PDA

Zobacz pełną wersję : Pompy ciepła powietrze woda



Strony : 1 [2] 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74

ana-76
29-03-2011, 10:23
EEEE tam czepiacie się wybuduje za 250 i tej wersji będzie się trzymał. POWODZENIA !Nie czytałam wcześniejszych postów arturo i myślałam że te wszystkie przemyślenia poparte są doświadczeniem na własnej skórze, ale widzę że to tylko filozof...

rzufik1
29-03-2011, 10:23
No chyba,że ktoś ma kaprys jak rzufik1,chce być trendy,patrzy na sąsiadów i rodzinę to owszem,w takich wypadkach PCi przy niskim zapotrzebowaniu domu na ciepło ma sens :)

no popatrz i znuuuf pudło.
oj normalnie coraz częściej intuicja cię zawodzi.
ale zauważam że na forum apropo PC jest kilka grup

Mam
będe miał
chciałbym mieć
chciałbym mieć ale to drogie jest
i grupa specjalna Arturo72

ja14
29-03-2011, 11:47
Czy planujecie zdobyc nagrode za najdluzszy offtopic?

rydzadam
29-03-2011, 12:53
Budowa przemyślana,nie zamierzam wydać na budowę więcej niż 250tys.zł,także w kwocie mieszkania mam dom(nie jestem trendy bo nie buduję za 0,5mln.zł) :)

Jeszcze ktoś niezorientowany w kosztach to przeczyta, zacznie budowę, a później będzie szukał brakujących 150 tysiaków :) albo mieszkał w "kotłowni" na prąd następne 10 lat i spał na workach z gipsem :):) Arturo, to forum ludzi, którzy wybudowali lub budują właśnie domy i wiedzą ile kasy na to potrzeba, szkoda Twojego pisania bajerów, bo aż ręce opadają...
Co do meritum, żeby nie było off-topic, nadal analizuję za i przeciw PC powietrze-woda i doszedłem do wniosku (jak Arturo zresztą), że nie bardzo opłaca się montować porządną (drogą) PC P-W. Oczywiście nie mam nic przeciwko takiemu rozwiązaniu, technicznie jest super, ale jednak koszt inwestycyjny podobny jest do taniej glikol-woda, a przy kolektorze poziomym - czasem nawet wyższy, a COP średnioroczny nieporównywalny, np. 2,8 do 4,0. Skłaniałbym się jak już do poszukiwania tanich PC P-W, jeżeli są takie co działają bez zarzutu w naszym klimacie, który nas nie rozpieszcza ostatnimi zimami.
Co do "kotłowni" na prąd - jest to kolejna alternatywa warta rozważenia ale wyłącznie w niedużym domu bardzo dobrze zaizolowanym, bez błędów wykonawczych, mostków, przeciągów, wtedy nie zbankrutujemy na prądzie korzystając z drugiej taryfy. Też to liczyłem i nie wygląda strasznie w porównaniu np. ze standardowo (czyli nie za dobrze) ocieplonym domem ogrzewanym gazem. Zaleta oczywista - koszt inwestycji. Wada - niestety koszt nośnika i COP=1,0 :( Może kompromis - najtańszy kociołek elektryczny, podłogówka "docelowa" z gęstym rozstawem rurek i sterownikami pokojowymi, gotowe przepusty przez fundament do dolnego źródła i w niedalekiej przyszłości - glikolowa pompa ciepła, jak znajdzie się trochę kasy na odwierty i samo urządzenie, bo ryć po ok.5 latach działkę na kolektor poziomy to też średnia przyjemność.
Ja w każdym razie, jak w końcu zacznę budować kolejny (już trzeci :) dom) , pomyślę o Ecopolu lub czymś podobnym ok. 10kW z dwoma odwiertami po ok. 100 m każdy + chłodzenie pasywne, do tego WM z GGWC. Zainwestuję trochę więcej na początek, niestety pewnie to skredytuję, ale będę spał spokojnie nie obciążony w zimę jakimiś strasznymi rachunkami za prąd.

Liwko
29-03-2011, 13:01
A może wydaj trochę kasy, zrób poziome DZ i korzystaj z niego na razie jako GWC do reku i do chłodzenia pasywnego;) Niby wydatek ale komfort znaczny:)

1950
29-03-2011, 20:43
tak sobie czytam od dawna i widzę, że masz straszne kompleksy na tle kasy,
na dodatek jesteś bardzo upierdliwy i niereformowalny,

tutaj spotykają się osoby zainteresowane lub mające takie pompy,
każda z nich jest dorosła i zdaje sobie sprawę, że to kosztuje,

a cały szkopuł jest w tym, że to są ich pieniądze,
a Ciebie to boli,

czyżby nasza bezinteresowna polska zawiść?

nie uszczęśliwiaj nikogo na siłę,

nie stać Cię na pompę?
to nie przekonuj wszystkich, że Ty jeden wiesz jak to zrobić, żeby było tanio,
dla każdego tanio znaczy inaczej,
dla Ciebie to kasa,
dla kogoś innego, tanio to przede wszystkim wygodnie i tanio w eksploatacji,
niezależnie od tego, ile teraz zainwestuje,

pozwól im decydować samym i nie wcinaj się w dyskusję, skoro nie masz nic ciekawego do dodania,

ale znając Cię z forum, wątpię w to,

a te pompy z Allegro to markowe mają tylko sprężarki a to, że ktoś pisze Panasonic czy Copeland to wcale nie znaczy, że ta sprężarka to scroll, bo równie dobrze może to być tłokowa,
nic o tych pompach, poza tym, że mają sprężarki danego producenta, nie wiadomo,
kupujesz kota w worku,

yaiba83
29-03-2011, 20:51
Że tak zapytam - ile metrów kwadratowych za te 250tyś zamierzasz wybudować (najlepiej jaki projekt) i powiedz mi przede wszystkim czy już się budujesz?

Oczywiście można kupić panele za 25zł... i za 3 lata patrzeć jak już na nich okleiny nie ma - życiowe doświadczenie brata, który już nie mało podłóg położył.
Możesz kupić klopa za 300zł jak ci się uda i patrzeć jak się zacina mechanizm (sąsiad brata wyposażał się w promocji - uwierz mi, mówię ci szczerze po niecałym roku połowa rzeczy do wyje..nia się nadawała).
Co do ociepleń, życie cię zweryfikuje.

Rozumiem, że nie należy przesadzać z wodotryskami i szastać pieniędzmi na lewo i prawo. Na pewno nie znasz się na wszystkim i wbrew pozorom znajdą się knyfy o jakich nie masz pojęcia, więc jak się sam zabierzesz to dużo czasu stracisz i okaże się wiele poprawek (nawet czasami firmy partolą).

Kto buduje nader tanio - buduje drogo i wielu forumowiczów się ze mną zgodzi co wzięło się za budowanie. Są rzeczy na których nie można oszczędzać, bo będziesz płakał.

Aż żal serce ściska jak idę z małżonką na spacer i np. widzę piękne więźby dachowe raz drewnochronem pomalowane, bo tanio, bo nie wiedzą, bo to na lata, hehh.....

aslom1
29-03-2011, 21:59
[QUOTE=Arturo72;4658186]To jest tak jak ktoś się wcina do czegoś o czym nie ma pojecia.
Wyobraź sobie,że nie stać mnie na pompę,ale stać mnie za to,żeby ogrzewać najdroższym medium grzewczym jakie istnieje w Polsce,ba jakbyś
nie wiedział,to jest bardzo wygodne,zdecydowanie wygodniejsze od PCi :)

Zdecydowanie wygodniejsze?;)

aadamuss24
29-03-2011, 22:27
Nic bo jeszcze niczego nie używasz :) jak już zaczniesz to nawet to nic może się zepsuć. U mnie zaczęły się psuć rzeczy które normalnie u ludzi się nie psują :( Arturo od kiedy to Hewalex to drogie pompy ? :)
Przy okazji zgodzę się z 1950 :) pozdrawiam adam

ana-76
29-03-2011, 22:39
mój ŚP dziadek mawiał 'szkłem dupy nie podetrzesz bo się pokaleczysz' zamontuj tą wyczesaną pompę z linku i wówczzas będziesz się martwił żeby Ci się sprężarka za często nie włączała ;)

aadamuss24
29-03-2011, 23:21
obawiam się, że przy tych pompach to sprężarka nie będzie się wyłączała :)

ja14
30-03-2011, 04:24
mój ŚP dziadek mawiał 'szkłem dupy nie podetrzesz bo się pokaleczysz'...
Poglad rownie przestarzaly jak jego autor.
Technika idzie do przodu. O wloknie szklanym slyszala?;-)

1950
30-03-2011, 05:42
[QUOTE=Arturo72;4658186]
Wyobraź sobie,że nie stać mnie na pompę,ale stać mnie za to,żeby ogrzewać najdroższym medium grzewczym jakie istnieje w Polsce,

no i się wyjaśniło,
już wiem skąd ten powód do frustracji,

a o Hewalexa się nie martw,
ma się bardzo dobrze,

rydzadam
30-03-2011, 08:22
Nie mierz ludzi swoją miarą,jeśli ktoś chce tanio wybudować to szuka takich możliwości i znajduje je...
Ja nie pisze o pałacach,budowach z firmami deweloperskimi i kaflach za 150zł czy parkiecie za 300zł lub muszli klozetowej za 1tys.zł,wtedy za 0,5mln można wybudować.
Ale są przecież panele za 25zł,kafelki za 30-50zł czy muszla za 300zł i wtedy za 130tys.zł spokojnie wykończysz dom (przynajmniej mój) a SSZ+130tys.zł wykończenie daje nam kwotę 250tys.zł
Zobacz i policz ile oszczędzam na fundamencie,wylewkach,stropie,oknach,schodach,komi nach,robociźnie i potem mogą ręce Ci opaść...
Projekt domu to podstawa w oszczędzaniu.



Jak skończysz budowę (nawet jeszcze jej nie zacząłeś), to pogadamy... Ja już dwa domy pod klucz zbudowałem, trzeci się "kosztorysuje" i planuje, więc wiem, co piszę o kosztach, a te bzdury o domu za 250 tzł brutto pod klucz z dokumentacją, przyłączami, "obejściem", itp.itd. już dalej nie komentuje, bo faktycznie straszny off-topic się zrobił

rzufik1
30-03-2011, 08:53
rydzadam gratuluje :) mnie pierwszy prawie wykonczył;)
ale popatrz jak miło się dyskutyje z czystym teoretykiem:) nic tylko młota i natbić trochę oleju:)

rydzadam
30-03-2011, 09:28
Jak tu kończyć off-topic, jak dopiero zauważyłem jaki projekt masz, Arturo. Ja też kupuję projekt z pracowni Horyzont (już drugi). Poprzednio było "Bilbo", a teraz padło na "Paprotkę" - będę ją budował jak dobrze pójdzie za jakieś 1,5-2 latka. Horyzont to przyzwoita firma, bardzo ładne i dopracowane projekty robi ta ekipa. Mila też jest niczego sobie.

Liwko
30-03-2011, 10:27
Nie podobają mi się w tym projekcie rozstrzelone punkty poboru wody. Będzie problem z CWU.

aslom1
30-03-2011, 13:54
A żebyś wiedział,że zdecydowanie wygodniejsze,pomyśl ile masz na drodze nadajnik-odbiornik urządzeń,które musisz kontrolować i co może się uszkodzić.Sprężara-żeby się za często nie włączała,DZ,żeby za bardzo się nie wychłodziło,żeby parownik nie zamarzł itd. a u mnie co ? Nic :)

Witam.Puki co,zima prawie za pasem,nic się nie popsuło[u mnie].Wszystko działa doskonale i im dłużej się przyglądam takim dyskusjom,pusty śmiech mnie ogarnia.Już kiedyś na jakimś forum,wypowiedziałem się w kwestii złożonych wynalazków i ...postępu.Czy nie lepiej,zamiast pustego przekomarzania się na wzajem,poczekać...sprawdzić...i po jakimś czasie,porównać?Tak dla informacji,moja PC/P-W,Nibe Split TM,koszt 32k+pozostałe koszty ok.30k.Pozdrawiam wszystkich.:)

tomek131
30-03-2011, 22:09
A może Arturo ma rację?Może montowanie urządzeń o stopniu skomplikowania lodówki po 40tys to wymyślona moda i marketing ,a my chcemy być trendy ,modni i na czasie?Może to nasze frustracje a nie Arturo?
Wyobrażmy sobie spotkanie w jakimś gronie i pytanie -czym ogrzewasz dom ?
-a węglem (uuuuu ,wieśniak jakiś)
-prądem (głupek)
-pompą ciepła (uuuu nowocześnie,światowiec)
Zaznaczam ,że wobec braku gazu będę na 99% montował pompę ciepła
Arturo ,mam wrażenie trochę prowokuje,sam nie do końca jest przekonany co do swej wersji i szuka kogoś kto mu w ewidentny sposób wykaże ,że nie ma racji, a ,że póki co chyba nie wykazał...

rydzadam
31-03-2011, 07:01
Dlatego nie ma sensu montować lodówki za 40 tys., tylko za 12-14 tys. :)

W firmie kupiliśmy używaną prostą "lodówkę" powietrze-woda o mocy 90 kW (!!) za jakieś 20 tys. :) Śmiga pięknie, póki co jako urządzenie chłodnicze, ale spokojnie można to ustrojstwo przerobić na grzanie. Jak będzie potrzeba - tak też zrobimy, albo kupimy jeszcze jedną. Na Allegro są ciekawe oferty. Może trochę off-topic, bo do domu to się nie nadaje, ale można poszukać używanych małych PC na rynku wtórnym, ewentualnie naprawić i zamontować u siebie. Jeden z naszych forumowiczów tak zrobił, nie pamiętam kto - kupił sporą IVT za marne grosze i działa.

rydzadam
31-03-2011, 07:12
-pompą ciepła (uuuu nowocześnie,światowiec)

To też jakiś argument i wcale nie taki banalny. Nie można wszystkiego na kasę przeliczać, trochę "trendy" trzeba być. W przeciwnym razie nikt by nie kupował "fajnych" rzeczy typu hybrydowe auta, płyty indukcyjne, LED-y i inne "bajery".

HenoK
31-03-2011, 07:20
A może Arturo ma rację?Może montowanie urządzeń o stopniu skomplikowania lodówki po 40tys to wymyślona moda i marketing ,a my chcemy być trendy ,modni i na czasie?
Podobnie jak są różne lodówki, np. taka : http://www.electromarket.pl/Lodowka_SMEG_FPD_34_RD1_Bordowy-FPD34RD1_1,391.html lub taka : http://allegro.pl/lodowko-zamrazarka-beko-a-energy-wys-185cm-biala-i1537387845.html
tak też są różne urządzenia grzewcze.
Można też skorzystać z ekologicznego rozwiązania : http://studentpotrafi.pl/19/Ekologiczna-lodowka-za-oknem ;).
Zawsze masz wybór pomiędzy instalacją z pompą ciepła za kilkadziesiąt tysięcy złotych, a np. ogrzewaniem z grzejnikami elektrycznymi konwektorowymi i bojlerem elektrycznym za kilka tysięcy złotych.

Liwko
31-03-2011, 09:13
No to ziściło się marzenie Arturo72, PC są już w cenie lodówek, a może i odwrotnie:)

rydzadam
31-03-2011, 09:38
To też zależy w jakim towarzystwie będzie to spotkanie,jeśli w "nowobogackim" zielonym w sprawach budowlanych to :
-pompą ciepła (uuuu nowocześnie,światowiec)
to "uuuu nowocześnie,światowiec" może zabrzmieć nieźle i da nam chwilę napinki,
jeśli w towarzystwie znającym się na rzeczy to:
-prądem
Może zabrzmieć jak podziw,dla wybudowania i przystosowania domu do takiego grzania :)
Dla połączenia i zgody obu towarzystw można połączyć te systemy,napinka gwarantowana ;)

Jeszcze trochę,ale sprawy(ceny) idą w dobrą stronę,mam czas :)

Niby tak, ale idąc tym tropem - prądem ludzie potrafią się grzać ponad 100 lat, więc metoda prosta i delikatnie mówiąc - przedpotopowa. Jak chcemy być "trendy", energooszczędni i przyjaźni dla środowiska - nie ma nic lepszego niż solary na całym dachu, ogniwa fotowoltaniczne, czy wiatraki przydomowe, ale te rozwiązania kompletnie się nie opłacają. Złotym środkiem jeśli chodzi o koszt inwestycji i "trendy" jest właśnie PC, a już na pewno z wymiennikiem gruntowym, przy czym odwierty po 100 i więcej metrów robią na ludziach największe wrażenie. Czy jest w tym coś złego, że chcemy być do przodu z techniką i ochroną środowiska nawet większym o 20-30 tys. zł kosztem budowy ? Nie sądzę.

Jastrząb
31-03-2011, 09:45
Jeszcze trochę,ale sprawy(ceny) idą w dobrą stronę,mam czas :)Zebys sie Arturo nie zdziwil. Bo z tego co widze, to ceny PC to nie spadaja, wrecz przeciwnie. No, ale Ci zycze zeby spadly jak najbardziej :-)

marcin

Jastrząb
31-03-2011, 10:25
Jak skończysz budowę (nawet jeszcze jej nie zacząłeś), to pogadamy... Ja już dwa domy pod klucz zbudowałem, trzeci się "kosztorysuje" i planuje, więc wiem, co piszę o kosztach, a te bzdury o domu za 250 tzł brutto pod klucz z dokumentacją, przyłączami, "obejściem", itp.itd. już dalej nie komentuje, bo faktycznie straszny off-topic się zrobił

Musze sie zgodzic, majac budowe domu za soba. Chocbys robil nie wiem co, planowana do wydania kwote przekroczysz. Chocby wydasz na poprawiania fuszerek. Arturo pisze, ze kombinuje tanio zbudowac dom. Pewnie wiec wiekszosc prac bedzie "bez faktury". Jak Ci taki wykonawca cos spitoli (a ktorys predzej czy pozniej spitoli uwierz mi), to zeby kontynuowac budowe, bedziesz musial wydac kase zeby to poprawic. Ba, ja mialem wykonawcow z faktora i umowa. SPraw w sadzie sie ciagnie. Co z tego ze mam wyrok sadowy, egzekucja tego trwa latami.
Arturo. Zyczymy CI jak najelepiej. Ale zapamietaj moje slowa: Czeka Ci stado rozczarowan, frustracji i modyfikowania budzetu. Kazdy z nas byl na poczatku taki sam madry jak Ty :-) Kazdy tak samo konczyl.

Przyklad. Oczywisie w budzecie budowy domu, nie mialem ani kostki ani ogrodu. Kostka nie duza. Podjazd i opaska wokol domu. Jak tylko kupie na to materialy, to wydam z 10.000, nie da sie taniej. Jak ktos to zrobi, wezmie 8-10tys. Jak tylko kupie materialy do nawodneinia ogrodu, wydam 5-6tys (duza dzialka). Jak tylko kupie materialy do budowy ogrodu, rosliny, itd, to wydam najmarniej kolejne 5tys. Jak zrobie ogrod i podjazd sam, wydam 20-25 tys. Jak zlece wydam 40-50. Jak zrobie cos posredniego, wydam pewnie ze 35tys.

U mnie na budowie wysmienicie sprawdzala sie zasada 10tys ;-) Trzeba kupic jakies materialy albo zlecic prace - 10tys ;-)
Nie uwierze w budowe domu 120m2 pod klucz (wszystko zrobione na tip-top), za 250tys :-(

I zgadzam sie z kims kto pisal wyzje: "Biedny kupuje 2 razy". Takie przyslowie, slowo biedny nie ma Ciebie czy kogokolwiek urazic. Ale jak pojdziesz w najtansze materialy, wyposazenie, to po bardzo krotkim czasie bedziesz wszystko remontowal i wymienial i w konsekwencji wyjdzie drozej :-( Tez to pisze z doswiadczenia.


10.000 to Ty dorzuc do budzetu na drobiazgi. Gwozdzie, sznurki, po prostu pierdoly. Wiesz takie drobiazgi ktore trzeba po drodze w sklepie kupic za "pare groszy". dobre 5tys to ja na wywoz smieci wydalem. Poszlo kilkanascie kontenerow. No chyba ze bedziesz folie i smieci palil.


marcin

Liwko
31-03-2011, 10:41
:)
Mam jeszcze całą działkę do zagospodarowania 1500m2. Bez 100tyś. nie podchodź.
Kostka 20, płoty 20, ziemia 10, schody i taras 10, roślinność 15,
Zostaje 25 ale jest jeszcze do zrobienia tynk a ta górka zapewne też gdzieś zniknie:(

yaiba83
31-03-2011, 11:39
Ja też mam projekt z horyzontu - Gienia (http://www.horyzont.com/projekt-domu/pokaz/gienia_paliwo_stale/0/603#top) z podniesionym poddaszem o 1,5 pustaka + wieniec na 1 pustak i dachem dwuspadzistym na garażu i dodatkowym pomieszczeniem nad garażem. W sumie ok 270m2 w podłodze m3 jeszcze nie liczyłem. Domek niewinny SSZ pokryty dachówką (fakt Creaton 290m2) oknami U-1,0 i bramą na pilota kosztował ok 230tyś brutto (w tym działka 34tyś 760m2).

Wybudować dom na gotowo za 250tyś to chyba tylko metodą rodem z PRL`u...

yaiba83
31-03-2011, 12:50
Choć zarobić 20-30 tyś nie jest łatwo szczególnie w czasach kryzysu i ogólnego syfu to powiem ci szczerze i myślę, że inni co skończyli budowy domów to 20-30 tyś to kropla w morzu.
Zlecając roboty firmom to +30tyś to za 280tyś zł też nie wykończysz domu.
Nie będę cię przekonywał, że jest inaczej niż myślisz. Ja już jadę drugą budowę i nic się nie zmienia (chociaż już lepiej szacuję i partaczy drugi raz nie biorę) - zawsze ta sama reguła - nieoczekiwanie pojawiają się nowe wydatki o których nawet się nie śniło.

Daj ci Boże byś tak tanio wybudował, ale bądź psychicznie przygotowany, że nie wyjdzie. Ja też się śmiałem z ludzi co mi mówili, że mnie dom z wykończeniem wyjdzie 500tyś. Śmiałem się w głos, bo przecierz 24 karatowym złotem go nie wykończę teraz z przerażeniem modlę się by te 500 starczyło.... to nie żart

rzufik1
31-03-2011, 13:20
[/I]
Jeszcze trochę,ale sprawy(ceny) idą w dobrą stronę,mam czas :)

czas może i masz.... ale przy końcu budowy kasy raczej już nie będzie:) więc wracamy do punktu wyjścia

wit74
31-03-2011, 14:03
Pomijając działkę i jej kompletne zagospodarowanie z płotem,bramami,podjazdami,ogrodem na co nie liczysz pieniędzy, jeśli dobrze zerknąłem masz pow co najmniej 151m kw.250tys /151m kw = 1655 PLN/mkw na gotowo - jesteś naprawdę gospodarny, a raczej PLANUJESZ być taki :-) .W budowie nie dasz rady wyliczyć wydatków jak myślisz,nie ma co już tego tu roztrząsać...

lukasza
31-03-2011, 16:27
Ale się poruszenie zrobiło ws.kosztów budowy w wątku PCi,usprawiedliwianie czy cóś ?
Jest fajny temat,że jak ktoś chce to może:.

zależność kosztów budowy domu do inwestycji w PC jest duża. Jak Ty planujesz dom za 250 a PC dla ciebie to dodatkowo np. 35 tys, to jest to dodatkowo 14% kosztu domu. A jak ktoś planuje dom 150m2 plus garaż nieogrzewany 60m2 i chce to z ogrodzeniem działki zamknąć w 480 a PC dla tego domu to 40 tys, to stanowi to niespełna 8%.

Ja się zastawiam jakie rachunki planują ogrzewający samym prądem? 1000, 2000 czy 3000 tys za sezon? Bo jeśli 1000 czy 1500 to faktycznie nie ma co szukać taniej. Tylko skoro ludzie z PC gruntową płacą 1500 zł (a ocieplaną dom przyzwoicie) i wezmę pod uwagę magiczny COP tylko na poziomie 3 to za ogrzewanie samym prąd jak nic wychodzi 4500 a to na tyle dużo, że PC się zwróci w kilka lat.

Jastrząb
31-03-2011, 17:02
Ja się zastawiam jakie rachunki planują ogrzewający samym prądem? 1000, 2000 czy 3000 tys za sezon? Bo jeśli 1000 czy 1500 to faktycznie nie ma co szukać taniej. Tylko skoro ludzie z PC gruntową płacą 1500 zł (a ocieplaną dom przyzwoicie) i wezmę pod uwagę magiczny COP tylko na poziomie 3 to za ogrzewanie samym prąd jak nic wychodzi 4500 a to na tyle dużo, że PC się zwróci w kilka lat.
Tak jak napisales, ogrzewajacy samym pradem maja rachunki 3-4 razy wieksze, niz gdyby dom ogrzewali PC. Jesli dom jest bardzo dobrze zaizolowany, szczelny, wentylowany przez reku, to moze sie okazac, ze rachunek za prad jest na tyle maly ze kupowanie stosunkowo drogiej PC nie ma uzasadnienia ekonomicznego. Jesli zas dom jest zaizolowany standardowo, moze sie okazac ze ma to sens ekonomiczny.
To sa rzeczy "oczywiste".

Ale z Arturo o tym nie dyskutuj. Bo On jest z tych co to twierdza, ze ogrzewanie domu pradem moze byc tansze niz PC. ( przy okazji zapomina czesto dodac, ze domu o 4 krotnie mnieszym zapotrzebowaniu na cieplo, co rodzi tu niepotrzebne frustracje i pyskowki).
A zeby taki dom zbudowac, trzeba miec dobry projekt domu, super ekipy i duzo czas do ich pilnowania, bo wbrew jego teoretycznej wiedzy zbudowanie domu 20KWh/m2 to nie takie banalne jest (i nie sporwadza sie tylko do polozenia 2x grubszej izolacji), i co najwazaniejsze, nie chce byc darmowe.

marcin

Jastrząb
31-03-2011, 20:08
No cieszy mnie,że po iluś tam wymianach zdań w końcu dotarło do Ciebie i zrozumiales o czym cały czas pisałem :)
Widzisz Arturo. Jak napisalem, sa to rzeczy oczywiste ktorych nie trzeba tlumaczyc i ktorym ja nigdy nie zaprzeczalem. Problem z Toba jest zas w tym, ze nie potrafisz jasno i precyzyjnie napisac, ze wedlug Ciebie lepiej jest zbudowac dom cieplejszy i grzac pradem, niz dom standardowy i grzac (np) PC. Za to dosc czesto piszesz jakie to PC sa drogie, manipulujac liczbami i faktami dewaluujesz ich przydatnosc i oplacalnosc w kazdym przypadku. Moze to wynika z kompleksow i tego ze Cie na ta PC nie stac? Nie wiem. Wiem jedno. Z twoich wypowiedzi czesto na pierwszy plan przebija sie tendencyjna mysl: "PC jest dla bogatych bufonow, przeciez ogrzewanie pradem jest tansze", itp, itd.

Bardzo rzadko zas piszesz, o faktycznych kosztach ktore trzeba poniesc na budowe cieplego domu. Ba, jak wspominalem wczesniej, wszystko co piszesz o kosztach (budowy domu) to jakas teoretyczna popierdolka, Twoje dobre zyczenie, ktore (uwazam) zycie dopiero zweryfikuje.

pozdrawiam,
marcin

Liwko
31-03-2011, 20:28
Arturo72, a czy nie zapomniałeś czasem o CWU?

Jastrząb
31-03-2011, 20:31
A...widzisz,ja policzyłem zużycie tylko w II taryfie Standardowa Twoja manipulacja. Jakbys liczyl koszt PC, to juz bys pewnie tylko z 50% zalozyl w taniej taryfie do tego jakis marny COP wziety ze skrajnego przypadku. Albo koszt PC to takiej z odwiertami ale COP juz z PC powietrznej.
Grunt to tak liczyc, zeby wyszlo zgodnie z zalozona teza.

Zycze Ci, zebys przy domu 65kWh/m2 grzal tylko w taniej taryfie ;-)) No, ale Ty to policzyles i wiesz lepiej :-)

marcin

Jastrząb
31-03-2011, 20:39
Widocznie nie wczytywałeś się w sens moich wypowiedziW Twoje wypowiedzi nie da sie wczytac, zeby odkryc ten sens. Ten sens trzeba odgadywac, czytajac miedzy wierszami. Niewprawny czytelnik moze zas uwierzyc i wziasc za pewnik to co otwartm tekstem piszesz, czyli bardzo czesto, z calym dla Ciebie szacunkiem, bzdury.
A tym postem sam potiwerdziles to co napisalem: manipuluesz, piszesz od dupy strony, naciagasz, wzgledem zapominasz dodac, to co powinno byc "drobnym druczkime". Wszak wedlug Ciebie wszyscy sie maja wczytywac i domyslac co miales na mysli.

Takie jest moje zdanie o Twoich wypowiedziach dotyczacych PC.


marcin

Liwko
31-03-2011, 20:45
CO i CWU tak dla pompy jak dla prądu to są rzeczy które trzeba wliczać do ogólnego rachunku. CWU również wpływa na niekorzyść prądu więc ją też licz.

Liwko
31-03-2011, 21:18
Tego nie da się uniknąć,zależy od ilości osób ale ok.800-1000zł,no ale z tym trzeba żyć ;)

Czyli razem około 3000zł. To dwa razy więcej niż ja. Zakładając że będziesz już miał podłogówkę i jak gdzieś wyczytałem DZ to głupotą jest nie zamontować od razu pompy.

Liwko
31-03-2011, 21:42
No widzisz,to jest dodatkowe ok.15-18tys.zł,wolę poczekać na cenę "lodówkową" ;)
Nie wiem,czy nie zrezygnuję z koncepcji DZ pod płytą na rzecz PCi p-w za 8tys.zł tej z linka stronę wyżej,ale to jak zostanie trochę kasy po budowie :)

No to teraz gdybyś kupił tą tanią P-W i gdyby nawet miała beznadziejny COP2 to zwróciła by się po 5-6 latach. Nadal nie chcesz od razu?. Zakładając że za 5 lat ona stanieje o połowę (nie wierzę ale zakładając) to twoja już cię będzie kosztowała 0zł a tak będziesz musiał wybulić 4tyś. Twój cyrk, twoje małpy.

Liwko
31-03-2011, 21:54
Życie pokaże,prawdopodobnie tak się stanie,ale to dopiero na końcu budowy :)

Będziesz miał 8tyś do wydania. Wydasz na kostkę przed domem czy na PC?

Liwko
31-03-2011, 21:59
Na PCi,kostka do życia tak mocno nie jest potrzebna a ja jestem życiowy ;)
Tak jak pisalem wcześniej do 10tys.zł PCi jest warta zachodu.

No więc właśnie, od razu zaczyna się spłacać a z zaoszczędzonych pieniędzy na rachunkach po czasie zrobisz sobie kostkę. Można powiedzieć że będziesz ją miał wtedy za darmo;)

Liwko
31-03-2011, 22:26
Hurraaa !!! Zostałem przekonany...chociaż wcale nie trzeba było mnie do niczego przekonywać :)
Ale zdania nie zmieniam jeśli chodzi o PCi za 30 i więcej tysięcy ;)

No wiesz, różne są sytuacje. Kupujesz np. zabytek i o styropianie możesz zapomnieć, co wtedy?
Budujesz dwa razy większy dom i o ośmiu tysiącach też możesz zapomnieć.

Liwko
31-03-2011, 22:40
W dużych domach jeszcze jest do wybaczenia ale tam też niedługo PCi pójdą cenowo w dół,jak nie w tej chwili to niedługo.

Stanieją o 25% jak euro będzie po 3zł;)

wihajster
31-03-2011, 22:45
Jak na razie to drożeją, dobrze że dwie Nibe zdążyłem zamówić dla klienta przed podwyżką ;)

rydzadam
01-04-2011, 08:56
Życie pokaże,prawdopodobnie tak się stanie,ale to dopiero na końcu budowy :)

No to jeśli "prawdopodobnie tak się stanie", to po jasną choinkę dywagować o prądzie, gdzie sens przekonywania kogokolwiek do kociołków elektrycznych, skoro "prawdopodobnie" sam zainstalujesz PC

Jastrząb
01-04-2011, 09:31
ale to jak zostanie trochę kasy po budowie :) :-)))))))

Jastrząb
01-04-2011, 09:42
....też niedługo PCi pójdą cenowo w dół,jak nie w tej chwili to niedługo.Arturo. Napisz mi prosze skad u Ciebie tak silne przekonanie, ze PC beda taniec? To jest tylko Twoje pobozne zyczenie, czy opierasz to zalozenie na jakichs racjonalnych przeslankach. Bo z moich obserwacji wynika, ze tego typu urzadzenia glownie drozeja. A jak stanieja 10% to tylko dlatego, ze pol roku wczesniej EUR/USD stanialo o 30%.

marcin

Arturo72
01-04-2011, 09:48
No to jeśli "prawdopodobnie tak się stanie", to po jasną choinkę dywagować o prądzie, gdzie sens przekonywania kogokolwiek do kociołków elektrycznych, skoro "prawdopodobnie" sam zainstalujesz PC
Zainstaluje PCi za 8tys.zł a nie za ok. 35tys.zł a to jest różnica(przynajmniej dla mnie 27tys.zł to jest sporo kasy)
Podstawowe ogrzewanie będzie tak czy tak na prąd(cała instalacja to 3tys.zl),do przełknięcia są rachunki za ogrzewanie+cwu na poziomie 2,8-3tys.zł rocznie.
PCi za 8tys.zł jest też do przełknięcia (jak zresztą cały czas powtarzam),nie byłoby tematu tzn na pewno nie kupiłbym PCi za 35tys.zl :)

Arturo. Napisz mi prosze skad u Ciebie tak silne przekonanie, ze PC beda taniec?
marcin
Co prawda nie wiem jaka PCi,jakie zapotrzebowanie ale cytat perma świadczy,że wiesiek być może poszedł po rozum do głowy.Nie tak dawno nie do pomyślenia była taka cena na PCi Viesmanna z odwiertami i z montażem.

Zawsze byłem przeciw bo ta cena... Dostałem jednak ofertę na PC Viessman wraz z dwoma odwiertami pionowymi dla domu o powierzchni do 140 m2 za 27 tyś zł brutto za cały komplet wraz z wykonaniem.
Jeśli polscy producenci pójdą tym tropem,to może być ciekawie dla kogoś kto planuje gruntową pompę.

HenoK
01-04-2011, 10:30
Dobierająć moc PC tak jak ja, to trzeba liczyć się z takim zużyciem w 1T - żeby PC pracowała tylko w 2T to trzeba ja sporo przewymiarowywac (i DZ też) a to dodatkowo kosztuje...no ale można policzyc 100% w 2T, to nic nie kosztuje :P
.....
to w koncu temat o PC P-W...
Patrzysz na pompę ciepła przez pryzmat swojej instalacji.
Przy gruntowych pompach ciepła rzeczywiście nie byłoby ekonomiczne znaczne przewymiarowanie instalacji, tak aby PCi mogła pracować tylko w 2 taryfie (pompa ciepła o większej mocy nie jest co prawda dużo droższa, ale konieczne jest bardziej wydajne dolne źródło).
Przy pompa powietrznych, zwłaszcza takich, jak miałem okazje oglądać w Pucku, jest to zupełnie inna bajka.
Zamiast PCi o mocy 7kW (4900zł, chociaż można ją kupić jeszcze taniej, np. http://allegro.pl/pompa-ciepla-7kw-panasonic-powietrze-woda-i1507278440.html ; przy okazji zobaczcie, kto tą pompę ciepła za taką cenę kupił - nikt inny tylko j...j ;) ), która w zupełności wystarczyłaby na ogrzanie domu i przygotowanie ciepłej wody, można dać PCi o mocy 12kW (7900zł), czy nawet 18,4kW (11 000zł).
Trzeba się wtedy liczyć z minimalnie gorszym COP, ale za to można wykorzystywać prawie w 100% 2 taryfę.

Takie PCi nie sprawdzą się może w każdym rejonie Polski, ale na pewno są alternatywą wartą rozważenia w stosunku do ogrzewania "czystą" energią elektryczną.

HenoK
01-04-2011, 10:35
No widzisz,to jest dodatkowe ok.15-18tys.zł,wolę poczekać na cenę "lodówkową" ;)
Wcześniej ( http://forum.muratordom.pl/showthread.php?171750-Pompy-ciep%C5%82a-powietrze-woda&p=4660122&viewfull=1#post4660122 ) pokazałem Ci, że lodówki też mogą kosztować ok. 15-18tys. zł.
Sprecyzuj więc, o jaką cenę "lodówkową" Ci chodzi ;).

HenoK
01-04-2011, 10:47
Co prawda nie wiem jaka PCi,jakie zapotrzebowanie ale cytat perma świadczy,że wiesiek być może poszedł po rozum do głowy.Nie tak dawno nie do pomyślenia była taka cena na PCi Viesmanna z odwiertami i z montażem.Po prostu poszli po rozum do głowy, wyrzucili z instalacji zbędny kominek z płaszczem wodnym, bufor, zawory mieszające i pompy obiegowe i od razu cena spadła :).

Jastrząb
01-04-2011, 11:01
...świadczy,że wiesiek być może poszedł po rozum do głowy.Nie tak dawno nie do pomyślenia była taka cena na PCi Viesmanna z odwiertami i z montażem.

Jeśli polscy producenci pójdą tym tropem,to może być ciekawie dla kogoś kto planuje gruntową pompę.Nie pojda. Wiesiek to kupa marketingu, niepotrzebnych bajerow, wielka firma z wielka centrala, mega drogim systememe komputerowym do zarzadzania, planowani etc.
Stad i cena.
Jesli zrezygnowali z pewnych bajerow (jak pisze Henok), to cena koncowa miala szanse spasc. ALe ide o zaklad, ze cena samego urzadzenia PC, to sie zupelnie nie zmienila. A juz zapewne daleko jej do ceny lodowkowej jak piszesz. Viesiek nie robi tez odwiertow "tymi recami". To zalezy od faceta z wiertnica.

A polscy producenci to ostatnio cene wlasnie podnosili. Raz ze EUR poszlo do gory, dwa, ze firmy rosna i sie z garazy przenosza, to i koszty dzialanosci im wzrastaja.

Cena PC moglaby byc b. niska, jak obok 50 roznych lodowek w sklepie nie dla idiotow, stalo 50 roznych pomp ciepla. A tego to ja nie widze przez nastepnych nascie lat.

marcin

Barbara74
01-04-2011, 17:25
a czy ktoś mi może coś powiedzieć o pompie ciepła woda powietrze firmy Atlantic Alfea S13?albo o czeskiej Hotjet 11s?

hydraulik_
01-04-2011, 20:30
a czy ktoś mi może coś powiedzieć o pompie ciepła woda powietrze firmy Atlantic Alfea S13?albo o czeskiej Hotjet 11s?

Montuję pompy Atlantica .Trochę wiem.pytaj.np [email protected]

wihajster
01-04-2011, 21:21
Na Hotjet'a kiedyś mi oferty przysyłali, pompa jak pompa. W każdej jest "prawie" to samo. Jak to wycenili?

Barbara74
01-04-2011, 23:55
Na Hotjet'a kiedyś mi oferty przysyłali, pompa jak pompa. W każdej jest "prawie" to samo. Jak to wycenili?

kotłownia z pompą pow/woda split 11,5 kW prawie 32 tys. brutto

Barbara74
01-04-2011, 23:59
Na Hotjet'a kiedyś mi oferty przysyłali, pompa jak pompa. W każdej jest "prawie" to samo. Jak to wycenili?

No i w końcu na co się zdecydowałeś?

wihajster
02-04-2011, 07:46
Ja pompy montuję, chcieli żebym sprzedawał w Polsce Hotjet'y ;)
A "zdecydowałem się" na Nibe gruntówki (przeważnie) i nasze pompki.

Liwko
02-04-2011, 09:23
kotłownia z pompą pow/woda split 11,5 kW prawie 32 tys. brutto

O matko!

rydzadam
02-04-2011, 11:34
kotłownia z pompą pow/woda split 11,5 kW prawie 32 tys. brutto


O matko!

Czyli więcej niż glikolowa z kolektorem poziomym, wypasionym zasobnikiem i całą robocizną :)

hydraulik_
02-04-2011, 15:03
O matko!

Daj ofertę lepszą i robimy

Liwko
02-04-2011, 17:26
Daj ofertę lepszą i robimy

Nie rozśmieszaj mnie hydrauli bo naprawdę to zrobię i będzie znowu niezłe zamieszanie co do powietrznych. Za taką cenę spokojnie można mieć glikolową i nawet z odwiertami a rachunki na starcie o 25% mniejsze.

hydraulik_
02-04-2011, 18:46
Skoro to tajemnica to ja spróbuje.
Atlantic typ 16 3 fazowa osiąga 60C do -20 C moc dla podłogówki 10 kW przy -20 cena 27000 zł detal montaż (robocizna ,materiały ,i zbiornik cwu )6000 zł
pompa stiebel wpc 10 (z zasobnikiem cwu i pompami cyrkulacyjnymi 7000 Euro =28000 zł do tego odwierty i glikol 150 m =15000 zł
Razem na gotowo z uruchomieniem:
P-W 33000 zł
gruntowa 43000 zł a jeszcze jakieś materiały do podłaczenia do instalcji cwu i co i robocizna + 3000 zł można doliczyć porządkowanie terenu:wiggle:

na każdą z tych pomp mogę dać 20 % rabatu.
oczywiście jak porównamy pompę kupioną u desperata z wystawy z rabatem 50% .Bo stałe i nikt jej nie chciał kupić.To pogratulować .Ale ja to robię ,żeby żyć godnie .Jest wielu zdolnych ludzi którzy montują sami . Ja to szanuję i pomagam. Nawet uczę jego hydraulika .Z reguły hydraulik przyprowadza nowego klienta

Liwko
02-04-2011, 20:03
No brawo, 3000 za porządkowanie terenu. Czym ty to robisz?
Dlaczego podajesz cenę drogiej PC gruntowej? Tak żeby wynik był dla ciebie satysfakcjonujący?
Jeszcze tylko małe pytanko, ilu procentowy czas pracy przewidujesz dla powietrznej w II taryfie w ciągu tylko zimy?

wihajster
03-04-2011, 11:10
kotłownia z pompą pow/woda split 11,5 kW prawie 32 tys. brutto

Nie wiem co może kierować instalatorami (oprócz KASY) żeby proponować ludziom pompy pow-woda za cenę zbliżoną do gruntówki.....
Z odwiertami Kolega wcześniej przesadził, ale w okolicy takiej ceny można spokojnie zrobić solidną gruntową niezawodną instalację z DZ poziomym.
I co najważniejsze: tańszą w eksploatacji, bardziej przewidywalną i TRWALSZĄ.

hydraulik_
03-04-2011, 18:47
No brawo, 3000 za porządkowanie terenu. Czym ty to robisz?
Dlaczego podajesz cenę drogiej PC gruntowej? Tak żeby wynik był dla ciebie satysfakcjonujący?
Jeszcze tylko małe pytanko, ilu procentowy czas pracy przewidujesz dla powietrznej w II taryfie w ciągu tylko zimy?

Można doliczyć porządkowanie terenu , a 3000 zł robocizna- teraz bardziej jasno.
A co do cen pomp .To normalne pompy ,ani ze złota ani jakieś dziwne .Istnieją jakiś czas na rynku wiec chyba sie sprzedają Gdyby były za drogie to nikt by nie kupił.Czy się mylę ?? Czy gdzieś wprowadzono obowiązek kupowania NIBE I STIEBLA???
Podaj inne ceny pomp .JA znam takie .Skoryguj obliczenia.

hydraulik_
03-04-2011, 18:49
No brawo, 3000 za porządkowanie terenu. Czym ty to robisz?
Dlaczego podajesz cenę drogiej PC gruntowej? Tak żeby wynik był dla ciebie satysfakcjonujący?
Jeszcze tylko małe pytanko, ilu procentowy czas pracy przewidujesz dla powietrznej w II taryfie w ciągu tylko zimy?
NP ATLANTIC może być sterowany z zewnątrz i z regulator własnego .Nie widzę problemu z tą magiczną drugą taryfą.Gdzie ty widzisz problem??

hydraulik_
03-04-2011, 18:57
Nie wiem co może kierować instalatorami (oprócz KASY) żeby proponować ludziom pompy pow-woda za cenę zbliżoną do gruntówki.....
Z odwiertami Kolega wcześniej przesadził, ale w okolicy takiej ceny można spokojnie zrobić solidną gruntową niezawodną instalację z DZ poziomym.
I co najważniejsze: tańszą w eksploatacji, bardziej przewidywalną i TRWALSZĄ.

Mam pytanie czym kierujesz się chodząc do pracy?(oprócz kasy)
Ajak będzie długa i zimna zima i zamrozisz dolne źródło.PC P-W będzie działać drożej ale działa a twoja stanie do lata.Też możliwe???Z tą twałością to nie wiem u mojego brat a działa 7 lat STIBEL.Sprężarki nie lubią startów (on-Off) a jak jest falownik to jest minimalna ilość załączeń.Pożyjemy zobaczymy.
To akademickie dyskusje KOnkrety i dowody proszę.

Liwko
04-04-2011, 10:18
NP ATLANTIC może być sterowany z zewnątrz i z regulator własnego .Nie widzę problemu z tą magiczną drugą taryfą.Gdzie ty widzisz problem??

Czyli by mogła pracować w drugiej taryfie podobnie jak gruntowe musi być nieźle przewymiarowana a to kosztuje. Jeżeli jedziemy na G11 to nie ma problemu ale raczej zdecydowana większość posiadaczy PC chce wykorzystać zalety G12.
A jeszcze tak na marginesie, co innego zarabiać a co innego strzyc. Całe szczęście że sam trafiłem na takiego co chciał zarobić.

wihajster
04-04-2011, 12:08
Ajak będzie długa i zimna zima i zamrozisz dolne źródło.PC P-W będzie działać drożej ale działa a twoja stanie do lata.Też możliwe???
Tak, to możliwe. Ale tylko w takim przypadku jeśli SAM tak zwymiarujesz DZ aby na siłę udowodnić swoją pseudoteorię.
W praktyce taki przypadek jest niemożliwy (mówimy o normalnie zaprojektowanej instalacji), chyba że przewidujesz zmiany klimatyczne i mroźna zima będzie trwać od października do maja.


Z tą twałością to nie wiem u mojego brat a działa 7 lat STIBEL.Sprężarki nie lubią startów (on-Off) a jak jest falownik to jest minimalna ilość załączeń.
Zupełnie nie o tym myślałem pisząc o trwałości. A Ty o ilości załączeń i wspaniałych falownikach pomp powietrznych....
Pompa gruntowa przy podłogówce nie musi mieć wielkiej liczby cykli załącz/wyłącz, przeważnie wystarcza 4 - 5 na dobę więc tego argumentu nie używaj.
Co do trwałości, sprawność parownika pompy powietrznej spada z biegiem lat, nawet niewielkie ilości soli (nad morzem) czy kwaśne deszcze mogą po latach pogorszyć wymianę ciepła a w skrajnych przypadkach zniszczyć parownik.
Nie łap mnie za słówka bo nie twierdzę że w każdym przypadku tak będzie, chodzi mi o to aby klient znał możliwe zagrożenia w tych urządzeniach.
Wychwalana elektronika ze wspaniałym falownikiem, pod chmurką osłonięta blaszaną obudową, narażona na zmienne warunki (temperatura, wilgoć) -super.
Ze dwa elektroniczne zawory rozprężne z silnikami krokowymi, też fajnie. Silnik wentylatora, pewnie wytrzyma 15-20 lat i nie będzie hałasował?
Mierzyłeś kiedyś grubość rur parownika??? Tam nie ma nawet 0,5mm, jak papier. I nie może być grubsze bo byłoby droższe i pogorszyłaby się wymiana ciepła.

W pompie gruntowej jak nawet w czarnym scenariuszu padnie sprężarka po xx latach to po jej wymianie sprzęt ma te same parametry co nowy. Ewentualnie warto wtedy przy okazji wymienić oprócz filtra/odwadniacza zawór rozprężny i dyszę zaworu (Danfoss kosztuje 50 euro, dysza 12 euro netto).
Wymienniki płytowe w układzie zamkniętym się nie zużywają, sprawność nie spada. Co jeszcze może paść, to cewka elektrozaworu, kilkanaście euro...
I to wszystko.
Owszem, zdarza mi się naprawiać pompy gruntowe z większymi uszkodzeniami, ale to są przypadki zamrożenia parownika w pompach woda-woda.



Pożyjemy zobaczymy.

Właśnie to samo chciałem Tobie napisać ;)

hydraulik_
04-04-2011, 16:09
Czyli by mogła pracować w drugiej taryfie podobnie jak gruntowe musi być nieźle przewymiarowana a to kosztuje. Jeżeli jedziemy na G11 to nie ma problemu ale raczej zdecydowana większość posiadaczy PC chce wykorzystać zalety G12.
A jeszcze tak na marginesie, co innego zarabiać a co innego strzyc. Całe szczęście że sam trafiłem na takiego co chciał zarobić.

Co to jest przewymiarowanie .?
Nawet pompa dobrana na styk -20C jest w zasadzie przewymiarowana np przy -10C gruntwa o 25% a powietrzna o30% bo PC P-W zyskuje moc wraz ze wzrostem temp zew.Wychodzi na to ,że Powietrzna może dłużej pracować na 2 taryfie bo przez więkrzość roku ma dużą nadwyżkę mocy.
Tak pompa P-W typ 16 dla -20 ma 10 KW a dla -9 ma 14 kW ciekawe prawda? a gruntówka ma nadal 10 kW.Nie patrzyłem ,ile trwa 2 taryfa na dobę ,ale może sie okazać ,że dla -9 wystarczy grzć yko 2 taryfą nawet przy mniejszym COP .Może się pobAWIĘ W TĄ DRUGĄ TARYFĘ

hydraulik_
04-04-2011, 16:21
Ja nie twierdzę ,że PC P-W jest doskonała.Są wady i zalety.Piszesz o wentylatorach i zaworach rozprężnych o cienkich rurkach,o soli w powietrzu ,o elektronice na dworze.Racja ale te układy pracują w tak różnych warunkach na świecie ,że w umiarkowanym klimacie mają komfortowo.Ja bardziej się obawiam o spręż w skrajnych warunkach pracy wymuszonych przez klientów (z chytrości) .W starych jednostkach przy -15 C można grzć wodę powiedzmy do 45 C i jest ok.Ale już przy -20C
to proponowałbym do 35 i dogrzać grzałką.A w czasie dogrzewania wody grzałką jechać na niskich parametrach na CO.
Katowanie na grzanie wody powoduję wychłodzenie budynku (strata czasu) .I wtedy też załączy się grzałki.
Wyjdzie na to samo energetycznie , a oszczędzi sprężarkę.

wihajster
04-04-2011, 17:21
I o to chodzi, zgadza się.
Też nie twierdzę że powietrzne są nic nie warte, bo często są sytuacje gdzie to rozwiązanie jest sensowne. Sam mam teraz klienta gdzie po prostu nie opłaca się bawić w gruntówki, tylko zamontować kilka jednostek pow-woda.
Pozdrawiam.

rydzadam
05-04-2011, 09:12
W 90 % przypadków do nowo budowanego / planowanego domu w dość "surowym" polskim klimacie, kompletnie nie opłaca się montować PC P-W za 35 tys. zł na gotowo z C.W.U. Przecież to nieracjonalne i bez sensu. Chyba, że ktoś mieszka w wyjątkowo łagodnym "klimacie", do tego ma mikro-działkę lub nie chce jej demolować lub, jak pisałem gdzie indziej - trafi na dobrego marketingowca, co go na P-W namówi. Najważniejsze, żeby był zadowolony :) Przecież w tego rzędu kwocie zmieścimy się z PC G-W nawet z odwiertami jak dobrze pójdzie, no może 5 tys. drożej, a już na pewno taniej wyjdzie z kolektorem poziomym.

Dodam jeszcze, że strasznym nagięciem jest porównywanie przykładowego Atlantica z drogimi PC G-W Stiebl-a, czy Nibe. Jaki to ma sens ? Toć już nasz znajomy Wiesiek jest tańszy, jak dobrze poszukamy, nie mówiąc o polskich "lodówkach" z Ecopolu lub PPC

tomek131
05-04-2011, 10:39
I to się zgadza.Taka powietrzna (sama pompa)dla mnie warta 15tys maks.Kto ma taką ,żeby działała jak Mitsubischi Zubadan?

Liwko
05-04-2011, 10:47
Z pompami powietrznymi jest jeszcze jeden problem, przy pompie glikolowej robi się porządne DZ i GZ, podłącza się PC pierwszą z brzegu (odpowiedniej mocy) i działa. Przy powietrznych jest tak duże ich zróżnicowanie że ciężko nie słuchając marketingowców coś wybrać. Jedni mówią że ta ma to a inni że tamto. Weź tu coś wybierz.

wihajster
05-04-2011, 18:44
Drugi problem jeszcze jest, a właściwie będzie. NIKT o tym nie mówi i nie myśli nawet.
Chodzi o te najtańsze pompy np. z Allegro, nikt nie dostanie do tego części zamiennych gdyby coś padło. Co wtedy?
Tak samo jest z marketowymi klimatyzatorami za 800zł na przykład. Klient kupuje i jest OK w okresie gwarancji, jak padnie czujka NTC to wymieniają całą jednostkę. Zapewnienie serwisu i zapewnienie dostępności części przez określony czas życia urządzeń kosztuje i to między innymi wpływa na wyższe ceny firmówek.

hydraulik_
05-04-2011, 20:05
Z pompami powietrznymi jest jeszcze jeden problem, przy pompie glikolowej robi się porządne DZ i GZ, podłącza się PC pierwszą z brzegu (odpowiedniej mocy) i działa. Przy powietrznych jest tak duże ich zróżnicowanie że ciężko nie słuchając marketingowców coś wybrać. Jedni mówią że ta ma to a inni że tamto. Weź tu coś wybierz.
Za skomplikowane i niezrozumiałe to złe

rumunezz
05-04-2011, 20:34
Witam
Gościu pawmal na elektrodzie pisze o takiej pompie z chin, tam ją zakupił i pokazuje zdjeciory:
http://www.elektroda.pl/rtvforum/topic110203-1740.html

pozdrawiam

aslom1
05-04-2011, 22:27
Witam
Gościu pawmal na elektrodzie pisze o takiej pompie z chin, tam ją zakupił i pokazuje zdjeciory:
http://www.elektroda.pl/rtvforum/topic110203-1740.html

pozdrawiam

Witam.Jak wynika z tego co pisze "Pawmal"sprawność tej pompy,oraz ilość połkniętych kWh,zwłaszcza przy niskich temperaturach,są przerażające...;)

hydraulik_
07-04-2011, 19:19
Witam.Jak wynika z tego co pisze "Pawmal"sprawność tej pompy,oraz ilość połkniętych kWh,zwłaszcza przy niskich temperaturach,są przerażające...;)

Czy jedna spieprzona pc jest dowodem na to ,że wszystkie są złe?
Miałem wiele przypadków .Gdzie pompa była ok. A instalacja podłogowa była ułożona na nieocieplonym od spodu stropie.Całe ciepło poszło na zewnątrz.
Jechałem już do przypadków ,że pompa głośno pracuje .A obok stał hydrofor i trochę szumiał.

aslom1
07-04-2011, 19:47
Czy jedna spieprzona pc jest dowodem na to ,że wszystkie są złe?
Miałem wiele przypadków .Gdzie pompa była ok. A instalacja podłogowa była ułożona na nieocieplonym od spodu stropie.Całe ciepło poszło na zewnątrz.
Jechałem już do przypadków ,że pompa głośno pracuje .A obok stał hydrofor i trochę szumiał.

Witam.Z pewnością masz rację,co do przytoczonych przykładów...nie chodzi mi również o to,że pompa jest chińska[jest za to tania].Moja sugestia co do efektywności pompy zakupionej dla przecież próby,przez "Pawmal'a",nie jest z pewnością nie na miejscu.Śledząc całość wątku,można stwierdzić,że instalacja jest w porządku,a jedynym problemem jest sprawność pompy poniżej -5"C.Pozdrawiam:)

Kocioł
10-04-2011, 16:36
Witam! Czy ktoś może się wypowiedzieć na temat wpływu prędkości obrotowej pompy obiegowej umieszczonej wewnątrz modułu powietrznej pompy ciepła
na pracę samej pompy , chodzi o zależność w wymienniku ciepła (chyba skraplacz) pomiędzy obiegiem pierwotnym na wymienniku (czynnik roboczy R410 - brak
regulacji) a obiegiem wtórnym na wymienniku (woda - fabrycznie pompa trzybiegowa Grundfos UPS 25/70 ). Czy taka zależność występuje, w moim przypadku
pompa PW alezio

hydraulik_
10-04-2011, 18:19
Witam! Czy ktoś może się wypowiedzieć na temat wpływu prędkości obrotowej pompy obiegowej umieszczonej wewnątrz modułu powietrznej pompy ciepła
na pracę samej pompy , chodzi o zależność w wymienniku ciepła (chyba skraplacz) pomiędzy obiegiem pierwotnym na wymienniku (czynnik roboczy R410 - brak
regulacji) a obiegiem wtórnym na wymienniku (woda - fabrycznie pompa trzybiegowa Grundfos UPS 25/70 ). Czy taka zależność występuje, w moim przypadku
pompa PW alezio
Im większy przepływ tym lepiej .Niestety .

Kocioł
10-04-2011, 19:02
Lepiej to znaczy wyższy COP ?

wihajster
10-04-2011, 19:34
Większy przepływ oznacza obniżenie temperatury skraplania, więc także wzrost COP.
Co do tej pompy obiegowej, jest dość "mocna" i niekoniecznie korzystna będzie praca na najwyższym biegu. Zależy od oporów instalacji, nic nie wiemy.

Kocioł
11-04-2011, 07:21
Witam! Opory instalacji raczej niewielkie , trzy obiegi grzewcze ,każdy ma swoją pompę :parter ok 75 m2 podłogówki ,piętro ok 75m2 podłogówki oraz obieg
grzejnikowy 6 grzejników. Obiegi podłogówki sterowane oddzielnie ze względu na różną funkcję piętro mieszkanie ,parter sklep.
Producent zaleca minimalny przepływ przez pompę 12l /min. Ja musiałem oczywiście poprawić producenta i zmieniłem pompę obiegową w module pompy ciepła
na pompę klasy "A" (Wita Delta) h=6m podnoszenia i mam w tej chwili ustawione przepływ 15l/min . Acha odbiór ciepła z pompy następuje przez sprzęgło
hydrauliczne . I tak mnie właśnie ciekawi jak ma się prędkość przepływu do sprawnośći...

HAL9000
12-05-2011, 15:13
Witam wszystkich! Od ponad roku śledzę różne wątki na tym forum, ale dopiero teraz zostałem jego użytkownikiem. Powód jest oczywisty - przed tygodniem kupiłem wreszcie swój kawałek ziemi na tej Ziemi:) Wciąż trwając w radosnym nastroju spowodowanym tym wydarzeniem mam kilka pytań do Was drodzy forumowicze. Od zawsze myśląc o swoim domu planowałem ogrzewać go właśnie pompą ciepła. Pierwotnie miała to być pompa z kolektorem gruntowym, ale przeglądając ten wątek natknąłem się na urządzenie Mitsubishi Zubadan. Biorąc pod uwagę, że mieszkam na Śląsku (więc raczej nie biegun zimna) zaczynam skłaniać się ku wykorzystaniu tej pompy jako źródła ciepła. I tu pojawiają się pytania: po 1 - jakie natężenie hałasu generuje jednostka zewnętrzna, czy sąsiedzi, których będę miał stosunkowo blisko za płotem nie wywiozą mnie razem z pompą na drugi koniec miasta, po 2 - czy lepiej jest kupić zasilaną 3 fazami, czy raczej na jedną fazę (tak sobie myślę, że w razie zaniku akurat tej fazy można ją będzie podłączyć do innej co pozwoli uniknąć problemów z brakiem zasilania) a poza tym mam w planach zainstalowanie przydomowej elektrowni wiatrowej i jednofazowa w razie czego mogłaby pójść na zasilaniu z inwertera. No i pytanie nr 3 - co musiałbym dokupić do tej jednostki zewnętrznej: http://www.comfortableclimate.co.uk/Zubadan%20-%20Outdoor%20Unit%20Inverter%20Heat%20Pump.html?ca tegory_id=11 aby mieć kompletny zestaw? Z góry dziękuję za pomoc, Zbyszek

hydraulik_
14-05-2011, 08:16
hałas trudno opisać ale jest cicha >groźniejsze jest zainstalowanie na ścianie budynku po przenosi wibracje.
ZUbadam jest fajny ,ale ja polecam Atlantica np TRI(trzy fazowy) Tańszy kompletny i dobry (porównywalny z zubadanem )system(Sprzedawany też przez fuijtsu)
Trzy fazowy jest lepszy Przy większych mocach(powyżej pompy typy 8 )
Zasilanie pompy ciepłą to klika kW polecam raczej agregat .Ale przy ogrzewaniu podłogowym mamy czas.
Zanik fazy -na szkoleniu poinformowano mnie ,że to nie zatrzymuje pracy pompy.Nie sprawdzałem ,ale tam jest prostownik a potem falownik.
Zamontowałem już 30 szt. nie było problemów ,cop około 3 - 3,3.

HAL9000
14-05-2011, 22:44
hałas trudno opisać ale jest cicha >groźniejsze jest zainstalowanie na ścianie budynku po przenosi wibracje.
ZUbadam jest fajny ,ale ja polecam Atlantica np TRI(trzy fazowy) Tańszy kompletny i dobry (porównywalny z zubadanem )system(Sprzedawany też przez fuijtsu)
Trzy fazowy jest lepszy Przy większych mocach(powyżej pompy typy 8 )
Zasilanie pompy ciepłą to klika kW polecam raczej agregat .Ale przy ogrzewaniu podłogowym mamy czas.
Zanik fazy -na szkoleniu poinformowano mnie ,że to nie zatrzymuje pracy pompy.Nie sprawdzałem ,ale tam jest prostownik a potem falownik.
Zamontowałem już 30 szt. nie było problemów ,cop około 3 - 3,3.
A jakieś konkrety można prosić? Zapewne Atlantica jest "fajna" ale to nic nie znaczy. A dlaczego 3fazowy jest lepszy od 1fazowego zasilania? Można jakąś broszurę w PDFew na priva prosić abym mógł sobie z Zubadanem porównać?

tomek131
14-05-2011, 22:57
Przeczytane...gdzieś tu już chyba było ,ale wklejam do dyskusji
Po dwudziestu, czy 25, czy nawet po 30 latach używania, w pompie glikol/woda zużyciu ulegnie sprężarka, ewentualnie po tylu latach wypada wymienić też zawór rozprężny (zużycie dyszy i gniazda) czy presostaty (dla spokojności sumienia). Koszt dodatków pomijalnie mały jak na 25 lat pracy.
Najważniejsze - wymienniki - praktycznie nie zużywają się, ewentualne osady na ściankach po stronie wody i glikolu są bez znaczenia bo i tak są przewymiarowane.

A jak wygląda pompa powietrzna po tylu latach?
Oprócz tego co wymieniłem, dochodzi parownik. Jaką sprawność ma parownik po tylu latach w ciężkich warunkach atmosferycznych, przy ciągłej obecności skroplin, przy ciągłym zamrażaniu i topieniu wody na parowniku przy temperaturach ujemnych i bliskich zeru, to już przemilczę. Zainteresowanym mogę podpowiedzieć, że taki element jest wykonany z kilkudziesięciu rur miedzianych z nałożonymi lamelami aluminiowymi. Jak się "lubi" para tych metali to niektórzy wiedzą.

W każdym razie po tylu latach PC powietrzna jest w zasadzie cała do wymiany a nie do naprawy.

Jeszcze coś co jest pomijane przez producentów. Elektronika pracująca na zewnątrz ale bynajmniej nie zamknięta hermetycznie. To już proszę ocenić samemu.

hydraulik_
15-05-2011, 08:52
Masz rację po 20 30 50 100latach wyjmiesz sprężarkę zawór osuszacz olej czynnik czasem stycznik czujnik i masz nową pompę.
Wymiennik są trwałe ale trzeba wypłukać z kamienia kotłowego i osadów (Po tylu latach trochę się uzbiera).Jeszcze zawory i uszczelki w dolnym żródle.Dolne źródła są oczywiście niezniszczalne.

A powietrzna aluminium z miedzią reagują gdy są zanurzone w elektrolicie.Wtedy proces jest gwałtowny .Myśle ,że jakoś sobie poradzono w klimatyzatorach (a to samo)skoro pracują latami.
A elektronika -w module zewnętrznym .Elektronika zawsze lubi chłodzenie to raczej oczywiste.Ale jak ktoś ma wątpliwości to są pompy z elektroniką w budynku.
A te ciężkie warunki pracy parownika ,ciągłe mycie i oczyszczanie.Dla niektórych częste mycie też bywa problemem.
Reasumując czy lepiej jest wymienić pompę gruntową czy powietrzną .
Nie ulega kwestii ,że pompa gruntowa w sezonie ma nieco wyższy cop niż gruntowa.
Chociaż nie zawsze .Nie wiem dlaczego ale pompy powietrzne czasem mają wyższy cop niż gruntowe (mierzyłem licznikami).
mam Hibernatusa cop2,2

HAL9000
15-05-2011, 10:28
Jeśli temp powietrza na dworze ma dajmy na to +12 stopni (W ciepły styczniowy dzień;) ), a pompa ma dać na wyjściu 35 stopni i jeśli przyjąć że temp. gruntu na poziomie kolektora gruntowego ma w tym czasie +3 stopnie to chyba PC P-W będzie miała wyższy COP?

Liwko
15-05-2011, 11:19
Ale w ciepły słoneczny dzień styczniowy PCi p-w będzie pracowała w I taryfie,czyli przy miniumum dwa razy droższym prądzie ;)

I tu Arturo72 trafiłeś w sedno. Wszyscy szukają PC z jak najwyższym COP, ale zapominają by dobrać ją tak, by jak najlepiej wykorzystać tanią taryfę. Co mi po wysokim COP, skoro pompa pracuje na drogim prądzie?

Liwko
15-05-2011, 11:39
Ten COP, tak często zachwalany przez instalatorów PC powietrze-woda jest troszkę mydleniem oczu.]

Trochę policzmy.
Mamy zapotrzebowanie domu 20000kWh
PC G-W z COP 4=5000kWh
PC P-W z COP 3=6666kWh

Moja PC G-W pracuje 80% w drugiej taryfie co jest myślę dość średnim wynikiem. Więc weźmiemy te 80% dla przykładu.
Stawki-G12 0,68 I, 0,27 II
G11-0,58
Koszt G12-1760zł
G11-2900zł
PC P-W
Ile pracuje czasu z tym COP podawanym we folderach w taniej taryfie? Wątpię by podobnie dobrana PC P-W zmieściła się 60%. Ale załóżmy.
Koszt G12-3000zł
G11-3866zł

Więc co z tym niższym COP o 25% skoro rachunek niemal dwukrotnie wyższy?

yaiba83
15-05-2011, 11:47
Mam pytanie do użytkowników PC powietrze woda - czy w czynnościach serwisowych trzeba wymieniać jakiś czynnik grzewczy np R410 czy tylko jak pompa przestanie grzać.
Inne pytanie jak wygląda z żywotnością takiej pompy przy założeniu pracy ok 12godz na dobę?

hydraulik_
15-05-2011, 11:53
Ale w ciepły słoneczny dzień styczniowy PCi p-w będzie pracowała w I taryfie,czyli przy miniumum dwa razy droższym prądzie ;)

A dlaczego na I taryfie .W styczniu brak jest II.Przecież będzie miała ogromny zapas mocy.
Chyba jesteś tendencyjny :cool:

hydraulik_
15-05-2011, 12:00
poza tym w zimną grudniowo-styczniową noc będzie temperatura np -10, -15C na zewnątrz, to gruntowa na wejściu dalej będzie miała+3C a powietrzna te -10, -15C
Specjalnie pisze tutaj o nocy, bo chodzi o wykorzystanie taniej taryfy
Przy PC G Nie dogrzejesz budynku z II taryfy przy -10 czy -15.Jeżli jest dobrana na -20C .Policz .Dogrzanie tylko drugą taryfą jest możliwe np gdyby trwała 12 h/dobę tylko do 0 C.Rzecz jest prosta Połowa zapotrzebowania to połowa energii dostatrczonej.

hydraulik_
15-05-2011, 12:01
I tu Arturo72 trafiłeś w sedno. Wszyscy szukają PC z jak najwyższym COP, ale zapominają by dobrać ją tak, by jak najlepiej wykorzystać tanią taryfę. Co mi po wysokim COP, skoro pompa pracuje na drogim prądzie?
Głupie mam pytanie ,Ile trwa druga taryfa? :bash:

hydraulik_
15-05-2011, 12:11
Ten COP, tak często zachwalany przez instalatorów PC powietrze-woda jest troszkę mydleniem oczu.]

Trochę policzmy.
Mamy zapotrzebowanie domu 20000kWh
PC G-W z COP 4=5000kWh
PC P-W z COP 3=6666kWh

Moja PC G-W pracuje 80% w drugiej taryfie co jest myślę dość średnim wynikiem. Więc weźmiemy te 80% dla przykładu.
Stawki-G12 0,68 I, 0,27 II
G11-0,58
Koszt G12-1760zł
G11-2900zł
PC P-W
Ile pracuje czasu z tym COP podawanym we folderach w taniej taryfie? Wątpię by podobnie dobrana PC P-W zmieściła się 60%. Ale załóżmy.
Koszt G12-3000zł
G11-3866zł

Więc co z tym niższym COP o 25% skoro rachunek niemal dwukrotnie wyższy?
No właśnie mamy przykład mydlenia oczu .
Pompa gruntowa ma stałą moc i dobiera się ją dla -20C tak jak powietrzną.
Przy temperaturze np 0C pompa gruntowa ma ta samą moc ,a powietrzna ma moc większą o jakieś 30%. Temperatura dolnego źródła jest taka sama.COP taki sam.
Pytanie -która z pomp szybciej uzupełni straty ciepła budynku w czasie drugiej taryfy.
Ta sama sytuacja ma miejsce przy każdej temperaturze powyżej -20C.Poniżej obydwie pompy załączą grzałki.(bo są dobrane na -20C).Oczywiście spadnie COP .ale pompa wyciągnie więcej energii w drugiej taryfy.
Gdzie jest błąd panowie gruntowcy??????

Liwko
15-05-2011, 12:18
Panie hydrauli, następny przykład mydlenia oczu przy PC P-W to podawanie średnich temperatur rocznych. Mom zdaniem powinno się podawać tylko zimowe temperatury i to nocne!!! Bo właśnie w nocy mamy dobrodziejstwo taniego prądu, no plus oczywiście te dwie godziny w dzień.

hydraulik_
15-05-2011, 12:19
Kolejne głupie pytanie .
Jak w ciągu 10 drugiej taryfy .Wpompować wystarczającą ilość energii do budynku o zapotrzebowaniu np 10 kW przy -20 C
jezęli mamy temperaturę 0 C (zapotrzebowanie 5 kW).
Gwarantuje ,że PC PW da radę bo ma nadmiar mocy i to samo cop.
Gruntowa jest bez szans.
Podkreślam ,że obydwie pompy mają 10 kW dla -20C.I takie jest jest zapotrzebowanie.
Z tabel wynika ,że do -15 będę w stanie grzac powietrzną na II taryfie (TYLKO).Dotyczy pompy Atlantic TRI
Czy liczyć dokładniej?

hydraulik_
15-05-2011, 12:27
Panie hydrauli, następny przykład mydlenia oczu przy PC P-W to podawanie średnich temperatur rocznych. Mom zdaniem powinno się podawać tylko zimowe temperatury i to nocne!!! Bo właśnie w nocy mamy dobrodziejstwo taniego prądu, no plus oczywiście te dwie godziny w dzień.

Nie zauważyłem nic na temat średnich temperatur w moich wypowiedziach.Ale ty czytasz to co chcesz przeczytać.
Spróbuj pomyśleć . Ja nie chcę tobie nic sprzedać .Ja podaje argumenty .
Ja nie piszę ,że ty mydlisz oczy ja odpowiadam tak ,żeby pokazać ,że to nic nie wnosi tylko angażuje emocje .Ja do ciebie nic nie mam.
Pozdrawiam.I czekam na wyliczanki.
COP gruntowych jest wyższe niż powietrznych.A moc powietrznych jest zmienna a gruntowych stała.(Proponuje przyjać taką prawdę do naszych rozwazań)

Liwko
15-05-2011, 12:31
Ta PC się zaczyna od 11kW, ale najważniejsze, KOSZTUJE 30 TYSIĘCY! Za taką cenę mamy porządną gruntową z DZ! Źle, za mniejszą cenę mamy gruntową!

hydraulik_
15-05-2011, 12:34
Ta PC się zaczyna od 11kW, ale najważniejsze, KOSZTUJE 30 TYSIĘCY! Za taką cenę mamy porządną gruntową z DZ! Źle, za mniejszą cenę mamy gruntową!
OK pompa typ 16 z zasobnikiem 150 l cwu montuje i uruchamiam za 35000 zł(super zarobek) (temp -20 moc 10kW dla 45 .temp max 60 C
Co proponujesz gruntowego.

hydraulik_
15-05-2011, 12:36
Jeszcze jedno moja ma 14 kW dla -10C i pracuje bez bufora .Wszystko wisi na scianie

Liwko
15-05-2011, 12:44
OK pompa typ 16 z zasobnikiem 150 l cwu montuje i uruchamiam za 35000 zł(super zarobek) (temp -20 moc 10kW dla 45 .temp max 60 C
Co proponujesz gruntowego.

Niemal wszystkie.

hydraulik_
15-05-2011, 12:51
Niemal wszystkie.
Więc zrobie to za ciebie
Pompa stiebla 10 5000 Euro(dobra cena ) z zasobnikiem 160 l
odwierty 180 -200 m 12000zł Bardzo tanio ale podobno takie robią
Robocizna i materiały 5000zł
Prawie bez zarobku Gdzie sens.Ja mogę mocno opuścić .
A tu i tak więcej.
Ja podałem pompy z najwyższej półki.
Na słabszej zrobię to szamo za 27000zł Jednofazowa Alfea 16

hydraulik_
15-05-2011, 12:54
LIWKO ,a co z tymi taryfami przemyślałeś :stirthepot: czy przemilczysz?

tomek131
15-05-2011, 13:11
hydrauli ,było tu sporo przykładów gruntowych po 35tys ze wszystkim a ty pokazujesz za prawie 60tys.Są też i droższe pewnie,ale za 35tys które proponujesz jest na forum sporo przykładów pomp gruntowych.Zrób z tych 35 maks 25 i robię.Za tą samą pompę oczywiście

HAL9000
15-05-2011, 15:21
O rany, ale się zrobiła dyskusja! Nie chodziło mi o wywołanie kolejnej wody grunt vs luft, ale o jakąś doradę. Z Waszych postów wynika, że koszty kompletnego systemu są mniej więcej podobne. Średnioroczna sprawność gruntowego systemu będzie nieco lepsza, ale za to używając powietrza działka pozostaje nietknięta.

hydraulik_
15-05-2011, 15:47
hydrauli ,było tu sporo przykładów gruntowych po 35tys ze wszystkim a ty pokazujesz za prawie 60tys.Są też i droższe pewnie,ale za 35tys które proponujesz jest na forum sporo przykładów pomp gruntowych.Zrób z tych 35 maks 25 i robię.Za tą samą pompę oczywiście

Dodaj to z tych 60 tyś spadnie do 37000 zł.
To tylko dodawanie .

hydraulik_
15-05-2011, 15:51
nie mogę zgodzić się z tym fragmentem wypowiedzi....
polecam lekture poniższego linka...
http://www.viessmann.com/web/poland/PDF-90.nsf/59F36FEBE02BEE01C1257850006FB03C/$FILE/WP%20Vitocal%20200-G%20%282010,05%29.pdf?OpenElement

moc gruntowej jest tak samoo zależna od temperatury, tylko że zakres zmian temperatur jest mniejszy niż w p-w...w p-w od -20 do 30 a w gruntowych do np 0 do 11

np BWP 108 dla B0/35 ma dla zasilania 0C moc trochę poniżej 6kw, a dla temperatury zasilania 10C ma moc około 8,2kw (10 strona w PDF podanym powyżej)
Dlatego napisałęm ,żeby to uprościć .Bo te wachania gruntowych nie są duże w stosunku do powietrznej

hydraulik_
15-05-2011, 15:59
O rany, ale się zrobiła dyskusja! Nie chodziło mi o wywołanie kolejnej wody grunt vs luft, ale o jakąś doradę. Z Waszych postów wynika, że koszty kompletnego systemu są mniej więcej podobne. Średnioroczna sprawność gruntowego systemu będzie nieco lepsza, ale za to używając powietrza działka pozostaje nietknięta.

Według mnie bilans poprawia się jak uwzględnimy grzanie cwu po sezonie grzewczym i wykorzystamy inteligentnie II taryfę.
Ale z tymi taryfami to chyba coś nie tak jak piszą .Te ceny które podają koledzy to chyba nie uwzględniają kosztów dodatkowych.
Ja kiedyś policzyłem koszty 1 kWh w różnych taryfach (z faktury) różnica była bardzo niewielka.Teraz nie liczyłem mam g11 .
Ciekawe jaka jest prawda .Bo te 27 gr to mi nie pasuję .Ale.....

surgi22
15-05-2011, 17:34
Jeżeli chodzi o pracę PC gruntowych w tanich taryfach to czy uwzględniacie tez wyższe koszty enegii elektrycznej w ciągu dnia dla innych urzedzeń elektrycznych ( chyba że z komputera, radia, telewizji, wentylacji, prania, prasownia, oświetlenia itp i itd korzystacie tylko i wyłacznie w II taryfie )?
Można efektywniej wykorzystać PC P-W w ciągu dnia gdy jest temp. powietrza wyższa niż w nocy stosując bufor ( myslę że jest to w przypadku PC PW sensowniejsze rozwiązanie niż II taryfa i praca w nocy przy mniej korzystnym COP ). A co jesli chodzi o sprawność pompy - jakie jest COP w okresach wiosna,lato, jesień dla ciepłej wody ( chyba pompa P-W będzie miałą nieco wyższy COP niż gruntowa ).
Uwazam że uczciwszym będzie podanie całkowitych kosztów CO i CWU dla całego roku wraz z kosztami energii elektrycznej dla innych urządzeń ( dla osób korzystających z drugiej taryfy ) oraz kosztów instalacji obu rodzajów PC P-W i G-W.

tomek131
15-05-2011, 17:42
hydrauli napisał:
Dodaj to z tych 60 tyś spadnie do 37000 zł.
To tylko dodawanie .

Wyglądało jak 10 500 Eur na pierwszy rzut oka.A to pompa 10 a cena 5tys Eur.Teraz dostrzegłem.No to już bzdura do kwadratu 35 powietrzna vs 37 gruntowa z odwiertami,nie tak?

surgi22
15-05-2011, 18:11
u mnie zużycie PC w 2T wynosi około 62-63%, dla całego domu około 52%
jak kilka miesięcy temu sprawdzałem, to 2T zrównywała się cenowo z taryfą całodobową przy zużyciu w 2T na poziomie 33%. Po podwyżkach prądu, ta granica będzie się obniżać...skoro u mnie jest taka różnica, to dla kogoś kto 80% zużywa w 2T, dla całego domu będzie w najgorszym przypadku 60%, czyli na pewno będzie taniej niż dla taryfy całodobowej.

Jak rozumiem taniej to nie znaczy 2 x taniej tylko po podsumowaniu całości ok. 20-30 % taniej niż przy I taryfie.
A co w kwestii COP wiosna,lato,jesień dla CWU ?

surgi22
15-05-2011, 19:27
nie wiem jaki dokładnie mam COP, (nie mam ciepłomierza), ale jak wieczorem zaczyna się grzać CWU, to startuje z temp. zasilania około 19-20C (PC jest w piwnicy). potem szybko spada, ale od jakiegoś czasu poniżej 11C mi nie spadła....nie wiem jak to się przekłada na COP
wg tego linka http://www.viessmann.com/web/poland/PDF-90.nsf/59F36FEBE02BEE01C1257850006FB03C/$FILE/WP%20Vitocal%20200-G%20%282010,05%29.pdf?OpenElement (strona 10) - dla temperatury zasilania 11C przy grzaniu CWU do 45C COP wynosi około 4,2. Lato i jesień podobnie.
Zimą, jak temperatura zasilania spada do 1,5-2C(tyle najmniej miałem pod koniec lutego) to COP dla CWU będzie trochę powyżej 3.
To wszystko szacunki, biorąc pod uwagę, że grzeję CWU do 48C, więc będzie to w okolicach 4 wiosna,lato,jesień i 3 zimą.

tak czy siak, te 20-30% to sporo :)

Czyli w przypadku dni z temperatura powietrza >11-12 C COP pompy P-W dla grzania CWU będzie wyższe niż pompy G-W.

1950
15-05-2011, 20:54
to jest Warszawski Imielin,
tak przynajmniej pisze na stronie

surgi22
15-05-2011, 21:01
zgadza się, tylko że o całkowitym zużyciu prądu decyduje przede wszystkim zużycie na cele CO. Tak w dużym uproszczeniu można przyjąć, że na potrzeby CWU potrzeba około 25%-33% tego co na potrzeby CO. Więc o całkowitym zużyciu decyduje CO.
tak na szybko znalazłem statystyki temperaturz Imielina(Śląsk) za okres od 2004-2011
http://meteo.achjoj.info/statystyki.html
i średnie temperatury dla poszczególnych miesięcy są wyższe od 11 tak około 5-6 miesięcy w roku. I wtedy grzejemy tylko CWU

Niekoniecznie, bo w przypadku domów niskoenergetycznych ( zblizonych do pasywnych ) zapotrzebowanie na CO w stosunku do zapotrzebowania na CWU ( np przy 4-5 osobach ) może być zbliżone lub niewiele wyższe.

surgi22
15-05-2011, 21:37
1950 - faktycznie, masz rację, nie doczytałem...
surgi22 - w domach zbliżonych do pasywnych nie montuje się PC p-w, tylko grzeje prądem, bo się to zwyczajnie nie opłaca...
Zależy jaką powierzchnię ma ten dom zblizony do pasywnego ( ale nie pasywny ) i w jakiej cenie kupuje PC P-W ( lub tak jak jak ja 2 - jedną typu split do CO i drugą na powietrze wewnętrzne do CWU). Ale ponieważ dom dopiero w budowie to jestem w znacznej mierze teoretykiem, jak bedę miał własne doświadczenia to chętnie się nimi podzielę.

Liwko
16-05-2011, 10:20
Czyli w przypadku dni z temperatura powietrza >11-12 C COP pompy P-W dla grzania CWU będzie wyższe niż pompy G-W.

Nie dni, a wczesnych poranków i późnych wieczorów. Wodę podgrzewam do wyższych temperatur przed 6 rano i po 21 wieczorem. W takim przypadku zmniejsza się dość znacznie ta ilość dni w roku gdzie temperatura będzie powyżej 10oC. Pytanie ile? 100? W tym czasie moja gruntowa PC na CWU zużyje 200kWh. Rocznie zużywa około 4700kWh. Jest jakiś sens brania tego pod uwagę w rocznym bilansie?
Nie mam nic przeciwko pompą powietrznym ale stawianie ich na równi z gruntowymi i manipulowanie liczbami (podawanie COP na 7-35) jest moim zdaniem nieuczciwe.
Co do tych taryf. Dla niższych rachunków mniejsze znaczenie będzie miał COP od tego jak bardzo wykorzystamy tanią taryfę. Oczywiście, najlepiej mieć i jedno i drugie na jak najwyższym poziomie ale trzeba tego wymagać przy wyborze PC.

hydraulik_
16-05-2011, 20:15
hydrauli napisał:
Dodaj to z tych 60 tyś spadnie do 37000 zł.
To tylko dodawanie .

Wyglądało jak 10 500 Eur na pierwszy rzut oka.A to pompa 10 a cena 5tys Eur.Teraz dostrzegłem.No to już bzdura do kwadratu 35 powietrzna vs 37 gruntowa z odwiertami,nie tak?
I tak źle i tak niedobrze.
Ja teraz montuję kilka pomp w budynkach z olejem i propanem .
Wille z wypieszczonymi ogrodami .Wykopanie dołka pod podstawę na jednostkę zewnętrzną jest problemem.
Zapraszam do wywiercenia studni

hydraulik_
16-05-2011, 20:19
Nie dni, a wczesnych poranków i późnych wieczorów. Wodę podgrzewam do wyższych temperatur przed 6 rano i po 21 wieczorem. W takim przypadku zmniejsza się dość znacznie ta ilość dni w roku gdzie temperatura będzie powyżej 10oC. Pytanie ile? 100? W tym czasie moja gruntowa PC na CWU zużyje 200kWh. Rocznie zużywa około 4700kWh. Jest jakiś sens brania tego pod uwagę w rocznym bilansie?
Nie mam nic przeciwko pompą powietrznym ale stawianie ich na równi z gruntowymi i manipulowanie liczbami (podawanie COP na 7-35) jest moim zdaniem nieuczciwe.
Co do tych taryf. Dla niższych rachunków mniejsze znaczenie będzie miał COP od tego jak bardzo wykorzystamy tanią taryfę. Oczywiście, najlepiej mieć i jedno i drugie na jak najwyższym poziomie ale trzeba tego wymagać przy wyborze PC.
Strasznie kręcisz
Dlaczego PC gruntowa może grzać na drugiej taryfie .
A PC PW wczesnym rankiem albo późnym wieczorem

rzufik1
16-05-2011, 20:22
nie wiem jak to liczycie liczcie dalej:) u mnie PW jest tak zaprogramowane ( już) ze działalo pod koniec tytlko w taniej a mam tego 12 godzin do dyspozycji:)

od 13-15 i og 21 do 7 :)

ale ja nie o tym

hydrauli pisaleś kiedyś że jest prosty test jak można sprawdzić czy PW jest ok ... i nie mam odpowiedzi do dziś :)
jak mogę zrobić taki test aby wiedzieć czy wsio OK ?
czy instalator podłączył i uruchomił poprawnie
czy dał dovra ilość czynnika

pompa to fujitsu 3 fazowa

hydraulik_
16-05-2011, 20:32
Czyli w przypadku dni z temperatura powietrza >11-12 C COP pompy P-W dla grzania CWU będzie wyższe niż pompy G-W.
COP gruntowej i powietrznej są równe w temp powietrza 4-0 C

hydraulik_
16-05-2011, 20:45
nie wiem jak to liczycie liczcie dalej:) u mnie PW jest tak zaprogramowane ( już) ze działalo pod koniec tytlko w taniej a mam tego 12 godzin do dyspozycji:)

od 13-15 i og 21 do 7 :)

ale ja nie o tym

hydrauli pisaleś kiedyś że jest prosty test jak można sprawdzić czy PW jest ok ... i nie mam odpowiedzi do dziś :)
jak mogę zrobić taki test aby wiedzieć czy wsio OK ?
czy instalator podłączył i uruchomił poprawnie
czy dał dovra ilość czynnika

pompa to fujitsu 3 fazowa

No może nie taki prosty ,ale logika jest taka.
Uruchamiasz pompę na 100% odczytujesz temp zewnetrzną
odczytujesz różnicę temperatur na zasilaniu i powrocie.
W tabeli sprawdzasz jak jest moc PC .
Następnie załączasz grzałkę o znanej mocy .Spowoduje to wzrost różnicy temperatur.(bo przepływ wody jest stały)
I teraz np z tabeli wyszło ,że moc pompy jest 6 kW i delta 3 stopnie a po załączeniu 3 kW delta wzrośnie o 1,5 stopnia do 4,5 więc jest ok.
Jeżeli pompa nie osiąga tych 6 kW a ma np. 3 kW to z delty 3 ,po załączeniu 3 kW grzałki też wzrośnie o 3 stopnie.
Tą deltę można sobie ustawić na wyższym poziomie zmniejszając przepływ (przymykając zawór).

Liwko
16-05-2011, 21:26
Strasznie kręcisz
Dlaczego PC gruntowa może grzać na drugiej taryfie .
A PC PW wczesnym rankiem albo późnym wieczorem

Chodzi mi o podgrzewanie CWU do wyższych temperatur. Nie mam w dzień tanich godzin więc przed 6 rano i po 21 przegrzewam wodę do 45oC. W pozostałym okresie mam 40. Tym sposobem niemal cała CWU jest podgrzewana w taniej taryfie. Czas przed 6 rano to najzimniejszy czas doby. Tylko latem po 21 jest jeszcze dość ciepło. Niestety PC P-W będzie więc pracowała z nieco niższym COP.

HAL9000
18-05-2011, 18:08
No właśnie, to jest chyba problem dla pomp PW - wykorzystują tanią taryfę w okresie kiedy temp źródła ciepła jest najniższa przez co efektywność energetyczna systemu spada. A czy słyszeliście może coś o podwyżkach cen energii zapowiadanych przez miłościwie panującego? Wczoraj znajomy, z którym rozmawiałem o ogrzewaniu pompą taką właśnie uraczył mnie informacją o planowanej podwyżce o 80% ceny za energie elektryczną.

HAL9000
18-05-2011, 18:31
... a nie inwestować w maszynkę do "taniego grzania"(nie zawsze taniego) ;)

A czy jest jakaś inna alternatywa w miarę sensowna? Czy dodatkowe ocieplenie domu nic nie kosztuje, czy też jeśli ktoś buduje na raty nie dokłada mu się do tych rat? Jeśli przyjąć koszt instalacji PC krajowej produkcji rzędu 35 tysięcy to biorąc pod uwagę koszta, które należałoby ponieść nawet z kotłownią na ekogroszek różnica nie jest już duża i na pewno nie zniechęca (przynajmniej mnie :-) )

HAL9000
18-05-2011, 19:03
A mało takich ? Na forum jest gość,który grzejąc samym prądem za ogrzewanie płaci 560zł za sezon przy dzisiejszych cenach prądu.
On się nie boi 80% podwyżki prądu ;)
Jak mieszka w domu pasywnym, a do tego pierze i zmywa ręcznie to pewnie tyle mu wyjdzie, ale panie co to za życie:-)? To ja chyba jednak wybieram "maszynkę do grzania"

aslom1
18-05-2011, 19:24
Jak mieszka w domu pasywnym, a do tego pierze i zmywa ręcznie to pewnie tyle mu wyjdzie, ale panie co to za życie:-)? To ja chyba jednak wybieram "maszynkę do grzania"

Witam.Przy tych pieniądzach...to pewnie w zimnej wodzie:lol:

HenoK
18-05-2011, 19:51
Witam.Przy tych pieniądzach...to pewnie w zimnej wodzie:lol:
Niekoniecznie. Od samego początku planował wybudowanie domu energooszczędnego. Solidnie się do tego przygotował.
Przypilnował dobrego wykonania (sporo rzeczy zrobił sam) i wprowadził jeszcze kilka ulepszeń (GWC, akumulacyjne ogrzewanie podłogowe) i wyszedł mu dom pasywny (na początku sam nie wierzył w to, że to jest możliwe).
Tu masz opis jego domu : http://forum.muratordom.pl/showthread.php?146761-M%C3%B3j-dom-pasywny-(-)-w-praktyce-ju%C5%BC-go-u%C5%BCytkuj%C4%99 :).
Te 560zł dotyczy kosztów ogrzewania.

andriuss
18-05-2011, 21:34
Panowie,

Swojego czasu udowadniałem, że bazując na historycznych temperaturach dziennych średnioroczny COP pompy powietrze-woda jest na tyle dobry, że jakieś tam odwierty i inne glikole mijają się z celem. To jak najbardziej podtrzymuję, bo to jasno wychodzi z excela. Ale ja o czym innym trochę - czytając posty "pasywnych" zrewidowałem poglądy na koszty inwestycyjne. Do domu 3 kondygnacje po 108 m, w piwnicy basen, dach, podłoga i ściany o l=0,12, po kombinatoryce chciałbym tak:

1. potężny GWC żwirowy - dobrych kilkadziesiąt ton
2. tanią pompę małej mocy, np. taką: http://allegro.pl/pompa-ciepla-7kw-panasonic-powietrze-woda-i1622203144.html
3. bufor na 1000 litrów lub większy
4. kable grzejne zamiast podłogówki wodnej
5. oczywiście spory wymiennik Bartosza, kilka dobrych wentylatorów ebm i chłodnicę samochodową.

I tak:
1. pompa kotłuje powietrze w ilości ok. 1500 m3/h; kiedy temperatura zbliża się do zera, w czerpną stronę pompy zaczyna dmuchać z podobną wydajnością wentylator pobierając powietrze z tegoż potężnego GWC, np. o temp +7; układ chodzi tylko w II taryfie, tak więc złoże się regeneruje.
2. w buforze są 3 wężownice: do CWU, do ogrzewania basenu i do chłodnicy.
3. całe powietrze z rekuperatora przechodzi przez chłodnicę - wymiennik ciepła; i tak chciałbym mieć mocną wentylację, tak więc niech świeże powietrze zaniesie także do pomieszczeń kilka kilowatów; przy dT rzędu 15-20 stopni tych kilowatów wystarczy do -5 czy nawet -10
4. przy sporych mrozach, oczywiście w II taryfie włącza się podłogówka; to samo się tyczy okresów korzystania z basenu (bo w czasie nieużywania jest przykrywany izolacją refleksyjną).

Co wydaję nadmiarowo względem domu "klasycznego":
1. dużo, duużo większy GWC, niech będzie w uproszczeniu po 100 PLN za tonę żwiru - 8K
2. kable grzejne 10-15 kW - 5K
3. dodatkowe wentylatory, chłodnicę, wężownice, itd. - 3K
4. dwa razy większy bufor - 4K

W sumie 20K.

Na czym oszczędzam:
1. na pompie glikolowej, odwiertach itp. - różnica 25K
2. na podłogówce wodnej - 20K

W sumie 45K, różnica 25K, która poszła wcześniej na dodatkowe 15 cm styropianu 0,03 wokół domu. W sumie jest 30cm i dlatego śmiem twierdzić, że powietrze wentylacyjne jest w stanie przenieść wystarczająco wiele ciepła do późnej jesieni.

Pomysł na kanwie kompromisu pomiędzy argumentami "pasywnych" i "pompiarzy" ;). (Mam nadzieję, że wszyscy mają dystans i nikt się nie obrazi). Szanowna prośba - powiedzcie co jest nie tak z moim tokiem myślenia, nie zostawiając suchej nitki na lajkoniku.

1zorro
18-05-2011, 22:02
witaj.
ja dopiero dołaczyłem ale też mi chodzi toshiba estia po głowie. co finalnie wybrałeś, jakie są twoje doświadczenia ?
czy masz jakieś info na temat kosztów ???
napisz jak najwiecej szczegółów proszę .
tomasz

rydzadam
19-05-2011, 08:52
No właśnie, to jest chyba problem dla pomp PW - wykorzystują tanią taryfę w okresie kiedy temp źródła ciepła jest najniższa przez co efektywność energetyczna systemu spada. A czy słyszeliście może coś o podwyżkach cen energii zapowiadanych przez miłościwie panującego? Wczoraj znajomy, z którym rozmawiałem o ogrzewaniu pompą taką właśnie uraczył mnie informacją o planowanej podwyżce o 80% ceny za energie elektryczną.

Nie wierz w takie bzdety rodem z targu warzywnego. Poszczególne media energetyczne nie drożeją od tak sobie. Nie może zdrożeć np. prąd o 80%, bo sypnie się cały "układ rynkowy", czyli proporcja do cen gazu, ciepła z elektrociepłowni, węgla, a nawet biomasy. Tak się nie da. Media grzewcze i prąd drożeją mniej więcej podobnie, oczywiście z pewnymi "wyskokami" typu podwyżka cen oleju opałowego parę latek do tyłu, ale to z innych powodów było.... Prąd to nie ropa naftowa, której ceny narzuca OPEK, czy jak ich tam zwał. Będzie drożał na pewno, ale mniej więcej o tyle, co inflacja plus wzrost średni naszych zarobków, więc szczególnie bym się tym nie przejmował. A jak zdrożeje prąd, to w dłuższej perspektywie czasowej również wszystko inne, co służy ogrzewaniu.

HAL9000
19-05-2011, 18:45
Prąd to nie ropa naftowa, której ceny narzuca OPEK, czy jak ich tam zwał. Będzie drożał na pewno, ale mniej więcej o tyle, co inflacja plus wzrost średni naszych zarobków, więc szczególnie bym się tym nie przejmował. A jak zdrożeje prąd, to w dłuższej perspektywie czasowej również wszystko inne, co służy ogrzewaniu.
Akurat ten mój kolega pracuje w elektrowni Łaziska :-) A co do podwyżek cen prądu to wynikają one właśnie z tego, że nasze elektrownie są bardzo "eko" i jakieś tam kwoty CO2 przekraczamy - oczywiście chodzi o tzw. ocieplenie klimatu hahaha

hydraulik_
20-05-2011, 07:17
Akurat ten mój kolega pracuje w elektrowni Łaziska :-) A co do podwyżek cen prądu to wynikają one właśnie z tego, że nasze elektrownie są bardzo "eko" i jakieś tam kwoty CO2 przekraczamy - oczywiście chodzi o tzw. ocieplenie klimatu hahaha
Prąd droższy ,ale klimat cieplejszy ."Niema jak pompa" :wiggle:

rzufik1
10-06-2011, 12:08
Hyrauli... pytanie do Ciebie.
Jaki pobór ma Fujitsu w trybie czuwania. CNic nie robi....
Coś mi się wydaje że u mnie grzałka sprężarki ciągle pracuje bo wychodzi teraz dziennie 2 kWh ( około 80 wat na godzine) jak na elektronike samą to za duzo wieć pewnie dogrzewa olej w sprężarce

1igor1
10-06-2011, 20:50
u mnie wychodzi na mitsubishi około 40 wat na godzine, zarówno latem jak i zimą na same życie elektroniki, i pewnie grzałki do oleju

hydraulik_
11-06-2011, 10:55
Hyrauli... pytanie do Ciebie.
Jaki pobór ma Fujitsu w trybie czuwania. CNic nie robi....
Coś mi się wydaje że u mnie grzałka sprężarki ciągle pracuje bo wychodzi teraz dziennie 2 kWh ( około 80 wat na godzine) jak na elektronike samą to za duzo wieć pewnie dogrzewa olej w sprężarce
Nie wiem ale się dowiem . napiszę.Ten problem chyba dotyczy wszystkich sprężarek.

hydraulik_
11-06-2011, 11:04
No właśnie, to jest chyba problem dla pomp PW - wykorzystują tanią taryfę w okresie kiedy temp źródła ciepła jest najniższa przez co efektywność energetyczna systemu spada. A czy słyszeliście może coś o podwyżkach cen energii zapowiadanych przez miłościwie panującego? Wczoraj znajomy, z którym rozmawiałem o ogrzewaniu pompą taką właśnie uraczył mnie informacją o planowanej podwyżce o 80% ceny za energie elektryczną.
Pamietam poprzedni panujący obniżał ceny i podnosił płace.
Dziwne tylko ,że u mnie w firmie nikt z polityków nie zmienia cen i płac.
To pewno spisek .albo nie daj boże układ.Masonów i innych określonych sił.

aslom1
12-06-2011, 12:29
Witam.Mam pytanie...Ile kWh dziennie,powinna zużywać mniej więcej ,pompa PW,tylko w trybie CWU?Nie chodzi mi szczególnie o jakąś markę,a jedyny cel,to wartość porównawcza.

hydraulik_
12-06-2011, 13:52
Witam.Mam pytanie...Ile kWh dziennie,powinna zużywać mniej więcej ,pompa PW,tylko w trybie CWU?Nie chodzi mi szczególnie o jakąś markę,a jedyny cel,to wartość porównawcza.
Jak się myjesz i ile ludzi do mycia,czy pracuje cyrkulacja i jak
U mnie na powietrznej bez cyrkulacji 300 l za 2,5 kWh

HenoK
12-06-2011, 15:33
Nie wiem ale się dowiem . napiszę.Ten problem chyba dotyczy wszystkich sprężarek.W pompach ciepła glikol-woda z pewnością nie. Moja pompa ciepła zużywa w stanie czuwania ok. 15W. W tym jest już sterownik od kolektorów słonecznych.
Natomiast do grzałki sprężarki opłacałoby się już zastosować jakiś termostat lub samoregulujący kabel grzewczy.

hydraulik_
12-06-2011, 16:08
W pompach ciepła glikol-woda z pewnością nie. Moja pompa ciepła zużywa w stanie czuwania ok. 15W. W tym jest już sterownik od kolektorów słonecznych.
Natomiast do grzałki sprężarki opłacałoby się już zastosować jakiś termostat lub samoregulujący kabel grzewczy.
W daikinie podgrzewa się uzwojeniem silnika .Pomierzę

QQQQ
16-06-2011, 23:43
zmierzylem u mnie stoperem i :
375 obr tarczy - 1kWh

u mnie 1 obr tarczy trwal 335s
375obr - 1kWh
wiec po rachunkach wyszlo - niecale 30W

jezeli sie pomylilem prosze o poprawke :)

channel8
07-07-2011, 10:54
Mam problem. Kupujemy mieszkanie od dewelopera. Jest to parter i ma 40m taras. Ogrzewanie własne - w mieszkaniu piec gazowy. Chciałabym zrezygnować z gazu i zamontować pompę ciepła powietrze - woda, tylko nie wiem czy się da. W całym mieszkaniu będzie ogrzewanie podłogowe. Pod "nami" jest parking samochodowy. Czy możecie mi coś doradzić?

rydzadam
07-07-2011, 13:41
Rozważcie to dwa razy, ponieważ może się okazać, że koszt grzania gazem będzie podobny albo taki sam do kosztu grzania powietrzną PC. Jeśli chodzi o stronę techniczną to mamy dwa aspekty: gdzie umieścić urządzenie, bo rozumiem, że ma to być standardowa pompa powietrze-woda z jednostką zewnętrzną oraz ewentualny hałas emitowany przez wentylatory i kompresor, który w domu jednorodzinnym jest mniejszym problemem, ale w bloku... może komuś przeszkadzać

QQQQ
07-07-2011, 14:06
Rozważcie to dwa razy, ponieważ może się okazać, że koszt grzania gazem będzie podobny albo taki sam do kosztu grzania powietrzną PC. Jeśli chodzi o stronę techniczną to mamy dwa aspekty: gdzie umieścić urządzenie, bo rozumiem, że ma to być standardowa pompa powietrze-woda z jednostką zewnętrzną oraz ewentualny hałas emitowany przez wentylatory i kompresor, który w domu jednorodzinnym jest mniejszym problemem, ale w bloku... może komuś przeszkadzać

pozostaje jeszcze problem odprowadzenia sporej ilosci skroplin w bloku, oraz jezeli channel8 mysli o podgrzewaniu wody miejsce na spory - prawdopodobnie - stojacy zbiornik do cwu

hydraulik_
07-07-2011, 20:14
Mam problem. Kupujemy mieszkanie od dewelopera. Jest to parter i ma 40m taras. Ogrzewanie własne - w mieszkaniu piec gazowy. Chciałabym zrezygnować z gazu i zamontować pompę ciepła powietrze - woda, tylko nie wiem czy się da. W całym mieszkaniu będzie ogrzewanie podłogowe. Pod "nami" jest parking samochodowy. Czy możecie mi coś doradzić?
Zostaw gaz.
Pompa jest nie uzasadniona ekonomicznie.
Wykonaj dobrą izolacje pod podłogą min 12 cm styropianu( Wełny).
Może ktoś przyjść w zimie z pretensją ,że hałasujesz.I co gorsza będzie miał prawo

malux20
07-07-2011, 21:03
DOSTAŁEM ofertę od znajomego z buderusa na ich powietrzną 10kw z całą kotłownią 25 tyś [8%vat]
twierdzi że ta pompa to właściwie ivt tylko z marką boscha .
cenowo wydaje mi się bez rewelacji, no ale może sama pompa jest bardzo ok do domu 120 p.uzytk.?

kbab
07-07-2011, 21:37
Mam problem. Kupujemy mieszkanie od dewelopera. Jest to parter i ma 40m taras. Ogrzewanie własne - w mieszkaniu piec gazowy. Chciałabym zrezygnować z gazu i zamontować pompę ciepła powietrze - woda, tylko nie wiem czy się da. W całym mieszkaniu będzie ogrzewanie podłogowe. Pod "nami" jest parking samochodowy. Czy możecie mi coś doradzić?
Jeśli już tak bardzo chcesz skorzystać z dobrodziejstwa cop zainstaluj tanią pc pp, najlepiej inwerter, gaz zostaw - może w takim układzie zmieścisz się w taryfie W-1.

tomek131
07-07-2011, 23:18
DOSTAŁEM ofertę od znajomego z buderusa na ich powietrzną 10kw z całą kotłownią 25 tyś [8%vat]
twierdzi że ta pompa to właściwie ivt tylko z marką boscha .
cenowo wydaje mi się bez rewelacji, no ale może sama pompa jest bardzo ok do domu 120 p.uzytk.?

No właśnie,kto co wie o Buderusie?
hydrauli - szacun za poradę by kolega zostawił gaz.To się nazywa profesjonalne podejście i taki powinien być każdy forumowicz (jeśli kolega z mieszkaniem nie wie,to hydrauli sprzedaje pompy ciepła pow/woda).Każdy z naganiaczy na tym forum sprzedający pompy,legaletty,odwierty,rekuperatory i inne głupoty powinien się uczyć i wiedzieć,że czasem dwie nie sprzedane pompy mogą odwdzięczyć się dziesięcioma sprzedanymi.Taka mała uwaga ,gdyż często proponuje się tu idiotyczne rozwiązania byle sprzedać lub zachwalić swój produkt

malux20
08-07-2011, 06:47
niemcy się nie pierniczą i sami podają że robią to wzakładach ivt w szwecji , że biorą sprężarki od mitsubischi

rydzadam
08-07-2011, 07:40
Dobre :) Buderus pod marką Bosch produkowany przez IVT ze sprężarką Mitsubishi. Jakby co, nie mam nic przeciwko temu :) Takie czasy

hydraulik_
08-07-2011, 13:45
DOSTAŁEM ofertę od znajomego z buderusa na ich powietrzną 10kw z całą kotłownią 25 tyś [8%vat]
twierdzi że ta pompa to właściwie ivt tylko z marką boscha .
cenowo wydaje mi się bez rewelacji, no ale może sama pompa jest bardzo ok do domu 120 p.uzytk.?
Sprawdź parametry w niskich temperaturach.One nie są dobre.Splity są znacznie leprze i tańsze

malux20
08-07-2011, 21:17
no zobaczymy -z ludżmi którzy mają daikina rozmawialem byli zadowoleni, od buderusa nie spotkałem

hydraulik_
21-07-2011, 20:49
no zobaczymy -z ludżmi którzy mają daikina rozmawialem byli zadowoleni, od buderusa nie spotkałem
Jeśli chodzi o pompy powietrzne to proponuję Dajkina,fujitsu = Atlantic ,Mitsubishi i Panasonik Może jeszcze hitashi.
Inne formy przerabiają gruntówki .Ale to zwykłe on/offy.Działają, ale to nie to.Nawet trudno znaleźć prawdziwe dane o mocach i COP.

Banialuka
27-07-2011, 12:01
Witam. Czy są na rynku jakieś małe tanie pompy POWIETRZE-WODA które można używać latem do podgrzewania wody i przy okazji do schładzania pomieszczeń uzyskanym powietrzem ???

yaiba83
27-07-2011, 13:29
Polecam pompę np Hewalexa - jeżeli masz zasobnik to taka pompa bez zasobnika to koszt ok 3500brutto plus jakiś tam montaż, z zasobnikiem ok 6-6,5 tyś. Posiada całkiem przyzwoite parametry. Tylko pamiętaj, że taka pompa generuje większy hałas niż klimatyzacja, ale jak ci to nie przeszkadza to polecam.

rzufik1
27-07-2011, 13:58
Hydrauli.. sparwdzales ile powinna w stanie spoczynku brac pompa Fujitsu HighPower ?
jakiśczas temu pytałem... i cisza:)
a według mnie wychodzi ze cos s ie tam grzeje ... jakies 90 W ... jak na samą elektronikę to za duzo ... ale nie wiem co grzeje czy spręzarka olej czy kipieron...
tylko po oc teraz:)

Banialuka
27-07-2011, 14:28
Czy coś takiego wystarczy na ogrzanie wody dla czterech osób ? http://www.hewalex.pl/oferta/pompy-ciepla/powietrzna-pompa-ciepla-pcwu38.html , czy może to nie ten typ urządzenia ?

swistak81
27-07-2011, 14:40
Polecam pompę np Hewalexa - Tylko pamiętaj, że taka pompa generuje większy hałas niż klimatyzacja, ale jak ci to nie przeszkadza to polecam.
Mam taką pompę (ze zbiornikiem od razu), ale jest ona naprawdę cicha. Wręcz mnie zaskoczyło że tak cicho pracuje.
Może to kwestia izolacji kanałów powietrznych (bo sama sprężarka jest cichutka, to przepływ powietrza hałasuje)?
Czy ta oddzielna może być faktycznie głośniejsza?

Banialuka
27-07-2011, 14:53
swistak81 Jaki model dokładnie używasz i jak z grzaniem wody w miesiącach od kwietnia do października ?

Zigobar
27-07-2011, 19:48
Banialuka, dokładnie taką mam od maja tego roku. Podłączyłem ją do zbiornika 300l, załącza się 1 raz/dobę na drugiej taryfie i grzeje wodę dla 4 osób.

Banialuka
28-07-2011, 08:49
Dzięki za odpowiedz Zigobar. Kupię to maszynę i zobaczymy jak się będzie sprawować. Jeszcze pytanie, da się coś zrobić z zimnym powietrzem ( np. schłodzić salon ), czy pęd powietrza jest tak duży, że generuje zbyt duży hałas ? Druga taryfa przy grzaniu tylko wody latem jest opłacalna ?

laparia
28-07-2011, 09:22
Proszę napiszcie za jaką kwotę zużywacie prądu. Od kiedy do kiedy pompa pracuje.

pozdrawiam

hydraulik_
28-07-2011, 17:40
Proszę napiszcie za jaką kwotę zużywacie prądu. Od kiedy do kiedy pompa pracuje.

pozdrawiam

Zamontowałem pompę u kolegi pracuje równo 2 miesiące .Zbiornik 200 l moc grzewcza 6 kW. 140 kW

QQQQ
28-07-2011, 22:47
Proszę napiszcie za jaką kwotę zużywacie prądu. Od kiedy do kiedy pompa pracuje.

pozdrawiam

a mozesz sprecyzowac, o co ci chodzi - chetnie opowiem :)
nie wiem czy teraz, czy na miesiac, czy w lecie ????

laparia
29-07-2011, 06:47
Ile płacicie za prąd napędzający pompę w rozliczeniu miesięcznym. W jakich miesiącach pompa pracuje.

QQQQ
29-07-2011, 09:50
Ile płacicie za prąd napędzający pompę w rozliczeniu miesięcznym. W jakich miesiącach pompa pracuje.
juz cos konkretniej ;)
moja PCi pracuje codziennie, poniewaz podgrzewa mi rowniez CWU - obecnie dzienne zużycie padu wynosi ca.2,5kWh/dobe - ca. 3,3kWh/dobe wraz z "podtrzymaniem zycia elektroniki"
za caly sezon grzewczy ( pierwszy - w konczonym podczas zimy domu) zaplacilem za prad ca. 2500zł
u mnie 1 kWh kosztuje - 0,32zł
pozdr

Liwko
29-07-2011, 10:22
obecnie dzienne zużycie padu wynosi ca.2,5kWh/dobe - ca. 3,3kWh/dobe wraz z "podtrzymaniem zycia elektroniki"

pozdr

Używacie cyrkulacji?

QQQQ
29-07-2011, 10:30
Używacie cyrkulacji?
mam , ale nie uzywam
kuchnie od pralni ( gdzie jest zasobnik do cwu) dzieli sciana, a do najblizszego kranu w lazience mam ok. 8m
sytuacja zmieni sie diametralnie gdy uruchomie lazienke na poddaszu - ok 15m do najblizszego kranu :(

Liwko
29-07-2011, 10:48
mam , ale nie uzywam
kuchnie od pralni ( gdzie jest zasobnik do cwu) dzieli sciana, a do najblizszego kranu w lazience mam ok. 8m
sytuacja zmieni sie diametralnie gdy uruchomie lazienke na poddaszu - ok 15m do najblizszego kranu :(

To do jasnej cholery, dlaczego jeżeli masz podobnie jak ja, a pompę P-W z większą sprawnością latem, zużywasz więcej kWh? Mi wychodzi 54kWh miesięcznie a tobie 75. Czyżby u ciebie tyle żarła ta elektronika? Dowiedz się bo coś jest nie tak.

QQQQ
29-07-2011, 11:05
To do jasnej cholery, dlaczego jeżeli masz podobnie jak ja, a pompę P-W z większą sprawnością latem, zużywasz więcej kWh? Mi wychodzi 54kWh miesięcznie a tobie 75. Czyżby u ciebie tyle żarła ta elektronika? Dowiedz się bo coś jest nie tak.

moze jest to wynik innego rozwiazania z zasobnikiem, z tego co pamietam masz 2 szt po 120l, a ja 1 szt 300l - 1 raz na dobe grzeje CWU
u mnie na "zycie" elektronika pobiera 30W/h - czyli 0,72kWh na dobe(podawalem to w topiku o kosztach cwu)
a tak poza tym - to kalkulacje kalkulacjami, a zycie zyciem;)

Liwko
29-07-2011, 11:17
Coś mi się zdaje, że te dwa moje zbiorniki powodują większe straty niż ten twój jeden. Zgaduję. Myślę, że problem tkwi bardziej w tej elektronice. Sam jestem ciekaw ile moja pobiera. Gdy mi się trafi jakiś wyjazd, ustawię niskie temperatury CWU by sprężarka się nie załączyła i sprawdzę zużycie. Nie sądzę by było większe niż kilka W/h

QQQQ
29-07-2011, 12:15
Coś mi się zdaje, że te dwa moje zbiorniki powodują większe straty niż ten twój jeden. Zgaduję. Myślę, że problem tkwi bardziej w tej elektronice. Sam jestem ciekaw ile moja pobiera. Gdy mi się trafi jakiś wyjazd, ustawię niskie temperatury CWU by sprężarka się nie załączyła i sprawdzę zużycie. Nie sądzę by było większe niż kilka W/h

na 23 str tego topiku sa moje wyliczenia na temat zuzycia energii na potrzeby elektroniki

Liwko
29-07-2011, 12:37
I by się prawie zgadzało. Jeżeli prawdą jest to co pisał HenoK, że jego glikolowa pobiera 15W, to zużycie kWh na samą CWU będziemy mieli podobne. Tylko co z tym wysokim COP pompy P-W w okresie letnim? Napisz może jeszcze do jakich temperatur grzejesz, może to coś wyjaśni.

QQQQ
29-07-2011, 13:58
I by się prawie zgadzało. Jeżeli prawdą jest to co pisał HenoK, że jego glikolowa pobiera 15W, to zużycie kWh na samą CWU będziemy mieli podobne. Tylko co z tym wysokim COP pompy P-W w okresie letnim? Napisz może jeszcze do jakich temperatur grzejesz, może to coś wyjaśni.

do 45 C i w sobote rano do 60 C i utrzymuje przez 10 min
jutro sprawdze z jaka temp rozpoczyna sie grzanie cwu

Liwko
29-07-2011, 14:07
hmm. Ja mam podbicie do 45 dwa razy na dobę. Rano i wieczorem. W pozostałym okresie 40. Do 70 podbija mi raz w tygodniu grzałka ale ona jest też podpięta pod ten sam licznik. Może niepotrzebnie grzejesz cały czas do 45?

QQQQ
29-07-2011, 14:15
hmm. Ja mam podbicie do 45 dwa razy na dobę. Rano i wieczorem. W pozostałym okresie 40. Do 70 podbija mi raz w tygodniu grzałka ale ona jest też podpięta pod ten sam licznik. Może niepotrzebnie grzejesz cały czas do 45?

nie moge grzac mniej, bo nie starczalo mi cieplej wody jak grzalem do 40 C
teraz mam tak ustawione, ze grzeje 1 raz dziennie i wystarcza cieplej wody

mysle ze 1200kWh to niezly roczny wynik na grzanie wody (razem z podtrzymaniem zycia elektroniki)
no moze ciut wiecej wyjdzie , bo zima cop spadnie

Zigobar
30-07-2011, 00:36
Dzięki za odpowiedz Zigobar. Kupię to maszynę i zobaczymy jak się będzie sprawować. Jeszcze pytanie, da się coś zrobić z zimnym powietrzem ( np. schłodzić salon ), czy pęd powietrza jest tak duży, że generuje zbyt duży hałas ? Druga taryfa przy grzaniu tylko wody latem jest opłacalna ?
Szum powietrza jest umiarkowany, coś jak duży wentylator. Wykorzystanie ochłodzonego powietrza wydaje się dobrym pomysłem, o ile dom posiada system rur do jego rozprowadzenia. U mnie tego brak, więc powietrze wraca tam skąd przyszło.

hydraulik_
30-07-2011, 08:20
Co wasze pompy robią jak zagrzeją CWU?
Czy ktoś próbował znaleźć dla nich zajęcie na pozostałe 20h.Np do grzania budynku gdy jest na zewnątrz 0 do np +10.
Skoro już są to niech pracują:)

Zigobar
30-07-2011, 13:06
Witam, kolego hydrauli. Potrzebuję opinii fachowca i będę wdzięczny jeśli zechcesz zerknąć na wyniki jednego z moich pomiarów [niedawno kupiłem sobie licznik energii elektrycznej do mojej PC p-w].
Temperatura powietrza: 13stopni.
Zbiornik: 300l.
Czas trwania pomiaru: 1h 29minut.
Przyrost temperatury w zbiorniku: od 33 do 48stopni.
Pomiar przy zamkniętym odpływie ze zbiornika. Początek pomiaru - po ujednoliceniu się temperatur w zbiorniku [dokładniej już nie potrafię].
Energia pobrana: 1,79kWh.
Energia otrzymana: 4189,9*300*15=18,85MJ
[1kWh=3,6MJ]
18,85:3,6=5,23kWh
COP=2,92
Pytania:
-czy dobrze liczę?
-jakie wartości COP [mniej więcej] w podobnych warunkach pracy osiągają montowane przez Ciebie PC p-w?

hydraulik_
30-07-2011, 19:02
Liczysz dobrze.
COP jest ok.
Do obliczeń przyjąłeś przyrost temp od 33 do 48 C i temp zew 13 C
COP byłoby większe gdyby pompa podgrzewała od 10 do 48 C.Cop spada wraz ze wzrostem temperatury wody.Zawsze ustawiaj jak najniższą wystarczającą.
Ja nie liczyłem COP .Ale podgrzanie wody dla rodziny na miesiąc wyszło trochę powyżej 40 zł (dane z dwóch miesięcy) dla pompy chińskiej.
Dobra pompa , taka na cały dom miała porównywalne wyniki.

malux20
30-07-2011, 20:50
dziś wylewałem fundamenty pod działówki -kotłownie mam 4m2 także wiem że u mnie będzie powietrzna. czy przy tych 4m2 oprócz sprzętu od pompy uda mi się wsadzić pralkę?

sledz98
30-07-2011, 21:34
na 4m2 zmiescisz, PC, pralke, suszarke i jeszcze miejsca zostanie :)

Liwko
31-07-2011, 12:59
no a u mnie wychodzi na miesiąc 20. No ale my może się mniej myjemy:D. Gdzie ten sławetny COP pomp P-W w okresie letnim się pytam???

Liwko
31-07-2011, 13:09
Co ty gadasz? Jest przecież 18 stopni:D

Zigobar
31-07-2011, 15:24
Liczysz dobrze.
COP jest ok.
Do obliczeń przyjąłeś przyrost temp od 33 do 48 C i temp zew 13 C
COP byłoby większe gdyby pompa podgrzewała od 10 do 48 C.Cop spada wraz ze wzrostem temperatury wody.Zawsze ustawiaj jak najniższą wystarczającą.
Ja nie liczyłem COP .Ale podgrzanie wody dla rodziny na miesiąc wyszło trochę powyżej 40 zł (dane z dwóch miesięcy) dla pompy chińskiej.
Dobra pompa , taka na cały dom miała porównywalne wyniki.

I to mi się podoba - krótko i na temat.
hydrauli, jesteś GOŚĆ.

Liwko
31-07-2011, 16:00
hydrauli, jesteś GOŚĆ.

No :lol2:

Zigobar
31-07-2011, 16:56
Liwko - cop mały, bo grzeje od 33 do 48C - no ale swoją drogą ja też grzeję mniej więcej w takim samym zakresie temperatur....
druga kwestia, że temperatury tego lata znacząco odbiegają od standardowych....piekną jesień mamy tego lata :D
Interesują mnie wartości zmierzone, a nie szacowane. Nie potrafię obliczyć przyrostu energii w zbiorniku o temperaturach zróżnicowanych, więc muszę czekać aż się wyrównają [stąd prawdopodobnie lekko zaniżony COP]. A co do pomiaru, to jego celem ma być obliczenie rzeczywistej sprawności, a nie poprawa samopoczucia właściciela PC.
Moje dobowe zużycie energii przez PC to średnio 2-2,5kWh.
Moja PC pracuje tylko gdy nie ma słońca, a wtedy z reguły jest chłodno i często pada. Ostatnio mam idealne warunki na pomiary:).

Liwko
31-07-2011, 17:12
Moja PC pracuje tylko gdy nie ma słońca

Przepraszam, bywam złośliwy, a jak jest słońce to grzeją solary???? Przy pompie ciepła to już "miszczostwo" świata:)

jasiek71
31-07-2011, 17:23
Przepraszam, bywam złośliwy, a jak jest słońce to grzeją solary???? Przy pompie ciepła to już "miszczostwo" świata:)

he he dobre...:lol2:

Zigobar
31-07-2011, 18:25
Przepraszam, bywam złośliwy, a jak jest słońce to grzeją solary???? Przy pompie ciepła to już "miszczostwo" świata:)
A na czym opierasz twierdzenie, że PC [w tym przypadku - małej mocy, do CWU] musi być jedynym żródłem ciepła w domu?
Kolektory zainstalowałem sobie wcześniej, więc PC już kupić nie mogę?
Jeśli już ją kupiłem, to powinienem kolektory zdemontować?
Gdybym miał PC wcześniej, to chyba logicznym jest, że kolektorów bym nie montował.
W kotle C.O. latem palić nie zamierzam, a grzałkami to się już przez minione lata dość nagrzałem.

jasiek71
31-07-2011, 18:48
aż tak małe uzyski masz z tych kolektorów, że tyle trzeba dogrzewać?

Liwko
31-07-2011, 18:53
A na czym opierasz twierdzenie, że PC [w tym przypadku - małej mocy, do CWU] musi być jedynym żródłem ciepła w domu?
Kolektory zainstalowałem sobie wcześniej, więc PC już kupić nie mogę?
Jeśli już ją kupiłem, to powinienem kolektory zdemontować?
Gdybym miał PC wcześniej, to chyba logicznym jest, że kolektorów bym nie montował.
W kotle C.O. latem palić nie zamierzam, a grzałkami to się już przez minione lata dość nagrzałem.

Mając solary kupiłeś PC???? Kompletnie tego nie czaję. Ludzie mają różne zboczenia...
Cholera, wyhodowałem sobie następnego wroga na forum...:D

Zigobar
31-07-2011, 20:13
aż tak małe uzyski masz z tych kolektorów, że tyle trzeba dogrzewać?
Nie jest żadną tajemnicą, że przy grubej warstwie chmur uzyski z kolektorów są mizerne - pozostaje grzałka, a to mi się nie podoba.

Zigobar
31-07-2011, 20:24
Mając solary kupiłeś PC???? Kompletnie tego nie czaję. Ludzie mają różne zboczenia...
Cholera, wyhodowałem sobie następnego wroga na forum...:D
A co tu jest do czajenia? Poczytałem, spodobało mi się, kupiłem i podobnie jak kolektory - działa i cieszy. Satysfakcji z własnoręcznie wykonanej i działającej instalacji wycenić nie sposób. Na dodatek jakiś zysk przecież przynosi.
Co do zboczeń, to słyszałem o gorszych...
Z tym wrogiem, to nie przesadzaj. Wystarczy odrobina tolerancji i będzie git:).
Proponuję na tym zakończyć, bo zaśmiecamy wątek.

hydraulik_
31-07-2011, 20:40
Tak to jest z solarami , i tak trzeba kupić pc

surgi22
31-07-2011, 21:21
Chyba że prowadzisz pensjonat czynny głównie w słoneczne upalne lata :wave:

Liwko
31-07-2011, 21:33
Z tym wrogiem, to nie przesadzaj. Wystarczy odrobina tolerancji i będzie git:).


Oki, oki:)

QQQQ
05-08-2011, 14:27
I by się prawie zgadzało. Jeżeli prawdą jest to co pisał HenoK, że jego glikolowa pobiera 15W, to zużycie kWh na samą CWU będziemy mieli podobne. Tylko co z tym wysokim COP pompy P-W w okresie letnim? Napisz może jeszcze do jakich temperatur grzejesz, może to coś wyjaśni.

mozesz mi pomoc wyliczyc COP - nie daje rady:mad:

temp poczatkowa 20.4stC
temp koncowa 45stC
czas podgrzewania 1h 30 min
zuzycie pradu 2,5kWh

a jezeli nie Liwko to moze ktos inny ...

Zigobar
05-08-2011, 15:59
mozesz mi pomoc wyliczyc COP - nie daje rady:mad:

temp poczatkowa 20.4stC
temp koncowa 45stC
czas podgrzewania 1h 30 min
zuzycie pradu 2,5kWh

a jezeli nie Liwko to moze ktos inny ...
Zbiornik masz podobno 300l.
Podgrzałeś o 24,6 stopnia.
Energia pobrana 2,5kWh.
Energia uzyskana 4189,9*24,6*300=30,92MJ
30,92:3,6=8,58kWh
COP=8,58:2,5=3,43
Z ciekawości - jaka była temperatura powietrza?
Rozumiem, że w chwili rozpoczęcia pomiaru, temperatura u góry i u dołu zbiornika była taka sama?

hydraulik_
05-08-2011, 19:49
Czyli jakieś 1,3 zł za 300 l
Działa w dzień i w nocy.
A solary pracowały w tym roku pare dni .Resztę czasu trzeba dogrzewać jakoś

QQQQ
05-08-2011, 22:09
Czyli jakieś 1,3 zł za 300 l
Działa w dzień i w nocy.
A solary pracowały w tym roku pare dni .Resztę czasu trzeba dogrzewać jakoś

nie wiem jak policzyles ze 2,5kWh to 1,3PLN
bo u mnie 2.5KWh *0.32= 0,8PLN

tak czy inaczej taki jest u mnie rzeczywisty COP - i mysle ze jest podobnie u kazdego kto ma PCi P-W
swoja droga temp dzis u mnie byla ok 24 C

zmierzymy jeszcze raz zima

p.s. dziekuje Zigobar za policzenie COP
mnie wychodzilo nierealne 6 :no:

hydraulik_
06-08-2011, 07:31
nie wiem jak policzyles ze 2,5kWh to 1,3PLN
bo u mnie 2.5KWh *0.32= 0,8PLN



Wiozłem fakturę za prąd podzieliłem kwotę przez kWh, a potem pomnożyłem przez 2,5.
Ale 80 gr za 300 l jeszcze lepiej .To tylko potwierdza przewagę pc nad solarami.
Czasami brak COP na poziomie 6 uważny jest za dyskwalifikujący dla pomp ciepła.Ale ja jestem zadowolony z opłat za ciepło .Oczywiście gdy jest zimno opłaty rosną .Ale solary nie działają już w tych drogich okresach .A w tym roku to niewiele działają.

Zigobar
06-08-2011, 10:52
Wiozłem fakturę za prąd podzieliłem kwotę przez kWh, a potem pomnożyłem przez 2,5.
Ale 80 gr za 300 l jeszcze lepiej .To tylko potwierdza przewagę pc nad solarami.
Czasami brak COP na poziomie 6 uważny jest za dyskwalifikujący dla pomp ciepła.Ale ja jestem zadowolony z opłat za ciepło .Oczywiście gdy jest zimno opłaty rosną .Ale solary nie działają już w tych drogich okresach .A w tym roku to niewiele działają.

Mówiąc o kosztach ogrzewania i chcąc uniknąć nieporozumień, lepiej może poprzestać na podaniu zużycia energii przez PC. Koszty - każdy może sobie przeliczyć, zależnie od stawki za 1kWh. Lecz trzeba również podać [o czym niektórzy zapominają] ilość podgrzanej wody lub chociaż pojemność zbiornika i ile razy jest podgrzewany/dobę. Operowanie podczas dyskusji samym poziomem zużycia energii elektrycznej prowadzi również do nieporozumień [to akurat nie do Ciebie:no:].
A przy okazji, jeśli o kosztach - trafiłem na forum na zarzuty wobec właścicieli PC, jakoby zaniżali koszty ogrzewania CWU. Hmm...nie wiem jak tu można coś ukryć?
Moc pobierana - znana.
Moc grzewcza - znana.
Każdy może sobie obliczyć wymagany czas pracy PC [danej mocy] dla podgrzania wymaganej ilości wody. Uwzględni ew. drugą taryfę i koszty [mniej więcej] gotowe.

Jeśli PC p-w basenowe uzyskują podobno COP=ok.5-6, przy różnicy temperatur między DZ i GZ kilka stopni lub nawet zero, to jak uzyskać podobny wynik przy wspomnianej różnicy rzędu 30 i więcej stopni?

Jeśli chodzi o kolektory, to jako ich użytkownik podam Ci przykładowo ilość dni w ostatnich trzech miesiącach, w których dzięki kolektorom miałem temperaturę w zbiorniku w zakresie np. 40-65stopni:
maj - 22
czerwiec - 15
lipiec - 13
Grzeją cały rok [oczywiście z różną sprawnością], lecz dla dużej mocy grzewczej muszą "widzieć" słońce. Przy świetle rozproszonym moc grzewcza spada kilkakrotnie.
PC słońca nie potrzebuje i tu jej wyższość, lecz to jest chyba oczywiste dla każdego i nie ma za bardzo o czym dyskutować. Każde z tych urządzeń dla pewnych zastosowań może być lepsze od drugiego i to użytkownik decyduje o wyborze.

hydrauli, pozwoliłem sobie na cytat, ale właściwie spora część mojej wypowiedzi ma charakter ogólny i niekoniecznie nawiązuje do tego co napisałeś. Mam nadzieję, że nie masz mi tego za złe:).

hydraulik_
06-08-2011, 15:41
Też mam solary .Działają .
Ale ja robię u siebie różne doświadczenia(Mam 4 domy+dom brata +rodziców).
Nie podchodzę do tego aptekarsko.Ale widzę tendencję .
Ja oczekuję informacji i z nich korzystam.\
Dzięki za informacje.
:yes:

QQQQ
06-08-2011, 20:54
Czasami brak COP na poziomie 6 uważny jest za dyskwalifikujący dla pomp ciepła.Ale ja jestem zadowolony z opłat za ciepło .

i to jest najwazniejsze - rowniez dla mnie
tymbardziej ze mam 4 sasiadow - 1 grzeje gazem, 1 eko groszkiem - koszty dla domow o kubaturze 1/2 mojego ocieplenie podobne, mniej maja okien(za ostatni sezon 7m-cy) - gaz 4900PLN, eko groszek - 5600PLN, moje 2500pln
pytanie czy bylo warto? - odpowiedz TAK!!!
jeden z nich ma solary - ale to lato nie bardzo pozwala na ich wykorzystanie i podgrzewa wode dodatkowo - wiec przez caly okres po ogrzewaniu ja mam CWU za kwote do 30pln/m-c -sasiedzi za 3-4, a moze 5 razy tyle, i dlatego uwazam moj wybor zrodla ciepla za sluszny.
pozdr

rwxw
06-08-2011, 21:24
Jeśli chodzi o kolektory, to jako ich użytkownik podam Ci przykładowo ilość dni w ostatnich trzech miesiącach, w których dzięki kolektorom miałem temperaturę w zbiorniku w zakresie np. 40-65stopni: maj - 22 czerwiec - 15 lipiec - 13
U mnie statystyka jest inna. Od marca-kwietnia grzałem wodę gazem chyba ze 2 lub 3 dni. Reszta słońcem, przez długi czas ponad 70 stopni. Ale i tak uważam, że przy pc, czy gazie są ekonomicznie nieopłacalne. Może masz niedowymiarowaną instatalację ?

Zigobar
06-08-2011, 23:02
U mnie statystyka jest inna. Od marca-kwietnia grzałem wodę gazem chyba ze 2 lub 3 dni. Reszta słońcem, przez długi czas ponad 70 stopni. Ale i tak uważam, że przy pc, czy gazie są ekonomicznie nieopłacalne. Może masz niedowymiarowaną instatalację ?
Prawdopodobnie masz lepszy stosunek powierzchni kolektorów do dobowego zużycia wody [to zawsze jest jakiś kompromis, podobnie jak kąt pochylenia].
Gdzieś w ogólnych wytycznych dla instalacji solarnych wyczytałem, że w prawidłowo zaprojektowanej instalacji temperatura wody w zbiorniku nie powinna przekraczać ok. 70stopni. Więc takie założenie przyjąłem i nawet [mniej więcej] się udało. Po dodaniu PC p-w układ mam kompletny:).

hydraulik_
07-08-2011, 07:26
U mnie statystyka jest inna. Od marca-kwietnia grzałem wodę gazem chyba ze 2 lub 3 dni. Reszta słońcem, przez długi czas ponad 70 stopni. Ale i tak uważam, że przy pc, czy gazie są ekonomicznie nieopłacalne. Może masz niedowymiarowaną instatalację ?
Ile zpłaciłeś opłaty stałej w marcu i kwietniu.Bo ja za wode z opłatami 80 zł dla PC

rwxw
07-08-2011, 17:26
Ile zpłaciłeś opłaty stałej w marcu i kwietniu.Bo ja za wode z opłatami 80 zł dla PC
Parę zł, bo mam najtańszy abonament W1- nie zużywam 300m3 rocznie. Wiem, że gaz jest u mnie bez sensu, ale wolę gotowanie na gazie i skoro go mam to nie będę go odcinał.

kbab
07-08-2011, 18:47
a mogę ja też prosić o wyliczenie
bardzo proszę: cop jest równy:
1,2*13*0,3=4,68
przeciętne zapotrzebowanie pc 2,143kW

Zigobar
07-08-2011, 22:35
a mogę ja też prosić o wyliczenie?
Zbiornik dwupłaszczowy z mamką 300/100
temperatura początkowa, 37C, jak woda zaczeła się mieszać, to spadła do 35C i potem grzana do 48C
Energia pobrana 1kwh
czas pracy:28m
na początku temperatura DZ 23C(temperatura pomieszczenia), na końcu temperatura 18C
mi wyszło około COP około 4,5...z góry dzięki
Kolega kbab był szybszy, ale skoro mnie pytałeś, zatem odpowiem.
Dla 300l i przyrostu temp. 13stopni, [licząc jak poprzednio] COP=4,53

kbab
07-08-2011, 23:14
Kolega kbab był szybszy, ale skoro mnie pytałeś, zatem odpowiem.
Dla 300l i przyrostu temp. 13stopni, [licząc jak poprzednio] COP=4,53
policzmy ten 1 przykład
1,2*24,6*0,3/2,5=3,54
skąd te "groszowe" różnice? Nie jestem już dzisiaj w stanie tego dochodzić.
3,43/3,54 oraz 4,54/4,68
ta różnica to zaokrąglenie ciepła właściwego wody w kWh- powinno być 1,1667 a nie 1,2 - wtedy wyniki są jednakowe

Liwko
09-08-2011, 09:51
Również jestem zaskoczony. Pytanie czy to tylko chwyt marketingowy, czy akurat w tym przypadku jest coś nie tak? Myślę, że większość pomp glikolowych latem osiąga podobny COP.

QQQQ
09-08-2011, 10:59
Również jestem zaskoczony. Pytanie czy to tylko chwyt marketingowy, czy akurat w tym przypadku jest coś nie tak? Myślę, że większość pomp glikolowych latem osiąga podobny COP.

jezeli to do mnie -to musze cie rozczarowac zawsze podaje rzeczywiste wyniki

moj cop jest niski - wiec jezeli moglbym miec cos nie tak, to co????
z wrazenia wyczyscilem filtr wody, ale nie byl mocno zabrudzony
mozliwe jest przeklamanie temperatury poczatkowej- odczyt z panelu uzytkownika w PCi

Liwko
09-08-2011, 11:12
Dlaczego rozczarować? Nie zależy mi przecież na tym byś miał niski COP, ale jednak jak na hasła marketingowe odnośnie PC p-w taki masz. Pytanie dlaczego? Czy to tylko puste hasła czy u ciebie jest coś nie tak.
Coś nie słychać tu opinii instalatorów. Panowie, może wy się wypowiecie?

kbab
09-08-2011, 16:44
moj cop jest niski - wiec jezeli moglbym miec cos nie tak, to co?
Ten wyliczony cop wcale nie musi być niski, to trzeba sprawdzić w dłuższym czasie, może kilka takich prób, jeśli w tym czasie był pobór cwu to pc musi to uzupełnić, również straty systemu ogrzewania cwu mają niebagatelny wpływ na jego sprawność, np włączona w tym czasie cyrkulacja.

QQQQ
09-08-2011, 21:10
Ten wyliczony cop wcale nie musi być niski, to trzeba sprawdzić w dłuższym czasie, może kilka takich prób, jeśli w tym czasie był pobór cwu to pc musi to uzupełnić, również straty systemu ogrzewania cwu mają niebagatelny wpływ na jego sprawność, np włączona w tym czasie cyrkulacja.

przy nastapnym pomiarze zakaze uzywania cieplej wody do mojego powrotu do domu ;)- nie pomysllem o tym :(

hydraulik_
09-08-2011, 21:17
ja osobiście w czasie pomiaru umyłem ręce,więcej poboru wody nie było, cała rodzina juz spała, a ja czekałem na kąpiel, aż sie pomierzy. Cyrkulacja włączona cały czas.
Jeżeli do określania Cop nie wyłączyłeś cyrkulacji .To obliczenia są do .....bani.Grzałeś wodę i podłogę.

hydraulik_
09-08-2011, 21:25
Proponuję wrócić do źródła tego tematu -Ogrzewanie budynków pc pW.
Oczywiście wszelkie sposoby wspomagania istniejących systemów ogrzewania są mile widziane.
Np ogrzewanie budynku pompą do cwu w temperaturach powyżej zera zamiast palenia węgla ,propanu ,czy oleju.
Koszty tych rozwiązań a w przyszłości koszty eksploatacji takich systemów.

kbab
09-08-2011, 21:41
Jeżeli do określania Cop nie wyłączyłeś cyrkulacji .To obliczenia są do .....bani.Grzałeś wodę i podłogę.
Ja jestem zwolennikiem obliczania sprawności całego systemu cwu, dlatego najważniejsza jest jej zużyta ilość, temperatura zw i cwu oraz dostarczona energia. Bo co mi daje wysoki cop, duża ilość dostarczonego ciepła np ponad 30kWh/dobę skoro zużycie cwu np mieści się w 150l? W takim przypadku system jest zupełnie nieefektywny i generuje poważne straty chociaż pc pobrała ok 7kWh (cop ponad 4).

kbab
09-08-2011, 21:52
Np ogrzewanie budynku pompą do cwu w temperaturach powyżej zera zamiast palenia węgla ,propanu ,czy oleju.
Już sporo wcześniej sugerowałem instalowanie takiej taniej pc do cwu w sposób umożliwiający wykorzystanie nadwyżki mocy do ogrzewania domu w okresach przejściowych, przecież 4 osobowa rodzina potrzebuje ok 10kWh/dobę na podgrzanie cwu, a taka pci potrafi dostarczyć kilka razy więcej, zatem dlaczego tej nadwyżki nie wykorzystać do ogrzewania, jest to ekonomicznie uzasadnione. Zwłaszcza, że nie ma problemu takiej pc podłączyć w posiadanych systemach.

hydraulik_
10-08-2011, 05:35
Ja jestem zwolennikiem obliczania sprawności całego systemu cwu, dlatego najważniejsza jest jej zużyta ilość, temperatura zw i cwu oraz dostarczona energia. Bo co mi daje wysoki cop, duża ilość dostarczonego ciepła np ponad 30kWh/dobę skoro zużycie cwu np mieści się w 150l? W takim przypadku system jest zupełnie nieefektywny i generuje poważne straty chociaż pc pobrała ok 7kWh (cop ponad 4).
Masz rację ,jeżeli interesuje cię COP budynku

kbab
10-08-2011, 08:59
Przepraszam, na jakiej podstawie tak sądzisz? obiegówki z CO nie pracowały...tylko pompka cyrkulacyjna z CWU. Biorąc to pod uwagę, to tylko COP był większy...
ok, policzmy sprawność systemu w sytuacji kiedy ręcznie ustawiam temp cwu na np 60stC i wyjeżdżam z rodziną na urlop, po powrocie okazuje się, że zużycie cwu = 0, pc pobrała 100kWh, dostarczyła do systemu 400kWh (cop=4) - inaczej nie można w takiej sytuacji interpretować zużycie energii jak strata, co obniży sprawność systemu w podliczeniu rocznym. Jeśli sprawność samego kotła może być wysoka, to już nie musi być taka dla całego systemu grzewczego w domu, bo jeśli ten będzie generował duże straty to one będą uwzględnione w rocznym zapotrzebowaniu domu co bezpośrednio odczujemy w kosztach nośnika energii.

kbab
10-08-2011, 10:18
Po co grzać wodę, jak nikogo w domu nie ma?
ten ekstremalny przykład był tylko po to aby głównie zwrócić na potrzeby i zużycie cwu, bo jeśli komuś pc zużywa 10kWh/dobę przy przyzwoitym cop dostarcza 48kWh/dobę do systemu to (obecnie tylko na cwu) ta ilość podgrzewa 1m3 wody o 40stC, zatem jeśli tyle nie zużywa na dobę to system generuje straty (oczywiście każdy tak ma) i najważniejsze jest aby je prawidłowo policzyć, wówczas prawidłowo policzymy sprawność system.

hydraulik_
20-08-2011, 16:22
Najtaniej jest nie grzać nic.Ale to dość skrajny wypadek

kbab
20-08-2011, 18:56
Najtaniej jest nie grzać nic.Ale to dość skrajny wypadek
morsy tak mają, tylko że w takim przypadku jest problem z higieną - w zimnej wodzie brud nie puszcza. Ale zawsze warto wiedzieć jak tanio zaspokoić potrzeby na cwu.

Masz rację ,jeżeli interesuje cię COP budynku
to coś nowego i na pewno nie miałem tego na myśli, bo sprawność systemu to nie to samo co sprawność pc - źle wykonany system może generować poważne straty - pewnie znasz stare systemy grzewcze grawitacyjne gdzie grube rury do grzejników prowadzone były przez nieogrzewane strychy, a żeby taki dom 120m2 zimą ogrzać to szło węgla 10-12 ton, tu sprawność kotła miała mniejsze znaczenie.

kbab
23-08-2011, 15:14
specjalnie do cwu i wspomagania co Hewaleks wypuścił pc serii WBC, trochę drogie, ale już coś
http://www.hewalex.pl/oferta/pompy-ciepla-powietrzne-serii-wbc/

tomek131
25-08-2011, 23:08
http://pompycieplakrakow.pl/alpha-innotec/

Ktoś coś wie? W szczególności o alpha innotec

kbab
26-08-2011, 09:16
A czemu tylko o nich ?
bo oni mają coś nowego, i pasuje do tego tematu
http://pompaciepla.pl/alpha-innotec-nowa-powietrzna-pompa-ciepla-seri-lwd-z-wysokim-wspolczynnikiem-cop-37-a2w35-i-temperatura-zasilania-70oc/

tomek131
27-08-2011, 10:16
Więc nikt nie słyszał nic o Alpha innotec? Bo ja dotąd nigdy.....
Znalazłem jakąś sporną wymianę zdań z 2009 roku między gościem z tej krakowskiej firmy (oferującej teraz te pompy) a serwisantem alpha innotec.Spierali się dość ostro.Gość z alpha innotec zachwalał swój towar (powietrzne pompy) a gość z tej krakowskiej firmy studził mocno jego zachwyt,udowadniając ,że nie zawsze i nie wszędzie należy takie pompy zalecać.Wchodzę na stronę tej krakowskiej firmy ,a oni mają w ofercie... alpha innotec.Widać się polubili.....i gość stwierdził ,że jednak alpha innotec dobre.Stąd moje pytanie :)

HAL9000
31-08-2011, 21:15
Witam po przerwie!
Mam pytanie do osób, które zajmują się montażem PCi P/W. Otóż chciałbym zakupić za granicą moduł zewnętrzny pompy Mitsubishi Zubadan - czy nie byłby to problem dorobienie reszty systemu czyli sterownik i hydrobox już nie koniecznie MItsubishi tak aby zejść z ceną kompletnego systemu grzewczego?

malux20
04-09-2011, 09:17
no podłogówkę założymy w łazienkach.
w pokojach nie chcemy tego pod drewnem.
mam pytanie czy ktoś z Was używa fancojlę.
czy faktycznie przy dobrych fancojlach nie ma hałasu?
może są jakieś tradycyjne grzejniki które odpowiednio przewymiarowane załatwią temat.
boję się że fancojla za 2500zł po 10 latach będzie do wymiany

bitter
04-09-2011, 12:38
Proponuję wrócić do źródła tego tematu -Ogrzewanie budynków pc pW.
Oczywiście wszelkie sposoby wspomagania istniejących systemów ogrzewania są mile widziane.
Np ogrzewanie budynku pompą do cwu w temperaturach powyżej zera zamiast palenia węgla ,propanu ,czy oleju.
Koszty tych rozwiązań a w przyszłości koszty eksploatacji takich systemów.

A jak to połączyć w przypadku powiedzmy grzania domu zwykłym piecem elektrycznym? Jak zestawić ze sobą te urządzenia tak aby pompa do CWU grzała kiedy da radę a piec elektryczny się nie włączał. Jak ustawić piec aby właczył się kiedy pompa już nie daje rady? No i jak taką pompaę można wpiąć do systemu ? Może mnie ktoś pokierować?

I sprawa druga bardzo istotna dla mnie. Nie wiem czy zdecyduje się od razu na PC ale chciałbym przygotować dom pod taką instalację. Podobno część zewnętrzna pompy powinna być na południowej stronie budynku. U mnie pom. gosp. znajduje się w północno-zachodniej części domu. Co lepiej zrobić; poprowadzić przepusty od południowej ścianie w ociepleniu podłogi do pomieszczenia gospodarczego (ok 11 metrów) i tamtędy w przyszłości puścić rurki czy może postawić zewnętrzną część poza budynkiem tak aby słońce miało do niej dostęp i w ziemi potem pociągnąć instalację? Ten drugi sposób wydaje mi się mieć spore straty bo czynnik grzewczy będzie musiał pokonać kilka metrów w ziemi. Nawet ocieplona instalacja będzie chyba generowała spore straty.

bitter
04-09-2011, 14:55
Ponieważ cały czas nie mogę sam ze sobą się porozumieć czy grzać prądem czy pompa powietrzną takie rozwiązanie wydaje mi się genialne. Arturo moim zdaniem błędne połączenie. W momencie kiedy włączy się pompa to wychłodzi ci zbiornik CWU do temperatury podłogówki. Poza tym jeżeli piec ma swoją pompę to dwie pompy na jednej linii będą sobie przeszkadzać. Ale tutaj się powinni hydraulicy wypowiedzieć.

A swoją drogą takie pompy mają dwie wężownice? Czy to ma być osobna pompa i dodatkowy zbiornik?

bitter
04-09-2011, 20:10
A jak się jednak wychłodzi to przecież niech się PCi załączy i dogrzewa

No nie do końca bo w momencie włączenia pompy od podłogówki to wyziębienie nastąpi moim zdaniem dość szybko i pompa nie zdąży nagrzać wody i będziesz się kąpał w zimnej. Widzę też jeszcze jeden problem. Przy temperaturach, w których już PC nie daje rady raczej obieg przez nią powinien być wyłączony i grzać powinien sam piec elektryczny a pompa tylko CWU. Bo będziesz miał taką sytuację, że wężownica cały czas będzie operowała w granicach 20-30 stopni bo tyle do podłogówki wystarczy a ciepło generowane przez PC będzie zabierane do podłogówki. Chyba przy takim połączeniu woda w zasobniku nigdy się nie nagrzeje do 45 stopni. No ale też czekam na wypowiedzi fachowców. Aż nie chce mi się wierzyć, że nikt nie sprawdził takiego rozwiązania.

Przemyślałem jeszcze jedną rzecz a gdyby w ogóle zrezygnować z pieca elektrycznego a do pompy wmontować grzałkę powiedzmy 6kW (można sobie wymienić w takich pompach na większą?) i z tej dolnej wężownicy puścić wodę do CO. Doszedł by tylko koszt pompki, zaworu trójdrożnego i sterownika pogodowego. Nie wiem jaka jest temperatura wody w podłogówce np. przy -20 stopni na dworze bo taką maksymalną temperaturę trzeba by zapewnić w dolnej wężownicy.

No i dochodzą jeszcze kwestie przepustnic powietrza. Zimą pompa powinna pobierać i wyrzucać powietrze na zewnątrz a latem z wewnątrz bo przy okazji grzania CWU schłodziła by dom.

bitter
04-09-2011, 21:14
Powtórzę też pytanie gdzie lepiej zamontować zewnętrzny moduł w przypadku pomp split - na południowej ścianie i ciągnąć 11metrów instalację do wymiennika wewnętrznego czy wolnostojąco i prowadzić instalację pod ziemią (jakie straty?)

bitter
05-09-2011, 17:20
Coś nas hydraulicy Arturo opuścili ;-(

hydraulik_
10-09-2011, 18:55
Powtórzę też pytanie gdzie lepiej zamontować zewnętrzny moduł w przypadku pomp split - na południowej ścianie i ciągnąć 11metrów instalację do wymiennika wewnętrznego czy wolnostojąco i prowadzić instalację pod ziemią (jakie straty?)
Moduł zewnętrzny montuje sie w dowolnym miejscu ale tak aby nie'' walczył'' z wiatrem.Najlepiej tyłem do jakiejś przegrody.Jak najmniej rur na zewnątrz.
Można prowadzić rury przez budynek nawet 50 metrów .Ale te rury prowadzi sie dość trudno (Unika sie lutowania)

hydraulik_
10-09-2011, 18:56
Coś nas hydraulicy Arturo opuścili ;-(
Montujemy pompy:yes:

bitter
11-09-2011, 17:25
Coś mi się wydaje, że nie ma jednak tutaj odpowiednich fachowców coby rozkminili temat ;-) Czuje się jak czasem czułem się w szkole kiedy nie było od kogo ściągnąć bo wszyscy wiedzieli mniej ode mnie ;-)

hydraulik_
11-09-2011, 21:25
A jak to połączyć w przypadku powiedzmy grzania domu zwykłym piecem elektrycznym? Jak zestawić ze sobą te urządzenia tak aby pompa do CWU grzała kiedy da radę a piec elektryczny się nie włączał. Jak ustawić piec aby właczył się kiedy pompa już nie daje rady? No i jak taką pompaę można wpiąć do systemu ? Może mnie ktoś pokierować?

I sprawa druga bardzo istotna dla mnie. Nie wiem czy zdecyduje się od razu na PC ale chciałbym przygotować dom pod taką instalację. Podobno część zewnętrzna pompy powinna być na południowej stronie budynku. U mnie pom. gosp. znajduje się w północno-zachodniej części domu. Co lepiej zrobić; poprowadzić przepusty od południowej ścianie w ociepleniu podłogi do pomieszczenia gospodarczego (ok 11 metrów) i tamtędy w przyszłości puścić rurki czy może postawić zewnętrzną część poza budynkiem tak aby słońce miało do niej dostęp i w ziemi potem pociągnąć instalację? Ten drugi sposób wydaje mi się mieć spore straty bo czynnik grzewczy będzie musiał pokonać kilka metrów w ziemi. Nawet ocieplona instalacja będzie chyba generowała spore straty.
Jednostka zewnętrzna nie musi stać na południu .Miejsce jest dowolne .Na południu może zaszkodzić w lecie bo jest zadana temperatura maxymalna
A sterowanie można rozwiązać na wiele sposobów .Np regulator pogodowy z kaskadą.Lub mozna doświadczalnie ustalić do jakiej temperatury wystarcza PC.

rzufik1
11-09-2011, 22:31
Jednostka zewnętrzna nie musi stać na południu .Miejsce jest dowolne .Na południu może zaszkodzić w lecie bo jest zadana temperatura maxymalna
A sterowanie można rozwiązać na wiele sposobów .Np regulator pogodowy z kaskadą.Lub mozna doświadczalnie ustalić do jakiej temperatury wystarcza PC.

apropo lata... zauważyłem że moje fujitsu daje ciałą przy grzaniu CWU jeśli na zewnątrz jest już 27 stopni ciepła... normalnie za szybko osiąga temperaturę ; informuje że grzeje ale obniża temperature zasilania i ....
ostatnio przyłapałem ją jak CWU miałą 45 stopni ( brakło jednego) i widze zę pracuje ale jakoś podlicznik ledwo miga więc patrzę po parametrach... sprężarka 100 % temperartura zasilania 53 stopnie.... za chwilę dalej sprężarka 100 % a zasilanie już 49 stopni....
po poł godzinie wrociłem.... a tam
sprężarka 100 %; temperatura zasilania 35 stopni... a CWU już ma 39 stopni...
dała na wsteczny ...
ktoś wytłumaczy o co tu chodzi?

hydraulik_
12-09-2011, 20:08
apropo lata... zauważyłem że moje fujitsu daje ciałą przy grzaniu CWU jeśli na zewnątrz jest już 27 stopni ciepła... normalnie za szybko osiąga temperaturę ; informuje że grzeje ale obniża temperature zasilania i ....
ostatnio przyłapałem ją jak CWU miałą 45 stopni ( brakło jednego) i widze zę pracuje ale jakoś podlicznik ledwo miga więc patrzę po parametrach... sprężarka 100 % temperartura zasilania 53 stopnie.... za chwilę dalej sprężarka 100 % a zasilanie już 49 stopni....
po poł godzinie wrociłem.... a tam
sprężarka 100 %; temperatura zasilania 35 stopni... a CWU już ma 39 stopni...
dała na wsteczny ...
ktoś wytłumaczy o co tu chodzi?
Tak bywa z tym południem ,
Tam są dwa systemy regulacyjne.Jeden w jednostce wewnętrznej i on żąda 100 % .A jednostka zewnętrzna nie wykonuję polecenia bo ma inne pomysły ,ale nie pobiera prądu.Poobserwuj dłużej.