PDA

Zobacz pełną wersję : Dywan z roślin cebulowych ;)



wiewióra1976
03-10-2010, 10:25
Może ktoś mi powie, czy da się zaplanować taki dywan - strasznie mi się podobają np. krokusy. Ale gdzie je posadzić? Na trawniku bez sensu, bo koszenie. Robienie oddzielnej rabatki? A co jak wiosna minie? Łyso będzie.

Właśnie bezmyślnie wygooglałam hasło "kwiaty cebulowe" i mózg mi stanął na widok tej różnorodności ;) Tak, to mój pierwszy sezon z ogrodem i czuję się jak dziecko wpuszczone do sklepu z zabawkami.

e-mól
03-10-2010, 10:30
Takie kwietniki z cebulowych to raczej w parkach się robi, później wykopuje się cebule i nasadza np jednoroczne.
Coś takiego to ja jedynie bym widziała w ogromnym ogrodzie i na końcu, gdzie długa perspektywa "ukryje" to co brzydkie po przekwitnięciu, a przed dywanem jakaś niska bylinka, okrywowa np.

Midori
03-10-2010, 11:16
Jeśli masz duży trawnik możesz posadzić krokusy w miejscu , którego nie będziesz kosić dopóki ich liście nie zaschną.
Można też sadzić cebulowe na rabatach bylinowych. Rozwijające się młode liście bylin zasłonią zasychające liście cebulowych.

Midori
03-10-2010, 11:35
Krokusy trzeba sadzic w bardzo dużych grupach.
http://img20.imageshack.us/img20/4361/ulica1.jpg
Wrocław http://wroclawski.blog-ogrodniczy.pl/category/moj-wroclaw/

Blechert
03-10-2010, 11:54
Eksperumentuje z krokusami od kilku lat. Jest z tym pewien problem. W sprzedaży pojawiły się odmiany niskich krokusów. Tych dużych klasycznych nie widzę w sklepach. A te małe nie dają tak pięknego efektu jak te duże z "ogrodu mamy".
Z moich przemysleń wynika, że ładnie prezentują się krokusy posadzone w długich rządkach wzdłuż chodnika granitowego. Warto też nie mieszać cebulek różnych ogmian. Osobiście lubię fioletowe i żółte, ale sadzone na osobnych stanowiskach.

jaki
03-10-2010, 20:24
Gdy cebulowe kwiaty już zakończą swój żywot sieje kwiatki jednoroczne, np taką maciejkę

dora516
04-10-2010, 14:01
Może ktoś mi powie, czy da się zaplanować taki dywan - strasznie mi się podobają np. krokusy. Ale gdzie je posadzić? Na trawniku bez sensu, bo koszenie. Robienie oddzielnej rabatki? A co jak wiosna minie? Łyso będzie.

Właśnie bezmyślnie wygooglałam hasło "kwiaty cebulowe" i mózg mi stanął na widok tej różnorodności ;) Tak, to mój pierwszy sezon z ogrodem i czuję się jak dziecko wpuszczone do sklepu z zabawkami.
podłaczam sie
zastanawiam sie czy takie kwiatki tulipany i inne np. hiacynty można posadzić w towarzystwie albo pomiedzy iglakami i podsypać korą bo lubie miec kolorowo w ogródku a za barzdo nie wiem jak to połączyć
pozdrawiam

dorben
04-10-2010, 14:14
Hej, ja polecam sadzic wczesnie kwitnące cebulki w dużych grupach na rabatach pod póżniej rozwijającymi się krzewami i małymi szczepionymi drzewkami - wiosną jest tam dostatecznie dużo światła, a po pełnym rozwoju ulistnienia co innego zwraca uwagę (tzn. ten krzew/drzewko właśnie)-zasychające liście cebulowych wycinam i zasypuję korą:)

Elfir
04-10-2010, 21:20
albo na rabatach z późnymi trawami (typu rozplenice)

Midori
04-10-2010, 22:29
Krokusy posadzone na rabatach bylinowych: z prawej pomiędzy bodziszkiem, z lewej pomiędzy miskantami (miskanty trzeba przyciąć pod koniec stycznia)
http://img841.imageshack.us/img841/6019/krokusyotomin.jpg

tosia125
05-10-2010, 07:55
Midori a to Twój taki piękny ogród z brzozami?
już drugie zdjęcie widzę, dołącz proszę więcej zdjęć, bo jestem pod wrażeniem...

a do tematu ja na razie nie mam miejsca za dużo zrobionego pod cebulkowe i zrobię tak jak mi doradzili na tym forum, wsadzę w doniczki i zakopię z tyłu na ogrodzie, a na wiosnę sobie wsadzę gdzieś dla ozdoby może już nawet przed dom mi się uda...
cebulkowe mi się najbardziej podobają na takich rabatach wyższych z kamieni.. albo wokół drzewek ozdobnych nasadzone :)

Monika B
05-10-2010, 09:05
Mam krokusy botaniczne na trawniku - wyglądają cudnie, ale pierwsze koszenie jest opóźnione, żeby listki się "najadły" (kwitnienie przypada przed pierwszym koszeniem). Teraz cebulami podsadziłam rośliny, które późno wyłażą z ziemi - rozchodnik okazały, funkie, tawułki.

Midori
05-10-2010, 20:02
Tosia125 , mój plan i naprawde dużo mojej pracy fizycznej przy zakladaniu, i od czterech lat pielęgnacji, więc w tym sensie "mój". Jeśli chodzi o własność, to niestety, nie... Jak zrobie jeszcze zdjecia z wrzosami, to wstawię w temacie o jesiennych inspiracjach, tu nie będę offtopować...