PDA

Zobacz pełną wersję : Pompy ciepła powietrze woda



Strony : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 [22] 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74

kamyk68
22-12-2012, 00:02
Poczytaj na spokojnie o jakie dane prosiłem, potem sam sobie odpowiedz czy podałeś odpowiedzi. Moje pytania były konkretne, które pozwoliłyby przybliżyć się do rozwiązania Twojego problemu

Kaszpirowski??


Dziwię się Mikiemu, że tak się przy Tobie gimnastykuje....


Koleiny "instalatorek"



Dlatego tym bardziej obstawiam swoje zdanie, że Twoja pc jest zbyt małej mocy, dlatego nie jest w stanie pomimo "wypruwania z siebie flaków" zaspokoić potrzeb.

Czy jasnowidz??

autorus
22-12-2012, 08:12
tez jestem zaskoczony zdumiony itd. A z tym OZC to chyba żart, że nie zostało zrobione? Niech mnie ktoś uszczypnie.

miki121
22-12-2012, 08:41
Pompa została dobrana do budynku i do temperatury + 22 przy -18
Ofertę przygotwałem w oparciu o konsultacje z klientem i jego informację dotyczące domu.
Pompa ma 16kW i wsparcie dodatkowych grzałek.
Instalacja jest starego typy z dużą pojemnością wody więc działać będzie.
Stawianie diagnozy on-line nie jest wskazane :)

kbab
22-12-2012, 09:42
Kaszpirowski??
Koleiny "instalatorek"
Czy jasnowidz??
pomogłeś komuś?????
na pewno ulżyłeś - sobie - ale skoro sprawia ci to przyjemność, czemu nie - dołóż mi jeszcze trochę.


Pompa została dobrana do budynku i do temperatury + 22 przy -18
Ofertę przygotwałem w oparciu o konsultacje z klientem i jego informację dotyczące domu.
Stawianie diagnozy on-line nie jest wskazane :)
Jeśli w temacie zapotrzebowania tego domu uzyskałeś podobną odpowiedź jakiej Magnolia udzielił w tym temacie - to rzeczywiście można się pomylić, dlatego trzeba zacząć od ustalenia czy przypadkiem pc nie jest w tym przypadku za mała - to podstawa - dopiero później szukałbym przyczyn w samej pc.

Magnolia18
22-12-2012, 12:23
Moment :)
to czy PC za slaba to jedna bajka a druga ta wazniejsza dla mnie, to jej wadliwa wg mnie praca.
Po kilku wizytach, kilku pomyslach oraz podpowiedziach z Atlantica, Miki przekazal im wiesci koncowe - NIC nie pomoglo. PC dalej defrosci sie co 30-40 min. Takie odszranianie jest nieprawidlowe wg opinii Atlantica czyli gwaranta i jesli nawet oni twierdza, ze jest feler to tak widocznie jest - o czym mraucze juz 2 tydzien :)
Podjeli decyzje o wymianie na nowa jednostke. Ot tak sobie ? Bo Swieta ? Niesadze, ze to odruch serca. Raczej wiedza o czyms o czym nie mowia badz bezsilnosc i akt rozpaczy. Ja mam tylko nadzieje, ze dostane jednostke bez wad.

Kbab, fakt podalem dane po lebkach. Przepraszam. Zagladnalem w ten Twoj kalkulator ... Postaram sie go wypelnic

1950
22-12-2012, 12:46
jeździcie po Magnolii i Mikim jak po burej suce i nikt nie chce zrozumieć tego, że ktoś godzi się z tym, że w godzinie W będzie musiał napalić w kotle węglowym,
zarówno jeden jak i drugi wie o tym, że ta pompa może być za słaba i obydwoje a zwłaszcza Inwestor liczy się z tym faktem,
dlatego pisanie o OZC, grzejnikach i Bóg wie o czym jeszcze, to zwykłe bicie piany a jak komuś uda się jeszcze dowalić Mikiemu to już pełnia szczęścia,
Panowie zbastujcie, żaden z Was nie był i nie widział jaki to budynek jak jest usytuowany, jak zbudowany ale każdy z was rżnie wielkiego fachowca, który to wybudował albo i nie swój dom i zjadł przy okazji wszystkie rozumy i nie ma lepszego instalatora teoretyka od niego,


wstyd,


a urządzenia psuły się, psują się i będą się psuły,
takie ich zbójeckie prawo:(

kamyk68
22-12-2012, 13:49
pomogłeś komuś?????
na pewno ulżyłeś - sobie - ale skoro sprawia ci to przyjemność, czemu nie - dołóż mi jeszcze trochę..
Ty pomóż sam sobie


Jeśli w temacie zapotrzebowania tego domu uzyskałeś podobną odpowiedź jakiej Magnolia udzielił w tym temacie - to rzeczywiście można się pomylić, dlatego trzeba zacząć od ustalenia czy przypadkiem pc nie jest w tym przypadku za mała - to podstawa - dopiero później szukałbym przyczyn w samej pc.

weż się zresetuj ,zaciołeś się albo przeczytaj spokojnie co piszesz

Pyxis
22-12-2012, 15:40
jeździcie po Magnolii i Mikim jak po burej suce i nikt nie chce zrozumieć tego,

Widac, ze dawno nie zgladales na forum i wypadles nieco z "obiegu" ;)

1950
22-12-2012, 16:22
nie trzeba dużo czytać, by zauważyć że Magnolia jest osądzany od czci i wiary, że dał się wydymać przez oszusta który mu wcisnął PCI PW o mocy 16 kW,

jak on tak mógł dać się tak wyruchać:rolleyes:

a Miki oczywiście złapał jelenia i ostrzygł go do skóry,


czy się mylę?

ja czytając, rozumiem to, co pisze Magnolia,
a pisał niejednokrotnie,
że ma dość babrania się z węglem,
że ma problemy z kręgosłupem i jeżeli PCI będzie mu ogrzewać dom w tych samych kosztach ale bez tyrania przy wunglu, to, to go w pełni satysfakcjonuje,

i znowu zapytam,
czy się mylę?

jeżeli jest inaczej to pokaż mi to, posypię głowę popiołem,

czy do tego wszystkiego potrzebne jest OZC?
nie, nie jest potrzebne,
założenie jest takie, że PCI grzeje dokąd może a szczytowym źródłem ciepła w razie W jest kocioł węglowy,

raz na jakiś czas,

a nie codziennie


i to by było na tyle,
jak mawiał Jan Tadeusz Stanisławski

autorus
22-12-2012, 16:36
a bo kolega sie chyba gazowymi kotłami zajmował :) Co teraz jest na topie?

1950
22-12-2012, 16:48
w przypadku gdy jest projekt co z obliczonym OZC, podpisanym przez projektanta, to nie robię,
ktoś już za to wziął pieniądze,

chociaż, nie raz mi się zdarzyło, że gdy je zrobiłem,, to wyniki były diametralnie różne od tego co w projekcie,
dlatego z reguły robię jedno pomieszczenie, po to, żeby się zorientować czy to co jest w projekcie, jest prawdą,
jeżeli jest potrzeba, bo wyniki są różne a projekt jest częścią, gotowca który był zrobiony ileś lat temu, to robię,
lub, gdy zgodnie z moją sugestią, Inwestor w nowym domu zwiększa grubość ocieplenia,
wtedy muszę

ale w tym konkretnym przypadku, OZC było zbyteczne,
bocz tego co czytałem, takie były założenia,
jeżeli wiemy, że mamy dodatkowe źródło zasilania i PCI będzie pracowała do dajmy na to -10 C i Inwestor to akceptuje, to po co robić?
przecież to niczego nie zmieni,

a z tego co Magnolia pisał tak właśnie było,
i dopóki tak było, to Magnolia był zadowolony,
spełniało to jego oczekiwania,

dopiero defrosty dały w dupę,

ale to jak pisał Miki, ma być załatwione przez wymianę jednostki zewnętrznej,

1950
22-12-2012, 16:49
a bo kolega sie chyba gazowymi kotłami zajmował :) Co teraz jest na topie?
zawsze De Dietrich:)

Pyxis
22-12-2012, 16:56
nie trzeba dużo czytać [...]

Z tym sie akurat nie zgodze. ;-)
Sa 2 osoby ktore dosyc mocno indaguja kolege Magnolie, ale jakos nie widze tutaj jakiejs ogolnej nagonki na niego. Co do Mikiego, to sam sobie strzelil delikatnie w kolano. Na pochyle drzewo, to wiesz.... Teraz musi czekac, az sie "zagoi". :-)

autorus
22-12-2012, 17:05
zawsze De Dietrich:)

A coś ciekawego do 10kzł?

miki121
22-12-2012, 17:06
Poszukaj w dobrej cenie Weishaupta :)

plusfoto
22-12-2012, 17:12
Panowie święta za pasem a tutaj jeden drugiego by żywcem powiesił.
To chyba pasuje do tego co się tu dzieje
http://www.youtube.com/watch?v=V47Df0vjSYs

Magnolia18
22-12-2012, 17:14
Wywolany do tablicy odpowiadam :)
Kociol mial zostac na wypadek W, odcinac go i targac z piwnicy tego kloca nie bylo wiekszego sensu a odcinac dla zasady ??
PC miala pracowac tak dlugo ile da rade bez wspomagania grzalkami ( -10/15* ) pozniej grzalki. Badz zapale sobie na kilka dni wunglem ( kilka dni to nie sezon, poza tym jest wybor ).
Nawet teraz gdy bylo ponizej -10* ta PC dziala i ogrzewa - ale nie dziala wlasciwie i wali po kieszeni. Atlantic ma ja wymienic i jesli defrosty pojda precz to i kieszen nieco odetchnie. Czego sobie 'pod choinke' zycze :)
Przyjalem na klate koszty uzytkowania, ktore nie beda takie bajkowe jak u innych. Koszty na poziomie wegla ( Arturo :) te Twoje wyliczenie jestes w stanie jakos poprzec czyms wiecej niz intuicja? jesli tak bede wdzieczny za rozwiniecie mysli ) bylyby dla mnie jak NAJbardziej do przyjecia.

klaudiusz_x
22-12-2012, 17:32
Przy dobrych ukladach sezonowe zużycie prądu przy pompie będziesz miał na poziomie kosztów z ekogoszka :)
Dla G11, przy uwzględnieniu ceny węgla na poziomie 1k, mogę się zgodzić.
To poważnie. Kiedy jednostka ma zostać wymieniona?
Bo coś z tym wychwalanym serwisem 24h/dobę (którą dobę?) trochę kulawym w sensie skutecznej naprawy
Skoro jest serwis, ma być, tak sugerujecie od 4k postów, ten serwis jest głównym atutem zakupu w Polsce pompy, serwis który nie działa skutecznie!!! Więc pytam, o co chodzi?
I dalej go wychwalacie, mimo że sprawa nie została rozwiązana. Może ludzie mają krótką pamięć i zapominają co było dwa posty wcześniej? Tak podchodzicie do klientów?
Ta wypowiedź odnosi się do problemów z pompą Magnolii.
Problem ciągnie się już bardzo długo, problem który został nagłośniony i zakrywa swym negatywnym echem całą resztę.

miki121
22-12-2012, 17:50
Wyjaśnie ci jak działa serwis:)
Wszystkie firmy bazuje na zasadzie centralnych regionalnych magazynów części zamiennych które w teorii powinny wysyłać w ciągu 48h części zamienne.
Oczywiście tutaj pojawiają się także problem świąt i dni wolnych od pracy.
Więkoszość awarii usuwa się w ciągu 24/48 godzin.
Niestety są takie przypadki że mimo wszystkich kroków nie jesteś wstanie zdiagnozować awarii i trzeba wymienić jednostkę na nową.
W wypadku każdej z firm sprzedających PC "markowe" pojawia się jeden wielki problem "prawdziwy serwis".
Bo aby mieć serwis który będzie wstanie usunąć awarię od ręki wiąże się to z kasą którą produceńci starają się przeżucić na serwisanta.
Np. w wypadku pomp ciepła Atlantica serii S i TRI zestaw podstawowych części to wydatek rzędu 38000zł netto po moih upustach..
I teraz pytanie ile musiałbyś mieć awarii i serwisów gwarancyjnych ( koszt serwisu 300zł netto ) aby utrzymać taki magazyn.
Pyrzypuszczając że jesteś serwisantem fabrycznym np. 6 porducentów pomyśl jaki magazy części zamiennych musisz stworzyć...
Oczywiście dzięki coraz większej sprzedaży PC - każdej czy gruntowej czy powietrznej serwis zaczyna być potrzebny i zaczyna móc z tego się utrzymać..
Spekulując sprzedaż PC w Polsce ile razy jest większa niż kotłów gazowych.???
Ilości te są bez porównania i szczerze mówiąc kocioł jest łatwiejszy ma mniej części.
Np. w pompie powietrznej S5 płyt jest 8 - sterownik, karta mocym, sterwoania inwertera itp.
I ktoś wcześniej napisał że serwis kotłów zawsze będzie lepszy i tańszy niż PC.
Pomijamy park narzędziowy - serwisowych elementów itp.
Oczywiście klienta powinno to G..... obchodzić niestety produceńci PC też mają to w D.....
Bo duże korporację nie widzą różnicy w sprzedaży jednej czy dwóch pomp....
Ja sam mam w domu magazyn 32m2 wypełniony regałami i częsciami zamiennymi do róznych PC, kotłów palników itp....
Ale póki co to importerzy powinni się zacząć martwić jak stworzyć serwis bo narazie to wszystko spada na barki pojedyńczych serwisantów..

klaudiusz_x
22-12-2012, 17:58
:)

ArturWi
22-12-2012, 18:03
Arturo :) te Twoje wyliczenie jestes w stanie jakos poprzec czyms wiecej niz intuicja? jesli tak bede wdzieczny za rozwiniecie mysli ) bylyby dla mnie jak NAJbardziej do przyjecia.
Potrzebuję wymiary domu a szczególnie przegród zewnętrznych,z czego ściany,jaka izolacja na ścianach,w dachu,w podłodze,ilość okien i ich wymiary,wentylacja grawitacyjna ?

miki121
22-12-2012, 18:06
A co to klienta obchodzi? Reklama dalej leci, a produkt nadal nie jest zgodny z opisem.

Widzisz i to racja...
Staram ci wytłumaczyć w jaki sposób działają firmy - duże :)
Ale masz rację dlatego każdy producent zapisuje - reklamację 14 dni od daty zgłoszenia usterki :)
A serwisant może tylko naciskać ;)

klaudiusz_x
22-12-2012, 18:08
reklamację 14 dni od daty zgłoszenia usterki

:)

miki121
22-12-2012, 18:11
Kalendarzowych.

Tak :)
Ale jak to wytłumaczyć zimą jak ogrzewanie nie działa 14 dni ???

malux20
22-12-2012, 18:23
klienta to nie powinno ineresować

jbloch
22-12-2012, 18:30
klienta to nie powinno ineresować
Nie masz racji.Prawo gwarancji działa w w dwie strony . Powinieneś mieć awaryjne źródło ciepła w domu, awaria zawsze może sie zdarzyc , nie tylko przy pc, a doopsko do czsu naprawy czymś ogrzewać trzeba.A 14 dni to jest termin w którym serwisant musi określić kiedy i w jaki sposób usunie usterkę ! Dlatego mam taniutką gruntowa PC chińską ,śmiem twierdzić że lepsza jakościową PC od tej twojej, tańszą w eksploatacji,a z serwisem użerać się nie muszę.

miki121
22-12-2012, 18:37
Dlatego na początku chciałem robić instalację z zapasowymi króćcami do podpięcia w razie awarii kotła elektrycznego ale niestety nie przyjęto - powód koszty około 320zł przygotwanie :)

klaudiusz_x
22-12-2012, 19:15
Dlatego na początku chciałem robić instalację z zapasowymi króćcami do podpięcia w razie awarii kotła elektrycznego ale niestety nie przyjęto - powód koszty około 320zł przygotwanie :)

Można wypiąć pc, w to miejsce podłączyć czajnik :)

1950
22-12-2012, 19:21
a coś ciekawego do 10kzł?
mca 15 bs150

malux20
22-12-2012, 19:30
być może
ale 14 dnii w styczniu to tak nieciekawie

miki121
22-12-2012, 19:54
no i kiedyś tak sobie ubzdurałem jakby przygotwać podejście pod piec elektryczny i w razie w wpiąć piec i poczekać na części.
może mało ekonomiczne ale ciekawe rozwiązanie :)

Zigobar
22-12-2012, 20:37
no i kiedyś tak sobie ubzdurałem jakby przygotwać podejście pod piec elektryczny i w razie w wpiąć piec i poczekać na części.
może mało ekonomiczne ale ciekawe rozwiązanie :)

Czy w przypadku awarii sprężarki lub jej sterowania, nie da się jakoś "pokombinować" i po odłączeniu od napięcia części układu, załączać ręcznie grzałki w PC i obiegówkę GZ?

miki121
22-12-2012, 20:53
Z automatu tak to zadziała :)

SUSPENSER
22-12-2012, 21:01
Juz podawalem wczesniej.
Kociol Klimosz 21kW na eko z podajnikiem slimakowym, zeliwny. 'Spalalem' a raczej wrzucalem ok. 1T wungla a w mrozy ok. 1.5T
Wczesniej nie mialem zaworu 3 drogowego bo byly 2 pompki obiegowki zatem cale cieplo szlo na instalacje, wtedy na sterowniku bylo 40-42* na zasilaniu. Bylo b.cieplo w domu i czesc okien na pietrze mialem caly rok uchylone. Gdybym dal 50* za zasilaniu to w domu bylaby tropikalna wyspa.
Po zamontowaniu zaworu 3D, na zasialniu roznie 60-65* ale zawor skrecony praktycznie na max, tzn. min. ciepla na instalacje.
PC daje rade, ogrzewa mi do 23*, koszty ponizej kosztow wegla. Defrosty znaczaca pdwyzszaja te koszty oraz powoduja prace pompy na caly gwizdek przez praktycznie caly czas. Eliminacja defrostow jest podstawa do urealnienia kosztow.

1,5 tony miesięcznie [zgaduję, że o ilość miesięczną chodziło] to 50 kg/dobę - to przy ekogroszku 28 MJ i 80% sprawności kotła daje około 13 kW mocy średniodobowej.

Czy teraz także "czesc okien na pietrze mialem caly rok uchylone" ?

Zigobar
22-12-2012, 21:02
Zatem dodatkowy kocioł elektryczny na wypadek jakby również grzałki szlag trafił?

miki121
22-12-2012, 21:02
okna nadal są uchylone zazwyczaj jak przyejżdzam :)

miki121
22-12-2012, 21:03
tak.
bo jak padnie płyta w jednostce wewnetrznej to wtedy d....

Pyxis
22-12-2012, 21:45
to przy ekogroszku 28 MJ i 80% sprawności kotła

Jestes bardzo, bardzo wielkim optymista :-)

miki121
22-12-2012, 22:06
Według informacji od Magnoli ten dom ogrzewał 11kW kociołek elektryczny :)

Magnolia18
22-12-2012, 22:10
na szybko bo Adamek bedzie walczyl
1.5T szlo mi wtedy ( liczac workami ) jak byky te mrozy wiecej niz -10* za dnia i ok. -20* nocami
i wtedy siie raczej nie wietrzylismy za bardzo :)
1T to std zuzycie miesiecznie . kalorycznosci eko bym za bardzo nie ufal. W ubieglym roku mialem 4 dostawy/sorty i kazdy sie inaczej spalal a wiecej w tej samej dostawie tez sie roznie to cus palilo

Magnolia18
22-12-2012, 22:11
Według informacji od Magnoli ten dom ogrzewał 11kW kociołek elektryczny :)

12/18 kW ustawiony praktycznie zawsze na 12kW, nie kojarze aby 'biegal' na 18

miki121
22-12-2012, 22:18
a widzisz coś koło 12 mi chodziło :)
ale mi się wydawało że 11kW :)

ArturWi
22-12-2012, 22:19
na szybko bo Adamek bedzie walczyl

Kiedy dokładnie i gdzie ?
Dobra już mam :)

Magnolia18
22-12-2012, 22:21
Kiedy dokładnie i gdzie ?

juz leci. Orange Sport

Pyxis
22-12-2012, 22:32
12/18 kW ustawiony praktycznie zawsze na 12kW, nie kojarze aby 'biegal' na 18

To sie zdecyduj. Wczesniej widzialem, ze podawales moc 21kW dl swojego kotla :-)

Magnolia18
22-12-2012, 22:42
To sie zdecyduj. Wczesniej widzialem, ze podawales moc 21kW dl swojego kotla :-)

Przed kotlem na eko, kiedys jeszcze wczesniej bylo 'cos' na prad co Miki nazywa kotlem na wode - ja tam nie wiem jak sie to zwie ;)
i to COS mialo 2 moce 12 i 18kW
Zmienilismy to na wegiel - zeby bylo smieszniej jeszcze nie na eko a zwykly piec na wungiel orzech do ladowania hercowa ( taka lopata ).
Kociol na eko i jego moc pewnie nie ma za wiele wspolnego z zapotrzebowaniem. Sprzedali nam co chcieli opylic i co mialo duza moc. Samo to, ze wtedy NIC nie powiedzieli ze winien byc zawor 3 badz 4 drogowy swiadczy o 'fachowosci' tych sprzedawcow.

Jacekss
22-12-2012, 23:03
1,5 tony miesięcznie [zgaduję, że o ilość miesięczną chodziło] to 50 kg/dobę - to przy ekogroszku 28 MJ i 80% sprawności kotła daje około 13 kW mocy średniodobowej.
Czy teraz także "czesc okien na pietrze mialem caly rok uchylone" ?

czy to aby dobrze jest policzone ?

Pyxis
22-12-2012, 23:08
Dla tych optymistycznych zalozen kalorycznosci i sprawnosci - tak.

Magnolia18
22-12-2012, 23:13
Dla tych optymistycznych zalozen kalorycznosci i sprawnosci - tak.
a przy mniej optymistycznych ?

Jacekss
22-12-2012, 23:18
no fakt ... dla podanych założeń tyle wychodzi, dla mniej optymistycznych ... dużo mniej :) może i nawet z 2x

Pyxis
22-12-2012, 23:29
Zalezy jakiej mocy miales faktycznie kociol, w ktorym spalales ten wegiel. Jesli dzialal na 60% mocy nominalnej, to o 80% sprawnosci mozesz zapomniec. Co najwyzej 65-70% (i to pod warunkiem regularnej jego "higieny"). Ekogroszek 28 MJ/kg to raczej jakis "selekcjonowany". Jak zalozysz 25MJ/kg to bedzie blizej raliow (da to <>10kW).

Magnolia18
22-12-2012, 23:44
Zalezy jakiej mocy miales faktycznie kociol, w ktorym spalales ten wegiel. Jesli dzialal na 60% mocy nominalnej, to o 80% sprawnosci mozesz zapomniec. Co najwyzej 65-70% (i to pod warunkiem regularnej jego "higieny"). Ekogroszek 28 MJ/kg to raczej jakis "selekcjonowany". Jak zalozysz 25MJ/kg to bedzie blizej raliow (da to <>10kW).

Wlasnie, dobry eko dostac graniczy z cudem. Cala masa mieszancow jest o podlej jakosci. Higiena tego kotla to byla katorga. To kociol z plaszczem zeliwnym, czyszczenie to byla masakra i katorga. Przysiegam :)
Jeszcze raz powiem. 40-42* na sterowniku na zasilaniu i w domu cieplusienko i okna uchylone. Tak bylo. Pozniej jak juz byl zawor 3d to na zasilaniu dawalem te 60* aby byllo powyzej zalecanej temp. by kociol sie 'nie pocil' ale zawor skrecony na maxa praktycznie.
Dlatego optuje, iz moja PC winna wydolic do min. -10* za oknem.
Na razie zdala test przy -6* ( caly dzien tak bylo ) i w nocy 10 na minusie. Po czym zdefroscila sie. Dalej grzeje ale 'rebie' po liczniku.
Zobaczymy co te nowe 'cudo' pokaze ;)

Magnolia18
22-12-2012, 23:57
Tak mi przyszlo do glowy. Bo nie wiem jak to odbierane jest.
Ja zdaje sobie sprawe, ze ta PC nie ogrzeje mi domu w syberyjskich minusach czy nawet przy -20* ( ta sadze ). Po to zostal piec.
Ale przy -10* i pewnie nieco wiecej winna dac rade o ile nie bedzie tracic mocy na defrosty 40x dziennie.
Tel. do guru atlanticowego, Miki wykonal przy mnie sporo, ustawien podawali wiele, az w koncu zdecydowali sie poddac i wymienic.
Padlo stwierdzenie, ze tak NIE powinno byc. Reasumujac, to co mowilem od jakiegos czasu. COS sie ztegowalo.
Swieta przy temp. plusowych sie spedzi a po ... Zycze sobie aby zamiennik dzialal poprawnie. Tyle :)

piter719
23-12-2012, 07:02
o 7.00 miałem -23* i pompka jakoś ciągnie

malux20
23-12-2012, 08:09
czyli zdała egzamin

chcialbympompe
23-12-2012, 08:21
o 7.00 miałem -23* i pompka jakoś ciągnie
A jak wtedy z odszranianiem? Pojawia się w ogóle szron na parowniku?

piter719
23-12-2012, 09:47
A jak wtedy z odszranianiem? Pojawia się w ogóle szron na parowniku?
odszranianie co ok 90 min.

miki121
23-12-2012, 09:59
No to bardzo dobrze działa :)
A co najważniejsze bez grzałek :)

Pyxis
23-12-2012, 10:00
No to bardzo dobrze działa :)
A co najważniejsze bez grzałek :)

Wiedzialem, ze sie tu odezwiesz ;-)

miki121
23-12-2012, 10:05
Widzisz bo znam te pompy i wiem że będą działać...
Mimo tyle goryczy wylanej w bezsensownej dyskusji..
U Magnoli coś się stało - nikt do końca nie wie :)
Sprawdzono każdy element - elektroniczny i mechaniczny leżący po stronie serwisu.
Pompa trafi do Francji a tam rozłożą ją na części pierwsze aby znaleźć co jej się stało :)
A inne dają sobię radę na kilkaset pomp rocznie można być jedna albo dwie wadliwe pompy :)

chcialbympompe
23-12-2012, 10:05
U mnie na razie było najniżej -13 i też bez grzałek szło. Zresztą są wyłączone więc wyjścia nie ma ;)

miki121
23-12-2012, 10:08
Po to w każdej rozdzielni masz osobny bezpiecznik abyś miał wpływ na nie pozautomatyką.
Dodatkowo w pompie są dwie linie które mówią o tym ile razy pompa chciała grzałek i ile czasu miały one chodzić lub chodziły.
Ogólnie każdoroazowo przy serwise je resetujemy :)

hydraulik_
23-12-2012, 10:21
Wczoraj odpaliłem kolejną (zimno było) typ 10 atlantic domek 130 m2 grzejniki
Klient zadowolony

Tak naprawdę z Atlantikiem niema ,żadnych problemów .
Chyba ,że trafi się coś na początku
Ja też mam jeden problem z wydajnością i cop .Chyba jakiś wadliwy egzemplarz( typ 10)
Czuję ,że skończy sie to wymianą na nowy agregat.
Cóż człowiek zbudował człowiek naprawi;)

Ale są PC PW dobrej marki z którymi są problemy:(

Pyxis
23-12-2012, 10:32
No to moze o male swiateczne podsumowanko (czysto IMHO) watku sie pokusze:
- dosyc glosna
- z wydajnoscia spadajaca wraz z temperatura otoczenia
- nietania w zakupie
- umiarkowanie tania w eksploatacji
- z czestymi derfostami
- z lodowiskiem pod wymiennikiem
- wymagajaca przegladow i serwisowania
- nietolerujaca bledow przy montazu
- u niektorych dzialajaca OK

ooooooto : POMPA CIEPLA POWIETRZE-WODA !
;)

chcialbympompe
23-12-2012, 10:46
No to moze o male swiateczne podsumowanko
No i jak? Dowartościowałeś się? Na razie najwięcej złego o PC P-W napisali ludzie, którzy ich nie posiadają i nigdy nie posiadali. Daj już sobie spokój i zajmij się czymś bardziej pożytecznym (może choinkę ubierz?). Ok?

hydraulik_
23-12-2012, 10:46
No to moze o male swiateczne podsumowanko (czysto IMHO) watku sie pokusze:
- dosyc glosna
- z wydajnoscia spadajaca wraz z temperatura otoczenia
- nietania w zakupie
- umiarkowanie tania w eksploatacji
- z czestymi derfostami
- z lodowiskiem pod wymiennikiem
- wymagajaca przegladow i serwisowania
- nietolerujaca bledow przy montazu
- u niektorych dzialajaca OK

ooooooto : POMPA CIEPLA POWIETRZE-WODA !
;)

re
-dość głośna na dworze, a nie w domu
-wydajność i sprawnosć spada i jest niższa og gruntowej przez 10 % sezonu grzewczego (w temperaturach dodatnich wyższa)
-kosztuje mniej niż gruntówka i można ja zamontować zawsze nawet w wykończonym domu
-ogrzewanie w cenie gazu ziemnego (nieco tańsze ) ponad 2 x tańsze niż olejem
-defrost to nie dramat ,a jaki efektowny
-lodowisko -,jest i śnieg cóż zima
-serwis - a w jakim celu
-czyli wymaga fachowca ,to chyba dobrze
-a gruntowe wszystkie działają ok (ja znam przypadki gdzie układ sie rozszczelnił albo padła elektronika)

Napisz coś o gruntowy ,bo na tych sie znasz najlepiej .
Dlaczego ludzie wypowiadają sie na tematy na których się nie znają ? Ciekawe

piter719
23-12-2012, 10:54
No to bardzo dobrze działa :)
A co najważniejsze bez grzałek :)
ja wczoraj włączyłem bezpieczniki od grzałek, ust temp do załączania -12*, a i tak się nie włączyły (tak myślę patrząc na zużycie prądu w nocy - tak jak wcześniej) czemu?

Pyxis
23-12-2012, 11:01
No i jak? Dowartościowałeś się?

Zabolalo? Sorki. :D

Pyxis
23-12-2012, 11:04
re
-dość głośna na dworze, a nie w domu
-wydajność i sprawnosć spada i jest niższa og gruntowej przez 10 % sezonu grzewczego (w temperaturach dodatnich wyższa)
-kosztuje mniej niż gruntówka i można ja zamontować zawsze nawet w wykończonym domu
-ogrzewanie w cenie gazu ziemnego (nieco tańsze ) ponad 2 x tańsze niż olejem
-defrost to nie dramat ,a jaki efektowny
-lodowisko -,jest i śnieg cóż zima
-serwis - a w jakim celu
-czyli wymaga fachowca ,to chyba dobrze
-a gruntowe wszystkie działają ok (ja znam przypadki gdzie układ sie rozszczelnił albo padła elektronika)


Od razu przypomina mi sie Lakowik i traktor: "Nie jedno kolo jest zepsute, a trzy sa dobre."
Niby to samo, ale brzmi znacznie lepiej. To fakt. ;)




Napisz coś o gruntowy ,bo na tych sie znasz najlepiej .
Dlaczego ludzie wypowiadają sie na tematy na których się nie znają ? Ciekawe

Ale ja tylko bazuje na tym, co wyczytalem w tym watku. Po prostu podsumowalem.:)

miki121
23-12-2012, 11:06
grzałki się załanczają żadko i tylko wtedy kiedy jest potrzeba - barak mocy

Pyxis
23-12-2012, 11:08
załanczają żadko

;)

chcialbympompe
23-12-2012, 11:14
Zabolalo? Sorki. :D
A co miało niby zaboleć? Ja żadnych kompleksów nie mam. Po prostu twoje wypowiedzi są już nudne i wywołują tylko niesmak. A do tematu tego wątku nic kompletnie nie wnoszą.

chcialbympompe
23-12-2012, 11:16
Ale ja tylko bazuje na tym, co wyczytalem w tym watku.
No właśnie. Interpretujesz wszystko tak jak tobie na rękę i próbujesz to wciskać jako "podsumowanie faktów". Tymczasem są to tylko twoje imaginacje.

Pyxis
23-12-2012, 11:27
No właśnie. Interpretujesz wszystko tak jak tobie na rękę i próbujesz to wciskać jako "podsumowanie faktów". Tymczasem są to tylko twoje imaginacje.

Zaznaczylem, ze to wszystko "czysto IMHO" (in my humble opinion = moim skromnym zdaniem).

A co do kompleksow - z tego co wypisujesz wywnioskowac mozna, ze masz jakies. I to spore. ;)

chcialbympompe
23-12-2012, 11:41
Zaznaczylem, ze to wszystko "czysto IMHO" (in my humble opinion = moim skromnym zdaniem).

A co do kompleksow - z tego co wypisujesz wywnioskowac mozna, ze masz jakies. I to spore. ;)
No cóż. Idą magiczne Święta. Może i Pyxis kiedyś przemówi ludzkim głosem? Bez jadu i złośliwości? Tego nam wszystkim życzę :D

fotohobby
23-12-2012, 11:43
Dajcie już spokój. Skromna opinia jednago użytkownika forum, nie posiadającego zresztą PC PW jest na tyle mało znacząca, że nie warto się nad nią pochylać...

Pyxis
23-12-2012, 11:56
No cóż. Idą magiczne Święta. Może i Pyxis kiedyś przemówi ludzkim głosem? Bez jadu i złośliwości? Tego nam wszystkim życzę :D

No jak bede bral przyklad z Twoich ripost jak ta powyzsza, to na pewno nie bedzie z jadem i zlosciwoscia ;-)

Pyxis
23-12-2012, 11:59
Dajcie już spokój. Skromna opinia jednago użytkownika forum, nie posiadającego zresztą PC PW jest na tyle mało znacząca, że nie warto się nad nią pochylać...

A jednak nie sadzisz, ze "cos w tym jest"?

Np. instalator i sprzedawca pisze, ze COP na powietrznej nizszy tylko przez 10% sezonu. Nie wiem do czego porownuje, ale jesli do powietrza na zewnatrz, to przy DZ poziomym bedzie to jakies 20-25% sezonu i to tej czesci, gdzie mamy 60-70% zuzycia. I jak tu wierzyc w taki "instalatorski optymizm"? Mam tylko nadzieje, ze nie "karmi" takimi "kreatywnymi statystykami" swoich potencjalnych klientow ;-)

amerikan1
23-12-2012, 12:00
Dorzucę do obserwacji Pyxsisa jeszcze jedno
- czym niższe temp. zewnętrzne tym więcej wpisów w tym wątku.
Ale idzie odwilż to i w tym wątku zrobisię cieplej.;)

hydraulik_
23-12-2012, 12:00
Zaznaczylem, ze to wszystko "czysto IMHO" (in my humble opinion = moim skromnym zdaniem).

A co do kompleksow - z tego co wypisujesz wywnioskowac mozna, ze masz jakies. I to spore. ;)

Ja oparłem sie na moim doświadczeniu użytkownika i instalatora.Mam w domu PC pw a w firmie gruntowe stieble

Trochę mnie martwią te gruntowe .
220 m2 podłogówki ,w tym garaż .ostatnie 10 dni to koszt 300 zł (cały prąd )
Mój stary dom z pc pw połyka podobnie

malux20
23-12-2012, 12:00
hm

Pyxis
23-12-2012, 12:03
Ja oparłem sie na moim doświadczeniu użytkownika i instalatora.Mam w domu PC pw a w firmie gruntowe stieble

Trochę mnie martwią te gruntowe .
220 m2 podłogówki ,w tym garaż .ostatnie 10 dni to koszt 300 zł (cały prąd )
Mój stary dom z pc pw połyka podobnie

A u mnie tak:

-------- Okres: 2012-12-01 do 2012-12-23 13:02:09 (22,54 [d]) ---------
Czas pracy CO: 177,52 [h] (89,4%)
Czas pracy CWU: 20,99 [h] (Cykli: 65) (Średnio dziennie: 2,9)
Suma pracy PCi: 198,5 [h]
Startów: 76 (Średnio dziennie: 3,4)
Czas pracy śr CO: 7,87 [h/dobe]
Czas pracy śr CWU: 0,93 [h/dobe]
Czas pracy śr: 8,8 [h/dobe]
Szacowane zużycie: 680 [kWh] Średnio: 30,2 [kWh/dobe]
CWU: 103 [kWh] Średnio: 4,6 [kWh/dobe]
CO: 577 [kWh] Średnio: 25,6 [kWh/dobe]
CO/100m2: 11,1 [kWh/dobe*100m2]
Koszt [3/97%]: 224 zł w tym CO: 190 zł CWU: 34 zł
------------------------------------------------------------------------


W domu 22*C (teraz 22,7*C nie mam z czego sie juz rozebrac) ;-)

amerikan1
23-12-2012, 12:10
Ja oparłem sie na moim doświadczeniu użytkownika i instalatora.Mam w domu PC pw a w firmie gruntowe stieble

Trochę mnie martwią te gruntowe .
220 m2 podłogówki ,w tym garaż .ostatnie 10 dni to koszt 300 zł (cały prąd )
Mój stary dom z pc pw połyka podobnie

Dziwne porównanie co do czego.
W moim przypadku ostatnie 14 dni 220 kWh średnia cena kWh 0,45 Pln.
SPF (PC +obiegówki) 4,8. Dom patrz stopka.

Kocioł
23-12-2012, 12:23
Witam!

Pytanie do hydraulik lub miki lub kto wie. Jakie temperatury dochodzą maksymalnie w PC powietrznej /split/ czynnika chłodniczego przed skraplaczem
przy grzaniu co. U mnie do 60* i zastanawiam się czy nie za mało przy R410. Cały czas mam problem z uzyskaniem temperatury jak już pisałem
kilka dni wcześniej...

miki121
23-12-2012, 12:54
Witam!

Pytanie do hydraulik lub miki lub kto wie. Jakie temperatury dochodzą maksymalnie w PC powietrznej /split/ czynnika chłodniczego przed skraplaczem
przy grzaniu co. U mnie do 60* i zastanawiam się czy nie za mało przy R410. Cały czas mam problem z uzyskaniem temperatury jak już pisałem
kilka dni wcześniej...

czy możesz podać model pompy i producenta...
ale 60 stopni to trochę mało jak na czynnik

Kocioł
23-12-2012, 13:07
PC AlezioII 11MR (trójfazowa) De Dietrich. Powierzchnia ogrzewana ok.160 mkw podłogówka.
Czynnik mierzony termometrem przylgowym pod izolacją tuż przed modułem wewnętrznym. Maksymalnie co mogę wyciągnąć
to 30* woda z PC na ogrzewanie tak jak dzisiaj (-7*) a także przy 0*

miki121
23-12-2012, 13:16
Zazwyczaj temepraturą grzania - zasialnia instalacji GZ sterujemy przy pomocy krzywej grzania oraz czujników temperatury zewnętrznej i wewnętrznej.
Podaj zadaną temp., zewnętrzną oraz jaką masz krzywą grzania???

Magnolia18
23-12-2012, 13:23
o 7.00 miałem -23* i pompka jakoś ciągnie

Gdzie Ty mieszkasz ? Pod Moskwa ? Gdzie tyle dzis bylo? W suwalskiem ? O matko.

miki121
23-12-2012, 13:30
Już za kilka miesięcy będzie tam śmigać druga taka :)

Kocioł
23-12-2012, 13:32
Zazwyczaj temepraturą grzania - zasialnia instalacji GZ sterujemy przy pomocy krzywej grzania oraz czujników temperatury zewnętrznej i wewnętrznej.
Podaj zadaną temp., zewnętrzną oraz jaką masz krzywą grzania???

Teraz: temperatura zewn. minus 6,5* , krzywa grzewcza : 0,6 , temperatura wyliczona przez PC : 40* , temperatura zadana
na sterowniku pokojowym : 21*

hydraulik_
23-12-2012, 13:35
Od razu przypomina mi sie Lakowik i traktor: "Nie jedno kolo jest zepsute, a trzy sa dobre."
Niby to samo, ale brzmi znacznie lepiej. To fakt. ;)




Ale ja tylko bazuje na tym, co wyczytalem w tym watku. Po prostu podsumowalem.:)

A które jest popsute .?
Są wady i zalety.
A tymi temperaturami możemy podyskutować .podaj konkretne dane .
Nie kwestionuję ,że cop gruntowej to około 4 a PW cop 3 . co w tym złego.
To takie porównanie jak kocioł kondensacyjny na ziemny i propan .Który jest lepszy.

Ty od razu atakujesz i zarzucasz oszustwo.
Jaką masz obecnie temperaturę DZ ,u mnie jest +2 ,-2
Policzmy

Masz gruntową ,napisz też o niej jak pracuje i jak sie montuje

miki121
23-12-2012, 13:40
Teraz: temperatura zewn. minus 6,5* , krzywa grzewcza : 0,6 , temperatura wyliczona przez PC : 40* , temperatura zadana
na sterowniku pokojowym : 21*

A ile na wyjściu na podłogówkę???
I ile w dom???

Kocioł
23-12-2012, 13:48
A ile na wyjściu na podłogówkę???
I ile w dom???
Teraz jest dokładnie 28,7* na podłogówkę
Problemem są częste defrosty , co 30-40 min i PC nie zdąży nabrać temperatury jednak jak pisałem temperatura czynnika do 60*
temperatura mieszkania : 19,8* , wspomaganie wyłaczone

miki121
23-12-2012, 13:52
No to w pierwszej kolejności sprawdził bym czy czynnik nie uciekł :)
Tak jak u Magnoli krok po kroku...
:)

Zigobar
23-12-2012, 13:56
miki121
Pozwolę sobie ponowić moje pytanie (chyba z 11 grudnia) o powierzchnię usuniętego wymiennika i temperatury na jego króćcach (jeśli je zmierzyłeś). Na razie mam tylko zaniżony o kilka stopni pomiar kolegi Magnolia18:
Strona PC 40,7*C / 35,8*C
Strona CO 36,5*C / 33,6*C
Pytam, gdyż interesuje mnie wszystko, co ma znaczący wpływ na pracę układu.

hydraulik_
23-12-2012, 13:56
Witam!

Pytanie do hydraulik lub miki lub kto wie. Jakie temperatury dochodzą maksymalnie w PC powietrznej /split/ czynnika chłodniczego przed skraplaczem
przy grzaniu co. U mnie do 60* i zastanawiam się czy nie za mało przy R410. Cały czas mam problem z uzyskaniem temperatury jak już pisałem
kilka dni wcześniej...
Temperatura czynnik 60 * o niczym nie świadczy .Jeżeli potrzeby energetyczne budynku są większe niż moc pompy to tak może być .
Ale to kwestia doboru PC .Potrzeby energetyczne zależą też od sposobu wykonanie instalacji.
Za mało informacji

hydraulik_
23-12-2012, 13:59
No to w pierwszej kolejności sprawdził bym czy czynnik nie uciekł :)
Tak jak u Magnoli krok po kroku...
:)

Przy wycieku czynnika wrosłaby temperatura gazu i rury cieczowej za skraplaczem (chyba)

27 a 60 * to chyba sporo

miki121
23-12-2012, 14:00
Wymiennik SECESPOL 32kW kurcze nie pamiętam ale chyba 22 płyty.
Co do temp. to mam zapisane w kalendarzu ale do końca świąt ci niepodam :)

miki121
23-12-2012, 14:01
Przy wycieku czynnika wrosłaby temperatura gazu i rury cieczowej za skraplaczem (chyba)

A defrosty co 30-40 minut to trochę za często :)

Kocioł
23-12-2012, 14:06
No to w pierwszej kolejności sprawdził bym czy czynnik nie uciekł :)
Tak jak u Magnoli krok po kroku...
:)

Też jetem tego samego zdania lecz:

-PC ma gwarancję do stycznia 2013
-serwis był , powiedzieli że to nie czynnik, generalnie nie sprawdzili nic
-u Magnoli chociaż rośnie temperatura , u mnie Tak: przepływ przez PC pokazywał 16,5l / min i defrost co 10 min .
Dołożyłem szeregowo pompę co 60-siątkę (6m ) i na 1 biegu bez zmian natomiast na 3 biegu uzyskałem defrost właśnie 30-40min
przy przepływie 21,5 l/min
-Sprawa stanęła na tym ,że De Dietrich z Wrocławia ma przysłać coś do diagnostyki , chyba komputer
no tak tylko teraz święta ,nowy rok ,kiedy to dojedzie ech...

Kocioł
23-12-2012, 14:14
To jakie temperatury czynnika dochodzą na R410 przy PC powietrznych , gdzieś czytałem że nawet sporo ponad 100* ,
czy tak jest?

hydraulik_
23-12-2012, 14:27
z tego co pamiętam to trochę mniej niż u mnie
u mnie jest 5/1

w przypadku mojego DZ, te twoje 10% nijak ma się do rzeczywistości....
jak zaczynałem grzać w domu, to temperatury DZ miałem wyższe niż temperatura na zewnątrz :P

To podaj konkretnie :P

Średnia w sezonie grzewczym to +2 C

szukam danych o udziale procentowym temperatur w sezonie

temperatury poniżej -8 to 3 % sezonu

hydraulik_
23-12-2012, 14:28
To jakie temperatury czynnika dochodzą na R410 przy PC powietrznych , gdzieś czytałem że nawet sporo ponad 100* ,
czy tak jest?
To prawda ale podgrzewana woda ma wtedy 80 *

hydraulik_
23-12-2012, 15:09
A defrosty co 30-40 minut to trochę za często :)

Sam juz nie wiem.
Odpalałem dwie tri 16 jednocześnie (jeden obiekt) jedna uruchomiło odszranianie po kilku minutach a druga po około 40 minutach.
To jakaś loteria:p

Inna rzecz ,że te defrosty są tak szybkie .Sprężarka chodzi krótko ,potem czas na spłyniecie ,potem wentylator i .... wio

Magnolia18
23-12-2012, 15:18
Sam juz nie wiem.
Odpalałem dwie tri 16 jednocześnie (jeden obiekt) jedna uruchomiło odszranianie po kilku minutach a druga po około 40 minutach.
To jakaś loteria:p
Inna rzecz ,że te defrosty są tak szybkie .Sprężarka chodzi krótko ,potem czas na spłyniecie ,potem wentylator i .... wio

Defrost trwa ok. 5 minut u mnie i spadek na zasilaniu ponad 20*. 2x w ciagu godziny to nie taka pierdola niestety

Pyxis
23-12-2012, 15:27
Ty od razu atakujesz i zarzucasz oszustwo.

O matko! A gdzi ja Cie od oszustow wyzywam?! Dopowiadasz sobie sam, jak moja tesciowa w nerwach :)



Jaką masz obecnie temperaturę DZ ,u mnie jest +2 ,-2
Policzmy

Podam Ci temperatury z tego sezonu po 1h pracy PCi

wrzesien 2012 12-17*C Bardzo szybki spadek.
pazdziernik 2012 9-12*C
listopad 2012 9-6,5*C
grudzien 2012 6,5-3,3*C (z przedwczoraj temperatura)

Minimalna na wejsciu w zeszlym sezonie pod koniec lutego po grzaniu mokrego domu, po wylewanych w listopadzie posadzkach, a 2 tyg wczesniej tynkach to poziom 0,7*C. Od polowy marca juz tendencja wzrostowa - regenerowalo sie.



Masz gruntową ,napisz też o niej jak pracuje i jak sie montuje

Myslisz, ze ja te 2k postow na liczniku to tylko piszac o pierdolach nabilem? :-)
Jesli moge, to pomagam kazdemu odnosnie PCi.

Pyxis
23-12-2012, 15:35
Moze niech ktos kto ma monitoring temperatur DZ i zewnetrznej zada zakres dat na sezon grzewczy z zeszlego roku i mu RRD wyrysuje na jednym wykresie te 2 parametry. Jak by wkleil takie wykresowe porownanie, to wszystko byloby jasne :-)

hydraulik_
23-12-2012, 15:39
Defrost trwa ok. 5 minut u mnie i spadek na zasilaniu ponad 20*. 2x w ciagu godziny to nie taka pierdola niestety
Posłuchaj jak długo pracuje sprężarka .Wtedy pobiera energie .Potem to przestój technologiczny.i ponowny rozruch.

A spadek temperatury wynika nie ze schłodzenia przez defrost tylko na zasilaniu pojawia się woda o temperaturze powrotu (oczywiście lekko schłodzona).
Sprężarka niestety po zatrzymaniu musi postać kilka minut .Ale pobór prżdu na defrost jest krótki zmierz i podaj.

miki121
23-12-2012, 15:43
No fakt ale ja mam jeszcze 3 tri 16 i każda z nich ma defrosty po około 80-110minut :)

hydraulik_
23-12-2012, 15:48
Od razu przypomina mi sie Lakowik i traktor: "Nie jedno kolo jest zepsute, a trzy sa dobre."
Niby to samo, ale brzmi znacznie lepiej. To fakt. ;)
O matko! A gdzi ja Cie od oszustow wyzywam?! Dopowiadasz sobie sam, jak moja tesciowa w nerwach
.:)

jakoś tak zabrzmiało ,że wprowadzam w błąd i to celowo

Zigobar
23-12-2012, 16:13
Wymiennik SECESPOL 32kW kurcze nie pamiętam ale chyba 22 płyty.
Co do temp. to mam zapisane w kalendarzu ale do końca świąt ci niepodam :)

Na mocy bazować nie sposób (duża rozbieżność wartości podawanych).
Z tych większych, 20-to płytowych (króćce 1" lub 5/4") to prawdopodobnie będzie:
LB 31-20 (0,6m2) lub LB 47-20 (0,9m2)
Zatem który? Jak się upewnisz to napisz.

miki121
23-12-2012, 17:04
W czwartek zweryfikuje bo nie pamiętam prawie rok już minoł :)

Pyxis
23-12-2012, 17:33
jakoś tak zabrzmiało ,że wprowadzam w błąd i to celowo

Jest jeszcze opcja, ze nie masz dostatecznej wiedzy w tym temacie i dlatego bledne informacje podajesz. Ktora opcja jest wlasciwa, musisz juz ocenic sam.

Magnolia18
23-12-2012, 17:52
Posłuchaj jak długo pracuje sprężarka .Wtedy pobiera energie .Potem to przestój technologiczny.i ponowny rozruch.

A spadek temperatury wynika nie ze schłodzenia przez defrost tylko na zasilaniu pojawia się woda o temperaturze powrotu (oczywiście lekko schłodzona).
Sprężarka niestety po zatrzymaniu musi postać kilka minut .Ale pobór prżdu na defrost jest krótki zmierz i podaj.

Tak pobor jest znikomy, juz to kiedys podawalem, jakas smieszna ilosc 0,05kWh bodajze nabilo

Magnolia18
23-12-2012, 18:01
Na mocy bazować nie sposób (duża rozbieżność wartości podawanych).
Z tych większych, 20-to płytowych (króćce 1" lub 5/4") to prawdopodobnie będzie:
LB 31-20 (0,6m2) lub LB 47-20 (0,9m2)
Zatem który? Jak się upewnisz to napisz.

Ten co u mnie wymiennik ?
To jakis APV Thermotech, OHC 30/30? Ta druga wartosc 30 ze znakiem ? bo zamazane. Wiecej danych ciezko odczytac

hydraulik_
23-12-2012, 18:07
Jest jeszcze opcja, ze nie masz dostatecznej wiedzy w tym temacie i dlatego bledne informacje podajesz. Ktora opcja jest wlasciwa, musisz juz ocenic sam.

Albo świadomie albo nieświadomie wprowadzam w błąd.
jest jeszcze inna możliwość mówię prawdę i wiem co mówię.
Tak się składa ,że mam i wiedzę i doświadczenie.

Ty masz jedną pompę gruntową i przeczytałeś komentarze na FM.

piter719
23-12-2012, 18:50
Gdzie Ty mieszkasz ? Pod Moskwa ? Gdzie tyle dzis bylo? W suwalskiem ? O matko.
i dzisiaj w najcieplejszym momencie było -14,9* (odczyt z czujnika od pompy).
zapraszam na Święta, u nas na pewno będą białe:welcome:

Pyxis
23-12-2012, 19:08
Tak się składa ,że mam i wiedzę i doświadczenie.

Ty masz jedną pompę gruntową i przeczytałeś komentarze na FM.

Jakos respektu Twoja wiedza i doswiadczenie nie wzbudza w mojej osobie. Wybacz o mnie smiertelnemu. :D

Podaj prosze jakies zrodlo tych rzeczonych "10%", bo jak dla mnie to poki co wyysane to jest z hydraulicznego paluszka.

Daga&Adam
23-12-2012, 19:12
Moze niech ktos kto ma monitoring temperatur DZ i zewnetrznej zada zakres dat na sezon grzewczy z zeszlego roku i mu RRD wyrysuje na jednym wykresie te 2 parametry. Jak by wkleil takie wykresowe porownanie, to wszystko byloby jasne :-)

Mowisz - masz ;) Adiqq mnie poprosił o wklejenie, więc wklejam:

http://szyna.civ.pl/2011-dz-zew.png

Niestety była długa przerwa w odczytach temperatur którą widać gdzieś od 20-25 lutego do połowy kwietnia, w tamtym miejscu DZ było w punkcie krytycznym (najniższym), przypuszczalnie od połowy marca kolektor już się zaczyna regenerować.

Szkoda że miałem takie przerwy bo byłoby to lepiej widoczne. Maj jest też zakręcony a to wynika z tego że wtedy pompa w większości już nie działa, a czujka DZ jest w kotłowni, więc w okresach bezczynności rośnie temperatura. Wkleje jeszcze ten sam wykres ale z zakresu kwiecień-maj (mniejszy zakres = mniej zaokrągleń na wykresie):

http://szyna.civ.pl/2011-dz-zew-4-5.png

Grunt to patrzeć na minima na tych wykresach :)

Aha - no i czujka wejścia DZ mi zniknęła na początku maja (i do dzisiaj się nie znalazła - musze wymienić ;)
Pomogłem ? ;)

EDIT:

Macie tu jeszcze średnie dobowe temperatury (z pominięciem okresu którego nie rejestrowałem) - uwaga tutaj też czasem są temperatury = 0.00stC (wtedy miałem wyłączoną rejestracje):

2011-11-18: 4.51 kWh (tania: 4.48 kWh, droga: 0.00 kWh), temp: 1.83°C
2011-11-19: 18.48 kWh (tania: 12.86 kWh, droga: 5.32 kWh), temp: 2.80°C
2011-11-20: 29.10 kWh (tania: 24.27 kWh, droga: 4.62 kWh), temp: 1.18°C
2011-11-21: 27.12 kWh (tania: 22.23 kWh, droga: 4.68 kWh), temp: 1.54°C
2011-11-22: 27.83 kWh (tania: 23.37 kWh, droga: 4.12 kWh), temp: 1.43°C
2011-11-23: 27.95 kWh (tania: 22.73 kWh, droga: 5.01 kWh), temp: 1.42°C
2011-11-24: 28.68 kWh (tania: 23.35 kWh, droga: 4.99 kWh), temp: 0.21°C
2011-11-25: 29.44 kWh (tania: 23.57 kWh, droga: 5.57 kWh), temp: 0.39°C
2011-11-26: 30.70 kWh (tania: 23.28 kWh, droga: 7.13 kWh), temp: 1.98°C
2011-11-27: 26.84 kWh (tania: 24.03 kWh, droga: 2.56 kWh), temp: 3.85°C
2011-11-28: 25.75 kWh (tania: 21.51 kWh, droga: 3.94 kWh), temp: 3.03°C
2011-11-29: 22.88 kWh (tania: 18.86 kWh, droga: 3.79 kWh), temp: 1.76°C
2011-11-30: 25.72 kWh (tania: 18.82 kWh, droga: 6.70 kWh), temp: 1.63°C
2011-12-01: 27.85 kWh (tania: 23.11 kWh, droga: 4.46 kWh), temp: 1.80°C
2011-12-02: 28.50 kWh (tania: 22.61 kWh, droga: 5.61 kWh), temp: 3.19°C
2011-12-03: 27.95 kWh (tania: 23.11 kWh, droga: 4.56 kWh), temp: 2.54°C
2011-12-04: 20.63 kWh (tania: 16.66 kWh, droga: 3.72 kWh), temp: 7.29°C
2011-12-05: 29.40 kWh (tania: 20.86 kWh, droga: 8.28 kWh), temp: 7.72°C
2011-12-06: 23.96 kWh (tania: 23.96 kWh, droga: 0.00 kWh), temp: 3.53°C
2011-12-07: 26.95 kWh (tania: 20.96 kWh, droga: 5.29 kWh), temp: 3.52°C
2011-12-08: 27.04 kWh (tania: 23.04 kWh, droga: 3.68 kWh), temp: 3.40°C
2011-12-09: 27.34 kWh (tania: 23.12 kWh, droga: 3.92 kWh), temp: 4.74°C
2011-12-10: 28.48 kWh (tania: 21.86 kWh, droga: 6.47 kWh), temp: 3.61°C
2011-12-11: 26.91 kWh (tania: 22.56 kWh, droga: 4.13 kWh), temp: 0.52°C
2011-12-12: 26.73 kWh (tania: 22.35 kWh, droga: 4.10 kWh), temp: 3.63°C
2011-12-13: 27.48 kWh (tania: 23.25 kWh, droga: 3.94 kWh), temp: 4.73°C
2011-12-14: 25.84 kWh (tania: 22.08 kWh, droga: 3.62 kWh), temp: 5.75°C
2011-12-15: 25.82 kWh (tania: 22.27 kWh, droga: 3.34 kWh), temp: 5.55°C
2011-12-16: 26.91 kWh (tania: 23.20 kWh, droga: 3.41 kWh), temp: 5.16°C
2011-12-17: 29.21 kWh (tania: 21.80 kWh, droga: 7.20 kWh), temp: 4.43°C
2011-12-18: 28.07 kWh (tania: 23.11 kWh, droga: 4.73 kWh), temp: 2.57°C
2011-12-19: 24.82 kWh (tania: 20.59 kWh, droga: 3.98 kWh), temp: -0.61°C
2011-12-20: 29.36 kWh (tania: 22.36 kWh, droga: 6.79 kWh), temp: -4.69°C
2011-12-21: 29.92 kWh (tania: 22.07 kWh, droga: 7.63 kWh), temp: -1.39°C
2011-12-22: 30.65 kWh (tania: 22.50 kWh, droga: 7.93 kWh), temp: 0.61°C
2011-12-23: 29.68 kWh (tania: 22.03 kWh, droga: 7.44 kWh), temp: -0.59°C
2011-12-24: 33.81 kWh (tania: 22.64 kWh, droga: 11.01 kWh), temp: 3.06°C
2011-12-25: 28.60 kWh (tania: 23.43 kWh, droga: 4.94 kWh), temp: 3.18°C
2011-12-26: 28.68 kWh (tania: 23.28 kWh, droga: 5.17 kWh), temp: 4.42°C
2011-12-27: 28.06 kWh (tania: 22.64 kWh, droga: 5.13 kWh), temp: 5.66°C
2011-12-28: 27.66 kWh (tania: 22.35 kWh, droga: 5.02 kWh), temp: 5.00°C
2011-12-29: 27.77 kWh (tania: 22.50 kWh, droga: 5.04 kWh), temp: 2.80°C
2011-12-30: 28.11 kWh (tania: 22.68 kWh, droga: 5.30 kWh), temp: 2.37°C
2011-12-31: 28.37 kWh (tania: 23.07 kWh, droga: 5.30 kWh), temp: 1.77°C
2012-01-01: 28.46 kWh (tania: 21.29 kWh, droga: 7.17 kWh), temp: 1.12°C
2012-01-02: 27.51 kWh (tania: 22.52 kWh, droga: 4.99 kWh), temp: 4.81°C
2012-01-03: 27.46 kWh (tania: 22.47 kWh, droga: 4.99 kWh), temp: 4.91°C
2012-01-04: 27.24 kWh (tania: 22.64 kWh, droga: 4.60 kWh), temp: 5.57°C
2012-01-05: 28.12 kWh (tania: 22.26 kWh, droga: 5.86 kWh), temp: 3.39°C
2012-01-06: 29.01 kWh (tania: 22.20 kWh, droga: 6.81 kWh), temp: 2.65°C
2012-01-07: 29.82 kWh (tania: 21.22 kWh, droga: 8.60 kWh), temp: 1.82°C
2012-01-08: 30.07 kWh (tania: 21.47 kWh, droga: 8.60 kWh), temp: 3.29°C
2012-01-09: 28.89 kWh (tania: 22.18 kWh, droga: 6.46 kWh), temp: 2.82°C
2012-01-10: 28.61 kWh (tania: 22.54 kWh, droga: 5.82 kWh), temp: 3.12°C
2012-01-11: 28.28 kWh (tania: 22.40 kWh, droga: 5.63 kWh), temp: 3.98°C
2012-01-12: 27.01 kWh (tania: 22.68 kWh, droga: 4.09 kWh), temp: 5.41°C
2012-01-13: 28.73 kWh (tania: 22.54 kWh, droga: 5.94 kWh), temp: 2.61°C
2012-01-14: 29.66 kWh (tania: 22.19 kWh, droga: 7.23 kWh), temp: 1.12°C
2012-01-15: 39.55 kWh (tania: 23.48 kWh, droga: 15.81 kWh), temp: -0.94°C
2012-01-16: 38.32 kWh (tania: 22.63 kWh, droga: 15.42 kWh), temp: -1.55°C
2012-01-17: 36.19 kWh (tania: 22.32 kWh, droga: 13.59 kWh), temp: -0.12°C
2012-01-18: 36.96 kWh (tania: 22.26 kWh, droga: 14.42 kWh), temp: 0.73°C
2012-01-19: 29.95 kWh (tania: 22.28 kWh, droga: 7.39 kWh), temp: 1.72°C
2012-01-20: 33.64 kWh (tania: 22.52 kWh, droga: 10.88 kWh), temp: 2.07°C
2012-01-21: 34.59 kWh (tania: 21.23 kWh, droga: 13.09 kWh), temp: 1.60°C
2012-01-22: 31.81 kWh (tania: 21.91 kWh, droga: 9.62 kWh), temp: 2.23°C
2012-01-23: 32.00 kWh (tania: 21.55 kWh, droga: 10.18 kWh), temp: 2.59°C
2012-01-24: 36.52 kWh (tania: 21.81 kWh, droga: 14.43 kWh), temp: 2.05°C
2012-01-25: 38.87 kWh (tania: 22.24 kWh, droga: 16.34 kWh), temp: 0.00°C
2012-01-26: 39.60 kWh (tania: 22.63 kWh, droga: 16.69 kWh), temp: 0.00°C
2012-01-27: 41.42 kWh (tania: 22.89 kWh, droga: 18.19 kWh), temp: 0.00°C
2012-01-28: 42.18 kWh (tania: 22.80 kWh, droga: 19.11 kWh), temp: 0.00°C
2012-01-29: 43.48 kWh (tania: 22.66 kWh, droga: 20.48 kWh), temp: 0.00°C
2012-01-30: 40.48 kWh (tania: 21.61 kWh, droga: 18.58 kWh), temp: -5.62°C
2012-01-31: 41.89 kWh (tania: 21.75 kWh, droga: 19.79 kWh), temp: 0.00°C
2012-02-01: 40.45 kWh (tania: 22.56 kWh, droga: 17.61 kWh), temp: 0.00°C
2012-02-02: 42.84 kWh (tania: 24.39 kWh, droga: 18.08 kWh), temp: 0.00°C
2012-02-03: 35.81 kWh (tania: 17.14 kWh, droga: 18.35 kWh), temp: -12.60°C
2012-02-04: 30.48 kWh (tania: 21.69 kWh, droga: 8.56 kWh), temp: -13.77°C
2012-02-05: 42.34 kWh (tania: 20.96 kWh, droga: 21.09 kWh), temp: -11.27°C
2012-02-06: 43.04 kWh (tania: 22.56 kWh, droga: 20.19 kWh), temp: -11.77°C
2012-02-07: 45.06 kWh (tania: 22.63 kWh, droga: 22.08 kWh), temp: -9.06°C
2012-02-08: 53.67 kWh (tania: 22.40 kWh, droga: 30.91 kWh), temp: -10.49°C
2012-02-09: 53.72 kWh (tania: 22.09 kWh, droga: 31.34 kWh), temp: -9.00°C
2012-02-10: 52.77 kWh (tania: 22.87 kWh, droga: 29.58 kWh), temp: -11.54°C
2012-02-11: 59.13 kWh (tania: 25.67 kWh, droga: 33.05 kWh), temp: -13.11°C
2012-02-12: 57.31 kWh (tania: 24.20 kWh, droga: 32.72 kWh), temp: -13.33°C
2012-02-13: 54.99 kWh (tania: 23.06 kWh, droga: 31.55 kWh), temp: -8.54°C
2012-02-14: 54.50 kWh (tania: 22.86 kWh, droga: 31.26 kWh), temp: -4.42°C
2012-02-15: 46.45 kWh (tania: 22.05 kWh, droga: 24.11 kWh), temp: -1.48°C
2012-02-16: 54.10 kWh (tania: 22.78 kWh, droga: 30.92 kWh), temp: -2.12°C
2012-02-17: 51.06 kWh (tania: 23.01 kWh, droga: 27.68 kWh), temp: -0.26°C
2012-02-18: 50.14 kWh (tania: 22.93 kWh, droga: 26.89 kWh), temp: 2.69°C
2012-02-19: 51.55 kWh (tania: 23.23 kWh, droga: 27.94 kWh), temp: 1.75°C
2012-02-20: 47.80 kWh (tania: 23.58 kWh, droga: 23.90 kWh), temp: 0.74°C
2012-02-21: 46.17 kWh (tania: 23.13 kWh, droga: 22.71 kWh), temp: -0.55°C
2012-02-22: 44.31 kWh (tania: 23.70 kWh, droga: 20.32 kWh), temp: 2.76°C
2012-02-23: 48.02 kWh (tania: 23.68 kWh, droga: 23.95 kWh), temp: 3.17°C
2012-02-24: 40.33 kWh (tania: 24.77 kWh, droga: 15.21 kWh), temp: 3.50°C

[... tu przerwa ...]

2012-04-09: 34.26 kWh (tania: 24.41 kWh, droga: 9.32 kWh), temp: 5.66°C
2012-04-10: 25.25 kWh (tania: 20.06 kWh, droga: 5.05 kWh), temp: 10.16°C
2012-04-11: 21.13 kWh (tania: 15.06 kWh, droga: 5.96 kWh), temp: 7.96°C
2012-04-12: 22.71 kWh (tania: 14.21 kWh, droga: 8.30 kWh), temp: 10.69°C
2012-04-13: 22.24 kWh (tania: 18.13 kWh, droga: 3.93 kWh), temp: 10.49°C
2012-04-14: 22.71 kWh (tania: 17.76 kWh, droga: 4.67 kWh), temp: 9.93°C
2012-04-15: 22.99 kWh (tania: 18.53 kWh, droga: 4.18 kWh), temp: 9.67°C
2012-04-16: 28.55 kWh (tania: 18.60 kWh, droga: 9.79 kWh), temp: 7.40°C
2012-04-17: 27.62 kWh (tania: 18.12 kWh, droga: 9.25 kWh), temp: 7.23°C
2012-04-18: 24.30 kWh (tania: 18.11 kWh, droga: 5.92 kWh), temp: 8.98°C
2012-04-19: 19.16 kWh (tania: 14.03 kWh, droga: 4.92 kWh), temp: 9.82°C

[... tu tez tydzień przerwy ...]

2012-04-29: 163.19 kWh (tania: 1.21 kWh, droga: 0.01 kWh), temp: 15.15°C
2012-04-30: 4.55 kWh (tania: 3.08 kWh, droga: 1.46 kWh), temp: 17.90°C
2012-05-01: 5.19 kWh (tania: 3.53 kWh, droga: 1.66 kWh), temp: 17.23°C
2012-05-02: 4.88 kWh (tania: 2.90 kWh, droga: 1.97 kWh), temp: 17.26°C
2012-05-03: 5.14 kWh (tania: 3.69 kWh, droga: 1.45 kWh), temp: 17.03°C
2012-05-04: 4.47 kWh (tania: 3.04 kWh, droga: 1.43 kWh), temp: 14.91°C
2012-05-05: 5.33 kWh (tania: 3.42 kWh, droga: 1.91 kWh), temp: 15.49°C
2012-05-06: 6.62 kWh (tania: 4.94 kWh, droga: 1.68 kWh), temp: 14.48°C
2012-05-07: 23.81 kWh (tania: 22.00 kWh, droga: 1.66 kWh), temp: 10.03°C
2012-05-08: 18.49 kWh (tania: 15.95 kWh, droga: 2.30 kWh), temp: 11.06°C
2012-05-09: 14.05 kWh (tania: 12.39 kWh, droga: 1.52 kWh), temp: 13.61°C
2012-05-10: 5.17 kWh (tania: 3.79 kWh, droga: 1.37 kWh), temp: 16.83°C
2012-05-11: 4.48 kWh (tania: 2.84 kWh, droga: 1.53 kWh), temp: 18.18°C
2012-05-12: 9.40 kWh (tania: 6.37 kWh, droga: 2.95 kWh), temp: 12.54°C
2012-05-13: 23.99 kWh (tania: 21.72 kWh, droga: 2.05 kWh), temp: 8.64°C
2012-05-14: 19.27 kWh (tania: 17.45 kWh, droga: 1.58 kWh), temp: 10.78°C
2012-05-15: 17.34 kWh (tania: 14.09 kWh, droga: 3.06 kWh), temp: 11.23°C
2012-05-16: 20.12 kWh (tania: 17.92 kWh, droga: 2.03 kWh), temp: 9.91°C
2012-05-17: 20.29 kWh (tania: 17.89 kWh, droga: 2.22 kWh), temp: 8.57°C
2012-05-18: 21.51 kWh (tania: 20.02 kWh, droga: 1.33 kWh), temp: 9.76°C
2012-05-19: 13.91 kWh (tania: 12.01 kWh, droga: 1.81 kWh), temp: 13.34°C
2012-05-20: 12.75 kWh (tania: 11.10 kWh, droga: 1.65 kWh), temp: 15.54°C
2012-05-21: 4.04 kWh (tania: 2.02 kWh, droga: 2.02 kWh), temp: 17.30°C
2012-05-22: 4.31 kWh (tania: 2.68 kWh, droga: 1.63 kWh), temp: 18.93°C
2012-05-23: 4.17 kWh (tania: 2.73 kWh, droga: 1.44 kWh), temp: 19.79°C
2012-05-24: 4.21 kWh (tania: 2.85 kWh, droga: 1.35 kWh), temp: 18.46°C
2012-05-25: 5.17 kWh (tania: 3.83 kWh, droga: 1.33 kWh), temp: 15.78°C
2012-05-26: 14.47 kWh (tania: 12.89 kWh, droga: 1.58 kWh), temp: 14.85°C
2012-05-27: 12.32 kWh (tania: 10.37 kWh, droga: 1.95 kWh), temp: 14.10°C
2012-05-28: 4.11 kWh (tania: 1.73 kWh, droga: 2.28 kWh), temp: 14.39°C
2012-05-29: 11.77 kWh (tania: 9.83 kWh, droga: 1.91 kWh), temp: 15.70°C
2012-05-30: 4.28 kWh (tania: 2.75 kWh, droga: 1.52 kWh), temp: 16.31°C
2012-05-31: 1.34 kWh (tania: 0.09 kWh, droga: 1.25 kWh), temp: 14.42°C

kWh to zużycie mojej pompy (całej kotłowni razem z wszystkimi pompkami CO / CWU etc :)

Pyxis
23-12-2012, 19:18
u nas regularnie sprawdza się barbara po lodzie święta po wodzie, barbara po wodzie, święta po lodzie....

A jak ktos sie przeziebi, opluwacie dokola niego podloge i smarujecie go sadlem ;-)
Matko jakie zabobony. A o Oscylacji Arktycznej i Oscylacji Polnocnego Atlantyku slyszal kiedys? Hee..? :-)

Pyxis
23-12-2012, 19:22
Mowisz - masz ;) Adiqq mnie poprosił o wklejenie, więc wklejam:

http://szyna.civ.pl/2011-dz-zew.png

Dziekuje.

No to niech kolega hydraulik sobie zrknie na wykres i zrobi bolesna konfrontacje swojej "wiedzy i doswiadczenia" z rzeczywitoscia. :D

Widac, ze linia zielona jest w 90% nad niebieska ja szumnie twierdzi? ;)

Zigobar
23-12-2012, 19:37
Ten co u mnie wymiennik ?
To jakis APV Thermotech, OHC 30/30? Ta druga wartosc 30 ze znakiem ? bo zamazane. Wiecej danych ciezko odczytac

Jeśli to jednak APV OHC 30/30 AE (nie udało mi się znależć powierzchni), to chyba będzie porównywalny z LB 31-30 (powierzchnia 0,9m2). Mają podobne wymiary.
"miki121" - zgadza się?

Daga&Adam
23-12-2012, 19:41
Widac, ze linia zielona jest w 90% nad niebieska ja szumnie twierdzi? ;)

A to o to Wam chodzi :) Nie czytam tego wątku. No to moim zdaniem dopiero gdzieś w marcu temperatura zew. zaczyna się zrównywać z temperaturą DZ wej. Ale prawdziwy / największy koszt w ogrzewaniu to grudzień-styczeń-luty-marzec. U mnie wyglądało to tak (tutaj tylko temperatury średnie mogą być "wybrakowane" a licznik jest b. dokładny):

2011-11 (13 dni, srednia temp: 1.77°C):
SUMA: 321.79 kWh (tania: 263.36 kWh, droga: 58.43 kWh)

2011-12 (31 dni, srednia temp: 3.07°C):
SUMA: 853.18 kWh (tania: 692.04 kWh, droga: 161.14 kWh)

2012-01 (31 dni, srednia temp: 1.66°C):
SUMA: 1029.99 kWh (tania: 689.18 kWh, droga: 340.81 kWh)

2012-02 (29 dni, srednia temp: -4.09°C):
SUMA: 1343.30 kWh (tania: 663.86 kWh, droga: 679.44 kWh)

2012-03 (31 dni, srednia temp: 0.00°C):
SUMA: 1037.06 kWh (tania: 710.95 kWh, droga: 326.11 kWh)

2012-04 (21 dni, srednia temp: 6.24°C):
SUMA: 506.03 kWh (tania: 360.18 kWh, droga: 145.85 kWh)

2012-05 (31 dni, srednia temp: 14.40°C):
SUMA: 324.21 kWh (tania: 268.82 kWh, droga: 55.39 kWh)

Podsumowując - listopad + kwiecień + maj to 1151 kWh, a grudzień + styczeń + luty + marzec to 4262 kWh, a w tych miesiącach temperatury DZ gruntowego są zdecydowanie i praktycznie zawsze wyższe niż temperatura na zewnątrz :)

Weźmy jeszcze pod uwagę że korzystamy głównie z taniej taryfy która jest w nocy - a wtedy temperatury są niższe niż w dzień. A wykres pokazuje średnią temperatury dobowej - zwykle w nocy jest chłodniej niż za dnia. Więc wykres wypadłby jeszcze bardziej na niekorzyść powietrznej.

piter719
23-12-2012, 19:47
a tak z ciekawości zapytam, jakie warunki były 4.12 ?
u nas regularnie sprawdza się barbara po lodzie święta po wodzie, barbara po wodzie, święta po lodzie....
barbara w tym roku była po lodzie...
u nas mróz jest od nocy z 2-go na 3-ci grudnia.;)

Pyxis
23-12-2012, 20:22
A hydra spokojnie szuka "alternatywnych" danych pogodowych. ;-)

rwxw
23-12-2012, 20:41
Średnia w sezonie grzewczym to +2 C temperatury poniżej -8 to 3 % sezonu
Zależy od lokalizacji, inaczej będzie w Szczecinie, a inaczej w Suwałkach. Za Wiki: średnia temperatura w lecie waha się pomiędzy 16,5 °C a 20 °C, w zimie – między -6 °C a 0 °C.
Średnie temperatury dla grudnia, stycznia i lutego rejestrowane w ośmiu stacjach klimatologicznych IMGW, oraz (panel 4 i 6) średnie anomalie temperatury z tych stacji, dla lutego i okresu zimowego:
http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=156406&d=1356295226
w lepszej rozdzielczości: http://doskonaleszare.blox.pl/resource/zima_2012c.png
Średnia ze stycznia 2010
http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=142937&d=1350590093
U mnie w sezonie 2010/2011 zużycie wyglądało następująco:

------------------------------ kWh-------PLN
2010-09-01 2010-09-30: 86 ----- 20,26
2010-10-01 2010-10-31: 343 ---- 80,81
2010-11-01 2010-11-30: 432 ---- 101,78
2010-12-01 2010-12-31: 834 ---- 257,27
2011-01-01 2011-01-31: 930 ---- 261,44
2011-02-01 2011-02-28: 771 ---- 246,29
2011-03-01 2011-03-31: 506 ---- 143,91
2011-04-01 2011-04-30: 156 ---- 44,37
czyli zdecydowana większość kosztów to miesiące grudzień-luty, a pozostałe to pryszcz.

SUSPENSER
23-12-2012, 21:10
okna nadal są uchylone zazwyczaj jak przyejżdzam :)

Magnolia ma uchylone okna i narzeka, że sporo płaci za ogrzewanie i ma dużo defrostów :jawdrop:

Pyxis
23-12-2012, 21:22
Zależy od lokalizacji, inaczej będzie w Szczecinie, a inaczej w Suwałkach. Za Wiki: średnia temperatura w lecie waha się pomiędzy 16,5 °C a 20 °C, w zimie – między -6 °C a 0 °C.

Dzieki za wyczerpujace opracowanie.
Ja nie mam wiecej pytan. :-)

SUSPENSER
23-12-2012, 21:23
zakładając, że zgadza się i sprawnośc kotła 80% i kalorycznośc węgla, to widać ze TRI 16 jest za słaba.....
tak na szybko dla -7/45 ma ona 12952W mocy

Tak, ale potwierdzam to co zauważyło kilku forumowiczów - te 13 kW to maksymalna moc jaką mógł dostarczać przy węglu 28 MJ [Pieklorz w zeszłym roku miał ponad 28 i się nie spiekał] i 80% sprawności [jeśli faktycznie z kotła 21 kW wyciągał około 13 kW to stawiałbym na maks 70% sprawności].

Jeśli więc patrząc z drugiej strony węgiel miał 25 MJ, a sprawność była na poziomie 60% to moc wynosiła około 8,7 kW.

Mamy więc rozpiętość od 8,7 do 13 kW

malux20
23-12-2012, 21:28
o faktach ciężko dyskutować a może jakoś odwrotnie

klaudiusz_x
23-12-2012, 21:50
o faktach ciężko dyskutować a może jakoś odwrotnie

Można podać zużycie węgla na sezon. Wyjdzie podobnie.

kbab
23-12-2012, 22:04
Defrost trwa ok. 5 minut u mnie i spadek na zasilaniu ponad 20*. 2x w ciagu godziny to nie taka pierdola niestety
Dodaj do tego ile w tym czasie pompa obiegowa przepompuje czynnika, o jakiej delta T oraz jaką moc pobiera w tym czasie pc - może w końcu poznamy tą "hydrę" co tak ostro bije po kieszeni. Nie jestem teoretykiem ale jako praktyk mogę potwierdzić, że moja tania pc pp w czasie odszraniania pobiera mało energii (ok 550W) trwa to krótko (ok 3 min) w tym czasie również grzeje ale z mniejszą sprawnością, sprężarka pracuje na małych obrotach, potem powraca do normalnej pracy - tj grzeje ile potrzeba (steruje tym inverter) i ile może w danych warunkach (wydajność pc). Ten cykl dokładnie opisał "clarnet", oczywiście że w związku z tym są straty, ale one są do zaakceptowania w sezonie grzewczym o ile pc została odpowiednio dopasowana do potrzeb.

Magnolia18
23-12-2012, 23:10
Magnolia ma uchylone okna i narzeka, że sporo płaci za ogrzewanie i ma dużo defrostów :jawdrop:

Pytanie brzmi. Co maja okna do defrostow ? :)
A okna sa zamkniete w tym sezonie :)

Magnolia18
23-12-2012, 23:16
Dodaj do tego ile w tym czasie pompa obiegowa przepompuje czynnika, o jakiej delta T oraz jaką moc pobiera w tym czasie pc - może w końcu poznamy tą "hydrę" co tak ostro bije po kieszeni.

Nie mam pojecia ile przepompowuje czynnika, jelsi chodzi o delte pomiedzy zasilanie a powrotem to jest dosc duza u mnie, pomiedzy 10 a 16*, PC przy defroscie jak sprawdzalem wziela bardzo malo, gdzies to pisalem, chyba 0,05kWh ( tylko raz sprawdzalem ).
Mam nadzieje, ze jutro PC dotrze do Mikiego a po Swietach do mnie i te nowe cudo bedzie pracowalo juz OK.

kbab
23-12-2012, 23:43
Mam nadzieje, ze jutro PC dotrze do Mikiego a po Swietach do mnie i te nowe cudo bedzie pracowalo juz OK.
Większość śledzących trzyma za to kciuki - oby problem został rozwiązany - niezdecydowani mogą stać się zwolennikami tego systemu, a Miki solidnie "zaplusuje" - czego osobiście mu życzę.
Przy takim poborze en el na defrosty wypada 2,4kWh/dobę - to nie jest powalająca strata, nawet gdyby pc w tym czasie nie dostarczała ciepła do systemu.

Jacekss
24-12-2012, 07:45
a tak z ciekawości zapytam, jakie warunki były 4.12 ?
u nas regularnie sprawdza się barbara po lodzie święta po wodzie, barbara po wodzie, święta po lodzie....
barbara w tym roku była po lodzie...

no i chyba miałeś rację z tym przysłowiem... dzisiaj jest prawie "po wodzie" ;)

hydraulik_
24-12-2012, 07:54
A hydra spokojnie szuka "alternatywnych" danych pogodowych. ;-)

Przecież ja nie twierdzę i nię twierdziłem ,że PC PW jest lepsza od gruntowej.
To jest jedno z rozwiązań .Odpowiedziałem tobie na listę pytań ,a ty napisałeś o traktorze .Czy ja tam podałem jakieś nieprawdziwe informacje.
Zaproponuj inna rozwiązanie dla kogoś kto ma kocioł olejowy lub węglowy.

Ja z tego wykresu nie jestem w stanie określić czy to 10 % czy 50 %.
Gdzieś widzałem taką tabelkę z temperaturami i procentami.
Pamiętam ,że temperatury poniżej -8 to 4 % sezonu..
Mam program doboru pomp Daikina .Ściągnij sobie i si e pobaw .Wynika z niego (dla warszawy ) ,że pc pw osiąga scop 3,3 (bez cwu)
Daikin podaję Scop z grzałkami i defrostem.
Można oczywiście przyjąć ,że kłamią .Ale ja nie mam innych danych pozwalających zakwestionować wyniki.
Mam klienta który zamiast 20 000 zł za olej płaci 8 000 zł za prąd.
Zapłacił 30 000 zł za PcPW .W 3 lata zarobi na siebie.
Czy się opłaca?

chcialbympompe
24-12-2012, 08:05
A jak ktos sie przeziebi, opluwacie dokola niego podloge i smarujecie go sadlem ;-)
Zabobon, nie zabobon ale jeszcze wczoraj było -4 a teraz +4 i się ociepla. Na "Barbary" było grubo na minusie.

hydraulik_
24-12-2012, 08:07
i

miki121
24-12-2012, 09:49
A ja tam wam wszystkim życzę Zdrowych Wesołych Świąt i szczęśliwego Nowego Roku i oby Wasze pompy miały z Was taki ubaw jak w tym roku :)

Pyxis
24-12-2012, 09:50
nie wiem dlaczego taka reakcja....

Hm... jak kazdy "zabobon" to tez nie powstalo z dnia na dzien, ale "historycznosc" pewnych rzeczy nie umacni ich naukowo. Chyba nie wierzysz w Swietego Mikolaja? To tez leciwa tradycja. ;)
Nie bylo tutaj jakiejs szczegolnej zlosliwosci z mojej strony , a raczej szczere rozbawienie. :D

Pyxis
24-12-2012, 09:54
Przecież ja nie twierdzę i nię twierdziłem ,że PC PW jest lepsza od gruntowej.

Nie o tym piszemy. Rzuciles na szale swoja wiedze i doswiadczenie w zupelnie nietrafionej "teorii 10%". Jest dokladnie odwrotnie niz myslisz. Warto byloby sie chociaz przynac do bledu, a nie jakies metne wywody w temacie oplacalnosci fundowac w zamian :)

Pyxis
24-12-2012, 09:56
No to Wigilia zaczyna się u nas po wodzie,Baśka się sprawdza ;)

Na drugi rok rzuc moneta 4 grudnia i zapisz wynik. Gwarantuje Ci, ze bedziesz mial rownie dokladna "progrnoze" pogody w Wigilie :D

chcialbympompe
24-12-2012, 10:16
Hm... jak kazdy "zabobon" to tez nie powstalo z dnia na dzien, ale "historycznosc" pewnych rzeczy nie umacni ich naukowo. Chyba nie wierzysz w Swietego Mikolaja? To tez leciwa tradycja. ;)
Wiele "zabobonów" jak to nazywasz a raczej tzw. "wiedzy ludowej" znajduje potwierdzenia w teoriach naukowych. Zazwyczaj ta wiedza wyprzedza naukę o dziesiątki, setki czy tysiące lat. Patrzenie na cały świat wyłącznie przez pryzmat wiedzy jaką posiada obecnie człowiek jest krótkowzroczne. Ale koniec OT.

Pyxis
24-12-2012, 10:16
w porównywaniu chodzi zawsze o porównywaniu tego co porównywalne...porównywanie tradycji Św. Mikołaja do cykli pogodowych to mniej więcej jak porównywanie temperatury twojego DZ do prędkości wiatru na przylądku Horn....

Cykle pogodowe na naszej planecie sa tak skomplikowane, ze jeszcze nie ma komputerow, ktore by to mogly skutecznie i pewnie wymodelowac na okres kilku dni, a ty chcesz "wrozyc" na dni 20cia na podstawie ludowego przyslowia. JAsne, mozesz, ale tak jak pisalem wczesniej rownie skuteczny bedzie rzut moneta. "Orzel po wodzie, a reszka po lodzie" ;)

Pyxis
24-12-2012, 10:19
Wiele "zabobonów" jak to nazywasz a raczej tzw. "wiedzy ludowej" znajduje potwierdzenia w teoriach naukowych

Przytocz tutaj prosze tylko 3 z wielu jak piszesz takich przypadkow. Wybierz te srednie, te ktore wyprzedzily wspolczesna wiedze o powiedzmy kilkaset lat. Bardzo chetnie sie zapoznam (daruj sobie ziololecznictow na wstepie).

chcialbympompe
24-12-2012, 10:25
daruj sobie ziololecznictow na wstepie
A to już nie jest wiedza ludowa?

Przytocz tutaj prosze tylko 3
Życzysz też sobie bym udowodnił, że nie jestem wielbłądem?

Magnolia18
24-12-2012, 10:26
Pytanie do Miki, Arturo, innych madrych glow 'od PC', ktore pewnie zainteresuje takze innych uzytkownikow Atlanticow.
Otoz mozemy odczytac ilosc uruchomien grzalek oraz czas pracy. W moim wypadku od ostatniej wizyty zarejestrowane liczby to : 22 starty ( tu co do jednostki miary nie mam watpliwosci, 'razy', 'sztuki' ) oraz czas pracy 5. Przy czym czas pracy o ile widze nie ma podanej jednostki. 5 sekund to raczej nie bedzie, sadze ze 5 min. bo chyba nie 5 godzin ?
Jesli dobrze mysle, 5 min. i 22 starty czyli srednio ok. 14 sekund pracy. Hmm, pytanie. Co grzalka ( wlasnie jak to w koncu jest z grzalkami, mialo byc 3-6-9kW a mozna jedynie odczytac, ze grzalka nr 1 badz grzalka nr 2 pracuje/nie pracuje. to ile ich jest? 2 czy 3 ? ) pracujaca 14 sekund moze zdzialac ? W tak krotkim czasie chyba NIC ? Jesli mam racje to po chu...steczke sie wlacza ? No chyba, ze to 5h czyli wowczas pracowala srednio prawie 14 min. a to znowu troche dlugo ...
Inna rzecz :) PC zadaje sobie temp. w zaleznosci od temp. zadanej w domu i temp. zewnetrzenj i krzywej. Ta temp. zadana jest u mnie rozna w zaleznosci od tych 3 wczesniej podanych zmiennych. Temp. zasilania wowczas osiaga temp. zadana badz sie do niej zbliza. Natomiast temp. powrotu praktycznie caly czas miescie sie pomiedzy 30 a 33*C niezaleznie od temp. zadanej/zasilania. Tak winno byc ?

PS.
Miki, mam 'warowac' przy furtce dzis i oczekiwac PC czy tez przyfrunie do Ciebie ? Jak do mnie to musze sile robocza zorganizowac coby te 100kg schowac gdzies zeby amba nie zjadla.

Jacekss
24-12-2012, 10:28
Patrzenie na cały świat wyłącznie przez pryzmat wiedzy jaką posiada obecnie człowiek jest krótkowzroczne. Ale koniec OT.

dobrze napisane, popieram :)

chcialbympompe
24-12-2012, 10:28
Co grzalka ( wlasnie jak to w koncu jest z grzalkami, mialo byc 3-6-9kW a mozna jedynie odczytac, ze grzalka nr 1 badz grzalka nr 2 pracuje/nie pracuje. to ile ich jest? 2 czy 3 ? ) pracujaca 14 sekund moze zdzialac\
Może w czasie defrosu na chwilę się załączyła?

miki121
24-12-2012, 10:29
Leci do mnie :)
Już kurier dzwonił że jedzie :)

Pyxis
24-12-2012, 10:30
A to już nie jest wiedza ludowa?

Życzysz też sobie bym udowodnił, że nie jestem wielbłądem?

No skoro to taki powszechne jhak piszesz, to chcialem jakies 3 przyklady. Pierwsze z brzegu.

A ziololecznictwo to taka "troficzna" wiedza ludzkosci. Jamnik tesciow tez zarl perz jak sie przejadl, ale nie widzialem w nim wielu innych oznak "madrosci ludowej" :-)

Pyxis
24-12-2012, 10:32
dobrze napisane, popieram :)

Czyli patrzenie przez pryzmat wiedzy z przed 100lat jest bardziej wiarygodne? Nie kumam.

Magnolia18
24-12-2012, 10:32
Może w czasie defrosu na chwilę się załączyła?
zakladam, ze w czasie defrostu, dalej pozostaje pytanie co mogla uczynic przez tez magiczne 14 sekund ?
Inna rzecz, jesli to 5 min. to jak to jest naliczane ? sekundowo ? 'zaczeta' minuta to juz kolejna jednostka dodana do liczby ? widze czas = 5 zatem to moze byc prawie 5 badz ponad 5 jakiejs_tam jednostki czasu. Ciekawi mnie to :)

Magnolia18
24-12-2012, 10:33
Leci do mnie :)
Już kurier dzwonił że jedzie :)

jup :) nie musze latac i szukac sily roboczej :)

miki121
24-12-2012, 10:36
ale tak ci mówiłem że idzie do mnie :)

chcialbympompe
24-12-2012, 10:37
co mogla uczynic przez tez magiczne 14 sekund
Wg instrukcji linia 8426 jest "wyskalowana" w godzinach! Wygląda na to, że jedziesz na grzałkach :(

Magnolia18
24-12-2012, 10:52
Wg instrukcji linia 8426 jest "wyskalowana" w godzinach! Wygląda na to, że jedziesz na grzałkach :(

Ktorej instrukcji ?
5h przy 6kW kwota mnie nie zabije ALE o co tu kaman ?

chcialbympompe
24-12-2012, 11:05
Ktorej instrukcji ?
http://rekuperatory.co/portal/alfea_excelia_instrukcja_20111.pdf

Magnolia18
24-12-2012, 11:14
racja. w godzinach

Line no. Operating line
8456 Hours run el flow
8457 Start counter el flow
The total number of operating hours and the number of starts of the electric immersion heater in the flow can be read off here

r19
24-12-2012, 13:37
Dzisiaj rano bylo u mnie -5 i padal deszcz. Wszystko pokrywalo sie lodem. Ciekawe jakby pracowala wtedy jedn. zewn.

piter719
24-12-2012, 14:27
Spokojnych Świąt i wysokich CPO-ów:bye::popcorn::rolleyes:

Tomaszs131
24-12-2012, 15:46
Przylaczam sie do zyczen- zdrowych,spokojnych Swiat Bozego Narodzenia zadowolenia z pracy PCI:bye:

tank102
24-12-2012, 15:52
Wesołych Świat dla wszystkich pompiarzy powietrznych i gruntowych.
Miki121 - głowa do góry - ... "niech moc będzie z tobą.." - w nadchodzącym 2013 r.

rwxw
25-12-2012, 17:36
Przytocz tutaj prosze tylko 3 z wielu jak piszesz takich przypadkow. Wybierz te srednie, te ktore wyprzedzily wspolczesna wiedze o powiedzmy kilkaset lat.
Trochę off topic, ale słyszałeś pewnie o zimnych ogrodnikach ? Są oni związani z przebudowującym się w okolicach połowy maja układem ciśnień w Europie/Azji, zmianą cyrkulacji i związanymi z tym wtargnięciami zimnego arktycznego powierza w nasze rejony.

Pyxis
25-12-2012, 20:01
Trochę off topic, ale słyszałeś pewnie o zimnych ogrodnikach ? Są oni związani z przebudowującym się w okolicach połowy maja układem ciśnień w Europie/Azji, zmianą cyrkulacji i związanymi z tym wtargnięciami zimnego arktycznego powierza w nasze rejony.

Ale to jest stwierdzenie faktu a nie prorokowanie czy bedzie zimno czy nie na podstawie temperatury z 1go maja. Nie widzisz roznicy?

Magnolia18
25-12-2012, 21:09
Widze, spokojne Swieta. To cieszy :)

surgi22
25-12-2012, 21:33
I tak trzymać.

kbab
25-12-2012, 21:49
spokojne Swieta. To cieszy :)
dodaj jak sprawuje się Twoja pc w tych warunkach - daje radę, sporo ma defrostów?

SUSPENSER
25-12-2012, 21:54
Pytanie brzmi. Co maja okna do defrostow ? :)
A okna sa zamkniete w tym sezonie :)

A to mnie Miki nabujał:

http://forum.muratordom.pl/images/mdom_misc/quote_icon.png Napisał miki121 http://forum.muratordom.pl/images/mdom_buttons/viewpost-right.png (http://forum.muratordom.pl/showthread.php?p=5696709#post5696709)
okna nadal są uchylone zazwyczaj jak przyejżdzam :)

Oknami regulujesz zapotrzebowanie na ciepło i po ich otwarciu PC musi wygenerować większą moc skąd częstsze defrosty i duże zużycie prądu [zwłaszcza przy wspomaganiu grzałkami].

SUSPENSER
25-12-2012, 21:55
http://forum.muratordom.pl/images/mdom_misc/quote_icon.png Napisał chcialbympompe http://forum.muratordom.pl/images/mdom_buttons/viewpost-right.png (http://forum.muratordom.pl/showthread.php?p=5699510#post5699510)

Patrzenie na cały świat wyłącznie przez pryzmat wiedzy jaką posiada obecnie człowiek jest krótkowzroczne. Ale koniec OT.


dobrze napisane, popieram :)

Ja również popieram, bo "ludzie to nie wiedzą jakie siły drzemią w naturze".

rwxw
25-12-2012, 21:58
Nie widzisz roznicy?
Widzę, to taki przykład z dziedziny mądrości ludowych ;-)

wihajster
25-12-2012, 22:00
Pyxis to takie "nasze" szkiełko i oko :D

miki121
25-12-2012, 22:02
A to mnie Miki nabujał:

http://forum.muratordom.pl/images/mdom_misc/quote_icon.png Napisał miki121 http://forum.muratordom.pl/images/mdom_buttons/viewpost-right.png (http://forum.muratordom.pl/showthread.php?p=5696709#post5696709)
okna nadal są uchylone zazwyczaj jak przyejżdzam :)

Oknami regulujesz zapotrzebowanie na ciepło i po ich otwarciu PC musi wygenerować większą moc skąd częstsze defrosty i duże zużycie prądu [zwłaszcza przy wspomaganiu grzałkami].

Muszę zacząć robić zdjęcia :)
Jak ostatnio przed świętami byłem dwa na poddaszu były uchylone :)
Ale to nie o to chodzi w tej sprawie...
Okna za defrosy nie są odpowiedzialne :)

surgi22
25-12-2012, 22:08
Muszę zacząć robić zdjęcia :)
Jak ostatnio przed świętami byłem dwa na poddaszu były uchylone :)
Ale to nie o to chodzi w tej sprawie...
Okna za defrosy nie są odpowiedzialne :)
Oj tam - tylko dwa były uchylone, a mogły być wszystkie :bye:

SUSPENSER
26-12-2012, 11:32
Muszę zacząć robić zdjęcia :)
Jak ostatnio przed świętami byłem dwa na poddaszu były uchylone :)
Ale to nie o to chodzi w tej sprawie...
Okna za defrosy nie są odpowiedzialne :)

Czy ilość defrostów rośnie wraz ze wzrostem generowanej mocy, który związany jest z zapotrzebowaniem budynku na ciepło ?

miki121
26-12-2012, 11:52
Na defrosty ma wpływ kilka czynników:
- temp. i wilgotność powietrza;
- parametr GZ czy wyższy tym szybciej to się odbywa;
- temperatury w układzie chłodniczym;
Ogólnie może się zdarzyć że pompa ciepła będzie miała defrosty nawet i co 20 minut ale w przypadku Magnoli to nie jest norma bo jeżeli przez jeden dzień kilka godzin defrosty by się pojawiały co 30 minut to ok można na to przymknąć OKO ale przez prawie 3 tygodnie to nie jest już normalne.
Dodatkowo istotą całej sprawy jest zaszronienie jednostki zewnętrznej u kolegi Mariusza jest ono na poziomie około 45% można by powiedzieć czysta :)
Więc winna może być ukryta w urządzeniu :)
I to jest powód decyzji o wymianie pompy przez producenta :)

Szymek98
28-12-2012, 18:42
Jakoś cicho się TU zrobiło po świętach :)

miki121
28-12-2012, 18:43
Dużo ludzi ma jeszcze święta :)
Większość firm pozamykanych więc cicho :)

chcialbympompe
28-12-2012, 18:47
Jakoś cicho się TU zrobiło po świętach :)
Widać PC P-W działają poprawnie.

miki121
28-12-2012, 18:49
Dzisiaj byłem przy dwóch jedna 16 TRI druga S8
i co ciekawe i jedna i druga miałem dwa defrosty po 45 minutach a potem ponad dwie godziny nic :)

SUSPENSER
28-12-2012, 19:17
Na defrosty ma wpływ kilka czynników:
- temp. i wilgotność powietrza;
- parametr GZ czy wyższy tym szybciej to się odbywa;
- temperatury w układzie chłodniczym;

Ok odpowiedz mi więc proszę prosto tak lub nie:

Czy ilość defrostów rośnie wraz ze wzrostem generowanej mocy, który związany jest z zapotrzebowaniem budynku na ciepło ?

miki121
28-12-2012, 19:19
Przepraszam że tak powiem na to nie ma prostej odpowiedzi...
Jest to złożone tak jak w każdym układzie chłodniczym :(

Tomaszs131
28-12-2012, 20:21
Jakoś cicho się TU zrobiło po świętach :)

Moze to cisza przed burza ;)

Zigobar
28-12-2012, 20:51
Przepraszam że tak powiem na to nie ma prostej odpowiedzi...
Jest to złożone tak jak w każdym układzie chłodniczym :(

Czy tempo narastania szronu na parowniku nie będzie mniejsze przy mniejszej mocy chłodniczej (oczywiście, dla tej samej powierzchni parownika i warunków zewnętrznych)?
Np. podczas pracy "invertera" z mocą zredukowaną.

miki121
28-12-2012, 20:56
tak..
tak samo jak w przypadku zasilania GZ na podłogówkę a na grzejnik.
inna temperatura zasilania inne parametry pracy :)

Zigobar
28-12-2012, 21:22
tak..
tak samo jak w przypadku zasilania GZ na podłogówkę a na grzejnik.
inna temperatura zasilania inne parametry pracy :)

Wraz z rosnącą temperaturą skraplania spada moc chłodnicza (gdyż spada wydajność masowa sprężarki). Zatem i w tym przypadku tempo narastania szronu powinno być chyba niższe, a nie wyższe?

Pyxis
28-12-2012, 21:24
Widać PC P-W działają poprawnie.

Hehe... jesli cos "z natury zepsutego" moze tak dzialac ;)

Magnolia18
28-12-2012, 22:22
Widać PC P-W działają poprawnie.

te niektore pewnie tak, te z 'natury zepsute' raczej nie.

hydraulik_
28-12-2012, 22:27
Ok odpowiedz mi więc proszę prosto tak lub nie:

Czy ilość defrostów rośnie wraz ze wzrostem generowanej mocy, który związany jest z zapotrzebowaniem budynku na ciepło ?


Ilość defrostów zależy od temperatury parownika .Im niższa tym cześciej. A idąc tym tropem przy większej mocy spada temperatura parownika.Ale również przy większym oblodzeniu .np poniże -6 czas pomiędzy defrostami waha się od 35 do 240 min

hydraulik_
28-12-2012, 22:32
Wraz z rosnącą temperaturą skraplania spada moc chłodnicza (gdyż spada wydajność masowa sprężarki). Zatem i w tym przypadku tempo narastania szronu powinno być chyba niższe, a nie wyższe?

to inwerter ,poprawi wydajność i skoryguje zawór rozprężny

Zigobar
29-12-2012, 08:34
to inwerter ,poprawi wydajność i skoryguje zawór rozprężny

A jeśli sprężarka pracuje z obrotami maksymalnymi i dochodzi do wzrostu temperatury skraplania, to układ zachowa się tak jak opisałem?

hydraulik_
29-12-2012, 09:03
A jeśli sprężarka pracuje z obrotami maksymalnymi i dochodzi do wzrostu temperatury skraplania, to układ zachowa się tak jak opisałem?
Tak ale to sporadyczne wydarzenie .W onoffach to norna

kbab
29-12-2012, 10:53
Ilość defrostów zależy od temperatury parownika .Im niższa tym cześciej. A idąc tym tropem przy większej mocy spada temperatura parownika.Ale również przy większym oblodzeniu .np poniże -6 czas pomiędzy defrostami waha się od 35 do 240 min
Na tą ilość ma również wpływ zawartość wilgoci w powietrzu - bardziej suche zmniejsza ich ilość.
Co do pytania SUSPENSERA to uważam, że ilość defrostów jest ściśle związana z generowaną mocą pc. Moja pc pp pracując z małą mocą (przy poborze prądu ok 350W) rzadko się odszrania, ale pracując z większą mocą (przy poborze 1500W) robi to częściej, oczywiście przy stałej wilgotności i temp zew. Dlatego tak podejrzewałem w przypadku Magnolii - pytałem jak Jego pc zachowuje się teraz przy wyższych temp zew, ale nie odpowiedział.

miki121
29-12-2012, 10:58
U niego niezależnie od zmiany temp. wewnętrznej i zewnętrznej defrost jest co 35 minut :(

kbab
29-12-2012, 11:52
U niego niezależnie od zmiany temp. wewnętrznej i zewnętrznej defrost jest co 35 minut :(
To chyba niemożliwe - przecież jak jednostka się nie oszroni - to nie powinna się włączyć ta funkcja, chyba że oprogramowanie jest skopane.
Jak zapytałem przy dodatnich temp zew - nie odpowiedział - to chyba czas między tymi cyklami się zmienił, albo defrostów nie było?

miki121
29-12-2012, 12:00
No właśnie i tutaj jest problem...
jednostka się nie oszrania nawet w 60% i wchodzi w defrost :(

chcialbympompe
29-12-2012, 12:08
A jak idzie wymiana pompy u Magnolii?

miki121
29-12-2012, 12:13
Dzisiaj o 17.
Monterzy wymieniają na nową :)
W czwartek dopiero późnym popołudniem dotarła do Nas :(
Firmy kurierskie też miały wolne ;)

MRQ69
29-12-2012, 12:17
Chciałbym spytać jaki zestaw polecilibyście do chatki w podpisie do cwu i co? Z jakimi kosztami należy się liczyć? Jak cenowo przedstawia się to w porównaniu z gazowym kotłem kondensacyjnym.

miki121
29-12-2012, 12:19
A masz gaz w posesji lub przy???

Magnolia18
29-12-2012, 12:49
Na tą ilość ma również wpływ zawartość wilgoci w powietrzu - bardziej suche zmniejsza ich ilość.
Co do pytania SUSPENSERA to uważam, że ilość defrostów jest ściśle związana z generowaną mocą pc. Moja pc pp pracując z małą mocą (przy poborze prądu ok 350W) rzadko się odszrania, ale pracując z większą mocą (przy poborze 1500W) robi to częściej, oczywiście przy stałej wilgotności i temp zew. Dlatego tak podejrzewałem w przypadku Magnolii - pytałem jak Jego pc zachowuje się teraz przy wyższych temp zew, ale nie odpowiedział.

Hmm, widocznie nie zauwazylem pytania ;) Otoz NIC sie nie zmienilo, defrosty jak byly tak i sa z ta sama czestotliwoscia :(
I tak jak mowi Miki, oszronienie jednostki mniej niz 50% powierzchni i leci defrost

chcialbympompe
29-12-2012, 13:17
Dzisiaj o 17.
No to odliczamy minuty :D Ile czasu potrwa taka wymiana? Chyba sporo bo trzeba instalację chłodniczą od nowa napełniać? Jak się odbywa opróżnianie instalacji?

Magnolia18
29-12-2012, 13:37
Heh ...
Temp. za oknem +4*, dosc milo, sloneczko, bezwietrznie ...
Defrost 'o czasie' czyli po ok.35 minutach ale jaki CUDNY :> ... Oszronienie jednostki praktycznie zerowe. Cuda, Panie, Cuda :|

miki121
29-12-2012, 13:41
Wymiana trwa około 2 godzin :)

chcialbympompe
29-12-2012, 15:51
A jak z tym opróżnianiem? W samochodach używa się specjalną stację odzysku freonu. A jak to robisz z PC?

Pyxis
29-12-2012, 15:55
A jak z tym opróżnianiem? W samochodach używa się specjalną stację odzysku freonu. A jak to robisz z PC?

No przeciez miki ze 4x juz pisal, ze ma taka stacje na samochodzie i le to ona jest warta. Myslisz, ze jej nie uzywa z oszczednosci? ;)

chcialbympompe
29-12-2012, 16:14
Wymiana trwa około 2 godzin :)
No to jak? Za 1h i 45min będzie sukces? Jak wam idzie?

Pyxis
29-12-2012, 16:15
No to jak? Za 1h i 45min będzie sukces? Jak wam idzie?

W poniedzialek raczej wymienia. Dzisiaj nie wyszlo. ;)

Magnolia18
29-12-2012, 16:37
W poniedzialek raczej wymienia. Dzisiaj nie wyszlo. ;)

Skad wiesz ? Ze nie wyszlo ? A skoro posiadasz moc tajemna :) zatem moze wiesz w ktory poniedzialek tez ?

chcialbympompe
29-12-2012, 16:40
Czyżby nie dojechali? Oj miki, miki... Przecież dzisiaj pisałeś tutaj, że o 17 zaczynacie prace u Magnolii!!!

r.tyrman
29-12-2012, 17:23
W poniedzialek raczej wymienia. Dzisiaj nie wyszlo. ;)

Prorok czy co? :)

hydraulik_
29-12-2012, 17:34
czekają na defrosta

A przy wymianie jednostki ,uruchamia się funkcję odzysku czynnika do jednostki zewnętrznej.Nie trzeba używać stacji odzysku.
to najlepsze wyjście .

chcialbympompe
29-12-2012, 17:36
czekają na defrosta

A przy wymianie jednostki ,uruchamia się funkcję odzysku czynnika do jednostki zewnętrznej.Nie trzeba używać stacji odzysku.
to najlepsze wyjście .
A jak było doładowanie z powodu długości instalacji? To się chyba wtedy nie zmieści w pojemniku jednostki zewnętrznej?

hydraulik_
29-12-2012, 17:46
A jak było doładowanie z powodu długości instalacji? To się chyba wtedy nie zmieści w pojemniku jednostki zewnętrznej?
Oczywiście zawsze jakieś ale.W 99 % sie mieści.

Dlatego wypełnia się metryczkę na jednostcę zew ile do ładowano

chcialbympompe
29-12-2012, 17:50
Dlatego wypełnia się metryczkę na jednostcę zew ile do ładowano
No to u mnie instalator zapomniał :(

SUSPENSER
29-12-2012, 17:57
Co do pytania SUSPENSERA to uważam, że ilość defrostów jest ściśle związana z generowaną mocą pc. Moja pc pp pracując z małą mocą (przy poborze prądu ok 350W) rzadko się odszrania, ale pracując z większą mocą (przy poborze 1500W) robi to częściej, oczywiście przy stałej wilgotności i temp zew.

Ja też tak uważam i dlatego napisałem, że otwarte okna mają wpływ na ilość defrostów [zgodnie z fizyką], lecz miki uparcie twierdzi, że nie ma to wpływu, więc dopytuję dlaczego.

Magnolia18
29-12-2012, 19:56
OKA, nowa jednostka zamontowana, dosc sprawnie i szybko.
Start i dosc szybko defrost przy czym nie jestem w stanie ocenic po jakim czasie ale dosc szybko i niestety nie widzialem jakie zaszronienie. Dzis juz lukac nie bede na ilosc szronu, kilka razy zerkne na sterownik czy defrosci czy tez nie ( taka mam nadzieje ).

ArturWi
29-12-2012, 20:04
Start i dosc szybko defrost przy czym nie jestem w stanie ocenic po jakim czasie ale dosc szybko i niestety nie widzialem jakie zaszronienie. Dzis juz lukac nie bede na ilosc szronu, kilka razy zerkne na sterownik czy defrosci czy tez nie ( taka mam nadzieje ).
Ale zamknij okna na górze ;)

Magnolia18
29-12-2012, 20:19
Ale zamknij okna na górze ;)

oj Arti :) to sa pomowienia :)
Zamkniete sa :) Odpalam tylko do spania w sypialni w nocy, bo lubie. Nie zdazylem, bo jak zerknalem bylo juz Grzanie Mode, ale temp. zasilania wskazywalaby na defroszczenie sie niedawne ... no nic. zerkne po 21.55 bo tak jakos winno byc

ArturWi
29-12-2012, 20:23
oj Arti :) to sa pomowienia :)

No przecież jaja se robię :)

Magnolia18
29-12-2012, 20:42
No przecież jaja se robię :)

ja wiem, ze Ty wiesz ale fama idzie w swiat pozniej ;)

r19
29-12-2012, 20:45
No przecież jaja se robię :)

Zmieniasz firmy jak skarpetki :)

ana-76
29-12-2012, 21:11
malux, jak możesz to nagraj jak głośno chodzi twoja jednostka, u mnie wentylatora prawie w ogóle nie słychać, tylko trochę sprężarkę, jak chodzi na 130% to wtedy jest trochę głośniej ale i tak z 50m jej nie słychać, latem (mam klimę) sąsiedzi śpią przy otwartym oknie (20metrów od pompy) i mówią że nic nie słychać. u mnie zdecydowanie najgłośniej chodzi przy de froscie,

może mitsubishi tak mają, bo u mnie też nie mawielkiego hałasu....

Magnolia18
29-12-2012, 21:21
Ana-76 ... Czesc :) rpsilem Cie kilka dni temu o info o defrostach ... byc moze nie czytalas ...

1 jaskolka wiosny nie czyni ale ...
po ponad 1h, nie bylo defrostu, tem. zasilania przekroczyla te zadana i utrzymywala sie mimo spadku zadanej caly czas na poziomie ok. 3* wyzszym, po czym po osiagnieciu temp. zadanej przez sterownik pokojowy, PC przeszla w stan 'czuwania' czy jak tam zwac. Wazne, iz cieplo z zasilanie nie poszlo na defrost a zostalo na zasialniu, grzejniki sa OK. aaaa i w miare spadania temp. zadanej i zasilania, delta zblizala sie do tej ( 10-13* ) podczas jakiej wczesniej byly defrosty ...
Nie ciesze sie jeszcze bo ta jaskolka, jednakowoz mam nadzieje :)

miki121
29-12-2012, 21:29
No popatrz to pomiędzy godziną a dwiema było by fajnie :):wiggle:

Magnolia18
29-12-2012, 21:55
No popatrz to pomiędzy godziną a dwiema było by fajnie :):wiggle:
No wlasnie to mowie. Niekoniecznie musi byc za kolejna 1h poniewaz obecnie PC po osiagnieciu zadanej w domu sie wylaczyla a wczesniej chodzila mimo to. teraz 'drzemie' sobie a jak sie 'obudzi' niekoniecznie musi byc zadefroszczona. Zobaczymy.
Nie chce sie cieszyc JUZ ale widzialem COS czego od dawna nie bylo ... PC pracowala na wyzszej niz zadana temp. jakis czas, nie bylo defrostu, osiagnela te jaka chcialem w domu, zrobila OFF i drzemie, zamiast sie zdefroscic i jechac od nowa ...

miki121
29-12-2012, 21:59
Mam nadzieję że jak francuzi rozłożą ten agregat na części pierwsze to się dowiem co w nim było :(

ArturWi
29-12-2012, 22:00
Zmieniasz firmy jak skarpetki :)
Tzn ?
Nie jestem autoryzowanym przedstawicielem Atlantica czy jakiejkolwiek innej firmy.
Po prostu zależnie od domu inwestora dobieram najlepsze rozwiązanie :)
Dla mnie,czyli dla 3,5kW przy -20st.C optymalnym był Atlantic 8kW a nie np.Panasonic 7kW,chociaż Extansa 6kW też wchodziła w rachubę ale musiałbym przyzwyczaić się do grzałek w zimne dni ;)
T-CAP 9kW jest z innych względów :)
Podstawa to dobry dobór pompy pod konkretny dom :)

Wszystkie pompy powietrze-woda niezależnie od firmy technicznie przedstawiają podobną jakość i wydajność :)

A jeśli chodzi o "Ciepły Dom" vs "Eko-Dom" to Michał już wspominał:

Fakt jest niezmienny że będę dla Artura uruchamiał jego pompy :)
Ale na pewno nie będę konkurował z nim na forum o klientów.
Mam różnice w zdaniach i każdy Nas widzi inaczej pewne sprawy :)
Ja patrzę także okiem inwestora ;)

pomarszczonyfred
29-12-2012, 22:34
Mam nadzieję że jak francuzi rozłożą ten agregat na części pierwsze to się dowiem co w nim było :(

miki daj spokuj z takim kitem :), postawią go w kącię albo roześlą części jako zamienne.

a u magnoli jak nic się nie zmieni a może się nie zmienić to wyglądać będzie na wadę montażową :)

miki121
29-12-2012, 22:37
ale już się wydłużyło o i nie wchodzi co 35 minut :)
a jeżeli coś jest nie tak z pompą i nie wiesz dlaczego to jakbyś mógł to nie rozłożyłbyś z czystej ciekawości???

wihajster
29-12-2012, 22:44
a u magnoli jak nic się nie zmieni a może się nie zmienić to wyglądać będzie na wadę montażową :)
Pomarszczony fredzie, powiedz mi dlaczego cię to tak cieszy jak Mikiemu coś się nie udaje??? Czyżby zwyczajna polska zawiść? Miki się najeździł, robił co mógł i okazuje się że to jednak wina sprzętu była.
Nie sądzę żeby Miki coś sp....ił przy montażu i tego nie zauważył, bez przesady.

miki121
29-12-2012, 22:46
Spoko rozumiem że forum murator polega w większości na doje... innym :)

ana-76
29-12-2012, 22:50
Jak produkt jest dobry to sam sie obroni. I nie potrzeba tu moim zdaniem czarow i innych sztuk magicznych. A czy klient zadowolony czy nie z zakupu i tak sie po sasiadach rozniesie. No chyba, ze ktos niezadowolony ale do tego sie nie przyzna, co by nie byc posmiewiskiem okolicy :)

ehe. jak tu przyznac w okolicy, ze zabawka za kilkadziesiat kilo pln jest malo co warta a ich smieciuchy i inne slimakowce groszkowe ida jak wsciekle przy minus 30
a czujne sasiedzkie oko te blizsze a i te dalsze w mig wychwyci, ze stojacy samochod serwisowy to nie odwiedziny na kawke.
czekam, kiedy ksiadz na kazaniu zapoda, ze te 'diabelskie' urzadzenie nic nie warte a bylo dac na tace.
ale twardy bede jak Tommy Lee Jones w Sciganym ...

Uwielbiam czytać Twoje wypowiedzi :):):)siedze i się pokładam. Zapraszam do mojego kościoła stoją 3 zubadany

Pyxis
29-12-2012, 22:55
Ana-76 ... Czesc :) rpsilem Cie kilka dni temu o info o defrostach ... byc moze nie czytalas ...


Oni handluja inna marka, wiec Zubadan prawie nie ma defrostow ;-)

Magnolia18
29-12-2012, 22:57
[QUOTE=Magnolia18;5684246]

Uwielbiam czytać Twoje wypowiedzi :):):)siedze i się pokładam. Zapraszam do mojego kościoła stoją 3 zubadany do mnie bylo

Ana. to do mnie mialo byc ?

pomarszczonyfred
29-12-2012, 22:59
nie cieszy mnie, ale co było złego w seryjnym agregacie?
płyta główna, rurki się zapchały?
jakby podejżewał wadę elektroniki to bym podmienił z innego urządzenia a nie świrował z całym agregatem
ja w swoim urządzeniu zauważam odprażania nawet 3 w ciągu godziny, ten typ tak ma

Magnolia18
29-12-2012, 23:00
Powtorze. Miki byl, zrobil wymiane, raz, dwa. Sprawnie.
Na razie po 1 i 2 defroscie byl 3 ale juz po ponad 1h i stalo sie cos czego od dawna nie bylo a winno byc. --> po osiagniecu temp. zadanej PC sie offnela i stoi a nie mieli kilowaty i defrosci sie co 30 min
Jednakze, caly czas powtarzam. TAK winno byc ale czy dalej bedzie ? :) Tego sobie zycze, bo tak winno dzialac i tak dzialalo wczesniej

miki121
29-12-2012, 23:02
nie cieszy mnie, ale co było złego w seryjnym agregacie?
płyta główna, rurki się zapchały?
jakby podejżewał wadę elektroniki to bym podmienił z innego urządzenia a nie świrował z całym agregatem
ja w swoim urządzeniu zauważam odprażania nawet 3 w ciągu godziny, ten typ tak ma

No widzisz Fredzie że wszystkie czujniki i elektronika była wymieniona i nadal to się działo a teraz chodzi inny agregat i ten tego nie ma..
To jak tam ten typ Ma???

Magnolia18
29-12-2012, 23:03
nie cieszy mnie, ale co było złego w seryjnym agregacie?
płyta główna, rurki się zapchały?
jakby podejżewał wadę elektroniki to bym podmienił z innego urządzenia a nie świrował z całym agregatem
ja w swoim urządzeniu zauważam odprażania nawet 3 w ciągu godziny, ten typ tak ma

byla wymieniona wczesniej plyta glowna

r19
29-12-2012, 23:03
Spoko rozumiem że forum murator polega w większości na doje... innym :)

Nie dramatyzuj :)

Arturo72
29-12-2012, 23:03
Oni handluja inna marka, wiec Zubadan prawie nie ma defrostow ;-)
Podniecacie się jakimiś defrostami ;)
Na szybko wymyśliłem sposób na defrosty,no może nie na szybko bo o tym myślałem zawsze ale w innym celu ;)
Wywiew z reku ma zawsze plusową temperaturę,także jakby go umieścić pod pompą to by defrostów nie uświadczył...
Trza pomyślec u siebie,może innym będzie lżej ;)

pomarszczonyfred
29-12-2012, 23:03
a przy jakiej temp zewnętrznej się tak zaczeło przedtem dziać?
przepaliłeś w piecu czy podczas wymiany marzneliście?

miki121
29-12-2012, 23:04
pompa grzała tylko miała częste defrosty...

r19
29-12-2012, 23:06
[QUOTE=ana-76;5706236] do mnie bylo

Ana. to do mnie mialo byc ?

No chyba do mnie nie :)

pomarszczonyfred
29-12-2012, 23:06
Arturo72 bzdury wypisujesz ponieważ wydatek powietrza na do +/- 200 m2 to max 800 m3/h, a taka 16 kW ma wydatek rzędu 5000 m3/h

Pyxis
29-12-2012, 23:08
Wywiew z reku ma zawsze plusową temperaturę,także jakby go umieścić pod pompą to by defrostów nie uświadczył...


Ale czy to powietrze wywiewane nie niesie w sobie wiecej wilgoci jak to zewnetrzne (chodzi mi o bezwgledna ilosc). Trafi na wymiennik ktory bedzie mial temp ujemna i sie ta wilgoc na nim osadzi. Bedzie wiecej drfrostow. :-)

Magnolia18
29-12-2012, 23:09
[QUOTE=Magnolia18;5706250]

No chyba do mnie nie :)

chyba, jednak nie... popatrz na cytowany watek, tam juz 'zwalone; cytowanie bylo .. ale spytalem. jesli sadzisz jednak ze do mnie. masz prawo

Arturo72
29-12-2012, 23:10
Arturo72 bzdury wypisujesz ponieważ wydatek powietrza na do +/- 200 m2 to max 800 m3/h, a taka 16 kW ma wydatek rzędu 5000 m3/h
Ale ja nie piszę o powiększeniu COP a tylko o konieczności odmrażania.
150m3/h plusowej temperatury puścić na chłodnicę non stop ? Jednostka była by oszroniona mimo to ?
Laikiem jestem i się nie znam.Sprawdzę to u siebie :)

Ale czy to powietrze wywiewane nie niesie w sobie wiecej wilgoci jak to zewnetrzne (chodzi mi o bezwgledna ilosc). Trafi na wymiennik ktory bedzie mial temp ujemna i sie ta wilgoc na nim osadzi. Bedzie wiecej drfrostow. :-)
Nie wiem,sprawdzę najpierw u siebie jak to będzie funglać ;)
Taki mam plan.

Magnolia18
29-12-2012, 23:15
pompa grzała tylko miała częste defrosty...

Miki, tak po prawdzie ...
grzala, ale nie dawal rady tak do konca. Nakrecala licznik dosc mocno, te 'instrukcyjne' 20* dawalaby tez przy wiekszych minusach. Chyba.
Ale TAK naprawde dzialala nieprawidlowo. Przy nawet plusowych temp. jechala praktycznie 24h na dobe, nawet jak osiagnela zadana temp. w domu to pracowala dalej i zylowala sie. Teraz 'zrobila' to co kiedys. Sterownik pokojowy zadane mial temp X. Temp. X osiagnieta i PC sie offnela a nie mielila dalej. Pomijam, ze defrost po ponad 1h nie nastapil a wczesniej bylby 1-2 x

Jest postep :)