PDA

Zobacz pełną wersję : Pompy ciepła powietrze woda



Strony : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 [11] 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74

chcialbympompe
28-04-2012, 00:01
A my siedzimy w hotelu niestety tylko z prysznicem ;)
Ale za to wczoraj też go mieliście! A ja nie :D Proszę grzecznie kłaść się spać bo jutro trzeba przerobić gazową PC na powietrzną :D
Za to przyznam, że z lekkim zdziwieniem zauważyłem różnicę w "komforcie" CWU z zasobnika 100l w stosunku do nowego 300l (grzanego "gazową PC").
Przy wannie nie mam baterii termostatycznej i stary zasobnik 100l wymagał korygowania "proporcji zimnej i ciepłej wody" by było OK. Nowy 300l dawał stabilną temperaturę CWU cały czas.

Arturo72
28-04-2012, 00:04
Proszę grzecznie kłaść się spać bo jutro trzeba przerobić gazową PC na powietrzną :D

To trzeba było poczekać i wziąść Atlantica Hybrydę ;)

miki121
28-04-2012, 07:21
To trzeba było poczekać i wziąść Atlantica Hybrydę ;)

Ale butle stojąca obok domu przeszkadza i lepiej aby wyparowała :)
Więc hybryda by nie miała skąd gazu brać ;)
Ale tak to jest z tymi hybrydami...

Kasia & Krzysiek
28-04-2012, 15:34
Witam.

Zaczynam się lekko denerwować drugi dzień uruchamiania ciepłej wody i nici... Zauważyłem ciekawą przypadłość pompy (Excelia TRI14kW) ma zadaną (przez siebie temperaturę) zasilania 49C dochodzi do 35(ale nie temperatura w zasobniku tylko zasilania) po ok 20-30 minutach a potem się wyłącza jednostka zewnętrzna. Pisze modulacja sprężarki 100%. Już kurcze powoli opadam z sił mamy się przeprowadzać urlopy pobrane a tu taka lipa. Mam jeszcze takie szczegółowe pytanie do MIKIEGO lub HYDRAULI czy w jednostce wewnętrznej powinna migać zielona dioda. Ale nie ta na płytce drukowanej (bo tam chyba też są dwie diody czerwona i zielona ) tylko zaraz nad zaciskami zasilania na sterowniku pompy ciepła.

chcialbympompe
28-04-2012, 22:26
Ja czegoś nie rozumiem Kasia & Krzysiek... Samodzielnie montowaliście tą pompę? Bo jeżeli nie to składasz reklamację do sprzedawcy/instalatora i jego obowiązkiem jest przyjechać i problem usunąć. Przecież pompa jest chyba jeszcze na gwarancji?

PS.
A ja już mam CWU z PC ale na razie w trybie serwisowym bo "dnia nie stało".

Magnolia18
29-04-2012, 00:29
Witam.

Zaczynam się lekko denerwować drugi dzień uruchamiania ciepłej wody i nici... Zauważyłem ciekawą przypadłość pompy (Excelia TRI14kW) ma zadaną (przez siebie temperaturę) zasilania 49C dochodzi do 35(ale nie temperatura w zasobniku tylko zasilania) po ok 20-30 minutach a potem się wyłącza jednostka zewnętrzna. Pisze modulacja sprężarki 100%. Już kurcze powoli opadam z sił mamy się przeprowadzać urlopy pobrane a tu taka lipa. Mam jeszcze takie szczegółowe pytanie do MIKIEGO lub HYDRAULI czy w jednostce wewnętrznej powinna migać zielona dioda. Ale nie ta na płytce drukowanej (bo tam chyba też są dwie diody czerwona i zielona ) tylko zaraz nad zaciskami zasilania na sterowniku pompy ciepła.

nie masz czasem ustawionej temp. wylaczenia PCi przy 35* ? Sprawdz co masz ustawione w parametrach, linie : 1041, 1612, 2844

chcialbympompe
29-04-2012, 17:31
No i instalacją zakończona (prawie). Pompa uruchomiona już nie w trybie serwisowym. Zasobnik z CWU nagrzany, instalacja CO także pomimo upałów za oknem. Brak tylko sterownika pokojowego bo Atlantic go nie wydał pomimo umieszczenia na fakturze. Podobno za 2 tygodnie będzie dostępna wersja z polskim językiem więc uznali, że klient może poczekać :(
Nie do końca skonfigurowana jest także współpraca z kotłem gazowym bo nawet nie ba za bardzo warunków na testowanie tego.
Teraz pozostaje obserwować licznik ;)

Kasia & Krzysiek
29-04-2012, 19:09
Witam.

Dzisiaj badałem dokładnie zachowanie pompy, ot co ustaliłem.
Ustawiam temperatur dla zbiornika CWU 45C. Pompa ustawia sobie temperaturę zasilania którą ma osiągnąć na 49C.
Zaczyna grzać osiąga raczej bez problemu temperaturę zasilania ok 50C (po ok 10min) temperatura powrotu jest na poziomie42-44C. Temperatura w zbiorniku powoli jest podnoszona i wszystko wygląda git. Po 15 minutach od uruchomienia sprężarka się wyłącza (na dworze wentylatory stoją, jednostka zewnętrzna nie wydaje żądnych dźwięków ) spada temperatura zasilania i powrotu (normalne) ale na jednostce wewnętrznej pisze że modulacja jest 100%.
Wygląda na to że jednostka zewnętrzna wyłącza niezależnie sprężarkę (zawsze po ok. 15 minutach - powtarzałem próbę nagrzania ze 4 razy) a jednostka wewnętrzna "myśli" że sprężarka pracuje i moduluje jej pracę. Nie wyświetla żadnych błędów na jednostce wewnętrznej ani zewnętrznej (jak wyłączę jednostkę wewnętrzną to na jednostce zewnętrznej jest wyświetlany błąd o braku komunikacji między jednostkami - sprawdzałem). Jak mówię sytuacja się za każdym razem tak samo powtarza. Uruchamiam, 15 minut działa normalnie (grzeje wodę) i po tym czasie sprężarka się wyłącza;( bywa tak że modulacja jest np. na 35% bo tyle pewnie wystarcza do ogrzewania wody w tych warunkach sprężarka się wyłączy spadają temperatury zasilania i powrotu a modulacja zaczyna rosnąć )

miki121
29-04-2012, 22:17
No i instalacją zakończona (prawie). Pompa uruchomiona już nie w trybie serwisowym. Zasobnik z CWU nagrzany, instalacja CO także pomimo upałów za oknem. Brak tylko sterownika pokojowego bo Atlantic go nie wydał pomimo umieszczenia na fakturze. Podobno za 2 tygodnie będzie dostępna wersja z polskim językiem więc uznali, że klient może poczekać :(
Nie do końca skonfigurowana jest także współpraca z kotłem gazowym bo nawet nie ba za bardzo warunków na testowanie tego.
Teraz pozostaje obserwować licznik ;)

No działa działa :)
A sterownik będzie już w czwartek u mnie..
W ramach przeprosin dla klienta zamiast T55 ( jak w umowie ) bedzię T75 aby klient był zadowolony :)
A z kotłem gazowym jak mówiłem przed sezonem grzewczym umówimy się na bezpłatną wizytę kontrolną w celu sprawdzenia kontrolnego instalacji i regulacji kotła gazowego ( który na pewno się nie przyda ;) )

Magnolia18
29-04-2012, 22:43
Witam.

Dzisiaj badałem dokładnie zachowanie pompy, ot co ustaliłem.
Ustawiam temperatur dla zbiornika CWU 45C. Pompa ustawia sobie temperaturę zasilania którą ma osiągnąć na 49C.
Zaczyna grzać osiąga raczej bez problemu temperaturę zasilania ok 50C (po ok 10min) temperatura powrotu jest na poziomie42-44C. Temperatura w zbiorniku powoli jest podnoszona i wszystko wygląda git. Po 15 minutach od uruchomienia sprężarka się wyłącza (na dworze wentylatory stoją, jednostka zewnętrzna nie wydaje żądnych dźwięków ) spada temperatura zasilania i powrotu (normalne) ale na jednostce wewnętrznej pisze że modulacja jest 100%.
Wygląda na to że jednostka zewnętrzna wyłącza niezależnie sprężarkę (zawsze po ok. 15 minutach - powtarzałem próbę nagrzania ze 4 razy) a jednostka wewnętrzna "myśli" że sprężarka pracuje i moduluje jej pracę. Nie wyświetla żadnych błędów na jednostce wewnętrznej ani zewnętrznej (jak wyłączę jednostkę wewnętrzną to na jednostce zewnętrznej jest wyświetlany błąd o braku komunikacji między jednostkami - sprawdzałem). Jak mówię sytuacja się za każdym razem tak samo powtarza. Uruchamiam, 15 minut działa normalnie (grzeje wodę) i po tym czasie sprężarka się wyłącza;( bywa tak że modulacja jest np. na 35% bo tyle pewnie wystarcza do ogrzewania wody w tych warunkach sprężarka się wyłączy spadają temperatury zasilania i powrotu a modulacja zaczyna rosnąć )

sprawdzales co masz w ustawieniach w liniach jakie podalem? dodatkowo obadaj linie 5030 co tam masz ...

chcialbympompe
30-04-2012, 19:37
Magnolia: grzejesz jeszcze C.O. czy już tylko C.W.U.? Chciałbym porównać zużycie prądu na samo C.W.U. (C.O. nie ma teraz sensu bo w domu 24 stopnie bez ogrzewania).
Co do problemu Kasia & Krzysiek to proponuję sprawdzić program pracy C.W.U. Jeżeli dobrze rozumiem to co jest w instrukcji to "temperatura zadana" C.W.U. jest uzyskiwana tylko w godzinach zaprogramowanych pod programem nr 4 a w pozostałych jest "temperatura zredukowana" (domyślnie 25 stopni). Nie bardzo tylko potrafię zrozumieć "co autor miał na myśli" programując jak domyślne godziny "temperatury zadanej" 0-5? Czy w normalnych domach ludzie kąpią się właśnie w tych godzinach czy jak?? Spróbuj zmienić godziny programu i wtedy podgrzać zasobnik.

chcialbympompe
30-04-2012, 20:15
nie masz czasem ustawionej temp. wylaczenia PCi przy 35* ? Sprawdz co masz ustawione w parametrach, linie : 1041
Parametr 1041 dotyczy 2-go obwodu a C.W.U. pracuje chyba na pierwszym? Czyli będzie to parametr 741.

Kasia & Krzysiek
30-04-2012, 21:35
Elo.

Witam. Dzięki za zainteresowanie Panowie (Panie).

Niestety to wszystko co podpowiadacie nic nie daje bo:
- sterowanie jest git
- temperatury które podpowiadacie są ok ustawione
problem tkwi (moim zdaniem laika użytkownika) w czym innym. Coś nie teges jest ze sprężarką chyba, albo z jej ustawieniami bo ona pracuje u mnie 15 minut i koniec. Potem ma przerwę i znowu pracuje, a problem polega na tym że jednostka wewnętrzna nie wie że sprężarka nie pracuje (bo cały czas steruje jej pracą), nie powinno tak być moim zdaniem bo powinien jakiś błąd wyskoczyć że się wyłącza np. z przegrzania albo innego powodu. Wnioskuje to z tego że po 90 minutach nieudanego nagrzania CWU( tyle mam ustawione i w tym czasie sprężarka ok 3 razy się włącza i wyłącza była włącza a jednostka wewnętrzna cały czas myśli że przez 100% czasu sprężarka pracowała) pompa uruchamia grzałki w zbiorniku aby dogrzać (i tu znowu problem bo nie mam grzałek podłączonych , ale to się lada chwila zmieni).

Reasumując. Chyba jakiś bezpiecznik wyłącza prace sprężarki i wentylatorów i jakimś cudem jednostka wewnętrzna o tym nie wie. Brak komunikacji?? Dlaczego żaden błąd nie wyskakuje?? A może jakieś ustawienia OEM są porobione?? Czy posiadacze Exceli mogą sprawdzić ile u nich wynosi Delta T na skraplaczu podczas grzania CWU i czy jest załączona pompa skraplacza linie 8425 i 8406.

Pozdro. Udanego łikendu.

miki121
30-04-2012, 21:47
Elo.

Witam. Dzięki za zainteresowanie Panowie (Panie).

Niestety to wszystko co podpowiadacie nic nie daje bo:
- sterowanie jest git
- temperatury które podpowiadacie są ok ustawione
problem tkwi (moim zdaniem laika użytkownika) w czym innym. Coś nie teges jest ze sprężarką chyba, albo z jej ustawieniami bo ona pracuje u mnie 15 minut i koniec. Potem ma przerwę i znowu pracuje, a problem polega na tym że jednostka wewnętrzna nie wie że sprężarka nie pracuje (bo cały czas steruje jej pracą), nie powinno tak być moim zdaniem bo powinien jakiś błąd wyskoczyć że się wyłącza np. z przegrzania albo innego powodu. Wnioskuje to z tego że po 90 minutach nieudanego nagrzania CWU( tyle mam ustawione i w tym czasie sprężarka ok 3 razy się włącza i wyłącza była włącza a jednostka wewnętrzna cały czas myśli że przez 100% czasu sprężarka pracowała) pompa uruchamia grzałki w zbiorniku aby dogrzać (i tu znowu problem bo nie mam grzałek podłączonych , ale to się lada chwila zmieni).

Reasumując. Chyba jakiś bezpiecznik wyłącza prace sprężarki i wentylatorów i jakimś cudem jednostka wewnętrzna o tym nie wie. Brak komunikacji?? Dlaczego żaden błąd nie wyskakuje?? A może jakieś ustawienia OEM są porobione?? Czy posiadacze Exceli mogą sprawdzić ile u nich wynosi Delta T na skraplaczu podczas grzania CWU i czy jest załączona pompa skraplacza linie 8425 i 8406.

Pozdro. Udanego łikendu.

Jedyna realna opcja to wezwać serwis...
Ale obstawiam na 90% czynnik chłodniczy ( w taką pogodę max 25 minut zbiornik 300l do 45 stopni ) 10% ustawienia :)
Jeżeli chcesz to możemy się umówić na wizytę...
Na pewno nie stracisz gwarancji :)

Magnolia18
30-04-2012, 22:43
Magnolia: grzejesz jeszcze C.O. czy już tylko C.W.U.? Chciałbym porównać zużycie prądu na samo C.W.U. (C.O. nie ma teraz sensu bo w domu 24 stopnie bez ogrzewania).
Co do problemu Kasia & Krzysiek to proponuję sprawdzić program pracy C.W.U. Jeżeli dobrze rozumiem to co jest w instrukcji to "temperatura zadana" C.W.U. jest uzyskiwana tylko w godzinach zaprogramowanych pod programem nr 4 a w pozostałych jest "temperatura zredukowana" (domyślnie 25 stopni). Nie bardzo tylko potrafię zrozumieć "co autor miał na myśli" programując jak domyślne godziny "temperatury zadanej" 0-5? Czy w normalnych domach ludzie kąpią się właśnie w tych godzinach czy jak?? Spróbuj zmienić godziny programu i wtedy podgrzać zasobnik.
ja wiem ze jestem juz tu 'przykladem' jak GRZAC :D buehehheheh
ale bez przesady , za oknem milion stopni , aczkolwiek 'w nocy' jest chlodno ... ehhhhh
Kwiecien 671 pln ... co + CWU .. 4-6 dni testowych w sensie ze nabily na licznik ... szczerze ? ---> liczba nie powala .. WAS :) dla mnie jak na uczenie, kombinowanie i co najwazniejsze ... nie wiem jak to przekazac bo musielibyscie byc u mnie ... 24h na dobe ma sie grzac, ma byc woda etc... jest to COS ... wiele taniej niz Tona groszku ...

miki121
30-04-2012, 23:26
ja wiem ze jestem juz tu 'przykladem' jak GRZAC :D buehehheheh
ale bez przesady , za oknem milion stopni , aczkolwiek 'w nocy' jest chlodno ... ehhhhh
Kwiecien 671 pln ... co + CWU .. 4-6 dni testowych w sensie ze nabily na licznik ... szczerze ? ---> liczba nie powala .. WAS :) dla mnie jak na uczenie, kombinowanie i co najwazniejsze ... nie wiem jak to przekazac bo musielibyscie byc u mnie ... 24h na dobe ma sie grzac, ma byc woda etc... jest to COS ... wiele taniej niz Tona groszku ...

Specyfika domu i klienta dla każdego coś indywidualnego ;)
Szczególnie że to dom 1930 z zapotrzebowaniem co najmniej 80w/m2 :)
100% grzejniki i ciepło bardzo ciepło :)

pomarszczonyfred
01-05-2012, 12:42
jakiś tydzień temu byłem na spotkaniu gdzie była osoba z hitachi z francji.
zapytałem co sądzi o atlantic'u, stwierdził, że nie są to złe urządzenia ale mogą mieć problemy ze sterowaniem, zarządzaniem pracą agregatu przez moduł wewnętrzny, ponieważ nie pochodzą elementy od jednego producenta. nie wiem czy go dobrze zrozumiałem ale moduł wewnętrzny pochodzi od NIBE a agregat od Fujitsu i tu mogą się pojawiać problemy z dogadaniem się tych urządzeń ze sobą, może i nie będzie.

jestem ciekaw, (pytanie do Miki'ego) jak ma zamiar opomiarować instalacją, co pokazać i na jakim sprzęcie, czy to będzie widoczne online.

chcialbympompe
01-05-2012, 15:37
jakiś tydzień temu byłem na spotkaniu gdzie była osoba z hitachi z francji.
zapytałem co sądzi o atlantic'u, stwierdził, że nie są to złe urządzenia ale mogą mieć problemy ze sterowaniem, zarządzaniem pracą agregatu przez moduł wewnętrzny, ponieważ nie pochodzą elementy od jednego producenta. nie wiem czy go dobrze zrozumiałem ale moduł wewnętrzny pochodzi od NIBE a agregat od Fujitsu
Moduł zewnętrzny jest od Fujitsu a wewnętrzny (podobno) Atlantica. W praktyce cała automatyka jest SIEMENS'a, który sprzedaje ją do bardzo wielu producentów pomp. Ta automatyka to jak się zdążyłem zorientować bardzo zaawansowany i poprawny produkt.

miki121
01-05-2012, 15:39
jakiś tydzień temu byłem na spotkaniu gdzie była osoba z hitachi z francji.
zapytałem co sądzi o atlantic'u, stwierdził, że nie są to złe urządzenia ale mogą mieć problemy ze sterowaniem, zarządzaniem pracą agregatu przez moduł wewnętrzny, ponieważ nie pochodzą elementy od jednego producenta. nie wiem czy go dobrze zrozumiałem ale moduł wewnętrzny pochodzi od NIBE a agregat od Fujitsu i tu mogą się pojawiać problemy z dogadaniem się tych urządzeń ze sobą, może i nie będzie.

jestem ciekaw, (pytanie do Miki'ego) jak ma zamiar opomiarować instalacją, co pokazać i na jakim sprzęcie, czy to będzie widoczne online.

Widzę że kolega coś słyszał ale chyba nie do końca :)
Po pierwsze moduł hydrauliczny jest produkowany przez atlantica a nie nibe a sterowanie jest oparte na simensie albatros.
Przez pierwsze rok agregaty sprzedawane z urządzeniami fujitsu - waterstage i atlantica był agregaty z klimatyzacji po tym roku następne agregaty są już produkowane jako dedykowane do...
Opowiadanie komuś że coś nie pochodzi od jednego producent a jest trochę naciągane bo z tego co kojarzę to hitachi produkuje swoje jednostki wewnętrzne w chinach i nie są one na pewno z hitachi.
Co do NIBE i atlantica to sprawa jest banalnie prosta - NIBE a dokładnie pompy ciepła gruntowe są sprzedawane pod marką Atlantica na terenie Francji.
Tak samo od 10 lat klimatyzatory fujitsu są sprzedawane pod marką atlantica.
Marka Atlantic to potężny i znany gracz na tym rynku z uznaną marką nie raz nie warto próbować wprowadzać porduktu pod marką f czy n i wydać majątek na promowanie produktu gdzie można tylko dogadać się z dostawcą i wprowadzić nową ofertę do znanej marki.
A w przypadku produkcji przez NIBE jednostek zewnętrznych dla Atlantica to może i fajnie by było bo marka nibe to jakby nie było nie żadna chińszczyzna tylko najlepszy produkt w zakresie pomp ciepła na rynku rozwiązań gruntowych.
Uwielbiam określenia "słyszałem" i " może" bo pomp Atllantica jest coraz więcej i więcej i jakoś nie słyszałem że jakieś mają problemy z działaniem i psuciem się czy też kłopotami z komunikacją.

Co do opomiarowania mogę wykorzystać to z czego kolega korzysta tzn. z rozwiązań firmy progstar lub z rozwiązań firmy honeywell i teraz testuje obie aby sprawdzić jak działają i czy klient i ja nie będziemy mieli problemów.

miki121
01-05-2012, 15:44
Widzę że kolega coś słyszał ale chyba nie do końca :)
Po pierwsze moduł hydrauliczny jest produkowany przez atlantica a nie nibe a sterowanie jest oparte na simensie albatros.
Przez pierwsze rok agregaty sprzedawane z urządzeniami fujitsu - waterstage i atlantica był agregaty z klimatyzacji po tym roku następne agregaty są już produkowane jako dedykowane do...
Opowiadanie komuś że coś nie pochodzi od jednego producent a jest trochę naciągane bo z tego co kojarzę to hitachi produkuje swoje jednostki wewnętrzne w chinach i nie są one na pewno z hitachi.
Co do NIBE i atlantica to sprawa jest banalnie prosta - NIBE a dokładnie pompy ciepła gruntowe są sprzedawane pod marką Atlantica na terenie Francji.
Tak samo od 10 lat klimatyzatory fujitsu są sprzedawane pod marką atlantica.
Marka Atlantic to potężny i znany gracz na tym rynku z uznaną marką nie raz nie warto próbować wprowadzać porduktu pod marką f czy n i wydać majątek na promowanie produktu gdzie można tylko dogadać się z dostawcą i wprowadzić nową ofertę do znanej marki.
A w przypadku produkcji przez NIBE jednostek zewnętrznych dla Atlantica to może i fajnie by było bo marka nibe to jakby nie było nie żadna chińszczyzna tylko najlepszy produkt w zakresie pomp ciepła na rynku rozwiązań gruntowych.
Uwielbiam określenia "słyszałem" i " może" bo pomp Atllantica jest coraz więcej i więcej i jakoś nie słyszałem że jakieś mają problemy z działaniem i psuciem się czy też kłopotami z komunikacją.

Co do opomiarowania mogę wykorzystać to z czego kolega korzysta tzn. z rozwiązań firmy progstar lub z rozwiązań firmy honeywell i teraz testuje obie aby sprawdzić jak działają i czy klient i ja nie będziemy mieli problemów.

A co do POMP CIEPŁA Hitachi to bardzo porządne rozwiązanie i godny konkurent :)

pomarszczonyfred
01-05-2012, 16:59
piszę słyszałem, bo nie chcę aby ktoś pomyślał, że atakuje atlantica, choć słyszałem, że to producent grzejników, jak jest dobry to się obroni sam, jeżeli byle g... takie jak E... reklamują jako pompa ciepła ze sprężarką hitachi to co dopiero jak cała pompa jest z fabryki hitachi :), nie jakiś składak wszystkiego co dostępne.
1. atlantica był agregaty z klimatyzacji po tym roku następne agregaty są już produkowane jako dedykowane do... - ok, rozumiem, kolega jest lepiej zorientowany w atlanticu, tak się akurat składa, że hitachi PCi produkowane są w fabryce w Barcelonie Hiszpania,
2. protokół komunikacji o którym wspomniałem jak kolega informuje jest oparty na simensie czyli to nawet nie jest protokół komunikacji fujitsu?, a hitachi ma własny H-Link, całym sprzęcie produkowanym na świecie.
3. oczywiście pomp ciepła może być dużo sprzedawanych, ważne aby chodziły jak trzeba, bo czy PCi firmy A, B, C to jak będzie źle działać to będzie robić złą reklamę rozwiązaniom powietrznym bez względu na markę.
4. cieszy mnie, że kolega idzie w telemetrie, myślę, że pomoże to wyedukować społeczeństwo i rozwiać obawy, jak z -20°C zrobić +50°C

miki121
01-05-2012, 17:19
piszę słyszałem, bo nie chcę aby ktoś pomyślał, że atakuje atlantica, choć słyszałem, że to producent grzejników, jak jest dobry to się obroni sam, jeżeli byle g... takie jak E... reklamują jako pompa ciepła ze sprężarką hitachi to co dopiero jak cała pompa jest z fabryki hitachi :), nie jakiś składak wszystkiego co dostępne.
1. atlantica był agregaty z klimatyzacji po tym roku następne agregaty są już produkowane jako dedykowane do... - ok, rozumiem, kolega jest lepiej zorientowany w atlanticu, tak się akurat składa, że hitachi PCi produkowane są w fabryce w Barcelonie Hiszpania, a to rozwiązanie z rurą
2. protokół komunikacji o którym wspomniałem jak kolega informuje jest oparty na simensie czyli to nawet nie jest protokół komunikacji fujitsu?, a hitachi ma własny H-Link, całym sprzęcie produkowanym na świecie.
3. oczywiście pomp ciepła może być dużo sprzedawanych, ważne aby chodziły jak trzeba, bo czy PCi firmy A, B, C to jak będzie źle działać to będzie robić złą reklamę rozwiązaniom powietrznym bez względu na markę.
4. cieszy mnie, że kolega idzie w telemetrie, myślę, że pomoże to wyedukować społeczeństwo i rozwiać obawy, jak z -20°C zrobić +50°C

Broni się broni i działa bardzo dobrze :)
Szczególnie seria TRI :)

pomarszczonyfred
01-05-2012, 17:52
no to czekam na kolegi wizualizację

miki121
01-05-2012, 18:09
no to czekam na kolegi wizualizację

Ja w lipcu odpalam 5 więc będzie mógł kolega popatrzeć :)

chcialbympompe
01-05-2012, 20:15
Zgodnie obietnicą raport z działania PC:
Na razie wiem na pewno, że Excelia bez problemu uzyskuje ponad 60 stopni bez użycia grzałek w obecnych warunkach (czyli ciepło za oknem). Co do grzałek to mam pewność 100% bo po prostu są wyłączone bezpieczniki :)
Jak ja żałuję, że na dworze jest już tak ciepło ;) ;) ;)

miki121
01-05-2012, 20:19
Zgodnie obietnicą raport z działania PC:
Na razie wiem na pewno, że Excelia bez problemu uzyskuje ponad 60 stopni bez użycia grzałek w obecnych warunkach (czyli ciepło za oknem). Co do grzałek to mam pewność 100% bo po prostu są wyłączone bezpieczniki :)
Jak ja żałuję, że na dworze jest już tak ciepło ;) ;) ;)

No bo po co używać coś czego nie potrzebujemy :)

chcialbympompe
01-05-2012, 20:35
No bo po co używać coś czego nie potrzebujemy :)
Dziwne tylko, że w instrukcji "stoi jak byk", iż dla uzyskanie CWU powyżej 45 stopni konieczne jest użycie grzałki :o

miki121
01-05-2012, 20:41
no warto się zabezpieczyć :)

miki121
01-05-2012, 20:42
no warto się zabezpieczyć :)

ale więcej niż 45 stopni lepiej nie ustawiać w zasobniku

salata123
01-05-2012, 21:08
Witam. Ja jestem w trakcie zamawiania klimatyzatora który będzie współpracował z reku Nicol przez wymiennik kanałowy ( taka dość duża skrzynka w środku z 3 chłodnicami przez które przebiega powietrze na dom ) instalacja oparta na glikolu, czy warto ciut dołożyć do pompy i używać ją do dogrzewania, czy ktoś ma taką instlację ( powietrze glikol powietrze ). Dzięki za odpowiedź.

miki121
01-05-2012, 21:11
Witam. Ja jestem w trakcie zamawiania klimatyzatora który będzie współpracował z reku Nicol przez wymiennik kanałowy ( taka dość duża skrzynka w środku z 3 chłodnicami przez które przebiega powietrze na dom ) instalacja oparta na glikolu, czy warto ciut dołożyć do pompy i używać ją do dogrzewania, czy ktoś ma taką instlację ( powietrze glikol powietrze ). Dzięki za odpowiedź.

To jak duży ty masz wydatek w rekuperatorze aby całość ogrzać???

salata123
01-05-2012, 21:32
Witam. Reku max 800m sześć,najczęściej chodzi na pół mocy.

salata123
01-05-2012, 21:41
Acha dom o kubatrurze około 700 m sześć, całoroczne zapotrzebowanie na energię CO i CWU za zeszły ( pierwszy sezon ), 2400 metrów gazu ( za ten sezon pewnie około 200 m wyjdzie mniej, ale cały rok kończy mi się w grudniu.

Zigobar
01-05-2012, 22:09
ale więcej niż 45 stopni lepiej nie ustawiać w zasobniku
Rozumiem, że w trosce o żywotność sprężarki.
Zatem dla jakiej temperatury powietrza, odradzasz temperaturę na wyjściu wyższą niż 45 stopni?

miki121
01-05-2012, 22:20
Rozumiem, że w trosce o żywotność sprężarki.
Zatem dla jakiej temperatury powietrza, odradzasz temperaturę na wyjściu wyższą niż 45 stopni?

Nie dla komfortu użytkownika :)

Zigobar
02-05-2012, 08:56
miki121
Z wykresu dla Zubadana wynika, że w temperaturach od -25 do -17 stopni max. temp. na wyjściu = 47 stopni.
60 stopni na wyjściu uzyskuje dopiero przy -3 stopniach.

Obejrzałem tabelkę dla Alfea S 11 excellia tri i zgodnie z nią ta pompa przy -20 stopniach uzyskuje na wyjściu 60 stopni [COP=1,22].
Czy tak jest faktycznie?

miki121
02-05-2012, 09:33
miki121
Z wykresu dla Zubadana wynika, że w temperaturach od -25 do -17 stopni max. temp. na wyjściu = 47 stopni.
60 stopni na wyjściu uzyskuje dopiero przy -3 stopniach.

Obejrzałem tabelkę dla Alfea S 11 excellia tri i zgodnie z nią ta pompa przy -20 stopniach uzyskuje na wyjściu 60 stopni [COP=1,22].
Czy tak jest faktycznie?

Tak jest.
Niestety przy niskim COP ale jest taka możliwość :)
Najlepiej jednak pracować na parametrach +30 - 40 lepsze COP:)

Magnolia18
03-05-2012, 23:04
Dziwne tylko, że w instrukcji "stoi jak byk", iż dla uzyskanie CWU powyżej 45 stopni konieczne jest użycie grzałki :o

heh, fakt, 'rebie' az milo ponad 50* bez grzalki ... ale tez fakt, ze za oknem cieplo ... jednakowoz 'w domu zimno bo grzejniki nie cieple' . :D:D

Magnolia18
03-05-2012, 23:05
ale więcej niż 45 stopni lepiej nie ustawiać w zasobniku

bo?

miki121
03-05-2012, 23:07
heh, fakt, 'rebie' az milo ponad 50* bez grzalki ... ale tez fakt, ze za oknem cieplo ... jednakowoz 'w domu zimno bo grzejniki nie cieple' . :D:D

A w mordę dlaczego nie grzeją :)

miki121
03-05-2012, 23:08
bo?

Bo nieraz są małe dzieci w domu i np. odkręci wodę która ma +55 i może się poparzyć...

Magnolia18
03-05-2012, 23:28
A w mordę dlaczego nie grzeją :)

pewnie zle podlaczone ...buahhahahhahahha

miki121
03-05-2012, 23:31
pewnie zle podlaczone ...buahhahahhahahha

No fakt miały grzać przez cały rok aj ja niezdara :) :) :)
Spójrz na priva ;)

Magnolia18
03-05-2012, 23:33
Bo nieraz są małe dzieci w domu i np. odkręci wodę która ma +55 i może się poparzyć...

zatem udzieliles wczesniej wskazowki nie do konca pelnej. nalezy byc precyzyjnym w wypowiedziach :)
jak sa dzieci nie grzejemy, jak ich nie ma mozna. tu z kolei winna byc okreslona granica dla dzieci i nie dzieci ... dobra ... ide podotykac grzejniki czy cieple ... tfuuuu mialem na mysli miejsce w boksie :) likend dlugi to i czlowiekowi sie myla dni i miejsca

miki121
03-05-2012, 23:35
Przepraszam się muszę poprawniej wypowiadać :)

Magnolia18
03-05-2012, 23:42
No fakt miały grzać przez cały rok aj ja niezdara :) :) :)
Spójrz na priva ;)

hmm... wyjdzie jakbysmy sie na randke umawiali :D hehhehe

miki121
03-05-2012, 23:44
hmm... wyjdzie jakbysmy sie na randke umawiali :D hehhehe

Oj tam oj tam po prostu następna pompa na ulicy Magnolii się szykuje ;)
Bo twoja taka samotna :) :) :)

Magnolia18
03-05-2012, 23:56
Oj tam oj tam po prostu następna pompa na ulicy Magnolii się szykuje ;)
Bo twoja taka samotna :) :) :)

i nie ostatnia ... uuuu ale bede mial siana z prowizji :D... od kazdej z 20-30% . hmmm

oka. ide drzemac. tzn zerkac dalej na Wejscie Smoka :)

chcialbympompe
04-05-2012, 08:52
heh, fakt, 'rebie' az milo ponad 50* bez grzalki ...
Masz ustawiony program "antylegionella"? Też się to bez grzałek odbywa u ciebie?

yvvonna
04-05-2012, 10:53
Mam pytanie i proszę o prostą i jasną odpowiedź.

Ile kosztuje pompa ciepła powietrzna? wszystkie potrzebne urządzenia plus montaż ?

Ile kosztuje ogrzewanie w sezonie grzewczym?

Ja buduję dom o powierzchni 190 m2 po podłogach.

Czytam to forum i widzę mnóstwo wypowiedzi Panów ekspertów których w większości zwykły człowiek i tak nie rozumie :)

Dlatego bardzo proszę o prostą odpowiedź na prosto zadane pytanie:)

Pozdrawiam.

chcialbympompe
04-05-2012, 12:07
Ile kosztuje pompa ciepła powietrzna? wszystkie potrzebne urządzenia plus montaż ?
Wszystko zależy od urządzenia jakie wybierzesz. Wg mnie dla twojego domu cała kotłownia (z zasobnikiem CWU) zamknie się między 25 a 30tys. w przypadku Atlantica Tri.

Ile kosztuje ogrzewanie w sezonie grzewczym?
Poczytaj wątek o zużyciu prądu przez pompę (http://forum.muratordom.pl/showthread.php?191620-POMPA-CIEP%C5%81A-zu%C5%BCycie-pr%C4%85du).

r19
04-05-2012, 13:51
Miki to chyba celuje w tytul instalatora roku :)

chcialbympompe
04-05-2012, 18:27
Najwyraźniej należy do niewielkiego grona ludzi w naszym kraju, którym chce się pracować i zadowala go zarabianie metodą "jedzenia małą łyżeczką". Inne firmy, które składały mi ofertę chciały chyba na tej jednaj pompie zarobić kasę na cały miesiąc a do tego podczas rozmów wychodziło blade pojęcie o temacie :(
Każdy kto rozważa PC na tym forum powinien poprosić miki121 o ofertę bo warto!

tomek131
04-05-2012, 19:16
Zepsujecie nam mikiego zobaczycie.Niedługo dołoży z 5tys do ceny i jeszcze popsuje.Tak się zawsze dzieje i kurna ja nie zdążę żeby u mnie założył

miki121
04-05-2012, 19:17
Zepsujecie nam mikiego zobaczycie.Niedługo dołoży z 5tys do ceny i jeszcze popsuje.Tak się zawsze dzieje i kurna ja nie zdążę żeby u mnie założył

a tobie mogę dołożyć te 5k ???

asolt
04-05-2012, 19:56
Mam pytanie i proszę o prostą i jasną odpowiedź.

Ile kosztuje pompa ciepła powietrzna? wszystkie potrzebne urządzenia plus montaż ?

Ile kosztuje ogrzewanie w sezonie grzewczym?

Ja buduję dom o powierzchni 190 m2 po podłogach.

Czytam to forum i widzę mnóstwo wypowiedzi Panów ekspertów których w większości zwykły człowiek i tak nie rozumie :)

Dlatego bardzo proszę o prostą odpowiedź na prosto zadane pytanie:)

Pozdrawiam.

Za mało danych aby oszacować zapotrzebowanie na ciepło a tym samym obliczyć koszty ogrzewania

asolt
04-05-2012, 20:14
Wszystko zależy od urządzenia jakie wybierzesz. Wg mnie dla twojego domu cała kotłownia (z zasobnikiem CWU) zamknie się między 25 a 30tys. w przypadku Atlantica Tri.

Poczytaj wątek o zużyciu prądu przez pompę (http://forum.muratordom.pl/showthread.php?191620-POMPA-CIEP%C5%81A-zu%C5%BCycie-pr%C4%85du).

W tym wątku podano zuzycia dla róznych budynków ale nie dla budynku kolezanki Yvonne, a jej o to chodziło. To zuzycie bedzie mozna podac po wykonaniu obliczen ozc dla tego konkretnego budynku

autorus
04-05-2012, 20:17
Żeby dobrać pompę trzeba zrobić dokładne OZC, inaczej się nie da. Tzn da się na oko a to odradzam :(

miki121
04-05-2012, 20:21
Mam pytanie i proszę o prostą i jasną odpowiedź.

Ile kosztuje pompa ciepła powietrzna? wszystkie potrzebne urządzenia plus montaż ?

Ile kosztuje ogrzewanie w sezonie grzewczym?

Ja buduję dom o powierzchni 190 m2 po podłogach.

Czytam to forum i widzę mnóstwo wypowiedzi Panów ekspertów których w większości zwykły człowiek i tak nie rozumie :)

Dlatego bardzo proszę o prostą odpowiedź na prosto zadane pytanie:)

Pozdrawiam.

Prześlij projekt ( rzuty + przekrój )
W zwrocie odeślę tabelkę do wypełnienia i policzymy wszystko:)

GrzegorzS-ce
04-05-2012, 20:58
Prześlij projekt ( rzuty + przekrój )
W zwrocie odeślę tabelkę do wypełnienia i policzymy wszystko:)

Witam a czy i ja mogę się podpiąć pod ten temat wyliczenia PPCi

miki121
04-05-2012, 21:01
Witam a czy i ja mogę się podpiąć pod ten temat wyliczenia PPCi

ok.

Kasia & Krzysiek
04-05-2012, 22:54
Witam.

Moja pompa mnie przerasta. Pisałem wcześniej o problemach z nią, z wyłączaniem. Teraz działała wieczorem i działa ok. Tzn. Nie wyłącza się, grzeje do zadanych temperatur (dochodzi do 58C temp. zasilania więc chyba nie ma problemu z ilością czynnika R410) różnica jest taka że teraz testy wykonywałem wieczorem 22-23 gdzie temperatury są na dworze o ok. 10C niższe. I jeszcze jedna rzecz wcześniej nie było skroplin a teraz się z niej leje ciurkiem podczas grzania. Czy ma ktoś jakiś pomysł??

miki121
04-05-2012, 22:58
Witam.

Moja pompa mnie przerasta. Pisałem wcześniej o problemach z nią, z wyłączaniem. Teraz działała wieczorem i działa ok. Tzn. Nie wyłącza się, grzeje do zadanych temperatur (dochodzi do 58C temp. zasilania więc chyba nie ma problemu z ilością czynnika R410) różnica jest taka że teraz testy wykonywałem wieczorem 22-23 gdzie temperatury są na dworze o ok. 10C niższe. I jeszcze jedna rzecz wcześniej nie było skroplin a teraz się z niej leje ciurkiem podczas grzania. Czy ma ktoś jakiś pomysł??

Lać się będzie i to jest normalne :)
A ty grzejesz teraz w celu wysuszenia posadzki???
Jeżeli tak to jest program dedykowany do takiego rozwiązania :)

tomek131
04-05-2012, 23:01
a tobie mogę dołożyć te 5k ???

NIe! Żarcik to był,przeca wiesz ,że Cie lubie.Ja chyba będę miał gaz ,to nie wiem jak to będzie z tą pompą nawiasem mówiąc

miki121
04-05-2012, 23:19
NIe! Żarcik to był,przeca wiesz ,że Cie lubie.Ja chyba będę miał gaz ,to nie wiem jak to będzie z tą pompą nawiasem mówiąc

;)

Magnolia18
04-05-2012, 23:35
Masz ustawiony program "antylegionella"? Też się to bez grzałek odbywa u ciebie?

mam na 55*. funguje bez grzalek

chcialbympompe
05-05-2012, 07:52
Za mało danych aby oszacować zapotrzebowanie na ciepło a tym samym obliczyć koszty ogrzewania
Skoro to dopiero dom w budowie to nie wyobrażam sobie, by ktoś budował dom o zapotrzebowaniu większym niż 50W/m2 stąd było moje "gdybanie".

chcialbympompe
05-05-2012, 07:53
mam na 55*. funguje bez grzalek
Też tak mam ustawione ale zdaje się, że te 55* to trochę mało dla zlikwidowania legionelli.

yvvonna
05-05-2012, 08:57
No właśnie.......o tym pisałam.......OZC , czynnik R410 , legionella czy tam antylegionella........nie można jakoś bardziej ludzkim językiem.......jak człowiek coś takiego poczyta to największą ochotę ma na piec węglowy:):) proszę o wyjaśnienia:):)

autorus
05-05-2012, 09:05
OZC - obliczenie zapotrzebowania na ciepło, ja osobiście polecam zlecić to firmie, w moim dzienniku trochę opisałem. Można oczywiście bawić się zamemu ale uważam ze w tych cenach za które to robią firmy absolutnie nie ma to żadnego sensu.

chcialbympompe
06-05-2012, 10:32
No właśnie.......o tym pisałam.......OZC , czynnik R410 , legionella czy tam antylegionella........nie można jakoś bardziej ludzkim językiem.......jak człowiek coś takiego poczyta to największą ochotę ma na piec węglowy:):) proszę o wyjaśnienia:):)
Jeżeli nie chcesz zapłacić za PC jak za zboże a przy tym nie zainstalować czegoś, co nie da rady ogrzać domu to musisz "łyknąć" trochę podstawowej wiedzy lub znaleźć porządnego fachowca (np. miki121).

r19
06-05-2012, 11:40
Jeżeli nie chcesz zapłacić za PC jak za zboże a przy tym nie zainstalować czegoś, co nie da rady ogrzać domu to musisz "łyknąć" trochę podstawowej wiedzy lub znaleźć porządnego fachowca (np. miki121).

No dobra... masz już pompę... to wiemy, stałeś się żywą reklamą mikiego.... masz do tego prawo, jestem za tym, żeby chwalić rzetelnych i uczciwych wykonawców, ale napisz w końcu jakiś konkret.
Zużywasz już cwu? Ile dziennie? Ile trwa podgrzanie zbiornika i ile żużywa energii przy obecnych temp. zewn.?

chcialbympompe
06-05-2012, 12:17
Zużywam sporo CWU. Jakieś 300l dziennie (3 pełne wanny narożne). Zasobnik nagrzewam do 45 stopni i przy obecnych temperaturach na zewnątrz wychodzi lekko ponad 5kWh na dobę. Centralne ogrzewanie wyłączone bo w domu temperatura około 23-24 stopnie bez dogrzewania. Podgrzanie zbiornika od po wyczerpaniu wody zajmuje godzinę może 1,5h...

miki121
06-05-2012, 12:22
Zużywam sporo CWU. Jakieś 300l dziennie (3 pełne wanny narożne). Zasobnik nagrzewam do 45 stopni i przy obecnych temperaturach na zewnątrz wychodzi lekko ponad 5kWh na dobę. Centralne ogrzewanie wyłączone bo w domu temperatura około 23-24 stopnie bez dogrzewania. Podgrzanie zbiornika od po wyczerpaniu wody zajmuje godzinę może 1,5h...

Poza wanną jeszcze zużywasz pewnie wodę do mycia itp.
Ale średnio 300l zbiornik to około 4kW :)

Arturo72
06-05-2012, 12:23
Zużywam sporo CWU. Jakieś 300l dziennie (3 pełne wanny narożne). Zasobnik nagrzewam do 45 stopni i przy obecnych temperaturach na zewnątrz wychodzi lekko ponad 5kWh na dobę.Podgrzanie zbiornika od po wyczerpaniu wody zajmuje godzinę może 1,5h...
O,ważna informacja bo także będę miał tylko wannę ;)
Ogrzewanie to rzecz względna,inna dla kazdego domu i tutaj ja bym nie porównywał zużycia.

miki121
06-05-2012, 12:25
O,ważna informacja bo także będę miał tylko wannę ;)
Ogrzewanie to rzecz względna,inna dla kazdego domu i tutaj ja bym nie porównywał zużycia.

A jaką pompę będziesz miał ?? ;)
Czyżby Atlantica??
A tak przy okazji miałem plany na ten rok 35 pomp PW Atlantica:)
Niestety zawiodłem i wczoraj klient odesłał mi podpisaną 43 umowę na PC Atlantica :)

chcialbympompe
06-05-2012, 12:30
O,ważna informacja bo także będę miał tylko wannę ;)
Ja mam wannę i 2 kabiny prysznicowe ale nie pamiętam kiedy ostatnio ktoś z nich korzystał :( A późnej wysokie rachunki za wszystko ;)

chcialbympompe
06-05-2012, 12:37
Poza wanną jeszcze zużywasz pewnie wodę do mycia itp.
Ale średnio 300l zbiornik to około 4kW :)
Atlantic podaje, że nagrzanie o 50 stopni całego zasobnika grzałką 3,3kW zajmuje 5h16 czyli wnioskuję, że pochłania 17kWh czystego prądu. Ja podgrzewam o 40 stopni więc przyjmijmy, że potrzeba 13kWh. Do tego straty dobowe 2,7kW (wg karty katalogowej) czyli blisko 16kW. Czyli moje zużycie daje obecnie rzeczywisty COP na poziomie 3 (jeżeli faktycznie zużywam 300l wody).

miki121
06-05-2012, 12:40
Atlantic podaje, że nagrzanie o 50 stopni całego zasobnika grzałką 3,3kW zajmuje 5h16 czyli wnioskuję, że pochłania 17kWh czystego prądu. Ja podgrzewam o 40 stopni więc przyjmijmy, że potrzeba 13kWh. Do tego straty dobowe 2,7kW (wg karty katalogowej) czyli blisko 16kW. Czyli moje zużycie daje obecnie rzeczywisty COP na poziomie 3 (jeżeli faktycznie zużywam 300l wody).

GRZAŁKĄ ELEKTRYCZNĄ która w twoim przypadku jest odłączona ( wyłączony bezpiecznik ) a grzejesz PC
Większość użytkowników mieści się w zakresie 3,6 - 5,8 kW na zbiornik o temperaturze +45 stopni :)

r19
06-05-2012, 12:49
A jaką pompę będziesz miał ?? ;)
Czyżby Atlantica??
A tak przy okazji miałem plany na ten rok 35 pomp PW Atlantica:)
Niestety zawiodłem i wczoraj klient odesłał mi podpisaną 43 umowę na PC Atlantica :)

Niedługo będziesz sobie mógł wybierać klientów :)
Ciekawe jakie będą kryteria, poza tym, że ceny pójdą w górę :)

miki121
06-05-2012, 12:56
Niedługo będziesz sobie mógł wybierać klientów :)
Ciekawe jakie będą kryteria, poza tym, że ceny pójdą w górę :)

No niestety nie tędy droga :)
Ceny będą stałe bo klient to partner w biznesie a nie krowa dojna :)
A mam jeszcze dwóch dobrych hydraulików i kolejnych dwóch którzy pracowali ze mną w poprzedniej pracy i powoli dorastają do decyzji przejścia do mnie.
Trzy ekipy muszą mieć co robić :)
Podział obowiązków jest prosty 3 x 2 do pomp ciepła i ogrzewania + 1 x 2 do REKU i jeden serwisant od obsługi i to jest kierunek w jakim idę :)
A mając takich fachowców jak np. Heniu ( niektórzy z forum już go poznali ) mogę być pewny że montaż nie będzie robiony na sztukę :)
Więc damy radę :)

r19
06-05-2012, 13:05
No niestety nie tędy droga :)
Ceny będą stałe bo klient to partner w biznesie a nie krowa dojna :)
A mam jeszcze dwóch dobrych hydraulików i kolejnych dwóch którzy pracowali ze mną w poprzedniej pracy i powoli dorastają do decyzji przejścia do mnie.
Trzy ekipy muszą mieć co robić :)
Podział obowiązków jest prosty 3 x 2 do pomp ciepła i ogrzewania + 1 x 2 do REKU i jeden serwisant od obsługi i to jest kierunek w jakim idę :)
A mając takich fachowców jak np. Heniu ( niektórzy z forum już go poznali ) mogę być pewny że montaż nie będzie robiony na sztukę :)
Więc damy radę :)

A potem ekspansja na cały kraj... oddziały... biura... :)

miki121
06-05-2012, 13:07
A potem ekspansja na cały kraj... oddziały... biura... :)

Nie :)
Po co biura i problemy :)
Ale może znajdę jakiegoś partnera który podobnie będzie myślał i wtedy może jeszcze jakieś jedno biuro np. w Wawie :)

miki121
06-05-2012, 13:31
No jakbyś zgadł ;)

S8 zgaduję :)

miki121
06-05-2012, 13:35
Bingo,prorok czy co ? ;)

A ja dzisiaj musiałem do Rzeszowa podjechać do klientów :)
Zamiast w domu siedzieć i odpoczywać :)

chcialbympompe
06-05-2012, 15:16
GRZAŁKĄ ELEKTRYCZNĄ która w twoim przypadku jest odłączona ( wyłączony bezpiecznik ) a grzejesz PC
Większość użytkowników mieści się w zakresie 3,6 - 5,8 kW na zbiornik o temperaturze +45 stopni :)
Ależ ja doskonale sobie zdaję sprawę, że nie używam grzałki elektrycznej w zasobniku! Oszacowałem tylko ile kWh potrzeba by zagrzać te 300l wody i wyszło, że około 16. Ponieważ moja PC na ten cel zużywa 5 z malutkim ogonem to napisałem, że rzeczywisty COP jest na poziomie 3. Coś źle liczę wg ciebie?

chcialbympompe
06-05-2012, 15:22
A mając takich fachowców jak np. Heniu ( niektórzy z forum już go poznali ) mogę być pewny że montaż nie będzie robiony na sztukę
Heniu u mnie odwalił niezły numer. Pół dnia robił instalację miedzianą od kotła gazowego do PC i zasobnika. Na drugi dzień rano patrzę a on wszystko rozebrał do zera!!! Przez noc doszedł do wniosku, że tak jak robił będzie nieestetycznie wyglądało i postanowił zrobić wszystko od nowa tak był wyglądało ładnie. Michał nie był zbyt szczęśliwy z tego pomysłu Henia :)

miki121
06-05-2012, 15:23
Ależ ja doskonale sobie zdaję sprawę, że nie używam grzałki elektrycznej w zasobniku! Oszacowałem tylko ile kWh potrzeba by zagrzać te 300l wody i wyszło, że około 16. Ponieważ moja PC na ten cel zużywa 5 z malutkim ogonem to napisałem, że rzeczywisty COP jest na poziomie 3. Coś źle liczę wg ciebie?

Nie dobrze myślisz :)

chcialbympompe
06-05-2012, 15:27
Nie dobrze myślisz :)
I do tego zgadzało by się to z COP podawanym w DTR. Zasobnik jest grzany obiegiem o temperaturze 47-50 stopni a na dworze było jakieś 8. Biorąc pod uwagę niewielkie straty sprawności na wężownicy wynik uznaję za celujący (wg DTR dla +8 i temperaturze wyjścia z PC +50 mamy COP 3,38).

miki121
06-05-2012, 15:35
Heniu u mnie odwalił niezły numer. Pół dnia robił instalację miedzianą od kotła gazowego do PC i zasobnika. Na drugi dzień rano patrzę a on wszystko rozebrał do zera!!! Przez noc doszedł do wniosku, że tak jak robił będzie nieestetycznie wyglądało i postanowił zrobić wszystko od nowa tak był wyglądało ładnie. Michał nie był zbyt szczęśliwy z tego pomysłu Henia :)

No byłem zdziwiony ale potem wszystko wytłumaczył i przyznałem mu rację :)

cronin
06-05-2012, 15:46
Miki121 wysłałam wczoraj zapytanie na pw, daj znać czy doszło i czy mam czekac na odpowiedź czy to poza Twoim rejonem?

miki121
06-05-2012, 15:53
Miki121 wysłałam wczoraj zapytanie na pw, daj znać czy doszło i czy mam czekac na odpowiedź czy to poza Twoim rejonem?

Jutro prześlę ofertę :)

Pozdrawiam

cronin
06-05-2012, 16:02
Dzięki :)

piter719
06-05-2012, 19:19
co radzicie.
wg. DTR które dostałem od mikiego wychodzi mi że dobry byłby Atlantic s10, ale przy dużych mrozach chodziłby non stop, znowu Tri 11wychodzi bardzo dobrze na duży mróz ale 3/4 zimy byłaby mocno za duża. i teraz co lepsze dla pompy - włanczanie się kilka razy na dobę z krótką pracą czy dłużasza praca ciągła ale rzadko by się właczała. wg zużycia wegla przy dużych mrozach wychodzi mi zapotrzebowanie bez cwu ok6-7kw. najlepsza by była 8kw tri, ale nie mają. i ciągle dumam aż głowa boli.:bash:

lujski
06-05-2012, 19:45
to niech sie wlacza 2 razy na tanie taryfy

autorus
06-05-2012, 19:54
jak to oceniłeś , że chodziłby non stop?

piter719
06-05-2012, 20:24
jak to oceniłeś , że chodziłby non stop?
skoro zapotrzebowanie domu przy -20 jest 6kw i pompa osiąga przy tej temp 5kw to musi działać cały czas? tak myślę. tylko nie wiem czy dobrze?

tomek131
06-05-2012, 21:27
chcialbympompe -COP 3 ? Słabo nie?

QQQQ
06-05-2012, 21:39
co radzicie.
wg. DTR które dostałem od mikiego wychodzi mi że dobry byłby Atlantic s10, ale przy dużych mrozach chodziłby non stop, znowu Tri 11wychodzi bardzo dobrze na duży mróz ale 3/4 zimy byłaby mocno za duża. i teraz co lepsze dla pompy - włanczanie się kilka razy na dobę z krótką pracą czy dłużasza praca ciągła ale rzadko by się właczała. wg zużycia wegla przy dużych mrozach wychodzi mi zapotrzebowanie bez cwu ok6-7kw. najlepsza by była 8kw tri, ale nie mają. i ciągle dumam aż głowa boli.:bash:
jak moge podpowiedziec
jezeli cena jest podobna, i konsumpcja pradu podobna ( 0,5kWh to juz duzo) to wez 11-stke, przyda sie w zimie ( odlaczysz grzalki, a jak bedzie za zimno to wlaczysz :) )
inverter bierze tyle pradu ile w danym momencie potrzebuje - stad oszczednosci na inverterze ze nie ma stalego poboru pradu
dla pompy lepsze jak sie wlacza raz na dluzej niz kilka razy na krotko ([B]edit[B] co wplywa na zywotnosc sprezarki im mniej zalaczen tym dluzej powinna dzialac
co do zapotrzebowania na cieplo - zrob za 500pln wycene OZC (lub sam jak potrafisz lub juz to moze zrobiles) - jak tu wszyscy radza

autorus
07-05-2012, 06:33
skoro zapotrzebowanie domu przy -20 jest 6kw i pompa osiąga przy tej temp 5kw to musi działać cały czas? tak myślę. tylko nie wiem czy dobrze?

Będzie się załączała częściej ale nie będzie chodziła non stop. No chyba ze masz słabo ocieplony dom. Przecież dom ma swoja akumulacyjny.
U mnie pompa ma chodzić w nocy a oddawać ciepło w dzień.

Odnośnie przewymiarowania pompy to tez jest bez sensu, po to sa grzałki aby w dniach krytycznych dogrzewały. A ile jest takich dni? 3-5 w zależności od roku. .

Liwko
07-05-2012, 11:34
chcialbympompe -COP 3 ? Słabo nie?

Zależy jak liczyć.
Jedna taryfa 5kWh=3zł
I- taryfa 5kWh=3,6zł
II-taryfa 5kWh=1,6zł
Grzałką w jednej taryfie 5kWhx3(COP)=9zł
9zł a 1,6 to ogromna różnica. (COP w złotówkach wychodzi prawie 6;))

tomek131
07-05-2012, 19:41
Liwko ,coś żeś popierdzielił w tym liczeniu

chcialbympompe
07-05-2012, 19:42
chcialbympompe -COP 3 ? Słabo nie?
Jeżeli ma to się przełożyć na 3x taniej niż kosztowało na propanie to nie słabo ale rewelacyjnie!

Liwko
07-05-2012, 19:43
Liwko ,coś żeś popierdzielił w tym liczeniu

W którym miejscu?

Egon2000
08-05-2012, 09:44
Mam pytanie do znawcow tematu: Czy sa pompy powietrze woda typu split (niekoniecznie chinska) bez tej calej elektroniki, falownikow, sterownikow taka zwykla ON-Off. Dom mam jeszcze w budowie a z prostego OZC wychodzi mi roczne zapotrzebowanie okolo 8000kWh/rok, dom 160m2, bede mial bufor ciepla okolo 2,3m3 i chcialbym maksymalnie wykorzystac nocna taryfe do nagrzania bufora zeby odbierac cielo w dzien. Widzial bym to tak: nadchodzi II taryfa, termostat zalancza pompe i pompa zaczyna chodzic z maksymalna wydajnoscia grzejac bufor az do osiagniecia maksymalniej temperatury. Zainstalowal bym dodatkowe grzalki elektryczne na wypadek jakby pompa "nie wyrabiala" i np na ostatnie dwie godziny nocnej taryfy zalanczaly by sie wspomniane grzalki a pompa mogla by sie wylaczyc albo dzialac dalej pracujac rownolegle.
Czy to ma sens, czy moze za duzo kombinacji? Bufor i tak bede mial do kominka z PW.

E*x**M
08-05-2012, 13:02
proszę zauważyć, że prawidłowo dobrany bufor , taki by akumulował nam wode nagrzaną w taryfach nocnych powinien mieć min. 70l./ 1m kwadratowy powierzchni użytkowej ! Dość sporo, więc rzadko takie się stosuje. Najlepiej akumuluje się ciepło w betonie ogrzewania podłogowego. Inaczej stosując tak mały bufor będzie on tylko służył do zmniejszenia ilości startów PC. Zbiornik o poj. 2,3 m3, pompa ciepła nagrzeje w ciągu bardzo krótkiego czasu wg. wzoru na ciepło właściwe wody, czyli moc 8 KW podniesie nam temperature wody w takim zbiorniku o około 4 stopnie C w ciagu 1h pracy, a startowac będzie od 20C+.
http://exotherm.pl/

hydraulik_
08-05-2012, 19:09
Mam pytanie do znawcow tematu: Czy sa pompy powietrze woda typu split (niekoniecznie chinska) bez tej calej elektroniki, falownikow, sterownikow taka zwykla ON-Off. Dom mam jeszcze w budowie a z prostego OZC wychodzi mi roczne zapotrzebowanie okolo 8000kWh/rok, dom 160m2, bede mial bufor ciepla okolo 2,3m3 i chcialbym maksymalnie wykorzystac nocna taryfe do nagrzania bufora zeby odbierac cielo w dzien. Widzial bym to tak: nadchodzi II taryfa, termostat zalancza pompe i pompa zaczyna chodzic z maksymalna wydajnoscia grzejac bufor az do osiagniecia maksymalniej temperatury. Zainstalowal bym dodatkowe grzalki elektryczne na wypadek jakby pompa "nie wyrabiala" i np na ostatnie dwie godziny nocnej taryfy zalanczaly by sie wspomniane grzalki a pompa mogla by sie wylaczyc albo dzialac dalej pracujac rownolegle.
Czy to ma sens, czy moze za duzo kombinacji? Bufor i tak bede mial do kominka z PW.

Są takie pompy Np Stiebel -Eltro Ale ma inna elektronikę (regulator)
A falownik to nie cud tylko część .Znana już od paru lat.
Same zalety

hydraulik_
08-05-2012, 19:18
Nie :)
Po co biura i problemy :)
Ale może znajdę jakiegoś partnera który podobnie będzie myślał i wtedy może jeszcze jakieś jedno biuro np. w Wawie :)

Pozdrowienia z Wawy

r19
08-05-2012, 22:14
Pozdrowienia z Wawy

No właśnie.... bo zainstalować pompę można.... nawet na drugim końcu Polski, tylko jak coś potem dupnie to klient jest w czarnej d... jak mu przyjdzie zapłacić za przyjazd serwisu.

miki121
08-05-2012, 22:16
No właśnie.... bo zainstalować pompę można.... nawet na drugim końcu Polski, tylko jak coś potem dupnie to klient jest w czarnej d... jak mu przyjdzie zapłacić za przyjazd serwisu.

Jeżeli ktoś Tobie sprzedaje pompę to dostaje odpowiedni upust po to aby jak coś dupnie w okresie gwarancji to ty nie płacisz za jego podróże :)

Egon2000
08-05-2012, 22:22
...Zbiornik o poj. 2,3 m3, pompa ciepła nagrzeje w ciągu bardzo krótkiego czasu wg. wzoru na ciepło właściwe wody, czyli moc 8 KW podniesie nam temperature wody w takim zbiorniku o około 4 stopnie C w ciagu 1h pracy, a startowac będzie od 20C+.
http://exotherm.pl/

Czyli przez 7 godzin nocnej taryfy podniesie temperature wody do 48 stopni a przez ostatnia godzine mogla by dzialac grzalka. Ogrzewanie podlogowe planuje na calosci to i dodatkowo bedzie akumulowalo w betonie.

Egon2000
08-05-2012, 22:35
Są takie pompy Np Stiebel -Eltro Ale ma inna elektronikę (regulator)
A falownik to nie cud tylko część .Znana już od paru lat.
Same zalety

Pompa fajna, ta WPL 13E nawet by mi pasowala, tylko ta cena troche wysoka. Ma tez regulator pogodowy a to w moim przypadku niepotrzebne. Falowniki tez znam ale mi chodzi o taka prosta pompe tylko ON i silnik sprezarki chodzi z pelna predkoscia, no moze taki "soft start" nie przeszkadzal by ale falownik to juz zbedna czesc. Te pompy Stiebel Electron o ile dobrze wyczytalem maja wlasnie "miekki start".
A tak swoja droga co tam jest takiego w tej pompie ze wazy ponad 200kg?

hydraulik_
09-05-2012, 05:58
Pompa fajna, ta WPL 13E nawet by mi pasowala, tylko ta cena troche wysoka. Ma tez regulator pogodowy a to w moim przypadku niepotrzebne. Falowniki tez znam ale mi chodzi o taka prosta pompe tylko ON i silnik sprezarki chodzi z pelna predkoscia, no moze taki "soft start" nie przeszkadzal by ale falownik to juz zbedna czesc. Te pompy Stiebel Electron o ile dobrze wyczytalem maja wlasnie "miekki start".
A tak swoja droga co tam jest takiego w tej pompie ze wazy ponad 200kg?
Miedź i sprężarka wymienniki i obudowa:p
Elektronika powoduje mniejsze zalodzenie (mniejsze obniżenie temperatury powietrza w czasie modulacji)=mniej odszraniania.

Ale ,co do ceny.Im nizsza temperatyra pracy tym droższa i wiecej elektroniki.
Są tanie i proste on uffy np do -5 (4500) za typ 6 (chigo)
Albo monobloki (basenowe)

yvvonna
09-05-2012, 20:39
Miki :):) my również przesłaliśmy wczoraj maila z prosbą o Twojego maila gdyż tutaj nie umiałam sobie poradzić z przesłaniem załączników a chciałabym przesłać te elementy mojego projektu o których pisałeś na forum.

Magnolia18
09-05-2012, 22:47
Przecież wszystko jest tutaj:
http://rekuperatory.co/kontakt.html
:)

czuje sie opuszczony ...

miki121
10-05-2012, 07:20
czuje sie opuszczony ...

Wiem a ja bezradny z tymi moimi korzonkami :(
A wczoraj się bawiłem Twoim nowym pilotem T78 - bezprzewodowym :)))
Niebezpieczna zabawka dla użytkowników PC ;)
Pełna kontrola nad PC w kieszeni :)
Sprawdź priva

miki121
10-05-2012, 07:29
Miedź i sprężarka wymienniki i obudowa:p
Elektronika powoduje mniejsze zalodzenie (mniejsze obniżenie temperatury powietrza w czasie modulacji)=mniej odszraniania.

Ale ,co do ceny.Im nizsza temperatyra pracy tym droższa i wiecej elektroniki.
Są tanie i proste on uffy np do -5 (4500) za typ 6 (chigo)
Albo monobloki (basenowe)

Ale jaki jest sens kupować pompę ciepła do - 5 a co po tych - 5????
Albo ostatnio trafił mi Pan który chciał pompę połączyć z kominkiem z płaszczem wodny z kotłem gazowym, solarami i diabli wiedzą po co mu to wszystko a na sam koniec zadał pytanie czy jeż nie podpiąć mu do tego śmieciucha :(
Powiało grozą :(

autorus
10-05-2012, 07:56
miki o co chodzi z tym pilotem? Napisz cos wiecej bo mnie zaciekawiles :)

hydraulik_
10-05-2012, 08:07
Ale jaki jest sens kupować pompę ciepła do - 5 a co po tych - 5????
Albo ostatnio trafił mi Pan który chciał pompę połączyć z kominkiem z płaszczem wodny z kotłem gazowym, solarami i diabli wiedzą po co mu to wszystko a na sam koniec zadał pytanie czy jeż nie podpiąć mu do tego śmieciucha :(
Powiało grozą :(
Zamontowałem takie coś do olejaka .Pracowała znaczą część zimy dając oszczędności 200zł /tydzień(info od klienta).Olejak chodził tej zimy 3 tygodnie.

miki121
10-05-2012, 08:19
miki o co chodzi z tym pilotem? Napisz cos wiecej bo mnie zaciekawiles :)

Pilot ogólnie fajny T75 w wersji bezprzewodowej...
Stacja bazowa gdzieś tam zamontowana odbiornik na pompie ( na stronie mam info na ten temat w dziale biblioteka atlantica ).
A pilot gdzie chcesz...
Wszystkie informacje z pompy dostępne od ręki wszystko zmieniasz też na pilocie :)
Ogólnie wygodna sprawa ale jest jeden minus cena około 1500zł.
No ale coś za coś ;)

miki121
10-05-2012, 08:21
Zamontowałem takie coś do olejaka .Pracowała znaczą część zimy dając oszczędności 200zł /tydzień(info od klienta).Olejak chodził tej zimy 3 tygodnie.

W takiej kombinacji to i fakt..
Ale ogólnie jestem zwolennikiem jednego źródła ciepła.
Chyba że modernizujesz starą kotłownie

autorus
10-05-2012, 08:31
z tym jednym zrodlem ciepla w chalupie to tez sie zgadzam, wlasnie jestem na etapie modyfikowani swojej koncepcji kominka. Konkretnie wstawie rure doprowadzajac powietrze z zewnatrz ale sam kominek to juz na razie nie. Ale jak mi kiedys odbije to sobie zaloze, czemu nie :)

miki121
10-05-2012, 08:44
z tym jednym zrodlem ciepla w chalupie to tez sie zgadzam, wlasnie jestem na etapie modyfikowani swojej koncepcji kominka. Konkretnie wstawie rure doprowadzajac powietrze z zewnatrz ale sam kominek to juz na razie nie. Ale jak mi kiedys odbije to sobie zaloze, czemu nie :)

Ja jestem za kominkiem dla relaksu a przy okazji tego do grzania :)
Kiedyś spędziłem jedną zimę w domu grzanym kominkiem :)
Palacz na pełen etat ;)

hydraulik_
11-05-2012, 06:13
Ja jestem za kominkiem dla relaksu a przy okazji tego do grzania :)
Kiedyś spędziłem jedną zimę w domu grzanym kominkiem :)
Palacz na pełen etat ;)
Wydaje mi się ,że przynajmniej 50 % montaży pc pw to będą modernizacje kotłowni olejowych i LPG.
Dla takich klientów trzeba znaleźć taki pc do -5 a idealnie -8 C .To 97 % sezonu + lato.

Miki mam pytanie .Czy analogicznie do zubadana można zrobić z innymi jednostkami ME(wlutowanie wymiennika i montaż regulatora)
Mam jednostkę do -25 od klimatyzatora ME. Wyszłoby tanio.A nawet b tanio

lujski
11-05-2012, 06:33
hydrauli a jakie przykladowe sa to pompy ?? te do -5 - bo wlasnie taką bym potrzebowal ..???
Pozdrawiam !

miki121
11-05-2012, 06:54
Wydaje mi się ,że przynajmniej 50 % montaży pc pw to będą modernizacje kotłowni olejowych i LPG.
Dla takich klientów trzeba znaleźć taki pc do -5 a idealnie -8 C .To 97 % sezonu + lato.

Miki mam pytanie .Czy analogicznie do zubadana można zrobić z innymi jednostkami ME(wlutowanie wymiennika i montaż regulatora)
Mam jednostkę do -25 od klimatyzatora ME. Wyszłoby tanio.A nawet b tanio

Wszystko można ale czasami trzeba zapytać samego siebie czy warto???
Bo zazwyczaj nie ma sensy ryzkować klienta kasę na coś co nie będzie miało gwarancji.
Kiedyś zrobiłem koledze pompę ciepła z 14 kW agregatu od klimy chyba marki Galanz :)
Chodzi do dziś dzień :)
A co do modernizacji kotłowni olejowych nie dalej jak wczoraj podpisałem umowę pod nowym targiem na połączenie kaskady 2 TRI 16 do ogrzewania i współpracy z kotłem olejowy i jednej TRI 11 która będzie odpowiedzialna za grzanie wody - zbiornik 1200 litrów...
Więc to jest odpowiedni kierunek :)

hydraulik_
13-05-2012, 17:02
Ja mam taki agregacik do zabawy.
On/pffa już zrobiłem ,ale nie wiedziałem jaki sygnał steruje inwerterem (0-10V) czy inny .

hydraulik_
18-05-2012, 08:08
ciekawe jakie jest zużycie oleju węgla i propanu w domkach
Ciekawe jaki jest czas po jakim inwestycja w PC zacznie zarabiać

chcialbympompe
20-05-2012, 07:37
W ramach przeprosin dla klienta zamiast T55 ( jak w umowie ) bedzię T75 aby klient był zadowolony :)
Mały kłamczuszek z miki121 :) Obiecał dać T75 w ramach przeprosin a nie dał :(
Zamiast tego otrzymałem radiowy moduł T78!!! (1450zł netto w cenniku)
Fajna zabawka dla kogoś, kto nie ma przygotowanego okablowania do czujnika temperatury w pomieszczeniu i nie chce kuć ścian.
http://images38.fotosik.pl/1574/39d74bacdd914c50.jpg
Dla kogoś kto dopiero "poznaje swój dom" też fajna opcja bo można przetestować różne lokalizacje dla sterownika i wybrać najlepszą. Dla maniaków też fajne - można zabrać do łóżka i eksperymentować z ustawieniami PC ;)

RAPORT:
Zużycie prądu po 20 dniach (na CWU) to 120kWh co w mojej taryfie daje 67zł. Daje się zauważyć zmienny COP. Kiedy ostatnio temperatura w nocy spadała do +2 a w dzień było poniżej +10 to dzienne zużycie było około 1kWh większe niż w ciepłe dni. Latem zapewne wyniki będą jeszcze lepsze.

jasiek71
20-05-2012, 09:12
Zużycie prądu po 20 dniach (na CWU) to 120kWh

fajnie jak byś podał ile ci schodzi wody średnio...

hydraulik_
20-05-2012, 09:29
fajnie jak byś podał ile ci schodzi wody średnio...
I czy masz cyrkulację włączoną

chcialbympompe
20-05-2012, 09:31
fajnie jak byś podał ile ci schodzi wody średnio...
Jak już pisałem kilka razy wody zużywamy (niestety) bardzo dużo. Nie mam podlicznika na CWU więc nie potrafię rozdzielić precyzyjnie.

Całkowite zużycie wody wg rachunków:
14.05-14.07. - 41m3
15.07-14.09. - 46m3
15.09-14.11. - 43m3
15.11-12.01. - 52m3
13.01-14.03. - 44m3

Co daje średnią 22m3 na miesiąc. Nie podejrzewam by mi nagle ostatnio mocno spadło zużycie wody...

I czy masz cyrkulację włączoną
Przeważnie wyłączona. Czasem uruchamiana okresowo jak np. jest dużo gości w domu ale było to może 2-3x przez te 20 dni.

chcialbympompe
20-05-2012, 09:41
Ale myślę, że bardzo ciekawe będzie zestawienie rachunków za propan z ciepłych miesięcy...
15.05-15.06 - 322,01 PLN.
15.06-15.07 - 218,45 PLN. (przez 8 dni nie było nas w domu)
15.07-15.08 - 290,33 PLN
15.08-15.09 - 269,32 PLN
15.09-15.10 - 309,75 PLN
Na każdej fakturze 36,90 to dzierżawa zbiornika i jakieś 25 zł na gotowanie. Odliczając to otrzymujemy średnią 220zł za przygotowanie CWU za pomocą propanu. Przy PC wyjdzie max. 100zł (w taryfie całodziennej) a latem zapewne mniej. Jest nieźle!

miki121
20-05-2012, 10:02
Mały kłamczuszek z miki121 :) Obiecał dać T75 w ramach przeprosin a nie dał :(
Zamiast tego otrzymałem radiowy moduł T78!!! (1450zł netto w cenniku)
Fajna zabawka dla kogoś, kto nie ma przygotowanego okablowania do czujnika temperatury w pomieszczeniu i nie chce kuć ścian.
http://images38.fotosik.pl/1574/39d74bacdd914c50.jpg
Dla kogoś kto dopiero "poznaje swój dom" też fajna opcja bo można przetestować różne lokalizacje dla sterownika i wybrać najlepszą. Dla maniaków też fajne - można zabrać do łóżka i eksperymentować z ustawieniami PC ;)

RAPORT:
Zużycie prądu po 20 dniach (na CWU) to 120kWh co w mojej taryfie daje 67zł. Daje się zauważyć zmienny COP. Kiedy ostatnio temperatura w nocy spadała do +2 a w dzień było poniżej +10 to dzienne zużycie było około 1kWh większe niż w ciepłe dni. Latem zapewne wyniki będą jeszcze lepsze.

No mam jeszcze takiego jednego dla fajnego klienta który ostatnio jest bardzo zalatany :)
Ma już T75 ale woli T78 w wypadku dużego domu jest wygodniejszy :)
Mam nadzieję że w nadchodzącym tygodniu uda się nam spotkać ;)

chcialbympompe
20-05-2012, 10:31
A czym różni się T78 od T75 ?
Chyba tylko brakiem kabla...

autorus
20-05-2012, 11:03
Pytanie czy atlantis można sterować z IB? Konkretnie jak się z pompą kontaktować, po jakim złączu?

miki121
20-05-2012, 19:17
Chyba tylko brakiem kabla...

Tylko kabelkiem :)
Pozostałe opcje są identyczne :)

miki121
20-05-2012, 19:20
Pytanie czy atlantis można sterować z IB? Konkretnie jak się z pompą kontaktować, po jakim złączu?

Przy pomocy modułu OCI700 po lanie a przy pomocy modułu OCI600 po GSM :)

chcialbympompe
20-05-2012, 19:34
Przy pomocy modułu OCI700 po lanie
Z tego co widzę w necie to jest to interface serwisowy. I w dodatku ma wyjście USB a nie lan... Zapewne można to użyć do sterowania i monitorowania PC ale ile toto kosztuje? Komunikacja z PC jest realizowana po 2 przewodach czyli prosta transmisja szeregowa. Gdyby mieć opis protokołu transmisji to pewnie da się zrealizować taki interface na bazie portu RS232.

miki121
20-05-2012, 19:40
Z tego co widzę w necie to jest to interface serwisowy. I w dodatku ma wyjście USB a nie lan... Zapewne można to użyć do sterowania i monitorowania PC ale ile toto kosztuje? Komunikacja z PC jest realizowana po 2 przewodach czyli prosta transmisja szeregowa. Gdyby mieć opis protokołu transmisji to pewnie da się zrealizować taki interface na bazie portu RS232.

Czekam na wycenę bo chce zamówić :)

chcialbympompe
20-05-2012, 21:06
W necie znalazłem za 320EUR. W Polsce cennikowo 2000zł netto :(

miki121
20-05-2012, 22:09
W necie znalazłem za 320EUR. W Polsce cennikowo 2000zł netto :(

Spokojnie powalczymy z ceną ;)

pomarszczonyfred
20-05-2012, 22:29
Jak już pisałem kilka razy wody zużywamy (niestety) bardzo dużo. Nie mam podlicznika na CWU więc nie potrafię rozdzielić precyzyjnie.

Co daje średnią 22m3 na miesiąc. Nie podejrzewam by mi nagle ostatnio mocno spadło zużycie wody...

Przeważnie wyłączona. Czasem uruchamiana okresowo jak np. jest dużo gości w domu ale było to może 2-3x przez te 20 dni.

22 000 litrów wody średnio 3 wanny wody dziennie?
skoro tak dobrze wszystko chodzi, to jesteś dobrym klientem do reklamy i opomiarowania.

chyba, że ...

Miki, rób tą telemetrię, przy tej ilość pomp co sprzedajesz to nie odczujesz kosztów założenia sprzętu, a montaż takiego urządzenia to pryszcz.

chcialbympompe
20-05-2012, 22:45
22 000 litrów wody średnio 3 wanny wody dziennie?
skoro tak dobrze wszystko chodzi, to jesteś dobrym klientem do reklamy i opomiarowania.

chyba, że ...
Masz jakiś problem? Chcesz skany faktur za wodę?
Nie marszcz się tak bardzo bo ja nie mam nic do ukrycia i komuś może być głupio...

pomarszczonyfred
20-05-2012, 22:53
Nie mam problemu, chciałbym to zobaczyć online, bez ściemy, bez wypisywania jak jest fajnie, w każdej chwili.
mam wyobraźnie ile to jest wody, znam też ludzi których rodzina potrafi zużyć tyle wody.
skoro jest tak dobrze to załużcie z Miki'm monitoring tylko zyskacie.

chcialbympompe
20-05-2012, 23:03
załóżcie z Miki'm monitoring tylko zyskacie.
Sorry ale co ja z tego będę niby miał, że "zyskam"?

pomarszczonyfred
20-05-2012, 23:09
na podstawie wykresu można precyzyjniej doregulować pompę.
no i prestiż - " a nie mówiłem, że dobrze działa" :)

miki121
20-05-2012, 23:20
Monitoring będzie zrobiony już nie długo :)
Także kolega będzie zadowolony :)
Ale w pierwszej kolejności są inne wydatki.
Wszystko musi iść po kolei :)
Ale widzę że kolega trochę się zestresował z powodu opinii użytkowników Atlantic-a ;)

pomarszczonyfred
20-05-2012, 23:46
opinie można pisać, ale chciałbym poobserwować, jak to działa, zobaczyć jakiś wykresik na przestrzeni miesiąca lub więcej.
to jest coś więcej niż opinia jednego klienta, który jest dziś a za pół roku już się nie udziela na forum

miki121
20-05-2012, 23:54
I tu masz rację w 100% :)
Dlatego to będzie ale nie chce sto robić na szybko jako półśrodek :)
Właśnie jest tworzona strona www.alfea.co ...
Pełna informacja na temat pomp ciepła atlantica ze zdjęciami z realizacji z forum użytkowników i przede wszystkim monitoringiem dla przyszłych i obecnych posiadaczy..
Wszystko to niestety to nie wydatek 100zł ale na start cała inwestycja pochłonie prawie 25k a to już dla małej firmy takiej jak moja spory wydatek...
Biorąc pod uwagę że cały czas inwestycję są inne i ciągle się pojawiają nowe

pomarszczonyfred
21-05-2012, 15:05
ja dość długo walczyłem z tym co teraz mam, wydanie kwoty powyżej 3k brutto jest dla mnie ekonomicznie nie uzasadnione.
za 5k miałem oferty sprzęt + software+web, rozbudowywanie do niewiadomo jakiej ilości parametrów jest wg. mnie ekonomicznie nie uzasadnione i zaciemni tylko obraz, robienie kilku klientom monitoringu jest również bez sensu bo nie przyniesie to zysków a wygeneruje straty - przeinwestowanie.
nie ma znaczenie czy będziemy 11 z 13 porównywać, ja na jesieni zainstalują coś takiego dla hitachi monoblocka.
reasumując:
jeżeli piszesz, że chcesz zainwestować 25k dla mnie oznacza to, że żaden monitoring nie powstanie a atlantic ma dobre opinie kwestia czy obiektywne.

miki121
21-05-2012, 15:22
Widzisz tutaj sie mylisz.
Platforma internetowa już powstała za kilka tygodni pojawi sie soft do testów.
Następny krok to montaż na obiektach i udostępnienie tego wszystkiego w standardzie każdemu klientowi a nie wybranym.....

pomarszczonyfred
21-05-2012, 15:48
skoro atlantic Ciebie wspiera w działaniach to tylko pogratulować i pozazdrościć :)
oraz oczekiwać na efekty.

miki121
21-05-2012, 15:59
Fakt nie jest obojętny na prośby wsparcia z mojej strony ;)

autorus
21-05-2012, 17:22
no i tak powinno być :)

miki121
21-05-2012, 22:14
no i tak powinno być :)

Układa musi być partnerski :)
Zarówno pomiędzy instalatorem a atalnticiem ale także i pomiędzy instalatorem i klientem :)

tomek131
22-05-2012, 22:10
miki oj miki ,a ja CIę tyle razy chwaliłem,polecałem ...

miki121
22-05-2012, 22:19
miki oj miki ,a ja CIę tyle razy chwaliłem,polecałem ...

A cóż Tomku się stało przecież ceny Tobie nie podniosłem :)

tomek131
23-05-2012, 22:58
Ale mi nie odpowiadasz co z WM w moim domku ,który się rysuje już.Kazałem kominy rysować architektowi póki co ,bo i tak guzik wiedzą o WM(se myślę -a rysuj kominy,jak będę robił WM to mi miki i tak będzie ją projektował , a kominy wyrzuci)No mnie to WM nie przekonuje dalej ,ale może i zrobię...

miki121
23-05-2012, 23:00
Ale mi nie odpowiadasz co z WM w moim domku ,który się rysuje już.Kazałem kominy rysować architektowi póki co ,bo i tak guzik wiedzą o WM(se myślę -a rysuj kominy,jak będę robił WM to mi miki i tak będzie ją projektował , a kominy wyrzuci)No mnie to WM nie przekonuje dalej ,ale może i zrobię...

Ale napisałeś że prześlesz dopiero dzisiaj lub jutro ostateczną wersje wybranego projektu i za nim czekam :)

tomek131
24-05-2012, 10:25
Dobra ,niechaj będzie jak rzekłeś

Henderson
24-05-2012, 16:16
Mały kłamczuszek z miki121 :) Obiecał dać T75 w ramach przeprosin a nie dał :(
Zamiast tego otrzymałem radiowy moduł T78!!! (1450zł netto w cenniku)
Fajna zabawka dla kogoś, kto nie ma przygotowanego okablowania do czujnika temperatury w pomieszczeniu i nie chce kuć ścian.
http://images38.fotosik.pl/1574/39d74bacdd914c50.jpg
Dla kogoś kto dopiero "poznaje swój dom" też fajna opcja bo można przetestować różne lokalizacje dla sterownika i wybrać najlepszą. Dla maniaków też fajne - można zabrać do łóżka i eksperymentować z ustawieniami PC ;)

RAPORT:
Zużycie prądu po 20 dniach (na CWU) to 120kWh co w mojej taryfie daje 67zł. Daje się zauważyć zmienny COP. Kiedy ostatnio temperatura w nocy spadała do +2 a w dzień było poniżej +10 to dzienne zużycie było około 1kWh większe niż w ciepłe dni. Latem zapewne wyniki będą jeszcze lepsze.



sorry co to za gejowskie ( mówiąc delikatnie ) rozmowy , TO NIE JEST portal dla rowerzystów , takie wypowiedzi jak ; Mały kłamczuszek z miki121 Obiecał dać T75 w ramach przeprosin a nie dał ... to nie na tym portalu. Panowie chyba pomyliliście fora , może lepiej skoczcie sobie na gay.pl to coś dla was..
Skończcie z tą wzajemną reklamą, piszcie jak faceci...

chcialbympompe
24-05-2012, 18:11
sorry co to za gejowskie ( mówiąc delikatnie ) rozmowy , TO NIE JEST portal dla rowerzystów , takie wypowiedzi jak ; Mały kłamczuszek z miki121 Obiecał dać T75 w ramach przeprosin a nie dał ... to nie na tym portalu. Panowie chyba pomyliliście fora , może lepiej skoczcie sobie na gay.pl to coś dla was..
Skończcie z tą wzajemną reklamą, piszcie jak faceci...
Jak masz problem z własną orientacja seksualną albo jakąś homofobię to polecam terapię grupową pod okiem jakiegoś doświadczonego terapeuty.
Jak lubisz portale gejowskie to twoja sprawa - tutaj ich reklamować nie musisz a nawet nie powinieneś.
Tak więc chyba sam chyba pomyliłeś forum z własnym klozetem - tam możesz rządzić - tutaj możemy pisać co chcemy i powiem tak jak sobie życzysz, jak facet: odpie..ol się od nas i najlepiej od forum!

autorus
24-05-2012, 19:21
:confused::confused::confused:

Sadicus
24-05-2012, 19:25
Tak szczerze, to wygląda mi to na czystą reklamę. Poważni ludzie nie mają czasu na wypisywanie pierdół (chyba, że traktujemy to jako hobby wtedy to ok)
a poważni instalatorzy nie rozdają w gratisie sterowników za 1500 netto.

chcialbympompe
24-05-2012, 19:33
Tak szczerze, to wygląda mi to na czystą reklamę. Poważni ludzie nie mają czasu na wypisywanie pierdół (chyba, że traktujemy to jako hobby wtedy to ok)
a poważni instalatorzy nie rozdają w gratisie sterowników za 1500 netto.
Zapewniam cię, że jestem zupełnie przypadkowym klientem usera miki121. Jeżeli masz jakieś wątpliwości to zapraszam na PW. Wymienimy się numerami telefonów a jak będziesz miał ochotę to zaprasza do obejrzenia instalacji w moim domu (Zachodniopomorskie). Moje pozytywne komentarze to obiektywna ocena zaangażowania jakie Michał wkłada w swoją pracę. Wszelkie przedstawione fakty (także ten gratisowy sterownik) są prawdziwe i łatwe do udowodnienia.

Sadicus
24-05-2012, 19:58
To ja przepraszam ale za jaką kwotę instalacja została wykonana?

chcialbympompe
24-05-2012, 20:07
To ja przepraszam ale za jaką kwotę instalacja została wykonana?
Niższą o przynajmniej 20% niż proponował lokalna konkurencja za identyczną instalację.

miki121
24-05-2012, 21:34
To ja przepraszam ale za jaką kwotę instalacja została wykonana?

Kolego tak dla jasności sterownik nie kosztuje 1500zł dla klienta :)
Po drugie z mojej winy ( brak sterownika na magazynie uzgodnionego i wpisanego w umowie ) klient otrzymał sterownik po 2 tygodniach.
Aby klient nie czuł się olany i w ramach przeprosin za popełniony błąd poniosłem koszt - z mojego zysku odliczyłem kilka stówek :)
Ważniejsze jest zadowolenie klienta i pozytywna opinia użytkownika a nie 300zł więcej w kieszenie...

Sadicus
24-05-2012, 21:47
Stary, normalnie się wzruszyłem...

Dobra, Wasza sprawa, tylko wkurza mnie strasznie, bo od ponad pół roku jest straszna tendencja do pierdzielenia rynku.
Klienci dostają oferty, gdzie pseudo instalator schodzi tak z ceny, że zarabia marne grosze, ponadto wciska się ludziom klimatyzatory mówiąc, że to pompa ciepła.
Normalnie jak na przetargach.

A potem słyszę: "Jak żyć panie premierze?"


Miki masz pw

chcialbympompe
24-05-2012, 21:53
bo od ponad pół roku jest straszna tendencja do pierdzielenia rynku.
Klienci dostają oferty, gdzie pseudo instalator schodzi tak z ceny, że zarabia marne grosze, ponadto wciska się ludziom klimatyzatory mówiąc, że to pompa ciepła.
Normalnie jak na przetargach.

A potem słyszę: "Jak żyć panie premierze?"
Witaj w klubie! W mojej branży (przemilczę jakiej) ta sytuacja trwa już dobre kilka lat ale po woli się klaruje. Wygląda na to, że przetrwają najlepsi pod względem parametrów technicznych i jakości wykonania i ...najtańsi. Środek chyba wyginie śmiercią naturalną. Mam cichą nadzieję, że z czasem niska cena = niska jakość też przejdzie do historii. Może rynek PC czeka to samo?

miki121
24-05-2012, 21:54
Co do określania pomp ciepła takich jak Daikin, Atlantic, ME czy wiele innych jest idealnym rozwiązaniem dla małych domów których się bardzo dużo buduje ostatnio.
Sami też zajmujemy się gruntówkami i oferujemy to przy większych inwestycjach :)
Cieszę się że udało mi się ciebie wzruszyć...
A co do życia to powiem Tobie że jestem zadowolony i nie narzekam na życie :)
Ważne jest robić to co się lubi i mieć satysfakcję z zadowolonych klientów :)

malux20
24-05-2012, 22:01
ceny katalogowe - :D

miki121
24-05-2012, 22:26
Ale jakoś doszliśmy do porozumienia :)
I COP będzie lepsze :)

Sadicus
24-05-2012, 22:28
Czasy strzyżenia owiec się skończyły :)

Tu nikt nikogo nie naciąga, wiedza - szeroko rozumiana - kosztuje.

pomarszczonyfred
24-05-2012, 23:17
patrzenie na instalatora z pozycji "jakim prawem on na mnie zarabia, przecież ja mam kredyt do spłecenia :)" jest krótko wzroczne, ponieważ jeżeli nie będzie zarabiał to padnie, jeżeli padnie to przyjedzie drugi być może ten który zostało odrzucony przy instalacji i co myślisz, że będzie się litował :) bo co, bo tanio kupiłem to tanio mi napraw, to tylko urządzenie.
jeżeli taki instalator który jedzie na drugi koniec kraju i robi to duże taniej to albo jest nie doświadczonym biznesmenem (i myśli, że jak nastuka niewiadomo ile instalacji to będzie gość, masz dużo instalacji i musisz mieć pieniądze na ludzi którzy to obsłużą, taki klient za serwis też będzie chciał aby go tanio potraktować) albo ma z niewiadomo jakiego źródła urządzenia, albo zatrudnia na czarno, albo wyzuskuje pracownika albo jeszcze co innego.

miki121
24-05-2012, 23:26
patrzenie na instalatora z pozycji "jakim prawem on na mnie zarabia, przecież ja mam kredyt do spłecenia :)" jest krótko wzroczne, ponieważ jeżeli nie będzie zarabiał to padnie, jeżeli padnie to przyjedzie drugi być może ten który zostało odrzucony przy instalacji i co myślisz, że będzie się litował :) bo co, bo tanio kupiłem to tanio mi napraw, to tylko urządzenie.
jeżeli taki instalator który jedzie na drugi koniec kraju i robi to duże taniej to albo jest nie doświadczonym biznesmenem (i myśli, że jak nastuka niewiadomo ile instalacji to będzie gość, masz dużo instalacji i musisz mieć pieniądze na ludzi którzy to obsłużą, taki klient za serwis też będzie chciał aby go tanio potraktować) albo ma z niewiadomo jakiego źródła urządzenia, albo zatrudnia na czarno, albo wyzuskuje pracownika albo jeszcze co innego.

Ale ty do mnie pijesz???
Bo jeżeli tak to wal bezpośrednio a nie baw się w kotka i myszkę :)
Niestety zatrudnia na umowę o pracę i nie mam urządzeń z niewiadomego źródła i nie wyzyskuje pracowników :)
A co do dobrych cen to podpowiem koledze - termin dawno umarł a przedpłata przed odbiorem towaru czyni cuda ;)

miki121
24-05-2012, 23:33
A ja wolę robić to na swoim niż robić u tzw. biznesmenów co tzw. specjalistom bez wyzysku płacą za 200h 1800zł na rękę i mówią sorry ale musiałem kupić nowego merca dla swojej kobiety :)
Każdy montaż pompy ciepła robię sam z pracownikami i wiem jedno ani ja ani oni nie są wykorzystani ;)
I "nawet" na tym zarabiamy ;)
Ale takie rzeczy można robić gdy Twój dostawca pomp ciepła traktuje ciebie jak partnera a nie kolesia do strzyżenia

miki121
24-05-2012, 23:55
To powinno być motto na dzień dobry dla zazdraszczaczy ;)

Nie to powinno obudzić te rozdmuchane w sobie pseudo salony z ekspozycją itp...
Że gdyby nie ten "robol" ( tzn. np przez naście lat JA ) to nawet jak podpiszą umowę za miliony to bez monterów nie zrobią nic...
A brak szacunku do ludzi którzy ciężko zaiwaniają na budowie pokazuje kto kogo wyzyskuje...
Dzięki takim tzw. " szefom - biznesmenom" itp. ja znalazłem dobrych fachowców którzy chcieli godnie zarobić i usłyszeć choćby jedno słowo na tydzień od szefa dziękuję :)
W moim zakresie inwestycji - wykorzystywania zysków firm nie są wakacje, zakup auta sportowego tylko narzędzia dla ludzi, szkolenia, rozbudowa monitoringu pomp ciepła itp.
Taki monitoring to nie tylko reklam ale także dostęp do podstawowych parametrów pracy pompy ciepła dla serwisanta :)
A jeżeli ktoś ma problem z tym że pompa u mnie jest tańsza 15% niż u niego to niech usiądzie ze swoim dostawcą i ustali warunki współpracy:)
Pozdrawiam oburzonych co nawet na płatny profil żałują a innych uczyć chcą jak mają sprzedawać albo insynuować że niby sprzęt z dziwnego źródła lub tym podobne ;)

No i najważniejsza chyba sprawa w dobie dzisiejszego kryzysu : małą łyżeczką też się najesz nie zawsze trzeba używać chochli ;)

hydraulik_
25-05-2012, 07:14
Nasz rację z łyżeczką.
Nie znam twoich cen, ale żeby nie było jak z autostradami.Nie można obniżać ceny w nieskończoność.
Ja też się bawię w montaż i mogę obniżyć ceny do dumpingowych(mam inne źródło dochodu).Zrobiłem taka kiedyś z Buderusem w miasteczku w którym nie miałem żadnych interesów sprzedawałem z 3% zyskiem.Żaden sklep nie sprzedawał tam później Buderusa.Wystarczyła jedna jesień
Zapewniam ,że przebiję twoje ceny tylko gdzie sens.:D
Zapewniam ,że nie krytykuję twoich cen i podejścia do klienta(sam też tak robię ).
Kiedyś klient zje.....ł mnie ,że nie mam sekretarki i biura .Obiecałem ,że będzie ale pod warunkiem ,że podniesiemy cenie usługi o 10%.
Wkurzył się jeszcze bardziej.

Henderson
25-05-2012, 10:01
to ściema totalna;
instalator z Bielska Białej jedzie 800km w zachodniopomorskie by zamontować jedną pompe ciepła i jeszcze daje gratis sterownik za 1500zł, sam przejazd w obie strony to min. 1600 km i sam koszt paliwa min. 960zł, noclegi min 2. ok. 400zł, oraz sama trasa to min 20h , pracownik ( bo sam tego nie zamontuje ) to min 250zł dziennie ,
ale jeszcze podczas podróży pisze 400 kolejnych postów na forum muratora jak to super !!
Samych podstawowych kosztów będzie ok. 2500-3000zł !
A na koniec to do pompy jeszcze klient dostaje gratis wczasy w Egipcie na 4 osobowej rodziny, komplet garnków, mikser kuchenny oraz oczywiście super sterownik , też gratis...
Panowie takimi bzdurami to tylko psujecie rynek, jak ktoś ciężko pracuje w tej branży to nie ma czasu na ciągłe pisanie na forum muratora po kilkanaście postów dzienne, a czasy są trudne i trzeba pracowac w terenie po 12-15 h na dobę.
Z drugiej strony jak instalator ma tyle czasu by zajmować się takimi banialukami to po prostu nie ma roboty .
Dlatego tak mnie to wnerwiło, a jak kogoś uraziłem to przepraszam

autorus
25-05-2012, 10:23
Arturo bardzo dobrze wiemy że jesteś tu podstawiony i nikt mnie nie przekona ze białe jest białe ;)

chcialbympompe
25-05-2012, 10:35
to ściema totalna;
instalator z Bielska Białej jedzie 800km w zachodniopomorskie by zamontować jedną pompe ciepła i jeszcze daje gratis sterownik za 1500zł
Żadna ściema. Masz wątpliwości? Zapraszam do mojego domu na kawę (gratis). Skontaktuj się na PW. Pokażę umową a jeżeli miki121 wyrazi zgodę to również całą korespondencję PW i mailową. Twoje podejrzenia o "podstawionym kliencie" są wyssane z palca!

a czasy są trudne i trzeba pracowac w terenie po 12-15 h na dobę.
Wiesz co to takiego internet mobilny? Zamiast szukać spisku rozejrzyj się dookoła i zobacz, że technika idzie do przodu.

Dlatego tak mnie to wnerwiło, a jak kogoś uraziłem to przepraszam
Mnie nie uraziło za to bardzo rozbawiło. Chciałbym zobaczyć twoją minę gdybyś przyjechał i zobaczył PC i dokumentację :D :D :D

A może chcesz zdjęcie PC z dzisiejszym numerem Kuriera Szczecińskiego ;D

Sadicus
25-05-2012, 10:36
A co powiesz na to,że cena katalogowa samej pompy ciepła u producenta a cena u końcowego instalatora to różnica ponad 10tys.zł i to jeszcze z zarobkiem tegoż instalatora ?Jest z czego obniżać ?Jeśli instalator dogaduje się z producentem na temat fajnej ceny to trzeba mieć pretensje tylko do siebie,że się tego nie potrafi zrobić...Nie sztuka sprzedać jedną pompę i mieć zarobku na przyszłe kilka miesięcy....łyżeczką a nie chochlą ;)
Ktoś potrafi sprzedać 5 pomp i mieć zarobek taki jak ten kto sprzeda 1 pompę.Czy to nie jest jasne u kogo inwestor kupi taką usługę ??To jest rynek ;)
Oczywiście nie odnosze się konkretnie do nikogo,to jest jedynie przykład.

Bzdury chłopie wypisujesz.
Jestem ciekaw jak przy takiej sprzedaży udzielać gwarancji i zapewniać usługę serwisową.
Już nie wspomnę o kosztach pracowniczych, samochodach, dojazdach etc.
Trafi się kilkumiesięczny kiepski okres i taki cudowny instalator zwija firmę i zwalnia pracowników.
Masa klientów pozostaje na lodzie.

chcialbympompe
25-05-2012, 10:39
Trafi się kilkumiesięczny kiepski okres i taki cudowny instalator zwija firmę i zwalnia pracowników.
Masa klientów pozostaje na lodzie.
No to się ciesz! Późnij będziesz nas strzygł jak owieczki jeszcze śmiał się z nas... Przyjmę to z pokorą. No chyba, że jednak nie masz racji (a raczej nie masz).

Sadicus
25-05-2012, 11:15
No to się ciesz! Późnij będziesz nas strzygł jak owieczki jeszcze śmiał się z nas... Przyjmę to z pokorą. No chyba, że jednak nie masz racji (a raczej nie masz).

Chłopie, gdybym miał prowadzić firmę jak arturo napisał wyżej to bym zbankrutował.
Miesięczne koszta są obłędne. Minimum pracownik z uprawnieniami zarabia 4k netto, do tego dolicz mu noclegi, dojazdy, amortyzacje etc. Licząc tylko jednego a jak masz kilku to wyobraź sobie jak to wygląda.
Ludzie nie zdają sobie z tego sprawy ile dawanie komuś pracy kosztuje.

Jak mam ganiać za parę % od zysku z każdej instalacji to wolę zamknąć interes, bo narażam siebie i klientów.

Tymczasem Panowie, trzeba interesu dopilnować

miki121
25-05-2012, 11:52
to ściema totalna;
instalator z Bielska Białej jedzie 800km w zachodniopomorskie by zamontować jedną pompe ciepła i jeszcze daje gratis sterownik za 1500zł, sam przejazd w obie strony to min. 1600 km i sam koszt paliwa min. 960zł, noclegi min 2. ok. 400zł, oraz sama trasa to min 20h , pracownik ( bo sam tego nie zamontuje ) to min 250zł dziennie ,
ale jeszcze podczas podróży pisze 400 kolejnych postów na forum muratora jak to super !!
Samych podstawowych kosztów będzie ok. 2500-3000zł !
A na koniec to do pompy jeszcze klient dostaje gratis wczasy w Egipcie na 4 osobowej rodziny, komplet garnków, mikser kuchenny oraz oczywiście super sterownik , też gratis...
Panowie takimi bzdurami to tylko psujecie rynek, jak ktoś ciężko pracuje w tej branży to nie ma czasu na ciągłe pisanie na forum muratora po kilkanaście postów dzienne, a czasy są trudne i trzeba pracowac w terenie po 12-15 h na dobę.
Z drugiej strony jak instalator ma tyle czasu by zajmować się takimi banialukami to po prostu nie ma roboty .
Dlatego tak mnie to wnerwiło, a jak kogoś uraziłem to przepraszam

Nie gratis...
Ale wiesz lepiej albo nie potrafisz czytać...
Dolozylem 300zl. Ze swojego zysku i uwierz ze była to naprawdę uczciwy zarobek.....

Henderson
25-05-2012, 11:55
cytuje;
"Wiesz co to takiego internet mobilny? Zamiast szukać spisku rozejrzyj się dookoła i zobacz, że technika idzie do przodu."

Czyli hydraulik lutując, skręcając instalację, siedząc w kotłowni 800km od domu itp.ma ochotę i będzie jeszcze pisał posty na muratorze w trakcie pracy ? Jesli tak to to nie jest fachowiec, ale to i tak wielka ściema.
Jak by obcy klient do mnie powiedział i to jeszcze publicznie .." ty kłamczuszku jeden .." to wybaczcie pogonił bym takiego. A tu chłopaki jeszcze są zadowoleni i piszczą z zachwytu , ach jak słodko..
Ja czegoś podobnego to nie widziałem przy pracach hydraulicznych.

miki121
25-05-2012, 11:57
Chłopie, gdybym miał prowadzić firmę jak arturo napisał wyżej to bym zbankrutował.
Miesięczne koszta są obłędne. Minimum pracownik z uprawnieniami zarabia 4k netto, do tego dolicz mu noclegi, dojazdy, amortyzacje etc. Licząc tylko jednego a jak masz kilku to wyobraź sobie jak to wygląda.
Ludzie nie zdają sobie z tego sprawy ile dawanie komuś pracy kosztuje.

Jak mam ganiać za parę % od zysku z każdej instalacji to wolę zamknąć interes, bo narażam siebie i klientów.

Tymczasem Panowie, trzeba interesu dopilnować

Ja rozumiem ze 25 procent to mało i robisz to na 50:)
A co do cen to porownalem ostatnio swoją ofertę na 16kW pompę ciepla z atlantica z konkurencja....
I za 2 dni pracy po 10 godzin dziennie dla dwóch ludzi Pan x chciał zarobić 15k i to sie nazewa frycowe a inna oferta z zachodniopomorskiego była tanszacjezeli chodzi o pompę ale Pan Y dopisał nascie pozycji i w sumie za montaż kotlowienki wraz z 10 metrowa instalacja policzył sobie prawie 14k

autorus
25-05-2012, 11:59
:jawdrop::jawdrop::jawdrop::jawdrop:

miki121
25-05-2012, 12:04
cytuje;
"Wiesz co to takiego internet mobilny? Zamiast szukać spisku rozejrzyj się dookoła i zobacz, że technika idzie do przodu."

Czyli hydraulik lutując, skręcając instalację, siedząc w kotłowni 800km od domu itp.ma ochotę i będzie jeszcze pisał posty na muratorze w trakcie pracy ? Jesli tak to to nie jest fachowiec, ale to i tak wielka ściema.
Jak by obcy klient do mnie powiedział i to jeszcze publicznie .." ty kłamczuszku jeden .." to wybaczcie pogonił bym takiego. A tu chłopaki jeszcze są zadowoleni i piszczą z zachwytu , ach jak słodko..
Ja czegoś podobnego to nie widziałem przy pracach hydraulicznych.

Kolego masz racje nie mam pracy i nie montuje po 5 pompek miesięcznie i jestem tak samo jak ty zgoszknialy i siedzę w domu klnac na rząd, klientów itp.
A forma kontaktu wymaga na forum jakiegoś poziomu.
Kolega chciałbympompe ma prawo sie wyrazić jak chce bo w przeciwności do ciebie nie pluje jadłem i zazdrościća. Wręcz przeciwnie uczciwy i porządny z niego klient.
Ale w tym kraju bycie normalnym to prawie przestępstwo.

Co do pisania postów na forum praca nie polega na ciągłym siedzeniu na budowie ale trzeba tez trochę ofert porobic

pionan
25-05-2012, 12:36
jak zwykle odwieczny problem z konkurencją na ryku :)
każdy, kto funkcjonuje w handlu, obiera własną ścieżkę funkcjonowania i rozwoju. Dla klienta końcowego jest super, jak dostanie dobry towar w jeszcze lepszej cenie. Niemniej jednak, sam pracując, z grubsza, 10 lat w handlu, "przerobiłem" już niejedną firmę, któa cenami chciała zawojowac rynek. Po większości zostało mgliste wspomnienie.
Przy sprzedaży PC, gdzie faktury wystawiane klientom, są gotówkowe, moze nie a z tym problemu, ale pracując na minimalnych marżach, czesto wystarczy jedna "wtopa" z klientem, któy nie zapłaci za dostarczony towar/usługę, żeby pięknie się wyłożyć.
Piszę to również z punktu widzenia inwestora. Oczywiście negocjowałem ceny - jako PH z 10-letnim stażem, mam to opanowane niemal do perfekcji :D, ale wszystko ma swoje granice.

pomarszczonyfred
25-05-2012, 12:38
jaby co to ja jestem z zachodniopomorskiego - może ja się karne do "chciałbympompe" xD.
generalnie nie jestem za rozdawnictwem ani za krojeniem do kości, ale działalność gospodarcza kosztuje

miki121
25-05-2012, 12:49
jaby co to ja jestem z zachodniopomorskiego - może ja się karne do "chciałbympompe" xD.
generalnie nie jestem za rozdawnictwem ani za krojeniem do kości, ale działalność gospodarcza kosztuje

Dlatego układ musi być partnerski i każdy musi zarobic.
Ale stawki mogą być normalne

miki121
25-05-2012, 12:52
jak zwykle odwieczny problem z konkurencją na ryku :)
każdy, kto funkcjonuje w handlu, obiera własną ścieżkę funkcjonowania i rozwoju. Dla klienta końcowego jest super, jak dostanie dobry towar w jeszcze lepszej cenie. Niemniej jednak, sam pracując, z grubsza, 10 lat w handlu, "przerobiłem" już niejedną firmę, któa cenami chciała zawojowac rynek. Po większości zostało mgliste wspomnienie.
Przy sprzedaży PC, gdzie faktury wystawiane klientom, są gotówkowe, moze nie a z tym problemu, ale pracując na minimalnych marżach, czesto wystarczy jedna "wtopa" z klientem, któy nie zapłaci za dostarczony towar/usługę, żeby pięknie się wyłożyć.
Piszę to również z punktu widzenia inwestora. Oczywiście negocjowałem ceny - jako PH z 10-letnim stażem, mam to opanowane niemal do perfekcji :D, ale wszystko ma swoje granice.

Np właśnie sie zastanawiam co to znaczy minimalna marza i pare procent?
Bo dla jednego może to być 2 a dla drugiego 25 procent.....

pionan
25-05-2012, 12:58
zależy od branży. Przy sprzedaży piwa, czy cukierków, pewnie 2% to przyzwoita marża. Śmiem twierdzić, że przy sprzedaży PC takie 2% nawet nie jest brane pod uwagę. W mojej branży marże poniżej 40-50% są śmieszne. Przy takich narzutach, to startuje sie w przetargach. Klient końcowy to dużo wyższy zarobek. Jednocześnie w mojej branży praca na narzutach rzędu 20-30% to jak balans na krawędzi, szczególnie jeśli chodzi o małe firmy.

chcialbympompe
25-05-2012, 13:16
Chłopie, gdybym miał prowadzić firmę jak arturo napisał wyżej to bym zbankrutował.
Miesięczne koszta są obłędne. Minimum pracownik z uprawnieniami zarabia 4k netto, do tego dolicz mu noclegi, dojazdy, amortyzacje etc. Licząc tylko jednego a jak masz kilku to wyobraź sobie jak to wygląda.
Ludzie nie zdają sobie z tego sprawy ile dawanie komuś pracy kosztuje.
No co ty nie powiesz? Niestety nie trafiłeś na owieczkę, której można się pożalić jak to ciężko być przedsiębiorcą.
Prowadzę własną firmę od kilkunastu lat. Zatrudniam ludzi, płacę podatki (uczciwie) i potrafię skalkulować koszty pracy. Co roku wypracowuję niezły zysk pomimo, że zdarza mi się robić roboty na 5% marży... Tak więc nie użalaj się nad swoim losem tak bardzo...

chcialbympompe
25-05-2012, 13:23
jaby co to ja jestem z zachodniopomorskiego - może ja się karne do "chciałbympompe" xD.
generalnie nie jestem za rozdawnictwem ani za krojeniem do kości, ale działalność gospodarcza kosztuje
Zapraszam. Jestem do ciebie w stronę zachodnią. Może mi przy okazji opowiesz o swoim systemie monitoringu PC? Temat mnie zainteresował i chętnie poznam szczegóły techniczne jeżeli je znasz. Ja dość często jeżdżę do Słupska więc mogę też wpaść do ciebie do Sławna jak by co.

PS.
Wg mnie firmie nie wypada mieć strony www na darmowym hostingu z reklamami...

chcialbympompe
25-05-2012, 13:30
Jak by obcy klient do mnie powiedział i to jeszcze publicznie .." ty kłamczuszku jeden .." to wybaczcie pogonił bym takiego.
Jeszcze tylko słowo wyjaśnienia... Ponieważ poznaliśmy się z miki121 na forum, na którym pisze się "na ty" to uznaliśmy, że w realu nie ma się co wygłupiać na Pan - tym bardziej, że jesteśmy w podobny wieku (dokładnie nie wiem). Stąd pozwoliłem sobie na bardzo luźny ton wypowiedzi ale miki121 raczej się z tego powodu nie obraził. No i nikt normalny w przeciwieństwie do ciebie podtekstów gejowskich w tej wypowiedzi się chyba nie doszukiwał ;)

hydraulik_
26-05-2012, 05:52
No co ty nie powiesz? Niestety nie trafiłeś na owieczkę, której można się pożalić jak to ciężko być przedsiębiorcą.
Prowadzę własną firmę od kilkunastu lat. Zatrudniam ludzi, płacę podatki (uczciwie) i potrafię skalkulować koszty pracy. Co roku wypracowuję niezły zysk pomimo, że zdarza mi się robić roboty na 5% marży... Tak więc nie użalaj się nad swoim losem tak bardzo...
Co innego montować pompy ciepła(masz klienta pod opieką) , a co innego np. budowa gazociągu w terenie otwartym(zasypujesz i zapominasz)

chcialbympompe
26-05-2012, 08:13
Co innego montować pompy ciepła(masz klienta pod opieką) , a co innego np. budowa gazociągu w terenie otwartym(zasypujesz i zapominasz)
No niestety ale nie działam w branży "wykonaj i zapomnij" :( Też mam na karku klienta z wieloletnią gwarancją (nawet 10 lat).

autorus
26-05-2012, 08:28
PS.
Wg mnie firmie nie wypada mieć strony www na darmowym hostingu z reklamami... Moim zdaniem jest to zenujace. Powiem tak, mam wykupiony serwer + wlasna domena ...com.pl to koszt ok 200zl na rok.

hydraulik_
28-05-2012, 19:54
Nie zapłaciłem za reklamę (telefon w stopce) ,więc mnie wygwiazdkowali Bez żadnego sygnału i propozycji.
Ale na pytania odpowiadać będę chyba ,ze mnie wytną całkiem

autorus
28-05-2012, 21:29
nieładnie

E*x**M
29-05-2012, 21:08
tak to jest , w Polsce jest szara strefa i będzie bo zawsze ktoś chce coś dostać " za darmo". Rynek jest zniszczony sloganami o darmowych prezentach czy fikcyjnych dotacjach . Pewna firma obwieściła " dotacja 4000zł .." i instalatorzy przestali zarabiać bo teraz każdy klient żąda takiej obniżki. A tu się okazuje , że to nie dotacja, a ostra obniżka ceny bo nie mogą już sprzedawać w takich cenach, a za towar w magazynie trzeba dostawcy zapłacić.

Pozdrawiam pompy ciepła Exotherm
http://exotherm.pl/

wihajster
30-05-2012, 00:55
(....)Pewna firma obwieściła " dotacja 4000zł .." i instalatorzy przestali zarabiać (....)
NIBE, powiedzmy wprost :)
...A instalatorzy wcale nie przestali zarabiać, bzdury jakieś Kolega sieje ;)

Magnolia18
30-05-2012, 02:36
fiur fiur. chwile czlowiek nie ma a tu takie kwiatki .... to ja tez chce 'dotacje' :)
--> da rade 'w tyl' ?

Magnolia18
30-05-2012, 02:41
Bzdury chłopie wypisujesz.
Jestem ciekaw jak przy takiej sprzedaży udzielać gwarancji i zapewniać usługę serwisową.
Już nie wspomnę o kosztach pracowniczych, samochodach, dojazdach etc.
Trafi się kilkumiesięczny kiepski okres i taki cudowny instalator zwija firmę i zwalnia pracowników.
Masa klientów pozostaje na lodzie.

hmm. mam gwarancje Atlantica czy instalatora ?

Magnolia18
30-05-2012, 02:47
opinie można pisać, ale chciałbym poobserwować, jak to działa, zobaczyć jakiś wykresik na przestrzeni miesiąca lub więcej.
to jest coś więcej niż opinia jednego klienta, który jest dziś a za pół roku już się nie udziela na forum

maj
CWU + 2 dni co pizgalo to grzalem do 22* w domu bo bylo zimnawo - 243kW zuzyte co daje nieco ponad 120pln - mam 2 taryfy. 5 twarzy, zasobnik 300l. Pisze jak jest bo po co mam sciemniac :) ? Mam grzejniki bez podlogowki i w zimie tez bede podawal ze place ponad 1K miesiecznie ( tak zakladam - obym sie nie mylil ;/ )

hydraulik_
30-05-2012, 05:56
tak to jest , w Polsce jest szara strefa i będzie bo zawsze ktoś chce coś dostać " za darmo".
http://exotherm.pl/

Czy podanie telefonu w stopce jest reklamą ,a na priv nie jest reklamą?
Nic nie chcę za darmo, Po prostu nie dostałem Oferty Współpracy.

lujski
30-05-2012, 06:45
maj
CWU + 2 dni co pizgalo to grzalem do 22* w domu bo bylo zimnawo - 243kW zuzyte co daje nieco ponad 120pln - mam 2 taryfy. 5 twarzy, zasobnik 300l. Pisze jak jest bo po co mam sciemniac :) ? Mam grzejniki bez podlogowki i w zimie tez bede podawal ze place ponad 1K miesiecznie ( tak zakladam - obym sie nie mylil ;/ )

1k na miesiac ..??? czyzby sporo ..??

chcialbympompe
30-05-2012, 07:01
1k na miesiac ..??? czyzby sporo ..??
Magnolia już to wyjaśniał. Wydaje się dużo... Ale jeżeli jest to tyle co było za "eko"groszek to już okazuje się całkiem tanio.

Magnolia18
30-05-2012, 13:12
1k na miesiac ..??? czyzby sporo ..??

230m2 starego domu z 1930r do grzania, same grzejniki + specyficzne upodobania mieszkancow :) ... te 1K to jak bedzie dosc mocno zimno, przy 'normalnej' zimie sadze, ze bedzie mniej. Eko spalalem ( tzn. wrzucalem ) 1-1.5 T miesiecznie. Srednia cena ~ 800,00 pln/T
Inna rzecz, ze jak zacznie robic sie zimno jesienia bede mogl pokombinowac z ustawieniami i dobrac te wlasciwe. Eko nie grzal mi CWU.
Natenczas jestem na TAK :)

primi
31-05-2012, 16:28
Daikin Altherma 8,43kW zbiornik 300l, 4 os rodzina, duża wanna, nie chodzimy brudni ;) :D
Zużycie prądu za maj za ok 80zł - na początku maja jeszcze trochę CO chodziło.
Ostatnie 2 tygodnie CWU to 57,6kW czyli ok 27,45 zł

Najlepsze jest to, że po blisko 6 mies już widzę, że pomimo kiepskiej podłogówki realne jest zejście za rok za CO i CWU poniżej 4000zł :cool: może nawet 3500zł, a poprzednio było na oleju ok 11000 zł :o

E*x**M
31-05-2012, 18:10
to dość spore zużycie prądu , powinno się sprawdzić wydajność pompy. Daikin Altherma ma dość wysokie średnie COP, a jeśli zużywa ok. 4000zł ,a oleju ok. 11000zł ( a olej praktycznie wychodzi wręcz identycznie jak prąd ) to COP średnie ledwo przekracza 2,75 . Na tą pompę COP średnie powinno być wyższe.

hydraulik_
31-05-2012, 19:25
Daikin Altherma 8,43kW zbiornik 300l, 4 os rodzina, duża wanna, nie chodzimy brudni ;) :D
Zużycie prądu za maj za ok 80zł - na początku maja jeszcze trochę CO chodziło.
Ostatnie 2 tygodnie CWU to 57,6kW czyli ok 27,45 zł


Najlepsze jest to, że po blisko 6 mies już widzę, że pomimo kiepskiej podłogówki realne jest zejście za rok za CO i CWU poniżej 4000zł :cool: może nawet 3500zł, a poprzednio było na oleju ok 11000 zł :o
jest ok
W wielu przypadkach mam podobnie.

primi
31-05-2012, 20:01
No właśnie, dla jednego dużo dla innego mało ;)
Jak podpisywałem umowę to brałem w ciemno każdy wynik poniżej 5000zł, a jak na razie za 5 mies PC zużyła prądu za 1600 zł
Nie chcę nawet myśleć ile bym wydał na olej.
Mojego domu nie można porównywać z nowymi budynkami, to dom budowany w połowie lat 90 i podłogówka jest znacznie rzadziej rozłożona i pompa musi pracować z wyższą temp, poza tym PC jest delikatnie niedowymiarowana.
Jeżeli dobrze pamiętam to w ofercie było podane COP lub SCOP (nie jestem pewien) 2,9 i najważniejsze dla mnie jest to, że symulacja Daikina pokrywa się z realnym zużyciem prądu 8) To dobrze świadczy o produkcie i instalatorze wg mnie, a że mogłoby być taniej.....cóż zawsze można osiągnąć lepszy wynik ;)

Ja jestem mega zadowolony, a pomyśleć, że rozważałem solary, a później gruntową PC i rycie ogródka :lol:

QQQQ
31-05-2012, 21:18
Ostatnie 2 tygodnie CWU to 57,6kW czyli ok 27,45 zł

dlaczego tak duzo liczysz za prad?
nie masz 2 taryf?

u mnie za ostatni tydzien podlicznik wskazal 30kWh x 0,345zł = 10,35PLN

edit : p.s cos poprzestawialem ze zaczela mi sie wlaczac grzalka w zasobniku - i wynik jest zbyt wysoki :(

primi
01-06-2012, 10:43
dlaczego tak duzo liczysz za prad?
nie masz 2 taryf?

u mnie za ostatni tydzien podlicznik wskazal 30kWh x 0,345zł = 10,35PLN

edit : p.s cos poprzestawialem ze zaczela mi sie wlaczac grzalka w zasobniku - i wynik jest zbyt wysoki :(
Mam 2 taryfy, ale z tych 57kW ok 35% jest w I tar i dlatego taki wynik.
Mógłbym ustawić w sumie na próbę grzanie tylko w II, przynajmniej w lecie, ale ..... jakoś nie mam czasu :D

chcialbympompe
13-06-2012, 07:37
wizualizacja pracy powietrznej pompy ciepła

http://www.telekontrola.pl/monitor/pc1/index.php
Ponieważ z pozytywnymi efektami pracuję nad systemem monitoringu PC online to mam do ciebie pytanie... Jak to jest, że na twoich wykresach temperatura w zasobniku osiąga wyższą wartość niż temperatura wody z PC zasilającej zasobnik? Możliwości są dwie:
1. Pracuje grzałka w zasobniku
2. Monitoring jest niezbyt dokładny

plusfoto
13-06-2012, 09:46
Ponieważ z pozytywnymi efektami pracuję nad systemem monitoringu PC online to mam do ciebie pytanie... Jak to jest, że na twoich wykresach temperatura w zasobniku osiąga wyższą wartość niż temperatura wody z PC zasilającej zasobnik? Możliwości są dwie:
1. Pracuje grzałka w zasobniku
2. Monitoring jest niezbyt dokładny
Woda grzewcza i cwu to dwie różne rzeczy. Gdy pompa pracuje na rzecz co "zasilanie" ma inną temp. a gdy pracuje na rzecz cwu inną.

chcialbympompe
13-06-2012, 10:16
Woda grzewcza i cwu to dwie różne rzeczy. Gdy pompa pracuje na rzecz co "zasilanie" ma inną temp. a gdy pracuje na rzecz cwu inną.
O czym ty piszesz bo nie kumam... Zobacz na wykresy! Pompa załącza się i zaczyna podgrzewać zasobnik. Widać, że rośnie temperatura zasilania i trochę wolniej CWU. Jednak w pewnej chwili układ grzewczy (powiedzmy, że wężownica) ma np. 50 stopni (max) a woda w zasobniku nagrzewa się dalej i osiąga np. 52 stopnie...
Przyczyną może być niewłaściwe założenie czujników temperatury. U mnie też zaniżało temperaturę o jakieś 2-3 stopnie ale sprawę załatwiłem przez zastosowanie pasty termoprzewodzącej.

Liwko
13-06-2012, 11:24
O co chodzi, że temperatura wody grzewczej ma około 30 stopni?

chcialbympompe
13-06-2012, 14:10
O co chodzi, że temperatura wody grzewczej ma około 30 stopni?
Chodzi o to, że jeżeli z pompy ciepła wychodzi woda o temperaturze 50 stopni to nierealne jest uzyskanie w podgrzewanym przez nią zasobniku 52 stopni (bez użycia grzałki). Spójrz na wykres i powiększ fragment obejmujący cykl podgrzewania CWU (np. dzisiaj od 5:45 do do 8:35).

plusfoto
13-06-2012, 15:16
Masz rację coś jest nie tak. W tej chwili zasilanie wody grzewczej 36 a powrót 39

chcialbympompe
13-06-2012, 15:36
Masz rację coś jest nie tak. W tej chwili zasilanie wody grzewczej 36 a powrót 39
Tak się może dziać w momencie, kiedy zaczyna się proces podgrzewania CWU. Wtedy zaczyna pracować pompa obiegowa a PC jeszcze "nie jest nagrzana" i w rzeczywistości zamiast nagrzewać CWU to odbiera z niego ciepło. Chociaż u mnie takiego czegoś nie zauważyłem - pewnie jest to kwestia rodzaju zasobnika (położenie wężownicy) oraz sposobu wysterowania pompy obiegowej (odpowiedni moment załączenia).

pomarszczonyfred
13-06-2012, 21:45
w odpowiedzi na pytania: grzałka cwu jest ustawiona z maksymalnym opóźnieniem (ok. 1h), grzałka działa na 100% w niedzielę rano, jest aktywna do antylegionelli.
co do monitoringu między 6 a 8 dzisiaj.
start cwu 6.0, kompr ON, cwu, 35.5°C, Inlet 32.4°C Outlet 34.8°C, cwu ogrzała powrót na starcie bo woda w zbiorniku cieplejsza
6.25 cwu 40,7°C, inlet 49.8°C, outlet 47.6°C, max kompersor 5.6 kW zużycia / 10 min
7.05 cwu 49.3°C, inlet 50.3°C, outlet 49.3°C, kompersor 4 kW zużycia / 10 min
7.45 cwu 51.1°C inlet 50°C outlet 49.5°C, kompresor 4.5 kW zużycia /10 min
7.45 koniec ładowania, kompresor off, koniec ładowania.
temp w zasobniku jeszcze rośnie do 51.6°C, a wcześniej nagrzewnica rozgrzewała się do 50.8°C.
różnica 0.8°C?,
transmisja danych jest co 5 min,

chcialbympompe
14-06-2012, 09:33
Czyli jednak zasobnik dogrzewany jest grzałką. Trochę dziwne, że przy tak wysokich temperaturach powietrza PC musi się wspomagać grzałką by zagrzać CWU. Dzisiaj chyba "poradziła sobie" bez dodatkowej grzałki chociaż i tak zastanawiające jest, że PC przestaje grzać (7:05) a temperatura w zasobniku rośnie nadal i osiąga szczyt o 7:25 (50,7 stopnia) kiedy woda obiegowa na zasilani ma już tylko 44,3 stopnia! Gdzie dokładnie umieszczone są poszczególne czujniki?

pomarszczonyfred
14-06-2012, 20:41
pompa radzi sobie z cwu bez grzałki, proszę kolegę o zagłąbienie się i dokładniejsze odczytywanie wykresów po to jest rozbicie na 10 min, aby zobczyć to dokładnie, jakby sobie nie radziła to w ko nowej fazie zużycie by rosło, a tak nie jest.
1. czujnik temp cwu oraz czujnik monitoringu jest w miejscu wskazanym przez producenta są obok siebie.
2. czujnik zasilenia oraz powrotu są w module hydraulicznym, tak aby przełączenie zaworu trójdrogowego nie powodowało zakłuceń,
3. cyrkulacja nie działa podczas ładowania cwu.

chcialbympompe
15-06-2012, 07:17
proszę kolegę o zagłąbienie się i dokładniejsze odczytywanie wykresów po to jest rozbicie na 10 min, aby zobczyć to dokładnie
Otóż nadal uważam, że coś jest nie tak. Jeżeli zasobnik z CWU jest podgrzewany wodą grzewczą to z zasad fizyki wynika, że maksymalna temperatura w zasobniku nie przekroczy temperatury wody grzewczej a co najwyżej się z nią zrówna (stan równowagi). Tymczasem na twoim wykresie:
http://images46.fotosik.pl/1602/1c707bcaf2cee92fm.jpg (http://www.fotosik.pl/showFullSize.php?id=1c707bcaf2cee92f)
niebieską strzałką zaznaczyłem maksymalną odczytaną przez czujnik temperaturę wody grzewczej. Strzałka czerwona to najwyższa temperatura wody w zasobniku. Jest ona wyższa od temperatury wody grzewczej i do tego osiąga maksimum już w fazie stygnięcia wody grzewczej! Jeżeli grzała nie działa to znaczy, że czujnik temperatury wody grzewczej zaniża ją o kilka stopni!!

Tom OP
15-06-2012, 12:52
Czy w Atlanticu TRI jest opcja wyłączenia (programowo) grzałek (w samej jednostce wewnętrznej - nie w zasobniku)?

chcialbympompe
15-06-2012, 14:55
Chyba da się programowo (ustawia się poniżej jakiej temperatury mają się załączyć). Ale najprościej wyłączyć bezpieczniki ;)

hydraulik_
16-06-2012, 08:15
Chyba da się programowo (ustawia się poniżej jakiej temperatury mają się załączyć). Ale najprościej wyłączyć bezpieczniki ;)

Blokada prac grzałki jest OEM ie.
Kilka osób w Polsce ma tam dostęp

Tom OP
16-06-2012, 10:42
Dobra, to skąd mam wiedzieć, czy w danych warunkach zewn, zadanej temp wewn i nachyleniu i przesunięciu krzywej grzałki się włączą, czy nie?

pomarszczonyfred
16-06-2012, 13:14
Otóż nadal uważam, że coś jest nie tak...

Otóż uważam, że wszystko jest jak najbardziej tak, zaobserwowane teoretyczne różnice mogą być efektem opóźnień w transmisji danych, która to transmisja odbywa się w stałych odstępach czasowych. monitoring nie jest powiązany z pompą i monitoruje temperatury w danej chwili.
dziś koło 9 miało miejsc nałożenie się w odpowiednim czasie transmisji i na wykresie nie ma różnic.
Jest wszystko ok i nic nie jest przekłamane.

a brak możliwości łatwego wyłączenia grzałki, może oznaczać zabezpieczenie producenta urządzenia jak wydajność zacznie siadać w niskiej temperaturze.

miki121
16-06-2012, 14:38
Wystarczy przeczytać instrukcję Atlantica aby się dowiedzieć że można spokojnie odłączyć grzałki zarówno w oprogramowaniu jak i mechanicznie opuszczając zabezpieczenie.
A to że większość producentów nie zaleca aby tego nie robić to już inna sprawa.

Tom OP
18-06-2012, 10:40
Czyli jakoś można. Dziękuję za odpowiedź. Pompa jeszcze nie jest podłączona, dlatego przepraszam, ale nie wgryzłem się mocno w instrukcję obsługi. Okej, biorę się do czytania.
Zadając to pytanie miałem na myśli raczej sytuację, w której przyjeżdżają goście w sezonie bez grzania obiegu c.o. i konieczność w miarę szybkiego podgrzania dla nich i dla nas cwu, a nie katowanie samej sprężarki przy -20 stopniach, by pochwalić się sąsiadom pięknym zimowym COPem :)

piter719
25-06-2012, 17:46
:cool:umowa z miki121 w trakcie podpisywania. już za 2 tygodnie też będę się cieszył czyściutkim źródłem ciepła - TRI 11 i ten eko-syf odstawiam do lamusa:yes:. już kilku znajomych się deklaruje, że jak zobaczą u mnie, że to działa to też zamontują bo mają dosyć węgla. na słowo nie chcą uwierzyć, muszą pomacać:D. to ja im mówię - to kosztuje:p

miki121
25-06-2012, 20:23
Umowa już podpisana i wysłana pocztą :)
A reszta jutro na meila ;)

Pozdrawiam

tomek131
25-06-2012, 22:55
miki wysłałem Ci maila z ostateczną wersją projektu .Obejrzyj ,wyceń - głównie WM z reku .Pompę ciepła PW też możesz, jak masz chwilę,bo nadal się gryzę ,czy dać zaroić ruskim i podpiąć się pod gaz, czy robić pompę ciepła PW
Dzięki pozdro

piter719
26-06-2012, 13:26
Ty tomku131 myślisz poważnie o pompie, jestem pod wrażeniem:D. chyba jesteś drugim po arturo co daje się przekonać:yes:. gratuluje. to dobrze jednak ludzie potrafią się przekonać na dobre argumenty, bo znam takich co nawet pod nos postawisz, że to jest białe , a on dalej będzie twierdził, że to czarne (jak węgiel):lol2:

tomek131
26-06-2012, 19:39
Mało ,że nad pompą to jeszcze nad WM - co jest jeszcze dziwniejsze.Zobaczymy co tam miki policzy.Pompę to ja bym robił ,tylko gaz ciągną i tu mam dylemat
W każdym razie 100razy bym wolał (na tą chwilę,ze zdobytej na ten czas TEORETYCZNEJ wiedzy) pompę PW niż jakiś ekosyf.Pokayzwal mi ostatnio znajomy kotlownie na ekosyf ,ma go dosc

piter719
26-06-2012, 22:07
ja też taki mam i mam dosyć tej BEZOBSŁUGOWEJ formy palenia. namówiłem żonę i niedługo będzie pompka.
tylko co z nim zrobić. zostawić, wylać wodę czy niech stoi z wodą. tak czy siak jego koniec wydaje się bliski, bo jak nie będzie pracował to też go szlak trafi:bash:

hydraulik_
27-06-2012, 18:47
3 szt Atlantica z 35 % rabatem na Mazowszu

chcialbympompe
27-06-2012, 20:15
3 szt Atlantica z 35 % rabatem na Mazowszu

Gué?

miki121
27-06-2012, 20:19
A dlaczego tylko 3 ;)

malux20
28-06-2012, 10:23
:ptoy-toy 1szt u mnie na działce-panowie moja córka w przedszkolu ma 3 łopatki i 1 grabki.

hydrauli ty raczej zawsze byłeś umiarkowany w wypo0wiedziach-rozumiem że inni cię zmusili cię do konwencji 300% normy.
grzecznie proszę o korzystanie z pw w celu załatwiania swoich interesów

hydraulik_
28-06-2012, 20:01
:ptoy-toy 1szt u mnie na działce-panowie moja córka w przedszkolu ma 3 łopatki i 1 grabki.

hydrauli ty raczej zawsze byłeś umiarkowany w wypo0wiedziach-rozumiem że inni cię zmusili cię do konwencji 300% normy.
grzecznie proszę o korzystanie z pw w celu załatwiania swoich interesów
:yes:

malux20
07-07-2012, 22:25
jestem trochę mądrzejszy po tym tygodniu
dom ma zapotrzebowanie 4600 kwh rok na grzanie
licże sie z paleniem w kominku zaczynam kombinować jaką taryfę dobrać
wekendową z dwoma godzinami w tygodniu czy na 7 dnii z 3godzinami w środku dnia

teraz widzę jakie są niewinne wpisy że ktoś przepala w kominku przy pompie a już szczeg przy powietrznej
2 metry drewna to 1000kg licże to przy 70% sprawności kominka na jakieś 2700 kilowatów
dodatkowej energii-przy powietrznej te dodatkowe kilowaty ratują nam tyłek w mrozy duże
z drugiej strony czemu nie korzystać z takiej opcji

malux20
16-07-2012, 23:39
przy minus 18 dom ma mieć zapotrzebowanie 3,2 kw
pompa 10 kw do mojego domu jest podobno dużo za dużo przewymiarowana
spotkałem się z opinią że pompa 10 kw będzie taktować
dla mojego domu podobno starczy 6kw .
nawet ekonomicznie lepiej wyjdę na tym że pojadę na grzałkach w mrozy więcej niż przez większość sezonu wykorzystywać moc pompy w 15 -20 %

problem stworzyłem sobie sam -ozc zrobiłem po budowie a nie przed.
aha na mrozy mam w odwodzie kominek-takie malenstwo w obudowie betonowej
i drabinkę z grzałką w dużej łazience.
skoro na sezon ma mi wyjsc 4600kwh
to zakładam że spalę 2 metry drewna i uzyskam 2000kwh z niego koszt 300-350zł
z pozostałych 2600 kwh brakujących 1600 kwh uzyskuję z pompy przy copie 3 koszt z 270zł
brakujące 1000 kwh robie grzałkami i drabinką elektryczną koszt 500zl
oczywiście tylko grzanie wychodzi mi 1100zł
z tych wyliczen wychodzi mi że nie ryzykuję mniejszą pompą
jeżeli ktoś ma ochotę bardzo proszę wrzucić tegp posta w wątek o ogrzewaniu elektrycznym
wolę parę złotych więcej wydać na grzanie elektrycznie w drugiej taryfie niż kombinować z nocnymi taryfami i mniejszym copem w nocy