PDA

Zobacz pełną wersję : Oblicówka kamienna na scianie ocieplonej styropianem



maqsz
06-10-2010, 11:49
[QUOTE=Lumpy;2450551]
W przypadku ściany ocieplonej styropianem nie ma takich przeciwwskazań. Należy jednakże pamiętać, aby już na etapie projektowania ocieplenia przewidzieć wykończenie elewacji kamieniem. Wówczas na powierzchni, gdzie będą zastosowane okładziny powinno się zastosować podwojoną ilość kołków montażowych (najlepiej z trzpieniem stalowym) do mocowania płyt styropianowych. Zaś samą warstwę zbrojącą należy wykonać z dwóch warstw siatki z włókna szklanego, przy czym pierwszą warstwę trzeba dodatkowo zamocować łącznikami mechanicznymi do podłoża."
[QUOTE]

Odkopuje stary temat, zeby zadac pytanie:

Moj wykonawca twierdzi, ze w przypadku oblicowki kamiennej nie ma potrzeby dodatkowego mocowania warstwy styropianu, do ktorej bedzie ona przylegac, jesli kamienie uklada sie na ziemi (na podlanym 2-3 cm grubosci pasku lekko zazbrojonego betonu) i muruje jeden do drugiego, bez kleju na scianie.

Co o tym sadzicie?

I pytanie dodatkowe - jesli taka oblicowka bedzie wystawac na 2-3 cm ponad warstwe tynku powyzej, to czy powoduje to jakies zagrozenie dla sciany, np. podciekanie wody?

--
M.

ANNNJA
11-10-2010, 13:51
oblicówka- masz na myśli wykończenie fundamentu powyżej ziemi? nie może wystawać poza pion ściany- w przeciwnym wypadku zastosuj parapecik z blachy-...., może wyglądać dziwnie ale zapobiegnie zamakaniu fundamentu- -z tego jak ja to widze!

maqsz
11-10-2010, 15:17
Tak, mam na mysli wykonczenie wystajacej ponad grunt czesci fundamentu i dolnego pasa sciany. Nazywa sie to potocznie podmurowka, choc podmurowka sensu stricte nie jest.

Hmm, parapecik nie wchodzi w gre, nie po to przeciez robi sie kamienne wykonczenie, zeby je potem szpecic czyms takim.

Myslalem o wklejeniu paska papy albo innego trwalego uszczelnienia pod listwa startowa wlasciwej warstwy ocieplenia i ponad najwyzszym rzedem kamieni (to nie maja byc plaskie plytki). Wtedy woda sciekajaca po scianie nie splywala by miedzy kamienie a styropian, tylko z zewnatrz na ziemie, jak po tynku. Zly pomysl? Nie zadziala?

Zbigniew100
12-10-2010, 17:47
[QUOTE=Lumpy;2450551]
Moj wykonawca twierdzi, ze w przypadku oblicowki kamiennej nie ma potrzeby dodatkowego mocowania warstwy styropianu, do ktorej bedzie ona przylegac, jesli kamienie uklada sie na ziemi (na podlanym 2-3 cm grubosci pasku lekko zazbrojonego betonu) i muruje jeden do drugiego, bez kleju na scianie.

Co o tym sadzicie?
--
M.

Na czym dokładnie mają być układane te kamienie ?

maqsz
12-10-2010, 18:01
Tak jak napisalem, na ziemi :) Pod spod chce wylac warstwe betonu grubosc paru centymetrow i ewentualnie zatopic w tym siatke zbrojeniowa, zeby calosc nie pekala, jesli bedzie pracowac.

Chyba ze chodzi Ci o zaprawe, tego jeszcze nie wiem...

Zbigniew100
12-10-2010, 18:16
A co z mrozem ?
Nie ma fundamentu i nie trzyma się ściany ?

maqsz
12-10-2010, 18:28
A jak nie bedzie fundamentu, ale przyklei sie do sciany, to styropian wytrzyma?

Myslalem, ze jak sie calosc odpowienio zdrenuje, to nie bedzie bardzo pracowac przy mrozach.

Zbigniew100
12-10-2010, 18:31
A jak nie bedzie fundamentu, ale przyklei sie do sciany, to styropian wytrzyma?

Myslalem, ze jak sie calosc odpowienio zdrenuje, to nie bedzie bardzo pracowac przy mrozach.
dlatego podwójna ilość kołków i siatki.
Pozostaje też "suchy montaż" , na kotwach stalowych.

maqsz
12-10-2010, 19:59
Na czym polega ten suchy montaz, tzn co sie kotwi i do czego?

Zbigniew100
13-10-2010, 06:17
To zależy jaki kamień ma być montowany.

http://www.kamien.info.pl/index2.php?option=com_content&do_pdf=1&id=97

ANNNJA
13-10-2010, 10:55
u nas mamy tak:

...świetnie, nie wiem jak się wkleja zdjęcia na tym nowym forum...

ANNNJA
13-10-2010, 10:55
http://foto1.m.onet.pl/_m/09360d3fad62ad69c95e6e7d13c2a0f1,21,19,0.jpg

maqsz
13-10-2010, 11:17
Ladnie. Ale u mnie jest mur i bedzie tynk, wiec musi byc bardziej dziko :)

Jakiej grubosci sa te plytki?

ANNNJA
13-10-2010, 11:23
różnej, od 1,5 do max. 4cm- ale te cięższe staralismy sie dawać na dole,

marek543
23-11-2011, 20:13
Witam

Chciałbym odświeżyć temat.

Generalnie interesuje mnie kamień gereralnie (czyli gruba płytka, piaskowiec itd) lepione na styropian.

Chciałem zrobić część ścian (gdzie byłby kamień) trójwarstwowych - i wtedy nie byłoby problemu - ale wyszło jak wyszło - będę lepił do styropianu.

Nie interesują mnie podróbki kamienia - chciałbym aby był to najprawdopodobniej piaskowiec

Z tego co mówili "majstry" to się "nie da" - ale z tego co widzę na forum to jest parę osób które mają to tak zrobione

Niezbyt czuję klimat suchego montażu kotwami więc raczej będę próbował to lepić

PYTANIE:
- specjalny klej? jaki?
- specjalny (gęstszy) styropian?
- wiadomo że więcej kołków (i chyba inne) plus przestrzelone przez siatkę
- w jakiej najcieńszej grubości występuje płytka piaskowca

może ktoś ma doświadczenie w powyższych tematach

pozdrawiam

Balto
24-11-2011, 19:20
Hej;
nie zdziwię się, jeżeli jest to "klej" robiony przez osoby które to robią, na bazie białego cementu. To jedno - kolejne, niemal na pewno musi być przyczepiony i to dość gęsto "szpilkami" do muru, co znów oznacza, że być może ograniczać cię to z grubością, lub formą.Wiem n.p., że takie coś było w zasadzie murowane bez podparcia [plan wyszedł w tzw. trakcie budowy] a szpilek było od cholery, zaś ten co robił, gęsto pannicami sypał na taką robotę.
Płyta z piaskowca ma chyba nawet 5 cm grubości z tego co pamiętam... albo coś kole tego. Tu przyznaję że strzelam.

maqsz
24-11-2011, 20:05
Jakie szpilki?
Ja mam wapien lupany, grubosci ok. 3-6 cm, klejony do styropianu klejem do kamienia bialego i fugowany bialym cementem z piaskiem. Styropian jest gesto kolkowany przez siatke, a calosc jest od spodu wsparta na podporach wygietych ze zbrojeniowki fi 12 mm zakotwionych w murze (sa niewidoczne, dopoki sie nie polozysz kolo sciany).
Wszystko sie trzyma i ani drgnie.

Balto
25-11-2011, 19:22
Taki piaskowiec trochę waży. To trochę jest nawet dość konkretne , do tego dochodzi masa kleju / zaprawy - bo przecież jakoś trzeba wyrównać te trzy czy cztery centy różnicy... W ramach ciekawostek -grubość tynków cienkowarstwowych liczona jest w mm nie cm, nawet tzw cyklina gruboziarnista ma ok max 1,5-2 cm... zwykle bliżej 1,5 cm [15 mm - bo kamień tam 8 mm jest] a ty musisz dać i zaprawę i kamień. Szpilki zaś mają w teorii trzymać styropian do muru a nie sprawiać że nie idzie do ziemi.