PDA

Zobacz pełną wersję : ziemia



marzena999
29-10-2010, 10:56
szukam ziemi ogrodowej, torfu odkwaszonego do założenia ogrodu pod kwiaty i trawnik, okolice otwocka, działka 900 m2

Elfir
29-10-2010, 11:03
torf odkwaszony nie jest najlepszym rozwiązaniem. W czystej postaci bardziej zaszkodzi niż pomoże.

Blechert
29-10-2010, 20:53
torf odkwaszony nie jest najlepszym rozwiązaniem. W czystej postaci bardziej zaszkodzi niż pomoże.

Wręcz przeciwnie będzie dobry jeśli będzie wiedziała co znim zrobić.

Elfir
29-10-2010, 21:25
blechert - nie wprowadzaj ludzi w błąd. Pal licho twoich klientów - najwyżej zapłacą podwójnie za twoje podstawowe braki w wykształceniu ogrodniczym, ale daj sobie spokój z bzdurnymi radami dla forumowiczów.

jamles
30-10-2010, 15:04
Wręcz przeciwnie będzie dobry jeśli będzie wiedziała co znim zrobić.
pod trawnik czy kwiatki, bo chyba nie pod ..... kostkę :eek:;)

Elfir
30-10-2010, 19:12
dla wyjaśnienia - czysty torf odkwaszony (substrat torfowy) ma zwyczaj po wyschnięciu pękać rozrywając korzonki roślin, które się w nim ukorzeniają. Po wyschnięciu traci swoje właściwości absorbowania wody. I na dodatek pozbawiony jest niemal całkowicie składników pokarmowych.
Dlatego, jeśli kupować to dobrą próchniczną ziemię "ogrodową", "czarnoziem", ewentualnie mieszaninę torfu odkwaszonego z piaskiem i glebą rodzimą gliniasto-piaszczystą, gliniastą, iłową, itp.

marzena999
04-11-2010, 11:57
szanowni Państwo.
mieszkam na terenie piaskowym, na działce kilka sosen, nawiozłam gliny, teraz szukam torfu, piasek już mam.
wymyśliłam sobie, że najtaniej będzie jeśli sama zrobię mieszankę (wynajmę talerzówkę i brony i razem to wymieszam) pod trawę i dlatego szukałam torfu.

szukam również namiaru na ziemię ogrodową pod kwiatki oraz kwaśną do iglaków (mam ich ok. 30 szt.) w okolicach józefów/otwock

mam nadzieję, że uzyskam tu pomoc.
pozdrawiam
i życzę spokoju.

Elfir
04-11-2010, 12:03
Nie każdy iglak lubi kwaśną ziemię. Taką naprawdę kwaśną to bardzo mało gatunków znosi. W przypadku drzew nawiezienie 30 cm żyznej gleby będzie dla nich praktycznie niezauważalne :)
Jeśli masz piaski to zwykle one są z natury kwaśne.

Substrat torfowy (czyli zobojętniony torf) z czasem się rozkłada na piaszczystych działkach, więc prostszym i tańszym rozwiązaniem jest dostosować rośliny do warunków na działce niż na odwrót.
Trawnik, jeśli jest nawadniany i nawożony rośnie nawet na żwirze i 3 cm warstwie żyznej, próchnicznej gleby (jak na stadionach czy zielonych dachach).

marzena999
04-11-2010, 12:07
jestem amatorem, może mój pomysł nie jest najlepszy, ale niestety glinę mam już na działce, i teraz muszę coś zrobic
w tym roku trawy nie posieję, ale kupiłam sporo iglaków i roślin ogrodowych i muszę je wsadzić. planowałam równiez przygotować podłoże pod trawę.
podjazdy zrobiłam, rozprowadziłam rury pod automatyczne podlewanie,
stanęłam nad problemem podłoża, oczywiście można kupić ziemię w workach (do iglaków i kwiatów), ale kosztuje ona więcej niż iglaki, które kupiłam na 50-80% wyprzedaży w LM

marzena999
04-11-2010, 12:11
musiałam podnieść teren działki i mam teraz ok. 20 cm gliny, pod nią piasek.
co dalej?

Elfir
04-11-2010, 12:51
Nie mieszałaś tej gliny z piaskiem podczas nawożenia ziemi? To spory błąd :/ Zakłóca prawidłową gospodarkę wodną.

Ziemię ogrodową kupuje się też na ciężarówki :) Ale jak masz czas się bawić w mieszanie torfu, piasku i gliny w mieszankę ziemi to ok.

Z tego co obserwuję na forum ludzie czasem przesadzają. I z nadmiaru entuzjazmu bardziej szkodzą niż pomagają roślinom. Przykład sadzenia żywotników w torfie jest już legendarny. Żywotniki w naturze rosną na glebach zwięzłych a nie na torfowiskach. Podobnie świerki - rosną nieźle na iłach i glinach. Sosny lubią piaski, gleby przepuszczalne.
Tak naprawę starczy pod większość krzewów zaprawić dołek żyzną, próchniczna ziemią w czasie sadzenia. Nie ma sensu rozsypywać żyznej ziemi cienką warstwą po całym ogrodzie, bo to tylko zdopinguje chwasty do kiełkowania. Jedynie pod trawnik daje się od 3-5 do 10 cm żyznego, luźnego podłoża. Ale martwi mnie ta niewymieszana glina. Trawy nie lubią stagnującej wody w pobliżu korzeni a glina wodę opadową zatrzymuje.

egry
04-11-2010, 13:03
Jakie to są iglaki to podstawowe pytanie. Może jałowce i sosny ; im słaba gleba służy.
30 iglaków to nie jest dużo - przygotuj miejscowo glebę (tzw. zaprawianie dołów do sadzenia krzewów czy drzew). Radzę ci wejdź na allegro i znajdź kto sprzedaje ziemię ogrodową lub torf (dowożą i jest w workach lub luzem), na pewno jest tańsza niż w LM. A co do kosztów to może się zdarzyć, że ziemia będzie droższa niż rośliny.
Ale zastanów się czy te rośliny nie utrudnią potem przygotowania gleby (talerzówka - ciągnik?). A co z rurami do nawadniania!
Rośliny można zadołować (zakopać z doniczkami) i poczekać z sadzeniem, aż gleba zostanie uprawiona.
http://niewczas.pl/szymczak/ - to namiary na pana od którym kiedyś rozmawiałam o kupnie ziemi, wydawał się kompetentny. W rezultacie nie kupiłam, bo znalazłam bliżej.

marzena999
04-11-2010, 17:36
iglaki to głównie tuje szmaragdowe i żywotniki brabant (te wsadziłam bo były bez doniczek), kilka rododendronów, borówki i sporo pnączny (clematisy) , sporo różnych niedużych roślin - kupowałam jak leci bo były po -80% ceny wyjściowej
mam świadomość, że glina to nie był najlepszy pomysł, ale tu już zawinił mój małż, a ja teraz muszę to odkręcić.
myślę o nawiezieniu 3-4 cm piachu i jakiegoś lepszego podłoża (ten torf!) i wymieszaniu razem

Elfir
04-11-2010, 18:56
Ale z wymienionych roślin glina przeszkadza tylko borówkom i różanecznikom. Dla roślin wrzosowatych gleba musi być przepuszczalna i kwaśna. Woda stagnująca przy korzeniach może powodować ich gnicie. Ale skoro nawiezione jest tylko 20 cm gliny, starczy po prostu przy sadzeniu tych roślin glinę usunąć z dołka i zasypać korzenie mieszaniną kwaśnego torfu i piasku. Ale kwaśnego torfu NIE stosować pod żywotniki albo trawnik!