PDA

Zobacz pełną wersję : okna dwu czy trzy szybowe



shadow1-78
12-12-2010, 20:13
Witam wszystkich na forum mam duży dylemat i proszę o poradę mianowicie jestem na etapie kupna okien i zastanawiam się jakie profile pięcio komorowe i okna dwuszynowe, czy profile sześcio komorowe i okna trzyszybowe . Dom jest wybudowany z pustaka porotherm natomiast poddasze użytkowe z MAX-a całość będzie ocieplona styropianem o grubości 12 lub 15 cm steropianem,dom będzie ogrzewany kotłem na paliwo stałe natomiast wentylacja jest za pomocą kominów wentylacyjnych . Mój dylemat polega na tym aby nie przedobrzyć ze szczelnością domu gdyż słyszałem że zbyt szczelnie to też bardzo nie dobrz mianowicie wilgoć pozostaje w domu i prowadzi do grzyba dzięki za podpowiedzi i pozdrawiam
SHADOW

78mysz
12-12-2010, 20:59
dlatego w świetle prawa powinieneś zamontować w oknach nawietrzaki.Ilość szyb w oknach nie ma tu nic do rzeczy. Chodzi o to, ze obecne profile okienne są szczelne i nie powodują takiej infiltracji powierza jak stare okna. Wentylacja grawitacyjna działa róznie i czasem można się nabawić grzyba ;)Poczytałabym o wentylacji mechanicznej, o ile taka wogóle wchodzi u Ciebie w grę.Nie raz jest ona trudno realizowalna-jeśli chodzi o rozprowadzanie kanałów, ale w bilansie odejmując np ilość kominów, które trzeba wybudować w domu wcale nie wychodzi tak drogo(no chyba, ze kominy juz są, to musztarda po obiedzie), a daje znakomity komfort-no i nie trzeba nawietrzaków w oknach. Czytaj, czytaj, czytaj.Róznica w cenie elewacji na cieńszym i grubszym styropianie jest minimalna i tu się też nie ma co zastanawiać który, tylko brać grubszy i jesli w jednej warstwie to koniecznie na felc.

darek63
13-12-2010, 14:08
Witam wszystkich na forum mam duży dylemat i proszę o poradę mianowicie jestem na etapie kupna okien i zastanawiam się jakie profile pięcio komorowe i okna dwuszynowe, czy profile sześcio komorowe i okna trzyszybowe . Dom jest wybudowany z pustaka porotherm natomiast poddasze użytkowe z MAX-a całość będzie ocieplona styropianem o grubości 12 lub 15 cm steropianem,dom będzie ogrzewany kotłem na paliwo stałe natomiast wentylacja jest za pomocą kominów wentylacyjnych . Mój dylemat polega na tym aby nie przedobrzyć ze szczelnością domu gdyż słyszałem że zbyt szczelnie to też bardzo nie dobrzemianowicie wilgoć pozostaje w domu i prowadzi do grzyba dzięki za podpowiedzi i pozdrawiam
SHADOW

Okno 3-szybowe ma mniejsze straty ciepła na szybach (jest "cieplejsze") od okna 2-szybowego i są mniej podatne na roszenie (pocenie się). O szczelności okna nie decyduje ilość szyb , ale ilość i jakość uszczelek, dokładność wykonania okna, spasowania i montażu.
Jak masz duży %-towy udział okien w powierzchni elewacji i zasobny portfel do lepiej okna z pakietem 3-szybowym. Przy małych oknach można polemizować czy warto .... ale jak mała dopłata do kolejnej szyby to pewnie warto.

Pan Okienko
13-12-2010, 16:00
Zastosowanie pakietów trzyszybowych które maja U=0,7 0,6 a nawet można już kupić 0,5 zdecydowanie poprawi właściowości okien przy stosunkowo niewielkim wkładzie finansowym. Co do ram sześciokomorowych...tutaj juz różnica nie jest taka duża na parametrach, za to dużo większy ubytek w portwelu. Uogólniając sprawę, standardowe okno pięciokomorowe posiada U między 1,3 a 1,45, jak zastosujesz szyby 0,5 to U całych okien zbliży się do 1,0, a okna sześcio komorowe mają w zależności od budowy między 0,8 - 0,95.

photos
14-12-2010, 09:19
Ale nie wszyscy producenci maja 3 szyby na 5-cio komorowym profilu i decydując się na 3 szyby co nie jest dużym wydatkiem ( ja mam około 36-40 m2 szyb i do 3-ciej dopłaciłem 1200 zł), siłą rzeczy decydujesz się na 6-cio komorowy profil a ten potrafi być już sporo droższy...Moim zdaniem nawet przy tej słabszej opcji, czyli dwie szyby i 5 komorowy profil bez nawiewników by się nie obyło....pustak ceramiczny, styropian...te okna są juz naprawdę szczelne...grawitacja nie zadziała

merks
14-12-2010, 09:36
Moim zdaniem okna jak napisał kolega wyżej standardowe w chwili obecnej z pakietem 2szybowym, są tak samo szczelne jak sześciokomorowe z pakietem trzyszybowym.
Oczywiście ja jestem za pakietem 3-szybowym, bo szczelność porównywalna, a okno cieplejsze.
Okna na profilu 5-komorowym z pakietem trzyszybowym ma np. Avante lub MS . Tak samo ma Jezierski które osobiście wybrałem, ale ze względu na terminy ( inne posty na tym forum) ogólnie nie polecam. Okna bardzo dobre pewnie, ale nie widzę możliwości w najbliższym czasie terminowego wykonania ( w grudniu produkuję okna zamawiane na początku września).

okojan
14-12-2010, 10:42
Witam,
Taka sama sprawa jak w temacie: Czy warto kupować okna 3 szybowe,dobre 5-6 komorowe profile, z dobrymi uszczelkami gdzie w budynku bedzie: 20 styro w podłodze;15-20 styro na ścianach zewnętrznych ;30 cm wełny na poddaszu;przeszklen średnia ilość;wentylacja grawitacyjna i co się z tym wiąże potrzeba bedzie prawdopodonie mieć nawiewniki w tych oknach? Przeciągi - ( nawiewniki) przy tej wentylacji musze mieć:) aby nie robić termosu. W założeniu przy tym dociepleniu jakie jest w projekcie ( j.w opisalem) straty ciepła bedą male ale dojda nawiewniki.Czy warto przepłacać za lepsze okna gdzie i tak trzeba je ,,nawiercać,, a moze zamontować ,,zwykłe,,??Co sądzicie?

chrisowaty
14-12-2010, 11:37
Idąc torem rozumowania iż wentylacja jest najważniejsza można przyjąć, iż okna w ogóle nie są nam potrzebne, co więcej są szkodliwe bo mogą powodować powstawanie pleśni i grzybów. ;)

Na podstawie moich przemyśleń i pierwszych doświadczeń z oknami 3-szybowymi napiszę tak.

Mieszkam w bloku z pustaka i cegły z początku lat 70-tych. Mieszkając tu (blok docieplony, mieszkanie na 4 pietrze w dodatku szczytowe) po raz pierwszy spotkałem się z wodą cieknącą po szybach i parapetach, nie działającą wentylacją, grzybem na ścianach. Pierwszy wniosek który powinien się nasunąć, to głupotą byłoby wymienić okna szczelne na bardziej szczelne (czyt. nowe) skoro wentylacja nie działa jak należy, bo krótkie kominy, krzywe kanały wentylacyjne i kominiarz który przy -16 st C na zewnątrz podpowiada by otwierać i tak rozszczelnione okna. Lub montować w istniejące okna nawiewniki. Jednym słowem PAT.

Więc skoro mam/muszę dostarczać zimne powietrze do mieszkania, na czymś muszę ciepło zatrzymać. Blok docieplony, strop docieplony, więc kierunek poszedł w maksymalne (w granicach rozsądku i portfela) ciepłe okna. 6-komór drogo i nieproporcjonalny skok cenowy w stosunku do 5-komór. Jedyne wydawający się prawidłowy kierunek jaki mi pozostał to 3-szyby w oknach.

Nawiewniki ciśnieniowe w oknach które mam dostarczają tyle powietrza, aby wystarczyło utrzymać wilgotność powietrza w rozsądnych wartościach. Ciepło które dostarczam grzejnikami pozostaje w mieszkaniu do momentu spotkania się z kominami wentylacyjnymi. Okna nie ziębią, nic się nie skrapla, albo osadu pary wodnej jest niewiele. Zarządca budynku już musiał coś zrobić z wentylacją, bo ja ze swojej strony zrobiłem więcej niż powinienem.

Przy trzech szybach nie zrobiło się w mieszkaniu cieplej z samo z siebie, bo okna to nie grzejniki. Grzać muszę, aczkolwiek mniej, nagrzane mieszkanie pozostaje dłużej przyjemne po zakręceniu grzejników, jest również ciszej. Moja żona i tak marudzi że Jej chłodno, bo jak każda kobieta jest zmiennocieplna :)

Poniżej można porównać okna 2-szybowe (niższe piętro) z 3-szybowymi (ostatnie piętro)

photos
14-12-2010, 11:54
Masakrycznie dużo dopłaciłeś jak na taki metraż okien, ja dopłaciłem 700zł ale u mnie wyszło 86m2 szyby

No tyle mnie naliczyli...przy całości te 1200 to smiech a nie masakra :) A może to ma się jakimiś parametrami...może gaz jakiś inny...może inna grubość szyby...nie wiem mnie to odpowiadało

Poza tym tu jest chyba trochę mylenie pojęć...2 szyby czy 3 i jak z wentylacją...Szyby nie maja nic do wentylacji...Szyby przyczyniają się do mniejszych, bądź większych strat ciepła czy to domu czy mieszkania...Czy jak będzie ktoś z was miał 2 szyby i ucieknie przez nie 1,3 to znaczy że będzie miał lepszą wentylację od 3 szyb 1,0 ?? To nie ucieka powietrze tylko energia. Poza tym te powietrze musiałoby napływać a nie uciekać.
Powietrze w domu ogrzewa szybę a ta z kolei oddaje ciepło, energię na zewnątrz, bo styka się z zimnym powietrzem które wychładza te szybę. dając pakiet 3 szyb ograniczamy straty tej energii. Powietrze nie przenika przez szyby. Powietrze przenika przez szczelność połączeń w ramie okna, uszczelki idt. No i Dlatego czy to będzie 5 czy 6 komorowy profil to nie ma znaczenia. Oczywiście 5 komór szybciej odda energie na zewnątrz niż 6. Wiadomo dodatkowa pustka powietrza to dodatkowy izolator...jak ta 3 szyba. Ale konstrukcje te są juz na tyle szczelnie wykonywane że napływ powietrza jest znikomy. Dlatego albo nawiewniki albo wentylacja mechaniczna nawiewno-wywiewna. Sama wywiewna też musi skądś czerpać powietrze.

Nie jestem sprzedawcą okien :) ale to jest czysta fizyka

Pan Okienko
14-12-2010, 11:59
Poczekajmy jeszcze dwa lata, wtedy dostępnę będą już tylko pakiety z trzema szybami, jedyne pytanie to jakie U będą miały

photos
14-12-2010, 12:21
Poczekajmy jeszcze dwa lata, wtedy dostępnę będą już tylko pakiety z trzema szybami, jedyne pytanie to jakie U będą miały

Konstrukcyjnie to chyba za bardzo nic nie wymyślą...Może jakieś lepsze uszczelki. Ramki z materiału który mniej energii przesyła...a może jakiś gaz który będzie jeszcze lepszym izolatorem...

chrisowaty
14-12-2010, 13:18
No tyle mnie naliczyli...przy całości te 1200 to smiech a nie masakra :) A może to ma się jakimiś parametrami...może gaz jakiś inny...może inna grubość szyby...nie wiem mnie to odpowiadało

Poza tym tu jest chyba trochę mylenie pojęć...2 szyby czy 3 i jak z wentylacją...Szyby nie maja nic do wentylacji...

Nie do końca jest to prawdziwe. Przy wentylacji grawitacyjnej ma wpływ różnica temperatur. Więc im temperatura w pomieszczeniu wyższa w stosunku do temperatury zewnętrznej tym lepsze warunki do powstania cugu w kanałach wentylacyjnych. (zakładając identyczne warunki do powstania wymiany powietrza). Stąd również przy ciepłych oknach i wentylacji grawitacyjnej powietrze które jest dostarczane do pomieszczeń musi mieć na tyle niższą temperaturę od temp. w pomieszczeniu by mogło wywołać cyrkulację powietrza.

photos
14-12-2010, 14:08
Czyli według tego co piszesz w lato budynki z wentylacją grawitacyjna w ogóle nie są wentylowane...chyba że na przestrzał otworzymy okna..Bo temperatura na zewnątrz jest wyższa niż w srodku
.A dodatkowo im cieplejsze okna bo wtedy jest duża różnica temp miedzy pomieszczeniem a na zewnątrz tym lepsza wentylacja.. Cyrkulację wywołuje różnica temperatur w pomieszczeniu...zimne powietrze umiejscowione na dole z racji tego ze jest cięższe wypycha do góry ciepłe.

Pewnie chodzi Ci o to że im słabsza izolacja okna tym bardziej wychładza ono powietrze wewnątrz i wówczas następuje cyrkulacja...zgoda ale trzeba jakoś doprowadzić powietrze w przeciwnym wypadku nie ma mowy o wentylacji i cyrkulacji...powietrze będzie sobie krążyło tylko w pomieszczeniu...musimy doprowadzic powietrze z zewnątrz, które wypchnie ciepłe powietrze przez kanał wentylacyjny..tak więc po co jeszcze tracić energię przez szyby skoro tak naprawdę niczemu to nie służy




To tylko potwierdza to co napisałem wcześniej...szyby nie biorą udziału w wentylacji a przynajmniej nie powinny...cyrkulacje tworzy powietrze które musimy dostarczyć do pomieszczenia

78mysz
14-12-2010, 14:41
Pakiety trójszybowe są o tyle lepsze, od dwuszybowych, ze w pomieszczeniu szyba jest zawsze cieplejsza, a to nie wywołuje efektu skraplania obecnej w pomieszczeniu wilgoci na szybach. Naście lat temu, jak wkroczyły do mieszkań pierwsze okna plastikowe dwuszybowe oczywiście zaczął się pojawiać problem z grzybem i wilgocią, ale to tylko dlatego, ze okna były szczelne i nie zapewnialy wentylacji jak stare wysłużone kitowane,które obkładało się kocami.
Niestety, ale wentylacja grawitacyjna niewspomagana jest generalnie bardzo niedoskonała.
Co do profili obecnych na rynku, to nie ma co przesądzać o wyższości jednych nad drugimi. Jedynie co, to należy tak optymalizować swoje okna przy zakupie, żeby stosunek powierzchni szklenia do ramy był jak największy i brać szyby o niższym "U"

chrisowaty
14-12-2010, 17:12
Czyli według tego co piszesz w lato budynki z wentylacją grawitacyjna w ogóle nie są wentylowane...chyba że na przestrzał otworzymy okna..Bo temperatura na zewnątrz jest wyższa niż w srodku

W okresie letnim "cug wsteczny" w wentylacji grawitacyjnej jest bardzo powszechny. A ponieważ jest mniej dotkliwy w odczuciu jest bardzo często niezauważalny przez lokatorów.

.
A dodatkowo im cieplejsze okna bo wtedy jest duża różnica temp miedzy pomieszczeniem a na zewnątrz tym lepsza wentylacja.. Cyrkulację wywołuje różnica temperatur w pomieszczeniu...zimne powietrze umiejscowione na dole z racji tego ze jest cięższe wypycha do góry ciepłe. Pewnie chodzi Ci o to że im słabsza izolacja okna tym bardziej wychładza ono powietrze wewnątrz i wówczas następuje cyrkulacja...zgoda ale trzeba jakoś doprowadzić powietrze w przeciwnym wypadku nie ma mowy o wentylacji i cyrkulacji...powietrze będzie sobie krążyło tylko w pomieszczeniu...musimy doprowadzic powietrze z zewnątrz, które wypchnie ciepłe powietrze przez kanał wentylacyjny..tak więc po co jeszcze tracić energię przez szyby skoro tak naprawdę niczemu to nie służy

Dokładnie jest to zjawisko konwekcji. Powietrze ochładza się w okolicy okna opada na posadzkę, przechodząc przez instalację grzewczą ma kierunek odwrotny. Teoretuzując, mając izolacyjnie idealne okna i idealne zaizolowane ściany konwekcja nie powinna zaistnieć. Tym samym im cieplejsze okna tym ruch powietrza w ich okolicy jest mniejszy. Nie dostarczając chłodniejszego powietrza utrudniamy mieszanie się warstw powietrza w pomieszczeniu. A to też jest element wentylacji,



To tylko potwierdza to co napisałem wcześniej...szyby nie biorą udziału w wentylacji a przynajmniej nie powinny...cyrkulacje tworzy powietrze które musimy dostarczyć do pomieszczenia

Z tym się zgadzam. Szyby nie biorą udziały w wentylacji, ale w ruchu powietrza w "zamkniętych pomieszczeniach" Nawet okno z szybą k=1.0 powoduje utrudnienia w ruchu konwekcyjnym powietrza, co oczywiście nie zaprzecza sensu kupowania okien trzy-szybowych, gdyż zysk energetyczny jest duży w stosunku do nakładów finansowych. Trzeba być tylko świadomym innych "skutków" ciepłych i szczelnych okien.

okojan
14-12-2010, 19:24
Z powyzszych wypowiedzi wywnioskowalem,ze majac wentylacje grawitacyjną (okna z nawiewnikami) warto jenak zakupić okna trzy szybowe z niskim ,,U" z dobrymi uszczelkami i nawet pieciokomorowe i bedzie to zysk w stratach ciepla oplacalny ( rozbity oczywiscie na lata) biorac pod uwage, ze inne czesci domu mają takze niskie współczynnik ,,U"? Czy jednak nie ma co inwestować w super dobre okna jak jest wentylacja grawitacyjna?

chrisowaty
14-12-2010, 20:10
Oczywiście, że warto mieć ciepłe okna. Z tym, że ja nie dziurawiłbym profilu, tylko zastosował nawiewnik wrębowy, tj taki dla którego nie trzeba dziurawić profilu, tylko jest montowany we wrębie ościeżnicy, a powietrze dostaje się poprzez odpowiednio przycięte uszczelki. Z resztą tak zrobiłem u siebie i do profili Schuco zastosowałem nawiewnik Vento. Wadą tych nawiewników jest to że dość trudno się reguluje. Zaletą może być cena; ok 50zł.

e_norbert
23-01-2011, 02:48
Teraz pytanie. Czy dobrze rozumiem, ze:
Skoro 3 szybowe okna mają U=0.7W a 2 szybowe U=1.0 W strat to roznica strat ciepła wynosi 0.3 Wata na metrze kwadtratowym. Załóżmy więć ze mamy w domu 25m2 powierzvhni okien. W przypadku okien 3 szybowych zyskuejemy wiec 0.3*25=7.5 Wata???? Czyli miesięcznie 7.5W*24h*30dni=5400 W???? Jesli dobrze rozumuje a pewien nie jestem to Ile to wychodzi w PLN przy ogrzewaniu gazowym?

Założmy ze ogrzewanie gazem kosztuje 0.14PLN./KWh (w internecie znalazlem taką kwotę- nie wiem czy prawdziwa.)

Wychodzi 0.14*.5.4KW/h =2.16PLN.
Gdzie tkwi błąd w moich obliczeniach/założeniach?
Bo jesli go nie popelnilem to wlasciwie nic nie oszczędzamy i te okna 3 szybowe sa nic nie warte - no moze poza lepszą izolacją od hałasu z ulicy

ManiuF
23-01-2011, 07:30
Zapomniałeś o różnicy temperatur między mieszkaniem a dworem. Jednostka U to W/m2K. Pomnóż to Twoje 5,4kWh przez 13K (20stC w mieszkaniu minus 7stC średnia temperatura sezonu grzewczego zależna od lokalizacji geograficznej), a dostaniesz 70,2kWh miesięcznie. Jeśli to będzie zimny miesiąc, tak jak grudzień tego roku, zakładając, że średnio na dworze było -10stC to straty rosną Ci do 162kWh. Przy cenie gazu 0,2PLN (większość ludzi taką ostatnio przyjmuje w kalkulacjach) wychodzi to odpowiednio 14,04PLN i 32PLN.

blokno
23-01-2011, 09:44
Zapomniałeś o różnicy temperatur między mieszkaniem a dworem. Jednostka U to W/m2K. Pomnóż to Twoje 5,4kWh przez 13K (20stC w mieszkaniu minus 7stC średnia temperatura sezonu grzewczego zależna od lokalizacji geograficznej), a dostaniesz 70,2kWh miesięcznie. Jeśli to będzie zimny miesiąc, tak jak grudzień tego roku, zakładając, że średnio na dworze było -10stC to straty rosną Ci do 162kWh. Przy cenie gazu 0,2PLN (większość ludzi taką ostatnio przyjmuje w kalkulacjach) wychodzi to odpowiednio 14,04PLN i 32PLN.

... a i to przy założeniu że ramy tych okien są identyczne. Pakiety 3-szybowe wkładane są najczęśćiej w szersze (czyt. cieplejsze) profile, stąd i oszczędności na kosztach ogrzewania bywają większe. Dodatkowo pakiety 3-szybowe mają z reguły lepszy wsp. g (tzw. Solar Factor), więc w większym stopniu przepuszczają do wnętrza energię słoneczną, która póki co jest darmowa.
Polecałbym więc pakiet 3 - szybowy w oknie, ale finalnie i tak powinieneś zwracać uwagę nie na wsp. izolacyjności cieplnej szyby (Ug), ale na izolacyjność całego okna (Uw). W najbliższych latach standardem będzie zapewne wsp. Uw<1,0 (dla całego okna!), dlatego już dzisiaj powinno się przynajmniej rozważyć jego zastosowanie. No i drugi ważny wspólczynnik: g>0,5. pzdr

faneuro
23-01-2011, 10:37
[QUOTE=blokno;. Dodatkowo pakiety 3-szybowe mają z reguły lepszy wsp. g (tzw. Solar Factor), więc w większym stopniu przepuszczają do wnętrza energię słoneczną, która póki co jest darmowa.


Albo ja czegoś nie kumam , albo Ty pleciesz bzdury.
Przecież pakiety 3 szybowe mają niski % przepuszczalności energii słonecznej g(%) na poziomie ok 40 % , natomiast pakiety 2 szybowe k=1,0 ok 53 % , tylko zwykłe zespolenie ma ok. 75 % przepuszczalności energii słonecznej .

stary
23-01-2011, 11:15
... Dodatkowo pakiety 3-szybowe mają z reguły lepszy wsp. g (tzw. Solar Factor), więc w większym stopniu przepuszczają do wnętrza energię słoneczną, która póki co jest darmowa............

Blokno - przystopuj trochę, bo się zapętliłeś.
Narobiłeś takiego zamieszania we wszystkich wątkach, że nie wiem, do którego pisać odpowiedzi.
Pakiety 3-szybowe mają z reguły lepszy współczynnik g od czego? Chyba, że od 4- szybowych....
Okno z szybą U=1,0 ma współczynnik g powyżej 60%, w zestawach trzyszybowych U =0,6 :0,8 wsp. g wynosi 46-50%.
Wynika z tego, że więcej ciepła (darmowego) przedostaje się do wnętrza przy szybach jednokomorowowych, co wcale nie znaczy, że należy je promować- przez nie również więcej ciepła ucieka z budynku.

blokno
23-01-2011, 11:37
Pakiety 3-szybowe mają z reguły lepszy współczynnik g od czego?

Od energooszczędnych pakietów 2-szybowych o porównywalnej wartości wsp. Ug . pzdr

bwojtek
23-01-2011, 11:40
Od energooszczędnych pakietów 2-szybowych o porównywalnej wartości wsp. Ug . pzdr
Co ty wypisujesz za bajki?

faneuro
23-01-2011, 11:47
Od energooszczędnych pakietów 2-szybowych o porównywalnej wartości wsp. Ug . pzdr

Jednak pleciesz głupoty , lub piszesz tylko zeby podbijać temat i nabijać posty. Innego powodu nie widze.
Twoje rady są tak samo warte jak Twoja porównywarka okien . Jeden wielki mętlik nic nie mówiący .
Wiedząc że jesteś takim dobrym specjalista od okien to podaj proszę producenta który stosuje "pakiet 3 szybowy o k=1,0 - takim samym jak zwykłe zespolenie 4/16/4 k=1,0"
Sorka , jest tu kilku ludzi co starają się rzetelnie doradzać ( nie mając wymiernych korzyści majątkowych ) , ale Ty nie zaliczasz się do nich w najmniejszym stopniu , a promujesz na siłę swoją stronę .
Będąc na miejscu admina to bym już Ci zrobił bana .

e_norbert
23-01-2011, 12:18
Zapomniałeś o różnicy temperatur między mieszkaniem a dworem. Jednostka U to W/m2K. Pomnóż to Twoje 5,4kWh przez 13K (20stC w mieszkaniu minus 7stC średnia temperatura sezonu grzewczego zależna od lokalizacji geograficznej), a dostaniesz 70,2kWh miesięcznie. Jeśli to będzie zimny miesiąc, tak jak grudzień tego roku, zakładając, że średnio na dworze było -10stC to straty rosną Ci do 162kWh. Przy cenie gazu 0,2PLN (większość ludzi taką ostatnio przyjmuje w kalkulacjach) wychodzi to odpowiednio 14,04PLN i 32PLN.



No teraz wszystko jasne - myslałem ze to K przy U=0.7 M2K to skrot od metra kwadratowego - bo nie moglem wlasnie tego K inaczej rozszyfrowac,
Dzieki.
Jednak oszczednosci nadal nie sa zbyt duże -liczmy średnio 20PLN miesiecnie oszczednosci (zakładam ostrą zimę) * 5 miesięcy - wychodzi 100PLN. Czyli po 30 latach mamy oszczednosc 3000PLN -taka byla u mnie zonica w cenie oknach 3 szybowych, a kto wie czy 30 latach nie trzeba bedzie wymienic tych okien na nowe.....

T12345T
23-01-2011, 14:03
Pakiety 3 szybowe mają z reguły lepszy współczynnik g od czego?


Od energooszczędnych pakietów 2-szybowych o porównywalnej wartości wsp. Ug . pzdr

Nie licząc szkła typu VIG wątpię, by obecnie jakikolwiek producent szyb tworzył pakiety dwuszybowe o przenikalności cieplnej pakietu trzyszybowego, chyba że za taki uznamy np. złożenie 4/16/44.1 ale nawet wtedy ich współczynnik przepuszczalności energii g będzie różny, na niekorzyść pakietu bardziej złożonego. Choć to żaden dowód, nie ma podstaw by nie wierzyć w tym względzie danym Glaspolu (część 1) http://www.glaspol.sggs.com/glaspol/Produkty/Informacje_techniczne/Parametry_szkla.asp.

Inna sprawa, (chyba nieco dziwna), to dane znajdujące się w tak lansowanej tu porównywarce cenowej i zamieszczana gdzie popadnie teza, że "okno aktywne", to okno o wysokiej wartości współczynnika "g". Żadne okno z porównywarki nie ma współczynnika "g" o wartości większej niż 50%. Czyli, co "aktywne okna" promują w porównywarce "nieaktywne" produkty? Chyba, że pojęcie "wysoki" nie oznacza już tego co do tej pory oznaczało?

No i kwestia trzecia, chyba najważniejsza w tym całym doradzaniu i promowaniu. Wysoka wartość współczynnika g, to wysokie pasywne zyski energii w sezonie grzewczym, ale równie wielkie przegrzewanie w sezonie letnim. Pytanie do bilansu, co pochłonie więcej energii przy oknach z szybami o wysokiej wartości współczynnika "g": Ogrzanie zimą pomieszczenia do +20, czy schłodzenie latem do +20? Powie ktoś, że można rolety... Hm...można, ale co to za przyjemność siedzieć latem w ciemnym pomieszczeniu, "efektywnie" schładzanym po opuszczeniu pancerza rolety? Po co te wielkie przeszklenia tarasowe, widoki na ogrody i inne HST?

Tak sobie po cichutku myślę, że z tym "g" potrzebne jest trochę umiaru i rozpatrywanie tej kwestii wyłącznie przez pryzmat funkcji budynku i indywidualnych potrzeb użytkownika, któremu należy powiedzieć zarówno o możliwych zyskach jak i o stratach. Zwykła profesjonalna uczciwość, żeby nie wpychać go w kolejne g... .

SoA
13-04-2016, 09:23
Witam.

Chciałbym odświeżyć temat i jednocześnie proszę o cenne sugestie.
Panująca "moda" na energooszczędne rozwiązania w budownictwie, nie zawsze mnie przekonuje i tak właśnie jest też w przypadku okien. Otrzymałem kilka ofert od różnych producentów okien oczywiście z określonymi współczynnikami przenikania ciepła dla każdego z okien dla wersji z profili sześciokomorowych z pakietami trzyszybowymi i profili pięciokomorowych z pakietamidwuszybowymi.
Po obliczeniach z wykorzystaniem wzoru: W = Uw * m2 * K * h przy założeniu, iż średnia różnica pomiędzy zewnętrzną temperaturą i temperaturą wewnątrz domu w okresie grzewczym trwającym 7,5 miesiąca wynosi 23oC, otrzymałem wynik, iż inwestycja w cieplejszą wersję okien zwróci się po 10 latach. Ponadto założyłem, iż koszt wygenerowania 1kWh przy opalaniu węglem wynosi 0,2 zł.
Dlatego biorąc uwagę:
- powyższe obliczenia i okres 10 lat do zwrotu inwestycji, po którym parametry okien mogą dalece odbiegać od tych z broszurek
- wykorzystanie wentylacji grawitacyjnej do cyrkulacji powietrza w domu w którym mają być zamontowane przedmiotowe okna,
- fakt, iż z szyb zespolonych ulatnia się gaz specjalny (argon, krypton) wypełniający komorę między szybami - według normy ubytek gazu powinien być mniejszy niż 1% na rok
- wcześniejsze opinie wygłoszone w tym temacie
Stawiam pytanie: czy uzasadnionym jest zakup okien z pakietem trzyszybowym ?

MD.
13-04-2016, 19:23
Przy 10 letnim okresie zwrotu zastanawiasz się czy warto? To przecież nie jest tak długi okres zwrotu żeby się nad tym zastanawiać. Przecież nie remontujesz domu co 10 lat. Dobrych okien za 10 lat też nie trzeba wymieniać.

nikt ważny
13-04-2016, 20:19
...- powyższe obliczenia i okres 10 lat do zwrotu inwestycji, po którym parametry okien mogą dalece odbiegać od tych z broszurek
- wykorzystanie wentylacji grawitacyjnej do cyrkulacji powietrza w domu w którym mają być zamontowane przedmiotowe okna,
- fakt, iż z szyb zespolonych ulatnia się gaz specjalny (argon, krypton) wypełniający komorę między szybami - według normy ubytek gazu powinien być mniejszy niż 1% na rok
- wcześniejsze opinie wygłoszone w tym temacie
Stawiam pytanie: czy uzasadnionym jest zakup okien z pakietem trzyszybowym ?
Wentylacja grawitacyjna generuje inne straty, nie związane z oknami - wrzucacie do wora dwie różne rzeczy

przez 10 lat Ug szyby nie ulega zmianie, dzwonią ale nie w tym kościele ;). Do 80% wartości gazu Ug się nie zmienia, przyjmuje sie ubytek 1% rocznie ale... teraz produkowane szyby mają jego zawartość na poziomie 94-97%

Czy uzasadnione ?
Ależ oczywiście, że nie
Cały Twój wywód oczekuje tylko jednego - potwierdzenia twej tezy ;) że nie warto

stary
13-04-2016, 20:28
Witam. ...edit...
Stawiam pytanie: czy uzasadnionym jest zakup okien z pakietem trzyszybowym ?
Postawię inne pytanie na początek: czy każde z okien z pakietem dwuszybowym spełnia wymagane minimum Uw<1,3 W/m2*K dla pomieszczeń w skrócie mieszkalnych a od stycznia 2017 Uw<1,1W/m2*K?
Jeżeli nie spełnia to należy dążyć do tego aby spełniała przynajmniej ustalone minimum, inaczej dyskusja staje się bezproduktywna.:stirthepot:

W podobny sposób możemy rozważać, czy sensowne jest zwiększanie grubość ocieplenia np. na ścianach czy przewodach, skoro "zwrot" poniesionych wydatków staje się wątpliwy...
http://www.architektura.info/index.php/prawo/warunki_techniczne_budynki/zalacznik_2_wymagania_izolacyjnosci_cieplnej_i_inn e_wymagania_zwiazane_z_oszczednoscia_energii (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fwww.architektura.i nfo%2Findex.php%2Fprawo%2Fwarunki_techniczne_budyn ki%2Fzalacznik_2_wymagania_izolacyjnosci_cieplnej_ i_inne_wymagania_zwiazane_z_oszczednoscia_energii)
Idąc dalej: można podawać w wątpliwość wydatki ponoszone na spełnianie kolejnych, wyśrubowanych norm emisji spalin w pojazdach - koszt katalizatorów czy filtrów cząstek stałych kiedy się "zwróci" ? Wcale się nie zwróci, ale przynajmniej nie zatruwamy otoczenia jak wcześniej, więc może dłużej pociągniemy na tym padole...:rolleyes:

nikt ważny
13-04-2016, 20:49
Hmmm....filozoficznie zabrzmiało
A życie w ogóle się "zwróci" ?

_unnamed
13-04-2016, 23:26
Porównując pakiety szybowe warto jeszcze zwrócić uwagę na tłumienność akustyczną.

finlandia
14-04-2016, 05:24
Do czego zmierza Twoja uwaga? Zdecydowana większość typowych pakietów ma niemal identyczne wyniki i zwykle dilerzy nie wrrzucają tego od siebie w ramach podstawowej oferty.
Jak się dopłaci np. za grubszą szybą to i wynik się poprawia.

bwojtek
14-04-2016, 06:07
Dlatego biorąc uwagę:
- powyższe obliczenia i okres 10 lat do zwrotu inwestycji
Trzy szyby to nie tylko mniejsze koszty ogrzewania. Lekko ironicznie spytam czy do okresu zwrotu wkalkulowałeś koszt papierowych ręczników do wycierania skroplonej pary wodnej z szyb i wody z parapetów przy okna 2 szybowych? Albo środków do usuwania pleśni z uszczelek?

_unnamed
14-04-2016, 10:02
Temat wątku to "okna dwu czy trzyszybowe" i o porównanie tych dwóch rodzajów pakietów mi chodzi w aspekcie akustycznym.

T12345T
14-04-2016, 11:36
Temat wątku to "okna dwu czy trzyszybowe" i o porównanie tych dwóch rodzajów pakietów mi chodzi w aspekcie akustycznym.

Nieco upraszczając, jeżeli grubość wszystkich szyb jest taka sama, to ich ilość w pakietach jedno lub dwukomorowych nie wpływa na zamianę poziomu izolacyjności akustycznej pakietu, ewentualnie możliwe różnice te są tak niewielkie, że nie uchwytne dla ucha ludzkiego.