PDA

Zobacz pełną wersję : Pompy ciepła powietrze woda



Strony : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 [12] 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74

fotohobby
17-07-2012, 00:33
Tzn: sprzedajesz pompę 10 kW, kupujesz 6kW ?
Może jednak sprawdzisz po roku jak ma się teoria do praktyki ?
No i dochodzi jeszcze wydatek na CWU...

malux20
17-07-2012, 12:34
na 10 kw mam już kupca
trochę masz rację z praktyką

tank102
18-07-2012, 17:49
Chciałbym się zapytać wszystkich , którzy zamontowali pompy ciepła Atlantica , czy na pewno tak dobrze działają jak w folderach reklamowych i czy jesteście z nich na pewno zadowoleni.

miki121
18-07-2012, 19:28
Ja jako sprzedawca i montażysta wybrałem je z pełną świadomością biorąc pod uwagę cenę do parametrów pracy.
Oczywiście są pompy lepsze od nich ale cena też jest większa nieraz nawet naście tysięcy złotych.
Jak w każdym produkcie można powiedzieć że ma plusy i minusy w zależności z perspektywy użytkownika :)
Np. ja jako wadę uważam oferowanie przez producenta klientom sterownika t55, cena opcji chłodzenia, moduł basenowy - dokładnie jego cenę.
Jako zalety parametry pracy TRI i jej zakres temperaturowy.


Chciałbym się zapytać wszystkich , którzy zamontowali pompy ciepła Atlantica , czy na pewno tak dobrze działają jak w folderach reklamowych i czy jesteście z nich na pewno zadowoleni.

malux20
18-07-2012, 19:45
:Dmiki masz rację że tri jest bardzo dobra
wiem że polecasz je
ale czy jej moc nie jest za duża do malych domków 100-120 m2 dobrze izolowanych?
czy przy powietrznej to nie ma znaczenia?:(


Miki mam nadzieje ze to nie jest jak u sprzedawców pieców 25 kw i będzie dobrze-grunt ze klient nie zadzwoni ze zimno, a ze w komin idzie duzo to juz inna sprawa
pozdrawiam

miki121
18-07-2012, 19:55
Oczywiście każdy domek trzeba brać ewentualnie.
Ostatnio trafił mi się klient który ma zapotrzebowanie około 3kW więc trochę dziwnie było by dać mu 11 TRI :)
Ale jak klientowi wychodzi CO i CWU na poziomie 8-9 to wolę zaproponować zamiast S8 lub S10 TRI 11 :)
No i istotne jest czy dom nowy czy modernizowany z podłogówką czy grzejnikami i podłogówką :)



:Dmiki masz rację że tri jest bardzo dobra
wiem że polecasz je
ale czy jej moc nie jest za duża do malych domków 100-120 m2 dobrze izolowanych?
czy przy powietrznej to nie ma znaczenia?:(

tomek131
18-07-2012, 20:32
miki ,nie odpisałeś na prośbę o ofertę na wm z reku i pompę.Wysłałem Ci ze 2 tyg temu maila z ostateczną wersją projektu

miki121
18-07-2012, 20:51
Dopiero jutro będę Tobie wysyłał...
Mam urwanie głowy...
Przepraszam :)


miki ,nie odpisałeś na prośbę o ofertę na wm z reku i pompę.Wysłałem Ci ze 2 tyg temu maila z ostateczną wersją projektu

autorus
18-07-2012, 20:57
Tez bede celowal w tri11 :-)

piter719
18-07-2012, 21:06
dobra reklama, zadowolenie klienów,a to najlepsza reklam i mamy urwanie głowy:rotfl:,ale takie urwanie to chyba każdy by chciał. pozdrawiam i do zobaczenia.
Dopiero jutro będę Tobie wysyłał...
Mam urwanie głowy...
Przepraszam :)

miki121
18-07-2012, 21:13
Chociaż ostatnio się trochę zdenerwowałem na obsuwę w dostawach :(
Przez zmianę modeli ze starych na nowe się dostawy do Polski opóźniły.
Ale już jest ok i idą same nowe :)
Osobiście też chcę zamontować sobie TRI11..
A teraz przygotowujemy instalację pod S8 u Nas w biurze aby klient mógł pobawić u Nas w biurze :)

malux20
18-07-2012, 21:57
przy zapotrzebowaniu 3 kw na samo grzanie co zaproponowałes
?

miki121
18-07-2012, 22:06
W zależności od ilości osób i zużycia CWU albo 6 albo 8 :)
Różnica cenowa prawie żadna :)

malux20
18-07-2012, 22:21
zimą przy rodzinie 3-4 osobowej zostawić swoją 10 kw?
mam chętnego na 10 kw
żona mnie ciśnie żeby zostawić większą nawet kosztem większego rachunku

miki121
18-07-2012, 22:33
Ja też bym zostawił:)

wihajster
18-07-2012, 22:38
zimą przy rodzinie 3-4 osobowej zostawić swoją 10 kw?
mam chętnego na 10 kw
żona mnie ciśnie żeby zostawić większą nawet kosztem większego rachunku

Ja się pompami powietrze-woda nie zajmuję, mniejsza o to dlaczego, ale jeśli mogę coś od siebie dodać to myślę że większa moc w stosunku do zapotrzebowania da tę korzyść że można będzie spróbować wykorzystać tańszą energię el. poza szczytem o ile pozwoli na to sterowanie.
Moim zdaniem, nawet jeśli COP z powodu większej mocy grzewczej (co przekłada się na temperaturę zasilania podłogówki) będzie niższy - to i tak nie o tyle % co różnica zakupu energii el. tańszej i droższej...
Pytanie: co ze sterowaniem??? Drugie pytanie czy podłogówka 100% czy też mieszany układ? Jeśli grzejniki to nie polecam przewymiarowania bo i tak nie zakumulujesz tyle energii podczas tańszego prądu.

malux20
18-07-2012, 22:39
żona już cię lubi

generalnie to zamieszanie z pompą to jest przez asolta - policzył a ja teraz myślę

wihajster
18-07-2012, 22:45
żona już cię lubi

Będzie gorąco, i to bez pompy :D ;)

...tylko czy Miki da radę? :D

plusfoto
18-07-2012, 22:45
A widzisz to tak jak się idzie do lekarza. Dopóki nie pójdziesz to nic Ci nie dolega a jak tam trafisz to zaraz się okazuje że nie tylko masz katar ale wiele innych rzeczy. :D Nie liczyłeś i byłeś szczęśliwy a teraz masz kłopot i żonę na głowie:lol2:

malux20
18-07-2012, 22:58
100% podłoga
grzejniki drabinki w łazienkach b.duże
wichajster dobrze zwraca uwagę na taryfy i copy przy gruntowych to mniejszy problem

asolt
18-07-2012, 23:01
żona już cię lubi

generalnie to zamieszanie z pompą to jest przez asolta - policzył a ja teraz myślę

Dzięki za reklamę

malux20
18-07-2012, 23:23
opatrznie to może wyglądać najpierw wybudowałem , kupiłem pompę a na koncu policzyłeś

fotohobby
18-07-2012, 23:35
zimą przy rodzinie 3-4 osobowej zostawić swoją 10 kw?
mam chętnego na 10 kw
żona mnie ciśnie żeby zostawić większą nawet kosztem większego rachunku

Ale dlaczego rachunki miałyby być wyższe ?
Popracuje krócej (a przy okazji wiekszy % czasu w tańszej taryfie) niż mniejsza to dlaczego ma wygenerować wyższe rachunki ?

Poza tym, nurtuje mnie jeszcze jedna kwestia - skoro to są pompy inwertowowe, to mogą płynnie dobierać moc. I taki przykłąd - zakładam, ze o godzinie 13 (początek 2-godzinnej taniej taryfy) pompa włącza się, aby podnieść temperaturę w pomieszczeniu o np 0,8C
Czy włączy się zawsze na 100%, tak, aby zrobić to w jak najkrótszym czasie ?
Jeśli tak, to kiedy (jak) wykorzystywana jest płynna regulacja mocy ?

miki121
18-07-2012, 23:37
A dlaczego ja mam dać radę :)


Będzie gorąco, i to bez pompy :D ;)

...tylko czy Miki da radę? :D

tomek131
19-07-2012, 10:54
Dopiero jutro będę Tobie wysyłał...
Mam urwanie głowy...
Przepraszam :)

Ok.Spoko.Myślałem,że zapomniałeś.Jak masz problem czasowy może być piątek lub sobota
Ale chyba trzeba się spieszyć,bo przy takim powodzeniu to miki nam tu ceny zapoda pewnie :)
miki - zwróć uwagę na to dziwne poddasze-tam są 3 garderoby i duża sypialnia oraz strych.I co tam dać np w tych garderobach
- podłogówkę?Szkoda kasy może.Grzejniki? - spadnie COP pompy.Robić gaz i podłogówka na dole i po grzejniku wszędzie na górze?
Ten strych na szpargały na górze - będzie wychładzał jak nie będzie ogrzewany?Dać tam grzejnik?Połać dachu nad strychem oczywiście normalnie będzie ocieplona jak wszystko 30cm wełny

clarnet
19-07-2012, 16:48
Ale dlaczego rachunki miałyby być wyższe ?
Popracuje krócej (a przy okazji wiekszy % czasu w tańszej taryfie) niż mniejsza to dlaczego ma wygenerować wyższe rachunki ?

Poza tym, nurtuje mnie jeszcze jedna kwestia - skoro to są pompy inwertowowe, to mogą płynnie dobierać moc. I taki przykłąd - zakładam, ze o godzinie 13 (początek 2-godzinnej taniej taryfy) pompa włącza się, aby podnieść temperaturę w pomieszczeniu o np 0,8C
Czy włączy się zawsze na 100%, tak, aby zrobić to w jak najkrótszym czasie ?
Jeśli tak, to kiedy (jak) wykorzystywana jest płynna regulacja mocy ?

Nie wiem jak można w ogóle brać pod uwagę pompę 10kW, do domu z obliczeniowym zapotrzebowaniem 3 kW. Ta pompa będzie działała jak on/off.
Zauważ, że COP podawane przez producentów odnoszą się do mocy maksymalnej jaka osiąga w danej temperaturze. Przy mniejszym obciążeniu COP jest wyższy niż przy 100%. W ogóle COP przy 100% obciążeniu jest najniższy.
Domy buduje się coraz cieplejsze a granica ogrzewania przesuwa się z +16 stopni do nawet +12 stopni.
Producenci schodzą z mocami pomp do 4 kW, po to by dostosować je do takich właśnie domów.
Do tego pompa musi mieć głęboką modulacje mocy, bo to gwarantuje jej wysoki sezonowy COP.
Moc pompy powietrznej trzeba dobrać tak, by pracowała na takim obciążeniu jakie odpowiada 80% sezonu grzewczego. Wtedy zagwarantujemy najwyższy wskaźnik SCOP - a o to właśnie chodzi.
Gdyby w Niemczech lub Francji ktoś zaproponował 3x większą pompę - to ...pozostawię bez komentarza.
U nas jak zwykle - im większa pompa i z zapasem mocy grzewczej - tym lepsza. A nuż przez miesiąc będzie -30 i co wtedy.
A z drugiej strony - większości firm jest miło sprzedać większą pompę (vide droższą) niż mniejszą. I koło się zamyka.

malux20
19-07-2012, 17:28
e taka droga nie była sama pompa kosztowała 12tys netto

fotohobby
19-07-2012, 18:12
Dom ma teoretycznie policzony szczytowe zapotrzebowanie na poziomie 3,8kW
Ja dodałbym do tego 20% na błedy wykonawcze i odchyłki parametrów materiałów (różnice, pomiędzy badaniami w laboratoriach, a rzeczywistymi warunkami eksploatacji). To daje 4,5kW.
Do tego 2kW na CWU. Myślę, że 10kW byłoby idealne, aby wykorzystać tanią taryfę.

A z tym roznącym COP przy zmniejszonych mocach to mnie zaskoczyłeś. Czy możesz powiedzieć , jak zmieni się COP pompy pracującej np w warunkach -7/35 C z mocą 100%, a jak przy 60% ?

malux20
19-07-2012, 18:22
przy powietrznej jest niuans z taryfami
jeszcze gorzej jak godziny taryf będą płynne

clarnet
19-07-2012, 18:50
Dom ma teoretycznie policzony szczytowe zapotrzebowanie na poziomie 3,8kW
Ja dodałbym do tego 20% na błedy wykonawcze i odchyłki parametrów materiałów (różnice, pomiędzy badaniami w laboratoriach, a rzeczywistymi warunkami eksploatacji). To daje 4,5kW.
Do tego 2kW na CWU. Myślę, że 10kW byłoby idealne, aby wykorzystać tanią taryfę.

A z tym roznącym COP przy zmniejszonych mocach to mnie zaskoczyłeś. Czy możesz powiedzieć , jak zmieni się COP pompy pracującej np w warunkach -7/35 C z mocą 100%, a jak przy 60% ?

Nawet jak dodasz te poprawki to robi Ci się 6,5 kW ale dodawanie ot tak na cwu 2 kW też nie jest do końca uzasadnione.
Zasobniki mają swoje grzałki lub pompa może pracować w trybie magazynowania.
Nie można w nieskończoność dodawać poprawek 20%, bo za chwilę dodasz poprawki do błędów w OZC, pogody, wykonania, itp bo to prowadzi właśnie do takiego błędnego koła.

Co do mocy i COP przy różnym obciążeniu, to tabele miałyby tysiące wartości. Jak nałożysz na siebie typoszereg producenta, temperatury zewnętrzne, temperatury zasilania, temperatury pomieszczenia i obciążenie to robi się z tego masa danych.
Ponad to algorytmy sterowania inverterem mają bardzo duże znaczenie w SCOP i producenci nie publikują tego typu danych.
W ostatnim wpisie u mnie znajdziesz taki wykres COP od obciążenia, ale jest on bardziej poglądowy.
Ważne jest to jak głęboką modulację mocy ma pompa i jak jest sterowana. - czyli technologia.

asolt
19-07-2012, 19:32
Nawet jak dodasz te poprawki to robi Ci się 6,5 kW ale dodawanie ot tak na cwu 2 kW też nie jest do końca uzasadnione.
Zasobniki mają swoje grzałki lub pompa może pracować w trybie magazynowania.
Nie można w nieskończoność dodawać poprawek 20%, bo za chwilę dodasz poprawki do błędów w OZC, pogody, wykonania, itp bo to prowadzi właśnie do takiego błędnego koła.

Co do mocy i COP przy różnym obciążeniu, to tabele miałyby tysiące wartości. Jak nałożysz na siebie typoszereg producenta, temperatury zewnętrzne, temperatury zasilania, temperatury pomieszczenia i obciążenie to robi się z tego masa danych.
Ponad to algorytmy sterowania inverterem mają bardzo duże znaczenie w SCOP i producenci nie publikują tego typu danych.
W ostatnim wpisie u mnie znajdziesz taki wykres COP od obciążenia, ale jest on bardziej poglądowy.
Ważne jest to jak głęboką modulację mocy ma pompa i jak jest sterowana. - czyli technologia.

Nie wiem jaka jest geneza mitu o rzekomym niedoszacowaniu obciażenia cieplnego i zapotrzebowania na ciepło. Być moze wynika to z obliczen wykonywanych przez amatorów, którzy to mają tendencję do uproszczania sposobu wprowadzania danych dotyczących budynku, pomijaniu mostków itd. I rzeczywiście wyniki ich obliczen są z reguły niedoszacowane. Dokładne i rzetelne wprowadzanie danych i dokładne uwzglednianie bryły budynku prawidłowa definicja przegród powoduje ze uzyskane wyniki sa przeszacowane o ok 10-15% (badania porównawcze AGH z audytów energetycznych na potrzeby termomodernizacji dla obliczen programem Audytor OZC - Sankom). Uwzgledniając fakt ze straty na wentylacji są liczone dla wartości normowych otrzymujemy całkowite przeszacowanie do 20-25%, to przeszacowanie jest częsciowo kompensowane niedokładnościami montażu izolacji termicznej i montazu okien i drzwi oraz nieprawidłowego okreslenia wsp U przez dystrybutorów.
W rezultacie wyliczone wartości mogą się róznić od 5-10% częscie na plus, rzadziej na minus. Ale tylko dla dokładnych i rzetelnych obliczen, wazne jest też używanie najbardziej aktualnych wersji programu. Jak słusznie kolega clarnet zauwazył dodawanie kolejnych poprawek prowadzi do zwiekszenia mocy dobieranej pompy nawet o 50 %, co neguje celowośc tych obliczeń bo i tak dobór jest wykonywany na tzw oko

clarnet
19-07-2012, 20:02
Nie wiem jaka jest geneza mitu o rzekomym niedoszacowaniu obciażenia cieplnego ..........
Może geneza leży w staropolskim "zastaw się a postaw się" :)
Presja leży chyba bardziej po stronie klienta. A łatwo tej presji ulec jeśli uwzględnimy, że w pierwszym roku eksploatacji w tradycyjnej technologii, zapotrzebowanie na ciepło potrafi wzrosnąć nawet 2-3 krotnie.

chcialbympompe
19-07-2012, 21:06
A ja dzisiaj miałem spotkanie z klientami ze Szwecji (moja branża jest "nieogrzewaniowa" jak by co) i przypadkowo zobaczyłem na zdjęciu domu PC. Z ciekawością podjąłem rozmowę na ten temat. Okazało się, że mają pompę P-W NIBE zainstalowaną jakieś 6 lat temu. Dom ma chyba 100 lat a jego konstrukcja i izolacja może wywołać uśmieszek u naszych mistrzów od izolacji. Ale ludzie są bardzo zadowoleni.
Mówili, że działa do -20 a później się wyłącza (przechodzi na grzałki) ale nawet u nich (baaardzo na północy) nieczęsto się to zdarza. W domu wyłącznie grzejniki!
Mam nadzieję, że po kolejnej zimie będę tak samo zadowolony jak oni!

fotohobby
19-07-2012, 21:33
Zasobniki mają swoje grzałki lub pompa może pracować w trybie magazynowania.

Co do mocy i COP przy różnym obciążeniu, to tabele miałyby tysiące wartości. Jak nałożysz na siebie typoszereg producenta, temperatury zewnętrzne, temperatury zasilania, temperatury pomieszczenia i obciążenie to robi się z tego masa danych.
Ponad to algorytmy sterowania inverterem mają bardzo duże znaczenie w SCOP i producenci nie publikują tego typu danych.


Nie po to wydaje się 1x tyś zł na pompę, by podgrzewać CWU grzałkami ??
No, a jeżłi moja rodzina zużywaz dzienie np 150l wody o temp 42C, to chyba niezależnie, w jakim trybie pracuje pompa, ściśle określoną ilośc kW trzeba dostarczyć, by ją podgrzać.

Co do wzrostu COP wraz ze spadkiem mocy, to nie chodzi mi, abyś podał mi linki do tabel, bo wiem, ze takowych nie ma, ale tylko o szacunkową informację jakiego wzrostu COP można sie spodziewać....

piter719
19-07-2012, 22:58
ja bym to porównał do silnika. wolę mieć w samochodzie 2.0 i jeździć 90km/h niż 1.2. spali troszkę więcej ale o ile lżej pracuje. i który dłużej pojeździ? a jak trzeba to jest z czego przycisnąć.

clarnet
19-07-2012, 23:42
Nie po to wydaje się 1x tyś zł na pompę, by podgrzewać CWU grzałkami ??
No, a jeżłi moja rodzina zużywaz dzienie np 150l wody o temp 42C, to chyba niezależnie, w jakim trybie pracuje pompa, ściśle określoną ilośc kW trzeba dostarczyć, by ją podgrzać.
Oczywiście. Masz rację. Tylko dlaczego do tego się nie chcesz zastosować?
Policz więc ile kwh dziennie potrzebujesz na cwu, a następnie podziel to przez 24h
I na koniec odpowiedz sobie czy słuszne było 3,8kW +20% + 2kW na cwu + coś tam jeszcze - by dostać w wyniku 10 kW.
A może wystarczyło by 200Wat na cwu???)
Przy odpowiednio dobranej pompie masz przez 80% sezonu nadwyżkę mocy, która wystarczy na cwu bez żadnego dodawania mocy i bez udziału grzałki.
Użycie grzałki na cwu jest stale zmniejszane. A pompa jest w stanie przygotować cwu nawet przy -15 czy -20 stopniach. Jak w trybie nocnym prze godzinę, dwie załadujesz zasobnik, a potem w dzień masz dogrzew, to nawet tego nie odczujesz.
A co do zmian COP od obciążenia - nie jestem Ci w stanie powiedzieć ile to jest konkretnie %, ale wrzucę takie pytanie do producenta:)

fotohobby
20-07-2012, 08:24
W poprzednim poście oczywiście wkradł się błąd, bo nie 150, a 250l, czyli podnosząc z 10 do 42 jakieś 9-10 kWh na dobę.
Mała pompa (6kW) będzie przy -15C przygotowywać CWU przez 2-5-3h ...

malux20
20-07-2012, 14:38
za duża pompa zamiast 6kw -10 kw pewnie zmniejszy ten czas nagrzewania
może wtedy zdążymy przed droższą taryfą naładować zasobnik
czyli coś kosztem czegoś

Liwko
20-07-2012, 15:00
za duża pompa zamiast 6kw -10 kw pewnie zmniejszy ten czas nagrzewania
może wtedy zdążymy przed droższą taryfą naładować zasobnik
czyli coś kosztem czegoś

Dokładnie! Dobiera się PC na parametry -20/+20 ale dla 24h/dobę, a tania taryfa to 11-12h! Większość o tym zapomina.

malux20
20-07-2012, 15:27
z czego 2-3 godziny w dzień reszta w nocy przy większych mrozach
w gruntowej to nie ma takiego znaczenia pewnie

jeszcze jedno
czy dla żywotności pompy ma znaczenie brak stacji uzdatniania wody?

Liwko
20-07-2012, 15:36
czy dla żywotności pompy ma znaczenie brak stacji uzdatniania wody?

Żadnego znaczenia. Chyba :D

malux20
20-07-2012, 15:43
chodzi mi o kamień w wodzie
liwko dla poprawy twojego humoru informuję cię że masz do d wkład kominkowy
tak mnie eniu uświadomił w dziale komin.

ja akurat mam inne zdanie

Liwko
20-07-2012, 15:51
chodzi mi o kamień w wodzie
liwko dla poprawy twojego humoru informuję cię że masz do d wkład kominkowy
tak mnie eniu uświadomił w dziale komin.

ja akurat mam inne zdanie

Bo nie u niego kupiony???

primi
20-07-2012, 19:11
Oczywiście. Masz rację. Tylko dlaczego do tego się nie chcesz zastosować?
Policz więc ile kwh dziennie potrzebujesz na cwu, a następnie podziel to przez 24h
I na koniec odpowiedz sobie czy słuszne było 3,8kW +20% + 2kW na cwu + coś tam jeszcze - by dostać w wyniku 10 kW.
A może wystarczyło by 200Wat na cwu???)
Przy odpowiednio dobranej pompie masz przez 80% sezonu nadwyżkę mocy, która wystarczy na cwu bez żadnego dodawania mocy i bez udziału grzałki.
Użycie grzałki na cwu jest stale zmniejszane. A pompa jest w stanie przygotować cwu nawet przy -15 czy -20 stopniach. Jak w trybie nocnym prze godzinę, dwie załadujesz zasobnik, a potem w dzień masz dogrzew, to nawet tego nie odczujesz.
A co do zmian COP od obciążenia - nie jestem Ci w stanie powiedzieć ile to jest konkretnie %, ale wrzucę takie pytanie do producenta:)

Tak tylko dodam jako użytkownik niedowymiarowanej PC PW, zużycie prądu przez grzałki w zasobniku CWU 300l za okres od 01.01 do 30.06 to raptem 67 zł (187kWh z tego 94% w II taryfie).
4 osoby, duża wanna, myjemy się codziennie :D

clarnet
20-07-2012, 20:50
I zapewne 30% z tych 187 kwh to dezynfekcja zasobnika, jaką mamy w każdej pompie.
4 osobowa rodzina potrzebuje ok 4-5 tys kwh rocznie. Tak więc w tym wypadku udział grzałki w przygotowaniu cwu będzie w granicach 10%.

primi
20-07-2012, 21:55
Dokładnie tak, znakomita większość tego zużycia to przegrzew.

fotohobby
21-07-2012, 23:10
Pomyślałem, ze warto wrzucić informacje na temat historycznych danych meteorologicznych (głównie dot. temperatury powietrza) dla konkretnych regionów kraju, co pozwoli na oszacowanie kosztów eksploatacji pompy PW w danym regionie kraju.
Na pierwszy ogień Warszawa:
http://www.meteo.waw.pl/history/

Edit:
i dla całej praktycznie Polski:
http://freemeteo.com/default.asp?pid=155&gid=756135&la=20&sid=123750

malux20
21-07-2012, 23:49
dziękuję
a masz gdzieś opracowanie temperatur względem taryf:bye::bye::bye:

fotohobby
22-07-2012, 00:18
Nie mam.
Ale jeśli ktoś jest chce poświęcić trochę czasu, możne sobie przeliczyć korzystając z tych danych : :)
http://www.ogimet.com/gsynres.phtml.en

trzeba tylko podać nr WMO najbliższej stacji meteo ( u mnie 12540 - Racibórz)
Można z tej strony zebrać dane GODZINOWE, jeśli chodzi o temperaturę, wkleić do arkusza kalkulacyjnego i zrobić symulację kosztów.
CO wynika na pierwszy rzut oka ?
Ze jednak dwie taryfy mają sens w przypadku pompy PW. Wprawdzie są dni, w których temp maksymalna sięga -9C w dzień, a zaraz póżniej w nocy -24C, ale po pierwsze, w 2012 było takich dni mniej, niż tydzień, poza tym, przez dwie godziny mozna wykorzystywać te -9C w taniej taryfie.
Jednak większość dni charakteryzuje się dobową amplitudą temperatur na poziomie ~4-5C, co oznacza, że nocny spadek COP jest z nawiązką rekompensowany przez spadek kosztów kWh.

malux20
22-07-2012, 00:22
plus cała sobota i niedziela

fotohobby
22-07-2012, 00:35
Zależy na jakim obszarze...
U mnie Tauron, który dziala na terenie przejętego Vattenfalla nie zróżnicował taryfy w weekend - bo tak było w V.
Dlatego we wszystkie dni jest 22-6 i 13-15.

asolt
22-07-2012, 03:10
Zależy na jakim obszarze...
U mnie Tauron, który dziala na terenie przejętego Vattenfalla nie zróżnicował taryfy w weekend - bo tak było w V.
Dlatego we wszystkie dni jest 22-6 i 13-15.

Jeszcze nie zróżnicował.

fotohobby
22-07-2012, 11:25
Tak, ale trochę już czasu od przejecie minęło. Nie śledzę (póki co :) ) informacji na ten temat, wiec nie wiem kiedy do taryfy wejdą tez weekendy.

miki121
23-07-2012, 20:54
Wreszcie nowe atlantici dostępne w Polsce :)
Co prawda trochę to trwało i się opóźniło ale w czwartek wychodzi do Nas pakiet 5 TRI11 i 1 TRI16.
Ale nerwy z powodu oczekiwania troszkę puściły bo jednak 2 tygodniowy poślizg się wydarzył.
Co prawda wytłumaczona Nam że najpierw wietrzono magazyny ze starszych modeli aby ściągnąć nowe :)

hydraulik_
24-07-2012, 06:33
Wreszcie nowe atlantici dostępne w Polsce :)
Co prawda trochę to trwało i się opóźniło ale w czwartek wychodzi do Nas pakiet 5 TRI11 i 1 TRI16.
Ale nerwy z powodu oczekiwania troszkę puściły bo jednak 2 tygodniowy poślizg się wydarzył.
Co prawda wytłumaczona Nam że najpierw wietrzono magazyny ze starszych modeli aby ściągnąć nowe :)
I trochę droższe

miki121
24-07-2012, 07:18
Ale w papierach już TRI nie są do -20 tylko do -25.
Dodatkowo ważne jest że pompa cyrkulacyjna jest elektroniczna i trochę innych zmian m.in. trochę zmian w wymienniku itp.
Różnica w cenie parę oczek.

chcialbympompe
24-07-2012, 07:50
Ale w papierach już TRI nie są do -20 tylko do -25.
Ale jednostka zewnętrzna identyczna jak poprzednio?

gp69
24-07-2012, 08:58
@miki121: Wysłałem Ci na PW prośbę o ofertę na Atlantica ...

Liwko
24-07-2012, 10:37
Dodatkowo ważne jest że pompa cyrkulacyjna jest elektroniczna

A co to oznacza?

gp69
24-07-2012, 10:43
A co to oznacza?

Sama powinna dostosować swoją moc do bieżących potrzeb instalacji.

Liwko
24-07-2012, 10:46
Sama powinna dostosować swoją moc do bieżących potrzeb instalacji.

Ile kosztuje wymiana takiej pompki?

gp69
24-07-2012, 10:50
Ile kosztuje wymiana takiej pompki?

Wymiana pewnie tyle samo, co pompki zwykłej :-), tylko jej cena jest zapewne wyższa. Nie wiem o ile.
Z drugiej strony mamy jednak dodatkowe oszczędności w prądzie ...

Liwko
24-07-2012, 10:55
Wymiana pewnie tyle damo, co pompki zwykłej :-), tylko jej cena jest zapewne wyższa. Nie wiem o ile.
Z drugiej strony mamy jednak dodatkowe oszczędności w prądzie ...

Wiesz czego się boję, że mi siądzie w mojej pompie? Chodzi o sterownik, gdyż jest elektroniczny i nie tani. Pytanie jakiego rzędu są te oszczędności w okresie eksploatacji pompki. Może rzeczywiście ma to sens, a może i nie...

gp69
24-07-2012, 11:17
Wiesz czego się boję, że mi siądzie w mojej pompie? Chodzi o sterownik, gdyż jest elektroniczny i nie tani.

Jestem tylko skromnym amatorem, ale co ma sterownik do pompy ?
Przypuszczam, że oszczędności mogą być rzędu 20W, czyli dziennie około 0,5 kWh.

Liwko
24-07-2012, 11:20
Jestem tylko skromnym amatorem, ale co ma sterownik do pompy ?
Przypuszczam, że oszczędności mogą być rzędu 20W, czyli dziennie około 0,5 kWh.

Bardziej około 40kWh rocznie. Przy średniej 0,42zł (w moim przypadku) daje 16,80zł rocznie. Ale to tylko gdybanie...

Liwko
24-07-2012, 11:22
Jestem tylko skromnym amatorem, ale co ma sterownik do pompy ?


Sterownik jest elementem PC, jednym z tych które mogą się popsuć.

Liwko
24-07-2012, 11:25
Bardziej około 40kWh rocznie. Przy średniej 0,42zł (w moim przypadku) daje 16,80zł rocznie. Ale to tylko gdybanie...

Ale też nie. Skoro moja pompka na najwyższym biegu zużywa 45W to oszczędności nie mogą być na poziomie 20W. Niech będzie 5W, to roczne oszczędności w moim przypadku będą na poziomie, uwaga, całe 4,20zł!!! Ile taka pompka jest droższa od zwykłej?

andriuss
24-07-2012, 17:13
dziękuję
a masz gdzieś opracowanie temperatur względem taryf:bye::bye::bye:

Wchodzisz na:
http://www.transport.gov.pl/2-48203f1e24e2f-1787735.html

pliki iso nie-stat mają dane godzinowe. Importujesz do excela, kilka fajnych formułek, dzień pracy, i masz co do grosza. Dobrej zabawy! Ja już jestem po.

tomek131
24-07-2012, 19:14
miki ,dajesz tą ofertę?

pomarszczonyfred
24-07-2012, 19:45
dlaczego jest ważna elektroniczna pompa obiegowa większość PCi jest z 100% ogrzewaniem podłogowym?
czy aby ma to znaczenie? czy czasem nie jest to tylko marketing?
czy rzeczywiście przy tych samych jednostkach zewnętrznych (jak napisał chciałbympompę) zwiększył się zakres temperatur zewnętrznych?

chcialbympompe
24-07-2012, 20:01
czy rzeczywiście przy tych samych jednostkach zewnętrznych (jak napisał chciałbympompę) zwiększył się zakres temperatur zewnętrznych?
Widziałeś znak interpunkcyjny na końcu zdania? Ja pytałem a nie stwierdzałem fakt.

pomarszczonyfred
24-07-2012, 21:05
Widziałeś znak interpunkcyjny na końcu zdania? Ja pytałem a nie stwierdzałem fakt.

ja nie tylko zakończyłem pytajnikiem ale spotęgowałem niedowierzanie, że coś takiego jest możliwe.
ja bym nie wpadł na taką myśl, aby pisać takie bzdury, znakiem tego mogło by oznaczać, że altantik to taka super firma co zmienia DTR a nie urządzenie.
w katalogu najnowszyma waterstage jest coś takiego: "The values of heating capacity/power input/COP are based on measurement of EN14511 standard.
Usage environment, such as operation of the heating equipment, room temperature, and controller adjustments, may cause disparities between practically determined and these values."

mam nadzieję, że również zimą będziesz się odzywał :)

tomek131
26-07-2012, 19:18
miki ! , miiiiiiiki ! oj miki miki

miki121
26-07-2012, 21:37
miki ! , miiiiiiiki ! oj miki miki

Wyślij mi twój adres e-mail na priva bo ciągle wiadomość mi nie chce przejść i pokazuje się coś w stylu błędny adres :(

piter719
26-07-2012, 21:44
miki ! , miiiiiiiki ! oj miki miki
zalatany chłopisko. nie denerwuj się. odpowie. nie spodziewał się może takie zainteresowania. ja też też czekałem. ale to chyba dobrze świadczy że ma ciągle klientów. lepiej tak niż niż byśmy byli jedyni. cierpliwość popłaca.:rolleyes:

tomek131
27-07-2012, 19:16
Wysłałem miki

SUSPENSER
29-07-2012, 17:08
Planuję zakup PPC Hewalex 3,8 kW do CWU i grzanie nią także CO w okresach przejściowych [wystarczy odkręcić zawory] – a może polecicie lepszy wyrób w podobnej cenie ?

Jako, że znacie się na PC mam pytanie czy dobrze to wymyśliłem:
- wlot powietrza do PPC kanałem wentylacyjnym komina,
- wylot do instalacji WM [trójnik za rekuperatorem i zaślepka kanału wyjściowego z reku (lub przepustnica w droższej opcji) lub na zewnątrz kanałem dolotowym powietrza do kotła (fi 160) - przełączane ręcznie w zależności od tego czy chcę chłodzić dom czy nie,
- wlot zimnej wody z powrotu instalacji - wpięcie przy kotle na ekogroszek,
- wylot wody ciepłej - pomiędzy kotłem na ekogroszek a pompami CWU, CO

Będę mógł sterownikiem kotła na ekogroszek sterować pompami CWU, CO tak, żeby po nagrzaniu CWU włączała się pompa CO i dogrzewała dom [a termostat w salonie będzie wyłączał pompę CO gdy temperatura będzie odpowiednia].
Grzejniki mam zwykłe, ale przewymiarowane, więc powinny dawać radę przy dodatnich temperaturach - zwłaszcza, że nawet przy -25 na zewnątrz wystarcza, że mam w instalacji 52 st na zasilaniu.

Czy wg Was to powinno działać czy będę żałował ?

Czy warto przy okazji uruchomić 2 taryfę [grzanie zapewne będzie najbardziej potrzebne w nocy i nad ranem gdy jest najzimniej] ?

Dodam, że do samego CWU latem potrzeba mi zaledwie 2 kg węgla/dobę [kupiony po 830 zł/tonę], zasobnik CWU ma 120 litrów, ale mogę PPC grzać także kocioł na ekogroszek w którym jest 80 litrów wody.

moncik
30-07-2012, 22:49
Hej

To teraz z innej beczki. Jak wszystkim (?) wiadomo, nasz rynek klienta indywidualnego czeka uwolnienie cen energii. Mimo, że temat aktualnie się odsuwa w czasie, to z pewnością nie umrze śmiercią naturalną. Pytanie nie czy, tylko kiedy to się stanie. Generalnie większość "ekspertów" (wybaczcie, z racji powiązań z rynkiem finansowych mam swoje zdanie na temat ekspertów wszelakiej maści i ich kompetencji) twierdzi, że rynek (hehe, jaki rynek, po prostu koncerny) zareaguje w podobny sposób jak na uwolnienie cen dla przemysłu, czyli gwałtownym podniesieniem cen o 40%. Niestety, tym razem chyba skłonna jestem zgodzić się z tymi opiniami. A co Wy o tym sądzicie? Dla mnie jest to o tyle istotny temat, że w tej chwili mam właśnie dylemat: ekogroszek czy pompa pw. Czy rachunki za prąd mnie nie zszokują tak, jak niegdyś tych, co ogrzewali się olejem? Ech, mózg już mi paruje od analizowania :bash:

malux20
31-07-2012, 10:10
moncik - słuszne obawy
zrób tak teraz instalację w domu żeby w razie kłopotów zmienić na coś innego

malux20
31-07-2012, 11:02
jeszcze jedna sprawa
czy na trwałość pompy ma wpływ jakość wody?
co z tym zrobić ewentualnie -jakaś stacja uzdatniania?>

SUSPENSER
31-07-2012, 13:32
Jaką masz powierzchnię domu, jakie planujesz ocieplenie i czy masz OZC ?

Malux20 dobrze pisze - jak zrobisz np. wszędzie podłogówki z PPC lub piecem w kotłowni [elektrycznym, ekogroszkowym] to w razie W będzie można bez większych kłopotów zmienić źródło ciepła.

primi
31-07-2012, 21:04
Pracowałem przez jakiś czas dla firmy sprzedającej energię dla MSP i IMO uwolnienie (prawdopodobnie od 01 stycznia 2013) może trochę wpłynąć na wysokość cen, ale...
- już teraz można zagwarantować sobie stałe ceny do końca 2015 (stałe tzn. minimum takie jak teraz, a jak się ponegocjuje to nawet niższe ;)
- ceny dla firm rosły mocno bo dla prywatnych odbiorców były zamrożone (regulowane), po uwolnieniu powinno to się trochę wyrównać,
- gwałtowny wzrost cen = społeczny niepokój, a to ekipie rządzącej nie jest po drodze, podwyżki dotkną wszystkich również najuboższych, prędzej wymyślą jakiś inny myk i np zgodzą się na wyższe podwyżki niż dotychczas, ale jednak trzymając łapę przy pomocy URE w jakimś "okresie przejściowym"

Na prądzie się nie znam, każdy musi podejmować decyzję o wyborze źródła ogrzewana sam, ja jednak śpię spokojnie ;)

Przy okazjo zużycie prądu za lipiec CWU to 115 kWh czyli ok 55 zł. 4 osoby, chodzimy czyści spać :D

malux20
02-08-2012, 16:08
przestudiowałem tygodniowe i dobowe wykresy temperatur

przy powietrznej warto mieć taryfę z okienkiem 13-15 nawet przy największych mrozach typu mius 25 wtedy temperatura podchodzi wtedy do 10-13 na minusie oczywiście
czyli nawet w taką mrożną dobę jakis cop będzie większy niż 1
po obejrzeniu wykresów dobowych i tygod. dochodże do wniosku że wielkich mrozów u mnie przez 24 prawie nie ma


sprzedawcy takich pomp gdyby takie wykresy pokazywali klientom mieliby z górki

moncik
02-08-2012, 17:24
Jaką masz powierzchnię domu, jakie planujesz ocieplenie i czy masz OZC ?
Malux20 dobrze pisze - jak zrobisz np. wszędzie podłogówki z PPC lub piecem w kotłowni [elektrycznym, ekogroszkowym] to w razie W będzie można bez większych kłopotów zmienić źródło ciepła.
Około 140 m2, podłoga ok 10 cm perlitu, ściany 20 cm styropianu, dach ok 30cm wełny. OZC jest, wystarczyłby piec ok 6 kW, a biorąc poprawki na jakość wykonania 8 kW. Podłogówki są wszędzie (prócz garażu i kotłowni). Łatwo się mówi - zmień piec. To kosztuje. Wolałabym wlaśnie takich decyzji uniknąć :)

Arturo: dlaczego odpada w przedbiegach? Z ekonomicznego punktu widzenia ekogroszek jest tańszy zarówno przy inwestycji jak i w użytkowaniu. To, że są także inne punkty widzenia, powoduje, że zastanawiam się też nad PC.

chcialbympompe
02-08-2012, 17:59
Z ekonomicznego punktu widzenia ekogroszek jest tańszy zarówno przy inwestycji jak i w użytkowaniu.
Ile ciebie kosztuje kocioł na ekogroszek 8kW + zasobnik + osprzęt + komin?

hydraulik_
02-08-2012, 18:21
I pomieszczenie
tAŃSZE JEST DREWNO Z WŁASNEGO LASU SPALANE W SMIECIUCHU:lol2:

plusfoto
02-08-2012, 20:06
Z ekonomicznego punktu widzenia ekogroszek jest tańszy zarówno przy inwestycji jak i w użytkowaniu. To, że są także inne punkty widzenia, powoduje, że zastanawiam się też nad PC.
Wątpię abyś przy groszku za CO i CWU zamknął się rocznie kwotą porównywalną z PC. Myślę że co najmniej koszty będziesz miał o 50% wyższe. Przy instalacji zgoda zapłacisz trochę mniej ale zależy co do tej instalacji wliczysz.

SUSPENSER
02-08-2012, 21:32
Około 140 m2, podłoga ok 10 cm perlitu, ściany 20 cm styropianu, dach ok 30cm wełny. OZC jest, wystarczyłby piec ok 6 kW, a biorąc poprawki na jakość wykonania 8 kW. Podłogówki są wszędzie (prócz garażu i kotłowni). Łatwo się mówi - zmień piec. To kosztuje. Wolałabym wlaśnie takich decyzji uniknąć :)

Arturo: dlaczego odpada w przedbiegach? Z ekonomicznego punktu widzenia ekogroszek jest tańszy zarówno przy inwestycji jak i w użytkowaniu. To, że są także inne punkty widzenia, powoduje, że zastanawiam się też nad PC.

8 kW [po wliczeniu CWU] to mało - najmniejsze kotły na ekogroszek mają 11 kW, więc proponuję policzyć koszty obu instalacji i eksploatacji.

Co do zużycia węgla to do CO i CWU powinno wystarczyć około 2 ton rocznie.

Kocioł, PC mają określoną trwałość i elementy zużywające się podczas eksploatacji - przy ekogroszku jest to: ślimak [trwałość 5-8 lat w dobrym kotle, koszt 180 zł + wymiana], kondensatory rozruchowe [trwałość 5-8 lat, koszt 20 zł + wymiana].
Trwałość kotła na ekogroszek określa się na 15-20 lat.

Może ktoś od PPC poda podobne dane, żebyś wybrała świadomie.

Na Twoim miejscu poważnie pomyślałbym nad PPC [może trochę przewymiarowanej, żeby w 2 taryfie dała radę] - będzie [lub nie] niewiele drożej w eksploatacji a wygoda użytkowania za nią przemawia.
Pomyślałbym jeszcze nad możliwością chłodzenia domu [wylot chłodnego powietrza z PPC latem skierować do instalacji wentylacji mechanicznej] - to by było 2 w jednym i tu już na pewno warto mieć PPC.

Wentylacja mechaniczna z tanim, prostym rekuperatorem np. Luna i GWC rurowy lub glikolowy [tani i skuteczny].

miki121
02-08-2012, 21:50
8 kW [po wliczeniu CWU] to mało - najmniejsze kotły na ekogroszek mają 11 kW, więc proponuję policzyć koszty obu instalacji i eksploatacji.

Co do zużycia węgla to do CO i CWU powinno wystarczyć około 2 ton rocznie.

Kocioł, PC mają określoną trwałość i elementy zużywające się podczas eksploatacji - przy ekogroszku jest to: ślimak [trwałość 5-8 lat w dobrym kotle, koszt 180 zł + wymiana], kondensatory rozruchowe [trwałość 5-8 lat, koszt 20 zł + wymiana].
Trwałość kotła na ekogroszek określa się na 15-20 lat.

Może ktoś od PPC poda podobne dane, żebyś wybrała świadomie.

Na Twoim miejscu poważnie pomyślałbym nad PPC [może trochę przewymiarowanej, żeby w 2 taryfie dała radę] - będzie [lub nie] niewiele drożej w eksploatacji a wygoda użytkowania za nią przemawia.
Pomyślałbym jeszcze nad możliwością chłodzenia domu [wylot chłodnego powietrza z PPC latem skierować do instalacji wentylacji mechanicznej] - to by było 2 w jednym i tu już na pewno warto mieć PPC.

Wentylacja mechaniczna z tanim, prostym rekuperatorem np. Luna i GWC rurowy lub glikolowy [tani i skuteczny].

Akurat miałem przyjemność być przez dwa sezony serwisantem kotłów na paliwa stałe - producenta który sprzedawała średnio 40k urządzeń rocznie od zwykłych zasypowców po inne ciekawe urządzenia z podajnikami.
Kotły te miały 5 lat gwarancji i w takich urządzeniach usuwałem tzw. usterki gwarancyjne..
Praca miała być dorywcza na zasadzie 3-5 reklamacji miesięcznie :)
Skończyło się że na rejon śląska i małopolski miałem średnio 45 reklamacji miesięcznie ;)
Ślimaki, podajniki , ślimaki, wentylatory, łożyska itp..
W dwu - trzy letnich kociołkach..
Oczywiście dla mnie jako dla kolesia robiącego to po godzinach od pracy rewelacja 90zł za godzinę na rękę plus 1,12zł za km :)
W styczniu i lutym wychodziło mi spokojnie 3 dodatkowe pensje a użytkowników tych bezawaryjnych kotłów było mi żal...
Problemy z opałem, ustawienia ( klienci którzy mieli zeszyciki i stołek w kotłowni :) )
Pompa czy gaz to jest dobre alternatywa ale paliwa stałe raczej dla kogoś kto ma zdrowie i nerwy:)
Dodatkowo gdzieś tam Pana informacja że producenci pomp ciepła wrzucają chińskie część więc proponuje dokładnie przestudiować czy silniki, wentylatory i bebechy w elektronice są made in poland :)

plusfoto
02-08-2012, 22:27
Przy PPC 1kWh=0,4/2,5=0,2zł
Matematyka:mad:

moncik
03-08-2012, 08:05
Ja mam kominy postawione i w obecnym stanie odpalenie kotłowni na ekogroszek kosztowałoby mnie do 14 tys, a PC ok 20 tys. Śmieciucha nie biorę pod uwagę. Co najmniej 6 tys to wychodzi 3 lata grzania domu węglem ;) Problem też w tym, że nikt nie jest w stanie powiedzieć, jakie będą podwyżki cen prądu po uwolnieniu cen. Do tego dochodzi jeszcze kolejny kryzys wiszący nam nad głowami. A jak mi prąd na wsi wyłączą? ;) Agregatem kocioł na ekogroszek jakoś obsłużę, PCI już nie dam rady chyba :) Dobra, to już trochę abstrakcyjne, ale pokazuje co mi w głowie siedzi :lol2: No dobra, wątek nie jest o ekogroszku, a o PC :) Chciałabym PC, ale po prostu nie wiem, czy nie wpakuję się za 3 lata w jakieś bagno.

malux20
03-08-2012, 09:50
typowe rozterki
jakas alternatywa zawsze dobra

moncik
03-08-2012, 18:53
Także,podstawa niskich rachunków to dobry dom :)

Tu się zgadzamy :)

SUSPENSER
03-08-2012, 21:35
Akurat miałem przyjemność być przez dwa sezony serwisantem kotłów na paliwa stałe - producenta który sprzedawała średnio 40k urządzeń rocznie od zwykłych zasypowców po inne ciekawe urządzenia z podajnikami.
Kotły te miały 5 lat gwarancji i w takich urządzeniach usuwałem tzw. usterki gwarancyjne..
Praca miała być dorywcza na zasadzie 3-5 reklamacji miesięcznie :)
Skończyło się że na rejon śląska i małopolski miałem średnio 45 reklamacji miesięcznie ;)
Ślimaki, podajniki , ślimaki, wentylatory, łożyska itp..
W dwu - trzy letnich kociołkach..
Oczywiście dla mnie jako dla kolesia robiącego to po godzinach od pracy rewelacja 90zł za godzinę na rękę plus 1,12zł za km :)
W styczniu i lutym wychodziło mi spokojnie 3 dodatkowe pensje a użytkowników tych bezawaryjnych kotłów było mi żal...
Problemy z opałem, ustawienia ( klienci którzy mieli zeszyciki i stołek w kotłowni :) )
Pompa czy gaz to jest dobre alternatywa ale paliwa stałe raczej dla kogoś kto ma zdrowie i nerwy:)
Dodatkowo gdzieś tam Pana informacja że producenci pomp ciepła wrzucają chińskie część więc proponuje dokładnie przestudiować czy silniki, wentylatory i bebechy w elektronice są made in poland :)

Jak ktoś kupił kiepski kocioł patrząc tylko na wielkość producenta lub słuchając rad instalatora [który miał z tego polecenia niezłą prowizję] to nie dziwne, że ma kłopoty - jakby wybrali lepiej to ani ustawienia ani ciągłe awarie by ich nie nękały.

Dlaczego zrezygnowałeś z takiej fajnej pracy ?

Nie wypowiadałem się nt "chińskości" podzespołów :no:

miki121
03-08-2012, 21:45
Jak ktoś kupił kiepski kocioł patrząc tylko na wielkość producenta lub słuchając rad instalatora [który miał z tego polecenia niezłą prowizję] to nie dziwne, że ma kłopoty - jakby wybrali lepiej to ani ustawienia ani ciągłe awarie by ich nie nękały.

Dlaczego zrezygnowałeś z takiej fajnej pracy ?

Nie wypowiadałem się nt "chińskości" podzespołów :no:

Z dwóch powodów - jestem przeciwnikiem paliw stałych ;) i drugi ogólnie panujący syf powrót do dom wiązał się z rozbieraniem w przedpokoju bo wyglądałem jak górnik na przodku..
Co do firmy to nie jest wcale g... po prostu tak się dzieje z dużą ilością kotłów na rynku :(

chcialbympompe
03-08-2012, 21:46
Z tego co wiem to miki po prostu "poszedł na swoje". A ten kiepski kocioł to jaki z tej uznanej "wielkości producenta"? A jaka marka i za ile jest w takim razie godna polecenia?

EDIT:
miki121 odpowiedział sam ale nie będę kasował postu z uwagi na zamieszczone pytania.

miki121
03-08-2012, 21:57
129164Dzisiaj odpaliłem nowego ATLANTICA TRI 11 :)
Ogólnie bardzo ciekawe wrażenia :)
Sam hydrobox przeżył bardzo dużo zmian.
Pierwsza z nich to zmiana wielkości o 30% w dół..
Pompa cyrkulacyjna elektroniczna, nowy wymiennik ciepła, zmiany w rozstawie podejść ( lepiej dla nas - monterów ).
Nowa automatyka przygotowana pod wiele ciekawych opcji dodatkowych..

tomek131
04-08-2012, 16:56
Atlantica odpaliłeś a ja oferty na pompę i WM jak ni miołem,tak ni mom.To robię grawitację i gaz ,łaski bez :)

SUSPENSER
04-08-2012, 22:56
Z dwóch powodów - jestem przeciwnikiem paliw stałych ;) i drugi ogólnie panujący syf powrót do dom wiązał się z rozbieraniem w przedpokoju bo wyglądałem jak górnik na przodku..
Co do firmy to nie jest wcale g... po prostu tak się dzieje z dużą ilością kotłów na rynku :(

Masz rację - zdecydowanie lepiej sprzedawać i serwisować PC :)

Dlatego trzeba dobrze wybierać - np. RBR Ekouniwersal, Tilgner EKR, Skam-P Premium.

chcialbympompe
05-08-2012, 07:43
Arturo72
Wiesz, że na forum jest mnóstwo osób mających jakiś mniej lub bardziej komercyjny interes by pisać to co piszą. Jedni to sprzedawcy danych rozwiązań, inny płatni PR-owcy a jeszcze inna grupa to użytkownicy, którzy za wszelką cenę bronią decyzji, które podjęli - nawet wbrew rozsądnym argumentom. Trzeba się z tym pogodzić :(

Ciekawe, że bardzo wielu "ekogroszkowców", którzy są tak 100%-owo zadowoleni ze swojego taniego, czystego, ekologicznego i bezobsługowego źródła ciepła montuje solary lub PC... Chyba nie mają co z kasą robić.

hydraulik_
05-08-2012, 09:49
Masz rację - zdecydowanie lepiej sprzedawać i serwisować PC :)

Dlatego trzeba dobrze wybierać - np. RBR Ekouniwersal, Tilgner EKR, Skam-P Premium.
PC mają jedną zasadniczą wadę -nie wymagają serwisowania.
W początkowym okresie użytkowania trzeba wyczyścić filtry.
O pc można zapomnieć .
Najbardziej zadowoleni z ekogroszków są instalatorzy i serwisanci .Gwarantują stabilną pracę.Podobnie jak kotły olejowe i kondensacyjne.

yaiba83
05-08-2012, 12:12
A pompy ciepła to się wcale nie psują.
Nie można zbyt mocno do przodu rokować. Za 5 lat powstanie nowy wątek i wtedy dane będą rzetelniejsze niż zachwalanie PC mając ją od 3 lat. Nie twierdzę, że za 10lat się popsuje, bo może i będzie 15-20lat śmigać ale w tym czasie na pewno pompy będzie trzeba serwisować. Skoro w tradycyjnej kotłowni psują się elementy tutaj także będą i nie piszę tego złośliwie.
Kto pechowy przeżyje pierdyknięcie burzy, pompki obiegowe nawet te markowe lubią nawalić itd... Swoją drogą jak wymienniki ciepła zachowują się po 10latach pracy i braku jakichkolwiek czynności serwisowych, nie wpłynie to na COP? Można gdybać długo. Każdy system ma swoje wady. Brachol ma kopciucha z dmuchawą i jeszcze nic z piecem nie robił poza czyszczeniem i paleniem.

flisiu
05-08-2012, 14:21
Witam wszystkich, od jakiegos czasu sledze temat pomp ciepla. od poczatku zakodowalem sobie w glowie ze bede zakladal u siebie w domu PC gruntowa. bo jak zaczynalem czytac o PC powietrznej to duzo komentarzy bylo ze to za slabe, nie daje rady w srogie zimy itp... widze jednak ze coraz wiecej osob decyduje sie na PC powietrza. Czyli rozumiem ze jednak PC powietrza daje rade. Moje pytanie jest co dom musi spelniac aby powietrzna pompa zapewniala komfort ciepla w domu. rozumiem ze dom dobrze ocieplony wykonany dobrze bez mostkow cieplnych. czy mam racje?? jaki jest sens zakladac gruntowa pompe i jaka jest jej przewaga nad powietrzna pompa?? tylko wyzsze COP czy cos wiecej?? jesli sie myle to prosze o sprostowanie.

yaiba83
05-08-2012, 16:09
Aż wyższe COP, o to się tutaj rozchodzi. Im wyższy współczynnik tym tańsze ogrzewanie. Trzeba tylko znaleźć złoty środek pomiędzy wartością COP a inwestycją i czasem zwrotu.

flisiu
05-08-2012, 18:17
ile to mniej wiecej moze przekladac sie na rachunek za prad w okresie najwiekszych mrozow?? rozumie ze pompa powietrza ma wtedy COP = 1 a gruntowa ile??

hydraulik_
05-08-2012, 20:45
Witam wszystkich, od jakiegos czasu sledze temat pomp ciepla. od poczatku zakodowalem sobie w glowie ze bede zakladal u siebie w domu PC gruntowa. bo jak zaczynalem czytac o PC powietrznej to duzo komentarzy bylo ze to za slabe, nie daje rady w srogie zimy itp... widze jednak ze coraz wiecej osob decyduje sie na PC powietrza. Czyli rozumiem ze jednak PC powietrza daje rade. Moje pytanie jest co dom musi spelniac aby powietrzna pompa zapewniala komfort ciepla w domu. rozumiem ze dom dobrze ocieplony wykonany dobrze bez mostkow cieplnych. czy mam racje?? jaki jest sens zakladac gruntowa pompe i jaka jest jej przewaga nad powietrzna pompa?? tylko wyzsze COP czy cos wiecej?? jesli sie myle to prosze o sprostowanie.
Niema czegoś takiego ,że nieda rady czy da radę.Nie musisz super izolować.
Jeżeli wybudujesz 50 m2 o zapotrzebowaniu 10 kW albo 300 m2 o zapotrzebowaniu 10 kW to dasz pompę 10 kW. I da radę.
A cop dla gruntowej zależy od wymiennika gruntowego. Może wynosić np 4,5 a dla powietrznej cop 3,3
I to kusi i to nęci.
Jedno jest pewne .Jaka robimy modernizację instalacji z olejakiem czy weglówką daję PC PW

A pytanie -jakie jest cop przy największych mrozach nic nie wnosi .To incydenty

SUSPENSER
05-08-2012, 20:47
Ciekawe, że bardzo wielu "ekogroszkowców", którzy są tak 100%-owo zadowoleni ze swojego taniego, czystego, ekologicznego i bezobsługowego źródła ciepła montuje solary lub PC... Chyba nie mają co z kasą robić.

Pewnie bez problemu wymienisz 3 lub 5 z forum ?

Vld
05-08-2012, 20:52
ja sam się zgłaszam :)
tyle, że nie kupuje gotowej, a spróbuje ją sam zrobić
tylko na CWU, powietrze/woda ze schładzaniem jednego pomieszczenia na poddaszu

SUSPENSER
05-08-2012, 21:06
ja sam się zgłaszam :)
tyle, że nie kupuje gotowej, a spróbuje ją sam zrobić
tylko na CWU, powietrze/woda ze schładzaniem jednego pomieszczenia na poddaszu

Nie liczysz się podobnie jak ja bo chodzi nam nie tyle o źródło ciepła [zamiast kotła na ekogroszek], co o 2 w jednym tj. grzanie CWU i chłodzenie pomieszczenia/domu i do tego PPC nadaje się doskonale ;)

Vld
05-08-2012, 21:14
mniejsza o większość, czy się liczę czy nie
natomiast mam tak samo dosyć upałów jak i palenia w kotle latem
a że był pod ręką niepotrzebny osuszacz powietrza z pompą 1 kW, to postanowiłem go wykorzystać i coś z tego sklecić.

SUSPENSER
05-08-2012, 21:14
Czy w tych urządzeniach nie trzeba dosypywać węgla co jakiś czas ? Czy w tych urządzeniach nie trzeba przerzucać ileś ton węgla ? Czy w tych urządzeniach można wyjechać na dwa,trzy bezstresowe tygodnie ? Czy w tych urządzeniach co jakiś czas nie trzeba wzywać serwisu do wymiany zawleczki ? Czy te urządzenia są całkowicie bezobsługowe ? Czy w tych urządzeniach nie trzeba mieć osobnego pomieszczenia na kilka ton węgla ? Czy w tych urządzeniach gdzie pracują można w tym samym pomieszczeniu zrobić pralnię ?
Jeśli tak,to biorę je za 15tys.zł,a jak nie to Ty dajesz mi kolejne 15tys.zł odszkodowania ;)
SUSPENSER-nie błaźnij się,odpowiedz na pytania i zbieraj na odszkodowanie :)

Piszesz jak dzieciak i do tego poziomu nie zamierzam dać się sprowadzić.

Proponuję podszkolić się z: czytania ze zrozumieniem, fizyki, matematyki, żeby nie trzeba było prostować Twoich wpisów, i żebyś nie musiał tłumaczyć błędów w dodawaniu "chińskim kalkulatorem" - gdy opanujesz dobrze materiał z poziomu gimnazjum wtedy zaczniesz więcej rozumieć ...

SUSPENSER
05-08-2012, 21:21
mniejsza o większość, czy się liczę czy nie
natomiast mam tak samo dosyć upałów jak i palenia w kotle latem
a że był pod ręką niepotrzebny osuszacz powietrza z pompą 1 kW, to postanowiłem go wykorzystać i coś z tego sklecić.

Ja także mam dość upałów i dlatego myślę o PPC, ale nie wiem czy takie chłodzenie [na wylocie PPC poniżej 5 st C] nie wysuszałoby powietrza w pomieszczeniach.

Na razie nie znalazłem wpisów na forum nt używania PPC podłączonej do wentylacji mechanicznej w celu chłodzenia domu - jak ktoś takie widział proszę o linki ...

chcialbympompe
05-08-2012, 21:31
Pewnie bez problemu wymienisz 3 lub 5 z forum ?
Nie będę bawił się w detektywa. Polecam jednak zajrzeć do wątku http://forum.muratordom.pl/showthread.php?159343-Pompa-powietrze-woda-TYLKO-do-cwu

Vld
05-08-2012, 21:41
każde chłodzenie będzie wysuszało, w letnich warunkach wystarczy powierzchnia o kilka stopni chłodniejsza i już masz skraplanie wody.

Szczególnie rekuperatorami się nie interesowałem, ale widziałem takie z pompą ciepła, podgrzewające dodatkowo powietrze wtłaczane do pomieszczeń i schładzające te zużyte. Nic też nie stało by na przeszkodzie, by jak w klimie wstawić zawór 4d i obrócić obieg w drugą stronę, wtedy byś miał chłodzenie i wyrzucanie ciepła. tylko pozostaje pytanie jaką to będzie miało wydajność i czy wystarczy by zapewnić komfort w całym domu?

malux20
06-08-2012, 10:10
skoro pompy są tak bezawaryjne to zapewne bez problemu można dostać 5lub 10 letnią gwarancję i serwis darmowy na te lata
przy piecu-jego ewentualne usterki są do opanowania przez lewusa technicznego.

z podajnikami nie jest tak żle a pompami tak niebiansko.

yaiba83
06-08-2012, 13:45
ile to mniej wiecej moze przekladac sie na rachunek za prad w okresie najwiekszych mrozow?? rozumie ze pompa powietrza ma wtedy COP = 1 a gruntowa ile??

Przez dłuższy czas analizowałem forum i jakoś chyba nie znalazłem użytkownika, któremu by COP spadł poniżej 3,0 przy pompie gruntowej w największe mrozy. Szczególnie przy odwiertach pionowych, chociaż użytkownicy płaskich też nie narzekają (pod warunkiem posiadania odpowiedniej działki).

yaiba83
06-08-2012, 13:47
ile to mniej wiecej moze przekladac sie na rachunek za prad w okresie najwiekszych mrozow?? rozumie ze pompa powietrza ma wtedy COP = 1 a gruntowa ile??

Już chyba kilka razy wklejałem link, ale wkleję jeszcze raz do strony Viessmann (http://www.viessmann.pl/pl/dom-jednorodzinny/Ogrzewanie/pompy-ciepla/wizualizacja.html)
Popatrz sobie jak się zachowuje pompa "jedynego i słusznego" producenta latem i zimą :P

clarnet
06-08-2012, 14:51
ile to mniej wiecej moze przekladac sie na rachunek za prad w okresie najwiekszych mrozow?? rozumie ze pompa powietrza ma wtedy COP = 1 a gruntowa ile??
Pompa gruntowa w eksploatacji jest ok. 15-30% tańsza.
W przeliczeniu na pieniądze jest to kwota 500-1500 zł na sezon dla domu 100-200 m2
Źle rozumiesz COP 1 i nie patrz na rachunek w największe mrozy. No chyba, że przy "nie największych" mrozach czy przy +2 stopniach nie chcesz w ogóle ogrzewać domu.

chcialbympompe
06-08-2012, 17:57
To chyba jeszcze zależy od proporcji zużycia CWU/CO, no nie? Bo powietrzna latem będzie miała przeważnie lepsze COP niż gruntowa i tak samo może być na wiosnę. Gruntowa "rozwinie skrzydła" przy dużych mrozach, kiedy grunt nadal będzie miał około zera albo lekko na minusie (po wychłodzeniu DZ i braku regeneracji) a DZ powietrznej będzie miało np. -10 stopni. W całorocznym ujęciu przy bardzo energooszczędnym domu ale lubiących się myć mieszkańcach różnica może wyjść więc jeszcze mniejsza.

SUSPENSER
06-08-2012, 22:19
Nie będę bawił się w detektywa. Polecam jednak zajrzeć do wątku http://forum.muratordom.pl/showthread.php?159343-Pompa-powietrze-woda-TYLKO-do-cwu

Skoro napisałeś:

http://forum.muratordom.pl/images/misc/quote_icon.png Napisał chcialbympompe http://forum.muratordom.pl/images/buttons/viewpost-right.png (http://forum.muratordom.pl/showthread.php?p=5481001#post5481001)
Ciekawe, że bardzo wielu "ekogroszkowców", którzy są tak 100%-owo zadowoleni ze swojego taniego, czystego, ekologicznego i bezobsługowego źródła ciepła montuje solary lub PC... Chyba nie mają co z kasą robić.


to chyba wiesz na pewno, że montują a nie tylko, że rozmawiają o tym, że się zastanawiają nad zamontowaniem ?

A może napisałeś pochopnie i wcale nie jest to "bardzo wielu", lecz przypadki jednostkowe ?

SUSPENSER
06-08-2012, 22:19
każde chłodzenie będzie wysuszało, w letnich warunkach wystarczy powierzchnia o kilka stopni chłodniejsza i już masz skraplanie wody.

Szczególnie rekuperatorami się nie interesowałem, ale widziałem takie z pompą ciepła, podgrzewające dodatkowo powietrze wtłaczane do pomieszczeń i schładzające te zużyte. Nic też nie stało by na przeszkodzie, by jak w klimie wstawić zawór 4d i obrócić obieg w drugą stronę, wtedy byś miał chłodzenie i wyrzucanie ciepła. tylko pozostaje pytanie jaką to będzie miało wydajność i czy wystarczy by zapewnić komfort w całym domu?

Dokładnie - jeden problem to wysuszanie, a drugi możliwość kapania wody z anemostatów [i to może być większy problem].

Co do wydajności to skoro taka PPC daje 3,8 kW ciepła to musi dać co najmniej 2,8 kW chłodu co przy domu z zapotrzebowaniem na ciepło na poziomie 7 kW przy różnicach temp. zewn - wewn około 50 st C powinno spokojnie wystarczyć przy różnicy około 10 st C.

SUSPENSER
06-08-2012, 22:20
skoro pompy są tak bezawaryjne to zapewne bez problemu można dostać 5lub 10 letnią gwarancję i serwis darmowy na te lata
przy piecu-jego ewentualne usterki są do opanowania przez lewusa technicznego.

z podajnikami nie jest tak żle a pompami tak niebiansko.

Dokładnie - skoro RBR daje 5 lat gwarancji to na PC też powinno być co najmniej tyle - jestem zaskoczony, że nie ma skoro są tak bezawaryjne :o

Vld
06-08-2012, 23:24
Dokładnie - jeden problem to wysuszanie, a drugi możliwość kapania wody z anemostatów [i to może być większy problem].

Co do wydajności to skoro taka PPC daje 3,8 kW ciepła to musi dać co najmniej 2,8 kW chłodu co przy domu z zapotrzebowaniem na ciepło na poziomie 7 kW przy różnicach temp. zewn - wewn około 50 st C powinno spokojnie wystarczyć przy różnicy około 10 st C.

:)
chłodek za oknem to jedno, a słoneczko za oknem to drugie

skur.... rano w pokoju 22 m2 przez okno balkonowe od wschodu w ciągu 1h temperatura rośnie o 5-6C

nawet licząc 500W/m2 to mam 4m2 zasłonki która generuje mi jak grzejnik 2 kW ciepła
mam klimę 2,1 kW chłodzenia i ledwo sobie z tym pokojem radzi, 3 kW na cały dom nie ma szans

malux20
07-08-2012, 11:58
może się to przyda komuś ja pompę s10 z grupą bezpieczenstwa i jakimś zestawem przyłączeniowym zasobnikiem 300l cwh zapłaciłem 14 600 netto
fakt że to było w grudniu
montaż zależy jak to liczyć 1000-1500 zł

ja przy tej cenie stwierdziłem że taniej to wyjdzie od podajnika ekowęg plus solary

miki121
07-08-2012, 15:50
Za 1500zł montaż uwzględniając w to instalację elektryczną, chłodniczą, grzewczą, zawory itp.
Szczerze mówiąc nierealne...

tomek131
07-08-2012, 16:18
miki przygrałeś w przysłowiowego ciula.A może bałeś się założyć u mnie WM z reku i powietrzną pompę ,bo wreszcie jeden człowiek od lat na tym forum napisałby prawdę na w/w temat?Bo 99% pozytywnych opinii w tych tematach ,to póki co sprzedawcy,handlowcy,monterzy oraz tacy, którzy prędzej czy pożniej się takimi okazują
To jak to jest

malux20
07-08-2012, 16:41
Za 1500zł montaż uwzględniając w to instalację elektryczną, chłodniczą, grzewczą, zawory itp.
Szczerze mówiąc nierealne...

możliwe
i to bardziej 1 niż 1,5

miki121
07-08-2012, 17:04
miki przygrałeś w przysłowiowego ciula.A może bałeś się założyć u mnie WM z reku i powietrzną pompę ,bo wreszcie jeden człowiek od lat na tym forum napisałby prawdę na w/w temat?Bo 99% pozytywnych opinii w tych tematach ,to póki co sprzedawcy,handlowcy,monterzy oraz tacy, którzy prędzej czy pożniej się takimi okazują
To jak to jest

Szczerze mówiąc Tomku to wysłałem Tobie oferty już kilka raz do kilku projektów..
I sam już nie wiem czy ty chcesz budować dom czy tylko wysyłasz zapytania..
Z całym szacunkiem do Ciebie osobę która krytykuje wszystkie systemy wentylacji i pompy ciepła miej też trochę szacunku do tzw. handlowca i zdecyduj się czy budujesz ten czy nie i czy to jest ten czy inny projekt..
A jeżeli podchodzisz do tej sprawy poważnie to masz w stopce telefon do mnie i zadzwoń i określ się co gdzie i jak masz zamiar zrobić.

miki121
07-08-2012, 17:08
możliwe

Jeżeli mówisz o osobie która przyjedzie podpiąć tylko urządzenie a ty zrobisz wszystkie instalacje to jak najbardziej...

hydraulik_
07-08-2012, 18:48
może się to przyda komuś ja pompę s10 z grupą bezpieczenstwa i jakimś zestawem przyłączeniowym zasobnikiem 300l cwh zapłaciłem 14 600 netto
fakt że to było w grudniu
montaż zależy jak to liczyć 1000-1500 zł

ja przy tej cenie stwierdziłem że taniej to wyjdzie od podajnika ekowęg plus solary
Przyjmuję ,że pracowali 3 dni -2 osoby.Dojazdy ,sprzęt (pompa ,zegary,azot itp).I jeszcze podatek dochodowy 20%.
PC 10 S to chyba 20000 netto katalog 40 % to 12000 zł .14600 za Pc + zbiornik + pakiet przyłączeniowy (zawór 3 drogowy)
GODNE PODZIWU albo skrajna głupota

tomek131
07-08-2012, 19:27
miki ,możemy dyskutować ale proszę Cię nie pisz bzdur.Robiłeś mi w pewnej dyskusji (co sam zaproponowałeś !) ofertę JEDEN raz.Byłem niemal zdecydowany na projekt, na który robiłeś tą ofertę,a robiłeś bo dyskutowaliśmy na forum o cenach/wadach/zaletach a Ty zaczynałeś swą przygodę jako samodzielny instalator
Projekt ostateczny, na który za tydzień odbieram pozwolenie na budowę, a we wrzesniu chce zaczac,wysłałem Ci dawno temu z przypomnieniem swojej osoby i informacją,że to jest projekt który będę budował i prośbą o ofertę
NIe otrzymałem
Po jakis 2-3tygodniach przypomniałem się na forum
Obiecałeś ,rowniez na forum ,że już wysyłasz, bo prawie skończyłeś ,a miałeś sporo roboty
Napisałem ,jak jesteś zajęty ,spoko,dzień czy dwa nie stanowi
Ale minęły prawie 2 tyg i nic
Jeszcze raz przypomniałem sie na forum
Napisales zeby wyslac Ci maila ,bo cos ci sie pomylilo.
Wyslalem
Minely ze 2 tygodnie
Dalej nic
Jezszcze wcześniej pytałem Cię jakbyś rozwiązał WM w tym ostatecznym projekcie na poddaszu z uwagi na jego specyfikę,ale również nie odpowiedziałeś
Mozna bylo napisac,ze nie bedziesz odpowiadal ani wycenial, bo np pewnie nie buduje i tak spedzam wolny czas-na popisaniu se na forum.Ot takie hobby.Pewnie powiedzialbym Ci co o Tobie mysle,ale sytuacja byla by jasna

chcialbympompe
07-08-2012, 19:33
Myślę, że żale na temat niewysłanej oferty nadają się najwyżej na PW a nie na pisanie postów na forum.
IMHO - Skoro już na tym etapie ktoś ma tyle pretensji i żalu i to upublicznia to ja bym takiego klienta omijał...

piter719
07-08-2012, 20:15
Myślę, że żale na temat niewysłanej oferty nadają się najwyżej na PW a nie na pisanie postów na forum.
IMHO - Skoro już na tym etapie ktoś ma tyle pretensji i żalu i to upublicznia to ja bym takiego klienta omijał...
ja też tak uważam. od załatwiania konkretnych spraw są telefony a nie forum.
mi właśnie miki zamonował TRI 11 ale mam takiego pecha że nowiutki kabel siłowy był walnięty imuszę zaczekać na uruchomienie bo z południa na mazury to jest troszkę asfaltu. jak tomku131 uważasz że tu sami monterzy i "podstawieni" klijenci to zapraszam do Prostek na mazurach to sobie obejrzysz
pozdrawiam i tak się nie irytuj. spkouj jest najważniejszy. kulturą można wiele zyskać:)

miki121
07-08-2012, 20:27
No ja też się zdziwiłem że kabel położony przez ciebie miał uszkodzoną izolację wewnętrzną :(
Kurcze dobrze że nie nam elektronika nie poleciała :)
Będę w sobotę tak jak się umówiliśmy...
A twój nowy kabel najpierw sprawdzimy zanim podłączymy :)

miki121
07-08-2012, 20:42
miki ,możemy dyskutować ale proszę Cię nie pisz bzdur.Robiłeś mi w pewnej dyskusji (co sam zaproponowałeś !) ofertę JEDEN raz.Byłem niemal zdecydowany na projekt, na który robiłeś tą ofertę,a robiłeś bo dyskutowaliśmy na forum o cenach/wadach/zaletach a Ty zaczynałeś swą przygodę jako samodzielny instalator
Projekt ostateczny, na który za tydzień odbieram pozwolenie na budowę, a we wrzesniu chce zaczac,wysłałem Ci dawno temu z przypomnieniem swojej osoby i informacją,że to jest projekt który będę budował i prośbą o ofertę
NIe otrzymałem
Po jakis 2-3tygodniach przypomniałem się na forum
Obiecałeś ,rowniez na forum ,że już wysyłasz, bo prawie skończyłeś ,a miałeś sporo roboty
Napisałem ,jak jesteś zajęty ,spoko,dzień czy dwa nie stanowi
Ale minęły prawie 2 tyg i nic
Jeszcze raz przypomniałem sie na forum
Napisales zeby wyslac Ci maila ,bo cos ci sie pomylilo.
Wyslalem
Minely ze 2 tygodnie
Dalej nic
Jezszcze wcześniej pytałem Cię jakbyś rozwiązał WM w tym ostatecznym projekcie na poddaszu z uwagi na jego specyfikę,ale również nie odpowiedziałeś
Mozna bylo napisac,ze nie bedziesz odpowiadal ani wycenial, bo np pewnie nie buduje i tak spedzam wolny czas-na popisaniu se na forum.Ot takie hobby.Pewnie powiedzialbym Ci co o Tobie mysle,ale sytuacja byla by jasna

Tomek mam od Ciebie trzy projekty :)
Masz racje może że za dużo nerwów ;)

miki121
07-08-2012, 21:33
Dla osób które mają zamiar wybrać się na nadchodzące targi na terenie śląska i małopolski chciałem podać informację o możliwości wysłania przez Nas wejściówek na targi:
01-02 wrzesień - Targi "Dom z Pomysłem" w Andrychowie

07-09 wrzesień - Expobud - Budowa i Wnętrze w Gliwicach

15-16 wrzesień - Targi Sibex Jesień 2012 w Sosnowcu

29-30 wrzesień - Targi "Stylo-Dom" w Wieliczce

Na każdą z imprez mamy pod 20 wolnych wejściówek.
Serdecznie zapraszamy także do odwiedzenia Naszego stoiska na w/w imprezach targowych.
Zapraszamy razem z Naszymi partnerami handlowymi:
WOLF HEIZTECHNIK, VAILLANT, NIBE BIAWAR, ATLANTIC, BROOKVENT oraz PURMO.
Zainteresowane osoby proszę o przesyłanie adresu do wysyłki zaproszeń na adres : [email protected].

piter719
07-08-2012, 21:40
No ja też się zdziwiłem że kabel położony przez ciebie miał uszkodzoną izolację wewnętrzną :(
Kurcze dobrze że nie nam elektronika nie poleciała :)
Będę w sobotę tak jak się umówiliśmy...
A twój nowy kabel najpierw sprawdzimy zanim podłączymy :)
kabel był sprawdzany przez pracowników w sklepie, mojego elektryka i wpiąłem go tak jak tamten i wszystko w domu działa, nic się nie działo.
mówiłem żonie że to złe miłego początki

miki121
07-08-2012, 21:47
kabel był sprawdzany przez pracowników w sklepie, mojego elektryka i wpiąłem go tak jak tamten i wszystko w domu działa, nic się nie działo.
mówiłem żonie że to złe miłego początki

I tak nie wepnę go w Naszą pod rozdzielnie jak i ja go nie sprawdzę :)
Jak to mówią lepiej dmuchać na zimne ;)

SUSPENSER
08-08-2012, 17:18
:)
chłodek za oknem to jedno, a słoneczko za oknem to drugie

skur.... rano w pokoju 22 m2 przez okno balkonowe od wschodu w ciągu 1h temperatura rośnie o 5-6C

nawet licząc 500W/m2 to mam 4m2 zasłonki która generuje mi jak grzejnik 2 kW ciepła
mam klimę 2,1 kW chłodzenia i ledwo sobie z tym pokojem radzi, 3 kW na cały dom nie ma szans

Trzeba to więc ograniczyć :)

Na początek polecam grube, kremowe zasłony.

Od jakiegoś czasu szukam materiału z którego są robione markizy do okien dachowych [mam taką na Veluxie i działa świetnie] - są także dostępne roletki na boczne szyby samochodowe z podobnego materiału [nie zaciemnia a bardzo ogranicza nagrzewanie wnętrza].
W Allegro nie znalazłem go póki co a na pewno jest gdzieś do kupienia na metry ...

Gdy znajdę materiał to na lato będę go mocował do ram okien [mam na to pomysł] i nie będzie kłopotu z nagrzewaniem przez okna.

Vld
08-08-2012, 19:40
na okna w przyszłym roku pujdą rolety zew, te od wew raczej nie wiele dadzą.

A co do reku na stronach 89-90 wątku o pompach ciepła budowa i eksploatacja z elektrody ktoś napisał, że schłodzenie powietrza o kilka C i obniżenie jego wilgotności już daje poczucie komfortu. Pisał o pompie 4 kW na dom 160-180m2

SUSPENSER
08-08-2012, 22:54
na okna w przyszłym roku pujdą rolety zew, te od wew raczej nie wiele dadzą.

A co do reku na stronach 89-90 wątku o pompach ciepła budowa i eksploatacja z elektrody ktoś napisał, że schłodzenie powietrza o kilka C i obniżenie jego wilgotności już daje poczucie komfortu. Pisał o pompie 4 kW na dom 160-180m2

Też myślałem o roletach, ale nie chcę robić z domu bunkra latem, no i materiał jest sporo tańszy.

Dzięki za info o połączeniu reku z PC.

malux20
10-08-2012, 23:00
w pompie mam dwie grzałki po 3 kw
warto żebym w drabince łazienk. zakładać grzałkę 300watt?
320 watt mam w tej łazience zapotrzebowania przy minus 18 to 320 watt
wydaję się to wygodne i niedrogie w 2 taryfie

Arturo72
11-08-2012, 00:32
w pompie mam dwie grzałki po 3 kw

Wg mnie to bardzo duży plus.
Ja tam wolę grzłeczki niż martwić się o dodatkowe źródło,tym bardziej w Twoim przypadku :)
W moim przypadku rozważałem same grzałki w ilości 9-12kW a tu mam jedynie 6kW w razie niedoboru mocy.

autorus
11-08-2012, 07:32
ja też tak uważam. od załatwiania konkretnych spraw są telefony a nie forum.
mi właśnie miki zamonował TRI 11 ale mam takiego pecha że nowiutki kabel siłowy był walnięty imuszę zaczekać na uruchomienie bo z południa na mazury to jest troszkę asfaltu. jak tomku131 uważasz że tu sami monterzy i "podstawieni" klijenci to zapraszam do Prostek na mazurach to sobie obejrzysz
pozdrawiam i tak się nie irytuj. spkouj jest najważniejszy. kulturą można wiele zyskać:)
jaki kabel dales? pytam sie , bo jestem na etapie gdzie moge schowac kabel pod posadzka :rolleyes:

miki121
11-08-2012, 20:59
Dał 5 x 4mm2 ale niestety nowy kabel był trafiony :)
Ale kabel już wymienił i dzisiaj pompa już śmiga :)

malux20
11-08-2012, 22:18
u mnie na sezon ma wyjść max 4600 kwh rok
tak sobie kalkuluję że 2000 kwh dostarczę kominkiem -to jakieś 2metry dębiny za 280 zł
1500 kwh uzyskam z pompy przy copie 2,5 za jakieś 250 zł
1100 kwh uzyskam w drugiej taryfie za 450 zł
suma 980 na grzanie.
jakoś te obliczenia dziwnie wyglądają
przyznam się że gdyby nie cwu to poszedłbym w elektrykę
aha pompę jeśli będzie można zablokuję przy minus 15

autorus
12-08-2012, 07:09
Dał 5 x 4mm2 ale niestety nowy kabel był trafiony :)
Ale kabel już wymienił i dzisiaj pompa już śmiga :)

To chyba podobny jak do płyt grzewczych :) Dzięki za info. Taki kabel chciałbym położyć na wysokości lawy fundamentowej w peszlu (został mi ten niebieski fi50mm) i oczywiście bezpośrednio z rozdzielni :)

piter719
12-08-2012, 20:59
właśnie wczoraj miki121 odpalił mi Atlantica TRI11. były problemy z kablem ale po wymianie jest wszystko ok. przeczulam przyszłych inwestorów - sprawdzajcie dobrze okablowanie, bo też bym obstawiał że szybciej szóstkę trafię niż kupię kabel z walniętą izolacją, a jednak. wracając do mojej pompki chodzi cichutko i będzie czyściutko, koniec z tym eko.....coś tam. mam zamontowany podlicznik tak więc zużycie będzie wiarygodne całej pompy z pompami obiegowymi, wyświetlaczem itp. :lol2: zostało teraz doprowadzić kotłownie do normalnego wyglądu i czekać na zimę.
poprzestawiałem dzisiaj ustawienia na cwu z 55 na 45 i grzanie tylko w II taryfie. tylko patrzeć na licznik i zbierać kasę na rachunek na wiosnę:rotfl:

hydraulik_
13-08-2012, 06:22
Odpaliłem s 8 i s 16 też działają :D
Nawet dajkim 8 grzeje i chłodzi.
A w tym tygodniu jeszcze tri 16
Kable ok:D
Ale mam pytanie do elektryków .
Czy można zasilić trzy urządzenia np 4 kW 1 fazowe z kabla 5 x 6 mm2 .Sa bowiem 3 żyły fazowe ale tylko jeden zerowy?

niedowiarek
13-08-2012, 07:29
....Ale mam pytanie do elektryków .
Czy można zasilić trzy urządzenia np 4 kW 1 fazowe z kabla 5 x 6 mm2 .Sa bowiem 3 żyły fazowe ale tylko jeden zerowy?

Można. Z prądem trójfazowym to Panie są takie cuda, że ja Pan dasz po równo w fazach to w neutralnym (zerowym) nic nie popłynie :p

hydraulik_
13-08-2012, 08:04
Dlatego pytam elektryków , a niedowiarków .
Nie traktuję tego w kategorii cudu.
A jak dam nie po równo na 3 fazach ?np 2 ,3 i 4 kW.
mam wątpliwości Słyszałem ,że nie pytania są głupie

niedowiarek
13-08-2012, 08:45
Dlatego pytam elektryków , a niedowiarków .
Nie traktuję tego w kategorii cudu.
A jak dam nie po równo na 3 fazach ?np 2 ,3 i 4 kW.
mam wątpliwości Słyszałem ,że nie pytania są głupie

Wówczas w neutralnym przewodzie popłynie wypadkowy prąd wynikający z sumy geometrycznej prądów w poszczególnych fazach. Będzie on mniejszy od sumy arytmetycznej. Uwierz mi - wiem co mówię:P. Jak chcesz to Ci obliczę prąd w przewodzie neutralnym jak mi podasz dane urządzeń w poszczególnych fazach. Potrzebne są moce (lub prądy znamionowe) oraz współczynniki cos fi (z tabliczki znamionowej). A jak nie wierzysz to podłącz i pomierz amperomierzem - najwygodniej cęgowym.

np grzałki 2 ,3 i 4 kW dają odpowiednio prądy fazowe 8,7-13,04-17,39 A, a w przewodzie neutralnym 7,53 A. Dla silników (w pełni obciążonych) będą odrobinę wyższe prądy.

hydraulik_
14-08-2012, 06:58
Wówczas w neutralnym przewodzie popłynie wypadkowy prąd wynikający z sumy geometrycznej prądów w poszczególnych fazach. Będzie on mniejszy od sumy arytmetycznej. Uwierz mi - wiem co mówię:P. Jak chcesz to Ci obliczę prąd w przewodzie neutralnym jak mi podasz dane urządzeń w poszczególnych fazach. Potrzebne są moce (lub prądy znamionowe) oraz współczynniki cos fi (z tabliczki znamionowej). A jak nie wierzysz to podłącz i pomierz amperomierzem - najwygodniej cęgowym.

np grzałki 2 ,3 i 4 kW dają odpowiednio prądy fazowe 8,7-13,04-17,39 A, a w przewodzie neutralnym 7,53 A. Dla silników (w pełni obciążonych) będą odrobinę wyższe prądy.
Ok już wiem .Miałem wątpliwości wynikające z moich hydraulicznych doświadczeń (prawo ciągłości strugi ).
Ale tu jest sinusoida i a nie prąd stały.
Dzięki

malux20
15-08-2012, 21:25
podpowiedzćcie jaką taryfę wybrać?
4600 kwh na sezon
zapotrzebow 3,2 kw przy minus 18
podlogówka cały dom
facet który mi zakłada twierdzi że najlepiej brać jedną taryfę
ja myślę o dwutaryfowej lub wekendowej
jakie macie doświadczenia?

jasiek71
15-08-2012, 21:41
ja myślę o dwutaryfowej lub wekendowej
jakie macie doświadczenia?

dobrze myślisz ...:yes:
między G 11 a dziennym w G 12 jest ok 10gr różnicy ...
nocna jest prawie o połowę tańsza
wystarczy że nastawisz 0,5* różnicy pomiędzy taryfami, nawet tego nie poczujesz a praktycznie cały czas będziesz grzał w tanim prądzie

malux20
15-08-2012, 21:53
pewnie tak szkoda tylko gorszego copu nocą

jasiek71
15-08-2012, 22:07
pewnie tak szkoda tylko gorszego copu nocą

cały sezon grzewczy to nie tych kilkanaście/-dziesiąt nocy ...
masz też dwie godz. w dzień ...
cwu cały rok ...
patrz po całości ...

malux20
15-08-2012, 22:19
na nos czuję że brać weekendową

hydraulik_
16-08-2012, 07:07
pewnie tak szkoda tylko gorszego copu nocą
Raczej nie spadnie o połowę w nocy .A prąd tańszy o połowę.
Tylko dobrać pompę z nadwyżką np +30%

malux20
16-08-2012, 07:48
pompa dobrana z nadwyżką
s10 a zapotrzebowanie domu to 3,2 kw
łudze się że mniej będę wjeżdzał w droższą taryfę
ciekawe czy te dwie godziny w dzien starczą dla cwu przy 3 osobowej rodzinie

niedowiarek
16-08-2012, 09:18
Z praktyki mogę Ci powiedzieć, że kilka razy analizowałem na prośbę celowość zmiany G12 na G11. Najczęściej były to przypadki zmiany sposobu użytkowania energii elektrycznej (bojler elektryczny pracujący tylko nocą zastąpiony podgrzewaczem gazowym, parnik elektryczny nieużytkowany itp.). W żadnym z tych miejsc nie było pompy ciepła. W każdym przypadku średnia cena (z faktur) była odrobinę niższa od średniej w G11. Mając PCi ustawioną w priorytecie na okres niskiej taryfy możesz mieć tylko lepiej. W moim rejonie wystarczy mieć jakieś 30% w drugiej taryfie, żeby już się opłaciło. Przeważnie są kalkulatory taryf na stronach dostawców, to możesz sobie zasymulować zużycie i porównać.

Liwko
16-08-2012, 10:11
pewnie tak szkoda tylko gorszego copu nocą

Kiedyś HenoK to obliczał, że mimo wszystko się opłaca.

Liwko
16-08-2012, 10:36
Nie wszędzie w weekendowej są tanie godziny w dzień (u mnie nie ma). Brakuje mi ich zimą by PC nie taktowała. Świadomie chyba ustawie jedną godzinę w drogiej taryfie.

asolt
16-08-2012, 10:44
Nie wszędzie w weekendowej są tanie godziny w dzień (u mnie nie ma). Brakuje mi ich zimą by PC nie taktowała. Świadomie chyba ustawie jedną godzinę w drogiej taryfie.

Mówisz o taryfie G12W ?. Zdawało mi się, a sprawdziłem oferte Tauronu z wyłaczeniem dawnego Vaffentala oraz PGE ze ta taryfa ma tanie godziny w dzień.
Mozesz podać w jakim regionie ta taryfa jest taka ułomna.

Liwko
16-08-2012, 11:03
Wielkopolska Enea :(

andriuss
16-08-2012, 15:40
Wielkopolska Enea :(

A zmiana dostawcy (producenta) prądu coś daje w takim przypadku?

Liwko
16-08-2012, 15:51
A zmiana dostawcy (producenta) prądu coś daje w takim przypadku?

:no:
Jest taki myk, że zmieniają ci się tylko ceny a godziny pozostają takie jak u lokalnego dostawcy. Może kiedyś i coś z tym zrobią...

malux20
17-08-2012, 07:18
energa - wekend i 2h w tygodniu

13-15 i 22-6 plus sobota i niedziela taniej 0,35 groszy całkowicie
reszta dnia to 0,71 całkowicie z wszystkimi kosztami

u mnie to kaliska energa

może mnie zaraz będziecie mnie stąd chcieli wykopać ale uważam że kablarzom łatwiej jest sobie zaplanować grzanie

asolt
17-08-2012, 08:01
:no:
Jest taki myk, że zmieniają ci się tylko ceny a godziny pozostają takie jak u lokalnego dostawcy. Może kiedyś i coś z tym zrobią...

Zmiana sprzedawcy nic nie da, jezeli sprzedawca nie ma takiej taryfy w swojej ofercie co dystrybutor to nie możez z takiej taryfy skorzystać.
Czyli przykładowo mieszkasz na terenie dawnego Vattenffala (jeszcze dawniejszy ZE Gliwice) a chcesz mieć taryfę G12W i wybierasz sprzedawcę np Tauron (który notabene wykupił Vaffentala) który tę taryfę ma w swojej ofercie to niestety nie możesz otrzymać tej taryfy ponieważ lokalny dystrybutor nie ma jej w swojej ofercie.
Oczywiście są prowadzone prace nad ujednoliceniem taryf w całym Tauronie, ale na przeszkodzie stoją między innymi terminy wygasniecia niektórych umów czyli względy ekonomiczno prawne.

asolt
17-08-2012, 08:03
sam Tauron ma bardzo zróżnicowaną ofertę w zależności od regionu - zresztą zobacz sam na stronie...
w dawnym Vattenfallu, zostało to co było, czyli jest dostępna klasyczna G12 z 2 godzinami w dzień..

Myslę ze dość dobrze orientuję się w taryfach Tauronu, jestem pracownikiem Tauronu i zajmuje się aplikacjami gospodarki licznikowej.
Zróżnicowanie w obrębie danej taryfy wynika ze Tauron powstał skonsolidowany z dawnego Enionu i Energii Pro a te z kolei to powstały z dawnych zakładów energetycznych np Enion składał się z 5 zakładów energetycznych podobnie Energia Pro.
Są to zaszłości ale czy nastąpi ujednolicenie stawek w danej taryfie dla całego Tauronu tego nie wiem.

malux20
17-08-2012, 08:09
asolt może zdradzisz jakie jest podejście takich firm jak twoja do pompiarzy?
może zacieracie ręcę że sami wam się podkladamy na przyszłość jak dowalone zostaną stawki
a może przeciwnie może coś z tymi stawkami będzie ciekawego
zdaje sobie sprawe ze wiele zależy od polityki panstwa

asolt
17-08-2012, 08:32
Niestety nie wiem jakie są plany dotyczące taryf dla pomp ciepła, te decyzje są przygotowywane na wysokim szczeblu i to nie bynajmniej w spólkach energetycznych ale na poziomie ministerstw. Społki energetyczne są z większościowym udziałem skarbu państwa i to rząd decyduje o polityce cenowej w nich, pośrednio, ale zawsze.

rotan70
17-08-2012, 23:35
Urzytkownicy PC-PW Atlantic montowanych przez miki121 ujawnijcie się i powiedzcie proszę czy jesteście ZADOWOLENI?

Arturo72
17-08-2012, 23:45
Urzytkownicy PC-PW Atlantic montowanych przez miki121 ujawnijcie się i powiedzcie proszę czy jesteście ZADOWOLENI?
Musisz poczekać do końca przyszłego sezonu grzewczego ;)
Ja instaluję pompę Atlantic od mikiego za kilka chwil,zresztą cały system grzewczy i wentylacyjny mam od niego,byłem przy kilku montażach "sprawdzających" i nie zrezygnowałem,także wg mnie jest dobrze :)
Pierwszymi rachunkami z pompy pochwalę się niedługo,przy okazji wygrzewania płyty.
Sądząc z mojego zapotrzebowania,wyniki będą bardzo fajne a przyjmuję COP2,5 :)

piter719
18-08-2012, 08:57
Urzytkownicy PC-PW Atlantic montowanych przez miki121 ujawnijcie się i powiedzcie proszę czy jesteście ZADOWOLENI?
jam mam takową pompę uruchomioną od tygodnia. jestem bardzo zadowolony ( na razie). jest cicho , czysto ( miałem eko...), mam ust 45*C 300l, w taniej taryfie 13-15 i dobowe zużycie to 2,5 - 3kwh = nie cały 1zł. wcześniej było 150l i ok 4-5kwh. wychodzi 3,5 - 4 razy taniej na cwu. a w zimie zobaczymy.

Vld
18-08-2012, 09:53
jam mam takową pompę uruchomioną od tygodnia. jestem bardzo zadowolony ( na razie). jest cicho , czysto ( miałem eko...), mam ust 45*C 300l, w taniej taryfie 13-15 i dobowe zużycie to 2,5 - 3kwh = nie cały 1zł. wcześniej było 150l i ok 4-5kwh. wychodzi 3,5 - 4 razy taniej na cwu. a w zimie zobaczymy.

coś ci się nie kalkuluje wcześniej grzałeś prądem i zużywałeś 4-5 kWh
a teraz pompą ciepłą i zużywasz 2,5 - 3 kWh

to w takim razie twoja pompa ma COPa 1,3-2 czy twoje zużycie ciepłej wody wzrosło dwukrotnie?

malux20
18-08-2012, 10:25
wychodzi na to że 2 x więcej wody zużywają
jaką wielkość pompy masz , ile godzin na dobę chodzi teraz pompa [mieścisz się w 13-15?]
ja mam cwh 300 l i s10
dziś rozpakowałem pompę j. zewn. to fujitsu miejsce produkcji tajlandia inne rzeczy francja itp.

malux20
18-08-2012, 11:21
kojarzycie kogoś z forum kto korzysta z s10 -chodzi mi o zrobienie fund pod pompę
robię dwie kolumienki betonowe .
w każdej z nich robię po dwie szpilki 12 fi pomiędzy kolumnami zostawiam pustą przestrzeń , wsypuje kamyszek żeby woda lepiej siąkła
czy inwerter na tych bloczkach czymś odizolować?

miki121
18-08-2012, 16:27
kojarzycie kogoś z forum kto korzysta z s10 -chodzi mi o zrobienie fund pod pompę
robię dwie kolumienki betonowe .
w każdej z nich robię po dwie szpilki 12 fi pomiędzy kolumnami zostawiam pustą przestrzeń , wsypuje kamyszek żeby woda lepiej siąkła
czy inwerter na tych bloczkach czymś odizolować?

A gdzie ją będziesz chciał montować???
Masz jakiś pomysł?
Najlepiej i najszybciej przy takim agregacie kup sobie dwa duże krawężniki drogowe obsadź je na podmurówce..
Dookoła podsyp sobie wszystko np. tłuczniem.
A agregat postaw na dwóch szynach montażowych np. z hilti.
Jeżeli chcesz bardziej zaawansowany sposób montażu gotowa ramka posadowiona na podmurówce nóżki zrobione z pręta gwintowanego fi 18-22mm zakończony stopkami..
Dzięki tym stopką gwintowanym możesz sobie łatwiej wypoziomować urządzenie..

131905

Właśnie zamówiłem po 15 sztuk takich ramek do tri i do s będą wszystkie ocynkowane..:)
Jak byś chciał taką kupić to mogę ewentualnie taką jedną wysłać:)

Pozdrawiam

malux20
18-08-2012, 16:59
biorę ale za chiny nie mogę zrozumieć jak ten wspornik zamocować do betonu
tak przy okazji mozna zmniejszyć moc s10 do parametrów s8 jakoś elektronicznie

miki121
18-08-2012, 17:02
na zdjęciu nie ma stópek z pręta gwintowanego wraz z stopką mocowaną do betonu :)

chcialbympompe
18-08-2012, 17:08
mozna zmniejszyć moc s10 do parametrów s8 jakoś elektronicznie
Można, ale trzeba mieć dostęp do ustawień OEM.

malux20
18-08-2012, 17:09
a co myslisz o mocy

miki121
18-08-2012, 17:15
porozmawiaj z serwisantem który będzie tobie uruchamiał pompkę i spokojnie da sobie radę...
niestety nie mogę podać hasła do ustawień serwisowych :(

malux20
18-08-2012, 17:26
no zobaczymy

miki121
18-08-2012, 17:37
pamiętaj że za uruchomienie płaci atlantic a nie ty :)

malux20
18-08-2012, 17:40
?

miki121
18-08-2012, 17:48
jeżeli jest jakaś firma która montuje tobie pompę to jeżeli ma uprawnienia do pierwszego uruchomienia nie powinna skasować ciebie za nie :)
jeżeli nie ma uprawnień powinien to zrobić serwisant z uprawnieniami który może cię obciążyć jedynie kosztem dojazdu..
za uruchomienie tej pompy płaci nam firma Atlantic Polska

malux20
18-08-2012, 17:58
nie do końca to rozumiem
tzn że jak ty np zamontujesz pompę to atlantic ją bezplatnie odpala?

miki121
18-08-2012, 18:06
ja ją uruchamiam a za uruchomienie jej płaci mi atlantic.
często w wycenach pojawia się kwota za uruchomienie i regulacje co nie powinno być brane pod uwagę :)

klaudiusz_x
18-08-2012, 20:58
Tak z ciekawości: co da zmniejszenie mocy pompy? W czym zysk? Za słabe przyłącze?

malux20
18-08-2012, 21:07
mam zapotrzebowanie przy minus 18 3,2 kw na grzanie przez resztę sezonu 1-1,5 kw
podobno nie zdrowo jest tak przewiamyrować pompę

piter719
18-08-2012, 21:21
coś ci się nie kalkuluje wcześniej grzałeś prądem i zużywałeś 4-5 kWh
a teraz pompą ciepłą i zużywasz 2,5 - 3 kWh

to w takim razie twoja pompa ma COPa 1,3-2 czy twoje zużycie ciepłej wody wzrosło dwukrotnie?
czytaj uważnie, był zbiornik 150l i pochłaniał 4-5kwh, a teraz jest nowy 300l i potrzebuje 2,5-3kwh.

miki121
18-08-2012, 21:26
czytaj uważnie, był zbiornik 150l i pochłaniał 4-5kwh, a teraz jest nowy 300l i potrzebuje 2,5-3kwh.

Ale jak rozumie tylko w tanich godzinach :)

malux20
18-08-2012, 21:27
kużwa przyłaćze następna zagadka ale będzie dobrze

piter719
18-08-2012, 21:30
Ale jak rozumie tylko w tanich godzinach :)
oczywiście:lol2:, dwie godz 13-15 na razie starczaja.

miki121
18-08-2012, 21:35
kużwa przyłaćze następna zagadka ale będzie dobrze

??????

malux20
18-08-2012, 21:37
będę musił dokupić mocy

miki121
18-08-2012, 21:39
oczywiście:lol2:, dwie godz 13-15 na razie starczaja.


Ale jednak zastosowanie innych zbiorników CWH FS na Solar i łączenie wężownic w jedną daje wyniki ;)

miki121
18-08-2012, 21:39
będę musił dokupić mocy

A ile masz???

fotohobby
18-08-2012, 22:00
Czy ktoś się może miał okazję temu przyjrzeć :

"Aquarea Designer – pozwala na projektowanie systemu pomp ciepła Aquarea w dwóch trybach: prostym oraz eksperckim. W obydwu można stworzyć projekt używając generatora, który krok po kroku przeprowadzi użytkownika przez ten proces. Aplikacja Aquarea Designer sama zaproponuje pompy ciepła, które zapewnią odpowiednią wydajność i poprą swój wybór stosownymi wykresami. W zasugerowanym projekcie użytkownik może wprowadzać zmiany. Co więcej, program obliczy całkowite koszty ogrzewania i produkcji ciepłej wody, zużycie prądu czy COP także w przypadku używania dodatkowych źródeł ciepła jak np. panele słoneczne czy kominki lub bez nich. Aplikacja może również wykonać zestawienie wartości emisji CO2, kosztów inwestycji, utrzymania i surowców, takich jak: drewno opałowe, gaz czy ogrzewanie elektryczne. Następnie porówna je z pompą ciepła firmy Panasonic – dzięki temu projektanci będą w stanie pokazać klientowi różnice i pomogą dokonać wyboru."

Ponoć zawiera też bazę temperatur dla wybranego regionu i uwzględnia SCOP.

malux20
18-08-2012, 22:02
nie pamietam

miki121
18-08-2012, 22:03
Czy ktoś się może miał okazję temu przyjrzeć :

"Aquarea Designer – pozwala na projektowanie systemu pomp ciepła Aquarea w dwóch trybach: prostym oraz eksperckim. W obydwu można stworzyć projekt używając generatora, który krok po kroku przeprowadzi użytkownika przez ten proces. Aplikacja Aquarea Designer sama zaproponuje pompy ciepła, które zapewnią odpowiednią wydajność i poprą swój wybór stosownymi wykresami. W zasugerowanym projekcie użytkownik może wprowadzać zmiany. Co więcej, program obliczy całkowite koszty ogrzewania i produkcji ciepłej wody, zużycie prądu czy COP także w przypadku używania dodatkowych źródeł ciepła jak np. panele słoneczne czy kominki lub bez nich. Aplikacja może również wykonać zestawienie wartości emisji CO2, kosztów inwestycji, utrzymania i surowców, takich jak: drewno opałowe, gaz czy ogrzewanie elektryczne. Następnie porówna je z pompą ciepła firmy Panasonic – dzięki temu projektanci będą w stanie pokazać klientowi różnice i pomogą dokonać wyboru."

Ponoć zawiera też bazę temperatur dla wybranego regionu i uwzględnia SCOP.

Najgorzej jak to będzie aplikacja która będzie typowy narzędziem marketingowym :(
I będzie miało na celu tylko i wyłącznie pokazać że to jest ta jedyna pompa jaką potrzebujesz ;)

fotohobby
18-08-2012, 22:05
Nie, nie - jak dobierze np Panasa 7kW, to będzie to dla mnie oznaczało JAKĄKOLWIEK markową pompę 7kW.

Przy okazji, katalog Panasonica na rok 2012, trochę rozlazły, ale moze ktoś coś ciekawego znajdzie:
ftp://ftp.aksmada.pl/armatura/Katalog%20PL%202012.pdf

malux20
18-08-2012, 22:08
plus że im się chcialo

asolt
18-08-2012, 22:34
Czy ktoś się może miał okazję temu przyjrzeć :

"Aquarea Designer – pozwala na projektowanie systemu pomp ciepła Aquarea w dwóch trybach: prostym oraz eksperckim. W obydwu można stworzyć projekt używając generatora, który krok po kroku przeprowadzi użytkownika przez ten proces. Aplikacja Aquarea Designer sama zaproponuje pompy ciepła, które zapewnią odpowiednią wydajność i poprą swój wybór stosownymi wykresami. W zasugerowanym projekcie użytkownik może wprowadzać zmiany. Co więcej, program obliczy całkowite koszty ogrzewania i produkcji ciepłej wody, zużycie prądu czy COP także w przypadku używania dodatkowych źródeł ciepła jak np. panele słoneczne czy kominki lub bez nich. Aplikacja może również wykonać zestawienie wartości emisji CO2, kosztów inwestycji, utrzymania i surowców, takich jak: drewno opałowe, gaz czy ogrzewanie elektryczne. Następnie porówna je z pompą ciepła firmy Panasonic – dzięki temu projektanci będą w stanie pokazać klientowi różnice i pomogą dokonać wyboru."

Ponoć zawiera też bazę temperatur dla wybranego regionu i uwzględnia SCOP.

Ciekawa aplikacja, ale jak wylicza projektowe obciążenie cieplne budynku które jest podstawą do prawidłowego doboru mocy pompy. O obliczeniu zapotrzebowania na ciepło nie wspomnę. Wydaje mi się część aplikacji licząca i porównująca koszty ma jakąś wartość ale podstawowe wartości na pewno nie są wyliczone dokładnie.

fotohobby
18-08-2012, 22:39
Dlatego pytam, czy ktoś z tym już miał do czynienia i czy jest to warte rejestrowania się na stronie Panasonica, żeby to ściągnąć :)

hydraulik_
19-08-2012, 07:23
Ja wolę program doboru Daikina.Prosty i przejrzysty

chcialbympompe
19-08-2012, 07:56
Ale jednak zastosowanie innych zbiorników CWH FS na Solar i łączenie wężownic w jedną daje wyniki ;)

Nie bardzo rozumiem miki121 co ma nowy typ zasobnika do "mieszczenia się" w taniej taryfie? Przecież zagrzanie zasobnika (tego starego) zajmuje 0,5-1h zależnie od jakiej temperatury startujemy. Np dzisiaj rano:
http://images39.fotosik.pl/1708/742f13c2f48b65ab.jpg (http://www.fotosik.pl)
Jedna pionowa kreska na wykresie to godzina więc jak widać grzanie trwało niecałe pół godziny.
To czy starcza tania taryfa zależy wyłącznie od zużycia wody.
Natomiast niepokoi mnie zużycie prądu u piter719. Skoro przy grzaniu grzałką starczało 4-5kWh to na pompie powinno wyjść 1,5! I wielkość zasobnika nie ma tu znaczenia - to było ważne tylko przy pierwszym podgrzaniu. Straty postojowe dużego, nowego zasobnika nie powinny być większe niż o połowę mniejszego starego!

miki121
19-08-2012, 09:35
Nie bardzo rozumiem miki121 co ma nowy typ zasobnika do "mieszczenia się" w taniej taryfie? Przecież zagrzanie zasobnika (tego starego) zajmuje 0,5-1h zależnie od jakiej temperatury startujemy. Np dzisiaj rano:
http://images39.fotosik.pl/1708/742f13c2f48b65ab.jpg (http://www.fotosik.pl)
Jedna pionowa kreska na wykresie to godzina więc jak widać grzanie trwało niecałe pół godziny.
To czy starcza tania taryfa zależy wyłącznie od zużycia wody.
Natomiast niepokoi mnie zużycie prądu u piter719. Skoro przy grzaniu grzałką starczało 4-5kWh to na pompie powinno wyjść 1,5! I wielkość zasobnika nie ma tu znaczenia - to było ważne tylko przy pierwszym podgrzaniu. Straty postojowe dużego, nowego zasobnika nie powinny być większe niż o połowę mniejszego starego!

Ale zasobnik ma 300l
Więc idąc drogą dedukcji 2 zbiornik po 150l nagrzewał by przy zużyciu 9-10kW a teraz ma jeden zbiornik 300l który zużywa 1,5-2,5kW na podgrzanie w taniej taryfie :)

chcialbympompe
19-08-2012, 09:49
Ale zasobnik ma 300l
Więc idąc drogą dedukcji 2 zbiornik po 150l nagrzewał by przy zużyciu 9-10kW a teraz ma jeden zbiornik 300l który zużywa 1,5-2,5kW na podgrzanie w taniej taryfie :)
Przy pierwszym nagrzaniu TAK - 300l to 2x więcej niż 150. Ale już podczas normalnego używania ogrzewa się tylko taką ilość wody, jaka zostanie zużyta. Czy zużyjesz 100l z zasobnika 150-cio litrowego czy 100l z zasobnika 300-tu litrowego to potrzebna na nagrzanie 100l zimnej wody energia będzie taka sama. Różnica jest tylko w stratach postojowych zasobnika ale one są porównywalne przy 150 i 300 litrowych zasobnikach.

Vld
19-08-2012, 13:20
jest pewny

ile ciepła wypuści z zasobnika tyle musi uzupełnić
niezależnie od wielkości zasobnika, zakładając oczywiście takie same straty postojowe.

chcialbympompe
19-08-2012, 13:41
jesteś pewny?
jak w 150l zasobniku wypuścisz 100l to chyba temperatura będzie w nim niższa niż w 300l po wypuszczeniu 100l

Podstawy fizyki się kłaniają kolego!

miki121
19-08-2012, 13:54
Podstawy fizyki się kłaniają kolego!

Ale jest istotna sprawa że dopiero po montażu przez Nas pompy ciepła wraz z podlicznikiem który pokazuje zużycie prądu na dzień inwestor dokładnie wie co zużywa na dom a co na pompę :)
Pytanie też do zużycia ciepłej wody:)
Czy zużywał mniej czy więcej czy to jest 150L czy to jest 300L :)
Tak naprawdę można rozmawiać o różnicach po pełnym miesiącu rozliczeniowym :)
Ile było za miesiąc wcześniejszy a ile jest za miesiąc obecny :)

chcialbympompe
19-08-2012, 16:20
Ale jest istotna sprawa że dopiero po montażu przez Nas pompy ciepła wraz z podlicznikiem który pokazuje zużycie prądu na dzień inwestor dokładnie wie co zużywa na dom a co na pompę :)

No to przepraszam ale skąd informacja o ilości prądu jaką wcześniej zużywał zasobnik 150l ????

miki121
19-08-2012, 18:00
No to przepraszam ale skąd informacja o ilości prądu jaką wcześniej zużywał zasobnik 150l ????
Właśnie też się zastanawiam ale żadnego poddlicznika nie widziałem :)
Pytanie do użytkownika;)

malux20
19-08-2012, 18:12
odnośnie podlicznika dwutaryfowego
droga zabawka 400zł najtaniej znalazłem
szukać dalej?

niedowiarek
19-08-2012, 18:37
odnośnie podlicznika dwutaryfowego
droga zabawka 400zł najtaniej znalazłem
szukać dalej?

To zależy na ile informacja o zużyciu w podziale na strefy czasowe są dla Ciebie niezbędne. Mam licznik 2-taryfowy na półce i brak motywacji do zmiany z 1-taryfowego. Ostatecznie (w moim przypadku) decyzja o ogrzewaniu przez PCi i rezygnacji z gazu skutkuje przyjęciem cen energii z wadami i zaletami korzystania wyłącznie z "elektryki". Wadą jest brak dywersyfikacji (oprócz piecokominka na wypadek "w"), a zaletą brak opłat "stałych" od innych (również gazowych) źródeł energii. Jak do tej pory wystarcza mi informacja o tym, ile "średniocenowo" wydaję na cwu i c.o. Ustawienia PCi powodują obniżenie średniej ceny kWh en.el. co kompensuje mi gotowanie i pieczenie prądem. Summa summarum bilans wychodzi na plus. A udowadnianie sobie i innym wyższości świąt Bożego Narodzenia nad Wielkanocą mnie osobiście nie "rajcuje"

chcialbympompe
19-08-2012, 18:39
odnośnie podlicznika dwutaryfowego
droga zabawka 400zł najtaniej znalazłem
szukać dalej?
Analogowy można kupić za 40zł.
Licznik czterotaryfowy (cokolwiek to znaczy) za 265zł.
A można też kupić jednotaryfowy + monitorowanie i jeżeli masz trochę pojęcia to zmieścisz się z całością w tych 400zł.

malux20
19-08-2012, 21:18
wiesz będe miał powietrzną
przy jej copie chce wyczuć co i jak

miki121
19-08-2012, 21:29
Ja kupuje licznik 3 fazowy dwutaryfowy za jakieś 165zł plus czasówka do tego za około 40-70zł zależy jaką chcesz :)

zieli
19-08-2012, 21:47
Ja kupuje licznik 3 fazowy dwutaryfowy za jakieś 165zł plus czasówka do tego za około 40-70zł zależy jaką chcesz :)
bo to jest cena za ktora spokojnie wszedzie kupisz 400zl to przegiecie chyba ze ktos lubi kolejna zabawke z lcd

miki121
19-08-2012, 22:07
ja kupuje z lcd :)

piter719
19-08-2012, 23:01
No to przepraszam ale skąd informacja o ilości prądu jaką wcześniej zużywał zasobnik 150l ????
miałem zamontowany podlicznik (taki obrotowy) , ale po zapiskach w poprzednie lato i zimę wiedziałem jak to wygląda i go odłączyłem

autorus
20-08-2012, 06:26
tzn?

jasiek71
20-08-2012, 07:33
dobowe zużycie to2,5 - 3kwh= nie cały 1zł. wcześniej było 150l i ok 4-5kwh. wychodzi 3,5 - 4 razy taniej na cwu. a w zimie zobaczymy.

gdzie tu jest 3-4 razy taniej ...?

wcześniej wystarczało 150 L ...
a teraz już musi być 300...?

jak dla Mnie grzejesz wielki zbiornik a zużywasz tylko połowę ...
resztę pochłania strata dobowa ...

tak nabija sztucznie wielkie uzyski roczne większość instalacji solarnych ...

Liwko
20-08-2012, 08:02
http://allegro.pl/licznik-energii-pradu-3-fazowy-2-taryfowy-f-vat-i2560885308.html
I do tego jakiś sterowniczek...

piter719
20-08-2012, 08:14
gdzie tu jest 3-4 razy taniej ...?

wcześniej wystarczało 150 L ...
a teraz już musi być 300...?

jak dla Mnie grzejesz wielki zbiornik a zużywasz tylko połowę ...
resztę pochłania strata dobowa ...

tak nabija sztucznie wielkie uzyski roczne większość instalacji solarnych ...
nie jestem fizykiem. ale tak na chłopski rozum przy poprzednim układzie żeby mieć do dyspozycji 300l cwu musiałbym podgrzać zbirnik 2 razy na dobę po 4-5kwh co dałoby mi ok 8-10kwh, teraz mam to samo za 2,5-3kwh. to chyba taniej. pewnie z naukowego punktu widzenia macie racje. ja z użytkowego widzę dużą korzyść w ilości cwu i niższych rachunków.:rotfl: wszystko wyjaśni się podczas zimy. mój cel to 3 tysie za sezon przy tych samych temp. wewnętrznych.:cool:

chcialbympompe
20-08-2012, 08:39
Jaki miałeś ten zasobnik 150l (jaki dokładnie typ)? Czy teraz korzystasz z CWU w podobny sposób czy np. zauważalnie więcej jej zużywasz od czasu jak masz PC?

zieli
20-08-2012, 10:23
http://allegro.pl/licznik-energii-pradu-3-fazowy-2-taryfowy-f-vat-i2560885308.html (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fallegro.pl%2Fliczn ik-energii-pradu-3-fazowy-2-taryfowy-f-vat-i2560885308.html)
I do tego jakiś sterowniczek...
ja wlasnie u nich kupilem

fotohobby
23-08-2012, 21:08
Jeśli kogoś interesuje - ściągnąłem sobie program Aquarea Designer, dobierający pompę PW o optymalnej mocy, obliczający średnioroczny COP i koszt ogrzewania, CWU - pompą, czystym prądem, gazem, czy olejem.
Nie oblicza zapotrzebowanie budynku na ciepło, warto więc mieć zrobione dokładne OZC, aby wpisać do danych odpowiednią wartośc EAH w kWh/(m2·rok)
Jak ktoś będzie chętny to mogę program podesłać (12MB)

Jeśłi ktoś dysponuje przestrzenią na serwerze niech wrzuci i poda bezpośredniego linka.

Liwko
24-08-2012, 10:31
A co z taryfami?

hydraulik_
24-08-2012, 16:11
DAIKIN ma fajny i dostępny .można symulować koszt y dla c11 i c12

fotohobby
24-08-2012, 18:23
A co z taryfami?

Jest kilka najpopularniejszych, można utworzyć też nowe. Ceny nośników energii oczywiście edytowalne, są dane kilkunastu stacji pogodowych w PL

malux20
24-08-2012, 22:14
jutro fachowiec odpala mi pompę dodatkowo poprosiłem elektryka i hydraulika o podjechanie
może podpowiecie o czym pamiętać

miki121
24-08-2012, 22:32
To tego nie robi jedna firma ??

malux20
24-08-2012, 22:39
tak a do robienia kawy panienki podjadą .
elektr i hydraulik do pomocy

miki121
24-08-2012, 22:41
tak a do robienia kawy panienki podjadą .
elektr i hydraulik do pomocy

Pytałem się czy zasilanie, co i inne robił ktoś inny czy jedna osoba:)
A panienki z kawą to każdy monter przywita z uśmiechniętą twarzą ;)

malux20
24-08-2012, 22:45
do tej pory był na budowie jeden hydrulik
chcę żeby on wiedział co i jak na budowie

miki121
25-08-2012, 15:47
Dzisiaj dotarła do Nas pierwsza pompa powietrzna marki WOLF model BWL-1-08 o mocy 8kW.
Rozebraliśmy całą pompę i porobiliśmy kilka zdjęć zarówno pompy jak i sterowania.
Już niedługo będziemy ją odpalać i podpinać do monitoringu.
Pompka jest bardzo dobrze wykonana.
Z ciekawszych parametrów pracy urządzenie są:
- zakres mocowy od 8 - 14kW
- maksymalna temperatura na zasilaniu +63;
- minimalna temperatura powietrza -25;
- niski poziom emisji dźwięku <27dbA;
- zintegrowany licznik ciepła;

Ciekawa alternatywa dla splitów :)

Pompa zdjęcie

133093

Moduł sterowania

133094

Moduł sterowania - podpięcia

133095

hydraulik_
25-08-2012, 15:56
Kotły też mają ładne ,ale kondensaty zatykają się po roku, a nawet wcześniej.
Zobaczymy za rok.:yes:

Arturo72
25-08-2012, 15:59
Pompa zdjęcie

133093

Ło,żesz ty,ale ładna :)
Takiej nie powstydziłbym się postawić nawet przy furtce ;)

miki121
25-08-2012, 16:03
Kotły też mają ładne ,ale kondensaty zatykają się po roku, a nawet wcześniej.
Zobaczymy za rok.:yes:

Ja ma kilka kotłów u rodziny i znajomych.
4 z nich to był CGW :)
Sam je serwisuje i jakoś jeszcze żaden mi się nie zatkał :)

miki121
25-08-2012, 16:04
Ło,żesz ty,ale ładna :)
Takiej nie powstydziłbym się postawić nawet przy furtce ;)

Ja też:)
Zawsze mi się podobały pompy tego typu:)
Najpierw był VITOCAL 350 :)
A teraz CWL:)
Ale najbardziej mi się podoba alphainnotec-a :) cena niestety powala :(

malux20
25-08-2012, 16:38
śliczna

pompa u mnie odpalona
menu proste

miki121
25-08-2012, 16:48
śliczna

pompa u mnie odpalona
menu proste

Prostota menu najważniejsza :)
Łatwiej się z nią dogadać użytkownikami ;)

malux20
25-08-2012, 16:59
faktycznie daikin ma tylko kody?
krzywa grzewcza ustawiona na 0,4 -nie wiem co toznaczy
hałas-pomijalny temat
generalnie mogę napisać że jestem zadowolonym klientem -no ale teraz jest 23 stop
zobaczymy 40 stop mniej

hydraulik_
25-08-2012, 17:07
Ja ma kilka kotłów u rodziny i znajomych.
4 z nich to był CGW :)
Sam je serwisuje i jakoś jeszcze żaden mi się nie zatkał :)
A jak długo pracuję te CGW?
W moich Wolf już wymienniki wymienił na te z polimerem .Ale bardzo niechętnie.

hydraulik_
25-08-2012, 17:11
a to moje ostatnie 133106

miki121
25-08-2012, 17:14
A jak długo pracuję te CGW?
W moich Wolf już wymienniki wymienił na te z polimerem .Ale bardzo niechętnie.
Trzeci sezon :)