PDA

Zobacz pełną wersję : Ogród wokół dworu, dworku



dworek wiejski
17-11-2010, 09:56
Zapraszam do dzielenia się doświadczeniami i wszystkim co jest związane z zakładaniem, pielęgnowaniem ogrodu, który stylem i klimatem wpisuje się w krajobraz sielski, anielski, szlachecki etc. :)
Jednym słowem- kto buduje lub zamierza lub ma dom w stylu dworku z ogrodem....zapraszam!:)
Dobór roślin, pomysły na zagospodarowanie terenu...

Blechert
17-11-2010, 15:05
Oczywiście długi i szeroki wjazd wykonany z kostki granitowej:)
Np. starobruk czyli kostka używana taka jak na starym rynku - szara "10" lub kolorowa "17".

monia i marek
17-11-2010, 15:49
Wg mnie granitowa kostka nie za bardzo - jest praktyczna, ale bardziej pasuje bruk z kamienia. Ogród przy dworku to przede wszystkim róże, piwonie, malwy, irysy, mieczyki, mnóstwo bylin i pnączy. Jeśli teren pozwala, to dworek powinien być otoczony parkiem. Współcześnie trudno o tak dużą działkę, aby pozwolić sobie na park, więc można tworzyć ogród romantyczny, pasujący do bryły budynku. Nie powinno tam jednak być zbyt wielu mieszańców iglaków. Najlepiej postawić na ciemnozielone nasadzenia, na tle których dobrze będzie się prezentował kolor kwiatów, które są niezbędne przy dworku. Oczywiście nieodzowne są jaśminowce, lilaki, bukszpany. Sadzić należy jak namniej drzew iglastych - dawniej wystrzegano się ich w pobliżu dworów, ponieważ uważano, że miejsce drzew iglastych jest w lesie. To tak w skrócie :)

Elfir
17-11-2010, 20:35
przy dworku nawierzchnia żwirowo-ziemna.

Mymyk_KSK
18-11-2010, 08:17
Dworski ogród powinien uwzględniać następujące elementy:

- dom powinien być w centralnym pukcie ogrodu (nie za blisko wjazdu), tak by dało się z niego oglądać cały ogród,

- musi być proporcjonalny, zakładać pewną symetrię, mieć układ osiowy (centralna ścieżka)

- podjazd dość długi, otaczający klomb umieszczony centralnie przed domem. Jesli chodzi o materiał na podjazd, to tradycyjnie przy dworach były podjazdy żwirowo-ziemne, lecz jeśli chcesz "twardy" materiał, rozejrzyj się po kopalniach kamienia w swojej okolicy. Jesli koło Ciebie wydobywa sie porfir - zrób porfirową, jesli granit - granitową - to umożliwi zakotwiczenie architektury w otaczającym krajobrazie.

- ogród powinien być podzielony na kwatery o różnym stopniu użytkowości - reprezentacyjne, wypoczynkowe i użytkowe. rabaty różane, bylinowe, warzywnik i sad - obowiązkowo.

- ogród musi wpisywać się w krajobraz - każdy ogród, ale ten dworski tak jakoś szczególnie :) Dobrze jeśli działak jest duuuuuża - mała będzie dawać poczucie fałszu i imitacji.


A bardziej szczegółowo:

- trawniki otaczano niskimi strzyżonymi żywopłotami (bukszpan, grab), za którymi projektowano rabaty bylinowo-ziołowe lub różane,

- ganek, a także pergole i altany (element każdego dworskiego ogrodu) oplatał winobluszcz

- nasadzenia po obu stronach ścieżki były symetryczne,

- aleja z drzew - jeśli wiodła od wjazdu do domu - kończyła się przed klombem w "przedogródku", nie dochodziła do samego budynku

- praktycznie nie sadzono drzew iglastych.


Poniżej wklejam Ci projekt (sam rzut) ogrodu zainspirowanego ogrodem dworskim - zainspirowanego, bo działka była zbyt wąska, by dało się rozwinąć w pełni klasyczne założenie dworskie. Garaż przy wjeździe nawiązuje do powozowni, aleja z drzew (kolumnowych) jest, klomb jest :)

http://lh6.ggpht.com/_CLqG_7mJqX0/TOTgJzZCY2I/AAAAAAAAAag/1ksA-GCop94/s640/2.jpg

dworek wiejski
18-11-2010, 09:20
ta aleja drzew prowadząca w stronę głównego wejścia, do gazonu- to IDEALNY pomysł. Niestety każda działka ma teraz jakieś ograniczenia. Moja działka ma 5500 m2, ma kształt prostokąta 50m na 100 m. Jednak plan zagospodarowania terenu gminy nie pozwalał na takie usytuowanie budynku, żeby mo żna bylo ten pomysł zrealizować. W konsekwencji mam wjazd od strony bocznej budynku a z przodu domu jest 30 m do granicy działki, natomiast z tyłu domu rozciąga się ładny kawałek ziemi....
Czy taka aleja drzew pasowałaby w części ogrodowej...? ale jak umiescic tą aleję jesli się chce miec część rekreacyjną blisko domu....

Mymyk_KSK
18-11-2010, 10:02
Jak najbardziej ma sens, popatrz na "szybki" szkic:

http://lh4.ggpht.com/_CLqG_7mJqX0/TOT3TJGXDyI/AAAAAAAAAa8/4UR6Sb2wR4A/s640/dworek001.jpg

Koło domu, zaraz przy tarasie dajesz trawnik rekreacyjny (regularny kształt, ok. 150 - 200 m2) do grania w piłkę i kometkę. Plac zabaw przy trawniku schowany za żywopłotem
Na osi widokowej tarasu, zaraz za trawnikiem zaczyna się aleja i "leci" do placyku - skrzyżowania. Aleja wiedzie przez część o charakterze parkowym - z grupami krzewów i podkreślającymi założenie trawnikami (nie musza być intensywnie strzyżone, moga być naturalniejsze w formie - parkowe właśnie). Na skrzyżowaniu można udać się ścieżkami pod pergolami do ogrodu owocowego (warzywnik i ogród ziołowy zlokalizowalabym jednak bliżej kuchni, będzie praktyczniejszy) lub do miejsca wypoczynku - altanki, huśtawki - zlokalizowanej wśród kwiatów. Pergole przy części wypoczynkowej pokryć można różami pnącymi, glicynią, wiciokrzewami; przy cześci użytkowej winoroślą.


W zależności od tego jak długa ma być aleja, posadzisz przy niej odpowiednie gatunki/odmiany drzew - im dłuższa tym wyższe/masywniejsze drzewa. Z niewysokich np. klon odmiany 'Red Sunset' pomieszany z wiśnią 'Kanzan', albo kulista odmiana klonu ('Globosum') bądź też zupełnie kontrastowo - formy kolumnowe, strzeliste (buk 'Dawyck Purple', tulipanowiec 'Fastigiata').

Z***y
18-11-2010, 11:58
Ja bym proponowała bardziej naturalne, swobodne kształty rabat. Ogród powinien nawiązywać do krajobrazu. Możesz posadzić byliny, które będą się swobodnie rozrastać (np. szałwia, lawenda, kocimiętka, czosnek, floksy) , krzewy (róże oczywiście, krzewuszki, bukszpan, lilaki, azalie) pnącza (bluszcz, glicynia, powojniki) no i drzewa (wiśnia, wierzba, dąb, buk). Materiały jakie możesz użyć na ścieżki to żwir, cegła lub kamień, można zastosować murki, płoty, stare bramki (np. z metalu), altany, pergole porośnięte np. różami pnącymi, ławki drewniane, które nadadzą taki romantyczno - sielski charakter. Ścieżki mogą być poprzerastane bylinami, w niektórych miejscach rośliny mogą ''wchodzić''na ścieżki. Możesz też wybudować duży zbiornik wodny z mostkiem.
30906 30907

EZS
18-11-2010, 12:32
Bardziej przemawia do mnie wizja Mymyk_KSK :)
Jak bym chciała mieć taki ogród
.....i ogrodnika w komplecie....

dworek wiejski
18-11-2010, 13:40
Bardzo fajny ten "szybki" szkic!! I nawet o tym myślałam, tylko część trwanikową za domem zrobić w kształcie półokręgu a nie prostokąta... tylko z czego te wewnętrzne żywopłoty...? Nie chce egzotycznych drogich roślin tylko te swojskie wiejskie polskie...

Mymyk_KSK
18-11-2010, 20:10
tylko z czego te wewnętrzne żywopłoty...?

A to już zależy od wielu czynników :) Chocby od rodzaju gleby jaki masz, albo od...budżetu jaki przeznaczasz na ten cel.

Można zrobić bukszpanowe - świetnie się formuje, liściaste a zimozielone, niestety w bezsnieżne mroźne zimy może przemarznąć, poza tym bardzo drogo by to wyszło przy dużych ilościach.
Albo grabowe /bukowe - moga być wysokie i niskie, cenowo inna bajka, liście sezonowe ale pozostają (zaschnięte) na krzewie na zimę.
Masz też wiele innych możliwości, strzyżone liściaste żywopłoty można robić choćby z pęcherznicy, berberysu, PRL-owskiego ligustra, ałyczy, tawuły japońskiej, porzeczki alpejskiej, morwy, derenia.

Mymyk_KSK
18-11-2010, 20:11
.....i ogrodnika w komplecie....

i kredensarza, co by kawę na taras podawał ;)

Elfir
18-11-2010, 21:24
i kawiarkę, coby rano po mleko chodziła do obory, potem ubijała na śmietankę i przyrządzała kawę, jak w "Panu Tadeuszu".

Z***y - ogród dworkowy nie jest ogrodem naturalistycznym. Wywodzi się z ogrodów barokowych.

W kwestii niskich żywopłotów - bukszpan łatwo się ukorzenia z sadzonek pędowych.

egry
19-11-2010, 06:10
Polecam książkę "Ogród przy dworze wiejskim" z 1888 r., a więc z czasów gdy dwory były w powszechnym użyciu.
Dostepna w sieci:
t.1
http://www.polona.pl/dlibra/doccontent2?id=16634&from=&from=generalsearch&dirids=1&lang=pl
t.2
http://www.polona.pl/dlibra/doccontent2?id=16635&from=&from=generalsearch&dirids=1&lang=pl

Gosiek33
19-11-2010, 06:57
fragment książki - ech gdzie te czasy, że taki teren wybrać można, teraz wszyscy ,,więzienia" sobie robimy ;)



30997

Z***y
19-11-2010, 18:58
Elfir ''dworek wiejski' pytał o to ''co jest związane z zakładaniem, pielęgnowaniem ogrodu, który stylem i klimatem wpisuje się w krajobraz sielski, anielski, szlachecki etc.''

Elfir
19-11-2010, 19:00
Z***y - masz rację. W zasadzie powinnam odpisać autorowi wątku, że naturalistyczny i szlachecki/dworkowy mogą być diametralnie rożne :)

Z***y
19-11-2010, 19:12
Dokładnie, poza tym w takim ogrodzie dworkowym oprócz geometrii jest miejsce na część krajobrazową.

Elfir
20-11-2010, 10:06
to zależy jak duża jest działka :)

Midori
20-11-2010, 11:40
Kiedyś o mały włos nie kupiłam starego dworku wraz z kawałkiem parku (o mały włos, bo musiałabym sprzedać mieszkanie, wyłożyć wszystkie oszczędności i jeszcze wziąć kredyt, a po tym wszystkim mieszkać w ruderze). Dworek jak dworek, ale park był wspaniały. Obowiązkowa aleja i kolisty podjazd od frontu, a z tyłu tzw salon ogrodowy czyli półkolista (w tym akurat przypadku) przestrzeń otoczona starymi, ponad stuletnimi lipami. Bajka.
Piszę o tym dlatego, że dla mnie dworek po prostu musi tonąć w zieleni. I nie chodzi tylko o te pnącza oplatające ganek i feerię kwiatów pod oknami, ale moze przede wszystkim o wysokie drzewa na jego zapleczu. Coś tak jak w opisie Mickiewicza:
Śród takich pól przed laty, nad brzegiem ruczaju,
Na pagórku niewielkim, we brzozowym gaju,
Stał dwór szlachecki, z drzewa, lecz podmurowany;
Świeciły się z daleka pobielane ściany,
Tym bielsze, że odbite od ciemnej zieleni
Topoli, co go bronią od wiatrów jesieni.
:)

Spór "ogród geometryczy vs krajobrazowy" nie ma większego sensu gdyż: po pierwsze rozmowa nie dotyczy założenia historycznego, więć mamy dowolność jeśli chodzi o kształtowanie ogrodu; a po drugie, w historycznych założeniach dworkowych oba nurty były reprezentowane. Najbliższe otoczenie domu kształtowane było wg zasad geometrycznych, natomiast im dalej od domu tym kompozycja była swobodniejsza.

Z***y
20-11-2010, 11:52
Ależ tu nikt się nie spiera :)
Masz rację, że można dowolnie kształtować ogród, wszystko zależy od wielkości działki (''dworek wiejski'' pisze, że ma 5500 m2, czyli już całkiem sporo), od naszych możliwości finansowych i od tego co komu sie podoba.

dworek wiejski
21-11-2010, 08:47
mimo wszystko chodziło mi bardziej o styl naturalistyczny jak o dworkowy, nie jestem stworzona do przycinania bukszpanów od linijki ani nic z tych rzeczy. chodzi mi raczej o wiejski klimat nieładu, bogactwa kolorów, drzew i krzwów polskich, może kawałek zagajnika...sad z drzew wysokorosnących, tradycyjnych starych odmian, ogród-na ile bede potrafiła go prowadzić etc.
Jednak wydaje mi sie ze do projektu w stylu dworkowym taki nieład ogrodowy, z bzami,kaliną, głogiem, brzozami na trawniku w kępach też pasuje...?

Elfir
21-11-2010, 09:37
taki nieład jest fajny, ale latem. Zimą jest las zaschniętych "badyli".
Dlatego w pobliżu samego domu te zimozielone akcenty w postaci strzyżonego bukszpanu porządkują przestrzeń.

monia i marek
21-11-2010, 12:58
'Dworek' - odbierz p.w. Pozdr. :)

dworek wiejski
24-11-2010, 11:42
A żywopłot dla działki długości 100 m i szerokości 50 m , na której stanąc ma dworek, z czego najlepiej zrobić..... Bo chyba odchodzę od pomysłu obsadzenia równym rzędem świerkami pospolitymi tudzież srebrnymi dookoła... prawda....?

Mymyk_KSK
24-11-2010, 12:27
No, to 300 mb będzie...

Żywopłotu nie musisz mieć jednolitego. Bliżej domu i wjazdu namawiałabym Cię na grab strzyżony (wiem, nudzę, ale dla mnie świetne rozwiązanie architektoniczno-przyrodnicze :) ) na reszcie - ze względów logistycznych - raczej "coś" rosnącego swobodnie, liściastego - skomponowane jedno- bądź wielogatunkowo z roślin podanych wyżej.

Elfir
24-11-2010, 15:53
w naturalistycznej częsci: ałycze, antypki, róże dzikie, czeremchy, derenie jadalne, leszczyny, berberysy, trzmieliny - szeroki swobodny żywopłot. Wyższe krzewy podsadzaj niższymi. Będzie ozdobny cały rok.

dworek wiejski
25-11-2010, 12:54
a które krzewy są krzwami niższymi a które wyższymi ? Wybaczcie to pytanie, ale kilka przykładów by mi się przydało...jak to sprawdzać?wedle wysokości docelowej krzewu tak?

ms.
26-11-2010, 06:56
Dworek wiejski,
zajrzyj: http://www.zielentozycie.kei.pl/sklep/product_info.php?products_id=37

Midori
26-11-2010, 09:23
Tam jest tylko kilka kartek.
Tutaj: http://www.zszp.pl/index.php?sub=szukaj&adv=1 jest to samo co w katalogu i to za darmo.

oogrodniczka
26-11-2010, 14:24
kompozycja ogrodu powinna komponować się z wnętrzem, jeżeli wnętrze jest urządzone tradycyjnie wokoło można sobie pozwolić na "wiejski bałagan", natomiast, jeżeli wnętrze jest bardziej nowoczesne, to warto w tym kierunku pójść w ogrodzie i wprowadzić większe jednorodne (jednogatunkowe) połacie roślin i bardziej geometryczne formy.
Ale wszystko oczywiście zależy od gustu właścicieli :)

Elfir
26-11-2010, 14:38
myślę, że w tym dworku nie będzie nowoczesnych wnętrz :)

pepi
28-11-2010, 14:50
Żywopłotu nie musisz mieć jednolitego. Bliżej domu i wjazdu namawiałabym Cię na grab strzyżony (wiem, nudzę, ale dla mnie świetne rozwiązanie architektoniczno-przyrodnicze ) na reszcie - ze względów logistycznych - raczej "coś" rosnącego swobodnie, liściastego - skomponowane jedno- bądź wielogatunkowo z roślin podanych wyżej.

http://foto3.m.onet.pl/_m/4bee3fabc134c0ec309d0f1fec3bedf7,10,19,0.jpg
http://foto1.m.onet.pl/_m/da2df2f31943bff78d19bf6b0f7c7989,10,19,0.jpg

Kilka lat temu posadziłem żywopłot z dzikiej róży, super oprócz tego że rośnie bardzo ekspansywnie. Ze względu na sąsiada zmuszony jestem co roku przycinać. Pomyślałem co by wymienić na grab pospolity co Wy na to dużo przy tym pracy ale może będzie mniej w następnych latach.

Tomciooo
05-12-2010, 17:15
Może to będzie inspiracją dla forumowiczów:
Kostka brukowa z kamienia polnego:
http://img19.imageshack.us/img19/3121/p1040386z.jpg
http://img02.allegroimg.pl/photos/400x300/13/44/81/32/1344813249_3
http://images37.fotosik.pl/166/5aee8c1b5e1cd38emed.jpg
http://img249.imageshack.us/img249/5980/p1040387s.jpg

pepi
17-12-2010, 07:04
Ciekawa sprawa, myślałem o ułożeniu kamieni polnych na całym podjeździe, tylko trochę obawiam się obłości kształtu kamienia. A tu proszę, już łupią kamień, może robią to od lat tylko do mnie to nie dotarło. Tomciooo podaj kontakt, cene.

Tomciooo
17-12-2010, 21:43
Ciekawa sprawa, myślałem o ułożeniu kamieni polnych na całym podjeździe, tylko trochę obawiam się obłości kształtu kamienia. A tu proszę, już łupią kamień, może robią to od lat tylko do mnie to nie dotarło. Tomciooo podaj kontakt, cene.

pepi informacje wysłałem na priva.
Kamień łupali od "zawsze", ale nie każdy chce, może i potrafi połupać na kostkę.

ArturPoniatowski
18-12-2010, 13:02
pepi informacje wysłałem na priva.
Kamień łupali od "zawsze", ale nie każdy chce, może i potrafi połupać na kostkę.

Widziałem jak łupią granit ale kamienia jeszcze nie widziałem pewnie sporo odpadów, granit łupią z bloków a kamienną z okrąglaków.

Tomciooo propos cenny podrzuć mi na PW jak cenowo wychodzi taka kostka.

oogrodniczka
18-12-2010, 14:08
To ja też poproszę o ceny na pw i od jakich powierzchni, opłaca się Tomciooowi jeździć po Polsce :) a i jeszcze jakie są możliwości kolorystyczne, czy jest możliwość segregacji tych kamieni, czy standardowo kładzie się mix :)

JoShi
18-12-2010, 20:40
pepi informacje wysłałem na priva.
Kamień łupali od "zawsze", ale nie każdy chce, może i potrafi połupać na kostkę.
To ja też poproszę :)

dworek wiejski
18-12-2010, 22:06
I ja poproszę, bo podoba mi się ta inspiracja, ale cena gra także ogromną rolę,,, A moze napiszesz tu w temacie cos więcej na temat kosztów, lokalizacji itp.

Tomciooo
18-12-2010, 22:37
I ja poproszę, bo podoba mi się ta inspiracja, ale cena gra także ogromną rolę,,, A moze napiszesz tu w temacie cos więcej na temat kosztów, lokalizacji itp.

W temacie nie chcę "drukować oferty", bo to już obrzydliwa propaganda, a to forum nie służy do tego. Wrzuciłem kilka zdjęć, jeżeli kogoś to zainspiruje, to albo sam poszuka czegoś podobnego albo napisze. Tak więc wysyłam informacje na priv.

pepi
19-12-2010, 20:54
Tak dla porównania ile kosztuje kostka granitowa szara a ile robocizna.

ewalm
19-12-2010, 21:17
To ja też poproszę o ceny na pw i od jakich powierzchni, opłaca się Tomciooowi jeździć po Polsce :) a i jeszcze jakie są możliwości kolorystyczne, czy jest możliwość segregacji tych kamieni, czy standardowo kładzie się mix :)

Tomcioo, ja też poproszę o wiadomość na priva, tak jak ogrodniczka

Tomciooo
19-12-2010, 21:22
pepi napisz gdzie chcesz tą kostkę ułożyć, bo jej cena zależy w dużej mierze od odległości od Strzegomia.
Np. We Wrocławiu możesz ją kupić za około 250zł/ tona, w Warszawie to już 350-400 zł
Cena za ułożenie 50-80zł
zresztą tutaj możesz sama poczytać:
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?66268-kostka-granitowa-us%C5%82uga

pepi
20-12-2010, 11:10
pepi napisz gdzie chcesz tą kostkę ułożyć, bo jej cena zależy w dużej mierze od odległości od Strzegomia.
Np. We Wrocławiu możesz ją kupić za około 250zł/ tona, w Warszawie to już 350-400 zł
Cena za ułożenie 50-80zł
zresztą tutaj możesz sama poczytać:
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?66268-kostka-granitowa-us%C5%82uga

Jestem z okolic Łodzi czyli bardziej już cena Warszawska. Jakiś czas temu kupiłem wywrotkę kamienia plolnego zebranego z drogi, ale dla mnie jedna wywrotka to kropla w morzu. Mam do ułożenia około 200m drogi i szukam różnych rozwiązań.

Noxili
21-12-2010, 10:06
Czemu to akurat od Strzegomia?? Strzelin ,Górka Sobocka,Borów, Piława Wszystkie blizej połozone Wrocka . U mnie w wiosce 240 za tonę kostki u producenta, a mam do Strzegomia dalej niz do Wrocka. Za to ma 1,5 km do Górki.

Tomciooo
21-12-2010, 10:37
Czemu to akurat od Strzegomia?? Strzelin ,Górka Sobocka,Borów, Piława Wszystkie blizej połozone Wrocka . U mnie w wiosce 240 za tonę kostki u producenta, a mam do Strzegomia dalej niz do Wrocka. Za to ma 1,5 km do Górki.

Z perspektywy całego kraju wszystkie te miejscowości są na tyle blisko siebie, że określa się je jako granitowe zagłębie Strzegomsko-Strzelińskie, w skrócie - Strzegom :)