PDA

Zobacz pełną wersję : Pompy ciepła powietrze woda



Strony : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 [18] 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74

Zigobar
12-12-2012, 13:05
Pompa grzeje tylko trudno jest zrozumieć użytkownikowi że grzejnik przy pompie to nie jak przy kotle że grzejnik będzie miał + 65 tylko ma on np. przy takich temperaturach + 38 / + 42.
Istotna jest temperatura otoczenia ale to już temat na inną dyskusję :)

1) Dla jakich warunków pracy ta PC została dobrana?
2) Jaka była zakładana strata na wymienniku?
3) Czy w czasie pomiędzy odszranianiem PC rozwija pełną moc (właściwą warunkom pracy)?
4) Rozumiem, że osiągane na wyjściu PC 53*C wynika ze stosunku mocy dostarczanej do odbieranej. I nie jest to temperatura zadana, po osiągnięciu której "inverter" zaczyna redukować moc.

Będę wdzięczny za odpowiedzi.

rwxw
12-12-2012, 13:11
Kolejny pomysł z przerobieniem instalacji jest ciekawy aczkolwiek to nie jest mój portfel i nie ja nim żądze :) Można zrobić mały obieg w kotłowni otwarty a duży zamknięty ale niestety obieg ten tzn instalacji co w domu musi być porządnie wypłukana.. Za tym idą koszty i nie rozmawiamy o setkach złotych tylko tysiącach. I nie mi jest tu decydować ;)
Masz rację, że decyzja nie należy do Ciebie. Ty przyjeżdzasz, sprawdzasz to co jest, dowiadujesz się co ma być i biorąc pod uwagę lokalne uwarunkowania proponujesz możliwe rozwiązania. Proponując rozwiązania przedstawiasz wady i zalety obu, konsekwencje takiego a nie innego sposobu postępowania, kosztorysy proponowanych rozwiązań, a klient musi sam zadecydować co chce mieć i za co zapłaci. Ogólną zasadą jest to, że niskotemperaturowe źródła ciepła (pc, gaz) lepiej pracują gdy są wpięte bezpośrednio do układu, a wysokotemperaturowym na tym nie zależy, bo np. kocioł węglowy spokojnie może utrzymywać temperaturę 60*-70* i świetnie wtedy działa. Wiadomo, że podczas realizacji każdemu mogą się pojawić jakieś pomyłki, czy nieprzewidziane problemy. Tylko ten nie ma problemów i się nie myli, kto nic nie robi. Tobie jeszcze bardziej niż klientowi zależy, żeby wszystko wyszło dobrze, zwłaszcza jeśli masz mało czasu i daleki dojazd.
Odnośnie zamykania, otwierania obiegów, płukania instalacji, to aktualnie nie jest dla Ciebie typowa praca - nie piszę, że nie umiesz, czy nie chcesz tego robić, tylko że po prostu nie masz na to czasu - masz sporo zmówień na montaż pc i teminy. To już dyskusja między Wami czy, ewentualnie kto, jak i za ile będzie to robił i nam nic do tego. Na forum możemy się co najwyżej pozastanawiać, czy warto teraz robić taką przeróbkę i ewentualnie ile można na niej zyskać dla działania pc. Jak do tej pory sam jeszcze nie mam na ten temat wyrobionego zdania i czekam na pomiary.

Magnolia18
12-12-2012, 13:25
Jeśli do tej pory musiałeś podawać na grzejniki np. 60* lub więcej, ....

wczesniej jak obieg pracowal na 2 pompkach obiegowych na zasilaniu i powrocie kociol chodzil na 40-42* i mialem cielusienko w domu ale wiadomo ze to za niska temp. jak dla kotla ( oczywiscie 'fachowcy' mi nie powiedzieli sam musialem sie dowiedziec ) a pozniej jak zamontowano mi zawor 3 drogowy/drozny jak tam sie zwie, temp. na kotle byla 55-60* ale zawor praktycznie na 90% przymkniety bo bysmy sie w domu ugotowali chyba.
Te 47-52* na zasilaniu na PC ( wg sterownika ) w zupelnosci wystarczaly by w domu osiagnac 23* ... az przyszly defrosty :(
Oczywiscie koszt w postaci PLN wg licznika nie jest nicki jak przy podlogowce ale jak wyzej podalem i tak byl nizszy niz koszt ekogoszku 'spalanego' w ubieglym roku. Jestem na TAK. tzn bylem do defrostow

Magnolia18
12-12-2012, 13:28
Na forum możemy się co najwyżej pozastanawiać, czy warto teraz robić taką przeróbkę i ewentualnie ile można na niej zyskać dla działania pc. Jak do tej pory sam jeszcze nie mam na ten temat wyrobionego zdania i czekam na pomiary.

nom pozastanawiajcie sie :) jestem zainteresowany jak najbardziej wynikiem tego zastanawiania sie.
co do pomiarow, nie mam nic w domu poza tym termometrem do badania temp. ciala, ktorym wczesniej 'zbadalem' temp. na wymienniku

Magnolia18
12-12-2012, 13:38
1) Dla jakich warunków pracy ta PC została dobrana?
2) Jaka była zakładana strata na wymienniku?
3) Czy w czasie pomiędzy odszranianiem PC rozwija pełną moc (właściwą warunkom pracy)?
4) Rozumiem, że osiągane na wyjściu PC 53*C wynika ze stosunku mocy dostarczanej do odbieranej. I nie jest to temperatura zadana, po osiągnięciu której "inverter" zaczyna redukować moc.

Będę wdzięczny za odpowiedzi.

Michas. to pytania dla fachowca raczej ... zechcesz ?ja moge tylko podpowiedziec :
ad 3 pomiedzy defrostami wchodzi w stan grzania i w zaleznosci od krzywej dobija do temp. zasilania 49-53* ( nastawy max to 60* )
ad 4 powyzsze 49-53* to wskazywana przez PCi temp. jak ja nazywa zasilania, cokolwiek to znaczy ... po czym obecnie nie ma wlasnie zadnej redukcji czy czegos_tam innego co winno byc ale defrost. Wyzej to gdzies opisalem

malux20
12-12-2012, 13:44
:)
Jak rozumiem u maluxa i chcialbympompe wszystko ok?

rwxw
12-12-2012, 13:45
wczesniej jak obieg pracowal na 2 pompkach obiegowych na zasilaniu i powrocie kociol chodzil na 40-42* i mialem cielusienko w domu
No to przynajmniej tu mamy jasność, że pc powinna dać radę i chyba rozwiałeś wątpliwości paru osób wypowiadających się wcześniej.

r19
12-12-2012, 13:48
:)

Jak to interpretować? :)

malux20
12-12-2012, 13:50
głośne gówno

r19
12-12-2012, 13:57
głośne gówno

He, he.... daj spokój.... ale grzeje..... :)

Ale w jakich warunkach Ci to przeszkadza? Jak przebywasz w domu, przed domem, przed agregatem, na agregacie, jak kładziesz się spać, nie możesz się skupić przed seksem, albo podczas?

malux20
12-12-2012, 14:02
darmowe lodowisko he he
po moich wczorajszych szaleństwach z zyżyciem [coś okolo 26kwh] dziś pompa powoli pracuje
powinienem zmieścić się w 8kwh przy temp w domu 21-21,5
fakt że jest słonce dziś
pewnie tydzień zamknę w 80kwh

malux20
12-12-2012, 14:19
ja się powtórzę
przy domu 120m2 kupowanie powietrznej za 25 to kabaret
u mnie problem jest z głośnością
no ale grzeje
daję sobie ten sezon na rozpoznanie
ale nie zdziwcie się jak wyskoczę z taką akcją jak w wentylacji

r19
12-12-2012, 14:21
ja się powtórzę
przy domu 120m2 kupowanie powietrznej za 25 to kabaret

Skoro tydzień grzejesz za 50 zł to faktycznie.

malux20
12-12-2012, 14:27
jeśli tyle wyjdzie grudzień to ok będzie

unim
12-12-2012, 14:32
ja się powtórzę
przy domu 120m2 kupowanie powietrznej za 25 to kabaret
u mnie problem jest z głośnością
no ale grzeje
daję sobie ten sezon na rozpoznanie
ale nie zdziwcie się jak wyskoczę z taką akcją jak w wentylacji

A można wiedzieć jaka to akcja?

malux20
12-12-2012, 14:36
znudziła mi się pierwsza to założyłem drugą:)

SUSPENSER
12-12-2012, 14:55
Oczywiscie koszt w postaci PLN wg licznika nie jest nicki jak przy podlogowce ale jak wyzej podalem i tak byl nizszy niz koszt ekogoszku 'spalanego' w ubieglym roku. Jestem na TAK. tzn bylem do defrostow

Czy możesz podać ile w zeszłym roku spalałeś ekogroszku [i jakiego] oraz jakie teraz masz rachunki za prąd ?

Co do "stanów przejściowych" to chyba chodzi o wilgotność a nie o temperaturę powietrza ?

pomarszczonyfred
12-12-2012, 16:28
1. czy jednostka zewnętrzna odmraża się prawidłowo do końca? (na mojej wizualizacji widać nieregularność odmrażania)
2. czy nie widać przypadkiem lodu wewnątrz w okolicach wanny ociekowej?
jeżeli tak to trzeba ją pożądnie odmrozić np. wylac parę konewewk wody aż będzie całkiem czysto, oczywiście na wyłączonej lub w trybie defrosta
a czy gdzieś w ogóle przechodziła całą zime taka pompa, czy to jest "nowość".
ps.
oj miki, robisz krecią robotę, a pompy ciepła P-W jak pasują do instalacji, nie zawsze się da wszędzie je zamontować...

Magnolia18
12-12-2012, 17:18
No to przynajmniej tu mamy jasność, że pc powinna dać radę i chyba rozwiałeś wątpliwości paru osób wypowiadających się wcześniej.

no powinna dac :) i dawala rade do nocy z piatku na sobote. w sobote rano skucha jakas nastala. Piatek bylo calusienki dzien minus 5* w dzien i w domu mialem 23* i CWU 50* w 300l zasobniku - bez zadnych problemow. nocami bylo zimniej.
Siedzialem teraz z Miki 'na' sterowaniu dosc dlugo, badajac parametry dosc dlugo. Niby wsio OK. :/ Szukamy rozwiazania i na moje oko ( ale co ja sie znam ) to bedzie cos z softem. Instalacja dzialala mimo ze stara, ze wymiennik, ze grzejniki, ze grzanie 24h CO i CWU

Magnolia18
12-12-2012, 17:27
Czy możesz podać ile w zeszłym roku spalałeś ekogroszku [i jakiego] oraz jakie teraz masz rachunki za prąd ?

Co do "stanów przejściowych" to chyba chodzi o wilgotność a nie o temperaturę powietrza ?

w takiej temp. jak teraz czyli praktycznie wiekszosc zimy 'spalalem' a raczej wrzucalem w zasobnik 1T eko jak byly te duze mrozy to 1.5T, ceny rok temu w zaleznosci skad groszek ( nie mowie o czeskim czy jakims mieszancu ) to 800-950PLN ( luz badz workowany ). Listopad wg podlicznika zamknalem mniej niz 1T eko przyjmujac cene ubiegloroczna najnizsza mi znana ( placona ).

Nie znam sie na stanach przejsciowych, wilgotnosciach i NIE musze sie na tym jako uzytkownik znac, prawda ? Jezdzac samochodem tez nie musze wiedziec jak to dziala, ze jezdzi i robi inne rzeczy.
Natomiast nikt nie informowal mnie, tudziez NIGDZIE nie podawal info, ze jak bedzie wilgotnie ( cokolwiek znaczy wigotnie ) moje urzadzenie bedzie sie zachowywac nie tak jak trzeba. Jakbym to wiedzial, byc moze nie zdecydowalbym sie na zakup bo to bardzo szerokie i wygodne pojecie wilgotnie a i nie chce mi sie analizowac kiedy moze byc wilgotnie. Moge sie wspomoc grzalkami ? Jakbym chcial urzadzenie elektryczne kupilbym farelke na allegro za 33.50 badz inne CUS w Praktikerze.

Magnolia18
12-12-2012, 17:30
1. czy jednostka zewnętrzna odmraża się prawidłowo do końca? (na mojej wizualizacji widać nieregularność odmrażania)
...
u mnie obecnie ( wczesniej nie sparwdzalem ) w kilka minut jest odszroniona, nie odlodzona bo to nie lod ale raczej szron, sniezek czy jak to zwac cieniutki sie zbiera

pomarszczonyfred
12-12-2012, 17:37
sprawdź czy od wewnetrznej strony skraplacza nie ma lodu, szron widać na zewnątrz, ale jak woda spływa podczas odmrażania potrafi zamarzać i przy wilekokrotnym odmrażaniu pojawia sie lód wewnątrz, z wody która nie zdąży spłynąć i zamarza między lamelami

Magnolia18
12-12-2012, 17:56
sprawdź czy od wewnetrznej strony skraplacza nie ma lodu, szron widać na zewnątrz, ale jak woda spływa podczas odmrażania potrafi zamarzać i przy wilekokrotnym odmrażaniu pojawia sie lód wewnątrz, z wody która nie zdąży spłynąć i zamarza między lamelami

a jak bedzie lod to ? jak sie go pozbede to pozbede sie tez mojej 'przypadlosci' ??

pomarszczonyfred
12-12-2012, 18:03
jak będzie lód to go usuń, i zobaczysz czy zmieni się działanie

chcialbympompe
12-12-2012, 18:19
na moje oko ( ale co ja sie znam ) to bedzie cos z softem
Jaką masz wersję?

Magnolia18
12-12-2012, 18:31
Jaką masz wersję?

najgorsze, ze nie mam :)
ale widze ze mnie za wariata robi sterownik. skoro mam zadana temp. komfort przykladowo 25* a zredukowana 20* i wg planu godzinowego PCi winna w danej chwili pracowac na temp. zredukowanej to dlaczego pokazuje mi, iz zadano temp. 25* ? czyli komfort ?
a dwa, zalaczenie automatyki krzywej grzania, jest ze przyjete ON a mimo to pracuje wg krzywej ustawionej recznie ( sprawdzilem przestawiajac ten parametr 'reczny' na 2 rozniace sie znacznie opcje dajace rozne temp. zadane zasilanai dla PCi i ta reagowala ). Zatem pokazuje, ze dziala w automatyce w jednym i w drugim wypadku a tak naprawde robi co innego. Czyli klamie :)
a skoro klamie w takiej prostej sprawie to moze i klamac z czyms bardziej istotnym.
Dodam, iz wczesniej tak nie robila, komfort to komfort, zredukowana to ta nizsza i tak mi wskazywala a i automat krzywej tez badalem kiedys i po wlaczeniu pokazala mi sie krzywa tam w ustawieniach 'recznych' jakas kosmiczna :)

chcialbympompe
12-12-2012, 18:33
najgorsze, ze nie mam :)
Nie pokazuje wersji softu??

ale widze ze mnie za wariata
A może zrób reset?

Magnolia18
12-12-2012, 18:44
Nie pokazuje wersji softu??

A może zrób reset?

Wczoraj byl Miki i uzupelnial gaz i sprawdzal czy nie ucieka sobie gdzies, wsio OK. Przy okazji pudlo zostalo wylaczone czyli jakby reset ..
Czekam na male info od Miska i zaraz po nim uskutecznie jeszcze jedna opcje. Efekt podam jutro po zaobserwowaniu czy to cokolwiek dalo. Promise ;)

chcialbympompe
12-12-2012, 18:50
Przy okazji pudlo zostalo wylaczone czyli jakby reset ..
Ja bym mu reseta zrobił z menu na wszelki wypadek. A co z tą wersją softu? Chciałem porównać z moja. Ja mam 02.9

miki121
12-12-2012, 19:27
jak będzie lód to go usuń, i zobaczysz czy zmieni się działanie

Lodu nie ma więc chyba ok:)

miki121
12-12-2012, 19:37
zastanawiając się nad wyborem ogrzewania trafiłam tutaj.
Myślę o miki121/ArturWi ale ciekawi mnie ostatnio dość częste narzekania na ich przyjazdy i obiecywania

Szymek98 nie odpisujesz na priv więc zapytam tutaj. Twoja awaria to zanieczyszczenia jednostki zewnętrznej 2 miesiące temu tak?
miki121 to twój instalator i co od tamtej pory nie chcesz aby on Ci ją naprawił tzn nie chcesz zapłacić (wywnioskowałam po poście miki121) a zastanawiasz się czy mróz nie zniszczył Ci ogrzewania?
Czy może to właśnie miki121 przez taki okres Cię zbywa.
Magnolia18 też ma problem ale jego instalacja działa tylko nie do końca dobrze.
chcialbympompe nie może się doczekać na niego ale to nie pilne
r.tyrman też miał problemy ale chyba już wszystko ok
Boję się że jak wybiorę złego instalatora to mogę mieć problem

Drogi UNIM dla jasności u Szymka to nie awaria a bezmyślność budowlańców.
Po drugie awarie wynikające z nie naszej winny też usuwam napisz np do:
Pitera719 który kupił uszkodzony przewód i nie z Naszej winy nie można było uruchomić pompy ciepła może powiedzieć czy zapłacił cokolwiek za dodatkowy przyjazd.
Kolejna klientka z Łodzi może ci powiedzieć że przy uszkodzonym kablu i mojej podróży do nich 300km w dwie strony nie zapłacił złotówki.
I mógłby tak non stop.
U Pana Tyrmana oczywiście że się spóźniłem i ale w ramach przeprosin otrzymał od Nas pilota T78 oraz dodatkowo przerobiliśmy filtry z podejściem wody oraz nie wspomnę o awarii pękniętej rury :)
Ale tu nie chodzi o to aby komuś wypominać bo wszystkie pompy pracują poprawnie co do pompy Magnoli18 to myślę że po jutrzejszym dniu sprawa sam się rozejdzie :)

miki121
12-12-2012, 19:38
Wczoraj byl Miki i uzupelnial gaz i sprawdzal czy nie ucieka sobie gdzies, wsio OK. Przy okazji pudlo zostalo wylaczone czyli jakby reset ..
Czekam na male info od Miska i zaraz po nim uskutecznie jeszcze jedna opcje. Efekt podam jutro po zaobserwowaniu czy to cokolwiek dalo. Promise ;)

Nie uzupełnił a wymienił aby mieć pewność czy to nie jest ten powód :)

miki121
12-12-2012, 19:44
Co do całej sytuacji opisywanej przez przez Magnolie18 i kolegów z forum to chciałbym wyjaśnić kilka szczegółów o których chyba nikt nie piszę ani nikt nie pomyślał :)
Po pierwsze pompa TRI Atlantica może współpracować spokojnie z grzejnikami a wmawianie że ona się nie nadaje tylko HT to trochę naciągana sytuacja.
Po drugie wiem że Magnolia18 się z tym nie zgadza ale po konsultacji z kilkoma kolegami serwisantami i użytkownikami pomp ciepła P-W otrzymałem kilka informacji że na rejonie śląska, dolnegośląska i małopolski kilka pomp przez ostatnich kilka dni się tak zachowuje i nie tylko Atlantic ale także inne pompki też.
Oczywiście dotyczy to pomp pracujących na wysokim parametrze zasialnia :)
I jak myślę to te pompy nie są wszystkie "zepsute"

unim
12-12-2012, 19:47
Drogi UNIM dla jasności u Szymka to nie awaria a bezmyślność budowlańców.
Po drugie awarie wynikające z nie naszej winny też usuwam napisz np do:
Pitera719 który kupił uszkodzony przewód i nie z Naszej winy nie można było uruchomić pompy ciepła może powiedzieć czy zapłacił cokolwiek za dodatkowy przyjazd.
Kolejna klientka z Łodzi może ci powiedzieć że przy uszkodzonym kablu i mojej podróży do nich 300km w dwie strony nie zapłacił złotówki.
I mógłby tak non stop.
U Pana Tyrmana oczywiście że się spóźniłem i ale w ramach przeprosin otrzymał od Nas pilota T78 oraz dodatkowo przerobiliśmy filtry z podejściem wody oraz nie wspomnę o awarii pękniętej rury :)
Ale tu nie chodzi o to aby komuś wypominać bo wszystkie pompy pracują poprawnie co do pompy Magnoli18 to myślę że po jutrzejszym dniu sprawa sam się rozejdzie :)

Dziękuję za niki oczywiście skonsultuję bo wiem z doświadczenia że najważniejszy jest SZYBKI I BEZPROBLEMOWY SERWIS NIEZALEŻNY OD PRZYCZYNY. A możesz mi odpowiedzieć na drugie pytanie właśnie o serwis co zadawałam później?

1igor1
12-12-2012, 19:52
czyli jaka niby te pompe ? ta zamontowana u mnie jest w stanie podac dosc wysokie temp. na instalacje, te 50-53* na zasilaniu jest dla mnie OK jak nie bylo defrostow nie mialem problemu aby uzyskiwac po 23-24* i bylo minus 5* za oknem za dnia ( kilka dni temu )


np taka http://www.blog.karbon.com.pl/pc-powietrzna/daikin-altherma-ht-modernizacja-kotlowni-na-propan/, daje na wyjściu nawet 80*, to jest pompa pod grzejniki min. a co do temperatury, każdy lubi co innego, ja też wolę 22-23* ale żona ...

i jeszcze jeden link http://www.karbon.com.pl/index.php/aktulanoci/347-pompa-ciepa-altherma-ht..
jak widać altherma HT daje temp do 80* a nie 55-60*

ArturWi
12-12-2012, 20:03
A możesz mi odpowiedzieć na drugie pytanie właśnie o serwis co zadawałam później?
W umowie jest punkt,że po zgłoszeniu usterki jesteśmy u klienta po max.48h jeśli będzie to awaria wymagająca mechanicznej naprawy,jeśli "awaria" dotyczy jedynie zmiany krzywej grzewczej,bo takie zgłoszenia też mieliśmy jako awaryjne wymagające przyjazdu,to kontakt telefoniczny z klientem wystarczy w celu instruowania jak poradzić sobie ze zmianą tejże krzywej grzewczej.

miki121
12-12-2012, 20:06
Dziękuję za niki oczywiście skonsultuję bo wiem z doświadczenia że najważniejszy jest SZYBKI I BEZPROBLEMOWY SERWIS NIEZALEŻNY OD PRZYCZYNY. A możesz mi odpowiedzieć na drugie pytanie właśnie o serwis co zadawałam później?

Ogólnie pompy ciepła sam z siebie rzadko się psują...
Większość awarii to montaż i czynnik ludzki :)
Serwis pompy jest wykonywany raz do roku i to jest przez 5 lat gwarancji.
Jeżeli chodzi o awarię zazwyczaj staram się usunąć w ciągu dnia lub dwóch - jeżeli jest to awaria która powoduję brak możliwości eksploatacji.
Jeżeli awaria jest z winny klienta lub osób trzecich klient płaci za serwis :)

Magnolia18
12-12-2012, 20:14
Ja bym mu reseta zrobił z menu na wszelki wypadek. A co z tą wersją softu? Chciałem porównać z moja. Ja mam 02.9

taki wlasnie mam 02.9

Magnolia18
12-12-2012, 20:16
Nie uzupełnił a wymienił aby mieć pewność czy to nie jest ten powód :)

no fakt, niby szczegol ale wazny. niniejszym oswiadczam, iz gaz zostal wymieniony :)

Magnolia18
12-12-2012, 20:21
np taka http://www.blog.karbon.com.pl/pc-powietrzna/daikin-altherma-ht-modernizacja-kotlowni-na-propan/, daje na wyjściu nawet 80*, to jest pompa pod grzejniki min. a co do temperatury, każdy lubi co innego, ja też wolę 22-23* ale żona ...

i jeszcze jeden link http://www.karbon.com.pl/index.php/aktulanoci/347-pompa-ciepa-altherma-ht..
jak widać altherma HT daje temp do 80* a nie 55-60*

niestety gruntowki odpadly w przedbiegach, jakbym zryl ogrod to rownie dobrze moglbym w nim zamieszkac albo i pod mostem. Poza tym mi tez szkoda by go bylo. Dlatego jedynym branym pod uwage rozwiazaniem byla PCi P-W. Dodam, iz poza tym okresem obecnym defrostowym, jestem zadowolony z MOJEJ TRi :)

miki121
12-12-2012, 20:26
I będziesz nadal bo będę kopał tak długo aż wykopię :)
Po za tym gdzie ja bym się załapał na tak dobry kapuśniak jak u twojej teściowej ;)

1igor1
12-12-2012, 20:32
niestety gruntowki odpadly w przedbiegach, jakbym zryl ogrod to rownie dobrze moglbym w nim zamieszkac albo i pod mostem. Poza tym mi tez szkoda by go bylo. Dlatego jedynym branym pod uwage rozwiazaniem byla PCi P-W. Dodam, iz poza tym okresem obecnym defrostowym, jestem zadowolony z MOJEJ TRi :)
ale to nie jest gruntówka tylko POWIETRZNA !!!
tu masz jeszcze jeden link http://www.karbon.com.pl/index.php/pompy-ciepa/14-powietrzne/74-pompa-ciepa-daikin-altherma-ht-wersja-wysokotemperaturowa.html

unim
12-12-2012, 20:39
Jak zwał tak zwał czy to awaria a czy bezmyślność ale zainteresował mnie temat bo był rozwinięty przez hydraulik a mianowicie mieszkam na terenie gdzie w czasie letnim są żniwa i pełno pyłku brudu i innych ustrojów i jeśli będę miała problemy z tą pompą bo się zabrudzi a mój serwis będzie mi naprawiał 2 miesiące to przecież od razu do sądu z nim:)
Ale jeśli 48 godzin w praktyce również to miło słyszeć. A za opieszałość prezenty :)
P.S. a czy u Szymka po naprawie działa wszystko dobrze? Bo wspominał coś o mrozach.

miki121
12-12-2012, 20:42
U Szynka serwis będzie dopiero w sobotę bo poza serwisem Pan Szymek chce inne dodatkowe rzeczy - dołożyć grzejnik w piwnicy, odkurzacz itp.
Więc musi tam jechać ekipa a nie serwisant a oni dopiero w sobotę będą mieli wolny czas :)

Magnolia18
12-12-2012, 20:44
I będziesz nadal bo będę kopał tak długo aż wykopię :)
Po za tym gdzie ja bym się załapał na tak dobry kapuśniak jak u twojej teściowej ;)

hehe, no teraz to lizusostwem pojechales :)
zrobimy jutro ten myk i zobaczymy co to da, dzis i jutro ma nieco dawac chlodem u nas a od piatku podobno odwilz idzie czyli wg Waszej nomenklatury pogoda przejsciowo-wilgotna :> strach sie bac ... nawet sie napic nie mozna bo czlek zamarznie w swoim boksie :(
;)

Magnolia18
12-12-2012, 20:49
ale to nie jest gruntówka tylko POWIETRZNA !!!
tu masz jeszcze jeden link http://www.karbon.com.pl/index.php/pompy-ciepa/14-powietrzne/74-pompa-ciepa-daikin-altherma-ht-wersja-wysokotemperaturowa.html

teraz to i tak po ptokach, przeca nie kupie 'SE' kolejnej zabawki za ... wlasnie ile te cudenko kosztuje ?
a dwa skoro da rade 'zrobic' wode do 80* ( nawet na kotle tyle nie mialem, max 45* jak zaworu nie mialem i wtedy mozna bylo sie ugotowac w domu ) to ciekawe ile to monstrum zezre cyferek z licznika ?

miki121
12-12-2012, 20:54
hehe, no teraz to lizusostwem pojechales :)
zrobimy jutro ten myk i zobaczymy co to da, dzis i jutro ma nieco dawac chlodem u nas a od piatku podobno odwilz idzie czyli wg Waszej nomenklatury pogoda przejsciowo-wilgotna :> strach sie bac ... nawet sie napic nie mozna bo czlek zamarznie w swoim boksie :(
;)

Ty Mariusz a ten kapuśniak ci nie smakuje???

jbloch
12-12-2012, 20:54
Co do całej sytuacji opisywanej przez przez Magnolie18 i kolegów z forum to chciałbym wyjaśnić kilka szczegółów o których chyba nikt nie piszę ani nikt nie pomyślał :)
Po pierwsze pompa TRI Atlantica może współpracować spokojnie z grzejnikami a wmawianie że ona się nie nadaje tylko HT to trochę naciągana sytuacja.
Po drugie wiem że Magnolia18 się z tym nie zgadza ale po konsultacji z kilkoma kolegami serwisantami i użytkownikami pomp ciepła P-W otrzymałem kilka informacji że na rejonie śląska, dolnegośląska i małopolski kilka pomp przez ostatnich kilka dni się tak zachowuje i nie tylko Atlantic ale także inne pompki też.
Oczywiście dotyczy to pomp pracujących na wysokim parametrze zasialnia :)
I jak myślę to te pompy nie są wszystkie "zepsute"
Myślisz że nie są zepsute , tylko dziwnie się zachowują, a może te Atlantici nie są takie rewelacyjne. Bo mój chinol działa bez zarzutu, a taki bee bo chiński, bee bo duużo tańszy niż Atlantic, tańszy w zakupie i eksploatacji, no ale ogólnie beee bo chiński, nie ma serwisu ( ALE TEŻ GO DO NICZEGO NIE POTRZEBUJE}

1igor1
12-12-2012, 20:56
poczytaj sobie z pierwszego linka, tam sa przybliżone koszty

miki121
12-12-2012, 20:56
teraz to i tak po ptokach, przeca nie kupie 'SE' kolejnej zabawki za ... wlasnie ile te cudenko kosztuje ?
a dwa skoro da rade 'zrobic' wode do 80* ( nawet na kotle tyle nie mialem, max 45* jak zaworu nie mialem i wtedy mozna bylo sie ugotowac w domu ) to ciekawe ile to monstrum zezre cyferek z licznika ?

Zestaw agregat 16kW jednostka wewnętrzna i zbiornik katalog około 48000tyś netto

miki121
12-12-2012, 20:57
Myślisz że nie są zepsute , tylko dziwnie się zachowują, a może te Atlantici nie są takie rewelacyjne. Bo mój chinol działa bez zarzutu, a taki bee bo chiński, bee bo duużo tańszy niż Atlantic, tańszy w zakupie i eksploatacji, no ale ogólnie beee bo chiński, nie ma serwisu ( ALE TEŻ GO DO NICZEGO NIE POTRZEBUJE}

Ale ty porównujesz gruntówkę do powietrznej ???

1igor1
12-12-2012, 21:01
Zestaw agregat 16kW jednostka wewnętrzna i zbiornik katalog około 48000tyś netto
katalogowo - a realnie ??

jbloch
12-12-2012, 21:01
Ale ty porównujesz gruntówkę do powietrznej ???
Tak , i tak w całości jest tańsza w montażu jak i w eksploatacji niż Atlantic ( oczywiście jak ktoś ma za małą działkę to skazany jest na PW)

Arturo72
12-12-2012, 21:04
Bo mój chinol działa bez zarzutu, a taki bee bo chiński, bee bo duużo tańszy niż Atlantic, tańszy w zakupie i eksploatacji, no ale ogólnie beee bo chiński, nie ma serwisu ( ALE TEŻ GO DO NICZEGO NIE POTRZEBUJE}
Poniżej chińszczyzna ;)

Witam, my zdecydowaliśmy sie na powietrzna pompę ciepla zakladajac, ze w najchłodniejsze dni bufor będziemy ladowac kominkiem z plaszczem wodnym, a do -10 pompa miałaby nam zapewnić bez obslugowe i w miarę tanie grzanie. byliśmy w miare spokojni spotykając się z opiniami, ze ta pompa powinna pociagnąć nawet przy -20. Teraz kiedy przyszly pierwsze przymrozki mamy rowniez pierwsze problemy i lekkie zalamanie. Dom mamy 160 m2 z czego 54m2 stanowi piwnica. Podlogowkę w piwnicy polozyliśmy latem i daliśmy na niej sprawdzić się pompie. Wszystko bylo super. I wszelkie lekkie przymrozki nie wplywaly na zmiane temperatury wewnątrz. Problemy zaczely sie w momencie kiedy położylismy posadzke na dwoch wyzszych kondygnacjach i wylaliśmy na nich posadzki. Było to gdzies z 6 tyg temu. Dwa tygodnie temu zaczelismy je grzać i tu pompa siadla. Kompletne nie była w stanie pociągnąć ogrzewania. Temperatura na buforze spadla do 20C i za nic nei mogla podskoczyć już wyżej. Robilem kombinacje z podgzrewaniem samego bufora i owszem pompa dawala rade, ale jakos tak slabo, ale moze to bledne wrazenie. Jak odlaczyłem grzanie bufora CWU to zaczely mi wyskakiwac błędy "ADD HEAT OVER OR WATER FLOW TROUBLE". Pompa to 9 KW + grzalka elektryczna 3KW. Bufor CWU 250l laduje bardzo sprawnie. Bufor CO ma 1000l. Dom jest z bali 20cm, tak więc jedyne prace mokre to była piwnica, aktualnie sucha jak pieprz, i te swieże posadzki u gory.

pompa to KS-90DC, nei mam zielonego pojęcia co to za producent, ale jak wpisuje model w wyszukiwarke to mi znajduje poprawnie, np:
http://www.chess-solar.com/cs/en/products/pumps (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fwww.chess-solar.com%2Fcs%2Fen%2Fproducts%2Fpumps)

Jest to pompa made in China firmy Guangdong:
http://www.weiku.com/products/8520459/DC_INVERTER_Heat_Pump_9KW.html (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fwww.weiku.com%2Fpr oducts%2F8520459%2FDC_INVERTER_Heat_Pump_9KW.html)
I weź tu wzywaj serwisanta ;)

miki121
12-12-2012, 21:05
katalogowo - a realnie ??
myślę że z montaż można by złapać za jakieś 40-44tyś

malux20
12-12-2012, 21:25
te 40-44 to za co?

mam pytanie czy w atlanticu s w poszczeg. strefach komfortowych można ustawiać różną temp?

piter719
12-12-2012, 21:41
Po drugie awarie wynikające z nie naszej winny też usuwam napisz np do:
Pitera719 który kupił uszkodzony przewód i nie z Naszej winy nie można było uruchomić pompy ciepła może powiedzieć czy zapłacił cokolwiek za dodatkowy przyjazd :)
potwierdzam. byłem miło zaskoczony, a mieszkam na mazurach:popcorn:

miki121
12-12-2012, 21:43
no przecież obiecałem :)

r19
12-12-2012, 21:47
no przecież obiecałem :)

Obiecales tez wyslac manual do panasonica :)

Magnolia18
12-12-2012, 21:51
Obiecales tez wyslac manual do panasonica :)

buahahhaha. teraz niezle zapodales :D

r.tyrman
12-12-2012, 21:53
U Pana Tyrmana oczywiście że się spóźniłem i ale w ramach przeprosin otrzymał od Nas pilota T78 oraz dodatkowo przerobiliśmy filtry z podejściem wody oraz nie wspomnę o awarii pękniętej rury :)
Ale tu nie chodzi o to aby komuś wypominać bo wszystkie pompy pracują poprawnie co do pompy Magnoli18 to myślę że po jutrzejszym dniu sprawa sam się rozejdzie :)
To wszystko prawda i chwała Ci za to. Ale wspominając o tym należy też wspomniec o moich nerwach, a naprawdę nie lubię się denerwowac.

miki121
12-12-2012, 21:55
Dlatego przeprosiłem za całość i dzięki Panu przypomniałem sobie słowo NIE które faktycznie się przydaje :)

miki121
12-12-2012, 22:01
Obiecales tez wyslac manual do panasonica :)

a napisz jeszcze raz do jakich bo nie mogę znaleźć twojego postu

ArturWi
12-12-2012, 22:03
potwierdzam. byłem miło zaskoczony, a mieszkam na mazurach:popcorn:
I między innymi dlatego też występują małe poślizgi ;)
800km jednak trochę czasu zajmuje w przejeździe ale coż się nie robi dla zadowolenia klienta...
Od Nowego Roku prawdopodobnie zatrudnimy dodatkowego instalatora pomp ciepła co przyczyni się do usprawnienia obsługi :)

r.tyrman
12-12-2012, 22:04
Nie panujmy sobie na forum. Słowo NIE + tel. parę dni wcześniej i jest OK.

miki121
12-12-2012, 22:06
No właśnie o tym mówię ;)

miki121
12-12-2012, 22:07
I między innymi dlatego też występują małe poślizgi ;)
800km jednak trochę czasu zajmuje w przejeździe ale coż się nie robi dla zadowolenia klienta...
Od Nowego Roku prawdopodobnie zatrudnimy dodatkowego instalatora pomp ciepła co przyczyni się do usprawnienia obsługi :)

Bo ja przechodzę w dział serwisu ;)

r19
12-12-2012, 22:10
a napisz jeszcze raz do jakich bo nie mogę znaleźć twojego postu

Poszło na priv.

miki121
12-12-2012, 22:19
poszło na meila :)

kbab
12-12-2012, 22:35
np taka http://www.blog.karbon.com.pl/pc-powietrzna/daikin-altherma-ht-modernizacja-kotlowni-na-propan/ (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fwww.blog.karbon.co m.pl%2Fpc-powietrzna%2Fdaikin-altherma-ht-modernizacja-kotlowni-na-propan%2F), daje na wyjściu nawet 80*, to jest pompa pod grzejniki min. a co do temperatury, każdy lubi co innego, ja też wolę 22-23* ale żona ...

i jeszcze jeden link http://www.karbon.com.pl/index.php/aktulanoci/347-pompa-ciepa-altherma-ht (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fwww.karbon.com.pl% 2Findex.php%2Faktulanoci%2F347-pompa-ciepa-altherma-ht)..
jak widać altherma HT daje temp do 80* a nie 55-60*
Ten "inwestor" z pierwszego linku ma 3 jednostki zewnętrzne klimatyzatorów - czyżby były bez funkcji grzania? Jeśli tak to miał możliwości obniżenia kosztów ogrzewania drogim LPG, nie musiał inwestować w tą pc, ale kto bogatemu zabroni?

SUSPENSER
12-12-2012, 22:43
w takiej temp. jak teraz czyli praktycznie wiekszosc zimy 'spalalem' a raczej wrzucalem w zasobnik 1T eko jak byly te duze mrozy to 1.5T, ceny rok temu w zaleznosci skad groszek ( nie mowie o czeskim czy jakims mieszancu ) to 800-950PLN ( luz badz workowany ). Listopad wg podlicznika zamknalem mniej niz 1T eko przyjmujac cene ubiegloroczna najnizsza mi znana ( placona ).

Nie znam sie na stanach przejsciowych, wilgotnosciach i NIE musze sie na tym jako uzytkownik znac, prawda ? Jezdzac samochodem tez nie musze wiedziec jak to dziala, ze jezdzi i robi inne rzeczy.

Akurat czeskim z Ledvic jest najtaniej grzać [po około 300 zł/tonę gdy zgrasz się z sąsiadami i ściągniesz z Czech 24 tony].

Jeśli paliłeś kamiennym ekogroszkiem o kaloryczności około 26 MJ to przy 1,5 tony miesięcznie i około 70% sprawności kotła średniodobowa moc generowana przez kocioł wynosiła około 12 kW - sprawdź w charakterystyce lub spytaj czy Twoja PC osiąga tyle przy -10 st i 50% wilgotności na zewnątrz.

Oczywiście, że nie musisz się znać, ale chcę Ci tylko podpowiedzieć, że problem z "defrost" jest zapewne z powodu wysokiej wilgotności przy ujemnych temperaturach [a nie samej tylko niskiej temperatury, więc gdy spadnie ona do -15 przy wilgotności 60% (a tak będzie gdy mróz potrzyma przez dłuższy czas) ilość defrostów powinna zmaleć] - pompa ciepła "wyciąga" ciepło z powietrza obniżając jego temperaturę i z wilgotności 90% robi się 110%-czyli nadwyżka ponad 100% musi się wytrącić w postaci szadzi - stąd "lodowiec" na wylocie i słynny "defrost" który Cię nęka.

I o to tak naprawdę chodzi w "stanach przejściowych".

Ciekawe czy fachowcy od PC to potwierdzą ?

malux20
12-12-2012, 22:46
czyli do -15 to temp przejsciowe?
wtedy to człowiek będzie wreszcie spokojny

Magnolia18
12-12-2012, 22:53
Akurat czeskim z Ledvic jest najtaniej grzać [po około 300 zł/tonę gdy zgrasz się z sąsiadami i ściągniesz z Czech 24 tony].
?

probowalem czeski i kaprawo sie to palilo ale nie che juz naparwde o weglu rozmawiac :) mam serdecznie dosc
dodam jedynie ze w piwnicy zmieszcze idac po bandzie max 5T te pozostale 19T musialbym zakopac chyba - myslalem kiedys aby wanne zamowic bezposrednio ale nie mam placu a z sasiadami to sie umawiac mozna ... ale na piwo

Pyxis
12-12-2012, 22:56
więc gdy spadnie ona do -15 przy wilgotności 60% (a tak będzie gdy mróz potrzyma przez dłuższy czas)


Wczoraj chyba dosyc obrazowo policzylem i pokazalem zaleznosci dla wilgotnosci wzglednej i temperatur.
Funkcja ta ma ksztalt bardzo wkleslej hiperboli. Oznacza to, ze mrozne powietrze niesie wilgoci szczatkowe ilosci. Nie ma tu znaczenia czy ma temp -10 czy -20*C, bo bezwzgledna ilosc wilgoci zawartej w powietrzu w tych temperaturach rozni sie minimalnie, a wilgotnosc powietrza przy -15*C na poziomie 60 i 90% to juz aptekarskie ilosci wody :-)

Magnolia18
12-12-2012, 22:56
czyli do -15 to temp przejsciowe?
wtedy to człowiek będzie wreszcie spokojny

zartownis ;)
obecnie za oknem minus 8 a ma byc minus 12
jutro niby do minus 13 w nocy a pozniej stale ocieplanie i plucha ehhh
ale moze knif jutrzejszy wyjdzie i z ta mysla oddalam sie na z gory upatrzone pozycje ;)

1igor1
13-12-2012, 07:33
Ten "inwestor" z pierwszego linku ma 3 jednostki zewnętrzne klimatyzatorów - czyżby były bez funkcji grzania? Jeśli tak to miał możliwości obniżenia kosztów ogrzewania drogim LPG, nie musiał inwestować w tą pc, ale kto bogatemu zabroni?
wiem, też to zauważyłem, pytanie byś musiał zadać na blogu do autora

chcialbympompe
13-12-2012, 08:11
W nocy było -13 i pompa działa. Teraz jest -11 więc cały poranny cykl podgrzewania CWU i dogrzewania domu do temperatury komfortu był w bardzo zimowych warunkach.
Tylko zdaje się całą noc chodziła pompa obiegowa a na wyświetlaczu komunikat "ochrona p-mroz. aktywna". Od czego to zależy? Od temperatury zewnętrznej?

Szymek98
13-12-2012, 08:24
U Szynka serwis będzie dopiero w sobotę bo poza serwisem Pan Szymek chce inne dodatkowe rzeczy - dołożyć grzejnik w piwnicy, odkurzacz itp.
Więc musi tam jechać ekipa a nie serwisant a oni dopiero w sobotę będą mieli wolny czas :)

Zapraszam czekamy :)

miki121
13-12-2012, 08:44
Jak rozumiem atmosfera jest ciepła :)

Szymek98
13-12-2012, 09:04
Jak rozumiem atmosfera jest ciepła :)

Oczywiście po dwóch godzinach od Twojej wiadomości grzejnik był uruchomiony w kotłowni, ale na górze brrr tak jak na dworze minus.

Zigobar
13-12-2012, 09:08
Tylko zdaje się całą noc chodziła pompa obiegowa a na wyświetlaczu komunikat "ochrona p-mroz. aktywna". Od czego to zależy? Od temperatury zewnętrznej?

A to ciekawe. Też chętnie się dowiem przed czym ta ochrona i jak działa. Przecież to nie monoblock i skraplacz znajduje się w budynku, a nie na zewnątrz.
Słyszałem o podgrzewaniu (w niskich temperaturach) kartera sprężarki znajdującą się tam grzałką o małej mocy, ale to przecież co innego.

miki121
13-12-2012, 09:14
Pompa cyrkuluje co jakiś czas i kontroluje temperaturę czynnika w układzie grzewczym aby nie doszło do zamarznięcia :)
Z tego co pamiętam ten parametr można modyfikować w OEM-ie :)

chcialbympompe
13-12-2012, 09:31
Przecież to nie monoblock i skraplacz znajduje się w budynku, a nie na zewnątrz.
Pewnie Atlantic wgrywa te same ustawienia do monobloka jak i splita :(

Pompa cyrkuluje co jakiś czas i kontroluje temperaturę czynnika w układzie grzewczym aby nie doszło do zamarznięcia
Mam wrażenie, że to nie było "co jakiś czas" ale w sposób ciągły.

clarnet
13-12-2012, 09:42
Widzę czary jakieś z tym defrostem. Niczym zjawa wyłania się z wilgotnej mgły, obejmuje agregat i wysysa z niego energię. Czarów nie ma.
Defrost jest ściśle zdefiniowany przez producenta. tzw logika odszraniania.
Określone są warunki początkowe, czas trwania i koniec cyklu.
Jest to wrażliwa część pracy pompy ciepła. Dlatego też jedni producenci podają dane odnośnie defrostu, bo uważają, że jest się czym chwalić, a drudzy nie. Nie chcą się chwalić lub zdradzać logiki konkurencji.
To właśnie tutaj jest walka o te kwh i SCOP :)
W zależności od zaawansowania urządzenia może być sterowany zwykłą czasówką (np. co 30 min), a kolejno dochodzą temperatury wymiennika, zewnętrzne, ciśnienia czynnika, sterowanie zaworem elektronicznym w trakcie defrostu, czasem defrostu, urządzeniami dodatkowymi (grzałka czy też gorący gaz), pole odszraniania na wykresie temperatur.
Nie ma więc co drapać się w głowę tylko trzeba sięgnąć do dokumentacji.
Niestety przy Atlanticu nie znalazłem tych informacji.
Ale w bratniej dokumentacji agregatu fujitsu, (wygląda tak samo), ta informacja już jest.
Wynika z niej, że sterowanie odszranianiem jest dość ubogie. czasówka + temp. wymiennika. Jeśli czas pracy sprężarki jest w przedziale od 35 do 240 min, a temp. wymiennika spadnie poniżej -10 (normalne przy tych temp. zewn.), to mamy defrost co 35 min.
Pompa pracuje więc normalnie. Po prostu ten typ tak ma. Z dokładnością zegarka.
W kwestii energochłonności defrostu - tego producent niestety nie podaje.
Ale pamiętać należy, że defrost „pożera” od 10 do 20% mocy nominalnej w danej temp. (tzw wartości zintegrowane)
Więc z tych tabelek temp. zewn./moc, trzeba to sobie raczej odjąć.
Pomijając sposób sterowania defrostem i jego koszt u takiego czy innego producenta, ważne jest by był on skuteczny, tj. by pompa się odszroniła i nie skuło jej lodem. Jeśli tak się dzieje to tylko się cieszyć i wszystko jest ok.
A co do wilgotności, Pyxis ma absolutna rację. Przy mrozie ilość bezwzględna wilgoci jest znikoma, a względna, % bardzo wysoka. Największy problem jest w przedziale -3 do +3.

miki121
13-12-2012, 09:43
Dokładnie z tą ochronną przeciwzamrożeniową jest tak że pompa ciepła po przejściu wieczorem np z komfortowej na ekonomiczną może mieć za wysoką temperaturę zasilania więc w tym momencie podepnie tylko cyrkulację aby układ działa i pracuje w trybie ochronny przeciwzamrożeniowej lub w wypadku spadku temperatury w domu podpina do zabawy pompę :)

miki121
13-12-2012, 09:48
Widzę czary jakieś z tym defrostem. Niczym zjawa wyłania się z wilgotnej mgły, obejmuje agregat i wysysa z niego energię. Czarów nie ma.
Defrost jest ściśle zdefiniowany przez producenta. tzw logika odszraniania.
Określone są warunki początkowe, czas trwania i koniec cyklu.
Jest to wrażliwa część pracy pompy ciepła. Dlatego też jedni producenci podają dane odnośnie defrostu, bo uważają, że jest się czym chwalić, a drudzy nie. Nie chcą się chwalić lub zdradzać logiki konkurencji.
To właśnie tutaj jest walka o te kwh i SCOP :)
W zależności od zaawansowania urządzenia może być sterowany zwykłą czasówką (np. co 30 min), a kolejno dochodzą temperatury wymiennika, zewnętrzne, ciśnienia czynnika, sterowanie zaworem elektronicznym w trakcie defrostu, czasem defrostu, urządzeniami dodatkowymi (grzałka czy też gorący gaz), pole odszraniania na wykresie temperatur.
Nie ma więc co drapać się w głowę tylko trzeba sięgnąć do dokumentacji.
Niestety przy Atlanticu nie znalazłem tych informacji.
Ale w bratniej dokumentacji agregatu fujitsu, (wygląda tak samo), ta informacja już jest.
Wynika z niej, że sterowanie odszranianiem jest dość ubogie. czasówka + temp. wymiennika. Jeśli czas pracy sprężarki jest w przedziale od 35 do 240 min, a temp. wymiennika spadnie poniżej -10 (normalne przy tych temp. zewn.), to mamy defrost co 35 min.
Pompa pracuje więc normalnie. Po prostu ten typ tak ma. Z dokładnością zegarka.
W kwestii energochłonności defrostu - tego producent niestety nie podaje.
Ale pamiętać należy, że defrost „pożera” od 10 do 20% mocy nominalnej w danej temp. (tzw wartości zintegrowane)
Więc z tych tabelek temp. zewn./moc, trzeba to sobie raczej odjąć.
Pomijając sposób sterowania defrostem i jego koszt u takiego czy innego producenta, ważne jest by był on skuteczny, tj. by pompa się odszroniła i nie skuło jej lodem. Jeśli tak się dzieje to tylko się cieszyć i wszystko jest ok.
A co do wilgotności, Pyxis ma absolutna rację. Przy mrozie ilość bezwzględna wilgoci jest znikoma, a względna, % bardzo wysoka. Największy problem jest w przedziale -3 do +3.

No i właśnie ten okres jest teraz też :)
A co do podawania SCOP z uwzględnieniem odszraniania każdy producent może je tylko uśrednić ;)
Bo raczej nie jesteśmy wstanie wyliczyć dokładnego SCOP-u dla indywidualnej strefy klimatycznej wiec w rzeczywistości możemy podać przybliżone wartości "defrost-a" :)

chcialbympompe
13-12-2012, 09:55
Ale w bratniej dokumentacji agregatu fujitsu, (wygląda tak samo), ta informacja już jest.
A odszranianiem steruje samodzielnie jednostka zewnętrzna czy też elektronika hyroboxu? Czy Fujitsu też ma sterownik Siemens Albatros2?
Masz może linka do tej dokumentacji od Fujitsu?

clarnet
13-12-2012, 09:58
No i właśnie ten okres jest teraz też :)
A co do podawania SCOP z uwzględnieniem odszraniania każdy producent może je tylko uśrednić
SCOP z definicji jest średni, ale można podać nominalne COP z uwzględnieniem cyklu odszraniania jak i bez jego uwzględniania.

gall86
13-12-2012, 10:02
miki, wyslalem ci priva odnośnie przesłania instrukcji obsługi i innych dok. dot. pomp ciepła pw atlantica i pokrewnych. będę wdzięczny za otrzymanie tych informacji. przed kupnem chciałbym się zapoznać z ich treścią :)

clarnet
13-12-2012, 10:03
A odszranianiem steruje samodzielnie jednostka zewnętrzna czy też elektronika hyroboxu? Czy Fujitsu też ma sterownik Siemens Albatros2?
Masz może linka do tej dokumentacji od Fujitsu?
To nie ma znaczenia co steruje - płyta agregatu czy sterownik i gdzie ten algorytm jest - ważne jak steruje.
Nie mam niestety linka, ale wygooglasz. Mam dokumentację z przed roku.
Nie mam też pojęcia jaki tam jest sterownik. Nie zajmuję się tymi pompami.

miki121
13-12-2012, 10:04
A odszranianiem steruje samodzielnie jednostka zewnętrzna czy też elektronika hyroboxu? Czy Fujitsu też ma sterownik Siemens Albatros2?
Masz może linka do tej dokumentacji od Fujitsu?

Masz ją to ta gruba kniga co co zostawiłem :)

chcialbympompe
13-12-2012, 10:14
Masz ją to ta gruba kniga co co zostawiłem :)
Mam dokumentację od Albatrosa. Nie ma ona nic wspólnego z jednostką zewnętrzną Fujitsu...

To nie ma znaczenia co steruje - płyta agregatu czy sterownik i gdzie ten algorytm jest
Ma zasadnicze. Przytoczyłeś algotytm stosowany w PC marki Fujitsu (komplet od Fujitsu jak rozumiem). Jednak Atlantic to połączenie myśli japońskiej z francuską opartą na niemieckiej technologii (sterowanie Siemens). Jeżeli odszranianiem steruje elektronika hydroboxu to może to wyglądać zupełnie inaczej przy pracy z hydroboxem Fujitsu a inaczej Atlantica pomimo tego samego "agregatu" za zewnątrz.

Magnolia18
13-12-2012, 10:20
Widzę czary jakieś z tym defrostem. Niczym zjawa wyłania się z wilgotnej mgły, obejmuje agregat i wysysa z niego energię. Czarów nie ma.
Defrost jest ściśle zdefiniowany przez producenta. tzw logika odszraniania.
Określone są warunki początkowe, czas trwania i koniec cyklu.
Jest to wrażliwa część pracy pompy ciepła. Dlatego też jedni producenci podają dane odnośnie defrostu, bo uważają, że jest się czym chwalić, a drudzy nie. Nie chcą się chwalić lub zdradzać logiki konkurencji.
To właśnie tutaj jest walka o te kwh i SCOP :)
W zależności od zaawansowania urządzenia może być sterowany zwykłą czasówką (np. co 30 min), a kolejno dochodzą temperatury wymiennika, zewnętrzne, ciśnienia czynnika, sterowanie zaworem elektronicznym w trakcie defrostu, czasem defrostu, urządzeniami dodatkowymi (grzałka czy też gorący gaz), pole odszraniania na wykresie temperatur.
Nie ma więc co drapać się w głowę tylko trzeba sięgnąć do dokumentacji.
Niestety przy Atlanticu nie znalazłem tych informacji.
Ale w bratniej dokumentacji agregatu fujitsu, (wygląda tak samo), ta informacja już jest.
Wynika z niej, że sterowanie odszranianiem jest dość ubogie. czasówka + temp. wymiennika. Jeśli czas pracy sprężarki jest w przedziale od 35 do 240 min, a temp. wymiennika spadnie poniżej -10 (normalne przy tych temp. zewn.), to mamy defrost co 35 min.
Pompa pracuje więc normalnie. Po prostu ten typ tak ma. Z dokładnością zegarka.
W kwestii energochłonności defrostu - tego producent niestety nie podaje.
Ale pamiętać należy, że defrost „pożera” od 10 do 20% mocy nominalnej w danej temp. (tzw wartości zintegrowane)
Więc z tych tabelek temp. zewn./moc, trzeba to sobie raczej odjąć.
Pomijając sposób sterowania defrostem i jego koszt u takiego czy innego producenta, ważne jest by był on skuteczny, tj. by pompa się odszroniła i nie skuło jej lodem. Jeśli tak się dzieje to tylko się cieszyć i wszystko jest ok.
A co do wilgotności, Pyxis ma absolutna rację. Przy mrozie ilość bezwzględna wilgoci jest znikoma, a względna, % bardzo wysoka. Największy problem jest w przedziale -3 do +3.

Dokladnie tak u mnie jest. Z dokladnoscia szwajcarskiego zegarka. Mozna w ciemno na podstawie defrostow ustawiac inne zegarki w domu. Zadna to pociecha. Czy bylo -3* czy jak dzis -12* badz teraz -8* calu czas mam defrosty i spadek temp. w domu o 2-4* w zaleznosci od pomieszczenia. Lipa

Magnolia18
13-12-2012, 10:23
Mam dokumentację od Albatrosa. Nie ma ona nic wspólnego z jednostką zewnętrzną Fujitsu...

Ma zasadnicze. Przytoczyłeś algotytm stosowany w PC marki Fujitsu (komplet od Fujitsu jak rozumiem). Jednak Atlantic to połączenie myśli japońskiej z francuską opartą na niemieckiej technologii (sterowanie Siemens). Jeżeli odszranianiem steruje elektronika hydroboxu to może to wyglądać zupełnie inaczej przy pracy z hydroboxem Fujitsu a inaczej Atlantica pomimo tego samego "agregatu" za zewnątrz.

do czego zmierzasz ? :)

miki121
13-12-2012, 10:26
Mam dokumentację od Albatrosa. Nie ma ona nic wspólnego z jednostką zewnętrzną Fujitsu...

Ma zasadnicze. Przytoczyłeś algotytm stosowany w PC marki Fujitsu (komplet od Fujitsu jak rozumiem). Jednak Atlantic to połączenie myśli japońskiej z francuską opartą na niemieckiej technologii (sterowanie Siemens). Jeżeli odszranianiem steruje elektronika hydroboxu to może to wyglądać zupełnie inaczej przy pracy z hydroboxem Fujitsu a inaczej Atlantica pomimo tego samego "agregatu" za zewnątrz.

Pompa ciepła fujitsu i atlantica to jedna i ta sama pompa różni się cenę i naklejką ;)

malux20
13-12-2012, 10:29
u mnie pompa ma przerwę w grzaniu od 17 do 9 rano następnego dnia [spadek temp w domu przy dzisiejszym mrozie 1 stop]
gdy nie było mrozu to brała w tym czasie 0,1-0,2 kwh
obecnie 0,6-0,7 kwh
czyli około o,5 kwh może iść na te czary mary
może lepiej jakby pompa grzała 24h[sytuacja podobna fdo pieca z podajnikiem]?
poprzednia doba 9,5 kwh
w obecnej doliczę na koniec dnia 2-3 kg brykietu
mam ustawienie na100% pogodówki pompa i tak łyknie swoją stałą porcję
nie podoba mi się mielenie pomp całą noc

ponowie pytanie można w różnych stref. komfortowych różne temp[chodzi mi o okienko 13-15

clarnet
13-12-2012, 10:39
Ma zasadnicze. Przytoczyłeś algotytm stosowany w PC marki Fujitsu (komplet od Fujitsu jak rozumiem). Jednak Atlantic to połączenie myśli japońskiej z francuską opartą na niemieckiej technologii (sterowanie Siemens). Jeżeli odszranianiem steruje elektronika hydroboxu to może to wyglądać zupełnie inaczej przy pracy z hydroboxem Fujitsu a inaczej Atlantica pomimo tego samego "agregatu" za zewnątrz.

Od dwóch czy trzech dni jest gdybanie czemu co pól godziny jest defrost. I nikt nie wie dlaczego.
Jest - bo taki zapewne jest algorytm pracy. Jest tutaj serwisant Atlantica, to zapewne Ci wyjaśni jak to działa.
pzdr

malux20
13-12-2012, 10:45
u mnie pompa chodzi w ciągu dnia tylko
dziś w nocy była stabilna temp około 6-7 stop
od 6,30 do 9 temp spadła do -11
dobę wcześniej było odwrotnie wieczorem większy mróz rano cieplej ustawienie powietrznej w dobrych godzinach może byuć kłopotliwe[ja się w to bawię bo mam g11 -chce skorzystać z wyższych temp ]
może puścić to na żywioł i niech chodzi 24 h?
przy taryfie nocnej to chyba tak trzeba zrobić

chcialbympompe
13-12-2012, 11:00
Pompa ciepła fujitsu i atlantica to jedna i ta sama pompa różni się cenę i naklejką ;)
Jednostka zewnętrzna - tak. Wewnętrzna - nie. A sterownik?? Czy kupując cały zestawi z Fujitsu mamy ten sam sterownik Siemensa Albatros2?

miki121
13-12-2012, 11:04
Jednostka zewnętrzna - tak. Wewnętrzna - nie. A sterownik?? Czy kupując cały zestawi z Fujitsu mamy ten sam sterownik Siemensa Albatros2?

Jednostka wewnętrzna i zewnętrzna jest ta sama - zmienia się tylko naklejka - jedno i drugie jest sterowane Simensem Albatros2 :)

chcialbympompe
13-12-2012, 11:08
Jednostka wewnętrzna i zewnętrzna jest ta sama - zmienia się tylko naklejka - jedno i drugie jest sterowane Simensem Albatros2 :)
Jeszcze niedawno twierdziłeś coś innego :(

miki121
13-12-2012, 11:13
Jeszcze niedawno twierdziłeś coś innego :(

Ja mówiłem ci co innego??
Atlantic produkuje dla Fujitsu Hydroboxy a Fujitsu dla Atlantica agregaty :)
Sterownik i automatyka to wszystko Simens
Co prawda w ofercie Polskiej Atlantica jak i Fujitsu są pewne różnice związany z zakresem oferowanych produktów ale już u źródła - Francji jest pełen typoszereg ;)

kbab
13-12-2012, 11:18
Od dwóch czy trzech dni jest gdybanie czemu co pól godziny jest defrost. I nikt nie wie dlaczego.
Jest - bo taki zapewne jest algorytm pracy.
Jak to działa u mnie - nie z instrukcji - aż tak dokładnej nie mam, ale na podstawie rzeczywistych obserwacji i pomiarów. Mam dobry widok jednostki zewnętrznej pc pp, jest zaraz za oknem i widzę kiedy się rozmraża i jak, ale od początku - tem na zew -10,3* klima włączona do sieci o godz 10.10, pompa ruszyła po ok 4 min, przez ten czas program włączył grzałkę, pobór prądu wynosił ok 105W, po załączeniu pompy pobór prądu sukcesywnie podnosił się do ok 750W, ale po ok 15 min sprężarka zwalniała i widać było załączanie grzałki (kilkanaście poziomych ciemnych linii na zabielonym - bez lodu - wymienniku), pobór prądu spadł do ok 545W, cały ten czas klima dmuchała ciepłym, ale nie gorącym powietrzem. Po zniknięciu szronu (po ok 5 min) pompa przyspieszyła i pobór prądu po kilku min osiągnął max 1050W, zmierzyłem temp wy - pirometr wskazał max 61* przy we 23 tj różnica 38*, przy max nadmuchu wentylatora jednostki wewn (dla tych danych COP wyniósł 4,15), potem dłuższy czas klima chodziła przy delta t=33* i poborze prądu 1030W (COP=4,07). Po podniesieniu temp wew pomieszczenia do 23* pobór prądu spadł do 385W przy delta t=5* (COP=1,52), od dłuższego czasu wymiennik jest czarny, bez szronu.. O godz 11,15 klima dogrzała pomieszczenie, pobrała 0,56kWh energii, wyłączyłem. Nie zauważyłem spadku wydajności, grzała również przy odszranianiu, ale nieco słabiej, grzałki pobierają ok 100W, przy dzisiejszych warunkach jest dość wydajna i skuteczna.

Zigobar
13-12-2012, 11:37
clarnet
Dzięki za obszerną wypowiedż na temat odszraniania (i nie tylko). Cenię i szanuję ludzi chętnie dzielących się swoją wiedzą z innymi. Dla mnie jesteś "Gość".
Zaglądaj tutaj częściej.

clarnet
13-12-2012, 13:35
@zigobar Dziękuję
nt. odszraniania powietrznych pomp ciepła pisałem z 2 lata temu. Artykuł można przeczytać tutaj http://www.blog.karbon.com.pl/pc-powietrzna/odszranianie-powietrznej-pompy-ciepla/

Magnolia18
13-12-2012, 14:47
hmm, wlasnie przed chwila 'zlapalem' kolejny dzis juz defrost, oczywiscie ten z bandy tych czestych, ale kolejny raz jednostka zewnetrzna nie byla oszroniona nawet w 1/3
czyli co to jest ? odszranianie dla zasady ?

autorus
13-12-2012, 15:11
Świetny artykuł :) Wszyscy wchodzący w ten temat na początku powinni go przeczytać.


@zigobar Dziękuję
nt. odszraniania powietrznych pomp ciepła pisałem z 2 lata temu. Artykuł można przeczytać tutaj http://www.blog.karbon.com.pl/pc-powietrzna/odszranianie-powietrznej-pompy-ciepla/ (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fwww.blog.karbon.co m.pl%2Fpc-powietrzna%2Fodszranianie-powietrznej-pompy-ciepla%2F)

chcialbympompe
13-12-2012, 15:17
czyli co to jest ? odszranianie dla zasady ?
Jeżeli algorytm jest tak "skomplikowany" jak pisał clarnet to odszranianie następuje co 35 minut niezależnie czy jest potrzebne czy nie. Gorsza sprawa, że u ciebie kończy się to spadkiem temperatury w domu :( Zaczynam podejrzewać, że PC jest za słaba...

EDIT:
Pytanie do clarnet: czy w dokumentacji od Fujitsu było coś o możliwości zmian częstotliwości cykli odszraniania?

Magnolia18
13-12-2012, 15:37
Jeżeli algorytm jest tak "skomplikowany" jak pisał clarnet to odszranianie następuje co 35 minut niezależnie czy jest potrzebne czy nie. Gorsza sprawa, że u ciebie kończy się to spadkiem temperatury w domu :( Zaczynam podejrzewać, że PC jest za słaba...

EDIT:
Pytanie do clarnet: czy w dokumentacji od Fujitsu było coś o możliwości zmian częstotliwości cykli odszraniania?

Nie moze byc za slaba bo jak mowilem, przed tymi defrostami byly temp. ze CALY dzien na minusie 5-8* a w nocy minus 10-12* i bez zadnego ale mialem zadane 23* przez 24h. W tym samym czasie CWU grzane do 50* tez 24h
Obecnie te defrosty czeste robia mi zadyme

rwxw
13-12-2012, 15:39
Od dwóch czy trzech dni jest gdybanie czemu co pól godziny jest defrost.
Fajnie, że fachowo wyjaśniłeś o co chodzi. A ja mam takie pytanie do Ciebie: czy warto zastanowić się nad likwidacją wymiennika płytowego łączącego pc z otawrtą instalacją grzewczą i przerobienie jej na zamkniętą, czy nie warto sobie tym głowy zawracać ? Nie chodzi mi tylko o instalację Magnolii18, ale o ogólne zasady na przyszłość.

miki121
13-12-2012, 15:40
Jeżeli algorytm jest tak "skomplikowany" jak pisał clarnet to odszranianie następuje co 35 minut niezależnie czy jest potrzebne czy nie. Gorsza sprawa, że u ciebie kończy się to spadkiem temperatury w domu :( Zaczynam podejrzewać, że PC jest za słaba...

EDIT:
Pytanie do clarnet: czy w dokumentacji od Fujitsu było coś o możliwości zmian częstotliwości cykli odszraniania?

Po to masz grzałkę w twojej i magnoli pompie aby w takim wypadku skompensowała ten spadek :)

miki121
13-12-2012, 15:41
Nie moze byc za slaba bo jak mowilem, przed tymi defrostami byly temp. ze CALY dzien na minusie 5-8* a w nocy minus 10-12* i bez zadnego ale mialem zadane 23* przez 24h. W tym samym czasie CWU grzane do 50* tez 24h
Obecnie te defrosty czeste robia mi zadyme

Jutro urwiemy im łeb :)

clarnet
13-12-2012, 17:25
EDIT:
Pytanie do clarnet: czy w dokumentacji od Fujitsu było coś o możliwości zmian częstotliwości cykli odszraniania?
Nie. Jedynie poniższe informacje
154212

1igor1
13-12-2012, 17:40
hmm, wlasnie przed chwila 'zlapalem' kolejny dzis juz defrost, oczywiscie ten z bandy tych czestych, ale kolejny raz jednostka zewnetrzna nie byla oszroniona nawet w 1/3
czyli co to jest ? odszranianie dla zasady ?
U mnie odszrania tylko wtedy kiedy cały wymiennik jest pokryty szronem, i powietrze już naprawdę słabo przez nią przelatuje

clarnet
13-12-2012, 17:43
......... A ja mam takie pytanie do Ciebie: czy warto zastanowić się nad likwidacją wymiennika płytowego łączącego pc z otawrtą instalacją grzewczą i przerobienie jej na zamkniętą.
Oczywiście każdy wymiennik to strata. Zwłaszcza przy pompie ciepła, gdzie mamy niskie temperatury. Dlatego też najcześciej pompa ładuje bufor w układzie zamkniętym, a kocioł pracuje w otwartym przez wymiennik lub przez wężownicę.
Poniżej szkic
154213
A tutaj (http://www.facebook.com/photo.php?fbid=526309984055350&set=a.526309944055354.126836.154402627912756&type=1&theater)taka kotłownia na żywo.
Ale inaczej jest z nową instalacją, a inaczej ze starą.
I tutaj miki ma oczywiście rację.
Stara otwarta instalacja stalowa jest zakamieniona, bo tam stale zachodzi utlenianie.
Nie zawsze pomaga płukanie, bo te gluty tylko się urywają od ścianek rur i to trwa i trwa.
A ponadto nie raz już miałem takie sytuacje, że podniesienie ciśnienia na starej instalacji z 0,4bara do 1,5-2 bar, powodowało, że zaczynało kapać na co drugim łączeniu grzejnika.
Trzeba na miejscu podjąć decyzję.

Zigobar
13-12-2012, 19:44
Zatem, PCI zasilanie / powrot : 49,2* / 38,9*

Wejscie z PCi : 40,7*
Wyjscie na CO : 36,5*
Powrot z CO : 33,6*
Powrot na PCi : 35,8*

grzejniki 40,2-39,9-39,7
spora doza bledu pewnie w tym jest

Temperatury na skraplaczu - odczyt ze sterownika. Zatem prawdziwe. Dlaczego tak duża delta (10*C)?
Pozostałe temperatury - pomiar użytkownika (jak mógł, tak pomierzył). Które z nich są prawdziwe?
Jeśli strata na wymienniku to 4*C, zatem przy osiąganej w tym układzie temperaturze maksymalnej na wyjściu skraplacza ok. 53*C, na grzejnikach powinno być ok. 49*C.
Podobno wcześniej przy takich temperaturach na zasilaniu grzejników, w domu było gorąco.
Ile musi być na grzejnikach, aby utrzymać temp. zadaną w domu przy -10*C?

Magnolia18
13-12-2012, 20:22
Temperatury na skraplaczu - odczyt ze sterownika. Zatem prawdziwe. Dlaczego tak duża delta (10*C)?
Pozostałe temperatury - pomiar użytkownika (jak mógł, tak pomierzył). Które z nich są prawdziwe?
Jeśli strata na wymienniku to 4*C, zatem przy osiąganej w tym układzie temperaturze maksymalnej na wyjściu skraplacza ok. 53*C, na grzejnikach powinno być ok. 49*C.
Podobno wcześniej przy takich temperaturach na zasilaniu grzejników, w domu było gorąco.
Ile musi być na grzejnikach, aby utrzymać temp. zadaną w domu przy -10*C?

Zakladamy, iz odczyt ze sterownika to temp. prawdziwe, bo co innego pozostaje. To fakt. Fakt drugi, ze moj pomiar na wymienniku to mala parodia pomiarow, uzylem pirometru do pomiaru temp. ciala :), staralem sie przylozyc te koncowke pomiarowa dosc przylegle ( co za slowo :D ) ale roznie bywa, poza tym sie spieszylem nieco aby pomiarow dokonac w mozliwie najbardziej zblizonym czasie, pomiary dokonywalem w tych samych miejscach wejsc i wyjsc ( taka sruba na przylaczach ). Ale ... skoro zasilanie PCi 49*, na wymiennik 'wchodzi' prawie 41* a 'wychodzi' prawie 37* i 'wraca' na wymiennik prawie 34* ( dlaczego 'wraca' z CO mniej niz 'wraca' dalej na PCi? winna tez byc jakas strata ? ) to grzejniki ( tu odczyt na 'spokojnie' w 2-3 miejscach panelu ) maja 40*? czyli wiecej niz 'weszlo' na instalacje CO - rurki w murach winny stracic czesc ciepla.
Zatem prawdopodobnie moje 'odczyty' z wymiennika nie sa prawidlowe.
Dobrze knuje ?
Tak, potwierdzam, wczesniej gdy z kotla szlo na obieg 40-42* w calym domu bylo bardzo cieplo ( wiem, ze to pojecie wzgledne ... cieplo ale mozna smialo bylo biegac w krotkiej koszulce i spodenkach przy uchylonych oknach ;) ) jak dawalem 45* to bylo okrutnie :/
Z uwagi na to, iz kociol nie powinien pracowac na tak niskich temp. zalozylismy zawor 3 drogowy i wtedy na kotle bylo 60-65* ale zawor skrecony prawie ze na maksa - na obieg min. ciepla reszta na powrot.

chcialbympompe
13-12-2012, 20:26
Nie moze byc za slaba bo jak mowilem, przed tymi defrostami byly temp. ze CALY dzien na minusie 5-8* a w nocy minus 10-12* i bez zadnego ale mialem zadane 23* przez 24h.
Tylko, że to był początek mrozów i ściany jeszcze nie zdążyły się wychłodzić. Ale nie chcę krakać. Zobaczymy czy miki coś poradzi jutro.

Magnolia18
13-12-2012, 20:35
Tylko, że to był początek mrozów i ściany jeszcze nie zdążyły się wychłodzić. Ale nie chcę krakać. Zobaczymy czy miki coś poradzi jutro.

eee nie rob scen :) ze sciany sie przez kilka dni tak wychlodzily, jesli by tak bylo to teraz przez te juz 6 dni defrostow powinienem miec w domu ponizej 20* a moze i mniej, jesli dobrze mysle. Nie strasz mnie chlopie :)

hydraulik_
13-12-2012, 21:08
Świetny artykuł :) Wszyscy wchodzący w ten temat na początku powinni go przeczytać.

Widziałem chyba twój domek w budowie
Sąsiad będzie miał PC za tydzień
:)

rwxw
13-12-2012, 21:38
Trzeba na miejscu podjąć decyzję.
Dzięki za odpowiedź, muszę chyba przeprosić Mikiego za zbyt ostre słowa, choć wziąż uważam, że to niezbyt szczęśliwe rozwiązanie, zwłaszcza dla powietrznej pc i grzejników. Mam jeszcze jedno pytanie, czy są przeciwskazania, żeby pc pracowała w takiej instalacji na niskim ciśnieniu <1bar lub w układzie otwartym ? Oczywiście przy założeniu że zastosujemy porządny i duży filtr.

rwxw
13-12-2012, 21:43
Zatem prawdopodobnie moje 'odczyty' z wymiennika nie sa prawidlowe. Dobrze knuje ?
Kup jakieś przynajmniej 2, lub lepiej 4 termometry, sprawdź jak mierzą w wodzie lodowej, przyłóż do rur, owiń pianką, ściśnij (niech wszystkie mierzą w tych samych warunkach) to będziemy wiedzieć co tam na prawdę się dzieje, bo na razie rozbieżności są tak duże, że to tylko gdybania.

Magnolia18
13-12-2012, 22:02
Kup jakieś przynajmniej 2, lub lepiej 4 termometry, sprawdź jak mierzą w wodzie lodowej, przyłóż do rur, owiń pianką, ściśnij (niech wszystkie mierzą w tych samych warunkach) to będziemy wiedzieć co tam na prawdę się dzieje, bo na razie rozbieżności są tak duże, że to tylko gdybania.

obudzil sie we mnie źwierz ... a to chyba leniwiec

rwxw
13-12-2012, 22:33
obudzil sie we mnie źwierz ..
Na źwierza nie ma rady ;-)

Magnolia18
13-12-2012, 22:37
Na źwierza nie ma rady ;-)

ehe
Zobaczymy co przyniosa kolejne dni, wszak ta zima ( wilgotnosc ) kiedys musi minac

r19
13-12-2012, 22:41
Ja to czekam na -20. To dopiero bedą testy :)

Magnolia18
13-12-2012, 23:04
Ja to czekam na -20. To dopiero bedą testy :)

nie przepadam za takimi minusami ale szczerze mowiac kilka dni by sie zdalo ( bez tych defrostow oczywiscie ), wyszloby szydlo z worka na co stac moje ustrojstwo, warto miec taka wiedze prawie, ze tajemna :)

Arturo72
13-12-2012, 23:53
Ja to czekam na -20. To dopiero bedą testy :)
A jaki to problem ?
W pompie są grzałki także nie powinno być żadnych sensacji ;)

Nie wiem czemu tak bardzo boicie się tych grzałek.
W przypadku Magnolii,nie doczytałem ile czasu zajmuje jeden defrost ale gdyby to było 15 min to grzałka 6kW nie dopuszczając do obniżenia temperatury zasilania połknie całe 1,5kWh a to jest 60gr a przypuszczam,ze najpierw włączy się grzałka 3kW to zje połowę z tego.
W przypadku 10-15 defrostów lepiej sobie kupić dwa piwka i posiedzieć przed TV zamiast się stresować ;)

Magnolia18
14-12-2012, 00:59
A jaki to problem ?
W pompie są grzałki także nie powinno być żadnych sensacji ;)

Nie wiem czemu tak bardzo boicie się tych grzałek.
W przypadku Magnolii,nie doczytałem ile czasu zajmuje jeden defrost ale gdyby to było 15 min to grzałka 6kW nie dopuszczając do obniżenia temperatury zasilania połknie całe 1,5kWh a to jest 60gr a przypuszczam,ze najpierw włączy się grzałka 3kW to zje połowę z tego.
W przypadku 10-15 defrostów lepiej sobie kupić dwa piwka i posiedzieć przed TV zamiast się stresować ;)

Skoro tak mowisz Arturo to tak uczynie i sprawdzimy :)
Defrost trwa jakos 5 min z tego co przyuwazylem. Ale jaki Ty masz prad a raczej gdzie tak tanio kupujesz? Spod lady ?
Ja mam takie stawki : G1 - 0,5913 i G2 - 0,3227 brutto

Kocioł
14-12-2012, 07:01
GONIĆ serwis gwarancyjny, póki jeszcze jest te "prawie" dwa latka....

No i tu jest jest pies pogrzebany. Serwis przyjechał .... wypili kawkę ,podrapali się po głowie i stanęło na tym ,że muszą się skontaktować
z serwisem producenta. Chłopaki nie mają żadnej praktyki w pompach powietrznych. Owszem wykonali pierwsze uruchomienie

Może ktoś z pompiarzy spotkał się z takimi objawami , o których pisałem

PC zużyła od początku pracy /styczeń 2011/ - 9000Kwh , może to sprężarka padła

Latem pompa pracowała przez ok. 2 tygodnie w funkcji chłodzenia i grzanie CWU , może to jej zaszkodziło

Teraz jak nie może nabrać temperatury wody temperatura freonu /par/ przed wymiennikiem marne 27 stopni /max/ dopiero jak dostanie
wspomaganie to powoli się rozbuja...

r19
14-12-2012, 07:45
A jaki to problem ?
W pompie są grzałki także nie powinno być żadnych sensacji ;)

Nie wiem czemu tak bardzo boicie się tych grzałek.
W przypadku Magnolii,nie doczytałem ile czasu zajmuje jeden defrost ale gdyby to było 15 min to grzałka 6kW nie dopuszczając do obniżenia temperatury zasilania połknie całe 1,5kWh a to jest 60gr a przypuszczam,ze najpierw włączy się grzałka 3kW to zje połowę z tego.
W przypadku 10-15 defrostów lepiej sobie kupić dwa piwka i posiedzieć przed TV zamiast się stresować ;)

Ale ja nie pisze, że to problem. Raczej z ciekawości, np. kiedy sprężarka stanie.
A co wtedy? rozumiem, że grzałki hulają, żeby ludzie nie zamarzli? Inaczej by było bez sensu.

rudy_36
14-12-2012, 08:30
hmm, wlasnie przed chwila 'zlapalem' kolejny dzis juz defrost, oczywiscie ten z bandy tych czestych, ale kolejny raz jednostka zewnetrzna nie byla oszroniona nawet w 1/3
czyli co to jest ? odszranianie dla zasady ?

Może jestem ignorantem, ale dlaczego producenci nie zrobią prostego porównania temperatur : powietrza nadmuchiwanego i temperatur czynnika przepływającego przez parownik. Jeżeli parownik będzie oblodzony to nie będzie wystarczającej reakcji w czynniku - podgrzania par. Zupełnie odwracając jeśli by nawet parownik był oblodzony a wymiana ciepła była wystarczająca wg jakiegoś kryterium to po co odszraniać ?. Ja np ,mam prostą pompę do CWU w piwnicy - wlot z filtrem. Dopóki temperatura parownika jest dodatnia to zupełnie nie interesuje mnie stan filtra (mimo że optycznie wygląda fatalnie) - gdyby był nadmiernie zatkany zmniejszyłby się przepływ i zaczęły występować defrosty.
Ustalanie jakiegoś stałego czasu na defrosty (kiedy łatwo można mierzyć temperatury) to jakieś mocne nieporozumienie !!!

Arturo72
14-12-2012, 09:07
Skoro tak mowisz Arturo to tak uczynie i sprawdzimy :)
Defrost trwa jakos 5 min z tego co przyuwazylem. Ale jaki Ty masz prad a raczej gdzie tak tanio kupujesz? Spod lady ?
Ja mam takie stawki : G1 - 0,5913 i G2 - 0,3227 brutto
Mam prąd spod lady Taurona ;)
Mam takie same stawki jak Ty ale dla uśrednienienia całego zużycia prądu dwutaryfowego w domu przyjmuję 1kWh=0,4zł bo jak wiadomo nie tylko grzejemy w II taryfie ale zużywamy prąd także w I taryfie na cele bytowe.Z doświadczeń innych z forum wiem,że średni koszt 1kWh w takim przypadku mieści się w przedziale 0,4-0,45zł.
Jeśli defrost to tylko 5 min to grzałka zużyje na niego tylko 0,5kWh a to 0,2zł wg mojego sposobu a wg Twojego jesli zdarzy się w II taryfie to zużyje 0,16zł a jeśli w I taryfie to 0,3zł przy grzałce 6kW a przy 3kW połowę z tego :)

A przyczynę tak częstych defrostów ostatnio upatrywał bym właśnie w okresie dużej wilgotności powietrza.

.
Ustalanie jakiegoś stałego czasu na defrosty (kiedy łatwo można mierzyć temperatury) to jakieś mocne nieporozumienie !!!
Dlatego wg mnie jest mało prawdopodobne,żeby tak było ustawione w Atlanticu.
Przykład Magnolii,że nawet w niskich temparaturach defrost nie występował a przyszedł okres pogody,że musiał i tyle.
Musi być jakiś algorytm defrostów ze względu na "coś" ale nie sądzę,że defrost usawiony jest sztywno.

chcialbympompe
14-12-2012, 09:53
Dlatego wg mnie jest mało prawdopodobne,żeby tak było ustawione w Atlanticu.
Na razie mamy twoje przypuszczenie przeciw schematowi przytoczonemu przez clarnet. A firma Atlantic ma jak rozumiem zarówno użytkowników jak i własnych serwisantów głęboko w d...ie i nie udostępnia dokładnej dokumentacji?

Magnolia18
14-12-2012, 10:40
Ustalanie jakiegoś stałego czasu na defrosty (kiedy łatwo można mierzyć temperatury) to jakieś mocne nieporozumienie !!!

Swiete Slowa !

@Arturo
nom to mamy te same dojscia 'pod lade', dobrze ze BIERZEMY spod lady a nie siedzimy pod nia ;)

@chcialbympompe
no troche lipa z tym brakiem info o defrostach ...

malux20
14-12-2012, 10:41
pompa w stanie spoczynku od 17 wczoraj do 8 rano dziś zjadła 1,3 kwh
mam tamperaturę obniżoną ustawioną na 8 stop
łącznie poprzednia doba to 14,3 kwh plus około 5-5,5 kg brykietu
[na koniec tygodnia zważe ile zostało z25 kg worka- mam wagę przy kominku]
temp w domu na koniec dnia to 22-24 stop
po 17 h przerwy spada niecałe 1 stop.
tydzień wyjdzie około 90 95 kwh i 15-17 kg brykietu

Liwko
14-12-2012, 11:00
Przestań malux bo ludziska w kompleksy wpadną :D

clarnet
14-12-2012, 11:12
Jeszcze nie tak dawno krytykowano tutaj Althermę. Co to za pompa, że ma tak kiepskie parametry i nie może uzyskać +60 przy -20 stopniach.
Tłumaczyłem wówczas, że techniczne rozkręcenie sprężarki to nie problem. Tylko po co ją tak żyłować, na granicy fizycznej czynnika. Jak chcemy wysokiej temp., to musimy uzyskać wysokie ciśnienie. To po jednej stronie obiegu. A po drugiej jest odwrotnie. A więc im wyżej grzejemy, tym na zewnątrz bardziej chłodzimy. A więc tym szybciej szroni się wymiennik.
I że ważniejsza jest optymalizacja pracy odszraniania i głęboka modulacja mocy (24 stopnie częstotliwości mocy sprężarki). A jak chcesz 60+ to wybierz HT.

Altherma nie odszrania się bez potrzeby. Oprócz temp. wymiennika mierzone jest ciśnienie czynnika i temp. zewnętrzna, tworząc tzw pole odszraniania - obszar dozwolony i żądany.
Przy regionach z dużą wilgotnością, serwisowo można przesunąć te obszary o +3 do +6 stopni.
Tak więc defrost MOŻE pojawić się wcześniej, ale najpóźniej co 2h (ta>-5) i co 6h(ta<-5) w zależności od tych parametrów.
Sam proces też jest płynnie sterowany otwarciem zaworu, rurą gorącego gazu i grzałką tacy dolnej (w nowych małych modelach C już jej nie ma) i kontrolą powyższych parametrów . Może trwać 1 minutę jeśli odszroni się szybciej (znikoma ilość szronu), ale maks. 10 min (z dokumentacji fujitsu wynika np. 15 min)

Zarzucano również Althermie, że jest do bani, bo przy defroście włącza grzałkę.
Defrost potrzebuje ciepła i nic tego nie zmieni. Nie chcesz stracić na komforcie - trzeba ten ubytek energii uzupełnić. Daikin podaje to oficjalnie na karcie katalogowej.
Inni producenci niestety nie. I jeszcze opowiadają, że tabele uwzględniają ten cykl.
Krytykowano Althermę, że konstrukcja beznadziejna, bo ma wymiennik płytowy, który się rzekomo zapycha i zamarza, a w innych jest baniak z wodą i wężownicą - w życiu się nie zatka.
Jakoś może się zatkać, skoro jest ryzyko i pracuje przez wymiennik.

I teraz jak przyszło trochę mrozów i jakiś tam problem, to główni marketingowcy/krytykanci, podają słuszną skądinąd radę, jednak już bez żadnego mrugnięcia: „Jaki problem!? włącz sobie grzałki, po to je przecież masz”

No wybaczcie, ale nie mogłem sobie odmówić tego komentarza :)
Po prostu tak pompy działają. Jedne trochę lepiej, drugie trochę gorzej, trzecie inaczej.
I trzeba z tym żyć.
Aha... No i trzeba wiedzieć jak działają.

malux20
14-12-2012, 11:28
wyszło mi zużycie 9095 kwh nie kliknołem -
clarnet nic nowego nie napisał - faktycznie to z rok temu już pisał
liwko spoko spoko zobaczysz jak chłopaki będą mieli uciechę z mojego brykietu.

szczerze mówiąc powietrzna wymaga więcej myślenia i kombinowania co i jak i kiedy niż piec na eko ze sterownikiem pokojowym.
żeby nie było że kocham ten piec .
napiszę tak -podziwiam szczerze odwagę ludzi z domami 10 litrowymi z powietrzną samą

r19
14-12-2012, 11:31
od razu się trochę uspokoiło ;)

Nie wywołuj Magnolii z piwnicy :)

Arturo72
14-12-2012, 11:35
Po prostu tak pompy działają. Jedne trochę lepiej, drugie trochę gorzej, trzecie inaczej.
I trzeba z tym żyć.

Dokładnie tak i o wyborze powinna decydować cena oraz świadomość użytkownika czego spodziewać się po danym produkcie.
Grzałki są integralną częścią pompy ciepła powietrze-woda,niezależnie od producenta i użytkownik musi zdać sobie z tego sprawę.
Co do ceny i użyteczności to Altherma też nie jest święta,chodzi mi o zasobnik firmowy cwu,który de facto jest "przypisany" do tej pompy a który jest bardzo drogi.
Na pytanie o zamianę na inny,tańszy i być może lepszy to właśnie Karbon odpowiedział mi,że nie ma takiej możliwości i on nie podejmuje się tego zlecenia na "nie firmowym" zasobniku cwu i zostałem odesłany do konkurecyjnej marki pompy,dlatego zrezygnowałem z Althermy ;)
Można też przytoczyć Mitsubishi Zubadana,bardzo dobra pompa ale ta cena powoduje,że gruntowa prawdopodobnie będzie tańsza.
To właśnie cena powoduje spory popyt na pompy powietrze-woda.
Także wszystko zależy ile leży... ;)

Magnolia18
14-12-2012, 11:54
Nie wywołuj Magnolii z piwnicy :)

buahahhaha, siedze SE tutaj :)
hmm. teraz sie dowiaduje tego co winienem wiedziec rok temu. no coz bywa.

@malux20
te 10 litrow to o mnie ?

malux20
14-12-2012, 12:09
nie
mamy te pompy i tyle
każdy czymś innym się kierował
ale [setny raz napiszę ] powietrzne nie są warte tych cen które ludzie płacą
25 tyś za powietrzną przy cenach gruntowych to nawet nie są śmieszne

więcej nie napiszę bo się znowu będę musiał tłumaczyć

clarnet
14-12-2012, 12:22
Arturo
Tak z ciekawości spytam. Piszesz jako użytkownik Arturo72 czy jako marketingowiec ArturWi, który sprzedaje Atlantica?
Ja nie krytykuję Atlantica czy jakiegokolwiek innego producenta i nigdy tego nie robiłem.
Ale potrafię pokazać rozwiązania, które w oferowanych przeze mnie urządzeniach są lepsze. I co ważniejsze - wiem jak działają.
Irytuje mnie natomiast nachalny marketing i bezpodstawna krytyka innych producentów, na zasadzie: nie widać różnicy, to po co przepłacać. I do takowej się odnoszę.
I nigdy, nikomu, nic na tym forum nie oferowałem.
Co do zasobnika - nie bądź śmieszny. To nie jest kwestia świętości producenta, tylko jasnej i przejrzystej polityki sprzedaży i serwisu.
A nie odmówiłem ot, tak, tylko rzeczowo to uzasadniłem. Aby nie było wątpliwości - zamieszczam to uzasadnienie poniżej, dla wszystkich tych, których interesuje obcy zasobnik...............

Witam
Rozumiem Pana argumentację, ale jako autoryzowany partner Daikin'a nie podejmujemy się wykonania takich składanych kotłowni.
Pomijam już fakt, że Daikin (formalnie) nie udziela gwarancji na system *z obcym zasobnikiem.
I nie chodzi też o mniejszą marżę na tańszym zasobniku.
Jakikolwiek problem czy kod błędu związany z temperaturą, przegrzaniem, pracą innego zaworu trójdrożnego itp, itd, skutkuje tym, że wyjeżdża do Pana nasz serwis i robimy to na nasz koszt, bo producent dostarcza tylko części. Każdy taki wyjazd to kilkaset zł.
Z doświadczeń wiemy, że prawdopodobieństwo takiej sytuacji w systemach składanych graniczy z pewnością. To są drobne sprawy, ale każda najdrobniejsza sprawa to wyjazd, najczęściej w najmniej pożądanym momencie.
Jako firma wolimy mieć zadowolonego klienta z kompletnej firmowej instalacji, o której możemy zapomnieć, niż klienta z kombinowaną instalacją, do której trzeba jeździć. *
W takiej sytuacji proszę wybrać tańszego producenta np. Atlantica. W Warszawie na pewno wskażą Panu lokalnego instalatora z autoryzacją...................

W cenie zasobnika jest zawór trójdrożny przełączający z siłownikiem, styczniki grzałek, czujnik przegrzania i czujnik temperatury. Lekko licząc z z tysiąc złotych. Ponadto jest zoptymalizowany (wysokość zamontowania grzałki, wężownicy i punkt pomiaru temperatury) do nastaw histerezy sterownika.

Stać mnie na to by zrezygnować z chybionych rozwiązań, byle tylko pompę sprzedać.

A jak to jest z tymi zasobnikami CW. Kiedyś były 300-ki dobre do Alfei a teraz jak pojawił się dedykowany to są be?

Zigobar
14-12-2012, 12:55
Magnolia18
Gdy już instalator zawita w Twe progi to poproś go, aby tym razem pomierzył temperatury przed i za wymiennikiem. Proponuję również zakup 4 termometrów, o których już kilkakrotnie wspominał "rwxw". Pomiar temperatur w układach z PC to podstawa. Jedno spojrzenie i już wiadomo czy wszystko gra. Jeśli zechcesz je czasem podać (np. przy różnych temperaturach powietrza), będzie to cenna informacja dla innych, stojących czasem przed wyborem takiego lub innego sposobu na ogrzewanie swojego domu.

malux20
14-12-2012, 13:34
adi to teraz ja :P
żona mówi że z wiekiem to mi postępuje he he

Arturo72
14-12-2012, 14:47
Arturo
Tak z ciekawości spytam. Piszesz jako użytkownik Arturo72 czy jako marketingowiec ArturWi, który sprzedaje Atlantica?
I nigdy, nikomu, nic na tym forum nie oferowałem.
Co do zasobnika - nie bądź śmieszny. To nie jest kwestia świętości producenta, tylko jasnej i przejrzystej polityki sprzedaży i serwisu.
A nie odmówiłem ot, tak, tylko rzeczowo to uzasadniłem. Aby nie było wątpliwości - zamieszczam to uzasadnienie poniżej, dla wszystkich tych, których interesuje obcy zasobnik...............

Witam
Rozumiem Pana argumentację, ale jako autoryzowany partner Daikin'a nie podejmujemy się wykonania takich składanych kotłowni.
Pomijam już fakt, że Daikin (formalnie) nie udziela gwarancji na system *z obcym zasobnikiem.
I nie chodzi też o mniejszą marżę na tańszym zasobniku.
Jakikolwiek problem czy kod błędu związany z temperaturą, przegrzaniem, pracą innego zaworu trójdrożnego itp, itd, skutkuje tym, że wyjeżdża do Pana nasz serwis i robimy to na nasz koszt, bo producent dostarcza tylko części. Każdy taki wyjazd to kilkaset zł.
Z doświadczeń wiemy, że prawdopodobieństwo takiej sytuacji w systemach składanych graniczy z pewnością. To są drobne sprawy, ale każda najdrobniejsza sprawa to wyjazd, najczęściej w najmniej pożądanym momencie.
Jako firma wolimy mieć zadowolonego klienta z kompletnej firmowej instalacji, o której możemy zapomnieć, niż klienta z kombinowaną instalacją, do której trzeba jeździć. *
W takiej sytuacji proszę wybrać tańszego producenta np. Atlantica. W Warszawie na pewno wskażą Panu lokalnego instalatora z autoryzacją...................


Stać mnie na to by zrezygnować z chybionych rozwiązań, byle tylko pompę sprzedać.


Oczywiście piszę jako zwykły inwestor,który chciał zakupić Althermę 8kw,zresztą przytaczasz odpowiedź jaką uzyskałem od Ciebie :)
Zrobiłem tak jak sugerowałeś ;)

chcialbympompe
14-12-2012, 18:16
Wieczór przyszedł a wieści od Magnolii nie ma :( Czyżby miki nie dopuszczał go do klawiatury ;) ?

ArturWi
14-12-2012, 18:37
Wieczór przyszedł a wieści od Magnolii nie ma :( Czyżby miki nie dopuszczał go do klawiatury ;) ?
Znaleziono przyczynę częstych defrostów :)
Była to usterka techniczna ale na szczegóły trzeba zaczekać ;)

r19
14-12-2012, 19:33
Jeżeli się udało to chłopaki piją :)
Magnolia, napisz coś optymistycznego.

jbloch
14-12-2012, 19:46
Ja mówiłem ci co innego??
Atlantic produkuje dla Fujitsu Hydroboxy a Fujitsu dla Atlantica agregaty :)
Sterownik i automatyka to wszystko Simens
Co prawda w ofercie Polskiej Atlantica jak i Fujitsu są pewne różnice związany z zakresem oferowanych produktów ale już u źródła - Francji jest pełen typoszereg ;)
No proszę , jeszcze nie dawno twierdziłeś że ATLANTIC w całości jest produkowany we Francji,teraz okazuje się że coŚ tam produkuje Fujitsu, a największa fabryka Fujitsu jest z tego co mi wiadomo w chinach, do tego te wymienniki z tajlandi , to ile w końcu jest tej francuzkości w tej PC(oprócz
europejskiej ceny rzecz jasna)?Bo co do jakości to widzę że przy tych temperaturach , i przy tej wilgotności powietrza to te twoje Atlantici wysiadają przy mojej beee chińskiej PC.

jbloch
14-12-2012, 19:52
[QUOTE=ArturWi;5681373]Znaleziono przyczynę częstych defrostów :)
Była to usterka techniczna ale na szczegóły trzeba zaczekać ;)[/QUOTE
Brawo , po to jest serwis , żeby obsługiwać , to co spieprzył przy montażu ( lub to co spieprzył marketing, nie informując rzetelnie klientów przed montażem PC typu PW na temat jej wad}, ja tam swojego chinola zamontowałem sam , a nie było to trudne , drugi sezon jakoś leci ,i nic serwisować nie trzeba.A le to nie ważne , ważne że mam chińską PC a ona jest beee i już.

r19
14-12-2012, 19:53
Jbloch, Ty za wszelką cenę i wszelkimi środkami będziesz bronił tej swojej chińskiej pompki. Duma została urażona? Aż się wierzyć nie chce, że robisz to bezinteresownie.

jbloch
14-12-2012, 20:18
Jbloch, Ty za wszelką cenę i wszelkimi środkami będziesz bronił tej swojej chińskiej pompki. Duma została urażona? Aż się wierzyć nie chce, że robisz to bezinteresownie.
Nie niczym urażony nie jestem , bronie swojej PC , bo to ja zostałem że tak powiem objechany niczym łysa kobyła za tą swoją PC przez miki 121 , i przez ARTURO , ale oni robią to akurat zawodowo , choć ARTURO udaje zwykłego forumowicza , (a bee). A ja jestem zwykłym zjadaczem chleba, i widzę że póki co ta PC którą mam na razie sprawuje się lepiej od tych które oni sprzedają.

Arturo72
14-12-2012, 20:27
Nie niczym urażony nie jestem , bronie swojej PC , bo to ja zostałem że tak powiem objechany niczym łysa kobyła za tą swoją PC przez miki 121 , i przez ARTURO , ale oni robią to akurat zawodowo , choć ARTURO udaje zwykłego forumowicza , (a bee). A ja jestem zwykłym zjadaczem chleba, i widzę że póki co ta PC którą mam na razie sprawuje się lepiej od tych które oni sprzedają.
O przepraszam,byłem naprawdę nie daleko od montażu gruntowej pompy ciepła chińskiego producenta i to z odwiertami 2x70 bez tykania się chociaży jednym paluszkiem za kwotę 20tys.zł ;)
Jakby ktoś chciał to namiary na instalatora podam,zresztą to forumowicz ;)

Ale co innego mieć tani "badziew"(oczywiście moim zdaniem) z roczną "gwarancją" i Bóg wie jakim serwisem a co innego mieć 5 lat gwarancji z serwisem w ciągu 48h i właśnie wybrałem tą drugą opcję ;)
Oczywiście jako zwykły i normalny inwestor,gdyż taką ofertę miałem lata temu i wtedy nawet wysyłałem zapytania o powietrzną Daikina i Mitsubishi ;)

Ogrzewanie domu to nie przelewki chociaż kilka falerek w zupełności mi wystarczy ;)

I żeby nie było,że ja dwulicowiec,ogrzewanie bezpośrednio prądem z COP1 jest bardzo fajnym rozwiązaniem :)

Magnolia18
14-12-2012, 20:31
Magnolia18
Gdy już instalator zawita w Twe progi to poproś go, aby tym razem pomierzył temperatury przed i za wymiennikiem. Proponuję również zakup 4 termometrów, o których już kilkakrotnie wspominał "rwxw". Pomiar temperatur w układach z PC to podstawa. Jedno spojrzenie i już wiadomo czy wszystko gra. Jeśli zechcesz je czasem podać (np. przy różnych temperaturach powietrza), będzie to cenna informacja dla innych, stojących czasem przed wyborem takiego lub innego sposobu na ogrzewanie swojego domu.

za prawde sluszny pomysl

hydraulik_
14-12-2012, 20:35
Nie niczym urażony nie jestem , bronie swojej PC , bo to ja zostałem że tak powiem objechany niczym łysa kobyła za tą swoją PC przez miki 121 , i przez ARTURO , ale oni robią to akurat zawodowo , choć ARTURO udaje zwykłego forumowicza , (a bee). A ja jestem zwykłym zjadaczem chleba, i widzę że póki co ta PC którą mam na razie sprawuje się lepiej od tych które oni sprzedają.

Dobrze zrobiony chińczyk jest dobry.
Zamontowałem kilka chinoli i chodzą .Ale za każdym razem na początku był problem.
Teraz działają.
A miki i ja zamontowaliśmy już trochę więcej niż jedna .Czasem może pojawić się jakiś błąd lub nieporozumienie z klientem
FAjnie ,że twoja PC .
Opowiadaj o osiągach ,cenie ,serwisie:)

Magnolia18
14-12-2012, 20:42
dokładnie - ja jestem bardzo zaskoczony, że nawet nie masz żadnego termometra, żeby mierzyć te temperatury. Ja osobiście po montażu, pierwsze co zrobiłem, to kupiłem termometr z sondą, żeby pomierzyć sobie wszystkie temperatury które mnie interesują....
to podstawa, bo tak jak pisze Zigobar i wcześniej rwxw - to podstawa...

mam termometr. a nawet kilka
za oknem, przed nim, w szafce. Mam nawet termometr w sterowniki i obok niego.
A co na 'rurach' ? hmm.
wersja 1. nie wiem . nie znam sie . nie orientuje sie, zarobiony jestem
2. jestem wykladowca polonistyki
3. jestem ksiedzem
4. kupilem i mam w .. mowili ze jezdzi ale drozej niz te na gaz ( podlogowka )

olewam, glupim, dyletant czy swiadomy konsument ?

chcialbympompe
14-12-2012, 21:05
A jak tam twoje defrosty?

Empus
14-12-2012, 21:31
Mam pytanko mam do wyboru dwie pompy Atlantic tri 11 oraz Panasonic TCAP, co polecacie wybrać, większość użytkowników widzę że używa Atlantica (i chyba wydają się być w miarę zadowoleni :) ) ale może ma ktoś również doświadczenie z Panasoniciem.

Magnolia18
14-12-2012, 21:35
A jak tam twoje defrosty?

sa. byly napewno do 16. pozniej dalem sobie wolne. piwko. mecz. jestem
kaloryfery w 1 linii brzegowje gorace, nie cieple a gorace. ale to 1 linia. stac przy sterowniku przy likendzie po tych dniach straconych, chciec mi sie nie chce. sorry pompa :(

btw. obecnie minus 4 za oknem

Arturo72
14-12-2012, 21:45
sa. byly napewno do 16. pozniej dalem sobie wolne. piwko. mecz. jestem
kaloryfery w 1 linii brzegowje gorace, nie cieple a gorace. ale to 1 linia. stac przy sterowniku przy likendzie po tych dniach straconych, chciec mi sie nie chce. sorry pompa :(

No i pozytywne podejście do tematu :)

ArturWi
14-12-2012, 21:53
Mam pytanko mam do wyboru dwie pompy Atlantic tri 11 oraz Panasonic TCAP, co polecacie wybrać, większość użytkowników widzę że używa Atlantica (i chyba wydają się być w miarę zadowoleni :) ) ale może ma ktoś również doświadczenie z Panasoniciem.
Za kilka chwil paru użytkowników będzie zadowolonych nie tylko z Atlantica ale też i z Panasonica :)
Praktycznie wszystkie pompy powietrze-woda niezależnie od firmy prezentują podobny poziom techniczny.
Panasonic ładnie wpiął się w oczekiwania klientów i oferuje trójfazową pompę już od 9kW w ciekawej cenie.

Magnolia18
14-12-2012, 21:53
No i pozytywne podejście do tematu :)

moze nie pozytywne a ... zlewcze nieco, zeby nie powiedziec, co ja moge ?

Jacekss
14-12-2012, 22:02
Artur a co dają te 3 fazy w PC ? poza tym że jest pewnie inny silniczek w sprężarce

miki121
14-12-2012, 22:18
Arturo
Tak z ciekawości spytam. Piszesz jako użytkownik Arturo72 czy jako marketingowiec ArturWi, który sprzedaje Atlantica?
Ja nie krytykuję Atlantica czy jakiegokolwiek innego producenta i nigdy tego nie robiłem.
Ale potrafię pokazać rozwiązania, które w oferowanych przeze mnie urządzeniach są lepsze. I co ważniejsze - wiem jak działają.
Irytuje mnie natomiast nachalny marketing i bezpodstawna krytyka innych producentów, na zasadzie: nie widać różnicy, to po co przepłacać. I do takowej się odnoszę.
I nigdy, nikomu, nic na tym forum nie oferowałem.
Co do zasobnika - nie bądź śmieszny. To nie jest kwestia świętości producenta, tylko jasnej i przejrzystej polityki sprzedaży i serwisu.
A nie odmówiłem ot, tak, tylko rzeczowo to uzasadniłem. Aby nie było wątpliwości - zamieszczam to uzasadnienie poniżej, dla wszystkich tych, których interesuje obcy zasobnik...............

Witam
Rozumiem Pana argumentację, ale jako autoryzowany partner Daikin'a nie podejmujemy się wykonania takich składanych kotłowni.
Pomijam już fakt, że Daikin (formalnie) nie udziela gwarancji na system *z obcym zasobnikiem.
I nie chodzi też o mniejszą marżę na tańszym zasobniku.
Jakikolwiek problem czy kod błędu związany z temperaturą, przegrzaniem, pracą innego zaworu trójdrożnego itp, itd, skutkuje tym, że wyjeżdża do Pana nasz serwis i robimy to na nasz koszt, bo producent dostarcza tylko części. Każdy taki wyjazd to kilkaset zł.
Z doświadczeń wiemy, że prawdopodobieństwo takiej sytuacji w systemach składanych graniczy z pewnością. To są drobne sprawy, ale każda najdrobniejsza sprawa to wyjazd, najczęściej w najmniej pożądanym momencie.
Jako firma wolimy mieć zadowolonego klienta z kompletnej firmowej instalacji, o której możemy zapomnieć, niż klienta z kombinowaną instalacją, do której trzeba jeździć. *
W takiej sytuacji proszę wybrać tańszego producenta np. Atlantica. W Warszawie na pewno wskażą Panu lokalnego instalatora z autoryzacją...................

W cenie zasobnika jest zawór trójdrożny przełączający z siłownikiem, styczniki grzałek, czujnik przegrzania i czujnik temperatury. Lekko licząc z z tysiąc złotych. Ponadto jest zoptymalizowany (wysokość zamontowania grzałki, wężownicy i punkt pomiaru temperatury) do nastaw histerezy sterownika.

Stać mnie na to by zrezygnować z chybionych rozwiązań, byle tylko pompę sprzedać.

A jak to jest z tymi zasobnikami CW. Kiedyś były 300-ki dobre do Alfei a teraz jak pojawił się dedykowany to są be?

Widzisz i tu Masz rację :)
Dlatego poprosiłem Arturo72 aby rozpoczynając na forum występował jako firma oficjalnie ;)

Magnolia18
14-12-2012, 22:19
Artur a co dają te 3 fazy w PC ? poza tym że jest pewnie inny silniczek w sprężarce

1 fazowo to jak klasycznie a 2 i 3 fazowo ... uuu sam pomysl :)
to daje 3 faza a raczej takie masz mozliwosci

ArturWi
14-12-2012, 22:32
Widzisz i tu Masz rację :)
Dlatego poprosiłem Arturo72 aby rozpoczynając na forum występował jako firma oficjalnie ;)
W kwestiach nie dotyczących mojej,prywatnej inwestycji jaką jest tocząca się budowa mojego własnego domu i wszystko co z nim związane występuję jako ten powyżej i rozdzielam te wypowiedzi dlatego osobny nick.

Magnolia18
14-12-2012, 22:34
Widzisz i tu Masz rację :)
Dlatego poprosiłem Arturo72 aby rozpoczynając na forum występował jako firma oficjalnie ;)

eee powoli. wyrazac sie powinno precyzyjnie, Michas :)
rozpoczynajac co ? ...

edit, ok widze wyzej.
edit2. uuu sie zacznie. aczkolwiek mimo mojej symaptii do Was ... i juz mnie nie ma

fotohobby
14-12-2012, 22:36
Praktycznie wszystkie pompy powietrze-woda niezależnie od firmy prezentują podobny poziom techniczny.


Prawda i nieprawda.
Prawda, bo prawa pana Carnota nikt nie przeskoczy, a nieprawda, bo urządzenia działające w oparciu o to zjawisko mogą być lepiej, lub gorzej sterowane.
Jak na przykład sterowanie defrostami w Atlanticu, czy np Daikinie.

malux20
14-12-2012, 22:36
artur no i dobrze

malux20
14-12-2012, 22:37
foto masz rację

ArturWi
14-12-2012, 22:38
eee powoli. wyrazac sie powinno precyzyjnie, Michas :)
rozpoczynajac co ? ...

Od 28.08.2012 roku zostałem współudziałowcem w spółce "Ciepły Dom" sp.z o.o,aczkolwiek to nie zmienia faktu,że jako inwestor aktualnie budujący dom zmieniłem diametralnie poglądy na wsio :)

miki121
14-12-2012, 22:40
Po pierwsze :)
Pompy ciepła PW czy to będzie DAIKIN, ATLANTIC, PANASONIC czy ME to bardzo podobne urządzenie i technologia ta sam każdy kto chce kupuje na co go stać ;)
Po drugie ;)
Atlantic nie ma żadnego czasowego "DEFROST-a"
Defrost działa w oparciu o termistory mierzące temperaturę w urządzeniu i na tej podstawie wyliczany jest czas pomiędzy odszranianiem i to kiedy on jest potrzebny a kiedy nie :)
Po trzecie ;)
U Naszego Magnolii spędziłem kilkanaście godzin sprawdzając instalację krok po kroku i eliminując - wykluczając każdy kolejny element układanki :)
Taki serwis full wersja ;)
Po wszystkich możliwych krokach pompa nadal miała odszranianie tak jak w zegarku i na samym końcu wpadł nam pomysł że może to jednak termistor się rozjechał i bingo :)
Okazało się że termistor nr 23 się wysypał = prozaiczny ale tak rzadki błąd - nigdy jeszcze go nie miałem że aż trudno uwierzyć :)
W wekeend zostanie wymieniony termistor i temat pójdzie do pamięci że taki prosty termistorek może narobić tyle bałaganu i stresu u serwisant i użytkownika :)

malux20
14-12-2012, 22:41
to troszkę długo szperałeś tu jako śpioch

Magnolia18
14-12-2012, 22:45
Prawda i nieprawda.
Prawda, bo prawa pana Carnota nikt nie przeskoczy, a nieprawda, bo urządzenia działające w oparciu o to zjawisko mogą być lepiej, lub gorzej sterowane.
Jak na przykład sterowanie defrostami w Atlanticu, czy np Daikinie.


po to sie rejestrowales by to oznajmic? wiemy juz to. po co siejesz wicher. ze mi wbijasz CUS nie wsponme
*CUS. tu gwozdz, szpilka, to cus co we loodooo

miki121
14-12-2012, 22:49
Na razie mamy twoje przypuszczenie przeciw schematowi przytoczonemu przez clarnet. A firma Atlantic ma jak rozumiem zarówno użytkowników jak i własnych serwisantów głęboko w d...ie i nie udostępnia dokładnej dokumentacji?

Trochę przesadziłeś :)
Nie ma mnie w d...ie..
Mam pełną dokumentacją łącznie z dokumentacją ustawień OEM :)
Fakt że duża ilość dtr-ek jest w języku innym niż ojczysty ale trzeba dać sobie radę :)

ArturWi
14-12-2012, 22:49
Prawda i nieprawda.
Prawda, bo prawa pana Carnota nikt nie przeskoczy, a nieprawda, bo urządzenia działające w oparciu o to zjawisko mogą być lepiej, lub gorzej sterowane.
Jak na przykład sterowanie defrostami w Atlanticu, czy np Daikinie.
Ktoś kogoś wprowadził w błąd,być może nie zamierzenie a być może... ;)


Atlantic nie ma żadnego czasowego "DEFROST-a"
Defrost działa w oparciu o termistory mierzące temperaturę w urządzeniu i na tej podstawie wyliczany jest czas pomiędzy odszranianiem i to kiedy on jest potrzebny a kiedy nie :)

fotohobby
14-12-2012, 22:50
po to sie rejestrowales by to oznajmic? wiemy juz to. po co siejesz wicher. ze mi wbijasz CUS nie wsponme
*CUS. tu gwozdz, szpilka, to cus co we loodooo


Za dużo piwa wypiłeś ?
Albo masz problemy ze wzrokiem ?

A już pomijaąc to niezrozumiałe dla mnie zdanie związane z "rejestrowaniem się", to czyż napisałem nieprawdę ?
I żadne CUS w twoim kierunku, tylko stwierdzenie faktu (może ktoś skorzysta)

r19
14-12-2012, 22:50
Chińska pompa jest beee i koniec. Przyjmijmy raz na zawsze takie stanowisko.
Bo jbloch zaraz znowu po raz nty z tym wyjedzie :)

fotohobby
14-12-2012, 22:54
Ktoś kogoś wprowadził w błąd,być może nie zamierzenie a być może... ;)

No to jakiś oficjelny dokument rozwiązałby sprawę, kto wprowadza w błąd.

Magnolia18
14-12-2012, 22:54
[QUOTE=miki121;5681944
W wekeend zostanie wymieniony termistor i temat pójdzie do pamięci że taki prosty termistorek może narobić tyle bałaganu i stresu u serwisant i użytkownika :)[/QUOTE]

Nie potwiedzam
ale tez i Nie zaprzeczam
i prosze nie wyciagc z tego zadnych wnioskow

Pelna relacje zdam po wszystkim. Howgh !

Magnolia18
14-12-2012, 22:56
Trochę przesadziłeś :)
Nie ma mnie w d...ie..
Mam pełną dokumentacją łącznie z dokumentacją ustawień OEM :)
Fakt że duża ilość dtr-ek jest w języku innym niż ojczysty ale trzeba dać sobie radę :)

tez nie dostales kodu do OEM? :(

miki121
14-12-2012, 22:57
tez nie dostales kodu do OEM? :(

Dostałem ale zawsze go zapominam ;)
A ty jak mniemam zapamiętałeś ;)

Magnolia18
14-12-2012, 22:59
Za dużo piwa wypiłeś ?
Albo masz problemy ze wzrokiem ?

A już pomijaąc to niezrozumiałe dla mnie zdanie związane z "rejestrowaniem się", to czyż napisałem nieprawdę ?
I żadne CUS w twoim kierunku, tylko stwierdzenie faktu (może ktoś skorzysta)

Mea Culpa. Fakt. To ze wzrok to jedno a ipiwo drugie. Wybaczysz ?

Arturo72
14-12-2012, 23:00
Chińska pompa jest beee i koniec. Przyjmijmy raz na zawsze takie stanowisko.
Bo jbloch zaraz znowu po raz nty z tym wyjedzie :)
No ba ;)

fotohobby
14-12-2012, 23:01
Mea Culpa. Fakt. To ze wzrok to jedno a ipiwo drugie. Wybaczysz ?

no problem

Magnolia18
14-12-2012, 23:02
Dostałem ale zawsze go zapominam ;)
A ty jak mniemam zapamiętałeś ;)


drogi Michasiu, ja go pamietam, tudziez jego wszelkie zmiany i zawsze sluze pomoca jakby CI panowie z Atlantica zapomnieli. Oni tez sie szybko krusza, poza Panem Slawkiem "Wilgotnosc'..nazwiska nie podam

miki121
14-12-2012, 23:05
drogi Michasiu, ja go pamietam, tudziez jego wszelkie zmiany i zawsze sluze pomoca jakby CI panowie z Atlantica zapomnieli. Oni tez sie szybko krusza, poza Panem Slawkiem "Wilgotnosc' .. 142

A ja mam chyba 40 kodów do różnych urządzeń i producentów i czasami muszę iść do kalendarza a jak mi się nie chcę to porostu dzwonię :)

ArturWi
14-12-2012, 23:11
No to jakiś oficjelny dokument rozwiązałby sprawę, kto wprowadza w błąd.
Dokumentację techniczną posiada Atlantic i... miki(?) ale jeśli u Magnolii padł czujnik w jednostce zewnętrznej odpowiedzialny za defrosty to chyba wszystko jasne.
Aczkolwiek w sprawach bardziej technicznych jestem jeszcze "nie dokształcony" i moja wypowiedź nie może być narazie wiążąca :)

malux20
14-12-2012, 23:21
artur mam pytania które może pomogą innym także
1/ czy w różnych strefach czasowych - komfortowych da się ustawić różne temp?
2/ czy może lepiej żeby uniknąć zużycia podczas odszraniania i ochrony antyzamrożeniowej lepiej żeby pompka pracowała 24h

Magnolia18
14-12-2012, 23:30
[.pytac smialo, mnie :)

ArturWi
14-12-2012, 23:32
artur mam pytania które może pomogą innym także
1/ czy w różnych strefach czasowych - komfortowych da się ustawić różne temp?
2/ czy może lepiej żeby uniknąć zużycia podczas odszraniania i ochrony antyzamrożeniowej lepiej żeby pompka pracowała 24h
Co wiem to powiem ;)
1.Masz trzy fazy dobowe i dla tych faz ustawiasz temperaturę na pompie,chcesz więcej od tego masz sterownik pokojowy,nie koniecznie dedykowany na którym ustawiasz co chcesz i kiedy chcesz.
2.Za technicznie ;)

aczkolwiek dzis sie dowiedzialem, zes ... :D
No cóż...
być może za niedługo..."bis";)

miki121
14-12-2012, 23:33
:)

malux20
14-12-2012, 23:37
odnośnie 1 to się nie da na sterowaniu atlantica?
2-warto żeby to ludzie wiedzieli bo to ma wpływ copy scopy

ArturWi
14-12-2012, 23:42
odnośnie 1 to się nie da na sterowaniu atlantica?

Ale to Ci nic nie da,masz przykład z bitterem jak działa piec i sama pogodówka.Na pompie ustawiasz max i krzywą grzewczą a od regulacji temperatury masz sterownik pokojowy,którego on nie ma.

miki121
14-12-2012, 23:42
odnośnie 1 to się nie da na sterowaniu atlantica?
2-warto żeby to ludzie wiedzieli bo to ma wpływ copy scopy

Możesz podpiąć każdy sterownik :)
Na którym się da :)

malux20
14-12-2012, 23:48
czyli na atlanticu samym sie nie da

chciałbym zmusić pompę do większej pracy w okienku 13-16
trochę to da
raz że taniej
dwa cop lepszy np , z rana przy niższych temp

Magnolia18
14-12-2012, 23:53
oo tak mi przyszlo
frytki
lubicie, nie > czesc tak a inni nie. zycie. Banda nie lubiaca frytek, pitac ogladac Julie czy Innego Mateusza

frytki
uhmmmmmm
maja BYC takie jak CHCEMy, LUBIMY, tak? ehe !
Zatem nie chce frytek na pol dojrzalych, nie dopieczonych etc
TAKI MA BYC MOJ grzejnik. Ja tak chce. Moje zbojnickie prawo!

ArturWi
14-12-2012, 23:55
czyli na atlanticu samym sie nie da

chciałbym zmusić pompę do większej pracy w okienku 13-16
trochę to da
raz że taniej
dwa cop lepszy np , z rana przy niższych temp
No jak się nie da jak się da:
154527

Ustawiasz jakąś fazę od 13 do 16 na max. i tyle a resztę załatwi sterownik pokojowy.
To on wg mnie jest głównym dowodzącym w ogrzewaniu pompą a nie pogodówka.

Magnolia18
15-12-2012, 00:14
..

1igor1
15-12-2012, 00:26
a wy co na bezsenność cierpicie?? i jeszcze o tej porze frytki zajadać ... :D

Magnolia18
15-12-2012, 00:31
No i ?
Jak tam frytki ? Niedosmażone ? Za słaba temperatura oleju ;)

jestes pewien ze gawiedz winna ... ?

Arturo72
15-12-2012, 00:35
jestes pewien ze gawiedz winna ... ?
Jeśli smażyła na za niskiej temparaturze oleju niż być powinna to ona winna smaku frytek :)
Aczkolwiek nie jestem tak wytrawnym kucharzem,żeby to obceniać ;)
W kuchni rządzi żona i nie miałem nigdy nie dosmażonych frytek :)

Magnolia18
15-12-2012, 01:01
Jeśli smażyła na za niskiej temparaturze oleju niż być powinna to ona winna smaku frytek :)
Aczkolwiek nie jestem tak wytrawnym kucharzem,żeby to obceniać ;)
W kuchni rządzi żona i nie miałem nigdy nie dosmażonych frytek :)

Jakos srednio mnie to obchodzi. ... zdradzac szczegolow nie bede. nie moge
Michas. dostal info. Odrzuci on/oni .[ podamy dalej ;)

chcialbympompe
15-12-2012, 07:48
Możesz podpiąć każdy sterownik :)
Na którym się da :)
U mnie ci się nie udało... Coś się zmieniło?

chcialbympompe
15-12-2012, 08:02
Mam pytanko mam do wyboru dwie pompy Atlantic tri 11 oraz Panasonic TCAP, co polecacie wybrać, większość użytkowników widzę że używa Atlantica (i chyba wydają się być w miarę zadowoleni :) ) ale może ma ktoś również doświadczenie z Panasoniciem.
Poczytaj wątek:
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?192315-Panasonic-Aquarea&p=5217805&viewfull=1#post5217805
Mnie osobiście uderza zmiana o 180 stopni podejścia firmy miki&artur do tematu. Wygląda na typowe zachowanie: to co sprzedajemy my jest ok, to co konkurencja do d...y :( Ale każdy niech oceni to sam.

chcialbympompe
15-12-2012, 08:04
Trochę przesadziłeś :)
Nie ma mnie w d...ie..
Mam pełną dokumentacją łącznie z dokumentacją ustawień OEM :)
Fakt że duża ilość dtr-ek jest w języku innym niż ojczysty ale trzeba dać sobie radę :)
Pokaż proszę skan strony na temat odszraniania. Rozwieje to wątpliwości raz na zawsze.
A ustawienia OEM masz z opisem czy tylko listę? Bo listę to ja też mam. Chyba w kilku językach. Ale nikt - łącznie ze "słynnym" serwisantem w Atlantic Polska nie wie do czego służą (jaki mają wpływ na parametry pracy) niektóre funkcje :(

jbloch
15-12-2012, 10:58
Poczytaj wątek:
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?192315-Panasonic-Aquarea&p=5217805&viewfull=1#post5217805
Mnie osobiście uderza zmiana o 180 stopni podejścia firmy miki&artur do tematu. Wygląda na typowe zachowanie: to co sprzedajemy my jest ok, to co konkurencja do d...y :( Ale każdy niech oceni to sam.
I oto między innymi mi chodzi,ja np nie twierdze że Atlantic to zła PC , bo tak zapewne nie jest , tylko marketingu nie buduje się na tym że konkurencja jest do doopy, bo to bardzo niepoprawny marketing, a jeśli ktoś tak robi(zawodowo) to trochę się musi dokształcić w tej dziedzinie.

chcialbympompe
15-12-2012, 10:59
No twój marketing chińczyków jest w pełnie profesjonalny ;) ;) ;)

jbloch
15-12-2012, 11:01
Chińska pompa jest beee i koniec. Przyjmijmy raz na zawsze takie stanowisko.
Bo jbloch zaraz znowu po raz nty z tym wyjedzie :)
O całkiem sensowne stanowisko , ale i tak nie przestanę, wolnść słowa mamy w kraju.

Pyxis
15-12-2012, 11:05
coś w tym jest...
mi to przypomina trochę sytuację - pisała dziewczyna o bodajże altermie - wszystko było ok, dopóki nie okazało się że jej mąż montuje zawodowo te PC - od tego momentu straciła całą wiarygodnośc i po jakimś czasie przestała się w ogóle udzielać - inna sprawa, że ona pisała na profilu ogólnym i nie przyznała się o tym mężu..to wyszło przez przypadek ;)

Ze mna sie "przekomarzala". Ale wypisywala glownie jakies brednie, wiec to jak napisala przypadkiem ze "jej M wlasnie konczy w jakims hotelu je motowac" to tylko mnie rozsmieszylo, a nie spowodowalo utrate "wiarygodnosci", bo takowej nigdy nie udalo sie jej chocby szczatkowej uzyskac. :-)

Pyxis
15-12-2012, 11:09
Sledze ten watek od dluzszego czasu. Powiem tak: Jesli ktokolwiek, kto rozwaza zakup pompy PW trafi tutaj, to kupno takiego urzadzenia bedzie jego aktem najwyzszej desperacji. Ja osobiscie zawsze uwazalem takie urzadzenia za swego rodaju "proteze" i to sie w duzej mierze potwierdza.

Jak moze sprawnie i bezproblemowo dzialac urzadzenie grzewcze, ktorego sprawnosc maleje wprost proporcjonalnie do zapotrzebowania na cieplo? :D

jbloch
15-12-2012, 11:38
O przepraszam,byłem naprawdę nie daleko od montażu gruntowej pompy ciepła chińskiego producenta i to z odwiertami 2x70 bez tykania się chociaży jednym paluszkiem za kwotę 20tys.zł ;)
Jakby ktoś chciał to namiary na instalatora podam,zresztą to forumowicz ;)

Ale co innego mieć tani "badziew"(oczywiście moim zdaniem) z roczną "gwarancją" i Bóg wie jakim serwisem a co innego mieć 5 lat gwarancji z serwisem w ciągu 48h i właśnie wybrałem tą drugą opcję ;)
Oczywiście jako zwykły i normalny inwestor,gdyż taką ofertę miałem lata temu i wtedy nawet wysyłałem zapytania o powietrzną Daikina i Mitsubishi ;)

Ogrzewanie domu to nie przelewki chociaż kilka falerek w zupełności mi wystarczy ;)

I żeby nie było,że ja dwulicowiec,ogrzewanie bezpośrednio prądem z COP1 jest bardzo fajnym rozwiązaniem :)
No i dobrze zrobiłeś , że nie zdecydowałeś się na PC za 20000pln bo ja taż uważam że to za drogo jest.
Pamiętam ja jakiś czas temu przymierzałęś się do budowy domu i już stwierdziłeś że grzanie samym pądem jest takie taniutkie , a jak tylko ktoś wspomniał o PC to o mało mu oczu nie wydrapałeś, że PC są takie drogie , i to sobie sprawisz PC , jak ceny spadną poniżej 10000pln,bo inaczej to za drogi interes.Później kupiłeś taniutko PC z 5 letnią gwarancją za 16000plm od niejakiego miki 121 , taki z ciebie handlowiec , tak utargowałeś, pomijając przy tym fakt ,że dla niego niejako pracujesz.Ciekawi mnie czy inni inwestorzy też tak utargowali?
Ja akurat poszedłem twoją drogą , stwierdziłem że PC powyżej 10000pln , to jest naprawdę drogo , dlatego kupiłem PC za 5700pln.A ze nie jestem takim technicznym eunuchem jak ty, zamontowałem to badziewie jak twierdzisz, i okazuje się że nie takie to badziewie.Argumentacja z tym serwisem to też nieporozumienie , jakoś nie jest do niczego potrzebny,podobnie jak przez ostatnich parę lat nie był mi potrzebny serwis do lodówki i zamrażarki.
Jako marketingowiec to jesteś kolego zbyt porywczy żeby nie powiedzieć wieśniakiem(przy czym wieśniactwo w twoim przypadku to nie jest sprawa zamieszkania ale stan umysłu), wyluzuj ,podszkol się , bo sprzedaż urządzeń to nie to samo co sprzedaż np .gumy do żucia , czy jakiś jogurtów.
A dom z moją izolacją (jak go oczywiście wykończę), to i owszem farelkiem ogrzeje w razie awarII PC(HIPOTETYCZNEJ) i to jednym farelkiem a nie kilkoma , sprawdzałem!!

tomek_glw
15-12-2012, 11:47
Sledze ten watek od dluzszego czasu. Powiem tak: Jesli ktokolwiek, kto rozwaza zakup pompy PW trafi tutaj, to kupno takiego urzadzenia bedzie jego aktem najwyzszej desperacji. Ja osobiscie zawsze uwazalem takie urzadzenia za swego rodaju "proteze" i to sie w duzej mierze potwierdza.

Jak moze sprawnie i bezproblemowo dzialac urzadzenie grzewcze, ktorego sprawnosc maleje wprost proporcjonalnie do zapotrzebowania na cieplo? :D



Uważaj!!

Ja już też tak zadarłem!
(zwłaszcza z dealerem/instalatorem) ;)

autorus
15-12-2012, 11:50
się kolega nagadał. Niech każdy robi to co uważa i tyle. Po co obrażać?

tomek_glw
15-12-2012, 11:57
W porządku, żartujemy sobie - nie ma się co obrażać!
Generalnie Forum służy przekazywaniu wiedzy/informacji. Ktoś, kto rozważa PC nie będzie pewnie przeglądał wszystkich 239ciu stron jednego z bardzo wielu wątków. Istotne informacje można i należy powtarzać.
Tak samo z gruntówkami - każdemu powtarzam, że bałagan i babranina z DZ jest mało atrakcyjna.

Więc spokojnie - idzie odwilż - powietrzne PC znowu zaczną wydalać - nastroje opadną! :)

Pozdrawiam.

autorus
15-12-2012, 12:02
mój post akurat nie był do kolegi :)

1igor1
15-12-2012, 12:05
a ja tam jestem zadowolony z mojej PC powietrznej, i do tego jest tak dobrana że nawet przy -24 stopniach utrzymuje w domu zadane 22*, kwestia przewymiarowania, a ze to inverter to jak jest ciepło działa na ćwierć gwizdka i tyle w temacie, każdy wybiera to co mu pasuje, tak jak wyżej ktoś napisał, jeden jeździ bentleyem drugi pandą, i każdy może być zadowolony

jbloch
15-12-2012, 12:08
Dobrze zrobiony chińczyk jest dobry.
Zamontowałem kilka chinoli i chodzą .Ale za każdym razem na początku był problem.
Teraz działają.
A miki i ja zamontowaliśmy już trochę więcej niż jedna .Czasem może pojawić się jakiś błąd lub nieporozumienie z klientem
FAjnie ,że twoja PC .
Opowiadaj o osiągach ,cenie ,serwisie:)
No zapewne masz większą wiedzę na temat PC , choć z tego co wiem zajmujesz się powietrznymi PC.to trochę inna bajka niż gruntowe o czym doskonale wiesz.Ja osobiście mam wieloletnie dośwadczenie z pracy w różnych serwisach, i jednego życie mnie nauczyło -że o jakości urządzenia na pewno nie świadczy jego pochodzenie/produkcja.Urządzenia techniczne w coraz większym zakresie jest montowane w macierzystych fabrykach z części pochodzących z całego świata . Z reguły koszta produkcji odgrywają największą rolę, a gdzie są aktualnie najmniejsze koszta produkcji, to wszyscy doskonale wiemy.Tak samo i ty wiesz ile elementów nawet w markowych PC jest produkowanych w kraju o najmniejszych kosztach produkcji, ale to wcale nie musi wpływać na jakość produktu jako całości.Zresztą ludzie którzy o tym decydują gdzie co jest produkowane (MENAGEROWIE WYSOKIEGO SZCZEBLA )mają często to w doopie dla nich liczy się ,tylko zysk, na który ciężko zarabiają między innymi tacy monterzy jak ty czyli końcowe ogniwo łańcucha pokarmowego dla nich.
Dobra , ja nie mam takiego serwisu jak tzw. markowe PC ale ten kij ma dwa końce .Markowy serwis musi naprawiać na oryginalnych częściach które z reguły są drogie, a z powodzeniem można je zastąpić niczym nie ustępująch w jakości odpowiednikami , o czym doskonale ci wiadomo.Fajnie jest mięć serwis ale tylko na czas gwarancji , bo jak po gwarancji zepsuje się TZW.markowa PC, no to już tak kolorowo to nie jest.Ja mam jakieś tam ryzyko awarii ,ale przy tej cenie mojej PC to nawet drugą na części moge kupić a i tak będzie taniej od tzw markowej. Inna sprawa że drugi sezon PC działa poprawnie , a koszta eksploatacji są dokładnie takie jak na forum fak zamieściłem. Myśle że jak by była taka badziewna to raczej już by były jakies problemy.

Pyxis
15-12-2012, 12:12
Uważaj!!

Ja już też tak zadarłem!
(zwłaszcza z dealerem/instalatorem) ;)

Moze jakos malo strachliwy jestem, ale dyskutowac i bronic swoich pogladowsie nie lekam ;-)

jbloch
15-12-2012, 12:12
się kolega nagadał. Niech każdy robi to co uważa i tyle. Po co obrażać?
A kto się obraża parę prawdziwych, no możę trochę mocniejszych słów ,nikomu nie zaszkodzi.

autorus
15-12-2012, 12:33
no ale litości, zaraz ktoś tobie coś odpisze mocnymi słowami, może za mocnymi a może prosto z mostu. Tylko po co?
Jak ktoś chce chińczyka niech zakłada, jak che firmówkę niech zakłada. Co mi do tego?

Tomaszs131
15-12-2012, 12:55
coś w tym jest...
mi to przypomina trochę sytuację - pisała dziewczyna o bodajże altermie - wszystko było ok, dopóki nie okazało się że jej mąż montuje zawodowo te PC - od tego momentu straciła całą wiarygodnośc i po jakimś czasie przestała się w ogóle udzielać - inna sprawa, że ona pisała na profilu ogólnym i nie przyznała się o tym mężu..to wyszło przez przypadek ;)

Masz racje ale jak sie nie myle byla to dziewczyna zachwalajaca Zubadana.:yes:

jbloch
15-12-2012, 13:13
Masz racje ale jak sie nie myle byla to dziewczyna zachwalajaca Zubadana.:yes:
Owszem była taka dziewczyna zachwalająca zubdana, nic strasznego ,próbowała trochę niezdarnie zrobić reklame mężowi , ale poczytaj sobie do ostre wypowiedzi arturo gdzieś tak 2 lata temu

autorus
15-12-2012, 13:24
Wiem, ja tez kilka razy zmieniałem poglądy o 180st. Nie widzę w tym nic złego, no oprócz obrażania bo to nikomu i niczemu nie służy.
Ktoś napisał, że tylko krowa nie zmienia poglądów ;)


a to np do tego, że kolega Artur, był zaciekłym przeciwnikiem PC i niejednokrotnie obrażał ludzi którzy mieli PC lub się nie decydowali, gloryfikując grzanie prądem.
Teraz zmieniło mu sie może nie o 180 stopni, ale tak w okolicy 150 na pewno :P - oczywiście jest to związane z faktem, że sam zajmuje się sprzedażą i montażem PC
i jak się przypomni te posty sprzed 2-3 lat i skonfrontuje z terazniejszością, to ja doskonale rozumiem wpisy co poniektórych forumowiczów......
a wnioski to każdy sobie sam wyciągnie...

Arturo72
15-12-2012, 13:37
a to np do tego, że kolega Artur, był zaciekłym przeciwnikiem PC i niejednokrotnie obrażał ludzi którzy mieli PC lub się nie decydowali, gloryfikując grzanie prądem.
Teraz zmieniło mu sie może nie o 180 stopni, ale tak w okolicy 150 na pewno :P - oczywiście jest to związane z faktem, że sam zajmuje się sprzedażą i montażem PC
i jak się przypomni te posty sprzed 2-3 lat i skonfrontuje z terazniejszością, to ja doskonale rozumiem wpisy co poniektórych forumowiczów......
a wnioski to każdy sobie sam wyciągnie...

Poglądów nie zmieniłem,dalej uważam,zresztą jak dawniej,że pompa ciepła w cenie 60-70tys.zł to pomyłka.Kiedyś takie wyceny były standartowe a ludzie lykali jak kaczki :) Dalej uważam,że dla mojego domu nie kupilbym pompy powyżej 20tys.zł,dalej uważam że grzanie prądem może być tanie,dalej uważam że pompa gruntowa jest droga jeśli nie chce się babrac samemu przy DZ,dalej uważam że pompa ciepła nie jest jedyną recepta na niskie rachunki.

hunter7
15-12-2012, 13:41
To po co kupiłeś pompę ciepła za 16000zł ?? Przecież te pieniądze według Twojej teorii miełbyś na przynajmniej 15lat rachunków za prąd, tego nie mogę zrozumieć...

Arturo72
15-12-2012, 14:20
To po co kupiłeś pompę ciepła za 16000zł ?? Przecież te pieniądze według Twojej teorii miełbyś na przynajmniej 15lat rachunków za prąd, tego nie mogę zrozumieć...
Ano widzisz,będę miał duże zużycie cwu i dlatego pompa do całości.Wg zapotrzebowania na ogrzewanie zuzyje 5000kWh a na cwu też 5000kWh,pompa do samej cwu nie kalkulowala mi się.

chcialbympompe
15-12-2012, 14:32
Ano widzisz,będę miał duże zużycie cwu i dlatego pompa do całości.Wg zapotrzebowania na ogrzewanie zuzyje 5000kWh a na cwu też 5000kWh,pompa do samej cwu nie kalkulowala mi się.
A czy ta twoja PC już działa czy też jesteś nadal teoretykiem marketingowcem? Kiedy pokażecie obiecywane wizualizacje pracy PC?

Arturo72
15-12-2012, 14:39
A czy ta twoja PC już działa czy też jesteś nadal teoretykiem marketingowcem? Kiedy pokażecie obiecywane wizualizacje pracy PC?
A co mają wyliczenia z OZC do działania pompy ? Przeciez nie podaje mojego zużycia z działającej pompy.Takie zużycie jest z COP1.

jbloch
15-12-2012, 14:50
A co mają wyliczenia z OZC do działania pompy ? Przeciez nie podaje mojego zużycia z działającej pompy.
No widzisz , a jak ja podaje zużycie mojej energii na wszystko i to przez cały rok. na wszystko, realne nie wirtualne, jak twoje to czemu za wszelką cenę próbujesz mi wmówić, jaką to złą pc mam,przecież rachunki z ennei , są największym ,najważnięjszym parametrem pokazującym sprawność mojego systemu grzewczego.

Tomaszs131
15-12-2012, 14:53
Wiem, ja tez kilka razy zmieniałem poglądy o 180st. Nie widzę w tym nic złego, no oprócz obrażania bo to nikomu i niczemu nie służy.
Ktoś napisał, że tylko krowa nie zmienia poglądów ;)

Masz racje. Niedawno myslalem, ze zainwestuje w powietrzna pompe a teraz coraz mocniej sklaniam sie ku gruntowej.
:yes:

jbloch
15-12-2012, 14:56
Poglądów nie zmieniłem,dalej uważam,zresztą jak dawniej,że pompa ciepła w cenie 60-70tys.zł to pomyłka.Kiedyś takie wyceny były standartowe a ludzie lykali jak kaczki :) Dalej uważam,że dla mojego domu nie kupilbym pompy powyżej 20tys.zł,dalej uważam że grzanie prądem może być tanie,dalej uważam że pompa gruntowa jest droga jeśli nie chce się babrac samemu przy DZ,dalej uważam że pompa ciepła nie jest jedyną recepta na niskie rachunki.
Bo ja wiem ,czy wykonać DZ, samemu to takie babranie?MI to zajeło 1 dzien mojej pracy polegającej na wrzuceniu 450 m rury do rowu ,i dwa dni pracy koparki .W zamian mam stabilne , prawie niezależne od pogody DZ, o wiele lepsze niż DZ w postaci powietrza.

jbloch
15-12-2012, 14:58
Masz racje. Niedawno myslalem, ze zainwestuje w powietrzna pompe a teraz coraz mocniej sklaniam sie ku gruntowej.
:yes:
Słuszne rozumowanie .

Arturo72
15-12-2012, 14:59
No widzisz , a jak ja podaje zużycie mojej energii na wszystko i to przez cały rok. na wszystko, realne nie wirtualne, jak twoje to czemu za wszelką cenę próbujesz mi wmówić, jaką to złą pc mam,przecież rachunki z ennei , są największym ,najważnięjszym parametrem pokazującym sprawność mojego systemu grzewczego.
Nie kwestionuje zużycia,kwestionuje sam sprzęt pod kątem np gwarancji,serwisu tym bardziej,że ludzie sprowadzają sprzęt z chin na własną rękę.Nikomu chyba nie trzeba mówić ile warte są wiertarki,szlifierki z tesco za parę złotych.

autorus
15-12-2012, 15:42
U mnie warunków brak a nie chce robić odwiertów, bo są za drogie.

chcialbympompe
15-12-2012, 15:50
A co mają wyliczenia z OZC do działania pompy ? Przeciez nie podaje mojego zużycia z działającej pompy.Takie zużycie jest z COP1.
Odpowiedź jakby mocno nie na temat zadanych pytań :(

jbloch
15-12-2012, 16:14
Nie kwestionuje zużycia,kwestionuje sam sprzęt pod kątem np gwarancji,serwisu tym bardziej,że ludzie sprowadzają sprzęt z chin na własną rękę.Nikomu chyba nie trzeba mówić ile warte są wiertarki,szlifierki z tesco za parę złotych.
Ja tam kupuje jak potrzebuje szlifierki , czy tam wiertarki z chin , przeważnie z castoramy takie sprzęty jak np, makita dewalt, wolfcraft,stanley metabo, to są naprawde dobre sprzęty mimo że wyprodukowane w chińskich fabrykach, po prostu staram się wybierać odpowiedni sprzęt do moich potrzeb, a to żewyprodukowane w chińskich fabrykach wcale nie świadczy że jest to badziew.

jbloch
15-12-2012, 16:16
U mnie warunków brak a nie chce robić odwiertów, bo są za drogie.
A bezpośrednie parowanie , choćby zirus nie potrzebuje dużo gruntu pod DZ

gall86
15-12-2012, 16:49
Każy chwali co ma lub ewentualnie co sprzedaje, nie ma sie co dziwic. Wazne zeby wiedziec co sie kupuje, jakia m, to ograniczenia, wady.

Irytuje mnie natomiast wysmiewanie innych. Kolega pyxis jest tu przodowym w taki zachowaniu. I to nie tylko w tym watku. odnosze wrazenie, ze wysmiewajac sie z innych (np uzytkownikow pomp ciepla pw) chce sobie przedluzyc ptaka o kilka centymetrow. strasznie to irytujace...

piter719
15-12-2012, 16:52
W porządku, żartujemy sobie - nie ma się co obrażać!
Generalnie Forum służy przekazywaniu wiedzy/informacji. Ktoś, kto rozważa PC nie będzie pewnie przeglądał wszystkich 239ciu stron jednego z bardzo wielu wątków. Istotne informacje można i należy powtarzać.
Tak samo z gruntówkami - każdemu powtarzam, że bałagan i babranina z DZ jest mało atrakcyjna.

Więc spokojnie - idzie odwilż - powietrzne PC znowu zaczną wydalać - nastroje opadną! :)


Pozdrawiam.
też zadawałem sobie pytanie, czy powietrzna mi da radę, tym bardziej że biegun zimna mam blisko. przekonał mnie brat, który mieszka w NORWGII!!! :yes:blisko Trondhaim i kupił sobie PW Toschiba chyba 10kw. i do tej pory nie narzekam, choć myślę że można coś w ust. poprawić.:yes:

Pyxis
15-12-2012, 17:48
A bezpośrednie parowanie , choćby zirus nie potrzebuje dużo gruntu pod DZ

A co ma wspolnego technologia pozyskania ciepla z gruntu z jego w nim "zawartoscia". Chyba mylisz pojecia nieco.

autorus
15-12-2012, 18:04
A bezpośrednie parowanie , choćby zirus nie potrzebuje dużo gruntu pod DZ

grunt piaszczysty, nie nadaje się.

jbloch
15-12-2012, 18:33
A co ma wspolnego technologia pozyskania ciepla z gruntu z jego w nim "zawartoscia". Chyba mylisz pojecia nieco.
a no to że w takim zirusie chyba typ m2-5 kolektor poziomy ma 2+ po 75 mb i da się to zakopać na niewielkiej powierzchni gruntu. A że to niewiele gruntu do pozyskania nie ma znaczenia skoro te zirusy dają sobieradę i to z całkiem przyzwitym cop-em

jbloch
15-12-2012, 18:34
grunt piaszczysty, nie nadaje się.
No niestety raczej pozostaje tylko PW, .

jbloch
15-12-2012, 18:36
grunt piaszczysty, nie nadaje się.
Ale , ale a jaki jest poziom wód gruntowych , jak wysoki to piach nie będzie problemem

autorus
15-12-2012, 19:18
cóż musze sprawdzić , ostatnio niwelowałem działke i sie sporo zmieniło. Ale mniej wiecej woda w studni jest na głębokości 2m. , może trochę głębiej.

Pyxis
15-12-2012, 19:27
a no to że w takim zirusie chyba typ m2-5 kolektor poziomy ma 2+ po 75 mb i da się to zakopać na niewielkiej powierzchni gruntu. A że to niewiele gruntu do pozyskania nie ma znaczenia skoro te zirusy dają sobieradę i to z całkiem przyzwitym cop-em

:D
Moze czas zaczac od jakiegos "energetycznego elementrza"?
Lekcja nr 1: "Z gowna bata nie ukrecisz". Zeby cieplo "przepompowac" z ziemi w dom, to to cieplo musi w tej ziemi siedziec, Malo ziemi nad kolektorem - malo energii. Zasada nader prosta do zapamietania i NIEZMIENNA. ;)

fotohobby
15-12-2012, 20:05
:D
Moze czas zaczac od jakiegos "energetycznego elementrza"?
Lekcja nr 1: "Z gowna bata nie ukrecisz". Zeby cieplo "przepompowac" z ziemi w dom, to to cieplo musi w tej ziemi siedziec, Malo ziemi nad kolektorem - malo energii. Zasada nader prosta do zapamietania i NIEZMIENNA. ;)

To dlaczego taki sie dziwnie składa, że zarówno Sofath, jak i Zirius podają dużo niższe wymagane długości DZ (czy to poziomego, czy pionowego), niż ich "glikolowa" konkurencja ?
I to w dodatku DZ jest umieszczone płycej.

Nie słychać, aby użytkownicy tych pomp marzli na skutek przemrożenia DZ pod koniec zimy....