PDA

Zobacz pełną wersję : Szczepienie jabłoni



maciodecember
05-01-2011, 20:34
Witam
Mam pytanie odnośnie szczepienia jabłoni.
Kiedy powinienem pobrać szczepy luty/marzec? Jak je przechowywać? Czy można szczepić w lecie?

Znalazłem instrukcje odnośnie szczepienia:
-w szczelinkę
-siodełko
-kożuchówka
-Oczkowanie

Kiedy przeprowadza się szczepienie (kwiecień maj) jest odpowiednią porą? Którą z metod polecacie?

ak610
07-01-2011, 09:36
zrazy czyli szczepy możesz pobrać nawet teraz, byle przechować je w dobrym stanie. Szczepienie przed rozwinięciem pąków, koniec marca, kwiecień. Pierwsze trzy metody są metodami szczepień, każdą można zastosować. Oczkowanie czyli okulizacja to "wstawianie" oczka pod korę, robi się to latem na jednorocznych siewkach.
Po szczepieniu koniecznie posmarować pastą i obwiązać rafią lub folią.

darek63
07-01-2011, 20:30
Witam
Mam pytanie odnośnie szczepienia jabłoni.
Kiedy powinienem pobrać szczepy luty/marzec? Jak je przechowywać? Czy można szczepić w lecie?

Znalazłem instrukcje odnośnie szczepienia:
-w szczelinkę
-siodełko
-kożuchówka
-Oczkowanie

Kiedy przeprowadza się szczepienie (kwiecień maj) jest odpowiednią porą? Którą z metod polecacie?

Zależy co chcesz szczepić..... jak stare okazy chcesz odmłodzić to szczepienie wiosenne.
Najlepsze efekty jednak daje okulizacja na dość młodych podkładkach zwana też oczkowaniem (robiona w sierpniu) - ja tak robię i mam ok. 80% przyjęć..

A tu info w pigułce (patrz pkt 5):
http://www.leroymerlin.pl/porady/pielgnacja-drzewek-owocowych,1115310406.html

maciodecember
07-01-2011, 21:07
Ogólnie zależy mi na odmłodzeniu starych drzew, przeszczepieniu niektórych wartościowych odmian. W zeszłym roku przeprowadzilem stratyfikacje nasion antonówki (malus antonówka) poźniej wysiałem nasiona w grządke w kwietniu i przez rok urosły mi zaledwie parocentymetrowe roślinki więc te do szczepienia zupełnie się nie nadają. Czy tak powinno być i czy może to być wina nasion/ gruntu?

Maciek

darek63
08-01-2011, 13:01
Ogólnie zależy mi na odmłodzeniu starych drzew, przeszczepieniu niektórych wartościowych odmian. W zeszłym roku przeprowadzilem stratyfikacje nasion antonówki (malus antonówka) poźniej wysiałem nasiona w grządke w kwietniu i przez rok urosły mi zaledwie parocentymetrowe roślinki więc te do szczepienia zupełnie się nie nadają. Czy tak powinno być i czy może to być wina nasion/ gruntu?

Maciek

Robisz dobrze, no prawie dobrze :-)
Stratyfikacja w zimie, potem siew w III-IV, potem ok. V-VI pikowanie siewek (z uszczyknięciem korzonków) ..... powinny wyrosnąć na 20-30 cm ..... w 2-gim roku sadzenie w rzędy, nawożenie, pielenie (pamiętaj o pieleniu, dobra gleba i nawozy i musi urosnąć).... w sierpniu antonówka powinna mieć wysokość 50-80 cm i średnicę ołówka lub długopisu ...... na tak dużych wówczas najlepsza okulizacja. Okulizacja od VIII do początków IX jak jest "miękka miazga". Pamiętaj o dobrym i bardzo ostrym nożu ..... musi golić włosy na ręku !!!
Szczepienie starych drzew niestety marnie mi wychodzi (tzn. mały % przyjęć).
Jak ja chce zachować lub pozyskać jakąś ciekawą odmianę to tylko poprzez okulizację i wyhodowanie nowego drzewka.

Jak masz pytania to pisz. W kwestii okulizacji mogę pomóc ..... ale jeśli chodzi o szczepienie to mniej .... no może poza zimowym tzw. "w ręku".

maciodecember
10-04-2011, 17:57
Robisz dobrze, no prawie dobrze :-)
Stratyfikacja w zimie, potem siew w III-IV, potem ok. V-VI pikowanie siewek (z uszczyknięciem korzonków)
Witam
Mam pytanie wziąłem się za przepikowanie siewek, korzenie niektorych dochodzą do 20 cm. Co ma Pan na myśli mówiąc o uszczyknięciu? Trochę je skrócić?
Pierwszy rząd - 50szt. posadzilem bez skracania- coś z tym robić?

Pozdrawiam

grecko87
03-05-2013, 16:18
Witam.

Mam pytanie dotyczące szczepieniu drzewek owocowych. Posiadam w sadzie bardzo smaczną odmianę jabłoni. Nie wiem jak się nazywa, ale jej owoce są bardzo duże, kruche, mocno soczyste i słodkie. Niestety drzewo to ma swoje lata i próchnieje w środku. Czytałem dużo o szczepieniu i myślę, że bym sobie z tym poradził. Nie wiem jedynie jaką podkładkę mam zastosować. Często wymienia się podkładkę antonówki ale czy taka dziko rosnąca antonówka z pestki będzie się nadawać ?

MarkGyver
03-05-2013, 21:44
Nadawać się będzie każda jabłoń, aczkolwiek należy pamiętać, że podkładka również w pewnym stopniu wpływa na to, jakie będą owoce. Nie w takim, jak zraz, ale zawsze. Przynajmniej moja babcia tak twierdzi, a zajmowała się szczepieniem jabłoni i grusz we własnym sadzie przez wiele lat.

Elfir
03-05-2013, 22:45
podkładki karłowe przyspieszają wejście drzewka w fazę owocowania.
Pomijam fakt, że drzewka są oczywiście małe i łatwiejsze w pielęgnacji.

grecko87
27-07-2013, 01:00
Faktycznie lepiej o tym pomyśleć przy szczepieniu, aby mieć mniej pracy.
Ciekawi mnie jakich podkładek stosowano 60 - 70 lat temu w końcu dostępność była o niebo mniejsza niż teraz.
Ja wybiorę antonówkę, wolę tradycyjnę rozwiązania :)

Elfir
27-07-2013, 13:10
70 lat temu to pewnie były lokalne odmiany podkładek silnie rosnących. Ponieważ miały one wady - silny wzrost, późne owocowanie, zostały zastąpione podkładkami nowoczesnymi, skarlającymi.