PDA

Zobacz pełną wersję : Pompy ciepła powietrze woda



Strony : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 [10] 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74

Liwko
04-04-2012, 10:49
To jest chyba T-cap 9kW. Też miałem ją kupić ale miki121 zaproponował podobną cenę za Atlantica Tri 11kW więc wybrałem Atlantica.

No to jest argument.
Nie wiem jeszcze jaką cenę mu zaproponowali. Jak się dowiem to dam znać.

r19
04-04-2012, 11:01
Czy aby na pewno? Z tego co wiem to jest jednak 3-fazowa.

Jednofazowa. Jak chcesz to daj maila na priv, wyślę Ci specyfikacje.
Nie jestem sprzedawcą ani instalatorem, sam rozważam zakup, a wszystkie materiały mam od dystrybutora.

r19
04-04-2012, 11:09
Brałem pod uwagę to rozwiązania ale ma ninus:
- wyższa cena niż oddzielne elementy
- oficjalnie nie jest jeszcze sprzedawana w Polsce przez Atlantica
- największa wada - mały zasobnik CWU (chyba 170l).

Pewna firma ze Szczecina :) /link wyżej/ ma już duo w ofercie. Czyżby nieoficjalnie?
A zasobnik 190 litrów, czyli szału nie ma, podobne zbiorniki mają gruntówki. Więcej upchać się w "lodówce" nie da.

ozzy
04-04-2012, 11:15
Ma opcję chłodzenia..
Jest to opcja dodatkowo płatna...
Kilku klientów w tym roku będzie miało zastosowane takie rozwiązanie w swoich domach... Ja jestem jednym z tych klientów. Zobaczymy za kilka miesięcy ile to warte. Będzie pompa PW Atlantic 14kW. Jak na razie początek instalacji. Wszystko wygląda bardzo profesjonalnie i bezproblemowo. Miki ma coś takiego jak amerykański serwis, jak ktoś był w USA to wie o czym mówię. Jak na razie jestem bardzo zadowolony.

HAL9000
04-04-2012, 11:52
Pewna firma ze Szczecina :) /link wyżej/ ma już duo w ofercie. Czyżby nieoficjalnie?
A zasobnik 190 litrów, czyli szału nie ma, podobne zbiorniki mają gruntówki. Więcej upchać się w "lodówce" nie da.
Może i nie ma szału, ale wydajność w specyfikacji 20 litrów ciepłej wody/minutę to powinno wystarczyć. A czy jest konieczność posiadania takiego np 300 litrowego zbiornika jeśli większość domowników preferuje prysznic jako formę oczyszczania ciała z brudów dnia? A taka lodówka mimo wszystko ładnie wygląda.

Liwko
04-04-2012, 12:06
To jest przede wszystkim pompa jednofazowa, ze wszystkimi tego konsekwencjami.

Faktycznie miałeś rację. A w trzech zdaniach, dlaczego 1-fazowa jest gorsza od 3-fazowej?

HAL9000
04-04-2012, 12:46
jak ktoś był w USA to wie o czym mówię. Jak na razie jestem bardzo zadowolony. Ja nie byłem, a chciałbym wiedzieć :)

r19
04-04-2012, 12:48
Faktycznie miałeś rację. A w trzech zdaniach, dlaczego 1-fazowa jest gorsza od 3-fazowej?

Niesymetryczne obciążenie faz, duży prąd rozruchu.
3fazowe mają też większy maksymalny pobór mocy przez sprężarkę, co by wskazywało, że będzie większa moc grzewcza przy niskich temperaturach, ale teraz teoretyzuję, musieli by się wypowiedzieć znawcy tematu.
Popatrz jeszcze na zwykłą pompę 9kW i różnice w parametrach 1f i 3f. Tak jakby to była przepaść technologiczna /charakterystyki grzewcze/.

Liwko
04-04-2012, 12:54
Dzięki :)

miki121
04-04-2012, 16:54
Pewna firma ze Szczecina :) /link wyżej/ ma już duo w ofercie. Czyżby nieoficjalnie?
A zasobnik 190 litrów, czyli szału nie ma, podobne zbiorniki mają gruntówki. Więcej upchać się w "lodówce" nie da.

Oficjalnie z zeszłorocznych wyprzedaży....
A ja już od jutra oficjalnie czekam tylko na nowe ceny :)

HAL9000
04-04-2012, 17:12
To ja też postoję i poczekam :)

miki121
04-04-2012, 17:15
Ale ja dopiero jutro dostanę cennik to trochę postoisz :)

HAL9000
04-04-2012, 18:26
Z wiekiem coraz mniej mi się śpieszy :)

autorus
04-04-2012, 21:31
Tez jestem ciekaw nowych cen :)

miki121
05-04-2012, 16:02
Jeśli chodzi o Excellie Duo podaję ceny katalogowe: 11kW - 29500zł. netto
14kW - 31000zł. netto
16kW - 33000zł. netto
Oczywiście zainteresowane osoby proszę o kontakt na priv w celu ustalenia cen rabatowanych ;)
W następnym tygodniu postaram się podać ceny na Duo z agregatami S i może uda się na monobloki :)

hydraulik_
05-04-2012, 16:12
Tez jestem ciekaw nowych cen :)
Duo 16 pewno pod 40000 zł

HAL9000
05-04-2012, 22:18
11kW - 29500zł. netto
14kW - 31000zł. netto
16kW - 33000zł. netto

Ojej, toż to są ceny prawie jak w ME :)

r19
06-04-2012, 09:51
Jak montować jednostkę zewnętrzną? Na elewacji budynku czy na fundamencie? Czy są jakieś wady/zalety obu rozwiązań?

gall86
06-04-2012, 10:06
Witam,
zastanawia mnie jedna rzecz. duzo z osob, ktore sie tutaj wypowiadaja pisze, aby dobierac moc pompy przy temp, np 15*, a nie do srednich temperatur danego regionu.
moim zdaniem takie rozwiazanie ma swoje plusy i minusy. jako ze nie posiadam pompy i moje rozwazania sa czysto teoretyczne, moge sie mylic.
plus dobrania pompy do temp -15* jest taki, ze przy niskich temperaturach nie beda zalaczaly sie grzalki, co zmniejszy pobor energii elektrycznej.
minus jest taki, ze pompa dobrana do -15* bedzie w temperaturach wyzszych pobierala wiecej energii w porownaniu do pompy o mniejszej mocy, a jak wiadomo mroznych dni ponizej -15 jest niewielka ilosc w roku.
stad pojawia sie pytanie, czy bardziej oplacalne bedzie przewymiarowanie pompy, aby unikac grzalek, ale za to placic wiecej w cieplejsze dni, czy tez te mrozne dni wspomagac grzalka, ale mniej placic w cieplejsze dni, nie wymagajce grzalki.

Kasia & Krzysiek
06-04-2012, 10:18
Jak montować jednostkę zewnętrzną? Na elewacji budynku czy na fundamencie? Czy są jakieś wady/zalety obu rozwiązań?

Fundament, na elewacji jak zamontujesz prawdopodobnie wibracje będą słyszalne w budynku

@gall86, nie wydaje mnie się aby przewymiarowana zużywała dużo więcej bo pompy P-W mają inwertery: np. przy temperaturach takich jak teraz moja pompa pracuje z 16% mocy nominalnej co daje ok 2.3 kW mocy cieplnej i zużywa mam nadziej i się domyślam adekwatnie do podanej mocy czyli tam ok. 0,5 - 0,7 kW energi elektrycznej(zależnie od temperatury).

rydzadam
06-04-2012, 10:24
Witam,
zastanawia mnie jedna rzecz. duzo z osob, ktore sie tutaj wypowiadaja pisze, aby dobierac moc pompy przy temp, np 15*, a nie do srednich temperatur danego regionu.
moim zdaniem takie rozwiazanie ma swoje plusy i minusy. jako ze nie posiadam pompy i moje rozwazania sa czysto teoretyczne, moge sie mylic.
plus dobrania pompy do temp -15* jest taki, ze przy niskich temperaturach nie beda zalaczaly sie grzalki, co zmniejszy pobor energii elektrycznej.
minus jest taki, ze pompa dobrana do -15* bedzie w temperaturach wyzszych pobierala wiecej energii w porownaniu do pompy o mniejszej mocy, a jak wiadomo mroznych dni ponizej -15 jest niewielka ilosc w roku.
stad pojawia sie pytanie, czy bardziej oplacalne bedzie przewymiarowanie pompy, aby unikac grzalek, ale za to placic wiecej w cieplejsze dni, czy tez te mrozne dni wspomagac grzalka, ale mniej placic w cieplejsze dni, nie wymagajce grzalki.

Temat rzeka jeśli chodzi o dobór mocy PC do danego domu i do jakich temperatur zewn. ją dobrać. Uważam, że optymalne jest -15 lub -20 dla "średnio-zimnych" regionów Polski. Jak będę dobierał dla siebie, w OZC wybiorę -20, bo jednak zdarza się, przynajmniej u nas, że kilka tygodni z rzędu jest nawet w dzień minus 20, a w nocy -25, a czasami -28. Co do większego poboru energii przez większą PC w cieplejsze dni - inaczej zachowują się gruntowe, inaczej powietrze-woda, które to mają inwerter. Przy dobrej pompie P-W praktycznie nie ma to znaczenia, pompa sama sobie dobierze wydajność sprężarki do panującego zapotrzebowania na ciepło i przewymiarowanie PC nie zaszkodzi. Przynajmniej nie będą się odpalały grzałki w najzimniejsze dni/noce.

Jacekss
06-04-2012, 10:38
Fundament, na elewacji jak zamontujesz prawdopodobnie wibracje będą słyszalne w budynku



zdecydowanie fundament, słyszałem jak taka pompa pracuje zamontowana na elewacji, w środku domu słychać buczenie.. nic przyjemnego

r19
06-04-2012, 10:46
zdecydowanie fundament, słyszałem jak taka pompa pracuje zamontowana na elewacji, w środku domu słychać buczenie.. nic przyjemnego

U mnie by była zamontowana na ścianie garażu, ale buczenie w pokoju nad garażem też jest niewskazane :)
W przypadku fundamentu wszystkie przewody idą w ziemi?

Liwko
06-04-2012, 10:56
Witam,
zastanawia mnie jedna rzecz. duzo z osob, ktore sie tutaj wypowiadaja pisze, aby dobierac moc pompy przy temp, np 15*, a nie do srednich temperatur danego regionu.
moim zdaniem takie rozwiazanie ma swoje plusy i minusy. jako ze nie posiadam pompy i moje rozwazania sa czysto teoretyczne, moge sie mylic.
plus dobrania pompy do temp -15* jest taki, ze przy niskich temperaturach nie beda zalaczaly sie grzalki, co zmniejszy pobor energii elektrycznej.
minus jest taki, ze pompa dobrana do -15* bedzie w temperaturach wyzszych pobierala wiecej energii w porownaniu do pompy o mniejszej mocy, a jak wiadomo mroznych dni ponizej -15 jest niewielka ilosc w roku.
stad pojawia sie pytanie, czy bardziej oplacalne bedzie przewymiarowanie pompy, aby unikac grzalek, ale za to placic wiecej w cieplejsze dni, czy tez te mrozne dni wspomagac grzalka, ale mniej placic w cieplejsze dni, nie wymagajce grzalki.

Mocniejsza PC dostarczy taką samą ilość energii, tylko że w krótszym czasie. Za to jeżeli będziesz korzystał z dwóch taryf, to lepiej je wykorzystasz. Niestety, mocniejsza PC wiąże się z większym wydatkiem. Pytanie jakim?
Jeżeli jest to niewiele to lepiej brać mocniejszą.

Jacekss
06-04-2012, 11:36
U mnie by była zamontowana na ścianie garażu, ale buczenie w pokoju nad garażem też jest niewskazane :)
W przypadku fundamentu wszystkie przewody idą w ziemi?

detali montażu nie znam, jednak można przypuszczać że tak.

hydraulik_
06-04-2012, 12:09
U mnie by była zamontowana na ścianie garażu, ale buczenie w pokoju nad garażem też jest niewskazane :)
W przypadku fundamentu wszystkie przewody idą w ziemi?
Zobacz fotki .Postaw na stalowym stelażu 30 cm od ściany (przewody w powietrzu)

hydraulik_
06-04-2012, 12:15
Witam,
zastanawia mnie jedna rzecz. duzo z osob, ktore sie tutaj wypowiadaja pisze, aby dobierac moc pompy przy temp, np 15*, a nie do srednich temperatur danego regionu.
moim zdaniem takie rozwiazanie ma swoje plusy i minusy. jako ze nie posiadam pompy i moje rozwazania sa czysto teoretyczne, moge sie mylic.
plus dobrania pompy do temp -15* jest taki, ze przy niskich temperaturach nie beda zalaczaly sie grzalki, co zmniejszy pobor energii elektrycznej.
minus jest taki, ze pompa dobrana do -15* bedzie w temperaturach wyzszych pobierala wiecej energii w porownaniu do pompy o mniejszej mocy, a jak wiadomo mroznych dni ponizej -15 jest niewielka ilosc w roku.
stad pojawia sie pytanie, czy bardziej oplacalne bedzie przewymiarowanie pompy, aby unikac grzalek, ale za to placic wiecej w cieplejsze dni, czy tez te mrozne dni wspomagac grzalka, ale mniej placic w cieplejsze dni, nie wymagajce grzalki.
To że pc jest mocniejsza nie znaczy ,że pobiera więcej energii (zawsze można wyłączyć )
Zasady doboru urządzeń grzewczych są inne .Taki dobór jak ty proponujesz powoduje zwiększone zużycie prądu.Srednia temperatura to nie punkt w którym potrzeba najwięcej energii

tomek131
06-04-2012, 17:33
pompy ,płyty ,wentylację wynalazki widzieliście jak HenoK budowlanemu laikowi zaprojektował płytę i nadzorował jej wykonanie? Tak ,że chlop ma dużą szansę ,że będzie miał dom do rozbiorki.Masakra.

Liwko
06-04-2012, 17:45
pompy ,płyty ,wentylację wynalazki widzieliście jak HenoK budowlanemu laikowi zaprojektował płytę i nadzorował jej wykonanie? Tak ,że chlop ma dużą szansę ,że będzie miał dom do rozbiorki.Masakra.

Co ma płyta wspólnego z pompą czy wentylacją to raz? A dwa, to bym nie demonizował. Co się po zimie miało stać to się stało (zapewne przez drenaż) i pokleił bym te pęknięcia i bym się tym nie przejmował.
Sam jednak mam zwykłe fundamenty.

malux20
06-04-2012, 18:11
ja szczerze mam nadzieję że bl nie będzie miał wiekszych kłopotów oprócz szpachlowania

zieli
06-04-2012, 20:17
pompy ,płyty ,wentylację wynalazki widzieliście jak HenoK budowlanemu laikowi zaprojektował płytę i nadzorował jej wykonanie? Tak ,że chlop ma dużą szansę ,że będzie miał dom do rozbiorki.Masakra.
a gdzie można o tym poczytać

Liwko
06-04-2012, 20:40
a gdzie można o tym poczytać

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?200323-P%C4%99kni%C4%99cia-na-%C5%9Bcianach-dzia%C5%82owych-p%C5%82yta-fundamentowa

klaudiusz_x
06-04-2012, 21:49
Byłem dzisiaj w najbliższym salonie z pompami. Facet w ofercie ma 2 firmy, Audax i jeszcze jakąś inną. Nie pamiętam (miał mi napisać). Wiedza zerowa. Nie wiedział do jakich ujemnych temperatur COP jest powyżej 1.
Ale mają tego Audax-a 10KW za 11k netto. Wiecie co to? Ten drugi producent za 10 KW to 26k (netto) katalogowej, ale nie był w stanie określić rabatu. Powiedział ze 25% :jawdrop: może mi dadzą... Akurat ta była do -20*.
AAA, mam se zamontować gaz na mroźne dni, w najgorszym razie kominek.
Brak słów.


EDIT. Zapomniałem.

Mam sobie dodatkowo zafundować bufor minimum 1000 litrów.
Taaak. Dom z silikatów, stopy żelbetowe, wylewka i taaaki ogromny bufor z instalacją gazową lub kominkiem...

aleksus
07-04-2012, 00:18
Mam dwa pytanka ,moze ktos mi odpowie
-Jak jest roznica miedzy monobockiem a splitem oba sa w technologi DC Inventerowej
-wymiennik ciepla plytowy a rurowy chyba ze cos pomieszalem
Dostalem kilka ciekawych ofert ale pompy sa made in chine
Warto pakowac sie w to?
Moze wrzuce troche wiecej danych o tej pompie
http://ahmaike.en.alibaba.com/product/508743714-213218986/9kw_Split_Type_DC_Inverter_Heat_Pump.html?edm_src= sys&edm_type=fdbk&edm_grp=0&edm_cta=read_msg&edm_time=realtime&edm_ver=e
moze kilka podopwiedzi na co zwraca uwage?

hydraulik_
07-04-2012, 08:20
Mam dwa pytanka ,moze ktos mi odpowie
-Jak jest roznica miedzy monobockiem a splitem oba sa w technologi DC Inventerowej
-wymiennik ciepla plytowy a rurowy chyba ze cos pomieszalem
Dostalem kilka ciekawych ofert ale pompy sa made in chine
Warto pakowac sie w to?
Moze wrzuce troche wiecej danych o tej pompie
http://ahmaike.en.alibaba.com/product/508743714-213218986/9kw_Split_Type_DC_Inverter_Heat_Pump.html?edm_src= sys&edm_type=fdbk&edm_grp=0&edm_cta=read_msg&edm_time=realtime&edm_ver=e
moze kilka podopwiedzi na co zwraca uwage?
Monoblok -wszystko w jednym kawałku na dworze ,i woda w środku (może zamarznąć)
split jednostka zewnętrzna -freonn przez scianę -hydrobox w domu (tańszy i nie zamrozisz)

Wymiennik płytowy-taka kanapka z blach ciasno poukładanych jedna na drugiej .Dochodzi tam do wymiany ciepła.(wrażliwy na zabrudzenia -w skrajnym wypadku grozi zniszczeniem PC,mała pojemność)
Wymiennik rurowy- mały zbiornik z wężownicą (mała wrażliwość na zanieczyszczenia ,stanowi mały bufor-istotne dla PC)Występuje w PC Atlantic

A co do alibaby wygląda fajnie .parametry ok.
Nawet kiedyś próbowałem naprawić i przysłali części.Ale mi sie nie udało.
Ale nie ,że złe ustrojstwo .trzeba było trochę pokombinować a ja nie miałem czasu

aleksus
07-04-2012, 19:16
Wiem,ze tu na forum nie jest to bardzo popularny temat.Wiekszosc z was pracuje w tym lub pokrewnym temacie.Ceny pomp spli dc invertert 9kw jakie mozna dostac na alibabie sa w cenie najtaszych monoblokow 5 kw z allegro.Jest tez ryzyko,gwarancja,transport, caly czas sie zastanawiam czy warto? Wolalbym kupic z polski pompe od was ale te ceny.

piter719
07-04-2012, 19:19
hej. wszyscy mówią o przewymiarowaniu pompy.
umnie jest tak. w najzimniejsze dni wychodzi mi zapotrzebowanie na moc 6kw a w te typowe czyli 0-5* 4kw. to jaka ma być ta pompa?
wszędzie podają parametry max do -7 , a jak spada moc później? po równi pochyłej czy na łeb na szyję.
hydrauli dzięki za DTR - tam widać przynajmniej moc do -20.:rolleyes:

lujski
07-04-2012, 19:21
gwarancje daja, transoprt - nakupowalem setki telefonow, kamer, nawigacji itd ... dojezdzaly zawsze do stanie dobrym
do tej ceny powinines dodac jeszcze cło ... (bo przy takiej kwocie sie raczej doczepia - przy telefonikach nie bylo tego problemu) no i VAT !!!

aleksus
07-04-2012, 19:45
Zanim sie zdecyduje zadzwonie do urzedu celnego i zapytam co i jak.Szukam jeszcze czegos z polski

lujski
07-04-2012, 20:42
jezeli wartosc powyzej 150 euro to cło (zalezy co, ale wydaje mi sie ze 4% ???), a vat 23% ...

lujski
07-04-2012, 20:43
ale pewnie po uiszczeniu tych opłat oplaca sie od producenta sprowadzac ...

adkwapniewski
07-04-2012, 22:12
np tu jeżeli dobrze zrozumialem wysyłka gratis ;)
alibaba (http://www.aliexpress.com/product-gs/533552409-Scrol-COPLAND-EVI-Heat-Pump-Water-Heater-wholesalers.html)

na aukcji pisze że od 5 do 18kw ale model YHR-9BEF więc wnioskuje że 9kW, -25*C itd , zero konkretów ... Z VAT`em +4%cła ~7300PLN
Co o niej myślicie ?

miki121
07-04-2012, 22:21
np tu jeżeli dobrze zrozumialem wysyłka gratis ;)
alibaba (http://www.aliexpress.com/product-gs/533552409-Scrol-COPLAND-EVI-Heat-Pump-Water-Heater-wholesalers.html)

pompka od 5 do 18kw, -25*C itd , ale zero konkretów , z VAT`em +4%cła ~7300PLN
Co o niej myślicie ?

A do czego ci ta pompa ???
Raczej nie do Twojego domu.....

adkwapniewski
07-04-2012, 22:33
Doczytałem że cena dotyczy opcji YHR-9BEF - czyli 9kW.

Czy do mojego domku czy nie to nie istotne w tym momencie , pytałem co o niej sądzicie ?

miki121
07-04-2012, 22:40
Doczytałem że cena dotyczy opcji YHR-9BEF - czyli 9kW.

Czy do mojego domku czy nie to nie istotne w tym momencie , pytałem co o niej sądzicie ?
Bo oglądałem filmy z Twojego domku i myślałem że chcesz tam wpakować 25kW:)
Ja sam się zastanawiam czy warto ściągnąć 9kW pompę bez serwisu i gwarancji???
Zastanowić się warto :)

adkwapniewski
07-04-2012, 22:49
Ciągle jestem na etapie ekogrochu , ale przy tej cenie zastanawiam się nad tą pompką + smieciuch jako rezerwa, nawet jak się popsuje to "skośni" często robią zwrot kasy (wprawdzie nie z tej branży ale zamawiałem trochę przez aliexpress) lub wysyłają części gratis. A cena ? W polsce w "podobnej" cenie chyba się tego typu pompki nie kupi ? Chyba że tak ?

klaudiusz_x
07-04-2012, 22:53
Ciągle jestem na etapie ekogrochu , ale przy tej cenie zastanawiam się nad tą pompką + smieciuch jako rezerwa, nawet jak się popsuje to "skośni" często robią zwrot kasy (wprawdzie nie z tej branży ale zamawiałem trochę przez aliexpress) lub wysyłają części gratis. A cena ? W polsce w "podobnej" cenie chyba się tego typu pompki nie kupi ? Chyba że tak ?
Daj jakiegoś linka do pompy i jej ceny.
Twoje filmy na moim systemie nie działają, jeśli tam coś masz, niestety nie dam rady obejrzeć.

adkwapniewski
07-04-2012, 22:58
Na poprzedniej stronie było , ale co tam jeszcze raz : link do pompki (http://www.aliexpress.com/product-gs/533552409-Scrol-COPLAND-EVI-Heat-Pump-Water-Heater-wholesalers.html)

aleksus
07-04-2012, 22:58
Oj NIE !!! w Polsce to trzeba z 15 tys zl wydac na taka pompke,dlatego od tygodnia siedze i koresponduje z malymi ludkam.Ceny rozne zalezy od potrzeb ale napewno bardzo atrakcyjne.Ludzie kupuja pompy z allegro po 4 tys do podgrzewania samej wody uzytkowe.

adkwapniewski
07-04-2012, 23:03
Znalazłeś coś lepszego ? Jak tak to podaj linki może byc na pw :)

aleksus
07-04-2012, 23:15
wysylalem zapyania o konkretne modele w przedziale 7-9 kw bo takie mnie interesuja.Prawie kazda odpisala(oprucz abatronic) wola wyslac gdzies za granice niz byc bardziej konkurencyjni w PL

klaudiusz_x
07-04-2012, 23:27
wysylalem zapyania o konkretne modele w przedziale 7-9 kw bo takie mnie interesuja.Prawie kazda odpisala(oprucz abatronic) wola wyslac gdzies za granice niz byc bardziej konkurencyjni w PL
Za granicą?
Polski?
UE?

klaudiusz_x
07-04-2012, 23:37
Na poprzedniej stronie było , ale co tam jeszcze raz : link do pompki (http://www.aliexpress.com/product-gs/533552409-Scrol-COPLAND-EVI-Heat-Pump-Water-Heater-wholesalers.html)

Z drugiej strony.
Czy warto dopłacać 3k do polskiej 3-letniej gwarancji? Potem i tak będziesz naprawiać na własny koszt.
3 tysiące to 40% pompy.

aleksus
07-04-2012, 23:45
ale gdzie moge kupic polska pompe za 8-9 tys zl a nawet 10 tys :confused:

klaudiusz_x
07-04-2012, 23:58
ale gdzie moge kupic polska pompe za 8-9 tys zl a nawet 10 tys :confused:
3k więcej, chińczyk, niestety ze zdjęć monoblock.
http://allegro.pl/pompa-ciepla-powietrzna-meeting-12-kw-promocja-i2257309445.html
Gdzieś tu na forum jest temat o tanich pompach. Niestety nikt nie przedstawił osiągów po ostatniej zimie.

aleksus
08-04-2012, 00:45
ale ja szukam pompy typu split

klaudiusz_x
08-04-2012, 00:53
ale ja szukam pompy typu split

Ja także. Jeśli jesteś pewien dostawcy, można ryzykować. TYLKO powinni się w tej kwestii wypowiedzieć znawcy pomp.
Mam do czynienia trochę z elektroniką z jednej z dziedzin, tu to wygląda tak, że to co ma działać, to w przeciągu 4-5 lat wytrzyma, po tym okresie to zazwyczaj jest nieśmiertelne. Niestety ryzyko jest duże. Mimo prosiłbym o opinię znawców. Pompa z linku z Chin ma wymiennik płytowy.
Co dziś nie jest chińskie?
Jedna fabryka klepie dla różnych producentów. Jeśli coś jest po za normą u jednych, biorą to inni dla których towar mieści się w widełkach.

lujski
08-04-2012, 06:40
znawcy pomp sie tutaj niewypowiedza, a jak juz to negatywnie ... nawet jak sprzedaja to samo, ale w innym opakowaniu ... poprostu im sie to nie opłaca ...

chcialbympompe
08-04-2012, 07:51
ale ja szukam pompy typu split
Proszę bardzo: http://allegro.pl/pompa-ciepla-avh-24v1d-10kw-inverter-split-f-vat-i2202014275.html
Chinol do kupienia w Polsce, od ręki i 24mc gwarancji.Widziałem to cudo na żywo ale sprzedawca sam odradzał zakup :)

adkwapniewski
08-04-2012, 08:19
Nie dziwię się tylko do -15 i te COP =2 przy -15 też mocno wątpliwe

Magnolia18
08-04-2012, 12:14
Ponizej cos co ma pomoc uzytkownikowi PC ( w tym wypadku Atlantic ) ustawic parametry krzywej grzewczej w zaleznosci od odczucia temp.
Patrzylem na te 'twarzki' z 30 min. i powiem szczerze, NIE WIEM co poeta mial na mysli :) komu to nie pokazuje, nikt nie jest w stanie czegos sensownego powiedziec ... odczucia jesli jest cieplo I ( tam jest wlasnie I - & w wersji angielskiej ) jelsi jest zimno ... to albo jest cieplo albo jest zimno a np w pozycji nr 7 od gory jest dobrze I jest zimno ale obie 'twarzki' spocone, heheh ...
Stawiam dobra flaszke temu, ktory rozwikla ten facjatowy kalambur i przedstawi tok myslenia tworcy :) Howgh !

http://images37.fotosik.pl/1450/0c136313f760bc8dm.jpg (http://www.fotosik.pl/showFullSize.php?id=0c136313f760bc8d)

klaudiusz_x
08-04-2012, 12:34
np tu jeżeli dobrze zrozumialem wysyłka gratis ;)
alibaba (http://www.aliexpress.com/product-gs/533552409-Scrol-COPLAND-EVI-Heat-Pump-Water-Heater-wholesalers.html)

na aukcji pisze że od 5 do 18kw ale model YHR-9BEF więc wnioskuje że 9kW, -25*C itd , zero konkretów ... Z VAT`em +4%cła ~7300PLN
Co o niej myślicie ?
Może wysłać meila z zapytaniem o dokładną specyfikacje?

hydraulik_
08-04-2012, 12:36
Rzeczywiście w pierwszej kolumnie jest zły opis w tytule .Powinno być wysokie temperatury zewnętrzne (około 10 *C)
Druga kolumnia to niskie temperatury około -10*C
Np jeżeli przy -10 *C jest za zimno(w pomieszczeniu) to nie zmieniać parametru 721 a zmień parametr 720 na +
Jeżeli jest zimo (w pomieszczeniu) przy +10 C(na dworze)zmień parametr 721 na + a nie zmieniaj 720
Weź wykres a zrozumiesz .Jak jest zimo na dworze to zmieniasz nachylenie ,a jak jest ciepło to przesuwasz krzywą (góra-duł)
Oczywiście najpierw ustawiasz temperaturę żądana w pomieszczeniu np 22 C

miki121
08-04-2012, 12:38
Ponizej cos co ma pomoc uzytkownikowi PC ( w tym wypadku Atlantic ) ustawic parametry krzywej grzewczej w zaleznosci od odczucia temp.
Patrzylem na te 'twarzki' z 30 min. i powiem szczerze, NIE WIEM co poeta mial na mysli :) komu to nie pokazuje, nikt nie jest w stanie czegos sensownego powiedziec ... odczucia jesli jest cieplo I ( tam jest wlasnie I - & w wersji angielskiej ) jelsi jest zimno ... to albo jest cieplo albo jest zimno a np w pozycji nr 7 od gory jest dobrze I jest zimno ale obie 'twarzki' spocone, heheh ...
Stawiam dobra flaszke temu, ktory rozwikla ten facjatowy kalambur i przedstawi tok myslenia tworcy :) Howgh !

http://images37.fotosik.pl/1450/0c136313f760bc8dm.jpg (http://www.fotosik.pl/showFullSize.php?id=0c136313f760bc8d)

Ja od siebie dołożę jeszcze jedną flaszkę :)
Kreatywność ludzka jest bardzo wielka :)

miki121
08-04-2012, 12:40
Rzeczywiście w pierwszej kolumnie jest zły opis w tytule .Powinno być wysokie temperatury zewnętrzne (około 10 *C)
Druga kolumnia to niskie temperatury około -10*C
Np jeżeli przy -10 *C jest za zimno(w pomieszczeniu) to nie zmieniać parametru 721 a zmień parametr 720 na +
Jeżeli jest zimo (w pomieszczeniu) przy +10 C(na dworze)zmień parametr 721 na + a nie zmieniaj 720
Weź wykres a zrozumiesz .Jak jest zimo na dworze to zmieniasz nachylenie ,a jak jest ciepło to przesuwasz krzywą (góra-duł)
Oczywiście najpierw ustawiasz temperaturę żądana w pomieszczeniu np 22 C

Kolega ma rację ale te kalambury obrazkowe miały pomóc potencjalnemu kowalskiemu bez wykresu skorygować pracę pompy a nie szukać w wykresach :)

adkwapniewski
08-04-2012, 12:44
Może wysłać meila z zapytaniem o dokładną specyfikacje?

Już wysłałem dodatkowo zapytalem czy da rade wysłać razem z pompą części zamienne :).

Co się najczęściej psuje w takich pompach (EVI DC), albo inaczej co najwięcej kosztuje ? :) Albo gdzie można znaleźć/kupić serwisówkę (schemat elektryczny,elektroniczny,hydro.) do podobnej pompy ?

miki121
08-04-2012, 12:48
Już wysłałem dodatkowo zapytalem czy da rade wysłać razem z pompą części zamienne :).

Co się najczęściej psuje w takich pompach (EVI DC), albo inaczej co najwięcej kosztuje ? :) Albo gdzie można znaleźć/kupić serwisówkę (schemat elektryczny,elektroniczny,hydro.) do podobnej pompy ?

No i dtr-ki dla niej z parametrami pracy pompy ciepła...

chcialbympompe
08-04-2012, 13:01
Nie wiem co na to fachowcy ale ja mając wybór: chinol o nieznanych parametrach za 7-8tys + części + realnie brak gwaracji wolałbym kupić np. Panasonica, którego na aledrogo można wyrwać za trochę ponad 15kzł (9 kW).

miki121
08-04-2012, 13:06
Nie wiem co na to fachowcy ale ja mając wybór: chinol o nieznanych parametrach za 7-8tys + części + realnie brak gwaracji wolałbym kupić np. Panasonica, którego na aledrogo można wyrwać za trochę ponad 15kzł (9 kW).

Albo parę złotych więcej Atlantica :)

adkwapniewski
08-04-2012, 13:11
No i dtr-ki dla niej z parametrami pracy pompy ciepła...

teszszszsz :)

to są rozważania teoretyczne które nic nie kosztują, mnie tylko ciekawi jak faktycznie sprawuje się taka (EVI DC) pompa przy -25*C, -15*C i jakie są faktyczne rachunki za prąd zakładając jedną taryfę - ALE FAKTYCZNE, rachunki kolegów z pompami ciecz-ciecz widziałem , ale żadnych powietrze- ciecz poza zubadanem koleżanki Ana-76 który dla mnie jest poprostu za drogi.

Kupić urządzenie a potem płakać i grzać w śmieciuchu , albo za 3 lata kupować po gwarancji nową sprężarkę mi się nie uśmiecha - to nie laptop że po gwarancji albo naprawiaj płyte główną albo kup nowy - koszty są dużo wyższe, nawet jak za chinczyka 7300PLN w tej cenie jest piec na groch ("prawie" bezobsługowy), koszty ekspolatacji trochę niższe - fakt dochodzi komin ale stawiam go sam więc cena tylko za materiał (max 3200PLN z obróbką)


Chcę uzyskać pełen obraz - koszty kompletnego urządzenia(bez montażu) | ekspolatacji | serwisu(właściwie części bo myślę że dam rade, naprawiam trochę bardziej skomplikowane urządzenia a do mnie i tak serwis w zimie nie dojedzie ;) )


Nie wiem co na to fachowcy ale ja mając wybór: chinol o nieznanych parametrach za 7-8tys + części + realnie brak gwaracji wolałbym kupić np. Panasonica, którego na aledrogo można wyrwać za trochę ponad 15kzł (9 kW).

Dla mnie lepiej kupic dwa chińczyki (za dwa pewnie jakiś rabat będzie) , nawet bez rabatu - 14600PLN

Magnolia18
08-04-2012, 13:23
Rzeczywiście w pierwszej kolumnie jest zły opis w tytule .Powinno być wysokie temperatury zewnętrzne (około 10 *C)
Druga kolumnia to niskie temperatury około -10*C
Np jeżeli przy -10 *C jest za zimno(w pomieszczeniu) to nie zmieniać parametru 721 a zmień parametr 720 na +
Jeżeli jest zimo (w pomieszczeniu) przy +10 C(na dworze)zmień parametr 721 na + a nie zmieniaj 720
Weź wykres a zrozumiesz .Jak jest zimo na dworze to zmieniasz nachylenie ,a jak jest ciepło to przesuwasz krzywą (góra-duł)
Oczywiście najpierw ustawiasz temperaturę żądana w pomieszczeniu np 22 C

ni huhu, albo jestem tepy albo jednak zle cos wywnioskowales ... jesli jest zimno w domu i na dworze zimno wystepuje w 3 przypadkach w konfiguracji ( w powiazaniu z parametrem JESLI jest Dobrze ) i mam 3 mozliwosci zmian. ALE ... skad u licha mam wiedziec, ze teraz jest mi zimno gdy zimno na dworze ALE MOZE mi byc dobrze badz cieplo GDY na dworze BEDZIE cieplo ??? Wynika, ze musialbym prowadzic 'dziennik' odczuc jak mi BYLO gdy bylo +10 a teraz jest -10 i dzis mi jest inaczej ... poza tym na chu...steczke mi takie twarzki, gdy np. przez dlugi okres bedzie srednio ( ni zimno ni cieplo ) na dworze ...
Obecnei jest 0' ( zero za oknem ) czyli ani tak ani siak i gdyby mi bylo zimno/cieplo to co mialbym zrobic ? przeciez nie wiem jak mi bedzie GDY bedzie +/-10'
Troche namieszalem ale naprawde JA jestem glupi od tych twarzek :)

chcialbympompe
08-04-2012, 13:42
A automatyczne ustalanie krzywej grzewczej nie zadziałało? Jeżeli w domu jest termostat a na zewnątrz pogodówka to nie ma wg możliwości by w domu było za ciepło... Co najwyżej za zimno jeżeli jest ustalona zbyt niska krzywa i ogrzewanie nie jest wstanie nagrzać wnętrza do zadanej temperatury.

Magnolia18
08-04-2012, 14:16
A automatyczne ustalanie krzywej grzewczej nie zadziałało? Jeżeli w domu jest termostat a na zewnątrz pogodówka to nie ma wg możliwości by w domu było za ciepło... Co najwyżej za zimno jeżeli jest ustalona zbyt niska krzywa i ogrzewanie nie jest wstanie nagrzać wnętrza do zadanej temperatury.

rzecz w tym, ze intryguja a zarazem irytuja mnie te 'twarzki' ;) ... cos chciano w ten sposob przekazac i skreca mnie z ciekawosci tok myslenia tego jegomoscia, ktory stworzyl te zagadke ... jest cieplo ale jest mi zimno i jest zimno ale 'twarzka' spocona ... bez zapisow w 'twarzkowym dzienniku' nic nie poradzisz :| ... czasopozeracz kolejny ;]

adkwapniewski
08-04-2012, 14:18
ni huhu, albo jestem tepy albo jednak zle cos wywnioskowales ... jesli jest zimno w domu i na dworze zimno wystepuje w 3 przypadkach w konfiguracji ( w powiazaniu z parametrem JESLI jest Dobrze ) i mam 3 mozliwosci zmian. ALE ... skad u licha mam wiedziec, ze teraz jest mi zimno gdy zimno na dworze ALE MOZE mi byc dobrze badz cieplo GDY na dworze BEDZIE cieplo ??? Wynika, ze musialbym prowadzic 'dziennik' odczuc jak mi BYLO gdy bylo +10 a teraz jest -10 i dzis mi jest inaczej ... poza tym na chu...steczke mi takie twarzki, gdy np. przez dlugi okres bedzie srednio ( ni zimno ni cieplo ) na dworze ...
Obecnei jest 0' ( zero za oknem ) czyli ani tak ani siak i gdyby mi bylo zimno/cieplo to co mialbym zrobic ? przeciez nie wiem jak mi bedzie GDY bedzie +/-10'
Troche namieszalem ale naprawde JA jestem glupi od tych twarzek :)

Buźki są proste - dwie kolumny pierwsza - temperatura w domu: dobrze -temp jest taka jak zadana, zimno - temperatura jest niższa jak zadana, ciepło - temp wyższa jak zadana;

druga kolumna to Twoje odczucia czy przy temp zadanej w domu jest Ci zimno , ciepło czy w sam raz , w zależności od tego czy temp w domu jest taka jak zadana, niższa, wyższa i tego co czujesz korygujesz odpowiednio "kręciąłkiem"

Wyjaśniłem ? :D

aleksus
08-04-2012, 14:41
Tak jak zawsze:no: Lepiej parę złotych dołożyć --- eeee 8 tys a atlantic 18 tys.To pare złotych nigdy się nie zwróci

miki121
08-04-2012, 14:50
Tak jak zawsze:no: Lepiej parę złotych dołożyć --- eeee 8 tys a atlantic 18 tys.To pare złotych nigdy się nie zwróci

Zwróci się i to szybko...
Zobaczysz po jakimś czasie jak ci się wysypie urządzenie i wezwiesz serwis jakikolwiek i przyjdzie kupić sprężarkę :(
Albo zobaczysz jak się zachowa pompa przy - 15 stopniach na zewnątrz :)

adkwapniewski
08-04-2012, 16:20
Co ile wysypuje sie sprężarka w pompach atlantic | panasonic | inych >= 15000PLN ?

Jak wygląda COP pomp >= 15000PLN przy -25*C , -20*C, -15*C ?
Jakie są koszty prądu w jednej taryfie na cały sezon w domku ~150m2 ?

Liwko
08-04-2012, 16:26
Jakie są koszty prądu w jednej taryfie na cały sezon w domku ~150m2 ?

Zgadnij, od czego to zależy?

chcialbympompe
08-04-2012, 16:55
Co ile wysypuje sie sprężarka w pompach atlantic | panasonic | inych >= 15000PLN ?
Słyszałem, że trwałość markowej sprężarki to około 100tys. godzin pracy


Jak wygląda COP pomp >= 15000PLN przy -25*C , -20*C, -15*C ?
Dla Atlantica Tri zawsze powyżej 2.0 dla pracy z podłogówką. Może miki121 wystawisz gdzieś DTR dla "wątpiących"?

miki121
08-04-2012, 16:57
Słyszałem, że trwałość markowej sprężarki to około 100tys. godzin pracy


Dla Atlantica Tri zawsze powyżej 2.0 dla pracy z podłogówką. Może miki121 wystawisz gdzieś DTR dla "wątpiących"?

Jutro wrzucę na www.rekuperatory.co dla wszystkich pomp dtr-ki wraz z instrukcjami :)

miki121
08-04-2012, 17:16
Słyszałem, że trwałość markowej sprężarki to około 100tys. godzin pracy


Dla Atlantica Tri zawsze powyżej 2.0 dla pracy z podłogówką. Może miki121 wystawisz gdzieś DTR dla "wątpiących"?

No już wrzuciłem na www...
W zakładce do pobrania ... link poniżej:

http://rekuperatory.co/pompy-ciep%C5%82a-atlantic-alfea---w-trakcie-budowy.html

hydraulik_
08-04-2012, 17:25
. ALE ... skad u licha mam wiedziec, ze teraz jest mi zimno gdy zimno na dworze ALE MOZE mi byc dobrze badz cieplo GDY na dworze BEDZIE cieplo ??? Wynika, ze musialbym prowadzic 'dziennik' odczuc jak mi BYLO gdy bylo +10 a teraz jest -10 i dzis mi jest inaczej ... poza tym na chu...steczke mi takie twarzki, gdy np. przez dlugi okres bedzie srednio ( ni zimno ni cieplo ) na dworze )
Ale nikt ci nie powie kiedy jest ci ciepło a kiedy zimno.A jak jest 0 to modyfikuj dw parametry .
Poztaraj się zrozumieć ideę krzywej grzania .jak na dworze jest ciepło to zmiana nachylenia krzywej nieiwele zmienia .
Więć wtdy trzeba ją podnosić lub opuszczać .Jak jest zimno to kąt nachylenia staje się istotne

adkwapniewski
08-04-2012, 21:17
@Atruro72 przy jakiej pompie dasz gwarancje że COP bedzie na poziomie 3 przy -20*C ? Na Śląsku to ja w marcu w krótkim rękawku biegałem... spróbuj tak pod Giewontem :P

OZC już dawno policzyłem początek 2011r...:P Nie raz i nie dwa razy i ciągle licze dla różnych scenarujszy..., może nie profesjonalnie ale dlatego przyjmuję 50W/m2 - do podłogówki skorzystam z usług kolegi z forum.

Chcę mieć obraz całości ...dalej nie doczekałem się rachunków z prąd w I taryfie i pompie p-w poza zubadanem (Ana-76 podejście do użytkownika całkiem w pożądku ) za cały sezon. Mam dużo sprzetu który pobiera wiecej niż 4kW i musi pracować przez cały dzień - przecież nie mogę pracować tylko po 21:00 albo miedzy 13-15:00 ...

Wyśmiewać się bez konkretów każdy potrafi - szczególnie sprzedawca pomp albo jego "śfagier" :P


Biorąc cenę prądu w I taryfie 0,6zł/kWh i COP3 zużycie prądu za sezon grzewczy dla domku 150m2 będzie:
1.Przy zapotrzebowaniu na ciepło 40kWh/m2/rok=1200zł
2.Przy zapotrzebowaniu na ciepło "normowym" ok.90kWh/m2/rok=2700zł Ale to tak z doświadczenia czy z fusów kolega podał ?

Ja nie jestem przeciwnikiem pomp ciepła , może nawet kupię chinczyka albo "markowego" w "normalnej" cenie ale "zachcianek" i "PoBożnych życzeń" nie zcierpie ...

miki121
08-04-2012, 21:48
@Atruro72 przy jakiej pompie dasz gwarancje że COP bedzie na poziomie 3 przy -20*C ? Na Śląsku to ja w marcu w krótkim rękawku biegałem... spróbuj tak pod Giewontem :P

OZC już dawno policzyłem początek 2011r...:P Nie raz i nie dwa razy i ciągle licze dla różnych scenarujszy..., może nie profesjonalnie ale dlatego przyjmuję 50W/m2 - do podłogówki skorzystam z usług kolegi z forum.

Chcę mieć obraz całości ...dalej nie doczekałem się rachunków z prąd w I taryfie i pompie p-w poza zubadanem (Ana-76 podejście do użytkownika całkiem w pożądku ) za cały sezon. Mam dużo sprzetu który pobiera wiecej niż 4kW i musi pracować przez cały dzień - przecież nie mogę pracować tylko po 21:00 albo miedzy 13-15:00 ...

Wyśmiewać się bez konkretów każdy potrafi - szczególnie sprzedawca pomp albo jego "śfagier" :P

Ale to tak z doświadczenia czy z fusów kolega podał ?

Ja nie jestem przeciwnikiem pomp ciepła , może nawet kupię chinczyka albo "markowego" w "normalnej" cenie ale "zachcianek" i "PoBożnych życzeń" nie zcierpie ...
Te kwoty które podał Arturo nie są wyssane z palca tylko są blisko rzeczywistych kosztów które mogą się różnić od temperatury pomieszczenia w jakiej chcemy przebywać np + 20 albo + 23 i tutaj będzie różnica w kosztach eksploatacyjnych...

klaudiusz_x
08-04-2012, 22:29
Takie pytanie,w projekcie masz wyliczone zapotrzebowanie domu na energię,czy myślisz,ze było to liczone z głowy lub z fusów czy wg konkretnych założeń co do budowy ?
Widząc po tym co mam w moim, mogę jednoznacznie stwierdzić, że jest błędne. Biorę pod uwagę budowę zgodnie z projektem.

adkwapniewski
08-04-2012, 22:30
CUT

Ale nic,kompletnie nic to Ci nie da ! Każdy dom jest inny,każdy dom ma inne zapotrzebowanie na ciepło,każdy będzie miał różne rachunki.
CUT

Takie pytanie,w projekcie masz wyliczone zapotrzebowanie domu na energię,czy myślisz,ze było to liczone z głowy lub z fusów czy wg konkretnych założeń co do budowy ?

No właśnie chcę porównać ... O ile w przypadku znienawidzonego "wungla" nie ma "czarów" i zużycie wychodzi podobnie dla domków z podobnym zapotrzebowaniem na ciepło /m2 to w przypadku pomp ciepła P-W (nie ciecz-cziecz) "użytkownicy tychże zapdają się pod ziemię..." więc ciężko cokolwiek wyciągnąć ...

"Każdy dom jest inny" ... Pozwolę się z tym nie zgodzić jeżeli powierzchnia ogrzewania jest zbliżona i zapotrzebowanie na ciepło na /m2 jest podobne + wentylacja to myśle że różnicę "robi" tylko strefa (V,IV,III itd) Co więcej trzeba wziąć pod uwagę ? No tak ..."robociznę" za komin :P (nie obrazisz się ?)


Dlatego ja przyjmuje bezpieczy COP średnioroczny w powietrznej jako 2,5,myślę,że bez problemu taki osiągnę.
Myślę że bezpieczny bedzie COP=2, chyba że więcej osób użytkujących pompy P-W (nie tylko Ana-76) poda FAKTYCZNE koszty użtkowania takiej pompy.

Magnolia18
08-04-2012, 23:46
Buźki są proste - dwie kolumny pierwsza - temperatura w domu: dobrze -temp jest taka jak zadana, zimno - temperatura jest niższa jak zadana, ciepło - temp wyższa jak zadana;

druga kolumna to Twoje odczucia czy przy temp zadanej w domu jest Ci zimno , ciepło czy w sam raz , w zależności od tego czy temp w domu jest taka jak zadana, niższa, wyższa i tego co czujesz korygujesz odpowiednio "kręciąłkiem"

Wyjaśniłem ? :D

wlasnie, ze tak nie jest ... obie temp. odnosza sie do zewnetrznej, przynajmniej tak wynika z instrukcji niekoniecznie w jez. polskim
poza tym, zauwaz, jesli 1 kolumna to zadana w domu i jest mi dobrze czy zimno to jak na zewnatrz zimno jednoczensie nie powinno mi sie twarzka pocic, a jest taka mozliwosc, rajt ?

Magnolia18
08-04-2012, 23:51
Ale nikt ci nie powie kiedy jest ci ciepło a kiedy zimno.A jak jest 0 to modyfikuj dw parametry .
Poztaraj się zrozumieć ideę krzywej grzania .jak na dworze jest ciepło to zmiana nachylenia krzywej nieiwele zmienia .
Więć wtdy trzeba ją podnosić lub opuszczać .Jak jest zimno to kąt nachylenia staje się istotne

skoro mi nikt nie powie to dlaczego twarzki sugeruja ze mi dobrze badz zle ? wiem ze to moje odczucia, jasne i zrozumiale ale nie bardzo kumam jak sie to odnosci do tego ze DZIS zimno i mi zimno ( przykladowo ) ale jakby bylo cieplo to skad mam wiedziec JAK mi bedzie ?
Tak czy owak, Zenon Nowak ... Podniesienie krzywej czyli pokretlo na + 'wpuszcza' mi cieplejsza wode na obieg = cieplej w domu, proste :) a co daje przesuniecie tej krzywej ?
.. a twarzkoschemat i tak nie da mi zyc :) obiecalem sobie, ze tok myslenia tworcy musi byc mi znany :)

Magnolia18
08-04-2012, 23:54
No właśnie kolega adkwapniewski nie zgadnie,bo zastanawia się nad ekogroszkiem i nie wie,nie zdaje sobie sprawy,że zużycie prądu na c.o zależy od zapotrzebowania domu na ciepło :)
Biorąc cenę prądu w I taryfie 0,6zł/kWh i COP3 zużycie prądu za sezon grzewczy dla domku 150m2 będzie:
1.Przy zapotrzebowaniu na ciepło 40kWh/m2/rok=1200zł
2.Przy zapotrzebowaniu na ciepło "normowym" ok.90kWh/m2/rok=2700zł

Arturo :)
zatem ile ja zabule ?? wg Twoich danych/wiedzy/na oko ? nie zebym sie czepial :) z ciekawosci pytam co mi zapodasz :)

miki121
08-04-2012, 23:59
Arturo :)
zatem ile ja zabule ?? wg Twoich danych/wiedzy/na oko ? nie zebym sie czepial :) z ciekawosci pytam co mi zapodasz :)

no biorąc pod uwagę że masz zapotrzebowania jakieś 80w/m2 plus temperaturę powyżej 22 stopni i 5 osób na wannach bez żadnych oszczędności to dla Arturo z jednego twojego roku starczy na 4 lata u niego :)

Magnolia18
09-04-2012, 00:24
buehehhehe, ten arkusz mnie przeraza :P:P
80, 110 na m2 ... mowi mi to tyle co o ile :)
bedzie to bedzie, ciekawym tylko .. grochu za 5 miesiecy poszlo za ca. 6,4K pln, cwu pradem dodatkowo leciala ile? nie mam pojecia ale sam prad bez CO wartosciowo to rachunek Ani nakrywam czapka :|
sie tu czlowiek naczyta to pozniej glupieje, a tak mi sie dobrze zylo z wunglem buahahhahahaha to teraz bede licznik spisywal :D

klaudiusz_x
09-04-2012, 00:38
Wklep swoje dane do arkusza kbab-a,na szybko wychodzą w miarę miarodajne dane dot.zapotrzebowania na ciepło:
https://docs.google.com/spreadsheet/ccc?authkey=CPfu-_8B&key=0AmIvzeh1jpYadFFBbXNqUk5pQjJQNjF1STgxNkVRd2c&authkey=CPfu-_8B#gid=32

Arkusz ma błędy. Sam przeliczałem ostatnio zapotrzebowanie i wyszło mi, że takie coś lepiej omijać szerokim łukiem.
Zobacz na wartość opałową całodobowo i 2 taryfaPC. Czyżby w nocy prąd był tak słaby że pc daje tak niski COP? Chyba że podane wartości są dla normalnej taryfy, ale KJ także są za wysokie.

EDIT:
Może jestem za słabo dokształcony?
Napiszcie coś, czego ja nie wiem.

Magnolia18
09-04-2012, 00:46
No to czysto teoretycznie i matematycznie:
1kWh z ekogroszka to 0,18zł i 6400/0,18=35000kWh/COP2,5=14000kWh i to *0,6zł=8400zł w I taryfie a 14000kWh*0,4=5600zł w II taryfie
:)

z czapy mi wyszlo jakos 10-12K ale juz z cwu ( wungiel nie grzal mi wody ) ... za rok oczywiscie a eko bylo za 5 miechow
niepotrzebnie sie nakrecam w sensie ze dumam ale taka moja natura juz
a i grzalem 120l a teraz mam 300l
tak czy siak, ja jestem na TAK natenczas mimo starej budy, grzejnikow i temp. palmiarnianych, ktore sa 'mile widziane' --> cora zakrecila grzejnik za zero :) u Siebie, sadzilem ze tylko skrecila ( tzn. zamknela na poczatku sezonu nie zeby ktos pomyslal, ze to PC cuda czyni :D )

miki121
09-04-2012, 00:46
Arkusz ma błędy. Sam przeliczałem ostatnio zapotrzebowanie i wyszło mi, że takie coś lepiej omijać szerokim łukiem.
Zobacz na wartość opałową całodobowo i 2 taryfaPC. Czyżby w nocy prąd był tak słaby że pc daje tak niski COP? Chyba że podane wartości są dla normalnej taryfy, ale KJ także są za wysokie.

EDIT:
Może jestem za słabo dokształcony?
Napiszcie coś, czego ja nie wiem.

Arkusz jest fajny ale warto pamiętać że to jest uśredniony wynik i pamiętać że powinniśmy przyjąć w nim czynnik ludzki i indywidualne parametry pracy urządzeń...

klaudiusz_x
09-04-2012, 00:47
Arturo72@ widziałem w paru linkach że zarzucają Ci brak żelbetowego stropu. O ile mnie pamięć nie myli, masz dom parterowy. W tym przypadku są inne uwarunkowania niż przy zamieszkanym poddaszu.

Magnolia18
09-04-2012, 00:51
Arkusz ma błędy. Sam przeliczałem ostatnio zapotrzebowanie i wyszło mi, że takie coś lepiej omijać szerokim łukiem.
Zobacz na wartość opałową całodobowo i 2 taryfaPC. Czyżby w nocy prąd był tak słaby że pc daje tak niski COP? Chyba że podane wartości są dla normalnej taryfy, ale KJ także są za wysokie.

KJ podane jak dla eko a kup taki ... graniczy z cudem a i wtedy jak juz to cena powyzej 1K pln za tone. te sprzedawane po 800pln ( nie wspomne o tanszych ) to badziew, ekspertem nie jestem, maszynek magicznych do liczenia nie mam ale 'palilem' tym czyms kilka lat i nie jedna godzine przesiedzialem robiac za palacza-podgladacza-dumacza to swoje widzialem ...

miki121
09-04-2012, 00:53
Tzn,ja mam gorzej,bo w poddaszach użytkowych parter "grzeje" poddasze a u mnie to co wypływa z parteru idzie w siną dal ale za to w stropie będzie 40cm izolacji ;)

Kurcze to kupiłem zły projekt bo też bez poddasza :)

klaudiusz_x
09-04-2012, 00:54
Tzn,ja mam gorzej,bo w poddaszach użytkowych parter "grzeje" poddasze a u mnie to co wypływa z parteru idzie w siną dal ;)
Strop w Twoim domu nie jest narażony na działanie wiatru i "ruchów" dachu.
Sam byłem za parterówką ze stropem żelbetowym. Niestety działka wymogła piwnicę i poddasze (spad 2m na 9m domku).

miki121
09-04-2012, 01:08
A czy wiatr czy ruchy dachu wpływają na własności izolacjne wełny czy styropianu ? Nie znam się na tyle ale moim zdaniem nie.

http://www.archipelag.pl/projekty-domow/eryk-z-wiata/?AreaMaxMenu=120

Miał być inny ale taki bez poddasza będzie i oczywiście Alfea Duo z agregatem TRI 11 :)
A no i chce zobaczyć po pierwszej zimie jak Twoja płyta będzie grzała :)

klaudiusz_x
09-04-2012, 01:14
A czy wiatr czy ruchy dachu wpływają na własności izolacjne wełny czy styropianu ? Nie znam się na tyle ale moim zdaniem nie.
Poczytaj wypowiedzi Adam_mk.
Stawiam teraz wieźbę. To co widzę, jej ruchy, sposoby uszczelnienia, nie napawają mnie optymizmem. Zresztą, w temacie domów 3-5 litrowych problem został poruszony. Brak prawidłowego rozwiązania problemu. To inny temat. Niestety koszty pomp ciepła są nadal wysokie. Nie wszystkich stać na wydanie takich kwot. Mimo uwzględnienia jednostkowego kosztu KWh w większości przypadków lepiej brać śmieciucha i zaglądać do niego co kilka godzin. Wszystko rozbija się o zarobki i/lub kredyt.

miki121
09-04-2012, 01:16
Poczytaj wypowiedzi Adam_mk.
Stawiam teraz wieźbę. To co widzę, jej ruchy, sposoby uszczelnienia, nie napawają mnie optymizmem. Zresztą, w temacie domów 3-5 litrowych, problem został poruszony. Brak prawidłowego rozwiązania problemu. To inny temat. Niestety koszty pomp ciepła są nadal wysokie, nie wszystkich stać na wydanie takich kwot. Mimo uwzględnienia jednostkowy koszt KWh w większości przypadków lepiej brać śmieciucha i zaglądać do niego co kilka godzin. Wszystko rozbija się o zarobki i/lub kredyt.

Tania pompa np. Alfea S i podłogówka wychodzi w miarę korzystnie :)

miki121
09-04-2012, 01:17
No i ładna stodółka ;) Co najważniejsze tania w budowie.
A płyty też jestem ciekawy,myślę czy nie za dużo będzie tej akumulacji.Dla prądu owszem ale dla PCi ?

Właśnie to też mnie trapi :(
A budynek prosty i łatwy...
Szczególnie że kombinuje aby go zbudować w technologi szkieletowej albo w Thermomuru....

Magnolia18
09-04-2012, 01:20
Poczytaj wypowiedzi Adam_mk.
Stawiam teraz wieźbę. To co widzę, jej ruchy, sposoby uszczelnienia, nie napawają mnie optymizmem. Zresztą, w temacie domów 3-5 litrowych problem został poruszony. Brak prawidłowego rozwiązania problemu. To inny temat. Niestety koszty pomp ciepła są nadal wysokie. Nie wszystkich stać na wydanie takich kwot. Mimo uwzględnienia jednostkowego kosztu KWh w większości przypadków lepiej brać śmieciucha i zaglądać do niego co kilka godzin. Wszystko rozbija się o zarobki i/lub kredyt.

preferencyjny kredyt z BOŚ Banku to raz a dwa dotacja jeszcze ... niby tych dotacji nie ma a pogrzebalem u mnie NIBY nie ma a sa jednak :) ... przelicz. paprac sie z weglem ? kredyt z BOŚ pokryje Ci ok. 75-90% inwestycji z oprocentowaniem 3%, dotacja np. u mnie to 50% ale nie wiecej niz 4K pln ... BOŚ kreske daje juz pod konkretna inwestycje czyli PRZED a dotacja u nas do roku PO instalacji

miki121
09-04-2012, 01:22
Jestem ciekaw czy w Żywcu też tak jest jak w Gliwicach:)
4k piechotą nie chodzi muszę się dowiedzieć....

miki121
09-04-2012, 01:25
Szczerze to na płycie bym nie robił,chyba,ze warunki są mało odpowiednie,lub zależy nam na czasie to wtedy płyta ale z warstwą styro pod podłogówką.

Obaczymy i pożyjemy :)
Myślę 3 x 5cm styro i takie ustrojstwo pod ruru:

http://www.aspol.com.pl/oferta/kategorie/375_pyta-styropianowa.html

klaudiusz_x
09-04-2012, 01:26
Przy uwzględnieniu komina kotłowni,miejsca składowania opału koszty będą podobne do S :)
Gdybym miał tę wiedzę którą mam teraz, pompa ciepła byłaby w kotłowni na 100%.
Teraz już wydałem na komin 3k i nie mam środków by kupić PC. 3k to nie dużo. Dokładam do zestawu piec za 2k i bufor za 2k. Mam 4 tys.
Od zawsze latam do śmieciucha dorzucać węgla, drewna. Jestem przyzwyczajony, nie stanowi to dla mnie problemu. Jedynym minusem jest masa kurzu w domu i brak możliwości otwarcia okna które jest uwarunkowane kierunkiem wiatru.

klaudiusz_x
09-04-2012, 01:31
preferencyjny kredyt z BOŚ Banku to raz a dwa dotacja jeszcze ... niby tych dotacji nie ma a pogrzebalem u mnie NIBY nie ma a sa jednak :) ... przelicz. paprac sie z weglem ? kredyt z BOŚ pokryje Ci ok. 75-90% inwestycji z oprocentowaniem 3%, dotacja np. u mnie to 50% ale nie wiecej niz 4K pln ... BOŚ kreske daje juz pod konkretna inwestycje czyli PRZED a dotacja u nas do roku PO instalacji
Proszę o namiary/linki.

klaudiusz_x
09-04-2012, 01:33
Jestem ciekaw czy w Żywcu też tak jest jak w Gliwicach:)
4k piechotą nie chodzi muszę się dowiedzieć....
Tak. Nie chodzą.
Ale teraz zostało mi dopłacić 4 tys do końcowego efektu.
Pompa ciepła to w moim przypadku minimum 18k (11KW), REALNEJ dopłaty mam 14 TYSIĘCY.
To dużo.

Magnolia18
09-04-2012, 01:42
Proszę o namiary/linki.

Dotacja w UM Gliwice znajdziesz na stronie urzedu, nie pilnuje linku bo sciagnalem sobie wnioski na HDD
Co do BOŚ, czekam na telefon kiedy moge podejsc :) wypelnic kwity

klaudiusz_x
09-04-2012, 01:46
Dotacja w UM Gliwice znajdziesz na stronie urzedu, nie pilnuje linku bo sciagnalem sobie wnioski na HDD
Co do BOŚ, czekam na telefon kiedy moge podejsc :) wypelnic kwity

Mieszkam w Gminie Pawłowice. Oficjalnie dopłacają do kolektorów słonecznych. Czy coś więcej? Nie wiem. W ich gazecie nie ma takiej informacji. W urzędzie jeszcze nie pytałem. Mogę stwierdzić że gazeta wydawana przez Urząd Gminy ma charakter propagandowy jak z PRL. Jeśli coś by było w temacie, miałbym to dużymi literami na 1 stronie.

3% załatwi sprawę.
Wejdę w PC.

Magnolia18
09-04-2012, 01:57
Mieszkam w Gminie Pawłowice. Oficjalnie dopłacają do kolektorów słonecznych. Czy coś więcej? Nie wiem. W ich gazecie nie ma takiej informacji. W urzędzie jeszcze nie pytałem. Mogę stwierdzić że gazeta wydawana przez Urząd Gminy ma charakter propagandowy jak z PRL. Jeśli coś by było w temacie, miałbym to dużymi literami na 1 stronie.

3% załatwi sprawę.
Wejdę w PC.

no wlasnie u mnie tez ze niby kolektory .. ale doczytalem i sie okazuje, ze kolektory + kotly na biomase no i .. PC :)
przejdz sie badz zadzwon do wydzialu srodowiska ?? nie wiem jak sie to u Was zwie ale tam gdzie te kolektory dotuja i dopytaj ;)
a kreska BOŚ ... finalnych warunkow na 2012 nie znam, wiem jakie byly na 2011, czekam jak mowilem na tel. z BOŚ, ze moge podejsc bo znaja szczegoly, w 2011 bylo 75-90% kosztow finansowanych i koszt 3% rocznie.
Zrobisz jak zrobisz ;) ale jak to mawia moj znajomy, mlodsi juz nie bedziemy a wygoda bezcenna !

klaudiusz_x
09-04-2012, 02:02
no wlasnie u mnie tez ze niby kolektory .. ale doczytalem i sie okazuje, ze kolektory + kotly na biomase no i .. PC :)
przejdz sie badz zadzwon do wydzialu srodowiska ?? nie wiem jak sie to u Was zwie ale tam gdzie te kolektory dotuja i dopytaj ;)
a kreska BOŚ ... finalnych warunkow na 2012 nie znam, wiem jakie byly na 2011, czekam jak mowilem na tel. z BOŚ, ze moge podejsc bo znaja szczegoly, w 2011 bylo 75-90% kosztow finansowanych i koszt 3% rocznie.
Zrobisz jak zrobisz ;) ale jak to mawia moj znajomy, mlodsi juz nie bedziemy a wygoda bezcenna !
U mnie gmina żyje z kopalni. We wtorek będę niedaleko urzędu i chyba jednak podjadę dopytać.
Wątpię. Znajoma od mojej żony montuje PC gruntową za 70k,nic nie wspominała o dotacjach z gminy.

Magnolia18
09-04-2012, 02:02
link do strony naszego UM

http://www.um.gliwice.pl/bip/index.php?id=25678/1

Magnolia18
09-04-2012, 02:04
U mnie gmina żyje z kopalni. We wtorek będę niedaleko urzędu i chyba jednak podjadę dopytać.
Wątpię. Znajoma od mojej żony montuje PC gruntową za 70k,nic nie wspominała o dotacjach z gminy.

ja tez nie slyszalem, ze u nas jest. KOLEKTORY tylko, nawet po osiedlu latali ... jakos jak dzis, wieczorowa pora zaczalem zglebiac, grzebac i .. trafilem na ten wlasnie link ponizej ... poczytalem, podumalem, zadzwonilem i ... BINGO :)

adkwapniewski
09-04-2012, 13:45
Napisałem średnioroczny a nie dla okresu grzewczego ;)
Jeśli chcesz grzać tylko jedną taryfą to COP sezonu grzewczego będzie wg mnie zdrowo ponad 2 i bliżej 3.
Ale to nie COP jest najważniejszy...Dla mnie na poziomie 2 to i tak znaczy niskie rachunki,tym bardziej,że dom budowany jest pod grzanie z COP1 :)

Ja nie z tych obrażalskich ;)

Jeżeli możesz to zapytaj Swojego instalatora czy udostepni z "INSTALLATION AND MAINTENANCE INSTRUCTIONS" pare podpunktów dla Twojej pompy może być na PW ja nie chcę tu robić "bur.lu" ani nikomu biznesów psuć , potrzebuje to dla mojej wiedzy (porównać "chinczyka z "krajowym").
Technical specifications :
szczególnie "Delivered/suppiled power at -XX/YY*C", "noise","Compresor type" a i cena bez montażu + symulacja naprawy pompy po gwarcji (możliwe uszkodzenia i ceny napraw/części).

chcialbympompe
09-04-2012, 13:46
Magnolia18
Jak rozumiem to inicjatywa regionalna a nie ogólnopolska? Dobrze rozumiem, że to dotacja do już wykonanej instalacji i w dodatku w formie konkretnej kwoty a nie dopłaty do odsetek kredytu (czyli nie jest to nabijanie kieszeni bankom ale faktycznie dotacja dla klienta)?

chcialbympompe
09-04-2012, 13:51
Jeżeli możesz to zapytaj Swojego instalatora czy udostepni
Przecież miki121 udostępnił na swoje stronie instrukcje i dtr-ki do Atlantic-ów. Znajdziesz tam potrzebne dane (poza kosztami napraw).

miki121
09-04-2012, 13:57
Przecież miki121 udostępnił na swoje stronie instrukcje i dtr-ki do Atlantic-ów. Znajdziesz tam potrzebne dane (poza kosztami napraw).

Właśnie jestem w trakcie organizowania nowego działu związanego z serwisem pomp ciepła i kosztami serwisowymi...
Czekam za cenami części zamiennych do pomp ciepła:
- Atlantic;
- Daikin;
- ME;
- Wolf;
- Buderus / IVT / Junkers;
- Viessmann;
- NIBE;

Trochę to potrwa ale chcę to wszystko zebrać w jeden komplet :)

chcialbympompe
09-04-2012, 13:59
Siedzisz już trochę w PC... Możesz zdradzić jaka najkosztowniejsza awaria spotkała twoich klientów? Padł np. komuś kiedykolwiek kompresor w markowej PC?

Magnolia18
09-04-2012, 17:08
Magnolia18
Jak rozumiem to inicjatywa regionalna a nie ogólnopolska? Dobrze rozumiem, że to dotacja do już wykonanej instalacji i w dodatku w formie konkretnej kwoty a nie dopłaty do odsetek kredytu (czyli nie jest to nabijanie kieszeni bankom ale faktycznie dotacja dla klienta)?

Dokladnie, to konkretna dotacja dla inwestora przyznawana przez UM. Dotacja do istniejacego juz ogrzewania wykonanego max rok wczesniej

klaudiusz_x
09-04-2012, 20:17
U mnie dosyć często elektrownia wyłącza prąd na ułamek sekundy, do 10 razy na minute. Ponadto zdarza się że w przeciągu doby, prąd jest wyłączny na sekundę (krócej lub dłużej). Jak pompy radzą sobie w takiej sytuacji?

klaudiusz_x
09-04-2012, 20:42
Wklep swoje dane do arkusza kbab-a,na szybko wychodzą w miarę miarodajne dane dot.zapotrzebowania na ciepło:
https://docs.google.com/spreadsheet/ccc?authkey=CPfu-_8B&key=0AmIvzeh1jpYadFFBbXNqUk5pQjJQNjF1STgxNkVRd2c&authkey=CPfu-_8B#gid=32


Drążąc temat. Cena miału węglowego. U mnie na kopalni cena to 560 złoty. Skąd w arkuszu tylko 330?

klaudiusz_x
09-04-2012, 21:13
Ja nie patrzę się na porównanie źródeł ciepła bo jest to błędne,niedokładne i nic nam nie daje.
Najważniejsze jest zapotrzebowanie domu na ciepło i to jest baza wyjściowa,od tej bazy możemy porównywać przez przeliczenie na kWh wg wydajności cieplnej danego źródła.
Akurat liczyłem na odpowiedź twórcy arkusza.
Tak jak pisałem wcześniej, sam przeliczam.
Dopytywałeś instalatora o częste zaniki napięcia i ewentualne negatywne oddziaływanie na pompę?
Napięcie także mam nierówne, waha się o 20V. Ale to akurat chyba nie ma znaczenia.

miki121
09-04-2012, 21:22
U mnie dosyć często elektrownia wyłącza prąd na ułamek sekundy, do 10 razy na minute. Ponadto zdarza się że w przeciągu doby, prąd jest wyłączny na sekundę (krócej lub dłużej). Jak pompy radzą sobie w takiej sytuacji?

A jak na to reaguje np komputer lub plazma???

klaudiusz_x
09-04-2012, 21:30
A jak na to reaguje np komputer lub plazma???
W przypadku komputera zależy. Jeśli pod ups to spox. Markowy zasilacz podtrzyma do kilku mili sekund, zwykły powoduje wyłączenie komputera.
Dodatkowo zasilacz chroni przed gwałtownym skokiem napięcia (markowy).
TV mam, ale nie oglądam.

adkwapniewski
10-04-2012, 07:59
Z tabelami wydajności typu jak poniżej spotkałem się w przypadku renomowanych firm,w chińczykach nie widziałem tego.
Moim zdaniem,wydajności w pompach powietrznych są podobne,różnice mogą być w dokładności i staranności wykonania,hałasu itp
Ale głowny agument to gwarancja i instalator na telefon w przypadku jakiegoś problemu.Dajmy na to wyskoczy jakiś bład serwisowy w chinolu i rybka,nie będzie grzało i rybka.Po prostu nie ma serwisu,a jak ktoś będzie chciał przyjechać to wizyty szybko zredukują koszt zakupu ;)

110676

Tabele wydajności są ogólnodostępne w necie.
DTR na stronie u mikiego:
http://rekuperatory.co/pompy-ciep%C5%82a-atlantic-alfea---w-trakcie-budowy.html


Wykresu u chińczyka nie ma , ale jest tabela - dostałem insturukcję dla instalatora.
Części też wyślą jak będę chciał jednym transportem razem z pompą.

Gwaranacja i serwisant na telefon dla mnie nie jest dla głównym argumentem.
Nie będzie grzało -> sprawdzasz jaki "error" -> serwisówka i wio, a jak zero "errorów" to sterownik na stół pomiary i wio :) <- dla mnie mało istotne czy się uszkodzi czy nie (mam drugie źródło ciepła o wydajności większej jak pompa)


Jakbyś mógł to rzuć ceną bez montażu na PW (twojej pompki)

fotohobby
10-04-2012, 08:29
http://www.archipelag.pl/projekty-domow/eryk-z-wiata/?AreaMaxMenu=120

Miał być inny ale taki bez poddasza będzie i oczywiście Alfea Duo z agregatem TRI 11 :)
A no i chce zobaczyć po pierwszej zimie jak Twoja płyta będzie grzała :)

Eryk ładny :) Tyle, że układ pomieszczeń nei pasował zbytnio do mojej działki i zdecydowałem się na indywidualny - ale na jego podstawie i w bardzo podobnej bryle. Też w coś takiego jak Tri11 bede celował

fotohobby
10-04-2012, 08:34
Szczerze to na płycie bym nie robił,chyba,ze warunki są mało odpowiednie,lub zależy nam na czasie to wtedy płyta ale z warstwą styro pod podłogówką.



To dlaczego sam masz płytę i PCi, a biorąc pod uwagę ilość m3 betonu o jeszcze większej akumulacyjności ?:)

kbab
10-04-2012, 08:58
Akurat liczyłem na odpowiedź twórcy arkusza.
Pełny dostęp do arkusza ma każdy kto trafi na ten link, zatem wszyscy mogą wstawić aktualną cenę nośnika ze swojego regionu, na dole są podobne arkusze (ark 11 do 15) - można porównać. Przypomnę link z krótką instrukcją do poszczególnych arkuszy.
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?172206-pr%C4%85d-gaz-olej-w%C4%99giel-inne&p=4974907&viewfull=1#post4974907

klaudiusz_x
10-04-2012, 10:35
Pełny dostęp do arkusza ma każdy kto trafi na ten link, zatem wszyscy mogą wstawić aktualną cenę nośnika ze swojego regionu, na dole są podobne arkusze (ark 11 do 15) - można porównać. Przypomnę link z krótką instrukcją do poszczególnych arkuszy.
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?172206-pr%C4%85d-gaz-olej-w%C4%99giel-inne&p=4974907&viewfull=1#post4974907
Dzięki.

Tak jak pisałem wcześniej.

Brak dopłat do pomp ciepła, gazu itp.

Dopłaty tylko do kolektorów słonecznych z dwóch źródeł do 70% inwestycji. O szczegóły nie pytałem.

Magnolia18
10-04-2012, 12:03
Ale nikt ci nie powie kiedy jest ci ciepło a kiedy zimno.A jak jest 0 to modyfikuj dw parametry .
Poztaraj się zrozumieć ideę krzywej grzania .jak na dworze jest ciepło to zmiana nachylenia krzywej nieiwele zmienia .
Więć wtdy trzeba ją podnosić lub opuszczać .Jak jest zimno to kąt nachylenia staje się istotne

zatem jak jest cieplo na dworze jak np. dzis, to regulacja parametrem 721, oki. Pytanie brzmi co daje przesuniecie w jedna badz w druga strone o te sama wartosc ?? 720 nie ruszam, na dworze +10 i na 721 przesune krzywa o +3 lub -3 ( badz +/-5 ) co mi to winno dac ?

niedowiarek
10-04-2012, 12:55
Jak czytam o tych buźkach, to się zastanawiam po co tak komplikować prostą zależność. Przecież każdy z potencjalnych użytkowników PCi, telewizora czy mikrofalówki pewnikiem ukończył szkołę podstawową. Zatem każdy wie, że "co autor miał na myśli" jest zawsze niewiadome i nie do rozgryzienia. Każdy też musiał się spotkać z prostym wzorem w postaci: y=ax+b. Przecie to prawie to samo (w lekkim uproszczeniu) co krzywa grzewcza. Rysujemy układ współrzędnych (kartezjański, a jakże!) i malujemy sobie prostą (prawie krzywą) gdzie:
y - temperatura wody grzewczej
a - nachylenie krzywej
x - ilość stopni mrozu (a naukowo: odwrotność temperatury zewnętrznej)
b - przesunięcie

Kawałek kartki, kilka kolorowych kredek i wszystko jasne - bez wypisywania dyrdymałów i mądrości w postaci buziek i filologicznych wywodów.

Magnolia18
10-04-2012, 14:28
Jak czytam o tych buźkach, to się zastanawiam po co tak komplikować prostą zależność. Przecież każdy z potencjalnych użytkowników PCi, telewizora czy mikrofalówki pewnikiem ukończył szkołę podstawową. Zatem każdy wie, że "co autor miał na myśli" jest zawsze niewiadome i nie do rozgryzienia. Każdy też musiał się spotkać z prostym wzorem w postaci: y=ax+b. Przecie to prawie to samo (w lekkim uproszczeniu) co krzywa grzewcza. Rysujemy układ współrzędnych (kartezjański, a jakże!) i malujemy sobie prostą (prawie krzywą) gdzie:
y - temperatura wody grzewczej
a - nachylenie krzywej
x - ilość stopni mrozu (a naukowo: odwrotność temperatury zewnętrznej)
b - przesunięcie

Kawałek kartki, kilka kolorowych kredek i wszystko jasne - bez wypisywania dyrdymałów i mądrości w postaci buziek i filologicznych wywodów.

narysuj i wklej wraz z legenda, prosze :) ... ciekawym kolorow jakie uzyjesz ...

Jacekss
10-04-2012, 15:40
Arturo.. czyli jednak zdecydowałeś się na PC, w jakiej cenie kupiłeś i jaki typ, moc itp ?!

niedowiarek
10-04-2012, 17:15
narysuj i wklej wraz z legenda, prosze :) ... ciekawym kolorow jakie uzyjesz ...

Lenistwo:P
110787

hydraulik_
10-04-2012, 17:40
zatem jak jest cieplo na dworze jak np. dzis, to regulacja parametrem 721, oki. Pytanie brzmi co daje przesuniecie w jedna badz w druga strone o te sama wartosc ?? 720 nie ruszam, na dworze +10 i na 721 przesune krzywa o +3 lub -3 ( badz +/-5 ) co mi to winno dac ?
OK
Walczmy
Jeżeli lubisz w domu np 22 *C to zanim wejdziesz w parametry 720 i 721 ,ustaw kółeczkiem temperaturę komfortu 22 i zatwierdź.
Paremetr 721 ustaw wstępnie na 0,6

Teraz poczekaj i zmierz temperaturę w pomieszczeniu termometrem .(przy ustawieniu innych urządzeń regulacyjnych na maxa,rzeby nie przeszkadzały)
I teraz np termometr pokaże 21 ,wiec podnieś 720 o +1.Jak jest ciepło na dworze.Spowoduje to wzrost temperatury w pomieszczeniu.
Jak już tu trafisz ,to przy niskich temperaturach w pomieszczeniu powinna być temperatura 22 ,ale jak zacznie odbiegać od zadanej ,to skoryguję parametr 721
(nachylenie krzywej).
jak już ustawisz to zapominasz

hydraulik_
10-04-2012, 17:42
Lenistwo:P
110787

Masz kredki:jawdrop:

Magnolia18
10-04-2012, 17:48
OK
Walczmy
Jeżeli lubisz w domu np 22 *C to zanim wejdziesz w parametry 720 i 721 ,ustaw kółeczkiem temperaturę komfortu 22 i zatwierdź.
Paremetr 721 ustaw wstępnie na 0,6

Teraz poczekaj i zmierz temperaturę w pomieszczeniu termometrem .(przy ustawieniu innych urządzeń regulacyjnych na maxa,rzeby nie przeszkadzały)
I teraz np termometr pokaże 21 ,wiec podnieś 720 o +1.Jak jest ciepło na dworze.Spowoduje to wzrost temperatury w pomieszczeniu.
Jak już tu trafisz ,to przy niskich temperaturach w pomieszczeniu powinna być temperatura 22 ,ale jak zacznie odbiegać od zadanej ,to skoryguję parametr 721
(nachylenie krzywej).
jak już ustawisz to zapominasz

720 czy 721 ? o ten +1

HAL9000
10-04-2012, 17:56
a dotacja u nas do roku PO instalacji
Coś mnie ominęło? Jaka dotacja??
Ps. już doczytałem :)

hydraulik_
10-04-2012, 18:12
720 czy 721 ? o ten +1
Sory zamieniłem 720 z 721

Magnolia18
10-04-2012, 18:32
Sory zamieniłem 720 z 721

bywa :)


Jaka dotacja?
trzeba w UM podpytac u siebie ... w Pawlowicach np. olali PC, kolektory na topie ...

ale dalej cos z BOŚ nie dzwonia, chyba sie tam wybiore bo kreski mieli uruchomic pod koniec marca a tymczasem kwiecien wkrotce ku upadkowi chylic sie bedzie ...

niedowiarek
10-04-2012, 18:56
Masz kredki:jawdrop:

Jak się posyła dzieci do szkoły, to się ma :cool:

fotohobby
10-04-2012, 20:25
Do grzania prądem płyta jest idealna i tak buduję dom,czyli ciepły i akumulacyjny ;)
Pompę kupiłem z uwagi na korzystną cenę zakupu w porównaniu do początków mojego budowania.Powietrzne pompy poszły cenowo w dół :)

No ok, tylko że jak nie płyta, to ławy, a jak jeszcze ławy i silikaty, to bardzo wskazana przewiązka z bloczków typu Isomur, a to (szczególnie, kiedy ścian nośnych jest dużo, jak nie przymierzając u Ciebie) droga impreza. Więc płyta.
A jeśłi już płyta, to jednak szkoda kłaść to syro na niej...
Nie wiem, dlaczego piszesz, że w takim domu, jaki zamierza budować miki121 nie warto iść w płytę...

Liwko
10-04-2012, 21:41
I teraz 2000*0,4 w II taryfie=800zł a grzejąc tylko w jednej 1666*0,6=1000zł.
Różnica jest minimalna i moim zdaniem nie warto akumulować ciepła z uwagi na dużą bezwładność płyty a grzać jedynie w I taryfie.

U mnie średnia za całość domu przy dwóch taryfach wyszła w roku 0,4zł za kWh. Na całość poszło koło 8000kWh za które zapłaciłem 3200zł. Gdybym miał jedną taryfę, to zapłacił bym o 1440zł więcej. No ale ja grzeję gruntową z niemal niezmiennym COP do -30*

miki121
10-04-2012, 22:22
Nie no,płyta fajna rzecz z uwagi na eliminację mostków i wilgoci.
W pompie powietrznej gdzie w niskich temperaturach spada COP trzeba by było policzyć jak wychodzi grzanie a jednej czy dwóch taryfach
Wstępnie w moim przypadku przy przy COP2,5 w "nocy" tj.2000kWh a przy grzaniu w dzień przy wyższych temperaturach z COP3 ok.1666kWh
I teraz 2000*0,4 w II taryfie=800zł a grzejąc tylko w jednej 1666*0,6=1000zł.
Do tego ok.2000kWh na cwu w sezonie grzewczym z COP2,5=800*0,4=320zł z COP3=666*0,6=400zł
Grzanie w sezonie zimowym c.o i cwu w systemie dwutaryfowym to 1120zł a w jednotaryfowym 1400zł
Różnica jest minimalna i moim zdaniem nie warto akumulować ciepła z uwagi na dużą bezwładność płyty a grzać jedynie w I taryfie

Machniesz pierwszą zimę opomiarujemy dom i pompę i zobaczym wyniki ja i tak ruszam na następną wiosnę :)

fotohobby
10-04-2012, 23:11
Nie no,płyta fajna rzecz z uwagi na eliminację mostków i wilgoci.
W pompie powietrznej gdzie w niskich temperaturach spada COP trzeba by było policzyć jak wychodzi grzanie a jednej czy dwóch taryfach
Wstępnie w moim przypadku przy przy COP2,5 w "nocy" tj.2000kWh a przy grzaniu w dzień przy wyższych temperaturach z COP3 ok.1666kWh
I teraz 2000*0,4 w II taryfie=800zł a grzejąc tylko w jednej 1666*0,6=1000zł.
Do tego ok.2000kWh na cwu w sezonie grzewczym z COP2,5=800*0,4=320zł z COP3=666*0,6=400zł
Grzanie w sezonie zimowym c.o i cwu w systemie dwutaryfowym to 1120zł a w jednotaryfowym 1400zł
Różnica jest minimalna i moim zdaniem nie warto akumulować ciepła z uwagi na dużą bezwładność płyty a grzać jedynie w I taryfie

NO to co - dajesz te 3cm styropianu na płytę, skoro jej akumulacja nie jest potrzebna ?

Jeśli różnica wynosi 300zł/sezon grzewczy (+jeszcze trochę za CWU latem) to oznacza, że po 10 latach jesteś 3000zł do przodu - w sam raz na wymianę sprężarki, jakby jej się miało "paść" :)

miki121
10-04-2012, 23:40
Machniesz pierwszą zimę opomiarujemy dom i pompę i zobaczym wyniki ja i tak ruszam na następną wiosnę :)

A zapomniałem dwa zestawy do sterowania i monitoringu pracy pompy gotowe....

Magnolia18
10-04-2012, 23:48
A zapomniałem dwa zestawy do sterowania i monitoringu pracy pompy gotowe....
:cool:

miki121
10-04-2012, 23:51
:cool:

Tak wiem ze został mi już tylko jeden..... Ale dopiero po targach 8-)

HAL9000
11-04-2012, 16:24
trzeba w UM podpytac u siebie ... w Pawlowicach np. olali PC, kolektory na topie ...



To i tak dobrze, u mnie nawet kolektorów nie dotują. Za to dotacja do gówienek ma być :) Wg słów pani z mojego urzędu, mają dotować do 25% kosztów przydomowej oczyszczalni ścieków. Dobre i to...

Magnolia18
11-04-2012, 21:52
To i tak dobrze, u mnie nawet kolektorów nie dotują. Za to dotacja do gówienek ma być :) Wg słów pani z mojego urzędu, mają dotować do 25% kosztów przydomowej oczyszczalni ścieków. Dobre i to...

coz mam rzec ?rzadza jak chca ...

hydraulik_
13-04-2012, 11:06
coz mam rzec ?rzadza jak chca ...
Masz gówniany urząd.Nie potrafią załatwić kasy
Zapytaj w Funduszu ochrony środowiska tam co chwila sią są konkursy na dotacje

Magnolia18
13-04-2012, 23:58
Masz gówniany urząd.Nie potrafią załatwić kasy
Zapytaj w Funduszu ochrony środowiska tam co chwila sią są konkursy na dotacje

'moj' UM akuratnie sie spisal :) .. rzeklem w Pawlowicach

miki121
15-04-2012, 23:17
Właśnie dzisiaj rozmawiałem z Panią dyrektor oddziału operacyjnego BOŚ w sprawie kredytów na PC i jestem zadowolony :)
Najpóźniej w drugim tygodniu maja będę mógł przygotować wszystkie dokumenty do kredytu dla klienta i przygotowywać całą procedurę bankową wraz z klientem na jednym spotkaniu :)
Dodatkowo każda podpisana umowa zrealizowana pomiędzy Nami a BOŚ będzie premiowana dla klienta zwrotem 2% wartości całej inwestycji..
Może nie wiele ale wraz z upustem indywidualnym będzie to dodatkowe kilkaset złotych na inne wydatki :)

hydraulik_
19-04-2012, 13:25
I bez tego jest duży zainteresowanie PC pw
To chyba te ceny oleju i fochy gazoli (minimum 9 miesięcy na załatwienie gazu). Mi pasuje
Odpalałem wczoraj Daikina HT Rewelacja .Ale próżnie i załadunek r410A inaczej niż zwykle .Można sobie narobić kłopotu .Nawet instrukcja wprowadza w błąd.

kronos85
19-04-2012, 20:59
U mnie średnia za całość domu przy dwóch taryfach wyszła w roku 0,4zł za kWh. Na całość poszło koło 8000kWh za które zapłaciłem 3200zł. Gdybym miał jedną taryfę, to zapłacił bym o 1440zł więcej. No ale ja grzeję gruntową z niemal niezmiennym COP do -30*


Ta suma 3200 zł to za cały prąd ? za jaki okres grzewczy ?

Liwko
19-04-2012, 22:04
Ta suma 3200 zł to za cały prąd ? za jaki okres grzewczy ?

Za wszystko, wedle rachunków. Od stycznia 2011 do stycznia 2012.

QQQQ
21-04-2012, 09:39
Za wszystko, wedle rachunków. Od stycznia 2011 do stycznia 2012.

nie wiem jak to sie robi zeby wyszedl taki rachunek :(

u siebie place w lecie ok 250zl/m-c czyli ok 3000zl/rok bez ogrzewania
z kim bym nie rozmawial z moich znajomych rachunki maja od 200-300zl/m-c (pomijam tych co w domu tylko sypiaja)

autorus
21-04-2012, 10:03
u mnie standardowo miesięcznie prąd to 250zł. I nijak nie da rady tego obniżyć. No zawsze mogę tv wyrzucić :)

tomek131
21-04-2012, 12:08
QQQQ czy nie widzisz ,że wszyscy którym wychodzą takie rachunki mają coś wspólnego z pompami ? Nawet jak się do tego nie przyznają to po czasie wyjdzie - było takich przypadków na forum wiele.
Wymyślono nowe potrzeby i stworzono nowe produkty dodano marketing i ludzie łykają wynalazki i płacą po kilkadziesiąt tysięcy -pompy cieplą,reku , GWC i inne.Spory przemysł ,sporo ludzi i sporo pieniędzy.A mają nadzieję ,że się ten przemysł dopiero rozkręca

plusfoto
21-04-2012, 12:26
Uwielbiam wypowiedzi tomka132. Prawie w każdym temacie ma coś do powiedzenia. Czyli fachowiec:bye:. Ja co prawda na razie w bloku 100m2 ale za wszystkie media (prąd, gaz,ogrzewanie) płacę średnio 300 -320 zł miesięcznie. W nowym domu 170m2 mam zamiar dzięki nowym technologiom nie przekroczyć tej kwoty a może się uda coś uszczknąć.

lujski
21-04-2012, 13:13
a ja tez chce miec cos wspolnego z pompami i chce kupic jakas tania pompe do cwu i CO !! (tak do -5) - jaka mi polecicie ??? i jak to rozwiazac z kotlem gazowym ..?? jak wyglada schemagt takiej instalacji ..?? potrzebny jest zbiornik z woda na co i zbiornik na cwu ?? czy jak to rozwiazac ..??

chcialbympompe
21-04-2012, 14:36
Jeżeli masz gaz ziemny to inwestycja w pompę (jak dodatek do kotła) jest wg mnie bez sensu. Sam będę miał (jak miki121 dotrzyma tym razem terminu...) niedługo PC wpiętą razem z kotłem ale ja grzeję propanem więc pompa da duże oszczędności a poza tym mam nadzieję, że kocioł gazowy okaże się zbędnym dodatkiem i przejdzie na emeryturę.

miki121
21-04-2012, 14:41
Jeżeli masz gaz ziemny to inwestycja w pompę (jak dodatek do kotła) jest wg mnie bez sensu. Sam będę miał (jak miki121 dotrzyma tym razem terminu...) niedługo PC wpiętą razem z kotłem ale ja grzeję propanem więc pompa da duże oszczędności a poza tym mam nadzieję, że kocioł gazowy okaże się zbędnym dodatkiem i przejdzie na emeryturę.

Dotrzyma, dotrzyma :)
Dostałem potwierdzenie że pompa będzie u Ciebie w czwartek razem z Nami :)
Pozdrawiam

autorus
21-04-2012, 15:56
pochwalcie się jaka pompe montujecie?

miki121
21-04-2012, 16:03
pochwalcie się jaka pompe montujecie?

TRI 11 :)
Ale targi mi w bielsku wypadły w cenie "last minute" i logistyka się spóźniła i zamiast w poniedziałek będzie niestety w czwartek montaż.
Ale klient wyrozumiały i życzliwy ;)

lujski
21-04-2012, 18:00
Jeżeli masz gaz ziemny to inwestycja w pompę (jak dodatek do kotła) jest wg mnie bez sensu. Sam będę miał (jak miki121 dotrzyma tym razem terminu...) niedługo PC wpiętą razem z kotłem ale ja grzeję propanem więc pompa da duże oszczędności a poza tym mam nadzieję, że kocioł gazowy okaże się zbędnym dodatkiem i przejdzie na emeryturę.

no wlasnie chce wykorzystac w miare wysoki COP i taryfe W2- zeby sie w niej zmiescic .....

chcialbympompe
21-04-2012, 18:07
Ale klient wyrozumiały i życzliwy ;)
Ale już się nie może doczekać :D Nie omieszkam zdać relacji z montażu! Jak na razie to współpraca z miki121 układa się perfekcyjnie a spóźnienie każdemu może się zdarzyć!

autorus
21-04-2012, 18:12
trzymam za słowo z tą relacją :)

chcialbympompe
21-04-2012, 18:12
no wlasnie chce wykorzystac w miare wysoki COP i taryfe W2- zeby sie w niej zmiescic .....
Gdybym był w twojej sytuacji to kupiłbym Ulricha 3,5kW (bo to "markowa chińszczyzna" albo raczej koreańszczyzna) i zasobnik z 2 wężownicami. Dolną podpiąć do PC napełnionej glikolem a górną używać do grzania kotłem lub zamiennie do "podkradania ciepła" na potrzeby CO. Wystarczy dorobić odpowiedni sterownik i zawory trójdrożne.

chcialbympompe
21-04-2012, 18:13
trzymam za słowo z tą relacją :)
Mam robić zdjęcia? Nie wiem tylko czy ekipa Michała się zgodzi ;)

autorus
21-04-2012, 18:25
jeśli sa dobrzy to będzie dla nich tylko reklama :)

miki121
21-04-2012, 18:34
jeśli sa dobrzy to będzie dla nich tylko reklama :)

No to najpierw do fryzjera i stylisty a potem na budowę :)

miki121
21-04-2012, 18:38
jeśli sa dobrzy to będzie dla nich tylko reklama :)

Wyrwałem swoich monterów z kilku firm :)
Ekipa 40+ daje mi minimalnie 20 lat doświadczenia:)
A większość z nich pracowało w firmach gdzie liczyła się kasa dla szefa a pracownicy byli traktowanie jak "robole".
A szczerze mówiąc mogę ich wysyłać z zamkniętymi oczami i wiem że robota jest zrobiona dobrze i fachowo...
Jeżeli człowiek traktuje drugiego jak partnera to tylko procentuje :)

Kasia & Krzysiek
21-04-2012, 20:12
Witki.

Ja znowu z problemem (jeśli to problem).

Jeszcze się nie wprowadziliśmy więc nie jestem w stanie naszej pompy obcykać excelia tri 14kW.

W domu jest ustawione 17C, było w budynku 17.5 jak przyjechałem więc pompa nie pracowała, ustawiłem temperaturę 21C, pompa ruszyła na 100% mocy. Na początku temperatura zasilania 20C powrotu 17,5C. Pompa sobie ustawiła temperaturę zasilania na poziomie 40C. Po jakim czasie powinna pompa osiągnąć taką temperaturę w podłogówce. Mam 1900m rury fi 16, więc ok. 300 l wody.

klaudiusz_x
21-04-2012, 21:51
No zawsze mogę tv wyrzucić :)
W nowym domku będzie robić za grzejnik. Nic się nie zmarnuje :)

autorus
22-04-2012, 06:10
W nowym domku będzie robić za grzejnik. Nic się nie zmarnuje :)

Ma kolega oczywiście rację :)

autorus
22-04-2012, 06:12
Witki.

Ja znowu z problemem (jeśli to problem).

Jeszcze się nie wprowadziliśmy więc nie jestem w stanie naszej pompy obcykać excelia tri 14kW.
Mam 1900m rury fi 16, więc ok. 300 l wody.

Jakby tak celuje w ten model. Ale skąd wzięliście tyle rury? nawet u mnie jest mniej.

hydraulik_
22-04-2012, 08:34
Witki.

Ja znowu z problemem (jeśli to problem).

Jeszcze się nie wprowadziliśmy więc nie jestem w stanie naszej pompy obcykać excelia tri 14kW.

W domu jest ustawione 17C, było w budynku 17.5 jak przyjechałem więc pompa nie pracowała, ustawiłem temperaturę 21C, pompa ruszyła na 100% mocy. Na początku temperatura zasilania 20C powrotu 17,5C. Pompa sobie ustawiła temperaturę zasilania na poziomie 40C. Po jakim czasie powinna pompa osiągnąć taką temperaturę w podłogówce. Mam 1900m rury fi 16, więc ok. 300 l wody.
Zmień krzywą
A czas ze dwa dni

Kasia & Krzysiek
22-04-2012, 10:51
Zmień krzywą
A czas ze dwa dni

ale mnie chodzi nie o osiągnięcie temperatury w domu tylko temperatury wody w podłogówce z 20C do 40C

hydraulik_
22-04-2012, 11:04
ale mnie chodzi nie o osiągnięcie temperatury w domu tylko temperatury wody w podłogówce z 20C do 40C

Dlaczego wyliczyła 40 przy tych parametrach.
Trzeba zagrzać 20 m3 betony (szliczhty )z mocą 14 kW podczas oddawania ciepła przez szlichtę.

Kasia & Krzysiek
22-04-2012, 14:34
Dlaczego wyliczyła 40 przy tych parametrach.
Trzeba zagrzać 20 m3 betony (szliczhty )z mocą 14 kW podczas oddawania ciepła przez szlichtę.

do mnie @hydrauli prostym językiem pisz bo ja ciemna masa jestem

pytam bo włączyłem z 17 na 20 w domu pompa sobie ustawiła temperaturę zasilania 43C. Po 0,5h temperatura zasilania 28, po 1h 32C, po 1,5h od włączenia osiągneła 33 i ni hu hu więcej nie osiągała (ale musiałem wyjść i nie wiem jak dalej) ale temperatura powrotu była 23C ponad 10C różnicy. Mam podejrzenie, nie wiem czy uzasadnione że pompa jest niewydajna w 100% to znaczy nie osiąga chyba tych 14kW, bo przewody łączące jednostkę zewnętrzną i wewnętrzną były lekko tłuste (copodobno świadczy o wycieku czynnika chłodniczego). Nie chcę ferrować wyroków że jest nie tak coś, ale chcę mieć pewność. W przyszłym tygodniu będzie uruchamiana ciepła woda wtedy mam nadziej będe miał 100% pewności czy ona ogrzeje wodę w zbiorniku do np. 45C bez problemu.

hydraulik_
22-04-2012, 15:17
Z ciemnym masem to będzie trudno.
Ale tak naprawdę ten wyciek jest niepokojący.
W instrukcji masz wykres krzywej .Pooglądaj.
Jeżeli masz podłogówkę to przu -20 powinna wyliczy około 40 C
Przy 0 * C około 30 C
TAk jak ustawiłeś to ona pracuje na 100% nawet więcej niż 14 kW

Jacekss
22-04-2012, 16:09
Mam podejrzenie, nie wiem czy uzasadnione że pompa jest niewydajna w 100% to znaczy nie osiąga chyba tych 14kW, bo przewody łączące jednostkę zewnętrzną i wewnętrzną były lekko tłuste (copodobno świadczy o wycieku czynnika chłodniczego).

nie wiem czy to nie efekt tego że pompa więcej nie jest w stanie podciągnąć temp wody w obiegu, bo tylko na tyle jej moc wystarcza. duże dT wskazuje że woda mocno wychładza się czyli budynek dużo pobiera ciepła. wg mnie temp wody się podniesie pow tej osiągniętej gdy temp w domu zacznie sie podnosić..

hydraulik_
22-04-2012, 16:22
nie wiem czy to nie efekt tego że pompa więcej nie jest w stanie podciągnąć temp wody w obiegu, bo tylko na tyle jej moc wystarcza. duże dT wskazuje że woda mocno wychładza się czyli budynek dużo pobiera ciepła. wg mnie temp wody się podniesie pow tej osiągniętej gdy temp w domu zacznie sie podnosić..
Jak na powrocie zacznie rosnąć to i na zasilaniu wzrośnie

Jacekss
22-04-2012, 20:49
a dokładnie, a zacznie rosnąć jak się posadzka bardziej wygrzeje

ana-76
23-04-2012, 21:23
nie wiem jak Wy to robicie że macie takie niskie rachunki za prąd bytowy... naprawdę... w bloku płaciliśmy 264zł teraz z wiadomych względów (więcej pomieszczeń) wychodzi jeszcze więcej ok 330zł. fakt nie oszczędzam, nie pilnuje godzin taniej taryfy żeby uprać, zmyć, ugotować, nie wiem... Fakt dużo nas w domu i dużo prądu zużywamy :)

miki121
23-04-2012, 21:34
nie wiem jak Wy to robicie że macie takie niskie rachunki za prąd bytowy... naprawdę... w bloku płaciliśmy 264zł teraz z wiadomych względów (więcej pomieszczeń) wychodzi jeszcze więcej ok 330zł. fakt nie oszczędzam, nie pilnuje godzin taniej taryfy żeby uprać, zmyć, ugotować, nie wiem... Fakt dużo nas w domu i dużo prądu zużywamy :)

Racja ja mam za dwie osoby i 76m2 w bloku miesięcznie około 160zł. ale myślę że można by trochę zejść :)

klaudiusz_x
23-04-2012, 21:39
Już sam nie wiem. Chyba jestem za "głupi".
Gadałem dziś z gościem od pomp ciepła, stwierdził że potrzebuję DODATKOWEGO źródła ciepła: tz albo gaz, albo minimum kominek. Ręce opadają. Najlepsze jest to, że PC PW do CO plus druga dodatkowa pompa powietrzna do CWU.
W tym tygodniu mam mieć wycenę pompy powietrznej tylko do CO.
AAA... Najlepsze co usłyszałem, poniżej -20* zabiją mnie rachunki za prąd gdyż wtedy włączają sie elektryczne grzałki.
W zapytaniu podałem pompę 12KW powietrze woda.
Podałem całą specyfikację mojego domu.

miki121
23-04-2012, 21:43
Weż atlantica tri 11 albo me zubadanka i nic cię nie zabije ale twoja decyzja

lujski
23-04-2012, 21:45
ano włączaja(najczesciej, bo pompa moze dzialac nadal, ale juz bedzie miala taka mala wydajnosc ze sie grzalki wlacza), ja zakladam ze w sezonie grzewczym bedzie taki zimny miesiac .. policz ile Cie to wyjdzie ..

Arturo72
23-04-2012, 21:51
Najlepsze co usłyszałem, poniżej -20* zabiją mnie rachunki za prąd gdyż wtedy włączają sie elektryczne grzałki.

Mogłeś mu powiedzieć,że są goście którzy grzeją tylko prądem(grzałkami,kablami) i rachunki ich nie zabijają ;)
Nie wiem czemu aż tak boicie się grzać samymi grzałkami ;)
Jakiś amator z tego doradcy,pewnie on z tych,którzy uważają,że tylko pompa ciepła wpływa na niskie rachunki za c.o :)
Ty w swoim domu nie musisz przejmować się włączanymi grzałkami.

miki121
23-04-2012, 21:53
Przyjmijmy że mamy zapotrzebowanie 8kW dobieramy pompę o mocy 11kW TRI 11 która przy -20 ma moc około 10,20kW i COP na poziomie 2,09 i grzałka się nie załączy jeszcze :)

Z opomiarowanych dwa lata temu dwóch TRI11 wynika że przy -25 ma moc około 9,15kW i COP na poziomie 1,84 ale więc nadal powyżej zapotrzebowania.
Jeden z użytkowników zaobserwował że grzałka się odpaliła w jego przypadku przy - 28 ale raptem na ostatnią zimę przez niecałe 21 godzin

Magnolia18
24-04-2012, 00:30
nie wiem jak Wy to robicie że macie takie niskie rachunki za prąd bytowy... naprawdę... w bloku płaciliśmy 264zł teraz z wiadomych względów (więcej pomieszczeń) wychodzi jeszcze więcej ok 330zł. fakt nie oszczędzam, nie pilnuje godzin taniej taryfy żeby uprać, zmyć, ugotować, nie wiem... Fakt dużo nas w domu i dużo prądu zużywamy :)

Ana :)
10h ich nie ma, 10h spia a pozostale 4h .. tez spia :) ale teraz powaznie
Ty siedzisz praktycznie caly czas w domu, podobnie jak i u mnie, caly czas ktos jest, graja TV, sie gotuje, pierze etc. bez patrzenia na taryfy ...
to raz . dwa, patrzac pewnie na koncowy wynik ekonomiczny zatracaja sie i tna jak tylko moga ... wiem wiem, zaraz bedzie stado oburzonych :) od razu WAM odpowiem :) jak nie ciagniecie ze slupa to albo WAS nie ma w ogole w domu albo NIE uzywacie pradu i prosze mi nie pociskac kitow. Matematyka to taka wredna zaraza, jest TYLKO jedna i wg tejze wszystko da sie policzyc :)
Poznizej pisze Miki, 160pln, 2 osoby, 76m2 i za dnia praktycznie go nie ma ( tak mysle z uwagi na specyfike Jego pracy ), wywolana Ana 330pln ... patrzac na moj rachunek sadze, ze realne liczby ... aczkolwiek, Ana :) 330 prad a nieco ponad 4K pln lacznie z ME ... hmm hmm i raz jeszcze hmm :)
Moja buda stara, grzejniki, temp. palmiarniane, CWU grzane 24h bo tylko ON wie kiedy komu sie spodoba moczyc zatem nie moge sie rownac do Twoich warunkow nie mniej jednak obecnie za kwiecien juz mam 600 na liczniku ( PCi only )

chcialbympompe
24-04-2012, 08:01
600zł czy 600kWh za te 3 tygodnie? Bo jeżeli 600zł to dużo biorąc pod uwagę, że na dworze cały czas na plusie... Fakt, że ty masz "specyficzne warunki".

Jacekss
24-04-2012, 09:19
AAA... Najlepsze co usłyszałem, poniżej -20* zabiją mnie rachunki za prąd gdyż wtedy włączają sie elektryczne grzałki.
W zapytaniu podałem pompę 12KW powietrze woda.
Podałem całą specyfikację mojego domu.

przy takim ociepleniu nic cie nie zabije, a na pewno rachunki za ogrzewanie :)

Magnolia18
24-04-2012, 10:08
600zł czy 600kWh za te 3 tygodnie? Bo jeżeli 600zł to dużo biorąc pod uwagę, że na dworze cały czas na plusie... Fakt, że ty masz "specyficzne warunki".

byly i minusy noca a i w poblizu zera za dnia. wiekszosc grzania lece w drogiej taryfie, poza tym 2-3 dni typowo testowe z duzym zuzyciem ... wyjde na kosztach jak za groszek a CWU grzalem pradem. Jestem natenczas na TAK :)

gall86
24-04-2012, 10:45
jeżeli większość grzania lecisz w drogiej, do tego nei stosujesz sie do taryfy to nie lepiej będzie wziąć całodobówkę? Wg mnie zapłacisz mniej.

Magnolia18
24-04-2012, 14:01
jeżeli większość grzania lecisz w drogiej, do tego nei stosujesz sie do taryfy to nie lepiej będzie wziąć całodobówkę? Wg mnie zapłacisz mniej.

na razie nie zmieniam, koszty wymiany licznika, latanie etc. ... Tauron ma wprowadzic promocje na PCi czekam co to ciekawego bedzie, moze tak jak w DE calkowicie inna taryfa ? :)

chcialbympompe
24-04-2012, 18:12
byly i minusy noca a i w poblizu zera za dnia. wiekszosc grzania lece w drogiej taryfie, poza tym 2-3 dni typowo testowe z duzym zuzyciem ... wyjde na kosztach jak za groszek a CWU grzalem pradem. Jestem natenczas na TAK :)
Jak widać to co wydaje się dużą kwotą może się okazać niewielką. Wszystko zależy do czego ją porównamy. Skoro grzanie groszkiem kosztowało Ciebie porównywalne pieniądze to faktycznie efekt pracy PC w dodatku z grzejnikami należy uznać za rewelacyjny wynik. Mam nadzieję, że niedługo też będę się mógł pochwalić rewelacyjnym wynikiem (ale te 600 to w moim przypadku mam nadzieję mieć w zimie a nie wiosną).

E*x**M
24-04-2012, 18:16
Witam
W większości pomp typu powietrze-woda czy będzie to zwykły prosty układ chłodniczy czy system tzw EVI ( schłodzenie gazu + doprężenie itp. ) w każdym typie, grzałki wspomagające CO zazwyczaj startują już od -7C ..-10C, głównie dla podstawowej funkcji, ale też w trakcie cykli rozmrażania parownika.
Podczas rozmrażania parownika pompa ciepła odbiera ciepło z wody CO i gdyby grzałka tego cyklu nie wspomagała to po pewnym czasie wystąpiła by spora utrata ciepła w CO. Dla obecnie dostępnych gazów freonowych typu R410A, R417A, R407C czy a 134 temperaturą graniczną rozprężenia jest od -25 C do -30C, więc temperaturą końcową pracy pomp tego typu jest ok. -20C..-25C. I nic więcej. W takich temperaturach zew. COP dla w/w typów układów gazowych oraz zastosowania w/w gazów dochodzi do 1,8.., a nawet 1. Pomijamy oczywiście gaz R22, najlepszy czynnik wszechczasów, jak okreslają go fachowcy. Patrząc na powyższe grzałka el. musi wystartować wcześniej niz tu podają Panowie, praw fizyki nie oszukamy.
Exotherm

chcialbympompe
24-04-2012, 18:21
grzałki wspomagające CO zazwyczaj startują już od -7C ..-10C,
Ciekawe, że niektórzy twierdzą, że do -28 ich PC działa bez grzałek... Zresztą jak mogą się załączyć grzałki w PC, która ich nie posiada (patrz koleżanka od Zubadana).

lujski
24-04-2012, 19:13
skoro w pompie jest gaz R410 - to do jakich temp. minusowych bedzie ta pompa dzialac /???

E*x**M
24-04-2012, 19:30
Wszystko zalezy od typu układu gazowgo itp. Ale jeśli stosuje sie gaz R410A to skrajne niskie ciśnienie na parowniku wystąpi przy -28C ( patrz tabela odparowania ).
Generalnie jeśli mamy temperature zew. np. -25C to R410A ma juz ok. -29C, czyli juz nie da rady odparowac i ma postać ciekłą. Trzeba pamietac, że scrolle rozlatuja się jeśłi bedą zalewane cieczą, a nie gazem.
Exotherm

klaudiusz_x
24-04-2012, 21:20
przy takim ociepleniu nic cie nie zabije, a na pewno rachunki za ogrzewanie :)
Wiem.


Mogłeś mu powiedzieć,że są goście którzy grzeją tylko prądem(grzałkami,kablami) i rachunki ich nie zabijają ;)
Nie wiem czemu aż tak boicie się grzać samymi grzałkami ;)
Jakiś amator z tego doradcy,pewnie on z tych,którzy uważają,że tylko pompa ciepła wpływa na niskie rachunki za c.o :)
Ty w swoim domu nie musisz przejmować się włączanymi grzałkami.
Kto się boi?
Według moich wyliczeń za ogrzewanie w nocnej taryfie nie powinienem przekroczyć 3k. Takie bajki jakie usłyszałem nie wywierają na mnie żadnego wþływu.
Kiedy słyszę historie o tym, że się nie wypłacę, lub o tym, że potrzeba dwóch pomp, pomijam milczeniem i przytakuję. Nie mam siły i uporu by z tym walczyć. Jedyny sens, to poproszenie o przełożonego/szefa tej firmy, ale to i tak może nie odnieść skutku. Musiałbym wskoczyć na miejsce doradcy, lub w tym wypadku pracownika działu inwestycji.

Specjalnie w info o moim domu pominąłem powierzchnie okien. O dziwo :lol2: , nie dopytali.
Z rzutów które przedstawiłem nie można tego doczytać.
Nie interesowało go (pracownika) ustawienie domu według stron świata, powierzchnia balkonu i jego ocieplenie, wielkość komina, WM z reku itp.

miki121
24-04-2012, 21:34
W piątek na targach w Bielsku - Białej spotkałem klienta który trzy lata zamontował Atlantica :)
Domek 120m2 bez reku bardzo dobrze ocieplony.
Pan od października do marca za wodę i cwu zużył 1200 zł :)
Więc jeżeli wszyscy handlowcy / sprzedawcy kłamią to czy klieńci też kłamią ???

Sadicus
24-04-2012, 21:45
W piątek na targach w Bielsku - Białej spotkałem klienta który trzy lata zamontował Atlantica :)
Domek 120m2 bez reku bardzo dobrze ocieplony.
Pan od października do marca za wodę i cwu zużył 1200 zł :)
Więc jeżeli wszyscy handlowcy / sprzedawcy kłamią to czy klieńci też kłamią ???

No bo wiesz, jak to jest, wszyscy klienci są podstawiani (śmiech)
Orientujesz się ile gościu ma styro na domku?

miki121
24-04-2012, 21:56
Ciekawe, że niektórzy twierdzą, że do -28 ich PC działa bez grzałek... Zresztą jak mogą się załączyć grzałki w PC, która ich nie posiada (patrz koleżanka od Zubadana).

Obok czynnika R407C na rynku dostępna jest „blisko-azeotropowa” mieszanina oznaczona przez ASHRAE jako R410A. Znalazła ona obecnie szerokie zastosowanie, głównie w urządzeniach klimatyzacyjnych. Istotną jego cechą jest wyższa o prawie 50% w porównaniu z R22 wydajność chłodnicza, uzyskana jednak kosztem proporcjonalnego wzrostu ciśnienia w układzie. Analiza własności termodynamicznych obu czynników prowadzi do wniosku, że w warunkach wysokiej temperatury skraplania, mieszanina R410A wypada gorzej od R22 pod względem zużycia energii i współczynnika wydajności chłodniczej. Z drugiej strony, wysoka sprawność
izentropowa uzyskiwana przez R410A w sprężarkach tłokowych i spiralnych sprawia, że w praktyce te różnice są mniejsze.
Do zalet R410A należy zaliczyć wysokie współczynniki przejmowania ciepła w parownikach i skraplaczach, udowodnione eksperymentalnie i stwarzające korzystne warunki pracy wymienników. W zoptymalizowanym układzie napełnionym R410A możliwe jest nawet osiągnięcie lepszej efektywności niż z innymi czynnikami
chłodniczymi.
Wobec znikomego poślizgu temperaturowego (poniżej 0,2 K) zachowanie się tej mieszaniny w układzie i podczas prac serwisowych można uznać za zbliżone do jednorodnych czynników chłodniczych. Tolerancja materiałowa i współpraca z olejami są porównywalne do opisanych poprzednio mieszanin z grupy HFC. Trzeba jednak brać pod uwagę wyższe ciśnienie robocze R410A.

miki121
24-04-2012, 21:57
No bo wiesz, jak to jest, wszyscy klienci są podstawiani (śmiech)
Orientujesz się ile gościu ma styro na domku?

Według rozmowy 15cm a strop 30cm waty.
Rodzina 2 + 1 przede wszystkim prysznic :)

1igor1
24-04-2012, 22:03
Witam
W większości pomp typu powietrze-woda czy będzie to zwykły prosty układ chłodniczy czy system tzw EVI ( schłodzenie gazu + doprężenie itp. ) w każdym typie, grzałki wspomagające CO zazwyczaj startują już od -7C ..-10C, głównie dla podstawowej funkcji, ale też w trakcie cykli rozmrażania parownika.
Podczas rozmrażania parownika pompa ciepła odbiera ciepło z wody CO i gdyby grzałka tego cyklu nie wspomagała to po pewnym czasie wystąpiła by spora utrata ciepła w CO. Dla obecnie dostępnych gazów freonowych typu R410A, R417A, R407C czy a 134 temperaturą graniczną rozprężenia jest od -25 C do -30C, więc temperaturą końcową pracy pomp tego typu jest ok. -20C..-25C. I nic więcej. W takich temperaturach zew. COP dla w/w typów układów gazowych oraz zastosowania w/w gazów dochodzi do 1,8.., a nawet 1. Pomijamy oczywiście gaz R22, najlepszy czynnik wszechczasów, jak okreslają go fachowcy. Patrząc na powyższe grzałka el. musi wystartować wcześniej niz tu podają Panowie, praw fizyki nie oszukamy.

No chyba nie do końca, mam PC powietrze-powietrze, działała tej zimy nawet przy -25 stopniach na polu, grzałka się nie załączała bo jej po prostu nie ma, chyba że mówimy o grzałce 40W do ogrzania oleju, ale to jest wartość pomijalna, więc chyba ale ktoś fizykę nagiął, albo nie do końca znasz technologię pracy tych urządzeń. Jestem laikiem w tych sprawach ale u mnie taka pompa działa i nawet przy tych -25st, ogrzała mi chałupę.

Przy -24 stopniach COP miała na poziomie 1,62, jak to pomnożę przez maksymalny pobór prądu to wychodzi 6,48 kWh mocy cieplnej, to po co by mi się miała jeszcze jakaś grzałka włączać??

Sadicus
24-04-2012, 22:19
No chyba nie do końca, mam PC powietrze-powietrze, działała tej zimy nawet przy -25 stopniach na polu, grzałka się nie załączała bo jej poprostu nie ma, chyba że mówimy o grzałce 40W do ogrzania oleju, ale to jest wartość pomijalna, więc chyba ale ktoś fizykę nagioł, albo nie do końca znasz technologię pracy tych urządzeń. Jestem laikiem w tych sprawach ale u mnie taka pompa działa i nawet przy tych -25st, ogrzała mi chałupę.

Przy -24 stopniach COP miała na poziomie 1,62, jak to pomnożę przez maksymalny pobór prądu to wychodzi 6,48 kWh mocy cieplnej, to po co by mi się miała jeszcze jakaś grzałka włączać??

Jakie masz parametry urządzenia i domu jeśli mogę zapytać?

miki121
24-04-2012, 22:24
A najbardziej mnie interesuje fakt że grzałka zaczyna działać już od - 7 bardzo ciekawa sprawa....

Magnolia18
24-04-2012, 23:14
taaaa.
a tak jeszcze zeby czlowiek zrozumial, kazdy ... ja dalej nie wiem jak wyluszczyc jak z 'zimna cieplo' sie robi a tu mi gazami zapodaja ... ehhh :)
ide 'se' podkrecic na 23* bo zimno jakos :PP

lujski
25-04-2012, 06:12
Pan od października do marca za wodę i cwu zużył 1200 zł :)
próbowalem, ale nie kumam tego zdania ....

miki121
25-04-2012, 06:29
próbowalem, ale nie kumam tego zdania ....

Użytkownik od października do marca ( 6 miesięcy ) za ogrzanie domu i cwu zużył prądu za 1200zł...
Lepiej ?? ;)

autorus
25-04-2012, 06:29
miki121 jest za szybki, tez tak mam. Powinno być za co i cwu :)

1igor1
25-04-2012, 08:11
Jakie masz parametry urządzenia i domu jeśli mogę zapytać?
Dom masz opisany w moim dzienniku, po krótce - dom szkieletowy 20cm ocieplenia, jeżeli chodzi o pompę to jest mitsubishi heavy industries model 100, nominalnie 11,2 kW, inverter - rozkręca się od 30 do 130% swojej mocy. Brak grzałek

E*x**M
25-04-2012, 09:27
witam
Oczywiście, że niektóre pompy są wstanie pracować bez grzałek, ale utrata sprawności i mocy jest tak duża, że ich praca jest po prostu całkowicie niewydajna.
Jeśli np. w pompie o mocy 12 KW 7/35 jest sprężarka Scroll o poborze nominalnym ok. 3,2KW to jeśli przy -24C COP będzie 1,62 ( niespotykany wysoki wynik ) to uzyskamy moc grzewczą na poziomie 3,2 KW x COP 1,62 =5,18 KW . Ale taką małą mocą nie ogrzejemy domu o pow. 140 mkw przy -24C . Przy takich temperaturach zapotrzebowanie na ciepło bardzo gwałtownie rośnie, a czasami nawet do kwadratu jeśli będzie nawet słaby wiatr . Zainstalowany falownik obrotów sprężarki nic tu nie da , nie doda mocy. Falownik tzw . inverter tylko zmienia częstotliwość napięcia i tym samym obroty silnika sprężarki, a pośrednio moc. Ale nie doda nam więcej niż wynika to z konstrukcji. Prosze też zauważyć, że silniki indukcyjne sprężarek scroll w niskich temperaturach pobierają coraz mniejszą moc elektryczną niz nam się wydaje. Zjawisko to występuje , ponieważ cały układ zaczyna pracować na coraz niższych ciśnieniach gazu i tym samym na niższych oporach elektrycznych.
Exotherm

tomek131
25-04-2012, 09:59
Użytkownik od października do marca ( 6 miesięcy ) za ogrzanie domu i cwu zużył prądu za 1200zł...
Lepiej ?? ;)

miki wybacz ,ale to abolutna bzdura.Pan był pijany albo nacpany albo mu sie cyferki pozamienialy albo ma 70m domek i pól metra styro wszedzie a szpilke od anteny satelitarnej i dziurke od klucza traktuje jak wielki most termiczny i walczy z kazdym takim od zawsze

Arturo72
25-04-2012, 10:10
miki wybacz ,ale to abolutna bzdura.Pan był pijany albo nacpany albo mu sie cyferki pozamienialy albo ma 70m domek i pól metra styro wszedzie a szpilke od anteny satelitarnej i dziurke od klucza traktuje jak wielki most termiczny i walczy z kazdym takim od zawsze

Mylisz się ;) Ja zamierzam zmieścić się w 1000zł(2500kWh) za sezon grzewczy z cwu przy średnim COP2,5 :)

E*x**M
25-04-2012, 10:47
przy pompie gruntowej ok 1000 pln jest to wynik realny bez większego problemu przy zastosowaniu taryf nocnych . ale przy pompie typu P/W praktycznie nieosiągalny, lecz mogę się mylić
Exotherm

HAL9000
25-04-2012, 10:47
Jeśli np. w pompie o mocy 12 KW 7/35 jest sprężarka Scroll o poborze nominalnym ok. 3,2KW to jeśli przy -24C COP będzie 1,62 ( niespotykany wysoki wynik ) to uzyskamy moc grzewczą na poziomie 3,2 KW x COP 1,62 =5,18 KW . .
To kolega chyba nie oglądał tabelki z parametrami takiego Atlantica Tri - zapodaję żeby tu zamieszania na forum nie robić:
LWC 30°C 35°C 40°C 45°C 50°C 55°C 60°C
Tamb HC PI COP HC PI COP HC PI COP HC PI COP HC PI COP HC PI COP HC PI COP
-20°C 10.32 4.79 2.15 10.20 4.89 2.09 9.67 4.99 1.94 9.10 4.99 1.82 8.09 5.00 1.62 7.05 5.00 1.41 6.10 5.01 1.22
-19°C 10.60 4.77 2.22 10.42 4.87 2.14 9.94 5.00 1.99 9.40 4.99 1.88 8.39 5.00 1.68 7.36 5.00 1.47 6.40 5.01 1.28
-18°C 10.87 4.75 2.29 10.64 4.85 2.19 10.21 5.00 2.04 9.71 5.00 1.94 8.69 5.00 1.74 7.66 5.00 1.53 6.70 5.01 1.34
-17°C 11.14 4.72 2.36 10.86 4.84 2.24 10.47 5.00 2.09 10.01 5.00 2.00 8.98 5.00 1.80 7.97 5.01 1.59 7.00 5.01 1.40
-16°C 11.40 4.71 2.42 11.08 4.82 2.30 10.74 5.00 2.15 10.32 5.00 2.06 9.28 5.00 1.86 8.27 5.01 1.65 7.30 5.01 1.46
-15°C 11.55 4.63 2.49 11.20 4.77 2.35 10.91 4.99 2.19 10.50 4.99 2.10 9.58 5.00 1.92 8.58 5.01 1.71 7.60 5.01 1.52
-14°C 11.55 4.53 2.55 11.20 4.66 2.40 10.90 4.87 2.24 10.50 4.89 2.15 9.65 4.93 1.96 8.73 4.98 1.75 7.79 5.00 1.56
-13°C 11.55 4.43 2.61 11.20 4.56 2.46 10.90 4.75 2.29 10.50 4.78 2.20 9.72 4.86 2.00 8.88 4.95 1.79 7.98 4.99 1.60
-12°C 11.55 4.33 2.67 11.20 4.45 2.52 10.89 4.63 2.35 10.50 4.68 2.24 9.79 4.78 2.05 9.04 4.92 1.84 8.16 4.98 1.64
-11°C 11.55 4.24 2.72 11.20 4.35 2.57 10.88 4.52 2.41 10.50 4.58 2.29 9.87 4.71 2.10 9.19 4.89 1.88 8.35 4.97 1.68
-10°C 11.55 4.14 2.79 11.20 4.24 2.64 10.87 4.40 2.47 10.50 4.47 2.35 9.94 4.64 2.14 9.34 4.86 1.92 8.54 4.96 1.72
-9°C 11.55 4.04 2.86 11.20 4.13 2.71 10.87 4.28 2.54 10.50 4.37 2.40 10.01 4.57 2.19 9.49 4.83 1.96 8.73 4.95 1.76
-8°C 11.55 3.94 2.93 11.20 4.03 2.78 10.86 4.16 2.61 10.50 4.26 2.46 10.08 4.49 2.24 9.65 4.80 2.01 8.91 4.94 1.80
-7°C 11.55 3.84 3.01 11.20 3.92 2.86 10.85 4.04 2.69 10.50 4.16 2.52 10.15 4.42 2.30 9.80 4.77 2.05 9.10 4.93 1.85
-6°C 11.55 3.79 3.05 11.20 3.87 2.89 10.85 3.98 2.73 10.50 4.12 2.55 10.15 4.37 2.32 9.80 4.70 2.09 9.19 4.87 1.89
-5°C 11.55 3.74 3.09 11.20 3.82 2.93 10.85 3.93 2.76 10.50 4.08 2.57 10.15 4.32 2.35 9.80 4.63 2.12 9.28 4.81 1.93
-4°C 11.55 3.69 3.13 11.20 3.76 2.98 10.85 3.87 2.80 10.50 4.03 2.61 10.15 4.26 2.38 9.80 4.56 2.15 9.36 4.75 1.97
-3°C 11.55 3.64 3.18 11.20 3.71 3.02 10.85 3.82 2.84 10.50 3.99 2.63 10.15 4.21 2.41 9.80 4.49 2.18 9.45 4.69 2.01
-2°C 11.55 3.58 3.23 11.20 3.66 3.06 10.85 3.76 2.89 10.50 3.95 2.66 10.15 4.16 2.44 9.80 4.42 2.22 9.45 4.61 2.05
-1°C 11.55 3.53 3.27 11.20 3.61 3.10 10.85 3.71 2.92 10.50 3.91 2.69 10.15 4.11 2.47 9.80 4.35 2.25 9.45 4.53 2.09
0°C 11.55 3.48 3.32 11.20 3.55 3.15 10.85 3.65 2.97 10.50 3.86 2.72 10.15 4.05 2.51 9.80 4.28 2.29 9.45 4.45 2.12
1°C 11.55 3.43 3.37 11.20 3.50 3.20 10.85 3.60 3.01 10.50 3.82 2.75 10.15 4.00 2.54 9.80 4.21 2.33 9.45 4.37 2.16
2°C 11.55 3.38 3.42 11.20 3.45 3.25 10.85 3.54 3.06 10.50 3.78 2.78 10.15 3.95 2.57 9.80 4.14 2.37 9.45 4.29 2.20
3°C 11.55 3.35 3.45 11.20 3.40 3.29 10.85 3.48 3.12 10.50 3.74 2.81 10.15 3.90 2.60 9.80 4.07 2.41 9.45 4.21 2.24
4°C 11.55 3.32 3.48 11.20 3.34 3.35 10.85 3.43 3.16 10.50 3.69 2.85 10.15 3.84 2.64 9.80 4.00 2.45 9.45 3.98 2.37
5°C 11.55 3.29 3.51 11.20 3.29 3.40 10.85 3.37 3.22 10.50 3.65 2.88 10.15 3.79 2.68 9.80 3.72 2.63 9.45 3.74 2.53
6°C 11.55 2.84 4.07 11.20 2.90 3.86 10.85 3.06 3.55 10.50 3.28 3.20 10.15 3.42 2.97 9.80 3.43 2.86 9.45 3.67 2.57
7°C 11.55 2.39 4.83 11.20 2.51 4.46 10.85 2.74 3.96 10.50 2.90 3.62 10.15 3.05 3.33 9.80 3.37 2.91 9.45 3.60 2.63
8°C 11.55 2.36 4.89 11.20 2.47 4.53 10.85 2.69 4.03 10.50 2.85 3.68 10.15 3.00 3.38 9.80 3.31 2.96 9.45 3.53 2.68
9°C 11.55 2.32 4.98 11.20 2.43 4.61 10.85 2.64 4.11 10.50 2.80 3.75 10.15 2.95 3.44 9.80 3.25 3.02 9.45 3.46 2.73
10°C 11.55 2.29 5.05 11.20 2.39 4.69 10.85 2.59 4.20 10.50 2.74 3.83 10.15 2.89 3.51 9.80 3.19 3.08 9.45 3.39 2.78
11°C 11.55 2.25 5.13 11.20 2.35 4.77 10.85 2.54 4.27 10.50 2.69 3.90 10.15 2.84 3.57 9.80 3.13 3.13 9.45 3.33 2.84
12°C 11.55 2.22 5.20 11.20 2.30 4.87 10.85 2.48 4.38 10.50 2.64 3.98 10.15 2.79 3.64 9.80 3.06 3.20 9.45 3.26 2.90
13°C 11.55 2.18 5.30 11.20 2.26 4.96 10.85 2.43 4.47 10.50 2.59 4.05 10.15 2.74 3.70 9.80 3.00 3.27 9.45 3.19 2.96
14°C 11.55 2.15 5.37 11.20 2.22 5.05 10.85 2.38 4.56 10.50 2.53 4.15 10.15 2.68 3.79 9.80 2.94 3.33 9.45 3.12 3.03
15°C 11.55 2.11 5.47 11.20 2.18 5.14 10.85 2.33 4.66 10.50 2.48 4.23 10.15 2.63 3.86 9.80 2.88 3.40 9.45 3.05 3.10
16°C 11.55 2.08 5.55 11.20 2.15 5.21 10.85 2.30 4.72 10.50 2.45 4.29 10.15 2.61 3.89 9.80 2.86 3.43 9.45 3.05 3.10
17°C 11.55 2.05 5.63 11.20 2.11 5.31 10.85 2.26 4.80 10.50 2.41 4.36 10.15 2.59 3.92 9.80 2.84 3.45 9.45 3.04 3.11
18°C 11.55 2.01 5.75 11.20 2.08 5.38 10.85 2.23 4.87 10.50 2.38 4.41 10.15 2.56 3.96 9.80 2.82 3.48 9.45 3.04 3.11
19°C 11.55 1.98 5.83 11.20 2.04 5.49 10.85 2.19 4.95 10.50 2.34 4.49 10.15 2.54 4.00 9.80 2.80 3.50 9.45 3.03 3.12
20°C 11.55 1.95 5.92 11.20 2.01 5.57 10.85 2.16 5.02 10.50 2.31 4.55 10.15 2.52 4.03 9.80 2.78 3.53 9.45 3.03 3.12
21°C 11.55 1.93 5.98 11.20 1.99 5.63 10.85 2.14 5.07 10.50 2.30 4.57 10.15 2.50 4.06 9.80 2.76 3.55 9.45 3.00 3.15
22°C 11.55 1.91 6.05 11.20 1.97 5.69 10.85 2.13 5.09 10.50 2.28 4.61 10.15 2.49 4.08 9.80 2.74 3.58 9.45 2.97 3.18
23°C 11.55 1.90 6.08 11.20 1.96 5.71 10.85 2.11 5.14 10.50 2.27 4.63 10.15 2.47 4.11 9.80 2.71 3.62 9.45 2.95 3.20
24°C 11.55 1.88 6.14 11.20 1.94 5.77 10.85 2.09 5.19 10.50 2.25 4.67 10.15 2.45 4.14 9.80 2.69 3.64 9.45 2.92 3.24
25°C 11.55 1.86 6.21 11.20 1.92 5.83 10.85 2.08 5.22 10.50 2.24 4.69 10.15 2.43 4.18 9.80 2.67 3.67 9.45 2.89 3.27
26°C 11.55 1.84 6.28 11.20 1.90 5.89 10.85 2.06 5.27 10.50 2.22 4.73 10.15 2.42 4.19 9.80 2.65 3.70 9.45 2.86 3.30
27°C 11.55 1.82 6.35 11.20 1.88 5.96 10.85 2.04 5.32 10.50 2.21 4.75 10.15 2.40 4.23 9.80 2.63 3.73 9.45 2.83 3.34
28°C 11.55 1.81 6.38 11.20 1.87 5.99 10.85 2.03 5.34 10.50 2.19 4.79 10.15 2.38 4.26 9.80 2.60 3.77 9.45 2.81 3.36
29°C 11.55 1.79 6.45 11.20 1.85 6.05 10.85 2.01 5.40 10.50 2.18 4.82 10.15 2.36 4.30 9.80 2.58 3.80 9.45 2.78 3.40
30°C 11.55 1.77 6.53 11.20 1.83 6.12 10.85 1.99 5.45 10.50 2.16 4.86 10.15 2.35 4.32 9.80 2.56 3.83 9.45 2.75 3.44
31°C 11.55 1.75 6.60 11.20 1.81 6.19 10.85 1.98 5.48 10.50 2.15 4.88 10.15 2.33 4.36 9.80 2.54 3.86 9.45 2.72 3.47
32°C 11.55 1.73 6.68 11.20 1.79 6.26 10.85 1.96 5.54 10.50 2.13 4.93 10.15 2.31 4.39 9.80 2.52 3.89 9.45 2.69 3.51
33°C 11.55 1.72 6.72 11.20 1.78 6.29 10.85 1.94 5.59 10.50 2.12 4.95 10.15 2.29 4.43 9.80 2.49 3.94 9.45 2.67 3.54
34°C 11.55 1.70 6.79 11.20 1.76 6.36 10.85 1.93 5.62 10.50 2.10 5.00 10.15 2.28 4.45 9.80 2.47 3.97 9.45 2.64 3.58
35°C 11.55 1.68 6.88 11.20 1.74 6.44 10.85 1.91 5.68 10.50 2.09 5.02 10.15 2.26 4.49 9.80 2.45 4.00 9.45 2.61 3.62

Jak widać, przy -20 pobierana moc dla temp zasilania wynosi prawie 5 kW a COP 2.15 co daje nam zdecydowanie więcej aniżeli kolega w swoim poście raczyła napisać. Myślę, że 10 kilowatami przy -20 da się domek ogrzać.
Ps. trochę mi się tabelka rozjechała :(

plusfoto
25-04-2012, 11:00
Ps. trochę mi się tabelka rozjechała :(
No właśnie - daj może linka do tabelki to będzie czytelniejsze bo oczopląsu można dostać.

HAL9000
25-04-2012, 11:24
No właśnie - daj może linka do tabelki to będzie czytelniejsze bo oczopląsu można dostać.
Ja to mam zapisane jako plik - ponad 8 mega objętości, ale jak kolega poszuka w tym wątku do 2-3 m-cy wstecz, to ktoś zamieścił linka z DTR tej pomy - tam są wykresy mocy cieplnej i COP dla 3 wariantów i do tego w odniesieniu do temp zasilania. Wyraźnie widać na tych wykresach, że pompa TRI11 kW utrzymuje stałą moc cieplną prawie do -17 ale kosztem zwiększającego się poboru mocy przez sprężarkę. Z tych wykresów (a również z tabelek, które mam w pliku) wynika, że moc tych 3 wariantów tj 11,14 i 16 kW przy - 20 stopniach jest IDENTYCZNA! Wniosek z tego wydaje mi się oczywisty.

E*x**M
25-04-2012, 11:27
Ostatnio Wydział Termodynamiki na jednej z Politechnik w Niemczech wykonywał podobne testy w/w pompy i.... okazało się, że jednak studiowanie ma sens, bo student jest wstanie rozróżnić reklamę od badań.
A wszystko polega tylko na zasadach wykonywaniu testów , bo jesli;
-nie uwzględnimy pobory elektrycznego przez wentylatory ( ok.350W), poboru elektroniki ( ok. 150W ), poboru pomp obiegowych ( ok. 160W ), poboru kabla grzewczego parownika ( ok. 80W), poboru grzałki korpusu sprężarki ( ok.50W )
Ale oczywiście mówimy o sprawności pomp ciepła na R410A przy -25C , a nie -17C. A to robi ogromną różnicę. Stąd prosze nie schodzić na -17C.

To wynik podawany w reklamie będzie imponujący.
Pzdr Exotherm

HAL9000
25-04-2012, 11:30
Tu tylko kilka danych z tabelki wklejam. W kolejności: moc cieplna, moc pobierana, COP
TRI11
-20°C 10.32 4.79 2.15 -15°C 11.55 4.63 2.49
TRI14
-20°C 10.32 4.79 2.15 -15°C 12.75 5.36 2.38
TRI16
-20°C 10.32 4.79 2.15 -15°C 12.75 5.36 2.38
Jak już pisałem, przy -20 parametry są identyczne.

HAL9000
25-04-2012, 11:36
Ostatnio Wydział Termodynamiki na jednej z Politechnik w Niemczech wykonywał podobne testy w/w pompy i.... okazało się, że jednak studiowanie ma sens, bo student jest wstanie rozróżnić reklamę od badań.
A wszystko polega tylko na zasadach wykonywaniu testów , bo jesli;
-nie uwzględnimy pobory elektrycznego przez wentylatory ( ok.350W), poboru elektroniki ( ok. 150W ), poboru pomp obiegowych ( ok. 160W ), poboru kabla grzewczego parownika ( ok. 80W), poboru grzałki korpusu sprężarki ( ok.50W )
To wynik podawany w reklamie będzie imponujący.
Pzdr Exotherm
Widzę, że kolega dalej rżnie głupa i za głupców ma innych forumowiczów.
W TRI11 (i pewnie 14 i 16 również) są 2 wentylatory a 104 watów każdy. To raz. Co do elektroniki, to kolegi wiedza chyba zatrzymał się na etapie telewizora o pięknej nazwie Rubin. Mój aktualny i już nie nowy plazmowy tv 50 cali (sprawdzałem watomierzem) ma pobór średnio od 140 do w porywach 300 watów. Nie sądzę, aby w pompach siedziała elektronika o poborze porównywalnym z plazmą. Jak ktoś bardzo chce to wszystko może wypisując głupoty o niemieckich studentach udowodnić.

E*x**M
25-04-2012, 12:11
-dodatkowo tez nie podaje się strat energii COP dla cykli rozmrażania, które występują co 30 do 80 min. pracy.
-oraz testy wykonuje się w bardzo specyficznych warunkach nierealnych dla normalnego użytkownika
Ale oczywiście mówimy o sprawności pomp ciepła na R410A przy -25C , a nie -17C. A to robi ogromną różnicę. Stąd proszę nie schodzić na -17C.

Podobne błędy są robione przy podawaniu parametrów lodówek itp.
Więc nijak ma to się do tabeli.
www.elgra.info.pl/atesty/gazy/r410a%20linde.pdf

HAL9000
25-04-2012, 13:51
[B]Ale oczywiście mówimy o sprawności pomp ciepła na R410A przy -25C , a nie -17C.
www.elgra.info.pl/atesty/gazy/r410a%20linde.pdf
A dlaczego nie mówimy o -35 stopniach. Tak dla normalnego, żyjącego w klimacie naszego kraju użytkownika? Nawet obecnej zimy najniższa temperatura jaka była w mojej okolicy to -21 stopni i to tylko przez 3 dni nad ranem. Ktoś kto kupuje pompę ciepła PW jest zapewne świadomy jej fizycznych ograniczeń, ale znowuż nie przesadzajmy.

piter719
25-04-2012, 16:19
W piątek na targach w Bielsku - Białej spotkałem klienta który trzy lata zamontował Atlantica :)
Domek 120m2 bez reku bardzo dobrze ocieplony.
Pan od października do marca za wodę i cwu zużył 1200 zł :)
Więc jeżeli wszyscy handlowcy / sprzedawcy kłamią to czy klieńci też kłamią ???
a który to był ATLANTIC

chcialbympompe
25-04-2012, 17:48
-dodatkowo tez nie podaje się strat energii COP dla cykli rozmrażania, które występują co 30 do 80 min. pracy.
-oraz testy wykonuje się w bardzo specyficznych warunkach nierealnych dla normalnego użytkownika
Na jakiej podstawie twierdzisz, że podawany COP nie uwzględnia cykli rozmrażania? Potrafisz przytoczyć jakieś wiarygodne informacje na temat metodyki badać COP dla PC P-W?

tomek131
25-04-2012, 18:55
O to wlasnie.Dyskutujcie,dyskutujcie o to wlasnie chodzi.Ustalcie w koncu stan faktyczny ,bo mi chyba gaz beda ciagnac ,a juz sie przyzwyczailem do mysli ze bede mial pompe powietrze-woda i teraz bedzie mi smutno

klaudiusz_x
25-04-2012, 19:33
O to wlasnie.Dyskutujcie,dyskutujcie o to wlasnie chodzi.Ustalcie w koncu stan faktyczny ,bo mi chyba gaz beda ciagnac ,a juz sie przyzwyczailem do mysli ze bede mial pompe powietrze-woda i teraz bedzie mi smutnoNapisz prawdę. Nie myślałeś poważnie o pompie. Koniec.
Gdyby taka pompa kosztowała 10k o gazie byś zapomniał.
Po drugie. Jaki masz dom? Pochwal się zapotrzebowaniem.

fotohobby
25-04-2012, 19:36
Parametr COP jest podawany często dla norm PN-EN14511-2 i jeszcze jednej, ale nazwa mi umknęła.
Może ktoś mający do niech dostęp może sprawdzić, czy pomiary uwzględniają odszranianie ?

lujski
25-04-2012, 20:00
Napisz prawdę. Nie myślałeś poważnie o pompie. Koniec.
Gdyby taka pompa kosztowała 10k o gazie byś zapomniał.
Po drugie. Jaki masz dom? Pochwal się zapotrzebowaniem.


u mnie tez gaz ciagna i pompa tez bedzie, ale chigo(6kW) - 6 tys. z zasobnikiem 200l (na 2 wezownice) - grzeje do -7, i mi dom ogrzeje i cwu, ponizej gaz popracuje ,, :D i wtedy nie musze miec wypasionego kondensata tylko jakis za 1500zl jednofunkcyjny o sprawnosci 90% - roznica bedzie minimalna ...

klaudiusz_x
25-04-2012, 20:29
u mnie tez gaz ciagna i pompa tez bedzie, ale chigo(6kW) - 6 tys. z zasobnikiem 200l (na 2 wezownice) - grzeje do -7, i mi dom ogrzeje i cwu, ponizej gaz popracuje ,, :D i wtedy nie musze miec wypasionego kondensata tylko jakis za 1500zl jednofunkcyjny o sprawnosci 90% - roznica bedzie minimalna ...Polecisz w taniej taryfie? W całodobowej to chyba nie warto bawić się w dodatkowe kombinacje. Przy niższych temperaturach nieopłacalne bawić się w dwa źródła.
Z drugiej strony przy założeniu że COP dla -7 będzie równe lub większe od 3 to ma sens. Ale po co tak kombinować? Ile taka pompa kosztuje?

1igor1
25-04-2012, 20:39
witam
Oczywiście, że niektóre pompy są wstanie pracować bez grzałek, ale utrata sprawności i mocy jest tak duża, że ich praca jest po prostu całkowicie niewydajna.
Jeśli np. w pompie o mocy 12 KW 7/35 jest sprężarka Scroll o poborze nominalnym ok. 3,2KW to jeśli przy -24C COP będzie 1,62 ( niespotykany wysoki wynik ) to uzyskamy moc grzewczą na poziomie 3,2 KW x COP 1,62 =5,18 KW . Ale taką małą mocą nie ogrzejemy domu o pow. 140 mkw przy -24C . Przy takich temperaturach zapotrzebowanie na ciepło bardzo gwałtownie rośnie, a czasami nawet do kwadratu jeśli będzie nawet słaby wiatr . Zainstalowany falownik obrotów sprężarki nic tu nie da , nie doda mocy. Falownik tzw . inverter tylko zmienia częstotliwość napięcia i tym samym obroty silnika sprężarki, a pośrednio moc. Ale nie doda nam więcej niż wynika to z konstrukcji. Prosze też zauważyć, że silniki indukcyjne sprężarek scroll w niskich temperaturach pobierają coraz mniejszą moc elektryczną niz nam się wydaje. Zjawisko to występuje , ponieważ cały układ zaczyna pracować na coraz niższych ciśnieniach gazu i tym samym na niższych oporach elektrycznych.
Exotherm
Jak falownik nie daje więcej, jak rozkręca pompę w przedziale 30 do 130 %, a 130% to trochę więcej niż 100 o całe 30% :D.
U mnie wygląda to tak, -24stopnie, pompa działa i ogrzewa moją szkieletówkę do zadanej temp. 22,5 stopnia. to o czym mam jeszcze napisać, działa, sprawdziłem organoleptycznie. U mnie pobór elektroniki, grzałki i wentylatorów to ok 200Wh, COP 1,62 który podałem, uwzględniał moc pobraną rzeczywistą (ze wszystkim co ma PC) Widać że kolega exotherm woli sprzedawać gruntówki niż pc powietrzne i chyba temu je tak tępi.

rydzadam
26-04-2012, 07:22
Z tych wykresów (a również z tabelek, które mam w pliku) wynika, że moc tych 3 wariantów tj 11,14 i 16 kW przy - 20 stopniach jest IDENTYCZNA! Wniosek z tego wydaje mi się oczywisty.

Ktoś kiedyś pisał, że TRI 14 i 16 to jest to samo, tylko 14 jest programowo "ograniczona" i można z 14-tki zrobić softem 16-tkę. Prawda to ?

hydraulik_
27-04-2012, 07:04
-dodatkowo tez nie podaje się strat energii COP dla cykli rozmrażania, które występują co 30 do 80 min. pracy.
-oraz testy wykonuje się w bardzo specyficznych warunkach nierealnych dla normalnego użytkownika
Ale oczywiście mówimy o sprawności pomp ciepła na R410A przy -25C , a nie -17C. A to robi ogromną różnicę. Stąd proszę nie schodzić na -17C.

Podobne błędy są robione przy podawaniu parametrów lodówek itp.
Więc nijak ma to się do tabeli.
www.elgra.info.pl/atesty/gazy/r410a%20linde.pdf

Po pierwsze nieprawda .NP program określający COP średnioroczne Firmy daikin uwzglednia nawet grzałki.
Ciekawe jaka jest wiarygodność pomiarów twoich pomp skoro inni robią w warunkach idealnych.
Tabele służą do porównywania skoro robisz inaczej to nie można porównać.Może leprze może gorsze przy tych -25
Gratuluję projektowania instalacji na -25 C.(Niektórzy dobierają grzejniki 100 W / m2)
A może -30 też dobre

autorus
27-04-2012, 07:13
U mnie OZC było robione na -20st ale ja jestem z mazowsza :) Może kolega EXOTHERM jest z Suwałk :)

hydraulik_
27-04-2012, 07:36
Ostatnio Wydział Termodynamiki na jednej z Politechnik w Niemczech wykonywał podobne testy w/w pompy i.... okazało się, że jednak studiowanie ma sens, bo student jest wstanie rozróżnić reklamę od badań.
A wszystko polega tylko na zasadach wykonywaniu testów , bo jesli;
-nie uwzględnimy pobory elektrycznego przez wentylatory ( ok.350W), poboru elektroniki ( ok. 150W ), poboru pomp obiegowych ( ok. 160W ), poboru kabla grzewczego parownika ( ok. 80W), poboru grzałki korpusu sprężarki ( ok.50W )
Ale oczywiście mówimy o sprawności pomp ciepła na R410A przy -25C , a nie -17C. A to robi ogromną różnicę. Stąd prosze nie schodzić na -17C.

To wynik podawany w reklamie będzie imponujący.
Pzdr Exotherm
Więc podaj te dane.
A jak ty wyjmiesz ze wszystkich PC elektronikę ,pompy cyrkulacyjne to pogadamy i PC
Wentylatory to opisujesz bez pojecia ,bo mają moc około 100w na 100% ale są modulowane jak porzreba
A pompy cyrkulacyjne 160 W (i to musi być jakaś rewelacja bo normalnie 300 W) to dolnego źródła dla gruntówki chyba.Moja do co na 20W

asolt
27-04-2012, 08:29
U mnie OZC było robione na -20st ale ja jestem z mazowsza :) Może kolega EXOTHERM jest z Suwałk :)


Suwałki leżą w V strefie klimatycznej czyli -24 oC, wg norm przelicza sie na temp od -16 oC (I strefa) do -24 oC (V strefa),nie przelicza się dla -25 oC, ale jak ktoś chce to czemu nie.

chcialbympompe
27-04-2012, 09:15
A moja Excelia Tri się od wczoraj montuje. Dzisiaj planowane uruchomienie. miki121 i jego ludzie zapieprzają jak automaciki ;)

autorus
27-04-2012, 10:36
napisz koniecznie swoje wrazenia, tez w nia celuje :)

tomek131
27-04-2012, 17:40
Jak rozpieścicie mikiego to za rok bez kija nie podchodz będzie,a potem się zacznie partolenie roboty z tej pewności siebie i skargi na forum .Było nie raz.A ja dumam bo mi gaz ciągną - wchodzić w powietrzną czy robić gaz.Także mi mikiego nie rozpieszczać ,bo kto mi pompę zrobi jakby co

Liwko
27-04-2012, 17:42
Jak rozpieścicie mikiego to za rok bez kija nie podchodz będzie,a potem się zacznie partolenie roboty z tej pewności siebie i skargi na forum .Było nie raz.A ja dumam bo mi gaz ciągną - wchodzić w powietrzną czy robić gaz.Także mi mikiego nie rozpieszczać ,bo kto mi pompę zrobi jakby co

Ja tobie zrobię. Dzisiaj właśnie uruchomiłem jedną... głębinową:D

chcialbympompe
27-04-2012, 22:45
Jak rozpieścicie mikiego to za rok bez kija nie podchodz będzie,a potem się zacznie partolenie roboty z tej pewności siebie i skargi na forum .Było nie raz.A ja dumam bo mi gaz ciągną - wchodzić w powietrzną czy robić gaz.Także mi mikiego nie rozpieszczać ,bo kto mi pompę zrobi jakby co
Ja go nie rozpieszczam. Lekko u mnie nie ma. Roboty okazało się więcej niż się wydawało (czyli jak zawsze).
Wiem, że to przeczyta ale chłop jest "swój" i myślę, że w piórka nie obrośnie więc napiszę: hydraulik z ekipy miki'ego to mistrz świata! On lipy nie wypuści. Woli robić dzień dłużej niż pozwolić by instalacją miała... że tak to nazwę "wady estetyczne" a o technicznych nie wspominając.
Poza tym chłopaki zapierdzielają od rana do praktycznie nocy i za to należy im się szacunek.

PS.
Okazało się, że miki121 zainstalował mi pompę ciepła gazową!!! Czyli na tą chwilę mój stary kocioł gazowy grzeje poprzez 2 zawory trójdrożne hydrobox Atlantica i zasobnik 300l Atlantica :D Nie wiem czy jest to najlepiej wydane blisko 30tys. ;) ;) ;)

miki121
27-04-2012, 22:54
Ja go nie rozpieszczam. Lekko u mnie nie ma. Roboty okazało się więcej niż się wydawało (czyli jak zawsze).
Wiem, że to przeczyta ale chłop jest "swój" i myślę, że w piórka nie obrośnie więc napiszę: hydraulik z ekipy miki'ego to mistrz świata! On lipy nie wypuści. Woli robić dzień dłużej niż pozwolić by instalacją miała... że tak to nazwę "wady estetyczne" a o technicznych nie wspominając.
Poza tym chłopaki zapierdzielają od rana do praktycznie nocy i za to należy im się szacunek.

PS.
Okazało się, że miki121 zainstalował mi pompę ciepła gazową!!! Czyli na tą chwilę mój stary kocioł gazowy grzeje poprzez 2 zawory trójdrożne hydrobox Atlantica i zasobnik 300l Atlantica :D Nie wiem czy jest to najlepiej wydane blisko 30tys. ;) ;) ;)

No testujesz ją jak się zachowa w wypadku W - awarii :)

chcialbympompe
27-04-2012, 23:51
No testujesz ją jak się zachowa w wypadku W - awarii :)
Ba! Niechcący opracowałem dzisiaj plan awaryjny na wypadek totalnego padu PC. Ale to wszystko ch...eczka jak mawiają poeci! Wykompać się w pełnej wannie gorącej wody po raz pierwszy od 2 dni: ...bezcenne! Za resztę zapłacisz... gotówką ;) Bo Miki na razie MC albo VISA nie akceptuje ;)

miki121
27-04-2012, 23:53
Ba! Niechcący opracowałem dzisiaj plan awaryjny na wypadek totalnego padu PC. Ale to wszystko ch...eczka jak mawiają poeci! Wykompać się w pełnej wannie gorącej wody po raz pierwszy od 2 dni: ...bezcenne! Za resztę zapłacisz... gotówką ;) Bo Miki na razie MC albo VISA nie akceptuje ;)

A my siedzimy w hotelu niestety tylko z prysznicem ;)