PDA

Zobacz pełną wersję : Bardzo dużo cienkich rys na ewewacji i odpadanie baranka



Piotrco
31-12-2010, 13:19
Witam serdecznie.
W kupionym domu pojawiły się na elewacji włoskowe pionowe rysy (kilka - kilkunaście cm).
Elewacja jest ocieplona styropianem 12 i położony tynk baranek, który został pomalowany. Rys jest mnóstwo, i na pewno wcześniej ich nie było. Rysy są na każdej ścianie (najwięcej na zachodniej). W rogach okien i drzwi również pojawiły się rysy ale tam są to rysy ukośne.
Dom stał 7 lat w stanie surowym, a 2,5 roku temu został wykończony i zamieszkany. Zauważyłem również, że odpadają ziarna tynku. Co się dzieje z tą elewacją i co może być przyczyną takiego stanu. Bardzo proszę o pomoc. Mogę wysłac fotki na priv jeżeli jakiś specjalista chciałby to obejrzeć.

coulignon
02-01-2011, 11:13
kiedy tynk był kładziony? Pamietasz datę? Jaki producent? Jaki rodzaj tynku?

mk.alleremont.pl
02-01-2011, 13:44
a była siatka w glifach ?

leszeq
02-01-2011, 16:35
Wstaw zdjęcia, wtedy będzie można coś powiedzieć.

Piotrco
03-01-2011, 17:34
Wstawiłem załączniki. Takich rys jest bardzo dużo (kilkadzisiąt) ale trudno je sfotografować. Na jednym zdjęciu widać miejsca po odpadnięciu ziarenek tynku. Zdjęcia trzeba oglądać w dużym powiększeniu. Pod tynkiem jest siatka. Nie wiem dokładnie kiedy był kładziony tynk. W 2008 roku, na wiosnę lub w lecie.

leszeq
03-01-2011, 17:51
Nieprawidłowo wykonane zbrojenie, zbyt małe lub całkowity brak zakładów siatki na siatkę! Pęknięcie od narożnika w górę świadczy o braku zakładu siatki z jednego narożnika na drugi. Brak wzmocnień poprzecznych w narożnikach otworów okiennych.
Odpadający tynk może świadczyć o tym, że został on wykonany przy zbyt niskiej temperaturze. Jednak nie można wykluczyć także wady tynku cienkowarstwowego.

mk.alleremont.pl
03-01-2011, 19:56
zgadzam się z leszeq'em co do wypowiedzi na temat siatki. myślę ze to główna przyczyna.

bind
04-01-2011, 10:00
Co do sypania tynku to może być to zarówno wada produktu jak i nieprofesjonalne wykonanie. Jeżeli masz pewność co do jakości wykonania, możesz uderzyć do producenta.

Piotrco
04-01-2011, 10:38
Wielkie dzięki za informacje. Trochę mnie zdziwiło, że wada wyszła dopiero 2,5 roku po tynkowaniu. Czy to nie jest dziwne ? Niestety nie wiem, jaki to tynk i gdzie był kupowany, więc z reklamacji u producenta nic nie wyjdzie. Mam jeszcze pytanie, czy takie wady elewacji są wyłącznie wizualnym aspektem, czy może to skutkować poważnymi konsekwencjami. Jak ewentualnie to naprawić ? Dodam, że takie rysy są co kilka (kilkanaście) centymetrów i czy to również wina siatki ?

coulignon
04-01-2011, 19:59
Drobne rysy: ja stawiałbym że było tynkowane w lecie. Kiedy było bardzo gorąco. Wtedy, wskutek szybkiego odparowania wody, powstały pierwsze malo widoczne rysy. Potem woda i dwie zimy dokończyły dzieła.Tynk - prawdopodobnie silikat. Ale to tylko teoria - nie wiem czy do końca trafna. Jeśli tak to północna sciana powinna wyglądać najlepiej.

Jak naprawić? Raczej od nowa siatka (juz nalożona prawidłowo) i ponownie tynk. To wersja wypasiona i raczej gwarantująca sukces. wersja bez gwarancji to dobra farba elewacyjna. Zagruntować a potem pomalować. Powinna pokryc rysy i wzmocnic tynk. Ale wady połozenia siatki pozostaną np - pękające naroża.