PDA

Zobacz pełną wersję : Pompy ciepła powietrze woda



Strony : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 [20] 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74

Pyxis
17-12-2012, 00:40
miki, oni Cie zamecza chlopie ;)

miki121
17-12-2012, 00:53
jego prawo..
jeżeli człowiek nie widzi że ktoś próbuje rozwiązać problem tylko lubi prowadzić dym na forum to jego sprawa.
ja jestem ten głupi instalator który ma wszystko w dup....
więc cóż mi powiedzieć niech plują jadem przecież to wszyscy to fachowcy :(
jutro przerzucam sprawę do centralnego serwisu i niech on się tym zaopiekuje..
bo ja widać jestem mało wiarygodny w oczach tych fachowców....

r.tyrman
17-12-2012, 03:04
jego prawo..
jeżeli człowiek nie widzi że ktoś próbuje rozwiązać problem tylko lubi prowadzić dym na forum to jego sprawa.
ja jestem ten głupi instalator który ma wszystko w dup....
więc cóż mi powiedzieć niech plują jadem przecież to wszyscy to fachowcy :(
jutro przerzucam sprawę do centralnego serwisu i niech on się tym zaopiekuje..
bo ja widać jestem mało wiarygodny w oczach tych fachowców....

Miki zrozum frustrata! Święta się zbliżają. Ja poczekam.

chcialbympompe
17-12-2012, 07:14
np ja mam 01.4
Od jak dawna masz swoją PC? U mnie pokazuje, że ma soft 02.9 czyli jakby epokę dalej. Magnolia ma ten sam. Może im nowszy tym gorszy?

chcialbympompe
17-12-2012, 07:16
Miki zrozum frustrata!
Ciekawe jak ty byś się zachowywał po wydaniu 30kzł na urządzenie, które zamiast ogrzewać dom jak przystało zajmuje się głównie produkcją lodu i to nieprzydatnego do drinków?

miki121
17-12-2012, 07:22
Ciekawe jak ty byś się zachowywał po wydaniu 30kzł na urządzenie, które zamiast ogrzewać dom jak przystało zajmuje się głównie produkcją lodu i to nieprzydatnego do drinków?

Każde urządzenie chłodnicze klimatyzator pompa ciepła itp. ma prawo się odszraniać a to co jaki czas jest uzależnione od parametrów pracy i otoczenia

Magnolia18
17-12-2012, 07:51
jego prawo..
jeżeli człowiek nie widzi że ktoś próbuje rozwiązać problem tylko lubi prowadzić dym na forum to jego sprawa. ja jestem ten głupi instalator który ma wszystko w dup.... więc cóż mi powiedzieć niech plują jadem przecież to wszyscy to fachowcy :( jutro przerzucam sprawę do centralnego serwisu i niech on się tym zaopiekuje.. bo ja widać jestem mało wiarygodny w oczach tych fachowców....

Miki ? foch ? Taki duzy chlopczyk ?

Nie prowadzi dym a odpowiada na pytania.
Nie prowadzi dym a szuka odpowiedzi ( moze ktos mial juz taka sytuacje ).
Wszystko to trwa a rozwiazania nie widac. Poza tym, ze mam obiekcje co do watpliwych dla mnie tez o wilgotnosci, mojej instalacji, moim domu zauwaz, racz, ze nigdzie nie twierdze, ze olewasz. Ale sukcesow tez nie masz.

Dla Ciebie to kolejna bitwa, dla mnie Odsiecz Wiedenska, Austerlitz, Stalingrad, Iwo Jima. Ty wygrasz kilka innych bitew i bedzie ok, dla mnie waza sie losy swiata. Mojego Swiata.
Dla Ciebie ewentualna porazka nie znaczy wiele, strzelisz kilka goli i wskoczysz na czub tabeli ponownie.
Dla mnie ta porazka bedzie oznaczala spadek do 2 ligi !

Try Walking in my shoes ...

autorus
17-12-2012, 08:29
Miki wybacz ale nie rozumiem w jakim celu starasz się na forum rozwiązać te problemy z pompą? Jest to bardzo nieprofesjonalne.
Na dodatek na własne życzenie dostajesz zjebki od ludzi którzy nie maja bladego pojęcia o problemie bo go naocznie nie widzieli.
Taka dyskusja będzie trwała 50 stron może więcej. Na koniec rozwiążesz problem ale kogo to będzie obchodziło, wszak przez 50 stron nie dawałeś rady. Znaczy jesteś do dupy. Nikogo tez nie będzie obchodziło ile w to włożysz energii, zaangazowania. Po co to robisz? Szkoda zdrowia.

Magnolia18
17-12-2012, 08:49
Miki zrozum frustrata! Święta się zbliżają. Ja poczekam.

Nie zycz drugiemu co ... i tak dalej :)
Oby, kiedys Ciebie, ktos nie nazwal podobnie. Wszak jedziesz na podobnym koniu, siodlo masz nowsze ale kon ten sam.

r.tyrman
17-12-2012, 09:58
Nie zycz drugiemu co ... i tak dalej :)
Oby, kiedys Ciebie, ktos nie nazwal podobnie. Wszak jedziesz na podobnym koniu, siodlo masz nowsze ale kon ten sam.

Frustrat to nie przezwisko. Określa tylko stan twoich nerwów. Poza tym wstawiłem się za ciebie. ;)

Pyxis
17-12-2012, 10:00
wstawiłem się za ciebie. ;)

"Za TOBA"
Teraz napisales, ze sie per procura uchlales za Magnolie ;-)

Kasia & Krzysiek
17-12-2012, 10:41
Moze kolega od mgiel na jeziorze by napisal co u niego...

Widzę cholera że przylegnie do mnie "człowiek z mgły"... no cóż zwolennikiem teorii spiskowych nie jestem ale...
... przeprosić Pyxis'a wypada co uczyniam.

No jakoś nie obserwowałem ostatnio mocno pompy ale ciepło też było, aktywne rozmrażanie występuje "chyba" raz 1,5h z naciskiem na chyba jak przyczaję dokładnie dam znać... a i dzięki za pomoc z czasami działania pomogło, mój błąd i niedopatrzenie w ustawieniach, ja też mam soft 02.9

pozdro

plusfoto
17-12-2012, 10:58
Widzę cholera że przylegnie do mnie "człowiek z mgły"...
Dobrze że nie z bagien.:)

Magnolia18
17-12-2012, 11:37
Widzę cholera że przylegnie do mnie "człowiek z mgły"... no cóż zwolennikiem teorii spiskowych nie jestem ale...
... przeprosić Pyxis'a wypada co uczyniam.

Kolega z mgiel bylo ... ale czlowiek z mgly tez brzmi uroczo :)


Frustrat to nie przezwisko. Określa tylko stan twoich nerwów. Poza tym wstawiłem się za ciebie. ;)

Dziekuje !

chcialbympompe
17-12-2012, 12:21
A jesteście jakoś konkretnie umówienie z Michałem na kolejną wizytę?

r.tyrman
17-12-2012, 12:25
"Za TOBA"
Teraz napisales, ze sie per procura uchlales za Magnolie ;-)

Masz rację :) Ale nie wykluczone że kiedyś wypiję za Magnolię kieliszeczek;)

malux20
17-12-2012, 12:49
ryczałt 360 zł brutto mi się nie podoba
gadanie o samochodach i serwisach nie jest trafne
tam chodzi o bezpieczenstwo
mówienie jakie to pompy są fajne i wygodne jest wtedy dziwne
jakoś nie mogę sobie przypomnieć żebym przy piecach płacił za serwisy.

pażdziernik listopad i grudzień to w tej kwocie się zmieszczę z grzaniem
taki przegląd to pewnie u mnie 1/4 całego sezonu.

Jacekss
17-12-2012, 13:10
ale np za przegląd i czyszczenie komina do takiego pieca węglowego to już trzeba zapłacić, więc za darmo nie ma
no chyba że ktoś nie robi przeglądów kominiarskich

malux20
17-12-2012, 13:13
faktycznie a ile to kosztuje?

Jacekss
17-12-2012, 13:21
a tego nie wiem, jeszcze nie czyściłem (do kominka), szacuje że coś 150 zł

Empus
17-12-2012, 16:58
ryczałt 360 zł brutto mi się nie podoba
gadanie o samochodach i serwisach nie jest trafne
tam chodzi o bezpieczenstwo
mówienie jakie to pompy są fajne i wygodne jest wtedy dziwne
jakoś nie mogę sobie przypomnieć żebym przy piecach płacił za serwisy.

pażdziernik listopad i grudzień to w tej kwocie się zmieszczę z grzaniem
taki przegląd to pewnie u mnie 1/4 całego sezonu.

No mi się wydaje że przypadku ogrzewania domu, też chodzi o bezpieczeństwo. Bezpieczeństwo że w zimę nie zostanie bez ogrzewania. Ojciec miał taką historię dwa razy, że w zimę w największe mrozy coś działo mu się z piecem i ogrzewał dom jedynie kominkiem z którego nie ma rozprowadzenia po domu i od tego czasu zaczął regularnie serwisować piec i jest ok. Więc płacisz za to, żeby ktoś zobaczył czy wszystko jest ok, czy jakaś część nie wymaga wymiany itd.

Liwko
17-12-2012, 17:11
No mi się wydaje że przypadku ogrzewania domu, też chodzi o bezpieczeństwo. Bezpieczeństwo że w zimę nie zostanie bez ogrzewania. Ojciec miał taką historię dwa razy, że w zimę w największe mrozy coś działo mu się z piecem i ogrzewał dom jedynie kominkiem z którego nie ma rozprowadzenia po domu i od tego czasu zaczął regularnie serwisować piec i jest ok. Więc płacisz za to, żeby ktoś zobaczył czy wszystko jest ok, czy jakaś część nie wymaga wymiany itd.

Wiesz co jest najlepszym systemem awaryjnym w domu? Dobre ocieplenie! Jeżeli takie będzie, to nawet kilka dni z awarią podczas mrozów nie będzie problemem. A za 369zł to mogę przez pewien czas nawet farelkami grzać i to w pierwszej taryfie.:yes:

piter719
17-12-2012, 19:49
Od jak dawna masz swoją PC? U mnie pokazuje, że ma soft 02.9 czyli jakby epokę dalej. Magnolia ma ten sam. Może im nowszy tym gorszy?
mam w stopce. od VIII. no właśnie. może to błędy wieku dzieciecego. i te zużycie jakieś sporo większe od waszych. ja rozumiem parametry domu, ale mam ocieplony w miarę dobrze. ty chyba masz grzejniki i jak zużycie. właśnie mówili że ten wspaniały Dreamliner się psuje za tle baniek. to co tam nasze pompki.

jbloch
17-12-2012, 20:48
[QUOTE=Arturo72;5684621]Ale tu nie chodzi tylko o części,tu jest ważna a nawet bardzo ważna sprawa serwisu i gwarancji na to.
Nie raz pisałem,że mimo tego,że części do zachodnich marek pochodzą z chin to duże firmy mają kontrole jakości tutaj lub tam i patrzą na ręcę i nie dopuszczą bubla.Co innego jak pompa montowana jest na rynek chiński i nie ma naklejki.

W zakładach Opla w Gliwicach kadra kierownicza,kontrola jakości jest niemiecka a nie polska...

W czasie jak mi oferowali była rozmowa o rocznej gwarancji,tylko sprzedawcy a nie producenta.[/QU
Akurat pracuje obecnie w szacownej ,z dużą tradycją , bardzo markowej niemieckiej firmie, i powiem ci, że przeważająca większość urządzeń ma tylko naklejkę z niemiecką nazwą , produkuje się to w chinach, a tam ta szacowna niemiecka firma nawet nie ma fabryki, i nawet nie wyobrażaj sobie, że stoi tam german na chińczykiem i patrzy co on robi.Sprzedaje się te wyroby chińskich rąk z niemiecką naklejką , dużo tych wyrobów jest nie najwyższej jakości( ale są też co prawda w mniejszości,naprawdę dobre wyroby) , ale cena w detalu to już jest bardzo markowa.
Ostatnio spotkałem znajomego stolarza i powiedział mi że pracuje tylko na sprzęcie tej firmy( te które miał akurat najwyższych lotów to nie są), i głowę by dał sobie uciąć, jakie to ma dobre niemieckie urządzena. No cóż poprawny marketing czyni cuda , a dla tych białych kołnierzyków na samej górze liczy się tylko zysk.
A my ,szare myszki, musimy tylko się nauczyć odróżniać ziarno od plewy.

Magnolia18
17-12-2012, 21:20
Akurat pracuje obecnie w szacownej ,z dużą tradycją , bardzo markowej niemieckiej firmie, i powiem ci, że przeważająca większość urządzeń ma tylko naklejkę z niemiecką nazwą , produkuje się to w chinach, a tam ta szacowna niemiecka firma nawet nie ma fabryki, i nawet nie wyobrażaj sobie, że stoi tam german na chińczykiem i patrzy co on robi.Sprzedaje się te wyroby chińskich rąk z niemiecką naklejką , dużo tych wyrobów jest nie najwyższej jakości( ale są też co prawda w mniejszości,naprawdę dobre wyroby) , ale cena w detalu to już jest bardzo markowa ...

Robert B ?

Liwko
17-12-2012, 21:31
Robert B ?

Kiedyś to była FIRMA :yes:

Magnolia18
17-12-2012, 21:33
Kiedyś to była FIRMA :yes:

znak wciaz wart wiele

Liwko
17-12-2012, 21:41
znak wciaz wart wiele

I tylko znak.

jbloch
17-12-2012, 21:43
Robert B ?
Nie,
Niee ,dla roberta pracowałem wcześniej
Ci mają główną siedzibe na Polskę i serwis centralny w Stargardzie Szczecińskim.

jbloch
17-12-2012, 21:46
znak wciaz wart wiele
no nie , nie robert to w tej chwili nr 1 w polsce , owszem mają też amatorszczyzne ale tego domagał się rynek , ale mają dużo profi z najwyższej półki, dla każdego coś się znajdzie

Magnolia18
17-12-2012, 22:09
Nie,
Niee ,dla roberta pracowałem wcześniej
Ci mają główną siedzibe na Polskę i serwis centralny w Stargardzie Szczecińskim.

:)

chcialbympompe
17-12-2012, 22:15
serwis centralny w Stargardzie Szczecińskim.
Don't work. Play ;) albo pray :)

miki121
17-12-2012, 23:12
mam w stopce. od VIII. no właśnie. może to błędy wieku dzieciecego. i te zużycie jakieś sporo większe od waszych. ja rozumiem parametry domu, ale mam ocieplony w miarę dobrze. ty chyba masz grzejniki i jak zużycie. właśnie mówili że ten wspaniały Dreamliner się psuje za tle baniek. to co tam nasze pompki.

Twój soft jest nowszy.
On jest z nowej generacji w której już nie ma Albatrosa :)
I twój soft jest bardziej rozbudowany..

chcialbympompe
18-12-2012, 07:02
Twój soft jest nowszy.
On jest z nowej generacji w której już nie ma Albatrosa :)
I twój soft jest bardziej rozbudowany..
Czy to oznacza, że Atlantic "po lifcie" ma zupełne inny sterownik?
A jaki jest ostatni soft to Albatrosa 41.813, który siedzi w naszych pompkach?

miki121
18-12-2012, 07:10
Czy to oznacza, że Atlantic "po lifcie" ma zupełne inny sterownik?
A jaki jest ostatni soft to Albatrosa 41.813, który siedzi w naszych pompkach?

Z tego co pamiętam były jeszcze dwie zmiany.
Sprawdzałem szczegółowe informację dotyczące odmrażania i ustawienia w sofice nie mają zbyt dużego wpływu na taktowanie.
Cały sposób sterowania odbywa się w agregacie i tam na płycie siedzi sobie soft :)
On ma za zadanie wyliczanie momentu odszraniania - w oparciu o pomiary powietrza parownika itp.
Co do sterowania czasowego jest jeden fakt który w przypadku braku odszraniania przez 240min reaguje i przechodzi w defrost.
Pisanie że można parowania uściślić - określić np. timer-em jest niezgodne z prawdą.
Algorytm pilnuje tego a jedyną nastawą czasową jest 240min.

r19
18-12-2012, 07:29
Nie mądrzę się bo się nie znam, tylko się zastanawiam nad tym, że w porównywalnych warunkach Magnolia nie miał wczesniej defrostów co 35 minut, a teraz ma. Co takiego (jaki parametr) musiał się zmienić (na stałe?), że jest tak a nie inaczej.

tomek_glw
18-12-2012, 07:41
Nie mądrzę się bo się nie znam, tylko się zastanawiam nad tym, że w porównywalnych warunkach Magnolia nie miał wczesniej defrostów co 35 minut, a teraz ma. Co takiego (jaki parametr) musiał się zmienić (na stałe?), że jest tak a nie inaczej.

To nie pompa.
To z jeziora wylazł Jozin!

miki121
18-12-2012, 07:44
Nie mądrzę się bo się nie znam, tylko się zastanawiam nad tym, że w porównywalnych warunkach Magnolia nie miał wczesniej defrostów co 35 minut, a teraz ma. Co takiego (jaki parametr) musiał się zmienić (na stałe?), że jest tak a nie inaczej.

Według Francuzów mogła paść płyta w jednostce zewnętrznej.
Która wczoraj już do mnie wyszła.
Więc albo dzisiaj albo jutro rano ją wymienimy i napewno Magnolia nie omieszka się wypowiedzieć na ten temat.
:p

miki121
18-12-2012, 07:46
To nie pompa.
To z jeziora wylazł Jozin!

A u kolegi znad jeziora to całkiem co innego nabroił instalator który ją montował :)
Ale w sobotę ta sprawa po serwisie przeminie jak mgła :)

r19
18-12-2012, 08:03
Nie obwieszczaj sukcesu póki nie naprawisz.
Już raz było... "Hurrraaaa... termistor" :)

miki121
18-12-2012, 08:11
Nie obwieszczaj sukcesu póki nie naprawisz.
Już raz było... "Hurrraaaa... termistor" :)

Wiesz pompa działa i grzeje - jedyny mankament to defrosty które denerwują klienta i jego portfel :(

gall86
18-12-2012, 08:16
miki czekam na instrukcje :D

co do tematu: ludzie nie widzą co montują, a potem wyżywają się na kim popadnie, miki na twoim miejscu (i artura) nie bawiłbym się w opisywanie na forum spraw związanych z serwisem. nic na tym nie zyskasz, a stracic mozesz wiele.

r19
18-12-2012, 08:37
miki czekam na instrukcje :D

co do tematu: ludzie nie widzą co montują, a potem wyżywają się na kim popadnie, miki na twoim miejscu (i artura) nie bawiłbym się w opisywanie na forum spraw związanych z serwisem. nic na tym nie zyskasz, a stracic mozesz wiele.

Nie, no jasne, niech będzie tylko sielanka, a problemów zero.
Lepiej głośno mówić o takich sprawach, np. masz grzejniki to tanio nie będzie.

chcialbympompe
18-12-2012, 08:39
ludzie nie widzą co montują
Rozumiem, że masz na myśli sprzedawcę/montera? Bo chyba nie klienta, któremu przedstawiono sprawę na zasadzie "będzie pan zadowolony"?

miki121
18-12-2012, 08:40
Ale tu oto chodzi aby ludzie zrozumieli co kupują a nie potem się wyżywali na innych :)
Bo jeżeli nie zrozumieją co chcą kupić i co to daje to nigdy nie będą zadowoleni z siebie:)
Co do serwisu właśnie kończę swoją stronę www.st24.com.pl i tam jest opisane jasno i czytelnie co przy czym powinno się sprawdzać i jest stawka serwisowa od kotła po klimę na pompie kończąc..
Jest gro ludzi co za 300zł na klęczkach do Częstochowy pójdzie bo to drogo ale po 4 latach jak im padnie pompa i się okaże że pan Heniu który to podłączył zapomniał o próżni i sprężarka padła to nagle się okaże że zamiast wydać 1200zł za serwis przez 4 lata wydadzą około 5000tyś złoty za wymianę nowej i wtedy może puknie się jeden z drugim w makówkę...
Ja serwisuje wszystko co muszę kocioł a nawet kominiarz miałem już przed zimą i umówiłem się z nim na wiosnę...
Bo nie chcę się obudzić w zimny domu lub co gorszę przy piecykach gazowych usnąć w wannie i z niej już nie wyjść...
Przez dwa lata miałem mieszkanie w wspólnocie w BB i tam co roku przed zimą przychodzili Panowie i regulowali okna oraz sprawdzali uszczelki niby można by powiedzieć że złodzieje że chcą 150zł za mieszkanie za pokręcenie kilkoma śrubkami :)
Ale po ich wizycie zima upływał miło i przyjemnie.
Wszystko się otwierało i zamykało płynnie itp.

miki121
18-12-2012, 08:41
Rozumiem, że masz na myśli sprzedawcę/montera? Bo chyba nie klienta, któremu przedstawiono sprawę na zasadzie "będzie pan zadowolony"?

A komu tak przedstawiono sprawę???

gall86
18-12-2012, 08:46
Nie mówie o sielnace, ale o tym, że ktoś kogoś wkręcił w gówno, a miki wychodzi na ofiarę tego tematu. chodzi mi o magnolie - to idealny przyklad, jak ktos sie dal nabrac. miki probuje to odkrecic i wychodzi na tym kiepsko.
Wiem, ze pompy ciepla p-w nie sa idealne, ale opisywane problemy sa spowodowane niewiedza i bledami w montazu. Kazde urzadzenie blednie zamontowane nie ma prawa dzialac poprawnie.
Klient kupujac dana rzecz powinien chociaz w minimalnym stopniu zainteresowac sie danym sprzetem.

miki121
18-12-2012, 08:54
A co rozumiesz określenie błędy w montażu :)

gall86
18-12-2012, 08:59
Nieprawidłowy montaż. Wierz mi, że nawet pralkę można źle podłączyć :D nie takie rzeczy widziałem. I nie mówię, że ty coś źle zamontowałeś, tylko ogólnie. Źle zamontowana pompa, czy to PW, czy grunt będzie działać źle, albo nie będzie działać wcale. Zatem przy ocenie pomp, która lepsza powinniśmy brać pompy prawidłowo zainstalowane i działające zgodnie ze swoim przeznaczeniem.
Porównanie pompy gruntowej z nowego domu, odpowiednio ocieplonego do ogrzewania pompą ciepła, do domu 100letniego, z jakimiś starymi instalacjami i dokoptowaną do tego pompą ciepła, która nie jest stworzona do grzania kaloryferów i musi chodzić na 120% jest co najmniej niesprawiedliwe, ale jak ktoś chce podnieść swoje ego, to takie porównania będzie kręcił :D

miki121
18-12-2012, 09:05
Oj będzie go kręciło i to nawet mocno :)
A co do poprawności montaży to fakt często robię uruchomienia zewnętrzne :)
I nieraz mam różne dziwne sytuacje.
Ogólnie nie piszę o nich tak samo jak pisałem koledze z mgły aby nie pisał jaki instalator zrobił babola.
Bo uważam że ktoś kto się uczy montować pompy ciepła musi mieć czas i trochę się nagłowić przy tych rzeczach :)

r19
18-12-2012, 09:12
Oj będzie go kręciło i to nawet mocno :)
A co do poprawności montaży to fakt często robię uruchomienia zewnętrzne :)
I nieraz mam różne dziwne sytuacje.
Ogólnie nie piszę o nich tak samo jak pisałem koledze z mgły aby nie pisał jaki instalator zrobił babola.
Bo uważam że ktoś kto się uczy montować pompy ciepła musi mieć czas i trochę się nagłowić przy tych rzeczach :)

Spieprzył, powinien poprawić, ale rozumiem, że inwestor miał już dość współpracy.
Skoro się podjął montażu to zakładał, że umie to zrobić, inaczej ja dziękuję, żeby się taki ktoś na mnie uczył.

miki121
18-12-2012, 09:19
Ja w ostatnie trzy miesiące miałem 5 uruchomień hydraulików którzy się uczyli.
Zazwyczaj sprawę można łatwo naprawić ale nieraz są to duże koszty.
Z mojego punktu wiedzenia jest fakt aby wyprostować to do wymagań karty gwarancyjnej i dtr-ki.
Koszt kto ponosi czy inwestor czy instalator to już umowa między nimi :)

ArturWi
18-12-2012, 09:39
co do tematu: ludzie nie widzą co montują, a potem wyżywają się na kim popadnie, miki na twoim miejscu (i artura) nie bawiłbym się w opisywanie na forum spraw związanych z serwisem. nic na tym nie zyskasz, a stracic mozesz wiele.
Jestem na tak ;)

Nie, no jasne, niech będzie tylko sielanka, a problemów zero.
Lepiej głośno mówić o takich sprawach, np. masz grzejniki to tanio nie będzie.
Co innego opisywanie przez użytkowników wrażeń z działania pompy a co innego serwis przez forum ;)
Poniżej różnica w mocy pompy i zużyciu energii jeśli chodzi o temp.zasilania w przypadku 16kW:
155176

r19
18-12-2012, 09:46
Początkowo to były wrażenia z działania pomp, a potem poszło to w kierunku serwisu.... :)

Kasia & Krzysiek
18-12-2012, 09:51
Oj ... koledze z mgły aby nie pisał jaki instalator zrobił babola.
Bo uważam że ktoś kto się uczy montować pompy ciepła musi mieć czas i trochę się nagłowić przy tych rzeczach :)

Mnie nic nie trzeba pisać, ja nikogo nie chcę oczerniać. ja jestem cierpliwy i doskonale rozumiem że każdy się może pomylić, no też mam pracę... to jedno a drugie to że ktoś przyszedł zamontował było trochę cyrków, skasował ... a teraz ku..wa nawet się tu przestał wypowiadać (o jakim kolwiek kontakcie ze mną nie wspominając)... trudno tacy są ludzie... ja ich po prostu nie będę polecał ale czarnego PRu nikomu robić nie będę bo to nie ten charakter

miki121
18-12-2012, 09:53
I chwała Tobie za to :)

Jacekss
18-12-2012, 10:39
miki121 - a macie tam na stanie PC PW taką aby przy -20C miała tej mocy grzewczej 4-5 kW
rzuć jakimś modelem :)

miki121
18-12-2012, 10:45
EXTANSA 8.10. 13.16 TRI 11.14.16 itp :)

ArturWi
18-12-2012, 10:48
miki121 - a macie tam na stanie PC PW taką aby przy -20C miała tej mocy grzewczej 4-5 kW
rzuć jakimś modelem :)
Najbardziej optymalną będzie Extensa 8kW,inne nie są uzasadnione ekonomicznie,chociaż jak ktoś dysponuje trochę większą kasą to T-CAP 9kW tyż będzie dobry,różnica w cenie ok.2,5tys.zł

Jacekss
18-12-2012, 10:49
a ta Extensa 8kW w jakiej jest cenie, + jakieś dane techniczne - info na prv :)

ArturWi
18-12-2012, 10:53
a ta Extensa 8kW w jakiej jest cenie, + jakieś dane techniczne - info na prv :)
Podaj maila to dane techniczne wyślę :)

Pyxis
18-12-2012, 10:55
Ja w ostatnie trzy miesiące miałem 5 uruchomień hydraulików którzy się uczyli.

Heh... no to przy gruntowej jakas pomylka w montazu i nauka to co najwyzej zamiana DZ i GZ jak hydra nie widzi juz na oczy. :-)

W czym sie mozna tak strasznie pogubic przy instalacji pompy PW?

r19
18-12-2012, 10:55
Najbardziej optymalną będzie Extensa 8kW,inne nie są uzasadnione ekonomicznie,chociaż jak ktoś dysponuje trochę większą kasą to T-CAP 9kW tyż będzie dobry,różnica w cenie ok.2,5tys.zł

Artur, skąd wiesz jaką moc ma T-CAP przy -20 stopni, skoro sam producent tego nie podaje?

miki121
18-12-2012, 10:57
Ale wszystkie osiągają 5kW :)
I to im się liczy :)
A ja myślałem że kolega robi to zaczepnie :)

ArturWi
18-12-2012, 10:58
Artur, skąd wiesz jaką moc ma T-CAP przy -20 stopni, skoro sam producent tego nie podaje?
Najważniejsza jest osiągana moc przy -15st.C czyli 9kW,nie sądzę,żeby przy -20st.C spadła poniżej 4-5kW patrząc na charakterystyki innych producentów,aczkolwiek faktycznie tego Panasonic nie podaje.

miki121
18-12-2012, 11:01
Heh... no to przy gruntowej jakas pomylka w montazu i nauka to co najwyzej zamiana DZ i GZ jak hydra nie widzi juz na oczy. :-)

W czym sie mozna tak strasznie pogubic przy instalacji pompy PW?

Oj zdziwiłbyś się przy czym można narobić problemów..
Źle dobrane średnice orurowania, okablowanie - złe przekroje i zabezpieczenia, rury gięte na kolanie załamania itp. nieszczelność układ.
Błąd w kolejności faz, nieodpowietrzona instalacja, pomylone zasilanie z powrotem przy podłogówkach, źle podłączony zasobnik, brak próżni po montażu, nie dobita instalacja po przekroczonej długości rurociągu.. HITY gięcie rur z piaskiem w środku i palnikiem grzanych :)
:lol2::lol2::lol2::lol2::lol2:

r19
18-12-2012, 11:08
Ale wszystkie osiągają 5kW :)
I to im się liczy :)
A ja myślałem że kolega robi to zaczepnie :)

Żadne zaczepnie.
Zgłębiam temat.
Czyli poniżej -15 odpalą się grzałki, żeby dostarczyć brakującej mocy?

Pyxis
18-12-2012, 11:08
Oj zdziwiłbyś się przy czym można narobić problemów..
Źle dobrane średnice orurowania, okablowanie - złe przekroje i zabezpieczenia, rury gięte na kolanie załamania itp. nieszczelność układ.
Błąd w kolejności faz, nieodpowietrzona instalacja, pomylone zasilanie z powrotem przy podłogówkach, źle podłączony zasobnik, brak próżni po montażu, nie dobita instalacja po przekroczonej długości rurociągu.. HITY gięcie rur z piaskiem w środku i palnikiem grzanych :)

No ale to sa bledy ktore robi albo sam inwestor-humanista montujac urzadzenie, albo "chydraulik" zlapany pod budka z piwem ktory wczoraj byl "morazem" a dzisiaj juz zaszczepil cwiartke. Myslalem, ze tam faktycznie jakies cuda trzeba robic a toz to jest elementarz ledwie :-)

miki121
18-12-2012, 11:13
No ale to sa bledy ktore robi albo sam inwestor-humanista montujac urzadzenie, albo "chydraulik" zlapany pod budka z piwem ktory wczoraj byl "morazem" a dzisiaj juz zaszczepil cwiartke. Myslalem, ze tam faktycznie jakies cuda trzeba robic a toz to jest elementarz ledwie :-)

Do cudów nie przechodzę bo same prozaiczne wystarczają :)
A ci panowie to były firmy nie spod budki z piwem tylko takie z siedzibą, ekspozycją, kilkoma ekipami itp.

ArturWi
18-12-2012, 11:14
Czyli poniżej -15 odpalą się grzałki, żeby dostarczyć brakującej mocy?
Nie,grzałki załączą się jeśli fizycznie zabraknie mocy grzewczej ale to zależy od doboru mocy pompy do konkretnych temperatur.
Jeśli zapotrzebowanie(straty ciepła,obciążenie cieplne domu) przy -20st.C +21s.C jest wyliczone na 5kW to pompa dysponująca mocą grzewczą w tej temperaturze np.5,2kW nie załączy grzałek ale jeśli dysponuje mocą 4,8kW to te 0,2kW uzupełni włączając grzałkę.
Można sobie policzyć ile czasu będzie pracowała grzałka 3kW,żeby uzupełnić 0,2kW straty ciepła i jaki będzie tego koszt :)

miki121
18-12-2012, 11:14
Żadne zaczepnie.
Zgłębiam temat.
Czyli poniżej -15 odpalą się grzałki, żeby dostarczyć brakującej mocy?

Dlatego już kiedyś pisałem że powietrzną warto przewymiarować :)

Pyxis
18-12-2012, 11:24
Do cudów nie przechodzę bo same prozaiczne wystarczają :)
A ci panowie to były firmy nie spod budki z piwem tylko takie z siedzibą, ekspozycją, kilkoma ekipami itp.

No to PW sa malo idotoodporne. Tacy sami "fachowcy" montuja pewnie gruntowki i tam nie slychac o takich jajach.
Znowu punkcik dla gruntowej ;-)

A co przewymiarowania pompy ciepla, to kazda lepiej jest miec z lekkiim 20-30% zapasem. Naprawde nie wiem skad sie bierze maniera liczenia i instalacji takiej pompy "na styk" i ladowanie grzalek. Zaoszczedzamy max 10% ceny (ktore i tak pochlonie nam przez lata nizszy COP), a pozbawiamy sie mozliwosci jakiejkolwiek "regulacji" pracy ukladu CO.

ArturWi
18-12-2012, 11:24
Dlatego już kiedyś pisałem że powietrzną warto przewymiarować :)
Zależy to od konkretnego domu :)
W domu o niskim zapotrzebowaniu małe niedowymiarowanie pompy ciepła a tym samym włączające się grzałki przy naprawdę niskich temperaturach nie będą straszliwym kosztem,wartym np.2,5-3tys.zl tj kosztem większej mocy cieplnej pompy :)
Jeśli jednak ktoś obawia się tak bardzo włączających się grzałek to jak najbardziej pompę trzeba lekko przewymiarować.


A co przewymiarowania pompy ciepla, to kazda lepiej jest miec z lekkiim 20-30% zapasem. Naprawde nie wiem skad sie bierze maniera liczenia i instalacji takiej pompy "na styk" i ladowanie grzalek. Zaoszczedzamy max 10% ceny (ktore i tak pochlonie nam przez lata nizszy COP), a pozbawiamy sie mozliwosci jakiejkolwiek "regulacji" pracy ukladu CO.
Jak pisałem zależy w jakim domu.
W domu 40kWh/m2/rok i 120m2 koszt ogrzewania samym prądem z COP1 przez cały sezon grzewczy to aż 1900zł,przy COP2 będzie to 950zł,także tutaj nie opłaca się inwestować ok.2,5tys.zł w większą moc pompy,bo nawet jak przez kilka dni pompa wejdzie w grzałki to będzie to minimalny koszt.

gall86
18-12-2012, 11:33
No to PW sa malo idotoodporne. Tacy sami "fachowcy" montuja pewnie gruntowki i tam nie slychac o takich jajach.
Znowu punkcik dla gruntowej ;-)
.
Czyli śledzisz tematy wybiórczo, bo krzaków o nieprawidłowo działających pompach gruntowych jest nie mało. Od źle zrobionego dolnego źródła, po podłączanie pompy w kotłowni.

Pyxis
18-12-2012, 11:42
Czyli śledzisz tematy wybiórczo, bo krzaków o nieprawidłowo działających pompach gruntowych jest nie mało. Od źle zrobionego dolnego źródła, po podłączanie pompy w kotłowni.

Sledze, ale po pierwsze takiego watku o gruntowych jak ten nie widzialem nigdzie, a po drugie instalowane pompy PW i gruntowe to jak 1:5 (w wersji optymistycznej dla PW)

miki121
18-12-2012, 11:45
Każda pompa sam w sobie w montażu jest w miarę prosta jeżeli ma się pojęcie o swojej robocie a nie bierze za to bo są na tym pieniądze :)
A tak poza tym zabrzmi to może złośliwie ale cieszę się że wszyscy garną się do tego aby montować je bo prędzej czy później zacznie się ich serwisowanie i wtedy zaczynają się schody bo większość z instalatorów wtedy rozkłada ręce i mówi ja nie wiem nic na ten temat :)

Pyxis
18-12-2012, 11:47
Jak pisałem zależy w jakim domu.
W domu 40kWh/m2/rok i 120m2 koszt ogrzewania samym prądem z COP1 przez cały sezon grzewczy to aż 1900zł,przy COP2 będzie to 950zł,także tutaj nie opłaca się inwestować ok.2,5tys.zł w większą moc pompy,bo nawet jak przez kilka dni pompa wejdzie w grzałki to będzie to minimalny koszt.

Wszystko OK, tylko dlaczego ludzie ktorzy wydali 600 tys na dom jojcza Wam teraz, ze w miesiacu musza wydac 30 zl wiecej na czeste defrosty i jakos z entuzjazmem grzalek nie wlaczaja, chociaz poplyna na tym tylko kilka stowek, a w domu bedzie cieplo? :-)

Bo tu jeszcze dochodzi element "psychologiczny" a nie czysto finansowy. Nie mozna go ignorowac i niedoceniac.

miki121
18-12-2012, 11:48
Zależy to od konkretnego domu :)
W domu o niskim zapotrzebowaniu małe niedowymiarowanie pompy ciepła a tym samym włączające się grzałki przy naprawdę niskich temperaturach nie będą straszliwym kosztem,wartym np.2,5-3tys.zl tj kosztem większej mocy cieplnej pompy :)
Jeśli jednak ktoś obawia się tak bardzo włączających się grzałek to jak najbardziej pompę trzeba lekko przewymiarować.

Jak pisałem zależy w jakim domu.
W domu 40kWh/m2/rok i 120m2 koszt ogrzewania samym prądem z COP1 przez cały sezon grzewczy to aż 1900zł,przy COP2 będzie to 950zł,także tutaj nie opłaca się inwestować ok.2,5tys.zł w większą moc pompy,bo nawet jak przez kilka dni pompa wejdzie w grzałki to będzie to minimalny koszt.

A tutaj się nie zgadzam bo zarówno OZC to tylko wyliczenie zapotrzebowania przyjmujące że budowlańcy będą potrafili całą izolację wykonać idealnie a tak nie jest i tutaj pojawia się dylemat :(
Dopieranie na styk nie jest najlepsze sam pierwszy sezon i wygrzanie budynku pompa już pokazuje że to co wyszło z OZC nie starczy i wtedy grzałki walą po licznikach :)

miki121
18-12-2012, 11:49
Wszystko OK, tylko dlaczego ludzie ktorzy wydali 600 tys na dom jojcza Wam teraz, ze w miesiacu musza wydac 30 zl wiecej na czeste defrosty i jakos z entuzjazmem grzalek nie wlaczaja, chociaz poplyna na tym tylko kilka stowek, a w domu bedzie cieplo? :-)

Bo tu jeszcze dochodzi element "psychologiczny" a nie czysto finansowy. Nie mozna go ignorowac i niedoceniac.

Bo ludzie często wydają na bzdety tysiące rocznie a za komfort nie chcą dołożyć 200zł rocznie.
Ponadto nie tylko Atlantic ma defrosty tylko każda powietrzna PC :)

ArturWi
18-12-2012, 11:56
Bo tu jeszcze dochodzi element "psychologiczny" a nie czysto finansowy. Nie mozna go ignorowac i niedoceniac.
No własnie o to chodzi ;)
Oczywiście przy dobieraniu pomp wyjaśniam na czym polega "niedowymiarowanie" i co się z tym wiąże i kiedy następuję i to klient decyduje.
Ja nie narzucam i oczywiście zawsze w standarcie dobieram moc do -20st.C bez grzałek :)

Jacekss
18-12-2012, 11:59
z tym przewymiarowaniem PC PW to też ostrożnie, ważny jest zdrowy rozsądek, lekko można dla "świętego" spokoju, tylko czy trzeba, czy faktycznie te kilka dni z temp -20C jest aż tak krytycznych żeby kupować pompę np 2x większą względem maks zużycia. No chyba że komuś zależy bardzo na pracy tylko w taryfie taniej :) to i owszem

Pyxis
18-12-2012, 12:00
No własnie o to chodzi ;)
Oczywiście przy dobieraniu pomp wyjaśniam na czym polega niedowymiarowanie i co się z tym wiąże i kiedy następuję i to klient decyduje.Ja nie narzucam :)

Widzisz, a ja mysle, ze ludzie o konstrukcji psychicznej wrazliwej na takie "wyrzucanie kasy", ktorzy znajac fakty zdecydowali sie na pompe PW, zrobili blad. Tutaj niestety nie mam mowy no zadowoleniu z zakupu i przez to kasa jest wydana zle. Mogli zaplacic wiecej za odwierty i pompe gruntowa i bylaby satsysfakcja z zakupu (pomimo watpliwego uzasadnienia ekonomicznego inwestycji), a nie wracanie kazdej zimy do tematu pompy (bo obawiam sie, ze tak wlasnie bedzie) i szarpania sobie nerowo i zdrowia.

Pyxis
18-12-2012, 12:03
z tym przewymiarowaniem PC PW to też ostrożnie, ważny jest zdrowy rozsądek, lekko można dla "świętego" spokoju, tylko czy trzeba, czy faktycznie te kilka dni z temp -20C jest aż tak krytycznych żeby kupować pompę np 2x większą względem maks zużycia. No chyba że komuś zależy bardzo na pracy tylko w taryfie taniej :) to i owszem

U mnie przewymiarowanie o 50% (z 8 na 12) nic zlego nie zrobilo a wrecz przeciwnie. Liczylismy to z Arturem i zgonie nam wyszlo, ze zwrot tej inwestycji w wieksza pompe to zwrot na taniej taryfie 3-5 lat. Brak i grzalek i problemow.

tank102
18-12-2012, 12:19
czasami włączenie grzałek w omawianej pompie ciepła może rozwiązać wszystkie problemy.
Jak się nie mylę to jest w programach funkcja , która może stwierdzić czy "oprogramowanie pompy - logarytm pracy" włączyła grzałki .
W moim wypadku jeszcze nie włączyło , chocicaż pokazało już najniższą na razie temperaturę - 13,6 stopnia mrozu.
Na razie z pompy jestem zadowolony TRI 11- ogrzewanie grzejniki niskotemperaturowe

miki121
18-12-2012, 12:22
czasami włączenie grzałek w omawianej pompie ciepła może rozwiązać wszystkie problemy.
Jak się nie mylę to jest w programach funkcja , która może stwierdzić czy "oprogramowanie pompy - logarytm pracy" włączyła grzałki .
W moim wypadku jeszcze nie włączyło , chocicaż pokazało już najniższą na razie temperaturę - 13,6 stopnia mrozu.
Na razie z pompy jestem zadowolony TRI 11- ogrzewanie grzejniki niskotemperaturowe

W oprogramowaniu można sprawdzić ile razy było trzeba załączyć i ile czasu pracowały grzałki.
Licznik można co miesiąc zerować aby móc sobie sprawdzić kiedy i przy jakich warunkach grzałka nam się załączyła :)

Jacekss
18-12-2012, 12:25
U mnie przewymiarowanie o 50% (z 8 na 12) nic zlego nie zrobilo a wrecz przeciwnie. Liczylismy to z Arturem i zgonie nam wyszlo, ze zwrot tej inwestycji w wieksza pompe to zwrot na taniej taryfie 3-5 lat. Brak i grzalek i problemow.

u ciebie się nie dziwię że wybrałeś 12 kW PC, duży metraż + średnie ocieplenie
u mnie maks straty wg mojego OZC to 4 kW stąd pomysł na pompę maks 8-9 kW

Pyxis
18-12-2012, 12:40
u ciebie się nie dziwię że wybrałeś 12 kW PC, duży metraż + średnie ocieplenie
u mnie maks straty wg mojego OZC to 4 kW stąd pomysł na pompę maks 8-9 kW

Hm... chyba mylisz jednak pojecia. U mnie spokojnie dala by rade 8kW. Teraz mam 97% zuzycia w taniej taryfie i w taka opcje celowalem przewymiarowujac pompe.

Pod koniec sezonu porownam ile to moje srednie ocieplenie i WG przynioslo strat :-)

Magnolia18
18-12-2012, 13:00
Według Francuzów mogła paść płyta w jednostce zewnętrznej.
Która wczoraj już do mnie wyszła.
Więc albo dzisiaj albo jutro rano ją wymienimy i napewno Magnolia nie omieszka się wypowiedzieć na ten temat.
:p

Potwierdze wymiane :) a efekty ? oby byly to tez dam znac..
Btw. Miki, stopka Twoja, siakis sklep bedzie. Grzejniki takie zwykle tez bedziesz mial ?

miki121
18-12-2012, 13:02
Dla takiego klienta jak ty każdy grzejnik zamówię :)
Pozdrawiam

autorus
18-12-2012, 13:20
Wszystko OK, tylko dlaczego ludzie ktorzy wydali 600 tys na dom jojcza Wam teraz, ze w miesiacu musza wydac 30 zl wiecej na czeste defrosty i jakos z entuzjazmem grzalek nie wlaczaja, chociaz poplyna na tym tylko kilka stowek, a w domu bedzie cieplo? .

To jest brak wyobraźni :)

autorus
18-12-2012, 13:22
Hm... chyba mylisz jednak pojecia. U mnie spokojnie dala by rade 8kW. Teraz mam 97% zuzycia w taniej taryfie i w taka opcje celowalem przewymiarowujac pompe.

Pod koniec sezonu porownam ile to moje srednie ocieplenie i WG przynioslo strat :-)

Faktycznie masz przewymiarowaną o 50%.

Pyxis
18-12-2012, 13:24
Faktycznie masz przewymiarowaną o 50%.

Ano tak mysle.

Magnolia18
18-12-2012, 13:24
Nie mówie o sielnace, ale o tym, że ktoś kogoś wkręcił w gówno, a miki wychodzi na ofiarę tego tematu. chodzi mi o magnolie - to idealny przyklad, jak ktos sie dal nabrac. miki probuje to odkrecic i wychodzi na tym kiepsko. Wiem, ze pompy ciepla p-w nie sa idealne, ale opisywane problemy sa spowodowane niewiedza i bledami w montazu. Kazde urzadzenie blednie zamontowane nie ma prawa dzialac poprawnie.
Klient kupujac dana rzecz powinien chociaz w minimalnym stopniu zainteresowac sie danym sprzetem.

Hmm, fascynujace jest to co piszesz ...

Magnolia18
18-12-2012, 14:21
Miki :)
pytanie hipotetyczne ...
Sterownik pokojowy gdzies tam zainstalowany nazwijmy nr 1 i ta wlasnie jedynka ( 1 ) odpowiada za temp. zadana w domu oraz odczyt temp. aktualnej w domu.
Drugi sterownik ( 2 ), ktory np. jest wifi badz kablowy ale wifi wygodniejszy jak wiadomo. Na tym nr 2 mozna by sterowac calym systemem, ustawieniami, temp. zadana etc ale aby temp. aktualna domowa byla pobierana z jedynki ?
Kurde ale namieszalem:) ktos to kuma ?

autorus
18-12-2012, 14:40
Ano tak mysle.

Moim zdaniem twoje myślenie jest całkiem sensowne. Ja tez mam zamiar przewymiarować. W obecnym projekcie mam zapotrzebowanie bez cwu 10kW. Ponieważ zmniejszy mi się grubość ocieplenia , o ile jeszcze nie wiem to celuje w pompę 16KW.

gall86
18-12-2012, 14:50
Hmm, fascynujace jest to co piszesz ...

Wiem, że ciężko ci to przyznać, ale niestety mam rację.

Magnolia18
18-12-2012, 15:01
Wiem, że ciężko ci to przyznać, ale niestety mam rację.

w czym masz racje ? :)
z tego co piszesz wynika, ze kompletnie nie znasz tematu ... postudiuj kto, komu, co i po co ... moze doznasz olsnienia, ze bladzisz

miki121
18-12-2012, 15:27
A tak z innej bajki przed świętami albo zaraz po ( kwestia transportu ) będziemy montować kolejną NIBE :)
Bardzo ciekawa pompka :)
No i ten wygląd :)
155245

Magnolia18
18-12-2012, 15:41
A tak z innej bajki przed świętami albo zaraz po ( kwestia transportu ) będziemy montować kolejną NIBE :)
Bardzo ciekawa pompka :) No i ten wygląd :)
155245

co to za ustrojstwo ?

miki121
18-12-2012, 15:43
co to za ustrojstwo ?

Pompa NIBE z wbudowany 270litrowy zasobnikiem model 10-12kW :)
Ładna lodówka dla wymagających :)
Niestety ale muszę powiedzieć że ładniejsza od Atlantica :)

tereska77
18-12-2012, 15:45
miki pisalam do Ciebie na maila

155248 155248 155248

miki121
18-12-2012, 15:47
miki pisalam do Ciebie na maila

155248 155248 155248

A ja do ciebie o podanie numeru telefonu bo głupio mi się odpowiada na pytania pisząc wolę gadać :)

tereska77
18-12-2012, 15:59
a ja do ciebie o podanie numeru telefonu bo głupio mi się odpowiada na pytania pisząc wolę gadać :)

+47 :rolleyes:

miki121
18-12-2012, 16:01
+47 :rolleyes:

Spoko daj cały na priva :)
Bo ostatnio go nie zapisałem :)

Tomaszs131
18-12-2012, 17:19
A tak z innej bajki przed świętami albo zaraz po ( kwestia transportu ) będziemy montować kolejną NIBE :)
Bardzo ciekawa pompka :)
No i ten wygląd :)
155245

155266

Co do tej firmy to mocno promuje sie w Angli. Ciekaw jestem jak sprawdzaja sie w wilgotnym klimacie? I jak wyglada sprawa defrostow?
No mrozow tu duzych nie ma :D Ostatnio maksymalnie -4 stopnie.

chcialbympompe
18-12-2012, 17:36
Nie mówie o sielnace, ale o tym, że ktoś kogoś wkręcił w gówno, a miki wychodzi na ofiarę tego tematu. chodzi mi o magnolie - to idealny przyklad, jak ktos sie dal nabrac. miki probuje to odkrecic i wychodzi na tym kiepsko.
Wiem, ze pompy ciepla p-w nie sa idealne, ale opisywane problemy sa spowodowane niewiedza i bledami w montazu. Kazde urzadzenie blednie zamontowane nie ma prawa dzialac poprawnie.
Podoba mi się ta wypowiedź. I jest w tym sama prawda. Ktoś wkręcił Magnolię a teraz biedy miki musi poprawiać :) Normalnie "Ja Irena i Ja" :lol2::lol2:

Arturo72
18-12-2012, 18:27
Artur, skąd wiesz jaką moc ma T-CAP przy -20 stopni, skoro sam producent tego nie podaje?
Zresztą pierwszy T-CAP 9kW jest już w drodze do Gliwic i może pod choinkę będzie zamontowany u mnie w domu :)
Dokładna relacja z pracy pompy będzie z pierwszej ręki :)

zieli
18-12-2012, 18:55
Zresztą pierwszy T-CAP 9kW jest już w drodze do Gliwic i pod choinkę będzie zamontowany u mnie w domu :)
Dokładna relacja z pracy pompy będzie z pierwszej ręki :)

A miałeś mieć Atlantica

Pyxis
18-12-2012, 19:10
A miałeś mieć Atlantica

NIe. To ArturWi mial miec Atlantica.
Ty nadal naprawde bierzesz sobie do serca takie deklaracje? ;)

chcialbympompe
18-12-2012, 19:21
Zresztą pierwszy T-CAP 9kW jest już w drodze do Gliwic i pod choinkę będzie zamontowany u mnie w domu :)
Dokładna relacja z pracy pompy będzie z pierwszej ręki :)
W moich oczach wasza spółka M&A traci z dnia na dzień wiarygodność. Od kilku miesięcy trąbisz, że kupiłeś okazyjnie Atlantica i jaka to super maszyna. Na początku roku miki odwodził mnie od zakupu Panasonica bo Atlantic lepszy a w ogóle Panasonic to trzecia liga produkowana prze MDV... Zainteresowanych odsyłam do tego wątku (http://forum.muratordom.pl/showthread.php?192315-Panasonic-Aquarea&p=5217545&viewfull=1#post5217545).
Stałość poglądów na poziomie dwóch takich co ukradli księżyc :(

chcialbympompe
18-12-2012, 19:36
W podanym wątku znalazłem jeszcze ciekawostkę:

A co do falowników zapraszam na pokaz daikina i atlantica.
Daikin szybko zwiększa obroty i nagle po przekroczeniu temperatury wyłącza sprężarkę .Nie wyhamowuje obrotów.Taka szarpana praca.
Atlantic bardzo ładnie dostosowuję modulację do potrzeb.

Ciekawe gdzie podziała się ta "ładna modulacja" w mojej pompie :(

tereska77
18-12-2012, 19:46
To niby Panasonic taki beee? A cenowo chyba troche drozszy od Atlantica?
Mieszkam w Norwegii i tutaj przewaznie gruntowe albo p-p. Wsrod znajomych 9 osob ma p-p, 4szt Toshiba i 5szt Panasonic:D

Arturo72
18-12-2012, 19:59
A miałeś mieć Atlantica
Miałem mieć Atlantica ale podobnie jak z rurkami do podłogówki tak teraz będę "królikiem doświadczalnym" jeśli chodzi o pompę Panasonica ;)

W moich oczach wasza spółka M&A traci z dnia na dzień wiarygodność. Od kilku miesięcy trąbisz, że kupiłeś okazyjnie Atlantica i jaka to super maszyna. Na początku roku miki odwodził mnie od zakupu Panasonica bo Atlantic lepszy a w ogóle Panasonic to trzecia liga produkowana prze MDV... Zainteresowanych odsyłam do tego wątku (http://forum.muratordom.pl/showthread.php?192315-Panasonic-Aquarea&p=5217545&viewfull=1#post5217545).
Stałość poglądów na poziomie dwóch takich co ukradli księżyc :(

Teraz wypowiadam się jako niezależny klient,który podpisał umowę w lutym br na Atlantica Alfeę S8 z firmą ST24 a nie z "Ciepłym Domem" i jako klient zmieniłem decyzję,mam swoje powody po prostu.
Zachęcam do lektury:
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?181569-Dążenie-do-spełnienia-marzenia-Mila-IV-raczej-energooszczędna-)&p=5230980&viewfull=1#post5230980
Przypominam,że w firmie jestem od listopada,nikogo nie odwodziłem od Panasonica.
Atlantic wg mnie jest super maszyną,ma znacznie ładniejszy sterownik i chyba bardziej przyjazny użytkownikowi i ciężko mi było zmienić decyzję właśnie ze względu na sterownik.

chcialbympompe
18-12-2012, 20:08
Teraz wypowiadam się jako niezależny klient,który podpisał umowę w lutym br
Widzę, że "Ja Irena i ja" to razem z miki wasz ulubiony film. To co wypisujesz już nawet nie jest śmieszne :(

Arturo72
18-12-2012, 20:14
Widzę, że "Ja Irena i ja" to razem z miki wasz ulubiony film. To co wypisujesz już nawet nie jest śmieszne :(
Jeśli tego nie możesz zrozumieć to trudno :)

r19
18-12-2012, 20:17
Widzę, że "Ja Irena i ja" to razem z miki wasz ulubiony film. To co wypisujesz już nawet nie jest śmieszne :(

Jezdzisz bo bandzie. Cos z pompka nie tak?

chcialbympompe
18-12-2012, 20:24
Jezdzisz bo bandzie. Cos z pompka nie tak?
A musi od razu być coś nie tak? Nie lubię po prostu dwulicowości i kryptoreklamy jaką uprawia Arturo72.

Zigobar
18-12-2012, 20:24
W podanym wątku znalazłem jeszcze ciekawostkę:

Ciekawe gdzie podziała się ta "ładna modulacja" w mojej pompie :(

Odszranianie masz 8 razy/dobę, zatem przynajmniej to wygląda dobrze.
Masz zastrzeżenia do pracy swojej PC z mocą zredukowaną?
Masz grzejniki, jakie obecnie temp. GZ?

chcialbympompe
18-12-2012, 20:27
Masz zastrzeżenia do pracy swojej PC z mocą zredukowaną?
Od dawna. Właściwie to moje główne zastrzeżenie do Atlantica od samego początku.

r19
18-12-2012, 20:29
A musi od razu być coś nie tak? Nie lubię po prostu dwulicowości i kryptoreklamy jaką uprawia Arturo72.

To fakt. Nie powinien sie tu wypowiadac jako Arturo, bo nie ma tu zupelnie obiektywizmu, zeby nie powiedziec, ze jest to infantylne.

r19
18-12-2012, 20:30
Od dawna. Właściwie to moje główne zastrzeżenie do Atlantica od samego początku.
Napisz cos wiecej, prosze.

Arturo72
18-12-2012, 20:37
A musi od razu być coś nie tak? Nie lubię po prostu dwulicowości i kryptoreklamy jaką uprawia Arturo72.
Napiszcie co dla mnie,dla mojej kieszeni,dla mojego domu będzie lepsze,Atlantic czy Panasonic ?
Może zastosuje się do prośby ;)
Pytanie do Was,czemu nie myślicie o ogrzewaniu prądem z COP1?
Dla mnie to jest najlepsze rozwiązanie i szczerze je polecam,to też kryptoreklama bo miki zaklada sklep z "elektryką" ?
A właśnie,że nie bo:


Ogrzewanie będzie elektryczne tzn.piec elektryczny:
http://www.elterm.pl/pl/files/karta_ekw_major.pdf (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fwww.elterm.pl%2Fpl %2Ffiles%2Fkarta_ekw_major.pdf)
+wodna podłogówka.
+bojler do cwu:
http://www.elektromet.com.pl/nordic-2400-elektronik/ (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fwww.elektromet.com .pl%2Fnordic-2400-elektronik%2F)
lub jak kasa wg budżetu będzie na plus to do cwu zaszaleję i będzie coś tego typu:
http://www.abatronic.pl/pompa_ciepla_z_wentylacji.html (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fwww.abatronic.pl%2 Fpompa_ciepla_z_wentylacji.html)
Całość będzie grzana prądem w II taryfie.

I jest to pierwszy post w moim dzienniku budowy i tak sądzę niezmiennie od 2009r :)
Oj ludzie,ludzie...

chcialbympompe
18-12-2012, 20:39
Napisz cos wiecej, prosze.
Już pisałem...
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?207086-Opomiarowana-Atlantic-TRI

chcialbympompe
18-12-2012, 20:42
Oj ludzie,ludzie...
Jak rozumiem nie widzisz nic niewłaściwego w wypowiadaniu się na forum pod dwom nickami - z jednaj strony jako "ekspert" firmy sprzedającej PC a z drugiej jako "niezależny klient"?

Pyxis
18-12-2012, 20:45
Jak rozumiem nie widzisz nic niewłaściwego w wypowiadaniu się na forum pod dwom nickami - z jednaj strony jako "ekspert" firmy sprzedającej PC a z drugiej jako "niezależny klient"?

Ja juz dawno "zdiagnozowalem" Arturka jaki nature mocno "schizofreniczna", wiec nie powinno to nikogo na tym forum dziwc. :D

r19
18-12-2012, 20:57
Już pisałem...
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?207086-Opomiarowana-Atlantic-TRI
To pamietam. Ale pamietam tez to:

Wygląda na to, że problem został rozwiązany. miki121 przestawił ustawienia OEM i pompa przestała taktować a także nie wchodzi na pełną moc. Obserwowałem stopień modulacji podczas grzania CWU i nie przekroczył 60% (a później zaczął spadać). Efektem ubocznym (ale pozytywnym) jest większa subiektywnie wyższa średnia temperatura w zasobniku pomimo identycznej nastawy (45 stopni). Widać bardziej optymalna wymiana ciepła na wężownicy sprzyja korzystniejszemu rozkładowy temperatur w zasobniku.

chcialbympompe
18-12-2012, 21:12
To pamietam. Ale pamietam tez to:
Niestety nie pomogło na długo. Problem z modulacją występuje też przy C.O. No ale miki twierdzi, że to tylko "kwestia ustawień" i przy najbliższym serwisie problem zniknie. Czekam cierpliwie. Oby zimy starczyło...

Magnolia18
18-12-2012, 21:22
Niestety nie pomogło na długo. Problem z modulacją występuje też przy C.O. No ale miki twierdzi, że to tylko "kwestia ustawień" i przy najbliższym serwisie problem zniknie. Czekam cierpliwie. Oby zimy starczyło...

Skoro to ustawienia, to nie wystarczyloby podac w jakiej linii zapodac nowy parametr ?
Michas, bedziesz sie tlukl na koniec swiata do paprykarzowa, zeby to sam ustawic ?

Arturo72
18-12-2012, 21:36
mi osobiście też to się nie podoba....
Mam przestać budować czy zrezygnować z pracy i płatnego profilu ?
Jak będzie potraktowane to,że będę grzał tylko w I taryfie ?
Jako wyrocznia ?

Mnie nikt nie namawial na grzanie prądem zamiast wunglem w pierwszej decyzji a wręcz przeciwnie.
Myślę,że inwestorzy sami wiedzą co będzie dla nich najlepszym rozwiązaniem i to bez narzucania czegokolwiek...

r19
18-12-2012, 21:43
Wystarczy, ze bedziesz tu wystepowal jako ArturWi. Brakuje tylko zebys prowadzil duskusje sam ze soba.... A to juz krok do rozdwojenia jazni :)

jbloch
18-12-2012, 21:44
W moich oczach wasza spółka M&A traci z dnia na dzień wiarygodność. Od kilku miesięcy trąbisz, że kupiłeś okazyjnie Atlantica i jaka to super maszyna. Na początku roku miki odwodził mnie od zakupu Panasonica bo Atlantic lepszy a w ogóle Panasonic to trzecia liga produkowana prze MDV... Zainteresowanych odsyłam do tego wątku (http://forum.muratordom.pl/showthread.php?192315-Panasonic-Aquarea&p=5217545&viewfull=1#post5217545).
Stałość poglądów na poziomie dwóch takich co ukradli księżyc :(
tak ,tak , arturo mocno tąbił jakoby świetnie utargował i nabył atlantica za 16000pln i do tego ma gwarancję na 5 lat.Cuda panie ,cuda.

fotohobby
18-12-2012, 21:58
To jednak Panasonic nie ma AZ TAK złego sterownika i jednak chyba NIE jet produkowany przez MDV (czy jakos tak), ze sie opłacało zamienić Atlantica na niego ? :)

Arturo72
18-12-2012, 22:05
To jednak Panasonic nie ma AZ TAK złego sterownika i jednak chyba NIE jet produkowany przez MDV (czy jakos tak), ze sie opłacało zamienić Atlantica na niego ? :)
Powiem inaczej,Atlantic ma o wiele ładniejszy ale to moja opinia :)
Nie wiem czemu się tak dziwicie o zmianie,wiadomo T-CAP jest trójfazowy czyli sprawniejszy od 8kW Atlantica a ja z wiadomego powodu mam go taniej.Czy to jest złe,ze dlatego jego wybrałem ?

r19
18-12-2012, 22:06
To jednak Panasonic nie ma AZ TAK złego sterownika i jednak chyba NIE jet produkowany przez MDV (czy jakos tak), ze sie opłacało zamienić Atlantica na niego ? :)
A moze inaczej. Skoro z atlanticami sa problemy to trzeba sprowac czegos innego :)

Arturo72
18-12-2012, 22:10
A moze inaczej. Skoro z atlanticami sa problemy to trzeba sprowac czegos innego :)
Tutaj już musiałbym odpowiedzieć nie jako Arturo72 ;)

r19
18-12-2012, 22:16
Powiem inaczej,Atlantic ma o wiele ładniejszy ale to moja opinia :)
Nie wiem czemu się tak dziwicie o zmianie,wiadomo T-CAP jest trójfazowy czyli sprawniejszy od 8kW Atlantica a ja z wiadomego powodu mam go taniej.Czy to jest złe,ze dlatego jego wybrałem ?
Przeciez sterownik w panasonicu jest zamontowany na stale w hydroboxie i nie bedzie wplywal na Twoje doznania estetyczne, a stosowanie pokojowego siemensa to moim zdaniem mija sie z celem.

fotohobby
18-12-2012, 22:24
Nie wiem czemu się tak dziwicie o zmianie,wiadomo T-CAP jest trójfazowy czyli sprawniejszy od 8kW Atlantica a ja z wiadomego powodu mam go taniej.Czy to jest złe,ze dlatego jego wybrałem ?

To jednofazowy T-CAP 9kW ma gorsze parametry, niż trójfazowy T-CAP 9kW ?
Chyba nie wydaje mi sie...
Zresztą- nawet Miki o tym pisał, jak dobrze pamiętam.

miki121
18-12-2012, 22:28
Panowie chciałbym pewne rzeczy uściślić w tej dyskusji.
Po pierwsze SERWIS TECHNICZNY istniał i będzie istniał :)
Po drugie Ciepły Dom Sp. z o.o. od stycznia przejmuje Artur.
Ja zostaje z swoim ST24 :)
Mam sporo roboty i raczej trzymam za Artura kciuki.
Z Arturem zostaje także moich trzech dobrych - najlepszych monterów :)
Ja zostaję z dwoma moim fachowcami :)
Każdy z Nas ma swoje tematy.
Fakt jest niezmienny że będę dla Artura uruchamiał jego pompy :)
Ale na pewno nie będę konkurował z nim na forum o klientów.
Mam różnice w zdaniach i każdy Nas widzi inaczej pewne sprawy :)

r19
18-12-2012, 22:32
Uuuuu..... Rozwod...a przynajmniej separacja :)

Arturo72
18-12-2012, 22:35
a stosowanie pokojowego siemensa to moim zdaniem mija sie z celem.
O właśnie mam inne zdanie w tym temacie i u mnie sterownik pokojowy będzie i to on będzie decydował o załączaniu się lub nie pompy :)

fotohobby
18-12-2012, 22:41
No cóż, poobserwuję te doświadczenia z Panasem, może nawet podjadę w styczniu lutym zobaczyć/posłuchać :)

Bo w ogóle, to zaczynam się zastanawiać, czy mając gaz pod nosem nie olać tematu PPC, zrobić to przyłącze, kupić kociołek o modulacji 1.9-12kW za 4tyś i zapomnieć o ogrzewaniu...

A ile gwarancji daje Panasonic na T-CAP ?

miki121
18-12-2012, 22:41
Co do wyboru - decyzji o sprzedaży Panasonica to podyktowana jest jednym modelem z serii T-CAP 9kW w trzech fazach :)
Powód brak urządzenia o mocy 8-10kW w ofercie Atlantica a wiele razy przy sprzedaży 8 - 10kW jednofazowej pompy mieliśmy prądem z przydziałem mocy do budynku :)
I to jest powód.
A na sprzedaż Panasonica w ilościach hurtowych to raczej po mojej stronie bym nie liczył :)

miki121
18-12-2012, 22:43
No cóż, poobserwuję te doświadczenia z Panasem, może nawet podjadę w styczniu lutym zobaczyć/posłuchać :)

Bo w ogóle, to zaczynam się zastanawiać, czy mając gaz pod nosem nie olać tematu PPC, zrobić to przyłącze, kupić kociołek o modulacji 1.9-12kW za 3tyś i zapomnieć o ogrzewaniu...

I dziwię się że ty w ogóle zastanawiasz :)
Zaoszczędzoną kasę wrzuć w rekuperację i docieplenie budynku i śpij spokojnie :)

r19
18-12-2012, 22:48
Co do wyboru - decyzji o sprzedaży Panasonica to podyktowana jest jednym modelem z serii T-CAP 9kW w trzech fazach :)
Powód brak urządzenia o mocy 8-10kW w ofercie Atlantica a wiele razy przy sprzedaży 8 - 10kW jednofazowej pompy mieliśmy prądem z przydziałem mocy do budynku :)
I to jest powód.
A na sprzedaż Panasonica w ilościach hurtowych to raczej po mojej stronie bym nie liczył :)
Rozumiem. Czyli traktujesz panasa jako zapchajdziure i wcale go nie chcesz sprzedawac.

miki121
18-12-2012, 22:49
Skoro to ustawienia, to nie wystarczyloby podac w jakiej linii zapodac nowy parametr ?
Michas, bedziesz sie tlukl na koniec swiata do paprykarzowa, zeby to sam ustawic ?

Tak będę się tłuk :)
Bo chciałbym naocznie co jest z taktowaniem :)
I co ma Nasz kolega z forum na myśli :)

r19
18-12-2012, 22:50
I dziwię się że ty w ogóle zastanawiasz :)
Zaoszczędzoną kasę wrzuć w rekuperację i docieplenie budynku i śpij spokojnie :)
Skoro sprzedawca i instalator tak mowi to daje to duzo do myslenia.

miki121
18-12-2012, 22:51
Rozumiem. Czyli traktujesz panasa jako zapchajdziure i wcale go nie chcesz sprzedawac.

Nie tak do końca uważam że jest to ciekawy produkt wypełniający niszę trójfazowych pomp o mocy poniżej 10kW.
A co do pomp ciepła Atlantic zostaje a na uzupełnienie mam NIBE ( lodówki ) i PANASA 9kW trzy fazy :)

Szymek98
18-12-2012, 22:53
Miki idź spać bo jutro rano czekam na Ciebie.

Pyxis
18-12-2012, 22:53
Skoro sprzedawca i instalator tak mowi to daje to duzo do myslenia.

Sam pewnie moze to sobie spokojnie policzyc. Nie musi sie zdawac na nikogo postronnego.

Jest tylko jedno ale. Ekonomia np. w moim przypadku nie grala by najistotniejszej roli, bo zylem z gazem w mieszkaniu przez 13 lat i powiedzialem sobie "nigdy wiecej" :-)

miki121
18-12-2012, 22:53
Skoro sprzedawca i instalator tak mowi to daje to duzo do myslenia.

Bo o oczywistych sprawach nie powinno się prowadzić polemiki :)
Powiedzmy że pompa z montażem wychodzi nam około 26k :)
Dobry kocioł z przyłączem do domu to około 11k :)
A 15k możesz wrzucić w ocieplenie i reku :)
Jeżeli ktoś ma gaz ziemny na posesji lub przy to przy energooszczędnej chałupie sprzedaż mu pompy ciepła to lekka przesada :)

miki121
18-12-2012, 22:56
Miki idź spać bo jutro rano czekam na Ciebie.

Mam komfort siedzę po stronie pasażera :)
Więc śpię całą drogę :)
A co do francuskich aut szczerze odradzam :)
Mój Traffic to kawał gnojka wpadł na pomysł że skoro na choince można zapalić lampki to on zapali sobie też wszystkie ale na desce rozdzielczej ;)

Pyxis
18-12-2012, 22:57
Miki idź spać bo jutro rano czekam na Ciebie.

Hehe.... widze, ze co niektorzy traca lekko kontakt z rzeczywistoscia. :)

Niezles miki sobie rozpuscil klientow, ze Ci czas snu i czuwania narzucaja. Zaczyna mi byc po prostu Cie odrobine szkoda, chociaz nie sadzilem, ze jestem co do takiej empatii w stosunku do forumowego "krwiopijcy" zdolny.;)

miki121
18-12-2012, 22:59
Hehe.... widze, ze co niektorzy traca lekko kontakt z rzeczywistoscia. :)

Niezles miki sobie rozpuscil klientow, ze Ci czas snu i czuwania narzucaja. Zaczyna mi byc po prostu Cie odrobine szkoda, chociaz nie sadzilem, ze jestem co do takiej empatii w stosunku do forumowego "krwiopijcy" zdolny.;)

Spoko Szymek jest spoko :)
A ja od stycznia zwalniam bo 15h dziennie to nie jest rozwiązanie :)

Szymek98
18-12-2012, 23:01
Albo Cierpliwość która z rzeczywistoscia ma niewiele wspólnego. Dobranoc

fotohobby
18-12-2012, 23:02
Skoro sprzedawca i instalator tak mowi to daje to duzo do myslenia.

:)
Akurat to raczej logiczne i jak ktoś ma gaz pod nosem i niskie zapotrzebowanie, to chyba nie ma sensu sie wyłamywac i iść w PPC.
Dwa lata temu miałem obraz kotła kondensacyjnego jako urządzenia o mocy 5-24kW, mało przydatnego dla mojego domu, ale niedawno
pogrzebałem w urządzeniach i widzę, ze taki 1.9-12kW, 2.9-15kW też są.
A koszt inwestycji jednak mniejszy - wystaczy na pare cm styropianu na scianch wiecej, czy celulozy w stropie...

Tak, czy tak - mam zamiar skorzystac z akumulacyjnosci silikatow i płyty fundamentowej. Nawet, jeśli nie wykorzystam jej przy gazie,
to moze przydać się w przyszłości...

Szymek98
18-12-2012, 23:03
Hehe.... widze, ze co niektorzy traca lekko kontakt z rzeczywistoscia. :)

Niezles miki sobie rozpuscil klientow, ze Ci czas snu i czuwania narzucaja. Zaczyna mi byc po prostu Cie odrobine szkoda, chociaz nie sadzilem, ze jestem co do takiej empatii w stosunku do forumowego "krwiopijcy" zdolny.;)


Albo Cierpliwość która z rzeczywistoscia ma niewiele wspólnego. Dobranoc

miki121
18-12-2012, 23:05
Więc lepiej gaz jak go masz :)

Arturo72
18-12-2012, 23:07
Skoro sprzedawca i instalator tak mowi to daje to duzo do myslenia.
To ja powiem jeszcze lepiej,dla fotohobby grzanie prądem z COP1 byłoby dobre,lepsze niż gaz :)
Tam będzie tylko ok.40kWh/m2/rok ;)

miki121
18-12-2012, 23:08
Też racja ja grzeje teraz prądem bo koszty montażu PC w tym roku nie wchodzą w rachubę u mnie :)

fotohobby
18-12-2012, 23:08
Jest tylko jedno ale. Ekonomia np. w moim przypadku nie grala by najistotniejszej roli, bo zylem z gazem w mieszkaniu przez 13 lat i powiedzialem sobie "nigdy wiecej" :-)

Dla gotowania na gazie - NIE
Dla przepływowego, gazowego ogrzewacza wody typu "Junkers" - NIE

Ale kondensat w kotłowni ?

miki121
18-12-2012, 23:10
Tak tak tak :)

r.tyrman
19-12-2012, 07:20
Gdybym miał gaz to oczywiście że CNG. Ale u mnie tylko paliwo dowiezione ciężarówką albo prąd like Arturo. Przy moim metrażu i 6-cio osobowej rodzinie PC to optimum.

tank102
19-12-2012, 08:39
Dla świętego spokoju - pompa jest o wiele lepsza niz gaz.
Dlaczego?
Bo nie masz w domu bomby , która może wybuchnąć (czasami w Polsce się zdarza)
I najważniejsze , na pewno nie masz cichego truciciela (co przy nieszczelności przewodów zdarza się)
Dlatego z całą premedytacją tylko pompa ciepła.

Jacekss
19-12-2012, 08:51
no i poza tym dodatkowe opłata za przyłącze, jak wszystko robimy na prąd to mamy tylko 1 wydatek

r19
19-12-2012, 08:57
To może wogóle Kospel za 4000 zł i jedziemy w taniej taryfie.

tank102
19-12-2012, 09:01
Toszkę za drogo z Kospelem

autorus
19-12-2012, 09:08
No to jest nas dwóch. Gazu nigdy więcej.



Sam pewnie moze to sobie spokojnie policzyc. Nie musi sie zdawac na nikogo postronnego.

Jest tylko jedno ale. Ekonomia np. w moim przypadku nie grala by najistotniejszej roli, bo zylem z gazem w mieszkaniu przez 13 lat i powiedzialem sobie "nigdy wiecej" :-)

autorus
19-12-2012, 09:11
To może wogóle Kospel za 4000 zł i jedziemy w taniej taryfie.

To jest wyjście z sytuacji. Może nie docelowe ale jest. Oczywiście tylko na drugiej taryfie. Wtedy COP będzie hm 1,5. :)

np.
http://allegro.pl/kociol-elektryczny-kospel-mz-12-i2807805276.html

r19
19-12-2012, 09:15
To jest wyjście z sytuacji. Może nie docelowe ale jest. Oczywiście tylko na drugiej taryfie. Wtedy COP będzie hm 1,5. :)

Ale koszt inwestycji niewspółmiernie niższy niż przy pompie pw.
Kiedy zakup pompy się zwróci? Za 15-20 lat? Nie wiem czy dożyję :)

autorus
19-12-2012, 09:21
ja ci to mówię, dożyjesz. .

Dla mnie to rozwiązanie tymczasowe, rezerwowe. Bo nie wiadomo jak będzie wyglądała sprawa z finansami. A w następnym roku wypadałoby zacząć ogrzewać chałupę.

Jacekss
19-12-2012, 09:22
To może w ogóle Kospel za 4000 zł i jedziemy w taniej taryfie.

ja tak na razie zrobiłem, te 12-14 kpln nadwyżki względem PC PW to się wyrówna za jakieś 10 lat, jak nie później
względem gazu wypada już gorzej, bo piec gazowy można kupić w podobnej cenie, dochodzi tylko różnica w kosztach przyłącza gazowego, zależnie od warunków wyrównanie kocioł elektr vs kocioł gazowy nastąpi pewnie w kilka lat

kbab
19-12-2012, 09:33
No to jest nas dwóch. Gazu nigdy więcej.
Z gazem żyję już prawie 40 lat - nie widzę w tym nic złego - wręcz przeciwnie same korzyści tj komfort i koszt eksploatacji, a po nowym roku ma być jeszcze taniej. Ostatnio go mało zużywam, ale to nie problem zwiększyć udział tego nośnika energii w bilansie mojego domu. Na FM sporo jest przeciwników systemów mieszanych, ale mieć wybór nośnika energii to również komfort, u mnie stałą temp zapewnia podłogówka podgrzewana gazem, drewnem, prądem lub słońcem. Szybkie podniesienie temperatury klimatyzacja, odprężenie i nastrojowy klimat kominek, tanią cwu solary - koszt inwestycyjny tego systemu sporo niższy od przeciętnej pc. Koszty eksploatacji podaję rzetelnie od wielu lat.

fotohobby
19-12-2012, 09:34
to zależy jak bardzo masz pod nosem...u mnie ten nos kosztował by 12tys - taki koszt był w WT (niecałe 100m)

No wiesz, jak sie buduje w R-ku, w okolicy ul Żużlowej i ma narożną działkę, to się jest gazem wręcz otoczonym :)

Ja też NIE lubie gazu.
Nie lubie dodatkowego przylacza, licznika, opłat stałych.
Ale czasem jest tak, ze trzeba coś "przełknąć".

Kospel kosztuje te 4000zł, tyle co kondensat. Gaz jest 4m za granicą działki, więc koszt przyłącza w tym przypadku nie robi różnicy.

autorus
19-12-2012, 09:35
To dobrze, że masz inne zdanie. Jak byśmy wszyscy myśleli tak samo to forum by umarło :)

r19
19-12-2012, 09:47
A przy gazie nie trzeba sprawdzać komina, robić przeglądów kotła? To nic nie kosztuje?
Prąd powinien być 50% tańszy i by nie było dylematów.... :)

plusfoto
19-12-2012, 09:54
No to jest nas dwóch. Gazu nigdy więcej.

E tam chyba więcej:yes:

ArturWi
19-12-2012, 09:55
To może wogóle Kospel za 4000 zł i jedziemy w taniej taryfie.
Jestem jak najbardziej zwolennikiem takiego rozwiązania w domu energooszczędnym i ze stosunkowo normalnym zużyciem cwu :)
Kospel MNz czyli full wypas jest zdecydowanie tańszy niż 4tys.zł+do tego bojler za 800zł.
Jeśli cwu będzie spore,w moim przypadku większe niż na c.o to pozostaje pompa ciepła do cwu ale takie połączenie czyli Kospel+pompa ciepła do cwu staje się już mniej opłacalne i tutaj warto rozważyć pompę ciepła powietrzną do całości,tak było w moim przypadku i jako inwestor nie jestem zwolennikiem gazu ziemnego,gdyż mam go nie daleko a w pierwszej koncepcji zdecydowałem się właśnie na prąd.

To jest wyjście z sytuacji. Może nie docelowe ale jest. Oczywiście tylko na drugiej taryfie. Wtedy COP będzie hm 1,5. :)

np.
http://allegro.pl/kociol-elektryczny-kospel-mz-12-i2807805276.html (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fallegro.pl%2Fkocio l-elektryczny-kospel-mz-12-i2807805276.html)
Wtedy zawsze będzie COP1.



Prąd powinien być 50% tańszy i by nie było dylematów.... :)
1kWh z gazu ziemnego=0,27zł
1kWh z prądu w II taryfie=0,33zł
1kWh prądu średnio dwutaryfowego=0,4-0,42zł

Ja tam dylematów nie widzę w sprawie prądu czy gazu ;)

plusfoto
19-12-2012, 09:56
Z gazem żyję już prawie 40 lat - nie widzę w tym nic złego - wręcz przeciwnie same korzyści tj komfort i koszt eksploatacji, a po nowym roku ma być jeszcze taniej.
Spytaj żony czy taka zadowolona z tego tłustego co się z tego badziewia osadza.

autorus
19-12-2012, 10:01
w moim wypadku cwu będzie bardzo małe. Dla tego dołączyłem się do dyskusji o piecach elektrycznych. Mam też duże przyłącze tzn do 27kw,
Gdybym grzał tylko na taryfie nocnej, a u mnie akumulacja to podłoga 18cm betonu, może by to miało ręce i nogi :)

autorus
19-12-2012, 10:02
Spytaj żony czy taka zadowolona z tego tłustego co się z tego badziewia osadza.
Gaz ma swoje plusy w kuchni, cebulkę przypalić do zupy itp

ArturWi
19-12-2012, 10:03
w moim wypadku cwu będzie bardzo małe. Dla tego dołączyłem się do dyskusji o piecach elektrycznych. Mam też duże przyłącze tzn do 27kw,
Gdybym grzał tylko na taryfie nocnej, a u mnie akumulacja to podłoga 18cm betonu, może by to miało ręce i nogi :)
Zdecydowanie ale podstawa to wykonanie OZC,bez tego nie dobierze się optymalnie źródła ciepła.
Zużycie np.16000kWh na ogrzewanie nie będzie przyjemne jeśli chodzi o rachunki w przypadku nawet grzania prądem w II taryfie.
Ja mam do akumulacji 25cm betonu ;)

r19
19-12-2012, 10:13
1kWh z gazu ziemnego=0,27zł
1kWh z prądu w II taryfie=0,33zł
1kWh prądu średnio dwutaryfowego=0,4-0,42zł



Nie wiem jak to wyliczyłes dla gazu, ale wydaje mi się, że chyba cos zawyżyłeś.
na dzień dzisiejszy u mnei w taryfie weekendowej II taryfa to niespełna 0,28 zł brutto.
Oczywiście nie wliczam opłaty abonamentowej.

Według Twoich obliczeń wychodzi, że mam prąd w cenie gazu, a to nie może być prawda.

ArturWi
19-12-2012, 10:20
Według Twoich obliczeń wychodzi, że mam prąd w cenie gazu, a to nie może być prawda.
Dla wielu jest to dziwne a zwłaszcza dla tych,którzy uważali,ze prąd jest drogi ;)
Wielu uważało mnie za szaleńca jak dowiedzieli się,że buduje dom pod prąd a gaz mam w zasięgu ręki ;)
Oczywiście gaz jest tańszy nawet od prądu w II taryfie(0,27-0,36) ale przeliczając koszty iwestycji łącznie z kosztami instalacji dla mnie prąd był tańszy.

Jacekss
19-12-2012, 10:29
na stronie Tauronu podają takie ceny dla taryfy G12

Cena sprzedaży 1 kWh w strefie dziennej: 0,6958 zł brutto
Cena sprzedaży 1 kWh w strefie nocnej: 0,2866 zł brutto

r19
19-12-2012, 10:33
U mnie Lubzel ma taki kalkulator, można sobie wszystko poprzeliczać, zrobić symulacje:
http://www.lubzel.pl/klient/index.php?option=com_content&task=view&id=1875&Itemid=83

ArturWi
19-12-2012, 10:38
na stronie Tauronu podają takie ceny dla taryfy G12

Cena sprzedaży 1 kWh w strefie dziennej: 0,6958 zł brutto
Cena sprzedaży 1 kWh w strefie nocnej: 0,2866 zł brutto
Ja mam podaną kwotę dla II taryfy na 0,36zł.
A poniżej na temat kosztu 1m3 gazu:


U mnie w domu wyszło na samą kuchenkę około 370m3 gazu. Taryfa W2 (jakaś tam po przecinku). Faktura zbiorcza w czerwcu. Koszt gazu około 2,7 złotówki wliczając wszystkie opłaty z roku.Zauważ jednak, że przy tej samej taryfie, podchodząc do zużycia 1200m3, cena jest inna. Wychodzi około 2,3zł
.

a z 1m3 gazu mamy do ok. 10kwh ...
jak wliczysz całą prądową obsługę kotła to wychodzi ok. 0,27zł...

ArturWi
19-12-2012, 10:46
Jestem jak najbardziej zwolennikiem takiego rozwiązania w domu energooszczędnym i ze stosunkowo normalnym zużyciem cwu :)
Kospel MNz czyli full wypas jest zdecydowanie tańszy niż 4tys.zł+do tego bojler za 800zł.

A zaraz wpadnie Pyxis czy Liwko lub inny gruntowiec a nie daj Boże ekogroszkowiec i stwierdzi,że naciągam na grzanie prądem zamiast pompą ciepła czy kotłem na wungiel ;)
Tak źle i tak nie dobrze...

Jacekss
19-12-2012, 10:47
czyli jak widać to ceny gazu i prądu II taryfa są porównywalne
przy czym gaz może mieć zmienną kaloryczność + sprawność więc nie zawsze uzyskamy pewnie te 10 kWh/m3

autorus
19-12-2012, 10:58
Zdecydowanie ale podstawa to wykonanie OZC,bez tego nie dobierze się optymalnie źródła ciepła.
Zużycie np.16000kWh na ogrzewanie nie będzie przyjemne jeśli chodzi o rachunki w przypadku nawet grzania prądem w II taryfie.
Ja mam do akumulacji 25cm betonu ;)

Kolego w tej kwestii jestem nie do pobicia. U mnie akumulacyjne są ściany 24cm czystej palonej cegły oraz ściany działowe 24 silka. A z podłogą też nie powiedziałem ostatniego słowa ;)
OZC wyszedł 10KW. Trzeba mieć świadomość jednak ze chałupa ma 300m2.

ArturWi
19-12-2012, 11:12
Kolego w tej kwestii jestem nie do pobicia. U mnie akumulacyjne są ściany 24cm czystej palonej cegły oraz ściany działowe 24 silka. A z podłogą też nie powiedziałem ostatniego słowa ;)
OZC wyszedł 10KW. Trzeba mieć świadomość jednak ze chałupa ma 300m2.
Obciążenie cieplne mało znaczy,pokazuje nam tylko jaką moc cieplną ma mieć nasze źródło ciepła,żeby uzupełnić straty.
Jakie masz wyliczone planowane zużycie w kWh ? W takim domu śmiem twierdzić,że grzanie prądem...nie będzie tanie jeśli chodzi o całościowy rachunek ;)

autorus
19-12-2012, 11:30
coś ok 16kwh, mam nadzieję ze czegoś nie pomieszałem.

ArturWi
19-12-2012, 11:38
coś ok 16kwh, mam nadzieję ze czegoś nie pomieszałem.
16kWh/m2/rok to bardzo mało,to już podchodzi pod dom pasywny a taki naprawdę ciężko zrobić.
Ale zakładając 16kWh/m2/rok daje nam 4800kWh na ogrzewanie na sezon czyli ok.2000zł za grzanie prądem w II taryfie.
Ale wydaje mi się to mało prawdopodobne,gdyż na dobę wychodzi średnio ok.24kWh czyli moc grzewcza źródła ciepła powinna być ok.4-6kW a nie 10kW

kbab
19-12-2012, 13:00
Spytaj żony czy taka zadowolona z tego tłustego co się z tego badziewia osadza.
Spytałem, żona też nie wyobraża sobie życie bez gazu. Od początku mam gaz i nie mam zamiaru z niego rezygnować.

1kWh z gazu ziemnego=0,27zł
1kWh z prądu w II taryfie=0,33zł
1kWh prądu średnio dwutaryfowego=0,4-0,42zł
znów te ceny, one zupełnie inaczej wyglądają na fakturze, rzeczywistość (kwota do zapłaty) może się okazać bolesna.

r19
19-12-2012, 14:34
Kbab, zobacz na kalkulator z Lubzelu. Liczy tyle co na fakturze potem jest. Zadne inne cuda na fakturze sie nie pojawiaja.

kbab
19-12-2012, 15:08
Kbab, zobacz na kalkulator z Lubzelu. Liczy tyle co na fakturze potem jest. Zadne inne cuda na fakturze sie nie pojawiaja.
Zapłaciłem inaczej
Wg ost 2 fakt z Tauronu wg tar G11 za 6 miesięcy Z/Z 543,72zł/846kWh wg Lubzelu jest 479,66zł - różnica na tej ilości kWh 64,06zł tj 13%
767,46zł/1250kWh wg Lubzelu 685,34zł - różnica na tej ilości kWh 82,12zł tj 12% - skąd takie różnice, może warto zmienić dostawcę - chyba że jest jakiś haczyk?
Jak się mają te rzeczywiste ceny do podanych przez AtruraWi?

plusfoto
19-12-2012, 15:24
Kalkulator Lubzelu liczy czystą energię bez opłat stałych, a ich mniej więcej jest około 12zł miesięcznie.

r19
19-12-2012, 15:25
Kbab, czy Ty przypadkiem nie porownujesz cen brutto (tauron) i netto (lubzel)?

Jacekss
19-12-2012, 15:25
ten kalkulator podaje ceny netto, uwzględniłeś to ?

r19
19-12-2012, 15:31
Kalkulator Lubzelu liczy czystą energię bez opłat stałych, a ich mniej więcej jest około 12zł miesięcznie.
A stala sieciowa i abonament w kalkulatorze to niby co jest

kbab
19-12-2012, 15:37
Ok, jak widać nawet polecany kalkulator jest tylko namiastką faktury, moje dane są z ostatnich faktur rozliczonych, jak wielokrotnie mówiłem z faktury interesują mnie tylko pozycje zapłacone/zużyte Z/Z - na resztę składników nie przykładam aż takiej wagi.
Skoro tam podane są ceny netto to jednak zostanę przy Tauronie.

asolt
19-12-2012, 16:16
coś ok 16kwh, mam nadzieję ze czegoś nie pomieszałem.

Myślę ze na pewno pomieszałeś, jezeli ma to być 16 kWh/m2*a to jest wynik lepszy od Konrada (R&K) co przy Twoim ociepleniu jest niemożliwe.
Jak przy kopule można podawać wsp w kWh/m2 jezeli mamy rózne wysokości. Ten wsp dla nietypowych domów jest całkowicie niemiarodajny.
Jak słusznie zauwazył Artur jezeli projektowe obciązenie cieplne jest ok 10 kW to zapotrzebowanie na ciepło moze być ok 16 000 kWh.

Magnolia18
19-12-2012, 16:50
Pytanie lamerski byc moze ale ...
Jak np. mam/moge wyliczyc COP mojego ustrojstwa. Ale realne a nie te 'ulotkowe'.

chcialbympompe
19-12-2012, 16:56
Pytanie lamerski byc moze ale ...
Jak np. mam/moge wyliczyc COP mojego ustrojstwa. Ale realne a nie te 'ulotkowe'.
Ciepłomierz + pomiar zużycia prądu.
Alternatywnie przy stabilnej temperaturze zewnętrznej przejść na 1-2 dni na grzałki i porównać z PC.

Pyxis
19-12-2012, 17:10
Pytanie lamerski byc moze ale ...
Jak np. mam/moge wyliczyc COP mojego ustrojstwa. Ale realne a nie te 'ulotkowe'.

Ty naprawde chcesz sie wk...c na maxa. To jakis rodzaj masochizmu jest, czy cos?
;)

kbab
19-12-2012, 17:24
Pytanie lamerski byc moze ale ...
Jak np. mam/moge wyliczyc COP mojego ustrojstwa. Ale realne a nie te 'ulotkowe'.
Tak z grubsza, jeśli poprawnie określisz temp we/wy i przepływ wody grzewczej to policzysz moc chwilową dostarczoną do systemu, po podzieleniu jej przez moc pobieraną w tym czasie otrzymasz COP.

Pyxis
19-12-2012, 17:29
Tak z grubsza, jeśli poprawnie określisz temp we/wy i przepływ wody grzewczej to policzysz moc chwilową dostarczoną do systemu, po podzieleniu jej przez moc pobieraną w tym czasie otrzymasz COP.

Tak calkiem z grubsza, to odejmij od wartosci katalogowej 20-25% i bedzie to czego sie mozesz spodziewac w realu :-)

kbab
19-12-2012, 17:37
Tak calkiem z grubsza
Właśnie, że dość dokładnie - na tej zasadzie działają ciepłomierze wg których odbiorcy rozliczają się za dostarczone ciepło - tam nie ma dowolności i jakiegoś odejmowania od nie wiadomo czego.
Np niech pompa obiegowa tłoczy do syst grzewczego 1000l/h wody o różnicy temp 5* - wtedy ogrzewanie działa mocą 5833,5W, jeśli to podzielimy przez pobór prądu np 1000W otrzymamy COP=5,8
W moim arkuszu jest kalkulator dla bufora wodnego - można policzyć.

Magnolia18
19-12-2012, 17:49
Hmm, zatem nie mam narzedzi aby to zbadac. Olac :) i zaden masochizm ot tak mnie naszlo bo jak ten cop-srop ( by Ana ) byl by tylko nieco wiekszy niz 1 to jak sie .... to sciagne z poddasza ustrojstwo na prad, ktore lata temu nam sluzylo i grzalo ...
Bez patrzenia na wilgotnosc, krzywe, przesuniecia, defrosty

Btw. ktos chce kupic moja TRi ?? Prawie nowka ( jak audik Karwowskiego ) :)
Hehe, zartowalem :P

r19
19-12-2012, 18:28
Dam 2499 pln. Przyjade i sam zdemontuje :)

Magnolia18
19-12-2012, 18:50
Dam 2499 pln. Przyjade i sam zdemontuje :)

eee no nie badz taki rozrzutny, Swieta ida.

Poza tym Michas mi jutro funkiel nowki plyty glowne wrzuci i sterownik WiFi :)
Prawda Miki, azaliz potwierdzisz ?

Pyxis
19-12-2012, 19:01
Właśnie, że dość dokładnie.

Zwlaszcza dokladnie oszacuje sobie przeplyw czynnika. Z pasjansa mu wyjdzie? :-)

chcialbympompe
19-12-2012, 19:28
Zwlaszcza dokladnie oszacuje sobie przeplyw czynnika. Z pasjansa mu wyjdzie? :-)

Skoro to ma być szacunek to w dokumentacji podany jest wydatek pompy obiegowej na poszczególnych biegach w zależności od ciśnienia.

Pyxis
19-12-2012, 19:37
Skoro to ma być szacunek to w dokumentacji podany jest wydatek pompy obiegowej na poszczególnych biegach w zależności od ciśnienia.

Rownie dobrze w takim przypadku moze zabazowac na COP podanym przez producenta. Toz to zgadywanka jest a nie o to chodzilo. :-)

kbab
19-12-2012, 20:13
Toz to zgadywanka jest a nie o to chodzilo.
Jeśli nie wierzysz producentowi pompy to wstaw licznik wody - przy okazji może dałoby się coś mu zarzucić? A swoją drogą skoro w/w sposób Ci nie pasuje to podaj swój - może dokładniej i w prostszy sposób potrafisz to policzyć - chętnie skorzystamy.

Magnolia18
19-12-2012, 20:15
ok, ok :)
juz nie musze znac tego COPa sropa :)

Pyxis
19-12-2012, 21:07
Jeśli nie wierzysz producentowi pompy to wstaw licznik wody - przy okazji może dałoby się coś mu zarzucić? A swoją drogą skoro w/w sposób Ci nie pasuje to podaj swój - może dokładniej i w prostszy sposób potrafisz to policzyć - chętnie skorzystamy.

Musisz miec podlicznik i cieplomierz zalozony na CO+CWU. Reszta sposobow to zgadywanka niestety. Nie ma tutaj polsrodkow.

ArturWi
19-12-2012, 21:18
ok, ok :)
juz nie musze znac tego COPa sropa :)
Przyjmij COP2 i gra gitarra ;)

rwxw
19-12-2012, 21:18
Musisz miec podlicznik i cieplomierz zalozony na CO+CWU.
Może być ciepłomierz, może być jak pisze kbab licznik wody/przepływomierz i termometry, a oblicznia można zrobić na kartce/kalkulatorze. Ciepłomierz to wodomierz liczący przepływ + 2 termometry + komputerek obliczający na podstawie przepływu i różnicy temperatur przepływ ciepła.

chcialbympompe
19-12-2012, 21:43
nie wiem czy zdajesz sobie sprawę, ale Tauron Tauronowi nierówny....
u mnie ceny są takie(brutto):
dzienna=0,5258
nocna=0,322
Nie walnąłeś się z dzienną? Masz taniej niż ja w całodobowej?

ArturWi
19-12-2012, 21:46
nie wiem czy zdajesz sobie sprawę, ale Tauron Tauronowi nierówny....
u mnie ceny są takie(brutto):
dzienna=0,5258
nocna=0,322
To ci Tauron ;)
Mieszkamy 30km od siebie i mi babka podała ceny "do zapłaty":
droga-0,69zł
tania-0,34zł
zwykła-0,59zł

Pyxis
19-12-2012, 21:48
Może być ciepłomierz, może być jak pisze kbab licznik wody/przepływomierz i termometry, a oblicznia można zrobić na kartce/kalkulatorze. Ciepłomierz to wodomierz liczący przepływ + 2 termometry + komputerek obliczający na podstawie przepływu i różnicy temperatur przepływ ciepła.

Wiem jak dziala cieplomierz, tylko Twoim sposobem obliczysz COP w danej chwili, a o sezonowym (czy nawet dobowym) mozesz zapomniec (chyba, ze masz duzo czasu na notatki ;)). po co wiec jak juz tniemy rurki stosowac jakies kulawe polsrodki?

rwxw
19-12-2012, 21:51
Odczytując raz przepływ można z grubsza założyć, że się nie zmieni - oczywiście jeśli nie ruszymy instalacji. Mając rejestrację tempratur można obliczyć dowolny cop.

ArturWi
19-12-2012, 21:52
to nie tak do końca z tą ceną średnią dwutaryfową....
wszystko zależy od całkowitego zużycia i zużycia w 2T
inna będzie srednia cena dla np 3000kwh w 1T i 5000kwh w 2T, a inna dla 3000 w 1T i do tego 8000kwh w 2T
Dlatego napisałem "od do" :)
Chociaż te "do" zależy głównie od domu jaki wybudowaliśmy i źródła ciepła jakie dobraliśmy :)

Pyxis
19-12-2012, 22:04
Odczytując raz przepływ można z grubsza założyć, że się nie zmieni - oczywiście jeśli nie ruszymy instalacji. Mając rejestrację tempratur można obliczyć dowolny cop.

A teraz pomysl jak to praktycznie zrobic. Dam Ci wykres temperatury i kalkulator.
Rzezba w g...nie to bedzie :-)

Pyxis
19-12-2012, 22:16
Ile placisz tego abonamentu, bo ja w weekendowej prad w 1T mam 20gr drozszy :-/

rwxw
19-12-2012, 22:16
A teraz pomysl jak to praktycznie zrobic.
Spróbuję u siebie. Mam podłączone 2 ciepłomierze po jednym do podłogówki i grzejników, ale są zbocznikowane i nie używane, bo tłumią trochę przepływ (po skierowaniu tylko przez nie przepływu delta na gz wzrosła o około 1-1.5 stopnia). Używałem ich do sprawdzenia jaki w rzeczywistości mam przepływ na gz i to sobie odczytam. Mając przepływ i serie pomiarów spróbuję coś poszacować - na pewno uda się oszacować chwilowy cop, choć trudno powiedzieć z jaką dokładnością. Oczywiście lepiej by było włączyć te ciepłomierze na stałe, ale jakoś mi szkoda, abo nie jestem na tyle ciekawy średniorocznego cop.

Jacekss
19-12-2012, 22:17
ja umowe podpisywałem już jakiś czas temu, mam z gwarancją ceny...a taryfę mam G12e - płace większy abonament, ale mam tańszą dystrybucję, przede wszystkim w droższej taryfie - mi sie opłaca....

też mam G12e tyle że inny rejon - dawny ENION Będziń, a ty to chyba dawny Vatenfall

kbab
19-12-2012, 22:18
A teraz pomysl jak to praktycznie zrobic. Dam Ci wykres temperatury i kalkulator.
Rzezba w g...nie to bedzie :-)
Podaj za dowolny czas średnią różnicę temperatur we/wy, ilość przepompowanej wody, ilość pobranej energii - obliczę Ci dokładny COP za ten czas - metoda prosta i skuteczna, matematyki nie oszukasz, wynik musi być rzeczywisty a jego dokładność będzie zależała tylko od dokładności Twoich danych. Wykresy i kalkulator zachowaj dla siebie, do wyliczenia COP potrzeba tylko te dane i nic więcej.

Pyxis
19-12-2012, 22:19
Spróbuję u siebie. Mam podłączone 2 ciepłomierze po jednym do podłogówki i grzejników, ale są zbocznikowane i nie używane, bo tłumią trochę przepływ

No wlasnie. Tez sie twego boje.
Co to za sprzeta masz? Bo ja celowalem w taki 3/4" z nominalnym przeplywem 3m3/h.

Pyxis
19-12-2012, 22:22
Podaj za dowolny czas średnią różnicę temperatur we/wy, ilość przepompowanej wody, ilość pobranej energii - obliczę Ci dokładny COP za ten czas.

To Ci "cwaniak z miodem w uszach" ;-)
A "policz" wlasnie ta srenia temperature. Takie proste rachunki to mi tez dobrze wychodza, ale calkowanie funkcji ktorej nie znam to juz inna matma. :-)

kbab
19-12-2012, 22:26
To Ci "cwaniak z miodem w uszach" ;-)
A "policz" wlasnie ta srenia temperature.
Przecież mówiłeś że masz wykresy temperatur. OK wymiękam.

plusfoto
19-12-2012, 22:27
Ten TAURON to strasznie rozrzutny jest Swięty Mikołaj psiakrew.
U mnie PGE Łódź Teren
IT- 0,6747
IIT - 0,3373
G11 - 0,6102

Tak przeliczyłem i jeśli w G12 w drugiej taryfie będę miał zużycie większe niż 21% to już będę do przodu.

Magnolia18
19-12-2012, 22:59
To ci Tauron ;)
Mieszkamy 30km od siebie i mi babka podała ceny "do zapłaty":
droga-0,69zł
tania-0,34zł
zwykła-0,59zł

co prawda jeszcze za Vatenfall ale taki mi babka podala : 0,5913 i 0,3227 brutto
ale zerkne pozniej na fakture i sam podlcze ( chociaz wydaje mi sie, ze juz ja kiedys 'sprawdzalem' w sensie babke ). hmm

rwxw
19-12-2012, 23:03
Co to za sprzeta masz?.
Pollucom na 1.5m3. Przy moim przepływie około 0.9m3/h przez każdą z 2 sekcji da mi stratę koło 0.5mWs, a to troche jest.
Patrzę teraz na wykresy temperatur i widać jakiś ząbek na gz gdy odłączyłem ciepłomierze, ale jest on prawie niezauważalny, dużo poniżej 1*.

miki121
20-12-2012, 00:11
eee no nie badz taki rozrzutny, Swieta ida.

Poza tym Michas mi jutro funkiel nowki plyty glowne wrzuci i sterownik WiFi :)
Prawda Miki, azaliz potwierdzisz ?

No mam nadzieję że T78 zadziała w Twoim małym bunkrze :)
Bo jak nie to tylko kabel od anteny rozciąć i pociągnąć go na górę :)

Magnolia18
20-12-2012, 00:23
No mam nadzieję że T78 zadziała w Twoim małym bunkrze :)
Bo jak nie to tylko kabel od anteny rozciąć i pociągnąć go na górę :)

kabel od anteny ?

miki121
20-12-2012, 00:29
No aby antena była poza piwnicą..
Pamiętaj że od pompy do twojego poddasz wiele ścian i stropów więc trzeba jakoś to rozwiązać :)

Magnolia18
20-12-2012, 00:57
No aby antena była poza piwnicą..
Pamiętaj że od pompy do twojego poddasz wiele ścian i stropów więc trzeba jakoś to rozwiązać :)

bunkier, poddasze
co Ty jarasz ? ;)

miki121
20-12-2012, 00:58
bunkier, poddasze
co Ty jarasz ? ;)

pytanie na miejscu kotłowni byłoby poprawniejsz co ty pijesz???
a odpowiedź babcine wino :)

Magnolia18
20-12-2012, 01:31
pytanie na miejscu kotłowni byłoby poprawniejsz co ty pijesz???
a odpowiedź babcine wino :)

Wina Babcinego nie wolno ruszac :) policzone ! poza tym nie wypada.

A tymi bunkrami nie szafuj bo jeszcze ludzie faktycznie pomysla, ze tu bylo centrum dowodzenia SA a ja siedze wlasnie w bunkrze Rohma :|

simluc
20-12-2012, 01:37
czytajac o problemach magnolii z odszranianiem dokopalem sie do tematu defrostow opisywanego przez mitsubishi,

otoz mitsubishi juz w 2005! roku wprowadzilo modele Zubadan ze stala moca grzewcza do -15 stopni, gwarantowana praca do -25 (przy tej temp. spadek mocy to 20%), radzace sobie dobrze (jakkolwiek to rozumiec) z defrostami, wydluzajac przerwy pomiedzy cyklami odszraniania do 150 min.Sam defrost trwa 3 minuty.

Widac wynalazek jest rewolucyjny, skoro innym firmom polowiczne skopiowanie tego rozwiazania zajelo 5-6 lat.

Polowiczne , bo nadal defrosty moga byc problemem - przyklad magnolii.

Dla chcacych moge podrzucic linka w jezyku angielskim do tego opracowania.

pzdr
szymon

Magnolia18
20-12-2012, 01:47
hmm, malo braklo a moglem miec Zubadana :( :(

Ana, jak czytasz spytaj M jak to faktycznie w ME wyglada, prosze :)

miki121
20-12-2012, 07:50
Ale każda pompa powietrzna ma defrosty :)
I każda potrafi mieć problem :(
Na ponad 40 pomp atlantic-a odpalonych w Tym roku miałem dwa problemy jeden to odszranianie u Ciebie a drugi pompa cyrkulacyjna WILO padła po 3 tygodniach..
Większość części zamiennych już mam na stoku do S a teraz kolekcjonuje do TRI aby mieć wszystko od ręki..
Niestety koszty takiej zabawy są spore - ceny części zamiennych są droższe jakby miał kupić pompę i ją rozebrać ale cóż trzeba tworzyć magazyn części zamiennych..

chcialbympompe
20-12-2012, 08:27
a drugi pompa cyrkulacyjna WILO padła po 3 tygodniach..
A no właśnie. Niedawno zorientowałem się (ale mam reflex...), że usunęliście z mojej instalacji CO wszelkie filtry (które były przy kotle). Czy to oby nie jest prosta droga do uszkodzenia pompy obiegowej?

miki121
20-12-2012, 08:31
A no właśnie. Niedawno zorientowałem się (ale mam reflex...), że usunęliście z mojej instalacji CO wszelkie filtry (które były przy kotle). Czy to oby nie jest prosta droga do uszkodzenia pompy obiegowej?

Nie wszystkie w pompie jest jeden :)
Jak przyjadę to pokaże..
A pompa padła z powodu kamienia kotłowego :)

HAL9000
20-12-2012, 10:04
Przepraszam wszystkich forumowiczów za off topic, ale wszystkie inne metody zawiodły dlatego tą drogą proszę po raz nie powiem już który użytkownika tego forum o nicku Miki aby przesłał na moją pocztę mailową schemat instalacji ogrzewania podłogowego oraz wykonanej połowicznie wentylacji. Od czasu kiedy w/w użytkownik porzucił przed 7 tygodniami moją budowę nie jestem w stanie wyegzekwować powyższych schematów pomimo, że ów zapłatę za swoje usługi w tym za te jeszcze niewykonane otrzymał. I bardzo proszę owego Pana o niewysyłanie maili w stylu "opluwanie na forum" ponieważ ja jedynie usiłuje dojść swojego. I jeszcze proszę o nie nachodzenie mnie telefonami. Wszelki kontakt drogą mailową.

1igor1
20-12-2012, 10:26
coś nam ten MIKI coraz więcej wpadek zalicza ...

HAL9000
20-12-2012, 10:52
I słusznie
Hal9000 - możesz przybliżyć temat?
Przybliżę jak znajdę chwilę. Właśnie przed chwilą naszła mnie telefonicznie szanowna małżonka użytkownika MIKI strasząc mnie prawnikiem jakobym działał przez swój post na szkodę firmy. Teraz powiem tylko tyle, jak długo żyję nie spotkałem się z takim wykonawcą. Jak kto chce mogę opisać na priva bo to naprawdę ciekawa, wręcz bajkowa historia. Na szczęście zachowałem wszystkie maile i sms i wszystkim osobom mającym kontakt z tym Panem doradzam, aby wszelkie kontakty odbywały się właśnie w ten sposób. To zdecydowanie ułatwi później dochodzenie własnych pieniędzy. A Pani szanownej małżonce przypominam, że jest to forum publiczne gdzie takie osoby jak Pan o nicku MIKI ma prawo reklamować swoje usługi, a ja jako jeden z potencjalnych użytkowników mam prawo do wyrażania swojej opinii - to się nazywa z angielskiego feedback. Pozdrawiam

miki121
20-12-2012, 11:02
Witam. Po pierwsze nikt nikogo nie straszy.
Wina leży po Naszej stronie.
Pompa która Pan zakupił uległa uszkodzeniu w trakcie transportu z Naszej winy. Próbowałem zamówić ta pompę przed końcem roku niestety Atlantic ma je na zamówienie i dostępna będzie Ona w styczniu. Proponowałem Panu zamianę na Nibe ale Pan odmówił. Więc została Panu faktura korygujaca proszę o podeslanie podpisanej a my zwrócimy pieniążki za pompę.

HAL9000
20-12-2012, 11:26
Proszę Pana, obaj dobrze wiemy, że nie tylko chodzi o pompę ciepła, ale o wiele innych spraw więc proszę tu na forum nie robić wody z mózgu innym użytkownikom. Umowy z Panem zostały (jak Pan słusznie zauważył z Pana winy) rozwiązane. Pan w dalszym ciągu nie dostarczył mi schematów, o które prosiłem. Każda cierpliwość ma swoje granice, a moja już się wyczerpała względem Pana osoby definitywnie.