PDA

Zobacz pełną wersję : Docieplenie styropianem - pytania/problemy techniczne



Mikord
12-09-2010, 12:43
Witam

Wkrótce zacznę prace z dociepleniem własnego domu i zastanowiło mnie parę rzeczy:

1. Dolna część budynku jest wykonana z pustaków, które nie są gładkie, lecz posiadają wzór (jak na zdjęciach)
http://images43.fotosik.pl/339/dd31143699555336m.jpg (http://www.fotosik.pl/showFullSize.php?id=dd31143699555336)

http://images39.fotosik.pl/335/084df73ac44694c2m.jpg (http://www.fotosik.pl/showFullSize.php?id=084df73ac44694c2)

Przy przykręcaniu profili cokołowych (listew startowych) one się deformują, zbijać tego wzoru chyba nie ma sensu?
Podłożyć coś?
A może - jak widzicie na obrzeżach pustak jest gładki może w tym miejscu przykręcić profil? Tylko, że profil jest szeroki na około 10cm, czyli styropian 10 się nie zmieści do niego (licząc wzorki na pustaku, warstwa kleju i styropian) - może tak być?
Do fundamentu nie mogę przykręcić listwy startowej, bo beż nie są zbyt równe, są uskoki, widocznie w niektórych miejscach deski musiało rozcisnąć przy wylewaniu betonu.

2. Myślę użyć zwykłych kołków (nie szybki montaż) - jaki rozmiar kołka proponujecie 8x60 (wkręt 6)?

3. Rynny oczywiście ściągnę - szpilki zostawić czy też wykręcić a później jeszcze raz nawiercić, wbić kołek (ale wydaje mi się, że zrobi się z tego dziura w styropiani, którą można wypełnić pianką a powierzchnie klejem wykończyć)?

4. Obróbka dachowa-ściana (miejsce gdzie powierzchnia dachu styka się ze ścianą np. w miejscu ściana lukarny/gibela z dachem) jest wygięta blacha przylegająca do ściany i dachu.
Powinienem ją odkręcić tą blachę a później po akrylu zamontować ponownie czy mogę na nią przykleić styropian?

5. I jeszcze jedna sprawa, bo różnie czytałem. W jednej z instrukcji pisano, że koniecznie trzeba po przykręceniu listew startowych przykleić do ściany pas siatki, który po przyklejeniu styropianu należy wywinąć na powierzchnię płyty i zatrzeć siatkę. Nie robienie tego uznawano za duży błąd.
A w innej instrukcji pisano, że jest to sposób w przypadku, gdy nie stosujemy listew startowych.

W niektórych sprawach wychodzi na to, że ile fachowców tyle opinii.

Mikord
15-09-2010, 14:31
Widze że nie trafił się jeszcze fachowiec który by odpowiedział na jakieś pytanie.

A mam następne:
W niektórych miejscach u dołu śniany (zaraz przy ziemi) na ścianie jest cienka warstewka zielonego mchu, troche to zdarłem - czy wystarczy reszte przemalować gruntem?

Mikord
19-09-2010, 17:04
Ad. 1
W miejscu przykręcenia list startowych zarzuciłem ścianę zaprawą żeby wyruwnać powierzchnię - skuwanie wzorku nie zdało egzaminu ponieważ powierzchnia była nie równa a i murowanie nie było idealne.

Ad. 2
Użyłem kołków 10x60 - zwykłych lepiej niż w przypadku szybkiego montażu można w moim przypadku ustawić listwe.

Ad. 3
Rynny spustowe zdemontowałem razem ze szpilkami. Później po zatopieniu siatki wywiercę nowe otwory a dziury w styropianie wypełnię pianką.

Ad. 5
Mimo że zastosowałem listywy startowe to jeszcze przykleiłem najpierw pasy siatki w sposób opisany wyżej. Jest to mój dom i chcę to zrobić w najlepszy możliwy sposób i nie szkoda mi na to czasu.
To nie robota za pieniądze gdzie liczą się metry - a fachowiec nie ma czasu na tracenie czasu.


Zakupiony styropian okazał się tragiczny nie dość że płyty nie są płaskie to jeszcze zdażają się że jedna ma wysokość 50 cm a druga 50,2 lub 50,3 - Milimetry ale robią się szczeliny. No i na domiar wszystkiego krawędzie nie sa proste - są wklesłe lub wypukłe, niektórym płytą brak konta. Ustawisz idealnie poziom a przyłożysz poziomicę z boku to nie ma pionu.
Mogę żądać wymiany tego syropianu? Albo coś z tym zrobić?


No i zostało jeszcze pytanie nr 4

Ktoś odpowie???

leszeq
20-09-2010, 07:59
No i zostało jeszcze pytanie nr 4

Ktoś odpowie???
Odkręć blachę i przykręć obróbkę po zakończeniu ocieplenia.

Vivia
20-09-2010, 09:52
Zakupiony styropian okazał się tragiczny nie dość że płyty nie są płaskie to jeszcze zdażają się że jedna ma wysokość 50 cm a druga 50,2 lub 50,3 - Milimetry ale robią się szczeliny. No i na domiar wszystkiego krawędzie nie sa proste - są wklesłe lub wypukłe, niektórym płytą brak konta. Ustawisz idealnie poziom a przyłożysz poziomicę z boku to nie ma pionu.
Mogę żądać wymiany tego syropianu? Albo coś z tym zrobić?


Możesz, o ile masz na tyle czasu. Musisz się liczyć z tym, że procedura reklamacji potrwa, ale jeśli jest tak jak piszesz, to wygrywasz sprawę w cuglach.
A jaki to styropian?

Mikord
20-09-2010, 14:45
Vivia
Swisspor

leszeq
A co by się stało jakbym przykleił styropian na tą blache?

6
I jeszcze jedna sprawa. Mam lampe z kloszem nad tylnymi drzwiami, przydało by się ją wypuścić poza styropian.
Myślałem zamocować do ściany jakiś klocek drewna grubości syropianu a na niego przykręcić lampe.

ryan78
20-09-2010, 15:44
6
I jeszcze jedna sprawa. Mam lampe z kloszem nad tylnymi drzwiami, przydało by się ją wypuścić poza styropian.
Myślałem zamocować do ściany jakiś klocek drewna grubości syropianu a na niego przykręcić lampe.

Może spróbuj wkleić Styrodur współczynnik przewodzenia ciepła jak styropian, a wytrzymałość na ściskani też niemała.

Mikord
01-10-2010, 20:37
7. Szpalety, z tego co czytałem minimum styropian 2 cm, a ile minimum powinno zostać ramy okna widocznej?
Mój dom to starszy budynek w którym były wymieniane okna na nowe drewniane euro. W niektórych miejscach szpalety nawet wychodzą na zero co w takim wypadku zrobić.

leszeq
02-10-2010, 07:38
A co by się stało jakbym przykleił styropian na tą blache?

Blacha zmienia swój rozmiar pod wpływem działania zmiennych temperatur. Przyklejenie styropianu do blachy może spowodować odparzenie styropianu. Poza tym obróbki blacharskie mają za zadanie uszczelnienie połączenia i odprowadzenie wody. Jeżeli nakleisz styropian na blachę, to licz się z ciągłym zawilgotnieniem tej części ocieplenia.


I jeszcze jedna sprawa. Mam lampe z kloszem nad tylnymi drzwiami, przydało by się ją wypuścić poza styropian.
Myślałem zamocować do ściany jakiś klocek drewna grubości syropianu a na niego przykręcić lampe.

Na rynku są dostępne specjalne kołki PCV do mocowania różnych rzeczy na elewacjach ocieplonych. Jest to plastikowa spirala o średnicy około 2,5 cm. Taki "slimak" po wkręceniu w ocieploną ścianę potrafi przenieść dość duże obciążenia.


7. Szpalety, z tego co czytałem minimum styropian 2 cm, a ile minimum powinno zostać ramy okna widocznej?
Mój dom to starszy budynek w którym były wymieniane okna na nowe drewniane euro. W niektórych miejscach szpalety nawet wychodzą na zero co w takim wypadku zrobić.

Powinno się zasłonić styropianem minimum 1 cm ramy okna. Nie jest określone ile powinno zostac odsłonięte, ale chcąc zachować walory estetyczne okna, to dobrze jest pozostawić nie mniej niż 4 cm (im więcej ramy widać, tym ładniej okno wygląda)

adimex
08-10-2010, 14:29
Witam:) po pierwsze listew startową mocuje się na murze a nie na części fundamentowej. Jeżeli chcesz mocowac startówki koniecznie na części fundamentowej to można np wyrównac poziomy pasek tych płytek klejem.

Mikord
17-10-2010, 17:35
Na rynku są dostępne specjalne kołki PCV do mocowania różnych rzeczy na elewacjach ocieplonych. Jest to plastikowa spirala o średnicy około 2,5 cm. Taki "slimak" po wkręceniu w ocieploną ścianę potrafi przenieść dość duże obciążenia.


A takie kołki utrzymią antene satelitarną która jest zamocowana na ścienie gdzie najbardziej wieje?

Mikord
22-10-2010, 18:21
Mam wysatjący ganek, gdzie są narożniki wewnętrzne, czy tam też dać narożniki?

leszeq
23-10-2010, 13:44
A takie kołki utrzymią antene satelitarną która jest zamocowana na ścienie gdzie najbardziej wieje?

Takie kołki nie utrzymają anteny.


Mam wysatjący ganek, gdzie są narożniki wewnętrzne, czy tam też dać narożniki?

Nie. W narożnikach wewnętrznych należy wywinąć siatkę z jednej ściany na drugą (conajmniej 10 cm)

Mikord
27-10-2010, 18:10
Mam do przyklejenia styropian na schodach przylegających do ściany (na schodach są położone płytki).
Czy zamontować listwę startową zaraz nad schodami tak żeby ona leżała na płytkach?
Jakie jest prawidłowe rozwiązanie?
Styropian chcę przykleić na ścianę nad schodami i podestem

Kaśka73
03-11-2010, 21:18
Mam do przyklejenia styropian na schodach przylegających do ściany (na schodach są położone płytki).
Czy zamontować listwę startową zaraz nad schodami tak żeby ona leżała na płytkach?
Jakie jest prawidłowe rozwiązanie?
Styropian chcę przykleić na ścianę nad schodami i podestem

podciągam temat bo mam też taki problem, może ktoś wie jak powinno być?

Mikord
11-03-2011, 18:00
podciągam temat bo mam też taki problem, może ktoś wie jak powinno być?

Jeżeli to jeszcze aktualne to jeżeli będą tam cokoliki to nie trzeba listwy startowej, czyli syropian może dolegać do schodów/płytek - później przyklejamy płytki/cokolik.

Ja mam z kolei inne pytanie. Końcem zeszłego roku widziałem jak jedna firma docieplała dom klejąc styropian na piance (nie używali do tego kleju). Następnie montowali kołki tylko że wyglądało na to że nie wiercili po prostu otworu w styropianie tylko najpierw chyba (tego właśnie nie widziałem) jakimś wykrojnikiem wycinali dziure w styropianie o średnicy większej niż łepek kołka,na głębokość paru cm (grubość styro wyglądała na co najmniej 12 cm), wbijali kołek a następnie na kołek przyklejali z powrotem wyciętą część.
Podobno przy "tradycyjnej" metodzie montowania kołków powstają mostki termiczne a to jest metoda na to.

Wie ktoś jak to się robi dokładnie?
Czym oni te otowry wycinali??

Dziesiatka
11-03-2011, 19:59
Czum oni te otowry wycinali??
Czymś takim

http://allegro.pl/frez-aluminiowo-stalowy-i1441965025.html

Edit: Jezeli dobrze kojarze,ktorys z Panow ( j-j,mpoplaw,piczman) ma wpis o tym w dziennikach

Mikord
13-03-2011, 09:04
Czymś takim

http://allegro.pl/frez-aluminiowo-stalowy-i1441965025.html

Edit: Jezeli dobrze kojarze,ktorys z Panow ( j-j,mpoplaw,piczman) ma wpis o tym w dziennikach

Czyli robi się to tak ze wycina się tym frezem kawałek styropianu (niszcząc go) a później trzeba wyciąć zatyczke i wkleić go w to miejsce?
Mało znalazłem informacji na temat tego frezu, czy to jest jedyna nazwa?

Nie wiem o co chodzi z tym dziennikiem.

Jan P.
13-03-2011, 10:34
Jest budynek -kostka. Strop beton na nim styro 20 cm , który łączy się z ociepleniem ściany też 20 cm. Jak powiesić rynnę ? Mam kilka patentów ale ciekaw jestem przemyśleń innych. Jan.

Dziesiatka
13-03-2011, 14:33
Czyli robi się to tak ze wycina się tym frezem kawałek styropianu (niszcząc go) a później trzeba wyciąć zatyczke i wkleić go w to miejsce?
Mało znalazłem informacji na temat tego frezu, czy to jest jedyna nazwa?

Nie wiem o co chodzi z tym dziennikiem.

Zobacz,jak sobie z tym poradził kolega j-j
To właśnie post z jego dziennika.Pozdrawiam

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?146761-M%C3%B3j-dom-pasywny-%28-%29-w-praktyce-ju%C5%BC-go-u%C5%BCytkuj%C4%99&p=3616245&viewfull=1#post3616245

mickolaj
19-05-2011, 20:18
Na pewno ma super właściwości izolacyjne i jest ekonomiczny, niestety duża cześć producentów sprzedaje buble.
Najczęściej zamiast polistyrenu sypią co popadnie żeby tylko styropian miał kilogramy.
Producenci tacy co innego deklarują na opakowaniu a co innego sprzedają, to zwykli oszuści , sporo o tym było ostatnio w mediach.Ostatnio przeczytałem także chyba w Rzeczypospolitej że powstało Polskie Stowarzyszenie Producentów Sryropianu, , które chce kontrolować jakość styropianu nie badając podsatawowych jego parametrów a właśnie Ciężar:).
Z tekstu wynikało że duża cześć uczestników programu PSPS notorycznie oszukiwała klientów,.... a teraz tworzy niby program jakości , chyba tylko po to żeby de facto zmylić klientów. Podobno zarabiają na tym krocie.
Moim zdaniem tą sprawą powinny zająć się organy kontrolne Państwa Polskiego.
Niech one skontrolują rynek i tych cwaniaczków z PSPS pierwszych.
Czy zatem omijać styropian?, nic podobnego
mój wuj inżynier zawsze mówi kupować produkty markowe lepiej te droższe , najlepiej z certyfikatami i poświadczeniem znanych, renomowanych instytucji