PDA

Zobacz pełną wersję : FORUMOWICZE - MACIE POMOC !!!



roki
10-03-2004, 03:52
Jeśli ma ktoś z FORUMOWICZÓW problemy z instalacjami niskoprądowymi tj, - instalacja komputerowa w domku, wybór najlepszej oferty Internetu, jak zrobić by Internet mieć w każdym pokoju, a płacić za jeden dostęp, instalacje elektryczne i najefektowniejsze rozwiązania, instalacje alarmowe i bramofonowe oraz czego nie warto ! ....itp

Zapraszam - chętnie odpowiem , doradzę i pomogę .

kafelka
17-03-2004, 23:38
Dzięki, jak będę na tym etapie - na pewno skorzystam. Na razie mam pozwolenie na budowę.

Pozdrawiam - Kafelka
------------------------------------
Buduję Dom w konwaliach- Archon

DankaO
24-03-2004, 20:33
Roki, czego nie warto zakładać?
Danka

AgaTad
24-03-2004, 22:12
Roki, z nieba mi spadles!!! :wink:
Wlasnie problem polega na tym, ze mam neostrade podlaczona do jednego komputera, co zrobic, by nie wydawac na reuter (?nazwy nie pamietam?) 350zl, czy jest jakas inna mozliwosc, by podlaczyc do sieci drugi komputer w pokoju obok???
Pzdr
Aga

KaiM
27-04-2004, 11:15
Roki, z nieba mi spadles!!! :wink:
Wlasnie problem polega na tym, ze mam neostrade podlaczona do jednego komputera, co zrobic, by nie wydawac na reuter (?nazwy nie pamietam?) 350zl, czy jest jakas inna mozliwosc, by podlaczyc do sieci drugi komputer w pokoju obok???
Pzdr
Aga

Ponieważ Roki zamilkł to może ja pomogę.

Można skorzystać z tzw "udostępniania połączenia internetowego" dostępnego w każdym Windows od 98 w górę. Należy tylko założyć do obu komputerów (jeżeli nie mają) karty sieciowe (koszt ok. 30 zł/szt) i połączyć je kablem KONIECZNIE tzw. cross-link - do kupienia w każdym sklepie komputerowym też za ok. 30zł. Kabel może mieć długość nawet do 90m i będzie działać bez problemu.

Na komputerze do którego mamy podpięty modem Neostrady uruchamiamy udostępnianie - gdzie konkretnie to zależy od wersji Windows - zawsze znajdziesz w pomocy pod F1. Na drugim z reguły nie trzeba robić nic poza wskazaniem aby łaczył się z internetem przez sieć LAN a nie modem telefoniczny.

Minusem tego rozwiązania jest konieczność ciągłej pracy komputera udostępniającego połączenie - tylko wtedy ten drugi będzie "widział" internet. Plusem są oczywiście koszty. Ja bym jednak wydał kilkaset złotych na router - dużo wygodniejsze i pewniejsze rozwiązanie.

Pozdrawiam

AgaTad
27-04-2004, 11:40
Dziekuje KaiM,
juz nie pierwszy raz dziekuje za rady :)
jedyne pytanie w tej opcji z kablami - podobno neostrada ma zabezpieczenie przeciw takiemu rozwiazaniu...
Router mozna kupic za 250zl, no i chyba jednak jednak postawimy na router.

KaiM
27-04-2004, 11:45
Nie spotkałem się z tak "zabezpieczoną" Neostradą

na co dzień używam do tego router Micronet o symbolu SP3354/A - ma od razu w sobie switcha co oznacza że bezpośednio do niego można podpiąć do 4 komputerów - wtedy każdy z nich niezależnie ma dostęp. Aha - w tej opcji użyj normalnych kabli - nie cross-link. Jeden kabelek 2m będzie już w pudełku z routerem.
Jeżeli jesteś w pobliżu Poznania to pomogę.

P.S.
dlaczego Forumowicze nie macie w avatarze skąd jesteście? to bardzo cenna informacja np czytam że "u mnie znalazłem ....... za xxx złotych" - co mi po tym jak nie wiem czy to czasem nie w górach?

Majka
27-04-2004, 12:37
Neostradę mam podzielona na 3 kompy, bezproblemowo. Czy nie szkoda kasy na router?

DankaO
28-04-2004, 23:29
ja mam na razi SDI na 2 kompy (komp"matka" jest u mojego syna, ja mam laptopa podłączonego do niej) i jest problem! Młody ciągle coś grzebie w swoim sprzęcie i u mnie siada połaczenie, trzeba co rusz odnawiać właśnie wtedy, kiedy trzeba zrobić podatki, albo wydrukować pisma itp.
Ja sobie teraz piszę, a mój syn już śpi - komputer u niego niestety jest włączony i przeszkadza, bo szumi, potem gdy go wyłączam też jest trochę hałasu.W nowym domu zainstaluję neostradę z routerem.
Kasa na porządny router to naprawdę oszczędność nerwów.
Danka

KaiM
29-04-2004, 07:51
Neostradę mam podzielona na 3 kompy, bezproblemowo. Czy nie szkoda kasy na router?


Właśnie z tych powodów o których pisze Danka0 - wcale nie szkoda. Ciche sprzętowe i niezawodne rozwiązanie.

viola
29-04-2004, 08:43
Pytanie do fachowcow,
Przeciez mozna polaczyc te dwa komp. przez proxy, nie?

krzyss
29-04-2004, 11:00
:lol: :lol: Problemy, widzę, że są. Ale gdzie się podział roki? :lol:

adamski
29-04-2004, 19:22
Rozwiązań udostępnienia Neostrady jest kilka.
1. Software'owo poprzez jeden dedykowany komputer działający non-stop i udostępniający połączenie dla sieci domowej:
-komp z system Windows - nie ma 100% gwarancji że wbudowane w system udostepnianie będzie działało we wszystkich przypadkach, pomocą jest wówczas program WinRoutePro działający jako router z proxy
-komp z systemem Linux - praktycznie każda z funkcjonujących dystrybucji ma mozliwość działania jako router udostępniający łącze ADSL (Neostradę). Najszybciej sprawdzić można to uruchamiając komputer z płytki z Knoppixem (Debian w wersji uruchamianej z CD).
W internecie można znaleźć sporo opisów tego tematu - jedne z nich na stronie http://gorzow-wlkp.net/linux/adsl.htm
Na słabszych komputerach wykorzystać można dystrybucję FreeSCO - komputer bez dysku twradego, wszystko na dyskietce - więcej na stronie www.freesco.pl.
2. router sprzętowy np. firmy D-Link, najlepiej z wbudowanym switchem - małe, ciche rozwiązanie, konfigurowanie odbywa się poprzez przeglądarkę internetową, bardzo często zawiera w sobie NAT, firewalla.

Tyle na razie - temat jest bardzo obszerny i na wiele odpowiedzi można znaleźć odpowiedź na listach dyskusyjnych lub stronach WWW. W razie pytań piszcie.
Pozdrowionka
Adamski

thalex
20-07-2004, 15:20
Mam sieć od dostawcy internetowego (ARIES /gniazdo RJ/ kabel skrętka), żeby korzystać na drugim komputerze muszę przełączać kabel.

Co muszę nabyć aby jednocześnie można było korzystać z trzech komputerów z internetu lub jednego dowolnego i w tedy aby tylko jeden z nich musiał być załączony?

adamski
20-07-2004, 16:10
Witam
Przy zalozeniu ze chodzi o najtansze rozwiazanie - wystarczy nawet komputer 486 z 2 kartami sieciowymi i dyskietką z Linuxem (np. pocket linux lub freesco) i stworzony router - 1 karta z adresem od dostawcy, na drugiej adres z puli prywatnej np. 192.168.0.1-254 i maską 255.255.255.0.
Zdaję sobie sprawę że dla niektórych osób to o czym piszę to "magia" dlatego też proponuję prostsze rozwiązanie sprzętowe- mały router np. taki jak na stronie http://www.balta.pl/opis.php3?bestbox=1&ID=5136 - model ROUTER D-LINK DI-604 WAN1x10 4x10/100

Pozdrawiam
Adamski

thalex
28-07-2004, 18:11
Dla mnie router jest optymalny bo kiedy chcę włączam tylko jeden z komputerów.
Właśnie DI-604 rozpoczął u mnie pracę.
Dzięki za pomoc adamski i pozdrawiam.
thalex.

adamski
28-07-2004, 19:36
No problem, ciesze sie ze zadzialalo.
Pozdrawiam
Adamski