PDA

Zobacz pełną wersję : bez czarny



duduś
09-09-2010, 22:24
Ponoć bez czarny lubi wapno , jaką ilość dolomitu dosypać do dołka o wymiarach 60/80 - jedną łopatę, garść ??oprócz tego daję jeszcze obornik. Bez o żółtych liściach nie potrzebuje wapna ???

egry
10-09-2010, 06:59
Bez czarny rośnie w glebie zasadowej lub wapiennej. Kolor liści tu nie ma nic do rzeczy. Liczy się gatunek. Jaką masz glebę?
Ja osobiście nie odważyłabym się sypać dolomitu do dołka i sadzić roślinę. Glebę pod nowe nasadzenia wapnuje się jesienią w dawce podawanej na opakowaniu. A sadzić po wapnowaniu wiosną.
Ale czy masz tak kwaśną glebę? Bez czarny w zasadzie zachowuje się trochę jak chwast, więc specjalne dopieszczanie go nie ma sensu.

amalfi
10-09-2010, 08:31
Tak, zachowuje się jak superchwast. Trudno go okiełznać, a o pozbyciu sie nie ma mowy.

kubel30
19-09-2010, 22:14
Podciągam , ja też mam z tym cholerstwem mega problem , nic na to nie działa.
Jak macie jakieś pomysły to bardzo chętnie poczytam

kubel30
27-09-2010, 14:32
O kurcze nie doczytałam to Ty chcesz to uprawiać w ogrodzie? O rany a ja tylko marzę by się tego pozbyć. Na mojej 5500m działce mam do wykopania jakieś ze 100 albo i więcej korzeni tego bzu, do tego kilka całkiem sporych i fakt pięknie owocujących krzewów, a raczej już drzew. U nas w ogrodzie to tylko łopata i siekiera pomaga. A może jakimś kwasem te korzenie- jak myślicie . Poproszę o dobre rady forumowe ogrodniczki

duduś
27-09-2010, 21:30
kubel30 proszę o jakieś zdjęcia - chciałabym widzieć jakie w przyszłości rozmiary i wyglą osiągnie to drzewo ( krzew) Czy Twoje zdziwuenie oznacza że nie jest to za ładne drzewko???

Wojtek- LM
28-09-2010, 12:19
O kurcze nie doczytałam to Ty chcesz to uprawiać w ogrodzie? O rany a ja tylko marzę by się tego pozbyć. Na mojej 5500m działce mam do wykopania jakieś ze 100 albo i więcej korzeni tego bzu, do tego kilka całkiem sporych i fakt pięknie owocujących krzewów, a raczej już drzew. U nas w ogrodzie to tylko łopata i siekiera pomaga. A może jakimś kwasem te korzenie- jak myślicie . Poproszę o dobre rady forumowe ogrodniczki

Roundupem próbowałeś? Nie jestem osobiście zwolennikiem ale można mało inwazyjnie na inne rośliny np.pędzelkować liście. Robota jednak pracochłonna... trzeba przyznać.

Pozdrawiam
Wojtek

kubel30
28-09-2010, 15:06
Duduś jak będę na Wichurze to zrobię zdjęcia, a co do mojego zdziwienia to wynika to z faku,że rosło tego u mnie mnóstwo. Teraz nie można nawet normalnie kosić trawy, a dzieciaki potykają się o kikuty.Korzenie są mega ,mąż dosłownie musi je porąbać siekierą w odkopanej ziemi, straszna robota. Sam krzew nie jest brzydki, ma owoce (właśnie moja teściowa robi znich jakąś nalewkę i sok) , jak będę mieć foto to wkleję.

Wojtek- ja kobieta (kubel30 - nie ma nic wspólnego z płcią);) próbowałam roundupem ,ale to na nic, może gdyby były to małe krzaczki to tak , a pędzelkować wszystkie- to dzięki i tak ta chata spędza mi sen z powiek.Ale i tak dzięki serdeczne za odzew.

Wojtek- LM
28-09-2010, 21:10
Wybacz ;) nick wydawał się bardziej męski niż żeński.
To może zakwaś mocno podłoże np. siarką? O doczytałem powyżej, iż masz podobny pomysł ;)

Pozdrawiam
Wojtek

duduś
28-09-2010, 21:30
ale czy to jednocześnie oznacza że bez rozrasta się przez rozłogi ( jak np. sumak octowiec) czy tych drzew ktoś u Ciebie tyle posadził???????

kubel30
29-09-2010, 08:26
Najprawdopodobniej wcześniej nikt nie dbał o ten ogród i tak to sobie samo rosło przez długi czas, nie mam pojęcia czy ktoś to posadził czy są to samosiejki. Mój dom kupiłam od faceta który tam nie mieszkał, a jedynie potraktował go jako lokatę pieniędzy, więc jak to kupiliśmy to widok był dość smutny ,obraz nędzy i rozpaczy.

Wojtek a jak zakwszę tą siarką to póżniej mi tam coś jeszcze wyrośnie? Bo przyznam się laik jestem w tych sprawach. Najbardziej zależy mi by korzenie ,które zostały w ziemi (trochę wystają) zgniły i już nie odbijały nowych pędów . Obecnie z tych wystających wybiły nowe , bardzo grube gałęzie:evil:

amalfi
01-10-2010, 11:31
Aby sie pozbyć czarnego bzu, który się sieje, rozrasta bez opamiętania, próbowałam randapu, wykopania razem z korzeniami... I co? I nic go nie zmogło. Od wiosny, czyli od wykopania go, urósł około 2 metry.

Elfir
01-10-2010, 16:32
czarny bez lubi gleby zasadowe, ale to nie znaczy, że należy go sadzić na dolomicie.
Bez koralowy za to lubi bardziej kwaśne gleby.

Odmiany ogrodowe sa bardzo piękne.
Bez NIE rozrasta się przez odrosty korzeniowe.

http://www.plandorex.com/images/sambucus_nigra_black_lace_eva_3.jpg
http://image.gardening.eu/immagini/sambucus_nigra_aurea1.jpg

a tu bez koralowy:
http://www.bbc.co.uk/gardening/plants/plant_finder/images/large_db_pics/large/sambucus_racemosa_plumosa_aurea.jpg

amalfi
01-10-2010, 21:14
Pisząc "rozrasta" miałam na myśli rozrastanie gałęzi. rzeczywiście bez kiedy kwitnie, wygląda pięknie. Sama byłam zachwycona. Ale właśnie przez to rozrastanie gałęzi, trzeba go przycinać i po kilku latach jego łodygi stają się coraz grubsze i przycinanie już nie daje efektownych rezultatów. Dlatego nadaje się moim zdaniem na duże działki, aby zapełnić powierzchnię albo jako naturalna zasłona od sąsiadów latem. Na małe działki to pomyłka.
Nie znam sie na ogrodnictwie, ale mówię to z doświadczenia, bo mam na moim małym skrawku ogródka przed domem tę roślinę.

Midori
01-10-2010, 22:47
Nie każdemu będzie też pasował silny zapach kwiatów bzu czarnego.

mamamilka
01-10-2010, 23:00
A czy bez ogrodowy też się tak samo "rozrasta bez opamiętania" jak ten "dziki"?
Na naszej budowie stary już krzew bzu wyciągnęła koparka, czy po jakims dłuższym czasie mimo to on może wyrosnąć? Wydaje się, że korzenie były wyciągnięte w ogromnej bryle, czy można mieć nadzieję, że skutecznie?

Elfir
02-10-2010, 02:31
bez ogrodowy to znaczy lilak?
Lilaki nie sa spokrewnione z bzem czarnym. To kompletnie inna roślina.
Dziki lilak ma bardzo silne odrosty korzeniowe.

Natomiast projektując sobie w ogrodzie bez czarny trzeba brać pod uwagę, że ten krzew osiąga do 3 m średnicy.

mamamilka
02-10-2010, 14:29
"ogrodowy" miałam na myśli taki, jak Elfir pokazałaś na powyzszym pierwszym zdjęciu (taki bordo), nie wiem jak się nazywa dokładnie, ale wygląda efektownie, jest bardziej ozdobny. Tamten bez "dziki" rósł w takim miejscu, że gdyby był ładniejszy, w sumie by nie przeszkadzał za bardzo, a zasłaniał od sąsiada. Nie wiem, czy to dobry pomysł wsadzać takowy w miejsce tamtego.

kubel30
03-10-2010, 22:47
To u mnie rośnie dziki bez i jest ze sobą połączony korzeniami, nie jestem ogrodnikiem a raczej laikiem w tych sprawach ;).
My ze swoim walczyliśmy dziś o tak i mam nadzieję, że nie odrośnie

http://lh6.ggpht.com/_n2ZckeeTuWo/TKjiQT2k5nI/AAAAAAAABTU/oFV-e5lXOk0/s400/100_8813.JPG

http://lh4.ggpht.com/_n2ZckeeTuWo/TKjioSVWHSI/AAAAAAAABT0/I7XX4V7NtKM/s400/100_8820.JPG

owszem jak zakwitł to był piękny
http://lh6.ggpht.com/_n2ZckeeTuWo/TKeG1KqGeeI/AAAAAAAAAms/JUKr8vADths/s400/100_8151.JPG

kamykkamyk2
04-10-2010, 07:50
Po co usuwać bez (chyba ze strasznie dużo go jest), przecież ż jego owoców robi się dobre nalewki. Ja mam zamiar posadzić sobie w ogrodzie ze 2 krzaczki, tylko na ten cel.
Czy taki wykopany z lasu przyjmie się w ogrodzie?.

kubel30
04-10-2010, 09:30
No tak, ale jakbym miała robić nalewki to mogłabym otworzyć sklep .Owszem parę krzaków zostawię i na nalewkę starczy na pewno. Zależy mi tylko na tym, bym mogła w przyszłości normalnie skosić trawnik kosiarką bo w takim stanie jest to nie możliwe .
Pozdrawiam zwolenników i przeciwników :D

EZS
04-10-2010, 11:02
Bez jest u mnie dla ptaków. Ucztują na nim co jesień.
Mój się nie rozrasta, nie ma rozłogów, lat ma z 70 a wysokości koło 3 m. W pniu bez przesady. No, wiele lat był biedak zasłonięty drzewem a teraz go winogrono dusi, co jesień go odsłaniamy z tego winogrona. Ale żeby jakoś rósł inwazyjnie, to nie zauważyłam.

kubel30
12-10-2010, 15:56
Mój największy okaz
http://lh5.ggpht.com/_n2ZckeeTuWo/TLHHNf6aciI/AAAAAAAABcw/VyTi5vAOb94/s800/100_8937.JPG

kamykkamyk2
12-10-2010, 18:50
Ładny i wyrośnięty okaz oraz dużo owoców.

Blechert
12-10-2010, 21:03
Mój bez czarny bordo rośnie w ciemnym miejscu. Zachowuje się pokornie. Jest piękny nie tylko gdy kwitnie. A co do lilaków, to ja tych chwastów nie uprawiam z przezorności:)

Mymyk_KSK
13-10-2010, 11:29
Wystarczy że bez lilak będzie zaszczepiony na odpowiedniej podkładce (ligustr, jesion) by nie dawał odrostów korzeniowych.

Elfir
13-10-2010, 12:13
Nie mówiąc już o tym, że kilka gatunków lilaków nie ma odrostów :)

natalia23
20-10-2010, 23:05
zgadzam się z wypowiedzią powyżej!

JoShi
21-10-2010, 16:56
kubel30 proszę o jakieś zdjęcia - chciałabym widzieć jakie w przyszłości rozmiary i wyglą osiągnie to drzewo ( krzew) Czy Twoje zdziwuenie oznacza że nie jest to za ładne drzewko???

Nie ma się co sugerować Moi sąsiedzi mieli odmianę o żółtawych liściach. W ciagu 6 lat urosła do wysokości około 3 m i średnicy około 2,2,5. Ja mam Krzaczek od trzech lat i nadal biedny nie może przekroczyć 150 cm wzrostu a średnicę ma może z metr. Taka sierotka tkwi. Może dlatego, że gleba u mnie raczej kwaśna.



Po co usuwać bez (chyba ze strasznie dużo go jest), przecież ż jego owoców robi się dobre nalewki. Ja mam zamiar posadzić sobie w ogrodzie ze 2 krzaczki, tylko na ten cel.
Czy taki wykopany z lasu przyjmie się w ogrodzie?.

Nalewki i soki swoją drogą. Natomiast kwiaty czarnego bzy sa pyszne smażone w cieście naleśnikowym. Mniammmm...


No tak, ale jakbym miała robić nalewki to mogłabym otworzyć sklep.
Zawsze możesz zerwać kwiaty i oddać do skupu :)

magnolia
22-10-2010, 09:19
sok w czarnego bzu robi się z kwitaów, ale tez z owoców. Jest bardzo zdrowy, a wg. mnie tez smaczny. Ale pamietajcie, dopóki jest nie dojrzały, tzn. jego owoce, to jest trujący.
Ja mam słabośc do dzikiego bzu, mimo jego rozłogów. Wg. mnie dziki bez prowadzony na drzewko- czyl;i z 1-3 pniami, jest bardzo malowniczy. Jest z tym jednak trochę roboty, bo trzeba go regularnie wycinać od ziemi. pasuje do ogrodów wiejskich i naturalistycznych.

kamykkamyk2
22-10-2010, 09:29
Natomiast kwiaty czarnego bzy sa pyszne smażone w cieście naleśnikowym. Mniammmm...


Dobrze wiedzieć, teraz tylko wypróbować.

kamykkamyk2
22-10-2010, 09:31
Wg. mnie dziki bez prowadzony na drzewko- czyl;i z 1-3 pniami, jest bardzo malowniczy. Jest z tym jednak trochę roboty, bo trzeba go regularnie wycinać od ziemi. pasuje do ogrodów wiejskich i naturalistycznych.

Też tak sądzę, dlatego posadzę jeden krzaczek w ogrodzie.

JoShi
22-10-2010, 11:57
sok w czarnego bzu robi się z kwitaów, ale tez z owoców. Jest bardzo zdrowy, a wg. mnie tez smaczny. Ale pamietajcie, dopóki jest nie dojrzały, tzn. jego owoce, to jest trujący.
Oj chyba nie zupełnie.