepło..., i niech powróci jak było :evil:
Rozumiem szczególną zażyłość z An-bud'em i szanuję.
Tak czy inaczej nie pozwolę by ktoś inny mnie obrażał, bo z racji ilości napisanych postów osiągnął pułap "najlepszego doradcy na tym forum".
Jeśli ktoś będzie miał ochotę mnie posłuchać to posłucha, jesli nie świat się nie zawali.
A ciepło i przytulnie będzie jeśli starzy wyjadacze do których nie należy tylko An-bud :wink: a Pan/i też, nie będą rościli sobie praw od dzielenia i rządzenia !!! :evil:
Konkurencja jest porządana :evil: Czy się to Pani/Panu podoba czy nie !!! :evil:
Pozdrawiam

JOSEPH1965
25-09-2008, 20:51
MAM DO OGRZANIA 6 POMIESZCZEŃ,OKOŁO 110 M2.POWINIENEM ZASTOSOWAĆ TURBINĘ BANAN2(600M3/H) CZY BANAN3(80M3/H) FIRMY DARCO

an-bud
25-09-2008, 22:40
szukam wkładu kominkowego - dom parterowy 126 m, ogrzewanie kominek z DGP + grzejniki elektr.,ale kominek ma byc głownym zrodlem ciepla.
mamy doprowadzenie powietrza z zewnątrz.

poradzcie jakie wkłady by sie tu nadawały ?


szukałam troche i takie modele są na tapecie :

-Spartherm Ambiente Bravo lub Spartherm varia 1V -510
-Hajduk prisma
-Varm F 670/500
-Dovre 2180CBC

tarnavy mi sie nie podobaja , a Dynamic nie wiem czy maja powietrze z zewnątrz...

ja bym brał pod uwagę spartherma i dovre (dovre bez fabrycznego dystrybutora !)

an-bud
26-09-2008, 00:00
i nie ja pierwszy zaczepiłem Pana.
Jesteśmy tu po to żeby pomagać ludziom a nie udowadniać sobie kto ma rację.
Niech ocenią to forumowicze.

An-bud jest jednym z "najlepszych doradców na tym forum", a więc forumowicze już dawno docenili jego pomoc.

Chcę jeszcze dodać, że było tu spokojnie i ciepło..., i niech powróci jak było :evil:
Rozumiem szczególną zażyłość z An-bud'em i szanuję.
Tak czy inaczej nie pozwolę by ktoś inny mnie obrażał, bo z racji ilości napisanych postów osiągnął pułap "najlepszego doradcy na tym forum".
Jeśli ktoś będzie miał ochotę mnie posłuchać to posłucha, jesli nie świat się nie zawali.
A ciepło i przytulnie będzie jeśli starzy wyjadacze do których nie należy tylko An-bud :wink: a Pan/i też, nie będą rościli sobie praw od dzielenia i rządzenia !!! :evil:
Konkurencja jest porządana :evil: Czy się to Pani/Panu podoba czy nie !!! :evil:
Pozdrawiam

Po tylu latach na forum można by pomyśleć że alterm poznał panujące tu zasady :( zwracamy się do siebie na TY :wink: (Jurek jestem) A Ty zachowujesz się jak prezes pis-u i jego brat :cry: Może ciut przesadziłem, ale zaczełeś się czepiać, komentować każdą moją odpowiedz, np: droga na skróty, było też o konstrucji-
Od wkładu zależy tyle, ile ewentualnie dymu wydostanie się podczas nieumiejętnego otwierania drzwiczek, wtedy ten dym dostanie się do komory grzewczej mam rozumieć że wkład żeliwny za 700zł jest prawie taki sam co za 7000zł :lol: 1 i 2 żeliwny :wink: to jak maluch i mercedes, to i to samochód :lol: przegiełeś troszkę proponując mi otworzenie własnego wątku, "delkatnie" sugerując abym się z twojego wynosił :(
a to było ciekawe :

(wyjątkiem jest Tarnava, do której powietrze dostaje się i tak poprzez fabryczne nóżki) nie mają przyłącza do powietrza zewnętrznego, olbrzymie różnice tempertury mogłyby spowodować pęknięcie żeliwa, w związku z tym producenci z premedytacją nie montują przyłaczy powietrza z zewnątrz do wkładów żeliwnych, konstrukcja nie ma tu nic do rzeczy a jednak kilka firm potrafi zrobić paleniska żeliwne z doprowadzeniem powietrza zewnętrnego 8) jak oni to robią, może cuda :wink:
Całe życie człowiek się uczy :wink: pierwszy kominek zbudowałem w 1980r. w przyszłym roku przekazuję interes Chłopakowi, (teraz go uczę roboty) mnie to się znudziło :D czas na zmiany, :lol: zajmę się czymś innym. Czasem mam szalone pomysły :wink:


ps. na forum długo udawałem że zrobiłem tylko kilka kominków :wink:


Pozdrawiam
Jerzy A.

Sloneczko
26-09-2008, 00:05
Rozumiem szczególną zażyłość z An-bud'em i szanuję.

Nic nie rozumiesz.



A ciepło i przytulnie będzie jeśli starzy wyjadacze do których nie należy tylko An-bud :wink: a Pan/i też, nie będą rościli sobie praw od dzielenia i rządzenia !!! :evil:
Konkurencja jest porządana :evil: Czy się to Pani/Panu podoba czy nie !!! :evil:
Pozdrawiam

PoŻądana. I proszę do mnie bez wykrzykników, jak również fałszywych w tym kontekście pozdrowień.

an-bud
26-09-2008, 00:44
MAM DO OGRZANIA 6 POMIESZCZEŃ,OKOŁO 110 M2.POWINIENEM ZASTOSOWAĆ TURBINĘ BANAN2(600M3/H) CZY BANAN3(80M3/H) FIRMY DARCO
miało być raczej 800, a jest wyżej 80m3 :wink: zawsze jest lepiej popatrzeć na projekt, a potem zdecydować, może można nawet grawitacyjnie przekazać ciepło.

alterm
26-09-2008, 00:49
Rozumiem szczególną zażyłość z An-bud'em i szanuję.

Nic nie rozumiesz.



A ciepło i przytulnie będzie jeśli starzy wyjadacze do których nie należy tylko An-bud :wink: a Pan/i też, nie będą rościli sobie praw od dzielenia i rządzenia !!! :evil:
Konkurencja jest porządana :evil: Czy się to Pani/Panu podoba czy nie !!! :evil:
Pozdrawiam

PoŻądana. I proszę do mnie bez wykrzykników, jak również fałszywych w tym kontekście pozdrowień.

Ja z kolei proszę by mnie nie poprawiać a tak ponadto, bez komentarza. Szkoda słów. Nie będę się już więcej wdawał w pustą polemikę...

alterm
26-09-2008, 00:51
szukam wkładu kominkowego - dom parterowy 126 m, ogrzewanie kominek z DGP + grzejniki elektr.,ale kominek ma byc głownym zrodlem ciepla.
mamy doprowadzenie powietrza z zewnątrz.

poradzcie jakie wkłady by sie tu nadawały ?


szukałam troche i takie modele są na tapecie :

-Spartherm Ambiente Bravo lub Spartherm varia 1V -510
-Hajduk prisma
-Varm F 670/500
-Dovre 2180CBC

tarnavy mi sie nie podobaja , a Dynamic nie wiem czy maja powietrze z zewnątrz...

Zdecydowanie Spartherm

Pozdrawiam

alterm
26-09-2008, 00:54
MAM DO OGRZANIA 6 POMIESZCZEŃ,OKOŁO 110 M2.POWINIENEM ZASTOSOWAĆ TURBINĘ BANAN2(600M3/H) CZY BANAN3(80M3/H) FIRMY DARCO

Witam.
Jeżeli jest to możliwe proponuję wykonać ile się da punktów DGP grawitacyjnych. Najlepiej w osi, nad kominkiem.
Jeżeli chodzi o turbinę to przy tylu punktach polecam zdecydowanie 800 m3/h a ponadto polecałbym raczej "postawienie" na tej turbinie, góra 4 punktów.
Pozdrawiam

yaneq
26-09-2008, 01:09
:D
Pragne ochlodzic nieco rozgrzane umysly i zwrocic uwage na to . ze znajdujemy sie na forum gdzie wszyscy sa rownouprawnieni i nikt nie moze uzurpowac sobie szczegolnych praw do rzadzenia itd.
Jesli chodzi o zasob wiedzy poszczegolnych dyskutantow to jest on oczywiscie bardzo rozny : od zera do fachowcow.
Zaden fachowiec jednak nie moze zakladac opanowania przez siebie calosci wiedzy kominkowej poniewaz jest to wiedza bardzo obszerna
do ktorej nalezy wiele zjawisk nieliniowych i nie zawsze dajacych sie jednoznacznie opisac.
Duze znaczenie w tych zagadnieniach odgrywa doswiadczenie i krytyczne spojrzenie.

W tym miejscu chcialbym podkreslic bardzo pozyteczna role an-buda jako fachowca na tym forum ktory pomaga wszystkim w miare swoich mozliwosci nie bojac sie jednak podejmowania fachowych dyskusji.

Proponuje powrocic do wlasciwej zawartosci tematycznej forum i zachowanie kulturalnej formy wymiany pogladow.

Pozdrawiam

alterm
26-09-2008, 01:35
i nie ja pierwszy zaczepiłem Pana.
Jesteśmy tu po to żeby pomagać ludziom a nie udowadniać sobie kto ma rację.
Niech ocenią to forumowicze.

An-bud jest jednym z "najlepszych doradców na tym forum", a więc forumowicze już dawno docenili jego pomoc.

Chcę jeszcze dodać, że było tu spokojnie i ciepło..., i niech powróci jak było :evil:
Rozumiem szczególną zażyłość z An-bud'em i szanuję.
Tak czy inaczej nie pozwolę by ktoś inny mnie obrażał, bo z racji ilości napisanych postów osiągnął pułap "najlepszego doradcy na tym forum".
Jeśli ktoś będzie miał ochotę mnie posłuchać to posłucha, jesli nie świat się nie zawali.
A ciepło i przytulnie będzie jeśli starzy wyjadacze do których nie należy tylko An-bud :wink: a Pan/i też, nie będą rościli sobie praw od dzielenia i rządzenia !!! :evil:
Konkurencja jest porządana :evil: Czy się to Pani/Panu podoba czy nie !!! :evil:
Pozdrawiam

Po tylu latach na forum można by pomyśleć że alterm poznał panujące tu zasady :( zwracamy się do siebie na TY :wink: (Jurek jestem) A Ty zachowujesz się jak prezes pis-u i jego brat :cry: Może ciut przesadziłem, ale zaczełeś się czepiać, komentować każdą moją odpowiedz, np: droga na skróty, było też o konstrucji-
Od wkładu zależy tyle, ile ewentualnie dymu wydostanie się podczas nieumiejętnego otwierania drzwiczek, wtedy ten dym dostanie się do komory grzewczej mam rozumieć że wkład żeliwny za 700zł jest prawie taki sam co za 7000zł :lol: 1 i 2 żeliwny :wink: to jak maluch i mercedes, to i to samochód :lol: przegiełeś troszkę proponując mi otworzenie własnego wątku, "delkatnie" sugerując abym się z twojego wynosił :(
a to było ciekawe :

(wyjątkiem jest Tarnava, do której powietrze dostaje się i tak poprzez fabryczne nóżki) nie mają przyłącza do powietrza zewnętrznego, olbrzymie różnice tempertury mogłyby spowodować pęknięcie żeliwa, w związku z tym producenci z premedytacją nie montują przyłaczy powietrza z zewnątrz do wkładów żeliwnych, konstrukcja nie ma tu nic do rzeczy a jednak kilka firm potrafi zrobić paleniska żeliwne z doprowadzeniem powietrza zewnętrnego 8) jak oni to robią, może cuda :wink:
Całe życie człowiek się uczy :wink: pierwszy kominek zbudowałem w 1980r. w przyszłym roku przekazuję interes Chłopakowi, (teraz go uczę roboty) mnie to się znudziło :D czas na zmiany, :lol: zajmę się czymś innym. Czasem mam szalone pomysły :wink:


ps. na forum długo udawałem że zrobiłem tylko kilka kominków :wink:


Pozdrawiam
Jerzy A.

Coś takiego. An-bud, może pokusisz się o mój portret psychologiczny :)
Nie lubię nadstwiać policzka i jak słusznie zauważyłeś, "ciut" przesadziłeś. Moja reakcja była jaka była, może ja też ciut przesadziłem :)
Ja bronię swojego dobrego imienia i jak się doskonale orientujesz to nie ja rozpocząłem tę śmieszną wojenkę :)
A z prezesem pisu i jego bratem to Ty sam masz więcej wspólnego bo i retoryka jest identyczna. Okładasz inwektywami, wmawiając wszystkim dookoła jednocześnie, że to Ty jesteś ofiarą, bezpodstawnie i niesprawiedliwie zaatakowaną.
Arogancja i bufoniada nie powinna mieć miejsca na tym forum.
Nie wątpię, że zrobiłes swój pierwszy kominek w 1980 roku, nie wątpię też, że zrobiłeś ich setki czy tysiące.
Ale z jednego powinieneś sobie zdawać sprawę, na prestiż nie pracuje się traktowaniem innych z góry, tylko wiedzą, powściągliwością i pokorą, której Tobie brakuje.
Ludzie się zmieniają, czasy się zmieniają tak jak i technologia od 1980 roku, kiedy zrobiłeś swój pierwszy kominek. Pojawiają się nowi ludzie, którzy niekoniecznie będą mieć takie samo zdanie jak Ty i powinieneś to uszanować. A nie szanujesz, wdając się w niepotrzebną polemikę z moimi odpowiedziami do czyjegoś postu.
Tak czy inaczej, źle mnie zrozumiałeś, nie przeszkadza mi Twoja obecność na tym poście i nie było ŻADNEJ sugestii bys się z niego wynosił. Ten post nie jest mój, za to jest postem, który założyłem. I tyle.
A jeśli chodzi o wkłady, to kolejne nieporozumienie; nie podlega dyskusji, że jakość, właściwości, funkcjonalność, sprawność, autonomia spalania, zastosowane rozwiązania, etc, itd, itp są różne w przypadku wielu wkładów. Jak dla mnie jednak, cena nie jest ekwiwalentem wszytskich tych czynników. Bardzo często trzeba zapłacić słone pieniądze za MARKĘ; marketing, reklamę, koszty robocizny w danym kraju, transport, etc a to, że wyda się 7000 zł wcale nie oznacza, że kupi się dobry wkład. Ja na przykład, w życiu nie poleciłbym jednej z marek, które często Ty sam polecasz na forum, bo uważam, że to przerost formy nad treścią a dotyczy konkretnie relacji; ceny do jakości. Estetyka super ale jakość fatalna. Ale mniejsza z tym.
Zgadzam się z Tobą i przyznaję Ci rację, jest kilku producentów wkładów żeliwnych, którzy w swoich wyrobach przewidzieli możliwość doprowadzenia powietrza do paleniska. Super. Mają swoje patenty.
Jednocześnie NIE JEST to wadą w przypadku wkładów, które tego doprowadzenia nie posiadają. Wystarczy UMIEJĘTNE doprowadzenie świeżego powietrza w okolice paleniska.
Jakim problemem dla odlewni byłoby zmodyfikowanie odlewów, tak by dodać króćce wlotowe dla powietrza z zewnątrz?? Żadnym. Nie robią tego właśnie dlatego, że żeliwo jest BARDZO narażone na różnice temperatur.
I tego na pewno nie zakwestionujesz.
Z odwrotnego powodu wszyscy producenci wkładów stalowych takie króćce montują. Stali nic nie grozi. I tyle.

Podsumowując, najwyższy już czas skończyć tą szopkę.

Pozdrawiam Cię Jerzy.

Mariusz K.

alterm
26-09-2008, 01:40
:D
Pragne ochlodzic nieco rozgrzane umysly i zwrocic uwage na to . ze znajdujemy sie na forum gdzie wszyscy sa rownouprawnieni i nikt nie moze uzurpowac sobie szczegolnych praw do rzadzenia itd.
Jesli chodzi o zasob wiedzy poszczegolnych dyskutantow to jest on oczywiscie bardzo rozny : od zera do fachowcow.
Zaden fachowiec jednak nie moze zakladac opanowania przez siebie calosci wiedzy kominkowej poniewaz jest to wiedza bardzo obszerna
do ktorej nalezy wiele zjawisk nieliniowych i nie zawsze dajacych sie jednoznacznie opisac.
Duze znaczenie w tych zagadnieniach odgrywa doswiadczenie i krytyczne spojrzenie.

W tym miejscu chcialbym podkreslic bardzo pozyteczna role an-buda jako fachowca na tym forum ktory pomaga wszystkim w miare swoich mozliwosci nie bojac sie jednak podejmowania fachowych dyskusji.

Proponuje powrocic do wlasciwej zawartosci tematycznej forum i zachowanie kulturalnej formy wymiany pogladow.

Pozdrawiam

Jestem oczywiście za.

Pozdrawiam

Sloneczko
26-09-2008, 02:25
An-bud, bardzo Cię proszę, czy możesz założyć własny wątek kominkowy, choćby "Kominki wg An-buda"?

Odechciało mi się słuchania tutaj tych bufoniastych pokrzykiwań, punktowania charakterów forumowiczów (NETYKIETA!) i cytowania kolejnych postów w całej okazałości (NETYKIETA RAZ JESZCZE).

an-bud
26-09-2008, 07:50
An-bud, bardzo Cię proszę, czy możesz założyć własny wątek kominkowy, choćby "Kominki wg An-buda"?

Odechciało mi się słuchania tutaj tych bufoniastych pokrzykiwań, punktowania charakterów forumowiczów (NETYKIETA!) i cytowania kolejnych postów w całej okazałości (NETYKIETA RAZ JESZCZE).
:D założyć nowy to żaden problem, ale... też mam czasem "skrzywione" podejście, no i mogę się pomylić :wink: jedynie słuszne :lol: gdzieś to już było :-? :wink: i jeszcze jest :-? :(
Lubię rozmawiać merytorycznie, biorąc pod uwagę za i nawet przeciw :wink: np: DOBRE jest pojęciem względnym :D zależy od wielu czynników, wydaje mi się że trzeba wziąć pod uwagę po pierwsze- potrzeby po drugie możliwości ...
Można nie słuchać, nie czytać :wink: i zostawić bez komentarza...

Forest-Natura
26-09-2008, 09:36
Witam.
Gdzie dwóch się bije, tam trzeci...;-))))))))
Żartuję oczywiście, tak dla rozładowania napięcia...


Zaden fachowiec jednak nie moze zakladac opanowania przez siebie calosci wiedzy kominkowej poniewaz jest to wiedza bardzo obszerna
do ktorej nalezy wiele zjawisk nieliniowych i nie zawsze dajacych sie jednoznacznie opisac.
Duze znaczenie w tych zagadnieniach odgrywa doswiadczenie i krytyczne spojrzenie.

Te ostatnie dwa słowa "mi się" podobają :wink:
Od przyszłego roku rusza u nas w kraju pierwsza szkoła nowoczesnego zduństwa kształcąca rzemieślników w rocznym systemie zaocznym. Zajęcia teoretyczne i praktykę będzie prowadziło kilka osób z róznych branż, adekwatnie do cytowanej wyżej wypowiedzi (a egzamin końcowy będzie o wiele trudniejszy niż do tej pory egzaminy w Izbach Rzemiosła). Zapraszam wszystkich zainteresowanych tematem.
Pozdrawiam.

kruszon11
26-09-2008, 10:31
Może w tym potoku zupełnie niepotrzebnej dyskusji o tym kto fajniejszy i czyja to piaskownica, ktoś doradzi mi w wyborze wkładu kominkowego.
:D

Dom o powierzchni użytkowej 111 m2, kubatura 500 m3, dom z bali. Zamierzam zamontować również rekuperator.
Jakiej mocy kominek wybrać ? Jakiej firmy ? w granicach ok 5 tys. PLNów.... Chyba, że warto coś dołożyć, bo ogrzewanie kominkowe chciałbym, żeby było podstawowym....
Czy na wybór wkładu ma wpływ rekuperacja ?

Zastanawiam się nad Tarnavą.. czy to dobry wybór ?

Forest-Natura
26-09-2008, 11:05
Witam.
Wkład jest tu rzeczą drugorzędną. Do jego wyboru trzeba dojść określając technologię w jakiej można wykonać system grzewczy:
1. Kominek konwekcyjny z systemem rozprowadzeń powietrza niezależnym od rekuperacji lub łączonym z nią (wbrew pozorom trudniejsze do wykonania a czasami droższe niż dwa osobno działające systemy)
2. Pieco-kominek akumulujący ciepło w swej masie

Mając na względzie to że dom jest drewniany (względy bezpieczeństwa pożarowego oraz potrzeba utrzymywania w miarę stałej temperatury przez medium grzewcze ze względu na szybsze wychładzanie niż budynku "murowanego") i będzie posiadał rekuperację, która i tak będzie powodowała wymianę powietrza i jego ruch w domu skłaniał bym się do tego drugiego systemu. Jeżeli planujesz w dodatku że kominek będzie podstawowym źródłem ciepła to znaczącą rolę będą odgrywały aspekty ekonomiczności użytkowania tego drugiego systemu (około połowę mniejsze zużycie opału i mniejszy nakład pracy).
Jeżeli jesteś z okolic Rzeszowa i zamierzasz zlecić wykonanie kominka (pieco-kominka) dobrej firmie, zajrzyj tu:
http://www.kominki.rzeszow.pl/
Zadzwoń, spytaj o Marcina Deręgowskiego lub o jego ojca - właściciela firmy.
Zaprojektują i zrobią wszystko tak że będzie to dostosowane do Twojego domu i faktycznych potrzeb grzewczych.
"Napomknij" że chodzi Ci o kumulację ciepła i że namiary dał Ci Ziemowit z Forest Natura.
Pozdrawiam.

listek
26-09-2008, 11:18
Jeżeli jesteś z okolic Rzeszowa i zamierzasz zlecić wykonanie kominka (pieco-kominka) dobrej firmie, zajrzyj tu:
http://www.kominki.rzeszow.pl/
Zadzwoń, spytaj o Marcina Deręgowskiego lub o jego ojca - właściciela firmy.
Zaprojektują i zrobią wszystko tak że będzie to dostosowane do Twojego domu.
"Napomknij" że chodzi Ci o kumulację ciepła i że namiary dał Ci Ziemowit z Forest Natura.
Pozdrawiam.

To moje rejony :lol:

Czy w razie potrzeby moge sie na Ciebie powołać :oops: :oops: :oops:

Forest-Natura
26-09-2008, 11:22
Witam.
Pewnie, to bardzo porządna, fachowa firma i przesympatyczni, kompetentni ludzie :wink:
Pozdrawiam.

alterm
26-09-2008, 11:30
An-bud, bardzo Cię proszę, czy możesz założyć własny wątek kominkowy, choćby "Kominki wg An-buda"?

Odechciało mi się słuchania tutaj tych bufoniastych pokrzykiwań, punktowania charakterów forumowiczów (NETYKIETA!) i cytowania kolejnych postów w całej okazałości (NETYKIETA RAZ JESZCZE).

Mi z kolei odechaciało się słuchania tych wyniosłych, samochwalczych i wręcz poddańczo-zależnych dyrdymałów.
I udawania, że nie widać, że co po niektórzy trzymają przysłowiową sztamę, w takim czy innym celu.
Uderzyć w stół a nożyce się odezwą.
Nazwę to inaczej.... BRAK JAKIEJKOLWIEK ETYKIETY I KULTURY.
Domyślam się, że szczególnie tym, niepodzielnie tu panującym nie jest na rękę mój powrót ale... delikatnie rzecz ujmując, guzik mnie to interesuje !

alterm
26-09-2008, 11:34
An-bud, bardzo Cię proszę, czy możesz założyć własny wątek kominkowy, choćby "Kominki wg An-buda"?

Odechciało mi się słuchania tutaj tych bufoniastych pokrzykiwań, punktowania charakterów forumowiczów (NETYKIETA!) i cytowania kolejnych postów w całej okazałości (NETYKIETA RAZ JESZCZE).
:D założyć nowy to żaden problem, ale... też mam czasem "skrzywione" podejście, no i mogę się pomylić :wink: jedynie słuszne :lol: gdzieś to już było :-? :wink: i jeszcze jest :-? :(
Lubię rozmawiać merytorycznie, biorąc pod uwagę za i nawet przeciw :wink: np: DOBRE jest pojęciem względnym :D zależy od wielu czynników, wydaje mi się że trzeba wziąć pod uwagę po pierwsze- potrzeby po drugie możliwości ...
Można nie słuchać, nie czytać :wink: i zostawić bez komentarza...

Całkowicie się zgadzam. Skupmy się wreszcie na merytorycznej dyskusji.

andre59
26-09-2008, 11:40
Oj przydałoby się. Jak potrzebowałem konkretnej porady technicznej to jej tu nie otrzymałem :( . Musiałem sam sobie drogą dedukcji pomóc :wink:

yaneq
26-09-2008, 14:48
Oj przydałoby się. Jak potrzebowałem konkretnej porady technicznej to jej tu nie otrzymałem :( . Musiałem sam sobie drogą dedukcji pomóc :wink:

A moze warto by bylo sie podzielic na forum tym wlasnym konkretnym rozwiazaniem zamiast skladac zazalenie na zla prace doradcow ???
Doradcy tez czasami chetnie uslysza nowe wiadomosci.
A moze lepiej samemu wejsc w role doradcy i otrzymywac tego rodzaju zazalenia ?

Pozdrawiam

andre59
26-09-2008, 17:51
Oj przydałoby się. Jak potrzebowałem konkretnej porady technicznej to jej tu nie otrzymałem :( . Musiałem sam sobie drogą dedukcji pomóc :wink:

A moze warto by bylo sie podzielic na forum tym wlasnym konkretnym rozwiazaniem zamiast skladac zazalenie na zla prace doradcow ???
Doradcy tez czasami chetnie uslysza nowe wiadomosci.
A moze lepiej samemu wejsc w role doradcy i otrzymywac tego rodzaju zazalenia ?

Pozdrawiam
Dylematy przedstawiłem na stronie 13,14 i 16. W sprawie tego ze strony 16 nikt się słowem nie odezwał, a i odpwiedzi na te poprzednie trącały ogólnikami typu "odpowiednio wykonane" tudzież "właściwie połączone".
Zbudowałem raptem jeden kominek, więc ekspertem się nie czuję 8)
A tak wygląda to moje jednostkowe dzieło:

http://images44.fotosik.pl/11/9f285c2c50b3505cm.jpg (http://www.fotosik.pl/showFullSize.php?id=9f285c2c50b3505c)

Chętnie odpowiem na pytania.

andrzejek
26-09-2008, 18:15
Pytanie z cyklu, dlugie.......jaki kominek.....a może koza?Kominek ma sluzyc okazjonalnie, dla przyjemnosci lub awaryjnie, gdy zabraknie prądu i gazu (wtedy piec gazowy nie dziala).Do ogrzania salon ok. 30 m kw. i ewentualnie pokoj sasiadujący za scianą oraz dwa pokoje na gorze , bezposrednio nad .W scianie,( ktora dzieli salon od pokoju oraz dwa pokoje na gorze ) jest komin systemowy (zdylatowany) do ktorego ma byc podlaczony kominek.Oprocz tego w scianie jest jeden szacht kominowy ( z cegly), ktory konczy sie na strychu,pod kalenicą, nie jest wyprowadzony, w razie potrzeby moze zostac wyciagniety ponad dach i dac dodatkowy kanal spalinowy.Po tym opisie zadam w koncu pytanie.Czy ten rezerwowy przewod wymurowany z cegly (20cmx20cm) mozna wykorzystac do dystrybucji p[owietrza na górę.Czy ten przewod musi byc zaizolowany (wełna) czy też nie, jaka jest temperatura powietrza dystrybuowanego w DGP.?Pytanie o tyle istotne, że istniejacy przewod kominowy murowany jest fragmentem sciany nosnej, na ktorej opiera sie metalowa platew dzwigajaca wiezbe dachową.Platew ta lezy bezposrednio przy tym murowanym kominie i obawiam sie, czy rozgrzewajacy sie i stygnacy murowany kanal nie spowoduje mozliwosci pekniecia sciany nosnej , na ktorej spoczywa ta platew.Drugie pytanie dotyczy tego, jaka jest minimalna srednica przewodu do DGP grawitacyjnego?W salonie mam zrobiony otwor w stropie do pokoju na gorze, ktorym to otworem mial isc przewod DGP.Niestety z różnych przyczyn otwor ten zamiast 20x30cm ma okolo 14cmx25cm.Trzecie pytanie dotyczy kozy.Czy koza potrafi ogrzac pomieszczenie na gorze, jesli w stropie zostawim ten otwory (14x25cm) , czy jest to zbyt malo?Czy kozy , ktore maja opcje doprowadzenia powietrza z zewnatrz sa na tyle szczelne , że nie beda zasycac powietrza z wewnatrz?Jaki wklad kominkowy sugerujecie do cieplej obudowy, a jaki wklad do o budowy zamknietej , typu Hypocaustum?Pomijajac kafle, czy plyty z akubetu nadaja sie do wspomnianych obudow (ciepla, akumulujaca lub hypocaustum).?Rozmawialem z paroma instalatorami i padaly odpowiedzi typu :my budujemy z gipsokartonu i welny, bo wszyscy tak robią, albo : jak ma byc ciepla obudowa, to sie ja zbuduje z cegiel szamotowych i juz, a wklad jest obojetny, bo kazdy dobry.Wiec pozostaje internet i to forum, liczę na jakąś opinięjavascript:emoticon(':wink:')

karliks
26-09-2008, 19:25
Czy ktos ma jakiekolkwiek doswiadczenia z biokominkami,prosze o wszelkie informacje.Mam zamiar zamontowac biokominek w nowym domu.

yaneq
26-09-2008, 19:49
Czy ktos ma jakiekolkwiek doswiadczenia z biokominkami,prosze o wszelkie informacje.Mam zamiar zamontowac biokominek w nowym domu.

:D
Trafiles na niewlasciwe forum. Tutaj ludzie zajmuja sie kominkami (prawdziwymi)-
Czy chcesz porownac prawdziwe kwiaty do sztucznych ???

yaneq
26-09-2008, 20:14
Pytanie z cyklu, dlugie.......Jaki wklad kominkowy sugerujecie do cieplej obudowy, a jaki wklad do o budowy zamknietej , typu Hypocaustum?Pomijajac kafle, czy plyty z akubetu nadaja sie do wspomnianych obudow (ciepla, akumulujaca lub hypocaustum).?Rozmawialem z paroma instalatorami i padaly odpowiedzi typu :my budujemy z gipsokartonu i welny, bo wszyscy tak robią, albo : jak ma byc ciepla obudowa, to sie ja zbuduje z cegiel szamotowych i juz, a wklad jest obojetny, bo kazdy dobry.Wiec pozostaje internet i to forum, liczę na jakąś opinięjavascript:emoticon(':wink:')

Witam andrzejek
bardzo wiele podstawowych pytan w Twoim poscie. Nie chce mi sie wierzyc ,ze stawiasz je bez zapoznania sie
z tym specjalistycznym forum istniejacym juz od 4 lat.
Gdybys je dokladnie przeczytal znalazl bys wczesniej chyba wszystkie
odpowiedzi na poruszane kwestie .
Wielokrotnie powtarzane odpowiedzi na stare tematy nie sluza dobrze przejrzystosci tematu kominka.
Poza tym dobrze by bylo stawiac krotkie pytania a nie jedno bardzo dluuuuugie .

Pozdrawiam

marjucha
26-09-2008, 22:16
Oj przydałoby się. Jak potrzebowałem konkretnej porady technicznej to jej tu nie otrzymałem :( . Musiałem sam sobie drogą dedukcji pomóc :wink:

A moze warto by bylo sie podzielic na forum tym wlasnym konkretnym rozwiazaniem zamiast skladac zazalenie na zla prace doradcow ???
Doradcy tez czasami chetnie uslysza nowe wiadomosci.
A moze lepiej samemu wejsc w role doradcy i otrzymywac tego rodzaju zazalenia ?

Pozdrawiam
Podzielił sie w dziale Zrób to sam :wink:

andrzejek
26-09-2008, 22:57
[quote="yaneq"][quote="andrzejek
bardzo wiele podstawowych pytan w Twoim poscie. Nie chce mi sie wierzyc ,ze stawiasz je bez zapoznania sie
z tym specjalistycznym forum istniejacym juz od 4 lat.
Gdybys je dokladnie przeczytal znalazl bys wczesniej chyba wszystkie
odpowiedzi na poruszane kwestie .
I tak i nie.Czytuje forum, ale nie zawsze jest czas by studiowac gruntownie dany temat, czasem jest czlowiek zmuszony dzialac tu i teraz.Bedac w paru firmach kominiarskich raczej nic sensownegosie sie nie dowiedzialem.A raczej uslyszalem coś, co wydalo mi sie nad wyraz watpliwe.Jedna wypowiedz to taka, że kazdy wklad nadaje sie na cieplą obudowę.Druga zas to taka, że np. wklad Spartherma zasypuje sie "magnathermem "....cytuje z pamieci , ktory ma akumulowac cieplo), i obudowuje plytami izolacyjnymi (glinokrzemiany).Jak ma sie to do różnych wypowiedzi z tego forum, ktore mowia, ze niektore wklady w cieplej obudowie czy w zamknietej (hypocaustum) mogą "poplynac"?Jestem laikiem w tej materii, ale zdaje sobie sprawe, że nagrzany wklad musi te energie oddac i jesli pominie sie standardowy kominek z gipsokartonu i welny (obudowa) mocno wentylowany i pomysli o czyms, co ma te energie akumulowac i powoli poprzez promieniowanie oddawac, to dla mnie zaczynaja sie schody.Tu nie ma miejsce na dedukcję, tu jest miejsce na wiedzę i doświadczenie.A pytan zadalem rzeczywiscie zbyt duzo i zbyt rozwlekle, ot taki znak chwili i pośpiechu, ktorego bardzo nie znoszę.Uklony dla prowdzacych ten wątek za cierpliwosc i uczynnosc, co w czasach obecnej komercji jest "wyjatkowe" i tym bardziej chwalebne.

Forest-Natura
26-09-2008, 23:50
Witam.
Karliks - określ czy pod tym pojęciem rozumiesz biopaleniska szamotowe czy "atrapy" kominków na paliwko bezdymowe.
Jeżeli to pierwsze to trafiłeś - ale pisz na priv.
Pozdrawiam.

yaneq
27-09-2008, 00:53
[quote=yaneq][quote="andrzejek
bardzo wiele podstawowych pytan w Twoim poscie. Nie chce mi sie wierzyc ,ze stawiasz je bez zapoznania sie
z tym specjalistycznym forum istniejacym juz od 4 lat.
Gdybys je dokladnie przeczytal znalazl bys wczesniej chyba wszystkie
odpowiedzi na poruszane kwestie .
I tak i nie.Czytuje forum, ale nie zawsze jest czas by studiowac gruntownie dany temat, czasem jest czlowiek zmuszony dzialac tu i teraz.Bedac w paru firmach kominiarskich raczej nic sensownegosie sie nie dowiedzialem.A raczej uslyszalem coś, co wydalo mi sie nad wyraz watpliwe.Jedna wypowiedz to taka, że kazdy wklad nadaje sie na cieplą obudowę.Druga zas to taka, że np. wklad Spartherma zasypuje sie "magnathermem "....cytuje z pamieci , ktory ma akumulowac cieplo), i obudowuje plytami izolacyjnymi (glinokrzemiany).Jak ma sie to do różnych wypowiedzi z tego forum, ktore mowia, ze niektore wklady w cieplej obudowie czy w zamknietej (hypocaustum) mogą "poplynac"?Jestem laikiem w tej materii, ale zdaje sobie sprawe, że nagrzany wklad musi te energie oddac i jesli pominie sie standardowy kominek z gipsokartonu i welny (obudowa) mocno wentylowany i pomysli o czyms, co ma te energie akumulowac i powoli poprzez promieniowanie oddawac, to dla mnie zaczynaja sie schody.Tu nie ma miejsce na dedukcję, tu jest miejsce na wiedzę i doświadczenie.A pytan zadalem rzeczywiscie zbyt duzo i zbyt rozwlekle, ot taki znak chwili i pośpiechu, ktorego bardzo nie znoszę.Uklony dla prowdzacych ten wątek za cierpliwosc i uczynnosc, co w czasach obecnej komercji jest "wyjatkowe" i tym bardziej chwalebne.

Witam,

w zwiazku z Twoim zapytaniem chcialbym wyjasnic delikatna roznice pomiedzy kominkiem tzw cieplym i kominkiem systemu hypokausten.
Otoz kominek cieply to kominek rzeczywiscie promieniujacy cieplo swojej obudowy do pomieszczenia.Jest to jednak okreslenie ogolne i nie kryje sie za tym specjalny system typu hypokausten.
Po prostu kanaly cieplne goracego powietrza z obudowy kominka ogrzewaja jego obudowe ceramiczna (kafle , cegly itp) . Obudowa powoli sie nagrzewa i powoli oddaje cieplo : zasada pieca. W obudowach cieplych istotny jest sposob poprowadzenia kanalow nie dopuszczajacych do przegrzania wkladu.Spaliny sa kierowane bezposrednio do przewodu kominowego.
Tak wiec zasadnicza roznica polega na wydluzeniu drogi ciepla oplywajacego ceramike w stosunku do obudowy zimnej tj welna + plyta gipsowo kartonowa.W obudowie zimnej nie ma nagrzewania a jest tylko szybki przeplyw i wylot.
Sytem hypokausten jest tez systemem cieplym tzn na zewnatrz pracuje wg tej samej zasady tzn akumuluje cieplo i je powoli oddaje.
Roznica polega tutaj na tym ze system ten zawiera dodatkowe kanaly spalinowe ktore ogrzewaja dodatkowa powierzchnie akumulacyjna.
W ten sposob ogien z kominka jest wykorzystany w calosci , do komina trafiaja spaliny wychlodzone do temperatury ponizej 200 °C.Reszta ciepla jest wykorzystana. Drugi obieg cieplego powietrza jest taki jak omowilem wczesniej. Sa to wiec dwa niezalezne obiegi ogrzewajace wspolny albo podzielony korpus kominka. Oddzielnie mozna ogrzewac np sciane lub podloge.
Dla celow realizacji kominka cieplego nadaje sie wiele wkladow , tutaj trzeba jednak zwrocic uwage na ich parametry techniczne .Projekt techniczny musi uwzglednic dopasowanie obudowy do wkladu.Trzeba bazowac na doswiadczeniu realizatorow i ich referencjach.
Dla celow realizacji hypokausten polecal bym jednak specjalne wklady przystosowane fabrycznie do tego celu np.firmy Ruegg. Tutaj moglbym pomoc jaszcze dalaj w przypadku zainteresowania.

W uzupelnieniu dodam , ze niestety postep rozwiazan wkladow kominkowych znacznie wyprzedzil budowaczy,skladaczy obudow kominkowych , zatrzymali sie oni rzeczywiscie na poziomie cegla + plyta.
Jest bardzo trudno znalezc dobrych projektantow i realizatorow.

Mam nadzieje , ze wyjasnilem wszystko przejrzyscie.

Pozdrawiam

alterm
27-09-2008, 01:09
No wreszcie, cisza, spokój i konkrety. I nikomu nie przeszkadza, że doradców jest kilku. Pozdrawiam kolegów z branży i nie tylko. :D

yaneq
27-09-2008, 01:51
Witam.
Karliks - określ czy pod tym pojęciem rozumiesz biopaleniska szamotowe czy "atrapy" kominków na paliwko bezdymowe.
Jeżeli to pierwsze to trafiłeś - ale pisz na priv.
Pozdrawiam.

:D
BIOKOMINEK = PALENISKO SZAMOTOWE (Bio ?)

Za przeproszeniem : co ma piernik do wiatraka ?
Biokominek - to biokominek i czesc
Palenisko szamotowe to palenisko szamotowe
bio to bio

a gdzie tu podobienstwo ???
Oj , chyba ciezko to polaczyc.

Forest-Natura
27-09-2008, 08:39
Witam.
Andrzejek - wyjaśnienie Twoich wątpliwości znacznie przekracza "ramową czasówkę" :wink: Forum. Najprościej będzie jak udasz się do firmy, która takie rzeczy wykonuje i zna się na tym (naprawdę zna się na tym, a nie "skręca gipsokarton"). W tej chwili firm wykonujących stale ciepłe zabudowy i pasjonujących się tym jest około 30-40 w naszym kraju (dla porównania firm kominkowych jest szacunkowo 1-1,2 tysiące i jakieś drugie tyle firm ogólnobudowlanych robiących kominki niejako "przy okazji"). Napisz w jakim regionie mieszkasz i powiem Ci gdzie się udać. Nie ma to jak osobista rozmowa wyjaśniająca wszelkie wątpliwości, z kompetentną osobą. Wtedy masz pewność że nikt nie mąci Ci w głowie (np. taki Yaneq) :wink:
Yaneq - bardzo doceniam Twoją chęć zdobywania wiedzy i rady dla innych, ale nie "siedzisz" w temacie i czasami zdarza Ci się "chlapnąć' bzdurę...Więc nie wypowiadaj siew kwestii ciepłych zabudów. Powtarzasz błąd wielu Forumowiczów, którzy w dobrej wierze poprzez swą bytność na Forum łyknęli jakąś wiedzę teoretyczną, ale nie zajmując się tym "na serio" mogą narobić swoimi radami więcej złego niż dobrego, Wprowadzasz swoją wcześniejszą wypowiedzią w błąd wielu nieświadomych czytelników tego wątku, podając nie do końca prawdziwe definicje ciepłych kominków i systemów hypokaustycznych. A już podawanie firmy Rueg jako przykładu wkładów do zabudów "zamkniętych" jest poważnym "bykiem", bo mają one z takowymi niewiele wspólnego.
Dla rozjaśnienia sytuacji:
System hypokaustyczny (obojętnie czy nazwiemy go piecem czy kominkiem czy nazwą mieszaną) - jest konstrukcją zamkniętą, w której cyrkuluje gorące powietrze wedle praw fizyki i grzeje przez promieniowanie. Bez różnicy czy posiadają one jakiekolwiek kanały spalinowe czy nie. Przy czym na zakończenie definicji powiem, że jest ogromna masa wyjątków i konstrukcji (głównie w historycznym ujęciu technicznych aspektów rozwoju tego systemu grzewczego) odmiennych (pół-zamkniętych, z możliwością otwarcia, itd), a też można je definiować w ten sposób. Tylko trzeba je wszyskie znać... :D i wiedzieć o czym się mówi.
"Ciepły kominek" - (ciepła zabudowa, kominek akumulacyjny, pieco-kominek, itd - określeń jest mnóstwo) jest konstrukcją kominka wykonaną z materiałów akumulujących ciepło, gdzie izolację stosuje się tylko i wyłącznie na tylnej ścianie lub przegrodach czy ścianach zabezpieczających przed działaniem wysokiej temp. (względy bezpieczeństwa p-poż). Może ogrzewać przez promieniowanie, konwekcję, sposób mieszany. Może mieć masy kumulacyjne w postaci kanałów, nasad szamotowych, może mieć wymienniki ciepła stalowe, żeliwne. Lub...może nie posiadać tych rzeczy. Kominki hypokaustyczne też mieszczą się w tym określonym zakresie i są specyficzną formą tychże.
Definicja "ciepłego kominka" nie jest nigdzie ściśle określona ponieważ została ona wymyślona...w naszym kraju w ciągu ostatnich kilku lat :D. Do tej pory było po prostu tak, że w krajach i regionach o zimniejszym klimacie kominki, piece i pieco-kominki (z wkładami) były zawsze budowane z materiałów szamotowych, a w regionach typu: południe Europy (basen śródziemnomorski) nie było takiej potrzeby i zaczęto budować tam kominki z materiałów "lekkich". Bo liczy się tam bardziej efekt wizualny i szybki ale, krótkotrwały efekt grzewczy nie koniecznie zatrzymujący ciepło na dłużej.
No niestety właśnie z tamtąd "przywleczono" na nasz grunt po raz pierwszy wkłady kominkowe.
A biokominki to nic innego jak "handlowe" (zastrzeżone w wielu wypadkach) określenie palenisk szamotowych produkowanych w krajach niemieckojęzycznych przez kilka firm. Określenie funkcjonujące tam (i u nas też) od kilkunastu lat (Biofeuerraum, Biokamin). Nie wiedzieć czemu zaczęto tak nazywać w Polsce atrapy kominków na bezdymowe paliwa wytwarzające w procesie spalania parę wodną i dwutlenek węgla. Wiadomo - przedrostek bio- jest modny i efektownie brzmiący.
Także Yaneq - piernik ma do wiatraka bardzo dużo...bo bez wiedzy jak wiatrak zrobić, nie było by mąki na pierniczki i nadal żuło by się "w paszczy" :D (ale tak ogólnie to wielki "szacun" za propagowanie ciepła domowego ogniska :wink: i nie miej mi za złe wyżej napisanych słów - napisałem to w dobrej wierze)
Pozdrawiam "ogniście"

yaneq
27-09-2008, 15:41
FOREST NATURA , odpowiadajac na Twoje wywody :

po pierwsze natury ogolnej :
1.Nie podejmuje wyzwania obrzucania sie osobistymi epitetami i lania wody - jest to ponizej mojego poziomu i oczekiwania forumowiczow.

2.Forum zasluguje na rzetelna informacje odpowiednia do posiadanych kwalifikacji i znajomosci tematu doradcy.

3.Kazdy ma prawo popelniac bledy i uczyc sie .
Nie ma osob wszystko i najlepiej wiedzacych .

4.Traktowanie forum jako zrodla pozysku potencjalnych klientow (wlasna reklama) jest niewlasciwe i niezgodne z regulaminem forum .

po drugie natury szczegolowej (poparte faktami) :
1.Podanie Twoich definicji nie zmienia w niczym moich przystepnie podanych opisow.
Prowadzenie wielogodzinnych dyskusji akademickich na tematy ogolnych okreslen nie jest przedmiotem forum.

2.Podanie informacji o tym , ze firma Ruegg nie produkuje wkladow do obudow zamknietych swiadczy niestety o glebokiej nieznajomosci podstaw budowy kominkowego wkladu zamknietego.
Firma Ruegg jest wlasnie pionierem budowy wkladu kominkowego zamknietego i posiadaczem najwazniejszych patentow.Juz w roku 1959 zalozyciel firmy opatentowal na calym swiecie swoj pomysl.
Ze wzgledow oczywistych ta najwyzszej klasy firma szwajcarska nie nawiazuje kontaktow z nie fachowcami.
Tutaj podaje link do firmy (polecam uwadze modele JUPITER,VENUS itd wspolpracujace z obudowami zamknietymi)
http://www.ruegg-cheminee.com/ww/de/pub/prospekte___dokumentationen.cfm

3.Podanie informacji , ze biokominek albo tzw BIOKAMIN w Niemczech posiada palenisko szamotowe jest nie zgodne z prawda i wprowadza w blad. Tutaj cytat z fachowej prasy niemieckiej na ten temat :....

Der Biokamin, auch als "Kamin ohne Schornstein", " Kamin ohne Rauchabzug" oder "Gelkamin" bezeichnet, findet immer mehr Beliebtheit. Mit einem Biokamin lassen sich Kaminträume erfüllen, die bisher unerfüllt geblieben sind, weil z. B. der Schornstein fehlt oder am falschen Platz steht, der Kaminkehrer nicht die Genehmigung erteilt hat, oder eben der vorhandene Kaminzug schon andersweitig belegt ist. Biokamine benötigen keinen Schornsteinanschluss und sind überall aufstellbar. Biokamine werden nicht mit fossilen Brennstoffen wie Holz und Kohle betrieben, sondern mit Bioalkohol (Bioethanol).

W skrocie mowa jest tutaj o tym ze biokominek nie potrzebuje komina do spalania jakichkolwiek kopalin np wegla czy tez drewna , spalany jest bowiem tylko alkohol (bioethanol) i palnik.
O zadanym palenisku szamotowym nie ma mowy bo takowe jest potrzebne gdzie indziej ale nie w biokominku.

4.W sprawie ekologicznego spalania w kominku tradycyjnym (tzw. bio) nalezy zwrocic sie wlasnie do firmy Ruegg .
FOREST NATURA powinien to wiedziec . Polecam literature fachowa.
http://www.ruegg-cheminee.com/ww/de/pub/produkte/partikelabscheider.htm

po trzecie :

Konflikt ktory sie tutaj zarysowal jest typowym konfliktem pomiedzy sprzedawca uslug a nie zaangazowanym w sprzedaz uczestnikiem forum.
Sprzedawca wystepuje w obronie swoich interesow a uczestnik forum w obronie swojej wiedzy i przekonan.

yaneq
27-09-2008, 17:58
Podzielił sie w dziale Zrób to sam :wink:

Dzieki marjucha , nie zagladalem dawno do tego dzialu a napewno warto. Szkoda , ze andre59 o tym nie wspomnial

Pozdrawiam

Forest-Natura
27-09-2008, 22:42
Witam.
Yaneq - no ale po co usiłujesz mi udowodnić że wiesz więcej?
Bo ja wcale nie to chciałem osiągnąć swoją poprzednią wypowiedzią. Zapędziłeś się w "kozi róg" ze swoimi radami bo (pewnie w dobrej intencji) przedstawiasz innym to co wyczytasz w materiałach reklamowych.
I taka jest między nami różnica. Ty usiłujesz mnie zagiąć cytatami ze strony firmy Ruegg (czy innej - mniejsza z tym), a ja a o ich filtrze cząstek stałych miałem okazję usłyszeć osobiście od Peter'a Ruegg'a w kwietniu tego roku. Miał doskonałego tłumacza i mogliśmy porozmawiać o kulisach powstawania Zumikron'u, razem zresztą z niemieckim Inż. Volker'em Schmatloch'em który wymyślił zasadę wedle której dziala ten filtr. Zresztą to nie jest tylko patent firmy Ruegg, bo równocześnie pracowała nad tym Leda i Spartherm (o ich filtrze miałem przyjemność usłyszeć pół roku wcześniej od właściciela firmy, ale już bez tłumacza bo doskonale mówi po polsku ;-), a każda z tych firm ponazywała ten wynalazek "po swojemu".
Tyle że nie ma on nic wspólnego z ekologicznym spalaniem a z przepisami jakie usiłowało wylobbować (modne ostatnio słowo) w mediach i parlamentach Austrii, Szwajcarii i Niemiec kilka zebranych "do kupy" firm - potentatów, producentów kotłów na paliwa płynne. I nota bene udało im się to. Niestety te przepisy prędzej czy później przyjdą do nas i wcale nie ma się z czego cieszyć. Bo sprowadzają się one do tego że np. w Niemczech do 2020 roku będzie trzeba wymienić wszystkie wkłady kominkowe i piecowe bez filtrów lub założyć im to urządzenie.
Ale odbiegamy od tematu...
No a tak poważnie - jedynie dwie firmy (obecne na naszym rynku), wszystkie modele swoich wkładów piecowych czy kominkowych przeznaczają do zabudów hypokaustycznych, są to Brunner i Leda. Trzecią firmą jest czeski Romotop ze swoimi Dynamikami. A Ruegg oprócz swoich "planet" produkuje po prostu wkłady kominkowe do ciepłych zabudów.
Zajrzyj na stronę firmy Rath - poczytasz o biokominkach i biopaleniskach, których nazwa funkcjonuje w branży zduńskiej od ok. 12 lat, ponieważ wtedy została własnie wymyślona i zastrzeżona. I znowu między nami jest ta różnica że Ty sobie poczytasz, a ja w ich zakładzie produkcyjnym w Krumnussbaum (Austria) byłem w miniony wtorek z okazji wejścia na polski rynek tej firmy. I własnymi rękami mogłem dotknąć takie cudo by wiedzieć jak za tydzień je zaprojektować i złożyć własnymi rękami u siebie w firmie i u klientów.
Bo też wszystkiego nie wiem, ale robię z kolei wszystko żeby powiększać swą wiedzę i nie gadać "banialuków" innym.
"Nie zaangażowany w sprzedaż uczestnik Forum" niestety nigdy nie będzie w stanie rzetelnie przedstawić innym Forumowiczom informacji w konkretnym temacie tak jak to potrafi zrobić naprawdę kompetentny fachowiec, ponieważ nie posiada jednak odpowiednich kwalifikacji, obojętnie czy zajmuje się branżą kominkową czy jest hydraulikiem, elektrykiem czy murarzem. Mowa oczywiście o fachowcach przez duże "F" - stale podnoszących swoje kwalifikacje, uczących się nowych rzeczy i trzymających rękę na "branżowym pulsie", no i praktykujących oczywiście, czyli potrafiących ubrudzić sobie rączki robotą. co najwyżej może podzielić się doświadczeniem z użytkowania własnego posiadanego urządzenia , instalacji czy "przygód" budowlanych przeżytych poodczas własnej budowy.
Po co więc próbować udowadniać że "nie jest się koniem"?
Pozdrawiam.
PS. Jedynym moim interesem jest to by przeciętny przyszły posiadacz kominka nie powtarzał "pólprawd" zasłyszanych u innych przyszłych czy też teraźniejszych posiadaczy jednego (bo własnego) kominka. Bo potem aż język mnie boli od prostowania niektórych informacji po raz setny.
Niedługo minie 6 lat mojej bytności na forum i myślę że wielu Forumowiczów skorzystało na tym że staram się jak najbardziej kompetentnie udzielać wyjaśnień w temacie. A to że wielu też skorzystało z moich usług...myślę że wyszlo im tylko "na zdrowie".
I dalej będę "prostował" wypowiedzi nieprawdziwe i błędne w temacie...bo upoważnili mnie do tego sami Forumowicze przyznając zobowiązujące mnie do podawania tylko rzetelnych wiadomości, określenie przy nicku.

yaneq
28-09-2008, 01:37
Witam,
widze , ze w obliczu przedstawionych przeze mnie poprzednio faktow radykalnie zmniejszyles ilosc epitetow i obrazliwach slow pod moim adresem.
Jest wiec juz pewien postep , jednak powinienes dalej pracowac nad zasadami kulturalnej wymiany pogladow.

Na tym Forum dyskutujemy o rzeczach a nie o osobach tak jak Ty to uparcie czynisz. Forum plotkarskie jest gdzies indziej .

Badz tak dobry , przestan sie nade mna pastwic i zejdz wreszcie ze mnie.
Skoncentruj sie raczej na fachowej stronie Forum.

Mozesz byc przekonany, ze w przyszlosci bede dalej zajmowal fachowe i merytoryczne stanowisko nawet jesli sie to Tobie nie bedzie podobalo.

Jestes tylko jednym z wielu doradcow i nie zawsze masz racje ! :D
Czy wszystko robisz w dobrej intencji ? tego nie wiem i nie chce oceniac.

an-bud
28-09-2008, 09:30
Witam
Zastanawiałem się nad "urlopem " od forum :wink: :lol:
Nie angażujuję się w sprzedaż palenisk, czy moich usług :wink:
Drażni mnie wywyższanie się :cry: :wink: pogardliwe traktowanie "innych"
W każdym rozwiązaniu, czy palenisku szukam jego wad, i to staram się pokazać
(takie podejście zmusza do myślenia i czasem wyciąga się dobre wnioski)
Każde palenisko ma wady!!! W każdym można coś znaleźć :lol:
Wszystkich oczywiście nie testowałem :( , ale ...
Jaki "piekarnik" (czytaj palenisko z szybą) zastąpi idealnie - tradycyjny kominek otwarty? :lol:
kiedy to pominiemy zawsze można znależć coś innego :wink: a to, że wolno, szybko, mocno, słabo grzeje :wink: itd.
Firmową reklamę też trzeba przesiać przez sito :wink:
Reklama polega na wciskaniu (sprzedaniu 8) ) i podnoszeniu kosztów,
a my za to płacimy :(

ps. zastanawiamy się nad kupnem samochodu, nad kominkiem też wypada pomyśleć :wink:
pozdrawiam

Forest-Natura
28-09-2008, 11:41
Witam.
Jeżeli znajdziesz Yaneq w moich "postach" chociaż jeden epitet pod Twoim adresem to chyba "postawię" Ci kominek za free...
Wypowiadaj się merytorycznie i fachowo doradzając innym, ale staraj się nie wprowadzać w błąd innych Forumowiczów czytających w dobrej wierze Twoje rady. Do takiej konkluzji mógłbym sprowadzić naszą dyskusję.
Pozdrawiam.

nitubaga
28-09-2008, 11:59
Ech ponieważ widzę, że nieco się atmosfera wątku zagęściła i zeszła ze słusznie obranego toru - to może warto wrócić do meritum - czyli do tego, że są tu na forum ludzie, którzy zupełnie nie rozumieją niektórych Waszych pojęć, sformułowań...i argumentów...a potrzebują rady, pomocy...a czasem pocieszenia, że ich kominek można jeszcze naprawić



dlatego proszę, myślę, że znajdą się tacy którzy mnie poprą pomóżcie nam laikom spełnić swe marzenia o kominku...o jego cieple, magii...
proszę o to tym bardziej, że na rynku jest wiele firm typu arskom czy kati kominki, gdzie można zostawić niemal majątek i co? i mieć wciąż źle...

to tyle wstępu....:lool:

otóż marzy mi sie kominek - tak by i w moim domu było szczęście i dobrobyt..., ale mam braki w wiedzy i dlatego tu przyszłam prosić o pomoc doświadczoną brać forumową...

otóż marzy mi się taka obudowa, stojąca narożnie....szukam sensownego, dobrego wkładu kominkowego z zewnętrzną czerpnią powietrza, bez płaszcza, bez DGP - taki po prostu do rozpalenia na święta... :wink:

URL=www.fotosik.pl]http://images43.fotosik.pl/7/fa6d0d1a7335dc9e.gif[/URL]

kompletnie nie znam się na markach, modelach, szybrach, brudnych szybach, jakiś kurtynach .... ale marzy mi się to, co wszystkim piękny, dobrze zrobiony kominek cieszący wszystkich ciepłem i światłem...

pomożecie?

Forest-Natura
28-09-2008, 12:22
Witam.
Przepraszam...
Obudowa ze zdjęcia jest dostosowana do wkładów o wymiarach 67,5-69,5 cm (szerokość) x 52-57 cm (wysokość) i od tego trzeba wyjść dobierając wkład do niej, bo szkoda kupować "gotowca" - w taki sposób jest ona sprzedawana w sieciach marketów lub poprzez firmy współpracujące z producentem (Jabo Marmi z Dębicy) i go potem przerabiać.
Jeżeli chcesz by wkład miał doprowadzenie powietrza do paleniska to wybór diametralnie się zawęża. Bo są to typowe wymiary tanich wkładów bez takich "ekstrawagancji.
Tak "z pamięci" to będzie Ci tam pasowała Tarnava w korpusie: Clasic 18 kW, Perfekt 17 kW, Profesional 21 kW.
Lub Tarnawa z modelem 18 kW.
Mają doprowadzenie powietrza i wymiary pasujące prawie idealnie.
PS. Dla wszystkich zarzucających mi pseudoreklamy i chęć zysku - nie mam już interesu w reklamowaniu ww firm, bo wycofałem się z ich sprzedaży a Nitubaga mieszka za daleko... :wink:
Pozdrawiam.

nitubaga
28-09-2008, 12:35
Bardzo dziękuję za odpowiedź.....

i mam jeszcze dwa pytania: czy jeśli kominek nie będzie służył do ogrzania domu to jego moc nie jest istotna? i czy prawą jest że wnętrze wykonane z szamotu jest lepsze niż to żeliwne? :roll: :roll:

Forest-Natura
28-09-2008, 12:56
Witam.
Moc trzeba by w takim wypadku korelować z wielkościa salonu. Jeżeli masz salon powiedzmy ok. 20 m2 to taki wkład wydaje się za duży - paląc w nim nazwijmy to "zdrowo", będzie po prostu za ciepło w jego najbliższym otoczeniu.
Wg mnie wkłady stalowo- czy żeliwno- szamotowe są lepsze, ale już np. An-bud ma inne zdanie.
Wynika to z tego że preferujemy inne sposoby ogrzewania kominkowego. Ja jestem zwolennikiem kumulacji ciepła a On raczej konwekcji. I dyskusja o wyższości jednych nad drugimi (ogólnie - nie a propo's konkretnych modeli) może przypominać dyskusję o "wyższości świąt Wielkiej Nocy nad świętami Bożego Narodzenia" :D . Po prostu co jak komu pasuje. Obydwa rozwiązania są dobre i w zależności od potrzeb można je stosować odrębnie lub łączyć je. I od tego zależy dobór wkładu.
Dodatkowe wykładziny (wewnętrzne) wkładu (szamotowe lub żeliwne) mają tę niewątpliwą zaletę, że w pierwszej kolejności to one się zużywają, pozostawiając prawie nie naruszony korpus wkładu. Można je wymieniać i przez to zwiększają czasookres jego uzytkowania.
Pozdrawiam.

an-bud
28-09-2008, 14:20
:D Witam :D


Wg mnie wkłady stalowo- czy żeliwno- szamotowe są lepsze, ale już np. An-bud ma inne zdanie.
:D akurat też w tym przypadku bym polecił stalowo szamotowy (dostosowując do potrzeb) i dodam nawet nazwę firmy :wink: aby ogień był dłuuuuuuuugo widoczny np: spartherm

ps. to inne zdanie - to tylko większa potrzeba rozbudowy w celach bardziej grzewczych :wink:

Forest-Natura
28-09-2008, 14:45
Witam.
Ciężko będzie dopasować do tej obudowy jakiś model Sparthermu. Najbliżej będzie Mini Sh-4S, ale ze względu na podnoszoną szybę i tak nie obędzie się bez przeróbki obudowy.
Ale osobiście bym sobie taki "zaaplikował" (i tu możecie mnie posądzać do woli o "interesowność" 8) :lol: )
Pozdrawiam.

an-bud
28-09-2008, 15:04
:D mini "dopasowywany" do drewnianej obudowy

http://foto0.m.onet.pl/_m/24640abf8233f0229ac2d40a22b62be0,10,19,0.jpg

nitubaga
28-09-2008, 17:30
Witam.
Moc trzeba by w takim wypadku korelować z wielkościa salonu. Jeżeli masz salon powiedzmy ok. 20 m2 to taki wkład wydaje się za duży - paląc w nim nazwijmy to "zdrowo", będzie po prostu za ciepło w jego najbliższym otoczeniu.

mój salon jest otwarty na jadalnię i w sumie ma 42 m2 czyli taki między 16-21 kW byłby ok?

Dodatkowe wykładziny (wewnętrzne) wkładu (szamotowe lub żeliwne) mają tę niewątpliwą zaletę, że w pierwszej kolejności to one się zużywają, pozostawiając prawie nie naruszony korpus wkładu. Można je wymieniać i przez to zwiększają czasookres jego uzytkowania.

yyyyy to poprawcie mnie jeśli żle myślę, ale jeśłi wkład jest szamotowy to tę cegłę można po jakimś czasie całkiem wymienić i mieć jakby nowy? czyli znacznie wydłuża się jego żywotność?

magdaf555
28-09-2008, 18:45
Witam,

w temacie kominkow jestem jeszcze slabo zorientowana.. . licze na Twoja opinie:)
Mam zaprojektowany kominek na scianie nośnej. Zabudowany komin wystaje ze sciany do wewnatrz 50cm. Jezeli dojdzie do tego wklad i obudowa kominka to bedzie zajmowal duzo miejsca... czy jest jakis sposob, aby tego uniknac. Moze sa jakies "waskie"wklady?
z gory dziekuje za rade!
Pozdrawiam!

alterm
29-09-2008, 00:11
Witam,

w temacie kominkow jestem jeszcze slabo zorientowana.. . licze na Twoja opinie:)
Mam zaprojektowany kominek na scianie nośnej. Zabudowany komin wystaje ze sciany do wewnatrz 50cm. Jezeli dojdzie do tego wklad i obudowa kominka to bedzie zajmowal duzo miejsca... czy jest jakis sposob, aby tego uniknac. Moze sa jakies "waskie"wklady?
z gory dziekuje za rade!
Pozdrawiam!

Witam

Możliwe, że są, chociaż nic "aż" tak wąskiego nie przychodzi mi do głowy a ponadto, żeby utrzymać standardową głębokość kominka(65-70 cm) wkład musiałby mieć 10 cm a to niemożliwe :-?
Jeśli masz komin schiedla albo inny systemowy a trójnik komina jest od frontu, to proponuję przedzwonić do producenta, żeby podali Ci namiary na jakąś autoryzowaną ekipę, ktora będzie w stanie w ODPOWIEDNI sposób wyciąć trójnik by potem wkleić na specjalnym kleju "łatę" a z boku komina wyciąć otwór tak by wkleić do niego trójnik a w zasadzie jego część. Ponadto trochę wyżej, tak by dym nie "uderzał" bezpośrednio w zaklejone miejsce po wcześniejszym trójniku. Niejednokrotnie byłem świadkiem tego rodzaju działań w przypadku Schiedla. Wymusza to zawyczaj wykonanie podłączenia stosunkowo wysoko ma jednak swoje plusy; dodatkowe kW z dłuższej rury :wink:
W przypadku komina murowanego sprawa jest zdecydowanie prostsza, zresztą chyba nie muszę wnikać w szczegóły :wink:
Wtedy wystarczy umieścić wkład z boku, pod warunkiem, że jest na to miejsce i zabudować wszystko w jednej linii. Załóżmy, że kominek będzie miał 70 cm głębokości, tym samym na kominie będzie 20 cm cofnięcia co umożliwi wykonanie np pełnej ścianki z półkami - wnękami. Pełna dowolność, wszytsko jednakże pod warunkiem, że wkład i obudowa zmieści się tym razem na szerokość...Wrzucenie projektu z wymiarami ułatwiłoby doradzanie.
Życzę powodzenia.

Mariusz

alterm
29-09-2008, 00:11
Witam,

w temacie kominkow jestem jeszcze slabo zorientowana.. . licze na Twoja opinie:)
Mam zaprojektowany kominek na scianie nośnej. Zabudowany komin wystaje ze sciany do wewnatrz 50cm. Jezeli dojdzie do tego wklad i obudowa kominka to bedzie zajmowal duzo miejsca... czy jest jakis sposob, aby tego uniknac. Moze sa jakies "waskie"wklady?
z gory dziekuje za rade!
Pozdrawiam!

Witam

Możliwe, że są, chociaż nic "aż" tak wąskiego nie przychodzi mi do głowy a ponadto, żeby utrzymać standardową głębokość kominka(65-70 cm) wkład musiałby mieć 10 cm a to niemożliwe :-?
Jeśli masz komin schiedla albo inny systemowy a trójnik komina jest od frontu, to proponuję przedzwonić do producenta, żeby podali Ci namiary na jakąś autoryzowaną ekipę, ktora będzie w stanie w ODPOWIEDNI sposób wyciąć trójnik by potem wkleić na specjalnym kleju "łatę" a z boku komina wyciąć otwór tak by wkleić do niego trójnik a w zasadzie jego część. Ponadto trochę wyżej, tak by dym nie "uderzał" bezpośrednio w zaklejone miejsce po wcześniejszym trójniku. Niejednokrotnie byłem świadkiem tego rodzaju działań w przypadku Schiedla. Wymusza to zawyczaj wykonanie podłączenia stosunkowo wysoko ma jednak swoje plusy; dodatkowe kW z dłuższej rury :wink:
W przypadku komina murowanego sprawa jest zdecydowanie prostsza, zresztą chyba nie muszę wnikać w szczegóły :wink:
Wtedy wystarczy umieścić wkład z boku, pod warunkiem, że jest na to miejsce i zabudować wszystko w jednej linii. Załóżmy, że kominek będzie miał 70 cm głębokości, tym samym na kominie będzie 20 cm cofnięcia co umożliwi wykonanie np pełnej ścianki z półkami - wnękami. Pełna dowolność, wszytsko jednakże pod warunkiem, że wkład i obudowa zmieści się tym razem na szerokość...Wrzucenie projektu z wymiarami ułatwiłoby doradzanie.
Życzę powodzenia.

Mariusz

magdaf555
29-09-2008, 10:40
Dziękuję za rady! :)
Może jednak uda się coś z tym zrobić...

Mamy komin Schiedla.
Plan umiejscowienia kominka jest taki, jak w projekcie Marysi z Archipelagu. Link:
http://www.archipelag.pl/projekty-domow/marysia/rzuty.html

z Twojej odpowiedzi wychodzi na to, ze tylko autoryzowana ekipa "od kominów" może nam pomóc. Mam nadzieję, że się uda!

Pozdrawiam!

karliks
29-09-2008, 13:54
Tak własnie mialem na mysli atrapy kominkków na płynne paliwa-np piękny kominek Decofire expresione.
Powaznie zastanawiam sie nad zakupem.
jesli ktos ma jakies doswiadzcenia bardzo prosze o pomoc.

alterm
30-09-2008, 12:07
Dziękuję za rady! :)
Może jednak uda się coś z tym zrobić...

Mamy komin Schiedla.
Plan umiejscowienia kominka jest taki, jak w projekcie Marysi z Archipelagu. Link:
http://www.archipelag.pl/projekty-domow/marysia/rzuty.html

z Twojej odpowiedzi wychodzi na to, ze tylko autoryzowana ekipa "od kominów" może nam pomóc. Mam nadzieję, że się uda!

Pozdrawiam!

Nie powinno byc kłopotu, po lewej stronie komina jest duzo miejsca :D Tak przynajmniej wynika z projektu.
Hmmm, pewnie nie tylko autoryzowana ekipa bedzie w stanie to zrobic, ale z jakim skutkiem, nie wiem.
Ja bym nie ryzykowal i zadzwonil do Schiedla.
Oni sami maja ludzi, ktorzy wykonuja takie rzeczy, przynajmniej w Krakowie.
A wiec, kominek po lewej stronie komina a na samym kominie, np podswietlane połki-wneki. Obudowa musi byc oczywiscie odpowiednia. Tak czy inaczej, pelne pole do popisu.

Pozdrawiam :D

andre59
30-09-2008, 19:22
Czy drewno orzecha włoskiego nadaje się do palenia w kominku?

malma
30-09-2008, 19:49
Mam pytanie i proszę kogoś o odpowiedź.

Najpierw krótko opiszę temat.
Kominek, który mam w salonie przylega do sciany z maxa i jest obudowany plytą gips- karton. Kiedy po raz pierwszy podpaliliśmy w kominku zauważyłam, że ściana z drugiej strony (z tyłu kominka) w miejscu gdzie wchodzi rura spiro jest ciepła i delikatnie pękła :evil: na dlugości ok 50 cm. Oczywiście jak zobaczyłam pęknięcie to odechciało mi się palić w kominku, ale najlepsze było to, że jak ściana ostygła to pęknięcie znikło.

Czy ściana z maxa z tyłu kominka powinna być ciepła i dlaczego pękła a poźniej się 'zeszła", czy to jest prawidłowe zjawisko?

pozdrawiam

AleXia78
30-09-2008, 21:32
Witam

Może mi ktoś powiedzieć czy warto kupić wkłady firmy Invicta? Co o nich sądzicie?

A może zaproponujecie jakieś inne firmy? Chodzi mi o jakieś tańsze ok 1500-3000zł.
Kominek ma tylko służyć rekreacyjnie a nie do grzania.

Z góry dzięki za odpowiedź.

Pozdrawiam
AleXia78

profus
30-09-2008, 21:35
Jestem ciekaw co znawcy tematu mają do powiedzenia o wkładzie Dovre 2900 GD: http://dovre.com.pl/?mod=tf&id=2900_GD
Jakie są plusy i minusy? Jak palić itd.

Forest-Natura
30-09-2008, 21:59
Witam.
Andre - przetarty orzech kosztuje ca. 1,5-3 tys. zł/kubik, więc jeżeli się do tego nadaje, może pomyśleć o lepszym jego wykorzystaniu :wink:
Pozdrawiam.

Marcin1978
01-10-2008, 09:16
Andre - przetarty orzech kosztuje ca. 1,5-3 tys. zł/kubik,

:o O cholera a ja 2 orzechy po 10 m wysokosci puscilem z dymem w kominku :D

Jacek1204
01-10-2008, 09:27
U mnie w miejscu gdzie ustawiany jest kominek też jest dość wąsko. Wystający komin na ok. 30 cm + wkład i obudowa ok. 60 cm. Zabiera to ok. 1 m szerokości. Pokój dzienny otwarty na parter, żadnych przegród i ścian.
Z kuchnią w sumie ok. 60 m, ale w kształcie litery L. Wkład do palenia ciągłego, ok. 20 kW.
Czy w odległości ok. 2,5 m będzie można siedziec przy tym kominku ?

magdaf555
01-10-2008, 10:16
Dziękuję za rady! :)
Może jednak uda się coś z tym zrobić...

Mamy komin Schiedla.
Plan umiejscowienia kominka jest taki, jak w projekcie Marysi z Archipelagu. Link:
http://www.archipelag.pl/projekty-domow/marysia/rzuty.html

z Twojej odpowiedzi wychodzi na to, ze tylko autoryzowana ekipa "od kominów" może nam pomóc. Mam nadzieję, że się uda!

Pozdrawiam!

Nie powinno byc kłopotu, po lewej stronie komina jest duzo miejsca :D Tak przynajmniej wynika z projektu.
Hmmm, pewnie nie tylko autoryzowana ekipa bedzie w stanie to zrobic, ale z jakim skutkiem, nie wiem.
Ja bym nie ryzykowal i zadzwonil do Schiedla.
Oni sami maja ludzi, ktorzy wykonuja takie rzeczy, przynajmniej w Krakowie.
A wiec, kominek po lewej stronie komina a na samym kominie, np podswietlane połki-wneki. Obudowa musi byc oczywiscie odpowiednia. Tak czy inaczej, pelne pole do popisu.

Pozdrawiam :D


Dzięki!
Czyli można będzie zrobić go z boku. Będzie to chyba lepsze rozwiazanie.... niz wystający na ponad metr kominek .... swoją drogą troche dziwnie to zaprojektowali. Niestety patrząc na projekt, nie mieliśmy świadomości, że tak to będzie wyglądać...

Pozdrawiam!!! :wink:

nieosiagalny
01-10-2008, 10:35
Przyznaję, że niezbyt dobrze znam się na instalacjach kominkowych dlatego zdecydowałem się zapytać Was - znawców w tym temacie.

Zamieszkałem w domu w którym jest ogrzewanie kominkowe, ale bez płaszcza wodnego. Od kominka idzie rura na strych do takiego urządzonka w którym jest termostat. Gdy powietrze w tej rurze osiągnie np. 60 stopni wówczas włącza się nawiew, który nawiewa innymi rurami ciepłe powietrze do innych pomieszczeń. Gdy mocno napaliłem pojawiły się dwa poważne problemy:

1. Dym we wszystkich pomieszczeniach - ledwo było łóźko widać! :wink:
2. Pęknięta ściana (raczej tynk gipsowy) na której jest kominek.

Moje pytanie to czy to jest normalne (ten dym głównie) przy tego typu instalacjach?
Czemu pęka ściana?

andre59
01-10-2008, 18:14
Witam.
Andre - przetarty orzech kosztuje ca. 1,5-3 tys. zł/kubik, więc jeżeli się do tego nadaje, może pomyśleć o lepszym jego wykorzystaniu :wink:
Pozdrawiam.
Pytałem bo mam wielkie stare drzewo orzecha włoskiego koło domu.Tak się rozrosło, że zagraża bezpieczeństwu dachu, orzechy spadają na pokrycie :wink:
Zamierzam je ściąć, więc będzie sporo drewna do wykorzystania.
Hmmm... co się robi z drewna orzechowego? meble, inkrustacje, mozaiki...?

listek
01-10-2008, 19:30
Hmmm... co się robi z drewna orzechowego? meble, inkrustacje, mozaiki...?

Ja zamierzam zrobic parapety :D

Forest-Natura
01-10-2008, 23:42
Witam.
Najpiękniejsze i najdroższe kolby i łoża pod lufy ekskluzywnej broni myśliwskiej, intarsje i inkrustacje (mozaiki właśnie), drobne meble i mnóstwo pierdółek, ale drogich oczywiście...
Ja mam z orzecha...deskę do krojenia. Od 11 lat nie zmieniła wyglądu ani rozmiarów :D
No oczywiście żeby drewno osiągało taką cenę musi się też nadawać do konkretnych rzeczy...ale to już dłuższa historia.
Zetnij i jeżeli będzie się nadawać coś z niego do przetarcia to po prostu schowaj dobrze wysuszając w przewiewnym miejscu. A nuż za kilka lat...
Pozdrawiam.

alterm
02-10-2008, 02:03
Mam pytanie i proszę kogoś o odpowiedź.

Najpierw krótko opiszę temat.
Kominek, który mam w salonie przylega do sciany z maxa i jest obudowany plytą gips- karton. Kiedy po raz pierwszy podpaliliśmy w kominku zauważyłam, że ściana z drugiej strony (z tyłu kominka) w miejscu gdzie wchodzi rura spiro jest ciepła i delikatnie pękła :evil: na dlugości ok 50 cm. Oczywiście jak zobaczyłam pęknięcie to odechciało mi się palić w kominku, ale najlepsze było to, że jak ściana ostygła to pęknięcie znikło.

Czy ściana z maxa z tyłu kominka powinna być ciepła i dlaczego pękła a poźniej się 'zeszła", czy to jest prawidłowe zjawisko?

pozdrawiam

Nie, nie jest to prawidłowe zjawisko ale dosyć często tak się dzieje...
A tak swoją droga to mam rozumieć, że komin jest obudowany maxem??
I że ta rura "spiro" to rura odprowadzająca spaliny??
Jeśli tak to jest to przysłowiowa "wajcha" fachowców, którzy go stawiali.
Komin pracuje pod wpływem temperatury i pęka, jeśli dodatkowo wszystko jest zrobione "na ścisk", bez izolacji, a na to wychodzi to odpowiedź gotowa :-?
A ściana jest ciepła bo wątpię żeby ktoś włożył izolację pomiędzy maxa a kształtkę dymową, jeżeli faktycznie tak wykonano komin.
Jeśli dobrze rozumiem, kominek stoi na ścianie, której częścią jest komin?? Tak??
Może być też tak, że środek nie jest zaizolowany...
Proszę o bardziej szczegółowe info

Pzdrw

MK

alterm
02-10-2008, 02:07
Dziękuję za rady! :)
Może jednak uda się coś z tym zrobić...

Mamy komin Schiedla.
Plan umiejscowienia kominka jest taki, jak w projekcie Marysi z Archipelagu. Link:
http://www.archipelag.pl/projekty-domow/marysia/rzuty.html

z Twojej odpowiedzi wychodzi na to, ze tylko autoryzowana ekipa "od kominów" może nam pomóc. Mam nadzieję, że się uda!

Pozdrawiam!

Nie powinno byc kłopotu, po lewej stronie komina jest duzo miejsca :D Tak przynajmniej wynika z projektu.
Hmmm, pewnie nie tylko autoryzowana ekipa bedzie w stanie to zrobic, ale z jakim skutkiem, nie wiem.
Ja bym nie ryzykowal i zadzwonil do Schiedla.
Oni sami maja ludzi, ktorzy wykonuja takie rzeczy, przynajmniej w Krakowie.
A wiec, kominek po lewej stronie komina a na samym kominie, np podswietlane połki-wneki. Obudowa musi byc oczywiscie odpowiednia. Tak czy inaczej, pelne pole do popisu.

Pozdrawiam :D


Dzięki!
Czyli można będzie zrobić go z boku. Będzie to chyba lepsze rozwiazanie.... niz wystający na ponad metr kominek .... swoją drogą troche dziwnie to zaprojektowali. Niestety patrząc na projekt, nie mieliśmy świadomości, że tak to będzie wyglądać...

Pozdrawiam!!! :wink:

Pocieszę, że tego rodzaju rozwiązania czyli komin przyklejony do ściany to standrd :wink:

Jeśli ekipa się sprawi to faktycznie powstanie piękny i wąski kominek ;-)

Proszę dać znać o efektach

Pozdrawiam

MK

alterm
02-10-2008, 02:11
U mnie w miejscu gdzie ustawiany jest kominek też jest dość wąsko. Wystający komin na ok. 30 cm + wkład i obudowa ok. 60 cm. Zabiera to ok. 1 m szerokości. Pokój dzienny otwarty na parter, żadnych przegród i ścian.
Z kuchnią w sumie ok. 60 m, ale w kształcie litery L. Wkład do palenia ciągłego, ok. 20 kW.
Czy w odległości ok. 2,5 m będzie można siedziec przy tym kominku ?

A cóż to za potwór?? :wink: 20 kW na 60 m2 powierzchni parteru?? Jeżeli z poddaszem będzie np. 120 m2 to zdecydowanie za dużo...
A czy bedzie sie dało siedzieć to zależy tylko od tego jak sie zapali...

Kwestia wzgledna i nieprzewidywalna.

Pozdrawiam

alterm
02-10-2008, 02:18
Przyznaję, że niezbyt dobrze znam się na instalacjach kominkowych dlatego zdecydowałem się zapytać Was - znawców w tym temacie.

Zamieszkałem w domu w którym jest ogrzewanie kominkowe, ale bez płaszcza wodnego. Od kominka idzie rura na strych do takiego urządzonka w którym jest termostat. Gdy powietrze w tej rurze osiągnie np. 60 stopni wówczas włącza się nawiew, który nawiewa innymi rurami ciepłe powietrze do innych pomieszczeń. Gdy mocno napaliłem pojawiły się dwa poważne problemy:

1. Dym we wszystkich pomieszczeniach - ledwo było łóźko widać! :wink:
2. Pęknięta ściana (raczej tynk gipsowy) na której jest kominek.

Moje pytanie to czy to jest normalne (ten dym głównie) przy tego typu instalacjach?
Czemu pęka ściana?

Dym?????
Prosze sie upewnić czy to faktycznie dym, ktory dostal sie do komory grzewczej, np w momencie otworzenia drzwiczek czy tez moze jakas oleista substancja, ktora sa czasem "nasaczone" niektore rury spiro, od wenatrz i ktora po podgrzaniu goracym powietrzem po prostu sie "utlenia", stad ten "dym"

Moze byc tez i tak, ze "utlenia/wypala" się zaroodporna farba z wkladu grzewczego, rur od podlaczenia, etc co tez przypomina dym.

Albo wszytskiego z powyzszych po trochu.

Sugeruje palic, wietrzyc i "wypalic" to wszystko, z czasem powinno ustapic, jesli nie, cos jest nie tak...

Pozdrawiam

Forest-Natura
02-10-2008, 09:01
Witam.
D..a nie kominiarz :o
Jestem cięty na kominiarzy, ale oczywiście takich, jak ten powyżej...bo na całe szczęście tacy "normalni" też istnieją.
Zadzwoń do takiego, który przyjdzie i obejrzy przewód kominowy i dopiero potem cokolwiek powie...Zabroni czy nie, ale najpierw zobaczy o co chodzi...
Jak na razie w naszym kraju nie istnieją żadne przepisy (łącznie z lokalnymi, ustanawianymi przez władze np. miast czy gmin), które by zabraniały wystawić jakikolwiek piec na paliwo stałe czy kominek w konkretnym mieście, dzielnicy, ulicy czy regionie.
Jeżeli spółdzielnia, wspólnota lub inny właściciel czy zarządca lokalu nie ma nic przeciwko temu (a tylko te instytucje mogą zabronić wystawienia kominka w lokalu np. ze względów bezpieczeństwa lub po prostu ze względów formalnych -vide- Prawo Budowlane) i warunkuje to opinią kominiarską, to nie rozumiem doprawdy tego kominiarza.
Poszukaj innego - nie ma już obecnie rejonizacji kominiarskiej.
Pozdrawiam.

nieosiagalny
02-10-2008, 10:22
Przyznaję, że niezbyt dobrze znam się na instalacjach kominkowych dlatego zdecydowałem się zapytać Was - znawców w tym temacie.

Zamieszkałem w domu w którym jest ogrzewanie kominkowe, ale bez płaszcza wodnego. Od kominka idzie rura na strych do takiego urządzonka w którym jest termostat. Gdy powietrze w tej rurze osiągnie np. 60 stopni wówczas włącza się nawiew, który nawiewa innymi rurami ciepłe powietrze do innych pomieszczeń. Gdy mocno napaliłem pojawiły się dwa poważne problemy:

1. Dym we wszystkich pomieszczeniach - ledwo było łóźko widać! :wink:
2. Pęknięta ściana (raczej tynk gipsowy) na której jest kominek.

Moje pytanie to czy to jest normalne (ten dym głównie) przy tego typu instalacjach?
Czemu pęka ściana?

Dym?????
Prosze sie upewnić czy to faktycznie dym, ktory dostal sie do komory grzewczej, np w momencie otworzenia drzwiczek czy tez moze jakas oleista substancja, ktora sa czasem "nasaczone" niektore rury spiro, od wenatrz i ktora po podgrzaniu goracym powietrzem po prostu sie "utlenia", stad ten "dym"

Moze byc tez i tak, ze "utlenia/wypala" się zaroodporna farba z wkladu grzewczego, rur od podlaczenia, etc co tez przypomina dym.

Albo wszytskiego z powyzszych po trochu.

Sugeruje palic, wietrzyc i "wypalic" to wszystko, z czasem powinno ustapic, jesli nie, cos jest nie tak...

Pozdrawiam

Dziękuję za informację.

Rzeczywiście jest to taki dziwny "dym", z którym się jeszcze nie spotkałem ponieważ ma cholernie dziwny zapach. Zastosuję się do wskazówek i zobaczę co będzie po miesiącu.

robert8888
02-10-2008, 21:45
Powedzcie mi jak podłączyć kominek z rurą odprowadzająca spaliny. Jest tak że wyjscie kanału dymnego z kominka jest o średnicy 160 mm. Takie też mam rury dymne. Z tym, że jeden koniec rury jest o srednicy 160 mm a drugi jest lekko "ścieniowany" (po to by jedna w drugą wchodziła, np kolanko i rura). I pytanie czy zaczynać od połączenia wkładu z rurą od teg końca który że tak powiem jest o mniejszej średnicy czy tym końcem o średnicy 160 mm. Czy zaczynając tym mniejszym końcem to uszczelniać połaczenie wkładu i rury silikonem żaroodpornym czy też np. masą szamotową? Ludzie pomóżcie

malma
03-10-2008, 08:39
Witam Alterm,

spróbuję wyjaśnić to co wcześniej napisałam.
Ściana na której stoi kominek jest z pelnej cegly. Ma 4 otowory - 3 wentylacyjne (salon, łazienka, okap) i jeden do kominka.
Z kominak wychodzi karbowana srebrna rura i jest wprowadzona do jednego z otworow kominowych. W otworze kominowym nie mamy żadnej kwasowki.
Kominek jest obudowany płytami ognioodpornymi a jego tylna ścianka wyłozona jest czymś srebrnym. Zastanawiam się jeszcze czy ta srebrna karbowana rura może wchodzić do otworu kominowego na wprost czy powinna być zagięta do góry.
Nie wiem czy teraz wystarczająco opisałam problem.
Proszę o odpowiedź.
pozdrawiam
M

Forest-Natura
03-10-2008, 23:18
Witam.
Znowu "skucha"...
Koza, mająca np. średnicę wylotu fi 150 mm nie różni się niczym od wkładu kominkowego mającego też średnicę wylotową fi 150 mm.
Pieco-kominek może nie różnić się niczym jeżeli chodzi o moc i przekrój potrzebnego komina od kominka z wkładem...
Tu liczy się po prostu pole powierzchni drzwiczek, którymi "ładuje" się opał i ich dostosowanie do pola powierzchni przekroju komina i ciśnienia jakie w nim panuje.
Kolejna d..a nie kominiarz :wink:
Przepraszam że tak męczę, ale chcę tutaj uświadomić niewiedzę merytoryczną obydwu panów, którzy Cię odwiedzili.
Dla mnie osobiście Mistrzem Kominiarskim byłby ten, który by powiedział, że może być tu zamontowany wkład o takiej to a takiej średnicy wylotowej spalin i że ewentualnie ze względu na wiek kamienicy i samego komina można by pomyśleć o wkładzie kominowym ze stali nierdzewnej ze względów bezpieczeństwa (tego na odległość nie mogę stwierdzić definitywnie, bo nie widziałem stanu technicznego tego komina :D.
Pozdrawiam.

manieq82
03-10-2008, 23:48
A ja tak sobie wymyśliłem,
Mam mieć buforek ciepła tak z 1000 L i myślałem ciagle o kominku z PW
Ale tu widziałem i czytałem jak to Lechma zła, ten zły - żadnego dobrego. Że niby woda odbiera cieło i się smoli - może i tak
Więc gdzieś kiedyś wyczytałem taki patent i chciałbym go skonsultować, mianowicie:
1. Kominek z nadstawką wodną nałożoną na wylot - normalny wkład z nadstawką i pali się to to dobrze, i odciąga ciepło do bufora
2. Nawinąć na kominek ileś tam m rury miedzianej, na kominek i na rurę wylotową, popchnąć to przez bufor i juuu

W drugim przypadku dodatkowo dałbym GDP grawitacyjne na pokoje NAD kominkiem.
Czy moja koncepcja aby słuszna - jak tak to która :D
Czy może macie jakiś dobry i ładny - podobaja mi się płaskie szyby o proporcjach ok. 16:9

Trociu
04-10-2008, 00:02
ja bym brał pod uwagę spartherma i dovre (dovre bez fabrycznego dystrybutora !)A co jest nie tak z fabrycznym dystrybutorem? Czy chodzi po prostu o to, że efektywniej można wykorzystać DGP bez tego "dedykowanego" dystrybutora?

qwert
04-10-2008, 18:30
prosba.
jak na tym postawić kominek 250-300kg?

problem w tym,że na płycie pod kominkiem idą rury / te biale/ wentylacyjne , mi ędzy nimi styropian, na nim warstwa podłogówki ok 6cm, zbrojona siatką 2mm, oczka 15x15cm.

czy to się nie zgniecie?

http://img401.imageshack.us/img401/1330/kominek2ja5.jpg (http://imageshack.us)
http://img401.imageshack.us/img401/kominek2ja5.jpg/1/w563.png (http://g.imageshack.us/img401/kominek2ja5.jpg/1/)

http://img139.imageshack.us/img139/6499/kominek1ad5.jpg (http://imageshack.us)
http://img139.imageshack.us/img139/kominek1ad5.jpg/1/w563.png (http://g.imageshack.us/img139/kominek1ad5.jpg/1/)

http://img139.imageshack.us/img139/6499/kominek1ad5.jpg (http://imageshack.us)
http://img139.imageshack.us/img139/kominek1ad5.jpg/1/w563.png (http://g.imageshack.us/img139/kominek1ad5.jpg/1/)

manieq82
04-10-2008, 18:45
Kominek to zbyt duża waga aby stał na czymś innym niż beton
Styropian a między nimi jeszcze te kanały skutecznie popękają - tak myślę
to znaczy posadzka nad nimi popęka nawet ta zbrojona

http://images32.fotosik.pl/374/4f337d5cedfe3057med.jpg
jak już to dać jakieś ostre zbrojenie z jednej oparte na podłodze, do góry i w bok wbite ostro w ścianę, i to zalane posadzką i jak najmniej w tym miejscu styro - najlepiej wcale
takie zbrojenie może wytrzymać kominek - tak myślę

ps, nie jestem jakimś fachowcem ale doświadczonym laikiem :D

an-bud
05-10-2008, 07:31
ja bym brał pod uwagę spartherma i dovre (dovre bez fabrycznego dystrybutora !)A co jest nie tak z fabrycznym dystrybutorem? Czy chodzi po prostu o to, że efektywniej można wykorzystać DGP bez tego "dedykowanego" dystrybutora?
dokładnie o tochodzi :D blokuje też dostęp do paleniska (odkurzyc)

an-bud
05-10-2008, 07:51
Powedzcie mi jak podłączyć kominek z rurą odprowadzająca spaliny. Jest tak że wyjscie kanału dymnego z kominka jest o średnicy 160 mm. Takie też mam rury dymne. Z tym, że jeden koniec rury jest o srednicy 160 mm a drugi jest lekko "ścieniowany" (po to by jedna w drugą wchodziła, np kolanko i rura). I pytanie czy zaczynać od połączenia wkładu z rurą od teg końca który że tak powiem jest o mniejszej średnicy czy tym końcem o średnicy 160 mm. Czy zaczynając tym mniejszym końcem to uszczelniać połaczenie wkładu i rury silikonem żaroodpornym czy też np. masą szamotową? Ludzie pomóżcie
przy podłączeniu cieńszym końcem u góry - skropliny mogą wypłynąć na zewnątrz rur. silikon i tak się wykruszy

ocia79
05-10-2008, 09:17
Witam,

mam moze banalne pytanie ale nie znam sie kompletnie na kominkach.
Jutro maja mi montowac wklad kominkowy (Sparke Varm 780/560).Z obudowa musze sie wstrzymac na razie 2 miesiace.Dowiedzialam sie, ze dopoki wklad nie bedzie obudowany plytami K-G to nie mozemy w nim palic poniewaz zeliwo sie rozszerza a puki nie bedzie obudowany dostaje zimne powietrze z zewnatrz i peka. ???

an-bud
05-10-2008, 09:29
a gdzie to aluminium? :-?

ocia79
05-10-2008, 10:35
a gdzie to aluminium? :-?

zle napisalam, nie aluminium tylko zeliwo.Jak zobacza, ze bylo palone a nie ma obudowy to jest po gwarancji???

nitubaga
05-10-2008, 19:35
:D Witam :D


Wg mnie wkłady stalowo- czy żeliwno- szamotowe są lepsze, ale już np. An-bud ma inne zdanie.
:D akurat też w tym przypadku bym polecił stalowo szamotowy (dostosowując do potrzeb) i dodam nawet nazwę firmy :wink: aby ogień był dłuuuuuuuugo widoczny np: spartherm
:wink:

no to Was posłuchałam i znalazłam coś w zupełnie innym kształcie, ale w czym się zakochałam...z miejsca...

Spartherm arte bh

http://images47.fotosik.pl/16/36ee03a72da6f4de.jpg (www.fotosik.pl)

co o nim sądzicie? w jakiej cenie jest on osiągalny? pytam nie bez przyczyny, bo ciężko cokolwiek znaleźć w tym temacie... :roll:

dzięki :wink:

Nefer
05-10-2008, 19:43
http://www.twojekominki.pl/?pid=products_productlist.pl.33..&strona=3


około 10.000 ,ale napisz do p. Daniela :
http://www.centrumkomina.pl/pl/

Możesz się powołac na mnie - było miło :)

nitubaga
05-10-2008, 20:00
http://www.twojekominki.pl/?pid=products_productlist.pl.33..&strona=3


około 10.000 ,ale napisz do p. Daniela :
http://www.centrumkomina.pl/pl/

Możesz się powołac na mnie - było miło :)


no to potwierdziłaś moje ciche obawy....mam tylko nadzieję, że on wart jest swej ceny :roll:

Nefer
05-10-2008, 20:11
http://www.twojekominki.pl/?pid=products_productlist.pl.33..&strona=3


około 10.000 ,ale napisz do p. Daniela :
http://www.centrumkomina.pl/pl/

Możesz się powołac na mnie - było miło :)


no to potwierdziłaś moje ciche obawy....mam tylko nadzieję, że on wart jest swej ceny :roll:Widziałaś Spartherma u mnie - wart ? Chyba tak :):)

nitubaga
05-10-2008, 20:15
No fakt, piękny to on niewątpliwie jest... :wink:

zapodałam temat Małżonowi....myśli.....ale nie mówi nie... :wink:


a raczej będzie na tak, musi tylko mentalnie sie oswoić z ceną... :roll:

ocia79
05-10-2008, 20:17
:D Witam :D


Wg mnie wkłady stalowo- czy żeliwno- szamotowe są lepsze, ale już np. An-bud ma inne zdanie.
:D akurat też w tym przypadku bym polecił stalowo szamotowy (dostosowując do potrzeb) i dodam nawet nazwę firmy :wink: aby ogień był dłuuuuuuuugo widoczny np: spartherm
:wink:

no to Was posłuchałam i znalazłam coś w zupełnie innym kształcie, ale w czym się zakochałam...z miejsca...

Spartherm arte bh

http://images47.fotosik.pl/16/36ee03a72da6f4de.jpg (www.fotosik.pl)

co o nim sądzicie? w jakiej cenie jest on osiągalny? pytam nie bez przyczyny, bo ciężko cokolwiek znaleźć w tym temacie... :roll:

dzięki :wink:


piekny!

nitubaga
05-10-2008, 20:53
i ogromny...

wymiary 65 x 80 cm...

Nefer
05-10-2008, 21:01
no to piękny - dobrze, że nie taki głeboki :)

nitubaga
06-10-2008, 10:15
Chiałabym jeszcze tylko dla mojej spokojności - by fachmany się na jego temat wypowiedziały...co bym mogła spać w pełnym błogostanie...

zatem cała prawda o Spartherm Arte BH ...


...............

an-bud
06-10-2008, 17:27
Chiałabym jeszcze tylko dla mojej spokojności - by fachmany się na jego temat wypowiedziały...co bym mogła spać w pełnym błogostanie...

zatem cała prawda o Spartherm Arte BH ...


...............

może się podobać :wink: malutką wadą jest... cena, ale wielkość, podnoszona szyba=większy koszt paleniska, osobiście wolę inny układ (szerokość a wysokość) tzn. bardziej tradycyjny :wink:

nitubaga
06-10-2008, 18:06
Chiałabym jeszcze tylko dla mojej spokojności - by fachmany się na jego temat wypowiedziały...co bym mogła spać w pełnym błogostanie...

zatem cała prawda o Spartherm Arte BH ...


...............

może się podobać :wink: malutką wadą jest... cena, ale wielkość, podnoszona szyba=większy koszt paleniska, osobiście wolę inny układ (szerokość a wysokość) tzn. bardziej tradycyjny :wink:


:lol: :lol: :lol: ja jeszcze tydzień temu też :lol: :lol: :lol:

dla mnie najważniejsze jest to by mi ktos powiedział:

kobieto, płacisz extra za wielkość paleniska, szamot, podnoszoną szybę, ale z jakości wkładu będziesz zadowolona...bo wart jest swej ceny...bo to dobre jakościowo materiały, mechanizmy, łączenia... itp

powie mi tak ktoś? co? plis? :oops:

mariobros35
06-10-2008, 22:14
Chiałabym jeszcze tylko dla mojej spokojności - by fachmany się na jego temat wypowiedziały...co bym mogła spać w pełnym błogostanie...

zatem cała prawda o Spartherm Arte BH ...


...............

może się podobać :wink: malutką wadą jest... cena, ale wielkość, podnoszona szyba=większy koszt paleniska, osobiście wolę inny układ (szerokość a wysokość) tzn. bardziej tradycyjny :wink:


:lol: :lol: :lol: ja jeszcze tydzień temu też :lol: :lol: :lol:

dla mnie najważniejsze jest to by mi ktos powiedział:

kobieto, płacisz extra za wielkość paleniska, szamot, podnoszoną szybę, ale z jakości wkładu będziesz zadowolona...bo wart jest swej ceny...bo to dobre jakościowo materiały, mechanizmy, łączenia... itp

powie mi tak ktoś? co? plis? :oops:
takie żeczy to tylko w eże :lol: :lol: :lol: a na poważnie to kewstja gustu jeden woli blondynki drugi brunetki

an-bud
07-10-2008, 00:21
:lol: :lol: :lol: ja jeszcze tydzień temu też :lol: :lol: :lol:

dla mnie najważniejsze jest to by mi ktos powiedział:

kobieto, płacisz extra za wielkość paleniska, szamot, podnoszoną szybę, ale z jakości wkładu będziesz zadowolona...bo wart jest swej ceny...bo to dobre jakościowo materiały, mechanizmy, łączenia... itp

powie mi tak ktoś? co? plis? :oops:

:lol: :lol: :lol: no jest extra .... i cena :cry: jeszcze jedną małą wadę dodam :wink: duża temperatura gazów wylotowych, mała moc w stosunku do wielkości paleniska, a i tak bez rozprowadzenia ciepła będzie "piekło" w salonie :wink:

Nefer
07-10-2008, 00:27
:lol: :lol: :lol: ja jeszcze tydzień temu też :lol: :lol: :lol:

dla mnie najważniejsze jest to by mi ktos powiedział:

kobieto, płacisz extra za wielkość paleniska, szamot, podnoszoną szybę, ale z jakości wkładu będziesz zadowolona...bo wart jest swej ceny...bo to dobre jakościowo materiały, mechanizmy, łączenia... itp

powie mi tak ktoś? co? plis? :oops:

:lol: :lol: :lol: no jest extra .... i cena :cry: jeszcze jedną małą wadę dodam :wink: duża temperatura gazów wylotowych, mała moc w stosunku do wielkości paleniska, a i tak bez rozprowadzenia ciepła będzie "piekło" w salonie :wink:
Prawda - daje nieźle ( cieszę sie , ze mam antresolę )

Kane66
07-10-2008, 08:21
an-bud i inni z doswiadczeniem: :)

co sadzicie o kominkach z kratki.pl ? jak moze pamietacie szukam czegos taniego do palenia okazjonalnego wlasciwie, z doprowadzeniem powietrza z zewnatrz. Ekipa z kratka.pl twierdzi ze maja 'modyfikacje' do swoich standardowych kominkow ktora to umozliwia doprowadzenie powietrza tylko z zewnatrz. Cenowo wychodzi to bardzo ładnie - pewnie nie przekroczy 2k PLN juz z przylaczem zewnętrznym. Ale co ze skutecznoscia tego przylacza i ogolna szczelnoscia kominka ? Widzial to kto "na żywo" ?

alterm
07-10-2008, 11:37
Chiałabym jeszcze tylko dla mojej spokojności - by fachmany się na jego temat wypowiedziały...co bym mogła spać w pełnym błogostanie...

zatem cała prawda o Spartherm Arte BH ...


...............

może się podobać :wink: malutką wadą jest... cena, ale wielkość, podnoszona szyba=większy koszt paleniska, osobiście wolę inny układ (szerokość a wysokość) tzn. bardziej tradycyjny :wink:


:lol: :lol: :lol: ja jeszcze tydzień temu też :lol: :lol: :lol:

dla mnie najważniejsze jest to by mi ktos powiedział:

kobieto, płacisz extra za wielkość paleniska, szamot, podnoszoną szybę, ale z jakości wkładu będziesz zadowolona...bo wart jest swej ceny...bo to dobre jakościowo materiały, mechanizmy, łączenia... itp

powie mi tak ktoś? co? plis? :oops:

Powiem tak;

Spartherm to marka przednia, estetyka na najwyższym poziomie, właściwości i wszytskie inne czynniki dotyczące tego wkładu; rewelacja.
Jesłi są pieniądze nawet bym się na zastanawiał :-)
Spartherm to Mercedes wśród wkładów.
Szczerze polecam i nie doszukiwałbym się żadnych wad ;-)

Pozdrawiam

nitubaga
07-10-2008, 15:21
Chiałabym jeszcze tylko dla mojej spokojności - by fachmany się na jego temat wypowiedziały...co bym mogła spać w pełnym błogostanie...

zatem cała prawda o Spartherm Arte BH ...


...............

może się podobać :wink: malutką wadą jest... cena, ale wielkość, podnoszona szyba=większy koszt paleniska, osobiście wolę inny układ (szerokość a wysokość) tzn. bardziej tradycyjny :wink:


:lol: :lol: :lol: ja jeszcze tydzień temu też :lol: :lol: :lol:

dla mnie najważniejsze jest to by mi ktos powiedział:

kobieto, płacisz extra za wielkość paleniska, szamot, podnoszoną szybę, ale z jakości wkładu będziesz zadowolona...bo wart jest swej ceny...bo to dobre jakościowo materiały, mechanizmy, łączenia... itp

powie mi tak ktoś? co? plis? :oops:

Powiem tak;

Spartherm to marka przednia, estetyka na najwyższym poziomie, właściwości i wszytskie inne czynniki dotyczące tego wkładu; rewelacja.
Jesłi są pieniądze nawet bym się na zastanawiał :-)
Spartherm to Mercedes wśród wkładów.
Szczerze polecam i nie doszukiwałbym się żadnych wad ;-)

Pozdrawiam


No i jest to melodia dla mych uszu, mniód na me skołatane serce....teraz mogę spać snem sprawiedliwego.... i zbierać grosik do grosika...


Panowie, dzięki...

a to w podzięce....

http://images34.fotosik.pl/339/bfe66820b3665bde.jpg (www.fotosik.pl)

a-nita
07-10-2008, 21:29
noooooooo.... naczytalam się dobrych rzeczy o sparthermach i teraz pytanie do fachowców wklad spartherm arte uh 70 -komin schiedel rondo plus fi 20 z wentylacją czy trójnik wziąć 90 stopni czy 45 a jeśli 45 to czty trzeba go podnieść wyżej niż jest w schemacie arte uh na stronie np.twojekominki.pl :roll:

Nefer
07-10-2008, 21:33
noooooooo.... naczytalam się dobrych rzeczy o sparthermach i teraz pytanie do fachowców wklad spartherm arte uh 70 -komin schiedel rondo plus fi 20 z wentylacją czy trójnik wziąć 90 stopni czy 45 a jeśli 45 to czty trzeba go podnieść wyżej niż jest w schemacie arte uh na stronie np.twojekominki.pl :roll:
Chyba fi 200 :):) Do tego kominka to chyba w ogóle jest fi 250 ..

O co chodzi z tym podniesieniem ?

http://www.twojekominki.pl/upload/images/144093600747f0ce7cb3d5a.jpg

I polecam podpis Alterma :)

Nefer
07-10-2008, 21:37
[quote="nitubaga"]


Panowie, dzięki...

http://images34.fotosik.pl/339/bfe66820b3665bde.jpg[/img][/URL][/quote

Jak Ci mówiłam, że Mercedes, to nieeeeeeee :):) Zero , zero zaufania ... no po prostu nie wiem.......... :):):)TEŻ CHCĘ CIASTECZKO !!!

a-nita
07-10-2008, 21:39
nefer TY jesteś mądra i pękna kobieta naczytalam ja się TWOICH postów, masz rację fi 200,no ale TWój dom stoi, a mój dopiero w powijakach,malż nie bardzo zainteresowany, architekt jakiś niemrawy a ja oczami duszy oglądam mój kominek i chcę żeby byl piękny i dobry dlatego pytam a, że czasem glupio, wybaczcie wszyscy :oops:

Nefer
07-10-2008, 21:45
nefer TY jesteś mądra i pękna kobieta naczytalam ja się TWOICH postów, masz rację fi 200,no ale TWój dom stoi, a mój dopiero w powijakach,malż nie bardzo zainteresowany, architekt jakiś niemrawy a ja oczami duszy oglądam mój kominek i chcę żeby byl piękny i dobry dlatego pytam a, że czasem glupio, wybaczcie wszyscy :oops:

Ależ nie głupio :)) ja nie wiem po prostu ocokama z tym podniesieniem :o Powiem tak - nie mam pojęcia o kominkach. Zaprosiłam Pana-Od-Kominków a on przyszedł i mi wszystko powiedział :):) I polecam to rozwiązanie - gra i bucy :)
Ale zanim to zrobiłam :
Całą noc nie spałam przez tę cholerną rurę fi 200 , bo nie wiedziałam jak ją obudować, żeby się nikt nie poparzył :) Do łba by mi nie przyszło , że są takie izolowane - fachowców warto posłuchać :):)

(ja dwa lata tak marzyłam :))

nitubaga
07-10-2008, 22:15
[quote=nitubaga]



Jak Ci mówiłam, że Mercedes, to nieeeeeeee :):) Zero , zero zaufania ... no po prostu nie wiem.......... :):):)TEŻ CHCĘ CIASTECZKO !!!

no dobra, bo ja to wiesz taki trochę niewierny Tomasz jestem.... zwłaszcza że to tyla piniendzy

prosze bardzo...

http://images24.fotosik.pl/263/cafb3e25391956b8.jpg (www.fotosik.pl)

alterm
08-10-2008, 00:47
prosba.
jak na tym postawić kominek 250-300kg?

problem w tym,że na płycie pod kominkiem idą rury / te biale/ wentylacyjne , mi ędzy nimi styropian, na nim warstwa podłogówki ok 6cm, zbrojona siatką 2mm, oczka 15x15cm.

czy to się nie zgniecie?

http://img401.imageshack.us/img401/1330/kominek2ja5.jpg (http://imageshack.us)
http://img401.imageshack.us/img401/kominek2ja5.jpg/1/w563.png (http://g.imageshack.us/img401/kominek2ja5.jpg/1/)

http://img139.imageshack.us/img139/6499/kominek1ad5.jpg (http://imageshack.us)
http://img139.imageshack.us/img139/kominek1ad5.jpg/1/w563.png (http://g.imageshack.us/img139/kominek1ad5.jpg/1/)

http://img139.imageshack.us/img139/6499/kominek1ad5.jpg (http://imageshack.us)
http://img139.imageshack.us/img139/kominek1ad5.jpg/1/w563.png (http://g.imageshack.us/img139/kominek1ad5.jpg/1/)

Powiem tak

Z założenia, pod kominkiem nie powinno być styropianu, chodzi oczywiscie o sciskanie, nie o zadne topienie sie czy tez wypalanie sie styropianu, co jest czesto powtarzane.

Powiem tez tak;
w garazach uzywany jest jednak styropian, pod wylewka oczywiscie a samochod wazy kilka razy wiecej niz kominek. Pomine kwestie, ze ciezar przenosi sie na cala powierzchnie poprzez 1000 cm 2 czyli przez same opony, punktowo, w 4 miejscach i podloga nie peka. Dodam oczywiscie, ze jesli robia fachowcy to styropian jest odpowiedniej klasy i posiada odpowiednia odpornosc na sciskanie = jest duzo twardszy niz 'normalny' styropian :-)

Podsumowujac, jesli juz dawac styropian pod kominek to najlepiej ten najtwardszy, zarazem najbardziej odporny na sciskanie.

Ponadto, jesli pomiedzy te kanaly / do tych kanalow zostanie dolozony styropian i razem stworza jedna plaszczyzne to po wylaniu odpowiedniej grubosci betonu nie powinno sie nic stac. Pod warunkiem oczywiscie, ze ciezar z kominka zostanie w miare rownomiernie rozlozony.
Jesli ciezar bedzie rozlozony punktowo, na malej powierzchni to faktycznie, lepiej wuylac lity beton.

Podsumowujac, od 5 lat wykonujemy doprowadzenie swiezego powietrza na metalowych izolowanych kanalach 15 cm x 5 cm, do ktorych czasami, Panowie od wylewek dokladaja styropian ( po bokach), potem calosc jest zalewana betonem i CALOSC przenosi naprezenia. Przez okres 5 ciu lat nie mielismy jednej reklamacji, nikomu nic sie nie zapadlo, ani podloga ani kominek ;-) Nie zmienia to jednak faktu, szczegolnie jesli kominek jest ciezki i naprezenia powstaja na malej powierzchni, ze warto wylac lity beton.

Czasami trzeba podjac jakies ryzyko (nie ma mozliwosci, np innego rozmieszczenia kanalow), ktore we wlasciwy sposob oceni wlasciwa glowa, na wlasciwym karku ;-) i podejmie wlasciwe kroki/rozwiazania, zeby wszystko bylo ok :-)

Pozdrawiam

MK

Pozdrawiam

alterm
08-10-2008, 00:50
noooooooo.... naczytalam się dobrych rzeczy o sparthermach i teraz pytanie do fachowców wklad spartherm arte uh 70 -komin schiedel rondo plus fi 20 z wentylacją czy trójnik wziąć 90 stopni czy 45 a jeśli 45 to czty trzeba go podnieść wyżej niż jest w schemacie arte uh na stronie np.twojekominki.pl :roll:
Chyba fi 200 :):) Do tego kominka to chyba w ogóle jest fi 250 ..

O co chodzi z tym podniesieniem ?

http://www.twojekominki.pl/upload/images/144093600747f0ce7cb3d5a.jpg

I polecam podpis Alterma :)

Zaraz w piorka obrosne :oops:

Pozdrawiam wszytskich :D

alterm
08-10-2008, 01:03
Witam,

mam moze banalne pytanie ale nie znam sie kompletnie na kominkach.
Jutro maja mi montowac wklad kominkowy (Sparke Varm 780/560).Z obudowa musze sie wstrzymac na razie 2 miesiace.Dowiedzialam sie, ze dopoki wklad nie bedzie obudowany plytami K-G to nie mozemy w nim palic poniewaz zeliwo sie rozszerza a puki nie bedzie obudowany dostaje zimne powietrze z zewnatrz i peka. ???

No wlasnie, ten watek byl juz kilkakrotnie walkowany ;-)
I wychodzi, ze nie tylko ja przestrzegam przed nieodpowiednim uzytkowaniem wkładów ;-)
Tak czy inaczej, w Twoim konkretnym przypadku jest to herezją ;-)

Faktem niepodważalnym jest, że żeliwo jest zdecydowanie bardziej narazone na nagle skoki temperatur i "uderzenia" zimnego powietrza co moze skutkowac jego peknieciem.
Powiem tak, kilkunastokrotnie montowalismy ludziom same wklady by dopiero pozniej wykonac obudowe i wielokrotnie informowalismy, ze nie powinno sie w nich palic na całego, szczegolnie na początku, ewentualnie to palenie ograniczyc.
Oczywiscie, malo kto sie stosowal ;-) ale przy powolnym "wchodzeniu na obroty" nie bylo wielkiego zagrozenia. Nie bylo wkladu, ktoremu cokolwiek by sie stalo. Tak czy inaczej byly to renomowane marki.

Pozdrawiam

Forest-Natura
08-10-2008, 11:35
Witam.
"Tajemnicą poliszynela" jest fakt, że "batalię" o to że wkłady użytkowane, a nie obudowane tracą gwarancję, podjęła firma - producent żeliwnych, bardzo popularnych u nas w kraju wkładów. Głównym powodem tych warunków gwarancyjnych jest fakt, że te wkłady "notorycznie" pękają, ale pęknięcia są w wielu przypadkach praktycznie nie widoczne w obudowanych już kominkach (bardzo ciężko je dostrzec ze względu na zabrudzenia sadzą paleniska). Inna sytuacja była na wkładach nieobudowanych - tam jak na dłoni było widać pęknięcia na zewnątrz korpusu.
Bo stwierdzenie że takie użytkowanie wkładu jest dla niego szkodliwe jest po prostu...bzdurą. Z wielu względów.
Oczywiście to moje osobiste zdanie.
Pozdrawiam.

an-bud
08-10-2008, 15:18
Witam.
"Tajemnicą poliszynela" jest fakt, że "batalię" o to że wkłady użytkowane, a nie obudowane tracą gwarancję, podjęła firma - producent żeliwnych, bardzo popularnych u nas w kraju wkładów. Głównym powodem tych warunków gwarancyjnych jest fakt, że te wkłady "notorycznie" pękają, ale pęknięcia są w wielu przypadkach praktycznie nie widoczne w obudowanych już kominkach (bardzo ciężko je dostrzec ze względu na zabrudzenia sadzą paleniska). Inna sytuacja była na wkładach nieobudowanych - tam jak na dłoni było widać pęknięcia na zewnątrz korpusu.
Bo stwierdzenie że takie użytkowanie wkładu jest dla niego szkodliwe jest po prostu...bzdurą. Z wielu względów.
Oczywiście to moje osobiste zdanie.
Pozdrawiam.
i moje też :D

andrzejek
08-10-2008, 16:38
Może tym razem otrzymam jakąś odpowiedz?javascript:emoticon(':D')Chcialbym w salonie zainstalowac wklad kominkowy z krążkami Ortnera w obudowie zamknietej, cieplej.Zastanawiam sie nad tym, czy pokoj za scianą (przy ktorej stoać ma kominek) oraz pokoj bezposrednio nad salonem mogą byc ogrzewane przez ten kominek.Nie myślę tu o DGP, ale o hypocaustum.W scianie mogę wykuc dwa otwory do sasiadujacego pomieszczenia, górnym moze wchodzic cieple powietrze i ogrzewac wybudowaną zabudowę, dolem moze wracac do obudowy kominka.Podobnie pokoj na gorze ma polaczenie z salonem przez dwa otwory, jeden to 20cmx20cm, drugi ok. 12cmx25cm.Zabudowa bylaby z plyt szamotowych , cos na ksztalt zamknietej szafki, z doprowadzeniem i odprowadzeniem powietrza. Powietrze mogloby krążyc zamkniete , ogrzewac sie w kominku i schlodzone wtracac do niego z powrotem.W firmie kominkarskiej uslyszalem odpowiedz, że te otowory są zbyt male i to powietrze nie ogrzeje wykonanych zabudów( Chyba, że chce rozwalic kawal stropu (oczywiscie, ze nie chce -strop filigran)wPolecają DGP i nie bedzie problemu.Ja z różnyc przyczyn DGP staram sie uniknąć..Strop ma ok. 20 cm, sciana ok. 30 cm i to sa te odleglosci, jakie mialoby powietrze do pokonania z obudowy kominka.Moze ktoś sie wypowie.?

Forest-Natura
08-10-2008, 21:15
Witam.
Byłeś tam gdzie pisałem?
Pozdrawiam.

KERES
08-10-2008, 22:45
Witam. Czy ktoś może powiedzieć mi coś dobrego lub złego o piecyku wolnostojącym Calidra firmy Edilkamin . Coś takiego zachwyciło moją żonę i szukam o nim opinii.
http://www.jas.man.pl/edilkamin/calidra.html

andrzejek
09-10-2008, 16:18
Byłeś tam gdzie pisałem?
Bylem.Rozmowa byla krótka: tego wlasnie typu, jesli powiekszy sie otwor w stropie , to może coś sie da zrobic.Stropu nie powiekszę (filigran), wiec nie wykazali wiekszego zainteresowania tym tematem.Odnioslem wrazenie, że hypocaustum i inne dziwolągi zbyt odbiegają od standardu i nikomu sie nie chce zawracac tym glowy.Dlatego pytam sie na tym forum.Z tego co sie tu dowiedzialem, to do DGP grawitacyjnego wystarczy przewod 125mm ( do jednego pomieszczenia).Jaki musi byc minimalny przekroj by powietrze ogrzalo zamknietą obudowe z szamotu lub kafli, jesli pokoj ma ok. 25 m kw. i jaka musi byc wielkosc tej obudowy? Mam na myśli pomieszczenie nad salonem, w ktorym stoi kominek i droga powietrza jest krotka, tyle co grubosc stropu circa 20 cm.Oczywiscie mówię o zamknietej obudowie, do ktorej z jednej strony dochodzi rozgrzane powietrze, a z drugiej te oziebione wraca inną drogą do kominka na dole.

Forest-Natura
09-10-2008, 22:10
Witam.
Łachy nie robią - to pewnie dlatego że mają inne, mniej nakładowe roboty :-( za te same pieniądze.Takie życie...
Zadzwoń tuhttp://kominkibialystok.w.interia.pl/
Co prawda nieco dalej, ale robi wyjazdówki i jest świetny. Będzie wiedział o co chodzi. Powiedz że z polecenia Ziemowita i opisz o co Ci chodzi. Lubi takie realizacje.
Powodzenia.
PS. No szkoda że to tak daleko... :wink: Bo już by to stało...i grzało.

andrzejek
09-10-2008, 23:23
Ok!Dzięki wielkie.

andrzejek
09-10-2008, 23:26
Ok!Dzięki wielkie.

knecka
10-10-2008, 14:44
a co specjaliści :D myślą kominku Hajduka Volcano2ph??

M1RO
11-10-2008, 20:38
http://img185.imageshack.us/img185/4411/20081011160sv7.th.jpg (http://img185.imageshack.us/my.php?image=20081011160sv7.jpg)

Co powiecie na temat tego wkładu, ma ktoś u siebie taki?
Widziałem go w casto i zamierzam go kupić, dość solidnie wygląda i najlepiej się prezentuje ze wszystkich które tam były. :P

Cpt_Q
11-10-2008, 20:49
http://img185.imageshack.us/img185/4411/20081011160sv7.th.jpg (http://img185.imageshack.us/my.php?image=20081011160sv7.jpg)

Co powiecie na temat tego wkładu...

ja nic, ale fajnego masz t-shirta :)

Forest-Natura
12-10-2008, 00:23
Witam.
Tak podchodząc od strony technicznej to nie różni się od takiego wkładu za 699 zł.
To samo..., no przepraszam...wygląd ładniejszy.
Powiem otwarcie - dla mnie tego rodzaju wkłady kominkowe powinny być zakazane do sprzedaży:
1.brak możliwości doprowadzenia powietrza z zewnątrz domu do paleniska
2.zbyt małe doprowadzenie powietrza do wkładu w ogóle
3.ścianki z cieńkiego żeliwa bez żadnych dodatkowych okładzin (żeliwo ma to do siebie że się po prostu deprecjonuje z biegiem czasu)
4.brak powyższych (pkt. 1 i 2) skutkuje wiecznie zasmoloną szybą (po jednym dniu palenia nie będziesz widział ognia we wkładzie)
No ale jest tani...
I to jest jedyna zaleta.
Pozdrawiam.

an-bud
12-10-2008, 02:46
:lol:


4.brak powyższych (pkt. 1 i 2) skutkuje wiecznie zasmoloną szybą (po jednym dniu palenia nie będziesz widział ognia we wkładzie)
Przesadziłeś :D po 15 minutach nie będziesz widział ognia :-?


No ale jest tani...
I to jest jedyna zaleta.

jeszcze jedna zaleta :lol: troszkę podgrzewa :wink: o ile te troszkę to zaleta :roll:

an-bud
12-10-2008, 02:55
a co specjaliści :D myślą kominku Hajduka Volcano2ph?? o niebo lepszy od tego wyżej, kilka wad ma, ogólnie średnio dobry :wink:

Forest-Natura
12-10-2008, 13:05
Witam.

Przesadziłeś po 15 minutach nie będziesz widział ognia
No cóż...tak tylko teoretyzowałem... :lol:
Pozdrawiam.
PS. Apel do czytających ten wątek - kochani, czy wy naprawdę nie widzicie że "pakując" do własnego domu taki wkład kominkowy to tak, jakbyście fundowali sobie piecyk gazowy wyprodukowany przed ok. 30 laty, wyciągnięty z demobilu?

r-32
12-10-2008, 13:34
Szukam małego wkładu , moze być nawet poniżej 8kw .
Taki co ma wylot spalin 150 max 180.
Wkład ma sprawowac funkcję bardziej ozdoby niz ogrzewania.
Nie zamieżam w nim palić "na max." (pokój nie jest za duzy -ok.22m2).
Mam czerpnie pow z zewn.
Co możecie polecić ?
Po marketach nie szukam - odpuściłem - cińszczyzna , chłam
i jeszcze pare na ch...
Jakie macie zdanie o firmach Blanzek , Uniflam , Invicta ew. Laudel ?


Pozdrawiam

majkel76
12-10-2008, 16:31
Witam

Jestem na etapie robienia instalacji wod-kan i co w domu.Planuje zrobic instalacje podlogowki i grzejników (w pom gosp. i garazu) na parterze, a na poddaszu tylko grzejniki.Źródłem ciepła będzie kocioł gazowy (kondensat).Chciałbym też zainstalować kominek z płaszczem wodnym.Kominek będzie w salonie,nie będzie miał żadnej ściany wspólnej z kotłownią. I tutaj pytanie :

Jakie rury ułożyć w posadzkę, tak aby połączyć kominek z kotłownią?
Moje pomysły:
1.Dwie rury miedziane o średnicy ok. fi32 (zasilenie i powrót)
2.Rura fi 32 plastik (zimna woda)
3.Wykonanie podejścia kanalizacyjnego w rejonie kominka (przelew z naczynia wzbiorczego

5.Okablowanie od kominka do kotłowni (sterownik )

4...Coś jeszcze?

Czy naczynie wzbiorcze może być pod stropem kotłowni na parterze,podczas gdy kominek ma obsługiwać instalację również na parterze.Choć moim zdaniem,z tym nie ma problemu,bo kominek i tak będzie pracował przez wymiennik i będzie oddzielony od instalacji c.o. ,więc taka wysokość posadowienia naczynia wzbiorczego powinna wystarczyć - najwyższy punkt instalacji (ponad wymiennikiem

Wreszcie najważniejsze chyba pytanie.Czy naczynie wzbiorcze musi byc nad kominkiem.Czy może być zamontowane pod stropem w kotłowni (ok 4 m odległości od kominka do kotłowni).

Na razie istotne są kwestie związane z ułożeniem orurowania w posadzce.

Z góry dzięki za odpowiedź

M1RO
12-10-2008, 18:25
Witam.
Tak podchodząc od strony technicznej to nie różni się od takiego wkładu za 699 zł.
To samo..., no przepraszam...wygląd ładniejszy.
Powiem otwarcie - dla mnie tego rodzaju wkłady kominkowe powinny być zakazane do sprzedaży:
1.brak możliwości doprowadzenia powietrza z zewnątrz domu do paleniska
2.zbyt małe doprowadzenie powietrza do wkładu w ogóle
3.ścianki z cieńkiego żeliwa bez żadnych dodatkowych okładzin (żeliwo ma to do siebie że się po prostu deprecjonuje z biegiem czasu)
4.brak powyższych (pkt. 1 i 2) skutkuje wiecznie zasmoloną szybą (po jednym dniu palenia nie będziesz widział ognia we wkładzie)
No ale jest tani...
I to jest jedyna zaleta.
Pozdrawiam.

Co w takim razie polecasz?
Bo z tych wszystkich co oglądałem w marketach to nic lepszego nie było.To gdzie można by na śląsku kupić coś porządnego w granice 2k-3k pln. :roll:
pozdro

pawcio1973
12-10-2008, 19:50
Witam

Jestem na etapie robienia instalacji wod-kan i co w domu.Planuje zrobic instalacje podlogowki i grzejników (w pom gosp. i garazu) na parterze, a na poddaszu tylko grzejniki.Źródłem ciepła będzie kocioł gazowy (kondensat).Chciałbym też zainstalować kominek z płaszczem wodnym.Kominek będzie w salonie,nie będzie miał żadnej ściany wspólnej z kotłownią. I tutaj pytanie :

Jakie rury ułożyć w posadzkę, tak aby połączyć kominek z kotłownią?
Moje pomysły:
1.Dwie rury miedziane o średnicy ok. fi32 (zasilenie i powrót)
2.Rura fi 32 plastik (zimna woda)
3.Wykonanie podejścia kanalizacyjnego w rejonie kominka (przelew z naczynia wzbiorczego

5.Okablowanie od kominka do kotłowni (sterownik )

4...Coś jeszcze?

Czy naczynie wzbiorcze może być pod stropem kotłowni na parterze,podczas gdy kominek ma obsługiwać instalację również na parterze.Choć moim zdaniem,z tym nie ma problemu,bo kominek i tak będzie pracował przez wymiennik i będzie oddzielony od instalacji c.o. ,więc taka wysokość posadowienia naczynia wzbiorczego powinna wystarczyć - najwyższy punkt instalacji (ponad wymiennikiem

Wreszcie najważniejsze chyba pytanie.Czy naczynie wzbiorcze musi byc nad kominkiem.Czy może być zamontowane pod stropem w kotłowni (ok 4 m odległości od kominka do kotłowni).

Na razie istotne są kwestie związane z ułożeniem orurowania w posadzce.

Z góry dzięki za odpowiedź



O niczym nie zapomniałeś, rurę do zimnej wody możesz dać fi25, a naczynie wzbiorcze może być w kotłowni (byle było wyżej niż kominek i połączone miedzią z kominkiem i nie zapomnij o gniazdku do zasilania pompki po stronie kominka.

pawcio1973
12-10-2008, 20:01
an-bud i inni z doswiadczeniem: :)

co sadzicie o kominkach z kratki.pl ? jak moze pamietacie szukam czegos taniego do palenia okazjonalnego wlasciwie, z doprowadzeniem powietrza z zewnatrz. Ekipa z kratka.pl twierdzi ze maja 'modyfikacje' do swoich standardowych kominkow ktora to umozliwia doprowadzenie powietrza tylko z zewnatrz. Cenowo wychodzi to bardzo ładnie - pewnie nie przekroczy 2k PLN juz z przylaczem zewnętrznym. Ale co ze skutecznoscia tego przylacza i ogolna szczelnoscia kominka ? Widzial to kto "na żywo" ?

Ja widziałem, bo mam Zuzię z dolotem. Do okazjonalnego palenia na pewno Ci wystarczy. Co prawda ten dolot to 3 dziurki u dołu paleniska (wydaje mi się,że trochę mało przy doprowadzonej rurze fi110, ale jak zamknę drzwi i przedni dolot powietrza, to nadal się dobrze pali więc chyba wystarcza.

knecka
13-10-2008, 09:14
a co specjaliści :D myślą kominku Hajduka Volcano2ph?? o niebo lepszy od tego wyżej, kilka wad ma, ogólnie średnio dobry :wink:

a co czyni go średnio dobrym?? cena raczej nie należy do średniej :( więc jeśli możesz to napisz proszę o jego wadach. dzięki

majkel76
13-10-2008, 09:19
majkel76 napisał:
Witam

Jestem na etapie robienia instalacji wod-kan i co w domu.Planuje zrobic instalacje podlogowki i grzejników (w pom gosp. i garazu) na parterze, a na poddaszu tylko grzejniki.Źródłem ciepła będzie kocioł gazowy (kondensat).Chciałbym też zainstalować kominek z płaszczem wodnym.Kominek będzie w salonie,nie będzie miał żadnej ściany wspólnej z kotłownią. I tutaj pytanie :

Jakie rury ułożyć w posadzkę, tak aby połączyć kominek z kotłownią?
Moje pomysły:
1.Dwie rury miedziane o średnicy ok. fi32 (zasilenie i powrót)
2.Rura fi 32 plastik (zimna woda)
3.Wykonanie podejścia kanalizacyjnego w rejonie kominka (przelew z naczynia wzbiorczego

5.Okablowanie od kominka do kotłowni (sterownik )

4...Coś jeszcze?

Czy naczynie wzbiorcze może być pod stropem kotłowni na parterze,podczas gdy kominek ma obsługiwać instalację również na parterze.Choć moim zdaniem,z tym nie ma problemu,bo kominek i tak będzie pracował przez wymiennik i będzie oddzielony od instalacji c.o. ,więc taka wysokość posadowienia naczynia wzbiorczego powinna wystarczyć - najwyższy punkt instalacji (ponad wymiennikiem

Wreszcie najważniejsze chyba pytanie.Czy naczynie wzbiorcze musi byc nad kominkiem.Czy może być zamontowane pod stropem w kotłowni (ok 4 m odległości od kominka do kotłowni).

Na razie istotne są kwestie związane z ułożeniem orurowania w posadzce.

Z góry dzięki za odpowiedź




O niczym nie zapomniałeś, rurę do zimnej wody możesz dać fi25, a naczynie wzbiorcze może być w kotłowni (byle było wyżej niż kominek i połączone miedzią z kominkiem i nie zapomnij o gniazdku do zasilania pompki po stronie kominka.


Dzięki.W zasadzie skoro naczynie wzbiorcze będzie w kotłowni to po pierwsze tzw rurę wzbiorczą trzeba też ułożyć od kominka do naczynia wzbiorczego?
I można sobie odpuścić podejście kanalizacyjne przy kominku,bo przelew będzie z naczynia w kotłowni. Dobrze kombinuje? (jest poniedzialek,wiec może ciężko kapuje ;-) ).
A zasilanie elektr przy kominku będzie.

an-bud
13-10-2008, 19:32
a co specjaliści :D myślą kominku Hajduka Volcano2ph?? o niebo lepszy od tego wyżej, kilka wad ma, ogólnie średnio dobry :wink:

a co czyni go średnio dobrym?? cena raczej nie należy do średniej :( więc jeśli możesz to napisz proszę o jego wadach. dzięki
1. cena raczej średnia :wink:
2. moło szczelny dopływ powietrza (prawie jak sito :()
3. w stosunku do wielkości mała moc :wink:
4. duża temperaura gazów wylotowych, warto dołożyć "nadstawkę"

an-bud
13-10-2008, 19:35
an-bud i inni z doswiadczeniem: :)

co sadzicie o kominkach z kratki.pl ? jak moze pamietacie szukam czegos taniego do palenia okazjonalnego wlasciwie, z doprowadzeniem powietrza z zewnatrz. Ekipa z kratka.pl twierdzi ze maja 'modyfikacje' do swoich standardowych kominkow ktora to umozliwia doprowadzenie powietrza tylko z zewnatrz. Cenowo wychodzi to bardzo ładnie - pewnie nie przekroczy 2k PLN juz z przylaczem zewnętrznym. Ale co ze skutecznoscia tego przylacza i ogolna szczelnoscia kominka ? Widzial to kto "na żywo" ?

Ja widziałem, bo mam Zuzię z dolotem. Do okazjonalnego palenia na pewno Ci wystarczy. Co prawda ten dolot to 3 dziurki u dołu paleniska (wydaje mi się,że trochę mało przy doprowadzonej rurze fi110, ale jak zamknę drzwi i przedni dolot powietrza, to nadal się dobrze pali więc chyba wystarcza.
częściowo pobiera powietrze z pomieszczenia :(

knecka
14-10-2008, 08:24
a co specjaliści :D myślą kominku Hajduka Volcano2ph?? o niebo lepszy od tego wyżej, kilka wad ma, ogólnie średnio dobry :wink:

a co czyni go średnio dobrym?? cena raczej nie należy do średniej :( więc jeśli możesz to napisz proszę o jego wadach. dzięki
1. cena raczej średnia :wink:
2. moło szczelny dopływ powietrza (prawie jak sito :()
3. w stosunku do wielkości mała moc :wink:
4. duża temperaura gazów wylotowych, warto dołożyć "nadstawkę"
no to teraz mam duuuży dylemat-dzięki za konkrety

knecka
14-10-2008, 12:41
Czy mogłabym dowiedzieć sie czym należy sie kierowac przy wyborze wkładu kominkowego. Mam dom o powierzchni ok 140 m2. Kominek miałby służyć jedynie jako kominek a nie kotłownia tzn sposób na ogrzewanie domu. Interesuje mnie wkład posiadający owalną lub panoramiczną szybę. Nie może byc zbyt wielkich rozmiarów, poniewaz ścianka która jest przeznaczona pod zabudowę ma szerokosć 120 cm. Prosze o rady w tej kwestii.

Widziałem b. fajny wkład niemieckiej firmy Schmid o nazwie Runda 55 (wersja z h na koncu ma gilotynę). Szerokość około 60cm. Niestety nie stać mnie na niego bo kosztuje 8500zł. A tak wygląda: http://www.schmid.st/pics/medien/mini_image_1145531651113.jpeg

Jak możecie polecić coś tańszego będę zobowiązany: panoramiczna szyba i koniecznie doprowadzenie powietrza z zew.zobacz - www.hajduk.com.pl

jeszcze raz przejrzałam forum i o dziwo an-bud w zeszlym roku doradzałeś hajduka, co więc się stało, że teraz nizbyt pochlebną masz o nich opinię

knecka
14-10-2008, 12:41
Czy mogłabym dowiedzieć sie czym należy sie kierowac przy wyborze wkładu kominkowego. Mam dom o powierzchni ok 140 m2. Kominek miałby służyć jedynie jako kominek a nie kotłownia tzn sposób na ogrzewanie domu. Interesuje mnie wkład posiadający owalną lub panoramiczną szybę. Nie może byc zbyt wielkich rozmiarów, poniewaz ścianka która jest przeznaczona pod zabudowę ma szerokosć 120 cm. Prosze o rady w tej kwestii.

Widziałem b. fajny wkład niemieckiej firmy Schmid o nazwie Runda 55 (wersja z h na koncu ma gilotynę). Szerokość około 60cm. Niestety nie stać mnie na niego bo kosztuje 8500zł. A tak wygląda: http://www.schmid.st/pics/medien/mini_image_1145531651113.jpeg

Jak możecie polecić coś tańszego będę zobowiązany: panoramiczna szyba i koniecznie doprowadzenie powietrza z zew.zobacz - www.hajduk.com.pl

jeszcze raz przejrzałam forum i o dziwo an-bud w zeszlym roku doradzałeś hajduka, co więc się stało, że teraz nizbyt pochlebną masz o nich opinię

lanetagf
14-10-2008, 15:26
Jestem trochę spanikowana, bo kupiliśmy kominek Dovre 2180cbc z szybą 32" i boję się, że może być za duży do naszego salonu. Salon może nie jest taki mały bo ma 40m2 i do tego kuchnia na razie otwarta-15m2, ale boję się, ze przesadziłam z wielkością. Proszę o Wasze opinie? A jakiej wielkości są Wasze kominki? Dodam, że trochę namówił mnie na taki duży kominek sprzedawca w pierwotnym planie chciałam kominek tej firmy ale z szybą 25". Za Wasze opinie z góry dziękuję!!!

ANNNJA
14-10-2008, 15:29
no właśnie może i inni sie wypowiedza..
my też mamy taki kominek, salon 40m +6m2 otwarta kuchnia,
razem dom 124m2, wydawało mi się że może być za dużo,
ale jesteśmy po kilku pierwszych paleniach, a w domu wcale nie tak ciepło....-
na duże usprawiedliwienie dodam że nie mamy ocieplonych ścian szczytowych na poddaszu i pewnie..tam troche ulatuje,....

a mój mąż przebąkuje że chyba za mały ten kominek jednak......
ale może to drewno jest za mokre, suszone tylko 6mcy...i spala się b. szybko

a jak WY macie z tym dostarczaniem ciepła????

nitubaga
14-10-2008, 15:30
Jestem trochę spanikowana, bo kupiliśmy kominek Dovre 2180cbc z szybą 32" i boję się, że może być za duży do naszego salonu. Salon może nie jest taki mały bo ma 40m2 i do tego kuchnia na razie otwarta-15m2, ale boję się, ze przesadziłam z wielkością. Proszę o Wasze opinie? A jakiej wielkości są Wasze kominki? Dodam, że trochę namówił mnie na taki duży kominek sprzedawca w pierwotnym planie chciałam kominek tej firmy ale z szybą 25". Za Wasze opinie z góry dziękuję!!!


yyyyyy

Ty sie nie bojaj....

ja planuję wymiarowo taki sam ( tylko pionowy spartherma) a mój salon o połowę mniejszy. :o

o taki

URL=www.fotosik.pl]http://images47.fotosik.pl/16/36ee03a72da6f4de.jpg[/URL]

nitubaga
14-10-2008, 15:35
chociaż tak teraz sobie pomyślałam, że jeśli są jakieś przeciwwskazania - tudziesz zalecenia w tej materii - to też chętnie posłucham. :D

Marcin1978
14-10-2008, 15:41
Ja mam wkład hajduka i jestem zadowolony Model Prisma K z najwieksza szyba.
Sam nie wiem o co dokladnie chodzi an-bud-owi. Wklad przyzwoity za rozsadne pieniadze , doprowadzenie powietrza z zewnatrz, szamota w srodku.
Wysoka temperatura spalin w moim przypadku bardzo sie przydaje bo nad nim ma kształtki CMA. Doprowadzenie powietrza do wkladu z wyjatkiem nawiewu powietrza na szybe(wydaje mi sie ze ciagnie je z obudowy kominka). Wypala drewno bardzo dobrze jedyne co to przykopci mi czasem szybe jak zdusze go na maksa. Ale przy normalnym paleniu szyba czysta(pale wiezba dachowa :) + orzech)

Takim malym mankamentem jak dla mnie jest automatyczny szyber.Czesem jak trafi sie partia nie najlepiej wysuszonego drewna chciale by sie go mocniej uchylic a nie da sie tego zrobic jak pali sie w kominku :(

an-bud
14-10-2008, 15:50
Czy mogłabym dowiedzieć sie czym należy sie kierowac przy wyborze wkładu kominkowego. Mam dom o powierzchni ok 140 m2. Kominek miałby służyć jedynie jako kominek a nie kotłownia tzn sposób na ogrzewanie domu. Interesuje mnie wkład posiadający owalną lub panoramiczną szybę. Nie może byc zbyt wielkich rozmiarów, poniewaz ścianka która jest przeznaczona pod zabudowę ma szerokosć 120 cm. Prosze o rady w tej kwestii.

Widziałem b. fajny wkład niemieckiej firmy Schmid o nazwie Runda 55 (wersja z h na koncu ma gilotynę). Szerokość około 60cm. Niestety nie stać mnie na niego bo kosztuje 8500zł. A tak wygląda: http://www.schmid.st/pics/medien/mini_image_1145531651113.jpeg

Jak możecie polecić coś tańszego będę zobowiązany: panoramiczna szyba i koniecznie doprowadzenie powietrza z zew.zobacz - www.hajduk.com.pl

jeszcze raz przejrzałam forum i o dziwo an-bud w zeszlym roku doradzałeś hajduka, co więc się stało, że teraz nizbyt pochlebną masz o nich opinię
:D chodziło o podobny, tylko tańszy :wink: można te wady troszkę poprawić. tzn. uszczelnić dopływ zewnętrzny, nad podwyższeniem mocy też można popracować :wink: ogólnie jeden z lepszych w tej półce cenowej.

ps. każdy wkład ma jakieś wady :wink:

an-bud
14-10-2008, 16:11
Jestem trochę spanikowana, bo kupiliśmy kominek Dovre 2180cbc z szybą 32" i boję się, że może być za duży do naszego salonu. Salon może nie jest taki mały bo ma 40m2 i do tego kuchnia na razie otwarta-15m2, ale boję się, ze przesadziłam z wielkością. Proszę o Wasze opinie? A jakiej wielkości są Wasze kominki? Dodam, że trochę namówił mnie na taki duży kominek sprzedawca w pierwotnym planie chciałam kominek tej firmy ale z szybą 25". Za Wasze opinie z góry dziękuję!!!

:lol: :lol: :lol:
Tydzień temu byłem u kolegi, ma właśnie takie palenisko ( robiłem małą poprawkę, ktoś mu sp... obudowę :( smrodek i ledwo grzał) po tej poprawce podpalił aby sprawdzić czy nadal wydobywa się smrodek :lol: (6 małych palan brzozy) na smrodek pomogło :D ale temperatura w pokoju zaczeła dochodzić do 40 st. C :-? kominek bez rozprowadzenia ciepła :o
Często są takie sytuacje, i kominek staje się atrapą :-? zimą dopiero się zauważy że po napaleniu w kominku dzieją się "cuda" np: w salonie piekiełko a w innych pomieszczeniach zimno, a to tylko piekiełko z salonu wyłączyło centralne ogrzewanie ( czujnik CO :wink: )

andre59
14-10-2008, 16:31
Możesz napisać co było źle zrobione i jakich poprawek dokonałeś?
Tak dla potomności :wink:

an-bud
14-10-2008, 16:50
Możesz napisać co było źle zrobione i jakich poprawek dokonałeś?
Tak dla potomności :wink:

:lol: zero dopływu powietrza chłodzącego palenisko !!! wstawiłem tylko dwie kratki ( 60x20cm) po bokach na dole obudowy i podobnej pow. wyloty, zewnętrzne było szczelnie wpięte do paleniska. jak można o tak podstawowej rzeczy zapomnieć :-? :evil: obudowa i tak do wymiany ( marmur zdążył popękać, odspoić się od zbyt wysokiej temperatury :(

mariobros35
15-10-2008, 23:25
majkel76 napisał:
Witam

Jestem na etapie robienia instalacji wod-kan i co w domu.Planuje zrobic instalacje podlogowki i grzejników (w pom gosp. i garazu) na parterze, a na poddaszu tylko grzejniki.Źródłem ciepła będzie kocioł gazowy (kondensat).Chciałbym też zainstalować kominek z płaszczem wodnym.Kominek będzie w salonie,nie będzie miał żadnej ściany wspólnej z kotłownią. I tutaj pytanie :

Jakie rury ułożyć w posadzkę, tak aby połączyć kominek z kotłownią?
Moje pomysły:
1.Dwie rury miedziane o średnicy ok. fi32 (zasilenie i powrót)
2.Rura fi 32 plastik (zimna woda)
3.Wykonanie podejścia kanalizacyjnego w rejonie kominka (przelew z naczynia wzbiorczego

5.Okablowanie od kominka do kotłowni (sterownik )

4...Coś jeszcze?

Czy naczynie wzbiorcze może być pod stropem kotłowni na parterze,podczas gdy kominek ma obsługiwać instalację również na parterze.Choć moim zdaniem,z tym nie ma problemu,bo kominek i tak będzie pracował przez wymiennik i będzie oddzielony od instalacji c.o. ,więc taka wysokość posadowienia naczynia wzbiorczego powinna wystarczyć - najwyższy punkt instalacji (ponad wymiennikiem

Wreszcie najważniejsze chyba pytanie.Czy naczynie wzbiorcze musi byc nad kominkiem.Czy może być zamontowane pod stropem w kotłowni (ok 4 m odległości od kominka do kotłowni).

Na razie istotne są kwestie związane z ułożeniem orurowania w posadzce.

Z góry dzięki za odpowiedź




O niczym nie zapomniałeś, rurę do zimnej wody możesz dać fi25, a naczynie wzbiorcze może być w kotłowni (byle było wyżej niż kominek i połączone miedzią z kominkiem i nie zapomnij o gniazdku do zasilania pompki po stronie kominka.


Dzięki.W zasadzie skoro naczynie wzbiorcze będzie w kotłowni to po pierwsze tzw rurę wzbiorczą trzeba też ułożyć od kominka do naczynia wzbiorczego?
I można sobie odpuścić podejście kanalizacyjne przy kominku,bo przelew będzie z naczynia w kotłowni. Dobrze kombinuje? (jest poniedzialek,wiec może ciężko kapuje ;-) ).
A zasilanie elektr przy kominku będzie.
ktoś cię trochę mylnie poinformował naczynie wzbiorcze musi być nad kominkiem w czopuchu kominka bo od kominka do naczynia ma prowaczić rura parowa ktura ma wchodzić do naczynia od góry natomiast co do średnic rur żeczywiście przepisy mówią o średnicy minimalnej 25 mm ale w miedzi najbardziej zbliżoną średnicą jest 28 mm 8)

vlasi
16-10-2008, 16:34
Witam

To i ja pozwolę sobie zwrócić sie z pytaniem.
Glównie do fachowców zajmujących się montażem kominków, ale nie tylko.

Czy ktoś miał kiedylkolwiek styczność z wkładami tej firmy:
http://www.roslagsspisen.se/ ?

Dostałem wkład tej firmy, konkretnie Lilla trekanten, czyli jak słowniki szwedzko - ludzkie twierdzą "mały trójkąt". ;-)
Właśnie jestem w trakcie jego montażu tak, aby choć częśc sezonu grzewczego przeżyć na drewnie, a nie elektryczności.

Czy ktoś używał lub używa tych wkładów, jak z jakością żeliwa (wygląda OK, ale metalurgiem to ja nie jestem) tendencjami do pękania itd.

Firma szwedzka, nastawiona chyba głównie na rynek lokalny (nawet dokumentacja techniczna jest tylko po szwedzku :-/ ). Swoja drogą nie mam pojęcia w jaki sposób mój wkład, który ma już za sobą kilka sezonów trafił do Polski ;-)

pozdrawiam

Forest-Natura
16-10-2008, 21:13
Witam.
On do Polski "nie trafił", po prostu z niej nie wyjechał nigdy do Szwecji :lol:
Pozdrawiam.

vlasi
16-10-2008, 22:42
Że co? :lol:
Forest - czy mógłbyś "rozwinąć temat"?

Znaczy sie, że firma jest polska?
Czy po prostu odlewane w jakiejś rodzimej odlewni a następnie "brandowane" przez szwedzką firmę? Zetknąłem sie z angielskimi (czy może nowozelandzkimi?) piecami wolnostojącymi, bodajże Horse Flame które są odlewane w Chinach ;)

OK - niech im będzie, niech one nawet będą odlewane w Tanzanii, tylko czemu ja w takim razie od paru tygodni tłumaczę może nie całą, ale fragmenty instrukcji ze szwedzkiego na angielski? :-)
(słownika online'owego szwedzko-polskiego nie znalazłem).
Pisałem do tej firmy na maila kontaktowego szwedzkiego, ale bez odzewu.

W sumie, gdyby to była polska firma to nawet dobrze - mam "goły" wkład - bez deflektora spalin z wermikulitu. Próbuję coś wymodzić samodzielnie (z cegieł szamotowych) ale od samoróbki wolałbym coś dedykowanego...

pozdrawiam

jesien2004
17-10-2008, 11:24
Witam proszę o poradę...

Wymyśliłam sobie że kominiek bedzie cały obłożony płytą K-G - a na to chcę "przykleić" portal drewniany... Z tym że ten portal chcę wyciąć z stylowego regału.... Do tak okrutnego pcha mnie cena - bo reegał 1200 zł jak przetnę na pół to z jednej mam portal z drugiej strony ramę do lustra takiego wielkiego 2 m.

Pytanie zatem takie - czy jak przykleję se takie - czy to drewno musi być jakoś konserwowane specjalnie??? Nie wiem jak się bedzie zachowywało... Chyba normalnie bo jakaś izolacja przeca będzie.... :roll:

julieta
17-10-2008, 15:56
Witam, również proszę o poradę :)

- dom o powierzchni użytk. 170m2 (parter 114m2, poddasze 58m2)
- ogrzewanie gazowe (piec, podłogówka i grzejniki)

Kominek:
- ma być ustawiony w rogu pokoju dziennego, przy kominie i ścianie nośnej z oknem
- wykorzystywany przede wszystkim okazjonalnie, ewentualnie w razie awarii prądu
- chciałabym obłożyć go kaflami
- na pewno nie wchodzi w grę PW

Pytanie, jakie rozwiązania wchodzą w grę:
- by ogrzać tylko salon, ale nie upiec się żywcem?
- ogrzać przy okazji parter, a może i cały dom?
- jakich wkładów szukać?

Dziękuję i pozdrawiam.

andrzejek
17-10-2008, 16:28
Jestem w trochę podobnej sytuacji i po gmeraniu w internecie mogę coś podpowiedziec ( nie doradzić,).Wejdz na stronę www.brunnerpolska.pl, i poczytaj troche na temat wkladow kominkowych np. HKD oraz ogolnie na temat powstawania ciepla , spalania itp.Są podane wykresy, ktore obrazują zaleznosc temperatury w salonie, od jego powierzchni , mocy wkladu oraz powierzchnii szyby.Jeśli chce sie miec stopniowo uwalnianą energię z drewna, warto pomyslec nad czymś co pozwala na jej kumulacje i stopniowe oddawanie np. krążki szamotowe umieszczone nad wkladem lub kanaly ceramiczne. Wymienione wklady Brunnera mają podwoje szybki, ktore dodatkowo ograniczja promieniowanie , co powinno skutkowac tym, ze w salonie nie bedzie "Sahary".Podobne rozwiazania ma np. Leda i tu mozna pomyslec o wkladach, do ktorych mozna podlaczyc albo kanaly ceramiczne kumulacyjne albo takze krążki .I tu pasują wklady takie jak Magma (podwojna szybka) albo Karat czy Lava (szyba pojedyncza).Niestety nie sa to tanie rozwiazania (koszt od 9 do 10,5 tys. zl za kompletny wklad z krążkami).Jest jeszcze czeska firma Romotop, ktora tu na forum sie promuje z wkladami Dynamic, ale cena niewiele niższa (ok.2,5 tys. Euro) za podobny wklad, ktory moim zdaniem ustepuje Brunnerowi czy Ledzie.Do tego pozostaja koszta obudowy, a te....mogą byc różne.Na pytanie z mojej strony ile życzą sobie za prostą jak szafka cieplą obudowę z plyt szamotowych uslyszalem ....ok. 15 tys. zl, a jesli beda kafle to cena bedzie wyższa, oj wyższa.Ale jak to na budowie, kazdy chce wyrwac ile sie da, a rzeczą budujacego jest znależć kogoś , kto zrobi to za sensowne pieniadze.

nitubaga
17-10-2008, 16:56
www.brunnerpolska.pl


pozwoliłam sobie poprawić, bo strona nie wchodziła ze względu na przecinek :wink:

a-nita
19-10-2008, 21:50
witam mam pytanie czy tak można w realu czy tylko na obrazku komin schiedel rondo plus 200 z wentylacją już mam w projekcie, ale zawsze mogę go zamienić na rurę :P wklad spartherm arte uh 70
http://img134.imageshack.us/img134/4051/kominekej4.png (http://imageshack.us)
[URL=http://g.imageshack

M1RO
20-10-2008, 12:39
Witam ponownie.
jaki da rade podpiąć wkład kominkowy do komina 14x14 ??
Większość wkładów ma wylot 20cm, jedynie co widziałem to tarnava ma 15, ewentualnie czy można dać redukcję ?

cb400n
21-10-2008, 08:24
Zamierzam w najbliższym czasie kupić wklad kominkowy.
Producenci których rozwarzam: Hajduk, Dovre, Supra.
Zastanawiam się nad następującymi parametrami:
1. Doprowadzenie powietrza bezpośrednio do komory spalania.
2. Możliwość opróznienia popielnika bez wygaszania kominka (w założeniu ma służyć do pracy ciaglej)
Czy wymienione parametry mają istotne znaczenie? Czy też nie powinienem się tym wogóle przejmować?